od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červen v roce 2018
 • Zobrazuji 249 zaznamu.
 • 1.6.2018 11:56Jezzabell
  Morcatko12345678.koukni tady http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-169318/ Ja davam 5druhu zeleniny denne,2x tyd.kousek jabka,v lete trosku melounu..
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=6790&id=34313
  Ale staci kvalitni seno,trava kdyz je moznost,a nestudena zelenina:-)
  1.6.2018 19:59Buub
  dnes jsem poprvý viděla, jak se rodí morče :)
  1.6.2018 23:54Radeko
  Kájka-děkuju
  2.6.2018 06:49Zbyněk
  Morčátko12345678: já dávám celoročně směs zeleniny, cca kousek rajčete, řaíkatého celeru, baby gem salátu, mrkve, okurky, žluté papriky, červené řepy (tu jednou za tři dny), fenyklu a kopru. A samozřejmě seno mají po celý den. Trávu nemám kde brát.

  Buub: no ne, dáma se rozhodla předvést ve dne?:) Je to fofr, že? Někdy ani nestačí dovybalit zadní nožky a už uvolňuje další čumáček. V mezičase se baští placenty a dokončuje vybalování nekritických částí protestující mládeže:)
  2.6.2018 07:42Buub
  se zadníma nožkama se nezdržovala, s tím pomáhala včerejší mimina druhé samice:)
  2.6.2018 15:26Jezzabell
  Buub, Zbyněk: teda já to nikdy nezažila, mám jen kluky;), ale zní to zajímavě a je pěkná ta vzájemná spolupráce ve smečce té aktuální mamině;)
  2.6.2018 19:37Sheena
  Porod morčátek jsem neplánovaně zažila minulý rok s mojí Peggy a za sebe můžu říct, že to bylo to nejkrásnější co jsem zatím s morčaty zažila. Vidět ty malý pumprlíky hned od začátku, nejdřív kolik vůbec a jak budou vypadat barevně, pak jak vyrůstají, postupně objevují okolí a baštu... tomu se asi nic nevyrovná :-)
  2.6.2018 21:45Rozik
  Několik porodů jsem také viděla v "přímém přenosu", ale samičky byly většinou před porodem samotné v kleci. Dokonce se mi díky tomu podařilo "rozdýchat" dvě mimča. Ale také jsem byla svědkem zdlouhavého porodu - první miminko zemřelo už v porodních cestách, přesto ho mamina očistila, já brečela nad jejím úsilím, a přerušeného porodu - dvě mimča zůstala v samičce a musela na císařský řez, povedlo se zachránit maminu a jedno mimčo. Takže ne vždy to byl hezký zážitek, přesto, když šlo vše dobře, nádherná podívaná.
  3.6.2018 16:16AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh L10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-L10---262018.html
  3.6.2018 21:19Zbyněk
  Buub: já jsem žasnul nad Adélkou, která byla žravá už od mimina - s nataženou pupeční šňůrou se na rozviklaných nožnách radostně doplazila k senu a začala si dávat do nosu, zatímco vykulená matka nevěděla, jak má tu strunu přestřihnout:)
  Jedna moje známá rodila stovky morčat a ze začátku nebyly žádné pohotovosti, komplikovaný porod, hned první se zaseklo, takže rychle ostříhat nehet na malíčku a šup dovnitř, narovnat mládě a hle, nakonec byly čtyři a všechny ok:) Utřela studený pot a šla si otevřít flašku:)
  Mimina odbalovaly?? No ne:))
  - - - - -
  AnaviReese: tradičně krásní:) Chybí tam dva obrázky:)
  3.6.2018 22:15Kájka
  Radeko: A nebyl ten předešlý morčík (který "odešel") také bílý? Napadlo mě to -podle jména (Andílek). Tak možná děti chtěly co nejvíce podobného. :-)
  A jak je Unicorn starý?
  4.6.2018 19:11Tygrinka
  Kájka: Jak ti zabrala rada Buub ohledně "repelentu" proti klíšťatům?
  4.6.2018 19:49Kájka
  Popravdě -nakonec jsem to přestala řešit. Tak jsem se bála, aby jim to neuškodilo... a s klíšťatama se to zlepšilo. Jinak po pobytu na trávě morčíkům prohlížíme kožíšky. V sobotu jedno lezlo po Vildovi, ale nestihlo se přisát, tak se stalo "synem smrti" -mou rukou ,-))
  Pro nás -lidi nyní používám přírodní repelentní přípravek (výtažky z bylin v lihu) a funguje to. :-)
  Ty chemické repelenty (spreje) nepomáhali.
  - - - - -
  Njdříve jsem koupila Arpalit bio, na kterém psali, že je vhodný pro lidi i zvířata, ale použila jsem ho jen jednou já, na morčata jsem to radši ani nezkusila. Vyhozené peníze. :-( Nemohla jsem nejdřív sehnat žádný na přírodní bázi, potom mi ho sehnala kamarádka ve Žďáru. Asi by to morčíkům neuškodilo (nevím), ale došla jsem k tomu, že to je zbytečné. Pokud nebudou mít plno klíšťat přisátých, tak občas nějaké lezoucí není tragédie.
  4.6.2018 19:59Veronika5
  Kájka: My máme z dm na lidi taky přírodní S-quito free. Nevím jak na morčata, ale na lidi mi hezky voní a nemám z toho pocit že stříkám děti sajrajtem.
  5.6.2018 13:37Radeko
  Kájka- Unicornovi jsou dva měsíce, Zool byl o měsíc mladší. Unicorn byl čilejší, a taky bude v kleci lépe vidět. Už se naučil přivolávat si pozornost pískáním.
  Andílek byl nejen bílý, ale také měl na zádech jinak postavenou u srst a vypadalo to jako křidélka, tak to pojmenování z chovné stanice bylo přesné.
  6.6.2018 05:58bába
  Prosím o radu: seno si děláme sami a teď, ze zbytku loňského sena začali vylétat motýlci,asi 1cm. velcí světle hnědavé barvy s kresvou.Sedají teď na pytle s novým senem,zatím řeším vysavačem.Vše uskladněno na suché půdě,kde i sušíme.Nevíte někdo co to je a jak se bránit???????Děkuji
  6.6.2018 06:35Veronika5
  bába: Jeden rok se nám to stalo taky, byla to hrůza.... Ze sena vylézali červíci, po desítkách, lezli nám všude kolem klece. Pokud se zakuklili, vylétl motýlek. Zkoušeli jsme je v zimě vymrazit, bylo tehdy mínus 18, ale smůla! Červíci ztuhli, ale jakmile byli v teple, zase ožili.... Pytle se senem jsme balili neprodyšně do pytlů, aby se nám to tolik nerozlézalo po bytě, a ukázalo se, že červíci vesele dělají dírky do igelitu a vylézají stejně!!! Stalo se nám to jen ten jeden rok - asi jsme chytli sklizeň v době, kdy byla tráva plná vajíček těch motýlků, nebo se zrovna ten rok přemnožili... Už se to pak neopakovalo, ze sena vylétl jeden motýlek za čas, ale ne takhle houfně. Podle mě s tím nic nenaděláš, leda doufat, že v tom letošním seně už je mít nebudete, případně zvážit, zda se starého sena nezbavit...
  6.6.2018 08:48Bart
  Bart - bába, Veronika5: my máme seno uskladněné v zahradní boudě, a také se nám často stává, že doma pak vylétne pár molů... Stejné moly občas také máme ve špajzu a vylétají např. z uskladněných vlašských ořechů. Někdy se stane, že vyletí i ze směsky sušené zeleniny Zelená louka, kterou jako jedinou kupuju, neobsahuje žádné obilniny. Už jsem je ale i zažila v sáčcích s kořením... Většinou všechno hned zlikviduju, ovšem ne seno.
  6.6.2018 10:20uj uj
  bába:
  to vypadá na potravinové moly... v obchodech se prodávají feromonové lapače, ale ty lákají jen samce, na červíky a samičky to nepůsobí. Nicméně když jsou samci přilepení, nemůžou se dále rozmnožovat :-)
  No nazdar, to se nám tedy ještě nestalo, doufám, že naše seno takhle "neožije" :-(
  6.6.2018 10:48bába
  Veronika5, Bart, uj uj: není to potravinový ani šatní mol, žádné červíčky jsem nikde nenašla,motýlci se drží v seně(starém),tak zaklepu a vysávám.Vysloveně jim seno voní,sedají i na pydlích s novým senem. Myslím,že jsem z nejhoršího venku, je jich stále méně, nové pytle dobře zavázány,myslím,že se neumí prokousat do pytlů.
  Tak uvidím zda letošní várka bude bez problému,děkuji všem za nápady.
  6.6.2018 11:00Kájka
  Myslím, že potravinový mol by nešel vyloženě na seno (tím se neuživí), akorát by se mohl v něm rozmnožovat -zakuklovat (hledá teplo a klid).
  6.6.2018 11:34Jezzabell
  Tak tohle řeším přesně teď. Mám seno, fakt dobré a kvalitní a po bytě lítaj malí motýlci. Pasovala jsem to na moly. Protože už jsem to díky stoupačkám v paneláku řešila několikrát a tomu se člověk nevyhne. I přinesením čehokoliv z obchodu (mouka, luštěniny nebo těstoviny). Jen mě polila hrůza, že zas musím vyházet a vyčistit špajz..
  Než jsem se právě všímla, že lítaj ze sena! A z plastových pytlů! Jsou to teda moli potravinoví nebo neškodní motýlci z louky? Mně to totiž přišlo jako ti špajzoví moli..??
  - - - - -
  Jo a co vím od člověka, co to právě suší doma, tak na půdě a taky rozprostřené a obrací. Uskladněním to není, holt ty sviňky (pardon motýlci;) ) jsou už v trávě než se to poseče, vajíčka ..
  6.6.2018 11:52bába
  Jezzabell: podívej se jak vypadá mol potravinový a jak motýlci u tebe doma.Já jsem to vyhledala a naši motýlci jsou jiní.
  6.6.2018 12:01Bart
  Jezzabell - taky mi to připadá jako ti špajzový moli... Možná to je jiný druh....
  - - - - -
  špajzoví
  6.6.2018 12:08Juvelínka
  Veronika5: a já se zase tehdy divila tvé chvále na Alspann :D teď mám první balík Happy Horse a jsou úžasné- opravdu úplně bezprašné. i morčičáci přestali pčikat, když v podestýlce něco hledají :)
  6.6.2018 12:17Ehrena
  U nás je teď na zahradě na trávě zase spousta černých brouků s hnědými krovkami, létajících, asi jeden centimetr velkých. Dopoledne, když je jasno, jsou jich úplná hejna na trávě i na keřích. Odpoledne už ne. Nevím, co je to zač, po hledání na internetu se mi zdá nejpodobnější nějaký brouk hnojník.
  Vypadá to, že mají nějaké období rojení právě teď. Tak jen doufám, že je pak nebudu mít v seně. Teď sekam trávu odpoledne, když už v ní nejsou, protože by to byl nechutný masakr, na to nemám.
  Nevíte někdo, o co jde, jestli je to opravdu ten druh brouka, který jsem psala? Nějak nevím, že bych si toho všimla už někdy dřív, rozhodně ne že by jich bylo takové množství.
  6.6.2018 12:58Jezzabell
  bába: to mě taky napadlo..ale rozmázni toho hajzlika tak, aby byl "ke zkoumání pod lupou";))) A co do barvy mi to přišlo jako potravinoví moli.
  Původně jsem tu havěť podezírala, že je to z obchodu. Nebo ze stoupaček. Divili byste se lidi z paneláků, k čemu slouží stoupačky, když se lidi chtějí něčeho zbavit! Mám kamarády hasiče a když jsem to slyšela, je to prej děs to čistit, když se to zaplní hadrama aodpadem všeho druhu..od stěhujících se nebo jen nezodpovědných lidí..
  Jenže kde by se zas vzali potraavinoví moli na louce s trávou??
  Fakt jsem to viděla vylétat z toho pytle! (Se slovy a mám tě hajzle..!- citát!! :)))) ).
  6.6.2018 13:52IjaSv
  Jezzabel - zkuste zadat mol luční nebo travařík luční. Mě to celou zimu lezlo z nádherného domácího sena a poletovalo doma. Nedělám z toho vědu - chovám přece zvířata.... :). Moji měli lehkou kresbu na křídlech. Velikostně odpovídal potravinovému molu.
  6.6.2018 14:25Veronika5
  bába, Jezzabell a všichni ostatní: Já to tehdy hledala, a byl to tuším nějaký obaleč. Tragédii bych z toho nedělala, kdyby mi to nelezlo ven po desítkách. I to seno bylo takové "sežrané" a lezl z toho jednoduše trus těch housenek... Takže věřím, že někdy může být opravdu zle. Nám kolem klece lezlo stabilně tak 50 housenek, zametala jsem je smetákem, a na stropě sedělo tak 20 motýlků!
  Juvelínka: Počkej, a jak to souvisí s motýlky ze sena??? Jinak už jsem tu od té doby svůj názor přehodnotila, měli jsme dva dobré pytle a třetí už je tak příšerný jak píšou všichni. Už ho nekoupím. Chci zkusit koberečky.
  6.6.2018 15:38bába
  Veronika5
  Tak to jsi na tom hůře nežli já,mě poletují pouze motýlci,dívala jsem se na mola lučního i travaříka lučního,ani jeden to u mě není.
  Vzhledem k tomu,že nemám housenky ani jiné škody nevidím,už to řešit nebudu a doufám,že to bylo jenom v loňském seně.
  Dík všem za rady.
  6.6.2018 15:50Jezzabell
  IjaSv: aha, díky. No já sice taky chovám zvířata, ale v panelákovém bytě a chci tu mít i přes to poměrně čisto. Líbí se mi, že byt voní hoblinama a senem, ale ne aby mi tu poletovala havěť, o které nevím, co to je a co to případně způsobí.
  Veronika5: motýlci jako takoví, když to nenapadá nic jiného, mi nevaděj;). Ale kdyby to bylo něco, co mi zaleze do potravin nebo bytu, tak to už by mě štvalo.
  Díky sosedům čuňátkům jsme měli jednou zamořený panelák molama šatníma - řešilo se to deratizérem baráku a vlastnoručně jsem se díky napadeným potravinám musela 3x zbavovat špajzu a čistit to. Což leze do peněz a je to vopruz:)
  6.6.2018 16:53Veronika5
  Jezzabell: Chápu :). Ale laicky - tak když je něco co se vylíhlo v seně, tak to asi půjde jen na seno a trávu, ne? U nás to tak bylo.
  6.6.2018 18:29Bart
  moli: podle mě to vypadá na mola skladištního. Koukněte na druhy molů. Tenhle je jako motýlek a asi to je přesně to, co u nás z toho sena občas vylétne.
  Paneláky: zrovna u toho článku psali, že ve stoupačkách jsou trubky obalené takovým tím motouzem a v tom se jim prý líbí... Tý jo, ale ten odpad mezi trubkama, to je teda síla. Možná by se lidem líbilo, jako to mají v Rusku, odpad z bytu vyhazovat rovnou rourou dolů do kontejneru. Ovšem nechtějte vědět, jak to pak vypadá dole v tom paneláku... kdyby jen moli a brouci, ale i něco většího... A na WC pak musíte mít strach, že vás kousne krysa do zadku :-)))) :-(((((
  6.6.2018 18:50Juvelínka
  Veronika5:
  jéje, nijak :) pročítala jsem diskuzi a viděla tvůj příspěvek ohledně allspanu ;)
  6.6.2018 19:03Veronika5
  Juvelínka: Aha - to ale bylo už hrozně dávno :))). Je to jak píšu - dva pytle super, třetí hrozný.
  - - - - -
  Tak ty motýlci u nás byli nejspíš tohle
  http://www.naturfoto.cz/zlutokridlec-senomilny-fotografie-14366.html . Nedalo mi to a pohledala jsem. Doteď nám to někdy vyletí, ale v nějakém normálním množství, tak neřeším...
  Není to u vás to samé?
  - - - - -
  Nebo tohle, je to skoro to samé http://www.naturfoto.cz/pidalka-obecna-fotografie-15893.html
  6.6.2018 19:08Kájka
  Teda tady to je dnes uplná "broukologie" (teda spíš molologie ,-))
  Verčo, ten jeho název -... senomilný, tak to je jasný :-)
  7.6.2018 05:59bába
  Veronika5

