od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2018
 • Zobrazuji 276 zaznamu.
 • 1.4.2018 12:53Beranek
  Vejce pěkně malované,
  též mazance vypékané,
  řehtačky a mrskanice
  i štamprdle slivovice,
  tak se svátky jara slaví,
  buďte veselí a zdraví.
  Veselé velikonoce všem přejí naše morčátka i paničky :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34315
  1.4.2018 15:50Zbyněk
  Beránek: no to jsou rozkošní chlupáčci:)

  Psala mi kamarádka, morčecí maminka umřela týden po porodu a nechal po sobě čty miminka. Jedna holčička měla porodní váhu 50g. Kamarádka je všechny uměle kojí, mají krásné váhy, až na maličkou - ta má zatím jenom stovku. No a včera samička zalehla, byla apatická, odsunula se stranou od sourozenců a vypadalo to, že končí. Na noc dostala čaíky a vitamíny, ale jídlo odmítala. Ráno holčička zmizela z boxu, nikde nebyla. Užaslá kámoška prohledala byt, nikde nic. Šla tedy dát ostatním krmení a jak zašustila taškou, ozvalo se pištění a samička odkudsi přiběhla. Pak se cpala, jak protržená:) Zřejmě jak jí bylo zle, tak pudově odešla umřít mimo partu a pak se stal zázrak. Ráno měla 90, už má zase 101 :)
  - - - - -
  Vynechává mi klávesnice:) Nebo mozek:)
  1.4.2018 20:48Kajakaja12345
  Dobrý večer, mam takový začátečnický dotaz...Mam doma morče samici,věk 1 a 7-9 měsíců a ještě nebyla březí...Rada bych ji nechala připustit, ale kvůli jejímu věku mam lehce obavy...Na několika stránkách jsem četla ze můžou nastat smrtelné komplikace, proto se obracím na Vás...předem děkuji za odpověď :)
  1.4.2018 21:29holcicky
  Zbyněk,tak to je úžasný příběh😃hlavní věci je,že je ji už lépe.Kdovi jak se dostala tak zeslabla ven z boxu.Budu ráda za další informace jak se malé daří...
  Co ti vynechává tady raději rozepisovat nebudu 😂 mimo klávesnice to určitě není😝
  1.4.2018 22:10Ehrena
  Kajakaja12345, samičky se nechávají nakrýt nejvýše do 8 měsíců věku, aby stihly porodit do roka. Později už by samička měla komplikace.
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/01repro.htm#cisla
  1.4.2018 23:20Nicolette
  Kajkaja: Jak píše Ehrena. Už nekrýt mohla by jste o ni přijít.
  2.4.2018 12:43Ehrena
  Taky přejeme krásné Velikonoce.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=29420
  2.4.2018 18:22Blanule13
  Zdravím,
  rok a půl se náš šestiletý Juniorek držel na 2x denně podávání léků proti zavodňování plic. Teď už byl ale jeho stav neúnosný, a tak jsme jej nechali důstojně odejít za Duhový most, aby se nám do rána neudusil :( Těžké rozhodnutí, ale když jsem ho viděla, tak vím, že jsem udělala dobře.
  Každopádně je to už měsíc a náš dvouletý sameček zůstal tedy sám. Otázkou je - pořídit či nepořídit kámoše? Je nekastrovaný. U jiného morčáka jsem se nebála, pořídit případně kamaráda, ale u něj se fakt bojím, že druhého nepřijme :-/ Na druhou stranu dost často popískává, což dělal i při soužití s dědouškem, ale ne v tak častých intervalech.

  O seznamování a přijmutí prcka jsem si sice četla, ale ačkoli by mládě měl přijmout, stále ve mně hlodá nějaké ALE .... Co myslíte vy?
  2.4.2018 19:35Jezzabell
  Blanule13: nedavno jsem na tom byla stejně..Ani nemám ještě sílu se k tomu vracet, takže naprosto chápu..Bártík zůstal sám, tříletý klučina. Během dvou měsíců mu po těžkých nemocech odešli dva parťáci (z toho jeden rodný bráška). Riskla jsem to. Straší morče neublíží miminku po odstavení. Dvouletý sameček je dobrý věk k miminu, už se vyřádil, je v nejlepších letech a může to klapnout;). Podle veterináře morče teskní 3-4týdny, takže ho nejspíš ještě hledá..Chce to v klidu mu nabídnout miminko po odstavení, ne staršího kluka. A mohlo by to dobře dopadnout.
  Bártík z toho nadšený zrovna nebyl- dva dny to nebylo nic moc, ale Vočko se tak pěkně snaží:) Už mu i spí na zádech hlavou;) Trvalo jim tři dny, než se zžili..Ale nenapadl ho, spíš byl vykulenej, skoro půl roku dělal marodům chůvičku Vočko je u nás týden a Bártík rychle zjistil, že si to může ošéfovat sám;)
  2.4.2018 20:50Kájka
  Blanule: Já bych se toho moc nebála. Rozhodně dát k němu prcka (odstavené mimčo). Morčík už byl zvyklý na parťáka (bude mu chybět) a není starý. My jsme víc jak ročnímu samečkovi pořídili na Vánoce parťáka a v pohodě ho přijal, přímo s radostí a prcka od začátku toleroval, dost mu ustupoval. Doteď jsou v pohodě, nikdy se nepoprali, ani necvakali zubama.
  Možná to je o povaze (mírné), určitě i o tom, že dospělý samec pozná mládě.
  2.4.2018 21:50TerkaC
  Ahoj, prosím o radu....
  Mám dvě holky (cca 2 roky a půl roku), bydlí společně, nikdy žádný problém. Teď začaly divně jančit, skákat a u toho hodně "ječet". A ne, není to z radosti, zatím se mi to nepodařilo natočit, ale rozhodně to není veselá radost z jara, jak mi už několik lidí tvrdilo. Vypadá to tak, že začnou extrémně rychle běhat, házet hlavou, vykopávat nohama, při tom se potácejí, někdy chodí do boku, naráží do všeho možného a hrozně piští. Obě dvě, někdy ve stejný čas, jindy jedna začne a druhá se přidá, jindy sólo. Občas to probíhá uvnitř domečku a to jsou pak děsné rány, jak do něj narážejí a s celým domkem hýbou. Po tomhle "záchvatu" se chvilku choulí, většinou jedna vyhledá druhou. A potom je klid, normálně žerou, žebrají o jídlo, bobky normální, pijí pořád stejně. Jediné, co jsem vypozorovala, že se to zhoršuje po nějakém stresu apod., to potom "záchvaty" přicházejí častěji.

  K jídlu mají krmení pro morčata, ovoce a hlavně zeleninu všeho druhu....

  Takže co to může být???
  2.4.2018 22:21Veronika5
  TerkaC: Píšeš "krmení pro morčata", ovoce a zeleninu. Nepíšeš seno - mají seno???
  - - - - -
  A jak velkou mají klec?
  2.4.2018 22:24TerkaC
  Veronika5: jasně, seno je samozřejmé, tak mě nenapadlo ho vypisovat.
  Klec mají cca 100x60 a dnes jsem je už na chvilku nechala proběhnout venku ve výběhu. Takže pohybu dostatek...
  2.4.2018 22:41Veronika5
  TerkaC: Tak to jo. To neporadím, musí zkušenější. Mě napadlo akorát klasicky třeba málo pohybu, malá klec, kde se nemůžou pořádně hýbat - znáš to. Ale to nebude váš případ.
  2.4.2018 23:02Rozik
  Blanule 13 - Mimčo po odstavu tak do těch 6-ti týdnů nebude určitě žádný problém v soužití s Vaším samečkem. Vychová si ho a bude Vám jistě vděčný za "parťáka", samotného bych ho nenechávala, zvlášť, když byl na kamaráda zvyklý.
  3.4.2018 00:35maličké morče
  Dobrý den. Prosím o radu. Dostala jsem morčátko - samičku- od známé, je krásné, miloučké, pěkně papá. Známá říkala, že je prý cca 4 týdny staré. Přišlo mi takové malinké, říkala jsem, že vypadá jako křeček, tak jsem ji ze srandy zvážila a má pouhých 150 g. Co jsem se dívala, tak normálně od chovatelů odcházejí mimča min. 250 g. Tak jsem se trošku vyděsila, co s tím. Jak jsem psala na začátku, morčátko je čilé a pěkně baští, ale bojím se, že bylo odstavené hrozně brzy, nebo jestli nebude nemocné. Pokud už je odstavené, tak jestli už je to delší doba, tak jestli jí mám dát ještě dodatečně nějaký příkrm, aby jí to nakonec neuškodilo, když už je po odstavení. Co je u nás, dva dny, tak zatím baštila jen zeleninu, seno a granulky. Asi to píšu zmateně, ale snad mi rozumíte. Chci se o ní dobře postarat, tak snad poradíte, co ted spávně dělat. Díky.
  3.4.2018 07:58Noemi
  Blanule13: Tak jestli je kastrovany, rozhodne mu poridte samicku! :) S klukem by se po dospivani snest mohl ale nemusel, holcicka je bez problemu vzdy :)
  3.4.2018 10:25Martina4
  Dobrý den, naše samička stále bojuje s otlaky na tlapkách, bohužel nic nepomáhá. Už jsem z toho zoufalá, mažeme tlapky, míchám ji velkou vrstvu hoblin se senem, veterinářka jí udělala botu na tlapku a po dvou dnech jsme se jí to měli pokusit převázat. Což jsme se taky vážně jen pokusili. V ordinaci se to dělalo dobře, protože byla na půl ještě v tranzu po uspání, ale doma to teda opravdu nešlo. Asi 6x jsme to zkoušeli marně, tak jsme to odložili a večer zkusili znova. To už jsme pracně tlapku zavázali a dali ji zpět do klece, ale bohužel si z toho nějak nožku vytáhla, protože se to dostatečně neutáhlo, tak jsem si řekla, že tohle asi fungovat nebude. Je po operaci nádoru v tlamičce, která se zhojila dobře, ale už bere asi tři týdny antibiotika a když jsme jí dávali i probiotika, tak měla potíže s trávením, tak jsme to na pokyn veterinářky měli vysadit. Protože se jí zasekávala strava v tlamě, tak se rozhodla, že ji uspí a podívá se jí na tu ránu po operaci, tam našla pár chlupů, ale nic co by jí vadilo při konzumaci potravy. Ale tím, že nepoužívala levou stranu, tak jí přerostla stolička, tu zbrousila, dostala nějaké vitamíny do těla a něco co by jí mělo zapůsobit na průjem. Průjem to nebyl vodnatý, ale spíše měkké bobky, které se jí slepovaly dohromady. Po dvou dnech se bobky opravdu spravily, ale měla je malinké a suché a včera večer měla vodnatý průjem :( tak už vážně nevím čím jím pomoct. Můžou to dělat ty antibiotika? přece jen už je bere dlouho.. Dáváme jí bobky od zdravého morčete a nezdá se mi, že by něco fungovalo. Takže nyní řešíme průjem a otlaky :(
  3.4.2018 10:38majawa
  Martina4 - a co zkusit protiotlakovou podložku. Musí se sice vyprat, ale pro morčinku by mohla byt fajn.
  3.4.2018 10:59Martina4
  majawa: aha, tak to ani nevím, že existuje :D a kde se to dá pořídit? máte s tím nějaké zkušenosti?
  3.4.2018 11:17majawa
  Martina4 - s otlaky zkušenosti nemáme, ale podložky peru už roky :). Můžu doporučit z této stránky od Reny: http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-291096/, koupila jsem Ekobed a nasřihala na požadovaný rozměr. Už jsme použili více druhů, původní bílé a žluté co mám v albech, už nešli sehnat. Dáváme pod ně přebalovací podložky Happy. Protiotlakovka dobře odvádí moč a morčáci jsou v suchém.
  3.4.2018 11:25Martina4
  majawa: tak super, moc děkuji :)
  3.4.2018 12:14Ehrena
  Noemi, Blanule 13 píše nekastrovaný.
  Blanule 13, taky bych doporučila pořídit malého samečka po odstavu, díky věkovému rozdílu by neměly být problémy ani v budoucnu.
  - - - - -
  Martina4, a čím tu nožičku prevazujete? A čím ošetřujete ty otlaky?
  Dcera u toho jejich morčíka s otlaky dostala na mazání na veterině nějakou mastičku s ATB. Tlapku převazovali takovou tou barevnou nelepící náplastí pro zvířata, mohli to dávat i opakovaně, pokud se to nezašpinilo. Jemu se to tedy vždy po nějaké době ošetřování zlepšilo.
  3.4.2018 12:26Martina4
  Ehrena: taky jsme dostali mastičku s antibiotiky, ale myslím, že to nemá žádný výsledek, když si to v kleci setře o podestýlku a mažeme to snad už týden a pořád nevidím nějaké větší zlepšení. Nevím jak dlouho zhruba trvá než se to vyléčí. No nepřevazujeme, měla jednu nohu ovázanou dva dny od veterinářky, ale nám se to nedaří. Udělala jí speciální botu, aby si nedošlapovala na ten polštářek, pak se to omotalo takovou bílou nějakou buničinou, na to samodržící obvaz a zalepit, aby to drželo. Ale nesmí se to zase prej utáhnout moc, ale má tolik síly, že jsme jí to dva nemohli převázat, protože buď se jí hnula ta bota, než jsme to stačily stáhnout, nebo nohu z obvazu vytáhla. Takže mažeme bez obvazování a dnes mám volat na veterinu co a jak, tak uvidíme co zas mi poradí.
  3.4.2018 12:39Ehrena
  https://www.google.cz/search?q=obinadlo+pro+zvirata&client=tablet-android-lenovo&sa=X&biw=962&bih=601&noj=1&tbs=vw:l,ss:44&tbm=shop&srpd=12791739860639996072&prds=num:1,of:1,epd:32538122769616016,paur:ClkAsKraX4k9zqbSNK5P94yDReJp9IyRqRm_bQSNx-
  Martina4, oni na to dávají něco takového
  0H6WGIqC0Alf5qu2xwUPIvo8RPv0M9yNPxnJCpOM0HzHnysE8jgPYBgqZ9_bH2_LC9Hts8lJ7N-DvCEBIZAFPVH71biiY-5pqFL6nnonmag0WQ5R2N0w,cid:18401353540705028397&ved=0ahUKEwiki8aL8p3aAhWFkywKHbD8ABQQgjYImwQ
  Je to vlastně obinadlo, je to elastické a jde prý to s ním dobře, dělá se to v různých rozměrech, asi měli spíš užší než tohle uvedené, a dokud to měl zavazované, vždy se to lepšilo.
  - - - - -
  Martina4, koukám, že se minulý příspěvek nějak zmršil, ale doufám, že to z toho pochopíš.
  Ještě mě napadlo ohledně toho průjmu, nelíže si tu nožičku? Aby ho neměla z toho.
  Jim právě veterinář říkal, že se morče nesmí dostat do kontaktu s tou mastičkou, i proto to ovazování.
  3.4.2018 12:46Martina4
  jakože namazali a jenom na to dali toto obinadlo? My jsme právě dostali na zkoušku elastické obinadlo na stažení té boty, ale to je procedura, která je při bránícím se morčeti nemožná, aby se to povedlo správně ovázat. Když se mi to povedlo, tak stejně z toho tu tlapku nějak vytáhla :(
  3.4.2018 12:49Ehrena
  Ještě se zeptám, ale myslím, že to dávali rovnou jen to obinadlo, a dělala to vnučka sama, a prý to nebyl žádný problém. Ale on ten jejich morčík už je starý, takže je takový klidný, takže asi i tím.
  3.4.2018 12:52Martina4
  je to možné, nebo to prostě jen neumíme :( jelikož si teď v kleci moc nelehá, tak si ji berou každý den aspoň na deku na gauč, kde se natáhne a poleží, aby těm nožkám trošku ulevila..
  3.4.2018 14:16Buub
  Dnešní krásné překvapení, čokoládový buff sameček. A 2x buff. K tomu další samice už minulý týden taky 1x buff.

