1.1.2019 12:02Ehrena
Jo, u nás to taky bouchalo víc a déle než dříve.
Naše zvířata to ale nija
- - - - -
Nijak moc neregistrují, ani kočky ne, morčata už vůbec ne. Mají morčatárnu u opačné zdi, než jsou okna, a okna máme plastová, když jsou úplně zavřená, přece jen to trochu tlumí.
Ale já myslím ještě na ty ptáky venku, nevím, jestli vědí, kam uletět, tady v Praze, když to najednou začne třískat že všech stran kolem nich. :(
1.1.2019 12:23mad
Zdravím v novém roce!
Našim morčíkům je to taky fuk, čivavy si trochu poštěkají venku a jdou do tepla, kobyly nevím, radši k ní nejdu, barák mi nezapalili, takže OK. Akorát Altaj před půlnocí hledala, kde bude spát - ve dřevníku na uhlí, v kůlně na holé zemi mezi krámy, v boxu pro koně, v kotci nechtěla, ani nevečeřela, tak jsem ji vzala do chodbičky, doma mám vedro a čivavy. Bolelo ji břicho, má tu pyometru, taky z ní tekly sajrajty. Když se lidi vyblbli, musela stejně do kotce.
Myslíte, že můžu otravovat dnes veta s dotazem? Myslím, že se ta operace nedá moc odkládat. atb už nemá.
2.1.2019 13:25Achjo
mad - a jsme u toho, proč není fena ještě odoperovaná (jak jsem předpokládala) - neochota majitele řešit problém. Mám venkovního psa, ten je nemocný, ale řešení jeho problému by pro mě bylo složité, protože... tentokrát sněží (v místě, které je 300 m. n. m. a sníh, který padá, taje, je to směšný argument, ale budiž). Nedokážu najít jediný důvod proč by bylo dobré psa nechat operovat, zato si najdu milion důvodů, proč to nejde...
Ukázkový příklad, takových už jsem zažila:
telefonát majitele na kliniku: Dobrý den, pane doktore, moje fena je nějaká divná, moc nežere, polehává, zvracela.
veterinář: Tak s ní přijďte, vyšetřím ji.
majitel: Nemám jak ji přivézt, je to velký pes, nemám nikoho, kdo by mi s ní pomohl. Nestačila by nějaká antibiotika?
veterinář (rezignovaně): Tak se pro ně zastavte, říkáte, že zvracela? Jiné příznaky nemá, chová se normálně?
majitel: Ano, jednou zvracela, ale jinak se mi jeví docela v pohodě, asi je jí blbě od žaludku (nezmiňuje se o nedávném hárání, protože si obtíže feny s háráním neumí spojit).
Majitel si posléze vyzvedne atb na klinice a spokojeně je týden dává feně. Té se mírně uleví, a zánět se uvolní. Tím jí začne z vulvy odkapávat hnis. To majitele poděsí, přece jen se vydá na kliniku.
majitel: Něco z ní teče, pane doktore.
veterinář: To vypadá na zánět dělohy, uděláme krevní odběr, ultrazvuk a uvidíme. Kdy se naposled hárala?
majitel: Asi před dvěma měsíci. A pokud se diagnóza potvrdí, co nastane?
veterinář. Pokud je zánět v raném stádiu, někdy pomohou antibiotika, jinak se řeší operativně, odstraněním dělohy.
majitel: Operace? Teď před Vánocemi? Víte, ona je venkovní, hodně chlupatá, doma by jí to nesvědčilo. Navíc jsem z vesnice, je pro mě obtížné jezdit na převazy a kontroly. Asi bych volil zatím antibiotika.
veterinář (po nezbytných vyšetřeních): Doporučil bych operaci, na konzervativní léčbu už je patrně pozdě.
majitel (opět argumenty, proč nechce nechat fenu operovat): Jenže pro mě je fakt těžké jezdit na kontroly, cesta dělá 60 kilometrů a navíc, jsem už starší, nikdo mi nepomůže a nemůžu si vzít fenu do domu, tam by horkem nevydržela.
veterinář: Jak chcete, ale pokud se to po antibioticích nezlepší, bude operace nezbytná, navíc fena trpí, je jí špatně.
majitel: Ale pije a docela i žere. Chci antibiotika.
Svátek (poledne) a majitel: antibiotika mi došla už před třemi dny, čuba nevypadá dobře, zavolám veterináři, že tedy asi nezbyde nic jiného než operovat. Ale raději to ještě pořeším s "kámošema" na morčecí diskuzi a uvidím (veterinář má stejně pohotovost, takže nemá nárok na klidný oběd a sváteční pohodu).
morčecí diskuze: dotaz majitele feny, podrážděná reakce člověka, který tuší, co majitele vedlo k tomu, že pyometru sušil více než tři týdny a ve svátek nutně musí volat veterináři. Naštvaný majitel, který si myslí, že oponent netuší, co a jak, se do oponenta pustí. Vytvoří si pro svou podporu ještě anonymní profil a z něj také dští síru na člověka, co mu oponuje.
oponent na diskuzi: tuší, co vedlo k odkládání operace a to i majitel sám na diskuzi potvrdí na druhý den.
Preventivně smaže na diskuzi ještě všechna alba, aby oponent neviděl, co je to za psa, případně aby se snad nedopátral ještě něčeho jiného...
Konec hlášení...
2.1.2019 20:42Molik
Jezzabell: nam právě chutna
Takze opravdu neni dobré ji dávat 😕
Prcek teď začal ozirat papuč, tahá z toho ty chlupy trdlo, doufam, ze mu z toho nic nebude
- - - - -
Já mám právě výčitky, že ji porad to samé, i kdyz jsem četla, ze jim to spíš prospiva, tak jsem byla ráda, ze to ji, ze maji změnu...
A jak často davas celer, at uz rapikaty nebo klasicky? Denne?
- - - - -
Ještě mě tak napadá, kluci kdyz blbnou, starsi Teddy bubla na mensiho a vzdycky u toho tak zvedne hlavu a odhali krk a prcek proti němu vyjede a jako by naprázdno cvakne k tomu odhalenemu krku od Teddyho, znamená to něco, je to jak u psů, ze to znamena špatne gesto, jako by ho chtel zakousnout?
2.1.2019 23:27Molik
Jezzabell: takze bych to videla tak, ze starsi mu ukazuje co a jak, ale malej si na nej vyskakuje a kdyz mu tak obcas hopskne po krku, tak to s nim v pubertě asi nebude jednoduché... obávám se, aby nakonec nebyl starsi Teddy chudák, malej bude asi divočák
Koukala jsem na tve album, krásné 😊 u Reny jsem se inspirovala co se týče potravin, jen jsem nevedela tu frekvenci, jak casto je udealni davat. Mrkev dávám denně, ale ostatni střídám. Je to teda děsná věda, aby je člověk dobře krmil. Hlavně aby byli zdraví a dožívali se krásného věku a ta péče se "vratila". Spíš mám vzdycky pocit, ze se dožívají vyššího věku zvířata, u kterych na ne paničci kašlou...
3.1.2019 10:23Jezzabell
Molik: Přesně jak píše Veronika5, oni se popasujou a i když to pro nás vypadá někdy zuřivěji, pokud si fakt nejdou zubama po kožichu, je to dobrý. Mám tu i dvojku "italů", kde si celou dobu říkám od začátku ježkovy voči, ti se zabijou. A jak je předělím mříží (mám asi slabé nervy a už jsem i vycvyčená od jiných, co jsou na první našlápnutí), ti blbounci se k k sobě začnou podhrabávat, volaj se a žalostně na sebe pištěj! Pak se v nich má jeden vyznat;) A to zuby doslova klektaj, jakej to je rachot!!
Důležitý je tvůj přístup k nim, a ten je hezký;) Budou se mít fajn a ono si to sedne. To poznáš, kdyby začalo být zle. I úžasná dvojka rodných bráchů si to musí mezi sebou v pubertě vyjasnit- někdy v menším provedení, někde to je se žďuchancema:) Ale sednou si a pak na sebe na stará kolena jen zvedaj hlavy, aby mu ten druhý laskavě uhnul z pelíšku nebo domečku;).
3.1.2019 18:02Kájka
Je vidět, že naši kluci jsou od chovatelky (dobře živení od malička), ti baští zeleninu rádi :-)
- - - - -
Molik: i naši morčíci, kteří se nikdy nepoprali (jsoui hodní, starší je velký kliďas), se občas hádají (nadávají si) Mladší (aktivnější) občas otravuje staršího (pošťuchuje ho, vyhání z domečku apod.). připadá nám, že mladej to dělá mnohdy jen z nudy. Jak je necháme poběhat, tak pak je klid. I mladej se někdy sám vrátil do klece a lehl (nebo někam zalezou a odpočívají, usnou). Pouštíme je skoro denně, potřebují pohyb.
- - - - -
Zvedání hlaviček -to se jeden vytahuje na druhého ,-) Ale u našich kluků v poslední době (jak byl čas kolem Vánoc) pozorujeme, že někdy jeden se zvedá a druhý ho oňufává (zespodu v oblasti kolem krku) nebo se o sebe lehce otírají, jsou u toho ticho. Vypadá to, že se tak mazlí :-) Viditelně se mají rádi. Podotýkám, že na sebe nenaskakujou (to chytlo jenom mladšího jednou nebo dvakrát)
3.1.2019 22:42Jezzabell
Morče Molly: Bydlí sama nebo s někým? A jak dlouho? Bydlí s váma?
Ptáma se proto, že je zima, víc se doma topí a pokud morče bydlí tam, kde je nad 21st., víc pije (i když ho nevidíme, může pít v noci, příp., pokud má možnost- bere si vodu z vodnatější zeleniny, jako je třeba okurka). Regujuje si teplotu;) Víc pije, víc čůrá. Zdravé morče;)
Ale podle toho kde bydlí, jestli je to tím, že mu dáváš jen určité množství zeleniny, třeba bez granulí(?), po těch se nabírá, nebo je samo a nemusí se víc futrovat- ve dvou jim to líp mizí z misek;)..
Je to různé.
4.1.2019 21:28Tygrinka
Zika99: Podívala bych se, zdali nemá ucpaný anální vak. To se někdy stává. Dělám to tak, že morče otočím na záda na svém klíně, paží pravé ruky kontroluji hlavičku a prsty rozevřu zadek, levou rukou jemně kapesníčkem vyjmu trus. Nemá cenu to čistit zcela a otírat do zblbnutí, jen by se tím podráždila jemná kůžička. Prostě vzít, co půjde, zlehka otřít a dát morče domů. Smrdí to. Někdy je potřeba třeba čistit několikrát denně, někdy třeba jen dvakrát do roka, je to kus od kusu. Jestli to není ucpaný anální vak a problém trvá, tak sem zase napiš, uvidíme, co by se dalo ještě najít.
- - - - -
Molik: Celaskon 250mg - v případě prevence 1/4 tablety rozdrtit s trochou vody, osobně přidám Aminosol 0,5ml a podám. Občas dávám Multi-C-Mulgat - 6 kapek na morče 2x do týdne. Dávala jsem i C-compositum, někdy mám pro sebe sypký Cvitamín, tak jim dám na špičku nože. Udělám kúru asi 4 dávek a nechám to být. Když mám pocit, že nedávám dost správné zeleniny anebo vidím projevy nedostatku Cvitamínu anebo v zimě, kdy je zelenina jen ze skleníku, tak jim přidám umělý Cvitamín.
5.1.2019 09:24Molik
Mně veterinar rikal, ze nedostatek vitamínu C muze zpusobit nadměrné pelichani srsti, my stejne pelichame, jak je huňatý a že může zpusobit i nechutenstvi, no nevím no... ja dávám papriku obden, myslim, ze zeleniny ma dost a ma to pestré, granule ma taky denně, dostává tak ,3x týdně kousek ovoce, ale dle vet. z toho moc vitamínů C právě nemá
Kájka: náš Teddy taky tak spí, většinou ma jednu zadni nohu nataženou ven, vypada to roztomile 🙂
Takhle jsem se taky vycinkala s papuči, v obchode mi přišly všechny stejné a doma kdyz se do ni soukal, tak jsem zjistila, ze ne 😁
Kolik vaši morčíci váží?
5.1.2019 09:52Jezzabell
Molik: Ono v dnešní kupované vyhnané zelenině už dávno není tolik céčka co by mělo být..Bohužel teda. Kolik vážej;) No u nás je to nátřesk, hehe- skoro cuyíí váha, ale nejsou tlustí, jsou obří;) Kolem 1450g:) Nejmenší je Jimmi, ten má kolem 1300g, musím koupit baterku do váhy a převážit je.
Pamatuju si, když jsem šla s Bártíkem ještě na veterinu. Valeš vyndal váhu na stůl (takovou na myšky nebo křečky..), já vyndala Bártíka z přepravky, doktor vykulil oči, pronesl jen "Aha!" a vyndal váhu na králíka:)) Bártík měl svých 1450g;). Největší byl Wolfík, ten měl vždy přes 1505g, teď si tu váhu drží Vall-ík. Ten když vyskočí z klece, tak se mě návštěvy ptají, co že je to za rasu obříka.