  Tak ten žlutokřidlec senomilný je hodně podobný,ale píší vel.16mm,ti naši tak maximálně 12mm.
  7.6.2018 06:43Veronika5
  bába: Naši taky, tak kolem centimetru.
  7.6.2018 10:35Jezzabell
  S centimetrem souhlasim, větší jsem tu čest doma naštěstí neměla. Za chvíli mi dorazí ještě několik pytlů, tak jsem zvědavá, co vylítne:) nebo nevylítne..
  Já jak to rozmáznu v dlaních, nebo někde plácačkou, už to nepoznám, takže identifikovat můžu jen přibližně na toho "světlejšího".
  Jak říkám, nic by se nestalo, kdybych tu neměla co třičtvrtě roku potravinové moly, kteří jsou velmi podobní barvou. A dokud jsem neviděla, že vylítli fakt z toho pytle, tak jsem byla vyřízená, že mám po špajzu, naštěstí teda ne!;)
  7.6.2018 12:51uj uj
  Otázka k molům:
  a skládá to křídla "roztažená vedle sebe" jako ten žlutokřídlec, nebo je má jakoby složená podél těla "do stříšky" jako ten potravinový mol? A co tohle:
  http://www.skudci.com/zavijec-domaci ?
  Pardon, že z toho dělám entomologický kroužek, ale docela mě to zajímá, a navíc hmyz je můj další koníček :-) Tipuju tedy nějakého zavíječe :-)
  - - - - -
  No ale když tak koukám na toho žlutokřídlece senomilného... :-D
  7.6.2018 13:48Veronika5
  uj uj, ne, roztažená vedle sebe, přesně jako ten žlutiokřídlec nebo píďalka.
  7.6.2018 13:49bába
  uj uj
  Ten náš, má křídla stále roztažená,našli jsme i většího jedince(oněch 16mm),tak jsme přesvědčeni,že se opravdu jedná ožlutokřídlatce senomilného.
  Jedná se o nočního motýlka z čeledi píďalkovitých,hledala jsem jakse množí a podobně,ale nic jsem už nenašla.
  7.6.2018 14:19Veronika5
  bába: Já jsem taky hledala a víc už nenašla.
  Nicméně: seno skladujeme na půdě u rodičů, kde je v zimě zima. Vždycyky po přenesení pytle do bytu do tepla bylo vše v pořádku. Po pár dnech se vylíhly malé housenky. Ty se zvětšovaly. Z těch, co se zvládli zakuklit, např. pod stropem, se po nějaké době vylíhl motýlek. Pak motýlek chcípnul. A konec.
  Takže je jasné, že vajíčka byla v seně a reagovala na oteplení. Doma se nám to nikde nezabydlelo a nerozlezlo. Myslím, že zamoření bytu se teda bát nemusíš, je to jen nepříjemné, a možná v takovém masivním množství jako to bylo u nás by mohlo morčíkům nedělat dobře, že vlastně žerou částečně housenky :).

  Jinak hlásím, že na Proseku bohužel asi končíme s krmením trávou. Už prostě nemám co trhat, všechno uschlo a je to spíš seno na stojato a sem tam v tom cosi zeleného... Budeme muset krmit jako v zimě, i když mě to velmi mrzí.
  Domácí seno jsme si taky nestihli udělat, první sklizeň nám nějak utekla a nestihli jsme včas shrabat, a teď už není a asi nebude....
  Naštěstí v PetCentrech, kde jinak vůbec nenakupuje, protože mají všechno příšerně drahé, měli akci na malý pytlíček 500 g sena za 20,-, a bylo moc hezké. Tak jsem si jich koupila 8 a mám cestovní kompaktní balení na prázdniny :))
  7.6.2018 14:37Jezzabell
  Veronika5: nic si z toho nedělej, u nás na Hájích jsme v háji téměř ustavičně;)) Co neklofnu u dědy na zahradě, není..:( A to je jak hlas volajícího na poušti, když mám Sedm statečných hladových:) a přinesu igelitku z obchoďáku..A ještě jednou za čas..
  7.6.2018 15:18bába
  Veronika5,Jezzabell:

  Já jsem na vesnici a zde v dešťovém stínu nepršelo 5 týdnů,tak je vše také suché.Zachraňuje mě plevel ve skleníku,ptačinec-žabinec,opravdu to je letos moc smutné,zahrada vypálená sluncem.
  7.6.2018 15:49Ehrena
  Škoda že vám nemůžu poslat, já tu mám zatím trávy habaděj, i když neprší ani u nás, a to jsme prý v nejdeštivější oblasti Čech. Obvykle to podle toho i vypadá, ale letos teda jediný déšť, který za něco stál, byl někdy minulý týden, myslím že ve čtvrtek. Ale zatím je tu zeleno, teď ještě jestli bude i tam, kde jsem posekala, jestli tam ještě něco vyroste.
  Ale nezoufejte, co jsem viděla předpověď na víkend a příští týden, tak mají být aspoň přeháňky.
  7.6.2018 16:01Jezzabell
  Ehrena: Už na to našim slavným meteorologům odmítám skočit;).. Tady je hlášen déšť nebo dešťové přeháňky cca 1-2x týdně- HA HA! A když už to vypadá nadějně, zatahne se, vítr se zvedne, tak spadne slovy 20 kapek a je to fuč! To by neuhasilo ani vajgla..
  Jinými slovy, takhle se dřív hlásilo UFO, dneska DÉŠŤ :)))...
  7.6.2018 16:51Buub
  Ehrena

  haha, přeháňky a déšť hlásí furt a úspěšnost žádná.
  7.6.2018 17:01Ehrena
  No máte pravdu. Už zase změnili předpověď. Jsou tam sice hlášené bouřky při polojasnu nebo oblačnu, ale ty přeháňky už tam zase nejsou.
  Ale na druhou půlku příštího týdne předpovídají aspoň ochlazení, což pro Pražáky je určitě vítané.
  Nám tady na chalupě na horách vyhovuje současné počasí, ale zapršet by mělo, máme tu málo vody ve studni. A to s ní opravdu šetřím, jiný zdroj vody tady nemáme.
  7.6.2018 17:15Sheena
  U nás ( Pardubice ) taky naprosto neprší, jen byla smršť minulý týden v pátek. Ale asi po měsíci veder. A teď to samé, přeháňky sice hlásí denně, ale nás se to naprosto netýká... Trávu mám trochu na zahradě kde se zalívá, ale zase se seká na anglicko, takže musím vystihnout neposekanou :-) a tam kde mi to nechávají pro morčíny, tam roste většina jetele a ten jim moc nejede. Bohužel jiné "zelené" co roste na zahradě mi buď nežerou nebo ho nesmí kvůli nafukování. Takže taky občas musím koupit salát jako v zimě :-(
  7.6.2018 18:20Zbyněk
  Ad motýlci: také jsem letos přivezl otavu, která mi intoxikovala byt desítkami motýlků:) Ale v pohodě, za chvíli zase zmizeli:) Jednou odletěl jeden mé nejmladší od pusinky, tak se ho trubka lekla, že málem zbořila patro :)

  Předpovědi počasí mi také přijdou spíš jako zbožné přání, než cokoli jiného :)
  7.6.2018 20:45LB
  Fakt uz je u vas tak sucho?
  Ja jsem tento tyden na chalupe i s potvurkama a ty si chrochtaji blahem - trava je porad krasne stavnata (naposledy prselo pred tydnem)
  Mame tu damskou lazenskou jizdu:)))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=7136&id=34384
  7.6.2018 23:29Ehrena
  LB, máš špatně odkaz.
  8.6.2018 07:39Kájka
  LB: Prima :-) Naši morčíci si užívají o víkendech taky trávu -na Vysočině. Je to u rybníka, takže tráva pěkná a velikánské listy pampelišek. :-)
  - - - - -
  U nás v noci pršelo a ráno trošku, ale pořád je hodně teplo a dusno, tak to je jak nic. Tady i po bouřce a slejváku to za pár hodin není znát (velkoměsto je rozpálené).
  8.6.2018 08:57Veronika5
  Tady nepršelo ani trošku :-/.
  8.6.2018 09:54Ehrena
  Tady taky ne, včera celý den úplně jasno, dnes zatím taky.
  8.6.2018 11:18Jezzabell
  Chybí takové ty "májové deště"..Buď je sucho, že kdyby jeden uplivl, podpálí to louku, nebo jsou lokální (pralesové) lijáky typu Armagedonu..Na druhou stranu, za chvíli tu bude počasí jak v Peru a místo zajíců nám budou po pampách běhat volně morčata:))Budeme mít svůj druh hned za peruáncema, bohemia free:)))
  8.6.2018 11:53uj uj
  ad motýlci: tak to nebudou zavíječi, ale asi ti "senomilové" :-)
  ad déšť: u nás je to taky hrůza, už měsíc sledujeme radar každý den, všechno jde těsně kolem nás a u nás ani kapka :-/ jen minulý pátek přišly ty kroupy a spláchly i nás, kubíková nádrž byla plná. Ale trávu máme taky jen tam, kam dosáhne voda od zalévání, jinak žlutá poušť :-( Seno jsme zaplaťpánbůh stihli - ale museli jsme tu trávu zalévat, aby vůbec nějaká narostla :-/ teď už je trocha trávy jen ve stínu a tam, kam dopadají "přebytky" zalévání... zachraňuje nás "tlustá" plevelná tráva na záhonech a ptačinec v pytlích s rajčaty...
  buub: a já poprvé viděla, jak naše morčata pijí!!! :-O jak začala vedra, máme dole až 24 stupňů - a to najednou začali vymlaskávat misku s vodou všichni! Doteď mi vůbec nepili!
  8.6.2018 14:45Veronika5
  uj uj: Jo? Tak nám nepili dosud nikdy, ani teď ne! Nevím. jestli to umí!!! Občas podezřívavě očichají misku s vodou a jdou pryč. Napáječku už ani nedávám.
  8.6.2018 14:54Kájka
  Tak u nás dopoledne (kolem 9 h) byl slejvák (chvíli), bouřka, ale vedro je pořád.
  - - - - -
  Verčo, tak to se divím. asi mají hodně zeleniny, ve které je voda. Dáváte často okurku apod.?
  U nás výrazně víc pije Ríša (docela často), Vildu vidíme málokdy. Ríša, když jí granulky nebo seno, tak potom vždy pije (ten i když sní jen 1 granulku, tak jde hned pít).
  8.6.2018 14:57Veronika5
  Tvořím :) www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34385 . Ještě budu testovat funkčnost a chci si něco takového ušít i do klece. Budu objednávat další materiál v různých barvách, tak se klidně ozvěte, ráda ušiju i na zakázku!
  8.6.2018 15:07Kájka
  LB: Všimla jsem si na fotkách, že vaše morčinky mají v kleci záchůdky. Jak to nich chodí? -používají je správně a nedělají potřebu jinde kolem? Naše morčíky si neumím představit... Jsou to čuníci. ,-)
  8.6.2018 16:42Kytička
  Ahoj všichni. U nás na zahradě tráva žádná, všude žluto. Nemáme bohužel žádný stín a zalévám jen záhony. Minulý rok jsme tu měli dokonce zákaz zalévání a napouštění bazénů pitnou vodou. Já zalévám jen deštovkou, všude tu máme velké barely pod svody okapů, ale i to nestačí ani na ty záhony. Ted tu mám posledních cca 50 litrů a čekám, co bude dál. Příští týden má podle předpovědi pršet, tak kéž by. Takže na trávu chodím, kde se dá, ale je to bída. Snažím se, aby měly morčice trávu dvakrát denně, ale někdy mají jen jednou. Ale jsou zmlsané, když dostanou zeleninu, tak se docela ofrnují a trvá jim to, než ji vezmou na milost, ale holt nic jiného jim nezbyde.
  - - - - -
  Veronika 5, ty podložky vypadají suprově. Pak poreferuj, jak jsi s nimi spokojená. Pokud se osvědčí, klidně bych měla zájem.
  - - - - -
  Jo a k pití morčat. Mě taky skoro nepily, ale ted chlemtají furt :-) Mají v kleci dvě napáječky, tak je každou chvilku slyšet rachtání.
  8.6.2018 20:09Ehrena
  Tak u nás v Jizerkách už asi čtvrt hodiny prší, teda spíš pořádně leje. A je pořád pěkně zataženo, tak to vypadá ještě na pokračování. Tak snad mi ta tráva tam, kde jsem posekala, vyroste. Mohlo by být dobře zalito.
  Není dneska Medarda?
  - - - - -
  Jinak co se týče pití, tak mě tu morčata nepijou vůbec, máme tady napáječky přidělané zvenku na pletivo, které jim kryje vršek nad plastboxy, dovnitř jim kouká jenom ta rourka oni nechtějí vůbec pochopit, že je to napáječka. Doma v Praze je mají v morčatárně přidělané zevnitř a tam pijou ostošest. Tady to bohužel nejde jinak vyřešit, a ze všech sedmi morčat to pochopil jen jeden, Niky. Ten od té doby, co na to přišel, žbrundí stejně jako doma, ostatní nic.
  8.6.2018 20:17Veronika5
  Ehrena: To bude asi proto, aby ses už na něj nezlobila, že nežere zeleninu :)))!
  8.6.2018 21:48Jezzabell
  Ehrena: Morče vodu cítí, podle mě ví, kde vodu maj, jen nechtějí..Třeba zatím. Jeden si dal, vědí, jak z toho pít;)
  9.6.2018 00:51Tygrinka
  Ehrena: Tak jim dej misku. Jestli se na to vrhnou, máš je zabedněné, jestli si líznou, tak jsou to lumpové, co tě jen zlobí :o) Mně tu pijou tak různě, chvíli nic, pak vymlasknou misku nebo napáječku, pak zase den skoro nic a takhle to střídají. Dám jim čerstvou a nic a než donesu druhou várku, tak u toho teplého sedí a pijou...
  9.6.2018 09:24Ehrena
  Tygrinka, když ti naši na vodu v miskách nejsou zvyklí. V roce 2015 v létě, jak byla ty vedra a tráva byla úplně suchá, dávala jsem jim ven do výběhu misky s vodou, aby se mohli napít a případně i zchladit, nikdo z nich si toho ani nevšiml, a tady doma na napáječky kašlali stejně jako teď. Jenže kašlali i na napáječky, když jsme jim je tam pak přidělali, i když je měli zevnitř výběhů a museli je tudíž vidět. Já jim je běžně ven do výběhu nedávám, u nás většinou ta tráva bývá spíš mokrá, často tu prší, a tak to beru, že mají té vody z té trávy snad dost. Jen v těch výjimkách, kdy je opravdu sucho a vedro, a stejně je to na nic, prostě nepijou. Až teď na to přišel Niky, ale na ostatní to zatím nijak nezabralo. Ani na Locinku, která s ním bydlí a má to z první ruky. Přitom doma v Praze lohní všichni.
  Zase je teda fakt, že Niky jí té zeleniny i trávy méně než ostatní, trávu má tedy raději než zeleninu, ale stejně ho vidím spíš běhat a bublat než něco jíst. Dojídá se senem. Tak má možná větší potřebu vody. Bohužel Locinka ho jíst zeleninu nenaučila, spíš mi připadá, že on ji to odnaučil, nebo jen tu zeleninu tak sabotují. Když jí dostanou výjimečně místo trávy, že něco z kuchyně zbude, ostatní ji snědí, když nic jiného nedostanou, ale u nich dvou zásadně zbývá skoro nedotčená.
  - - - - -
  Jinak u nás včera zapršelo solidně, pršelo asi dvě hodiny. A dnes nesvítí sluníčko a je zataženo, tak možná bude pokračování.
  9.6.2018 09:48Alena
  Dobrý neví někdo z vás jestli muzou morčátka chrest???? V moji odborné knizce o morcatech se píse ze muzou na nějake jine diskuzi jsem slysela nemuzou. Tak jak to vlastně je??? I kdyz je uz po sezoně stejne dik za odpoved.....
  9.6.2018 15:06Sheena
  Mne piji jen z napajecek, z misek neumi 😀. Driv kdyz jsem nemela ve vybehu pridelanou napajecku a davala aspon misku, tak na to z vysoka dlabali a radsi nepili...
  9.6.2018 15:58Veronika5
  Sheena: Mně zas nepijí z napáječek! Mám morčáky půl roku, každý den jsem dávala napáječku, měnila vodu, kontrolovala jestli to teče, a za půl roku se nikdo z nich ani jednou nenapil. Tak jsem to vzdala a dávám trochu vody do misky. Nepijí ani tak, ale nějakou vodu v kleci přece mít musí :)!
  9.6.2018 16:18Ehrena
  Tak u nás už zase prší a docela se ochladilo. Co u vás?
  9.6.2018 16:57Veronika5
  Prší!!!! Ale neochladilo se :))))
  9.6.2018 19:00Kytička
  U nás také prší, už asi 3 hodiny. I se ochladilo o víc jak 10 stupnů. A barely máme plné a pořádně zalito. Hurá! Snad travička ted pořádně povyroste.
  9.6.2018 19:19Sheena
  U nás taky konečně trochu prší, ale je chvílema a fakt trochu, zalije to maximálně povrchově.

