od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Srpen v roce 2018
 • Zobrazuji 281 zaznamu.
 • 1.8.2018 00:56Kytička
  Strilex, na S bazaru jsou ted zrovna na prodej dvě teddy samičky. Akorát, že nejsou z Prahy, ale někde od Frenštátu pod Radhoštěm.
  1.8.2018 07:49Zbyněk
  Strilex: zkusil bych napat libovolné CHS, určitě rádi dají vysloužilo čtyřletku, ale nebude to problém. Koukej: https://zvirata.bazos.cz/inzerat/92519579/-Azylova-Kometa-hleda-domov-.php Šel bych do ní :) https://zvirata.bazos.cz/inzerat/92495018/morce.php https://zvirata.bazos.cz/inzerat/92452227/Daruji-morce.php
  1.8.2018 07:59Ehrena
  Zbyněk, ona už ale ATB dobrala tak před 14 dny, teď už dostávala jen každý den RodiCare s probiotiky, od čtvrtka do pátku i tu Smectu, teď se ji bojím dát po tom pátku.
  Jen jsem nepochopila, jak to myslíš nalačno 3x denně RodiCare? Vždyť morčata nejsou nikdy na lačno. Pořád něco jedí, když mají co.

  Rozik, já to tady někdy v minulosti v diskuzi četla, po dlouhodobém braní antibiotik mělo morče stejné problémy jako u nás Bělinka, přes podávání probiotik problémy nepřicházely, až po vysazení probiotik se to zlepšilo.
  1.8.2018 08:06Nonyna
  Dobré ráno, hlásím se do klubu marodů, včera jsem u Nonynky zjistila stroupek na tlapičce. Tipuju to podle obrázků na otlak...jako podestýlku používáme pelety a na to hobliny. Máte s tím někdo tady zkušenosti? Zatím jsem jí to namazala bepanthenem a vyměnila podestýlku za superměkké hobliny, odstranila záchod, kde jsou pelety, místo toho tam má měkký pelíšek a dala jí do napíječky vit.C. Je to samička, která v půlce června porodila, a myslím si, že i ted má nadváhu, tak to může mít z toho.
  1.8.2018 08:11Ehrena
  Zbyněk, ony ty chovatelské stanice zase tak rády svoje starší, už neproduktivní samičky ne rozdávají. Já pro Brumíka sháněla u čtyř chovatelských stanic, uspěla jsem jen v Mown Hay, ostatní měly, ale nechtěly prodat.
  - - - - -
  Mají prý k nim vztah po těch letech, já to úplně chápu.
  - - - - -
  Nonyna, s otlaky zkušenosti mám, vždy ale šlo o stará a nemocná zvířata, která už se nepohybují.
  Nám se to bohužel nikdy nepovedlo vyléčit.
  1.8.2018 08:35Nonyna
  Ehrena: a absces už je v pořádku? Je možné, že jí chybí vitamin B, protože při "průjmu" nemůže požírat svoje bobky, z kterých ho jinak získává. Četla jsem že nedostatek vitaminu B může způsobit krom jiného poruchy funkce žaludku a střev. Prodávají to i pro hlodavce v kapkách https://www.bezednamiska.cz/vse-pro-psy/leciva-a-vitaminy-pro-psy/potravinove-doplnky-pro-psy/tekute/kapky-beaphar-b-komplex-vitaminove-50ml.html?gclid=CjwKCAjwkYDbBRB6EiwAR0T_-pPloGONbJU_ClBQwUw4XbQRdxXBhYo_hFnAGDfbAudFv_pdlqYpKBoCTj0QAvD_BwE
  1.8.2018 09:07Vladi
  Já kupuju tady v e-shopu vitamíny C a B speciálně pro morčata, dávám to preventivně, v zimě více, v létě méně a osvědčilo se to. Když se mi na holkách něco nezdá, hned to preventivně začnu dávat.
  Co se týče podestýlky, po několika variantách se osvědčilo - dole pelety z Hornbachu, nahoře vrstva Asanu. Sice dražší než hobliny, ale nepráší.
  - - - - -
  https://obchod.kralici.cz/p1724-vitakraft-vita-fit-vitaminove-peletky.aspx
  https://obchod.kralici.cz/p262-vitakraft-vita-c-forte.aspx
  ... ještě posílám odkazy
  1.8.2018 09:20Ehrena
  Nonyna, já jí ho dávám poslední dva týdny kvůli chuti k jídlu, protože to je to období, co po těch antibiotikách, vlastně ještě při nich, začalo špatně jíst.
  Dávám tohle:
  https://obchod.kralici.cz/p1100-biofaktory-b-compositum.aspx
  A přidávám i céčko:
  https://obchod.kralici.cz/p1102-biofaktory-c-compositum-50.aspx
  Navíc teď na veterině dostala dvakrát ten Catosal, píchaný, ten prý obsahuje také hodně béčka.
  - - - - -
  Krom toho byla krmena poslední dobou Rodicare, které také obsahuje vitamíny, tak by jí snad chybět neměly, jestli je ovšem s tím skoro průjmem všechny zase neodejdou.
  Absces se zatím nevrací, tak doufejme...
  1.8.2018 10:45Kájka
  Tak také se přidáváme do "klubu marodů", i když o nemoc vlastně nejde...
  Vilda má pryč 2 horní zoubky :-( Včera jsme došli na veterinu a oba zoubky zlomené (prasklé těsně u dásně, takže jsme to neviděli), tak ho vzali hned na sál...
  1.8.2018 10:56Nonyna
  Vladi: mám 5 velkých klecí + 1 na hlídání o prázdninách, to bych se nedoplatila s asanem....ale je dobrý, vyzkoušeno mám. Hobliny mám zdarma od truhláře;-)
  - - - - -
  Kájka: pochopila jsem správně,,,,on ty zoubky ještě má, ale jsou prasklé u dásně?
  Mě už se stalo 2x, že si morčík ulomil zuby o klec, jak ji kouše, když jim nesu žrádlo, ale naštěstí vždy dorostly. Jednou za 1,5 týdne, 1x to trvalo přes 14 dnů, tak jsem zeleninu strouhala, seno jim žrát šlo.
  1.8.2018 11:23Kájka
  No, má... už spíš jene kořeny +trošičku, ale roste to (dorostou mu).
  Byly prasklé a nevypadli, veterinář mu to špatné odstranil (v inhal. narkoze).
  - - - - -
  Na veterinu jsem šli proto, že najednou nežral větší kousky zeleniny, i když vše ostatní -trávu, seno, granulky v pohodě. Hned po zákroku baštil (na to stačí stoličky), nemusíme dokrmovat, akorát mrkev strouháme.
  Je to zlatíčko, chová se jako by nic. Ale byly to docela nervy. Včera místo k vodě jsme frčeli na veterinu.
  1.8.2018 13:22Zbyněk
  Nonyna: otlaček je většinou zarudlý a trochu nateklý. Když není otevřený, pomáhá Framykoin - ale NESMÍ HO OLÍZAT! Otevřený vyžaduje okamžitou veterinu. Má li to zavřené, pak natírej panenským olejem a dodej céčko - ne do pítka.

  Ehrena: spousta CHS ale starší samičku dá, pokud vědí, že jde zvířátko do dobrých rukou. Potřebují místo pro nové:) Já bych nedal:)
  1.8.2018 13:28Nonyna
  Zbyněk: má tam jakoby zaschlý stroupek....je to na nožce jako vedle krajního drápku.
  Jestli pojedem na vet, to ji chudáka uvařím....nefunguje mi klima v autě.
  A jak jí mám dát céčko když ne do pítka...mám Cčko roztok.???
  - - - - -
  Třeba to nebude ono, zkusím to doma vyfotit a dát do alba...Nemá to nějaké nateklé nebo zapálené.
  1.8.2018 16:12Zbyněk
  Nonyna: někdy se udělá jenom stroupek tvrdé kůže, to je normální. Namazal bych olejem a za cca dva dny zkusil odstranit:) Céčko roztok - pokud není ve tmě, tak hodit do koše, koupit klasický Celaskon 250mg od Zentivy, půl tabletky panička, půl rozdrtit, půl ml vody, trochu medu a rychle do tlamičky. Světlo to ničí bleskovou rychlostí
  - - - - -
  Ehrena: ha, zajímavá léčba absecsů:
  https://morcatka-od-glorie.webnode.cz/nemoci/pododermatitida-otlaky/
  Jinak KMNO4 není tak nevinný, jak dotyčná zvyditelňuje:) (poslední věta)
  1.8.2018 16:28Veronika5
  Držíme palce všem marodům! My máme v bytě nechutně horko, morčáci si chodili máčet tlapičky do misky s vodou a spali na chladícím pytlíku, tak jsme sbalili morčata i děti a jsou všichni u babičky.... Mají tam ubikaci skoro dva metry na délku, i tráva se ještě dá objevit, tak je jim rozhodně lépe...
  Jeli v rozdělené přepravce, aby se zase neporvali, za půl hodiny cesty ale zábranu zvládli zdemolovat a chystali se do sebe pustit, ale to už jsme byli naštěstí na místě, takže to nestihli. No a dál spolu spokojeně bydlí. Budeme muset vyrobit festovnější zábranu :)!
  1.8.2018 17:36Ehrena
  Zbyněk, nám jo taky Valeš na to vytírání toho abscesu doporučil. Na Erice mi řekli výplachy Betadinou, on doporučil hypermangan.
  - - - - -
  Ho
  1.8.2018 17:44Zbyněk
  Ehrena: já myslel Lotagen, o kterém tam píše: https://www.bioveta.cz/pripravky/veterinarni-pripravky/lotagen-360-mg-ml-koncentrat-pro-vaginalni-kozni-roztok.html Hypermangnan je slabší, ale výborný. Jak to vyoadá, hojí se to?

  Veronika5: tak to moje zmrzlé dámy se ještě přikrývají dekou:) Zahrabou se v tunelu z deky a blaženě v tom vedru leží:)
  1.8.2018 20:08Jezzabell
  Teda dnes jsme už museli vyrazit na koupaliště, a v Praze, kde je tepl. nad vodou a jeden by řekl, že ho to aspoň trochu chladí, bylo 39-40st!! Nejlíp bylo ve vodě!
  Obdivuju kluky, že jsou v pohodě, šetří energii, to je vidět. A chodí se chladit ke zdi, opřou se o ní a jen se po chvílích posouvají. No a namražené petky s vodou na klece. Je to děs..
  1.8.2018 20:53Veronika5
  Zbyněk, Jezzabell: Tak u nás v těchhle největších vedrech morčáci vypadali vysloveně nešťastně, málo se hýbali, zvlášť Koblížek. Když jsem ho pak viděla jak si máčí ty nožičky v misce - kámen by se ustrnul.... no, za týden si je musíme přivézt zas do Prahy, chtělo by to aby ty teploty do té doby aspoň trochu spadly...
  Jezzabell: Já se taky v noci takhle chladím o zeď :-DDD, když nemůžu horkem usnout :). A ještě si berem do postele každý jednu namraženou flašku...
  1.8.2018 21:55Jezzabell
  No doma mi odešel teploměr! Takže nevím, kolik mám v bytě- ale leje ze mě! Příští rok to vidím na klimošku, to je už HC! Kluci mají normálně v noci neuvěřitelně žravou! Asi se jim pak líp spí přes den (jako s plným pupíkem).
  Veronika5: no, to u nás jsme zkoušeli flašku s ledem zvlášť- ale v tomhle se pít nedá!:)))) Max. voda..i když, jak nedavno napsal kamarád "v tomhle vedru se dá pít JEN PŘEVAŘENÁ VODA, a je jedno, který pivovar jí převařil";)))..
  Ale morčákům nejvíc jede meloun a okurka. Taky co jinýho..
  2.8.2018 07:08Vladi
  Naše dámy to horko zatím zvládají, až je musím obdivovat. Přes den mám v bytě až 29st.. Navíc Rozi se nenapije. Snažím se dávat okurku. Pořídila jsem chladící podložku, nejdříve na ní nechtěly, pak mě napadlo přes ni hodit oblíbený ručník a to zabralo, jen byl za chvilku počuraný. Teď přes něj dávám papírovou utěrku a tu pak vyměňuji.
  2.8.2018 16:31Ehrena
  U nás se dnes teď kolen poledne přihnaly mraky a momentálně je skoro zataženo, doufala jsem v déšť, ale nevím nevím...
  - - - - -
  Tak zase nic. Je to hrůza, všechno tu žloutne a opadává.
  Morčata už jsou částečně na zelenině. Což nebylo ani v roce 2015, zatím do letoška nejsušším.
  Zbyněk, Bělinka už to má skoro dva týdny zahojené. Ta díra do krku se jí úplně krásně stáhla a srostla.
  Jen doufám, že uvnitř je to v pořádku.
  - - - - -
  Jen ten průjem pořád.
  2.8.2018 17:05Veronika5
  Ehrena: Tak hurá a snad je to dobré i uvnitř!
  2.8.2018 22:23Kytička
  U nás také chladíme, jak se dá. Holky mají lahve s vodou z mrazáku, obalené ručníkem a leží namačkané okolo, šmudlinky. V místnosti kde jsou, bylo dnes rovných 30, to je mazec. Ale trochu se už ochladilo, tak větráme a kleslo to asi už o 3 stupně.

  Na naší zahradě máme žlutou saharu, zalévám jen záhony a to jen deštovkou, která pomalu ale jistě dochází. Snad už brzy zaprší... Trávu mají holky ale skoro pořád, kousek od nás je otevřená školní zahrada, na které jsou veliké stromy a pod nimi ještě stále krásně zelená tráva, jitrocel a mlíčí. Takže každé ráno natrhám na celý den a modlím se, at to pan školník další den neposeká:-).
  2.8.2018 23:00Kájka
  Náš Vilík v posledních dnech lehá do teplého pelíšku (do flísového spacáčku), což nechápeme.
  - - - - -
  Ale ještě víc nechápeme, že zase hryže mříže (společně s parťákem tak svorně loudí)
  2 zoubky pryč (horní) -jako by ho to nebolelo (?)
  - - - - -
  Ehrena: Také ráda čtu dobrou zprávu :-) Přeju, ať máte už klid.
  3.8.2018 06:37Vladi
  Kytička: i já chodím přes plot na školní hřiště pro trávu jak "malá zlodějka". Bohužel nějak už o ní nestojí, mlsňošky. Dávám hlavně okurku, mám tu z trhu pěkné přerostky. Chladím chladící podložkou a přes část ubykace přehazuji namočený ručník aby byla vlhkost. Zabavila jsem pelíšky, aby se holky zbytečně nezapařovali.
  Zatím jsou čilý a nepřehřívaji se.

  Kájka: na hryzání doporučuji pár jabloňovych větví, můžou být i s lupenim. Moje holky je doslova milují a vždy dokonale ohoblují. Možná jim chybí i nějaký vitamín.
  3.8.2018 09:02Kájka
  Vladi: mají všeho dost -zeleninu, kvalitní (prémiové) granulky, občas trávu (o víkendu -na Vysočině), seno,... Mají pěknou srst atd, je vidět, že jsou dobře živení (říkala chovatelka, od které je máme, nedávno je viděla). Vilíkovi na veterině tento týden udělali i celkovou prohlídku (vše OK) -jen ty zlomené zoubky.
  Morčíci hryžou mříže proto, že na sebe tak upozorňují (zkrátka -zlozvyk). Dělávala nám to i králinda (ta fest lomcovala klecí, to byl rachot), ale ta byla "němá". Morčíkům by mohlo stačit pískat.
  - - - - -
  Ještě chci něco dodat (o čem se mi moc nechtělo tady psát) -Vilík nepřišel o ty zoubky jentak...
  Spadnul a proto se zlomily :-(
  Nechci se o tom rozepisovat, ale bohužel, stalo se, že jsme ho půjčili někomu na pomazlení a té dotyčné osobě se vytrhnul a spadl na zem :-( a to ta dotyčná má doma morčata (asi 3 r.), tak by mě ani ve snu nenapadlo, že se něco stane...
  Povím vám, že jsem ráda, že jsem ráda... že nedopadnul hůř :-( Byla jsem z toho dost špatná.
  3.8.2018 09:33Jezzabell
  Kájka: Tý osobě poděkuj tím, že jí strčíš pod nos účet za veterinu;) Když má sama morčata, bude vědět, že se to nedělá. Měla se aspoň ze slušnosti zeptat na jeho následný zdravotní stav a jestli nechceš se situací nějak pomoct, když tě do toho takhle dostala.
  Nehoda nenehoda, cizí mazlící se nenosej, aspoň to bude vědět;) Je od ní pěkně hnusný, že dělá mrtvýho brouka a čeká, až se to přežene a vyhýbá se ti! Viděla, že jí spadlo, tak se má zajímat..
  Ale říkám pořád, lidi jsou svině..achjo. Vyklouznout může každému, jj., ale má se pomoct aspoň zapojit. Nebo jen zeptat.
  3.8.2018 09:34Vladi
  Kájka: jak to píšeš, už chápu. Možná cítí i samičku? Nám kdysi králík prokousal jedno patro kralikarny aby se dostal ke své vyvolené.
  My máme vyrobené plastové akvárko, tak je od těch našich holek zase celé olízané. Přesto bych na ty brlínka od klece dala větvičky nebo něco podobného, aby Vilík netrpěl tolik, než zoubky dorostou.
  3.8.2018 09:34Jezzabell
  Jsem se rozjela;) Ale když vím, jak je máš vymodlený a jak si dáváte doma pozor i děcka, a pak se osoba ani nezeptá, když to je její průšvih..
  3.8.2018 11:06Vladi
  Jezzabell: Hezký si to napsala, vždyť, kdo je nemá jak bavlnce. Miláčkové, i u nás se mají lépe než my. A když mi někdo řekne, že morče moc nepotrebuje a nestojí, tak mi vstávají vlasy hrůzou. Myslím, že jim tu všichni věnují max času a lásky. U nás nemocné morče=nemocná celá rodina.
  3.8.2018 12:33Kájka
  Já prostě udělala chybu, že jsem jí to dovolila :-( ale když říkala, že mají doma morčata 3 roky...
  Zkrátka -někdy jsou takové blbé náhody v životě...
  - - - - -
  Dotyčná si k nám přišla pro léky, jestli náhodou nemáme.... a "Jéé, morčíci!".... Zkrátk a-vrhla se k nim. No, a za dobrotu, na žebrotu.... Teď nosím peníze na veterinu. :-(
  V úterý půjdeme na kontrolu na veterinu. Zatím mě to stálo 620 Kč (zákrok v inhal. narkoze).
  - - - - -
  Když jsem uviděla Vilíka rozpláclého na zemi, byla jsem jak opařená. Rychle ho sebrala a šoupla do klece... a "Nic se mu nestalo, je OK... tak čau!" (už musela běžet).
  Já se jen modlila, když pak šla V. prohlídnout...
  - - - - -
  Ještě musím napsat -první den vůbec nebylo vidět, že má V. zlomené (prasklé) 2 zoubky, byly celé, pořád držely vcelku, tak to na první pohled nešlo vidět. Veterinář mi vysvětlil, že když to praskne těsně u dásně, tak jsme to opravdu nemohli vidět. Někdy se stane, že drží "vcelku" i několik dní.
  Jinak -samozřejmě, zuby jsem hned zkoumala + zda se normálně hýbe atd. Tak jsem se marně zaradovala, že zuby celé. Vidět byla akorát trošku nateklá dáseň nahoře nad zoubkama.
  - - - - -
  Říkám si -třeba tohle někdy někomu pomůže, když to přečte. Nejen být opatrný, že morče nesmí spadnout, ale když se to stane, i když vypadá OK, tak radši zajít na veterinu, i přesto že morče žere atd. Vilda akorát nechtěl mrkev a papriku, jinak vše baštil (seno, trávu, granule).
  Manžel to viděl spíš tak, že to přeháním, že moc ho zkoumám, že mu nic není, jen si asi trochu narazil tlamičku (zuby má přece všechny).
  3.8.2018 13:36Veronika5
  Kájka: Tak ještě že to takhle dopadlo, a ty se za to neviň, každý někdy něco podcení....
  3.8.2018 21:44Kájka
  Vladi: Je to tak.
  Mě to mrzí, že se staráme co nejlépe a pak půjčím na chvíli morčíky dospělé osobě (která má doma morčata, tvářila se strašně zkušeně -jako milovnice morčat ) a jí se stalo, že jí Vilda vyskočil z rukou, když ho chtěla vracet do klece, jak vstala... tak to bylo z výšky. Naše děti jsou opatrné. Řekla jsem jim to až, když jsme přijela z veteriny s V. bez zoubků. Brečely, že mohl umřít :-(
  - - - - -
  Neviděla jsem jak ho drží, ale zřejmě ho nedržela správně nebo nejistila.
  3.8.2018 23:37Rozik
  Všichni - Prosím, víte někdo o tom, že by se zadní zuby brousily bez narkózy? A přední? Neptám se kvůli sobě, ale paní se na mne obrátila, že byla na veterině (stříhat drápky a preventivní prohlídku) a veterinář prý se díval na zuby kukátkem, a že má přijít za 6 týdnů brousit zuby bez narkózy zadní, snad, nevím. Přitom morčík žere vše, zeleninu i seno, má asi 6 měsíců, krásnou váhu, je veselý s bráchou, tak mi to není moc jasné. Máte někdo zkušenosti? Je to náš odchov a my v chovných liniích problémy se zuby nikdy neměli a nemáme.Děkuji.
  3.8.2018 23:54Kájka
  Neumím si to představit, jak by to dělali bez narkozy...???
  Dělá se to v krátké, nejlépe inhalační.
  Chce to veterináře, který tomu rozumí (ne každý je odborník na hlodavce). Kam paní chodí?
  Já jsem ráda, že mi máme možnost chodit k největším odborníkům (v Brně).
  4.8.2018 00:32morcick.a
  Dobry den poradite jak chovat stavajici parecek kluku a jednu samicku kterou chce nyni dcerka? Nesmi se nikdy spolu setkat? Muzou se citit kdyz budou v jine mistnosti a napr. po samicce touzit? Muzou byt spolu ve vybehu nebo se zarucene kluci rozhadaji? Nebo je lepe kupit tretiho kluka a chovat zvlast?ale chce samicku... Dekuji
  4.8.2018 08:42Tygrinka
  Rozik: Bez narkózy zadní nelze, to by toho moc nezabrousil a pořezal morčíkovi tlamku.