5.1.2019 10:13Kájka
No, tak to náš Rišánek není oproti Jezz. kapibarám těžká váha ,-) na podzim (začátkem listopadu) vážil 1250 g, teď to bude určitě trochu víc. Vilík měl v listopadu 1190 g.
Alev poslední době nejedna návštěva u nás zvolala "jém ten je velký!" a kdo Ríšu už viděl, tak -"Jů, ten vyrostl!" :-)
Ale kamarádka dcery mají morčata (2 samice) a ty jsou prý větší a silnější. Když je dají na trávu na pastvu, tka se prý nehýbají z místa (nikma neutíkají, nešmejdí). To naši kluci běhají. Zrovna včera večer Ríša dělal tryskomyš. :-)) Lítal po celé místnosti, honili se s Vildou (spíš se nahánění nebo hledají), poskakoval (bylo vidět, že je š'tastný)
- - - - -
Molik: Papuč jsem koupila ve stejném obchodě (stejný výrobce), ale viditelně je trošku menší (uvnitř má méně prostoru). Kluci mají i pěkné spacáčky (co šila Verča), ale R. to věčně sešlapává.
- - - - -
Jezz.: Tak řekni, že Valík mláďě od cuy morčete ,-))
5.1.2019 13:45Tygrinka
Molik: Přesně, jak píše Jezz, v zimě v zelenině moc Cvitamínu není. Už mám tuto informaci od veta mnoho let a nedávno mi o přidávání Cvitamínu řekl i MVDr. Valeš. Příznaky - mírné nechutenství, horší pohyb (extrém je, že místo chození skáčou jako králíci, ale to je problém až u zanedbaných morčat), padnání srsti a ano, i ten zmíněný prasklý pysk. Ten však může mít i jinou příčinu, ale nejčastěji je to příznak nedostatku Cvitamínu a následné kvasinkové infekce v ráně.
Pokud nevidím nějaké větší změny v chování, tak Cvitamín nedávám. Když je málo zeleniny a zejména v té hlubší zimě, sem tam za zimu přidám. Jeden můj dědouš měl výše zmíněné problémy i v letošním létě, kdy obecně žrádlu moc nedal nikdo a jeho stav se zlepšil kromě jiného až po Cvitamínové a multivitamínové kúře. Byla jsem z něj trochu nešťastná, protože vet skoro nic neshledal, normální dávky Cvitamínu a Mulgatu neměly prakticky efekt, ale když jsem do něj nacpala celou 250mg tabletu Cvitamínu 3dny po sobě, pak asi 5 dní dávala půlku tablety, a dostával i denně asi 14 dní 8 kapek Multi-C-Mulgatu, najednou se zberchal a pak už to šlo jen k lepšímu... Prostě dědouš potřeboval trochu větší péči.
- - - - -
Dědouš měl problém s pohybem, nic extrémního, ale prostě začal špatně chodit a hlavně moc nechtěl, bylo vidět, že ho to bolí... Pysk prasklý neměl. Mírné nechutenství se dalo přikládat i vedru, oni ani ostatní myšáci tomu moc nedali. Tož tak...
- - - - -
Molik: Padání srsti může mít i jiný důvod než prostý nedostatek Cvitamínu. Jinak morčáci mi pouští chlupy stále, na jaře a podzim víc, a je to i různé kus od kusu. Ale králík je daleko horší než morčíci :o) Záleží na tom, jak moc ti morčík líná. Pokud je to pár chlupů, o nic nejde. A bílé chlupy jsou na oblečení vidět víc, než tmavé, i to je třeba vzít v úvahu...
7.1.2019 17:35Jezzabell
klioo: morče si obrušuje zuby tím, že má NEUSTÁLÝ a NEPŘERUŠENÝ přísun čerstvého sena.
Nahoře je záložka "Jídelníček" a v ní sekce Minerální solné a vápníkové kameny.
On ten text není dlouhej, ale radši ho překopíruju:
Pokud chceme morčeti pořídit některý z těchto kamenů, pořizujeme zásadně přírodní a bez příchutě. U kamenů s příchutěmi totiž hrozí riziko, že je morče bude nadšeně lízat či hryzat kvůli příchuti (tj. obyčejného solného kolečka si nevšímá) a ne kvůli tomu, že sůl nebo vápník potřebuje, a tak si může pomalu organismus zanášet solí či vápníkem, což v důsledku vede např. k ledvinovým a močovým kamenům. Pokud si všimneme, že kámen nápadně rychle ubývá (morče ho může lízat či hlodat z nudy), tak ho morčeti nabízíme jenom příležitostně.
Je potřeba zdůraznit, že správně živené morče si vezme potřebné soli, minerály a vitamíny z potravy a tyto doplňky vůbec nepotřebuje. Často se doporučuje tyto kameny kupovat, protože si na nich má morče brousit zuby, ale na obrušování zubů jsou ze zvýše zmíněného důvodu rozhodně vhodnější větve. Nemluvě o tom, že morčata tyto kameny spíše lízají než hlodají.
_____________________________________
Proto stačí zdravá strava z pestré zeleniny, která ho nenadme, pravidelně a neustále dávat kvalitní seno a jako doplněk granule.
8.1.2019 09:09Nonyna
Prosím o radu: máte někdo zkušenosti s osteodystrofií u morčat? U saténové samičky plemene anglický crested mám podezření na osteodystrofii. Na vyšetření jsem se dnes objednala ke specializované vet na morčata. Jestli se diagnoza potvrdí, zajímá mě, jak nemocnému morčátku ulevit, dietní opatření atd. Samička už třetí den polehává na polštářku, ulevuje si při ležení zvednutýma nožkama, žere vše jak je zvyklá,ale sena méně(dávám jí ho vedle místa kde leží, ze seníku si skoro nebere), bobky jsou v pořádku, ale aktivita jí postupně ubývá, Mám o ní strach, tahle nemoc, podle toho, co jsem četla, nikdy nekončí dobře:-((
8.1.2019 13:23Nonyna
Ehrena, Zbyněk: Děkuji za rady. Samička je stará 16 měsíců. Je mi jasné, že to dobře neskončí. Četla jsem, že je to bolí, to mi úplně trhá srdce, snad dokážu poznat ten okamžik, kdy bude lepší to skončit, aby se chudina zbytečně netrápila.
Ona nejprve jakoby ztratila plachost....před pár týdny, kdy jsme ještě nepozorovali nic z toho, co se děje ted, jsem se divila, že se nechá v kleci neomezeně hladit, taková před tím nebyla. V kleci bydlí sama, její dceru, kterou máme, proháněla, tak jsme ji radši přestěhovali k jiné samičce. S ostatními chodila jen do výběhu, aby měla kontakt s jinýma holkama. Minulý týden se nechovala hezky k ostatním holkám ve výběhu, ale ona byla vždycky tak trochu asociálka.... a od víkendu polehává. Myslela jsem nejprve, že jí je samotné smutno, protože na ní jinak nic nebylo...nadmutá nebyla, cecíky v pohodě, boky dobré..akorát žrala méně sena, ale zeleninu v pohodě.
- - - - -
Je to smutný, když přijdu do pokojíku s morčaty, tak všichni piští jako blázni, koušou klec, aby dostali granulku do tlamičky a ona leží na polštářku a nic. Do toho mám utěšovat dceru, která mi tam brečí, že nechce aby Roza umřela.
Chtěla bych pro ni udělat co budu moct. Máme doma UV žárovku(terarijní), občas s ní svítím morčatům v zimě, když nemají sluníčko, kvůli vitaminu D, ten by ted potřebavala ve zvýšených dávkách. Dáváme jí do napáječky denně C-VIT od Versele Laga, ale ona skoro nepije, takže jí to dáváme stříkačkou, abychom do ní něco dostali.... Seno jí dávám na zem do klece, protože ze seníku se jí ho nechce vytahovat.
- - - - -
Díky, že tu jste a můžu se tady vypovídat♥
8.1.2019 18:04Zbyněk
Nonyna: ještě nech sjet ledviny - i to může být příčina, jenom jsem tak nad tím přemýšlel. RTG i UZ, RTG chytí kameny, UZ plolypy a cysty, ale lékař morčatář pozná disbalanci dobře. A určitě sono srdíčka, to může být také příčina. Voda na srdíčku a podobně. Když to ledviny a srdíčko nebudou, požádej o ten kortikoid, opravvu to často pomůže, může to totiž být i nějaký nádorek na páteři, který tlačí na nerv a kortikoid by jej mohl zmenšit, ale je to vždycky sázka do loterie. Určitě nic nezkazíš kapkami Rodicare Senior, 0,4 ml denně. Zoubky má asi v pořádlku.
Veronika5: ano, u SG je šance docela vysoká, jedna moje známá si to ověřila v praxi. Samička tu byla rok po prvních symptomech a nakonec jí také museli nechat uspat, ale do poslední chvíle se cpala. Každé morče to má jinak. 16 měsíců to ja také kritický věk, pak čtyři a půll roku, tak se zase projevují jiné genetické problémy.
No a nech jí píchnout také komplex vitamínů, prostě pokud to nebudou ledviny a srdíčko, tak bych zkusil klasické ošetření pro mozkové příhody, tzn. kortikoid a vitaímy, v nejhorším to nepomůže a budeš mít čisté svědomí.
Ach jo, minulý rok jsem nedělal nic jiného, než lítal s myšičkama po operacích a pohřbíval slabší jedince, takže ti dobře rozumím:( Letošní rok by měl být lepší. Uvidíme.
8.1.2019 18:17Ehrena
Nonyna, u nás byl tedy průběh trošku jiný, do dvou a čtvrt roku byl sameček úplně v pohodě, potom začal trpět na občasný průjem, či spíše měkké slepené podivně tvarované bobky, při nezměněné chuti k jídlu. Ty etapy se stále častěji opakovaly a tak jsem s ním vyrazila k doktorovi. Ten ho prohlédl a předepsal mu sulfonamid, tedy doufám, že to nepletu, ten název. Řekla jsem mu totiž, že se celé léto a podzim pásl venku v okolí naší chalupy, a my jsme kousíček od lesa, navíc máme dvě kočky, tak ho chtěl přeléčit proti případným parazitům.
Jenže to nepomohlo a postupně Cipísek začínal hůř jíst, tvrdší zelenina mu tam zůstávala všechna nesnědená a postupně přestával jíst i ostatní, ke konci byl schopný jíst už jen ledový nebo římský salát, ty nejjemnější kousky, zevnitř od srdíček, ještě roztrhané nebo rozkrájený na kousíčky, mrkvovou nať a trávu, která začínala růst (bylo to na jaře). I tu trávu jsem mu musela nastříhat na krátké proužky. Ostatní zeleninu nebo jablko jsem mu zkoušel a strouhat, ale nepomohlo to, v téhle fázi už to nebyl schopný rozkousat. Co se týče pohybu, také více odpočíval, ale když jsem ho vypustila po pokoji, běhal, ale spíš tak jako ho psal, jako králík. Přitom jsem mu díky špatnému jídlu vitamín C pravidelně přidávala, takže jsem se zděsila, čím by to mohlo být, a v popisu příznaků osteodystrofie jsem tohle všechno našla. Včetně toho, že při odpočinku zdvihal nožičku, zadní. Snad jediné, co u něj příznakům nesedělo, byla srst, měl ji pořád pěknou, lesklou. Ne mastnou nebo lupovitou, jak u příznaků píšou. A taky věk, byly mu už skoro tři roky, a většinou se tato nemoc projeví nejpozději do dvou let. Někde jsem dokonce četla: je-li vašemu morčeti více než 2 roky, nemusíte se bát, o osteodystrofii se určitě nejedná.
Náš první doktor se mi při zmínce, že mám podezření na osteodystrofii, vysmál a říkal, že o této nemoci u morčat nikdy neslyšel. Tak jsem se šla poradit na jinou veterinu, kliniku Erika v Libni, kde se paní doktorka napřed taky divila, ale po rentgenu došla ke stejnému závěru, osteodystrofie to prý asi bude. Ani ona to do té doby u morčat nezažila a neznala. A pak už následovalo jen to, že jsem začala shánět veterináře, který by s tím měl nějaké zkušenosti, a skončila jsem jen tak na dálku u paní doktorky Vrškové, která sama chová morčata a měla s tím zkušenosti i ve svém chovu, a ta mi potvrdila, dle poslaného rentgenového snímku, že jde opravdu o osteodystrofii a taky jak postupovat dál. Začali jsme tedy s léčbou, kterou doporučila, ale jak jsem psala, u nás byl bohužel průběh rychlý a do tří měsíců od prvních příznaků jsem musela nechat Cipíska uspat. Musím tedy ale napsat, že u něj byly největší problémy s jídlem, co se týče pohybu, ještě den předtím, než jsem ho nechala uspat, mi běhal po balkoně s holkami a i když se dříve unavil a častěji odpočíval, nebylo na něm vidět, že by trpěl nebo měl nějaké bolesti. To už nejedl vůbec sám a musela jsem ho krmit, a poslední dobou u toho krmení popískával, jako by ho to bolelo v pusince, a všechno už mu teklo ven. To byl hlavní důvod, proč jsem ho musela nechat uspat, už jsem ho neuměla nakrmit ani já, i když on to jídlo chtěl, stál o něj, ale neuměl to udržet v pusince.