  Ono to půjde.
  3.4.2018 19:25Kájka
  Buub: Tak to je prima :-)
  3.4.2018 20:06Gabca.mat
  Dobry den mohu se jen zeptat
  3.4.2018 20:11Gabca
  Mohu se zeptat z ceho to muze mit ze ji tece takova vodicka s oci..
  3.4.2018 20:57Jezzabell
  Pro odreagování:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34318

  A reklama na spacáky od Veroniky5 ;):
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34319

  Je to lepší, jak televize;))
  3.4.2018 23:57Rozik
  Gabca - Pokud morčátku teče z očí, musíš s ním na veterinu, může to mít hodně důvodů, rychle k veterináři.
  - - - - -
  maličké morče - Je to opravdu malá váha, ale pokud už sama žere, tak bych ji podstrojovala a zkusila dát i ovesné vločky. Dáváme kojícím samičkám a malá mimča také posléze zkoušejí. A zeptala bych se té známé, co Ti morčátko dala, na podrobnosti - zda a proč bylo odstaveno, např., při tak malé váze.
  4.4.2018 08:04Chanel
  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně našeho morčátka. Minulý týden nám jedno zemřelo a druhé zůstalo osamoceno. Celou tu dobu cca 5 let byly (samice) spolu v jednom pokoji a v klidu. Teď nevím zda to osamocené morčátko dát dolů do obýváku aby tu bylo s námi nebo ji nechat nahoře v pokoji kde je absolutní klid a na co je zvyklá. Máme ještě psa a roční dítě takže dole v obýváku je přes den docela veselo. Na druhou stranu je v kleci domeček kam se může morče schovat. Další morče už kupovat nechci a nevím co bude nejsprávnější. Děkuji Vám za jakoukoliv radu.
  4.4.2018 08:17Veronika5
  Chanel: Určitě dolů. Nemůže žít "na samotce". Zvykne si na vás a víc se ochočí. Musíte se jí víc věnovat, morče není samotář jako třeba křeček (tomu by bylo lépe v klidu, morčeti ne). U nás je taky velmi veselo, morčata máme v kuchyni a nezdá se mi, že by jim to vadilo. Když je klid, pospávají. Když je rušno, jsou aktivní.
  4.4.2018 08:46Chanel
  Moc moc moc Vám děkuji Veroniko. Moc jste mi pomohla.
  Mějte se krásně a přeju pěkný den
  4.4.2018 12:19Kájka
  Chanel: morče lépe ne samotné, ale ve dvojici. Myslím, že jim je celkem jedno, kde jsou.
  My jsme měli nejdříve jedno morče a bylo v kleci v kuchyni. Od Vánoc máme dvě a jsou v obyváku.
  Dobré je, když mají morčata domečky, mají se kam schovat. Navíc mají domečky apod. rádi.
  - - - - -
  Pro samotné morče bude lepší, když bude alespoň mezi lidma. Ale přimlouvám se pořídit morčince novou kamarádku. Bude jí smutno. Některá morčátka to těžce nesou (samotu), kor když byla zvyklá nebýt sama...
  4.4.2018 14:45uj uj
  Jaro je tady! :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34320
  --------------------------------------------------------------
  Chanel: také se velmi přimlouvám za pořízení kamaráda / kamarádky pro pozůstalé morčátko. Morčátka jsou společenská a o samotě trpí.
  4.4.2018 16:05Stella Davida
  Dobrý den, ráda bych se zeptala co je to za nemoc když mám pětileté morče a začaly jí vypadávat chlupy a hubne. Je spolu se svojí sestrou v králíkárně venku. Jídla mají dostatek. Předem děkuji za odpověď.
  4.4.2018 17:12Neeen
  Ahoj, je už vhodná doba k pomalému startu s trávou?
  4.4.2018 17:38LB
  Neeen: my jsme ted o vikendu na chalupe uz zacali... Ale jenom trochu, protoze cerstva trava je zatim nedostatkove zbozi...
  Holky byly u vytrzeni a tu trosicku zfutrovaly rychlosti blesku... :))
  4.4.2018 18:30Sheena
  Přidávám se, taky už pomalu travičkujeme, to je radosti v domečku :-))
  4.4.2018 19:35holcicky
  Jeee už aby i u nás všechno zazelenalo,ale zatím je to bída.Holky morčecí budou muset ještě aspoň týden počkat až ji bude vic.Kdybych jim dala teď tak to by bylo hvízdaní a otravování o denodenní nášup a to zatím nehrozí.Holky tiše závidím a nedočkavě denně sledují mírně pomalu rostoucí trávu😉
  4.4.2018 20:18Ehrena
  holcicky, u nás totéž, bohužel, ještě není vůbec co utrhnout.
  4.4.2018 20:24Buub
  Neeen

  Doba k pomalému startu nastává ve chvíli, kdy se dá venku utrhnout první použitelný lísteček.

  Ptačince sice venku ještě není tolik, jako bych si představovala, ale na první zakousnutí pro mimina dobrý.
  4.4.2018 21:09uj uj
  Nám roste ptačinec už ve velkých trsech - a to hlavně tam, kde ho nejmíň chceme, totiž na záhonech :-D takže toho máme dostatek, tráva vyráží a pár pampelišek už se taky našlo... už se těším, až přejdem na trávu kompletně. A morčata taky :-)
  4.4.2018 21:30LB
  Ptacincem myslite "bourku"? Taky jsme toho meli na chalupe plny zahon, ale nebyla jsem si jista, jestli to muzou a internet tam beha strasne pomalu, abych se zeptala googlu nebo tady...
  Jinak travy zatim opravdu poskrovnu - tak dve-tri hrsticky...
  A tady v Pze prozatim ani to ne:(

  btw. prazaci: krmite "sidlistni" travu nebo si date tu praci a hledate cistsi neprocurana mista?
  4.4.2018 21:44Chanel
  Uj Uj, Kájka: rada bych Vám moc poděkovala za rady, vím, že druhé morčátko by bylo nejlepší řešení, ale úmrtí domácích mazlíčků už nedávám. Navíc když by odešlo jedno zase by druhé zůstalo samo. Snad mi porozumíte. Nicméně Chanel už je s námi dolela snažím se co to dá jí pomalu na to zvykat. Snad to dá holka jedna. Byla cely den zalezlá v domečku a navečer už pomalu vykukovala :-).
  4.4.2018 21:46Veronika5
  LB: Přemýšlím jestli vůbec. Nejspíš asi leda z dětského hřiště. Ale i tak se bojím, oni nám to tady vždycky na jaře i hnojí, takovejma bílejma kuličkama, a co když si nevšimnu kdy? Jinak trávu jim pěstuju doma, tak mají každý den aspoň malou hrstičku, ale s tou sídlištní jsem se ještě nerozhodla.
  4.4.2018 21:55Buub
  LB

  Ne, ptačinec je ptačinec. žabinec. malé bílé kvítky.

  Bouřka je podobně plazivá, ale je to rozrazil a kvete modře. je jedlý, ale zcela průměrný. žabinec je šťavnatý a nadupaný vitamíny.
  4.4.2018 21:55Kájka
  Já bych z parku apod. nedala morčíkům trávu. Trháme jenom na odlehlých místech (kam nechodí psi), takže ve městě málo. Ale máme jedno místo, kde je čistá tráva a velké pampelice. ,-)
  4.4.2018 22:20holcicky
  Ehrena,ne že by se nedalo něco vydolovat,ale pro čtyři krky lačnici po trávě to by byl jen malý zákusek,jen se dívám jak pomalu roste...,ale až vyroste,ať se těší😉
  4.4.2018 22:35Ehrena
  holcicky , tady u nás v okolí není teda ještě vůbec nic. Ten ptačinec tady roste u popelnic, bývá to první, co by se dalo utrhnout, kdyby to bylo na jiném místě, ne hned u silnice, ale letos není ještě ani ten, natož tráva nebo pampeliškové listy.
  Jinak trávu na sídlišti trhám, ale vybírám čistá místa, daleko od silnic a od venčících se psů.
  4.4.2018 22:54maličké morče
  Rozik, děkuji za odpověd. Vločky jsem už dávala, baští sama zeleninku, granulky, seno, všechno jako ostatní. Známé jsem to říkala a že se zeptá. To nebylo morčátko přímo od ní, ale od kolegy jejiho manžela, no nevím jestli se dočkám odpovědi, na pánovi si nic nevezmu, ale hlavně aby to morčina dohnala.
  4.4.2018 22:55Veronika5
  Chanel: Ještě se doporučuje místo domku přes klec položit jenom prkno a udělat "patýrko". V tom domku je až moc schovaná, bude mít tendenci zalézat, pod patýrkem se sice cítí bezpečně, ale vidí na vás a vy na ni, a snáz se ochočí.
  4.4.2018 23:01holcicky
  Ehrena,u nás už pampelišky mají listečky asi dva centimetry dlouhé.Kolegyně z práce si ze mě začínají utahovat,že pokaždé prohlížím každý trávník,ale asi je to nakažlivé,páč už hledi se mnou a ukazují mi každou travičku co vyroste i když prťavou😃
  4.4.2018 23:06Neeen
  Díky za odpovědi, no nicméně u nás je krásné zeleňoučké trávy až až,mohla bych trhat po trsech, na poli nám roste pár pampelišek a v trávníku asi na metr čtvereční se dájí najít tak cca tři sedmikrásky. Já osobně se ale ještě bojím dávat tu jarní travu, vzhledem k nadýmání.
  5.4.2018 00:35Ehrena
  holcicky , já už si připadám po dvaceti letech, co chováme morčata, jak cvok v tom, že kdekoliv prohlížím trávu, jestli by byla pro morčata na natrhání, a to i když jsem zrovna někde od nich daleko, např. v lázních nebo na rekreaci, a vždycky si říkám, když uvidím nějakou pěknou - to by si morčouni dali. :)
  No fakt už jak cvok.
  - - - - -
  To chovatelství docela poznamená. ;)
  5.4.2018 08:55uj uj
  Ehrena:
  No tak to jsme na tom stejně :-D Když je zahrada posekaná, beru na procházky pytlík a snažím se ulovit aspoň něco :-)
  - - - - -
  Naštěstí máme docela dost toho ptačince - v těch záhonech a v pytlích u rajčat, tam se mu moc daří :-D
  5.4.2018 09:15bába
  Ještě začíná růst bršlice( husí tlapka),je to tan plevel s bílým kořínkem,pro zahrádkáře nezničitelný plevel. A jak si jí teď vážím a jím ji já sama.
  5.4.2018 09:16Buub
  Pytlík? Já beru kýbl nebo rašlový pytel :D Rašlový pytel se sice vejde do kapsy, když je prázdný, ale když je narvaný trávou, tak se blbě nese :D

  A když jsem někde autem a padne mi oko na něco zeleného, tak to prostě hodím na podlahu k sedadlu spolujezdce a je to.
  5.4.2018 09:26uj uj
  Buub: no joooo, ale já nemám takový stádo jako ty - já mám ty sviňky jenom tři :-D
  5.4.2018 09:28Buub
  uj uj

  no jo, třema to začlo :D
  5.4.2018 22:50Rozik
  maličké morče - Tak hlavně, když žere, přeji, ať je s morčátkem jinak vše v pořádku. Dožene třeba váh časem, nebo bude drobnější, ale to by nevadilo, pokud bude jinak fit.
  - - - - -
  Oprava ... váhu...
  6.4.2018 20:46Jezzabell
  https://www.csfd.cz/film/235827-g-force/prehled/
  Kdo by to byl řekl, že jednou bude od J. Bruckheimera i akčňák o morčatech :) :) :)
  6.4.2018 20:53Kájka
  To známe, děti si to doma pouštěly :-))
  - - - - -
  Má to pěknou animaci (i chlupy morčat jak "živé")
  - - - - -
  Na můj vkus to je ale příliš akční.
  6.4.2018 21:02Jezzabell
  Kájka: Je to psina :)) Já na to teda zrovna čučím v telce, ale je to vtipný:)
  - - - - -
  Ovšem luxusní jméno pro morčecí dámu je Juarézová!!;)
  7.4.2018 09:31Tygrinka
  Jezzabell: To jsou rychle nasazeni na sklad okurek? :o))
  - - - - -
  Pokud admini dovolí: Dávám jsem odkaz na nalezené morčičky v pražském útulku - nádnerné rexindy, samičky, u mých kluků by to dělalo jen neplechu, tak jestli by někdo chtěl a měl místo... -
  http://upozpraha.cz/utulek-mecholupy/ostatni-nabidka
  7.4.2018 10:02Jezzabell
  Tygrinka: byl tam zverimex a kávovar, ale jukni sama, hlášky super:)
  7.4.2018 11:51Kájka
  Tygrinka: jsou krásné :-) A koukám, že byly nalezeny 4 najednou v parku :-(
  - - - - -
  Našim kluikům by se líbily, i by se k nim hodily ,-)
  Ale to jim nedopřeju. To by byla divočina. A rozmonožovat nechceme, i když kluci jsou čistokrevní s PP.
  - - - - -
  A koukám, že byly nalezeny 2.4., takže velikonoční úklid :-(
  Achjo, jak můžou tohle lidi dělat. Tak je mají někomu nabídnout, dát nebo donést rovnou do útulku apod., a ne vyhodit :-((
  7.4.2018 12:24Jezzabell
  Nejhorší je, že NĚKDO vyhodil všechny věkové kategorie..i starou samičku, která moc šancí na to, aby si jí někdo vzal mít nebude..A taky je rozdělí, budou tesknit..Doufám, že se to tomu h--vi pořádně vrátí!
  7.4.2018 12:29Tygrinka
  Kájka: No právě, nejspíš bydlely někde spolu, takže by to byla sehraná parta...
  7.4.2018 19:31Sheena
  Sice to sem nepatří, týká se to pejska, ale podělím se, čeho jsem já byla dnes svědkem. Vyhrabovala jsem na zahradě trávu a vedle sousedi s šestiletým synem mají fenku kokršpaněla ( je jí asi rok ). Kokřice si hrála s nějakým starým ručníkem a klučina jí ho asi chtěl sebrat, tak po ní házel tenisáky, párkrát se i trefil, fenka před ním se staženým ocasem zdrhala do tůjí :-(. A jeho máma, která tam s ním byla, tak jako nic. Tak jsem na něj houkla já, že do pejsků se míčem netrefuje, tak toho nechal.
  Jinak mají ještě králíka, který je nonstop v ohrádce asi 1m x1m zavřený v bývalé prádelně ( takový menší zděný přístavek u garáže, taky ho máme - jako sklad zahradních věcí ), kde není ani okno! V létě, v zimě .... Fenka tam má pelíšek, radši nechci vidět v jakém stavu. Jednou jsme tam byli je nakrmit když nebyli doma, králík v bordelu bez vody, pelíšek pro psa se ani pelíškem nazvat nedal... Po tom co jim umřel minulý pes ( stářím ) jsme všichni tajně doufali, že už si žádného nepořídí, protože jim zvířata evidentně překáží, no nestalo se....
  Jsou lidi, kteří by opravdu zvířata mít neměli :-(
  7.4.2018 20:22Kájka
  Sheena: hrozné :-( Tak proč je mají?
  Ještěže pes může běhat na zahradě, ale chudák ten králíček :-((
  - - - - -
  Ten králíček je tam vyloženě odložený. Co on má chudáček za život?! :-(
  7.4.2018 20:52Sheena
  Kájka: No právě, chudák králík, nechápu...