  Dneska jsem si málem rozbila kokos na kole, když jsem cestou čučela po nějaký použitelný trávě místo kam jedu. Morčátka nade vše :-). No, mají toho maximálně na 2 dávky, ale lepší než drátem do oka.
  9.6.2018 19:58Veronika5
  V Praze teda už několik hodin a spadl tady fakt hustej přívalák. Tak snad zas bude chvilku růst tráva!
  9.6.2018 20:17Zbyněk
  Kochám se blesky v přírodě na Kokořínsku:) Ráno bude čerstvá travička pro moje myšičky:) Musel jsem se obléknout, konečně je správné počasí:)
  9.6.2018 23:10Bart
  Kde berete ten déšť...? Nás to opět obešlo a jen bouřilo.... Sucho jak v Řecku.
  9.6.2018 23:45Jezzabell
  Noční bouře ze včera na dnešek byla natolik výživná, že mě ty stroboskopy fakt vzbudily ve čtvrt na tři k ránu;) 2x zdáli zarachotilo a tím to haslo. Ale šou na nebi fakt jako vystřižená!
  Dnes kolem osmé spadlo tak 20 kapek a tím to haslo:)) Vzduchem zavoněla voda, abysme věděli, jaké to je, ale jinak totální sucho a zas vzdálené hřmění, dnes bez elektřiny v oblacích..
  10.6.2018 05:29bába
  Tak poslušně hlásím,že i u nás konečně zapršelo,také všechny sudy a baraly naplněny. Měla jsem holky venku,najednou se zvedl vítr,tak říkám dědkovi že je musíme uklidit a za 10min.to spustilo.Holky doma v suchu a když byl naplněn velký sud u domu,dědek zavelel a tak jsme v té bouřce lítali a vodu přenášeli,tam kde byla rezerva.V jednu chvíli jsme to vzdali,práskalo to moc a najednou rána jak z děla,až holky ječely,tak jsem je celá mokrá uklidňovala a jakou dobu ještě cvakaly zubama.
  10.6.2018 07:36Tygrinka
  Jezzabell: Tady u nás to krásně spadlo. Měla jsem otevřená okna s tím, že to padá pěkně dolu a za chvilku jsem je zase zavírala, bo mi tekly čůrky po parketách... Bylo to super. Pak ale vlhkost hrozná, spaní to nebylo nijaké, ale hlavně, že se trochu ochladilo. Jsem jak moucha.
  10.6.2018 08:00Veronika5
  To je neuvěřitelný jak v rámci města někde tečou řeky, někde nic.... Nám už se to tady při pohledu z okna i trochu zazelenalo - jdu se podívat, jestli bych našla nějakou použitelnou trávu....
  10.6.2018 08:29Kájka
  Provokatéři... ,-) V Brně včera ani kapka, pařák, 31 C ve stínu :-(
  - - - - -
  Teda u nás byla teda bouřka v pátek dopoledne, ale to bylo jen chvíli, moc vody nespadlo.
  - - - - -
  Také jsem včera navečer paběrkovala trávu (těžko hledala), ale sem tam našla pampel. listy. normální trávu najít problém (suchá, skoro žádná).
  10.6.2018 08:47Tygrinka
  Tak trávu neměli asi 14 dní, jak to všude posekali skoro k zemi, tak pak tráva vyrazila jen své květy a jinak nic nic nic... Jetel by byl, ale toho se nedá dávat moc. Navíc, když mi v těch vedrech poněkud házejí bobek na seno. Tak snad už bude líp...
  10.6.2018 09:24Veronika5
  Holky, trocha provokace https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34386 ! Heč :))))!
  10.6.2018 10:05Sheena
  Tygrinka: No přesně, jakmile tráva drobet povyroste ( nebo spíš to co z ní ještě nestihlo uschnout ) hned to sekají pomalu na hlínu, takže pak to slunce hned sežehne. A kde je náhodou vyšší, jsou to jen tvrdá stébla s květy. A jetel mým morčíkům moc ani nejede. Asi zase začnu sít do truhlíků...
  - - - - -
  Ještě se zeptám, jaké se vám nejvíc osvědčily seníky? Já používám ty kovové dovnitř klece, ale přijde mi, že jak je tam to seno nacpané, blbě se jim to z nich žere. Vždycky jim to částečně z těch mříží vytahuju. Tak teď přemýšlím o těch plastových co se dávají zvenku. Nejvíc se futrujou, když jim dám seno na zem, ale to zas brzy znehodnotí a musí se vyhodit, tak to nechci dávat.
  10.6.2018 10:28Veronika5
  Sheena: Tak já mám ten, co je vidět na fotkách co jsem před chvilkou dávala. Mají ho tady na Králících. Líbí se mi, že nic nepadá ven z klece. Seno drží dobře, žerou to ale ne přes ty dírky mezi větvičkama, ale shora. Takže vždycky to seno "zapíchnu" do té ohrádky a oni žerou tu část co čouhá vrchem.
  10.6.2018 11:13Tygrinka
  Sheena: Dávám seno na hromádku do klece tam, kde nechodí bobkovat, tj. většinou do středu nebo vedle domku do mezery mezi domkem a klecí nebo vedle domku k okraji klece. Zkoušela jsem i seník u jednoho čuňátka, ten ovšem musel seno ze středu seníku, celý ho odháčkoval a cpal se dovnitř, měla jsem strach, že tam uvízne, tak jsem to po několika pokusech vzdala. Z jiného seníku si stejně seno vytahal a pak na něm ležel a debužíroval a čůral do něj. Tento myšík už není, ostatní jsou slušní a seno žerou a neznehodnocují ho. Tedy většinu sena. Něco zašlapou, ale moc toho není, když je kvalitní seno. Seník mám pro králíka, v poslední době seno vždy vytahal celé do klece, tak už mu dávám také jen na zem. Dávám cca 3x denně, podle toho, jak žerou. Vždy jim musí troška zůstat do další dávky. Když jsem doma a zůstává toho moc, tak jim seno dávám až později, až víceméně vyžerou to, co tam mají. Jak je v klecích střídám, tak u souseda je vždy seno lepší, proto dojedou i zbytky, které původní majitel už nepovažoval za jedlé :o)
  10.6.2018 13:03Danuše
  U nás dáváme také seno jen na hromádku. Rád se morčík zahrabává a hledá si asi ty nejchutnější stébla. :) U nás také včera zapršelo. Naštěstí mám trávu každý den a v práci i louku na kterou pravidelně chodím. :) Jen mi přijde, že mi morčík nechce ve vedrech tolik baštit. Všeho tak trochu jen tu trávu nejraději, ale nesmí se to zase přehánět, aby se nenafoukl. Trochu mi pohubl, tak musím přilepšovat. Na vločky mi taky dlabe. Je to náš skoro 5 letý morčík a ještě bydlíme v podkoví. A letos jsou ty vedra nekonečný :/ :/ Taky Vám morčíci baští méně ??
  10.6.2018 14:43Kájka
  Naši mají apetit pořád, baštili pořád (kdeco) :-)
  Seno (co nemám voňavé domací), tak přebírají (nežerou všecchno), vytahují z jesliček...
  Včera jsem jim čistili klec a měli tam všude podestláno sena jak nikdy. Fatk je, že dostávají i trávu (navečer, večer a někdy i ráno -z lediničky, když zbyde). Tento víkend nás tráva trochu zachraňuje, protože jsme v pátek nestihli koupit seno a už jsem na dně. Tak dnes děti musely jít pro trávu už dopoledne.
  Jinak také morčíkům sem tam dám hromádečku sena doprostřed klece (k tunýlku), protože rádi baští dole (ze "země")
  10.6.2018 15:42Jasmina
  Dobre odpoledne vsem!
  Jsem tu nova.Zatim morcatko nemam,ale krecka Bobinka a jelikoz je krecek nocni zviratko,tak si chci poridit jeste morcatko-samicku jako denniho mazlicka.Jsem totiz v plnem invalidnim duchodu,bydlim sama,tak chci mit doma mazlivou holcicku,jelikoz Bobinek vstava az po 20.30 hod. a navic mazlivy neni,i kdyz se o to s nim snazim. Tudiz jsem oslovila emailem pani Sadeckou z chovatelske stanice Pod Stranskou skalou.Ted cekam,az mi odepise.Rada bych kremovou US cresdetku.
  10.6.2018 15:49AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh M10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-M10---1062018.html
  10.6.2018 15:58Veronika5
  Jasmina: Ahoj! :) A neuvažovala jsi o koupi dvou morčátek? Morče - na rozdíl od křečka - je moc společenské zvíře, chce být alespoň v páru. Ani když plánuješ opravdu hodně se mu věnovat, zvířecího kamaráda mu nikdy nenahradíš. Navíc je nádherné pozorovat, jak si spolu hrají a povídají... Co ty na to?
  10.6.2018 16:30Jasmina
  Hlasim,ze u nas v Ostrave take vcera prselo,primo lilo.Konecne.
  - - - - -
  AnaviReese,dekuji za odkaz na Diamantovou chov.stanici,maji moc krasna morcatka,ale ja jsem z Ostravy a jezdim na invalidnim mech.voziku casto s pomoci,takze tato stanice pro me nepripada v uvahu,ale dekuji,jste hodna.Stanice o ktere jsem psala je schopna zajistit dovoz do Ostravy,takze proto volim tuto Brnenskou stanici.
  - - - - -
  Veronika5,uvazovala to vis,ze ano,ale dve potrebuji vetsi klec,vice steliva,granulek,zeleniny,odmen ap. coz bych vinancne uz nedavala.Mam nizsi duchod a platim strasne penize za leky,pak sluzbu pecovatelky,dovoz obedu,uklid a navic mi zamitli navyseni prispevku na peci,tudiz dostavam jen 1.stupen=880kc,tudiz me jsou nuceni dotovat synove.No,2 si nemohu dovolit,vse je dost drahe.Ja vzdy chovala pejska,ale ted uz se nedokazu o pejska postarat,tak volim proto morcatko.Vim,ze by bylo mu ve dvojici veseleji,ale ja mu dam spoustu sveho casu,pece,lasky,bude mit dostatek volnosti i na zajistenem balkone,mam tam 0,5m vysoke kralici pletivo,takze muze byt se mnou volne i na balkone pod 2m dlouhym obdelnikovym slunecnikem.Bude ji se mnou dobre.Vzdy jsem se o zvirata lepe starala nez o sebe.U me zvire dostalo vzdy vodu a jidlo prednostne a az pak rodina a ja naposled.Mam moc rada zviratka.
  10.6.2018 16:36drbání
  dobrý den. mám morčíka, který se už v minulosti hodně často drbal, to jsme vyřešili u paní doktorky šampony. teď se však na zádech občas na v podstatě stejných místech 'zakousne' a asi se čistí nebo co, a pak mu tam zbyde slepená kůže, není to od krve, žádný bílý posyp v srsti nemá..měla bych s ním skočit k doktorce nebo to nechta? děkuji
  10.6.2018 16:38Veronika5
  Jasmina: Péče o dvě ale není o tolik finančně náročnější než o jedno. Klec potřebuješ tak jako tak metrovou, ta je pro jedno i pro dvě. Co je skutečně drahé, je veterinární péče, když se něco děje, spíš s tím je vždy nutné počítat...
  10.6.2018 16:52Jasmina
  Veronika5,vis chci po pul roce znovu pozadat o navyseni prispevku na peci a jestli mi jej navysi,tak pak bych prikoupila druhe morcatko,dalsi holcicku,aby jim bylo veselo a ta prvni nestradala.
  - - - - -
  Veronika5,mam vyhlednutou spis poloklec.Je to plastovy box jen s mrizi zpredu.Ma 80cm,coz by mohlo stacit ne?
  - - - - -
  Veronika5,jojo veterina je draha,ale pro psa je drazsi.Ja mela stesti,ze jsem nikdyjednak s psama ci jinym zviratkem po veterine krom ockovani nijak chodit nemusela.To jsme s mymi syny chovali krom psa a obcasnych mladat i krecky,piskomila,bilou mysku,rybicky i andulku....uplny zverinec :o)).
  10.6.2018 19:08Sheena
  Jasmina: Jestli se do toho můžu "míchat" :-), tak bych tedy raději pořídila kočičku. Ta může být sama a pokud můžu srovnávat, je to i míň nákladný. Potřebuje "jen" vodu, granule, konzervu a stelivo do záchodku. Žádné seno, zelenina, podestýlka. Existují i kočky jen do bytu, nemusíte venčit jako psa. Morče samotné určitě ne, když ne dvě, tak raději žádné. Ať mu dáte sebevíc péče a lásky, kamarád mu bude chybět a nebude šťastné...
  10.6.2018 21:13Jasmina
  Sheena,na kocicku jsem bohuzel alergicka.Na psa ani krecka ne.
  11.6.2018 05:27bába
  Jasmina: A co raději králíčka?
  11.6.2018 12:03Kájka
  bába: Každý králíček není mazlivý a co se týče péče a věnování se zvířátku, tak je to docela náročné (dle mého názoru a zkušeností -víc než s morčátkama). Moje kamarádka mají doma kočku a ta říkávala (když jsem měli králíka), že my máme víc práce a starostí s králíkem. Fakt je, že když se jede na dovolenou apod., tak pes skočí do a auta a je to (stačí vzít s sebou pro něho krmení), s kočkou to je podobné (akorát ji dáte do přepravky). Králík, morčata -klec, podestýlka, seno, zelenina... Králík potřebuje i výběh (denně běhat po bytě nebo alespoň v ohrádce). Když bude zavřený celý den v kleci -je to pro něho špatné.
  - - - - -
  Jasmina: Možná by pro Vás mohl být lepší králíček, když mu můžete poskytnout i výběh. Nesní toho ani víc než morče. Péče je přibližně stejná. Králíčci jsou čistotnější, většinou se naučí chodit do záchůdku a nemusí mít pak podestýlku v celé kleci. Králíci jsou větší "solitéři" (morče potřebuje více druha) a když se mu budete hodně věnovat, může k Vám přilnout. My jsme měli králinku, která byla hodně mazlivá, ale každý ušáček není takový.
  - - - - -
  Jinak -pokud morčátko, tak se také přimlouvám lépe dvě najednou.
  Naše zkušenost -měli jsme rok jednoho samotného morčíka. Ochočený, hodný, měl dobrou péči, hodně pozornosti (máme 2 děti), ale postupem času začal vypadat smutně (čím dál tím víc) Když byl v kleci, tak smutně koukal a potom většinou jenom baštil a ležel... (začínal být trochu otupělý). Ježíšek mu naděllil parťáka a morčík ožil a najednou spokojené, šťastné zvířátko :-)
  - - - - -
  Pro 1 morčátko stačí klec 80 cm (ale to je minimum), pro dvě je potřeba minimálně 100 cm.
  Morčátka mají ráda domečky, přístřešky, tunýlky apod.
  11.6.2018 15:50Nonyna
  Prosím, je tu někdo? Dnes dopoledne nám porodila samička 4 mláďata. 1 bylo mrtvé, 3 se mají k světu. Potíž je v tom, že se samici pravděpodobně nespustila laktace....nesežrala ani jednu placentu. Cecíky má vytažené,ale po zmáčknutí z nich nic neteče...Vetka, spec.na morčata samozřejmě k dispozici dnes odpoledne není:-( Co mám dělat? Maličcí vypadají živě, běhají za mámou po kleci...
  11.6.2018 16:08Jasmina
  Taky jsme meli pry zakrsleho kralika,ktery vyrostl do gigantickych rozmeru.Bobky byly vsude a na moceni si vyhlidl postel mladsiho syna a pocural uplne vse,tak jsme nasi Bobinku posteli pak uz jen v predsini,takze tam mela 5 metrovy vybeh a muj otec ji udelal velky dreveny pribytek,dostala plastovy pelisek pro psa a z pevne latky jsem ji udelala nad nim strisku,kde pak rada spavala.Nad pribytek jsme ji davali pletivo pripevnene v drevenem ramu,ktery se zajistoval,aby se s pribytku nedostala.Porad rostla,tak jsem ji darovala jedne majitelce zverimexu,bylo to po Novem roce a Bobinka mela krasny hunaty,bily kozisek,byla zdrava jako ripa,tak snad ji majitelka zverimexu nedala na pekac..... Jinak hlasim,ze mam zamluveneho samecka morcatka a jeste si mohu vybrat ze tri kluku.Budu ho brat za mesic.Zatim bude sam a kdyby pozdeji hodne smutnil,tak mu pridam kamarada.Jestli bude s moji spolecnosti spokojeny a celkem v pohode,tak to tak zustane.
  11.6.2018 16:20Ehrena
  Jasmína, problém je v tom, že když nemáš porovnání, nepoznáš ten rozdíl mezi šťastným a spokojeným morčetem s kámošem a mezi jen naoko spokojeně vypadajícím morčetem bez kámoše.
  To zná a pozná jen ten, kdo už dvě morčata (nebo víc) měl.
  11.6.2018 16:52Kájka
  Ehrena má pravdu. Jak jste četli, my (naše rodina) jsme příkladem.
  Morčátko není zvířátko, které by chodilo za člověkem pro pohlazení. Nemá tu potřebu. Ono se nechá hladit (některým to může být i příjemné), ale myslím si, že většina prostě drží... Člověku to stačí, ten může být spokojený, ale to morčátko není šťastné.
  Když porovnám - v chování Vílíka (první morčík) -nedošlo k žádné změně v chování vůči nám. není to tak, že by přestal mít o člověka zájem, chová se stejně - někdy drží dlouho, nechá se hladit, jindy chce po chvilce pryč...Chodíval za mnou jak pejsek (puštěný v bytě), to dělá i teď, když je vypustíme , akorát běží dva... Zrovna včera jsem předvedla moji mamce, že jsem zavolalala: "Kluci pojďte sem, pojďte za mnou".. a oni šli (první Vilda a těsně za ním Ríša). Volala jsem z vedlejší místnosti a oni šli postupně za mnou přes 2 místnosti do kuchyně. :-))
  - - - - -
  Musím ale přiznat, že i kdybych je nevolala, tak by po chvíli nejspíš přiběhli sami do kuchyně. ,-))
  Dělají to, ťapou na průzkum.
  11.6.2018 17:05Buub
  Nonyna