Bylo mi hrozně, když jsem ho to odpoledne viděla, a věděla přitom, co ho čeká příští den.
Právě proto, že vypadal jinak vesele, skoro spokojeně.
Ale když došlo ke krmení, vždycky hned běžel ke svému přídělu a pak nad ním jen smutně stál a šel si zase lehnout, a to mi přímo rvalo srdce.
Ještě dneska tu brečím, když na to vzpomínám.
8.1.2019 20:08Ehrena
Veronika5, taky to nechápu.
Nevím, možná si chovatel, který to sám přímo osobně nezažije u svého zvířete, řekne, že těch případů až tolik není a proč by se to mělo týkat zrovna jeho morčat. Že je to málo pravděpodobné.
Sama jsem tehdy psala na stránky věnující se téhle nemoci u morčat, že by se mělo od chovu saténových morčat upustit, i kdyby jedinců postižených touhle nemocí bylo jen malé procento. Ale chovají se dál.
Mimochodem, Cipísek pocházel z CHS Anubis a chovatelka mi tvrdila, že se u ní tohle onemocnění nevyskytlo, nebo že o tom prostě neví. Takže Cipísek by podle toho neměl pocházet z nějaké zatížené linie, a stejně tu nemoc měl. Takže to nebezpečí tu prostě je, já už se od té doby saténka pořídit bojím, ačkoliv se mi hrozně líbí.
9.1.2019 10:56Nonyna
Ehrena: to byl smutný příběh, tečou mi slzy...ale pomáhá mi ta sounáležitost s někým, kdo si takovou věc prožil, děkuju. Cipísek měl u tebe tu nejlepší péči, jakou mohl mít. Jinde by to nemuselo být takové. Včera jsem mluvila s kamarádkou(její syn má taky doma morčátko, občas ho hlídám) a vyprávěla jí náš příběh nemocné samičky a víš co mi na to řekla?: tak ji pusťte do lesa, když je to nevyléčitelné, ona tam umrzne. Zděsila jsem se a ona namítla, že uspat jí na vet - vyjde to nastejno. A to je to jinak normální citlivá holka. Jak může být v tomhle tak krutá nechápu. Dnes v práci šéfová měla záchvat smíchu, když jsem jí řekla, že si v pátek asi vezmu dovolenou, abych mohla jít s morčetem na veterinu. Už mi začíná připadat, že divná jsem já...
Zbyněk: Moc děkuji za podrobný návod na vyšetření, napíšu si to, až budu mluvit s vetkou. Jsme objednaní na pátek. Živím v sobě maličkou naději, že to bude něco jiného, ale nic tomu nenasvědčuje.
Veronika5: proč chovají saténky? Je to pro ně chovatelsky zajímavé, třeba i kvůli výstavám a prodeji. Když jsme si tu naši pořizovali, o této nemoci jsem neměla tušení, prostě se nám jen líbila. Už bych do saténka znovu nešla.
9.1.2019 11:58Molik
Nonyna: tak pak je nás divnych vic 😉 ja to mam stejně, beru si dovolenou kdyz je treba jit na veterinu, nebo kdyz jsem se musela o Teddyho starat a krmit ho strikackou..
.
A bohuzel jsem se setkala taky s takovyma reakcema, kdy nechapu, jak to ti lidi muzou rict. Kdyz jsem rikala, ze s Teddym jezdíme kazdy den na veterinu na injekce, ze to uz stalo 4500 a nikdo nevi cim to je, tak mi taky kamaradka rekla, a proc si nekoupis nove morče, vzdyt stoji par korun. A kdyz jsem byla v šoku a nestihla reagovat, dodala, aha, dcera by to asi poznala, ze vypada jinak ze??? Pro me absolutne nepochopitelne, vysvetlovala jsem ji, ze to je mazlíček, kdy jsem pokaždé pri krmeni stříkačkou mu domlouvala, ať bašti, jinak , ze mi umře a brečela jsem u toho...
- - - - -
Takže úplně chápu, držím palce!
9.1.2019 13:28Ehrena
Nonyna, taky znám ze svého okolí takové reakce, asi je marné takovým lidem vysvětlovat, že pro mne je morče úplně stejný člen rodiny jako třeba pes, kočka nebo my.
I když pro někoho nejsou ani psi nebo kočky na tom lépe.
Nedávno mne vytočila sousedka, mají už asi 18letého kocoura, myslím tedy po tom, jak o něm mluvila, že to bude spíš mazlík manžela než její. Říkala, že jim začal různě po bytě čurat, že tedy chodí i do záchůdku, ale i mimo, a říkala, že se těší, až tohle skončí, že už je starý a asi neudrží moč. A že už to snad dlouho trvat nebude, když už je mu tolik. Zeptala jsem se jí, jestli s ním byli na veterině, že to může být něco s močákem, u našeho kocoura s tím mám bohužel bohaté zkušenosti. Jako malému se mu opakoval stále dokola zánět močového měchýře a nemohl se z toho dostat, ucpával se, na veterině jsme byli v nejhorším období i dvakrát denně, a vypadalo to, že se nedožije ani jednoho roku. Až ho zachránil náš veterinář tady z Bohnic, který mu udělal na osm měsíců vývod z močového měchýře bříškem, a tak se mu teprve ten zánět vyhojil. Teď je z něj spokojený kocour, kterému už bude v květnu šest let. Ovšem celé jeho léčení nás tehdy stálo cca 21000. Ale ani trochu toho nelituji.
Jen jsem měla chuť vraždit, když mi sousedka na moji otázku odpověděla:
"To tak. Ještě budu s kocourem lítat po doktorech, stačí, když musíme my."
- - - - -
Jinak taky držím palce. Ohledně té osteodystrofie je třeba nechat udělat rtg, celkový i jenom hlavy, z toho se to pozná, i když u prvních snímků Cipíska si tehdy nebyli jistí, ale z dalších zhruba po měsíci už jo. Jestli mezitím nepřišli na nějakou novější metodu, jak to poznat. Už je to přece jen pár let.
9.1.2019 17:16Noemi
Nonyna: Osteodystrofie je léčitelné onemocnění,doporučuji MVDr. Jekl (Brno) nebo veterina Zelená liška (Praha),jinde zatím moc nevědí. Dá se tomu i předcházet,není tam pouze příčina genetická,spíš i krmením a nedostatkem slunečního světla. Tj AC nevědomky,spíše to ovlivňuje majitel morčátka,než zde odsuzovani chovatele (jak známo,ti přeci mohou za všecko). Satény chovám přes deset let a osteodystrofii mělo pouze jedno (pravnouče,ani ne narozene u mě v chs). Sama jsem 1 morče z pokročilé osteodystrofie vyléčila a dvěma výrazně prodloužila život (jsem veterinář), na vše mám i rentgeny před a po jako důkazy. Nedejte na ustrašené rady ostatních co nemají vlastní zkušenosti,jen si něco někde přečetli,nebo zažili jeden případ kdysi dávno,kdy se ještě o léčbě nevědělo a zeptejte se opravdových odborníků, kteří šest let studovali a na hlodavce se zaměřují,nebojte se jet i dál, kór s touto diagnózou,jinde než specializovaní veterináři vám nepomohou.
- - - - -
Jinak rentgen pro potvrzení je lepší v anestezii (lebka se jinak vyfotit RTG nedá), ale pokud to není možné tak já fotila jen zadní nohy,na stehenních kostech a pánví je OD vidět pěkně taky. Hlava se dělá také kvůli přerostlým zubům a kořenům,ale dá se to udělat až přímo při zbroušení zubů. Na diagnózu to nepotřebujete. A doporučuji léčbu minimálně léky proti bolesti, ručně dokrmovat a neco na trávení co nejdříve,ideálně ihned.
- - - - -
(kromě léčby samotné osteodystrofie,to tak do týdne by bylo ideální stihnout taky,nejlépe samozřejmě co nejdřív). Ale primární je aby morče zrálo a nebolelo ho nic,a to nepocka ani den dva,pak může být i pozdě.
- - - - -
Jinak osteodystrofie není samozřejmě léčitelná u všech morčat,je individuální jak každé morče zareaguje (jako u jakékoliv nemoci),ale chtěla jsem tím říct,abyste neházela flintu do žita. Dříve to bylo neléčitelné onemocnění,nyní se dá s tím bojovat.
9.1.2019 20:09Ehrena
Noemi, ano, tyhle léky jsem dostala tehdy doporučené od MVDr. Vrškové a dávala, u nás tedy nepomohly. Opravdu jsem se snažila, ale marně.
Ale jak jsem psala, slyšela jsem o tom, že některá morčata můžou s touhle nemocí při téhle péči žít ještě i dva roky, delší dobu přežití jsem nikde nevypátrala.
Že bych něco zavinila já sama , aby u Cipíska tahle nemoc propukla, to doufám a jsem přesvědčená, že ne. Morčata se mi běžně dožívají sedmi až osmi let a posledních několik let, co jsem v důchodu, bývají přes půl roku denně venku ve výběhu na zahradě, nevím, co by zrovna Cipískovi mohlo chybět a co by mu mohlo tu nemoc zavinit. Myslím, že nějaká genetická chyba tam tehdy musela být, nebo nevím, ale Cipíska jsem koupila ve věku něco přes 3 měsíce a na svůj věk byl hrozně maličký, vypadal tak jako dvouměsíční, a chovatelka mi psala, abych se toho nelekla, že jí nějak nepřibýval a musela ho dlouho dokrmovat, aby vůbec dosáhl téhle váhy, ale teď že už baští sám a dobře. Což byla pravda, jedl dobře, a i když byl celý jeho krátký život drobnější, dosáhl u nás váhy asi 900g. Ke konci pak samozřejmě jel s váhou dolů a skončil asi na 670g.
Nevím, ale možná už tyhle počáteční problémy mohly něco znamenat.
Na jaře to budou 4 roky, co umřel, ale svůj názor jsem dodnes nezměnila; jest!i na tuhle nemoc takhle umírá i jen malé procento saténových morčat , jsem proti tomu je dále chovat. Nemoc zvířete je utrpením nejen pro zvíře samotné, ale i pro jeho majitele.
10.1.2019 01:28Tygrinka
Nonyna: Tak pustit morče ven a ještě do mrazu je prasárna. Bohužel stále dost častá. Když už, tak uspat na veterině, to snad tomu zvířeti dopřát mohou :o/
Morče je člen rodiny jako třeba pes nebo kočka. Fascinuje mě, že okolo psa lidi hodně často skáčou a mají ho spíš jako panenku než zvíře, ale morče/králík/křeček je na okraji zájmu. Jako kdyby tohle malé zvíře necítilo bolest a tak. A ti s nízkou emoční inteligencí mají i zvíře typu psa nebo kočky jako doplněk a veterina je pro ně zbytečný luxus. Snad tihle jedinci už postupně vyhynou...
Takovým lidem jako tvoje kamarádka říkám, že až je bude něco bolet nebo budou hodně nemocní či prostě už vypadat divně, vyženu je do lesa na mráz, ať si to užijou. Že lidí je stejně jako s... (prostě hodně) a o jednoho méně neuškodí :o) To máš vidět, jak čumí jako z jara...
- - - - -
I já jsem z těch, co si klidně vezmou dovolenou, pokud to ošetření morčete vyžaduje. Nebo volno, které si napracuji - třeba v pondělí jedu na veterinu a musím dřív z práce, abych to stihla. Sice mám kliku na šéfy, kteří to chápali a chápou, ale i kdyby to tak nebylo a oni si potají ťukali na čelo, tak by mi to bylo jedno a myslela bych si své...
10.1.2019 09:54Nonyna
Noemi, moc děkuji za tvůj příspěvek!!!! Takže máme naději!!!!! Zítra jdeme na vyšetření ke spec.vet na morčata u nás, ale nevím, jak je o tom se znalostmi tohoto onemocnění, to uvidím zítra. Do Prahy to mám něco přes hodinu cesty, takže když bude třeba, dojedu tam. Naše samička zatím žere sama, není ji potřeba dokrmovat. Dáváme jí akorát stříkačkou vitaminy(C-VIT Versele laga), koupila jsem jí lisovanou vojtěšku a každý den máme morčinku na půl hodiny pod UV lampou.
- - - - -
Jezzabell: U nás to také tak máme. Mě přijde, že děti to chování od malička do sebe nasají v rodině, není třeba ani nic moc vysvětlovat. Dcera každý den sedí s nemocnou samičkou u stolu u UV lampy, aby měla ideální vzdálenost od žárovky a podsouvá jí ty nejlepší stébla sena...chtěla se mnou jet i na vet, ale je to v době vyučování, tak jsem jí nevzala. No a kde to není, tam to není a pak chudáčci zvířátka končí někde v lese...a ti idiotští lidi si ještě myslí, že nedělají nic moc špatného.