  To bych taky ráda věděla proč je mají. Ale jednou nám bylo řečeno, že my ta zvířata moc řešíme. Tak asi tak :-(. Čili už se radši neptám, ale když jsem zrovna u toho, tak se prostě musím ozvat a je mi úplně fuk co si budou myslet.
  7.4.2018 21:28Rajedy
  Chci se zeptat co mám dělat když má morče za uchem 2 škrábnutí a furt píská??
  8.4.2018 18:39anony
  Ahoj chtěla bych se zeptat, dneska jsem měla morčata chvilku venku aby se proběhli a jedno snědlo kousek suchého dubového listu. Četla jsem že je dub jedovatý tak o něj mám strach. Je mu teprve něco přes půl roku.
  8.4.2018 20:57Kájka
  No, já si nemyslím, že suchý dubový list by mohl otrávit morče.
  Ano, píše se tady na stránkách, že dub je jako dřevina nevhodný, ale tím je myšlena dřevina (spíš větve).
  8.4.2018 21:14kacaba
  dobrý večer stříhala jsem morčeti drápky ne poprve vždy v poho ale ted jsem i zastřihla a tekla ji krev tak se chci zeptat jestli to potřebuje ošetřítat se ji to nezanítí
  8.4.2018 21:39Jezzabell
  kacaba: myslím, že se nic neděje..taky se to u nás stává. Pokudby to bylo jo hodně, tak stačí trocha hypermanganu, ale obvykle to není nutné.
  8.4.2018 21:40Denis
  Dobrý den,
  mám doma pro našeho staršího morčáka na podporu chuti aminosol. Nikde jsem se však nedočetl, jaká je doba použitelnosti po otevření. Nebo nevadí, že je již delší dobu otevřený a má se pouze spotřebovat do data EXP. Díky za rady
  8.4.2018 22:39Jezzabell
  Denis: Mám ho doma ještě dnes, a vlastně jsem ho nakonec klukům ani nedala. Někdo mi ho poradil na veterině na pohotovosti. Zakoupila jsem , ale pak mi tady kdosi radil, že stačí Rodi Care, aby se podpořila chuť k jídlu a tak jsem to ani nevyužila..
  9.4.2018 01:44Rozik
  kacaba - Používáme, když se někdy stane, Betadinu, dezinfikuje a zastaví krvácení z nehtíku.
  - - - - -
  Rajedy - Od čeho škrábnutí, škrábe se sám? Nebo je s kamarádem? Pokud se škrábe sám, bylo by třeba asi zajít na veterinu, podle rozsáhlosti škrábanců.
  9.4.2018 07:05Zbyněk
  anony: buď v klidu:) Jeden list morčeti fakt neublíží, to je úplně v pohodě.

  Denis: záleží na skladování. Pokud je cokoli na světle a teple, nevydrží to dlouho. Já mám všechny léky v lednici a ta samozřejmě natahuje expiraci přes uvedený datum. Jediné, co je nutné po otebření spotřebovat, jsou umělé slzy, aptus atd. Jinak povzbudit chuť se dá i vitamíny, používám
  https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ a je super. Případně Pangamin

  kacaba: drápek se nezanítí, neřeš to, obča se to stane, morče pískne, chvíli krvácí a hotovo. Zastaví to kousek hypermanganu (poradila Buub), osobně dám trochu Francovky a poslechnu si hořké morčecí stížnosti na týrání bezbranných myšek:)
  9.4.2018 22:18Lístek
  Prosím o radu..Mám své 3 skinny holky - skoro 2 letou, 1,5 roku a 1 rok.Všechny už měly mladé.Těd jsem si půjčila samečka od známé který měl 5 měsíců..(když jsem si ho půjčila-těd má tudíž 7měsíců..).Mám ho u holek přesně 2 měsíce a týden..a holky..(dle váhy) nic!..Je možné,že je moc mladý..nebo že je na něj holek moc a neumí si s nima udělat "pořádek"?..Vrká na ně často..,ale žádnou "akci" jsem neviděla..Díky za rady!
  9.4.2018 22:45Rozik
  Lístek - "Akci" jsi nemusela vidět a mohl je nakrýt třeba před týdnem, to se Ti ještě na jejich váze neprojeví. Samozřejmě, nemusel je nakrýt vůbec, ale jeho věkem to, podle mého názoru, není. Jinak většinou ty dva měsíce na nakrytí samičky stačí, ale jsou prostě i výjimky (měli jsme u samečka, prokazatelně plodného, samičku, po několika vrzích, dva roky a nic, dali si prostě "na čas")
  - - - - -
  Tři holky jsme sice ještě u samce neměli, ale dvě holky sameček běžně zvládne, podle mých zkušeností. Možná poradí někdo zkušenější.
  10.4.2018 07:36Lístek
  Rozik-díky!..no já právě měla vždycky taky jen 2 samičky..a samečka (jiného) u nich vždycky jen měsíc..a vždycky bylo vše v pohodě..a po 2měsících byly vždy obě už jak hrušky!No uvidíme..asi je fakt třeba počkat.
  10.4.2018 14:43Buub
  pětiměsíční už by měl být schopen a dvě holky není problém, sameček zvládne i sedm osm.

  ale březost zároveň nemusí být samozřejmá, to se jen člověk rozmazlí, když se daří.
  10.4.2018 16:04Ehrena
  Tygrinka, tak to vypadá, že dvě z těch morčátek v tom útulku už jsem i někdo vzal, plus tu jednu hladkou, zůstaly tam jen ty dvě bílé samičky.
  Včera je uvolnili k výdeji a jsou teda docela rychle pryč.
  - - - - -
  Oprava - už si někdo vzal.
  10.4.2018 18:05Katjusa
  listek-to my te čekame mimča skiničky kažou chviličku je před praskunutim panevni kosti rozestouple i v noci ji kontroluju jak naschval nejspiš porodi jak budu v praci
  10.4.2018 20:06Zbyněk
  Co se týká březosti, mám také svo zkušenosti, samička si postaví hlavu a nazdar, sameček dostane leda přes držku a má smůlu:) Také jsem zjistili, že říje může klidně trvat 20 hodin - samička je cítit, ale samečka zahání, pak ho s povzdechem připustí po osmnácti hodinách a šup, je nakryto. Jinak jsem u předposledního porodu zaregistroval až týden před slehnutím, že samička má cosi v bříšku a že se to opatrně hýbe:) Někdy jsou ty potvory horší, jak partyzáni:)
  11.4.2018 01:58Rozik
  Lístek - Buub má pravdu, máme samečka, náš odchov, jedináček, statný, výstavně úspěšný, CZCH, do kterého jsme vkládali velké naděje. Je už po dva roky s rozličnými samičkami (měl rok, když dostal první samičky, tudíž v nejlepším věku, dospělý) a nemá dosud žádného potomka. Na samičky skáče, vrká, ale nic z toho. Tak má vždy u sebe nějaké dvě holky, kdyby náhodou, ale pomalu jsme potomky po něm vzdali. Dokonce byl i na sexmisi jinde, dva měsíce, a také nic.
  Dodávám, že všechny samičky s jinými samci bez problému zabřezly, většina byla po prvním vrhu.
  Příroda je mocná čarodějnice...
  12.4.2018 00:12Tygrinka
  Ehrena: Jo jo, volala jsem tam a prý měli paní, co by si vzala všechny 4 rexinky. Pak tam přibyla ta malá hnědá. Na dnešek tam zůstaly babuška s tou světlou s hnědým trikem. Měla jsem si pro babušku dneska jet, že bych ji tu dala ke kastrovanému Myšínkovi na dožití, ale těsně před 4 odpoledne si je někdo odnesl společně. Tak mám radost, že budou holky spolu.
  12.4.2018 00:38Rozik
  Narodili se nám 9.3, peruánci. A protože se stále snažíme z vážných rodinných důvodů omezovat chov, příroda to chce asi jinak a máme PATERČATA!
  Kdo chce, ať se koukne na
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?5
  12.4.2018 00:48Tygrinka
  Rozik: To je tedy nadělení :o))
  - - - - -
  Jeden hezčí než druhý...
  12.4.2018 12:51Kájka
  Rozik: Nádherní :-))
  - - - - -
  Ta světlá barva je úžasná a nejlepší je ten uprostřed -2.barevný :-) To je můj favorit ,-)
  12.4.2018 13:37maličké morče
  Krásný den všem. Tak moje morčátko, které mělo pouhých 150 g, když ke mně přišlo, má ted po 11 dnech 205 g. Jsem ráda, že přibírá, ale nevím, jestli je to dostačující. Vy máte zkušenoti mládaty, myslíte, že je to tak v pořádku? To druhé mělo 200 g, ted má 260 g. Obě jsou to divošky, plné energie a baští pěkně. Snad budou v pohodě.
  12.4.2018 13:52Ehrena
  Tygrinka, taky jsem uvažovala, že si je v případě, že by tam měly zůstat a nebyl o ně zájem, vezmu, ale jsem ráda, že k tomu nemuselo dojít, zas bych měla doma problémy (s manželem). ;)
  Všimli jste si, že jsou tady v nabídce (v Hledá nový domov) krásní dva stříbrní kluci?
  12.4.2018 14:44icker
  Dobrý den,jsem z Postřižína, okr. Mělník, Praha Východ. Včera jsem objevil v klecy dvě mrtvá morčátka a jednoho živého klučíka, ale maminka od té doby nic nejedla a i když na veterině dostala vitamíny atd. tak dnes umřela. Nemáte někdo v okolí kojící samičku, která by zvládla jednoho prcka navíc? ickerr@seznam.cz, tel. 604430193
  12.4.2018 18:06Ehrena
  Icker, zkus obvolat nějaké chovatelské stanice poblíž, tam je asi největší pravděpodobnost, že budou mít kojící samičku s mláďaty.
  - - - - -
  A prcka bys měl zatím krmit, než někoho seženeš.
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#umely_odchov
  13.4.2018 08:29Zbyněk
  icker: jestli morčátko ještě žije, což si moc nemyslím, tak tady je návod na dokrmovací směs: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II a začni OKAMŽITĚ. Krmit přes den po dvou hodinách, v noci po třech, další týden stačí jednou.
  - - - - -
  Mrkněte na inzerát 67710 To bych fakt vraždil! Pidiklec, chudáci kluci na tvrdých peletkách, rozbít hubu "chovateli" :(
  13.4.2018 11:17Ehrena
  Zbyněk, ty peletky, to tedy taky nechápu, jak je na nich může někdo chovat a nepřijde mu to samotnému hrozné, ale klec 100x50 mi zase tak pidi nepřijde, naše morčata nemají ani to. Bohužel, morčatárnu máme 85x50, větší by se nám ani nevešla do pokoje.
  Zase je fakt, že teď už bývají půl roku přes den venku ve výběhu na zahradě (na chalupě), tak jim to tím snad částečně vynahradíme.
  13.4.2018 15:28Rozik
  maličké morče - Hlavně, že morčátka přibírají a jsou veselá, jsi šikovná.
  - - - - -
  Děkujeme všem za pochvalu paterčat, barvy jsou zkreslené, skutečnost je lepší. Zbyněk nám vysvětlil. proč, příště je zkusíme vyfotit na bílém podkladu.
  13.4.2018 16:19Kájka
  Také máme morčata v kleci 100 cm a jsou v pohodě. Pouštímě je skoro denně běhat.
  Ty peletky (samotné) také nechápu :-( Kdyby na ně dali hobliny...
  14.4.2018 06:34Tygrinka
  Kájka: Jo jo, až doroste i ten malej, tak to budou mít naknap... Ale výběh to dost pořeší, snad nebude ponorka.

  Zbyněk: Ten inzerát jsem viděla, klučíci jeden hezčí než druhý, ale bohužel mám plno. Dost lidí nechce hobliny kvůli tomu, že práší, a pak chudáci myšáci bydlí na peletách. Ale někdy je to jen neznalost, což ale myšákům moc nepomůže... Snad se najde hodná morčecí rodina, která si je vezme. I ti šediví jsou pěkní... Sakra, domluvím se s Buub a doma si nechám od ní smontovat nějaké ty morčatárny, když už to tak pěkně zvládá :o))
  - - - - -
  Kájka: Dost lidí chová dva kluky v metrové kleci plus výběh a jde to. Kdyby to nešlo a byla by potřeba většího prostoru, tak to pořešíte, o to nemám ve vaší rodině strach :o)
  14.4.2018 08:48Jezzabell
  Tygrinka, Kájka: Nám běhaj dva ve 120tce + výběh venku celodenně a je to akorát. Ale kluci jsou zas "velký";)
  14.4.2018 10:33Tygrinka
  Jezzabell: No, větší prostor je vždy lepší, ale zase lepší je kámoš než samotka. Třeba za půl roku bude u Kájky investicei do větší klece a tuhle metrovou budou mít jako noční postýlku na chatě :o)
  14.4.2018 14:05Sheena
  Mne behaji dva ( mala samicka + obrik samecek ) temer ve 180cm, vybeh maji chodbu 3x az 4x v tydnu. Ja je mit ve stovce, tak pulku klece zabere jen samecek, je dlouhosrsty, ze srandy rikam, ze je to krizenec s kralikem 😁.
  14.4.2018 15:39Kájka
  Tygrinka: Jasně, znáš nás. :-)
  Já mám i představu, že i větší klec by se k nám vešla. ,-)
  - - - - -
  Ad velikost našich kluků: Vilda 1110g, Ríša 910 g (ve 4,5 m.)
  R. určitě ještě vyroste a myslím, že bude větší než V.
  - - - - -
  Všechna morčátka tady v nabídce (k adopci) jsou pěkná. :-)
  Stříbrňák vpravo je hodně podobný našemu Ríšovi. Pobavila mě jména morčecích kluků -Forest a Gump :-)) A dvojka samička Hnědulka s černým samečkem je také povedená dvojice. ,-)
  Doufejme, že všichni najdou nový pěkný domov.
  14.4.2018 19:36Maggie001
  Zdravím, za kolik dní se vám rozpapala morčátka po broušení zubů? Jde mi spíše o ty případy, kdy to trvalo více dní a morčátko to nakonec zvládlo.
  14.4.2018 22:26Zbyněk
  Tygrinka: zachraňuj celý svět, že?:/ Ale bráškové by si zasloužili lepší podmínky, pokud Buub nedorazí, dorazím já:)
  14.4.2018 23:01Jezzabell
  Tygrinka: já vím, vidím to u Marselluse..Vždycky parťáka zbuší a pak je sám:( Ale i přesto mi ho je líto. Konzultovala jsem ho i s Valešem, zná ho od miminka, sám říkal, že kastrace u něj nepomůže (nejspíš). Chce to trpělivost a prostor, aby byl v kontaktu a za mřížemi, nebo holt sám. On je eMík úžasná chůvička, to je až neuvěřitené. Ukázková rodinka! Pečuje o mimino jako nikdo! Ale v pubertě mu houkne a je zle a chudák Wolfík od něj dostal několikrát ošklivě přes kokos, než jsem je fakt oddělila, že to prostě nejde.
  A teď? S Jimmíkem (byť na full contact dal J přes hubu jen ho viděl) nejlepší kámoši, když dám eMíka "na letní Hampton - vedle jeho klece do extra výběhu".
  Nejmenší prostor je 120tka u nás doma..To je půdorys morčatárny jedno patro. A jak kluci můžou hopsnou ven:) Jules má 1.3750g a Vall-ík 1.520g:)) Tam se dva prostě nevlezou:))
  A když jsem měla 100kovou klec vedle arény, která je ještě širšía o cca půl metru delší, tak to vypadalo jako "separační" ubykace pro maroda.
  I když to bylo pro Wolfíka- maroda..
  15.4.2018 12:12Kájka
  Zbyněk: Myslíš tím, že si je kdyžtak vezmeš Ty? -k vašim samičkám? ,-)
  15.4.2018 15:12Blanule13
  Nazdárek,
  máte někdo zkušenosti s krví nejspíš v moči u morčíka? Přijeli jsme po víkendu domu a já našla v kleci dost krve. Morčák sice žere jak zjednaný, na tělíčku žádný šrám, krev... Zítra ráno pojedem pro jistotu na veterinu,ať na něj mrknou, ale chci se zeptat,zda někdo neví, oč by mohlo jít :-/
  15.4.2018 17:01kytička
  Ahoj všem. Tak se jdu pochlubit, před pár dny jsme si přivezli další dvě morčátka - samičky. Tak už máme 4 :-) Manžel se mě ptal, že prý pro koho vastně jsou, jestli pro děti, nebo pro mě. No původně ty první dvě byli pro děti, no a pak se maminka (jakože já :-)) do nich zbláznila a pořídili jsme ještě tyhle dvě další. A prý kolik že ještě jich bude? :-) S bydlením jsme to nakonec vymysleli tak, že jsme koupili ještě jednu klec, odstranili z obou jednu stěnu a propojili. Jedna je 120 x 60 a druhá 100 x 53, takže mají myslím bydlení luxusní. Seznámení proběhlo ve velkém výběhu a docela v pohodě. Samozřejmě ty dvě starší víc prohánějí ty mrnata, ale v rámci slušnosti.
  - - - - -
  Blanule 13, asi neporadím, ale přeji, at je morčík brzy v pořádku.
  - - - - -
  Zapomněla jsem napsat, že ty klece nejsou jako za sebou, ale jsou ted ve tvaru do písmene L. Jinak by se nevešli a vypadá to pěkně.
  15.4.2018 17:56Maggie001
  Chtěla bych se zeptat ohledně osmizrnné nemléčné kaše na dokrmení. Tím je opravdu myšlena kaše určená pro malé děti? Je více typů těch osmizrnných? Abych nekoupila špatnou. Díky.
  15.4.2018 18:57Jezzabell
  Dnes jsem musela s Julesem na veterinu. Má cystu na boku, která se začala zvětšovat celkem rychle. A jsme objednáni na operaci na odstranění na příští úterý. Doufám, že vše proběhne dobře, i narkoza. Za tři měsíce mu jsou tři roky, tak doktor doporučil odstranění radši v tomhle věku.
  15.4.2018 19:01Ehrena
  Maggie001, ano, to je ta kaše pro děti.
  15.4.2018 19:06Maggie001
  Ehrena: Děkuji. A mám ji podávat předpokládám vlažnou či úplně vychladnutou (při pokojové teplotě), že? Díky.
  15.4.2018 22:32Tygrinka
  Maggie001: Vlažnou. Kromě jiného se krmí relativně velké množství najednou, studená kaše by mohla v bříšku udělat neplechu.
  - - - - -
  Blanule13: Neměl k žrádlu pampeliškové listí nebo řepu nebo něco, co barví moč? Jinak, držím palce, ať to není nic vážného...
  - - - - -
  Jezzabell: Jako bys toho měla málo, že jo? Tak pozor na oddělování, ať nepřijdeš o další dvojku. Pro probuzení, až bude marod zcela na nohách, může přijít kámoš na návštěvu...pod dohledem samozřejmě. Je pravděpodobné, že kámoš bude chvíli něžnější a kluci budou moci být normálně spolu. Jen bych je dala do klece, kde na ně dobře uvidíš, aby nedělali lumpárny se stehama někde v koutě a nestal se malér.
  15.4.2018 22:52Blanule13
  Tygrinka - ne ne, neměl. Dostává hlavně mrkev, celer, papriku, občas okurka, nebo salát. Ale první tři jmenované nejčastěji. Seno je samozřejmostí. Hlavně mi přijde, že třeba dnes nejsou nové krvavé skvrny, což znamená, že to asi nemá v moči pokaždé.
  Nikdy se mi nic podobného u žádného z morčat nestalo. No tak zítra před prací s ním holt zajedu - pro jistotu. Maximálně budu za hysterku :)
  15.4.2018 23:24Rozik
  kytička - Neměla byste foto, jak jsou ty klece propojeny?
  16.4.2018 06:58Jezzabell
  Tygrinka: Vall-ík, Julesův parťák je takový "medvídek":) To spíš Jules by si zaskotačil i se stehama. Nechám je asi spolu, on by to každý z nich bral těžce. Stačilo, že byl Jules včera dvě hodiny pryč a Vall-ík už ho běžel vítat;)
  No, taky si říkám, že tady mam spíš lazaret!
  16.4.2018 08:31Kytička
  Rozik, fotky mám, ale přiznám se, že nevím, jak je sem dát...
  16.4.2018 09:37Blanule13
  Tak hlásím, že hysterka nejsem :D Krev v moči opravdu je - zánět močáku. Byli jsme i na rtg, ale močové kameny naštěstí nemá. Ve středu a v pátek jdeme na další injekci, tak snad to pak bude v poho.
  Jen mi vrtá hlavou, jak k tomu mohlo dojít. Používáme koupelnové podložky pod nimi je savá plena pod děcka, takže je v suchu, protože ji měním dost často. Ze strany, kde je okno, má přehozenou deku, aby na něj právě netáhlo. No nevím ....
  Člověk se učí stále a ti moje děti mě vždy něčím překvapí :-/
  16.4.2018 10:16Jezzabell
  Kytička: Vedle své přezdívky máš Alba a tam klikni na založit nové album. Dáš si název a případně popis alba a pak Vytvořit. A pak už nahráváš z pc fotky;)
  16.4.2018 11:17Kytička
  Jezzabell, jsem asi slepá, ale fakt to nikde nevidím. Koukala jsem do nápovědy a je tam napsáno, že mi možnost mít alba bude přidělena, když splním nějaké podmínky včetně toho být slušná :-), nebo kontaktovat administrátora. Tak asi počkám, až mi je přidělí :-)
  16.4.2018 11:21Kájka
  Blanule: Je to tak (s dětma i se zvířátkama)
  Přeju, ať je morčík brzo v pořádku!
  16.4.2018 11:43Jezzabell
  Kytička: aha, už tu jsem nějakou dobu a je fakt, že začítky si nepamatuju:) Tak určitě to nebude na dlouho a pak můžeš navěšovat;)
  16.4.2018 13:26Zbyněk
  Kytička: zkus si vyplnit povinné údaje:)

