od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2019
 • Zobrazuji 394 zaznamu.
 • 1.1.2019 01:02mad
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34541
  1.1.2019 11:22Jezzabell
  Všechno nejlepší v Novém roce, hodně zdraví a spokojenosti morčátkům i všem, kdo se o ně s láskou a péčí starají!!;)
  Nám se už doma smečka posbírala z ran ohňostrojů, chudáci byli letos obvzláště vykulení, hlavně Jules (ten večer zalezl za morčatárnu a kdy vylezl netuším..). Obvykle jim to tolik nevadilo..Nicméně letos bylo rachotu nějak víc, tak snad i tím. Ale upřímně mi bylo líto těch "venku", co neměli šanci se někde pořádně zdekovat do lesa nebo domů..(Myslím hlavně psy nebo kočky..).
  1.1.2019 12:02Ehrena
  Jo, u nás to taky bouchalo víc a déle než dříve.
  Naše zvířata to ale nija
  - - - - -
  Nijak moc neregistrují, ani kočky ne, morčata už vůbec ne. Mají morčatárnu u opačné zdi, než jsou okna, a okna máme plastová, když jsou úplně zavřená, přece jen to trochu tlumí.
  Ale já myslím ještě na ty ptáky venku, nevím, jestli vědí, kam uletět, tady v Praze, když to najednou začne třískat že všech stran kolem nich. :(
  1.1.2019 12:23mad
  Zdravím v novém roce!
  Našim morčíkům je to taky fuk, čivavy si trochu poštěkají venku a jdou do tepla, kobyly nevím, radši k ní nejdu, barák mi nezapalili, takže OK. Akorát Altaj před půlnocí hledala, kde bude spát - ve dřevníku na uhlí, v kůlně na holé zemi mezi krámy, v boxu pro koně, v kotci nechtěla, ani nevečeřela, tak jsem ji vzala do chodbičky, doma mám vedro a čivavy. Bolelo ji břicho, má tu pyometru, taky z ní tekly sajrajty. Když se lidi vyblbli, musela stejně do kotce.
  Myslíte, že můžu otravovat dnes veta s dotazem? Myslím, že se ta operace nedá moc odkládat. atb už nemá.
  1.1.2019 14:53Achjo
  mad - když už sušíte zánět dělohy od začátku prosince, tak bude každý veterinář rád, když budete volat ve svátek...
  1.1.2019 15:31mad
  Achjo - Nevíš, nemluv. Je v léčení, měla antibio, aby přežila Vánoce. Teď jde o tu operaci.
  - - - - -
  Mj., vet má na stránkách, že má pohotovost.
  1.1.2019 16:20Achjo
  mad - váš příspěvky: 6. 12. - čuba je divná, jedu pro atb + 14. 12. čuba má zánět dělohy. Pokud se zánět nezlepšil mezi tím 6. a 14. prosincem - tzn. že se hnis neuvolnil, tak už další atb kúra byla zbytečné prodlužování utrpení zvířete. Ta fena už mohla mít operaci dávno za sebou abylo by jí dobře. Teď je jí pěkně blbě. A i veterinář, který má pohotovost, si rád odpočine, je to člověk, ne stroj.
  1.1.2019 16:57mad
  Achjo - Snad abych ti dala adresu veterináře, co mi psa ošetřuje, mohl bys to s ním konzultovat, já dělám jen to, co mi ordinoval.
  - - - - -
  A jak nepochopils, chtěla jsem mu problém připomenout, aby zítra už mohl v tom něco konat.
  - - - - -
  Konec konců nepomůžeš, tak do mě nerej.
  1.1.2019 17:16panel
  Achjoo, chtrej pražáku, jdi se vykecat n fejzbůk.
  1.1.2019 17:40Achjo
  panel - dedukce hodná inteligentního člověka... Jakpak jste přišel/přišla na to, že jsem z Prahy?

  mad - připomínat něco někomu ve svátek, v době, kdy třeba odpočívá... a potom, co jste problém odkládala tři týdny... To je bezohlednost, připomínat můžete zítra ráno. I když asi vím, proč jste problém odkládala...
  1.1.2019 17:48mad
  Achjo anonymní - Já jsem nic neodkládala, postupovala jsem podle pokynů veta, A ŽÁDÁM VÁS, ABYSTE SI MĚ UŽ NEVŠÍMAL.
  1.1.2019 18:02panel
  Achjo, podle tvý arogance a presvěčení, že seš nejchytřejsí.
  1.1.2019 18:53Achjo
  panel - Aha, to, že jsem zastala veterináře a přála mu trochu klidu ve svátek, znamená, že jsem arogantní? A z Prahy? No, tak to je úvaha, která nepostrádá logiky... :D A netykejte mi, já vám také netykám.

  mad - a vy na mě nekřičte, sama jste si nadrobila a chcete řešit problém pět minut po dvanácté, ale o svátku...
  1.1.2019 19:28bauli
  Achjo- mám pocit že problém máte VY!!

  Jinak všem chlupáčům,naháčům,páníčkům i paničkám KRÁSNÝ NOVÝ ROK!!!
  1.1.2019 23:11Kájka
  Mad: Přeju, ať to s fenkou dobře dopadne!
  - - - - -
  Dnes u nás byla neteř, umřela jí morčinka před Vánocema -asi stresem :-( Byla u nich návštěva se psem, pes nic neudělal, ale morčinka vyděšená. Pak nebyla doma pár hodin a když se vrátila, tak morčinka byla pořád v domečku a pak zjistila, že nežije :-( Ale mohl tam být i jiný důvod a jenom to tak vypadalo.
  Má ještě jednu morčinku, tak uvažuje, že ji koupí novou parťačku.
  2.1.2019 06:11Veronika5
  Ech, má tady někdo něco proti lidem z Prahy?! Jak já tohle nesnáším - Praha x Brno x venkov.... Grrrr….
  2.1.2019 09:01P.S.
  Ahoj všem, a hodně zdraví v novém roce.

  Sháním myšounům novou klec, a zajímá mě, jestli někdo máte třeba tuto:
  https://obchod.kralici.cz/p178-mps-klec-baldo-120.aspx
  Dá se používat trvale bez předního panelu? Naši dva kluci mají teď takovou klec, která má předek/vršek otevřený stále, tuhle: https://obchod.kralici.cz/p4421-ferplast-klec-cavia-100.aspx ale chci jim pořídit větší, a stejný typ nemůžu najít. A zas bych ale ráda, aby to tak zůstalo, že mají část klece otevřenou, a můžou čumákovat ven. Ta z prvního odkazu mi připadá, že by složená jen ze tří stran mohla držet....
  - - - - -
  A ještě se zeptám... co dělat, když jsem zapomněla heslo? Nikde nemůžu najít, co s tím. Delší dobu jsem tu nebyla, a teď si ho nepamatuju :-(
  2.1.2019 09:26mad
  Kájka: Děkuju za podporu, po včerejším sprdunku od nějakého anonyma je mi opravdu zle (podobně nasposledy za socialismu na "koberečku"), už se těším, jak budu za přibývajícího sněhu pendlovat mezi veter. klinikou 60 kiláků a jak tu budu s problémem sama, protože v mým věku už mi nikdo nebude schopen a ochoten pomoct. Čubu si dám do obýváku na růžový koberec, omezím vytápění a budu ji hlídat. Morčíci se budou muset spokojit s fusaky a s jablky a řepou, já dojím, co zbylo od svátků, 14 dní to snad vydržíme.
  2.1.2019 10:56IjaSv
  P.S. -Doporučila bych spíše něco od Ferplastu - zadat do vyhledavače Klec Ferplast Rabbit 120 (třeba) - mají už z výroby uzpůsobené otevírání celé přední stěny, případně u větších klecí (120 na poloviny).
  - - - - -
  P.S - Plastový domeček lze vyndat pokud by nevyhovoval.
  2.1.2019 11:43Jezzabell
  IljaSV: mám doma jen Ferplast klece, 125×64,5×51 cm ( délka x šířka x výška ). A jsou otvíratelné "zvrchu". Ze předu mají malý otvor, dvéřka. Těma sice morče taky proleze, ale pokud nemá vysokou podestýlku, může si něco udělat, pokud si na to nějak nezvykne. Vana je totiž dost hluboká. Ale mně to tak doma vyhovuje. Kluky zapoatřuju zvrchu, protože mi z těchto klecí neběhají ven. Vyndavám je do výběhu. Vyskakují mi z morčatárny, tam je vana mělká. A i tak občas (když zdrhaj, že se leknou nebo se honěj) si říkám, aby si neudělali něco s nožkama;) Jako, můstek nebo pod. to může jistit. Ale to jen k popisu;)
  - - - - -
  můstek nebo podesta (nebo podobně)..nějak mi odpadl text;)
  2.1.2019 13:25Achjo
  mad - a jsme u toho, proč není fena ještě odoperovaná (jak jsem předpokládala) - neochota majitele řešit problém. Mám venkovního psa, ten je nemocný, ale řešení jeho problému by pro mě bylo složité, protože... tentokrát sněží (v místě, které je 300 m. n. m. a sníh, který padá, taje, je to směšný argument, ale budiž). Nedokážu najít jediný důvod proč by bylo dobré psa nechat operovat, zato si najdu milion důvodů, proč to nejde...

  Ukázkový příklad, takových už jsem zažila:
  telefonát majitele na kliniku: Dobrý den, pane doktore, moje fena je nějaká divná, moc nežere, polehává, zvracela.
  veterinář: Tak s ní přijďte, vyšetřím ji.
  majitel: Nemám jak ji přivézt, je to velký pes, nemám nikoho, kdo by mi s ní pomohl. Nestačila by nějaká antibiotika?
  veterinář (rezignovaně): Tak se pro ně zastavte, říkáte, že zvracela? Jiné příznaky nemá, chová se normálně?
  majitel: Ano, jednou zvracela, ale jinak se mi jeví docela v pohodě, asi je jí blbě od žaludku (nezmiňuje se o nedávném hárání, protože si obtíže feny s háráním neumí spojit).

  Majitel si posléze vyzvedne atb na klinice a spokojeně je týden dává feně. Té se mírně uleví, a zánět se uvolní. Tím jí začne z vulvy odkapávat hnis. To majitele poděsí, přece jen se vydá na kliniku.

  majitel: Něco z ní teče, pane doktore.
  veterinář: To vypadá na zánět dělohy, uděláme krevní odběr, ultrazvuk a uvidíme. Kdy se naposled hárala?
  majitel: Asi před dvěma měsíci. A pokud se diagnóza potvrdí, co nastane?
  veterinář. Pokud je zánět v raném stádiu, někdy pomohou antibiotika, jinak se řeší operativně, odstraněním dělohy.
  majitel: Operace? Teď před Vánocemi? Víte, ona je venkovní, hodně chlupatá, doma by jí to nesvědčilo. Navíc jsem z vesnice, je pro mě obtížné jezdit na převazy a kontroly. Asi bych volil zatím antibiotika.
  veterinář (po nezbytných vyšetřeních): Doporučil bych operaci, na konzervativní léčbu už je patrně pozdě.
  majitel (opět argumenty, proč nechce nechat fenu operovat): Jenže pro mě je fakt těžké jezdit na kontroly, cesta dělá 60 kilometrů a navíc, jsem už starší, nikdo mi nepomůže a nemůžu si vzít fenu do domu, tam by horkem nevydržela.
  veterinář: Jak chcete, ale pokud se to po antibioticích nezlepší, bude operace nezbytná, navíc fena trpí, je jí špatně.
  majitel: Ale pije a docela i žere. Chci antibiotika.

  Svátek (poledne) a majitel: antibiotika mi došla už před třemi dny, čuba nevypadá dobře, zavolám veterináři, že tedy asi nezbyde nic jiného než operovat. Ale raději to ještě pořeším s "kámošema" na morčecí diskuzi a uvidím (veterinář má stejně pohotovost, takže nemá nárok na klidný oběd a sváteční pohodu).

  morčecí diskuze: dotaz majitele feny, podrážděná reakce člověka, který tuší, co majitele vedlo k tomu, že pyometru sušil více než tři týdny a ve svátek nutně musí volat veterináři. Naštvaný majitel, který si myslí, že oponent netuší, co a jak, se do oponenta pustí. Vytvoří si pro svou podporu ještě anonymní profil a z něj také dští síru na člověka, co mu oponuje.

  oponent na diskuzi: tuší, co vedlo k odkládání operace a to i majitel sám na diskuzi potvrdí na druhý den.

  Preventivně smaže na diskuzi ještě všechna alba, aby oponent neviděl, co je to za psa, případně aby se snad nedopátral ještě něčeho jiného...

  Konec hlášení...
  2.1.2019 14:04majawa
  Achjo - zdá se, že máte patent na rozum. Když neznáte okolnosti, tak nesuďte.
  2.1.2019 14:40mad
  Achjo: Je mi líto, že za toto anonymní osočování a křívá napadení jsem si zaplatila dvě stovky. Ale oželím je.
  2.1.2019 14:43Luci222
  Za dvě stovky?
  2.1.2019 15:13mad
  Luci222: No není to moc, ale někdo tu nedal možná ani to.
  Achjo: Typické zneužití moci. Tak mě prosím odtud vyškrtněte, protože bych musela ke všem uživatelům přistupovat s nedůvěrou.
  - - - - -
  A nebudu tu psát slohovou práci, abych uvedla skutečnosti. Můj veterinář i já to víme a to stačí.
  2.1.2019 16:33IjaSv
  Jezzabell - proto píšu, že některé "mají už z výroby uzpůsobené otevírání celé přední stěny". Nejsem registrovaná, nemohu vložit přímý odkaz. Např. Ferplast Klec králík 120 Rabbit- mix barev 118 x 58,5 x 51,5 cm.
  2.1.2019 17:12Jezzabell
  IjaSv: aha, no vidíš;) Vylepšili sortiment! Je fakt, že na klece od Ferplastu prostě nenechám dopoustit. I separační pro marody mám od nich, to je ještě stará řada, má tvírací nahoru spodní část přední stěny nahoru. Což je supr, když potřebuju prostor, abych s marodem neškrtla o vstupní otvor jiných klecí;).
  Plastové vybavení taky letělo..(takové ty půlpatra nebo tác na granule s miskou). Misku mám jako erární, kdyby nám nějaká spadla. Ale plastu moc nefandím, takže vybavení jsem doplnila dřevěné a kamenné misky- klasika.
  Mám dřevěné klece, hezky vypadají v bytě (vany jsou samo z plastu), jsou úžasně prostorné.
  2.1.2019 17:57PaajaS
  Jezzabel, IjaSv: díky. Tu o ferplastu máme. Tuhle https://obchod.kralici.cz/p4421-ferplast-klec-cavia-100.aspx. Akorát je dost drahá, tak jsem se právě pídila po něčem podobném, i na bazary jsem koukala. Ale asi nakonec dojde stejně na tuhle, jen větší. Naši myšouni nikam neodchází, takže to maj celý den otevřený. Tak už jim nechci pořizovat klec, která nepůjde nechat zepředu otevřená. Díky za info :-)
  2.1.2019 18:22Molik
  PaahaS: my máme z Ferplastu tuto, tu nejvetsi, da se otevrit cely vrch a je super
  https://www.spokojenypes.cz/klec-pro-hlodavce-casita-120-vyprodej/
  - - - - -
  Holky dotaz, jak casto davate morcikum řepu? Ja žila v domnění, jak to je super krmeni na zimu a az ted jsem vyčetla, ze je dobre často podávat krmnou, ale ne cervenou a ja ji tak dvakrat tydne dávám...
  2.1.2019 19:47Jezzabell
  Molik: Nedávám jí vůbec. Červenou měli snad 4x za život. Protože je to ošajstlich zelenina, nechci se nedoplatit na veterině. Sichr je sichr..I když byly ty nekřesťanské problémy Wolfíčka nejspíš genetické, nechci nic podobného rozjet sama svou nepozorností.
  Vystačíme si s paprikama, celerem (i řapíkatým), okurkou, mrkví a fenyklem.. Rajčata a říman k snídani (v kombinaci s ostatním, co tu píšu) a je klid..
  Ona jim ta červená ani moc nejela..obvykle zůstala na jehlách ohlodaná nebo celý plátek bez povšimnutí.
  2.1.2019 20:42Molik
  Jezzabell: nam právě chutna
  Takze opravdu neni dobré ji dávat 😕
  Prcek teď začal ozirat papuč, tahá z toho ty chlupy trdlo, doufam, ze mu z toho nic nebude
  - - - - -
  Já mám právě výčitky, že ji porad to samé, i kdyz jsem četla, ze jim to spíš prospiva, tak jsem byla ráda, ze to ji, ze maji změnu...

  A jak často davas celer, at uz rapikaty nebo klasicky? Denne?
  - - - - -
  Ještě mě tak napadá, kluci kdyz blbnou, starsi Teddy bubla na mensiho a vzdycky u toho tak zvedne hlavu a odhali krk a prcek proti němu vyjede a jako by naprázdno cvakne k tomu odhalenemu krku od Teddyho, znamená to něco, je to jak u psů, ze to znamena špatne gesto, jako by ho chtel zakousnout?
  2.1.2019 21:01Jezzabell
  Vyhrožují si, že tudy cesta nevede;) Nic to "zatím" není. A i kdyby cvakali zubama, je dobré kontrolovat řeč těla. Pokud je každý na jedné straně klece, pořád to jde. Nesmí jít po sobě.
  Když zvednou hlavičku, vycení na sebe zuby, nebo jen po sobě ťafnou, vysvětlují si tím mezi sebou pozice. Je to takové varování. Jinak mu jí mázne;) Ale u toho nám často končilo. Druhý si dal říct.