10.1.2019 10:21Ehrena
Nonyna, a ostatní, včera jsem znovu po těch 4 letech, co jsme s touhle nemocí u Cipíska zápasili (a prohráli), hledala na netu informace o léčbě téhle nemoci a je opravdu naděje, že při cílené životosprávě, dietních opatřeních atd. se tato nemoc dá léčit a snad i vyléčit. Nejsem veterinář a spoustě věcí z uvedených článků nerozumím, ale už jen ta naděje, že je i možnost zlepšení zdravotního stavu postiženého zvířete, nejen udržovací léčby, tady je.
Přesně jak psala Noemi.
Takže Nonyna, naději určitě neztrácej, a moc držím palce.
Byla bych moc ráda, kdybys sem na diskuzi nebo mně do SZ občas napsala, jak to vypadá, tohle onemocnění a jeho léčba mě hodně zajímá, díky smutným zkušenostem s Cipískem.
10.1.2019 13:21Kájka
Nonyna: Budeme držet palce a pacičky! :-)
Třeba to nebude tak zlé, přeji.
- - - - -
Také jsem si zažila nepochopení i u přátel, když jsme se starali o nemocnou králindu, absolovovali dlouhodobou léčbu ( v péči nejlepších odborníků, především Doc. Jekla, který ji několikrát operoval). Dokud byla šance, bojovali jsme... doma, i lékaři. Až přišel den, kdy mi to veterinář řekl, že mi to musí říct, že to, co děláme je už jenom paliativní medicína. A pak přišel den, kdy bylo potřeba rozhodnout se rychle. Člověk, když už není v jeho silách pomoci, má u zvířátek tu "moc", tu možnost přeci jenom nakonec pomoci -ukončit utrpení a pomoct odejít v klidu, bez bolesti... A já byla byla takový "cvok" (v očích některých), že když byla ta možnost, tak jsem to milovanému zvířátku (členu rodiny) umožnila v domácím prostředí, odejít doma (díky poslední injekci, s pomocí veterináře) za Duhový most. Kdo nás znal, ví, že u nás doma byl králíček jako pejsek.
- - - - -
A opravdu věřím (nemohu jinak), že všichni dobří milovaní tvorové jsou za Duhovým mostem, kde není bolest a utrpení... na pastvách věčně zelených...
10.1.2019 13:23Jezzabell
Nonyna: přesně, jak píšeš- neumím si představit to morče držet. Neuměla jsem, do doby než: Na vet. mě takhle krapet "vyškolili" u vyndavání stehů;) Doktorka, co tam tehdy byla mě donutila eMíka držet na boku(a to je nejbojovnější morče, co mám doma-ona to nevěděla!). Jako morče drželo, ale mně se lil po zádech studený pot! :)
A jednou pak přišlo na uspání. Prvně jsem utekla na parkoviště..i když jsem tam řvala jak želva, nedokázala jsem tam být. Ale vyčítala jsem si to (a vyčítám dodnes!!) a u Bártíka jsem už stála do chvíle, než mi doktor řekl, "je čas"..S láskou vím, že i když je to strašný, musím tam už stát, abych ty výčitky znova neměla..! Není ani v jednom případě o co stát, ale on je tam chudák sám a jestli je to trochu možné být s ním, byť někdo řekne, že ho to neovlivní (myslím, že ovlivní), budu tam jen když to trochu půjde! Taky jsem si to neuměla představit.
Asi se to změnilo s tou smrtí. A když vidím šťastné shledání dvojky doma po zákroku, to vítání a radsot, je to odměna pro mě za tu chvíli s ním;).
10.1.2019 14:25BB
Jezzabell,Kájka: krásně napsané. Vůbec nejsi ,,cvok,,. Tak to má být a tak by se měl chovat každý ke svému zvířeti, nebo by si neměl žádné pořizovat.... Léčení naší morčinky u dr.Minárikové šlo do tisíců za ten rok... ani nebudu psát kolik. Dala bych cokoli na světě, kdyby tu mohla být déle.... Pak už také bohužel ale nešlo nic dělat... Byla to pro někoho jen ,,morčinka,, pro mně nejzlatější zlatíčko, a i dnes po dvou letech se mi hrnou slzy do očí, když na ni vzpomenu..... Ano, Kájko, určitě jsou za Duhovým mostem!!!
10.1.2019 14:42Ehrena
Jezzabell, přesně, krásně popsáno. Mám to úplně stejně.
Já z našich zvířat nebyla jedině u uspání Merlinka, před rokem, prostě jsem se doma složila, když došlo k tomu, že už to musíme ukončit.
Šel tam s ním na vet.syn a dodnes si vyčítám, že jsem tam nebyla, protože vet ho nechal v čekárně a Merlinka uspal sám, tedy vůbec syna dovnitř nevzal. Měla jsem tam s ním jít já. :(
Naši Micku jsme taky nechali uspat doma, taky jsem ji nechtěla stresovat veterinou, protože si ji poslední měsíc opravdu užila a měla z ní hrůzu, snad to bylo pro ni lepší, ale já to mám ještě dnes doma před očima. Vet mi to tehdy rozmlouval udělat to doma, právě z toho důvodu, že to doma pořád zpětně uvidím a bude mi to všechno připomínat, musím říci, že měl pravdu, ale mně šlo hlavně o pocity toho zvířete, ne moje.
10.1.2019 15:19Jezzabell
Ehrena: Teď takhle přesně řešíme doma pejska. Jestli doma nebo na vet. Je mu 16let, je po čtyřech katastrofických otravách (úmyslných jen pro jeho původ) a má slabé srdce. Už nesmí ani na sundání plaku na zubech v inhalaci, neprobral by se. Doktor ho odepsal před šesti lety;) Ale díky přírodním praparátům na srdce je pořád akční a s náma! Ale už dohasíná, je to poslední rok vidět. A tak řešíme kde a jak. No, ukecávám dědu (u něj v domečku je), aby to bylo doma a ne na veterině. Děda právě nechce doma a já zas nechci na vet. Už vím, že to zvíře pozná, že jde na smrt! Ví to!
Pořád ten pohled v očích morčátek vidím a kluci byli vždycky tak strašně zaražení, když jsem přijela sama..Jedinej Vall-ík to vyhrál, když se mu vrátil Jules a když jsem viděla to šťastné a radostné morče, jak se doslova vrhlo na parťáka a oblizoval ho na čumáčku a vrkal na něj a tiskl se na něj!!! Brečela jsem štěstím za ně oba! A tak si jich vážím zase o chlup víc, i když jsem tu láskyplnou hranici posunula smrtí jiných..
- - - - -
13.1.to bude rok od Houmíka a pak tonabralo na rázu..Wolfík ve strašných bolestech a pak to nedal Bártík..Půl roku nervů(neřeším noční vstávání ke krmení nebo ošetřování nonstop), skoro vlastně třičtvrtě roku.. Nejhorší v mém životě:(. Těžko se to i píše..A to pomáhali i lidi kolem nás! A nakonec i sám pan doktor! Proto měsíc po Bártíkovi byl Vall-ík prvním šťastným s Julískem!
Jak si teď považuju každé zdravé minuty s nima!!
11.1.2019 09:08Nonyna
Jezzabell: Jsi moc statečná, s tím, že jsi se svými zvířátky i ve chvíli, kdy odcházejí za duhový most. Tvé příběhy z minulého roku znám, všechny jsem tady četla a doufám, že už máš na dlouho vybráno...bylo toho v krátkém čase opravdu hodně na jednoho člověka. Cítím to stejně, že pro to zvířátko je nejlepší, když už musí umřít, aby to bylo mezi jeho lidmi, kteří ho mají rádi a ne v cizím prostředí veteriny, kde se bojí. Já mám z dávné doby jeden zážitek s kočkou, která k nám přivandrovala zraněná, ale nedokázala jsem tam být s ní, když ji na vet uspávali, moc se za to stydím..on to byl dlouhý příběh, nechci to tady všechno vypisovat, jen jsem zklamala a nebyla tam s ní v poslední okamžik, zbaběle jsem o to poprosila přítele. Doufám, že příště, až se to stane, dokážu sebrat sílu. Zatím mám jen zkušenost s nepodařenou záchranou narozeného morčátka, kterého samička hned po porodu odmítla, 1 den jsme ho dokrmovali a zahřívali a když už bylo jasný, že to nedá, měla jsem ho u sebe v dlani, mluvila na něj, dokud nevydechl naposledy.
Přeju hodně sil s pejskem, a ať přemluvíš dědu...třeba to není ochoten udělat pro pejska,ale mohl by to udělat pro tebe...
11.1.2019 12:07Ehrena
Zbyněk, mám stejnou zkušenost, jen mi tam morčátko neumřelo, ale za 4 dny pobytu na klinice bylo ve stavu, že jsem ho musela ihned při převzetí nechat uspat. Šlo sice o konečné stádium prorůstání kořenů zubů, takže by nás to stejně čekalo, ale kdyby zůstalo doma, v klidu, v mojí péči, bez injekcí podkožní výživy, z kterých bylo celé vystresované, bylo by na tom stoprocentně daleko lépe.
Myslím, že po téhle zkušenosti už se neodvážím žádné další morče takhle někde na klinice nechat. :(
11.1.2019 12:31Nonyna
Ehrena, Zbyněk: jj, to jsou ty zkušenosti...člověk si to musí zažít, aby se poučil. Každý máme svoje smutné příběhy.
Zbyněk: oni to pohlazení spíš kvůli nám vydrží, málokterý morčík si to užívá. Naši někteří se nechají hladit pod krčkem rádi,ale po hřbetě to skoro žádný nemá rád. Já s nima nejraději trávím čas ve výběhu. Sedím tam a oni po mě šplhají a krmím je granulkama nebo kousky zeleniny, to je spokojenost pro obě strany;-)
Před chvílí jsme se vrátili z veteriny. Osteodystrofie v počátečním stádiu je dle RTG hlavy a končetin potvrzena, dělali jí i rozbor krve kvůli poměru vápníku a fosforu(tuším) v těle. Kontrolovali jí zuby, které se tímto onemocněním mohou dostat do špatného postavení a kvůli tomu začít přerůstat, ale má je zatím v pořádku. Paní doktorka byla moc milá. S tímto onemocněním nemá moc zkušeností, ale bude to konzultovat asi s MVDr. Jeklem z Brna, který je na to odborník. Nasadí jí pravděpodobně Vigantol( to je déčko, beru to sama v zimním období, tak ho mám doma, ale nevíme zatím dávkování pro morče...při špatném dávkování by hrozilo předávkování). Dostala jsem léky na bolest, které jí budu dávat 2x denně. Do středy příštího týdne se mi má MVDr. ozvat. Podle toho, co mi řekne, se budu rozhodovat, zda zajedu do té Prahy nebo ne. Ale zatím se jeví tak, že se bude snažit to nastudovat a konzultovat. Nevím, jak rychlý vývoj může mít tato nemoc, pomohlo by mi to v rozhodování, jak s tou Prahou...
11.1.2019 15:31BB
pro Nonynu: Takhle to bylo s mojí morčinkou-počáteční stadium zjištěné v září 2016. Už poprvé ji musela dr.Mináriková (jak jsem psala veterina Na Hůrce) brousit zuby.. Tato paní doktorka také spolupracuje s dr.Jeklem. Také nasadila Vigantol a lék na bolest. Ten doporučila dávat jednou nebo dvakrát denně. Dávkování Vigantolu si přesně nepamatuju, ale doma bych to dohledala. Vím, že to bylo několik kapiček a oparvdu se nesmí dát víc, kvůli předávkování, tuším 1x za 14 dní... Ale určitě počkejte, co Vám doktorka řekne... Ty kapičky, abych nedala víc nebo míň jsem vymyslela tak, že jsem si nakapala přesný počet na lžičku, pak doředila vodou a celý obsah natáhla do stříkačky. Tu jsem pak dala morčátku postupně vypít ( moje prdelka pila sama ochotně, tak to bylo jednoduché ). Tím bylo zaručené, že dostane přesný počet kapek. Dávat přímo do tlamky z lahvičky by bylo nepřesné,a nepraktické - udržet morče a ještě se trefit a neupatlat vše okolo a odpočítat kapky... je možné, že když dělali rozbor krve, že nasadí i vápník..... protože ten taky bohužel při této nemoci může ubývat..... Ráda poradím, když můžu, a držím palce...
11.1.2019 16:46Nonyna
BB: potřebovala bych zjistit dávkování toho Vigantolu...nechci čekat, než se vet ozve po víkendu, mám ho doma, mohla bych žačít dávat hne, kdybych věděla kolik, ale sama si to netroufnu určit, déčkem se dá předávkovat...
Roza chudinka leží a spí, chodím jí kontrolovat jestli dýchá.... asi po těch lécích na bolest, co jsem jí dala.
Jezzabell: to je hezké, s těma lampionkama♥♥♥ Jj, oni si vždycky vyberou tu nejnevhodnější dobu, znám to s pejsky...když nic jiného, tak aspoň byl víkend.
