od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2018
 • Zobrazuji 355 zaznamu.
 • 1.3.2018 09:32Kájka
  Veronika: Taku vás bojují o pozici 2 puberťáci (nebo spíš dospívající samečci) ,-)
  U nás je trochu výhoda, že starší je už dospělý a kliďas. I když prcek v poslední době (jak vyrostl) si začíná dovolovat. O víkendu partáka proháněl. Zajímavý je, že vyváděl po tom, co jsem Vildu (staršího) vykoupali. Jak jsem ho vrátili do klece, tak mladej ho strašně honil a snažil se na něho naskakovat. Potom to dělal ještě jednou, ve výběhu, ale další den a dál už ne.
  - - - - -
  Cvakání zubů nebo rvačky u nás naštěstí nejsou. Starší je na prcka hodný, většinou mu ustupuje a nechá si dost líbit (i vyrvat žrádlo z tlamičky). Zpočátku se nechával i vyhnat ze svého milovaného domečku a ležel na něm nahoře a nebo vedle (jak pes) a mrňous uvnitř. :-)
  Půlpatro považuju za velmi dobrou věc (prostorné, dost místa pod ním + nahoře) Domeček jsme nechali hlavně proto, že ho má Vilda rád (má ho od mala).
  1.3.2018 13:02Jezzabell
  Dnešní nárazová kontrola u veterináře dopadla dobře. Vyděsilo nás, kolik krve z něj jde a velký nářek. Krev tam je, ale taky barvěj pleny (dle doktora, že to dělaj i jim). Asi v kombinaci s lékama, protože zdraví kluci co je mají ve výběhu je mají bílé pořád.
  Sono i rtg jsou čisté. Musí se to jen zahojit. A to se močáku moc nechce. Ale zánět tam žádný velký není! Tak může léky na bolest 1x denně, moč už nezapáchá, ale voní po morčeti. Bobky krásný. Baští sice míň, ale atb nejsou už třeba, takže snad to taky přispěje. Uff, to jsou vždycky nervy!
  Teď pokračujeme léky proti zavápnění, RC Uro, urologický čajík a ještě probiotika.
  1.3.2018 14:27Veronika5
  Kájka: Jo jo, my máme vlastně taky dvě půlpatra, a klukům se líbí moooc! Tady fotky toho jak to u nás teď vypadá: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34288
  1.3.2018 14:31Jezzabell
  Veronika5: sranda, jak se morče umí stát teleskopickým, což?:))
  1.3.2018 14:32Veronika5
  Jezzabell: Jo :).
  1.3.2018 16:36Kájka
  Veronika: pěkné :-) je to půlpatro spíš jen pro jednoho, tak to musí mít dvakrát ,-)
  Naši kluci mají velké prkýnko (půlpatro) přes celou šířku klece (vyrobil manžel).
  - - - - -
  Jezzabel: dobrá zpráva :-)
  Držíme dál palce a pacičky!!!
  2.3.2018 08:33Martina4
  Tak nám ten rok pěkně začal a i nadále pokračuje. Měsíc opečováváme naši morčecí slečnu Julču, která byla na operaci s cystou, zánětem a nádorem. Když už se zdálo, že to bude dobré, tak jí začaly hnisat stehy, takže šla na operaci znova. Druhé stehy se hojily dobře a při návštěvě veterináře jsme se opět lekly, protože z prvního stehu zase vymačkala doktorka hnis, takže další antibiotika. Je to nekonečné :( nyní jí kromě antibiotik proplachuju i ránu zevnitř antibiotiky, což mi teda nedělá moc dobře (a co pak teprve jí) a v neděli další kontrola, snad už poslední a bude vše ok. To začalo snad svítat na lepší časy, ovšem včera jsem si všimla u naší druhé holky Abby, že má v puse bulku, protože sice normálně jí, ale občas zvedne hlavu a jazykem pořád tak krouží v tlamičce, jako když se jí tam zasekne zrní nebo kus nějakého jiného jídla. Bohužel v ten okamžik jsem si všimla té bulky, která jí zasahuje do části tlamičky, takže dnes zase návštěva veterináře s ní a já se jen modlím, aby nenásledovaly další operace :( už to nedávám, finančně i psychicky je to těžké :( Asi se bude jednat o absces, což zase znamená další operace, achjo.. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
  2.3.2018 09:04Veronika5
  Martina4: Ach jo :(.
  2.3.2018 10:41Jezzabell
  Koukám, že od začátku roku to morčatům nepřeje nikde..
  2.3.2018 12:03uj uj
  U nás to taky poslední dobou není nic veselého - před 14 dny umřela Olinka, předtím jsme Amálce léčili zanícené očičko (to je ale chválabohu už naprosto v pořádku) a v pondělí se Dominovi ulomil horní přední zub úplně u dásně. A jak ten druhý asi neměl oporu, zlomil se mu předevčírem taky :-( Ten první zlomený už hezky dorůstá, Domino žere, jen mu to musím strouhat nebo krájet na malé kousky, aby to vůbec dostal do tlamy, se senem problém nemá. Vůbec nevím, jak se mu to povedlo, podezírám jabloňové větvičky, které měli na okus... jednou se takhle ulomil zub i Amálce. Navíc jsou od té doby, co Amálka umřela, nějací divní, hodně se plaší a lekají a vůbec je u nás nějak málo živo... už ale sháním náhradu, čekám na info od chovatele, snad už brzy budeme mít novou malou chlupatou kuličku :-)
  - - - - -
  co Olinka umřela, samozřejmě :-)
  2.3.2018 12:42Ehrena
  uj uj, jo, u nás to taky takhle zabíralo, když některé z morčat odešlo, a dokonce i na ty ostatní, která s ním ani nepřišla do styku, jak je mám rozdělené po dvojicích. Ani já si pořád nemůžu zvyknout, že už mám obsazené jen tři ubikace morčatárny. :(
  2.3.2018 13:24Zbyněk
  Martina4: v tlamičce může mít cokoli - aft, absces, poranění od stébla sena, nebo problém od přerostlého kořene zoubku. Začal bych určitě vyšetřením u specialisty, RTG hlavičky, prohlídka tlamky. Co se týká morčecího přežití, zastávám názor, že pokud morče žere a neřve bolestí, stojí to za pokus. Jakmile ale nežere, nebobkuje, cpe se do něj RC a zuby se brousí každých deset dní, stojí to za bačkoru a je dobré zvážit uspání. Jakmile se morče aktivně zajímá o jídlo, je to ještě dobré. Rozumný veterinář sám poradí, kdy to má smysl a kdy ne. Před lety nám odcházela devítiletá babča, otlačky na nožkách, nechodila, moc se už nehýbala, ale jí obložit jídlem a nadšeně se cpala a bobkovala. Nechali jsme jí do poslední chvíle, kdy už opravdu nemohla. Zkus se rozhodovat tímhle způsobem...
  - - - - -
  uj uj : kup ségry! Bude veseleji. Ty zoubky jsou zajímavé, zvážil bych doplnění vitamínu D - jestli máš doma horské slunce, tak zakrýt hlavičku a denně 2 minuty opalovat. Jinak to zatím nejde - sklo filtruje UV záření a otevřené okno zabije morče mrazem. Mám s lámáním zoubků také zkušenost a opalování pomůže. Plus
  https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ a denně 3 kapky na jazýček po dobu týdne.
  2.3.2018 13:40Martina4
  Zbyněk: Abby má 5 let a v jídle se docela vyžívá, takže je to takové naše maxi morče.. Právě se chová naprosto normálně, jeví zájem, jídlo žere taky, akorát teď u toho začala více s otevřenou tlamičkou mlaskat, jako by jí tam něco vadilo a snažila se to jazykem dostat pryč, proto jsem si včera všimla, že má jakoby nateklou levou tvář dovnitř, takže jí to tam při jídle překáží. Se zase děsím co jí na veterině dneska všechno najdou. takže si vždycky zakloní hlavu, zamlaská, pohoní v tlamičce jazyk a pak se pustí do jídla, jídlo vždycky na konec sní, takže moc nechápu co to může být. Kéž by to šlo vyléčit bez operace :(
  2.3.2018 21:11Zbyněk
  Martina4: alespoň, že tak. Ale s veterinou bych dlouho nečekal. Například v Praze (pokud jste z Prahy) si v Libni neberou pohotovostní příplatek od osmi do osmi. Někdy se problém rozjede rychle
  3.3.2018 00:37Ehrena
  Zbyněk, od nás si ho kdykoliv o víkendu brali, jestli teda myslíš na Erice.
  3.3.2018 07:06Zbyněk
  Ehrena: na Erice mají od osmi ráno do osmi do večera standardní ceny, alespoň ještě před třemi týdny to tak bylo. Nic navíc mi neúčtovali
  3.3.2018 09:22Ehrena
  "Pohotovost po-pá 20-8, víkendy, svátky celé dny.

  Pohotovostní doba je určena především těm případům, u nichž hrozí nebezpečí z prodlení a je z příplatkem."

  Staženo z jejich webových stránek.
  A nám to tak opravdu vždycky počítali, tedy podle ceny bráno, z jejich účtu to nepoznáš, nemají tam žádný rozpis nebo kolonku na to. Podrobný účet jsem u nich měla vždy jen za operace.
  Jedině, co vím, že to nepočítají, je, když přijdeš o víkendu s morčetem, s kterým se tam léčíš už během týdne předtím.
  4.3.2018 08:00Alenahuda
  Dobry den, mame 2 tydny zverimexove morcatko, po tydnu mu vypadla srst mezi ocickem a ouskem a rozkrabal si to misto do krve.Byli jsme na vet tam rekli ze je to svrab a dali injekci a nejake atb mazani na doma.Strup uz se zahojil ale zase se rozskrabal, ted uz mene ale na vice mistech na tom vypadanem kousku.Ma tam takovy jakoby sedy povlak.Muze to byt i neco jineho nez svrab, treba plisen?Dekujivza nazory.
  4.3.2018 11:00Ehrena
  Alenahuda , může to být plíseň, dokonce bych to typla spíše na ni než na svrab, plíseň začíná častěji na hlavě v okolí očí, svrab spíše na těle.
  Viz odkaz
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/kuze.htm#plisne
  - - - - -
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/kuze.htm#parazite
  - - - - -
  Plíseň bývá častá po převozu mláďat (zvýšený stres) a u nás většinou stačila léčba Canestenem či Clotrimazolem. Potírat jednou až dvakrát denně. V případě, že má zvíře více ložisek už i po těle, u veterináře nafasovat Imaverol a dle rady veta zvíře v něm koupat.
  4.3.2018 16:23Petruska
  Dobry den.. mam dotaz co to znamena kdyz morce ma studeny usi
  4.3.2018 16:26Gabca.mat
  Dobry den.. mam dotaz co to znamena kdyz morce ma studeny usi
  4.3.2018 18:03Zbyněk
  V sobotu jsem fotil močový kámen Wolfíka, je to děs: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mocokamen Asi jako kdyby měl člověk v močáku šutr velkosti pingpongvého míčku.

  Ehrena: díval jsem se, mám ale pocit že v čekárně mají vypsané pohotovostní hodiny jinak.
  4.3.2018 18:26Smirny
  Alenahuda: je to tutově plísn a ne svrab. Mazat, jak píše Ehrena..
  - - - - -
  plíseň
  4.3.2018 19:18holcicky
  Gabca.mat nejspíš je mu zima.Co mu tak pořídit papučky a klapky na ouška ať se zahřeje?;)
  4.3.2018 21:57Ehrena
  Zbyněk, taky měl náš Matýsek asi takhle velký, a to ve 4 měsících, ale problémy po operaci naprosto žádné, ihned baštil a čůral zprvu se strachem, ale vzhledem k tomu, že se hojil zřejmě velice rychle, rychle ho strach přešel. Po týdnu z něj byl úplně zdravý morčík. Složení kamene už nevím, je to už dávno. Kámen ale vypadal hladký, jako hrášek. Ovšem vzhledem k velikosti čtyřměsíčního Matýska veliký, úplně mu ucpal odtok z močového měchýře.
  5.3.2018 06:58Zbyněk
  Ehrena: závidím to, že nebyly následné problémy. Wolfík se s tím trápí už dva měsíce, stále naříká při čůrání a krvácí. A přitom nález žádný. Kdyby se necpal a nenakrýval par´táka, tak už by ho Jezzabell nechala uspat, ale on se jinak tváří, jako zdravé morče. Dle Valeše se jenom pomalejí hojí, mě to přijde pořád stejné. Měli jste štěstí.
  5.3.2018 08:29Jezzabell
  Když na ten šutr koukám, skoro se mi chce brečet. A to bylo po 14dnech od první operace! Užil si pěkně, teda!! A ještě z toho venku není, hojí se to pomalu a dle doktora ještě dlouho bude.
  Bártík je skvělá chůvička, drží a nechává ho, aby na něm ležel zezadu. Podle mě se prohřívá zespodu živočišným teplem. Jdem se futrovat léky..
  5.3.2018 11:25Zenča
  Wolfík je opravdu bojovník. Ten šutr je opravdu velký. Musí být težké jen čekat a morčikovi nemít jak jinak pomoci. Držím palce ať se z toho dostane.

  Zbyněk: máte nějaké nové poznatky ohledně používání Rodicare artrin. Chystám se nakupovat, tak jestli mám přihodit do košiku. Děkuji
  5.3.2018 12:07Martina4
  achjo tady se člověk poslední dobou nedočte nic pozitivního. Tak jsme byli v pátek na kontrole s nateklou tlamičkou a zatím Abby dostala antibiotika a něco na bolest s tím, že to měla v tlamičce nějaké podrážděné, ale že jí to nevadí v jídle. Prej to vlivem antibiotik splaskne nebo praskne pokud je to absces.. Bohužel teda antibiotika bere od soboty a zatím asi nevidíme zlepšení, tak se obávám, že se to zase bude řešit operativně. Navíc pohmatem veterinářka řekla, že má taky cysty. Tak jsem se zalekla, ale řekla, že zatím to na operaci není. Tak se právě chci zeptat, zda už se někomu stalo, že by jeho morče mělo cysty, ale nemuselo se to řešit operací? Já mám strach, že se to pak nějak třeba náhle zhorší, ale zase už má 5 let, tak nevím.. Teď ještě ta boule v tlamičce, tak nevím co se vyklube z toho :(
  5.3.2018 12:22Zbyněk
  Zenča: dávám to třem šklebícím se babčám a druhá nejstarší opravdu skáče z klece, jak zamlada. U zbývajících je to pouze prevence. Takže si myslím, že to něco dělá, ale RTG zatím nemám.