  Blanule13: já řeším záněty močáku u jedné samičky už počtvrté. Dobere atb, chvíli to je ok a znovu krev a skuhrání při čůrání. Teď jsem zvolil alternativní metodu a kontrolu máme zítra. Přijde mi to subjektivně diobré, pokud mi to zítra potvrdí RTG, UZ a moč, pošlu návod :) S podmínkami to nesouvisí, prostě k tomu má dispozice. Předpokládám, že RTG tělíčka dělali a nemá ledvinové kameny? Žere normálně, není snížený příjem potravy?
  16.4.2018 13:48uj uj
  Zajímavost z německého morčecího webu ohledně rozměrů morčecích bydlení - zadají se rozměry a stránky vyplivnou, pro kolik morčat je výběh vhodný.

  Zde pro jednopatrové bydlení:
  http://www.cagecalc.de/simple.py?lang=ger&conf=guinea
  Zde pro bydlení s patry: http://www.cagecalc.de/advanced.py?lang=ger&conf=guinea

  Tak mi ani naše "velkorysé" bydlení vyšlo jen max. pro dvě morčata a nikoli pro tři...
  :-O
  16.4.2018 13:51Blanule13
  Zbyněk - RTG tělíčka dělali ze shora i z boku. Paní doktorka mi snímek zesvětlila a přiblížila. Vysvětlovala mi, že tam naštěstí nic není a že pokud by bylo, tak by měl v určitých místech viditelné tečky/kamínky. Bylo to ale opravdu čisté.
  Do včerejška žral jak zjednaný bez známek, že ho něco trápí (samozřejmě kromě té krve na podložce). Po injekci byl ale dost vyjukaný a bylo znát, že je v útlumu. Přišel mi trochu unavený, ale možná to bylo i stresem. On je hrozný plašan a u veta mu fakt dali ,,zabrat". Tělíčko napnuté, tlamku v mých prstech a jakmile ho chtěla sestřička pohladit, div mi neskočil ze stolu, jak byl vystresovaný :(
  Milované granulky však zblajzl :) Dala jsem mu do klece navíc teplou dečku. Jsem bohužel v práci a přijdu až kolem 23h, tak uvidím, zda sežral mrkev + seno. Kdyby ne, tak to samozřejmě budeme řešit večerním příkrmem. Když jsem odcházela, pozobával seno. Domnívám se, že se spíš vážně bál, zda nepřijde něco dalšího :)
  16.4.2018 14:03Martina4
  musím říct, že jsem měla otlaky za běžnou a banální věc, ale po tom, co už je léčíme skoro měsíc, tak už jsem chytřejší. Je to nekonečné, zkouška různých antibiotik, převazování, mazání, podestýlání, aby byla naše samička pěkně v měkkém. Navštěvujeme 1x až 2x týdně veterinu už po dobu 4 měsíců.. každá návštěva nás teď stojí cca 600,- Kč, dříve i více :-( bohužel se nám zhroutilo zdraví u obou našich samiček, tak nějak krátce po sobě, takže sotva se jedna po dvou měsících uzdravila, druhá začala mít problémy se žraním, byl jí zjištěn nádor na tlamičce, po operaci méně žrala na levou a stranu, takže jí přerostla stolička a při jídle, se dá se říct dusila, protože se jí potrava o ten zub nějak zachytávala, takže byla na broušení, pak měla průjem a teď ty otlaky.. Na štěstí už se rozežrala, takže krásně přibírá, už je celkově v lepší kondici, jenom ty tlapky ji musí pěkně bolet, měla je nateklé, rudé až do fialova a udělal se jí tam hnis.. takže jí děláme speciální boty a mažeme. Včera jsem jí to chtěla převázat a když jsem jí po dvou dnech sundala botky, tak sice měla lepší barvu tlapek a už nebyly tak oteklé, ale ta jedna vypadala opravdu zle, ještě se jí tam udělal vodnatý puchýřek, takže znova na veterinu, dostala silnější antibiotika, hnis se vymáčkl a dostala znovu boty, tak jsem zvědavá jak to zabere a jak to bude vypadat až jí to zítra budeme převazovat :( Je docela obtížné pro ni s těma botama chodit, ale snaží se, jenom zase přenáší váhu na přední tlapky, tak je má taky oteklé, ale ty se zatím prej drží a nezhoršují, takže až se jí uzdraví zadní nožky, tak snad i přední.. Podestýlám vrstvou sena smíchané s hoblinami, ale teď zase mám prej zkusit seno s asanem, tak nevím. Dneska koupíme a uvidíme, zda to něčemu pomůže.
  16.4.2018 14:10Blanule13
  Martina4 - Asan je měkčí, ale pokud na to morčák trpí, tak těžko říct, zda to bude stačit. My používáme pod králíka a rodiče i pod morče - zvířátkům vyhovuje právě díky tomu, jak je měkký. Osobně se mi ale osvědčili koupelnové podložky pod které dávám dětské savé podložky. Je to rozhodně víc práce, ale mám tak pocit, že je morčák pořád v čistotě. Podložku každý den vyklepu od bobků a je čisto. Když je pročůraná savá podložka, vyměním. Možná že by to mohlo pomoci v kombinaci s nějakými dečkami apod. , aby chudák netrpěla. Těžko říct, jen nápad :)
  16.4.2018 14:14Martina4
  jo ještě jedna věc: máte někdo zkušenosti s tím, že by se dvě samičky, které spolu žily x let v jedné kleci, teď nemohly vystát? Dřív se taky pošťuchovaly, ale v rámci mezí a nikdy ne tak, že by nemohly být spolu. Už nevím jak je zase zkamarádit. Mladší se rozhodla, že tu starší teď bude fest kousat a nedá jí pokoj.. začala to dělat až po kastraci, když se zotavila ze své nemoci a druhá zase onemocněla a je úplně nesnesitelná :D Tak nevím jestli třeba cítí, že starší samička je oslabená a proto si víc dovoluje.. Třeba to bude zase jako dřív až bude na 100% fit. co myslíte? No každopádně jsme jim včera oddělili klec, ale tak aby na sebe viděly a já doufám, že jim to pomůže si na sebe zase zvyknout. Před tím byly hodně oddělené kvůli operacím a rekonvalescenci :)
  16.4.2018 14:33wavi
  Martina4 je dost možné že mladší samice chce dokazovat té starší dominanci protože cítí že je ta starší oslabená. Chtěla bych se zeptat jestli se to děje třeba jen u jídla nebo prostě u jakých činností se to děje nejčastěji.
  16.4.2018 14:42Buub
  uj uj

  ten výpočet je nějaký divný, mně to tvrdí, že do mých kotců 111x79 cm se nevejde ani jedno morče :D
  16.4.2018 14:43Martina4
  Blanule13: děkuji za nápad a zkušenosti :)

  wavi: ano dá se říct, že u jídla asi nejčastěji a hlavně, když jsou v jednom uzavřeném prostoru, včera jsem je pustila se proběhnout, a to problém nebyl, dokonce žraly vedle sebe, nebo seděly, jednou po ní sice vyjela, ale pokud jsou v jedné kleci, tak to dělá neplechu větší.. To za ní ta mladší pořád chodí, kouše ji do hlavy, cvaká zubama a kroutí zadkem.. Vždycky bez ní ta mladší neudělala ani krok, když byla třeba v neznámém prostředí mimo klec, spíše se k ní schovávala. Ono si to totiž ta starší dříve ani nenechala líbit, ale teď už se jí bojí a většinou jenom ztuhne, piští a nebrání se..
  16.4.2018 15:25Kytička
  uj uj, Buub, vypočítává to nejspíš na jedno morče 1 celý metr čtvereční. To je opravdu hooodně velký luxus :-), to si může dovolit asi jen málokdo.
  - - - - -
  Zbyněk, pokud jsou povinné údaje ty s červenou hvězdičkou, tak ty mám vyplněné.
  - - - - -
  Oprava ohledně té tabulky: úzké ubikace to skoro vždy ukazuje, že se nevejde žádné morče, ikdyž je dost dlouhá. A pak u těch hooodně velikých ubikací to samozřejmě vypočítá víc morčat na 1 metr čtvereční.
  16.4.2018 20:38Veronika5
  Taky se nám prý do 120 cm klece žádné morče nevejde :))!
  16.4.2018 21:06Sheena
  Hi hi, mně do 180cm taky asi žádný, teda jestli jsem to dobře pochopila :-). Asi to fakt hodně závisí spíš na šířce než délce...
  17.4.2018 07:02Zbyněk
  Blanule13: pokud nemá šutry, tak je to jenom zánět - nejspíš. Mě zase začala samička nadávat u čůrání a i když má moč čistou, tak jsem moc zvědavý na dnešní kontrolu:/
  Martina4: otlačky vůbec nejsou běžná věc a dovedou morče zabít. Ale hlavně je to často ukazatel hroutící se imunity u staršího morčete. Pokud nezabírají atb, nech si v lékárně namíchat Pythiol, někde ho ještě udělají. Vykoupej nožku v roztoku hypermanganu tak, aby byl tmavší a fialový. Osuš, namaž Pythiolem a zavaž. Je to vyzkoušené. Druhá možnost je stěr z otevřeného otlačku a kultivace, často tam bývají silné patogeny. No a na imunitu
  https://www.smer-zdravi.cz/eshop-panax-ginseng-zensen-pravy-kapsle-223.html - jsou to klasické tobolky, rozdělat, do trochy vody, maličko medu, rozmíchat a každému morčátku půlku tobolky dvakrát denně. Určitě bych ale zvážil tu kultivaci z otlačků
  - - - - -
  Mrkněte na ně, na bobíky :) https://www.kralici.cz/morcata/adopce.asp?id=178
  17.4.2018 07:43Kytička
  Hezké ráno všem. Tak už mám v profilu kolonku Alba, tak se pokusím v co nejbližší době vložit fotky té naší klece.
  17.4.2018 08:26Lucila
  Dobrý den,chtěla bych poprosit někoho tady o názor na patrové klece,chtěla bych jí našim holkám pořídit! Děkuji Lucila.
  17.4.2018 09:04uj uj
  Buub, Kytička, Sheena:
  :-) ano, oni Germáni jsou co se týče místa pro morčata hodně velkorysí :-) A dost prosazují prostor min. 1 m2 na zvíře. Ale opravdu si nedovedu představit chovnou stanici s 50 zvířaty, kde by každé mělo k dispozici svůj "quadratmeter" :-) ale nám se fakt víc než dva metry na délku do baráku prostě nevejde :-D ale vypadá to, že naše sviňky jsou spokojené....
  17.4.2018 10:26Zbyněk
  Lucila: holky zásadně nikam nelezou, možná mimina a do půl roku věku. Ale opravdu to nemá moc smysl. Pro mladé kluky ano, ti bývají čilejší, nad dva roky už pak také ne.
  17.4.2018 12:30uj uj
  Zbyněk, Lucila:
  Nám holka i kluk do patra chodí, ale asi je pravda, že až morčátka zestárnou, už se jim tam moc nechce. Naše babča Amálka už se tam vůbec neobtěžuje. Nicméně Jůlinka s Dominem jsou tam každou chvíli, chodí tam na seno a odpočívat, když chtějí mít svůj klid. Navíc patro může sloužit i jako úkryt místo domečku. A jako obvykle - přimlouvám se za co největší klec, i když bude mít nějaké to patro ;-)
  - - - - -
  Vlastně všechna morčátka nám do patra ráda chodila...
  Důkazy zde:
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08ca28e50bb110a001e0.jpg?a320
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08ca28e52c5810a001e0.jpg
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08cb11438caf10a001e0.jpg?a320
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08cb925063311059c1e0.jpg?a320
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08cfa73559f010708258.jpg?a320
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08d4d45bcf3c10c80258.jpg?a320
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08d58e9626a310c80258.jpg
  :-)
  17.4.2018 13:12Bart
  uj uj -nebo i ostatní, kteří máte schody do patra dřevěné - jak ty schody udržujete v čistotě a v suchu? My máme do patra dvoje schody zprava i zleva, jakoby do véčka, a jsou věčně mokré, prosáklé močí. Na schůdkách rozšlapaná hovínka... Občas je pořádně vydrbu octovou vodou, ale už nám spodek schodů uhnil, a tak jsme ho museli uříznout a nastavit raději plastem. Teď už je to ale docela ošlivé i nahoře. Zřejmě bude nutné co pár let ty schody úplně vyměnit.... Proto mě zajímá, jak to máte vy ostatní. Díky.
  17.4.2018 13:22uj uj
  Bart:
  :-O asi máme čistotnější morčátka :-) schody - rampa do patra jsou dřevěné, nalakované nějakým lakem "pro děti" (tedy na dětské hračky, aby to nebylo jedovaté) - pak se to dá otřít vlhkým hadrem a nenasakuje to vlhkost (zrovna před 14 dny jsem vzala octovou vodu a přetřela jsem to a schody jsou zase jako nové). Proti vlhkosti někteří chovatelé napouštějí dřevěné domky olejem... ale nám se tedy osvědčil ten lak.
  17.4.2018 13:36Reny
  VŠENKY- volala sem s Dr.Jekl, neexistuje přenos z podestýlky, sena. Pouze od morčete, často se projeví i rok od nákazy -viz odkazy
  http://zverolekarka.com/zavsiveni-morcat/