  morcick.a: A pak "náhodou" jeden klučík nakryje holku a dcerka bude mít konečně vysněná miminka :o// Nic ve zlém. Proč chce holku? Je to chlupaté stejně jako kluk, má to stejný čumík a píská to stejně... Nedělala bych to. Ve výběhu společně dvojka kluků a holka? Anebo samotný kluk? Pokud by měl klec vedle dvojky, tak jo, jinak by byla škoda, kdyby byl sám. A kdyby to byla ta holka, proč by měla bydlet v jiném pokoji na samotce? Protože samčí dvojku vám na 85% rozhádá.
  4.8.2018 08:51Kájka
  Také to vidím jako "nesmysl".
  Vím, že děti mají svá přání, ale pokud není moc malá, tak ji to vysvětlíte.
  Samičku by cítilii zjiné místnosti (přece budete otvírat dveře).
  Bohužel, i jeden sameček (navíc) žijící na samotce by byl chudák :-(
  Chápu, že dcerce by se líbilo malé chlupaté morčátko (jsou roztomilá), ale stejně --rychle vyroste . ,-)
  4.8.2018 08:59Tygrinka
  Kájka: Ta známá je fakt dobrá - šup do klece a morčík je v pohodě... To bych čekala od malého děcka a ne od chovatelky... No, pokud nebyla zlomená kost a jinak fakt morčík vypadal normálně, jen se mu hůř žralo, tak zoubky dorostou, pak se správně o sebe zabrousí a bude to v pohodě. Kousání mříží bych odbourala zcela. Tj. začnou kousat, písknu nebo zasyčím nebo lusknu a nic nedávám. U vytrvalejších jsem použila ubrousek nebo časopis a při kousání zase příslušný zvuk a tím předmětem jsem máchla proti mřížím, v dalším stupni máchla a lehce se dotkla nozder. To fouknutí jim většinou stačilo k tomu, že přestali. Jeden vytrvalec musel dostat tím papírem lehké ťuknutí. A bacha, nozdry jsou velmi citlivé, tak je nutné s nimi citlivě zacházet, aby se zvíře nezačalo bát, jen aby přestalo kousat a zůstalo sedět klidně i s čumákem mezi mřížemi. Čili stupňovat "násilí" postupně a skončit na úrovni, která je u konkrétního zvířete účinná. Když přestanou, pochvala a pak teprve se může dát krmení. Když se kouše mříž, tak nic není. Samozřejmě drobné kousnutí, když už rozdávám krmení, neřeším. Řeším lomcování mřížemi ve smyslu žebrání.
  4.8.2018 09:49morcick.a
  Chce holku to nezmenim. Kvuli koulim nepodpira kluky pod zadeckem a tim ze je taha celej den tak to nejde. Potrebuji radu kam samicku umistit v byte aby byli kluci v pohode. Morcatka miluje a za 3 roky vim ze ji neomrzi ma k nim skvvely vztah. Ma vybranou ve zverimexu je to hladka. A my.mame teddy takze mnozit nic nebudem
  4.8.2018 11:40Tygrinka
  morcick.a: Na samotku do jiného pokoje. Super výhled pro zvíře. Tak to jedině koupit holky dvě. Jinak trochu nechápu, pod pudelí držím kluky i holky, není důvod kluky pod pudelí nepodržet.
  - - - - -
  Někdo má kluky a holky v patrech v morčatárně a má klid, jinému se takto samčí páry rozhádaly. A stejně, když morčinka na jiné myšáky ani neuvidí, ani se nebude moci oňuchávat přes mříže, bude na samotce i když třeba v patře nad morčáky, což je pro ní dost smutný život.
  - - - - -
  A hlavně, morče není na tahání a na celý den. Takže malou dcerku je nutno krotit, nejsou to hračky, ale zvířata...
  - - - - -
  A tím tobě nevyčítám, sama jsem byla dítě zvířecí a muchlala bych kde co, to dospělí byli ti, kdo mě naučili se krotit ve svých vášních...
  4.8.2018 12:21morcick.a
  Tygrinka: dekuji za rady. To cely den neni doslova. Spus kazdy den a tyka se to odpoledne az dojdem ze skolky takze ne porad a chova se hezky, jen ma zabrany je podrzet pod zadeckem. Je to zviromil ma.obrovsky.cit toho se nebojim. Dve holky se mi porizovat nechteji ale budu o tom premyslet. Rikam si kdyz se jim nekdo porad venuje tak jim nebude smutno ale vim ze druhe morce je druhe morce. I kdyz ti kluci si sebe vubec nevsimaj.
  4.8.2018 13:30Sheena
  Morcick.a - ja mam holku a kastr.kluka a taky to naoko vypada, ze si sebe vzajemne nevsimaj. Ale proste pro morce je pritomnost dalsiho morcete dulezita, i kdyz vypadaj jak netykavky, vedi o sobe a muzou spolu zvanit, obcas se i vzajemne prozenou. Netvrdim, ze se uplne milujou, ale jsou spolu v klidu a urcite radsi nez kazdy sam.
  4.8.2018 14:24Kájka
  morcicka: Tak pak se přimlouvám se 2 morčinky.
  Už se tady opakuji -my jsme měli rok samotného morčíka a později jsem došli k tomu, že je chudák, i když se mu děti hodně věnovaly, začal být tak po víc jak půl roce takový jako smutný, později lehce apatický (pak už jenom žral, vyměšoval a vyvaloval se -s nepřítomným výrazem) My druhé morčátko plánovali dlouho. Myslela jsem, že manžel nedovoli, ale on naopak -byl pro, že to je chudák, že četl, že morče nemá být samotné. Vilík pak ožil, šŤastnej jak blecha, zkrátka -Vánoce byly šťastné a veselé :-) K prckovi se choval jako chůva, až mateřsky. Jsou velcí kámoši, vypadají jako táta a syn (teda ne vzhledem, ale chováním). Neperou se, ani na sebe nenaskakují apod.
  4.8.2018 14:52morcick.a
  Jj bude to tak lepsi stejne klec uz nekam umistit musim a je jedno zda v ni bude jedno morce nebo dve. Prostorna je. Tak vyberu druhou samicku ale necham.to jako prekvapeni☺.aspon bude mit dvojnasobnou radost.
  4.8.2018 15:44Sheena
  Morcink.a - tak to je bezva, dcerka bude mit radost a morcinky taky, ze si vzajemne budou delat spolecnost 😀
  4.8.2018 16:49Kájka
  Tygrinka: Máš pravdu, chtělo by to pořádnou výchovu! nebo spíš už převýchovu. Jsou to malí chlupatí rozmazlení prevíti ,-) ale miláčci :-)
  Zkusím s tím něco udělat. Když teď vím, že morčecí zoubky nejsou moc pevné (vždyŤ jsou hodně úzké, dlouhé). Stejně mi vrtá hlavou , že to Vilda dělá i teď, ale všimla jsem si, že spíš symblicky (že to moc nekouše), že prostě jen drží partu s Ríšou, když ten začne.
  5.8.2018 02:00Rozik
  Tygrinka, Kájka - Díky, také mi to bylo divné, a přední jdou bez narkózy brousit?
  5.8.2018 08:49Kájka
  Převýchova zahájena ,-) Docela dobře funguje zasyčení apod. (R. je lekavý na zvuky).
  - - - - -
  Ad ošetření zoubků -chtělo by to, kdyby se tady objevila Buub (veterinářka).
  5.8.2018 09:05Tygrinka
  Rozik: Podle mě nejdou ani ty přední. Kdysi pár morčíkům vet přední zuby štípal a co při tom uměli dělat a jak se kroutit... Nedovedu si představit udržet takového hada v klidu při puštěné brusce, která navíc nepříjemně vrčí a umí skvěle řezat tkáně...
  - - - - -
  Kájka: Jo, na většinu morčat platí zvuk :o) Což je dobře, kdo má pořád vstávat a ovívat jim nosíky, že jo :o)
  5.8.2018 15:42..
  Zdravim mám dvě sestry a jedna nejspíš porodi. Můžou bejt po porodu stale spolu?
  5.8.2018 17:30Vladi
  ..: Doporučuji před porodem oddělit, "nematka" by mohla žárlit. Stejnou situaci řešila i moje švagrová se svými holkami.
  5.8.2018 20:24Zbyněk
  Přední zoubky jdou bez narkózy, nebolí to, pouze to stresuje. Jinak Vikdovi dorostou, neboj.

  Tak jsem dal tři dny po sobě Panacur na odčervení a hle, fleky ve výběhu zmizely a Adélka má normální bobky, po tíéměř dvou měsících zkoušení všeho možného. Tabletu jsem rozdrtil, smíchall se dvěma ml vody, přidal půl ml medu a rvaly mi to z ruky. Po dvou týdnech zopakuji pro jistotu, ale jsem naprosto spokojený a holky i subjektivně ožily:)
  6.8.2018 11:49IjaSv
  Zbyněk - tak to gratuluji k úspěšnému zahnání průjmu. Naše adoptovaná Emča má pastovitý průjem pouze když dostane trochu čehokoli zeleného (salát, vojtěškovou granulku, pěknou trávu atd.) Pokud je ve výběhu na té částečně trochu zelené a částečně sušené trávě, má celý den bobky výstavní. Bohužel zelená tento víkend došla, už není ohrádky kam dát.
  Jen pro zajímavost - dnes slaví 9té narozeniny naše "babča" Jahůdka. Obě zadní nožky má už tuhé a velmi špatně chodí, ale jakmile jde o jídlo tak ji nic nezastaví.
  6.8.2018 12:29Kájka
  Ija: Gratulace Jahůdce k 9. "chlupatinám"! :-)
  Je to úžasný věk u morčátka, a je to šikulka ,-)
  6.8.2018 12:37Buub
  bez narkózy lze tak maximálně štípnout hlodáky kleštěmi na drápky. což je těžce non lege artis postup.
  6.8.2018 14:12Ehrena
  IjaSv, gratuluju Jahůdce k 9.narozeninám a těžce závidím.
  U nás se ještě nikdy neslavily ani ty 8. Max.věk dožití morčat je u nás (několikrát) 7 a třičtvrtě roku, přes tuhle magickou hranici se nemůžeme dostat.
  6.8.2018 14:18co to je?
  dobrý den. dneska jsem u svého honzíka našla na čumáčku takovou lysinku menší co neměl. je mu 4-6, ale nic na ní nemá (na té lysince) ,žádný bílý poprašek značíc parazita, nevíte z čeho by to mohl mít??
  6.8.2018 14:19Zbyněk
  Buub: mě to Valeš brousil bez narkózy, jenom lehce, sameček ani nijak neprotestoval, fakt je, že kleštičky jsou rychlejší:)

  IjaSv : já bych osobně dal 256 korun za vyšetření bobků a toto vyloučil. Měl jsem samozřejmě začervený celý chov, ale vadilo to pouze Adélce. Jahůdku obdivuji a gratuluji k narozeninám:)
  6.8.2018 14:40IjaSv
  Zbyněk - bobky nechám vyšetřit, ale teď o prázdninách to nedávám - holky jsou na letním bytě, já tam jsem vždy jen na skok tak nezvládnu nasbírat několikadenní vzorky.
  - - - - -
  Za projevené gratulace Jahůdce všem moc děkujeme.
  6.8.2018 23:56Rozik
  Zbyněk - Kde jsi koupil ten Panacur, na veterině nebo v lékárně?
  7.8.2018 06:55Zbyněk
  IjaSv: no ale někdo o holky pečuje, ne?:) Stačí šest bobků za dva dny, vyber ty měkčí.

  Rozik: Panacur 250 Mg na veterině, vzal jsem si jenom 10 tablet (300 korun), jedna tableta na čtyři morčata, rozdrtil jsem jí lžičkou v lžíci, přidal 2 ml vody, trochu medu a pak 0,7 ml každé myšce stříkačkou, mohly se po tom utřískat. Ani jedna neměla žádné projevy vedlejších účinků, Adéka zřetelně ožila a ani včera večer nebyl na vypraném výběhu jediný flíček, ani rozpatlaný bobek. Zápach okolo zadečku také zmizel.
  7.8.2018 22:50Kájka
  Hlásím, že na veterině (na kontrole) jsme dopadli tak, že je potřeba Vildovi zoubky zase zbrousit (za ten týden sice dost vyrostly, ale jeden více), tak - v pátek (v krátké inhal. narkoze). Dnes tam bylo hodně lidí (zřejmě hodně akutních případů) Je vidět, že vedro dává zabrat i zvířátkům :-(
  8.8.2018 13:36Nonyna
  Kájka: osoba byla třeba neopatrná...ale věř, že se to může stát opravdu každému, i při opatrné manipulaci. Já jsem měla nedávno na mále s naším mláďátkem: zabouchly se zrovna průvanem dveře, ono se leklo a tak tak jsem ho chytla; nečekala jsem, že dveře bouchnou a ono se tak strašně lekne.
  Vůbec se z toho neobviňuj, není to tvá vina. Vilda se jistě brzy zotaví;-)
  8.8.2018 18:37morcick.a
  Dobry den co znamena ze morceti trochu vybledla na nekterych mistech barva srsti? Je tm. Hnedy a ma.v srsti takove jakoby vybledle 3 flicky vel. 2koruny. Je to starim?/ma skoro3,5roku
  9.8.2018 08:21Vladi
  morcink.a: Těžko říci, ale může to být genetický pozůstatek. Mojí krásne černe Rozárce se asi v 1,5letech objevily v kožíšku bílé chlupy, koukám do rodokmenu a tatínek byl dalmatin. I jiná morčátka časem měnila zabarvení (např. pruh na zadečku se zmenšoval).
  9.8.2018 17:23Strillex
  Dobrý den, už jsem psala inzerát, ale zkusím ještě tady. Sháním už nějakou dobu samičku nebo kastrovaného samečka v Praze a okolí a doposud bez výsledku. Nevíte o někom? (např. nějaká chs, co dává pryč starší nebo někoho, kdo prostě potřebuje dát pryč morčátko) Děkuji
  9.8.2018 18:48Jezzabell
  Strillex: Zkoušel jsi Reny? http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-154269/
  Nevím, jak je na tom aktuálně, ale všechny samečky má kastrované..
  9.8.2018 21:08Kájka
  Strillex: morčat je dost, určitě se najde. Morčátko půjde k nějaké starší samičce?
  - - - - -
  Kam zmizel ten inzerát s upozorněním na samičku, které se chtějí zbavit?
  Je jí asi 5 let a je slepá. Nevím, zda byste do toho šli. Ale byla by to pro ni záchrana!
  - - - - -
  Aha, teď jsem dohledala tady, že mi uniklo, že tu slepou morčinku si někdo už vzal. To mám radost :-)
  Určitě se najde další morčinka.
  9.8.2018 21:13Strillex
  Kájka: Morčátko by šlo k asi pětileté samičce. Je teď hodně nešťastná, protože jí zemřela kamarádka, se kterou byla celý život. Šli bychom asi i do slepé, obzvlášť, když je ve stejném věku :-) Pokud by šel inzerát dohledat, byla bych vděčná.
  9.8.2018 21:33Kájka
  Zavolejte Reny! :-)
  Škoda, že tady v nabídce "adopce" jsou jen dvojice morčátek.
  Když nenajdete straší, tak určitě se najde nějaká malá morčinka :-)
  - - - - -
  Reny má určitě morčátka:
  https://zvirata.hyperinzerce.cz/morcata/inzerat/5111783-morce-zachranena-morcatka-nabidka-praha-4/
  9.8.2018 21:39Jezzabell
  Kájka: tu samičku zachránila jedna slečna z Milujeme morčátka fb (šoupla jsem to i tam a ozvala se tahle slečna).
  Tak jsem s ní zrovna probrala její současný stav:
  "Lili" se má už líp, zprvu se muselo dokrmovat, paní u které byla, jí prý sice krmila často, ale ne právě nejlíp. Byla smutná a zvyklá nejspíš sedět jen v kleci. Už se i ráda mazlí;) Pomalu si na ní zvykají i ostatní morčinky (zatím jí tak neberou-nováček mno:) ).
  Jinak paní dávala Lili pryč ne z důvodu týrání, ale že má mimčo, u kterého se projevila alergie na srst. Zrak prý strácela od půl roku (pytlíky pod očima), proč to paní neřešila nevím. Ty všenky můžou sice nastat kdykoliv, ale vypadalo to teda na tom inzerátu spíš drsně, než líp..
  Každopádně teď se Lili zotavuje v hezkém vymazleném prostředí zkušené chovatelky a milovnice morčátek, nabírá na váze a bude běhat i ve venkovním výběhu:) Takže to dobře dopadlo;)