11.1.2019 17:08BB
Nonyna: k léku na bolest-já měla Loxicom, doporučeno 1x denně /já dávala ráno/ při potížích-kdyby se zhoršilo přijímání potravy, nebo by hubla-dávat 2x denně... \\\\\\\\\\možná by stačilo tedy 1x... a dávka 0,2 ml, max. 0,3. Denně jsem vážila. K Vigantolu: nevím, podle čeho doktorka určila dávku-nerada bych poradila špatně. Pokud to bylo dle váhy - vážila v ten den 552 gr. Dávala jsem 1 kapku za 14 dní !!! musí se opravdu opatrně-nejlépe kápnout na lžičku a zředit-jak jsem psala. Pokud má zuby ještě OK, a jí sama, i třeba seno, a je to dle rentgenu v počátku- tak myslím, že můžeš být zatím v klidu... Ale přiznám, že jsem z toho byla také tenkrát špatná-pořád jsem ji hlídala, krmila z ruky, celou zimu chodila i na lístečky a travičku, kupovala jsem petrželku,atd... to nejlepší, hlavně zelené atd......držím palečky, a piš pokud něco......
11.1.2019 20:39Ehrena
Nonyna, Cipísek dostával:
(zkopírováno z mailu od MVDr. Vrškové)
vitamin C v prasku C-compositum - davka je na spicku noze do napajecky 1x denne, pripadne prisypat primo do kasicky z Rodicaru
Meloxoral sirup - proti bolesti, davka 0,26 ml 2x denne, mnozstvi je oznaceno na strikacce, pred nabranim sirupu dukladne protrepat celou lahvicku
Ranisan tablety - na podporu traveni v tenkem streve, polovinu z 1/8 tbl. 1x denne rano (cili 1 tabletu rozdelit na ctvrtinky, ctvrtinku na pulku a z te pulky jeste kousek odlomit, bohuzel slabsi tablety se nevyrabi)
Itoprid tablety - na podporu traveni v tlustem streve, 3x denne 1/8 tablety (cili polovina ze ctvrtky tablety)
tabletky se nejlepe podavaji tak, ze dany kousicek rozdrtite na prasek (napr. mezi dvema cajovyma lzickama) a rozmichate s malym mnozstvim vody a date morceti do tlamky strikackou
Plus ještě vápník, dávkování už bohužel nevím, a k tomu měl předepsaný pobyt co nejvíce na sluníčku, ale vzhledem k tomu, že bylo ještě chladno, začátek jara, tak tohle moc dělat nešlo.
Vitamin D jsme tedy tehdy vůbec nedostali.
- - - - -
Hodně štěstí a piš, co nového.
- - - - -
Moc držím palce.
12.1.2019 12:36Nonyna
Ehrena: Děkuji! Meloxoral Cipískovi zabíral? Mě přijde, že po něm Rozinka chvíli spí, ale jinak se chová beze změny oproti tomu, když jsem jí ho nedávala. Jestli to jde vůbec poznat. Myslela jsem si, že výrazně pookřeje... Na podporu trávení zatím asi nic nepotřebujeme, protože bobky má zatím normální a žere. Vážíme denně, má kolem 870g plus minus(nedaří se mi vážit ve stejnou denní dobu)
Vápník bych se sama nasadit bála, protože krevním hodnotám nerozumím.
BB: Vigantol : takže jsi kápla 1 kapku do vody, rozmíchala a dávala jí to po dobu 14 dní? Vypadá to, že máme stejnou léčbu. Jak to u vás vůbec dopadlo?
Jedinou zmínku o vyléčeném saténkovi z ostedystrofie jsem zatím četla od Noemi, zajímalo by mě, jakou měla léčbu.
Ještě by mě zajímalo, kdyby někdo věděl, jak dlouho můžu nechat Rozu pod uvb žárovkou. Mám ExoTerra Repti Glo 5 UVB 26W . Doted jsme to dělali na půl hodiny denně, ale obávám se, že to nestačí. Ale bojím se, jestli to třeba u svaců nevadí očím. To kdyby někdo věděl, byla bych za tu informaci moc vděčná!
12.1.2019 13:32Tygrinka
Nonyna: Nenene, 1 kapku 1x za 14 dní, ne každý den po dobu 14 dní. Pro dospělého člověka se dává Vigantol v dávce 2-5 kapek denně. Je možné ho brát třeba 10 kapek obden, či 15 kapek ob dva dny, atp. Mně vyhovuje 10-12 kapek obden, po větší dávce jsem unavená a je to spíš prášek, tedy kapky, na spaní :o) Ale jeden doktor mi říkal, že bere jednu velkou dávku, tj. 35 kapek 1x týdně a nic mu to nedělá. Obecně si myslím, že je lepší více menších dávek častěji, ale není třeba dávat denně, protože Dvitamín se v těle skladuje a nevyčůrá se jako Bvitamíny a Cvitamín.
Meloxoral chce vychytat dávku. Po větší dávce byli morčata opravdu ospalejší. Dávala jsem kdysi 0,3ml 1x denně, myšák se prospal a pak byl po zbytek dne normální a dávka mu stačila. Teď dávám 0,2ml 2x denně, bo jinak myšák kvůli bolesti méně žere. Chce to vychytat, na každého myšáka to působí jinak. A dávat co nejnižší možnou dávku s ohledem na stav morčete.
- - - - -
Nonyna: Pardon, ujela jsem v myšlenkách - ach to stáří - když je dávka Vigantolu pro člověka taková, jakou jsem napsala, tak pro morče bude stačit 1 kapka 1x za 14 dní, popř. jednou za čas 2 kapky dle rozhodnutí veterináře...
U Meloxoralu jsem u prvního popisovaného případu časem přešla na 1x denně 0,25ml. U druhého jsem zkoušela snížit dávku, ale je to hned vidět na horším žraní. Takže se držíme na cca 0,18-0,2ml 2x denně. Třeba se to časem srovná a budu moci dát méně, budu to samozřejmě zkoušet, protože méně sirupu znamená menší zátěž na játra morčíka.
- - - - -
A co se týká toho pookřání po sirupu, chce to čas, není to jako otočit vypínačem. Nasadíš léčbu a měla by se dostat do nějakého jejího standardu. U mě také napřed trochu zklamání, ale pak bylo vidět, že se morčíkovi od bolesti fakt ulevilo a pak stačí držet hladinku, aby byl spokojený. Samozřejmě s ohledem na svůj zdravotní stav.
- - - - -
Add dělení tablet na 16tiny: To jsem dělala tak, že jsem rozdělila tabletu na 1/4, pak to celé rozdrtila na prášek na lžičce, rozdělila na čtvrtiny a odebrala příslušnou část prášku, se kterou jsem dále pracovala na samostatné lžičce. Je to jednodušší než se snažit rozdělit tabletu na pididíly. Lžičku se zbytkem rozděleného prášku jsem veeelmi něžně uložila na talířek a ten do skřínky, aby se prášek nevysypal. A navíc v lékárně mi také nabízeli, že mi tablety nadávkují přesně u nich v laborce do kapslí. Takže pokud někdo podává delší dobu a nemá možnost se s tím takto párat, může zkusit štěstí v lékárně...
13.1.2019 07:16Tygrinka
Mimísek: Je prima, že má chuť sám baštit. Ne vždy to takto vypadá, někdy se musí pár dnů plně dokrmovat stříkačkou. Naťě, římský salát list, samé jemnější části, atp. je dobré pokrájet na malé kousky a dát na hromádku na talířek. Obecně hromádky jsou lepší, bo myšák si tam vrazí otevřenou tlamku a jazykem si pomůže vzít sousto. Jablko a okurku je lepší nyní strouhat bez slupky. Mrkev na menších okách, ostatní na větších. To je obecná rada, je dobré vyzkoušet, jaká velikost vyhovuje konkrétně vašemu morčíkovi. Nudličky se jim líp baští. Papriku nyní nerozkouše nebo mu svlékni nožem dužinu od slupky. Takto upravenou papriku jsem po kouskách krmila z ruky, z toho se hromádka neudělá :o) Pokud baští takto dobře, tak za pár dní bude i seno. Proto zase kupička, aby si v ní mohl zavrtat a jazykem si pomoci vybrat stéblo. Časem přijde na to, co a jak. Takže stále nabízet, i když nyní senu zatím moc nedá. Až mu řezáky víc dorostou, tak okurku, teda špalík okurky, nebo jablko rozkrájet na čtvrtky, u jablka vybrat jaderník, a podat. On vyžužlá dužinu a slupku pak vyhodíte. Je nutná ta čtvrtka, aby to měl za co vzít. Tím vším podpoříš jeho snahu, aby zkoušel žrát sám.
- - - - -
Jo a zkusila bych mu nabídnout i rozmočené vločky. A vedle i v klasické misce vločky suché. Někdy jsou myšáci zváštní a byť mají držtičku bolavou, raději zasunou vločku suchou :o))
- - - - -
Popřípadě můžeš vločky ještě rozdrtit, namočit a přidat do kaše od veterinářky...
13.1.2019 12:01Ehrena
Nonyna, taky jsem na něm neviděla hned nějaké zlepšení, až cca po týdnu, ale bylo to vždy v etapách, třeba týden lepší, a pak zase najednou několik dní horší, kdy přestal úplně jíst a byl jen na mém krmení, a pak najednou zase pár dní lepší, kdy jsem jen přikrmovala, ale jedl už jen měkké věci, mrkev, řepu i třeba jen maličké kosťály v listech kedlubny či čínského zelí, salátu už nebyl schopný ukousnout.
Postupně to celé bohužel směřovalo k tomu, že už jsem ho musela jen krmit kašičkami a na konci už to snad ani nemohl polykat, všechno mu teklo ven, ačkoliv o to stál.
Co se týče pohybu, to u něj nebyl ten největší problém. Sice více polehával a při běhání hopkal jak králík, ale když měl možnost ve výběhu s holkami, tak s nimi vždy chvilku běhal, jen častěji a déle odpočíval.
Jemu tehdy ale žádné odběry krve nedělali, takže další výsledky, jak na tom byl celkově, nevím.
Jen po tom, co umřel, si vetka s mým souhlasem odebrala malý kousíček z čelistní kosti na rozbor a potvrdila podle něj osteodystrofii v pokročilém stádiu, neměl prý už tu čelist vůbec jako kost, pevnou, ale změnila se mu jen v nějaké vazivo (možná používám teď špatné výrazy, ale takhle nějak jsem to pochopila), prostě nebyla prý šance dalšího přežívání v tomhle stavu.
- - - - -Sarik
https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek14.1.2019 07:28Zbyněk
sarik: pokud si legraci neděláš, tak po celý den musí mít morče kvalitní seno, v noci také. A dvakrát denně zhruba 40 gramů zeleniny, podle váhy morčete. Pro moje zasloužilé matky je to až až, mladá samička naopak potřebuje víc, musíš je vážit a zapisovat si váhu. Tlusté morče poznáš - hůř se hýbe, má lalok pod bradou, má velký zadek atd. Já osobně dávám pravidelně rajče, papriku, okurku, fenykl, mrkev a řapíkatý celer. Občas červenou řepu a kopr. Nedávám vůbec žádné natě, celer, kedlubny, květák a petržel.
14.1.2019 19:04Noemi
Nonyna: Začít je potřeba s rtg a zahájit léčbu, konzultace na veterině je nutná,aby vám pohlídali léčbu,mohli udělat poté kontrolní rtg,upravili dávkování léků atd. Zkuste třeba na veterinu zavolat,že na to spěcháte, všechny podpůrné léky je třeba nasadit ihned a Vigantol v řádu dní.
Jinak ano, 1 morče mnou léčené se zcela vyléčilo (Oáza Diamant), ani se jí nezměnil skus,a to byla ve fázi že nežrala a slintala a na poloviční hmotnosti, po vyléčení byla jako kdyby se jí nikdy nic nestalo a nepotřebovala žádné léky,jen hlidat a přes zimu prevenci, druhé morče co jsem léčila se vyléčilo,ale osteodystrofií se mu posunul skus,takže po vyléčení už musel pravidelně chodit na broušení stoliček, jinak už taky žádné léky nepotřeboval, a třetí morče bylo celou dobu takové nijaké,ale po dobu co jsem ho měla v péči tak žilo a drželo si váhu (asi půl rok,což je u této diagnózy také skvělé). Léčila jsem podle postupu,jehož autorem je MVDr.Jekl. Takže to samé,co většina ostatních. Jen napíšu,že léčba Vigantol 1x14dni je už snížená dávka,začínat se musí na vyšší (schválně to už více nebudu rozvádět,aby majitele jen negooglili a vyhledali odbornou radu svého veterináře, protože jak píšou lidé níže, Vigantol lze snadno předávkovat, a také je třeba v průběhu léčby morčátko odborně sledovat, kontrolovat zuby -kukatkem ☺️, upravovat dávkování léčiv a pod).
Co se tedy týče prognózy,tak je to nevyzpytatelné. Už to není beznadějné, ale záleží na jednotlivém morčátkům,jak zareaguje. Možnosti viz výše. Samozřejmě možné je i to,že to morče nezvládne,ale to se stát může kdykoliv,to je jasné. Řekla bych ale,že od diagnózy neléčitelné ho onemocnění jsme se posunuli,zásluhou MVDr. Jelly a Hauptmanna (kolegové), na úplně jinou úroveň a prognózu.