  Kopíruji z Wikipwdie - Přenos a hostitelská specifita -
  Všenky jsou na svého hostitele úzce vázány a tráví na něm většinou celý svůj život. K přenosu z jednoho hostitele na druhého může docházet příležitostně při těsném kontaktu hostitelů, protože všenky NEjsou schopny mimo hostitele přežívat delší dobu https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1enky
  - - - - -
  postup léčby - http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-274042/
  17.4.2018 13:45Lucila
  Moc děkuji za názory a fotečky, patrovou pořídíme a uvidíme...
  17.4.2018 15:22Kytička
  Chtěla jsem se zeptat, když už dávám morčátkům čerstvou trávu ze zahrady, mám jim k tomu přidávat ještě nějakou zeleninu? Doted jsem jim dávala ze zeleniny hlavně mrkev, celer a ještě jeden druh k tomu. A ted jak už je tráva, tak jsem začala dávat postupně i ji. Ale jestli můžu dávat už jen samotnou trávu ( tedy samozřejmě třeba s pampeliškou atd), ale prostě "venkovní" stravu.
  17.4.2018 16:02Zbyněk
  Takže jsme zpátky z veteriny - po dvou týdnech užívání dvou čínských léků moč naprosto bez krve (půl roce a třech ATB), močák čistý, polyp zmizel, v moči trochu bílkoviny, ale dle doktora je to léčením sliznice močáku, ledviny čisté. Dle doktora lidského mám podávat léky ještě alespoň dva týdny. Adélka čůrá krásně, žádný nářek nad pá kapkami červené moče po dobrání atb. Mám radost. Dám dohromady RTG a UZ před a po léčení a pak to celé zveřejním :) Ufff:)

  Kytička: na jarní trávu trochu pozor, je hodně výživná a na rozdíl od té pozdější bych jí nedával po kilech. Dokáže zchvátit koně a je polovina dubna. Mají li trávu, zelenina není třeba.
  17.4.2018 18:56holcicky
  Kytička,já dávám už skoro 14dni čerstvou trávu.Než byla tak jsem jim nestačila kupovat zeleninu,ale co ji mají jim dávám polovinu jednu dávku co jsem dávala na dvakrát a ani tu nesni.Tak jim uberu asi o trošku zeleniny a i té trávy.Problém jim nedělá,ale zjišťuji,že už nehvizdaji jen co mě slyší,může to být i věkem nejstarším táhne na pět a nejmladší mají nad tři roky.
  17.4.2018 19:37Sheena
  Já jsem začla s trávou jednou za den, teď poslední 2 dny už ji mají dvakrát a docela dost a od té doby jsem zjistila, že zelenina vesměs zůstává, takže jsem ji téměř vyřadila. Dostanou vždy jen jeden druh ( ten střídám ) a jen kousek. Sami si řekli, že jim stačí seno, tráva a granule.

  Holcicky: Mně piští pouze půlroční samička, kolikrát mám pocit, že i bezdůvodně ( i když ona určitě nějaký důvod má ), tříleťák už nahlas nepiští, ten si povídá jen tak pro sebe :-)
  17.4.2018 19:45Kytička
  Zbyněk, snad jsem to s tou trávou tedy nepřehnala, snad jim nic nebude. A jsem ráda za vaše morčátko, že je v pořádku. Ona celkově východní medicína je takový malý - velký zázrak. Tak at to morčátku šlape ve zdraví dál. :-)
  17.4.2018 19:46Jarenka
  Co všechno teď trháte venku svým morčíkům?
  17.4.2018 19:52Zbyněk
  Kytička: děkujeme:) Ne, v pohod, pouze jarní tráva je mnohem výživnější a má daleko víc enzymů, ale to lépe vysvětlí Buub...
  Dneska jsem donesl tašku chlorofylu od Vltavy, samozřejmě nestačí to vyrůst nad tři cm a už tam řádí najatí idioti se sekačkami, vysekané na hlínu, trávník se nemá, jak reprodukovat. :/ Ale holky si šmáknou, směs pampelišek a jemné trávy, umytá vlažnou vodou, už na ně čeká :)
  17.4.2018 19:53holcicky
  Sheena,tak to si povídaly docela nahlas,když jsem se vracela domů,že je bylo slyšet po celém baráků,no je sice fakt,že náš barák má jen čtyři poschodí,ale i tak sousedi věděli kdy se vracím domů :D Že by dostaly konečně rozum?No načase,ale že jim to trvalo:)
  17.4.2018 19:53Kytička
  holcicky, Sheena, u nás piští všechny, to je mazec, jak se předhánějí, kdo bude pištět víc :-). Ale já mám mladé všechny, těm starším ted bude 5 měsíců :-) Kvíkaly, i když jsem jim nesla cokoliv jiného, ale od té doby, co nosím trávu, tak to je teprve něco. Taky jsem to ze začátku kombinovala se zeleninou a ted už jsem dávala ráno jen mix zeleniny a druhé jídlo jen trávu, ale nebyla jsem si jistá. Díky za rady všem, jsem začátečník, tak se vás tu budu průběžně vyptávat, jestli to nevadí :-)
  17.4.2018 19:59holcicky
  Kytička,no ony ze začátku taky,ale čím vic roste tím vic nosím a ranní kterou do večera nezbašti nahradim čerstvou právě donesenou.
  To maš ještě mladé myšky.Klidně se ptej od toho ty stránky jsou;)
  17.4.2018 20:14Kytička
  Jarenka, trhám obyč. trávu ze zahrádky, plus mi tam roste jitrocel, sedmikrásky, pampelišky, k tomu pár lístků maliníku, od každého trošku, ale hlavně tu trávu. Za chvilku budou bylinky, tak jim tam také trošku pak přidám. Když to píšu, tak se mi samotné sbíhají sliny :-) :-)
  - - - - -
  holcicky, díky. Tak se tedy ptám :-) takovou teoretickou otázku :-) Jak to dělají morčata, žijící ve volné přírodě se senem? Já vím, že volně žijící zvířata všeobecně fungují celkově jinak, než zvířata v zajetí. Ale stejně, to seno je pro morčata docela zásadní.
  17.4.2018 20:17Jarenka
  A ještě jeden dotaz.. je normalni, že se morce drbe?
  17.4.2018 20:27Sheena
  Kytička: Ta moje malá "průďa" taky píská při čemkoliv, nedávno byli ve výběhu a malá seděla uprostřed chodby a pištěla jak na lesy ( žrádlo měli, vodu měli, starší Felix byl na druhé straně chodby a na mě asi nečekala, ještě se mě trochu bojí ). Felix to kdysi dělal taky když byl mladší, stačilo jen otevření lednice... Jednou jsem s ním byla u našich, oni mají kočku a psa, tak jsem je varovala, že reaguje na každý sáček - no reagoval :-) i na pytlík granulí pro kočku, protože ty jeho přece šustěj stejně :-)) Naši byli uplně hotoví :-)
  17.4.2018 20:30holcicky
  Kytička,no nejspíš to bude tím,že u nás divoké morče najdeš jedině v Zoo;) Žijí volně totiž v jiným podnebném pásmu třeba v takých Andách.Pokuď nenajdou vysokou trávu,která jim stačí okusuji keře...
  18.4.2018 10:32Bart
  Kytička - např. někde v Peru je vedro, tak že spíš než šťavnatou trávu najdou spíš sušenou...
  18.4.2018 14:56Barunka007
  ahoj , taky vaše morčata kýchají?
  18.4.2018 15:10Lenoka
  Co používáte na ošetření proti vnitřním a vnějším parazitům?? Používala jsem advocate, ale už se zřejmě neprodává
  18.4.2018 16:13Buub
  Pomalé krůčky k cíli. Čokoládový-buff sameček. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32737