  Pro zlepšení nálady:
  https://www.youtube.com/watch?v=cotkdOCD1eY
  9.8.2018 21:46Kájka
  Jezz.: Prima! :-)
  - - - - -
  A video nemá chybu! :-))
  Naši morčíci zrovna lítají po obyváku. Je vidět na nich ta velká radost -z pohybu :-)
  Ríša poskakoval jak šílenej ,-)) Myslím, že ti naši dva by se k těm na videu přidali rádi :-)
  9.8.2018 22:15Rozik
  Nechci spamovat, kdyby ale měl někdo zájem o dva samečky, peru-lunkárii a peruánce, dospělý a mladý nar. v únoru, takže skoro po pubertě, sehraná dvojka, zdraví a veselí, darovali bychom je do dobrých rukou. Ovšem pouze osobní odběr, inzerovat k prodeji je nebudeme ani nikam posílat. Důvodem je, že už nebudeme krýt a pro radost máme ještě morčátek dost. Jinak zůstanou i oni, jen že by někomu kluci mohli udělat radost, když jsou spolu sehraní (peruánec, náš odchov, je u peru- lunky od miminka) V případě zájmu napište do SZ, klidně až po dovolených a prázdninách.
  Adminám se omlouvám, nejde o nabídku prodeje.
  9.8.2018 22:35Vladi
  Jezzabell: video super! I moje morcinky umí dovádět, ale tenhle sehraný tým mě dostal:)
  9.8.2018 22:36Jezzabell
  Žejo? Úžasný, jak běžej v tom štrůdlu za sebou po krajnici;))))) Taky jsem se řehtala! Jo, jak mají morčata možnost pohybu, dokážou neuvěřitelné věci;)
  10.8.2018 01:46Ehrena
  Strillex
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/90816473/Morce.php
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/91459677/Daruji-morce.php
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/91583114/Morce.php
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/92323734/Daruji-krasne-morce.php
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/92313738/Daruji-morce.php
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/92429673/Daruji-2-morcata-samicky.php
  Nejsou sice přímo z Prahy, zvlášť ten poslední inzerát, ale ta dvojka se mi moc líbí, tak jsem je tam taky uvedla.
  Třeba by se dala i domluvit přeprava po někom, kdo jezdí do Prahy.
  - - - - -
  S tou samičkou z Liberce bych mohla s přepravou i pomoci.
  - - - - -
  Jinak pokud má René aktuální údaje i na svých stránkách, nejen na Facebooku, na ten se totiž nedostanu, protože ho sama nemám, tak žádná morčata k adopci nemá. A zas tak až moc často nemívá. Ale možná, že už svoje stránky neaktualizuje, nevím.
  - - - - -
  Oprava, Reny.
  - - - - -
  Ještě inzerát v inzerci tady na morčatech, HS Blue Bee, inzerát číslo 68144.
  10.8.2018 08:12Kájka
  Reny má! :-) vždy't dala inzerát před pár dny (dala jsem sem včera odkaz)
  - - - - -
  Pokud lidé mají zájem i o starší samičku, přimlouvám se dát šanci nějaké azylové :-)
  10.8.2018 09:04Strillex
  Ehrena: Ty z Nového Jičína jsou obě naprosto kouzelné a já bych je osobně brala hned. Ale za prvé je to od nás už strašně daleko a za druhé je moje maminka strašně vybíravá a tyhle dvě se jí nelíbí (Maminka je při koupi morčete asi největší překážkou). Každopádně jsme psali na inzerát na Kladno, čekáme na odpověď a pak kdyžtak budeme volat Reny. Tu libereckou si necháme v záloze, protože je taky kouzelná :-) Děkuji všem
  10.8.2018 10:47Ehrena
  Kájka, taky bych dala přednost azylové, ale jak jsem psala, dívala jsem se na Reny stránky dle uvedeného odkazu a všechna morčata z nabídky má udaná. Jedině že by už stránky neaktualizovala.
  10.8.2018 10:53Greandin
  Zdravím, jdu si pro radu. Naše paní veterinářka Solná (za kterou jezdíme s morčaty spousty let) je bohužel nemocná a sháníme v Ostravě a okolí prozatímní náhradu. Díky za vaše tipy!
  10.8.2018 12:34morce.morce
  zdravím, zkoušeli jste někdy spojit dvě klece nějak šikovně? odkaz,foto... díky
  10.8.2018 15:10Kájka
  Vyptávat jsem se na nic nemohla, protože tam s ním byl manžel (a jsem ráda, že to obstaral, když já nemohla z práce). Vím, co jsem vyčetla v lékař. zprávě.
  Doufám, že už to bude dobrý a zoubky porostou dobře, protože 2 narkozy během 2 týdnů stačily :-(
  ještěže jen inhalační.
  - - - - -
  Koukám, že se tady nezobrazila první část mého psaní, tak:
  Dnes na veterině Vilíkovi zbroursili přední zoubky (horní nestejně velké -po zlomení a spodní trochu přerostly za tu dobu, co nemohl hlodat).
  - - - - -
  Snad se v tom vyznáte, čtěte odspodu ,-)
  Za 10 dní půjdeme na kontrolu, tak nám držte palce, ať to je už OK.
  11.8.2018 07:15Seno pro morcika
  Dobre rano, poradte mi prosim kde sehnat velke baleni kvalitniho sena?Mam 4 morciky a ty male baleni ve zverimexech jim dlouho nevydrzi a na netu nemuzu nic najit a nebo jsem slepa. Dekujiii
  11.8.2018 07:57morcick.a
  Dobry den, poradite jak a v cem skladovat seno v byte? Kupuju dva stredni baliky nebo jeden vetsi pytel ze zverimexu. Muzu seno mit treba na balkone za jakehokokiv pocasi v cem a jestli uzavrene? Nebo doma uzavrit do plastoho boxu,kosi na pradlo s vikem apod.? Nechci ho citit po celym obyvaku a taky aby vzhledove zapadlo. Nejkaej napad?
  11.8.2018 08:32Vladi
  K níže uvedeným ranním dotazům ohledně sena:
  Kupuji na zdejších webových stránkách
  https://obchod.kralici.cz/?ver=morcata a jsem moc spokojená.
  Skladuji v byte, resp. v komoře před bytem spolu s ostatní zeleninou nejčastěji v plastovém boxu, načaté pak dám vedle ubykace do papírové tašky z Lidlu ( i s tím pytlem) aby dýchalo, ale zároveň moc neprasilo kolem.
  11.8.2018 09:31Ehrena
  Seno pro morcika, Morcick.a, já si seno suším ze zahrady a když nevyjde, dokupuji například zde:
  http://www.panmalina.cz/produkty/seno-lucni
  Případně v jiných e-shopech, kde vedou velké balení sena. Někdy i od soukromníků z inzerátů například na Bazoši, Fauně a podobně.
  Doma v Praze v paneláku ho skladuji na balkoně a ve sklepě. Normálně tak v pytli, jak ho koupím balené. V pokoji ho mám vedle ubikace pro morčata, ve velké igelitové tašce.
  Jinak mně vůně sena ale nevadí, ba naopak. :)
  11.8.2018 10:10morcick.a
  Me jde s tim skladovanim hlavne o to ze na.chodbe v baraku mame moly ktere mi uz naletaly do bytu a uz par.tydnunse.jich zbavuju takze seno na chodbu nehrozi. Muzu ho v byte mit uzavrene v necem nebo i na tom.balkone nebo se zapari, zvlhne ? Posl. Dobou mam i zachvaty kychani treba 6krat po sobe ale to mi dela od kvetna spis venku ale i doma ale ne.prino kdyz jsem.u.morcat spis tak ruzne. Tak si rikam ze by bylo dobre to nejak uzavrit. Kdyby se mi potvrdila nejaka pylova alergie muze mi vadit i seno ktery uz pyl nema??
  11.8.2018 10:52Vladi
  morcink.a: I já mám už několik let alergii, příznaky mám stejné. I v senu je pyl, obzvláště když máš alergii na trávy (můj případ). Nejhorší je, když jim to seno dávám. Proti molům se dá bojovat - prodávají takové lepící trojúhelníky, do boxu pak doporučuji dát bobkový list. A hlavně odstranit příčinu (projít partaje a zjistit, vonící skladuje - mouka, ořechy apod).
  11.8.2018 20:46Sheena
  Taky mám alergii na trávy, ze sena kýchám, ale stejně tak i z hoblin. Asi mi vadí prach. Seno skladuju v otevřeném papírovém pytli v obýváku ve skříňce. A voní mi, stejně jako posekaná tráva, co na tom, že se pak můžu ukýchat :-D
  11.8.2018 21:36morcick.a
  Tak dekuji. Alergii potvrzenou nemam teprv pujdu na testy ale nejak tusim. Staci se priblizit parku a tece z nosu svedi oci...nejhorsi jsou zamecke zahrady a to vse az letos od jara.
  Proto bych dala radsi seno na balkon ale je malej a bud tam.sviti slunce nebo aj prsi tak to nevim. zkusim doma zavrit do skrine to by slo.
  11.8.2018 22:50Jezzabell
  morcick.a: co sklep? v jutovém pytli, nebo propíchat igeliťák nůžkama, aby dýchalo..Mám to tak taky. V bytě mám jeden jutovej pytel a zbytek ve sklepě. Mám loftovej byt, jutovej pytel se mi sem i hodí jako retro;))) A na uskladnění je fajn, seno v něm dýchá..
  12.8.2018 18:10Zbyněk
  Jak mé dámy řeší vedro? Jednoduše: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?vedro :)