  se sežráním placent nemá laktace vůbec nic do činění. Při zmáčnutí cecíků nic neteče, to je normální. Mláďata pijí? Tak ok. Zvaž je. A zvaž je i zítra i pozítří a další dny. První den můžou i trochu ubrat nebo nepřibrat, ale pak by měla mláďata každý den vážit víc. To je jediný spolehlivý způsob, jak zjistit, že má samice dost mléka.
  - - - - -
  Já si teda myslím, že nejlepší a nejjistější mazlík z malých tvorů je potkan. Na toho nic nemá. Taky jsou radši dva a víc, ale to zvíře interaguje s člověkem tak nějak přirozeně, vidíte, že ho to těší. Že to není jen "teď to vydržím" jako morče.

  Králík je super, ale s mazlivostí je to u nich hodně různé. Od morouse, co se nenechá, po extra mazlivou vtěrku a všechno mezi tím, jenže u mláděte se to nepozná, jaký bude. Takže je to taková loterie a člověk může vyhrát jackpot a mít perfektního kamaráda co chodí na záchodek jak kočka, nebo taky destruktivní příšeru, co se nenechá ani pohladit.
  11.6.2018 17:19bába
  Nonyna
  Jedině dokrmovat,Zbyněk zde několikrát psal návod,tuším Borisovku? On sám takto odchoval jeden vrh,ale je problém,že se to musí dělat mnohokrát denně.
  - - - - -
  Jasimina
  Tak jak bobkoval tvůj králík,to samé dělají morčata,pokud mu dáš výběh, počítej s tím,že bude všude načůráno a nabobkováno.Mnozí zde mají výběhy po bytě,ale máme tam různé podložky,koberečky aj.,které je nutné často práti.Dále všichni zde, se snažíme našim morčatům v od jara schánět trávu,kterou milují,další zde, obtížně kupují kvalitní seno,což je základ.Vneposlední řadě počítej s tím,že v zimě je zelenina dost drahá a nakonec pokud koupíš kluka v puberdě se mohou prát a nesednou si.Proto jsou lepší holky(alespoň u mě).Vše prosím zvaž,možná maly psík udělá větší službu,protože nákup sena,hoblin a zeleniny také něco stojí.
  11.6.2018 17:40Sheena
  Jasmina: Aha, tak to je jiná s tou alergií, to je velká škoda. Pokud zatím nevíte, jestli nakonec bude jeden nebo víc, samečka bych nebrala, je potom větší problém k němu pořizovat kamaráda tak, aby se snesli. Jediná stopro varianta je samečka vykastrovat a pořídit k němu samičku. Takže bych volila první holčičku.
  - - - - -
  Teda zatím je zelenina drahá i teď, papriky, okurky i mrkev je dražší než v zimě. Okurky naštěstí už máme na zahradě :-).

  Dnes jsem "naloupila" docela dost trávy kupodivu, našla jsem prostory kde je relativně ve stínu a moc ji tam nekosí, takže je krásně zelená. Tak mají myšičky zase na nějaký den baštu. Ale i tak s ní šetřím, prokládám salátem, aby jim vydržela. Včera konečně i u nás dost sprchlo, tak hurá :-).
  - - - - -
  Ono jsou lidi, kteří to krmení moc neřeší ( bohužel znám osobně ), takže pak je to seno, voda, směska zrní, tvrdý chleba a mrkev. Ale to já bych radši než tohle morče neměla vůbec.
  11.6.2018 18:12drbání
  dobrý den. mám morčíka, který se už v minulosti hodně často drbal, to jsme vyřešili u paní doktorky šampony. teď se však na zádech občas na v podstatě stejných místech 'zakousne' a asi se čistí nebo co, a pak mu tam zbyde slepená kůže, není to od krve, žádný bílý posyp v srsti nemá..měla bych s ním skočit k doktorce nebo to nechta? děkuji
  11.6.2018 19:53Kájka
  Myslím, že, že Buub to popsala a vysvětlila výstižně, co se týče morčat a králíků. :-)
  - - - - -
  My měli velmi mazlivou králindu, která skákala za náma na gauč, do postele... ležela s člověkem (i spala hodinu, dvě...), očividně nás měla ráda. :-) Chodila do záchůdku, ale občas něco počůrala (jak naschvál), skákala na stůl (šmejdila co by našla k snědku), v mládí hryzala zdi, takže i poněkud destruktivní potvůrka. ,-)
  - - - - -
  Když to porovnám -tak pro člověka může být větší kámoš králík, ale je to s ním náročnější.
  Fakt je, že my jsme králindu hodně nechávali puštěnou po bytě (tak měla možnosti občas něco provést). Králík ale potřebuje více prostoru a pohybu než morče. Ta naše nebyla zakrslá, ale středně velký králík (2,5 kg).
  Morče je méně náročné zvířátko.
  Tolik můj pohled (dle našich zkušeností).
  11.6.2018 19:58Veronika5
  Kájka: Tak to je super, že je máš takhle ochočené, že ti ťapou volně po bytě a přijdou za tebou! Naši teda chodí "ven" jen do ohrazeného výběhu, a kdykoli je chci chytit, je to honička. Pak na klíně si klidně dají jakoukoli baštu, ale jak je dávám zpátky do klece, vyskakují u ruky jak šílenci, je problém je udržet, aby si nevyrazili zuby :). Vypustit je volně po bytě, tak to teda nevím, jak bychom je zase chytili :). Je fakt, že my po nich ten přímý kontakt s člověkem moc ani nechceme, spíš je pozorujeme jak si hrají spolu.
  - - - - -
  drbání: Pokud se kouše a nějak častěji drbe, zvláště na stejných místech, jděte na veterinu, na to žádná jiná rada není. Kdyžtak pokud by to nic nebylo, tak zase aspoň dají nějaký šampon, který mu uleví od toho svědění. To, co popisuješ, může být leccos - plíseň, začátek svrabu, ekzém, alergie na hobliny....
  11.6.2018 20:05Nonyna
  Buub, Bába: děkuji za odpovědi. Nakonec jsme byli na vet, samičce píchli oxytocin a vypadá to, že už dudají...
  11.6.2018 22:24Kájka
  Verčo, to víš, že chytit se jentak nenechají. ,-) Nikdy je nechytám na zemi, ale snadno se nechají nalákat do klece, stačí kousek zeleniny nebo zachrastit s granulkama a už skáčou do klece :-))
  - - - - -
  Zpět k jednomu z věčných témat -SENO:
  Máte někdo zkušenost se senem Farmářské seno (výr. Mejon) nebo "seno domácí s bylinkami"(JLP product) nebo Johnny Hay -luční seno (Apetit) ? Jsou v nabídce tady v eshopu.
  12.6.2018 07:14Veronika5
  Kájka: Ano, já kupuju Johny Hay 5 kg balení u nás ve zverimexu. Žerou mi ho hezky, někdy je moc fajn, jindy horší. Nevím jestli bych ho vzala přes internet, spíš si vždycky chci vybrat konkrétní pytel....
  12.6.2018 07:19Zbyněk
  Nonyna: mladé by už dneska měly být přisáte k mamince - cca každou hodinu. Jak psala Buub, vážit na digitální váze (stojí 200 korun), dneska ještě klidně uberou 7 gramů, neměly by ubrat víc, než deset. Jakmile by 24 hodin po porodu nebyly každou chvíli u cecíků, tak je zle a je potřeba začít dokrmovat. Napiš, jak to vypadá a podle toho zkusíme poradit, co dál. Návod na Borisovku je tady: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II klidně uber tu smetanu, stačí dvě lžičky namísto třech, ale nezačínej s tím, pokud se mladí normálně kojí. Samičce dávej dostatek zeleniny, výborný je baby gem, little gem salát pro doplnění tekutin, mrkev pro mléko, trochu červené řepy, rajče atd, kvalitní tráva je sice super, ale tu asi nemáš? Pampelišky jsou také prima, ale sucho je zdevastovalo. Dej vědět, jak to probíhá, kolik mladé váží atd.

  Kájka: JLP komerční seno nebrat, on se s tím fakt nemaže a pokud ho nevidíš, nekupuj to. Zdejší nábídka neposkytuje nic na krmení větší smečky. Prima je jejich domácí otava, ale je to drahé, jaxvině:)

  Buub: já nevím, ale mě potkani nesedí povahově, někdy jsou prima, ale když se nepovedou, tak jsou to chodící kombinačky, navíc potřebují parťáka a když ho mají, tak se nekamarádí vůbec. IQ mají vysoké, to jako jo:) Já mám sice samé morčecí netýkavky, ale i tak si prostě vyjdeme vstříc:) Králindu jsem měl kdysi pro dceru perfektní, ta byla opravdu, jak pejsek, mazlivá, společenská a s dcerou si vyloženě ráda hrála, přetahovala jí hračky, posunovala magnetky na ledničce, běhala za ní, jak štěně:) Kamarád pro změnu koupil dětem nepříjemnou samici, kousavou, nemazlivou, která pořád něco ničí a miujuje odpojování spotřebičů, vůbec nic jí to nedělá:) Nicméně jeho žena je na zvířátka, ale ve výběru naprosto nemá šťastnou ruku:)
  - - - - -
  Jinak v pet shopu na Budějovické mají (neb měli) úžasnou papoušici, žako samičku, ale to je mazlíček neuvěřitelný:) No jo no, ale ta by mě přežila a to nejde:)
  12.6.2018 07:37Janulel
  Zdravím, máte zkušenost s tím, že by morče nechtělo v těchto teplech moc jist. Náše morče sní jen trávu, ale zeleninu, granule i seno nechce a je si vždy trochu zobne.Co začali vedra, tak mi trochu pohubl na 900g. Vločky ty vůbec nechce. Ale když mu podstrhuju lehce namočené granulky, tak si dá. Aby jsem ho aspoň trochu isvežila. Zkusím asi nasadit probiotika a rodicare acut s vit. C a snad se to zlepší.
  12.6.2018 09:06Zorka12
  Máte prosím někdo zkušenost s vitamíny B-compositum? Může být dávkování 0,3 ml a 1 ml vody a rovnou do tlamičky inzulinkou 1x denně?
  12.6.2018 09:32LB
  Kajka: neboj, nase holky jsou taky cunice...:) nicmene tim, ze ty zachodky jsou pod strechou, tak delaji potrebu prevazne tam. Obcas neco skonci i jinde, ale vetsinu bordylku maji v tech weckach (pod kazdym patrem maji wc + jeste krabici a stridave si prelehavaji:) )

  Ad seno - nam se nejvic osvedcilo kupovat v globusu, balik tam stoji par kacek a byva pekne zelene (akorat jednou meli divnou varku a bylo hodne hnede a i prasne).
  Ted jsem nedavno objednala holkam seno tady na eshopu (
  https://obchod.kralici.cz/p2748-jlp-product-eko-seno-kvety.aspx) a jsem teda zklamana - prisla vylozene slama a ani to nevoni...:( - takze rozhodne seno uz jenom osobne, abych videla, co v tom pytliku je...
  - - - - -
  Veronika: Kajka: to jo, holky nam pekne povyrostly - Lidunka je porad mensi, nez Maji, ale to uz tak asi zustane - celkove je takova subtilnejsi, i ma mensi a stihlejsi cumacek...


  Jinak teda k tomu, jak pisete, ze morcata minimalne ve dvou, tak u nas mame asi vyjimku nebo nevim - holky se teda uz moc neperou, ale rozhodne mi neprijde, ze by se nejak potrebovaly. Kazda si jede svoji "linku", pokud muzou, tak jsou od sebe co nejdal (kazda ma svoji pulku klece:) ) a ze bych kdy slysela spokojene "bublani" a interakci mezi nema, tak to se teda vubec nedeje. Rozhodne mi neprijdou, ze pokud by jedna zustala sama, ze by se bez te druhe neobesla a trapila se. Spis si jedna druhe temer nevsimaji.
  V kleci jsou spis lenosne, stejne tak, kdyz je vyndame doma se probehnout, tak o behani nemuze byt rec - radeji si zalezou nekam pod strisku a rozhodne teda nepochoduji po byte... Jedine, kdy jsou "odvaznejsi", tak prave ve vybehu na chalupe, kde vzdycky ozijou, kdyz je tam dame, ale jak si to obehnou, tak zase uz jenom zalehnou a hlidkuji...:))
  12.6.2018 09:40Nonyna
  Zbyněk: Děkuju! Jsou to naše první mláďata. Včera jsem to už nevydržela a jela na vet(jen se samičkou). Na vet ji píchli oxytocin,aby se jí spustila laktace a myslím, že to zabralo, jsou často pod ní. Pro jistotu jsem koupila kotěcí mléko od Brit care a lahvičku, abychom byli připravení na všechno. Vážili jsme je dnes ráno, úbytek tam trochu je cca kolem 3-5g. Malí se mají k světu. Samičce Nonynce podstrojuju, co se dá....zeleninku, trávu máme na zahradě pěknou(stříkáme denně), granulky.
  12.6.2018 10:03Zbyněk
  Nonyna: tak to je v pořádku a není asi nutné dokrmovat, ono je to dvousečné a mateřské mléko nelze nahradit. Zítra už budou přibírat. Morče má cca 12 hodin po porodu ještě plná střívka šlemu, takže se začíná opatrně kojit až další den, je to v pořádku. Když není, pozná se to bezpečně až za cca 24 - 35 hodin.

  Janulel: pokud nebaští seno, vybírá si jenom měkčí stravu a hubne, tak bez váhání na kontrolu zoubků k veterináři!
  12.6.2018 10:16Nonyna
  Porodní váha maličkých:
  3 kousky: 95g, 100g, 105g
  jedno jsme našli mrtvé, bylo hodně veliké a těžké, našli jsme ho už ztuhlé, má hrobeček na zahradě:-((
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34387 Tady jsou, "kocouři":-) Pohlaví jsme zatím nedokázali poznat, mají to malinkatý.
  12.6.2018 10:30Janulel
  Zbyněk: seno baští i mrkev si vezme. Ale baští to méně než obvykle. Když ho pustím běhat, tak běží do tašky se senem a baští. Jen u všeho použil množství a pohnul na 900g, ale váha už si teď zatím drží. Myslím, že zoubky to nebudou.
  - - - - -
  * ponížil množství a pohubl...
  Nevím jestli může hrát roli i věk. Letos mu bylo 5 let a ty vedra asi taky nepřísluší. Trávu však baští a i tvrdá stébla, které trváme na louce.
  - - - - -
  Před rokem nám take na veterině řekli že má trošku artrozu na nožkach, tak mě napadá jestli nemůže zlobit také tohle.
  12.6.2018 12:18Kájka
  Nonyna: Krásní "kocouři" (teda spíš koťátka) :-)
  - - - - -
  Ad seno: Protože došlo domácí (od soukromníka), tak už musíme kupovat a to jim nejede. Naposledy jsem koupila drahé Rasco a nadšení z něho taky nebyli. Je s bylinkama, ale těch tam je přisypáno jen trošku (bokem) a jinak to jsou tenká krátká stébla :-(
  Fakt je, že stejná značka může vypadat pokaždé jinak (jiná "várka").
  12.6.2018 12:24Nonyna
  Kájka: děkuji:-) Jsme z nich úplně hotoví:-)
  Seno: já po cca ročních zkušenostech s kupovaných senem, jsem se vydala cestou nasušit si vlastní, máme to už v kupkách. Jinak jsem brala seono od pana Maliny...to bylo nejlepší, ale také se mi stalo, že přišly takové klacky hnusné....člověk se nesmí bát to vrátit.
  12.6.2018 13:52uj uj
  Zbyněk:
  jaxvině :-D :-D :-D
  12.6.2018 14:25Zbyněk
  Janulel: na samečka má nízkou váhu, věk pět let také není nic moc, ale tak pokud žere seno, ok. Já bych pro jistotu na veterinu zašel.