  Martina4: kamarádka měla holky s cystami od pěti let a vetka jí operaci už nedoporučila. Jedna se dožila sedmi a půl a druhá téměř devíti. Cysty byly obří. Ale nezaručí nikdo nic. Zkus vyřešit nejdřív tu bulku v tlamičce.
  6.3.2018 07:37Martina123
  Dobrý den, prosím o radu, naše morče - holka (2,5 roku), se začala hrozně drbat na vnitřní straně stehen, vzali jsme ji na obyc. veterinu, tam mu dali vakcínu a šampon na deset ní, oddělili jsme ji od mladších 2 morčecích slečen a šampon jsme vypotřebovali, nyní dostalo druhou vakcínu, za deset dní máme jet na třetí, vykousaná a vydrbaná místa už mu lehce zarůstají, ale nežere a nepije, když ho vezmeme z klece je docela akční, ale v kleci je naježenej a pořád se dožaduje jídla, ikdyž má spostu sena, vodu a plnou misku: okurky, mrkve, řap. celeru,jablek, papriky, salátu, měl kašovitou stolici a teď už defacto žádnou... veterinář nám na to nic neřekl...zajímali by mě zkušenosti zkušenějších chovatelů, může to být jen následek ATB a oddělení od morčat? jak mu můžeme ještě pomoci....?
  6.3.2018 09:31bauli
  Martina 123
  A jak dlouho morčinka nežere- nebobkuje.
  Pokud měla průjem a teď nežere může to být důsledek podávání ATB.Pokud již nežere delší dobu ,není to dobré a je třeba nasadit probiotika - biolapis a začít urychleně dokrmovat Rodi care-k sehnání na veterině,nebo tady na e- shopu,pokud nemáte lze alespoň riozpustit granule a začít urychleně dokrmovat ,ale je třeba to řešit rychle,jak morče přestane žrát je to vážná situace.Držím palce
  6.3.2018 14:27Ehrena
  Martina123, taky jsem chtěla napsat, co už napsala Bauli. Pokud morčinka sama nejí, musíš ihned dokrmovat. Jinak samozřejmě ani nemá co bobkovat.
  Jinak ale dle popisu toho, co vám vet naordinoval, nevidím žádná atb., která uvádíš. Vypadá to, že jste dostali jen injekce proti roztočům a svrabu a k tomu nějaký šampon na koupání, nevím tudíž, jaká atb. myslíš, žeby mohla být důvod toho rozhozeného zažívání.
  Jinak já tedy, vzhledem k tomu, že jsem mívala převážně samce ve dvojicích, jsem je nikdy kvůli kožním problémům neoddělovala, raději jsem riskla, že bych musela přeléčit i druhého samce,kdyby to taky dostal (ale to se mi nikdy nestalo), než aby si na sebe odvykli a vůbec byli ve stresu.
  Jinak např. při úmrtí parťáka se mi stalo, že zbývající morčík přestával jíst taky, dokud nedostal k sobě jiného malého samečka.
  Já na tvém místě bych asi samičku dala zpět k těm ostatním, hlavně urychleně dokrmovala a pokud by se stav nelepšil, hledala bych raději jiného veterináře.
  - - - - -
  Martina4, s cystami máme stejné zkušenosti, jako psal Zbyněk. Měly je 3 holky z pěti, co jsme dříve měli, a dožily se s nimi skoro 8 let, byly jim tedy zjištěny taky tak v 5 až 6 letech, kdy jsme se s nimi poprvé dostali kvůli něčemu jinému na veterinu, a v tom věku už jsem o operaci nechtěla uvažovat, ani vet ji nedoporučoval - jen snad pokud by byly potíže. Hormonální injekce taky nedoporučoval. Holky žádné problémy neměly a dožily se myslím docela slušného věku.
  6.3.2018 15:54Kájka
  Mám dotaz -jak je to s ředkvičkama? můžou je morčata?
  Dala jsem dnes klukům jednu ředkvičku napůl + trošku listů a moc jim to chutná :-) ale pak jsem se tady dočetla, že ředkvičky nejsou vhodné, jenom listy :-(
  6.3.2018 17:39Jezzabell
  Kájka: řektvičky nadýmaj, netroufla bych si. Mně po nich střílí doma malej, co by to provedlo s chlupáčema, když oni "nemůžou";)? Kluci mi doma listy žerou tak půl na půl. Někdo se toho ani netkne, někdo po tom s radostí skočí. Ale fakt málo, opláchnuté a pokud jsou čerstvé a jednou za čas.
  6.3.2018 17:56Veronika5
  Kájka: Listí z ředkviček dávám, stejně jako Jezzabell, po opláchnutí, ne celou hromadu, a jenom když jsou pěkné. Moc jim chutnají :). Tu hlízu taky nedávám.
  6.3.2018 17:58Kájka
  Aha, tak to radši nebudu riskovat. No, dostali každý jen půlku malé ředkvičky. Sami máme málo. ,-)
  - - - - -
  Oplachuju důkladně každou zeleninu, i natě.
  6.3.2018 19:16klioo
  Ahojda, všimla jsem si, že moje 7 leté morče má na předních zubech nepatrné bílé flíčky a malinko má každý zub jinak velký, je to nedostatkem vápníku? ted si teda i dost vybírá v jídle, mrkev, jablko, celer, papriku nechce a jen vyžaduje okurku a granule, zas si říkám, že kdyby měl problém s kousáním, tak neukouše ty granule..
  7.3.2018 11:06Jezzabell
  Pro ty z vás, kdo vlastníte papuče a máte doma chlupáče, co si z nich dělají s radostí sobě vlastní (ne tak páníčkům) záchůdek, případně, jako já, máte doma maroda, co potřebuje stále čisto a TEPLO, mám zlepšovák.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34292
  Do papuče vkládám nastříhané Puppy fields od Asanu, nejlepší jsou 60x90 (vel.XL), ty se dají stříhat podle složení a z jedné pleny je 9ks vložek, nebo 60x60.
  Výhodou plen je, že sajou a nestuděj ani po nějaké době, jako je to u většiny dětských podložek. Třeba by to šlo i s jinýma typama pro důchodce v metráži, nevím, mám zkušenosti jen tady;).
  Wolfík potřebuje na svůj močák sucho a teplo a čisto! A bez papuče nedá ránu. Plenama má vystlanou i klec a jednoduše to zbalím a vyhodím, když je třeba. Ale v papučích se mi osvědčilo, když má někdo třeba průjem, nebo tam jen blaženě rozplácle leží půl dne a po něm pohroma, že vyndám "vložku" a dám další a nemusím hned namáčet papuč.
  Každý nemá tři další náhradní, že. Peru je i tak, ale nedala bych to třeba u Wolfíka, který co hodinuaž dvě potřebuje čistou plenu v papuči. Má tam papuče dvě, a přebíhá si, aby mi dal najevo, že je třeba výměna. Dost to pomáhá;)
  Viz. pleny: https://www.happyzoo.cz/pleny-asan-puppy-field-sanitary-pro-zvirata-90x60cm25ks/d-2174/
  Třeba to někomu pomůže vyřešit domácí strategii;)
  7.3.2018 11:19Juvelínka
  Martina4: naše morčice Eliška měla cysty taky, byla drobná a cysty opravdu veliké, měla i olysané boky a nožky.. operaci podstoupila zhruba v pěti letech, navíc i s komplet kastrací (nějaký nádorek) a za týden už byla úplně ok. ale Elišák byl teda extrémně žravý, bříško měla celé zaštupované do L-ka a už první den jedla, jako by nic... cysty se jí však celkem rychle zvětšovaly a opravdu vypadala jako březí.. po operaci byla poloviční... naopak náš nynější Bimbo byl na kastraci a rozjídali jsme ho pomalu dva dny, a to měl dvě maličké dírky, léky od bolesti od počátku...
  7.3.2018 11:49holcicky
  Dámy a pánové nejede někdo příští týden z Prahy do Ostravy? Potřebovala bych převést morče.Když tak pište SZ.Děkuji.
  7.3.2018 12:26Juvelínka
  Prosím, ti z Vás, kteří dřív používali Allspan jako bezprašný, na co jste přešli? Teď dobírám poslední balík a mám pocit, že čím víc se blížím ke dnu, tím víc morčičáci pčikají.. na dně klece je vždy usazená prachová vrstva, čím dál větší.. děkuju za typy!
  - - - - -
  jaj, spíš tipy :)
  - - - - -
  Narazila jsem na "Profibed" a "Happy Horse Classic" nebo Happy Horse Volume". Nemáte někdo s těmito podestýlkami zkušenost? Jestli nejsou třeba moc hrubé pro morčecí pacičky? :)
  7.3.2018 14:15Ehrena
  Juvelínka, Happy Horse Classic mám na chalupě, jsou jemné a bezprašné, tedy zatím mám vybraného jen půl pytle, ale byly absolutně bezprašné, takové jemnější kudrlinky.
  Profibed mám tady doma, jsou větší, a trochu i tvrdší, ale bezprašné jsou ještě víc, nejsou mezi nimi žádné jemné kousky. Zpočátku jsem se bála, jestli nebudou na morčecí pacičky moc tvrdé a ostré, ale ne, morčata jsou na nich v pohodě. Přijde mi, že je jich menší spotřeba oproti těm jemnějším, tolik se neslehnou, a dlouho vydrží čisté, bobíky propadají dolů dovnitř.
  - - - - -
  Jen nevím,jestli ty Profibed jsou už k sehna
  - - - - -
  K sehnání, pardon, zlobí mě tablet, ona ta firma na podzim zastavila do konce roku výrobu a nevím, jestli už zase funguje, před měsícem teda ještě ne, to jsem se dívala naposledy.
  7.3.2018 14:34Veronika5
  Juvelínka: teda já mám Allspan a byli jsme s ním úplně spokojení! Jsem na dně balíku a chystám se objednat další, žádné prašnosti jsem si fakt nevšimla! Takže říkáš, že jsme asi měli jen nějaký dobrý balík?
  7.3.2018 14:42Juvelínka
  Ehrena- děkuju. zkusím teda ty Happy Horse. Je škoda, že se ten Allspan tak pokazil- před lety to bylo něco úplně jiného.
  7.3.2018 14:49Ehrena
  Juvelínka, nevím, já ten Allspan nikdy neměla, začala jsem kupovat hobliny až loni na podzim, protože naši truhláři, od kterých jsem si do té doby brala hobliny za kafe, začali mít jen samé z dřevotřísky a už jsem to vzdala u nich.
  7.3.2018 14:56Jezzabell
  Juvelínka: přešla jsem na Peer-Span 25kg. A když jsem se ptala u firmy, odkud je beru, proč už nevedou Allspan, řekli mi rovnou, že se natolik zhoršili, že je přestali brát a berou Happy Horse a Peer-span. Mně vyhovují co do velikosti balení a kvality Peer-Span, jsou krapet hrubší, ale voňavé, měkoučké a kluci jsou dál v suchu a měkoučku;)
  7.3.2018 16:21Kájka
  Ad savé podložky: Používám Molinea plus, pěkně sajou a jedna vyjde jen na 9 Kč. Kupuju u nás v lékárně. :-) Doporučuju poptat s v lékárnách (většinou jsou ochotní i objednat), vyjde to levněji než platit poštovné.
  https://www.dentimedshop.cz/detail/inkontinencni-pomucky/inkontinencni-podlozky-bez-zalozek/molinea-plus-save-podlozky-60x90cm-30ks.html?gclid=EAIaIQ
  - - - - -
  To jenom dodávám k tomu, co doporučuje Jezzabel -jako levnější variantu.
  7.3.2018 17:11Ofélie a Pivoňka
  Ahoj, chtěl bych se vás zeptat čím krmíte svoje Morčata? My totiž našim holkám hodně dopřáváme, ne že by byly tlusté, ale krmíme je hlavně rajčetem, paprikou, okurkou, kedlubnou, brokolicí, květákem, červenou řepou, celerem, řapíkatým celerem, fenyklem, jablkem, banánem, mrkví, ale základ tvoří různé saláty hlavně ledový salát a takové podobné, protože víme, že je absolutně zbožňujou a nějaké ty listy včetně petrželove natě není problém sehnat a všechno taky není vždycky k sehnání a ty naše holky hodně frfňají nebo se něčeho přejí. Takže snad do každého jídla jsme přidali nějaké saláty, nebo listy a můžou se po tom utlouct. Jenže už z těch salátů má jedno morče měkké bobky někdy až sr*čku. Jenže my vůbec netušíme, čím je krmit, protože v této roční době máme mimo salátů většinou jen mrkev, rajče, papriku, celer, červenou řepu a jablko které celkem frfňají. Jestliže dáme tři druhy nějaké zeleniny ráno a tři večer tak to je pořád do kola a jak nedáváme ty saláty tak nevíme co jim dávat. Tak prosím byl bych rád za nějaké tipy jak krmíte morčata vy
  7.3.2018 18:54Jezzabell
  Ofélie a Pivoňka: no nejdřív doporučuju kouknout nahoře do záložky Jídelníček a dobře si přečíst, co z toho, co morata dostávají, nadýmá, nebo způsobuje při delším podávání kameny a jaké a tak..
  K ledovému salátu: je to vyhnané v hydrofóniích, takže dusíkatých látek tuna- z toho ty průjmy. Na průjem (a nikdy nepřehlížet!!, je pro morčata i životu nebezpečný)- minimálně probiotika, aspoň BioLapis nebo tak něco. Viz. záložka nahoře Nemoci.
  Morčata neumí prdět, takže se snadno po kedlubnových natích, nebo květáku obvzlášť!!!, brokolici atd., nafouknou- mají jemné zažívání a krátká střeva- nafouknou se a jak se jim nepodá Sabsimplex a neletí se k doktorovi pro Degan, je po i něm.
  Jukni do těch záložek, určitě si vybereš z bohatého výběru, co tam je a co mají od tebe jinak k dispozici
  7.3.2018 19:44Bart
  Dnes tu už podrhé čtu, že morčata neumí prdět... Tak to jsem asi vždycky měla nějaký divný morčata. Naši totiž někteří jaksi vzduch upouštěli. Když jsem je měla v ruce, tak ta kanonáda byla cítit v dlani... Proto je pro mě tato informace docela udivující. Vím že morče nezvrací, ale že by neprdělo? U těch našich současných to nevím, ti se moc chovat nechtějí, ale když jsem měla samičky, ty vydržely v ruce dlouho, tak že občas jsem zažila, že vzduch upouštěly....
  7.3.2018 20:06ANNDDY
  Může mít roční holka"menstruaci"
  7.3.2018 22:10Kájka
  ANNDDY: Myslíš tím roční morčecí samičku? myslíš tím, že krvácí z rodidel?
  NE, morčata nemají menstruaci nebo tak něco. Teda nejsem odborní, ale něco takového jsem neviděla, neslyšela a ostatní hlodavci, králíci nic takového nemívají.
  - - - - -
  Pokud se něco takového objevilo u tvé morčinky, má nejspíš zdravotní problém a bylo by dobré navštívit veterinu.
  8.3.2018 07:37Zbyněk
  Ofélie a Pivoňka: upravil bych dávku zeleniny na max. 40g na morče ráno a 40g večer (ze začátku to odvažuj, abys dostala do ruky to množství. Za b) bych nedával kedlubnu, květák a brokolici, ani natě ne. Za c) čerevenou řepu max. třikrát týdně, jinak jim můžeš zničít ledivny a močák. Plus klouby. Za d) zruš ten ledový nesmysl, pro morčata je to naprosto nevhodná zelenina. Nahraď římským, baby gem a little gem variantami. Uber okurku a budeš mít po průjmu. Kup BioLapis a dej jim jednou denně dávku cca čtvrt sáčku na morče. Stříkačkou do tlamky.
  Jinak rajče, paprika, řapíkatý celer, fenykl, římský salát, okurka - to mohou denně. Občas červenou řepu, občas mrkvovou nať. Pěkné listy ředkviček mohou denně.
  Nedávej té zeleniny víc, tím je donutíš jíst více sena - budou si lépe brousit zoubky a průjem zmizí.

  ANNDDY: jak píše Kájka, okamžitě na veterinu, něco je hodně špatně. Může to být krev v moči, nebo krvavý výtok z ulvy, obojí je průser a je potřeba vyšetřené a léčení ! Morče má říji jednou za cca dva týdny a žádné výtoky nemívá.
  8.3.2018 08:55Jarenka
  Dobrý den, naše Maruska snedla přes noc kus hygiencke save podložky... Prosím o radu co s tím... zatím vypadá celkem normálně. Je to půlroční morcinka.. předem děkuji za odpověď.
  8.3.2018 12:24Bart
  Jarenka - neboj, nic se jí nestane. Náš menší škube pleny poslední dobou každou chvíli. Před tím to vůbec nedělal. Taky občas ukouše tomu staršímu pramen chlupů (dlouhosrstá morčata) a žere to jak seno. Někdy nevím, co z té tlamičky vyndávat dřív, když si toho všimnu. Rok byl v pohodě a teď neví, co by kde oškubával dřív... Kdysi mi jedno morče, když běhalo po obýváku, snědlo docela velký kus igelitky a nic se mu nestalo.

  -----A jak je to s tím prděním u morčat? Jak to že naše samice prděly? (viz včerejší příspěvek) Docela by mě to zajímalo...
  8.3.2018 13:41Ofélie a Pivoňka
  Děkuju za rady. Určitě se zařídíme. Jinak u veterináře jsme byli dávno a dělali ji všelijaké testy a řekli že ji střeva pracují normálně a je v pořádku. Ale měkké bobky nezmizely... Ale stejně nechápu, že druhá samička s tím problémy nemá, ale určitě se zařídíme, děkuji za rady

  A těch 40gramu zeleniny nastálo? Všude totiž čtu, že pro morče 100 gramů nejlépe 200 gramů
  - - - - -
  Barte mám stejně zkušenosti. Jednou jsem to dokonce cítil
  - - - - -
  A co si myslíte o crispy salátu, čínském zelí a políčku?
  8.3.2018 16:38Ehrena
  Ofélie a Pivoňka, některá morčata mají to trávení prostě choulostivější. Většinou to bývají starší morčata kolem 6 až 7 let, a taky některá morčata po léčbě atb. Taky jsme jednoho takového samečka měli, po léčbě atb. se mu rozhodilo zažívání, začal mít skoro pořád měkké mazlavé bobíky a přesto, že jsme prošli spoustu vyšetření včetně rozboru bobků, nic se nenašlo, a přesto stolice byla pořád řidší, než má být. Skončili jsme tím, že jsme ho museli krmit jen tvrdou nevodnatou zeleninou, tj.kořenovou, po všem ostatním měl stolici měkkou, mazlavou. A samozřejmě jsme dávali co nejvíc sena. V létě po trávě neměl žádné problémy, té mohl sníst, kolik chtěl. Probiotika jsme tehdy dávali hned během léčby atb. i po ní, ale nebyla celkem nic platná. Tedy aspoň na tu jeho stolici to vliv nemělo. To narušené trávení už mu zůstalo až do konce života, holt už musel zůstat na dietě.
  Jinak já krmím morčata čínským zelím hodně, přes zimu mi dělá skoro polovinu krmné dávky, dále většinou mrkev, občas červená řepa (tak dvakrát týdně), celer, řapíkatý celer, pak různé natě, nejmenší složku tvoří saláty všeho druhu, papriky, rajčata, okurky, jablka.
  To je samozřejmě výčet všeho, na den jim dávám tak max. 3 druhy zeleniny, a samozřejmě co nejvíc sena. V létě krmím jen trávou a senem, plus zbytky zeleniny a ovoce z kuchyně.
  8.3.2018 16:43Smirny
  Ofélie a Pivoňka: morče má mít denně k jídlu spoustu sena, zelenina stačí dvakrát denně hrstička. Na doplnění vit C to stačí. Ta spousta zeleniny je spíš na škodu.. morče na to není zařízené.
  - - - - -
  Na škodu proto, že morče při vetším příjmu zeleniny sežere méně sena. A to není dobře.
  8.3.2018 18:31Martina123
  Děkuji za tip,
  (viz předešlé), moje morčina začala žrát míň, když měla parazity, teď co dostává vakcíny se nedrbe, ale žere mnohem míň, pořád se dožaduje chleba, ale ten jí dívat nechci, nepije, koupila jsem ji směs vitaminu pro pmrcata do vody a podáváme inzulínkou denně. Jaké granule doporučujete? Zkusím sehnat Rodicare. Co myslíte s tím puštěním k ostatním, paní píše pustit, veterinář řekl nepustit, není nějaká zaléčovací doba, aby už to ty ostatní nechytli a mohli k sobě?
  8.3.2018 18:54Ehrena
  Martina123, já píšu, že to tak dělám já, protože mám samce a ty když na nějakou dobu oddělím, už je nebudu moci dát zpátky k sobě. I mně tehdy vet radil oddělit je, ale pak dle vysvětlení situace uznal, že je lepší nechat je spolu a risknout to. A nikdy to druhý nechytil. Naštěstí.
  8.3.2018 20:53Jarenka
  Bart: moc děkuji za uklidnění... docela mě to ráno vylekalo ;-)
  8.3.2018 23:00Bart
  Jarenka - já se snažím odnaučovat okusování čehokoli okřiknutím "ne ne ne" nebo "já tě vidím". Morče hned přestane, ale za chvíli to zkouší znova. Je to jak malý dítě, zkouší, co si může dovolit. Už jsem pár morčat tak různé věci odnaučila. Ale tenhle sice poslechne, když mu vynadám, ale pak to dělá znova už docela dlouhou dobu. Druhý zas okusuje schody a taky na pokárání reaguje. Ale člověk není pořád doma, tak to pokaždý nevidí... To když jsem nechodila do práce, naučila jsem morčata chodit na záchod, dokonce jedno rozumělo, že se má jít napít ap. Ale jak je nemá člověk na očích celý den, tak už se to nedá, tolik je toho naučit.
  9.3.2018 09:19Misakulicka
  Zdravim
  Od kdy zacinate davat travu z venku?Muzu uz ted, nebo az naroste a pak ji posecou?
  9.3.2018 09:19Martina4
  Tak holky si ke všem problémům dávají společně půst.. Dala jsem jim ráno zeleninu jako každý den a když jsem přišla na večer z práce, tak miska plná.. Vždycky se můžou po ní utlouct a nic nezbyde a teď ani jedna si toho nevšimla, tak to nechápu.. Něco bylo lehce okousané, ale jinak nic.. Tak jsem něco vyhodila a papriku jsem jim tam nechala do dnešního rána, ale ani se jí nedotkly. Přitom žerou normálně seno, sušené bylinky apod. Tak nevím proč jim teď zelenina nechutná.. Že by se jí přejedly? :-O no každopádně jsem jim ráno dala kousek mrkve, a to si daly.. Už se nikomu někdy stalo, že by morčata najednou ve stejnou dobu odmítala zeleninu?
  9.3.2018 14:16Jezzabell
  Martina4: Ten druhý si dal bobky toho s atb, nejspíš, a nesedly mu..Ve dvojicích se mi to stává. Probiotika oběma. A rozkrmit RC, kdyby to pokračovalo déle a nechtěli nic. Jestli žerou seno a granule a ne zeleninu, tak se snad rozjedí..Víc mě nenapadá, třeba někdo ještě na něco příjde.
  - - - - -
  Tak dnešní zprávy z veteriny ohledně Wolfíka: Močák vypadá velmi dobře, zato ledviny jsou pěkně v háji.
  A projevuje se to tím, že začal vynechávat zeleninu..
  10.3.2018 01:22Ofélie a Pivoňka
  Jj díky
  10.3.2018 01:23Ehrena
  Jezzabell, a jak se to pozná, ty ledviny v háji?
  Tedy myslím jak to pozná veterinář? Z krve, moči či jak?

  Jinak k tomu nejedení zeleniny - čtyři z našich šesti morčat zrovna poslední dny taky nějak zeleninu nechtějí, tedy jak kterou, ale květákové listy a čínské zelí, které běžně jedí, jim tam teď zbývá a nesnědí to ani do druhého dne, ráno to vyhazují nebo to použitelné dám poslední dvojici, která baští pořád dobře. Ale např.salát, okurku, papriku atd.jedi všichni. Asi proto, že to často nemívají.
  10.3.2018 07:56Zbyněk
  Ehrena: z moči, nějak měří koncentraci solí a nejenom to. Už to nebylo dobré minule, ale po cca deseti dnech se to výrazně zhoršilo. Fakt je, že hodně pije a pořád čůrá. Bere Metacam už tři měsíce, takže od včera má stopku a zkouší se nějaký alternativní lék, sice pro kočky, ale morčatům se to dává, tak jsem na to zvědavý. Název jsem si ale nezapamatoval. Valeš tam mi slušnou laboratoř, veškeré rozbory dělá hned. Močák se zlepšuje, mizí to sešití, krev se také zlepšila, myslím obsah v moči. Wolfík je bojovník!
  10.3.2018 09:53Misakulicka
  Od kdy zacinate trhat travu venku?
  10.3.2018 10:06holcicky
  Miisakulicka,jakmile vyroste a je ji trošku víc aspoň ja.Ale aspoň u nás to ještě chvílí potrvá páč mistama byl ještě snih
  10.3.2018 10:19Misakulicka
  Holcicky
  Dekuji
  10.3.2018 10:35Jezzabell
  Ehrena: přesně tak, jak píše Zbyněk.
  Od rána ho proplachuju hodně Uroseptem, je v tom zlatobýl na ledviny a šípek s klikvou a td na močák (čaj). Veterináč zkouknul obsah a schválil to. Naříká, ale musim dělat, že to prostě neslyšim. Žádnej Meloxidyl ode mě neuvidí. Ledviny mají přednost. Naštěstí (ono se to takhle blbě dá říct) naříká jen při čůrání. Málo jí, což je z těch ledvin. Ale chroupe seno a granule a v jednom kuse brousí přední o suk;) Takže bojuje statečně sám, aby nepřerostl;) .
  Kluci za ním chodí na pokec a dělat mu společnost, Bártík ho prohřívá jako chůvička zespod, když si na něj vleze, spojili síly a pomáhají taky:). Není sám a to je moc dobře! Jak si pískne, Jules vystartuje z klece a běží za ním!
  Odvápňujem neustále jako prevenci. A RC Uro, ten je specielně i na ledviny. Jako seno a granule jsem nasadila Oxbow, aby se dosáhlo minima vápníku.
  Tak se musíme snažit všichni, aby to k něčemu bylo a pomohlo mu to;)
  10.3.2018 11:20Sheena
  Jezzabell, Zbyněk: No tak dobré zprávy, hurá :-). Teď už to MUSÍ dopadnout dobře, držím palce!
  10.3.2018 11:33matyas
  Je normální že má morče bílou moč ?
  10.3.2018 11:59Ehrena
  Matyas, je.
  - - - - -
  Jezzabell, to máte teda naloženo, oba dva.
  No snad už to bude lepší, když se takhle dobře hojí.
  Jinak našemu kocourovi před dvěma lety odešly ledviny po operaci asi vlivem narkózy, a jemu pomohly kapačky, které tehdy dostával víc než týden dvakrát denně. Ale nevím, jestli se tohle dá srovnávat a u morčat nějak takhle vůbec řešit.
  10.3.2018 17:16katak
  katka15
  10.3.2018 20:12Jezzabell
  Ehrena: no, to taky netuším. Ale uvidí se, co bude. Je to teda síla, "sedět si na uších". Zeleninu fakt nechce. Budu muset asi dokrmovat RC, nebo nevím. Granule a trochu sena si dá sám. Tak uvidím zítra.
  10.3.2018 21:02lott
  Ahoj, jdu s prosbou, protože jsem nervní :) U našeho tedíka jsem našla na zádech v srsti ostrůvky bílých "lupů". Po vykoupání v sírovém šamponu pro morčata bílé vločky z kůže zmizely, ale zůstaly na těch místech nepěkné tmavé fleky na jinak růžové kůži. Má jich asi šest a to na zádech. Jela jsem tedy k veterinářce, nabrala stěry a čekáme na výsledky kultivace. zatím dle rady koupu v nizoralu a mažu lamisilem. Je to stejné nebo možná i horší - bílé šupinky se nevrátily, ale ty fleky jsou opravdu ošklivé a neblednou. Kultivace trvá měsíc, už léčím 14 dní a ještě dalších 114 budeme čekat na výsledky. Pro plíseň je prý divné, že začala na zádech - jinde nic nemá. Dostal i injekci na svrab, ale myslím, že to svrab nebude (měl ho, když k nám přišel a vypadalo to jinak). Může to být hormonální porucha (je to sameček) nebo fakt plíseň nebo bakterie? Měl jste někdo u morčete tmavé fleky na kůži? Díky za odpověď.
  - - - - -
  omluva za chyby - samozřejmě dalších 14 dní ne 114 :)
  11.3.2018 07:34Tygrinka
  Add prdění morčat: Morčata samozřejmě prdí, stejně jako králíci a jiná zvířata. Jenže když se nadmou, tak plyn neodchází normální cestou, protože je ho moc. Když se jedná o velmi mírné nadmutí, tak stačí podat Sabsimplex a po krátkém čase plyny odejdou normální cestou.

