od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2018
 • Zobrazuji 314 zaznamu.
 • 1.7.2018 07:34Zbyněk
  Rozik: to si také říkám, člověk by to nepřežil a morče se tváří, že mu vlastně nic není:) Už jenom to, že v pěti letech přežila dvě anestezie, je úžasné!
  Já pro změnu pečuji o Justýnku, jak o mimino, přenášet, dávát pít, ale pořád se cpe, jenom jí musí člověk zabořit čumáček do talířku, ale je to holka statečná!
  Buub: no tak ti jsou:) Buff? A mají správně přidrzlé výrazy:)
  1.7.2018 11:13Nonyna
  Ehrena: To jsou dobré zprávy. Smekám před tebou, jak to zvládáš.... Držím vám, holky, oběma palce, at se podaří to zvládnout. Podložky 90x60 jsou, dle mého názoru, nejlepší Happy, když jsou v akci, tak i nejlevnější(u nás v hyperalbertu je mají v sortimentu neustále; v akci za 59 Kč, bez akce tuším 79 nebo 89 Kč balík 5ks)
  1.7.2018 12:47sarik
  Dobří den kolik stoji klec pro morce
  1.7.2018 13:07Zbyněk
  sarik: https://www.akva-exo.cz/detail/pro-hlodavce/klece/u-pro-kraliky/9586/ například nebo https://www.fajnzoo.cz/p/klec-morce-kralik-100x55x40cm Máš problémy s Googlem? :)
  1.7.2018 14:07Nonyna
  sarik: klec http://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/pro_kraliky/do_100cm/157686 mám 3 takové a jsem s nimi spokojená. dá se otevřít celá přední strana(zvrchu ne).
  1.7.2018 20:21Aneta15
  Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Mám morčátka a jedno z nich je celé černé, tudíž má černé drápky a nelze vidět žilka. Drápky ji stříhám po malých kouscích a dnes jsem ji opět stříhala drápky a bohužel jsem ji střihla do žilky. Chtěla bych se vás tedy zeptat, zda nemáte nějaké tipy na to, jak morčátku stříhat drápky, když je má černé, nebo o co by si je mohlo obrušovat. Někde jsem četla, že si je mohou obrušovat o kámen, ale mám strach, aby se o něho nezranily v kleci. Děkuji za všechny tipy.
  1.7.2018 21:03Buub
  Aneta15

  Prostě stříháš opatrně. A když se stane, že teče krev, stačí mít v pohotovosti zrníčko hypermanganu.
  1.7.2018 21:33Tygrinka
  Ehrena: Když ti ukázal, co a jak, tak klidně použij ten uchošťour. Těm potvorám uvnitř vadí kyslík, to je to, co je zabíjí, takže čím otevřenější, tím hůř pro ně... Samozřejmě s ohledem na zvíře... Také se tím poněkud eliminuje riziko, že se udělá o kus vedle další absces. Drž se, není to nic, co by člověk rád zvířeti dělal a kam až mu vlastně šťourá, ale když je myšce tak dobře, že se jde spokojeně nacpat, je to na dobré cestě...
  - - - - -
  Buub: Mimča mají poněkud drzý výraz, nejsou po tom samečkovi, co se uměl protlačit škvírou u stříšky mezi kotci? :o)
  1.7.2018 22:49Buub
  Tygrinka

  ty jo, nejsou příbuzný nějak zásadně, ten sameček je už hodně daleko v rodokmenu. Spíš jsou naštvaní, že jsem je nutila se fotit.
  1.7.2018 23:07Rozik
  Aneta15 - Existuji prý takové kleštičky se světlem, kdysi tady někdo psal. Prosvětlí Ti drápek, abys viděla kde začíná nerv. Ale stačí, když budeš častěji zastřihovat jen špičky, než budeš mít odhad, kolik zkrátit.
  - - - - -
  Snad Ti někdo tady napíše na ty kleštičky odkaz, já nevím, používám normální z manikúry.
  2.7.2018 09:51Zbyněk
  Aneta15: stříhám devět myší a myšáků s černými drápky. Je to jednoduché - je potřeba tisknout kleštičky pomalu, když se morčák začne cukat, tak povolím a uberu vzdálenost. Ovšem mám tři statečné jedince, kteří si hrají na Vinnetoua u mučednického kůlu, do poslední chvíle se tváří nezúčastněně, pak kviknou a teče krev:) Jak píše Buub - zrnko hypermanganu zastaví červený gejzír a je vyřešeno:) Na kameny v kleci se vykašli, morče stejně nedonutíš, aby si o něj brousilo drápky:)
  2.7.2018 09:58Nonyna
  Aneta15: drápky: https://www.youtube.com/watch?v=HRky1SiP3Ko
  - - - - -
  Někde jsem četla, že u tmavých drápků lze prosvítit před stříháním drápek baterkou a podívat se, kde už je to živé.
  2.7.2018 22:46AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh N10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-N10---272018.html
  3.7.2018 09:00Ehrena
  Tak jsme nakonec koupili ty inkontinenční z lékárny, za 99 Kč 10 kusů, do našich pasťáků tady na chalupě dokonale pasují, ale mám problém, jak to udělat se senem. Máme tady ty boxy pro morčata tak nízké, že se tam držák na seno nevejde a seno jim dávám rovnou do rohu na hobliny. A když to udělám u ní, tak ho sice jí, ale taky si zásadně na něm ustele. A mám obavy, aby se jí z něj něco do toho krku nedostalo. Nemáte nějaký nápad, jak to řešit?
  - - - - -
  Oprava, plasťáků. :)
  - - - - -
  Uvažovala jsem o něčem takovém
  https://obchod.kralici.cz/p2838-trixie-dreveny-stojan-na-seno.aspx
  ale myslím, že tam to seno morčata jedí shora a ona nemůže moc natahovat krk nahoru kvůli té ráně, a mezi těmi klacíky asi nic nevytáhnou, nevím.
  - - - - -
  Kromě nemocné Bělinky jsem vyfasovala ještě nejmladšího vnuka s hrozným kašlem a rýmou, neumí smrkat a místo, aby se to od soboty lepšilo, je to stále horší, jen horečku už naštěstí nemá, ale kašle snad úplně pořád, tak jen doufám, že to ještě Bělinka od něj nechytí, ne že by k ní chodil nebo na ni sahal, ale mám pocit, že to tady musí být všude ve vzduchu kolem, jak pořád kašle. Ach jo.
  3.7.2018 09:18majawa
  Ehrena - seno vždy udělá binec, jestli je v seníku nebo není. Zkusila by jsem jí ho naservírovat v ruličke od toaleťáku :). Vnoučátku medík, jestli může.
  3.7.2018 12:53Jezzabell
  Ehrena: Vleze se ti tam položit travní tunel? Nebo cokoliv, co můžeš k nim dát. Já mám takhle velkou prolézací travní kostku s menšími otvory. Asi na činčily, ale větší. Nacpu to senem, až z toho kouká ze všech stran a dám jim to na hobliny. Hlavu do toho dají (i ven;) ) a když je to poloprázdné, doplním;) Ale nečůraj si po tom, vytahují si co potřebujou.
  V jednom zveráči měli jen travní tunel- velkej je prolézací a takové to menší"t" nacpu senem a oni z každé strany zase odzobávají. eMík má v rohu takový ten "oboroh" (čtvereček z kulatin), taky nacpu a vypadá to jako uschlá tráva na stojáka;)
  - - - - -
  Hodim ti fotky do mailu, ať nemusim zakládat album;)
  3.7.2018 23:06Rozik
  Ehrena - Přesně, jak píše majawa - rulička od toaleťáku, používáme i do přepravek, jednoduché a účinné.
  3.7.2018 23:25Bart
  Ehrena - já jsem v zimě vyzkoušela tento váleček https://obchod.kralici.cz/p2809-trixie-natur-snack-valecek.aspx , když už je nějak přestaly bavit seníky. Měli hned zábavu, i když byl bordel všude. Ale seno baštili o sto šest.

  Včera jsme byli na broušení stoliček, tak že ta smůla už postihla i nás. A to v pondělí odjíždíme na dovolenou a o morčata se budou starat dcery... Tak že zaučujeme, jak dokrmovat ap. Já už v tom mám praxi a v rukách ten správný grif, ale jak to holky zvládnou... Zas jak na potvoru, si to morčák musel vybrat v nepravou chvíli. Všechno by jedl, ale předními zuby si nic nedokáže pořád vzít a ukousnout. Nejde mu jíst seno ani tráva a to ani když mu ji strčím dozadu ke stoličkám. Chvíli to požvýká a pak to stejně vyplivne. Přitom petrželku baští jak o závod. Musí se mu ale také strčit do pusy. Klidně baští i mátové listy, ale salát ani omylem. Je to sice první den po broušení a máme léky na bolest, ale jsme z toho nervózní. Mrkev a okurku také sní jen nakrájenou na slabé hranolky a pouze, když mu ji strčíme do tlamičky za přední hlodáky. Trošku mu obrousili i dolní přední zuby, protože je měl obroušené nakřivo, a tak mu je zabrousili do roviny. Že by to bylo tím... Nemá někdo zkušenost? Podle doktorky to trvá tak týden, než se morče rozežere. U králíků je to prý bez problémů, baští hned a nejhorší jsou prý činčily, tam to trvá měsíc. Už jsme jedno borušení zažili, ale se špatným koncem - umrtí při narkóze. Tak že následnou zkušenost nemáme. Jaké máte zkušenosti vy po broušení stoliček, případně předních hlodáků?
  4.7.2018 02:54Pavlík
  Dobrý den, prosím vás, stalo se někomu, že morčátko uteklo na zahradě? Jak daleko může být (pokud ho už nesežralay kočky..) Jak ho nalákat zpět - je to vůbec možné, že se vrátí? Domeček a oblíbené žrádlo? Děkuji za případné rady. Je mi ho moc líto.
  4.7.2018 04:20adri__
  Dobrý den, nikdy jsem své morče nastěhovali na jiné místo ale nebyla jsem doma a tak má sestra na noc přestěhovala moje morče, jen se chci zeptat vadí to hodně?
  4.7.2018 08:15Ylada
  Pavlik: morče, které uteče, se samo nevrátí. Bude se schovávat a samo nevyleze. Může utéci celkem daleko. Prohlédni vysokou trávu, všechny keře (pozor, morče v pohodě vleze i do ostnatých ostružin apod.), podlahu pod kůlnou, různé prohlubně, nory, malé škvíry v naskládaném dřevě atd...prostě zkus myslet jako morče, kam by ses asi tak schoval a tam hledej.
  4.7.2018 09:09Pavlík
  Ylado, děkuji moc za tipy. Právě to jsem chtěla vědět, zda může utéct i daleko. Tak jdu znova na to. Díky moc. P.
  4.7.2018 11:47Ehrena
  Pavlík, a máte ještě jiné morče? Naše zkušenost je, že se morče drží v okolí výběhu, ve kterém jsou ostatní morčata.
  - - - - -
  Třeba schované pod stromky nebo keři, ale blízko, a občas vybíhá k výběhu za těmi ostatními.
  4.7.2018 12:27Pavlík
  Ahojte všichni, díky moc za rady. Doufám, že už je nikdy nebudu potřebovat. Byly to nervy, ale našlo se!!!!!!!!!!!!!!! Bylo pod dřevem v jiné zahrádce v sousedství. Uf. Díky a ať vám vaše zvířátka prosperuji :-))
  4.7.2018 13:20Jezzabell
  Pavlík: tak hlavně, že epizoda má šťastný konec;)
  4.7.2018 14:41Ylada
  Pavlík: No tak hurá, teď jenom tuláka zabezpečit tak, aby zase nezdrhnul. Morče si totiž únikové cesty velmi dobře pamatuje...
  4.7.2018 15:11LB
  Ahoj, jdu zase s dotazem: setkame se na chalupe s manzelovou sestrenkou, kteri si poridili kralika, a mame tam momentalne jenom jednu klec. Muzeme nechat kralika a nase dve holcicky spolecne? Jedna se jenom o jeden den, tak si rikam, ze by to snad nemelo vadit, kdyz driv byvaly morcata normalne u kraliku. Mate zkusenost...?
  A jeste jeden asi uplne blby dotaz:) - kralik neni jeste kastrovany, ale pocitam, ze by se nemel vrhat na morciny, kdyz je to jiny druh?
  - - - - -
  Ehrena: teda uf, to si teda uzivate se vsim vsudy - drzim palce, at je morcinka brzy fit...!
  4.7.2018 18:09Buub
  nedělala bych to. to by radši morčata bydlela v papundekové krabici nebo tak.

  ani morče, ani králík nebudou z takového soužití vůbec nadšení.
  5.7.2018 06:26Tygrinka
  LB: A taky mohou holky stresem následně onemocnět klasicky plísní nebo svrabem. Anebo je králík pošlape... Prostě to fakt nedělejte.
  5.7.2018 14:07PaajaS
  Ahoj, jedeme na týden pryč, a morčátka jsou u kamarádky. Už u ní na podzim byli, ale teď mi trochu dělá starost, že je má v podkroví, kde je dost teplo. Dnes, když jsem je tam dávala, tam kolem 30 stupnů bylo. To asi není vhodné, co? Doma je určitě v takovém horku nemáme...
  - - - - -
  Tak 28 stupnu tam prý je...
  5.7.2018 19:32Bart
  PaajaS - bydlíme v paneláku po střechou a právě teď tady máme také 28 stupňů - u nás běžná teplota, míváme tu i víc. Morčata během dne klidně spí i pod dekama a v těch spacáčcích. Nikdy se jim nic nestalo. Do ubikace slunce přímo nesvítí, jsou pod oknem.
  5.7.2018 19:47Sheena
  PaajaS - Taky máme doma 28 a víc a morčíni jsou naprosto v pohodě. Hodně jsem to řešila v minulým bytě kde bylo v létě 33 i přes noc, to byl fakt záhul i pro mě a morčík jeden je dlouhosrstý a zvládl i to, takže 28 by měli dát. Jako není to morčecí ideální "provozní" teplota, ale v létě v bytech to tak bohužel je no.
  5.7.2018 21:39PaajaS
  Moc děkuju za odpovědi. Tak jsem klidnější.
  6.7.2018 15:38morcick.a
  Ahoj poradite cim natrit rezivejici mrize od klece? Mam klec cca rok a nestala malo je to 120cm a bila jen na nejakych mistech rezne tim.ze ji morcaci okusuji. Mam doma jen barvu na topeni bilou slo to? Nebo je treba nejaka zdr. Nezavadna ? Muze skodit i ten rez kdyz zatim okusuji?
  6.7.2018 21:26Teddysek
  Ahoj.mam doma cca 2letyho samecka a přemýšlím o kamarádovi.myslíte že je to dobrý nápad?
  7.7.2018 00:05Rozik
  Teddysek - Je to výborný nápad, pořiď malého samečka po odstavu od maminy, Tvůj morčík Ti bude vděčný, že má kamaráda, vychová si ho a bude jim spolu moc dobře.
  7.7.2018 00:13Teddysek
  Rozik
  A je nějaká šance že by se nesnesli?jenže je problém že z důvodu místa (máme jen 1kk) mám klec jen 80cm
  7.7.2018 08:09Sheena
  Teddysek - U samců je "šance", že se nesnesou bohužel vždycky. Ale k dospělému dát miminko po odstavu je ze všech možností ta nejideálnější.
  Nebo mu zkus pořídit vykastrovanou samičku, to pak bude jistota.
  Ale teda 80cm klec je málo i pro jednoho, natož pro dva ( a ještě 2 samce... ). Alespoň jim tam udělejte patra a chce to pak denní výběh v bytě.
  7.7.2018 13:27Teddysek
  Sheena
  O vykastrovane samice jsem premsela ale nevím kde ji sehnat.jedno patro tam udělaný má.ven ho nedávám proto že sedí na místě a ani se nehne.takze si ho bereme do postele kde si chodi
  7.7.2018 20:27Sheena
  Teddysek - No jo, když je sám, tak asi nemá moc důvod běhat, museli byste být ve výběhu s ním. Myslím, že když budou dva, tak běhat budou - aspoň občas :-) ( vlastní zkušenost ).
  S tou samičkou, jedině zkusit nějaké morčecí azyly? Nebo inzeráty, občas se někdo "zbavuje".
  7.7.2018 20:37Nonyna
  Hezky vecer vsem. Mam na hlidani k te nasi smecce jeste morcika od kamaradky. Uz jsme ho hlidali vicekrat a nyni mam o neho obavy. On vubec nezere seno. Zere zeleninu, travu,ale sena si nezobne. Myslite ze muze mit problem se zuby? Kamaradka mi jeste radostne sdelovala, ze mu davala cerstve seno z louky, bohuzel nevedela, ze se seno mus.h nechat 6 tydnu ulezet, nez se muze zkrmovat...ted muz ma ale normalne kupovane, pana Malinu, jako nasi a to taky nechce.
  - - - - -
  Omlouvam se za chyby a interpunkci, pisu ze stareho mobilu.
  7.7.2018 20:53Zbyněk
  Teddysek: mít dva samce v kleci 80 cm je týrání a spolehlivá cesta ke rvačce, to ani nezkoušej. A neříkej mi, že nemůžeš mít větší klec. Pokud nemám doma podmínky, nemoho chovat zvíře, které vyžaduje prostředí, kterému nemohu dát. I pro jednoho samce je 80 málo! MInimum je stovka, ale stodvacet pro dva je nejmenší možnost. A niikdo na světě ti nezaručí, že se po osmi měsíchc věku mimina klusi neservou. Samci jsou mevyzpytatlení a pokud nemáš dva brášky, tak to nikdy není záruka. Ale jinak 120 klec a měsíční mimino, tohle by mohlo vyjít, pokud ovšem mimino nebude malý Beran:)

  Nonyna: morče krmené trávou nemusí jevit zájem o seno, ale je to divné, spíš bych se zaměřil na bříško, jestli není nafouklé, protože pokud má morče problém s trávením, má tendenci jíst jenom to, co mu vyloženě chutná, takže zeleninu a trávu ano, ale na seno obvykle chuť nezbývá. Skočill bych na kontrolu zoubků a bříška. Bobkuje normálně?
  7.7.2018 22:06klioo
  Je možné aby se morčátko udusilo jídlem? Umřelo mi morče 6,5 let staré, mám ho na hlídání u rodičů a prý si najednou při jídle lehl na bok, zaškubal sebou a umřel :( myslej si, že se udusil, že měl přerostlé zuby.
  7.7.2018 22:27Nonyna
  Zbynek: nafoukly neni, bobkuje normalne. Celkove mi prijde, ze zere malo, oproti ten mym skartovackam. Ale on byl vzdycky takovy stihlejsi...
  - - - - -
  klioo: moc me mrzi, ze ti umrelo morcatko. Tezko rict, to by odhalila jen pitva a to asi nebudete davat delat.
  7.7.2018 22:33klioo
  Já se za ním dnes byla podívat a byl úplně v pohodě a že najednou při jídle z čista jasna umře nemůžu pochopit, říkám si, jestli jsem něco nezanedbala :((
  - - - - -
  V kleci s ním byl i stejně starý samec, myslíte, že teĎ bude po něm strádat? mám mu pořídit nějakého společníka? achjo.. to tak bolí :(
  8.7.2018 03:04Rozik
  klioo - Sameček mohl dostat mrtvičku, soucítím s Tebou, ale dožil se krásného věku, takže se měl u Tebe dobře. Určitě jsi nic nezanedbala, útěchou Ti může být, že to bylo rychlé a netrápil se. Druhému samečkovi by určitě bylo veseleji s malým kamarádem - miminem, zvlášť, když byl zvyklý žít se společníkem.