  Skladování sena je nelepší v tom plastovém prodyšném pytli z PE, mimo slunce, samozřejmě, tedy v bytě, nebo ve sklepě, kde není plíiseň
  12.8.2018 19:53Rozik
  Greandin - Chodíme na veterinu u parku - VETPARK, maximální spokojenost, tedy za nás.
  12.8.2018 20:42Vladi
  Zbynek: Jé, to já těm našim chlupatým holkám pořídila chladící podložku. Upřímně, s podivem zvládají vedra lépe než já.
  13.8.2018 03:11Tygrinka
  Zbyněk: :o))) koukám, že si ta morčata vysloveně užíváš. Vidíš jen boule v tunelu a doplňuješ misky s krmením :o)
  13.8.2018 08:52Zbyněk
  Tygrinka: přesě tak, ráno je vidím vyběhnout z klece a večer pak zaháním ovce zpátky, jinak pouze tuším, že mám doma cosi drzého, chlupatého a seno baštícího:)
  Vladi: bereme to přirozeně - musí vyjít s tím, co je:) Nemám pocit, že by jim horko vadilo:)
  13.8.2018 20:08MonikaHanzlova
  Dobrý večer, mám dvě morčinky a snažím se, aby se měly co nejlépe. Sice mají klec jenom 100 cm, ale mají výběh cca 8m2, na zasklené, zateplené lodžii, kde tráví celý den a do klece je dávám jen na noc. Ale dvě morčátka mi připadají tak nějak málo, protože já je prostě miluju a rozhodla jsem se naší “smečku” rozšířitt. Klec je ale velmi malá pro tři morčata a nechám ji spíše jako karanténní. A proto se ptám: Kterou klec byste mi doporučili pro tři morčátka? Chci aby se měly přímo královsky a mám téměř neomezené možnosti. Jen se pro žádnou nemohu rozhodnout :-) děkuji za tipy
  13.8.2018 21:35Jezzabell
  MonikaHanzlova: otázkou je, kolik do toho chceš investovat. Minimum na dvě morčinky by mělo být 120cm..Na dvě. Na tři aspoň o trochu víc. Aspoň na šířku, když ne do délky. Ale pokud tam budou jen spát, tak aspoň ta 120tka. Pokud do toho chceš zainvestovat, tak třeba tady :
  https://abc-zoo.cz/12325-klec-pro-hlodavce-krolik-160.html
  Nebo, pokud je z blízkých někdo šikovný, tak si nechat něco vyrobit, nebo spojit dvě klece. V historii je tady spousta možností, co lidi v jednom kuse řeší;)
  13.8.2018 21:52MonikaHanzlova
  Jezzabell: Investice není problém, spíše ten podlouhlý prostor. Uvažovala jsem o nějaké dvoupatrové, ale nevím, jestli je vůbec na českém trhu nějaká ideální :/
  14.8.2018 08:15Zbyněk
  MonikaHanzlova: mám čtyři myšky v tomto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni klec používají pouze na noc a jinak jsou denně ve výběhu, ale patra využívají. Morče nerado leze po schodech, kam si nevyskočí, tam se nedostane. 120 na spaní pro čtyři až pět samiček, pokud tam jsou patra, je v pohodě. Nedávno jsem v tom měl pět samiček a noc zvládaly v klidu
  - - - - -
  Jinak mám tuto 120ku: http://www.ajax-chovatel.cz/detail/54179-klec-kralik-bunny/369 Žádný zázrak, ale za ty peníze slouží dobře :)
  14.8.2018 09:43Jezzabell
  MonikaHanzlova: Myslíš něco takového? Mám doma tohle:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34422
  Dá se koupit na zoohitu. (https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky) A jak koukám, mají je teď v akci..Mají dva druhy..
  14.8.2018 09:45Veronika5
  MonikaHanzlova: Nám se moc osvědčilo tohle https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34416 . Délka přes 180 cm, šířka cca 90. K dostání na Zoohitu. Používáme kdykoli jsme s morčaty mimo domov, např. na chalupě nebo i u známých, kdykoli je hodně místa. Kdyby byl doma prostor, byli by v tom i doma, ale to bychom se nedostali do kuchyně :). Tak mají doma klasickou 120tku, a nejméně několikrát týdně výběh https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34246 .
  14.8.2018 10:32MonikaHanzlova
  Zaregistrovala jsem se :-)
  Tak jsem si pročetla všechny Vaše rady a za všechny mnohokrát děkuji. Holky jsou, jak už jsem psala, celý den (a někdy i přes noc) v poměrně velkém výběhu. Sháním jen nějakou klec, do které bych je dávala na noc (nebo při dešti, protože do těch skel na lodžii to dost buší a děsí je to). Nejvíc mne zaujala tato:
  https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/klece_ohradky/pro_morcata/vicepatrove_klece/346318?rrec=true&pr=subcategory1_rr&slot=1&exprienceid=5889&strategyid=81199
  Máte s ní nějaké zkušenosti? Protože v diskuzi lidé psali, že toho moc nevydrží a když je za tyhle peníze, tak bych se raději ujistila :-) Ještě jednou děkuji mockrát
  14.8.2018 10:43IjaSv
  MonikaHanzlova - mám takový pocit, že až budeš mít morčátka tři tak se ti bude zdát, že by se vešlo ještě jedno a pak už budeš mít čtyři. No a potom už by stačilo přikoupit ještě jednu klec 100cm a na noc děvčata rozdělit do dvojic, klece stohovat na sebe. Já měla taky původně dvě morčátka, a za 9 let co je máme je z nich pět :). V té co dala odkaz Jezzabell bych měla trochu obavy, zda se tři nebudou handrkovat o ten domek nahoře.
  14.8.2018 10:45Veronika5
  MonikaHanzlova: Mě napadá, jestli je dobré tam mít ten domek. Resp. jestli jde dát pryč, pokud by vadil. Obecně se pro morčata domek spíš nedoporučuje - vevnitř se málokdy snesou a zbytečně vznikají nepokoje a boje o domek.
  Když čtu hodnocení, asi by mě odradila. Spíš bych zainvestovala do něčeho bytelnějšího, jako má třeba Jezzabell.
  - - - - -
  Současně s IjouSv :)
  14.8.2018 10:53Amareto
  dobrý den, chci se zeptat co může způsobovat chroptění, nebo chrochtání morčete.. Naše to dělá jenom ve večerních hodinách, když žere, ale dřív to nedělala a zní to jako by byla nachlazená nebo nevím jak to popsat.. a asi 4x jsem ji v noci zastihla při nějakém "záchvatu", kdy normálně leží v hamaku, ale má takové jak kdyby křeče, je to podobné jako když máte nutkání na zvracení, prostě to vypadá jako když stáhne svaly na břiše a jde jí to směrem k tlamičce, jak kdyby chtěla zvracet.. Jakmile ji pohladím, tak s tím přestane, a to se taky stalo zatím jenom v noci.. Nevím čím to, tak musíme zajít na veterinu, chtěla jsem se zeptat jestli s tím nemá někdo zkušenosti :) Jinak běhá, žere normálně... děkuji
  14.8.2018 11:02Veronika5
  Amareto: Mně když začalo chrochtat morče, tak mělo zápal plic. Atb a bylo dobře :)
  14.8.2018 11:08Amareto
  Veronika5 - děkuju, hlavně aby to bylo něco co se dá vyřešit atb a nebylo to něco horšího... tak uvidíme, dám vědět :)
  14.8.2018 16:04Jezzabell
  MonikaHanzlova: Když jsem se rozhodovala mezi tou "mojí" a touhle, která zajímá tebe, důležité pro mě bylo řešení do budoucna. Tam je domek, který zabírá půl patra, ale jak ten vršek budeš čistit(pokaždé vše rozdělat, aby ses k tomu bezpečně dostala?) a taky u té co mám já vyhrálo to, že se patro dá předělit tím, že vytáhnu žebřík a mám DVĚ 120tky nezávisle na sobě;) I kdyby nic, tak pro případ separace v nemoci, kdy morčátko musí mít klid nebo odlišnou podestýlku orpti ostatním (pooperační stavy a pod)..
  Zvaž si co si od toho do budoucna slibuješ, ne jak jsi na tom teď. Stavy se můžou u morčátek změnit během pár hodin.
  Jo! A důležitá poznámka: jestli ti morčata nikdy po ničem nešplhaly- viz. ten strmý žebřík, tak pozor na to, nemusejí vůbec využít vršek! Mně takhle ti původní obyvatelé šplhat nechtěli a uměl to ve finále jen jeden;)) Ostatní se prostě báli.
  14.8.2018 16:05Katka111
  Hezký den všem, ráda bych se zeptala na jednu věc. Máme morčecího kluka rošťáka, je veselý, hravý, nikdy neměl sebemenší zdravotní problém. Včera večer se navečeřel jako vždy, šel spinkat a v noci nás najednou vzbudily divné zvuky, jako kdyby si bez přestání něco brumlal pro sebe. To nikdy nedělal. Když jsme se na něj podívali, tak byl na všech čtyřech, hlavu v rohu, zrychleně dýchal a napínal bříško, jako kdyby chtěl kakat a nešlo to. Celou noc jsme s ním byli vzhůru, jen nad ránem jsme na chvíli usnuli. Po probuzení jsme zjistili, že konečně udělal hromádku bobečků, ale pořád byl nesvůj. Začali jsme se chystat na veterinu, než jsme se oblékli, náš drobek už opatrně, nesměle kousal stébla sena. V přepravce byl zvědavý, rozhlížel se a než jsme dojeli k lékaři, už sledoval okolí a snědl všechno seno, co tam měl. Doktor ho prohlédl, řekl, že teď na něm nic nevidí a ať sledujeme, jak čurá a jestli není v moči krev. A ať ho normálně krmíme vším, čím je zvyklý. No nevím, myslíte, že by neměl mít aspoň jeden den dietu, jen seno a vodu? Protože to podle všeho bylo od bříška, snažil se pomoct si tím, že hledal v podestýlce bobečky a jedl je. Teď zase jen leží a spinká, ale už v takové té své pohodové poloze. Jak bychom mu mohli pomoct? Děkuji za každou radu. Jinak má asi 4 roky, přesně nevíme, máme ho od jedněch lidí, co se o něj nestarali, a ti řekli, že tehdy měl 1,5 roku. Pokud je to ovšem pravda.
  14.8.2018 16:36MonikaHanzlova
  Jezzabell: Koukám na obě ty dvoupatrovky a zatím vede ta "tvoje", ale v diskuzi u ní lidé píšou, že jim trvalo třeba i šest hodin ji sestavit, trvá to opravdu takhle dlouho? (Ne, že by to byl velký problém, jen mě to zarazilo.) A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli dolů dáváš klasicky podestýlku, protože mám pocit, že je to dno strašně nízké :/ a jestli ten domek jde nějak odstranit, protože mi připadá, že je dost nepraktický.
  14.8.2018 17:58Zbyněk
  MonikaHanzlova: ta dvoupatrovka Jezzabell je super, ale rozhodně ne pro holky. Mladý sameček to zvládne, ale když nedávno otevřela patro, zvládll to už jenom jeden, který byl zvyklý. Morčecí samičky nesnáší šplhání a ten žebřík je hodně strmý, za to bych neutrácel! A ano, složit to je nadlidský úkol pro certifikovaného mechanika:) Můžeš mít dvojku nahoře a dvojku dole, ale nahoře josu uzavřené a nevidí ven a dole je strašně málo prostoru a nesmírně špatně se to čistí. Já jsem praktický a tohle by mi do bytu nesmělo:)
  Amareto: s veterinou nečekej, může to být něco v cestách, nachlazení, nebo i zmíněný zápal plic a pokud je to ten, tak to fakt nepočká.
  14.8.2018 18:38MonikaHanzlova
  Zbyněk: Takže ne? A nevíte o někom, kdo by podobnou dvoupatrovku vytvořil na míru? Jako kdyby dvě oddělené klece, ale esteticky vypadající :-D dát dvě stodvacítky na sebe je do interiéru trochu nevhodné a dle mého názoru hlavně nepraktické na čištění.
  14.8.2018 18:47Jezzabell
  MonikaHanzlova:Nevím, mně se to už čistí v pohodě. Zbyněk jim stříhá drápky- tak je tam nemůže chytit;))) Ale já to celé vytáhnu ven a v pohodě. Domky mají dva velké a není problém. Spodní vana je nízká, oproti té horní, to jo. Ale tak čistím co 3-4dny v létě a co 5dnů v zimě..normálka.
  Vrchní vana je hlubší- do domku se po mostíku vyšplhali i "nešplhavci";) A dva jsou tam v pohodě. Jeden tam byl tak nějak bokem od ostatních.
  Ale jak říkám- pokud nešplhají (nevím, jak to mají holky), tak ti nevylezou ani po tomhle ani po tom druhém žebříku. Je to dost strmé!
  Jinak kluci vestavěný (závěsný)domek milujou a doslova o něj vedou bitvy:)) Koukni mi do alb, je to tam i nafocené;)
  Dlooouho jsem řešila právě velikost+praktičnost pro morčata+vzhled do bytu. Nechtěla jsem obyčejné klece (zas takovej industrial doma nemam!), a aby byly ze mříží, aby větraly.
  14.8.2018 19:14Tygrinka
  Katka111: Dala bych mu den dva dietu jen seno, vodu, max. trochu ovesných vloček. Také bych podala Cvitamín - obyč Celaskon pro lidi 250mg - 1/4tbl na den nebo obden, pokud bude vypadat normálně, rozdrtit, přidat trochu glukopuru, vodu a stříkačkou bez jehly do tlamičky. Mohla to být nějaká dietní chyba, pokud se to do pár dnů zcela srovná, tak není třeba víc řešit.
  14.8.2018 19:16MonikaHanzlova
  Jezzabell: Tak děkuju za všechny rady. Před chvílí jsme s přítelem snad nalezli řešení. Holky teď máme na 120 cm dlouhé a téměř metr vysoké skříni. Zkusíme sehnat (nebo stlučeme) stejně vysokou skříň, která by byla okolo 50 cm dlouhá a postavíme ji těsně vedle - na tom místě je teď koš se senem a přepravka, to můžeme přemístit. Na to koupíme tu stošedesátku https://abc-zoo.cz/12325-klec-pro-hlodavce-krolik-160.html - tedy jestli bude třem stačit? :/
  14.8.2018 19:28Tygrinka
  Jo, a zkontrolujte jednou dvakrát denně anální vak, jestli se mu tam nedělá z těch bobků špunt. Některým samečkům se to musí čistit. Někdy je to nutné pravidelně, někdy je to občasná záležitost, někdy je to jen jednou dvakrát za život. Ale může to zlobit zejména ke stáru...
  - - - - -
  To bylo pro Katka111.
  - - - - -
  MonikaHanzlova: Osobně bych měla trochu strach, že myšinky budou zakopávat o ten rozdělovací rantl u té oddělovací části. Není to jednolité dno. Pokud je přítel šikovný, tak by se daly uříznout a svařit dvě obyč. metrové klece k sobě a ohradit plexisklem. Někdo tu před pár měsíci dával odkaz, že má bydlení ze dvou svařených klecí, ale ti to měli do tvaru L...
  14.8.2018 19:34netry
  Ahoj jak dlouhé by měli být dolní zuby? zdá se mi, že je má orčík trochu přerostlé, ale nejsem si tím jsitá
  14.8.2018 19:43MonikaHanzlova
  Tygrinka: Myslím si, že zakopnou maximálně jednou, možná ani to ne a budou si dávat pozor. Přece jen jsou v kleci jen přes noc, kdy se hází do takového klidového režimu. Každopádně na svařování si opravdu netroufneme. Leda bychom to svěřili do rukou nějakému odborníkovi. Navíc bychom dvoumetrovou klec do toho prostoru prostě nenacpali.
  14.8.2018 19:47Jezzabell
  MonikaHanzlova: Oni tady lidi i tu klec občas hodnotili, proto mě to napadlo, zkus zapátrat v archivu diskuse;) Už si to nepamatuju. Ale oni si daj bacha, když v tom nebudou každý den celý den.
  Dá se přes to dát mostík ze spojených kulatinek nebo co já vím, kdyby něco..Ale tohle už je pro tři holky bejvák na noc;)
  14.8.2018 22:05Tygrinka
  netry: Když má morče zavřenou tlamičku, tak by dolní měly být kousek od dásně za horními zuby. Některé morče tam má větší mezeru, některé menší. V žádném případě by se dolní neměly dotýkat dásně. Pokud se podíváš zepředu jen tak do tlamy, tak dolní zuby vypadají dlouhé, i když mají normální délku.
  15.8.2018 00:29Katka111
  Tygrinka: Moc děkuji za všechny rady! :-)
  15.8.2018 07:24netry
  Tygrinka: právě že mě ty dolní přijdou takhle dlouhé když mu odhrnu papulku a kouknu na ně, ale horní dásně se rozhodně nedotýkají, tak snad je má dobré, nemáte někdo foto zdravých zoubků?
  15.8.2018 10:11morceee
  ahoj, jak seznámit 5týd. samečka s mými 2 dávno dospělými bráškama? zatím má být v jiné kleci? děkuji
  15.8.2018 11:19Veronika5
  morceee - nedoporučuju vůbec zkoušet, rozhodila by sis i svoje dva brášky a je možné, že by pak už nikdy nemohli být spolu. Pokud ti dva bráškové spolu dobře vycházejí, je to štěstí, a nepokoušej se k nim přidat třetího, pravděpodobně by se ti servali všichni tři. Doporučuju mládě do jiné klece, nejlépe s ještě jedním mládětem-kamarádem, a mít dvě oddělené dvojice samců.
  15.8.2018 11:56Vladi
  Jak tady proběhla diskuse ohledně velikosti klece, začínám se obávat, zdá to těm mojim holkám stačí?
  Máme dvě samičky, bydlí v akvárku - podomácku vyrobené z plastu, důvodem je prašnost a moje alergie a bydlí s námi v obýváku. Rozměr 95x60cm. Cca 2-3x týdně je pouštím na cca 1-1 a1/2h do výběhu o rozměrech 125x140cm. Tlusté nejsou a dokáží se parádně rozbehat i v tom akvárku. Myslíte, že jim to stačí?
  15.8.2018 13:18IjaSv
  Vladi - když je v bytě místo, tak je čím větší prostor tím lepší. Ale myslím, že u tebe nestrádají. Já mám svá děvčata po dvojicích v klecích 100x55. O prázdninách na letním bytě jsou v klecích 80x50, ale téměř každý den (dle teploty) venku v ohrádkách 100x100. Když je mokro, jdou "na vzduch" ven do králíkárny :).
  15.8.2018 13:41Romanek
  Našli jsme morčáka,na veterině ho odhadli přes rok + -.Chtěl bych mu pořídit kámoše,ale byl jsem varovanej,že by se mohli prát.Kastrovat ho kvůli kámošovi nechci.Jaká je pravda.Pokud hrozí bitky zůstane raděj sám.
  15.8.2018 18:17Zbyněk
  Romanek: pokud si ho chceš nechat, což je hezké, tak mu pořiď mimino, měsíční, po odstavení od maminky. Kastrovat netřeba.Soužití dvou samců je vždycky sázka do loterie, ale tohle je relativně osvědčená varianta. Druhá možnost je kastrace samečka, měsíc ponechat a pak mu pořídit cca stejně starou samičku, to je naprosto spolehlivé partnerství bez rvaček.
  Vladi: nestačí. Pouštěl bych je denně do toho výběhu, který také není veliký, aby měly od rána možnost v něm být a chodit si do akvárka, pak je to ok
  15.8.2018 19:18Vladi
  Zbyněk: ono je to problém s tím pouštěním. Máme je v obýváku a tam i nový nábytek, podlahu. Berušky stále vymýšlí kudy i z toho výběhu utéct a kde co rozhryzat - musím je při jejich výletě hlídat. Akvárko je max.mozne co bylo možné vyrobit z jednoho kusu plexi. Pokusím se je pouštět častěji.
  15.8.2018 21:25Morcee
  Nevite nekdo jaka je pricina kdyz moji morcata maji ve vybehu vse mozny ale oni pres vybeh jen vyhlizeji svoji klec a hledaj cestu k ni a vubec je vybeh nezajima natoz aby se napr.probehly. jen rychle do klece zpatky.
  - - - - -
  A pokud maji otevreno do vybehu nikdy sami nejdou. Kdyz necham otevrenou klec jako celej predek zvednu nikdy by ji neopustily.
  15.8.2018 21:27Veronika5
  Vladi: Kup nějakou ohrádku. Mám tohle https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34246 , na fotce v tom byli jako úplně malý. Dáš pod to něco nepromokavého a na to deku, uděláš tvar, jaký se dobře vejde do místnosti a nejméně vadí, a jsou v tom půl dne a hlídat je nemusíš. Nejlevnější výběr má asi Zoohit.
  Na alergii je také možné vyzkoušet nějakou variantu pratelných podložek nebo koberečků, případně v kombinaci se záchodky, pak je prašnost naprosto minimální a mohla bys mít normální klec.
  16.8.2018 05:08Vladi
  Veronika5: díky za radu, podívala jsem se na tvoje foto + na stránky Zoohit a myslím, že něco podobného by zvládl manžel vyrobit na míru, aby to maximálně vyhovovalo prostoru, který k tomu máme určený. O koberečku + záchodku jsem taky uvažovala, ale moje holky (3+1a1/2) na to nejsou zvyklé. No, možná koupím ten zachudek a uvidím, jestli na něj budou chodit. Akvárko mám i kvůli prašnosti sena (mám alergii hlavně na kvetoucí trávy). Navíc má kolečka a snadno se s nimi při každodenním úklidu manipuluje.
  16.8.2018 09:55Veronika5
  Vladi: Na záchůdek budou chodit v případě, že i takhle mají svoje oblíbená "čůrací" místa. Pokud jim na ta místa dáš záchodky, budou chodit na ně. Tím, že jinam dáš jiný povrch, tedy třeba ten kobereček, to podpoříš - budou chodit čůrat do hoblin. Ale určitě to není pro každého - u nás fungují záchodky na 90%, ale jsou morčata, kterým je to úplně jedno, a čůrají si pod sebe, ať jsou, kde jsou. Taková se na záchůdek nenaučí. Věk v tom myslím roli nehraje, spíš to, jestli jsou přirozeně čistotná, nebo ne.
  16.8.2018 10:06Vladi
  Veronika5: čůrat chodí asi na dvě místa, bobky jsou ale po celém akvárku. Nedávám hobliny, moc práší, dávám pelety jako základ a cca 3cm vrstvu Asanu, takže slušný luxus.
  16.8.2018 10:30Veronika5
  Vladi: Bobky nevychytáš, ty prostě trousí všude. Důležité je to čůrání. Když dáš na ta dvě místa záchůdky, veliké rohové, aby se morče vešlo pohodlně dovnitř celé, třeba tohle https://obchod.kralici.cz/p25-trixie-rohova-toaleta.aspx , budou pravděpodobně chodit do nich - líbí se jim tam, cítí se bezpečně. Tvůj problém s prašností to nevyřeší ale tip - když jim pak dáš ty záchůdky do výběhu, pravděpodobně ti budou chodit čůrat tam a ušetříš praní výběhové deky!
  16.8.2018 10:55Vladi
  Veronika5: díky za rady, určitě vyzkouším a dám vědět jak se osvědčilo. Jen se trochu bojím, aby zachudky nepřeměnily v pelíšky;)
  16.8.2018 12:24Bart
  Vladi - též přidávám foto našeho výběhu, podobné jako u Veroniky5. Koberec chrání igelitový (ten silnější) ubrus a na něm máme dva chrániče matrací s protiskluzovým spodkem.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34058
  16.8.2018 13:12Veronika5
  Bart: Pěkné! Líbí se mi, že můžou z ubikace ven a zas dovnitř jak se jim zachce. To u nás nejde - místo. Rovněž výběh nemůžeme mít postavený napořád - vždycky ho po použití složím. Zabírá většinu obýváku :). A ty pelíšky v modré a růžové jsou roztomilé :-D. Je vidět, že si vyhraješ :)
  16.8.2018 14:19PlanetM
  Ahoj všichni, koukám, že se tu momentálně rozebírá výběh pro morčátka, tak bych se ráda na něco zeptala. Mám tři holky, plánuji si na podzim pořídit čtvrtou a proto bych jim ráda zvětšila ubikaci. Napadlo mě, že koupím 2x ohrádku pro domácí výběh, ze které udělám velkou vybavenou ubikaci, něco podobného tomuto https://www.guineapigcagesstore.com/candc-cage-small