  lott: No, když už pořešit svrab, tak injekce musí být alespoň dvě, obvykle jsou 3, jinak je to zbytečná zátěž zvířete. Lamisil ani Nizoral nepůsobí na všechny původce plísní, když už takto řešit, tak raději vykoupat 3x-4x v Imaverolu, to už byste měli v klidu po koupání a jen byste čekali, až se to zhojí. Spíš bych to viděla na plíseň než hormony nebo svrab.
  - - - - -
  Jezzabell: A v ledvinách určitě písek nebo kámen nemá? On tedy bolí i zánět ledvin, ale když u toho takhle píská... Ne, že bych myšákovi přála ještě něco špatného k tomu všemu, ale sono ledvin mu vet dělal, ne?
  11.3.2018 08:24Zbyněk
  Tygrinka: sono ledvin mu nedlělal, ale minule dělal RTG a byly čisté. On vyloženě pláče bolestí vždycky poři čůrání, mimo ne, to mě zaráží. Sono močíklu bylo v pátek naprosto čisté a močák se krásně hojí. Oproti minule to bylo výrazné zlepšení, ale od pátku přestává postupně jíst, Jezzabell mu zkusí dát zase Meloxidyl a uvkdíme, jestli se zklidní a začne se víc cpát. Ale nejsem z toho moudrý a Valeš také ne
  11.3.2018 09:07Tygrinka
  Zbyněk: Aha, tak alespoň tady je to "dobré" a je tam "jen" zánět či co po těch lécích. Je fakt, že nedávno jsem si sama prošla něčím podobným, a bezbolestné to tedy fakt nebylo :o/ Také mě napadá nějaký srůst nebo přišité cosi k sobě, co u sebe nemá co dělat, ale na to by snad p.Valeš už přišel a při jeho praxi bych to neviděla jako příliš pravděpodobné.
  Ještě mě napadá jedna věc, kterou jsem řešila - prohlédnout pindík, tj. opatrně vymačknout, zdali okolo nemá velkou vrstvu takového toho nažloutlého mazu, a případně ho toho opatrně zbavit a následně penis potřít olejíčkem, aby dobře klouzal zpět. Kdysi mi starší morčík také špatně a evidentně bolestivě začal močit a nános tam měl pěkný... Na první pohled penis v pořádku, nečouhal víc než by měl, ale bylo to tam a zlepšení nastalo okamžitě po ošetření. Jestli nevíte, jak vybavit penis kvůli stehům, tak bych to nechala na vetovi.
  11.3.2018 09:44Jezzabell
  Pindíka nechám na Valešovi, abych mu nějak neublížila já. Jdu tam až 20tého. Ale on nenaříká přes den, jen když začne čůrat. Zeleninu nežere vůbec. Jen granule a seno.
  Nevim, taky už nemam páru co to je. Ale obě papuče plný bobků do rána, a slušnejch.
  Mám dávat RC?
  11.3.2018 10:10Tygrinka
  Jezzabell: Mně se taky tvářil divně jen při močení a trochu i kníkal... Bylo prostě vidět, že ho to bolí. Bobkoval také bez problémů. Může mít problém samozřejmě ještě někde jinde, ale může to být prostě jen mechanický problém, když tam má toho mazu moc... Teď určitě nebyl v kondici na to, aby si ho pravidelně čistil.. Napadlo mě to až dneska, že jsem to také řešila. Nechci tě hnát znovu k vetovi, ale 20.3. je už dost dlouho a pokud by to byla jen tahle "maličkost", rychle by se mu ulevilo :o/
  Když žere jen granule a seno, nechej granule a seno. Sám si naordinoval dietu, tak ho nechej, pokud toho sežere tedy dostatečné množství. Možná nežere zeleninu, protože si to spojil s následnými bolestmi, těžko říct, ale dieta mu neublíží a dotaci vitamíny uděláš holt uměle...
  BTW: Použila jsem usušené zbytky máty jako odpuzovadlo pro Davídka, aby přestal okusovat mříž. A pomohlo to, dvířka a okolní mříž byla fuj věc :o)) Než na to tedy kolega od vedle přišel, povytahal a vyžral :o)
  11.3.2018 11:42Jezzabell
  Tygrinka:Přemohla jsem se a opatrně ze stran u kouliček zatlačila na pindíka. Žlutej hnis a smrad. Chlupy a kousek sena..Vytahala jsem to opatrně a vyvalil se teda smrad, jako bych čistila vak! Opatrně jsem opláchla vlažnou vodou pindíka, skoro to nešlo dolů, pak jsem to ošetřila olivovým olejem. Sice slabě nadával, ale teď je zticha! Tak uvidíme;)
  DÍKY ZA TYP!!!;))
  11.3.2018 13:17Gabca.mat
  Dobry den je mozny ze morcata na jare pelichaj..
  11.3.2018 17:02lott
  díky za radu Tygrinko, je to štítná žláza, tak uvidíme
  12.3.2018 05:30Dame
  lott - ty jo, a na to, ze je problem se stitnou zlazou jste prisli jak?
  12.3.2018 08:52Zuzana090
  Dobrý den, jaký máte prosím názor na tři samičky v kleci 120? Klec má přesně nějakých 115x58 a přes celou délku mám patro 115x30. Mám momentálně dvě holky a chceme třetí, od chovatelů slýchávám, že je to naprosto v pohodě. Mně to přijde jako takové minimum. Bohužel nemám možnost mít klec otevřenou s neustálým výběhem, ale snažím se jim stavět výběh co to jde. O víkendu jsou venku klidně celé dny, v týdnu se snažím alespoň každé druhé odpoledne. Tak by se snad mohly holky nějak poskládat a být spokojené, co myslíte? :-)
  12.3.2018 16:01Sheena
  Zuzana090: Mně to přijde málo, ale já jsem co se prostoru týče trošku magor ( sama mám tři v 177x58cm ), takže třeba ti to tady ostatní schválí :-).
  12.3.2018 16:27vodník
  Brýden vespolek. Dovolím se ptát, co teď? Můj morčák Platon, 5 let, nechce sám žrát. Léčím mu přerostlé stoličky. V pátek mu je paní doktorka zbrousila. Do toho chytil rýmu nebo něco podobného, tak léčíme antibiotiky. A mezi tím vším nám umřela morčička Uršula. Docela náhle, minulé úterý odpoledne. Platon je sterilizovaný, bydleli spolu. Platona jsem při jeho nemoci a zoubkách dokrmoval kašičkou z granulí, ale i sám si chodil zobnout jablíček a salátu. Teď nic. Ani hlod. Jen z té stříkačky. A docela rád, to on si ji chytne do předních zoubků a dožaduje se. Slupne naráz tak 15 až 20 ml, krmím ho čtyřikrát denně. Mezi tím kapky proti bolesti a ještě ta antibiotika. Ale proč sám nežere? Že by se mu stýskalo, říkám si? Mám mu co nejdříve pořídit novou kamarádku, nebo ho spíše odkrmit a počkat, dokud se nezahojí a nezesílí (má slabých 60 deka..!!)? Co vy na to, přátelé? V.
  12.3.2018 16:51Veronika5
  vodník: Pokud tě zajímají mé chabé zkušenosti s jedním jediným morčákem po operaci močáku, tak ten když byl na marodce a oddělen od "své" samičky, tak skoro nežral, nic nedělal a chtěl umřít. Tak jsme se vykašlali na marodění a dali je zase dohromady, v tu ránu zamířil k jesličkám a začal se krmit. A to neměl ani léky na bolest, přesto se upřímně snažil samičku "prohánět". Takže za mě - nenechávat samotného.
  12.3.2018 18:50vodník
  Veronika5: děkuju za zkušenost. Také se kloním na stranu kamarádky. Ve středu jdeme na kontrolu, poradím se ještě s paní doktorkou.
  - - - - -
  Zuzana090: myslím, Zuzano, že s tím patrem to bude pro tři dobré. Já mám podobně velkou morčatárnu, ale bez patra. A chovám zpravidla dvě, ale někdy krátkodobě i tři nebo čtyři. A nestěžují si. Hodně záleží na tom, jak se k sobě vzájemně chovají.
  12.3.2018 20:09Luci222
  Dobrý den mohu dát morčatkům syrovou brokolici.
  12.3.2018 20:46Reny
  Luci222 - můžeš, ale jen kousek a ne často: V odkaze máš vše nejen o zelenině http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-222652/
  12.3.2018 21:03uj uj
  Tak je v NegrCity zase živo. V Neuchsweinstallu už zase pobíhají tři zubatice, Domino s Amálkou značně ožili :-)
  Chluby chlub - stříbrný poklad z CHS DaMi:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34296
  12.3.2018 21:49Kájka
  uj uj: Prima! :-)
  12.3.2018 22:01Reny
  naše morčatárna a dnešní pohoda https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34297
  13.3.2018 07:19Luci222
  Děkuji 😜
  13.3.2018 07:31Zbyněk
  Luci222: já morčatům brokolici, kedlubny, květáík, petržel a natě nedávám. Mrkvovou nať jednou za čas. Tyhle nadýmavé zeleniny nejsou dobré, nejsou pro ně přirozené, navíc morče jí může dva roky snášet dobře a pak se najednou nafoukne. Mám doma smečku od měsíce do skoro sedmi let věku a žádné potíže s tympanií nemám. Proč to zbytečně podporovat.
  - - - - -
  uj uj: parádní samička :) Gratuluji a přeji prima soužití:)
  13.3.2018 13:18PaajaS
  Uj uj: moc krásný přírůstek ☺. Z chs DaMi máme naše dva kluky, pan Kreuz má moc pěkný chov.
  A ta morčatárna, ta se mi taky moc líbí. Musím těm našim vymyslet nějaké úpravy, aby to měli taky útulnější.
  A přemýšlím i o těch kobercích a záchodku. Myslíte, že se to naučí i 3/4 roku stará morčátka, když to doposud neznali? V kleci mají místo, kam chodí na záchod většinou, tak bych to mohla využít.
  13.3.2018 13:34uj uj
  PaaajaS:
  Ano, také jsem se v CHS DaMi kochala :-) Děkuji za pochvalu našeho ubytování, dle mého návrhu vyráběl manžel a říkáme tomu "Neuschweinstall" :-) My záchodky jako takové nemáme, ale stačilo vypozorovat, kde chlupáči nejčastěji čůrají a tam jsme jednoduše dali hobliny. Většinou platí: kde se cítí bezpečně a kde odpočívají, kde je domeček - tam je záchod. Takže myslím, že když dáte hobliny tam, kde víte, že nejvíc čůrají, budou tam čůrat automaticky a ani se nic nebudou muset učit :-) Koberce máme z důvodu úspory podestýlky, kdybych měla podestýlat jen hoblinami, tak se vzhledem k obývané ploše nedoplatím. Samozřejmě je časem také trochu počůrají a ušpiní, ale s tím se počítá.
  A až budou mít vylepšeno, dejte sem fotky, jak se to povedlo ;-)
  13.3.2018 14:24Jezzabell
  Teda lidi, je to práce s marodama! O víkendu Wolfík přestal žrát zeleninu úplně:( V pondělí jsem to konzultovala s veterinářem. Museli jsme se vrátit k Meloxidylu na bolest, který od pátku bylo nutné vynechat. Ledviny se po třech měsících bouří. A to je velmi šetrně řečeno:( Křik Wolfíka je fakt pecka, už podvědomě trpím s ním, jen co začne.
  Pořád žere seno a zobne si sem tam granulí. Což je málo.Takže od včera dokrmuju RC a s léky na odvápnění, RC Uro, léky na podporu hojení, uro čajem a kapáním do očka je to fakt náročné.
  Wolfík mi skoro sežral stříkačku, jen RC ucítil a vymlasknul snad dvě deci (byla toho malá kompotová miska). Úplně mu skákaly uši! Musel mít děsnej hlad! Chvíli na to si dal misku římského salátu s rajčetem a šel na granule:)). 3x denně dávám RC, po tom obvykle zbaští něco ze zeleninky. Nenáročně římana, okurku, mrkev nebo rajče. Víc nic nechce, vlastně zobl fenyklu a jede mu máta.
  Aspoň že tak! Naříká u toho teda strašně, je to vodnaté, RC řídký. Jiná možnost není.
  On se tak strašně snaží! Brousí si zuby o suk, cupuje travní tunel, bobkuje, ťukyťuk!
  13.3.2018 15:42Ehrena
  Jezzabell, to je úžasný bojovník, strašně moc mu držíme palce!
  Vám oběma.
  13.3.2018 15:55Sheena
  Jezzabell: Je a já myslela, že rada od Tygrinky pomohla a zabrala, že už bude mít Wolfík klid...
  13.3.2018 17:21Jezzabell
  Sheena: Tím to nebylo..sice jsem mu pomohla, ale doktor rovnou říkal, že je to tím, jak pracuje ten močák. Je to dvakrát za sebou operované. A to se bude hojit prý hodně pomalu. On sám v tak krátkém rozmezí nikdy dvakrát neoperoval. A morčata spec. jsou prý zpěváci, když je něco bolí:(
  Ehrena:Děkujeme;)
  - - - - -
  Snažím se mít doma fajn prostředí a velký prostor pro kluky- ale o tohle se s váma prostě MUSÍM podělit:)))))
  Myslím, že jsem břídil haha!
  https://www.youtube.com/watch?v=Fsl_BDbZHNw
  - - - - -
  Jukejte na ten padací most! A ten výběh;)
  13.3.2018 20:38Kájka
  Jezz.: To znám :-)))))
  Tohle video objevily děti někdy vloni. To nemá chybu. :-)
  14.3.2018 07:34Martina 1234
  Ahoj, děkuji všem za rady, dokoupili jsme rodi-care a uz papa :)
  14.3.2018 07:40Martina4
  Tak druhá naše morčecí holka brala snad 14 dní antibiotika a boulička v tlamičce se nijak bohužel nezlepšovala a dokonce se mi zdálo, že předevčírem už ji měla tvrdou a ne jako na začátku.. Pořád jsem věřila, že tam má jenom něco zapíchlého a bude to absces. Včera proběhla kontrola a bylo rozhodnuto, že se to musí vyoperovat. Dostala jsem na výběr jestli by to mohlo být v pátek nebo hned, tak jsem samozřejmě řekla, že budu radši, když už se jí to vyndá co nejdřív, protože se s tím trápí 14 dní. Takže jsme ji tam nechali a hned ji šli uspat a odoperovat. Večer jsme si pro ni přijeli, ale bohužel to byl opravdu nádor, zda zhoubný nebo ne, to nevíme, ale určitě nebudu platit další 2.000,- Kč, aby se to poslalo na rozbor, protože i kdybych věděla, že je to zhoubné, tak bych stejně nemohla zabránit tomu, aby se jí to nevrátilo. Takže radši nevědět a budeme doufat, že se z toho vylíže a už se to nevrátí. Jelikož má zašitou tlamičku, tak jsem se bála, že s tím jídlem to bude horší, ale hned po operaci prej zbaštila seno. Teď se jí ulevilo, protože při jídle už jí tam nic nevadí a nekouše se do toho. Taky jsem byla upozorněna na to, že může nastat horší hojení, protože přece jenom je to na blbém místě, tak uvidíme. Ale věřím tomu, že se to pěkně zahojí. Tak držte palce :)
  14.3.2018 10:13Hoblina
  Zdravím, tak nemám tušení co dělat s tim trávením. Dala jsem na vaše rady a to bříško si stále zlobí. Morčik baští jen fenykl, mrkev, kopr a celer. Snad po všem ostatním se začíná nafukovat.Granulky davám obden a mimo zeleninu a sena má dostatek. I když mi ráno ji fenykl, tak se ježí jako koulička. Probiotika a rodicare acut dostavá skoro každý den. Tak netuším co takhle může zlobit. :-( Na veterině tenkrát nic nenašli a verdikt byl dotažené trávení. Ale zlobí to až potom co bral morčik atb.
  - - - - -
  "Rozhazené trávení "
  14.3.2018 12:20Ehrena
  Hoblina, to bohužel neporadím. Ten náš se aspoň neježil,choval se úplně normálně, jen mu prostě zůstalo to rozhozené trávení s měkčími bobíky už napořád, při té dietě s pouze kořenovou zeleninou to bylo v normě. Jiné potíže neměl, ani s nadýmáním ne.
  - - - - -
  Martina4, já taky měla samečka s nádorem na krku zvenku, bylo mu v té době, kdy se mu udělal,už skoro 7 let, nevěděla jsem tehdy, jestli ho vůbec ještě trápit nějakou operací, když je mu už tolik a výsledek je značně nejistý. Nakonec jsme to riskli a nechali ho operovat, byla to prý rakovina bohužel, ale neplatila jsem nic za určení, doktorka říkala, že ji to samotnou zajímalo a tak to nechala zjistit, takže prognoza byla špatná, ale přesto tu s námi byl bez jakýchkoliv problémů ještě rok, nakonec tedy umřel rychle během týdne na pravděpodobně nádor na plicích, ale bylo mu už skoro 8 let v té době, a víc se mi zatím žádné morče nedožilo.
  Jinak ránu měl zašitou zvenku a krásně se mu hojila, žádné problémy neměl. Baštil normálně sám téměř hned po operaci, i když před ní už skoro nejedl, veliký nádor mu pravděpodobně vadil, i když byl spíš zvenku než uvnitř.
  Tak doufej, že to u vás bude taky dobré, a po ničem víc nepátrej, to asi opravdu nepomůže ničemu, když víš, že to bylo karcinogenní, jen tě to víc nervuje.
  Držím palce.
  14.3.2018 12:52Hoblina
  Ehrena: bobíky má morčik normální. Jen když ho to bříško opravdu zlobí, tak tolik nechce baští a buňky se zmenší. Tak ho hned pustím do tašky sena, kde zobe. :-) Váha je také stejná, jen když měl dietu pouze seno a jen kousek mrkev, tak šla váha o 30g dolů, ale už to dohnal. Nenapadá mě nic. Jen zkusím začít podávat rodicare artrin, protože morčik má maličkou strojů nožem. To by jedine mohlo asi být jedna menší příčina.
  - - - - -
  "maličkou artrozu nožek" telefon si píše svoje 😀
  14.3.2018 15:56Maggie001
  Dobrý den, máte někdo zkušenosti s problémy se zuby zahrnující mj. to, že se tvoří "háček", který poraňuje jazýček a morčátko přestává papat? Za jak dlouho po broušení se to udělalo znovu? Děkuji.
  14.3.2018 18:06Zbyněk
  Hoblina: jak je starý morčík? Je sám? Někdo tady doporučoval toto: https://obchod.kralici.cz/p892-protexin-professional.aspx v kombinaci s BioLapisem. ATB rozhodí trávení vždycky, hlavně když veterinář není specialista na hlodavce a nasadí něco nevhodného. Ale zkusil bych ten Professional s Lapisem, za druhé by potřeboval baštit bobky parťáka, má nějakého? To často pomůže. A za třetí, může být ve stresu, to také často způsobuje nadýmání. Skočil bych si na veterinu pro Tympanol, ten by měl stačit, dával bych ho týden preventivně ráno. Ale par'ták a eliminace stresu si myslím, že by to vyřešily. Jak velikou má klec? Má tam schovávačky?
  14.3.2018 21:18Hoblina
  Zbyněk: morčíkovi je skoro 5 let. Biolapis v kombinaci s professionalem už dáváme. Veterinář byl specialista a jednou jsem byla také na Hůrce, kde dělali pár vyšetření. Parťáka morčík momentálně nemá. Parťáka dříve měl, ale nejevil o něho žádný zájem. Stres nevím, protože se u morčíka nic nezměnilo. Vše je stále stejné beze změny. Schovávačky dříve měl, ale vůbec do nich nechodil a raději leží v seníku nebo papuči. Tak jsem mu udělala v kleci místo. Klec má morčík metrovou. Doma mám však domek, tak mu ho zkusím do klece dát. Vše se začalo objevovat až v létě, kdy měl morčík atb na zánět močových cest a když bral atb, tak nechtěl skoro ani jíst. Já věřím, že až začne jaro a dostane travičku, tak se to zlepší.
  14.3.2018 21:37vani12
  koupila jsem morče ve zverimeksu a stála nic nežere prosím o odbornou radu
  14.3.2018 22:29ehrena
  vani12, a kdy jsi ho koupila, odkdy nic nejí?
  Jak je velké a kolik váží? Není to příliš malé mimčo, které by mělo být správně ještě u mámy?
  - - - - -
  (tj. pod 250 g váhy)
  15.3.2018 07:08Zbyněk
  Hoblina: v tom případně bych na chvíli vynechal ty probiotika a nasadil osvědčený nafukovací trojboj: ráno 0,05 ml Deganu, 0,05 Ranitalu a 0,3ml Tympanolu. Dával bych to 5 dní každý den a potom obden. A uvidí se, do dvou týdnů s tím ale přestaň - kvůli ledvinám. Až budeš dávat obden, zase začni s probiotiky. Plus vynechat nadýmavé zeleniny. Jestli nepmomůže ani tohle, potom zřejmě morčík prostě nemá už dobré zdraví a zvážil bych, jestli ho nechat dál trápit. Zajímavé je, že nejevil zájem o parťáka. Apatický není?
  15.3.2018 07:32Hoblina
  Zbyněk: nadýmavou zeleninu už raději nedávám. Ne ne parťák ho vůbec nezajímal. Spíš se mu snažil vyhnout a raději běžel za námi. Apatický není a chování má normální. Právě, že o jídlo i škemrá pískáním a postáváním na květináči. Ono ne vždy je morčik nafouklý. Třeba ráno když baští zeleninu, tak se mi náježí do kuličky. Když dobaští tak je to zase ok. A když krmíme večer, tak je to většinou bez ježení. Napadá mě právě třeba ta artrozu, protože už se mu asi moc nechce hopkat zpět do klece a raději ho tam vždy dám. Přijde mi, že začal být vybírat i seno. Mám doma kupované, domácí a ještě s bylinkami. Dostane třeba dva druhy a baští mi jen jeden. Ale zoubky asi nebudou problém vše baští. Mám doma amnisol tak mám zkusit dávat 0,3ml s vodou do tlamičky na podporu chuti. Myslím, že tam je i proti stresu atd. A vysadím probiotika a rodicare acut. Připadně dám espumisan kdyby bříško bylo nafouklé.
  15.3.2018 10:35Martina4
  nevíte někdo co dělat, když jedna samička šikanuje druhou? mladší samička neustále chodí za starší, bručí na ni, kroutí zadkem a občas jakoby zobne do hlavy. Dělala to i dřív, ale jen v nějakém období a pak byl zase klid. Mladší samička je po operaci (kastraci), tak jsem myslela, že už ji to přejde, ale opět s tím začala, ale teď je docela vytrvalá, takže jsem je musela oddělit, protože ta starší už začne pištět jenom co se k ní mladší přiblíží. A přitom tam mladší bez té starší neudělá ani krok a když je oddělím, tak smutní. Tak nevím co s ní :) nemáte někdo takovou zkušenost? Myslela jsem, že jí dává najevo svou dominanci a že po kastraci se jí hormony uklidní, ale očividně to je ještě horší.. Taky si víc dovoluje, protože je starší samička nyní nemocná a oslabená po operaci.
  15.3.2018 14:47AnaviReese
  CHS Mown Hay přdstavuje vrh G10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-G10---1432018.html
  16.3.2018 05:52LB
  Martina4: u nas pomohla velka klec...
  ...holky mame stejne stare (asi sestry) a v cca 4-5m na sebe zacaly cvakat zubama, atd.
  To nakrucovani a bruceni jsme vysledovali, ze je jenom v dobe rije jedne nebo druhe (takze vlastne furt!:)), ale i bezne v mezicase na sebe obcas zacvakaji nebo se prozenou. Nevypada to, ze by byla jedna vylozene dominantnejsi a druha pod ni trpela - ony si holky nenechaji od te druhe moc libit...:)
  Nicmene od doby, co jsme je prestehovali do 120cm klece a kazda ma svoji "garsonku", je souziti vyrazne klidnejsi... Kdyby zacala jedna druhou vylozene sikanovat, tak bychom asi rozdelili klec na dve poloviny a pousteli je k sobe jenom pod dohledem...
  16.3.2018 07:39Martina4
  LB: my máme taky velkou klec, ale pořád ji pronásleduje ať jde na kterou stranu klece chce a nenechá ji odpočinout. Navíc ji nenechá ani nažrat.. Všimli jsme si, že to začala dělat až po tom co onemocněla ta starší, jako by cítila, že je teď oslabená. Když ona se ta starší ani nebrání, takže mladší si dovoluje, a to je pak řevu v kleci. Včera jsem je zkusila dát dohromady, ale akorát se ta starší bojí a je z ní ve stresu, tak jsem je zase oddělila, protože teď má po operaci a nechci, aby jí vytahala stehy, což se taky včera snažila. Žijí spolu od mládí, tak nevím proč teď musí zlobit.
  16.3.2018 12:04Zbyněk
  Nová posila kralupské party: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Nase_Baruska :) Šikovný mrňousek z CHS Rugantino, celkočokoládová PP kráska, budeme hledat vhodného manžela, ideálně čoko dalmatinka. Pokud byste o nějakém věděli, v srpnu bysme mu rádi poskytli azyl :)
  16.3.2018 12:06anonym22
  Zdravim, je tento vyrobek pro morcata vhodny ? https://sortiment.makro.cz/cs/happy-food-krupky-hlodavec-150g/213187p/
  16.3.2018 13:49Martina4
  anonym22: vhodný bych řekla, že zrovna není a já bych tohle určitě pro své holky nekupovala. Radši si připlatím a koupím něco více přírodního, ale samozřejmě záleží kolik kdo chce za mazlíčky utratit, ale rozhodně bych tohle nedoporučovala. Myslím, že by to ani naše holky nejedly :D
  16.3.2018 14:37Kájka
  Také bych takové barevné křupky svým morčatům nedala. ,-)
  Na zelenině si také můžou smlsnout a je pro ně zdravější. A nebo dát kvalitní granule, které morčátkům také chutnají. :-)
  - - - - -
  My dáváme morčatům jako dobrůtku kvalitní granulky -Cavia complete nebo Brit. Milujou je. :-)
  - - - - -
  Výše uvedené granule obsahují vitamíny a dost vlákniny, tak jsou i zdravé :-)
  Navíc Cavia complete obsahují i prebiotika (dobré na střeva).
  - - - - -
  A když koukám na cenu těch křupek z Makra, tak když se to spočítá, tak kvalitní granule nejsou o moc dražší. Tyhle stojí sice jen kolem 20 Kč, ale váží jenom 150 g.
  16.3.2018 18:02PaajaS
  Zbyněk: no to je fešanda, tak ať se jí daří 😉. Mají moc krásné bydlení.
  16.3.2018 21:49Ehrena
  Vím, že to sem nepatří, ale když tady diskuze psí nefunguje....
  https://www.petice24.com/adame_nejvyi_mony_nepodminny_trest_za_extremni_tyrani_tnte_panem_jl_z_prachatic
  Petice ohledně týrání štěněte z Prachatic.
  17.3.2018 08:22vodník
  Brýtrovespolek. Dovolím si informovat, že Platonovi už je celkem dobře, je skoro zdravý. Ale pořád ne a nežere. Nejspíše by to opravdu chtělo novou kamarádku. Tak jestli byste někdo měl morčičku, ne do chovu (Platon je sterilní), kterou byste mi mohl prodat, a jste z Prahy, dejte mi, prosím, vědět. v.
  17.3.2018 08:40CHS MoraVero Cavia
  vodník: My jsme z Prahy a máme v nabídce pár morčátek, jak na mazlíčky, tak i do chovu. Můžete mrknout k nám na FB stránku https://www.facebook.com/chsmoravero/ V albu na prodej jsou k zamluvení i miminka, jedna saténová holčička je ještě volná. :)
  17.3.2018 09:01Kájka
  Ehrena: Je to hrozné -tento případ :-( Já věřím, že ten člověk bude řádně potrestán.
  17.3.2018 11:19vodník
  MoraVero: děkuju za zprávu, já se ozvu...v.
  17.3.2018 13:23Neeen
  Ehrena
  Naprosto souhlasím s tím, že by měl onen člověk být řádně potrestán!
  17.3.2018 22:15CHS MoraVero Cavia
  vodník: jasně, je dosti způsobů, jak mne kontaktovat, tudíž to nechám na Vás. :) Zítra budu přefocovat miminka k zamluvení, tak věřím, že si u nás vyberete. :) Správce mi dnes přidělil možnost alb, za což mu děkuji, tak brzy přidám něco i zde na "králíky". :P
  18.3.2018 07:48Zbyněk
  PaajaS: děkujeme za pochvalu:) Dneska poprvé spala venku ve výběhu a ráno po snídani udělala radostí morčecí parakotoul:)