  Teddysek - Za dobu, co chováme, se nám nestalo, že by se starší dospělý samec a malé mimino po odstavu nesnesli, ani když mimino přišlo do puberty, starší samec ho vždy "srovnal" a jakmile dospělo i mimino (tak v roce), naprosto bez problémů. Ani u stejně starých samců jsme problémy nezaznamenali, pokud jeden z nich nekryl samici (to je k sobě už nedáváme, ale někteří chovatelé bez problémů ano), což ovšem není Tvůj případ.
  Hledat kastrovanou samici nebo nechat samici kastrovat je náročné a zbytečné. Pořiď malé mimino samečka, samozřejmě, musí mít prostornou klec a výběh by byl pro ně také výborný, jak Ti tady ostatní psali, do 80 cm dva samce nedávej.
  8.7.2018 06:50klioo
  Děkuji za útěchu.. je mi tak strašně smutno :(
  Já bych asi zrovna vzala 2 mimča tak snad by je starouš přijmul v pohodě.
  8.7.2018 08:06Ehrena
  Klioo, dvě najednou ne, i kdyby byli zpočátku v pohodě, později by to neklapalo a začaly by neshody a rvačky. Tři samci dohromady být nemůžou. Osobně dvakrát vyzkoušeno, vždy se stejným výsledkem, i když s různými samci.
  - - - - -
  Ale dvojice kluků v pohodě, přesně jak píše níže Rozik.
  - - - - -
  Zbyněk, a dva bráškové rozhodně nezaručují bezproblémové soužití.
  Já osobně dva brášky nikdy neměla, ale dcera vnučkám už dvakrát pořizovala morčecí mimino od lidí, kterým se dva bráškové začali v pubertě prát (pokaždé tedy od jiných, na inzerát).
  - - - - -
  Teda píšu mimino, ono to bylo vždy ve věku tak 4 měsíců, na začátku puberty.
  - - - - -
  Sheena, Tedysek, morčecí vykastrovaná samička se nesežene, taky sháním a dlouho a marně.
  - - - - -
  Pardon, Teddysek.
  8.7.2018 09:16klioo
  Ehrena: Když tomu mému staršímu morčíkovi je 6,5 let a když pak umře tak zas bude to druhý samo, proto jsem chtěla koupit zrovna 2 mimča :/ jedem na dovču na Moravu a zrovna bych je při zpáteční cestě mohla nabrat, jinak mám chovatelskou stanici hodně z ruky..:/
  8.7.2018 09:26Sheena
  Teddysek - Ještě k tomu místu na klec. Taky bydlím v 1kk a v pohodě se mi vejde skoro 2metrová klec. A podívej se do alb k Jezzabell, ta by ti mohla povídat :-). Jde všechno.
  8.7.2018 10:01PaajaS
  Teda, koukám, že jsme měli velké štěstí. Brali jsme si naše dva kluky ve stejném věku cca 2 měsíců, teď jim bude rok, a jsou v pohodě, nikdy žádné rvačky nebyly. Chovatel mi řekl, že když jsou spolu od odstavu, nebývají potíže. Já neměla žádné zkušenosti, tak jsem si říkala, že bude vědět, co dělá, a vyšlo to teda. Když tu čtu vaše zkušenosti, měli jsme asi docela kliku. Kluci jsou jen o 14 dní od sebe.
  Klioo tvého morčátka je mi líto. Drž se.
  8.7.2018 10:48motýlek
  Dobrý myslíte ze tak jak na králíka exsistuje vodítko na morčíka???????
  8.7.2018 10:48Teddysek
  Sheena
  No u nás to fakt bohužel nejde :( budeme rádi když sem nějak dáme postylku.mame cca 25m2
  8.7.2018 12:15Nonyna
  klioo: kdyby jsi se rozhodla pro mimco samecka, budeme mit tak za 14 dni k odberu anglickeho cresteda s pp, jmenuje se Billy, ma krasny velky oci:-) narodil se 13.6., nevim odkud jsi, my jsme z Hradce Kralove. Muzes se mrknout na fb CHS Cavia-Zone.
  Motylek: morcatko bych na voditko nedavala, ong, na voditku trpi. Jetli nemas k dispozici vybeh na zoohitu maji takovou malou ohradku asi za 200 nebo se da pouzit vrsek klece a dat na travu..
  - - - - -
  Ehrena: jak se ma nemocna samicka? Hoji se to dobre?
  8.7.2018 13:15Ehrena
  Klioo, já to chápu, taky bývám ve stejné situaci, když mi jeden z dvojice odejde, ale jen chci varovat, trojice samců prostě nefunguje, stejně bys je musela za pár týdnů či max. měsíců oddělit, u nás to vždy dopadlo tak, že jsem dva z trojice nechala spolu a třetímu jsem musela pořídit další informace imco
  - - - - -
  Oprava, mimčo.
  - - - - -
  Tablet mi tam zase doplnil, co chtěl on.
  - - - - -
  Nonyna, dle mého to vypadá dobře, ale bojím se jí to nějak promačkat, tak jen doufám, že se tam nic nedělá další. Na žádné kontrole jsme zatím nebyli, jsme teď pořád na chalupě, tak nevím, jestli zajet tady, jinak už to bude ve čtvrtek 14 dní a to má jít kamkoliv na stehy. Valeš má teď už dovolenou.
  Horší je, že včera dostala asi po těch ATB průjem, celou dobu měla bobíky výstavní a teď najednou to má řídké, namatlané na sobě, a nevím, jestli jí dát senovou dietu, protože přes den bývá venku s ostatními ve výběhu a to by nemohla. Přes noc jí jen seno dávám, ale na zlepšení průjmu to nestačí.
  Probiotika dostává celou dobu, včera jsem jí dala i trochu Smecty, ale žádné zlepšení. ATB už bere přes 14 dní, tak nevím, jestli už by nebylo lepší je vysadit, ale bez schválení veta to nechci.
  8.7.2018 13:54Nonyna
  Ehrena: a ty probiotika ji davas jindy nez atb? Mezi atb a probio ma byt odstup,ale to asi vis. Zkusila bych probiotika jine znacky, jestli mas moznost je poridit. Me to kdysi pomohlo, ale na morceti to odzkouseno nemam. Drzim palce,at se bobky zlepsi.
  8.7.2018 15:20Veronika5
  Tak k tématu dvou samců: Zrovna jsme se vrátili z dovolené, klukům bude za pár dnů osm měsíců, a už cestou tam měli nějaké neshody v přepravce. Pak celou dobu v pohodě, jen občasné vyjasňování pozic, měli hodně místa takže byli bez problémů. No a cestou zpátky v přepravce - jsme mysleli, že nedojedem. Chvíli jsem měla jedno naštvaný morče na klíně, jsem celá od chlupů a od sena ještě teď. Takže je jasné, že v jedné přepravce už cestovat nikdy nebudou, teď ještě čekám, co to udělá na větším prostoru v kleci. Prohlížela jsem je, Kubík má škrábanec na čumáku, jinak jsem (zatím) nic nenašla. Chudáci byli po té cestě úplně vyčerpaní, dala jsem je do klece, kde polehávali, jako by se jim nechtělo ani chodit :(. To mě mrzí, jenže když se do sebe morčata pustí když jedete po dálnici, tak se to řeší blbě :(.
  Vypadá to na kastraci obou, a v příslušném čase asi ke každému samičku. Děti už se těší. že budeme mít čtyři, koneckonců je to možnost, se kterou jsme od začátku počítali....
  - - - - -
  Jo a těch osm měsíců se mi jeví jako magická hranice - fakt úplně najednou přestanou být mimina, no a naši taky KONEČNĚ pochopili, že z tý misky s vodou se pije :). Zato teď si to užívají náramně a pořád jim dolejvám :)).
  8.7.2018 16:06Ehrena
  Nonyna, jasně, dávám v odstupu od ATB asi 4 hodiny, máme tu Biolapis a pastu Probican, tak můžu zkusit ještě tu, ale nevím.
  - - - - -
  Veronika5, ono se to možná zase uklidní. Jinak ono někdy stačí překonat ten krizový věk, po roce až dvou se většina morčat sklidní a stanou se z nich flegmouši, aspoň u nás to tak vždycky bylo.
  Mladší morčata někdy taky hůř snášela cestu v přepravkách na chalupu, starším už to ani nepřišlo.
  Nejvíc problémů měly ale vždy cestou mezi sebou holky.
  - - - - -
  Veronika5, a jakou misku na vodu máte?
  8.7.2018 16:41Veronika5
  Ehrena: Tuhle https://obchod.kralici.cz/p1645-be-mi-betonova-miska-svetla.aspx . Chválím. Fakt ji nepřevrhnou. Z napáječky neumí. Zkusím to teď znovu, když už jsou teďka "velký" :).
  Jinak dík za info, že to taky může ještě přejít. Já mám u nich pocit, že jsou spolu pořád rádi, akorát musí mít fakt dost prostoru. Občasné potyčky se vyskytnou, ale nikdy to nejsou pranice, a pak si zas spolu hrají. Fakt jako perou se jen v přepravce.

  Jo a ještě jedna věc - naši kluci tak na 90% chodí na záchodky, takže u nás fungují podložky :).
  8.7.2018 16:58Ehrena
  Veronika5, to závidím, já to teď zkoušela u Bělinky, když je stejně na těch přebalovacích podložkách, ale kdepak. Dělá to dál pod sebe na podložky. Zachůdek je netknutý.
  8.7.2018 17:43klioo
  Jinak se ale 2 samci v jedné kleci snesou líp než 2 samice ne? Pokaždé jsem měla 2 samce a nikdy naštěstí nebyl problém.
  8.7.2018 18:02Zbyněk
  Tak jsem ve čtvrtek přišel o nejstarší Justýnku. Dožila se téměř sedmi let, bez třech měsíců. Ale šlo to rychle, měsíc jsme bojovali, už jsem se na to nemohl dívat a tak jsme to ve čtvrtek ukončili... Ale bolí to strašně. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Justynka
  8.7.2018 18:53Ehrena
  Zbyněk, to je mi moc líto.
  Ale je to pěkný věk a měla se u tebe krásně.
  Ovšem na té bolesti z rozloučení to nic neubírá, já vím.
  Cítím s tebou.
  8.7.2018 19:14PaajaS
  Zbyňku to mne moc mrzí. Justýnka byla moc krásná, a u Tebe byla jako v ráji.
  8.7.2018 19:25Nonyna
  Zbynek: to me moc mrzi, ted uz ji je dobre, urcite te sleduje z morceciho nebe, bude s tebou naporad ve tvych vzpominkach.

  My jsme ted honili Spika, toho samecka co mame na hlidani po zahrade. Mel na volno dvirka u klece a otevrel si. To byly nervy,aldm mane ho. Zajimalo by me,jak to delaji lidi, co pousti morcata na volno, ze se jim vrati. Segra treba bere morce s detma na hriste a normalne ho tam pusti. Me by asi kleplo.
  8.7.2018 20:17klioo
  Zbyněk: soucítím s tebou, taky jsem přišla včera o morčátko, hrozně moc to bolí :(, ale ted jim je už dobře a pobíhají s ostatními morčíky v nebíčku
  8.7.2018 20:42Sheena
  Zbyněk - to je mi moc líto :-(
  Měla krásný věk a u Tebe úžasný domov a krásný život v tlupě.
  8.7.2018 21:43motýlek
  Zbyněk to mě moc mrzí :-c já vím jaký to je kdyz umře morčík. Mě nedávno umřel králíček. :-c A já doufám že se mají jak tvé zesnulé morčátko tak i můůj králíček za duhovým mostem jako v ráji.
  9.7.2018 11:57Morčinka25
  Ahojte, chtěla bych se vás zeptat, zda může kojící samička květák a brokolici? Děkuji vám moc.
  9.7.2018 15:00Jezzabell
  Morčinka25: nemůže, obojí by jí nafouklo a pošla by ti. Koukni nahoru do jídelníčku, kde máš pěkně rozepsané, co je pro morče vhodná zelenina nebo není
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#zelenina
  9.7.2018 17:37Zbyněk
  Děkuji moc všem! Letos je toho nějak moc. Justýnka byla můj miláček.
  9.7.2018 17:42judistka12
  Zbyňku soucítím s tebou, já přišla o tohoto krasavce : https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34407
  Byl to také moc velký mazel rodiny, dokonce ho oplakal i taťka, který je jindy tvrďák. Moc nám všem chybí :(
  9.7.2018 20:15Veronika5
  Fešáci ve skoro osmi měsících. Takhle v klidu spolu bydlí a dožadují se žrádla, pokud se je nepokusíte dát do jedné přepravky a někam převézt :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34409
  9.7.2018 20:28Kytička
  Judistka12, Zbyněk. Je mi to moc líto, měli jste oba moc krásná morčátka, určitě je jim ted už dobře. Ale ta bolest z odloučení musí být hrozná. Držte se.

  Ehrena, také moc držím palce, at to s morčinkou dobře dopadne. To jsou starosti s těmi zvířátky, obdivuji vaší domácí péči.
  - - - - -
  Veronika5, včera jsme si také vezli domů z dovolené morčátka a tedy taky docela bláznily a to jsou to holky. Jelikož máme 4, tak by se nám do přepravky nevešly, daly jsme je do velké krabice. To bylo cestou tam. Nazpět jsme je rozdělily - starší byly spolu a mladší spolu a daly do dvou velkých krabic. Starší- těm bude ted 8 měsíců, byly docela v pohodě. A ty menší cca 4 měsíce, tak se i tak docela praly, což v kleci normálně také nedělají. Docela se bojím další cesty.
  9.7.2018 21:04Veronika5
  Kytička: U nás příště jede každý zvlášť a doufám, že je pak půjde k sobě zase vrátit. Prali se nám na dálnici, manžel řídil, děti hlásily jak zlá je situace v přepravce, já jsem z předního sedadla lovila jedno morče ven a pak mi chvilku jelo na klíně, naštvaný až běda, a když už jsem ho neudržela a vypadalo že bude běhat navolno po autě, šoupla jsem ho zpátky do přepravky a boj vesele pokračoval až do Prahy. Cesta snů :). Ale v kleci se mají zatím rádi, kdyby to přestalo, přijdou rozdělit, vykastrovat, a dostanou každý samičku, a budeme mít taky čtyři :).
  9.7.2018 21:46Kytička
  Cesta snů :-), no my jeli asi hodinu a také mi to stačilo. Dcera džela jednu krabici, já druhou. Jestli budete kastrovat, tak at to dopadne dobře a nezapomen se pochlubit novými samičkami. :-)
  9.7.2018 22:32...
  Zdravím, potřebuju radu. Bydlím u kámoše, včera si přinesl z Ředhoště morčata....sem s toho nešťastná ale co teď? Je to jeden kluk a 3 holky. Mám je v kleci, zejtra budu stavět ohrádku. Chtěla sem se zeptat jestli můžou bejt spolu. Ty holky jsou malinký, může je obskočit? Nebo můžou bejt obskočený? Když je rozdelim bude mu smutno? Potřebuje k sobě dalšího samce? Jak to u nich chodí....Já mám 3 psy, ale o tehle prckách vim prd
  9.7.2018 22:40Veronika5
  ….: Rozděliiit samce od samic! Může je obskočit a můžou už bejt obskočený. Fungovalo by to dobře, ale samec musí nejdříve na kastraci. Nepíšeš jak je starý. Nakrytí velmi mladých samic může být nebezpečné, jsou to ještě mimina. Třeba to ještě nestihl :). Pročti si info tady nahoře, tam máš v zásadě všechno co potřebují.
  9.7.2018 22:45Buub
  obskočit je může a stejně tak můžou být obskočený, záleží na tom, jak jsou starý.
  10.7.2018 10:37motýlek
  Dobrý za týden letíme do řecka myslíte že je možné ho pod nějakým oblbovákem vzít sebou??????? V případě že ne máme zajištěné hhlídání díky za rady...................
  - - - - -
  ps: myslela jsem to morče mobil mě neposlouchá:-)
  10.7.2018 11:13Sheena
  Motylek - Takovemu stresu bych morce rozhodne nevystavovala. Navic kde by byl, v letadle v prostoru pro zvirata nebo bagly? No to vubec.
  10.7.2018 11:44judistka12
  motýlek: no to v žádným případě, chudák morče. Já se stresuju za morčátka už jen, když jdu s nima na veterinu jak jsou z té cesty vyplašený natož aby letěli letadlem na dovolenou :/. At ho radějc někdo pohlídá :)
  10.7.2018 12:27Ylada
  motýlek: v žádném případě to nezkoušejte! Jak byste chtěli projít letištní kontrolou?!!
  Hotel pro morčata je například tady:
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-173140/, tak se tam domluv.
  10.7.2018 13:50...
  Já právě vůbec netuším jak sou starý. Když třeba pošlu fotku pozná to někdo?
  - - - - -
  Dají se sem nahrávat fotky?
  10.7.2018 14:24Nonyna
  ... nahrávat fotky se dají do alb, ale musíš být zde registrovaná a požádat admina o alba. Nebo je zkus zvážit, podle váhy se to dá trochu odhadnout..
  10.7.2018 17:24Kytička
  ... A co ten tvůj kamarád? Píšeš, že je přinesl a že jsi z toho neštastná. Předpokládám, že jsi je tedy nechtěla. Nebo je někde zachránil? Pokud zachránil, tak je to jiná, ale pokud je přinesl jen tak, tak je to od něj docela nezodpovědné. Omlouvám se, vím, že mi do toho nic není. Jen ta druhá možnost je fakt docela nezodpovědná. Jinak je od tebe hezké, že se o ně snažíš dobře postarat.
  10.7.2018 18:56Sheena
  Judistka12 - No že jo, já už 14 před plánovanou veterinou ( nechávám jim tam stříhat drápky ) řeším, že jim zase způsobím psychický šok :-). Morčata nemají ráda jakýkoliv přesun.

  ... - Já to teda taky moc nechápu. Přinesl SI je kámoš a máš je na starost ty? Jestli jo, tak to je teda "dobrej" kámoš.
  10.7.2018 20:20Amálka5
  Ahoj, mám dotaz - mému morčátku roste na zadní nožce z drápu jakoby další dráp, ale není tak tvrdý. Nevite, co to je, a popřípadě jak se toho zbavit? Díky moc.
  11.7.2018 00:22Tygrinka
  K tématu praní se v přepravce: Tohle řeším tím, že do přepravky (samla plast box, krabice, košík atp.) dám na štorc mřížku. Mám tuhle ohrádku - https://www.zvireci-potreby.cz/nobby-ohradka-vybeh-pro-hlodavce-p4370?gclid=EAIaIQobChMI0_T1ucGV3AIVgQvTCh0MOARCEAQYBCABEgJSyvD_BwE . Mřížky jsou samostatné, takže buď stačí jedna nebo spojím černými klipsy na papír víc kusů dle potřeby, aby mi to pěkně pasovalo do rohů. Mřížka je lehoučká, když s tím morčíci trochu šoupnou, nic se jim nestane, jenom je třeba zajistit, aby ji nepodlezli. To řeším starým tričkem přichyceným klipsami k okrajům přepravky, aby to bylo trochu pružné, ale nemělo to velkou vůli. Spodek mřížky zasypu do slušné vrstvy hoblin nebo Asanu. Když jsem měla dva větší kousky v košíku, kde jsem mohla mříž bezpečně zafixovat k okům v bocích košíku, tak ani vrstva hoblin nebyla potřeba, stačily jen přebalovací podložky. Přes košík jsem přetáhla staré tričko, aby tam měli vzduch a byli trochu v úkrytu. Pokud se jedná o dvojku, která se jinak má ráda, nebo se přátelí alespoň přes mříže klece, tak tohle řešení v pohodě zvládne. Kluci mi většinou klidně leželi vedle sebe nebo se jen trochu otočili. Osvědčilo se mi dělit přepravku na dva (rádoby) trojúhelníky, tak nějak mi přišlo, že tam takto mají více místa a mohou i držet od sebe určitý odstup, když potřebují. Obdobně se dá využít i menší klec na křečka cca 60x35. Na převoz se to dá i dobře fixovat na zadním sedadle auta a myšáci se tolik nepotí jako v přepravce.
  11.7.2018 09:09Veronika5
  Tygrinka: Díky za tip, taky už něco takového vymýšlím, tak jsi mě v tom utvrdila. Koukám, že to je asi častý problém, ale nikdy předtím jsem se o tom nedočetla, tak mě to zaskočilo...
  11.7.2018 09:40Gigi28
  Ahoj! Má někdo prosím zkušenosti s dominantními samicemi?? K naší roční samičce jsme pořídili mladou (5týdnů) slečnu. seznámení proběhlo v pohodě. Mají nové prostorné bydlení, domečky, misky, vše čisté. I přes to naše starší morčice tu malou neustále tyranizuje, kouše. Neustále ji pronásleduje po výběhu, vzteky jí odsunuje domeček, trhá mi tričko pokud ucítí její pach. Nechávali jsme je spolu přes den i noc, ale po té co bylo doma pořád plno řevu, jsme je oddělili, aby se ta malá uklidnila a najedla. Je nějaká šance, že si zvyknou?
  11.7.2018 10:02Jezzabell
  Tygrinka: Taky jsem na to přišla, co do přehrazení "milující se dvojice) :))! U mě to byl projev družnosti(grrr) v aréně, ale v přepravce to bude to samé, naštěstí jsem tohle ještě neřešila) Když po sobě startovali v pubertě Jimmi s Vočkem, měla jsem doma jen tuhle ohrádku a chválaBohu za ní!! Do arény jsem z ní udělala jakési "esko", kde jsem to zahradila za dřevěné podesty a kluci na sebe mohli jen koukat;). A to se Jimmi snažil podhrabat! Načapala jsem ho;)! Tak jsem to jen víc zarazila do hoblin a byl klid..Vysvětlila jsem mu, že dole je už jen dno klece a Monte Crista nezná, tak ať si dá pohov;)..
  11.7.2018 12:00PavlaS
  Ahoj, po dlouhé době aktualizované album
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34410

  A pokud je tu někdo z Rakovnicka a okolí, tak 14.7. se v Rakovníku v areálu ČSCH koná výstava morčat :)
  11.7.2018 13:08Freya_01
  Gigi28: máme stejně dominantní holčičku a bydlí sama, nakonec málem připravila mou jinou holčinu o oko a my to už nervama nevydrželi. myslím si, že by morče mělo být spokojené a tak je nechávám bydlet tak, aby byly v pohodě. což znamená, že dominantní samička je sama a kamarádky má v druhé kleci na dohled.
  11.7.2018 13:15Nonyna
  PavlaS: máš moc krásná morčátka♥, mít sheltinku je jednou můj sen, ale obávám se té dlouhé srsti....mám totiž doma 2 dlouhosrsté pejsky a vím, kolik to dá práce...