  Nonyna: krásné váhy! Škoda toho jednoho, zřejmě se chudák udusil. Já jsem loni přišel o devět mladých a samičku, porody nejsou samozřejmost, co bych dal za alespoň přeživší samičku. A krásně vybarvené, fakt luxusní bahnice:))

  Kájka: smejčit obchody a zkoušet Malinu, z deseti hnusných pytlů se dá občas vybrat jeden slušný. Pak jihočeské se žlutou etiketou, tam se taky mezi deseti pytli se shnilou, smradlavou slámou občas najde perla a má to osm kg:) Nebrat hrubší stébla. Pozor na krásně zelené a voňavé seno z Happy Zoo - vypadá luxusně, ale jsou to dráty do betonu, které nepřetrhne ani lokomotiva a odmítají to i otrlé, kokořínské ovce:)
  12.6.2018 20:26Veronika5
  Tak TOHLE je GENIÁLNÍ! Tenhle výběh http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/ohradky_plast/288832 a tahle přepravní taška http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/ohradky_plast/276207 se dají zkombinovat! Morčata budou mít dvoupokojový byt!!! https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34388
  12.6.2018 22:15Kájka
  Nonyna: A kdo je tatínek miminek? Podle fotek to vypadá na Bruna ,-)
  (všechna jsou černo-bílá)
  12.6.2018 22:42Rozik
  Janulel - U některých morčátek věk hraje roli, aspoň u nás důchodci po 5-ti letech také "ztrácí" váhu, jsou jaksi drobnější, i když normálně žerou. Už se tolik nepohybují, takže i tím to snad může být ubyvá svaloviny, a váha kolísá. Máme důchodců celkem dost, jeden sameček už vypadal, že to dobré nebude, a najednou se "zvetil" neuvěřitelně. Jde pouze o naši zkušenost.
  13.6.2018 06:44PaajaS
  Ahoj, ráda bych si založila album, a sdílela s vámi fotky našich morčátek, ale nevím, jak na to. Psala jsem sz adminovi, uvedenému v pravidlech, ale už je to určitě měsíc, a odpověď žádná. Poradíte? Registrovaná jsem...
  13.6.2018 08:42Janulel
  Rozik: děkuji za trochu uklidnění. Jen mě to tak vyděsilo, že váhá pomalu klesala. Měl vždy kolem 1,1 kg tak půl roku zpět se držel na 1 kg a teď má cca 900g ale váha již nejde níže. Je drobnější, ale jako hubené morče nevypadá. Teď co se ochladilo, tak je morčik zase více živější. Koupila jsem mu i bojinkove seno, které mu chutná a přes noc se mi do něho pustil. Ješte chvilku a už budeme mít i domácí seno, tak to budou hody. Dala jsem i včera raději probiotika a vitamíny a budu chvilku podávat ať bříško nastartujeme. A máte také zkušenost, že by přes léto, když je tráva morčik odmítal některé druhy zeleniny? V zimě mu hrozně chutnal fenykl a rapikaty celer. A teď když mu ho dám někdy do misky, tak si toho ani nevšimne a pak to vyhazují. Teď mi sní pouze okurku, mrkev a papriku. Jinak převážně máme trávu, když mám možnost natrhat.
  13.6.2018 09:13Nonyna
  Zbyněk: Děkuji za chválu;-) Ona maminka taky není žádný drobek. Po porodu jsme ji vážili, měla 950g.

  Kájka: Ač to nevypadá, tatínek je Zeki: To malé, co umřelo mělo rezatou hlavičku a jedno z těch dalších má kousek rezatý za ouškem, na fotkách to není vidět.

  Už bychom jim chtěli dát jména,ale nepoznáme pohlaví....má teda tip, že jsou 2 kluci a jedna holka...respektive 2 jsou stejného pohlaví a jedno jiné. Zkusím odpoledne nafotit, jestli mi pomůžete to určit...

  PaajaS: Jak píšeš příspěvky do toho rámečku nahoře, tak tam jsou tlačítka...."Album" Také jsem to na začátku obtížně hledala.
  13.6.2018 09:49Zbyněk
  Janulel: propad váhy o 200g je docela ok, obvykle samci váží tak kilo a půl:)

  Nonyna: po třech dětech 950g, to je opravdu megasamička:) Moje většinou spadly pod 800 :) S pohlavím počkej ještě cca týden, pak už to bude jasnější, posledně nepoznala první týden pohlaví ani moje známá zkušená chovatelka, prostě ten pindík vidět nebyl a nebyl, kdežto po týdnu se už samci začnou nakrucovat a vrčet na všechno, co pindíka nemá:))
  13.6.2018 10:05Janulel
  Zbyněk: to náš případ určitě není. Náš morčik nikdy neměl více jak 1.200g .Když se k takové váze blížil, tak to už byl docela kulička. :)
  13.6.2018 11:11uj uj
  PaajaS:
  Nahoře v tom zeleném rámečku, co do něj píšeš příspěvky na diskuzi, je vedle tvé přezdívky tlačítko Alba. Klik - a opět vedle přezdívky nahoře je tlačítko Založit nové album. Když na to klikneš, otevře se ti tabulka, kde vyplníš název a případně popis alba, pak kliknout na tlačítko Vytvořit. Teď je album vytvořené (objeví se ti opět po kliknutí na Seznam alb - tlačítko vedle přezdívky vpravo) a musí se do něj nahrát fotky. Nahrávají se tlačítkem Vybrat obrázky k odeslání - vybereš, můžeš pod to do rámečku napsat i popis. A to by mělo být celé :-) Těšíme se na tvoje chlupáče :-)
  - - - - -
  Hmm, proč vlastně už nikdo nechodí na MorChat? :-(
  13.6.2018 11:31Kájka
  Nonyna: Tak jedno jméno máte už jasné -Shawn :-))
  13.6.2018 11:45Ehrena
  Zbyněk, to s tím kilem a půl u samců myslíš vážně?
  Já tedy nevím, ale z našich cca 20 samců, co jsem za život měla a mám, tolik neměl ani jediný.
  Asi dva se blížili k váze 1,4kg, ale to už byly pěkné koule, a že byli přitom oba dva velcí, a to už jsem se snažila, aby dál nepřibírali a spíš šli s váhou dolů. Jinak naši samci mívají průměrně tak 1250g, myslím tedy tu nejvyšší váhu během života, po pátém roce mi jdou taky většinou s váhou dolů.
  13.6.2018 12:13Kájka
  Jestli se nepletu, tak samečky, které váží kolem 1,5 kg (někteří) má Jezzabel.
  13.6.2018 12:21Ehrena
  Kájka, to už jsou ale spíš výjimky, myslím, že průměrná váha samců to není.
  13.6.2018 12:44Kájka
  Jasně, já si to ani nemyslím. Vím, že to jsou ti největší. A potom jsou už cuyové ,-)
  Náš Vilda váží cca 1100 g (tedy měl nedávno tuto váhu -ve věku 18 měs.) a nemyslím si, že by byl nějaké "nedochůdče" (hubený není).
  13.6.2018 13:39uj uj
  Snad nevadí, že dávám odkaz sem a ne na inzerci - ale mrkněte, někdo prodává docela hezké bydlení: https://www.sbazar.cz/markita752/detail/43184517-klec-pro-morce
  13.6.2018 15:52klioo
  Ahoj, mám morčíka kterému je skoro 6 a půl roku, hodně zhubnul, váží ted 700 gramů, žere normálně akorát mu to trvá trochu déle, ale zuby má v pořádku, myslíte, že ho mám dokrmovat kaší Rodicare? nebo je to normální u těch starších morčíků, že jim takhle ubývá váha?
  13.6.2018 15:58Ehrena
  Klioo, podívej se do diskuse trochu níže, už se tu o tom psalo.
  Záleží na tom, kolik morcik a za jakou dobu zhubl.
  13.6.2018 16:21klioo
  On zhubl tak v průběhu 1 roka 500 gramů
  13.6.2018 16:29Kájka
  klioo: A na veterině jste byli?
  - - - - -
  Morče zhublé o 1/2 kila mi přijde jako velký úbytek váhy :-(
  13.6.2018 17:34klioo
  Jojo všechno je s ním prý v pořádku, že je to nejspíš tím stářím
  - - - - -
  Tak mám mu dávat ten RodiCare?
  13.6.2018 18:00majawa
  klioo - jestli normálne baští nemusíš dokrmovat. už je to stařeček, takže mu to tak stačí. :)
  13.6.2018 18:03klioo
  majawa: dobře, on má chut k jídlu, jen už toho nesní tolik co dřív a bojím se, aby váha nešla pod 700 g, dávám mu jídlo co to jde :)
  13.6.2018 18:08majawa
  klioo - pro pokoj duše mu můžeš ten rodicare namíchat a zkusit jestli bude líp jíst. aspoň se mu povzbudí trávení :).
  13.6.2018 22:36Ehrena
  Klioo, to je teda docela velký úbytek váhy. Naši samečkové na stáří zhubnou tak 200 gramů, ale to během roku nebo dvou let.
  Jedna naše samička už tedy sedmiletá takhle hubla, přestože hodně baštila, měla tedy veliké cysty na vaječnících a kdo ví, jestli už tam nebyly i nějaké nádory. Tu jsem tedy přikrmovala, byla tím přímo nadšená a to hubnutí se zastavilo, i když s váhou nahoru už moc nešla. Příkrmovala jsem ji tedy až do její smrti, dvakrát denně, ráno a večer. Jinak taky těm hubenym jedincům přidávám ovesné vločky.
  14.6.2018 10:00Nonyna
  Ahoj všichni, tak maličcí od Nonynky jsou v poho, mají dnes ráno váhy: 110g, 111g, 115g, mám z nich radost, po kleci už lítají jako torpéda a ochutnávají vše, co najdou.
  Včera nás však doma čekalo boží dopuštění:-((( Porodila nám druhá samička Rozinka(saténka). Byla to hotová jatka....tři mrtví tam leželi v krvi a v koutku se krčilo cosi neuvěřitelně maličkého, do kterého co chvíli někdo vrazil,až se pokácelo. Chtělo se mi nad ním brečet, ale musela jsem být statečná kvůli dcerce. Čekali jsme porod až o víkendu, takže opravdu překvapení. V kleci byl s nimi ještě samec...toho jsem hned přestěhovala, uklidila mrtvolky a šla se podívat na to malé nic, na které Róza několikrát šlápla, až zakviklo. Zvážila jsem ho, měl 65g. Bála jsem se, že mu Roza ublíží a tak jsem ho strčila k Nonyně a jejím mladým..Nony ho olízala(nebyl ani místy dokonale po porodu umytý), zkoušela jsem ho přikládat k cecíkům, ale vůbec nevěděl, co má dělat. Aspon ho hřáli ostatní svými tělíčky v pelíšku. Dokrmila jsem ho kotěcím mlíčkem, docela se oblizoval. Nechala jsem ho u Nony cca 3 hodiny a pak jsem ho zkusila dát znovu k mamince Roze. To bylo přivítání, maličké začalo kvíkat, když jsem ho přiblížila k mámě a ona ho nakonec přijala a začala ho olizovat a starat se o něj. Nevíme, jestli umí od ní pít, tak ho pár kapkami dokrmujeme po 3 hodinách.
  14.6.2018 18:18Zbyněk
  Nonyna: to se bohužel stává, někdy je slabší samička, v tomto případě je zcela evidentně něco v nepořádku a hlavně už jí nepřipouštěj! Maličké se zatím chová dobře, maminka také, pokud už olizuje cecíky, tak by mělo být vše v pořádku. S tím dokrmováním to nepřehánej, spíš vůbec a pozoruj, jestli maličké pije. Pokud bude aktivně tahat, nepřikrmuj, zítra by se měla váha ustálit, předpokádám, že dneska spadme tak na 60, možná méně, ale jestliže je životaschopné, tak bych mu zkusil dát šanci na kojení. Samička je nastavená na čtyři, mléka bude mít dost a není nutné, aby se jí zastavila laktace, protože uměle nakrmené mládě nebude dostatečně sát. Samečky je příště dobré odděllit včas, protože samička má fertilní říji a klidně už může být znovu nakrytá! To by v jejím případě nemuselo vůbec dopadnout dobře. Držím palce, ať to oba zvládnou!
  14.6.2018 18:41Lístek
  Asi blbá otázka..ale jak byl starý nejmladší sameček,který vám obskočil samičku?..vaše vlastní zkušenost..(měla jsem těd u holek 5měsíčního a pak 7měsíčního a ani jeden nic..:-(..)..Díky..
  14.6.2018 22:31PaajaS
  Uj uj, Nonyna, díky za radu. Já to tam fakt nemám.. Vedle přezdívky mám morchat, zprávy, odhlášení, obsazené přezdívky. Možná, že tu nejsem dost dlouho, prý jsou alba jen pro déle přispívající členy.
  14.6.2018 22:42Kájka
  Pavlo, asi by Ti to musel povolit admin (myslím).
  14.6.2018 22:43Ehrena
  PaajaS, https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=pravidla
  Podle toho, co je tam psáno, bys měla požádat anhelli o přidělení alb, když ti je zatím ještě nedali.
  Já je tehdy před lety dostala hned po registraci, tedy po několika příspěvcích do diskuse, protože jsem potřebovala poradit, takže jsem psala hned. Nejsem si jistá, jak to funguje teď.
  15.6.2018 00:55Rozik
  Nonyna - Přesně , jak píše Zbyněk, nechej maminu, ať se stará, pokud ho bere pod sebe, zahřívá, tak ho 2x denně zvaž, a moc do nich nezasahuj. Pokud má sací reflex, bude pít. U saténů je někdy problém, jsou drobnější a pokud tam byl samec, mohla mamina zazmatkovat. Mamině podstrojuj, je tráva, ta by měla zabrat, a dávej ovesné vločky, granule, dobré seno. Někdy samičky po porodu nechtějí moc jíst, ale trávě neodolají, dávej samičce trávu kromě zeleniny. Dobrý by byl i zelený fenykl, každý den kolečko. Držím palce, nechej je v klidu, váhu mimča hlídej.
  - - - - -
  Podstrojuj i té druhé samičce, jak bude kojit, váha nezůstane taková, jako po porodu, tráva, vločky, granule, seno, voda samozřejmě stále. Zelenina, jablíčko, jinak ovoce nedáváme.
  15.6.2018 07:50Nonyna
  Zbyněk, Rozik, děkuji za podporu a rady. Maličkej žije a má už dokonce 70g, což je o 5g víc než jeho středeční porodní váha! Už věřím, že to dá. Samičkám samozřejmě podstrojujeme, mají 3x denně čerstvou trávu, vločky, granulky Versale laga, seno od pana Maliny. Zeleninu dáváme hlavně mrkev, celer a řepu; bojím se, aby se nenadmuli třeba po brokolici, na kterou jsou sice zvyklí...a hlavně u té první samičky ti malí čertíci žerou všechno, na co přijdou.. Fenykl mě nenapadl....koupím jim ho.
  Dnes budu vyměňovat klece, tak jsem zvědavá, kam tu drobotinu dám....asi budu muset postavit vnitřní výběh, který přes léto nestavíme(ono to zabírá velké místo, máme 2x2m), protože všichni hodí do venkovního...jenže tam by maličcí prolezli mezi dráty.
  15.6.2018 08:46Buub
  Lístek