- - - - -
Je mi moc líto všech morcatek v minulosti, kdy se v podstatě jen tlumili bolesti a nebo rovnou morče uspalo. Bohužel to bylo to nejlepší,co se v té době dalo vůbec dělat,aby morče zbytečně netrpělo. Tolik tedy ke spoustě negativních věcí a zkušeností,které o osteodystrofii najdete na internetu. Valná většina těchto morčat nemelo novou léčbu,protože se prostě ještě neznala,nebo ji neznal daný veterinář. Proto je myslím dobré sdílet zkušenosti a hlavně jít ke specialistovi na drobné savce,který bude mít o novinkách přehled,nebo se rád poučí.
15.1.2019 11:36Bart
Jezzabell - máme to s těmi obříky podobné, také nemám pocit, že jsou tlustí. Akorát jsi mě teď znejistěla tím chrochtáním, protože náš dvouletý Nico také občas při jídle chrochtá... To mě nenapadlo, že by to mohlo být tloušťkou, spíš jsem měla vždycky strach, jestli není nějak nachlazený. Ale protože se to objevuje jen někdy a ani ne po celý den, tak je to možná tím tukem :-) Jen chci říct, že náš Samuel měl největší váhu 1574g a teď, co přes prázdniny a další 2 měsíce zhubnul přes 400g, jsme rádi, že jsme to zastavili na +- 1120g. Jiné morče by s touto váhu možná bylo tlusté, ale naše je jen kost a kůže (+ dlouhá srst). Zadek úplně kostnatý!!! Byly mu už 4 roky, že by přibral, to už asi nehrozí. Ale je fakt, že když zhubnul, začal být mnohem více aktivní, což si odporuje s tím věkem. Před tím jen chrněl a teď na stará kolena tady lítá a ječí. Nicovi byly 2 roky teď před Vánocemi a jeho váha je 1451g. Je to fakt kus morčete, protože tu velikost ještě umocňují dlouhé, husté a silné chlupy. A ta srst určitě taky něco váží. Tak až příště pojedeme na veterinu, zeptám se na to chrochtání. Zatím nám nikdy neřekli, že jsou morčata tlustá... Myslím, že je to o konstituci, tak jako u člověka.
15.1.2019 12:05Jezzabell
Kytička: na dietě u nás znamenalo a to bylo na radi vet., ubrat zeleninu, nechat na seně a vynechat granule (postupem stačilo jen snížit příjem granulek). Na úplném drastickém scénáři to nebylo dle rady doktora nutné
Bart: 1574g?? Tykrááso, to je už letopočet a ne váha :))! Ale chápu, jsme na tom doma podobně, máme kluky od malinka dobře živené kvalitní stravou všeho druhu, co jen mohou a pak jsou "obříci" figurou. Největší váhu měl Wolfík, do své smrti si držel 1.505g a víc se mi s nikým nepovedlo.
U Marselluse jsem sledovala, jestli není nastydlý taky, dokonce jsem se bála, jestli nemá něco v čumáku a tak. Valeš ho tehdy prohlížel podrobně a že prý ten tuk tlačí na plíce a může chrochtat :).
Tak jsem snížila zeleninu na čtvrtinový podíl opět 2x denně a nechala ho na neomezeném seně, s cca lžičkou granulí na den. A přestal.
eMík byl do nedavna dva roky sám v kleci, tak jsem ho nemusela oddělovat. Ale třeba u Vall-íka, který je doma za popelnici (vymete co zbyde, i kdyby to bylo v jiné misce počůrané kolegou), tam ho neodděluju od Julese. Drží "basu" s kámošem:). Ono to parťákovi prospěje. Vall-ík by naopak velmi těžce nesl, kdyby k Julesovi nemohl, i kdyby byli jen odděleni mříží. Viděla jsem ho, jak ho to vzalo, když byl Julísek jen třičtvrtě dne na veterině na operaci (zákroku v narkoze) a musel tam být od rána do večera. Vall-ík tady nejdřív běhal, hledal ho a volal ho. Ono to bylo zrovna po tom smutném období, kdy jsem musela nechat uspat tři jeho kamarády..Tak tady odpoledne už jen zařezaně seděl a ničeho se ani nedotkl. Myslel si, že je asi po něm. A když jsem ho přinesla, dala ho k němu do čistého výběhu, doktor to schválil, byl jen zašitej na boku po vyndání abscesu a ještě zblblej z narkozy, Vall-ík se k němu tiskl, oblizoval ho a mazlil se s ním, až mi tekly slzy radosti;)!
Takže když dietu-celá dvojka. On se ten druhý se svými cca 1.370g v průměru nezblázní;).
15.1.2019 20:07Jezzabell
Bart: Ani mi nemluv o zpívání u morčete! Marsellus je jedinej, kdo doma zpívá a obvykle vždy kolem půl třetí až třetí ráno. Začne potichounku a nasazuje, až je to celkem vysokej trilkovací zvuk.
Když odešel Wolfík, den nato, ale na minutu přesně!! začal zpívat abylo mu jedno, že je dopoledne. Zamrazilo mě. Kluci byli jak ztuhlí, nikdo se ani nehnul a on jel a zpíval!
Od té doby zpíval dvakrát. A pokaždý z toho nemám dobrej pocit. Jen nevím, co to je.
Někde jsem četla, že je to varování ostatních, což mi nepříjde. Jinde, že ze stresu, ale teď tam má mimino a je s ním spokojenenj. Ale od té "Wolfí události" mu už říkám "duchařské morče"! On když začne, je tak jakoby pohledem mimo.
Ptala jsem se na to veterináře, i jsem mu to přinesla nahrané na mobilu, aby mi to věřil! Že prý to je jeden případ z tisíce a že sám neví..
15.1.2019 23:10Nonyna
Kytička: Moc děkuju, popřemýšlím o tom propojení klecí...je to zajímavé, ale budu se bát říznout:-)
Koukám, jaká jsi pěstitelka. Já jsem letos ještě nezasela....naši to stejně hned spasou, mám jich 10, jde to rychle.
Lidi, z toho morčecího zpívání mi běhá mráz po zádech, já jsem to ještě nikdy neslyšela.
Zprávy z lazaretu: Roze jsem dnes nakoupila samé laskominy. Balík listového špenátu, fenykl, petrželku v květináči(jsem zvědavá, jak dlouho doma vydrží), papriku, petržel, římský salát. Volala jsem naší vet, ale ke konzultaci s MVDr. Jeklem se zatím nedostala, byla sama zdravotně indisponovaná, slíbila, že tam dnes odpoledne zavolá, tak snad se zítra dozvím více. UVB žárovkou svítíme po 3/4hodině , dávám C-vit a lék na bolest a dnes dostala 1 kapku toho vigantolu(rozmíchaného ve vodě). Našla jsem z podzimu sušené šípky, tak si jeden ožužlala. Škoda, že mi došla sušená kopřiva, tam je taky hodně vápníku.
15.1.2019 23:16Kytička
S tím zpíváním jste mi to snad přivolaly. Karamelka nám tu tedˇ během půl hodiny zpívala už potřetí :-(. Předpokládám, že to není všechno. Co jsem vypozorovala, tak zpívala budˇ když byl úplněk, nebo když jsou naše děti nemocné. Ted marodí dcera a právě jsem si říkala, že snad K. nebude zpívat, a ono jo. Jednou také zpívala, když se dcera večer hodně bála, i při spánku byla neklidná a i manžel se furt vrtěl ze spaní. Já jsem docela dost citlivá na energie okolo sebe a tu noc jsem se tam fakt necítila moc dobře. Myslím, že morčátka, alespon některá, jsou také dost senzitivní a vnímají jak stresy, tak strachy a negativní energie a upozornují na ně tím zpíváním. Je to trochu ezo, a chápu, že pro někoho úsměvné a nevěří tomu. Ale řekla bych, že je to tak. Ted´ zpívá po čtvrté :-(.
16.1.2019 07:22Jezzabell
Bat, Kytička: k neuvěření, ale od tří do půl pátý mi eMík začal zpívat! Vzbudil mě, když už "jel na plné kule"! Aůe vypozorovala jsem jednu věc:
aspoň u mě jsem si toho všimla, že když má v kleci novou věc, obvykle velkou. Nemusí ani smrdět od jinejch, stačí úplně nová, tak začne takhle (snad stresově) zpívat. Teď tam měl velkej proutěnej tunel. Napadlo mě ho dát ho po hodině a půl nebo jak dlouho to bylo s jeho pauzama, pryč. Sousedi mě musej podezřívat, že tu mám papouška!! A eMík fakt přestal zpívat! Nebo byl už vyfluslej sám!
Veronika5: Mně spíš upozorňuje na okolí. Taky jsem se bála, co mu je a byla jsem u Valeše, abych něco nezanedbala, jestli to není bolestí, nenaříká, že mu něco je. Protože to jsou zvuky, které mi k morčeti tak nějak nepasujou..Jak papoušek nebo racek..Prej mu nic v našem případě není. Tak snad ťukyťuk! fakt ne.
Ale přestal jak jsem tunel vyndala;) Už jsem z něj byla na mrtvici! Teď se futruje římanem a bílou paprikou;)
16.1.2019 07:55Kytička
Jezzabell. Ty jo. No, u nás zpívala celkem 6 krát, nejpozději před půlnocí, pak už byl klid. Většinou to bývá k ránu mezi 2. a 5. hodinou. Jak píšeš s tou novou věcí, než jsem šla spát, uvědomila jsem si, že jim dcera v kleci přendala tu pergolku doprostřed. Ještě jsem jí říkala, že je to tak divný, že na to nejsou zvyklé ale nechala jsem jí, aby se necítila nedoceněná :-), ale v noci jsem na to myslela, ale nakonec jsem to tak nechala. No vidíš, takže nás to napadlo obě, možná na tom něco bude. Dnes to přendám. Ale je fakt, že předtím jsem si něčeho takového nevšimla.
16.1.2019 10:30Kytička
Nonyna, 10 morčátek, téda, to už je pěkné stádečko :-). Mne by zase zajímalo, jak je máš rozdělené. Ti samci, kteří už byli u samice, máš je spolu v jedné ubikaci a jsou v pohodě, nebo jsou každý zvláštˇ? Co jsem mluvila s nějakými chovatelemi, tak že je mají normálně spolu po dvojicích a v pohodě. Ale často čtu, že se už nesnesou.
Ty vany od klecí se ani řezat nemusí, když je dáš k sobě, stačí přes ty okraje dát mostík, ze začátku jsem to tak měla. A mříž od menší klece také není řezaná, nahoře je to jen "vyháklé" a odebrané, stejně jako vršek - otevírání. Já tedˇ plánuji něco úplně jiného, tyhle klece budu mít jen jako náhradní. Ale ještě si nějaký čas musím počkat.
- - - - -
Jezzabell, jak jsi včera psala o té dietě, že jsi ubrala zeleninu a nedávala granulky. Chtěla jsem se zeptat, koilk toho do té doby dostávali a kolik toho dáváš tedˇ? Já dávám granulek fakt málo, asi tak 10 granulek denně, někdy obden (Versele laga - jsou docela velké). Dáváme jim je rovnou do čumáčku, v rámci hraní :-). A zeleniny jsem četla, někde 100 až 200g, někde 150 až 200g denně. Já dávám těch 120g, i tak mi to přijde docela velké množství, když dám víc, už jedí mínˇ sena a to nechci. Ale podle informací je to málo.
16.1.2019 11:10Nonyna
Kytička: Rozdělené je máme různě, dle toho, jak to vyžadovala situace. Všichni bydlí v jedné místnosti, takže se slyší a jsou v kontaktu. Chovní samci, kteří už byli se samičkou máme 2 a ti jsou každý ve své kleci, jinak by se zabili. Pokousali se mi venku přes mříž výběhu, takže opravdu by spolu být nemohli. Pak máme tři samečky, náš neprodaný odchov(2 čoko-bráškové a zrzounek jedináček z jiného vrhu), kteří bydlí ve dvou spojených klecích(proto mě zajímalo tvoje propojení do L, dobře že se nemusí nic řezat?:-) Těm třem samečkům je kolem 5 měsíců, čekám, co s nimi udělá puberta,ale zatím se k sobě chovají moc hezky; to, že na sebe občas naskakují a ujasňují si tím pozice ve skupině, je v pohodě.
Samičky máme po dvou. Rozinka, ta nemocná saténka bydlí samostatně, společnost ostatních jí ted vadí.
S tou zeleninou mám stejný názor. 200g je opravdu hodně, i když to je rozdělené do 2 krmných dávek(ráno a večer) Dávám také méně(aby žrali dostatek sena), ale myslím si, že máme opravdu širokou škálu té zeleniny.
16.1.2019 11:53Jezzabell
Kytička: Tyjo, já to neodměřuju na počet granulí, prostě jsem nabrala dvě kávové lžičky..Jinak dostávají tak dvě misky denně:) Malé rohové misky. Obvykle to vymetou, někdy trochu zbyde. Ale do rána je to obvykle fuč. Nemám možnost trávy za poslední rok a nemám možnost pustit je někde venku. Takže popeloviny a minerály co by mohli mít z ozobávání tam mají jen z granulí.