  Co se týče přepravek, u nás od začátku jezdíme s morčátky po jednom...oni na tom malém prostoru a ještě ve stresu, spolu většinou nevychází dobře...zkoušeli jsme 2 samičky, co spolu bydleli a ne že by se servali a byly na sebe nepříjemné.
  11.7.2018 13:18PavlaS
  Nonyna: Děkuju, mě se líbí, že je takový ňuchňací :) a samozřejmě péče je trošku náročnější, ale strojkem se to dá vzít vždycky :D
  11.7.2018 13:19Nonyna
  Gigi 28: mám doma dominantní saténku Rozu. Brali jsme si ji ještě s její sestrou a bydleli spolu v pohodě. Ted mají obě mladé a zkoušeli jsme je k sobě dát ve velikém výběhu i se všemi mladými a saténka na tu druhou pěkně výhružně cvakal zubama a my jsme jen trnuli a po chvíli je zase dali od sebe...na cizí mladé byla hodná. Dala bych je od sebe...chudinka ta maličká:-(
  11.7.2018 14:52Anyy
  Ahoj mám morčátko staré 6 let a dnes jsem si všimla, že za sebou začal lehce tahat nožičku, ale jako snaží se chodit, nevíte čím by to mohlo být? nevím o tom, že by někde v kleci spadl, či něco podobného :/
  11.7.2018 21:57Rozik
  Anyy - Vzhledem k věku morčátka, pokud se nezranilo třeba pádem z výšky, bys měla zajít na veterinu.
  - - - - -
  Každopádně by ji měl vyšetřit veterinář.
  11.7.2018 22:01Anyy
  Nespadl z výšky a v kleci taky nemá možnoat spadnout, leda, že by si ji v kleci nějakým záhadným způsobem narazil, ale nevím no.. ten den jsem mu stříhala drápky, ale nestřihla jsem ho do krve.. ted jedu na 2 dny na dovču tak pokud to bude furt dělat, zajdu na veterinu
  11.7.2018 22:14Rozik
  Gigi28 - A neměla starší samička zrovna říji? Jinak některé samičky umí být velmi "protivné" k nové spolubydlící, bojují o dominanci leckdy víc, než samci, i když většinou ne "do krve". Cvakání zuby, prohánění spolubydlící po kleci a občas "ďobnutí", to bývá, ale upraví se to tak během dvou dnů. Ovšem stává se, že morče, ať už samec nebo samice, nesnese přítomnost druhého morčete. U samic zřídka, ale stává se to i u nich. Zkusila bych je pod dohledem ještě dát k sobě, někdy to vypadá pro člověka "divoce", ale třeba za dva dny už jsou samičky v pohodě, když si ujasní své pozice. Pokud by situace trvala déle než dva dny, tak bych je asi oddělila, kvůli maličké, když se nemůže najíst, to by bylo pro ni zlé. Malou bych i v té době dvou zvykacích dnů nechala v klidu vždy nažrat a napít mimo společnou klec aspoň 2x - 3x denně.
  12.7.2018 06:43judistka12
  Ahojda, kde je nejlepší seznamovat nová morčiska se staršími? spíše ve výběhu? v kleci by to asi dobré nebylo že?
  12.7.2018 07:16Zbyněk
  Gigi28: já bych to zkusil s tím, že pokud starší neřeže mladší vyloženě do krve, tak tomu dej tak tři dny a na krmení je odděl, aby se mladší mohla najíst v klidu. Jak píše Rozik, velmi zkušená chovatelka, neztrácej trpělivost a naději:) Malá se přizpůsobí. Kdyby se jednalo o dvě starší samice, které se při prvním kontaktu s řevem a cvakáním servou do krve, tak ty dohromadyu nedáš, ale tohle je mimino, ro půjde. Pokud z ní neteče krev, zkus to. Natržené ouško je běžné, kontroluj zadeček a nožky, nejhorší je prokousnutá nožka, šrámy na zadečku zakapej Betadinou
  12.7.2018 08:07Ylada
  Anyy: mně tohle kdysi začalo dělat morče, které nemělo dostatek vitamínu C. Zkus mu dát céčko a uvidíš, zda se to tímhle nezlepší.
  12.7.2018 08:35Zbyněk
  Anyy: mě tohle začala před měsícem zvolna dělat sedmiletá Justýnka, až ochrnula úplně a musel jsem jí nechat uspat. Jestli je nožka studená, vypadá to na mozkovou příhodu, nebo jinou neurologickou poruchu. Céčko zkus, ale s veterinou bych neváhal. Zkus také natáhnout zadní nožku dozadu, vrátí jí zpátky? Udělej to s oběma, když morče stojí.
  12.7.2018 10:14Neeen
  Ahoj,
  Nevíte o někom z Olomouckého kraje kdo prodává samičku červeno-bílou? 50%bílá a 50% červená.
  Díky
  12.7.2018 20:53Rozik
  Judistka12 - Ve výběhu, pokud máš možnost. Ale i v kleci se morče seznámí, pokud je dostatečně prostorná. Záleží také, kolik jich chceš spolu seznamovat.
  12.7.2018 21:28Lennyx
  ČŮRÁNÍ KRVE

  Zdravím. Od rána je sameček 3,5 roku trochu "smutnější", ale jen chvílema, láduje se jako normálně. Před chvílí jsem zaznamenala, že čůrá krev a přitom si trochu pokvikuje, asi ho to bolí. Ráno půjdeme k vetovi. Máte s tím někdo zkušenost? Možná močové cesty, písek, kámen - jestli je to vůbec u morčat běžné, řešili jsme u kocoura.. ?

  Díky a hezký večer.
  13.7.2018 00:07Rozik
  Lennyx - Měli jsme u dvou samiček močový kámen (příznaky obdobné), na veterině vyřešili, držím palce.
  13.7.2018 07:09Zbyněk
  Lennyx: musí na RTG kvůli případnému kamenu, ale pokud čůrá krev a naříká, tak to bude spíš zánět močáku. Pokud ano, tak atb a meloxidyl, metacam. V případě kamene operace. Napiš pak, co to bylo, s obojím mám zkušenosti docela veliké
  - - - - -
  A vynech jakékoli natě, nejhorší je petrželová, ale vynech i mkrvovou, celerovou, kedlubnovou. Snaž se sehnat fenykl, rozpouští kameny i písek
  13.7.2018 09:18Lukáš B
  Dobrý den,
  jsem čerstvý majitel morčátka a potřeboval bych poradit. Včera jsem hladil svého Matýska a všiml jsem si, že za oběma ušima má holé místa a na těch místech jsou jakoby takové černé tečky (nehýbou se). Tak jsem mu okamžitě začal prohledávat kožíšek a nic jsem nenašel, že by měl v kožichu nějakého parazita apod.
  Kamarádka mi řekla, že by to mohla být plíseň, ale byla to rada na dálku, takže jsem si to chtěl raději ověřit než půjdu k veterinářovi.

  Nevíte co by to mohlo být? Je to normální věc a jsem paranoidní a nebo opravdu není v pořádku?
  Matýsek má přibližně 5-6 týdnu, kdyby to byla potřeba vědět.
  Baští normálně a nepříjde mi, že by se nějak drbal nebo třel. Klec se mu snažím udržovat stále čistou.

  Přikládám foto pro ukázku.
  https://ibb.co/m8oXj8

  Děkuji za jakoukoliv odpověď
  Lukáš
  13.7.2018 09:57Ehrena
  Lukáš B, lysiny za ušima mají všechna morčata normálně. Z té fotky moc nepoznám, ale podle tvého popisu bych řekla, že je to normální. Plíseň se projevuje bělavými šupinkami, které se olupují.
  http://www.dailycavy.cz/old/plisen.html
  - - - - -
  Jinak pokud jsi to ještě neudělal, doporučuji přečíst všechny informace ohledně chovu morčat tady nahoře v tom zeleném.
  13.7.2018 10:58Tacco
  Dobrý den , máme doma morče asi týden a dnes jsem si všimla že má na jedné zadní noze o prst navíc a je to takový ten "visací" četla jsem někde že třeba u cuy morčat může být ale my máme normální tak můj dotaz jestli s tím mám něco dělat děkuji za odpovědi
  13.7.2018 21:36Rozik
  Tacco - Na veterině mu to odstraní, zajdi s ním, není to nic vážného, bude to pro veterináře chvilka.
  - - - - -
  K zelenému fenyklu, jak píše Zbyněk, možná všichni víte, ale je vynikající i na všechny problémy se zažíváním u morčíku, zdravý pro ně a moc jim chutná.
  13.7.2018 22:08Tacco
  Rozik-dobře děkuji chci se ještě zeptat máme veterináře který nám chodí očkovat psa a králíky mám se zeptat u něj nebo mám zajet na nějakou veterinu co se specializuje na morčata atd ?
  13.7.2018 23:06Tygrinka
  Lukáš B: Podle té fotky to vidím spíš jako pigmentaci kůže. Holé nebo jen mírně zarostlé fleky za ušima jsou normální u každého morčete.
  14.7.2018 21:05Rozik
  Tacco - Podle mého názoru, to zvládne jistě každý veterinář, není to nic hrozného, odstraní to a vydesinfikuje.
  15.7.2018 16:45uj uj
  Nové album na téma "co si morčátka nejvíc závidí" :-)
  Tady kuk:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34412
  15.7.2018 18:54Arib
  Ahoj, jak dlouho trvá než se nová morčátka rozkoukají v kleci? Zatím už 2 hodky jsou na stejném místě a ani si nevzali mlíčák, vezli jsme je tedy 4 hodiny v autě, tak jsou z toho asi vydundaný :/
  - - - - -
  Dala jsem je do klece se starším samcem, on je na ně hodný, očuchává je, ale oni vrčí jako že se ho bojej, myslíte, že je to přejde?
  15.7.2018 20:22Amalka1
  Ahoj,
  morčeti roste na zadní noze něco jako čtvrtý drápek. Normálně má tři klasické a k tomu tento, který je o hodně tenčí. Zde přikládám foto:
  https://www.dropbox.com/s/oz7m6axjeq31lf4/IMG_0370.JPG?dl=0 , https://www.dropbox.com/s/cqre2hymoaouf1z/IMG_0369.JPG?dl=0

  Nevíte, prosím, co to je a případně co s tím?

  Děkuji
  15.7.2018 22:26PaajaS
  Uj uj, mooc krásný myšišky :-).
  15.7.2018 22:38Alibi1
  Ahoj, potrebuji poradit. Morcatko se nam probehlo po zahrade a ted jsem zjistila ze ma kolem cumacku a tlamicky tak 30 klistat...vytahla jsem mu asi 4, vic si nenechal. Myslite ze na veterine mu je vytahnou? Nebo je na ne nejaky figl? Jsem zoufala...
  15.7.2018 23:03Kájka
  Alibi: jak a čím je vytahujete? Nejlepší na to je plastový háček, který se prodává v lékárně (používá se i na tahání klíšťat u lidí). My s tím vytahujeme klíšťata snadno. Ale nikdy ne tolik (tak max. 4 najednou). Jednou jsme u králíka tahali asi 6 klíšťat najednou (také byli jen na čumáčku a u očí) Zajímavé je, že králinda vždy trpělivě držela, i náš morčík si to nechal. S tím háčkem to jde velmi rychle, klíště se podebere a vyškubne.
  - - - - -
  Zkus ráno koupit ten háček a dělat to postupně (tak po 3-5). Možná se některá do rána pustí. Pokud jsou maličké (nymfy), tak ty se za pár hodin napijou a odpadnou... ale pozor! -potom někde zůstanou číhat.. a můžou se pak dostat na člověka nebo zpět na zvířátko (za několik dní).
  - - - - -
  Jinak -na veterině to udělají (proč by ne). Když to nezvládnete, tak vzhledem k množství...
  Je i možné, že mročátko ošetří nějakým přípravkem proti parazitům, aby se klíšťata sama pustila. Přeci jenom - 30 je hodně :-(
  Kdyby je nemělo na čumáčku a tlamičce, tak bych poradila ještě klasickou babskou radu -namazat mýdlem a oni se pustí (viděla jsem, že třeba u psa to pomohlo), ale na citlivých místech bych to nedělala.
  15.7.2018 23:04Alibi1
  Kájka: dekuji zkusim koupit hacek. Tahala jsem ted pinzetou, ale morcik se skubal jelikoz jsem ho tahala i za chloupky...on je chytil uz vcera, ja myslela ze je jen spinavy, protoze prolizal i takove schovane mista, byly to takove malinke cerne tecky a dneska uz to bylo jasne...ze spina to neni.
  15.7.2018 23:18Kájka
  Arib: No, 4 hod v autě v teple to je dost... ale i jinak potřebují čas a klid. Dobré je, aby měli domeček nebo nějakou možnost úkrytu, aby nebyli tak moc ve stresu. Jsou schopni hodiny nejíst, ale nejspíš se do toho pustí v noci, až nebude hrozit "nebezpečí".
  Vrčení a bručení je normální u morčat, komunikují tak.
  - - - - -
  My, když jsem si přivezli první morčátko, tak celé odpoledne nejedl, jen se krčil v koutě :-( ale v noci vše snědl. Bohužel, zpočátku byl bez domečku. My, blbci (nezkušení) jsem někde vyčetli, že je lepší domek nedávat, aby se morče lépe ochočilo (tak ho, chudák, první dny neměl).
  Vaše morčátka mají výhodu, že je jich víc. Určitě se brzy osmělí.
  15.7.2018 23:37Jezzabell
  Osobně bych takové množství nechala na veterináři, který (jak píše Kájka) ošetří chlupáče proti parazitů něčím, čím se samy pustí. Ono se to dá snadno přetrhnout, když jsou malé a v takovém množství morčeti i způsobuje bolest samé tahání v postiženém místě, kde ho to musí i strašně svědit a bolet najednou. Je to citlivé místo samo o sobě.
  Hlavně nic pro psy! Veterinář pomůže a poradí;) Držím palce!!
  16.7.2018 10:08klioo
  Tak jsem zkusila dát 1 starého samečka se 2 mladými samečky (1 a 2 měsíční) dohromady do klece, celý den to bylo v pohodě, ale ted se s tím jedním trošku rafnul a má lehce pokousanou pusinku, takže je mám asi raději oddělit že? :(
  - - - - -
  ještě jeden dotaz, morčátko se mi drbe, ale není nic viditelného jakože svrab, plíseň, všenky..mám i přesto koupit preventivně stronghold?
  16.7.2018 10:19Zbyněk
  klioo: dopadne to tak, že budeš mít tři klece a zrušíš si naději na alespoň jednu dvojici. Ale tak komu není rady...
  16.7.2018 10:30Sheena
  klioo - Někdo Ti tu už (správně!) radil, že tři samečci se k sobě nedávají, nesnesou se! U samců bývá problém i se dvěma, ale to se dá, ale tři v žádném případě....

  Jinak - i zdravá morčátka se občas drbou, to je normální. Pokud nemají žádný kožní problém, neřešila bych to.
  16.7.2018 10:54klioo
  Zbyněk: proč na 3? myslíš, že by se pak nesnesli ani ty 2 mladý? já je tedy rozdělím, starouška dám do jiné klece a mladochy nechám spolu, nechci aby s emi tu prali jen jsem si naivně myslela, že to bude v pohodě..
  - - - - -
  tak mám klece nechat vedle sebe aby na sebe alespon viděli a slyšeli se?
  16.7.2018 14:45Sheena
  klioo - Jj, jestli ti to prostor dovolí, dej klece k sobě.
  16.7.2018 17:06judistka12
  Máte někdo zkušenost s pítkama značky Rasco? už 2. zakoupené mi kape :(
  16.7.2018 17:36Neeen
  judistka12
  Na kapání z napáječky mám velmi účinný trik, teda aspoň mně se osvědčil :)
  Vezmeš napáječku, která je naplněná asi do tří čtvrtin otočíš ji dnem vzhůru a silně ji zmáčkneš, nevím jak jsem na to přišla, ale díky tomu jsem mohla fungovat s napáječkami.
  16.7.2018 19:28judistka12
  Neeen: zmáčkneš ji jako uprostřed? nebo kde? :)
  16.7.2018 20:19Lukáš B
  Ahoj, nedávno jsem si koupil morčátko a bylo mi ve zverimexu řečeno, že to je kluk. Mi se ale zdá, že to je holka pokud jsem procházel různé příručky a porovnával.
  Mohl by mi prosím někdo zkušenější poradit?

  http://i63.tinypic.com/13yqywm.jpg

  Díky
  Lukáš
  16.7.2018 21:10Zbyněk
  Lukáš B: nejde mi to otevřít a to dělám, co mohu:))

  Řeším záhadu morčecího hlavolamu, pokud jste se s tím už setkali - výtok z vulvy u tříleté samičky. Běhal jsem okolo nemocné Justýnky a zanedbal zbytem myšstva. Když jsem přenášel Adélku, měla ulepený zadeček, páchlo to močí a průjmem, takže dostala tři dny Lapis a pak jsem si ověřil, že bobkuje. Bobkovala, ok. Takže jsem se pokusil umýt zadeček a moc to nešlo, ale stále jsem to příliš nestudoval. Po dvou dnech znovu - bobkovala, ale zadeček ulepený páchnoucí kaší. Prostudoval jsem tedy konečně důkladně spodek a zděsil jsem se - výtok z do krve rozedřené vulvy a okolí bylo vykousané, jak se to chudák snažila ošetřit. Byla sobota, takže jsem nejdřív vydrhl spodek vodou a mýdlem, pak osušit, použít heřmánokvý čaj, znovu osušit, velice jemně jsem natřel krvavý okraj vulvy Framykoinem a měl jsem jí půl hodiny na ruce, aby si to neolízala. Pak jsem ošetřil zadeček olejem a večer dostala sedací koupel v kontryhelu. V neděli to samé, ale výtok už byl pryč, zadeček suchý, odřená místa slušně zhojená. V ponděli jsme běželi na veterinu, UZ byl v naprostém pořádku, děloha nezvětšená. Dle doktora to buď byl volně odtékající zánět dělohy, nebo problém v pochvě. Fakt je, že na dělohu by sedací koupel určitě nezabrala. Nechal jsem si napsat na deset dní Enrogal - pro jistotu a potom půjdeme znovu na kontrolu. Stalo se vám někdy něco podobného?
  16.7.2018 21:41Lukáš B
  Zbyněk: zkusím ještě nahrát jinde. Snad už to půjde 🙂

  https://uloz.to/!CCnJEsaZzOml/img-20180716-190031-jpg
  16.7.2018 21:46Lennyx
  Tak má náš marod zánět močáku, chudák byl poprvé na veterině a hned dostal 3 injekce a ještě jel celou cestu dole v kočáru :-). Dáváme atb a léky proti bolesti, zatím je to lepší jen o trochu.. Natě jsem ze stravy vyloučila, ale fenykl nemůžu sehnat ani ve velkém Albertu ani v Kaufu ( u nás ho předělávají ), tak leda ještě v Lidlu.. Ani na zeleninovém trhu jsem ho neviděla.