  Jenže nevím, co mám dát na zem, dívala jsem se na různá videa na youtube a tam se zmiňují o kartonplastu, ale ten se u nás dá sehnat pouze ve velkoobchodech. Nenapadá vás, co bych mohla použít? Potřebuji něco velkého, cca 2m x 0,9m, aby se to dalo ohnout, bylo nepropustné a tlusté ideálně třeba 1-2cm... Už jsem fakt bezradná, protože ať hledám jak hedlám, tak nemůžu nic najít :/ Děkuju za jakoukoli radu! :)
  16.8.2018 15:25Veronika5
  PlanetM: Co lino?
  16.8.2018 18:12Vladi
  Bart: Úžasné, mě by se to do obýváku sice taky nevešlo, ale tleskam. Máš výběh vymakaný, hned bych chtěla být u tebe morčetem;)
  PlanetM: pěkný výběhy na těch am.strankach. I v Německu mají pěkné věcičky pro morčátka. U nás je to takové chudé a ještě drahé.
  - - - - -
  Dneska jsem ty naše holky nechala ve výběhu přes dvě hodiny a nějak nechtěly běhat ani se fotit. Asi nemají náladu.
  16.8.2018 20:02klioo
  Máte typ na nějaké protiskluzové podložky do těch výběhů? nevím co tam dát..když tam dám deku, tak bude hned pročůraná a ta mi na linu klouže
  16.8.2018 21:24Elinka123
  Nevíte jak často se má čistit napáječka???
  - - - - -
  Jak nejlépe zaridit výbeh
  - - - - -
  Jak se jmenuje elinka
  - - - - -
  ?????
  16.8.2018 21:43Morcatko nove
  Ahoj je normalni ze ma morce hodne svetle hnede bobky? Jsem zvykla na uplne tmave. Mame ho nove ma ted asi mesic a je od chovatelky
  16.8.2018 22:44Veronika5
  klioo: Plastový ubrus jak psala Bart, nebo jednorázové přebalovací podložky, a kdyby i to klouzalo, tak zkus pěnové koupelnové podložky, na to deku, no a po skončení venčení morčat to lino prostě lehce vytřeš! Mám to tak v kleci, s těmi koupelnovými podložkami a dekou na nich. Pokud máš pod tím lino, neměl by to být problém :).
  - - - - -
  Morcatko nove: Barva bobků většinou závisí na tom, čím morče krmíš. Dáváš mu dostatek sena, trávu, pokud máš, zeleninu? Hlavní potravou musí být seno, pak by měly bobky mít normální barvu. Pokud ho máš hodně krátce, mohla by barva bobků být např. po nějakých granulích, kterými někteří chovatelé krmí. V tom případě bobky ztmavnou, až u tebe najede na normální morčecí stravu.
  16.8.2018 23:14Bart
  Vladi, Veronika5 - my můžeme mít výběh sice rozložený pořád, ale morčata o něj zas takový zájem nemají. Jednomu budou 4 roky a ten buď spí nebo jí a druhému je něco přes rok a půl a lenosti se rychle naučil od toho staršího. Většinou se tu píše, jak starší ožije, když k němu přijde maličký, ale u nás to bylo nějak obráceně. Do půl roku se začal válet i ten mladší...
  Jinak za těch 16 let jsme průběžně zkoušeli kde co, jak co se týká výběhu, tak i různých podestýlek. I my máme momentálně v ubikaci pěnové koupelnové podložky a pod nimi jenorázové přebalovací pleny. Zatím nejjednodušší úklid.
  17.8.2018 08:51Vladi
  klioo: mám všude plovoucí podlahy a v ložnici ručně tkané koberce které strašně kloužou. Tahle podložka https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/80227877/ se osvědčila, drží už přes 15let, snadno se dá srolovat, zabere minimum místa.
  - - - - -
  Bart: Dotazek, můžeš mi poslat odkaz, kdes sehnal/a ohrádku pro výběh. Zdá se mi to variabilní, ale na nic podobného jsem nenarazila. Díky.
  17.8.2018 09:51Bart
  Vladi - https://www.superzoo.cz/ohradka-pro-male-hlodavce-trixie/ - máme zakoupeno 2x, protože 6 ks nám nestačilo. Výška 25cm stačí, zatím nikdo nevyskočil, i když menší rošťáci by mohli...
  Vyšší varianta https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/kovove/8_hranne/638858
  nebo tohle i ven se záclonkou https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/kovove/8_hranne/183429
  - - - - -
  jo, nebo tohle i se dnem https://www.psimafie.cz/nylonove-dno-k-ohradce-pro-kraliky-ke-kodu-60380/?gclid=EAIaIQobChMI24LY9czz3AIVb7vtCh1XBAR0EAQYGSABEgKPkfD_BwE
  17.8.2018 10:21MonikaHanzlova
  Dobrý den, v jakém věku jste stříhali morčátku poprvé drápky? Máme teď nově šestitýdenní samičku a zdá se mi, že má už drápky trochu zakroucené dolů, ale zase má úplně malé pacičky, tak jestli už můžeme stříhat. Omlouvám se, jestli je to hloupý dotaz, ale my jsme měli vždy morčátka alespoň od jednoho roku, protože si bereme z azylů, tak jsem to nikdy nemusela moc řešit.
  17.8.2018 10:43Tygrinka
  MonikaHanzlova: Podle toho, jak jim to roste. Sice mi 6 týdnů přijde docela brzo, ale když je to třeba, tak se to musí fiknout. JInak si morčíka postavte na stůl, drápek by měl být prodloužením prstu a neměl by prst nadzvedávat nebo kroutit do stran. Takhle malému stačí většinou vzít opravdu jen ty špičičky, mívají drápky docela prokrvené až skoro ke kraji. Čili fiknout nula nulanic. Většinou to stačí.
  17.8.2018 16:40Poradte
  Mam 6,5 tydnu stare morcatko a nechce nejak jist. Mame ho dva dny.vcera jeste jedlo dnes skoro vubec nic ani seno.vazi jen 190g. Od vcera je smutny.Je to v poradku?
  17.8.2018 18:31Veronika5
  Poradte: Tak to je hodně špatně. Mláďata se odstavují od maminky cca při váze 250 g. Ten věk se mi opravdu nezdá, spíš bych řekla, že mláďátko mělo být ještě u maminky a bude potřebovat okamžitě dokrm. Nemám s tím osobně žádné zkušenosti a nikdo jiný tu, zdá se, teď není. Máte možnost zajet nebo alespoň zavolat na veterinu? Pokud morče skoro celý den téměř nežere, je moc zle. Do rána to určitě nepočká.
  17.8.2018 18:47Poradte
  Je opravdu tak mlady.od chovatelky. Ale ted jsem ho prestehovala do mistnosti kde ma klid a ticho od deti a telky a pak jsem pristihla ze spapalo male kolecko mrkve a par sena. Od maminky byl uz asi nejakou dobu chovatelka rikala ze je drobecek byl z vice mladat. Staci kdyz takhle neco spapa? Prijde mi to malo ale nevim. Zitra ho zvazim znovu a kdyztak to mam resit na veterine? Rano pry snedl tak tri granule. Napadlo me jestli to neni jen ze smutku z odlouceni a zitra se rozpapa?ale bojim se o nej. Toho sena snedl par stebylek. Zkusim jeste travu z venku nevim na co je zvykly
  17.8.2018 19:01Vladi
  Poradte: Každopádně je hodně malý, mělo by mít min.250g (jak píše Veronika5). Taky se mu asi stýská jestli máte jen jedno. Doteď bylo určitě v tlupě, morče je velmi společenské a v některých státech je dokonce zakázané chovat jen jedno. Zavolejte chovatelce od které morče máte a optejte se, na co bylo morče zvyklé.
  17.8.2018 19:30Poradte
  Tak ted jsme mu daly pampeliskove listy a hned snedl rovnou 5
  17.8.2018 19:52klioo
  Tygrinka: já mám problém se starším morčátkem.. když mu stříhám drápky a nestřihnu ho vůbec do krve ani do lůžka tak pak ten uličník dělá, že nemůže chodit na zadní packu, nevím jestli simuluje nebo jestli ho to opravdu bolí, ale fak mu to nestříhám hodně..
  18.8.2018 00:33Rozik
  Poradte - Dejte mu do klece alespoň malého plyšáka (trochu většího, než je morčátko), bude se časem k němu tisknout popř. na něho vylézat, jako k mamině. Váha je velmi malá na tak staré mimino, nechte ho v klidu, nevytahujte ho zbytečně a přikryjte mu půlku klece ručníkem, ať má pocit soukromí. Zkuste dát ovesné vločky, mohly by pomoci k zesílení, pokud je bude žrát. Kvalitní granulky, voňavé seno, vodu musí mít v napáječce stále a čerstvou. Pokud máte možnost, tak samozřejmě trávu, té snad neodolá. A zeleninu, ovoce bych raději teď nedávala žádné.
  18.8.2018 02:55Tygrinka
  klioo: Může to být špatná zkušenost se zastřihnutím v minulosti - čeká bolest, tak se jí tímto brání. Při stříhání se nožka smí vytočit jen trošku - když sedí, tak mírně dopředu a mírně do strany, žádné prostocviky. Může mít i špatný kloub, problém se šlachami, artrózu a tak. Takže stříhat opatrně, nepáčit a brát na něj ohled a kdyžtak mu dát během stříhání pauzičku na protažení a srovnání těla. Také bych zkusila přidat Cvitamín - udělala bych nějakou lehčí kúru s dotací céčka, může být problém i tady...
  18.8.2018 06:53Poradte
  Rozik-dekuji moc. Pres noc zmizely nejake granulky a trosku sena tak snad to bude dobry.zeleninu moc ani nechce. A je takovy kostnaty. Vaha dnes 188g😕 zitra ma 7tydnu. Zkusim vlocky
  18.8.2018 08:35MonikaHanzlova
  Poradte: Jestli ztratil pár gramů i přesto, že něco snědl, tak bych na vašem místě s návštěvou veteriny příliš neotálela. A ta váha je na sedm týdnů prostě strašně málo. Nebyl předčasně odstaven?
  - - - - -
  Když perete různý tulipytlíky, hamaky, pantofle..., perete je v ruce? A jak z nich dostáváte podestýlku?
  18.8.2018 09:21Amyy
  Prosím poraďte mi...mám 4 morčata - starší samici, středně starého samečka a dvě maličké morčata -samčeka a samici. Chci aby byli všichni co nejvíce spokojeni a aby měli své partnery - aby nežili smutní...jak mám vytvořit skupinky?
  18.8.2018 10:52Bart
  MonikaHanzlova - já deky a tulipytlíky vyčesávám takovou gumovou rukavicí s nopky. Je určená na vyčesávání psů a koček. Vyčeše to chlupy, seno atd. Ještě lépe to jde, když ji navlhčím. Potom peru v pračce a prostě žmolky chlupů z ní pak vybírám. Také jsem četla, že se doporučuje dát do pračky houbička na nádobí, na ní se chlupy pak nabalí. Ale to se mi zas tak moc neosvědčilo.
  18.8.2018 14:34Ehrena
  Amyy, dát k sobě obě samičky, tam by neměl být větší problém, a oba samce, pokud ten mladší je opravdu mladý, nejlépe do dvou měsíců věku. Postupovat podle rad na seznamování:
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/
  http://www.dailycavy.cz/old/seznamovani.html
  18.8.2018 15:36Amyy
  Díky moc za rady Ehrena, samičky jsem k sobě dala ale pak se po chvíli trocha začali do sebe ďobat...snad je to jen chvilkový...jo a ten mladší sameček má 2 měsíce právě no s tým starším se pořád jen rvou. Tak nevím jestli to je jen chvilkový nebo si prostě nesedly.
  18.8.2018 16:12Tygrinka
  Poradte: A ještě navíc sbírejte bobky, cca 3-4 bobky za den z různých várek, pokud možno ještě čerstvé nebo vlhké, sbírat cca 3 dny, tj. teď přes víkend. A k vetovi i s bobky na rozbor. Bobky dávat do skleničky třeba od dětské výživy, zavřít, uchovat dole ve dveřích lednice. Mrkev a jablko bych zkusila nastrouhat na struhadle s velkými oky. Okurku - špalíček rozčtvrtit, aby se mu lépe mohlo dovnitř. Ale s okurkou to moc nepřehánět. Saláty bych vynechala, zkusila tu trávu nebo trochu mlíčí, pokud mu to jede.
  18.8.2018 16:20Eliška1568
  Dobrý den chtěla bych se zeptat co mam delat kdyš morče pořád slyntá byli jsme u veterináře a měl přerostlá zoubka tak mu je Uštíply a je to dobré ale jenom pořát moc slynta prosím o rady předem děkuji
  18.8.2018 16:50Tygrinka
  Eliška1568: Tak bude mít problém nejspíš vzadu v tlamě. Najděte si veterinu, která je zaměřená na malé hlodavce, bude potřeba tlamku zrevidovat v narkóze. Je možné, že problém je ještě někde jinde, ale nejčastěji se takto projevují přerostlé zuby. Zatím je třeba, aby morčík žral. Co jde strouhat strouhejte, salát atp. krájejte na malé kousky, vše podávejte na hromádce, aby se mu to lépe nabíralo. Pokud morčík nežere sám, bude potřeba dokrmovat - rozpustit granule, Rodicare, atp. ve vodě, podávat stříkačkou bez jehly několikrát denně. Takže, jak je na tom? Abych se tu zbytečně nerozepisovala?
  18.8.2018 19:09PaajaS
  Bart, moc hezké to máte. A morčátka krásný :-). Já dnes nafotila náš venkovní domeček, je teda kupovaný, žádná velká invence ani fantazie z naší strany :-). https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34425

  Všem morčíkům z posledních příspěvků přeji brzké zotavení.
  18.8.2018 20:21Eliška1568
  Tygrinka Ano trošku jí ale jen měkého ano zítra půjdem k veterináři dekuji moc za odpověď
  18.8.2018 21:33klioo
  Ještě se optám... jste pro kastraci morčat?? mám 2 samce a jsou v pohodě, neperou se, ale čtu, že se může stát, že se nesnesnou v dospělosti a že je lepší je nechat kastrovat. Vždycky jsem si brala 2 samce od miminek a nikdy jsem neměla s nimi problém, jakože by se prali, vždycky to byli kámoši až na drobounké neshody.. co si o tom myslíte?
  18.8.2018 21:38PaajaS
  Klioo my taky mame dva samce stejne stare. Resp jeden je o dva tydny starsi. Je jim rok a mesic, a jsou v pohode. Chovatel mi rikal, ze to vetsinou funguje, kdyz se seznami hned po odstavu. Az potom tady na diskuzi jsem se dozvedela, ze to tak byt nemusi, a ze jsme zrejme meli velke stesti.
  18.8.2018 22:26Ehrena
  PaajaS, klioo, já chovám skoro výhradně samce už 20 let, za ta léta jsem měla už hodně dvojic samců, protože jsme mívali taky 12 morčat najednou, tedy v šesti dvojicích, a jen u jediného samce jsem měla problémy, že u sebe snesl jen mládě, které když povyrostlo, musela jsem je oddělit, protože začaly šarvátky, ale byl to slepý samec a bylo to dané asi tím. S nikým jiným jsem nikdy problémy neměla. A nikdy jsem nenechávala kastrovat. Takže nevím, mně to po tom všem připadá jako smůla, když si dva samci nesednou. Jinak bychom zrovna my měli štěstí v 99 procentech případů. A to jsme později chovali současně i samičky ve stejném pokoji, ve stejné morčatárně, jen v jiném patře morčatárny.
  Jo, a ještě, nikdy jsme neměli dva sourozence, měli jsme morčata pořizovaná náhodně v různých zverimexech a chovatelských stanicích, jen jsme se snažili o nízký věk, tak do dvou měsíců, toho mladšího.
  - - - - -
  Jestli jste četly ten odkaz na stránky Reny ohledně seznamování morčat, co jsem dávala, kde Reny doporučuje kastraci, tak mně to přijde zbytečné, ta kastrace, stejně bezproblémové soužití dvou samců nezaručí.
  - - - - -
  Amyy, a zkoušela si to tím postupem seznamování, co jsem ti na něj poslala odkazy?
  Pokud by to nevyšlo, pak už je jenom možnost nechat vykastrovat oba samečky a pak udělat dvě dvojice smíšené, vždy sameček a samička (ale dvě oddělené dvojice!).
  19.8.2018 08:09Tygrinka
  Eliška1568: Tak si u veta vyzvedněte věci k dokrmování - 2-3ml stříkačky, kdyby neměl, tak 5ml stříkačku. Mně se lépe dokrmuje tou menší stříkačkou, mohu jim ji strčit dál do tlamky a lépe dávkovat, když mají problém. K tomu BioLapis a Rodicare, popř. Supreme recovery. Pokud by měli aplikátor na dokrmování, tak i aplikátor, ale není to nezbytné. Můžete spařit vločky a ty mu po vychladnutí a slití vody podat na hromádce na talířku. Bude to měkčí a bude to víc chutnat. Ale pokud zvládne suché vločky, tak dávat suché, nebo to střídat. Záleží na tom, jak se bude myšák chovat, je nutné se mu trochu přizpůsobit.
  - - - - -
  PaajaS, klioo: Jsem na tom obdobně jako Ehrena. Dokonce se mi už několikrát seznámili i starší samci, kteří se ke mně dostali. Nicméně v posledních letech dorazili solitéři, kteří bydlí sami, ale jsou na sobě velmi závislí. Za ty roky jsem měla také různě staré nekastrované dvojice a fungovalo to. Ovšem riziko rozhádání do jednoho roku společného soužití tu je a jsem na to zařízená. Když nemusím, nekastruji, ale pár kastrátů jsem měla a mám.
  Důvodům Reny rozumím, lépe se jí udávají ti chudinkové, co vypiplá, a může udávat páry, které budou mít stopro spokojené soužití bez rizika nechtěných mláďat.
  19.8.2018 12:24Amyy
  Samičky si sedly :) ale samečky si nesedly a pořád se rvou...myslím, že se budou pořád rvát. Jo a postupovala sem podle postupu seznamování... Přemýšlím nad kastraci mladšího samečka, no ten starší sameček má 3 roky a nevím, jestli se můžou kastrovat tak staré morčátka.
  19.8.2018 12:56Elinka123
  Elinka
  19.8.2018 14:51Tygrinka
  Amyy: Když už kastrovat, tak toho dominantnějšího, neboli toho, co začíná rvačky. Věk v tomto nehraje moc roli. I tříleté morče se dá vykastrovat. Jenom zvaž situaci, že kluci se už nemusí snášet ani po kastraci. Pokud to ještě trochu jde, tak kup další klec, sraž jim je k sobě, aby se mohli přes mříže oňufávat a nechej je takto bydlet. Pokud by se rvali ještě chvíli, tak už se pak nemusí snášet ani přes ty mříže. Pokud nemáš místo, tak zvaž tu variantu, co ti zde navrhovali - vykastrovat oba a po nezbytné karanténě spárovat se samičkami.
  19.8.2018 18:06klioo
  Mě to právě taky přijde v mém případě zbytečné samce kastrovat, když spolu vycházejí dobře.. tak děkuji za Vaše názory :)
  19.8.2018 18:13Tygrinka
  klioo: Přesně tak...
  20.8.2018 09:09Kájka
  Poradte: Odkud máte morčátko? Kdo vám ho prodal s tak nízkou váhou? -to jistě nebyl zkušený chovatel, ten by to neudělal.
  - - - - -
  Je běžné, že morčátko v cizím prostředí teskní a tak den dva nechce jíst nebo jen maličko. je to pro něj velký stres :-( kor když je samotné....
  20.8.2018 14:59Šafka
  Ahoj ve spolek :-)
  Po letech jsem sem zavítala a to s prosbou.. kolegyně z práce má doma skinny holčičku, 2 roky s PP, tmavá - nejsem si jistá zda černá nebo zlatá aguti.. ale.. došlo k tomu, že ji nabízí hodným zájemcům. Ne do chovu, nerodila a vzhledem k věku by svůj první porod nepřežila. Samičku by klidně i darovala.. ale jde o to, aby šla opravdu na mazla.. ne do chovu. Pokud někdo o někom víte, kdo by chtěl tmavou skinny mazlinku - do výborných podmínek, prosím, dejte mi vědět. Poslala bych více info a foto a kontakt na paní Bennettovou. Odběr by byl v Ústí nad Labem. Určitě se dá domluvit i vybavení a klec, pokud by někdo samičku chtěl a neměl pro ni bydlení.
  Omlouvám se, že to není v inzerci. ale zde.. ale jak říkám, jen jako mazlíka.
  20.8.2018 18:44AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh P10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-P10---2082018.html
  20.8.2018 20:55Elinka123
  ahoj ela je zpet
  21.8.2018 11:04judistka12
  Ahojda, koupila jsem 8mi dílnou ohrádku a ty mezírky mají 2,8 cm, mám malého samečka, jsou mu 2 měsíce a mám strach aby se tou škvírou neprovlíkl, co myslíte?
  21.8.2018 12:15Vladi
  judistka12: kam strčí morče hlavu, tam se vejde i zbytek těla. 2,8cm je na škvrně hodně, počkala bych až trochu povyroste a zmohutní.
  21.8.2018 12:36judistka12
  Vladi: taky si myslím, že by to zvládnul prolézt, dám kolem ohrádky asi karton, už bych ho chtěla nechat taky pořádně proběhnout :) je to divoch
  21.8.2018 14:19MonikaHanzlova
  Dobré odpoledne, dneska jsem holkám kontrolovala zoubky a u pětileté Šarlotky mě zarazilo takové červenohnědé zabarvení mezi horními zoubky. Ještě tak před týdnem to tam určitě neměla. Baští úplně normálně. Nechci plašit, jenom bych se chtěla zeptat, co by to mohlo být a jestli je to na veterinu.
  21.8.2018 18:43judistka12
  ještě bych se chtěla poptat, máte nějaké tipy, popř. fotky, jak máte vyřešené schůdky z klece, která vede rovnou do ohrádky? aby si mohli morčátka chodit sami z klece do výběhu, kdy se jim zlíbí :)
  22.8.2018 09:44Tygrinka
  MonikaHanzlova: Může to být chloupek, zabarvení od zeleniny nebo tak něco... Hlídat. Pokud se to bude zhoršovat, řešit. Většinou to nic není. Někteří morčíci mohou mít horší kvalitu skloviny, tam jsem kdysi přidávala ovesné vločky do krmení a zlepšilo se to samo. Pokud to není krev, dásně vypadají normálně, nejsou překrvené, nateklé a morče normálně žere, tak veterina zatím není potřeba.