  cca šest neděl? dvouměsíční už jsou bezpečně plodní. pětiměsíční samec je už u mě normálně chovný samec, žádné miminko.
  15.6.2018 09:57Lístek
  Buub..no já vím..Ale mám 3 samičky.2 roky,1,5 roku a 1,3roky..všechny po jednom vrhu..Měla jsem u nic 2 různé samečky (5 měsíců a 7 měsíců)..oba u nich byli 5 týdnů..a..a..nic!..Ani jedna samička..:-(..tak to nechápu..
  15.6.2018 10:30Kytička
  Paaja S, když jsem se registrovala, také jsem tam alba neměla nastavené. V pravidlech jsem se někde dočetla, že to snad závisí i na počtu příspěvků. Takže jsem ze začátku víc přispívala a po pár dnech už se mi tam kolonka alba objevila.
  15.6.2018 21:20Zbyněk
  Nonyna: já bych klidně dal obě samičky i s mladými spolu, pokud máš větší klec. Prcek nebude osamělý a holky se budou klidně střídat v kojení. Jinak až saténka dokojí, nechal bych jí tak měsíc zmátořit a potom bych jí přeléčil silnými atb, prootže tam klidně může být zánět a proto došlo k úmrtí mladých. Nenech se odbýt Enrogalem, to je slabé, chtělo by to nějaký morčecí Augmentin - poradí Buub. Něco, co zabere na bakterie v děloze.
  - - - - -
  A hlavně už jí znovu nepřipouštěj, i když někdo bude tvrdit, že se to stává.
  15.6.2018 23:07PaajaS
  Ehrena, Kyička, díky za rady. Anheli jsem psala, tak zkusím víc psát i sem, třeba to pomůže. Ztím hlavně pročítám, a vstřebávám informace.
  Ale vlastně mně napadá i dotaz. V sekci o krmení jsem zkoumala, které rostliny morčátka můžou, byly mj i hkuchavky, s poznámkou, že dât pozor, aby to nebyl popenec. Je popenec pro morčátka jedovatý? Mám ho na zahradě dost, a i na místě, kde máme nechanou delşí trávu pro morčata. Tak už jsem kolikrát přemýšlela, jestli náhodně utržený kus s hrstí trávy jim může ubkížit, nebo jesi to třeba sami vynechají. Díky ;-)
  - - - - -
  Jupí, už to jde. Tak se můžete seznámit s našimi kluky z ChS DaMi :-).
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34394
  16.6.2018 08:41Buub
  PaajaS

  popenec nebo hluchavka, to je jedno. čeleď hluchavkovité se vyznačuje kromě jiného velkým obsahem aromatických silic, koneckonců vzpomeň jak chutná mateřídouška, máta, tymián. popenec prý chutná jako pepř. prostě jedovaté to není, ale morčata to často nežerou.
  - - - - -
  Enrogal není slabý, je to naopak silnější antibiotikum než augmentin. A protože u morčat moc antibiotik nepřichází do úvahy, pro takové věci je enrogal stejně jediné použitelné. Ale kdyby měla saténka bakterie v děloze, tak už jí je teď viditelně blbě.

  Ne každá samice je dobrá matka.
  16.6.2018 17:48Zbyněk
  Buub: vidíš a mojí Adélce pomohl Enrogal s močákem poprvé tak na měsíc, pak jsem dostal silnějšjí (nepamatuji si název, ale zjistím), tem pomohl na čtyři měsíce, třetí byl znovu enrogal a to už čůrat krev a naříkat nepřestala. Pak to dořešila čína, má na papírlu sice stále stopové množství krve, ale jinak bílkovina, ph, koncentrace, všechno perfektní, z močáku zmizell polyp a čůrá krásně a bez skuhrání.

  Tu samičku bych ale už rozhodně nepřipouštěl, po mých zkušenostech. Ani prosincovou Bublinku si po jejích startovních problémech se střevy netroufnu připustit, proto jsem si vzal Barušku:)
  18.6.2018 13:22motýlek
  dobrý moje morče se chová podivně... pořád na mě vrčí a když mu čistím klec nebo mu vyndavám misky tak mi ůtočí na ruce... jednou už jsem myslela žemu něco je jako že ho něco bolí nebo ze je nemocné ale nevykazuje známky ničeho takovýho... Je to 1 letá samička. prosím poradte.
  18.6.2018 19:52Beranek
  Prosím, komu to není lhostejné, podepište se pod petici. Za všechny slepičky děkuji! :)
  https://www.jaktosnasi.cz/#petice
  18.6.2018 20:49Buub
  Beranek

  No, jestli si myslíš, že chovy na podestýlce jsou nějaké lepší, nejsou.

  Než podepisovat petice by stačilo, kdyby lidem nepřipadalo vejce za čtyři pět korun drahé.
  18.6.2018 23:26Kájka
  Buub: Máš pravdu. Mě osobně nepřijde 4-5 Kč za vejce hodně (co to je v dnešní době...) Vždyť jich moc nejíme. U tohohle to totiž začíná.
  - - - - -
  Jinak -Kristýna to jistě myslí dobře.
  19.6.2018 12:17LB
  Buub: proc nejsou podestylkove chovy lepsi?
  19.6.2018 13:13Zbyněk
  Řekl bych, že "ANo bude líp" se na slepičky nevztahuje, když už jste odbočili od morčat... http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2512786-kde-se-bere-ceske-vejce-v-preplnenych-klecich-kde-slepice-bez-peri-a-s-otevrenymi
  19.6.2018 14:16Nonyna
  motýlek: máme jednoho takového morčecího kluka. Člověk se musí chovat opatrně, aby ho nekousl. Přišla jsem na to, že nemá rád, když ho při vyndávání z klece chci chytit do rukou....je mu to prostě nepříjemné....ale našli jsme způsob, jak to dělat= nabíráme ho do papučky...on už ví, že půjde ven a sám si tam naskočí;-) jestli máš morče jen jedno, tak může být nervozní z toho, že nemá kámoše a je v kleci sám.
  19.6.2018 14:42Buub
  LB

  Nejsou. Hustota osazení, osm na metr. Tzn. soukromí ani místo pro sebe nemají. Podestýlka... no, myslíš si, že jim třeba během turnusu někdo čistí? V těch halách bývá amoniaku že se tam nedá vydržet. A mrtvolky tam nikdo nemůže posbírat ani kdyby chtěl.
  19.6.2018 20:46Kájka
  Nonyna: Jak se daří vašim morčecím mimčům? :-)
  20.6.2018 07:57motýlek
  Nonyna moc děkuju za radu no asi to vypadá že Málinka dostane kámošku
  20.6.2018 10:06Nonyna
  motýlek: to je paráda, že Málinka bude mít kámošku, to bude ráda. Načti si někde seznamování, aby to proběhlo v klidu. Má být vyměněná podestýlka, aby seznamování proběhlo jakoby na neutrální půdě. A první bych to možná zkusila ve výběhu(jestli máte) se spoustou dobrot, aby se pozornost rozptýlila;-) Hlavně aby v kleci měla každá morčecí holka svůj přístřešek nebo domek, 2 mističky...Budeme mít asi za měsíc holčičky k odběru, kdyby ses chtěla podívat v albu;-)
  - - - - -
  Kájka: Díky za optání. Morčecím miminkům se daří moc dobře. Ty 3 z prvního vrhu od Nony jsou už veliký kolem 150-165g, jsou to všechno holky. Původně jsem si myslela, že je 1 holka a 2 kluci;-) Ovečka Shaun je pěkně ukníkaná. Když ji vyndáme z klece, tak ječí jako blázen:-) Mazlíme je o 106, aby byly zvyklé na člověka. Už chodí i ven do výběhu...musela jsem instalovat ještě jednu ohrádku do ohrádky, aby neprolezly ven. Žerou všechno, co najdou v kleci,ale ještě jim to trvá děsně dlouho, než ukoušou třeba stéblo sena:-)
  Maličkej jedináček Billy od Rozinky je opravdu kluk, je takovej bojácnější než trojčata od Nony...asi proto, že je sám. Má už 109g(porodní váhu měl 13.6. 65g). Miluje vločky...jak je malej, tak v té misce vždycky celý zahučí:-) Dcerka mě pořád moří, že si ho musíme nechat, když jsme s ním na začátku tolik zkusili...
  20.6.2018 12:52Kájka
  Nonyna: Jste šikovní :-)
  Vidím to u vás takhle - zůstane Billy + Shawn :-)) ať není lichý počet ,-)
  - - - - -
  Prodávali jsme starou klec. Včera pro ni přišel pán a říkal, že koupili své morčince kámošku (od chovatelky), ale zanedlouho zjistili, že to je sameček ,-))
  20.6.2018 12:59Nonyna
  Kájka: Díky, snažíme se....poslední dobou všechen čas od doby, co přijdu z práce schlamstnou morčata, nic jiného nestíhám... doma to podle toho vypadá...
  Kdyby byl Billy holka, nemám co řešit, nechala bych si ho...ale s klukama je potíž...tím, že jsou v jedné místnosti jako samice, nemůžou být po dvou, to by se zabili...takže 1 kluk=1 klec. Samičky máme 3, 2 se snesou, ale saténka Roza byla zlá na Čokinu, takže nemůžou být všechny 3 společně...bud může být Roza s Nony nebo Nony s Čokinou....
  20.6.2018 13:33Kájka
  Chápu. Já si spíš dělala legracvi. :-) Nevěděla jsem, že máte celkem 5 morčat (když nepočítám drobotinu). No, to byste měli hromadu klecí... Tak to jedině, že by Čokinka měla malou kámošku (třeba Shawn).
  Přiznávám, že nám stačí 2 morčata a práce je dost. Máme je v obyváku, takže pořád seno všude po koberci, kolem hobliny na dosah... A hlavní problém -cestování. Taháme morčíky skoro všude s sebou (na víkendy a dovču).
  20.6.2018 13:51Nonyna
  Kájka: moje dcerka měla úplně stejný nápad: nechat si Billyho a ovečku S. a legraci si nedělala:-DDD Obávám se, že budou scénky,až dojde na to, že malý pojedou do nových domovů. My s morčatama naštěstí necestujeme...mám ještě dospělou dceru, která bydlí ve stejném městě a ta k nám jezdí bydlet, když jedeme na dovolenou. Klecí máme 5(zatím)...máme na ně regál v pokojíčku dcerky...ta má někdy seno až v posteli:-)
  20.6.2018 14:01Ehrena
  Nonyna, já teda měla normálně kluky i holky v jednom pokoji a v jedné morčatárně v patrech nad sebou a měla jsem několik dvojic kluků a dvě dvojice holek a nic se nedělo. Žádné problémy.
  - - - - -
  Jinak dceru chápu, sama jsem nedokázala naše jediné morčecí mladé někomu přenechat. Zůstali u nás všichni čtyři až do konce.
  20.6.2018 14:52Nonyna
  Ehrena: Tak to máš štěstí! Přála bych si to tak mít. Naši by se fakt zabili....dostali se k sobě ve venkovním výběhu k mřížkám klece(3,1cm je rozestup mříží) a měli kousance na čumákách oba:-(; musela jsem tam dát lino,aby přes ty mříže na sebe nemohli a cvakají na sebe i přes to lino.
  Já bych si taky nejraději všecky nechala, ale už by to nebylo v mých silách....ona dcerka by všechny chtěla, ale když se kolem nich pracuje,tak se jí moc nechce. Poslední dobou vyměňuju už klece většinou sama...mě to baví...jen si toho nemůžu naložit nepřiměřeně hodně. Bude to i pro mě těžké je někomu dát. Budu se snažit pečlivě vybrat nové majitele a zajistit, aby morčík nežil sám.
  20.6.2018 16:37Ehrena
  Nonyna, a měla jsi ty kluky, o kterých píšeš, na sebe zvyklé?
  Já měla napřed ty klučičí dvojice, a pak jsme teprve měli holky. Takže kluci už spolu několik let bydleli, jen jsem se tehdy bála, jestli diky tomu, že je ucítí, nezačnou problémy. Ale naštěstí ne. Ale naši kluci nikdy nebyli s holkami dohromady, nekryli je, měli jsme vlastní jen jeden vrh, a ten sameček otec pak bydlel se svým synem. A holky zvlášť s matkou. A venku na zahradě ve výběhu jsem je důsledně oddělovala od klučičích výběhů, aby je kluci necítili.
  20.6.2018 20:02Nonyna
  Ehrena: my jsme měli nejprve 2 holky, ségry, které bydlely spolu. Potom jsme pořídili asi po měsíci kluky, ale ti byli každý z jiné chovky, ale stejně staří. Ještě před tím, než byli u samiček jsme je jako malé klučíky zkoušeli dávat k sobě ve výběhu, ale šlo to jen zpočátku, pak začali na sebe cvakat a ohánět se...tak jsem se bála a už jsme je k sobě nedali. Konzultovala jsem to s chovateli, co se vyznají a ti mi řekli, že jak je v blízkosti samice, tak kluci po sobě půjdou....tak už jsem do toho pak nešla.
  21.6.2018 07:38motýlek
  Nonyna děkuji za nabídku ale včera volala kolegyně z práce že má také malé morčíky k odběru a já už jí kývla. Dík za radu a určitě se ráda podívám do tvého alba a neboj určitě si o tom načtu víc
  21.6.2018 08:05Nonyna
  motýlek: držím palce, at si holky sednou a mají se spolu dobře;-)
  21.6.2018 08:12motýlek
  Nonyna jo jo to si zvyknou myslím že budou obě rády že se navzájem mají možná se budou poprvé trochu bát ale zvyknou si ta moje je hrozný klidas a je přátelská i když mě předtím kousala do rukou ale to neva určite to budou nej kámošky.
  21.6.2018 08:19Nonyna
  Paaja S: Koukala jsem do tvého alba, máš krásné čokoládky, miluju tu barvu....My máme taky jednu čokoládovou holčinu a momentálně ještě půjčeného čokosamečka, ten ale brzy půjde domů.
  21.6.2018 12:43PaajaS
  Nonyna, moc děkuju. Sice jsou dětí, ale jsem z nich nadšená úplně stejně :-D. Akorát mi asi mobil zkreslil barvu, čokoládoví nejsou, musím Tě zklamat. I když barva je to moc krásná. Jeden je černostříbrný, solid aguti, a jeden aguti stříbrný. Ten je světlejší. Vy tady těm barevným termínům určitě porozumíte líp, než já :-).
  21.6.2018 13:30Kájka
  Nonyna. Takže budete mít další mimča? :-)
  21.6.2018 14:47Nonyna
  PaajaS: já těm barvám právě zatím moc nerozumím;-) když jsem se podívala pořádně, tak vidím, že jsou aguti. Zaujala mě podestýlka....to je sekaná sláma? Zkušenosti dobré?
  - - - - -
  Kájka: jo, ještě budeme mít jedny čokoládky a pak už na dlouho s mladými končíme:-) My máme totiž stejně staré 3 samičky a museli jsme se rozhodnout, jestli je připustíme ted nebo nebudou mít nikdy mladé a mladé jsme chtěli, takže to je ted všechno najednou;-)
  21.6.2018 20:11PaajaS
  Nonyna, podestýlka je konopné pazdeří. Pod tím mám na nejvíc pročůrávaných místech ty dřevěný granulky. Docela mi to vyhovuje, měla jsem předtím hobliny, ty jsou levnější, ale tohle nějak působí sušší, a vůbec to nemá sklony zapáchat. I když v tom asi dost pomáhají i ty granule.
  22.6.2018 08:06Nonyna
  PaajaS: konopné pazdeří...to jsem nikdy neslyšela. My máme hobliny od truhláře, pod tím dřevěné peletky a uvažovala jsem o sekané slámě(tu bych dokázala sehnat)místo hoblin...truhlářů, co mají hobliny je čím dál míň, kdekdo pracuje spíš s dřevotřískou...pazdeří asi pro mě nebude dostupné...máme 5 klecí potřebujeme toho hodně.
  22.6.2018 08:48Veronika5
  A my zkoušíme místo hoblin "koberečky" :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34395 v kombinaci se záchodky. Stejně jsem měnila každý večer skoro půlku klece totálně pročůrané podestýlky....
  22.6.2018 09:35Nonyna
  Veronika5: koberečky jsme měli jen když měl Bruno plíseň a to jsem mu měnila 2x denně,aby byl v co největší čistotě. Ono je to hezký, ale s 5ti klecema to absolutně nedám. Měním 2x týdně, 1x jen vylopatičkuju..to znamená vyberu lopatkou počůraná místa a doplním pelety a hobliny a podruhé komplet celé s vymýváním spodku klece desinfekcí.
  22.6.2018 09:44Veronika5
  Nonyna: To úplně chápu, nechtěla jsem ti to ani doporučit, chtěla jsem se jen pochlubit :ú. Já mám proto jenom dvě, času i místa je pomálu, navíc morčata jezdí prakticky všude s námi, víc bych jich mít nemohla. Takhle v tom malém počtu si může člověk "pohrát" :).
  22.6.2018 10:19PaajaS
  Ty koberečky bych docela vyzkoušela, vypadá to zajímavě. A představa, že nekupuju a nevyhazuju takový množství podestýlky je hezká. Jste šikovní Veroniko :-). A máš hezká morčátka :-)
  22.6.2018 11:36motýlek
  Dobrásek čabásek lidi mám morče s pp a chtěla bych se svým morčetem na výstavu ale vůbec nevím jak se tam přihlásit a jak o tam chodí?????? Poradíte mi???????:-D
  22.6.2018 12:06uj uj
  PaajaS:
  My také kombinujeme koberečky a hobliny. Tady na té fotce je to snad trochu vidět - na koncích pod stříškami jsou velké "misky" s hoblinami, mezi nimi sviňky přebíhají po koberečkách
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08d49eeecaf110c80258.jpg
  Tady je to také možná trochu vidět: http://img.kralici.com/morcata/alba/08d59a388a9210c80258.jpg
  Většinou disciplinovaně čůrají do hoblin, bobky tedy trousí všude, ale to se vymete smetáčkem a je zase čisto. Čistím jednou za 5 - 6 dní (pod hoblinami napůl slámové a dřevěné pelety), koberce stačí vyprat tak jednou za ca. 3 týdny. Při velikosti bydlení bych se nedoplatila, kdybych měla podestýlat jen hoblinami. Koberečky jsou za pár korun sehnané po bazarech.
  No a expert na koberečky je tu Zbyněk, možná také přidá svoji radu :-)
  22.6.2018 12:51Nonyna
  motýlek: gratulka k přírůstku! my máme taky s PP, ale na výstavě jsme zatím byli jen morčata registrovat, tak moc neporadím...Registraci podle mne budeš muset také udělat, ještě předtím, než se nějaké výstavy zúčastníš, jako vystavovatelka. Při registraci morče prohlédnou, zda odpovídá standardu a orazítkují ti originál PP. Mrkni na stránky klubu morčat https://www.klubmorcat.cz/ tam lecos vyčteš.
  22.6.2018 13:54motýlek
  Nonyna díííííííííííííík za radu našemu přírustku se mooooooooooooc dobře daří a určitě mrknu na klub morčat takže dííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííky.:-D
  22.6.2018 22:52Rozik
  motýlek, Nonyna - Pokud chcete vystavovat, není třeba před výstavou mít registraci. Morčátko bude posouzeno v rámci vystavování a pokud dosáhne určitého bodového ohodnocení, bude moci být na základě bodů zaregistrováno (na výstavě většinou probíhají i registrace). Je třeba mít PP a jeho kopii!!! (bere si posuzovatel) k registraci a vyplnit na PP jméno a adresu majitele v příslušné kolonce na zadní straně PP.
  - - - - -
  K vystavování je nutné být členem klubu (registrovanou CHS) morčat a mít zaplacené příspěvky na daný rok.
  23.6.2018 11:42Sheena
  Muze se morcikum davat cuketa? Tady v jidelnicku jsem ji nasla a nic u ni neni, takze by mela byt v poho? Neco jako okurka? Mame jich dost na zahradce, tak ze bych jim obcas obmnenila jidelnicek 😀
  23.6.2018 16:13Bart
  Sheena - já dávám cuketu skoro každý den. Jen je sušší než okurka, tak vyžírají hlavně ten vnitřek. A taky mají raději ty menší cukety, než ty obří přerostlé. Ty moc nechtějí.
  23.6.2018 16:23Ehrena
  Sheena, Bart, mně teda morčata cuketu nejedí vůbec, máme jen kupované, nevím, možná jsou to už ty větší.
  23.6.2018 16:40Sheena
  Bart - Dekuju, vyzkousim to. Nikdy ji nemeli, tak mozna se mi na ni vybodnou, ale zkusim. Jsem zjistila, ze Felix co nezacal zrat jako maly, ted uz nechce ani zkusit. Tak uvidim.
  23.6.2018 17:47motýlek
  rozik tak dííííík
  23.6.2018 18:02Bart
  Sheena, Ehrena - během roku dávám cukety kupované, ty jsou malé. Teď už jsou na zahradě, jenomže můj táta je většinou nechává přerůst, pak jsou jak kyje a to nikdo nechce. Ale taky mi všechna morčata cuketu nejedla. Ty co mám teď, tak jim chutná. No, co morče to jiné chutě, aspoň u nás to tak za těch16 let vždycky bylo.
  23.6.2018 18:19PajaK72
  Dobrý den, můžu se prosím zeptat, kdy poznám, že je morče březí? Děti mají morčecí holku a byla se samečkem od 1. do 10. 6. nevíme jestli v té době zabřezla, tak bych potřebovala vědět, kdy asi je to možné poznat. Vážím každý týden, ale nevím, jaké přírůstky a za jak dlouho březí samička má. Samička má 9 měsíců, tak bych ráda abychom to do roka stihli :)
  23.6.2018 22:23Buub
  devět dní je dost málo, to by bylo hodně o štěstí. klidně vůbec během té doby nemusela být v říji. jinak nejdřív se to dá poznat za měsíc, ale jen u některých samic a čistě podle pocitu z břicha. když nemáte osaháno, tak hmotnostní přírůstky a viditelné zvětšování břicha můžete vidět poslední 3 týdny březosti.
  24.6.2018 09:58Kájka
  Zkusila jsem vzít domácí luční seno na inzerát, který byl tady, a vypadá dobře (v pátek došlo), morčounům jede. :-) Tak kdyby měl někdo zájem... Není ale levné (asi 55 kč/kg,s poštovným více).Tak to je spíš pro ty, co mají 1 -2 morčata (ne hromadu hladových chlupáčů).
  - - - - -
  Ten inzerát tady asi už není, protože se odsunul díky těm blbým reklamám na Casino (nebo co to je) :-( Tak, kdyby měl někdo zájem, písněte mi do SZ a já vám dám kontakt na pána. Seno se dá vyzvednout osobně v Praze.
  24.6.2018 10:17PajaK72
  Buub děkuji, budu sledovat a když za ten měsíc nebude změna nastěhujeme zase ženicha 😊 Snad to vyjde. Škoda že není morceci těhotenský test 😁
  24.6.2018 10:50Veronika5
  Ahoj! Slíbila jsem, že až otestuju pratelné nepromokavé podložky, že o tom poreferuju - tady to je: vespod tohle https://www.unuodesign.cz/kocarkovina-jednobarevna-2/ nebo pokud by bylo potřeba aby to bylo úplně nepromokavé, tak tohle https://www.unuodesign.cz/ii--jakost-pul-nepruzny--bila/ . Kočárkovina je tužší a líp drží tvar, proto jsem jí dala přednost. Navrch flís jako savá vrstva. Použitou podložku je možné vyprat, nebo usušit a použít víckrát. při počurání uschne a v porovnání s jednorázovou podložkou mnohem míň smrdí. Po vyprání v pračce je velmi rychle suchá. Do klece mám pod ni objednanou ještě pěnovou koupelnovou podložku, aby to měli měkčí. Nafotila jsem do alb, jak to vypadá v praxi.
  24.6.2018 16:11Zbyněk
  PajaK72: aby samička spolehlivě zabřezla, tak musí být se samcem 24 hodin denně po dobu alespoň jednoho měsíce. Říje bývá tak po dvanácti - šestnácti dnech a ne při každé se to povede, někdy si samička postaví hlavu a samec má smůlu. Někdy si samice připustí samce i mimo říji, ale samozřejmě z toho nic není
  24.6.2018 17:05Possiblly
  Prosím, zkušenosti soužití samice 1,5 let a mladá 3 měsíce?
  - - - - -
  Ještě dotaz jaký šampon používata u teddiku na lupy a roztok na čišteni oušek?:-)
  24.6.2018 19:26Morčinky
  Ahojte, chtěla bych se zeptat, zda můžu nechat u těhotné samičky její spolubydlící? Děkuji
  24.6.2018 20:38Rozik
  Morčinky - Ano, samičku u březí samičky můžeš nechat.
  - - - - -
  Possiblly - Soužití by mělo být bez problémů. S teddíky snad poradí někdo, kdo je chová, já nevím.
  25.6.2018 08:50kittyZpotkaniDiskuse
  Ahoj všem,