  Máte zkušenost, jaké mohou být příčiny problémů s moč. cestami u morčat?
  16.7.2018 22:23Rozik
  Zbyněk - Máš můj obdiv, perfektně jsi zareagoval a vlastně skoro vyléčil problém samičky. Zkušenost s tímto problémem nemám, možná, když měla průjem, tak se něco do pochvy zaneslo a od toho zánět v tom počasí, mohlo se to "zapařit". Hlavně přeji, ať je holčina brzy v pořádku.
  - - - - -
  Ale i otevřený zánět dělohy by to mohl být, třeba po říji, to už je jedno, hlavně, ať je fit.
  - - - - -
  Lukáš B - Mi to zobrazit mimořádně šlo, zdá se mi, že je to holka, ale počkej ještě, co napíšou ostatní, podle fotky je to ošidné, abych tvrdila na 100%.
  16.7.2018 22:26Sheena
  Lukáš B - Mně to otevřít šlo a myslím, že je to holka ( ale je to jen můj laický odhad ).
  16.7.2018 22:34Rozik
  klioo Dej klece k sobě, aby na sebe viděli a nemohli se prát, to jim bude stačit. Já bych dala jedno mimino to mladší k staršímu samečkovi a jednoho mladého nechala v kleci vedle nich. Starší sameček, asi už dospělý, když píšeš staroušek, jedno malé mimino zvládne a vychová si ho, a nedojde k situaci, že by se třeba v pubertě ti dva malí do sebe pustili. Pak bys opravdu měla 3 klece a každého už musela mít zvlášť. Když budou na sebe vidět a slyšet se a očichávat a komunikovat přes mříže, bude to pro ně dobré a budeš mít klece pouze dvě. Záleží ovšem na Tobě, píšu jen svůj názor.
  16.7.2018 23:09Ehrena
  Lukáš B, taky bych řekla, že holka.
  17.7.2018 05:04Lukáš B
  Děkuji všem za odpověď. No vypadá to, že budu muset vymyslet nějaké holčičí jméno 🙂
  17.7.2018 05:23klioo
  Rozik: to bych raději nechala ty 2 mladé samce u sebe, jelikož až mi ten starší jednou umře, tak aby se potom spolu ty 2 mladý vůbec snesli,zatím jsou ok, doufám, že ve výběhu budou v poho
  17.7.2018 07:32Kájka
  Také bych nechala 2 mladé samečky spolu (asi spolu přišli).
  No, lichý počet není dobrý počet.
  - - - - -
  Lukáš: a máte jen jedno morče?
  Hlavně, že se nestalo, že k samečkovi místo kamaráda se nedostala samička. ,-)
  17.7.2018 08:05Sheena
  klioo - Ti malí jsou bráchové? To by potom fungovat mělo. Ale jestli ne a jsou stejně staří, tak to asi v pubertě bude "zajímavé". Nejspolehlivější by bylo, jak píše Rozik, dát malého k dospělému. Radíme dobře :-)
  - - - - -
  Lukáš B - Zase k holčičce budeš moct bez problémů pořizovat kamarádky, takže za mě je to vlastně výhra :-)
  17.7.2018 09:26Lukáš B
  Mám prozatím jedno morčátko, protože mi padlo opravdu do oka a líbilo se mi. Do měsíce uvažuji ještě o jednom morčátku, ale nevím jestli půjdou k sobě. U holek by neměl být problém pokud bych dal 3 měsíční s 1 měsíční holkou, že? Aktuální morčátko je docela aktivní a čiperné, tak si říkám jestli nebude do toho druhého dorážet.
  17.7.2018 11:01Zbyněk
  Lukáš B: subjektivně tipuji na holku, ale u mimina se to do dvou týdnů poznává obtížně. Je li mu měsíc, je to holka:) Zatlač prstem nad ten výběžek nad vulvou směrem k hlavičce - u samečka by už v měsíci pindík vylezl, u holky je bělavý útvar, který zůstane ve vulvě. http://morcatakvikykviky.websnadno.cz/Jak-poznat-pohlavi-morcat.html Spolehlivě to poznáš přiblížením měsíčního morčátka k samičce, pokud nezareaguje, je to samička, nakryje li s vrčením samičku, je to kluk:)

  Rozik: díky, jenom doufám, že se to neschovalo v děloze, výtok byl masivní a páchl. Po dobrání atb poběžíme na UZ. Užívám si, v sobotu ráno jsem jel na vodu a Bublinka přivírala očko, ale bylo jasné. Dostala hned Floxal a já jsem pro změnu v nedlěi ráno málem dostal infarkt - očko nateklé a bílé, jako mléko. Na klinice v Libni jí vytáhli obří třísku ze sena, měla masivní poškození rohovky, ale už to vypadá mnohem lépe!
  - - - - -
  Lennyx: záněty močáku jsem řešil třikrát antibiotiky, Enrogal, Marbocil, Enrogal a nic, stále nadávala a čůrala rudě. Kdyby se to opakovalo, napiš a poradím čínskou alternativu, už půl roku máme moč a močák čisté.
  17.7.2018 11:12Lukáš B
  Zbyněk: morčátko ma právě už cca 6 týdnů, takže si myslím, že by to mělo byt jasné. Včera jsem zkoušel tlačit na bříško a nic. Je kupované ve zverimexu a bylo mi řečeno, že to je kluk, ale podle všeho se z toho vybarvila holka, když už mi to 4 lidé potvrdili :-)
  17.7.2018 11:49Kájka
  Lukáši, ve zverimexu jim nemůžeš věřit. ,-)
  Byli tady případy, kteří koupili kamarádku pro svoji morčinku a přinesli samečka ,-(
  - - - - -
  Druhé morčátko neriskuj koupit tam!
  17.7.2018 11:55Lukáš B
  Kájka: teď už koupím jenom od chovatele. nechci riskovat, že by to byl náhodou kluk a znova se někdo sekl :-)
  17.7.2018 12:13Klioo
  Sheena: nejsou bráchové, ale od mala výrůstali spolu v jedné kleci, já vždy měla od téhle chovatelky morčíky kteří spolu vyrůstali od mala a nikdy nebyl problém, jakože by se nesnesli
  17.7.2018 13:11Zbyněk
  Lukáš B - má to Y, je to holka:) Ale musel bych jí vidět naživo, takže to ber bez záruky:) Kámošku jí kup klidně hned, ale nech si opravdu radši potvrdit někým zkušeným, že to je holka. Z Prahy asi nejsi?
  17.7.2018 13:15Lukáš B
  Zbyněk: Nejsem. Jsem z Frýdku-Místku. Úplně opačná strana republiky :-D
  17.7.2018 14:53Neeen
  judistka12
  Ano, uprostřed.

  Ahoj, nevíte někdo o nějaké výstavě morčat, která by se konala na Moravě?
  17.7.2018 15:27Kristi
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34411
  17.7.2018 16:39Kájka
  Kristi: krásná morčátka :-) a velký výběr :-))
  - - - - -
  Lukáši, co zajet do Třince (ke Kristi) koupit malou morčecí kámošku? ,-)
  nemáš to tam daleko :-)
  - - - - -
  Ty malé rozetky jsou moc roztomilé :-)
  17.7.2018 16:48Kristi
  Děkuji :), 28.7. jedeme i přes Frýdek ke Vsetínu, klidně dovezem :)
  17.7.2018 18:39Lukáš B
  Kájka: určitě budu pořizovat. Jenom najít tu, co mi padne do oka 😝
  Kristi: plánuješ do budoucna mít ještě další morčátka? Míváš prosímťe úplně hladké krátkosrsté morčátka?

  Lukáš
  17.7.2018 19:23Kristi
  Samičku i samečka mám rozetkové jenom jeden pár (další pak dlouhosrsté), hladcí z nich moc nevycházejí, ti v nabídce jsou od známé, má i hladké s korunkou, ale ti už jsou zamluvení....
  17.7.2018 19:27Sheena
  Kristi - úžasní prcci :-). Rozetky všechny jsou naprosto k sežrání, ty zbožňuju - mají takový správný uličnický kukuč :-). Mám jednu doma a to je teda rošťák k pohledání ( v tom nejlepším slova smyslu )
  :-) Hned bych si vybrala, ale už jsem si zakázala rozšiřovat osazenstvo :-).
  - - - - -
  klioo - Tak to jo, no, budu držet palce, ať spolu vydrží :-)
  17.7.2018 20:10Lukáš B
  Kristi : škoda no. Budu hledat dále 🙂
  18.7.2018 09:53Zbyněk
  Lennyx: ještě mě napadlo k tomu močáku - RTG dělali? Kvůli kamenům.

  Lukáš B: ještě mě napadlo, jestli zverák považoval samičku za samečka a měl jí se samečky, tak měsíc počkej, protože ona se zřejmě o kamarádky postará sama:) Po měsíci už březost poznáš:)
  - - - - -
  Kristi: kouzelná nadílka:)
  18.7.2018 10:21Lukáš B
  Zbyněk: když jsem ji kupoval, tak měla 4 týdny, takže by to mělo být v pohodě :-). Stejně než najdu nějaké další morčátko, co se mi bude líbit, tak to i ten měsíc potrvá :-)
  18.7.2018 12:27Kájka
  Lukáši, a Ty víš jistě, že měla jen 4 týdny? :-)
  Těch případů jsme tady už četli, že jim morčinka za pár týdnů najednou porodila...
  Samozřejmě, nepřejeme Ti to. Snad to bude OK.
  Jinak -já doporučuju pořídit druhé morčátko určitě. My jsem případ, že jsme měli jedno morče rok samotného (byl to chudák), už jsme se déle na něho nemohli dívat... i když děti s emu věnovali hoděn. Morčata nejsou samotáři a potřebují více svého morčecího parťáka než člověka (toho hlavně na jídlo)
  18.7.2018 12:46Sheena
  Kájka, Lukáš B - A nejen ze zverimexu... Přinesla jsem si samičku březí i z morčecího azylu :-)
  18.7.2018 15:12Kájka
  Teda aby to nevypadalo, že morčátka nejsou na mazlení. samozřejmě nechají se hladit (pěkně drží), ale jsem přesvědčená o tom, že morče je smutné, když je samo v kleci, že ten jeho život je na nic. Dají se dobře ochočit, některá mají ráda hlazení, ale není to pes nebo kočka, aby přilnulo tak k člověkovi.
  My nikdy nezapomeneme na poslední Vánoce, kdy jsme viděli, jak náš morčík byl šťastný, když mu Ježíšek přinesl kamaráda, jak ožil, pořád za ním chodil, hlídal si ho (jako maminka) , nechával mu jídlo... :-) Naštěstí jsou stále kámoši, neperou se, i když prcek vyrostl a je vlastně už dospělý.
  18.7.2018 16:15Sheena
  Kájka - Naprostý souhlas. Mám doma jednoho pohodovýho ( a línýho! ) flegmouše, který si nechá všechno líbit a jednu "hyperaktivní" uličnici, která toho využívá. Krade mu žrádlo z pusy a furt je jí všude plno, zatímco flegmouš v klidu leží a než by si zjednal pořádek, radši si vezme jiný kousek jídla :-). Je to sranda je pozorovat. Jsem přesvědčená, že i když Felix vypadá, že ho malá průďa obtěžuje, samotnýmu by mu bylo smutno.
  18.7.2018 17:24Kájka
  Necháváme kluky občas proběhnout po bytě. Většinou běží jak vláček z obyváku přes předsíň do kuchyně. Nedávno se stalo, že Ríša neběžel za Vildou a ten když zjistil v kuchyni, že R. nikde (hledal ho), začal křičet (volat ho) a rychle utíkal zpátky -hledat ho. Pořád má tendenci ho hlídat, aby se mu neztratil. Samozřejmě mladej je aktivnější, oraženější a občas ho pozlobuje, budí, vyhání z domečku atd. Ale V.by nebyl šťastnější sám se svým klidem.
  18.7.2018 18:31Jezzabell
  Kájka: To přesně znám! Mně takhle řve Jimmi, když mu seberu na chvíli mladšího Vočka! Okamžitě ho začne hledat, pak začne vřeštět a Vočko mu odpovídá ještě ve chvíli, když ho mám na ruce;)))
  Jsou to krásní závisláčci, když se to podaří;)
  18.7.2018 19:57Rozik
  klioo - Pokud se mladí snesou, tak je nechej spolu a staršího samečka dej vedle do klece, aby na ně viděl a slyšel je a mohli se "očuchávat". Bude mít pocit společnosti a zároveň klid.

  Zbyněk - To je mi líto, s tím očičkem, smůla. Doufám, že se vše spraví a holčina bude fit.
  18.7.2018 20:23Sheena
  Kájka, Jezzabell - Taky to tak máme. Když je pouštím do výběhu, beru většinou nejdřív staršího Felixe a malá Mája jak zůstane sama, začne vřískat. Ale když se mi to náhodou povede opačně a v kleci zůstane sám Felix, ani to s ním nehne :-)), ale Mája pak piští zase ve výběhu :-).
  18.7.2018 20:36Kájka
  Sheena: a Felix je vykastrovaný? (nebo, jak to máte?)
  18.7.2018 21:18klioo
  Tak klece mají samci oddělené, starý na samotce a hned vedle mám klec s 2mi novými samci, ten jeden mlaďoch který se s mým staroušem pokousal ho docela často hledá a kouše klec směrem ke starouškoj jako by se k němu chtěl dostat, moc tomu nerozumím proč to dělá, uvidíme jak to bude probíhat ve výběhu, zatím je tam nechci dávat, ještě se bojí ruky
  18.7.2018 21:40Sheena
  Kájka - Je kastrovaný. Po dvou neúspěšných pokusech s kamarádem-klukem, jednou stejně starý, podruhé mimino, ani jedno neklaplo... Nechtěla jsem, aby byl sám, tak to byla jediná možnost.
  18.7.2018 22:00Jezzabell
  Sheena: v kolika jsi ho dala kastrovat?
  Mám totiž stejný problém, ale doktor mi to stále rozmlouvá..
  Mám eMíka, táhne mu na čtvrtý rok. Měl dva parťáky, v obou případech to dopadlo soubojem na kost, cvakání zubů a to i u tak obdivuhodné povahy, jako byl Wolfík..
  Když si dali po tlamě s Julesem, nebyla jsem zrovna doma a z milující se dvojice (bez jediného náznaku problémů před tím) byla odpol naježená cvakající dvojka s vyseknutým eMíkovým kožichem na kost..Wolfíka seřezal 3x tak, že dál jsem to nedovolila..A to mu ten dobráček (dej mu morčecí nebe lehké spaní) nikdy nezavdal příčinu!
  Marsellus je sám. Mezi ostatními má vlastní arénu, kde je mezi ostatními okolo, ale "ve svém". Ptala jsem se na to několikrát vet., pokaždé mi to rozmluvil..
  Tak sonduju.. Nechci eMíkovi ublížit. Je prvotřídní chůvička! Opatrovník na 300%, ale jak se to překlene do fáze puberty parťáka, vidí eMík rudě.. Když mi tu příbyli junioři, byl z nich hotovej- až jsem musela zamáčknout slzu v oku, že to pro něj nemůže být lehké..Ale místo na dalšího samotáře po pubertě fakt nemám:( Do třetice to nerisknu, aniž bych neměla "odběr"chudáka, co to odskáče. A ještě si do té doby zvykne na ostatní ze smečky kolem, takže nic moc ani pro zbouchaného, že..
  18.7.2018 22:30Sheena
  Jezzabell - Felixovi tenkrát byly dva roky a nikdo mi to nerozmlouval. Vetku mám musím říct skvělou, nevím jestli se přímo specializuje na morčata, ale zatím každý problém vyřešila. Všechno šlo bez problémů a teď mám už skoro rok v kleci pohodičku.

  Felixovi první parťák rozkousl ucho a druhý ( ještě malý ) asi nějak nedopatřením poranil oko. Nebyla jsem doma, tak nevím, ale když jsem viděla Felixe se zalepeným oteklým okem, ze kterého tekla krev.... :-((( Měl poraněnou rohovku. Teď už to má v poho, ale je to poznat, má ho tak nějak víc "zapadlé" než to zdravé.
  18.7.2018 22:47Jezzabell
  Sheena - no, já právě nevím, jestli si i v prvním Marsellusově vztahu (s Julesem) začal on. Jules je cholerik, ale po Houmíkovi převzal drsně vládu nad smečkou Sedmi statečných;)) Má Vall-íka, dobráčka, jako byl Wolfík. A jsou k sobě připoutáni s láskoou, to na nich vidím:)
  Nechci eMíkovi křivdit, prostě jsem na vážkách. Už není nejmladší, na jednu stranu, na druhou, nevím, jestli by to vyřešilo ten problém. Když na něj koukám, nejradši bych mu kámoše dopřála, ale s rozumem: kam s ním, když to neklapne! Máme doma morčecí vesnici:) Nechci morčecí Jižní město;))..
  - - - - -
  PS.: pražáci mi budou rozumět, pro ostatní "čtvrť v City, plná paneláků..jak králíkárny..";)
  18.7.2018 22:49Sheena
  Jezzabell - No a další věc je, že když na krásně necháš eMíka vykastrovat a pořídíš kámošku, co budou dělat ostatní kluci až ucítí holku? To se pak taky můžou prát všichni.
  19.7.2018 07:29Kájka
  Sheena: a ty bývalé parťáky jsi řešila jak? -zůstali, ale v jiné kleci nebo šli z domu?
  19.7.2018 08:13Sheena
  Kájka - Naštěstí jsem je mohla věnovat :-)
  19.7.2018 08:20Lukáš B
  Kájka: to víš, že člověk si nemůže být nikdy jistý, ale vypadala fakt malá, takže si myslím, že k tomu měsíci mohla mít :-).