  A teda 3x buff bez pigmentu, ale tak pěkní a velcí nejsou.
  18.4.2018 20:13Kájka
  Barunka: občas kýchnou, ale ne často.
  Pšikají hlavně, když je něco podráždí, např. když vdechnou prach ze sena.
  18.4.2018 20:19Cipísek
  Zdravim,
  Prosím o radu. Náš 3lety sameček sem tam kýchal, ale teď se přidalo takové chrochtání. Jinak je čilí, pěkně papá,ale to chrochtání se mě nelíbí.Děkuji za každou radu.
  Jitka
  18.4.2018 20:30Kájka
  Cipísek: Jak dlouho to trvá? jenom chrochtá (občas) a nebo to je chrčení při dýchání?
  18.4.2018 20:40Cipísek
  Kýchání asi 3tydny tak sem tam a to chrochtání asi týden. Když leží nebo spí,tak je ticho,Ale když pobíhá nebo žere tak chrochta. Mám s ním raději navštívit zítra veterinu?
  18.4.2018 21:02Beranek
  Cipísek - Určitě. Vet ho musí vyšetřit a myslím, by mu pomohly antibiotika.
  18.4.2018 21:10Kájka
  Také doporučuji zajít s morčíkem na veterinu. Tohle není normální, může mít nějaký zánět dých. cest.
  18.4.2018 23:10Bart
  cipísek - samozřejmě na veterinu, aby se zjistilo, o co jde. Náš nedávno taky divně chrochtal při jídle, tak jsem si ho dala k uchu, abych zjistila, odkud to vychází, a nakonec jsem slyšela, že je to z tlamičky. Něco vražené mezi zubama. Může to být tedy cokoli.
  19.4.2018 15:18Cipísek
  Zdravím,
  tak jsem dnes byla s Cipískem na veterině.Paní doktorka ho poslechla a hned poznala zánět dýchacích cest.Nasadila ATB a léky od bolesti.V pondělí jdem na kontrolu a přitom uděláme rengen,abychom zjistili zda je vše ok.Ještě jednou všem moc děkuji za radu.
  Jitka
  19.4.2018 20:02Jarenka
  Dobrý večer, je normální, že se občas morce drbe? A používáte něco preventivně?
  20.4.2018 08:31sarik
  čim krmit morče muže travu a jakou
  20.4.2018 13:09Zuzana090
  Jarenka: Myslím, že občas to normální je, každý se občas podrbe :-) Když jsem vypozorovala, že se drbou poměrně často, měli všenky.
  20.4.2018 13:22sarik
  jak často muže morce travu
  20.4.2018 13:52Ehrena
  Šarik, morče může trávu klidně dvakrát až třikrát denně, místo zeleniny, já v době trávy, tj.od jara do podzimu, krmím jenom trávou a senem, zeleninu dávám minimálně, jen zbytky z kuchyně.
  Přes léto přes den mívám morčata ve venkovním výběhu na zahradě a tam mají trávu podle chuti od rána do večera.
  20.4.2018 14:21LB
  Ehrena: a dokrmujes pak jeste senem/granulema?
  Az budeme na chalupe, tak je chceme dat pres den take do vybehu, tak abych vedela, jestli jeste dokrmit, popr. jestli jim ta trava staci...
  20.4.2018 16:04Ehrena
  LB, já přes léto seno dávám na noc, ven jim ho teda nedávám, přes den jsou jen na trávě.
  V období dostatku trávy granule nedávám vůbec.
  - - - - -
  Přes den se většinou té trávy nabaští dost, na noc mají seno a eventuálně zbytky zeleniny či ovoce z kuchyně.
  20.4.2018 17:49Zbyněk
  Jarenka: morče se drbe pořád:) Mládě po porodu dvě hodimy oschne a jde se drbat:) Ale samozřejmě pokud se zuřivě škrábě celý den, chce to zajít na veterinu, mezi léčbou svrabu, plísně a všenek jsou značné rozdíly a ty problém sama nepoznáš, pokud nemáš dlouholeté zkušenosti.
  21.4.2018 00:05Rrrr
  Zdravím, dnes jsem kolem deváté večer, procházel kolem klícky a morče jen polehavalo, nereagoval na otevření ledničky (jindy křičí o zeleninu) a při hlazení zůstává v klidu ležet, rozvali se do placky a občas tiše zabrumla, ikdyz normálně delší mazleni rad nemá. Muže s nim být něco špatně, nebo je proste jen unavený?
  21.4.2018 07:16LB
  Ehrena: diky.
  ...takze travu teda muzou neomezene, pres noc jim prikrmit seno, a zeleninu a ovoce uz pak teda moc nepotrebujou....
  ...kdyz budou mit tu travu neomezene - nenadmou se nam z toho...?
  21.4.2018 08:51Ehrena
  LB, nám se to za těch dvacet let, co chováme morčata, ještě nestalo.
  Tedy teď myslím na chalupě, kde mají trávu neomezeně.
  Několikrát se nám to stalo tady, doma v Praze, při krmení zeleninou, s krmením trávou to nesouviselo.
  Samozřejmě jsou naše morčata na tu trávu zvyklá už předem, od jara, co začne sezóna, s ní krmím, pokud to jde a je čím, i tady v Praze, ale neomezeně ji mají až na chalupě.
  21.4.2018 08:56sarik
  muže mokrou travu
  21.4.2018 09:37Tygrinka
  LB: Morče si na krmení trávou musí zvyknout. Nejde mu to změnit ze sena ze dne na den. Zejména první tráva je nebezpečná. Takže přidávat hrstku trávy 2x denně, po týdnu postupně přidávat, až po cca 14 dnech může morčík přejít plně na krmení travou. Pokud tedy nemá nějaké potíže jako měkčí bobky nebo nadmutí. V případě citlivějšího kousku postupovat pomaleji. Já nemám takové zdroje trávy, takže doplňuji senem a holt musím i v zelené sezóně somrovat zbytky natí na trzích a investovat i do kupované zeleniny... Když už je morče na trávu zvyklé, tak mu den dva výpadek bez trávy neublíží a může pak rovnou dostat zase větší množství. Ale jako u všeho, je nutné myslet a pozorovat reakci zvířete a kdyžtak s trávou krapet zbrzdit.
  - - - - -
  sarik: Může, pokud je zvyklé. Neměl by kupy mokrého jetele, to by se mohl nadmout. Hlavně nesmí být tráva zapařená.
  - - - - -
  Rrrr: Mohlo mu být prostě jen horko. Pokud je dneska už zase normální, nemusíš to řešit. Pokud ale nežere a není ve své kůži, pak to chce veterinu.
  - - - - -
  Jarenka: Každé zvíře se drbe, i ty se drbeš. Občasné podrbání je naprosto normální. Pokud se ale drbe často a na stejných místech, je třeba zpozornět. Preventivně se nic nepoužívá, řeší se až případný problém.
  21.4.2018 12:20Veronika5
  Ahoj všem! Pro ty, koho zajímala možnost odběru sena v Equiservisu v Letňanech: jde to, můžou objednat, ale nevýhoda je že odebrané množství musí být 20 kg! a nejde si seno prohlédnout předem, protože ho nedrží skladem. Výhoda: těch 20 kg by stálo kolem 500,-. Byli jsme dneska pro hobliny, tak jsem se poptala.
  21.4.2018 19:34Tygrinka
  Veronika5: To víš, takový koníček má krapet větší spotřebu než pár myšáků :o) Asi lze objednat, přijet, a když se nebude líbit, tak nechat na místě, ne? V Equáči pracují schopní lidé, nemyslím si, že by nutili koupit evidentně hnusné seno...
  21.4.2018 21:56Veronika5
  Tygrinka: Taky bych to tak viděla :). Nicméně 20 kg sena teda opravdu nepotřebujeme :)))
  22.4.2018 07:37Ajati
  prosím o radu - chtěli bychom pořídit našim morčinám domeček na zahradu.
  Zvažovali jsme tenhle :
  https://www.mall.cz/kralikarny/tommi-naill-domek-pro-hlodavce?gclid=EAIaIQobChMIwJLlk5PN2gIVSUTTCh2X0w8pEAQYASABEgKbgvD_BwE, ale v recenzi jsme se dočetli, že nechrání před venkovními kočkami.
  Pokud máte někdo zkušenost s bezpečným letním bydlením pro dvě morčiny, budu moc ráda za odpověď. .
  22.4.2018 09:23Magidaa
  Zdravíčko. Nevíte kde seženu plastový box nějakých rozumných rozměrů? Dlouhý alespoň metr ale ne moc vysoký. Zatím jsem nikde takový neviděla ::
  22.4.2018 10:18bába
  Ajati: dle truhláře,problém asi bude ve stabilitě,nohy, na velikost celkem tenké a tak, když na to skočí zvědavý pes nebo kočka,může se to převážit a spadnou.Já osobně, bych se více bála, v noci kuny nebo lasičky a jiní predátoři.
  Kdo to ví???? sušíme pampelišky a proč nesušit i bršlici??????????
  22.4.2018 12:38Veronika5
  Ajati: Já teda na místě, kde se mohou pohybovat kočky a jiná zvířata, bych morčata bez dalšího zabezpečení v žádném případě nepouštěla. Měla bys mít výběh důkladně zabezpečený, a to i shora. Domeček to dostatečně nejistí. Chce to pletivo, buďto i shora, nebo shora aspoň síť, a ještě byste měli být někde poblíž, abyste v případě potřeby mohli zasáhnout. Podle mě teda.
  - - - - -
  Jo tááák, já jsem to nepochopila, teď teprve jsem rozklikla ten odkaz :)))). A co něco postavit? Pevnou ohrádku z pletiva? Anebo vždycky můžete koupit nějakou menší králíkárnu, ta by měla být v poho, ne?
  22.4.2018 12:45Ajati
  bába, Veronika5 - děkuji moc za odpovědi , už jsme našli stabilnější a bezpečnou venkovní ubikaci. u.
  Morčiny tam chci nechávat jen přes den, když jsme doma, přijde mi škoda nevyužít možnost pobytu na čerstvém vzduchu.
  Ve výběhu morčiny samozřejmě hlídáme.
  22.4.2018 15:51Vafle
  Vafelka
  22.4.2018 21:01Fazulina
  Zdravím, jsme noví majitelé jednoho malého morčátka a chceme mu zajistit co nejlepší podmínky. Pořídili jsme mu klec s pítkem a zajímalo by mě, zda morče nějak samo pozná, jak má o pítko používat (je to taková ta lahvička se sosáčkem a kuličkou). Vím, že morčata moc nepijí, mají-li trávu, ale i tak... zajímalo by mě to:). A další věc je, zda je možné, abychom nechali morčátko např. 2 dny samotné, samozřejmě s dostatečnou zásobou jídla a vody, a pokud ano, co mu nachystat? Tráva je za chvíli zvadlá, tak nějakou zeleninu? Suchý chléb? Zrní? Seno? Moc děkuji za rady.
  23.4.2018 10:02Zbyněk
  Veronika5: 20kg sena nic není, to jsou čtyři pytle po pěti kilech, na podzim jsem kupoval na Vysočině 55 kilo - jedenáct pytlů :) Ovšem nechce se mi utrácet za něco, u čeho neznám kvalitu. Ale napadlo mě se s nimi domluvit, že kdyby někomu seno objednali, dojel bych se tam podívat, očichat, ohmatat. Ovšem nedlám si iluze, že by pro koně dováželi něco extra:/
  - - - - -
  Fazulina: mít morče samotné je týrání. Bude to stresovaný, opuštěný tvoreček. Ponechá li se dva dny samotné v kleci, bez parťáka, stres se mu zvýší na neúnosnou mez a klidně může umřít. Morče ve stresu se "rádo" nafukuje a pak je to otázka dvou hodin. Tedy určitě navrhuji dvě morčata (je li to sameček, tak nyní raději počkat do cca devátého měsíce věku a pak koupit mimino), dostatečně velikou klec (minimálně stovku, lepší je ale 120), pítko a dostatek sena po celý den. Zeleninu, nebo trávu stačí dávat ráno a večer. Vodu si najde samo. Pokud se morče nechává samotné, nedává se ráno moc zeleniny a hlavně nic, po čem by se mohlo nafouknout. Dostatek sena a vody jsou základní podmínky a parťák také!
  23.4.2018 12:42Ehrena
  Bába, My máme část zahrady samou bršlici a normálně to posekám a suším a dávám do sena. Takže samostatně by se asi sušit dala taky. Jen to schne dost špatně, má to dužnaté stonky.
  23.4.2018 12:55LB
  Ehrena, Tygrinka: diky.
  my jim ted 1-2x denne davame travu + dostavaji seno + jeste 1x denne zeleninu...
  ...ale blizi se prodlouzeny vikend a rikala jsem si, ze kdyby bylo pekne, tak bysme je uz nechali pres den na travniku - tak aby z toho nedostaly sok...:)
  23.4.2018 13:07Bart
  Fazulina - směsky se zrním nedávat!!! Na broušení zubů musí mít pořád seno, ne tvrdý chléb. Začátečníci většinou nevědí, že přerůstají hlavně zadní stoličky, ne přední řezáky. Ty sice můžou taky, ale většinou za to můžou právě stoličky. Když fungují stoličky správně, správně se brousí i řezáky. Místo směsek dávat raději kvalitní granule např. od Versele-laga. Ze směsek jedině Zelenou louku nebo Horskou louku, ty žádné zrní neobsahují. Tady na obchod.kralici.cz je toho na výběr plno.
  Když budete mít jedno morče, bude smutné a nebude ho nic bavit. Nebude ani moc projevovat běžné morčecí chování, protože si nebude mít s kým povídat. Vy se mu budete muset věnovat každou volnou chvilku, aby se necítilo osamělé. Sice si na Vás více zvykne, ale jak dlouho to vydržíte...??? Já jsem sice také začínala s jedním, ale to jsem nechodila do práce a fakt jsem kolem myšáka skákala od rána do večera jako kolem mimina. Jakmile jsem začala chodit do práce, už se to nedalo, a tak od té doby máme dva a během doby, co jsou sami doma, si dělají společnost. Ale na druhou stranu k tomu musí člověk nějak dospět a pochopit, jak to s tím chovem morčat vlastně správně je.
  23.4.2018 14:43Kájka
  Fazulina: Také se přimlouvám za pořizení druhého morčátka.
  A vím o čem mluvím, protože jsme měli rok jednoho samotného. Věnovali jsme se mu hodně, hlavně děti (máme dvě), byl jak mazánek, mazlíček... Ale tak po 3/4 roce začal být míň aktivní a pak čím dál tím častěji ležel a měl smutné oči :-( Nemohli bychom se na to déle dívat.
  Jinak -my jsem 2. morčátko plánovali dlouhodobě, že pořídíme druhé až morčík dospěje -v zimě. A tak ho přinesl Ježíšek. :-) A náš morčík uplně ožil, zářil štěstím, očička mu začla svítit... opravdu na něm bylo vidět, jak je š'tastný :-) A jsou kámoši.
  Nejlepší je k dospělému dát odstavené mimčo. U nás to tak bylo.
  23.4.2018 14:49bába
  Ehrena: děkuji zkusím jen ty horní listy bez stonku.Moje holky jí milují a tak nasuším i bršlici a uvidím jek jim v zimě pojede.
  23.4.2018 19:35Fazulina
  Zdravím. Dík moc všem za odpovědi. Bohužel my chodíme do práce a dcerka do školky, takže morče je doma celý den samo (teda bylo dnes poprvé, máme ho od pátku)). Takže pokud je to tak, jak říkáte, bude potřebovat parťáka dřív než dospěje. Je tedy vhodné pořídit stejně i staré morčátko? Je to sameček, takže bych ráda opět samečka, rozmnožovat se nechceme.... Klec máme 100 cm + jsem objednala menší na případné přesuny.

  Co se týče sena - je nutné, i když má denně přísun trávy ze zahrady? + ho můžeme nechat venku, když jsme doma, ve výběhu. Dá se seno vytvořit např., když posekáme trávu a usušíme? (omlouvám se za dotazy, ale jsem na venkově krátce a nejsem žádný zahradník:-))

  Díky za rady ohledně stravy, zítra jdu do zverimexu ještě něco pořídit, tak snad vyberu to správné.
  23.4.2018 19:46Kájka
  Fazulina: Jak starý je morčík? je to mládě? nejlepší je pořídit k němu mládě (staré 5-8 týdnů), samozřejmě -samečka.
  23.4.2018 19:54Fazulina
  Díky, přiznám se, že nevím, koupil ho muž ve zverimexu. Určitě je to mládě.
  - - - - -
  A koukám, že seno se dá i koupit. Já se bojím, že kdybych ho vzala tady od nějakých místních sedláků, aby bylo správně kvalitní...
  23.4.2018 21:14Veronika5
  Fazulina: Mláďátko po odstavu, aby ho váš prcek přijal. Možná lépe na inzerát, abys měla představu jak je staré. A pozor na pohlaví, ve zverimexu to u mláďat většinou spíš nepoznají. Podle mě seno od sedláků je naprosto ok, naopak spíš ve zverimexu často seženeš pěknej sajrajt. Hezké seno poznáš tak, že je nazelenalé (ne hnědé), hezky voní, šustí, není moc prašné a rozhodně ne plesnivé. Stálý přísun sena je naprostý základ stravy morčete. Jinak usušit si vlastní seno samozřejmě můžeš, to je vůbec nejlepší, ale musíš jo nechat po usušení ještě 6 týdnů uležet tak, aby mohlo větrat, pak teprve je to to správné seno a je bezpečné s ním krmit.
  Mimochodem, mám taky dva kluky a jsou super. Se dvěma si užijete i daleko víc legrace, jsou aktivní a veselí, samotné morče by jenom žralo a spalo.
  Pročti si opravdu důkladně ty záložky nahoře tady na diskuzi, hlavně co se týče péče a jídelníčku, a uděláš si představu.
  23.4.2018 21:20Fazulina
  Veroniko, díky moc. Vše si pročtu a udělám vše pro to, aby byl náš Ferda spokojený:-).
  23.4.2018 22:04Lenoka
  Mám prosbu, s jakými všemi barvičkami lze křižit krémové morčátko??
  23.4.2018 23:37Denir
  Dobrý den,mám dotaz. Pořídila jsem morče samicku má 1 rok,aby nebyla sama tak jsme pořídili druhou,ta má 7 měsíců. Holky sedí každá v jednom koutě,ta mladší nahání tu starši a vrka na ní jen co se pohne. Neperou se,krev neteče ale v noci mladší prohání tu starší. Jsou spolu jeden týden. Mam tomu dat čas nebo je chovat každou zvlášť? Děkuji
  24.4.2018 09:19Jarenka
  Dobrý den, mám dotaz, jak dlouho necháváte morcatka samotné doma, když jedete pryč a kdy už je berete sebou, nebo resite náhradní bydleni???
  24.4.2018 10:20Lístek
  Mám dvě samičky v kleci.Myslela jsem,že jsou obě připuštěné..Ale jedna vrká na druhou..Co to znamená?..že ta co vrká má říji,nebo ta druhá?
  24.4.2018 10:36Zbyněk
  Fazulína: já bych teď samečkovi parťáka nepořizoval, to by nedopadlo dobře po cca sedmi měsících, když by kluci šli do puberty! Bude potřeba buď vydržet zmíněných cca 8 měsíců, raději ale deset a teprve potom pořídit klučičí mimino. Ovšem doma jsem také zažil třetí světovou poté, co jsem dal ke staršímu chovnému samci mimořádně vyspělé mimino, které po spatření samiček okamžitě rozvinulo sexuální projevy, což samozřejmě na dědu zapůsobilo, jako roznětka na semtex, lítaly chlupy a prcek přišel o kus ouška. Ideální by bylo buď sehnat kastrovanou samičku, nebo nechat klučinu tak za tři měsíce vykastrovat a potom mu pořídit mladou samičku. To je nejlepší řešení a naprostá záruka fungujícího páru, zatímco ani starší samec se nemusí snést s miminem.

  Jarenka: já je nechám klidně tři dny, tj. dvě noci, založím je kupou sena, dám dostatek vody a po návratu si poslechnu stížnosti na hořký osud týraných, hladových chudáčků:) Ovšem je to riziko, že se starším něco stane a pak jde o hodiny. Ovšem u mladšího morčete na senu a vodě je riziko menší. Hlavně před odjezdem nedávat veliké množství zeleniny, to je chyba! Morče jí zhltá, po odjezdu se nafoukne a umře. Převoz je pro morče vždycky stres. Má li parťáka, je mu mnohem lépe doma. Plus samozřejmě ne v malé kleci.

  Denir: to je normální, nechal bych je, pokud starší evidentně netrpí, žere a nepadá jí srst. Ony se obvykle srovnají.

  Lístek: samičky si běžně povídají, pokud se jednou za dva týdny jedna nakrucuje před druhou a vrčí, tak má říji. Nemá li pindíka, není nutné se znepokojovat:)

  Seno se shání moc špatně, Malina má vysoce proměnlivou kvalitu, stejně tak Jihočeské, jednou je to páchnoucí sláma a jindy voňavé seno, ale hodně drti. Slušný soukromník už nemá atd. Zásada je, aby bylo zelené, vonělo a nebyly v něm hrubé, silné lístky ostřice. Z JLP jsem dovezl posledních 6 pytlů nádherné otavy a kupodivu jí moc nechtějí ani holky, ani kluci, deset jedinců a přitom vůně je taková, že bych si dal také:)
  24.4.2018 10:37Bart
  Fazulina - nic neuspěchat. I když tu doporučujeme koupit Ferdovi kamaráda, teď to vhodné není. Už se to tu několikrát psalo. Dva malí můžou být jen bráškové. Tak že teď byste měli alespoň 3/4 roku počkat, až Ferda dospěje, projde pubertou, a teprve pak pořídit malinké miminko. Tak budou dané pozice, starší si malého vyhová. Jinak bývají v pubertě bitky o postavení a může se stát, že by stejně každý musel být sám ve své kleci. Proto opravdu nejdříve vše nastudovat. Přeju hodně štěstí a zábavy s Vašim morčátkem.
  - - - - -
  vychová
  24.4.2018 11:14Lístek
  Někde jsem slyšela,že můžou vrkat,ikdyž jsou březí,že je to znamení dominance..
  24.4.2018 16:07Maggie001
  Akutní dotaz: Máte prosím někdo zkušenosti s ošetřením pomocí "rozvěráku" pusinky (bez narkózy)? Či následným zbroušením zubů bez narkózy. Neměli jste pak problém s vazy či čelistním kloubem? Jak jste to řešili.... Děkuji.
  24.4.2018 16:14Veronika5
  Zbyněk, Bart: A určitě? Kdyby dali teď opravdu mládě, nezafungovalo by to tak, že by to mládě bylo automaticky podřízené a bylo by to v pohodě? Mně teda přijde čekat tři čtvrtě roku hrozně dlouho, ale nemám s tím zkušenosti.
  Jinak moji kluci taky nejsou bráchové, šli k sobě v pěti týdnech stáří.
  To je spíš na radu od někoho, kdo má zkušenosti s hodně samci.