  Celer dávám denně bulvový, zasytí je. A řapík někdy denně, někdy vyměním za fenykl nebo jen pauznu. Jukni do Jídelníčku nahoře a ještě jsem se přiučila u Reny:
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-169318/
  Nedávám petržel a nať max. mrkvovou čerstvou 1x za čas (třeba 14 dní nebo i déle) a z ovoce dávám občas JEN jabko;)
  - - - - -
  jo a v horkém létě trošku (jako kostku cukru) melounu;)
  - - - - -
  U nás mají sice rozmanitý jídelníček, ale mají defacto to samé dokola:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34313
  2.1.2019 23:27Molik
  Jezzabell: takze bych to videla tak, ze starsi mu ukazuje co a jak, ale malej si na nej vyskakuje a kdyz mu tak obcas hopskne po krku, tak to s nim v pubertě asi nebude jednoduché... obávám se, aby nakonec nebyl starsi Teddy chudák, malej bude asi divočák

  Koukala jsem na tve album, krásné 😊 u Reny jsem se inspirovala co se týče potravin, jen jsem nevedela tu frekvenci, jak casto je udealni davat. Mrkev dávám denně, ale ostatni střídám. Je to teda děsná věda, aby je člověk dobře krmil. Hlavně aby byli zdraví a dožívali se krásného věku a ta péče se "vratila". Spíš mám vzdycky pocit, ze se dožívají vyššího věku zvířata, u kterych na ne paničci kašlou...
  3.1.2019 00:12Mila
  Molik - červenou řepu dávam normálně 2x týdně půlku bulvy na 5 morčat.
  3.1.2019 06:37Veronika5
  Molík: Neboj, oni si to vyřeší.... Myslím, že je brzo na cokoli usuzovat. Náš dnešní subíček celé mládí nakrýval parťáka takovým způsobem, že ten byl úplný chudák a museli jsme mu dát patýrko, aby si měl ten zadek kam schovat :-/ Postupně se vše uklidnilo a teď už projevy prosazování autority pozoruju jen výjimečně. Jsou to pohodáři a kámoši.
  3.1.2019 10:18Ehrena
  Molík, taky dávám červenou řepu dvakrát týdně, na šest morčat tak jednu větší bulvu.
  Naše morčata ji doslova milují, brali by ji denně, škoda, že se nemá dávat ve větším množství.
  U Nikouška je to skoro jediná zelenina, kterou jí, kromě ještě barevných paprik, celeru a mrkvové nati. Ostatního se téměř nedotkne.
  Jinak jí ještě jablko a meloun.
  Meloun v létě dávám klidně větší kousek, kromě Bělinky, která trpí pořád na tu řídkou stolici, u ní musím být opatrná.
  3.1.2019 10:23Jezzabell
  Molik: Přesně jak píše Veronika5, oni se popasujou a i když to pro nás vypadá někdy zuřivěji, pokud si fakt nejdou zubama po kožichu, je to dobrý. Mám tu i dvojku "italů", kde si celou dobu říkám od začátku ježkovy voči, ti se zabijou. A jak je předělím mříží (mám asi slabé nervy a už jsem i vycvyčená od jiných, co jsou na první našlápnutí), ti blbounci se k k sobě začnou podhrabávat, volaj se a žalostně na sebe pištěj! Pak se v nich má jeden vyznat;) A to zuby doslova klektaj, jakej to je rachot!!
  Důležitý je tvůj přístup k nim, a ten je hezký;) Budou se mít fajn a ono si to sedne. To poznáš, kdyby začalo být zle. I úžasná dvojka rodných bráchů si to musí mezi sebou v pubertě vyjasnit- někdy v menším provedení, někde to je se žďuchancema:) Ale sednou si a pak na sebe na stará kolena jen zvedaj hlavy, aby mu ten druhý laskavě uhnul z pelíšku nebo domečku;).
  3.1.2019 11:23Zbyněk
  Ad řepa: já jí normálně dávám 3x týdně a to i Adélce, co měla letos dvě operace kamenů. Zlatá střední cesta. Problém je je pouze v tom, že má více kyseliny šťavelové, ale Adélka neměla oxalátové kameny. Měla klasické uhličitanové.
  Nicméně s morčaty a vápníkem je to tak, že pokud je v zelenině, nebo granulích více fosforu a méně vápníku, tak si vápník berou z kostí a stejně se kameny vytvoří. Takže nemá cenu se vyhýbat natím mrkve a podobně. I nať tedy dávám jednou, dvakrát týdně. A mimochodem, slavné granule Versele Laga mají mizerný poměr fosforu a vápníku, moc fosforu a málo vápníku. Brit je daleko lepší, například.
  3.1.2019 16:00Diuš
  Zdravím, měl jste někdo morčíky,kteří nebaštili zeleninu a časem začali?
  Mám doma pomalu třetí den mlaďochy a zeleninu(mrkev, okurka,celer) zatím vyhazuji..
  3.1.2019 17:47Jezzabell
  Diuš: jsou ze zverimexu? na farmách, kde je houfně pěstují k prodeji neznají víc než seno a granule (často bídné), na zeleninu si zvykají. Chvíli to trvá a může se stát, že některé druhy zeleniny si prostě neosvojí. Ať to jsou rajčata nebo mrkev. Rajčata mi dodnes "zverimáčkové" nechtějí a předávají to mladým parťákům, takže v některých dvojkách mi to prostě nefrčí;). Koukni nahoře do sekce Jídelníček, jestli nenajdeš něco, co by jim jelo, holt zkoušej a dávej dál a buď se to poddá, nebo s některým druhem ne. Ale běžně se to děje.
  Od chovatelů se mi nestalo, ale co já vím..Obvykle tam jsou morčíci zvyklí na zeleninu..Ať se jim daří;)!
  3.1.2019 17:47Vladi
  Diuš: Záleží na co byli zvyklí, ale my měli klučíka a ten začal jíst mrkev ve třech letech. Zkus jinou zeleninu a třeba časem uvidíš. Nicméně seno je základ.
  3.1.2019 18:02Kájka
  Je vidět, že naši kluci jsou od chovatelky (dobře živení od malička), ti baští zeleninu rádi :-)
  - - - - -
  Molik: i naši morčíci, kteří se nikdy nepoprali (jsoui hodní, starší je velký kliďas), se občas hádají (nadávají si) Mladší (aktivnější) občas otravuje staršího (pošťuchuje ho, vyhání z domečku apod.). připadá nám, že mladej to dělá mnohdy jen z nudy. Jak je necháme poběhat, tak pak je klid. I mladej se někdy sám vrátil do klece a lehl (nebo někam zalezou a odpočívají, usnou). Pouštíme je skoro denně, potřebují pohyb.
  - - - - -
  Zvedání hlaviček -to se jeden vytahuje na druhého ,-) Ale u našich kluků v poslední době (jak byl čas kolem Vánoc) pozorujeme, že někdy jeden se zvedá a druhý ho oňufává (zespodu v oblasti kolem krku) nebo se o sebe lehce otírají, jsou u toho ticho. Vypadá to, že se tak mazlí :-) Viditelně se mají rádi. Podotýkám, že na sebe nenaskakujou (to chytlo jenom mladšího jednou nebo dvakrát)
  3.1.2019 18:11Veronika5
  Kájka: Naši se taky umí mazlit - byly doby, kdy jeden chodil ožužlávat druhému ucho, ten se u toho vždycky rozvalil a viditelně si to užíval :).

  Jinak nám se rvali jen v cestovní tašce při převozech, ale fest :). Teď máme tašku rozdělenou uprostřed přepážkou, přes kterou se vidí a cítí, ale nemůžou na sebe. Abychom už nemuseli jezdit stylem "dobrý, ještě jedeme" a "mami, pomoc, už se děsně rvou!!!" :-D
  3.1.2019 18:12Molik
  Díky holky 😊

  Kajka: to taky nekdy dělají, ze se ke krku lísaji, onufujou si cumacky, je to roztomile 🙂
  Taky mi přijde, ze se prcek nudi, tak vymýšlí blbiny

  Zbyněk: a ktere granule od Britu to přesně jsou?
  Ja totiž v domnění, ze Versele laga jsou dobré používám 😕
  3.1.2019 18:32Kájka
  A já naposledy koupila Versele laga :-( Předtím jsme měli velké balení Brit.
  3.1.2019 18:41Dius
  Jsou od chovatelky, asi holt jsou zvyknutý jen na seno, směs, granule. Stresem to neni, protože apetit maji, seno a bezobilnou směs baští. Budu zkoušet dál další druhy, jen to je zvlášťní, ještě jsem se s tím u morčat co mám/ měla jsem nesetkala😎 Děkuji za info.😉
  3.1.2019 19:10Molik
  Kajka, Zbyněk: tyto Britky?
  https://www.superzoo.cz/brit-animals-guinea-pig-complete-300g/
  3.1.2019 19:39Jezzabell
  Molik: Jo, to jsou ony :https://obchod.kralici.cz/p2755-brit-animals-brit-animals-guinea-pig.aspx
  Ale co jsem se o tomhle bavila s veterinářem u nás (Valešem z H-vet), tak i Comlet jsou pořád premiové granule pro morčata. Jasně, Britky mají lepší složení, pokud nepteferuju Oxbow (na těch mi vyrostla půlka osazenstva a ta druhá stejně pošla..). Takže beru 8kg pytel Comlete a s Britem to střídám, co zrovna je..Neplašla bych;)
  3.1.2019 19:59Molik
  Jezzabell: nam teď granule dochazi, tak koupim Britky, a uvidime, jestli je budou bastit. A kdyz tak bych to jednou za čas prostřidala, at maji zmenu

  Jaký používáte vitamín C?
  3.1.2019 20:20fisaul
  Dobrý večer prosím může někdo poradit mám skynny morče 3 roky stáří je to samec je apatický, nejí a nemá běžnou teplotu, když ho vyndám z klece tak chodí ale přijde mi jako nastydlý ačkoliv jsem ho neslyšel že by kýchal nebo něco takového. Tento stav trvá od dnešního rána nechce pít jíst a ani na mrkev kterou miluje nereaguje. Jindy třeba zakvíkal teď ani to ne děkuji za radu. Na internetu jsem se dočetl nachlazení a nebo zuby neporadil by někdo ?
  3.1.2019 20:30Jezzabell
  Molik: granule jsou pro většinu lidí tady okrajové, přesto, pokud chceš "prostřídat", kup malý pytlík Supreme Science Selective : takhle vypadají: https://obchod.kralici.cz/p1570-supreme-petfoods-supreme-science-selective-morce.aspx
  Veterinář mi je doporučuje jednou za čas na prostřídání na vylepšení chuti;) Je v nich fenykl. Vem menší balení, abys to otestovala (na veterinách mívají běžně testovací malej pytlík). Nebo když dokrmuji tak s RC a vločkama rozmixovat a podporují chuť k jídlu;)
  - - - - -
  PS: Naši je baštěj jako bonbonky navíc (namixuju s ostatníma), páč fenykl mi doma můžem na kila;)
  3.1.2019 21:15Molik
  Jezzabell: diky za tip, vypadaji dobre 😉 u nas taky fenykl chutná

  Fisaul: ja bych s nim hned zasla na veterinu. Musi jist, nesmi se mu zastavit streva, jinak to pak pujde rychle, je treba ho prikrmovat
  S nachlazenim bohuzel zkušenost nemam, ale myslim, ze to muze byt cokoliv
  3.1.2019 21:28fisaul
  hned zítra ráno s ním pojedu na tu veterinu ted jsem mu aspoň stríkačkou dal trochu pít moc nechce děkuji za tip
  3.1.2019 21:32Morče Molly
  Dobrý den, naše morče (samice) poslední dobou hodně pije. Také hodně zhubla (jsou jí 2 roky a váží 850 g). Nevíte, čím by to mohlo být?
  3.1.2019 21:38Molik
  Fisaul: chce to ho tou strikackou nakrmit, bud instatnim senem, rozmixovanyma granulema s trochou vody, pomixovanou zeleninou, musi se hlavne najist
  3.1.2019 21:45fisaul
  Morče Molly: jsem sice laik ale samice mají většinou menší váhu než samci můj samec má 1,20 a samice 950 g to že hodně pije může být i nedostatkem zeleniny, třeba studený salát, okurka, mrkev já když jim to dám tak tolik nepijí
  - - - - -
  zkusím to ještě rozmixovat a pokusím se jak píšeš
  3.1.2019 22:42Jezzabell
  Morče Molly: Bydlí sama nebo s někým? A jak dlouho? Bydlí s váma?
  Ptáma se proto, že je zima, víc se doma topí a pokud morče bydlí tam, kde je nad 21st., víc pije (i když ho nevidíme, může pít v noci, příp., pokud má možnost- bere si vodu z vodnatější zeleniny, jako je třeba okurka). Regujuje si teplotu;) Víc pije, víc čůrá. Zdravé morče;)
  Ale podle toho kde bydlí, jestli je to tím, že mu dáváš jen určité množství zeleniny, třeba bez granulí(?), po těch se nabírá, nebo je samo a nemusí se víc futrovat- ve dvou jim to líp mizí z misek;)..
  Je to různé.
  3.1.2019 23:31Kájka
  Molik: ano, ty Britky :-) Výhodnější (výrazně) je to větší balení (1,5 kg). Vypadají skoro stejně jako Cavia complete od V.L.
  4.1.2019 01:51Tygrinka
  fisaul: Studený salát nikdy nedávat, může způsobit střevní potíže. Zelenina vždy odstátá na pokojovou teplotu nebo jen mírně chladnější.
  - - - - -
  Molik: Ano, souhlas s Jezzabell, není třeba tolik řešit poměr P:Ca v granulích. Pokud se berou ty zde uváděné, tak je to vcelku jedno. Ono nikdy morče nemá striktně vyváženou dávku krmení, Ca je třeba v petrželové nati ani seno není stále stejné, takže si morče dorovná poměr z běžného krmení. Granule jsou stejně spíš doplněk. Brit granule mi ti moji lumpové žerou jen namočené, takže jim je také střídám s Cavita complete, kt. mi žerou samozřejmě suché. K tomu občas přidám Care+ pro dědouše či hubeňoury a vločky či celý oves. A semo tamo hrachové vločky na chuť. Supreme Science mi kdysi žralo jen jedno morče a pak přestalo. Nyní je mám na dokrmování maroda, tomu to dávám také rozmočené a o zbytky mokrých granulí je u sousedů dojížďáků skoro bitka :o) Takže nyní chutnají. Zatím vyzkoušeno jen v mokrém stavu.
  4.1.2019 07:54Zbyněk
  Morče Molly: co všechno samička žere a kolik?
  4.1.2019 10:38Jezzabell
  Tygrinka: Víš čeho jsem si všimla? Do marodů obvykle cpu násilím nejrůznějšíma stříkačkama kaši z namočených granulí (a to fakt všeho druhu, jen aby měli co jim udělá dobře), vloček a RC..A jak to dám na lžičce pod čumák zdravému "dojížďákovi", tak mi skoro urve lžičku z ruky aby s ní zmizel v domečku, jak se oblizujou;)) Takže to znám taky:)
  Potřebovala jsem takhle dodělat pytlík RC, abych to zbytečně nevyhodila, tak jsem udělala i pro zdravé patlanici, jen hustčí, aby to měli na lžičku (takvou tu větší tvrzenou plast ze Starbucksu). No skoro se mi o to strhla bitka!:)
  4.1.2019 11:35Morče Molly
  Zbyněk
  Samička dostává 2x denně zeleninu (salát, mrkev, občas okurku) a na večer granule (complete). Vypije asi 3/4 napáječky za den.
  4.1.2019 12:18Jezzabell
  Morče Molly: granule mají být "doplněk stravy" k neomezenému přísunu sena. Zeleninu má dostávat 2x denně, ráno a večer. Vyzkoušej febykl, papriku červenou nebo žlutou, římský salátek, celer ( jedno jestli bulvový nebo řapíkatý). Klidně mu dej jednou až dvakrát za týden nať z mrkve;).
  Uvidíš, co mu bude víc šmakovat;)
  4.1.2019 13:29Zbyněk
  Morče Molly: proboha seno je kde? Pokud žádné nemá, tak si tipuju přerostlé zoubky. Ihned prosím koupit a podat, musí ho mít pořád!
  A zašel bych na veterinu na kontrolu ledvin.
  4.1.2019 14:32Nonyna
  Zdravím všechny morčáky a jejich páníky a přeji hodně zdraví a vše dobré v novém roce 2019!
  4.1.2019 14:53Morče Molly
  Zbyněk
  Omlouvám se, zapomněla jsem napsat seno. To mají holky zavěšené v kovové kouli. Asi ji objednám na tu veterinu.
  4.1.2019 15:34Jezzabell
  Morče Molly: musí to být veterina se specializací na hlodavce, jinak nebudou vědět nic. Na zuby by se mu nepodivali. A to je dobré říci vetovi, aby mu zkontroloval zuby, jestli nejsou přerostlé zadní, nebo nemá něco s kořeny, když se vyhýbá mrkvi a další zelenině.
  No, držím palce!
  - - - - -
  Jo, zkus mu dát větší kupku sena do rohu;) Morčata milujou, když můžou norovat v seně;) A i když ho nějakou část pročůrá a je třeba ho pak vyhodit a nahradit jiným, bude rád;)
  4.1.2019 16:29Ylada
  Morče Molly: z těch koulí na seno jsem rozpačitá. Podle mě tyhle zbytečnosti dost omezují morče v tom, aby jedlo tolik sena, kolik potřebuje. Zaprvé se mu to pořád hýbe, zadruhé může tahat jenom jednotlivá stébla. Já mám nejlepší zkušenost s normální kupkou sena do klece. Morčata si v kupce norují, pak si tam obyčejně udělají pelech a dlabou takříkajíc přímo "z postele". Samozřejmě, část sena se pošlape a počůrá...ale s tím se tak nějak počítá a zas toho není tolik. A vždycky jsem překvapená, kolik sena třeba přes noc zmizí, jak dlabou.
  4.1.2019 16:58Zika99
  Ahoj. Moje morca ma čudné bobky v tvare slzičiek. Vyzeraju ako guličky , ako bobky kralika. Tiez ma trochu problem ich dostat von. Co to je? Dala som ho vybehat a niektore bobky su uz pekne. Nechapem ci sa mam bat..
  4.1.2019 17:44Veronika5
  Ylada: Souhlas, a navíc jsou hrozně malé... Sena by mělo být k dispozici "hodně"...
  4.1.2019 18:30Jezzabell
  Veronika5: Proto jsem to tam psala;)
  Jednu tuhle kouli mám doma a dávám do ní max. lístky salátu, když chci, aby se nějaký lenoši trochu protáhli..Na seno je to děsně naprd..
  4.1.2019 20:30Molik
  Je nekolik velikosti kouli, my je treba mame, mame dve, ale je fakt, ze to je ideal naplnit trikrat denne. Morčíky bavi to z toho tahat, zabavi se. Ja jsem zas nechtela senik na položení, protoze jsem nechtěla aby ubiral misto v kleci a jesle nam nevyhovovaly
  - - - - -
  Ale kazdemu vyhovuje neco jineho 😉

  Holky jaky používáte vitamin c?
  4.1.2019 20:49Kytička
  Naše z té koule také strašně rády jedí, víc než ze seníku, máme tu větší kouli. Zrovna jsem před pár dny říkala, že dokoupíme ještě jednu :-). Z kupky také baští hodně, ale tam si většinu počůrají.
  4.1.2019 21:20Zbyněk
  Morče Molly: souhlasím s ostatními. Kouli klidně nechat, ale ještě přidat kupku sena na zem. Do koule dát třeba lepší, aby měli motivaci.
  Takže zoubkama to asi není. Pozoruješ, že by samička méně jedla? Předtím tolik nepila? Polehává?