  Jenom taková menší otázka. Uklidní se trošku, když ji pořídím parťačku a nebo díky povaze bude furt taková aktivní a čiperná? Nebo se uklidní jak bude starší? Co si pamatuju morčata, jak jsem byl malý, tak to byli takoví peciválové, kteří spokojeně leželi a nic je pomalu nerozhodilo :-D
  19.7.2018 08:35Sheena
  Na další klece už nemám prostor, mám tu jednu ( nebo spíš dvě spojené ), která má 1,77m a aby to tu připomínalo byt a zároveň měli myšáci ještě výběh, už další nemám kam dát. Měla jsem tu ještě jednu 120cm dočasně, když jsem tu měla miminka a byl to mazec. Teď mám dvě myšky v tý dlouhý kleci + mají výběh a víc už jsem si zakázala. Měla jsem ještě třetí, ale ta mi bohužel umřela :-(
  Včera jsem byla kupovat granule a měli tam tak krásný malinký a dokonce holky, no musela jsem rychle zaplatit a utéct :-)
  - - - - -
  To patřilo ještě Kájce :-)
  - - - - -
  Lukáš B - S parťákem většinou morčata ožijí, spíš se uklidní věkem, ale jsou vyjímky u kterých to neplatí, to je morče od morčete :-)
  - - - - -
  A třeba můj postřeh z toho co mám doma - dlouhosrstá morčata jsou klidnější než krátkosrstá. Ale to je jen moje chabá zkušenost, někdo to má třeba zase obráceně :-)
  19.7.2018 09:45Zbyněk
  Rozik: očko už vypadá výborně, je jasné, zmizel povlak, ale ještě kapeme a možná to dorazíme maxitrolem, pro jistotu.
  Jezzabell: eMíka pořešíme na podzim:) Baruška se už vyptává na samečka, takže pak může eMík dostat prcka na výchovu, pokud bude ve verhu sameček a až dospěje a dostane přes držku, půjde na kastraci a zpátky do holčičí party, myslím, že samec jim jenom prospěje, jsou líné, jak vši :)
  19.7.2018 10:31Kájka
  Lukáši, většinou se morčata zklidňují věkem, ale jinak (obecně) to je o nátuře (vrozené).
  Nám se první sameček začal zklidňovat už tak po půl roce, po tak 3/4 r. začal čím dál tím častěji víc poléhávat (najíst se atd a rozvalit se...), prostě -nudil se a začínal být trochu skoro apatický. když jsme ho pustili, tak se proběhl a nejraděi zalezl pod lavici v kuchyni (dělal si z ní domeček). S kámošem ožil, dokonce zpočátku asi trochu zhubl. Když je vypustíme, tak pořád běhají, šmejdí... vlastně běhají jeden za druhým :-)
  19.7.2018 10:36Jezzabell
  Zbyněk: já vím, jen se mi příčí myšlenka, že ten "hodnej" a zmlácenej ještě příjde o koule..
  - - - - -
  Sheena: holku?? byť kastrovanou?? N I K D Y! To bych v kleci už bydlela já:)))) A morčata by běhala kolem zdivočelá holčičím odérem...
  19.7.2018 11:06Zbyněk
  Jezzabell: no já bych samečka chtěl, takže to neřeš:)
  S morčecí holkou mezi kluky je to asi stejné, jako se samčí marihuanou - jeden samec zničí samice 100 km okolo :))) Morčecí holka by spolehlivě rozložila všechny funkční dvojice. K sobě jsem si přinesl dva kluky, dědu a mimino, do té doby bezvadně fungující v páru. Dal jsem je do klece, oni se podívali na sebe, začuchali, pak na mě, na holky, znovu na sebe a ve vteřině byli v sobě, v tomhle je přiroda nekompromosní, vítězí silnější gen:))
  19.7.2018 12:30Sheena
  Jezzabell - Jj, uz mi to doslo, vykastrovat raubire, aby se zklidnil. Mam dlouhy vedeni 😀
  19.7.2018 13:10Lukáš B
  Sheena, Kájka: No to se mam na co tesit. Ta ulicnice me nenecha ani v klidu si umyt zuby. Jakmile mi rano zazvoni budik a stavam do prace, tak to je jak spoustec a automaticky zacne pistetm skakat po kleci a ceka nez ji dam snidani :-D. Uvidi se casem a treba se trosku sklidni :P
  19.7.2018 13:51Ehrena
  Zbyněk, u nás tedy naše holky nerozložily ani jednu klučičí dvojici, i když jsem se toho původně bála, když se nám narodily. Původne jsem myslela, že budou muset jít z domu. Potom že budou muset být v jiném pokoji. Nakonec byly ve stejném pokoji - čtyři holky se čtyřmi dvojicemi kluků, a vše bylo v pohodě. Jen na chalupě venku na zahradě jsem jejich výběhy musela dávat dál od výběhů kluků, ale to se dalo zmáknout. A taky poté, co jsem držela v rukách holky a pak jsem brala kluky, mohli se ti kluci učuchat. Ale spolu se nikdy kvůli holkám neprali.
  - - - - -
  Lukáši, po roce věku se morčata většinou zklidni. Jinak je to tedy určitě o povaze, neřekla bych, že záleží na druhu morčete. Měli jsme většinou hladká morčata, ale i rozety a dlouhosrstá, a v každém druhu byli kliďasové i divoši. Nejpohyblivější mají být rozetová morčata, ale já jsem ten rozdíl nějak nepozorovala.
  - - - - -
  Jinak ještě poznámku ke kastrovaných holkám.
  Cirka před rokem a třičtvrtě jsem pořídila z chovatelské stanice dvě kastrované samičky (po špatných porodech s císařským řezem) a byla jsem šťastná, jaký to byl kauf, vzhledem k té hordě kluků, kterou jsem doma měla a kde byli všichni už v důchodcovském věku, takže se dalo čekat, že budou postupně odcházet a já budu moci dát samičky k zbylému samečkovi. Takové univerzální použití.
  Teď na jaře mi ve věku tři a půl roku, čili hrozně nízkém, zemřela po opakovaném nadmutí jedna z samiček, žádná pomoc nepomohla, tím myslím lékařská. Léky prostě nezabraly.
  Ještě jsme se nedali dohromady z problémů s Bělinkou a jejím abscesem, a začala nám popískávat při čůrání druhá z kastrovaných samiček, Locinka. Nakonec měla i trošku krvavé čůrání. Ihned jsem ještě na chalupě jela na veterinu, kde jí jen podle ohmatání zjistili v bříšku bouli, prý velkou, udělali rentgen a našli dva kameny, ale ne moc velké, v močovém měchýři. Protože tam neumějí operovat morčata, odjeli jsme do Prahy na Eriku a i doktorka Vozková podle ohmatání očekávala velké kameny. V noci na dnešek ji operovala, kameny skutečně vyndala, ale byly malé, zato má prý břicho plné srůstů, něco se snažila odstranit, ale moc se nepovedlo. Navíc má k močovému měchýři přirostlou část dělohy, kterou jsem si tedy myslela, že nemá, že ji při kastraci vyndali. A u té měla prý nějakou velkou cestu
  - - - - -
  Opravuji, cystu, zase mi to tablet dříve odeslal, než jsem dopsala. A to byla ta boule, o které se domnívali, že je to kámen podle pohmatu. Cestují jen vysáli, co bude dál, nevím, vetka to moc optimisticky nevidí. Má prý po té minule operaci při kastraci břicho samý srůst. Je prý možné, že mohla mít něco podobného i Světlinka, proto to časté nadýmání a ne účinnost léků.
  Jsem z toho všeho smutná, další operaci by prý už Locinka nezvládla, díky tomu stavu v břiše.
  Takže bacha po operacích morčat, hlavně po těch uvnitř břicha.
  - - - - -
  Oprava, cystu jí vysáli.
  19.7.2018 14:09Kájka
  Ehrena: Teda, vy máte smůlu, další operace (u jiného morčátka).
  Já bych si také myslela, že kastrovaná samička nebude mít dělohu (pro to tam nechali, se divím).
  A Bělinka je už v pořádku -po operaci?
  - - - - -
  To mi vrtá hlavou... vždyť kastrace samiček se dělají i z prevent. důvodů (např. u králíků jako prevence rakoviny dělohy apod.). Já vím, u těch samiček to udělali asi jenom jako sterilizaci (aby nemohli otěhotnět), ale stejně -mohli to odstranit.
  19.7.2018 14:17Ehrena
  Kájka, já osobně myslela, že při císařském řezu při nepovedeném porodu (nevytlačené mládě) vezmou celou dělohu.
  Bělinka vypadá dobře, jen se mi zdá, že nějaké méně jí. A pořád má zatím trochu měkčí bobíky než dřív. I když dostává probiotika celou dobu.
  - - - - -
  Nějak
  19.7.2018 15:49Sheena
  Lukas B - no to jako nemuzes, nejdriv myska snidani a pak teprve ty 😁. U nas prvni co je kdyz vstanu, tak jim dam travu nebo salat, aby se zabavili a neplasili, pak se obslouzim ja a tesne nez odchazim do prace, tak dostanou misku zeleniny, doplnim seno, vodu. A je to tak vzdycky i kdyz od nekud prijdu, vzdycky jim musim donest trochu travy, jinak by zbourali klec a upisteli by se 😁. Felix kdyz je ve vybehu a polozim na zem tasku, tak mi i vleze do tasky a cmucha co jsem jim prinesla 😁
  19.7.2018 18:02Kytička
  Já dám močítkům také hned ráno pár granulek, abysme neohluchli. Jsou jak alarm :-). A pak jdu hned na trávu, nebo zeleninu.

  Ehrena, to je smůla, držíme palce, at jsou holky brzy v pořádku.

  Lukáš B, našim holkám je jedné dvojici cca 4 měsíce a druhé dvojici 8 měsíců. Už ted je vidět mezi nimi rozdíl, co se týče klidnosti. Jsou to třeštiprdla včechny :-), ale ty starší už jsou o poznání klidnější.
  - - - - -
  Sheena, také jsem dnes byla ve zverimexu pro granulky a měli tam krásná dvě morčátka. Ale odolala jsem :-) . Jinak bych ještě chtěla další dvě holky, ale chci počkat na podzim, až budou ty naše dvě menší trošku rozumnější:-). A musíme připravit nové bydlení, aby se tam pěkně vešly.
  19.7.2018 18:11Kájka
  Koukám, že jak se přesáhne hranice 2 morčat, tak pak 4, 6... ,-))
  - - - - -
  Jinak -já také jak vstanu, cestou z ložnice chytám zeleninu apod. a první kroky vedou ke kleci...
  19.7.2018 18:12Kytička
  Kájka :-), no jo, je to pravda. Je to asi druh závislosti. Ale ne všichni členi rodiny mají pochopení. Už u nás zaznělo i to ono pověstné : "Bud já, nebo morčata" :-), myšleno samozřejmě ve srandě, tedy doufám..... :-).
  19.7.2018 18:14Kájka
  Když jsem měli králindu, tak to jsem po vyjití z ložnice musela hned vypustit "draka" z klece - k plné misce :-) Když se nacpala, tak přihopkala za mnou do koupelny a většinou provokativně sebou flákla na zem (leháro) a po očku mě sledovala :-)) No, a pak při odchodu z domu něco dobrého jako lákadlo, aby skočila milostivě do klece. ,-)
  - - - - -
  Dlouhodobě vstávám u nás doma první já.
  19.7.2018 18:14Jezzabell
  Kájka: ani mi nemluv!! ;)
  19.7.2018 18:15Kájka
  No, u nás se fakt nejednou stalo, že v lednici poslední mrkev nebo paprika a já to bránila a div někomu z rodiny nervala od úst, že to je přece pro morčat a ,-))
  19.7.2018 19:07Zbyněk
  Ehrena: sjeď ksyž tak se samičkou na Hůrku, protože tam mají špičkové vybavení a dělají zákroky laparoskopicky, snaž se dostat k Lietavcové. Pokud nepomůže ona, atk už nikdo. Valeš je také skvělý, ale tohle vybavení nemá.

  Při císaří se děloh automaticky neodstraňuje, pokud tam není problém. Když jsem byl na císaři se samičkou, doktorka se mě rovnou ptala, jestli chci dělohu ponechat, je samozřejmě bezpečnější jí vyndat a neriskovat další komplikace s případným zánětem.
  19.7.2018 19:14Ehrena
  No my jak jsme teď zrovna v Praze, tak tady je to opravdu děs, na sídlišti Sahara, tráva žádná, ani tam, kde se neseká, kolem lesíka, jen žluté vysušené klasy, jako obilí.
  Takže jsme taky na zelenině. Dneska jsem koupila speciálně kvůli Locince meloun, ale sotva do něj hodlá. Proti minulým marodům po operaci močového kamene jí úplně minimálně. Dávám jí teda rodicare, ale taky žádná sláva, vyloženě jí to nutím. Trávu by si možná dala, aspoň trochu, ale kde ji vzít?
  Jinak ale musím říci, považujte si toho, že vám morčata řvou, že chtějí jíst, ta naše stará garda už to nedělá a mně to docela chybí. Člověk aby jim to skoro nutil. Jen ti mladší se k tomu ještě trochu mají, ale chybí mi to, jak kdysi řvala celá morčatárna, pod vedením naší Mandi, která v tomhle byla nejaktivnější. Dneska na veterině na Erice někdo zašustil igelitovým pytlíkem a jejich morče v kleci, které tam mají v čekárně, už vyřvávalo, naše už tohle vůbec nedělají. Ach jo!
  - - - - -
  Zbyněk, no ona už má zákrok za sebou, jak jsem pochopila, víc už se asi dělat nedá. Kameny jí vyndali a snad by se nějak měla dát dohromady, ale kdyby se to vyskytlo znovu, říkala mi Vozková, že už by to bylo na uspání. A to je jí dva a půl roku.
  19.7.2018 20:54Kájka
  Zbyňku, ale u zvířat se to fakt většinou dělá, že když sterilizace, tak většinou formou kastrace, což je i prevence rakoviny nebo zánětů (proč to tam nechávat?)
  - - - - -
  Jak dáváte MELOUN? Našim klukům strašně chutná, ale já se bojím... tak dávám jen trošku a to červené skoro ne (kvůli cukru), ale odkrajuju jim ze slupky to světlé. Před chvílí dostali a už zase kvičí a žebrají.
  19.7.2018 21:38Sheena
  Tak já zeleninu nebráním, se podělíme, ale je fakt, že kdyby přišlo na lámání chleba, tak radši ať mají morčíci než my :-)
  Dneska jsem byla na zahradě u rodičů a táta že prý chystá dát špenát - a já hned jo, jo ten myšky taky rádi :-). No div mě nevzal násadou po hlavě. Ale to je naštěstí ze srandy, myslí na ně když zakládá záhonky, už dával kvůli mým miláčkům i fenykl a pokaždý když odjíždím tak to je: Papriky sis otrhala pro ty tvý "krysy"? A vem si pro ně mrkev... atd :-)))
  19.7.2018 21:47Kájka
  No, my můžeme jíst jiná jídla, ale morčíci ne :-)
  19.7.2018 21:50Sheena
  Za to večer jsem byla ještě v obchoďáku, mají tam zverimex a morčíky mají hned za výlohou, tak si tam u nich vždycky rovnám nákup a kochám se :-). Dneska jsem tam byla dlouho, slečna akorát zavírala a já koukám do terárka: v napaječce asi 3cm vody, miska prázdná - pár zrníček ze směsky, a měli tam teda seno. A jako slečna zhasnuto a zamykala ( zvenku ). A když mě tam viděla, povídá, že už končí jestli jsem něco chtěla, tak jsem jen prohodila že ne, ale že tam myšáci nemají vodu a žrádlo.... No to jsem si asi dovolila! Ten pohled co po mě hodila a že prý do rána to vydrží. Jako kdyby to šlo ( jakože to logicky nejde ), tak dojdu domů pro vodu a granule, i tu mrkev bych vzala :-). Asi jsem fakt divná, chápu, že asi do rána fakt neumřou, ale stejně.
  19.7.2018 21:53Kájka
  Jak jsem byli na dovče (na jihu), tak když jsme jedli nebo kupovali zeleninu na tržnici, tak jsme většinou u toho vzpomínali na morčíky, že by jim taková pěkná paprika chutnala apod. :-)
  Tam zelenina ovoce nejen lepší, ale i levnější.
  - - - - -
  Sheena: no, že ani ne vodu, to je dost špatný :-( To bych taky těžko rozdýchávala.
  20.7.2018 13:48Nonyna
  Sheena: Zverimexy jsou někdy hrozný, je to o lidech...chudinky malý morčecí.

  My jsme včera vezli první morčátka k novým majitelům, dcerka brečela, já jsem se držela, ale taky jsem k tomu neměla daleko. Myslím, že jsem jim vybrala dobrou rodinu. Budou žít ve 3(naše 2 ségry +1 holku už v rodině měli) společně ve 120cm kleci a budou mít výběh.
  Z prvního vrhu nám zbývá ještě ta, co jí říkáme ovečka Shaun..dcerka by si ji nejraději nechala, ale nemůžeme to takhle dělat, jestli chceme pokračovat v chovu. Včera jsem objednala další klec, už 6tou. Máme po jednom 2 samce a saténka Roza s nikým taky asi nebude moct být. Ono to vždy s tím soužitím nevyjde, ani u holek.
  20.7.2018 16:58Sheena
  Nonyna - To jste vybrali super, budou holky spolu a ve smecce, urcite budou stastne 😀.
  20.7.2018 19:28anonymní anonym 927301
  Ahoj, mám morče, a je líné. Po
  Prostě kam ho položím, tam zůstane. Nebojí se mě, to mám ověřené (nezaleze do budky, když se na ní jdu podívat). A chtěl bych mojí morčic8 naučit nějaké kousky, ale nevím jak. Poraďte mi prosím.
  20.7.2018 20:31Sheena
  Anonymni anonym - porid morcince kamosku a uvidis jak ozije.
  20.7.2018 21:52Jezzabell
  Anonymni anonym - kousky morče nenaučíš, není to pes nebo zvíře na dresuru..On ti to bude max. tolerovat, což neznamená, že se mu to líbí. Koukni nahoru do záložky "Pořizujeme morče".
  Jinak, jak píše Sheena - když pořídíš druhé, ožije- ale musí to být stejné pohlaví co máš
  20.7.2018 22:49Rozik
  Ehrena - Sama jsem bušila brzy ráno na veterináře se samičkou, která porodila jedno mimino a dvě měla v břiše. Císařský řez zvládla, i pooperační péči, ale byla to fakt fuška ji "rozjíst" a dožila se asi 4 a půl roku. I to je velký úspěch, většina samiček císařský řez popř. pooperační stadium vůbec nepřežije. Kastrace se u císaře běžně neprovádí, aspoň, co já vím. A kastrování samice je také rizikový zákrok, nevím, zda ho někdo podstupuje s morčínkou jen tak. Srůsty hrozí po císaři, tak jako u žen, věkem se to, samozřejmě zhoršuje. Morče je hrozně citlivé zvíře a začínám se klonit k bonmotu (snad mne neukamenujete, nemyslím to nijak zle), že "morče je buď zdravé, nebo mrtvé". Takže i když jakýkoliv zákrok přežije, není jistota, že bude nadále vše OK, bohužel, někdy jen chvíli...
  - - - - -
  Shena - Také mám zkušenost, že naši dlouhosrstí peruánci a alpaky jsou klidnější. Když mají žrádlo a vodu, ani o nich nevíme, jen si schválně hrají s napáječkou, hlavně, když se pustí televize.
  Samci jsou vedla klecí se samičkami a žádný problém mezi nimi nikdy nebyl. Maximálně hryzají mříže, když holky mají říji, asi. Mezi sebou se nervou a nikdy se nervali, a to jsme jich měli opravdu dost. Všichni žijí po dvojicích, holky i kluci, ve 120 cm důchodci starší 5 let po trojicích, jsou čilí a při chuti, jen více odpočívají.
  20.7.2018 23:05Kytička
  Myslíte, že je pozdě připustit poprvé samičku v 9ti měsících? Teoreticky by to ještě do roka měla stihnout, máte s tím někdo zkušenosti? Proběhlo vše v pořádku, když byla nakrytá v tomhle věku?
  - - - - -
  Rozik, a to máte ve společné kleci kluky, kteří už byli u samice? A do kdy jsou samci plodní? Moc díky za odpověd.
  21.7.2018 20:33Saryk
  Rozik: zdravím a plně s Váma ohledně cisaře samiček souhlasím.Před 2 tydny jsem přišla o samičku těsně po operaci a pak dokrmovala 2 sirotky co zustali.Znáte v Ostravě veta který rozumí morčatům? Díky.Šárka.
  22.7.2018 00:15Rozik
  Saryk - Já chodím už víc jak 20 let se všemi zvířaty k MVDr. Stáňovi (VETPARK -Veterina U parku), císařský řez dělal sám bez asistence a vše dopadlo výborně, zachránil i jedno morče, druhé už v samičce bylo mrtvé. Dle mého názoru výborná veterina a jedna paní veterinářka dokonce morčátka také kdysi měla. Vloni mi zachránili fenku jorky se šíleným uzavřeným zánětem dělohy, pro mne jsou tam všichni vynikající,u dvou morčat nám odstranili močové kameny rozbitím leasrem a postupným vytahováním, šlo o matku a dceru, matka už nežije (ale zákrok v pohodě, zemřela až později, měla už věk), ale dcera( také už 4-letá dnes) bez problémů dlouhou dobu, snad víc jak rok v naprosté pohodě.
  Můj názor je, že dobrý veterinář zvládne morčata jako každé jiné zvíře, ale je to pouze můj názor.
  - - - - -
  Kytička - Klidně samičku připusťte, není to o tom, že úderem roku samičce ty kosti srostou, ještě v pohodě to stihne i do toho roku (pokud zabřezne, dala bych ji s prokazatelně plodným samcem, co už má potomky).
  Ve společné kleci máme kluky, co u samičky ještě nebyli, i když je jím víc jak rok, jeden
  nádherný CZCH, druhý také nádherný a úspěšný na výstavách. Ani k samicím nepůjdou, právě proto, aby mohli zůstat spolu, i když je to škoda, CZCH je ze z výborné zahraniční linie, ale jsou to oblíbenci a chov už velmi omezujeme, mimina už asi nebudeme mít.
  Ale někteří chovatelé nám říkali, že se jim daří dát k sobě i samce, kdy už třeba jeden nakrýval samičku, my to nezkoušeli.
  - - - - -
  Kytička - A i kdyby porodila později, třeba ve 13 měsících, nic se nestane, ale po roce věku už bych samici k samci nedala.
  22.7.2018 07:03Zbyněk
  Kájka: záleží na tom, jestli máš se samičkou ještě chovatelské záměry. Ale je to nesmysl - pokud se něco pokazí tak, že se musí na císaře, tak je to lepší vyndat celé.