  Ehrena: je to otřesné! Ale podepisování petic za nejpřísnější trest je v právním státě naprostý nesmysl a samozřejmě k tomu NEBUDE nikdo přihlížet. I kdyby to podepsalo milión lidí, tak ne. Takhle opravdu justice nefunguje. Stejně tak je otřesné, když někdo hodí v mrazu morče, nebo králíka do popelnice atd. Ten člověk, který týral štěně, by měl jít spíš do Bohnic, než do vězení.
  18.3.2018 12:36Ehrena
  Zbyněk, milion to zatím není, ale teď v tuto chvíli je tam cca 117 a půl tisíce podpisů. A ti všichni, co to podepisují, doufají, že to k něčemu bude. Já osobně nevím, jak přesně funguje justice, podle toho, co vidím a čtu, tak bych řekla, že v téhle oblasti buď vůbec ne, a když už náhodou někdy jo, tak tresty jsou moc mírné. A kdybys všechny ty tyrany posílal do Bohnic místo do vězení, tak by Bohnice (ústav) asi brzy přestaly sloužit svému účelu.
  Podle mne se nedá jen mlčet a přihlížet tomu, jak přibývá týrání zvířat a tresty za ně, pokud už k nim dojde, jsou jen k smíchu. Jen nevím, co víc můžu já proto udělat, aby se to změnilo.
  Navíc to, že tenhle hajzl (s prominutím, ale jinak to nemůžu napsat) mlátí, škrtí a kope do 3měsíčního štěněte, které už předtím mělo zlámané nohy a nemohlo se nijak bránit - nevím, ale to mi přijde ještě horší, než odložit zvíře do popelnice. Samozřejmě, že oboje je to strašné, ale vysloveně týrání mi přijde tohle. A za to se mi zdají Bohnice málo.
  Odložit zvíře je bohužel pořád ještě pro hodně lidí jen zbavení se "nepotřebné věci", takoví lidé by si nikdy neměli zvíře vůbec pořizovat, ale jak docílit nějaké změny? Vyššími tresty za takové jednání?
  Mimo jiné přibyla další petice, kdo chcete, podepište, i když dle slov Zbyňka to k ničemu nebude.
  https://www.petice24.com/novela_zakona_o_tyrani_zviat
  18.3.2018 15:00Beranek
  Ehrena - Před asi třemi lety jsem taky podepisovala petici za celou rodinu a sbírala podpisy pro zákaz chovu kožešinových zvířat. Nepočítám do toho desítky výzev samotným politikům. Naštěstí se to po pár letech povedlo a konečně bude chovu a utrpění těchto krásných zvířat konec. Myslím si, že má to smysl. Stejně jako petice proti množírnám...
  Taky jsem pro přísnější tresty. Klidně i tresty smrti. Zvíře je živé stejně jako člověk, má pocity a cítí bolest. Když je někdo schopný ublížit bezbrannému zvířátku, co udělá příště? Myslím si, že takové existence jsou jen odpad společnosti, který tu nemá co dělat.
  18.3.2018 16:14Ehrena
  Beranek, taky jsem se zúčastnila, absolvovala jsem totéž.
  Proto doufám, že to smysl má.
  - - - - -
  Ještě pro ty, kdo se rozhodli podepsat petici, je nutno ještě potvrdit mail, který vám přijde, a chodí do Hromadných.
  18.3.2018 17:47Sarik
  Mám jedno morče a to druhý sem musela dát příč protože ju Kousala a může být samo
  18.3.2018 18:39Tygrinka
  Martina4: Už jsem se setkala s podobným chováním. V takovém případě je jediné řešení - oddělit mříží, aby měly kontakt, ale nemohly k sobě. Pokud máš velkou 120cm a malou 100cm klec, tak pravidelně střídat. On se takto marod dostane mj. i k bobkům zdravého zvířete a v případě potřeby si doplní střevní bakterie.
  18.3.2018 19:51Luci222
  Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám 2 morčata a když jdu z pokoje tak zchasnu a mě by zajímalo jestli morčata vidí .😜
  18.3.2018 20:01Sheena
  Sarik: Většinou pomůže zvětšení prostoru, taky občas chvíli trvá než si morčata vyjasní pozice. Samotné morče trpí, bohužel pro něj ti to ale neřekne....
  19.3.2018 00:34Rozík
  Prosím o radu, u vysoce březí samičky už otevřené jsem teď našla v odpoledne vyčištěné kleci krvavé skvrny na ručníků. Je něco špatně? Má někdo zkušenost? Ještě jsme se s tím nesetkali. Děkuji za názory a rady. Samička žere i pije.
  19.3.2018 07:50Zbyněk
  Rozik: dělo se mi to také, u dvou maminek tak rva týdny před porodem - pokud se chová normálně, bobkuije a cpe se, tak se obvykle jedná o prasklou žilku ve vulvě - mládež vytváří tlak a samičce se pak děje tohle. Ale samzořejmě jestli to je něco vážnějšího, posoudí jedině doktor.
  19.3.2018 10:27sarik
  mam otasku muze bit jedno morče
  19.3.2018 11:00Veronika5
  sarik: Vždyť už ti Sheena odpovídala!!!
  19.3.2018 12:22Zbyněk
  Veronika5: já ti nevím, jestli někdo s takovým pravopisem pochopí něco ohledně morčat...
  19.3.2018 15:19AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh H10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-H10---1832018.html
  19.3.2018 15:41holcicky
  sarik,jedno morče může bít samo,ale asy mu bude samému smutno,lepšý je mýt dvě morčata,abi jym nebilo smutno;)Je pár jedyncu co jsou radějy samy.
  Tak snad jsy pochopyla;)
  - - - - -
  Snad ostatní nebudou mít problém:)
  19.3.2018 16:23sarik
  ona je jedna a ja se ji venuju
  19.3.2018 16:41holcicky
  sarik,možná si jen mezí sebou vyříkávali své pozice?Jakého bylo to druhé pohlaví?Tekla krev,nebo jen tak stipalo druhé zoubky?
  - - - - -
  stipalo-štipalo
  19.3.2018 17:02Kájka
  holcicky: Mislým, že jsem Tvé psaný pochopyla ,-))
  19.3.2018 17:20sarik
  netekla krev ale ona kvičela nice ho nic ta mala se ji bála a navis je ji mečiš a od mamky si zvikla dosela ale mne kouše
  19.3.2018 18:21holcicky
  sarik,pokuď neteče krev a malá nijak nestráda nechala bych je spolu ať si to vyřeší.Ta starší ji nejspíš ukazuje,že bude šéfová a musí ji poslouchat.Kouše tě třeba proto,že chce jít pryč od tebe,potřebuje čůrat,boji se,....zkus si zjistit proč to dělá a příště se tomu vyvarovat.
  19.3.2018 19:10Neeen
  sarik

  Asi před čtvrt rokem jsem si koupila malou měsíční samičku k mojí dvouleté samici. Ze začátku jsem si myslela, že je budu muset opravdu oddělilt, ale teprve po dvou měsících si holky vyjasnily pozice. Opravdu jsem si myslela, že kámošky nebudou, ale nakonec je všechno ok.
  Takže pokud na sebe necvakají zubama tak bych je nechala spolu, ono na zvířata nesmíš být hr.
  20.3.2018 01:24Rozik
  Zbyněk - Děkuji za vysvětlení a sdělenou zkušenost. Zjistila jsem, že jsem špatně napsala přezdívku, ale už snad to bude v pořádku. Dlouho jsem na diskuzi nebyla, tak se mi chybička vloudila při přihlašování.
  20.3.2018 09:41Jezzabell
  S lítostí oznamuji, že Wolfíček dnes svůj statečný boj s kameny prohrál..
  Další kámen, ještě větší..museli jsme ho nechat uspat..
  20.3.2018 11:47uj uj
  Jezzabell: To je mi moc líto, s napětím jsem sledovala, jak se statečně drží a jak bojuje :-( Tak už hopká za duhovým mostem :-( Klobouk dolů, co všechno jsi pro něj udělala... moc velká škoda, že to nevyšlo :-( Drž se, snad brzy bude líp....
  20.3.2018 12:19Veronika5
  Jezzabell: Taky mě to moc a moc mrzí, snaž se nějak se přes to dostat. Udělala jsi mnohem víc než by udělala většina lidí, prostě někdy to léčit jde a někdy ty zdravotní problémy jsou už tak veliké, že tělíčko říká, že je načase odejít a nemá smysl se dál trápit. Myslím, že teď je mu už fajn, a je na tobě, aby ses s tím vyrovnala a netrápila se příliš ty sama. Až se přes to přeneseš, třeba ti nějaká malá řádící kulička či dvě zas udělá dobře na duši :). Držíme ti tady u nás palce!
  20.3.2018 12:22uj uj
  Jezzabell a Veronika:
  Jo jo, malá řádící kulička, to je ono :-) ta naše nová stříbrná už je pěkně voprsklá, lítá po celém bydlení nahoru dolů, krade starousedlíkům jídlo z tlamy a kvičí na celou obec :-D ještě jsem neměla tak ukecanou a uječenou ženskou :-) Brzy bude zase nová fotoreportáž ze života opět tříčlenného osazenstva Neuschweinstallu ;-)
  20.3.2018 12:53holcicky
  Jezzabell,upřímně je mi to moc líto:( ,ale už je mu dobře.Určitě si v nebíčku našel svoji sestřičku a dvádějí spolu na věčné zelené trávičce.Ty jsi udělala pro něho co se dalo,já bych to už dávno vzdala tak si nemáš co vyčítat.
  20.3.2018 15:16Zbyněk
  uj uj: čoko kulička už je zamluvená, ale nepůjde k Bártíkovi hned, protože ten má teď v hlavičce zmatek a potřebuje si nejdřív ujasnit, jak vypadá chvíle klidu. Wolfíčka jsem si vydřel měsícem kojení, před týdnem mělmočák krásný a ráno jsem nevěřícně koukal na tři obří kameny na ultrazvuku. Valeš mi ho uspal na ruce, bylo to od něj hezké... Ale bolí to, oba sourozenci už jsou doufám na nějaké hezké, rozkvetlé louce tam nahoře... Ach jo
  20.3.2018 16:12Ehrena
  Jezzabell, Zbyněk, to mi je moc líto, doufala jsem, že se z toho dostane.
  Jezzabell, dělala jsi pro něj, co jsi mohla, možná ještě víc, teď už ho aspoň nic nebolí, ale já vím, že tebe ano, a cítím s tebou i se Zbyňkem, bylo to jeho vypiplané miminko, vím, jaké to je. Držte se.
  20.3.2018 16:45sarik
  jj
  20.3.2018 17:21Sheena
  Jezzabell, Zbyněk: Ach jo, to jsou zprávy. A tak už to vypadalo nadějně....
  Je mi to moc líto, když si vzpomenu jak statečně bojoval... normálně mi tečou slzy. Teď už je mu dobře a nic ho nebolí. A vy jste pro něj udělali za celou dobu STRAŠNĚ MOC!!
  Přeji ať už je jenom líp a hodně radosti s nějakým novým mrňouskem :-)
  20.3.2018 19:01Jezzabell
  Moc vám všem děkuju za projevenou účast..Teď toho bohužel nenapíšu víc, protože na to pořádně nevidím,
  Díky..
  20.3.2018 19:24uj uj
  Zbyňku, je mi to moc líto :-( zvlášť, když byl Wolfík takový bojovník...
  Snad vás aspoň trochu rozveselí nové album naší stříbrné vichřice Jůlinky :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34306
  20.3.2018 23:17Rozik
  Zbyněk - Soucítím, to je sameček, kterého jsi přikrmoval, chápu dobře?
  Jezzabell - Chápu a soucítím, také jsme řešili minulý týden močový kámen a veterinářka ho vytáhla, samička měla loni 5 let. Ale dobré to též moc není, jenže už má samička svůj věk, tak těžko přirovnávat k mladému samečkovi. Člověk se může snažit sebevíc a někdy to nepomůže, dělala jsi, co jsi mohla, příroda je ale mocnější...
  21.3.2018 07:28Zbyněk
  Děkuji vám moc všem! Včera byl prostě divný den, bylo toho více. Kamarádce umřela večer kojící samička, týden po porodu. První porod měla perfektní, vzorná matka. Teď první dny v pořádku, pak začala polehávat a pospávat a ztrácela sílu, doktor bezradně krčil rameny, celkové selhání organismu. Naštěstí jí dvě hodiny předtím odrodila jiná samička a ta se hned sirotečků ujala. Kamarádku čeká měsíc perné práce s dokrmováním osmi mláďat, ale naštěstí je doma.

  Rozik: ano, to je on. Sestřička to vzdala 15.1. Slabý vrh, nedalo se nic dělat.