  Zika99: přidej maličko víc zeleniny a jednou denně čtvrt sáčku Protexin Professional, rozmíchat s vodou tak, aby to prošlo do stříkačky a dát vypít, obvykle to přijímají dobře a rádi.
  4.1.2019 21:28Tygrinka
  Zika99: Podívala bych se, zdali nemá ucpaný anální vak. To se někdy stává. Dělám to tak, že morče otočím na záda na svém klíně, paží pravé ruky kontroluji hlavičku a prsty rozevřu zadek, levou rukou jemně kapesníčkem vyjmu trus. Nemá cenu to čistit zcela a otírat do zblbnutí, jen by se tím podráždila jemná kůžička. Prostě vzít, co půjde, zlehka otřít a dát morče domů. Smrdí to. Někdy je potřeba třeba čistit několikrát denně, někdy třeba jen dvakrát do roka, je to kus od kusu. Jestli to není ucpaný anální vak a problém trvá, tak sem zase napiš, uvidíme, co by se dalo ještě najít.
  - - - - -
  Molik: Celaskon 250mg - v případě prevence 1/4 tablety rozdrtit s trochou vody, osobně přidám Aminosol 0,5ml a podám. Občas dávám Multi-C-Mulgat - 6 kapek na morče 2x do týdne. Dávala jsem i C-compositum, někdy mám pro sebe sypký Cvitamín, tak jim dám na špičku nože. Udělám kúru asi 4 dávek a nechám to být. Když mám pocit, že nedávám dost správné zeleniny anebo vidím projevy nedostatku Cvitamínu anebo v zimě, kdy je zelenina jen ze skleníku, tak jim přidám umělý Cvitamín.
  4.1.2019 21:32Molik
  Tygrinka: ja ho driv nedala v domneni, ze kdyz ma dost zeleniny, staci to. Veterinar me vyvedl z omylu a dal mi Vitafit z Vitakraftu, mam to davat do napajecky s vodou, porad...

  Jak se pozna nedostatek vitaminu C?
  4.1.2019 22:27Kájka
  Tak to já taky žila v domnění, že když mají dostat zeleniny a vypadají OK, dobře prospívají, tak není potřeba dodávat navíc vit. C. Granulky dáváme spíš jako mlsání, ale měli by v nich být tkaé trochu vitamíny. Snažím se dávat denně papriku (snad tam to C v ní je)
  - - - - -
  Kdyby jste teď viděli našeho Ríšu, jak spí v papuči -nacpapaný (ztěží se tam vejde) a visí mu dolů zadní nožka. Je strašně roztomilý :-))
  Ježíšek morčíkům přinesl novou papuč, jenomže je uvnitř trochu menší než ta, kterou už měli. A Ríša se pořád zvětšuje (je těžší, mohutnější než starší morčík)
  - - - - -
  Oprava: ...nacpaný. I když nacpapaný = nacpaný napapaný :-)) to je pro něho výstižné ,-)
  4.1.2019 22:57Veronika5
  Molík: Já myslím, že ten vitamín C ve vodě stejně dlouho nevydrží, prý velmi brzy vyprchává. Dávám jen zeleninu, snažím se třeba červenou papriku, tam je hodně vit. C, a koupila jsem na zimu granule Berkel, tam je vit. C hodně. Dostanou denně každý kupičku.
  Jinak nedostatek vit. C se pravděpodobně projeví nejdříve takovým jakoby oparem na pysku.
  - - - - -
  Kájka: No já pořád čekám na nějaké fotky vašich morčíků - zkus se pochlapit s foťákeeeem…. :)
  5.1.2019 09:24Molik
  Mně veterinar rikal, ze nedostatek vitamínu C muze zpusobit nadměrné pelichani srsti, my stejne pelichame, jak je huňatý a že může zpusobit i nechutenstvi, no nevím no... ja dávám papriku obden, myslim, ze zeleniny ma dost a ma to pestré, granule ma taky denně, dostává tak ,3x týdně kousek ovoce, ale dle vet. z toho moc vitamínů C právě nemá

  Kájka: náš Teddy taky tak spí, většinou ma jednu zadni nohu nataženou ven, vypada to roztomile 🙂
  Takhle jsem se taky vycinkala s papuči, v obchode mi přišly všechny stejné a doma kdyz se do ni soukal, tak jsem zjistila, ze ne 😁

  Kolik vaši morčíci váží?
  5.1.2019 09:52Jezzabell
  Molik: Ono v dnešní kupované vyhnané zelenině už dávno není tolik céčka co by mělo být..Bohužel teda. Kolik vážej;) No u nás je to nátřesk, hehe- skoro cuyíí váha, ale nejsou tlustí, jsou obří;) Kolem 1450g:) Nejmenší je Jimmi, ten má kolem 1300g, musím koupit baterku do váhy a převážit je.
  Pamatuju si, když jsem šla s Bártíkem ještě na veterinu. Valeš vyndal váhu na stůl (takovou na myšky nebo křečky..), já vyndala Bártíka z přepravky, doktor vykulil oči, pronesl jen "Aha!" a vyndal váhu na králíka:)) Bártík měl svých 1450g;). Největší byl Wolfík, ten měl vždy přes 1505g, teď si tu váhu drží Vall-ík. Ten když vyskočí z klece, tak se mě návštěvy ptají, co že je to za rasu obříka.
  5.1.2019 10:13Kájka
  No, tak to náš Rišánek není oproti Jezz. kapibarám těžká váha ,-) na podzim (začátkem listopadu) vážil 1250 g, teď to bude určitě trochu víc. Vilík měl v listopadu 1190 g.
  Alev poslední době nejedna návštěva u nás zvolala "jém ten je velký!" a kdo Ríšu už viděl, tak -"Jů, ten vyrostl!" :-)
  Ale kamarádka dcery mají morčata (2 samice) a ty jsou prý větší a silnější. Když je dají na trávu na pastvu, tka se prý nehýbají z místa (nikma neutíkají, nešmejdí). To naši kluci běhají. Zrovna včera večer Ríša dělal tryskomyš. :-)) Lítal po celé místnosti, honili se s Vildou (spíš se nahánění nebo hledají), poskakoval (bylo vidět, že je š'tastný)
  - - - - -
  Molik: Papuč jsem koupila ve stejném obchodě (stejný výrobce), ale viditelně je trošku menší (uvnitř má méně prostoru). Kluci mají i pěkné spacáčky (co šila Verča), ale R. to věčně sešlapává.
  - - - - -
  Jezz.: Tak řekni, že Valík mláďě od cuy morčete ,-))
  5.1.2019 13:18Reny
  Děkuji všem za přání mému kdysi zachráněnému dědouškovy Albíčkovy :-) Já sem moc nechodím, spravuji svou FB skupinu MORČÁTKA MILUJEME, tak nemám tolik času být všude... ale kdo chce, tak se na můj FB přihlásí :-) tam to žije, je tam přes 5000 lidí a jsou tam i tací, co umí už i dobře poradit tak jako já :-) jsem za tu skupinu vděčná, nehádá se to tam, to kdysi bylo, něž sem ty rýpaly, trolly, fifleny a slepice vyházela :-) Na mém webu mám odkaz na můj FB, tak jestli tam už nejste, můžete se přihlásit, jestli chcete :-) http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-219678/
  5.1.2019 13:24uj uj
  Kolik: Vážila jsem ve středu a výsledky jsou tyto: Jůlie (1 rok) - 1.150 g, Amálka (6 let) - 843 g a Domino (2,5 roku) - 880 g (je drobnější). A nejvíc žere Amálka :-)
  - - - - -
  Pardon - to bylo pro Molik. Blbej telefon :-)
  5.1.2019 13:45Tygrinka
  Molik: Přesně, jak píše Jezz, v zimě v zelenině moc Cvitamínu není. Už mám tuto informaci od veta mnoho let a nedávno mi o přidávání Cvitamínu řekl i MVDr. Valeš. Příznaky - mírné nechutenství, horší pohyb (extrém je, že místo chození skáčou jako králíci, ale to je problém až u zanedbaných morčat), padnání srsti a ano, i ten zmíněný prasklý pysk. Ten však může mít i jinou příčinu, ale nejčastěji je to příznak nedostatku Cvitamínu a následné kvasinkové infekce v ráně.

  Pokud nevidím nějaké větší změny v chování, tak Cvitamín nedávám. Když je málo zeleniny a zejména v té hlubší zimě, sem tam za zimu přidám. Jeden můj dědouš měl výše zmíněné problémy i v letošním létě, kdy obecně žrádlu moc nedal nikdo a jeho stav se zlepšil kromě jiného až po Cvitamínové a multivitamínové kúře. Byla jsem z něj trochu nešťastná, protože vet skoro nic neshledal, normální dávky Cvitamínu a Mulgatu neměly prakticky efekt, ale když jsem do něj nacpala celou 250mg tabletu Cvitamínu 3dny po sobě, pak asi 5 dní dávala půlku tablety, a dostával i denně asi 14 dní 8 kapek Multi-C-Mulgatu, najednou se zberchal a pak už to šlo jen k lepšímu... Prostě dědouš potřeboval trochu větší péči.
  - - - - -
  Dědouš měl problém s pohybem, nic extrémního, ale prostě začal špatně chodit a hlavně moc nechtěl, bylo vidět, že ho to bolí... Pysk prasklý neměl. Mírné nechutenství se dalo přikládat i vedru, oni ani ostatní myšáci tomu moc nedali. Tož tak...
  - - - - -
  Molik: Padání srsti může mít i jiný důvod než prostý nedostatek Cvitamínu. Jinak morčáci mi pouští chlupy stále, na jaře a podzim víc, a je to i různé kus od kusu. Ale králík je daleko horší než morčíci :o) Záleží na tom, jak moc ti morčík líná. Pokud je to pár chlupů, o nic nejde. A bílé chlupy jsou na oblečení vidět víc, než tmavé, i to je třeba vzít v úvahu...
  5.1.2019 15:30Kájka
  Tak hlásím dnešní váhy, které docela nechápeme (že kluci spíš trošku zhubli, i když mladej na to teda nevypadá):
  Vilík (2 r.) - 1150 g, Ríša (1 r.) - 1240 g
  - - - - -
  uj uj: Teda, ty máš zakrslíky ,-)
  5.1.2019 15:31Morče Molly
  Zbyněk
  Dříve určitě tolik nepila. Má v kleci jak misku na vodu, tak pítko. Pije hlavně z pítka a je od té vody celá mokrá. Nepolehává více než obvykle...
  5.1.2019 15:38Kájka
  Teda nechci se posmívat (enmyslím to vážně). Mě totiž už trošku zneklidňuej, že Ríša tak zmohutněl (rozšířil se) Dnes jsem se tedy trochu uklidnila, že nepřibral. Ale to je těžké... co s ním...
  Pouštíme je celkem často, nedostatkem pohybu netrpí. Když on tak rád baští a rychle. Slupne svoji porci a vrhá sa té zbytek parťákové. Jak uslyšíme nářek, tak nám to je jasné -že zas sebral Vildovi jeho jídlo. Např. včera -Vilík vyletěl z domečku s křikem, v něm R. žeroucí... Vyhnal V. a sebral zbytek jeho mrkve, raubíř. O prádninách, když měl V. problém se zoubkama (zlomené), tak jsme ho přikrmovali stranou (mimo klec), to by se nenajedl.
  - - - - -
  Vilík je strašně hodný (je i velký mazlík), nechá si vše líbit. Už když byl R. maličkej, tak si od něho nechaával sebrat jídlo (vyloženě mu ho nechával) a prcek si na to zvykl a tstl se šéf smečky spíše z něho.
  5.1.2019 15:53denkavenka
  Ahojte, obracím se na vás s dotazem. Mám dvě morčátka - samečky, kteří spolu dobře vycházejí. Uvažovala jsem o rozšíření morčecí skupiny, ale nevím, jestli je to vůbec možné. Přidat dalšího samce nepřipadá v úvahu, protože je zde riziko konfliktů. Kdyby oba prošli kastrací a přibyl by k nim holčičí kolektiv, myslíte, že by to bylo v pořádku nebo by mezi nimi mohly začít spory? Děkuji moc za odpověď.
  5.1.2019 20:31Tygrinka
  Kájka: Tohle řeším u důležité zeleniny nebo omezeného množství zeleniny tím, že morčíky buď na tu chvilku oddělím, nebo dám žroutovi o fous méně a když si ukradne od kolegy, tak kolegovi přidám další kousek. Anebo to stihnu a žroutovi včas přidám zbytek jeho dávky, abych ho zase na chvíli zaměstnala a neměl tendence jít krást kolegovi. Nebo dávám víc kousků různě v kleci, takže obraný chudák si na jiném místě klece najde další kousek a může v klidu baštit.

  Jinak dost dobře sleduji, že rozmočené granule zbodnou samozřejmě rychleji a viditelně mi přibírají. Takže starouš dostane někdy navíc rozmočené granule, mlaďoch je třeba na tu chvilku oddělený a pustím ho jen na dojíždák, a dědouš nestrádá. Ale váhy tvých morčíků nestrádá ani jeden, takže stačí jen drobné opatření, aby se Vilík mohl v klidu nažrat...
  5.1.2019 20:50Veronika5
  denkavenka: S největší pravděpodobností by mezi nimi začaly spory, jakmile by přišli do kontaktu se samičkou/samičkami. Jedině bys musela udělat dvě skupiny morčat, každou s jedním kastrovaným samcem.
  5.1.2019 20:53Tygrinka
  MorceMolly: A žere normální množství krmení?
  5.1.2019 21:00Jezzabell
  Kájka, Tygrinka: Kluci si občas taky něco sežerou, ale není to u nás běžný jev..Obvykle mají na svých miskách nebo jehlách sami dost. Max. si "ti mladší" očichaj navzájem to co má ten druhej, nebo si zobnou, ale vrací se záhy ke svému.
  Spíš přes den louděj, že by jako ještě něco mimo sena;) Sem tam kousek salátku nebo okurky..Ale v našem počtu je to skoro porce navrch:).
  K tomu pysku- může to být taky bakterií v tlamce. Jimmi si to přivlekl s sebou, když jsem se ho ujala..Měl celou tlamku úplně zapálenou a v koutkách je trochu úbytek pysku vidět dodnes..byl to teda boj na dlouhé lokte snad na půl roku. Houmík měl céčka dost a dle Valeše se o něco škrábl (jestli seno nebo kousek dřeva..) a pak se to mělo tendence špatně hojit a nemohl se toho taky dlouho zbavit.
  5.1.2019 21:02Molik
  Tak jsem ted starsiho Teddyho odchytla, abych ho prevazila, ale byl to boj, nechtěl z klece, ale nakonec se povedlo, Teddy ma téměř rok a půl a ma 1135g, maleho Tobiho nevážím, to je nereálné, je tryskomys

  Tak mě vet. říkal davat céčko kazdy den, bud na zeleninu nebo do vody, tak dávám kazdy den do vody. Takze je to zbytečné...
  5.1.2019 21:03Veronika5
  Jezzabell, Kájka, Tygrinka: Taky jsem zažila to samé u morčáka Lentilka. Vracelo se mu to každých pár měsíců, měli jsme na to atb mastičku a tou to vždycky zlikvidovali. S tím Céčkem to ani u nás nesouviselo.
  - - - - -
  Molík: No Zbyněk tady opakovaně poukazoval na to, že když se dá Céčko do vody a morče se hned nenapije, tak je to na nic....
  5.1.2019 21:07Molik
  Tygrinka: me překvapilo, ze líná celorocne, cekala jsem to jako neznalá na jare a na podzim 🙂samozřejmě, bílé chlupy vic vyniknou, ale neni to nějak hrozne. To byl spíš neznalý vet. ktereho prekvapilo, ze líná
  - - - - -
  Veronika: tak to jsem tady nepostrehla, tak to byla zase dobra rada veterinare 😕