Kluci mají u nás pohyb. Buď výběh doma nebo ffakt velké klece, kde běhají po dvou. Takže nesedí jak pecky a netloustnou z nedostatku pohybu.
Zeleninu dávám ráno misku, večer na jehly zavěsím do klecí. Viz. Chlupatý jídelníček v mých albech.
Vyhýbám se nadýmavé zelenině a nadbytku natí. Kluci jsou velcí od malinka, a jen dva mi zahaprují občas s váhou. eMík a Vall-ík. Jinak si ostatní drží svou váhu.
Já to neměřím, seno mají neomezeně a upřímně nepříjde mi, že by ho spořádali míň. V osmi mám velkej bramborovej pytel na 14dní až 3týdny (max.) při tomhle "provozu". Teď ho dali přes Vánoce za 17dní:))!
Bart: Aha, tak má asi svůj osobitý zpěv. U nás to zní jako trilkování papouška nebo vzdáleného racka nad pobřežím;). Fakt divnej zvuk..A když ho u toho pozoruju, tak doslova otvírá tlamku a jako by mluvil. Obvykle si stoupne tak, že má přední o něco lehce opřené (o papuč aspoň). A nehýbe se u toho. Jednou u toho ležel v papuči, ale než najel na vyšší tóny. Jak se do toho opřel, už stál a opíral se o papuč. Asi to chce sílu se do toho opřít. Je to neuvěřitelnej ječák. A mrazí z toho, fakt.
Tak snad se z toho všeho dostal a teď jen žvatlá (nebo zpívá a nemá naladíno;) ), hlavně ať je zdravej! Rozhozené trávení je taky na nic, už jsem to párkrát měla po atb u víc kluků a bylo to taky o zkoušení kašiček všeho druhu, než do nich šlo něco nacpat.
Obvykle buď tahali za stříkačku, že se o ní přetahovali dobrovolně, nebo to byl naprostý nezájem a apatie a pak jsem musela nastoupit s neúprostností a holt to do nich dostat.
Už jsme to tu psaly s Tygrinkou, ale sranda je, že jakákoliv dokrmovací kaše když zbyde, jede nejvíc těm zdravejm:))! Dávám jim to, abych to nevyhodila;).
16.1.2019 13:12Bart
Jezzabell - to "řvaní" nesouvisí se zpíváním. Zpíval tak jak píšeš trilkováním, ale to už jsou 2 roky, když byl problém s jeho bráškou. Potom nic moc za zvuky nevydával, i když jsme mu pořídili hned po smrti brášky parťáka. Občas nějaké to vrčení - vrtulníkování (jak ty říkáš traktůrkování), zapískání, ale jinak nic moc povídání. Ale právě teď, co prodělal v létě ty 2 operace a my ho několikrát za den brali do ruky kvůli medikaci a krmení, tak se nějak strašně rozpovídal. Navíc jak jsem psala, začal být cekově aktivnější, tak že teď prostě všechno doprovází tím svým "řevem". Upozorňuje, že jde tam a pak zas tam, že zrovna vylézá nebo zalézá do spacáku... Nejvíc řve, když mu Nico bere jídlo - ale to je normální, jenomže je to právě stejný řev, jako když si i jen tak povídá. Jinak zbytky dokrmocací kaše u nás taky dojíždí ten zdravý.
Na to rozhozené trávení mi tu právě doporučili vysadit Biolapis a celkově tak nějak tu medikaci změnit. Tak jsem to udělala i s tím dokrmováním a hele, ono to zafungovalo. Ty granule Trovet v sobě mají mít taky probiotika. No zatím je to dobrý, ale říkám si, na jak dlouho, co si zas kdy vymyslí. Od toho června to bylo pořád něco - broušení stoliček, absces pod krkem, hubnutí a rozhozené trávení, přerostlé přední zuby (mimochodem je brousili bruskou - kotoučem - bez uspání. Strašně dlouho si s tím doktorka hrála, aby to bylo všechno do správného úhlu, ani málo ani moc. My jen zírali s vykulenýma očima a ještě jsme ho u toho museli držet). No tak doufám, že tento rok bude, co se týká zdraví, mnohem lepší - u nás všech, jak u zvířat, tak u lidí.
16.1.2019 14:36Kájka
Tak u nás, když se ozývá z klece hlasitý nářek, tak je to jasné -Ríša sebral Vildovi kousek žrádla (on mi klidně vyrve kousek mrkve apod. z tlamičky) a V. jen naříká, niíkdy po něm neožene, nehoní ho, jen smutně kouká... Když je někdo u toho, tak občas i zasáhneme, ale spíš jenom tak, že dáme V. náhradu (kousek další zeleniny nebo granulky). Když on si, dobrák, tak mladšího parťáka naučil, že když ten byl malej, tak mu to jídlo vyloženě nechával, nechal si vše líbit.
No jo -za dobrotu, na žebrotu... ,-)
- - - - -
No, a pak není divu, že R. (mladší) víc váží ,-)
Zkrátka -i mezi morčaty vládne zákon džungle.
16.1.2019 17:26Kytička
Jezzabell, no my je taky přesně nepočítáme :-), ale máme to jako srandu. Holky stojí okolo, natahují čumáčky a dostává jedna, druhá, třetí, čtvrtá a pořád dokola, atˇ je to spravedlivé :-). Kdybychom je nasypali do misek, tak jak jsou všechny spolu, ty starší by jim to snědly, jelikož jsou to rychložroutky :-). A s trávou to letos nevím jak bude. Tam kde jsem ji loni trhla, se letos staví. Asi budu muset každé ráno vyrazit k lesu, už se vidím... :-) Na naší zahradě toho moc není, navíc loni v těch vedrech jsme měli trávník žlutý.
18.1.2019 18:55Veronika5
Molík: Podle mě to je jen ztvrdlá kůže. Zkusila bych to promáznout a co překáží, opatrně odstřihnout. Otlaky vypadají jinak.
Jak se tu nedávno řešil vitamín C, pár dní pozoruju u Koblížka mírné kulhání, spíš mi ve výběhu hopkuje, a sníženou aktivitu. Začala jsem tedy přidávat nadrcený vitamín C - tabletku. Počkám pár dní, jestli se to zlepší, pokud ne, půjdeme asi na veterinu. Kulhání jsem si totiž všimla v den, kdy jsem mu ostříhala drápky, a může to mít tedy souvislost. Mate mě, že jsem podle mě určitě nezastřihla, má světlé drápy a žádné zranění nevidím....
- - - - -
No a jak se tu v poslední době řešila taky osteodystrofie, tak mám brouka v hlavě. Morčáci mají totiž oba SG...
18.1.2019 22:23Nonyna
Ehrena: koukala jsem doma, máš pravdu, inzulínka je 1 ml. Psala jsem předtím z práce, tak jsem se nemohla hned podívat. No, tak to toho vypije opravdu zoufale málo:-( Musím tedy říct, že nám morčata obecně moc nepijou. Dáváme dost zeleniny, ale stejně se mi to zdá málo. Roza strašně málo žere, zhoršilo se to po podání toho Vigantolu nebo to mohla být shoda okolností, nevím. V pondělí stejně musím pro léky na bolest na vet, tak ji asi vezmu s sebou. Hubne, dnes měla už 805g, začínali jsme na 870g. Na ohmat vyhublá ještě není, ona je takové drobnější konstrukce a moje morčátka jsou všechna docela vypasená, ale stejně už se mi to přestává líbit.
18.1.2019 22:56Ehrena
Nonyna, neplaš se zatím předčasně, u nás se to střídalo, lepší a horší období, u vás to může být taky, a nebo se to časem může zlepšit docela, jak psala Noemi.
Moc bych vám to přála.
- - - - -
Duchna, kdybych někde viděla, dám vědět, ale jak už jsem psala, přijde mi, že těch aguti morčat je teď zoufale málo, spíš když už, tak stříbrných, ty jsou teď asi víc v módě.
19.1.2019 23:11Veronika5
Tak my musíme v pondělí na veterinu. Koblížek se hrozně špatně pohybuje, jako by měl něco se zadníma nohama. Když skáče z patýrka, je to, jako když spadne šutr. A místo aby normálně chodil, tak hopkuje. Přidala jsem mu vitamín C, dneska jsem mu dala celou 100 mg tabletku, pro případ, že by měl nedostatek Céčka. Ale teda nemyslím si, že by mohl mít takovou avitaminózu, že by mu z toho zatuhly klouby. Výživu mají dobrou a denně každý zhruba čajovou lžičku granulí Berkel. Parťák je v pohodě, tomu nechybí nic. Není to jako u Nonyny, že by odpočíval se zvednutýma nohama, ale z nějakého důvodu jakoby pořádně nemohl na zadní nožky. Žere dobře. Ach jo.
- - - - -
Prohmatávala jsem ho opakovaně, nenašla jsem žádné bolestivé nebo oteklé místo, nic. Drápky jsou taky v pořádku. Je to divný.
21.1.2019 14:07Veronika5
Zbyněk: Já to nepoznám. On marod je celkově o dost mohutnější. Jinak zaregistrovala jsem, že bys šel raději jinam než na Eriku, ale jsou mrazy, já na Eriku sjedu autobusem pár stanic a jsme tam. Nechci aby mi cestou ještě nastydl. Taky přemýšlím, jestli vzít oba, nebo jenom maroda. Aby si parťák potom v kleci moc nevyskakoval, on má k tomu sklon. A taky často na veterině chtějí vidět i spolubydlícího, jak vypadá on. Tak radši oba?
A nateklé klouby by svědčily o čem?
Podávám vitamín C, včera se mi zdál myšák veselejší, teď zase trochu smutnější. Je vidět, že se mu obtížně pohybuje zadníma, a když leží, vytáčí jednu nožičku jakoby do strany (aby si na ní neležel). Jako má ji položenou na zemi, ale stranou, ne pod tělem.
21.1.2019 20:14Zbyněk
Veronika5: já mám v Kralupech veterinu za barákem, ale když jde o život, jedu na Hůrku, nebo k Valešovi. Kasanová mi loni zabila samičku při císaři, což mi vcelku shodně potvrdili jak nemorčecí doktor v Ktalupech, tak morčecí lékaři na Hůrce. Základem úspěchu kastrace samičky je nesahat na střeva!! Když děláš císaře a ještě k tomu rveš vaječníky bříškem přes střeva, je vymalováno - černou tapetou s lebkami. Intuice - u Bublinky jsem nějak věděl, že mateřství by bylo obrovským problémem. Při kastraci mi pak Lietavcová potvrdila, že děloha byla hodně špatná a březost by byla tragická. Nedá se to vysvětlit, ale já prostě občas vím jasně, co je problém. Ke Kasanové jsem poslal někoho ze zdejší diskuse se samičkou s abscessem na krku. Pravda, abscess v oblasti štítné žlázy není nic jednoduchého. Když to pak po ní zachraňoval Valeš na H-Vetu, pouze se s chladným výrazem v očích zeptal " kdo to dělal?". Co dodat? Raději nic.
21.1.2019 22:17Veronika5
Zbyněk: No tak to jsou přesvědčivé argumenty, ještě to uvážím. Díky!!!
- - - - -
Zbyňku, tak jsem se objednala na pátek na Hůrku k Lietavcové. Do toho pátku to budu ještě pozorovat, uvidím, jestli nezabere ten vit. C. Bude to dlooouho metrem, tam je teplo, pak asi autobusem. Trochu to tam znám, tak to snad najdu rychle, a pořádně se na to zabalíme.
Teda naše zvířata zásadně marodí když je pořádně pod nulou, nebo taky na Boží hod (muselo jedno morče na akutbí operaci), no a na Pondělí velikonoční papouch, to jsme si zvali veterinářku domů, protože nosit někam papoucha to je pro něj na smrt. (Denně ho chytat a dávat mu atb bylo na smrt pro nás :)).
22.1.2019 07:46Zbyněk
Ehrena: tady jí neudělala. Zeptala se mě, jestli má i kastrovat a doporučila mi to, ok. Když jsem si pak mrtvou samičku odvážel, měla jizvičku jenom dole. Já chápu, že v neděli večer se jí nechtělo dělat další dva řezy navíc, ale tak to má říci! Sekyrová na Hůrce mi to řekla jasně - když samička dva dny nebobkuje, protože jí mimina tlačí na střevo, tak už toto je kritický problém (celý víkend jsem sháněl chirurga). A když se k tomu ještě berou vaječníky spodem, tak je téměř zaručené, jak to dopadne. Cca stejně mi to řekl i zcela nemorčecí doktor v Kralupech. Děloha se měla zašít a nesahat na střeva, nechat kastraci až po regeneraci samičky. O abscessu už jsem psal. V létě jsem tam byl s Adélkou, zánět močáku prý neměla. Nezdálo se mi to, stěžovala si, za dva dny jsem jel na H-Vet, zánět byl silný a rozjetý. Popisuji pouze své zkušenosti. V nouzi nejvyšší bych za ní jel, pokud by nebyl nikdo jiný. Minulý týden mi Lietavcová kastrovala třetí samičku. Vůbec žádný problém, operace na počkání, samička po zbytek dne polehávala, bolelo jí to, druhý den jsem do odpoledne krmil RC, pak se otřepala a začala zase nakrývat holky:) Bylo mi řečeno, že kastrace samičky je jenom standardní zákrok, pokud se udělá správně. Tedy za mě Hůrka a pak H-Vet, jako třetí vetcentrum Stodůlky, ale Boštička je také jenom jeden, zatímco na Hůrce mají tři výborné doktorky.