  Jezzabel? Tygrinko? :-)
  24.4.2018 17:16Ehrena
  Veronika5, Fazulína, já tedy mám zkušenost asi s 25 samci, za těch dvacet let, co chováme, několikrát jsme pořizovali morčata do dvojic ve stejném věku či s rozdílem měsíc, samozřejmě myslím mimča tak do 2 měsíců, nikdy nešlo o sourozence a nikdy se nám přesto nepoprali a vůbec neměli mezi sebou nějaké problémy. I když samozřejmě tak do roka až dvou věku občas pořádali ty své tanečky a bublání, později už se většinou uklidnili. Nikdy ale nedošlo ke rvačce nebo ani k prskání na druhého. Měla jsem ale vždy poctivě oddělené dvojice, i na zahradě jsem hlavně ty mladší dávala do výběhů vzdálenějších od sebe, aby se navzájem jednotlivé dvojice neprovokovaly. U těch starších už to nevadilo.
  Když jsme k té spoustě kluků pořídili i pár holek, díky našemu jedinému vlastnímu odchovu, bála jsem se, jak na to budou reagovat, jestli holky nebudu muset mít v jiném pokoji, ale vše prošlo v klidu, všichni bydleli ve stejné morčatárně a ve stejném pokoji, a bez problémů.
  Jinak ale se nedá říci, že kdyby teď pořídili malé mládě, že bude automaticky podřízené tomu malinko staršímu, možná teď zkraje, ale právě v pubertě se to může obrátit. U nás se to několikrát stalo i u staršího morčíka, ke kterému jsem pořídila mládě. Většinou zhruba od 6 až 9 měsíců si vyměnili role a šéfem se stal pak ten mladší. Ale nikdy nebyly mezi nimi nějaké větší problémy.
  S holkami u nás byly větší, konkrétně s jednou z těch našich tří sestřiček.
  24.4.2018 18:25Veronika5
  Ehrena: Díky za názor :)!
  24.4.2018 19:08pepicek:-)
  ahoj, chtěl bych se zeptat jestli je krmivo Versele-Laga Cavia Complete vhodné pro morčata a jestli je opravdu kvalitní?
  24.4.2018 19:19Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny;) Jules se probral úspěšně z narkozy. Odstranili mu zvětšující se cystu na boku.Doma se vrávoravě přemístil pod podestu, kde se k němu okamžitě tiskl s láskou Vall-ík. Celý den, co byl pryč, tak tu bylo děsný ticho.Vall-ík ho hledal, Jimmík pískal s ním. Dospěláci byli jak kamenní, dva exitusy tu nedavno proběhly..Pokaždý se kamarád nevrátil.
  Dal si mátu a okurku a jal se mocně si pucovat kožich;) Jimmík a Vočko tady lomcují mřížema a tůtají na celý obývák. Tak snad se už bude jen lepšit.
  24.4.2018 23:46Rozik
  Fazulína - Souhlasím, co se týče morčecího kamaráda zcela s Ehrenou a Veronikou5 - čekat s kamarádem, až bude morče dospělé je k ničemu, dle mého názoru.
  A pokud tolik obav, tak co pořídit malému třeba ročního (plus-minus, prostě už dospělého) kamaráda? Z CHS, samozřejmě, jistě by se dal sehnat starší sameček i s PP. Jde o to, vybrat si plemeno a bylo by po obavách. Prostě k malému koupit dospělého, vybrat CHS a napsat emaily či obvolat a bude spokojenost u malého i dospělého.
  25.4.2018 06:29Zbyněk
  Rozik: jenomže ty chováš rozetky a ty jsou mnohem klidnější. Já bych měsíčnímu samečkovi dalšího samečka nekupoval. Jedině sehnar už ročního, nebo jak říkám - počkat tři měsíce, kastrace a samička. To je záruka. Jezzabell přidalal prcka k půlročnímu, seřezali se po pubertě atd.
  25.4.2018 06:45Ajati
  Rozik, Zbyněk - rozetky jsme měli čtyři. Žádná z nich nebyla "klidnější"....Samotné morče jsme nikdy nenechali víc než nezbytně nutnou dobu, pokud byly problémy se zvykáním, řešili jsme je ubikacemi blízko sebe.
  Jen jednou jsem si myslela, že se opravdu nedohodnou (řešila jsem i svou prokousnutou ruku), ale i tehdy to dobře to dopadlo.
  25.4.2018 07:50Ehrena
  Rozik, taky mně dodatečně napadla i tahle varianta. S tím pořízením staršího samečka.
  I když já bych tedy klidně šla do toho malého. Špatné zkušenosti jsem s tím fakt nikdy neměla.
  Zbyněk, Rozik chová snad spíš přeháňce, pokud teda vím. A že by byly rozety klidnější plemeno, to jsi slyšel kde? Já jsem tedy všude četla naopak to, že jsou celkově živější a mají větší nároky na prostor. A skoro že zkušeností bych potvrdila, že to tak je.
  - - - - -
  Oprava, ne přeháňce, ale peruánce.
  Ze zkušeností.
  - - - - -
  Fazulina, odkud jste?
  Tady v CHS Cavia Carnea zrovna nabízejí 2ročního samečka, kdybyste pořídili toho, potěšili byste oba kluky. Zde odkaz:
  http://carnea.cz/?p=5011
  25.4.2018 10:03Fazulina
  Děkuji moc všem za rady. Pořád s pořízením druhého morčete pořád váhám. Ferdovi se zatím věnujeme každou volnou chvíli, hlavně dcerka, chtěla by s ním i spát (tak je aspoň v jejím pokoji:-)). Musíme vše promyslet.

  Ehrena: jsme z Vysočiny, kolem Žďáru nad Sázavou.
  25.4.2018 10:56Ehrena
  Fazulina, tak to byste měli asi daleko, toho morčíka mají někde poblíž Kladna, jak tam píšou.
  Je mi ho samotné líto, píšou tam, že teskní po kámošovi, který mu zemřel.
  A z vlastní zkušenosti vím, jak to některá morčata prožívají.
  Už proto nikdy nenecháváme naše morčata samotná dlouho.
  25.4.2018 12:07Kájka
  Můj názor: K měsíčnímu samečkovi bych se nebála pořídit kámoše stejně starého nebo dospělého (rok a víc).
  My jsme přinesli malého (stáří 5 týdnů) k dospělému samci (v té době mu byl přes rok).
  - - - - -
  Ehrena: To není špatný nápad. ,-) Dvouletý sameček, který byl zvyklý na parťáka by nemusel mít problém přijmout kámoše.
  - - - - -
  Morčátek je plno, i v CHS, nebude problém kdykoli nějakého sehnat.
  Také bych vzala raději z CHS, aby byla jistota pohlaví (především) a věku.
  25.4.2018 22:47Denir
  Dobrý večer,zajímá mě jedna věci. Při braní morčete z klece je vklidu. Když ji hladím je v klidu ale když jí dávám zpatky a nesu ji v dlaních,tak mě kousne. A to pokaždé,není to jemné okusování ale poradny kousanec i když krev neteče.
  26.4.2018 14:53Moli
  Zdravím, jak často čistite starším samečkum mazovou žlázu? A mohu použít kokosový olej a poté zadeček umýt dětským šamponem? Čistite morčikum také oblast zadečku a pohlavní orgán? Myslím hlavně samce, protože ty šoupou zadeček všude. :) Moc děkuji za rady
  26.4.2018 18:05Kájka
  Jdu se poradit... CO PROTI KLÍŠŤATŮM?
  Jezdíme na Vysočinu, kde jsou. O víkendu byli morčíci venku ve výběhu a Vilda chytil 3 klíšťata (maličká), měl je na čumáčku a u tlamičky :-( Nechal si je vytáhnout v klidu, ale ráda bych tomu zabránila. Králindě jsem dávali Advantix spot on /pro štěňata), fungovalo to skvěle, ale nevím, zda se dá něco takového použít i u morčete. Raději bych něco takového (formou spotu) než stříkat sprej na kožíšky.
  26.4.2018 21:45Neeen
  Ahoj,nevíte ,prosím, někdo v kolik hodin asi začíná běžná morčecí výstava?
  26.4.2018 23:38Fazulina
  Zdravím, mám dotaz k vybavení bydlení morčátka. Je nutné, aby mělo něco, do čeho se jakoby schová? Zde jsem se dočetla, že domečky nejsou nutné, nicméně náš Ferda se rád jakoby do něčeho zavrtá (třeba do sena, slámy - je to vůbec vhodné?). Seno mu dávám i do jesliček, aby měl čisté na jídlo, ale zkusila jsem mu dát do klece do rohu hromádku a hned se do ní zavrtal... Přišel mi tam jinak takový bezradný, že se nemá kde schovat. Taky jsem si všimla na fotkách na internetu, že často mívají morčátka takový látkový přístřešek... Takže asi morátko má rádo nějaký svůj koutek, že?
  27.4.2018 00:12Rozik
  Zbyněk - Chováme dlouhosrsté vírkaté, tudíž peruánce, alpaky, peru-lunky. Jsou většinou velmi klidné plemeno, podle našich zkušeností. Rozetky naopak jsou živel, velmi aktivní, to je o nich všeobecně známo, aspoň o čistokrevných - rozetaxrozeta - kterých je velmi málo a chová je snad jedna nebo dvě CHS v ČR, pokud vím.
  Fazulina - Morčeti člověk sebevětším mazlení nenahradí kámoše - další morče, stejného pohlaví, pokud nechcete mimina. Mazlení člověka většinou morče pouze trpně snáší (výjimky existují, ale jsou v naprosté menšině). Samota je pro morče stres, z toho pak i oslabená imunita atd. Ovšem jde pouze o můj názor, čerpající z literatury i samotného několikaletého chovu.
  Nechej mu klidně kupku sena, ještě se asi bojí, pořídit hamaku je dobrá věc, to ano, mají to rádi. Domeček nedávej (uzavřený), když tak Karli domek-tunel z dřevíček, ten mají také rádi, leží pod ním nebo si i sedají na něho a okusují dřívka, zabaví se trochu a mají pocit soukromí. Nebo zatím přes polovinu klece přehoď ručník, aby měl pocit soukromí, než si zvykne na nové prostředí.
  Kamarád by mu vyřešil mnoho problémů i s tou bojázlivostí a měla bys spokojená morčátka, i když bys nebyla doma, morčíci si vystačí s kamarádem.
  - - - - -
  Moli - Podle potřeby, musíš sledovat, někteří starší samci na to trpí. Odstraň jemně olejíčkem, pak zadeček stačí ve vlažné vodě umýt, šampón není třeba, podle mých zkušeností.
  - - - - -
  Neen - Jde o to, jestli jsi vystavovatel, nebo se jdeš jen podívat. Většinou je to zveřejněno na stránkách o konkrétní výstavě.
  27.4.2018 06:29Denir
  Prosím kde najdu alba? Jsem přihlášena ale nic nevidím jen moje. Díky.
  27.4.2018 06:41Zbyněk
  Fazulina: Rozik to napsala naprosto přesně. Já jenom dodám, že řada lidí prostě koupí dítěti hračku a vůbec je nezajímají základní potřeby morčete. Zkuste se zavřít na celý život do maličkého pokoje bez jakéhokoli vybavení, přičemž se o vás bude starat chobotnice, která vás bude různě obtěžovat a nutit dělat věci, které vám nebudou příjemné. Za celá život nespatříte lidskou duši. Většina lidí zešílí. Morče, pokud je dobře živené, tak obvykle celý život smutně žere, vylučuje a to je všechno. V kleci by měla být zábava - dobré je třeba patro, viz https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Patrovy_domecek Super jsou různé podesty, domečky, seníček - třeba čtvercový, aby měl morčík zábavu. Tady je dobře vidět jednak seznamka s opuštěným samečkem, kterému umřel bráška a jednak i vybavení klece: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=3430 Nic morče nenahradí parťáka. Samečci jsou daleko mazlivější, než samičky, tedy není třeba se toho bát a budete mít doma dva šťastné jedince. Jak jsem ale psal, stejně staré mimino nekupujte! Počkejte do roka věku, nebo za dva měsíce kastrace a pak mu kupte mladou samičku - a máte naprostou záruku spokojeného, neperoucího se páru! U kluků není záruka nikdy. V kleci opravdu co nejvíc zábavy, ale aby se tam také mohl proběhnout.

  Rozik: aha, díky za vysvětlení, nějak jsem hodil všechny smetáčky povahově do jednoho pytle:) Moc se mi líbí, ale zatím chovám hlaďačky:) Mazlicí není ani jedna, ale dají se vycvičit na určité úkony. Ovšem ráno, když je pustím na den ven, poskakuje radostí i sedmiletá babča:)
  27.4.2018 09:03Ajati
  Zbyněk - pořád to nechápu "většina lidí ze samoty zešílí", "morče celý život smutně žere....." , potom rada - " počkejte do roka věku"...???
  27.4.2018 09:04Kájka
  Tak koukám, že mně asi nikdo neporadí. :-(
  Tak mám koupit Arpalit? (je tady o něm zmínka v "nemocích")
  27.4.2018 09:17Ajati
  Kájka - pro morčiny na chatě máme vyzkoušený Frontlline, po lehkém stříknutí a rozemnutí po kožíšku niikdy klíště nechytily, i když je jich tam v přírodě spousta.
  Názory na něj se různí, snad v některých oblastech jsou klíšťata proti němu odolná, nám se osvědčil spolehlivě.
  Namátkou -
  http://www.vetcentrum.cz/stodulky/poradna/696/?pid=16103
  27.4.2018 09:19Kájka
  Ajati: Dík. :-)
  27.4.2018 09:41Lenule14
  Ahoj...potřebovala bych poradit. Mám doma dvě morčata samičky a ta jedna je hodně dominantní a pořád nahání tu druhou. Máte s tím někdo zkušenost? srovnají se? nebo je nutné je oddělit? Ale já bohužel nemám tak velký byt abych si mohla dovolit mát 2 klece...Prosím o radu
  27.4.2018 10:17LB
  Lenule14: tohle jsme taky nedavno resily s nasima holkama - cca kolem 5-6. mesice zacala ta jedna byt dominantnejsi...
  ...pomohlo prestehovani do vetsi klece a taky to, ze ma kazda v te kleci svoji vlastni "garsonku" - patro, wc, jehlu s jidlem, jeslicky se senem - takze kdyz chteji, tak si proste neprekazi a ta druha se muze uklidit...:)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=7136&id=34245
  27.4.2018 11:01uj uj
  Fazulina:
  Můj názor na domečky (a většinový názor na zahraničních morčecích stránkách): morče je od přírody plaché zvíře, kořist predátorů (zejména draví ptáci). Nemá se jak bránit - tedy instinktivně vyhledává úkryt. Určitě se bude cítit lépe, když bude mít alespoň "střechu nad hlavou" - tzn. nějaký domeček-stoleček (tady v obchůdku ho taky prodávají), ovšem dle preferencí mých morčat čím je domeček uzavřenější, tím je oblíbenější. Myslím, že se nemusíš bát, že by v něm bylo morče stále zalezlé. Možná to tak bude ze začátku, ale měj trpělivost, lákej ho na jídlo, buduj důvěru - uvidíš, že budete prima kámoši :-)
  A ještě se přimlouvám za pořízení kamaráda - morče je od přírody společenský tvor (byť nevyhledávající těsný tělesný kontakt) a o samotě trpí. V některých zemích EU je chov jednoho morčete posuzován jako týrání zvířat. Z vlastní zkušenosti musím říct, že takový rozdíl v radosti ze života, když jsem Fidorce přivezla kámošku Mišku, jsem opravdu nečekala. Chápu, pokud je tvoje morčátko samec, není jednoduché pořídit mu dalšího kluka - jak už bylo psáno níže, může a nemusí to vyjít. Za určitých podmínek to ale fungovat může - hlavně HODNĚ MÍSTA, všechno dvakrát (domky, jesličky na seno, pítka), nesmí čuchnout k samici... více asi poradí zkušenější. Jak píše Zbyněk, jistota by byla samička ke kastrovanému samci. A pokud si nejsi jistá, že je to kluk - vyfoť "hambaté foto", dej sem na diskuzi a my ti poradíme ;-)
  - - - - -
  Lenule14:
  A jak velkou mají klec? Mají dost místa, aby si mohly jít "z cesty"? Mají každá svůj domek? Jinak se neboj, projevování dominance je normální morčecí chování, někdo vždycky musí být šéf. Pokud se neperou do krve, mělo by to být OK. Ovšem pokud nemají moc místa a dominantní zvíře neustále tvrdě šikanuje to podřízené, není to v pořádku. Podřízené morčátko je ve stresu a zkracuje mu to život (nehledě na to, že takový život by nikdo nechtěl). Většinou to vyřeší čas a HODNĚ MÍSTA.
  - - - - -
  Denir:
  Úplně dole pod diskuzí - zelený nápis "Alba uživatelů" - rozkliknout, jsou tam řazená alba podle začátečního písmene přezdívky uživatelů. A když najedeš myší na přezdívku tady na diskuzi, zobrazí se ti údaje o uživateli včetně odkazu na jeho alba.
  - - - - -
  To jsem se dneska rozepsala :-D
  - - - - -
  a ještě Fazulina:
  návrh na jednoduché klecové domečkové řešení:
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08caf903a05110a001e0.jpg
  27.4.2018 12:05Zbyněk
  Ajati: to je přeci jednoduché - když si k dvouměsíčnímu samečkovi pořídí mimino, tam je veliká šance, že se v pubertě seřežou a pak bude problém, co se dvěma klecemi. Takže jsou tři možnosti:
  1) pořídit ročního starouše
  2) ve třech měsících kastrace a pořídit samičku
  3) počkat rok a pořídit mimino