  Musim nejake cecko koupit a dám tedy jednou za čas... doporucite mi ktere, nebo je to jedno?
  5.1.2019 21:19Veronika5
  Molík: Zkus normální tabletku pro lidi v malé síle, vzít třeba čtvrtku, nadrtit a natřít na oblíbenou zeleninu. Moc jim to teda nechutná. Dávala jsem zmíněnému Lentilkovi když měl tu věc na tom pysku. Pak až když to nepomohlo, udělal veterinář kultivaci a byla to nějaká bakterie. Nyní umělé Céčko nepřidávám, jen mám ty granule od Berkel, tam je toho fakt hodně. Snad jim to stačí.
  - - - - -
  A nám línají taky fest. Používám látkové podložky i pelíšky, takže to všechno vidím (a vybírám z pračky :))
  5.1.2019 21:39Jezzabell
  Veronika5: Jj., céčko na světle oxiduje a je celkem rychle k ničemu. Když už jsem ho dávala marodům, tak půlku 100g dětského nadrtit a (rozpouštěla jsem v 1ml vody v takovém tom kalíšku od sirupu na kašel) inzulínkou (bez jehly! pro neznalce) rovnou a hned do tlamky. Teda teď si to přesně nepamatuju, ale myslim, že to bylo ob den a jen po nějakou dobu. Zas aby se nepředávkoval.
  Jo, céčko se taky nekamarádí v kontaktu s kovem- viz. konce napáječek a kuličky v nich..
  5.1.2019 22:48Mila
  denkavenka - kluci se budou o holky rvát. I po kastraci. Pokud chceš nová morčátka, založ ubikaci jinou a kluky kastrací netrap. Dva kluci s holkou ani po kastraci nebude fungovat
  - - - - -
  Jinak k línání - jedna moje kamarádka z FB mě naučila, že línání omezí dlouhodobé podávání vitaminu B. Zakoupila jsem B compositum a zpočátku jsem dávala i denně množství o velikosti nehtu malíčku, asi 3 měsíce jsem takto dávala, ted už dávam jen tak po týdnu afakt se jim výrazně lepšila kvalita srsti a línání výrazně zmizelo a to i u tedice která línala šíleně.
  - - - - -
  A jinak vás zvu do mojí skupinky, kdo máte FB, tak mám skupinku o 7,5 tis. členů a jmenuje se Morčátka - úžasná stvoření.
  6.1.2019 10:40uj uj
  Nové album - chluby chlub :-)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34542
  6.1.2019 11:58Luci222
  uj uj- mega hezký 💜💜💜
  - - - - -
  Jak se tam dává album nebo ty fotky taky bych chtěla ale nevím jak 😢
  6.1.2019 12:03Zuzu23
  uj uj -NÁDHERNÉ FOTKY 💖!
  6.1.2019 12:09Ehrena
  Luci222, na to musíš být zaregistrovaná tady na diskuzi.
  6.1.2019 14:48Zbyněk
  Molik: každý den ne, respektive tak pět dní stačí. Kup Celaskon 250mg od Zentivy, půl tabletky nadrtit lžičkou, ihned trochu vody a medu a šup do tlamičky. Nebo kup https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ a cca týden dávej 3 kapičky do tlamičky, tohle jim chutná :)
  6.1.2019 14:51Molik
  Zbyněk: super, diky ;-) a dalsi davku po jak dlouhe dobe zase, jaky by tam mel byt rozestup?
  6.1.2019 17:30Tygrinka
  Jezzabell, Veronika5: Tak problém prasklého pysku může být i to, co popisujete vy. Také jsem bojovala s chronickým zánětem z důvodu kvasinkové infekce tlamy. Ale tohle jsou už další možnosti, už se mi to nechtělo rozepisovat :o) Primárně platí - prasklý pysk - nedostatek Cvitamínu a následná, nejčastěji, kvasinková infekce. To se u morčat nalezne nejčastěji...
  6.1.2019 17:33Molik
  Tygrinka, Jezzabell, Veronika: díky za vysvětlení 🙂
  6.1.2019 17:35Tygrinka
  Mila: Jooo, já přidávám k Cvitamínu vždy Aminosol, aby jim to chutnalo, proto mají i svou dávku Bvitamínu... Tak vida, tohle mě nenapadlo...
  7.1.2019 16:12klioo
  Ahoj, koupila jsem dnes od Trixie kámen s vojtěškou, je to pro morčátka vhodné?
  7.1.2019 17:35Jezzabell
  klioo: morče si obrušuje zuby tím, že má NEUSTÁLÝ a NEPŘERUŠENÝ přísun čerstvého sena.
  Nahoře je záložka "Jídelníček" a v ní sekce Minerální solné a vápníkové kameny.
  On ten text není dlouhej, ale radši ho překopíruju:
  Pokud chceme morčeti pořídit některý z těchto kamenů, pořizujeme zásadně přírodní a bez příchutě. U kamenů s příchutěmi totiž hrozí riziko, že je morče bude nadšeně lízat či hryzat kvůli příchuti (tj. obyčejného solného kolečka si nevšímá) a ne kvůli tomu, že sůl nebo vápník potřebuje, a tak si může pomalu organismus zanášet solí či vápníkem, což v důsledku vede např. k ledvinovým a močovým kamenům. Pokud si všimneme, že kámen nápadně rychle ubývá (morče ho může lízat či hlodat z nudy), tak ho morčeti nabízíme jenom příležitostně.
  Je potřeba zdůraznit, že správně živené morče si vezme potřebné soli, minerály a vitamíny z potravy a tyto doplňky vůbec nepotřebuje. Často se doporučuje tyto kameny kupovat, protože si na nich má morče brousit zuby, ale na obrušování zubů jsou ze zvýše zmíněného důvodu rozhodně vhodnější větve. Nemluvě o tom, že morčata tyto kameny spíše lízají než hlodají.
  _____________________________________
  Proto stačí zdravá strava z pestré zeleniny, která ho nenadme, pravidelně a neustále dávat kvalitní seno a jako doplněk granule.
  8.1.2019 09:09Nonyna
  Prosím o radu: máte někdo zkušenosti s osteodystrofií u morčat? U saténové samičky plemene anglický crested mám podezření na osteodystrofii. Na vyšetření jsem se dnes objednala ke specializované vet na morčata. Jestli se diagnoza potvrdí, zajímá mě, jak nemocnému morčátku ulevit, dietní opatření atd. Samička už třetí den polehává na polštářku, ulevuje si při ležení zvednutýma nožkama, žere vše jak je zvyklá,ale sena méně(dávám jí ho vedle místa kde leží, ze seníku si skoro nebere), bobky jsou v pořádku, ale aktivita jí postupně ubývá, Mám o ní strach, tahle nemoc, podle toho, co jsem četla, nikdy nekončí dobře:-((
  8.1.2019 11:46Ehrena
  Nonyna, já bohužel jednu zkušenost mám, u nás přes všechna opatření, dietní i další, od objevení těchto příznaků, co popisuješ, plus ale u nás už zhoršeného jídla, sameček do tří měsíců odešel, resp. musela jsem ho nechat uspat, protože už i samotné krmení stříkačkou mu dělalo velké problémy, sám už se najíst nemohl vůbec.
  Nechci tě ale děsit, tahle nemoc nemusí mít tak rychlý průběh, tehdy jsem studovala na internetu ze všeho, co se mi dostalo pod ruku, i sondovala zkušenosti po chovatelských stanicích, kde se jim tato nemoc vyskytla, a někde při zvýšené péči střídané s občasným dokrmováním morčátko žilo třeba i další dva roky, u našeho samečka se to bohužel nepovedlo. A to jsem dělala všechno možné podle doporučení. Jak je stará vaše samička?
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32989
  8.1.2019 12:00Zbyněk
  Nonyna: je to závada saténů a SG, kde vůbec nemusíš tušit, že má ten gen. Morče postupně hůř a hůř chodí, omezuje seno a tvrdé věci a umírá zaživa. Ale můžeš zkusit doktorce navrhnout, aby jí píchla kortikoid, ten, co se dává při mrtvici - může to někdy pomoci. Tím se nic nezkazí. Kdyby se holčička hodně zhoršovala, nech jí pak prostě uspat včas, aby se netrápila. Je to těžké, ale pro morčátko lepší.
  8.1.2019 13:23Nonyna
  Ehrena, Zbyněk: Děkuji za rady. Samička je stará 16 měsíců. Je mi jasné, že to dobře neskončí. Četla jsem, že je to bolí, to mi úplně trhá srdce, snad dokážu poznat ten okamžik, kdy bude lepší to skončit, aby se chudina zbytečně netrápila.
  Ona nejprve jakoby ztratila plachost....před pár týdny, kdy jsme ještě nepozorovali nic z toho, co se děje ted, jsem se divila, že se nechá v kleci neomezeně hladit, taková před tím nebyla. V kleci bydlí sama, její dceru, kterou máme, proháněla, tak jsme ji radši přestěhovali k jiné samičce. S ostatními chodila jen do výběhu, aby měla kontakt s jinýma holkama. Minulý týden se nechovala hezky k ostatním holkám ve výběhu, ale ona byla vždycky tak trochu asociálka.... a od víkendu polehává. Myslela jsem nejprve, že jí je samotné smutno, protože na ní jinak nic nebylo...nadmutá nebyla, cecíky v pohodě, boky dobré..akorát žrala méně sena, ale zeleninu v pohodě.
  - - - - -
  Je to smutný, když přijdu do pokojíku s morčaty, tak všichni piští jako blázni, koušou klec, aby dostali granulku do tlamičky a ona leží na polštářku a nic. Do toho mám utěšovat dceru, která mi tam brečí, že nechce aby Roza umřela.
  Chtěla bych pro ni udělat co budu moct. Máme doma UV žárovku(terarijní), občas s ní svítím morčatům v zimě, když nemají sluníčko, kvůli vitaminu D, ten by ted potřebavala ve zvýšených dávkách. Dáváme jí do napáječky denně C-VIT od Versele Laga, ale ona skoro nepije, takže jí to dáváme stříkačkou, abychom do ní něco dostali.... Seno jí dávám na zem do klece, protože ze seníku se jí ho nechce vytahovat.
  - - - - -
  Díky, že tu jste a můžu se tady vypovídat♥
  8.1.2019 13:29Veronika5
  Zbyněk: A je dokázáno, že i u SG? Něco jsem si o tom kdysi hledala, a vyšlo mi z toho, že souvislost s SG prokázána není. Já jen že oba moji myšouni SG mají :-/
  8.1.2019 17:32Ehrena
  Veronika 5, co jsem si o tom psala s ostatními chovatelkami, tak i morčata se SG (některá, většinou z linie, kde se u sourozence -saténa osteodystrofie vyskytla), mohou mít podobné problémy, nebo u samiček problémy se zabřeznutím nebo s porodem, nebo potom s mláďaty, i když se přímo osteodystrofie nepotvrdí.
  8.1.2019 18:04Zbyněk
  Nonyna: ještě nech sjet ledviny - i to může být příčina, jenom jsem tak nad tím přemýšlel. RTG i UZ, RTG chytí kameny, UZ plolypy a cysty, ale lékař morčatář pozná disbalanci dobře. A určitě sono srdíčka, to může být také příčina. Voda na srdíčku a podobně. Když to ledviny a srdíčko nebudou, požádej o ten kortikoid, opravvu to často pomůže, může to totiž být i nějaký nádorek na páteři, který tlačí na nerv a kortikoid by jej mohl zmenšit, ale je to vždycky sázka do loterie. Určitě nic nezkazíš kapkami Rodicare Senior, 0,4 ml denně. Zoubky má asi v pořádlku.

  Veronika5: ano, u SG je šance docela vysoká, jedna moje známá si to ověřila v praxi. Samička tu byla rok po prvních symptomech a nakonec jí také museli nechat uspat, ale do poslední chvíle se cpala. Každé morče to má jinak. 16 měsíců to ja také kritický věk, pak čtyři a půll roku, tak se zase projevují jiné genetické problémy.
  No a nech jí píchnout také komplex vitamínů, prostě pokud to nebudou ledviny a srdíčko, tak bych zkusil klasické ošetření pro mozkové příhody, tzn. kortikoid a vitaímy, v nejhorším to nepomůže a budeš mít čisté svědomí.
  Ach jo, minulý rok jsem nedělal nic jiného, než lítal s myšičkama po operacích a pohřbíval slabší jedince, takže ti dobře rozumím:( Letošní rok by měl být lepší. Uvidíme.
  8.1.2019 18:07Jezzabell
  Zbyněk: Ani mi nemluv!
  8.1.2019 18:17Ehrena
  Nonyna, u nás byl tedy průběh trošku jiný, do dvou a čtvrt roku byl sameček úplně v pohodě, potom začal trpět na občasný průjem, či spíše měkké slepené podivně tvarované bobky, při nezměněné chuti k jídlu. Ty etapy se stále častěji opakovaly a tak jsem s ním vyrazila k doktorovi. Ten ho prohlédl a předepsal mu sulfonamid, tedy doufám, že to nepletu, ten název. Řekla jsem mu totiž, že se celé léto a podzim pásl venku v okolí naší chalupy, a my jsme kousíček od lesa, navíc máme dvě kočky, tak ho chtěl přeléčit proti případným parazitům.
  Jenže to nepomohlo a postupně Cipísek začínal hůř jíst, tvrdší zelenina mu tam zůstávala všechna nesnědená a postupně přestával jíst i ostatní, ke konci byl schopný jíst už jen ledový nebo římský salát, ty nejjemnější kousky, zevnitř od srdíček, ještě roztrhané nebo rozkrájený na kousíčky, mrkvovou nať a trávu, která začínala růst (bylo to na jaře). I tu trávu jsem mu musela nastříhat na krátké proužky. Ostatní zeleninu nebo jablko jsem mu zkoušel a strouhat, ale nepomohlo to, v téhle fázi už to nebyl schopný rozkousat. Co se týče pohybu, také více odpočíval, ale když jsem ho vypustila po pokoji, běhal, ale spíš tak jako ho psal, jako králík. Přitom jsem mu díky špatnému jídlu vitamín C pravidelně přidávala, takže jsem se zděsila, čím by to mohlo být, a v popisu příznaků osteodystrofie jsem tohle všechno našla. Včetně toho, že při odpočinku zdvihal nožičku, zadní. Snad jediné, co u něj příznakům nesedělo, byla srst, měl ji pořád pěknou, lesklou. Ne mastnou nebo lupovitou, jak u příznaků píšou. A taky věk, byly mu už skoro tři roky, a většinou se tato nemoc projeví nejpozději do dvou let. Někde jsem dokonce četla: je-li vašemu morčeti více než 2 roky, nemusíte se bát, o osteodystrofii se určitě nejedná.
  Náš první doktor se mi při zmínce, že mám podezření na osteodystrofii, vysmál a říkal, že o této nemoci u morčat nikdy neslyšel. Tak jsem se šla poradit na jinou veterinu, kliniku Erika v Libni, kde se paní doktorka napřed taky divila, ale po rentgenu došla ke stejnému závěru, osteodystrofie to prý asi bude. Ani ona to do té doby u morčat nezažila a neznala. A pak už následovalo jen to, že jsem začala shánět veterináře, který by s tím měl nějaké zkušenosti, a skončila jsem jen tak na dálku u paní doktorky Vrškové, která sama chová morčata a měla s tím zkušenosti i ve svém chovu, a ta mi potvrdila, dle poslaného rentgenového snímku, že jde opravdu o osteodystrofii a taky jak postupovat dál. Začali jsme tedy s léčbou, kterou doporučila, ale jak jsem psala, u nás byl bohužel průběh rychlý a do tří měsíců od prvních příznaků jsem musela nechat Cipíska uspat. Musím tedy ale napsat, že u něj byly největší problémy s jídlem, co se týče pohybu, ještě den předtím, než jsem ho nechala uspat, mi běhal po balkoně s holkami a i když se dříve unavil a častěji odpočíval, nebylo na něm vidět, že by trpěl nebo měl nějaké bolesti. To už nejedl vůbec sám a musela jsem ho krmit, a poslední dobou u toho krmení popískával, jako by ho to bolelo v pusince, a všechno už mu teklo ven. To byl hlavní důvod, proč jsem ho musela nechat uspat, už jsem ho neuměla nakrmit ani já, i když on to jídlo chtěl, stál o něj, ale neuměl to udržet v pusince.
  Bylo mi hrozně, když jsem ho to odpoledne viděla, a věděla přitom, co ho čeká příští den.
  Právě proto, že vypadal jinak vesele, skoro spokojeně.
  Ale když došlo ke krmení, vždycky hned běžel ke svému přídělu a pak nad ním jen smutně stál a šel si zase lehnout, a to mi přímo rvalo srdce.
  Ještě dneska tu brečím, když na to vzpomínám.
  8.1.2019 19:45Molik
  Ehrena : to je strašně smutné 😢
  8.1.2019 19:46Veronika5
  Vůbec mi není jasné proč se lidi snaží produkovat satény, když je to u nich až tak časté. Jaký má smysl vyrábět jedince s takhle častým a závažným zdravotním problémem?! A já jsem si myslela, že SG nevadí, saténovým sourozencům mých myšáků jsem se vyhnula zároveň. No, tak to budu ťukat, a spoléhám na to, že chovatelka snad zařazuje do chovu jen jedince, v jejichž linii se osteodystrofie nevyskytuje.
  - - - - -
  jsem se vyhnula záměrně.
  8.1.2019 20:08Ehrena
  Veronika5, taky to nechápu.
  Nevím, možná si chovatel, který to sám přímo osobně nezažije u svého zvířete, řekne, že těch případů až tolik není a proč by se to mělo týkat zrovna jeho morčat. Že je to málo pravděpodobné.
  Sama jsem tehdy psala na stránky věnující se téhle nemoci u morčat, že by se mělo od chovu saténových morčat upustit, i kdyby jedinců postižených touhle nemocí bylo jen malé procento. Ale chovají se dál.
  Mimochodem, Cipísek pocházel z CHS Anubis a chovatelka mi tvrdila, že se u ní tohle onemocnění nevyskytlo, nebo že o tom prostě neví. Takže Cipísek by podle toho neměl pocházet z nějaké zatížené linie, a stejně tu nemoc měl. Takže to nebezpečí tu prostě je, já už se od té doby saténka pořídit bojím, ačkoliv se mi hrozně líbí.
  8.1.2019 20:56Kytička
  Ehrena, to je hrozně smutné :-(. Nedávno jsem se tu zrovna ptala na saténky, právě na tuhle nemoc, protože se mi také moc líbí a přemýšlela jsem o koupi. Když to tu čtu, asi si to budu muset rozmyslet.

  Nonyna, doufám, že tvoje morčinka má něco jiného, co se bude dát vyléčit. Moc držíme palce.
  8.1.2019 21:34Veronika5
  Kytička, Ehrena: Lepší nekupovat. Já se teď bojím, aby se to nestalo u nás :(.
  8.1.2019 22:10Ehrena
  Veronika5, to snad ne, raději na to nemysli, když kluci žádné problémy nemají.
  Takhle by ses zbytečně strachovala.
  A opravdu největší problémy mívají přímo saténi.
  8.1.2019 22:51Mila
  Kytička - saténa bych si fakt nekoupila, co čtu jak tady, tak i na FB co mají za problémy zdravotní, tak si tu krásu radši odpustím. A jen se divím lidem co po ní prahnou. Mě stačili ty Problémy s mojí saténovou Heri, rok jsem s ní jezdila na broušení zubů, prorůstali jí kořeny zubů skrz čelist. I když touto genetickou nemocí trpívají i běžná morčátka....
  9.1.2019 10:19Zbyněk
  Veronika5: důvod je stejný, jako u skinníků - protože jsou jiní a dobře se prodávají. Že se vyrábí jedinci se sníženou šanci na přežití, nikdo neřeší.
  9.1.2019 10:56Nonyna
  Ehrena: to byl smutný příběh, tečou mi slzy...ale pomáhá mi ta sounáležitost s někým, kdo si takovou věc prožil, děkuju. Cipísek měl u tebe tu nejlepší péči, jakou mohl mít. Jinde by to nemuselo být takové. Včera jsem mluvila s kamarádkou(její syn má taky doma morčátko, občas ho hlídám) a vyprávěla jí náš příběh nemocné samičky a víš co mi na to řekla?: tak ji pusťte do lesa, když je to nevyléčitelné, ona tam umrzne. Zděsila jsem se a ona namítla, že uspat jí na vet - vyjde to nastejno. A to je to jinak normální citlivá holka. Jak může být v tomhle tak krutá nechápu. Dnes v práci šéfová měla záchvat smíchu, když jsem jí řekla, že si v pátek asi vezmu dovolenou, abych mohla jít s morčetem na veterinu. Už mi začíná připadat, že divná jsem já...

  Zbyněk: Moc děkuji za podrobný návod na vyšetření, napíšu si to, až budu mluvit s vetkou. Jsme objednaní na pátek. Živím v sobě maličkou naději, že to bude něco jiného, ale nic tomu nenasvědčuje.

  Veronika5: proč chovají saténky? Je to pro ně chovatelsky zajímavé, třeba i kvůli výstavám a prodeji. Když jsme si tu naši pořizovali, o této nemoci jsem neměla tušení, prostě se nám jen líbila. Už bych do saténka znovu nešla.
  9.1.2019 11:58Molik
  Nonyna: tak pak je nás divnych vic 😉 ja to mam stejně, beru si dovolenou kdyz je treba jit na veterinu, nebo kdyz jsem se musela o Teddyho starat a krmit ho strikackou..
  .