  Kytička: není to pozdě, neváhal bych a připustil, moje dvě holky také rodily v roce a v pohodě. Ale už s tím nečekej, samička nezabřezne hned.

  Anonym: morče není hračka, ale živé zvíře. Je apatická, protože nemá parťačlu, obvykle se žádné kousky nenaučí. Dá se toho docílit za úplatu jídlem, ale proč znásilňovat povahu zvířete? Nejlepší je koupit kámošku a nechat je žít po svém.
  22.7.2018 08:00Kytička
  Rozik, Zbyněk, moc díky za odpověd. Těm mým je ted 8 měsíců. Ale ještě pojedeme v srpnu na dovolenou, vracíme se těsně před jejich 9. měsíci. Mohla bych je nechat připustit ještě před dovčou, ted v čerstvých 8mi, to ale nevím, jestli je to dobrý, kvůli těm přesunům pak. Samečka mám domluveného, zaleží na nás, kdy ho budeme mít.
  22.7.2018 14:16Saryk
  Rozik:dík za radu a pokud budu potřebovat tak veterináře navštívím.
  22.7.2018 15:55Reny
  Prosím lidičky nemnožte raději udělejte dobrý skutek a ADOPTUJTE A ZACHRAŇUJTE ...
  Azyly a útulky praskají ve švech .. je spousta zvířátek co nemá domov :-(
  Zde je odkaz na Azyly v ČR
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-290950/
  22.7.2018 19:35Jezzabell
  Reny - musím říct, že mi tvoje stránka moc pomohla, když jsem takhle mohla díky upozornění Ehreny na inzerát, (nějaký člověk se chtěl zbavit morčátka a to i za cenu, že mu nevadí, pokud to bude potrava pro hada(!)) a to v Havířově, kontaktovat přímo paní z útulku pro drobná zvířata.
  Ještě ten den mělo morčátko zachráněný život a paní si ho ve finále nechala, jelikož pro něj měli místo a bude se mít i dobře;). A dva dny na to jsem sama adoptovala dva mrňousky, kteří taky neměli jednoduchý život, a měli i svrab, chudáci. Vzala jsem je oba, aby byli spolu, jsou bráškové, a mají se krásně a zdravě k světu;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34365
  Ten seznam azylů je moc fajn věc;) A je to krásný pocit pomoct zachránit, ale i adoptovat!
  22.7.2018 22:17Rozik
  Kytička - Já bych nechala nakrývání samiček až po dovolené, samec by to měl zvládnout (pokud je šikovný a plodný) maximálně!!! na dvě říje, většinou zvládne už na první říji, to v pohodě vyjde i na případný porod.Je to pouze můj názor.
  23.7.2018 09:07Kytička
  Reny, věřte, že kdybych mohla, hned si nějaké zvířátko z útulku vezmu. Bohužel, můj manžel na zvířátka moc není a "dovolil" pouze max morčata. Ty první co máme, jsou z chovné stanice, (v tu dobu ještě jsem neušila, že i morčata mají azyly) a hlavně kvůli dětem jsem chtěla morčátka od mládátka, aby děti viděly, jak rostou atd. Když jsme kupovaly druhou dvojku, tak už jsem sjížděla azyly a útulky, ale nesehnala jsem nic, alespon v našem okolí. Volala jsem i k vám :-). Pokud budeme pořizovat ještě další, chci určitě zkusit štěstí opět v útulku.

  Ještě co se týče pořízení druhé naší dvojky, nebylo skoro možné sehnat je nikde. Chtěli jsme holky-sestry, obyč. krátkosrsté, v dostupném okolí. A fakt nikde nic. Dokonce jsme koukali i do zverimexů a ani tam:-) a to jsem si také říkala, že je morčat totálně přemnožíno a nebude žádný problém kdykoliv je sehnat. Obzvlášt ty obyčejné. Nakonec se nám to padařilo, ale po skoro dvou měsících hledání.

  Já rozhodně nechci být nějakým velko množitelem, ale ráda bych prostě jednou zažila ten celý proces a mít morčítka od miminka. Pokud to budou holčičky, tak si je nechám, pokud kluci, věřím, že najdeme vhodného páníčka. V mém okolí je několik lidí, co vím, že by se rádi a dobře postarali. :-)
  - - - - -
  Rozik, ještě jednou děkuji za radu. Po té dovolené to bude určitě lepší, pokud by se zadařilo, tak aby byla už v klidu.
  23.7.2018 11:46Veronika5
  He he, mega bejvák :))) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34416 Nadšeně si to značkují a strašně při tom smrdí - fuuuj! :-D
  A my máme o zábavu postaráno :)))
  23.7.2018 14:46Kájka
  Veronika: To se někdo má :-))
  - - - - -
  Vy jste kandidáti na rozšíření chovu, vy můžete mít víc morčat :-)
  Vidím to na 2 nové kámoše ,-)
  23.7.2018 14:53Veronika5
  Kájka: :))). Čekáme. Nevíme, jestli kluci vydrží spolu, lehce to skřípe. Servali se nám dvakrát v přepravce, budou muset jezdit v přehrazené, aby na sebe nemohli.
  Kdyžtak by přibyly dvě holky, ke každému jedna.
  23.7.2018 14:54Kájka
  Nooo, a potom hromada morčat.... :-))))))))))))))
  23.7.2018 14:58Veronika5
  Ne ne, kluci by přišli nejdřív vykastrovat, už jsem si zjišťovala, za kolik to u nás dělají... Já ti dám hromadu morčat!!! :)
  - - - - -
  Jo a mimochodem, ty dvě ohrádky nám zabírají celý obývák - my se plížíme okolo!!!
  23.7.2018 16:08Kájka
  Kytička: Věřím Ti to. Já předloni (před Vánocema) těžko sháněla malé morčátko v Brně (ne ve zverimexu, chtěla jsem výhradně od chovatele), a to jsem chtěla nejlépe hladkosrsté, obyčejné, ale čistokrevné. Nakonec jsem jeli pro morčíka (a za rok pro druhého) asi 30 km.
  23.7.2018 17:47Kytička
  Veronika5, výběh je perfektní, mají kluci rozběh :-). My jeli ted s holkama znovu autem a tentokrát dobrý. Dala jsem je mladší se starší a mnohem lepší.
  - - - - -
  Kájka, my je máme také nakonec od chovatele. Ve zverimexu bych nekupovala, nakukovala jsem do nich jen ze zvědavosti, jestli alespon tam nějaké samičky mají a fakt ani tam neměli. Viděla jsem tedy inzeráty od lidí, kteří nabízeli třeba "15 morčat různého věku", focené všechny dohromady v kýblu. Tak takové případy jsem opravdu podporovat nechtěla a raději si počkala.
  23.7.2018 19:29arnyyy
  Ahoj, dáváte mladým morčátkům cuketu i se šlupkou?
  24.7.2018 06:24Zbyněk
  Kytička: u mě to vypadá aktuálně takto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morcovybeh Jinak jsem zjistil, že krytý výběh je pro ně nejlepší :)
  24.7.2018 07:36Amareto
  zdravím, naše morče má pár dní měkké bobky, tak se chci zeptat zda mu dát třeba biolapis a v jakém množství? nevím z čeho to může mít, není to průjem, ale ty měkké bobky se lepí všude a hrozně to rozšlapává.. Jinak žere normálně :)
  24.7.2018 10:56Bart
  arnyyy- cuketa se může se slupkou, ale nejdříve omýt. Naši morčáci stejně vyjídají ale jen ten vnitřek. Teď z okurek ze zahrady přímo vyrábějí lodičky...
  24.7.2018 11:56Nonyna
  Amareto: biolapisem nic nezkazíte, každopádně bych vyřadila všechnu vodnatou(např. okurka, cuketa) a nadýmavou(např. brokolice, květák, kedlub) zeleninu z jídelníčku, než se to upraví. Možná i pár dní dieta jen seno a voda, kdyby to nepomohlo...
  24.7.2018 15:52Zbyněk
  Amareto: čtvrt sáčku biolapisu jednou denně do půl ml vody a celé donutit vypít. Většinou to chtějí. Když to nezabere, tak potom bobky na rozbor. Zabrat by to mělo do tří dnů, pokud se nejedná o parazita, nebo virus
  24.7.2018 16:50Amareto
  Nonyna a Zbyněk: díky :) vyzkoušíme a snad to zabere.
  24.7.2018 22:00Kytička
  Zbyněk, no vaše morčátka mají výběh přímo famozní :-). Tohle album jsem prohlížela už několikrát. Naše holky mají také veliký, asi tak 2 x 3 m a volný vstup do klece, jak se jim chce, ale na ten váš nemáme. Ty naše nejvíc baví lítat pořád do klece a zase ven a furt dokola :-). Mají to takhle zhruba 5 hodin denně. Jsou v dětském pokoji, takže je bohužel nemůžu nechat celý den. ( Někdy tak jsou tedy celý den, ale to tak jen občas.) Ale mají docela velkou ubikaci, tak snad tím nějak netrpí. Ale je sranda, jak vždycky když výběh připravuji, tak čumáčkují u dvířek a netrpělivě čekají, až jim otevřu. A pak jedna za druhou lezou ven, jak mašinka. :-)
  - - - - -
  Krytý výběh znamená co?
  25.7.2018 10:54Tacco
  Dobrý den potřebovala bych poradit mám dvě morčata samečky jsou v jedné kleci už tak půl roku klec má dvě patra a je celkem prostorná takže se mají kam schovat předtím byli v pohodě
  - - - - -
  A snesli se ale dnes jsem viděla že na sebe cvakali zuby a to dost silně četla jsem že jsou nespokojení a tak a chci se zeptat mám je nechat u sebe nebo je mám dát každého jinam ? A taky mě napadlo že mám ještě samičku ale tu oni nikdy nevidí ale jestli jsi třeba necítí a neperou se kvůli ní ?
  25.7.2018 11:41Veronika5
  Tacco: Co já o tom vím, tak pouhé cvakání zubů určitě není důvodem k rozdělení samců. Musí si mezi sebou vyjasnit pozice a drobnější potyčky jsou normální. Až kdyby došlo na opravdové pranice ve smyslu řvoucí klubko a kousání se do krve, musela bys je rozdělit. Základ je prostorná klec, což, jak píšeš, máš, a všechno dvakrát - misky, pelíšky apod. Taky odstranit uzavřené domečky, protože v těsném prostoru může docházet ke konfliktům. Pokud cítí samičku, tak o tom ti každý řekne něco jiného. Jsou tu takoví, kteří normálně chovají samce po dvojicích ve stejné místnosti jako samice, a jiní, u kterých to byl problém.
  25.7.2018 13:01Zbyněk
  Tacco: samečci zřejmě procházejí pubertou a připravují třetí světovou. Určitě je dobře sleduj a připrav si ke kleci nějaké pevné rukavice, rozzuřený samec se v boji zakousne do ruky a nepustí klidně pět minut. Bolí to:) Pokud po sobě začnou vyjíždtět, tak je odděl, třeba plotem uprostřed klece. Někdy se hlavičky zchladí a někdy prostě ne, to je nevýhoda samců. Někdy, vzácně pomůže kastrace. Může se stát, že ráno budou v pohodě a odpoledne bude v kleci v každém koutě zkrvavená chlupatá koule. I na to je potřeba se připravit. Zkušené jsou v tomhle ohledu Tygřinka a Jezzabell:)

  Kytička: to byla postupná geneze:) Nejdřív jsem zjistil, že když má morče výběh se střechou nad hlavou, nemá potřebu z něho vybíhat a courat po bytě:) Takže dámy ráno vypustím a večer zapustím, přesně jak bača ovce:) O víkendu je nechávám venku i přes noc, abych si mohl přispat, jinak v šest už cloumají mřížemi a "my chcééééméééé vééééééén! frýýýýýýdóóóóóóm, independéééééns" :))
  25.7.2018 14:18Kytička
  Zbyněk, jo takhle. Mohla bych to také vyzkoušet, krýtá místa ve výběhu jim také dělám. Ale mám trošku strach, že kdyby to nevyšlo, jak je budu potom honit po baráku:-).
  25.7.2018 15:20Zbyněk
  Kytička: jejda, máš doma G-force? :DD
  25.7.2018 15:52Kájka
  Zbyňku, Náš Vilda by mohl jít na konkurz do G-f. ,-))
  On je skokan, hlavně směrem dolů.
  - - - - -
  Teda on vlastně neskáče, ale spuští se dolů (pomalu) :-)
  - - - - -
  Kytička: morčíky pouštíme i volně po bytě (na proběhnutí), že běhají v několika místnostech. běhají jeden za druhým (téměř se od sebe nehnou a když se tak výjmečně stalo, tak druhý ihned ječel -volal)
  Jak je pak chytáme? Já nikdy nechňapu ze země (to by se mi asi ani nepovedlo), ale volám a lákám. Většinou brzo naskáčou do klece, když zavoní zelenina apod. :-))
  25.7.2018 16:07Morcick.a
  Ahoj poradite cim natrit rezivejici mrize od klece? Mam klec cca rok a nestala malo je to 120cm a bila jen na nejakych mistech rezne tim.ze ji morcaci okusuji. Mam doma jen barvu na topeni bilou slo by to? Nebo je treba nejaka zdr. Nezavadna ? Muze skodit i ten rez kdyz
  zatim okusuji
  25.7.2018 18:25Kytička
  Zbyněk, :-))) Noo, člověk nikdy neví:-)

  Kájka, já je nemůžu skoro chytit ani v kleci, divošky jedny:-) Ale je fakt, že od té doby co máme klece na zemi, lezou si tam z výběhu samy. Tak by to neměl být problém, aby se vrátily.
  25.7.2018 21:11Zbyněk
  Morcick.a: ničím to nenatírej! Zdravotně nezávadné barvy nejsou a už vůbec ne syntetika, aní balakryl. Nech to okousané!