  Je to doufám srozumitelnější :)
  - - - - -
  A samozřejmě 120 klec a do toho domeček, podestu, seníček, papučku, aby měl klučík zábavu.
  27.4.2018 12:48Veronika5
  Zbynek - ja bych jen podotkla, ze ta kastrace se vetsinou doporucuje az mnohem pozdeji nez pises - vetsinou se udava nejdriv v pul roce, ale radeji pozdeji, nekdo radi spis az v dospelosti...
  Fazulina - tak tady mas dva uplne odlisne nazory od zastancu dvou protichudnych nazoru - budes si to muset nejak prebrat... Kdyz se zaregistrujes, uvidis do alb ostatnich uzivatelu, kvuli inspiraci na bydleni ;].
  Ach jo, cizi pocitac, to je mor.... :}
  27.4.2018 13:24uj uj
  Veronika5, Fazulina:
  k té kastraci - v Německu je docela běžné, že samce nechávají kastrovat hodně brzo. Dokonce pro to mají speciální slovo - "Frühkastrat" (= časně kastrovaný). Co je ale pro morče ze zdravotního hlediska lepší, to nevím... jen uvádím fakta. Třeba by věděla Buub :-)
  27.4.2018 13:34Fazulina
  Zdravím a děkuji všem za rady. Proto se tady radím, abych mohla Ferdovi vytvořit spokojené podmínky:-). Fotku bych vložila ráda a budu ráda za potvrzení toho, že jde o samečka. Našla jsem již v okolí chovy, zeptám se, zda by měli nějakého vhodného samečka jako kamaráda.
  Akorát nevím, jak foto vložit....
  27.4.2018 13:40Zlatuš
  Máme doma také samečka morčika, který bydlí sám. Pořídila jsem ho jako miminko ve zverimexu. Po roce dostal kamaráda mimčo, protože jsem se dočetla, že má mít kamaráda. O morčika však neměl vůbec zájem. Malý samozřejmě furt běhal za ním. Ale náš morčik se mu vyhýbal a jen ho odhanel. Běhal spíš za námi. Ve společné kleci 120 si ho také nevšímal celý den. Nemluvili spolu, nehráli si prostě nic a to malý furt chtěl. Nakonec bydleli vedle sebe v klecich. Bohužel nám po 2 letech prcek odešel na satén nemoc. A náš morčik je bez kamaráda už přes rok. Ani skoro nezpozoroval, že prcek zmizel. Žádná změna v chování nic. Od malička jsme se mu věnovali a asi si na nás zvykl. Stále běhá jako pejsek s námi i na zavolání. Už je to náš 5 letý staroušek. Jen mi přijde, že s věkem baští o něco méně. Teď když je tráva, tak chce jenom tu a zeleninu mi potvora nechává. Máte fígl jak podpořit chuť k jídlu.
  27.4.2018 15:30Kájka
  Buub: Poradíš co nejlépe proti klíšťatům? Nebo neřešit? -nedávat na ně chemii a jenom po pastvě prohlížet a tahat klíšťata. Jak už jsme napsala, Vilda měl tři přisáté. Tam kam jezdíme, je klíšťat hodně. Roky s nima těžce bojujeme. :-(
  V lékárně měli akorát Arpalit bio. Vzala jsem ho, protože je vhodný pro lidi i zvířata (píšou), ale s aplikací na morčíky zatím vyčkám- Použiju pro ně jedině něco, o čem budu vědět, že je bezpečné.
  27.4.2018 17:18Gabca.mat
  Dobry den mam dotaz kdy muzu dat morce ven
  27.4.2018 17:43Veronika5
  Fazulína: musíš se právě zaregistrovat, pak budeš moct vkládat fotky a taky uvidíš do fotek co vkládají jiní :). Fandím tvému rozhodnutí pořídit kamaráda již nyní. Budeš shánět nějakého staršího?
  Jinak chovné stanice mívají často starší zvířata, která již nevyužijí v chovu, tak třeba budeš mít štěstí a podaří se něco takového! Ještě nastuduj něco k seznamování morčat - chce to na velkém prostoru, třeba udělat výběh, aby tam byly nějaké úkryty aby zvířata měla možnost i jít si z očí apod. Hodně se soustřeď na to, jak na tebe konkrétní chovná stanice působí, ideální je když se můžeš i přijet podívat. Pokud se ti něco nezdá - zvířata mají málo místa, ne zrovna čisto, nebo cokoli jiného, nebrat!!!
  - - - - -
  uj uj: Já vím, že to jde, ale můj první morčák právě takovou kastraci málem nepřežil. Držela bych se toho, že pokud v mladém věku operace není nutná, je lepší se jí vyhnout.
  28.4.2018 12:26klioo
  Ahoj, mám 6 leté morčátka a když spí, tak sebou trošku cukaj a i očka jim tak zvláštně skáčou, je to normální?
  - - - - -
  ještě se chci zeptat na otlaky na packách zadních, jeden má takové dost zatvrdlé a červené patičky přitom používám jako podestýlku hobliny, tak nevím kde je chyba
  28.4.2018 15:51Kytička
  Ahoj, krásný den všem. Jak to děláte s trávou ke snídani? Pokud ji budu trhat ráno, je mokrá a nebo ji natrhám večer den předem, to se ale bojím, aby se nezapařila. Nevím jak dlouho vydrží v pořádku, aby se po ní holky nenafoukly. Jak to děláte vy?
  - - - - -
  A ještě, nevíte, za kolik prodávají morčátka (hladká) v CHS diamant? Já vím, že se můžu zeptat rovnou u nich, ale pokud víte... :-)
  28.4.2018 16:37Tygrinka
  Veronika5: Jen technická, morče samec je pohlavně dospělé ve 2 měsících, i když jinak se fakt chová jako nezbedné kůzle :o) Můj vet by dřív jak ve dvou měsících nekastroval. Pokud se jedná o kastraci kvůli možnému pořízení samičky, tak bych také počkala do cca 4-5 měsíců věku, to je morče už slušně velké.
  - - - - -
  Zlatuš: Jsou opravdu i morčata solitéři, kterého máte vy. Ale je to opravdu dost neobvyklé. Kámoš je většinou velmi vítán, i když třeba někdy jen před mříže ve vedlejší kleci. Na podporu chuti k jídlu nebo na vykrmení? Prvně, pokud méně žere, nechat zkontrolovat zuby i ty zadní, mohou být přerostlé. Pokud jsou v pořádku, přidala bych ovesné vločky. Jenže u tvého mi to spíš přijde, že prostě vyžaduje to lepší, tedy trávu. Mám to tu teď podobné. Nejdřív jsem jim nosila zeleninu a slupky od okurek z kuchyně, v zimě to byla bašta až na půdu, s novou trávou najednou zeleninka nejede, žerou ji jen ze slušnosti a nutně se musí docpat trávou. Visí mi tu na mřížích a velmi intenzivně se dožadují zeleného přídělu. Malej, velkej, mladej, starej, všichni do jednoho :o)
  - - - - -
  Zlatuš: Tedy, abych to shrnula, krmit trávou, když chutná, přidat trochu vloček, když je hubenější, a pro jistotu nechat zkontrolovat zuby.
  - - - - -
  Kytička: Mokrá nevadí, pokud jí nemají opravdu kopec, není tam kvantum jetele a jsou na trávu zvyklé. Natrhaná tráva mi v lednici vydrží cca 4 dny. Tedy vydržela by, kdyby ji nesežrali.
  - - - - -
  klioo: To spaní je normální, tak spí i mladá morčata. Někdy oči nezavřou, jen přivřou a pak to vypadá až docela divně, jak se mu tam oko hýbe. Když jsou v tomto stavu, něco se jim zdá a hodně tvrdě spí, takže pokud možno nebudit, mohou se dost leknout.

  Starší morčátka mohou mít problémy s otlaky. Někdy i hobliny mohou být pro jejich tlapky ostré, zkusila bych vyměnit za měkčí a navrch dávat ještě seno. Nebo vyměnit za Asan. A tlapky mazat mastnou mastičkou - Calciovkou, Ifladolanem, atp., pak chvíli morčíka chovat, aby si to neolizoval. A raději nechat zkontrolovat na veterině, z otlaků se mohou stát špatně se hojící rány, takže to nepodceňovat.
  - - - - -
  Oprava: Mastička je Infadolan, nikoliv Infladolan...
  28.4.2018 17:05Kka
  Zdravím, zaregistrovala jsem u jedné ze svých dvou samic něco jako výtok? Možná z pochvy nebo nějakého místa kolem zadečku. Děje se něco? Otřela se o mě totiž a zůstalo na mě něco jako želé.
  28.4.2018 17:24sarik
  Jakou travu můžou morcata
  28.4.2018 17:29Sheena
  Kyticka - Ohledne travy, skladuju v lednici. Jeste se morcikum nikdy nic nestalo.
  28.4.2018 17:45Kytička
  Tygrinka, Sheena, to jsem ráda. Ted jsem dávala holkám trávu vždy až odpoledne, ráno zeleninu. Tak ted si natrhám trávu den předem a dostanou ji ráno. Upřímně, ani to ráno kolikrát nestsíhám jít na zahradu, tak se mi to takhle bude i víc hodit. Díky.
  28.4.2018 17:54Kytička
  Dívám se ted sem do shopu, sháním seno, nějaké větší balení. Doporučili byste mi nějaké kvalitní - poměr-cena-výkon. Stejně tak hobliny. Díky předem.
  28.4.2018 21:19Neeen
  Rozik
  Chtěla bych se jen podívat ,ale hlavně bych chtěla koupit tam holkám nějakou kámošku, ať jsou smečka. Můj problém je, že se mi výstava překrývá s jinou akcí, potřebovala bych jen vědět, jestli se výstava koná ráno nebo až odpoledne. Jinak není to žádná velká výstava.
  28.4.2018 21:25Buub
  Kájka

  Normálně arpalit neo.
  - - - - -
  ale morčata mi klíšťata nikdy nelezla, ono koneckonců člověk jim dělá ohrádky na krátkým trávníku, ne někde v křoví
  28.4.2018 23:17Bart
  sarik - jakou trávu můžou morčata? No tu zcela běžnou, nepostříkanou, nepočůranou a nejedovatou.....
  29.4.2018 01:33Rozik
  Neeen - A o kterou výstavu se Ti konkrétně jedná? Pro veřejnost (podívání se) jsou většinou výstavy dopoledne i odpoledne, tudíž v podstatě celý den.
  29.4.2018 06:57Morča
  Kka:Pravdepodobne ide o zápal maternice. Príznaky sú slabosť nechuť a výtok z pošvy. Pri chronických zápaloch nemusia byť príznaky viditelné- okrem neplodnosti.V neriešenom stave môže uhynúť.
  29.4.2018 09:03montey
  Krásní prcci narození u nás během dubna :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34323
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34324
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34325
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34326
  29.4.2018 14:17Morce123456
  Dobrý den,dneska jsme zjistili že má naše morče dvě bulky na krku,zítra jedem na veterinu,ale chci vědět jestli s tím má někdo zkušenosti a jak se to léčí a jestli to morče přežije,diky
  29.4.2018 14:43LB
  Nechavate morcata na zahrade uz celodenne?
  A ve stinu nebo na slunicku? Ve stinu mi prijde jeste dost chladno, i zem je jeste docela studena......
  29.4.2018 20:11Gabca.mat
  Kdy se mohou dat morcata ven
  30.4.2018 09:18Zbyněk
  Veronika5: já jsem také dříve razil zásadu, že morče by se mělo kastrovat v dospělosti, protože růstový hormon pak chybí. Buub mi vysvětlila, že tři měsíce věku jsou u samečka úplně v pohodě. Fakt je, že měsíční sameček bez problémů nakryje maminku i sestřičky, takže se od lidí přeci jenom trochu odlišují:) Kamarádka chovatelka odstavuje samečky ve třech týdnech poté, co už jí mlaďoši dvakrát zabřezli matky i sestry.

  Klioo: jak píše Tygrinka, mazat a mazat - já používám panenský olivový olej jednou denně a holky mají nožky, jak za mlada:) Když ale selhává imunita u staršího morčete, otlačky se objeví jak první výstraha - a mohou mít hodně špatný konec. Mazat a dodej vitamín C - kup si 250 mg celaskon od Zentivy, rozlom tabletku, půl si dej ty, půl rychle rozdrť mezi lžičkami, trochu medu, půl ml vody a šup rychle do tlamilču šklebícímu se morčeti. Céčko se na světle zničí během pár minut, takže při přípravě neváhej. Uchovávat v temnotě. (Anglicky in the darkness) :))

  Kika: souhlasím s Morča. Nemusí jít přímo o zánět dělohy, i když zřejmě ano. Na veterinu, UZ dělohy, RTG bříška, stanovit diagnózu a řešit. Jak je stará samička?

  Kytička: trávu naškubu, doma umyju ve vlažné vodě - kvůli trusu ptáků, psů, koček, králíků a dalších, osuším v utěrce a dám na talíři do ledničky. Vydrží dva dny, před podáváním nechám zahřát na morčecí provozní teplotu:) Ne v mikrovlnce!! :)

  Morce123456: v podstatě jsou tři varianty, jedna lepší než druhá. Podkožní cysty, abscess, nádor. Modli se za to první, respektive za druhé. A zajdi na co nejdřív veterinu, kde rozumí morčatům. Abscess potřebuje často uzrát, cysty musí ven, nádor dle situace. V každém případě je to operace, cca 2000 korun, dle veteriny a poměrně dobré hojení (dle stáří morčete). Ovšem Buub takhle řezala osm abscessů na samečkovi asi dva týdny, než trefila správný sulfonamid na tu breberku, která je způsobovala, pokud si dobře pamatuji.

  Kytička: mám stejný problém:) Jestli seženeš seno kdekoli, do mé Fóbie 1.9 TDi se vejde 10 pytlů, tj 55 kg, dovezu a podělíme se :)
  - - - - -
  Gabca.mat: přes den už můžeš, v noci ještě může být chladno, i když jsem spal dneska na úplněk venku a bylo mi vedro i bez spacáku:) Jestli máš venku morčatárnu, tak je už klidně dej ven. Zem je ještě studená, tam jim dej třeba seno, aby měli izolaci odspodu, protože nejsou zvyklí
  30.4.2018 10:31Kytička
  Zbyněk. Tak zrovna včera jsem objednala seno i hobliny u jedné firmy :-). Nevím, jestli sem můžu psát jméno kvůli reklamě. Oproti jiným obchodům docela levně, kvalita se pozná až potom. Jinak jsem přemýšlela nasušit si seno sama na zimu, ale nikdy jsem to nedělala.
  - - - - -
  Jo a sušit trávu v mikrovlnce :-). to snad ani nikoho nemůže napadnout :-), nebo ano....?
  30.4.2018 17:24Morce123456
  Zbyněk.Díky moc,dneska jedem na veterinu tak snad to dobre dopadne..
  - - - - -
  Tak morčátko mělo tukový nádor,paní jen vyřízla boulička sice zůstane ale aspoň že to bude v pořádku,dostal antibiotika na pět dní.
  30.4.2018 23:17Soniček
  Jdu si pro radu.Čím se dá vystýlat klec? Co je vhodné?Vystýlala jsem u morčátka vždy pylinami..všimla jsem si na fotkách,že někdo používá i deky atd..je to také možné?Děkuji za rady.