  A bohuzel jsem se setkala taky s takovyma reakcema, kdy nechapu, jak to ti lidi muzou rict. Kdyz jsem rikala, ze s Teddym jezdíme kazdy den na veterinu na injekce, ze to uz stalo 4500 a nikdo nevi cim to je, tak mi taky kamaradka rekla, a proc si nekoupis nove morče, vzdyt stoji par korun. A kdyz jsem byla v šoku a nestihla reagovat, dodala, aha, dcera by to asi poznala, ze vypada jinak ze??? Pro me absolutne nepochopitelne, vysvetlovala jsem ji, ze to je mazlíček, kdy jsem pokaždé pri krmeni stříkačkou mu domlouvala, ať bašti, jinak , ze mi umře a brečela jsem u toho...
  - - - - -
  Takže úplně chápu, držím palce!
  9.1.2019 12:52Nonyna
  Molik: díky za podporu!
  9.1.2019 13:28Ehrena
  Nonyna, taky znám ze svého okolí takové reakce, asi je marné takovým lidem vysvětlovat, že pro mne je morče úplně stejný člen rodiny jako třeba pes, kočka nebo my.
  I když pro někoho nejsou ani psi nebo kočky na tom lépe.
  Nedávno mne vytočila sousedka, mají už asi 18letého kocoura, myslím tedy po tom, jak o něm mluvila, že to bude spíš mazlík manžela než její. Říkala, že jim začal různě po bytě čurat, že tedy chodí i do záchůdku, ale i mimo, a říkala, že se těší, až tohle skončí, že už je starý a asi neudrží moč. A že už to snad dlouho trvat nebude, když už je mu tolik. Zeptala jsem se jí, jestli s ním byli na veterině, že to může být něco s močákem, u našeho kocoura s tím mám bohužel bohaté zkušenosti. Jako malému se mu opakoval stále dokola zánět močového měchýře a nemohl se z toho dostat, ucpával se, na veterině jsme byli v nejhorším období i dvakrát denně, a vypadalo to, že se nedožije ani jednoho roku. Až ho zachránil náš veterinář tady z Bohnic, který mu udělal na osm měsíců vývod z močového měchýře bříškem, a tak se mu teprve ten zánět vyhojil. Teď je z něj spokojený kocour, kterému už bude v květnu šest let. Ovšem celé jeho léčení nás tehdy stálo cca 21000. Ale ani trochu toho nelituji.
  Jen jsem měla chuť vraždit, když mi sousedka na moji otázku odpověděla:
  "To tak. Ještě budu s kocourem lítat po doktorech, stačí, když musíme my."
  - - - - -
  Jinak taky držím palce. Ohledně té osteodystrofie je třeba nechat udělat rtg, celkový i jenom hlavy, z toho se to pozná, i když u prvních snímků Cipíska si tehdy nebyli jistí, ale z dalších zhruba po měsíci už jo. Jestli mezitím nepřišli na nějakou novější metodu, jak to poznat. Už je to přece jen pár let.
  9.1.2019 15:23Nonyna
  Ehrena: Mě hlavně dostalo, že obě ty osoby mě hodně dobře znají a vědí, jak to mám a přesto se chovaly takto hrubě. Kamarádka se nakonec omluvila, od šéfové to nečekám, ale čert jí vem.

  Nikdy jsem s morčetem nebyla na rentgenu. Doufám, že to půjde udělat bez narkozy. Mám špatné zkušenosti s naším psem, který je z vet hysterický a každý rtg se musel dělat v narkoze, jinak to nebylo možné. Ale morčík když se bojí spíš ztuhne, než by se mrskal.
  9.1.2019 16:29Ehrena
  Nonyna, na Erice na vet. si ho musím u rtg. držet sama, musí ležet na boku a držíš ho jen za natažené přední a zadní packy. Aby se nepohnul, pevně.
  Ale někde si to dělají sami.
  Většinou bez narkózy. V nejhorším jen s krátkým přispáním.
  9.1.2019 17:16Noemi
  Nonyna: Osteodystrofie je léčitelné onemocnění,doporučuji MVDr. Jekl (Brno) nebo veterina Zelená liška (Praha),jinde zatím moc nevědí. Dá se tomu i předcházet,není tam pouze příčina genetická,spíš i krmením a nedostatkem slunečního světla. Tj AC nevědomky,spíše to ovlivňuje majitel morčátka,než zde odsuzovani chovatele (jak známo,ti přeci mohou za všecko). Satény chovám přes deset let a osteodystrofii mělo pouze jedno (pravnouče,ani ne narozene u mě v chs). Sama jsem 1 morče z pokročilé osteodystrofie vyléčila a dvěma výrazně prodloužila život (jsem veterinář), na vše mám i rentgeny před a po jako důkazy. Nedejte na ustrašené rady ostatních co nemají vlastní zkušenosti,jen si něco někde přečetli,nebo zažili jeden případ kdysi dávno,kdy se ještě o léčbě nevědělo a zeptejte se opravdových odborníků, kteří šest let studovali a na hlodavce se zaměřují,nebojte se jet i dál, kór s touto diagnózou,jinde než specializovaní veterináři vám nepomohou.
  - - - - -
  Jinak rentgen pro potvrzení je lepší v anestezii (lebka se jinak vyfotit RTG nedá), ale pokud to není možné tak já fotila jen zadní nohy,na stehenních kostech a pánví je OD vidět pěkně taky. Hlava se dělá také kvůli přerostlým zubům a kořenům,ale dá se to udělat až přímo při zbroušení zubů. Na diagnózu to nepotřebujete. A doporučuji léčbu minimálně léky proti bolesti, ručně dokrmovat a neco na trávení co nejdříve,ideálně ihned.
  - - - - -
  (kromě léčby samotné osteodystrofie,to tak do týdne by bylo ideální stihnout taky,nejlépe samozřejmě co nejdřív). Ale primární je aby morče zrálo a nebolelo ho nic,a to nepocka ani den dva,pak může být i pozdě.
  - - - - -
  Jinak osteodystrofie není samozřejmě léčitelná u všech morčat,je individuální jak každé morče zareaguje (jako u jakékoliv nemoci),ale chtěla jsem tím říct,abyste neházela flintu do žita. Dříve to bylo neléčitelné onemocnění,nyní se dá s tím bojovat.
  9.1.2019 19:50Zbyněk
  Jenom pro info, dneska jsem si pořídil tuto kamerku: https://www.mp.cz/xiaomi-mi-home-security-camera-360-domaci-ip-kamera-bila-p-5889 Za ty peníze je to opravdu hodně muziky, snadná instalace, moc prima chůvička pro naše mazlíčky, když nejsme doma. Potřebujete pouze WiFi modem, ke kterému pak kameru připojíte pomocí aplikace v mobilu, podporované platformy jsou Android a Apple. Vynikající noční vidění, které se dá v mobilu zapnout a vypnout, aby se zbytečně nepálily IR diody. Jednoduché ovládání, úhel 360 plus nahoru a dolů, velmi kvalitní obraz.

  Noemi: to je výborná zpráva! Jedna moje známá měla O.D. u SG samičky, byla na H.Vetu, na Hůrce, na Erice v Libni, nikdo nepomohl. U jiné kamarádky to byla otázka dvou měsíců. Pokud se holky diomluvíte, budu moc zvědavý na výsledky!
  9.1.2019 20:09Ehrena
  Noemi, ano, tyhle léky jsem dostala tehdy doporučené od MVDr. Vrškové a dávala, u nás tedy nepomohly. Opravdu jsem se snažila, ale marně.
  Ale jak jsem psala, slyšela jsem o tom, že některá morčata můžou s touhle nemocí při téhle péči žít ještě i dva roky, delší dobu přežití jsem nikde nevypátrala.
  Že bych něco zavinila já sama , aby u Cipíska tahle nemoc propukla, to doufám a jsem přesvědčená, že ne. Morčata se mi běžně dožívají sedmi až osmi let a posledních několik let, co jsem v důchodu, bývají přes půl roku denně venku ve výběhu na zahradě, nevím, co by zrovna Cipískovi mohlo chybět a co by mu mohlo tu nemoc zavinit. Myslím, že nějaká genetická chyba tam tehdy musela být, nebo nevím, ale Cipíska jsem koupila ve věku něco přes 3 měsíce a na svůj věk byl hrozně maličký, vypadal tak jako dvouměsíční, a chovatelka mi psala, abych se toho nelekla, že jí nějak nepřibýval a musela ho dlouho dokrmovat, aby vůbec dosáhl téhle váhy, ale teď že už baští sám a dobře. Což byla pravda, jedl dobře, a i když byl celý jeho krátký život drobnější, dosáhl u nás váhy asi 900g. Ke konci pak samozřejmě jel s váhou dolů a skončil asi na 670g.
  Nevím, ale možná už tyhle počáteční problémy mohly něco znamenat.
  Na jaře to budou 4 roky, co umřel, ale svůj názor jsem dodnes nezměnila; jest!i na tuhle nemoc takhle umírá i jen malé procento saténových morčat , jsem proti tomu je dále chovat. Nemoc zvířete je utrpením nejen pro zvíře samotné, ale i pro jeho majitele.
  10.1.2019 01:28Tygrinka
  Nonyna: Tak pustit morče ven a ještě do mrazu je prasárna. Bohužel stále dost častá. Když už, tak uspat na veterině, to snad tomu zvířeti dopřát mohou :o/

  Morče je člen rodiny jako třeba pes nebo kočka. Fascinuje mě, že okolo psa lidi hodně často skáčou a mají ho spíš jako panenku než zvíře, ale morče/králík/křeček je na okraji zájmu. Jako kdyby tohle malé zvíře necítilo bolest a tak. A ti s nízkou emoční inteligencí mají i zvíře typu psa nebo kočky jako doplněk a veterina je pro ně zbytečný luxus. Snad tihle jedinci už postupně vyhynou...

  Takovým lidem jako tvoje kamarádka říkám, že až je bude něco bolet nebo budou hodně nemocní či prostě už vypadat divně, vyženu je do lesa na mráz, ať si to užijou. Že lidí je stejně jako s... (prostě hodně) a o jednoho méně neuškodí :o) To máš vidět, jak čumí jako z jara...
  - - - - -
  I já jsem z těch, co si klidně vezmou dovolenou, pokud to ošetření morčete vyžaduje. Nebo volno, které si napracuji - třeba v pondělí jedu na veterinu a musím dřív z práce, abych to stihla. Sice mám kliku na šéfy, kteří to chápali a chápou, ale i kdyby to tak nebylo a oni si potají ťukali na čelo, tak by mi to bylo jedno a myslela bych si své...
  10.1.2019 06:35Kájka
  Tygrinka + ostatní: Také tá máme tak -morčátko je pro nás jako pejsek apod.

  A - "JSI ZODPOVĚDNÝ ZA TO, CO JSI K SOBĚ PŘIPOUTAL" /Exupéry/
  - - - - -
  Navíc -u nás jsou morčíci vyloženě mazlíčci, kontaktní. Jsem ráda, že je máme (nejen kvůli dětem). Vilík je neuvěřitelný mazlík (na morčátko). My si myslíme, že je nejhodnější morčátko na světě. :-)
  10.1.2019 08:43Jezzabell
  Tygrinka, Kájka: Přesně tak! Taky hpsám kolem morčat a nesnižuju jejich zdravotní stav jen pro jejich velikost. Jsou to živí tvorové a o to víc péče potřebují, protože jsou menší, někdy i víc než dost péče a hodně rychle, však to známe;). A učím tomu i prcka doma.
  Teď už je malej každé ráno krmí, nosí jim připravené jídlo v miskách. Ví, komu dát dřív (aby se neservali v klecích) a čí je která miska. Spíš podle obsahu- někdo nerad rajčata, jinej papriku..
  Jen ať má kluk zodpovědnost už od mala, aby věděl, že i s malým tvorečkem se má hezky zacházet;)
  10.1.2019 09:54Nonyna
  Noemi, moc děkuji za tvůj příspěvek!!!! Takže máme naději!!!!! Zítra jdeme na vyšetření ke spec.vet na morčata u nás, ale nevím, jak je o tom se znalostmi tohoto onemocnění, to uvidím zítra. Do Prahy to mám něco přes hodinu cesty, takže když bude třeba, dojedu tam. Naše samička zatím žere sama, není ji potřeba dokrmovat. Dáváme jí akorát stříkačkou vitaminy(C-VIT Versele laga), koupila jsem jí lisovanou vojtěšku a každý den máme morčinku na půl hodiny pod UV lampou.
  - - - - -
  Jezzabell: U nás to také tak máme. Mě přijde, že děti to chování od malička do sebe nasají v rodině, není třeba ani nic moc vysvětlovat. Dcera každý den sedí s nemocnou samičkou u stolu u UV lampy, aby měla ideální vzdálenost od žárovky a podsouvá jí ty nejlepší stébla sena...chtěla se mnou jet i na vet, ale je to v době vyučování, tak jsem jí nevzala. No a kde to není, tam to není a pak chudáčci zvířátka končí někde v lese...a ti idiotští lidi si ještě myslí, že nedělají nic moc špatného.
  10.1.2019 10:21Ehrena
  Nonyna, a ostatní, včera jsem znovu po těch 4 letech, co jsme s touhle nemocí u Cipíska zápasili (a prohráli), hledala na netu informace o léčbě téhle nemoci a je opravdu naděje, že při cílené životosprávě, dietních opatřeních atd. se tato nemoc dá léčit a snad i vyléčit. Nejsem veterinář a spoustě věcí z uvedených článků nerozumím, ale už jen ta naděje, že je i možnost zlepšení zdravotního stavu postiženého zvířete, nejen udržovací léčby, tady je.
  Přesně jak psala Noemi.
  Takže Nonyna, naději určitě neztrácej, a moc držím palce.
  Byla bych moc ráda, kdybys sem na diskuzi nebo mně do SZ občas napsala, jak to vypadá, tohle onemocnění a jeho léčba mě hodně zajímá, díky smutným zkušenostem s Cipískem.
  10.1.2019 10:39BB
  Diskutujícím milovníkům morčátek: k nemoci osteodystrofii-doporučuji vynikající lékařku MVDr.Minárikovou, veterinární klinka Na Hůrce, Praha 5. Spolupracuje s níže jmenovaným specialistou na morčata dr.Jeklem z Brna. Ví o všem, co je o této nemoci nového přímo z výzkumu. Mně léčila také morčátko, a prodloužili jsme mu život o zhruba rok. Obnáší to, mimo podávání léků i pravidelné broušení stoliček v inhalační narkoze, které přerůstají, což je bohužel nepříjemnost provázející toto onemocnění. V současné době nemám nové informace o léčbě této hnusné nemoci, ale bylo by skvělé, kdyby jednou byla plně léčitelná... :-(
  10.1.2019 11:44Ehrena
  Ano, Cipískovi také tehdy dvakrát během cca dvou měsíců brousili stoličky, ale rovnou už při prvním broušení vetka řekla, že mu to moc nepomůže, protože už mu zuby pořádně nedržely v čelisti, ta kost už prostě nebyla kost, měnila se ve vazivo. Bohužel měla pravdu.
  10.1.2019 12:07Nonyna
  Ehrena: Děkuji za naději i tobě! Vůbec jsem nečekala, že nějaká je. Na netu jsem četla jen samé smutné příběhy. Určitě budu informovat, jak se to vyvíjí. Zítra nás čeká potvrzení diagnozy. Dám odpoledne vědět, jak jsem dopadla. Pak uvidím, jestli zůstaneme v péči u nás a naše MVDr. to třeba bude konzultovat s vety, kteří se o tuto nemoc zajímají nebo začneme jezdit do té Prahy.

  BB: Děkuji za doporučení, čím víc možností, tím líp. Uvidíme taky, kde nás vezmou..