  Jinak proč jsme ho nechávali žít - i Valeš pořád doufal s tím, že když se cpe - a on se cpal, tak má vůli žít. A tu on měl obrovskou! I cestou na veterinu futroval seno, jak o život. Močák se hojil, vypadalo to slušně. Poučení pro příště? Jakmile se vytvoří kámen tři týdny po operaci, žádné experimenty a trápení, ale rovnou uspat. Nicméně mi říkal Valeš, že se s ničím takovým ještě nikdy nesetkal. Ne tak rychle po sobě.
  21.3.2018 08:43Jarenka
  Dobrý den, můžu se zeptat jak často strihate drapky?
  21.3.2018 09:44Ehrena
  Zbyněk, to je právě zvláštní, že takhle baštil a měl se k životu. Podle toho jsem doufala a skoro i čekala, že to bude dobré.
  Náš 4měsíční Matýsek tehdy s tím kamenem přestal jíst okamžitě a dokud ho neměl venku, tak veškeré jídlo odmítal, i seno. Musela jsem ho vysloveně násilím krmit. A byl celkově vyloženě zvadlý.
  Tehdy mě chovatelka, od které jsem ho měla, i několik dalších, kterých jsem se ptala na názor, odrazovalo od operace, i vetové v Jablonci, říkali, že se to bude znovu opakovat, když takhle mladý má kámen, že je něco s tím trávením v nepořádku.
  Bohužel se dožil jenom roku, ne díky kameni, ale nějaké pitomé otravě z pražské trávy pravděpodobně, ale toho roku se dožil bez jakýchkoliv dalších problémů, vypadalo to, že by prostě znovu další kámen neměl. I když těžko odhadnout dopředu.
  21.3.2018 10:57Veronika5
  Zbyňku: Opatrně s tím kamenem tři týdny po operaci! Nám se stalo to samé, po operaci kamene pořád čůral krev, na kontrolním sonu byl vidět stín, říkali že je to buď krevní sraženina nebo se dělá nový kámen. Jestli se to dá poznat, netuším, třeba někdo povolanější bude vědět. Krčili nad tím rameny a navrhovali možnost další operace. Vzali jsme si ho domů s tím, že do další operace nejdeme, přišlo mi to pro morčáka příšerné. Chtěli jsme ho nechat dožít, tzn. čekali jsme že během pár dnů začne mít velké potíže a velké bolesti a hned ho necháme uspat. Nicméně morčák měl nějaké potíže ještě několik týdnů, trochu se objevovala krev v moči, ale fungoval bez prášků na bolest, baštil, pobíhal, nenaříkal. Na veterinu a kontrolní sono jsme pak už nešli, neviděla jsem důvod proč, takže kdoví co se pak s "tou věcí" v močáku stalo, zpětně by mě to teda docela zajímalo. Morčák žil normálně dál a na problémy s močákem už netrpěl... Takže v našem případě okamžité uspání při recidivě by se rovnalo zbytečnému utraceníí morčáka.
  21.3.2018 11:55Jezzabell
  Veronika5: Wolfík měl teď ty kameny 3. To nebyly stíny.. Navíc už cca 5dnů se změnil jeho nářek doma. Ale tady v tom případě se už nedalo víc dělat. A Valeš by se nesekl ve třech případech. Tohle bylo jisté.
  Jeho nářek slyším v podvědomí ještě teď..Navíc selhaly ledviny:(
  21.3.2018 12:15Veronika5
  Jezzabell: Ne ne, já vůbec nemluvím o konkrétním případu Wolfíka, tam je jasné že prostě tělíčko vysadilo. U nás to bylo něco úplně jiného. Reagovala jsem na Zbyňka, který níže psal, že příště až by se něco dělo po první operaci, by nechal morče rovnou uspat. Tak jsem to myslela... Absolutně nechci zpochybňovat vaše rozhodnutí v případě Wolfíka, to bylo určitě správné.
  21.3.2018 13:07Jezzabell
  Veronika5: Aha, tak to jo;)
  21.3.2018 15:29Freya_01
  Jarenka: nestříhám nijak pravidelně, prostě vždy při stelení holky pořádně prohlédnu, pokud mají delší drápky, tak je zastřihnu. ;)
  21.3.2018 17:44Zbyněk
  Veronika5: po Wolfíkovi se mě stal "odborník" na švy a šutry v močáku. Valeš dělal UZ i RTG pravidelně. tedy měl jsem možnost porovnávat si obrazy z obou metod, už nám to v podstatě ani neúčtoval a byli jsme tam každý týden. Dvě operace krátce po sobě mu rozhodně nedodaly, před týdnem měl močák naprosto čistý, po týdnu tři veliké kameny - jeden přímo na švu, druhý uprostřed a třetí proti. Čůral prakticky pořád, třásl se bolestí na ruce a naříkal. Nejzajímavější na tom bylo, že se cpal a bobkoval jako zdravé morče a to mátlo nás i Valeše. Nicméně to byly tři měsíce trápení, naříkání, operací, vyšetření a morče prostě není bojovník, i když Wolfík byl. Když jsem pro něj včera přijel, zoufale přede mnou utíkal a snažil se mi vytrhnout. On to věděl a nechtělo se mu! Nicméně když jsem si dělal své diagnostické metody, tak už před měsícem jsem v podstatě neviděl žádnou naději - a taky nebyla. Už bych nikdy zvíře takhle trápit nenechal, i když se utěšuji, že pokud jedl, tak zle na tom nebyl, ale jeho pláč byl zoufalý.
  - - - - -
  Jarenka: zodpovědný chovatel po dvou týdnech, bordelář, jako já, tak po měsíci, ale to už mi cvakají po podlaze nahlas:) Čím méně stříháš, tím více prorůstají nervíky do délky a tím delší drápky musíš nechat.
  21.3.2018 18:16Kájka
  Zbyněk: to je zajímavé (to "čím méně stříháš...) Zrovna dnes máme v plánu staršímu morčíkovi ucvikat drápky. Prckovi jsme je ještě nestříhali, má je ostré jak jehličky, ale ne dlouhé. U něho se budeme trošku bát, protože je má všechny černé. Navíc je "živé stříbro"(nejen vzhledem), tak jsem zvědavá, jak se nechá.
  21.3.2018 18:18Buub
  Zbyněk

  To je mi líto. Ono k těm odkojeňátkům člověk vždycky přilne dvojnásob...
  21.3.2018 18:32Sheena
  Zbyněk: Jako fakt po 14 dnech ( max měsíci )??? Mi na veterině řekli, že tak po měsíci a půl. Jednou jsem byla asi po měsíci a řekli mi, že nemají co stříhat... A to si o nic drápky nebrousí.
  21.3.2018 19:27anonym vv
  Ahoj, prosím vás kohokoliv co tomu rozumí. :-D
  Mám morče-samičku- měla rýmu a měla antibiotika, ale pořád pčiká. Myslíte že by jí pomohl nějaký čaj (heřmanek..). Popřípadě jaký ???? Chtělo by to na dýchací cesty apod.... Diky V
  21.3.2018 23:18Ehrena
  Zbyněk, Sheena, to teda nevím, co jsme my (když Zbyněk se cítí jako bordelář),my stříháme tak jednou za dva měsíce, někdy i až za tři, jak to vyjde. A našim morčatům teda rostou drápky každému jinak rychle, některým by se daly stříhat častěji, některým není skoro ani co ustřihnout i za tu delší dobu.
  21.3.2018 23:56Rozik
  Prosím o radu: Malé miminko, tři dny staré, začalo přivírat jedno očičko. Pomůže kapat světlík lékařský? Nebo něco jiného? Před léty, opravdu velmi dávno, jsme to u jednoho mimča zažili, světlík asi zabral a spravilo se očko, ale není i něco jiného na očičko? Z čeho myslíte, že by to mohlo být?
  Děkuji za každou radu.
  22.3.2018 07:05Jezzabell
  Ehrena: Naše parta si částečně okusuje drápky sama. První jsem si to všímla u Houmíka, byl nejčistotnější morče, které jsem kdy měla. Pořád se pucoval a všechny packy si udržoval sám. Bártík to od něj okoukal z části. Zuřivě si čistil packy a okusoval drápky, tahal za ně, jak pes:)
  Ale pochodáři po obýváku jako je Jules, to je vyloženě jogín, jak říkám. Tam za tři týdny už se kroutěj, jak jsou dlouhé a silné. Poznám to, že mi cvaká na podlaze.
  22.3.2018 07:43Zbyněk
  Rozik: dlé mého, čistě subjektivního názoru mu tam něcio vletělo. Osobně preferuji Floxal, mám ho doma pořád, zabere vždycky. Světlík je spíše na slabší případy, u miminek bych přeci jenom raději neexperimentoval.
  - - - - -
  Ad drápky: všiml jsem si, že čím častěji stříhám, tím méně teče krev, tedy samozřejmě se snažím, abych byl opatrný, ale u pěti protestujících myší s černými drápky se člověk občas maličké havárii nevyhne:)

  Buub: vítej po delší době:) A děkuji... To víš, byl jsem s nimi měsíc na mateřské a oba mi už běhají někde nahoře, bolí to:/ Navíc samičku jsem si zabil vlastní blbostí. Mám na tebe dotaz - leží mi pořád v hlavě to bleskové vytváření obřích kamenů, opravdu se mu během týdne v močáku udělaly tři šutry, cca 8, š a 5 mm.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mocokamen Mám nějakou soukromou diagnostickou metodu, vlastně ne jednu a řekl bych, že mi docela funguje:) Dle ní na tom nebyly ani tak zle ledviny, jako spíš nadledvinky. A prudce se zhoršovaly den ode dne, stejně tak prostata cože je ještě zajímavější). Samotné ledviny se mi zle nejevily, i když dle Valeše se už moč v podstatě nezahušťovala. Myslíš si, že by to mohl způsobit výkyv hladiny kortizolu? Nebo jsou to moje hloupé spekulace? Nicméně když mě v úterý psala kamarádka, že je její kojící samička nějaká víc unavená, také jsem správně poznal kolaps v podstatě všech interních orgánů - a za dvě hodiny umřela:/ Stejně tak jsem určil u té černé samičky, kterou znáš, zánět močáku, zatímco Dr. Mertová trvala na zánětu dělohy a kastraci - a pravdu jsem měl já:) Ptám se čistě proto, jestli by ve Wolfíkově případu pomohl kortikoid (nejspíš ne). Děkuji.

  anonym vv: morčata na záněty horních cest obvykle netrpí. Jestliže lékař stanovil diagnózu správně, pak zřejmě nebralo atb dostatečně dlouho. Nebo se jedná o virózu, kde atb nezaberou. Případně má něco v dýchacích cestách.
  22.3.2018 12:05Ehrena
  Jezzabell, naše si je taky koušou, snad všechna kromě toho nového kluka Nikouška (toho, co měl být údajně holka). Ten je měl tak šíleně dlouhé, když jsme ho přinesli, že patrně už jen díky tomu netušil, že se dají taky okusovat, a zatím jsem ho u téhle činnosti nikdy neviděla.
  - - - - -
  Tedy ale je fakt, že jemu rostou zrovna drápky mimořádně rychle.
  - - - - -
  Ale původní majitelé mu je nikdy nestíhali, nevěděli, že je to potřeba. Což nechápu, na zadních packách je měl snad 5 cm dlouhé a do spirálek, přední měl kratší trochu, ale do spirálek a do dlaně otočené, no hrůza.
  22.3.2018 16:08anonym vv
  Zbyněk a co mám dělat???? Pomohl by ten čaj bylinkový??
  22.3.2018 17:10Jezzabell
  Ehrena: ježkovy voči! To byli ti lidi slepí, že to neviděli?? Nj., občas nevědomost zvířeti víc ublíží..
  U nás rostou rychle Julesovi a rostly rychle Wolfíkovi..Ostatní to nemají nikdy tak extra a okusujou, aspoň něco. Je fakt, že Bártík má dva na předních (na každé jeden), co se jakoby podtáčí a to chytit do kleštiček je pak mazec, aby nebyla nehoda.
  Tak snad se nám poštěstí s novým čokoládičkou, pan čokokulička už je rezervován pro Bártíka- Bárney:) Ale musím nechat pana chůvičku odpočinout,bylo toho na něj za poslední dva měsíce opravdu hodně a přišel o brášku a kamaráda..
  22.3.2018 17:36Ehrena
  Jezzabell, tomu jsem se taky divila, ten majitel jinak píše docela dost inteligentně (jinak než přes internet ho neznám, tak nevím, ale i jeho přítelkyně, která mi Nikouška předávala, tak vypadala), psal, že s ním byli i dvakrát u veterináře, poprvé hned po pořízení a potom vloni před létem, když se rozhodli ho inzerovat, aby věděli, že je opravdu v pořádku, a ten vet jim k tomu nic neřekl!!!!!??? Nechápu.
  - - - - -
  A že by mi lhali, mi nepřipadá, ten pán se o něj i teď docela zajímá, jak se má atd. Tedy písemně, ale přece. Trochu jsem ho tehdy spucla kvůli těm drápkům, ohradil se jen tím, že netušil, že se mají stříhat. Nechápu to, vždyť museli vidět, jaké je má, běhal jim volně po bytě. A je pravda, že i s těmi hroznými drápky běhal jak ďas, to nám tady doma tehdy hned předvedl. Než jsme mu je hned ostříhali. Věčná škoda, že jsem to tehdy nevyfotila, to se hned tak nevidí.
  22.3.2018 17:43Buub
  Zbyněk

  nadledvinky, i snížená, i zvýšená funkce, umí udělat řídkou moč, ale v řídké moči nevznikají kameny, naopak. když už je nemoc, tak v těle přirozeně stoupá hladina kortizolu, protože celá nemoc je stres, velký stres. to je jediná spojitost, která mě napadá. kortikoid by nepomohl, tělo už si jich tvoří dost a dost.
  - - - - -
  no jo, dlouho jsem tady nebyla, ale co se morčat týče, vlastně se toho moc zajímavého neudálo. ti dva stříbrní samečkové přelínali do normál barvy, takže je nakonec do chovu nepoužiju. protože ale celou zimu bydlí doma, docela se ochočili, tak půjdou předcvičovat cuyům.

  no a cuyové, připustila jsem deset samic, u několika kousků je vysoká pravděpodobnost bezpigmentu u mladých, taky jsem dostavěla další kotce :D
  22.3.2018 17:43Ehrena
  Jinak ty podtočené drápky na předních u nás někteří taky mají (a měli), docela tak skoro polovina našich morčat, vždycky buď malíčky nebo palečky, to stříhat je opravdu horor.
  22.3.2018 18:44Jezzabell
  Ehrena: Viď! Dostat pod to vůbec nůžky je mazec, když to pozoruju, tajím dech!
  22.3.2018 19:53Zbyněk
  Buub: díky moc, pak mi není jasné, kde se to tam tvořilo a proč. Valeš nad tim kroutil hlavou zrovna tak, močák si tam nechal na rozbory. Ty jo, ty nakryješ deset samic a nic se neděje?:)) Už chápu, že když dva měsíce stloukáš kotce, nemáš čas klepat do klávesnice:))

  Anonym vv: já sice nejsem doktor, ale pokud morče kýchá po dobrání atb, tak byly buď slabé, nebo nesprávně zvolené, nebo má něco v dýchacích cestách. Chtělo by to specialistu na hlodavce. Bylinky pomohou dle mého názoru pouze částečně a je li v cestách mechanický problém, tak vůbec.
  22.3.2018 23:50Ehrena
  SOS - dochází mi poslední pytel našeho sena, urychleně budu muset sehnat ještě několik pytlů sena, aby vydrželo až do léta, než bude nové.
  Vím, že se to tu někdy minulý rok probíralo, od koho je dobré, ale nemůžu to v archivu najít.
  Můžete mi poradit?
  23.3.2018 06:47Zbyněk
  Ehrena: Novák už nemá a celkově to je bída:( Jsem na tom stejně. Ale ve zveráku v DBK na Budějovické mají slušné Jihočeské - 6 kg pytel. Máme to na necelé dva týdny:)
  23.3.2018 07:08PaajaS
  Vida, na seno jsem se taky chtěla zeptat. Kde ho kupujete. Já brala dvakrát od e-seno, je velmi sympatická ta dovážka před dveře, ale seno je dost hrubé, a morčata ho hodně nechávají, tak jsem zase koupila ve zverimexu. Jednou jsem si zkusila nabrat u kámošky u koní, ale tam je ta kvalita tak kolísavá, že už to asi taky dělat nebudu.
  23.3.2018 07:18FialkaLona
  Ehrena - panmalina.cz to nejlepší, jaké jsme měli.
  23.3.2018 07:51Martina4
  Tak samičce byl odoperován nádor v tlamičce už minulé úterý, poté se jí udělal velký otok jak na tváři, tak se jí to rozjelo pod krkem. Dostala větší dávku antibiotik a toto úterý jsme byli na kontrole. Otok pod krkem se zlepšil. Myslela jsem, že se jí na tváři udělal hnis, protože vypadalo, že to má zanícené, ale veterinářka se to snažila vymáčknout a vyteklo trochu bílé tekutiny, tak ji to propláchla a řekla, že to chce čas než se to zahojí, ale že to vypadá spíš na otok, ale samozřejmě hnis se může ještě vytvořit, tvář totiž měla hodně ztvrdlou. Navíc moc nežrala, takže ji máme 2x denně dokrmovat.. Bohužel stále nežere, když jsme v práci, tak vůbec nic. Dokrm hltá i sama bez pomoci a když jsem doma, tak si kousne i něco málo zeleniny, ale žádná sláva, seno snad už nežere vůbec. Nevím už co bych jí podstrojila :( Takže jsem si řekla, že ji budem dokrmovat více než 2x za den, když tomu jídlu moc nedá. Ještě k tomu bere dvojí antibiotika a 2x za den analgetika. Sice se jí od úterý snížila dávka analgetik, protože prej z toho může být "zfetovaná", a to může být důvod proč méně žere.. Nějak se to nelepší, takže jsem si řekla, že jí je zkusím nedávat a uvidíme jestli bude žrát víc. Už nevím čím by to mohlo být. Na tváři ji pomalu ta tvrdost taky mizí a tvrdý otok pod bradou taky zmizel.. Tak si říkám jak se to na štěstí pěkně hojí, ale stejně nežere :( Nenapadá někoho co by ještě mohlo pomoct?
  23.3.2018 08:52Jezzabell
  Martina4: Určitě přidej v mezičasových odstupech (aspoň 2-3hod atb) probiotika. Třeba BioLapis, na veterině ho prodávají, nebo objednat, ale to chce co nejdřív a nečekat, až to dopravce doručí, zaběhnout na vet. bude rychlejší. Udělá to morčátku líp na zažívání. Nedávám do napáječky, ale rozmíchám odměřenou inzulinku stříkačku vody s troškou probiotik a podám stříkačkou do tlamky. Inzulinku stříkačku budou mít zas na veterině. Je tenká a morče z ní dobře pije. Pomalu do tlamičky po kouskách, aby jí to neteklo z tlamky. Ona bude spolupracovat, vždycky zamele jazýčkem;) A pak další. Obvykle jim to chutná;) A probiotika dávat klidně i týden po dobrání atb.
  23.3.2018 09:32Martina4
  Jezzabell: děkuji za radu :)
  23.3.2018 09:45Anný
  Dobrý den, mohla bych morčátkům občas přilepšit a udělat jim čaj z sušené šalvěje? Je to zdravé? Neuškodí jim to? Děkuji
  23.3.2018 11:32Jezzabell
  Martina4 drzim palce!
  23.3.2018 12:50Veronika5
  Ehrena, FialkaLona: Pana Malinu jsem teď koupila a je vespod v tom pytli plesnivé :(((. Docela pěkné jsme měli od Apetitu ten velký pytel, teď už máme od Apetitu trochu slabší, to pěkné už jim asi došlo, ale žerou ho dobře a není plesnivé. Kdyžtak je ke koupi ve zverimexu v Bille na Proseku - 5 kg pytel za 216,- což je moc pěkné. Je takové dost hrubé, ale chutná jim.
  - - - - -
  Jinak obecně nechápu, proč seno prodávají v igelitu. Jsou tam díry, ale evidentně to nestačí. Stačí aby se vlivem změn teplot zevnitř trochu orosilo, a i když je původně kvalitní, prostě na těch místech plesniví.
  Taky se těším, že na příští rok už budeme mít vlastní od rodičů ze zahrady. Letos jsme si vzpomněli až v září že budeme mít zase morčata, tak jsme zatím taky odkázáni na seno, co se mi podaří sehnat.
  23.3.2018 14:29FialkaLona
  Veronika5 - já kupovala přímo od něj a vždycky perfketní. Ale tak asi se může u všeho stát, že se někde stane chybička
  23.3.2018 14:42Peppa
  Dobrý den, potřebuji pomoci s dopravou morčátka z Německa, konkrétně Nordhessen do Ústí nad Labem a okolí. Můžete někdo pomoci/poradit? Děkuji, Evina
  23.3.2018 14:55Ehrena
  Zbyněk, a za kolik ho tam mají? Tady u nás v Happy Zoo ho mají taky, ale 400,- za těch 6 kg.
  Jinak Pana Malinu jsem kdysi kupovala dvakrát přímo od nich, poprvé bylo bezvadné a podruhé to bylo spíš jako sláma než seno.
  A z toho Petrova už seno nebereš?
  - - - - -
  Martina4, jestli jste nedávali probiotika při těch atb, tak může mít třeba rozhozené trávení. Už nevím, je sama nebo má kámošku? Někdy pomůžou místo probiotik bobíky zdravého morčete.
  Jinak pro chuť k jídlu vit.B. Nebo Aminosol mi tu radila před čtvrtrokem Tygrinka.
  23.3.2018 14:57Veronika5
  Ehrena: Právě - seno chce myslím vidět než ho koupíš. I když ani tak to nevychytáš - toho pana Malinu jsem kupovala s tím, že vypadá fakt dobře, a pak jsem tam doma našla tu plíseň. Kvalita sena všech značek podle mě hodně kolísá, chce to vidět, takže určitě bych nekupovala přes internet.
  Jinak mám vysledováno že velké kamenné obchody mají na řadu produktů až 100% přirážku, třeba pana Malinu jsem viděla v Pet Centru za 400,-, a pak jsem to stejné balení koupila v menším zverimexu za 200,-!!! I ten Apetit - poprvé bezvadné, teď už taky slámovité, ale nemám na výběr, i tak je to nejlepší co jsem sehnala.
  23.3.2018 15:11LB
  Jezzabel: s Wolfikem je mi to moc lito:(
  A klobou dolu - delali jste mozne-nemozne, abyste mu pomohli...
  - - - - -
  K senu:
  Meli jsme 2x pana malinu - poprve super, podruhe des-bes (slama) , ze nakonec pulka baleni letela.
  Ted jsme zakotvili u obyc. sena z Globusu za par korun. Krom jednoho baliku, kdy bylo hodne jemne (asi zbytek pri pytlovani) byly vsechny baliky ok a holkam hodne chutna...
  Jeste se chce manzel podivat do blizkeho obchodu pro kone, kde maji i baliky sena, ale zase se mi uplne nechce skladovat obr-balik - nemame na to ani prostory...
  23.3.2018 15:13Veronika5
  LB: Equiservis, co? My tam jezdíme pro hobliny :).
  23.3.2018 15:25Buub
  Zbyněk

  No, nic se neděje, hromadný zapouštění je u mě tak nějak už normál. No dobře, deset najednou jsem jich ještě nedělala, ale ono už je to fuk, jestli pět, osm nebo deset. Ale je potřeba větší bydlení. Plán je takový, že každá bude mít na porod půlku velkého kotce, tzn. 60x90 cm a jak si označím, která mimina patří kam, otevřu přepážku a budou dvě s mláďaty ve 120x90. Akorát abych to mohla tak udělat, musela bych asi sníst všechny samce, tak holt nové bydlení bude sloužit především pro ně. Takže se vejdou všechny mámy, všechna mimina i samci a bude to super.

  Minulý rok jsem kotila dvě až tři samice společně v tom velkém kotci bez přepážky a dopadlo to katastrofálně, totiž u půlky mi chybí původ po matce.
  23.3.2018 15:27Ehrena
  Veronika5, to kupujete ten Plospan? A který z těch dvou? Jaký je?
  23.3.2018 15:27Buub
  Jo, seno kupuju ve zverimexu. S bylinkami. Je to drahé až by jeden umřel, ale snadno dostupné, pěkné, zelené. A k tomu granule od Energysu.