  po čase se k nám zase dostala morčátka k adopci. Původně jen jedna samička a její mládě, samice však byla nakrytá a teď nám tu píská ještě šest prcků. Poprosím o sdílení na fb a mezi morčatáři, rádi bychom všem našli zodpovědné majitele. Děkujeme za pomoc, veškeré info i foto zde
  http://kvikal.grovik.net/stranka-75-Morcatka_k_adop
  25.6.2018 11:19Ehrena
  Prosím o radu.
  Naší pětileté samičce se během dvou dnů udělala veliká boule pod krkem. Boule je v místech, kde morčata mají vole. Je veliká a tvrdá. Hned včera večer jsme jeli na veterinu a veterinář to odhadl na absces. Nijak do toho ale nepíchal, takže by v podstatě mohlo jít i o nádor, ale ten by asi takhle rychle nevyrostl.
  Nejsem si ale jistá správností řešení, zatím do toho nechce řezat, nasadili hned antibiotika injekčně (marbocyl) a máme zatím denně jezdit na kontroly a další injekci.
  Nevím, jestli tohle řešení není špatné, jestli by to nechtělo řešit ihned urychleně.
  V tohoto veterináře mám jinak důvěru, jezdíme už k němu léta tady na chalupě se všemi našimi zvířaty. Přes morčata ale odborník není, močový kámen u našeho Matýska před lety operovat nechtěl, že s takovými operacemi u morčat zkušenosti nemá.
  A teď si nejsem jistá, jestli je jeho rozhodnutí v tomto případě správné.
  Samička se přes tu velikou bouli na krku chová, jako by jí vůbec nic nebylo, normálně baští, ale mám strach, jestli to nemůže vadit při dýchání, i když zatím na to nevypadá, a taky aby to neprasklo a nenateklo dovnitř. To jsem vetovi i včera řekla, ale říkal mi, že by to prasklo spíš ven, že to vypadá podkožní.
  Prosím všechny zkušené, aby se k tomu vyjádřili, já s abscesem ještě žádné zkušenosti nemám, jen tady vyčtené, a teď váhám, jestli se nemám sebrat a odjet s našimi všemi zvířaty do Prahy a řešit to tam. Navíc si nejsem jistá, jestli tenhle veterinář má vůbec inhalační narkózu, v roce 2011 ji tedy určitě neměl. Včera jsem se ho zapomněla zeptat.
  25.6.2018 13:34Kájka
  Ehrena: Je to jenom podkožní absces nebo kde je? se zubama do nesouvisí? (od kořenů zubů).
  Je dobře, že dostala antibiotika. I kdyby to samo prasklo, tak bude zajištěná.
  Mám zkušenost s abscesem u králíka, ale to bylo od zubů (na spodní čelisti).
  - - - - -
  Co RTG apod., dělali na veterině?
  Volte určitě raději inhalační narkózu a nejlépe u odborníků, takže radši do Prahy... (např. MUDr. Valeš)
  - - - - -
  Aha, tak to bude asi podkožní... Ale já bych chtěla udělat RTG nebo sono.
  25.6.2018 18:28Morčinky
  Ahojte, ještě bych se chtěla zeptat, v jaké asi týdnu březosti bude samička, když už jdou vidět pohyby miminek, kdy asi tak porodí? Děkuji
  26.6.2018 07:23Zbyněk
  Morčinky: cca dva týdny, ono také záleží na počtu miminek, ale 2 - 3 týdny do porodu maximálně, spíš ty dva.
  26.6.2018 08:36Ehrena
  Kájka, tak jsme byli včera na kontrole a injekci a domluvili jsme se na operaci v Praze. Inhalační narkózu opravdu nemají. Navíc se na to včera dívali dva doktoři a moc se jim to nelíbí, je to prý neohraničené a přímo na těch krčních cévách, takže se to asi bude špatně operovat. Rentgen nedělali, sice jsem se na něj ptala, ale nakonec jsme se domluvili, že to si udělají přímo v Praze. Jen teď nevím, kde tu operaci řešit, jestli na Erice, kam jsme doteď jezdili s morčaty, tam by to šlo hned zítra, nebo raději zkusit toho Valeše, ten je tam až ve čtvrtek.
  Od zubů bych řekla, že to nebude, doteď baštila pořád velice dobře.
  Je to jedna z těch dvou morcinek, co jsme pořídili k našemu Brumíkovi po smrti jeho Světlinky.
  Je sice pětiletá, ale u nás je teprve asi dva měsíce. Strašně hodná a milá. Hrozně se o ní bojím.
  Ta naše smůla snad nebude mít konce. :(
  Teď nevím, jestli ji nechat operovat na Erice, kam jezdím s morčaty, nebo raději u toho Valeše, který tam má být ale až ve čtvrtek. Na Erice by ji mohli vzít už zítra, kdy jedeme do Prahy.
  - - - - -
  Jak to po sobě čtu, koukám, že jsem tam dvakrát opakovala jednu věc. Už z toho blbnu, sorry.
  26.6.2018 14:22alla
  Ehrena: Nebo ještě zkuste zavolat do Prahy na Veterinární kliniku na Hůrce. Tam zítra slouží 2 vetky specializující se morčíky, ale samořejmě nevím, jestli mají volno. Hodně štěstí.
  26.6.2018 16:25Gabca.mat
  Dobry den mohu se zeptat..muzu dat boudu morceti kdyz ji pred ni meli jiny morcata..
  26.6.2018 17:05IjaSv
  Ehrena - držíme všechny packy!
  26.6.2018 19:30Rozik
  Gabca.mat -Pořádně ji umyj nejdříve octem, pak opláchni teplou vodou a nechej vysušit, pokud je boudička dřevěná, mokrou nebo vlhkou morčatům nedávej. Až pořádně umyješ a bude suchá, můžeš ji morčeti dát. Ale bude asi do ní čurat a bobkovat.
  26.6.2018 20:49Nonyna
  Ehrena: držím pěsti, ať to s morčinkou dobře dopadne....dej vědět.
  26.6.2018 21:15Kájka
  Také držíme morčince všechny palce a pacičky!!!
  26.6.2018 22:17Ehrena
  Všem moc děkujeme, asi skončíme na Erice, volala jsem k tomu Valešovi, je tam až ve čtvrtek a má hodně objednaných pacientů, tak nevím, jestli bychom se k němu dostali, i kdybychom tam čekali.
  Na Erice nás vezmou hned zítra bez problémů prý.
  Dnes se Bělince na to koukali už tři doktoři, a ještě prý to může být cysta na slinné žláze. No nevím, je to hrozně veliké, a ona se pořád chová, jak kdyby nic, normálně jí, jen sahání na to od vetů jí vadí. A dnešní třetí injekce ATB jí taky nějak vadila víc než ty předešlé. Chudinka, to ještě neví, co ji čeká. :(
  27.6.2018 18:12Zbyněk
  Ehrena: cysta myslím tak rychle nevyroste, i když mohla být uvnitř a pak se vyloupla. Ach jo. Na Erice se jí ujme Kasanová? Ta je šikovná a přes hlodavce. Na Hůrce nemají místo? Jsou prostě nejlepší. Buub by jí to neudělala?
  27.6.2018 19:21Ehrena
  Tak jsme doma z veteriny, byl to absces. Není to žádná radost, ale tak jsem se bála se nádoru, že jsem teď ráda, že je to tohle.
  Dělala jí to Kasanova
  - - - - -
  Jdu to dopsat na počítač. Ten tablet už mi jde na nervy. Buď mi vždycky všechno vymaže, dřív, než to stihnu odeslat, nebo mi to odešle dřív, než dopíšu.
  Dělala jí to Kasanová, ale Vozková se na to přišla podívat, protože jsem s ní o tom včera telefonovala a říkala jí, jak je to veliké, a sama říkala, že to tedy veliké je. Asi to čekala menší.
  Zkusily to napíchnout inj. stříkačkou a hned ji vytáhly plnou hnisu. Tak morčinku hned vzaly na operaci, za 40 minut to bylo hotové, morčinka už probuzená baštila v přepravce seno. Má tam jen takový cca 2-3cm řez, nevybíraly to celé i s tím pouzdrem, jen to vycucly a pročistily a dál jí to mám dvakrát denně čistit, jen mi doma došlo, nemaje v tom praxi, že jsem si to měla nechat ukázat, že vůbec nebudu vědět, jak na to. Jak to do toho řezu dovnitř vstříknout a zase dostat ven.
  Jen je ještě problém, že ji mám nechat oddělenou a na podložkách, a to na dlouho, i na chalupě, a když jsem ji dala tady doma samotnou do boxu na podložky, byla z toho úplně vedle, taková celá přepadlá, a uklidnila se teprve, když jsem jí tam přidala kámošku. Teď tam spolu spí, jedna namáčknutá na druhou, ony jsou tak zvyklé. A Brumík je zase sám.
  Máme ještě dávat minimálně 14 dní atb. a kdyby se boule zase zvětšovala (protože zatím to vypadá, že tam ještě trochu zbývá), tak bychom museli zase přijet a vyřízly by to celé i s tím pouzdrem. Ach jo! Jo, a rtg nedělali, i když jsem se na to ptala, prý jedině kdyby se to opakovalo, teď usuzují, že se o něco píchla(o seno).
  Na Hůrku jsem volat nezkoušela, pořád jsem chtěla zkusit toho Valeše, ale nakonec jsme se domluvili doma takhle.
  Tak držte palce, ať se to lepší, a ne nějak komplikuje.
  27.6.2018 19:21Veronika5
  Ehrena: Držíme palce při léčení!
  27.6.2018 19:55Kájka
  Ehrena: A kdy pujdete na kontrolu?
  Držíme dál palce a pacičky! :-)
  27.6.2018 20:06Jezzabell
  Ehrena: Zavolej Valešovi- měla jsem s eMíkem to samé, došlo mi to ve spojení absces.
  Boule jak švestka, co se zvětšovala hodinu od hodiny jak sopka. Valeš si ho tam rovnou nechal- hned ho operoval a odpol jsem si pro něj jela- vyřízl to nahned celé. Jak říkáš, cca 3cm řez, eMík týden na atb na podložkách a ťukyťuk!! doteď je to krásně v pohodě, nic se nevrátilo, vytáhl stehy a hotovo;)!
  Zavolej tam a domluv se se sestrou, že si na něj počkáš v čekárně, i neobjednaná. Jestli je tam od tří, buď tam už v půl a počkej si! Třeba to vybere celé, asi to bude lepší. Nechápu, proč to neudělali nahned, ale aspoň, že se jí ulevilo- to je moc dobře!
  28.6.2018 13:41Nonyna
  Ehrena: To je dobře, že to není nádor. Absces určitě zvládnete.....držím pěsti a posíláme pozitivní uzdravovací energii!
  29.6.2018 23:43Ehrena
  Konečně se dostávám k počítači, čímž se omlouvám všem, kteří mi psali a mysleli na nás s Bělinkou.
  Bělinka se sice včera přes den jevila docela dobře, sama jedla, nebylo potřeba přikrmovat, ale Jezzabell mě zviklala s tím, že by se to mělo vybrat všechno, celý ten absces, a tak jsme jeli navečer k Valešovi. Nezkoušela jsem volat předem, prostě jsme riskli, že se buď k němu dostaneme nebo ne. A naštěstí jo, tedy aspoň si myslím a doufám, že to bylo štěstí pro Bělinku. Jezzabell, odkázala jsem se na to, žes mi to poradila, abych to zkusila zkonzultovat ještě raději s ním, tak doufám, že nebudeš mít u něj zle proto. Ale víc pacientů je vlastně jejich zájem, myslím.
  Byl opravdu moc hodný a ochotný, ihned ji vzal na další operaci, i když mi řekl, že neví, jestli to ona zvládne, druhou narkózu hned druhý den a v pěti letech.
  Moje holka šikovná to zvládla, ale bohužel, byly dvě varianty, které čekal, že to bude od zubů, tobyla ta horší, protože tam se ta rána musí nechat otevřená a vyplachovat dlouhodobě hnis a brát dlouhodobě atb, nebo že je to od slinné žlázy, tam by se to mohlo hned zašít. A normálně nechat zahojit. Bohužel to byla ještě další varianta nakonec, prý jí to jde z uzliny a tam se to nedalo celé vybrat i s tím pouzdrem, protože mezi těmi cévami a tepnami na krku se to prostě nedá. Takže vybral, co šlo, bylo toho ještě prý jako pingpongový míček asi, co tam zbylo po operaci na Erice.
  Říkal, že bez té další operace by nebyla šance, aby se to dostalo ven, i kdybych jí to pročišťovala.
  Tak, jak mi na Erice řekli. Ale musel jí to nechat otevřené, protože prý přístupem kyslíku by se měl zlikvidovat i ten zbytek, co tam ještě zůstal. Takže má zašitý jen kousíček a velkou otevřenou ránu do krku, kterou jí musím jednou denně čistit hypermangánem. A atb na min. další dva týdny dávat.
  No když jsme přijeli domů, moc nadějně to nevypadalo. Bělinka vibrovala, jen ležela, o jídlo absolutní nezájem, vypadala, že jí není celkově dobře. Nechala jsem ji odpočinout, zabalenou v dece, ale ani po dvou hodinách se k jídlu neměla, ať jsem jí tam dala cokoliv, ani okurku si nevzala.
  Nakonec jsem ji nakrmila Rodicarem a potom pomalu ožila, začala se trochu pohybovat a konečně dělat zase bobíčky a loužičky. A to předtím, co jsme tam jeli, jedla ještě v přepravce cestou. Ale po té operaci byla nějaká zabetonovaná.
  Pak už to bylo dobré, začal trochu jíst, i když zpočátku si hodně vybírala, hodně jí toho tam zbylo ještě na noc, ale ráno to měla skoro snědené a přes den se rozbaštila, že teď jí snad ze všech našich morčat nejvíc. Běhá po ubikaci a vypadá moc dobře, když jí člověk nevidí na ten děravý krk.
  Tak nám prosím držte dál palce, aby jí nerostlo něco dalšího, protože i ta možnost prý tady je, i když snad malá.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34404
  - - - - -
  Fotky jsou bohužel málo ostré, je to focené tabletem a moc to s ním neumím.
  Detailní současné foto krku jsem nedělala, mám co dělat, abych ji udržela při čištění. A není to pěkný pohled.:(
  30.6.2018 07:50Zbyněk
  Ehrena: potěšilo mě, že chybu tedy neudělala ani Kasanová, pokud to nyní vzal do ruky Valeš, tak kromě Lietavcové už v Praze nikdo lepší není, tedy Bělinka je v dobrých rukou. Samička je moc hezká a držíme s holkama palce a pacičky! Vypadá, že se jí na světě líbí a mohla by tu ještě chvíli zůstat!