  Tak nám všichni, prosím, zítra držte palce...
  10.1.2019 12:39BB
  Ano, my jsme na broušení byli co měsíc... ke konci už i za tři týdny...... Jde o to, že se o malinko zlepší příjem potravy.... Pozor na narkozu - u morčátek výhradně inhalační! Jakákoli jiná je pro ně nebezpečná. Inhalační je v pohodě, vždy Vám vrátí morčátko již vzbuzené. Rentgeny nám Na Hůrce proto dělali vždy v narkoze, zvířátko se tolik nestresuje a nemusí se mačkat při držení, natahovat apod....
  10.1.2019 12:48Nonyna
  BB: ano, vím že morčátko má mít inhalační narkozu. Věřím, že to je lepší než bez narkozy, Nedovedu si představit, jak držím morče na boku, jak psala Ehrena, že ho při narkoze držela....
  10.1.2019 13:21Kájka
  Nonyna: Budeme držet palce a pacičky! :-)
  Třeba to nebude tak zlé, přeji.
  - - - - -
  Také jsem si zažila nepochopení i u přátel, když jsme se starali o nemocnou králindu, absolovovali dlouhodobou léčbu ( v péči nejlepších odborníků, především Doc. Jekla, který ji několikrát operoval). Dokud byla šance, bojovali jsme... doma, i lékaři. Až přišel den, kdy mi to veterinář řekl, že mi to musí říct, že to, co děláme je už jenom paliativní medicína. A pak přišel den, kdy bylo potřeba rozhodnout se rychle. Člověk, když už není v jeho silách pomoci, má u zvířátek tu "moc", tu možnost přeci jenom nakonec pomoci -ukončit utrpení a pomoct odejít v klidu, bez bolesti... A já byla byla takový "cvok" (v očích některých), že když byla ta možnost, tak jsem to milovanému zvířátku (členu rodiny) umožnila v domácím prostředí, odejít doma (díky poslední injekci, s pomocí veterináře) za Duhový most. Kdo nás znal, ví, že u nás doma byl králíček jako pejsek.
  - - - - -
  A opravdu věřím (nemohu jinak), že všichni dobří milovaní tvorové jsou za Duhovým mostem, kde není bolest a utrpení... na pastvách věčně zelených...
  10.1.2019 13:23Jezzabell
  Nonyna: přesně, jak píšeš- neumím si představit to morče držet. Neuměla jsem, do doby než: Na vet. mě takhle krapet "vyškolili" u vyndavání stehů;) Doktorka, co tam tehdy byla mě donutila eMíka držet na boku(a to je nejbojovnější morče, co mám doma-ona to nevěděla!). Jako morče drželo, ale mně se lil po zádech studený pot! :)
  A jednou pak přišlo na uspání. Prvně jsem utekla na parkoviště..i když jsem tam řvala jak želva, nedokázala jsem tam být. Ale vyčítala jsem si to (a vyčítám dodnes!!) a u Bártíka jsem už stála do chvíle, než mi doktor řekl, "je čas"..S láskou vím, že i když je to strašný, musím tam už stát, abych ty výčitky znova neměla..! Není ani v jednom případě o co stát, ale on je tam chudák sám a jestli je to trochu možné být s ním, byť někdo řekne, že ho to neovlivní (myslím, že ovlivní), budu tam jen když to trochu půjde! Taky jsem si to neuměla představit.
  Asi se to změnilo s tou smrtí. A když vidím šťastné shledání dvojky doma po zákroku, to vítání a radsot, je to odměna pro mě za tu chvíli s ním;).
  10.1.2019 13:24Kájka
  Tenkrát mi řekl syn (11 r.), když jsme mu to vysvětlila, že už můžeme pomoct jenom tak... "Mami, prosím, zařiď to! nechci aby se trápila."
  10.1.2019 14:25BB
  Jezzabell,Kájka: krásně napsané. Vůbec nejsi ,,cvok,,. Tak to má být a tak by se měl chovat každý ke svému zvířeti, nebo by si neměl žádné pořizovat.... Léčení naší morčinky u dr.Minárikové šlo do tisíců za ten rok... ani nebudu psát kolik. Dala bych cokoli na světě, kdyby tu mohla být déle.... Pak už také bohužel ale nešlo nic dělat... Byla to pro někoho jen ,,morčinka,, pro mně nejzlatější zlatíčko, a i dnes po dvou letech se mi hrnou slzy do očí, když na ni vzpomenu..... Ano, Kájko, určitě jsou za Duhovým mostem!!!
  10.1.2019 14:42Ehrena
  Jezzabell, přesně, krásně popsáno. Mám to úplně stejně.
  Já z našich zvířat nebyla jedině u uspání Merlinka, před rokem, prostě jsem se doma složila, když došlo k tomu, že už to musíme ukončit.
  Šel tam s ním na vet.syn a dodnes si vyčítám, že jsem tam nebyla, protože vet ho nechal v čekárně a Merlinka uspal sám, tedy vůbec syna dovnitř nevzal. Měla jsem tam s ním jít já. :(
  Naši Micku jsme taky nechali uspat doma, taky jsem ji nechtěla stresovat veterinou, protože si ji poslední měsíc opravdu užila a měla z ní hrůzu, snad to bylo pro ni lepší, ale já to mám ještě dnes doma před očima. Vet mi to tehdy rozmlouval udělat to doma, právě z toho důvodu, že to doma pořád zpětně uvidím a bude mi to všechno připomínat, musím říci, že měl pravdu, ale mně šlo hlavně o pocity toho zvířete, ne moje.
  10.1.2019 15:19Jezzabell
  Ehrena: Teď takhle přesně řešíme doma pejska. Jestli doma nebo na vet. Je mu 16let, je po čtyřech katastrofických otravách (úmyslných jen pro jeho původ) a má slabé srdce. Už nesmí ani na sundání plaku na zubech v inhalaci, neprobral by se. Doktor ho odepsal před šesti lety;) Ale díky přírodním praparátům na srdce je pořád akční a s náma! Ale už dohasíná, je to poslední rok vidět. A tak řešíme kde a jak. No, ukecávám dědu (u něj v domečku je), aby to bylo doma a ne na veterině. Děda právě nechce doma a já zas nechci na vet. Už vím, že to zvíře pozná, že jde na smrt! Ví to!
  Pořád ten pohled v očích morčátek vidím a kluci byli vždycky tak strašně zaražení, když jsem přijela sama..Jedinej Vall-ík to vyhrál, když se mu vrátil Jules a když jsem viděla to šťastné a radostné morče, jak se doslova vrhlo na parťáka a oblizoval ho na čumáčku a vrkal na něj a tiskl se na něj!!! Brečela jsem štěstím za ně oba! A tak si jich vážím zase o chlup víc, i když jsem tu láskyplnou hranici posunula smrtí jiných..
  - - - - -
  13.1.to bude rok od Houmíka a pak tonabralo na rázu..Wolfík ve strašných bolestech a pak to nedal Bártík..Půl roku nervů(neřeším noční vstávání ke krmení nebo ošetřování nonstop), skoro vlastně třičtvrtě roku.. Nejhorší v mém životě:(. Těžko se to i píše..A to pomáhali i lidi kolem nás! A nakonec i sám pan doktor! Proto měsíc po Bártíkovi byl Vall-ík prvním šťastným s Julískem!
  Jak si teď považuju každé zdravé minuty s nima!!
  10.1.2019 16:09Kájka
  Pokud to jde doma, tak pro zvířátko to je určitě lepší doma, nebo alespoň být s ním v té chvíli.
  Věrní přátelé člověka jsou na nás zavislí, věří nám...
  10.1.2019 16:19Jezzabell
  Kájka: No právě..proto apeluju za doma...
  11.1.2019 09:08Nonyna
  Jezzabell: Jsi moc statečná, s tím, že jsi se svými zvířátky i ve chvíli, kdy odcházejí za duhový most. Tvé příběhy z minulého roku znám, všechny jsem tady četla a doufám, že už máš na dlouho vybráno...bylo toho v krátkém čase opravdu hodně na jednoho člověka. Cítím to stejně, že pro to zvířátko je nejlepší, když už musí umřít, aby to bylo mezi jeho lidmi, kteří ho mají rádi a ne v cizím prostředí veteriny, kde se bojí. Já mám z dávné doby jeden zážitek s kočkou, která k nám přivandrovala zraněná, ale nedokázala jsem tam být s ní, když ji na vet uspávali, moc se za to stydím..on to byl dlouhý příběh, nechci to tady všechno vypisovat, jen jsem zklamala a nebyla tam s ní v poslední okamžik, zbaběle jsem o to poprosila přítele. Doufám, že příště, až se to stane, dokážu sebrat sílu. Zatím mám jen zkušenost s nepodařenou záchranou narozeného morčátka, kterého samička hned po porodu odmítla, 1 den jsme ho dokrmovali a zahřívali a když už bylo jasný, že to nedá, měla jsem ho u sebe v dlani, mluvila na něj, dokud nevydechl naposledy.
  Přeju hodně sil s pejskem, a ať přemluvíš dědu...třeba to není ochoten udělat pro pejska,ale mohl by to udělat pro tebe...
  11.1.2019 11:27Zbyněk
  Nonyna: já si vždycky říkám, jaký ke mě mají asi vztah, pohladím je a hned se zhnuseně otřepou:) Loni mi uspali dvě morčátka na ruce a bohužel jsem u milované samičky souhlasil s hospitalizací po císaři a ona umřela v noci, opuštěná na cizí klinice, to si nikdy neodpustím. Měl jsem si jí vzít domů, zahřívat jí v náručí a nechat j odejít tam, kde to zná. Poučil jsem se.
  11.1.2019 12:07Ehrena
  Zbyněk, mám stejnou zkušenost, jen mi tam morčátko neumřelo, ale za 4 dny pobytu na klinice bylo ve stavu, že jsem ho musela ihned při převzetí nechat uspat. Šlo sice o konečné stádium prorůstání kořenů zubů, takže by nás to stejně čekalo, ale kdyby zůstalo doma, v klidu, v mojí péči, bez injekcí podkožní výživy, z kterých bylo celé vystresované, bylo by na tom stoprocentně daleko lépe.
  Myslím, že po téhle zkušenosti už se neodvážím žádné další morče takhle někde na klinice nechat. :(
  11.1.2019 12:31Nonyna
  Ehrena, Zbyněk: jj, to jsou ty zkušenosti...člověk si to musí zažít, aby se poučil. Každý máme svoje smutné příběhy.
  Zbyněk: oni to pohlazení spíš kvůli nám vydrží, málokterý morčík si to užívá. Naši někteří se nechají hladit pod krčkem rádi,ale po hřbetě to skoro žádný nemá rád. Já s nima nejraději trávím čas ve výběhu. Sedím tam a oni po mě šplhají a krmím je granulkama nebo kousky zeleniny, to je spokojenost pro obě strany;-)

  Před chvílí jsme se vrátili z veteriny. Osteodystrofie v počátečním stádiu je dle RTG hlavy a končetin potvrzena, dělali jí i rozbor krve kvůli poměru vápníku a fosforu(tuším) v těle. Kontrolovali jí zuby, které se tímto onemocněním mohou dostat do špatného postavení a kvůli tomu začít přerůstat, ale má je zatím v pořádku. Paní doktorka byla moc milá. S tímto onemocněním nemá moc zkušeností, ale bude to konzultovat asi s MVDr. Jeklem z Brna, který je na to odborník. Nasadí jí pravděpodobně Vigantol( to je déčko, beru to sama v zimním období, tak ho mám doma, ale nevíme zatím dávkování pro morče...při špatném dávkování by hrozilo předávkování). Dostala jsem léky na bolest, které jí budu dávat 2x denně. Do středy příštího týdne se mi má MVDr. ozvat. Podle toho, co mi řekne, se budu rozhodovat, zda zajedu do té Prahy nebo ne. Ale zatím se jeví tak, že se bude snažit to nastudovat a konzultovat. Nevím, jak rychlý vývoj může mít tato nemoc, pomohlo by mi to v rozhodování, jak s tou Prahou...
  11.1.2019 15:31BB
  pro Nonynu: Takhle to bylo s mojí morčinkou-počáteční stadium zjištěné v září 2016. Už poprvé ji musela dr.Mináriková (jak jsem psala veterina Na Hůrce) brousit zuby.. Tato paní doktorka také spolupracuje s dr.Jeklem. Také nasadila Vigantol a lék na bolest. Ten doporučila dávat jednou nebo dvakrát denně. Dávkování Vigantolu si přesně nepamatuju, ale doma bych to dohledala. Vím, že to bylo několik kapiček a oparvdu se nesmí dát víc, kvůli předávkování, tuším 1x za 14 dní... Ale určitě počkejte, co Vám doktorka řekne... Ty kapičky, abych nedala víc nebo míň jsem vymyslela tak, že jsem si nakapala přesný počet na lžičku, pak doředila vodou a celý obsah natáhla do stříkačky. Tu jsem pak dala morčátku postupně vypít ( moje prdelka pila sama ochotně, tak to bylo jednoduché ). Tím bylo zaručené, že dostane přesný počet kapek. Dávat přímo do tlamky z lahvičky by bylo nepřesné,a nepraktické - udržet morče a ještě se trefit a neupatlat vše okolo a odpočítat kapky... je možné, že když dělali rozbor krve, že nasadí i vápník..... protože ten taky bohužel při této nemoci může ubývat..... Ráda poradím, když můžu, a držím palce...
  11.1.2019 15:45Jezzabell
  Nonyna: no..vybrali jsme si to snad na nějakou dobu! Jak si považuju každé chvíle jejich zdraví a spokojenosti!! Ne že bych si toho před tím nevážila, ale člověk po tomhle získá trochu jiný pohled na věc a taky na vlastní kůži pozná, jal je to náročné se o takové prcky starat ve dne v noci (myslím ta péče). Kde se to vleče do nedohledna a pořád dokola se snažím zoufale pomoct. A taky jde o čas. Nejen s první známkou letět na veterinu. Ale i během průběhu nemoci. A jak na potvoru to bylo vždycky v tu nejblbější hodinu, v zimě, kdy venku doslova sněhová vánice a nedalo se s přepravkou dojít na bus a musela jsem taxíkem. Čímž se to protahlo o dalších sedm stovek za den..No zoufalství ve všech směrech! A ve finále a bohužel k ničemu:(. Nepomohla jsem ani jednomu:( Vlastně jen Julískovi s tím abscesem. Ale to nebylo nic vážného. I když narkozu nese každé morče jinak.
  Mám na okně malé kovové zlaté lampionky. Původně jsem nevěděla, kam tu první svíčku zapálit, aby to hořelo bezpečně. Ale najednou koukám a už mám na okně čtyři..Za každého jeden. Vypadá to pro návštěvy jako fajn ozdoba, ale kdyby věděli..Vždycky na ně myslím, za každého jeden..
  11.1.2019 16:46Nonyna
  BB: potřebovala bych zjistit dávkování toho Vigantolu...nechci čekat, než se vet ozve po víkendu, mám ho doma, mohla bych žačít dávat hne, kdybych věděla kolik, ale sama si to netroufnu určit, déčkem se dá předávkovat...
  Roza chudinka leží a spí, chodím jí kontrolovat jestli dýchá.... asi po těch lécích na bolest, co jsem jí dala.

  Jezzabell: to je hezké, s těma lampionkama♥♥♥ Jj, oni si vždycky vyberou tu nejnevhodnější dobu, znám to s pejsky...když nic jiného, tak aspoň byl víkend.
  11.1.2019 17:08BB
  Nonyna: k léku na bolest-já měla Loxicom, doporučeno 1x denně /já dávala ráno/ při potížích-kdyby se zhoršilo přijímání potravy, nebo by hubla-dávat 2x denně... \\\\\\\\\\možná by stačilo tedy 1x... a dávka 0,2 ml, max. 0,3. Denně jsem vážila. K Vigantolu: nevím, podle čeho doktorka určila dávku-nerada bych poradila špatně. Pokud to bylo dle váhy - vážila v ten den 552 gr. Dávala jsem 1 kapku za 14 dní !!! musí se opravdu opatrně-nejlépe kápnout na lžičku a zředit-jak jsem psala. Pokud má zuby ještě OK, a jí sama, i třeba seno, a je to dle rentgenu v počátku- tak myslím, že můžeš být zatím v klidu... Ale přiznám, že jsem z toho byla také tenkrát špatná-pořád jsem ji hlídala, krmila z ruky, celou zimu chodila i na lístečky a travičku, kupovala jsem petrželku,atd... to nejlepší, hlavně zelené atd......držím palečky, a piš pokud něco......
  11.1.2019 18:51Tory29
  dobry den, neznate nejakou aktivni chs v moravskoslezskem kraji? dekuji za odpoved.
  11.1.2019 20:39Ehrena
  Nonyna, Cipísek dostával:
  (zkopírováno z mailu od MVDr. Vrškové)
  vitamin C v prasku C-compositum - davka je na spicku noze do napajecky 1x denne, pripadne prisypat primo do kasicky z Rodicaru
  Meloxoral sirup - proti bolesti, davka 0,26 ml 2x denne, mnozstvi je oznaceno na strikacce, pred nabranim sirupu dukladne protrepat celou lahvicku

  Ranisan tablety - na podporu traveni v tenkem streve, polovinu z 1/8 tbl. 1x denne rano (cili 1 tabletu rozdelit na ctvrtinky, ctvrtinku na pulku a z te pulky jeste kousek odlomit, bohuzel slabsi tablety se nevyrabi)

  Itoprid tablety - na podporu traveni v tlustem streve, 3x denne 1/8 tablety (cili polovina ze ctvrtky tablety)
  tabletky se nejlepe podavaji tak, ze dany kousicek rozdrtite na prasek (napr. mezi dvema cajovyma lzickama) a rozmichate s malym mnozstvim vody a date morceti do tlamky strikackou
  Plus ještě vápník, dávkování už bohužel nevím, a k tomu měl předepsaný pobyt co nejvíce na sluníčku, ale vzhledem k tomu, že bylo ještě chladno, začátek jara, tak tohle moc dělat nešlo.
  Vitamin D jsme tedy tehdy vůbec nedostali.
  - - - - -
  Hodně štěstí a piš, co nového.
  - - - - -
  Moc držím palce.
  12.1.2019 12:36Nonyna
  Ehrena: Děkuji! Meloxoral Cipískovi zabíral? Mě přijde, že po něm Rozinka chvíli spí, ale jinak se chová beze změny oproti tomu, když jsem jí ho nedávala. Jestli to jde vůbec poznat. Myslela jsem si, že výrazně pookřeje... Na podporu trávení zatím asi nic nepotřebujeme, protože bobky má zatím normální a žere. Vážíme denně, má kolem 870g plus minus(nedaří se mi vážit ve stejnou denní dobu)
  Vápník bych se sama nasadit bála, protože krevním hodnotám nerozumím.

  BB: Vigantol : takže jsi kápla 1 kapku do vody, rozmíchala a dávala jí to po dobu 14 dní? Vypadá to, že máme stejnou léčbu. Jak to u vás vůbec dopadlo?

  Jedinou zmínku o vyléčeném saténkovi z ostedystrofie jsem zatím četla od Noemi, zajímalo by mě, jakou měla léčbu.

  Ještě by mě zajímalo, kdyby někdo věděl, jak dlouho můžu nechat Rozu pod uvb žárovkou. Mám ExoTerra Repti Glo 5 UVB 26W . Doted jsme to dělali na půl hodiny denně, ale obávám se, že to nestačí. Ale bojím se, jestli to třeba u svaců nevadí očím. To kdyby někdo věděl, byla bych za tu informaci moc vděčná!
  12.1.2019 13:32Tygrinka
  Nonyna: Nenene, 1 kapku 1x za 14 dní, ne každý den po dobu 14 dní. Pro dospělého člověka se dává Vigantol v dávce 2-5 kapek denně. Je možné ho brát třeba 10 kapek obden, či 15 kapek ob dva dny, atp. Mně vyhovuje 10-12 kapek obden, po větší dávce jsem unavená a je to spíš prášek, tedy kapky, na spaní :o) Ale jeden doktor mi říkal, že bere jednu velkou dávku, tj. 35 kapek 1x týdně a nic mu to nedělá. Obecně si myslím, že je lepší více menších dávek častěji, ale není třeba dávat denně, protože Dvitamín se v těle skladuje a nevyčůrá se jako Bvitamíny a Cvitamín.

  Meloxoral chce vychytat dávku. Po větší dávce byli morčata opravdu ospalejší. Dávala jsem kdysi 0,3ml 1x denně, myšák se prospal a pak byl po zbytek dne normální a dávka mu stačila. Teď dávám 0,2ml 2x denně, bo jinak myšák kvůli bolesti méně žere. Chce to vychytat, na každého myšáka to působí jinak. A dávat co nejnižší možnou dávku s ohledem na stav morčete.
  - - - - -
  Nonyna: Pardon, ujela jsem v myšlenkách - ach to stáří - když je dávka Vigantolu pro člověka taková, jakou jsem napsala, tak pro morče bude stačit 1 kapka 1x za 14 dní, popř. jednou za čas 2 kapky dle rozhodnutí veterináře...

  U Meloxoralu jsem u prvního popisovaného případu časem přešla na 1x denně 0,25ml. U druhého jsem zkoušela snížit dávku, ale je to hned vidět na horším žraní. Takže se držíme na cca 0,18-0,2ml 2x denně. Třeba se to časem srovná a budu moci dát méně, budu to samozřejmě zkoušet, protože méně sirupu znamená menší zátěž na játra morčíka.
  - - - - -
  A co se týká toho pookřání po sirupu, chce to čas, není to jako otočit vypínačem. Nasadíš léčbu a měla by se dostat do nějakého jejího standardu. U mě také napřed trochu zklamání, ale pak bylo vidět, že se morčíkovi od bolesti fakt ulevilo a pak stačí držet hladinku, aby byl spokojený. Samozřejmě s ohledem na svůj zdravotní stav.
  - - - - -
  Add dělení tablet na 16tiny: To jsem dělala tak, že jsem rozdělila tabletu na 1/4, pak to celé rozdrtila na prášek na lžičce, rozdělila na čtvrtiny a odebrala příslušnou část prášku, se kterou jsem dále pracovala na samostatné lžičce. Je to jednodušší než se snažit rozdělit tabletu na pididíly. Lžičku se zbytkem rozděleného prášku jsem veeelmi něžně uložila na talířek a ten do skřínky, aby se prášek nevysypal. A navíc v lékárně mi také nabízeli, že mi tablety nadávkují přesně u nich v laborce do kapslí. Takže pokud někdo podává delší dobu a nemá možnost se s tím takto párat, může zkusit štěstí v lékárně...
  12.1.2019 14:51BB
  Nonyna: tak ještě jednou :-) : 1 kapka Vigantol na kávovou lžičku k tomu doředit vodou, natáhnout do malé tenké stříkačky a podat do tlamičky. Pak 14 dní nic. A pak zase 1 kapku........
  Tak jsem to měla já.... Neee 14 dní denně !! Dopadlo to bohužel špatně - po roce. Ale po lécích bylo vidět výrazné zlepšení a přibírání na váze .... Ale pokud má Rozi 870 gr, tak to je stále ještě pěkné..... Dnes jsou možná už lepší možnosti jak psala Noemi... My jsme to prodělávali 2016-7, a bylo to v té době to nejlepší co bylo..... S vápníkem ano, počkej raději na rozbor krve. Žárovkou exoterra jsem přitápěla skinníkovi, měl ji na jedné půlce boxu, a zalezl si pod ní kdy chtěl.. Nezdálo se mi, že by mu to nějak škodilo......
  12.1.2019 15:24Kájka
  Nonyna: Jednou kapkou Vigantolu teď nic neskazíš,a le pak počkej -co doktoři. Píšeš, že veterinářka to bude konzultovat s Doc. Jeklem (ten je kapacita -odborník na hlodavce). Myslím, že to možná nebudete dávat každý den (nebo určitě ne doluhodobě).
  Přeju hodně síly do boje a dobré výsledky! :-)
  - - - - -
  Pozor - někomu (i lidem) může Vigantol dělat zažívací potíže.
  12.1.2019 16:31majihec
  Ahoj,
  mám otázku - nevíte někdo o kleci na morčata ca 140 cm, která by se otevírala seshora? U takhle velkých jsem našla jen klece otvevíratelné ze strany... Nebo nevíte, kolik by stála výroba klece na míru, u koho a tak?
  Moc díky.
  12.1.2019 19:15Mimísek
  Ahoj, prosím vás o radu. Naše morčátko bylo na zabroušení zoubků. Stoličky měl špičaté, tak mu je veterinářka upravila a zkrátila mu i řezáky. Ale morčátko teď nemůže ukousnout potravu. přijde mi, že žezáky už má moc krátké a nejde mu noc ukousnout. Co teď? Děkuji za radu
  12.1.2019 19:54Tygrinka
  Mimísek: Nutno dokrmovat. Když má zkrácené řezáky, nic si neukousne. To je, jako bys měla mezi zubama centimetrovou díru, i když bys je secvakla k sobě. Co jde strouhat, strouhej, co jde krájet, krájej. Granule rozmoč na kaši. Vše podávej na talířku na hromádce. Seno dej na zem do kupičky, by v ní mohl vrtat. Pokud byl zákrok větší a morče takto nebude samo mít zájem o krmení, tak rozmočit granule a dokrmovat stříkačkou bez jehly nebo dokrmovacím aplikátorem. A do stravy přidat Cvitamín. Více si přečti v odkazu zde nahoře v menu Nemoci - nebo zde na odkazu http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/pomoc.htm
  12.1.2019 19:56BB
  Mimísek:jestli to veterinářka opravdu tak přehnala s broušením- a opravdu nic neukousne/pozoruj ho/ tak nezbyde než vše krájet na malé kousíčky nebo strouhat - granulky/jestli dáváš/, zeleninu, ovoce, prostě všechno... Ale neboj, stav by se měl postupně upravit- zuby dorůstají morčíkům rychle, během několika dnů by mělo morče jíst zase normálně...
  12.1.2019 20:20Tygrinka
  BB: Tak vetka to nemusela přehánět, jen zkrátila, co bylo třeba. Ne všichni vetové jsou prasata...