  judistka12: U Reny a jiných jsem viděla, že použijí třeba kočičí škrabadla nebo v kleci mají cihlu nebo něco nahrazující menší schůdek, vedle klece schůdky z krabic (ne prázdných, nutno zatížit) nebo z balíků papíru do tiskárny... Samotná vyklopená dvířka klece jsou nebezpečná, musí se obalit látkou, aby tam myšinkám nezapadaly nožky.
  22.8.2018 11:09Kájka
  Dvířka klece obalujeme malým froté ručníkem. Také by se dal použít nějaký měkký kobereček (třeba ustřihnout kousek staré koupelnové podložky apod.)
  22.8.2018 12:39Poradte
  Tak super morce se nam rozpapalo. Nejvice jidla mizi pres noc ale papa a vaha uz 216g a 7tydnu tedy. Z puv. 185je to.uspech.
  22.8.2018 13:54Vladi
  Poradte: Gratuluju!!! Hlavně, že mrňous baští. Možná to opravdu bylo změnou prostředí a smutnil.
  To ty naše holky baští nonstop, musím jim hlídat váhu a žádné obiloviny, vločky jen jednou za čas za odměnu.
  23.8.2018 16:22Morcee
  Dobry den mam jiz nekolikate morce ale az ted se mi stalo ze me 2mes. morcatko samecek ktereho mam 3tydny me mirne kouse. Kdyz je na kline tak ne ale kdyz ho mam na rukach tak jemne kousne do prstu nebo dlane kterou ma blizko pod tlamickou. Proc to dela a jak na to reagovat? Je stale plachy a chce myslim zpatky do klece jen co je chvili u me. Mam ho po kousnuti vratit do klece nebo tak jen dosahne sveho a neodnauci se to? Poradte nikdy me morce nekousalo. Neboli to ale nechci aby si na to zvykl ze kousne a ja ho nebudu moct ani vytahnout. Jsem na nej pomala a vykladam mu, davam z ruky jidlo a i pres to...zatim me napadlo po tom mirne zvysit hlas ale nevim nechci to pokazit. Jak ziskat jeho duveru?nebo v cem je problem? Dekuji
  23.8.2018 19:29Veronika5
  Morcee - dává ti jemně najevo že už toho chování bylo dost. Komunikuje a tebou po morčecím, je to šikovný kluk. Taky by tě mohl rafnout pořádně. Mně můj skoro dospělý také lehce kousne když chce zpátky. Měla bys ho respektovat. Podle mě snažit se cvičit morče aby něco nedělalo je úplný nesmysl. Třeba časem až si víc zvykne, bude se chtít chovat dýl. Když mu budeš dělat něco nepříjemného rádoby za trest, podle mě si to nespojí a bude se tě akorát bát. Cvičit můžeš psa, ne morče.
  23.8.2018 19:31metallikář
  Zdravíčko,
  vzhledem k tomu, že mi nedávno umřel můj milovaný skinník Standa a já si skinníky do srdce zamiloval, tak bych si rád pořídil další takové morčátko. Můj problém je, že bydlím docela na nešikovným místě (Semilsko, Liberecký kraj) a v blízkosti nejsou (aspoň podle toho, co jsem si vyhledal na netu) žádné chovné stanice s tímto plemenem. Pouze jedna stanice ve Vrchlabí nabízela skinníky, ale webovky jsou už roky neaktivní, čili je zřejmé, že už stanice pravděpodobně nefunguje.
  Pokud byste někdo měl nějaký kontakt, nebo někdo z vás měl na prodej skinny morčátka v okolí Semil, Vrchlabí, případně ještě v Pardubicích (bratr zde pracuje a byl by ochotný mi to zařídit) nebo v Liberci (kde studuji), dejte mi prosím vás vědět, měl bych zájem. Já si momentálně kvůli práci a následně studiu nemohu dovolit daleké výlety na různé kouty republiky.
  Preferuji samičku a celou (nebo aspoň z části) růžovou (jakože bez pigmentových skvrn :) ), ale sameček by taky mohl být (snad by se s mýma klukama snesl :) ).
  Děkuji mockrát :)
  PS: Můj email:
  danda.erben@seznam.cz
  23.8.2018 19:38Veronika5
  Morcee: A proč by se vlastně měl chtít chovat? Naši dva samci se chovají jen když je při tom krmíme. Jinak dávají dost jasně najevo, že teda chvilku vydrží, ale pak stačilo. Podle některých teorií je chování a hlazení pro morče vlastně spíš nepříjemné - morčata se navzájem zřídka dotýkají, není to pro ně přirozené, a např. dotyky na zádech jsou pro ně dominantní gesto. Takže chápu, že někteří jedinci nemají rádi, když je nutíš být na klíně a stále je při tom, v jejich chápání, pokořuješ. Podle mě nejšťastnější morče je morče chované s jiným morčetem / morčaty, které není nuceno k fyzickému kontaktu s člověkem, který třeba nemá rádo. Naši dva samci se nebojí, třeba stříhání drápů zvládají úplně v klidu, přijdou si pro dobrotu, očichají si ruku, ale jak jsem psala, dávají jasně najevo že samotné hlazení a chování je nijak zvlášť "nebere".
  23.8.2018 19:59Tygrinka
  Morcee: Jemné kousnutí znamená Dej mě domů a ty bys to měla respektovat. Také držení na rukách mu je zcela jistě dost nepříjemné. Raději si ho dej nahoru ke krku, oni se rádi na chvilku přitulí. Nebo si lehni, zlehka se přikryj larysou a myšáka si dej na hrudník-břicho a udělej mu tam z deky jeskyňku. Dlaně měj okolo něj, abys věděla, kam se šine, popř. mu podepřela tlapky. Párkát pohlaď a nechej ho být. On si tam rád hodí chrupku. Po probuzení chtějí hned domů, takže jak se začne vrtět, vrať ho. Většinou mají bobek v zákrutě, nebo se jim chce čůrat. Chování mrňat je trošku krátké i z důvodu, že mají stále bobky na cestě ven a čistotné morče by rádo odložilo bobek na správné místo do klece. Anebo ještě u toho krku ho přikryj kouskem vesty, aby měl jako domek. Většinou to ocení. Tedy ne v tomhle vedru, až bude normální teplota... Opravdu stačí mazlit jen tolik, kolik morče dovolí. Někdy je to minuta, někdy minut pár, někdy až půl hodiny, ale hlavní je, aby si to spojil s příjemným pocitem a tím, že když si řekne, budeš to respektovat. Časem bude čas mazlení sám protahovat. Anebo taky ne, podle povahy, ale bude ti důvěřovat, a o to tu jde...
  23.8.2018 20:26Sheena
  Morcee: Je to tak, mírné kousnutí znamená, že už má chování plné zuby. 3 týdny jsou krátká doba, časem si na tebe zvykne víc a třeba se to pak trochu zlepší, ale když ne, nenuť ho. Já mám třeba jednu malou "hyperaktivku", kterou mám skoro rok ( od miminka ) a stejně u mě vydrží max pár vteřin. Celkem si zvykla, jídlo si vezme, všechno, ale chovat se prostě nechce - i tak ji zbožňuju, je to můj ztřeštěnej miláček :-). myslím, že je to i tím, že když jsem si ji brala od chovatelky, už jsem doma měla jiná morčata, takže neměla ( a nemá ) potřebu ke mně nějak víc přilnout.
  Oproti tomu mám samečka, který byl ze začátku sám a to je mazel největší, sám mi vleze na ruku a rád si hoví u krku :-).
  Taky jsou dny, kdy nemají moc náladu ani jeden a to pak vypadá asi tak, že jako "Dej sem jídlo a jdi si po svým. A hlavně nás neotravuj" :-D :-D
  23.8.2018 22:02Kájka
  S úsměvem čtu vaše poslední příspěvky, dívajíc se na naše dva spokojené morčíky, obzvlášť právě těď , především proto, že asi půl hodiny běhali na volno. Nejdříve v kuchyni běhali a šmedili (dali jsme je tam hlavně kvůli čištění klece), pak se přemístili do obyváku a do byli velké běhy (že starší sotva stačil mladšímu, který chvílema lítal jak "prdlouš" ,-) Postupně začali skákat do klece a ven, až se mladej unavil tak, že hupl na domeček a ležel, pak se nabaštili a před chvilkou se slastně rozvalili (ležmo) aneb: morčecí "LA DOLCE VITA" :-))
  - - - - -
  Takhle to je u nás doma skoro na denním večerním pořádku. :-)
  - - - - -
  JInak -to lehké "okusování" dělali oba naši morčíci, když byli malí, samozřejmě ve chvíli, kdy chtěli pryč ze "zajetí" člověka.
  - - - - -
  Zkrátka -realita je taková, že morče je šťastné především, když má co baštit, k tomu morčecího kámoše + dostatek prostoru a nejlépe denně výběh min. půl hodiny :-)
  U našich je bonus (pro nás), že se nechají hladit a když je Vilda (ten starší) unavený, tak vydrží i ležet (i spát) s dítětem. Mladšího musejí děti většinou uplácet granulkama apod. ,-)
  - - - - -
  Dodávám -když Vilík leží s dítětem v posteli, tak u jeho hlavy. Vydrží až cca 15 min, což je na morče, myslím, dost. Jednou usnul na peřině a děti říkali, že to bylo víc jak půl hodiny. To bylo ještě, když byl sám. Co jsou dva, tak jak ho začne volat Ríša, tak je konec... Člověk je až na 2.místě ,-)
  24.8.2018 07:10Morcee
  Jj dekuji moc za vysvetleni.
  24.8.2018 17:54Vladi
  Včera jsem si početla a vydalo by to klidně na malý morčecí román. Já s menšími přestávkami chovám morčata už více než 30 let a vím, že až na vyjímky není morče mazlíček v pravém slova smyslu. Miluje dobrou baštu, spánek a dovádění s kamarádem.
  Dnes má dorazit nová ohrádka na venkovní (domácí) výběh. Už bylo na čase, ta z kartonu podomácku vyrobená se rozpadá hlavně díky přičiněním našich holek (respektive jejich zoubkou). Nová bude kovová a snad vydrží víc.
  - - - - -
  Bart: Jupí, dnes dorazila z e-shopu ohrádka pro malé hlodavce Trixi, kterou si ji doporučila.
  Hned jsme sestavili a holky už řáděj.
  24.8.2018 23:16Bart
  Vladi - tak to je super, ze jsi spokojená a doporučení bylo k dobru. My jsme s touto ohrádkou také spokojeni, též nám nahradila kartónovou a i v bytě to vypadá mnohem líp. Samozřejmě se dá použít i ven nebo jako přechodné bydlení při cestování ap. A hlavně je skladná. Tak ať si ji oblíbí i morčáci!!!
  25.8.2018 11:49Tygrinka
  Vladi: Jo jo, jen si vezmu jednoho z dvojice, a je jedno zdali z dvojice spolu žijící nebo vedle sebe žijící, už má druhý myšák oči i čumák skrz mříže a sonduje, kam mu zmizel parťák. Takže parťák se chvilku u mě pochová, rozplácne se, ale pokvikování kámoše a určitě i jeho nervózní energie ho také znervózní a za chvilku spěchá vysvětlit svojí dočasnou nepřítomnot :o)) To je radosti ze shledání :o) A panička si může mazly třeba vyfotit nebo tak něco...
  25.8.2018 16:49Seshitka
  Mate nekdo zkusenosti s okusovanim listu kvetin? Jestli je to pro morcata nebezpe me? Mam namysli hlavne muskaty a kaly.
  26.8.2018 08:41Tygrinka
  Seshitka: Kytky dej z dosahu morčat. Nevím, jak je to s jedovatostí tebou vyjmenovaných kytek, ale obecně dost ozdobných kytek může způsobit problémy, takže morčatům dávám jen trávu a zeleninu a žádné přikusování jim nedovolím...
  26.8.2018 09:54judistka12
  Ahojda, dneska jsem našla staroušoj u pusinky, takové malinké stroupečky, ale vůbec jsem si nevšimla, že by se drbal, má to jenom tam, to vypadá asi na svrab že? Má klec vedle dalších 2 samečku, myslíte, že je možné, že by to mohli také chytit ikdyž tedy do styku spolu nepřichází?
  - - - - -
  Ted tedy koukám, že to může být i plíseň, když je to u pusinky tak to asi spíše odpovídá plísňi.
  - - - - -
  Doma mám mast Myfungar, myslíte, že mu to mám namazat nebo raději počlat do zítra na Veta?
  26.8.2018 10:55Kytička
  Judistka 12, může to být i zápal pysku. Záleží, jak ten stroupek vypadá. Ten bývá z nedostatku vitamínu C., nebo ze stresu, oslabení. Naše Sárinka to měla asi ve třech měsících, nejdřív to byl také malinký stroupek, ale pak se zvětšil a vypadalo to docela hrozně, ale pak jí to rychle zmizelo. Nemělo by se v tu dobu dávat moc ovoce - kvůli kvasinkám, ani vločky a dodat ty vitamíny. Taky se vůbec nedrbala a vypadala úplně v pohodě. Tak přeji, at je to cokoliv, at je to brzy pryč.
  - - - - -
  Ted jsme se vrátili z dovči a dočítám to tu, a koukám, že jste řešili i spojení klecí. My máme ty klece do tvaru L, tak kdo jste to potřeboval, koukněte mi do alba. Jinak svařované to není, jen spojené na "sucho", aby se s tím dalo dobře manipulovat a čistit. Přecejen, je to už velký kus "nábytku" :-) Ted už máme klece přímo na zemi, takže holky si chodí do výběhu jak se jim zachce :-)
  - - - - -
  Jezzabell, díky za pohled do tvé "morčecí vesničky" :-) Vždycky jsem si říkala, jak to tam máš asi uspořádané, když máš tolik morčecích párů. Super :-)
  26.8.2018 10:56judistka12
  Kytička: na zápal pysku to nevypadá, ten poznám, tyhle malé stroupky nemá přímo na pusince, ale spíše podél pusinky
  26.8.2018 11:02Kytička
  Aha, tak to nevím, třeba poradí zkušenější.
  26.8.2018 14:10Tygrinka
  judistka12: Zkusila bych to odmáčet vlažnou vodou - voda mírně teplá, ale ne horká, do toho namočíš smotek vaty a tu na chvilku přiložíš na ty stroupky. A zase namočíš a zase přiložíš. Za chvilku by se mělo dát odloučit. Pokud to odpadne bez známek poškození kůže nebo jenom pidipoškození, může to být jen přischlé žrádlo. Pokud je tam vidět větší poškození kůže, bude potřeba to řešit jako zánět pysku. V každém případě bych 2-4 dny podala 60mg Celaskonu denně jako prevenci. Teď bych to odloučila, následně osušila a potřela naředěnou Betadinou a pokud se to udělá do zítra znovu, bude potřeba to řešit razantněji.
  26.8.2018 18:37judistka12
  Tygrinka: to jsou vyloženě takové stroupky přilepené u začátku chlupu u kůže, já zítra raději zajdu na Veterinu, v sobotu jedem k moři tak at pak nemají naši lítání po veterině :/ až budu doma, tak to zkusím vyfotit a večer to sem pošlu
  - - - - -
  Tady je ta fotka:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34440
  - - - - -
  Lépe mi to vyfotit nešlo
  - - - - -
  Ted jsem si všimla, že se mu dělá i trochu bílý výtok z očí
  27.8.2018 08:20Tomáš T.
  Ahoj, mám skoro dvouleté morče které začalo hubnout. Vážil jsem ho skoro pravidelěne ale pak jsem ho nevážil dýl, tak nevím kdy začlo hubnout. V dubnu mělo 835 g. Před 14 dny 815 a včera už jen 780g. Zdá se mi že jí méně, zobne pár kousků zeleniny a jde do pelíšku. Nebo jen čuchne a jde si dát raději seno. Nevím jestli zbytek zeleniny sní, když ho nevidím nebo to sežere druhé morče. Dávám mu mrkev, celer, řapíkáč, petržel, fenykl, římský salát, papriku. Občas granula. Možná není tak aktivní jako dřív ale apatický není. Jo a je to samička. Obyčejná hladkostrstá. Na veterině má dovolenou až do půl září. Můžete poradit co by to mohlo být?
  27.8.2018 10:09Tygrinka
  judistka12: Na fotce nevidím vůbec nic nenormálního...ani ty stroupky... Takhle mi přijde tlamka zdravá. Bílý výtok - když se morče umyje, tak chvíli v očkách mívá něco jako bílý výtok. Ten ovšem za chvíli zmizí a oči jsou normální. Nebylo to tak i u tvého morčíka? Já jen neplašit víc, než je nutné.

  A samozřejmě, když to máte takto, tak je lepší ta veterina než nervy na dovolené...
  27.8.2018 11:34Domka
  Ahoj lidi, jaký máte názor na krmivo Nurtin complete pro morčata?
  27.8.2018 11:46Bart
  Tomáš T. - je tam určitě nějaký problém, když začne jíst méně. Zatím asi malý, ale postupně se to může zhoršovat. Chtělo by to najít jinou veterinu, hlavně, kde morčatům rozumí a dát mu prohlédnout tlamičku uvnitř. Čím dříve tím lépe. Jiná rada není. Musí se přijít na příčinu a tu odstranit.
  - - - - -
  Jo a bude postupně nutné začít přikrmovat. Sehnat si Recovery plus (např. tady na obchodu kralici cz), kde mají i skvělou velkou stříkačku přímo k tomu určenou. Pokud by močátku dělali nějaký zákrok, stejně bude kaše potřeba i potom.
  27.8.2018 13:26Ylada
  Tomáš T.: zaprvé - zkus samičku oddělit, dej jí seno a další jídlo a hlídej, jestli žere, když je oddělená. Může se stát, že dominantnější samička ji k jídlu nepustí a samička tím hubne (z mojí vlastní zkušenosti). Ale pro jistotu to chce kontrolu zubů a tlamky vůbec - je možné najít jinou veterinu? Zatřetí - tím nic nezkazíš - dej jí vitamín C.
  27.8.2018 15:18Bart
  Tomáš T. - ještě mě napadlo, že jestli méně žere, poznáš podle bobků. Budou menší než u toho druhého...
  27.8.2018 16:54Tomáš T.
  Nemám je jak oddělit máme jen jednu klec. Ale kdyyž sem jim dal jídlo tak druhá ji neodháněla. Jen si dala ty dva kousky a šla pryč. Je tu ještě jedna veterina ale tu nikdo nedoporučuje. Tam kam jsem chtěl jít mají napsané že zastupuje doktor v jiném městě a to je asi 30 kilometrů. Hledal jsem kolik by stálo broušení zubů a zjistil jsem že 1000 nebo i 2500 a musí se brousit každý měsíc. To je moc peněz to mi naši nedají.
  27.8.2018 17:29Jezzabell
  TomášT: když se koukneš na tlamku a směrem nad čumák, nemá tam strup? Takovou krustu? Může mít i zánět pysku..To pak taky málo žere a jen něco, je to pro morčátko dost bolestivá záležitost.
  Jinak, pokud morče onemocní, je to vždycky docela dost peněz.
  Kdyby ti na to rodiče nechtěli dát, radši se rozhodni pro adopci přes nějaký morčecí azyl(to v nouzi, neříkám, abys to udělal, určitě je máš rád). Ale pokud by nastaly rodičovské komplikace, nezbavuj se jich, ani je nenechávej ve zhoršujícím se stavu. Nemocné morčátko potřebuje lidskou pomoc;)
  27.8.2018 18:43Bart
  Tomáš T. - nás stálo broušení kolem 1500Kč a rozhodně se nemusí brousit každý měsíc. To pouze v případě, že má nějakou vrozenou vadu a přerůstání se pak opakuje např. špatným skusem ap. Ještě se mrkni, jestli má přední zuby zbroušené rovně, kdyby šly šikmo, tak tzn., že si jednu stranu kvůli něčemu odlehčuje. Raději ale začni určitě dokrmovat, ať tak rychle neztrácí váhu. Pak jsou zákroky o to více rizikové.
  27.8.2018 18:48mlety_kmin
  Dobrý večer,

  ráda bych požádala o názor zkušenější. Pětileté nekastrované samičce našli dnes útvar na mléčné žláze a pravděpodobně další dva nebo tři menší nádory na uzlinách za předními tlapkami. Podle vetky by se mělo vše vyoperovat, poslat na histologii a podle výsledků (typu nádoru) eventuálně zvolit další léčbu. Morčová je jinak v dobré kondici, jí, je aktivní, netváří se, že by ji něco bolelo (ale vím, že u morčat to může být jen divadlo).