- - - - -
Jinak dobří jsou prý ještě na Zelené Lišce u Budějárny, ale jenom jsem to zaslechl.
22.1.2019 12:06Nonyna
Jezzabell: dík za tip na budnik, to se hodí. Naštěstí máme auto a na vet to je autem cca 10 min.
Rozinka včera jakoby ožila. Aktivně načuhovala, když jsem všem nesla zeleninu a s chutí žrala. Předchozí dny byla taková apatická. Začala jsem jí dávat tympasol proti plynatosti, na zažívání, jak se skoro nepohybuje, tak to střevům vadí. Ráno měla 841g, to znamená, že zase nabírá zpět, co ztratila v předchozích dnech, tak jsem zatím s dokrmováním nezačala. Příští týden bych se s ní chtěla vypravit na kontrolu, sice to není ještě měsíc, ale chtěla bych, aby jí zkontrolovali z krve, jak je na tom s vápníkem a fosforem, když jí žádný vápník-lék nedávám, má jen ze stravy.
22.1.2019 23:22Noemi
Zbyněk: Samice má říji do 24h po porodu, a potom normálně v tom intervalu co říji mívá... Ale tím,že mají všechny samice říji porodem synchronizování,tak prostě další přijde až za ty zhruba dva a půl až tři týdny. Jestli tvá kamarádka zachytí 100% všechny porody včetně nočních,samečka na 24h oddělí a pak ho zas vrátí zpátky a odenda ho poté,než má samička opakovaně říji,kloubouk dolů,takové práce.. Ale přijde mi to zbytečné. On samec samici nahání i mimo to,když má říji,a samici s mláďaty bych spíš nechala v klidu a odpočinout. Stejně tak vysokobřezí,která je často ráda,že se doplazí k misce s krmením. Nicméně laktace samozřejmě nebrání říji (ani u lidí, u krav a nepřekvapivě ani u morčat)!
23.1.2019 10:11Zbyněk
Noemi: díky za vysvětlení! Kamarádka je v invalidním a svoje morčátka má ve svém pokoji, takže jsou pod kontrolou, my pracující třída jsme na tom hůře:) Protestujícího a pečujícího samečka oddělí poté, co odbalí, olíže a osuší mladé a samička zlikviduje placenty. Jedná se ale o mimořádně pohodového klučinu, zbytek jejích chlapů jsou normální a tedy zajímají se permanentně pouze o tu jednu tělesnou dutinu svého nebohého protějšku:)
Já jsem dneska ráno přesvědčoval samičku v šedesátém šestém dni březosti, že jí z té klece vyndám, ale kdepak, odstrčila mi ruku a křepce vyskočila do výběhu:) Nicméně jsem jí od odchodu z domova neviděl na kameře, tak snad je všechno v pořádku. Zatím jsem měl doma samé akrobatky, přičemž jedna tajila březost téměř až do porodu a tvářila se, jakože se jí to vůnec netýká:)
Ano, měl jsem známlu, u které "říji" nezabránilo ani šestinedělí a zapadla hned první týden po příchodu z porodnice. Příroda si občas dělá, co jí napadne.
25.1.2019 11:58Kytička
Nonyna, děkuji, těšíme se na ně všichni moc, dokonce i manžel vyměkl. :-) Z azylu, nebo zachráněné morčátko jsem si přála vzít už dlouho, ale až doted´to nikdy nevyšlo. Tak se jim budeme snažit dát pěkný domov. Jsou to miminka narozená v azylu - maminka se dostala do azylu již nakrytá.
- - - - -
A chci se zeptat, co si myslíte o vojtěškových granulkách? Je to pro morčata vhodné - nevhodné - dá jim to něco, nebo jen jako pamlsek, sem tam trošku přidat? Nebo je to úplně na nic :-). Já jen, že ted´ budu dělat objednávku u Kvídery a všimla jsem si, že je tam mají.
- - - - -
Reny, Zbyněk, pošlete další fotky, nemůžeme se dočkat!!! :-)))
26.1.2019 09:54Nonyna
Kytička: nevím, jaké přesně máš na mysli vojtěškové granule, ale obecně: vojtěškové granule bych klidně dávala normálně mladým miminům a březím samičkám, ostatním v menším množství nebo jako pamlsky. Vojtěška obsahuje dost vápníku, což se rostoucím miminům a březím samičkám rozhodně hodí;-) My granule dáváme jen doplňkově, krmím je jimi přes klec(ale oni jich teda každý hrst sežerou) a ještě je dáváme ve větším našim třem pubošům - klučíkům, oni jsou hrozně žraví:-)
- - - - -
Veronika5: tak snad to nebude nic vážného. Nedělali mu rozbor krve? Jestli mu třeba nechybí vápník? Zkusila bych mu dát něco bohatého na vápník....mám to ted načtený kvůli Roze...třeba čínské zelí(ne pekingské), rukolu, petrželku, římský salát(ten má výborně vyvážený poměr vápníku a fosforu a tudíž se dobře vstřebává), vojtěšku(prodávají sušenou lisovanou v takových kostkách, bacha na vojtěškové kroužky, v těch bývají hnusy jako masokostní moučka, je potřeba si přečíst složení) Nebo zkusit posvítit UVB žárovkou. Oni ted obecně mají málo Déčka(jako my lidi), když se nechodí ven na sluníčko, je pořád tma, organizmu se to nelíbí)
- - - - -
Kytička: Ještě gratuluji ke králíčkovi! Jste blázni, jako my...takhle jsme si neplánovaně přivezli z výstavy v Lysé n.L. morčinu - čokoládku. Tak to znám:-)) At vám kluk dělá radost!
- - - - -
Ehrena: každý to nemá jako my...já mám zase chlapa pocházejícího ze statku, který má ke zvířatům sice velmi kladný vztah. Pomáhá mi s nimi(vynášet spodky klecí s hoblinama na kompost, je to těžký), ale nechápe, jak za morče můžu nechat na veterině 2000, to by nedal prý ani za kozu. Snažila jsem se mu to vysvětlit, ale má to prostě v hlavě jinak. Naučil se respektovat, jak to mám já, i když má někdy řeči...
26.1.2019 10:07Veronika5
Nonyna: rozbor krve je snad to jediné, to mu nedělali. Máme zatím cca na týden Loxikom, k tomu ten preparát na klouby. a za týden se máme ozvat. S tím, že musí být lepší nebo aspoň stejný, pokud by se horšil, musíme přijet.
A s králíčkem - myslím, že jsme udělali dobře. Vypadá to, že bude pohodář a bude moci být v podstatě na volno, protože stejně z koberce dolů nejde, špatně se mu tam chodí. Tak má tu kruhovou ubikaci jako "noru" a má ji otevřenou, a chodí si na ten velký koberec, kdy se mu chce. Ono se nám už nashromáždilo tolik morčecího vybavení, které vlastně nepotřebujem, že na králíčka nemusíme dokupovat vůbec nic :). Byl to takový impuls - vidíš zvířátko s moc milou povahou které hledá páníčka, a rozhodneš se dát mu domov. Zatím se mi zdá, že jsme udělali skvěle, a že se mu u nás bude líbit.
26.1.2019 16:45Veronika5
Zbyňku, dávám 0.4 ml, váhu měl včera asi 1200 gramů, a bylo nám s úsměvem řečeno, že jako dobrý, ale víc přibírat už ani nemusel :). Jinak já po tom Loxicomu nepozoruju žádný rozdíl - spíš bych se přikláněla k tomu, že bolestí to nebude.... Ještě jdu za chvilku při čištění vymontovat ty patýrka, jak psala Tygrinka, jestli mu neudělá dobře když nebude odnikud skákat. Je fakt, že jak nemám podestýlku, tak je to vysoko. S tím RC je to tedy úsměvné, no ale už jsme ho koupili, tak ho budeme dávat, neuškodí :).
26.1.2019 17:54Veronika5
Zbyněk, Tygrinka: Já mám to dávkování od Lietavcové nastaveno takhle, a mám odměřeno v injekční stříkačce. Když mu dám víc, nevyzbyde nám...
Patýrka jsem dneska vymontovala, uznávám, že mohl třeba špatně skočit... Podestýlku nemám, mám na dně klece koupelnovou podložku a na tom 2x vrstvu flísu - na pacičky na běhání OK, ale úplně souhlasím že na skákání z patýrek to být nemusí... Nemáme tyhle patra dlouho, je opravdu možné, že jsem to neodhadla a že se poranil. Tak od teď už žádné skákání, a snad se mu to zpraví!
- - - - -
Zbyňku, ti jsou nádherní! Už mi tam nejde dát další pětihvězdičkové hodnocení, ale můžeš si ho tam představovat :).
26.1.2019 19:47Kytička
Nonyna, králíčka má Veronika5, to ses ale asi jen přepsala :-)
A tobě i Tygřinka díky za radu ohledně granulí. Tyhle granule jsou asi prostě jen lisovaná vojtěška, nic jiného. Chtěla jsem to jen jako pamlsek, normálně dávám a budu dál dávat kvalitní VL. Také krmíme přímo do čumáčku, lezou po nás při tom ve výběhu, sedíme tam s nimi. To máme místo mazlení :-) .
Veronika, my mámě tyhle patra také, lezou na ně přes ten delší tunel, je to vidět v mých albech. Jen né v tom prvním. Mají to jako "mezipatro" - přestup, právě aby to neměly tak vysoko, ale občas mi na to pr.í :-) a skáčou rovnou. U tady těch pater je blbé, že se nedají dát níž, protože se dají upevnit až nad tu vanu a ta pokud je vysoká - hluboká, tak je to dost vysoko.
27.1.2019 10:57Tygrinka
Veronika5: Tak morčáci umějí skákat po výškách, ale u tebe se možná sešlo víc věcí - vyšší vana, kluzký povrch (rohy jsou z plastu, že), na tom ještě spacák, dole žádná podestýlka, možná nějaké hadry, které také mohou podklouznout, vyšší váha morčete, leknutí, uklouznutí a už se to veze a nabaluje na sebe.
Kdysi se bývalý Myšínek plašan čehosi lekl, obíhal domek a někde v zatáčce o něco zavadil a vykloubil si prstík na zadní tlapce. Já viděla až výsledek, věděla jsem, že má tendenci se schovávat za domek, ale ublížil si i na zemi. S prstíkem se nic dělat nedalo, měl ho pak trochu vyvrácený. Takže člověk nikdy neví, co se kdy kde stane, i když si myslí, že je vše bezpečné. A nikdy předtím ani potom už se podobné zranění u morčat neopakovalo, prostě blbá náhoda...
30.1.2019 18:14Zbyněk
BB: už jsem tam nechal desítky tisíc:) Močáky, kastrace, UZ atd. Samička má predispozice, měla dvě operace močáku po třech měsících, ta druhá už šla špatně, měchýř byl přirostlý ke svalu, Dr. Mináriková to dělala v sobotu o svém volnu a sama říkala, že třetí už nedá, není kam řezat, je to maličké a dvě jizvy jsou tak akorát. Dělá se znovu kamínek, ale kroutíme nad tím všichni hlavou, je na jednom místě a ani tlak na močák ho nepřemístí, v pátek měl 2,5 mm a vypadá to na RTG, jako by byl spíš zvenku, což je blbost. Asi kalcifikuje steh. Čína nepomohla, nebo možná ano, stejně tak dávám od operace Rowatinex a tvoří se to. Zatím si ale nestěžuje, Boflox měla tři týdny a Sumetrolim měsíc. V pátek půjdeme znovu na RTG a bojím se, co tam uvidím. Potřeboval bych jí toh zbavit bez operace.
31.1.2019 16:52BB
Strašně špatně se mi na to vzpomíná, i když už je to skoro dva roky.... věříš Ehren? Prdelce byl zhruba rok, když se projevily první příznaky-v té době jsem o té nemoci neměla ani ponětí.... Byla od mala taková drobná..... o nemoci jsem se dozvěděla právě až od dr.Minárikové v 9/2016....a už poprvé brousila stoličky, a pak každý měsíc.... A tenkrát mi právě řekla, že v Brně zkouší nový lék-Vigantol, a jestli to nechceme taky zkusit........Hned mi řekla, co ta hnusná nemoc obnáší a že nejde vyléčit.....no nasadila Vigantol,a na bolest Loxicom.... a Prdelka se začala zlepšovat, a přibírat na váze.... Radost obrovská!! to trvalo zhruba do 4-5/2017, to už jsme jezdili na broušení stoliček co tři týdny.... a bohužel, začalo být hůř.... a hůř.... zlatíčko mi odešlo za Duhový most v srpnu 2017...... pár dní před 2 narozeninami... Co mám říct- po pravdě- totálně mně to položilo.... Všichni říkají, že nejsem normální, tak nevím..... Teď jsem Ehren koukala na album tvojeho Cipíska-tak hezky tam o něm píšeš.......