  Mimísek: Od těch špiček na stoličkách, tj. háčcích, může mít i rozedřenou tlamku. Takže žraní mu může dělat problém a i když bude něco žrát sám (a bude určitě dávat přednost měkčí stravě), bude nutné mu zbytek dodat stříkačkou. Kaše musí být vždy vlahá, aby nedráždila rány v tlamě a žaludek.
  12.1.2019 20:35Mimísek
  Dostali jsme od veterinářky kašičku, tak tu sní. zeleninu jsem mu už nastrouhala, tak to sám taky něco snědl, když mu větší kousek něčeho měkčího podržím, tak se mu to podaří ukousnout. Budu mu co nejvíc pomáhat s krmením a snad to bude za chvíki v pořádku. Děkuji
  13.1.2019 07:16Tygrinka
  Mimísek: Je prima, že má chuť sám baštit. Ne vždy to takto vypadá, někdy se musí pár dnů plně dokrmovat stříkačkou. Naťě, římský salát list, samé jemnější části, atp. je dobré pokrájet na malé kousky a dát na hromádku na talířek. Obecně hromádky jsou lepší, bo myšák si tam vrazí otevřenou tlamku a jazykem si pomůže vzít sousto. Jablko a okurku je lepší nyní strouhat bez slupky. Mrkev na menších okách, ostatní na větších. To je obecná rada, je dobré vyzkoušet, jaká velikost vyhovuje konkrétně vašemu morčíkovi. Nudličky se jim líp baští. Papriku nyní nerozkouše nebo mu svlékni nožem dužinu od slupky. Takto upravenou papriku jsem po kouskách krmila z ruky, z toho se hromádka neudělá :o) Pokud baští takto dobře, tak za pár dní bude i seno. Proto zase kupička, aby si v ní mohl zavrtat a jazykem si pomoci vybrat stéblo. Časem přijde na to, co a jak. Takže stále nabízet, i když nyní senu zatím moc nedá. Až mu řezáky víc dorostou, tak okurku, teda špalík okurky, nebo jablko rozkrájet na čtvrtky, u jablka vybrat jaderník, a podat. On vyžužlá dužinu a slupku pak vyhodíte. Je nutná ta čtvrtka, aby to měl za co vzít. Tím vším podpoříš jeho snahu, aby zkoušel žrát sám.
  - - - - -
  Jo a zkusila bych mu nabídnout i rozmočené vločky. A vedle i v klasické misce vločky suché. Někdy jsou myšáci zváštní a byť mají držtičku bolavou, raději zasunou vločku suchou :o))
  - - - - -
  Popřípadě můžeš vločky ještě rozdrtit, namočit a přidat do kaše od veterinářky...
  13.1.2019 11:55sarik
  ahoj jak zásto se máj krmit morcata aby nebilo tlusty
  13.1.2019 12:01Ehrena
  Nonyna, taky jsem na něm neviděla hned nějaké zlepšení, až cca po týdnu, ale bylo to vždy v etapách, třeba týden lepší, a pak zase najednou několik dní horší, kdy přestal úplně jíst a byl jen na mém krmení, a pak najednou zase pár dní lepší, kdy jsem jen přikrmovala, ale jedl už jen měkké věci, mrkev, řepu i třeba jen maličké kosťály v listech kedlubny či čínského zelí, salátu už nebyl schopný ukousnout.
  Postupně to celé bohužel směřovalo k tomu, že už jsem ho musela jen krmit kašičkami a na konci už to snad ani nemohl polykat, všechno mu teklo ven, ačkoliv o to stál.
  Co se týče pohybu, to u něj nebyl ten největší problém. Sice více polehával a při běhání hopkal jak králík, ale když měl možnost ve výběhu s holkami, tak s nimi vždy chvilku běhal, jen častěji a déle odpočíval.
  Jemu tehdy ale žádné odběry krve nedělali, takže další výsledky, jak na tom byl celkově, nevím.
  Jen po tom, co umřel, si vetka s mým souhlasem odebrala malý kousíček z čelistní kosti na rozbor a potvrdila podle něj osteodystrofii v pokročilém stádiu, neměl prý už tu čelist vůbec jako kost, pevnou, ale změnila se mu jen v nějaké vazivo (možná používám teď špatné výrazy, ale takhle nějak jsem to pochopila), prostě nebyla prý šance dalšího přežívání v tomhle stavu.
  - - - - -
  Sarik
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek
  13.1.2019 12:01sarik
  co mu mam davat
  13.1.2019 14:16Zbyněk
  sarik: ty se tady jendou za čas objevíš a nesmírně špatnou češtinou se ptáš dokolečka na to samé. Dělšá si z nás legraci?
  13.1.2019 14:37Nonyna
  Tygrinka: dekuji za komentar. Pockam, jak si lek ba bolest sedne. Svitim UVB nekolikrat denne. S Vigantolem asi pockam na nasi vet.
  13.1.2019 15:56Ylada
  Krátká reportáž o skinny morčatech:
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/video/666957
  14.1.2019 07:28Zbyněk
  sarik: pokud si legraci neděláš, tak po celý den musí mít morče kvalitní seno, v noci také. A dvakrát denně zhruba 40 gramů zeleniny, podle váhy morčete. Pro moje zasloužilé matky je to až až, mladá samička naopak potřebuje víc, musíš je vážit a zapisovat si váhu. Tlusté morče poznáš - hůř se hýbe, má lalok pod bradou, má velký zadek atd. Já osobně dávám pravidelně rajče, papriku, okurku, fenykl, mrkev a řapíkatý celer. Občas červenou řepu a kopr. Nedávám vůbec žádné natě, celer, kedlubny, květák a petržel.
  14.1.2019 11:15Ehrena
  Zbyněk, už jsem to tu četla několikrát, ale ten lalok mi moc nesedí, u nás ho měla i mají i některá hubená morčata, tím myslím hubená celý život, ne že by byla tlustá a pak třeba zhubla.
  14.1.2019 17:43Vladi
  Zbyněk: no já tedy dávám petržel i celer - mají hodně moc rádi a petržel je skvělým zdrojem vitamínu C.
  I moje morčinky mají lalok a nemyslím si, že jsou tlusté. S pravidelným vážením souhlasím, já vážím cca jednou měsíčně a obě moje holky mají cca 1kg, snažím se je na této váze udržovat.
  14.1.2019 19:04Noemi
  Nonyna: Začít je potřeba s rtg a zahájit léčbu, konzultace na veterině je nutná,aby vám pohlídali léčbu,mohli udělat poté kontrolní rtg,upravili dávkování léků atd. Zkuste třeba na veterinu zavolat,že na to spěcháte, všechny podpůrné léky je třeba nasadit ihned a Vigantol v řádu dní.
  Jinak ano, 1 morče mnou léčené se zcela vyléčilo (Oáza Diamant), ani se jí nezměnil skus,a to byla ve fázi že nežrala a slintala a na poloviční hmotnosti, po vyléčení byla jako kdyby se jí nikdy nic nestalo a nepotřebovala žádné léky,jen hlidat a přes zimu prevenci, druhé morče co jsem léčila se vyléčilo,ale osteodystrofií se mu posunul skus,takže po vyléčení už musel pravidelně chodit na broušení stoliček, jinak už taky žádné léky nepotřeboval, a třetí morče bylo celou dobu takové nijaké,ale po dobu co jsem ho měla v péči tak žilo a drželo si váhu (asi půl rok,což je u této diagnózy také skvělé). Léčila jsem podle postupu,jehož autorem je MVDr.Jekl. Takže to samé,co většina ostatních. Jen napíšu,že léčba Vigantol 1x14dni je už snížená dávka,začínat se musí na vyšší (schválně to už více nebudu rozvádět,aby majitele jen negooglili a vyhledali odbornou radu svého veterináře, protože jak píšou lidé níže, Vigantol lze snadno předávkovat, a také je třeba v průběhu léčby morčátko odborně sledovat, kontrolovat zuby -kukatkem ☺️, upravovat dávkování léčiv a pod).
  Co se tedy týče prognózy,tak je to nevyzpytatelné. Už to není beznadějné, ale záleží na jednotlivém morčátkům,jak zareaguje. Možnosti viz výše. Samozřejmě možné je i to,že to morče nezvládne,ale to se stát může kdykoliv,to je jasné. Řekla bych ale,že od diagnózy neléčitelné ho onemocnění jsme se posunuli,zásluhou MVDr. Jelly a Hauptmanna (kolegové), na úplně jinou úroveň a prognózu.
  - - - - -
  Je mi moc líto všech morcatek v minulosti, kdy se v podstatě jen tlumili bolesti a nebo rovnou morče uspalo. Bohužel to bylo to nejlepší,co se v té době dalo vůbec dělat,aby morče zbytečně netrpělo. Tolik tedy ke spoustě negativních věcí a zkušeností,které o osteodystrofii najdete na internetu. Valná většina těchto morčat nemelo novou léčbu,protože se prostě ještě neznala,nebo ji neznal daný veterinář. Proto je myslím dobré sdílet zkušenosti a hlavně jít ke specialistovi na drobné savce,který bude mít o novinkách přehled,nebo se rád poučí.
  15.1.2019 07:42Zbyněk
  Vladi: já petržel nedávám hlavně proto, že je až příliš skvělým zdrojem vápníku a u jedné samičky jsme po druhé operaci močových kamenů. Plus má veliké množství nepříznivých silic a proč bych měl dávat morčeti něco, co způsobuje potraty březích samic? Nať mrkve max. jednou týdně.

  Ehrena: tlusté morče má také zadek, jak jezevec a faldy na bocích :)
  15.1.2019 09:49Jezzabell
  Zbyněk, Ehrena: Lalok jde podle mě s věkem a s případným pohybem váhy u jedince, ne? Nebo to má morče jinak?
  U starších to vidím a tlustí mi nepříjdou. Jsou velcí, to jo. Jako mám doma "popeláře" Vall-íka a jak začne chrochtat v papuči nebo domečku, má dietu;). Ale třeba Marsellus mi fakt tlustej nepříjde, a když jako první začal chrochtat, veterinář mi řekl, že je to tukem;). Tak dietil tehdy taky. (to morče, ne veterinář;)) ).
  15.1.2019 10:29Kytička
  Jezzabell, dietu měl jako že byl jen na seně? A kluky jsi měla na jídlo odděleně?

  Zbyněk, ten celer nedáváš proč? Já ho dávám dost, všude čtu, že je pro ně dobrý a nic jim neudělá.

  Nonyna, držíme moc palce, atˇ to s morčinkou dobře dopadne, atˇ léčba zabere.
  15.1.2019 11:36Bart
  Jezzabell - máme to s těmi obříky podobné, také nemám pocit, že jsou tlustí. Akorát jsi mě teď znejistěla tím chrochtáním, protože náš dvouletý Nico také občas při jídle chrochtá... To mě nenapadlo, že by to mohlo být tloušťkou, spíš jsem měla vždycky strach, jestli není nějak nachlazený. Ale protože se to objevuje jen někdy a ani ne po celý den, tak je to možná tím tukem :-) Jen chci říct, že náš Samuel měl největší váhu 1574g a teď, co přes prázdniny a další 2 měsíce zhubnul přes 400g, jsme rádi, že jsme to zastavili na +- 1120g. Jiné morče by s touto váhu možná bylo tlusté, ale naše je jen kost a kůže (+ dlouhá srst). Zadek úplně kostnatý!!! Byly mu už 4 roky, že by přibral, to už asi nehrozí. Ale je fakt, že když zhubnul, začal být mnohem více aktivní, což si odporuje s tím věkem. Před tím jen chrněl a teď na stará kolena tady lítá a ječí. Nicovi byly 2 roky teď před Vánocemi a jeho váha je 1451g. Je to fakt kus morčete, protože tu velikost ještě umocňují dlouhé, husté a silné chlupy. A ta srst určitě taky něco váží. Tak až příště pojedeme na veterinu, zeptám se na to chrochtání. Zatím nám nikdy neřekli, že jsou morčata tlustá... Myslím, že je to o konstituci, tak jako u člověka.
  15.1.2019 12:05Jezzabell
  Kytička: na dietě u nás znamenalo a to bylo na radi vet., ubrat zeleninu, nechat na seně a vynechat granule (postupem stačilo jen snížit příjem granulek). Na úplném drastickém scénáři to nebylo dle rady doktora nutné

  Bart: 1574g?? Tykrááso, to je už letopočet a ne váha :))! Ale chápu, jsme na tom doma podobně, máme kluky od malinka dobře živené kvalitní stravou všeho druhu, co jen mohou a pak jsou "obříci" figurou. Největší váhu měl Wolfík, do své smrti si držel 1.505g a víc se mi s nikým nepovedlo.
  U Marselluse jsem sledovala, jestli není nastydlý taky, dokonce jsem se bála, jestli nemá něco v čumáku a tak. Valeš ho tehdy prohlížel podrobně a že prý ten tuk tlačí na plíce a může chrochtat :).
  Tak jsem snížila zeleninu na čtvrtinový podíl opět 2x denně a nechala ho na neomezeném seně, s cca lžičkou granulí na den. A přestal.
  eMík byl do nedavna dva roky sám v kleci, tak jsem ho nemusela oddělovat. Ale třeba u Vall-íka, který je doma za popelnici (vymete co zbyde, i kdyby to bylo v jiné misce počůrané kolegou), tam ho neodděluju od Julese. Drží "basu" s kámošem:). Ono to parťákovi prospěje. Vall-ík by naopak velmi těžce nesl, kdyby k Julesovi nemohl, i kdyby byli jen odděleni mříží. Viděla jsem ho, jak ho to vzalo, když byl Julísek jen třičtvrtě dne na veterině na operaci (zákroku v narkoze) a musel tam být od rána do večera. Vall-ík tady nejdřív běhal, hledal ho a volal ho. Ono to bylo zrovna po tom smutném období, kdy jsem musela nechat uspat tři jeho kamarády..Tak tady odpoledne už jen zařezaně seděl a ničeho se ani nedotkl. Myslel si, že je asi po něm. A když jsem ho přinesla, dala ho k němu do čistého výběhu, doktor to schválil, byl jen zašitej na boku po vyndání abscesu a ještě zblblej z narkozy, Vall-ík se k němu tiskl, oblizoval ho a mazlil se s ním, až mi tekly slzy radosti;)!
  Takže když dietu-celá dvojka. On se ten druhý se svými cca 1.370g v průměru nezblázní;).
  15.1.2019 12:06uj uj
  ad lalůček:
  Jakmile se nám morče přiblíží váhou k 900 gramům, tak má taky pěknej lalok. Jůlie už si na něj za chvíli bude šlapat :-D Ale tlustá není, má cca 1.150 gramů, je prostě velká. Byla jedináček a už se velká narodila, velcí rodiče... inu, kvalitní chov CHS DaMi :-)
  15.1.2019 12:24Kájka
  Můj názor (i zkušenost) -pokud zvířátko chrochtá jen u jídla, tak to je radostí -jako u koryta :-))
  Dělávala to i králinda, ta si chrochtala (i když byla mladá, uplně zdravá)
  15.1.2019 13:03Zbyněk
  Kytička: vlastně ani nevím, intuitivně:) Dávám řapíkatý:)

  Jezzabell: "letopočet", to mi nedělej:)))

  uj uj: no mě si na něj šlapou obě babči, oba mají přes 1400 a nejde to dolů)
  15.1.2019 17:13Kájka
  Jezz. + Zbyněk: r. 1574 se např. narodil Fridrich Falcký ,-)
  - - - - -
  Ale nechci dělat historičku (jsem si to vygooglila ,-))
  15.1.2019 19:51Bart
  Jezzabell - taky mám tu zkušenost z návratu z veteriny. To byl ještě Samuel s bráškou. Když jsme ho večer přivezli ještě přiblblého z narkózy a dali do ubikace, Samuel k němu přišel a hned začal zpívat. Bylo mu úplně jedno, že nejsou 3h ráno a že tam nad nima všichni stojíme. Zírali jsme a měli úplně husí kůži. On zpíval k ránu tou dobou často, asi cítil, že s bráškou něco je, ale takhle večer před náma... No stejně to nakonec dopadlo špatně a od té doby už nikdy nezpíval. Teď má sám od června tvrdě vybojovaný a od nás draze zaplacený svůj život.
  15.1.2019 20:07Jezzabell
  Bart: Ani mi nemluv o zpívání u morčete! Marsellus je jedinej, kdo doma zpívá a obvykle vždy kolem půl třetí až třetí ráno. Začne potichounku a nasazuje, až je to celkem vysokej trilkovací zvuk.
  Když odešel Wolfík, den nato, ale na minutu přesně!! začal zpívat abylo mu jedno, že je dopoledne. Zamrazilo mě. Kluci byli jak ztuhlí, nikdo se ani nehnul a on jel a zpíval!
  Od té doby zpíval dvakrát. A pokaždý z toho nemám dobrej pocit. Jen nevím, co to je.
  Někde jsem četla, že je to varování ostatních, což mi nepříjde. Jinde, že ze stresu, ale teď tam má mimino a je s ním spokojenenj. Ale od té "Wolfí události" mu už říkám "duchařské morče"! On když začne, je tak jakoby pohledem mimo.
  Ptala jsem se na to veterináře, i jsem mu to přinesla nahrané na mobilu, aby mi to věřil! Že prý to je jeden případ z tisíce a že sám neví..
  15.1.2019 21:36Veronika5
  Jezzabell: Se svou jednou zkušeností bych se přikláněla k tomu, že je to reakce na nějaký druh stresu. Náš Lentilek s tím jednou začal, a pak zpíval často. No a pak jsme zjistili, že má fakt velký problém v močáku: kameny plus ještě polyp, co měl skoro centimetr. Dopadlo to u něj tenkrát dobře, ale už si nepamatuju, jestli po operaci ještě zpíval, nebo s tím už přestal...
  15.1.2019 22:21Bart
  Jezzabell - jo to je přesný - "duchařský morče". To je ten náš asi taky. Docela se hrozím dalšího zpívání, nikdo jiný zatím nezpíval. Určitě je to ten stres, ale z něčeho vytušenýho, špatnýho. Ale u sebe to vědět nedává, tak jak tu teď psala Veronika5. U ní teda morče upozorňuje i na sebe.
  15.1.2019 22:25Duchna
  Ahoj, dlouho jsem tu nebyla a koukám, že stále známá jména. Opustili nás oba kluci, Honzík vloni v únoru a Ixík před 12 dny. Nejsem ještě rozhodnuta, zda chci tohle zažívat znovu, přesto mi to nedá a zeptám se... Třeba kdybych viděla, změním názor. Dělá nějaká chovka zlaté aguťáčky? Nevíte někdo?
  15.1.2019 23:04Kytička
  Pro Nonyna, trvalo mi to, ale tady to je :-) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34552
  - - - - -
  A ještě jedno nové album https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34551
  - - - - -
  Časosběrný dokument, haha :-)
  - - - - -
  Duchna, morčátek je mi moc líto, tedˇ je jim určitě už dobře. S chovkou bohužel neporadím.
  15.1.2019 23:10Nonyna
  Kytička: Moc děkuju, popřemýšlím o tom propojení klecí...je to zajímavé, ale budu se bát říznout:-)
  Koukám, jaká jsi pěstitelka. Já jsem letos ještě nezasela....naši to stejně hned spasou, mám jich 10, jde to rychle.