  Snad už začne růst zelené.
  23.3.2018 15:35Veronika5
  Ehrena: Já jsem si tam okoukla všechny typy - Allspan a ty dva Plospany. Teda nemůžu si pomoct, vím že se to tu nedávno řešilo, my kupujeme ten Allspan, já jsme s ním naprosto spokojená, a žádný prach v něm nemáme (nechápu, co s tím všichni mají :)))! A to jsem na prašné hobliny fakt háklivá! V těch Plospanech ten prach vidím, tam myslím bude, a připadá mi to moc hrubé. Ale Allspan - nejlepší co jsme kdy měli, nedám na něj dopustit, a fakt tam není prach, ani vespod balíku! :-D
  23.3.2018 15:38Ehrena
  Buub, no u nás to tedy nevypadá. Jsme v Praze na sídlišti a kolem domu máme spoustu sněhu ze dvou stran, na které míň svítí.
  To bude asi ještě trvat.
  23.3.2018 15:44LB
  Veronika5: jo, to budou oni - manzel na to prave koukal taky prvni kvuli hoblinam, ale co mame ty koberecky, tak neni az tak potreba, protoze steleme jenom do WC a to staci maly pytlik na dlouho (ty kupujeme v Hornbachu spolecne s peletama - na ty teda nedam dopustit, protoze do WC jsou fakt super)

  A nevis teda, jake v tom equiservisu maji to seno?
  23.3.2018 15:54Veronika5
  LB: Co já jsem koukala na internetu, tak jsem našla jenom lisované do nějakých bloků, tak jsem to vyhodnotila jako že pro nás taky nic moc kvůli skladování. Vystavené ho tam nemají, takže v reálu jsem ho neviděla.
  23.3.2018 16:04Ehrena
  Teda já nevím, jestli se špatně dívám, koukám na jejich nabídku a ten Allspan tan vůbecnemají, a seno tam taky žádné nevidím.
  - - - - -
  tam vůbec nemají
  23.3.2018 16:14Veronika5
  Ehrena: https://www.equiservis.cz/vybaveni-pro-kone/krmiva-pamlsky-soli/ekologicke-stelivo-allspan-24kg.html Musíš si to objednat přes internet k odběru v kamenném obchodě, poštovné pak neplatíš. Seno zkouším ještě dohledat.
  - - - - -
  A to seno nemůžu najít taky :).
  23.3.2018 16:33Ehrena
  Veronika5, jojo, to jsem pochopila, jen ten Allspan jsem nemohla najít.
  Mají tam teda dost špatně hledání, když si zadáš hobliny, nevyleze jim nic. Přitom mají hned troje.
  Když zadáš seno,jsou tam jen sítě na seno apod.
  - - - - -
  Ještě by mne zajímalo - tam můžeš nakupovat i rovnou,bez objednávky předem?
  Že bych tam ty hobliny taky napřed okoukla.
  23.3.2018 16:56Veronika5
  Ehrena: Musíš zadat "stelivo", taky mi to chvilku trvalo :). Zkusi si tam zajet - posledně aspoň je tam měli vystavené na prodejně, chce to se zeptat kde, ta prodejna je obrovská (mluvím o té v Letňanech). Balíky nejsou samozřejmě rozbalené, ale i přes igelit si člověk udělá představu. No a záleží na tom, jestli je mají skladem, já to poznám podle toho, že poprvé když jsem objednala tak ten samý den mi napsali, že je zboží na prodejně, a posledně to trvalo několik dnů. Nebo co tam zkusit zavolat, jestli je zrovna mají? No a to seno jsem teď taky nenašla, ale minule se mi to ňák podařilo :). V tom balíku ty Allspany vypadají dost drobné, poprvé jsem se toho dost bála, ale když je načechráš, rozvinou se na takové měkké vločky podle mě akorát pro morčátka, nikdo nepčíká, nikam jim to neleze, my jsme moc spokojení. Máme teď druhý balík, a i ten první byl v téhle kvalitě.
  - - - - -
  Jinak ty hobliny se zaplatí u pokladny a pak jdeš s lístečkem venkem do skladu, kde ti je vydají přes takovou rampu, pod kterou se dá najet autem. Váží to 24kg :).
  23.3.2018 18:50Kájka
  Veronika: Teda, vy nejste žádní troškaři, když kupujete pro 2 morčátka 24 kg hoblin. ,-)
  Já bych to neměla kam dát. Stačí, že máme v předsíni velikánskou krabici se senem (10 kg) :-))
  Trochu o ni zakopáváme. Manžel jednou v noci do ní napálil, ale přežil to. ,-) Až ubude seno, tak to přendám do jiné krabice (úzké, vysoké), kterou nacpu do rohu.
  - - - - -
  To víte, seno -základ života (pro morčata) :-)
  23.3.2018 22:21Veronika5
  Kájka: Jo, vydrží to skoro tři měsíce a vyjde to děsně levně (340,- Kč na tři měsíce!). Máme doma v baráku takovou kočárkárnu, kočárky tam v dnešní době radši nikdo nedává, ani kola ne, tak tam lidi mají potřeby na kytky, kusy nábytku apod. My tam máme hobliny :). A seno se nám naštěstí vejde do kumbálu - teda, abych byla přesná, tak ten velkej pytel leží vždycky nahoře na těch ostatních krámech :)
  24.3.2018 08:01Jezzabell
  Veronika5: to znám, mám seno naprosto stejně ve sklepě..:) Vypadá to, když takhle uložím svých 5-7 pytlů, jako bych měla v bytě koně.
  Ještě že mi nikdo nevidí v létě do lednice, tam je to pak samá tráva (ta luční!!)
  24.3.2018 08:24LB
  Jezzabel: a jak dlouho ti takto ta trava v lednici vydrzi?
  24.3.2018 09:09Tygrinka
  Kájka: Také jsem při dvou kouscích najela na koňské hobliny a hned zůstalo víc peněz v peněžence :o) Já tedy prostor na uskladnění mám. Ale je to jedna z prvních věcí, co uvidí návštěva při příchodu ke mně domů. Hobliny i seno pěkně voní, ale alergikovi to značí no-go zónu. A pravda, o estetice se moc mluvit nedá. Ovšem kdo nechce, ať se nedívá, že jo...

  Jezzabell: Jestli budeš mimi krmit svými růstovými granulemi, tak budeš muset klukům koupit 150cm bydlení, jinak se ti tam nevejdou :o)
  - - - - -
  Jezzabell: Jo, je mě by měla Dr. Cajthamlová radost. Půl lednice plné trávy, k tomu okurka, mrkev, zelené natě, mrkev, celer, papriky... A pravda česnek, kousek špeku a majonéza a pár dalších nezbytností. Ale to bych před její návštěvou narvala pod tu trávu :o)
  - - - - -
  LB: V jedlém pěkném stavu tak 3, max 4 dny. Dávám jí do košíku nebo do plátěné tašky. Pokud je v igelitové tašce, tak otevřená a jde na zkrm jako první. Pokud už se mi v něčem nezdá - žloutne, šustí nebo prostě začne vonět rozkladem (to se mi občas stane u vlhčí horší trávy na podzim vespod tašky nebo koše), tak ji vyhodím třeba už po dvou dnech. Když to jde, raději natrhám dvakrát do týdne čerstvou a pak den dva třeba mají jen seno a trochu zeleniny.
  24.3.2018 09:18Sheena
  Koukám, že je to s lednicí všude stejný :-). Mi taky zabírá 3/4 zelený a zelenina pro morčata a na skromné 1/4 se krčím já :-)) Občas jim teda ze zeleniny kradu :-).

  Tráva mi takhle vydrží cca 3-4 dny, když mám teda velkou zásobu a nestihnou ji dřív spucnout ( což se moc často nestává ), pak už žloutne.
  24.3.2018 09:51Jezzabell
  Přesně tak, obvykle nemám zásobu (u mých cca 6ti hladových krků) na dýl, jak dva dny. A pak jdu pro novou, protože není co dát.

  Tygrinka: zrovna přemýšlím, zda Barneyho nechat jako "teleskopické" morče, tedy běžné figury a dlouhé, nebo z něj udělat cuye;)
  - - - - -
  Teď mi napadlo vyřešení problému s nedostatkem trávy, protože častěji se běžně chodit nedá (není na co, než to doroste na čistých místech) - chce to větší lednici!!
  24.3.2018 10:24Kájka
  Jezz.: On se Tě Barney asi nebude ptát. ,-)
  Záleží, jak bude průbojný a rychlý (dostat se k potravě) :-))
  - - - - -
  U nás je teleskopický Vilda (strarší). Fakt je, že Ríša je dravější a rychlejší. ,-)
  Tak to vypadá, že v budoucnu bude statnější (vykrmenější) naše mladší morče. :-)
  24.3.2018 10:42Tygrinka
  Kájka: Jezz má speciální granule na výkrm polocuyů :o) U jednoho posledního je nepoužila a to vypadá jako normální morče :o)
  24.3.2018 11:16Holinka
  Navazují na diskuzi ohledně hoblin. Zde v e-shopu mě zaujali hobliny peer-span a plospan excellent. Nemohu se rozhodnout, které vybrat. :) Máte někdo zkušenost prosím?
  24.3.2018 11:16Kájka
  Aha, to jsem nevěděla. ,-))
  24.3.2018 11:37Jezzabell
  Kajka: Tygrinka me práskla!! :))
  No, ale když to Tygrinka u mě viděla na vlastní oči, musela uznat rozdíl;)
  24.3.2018 13:59Veronika5
  Holky, nemůžu si odpustit pár chlubifotek - ušila jsem morčecí spacáky :)))! Děsně se jim to líbí, a bylo to jednoduché. Budou se hodit, až pojedeme někam kde je chladněji než máme doma:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34307
  24.3.2018 15:21Karolína noh.
  Dobrý den,
  spozorovala jsem u své ho 4měsíčního morčátka kýchání. Zdá se mi že dýchá moc nahlas a né zrovna zdravě. Myslíte že je to alergie na hobliny? Nebo nahalzení? Měla bych koupit flís místo hoblin? Prosím o rozumné odpovědi děkuji
  - - - - -
  Zapoměla jsem napsat že to není časté. Je to jen občasné
  24.3.2018 15:28Karolína nohymová
  Poslední otázka ohledně nahlazení, měla bych je od sebe oddělit?
  24.3.2018 15:40Veronika5
  Karolína noh.: měla bys jít na veterinu. Můj morčák takhle dýchal a měl zápal plic. Oddělovat podle mě zatím ne, ale na tu veterinu určitě, ať ti ho poslechnou. Pokud by se ukázalo že to není infekce, bude dost času řešit alergie na seno či hobliny.
  24.3.2018 15:51Rozik
  Karolina nohymová - Pokud si nejsi jista, jestli jde o alergii nebo nachlazení, tak zajdi na veterinu, zvlášť, když se Ti zdá, že špatně dýchá.Pokud používáš hrubé hobliny a ne drobné piliny, tak by občasné kýchání spíš mohlo být třeba ze sena. Důležitější je dýchání, ale to nelze asi bez vyšetření na diskuzi posoudit.
  Zbytečně bych morčata neoddělovala, bude to pro ně další stres a sníží jim to imunitu, až co Ti řekne veterinář. Jedná se pouze o můj názor, pokud je dýchání nějak divné, tak veterina s tím malým.
  - - - - -
  Tak vidím, že Veronika5 byla rychlejší, souhlasím s ní.
  24.3.2018 18:30Karolína nohymová
  Děkuji za odpovědi... dnes jsem na veterině byla a bohužel máme antibiotika... ale děkuji za odpovědi!
  24.3.2018 18:54Kájka
  Karolína: Tak přejeme, ať se mročátko brzo uzdraví! :-)
  24.3.2018 19:59Veronika5
  Karolína: Neboj, určitě to dobře dopadne! Náš mrňous měl ten zápal plic asi v šesti týdnech, veterinářka říkala, že nikdy neslyšela morče tak chrčet, a uzdravil se. Nezapomeň mu s odstupem od těch atb dávat i probiotika!
  Dobře že jsi zašla hned, tak se to nezanedbalo!
  24.3.2018 20:39Karolína nohymová
  Děkuji za podporu! Chtěla bych se optat jestli musím podávat prebiotika nebo ne? Je to nutné? Jestli ano v tom případě jaké a kde je seženu?
  - - - - -
  Bydlím v Olomouci a přemýšlím jaká veterina nebo lékárna by mi ty prebiotika nabídla...
  24.3.2018 21:19Veronika5
  Karolína: Ano, musíš! Jinak se morčíkovi rozhodí trávení, a to u morčat může skončit moc zle - mohl by přestat žrát, musela bys ho nutit a krmit stříkačkou, mohl by umřít. Měli by ti je prodat na veterině, divím se že ti je nenabídli rovnou. Je to např. Bio-Lapis, který dáváš buďto do napáječky, nebo ještě lépe rozpustíš v cca 1ml vody a podáváš mu to do tlamky injekční stříkačkou (bez jehly!). Neboj se toho, žerou to dobře protože jim to chutná, je to sladké :). Ta probiotika dávej pak ještě asi týden po dobrání antibiotik, aby se mu bříško úplně srovnalo. Skoč zítra na tu veterinu a vyžádej si ho a hned zítra mu ho dej.
  Taky je dobře pokud je víc morčat pohromadě, protože to nemocné má možnost žrát bobky toho druhého a tím si taky tu mikroflóru doplňuje. Takže pokud jsi je nerozdělila, je to dobře, pokud ano, prostě tam tomu nemocnému naházej pár bobků od zdravého :).
  24.3.2018 21:28Karolína nohymová
  Ok děkuji za radu!
  - - - - -
  Mohu jako prebiotikum použít smectu?
  24.3.2018 21:32BlackWolf Loner
  Dobrý den prosím poraďte co dělat když je morče apatické a je takové unavené?
  24.3.2018 21:37Veronika5
  Karolína: Tu bych určitě v tuhle chvíli nedávala! Ty potřebuješ něco co obsahuje živé bakterie které přirozeně osídlují morčecí trávicí ústrojí. Smecta jen zahušťuje, takže to určitě ne. Zítra skoč na tu veterinu co nejdřív a hned podej, a neexperimentuj, potřebuješ přípravek speciálně pro morčata. Ono se to dá koupit i tady v e-shopu, ale to prostě nestihneš, ty to potřebuješ okamžitě. A dělá se to tak že probiotikum podáváš vždycky až za dvě hodiny po antibiotikách, jako u lidí, aby se antibiotikum a probiotikum nepotkaly v žaludku. To by se totiž účinné bakterie zničily už v tom žaludku. Kdežto s tím odstupem antibiotikum bakterie v trávicím ústrojí zničí, a ty pak podáš probiotika, která je zase dodají.
  - - - - -
  BlackWolfLoner: Jdi hned k veterináři, jestli je morče apatické, není to vůbec dobré. Předpokládám že tam došlo k nějaké změně stavu oproti normálu. Pokud ti dlouhodobě jen sedí v kleci, má asi nevyhovující podmínky.
  25.3.2018 00:15Tygrinka
  Karolína nohymová: Probiotika ano, ale klidně to počká do pondělí. Teoreticky by to morče zvládlo i bez probiotik, pokud podávání atb není extrémně dlouhé, ale je lepší je dávat. Dva tři dny bez probiotik morčeti neublíží. V případě zácpy je lepší Probican pasta, jinak obvykle vystačíš s tím BioLapisem. Většinou seženeš na veterinách, některé lékárny tyhle věci mohou objednat. Horší je to s nechutenstvím, to občas může nastat také, je třeba se připravit i na případné dokrmování - tj. mít doma stříkačky bez jehly a něco na přípravu kaše.

  Veronika5: Probiotika nemusí být okamžitě. Každé tělo si dovede s určitým úbytkem poradit samo. Morče navíc má zásoby baktérií ve slepém střevě. Opravdu to není tak, že podám jednou atb a morče má vymydlená střeva a kde nic tu nic. S ostatním souhlas...
  25.3.2018 10:35Veronika5
  Tygrinka: OK :)
  25.3.2018 12:25Zlatuška
  Ahoj. Jsem začínající milovnice morčátek. Máme dvě krásné samičky a chceme jim pořídit další kamarádky. Chtěla jsem se zeptat, máme klec velkou cca 220 cm krát 55 cm, kolik morčátek se tam pohodlně vejde? Tuším, že 4 určitě, ale zvládlo by jich tam být 5 nebo 6? Rozhodně je nechci omezovat, ale další rozšíření z technických důvodů už nejde. Jo a ještě tam mají přes kus klece patro, takže tím je ten prostor ještě větší. Děkuji předem za odpověd a at se vám i vašim morčátkům daří.
  - - - - -
  Už jsem se zaregistrovala, tak zkouška :-)
  - - - - -
  Ještě se chci zeptat. Dáváte morčátkům v zimě trávu? Jakože doma vypěstovanou? A co používáte za osivo?
  25.3.2018 20:38Gabca.mat
  Mam dotaz z cim mam morceti vylecit bolak
  25.3.2018 21:27Barunka007
  Ahoj..chtěla bych se zeptat..jak jednoduše vyčistím pítko?
  25.3.2018 21:30Freya_01
  Barunka007: jaké pítko? napáječku? já na to mám takovou štětku, dá se koupit za pár korun u vietnamců. dřív jsem dovnitř dala houbičku a pročistila to násadou od vařečky, jde snadno s ní vyndat.
  25.3.2018 22:22Jezzabell
  Tak nám dnes přibyla nová čokokulička;) Bártík si zaslouží nového kamaráda, obvzlášť po tom, co mu tak rychle odešel Houmík a Wolfík.. Seznamte se s Vočkem;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34308
  25.3.2018 22:30Ehrena
  Barunka007, ano, štětkou na mytí lahví nebo se dá použít syrová rýže, dáš jí trochu do napáječky a přidáš vodu a chvíli třepeš pořádně zavíčkovanou napáječkou, ona se tou rýží vymyje. Obsah potom samozřejmě vyliješ a vypláchneš.
  25.3.2018 23:00Neeen
  Jezzabell
  Super album, fakt jsem se u morčečích komentářů nasmála :D
  26.3.2018 00:03Rozik
  Gabca.mat _ Jaký bolák? Pokud má morče nějaký problém na kůži (bolák), rychle s ním zajdi na veterinu. Může to být cokoliv, tady na diskuzi nic víc poradit nelze, musí ho vidět veterinář a zvolit léčbu! Urychleně na veterinu.
  - - - - -
  Zlatuška - Čtyři morčátka dle mně maximálně, je to sice, dle uváděných rozměrů dlouhé, ale úzké. Čím víc mají prostoru, tím se cítí morčata lépe, takže dle mého názoru je 4 maximum! I když mají "patro".
  26.3.2018 07:07Jezzabell
  Neen: On je roztomilej (jako každej mrňousek) i tak, ráno spal Bártíkovi s hlavou na zádech:) Díky;)
  26.3.2018 07:46Martina4
  dobrý den, tak naše Abby se pomalu, ale jistě rozežírá. Vysadila jsem jí analgetika, protože byla z toho tak zblblá, že se vůbec nechtěla hýbat a z dávky antibiotik přestala žrát. Aktivita se zlepšila a na veterině dostala probiotika a dávka antibiotik se zmenšila. Jenom mi doktorka řekla, že ten Bio-Lapis mám 1x za den celý pytlíček - tedy 2g rozpustit v 50ml vody, a to se mi zdá hodně, protože jsem se to do ní včera snažila nacpat, ale té vody mi fakt přijde hodně. Takže jsem jí dala snad 15 stříkaček vody s Bio-Lapisem a pořád to nemělo konce :( Ale už se to snad po této stránce bude lepšit, ale bohužel jak se nehýbala, tak se jí udělaly otlaky na zadních nohách a strašně se jí to zhoršilo, protože je slabá a celou váhu těla pokládá na zadní nohy. Má to chudák nateklé, barvou až fialové a skoro puchýřky. Takže jí prej musím hodně vystýlat klec, hobliny si pod sebou vždy odhrabe a leží jenom na dně, takže mi MVDr. Lietavcová řekla, že jí mám velkou vrstvu hoblin smíchat se senem ať to má jako princezna a nezatěžuje nožky. Taky jsem dostala mast, takže jí nožky mažu, vystlala jsem jí klec co to šlo a doufám, že se to zlepší. Máte někdo zkušenosti s otlaky?
  26.3.2018 09:18Ehrena
  Martina4, my jsme je měli dvakrát u starých a nemocných morčat, právě tím, jak se přestala pohybovat a stála pořád na jednom místě. Tím, že jsme dávali čistou a měkkou podestýlku a mazali,jsme to jen tak sotva udrželi na stejném nehoršícím se stavu, dokud morče neodešlo (ne tedy na ty otlaky samozřejmě, vždycky to byl tak poslední měsíc před koncem života, co se jim to udělalo).
  A dcera má morčíka, který na ně trpí už druhý rok, taky je starší, ale řekla bych, že jinak zdravý, jen se taky málo hýbe, mívá na těch nožičkách až veliké otoky, když to má v tom špatném stádiu, vždycky dostanou od veta nějakou atb. mast, jméno tedy nevím, a musí mu ty nožičky fačovat a pak se mu to zase zlepší, ale za čas zase zhorší. Mívá to dobré v létě a horší v zimě, kdy je jen doma, přes léto bývá přes den venku na trávě.
  - - - - -
  Ohledně těch probiotik, já tedy měla vždycky pytlíček Bio-lápisu tak na dva dny, a míchala jsem ho i do krmení, ne jen do vody, protože jsem to dávala vždycky v době, kdy jsem je musela i přikrmovat při nemoci. Tolik vody bych do nich asi nedostala.
  26.3.2018 09:52Martina4
  Ehrena: aha, tak já doufám, že to není její poslední měsíc :( achjo, jako by toho už nebylo dost.. No právě, dostali jsme nějaký Protexin Professional k obnovení mikroflóry a tento prášek máme dávat do příkrmu a Bio-Lapis do 50ml vody a taky do příkrmu.. Včera jsem jí těch 50ml smíchala i s granulkama, ale bylo toho prostě moc. Takže jí to budu asi dávat do menšího množství vody..
  26.3.2018 10:55Veronika5
  Martina4: My jsme morčíkovi Bio-Lapis dávali 1/3 pytlíčku do cca 2 ml vody.... 15 stříkaček do morčete dostat to mi přijde skoro nereálné....
  26.3.2018 11:06Martina4
  Veronika5: no ani jsem jí to nedala všechno, protože bych to do ní opravdu nedostala.. ale všude píší, že jeden pytlíček na 50ml, tak si říkám, když to tak naordinovala, tak to tak asi bude, ale snad nebude vadit, když jí dám celý pytlíček do menšího množství. Protože pak už bych jí to musela jedině rozdělit na vícekrát za den :)
  26.3.2018 11:25Ehrena
  Martina4, to jsem tě nechtěla vyděsit, u nás to měla už sedmiletá a starší morčata, jako navíc nejen k tomu věku, ale k nemoci.
  - - - - -
  A odešla na tu nemoc.
  26.3.2018 11:44Martina4
  Ehrena: jo v pořádku, máme právě dvě samičky a tak nějak ve stejnou dobu u nich propukla nemoc, obě měly nádor a už od ledna se je snažíme vyléčit, tak už bych byla ráda, kdyby se to povedlo a nepřidávaly se k tomu další problémy. Už jsem docela zoufalá, tak jsem se zalekla, že jste se toho nemohli zbavit :(
  26.3.2018 13:04Ehrena
  Martina4, a kolik jim je?
  26.3.2018 14:14Martina4
  Ehrena: jedné 5 a druhé zhruba 4. Ta mladší už je fit, až moc řekla bych a teď co je nemocná ta starší, tak ji nenechá v klidu a pořád ji kouše. A když je oddělím, tak zase je z toho špatná.. Nevím jestli vycítila, že je nemocná a slabší a z toho důvodu si začala dovolovat, protože jinak spolu žily úplně normálně a spokojeně.. Tak mě štve, že je teď nemůžu dát k sobě :(
  26.3.2018 16:49Kájka
  Martina: ten Professional sáček se také nedává celý (za den), jen trošku. Vzpomínám, že jsme to dávali králindě (už nevím, jak řpesně, ale asi jen 1/5 sáčku). Rozpustí se to to v trošce vody nebo nasype do žrádla (nejlépe do strouhané zeleniny apod.
  Přesné dávkování vám měl říct veterinář.
  Co se týče Biolapisu, tak to dávají lidé do menší množství vody.
  - - - - -
  Martino, a co dát pod podestýlku ještě něco měkého, třeba molitan?
  Jinak doporučuju dát na dno (pod hobliny) inkontinenční podložku, nasaje to moč.
  Koupíš je v drogerii nebo lékárně. Já je kupuju v lékárně, prodávají i jednotlivé kusy. Dobré a levné jsou např. Molinea plus (cca 9 Kč/kus). Podobné podložky se dají koupit i v chov. potřebách jako "plenky pro štěňátka".
  26.3.2018 19:35Martina4
  Kájka: Professional jeden sáček má celkem 5g a máme dávat 1g denně, ale Bio-Lapis prej celý sáček jenom tedy nedodržím to množství vody, protože je toho opravdu hodně. Také mě napadla ta podložka, tak to vyzkouším.. Dobré je, že už si ty hobliny smíchané se senem neodhrabe. Děkuji za nápad s podložkou :)
  26.3.2018 22:00Tygrinka
  Martina4: Do 50ml se to dává, když je potřeba udělat izotonický roztok. Jinak stačí půl pytlíku na den, někdy i méně a ředit v malém množství vody. Za prvé bys mohla 50ml morče pěkně propláchnout, nehledě na to, že by jen pilo místo, aby žralo, a navíc by se mohlo pěkně posrat... Také není třeba Biolapis míchat s Professionalem. V BioLapisu jsou i vitamíny, včetně nějakého toho Cvitamínu, v tom druhém jsou jen laktobacily. Když už, tak bych to střídala...
  Po celém sáčku BioLapisu se mi už pos... dvě morčata, takže určitě bych do něj necpala všechno najednou... Já pak dávala cca 1/4 pytlíku na den a pak i méně.
  U Professionalu se píše, že stačí 1g denně, tak také nepřehánět a nekombinovat s něčím jiným.
  Ono někdy příliš dobrého může pěkně škodit...
  - - - - -
  Martina4: Můj dědouš morčík si udělal ležení sám - na hobliny si rozprostřel seno a na tom chrupal. Otlak se velmi dobře hojil. Zkoušela jsem různé vychytávky, ale hobliny se senem měly nejlepší efekt.
  - - - - -
  Jezzabell: To si teda Bártík moc nepomohl, furt mu někdo leží na zádech... :o))
  27.3.2018 00:07pepiczeek
  ahoj, zdravím. Chtěl bych se optat zkušenějších chovatelů, kde sháněli nebo kde se dají sehnat větší prostornější plastové boxy pro morčátka. Zatím máme 2 holky v plastovém boxu, který má výšku stěny okolo 25cm (možná i méně). Jsou v něm zvyklé, nevyskakují ven a vypadá to lépe než klec.