  Kytička, Kájka: takže kultovní morčofilm znáte:D Neboj, ony nebudou utíkat, když budou mít střechu nad hlavou:)
  25.7.2018 23:11morcick.a
  Ale tak necim to natrene je kdyz maji jinak sedou barvu.
  25.7.2018 23:38Veronika5
  morcick.a: Já myslím, že je to pozinkované, pochromované nebo tak něco.... Natřené barvou to není.
  26.7.2018 09:54Ehrena
  Tohle by mě taky zajímalo. Co je to za úpravu na těch klecích a ohrádkách. My klece nemáme, jen jednu velkou pozinkovanou či co to je na tom, ale mám bílé ohrádky na výběhy na zahradu, tedy bývaly bílé, teď už jsou místa oloupaná a orezlá. Kam morčáci nemůžou, to je nahoře, tam to můžu natřít barvou normální, ale tam dole, kde to okusují, tam ne. Taky nevím, co s tím.
  - - - - -
  Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli mi neporadíte, bělinka po tom dlouhodobém užívání antibiotik má pěkně rozhozené trávení, napřed ještě během braní antibiotik dostala průjem, který od té doby střídavě lepší a horší pořád ještě má, takové ty hodně mazlavé bobky, je tím celá zapatlaná pořád, potom pomalu přestávala jíst a jedla velice špatně. Dietu seno a vodu jí nasadit nemůžu, protože to seno vůbec teď nejí a radši si dává hladovku. Přitom celou dobu podávání antibiotik a doteď dostává probiotika - bio-lapis, teď přitom průjmu Smectu,, ale vůbec se to nelepší. Včera jsem s ní byla tady v Jablonci na veterině, ale nic mi neporadili. Jen jí píchli Katovit, což má být soubor nějakých vitamínů a minerálů, hlavně je v něm B12, které má podpořit chuť k jídlu, a vypadá to, že to zabralo. Chuť k jídlu má větší, ale průjem pořád, a seno pořád téměř nejí. Vzhledem k tomu, že byla hubená a teď je ještě víc, dietu jí prostě dát nemůžu. Přikrmuju Rodicare, vet mi zkusil dát ještě Recovery, tak uvidím, ale ten průjem tím nevylepším asi. Zítra máme jít na kontrolu, tak nevím, jestli mi něco poradí. Už jsem z toho nešťastná.
  Locinka je týden po operaci močového kamene, teď skončila s antibiotiky, průjem naštěstí nedostala, ale taky jí nevalně. Snad se to zlepší, zatím je to dost brzy po operaci.
  A Brumík je po mrtvičce.
  Máme opravdu vydařené léto. :(
  26.7.2018 11:43Ehrena
  Opravuji, píchli jí Catosal
  https://www.lekarna.cz/catosal-10-a-u-v-inj-100ml/
  - - - - -
  Ne Katovit, jak jsem psala původně.
  26.7.2018 13:14Zbyněk
  Ehrena: já se trápím s průjmem už týden, dneska nesu bobky na rozbor kvůli parazitům. Jestli nezabírá Lapis, což mě také ne, zkus Professional. Já osobně zkusím Smectu a uvidím. Není to zelené a páchnoucí? Pak by to mohla být kokcidie
  - - - - -
  Reny: mrkni na
  https://www.sbazar.cz/dominikas99/detail/42330487-morcatko
  26.7.2018 14:33Kájka
  Také doporučuji na průjem Professional. u králíka nám ho dávali na VFU a pomáhalo to.
  Dá se troška prášku do malého množství vody. má to asi dobrou chuť, ušanda vždy nadšeně vylízala mističku :-)
  - - - - -
  Smecta také dobrá, můžeš oboje (ale ne najednou) -jedno ráno, druhé večer.
  - - - - -
  Ehrena: ten veterinář vypadá docela schopně, když píchnul tu injekci (může to pomoct).
  Když si vzpomenu jak jeden v Brně nechal známým morčíka v podstatě umřít (m. přestal najednou žrát), ten doktor mu nedal nic! žádný lék (proti nadýmání apod.), ani vitamíny, prostě nic...v pátek navečer.
  Teda vlastně jim dal iontový nápoj a radu, ať koupí Rodicare a ať se objednají k nějakému odborníkovi na hlodavce. Morčík se nedožil rána :-((
  26.7.2018 14:40IjaSv
  Zbynek, Ehrena - zdravím bojovníky s průjmy. Přidávám se k Vám do klubu. Jak oba víte, v půlce května jsem se ujala starší 5,5leté samičky krmené senem (a to i tím ihned po uschnutí) a zverimexovou směskou. Holčina měla pastovitý i vodnatý průjem bublalo to v ní neustále. Cpala jsem jí BioLapisem, pak i Profesionalem, přidavala vitaminy a zase je vysazovala. Průjem neustával, ale zlepšila se srst, holčina se po měsíci u nás otrkala a byla veselá i s průjmem. Občas se zadařily i 4 dny normálních bobíků, ale pak to začalo nanovo a to až do teď. Už jsem to vzdala, a dala ji k tátovi na letní byt, ale nemohla na trávu - vše zelené byl problém, i když by po trávě užrala. Podotýkám , že kromě mrkve v pidi množství, borůvky a kolečky zralého banánu na průjem neměla žádnou zeleninu, neb ji nejí. Nechtěla ani granule různých značek. Vše zelené zhoršuje průjem zhoršuje. Minulý týden ji táta udělal ohrádku a dal ji na trávu která už téměř uschla od sluníčka. a světe div se - vytahuje si ze země travní kořínky, uždibuje zbytky zeleného a bobíky začaly být zase pěkné morčecí. Jakmile se ale ohrádka posunula na lepší trávu, vracíme se s kvalitou bobků zpět k pastovitému průjmu. Beru si z toho jen to, že zviřátko se tak trochu léčilo samo vyhrabáváním kořínků. Bohužel co poradit - nevím. (Naše bobíky i průjem měli vždy lehce nazelenalou barvu, ale zvíře je veselé a nehubne).
  26.7.2018 16:03Ehrena
  IjaSv, ten náš Niky se tu zeleninu taky nenaučil jíst, je vlastně živý na tom samém co u vás, seno a směska namíchaná s ovesnými vločkami, ovesné vločky 75% a zbytek směska. No granule se nenaučil a připadá mi, že odnaučil jíst i Locinku. Venku trávu trochu jí, ale zeleninu skoro vůbec, už nechce ani okurku a do jablíčka si párkrát kousne a dost, sní toho fakt hrozně málo. Máte tyto složení stravy vyloženě nezdravé, ale sám vypadá přitom zdravě a je naše nejakčnější morče. Nikdo z morčat nenaběhá tolik kilometrů denně co on - ani z těch dřívějších. Žádné trávicí problémy zatím nemá. Bojím se, že je může mít později při tom jeho jídelníčku, ale nic s tím nenadělám. Radši drží hladovku, než by jedl to, co ostatní morčata.
  Jinak co se týče průjmu, jdu ještě sehnat někde ten profesional, jinak mám ještě k dispozici na vyzkoušení probican pastu, a víc si nevím rady. Bělinka jsi také vytrhává kořínky z trávy, i když má před sebou vyšší zelenou, tak jsem si říkala, že třeba ví, proč to dělá, ale jí to zatím nepomáhá, naopak jak teď začala lépe jíst, má ten průjem horší. Jdu ještě zkusit bobky od ostatnich morčat, tedy alespoň těch zdravých, s Brumíkem a Kréminkou jsou sice spolu, ale nevidím, že by jedl a jejich bobky sama, tak jí to zkusím namíchat do jídla, jestli to nepomůže. Dnes ráno jsem jí dala trošičku víc smecty, běžně dávám jednou až dvakrát denně množství opravdu jen na špičku nože, ráno jsem jí namíchala asi čtyřnásobné množství, ale zase to všechno nesnědla, a ona se teď chová, jakoby každou chvíli tlačila, tak jen doufám, že jsem něco nepodělala. Už se jí to bojím dávat. Jo, taky jsem jí koupila fenykl, když jste ho tu tak doporučovali, ale vůbec ho nechce. My ho běžně nekupujeme, naše morčata na něj nejsou zvyklá a nechce ho z nich celkem nikdo. Tyhle holky na něj asi také zvyklé nebyly, z domovské CHS.
  - - - - -
  Teda ty tabletové úpravy mi jdou na nervy, mělo být má to složení stravy vyloženě nezdravé.
  26.7.2018 17:15Zbyněk
  No já jsem dneska odnesl bobky na veterinu na rozbor, tak uvidím. Ovšem IjaSv bych asi doporučil to samé, je potřeba se podívat na případné parazity.
  Ehrena: u té operované babičky je to jedno s druhým, věk, dvě operace za sebou, chudák malá. Moje obě dámy se cpou vším a mají srst, jak saténky, jsem zvědavý na rozbor. Smectu jsem dal dneska oběma, kupodivu jim docela jela:) Trávu nedávám, není odkud, zeleninu myju, není mi jasné, kde k tomu přišly.
  26.7.2018 20:51Sheena
  Nemáte někdo zkušenost s peletkami od VL - Crispy pellets? Daly by se použít místo Cavia Complete nebo je to kvalita na houby?
  27.7.2018 09:34Nonyna
  Ehrena: čtu o tvých potížích s morčíky....napadá mě zkusit něco jiného...rostou u vás už borůvky? Borůvky jsou na průjem a zkusila bych dát kousek hodně zralého banánu, dodá jí energii(cukr) a v banánu je pektin, který pomáhá přirozenému pohybu střev. Za zkoušku to stojí. Myslím na vás, at se to zlepší!
  27.7.2018 10:03Ehrena
  Nonyna, borůvky jsou u nás už spíš usušené, zralé byly už před měsícem, myslíš dát je takhle čerstvé? Nebo musí být usušené? Nebo borůvčí, má taky účinek proti průjmu? A čerstvé nebo sušené?
  Po banánech mívala moje dcera, která jako mimino trpěla na průjmy, průjem ještě větší, i když je doktoři na něj doporučují, tak to mě nenapadlo zatím zkoušet, ale zkusit to můžu. Taky jsem do ní tehdy cpala borůvky a dodnes pamatuju na ty fialové fleky na plínách, skoro nevypratelné. Taky jí tehdy nepomáhaly. Dnes má celiakii (asi od 25 let), možná s tím ty její průjmy nějak souvisely.
  Jinak moc děkuji za všechny rady. Vyzkouším, co se dá.
  27.7.2018 10:31Jezzabell
  Pražáci - nemáte někdo místo?
  https://www.sbazar.cz/dominikas99/detail/42330487-morcatko
  27.7.2018 10:53Nonyna
  Ehrena: u toho banánu je důležité, aby byl opravdu hodně zralý, až přezrálý(na slupce už hnědé tečky)....nezralé a skorozralé působí opačně....a způsobují plynatost.
  Borůvčí může plody i větvičky čerstvé (sušené by taky šly). Cíleně na průjem plody.
  Jak jsi vyprávěla zkušenosti s dcerkou...ono záleží na původu toho průjmu, u lehčích forem stačí třeba smecta, která na sebe naváže ty špatný látky ve střevech, zahustí stolici +probiotika a střeva se s tím poperou. Ale jestli má pouze vymlácenou mikrofloru ve střevech z atb nebo se její trávící trakt dostal z těch atb do nerovnováhy, mohly by pomoct tyto přírodní věci. Já bohaté zkušenosti s průjmy u těch našich minipsů.
  Ještě mě napadl rýžový odvar, ale to bych raději zkonzultovala s někým, kdo má zkušenost u morčátka.
  27.7.2018 14:34Kytička
  IjaSv, Jezzabel. Na ten inzerát jsem se dívala, nejraději bych si to morčátko vzala. Ale mám docela strach, jestli bych se o ni zvládla dobře postarat. ( Navíc ta dovolená v srpnu to docela komplikuje.)

  Ija Sv, pokud jsem to dobře pochopila, vy už od té samé paní jedno morčátko máte? V jakém žijí prostředí a jak oně bylo celkově postaráno? Ta samička je slepá, zavšenková a pokud bude mít ještě nějaké trávicí potíže, nevím, jestli do toho mám jít, nemám s morčátky takové zkušenosti. Tak aby u mě nakonec netrpěla. Jinak o moje morčátka se starám jak v bavlnce, ale s nemocnými nemám zkušenosti fakt žádné.

  Odvšenkovat morče je na jak dlouho? Dívala jsem se na net, tak tam jsem se dočetla, že procedůra je tak na týden, jak je to v praxi? Taky bych ji asi musela nechat v kleci samotnou, nejen z důvodu karantény, ale aby ji ty starší nešikanovaly. Co si o tom všem myslíte. Nebo raději rovnou kontaktovat třeba paní Reny, či jiný azyl?
  27.7.2018 16:35Jezzabell
  Kytička : Obávám se, že jí nikdo nezachrání..zatím se nikdo nenašel. Pokud cítíš, že je to v tvých silách, pomůže jí to..
  Mám doma samé kluky-koulaře, u nás to prostě nejde:(
  - - - - -
  PS: G-force to sice zrovna nejsou, ale jeden s těma hlodavcema prostě musí sympatizovat! :))))
  https://www.csfd.cz/film/452250-kralicek-petr/galerie/?type=1
  27.7.2018 17:03metallikář
  Dneska mi umřel můj 2letý skinník Standa, s chudáčkem jsem byl až do konce, kdy naposled vydechnul a pak jsem ho pochoval :(
  Začalo to mazlavou zelenou stolicí, dal jsem mu živočišné uhlí, kdyby to náhodou bylo z krmení. To nepomohlo, tak jsem druhý den hned ráno jel na veterinu, kde mi pro něj dali probiotika a nějakou medicínu ve stříkačce. Odpoledne už bylo vidět že dost zhubnul, což jsem moc nechápal, protože normálně žral (byl jen na senu), zajímal se o okolí atd.. Jen hodně pil, ale to jsem dával za vinu horku. Začal navíc i podivně chodit - nekráčel, ale odstrkoval se zadníma packama, trochu jako králík. Ale furt byl při chuti a jedl seno a doufal jsem, že ty léky do rána zaberou. Nezabraly.. Ráno už byl v žalostným stavu - vyhublý, nahrbený, slabý a měl vodnatý zelený průjem (takový zvláštní zatuchlý zápach) a když jsem byl připravený s ním jet znovu na veterinu, tak už jen ležel a po 10 minutách to vzdal a opustil nás:(
  Musím říct, že vidět umírat toho bezmocnýho tvorečka byla jedna z nejhorších věcí, u kterých jsem zatím byl a ten moment kdy na vás to zvířátko kouká a umírá a vy mu nemůžete pomoct je fakt k zešílení :(
  Staník byl neskutečně hodnej a milej a hlavně nekonfliktní a s každým morčetem se hned kamarádil..
  Veterina mě velice zklamala, ale já si moc vybírat nemůžu - jsem z vesnice a nejbližší veterinář není odborník přes hlodavce a já to mám do velkýho města, kde by byl nějaký specialista, hrozně daleko.
  Mám jen jeden dotaz, podle příznaků, který jsem vypsal, mohla to být kokcidióza? Jde mi o to, abych to ostatních morčat zbytečně necpal léky.
  Děkuji
  27.7.2018 17:18Jezzabell
  metallikář - to je mi moc líto...( Neseš si ho s sebou v srdci. Je to strašný, když se snažíme do poslední chvíle pomoct a beztak sledujeme bezmocně, jak se vzdaluje..jj..taky to znám..jeden mi umřel v náručí cestou na vet., a tři jsem pochovala nedavno..
  27.7.2018 19:06Reny
  Poslední dobou tu mám samé cizí marody.... a ve středu moc smutný den :-(
  Info v odkaze na Děníček
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-158718/
  27.7.2018 22:02Rozik
  Kytička - Všenky jsou to nejmenší (ADVOKATE za ucho podle váhy i svým morčíkům a je po všenkách). Spíš se zamýšlím nad věkem a zdravotním stavem, např. proč je samička slepá? Od narození nebo z důvodu nějaké jiné nemoci?
  Máme víc jak 5-leté důchodce a slepé není žádné, naopak, jsou zdraví a čilí. Musíš dobře zvážit, zda máš podmínky pro karanténu - nejlépe v jiné místnosti a aspoň měsíc, nejdříve také prohlídka na veterině, atd. Prostě bezohlední lidé se zbavují všech možných zvířat hroznými způsoby (stačí se podívat na stránky s vyhozenými a týranými psi) a druzí se snaží zachraňovat a léčit, bohužel, jsou v menšině a někdy ani zachránit nelze, snad jen pomoci od utrpení.
  - - - - -
  metallíkář - soucítím, už je mu ale dobře, dělal jsi, co jsi mohl, bohužel, někdy nelze u tak citlivých zvířat, pomoci. Léčba u morčíků je podle našich zkušeností velmi, velmi nejistá. ATB rozhodí i zažívání člověka, tak problém u morčete je i nutnost ATB, byť s probiotiky a a vším možným.
  Zaujalo mne, že vám žerou morčíci banány, nám pouze banánové slupky, ale jen ty čerstvé, hezky žluté. Kromě jablka (občas) a občas těch banánových slupek žádné ovoce nedáváme a nikdy jsme nedávali. Problémy s průjmy jsme nikdy neměli.
  27.7.2018 23:26Ehrena
  Rozik, také banány nikdy nedávám, jen vnitřek šlupek od banánů, bez vnějšího okraje, a to někteří morčíci žerou a někteří ne. Ti, co k nám přišli ve starším věku, to většinou nechtějí, asi je to věc zvyku. Jinak z ovoce dávám také jenom jablka a jen občas, většinou spíše jen ohryzky jablek, a ještě meloun. A někteří, například Brumík, rádi vyjídají zevnitř slupičky od grepu nebo pomeranče. Myslím ty vnitřní slupičky, co zbudou na slupce, ty, co dělí od sebe jednotlivé dílky.
  - - - - -
  Bělince jsem dnes zkoušela kvůli tomu průjmu dát kolečko banánu, ale absolutní nezájem. Takže jí ho tak maximálně můžu zamíchat do kašičky.
  Jenže: byli jsme dnes zase na kontrole na veterině a já chválila Bělinku, jak jí ta injekce pomohla, až na ten včerejší větší průjem. Dostala tedy ještě jednu, ale potom cestou domů byla nějaká divná, jen ležela, nezájem o jídlo, doufala jsem, že je to jenom vedrem. Ale doma to pokračovalo, vypadala zase tak jako před první injekcí, smutná, bez pohybu, bez zájmu o krmení. Nakrmila jsem jí tedy Rodicare, ale tentokrát vyloženě od první stříkačky nechtěla, bylo to proti její vůli, ale celé dopoledne nic nejedla. Po nakrmeni byla pořád stejná, apatická, v rohu. Dala jsem jí tedy odpočinek asi na dvě hodiny, ale pak jsem s hrůzou zjistila, že sedí pořád ve stejném rohu a ve stejné poloze a že je nafouklá. Hned jsem jí dala Sab Simplex a po zkušenostech s Světlinkou jsme znovu hned mazali do Jablonce na veterinu. Veterinář z toho byl mírně rozpačitý, že se ten stav tak změnil, poslouchali jí naslouchátkem bříško a říkal, že střeva pracují. Přes to bylo vidět, že je nafouklá. Dostala injekci a máme přijít zítra na kontrolu. Vrátili jsme se a celé odpoledne seděla nebo ležela a vůbec se neměla k pohybu ani k jídlu. Teprve když jsme ji vyndali mimo výběh, začala běhat kolem všech výběhů a vypadala trochu normálně jí. Jídlo ale pořád žádné. Navíc dnes nedělala ani žádné bobky ani cokoliv jiného viditelného, ale taky jedla jen dvakrát RodiCare za celý den, tak nevím, jestli by z toho měla co bobkovat. Doma v boxu zase jen ležela v rohu, prostě úplně jiná než včera a předevčírem po první injekci. Tak fakt už nevím, co s ní dělat, kvůli průjmu se jí bojím cokoliv dát a na druhou stranu se bojím, jestli to bobkování nemá zase nějak zastavené. Už jsem doufala, že až na ten průjem už bude lepší, teď zas najednou tohle.
  Teď večer se mi ale zdá trochu lepší, trošku se pohybuje a vypadá, že hledá, co by si dala. Ale seno ani vločky ji nezaujaly.
  Zítra máme jít zase na kontrolu, díky té dnešní příhodě, tak uvidíme...
  - - - - -
  metallikář, to je mi moc líto.
  S kokcidiozou a s průjmy nemám naštěstí moc zkušenosti, jen s tím po ATB. To už jsme zažili jednou v minulosti u jiného morčete a taky jsme se z toho nemohli vymotat.
  27.7.2018 23:46IjaSv
  Kytička - já mám močinku od někoho jiného. Jen jsem si pamatovala, že když jsem v květnu procházela bazoš, tak už se tam tato slepá nabízela. Přemýšlela jsem o ní, ale vzhledem k okolnostem (měla být společnicí mého táty a jeho zvířecí smečky) zvolila jsem jinou, také seniorku. Domnívám se, že pokud žije celý život sama a ještě k tomu je slepá, nebylo by vhodné ji dát k ostatním - nevěděla by odkud ji kdo pošťouchne.
  28.7.2018 09:57Tygrinka
  Ehrena: Nechci malovat čerta na zeď, ale měla jsem doma něco podobného a morčík to neustál. Prý asi přetočený žaludek či uskříplé střevo anebo nádor někde něco utlačoval. I to vedro dělá své :o/

  Add průjmy: Pokud je rozbor na brebery negativní, tak u mého dědouše velmi zabíral Fibreplex (1dílek denně), po cca týdnu obden a pak cca 2x týdně. Chvíli to vydrželo, za dva tři týdne se muselo zopáknout. A k tomu granule Brit. Ti moji to tedy baštili jen jako kaši, u jiných to baští i na sucho.
  - - - - -
  Probican obsahuje tuk, ten se mi osvědčil na zácpu po podávání atb. Při průjmu bych ho raději nedávala.
  - - - - -
  Pro upřesnění, Probican asi obsahuje víc tuku než Fibreplex. Neříkám, že je apriori špatný, ale může spíš vylučování podpořit. Alespoň u těch mých to tak bylo a takto mi to bylo vysvětleno. Samozřejmě, pokud nic jiného doma není, lze vyzkoušet, přestat s podáváním lze vždycky a každý organismus reaguje trošku jinak.
  28.7.2018 10:43Zbyněk
  Volal jsem na inzerát ohledně samičky, že bych jí u sebe nechal dožít a dneska si prý pro ní přijede nějaká paní, tak snad to klapne a stařenka bude v dobrých rukou. Předpokládám, že to je někdo odsud:)

  Metallikář: to mě moc mrzí:/ Vypadá to na prudkou nákazu kokcidiemi, ale to jsou jenom spekulace. Škoda dobré dušičlky, letos jsem už přišel o tři, takže soucítím:/

  Ehrena: ach jo:/ Otázka zní, jestli to už pak není víc trápení, než užitku, ale třeba to nejsou zoubky a holčička se zase srovná. Morčátka nejsou bojovníci, prostě to hned vzdávají a malá je statečná až až, na dvě operace a věk se drží skvěle!
  - - - - -
  Rozik: podle mého názoru na ní kašlou a neléčili poškození rohovky, takže chudák oslepla. Nebo má displasii, v tom horším případě. Je jí pět let, může to být cokoli, ale tipuji na mizernou péči, když je "chovatelce" zatěžko koupit blbý Arpalit. Advocate a Stronghold nezaberou vždycky.
  28.7.2018 11:37Jezzabell
  Morčinku má doma slečna přes fb Reny ;) Dobře to dopadlo! Když se spojí síly, jde to! Díky všem zúčasněným, co pomohli!!
  Zbyněk - děkuju MOC, že jsi byl v záloze jako "náhradník";) Holčina dožije důstojně a bude se pracovat na jejím zdravíčku:)
  28.7.2018 14:09Ehrena
  Taky jsem moc ráda, že se vám to spojenými silami povedlo s tou morčinkou. Už jsem přemýšlela, že bych si ji vzala já, se slepým morčetem mám zkušenosti, ale nevím teď, kde mi hlava stojí s těmi našimi marody.
  Jinak Běinka dneska vypadá zase dobře, zase je aktivní a baští, přes noc do rána neudělala žádné bobíky ani průjem, už jsem se opravdu bála, že je nějaká zašpuntovaná, ale dnes během dne udělalo už několik bobíků sice měkčích, ale na rozdíl od čtvrtka to mělo tvar bobku.
  Jinak i přitom průjmu to mělo normální barvu, ne do zelena.
  28.7.2018 15:21Kytička
  Jé, tak koukám, že už má samička nový domov, to jsem moc ráda. Měla jsem v plánu tam dnes zavolat, ale než jsem se k tomu dostala, je to už vyřešeno :-). Určitě se bude morčinka mít u nové paničky mnohem lépe než dosud. A děkuji za rady, které jste mi tu včera daly.