  Já se také nenudím, Justice si prošla zřejmě mozkovou příhodou, začalo to plíživě a pak přes noc prudké zhoršení, dostala dvakrát kortikoidy a vitamíny, zatím tak nějak fungujeme, ale žádný zázrak to není - sama se nenapije, ale naštěstí se aktivně cpe a bobkuje, seno sice ubrala, ale trávu, pampelišky, dýňovky, granule, to všechno si dává. Takže jí dávám pít stříkačkou, přenáším, obkládám senem, nožky jí moc nenesou a občas padne na bok, ale s uspáním zatím vyčkávám - otoky a otlačky nožek nemá, baští, nestěžuje si, holky jí občas olizují, tak ať tady ještě je.
  30.6.2018 09:18Ehrena
  Zbyněk, no právě že asi udělala chybu, že to jen vypustila a nesnažila se to vybrat celé, jestli jsem to pochopila dobře. On to Valeš nehodnotil, jen řekl, že s tím, co jí tam zbylo vevnitř, by bez další operace nepřežila. Že to bych prostě nemohla jen čištěním z ní ven dostat. Takže vlastně jen odložila tu nutnou operaci včetně pořádného rtg vyšetření o kus dál (později).
  Teď musím jen doufat, že ten malý zbyteček, co tam ještě zbyl i po té druhé operaci, se nějak zredukuje tím přístupem vzduchu, protože s tím mým čištěním si nejsem nějak moc jistá.
  Na Erice chtěli, abych jí to prolévala inj. stříkačkou Betadinou, teď podle Valeše mám jen čistit vnitřek pomocí vatové tyčinky (uchošťoura) namočené v hypermanganu, a vzhledem k tomu, že taky nevím, jak dalece, jestli se jen tak jako dotýkat nebo vysloveně nějak vytírat - to druhé se mi tedy hodně příčí, bojím se - no nevím, mám obavy, jestli to dělám dobře, jestli nejsem přehnaně opatrná. Ještě že nejsem veterinář. :)
  Zbyněk, a kolik je Justýnce? Dej jí čas, třeba se to ještě spraví. Dokud baští a má zájem, tak bych o uspání neuvažovala.
  - - - - -
  Jo, jinak Bělinka je vysloužilá šampionka, nyní rentiérka z CHS Mown Hay, ještě s Kréminkou (ta druhá na fotce, krémová, taktéž stejná minulost v Mown Hay) jsem je pořídila pro Brumíka, když mu odešla Světlinka. Jsou obě pětileté, u nás tedy asi necelé dva měsíce, obě hrozně hodné a milé, i na Brumíka, ale ten je překvapivě vůbec nevzal na vědomí. Vůbec se k nim nechová jako předtím ke Světince, jako kdyby nebyly. Přitom holky spí namačkané kolem něho, olizují mu očka a ouška a on nic. Což mne teda docela mrzí. O Světlinku takhle pečoval on, a ona mu to oplácela, tyhle holky jako kdyby ani neviděl, ach jo.
  30.6.2018 09:34Tygrinka
  Ehrena: Pohled nepohled, tohle určitě pomůže hojení. Je pravda, že díra na bílém morčeti vypadá poněkud morbidně, ale funguje :o)
  - - - - -
  Ehrena: Tak uchošťourem bych to také nedělala, to můžeš udělat dost paseku. Stříkačka s roztokem je šetrnější. Vet mi kdysi řekl, opatrně stříkačkou nacpat tam, co se vejde, nechat vytéct, popř lehce prohmátnout (podle místa abscesu), aby vyteklo co nejvíc zase ven, a zase nacpat roztokem. Měla jsem Betadinu ředěnou 1:20. Ono je jedno, jestli hypermangan nebo betadina, účinkuje to podobně. Ale kromě orálních atb můj vet ještě přidal atb ve stříkačce, dle netu je to byl kromě jiného přípravek proti zánětům vemene, stříká se to do kanálků ve strucích. U myšáka to velmi dobře zabíralo. Název už nevím, dal mi to pan doktor Naxera.
  - - - - -
  Ta stříkačka měla správně malou hubičku, že se vešla do díry po abscesu, dobře se s tím pracovalo.
  30.6.2018 10:11Zbyněk
  Ehrena: aha a říkala, že máš ještě přijít, nebo ne? ATB jí dala? Asi se bála, že jí poškodí cokoli důlležitého, nevím, ale Valeš je prostě mistr svého oboru.
  Justýnce jde na sedmý a tělíčko jí neslouží. Zkouším, co mohu, ale jak říkáš - dokud se cpe, bude tady. Bolesti asi nemá, nenaříká, masíruju jí nožky, aby se prokrvovaly a nějak zatím fungujeme. Pouze si ostatní mrchy všimly, že matka rodu už není dominantní a neohání se, takže jí klidně kradou jídlo z pod čumáčku a já je musím zahánět:)

  Tygrinka: betadina je desinfekce, kdežto hymermangan navíc silné okysličovadlo a doslova spálí všechno, co je méně stabilní (on tedy pálí i to stabilní, ale tam se brání imunita). Tedy pokud to leju do díry po abscesu, hypermangan mi subjektivně přijde účinnější, protože zničí i nebakteriální zbytky toho, co tam nepatří. Je samozřejmě nutné ho správně naředit, protože silný roztok dokáže vypálit díru do kůže, jak louh a navíc to dllouho nebolí (podobně jako u louhu), takže člověk si toho všimne, až když je průser. Nejhorší je třeba malé zrnko,spadlé do boty.
  30.6.2018 10:35Ehrena
  Tygrinka, z praxe nevím, jen on říkal a i jsem si vyčetla na netu, že ten hypermangan víc vysušuje a je proti Betadině takový aktivnější, ostřejší, trochu i pálivější, a nevím, jestli by byl výplach tímhle vhodný. Asi by se mi výplach teda dělal líp, ona tu díru má ale velikou, to není jen otvor, to je kus rozříznutého krku. To se nedá popsat. Já se původně ptala, jestli stříkačkou, on říkal ne, štětečkem, já nevěděla, co myslí, tak mi ukázal tu tyčinku do ucha, to myslel štětečkem:) Tak nevím.
  - - - - -
  Jinak do její díry po abscesu by se vešla lžíce, nejen stříkačka.
  - - - - -
  Zbyněk, ne, my jsme měli původně hned ve čtvrtek v plánu odjíždět zpět na chalupu, tak říkala, kdyby bylo třeba (z mého pohledu), tak abychom šli tam na veterinu. Atb dostala, z Eriky Marbox 1x denně, ale ten už nedáváme, od Valeše Enrogal 2x denně, ten dávám teda teď. On preferuje prý ten. Dovnitř přímo do rány mi žádné atb pro ni nedal, jen vytírat tím hypermanganem.
  30.6.2018 10:45Zbyněk
  Ehrena: tak pokud jí nevyškrábneš štítnou žlázu, já bych Valešovi asi věřil. Stříkačka je prima, ale vatička strhe i mrtvé buňky, ovšem jestli jí to nebude bolet, za to bych ruku do ohně nedal.
  Vím, Valeš dává Enrogal prvoplánově, ne vždycky to ale zabere, viz Adélky močák a zánět středouší Houmíka s Bártíkem. Ale každé morče je jiné. Udělala jsi dobře!
  30.6.2018 11:01Ehrena
  Zbyněk, to doufám.
  Jen teď sháním nějaké podložky pod ni, vím, že se tady o tom psalo, ale nějak to nemůžu ani v archivu najít, chtěla bych tu velikost 60x90 a nemůžu to najít, kde je vedou.
  - - - - -
  Myslím ty přebalovací.
  30.6.2018 11:47Zbyněk
  Ehrena: přebalovačky Happy 90x60 https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001019338649?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=S_Shopping_tesco_pece+o+deti&utm_content=pleny v Kralupech jsem je sice nikdy neviděl, ale v Arkádách v Albertu je občas mají. Alternativa jsou přebalovačky Hartmann, také 90x60, jenom je zbav oboje těch plastových okrajů, myši je milujou:) Co bycch ještě bílé slečně přidal, je červený žen šen, mají ho v Korunní, ale není v nabídce e-shopu. Kdyby nebyl, tak https://www.smer-zdravi.cz/eshop-panax-ginseng-zensen-pravy-kapsle-223.html - půl kapsle 2x denně, rozředit trochou vody, maličko medu a šup do tlamky, na záněty a imunitu je to vynikající.
  30.6.2018 13:42Buub
  S abscesy to bývá někdy na dlouho. Jestli čistit růžovým hypermanganem nebo betadinou je vlastně jedno :)

  Letos mi po dlouhých letech konečně vypadávají žádoucí genotypy, morčata bez pigmentu :o

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34405
  30.6.2018 19:30Jezzabell
  Ehrena: Žije, sláááva!! Myslela jsem na vás co chvíli!!!!
  Co vím, Valeš obvykle nekritizuje, je to profík, jen určí stávající stav. Je moc dobře, že vybral, co šlo. O dírách v tlamě, krku, hlavě, už něco vím. Je to fujtaxl a lámou se mi kolena, jen na to pomyslím, ovšem bez tvé pomoci to nejde. Jeden se musí "posbírat na lopatku a znova utřít zadnici" aby to dal a nepozvracel se, byť nespadá pod jedince "od fochu";), ale vem to tak, že jsi frajerka, že jsi to dala doteď;)!!
  Holka ti děkuje, že neleží na boku, ale má se (i s dírou v krku) k světu! Vždycky je naděje! Jak Valeš řekne, že JE, tak JE! Je to fakt skvělej doktor se zaměřením na hlodavce a buďme rádi, že se oddělil od Brna do Prahy:)! Spousta lidí kolem mě tam chodí (i s jinými 4nohými kamarády) a vždy je to kladné hodnocení;). Jak jsem ráda, že vám pomohl!!
  Bělinka je velká bojovnice!
  30.6.2018 20:58Ehrena
  Jezzabell, já ji obdivuju, s takovou dírou v krku a chová se jakoby nic, stejně jako předtím s tím balónem pod krkem.
  Je úžasná. Moc jí přeju, aby to zvládla.
  30.6.2018 21:32Rozik
  Ehrena - Klobouk dolů před Tebou a morčinkou, je to hrdinka, že vše zvládá a hlavně, že žere. Jinak podložky Tena 90x60 cm koupíš v lékárně, jsou sice "tenčí", než píše Zbyněk o těch jiných, ale zase můžeš častěji měnit a jsou levnější. Držím palce i pěsti, aby vše bylo dobré!