  Potřeboval bych tip, kam se vydat nebo odkud objednat podobný, ale prostornější box s nižší stěnou, aby to mělo alespoň metr (i více) na délku.
  Děkuji za reakci.
  27.3.2018 00:44Ehrena
  pepiczeek,
  https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00130129/
  - - - - -
  Dříve bývaly i velikosti metr x ?, ten druhý rozměr nevím, ale už se neprodávají.
  27.3.2018 07:46Martina4
  Tygrinka: já jsem psala jen to, co nám veterinářka naordinovala, ale je pravda, že jsem se pozastavila nad tím, že mám dávat celý pytlíček Bio-Lapisu na den, takže tedy uberu, aspoň to vydrží déle. Děkuji za radu.. Bohužel má otlaky i na předních tlapkách, ale dneska ráno, když jsem jí to mazala, tak se mi zdálo, že už se to pomalu lepší, už to mělo i lépe vypadající barvu, tak snad už to bude jenom lepší.
  27.3.2018 08:11kytička
  Jezzabell, máte krásná morčátka a vtipné komentáře u nového mrnouska :-) Na fotkách mě zaujala ohrádka okolo výběhu, můžu se zeptat odkud a za kolik a jak je to velké? Moc díky předem.
  27.3.2018 08:16AndyP
  Máte nějaký tip, kde se dají za rozumnou cenu koupit chladící gelové podložky na léto?
  27.3.2018 08:17Jezzabell
  kytička: http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/kovove/6_hranne/280803?ref=reorder
  Na dvě morčata doporučuju buď k něčemu zapřít a udělat "půloblouk", nebo koupit rovnou dvě a spojit je k sobě - mají očka a dají se spojit dohromady.
  Po tři roky kluky ani nenapadlo je přeskočit..Aý na rakeťáka (Jimmíka) :)). Ten se na to koukl, pojal to očividně jako výzvu a hop a byl venku! Aniž by u toho stál domeček nebo cokoliv jiného, z čeho by si to usnadnil;) Tak jen pro info;).
  Díky za komentář;)
  27.3.2018 09:50kytička
  Jezzabell, jee, to je to super, moc díky za tak rychlou odpověd. Vypadá to moc dobře, jen je to tedy nízké. Sháním něco na výběh na zahradu, našla jsem jen docela dost drahé. Tohle by bylo fajn, jen by se to muselo nějak zaopatřit ze zhora. Díky.
  - - - - -
  Pepiczeek, krásný plastový box jsem viděla na staránkách CHS Midafarm. Má 99 cm krát 51,5 cm. Výška 36 cm. Je tedy uzavřený, nevím, jestli máte takový na mysli. Ale je pěkný bílý.
  27.3.2018 13:54bába
  kytička
  Na odkazu,který poslala Jezzabell, mají vyšší, dražší a se sítí nahoře, mám to pro holky na léto na zahradu, jde to použít i doma, jako ohrádka.
  27.3.2018 17:37Tygrinka
  Martina4: Vím, četla jsem to, mně to také kdysi předepsali vetové v obdobném dávkování, když ještě neměli tolik zkušeností. Naštěstí problém způsobený případným předávkováním se dá vyřešit do 2 dnů a morčík to relativně v klidu přežije (a panička si zavyklízí...). Možná jsi narazila také na méně zkušenou veterinářku, co se tohoto dávkování týče.
  27.3.2018 19:02kytička
  Bába, děkuji. Už jsme na to koukali a zvažujeme nakonec tu dražší ohrádku i se střechou, tu dvou metrovou. Je to teda pálka, ale zase je to robustnější a větší ochrana před případnými záškodníky. No ještě uvidíme.
  27.3.2018 20:38LB
  Kyticka: taky zvazujeme, co na chalupu na vybeh. Ty kupovane velke ohradky mi ale prijdou strasne drahe, tak pokud nam nebude stacit vrsek od klece, tak koupim par tycek a pletivo nebo sit a ohradku spis vyrobime - nebude to urcite nic sloziteho a cenove to vyjde na par korun...
  - - - - -
  Jinak doma mame tu samou ohradku, co Jezzabell a nakonec ji vubec nepouzivame. Holky jsou jak pecky, zustanou na dece, idealne si zalezou do papucky a delaji, ze tam nejsou klidne i nekolik hodin - a to i kdyz si jich nevsimame a delame, ze tam nejsme... :)
  27.3.2018 21:53Veronika5
  Ohrádky: my máme tuhle, používáme zatím na doma, ale zato velmi často, a nedám na ni dopustit. Cena není nízká, ale přijde mi ještě ucházející. Má i ochrannou síť na ven.
  LB: my bychom teda doma nemohli bez ohrádky. Naši kluci v tom řáděj jak torpéda :).
  - - - - -
  Ještě odkaz, jsem trubka :)
  http://malimazlicci.nabizi.cz/ohradka-8-mi-hranna-ochranna-sit_p72764/
  27.3.2018 23:12Ehrena
  Veronika5, o 300,- levněji ji mají v Zoohitu
  http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/kovove/8_hranne/183429
  - - - - -
  My máme dva manželem kdysi dávno vyrobené výběhy, které už byly několikrát opravovány, vyměněná prkna a ostatní dřevěné části, ale ještě jakž takž slouží, a dvě ohrádky tehdy koupené v Zoohitu asi za cca 400,- Kč, ale už je bohužel nemají v nabídce, podobné má jediný obchod, ale za děsnou cenu, asi 1200,- a ještě navíc 500,- za síťku nahoru, my to měli komplet za ty 400,-.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=17984
  - - - - -
  Tady ji mají.
  https://klece-hlodavce.heureka.cz/marchioro-milos-2-120x120x66cm/
  - - - - -
  A síť
  https://ostatni-hlodavci.heureka.cz/marchioro-rete-milos-ochranna-sit-na-ohradku-140x140-cm/
  - - - - -
  Jinak ještě používáme vršek z klece 120cm, nouzově, když přijedou letní hosté -morčata dcery.
  27.3.2018 23:15Veronika5
  Ehrena: No vidíš - pozdě! To jsem tehdy neobjevila... No ale za TUHLE cenu je to už fakt dobrý - nekup to ;-)!
  28.3.2018 08:43LB
  Ehrena: na ten obchod (ABC Zoo) pozor - je to ten obchod, ktery mi posilal klec 3x - prvni dve byly vzdycky spatne zabalene a znicene, i kdyz jsem je po prvni zkusenosti prosila, aby to zabalili fakt poradne (shodou okolnosti stejna znacka, jako ta ohradka, co jsi davala odkaz).
  Pak jsem vic, nez mesic musela resit, co s tema znicenyma klecema, jestli si je odvezou nebo co...
  Musim uznat, ze aspon komunikovali a nedelali mrtveho brouka:) - tak nevim, jestli to byla jenom moje jednorazova ne uplne pozitivni zkusenost nebo se to deje bezne, nicmene ja uz od nich nic dalsiho urcite neobjednam...
  28.3.2018 10:47Moli
  Ohrádky jsou opravdu pěkné a velké. My bydlíme v bytě a morčika pustím vždy běhat po pokoji. Naštěstí není čuník a svoji potřebu dělá hlavně v kleci. :) Jen ho mám opuštěného třeba hodinku každý den a samozřejmě hlídám, aby mi nezmizel za skříň. Plovoucí podlaze se spíš vyhne, tak koberec je jeho kámoš. :) Máte doma v bytě všichni tyto ohrádky a morčíky necháváte běhat celý den? A necháváte běhat na dece, kterou poté vyperete? :)
  - - - - -
  Oprava: puštěného hodinku...
  28.3.2018 11:54Jezzabell
  Moll: mám morčatárnu otevřenou nonstop a před ní na plovoučce malý koberec (60x90) a na něm plenu pro psy (tu vždycky měním, aby mi kobereček nesmrděl v bytě a nemusela jsem hlídat pročůrání na plovoučku). Kluci si vyběhnou kdy se jim zachce a sami se vrací. Mimo koberec obvykle moc neběhají, takže jsem ohrádku zrušila. Mám jí jen pro případ separace, pokud potřebuju z nějakého důvodu někoho oddělit, a aby se k miminu nedostali jiní, než budoucí parťák. Přesto je pak v kontaktu se smečkou.
  28.3.2018 13:05Ehrena
  LB, díky za upozornění, já od nich nic kupovat nehodlám, jen jsem dávala odkaz na tu ohrádku, kdyby ji náhodou někdo chtěl, jinde jsem ji totiž nikde neviděla. Já mám takové dvě už asi 10 let právě z toho Zoohitu, a jsem tedy s nimi velice spokojená. Ale tahle cena, za kterou jí teď prodávají v té ABC Zoo, mi přijde přehnaná.
  28.3.2018 13:37Bart
  Moli: taky jsme dříve nechávali samičky běhat jen tak po koberci a na záchod si chodily do ubykace. Abychom předešli tomu, že zvíře někdo zašlápne, pouštěli jsme vždy až večer, když jsme zasedli k televizi. Od té doby, co máme samečky musíme mít ohrádku. Jednak je nějaký záchod nezajímá a tak nějak se nám zdálo, že po nich prostě koberec smrdí. Navíc teď máme koberec smyčkový a do něho se zasekávají drábky. Máme tedy v ohrádce igelitový ubrus a na něm dvě ochrany matrací, co se dávají pod prostěradlo. Jsou takové pevné a zespod mají protiskluzové přírodní minerální nopky. Lze to i luxovat, tak že roztahané seno a uschlé bobky prostě bereme vysavačem. Občas je to potřeba vyprat, ale naši čuníci spíš čůrají do hadrového tunelu, stanu a pelíšků. Narozdíl od samiček, které na puštění už čekaly, tihle pacholci o výběh moc nestojí. Proběhnou ho tam a zpátky a zalezou zas do ubikace. O víkendu mívají otevřeno celý den a většinou vylezou právě když se díváme na televizi. Přes den je to ani nenapadne, leda když je vylákáme na nějaké jídlo....
  28.3.2018 15:18Veronika5
  Moli: Taky pouštíme, v průměru obden na 2-3 hodiny. Jinak mají klec 120. Na zem dám buďto deku a pod ní nepromokavé nemocniční podložky, nebo teď mám nově ušitou deku kde je navrch flís a dole to má nepromokavou PUL vrstvu (používá se třeba na dětské kalhotky na látkové pleny). Na to se pak postaví ohrádka. U nás jsou teda kluci čuňata - v kleci mají svá "záchodová místa", ale ve výběhu chodí úplně všude a hodně, takže většinou se ta deka musí po každém použití na rychlý program vyprat. To nepromokavé vespod v jakékoli formě je u nás nutnost. Ohrádku stavíme na koberci, a naši kluci strašně čurají, skrz jen deku by to proteklo a zničili bychom si koberec.
  28.3.2018 15:19Ehrena
  Bart, protože samečci si prostě myslí, že si to musí všude označkovat, pak je od nich ten koberec cítit.
  A jsou to celkově větší prasátka než samičky.
  28.3.2018 16:25Kájka
  Jo jo, jsou to čuníci -morčecí kluci ,-)
  Nám teda, když je pustíme aběhají po obyváku nedělají loužičkym jenom bobky a ty sypou zásadně jen pod stolek :-)
  28.3.2018 19:28zuu
  DOBRÝ DEN CO BYSTE DĚLALI KDYBY STE ROZBILY MISKU NA JÍDLO A MORČE SE Z TÝ NOVÍ
  ZDRÁHALO ŽRÁT? už vůbec nejí je to teprv 2 dny prozatím to řeším krmením z ruky. Co s tím? předem děkuji za radu.
  28.3.2018 19:33Deninaj
  Ahojte. Chtěla bych se prosím poradit. Mám morčečí slečnu, které teď poněkud padají chlupy. Nepadají z jednoho místa, nemá žádnou lysinku, občas se podrbe (pokud jsem pozorovala správně, tak pořád na jednom místě), ale nedrbe se pořád . Chtěla bych se zeptat, jestli je to pelichání normální, když se teď mění roční období, nebo mám raději zajít k veterináři. Děkuji za odpověď :-)
  28.3.2018 19:48Tygrinka
  zuu: Misku pořádně vymýt. Morčeti dát granule klidně na hobliny někam na místo, kam nechodí bobkovat. Obvykle je vedle vchodu do domečku. Ostatní krmení na seno. Pokud bude žrát, tak je to miskou, pokud nebude žrát, je problém jinde.
  28.3.2018 20:34Terka777
  Ahoj, dneska jsem svýmu 5 letýmu morčeti našla bouli nad nožičkou. Na dotek není ani velká, ale ani příliš malá přes chlupy skoro neviditelná. Chová se úplně normálně a v pohodě jí. Mám jít za veterinářem? Nebo jak poznat jestli je to abses nebo tukovou bulku?
  29.3.2018 14:05TerkaC
  Ahoj, dnes moje morčecí holky úplně "šílí", běhají po kleci jak praštěné, skáčou, hází zadkem a vrtí hlavou a u toho šíleně piští. Když se zastaví, olizují se. Pak jsou chvíli v klidu, jedí a vše v normě a pak zase na novo. Nehoní se, každá jakoby "šílí" sólo, i když většinou ve stejné době. Znáte to? Co to může být? Znají se, jsou polu už cca třičtvrtě roku a nikdy nic takového nedělaly...
  29.3.2018 17:54prozatím bez registrace
  TerkaC: radují se, jsou štastní, o nic jiného nejde
  29.3.2018 18:28Kájka
  Terka C: Také si myslím, že to je projev radosti a "divočení". Navíc -je tady jaro :-))
  29.3.2018 18:29kytička
  Ahoj. Všem díky za příspěvky ohledně výběhů a ohrádek. Ještě se chci zeptat, kdy začnete dávat ven do výběhu morčátka. Je jasné, že až bude tepleji, ale od země bude ještě dlouho zima. Dáváte jim něco na zem, nebo jsou jen na trávě? Bojím se, aby se nenastydly, zatím jsou zvyklé na teploučko domova. Asi jim tam dám nějakou podložku, alespon ze začátku, aby to nebyl pro ně takový šok. Ne tedy na celý prostor, ale třeba tak na půlku. Co myslíte?
  29.3.2018 18:29Jezzabell
  TerkaC: jukni sem a vyber si;) https://www.youtube.com/watch?v=uBCdW41Bc1U
  Ale jinak jsou fakt šťastní, máš to tam i k porovnání
  29.3.2018 18:32kytička
  A ještě jedna otázka :-) Myslíte, že by v kleci 120 cm x 60 cm mohly spolu bydlet 3 morčice, pokud mají k tomu ještě často velký výběh po pokoji?
  29.3.2018 18:56Kájka
  Jezz.: prima video :-) Tohle jsme ještě neviděla.
  Jinak videa od Alue sledují naše děti. :-)
  29.3.2018 19:25Jezzabell
  kyticka: s tou klecí a trema spolubydlícíma to bude asi věc názoru..Mně to příjde jako fajnové bydlení pro dva dospěláky, aby si nelezli na nervy výběh nevýběh. Ale určitě se najde dost lidí, co budou tvrdit, že to není problém..
  Tři bych tam už osobně necpala.
  - - - - -
  Kájka: mně se tam líbí na začátku to "lítající" morče! Jednou mi takhle plachtil z gauče Jules a vymlátil si všechny zuby vpředu, horní i spodní! Ale takhle ukázkově mi doma nikdo neplachtí;)
  29.3.2018 19:47Jája
  kytička: 120 x 60 je pro tři morčata naprosto v pohodě.
  29.3.2018 19:54kytička
  Jezzabell, to je právě ono. Co jsem koukala na různé tabulky, tak se většinou píše: 2 morčata - minimálně 100 x 55cm, 3 morčata min. 120 x 60. Samozřejmě, že čím větší, tím lepší. Tak si říkám, že teoreticky by to šlo. Ale stejně asi dokoupíme ještě jednu klec a zkusíme je nějak propojit.
  29.3.2018 20:11Kájka
  Také si myslím, že by ten prostor mohl morčatům stačit, když bývají ve výběhu.
  Hlavně, jeslti se spolu dobře snáší. :-)
  29.3.2018 20:11kytička
  Jája, to jsem chtěla slyšet :-) Nee, dělám si legraci, chi pro morčiska to nejlepší a nechci je mačkat. Ale dívala jsem se tady na stránkách na sekci bydlení. Prohlédla jsem si snad všechny ubikace a přijde mi, že hodně chovatelů měla ubikace třeba 50-60 x 50 a v nich dvě morčata a nebo 120 x 50-60 a v nich 4 morčata. To mi přijde už moc, ale skoro všichni, co to komentovali, tak chválili, jaká mají morčátka pěkné bydlení. Tak se právě ptám, jak to máte vy, v současnosti diskutující :-)
  29.3.2018 20:15Kájka
  kytička: doporučuji udělat morčatům půlpatro z prkna. Tím se získá prostor ve výšce a pod tím můžou ležet (jako v domečku), je to praktické a vyjde to levně :-) a dá se pod tím i běhat. My máme pro 2 morčata klec 100 cm a máme udělané to půlpatro.
  29.3.2018 20:16kytička
  Kájka. Ty naše se snášejí dobře, ikdyž samozřejmě se spolu občas kočkují, ale to je asi normální. Takže bych ráda ještě další a obávám se, že pak budu chtít ještě další a další, :-) takže nakonec stejně to budu muset vyřešit úplně jinak, minimálně dokoupit ještě jednu velkou klec a nějak je propojit, jak jsem už psala. Ale kapacita je omezená a pochopení manžela také. :-)
  29.3.2018 20:16Kájka
  Mohli byste udělat třeba i 2 půlpatra (na šířku klece, na obou stranách).
  29.3.2018 20:19kytička
  Ano to mám v plánu, jen musím trošku zaúkolovat manžela :-)
  29.3.2018 20:19Kájka
  kytička: kapacita se vždycky dá trochu rozšířit (při snaze), ale horší to je s kapacitou pochopení u partnera ,-)
  29.3.2018 20:19kytička
  A díky za rady.
  30.3.2018 00:12AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh CH10:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNEvrh-CH10---2832018.html
  30.3.2018 09:01Tygrinka
  kytička: Spousta lidí má ve 120cm tři (a bohužel i více) holek. Když vidím, co dělají na tomhle prostoru dva kluci, tak si tam třetího fakt nedovedu představit, to už by si skákali po hlavách. Když jednoho chytne běhavá, tak jim je i tenhle prostor jen tak tak. Faktem je, že když kdysi bývávala dvojka 12-16 i více hodin venku po bytě, tak pak klidně den prospali každý ve svém 60x40 (kdysi plastbox, větší nebyl, spolu být vůbec nemohli ani ve větší kleci). Ale potom se hlásili o pohyb. Takže jestli hodláš vybudovat ještě výběh, holky by to mohly zvládnout. Jestli ale výběh bude jen občas (nejsme všichni pro morčata stále k dispozici), tak bych zvážila dvě klece... Patro je sice dobrá věc, ale morče běhá do dálky a někdy může být ponorka dost nepříjemná...
  30.3.2018 10:40Zbyněk
  Terka007: boulička bude nejspíš počínající absces. Je potřeba jí pozorovat, samozřejmě bych na veterinu raději zašel, ale pokud to nemá otevřené, je to pod kůži a má to pod centimetr, tak pozorovat a potom se absces obvykle rozjede během dvou dnů, musíš to prostě hlídat! Jakmile se začne rychle zvětšovat, tak hned na operaci. Když je malý, tak se to většinou neoperuje
  30.3.2018 11:26Jezzabell
  Něco pro odlehčení;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34313
  Jinak: hezké a barevné Velikonoce;)
  30.3.2018 11:36Tygrinka
  Jezzabell: Mám velikonoce krapet černé, nový obyvatel mé domácnosti je místo vysněné májové trojbarevnosti černý jako kominíček :o) Ale držtičku má patřičně proříznutou a rozhodně nehodlá hladovět... A za odměnu si ho můžu i pohladit, když tedy nevystřelí někam na průzkum :o)
  30.3.2018 12:15Jezzabell
  Tygrinka: Taky máš "černocha";) Brigetky jsou fajn;) Akorát v noci se blbě hledaj, pokud nestojej na plovoučce:)
  Ten je na tebe ale hodnej, viď?;)
  30.3.2018 12:30Lola3
  Dobrý den, dochází mi zásoby domácího sena a musím nějaké koupit. Máte nějaké rady na kvalitní seno, které morčíci snědí do posledního stébla? Já jsem nedávno koupila na zkoušku luční seno od společnosti Happy food, které i hezky vonělo, ale ten náš mlsnou ho nechce. :) Takže ještě dobíráme zásoby domácího. Budu tedy velmi ráda za jakoukoliv radu. Budu seno nakupovat zde v e-shopu společně s hoblinami. Jen vybrat to správné. :) Děkuji
  30.3.2018 12:31Ehrena
  jezzabell. Tygrinka - a špatně se fotěj, na fotkách je z nich většinou jen černý flek, já u naší Locinky plno fotek vyhazuju, protože výsledek je přesně takový. Černý flek bez očí.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34207
  Jinak Jezzabell, chtěla bych být u tebe morčetem.
  Já to našim servíruju rovnou na hobliny, a takový výběr teda nemívají. Dva až tři druhy jo, ale většina z toho,co dáváš ty, je pro naše "mňamka za odměnu".
  30.3.2018 12:40Buub
  Musím se pochlubit, včera jsem to konečně dala dohromady, dostavěla jsem další dva velké, teďka čtyři malé, přišla nová zásilka seníků, pítek a krmítek, všechno je hotové, všichni bydlí v čistém, mámy zvlášť, samci zvlášť, bydlí i Černej a Barevnej, protože jejich klec už brzo budu potřebovat zase jako odchovnu kuřat.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32737
  30.3.2018 12:46Zbyněk
  Jezzabell: slušná strava, to kdybych dával holkám, tak mám doma brontosaury :)