  Tak teď zvažujeme, zda do té operace jít. Vím, že u nádorů mléčných žláz je prognoza celkem dobrá, ale na těch uzlinách to asi bude horší. Nerada bych ji zbytečně trápila operací, pokud bych věděla, že už jí tak jako tak moc času nezbývá.
  - - - - -
  Takže otázka zní - šli byste do operace?
  27.8.2018 19:12Tomáš T.
  Strup na puse nemá, má hebký a růžový čumáák. Zuby má rovné. Teď na večeři si vzal půl listu salátu, kousíček mrkve a půl velkého kolečka petržele. Taťka mi řekl, že 1500 mi na veternu nedá ať si radši koupím nové morče.
  27.8.2018 19:37Sheena
  Tomáš T.: No to je dobrej názor, chudáci zvířata. A co jako s tímhle, nechat umřít hladem? V tom případě ne nové morče, ale už žádné!
  Pardon, vím že ty za to nemůžeš, ale tohle mě fakt dostává do vrtule no....
  27.8.2018 20:43Jezzabell
  Tomáš T: to je přesně to, co jsem si myslela, jak to dopadne..Nevím, z jakého města jsi, nebo poblíž kterého jsi..Ale prosímtě, pokud jí budeš chtít pomoct aspoň tak, nenech jí dostat se do bezradného stavu..Tady jsou adresy na azyly, kam když zavoláš a vysvětlíš jim (podle místa, kam to máš nejblíž), jak jsi na tom, pomůžou ti;) Teda morčátku!
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-290950/
  Zachráníš jí před zoufalou a pomalou smrtí!
  28.8.2018 08:30Vladi
  Uff, po včerejšku zde toliko smutného. Myslím že největší chybou začínajícího chovatele je, že je morče nenáročný mazlíček. Ač se pořizovací cena pohybuje od 200Kč do 1000Kč, pokud mu chceme dopřát kvalitní stravu (50Kč v létě a až 300Kč v zimě za týden), kvalitní bydleni včetně podestýlky - taky něco stojí a v neposlední řadě s ním občas musíme na veterinu, tak si každý školák snadno spočítá, že se jedná o zvířátko, které ve finále vyjde celkem draho.
  28.8.2018 10:25Jitypa
  Dobrý den, ráda bych se zeptala zda je možné řešit nedostatek místa (velikost klece) klecí dvoupatrovou. Tedy - plánuji 2 morčátka, ale větší klec než 80cm šířky koupit nemohu (nevejde se). Mohu tedy koupit dvoupatrovou klec (uvnitř s "žebříčkem") Něco jako Ferplast Cavie 80 double ?
  Budou umět morčátka po tom "žebříku" vylézt a slézt? - a nepropadnou tím otvorem zpět?
  Nebo mám zvolit (při nedostatku místa) jiný druh zvířátka.
  Díky
  28.8.2018 12:57Jezzabell
  Jitypa: když mi koukneš do alb (přes mojí přezdívku najeď myší), tak uvidíš Ferplast morčatárnu dvoupatrovou. Se žebříkem. Mně po ní šplhaly jen dvě morčata ze sedmi, co mám doma. Některé se na to bojí vlést úplně, jiné zase vyleze, ale nesleze. Holt "sázka do loterie". I já musela šachovat s klukama, abych jí pak obsadila. Ve finále jí mám přepaženou a dvě ubikace nad sebou. Ale jsou velké 120x60cm! Morče má mít aspoň 100x60 klec, jinak to pro něj není dobré. Je apatické, neběhá, takže i zdravotně na nic..A to mají být i v páru- takže se doporučuje (i když to ne každý dá) ta 120tka jako ideální, když nemají pteda přes den kde se vyběhat (venku nebo doma ve výběhu, jinak by ta 100ka na spaní pro dva asi šla)..
  Možná lepší jiné zvířátko, pokud to s místem nedáváš. Protože pak se ti budou v dvoupatrové kleci krčit dvě morčátka, co nahoru nebo dolu nesešplhají..:(
  28.8.2018 13:13Jitypa
  Jezzabell: Díky moc za odpověď. Prohlídla jsem všechny tvoje alba a jsou kouzelná. Myslela jsem, že bych pořídila miminka (né už dospělé) tak že by se třeba mohli naučit po žebříku. Ale ještě to promyslím. Trápit malým místem je nechci - to radši pořídím menší zvířátka. I když morčátka se mi líbí nejvíc - oni se vždycky "usmívají".
  Každopádně díky.
  28.8.2018 15:39Jezzabell
  Jitypa: učila jsem je to od malinka! Ale prostě jen někteří chtěli být za akrobaty. Jiní se toho vzdali a seděli jak pecky dole nebo zase nahoře. Od prcků..Tak hodně zdaru s jinými, kteří tolik prostoru nepotřebují;)
  28.8.2018 16:46Amareto
  Má někdo zkušenost s mrtvicí? Dneska naše morče padalo na jednu stranu a veterinář řekl, že má neurologické příznaky, sníženou teplotu, a rozšířenou zorničku v jednom oku.. Dostala injekci na odčervení a dokrm.. Prej se to může zlepšit a nemusí... Potom už vypadala líp, dokonce už seděla a dokrm sežrala.. Na štěstí mrká oběma očima, jinak by jí to jedno vyschlo, nereagovala s nim na světlo.. Myslíte , že se to může opravdu zlepšit?
  28.8.2018 17:50Zbyněk
  Amareto. Ano, já. injekce na odčervení mi není při mrtvici jasná. Základní první pomoc je silný kortikoid a vitamíny řady Bx, ale to je u každého zvířete stejné. Je jedno, jeslti má mrtvici pes, nebo morče. Plus samozřejmě nemusí se jednat o mrtvici, ale o například nádor kdesi v mozku, nebo v míše, bakteriii, nebo virus v mozku či v míše atd. Kortikoid často vyřeší problém tím, že pokud někde něco na něco tlačí, tak otok splaskne a zvířátko se zlepší. Nebo také ne. Odčerovvací injekce sice nic nezkazí, ale na neurologické potíže asi fakt nepomůže, tedy pokud to nedělá nějaký agresivní parazit, ale to tedy asi fakt těžko. Padání na stranu, tahání zadních nožek - zkus mu natáhnout opatrně zadní nožku dozadu, vrátí jí zpátky? Zkus to s oběma. Rozšíření zorničky, chladnější choddidla, to všechno jsou typické příznaky. Tedy mazal bych na koritkoidové a vitamíny Bx injekce, opakovat jednou za týden.
  - - - - -
  Jitypa: jenom doplním Jezzabell - ta dvoupatrovka Ferplast je pro mladé kluky prima v tom, že se naučí řádit na žebříčku, u samiček bych to neočekával, jsou to opatrné a líné potvory:) Žebříček má ale sklon, před kterým by se klepal i Messner:)) Nicméně klec má jednu vadu - spodní patro je přístupné pouze tak, že se buď vytáhne šuplík s podestýlkou, nebo se do toho jde složitě zhora. Takže minulý týden jsem měl prima krizovku, kdy jsem vybíral spodek rukou a splašil se mi morčák, který se následně pokusil procedit maličkým okénkem v bytelném dřevěném domečku. Náhle jsem měl před sebou vřískajícího a chroptícího troubu, kterému koukala z okénka vykulená hlavička a dech se mu krátil. Načež mi došlo, že vyprošťovací operaci musím gyenokolicky zvládnout přes dvířka, protože domeček i s oběšencem byl příliš veliký a neprošel. Takže jsem mačkal ouška dovnitř, tlačil na čelo a táhl za tělo, asi za pět minut byl venku a já utíral studený pot. No a co myslíte? Zopakoval to hned ještě jednou!:))
  28.8.2018 18:01Amareto
  Zbyněk: ona totiž má teď do zitra antibiotika, protože chrčela a měla takove záchvaty.. V lednu byla na operaci se zánětem dělohy, cystou a nádorem.. Zhruba před týdnem byla na kontrole všech orgánů a paní doktorka řekla , že to všechno vypadá dobře krom tekutiny kolem srdce, dostala injekci a antibiotika.. Všechny problémy vymizely a byla v pohodě... Bohužel je teď u rodičů, my jsme na dovolené... O to víc mě to štve.. Myslela jsem, že když byla na vyšetření, tak se už nic stát nemůže, když jsem měla potvrzené, že orgány jsou ok a žádný nádor tam není a byla vlastně zdravá kromě toho nachlazení, které když jsme odjížděli bylo už vyléčené. Bylo to tak z ničeho nic.. Bylo řečeno, že to může být i bakteriální,tak proto asi ta injekce na odčervení.. Zadni nožky za sebou netahá aspoň mi to nebylo řečeno.. Na stranu padala jenom tu chvilku, pak se to zlepšilo a už normálně seděla.. Tak doufám, že se to zlepší...
  28.8.2018 19:46Jezzabell
  Zbyněk: doufám, že všichni pochopili, že to je o "rohovém domečku" a ne o morčatárně;))
  Jinak velký dík Zbyňku, za mateřské pudy k mým Sedmi chlupatým trpaslíkům (nebo Statečným)!!
  Vall-ík asi okoukal Wolfíkovský reflex (budiž mu Morčecí nebe lehké). Ze strachu vrazil hlavu do okénka v rohovém domečku!
  Postupně nahrazuju tyhle domky "s okénkama" za ty BEZ NICH nebo za podesty- protože moji kluci mají nějaký divný reflex, ze kterého je buď
  1) vyštípete Knypexkama nebo
  2) vytahnete za uši
  (v tom lepším případě)
  V každém případě (!):
  Tenhle stihomam postihuje u mě doma jen jedince nad 1450g! Tedy ty Rhodské morčecí kolosy;).
  V prvním případě netuším, proč to Wolfík udělal (důvod prostě nebyl viditelný pro mě), a za druhé- Zbyňka se holt Vall-ík lekl:))!!
  Nicméně za jeho taktovky u nás doma (a nechápu, jak to dokázal-resp. hlad je nej kuchař, ale my ženy "to nechápeme";) všichni chlupáči začali jíst charry rajčata (byli tam tři odpírači)!
  Den a půl po příjezdu z dovolené se mnou nemluvila ani morčecí klika u dveří, ale máta, okurka a fenykl je přesvědčily, aby od rána vítali jako vždycky;))))!
  28.8.2018 21:36Myskaw
  Dobry den prosim radu. Mam samecka morcete a dala jsem ho na radu chovatelky vedle klece s mojima dvouma klukama. Malej stale kvikal a kousal mrize chtel by kontakt s klukama. Ze stavajici dvojice nikdo nic obcas nakukovali. Problem nastal ze ten podrizeny z dvojice mych kluku si najednou dovoluje na toho co tam dloooho veli a ten si to nenecha libit. Vypadalo ot uz vazne ale nedokousali se. Oddelovala jsem je od sebe lopatkou kteoru vybiram hovinka. Pak se to trochu uklidinilo. Malyho jsem hned prestehovala zpatky do jine mistnosti. Ale mezi klukama to je takovy napjaty obcas ten podrizenej dorazi a vrti zadkem a ten druhej taky a m tlamy u sebe a ja se bojim odejit ze se sezerou ale vezsinou zarvu zaboucham a je klid. Ale mam pocit ze si uz zvajemne vadi.odhani se z domecku,od sena, provokuji se. Kdyz si jednoho vyndam na chovani a kdyz ho vratim zpet je zle. Myslela jsem ze by tohle zpusobila samicka ale samecek? Mizna jim vadi ze hladim malyho a pak je? Nerozeznaj ze se nejedna o samicku? Jak jim ted pomoct aby byly v pohode? Zlepsi se to samo? Udajne mi radili ze si budou pres mrize povidat... Diky
  - - - - -
  To mlade morce ma teprv necele 2 mesice. Neplanovala jsem je v jedne kleci jen v jedne mistnosti.
  28.8.2018 21:54Balu
  Prosím vás máme dva kluky rozety morcatka.. Stari cca pul roku... Od vcera mi jeden z nich nežere, dnes odpoledne se prestal i hybat, jen lezi spis na boku... Zitra ráno jdeme k veterináři... Mohu se zeptat jestli někdo nemá zkušenosti???? Co by se snim mohli dít??? Jsem z toho ja i dcery dost nešťastné, pac ten druhy zral úplně to samé a je uplne v pořádku. Děkuji
  28.8.2018 22:21Ehrena
  Balu, pokud morče nežere, je nezbytně nutné ihned začít s dokrmováním,
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/pomoc.htm
  a take co nejrychleji na veterinu.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#dokrmovani
  28.8.2018 23:10JirkaCZE
  Dobrý den mam 5 mesicni samicku a 1rok samce samicku mam vedle vkleci a furt se na samce dobyva a samec na ni muzu je dat k sobe
  29.8.2018 07:26Zbyněk
  Amareto: tak atb podání kortikoidu nebrání, přechodné zlepšení je u iktusu možné, ale pokud tomu dobře rozumím, jedná se o staršího morčecího bojovníčka se spoustou potíží, nebo hodně oslabenou imunitou. Samozřejmě pokud měl nádor, tak podání vitamínů řady B není žádoucí, protože často růst nádoru opět rozjedou. Tedy osobně bych tlačil na podání alespoň kortikoidu. Morčátka nejsou bojovníci, při popisovaném stavu bych se smířil s vyhlídkou na nejhorší:/

  Balu: u zřetelně umírajícího morčete se nečeká do rána, ale jede se na veterinu okamžitě! Předpokládám, že už to ale dneska není aktuální, pokud se v noci nestal zázrak - a on se v takovém stavu nestal zcela určitě, že?

  Myskaw: rada je jednoduchá, vrátit chovatelce mimino a modlit se, aby se rozhádaná dvojice znovu srovnala. Kdyby si šli po krku, odděl je uprostřed klece pletivem, aby se mohli ňuchat, ale nemohli se zabít - a že samci se dokáží skutečně těžce zranit! Funkční klučičí dvojice se NIKDY nenarušuje dalším morčetem (a už vůbec ne přítomností samice, protože ta spolehlivě rozloží stovky fungujících dvojic).

  JirkaCZE: ne, nemůžeš, pokud se tedy nechceš stát šťastným majitelem pěti voříšků navíc, kteří jsou sice první měsíc strašně roztomilí, ale pak budeš řešit, co s nimi. Máš srdce je dát hadiovi, nebo co bys s nimi chtěl dělat? Dneska je veliký problém prodat i ušlechtilé morče s papírama, natož nebohé voříšky! Nicméně doporučuji investovat cca 900 korun do kastrace samce, kterého pak MUSÍŠ nechat ještě měsíc v "karanténě", než mu pomřou žijící spermie v chámovodech, protože jinak by ti samičku stejně přivedl do jiného stavu i po kastraci.

  Jezzabell: ráno se stalo:) Co se týká konzumace rajčat, mě se zvířata bojí, takže prostestujícím samečkům postačila jemná výhrůžka kousnutím do jistých citlivých partií těla a rázem začali preferovar rajčata s předstíraným blaženým výrazem v morčecím xichtíku:) Spíš si myslím, že strava jednou denně zapůsobila na rozmazlené jedince dostatečně motivujícím způsobem.
  29.8.2018 08:16Vladi
  Jezzabell: netušila jsem, že morčata baští i mátu, hned jsem zkoušela a ejhle;) . Mám bylinek plnou kuchyňskou linku a doteď má ozkoušenou pouze bazalku. Jeden z mých morciku taky nebastil mrkev a to dlouhé tři roky a když jsme byli na dovolené a měla ho v parádě mamka, zničeho nic zabral a pak už nebyl problém.
  - - - - -
  Ještě dodávám, že když odjedeme, nejprve nekomunikují s náhradní paničkou (i když jsou s ní jinak v denním kontaktu) a po našem návratu zas pár dní hrají uražené, že jsme si dovolili je opustit;)
  29.8.2018 10:46IjaSv
  Zbynek, Ehrena a všichni ostatní - kteří četli o naší bojovníci s průjmy Emičce zvyklé žít celý život sama v kleci 60x30 na směsce se zrním které jsme se jako 5,5leté ujali v půlce května (Viz příspěvek z 26.7.2018 14:40). Na základě neustávajícího pastovitého průjmu z nejprve z čehokoli, pak již jen z čehokoli zeleného a šťavnatého který jsme se pokoušeli léčit různými kombinacemi probiotik a vitamínů, jsem nakonec přeci jen nechala udělat rozbor trusu a jak jsem předpokládala, je naprosto v pořádku. Byly mi doporučeny veterinární granule CUNIPIC VET LINE Intestinal a bez zeleniny co jí způsobuje průjmy. Protože holčička nežere žádnou kořenovou zeleninu (do mrkve si 2x kousne), granulky sní pouze v noci a to tak max 5 kousků, mám problém jak ji začlenit k jiné 5leté morčince která je dokonalou "skartovačkou" všeho co je v dosahu a dosud žila s naší babčou, 9letou Jahůdkou.
  Jelikož vedra Jahůdce na zdraví moc nepřidala, vypadalo to, že už budeme muset naposledy navštívit veterináře (měla chudák velké neurologické problémy - křeče) a proto jsme ji oddělili - druhá ji stále pošťuchovala a Jahůdka už nezvládala si stoupnout a klidit se jí z cesty (málo hybnou zadní nožku už má delší dobu - nyní již obě). Nutno však podotknout, že cokoli se jí dalo sežrala s chutí. Tak jsem začala dávat C-Mulgat s trochou medu a po týdnu je bez křečí stále s pěkným apetitem a milým výrazem v očkách. Zkrátka má chuť tu ještě s námi být a já teď nevím co s děvčaty. Zda vrátit Jahůdce její pošťuchující kámošku, nebo ji nechat už v klidu samotnou a snažit se o soužití druhé morčinky s Emičkou i za tu cenu, že tato dvojka bude na veterinárních granulích a senu :( (tedy pokud je vybíravá Emča bude jíst - u ní ani hlad nepomůže - vyzkoušeno).
  Jak řešíte málo pohyblivé stařečky, necháváte je ve dvojici i když je druzí pošťuchují, nebo je raději oddělíte aby měli klid v případě zdravotních problémů či ochrnutí?
  29.8.2018 12:49Bart
  Dnes mám také dotaz: je možné, že by dlouhodobější podávání antibiotik způsobilo krev v moči? Již od 31. 7. stále podáváme ráno antibiotika Quiflox a ještě je máme dávat až do kontroly 6. 9. Morče mělo na krkru absces, tak že stále musíme již měsíc udržovat díru v krku otevřenou a 3x denně vyplachovat dezinfekcí. Dnes jsme se rozhodli, že už ji necháme zarůst, protože už je tak malinká, že se do ní nevejde ani špečatá pinzeta, abychom dírku pootevřeli, natož konec stříkačky s dezinfekcí. Kontrola je právě až příští týden a teď mají na veterině dovolenou. My jsme si všimli, že ty loužičky, o kterých jsme si celou dobu mysleli, že je to právě vyteklá dezinfekce z krku, je spíše moč s krví. Tím že jsme dnes již neproplachovali, nemůže to být dezinfekce. Je možné, že by to způsobily ty antibiotika? Odpoledne ještě dáváme pravidelně po 3 - 4 hodinách až do večera probiotika, tak že trávení v pohodě. Tak si říkám, to je snad zlý sen, začátkem července broušení stoliček, koncem července operace abscesu a teď zas snad budeme léčit ledviny....??? Morče, které mělo v polovině června 1500g, má teď už jen 1200g, ale i po těch operacích prospívá moc dobře po všech stránkách. Bože snad ne třetí narkózu!
  29.8.2018 13:34Tygrinka
  IljaSv: Pokud holky spolu dobře vycházely, tak bych je dala k sobě s tím, že půl dne budou spolu (většinou večer) a půl dne budou odděleny (když budeš v práci). Takhle jsem to dělala a dělám s dvojicí, kde jeden už potřebuje více klidu na žraní, ale samotnému by bylo smutno. Mám tedy klece vedle sebe, kdy na sebe alespoň vidí a mohou se oňuchat.
  Jestli morčinka zbaští jen něco málo večer, tak ji klidně můžeš oddělit i na dvě hoďky večer.
  Pokud by to nefungovalo, alespoň nyní, tak ji odděluj víckrát anebo na delší dobu. Až nabere sil, uvidíš sama, jak se bude tvářit na společnost... A kolegyně holt bude na dietě také a dožene to na své dočasné samotce...
  BTW: Kolik dáváš toho C-mulgatu? Řeším něco podobného, navíc s antibiotiky, ale kúra 5kapek denně po 4 dny, pak na střídačku s Cvitamínem a Aminosolem obden... A po 8 dnech skoro nic. Chvíli dobré, chvíli horší... .o/
  - - - - -
  Bart: Není v těch probiotikách betakaroten nebo mrkev?
  29.8.2018 14:00Bart
  Tygrinka - v probiotikách nic takového ve složení nepíšou (Bio-lapis). Už jsem zkoumala i nežádoucí účinky těch antibiotik, a také tam nic nepíšou, naopak je to i na močové problémy. Je teda fakt, že jako krmivo dáváme hrstičku Zelené louky (bez obilovin) a ta právě obsahuje sušenou řepu i mrkev. Ale to dáváme už kolik let a na na barvu moči nebo rozmočeného bobečku od toho jsem zvyklá. Tohle právě vypadá spíš jako ta dezinfekce (naředěná). No třeba je to fakt od jídla. Ale druhý to tak nemá. Uvidíme příští týden. Mimochodem manžel byl během té doby, co jsem tu psala na preventivní prohlídce, tak se o tom radil i s pí. doktorkou "člověčí". Prý by to od antibiotik být nemělo. No ale nic jiného mě nenapadlo, zdá se mi to už moc dlouho, ty prášky přes měsíc... Tak uvidíme příští týden.
  29.8.2018 14:23Myskaw
  Malinkyho nedam pryc. Bude proste jinde s kleci. Kluci se hadaj ale jsou spolu, bojim se ale hlidam je (nejde porad) snad se to za par dni zklidni. Pletivo nemam a kdyz je oddelim tak jim zbyde malo mista ve100kleci a nemusi se pak uz nikdy snest. Vyckavam kratky potycky jsou tak 4krat za den jinak klid ke kousnuti nedoslo jen se prudce ohani.
  Muzu jeste radu. To mimco ji po vyzkouseni vseho jen travu a smesku a to jeste tu nejhorsi vyzkouseli jsme vic druhu.zeleninu skoro vubec vse tam zustava ovoce taktez. Ji jen rajce papriku a okurku ve velmi malem mnozstvi. Dojde ostatnimu na chut nebo se to nemeni? Mam dal nabizet mrkev apod nebo nema cenu zkouset?
  - - - - -
  Seno doplnuju jednu za tyden to vydrzi taky strasne dlouho
  29.8.2018 15:59Tacco
  Dobrý den potrebuju poradit přivezli jsme si malé morče a máme ho skoro dva měsíce je to samička a všimla jsem si že velmi přibrala a má strasne velké břicho takze nevím jestli není třeba nadmutá nebo tak a nebo jestli nebude mít mladé tak se chci zeptat jake jsou znaky u březosti a mám takový pocit že se jí zvětšily mléčné žlázy .
  29.8.2018 16:11IjaSv
  Tygrinka - C- Mulgatu jsem dávala první dva dny 2x denně tak asi 4 kapky přidala trošičku RodiCare akut. Bylo těžké to do ní dostat - nechutnalo a na letním bytě jsme neměli med a část jsme otřeli do kapesníku místo dostali do tlamky. Až doma jsem přidala med a dávala 1x denně 4 kapky, to mi rvala stříkačku z ruky. Nyní po týdnu zkouším obden. Jahůdka má již své roky a o výrazném zlepšení u nás nepůjde, ale mě šlo o ty křeče a třas a na ty nám to pomohlo - minulé léto též. Je to bojovník sotva se šourá, hodně spí ale jak se jedná o jídlo hlásí se. Zatím ji mám u sebe doma abych ji mohla opečovávat , zbytek tlupy je ještě na letním bytě kde jim táta poctivě zalévá asi 4m2 trávníku aby mohly každý den do výběhu :).
  29.8.2018 16:37Ehrena
  Tacco, tak to bude určitě březí. Pokud ji nemáte z chovatelské stanice, ale ze zverimexu, tak to bývá zvykem. Tam většinou neoddělují samečky od samiček.
  Kdyby byla nadmutá, neměla by zájem o jídlo a nechtěla by se pohybovat. Což předpokládám u vás není.
  Jak je asi stará a kolik váží?
  - - - - -
  IjaSv, já nechávám až do konce zaběhnuté dvojice. Zatím jsem nikdy neměla potřebu je rozdělovat, mladší a čipernėjší z dvojice se vždycky choval k tomu staršímu ohleduplně. Někdy jsem je na chvíli oddělovala na jídlo, zvláště na dobroty, když ten starší už pomaleji jedl, ale pak jsem je hned zase dala k sobě. A teď u Brumíka, který je už málo pohyblivý, jsem mu pořídila kámošky taky starší, když přišel o předešlé parťáky. Jsou na tom všichni teď podobně.
  Jinak nám se Bělinka z toho průjmu nějak dostala zázračně sama, protože teď tu mám všechna vnoučata a vůbec na ni nemám čas, takže na tom nemám žádné zásluhy. Bobíky se jí samy srovnaly do normálu. I když nevím, jestli na to nemá vliv taky ta vysušená tráva, kterou jim dávám, jsou to poslední zbytky zelené trávy, které tu ještě najdu, nosím jim z louky do výběhu na zahradě, protože tam už ji mají dávno vyjedenou a díky suchu další neroste.
  29.8.2018 16:49Kájka
  Ehrena: Ráda čtu od vás zase jednou dobrou zprávu :-) A jsem ráda, že se i Brumík drží.
  - - - - -
  IljaSv: Držím vám palce s morčinkou! :-)