  IjaSv, aha, špatně jsem to pochopila. Jste hodná, že jste se ujala té druhé morčecí babičky.
  - - - - -
  Ehrena, snad je to na dobré cestě a dostane se z toho. Moc držím palce.
  - - - - -
  Metallikář, je mi to moc líto :-(. Cetla jsem, že u králíků je prý na kokcidiozu dobré dávat jako prevence kopřivu. Možná by to mohlo fugovat i u morčátek.
  - - - - -
  Reny, četla jsem ty vaše deníčky a máte můj veliký obdiv. Musí vás to stát mnoho energie a odhodlání. Děkuji.
  28.7.2018 20:30menya
  Ahojda, snesou se samci ve výběhu všichni? 2 samce mám v oddělených klecích, jelikož si moc dokupy nesedli a nevím jestli to bude ve výběhu lepší
  28.7.2018 20:42Zbyněk
  menya: určitě nesnesou, nedával bych k sobě více samců. Jestli máš dvě funkční dvojice, buď za to ráda a nedávej příležitost ke třetí světové, na jejímž konci budou čtyři klece a v každé naštvaný morčák, cvakající zubama na ostattní.
  28.7.2018 20:58Jezzabell
  menya: jednoznačně souhlasím se Zbyňkem! Vím o čem mluvím, mám doma sedm koulařů;) A pokaždé si vážím toho, když si za ty roky dva sednou! Zažila jsem už všechno možný a musela jsem mít v těch bojištích potom kožené dlouhé rukavice a o klec víc!;)
  - - - - -
  Jinak jsem si lepila trhance na rukách do hloubky od zubů na těch nejbolestivějších místech rukou;) A kluci měli hlodance až na kost (koukni na alba, mám to tam i nafocený..) A už nikdy se pak nedaj dohromady, nikdy. Zůstanou na sebe naštvaní, někdy se sotva snesou přes mříž, jak jim cvakaj zuby..
  28.7.2018 21:17Vladi
  Čtu, že tu máte problémy s trávením. Mě pomohlo tohle krmivo https://www.rajkrmiv.cz/krmivo-pro-morcata/trovet-guinea-pig-krmivo-pro-morcata-2-5kg?cid=865 . Doporučeno výbornou paní doktorkou (bohužel už není mezi námi) pro mého morčáka, který vše překonal a dožil se celkem úctyhodného morceciho věku. Používám pro svoje holky a nejen že jim dobře tráví, ale neobsahují obiloviny a můžou se po nich utlouct.
  My teď v paneláku řešíme problém s horkem, objednala jsem chladící podložku a jsem zvědavá jak budou reagovat. Nemáte někdo nějaké zkušenosti? Trochu se bojím aby jí hned nerozkousali, zoubky na to mají a okusují prakticky vše.
  28.7.2018 23:22Rozik
  Vladi - Dej jim do klece pet láhve naplněné studenou vodou a obalené třeba do staré útěrky.
  28.7.2018 23:28IjaSv
  Zdravim vas vsechny z dovolene a mam velkou radost ze slepa morcinka uz ma novy domov a peci. Dekuji vsem, kteri se zapojili do akce na jeji umisteni.
  29.7.2018 00:05Rozik
  menya - Přesně, jak Ti radí Zbyněk a Jezzabell - více samců k sobě nedávej! Buď rád, že se snesou alespoň ve dvojici, nedělej hokusy-pokusy, dopadlo by to špatně.
  29.7.2018 00:22miminka
  Dobrý den. Před několika týdny jsme pořídili pro naše děti dvě samičky. Po nějaké době jsme zjistili, že jsou obě březí a ted tu máme malá miminka. Od jedné 3 a od druhé dokonce 4. Takže tu máme celkem 7 !!! malých morčátek. Nejraději bychom si je všechny nechali, ale to samozřejmě nejde. Až zjistíme pohlaví, rozdějíme je a asi si necháme nějakou samičku a ostatní prodáme na inzerát. Chci se zeptat, jestli máme vůbec šanci v nějakém rozumném čase morčátka prodat, jestli víte, jak jdou morčátka na "odbyt". Všude vidíme spoustu inzerátů od obyčejných za pár korun, po šlechtěné z chov. stanic až za tisíc. Tahle jsou obyčejná (ale krásná :) Zadarmo je dát nechci, aby neskončily jako potrava. Prodával jste tu už někdo morčata a za jak dlouho se vám to podařilo? A za kolik, pokud byla obyčejná, bez papírů atd.? Moc děkuji předem za odpovědi. A moc si vážím těchto stránek, často sem tedˇ nakukuji.
  29.7.2018 07:17menya
  Dobře, já mám ty dvě klece vedle sebe a ten jeden samec směrem k té druhé kleci neustále kouše klec a piští jako by chtěl k tomu druhému samci se kterým se lehce pokousal, nevím co mi tím dává najevo
  29.7.2018 08:03Vladi
  Rozik: dík za radu, podložka na cestě, měla by dorazit zítra. Spíš jsem myslela, zda nemá někdo někdo zkušenosti s chladící podložkou.
  29.7.2018 10:01Tygrinka
  Vladi: Já mám zkušenost. Zabalit do ručníku a nechat v kleci. Jenže ti moji mamlasové se toho báli jak čert kříže a prováděli opravdu akrobatické kousky s natahováním končetin, aby na to ani nešlápli. Ani po dvou dnech, kdy byl ručník trošku načichlý jejich pachem, se nic nezměnilo. Dávala jsem to na zem, opřela o stěnu, myšáky na to postavila, aby věděl, že to nekouše, ale chladí, ale bezvýsledně. Jeden myšák se toho bál až natolik, že skákal hlavou proti mřížím, aby tomu utekl...
  Zkoušela jsem i lahev, ale tu pořád odstrkovali, že jim jako překáží, anebo se chovali, že mají v kleci bubáka. U nás se tedy nechladí, jen je občas vykoupu ve vaně. Letos to zatím nenastalo, ale už se to blíží...
  Menya: Dává tím najevo, že by se rád k němu dostal a dokončili by to, co začali. Ale neboj, i tahle přátelství přes klec fungují. Dokonce to bývají i nerozlučná přátelství, prostě samci, no...
  - - - - -
  Menya: Jo a můžeš je v klecích prohodit, třeba moji kluci to milují a jak začnu v klecích prohazovat, už stojí na zadních a čekají, až na ně přijde řada. A pak radostně přeznačkují původního obyvatele a vyluxují zbytky původním obyvatelem již považované za nejedlé.
  29.7.2018 15:08Jezzabell
  miminka: co se spojit s nějakým "azylovým domem", jestli by vám je nepomohl prodat? Podle místa, třeba takhle:http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-290950/ Ne že by tam skončily, ale že byste se domluvili jak dál s ohledem na situaci, jak k tomu vlastně došlo a proč jste "nechtěnými rodiči";)
  Nebo na fb, osobně nejsem moc zastáncem těhlech stránek, ale je fakt, že tam chodí daleko víc lidí. A aspoň filtrovaných, že by morče v hadovi končit nemělo. https://www.facebook.com/groups/180471548739052/
  Kdyby to nešlo otevřít, tak na těch Reny stránkách na hlavní straně má odkaz na ten fb Milujeme morčátka. Tam se totiž musíš nejdřív registrovat (jen tě odpinknou) a pak se tam můžeš poptat lidí dál a vysvětlit zase situaci..
  Víc mě nenapadá, normální inzeráty mi nikdy nic dobrého nepřinesly. Volali jen "přízraky"!
  - - - - -
  Nejsem zastáncem fb obecně, nešlo o stránky Milujeme morčatka;)
  - - - - -
  Tygrinka - mně se k chlazení osvědčily petky s mraženou vodou, dát je na mříže od klece. Stačej i menší litrové. Podle toho, jak je to vysoko. A kluci si sami lehaj do míst pod ně, odkud jde chlad;)
  eMík leží na délku přesně pod jednou takovou a odmítá se pohnout jinam;)

  Zabalené gelové polštářky v látkové pleně brali jen Houmík s Bártíkem, když byli..Jedinej, kdo se jich nebojí, je Jules. Ostatní to považují stejně, za bubáka v kleci.
  Vall-ík to dělá ještě chytřeji, vleze si za morčatárnu, namáčkne se tam na zeď a blaženě se tam chodí chladit a jen se posouvá:) Takže samoška;)
  29.7.2018 16:50Zbyněk
  miminka: určitě dát inzerát jak sem, tak na Bazoš.cz a zdůraznit, že pouze do dobrých rukou. Morčat je přebytek, takže bez PP bych je nabízel zrdarma a vysvětlil proč. Plus bych pořizoval fotky, jak se kojí a dovádějí, to na lidi zabírá.
  S chlazením - zmrzlou 1,5 l PETku položím nahoru na klec, stéká z ní chladný vzduch a to stačí:)
  - - - - -
  Vladi: díky moc za tip! Používáš to předpokládám ještě k senu a zelenině? Jinak Smecta mi na holky také nezabrala, pořád mám ve výběhu fleky vodnatého průjmu a přitom se cpou a vesele poskakují. Nechal jsem dělat rozbor bobků a našli slaboučký výskyt parazita Paraspidodera uncinata, což je v podstatě symbiotický parazit, ale při nedostatku céčka prý může způsobovat průjmy. Doktorka navrhuje odčervení celého chovu, zítra si zjistím možnosti, nerad bych si je zabil.
  29.7.2018 17:49Kytička
  10.8. - 12.8. bude v Praze - Hostivaři výstava morčat. Chystáte se tam někdo? My ano, snad nám do toho nic nevleze. Ještě jsem na žádné takové výstavě nebyla, tak se těším jak malé dítě :-). Jen jsem asi slepá, nikde nemůžu dohledat od kolika hodin to je a vstupné. Jdeme tedy jen na koukání, nevystavujeme:-).
  29.7.2018 20:34ferda1
  Ahoj, už jeden rok mám společně v kleci dvě samičky. Dnes jsem si všimla, že jedna z nich se snaží "obskakovat" (ve smyslu rozmnožování se) druhou. Vždy za ní běžela zezadu a pokusila se na no naskočit tak, jako to dělají psi. Je to běžné chování samice? Mám strach, že by to mohl být samec, ale na druhou stranu už jsou spolu rok v kleci a žádné malé neměli.
  29.7.2018 22:18Ehrena
  ferda1, tohle dělají samice i mezi sebou, když mají říji - ta, která má říji, takhle otravuje ostatní.
  Nebo může jít i o vyjasňování pozic.
  30.7.2018 07:53Vladi
  Kytička: doporučuji zatelefonovat do Toulcova dvora, kde by se měla výstava pořádat. Jinak je to pěkná a zajímavá podívaná, chodím pravidelně k nám do Kladna.

  ferda1: i já mám dvě morcinky už několik let a věř, že je to normální.
  30.7.2018 19:12AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh O10:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNE-vrh-O10---2972018.html
  30.7.2018 19:52LenkaHanzlova
  Dobrý den, nedávno nám zemřely obě morčecí slečny a chybí nám. Proto bychom si chtěli pořídit další klidně dvě holky nebo jednoho chlapečka a rádi bycho podpořili nějakou dobrou chovnou stanici (nejlépe v Praze a okolí). Ne na výstavy, ale prostě jako mazlíčky. Moc se v chs nevyznám, tak se obracím sem. Na plemeni příliš nezáleží. Nevíte o nějaké? Děkuji
  30.7.2018 22:59Ehrena
  LenkaHanzlova, např. CHS Diamant
  http://morcici.wbs.cz/Morcatka-na-prodej.html
  Nebo CHS Mown Hay, viz odka
  - - - - -
  Viz odkaz v příspěvku níže.
  31.7.2018 05:22Lukáš B
  Zdravím, tak jsem svoji uličnici pořídil druhou kamarádku, ale přijde mi, že ta starší (byť má pouze dva měsíce) tu malou stále dokola prohání a nepustí ji pomalu ani k jídlu. Je toto chování normální a nebo je mám více hlídat? Ta malá pak sedí jenom v koutě a kouká.
  31.7.2018 05:47Vladi
  Lukáš B: klidně je nech, ony si zvyknou. To si jen ta starší, kterou už si měl dříve vymezuje teritorium a dává té druhé najevo, kdo je v ubykaci pánem (resp.panickou). Pokud nelétají chalupy, chvilku bych počkala. Může to být také temperamentem.
  - - - - -
  Zbyněk: jak si dopadl na veterině? Stále průjem? Doporučuji dietku- seno a vodu, případně nějaké veterinární krmivo s popelem(viz moje rada). Omezit nebo úplně vyloučit zeleninu, ovoce nedávat vůbec.
  31.7.2018 07:18Zbyněk
  Vladi: dneska si jdu pro objednanou odčerovací pastu a odbleším všechny myši. Myslím, že to přinesla Bublinka z té šílené CHS v Radotíně a Adélka má poslední dobou nižší imunitu. Začal jsem jí ještě večer na lašno dávat RC - jenom trochu a pomáhá to, ale odstraníme nalezenou příčinu a uvidíme. Granule rozhodně vyskoušíme:) Moc díky za tip
  - - - - -
  Jinak máme diagnostikovanou slabou infekci tohoto:
  https://morcatka-od-glorie.webnode.cz/nemoci/paraspidodera-uncinata/ Takže prdelky dostanou Panacur a pak mě čeká mytí a praní:) Snad to zabere
  31.7.2018 09:56Jezzabell
  Zbyněk: ještě že občas beru klece Sanytolem! Achjo, se z toho taky nevymotáte, což..
  31.7.2018 12:04Nonyna
  Jezzabell, Zbyněk: já vany klecí čistím sanytolem při každém vyměňování, tj. 2x týdně, ono se to vyplatí. Když jsem si pořídila prvního samečka, tak si donesl plíseň, od té doby to tak dělám. Tu drátěnou část teda jen jednou za čas(měsíc?) Myšáci mi docela koušou dráty klece, tak se obávám, aby mi to moc nezrezatělo. Chtěla jsem to nějak zase natřít, ale zatím jsem nenašla vhodnou netoxickou barvu, která dobře drží.
  - - - - -
  Ehrena: A jakpak Bělinka? Daří se jí lépe?
  31.7.2018 12:45Ehrena
  Bělinka vypadá dobře, je aktivní, ale má už zase ty měkké mazlavé bobky. Je to lepší, jen když je jen na seně a vločkách. Ale to seno zase skoro nejí, takže se pořádně nenají. Je to začarovaný kruh u nás.
  Smectu se jí teď bojím dát, ve čtvrtek a v pátek ráno jsem ji do ní hustila a pak odpoledne měla ty podivné stavy a nafukování, tak nevím, jestli to nemohlo i souviset. Stejně tak nevím, jestli jí dávat ještě probiotika nebo už raději ne, už je bere asi měsíc, napřed současně s ATB, teď už nejakou dobu bez nich, no fakt nevím. Ale tenhle stav je lepší, než když nejedla a jen smutně ležela. Teď vypadá na pohled normálně, až na ty olepené tlapky.
  31.7.2018 12:55Lukáš B
  Vladi: OK, tak ja je necham zatim pohromade. Chlupy nelitaji, jenom se ta starsi po te male ohani, kdyz prijde treba pojist apod :-). Uvazoval jsem ,ze bych je treba na tyden oddelil prelitem a pak je spojil. Myslis, ze to je dobry napad? Nebo je mam nechat tak volne na celou klec?
  31.7.2018 14:12Ehrena
  Lukáš B, a jak máš velkou klec? Měl bys mít aspoň 100 nebo 120 cm, pro každou holku domeček nebo aspoň udělat patro jako schovávačku, a pro každou zvlášť misku na jídlo. Misky jim dej dál od sebe, aby se mohla malá v pohodě najist. Jinak nic nepřepažuj, nech je normálně dál spolu. Rychleji si tak zvyknou.
  31.7.2018 14:44Lukáš B
  Ehrena: mám +- 100cm x 55cm velkou klec. Včera jsem koupil ještě jednu misku a každou misku dal na jinou stranu. Domeček, prolézačky apod v kleci nemám, protože mi bylo kdysi řečeno, že se to ze začátku nemá dávat, ať si morče rychleji zvykne na kontakt a neschovává se neustále. Mám pouze dvě misky, jesličky a plno podestýlky :-)
  31.7.2018 14:47Strilex
  Ahoj, meli jsme dve morcata holky a jedna dneska umrela. Byli ji ctyri roky. Ted nam zustala jedna ctyrleta holcicka a bojime se aby neposla zalem. Zatim vypada zmatene. Diky za odpoved.
  31.7.2018 15:59Ehrena
  Strilex, pořiďte další morčátko, nejlépe samičku po odstavu, měsíční až dvouměsíční, a bude zase veselo.
  Takhle by bylo té zbylé samičce smutno.
  - - - - -
  Některá morčátka tak teskní, že přestanou jíst. Z naší zkušenosti.
  31.7.2018 17:52Strilex
  Ehrena: děkuju, ale nebude to pak pro tu malou horší, až odejde i ta druhá? Přece jenom jsou ji uz ctyri :/
  31.7.2018 18:01Vladi
  Lukáš B: Ehrena má pravdu, neoddělovat.
  Strilex: i tady musím souhlasit s Ehrenou, morčata jsou od přírody zvyklá na společenský život. V některých státech je dokonce zakázané chovat jen jedno morče, považuje se to za týrání zvířat.
  - - - - -
  Strilex: když pořídíš miminko po odstávce, budou se chovat alespoň z počátku jako matka s dcerou. Jen si u chovatelky ověř temperament morcinky.
  31.7.2018 18:01Ehrena
  Strilex, tak pak pořídíte zase malou kamarádku, tahle čtyřletá se tí může klidně dožít třeba 8 a více let.
  Nebo jiné řešení, pořiďte rovnou další 2 malé. Holky v trojici žít můžou, kluci ne.
  31.7.2018 18:20Strilex
  Jasne, jde mi hlavně o to, aby Lottka nebyla smutná, bude teda nejlepší pořídit dvě? A nevíte někdo, kde by měli teď k odběru dvě holky nejlíp Us teddy? Pha a stř. kraj Dekuju všem za tipy :)
  31.7.2018 19:07Vladi
  Strilex: mrkněte se do inzerce, případně si prodeje inzerát sama. Mám tu dobré zkušenosti.
  31.7.2018 20:051
  1
  31.7.2018 20:27response.write(9636927*9151250)
  1
  31.7.2018 21:15Zbyněk
  Ehrena: to dělají ty atb, tam je navíc hloupé, že smecta se s nimi tluče, tedy pokud je nedáváš až tak čtyři hodiny po ní. Mě nepomohlo na řídké bobky vůbec nic, ani smecta, ani šest sáčků BioLapisu, ale dneska dostaly první Panacur, prý nejlepší mňamka na světě, med dělá zázraky:) Doufám, že to bide tím roupem. Taky se jí průjem rozjel po atb, jim to rozhodií imunitu a už to jede. NIcméně zkus jí dát na lačno třikrát denně RodiCare, tak mililitr ten Adélce zpevňoval bobky asi nejlépe!

  Strilex: lze koupit cokoli - dvě mimina, nebo si vzít i jednu starší samičku podobného věku, spousta chovných stanic ráda věnuje podobně starou samičku, která už nerodí. Prima je i kastrovaný sameček - tady v sekci "hledají nový domov" se nabízí kastrovaný sameček se samičkou, asi čtyřletí, mrkni vpravo dole.
  31.7.2018 22:06Rozik
  Ehrena - Nevím, jestli máš probiotika od veterináře pro morčátko, ale já mám probiotika pro nemocnou fenku a dávám jí je denně, i když nemá průjem, paní veterinářka mi řekla, že tímto probiotikem nemohu fenku předávkovat (Probicol-H pasta). Fenka má 1,70 kg.
  - - - - -
  S morčátky a probiotiky zkušenost nemám, ale mohou se brát u lidí také denně preventivně.
  31.7.2018 22:14Strilex
  Zbyněk: Bohužel, je to kastrovaná samička a nekastrovaný samec, koukali jsme na ně. A díky :)