  Buub: jo tak to je pořádná morčofarma :) A pořádný kus práce :) To dělláš sama?
  30.3.2018 12:50Buub
  Zbyněk

  Ne, tak dobrá nejsem :D

  Je to tohle:
  http://kralikarny.dbs-prusinovice.cz/cz/produkty/pro-velka-plemena---kxl.html

  Je to super, přijede to domů složené, takže si to smontuju už na místě a nepotřebuju deset chlapů na pomoc, je to udělané tak, že myši nemůžou nikde vevnitř nic okusovat, na podlaze je umělohmotná folie, takže se to dá normálně vypláchnout hadicí a nikde nic nehnije... a když si vzpomenu, že chci další kotce, tak doobjednám:D

  začala jsem s jedním. no.
  30.3.2018 13:46Veronika5
  Ahoj, mám tady pár spacáčků navíc, možná ještě přibudou - pokud by někdo chtěl, dejte vědět :§
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34314
  (Pokud ne, nevadí, naši kluci budou mít víc na střídání). Jen mě tak dneska bavilo tvořit :).
  30.3.2018 13:58Ehrena
  Veronika5, mně by se líbily, ale nevím, jestli by se líbily i našim morčatům, papučky mi na podzim odmítali všichni, i mladí i staří, nechala jsem je na chalupě, tak uvidím zase na jaře.
  Oni teda nebyli zatím na nic takového zvyklí, jen na dřevěné domečky nebo krabice lepenkové, a papučky se teda u nás nechytly vůbec.
  30.3.2018 14:02Veronika5
  Ehrena: Asi jak kdo :). Naši v tom spí vysloveně zalezlý, ani čumák jim nečouhá, a když je peru, tak jim vyloženě chybí....
  30.3.2018 14:19Jezzabell
  Buub: Gauners City! Je to fakt luxusní sídliště!Mám jen "garsonky..":))
  Ehrena: Píšu si tě do pořadníku;)
  30.3.2018 15:37Kájka
  Ehrena: já mám hodně fotek -buď čmouha (místo morčete) nebo už nic (jak mi rychle uteče).
  Když fotíme oba najednou, tak vyfocený dobře je vždy sotva jeden. ,-)
  - - - - -
  Spacáčky budeme mít (od Veroniky) :-) Naši morčíci mají rádi papuč, kteoru jsme jim nedávno pořídili. Mají jen jednu, tak se v ní střídají. Většinou ji obsadí mladej (vyhraje boj o papuč) a Vilda pak leží těsně vedle. ,-)
  30.3.2018 15:48Zbyněk
  Buub: ale jsi, jinak bych tě nepodezříval:) Ty kráso, vypadá to výborně, ale cena taky, asi se vykašlu na IT a začnu stavět králíkárny:D Jo, můj obývák by taky po týdnu potřeboval vzít hadicí, nebo ještě radši wapkou:D

  Ehrena: a to ještě nevíš, že Jezzabell si můžeš beztrestně kousnout do krve a stejně dostaneš nažrat:)))
  30.3.2018 16:04Buub
  Zbyněk

  no,cena:) ale ono když člověk pak zjistí, že jiný kupovaný králíkárny mají kotce 70x70 cm, tak ono to o tolik dražší není. tohle je obrovské, do toho kotce bych se vlezla a možná by se tam člověk, nepohodlně, ale přece, i vyspal.

  abych postavila něco sama, na to už by bylo potřeba spoustu věcí měřit a řezat, na to ani nemám dílnu. ale tohle přijde nařezané, předvrtané otvory, spojovací materiál, člověk potřebuje jen akuškroubovák.
  30.3.2018 16:23Jezzabell
  Zbyněk: To říká ten, koho včera rafnul odchovanec;) Krev už (doufám) nepoteče, mám kvalitní rukavičky! Ale ruce mám jak Rambo, ne tak svalnatý, ale samou jizvu:))
  - - - - -
  Ehrena: Add černoch a foto- taky mě na focení Vočka nenapadlo nic lepšího, než udělat mu výběh u tmavě hnědé skříně;) A Julese fotím výhradně dole v morřatárně jsem zjistila..kde je to fakt jak "černoch v tunelu". Ještě že je zbytek mužstva dvoubarevnej- minimálně;)
  30.3.2018 18:51Veronika5
  Tak je tam ještě jeden novej pelech. Zítra ještě zkusím něco do červena....
  - - - - -
  ... a jeden červenej, ale teď už fakt končím :)
  30.3.2018 20:59Zbyněk
  Buub: to je jasný, práce se dřevem je sice úžasná, ale vyžaduje trochu vybavení a ve výsledku by to vyšlo finančně dost podobně. Ovšem králíkárna, kam se vejdeš, je nebezpečná, až naštveš myši, zavřou tě tam a co potom?:)) Jenom blázen, jako já, má v plánu stavbu chaty, hezky vlastníma ručičkama a místo pro morčata tam bude taky:)

  Jezzabell: Jules to včera přehnal:) Ovšem tvé rukavice z Vítkovic, které přežijou úder sekerou a řez motorovou pilou, ty fakt nemají chybu:)
  30.3.2018 22:58Neeen
  Buub
  Já když jsem se taky sháněla po kralikárně, tak jsem taky narazila na tuhle stránku s kralikárnama. Nejprve to vypadalo ok,ale když jsem se podívala pořádně, tak to teda nee. Podle mého názoru jsou to kralikarny, naprosto nevhodné, protože na těch tenkých a dlouhých nožkách je minimální stabilita, ty kralikárny nejsou zateplené a pokud se podíváš pozorně, tak postranní stěny maji tloušťku bych řekla tak dva centimetry, navic pokud si ji nenatřeš, tak ji zachvili můžeš vyhodit, ale to vlastně všechno dřevěné, co je vystaveno venkovním podmínkám.Když se na ty králíkarny podíváš, tak musíš vidět, že je tady něco špatně..
  Ale je to tvoje volba, jakou si koupíš králíkarnu.
  30.3.2018 23:13Nuna
  Lidi, potřebuju rychle radu. Morče umírá.
  Pět let starý kastrovaný sameček má průjem, je apatický a nejí. V naději že je mu jen nějak zle jsem ho nechala v klidu, ale včera jsem si všimla kysele páchnoucích měkkých bobků, teď už ani nebobkuje. Když jsem mu ukázala trávu, vrhl se po ní, ale jakmile se mu dostala do tlamy, odvrátil se do rohu a skulil se do kuličky. (Zuby i tlamička jsou v pořádku) Udělala jsem chybu v krmení, dostal zkažený ječmen a ještě to nejspíš stihl zajíst navečer okurkou. Plánuju jít k veterináři, ale vím, že mimo rozbor bobků a umělé výživy s tím moc nenadělá. Mám se mu pokusit vyvolat chuť k jídlu? Tímhle způsobem jsem už o jedno přišla. Cpát do něj jen seno a vodu, nebo i zeleninu? Co myslíte?
  - - - - -
  Tak o tom čtu co se dá, vypadá to na toxemii, morčík je dlouho bez pohybu a má mírnou nadváhu. Vezmu ho k veterináři ať mu píchne výživu (glukózu atd.) a musím ho donutit jíst. Víte teda jak? A co nesmím krmit?
  30.3.2018 23:35Ehrena
  Nuna, já bych tedy urychleně uháněla na veterinu.
  Nevím, jak dlouho ti nejí, pokud je to už déle, může už mít rozhozené trávení z toho nedostatku potravy ve střevech. Při průjmu by měl mít k jídlu jen seno a vodu, ale pokud jíst nechce, nemůžeš ho nechat bez jídla, musíš ihned přikrmovat.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=nemoci
  - - - - -
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/pomoc.htm
  - - - - -
  V uvedených odkazech najdeš rady, čím dokrmovat a co přidávat (probiotika, léky).
  Hlavně ale co nejdříve, nejlépe ihned, na veterinu. Jen veterinář může odhalit případné jiné onemocnění.
  - - - - -
  Pozor - na neléčený průjem bez přísunu potravy morče rychle umírá.
  30.3.2018 23:37Kájka
  Nuna: Taky bych to viděla co nejdřív na veterinu, snad máte někde na dosah pohotovost nebo nejpozději ráno (jestli se ho dožije).
  30.3.2018 23:45Buub
  Neeen

  No, lol. asi vím, jaké to má nožky, když to mám doma, ne? stability se fakt netřeba obávat, tahle nová má nohy vysoké a při montáži jsem normálně seděla v nejvyšším kotci a ani se to nehlo. A
  první kotce už mám od roku 2013, ničím jsem to nenatřela a je to pořád v pohodě. jako dobrý, letos možná nejstarší kousky natřu, ale čistě kvůli sjednocení vzhledu, nejstarší jsou nejtmavší.

  Prostě nevidím nic špatného, kdyby ano, tak nenakupuju další a další kotce u stejnýho výrobce, ne?

  A že nejsou zateplené taky nijak nevadí, myšáci v nich přežili v pohodě už několik zim.
  - - - - -
  Se podívej na tu mojí fotku.

  Vlevo dole na středních nohách je můj první kotec. 2013. Má trochu zkřížený dveře, ale za to můžu já, to jsem držela akušroubovák v ruce úplně poprvý.

  Druhý patro na něm, podzim 2015.

  Další dva velký, ty uprostřed. léto 2016.

  Ty dva krajní malé vpravo, minulý rok na jaře.

  No a ty dva úplně vlevo na boku, na vysokých nohách s dlouhou střechou, minulý týden.
  31.3.2018 00:07Nuna
  Ráno jedeme na veterinu, ale nejí už tak čtyři dny a vůbec se mi nezdá, že je tak v pohodě. Jinak vykazuje všechno na ketózu (toxemii). Nejhumálnější by bylo ho utratit, pokud to toxemie opravdu je, protože pokud jí trpí déle jak 24h bez léčení, tak přichází bolestivá smrt. Opravdu potřebuju zkušené oko veterináře, kdyby šlo o něco jiného. Je mi jedno co pro něj budu muset udělat, ale hlavně ať netrpí. Byla to čistě moje chyba, nezareagovala jsem včas :(
  31.3.2018 00:13Ehrena
  Nuna, a to jste jo nechali ty 4 dny bez jídla (bez přikrmování)?
  Z čeho usuzuješ na ketózu?
  31.3.2018 00:16Buub
  Nuna

  no po čtyřech dnech průjmu bez žrádla je to morče v metabolickém rozvratu, ale to neznamená, že za problém mohla nebo může ketóza.
  31.3.2018 00:44Nuna
  Přikrmovat se snažím, cpala jsem do něj co šlo (tedy, kromě toho co způsobuje překyselení či nadýmání), ale nevěděla jsem o co jde. Ketózu soudím kvůli kyselému zápachu, nechutenství, apatii, průjmu, vodnatým očičkám a pravděpodobné příčině - chybě ve stravování a nedostatku pohybu. Co mě zmátlo (a proto jsem nezareagovala okamžitě) bylo, že ostatní morčata jsou zcela v pořádku. Nemocný morčík je ale náchylnější na stres a mírně obézní. Opravdu jsem chtěla něco dělat, ale moc peněz nemáme a já sama nemám jak veterináře zaplatit, máma mi to rozmlouvala (sama o zvířatech moc neví a já jí naivně věřila). Čtyři dny bez jídla jsou na morče fakt moc, ale je naděje, jelikož se stále poněkud v dobrém stavu, jakoby něco potají jedl.
  - - - - -
  Jak jsem teda řekla, takhle jsem už o jedno morče přišla, když jsem byla malá. Veterinář nevěděl, co dělá, napíchal jí vším možným za patnáct stovek a se slovy ,,Do rána bude v pořádku'' nás poslal domů, kde následně morčátko do rána chytlo strašné křeče a zemřelo. Současný morčík (u kterého jsem se vůbec nepoučila a zopakovala chybu, za což se nenávidím) už jednou stejný stav prodělal, tehdy jsme ale zareagovali včas a problém se rychle vyřešil. Smůla ale byla, že veterinář jen píchl injekci, ale nic neřekl. Nevaroval čím krmit a nekrmit, ani jak postupovat dál, takže nebýt internetu, morče už není.
  - - - - -
  Díky za doporučení, obětuju železné zásoby a navštívím kvalitního lékaře. Nechci si nechat umřít morče kvůli nedostatku informací.. znovu.
  31.3.2018 01:01Ehrena
  Nuna, nevím, ale dle tvého popisu příznaků bych morče krmila zatím jen senem a vodou a navíc, a to hlavně, protože píšeš, že samo stejně jíst nechce, tak ze stříkačky instantnim senem Rodicare Instant nebo rozmočenými granulemi plus k tomu probiotika, např. Bio lápis, a pokud bylo dlouho bez jídla, tak krmit často, třeba každé dvě tři hodiny, alespoň 5 - 10 ml. V případě průjmu lze podat trochu Smecty. A zítra hned jet na veterinu.
  31.3.2018 01:26Nuna
  Ehrena, jak jsem řekla, peníze nemám, takové věci sotva seženu. Navíc žiju na vesnici a město je daleko, jsem opravdu velmi omezená v téhle situaci.
  31.3.2018 01:46Ehrena
  Nuna, já také bývám půl roku na vesnici (na chalupě) a vím, jaké to je, ale když mám zvíře, musím počítat s tím, že se takovéhle věci můžou stát, a mít doma něco v lékárničce v zásobě, jak pro nás, tak i pro zvířata. Nějaké granule na krmení snad aspoň máš, nebo ne? V nejhorším jde rozmixovat i seno, ale na tak jemno, aby prošlo běžnou injekční stříkačkou, se mi nepovedlo.
  31.3.2018 02:13Freya_01
  Nuna: sama jsem jako dítě byla v tvé situaci, kdy rodina přihlížela trpění zvířete bez ochoty pomoci ať to byly finance, či cokoli jiného a já musela jednat sama. nemáš to snadné a držím palce, aby se vše vyřešilo. netuším jak ti poradit krom návštěvy veterináře, nejsem expert. každopádně se drž.
  31.3.2018 06:39Tygrinka
  Nuna: Co všichni máte s tím ječmenem? Stále to vidím u králíků na vesnicích v kvantech v miskách, stejně to moc nežerou, obecně ječmen moc nechutná. Proč krmíte morčata tak nevhodně? A když už, proč dáváte zkažený či jinak nejedlý? Když rozdáváš jídlo, tak snad kontroluješ, co děláš, ne? Nemůže se pak stát, že podáš vadné krmivo. On člověk někdy udělá chybu, to ano, ale tady je to už celý řetěz chyb. Tak snad u tebe se to konečně zastaví, když jsi sem zašla a snažíš se získat informace. Možná to myšák odnese, ale další morčíci budou mít bezpečnější život díky tobě...

  Ehrena: Tihle lidé většinou granule ani rodicare nemají, jen čekají, jestli to zvíře přežije nebo ne. Granule jsou moc drahé, kupa ječmene zcela postačí :o/ Tenhle přístup mě dost vytáčí... Před rokem jsem jsem se snažila poučit človíčka z vesnice, co pořídil děcku králíka na mazlení, aby nekupoval granule s antikokcidiostatiky, že to domácí králík fakt nepotřebuje, a když už, tak jenom to a žádné seno, že jinak je to k ničemu a ty potvory jen získají rezistenci. Že raději rozbor bobků a cílená léčba a že s mazlem ušákem se musí zacházet jinak než s budoucí pečení... No a co myslíš? Odešel s 10kg běžných výkrmových granulí s antikokcidiostatikem s tím, že králík stejně dostane ještě kupu sena... No prostě blbost stále kvete a odnesou to ta zvířata.
  31.3.2018 08:37Ehrena
  Tygrinka, bohužel vím a tuším. :(
  31.3.2018 10:23Zbyněk
  Nuna: když nemáš peníze, tak si kup plyšáčka na pumpě, až si morče zabiješ svojí "péčí". Což bude ještě tento víkend. Naprosto nechápu, proroč si lidi, jako ty, kupují živé zvíře.
  31.3.2018 12:34Kájka
  Nuna: aspoň tu Smectu mu dej nebo probiotika, aspoň něco!
  Přikládím se k těm, co říkají, ež s tkaovýma věcma se prostě musí počítat (zvířátko může onemocnět kdykoli).
  "JSI ZODPOVĚDNÝ ZA TO, CO JSI K SOBĚ PŘIPOUTAL."
  31.3.2018 12:55Ehrena
  Zbyněk, ono je to někdy těžké. Děti by zodpovědné byly, ale rodiče ne.
  Co s tím pak ty děti mají nadělat? Navíc ještě nemají zkušenosti, neumějí s tím počítat dopředu.
  Je mi líto jich i jejich zvířat.
  31.3.2018 12:56Buub
  Nuna

  ale tak ono s morčetem je to tak, že ano, můžu ho napíchat vším možným a stejně odejde. To proto, že úplně stejně blbě vypadá morče s "jen" zastaveným trávením, kdy stačí injekce na bolest, na rozhýbání střev a pořádně dokrmit a morče, které má zánět slinivky, jednoduché nadmutí může přejít v torzi žaludku, takže z řešitelného problému je rázem neřešitelný smrtelný.

  Ale bez základní péče umře každé morče i na poměrně banální věc. Obhajovat neposkytnutí léčby tím, že předchozí morče stejně natáhlo. JE HNUSNÉ.

  Ty, jako chovatel, máš ze zákona povinnost tomu zvířeti zařídit veterináře, pokud je potřeba.
  31.3.2018 13:33Kájka
  PŘEJU VŠEM KRÁSNÉ VELIKONOCE! :-)
  - - - - -
  Zjistili jsme, že morčatům chutná moc pomlázka ,-))
  - - - - -
  Odjížídme na Vysočinu. Samozřejmě, v plné sestavě :-)
  31.3.2018 13:42Sheena
  Zbynek: Asi tak nejak, videla bych to stejne. Ono bych rekla, ze celkem plati, ze morce neni uplne zvire pro male deti a pokud rodice nejsou ochotny tomu zvireti poskytnout spolu s ditetem vse co potrebuje, nemeli by porizovat zadne. Pak to konci trapenim zviratka nebo vyhozenim 😔