  Vážím si každého člověka, který pomáhá lidem a zvířatům a nenechá živého tvora trpět a pomáhá mu v boji o život nebo zlepšení jeho kvality, když to jen trošku jde. Samozřejmě, dokud to má nějaký smysl.
  29.8.2018 16:51IjaSv
  Ehrena - Jahůdky parťačka je o 4roky mladší a aktivnější, občas po ní ňafne - štípne, nebo jí zatarasí východ z klacíkového domku a to pak Jahůdka dává žalostně najevo. Pohybuje se už opravdu hodně špatně, zdá se mi, že je ráda že má klid.
  Tak na sušené trávě ve výběhu se nám takhle dala dokupy i Emička, bohužel jak jsem již psala, bylo by to trvalé jen kdyby nedostávala nic zeleného což v kleci zvládneme, ale ten výběh :(...... .
  29.8.2018 16:56Kájka
  Bart: Achjo... Držím, palce, ať to není nic hrozného a je to jen zbarvení moče.
  Napadlo mě- zkusit sehnat testovací papírek na moč -v lékárně (ale nevím, zda prodají jen jeden) nebo u lidského doktora (poprosit)
  29.8.2018 17:52Bart
  Kájka - díky, manžela to také napadlo s tím papírkem, ale přes internet to prodávají v celé sadě. K doktorce původně nesl trochu té moči ve stříkačce, jestli by to právě nezjistili tam. Ale asi si to potom rozmyslel a jen se zeptal, jestli je možné, že by to způsobily ty antibiotika. Také ji právě napadlo to jídlo. Horší je, že nevidím každou loužičku, jen když se povede tam, kde právě nemá, totiž v patře na "balkónku". Vzhledem k tomu, že to trvá celý ten měsíc, tak už to ten týden snad vydrží a doufám, že to nebude nic vážného.
  29.8.2018 18:02Ehrena
  IjaSv, ono je to u těch holek asi horší, znám to podle těch našich holek. Někdy na sebe byly horší než kluci, zvlášť Mindy, ta dávala zabrat všem.
  29.8.2018 18:54Jezzabell
  Vladi: naši kluci na mě skoro nekejhají (po ránu), jak tam není na miskách i máta;))
  Když jsem donesla nedavno juniory, koukali na to jako z jara a trvalo chvíli, než si tedy jako dali! A od té doby bez máty ani jako;)) Prý dobré i na zažívání:) To bych řekla!
  U nás to baští všech Sedm statečných, ale znám případy, kde to morčátka prostě nechtěj.
  Každopádně kopr, ten u nás taky jede!!
  29.8.2018 19:10Vladi
  Jezzabell: Kopr u nás není v kurzu, ten jím jen já. Spíš mě udivilo, že při tom aroma jim máta chutná.
  Jinak u nás mají přezdívku "vysavač" nebo "sarančata", to hovoří za vše.
  29.8.2018 21:42Tacco
  Ehrena - ano je čilá i jí normálně ale právě si nejsem jistá jestli vubec může být březí jelikož ji máme jen skoro dva měsíce a že zverimexu (já blbá 🤦) nikdy nevíte kolik jim je ale byla fakt prcek tak netuším a zítra ji zvážím a napíšu vím ze 14 . Srpna měla 570 g
  29.8.2018 21:46Kájka
  Naši morčíci jsou po mátě taky jak diví :-) jen ji ucítí...
  - - - - -
  Tacco: pokud ji nemáte víc jak cca 70 dní, tak březí může být. Březost u morčete je cca 60-70 dní.
  Ale pokročilou březost by jste, myslím, už poznali.To už můžou být vidět i pohyby miminek.
  29.8.2018 22:42Veronika5
  Jezzabell, Vladi, Kájka: Tak u nás nejede ani kopr, ani máta! Tak se můžu přetrhnout, abych ještě teď sehnala trávu. Dneska mi trvalo půl hodiny, než jsem po stéblech nažďoubala dvě hrstě. Lezu po čtyřech po dětském hřišti, a s sebou si beru dcerku, aby to nevypadalo tak blbě :-DDD.
  Protože je vidět, že mrkev se jim už jaksi přejedla, jabka moc nežrali nikdy, fenykl v Lídlu ještě není a není ani u nás v Bille, celer taky skoro nechtěj, maj rádi papriku, ale nemůžou žrát jenom tu - tak jak na ně, na prevíty???
  No asi si už nasadím osení, jinak to nevidím!
  29.8.2018 22:44Tacco
  Kájka - máme ji 64 dní a ještě jsem četla že březí samičky mají u zadečku břicho tvrdší tak to teda má
  29.8.2018 22:48Kájka
  Tak to budete mít "nadělení" ,-)
  Přeju, ať to dobře dopadne a najdete pro morčátka dobré "páníčky".
  29.8.2018 22:57Tacco
  Kájka -děkujeme mám ještě jednu otázku morče máme společně s králičicí tak mám dát jinam spíš králíka a morče nechat v klidu ve svém že ? A mám ji dát jinam co nejdřív protože potom bych to už nemusela stihnout že
  29.8.2018 23:04Veronika5
  Tacco: Tak to rozhodně, a honem! Držíme palce s mrňousama!
  29.8.2018 23:05Kájka
  Odpověděla Veronika.
  - - - - -
  http://www.ujouskov.cz/porizeni-morcete/jak-se-pozna-brezi-morce/
  29.8.2018 23:07Ehrena
  Tacco, ano, určitě, a co nejdříve, aby už nebylo pozdě.
  29.8.2018 23:14Kájka
  Verčo, jsou trošku rozmazlení ,-))
  Kdyby došlo k tomu, že žrádlo jen 1x denně, tak budou baštit kdeco ,-)
  29.8.2018 23:23Veronika5
  Kájka: :)
  - - - - -
  Ale co se nepodařilo, je naučit je pít z napáječky. Mají ji tam, a nevědí co s ní! Musím dávat velkou misku s vodou. Když bych ji nedala a nechala jen tu napáječku, budou zoufale řvát o zeleninu.

  Zato na záchodky chodí vzorně, tak asi ta inteligence chybí zas někde jinde, no.... :)
  29.8.2018 23:56Bart
  Veronika5 - také jsme měli morčata, co vůbec nepili a napáječce nerozuměli. Teď během rekonvalescence po dvou zákrocím a navíc v těch vedrech doporučovala paní doktorka hodně pít. Absolutně nechápala, že morče nepije. Sice vědělo, kde je voda a do napáječky 1x za měsíc "šťouchlo" ale jinak nic. Teď když musíme podávat léky a probiotika a bylo nám doporučeno hodně pít, morče si zvyklo na stříkačku. Najednou po 4 letech začalo pít i z napáječky, když se naučilo nejdříve pít povinně ze stříkačky.... Ale měli jsme i morčata, kterým stačila okurka, rajče a vodnatá zelenina, jinak je voda vůbec nezajímala ...
  - - - - -
  zákrocích
  30.8.2018 03:22Tygrinka
  IljaSv: Díky, tak asi musím ještě vydržet. Teď večer jsem přišla z práce a morčík konečně venku luxoval cosi v kleci. I na nožkách je stabilnější. O žrádlo se naštěstí zajímá stále, ale mezitím si musí schrupnout.

  Ehrena: Když jsem měla dvojici, kde dědouš žral pomaleji a hůř se pohyboval a kolega mu vše vyluxoval, tak jsem musela oddělit, aby měl dědouš dost času se nabouchat. Bylo vidět, že mu to i prospívalo a společnost se pak i těšil. Dostával i kaši z granulí, vločky. Kámoš vždy po puštění do klece dorazil zbytky kaše a pustil se do vloček. Dědouš byl akorát a tenhle byl díky tomu dost při těle. A teď marodovi mlaďoch vyluxne fenykl a tak, protože Tobík si musí mezi jídlem schupnout. Tak je na chvíli odděluji anebo jsem hlídala, aby mlaďoch nesežral všechno sám. Dávala jsem víc krmení po více dávkách, byla jsem doma, tak jsem na to měla čas. Zvýšené dávky jsou na mlaďochovi vidět, za chvíli bude soupeřit o velikost s Jezzabelinými kabybarami :o) Jinak jsem taky nemusela páry oddělovat, ale někdy to není na škodu, jak jsem si ověřila...
  30.8.2018 09:30Jezzabell
  Veronika5: v Bille a Lídlu jsem na něj taky nenarazila, asi stávka ve Španělsku;)! Ale mají ho v Tescu (aspoň v Edenu a těch větších)
  30.8.2018 10:16Vladi
  Bart: Pití z napáječky: mám dvě holky, starší používá napáječku ke sprchování:) , mladší normálně pije, ale taky tomu moc nedá.
  - - - - -
  Veronika5: naše holky jedou po římském salátu a pak taky mají rádi nať z mrkve a petržele (čímž nahrazuji v zimě a v suchých měsících trávu). Seno je samozřejmostí celoročně.
  30.8.2018 10:39Kytička
  Naše holky taky skoro vůbec nepily, ale jak začala ta vedra, tak začaly. A hodně, mám v kleci napáječky dvě a byly kolikrát obsazené obě najednou. Do výběhu jsem jim dala i misku s vodou a z té pily taky.
  - - - - -
  U nás roste tráva jedině na té školní zahradě - naštěstí je otevřená, tak tam chodím pořád na trávu. Krom dovči :-) Ted pršelo a ochladilo se, tak doufám, že se tráva ještě vzpamatuje i jinde. Jinak když jsme byli ted v Beskydech, všude tráva nádherně zelená!

  Osení budu taky vysévat, ale snad to ještě počká. Tuhle zimu jsem měla 26 misek od mrkve na okně :-))), letos chci dát minimálně jednou tolik. Máme velké parapety, tak proč toho nevyužít. :-)
  30.8.2018 11:39Vladi
  Kytička: co vysévaš za travní semena? U nás zalévají o prázdninách jen školní hřiště, které je pochopitelně pod zámkem. Takže když něco výjimečně najdu, je to jen mňamka, podráždí jazýčky.
  30.8.2018 12:49Kytička
  Vladi, použila jsem oves, může se i žito, pšenice. Ječmen nevím. Bylo z toho "trávy" dost, ale musím vychytat, aby to nezačalo plesnivět. Prý se dá ta jedna miska použít i na třikrát, mě to po druhém ostříhání už pak začalo plesnivět, tak jsem to vyhodila.

  Ta naše školní zahrada se nezalévá, ale jsou tam velké listnaté stromy, takže tráva je v téměř plném stínu a nevyschla.
  30.8.2018 14:03Tacco
  Ehrena - tak vážili jsme a má o polovinu více než když jsme ji přivezli , miminka jdou už i cítit v bříšku a už se těšíme ale mám obavy že by to třeba nemusela samička přežít protože se mi zdá že je fakt maličká protože první den měla tak bez mála 400 gramů a pořád je to fakt prcek
  30.8.2018 15:24Veronika5
  Kytička: S plísní přesně jak píšeš. Už když to dávám poprvé, tak tam ta "vadná", nevyklíčená semena plesniví, a pak už to jde rychle. Taky se mi nestalo, že by to bylo použitelné natřikrát...

  Jinak mám perličku pro všechny, kdo řeší soužití samců - kamarádka má dva samce a dvě samice. Samice se občas rafnou, samci jsou největší kámoši. Obě dvojice jsou dospělé. Měla pocit, že se (pod dozorem!) snesou i ve skupině, tak dala oba samce vykastrovat a už několik měsíců chová morčata ve skupině 2 samci a u nich 2 samice, všichni dohromady ve velkém výběhu. Prý samice se doteď občas rafnou, ale samci jsou jako předtím nejlepší kámoši, a má supr smečku!
  No u nás by něco takového rozhodně neprošlo, ale je vidět, že se vyskytuje i takové bezproblémové soužití...
  30.8.2018 16:45Jezzabell
  Veronika5: do něčeho podobného se chce pustit Zbyněk. Chce samečka ke čtyřem holkám, kastrovaného. Toho mu odchovám u našeho ranaře Marselluse;) On je totiž úžasná chůva, do doby, než u juniora nastane puberta. Zbouchal už dva potenciální parťáky. A to měl Wolfík povahu ze zlata! Jules mu teda udělal díru do kožichu až na kost, ten se s tím nepáral:)
  Ale je fakt, že morčecí vztahy obecně, jsou doslova vysoká škola. U každého hormony fungují jindy a jinak. Obecné podmínky jsou pochopitelné nahned, ale samečkovská puberta mi dala zabrat;))!!
  30.8.2018 17:20Veronika5
  Jezzabell: Tak u Zbyňka bych věřila, že to bude fungovat krásně. Ale ona má takhle se samicemi ty samce dva najednou! Podle všech pravidel by se měli navzájem zabít, a oni přitom spolu vycházejí líp než ty samičky...
  U nás všechno funguje nádherně, ale musíme mít všechno 2x, aby nedocházelo ke konfliktům. A ještě jsme řešili boje v přepravce, ale jsme trochu na mrtvém bodě - chtěli jsme ji rozdělit na dvě oddělení, aby se viděli, ale neprali, ale zatím v průběhu cesty jakkoli upevněnou zábranu vypáčili a vlezli si stejně k sobě. Myslím, že ukázat jim samičku, tak je to jasný...
  30.8.2018 21:58Elin
  Ahoj všem, právě jsem se zaregistrovala, dnes jsme si přinesli domů do dlaně padnoucího šmudlíka anglický crested.

  Hezký večer!
  31.8.2018 11:44Ajati
  prosím o radu - máme letos poprvé morčiny přes léto ve venkovní králíkárně s výběhem.
  Pokud jste na tom někdo podobně, dáváte už morčiny na noc domů?
  Zatím je nechávám venku, mají v kryté části teplou protiotlakovku a a dost sena, ale nerada bych něco zanedbala.
  31.8.2018 21:29ElleW
  Dobrý den. Hledám pána, co léčil morčátkům ledviny pomocí ba zheng pian. Měl by tu být aktivní. Potřebovala bych znát dávkování a dobu užívání. Děkuji