  Lidi, z toho morčecího zpívání mi běhá mráz po zádech, já jsem to ještě nikdy neslyšela.

  Zprávy z lazaretu: Roze jsem dnes nakoupila samé laskominy. Balík listového špenátu, fenykl, petrželku v květináči(jsem zvědavá, jak dlouho doma vydrží), papriku, petržel, římský salát. Volala jsem naší vet, ale ke konzultaci s MVDr. Jeklem se zatím nedostala, byla sama zdravotně indisponovaná, slíbila, že tam dnes odpoledne zavolá, tak snad se zítra dozvím více. UVB žárovkou svítíme po 3/4hodině , dávám C-vit a lék na bolest a dnes dostala 1 kapku toho vigantolu(rozmíchaného ve vodě). Našla jsem z podzimu sušené šípky, tak si jeden ožužlala. Škoda, že mi došla sušená kopřiva, tam je taky hodně vápníku.
  15.1.2019 23:16Kytička
  S tím zpíváním jste mi to snad přivolaly. Karamelka nám tu tedˇ během půl hodiny zpívala už potřetí :-(. Předpokládám, že to není všechno. Co jsem vypozorovala, tak zpívala budˇ když byl úplněk, nebo když jsou naše děti nemocné. Ted marodí dcera a právě jsem si říkala, že snad K. nebude zpívat, a ono jo. Jednou také zpívala, když se dcera večer hodně bála, i při spánku byla neklidná a i manžel se furt vrtěl ze spaní. Já jsem docela dost citlivá na energie okolo sebe a tu noc jsem se tam fakt necítila moc dobře. Myslím, že morčátka, alespon některá, jsou také dost senzitivní a vnímají jak stresy, tak strachy a negativní energie a upozornují na ně tím zpíváním. Je to trochu ezo, a chápu, že pro někoho úsměvné a nevěří tomu. Ale řekla bych, že je to tak. Ted´ zpívá po čtvrté :-(.
  15.1.2019 23:26Duchna
  Kytička - děkuji.
  15.1.2019 23:38Ehrena
  Ducha
  https://www.chsiluze.cz
  - - - - -
  Oprava, Duchna
  16.1.2019 00:45Duchna
  Ehrena - děkuji, uložila hjsem si, nic k prodeji nemají.
  16.1.2019 01:41Ehrena
  Duchna, já vím, ale víc CHS, kde chovají zlaté aguti, tedy myslím krátkosrsté, jsem poslední dobou neviděla. Taky totiž vyhlížím, holčičku. Předběžně. Dříve tohle byla u morčat nejčastější barva, teď vidět skoro není.
  16.1.2019 07:22Jezzabell
  Bat, Kytička: k neuvěření, ale od tří do půl pátý mi eMík začal zpívat! Vzbudil mě, když už "jel na plné kule"! Aůe vypozorovala jsem jednu věc:
  aspoň u mě jsem si toho všimla, že když má v kleci novou věc, obvykle velkou. Nemusí ani smrdět od jinejch, stačí úplně nová, tak začne takhle (snad stresově) zpívat. Teď tam měl velkej proutěnej tunel. Napadlo mě ho dát ho po hodině a půl nebo jak dlouho to bylo s jeho pauzama, pryč. Sousedi mě musej podezřívat, že tu mám papouška!! A eMík fakt přestal zpívat! Nebo byl už vyfluslej sám!
  Veronika5: Mně spíš upozorňuje na okolí. Taky jsem se bála, co mu je a byla jsem u Valeše, abych něco nezanedbala, jestli to není bolestí, nenaříká, že mu něco je. Protože to jsou zvuky, které mi k morčeti tak nějak nepasujou..Jak papoušek nebo racek..Prej mu nic v našem případě není. Tak snad ťukyťuk! fakt ne.
  Ale přestal jak jsem tunel vyndala;) Už jsem z něj byla na mrtvici! Teď se futruje římanem a bílou paprikou;)
  16.1.2019 07:39Veronika5
  Jezzabell: Aha, tak u vás to znamená "Dej to pryč!" :)….
  16.1.2019 07:55Kytička
  Jezzabell. Ty jo. No, u nás zpívala celkem 6 krát, nejpozději před půlnocí, pak už byl klid. Většinou to bývá k ránu mezi 2. a 5. hodinou. Jak píšeš s tou novou věcí, než jsem šla spát, uvědomila jsem si, že jim dcera v kleci přendala tu pergolku doprostřed. Ještě jsem jí říkala, že je to tak divný, že na to nejsou zvyklé ale nechala jsem jí, aby se necítila nedoceněná :-), ale v noci jsem na to myslela, ale nakonec jsem to tak nechala. No vidíš, takže nás to napadlo obě, možná na tom něco bude. Dnes to přendám. Ale je fakt, že předtím jsem si něčeho takového nevšimla.
  16.1.2019 09:16Bart
  Jezzabell, Kytička - to fakt vypadá, že mají stres z něčeho nového, co se jim nelíbí... A když někomu něco je, je to taky situace, která se jim nelíbí. Ten náš teda už dva roky nezpíval, ale za to zase posledních pár měsíců strašně řve. Není to ani pískání, ale řev jak když ho na nože berou. Tenkrát jsem to tu na podzim psala, začalo to tím, že takhle řval celé odpoledne skoro v kuse. To bylo taky záhadný. Teď si tak pořvává u různých čiností. Před tím to nikdy nedělal.
  16.1.2019 09:35Noemi
  Duchna: Tady jsem viděla aguti morčátko https://zvirata.bazos.cz/inzerat/99440540/Kratkosrsta-morcata-s-PP.php (chs Little Goldie)
  16.1.2019 09:36Jezzabell
  Bart: A není to močák nebo ledviny? Je to divný..
  No jsem nevychrápaná a eMík je fakt v pohodě. Bublaj na sebe a vrkaj s Gerim a jelikož jsem do prostoru výběhu vypustila Lanceho se Zedem, mám tady něco, jako Coloseum:))! Ne, že by se ti dva rvali jako gladiatoři, ale jsou to neuvěřitelní šášové:)). A ostatní na ně hvízdaj a vrkaj, no vykecává to tady a ti dva metaj zadnicema:).
  Mně to napadlo tak před dvěma měsícema, co jsem jim do klece koupila dřevěný vozík na seno, že se do něj hodně vejde a mají to jak krásně tahat ven. A byl v kleci půl den a eMík v noci zpíval. Teď mě to právě napadlo s tím tunelem. Snad jsou ostatní v pohodě a bylo to jen tímhle!
  16.1.2019 10:30Kytička
  Nonyna, 10 morčátek, téda, to už je pěkné stádečko :-). Mne by zase zajímalo, jak je máš rozdělené. Ti samci, kteří už byli u samice, máš je spolu v jedné ubikaci a jsou v pohodě, nebo jsou každý zvláštˇ? Co jsem mluvila s nějakými chovatelemi, tak že je mají normálně spolu po dvojicích a v pohodě. Ale často čtu, že se už nesnesou.

  Ty vany od klecí se ani řezat nemusí, když je dáš k sobě, stačí přes ty okraje dát mostík, ze začátku jsem to tak měla. A mříž od menší klece také není řezaná, nahoře je to jen "vyháklé" a odebrané, stejně jako vršek - otevírání. Já tedˇ plánuji něco úplně jiného, tyhle klece budu mít jen jako náhradní. Ale ještě si nějaký čas musím počkat.
  - - - - -
  Jezzabell, jak jsi včera psala o té dietě, že jsi ubrala zeleninu a nedávala granulky. Chtěla jsem se zeptat, koilk toho do té doby dostávali a kolik toho dáváš tedˇ? Já dávám granulek fakt málo, asi tak 10 granulek denně, někdy obden (Versele laga - jsou docela velké). Dáváme jim je rovnou do čumáčku, v rámci hraní :-). A zeleniny jsem četla, někde 100 až 200g, někde 150 až 200g denně. Já dávám těch 120g, i tak mi to přijde docela velké množství, když dám víc, už jedí mínˇ sena a to nechci. Ale podle informací je to málo.
  16.1.2019 10:52Bart
  Jezzabell - ledviny a močák jsme tu právě řešili, možná i s tebou. Původně jsem na to měla podezření, protože u toho někdy dělal i to divné vyhrbení. Ale prošli jsme všemi možnýmy prohlídkami a nakonec z toho bylo právě to špatné trvávení rozhozené po dlouhém podávání antibiotik a ten obrovský sešup s váhou i když baštil jak o závod. Hromada medikace přes 2 měsíce a nakonec bych řekla, že to všechno vyřešila kaše z granulí Trovet. Recovery plus už měl po 5 měsících dokrmování plný zuby. Tak jsem dělala kaši z těch granulí a zastavilo se hubnutí a trávení se upravilo. Bohužel ty granule mají blbý tvar a naše morčata je v suchém stavu nejedí. Od poloviny prosince už dokrmovat nemusíme a váha zůstává +- stejná. Vypadá to, že to řvaní je prostě povídání.
  16.1.2019 11:10Nonyna
  Kytička: Rozdělené je máme různě, dle toho, jak to vyžadovala situace. Všichni bydlí v jedné místnosti, takže se slyší a jsou v kontaktu. Chovní samci, kteří už byli se samičkou máme 2 a ti jsou každý ve své kleci, jinak by se zabili. Pokousali se mi venku přes mříž výběhu, takže opravdu by spolu být nemohli. Pak máme tři samečky, náš neprodaný odchov(2 čoko-bráškové a zrzounek jedináček z jiného vrhu), kteří bydlí ve dvou spojených klecích(proto mě zajímalo tvoje propojení do L, dobře že se nemusí nic řezat?:-) Těm třem samečkům je kolem 5 měsíců, čekám, co s nimi udělá puberta,ale zatím se k sobě chovají moc hezky; to, že na sebe občas naskakují a ujasňují si tím pozice ve skupině, je v pohodě.
  Samičky máme po dvou. Rozinka, ta nemocná saténka bydlí samostatně, společnost ostatních jí ted vadí.
  S tou zeleninou mám stejný názor. 200g je opravdu hodně, i když to je rozdělené do 2 krmných dávek(ráno a večer) Dávám také méně(aby žrali dostatek sena), ale myslím si, že máme opravdu širokou škálu té zeleniny.
  16.1.2019 11:45Kytička
  Nonyna, a když už byla samička nakrytá, nechala jsi celou dobu u ní samečka do porodu, nebo hned po nakrytí jsi ho dala pryč?
  16.1.2019 11:53Jezzabell
  Kytička: Tyjo, já to neodměřuju na počet granulí, prostě jsem nabrala dvě kávové lžičky..Jinak dostávají tak dvě misky denně:) Malé rohové misky. Obvykle to vymetou, někdy trochu zbyde. Ale do rána je to obvykle fuč. Nemám možnost trávy za poslední rok a nemám možnost pustit je někde venku. Takže popeloviny a minerály co by mohli mít z ozobávání tam mají jen z granulí.
  Kluci mají u nás pohyb. Buď výběh doma nebo ffakt velké klece, kde běhají po dvou. Takže nesedí jak pecky a netloustnou z nedostatku pohybu.
  Zeleninu dávám ráno misku, večer na jehly zavěsím do klecí. Viz. Chlupatý jídelníček v mých albech.
  Vyhýbám se nadýmavé zelenině a nadbytku natí. Kluci jsou velcí od malinka, a jen dva mi zahaprují občas s váhou. eMík a Vall-ík. Jinak si ostatní drží svou váhu.
  Já to neměřím, seno mají neomezeně a upřímně nepříjde mi, že by ho spořádali míň. V osmi mám velkej bramborovej pytel na 14dní až 3týdny (max.) při tomhle "provozu". Teď ho dali přes Vánoce za 17dní:))!

  Bart: Aha, tak má asi svůj osobitý zpěv. U nás to zní jako trilkování papouška nebo vzdáleného racka nad pobřežím;). Fakt divnej zvuk..A když ho u toho pozoruju, tak doslova otvírá tlamku a jako by mluvil. Obvykle si stoupne tak, že má přední o něco lehce opřené (o papuč aspoň). A nehýbe se u toho. Jednou u toho ležel v papuči, ale než najel na vyšší tóny. Jak se do toho opřel, už stál a opíral se o papuč. Asi to chce sílu se do toho opřít. Je to neuvěřitelnej ječák. A mrazí z toho, fakt.
  Tak snad se z toho všeho dostal a teď jen žvatlá (nebo zpívá a nemá naladíno;) ), hlavně ať je zdravej! Rozhozené trávení je taky na nic, už jsem to párkrát měla po atb u víc kluků a bylo to taky o zkoušení kašiček všeho druhu, než do nich šlo něco nacpat.
  Obvykle buď tahali za stříkačku, že se o ní přetahovali dobrovolně, nebo to byl naprostý nezájem a apatie a pak jsem musela nastoupit s neúprostností a holt to do nich dostat.
  Už jsme to tu psaly s Tygrinkou, ale sranda je, že jakákoliv dokrmovací kaše když zbyde, jede nejvíc těm zdravejm:))! Dávám jim to, abych to nevyhodila;).
  16.1.2019 12:19Nonyna
  Kytička: ono hned po nakrytí nepoznáš, že je samička březí. My jsme je nechávali, a asi 14 dní před porodem jsme je dávali od sebe, oni spolu byli spokojení.
  16.1.2019 13:12Bart
  Jezzabell - to "řvaní" nesouvisí se zpíváním. Zpíval tak jak píšeš trilkováním, ale to už jsou 2 roky, když byl problém s jeho bráškou. Potom nic moc za zvuky nevydával, i když jsme mu pořídili hned po smrti brášky parťáka. Občas nějaké to vrčení - vrtulníkování (jak ty říkáš traktůrkování), zapískání, ale jinak nic moc povídání. Ale právě teď, co prodělal v létě ty 2 operace a my ho několikrát za den brali do ruky kvůli medikaci a krmení, tak se nějak strašně rozpovídal. Navíc jak jsem psala, začal být cekově aktivnější, tak že teď prostě všechno doprovází tím svým "řevem". Upozorňuje, že jde tam a pak zas tam, že zrovna vylézá nebo zalézá do spacáku... Nejvíc řve, když mu Nico bere jídlo - ale to je normální, jenomže je to právě stejný řev, jako když si i jen tak povídá. Jinak zbytky dokrmocací kaše u nás taky dojíždí ten zdravý.
  Na to rozhozené trávení mi tu právě doporučili vysadit Biolapis a celkově tak nějak tu medikaci změnit. Tak jsem to udělala i s tím dokrmováním a hele, ono to zafungovalo. Ty granule Trovet v sobě mají mít taky probiotika. No zatím je to dobrý, ale říkám si, na jak dlouho, co si zas kdy vymyslí. Od toho června to bylo pořád něco - broušení stoliček, absces pod krkem, hubnutí a rozhozené trávení, přerostlé přední zuby (mimochodem je brousili bruskou - kotoučem - bez uspání. Strašně dlouho si s tím doktorka hrála, aby to bylo všechno do správného úhlu, ani málo ani moc. My jen zírali s vykulenýma očima a ještě jsme ho u toho museli držet). No tak doufám, že tento rok bude, co se týká zdraví, mnohem lepší - u nás všech, jak u zvířat, tak u lidí.
  16.1.2019 13:35Jezzabell
  Bart: No..Pěkně si to chudák vybral!! To je strašný, co někdy zvíře zkusí, že. Chápu to fakt moc dobře, a má obrovskou kliku, že tě má! A že se o něj tak starostlivě a s lískou staráš!;)
  Holt si pozornost vyřve:). Ale hlavně a doufejme, že je už zdravej a může vyřvávat s parťákem!;)
  Jak není zdraví, je všechno ostatní na nic!
  Ty granule sjou dobrej nápad do budoucna, musím si to někam napsat;)
  Taky si "užíváme" každý zdravý den a jen když jsou spokojení! Je to ta nejkrásnější odměna pro nás;)
  16.1.2019 13:38Bart
  Možná je to morčecí komentování svých činností normální, ale já to nikdy v takové míře a hlasitosti nezažila. Někdy letím, že to ten druhý snad chce zakousnout, že tak řve, a pak jen vidím, že morče stojí pod schodama a hlásí nám, že poleze nahoru...
  - - - - -
  že ho ten druhý
  16.1.2019 14:36Kájka
  Tak u nás, když se ozývá z klece hlasitý nářek, tak je to jasné -Ríša sebral Vildovi kousek žrádla (on mi klidně vyrve kousek mrkve apod. z tlamičky) a V. jen naříká, niíkdy po něm neožene, nehoní ho, jen smutně kouká... Když je někdo u toho, tak občas i zasáhneme, ale spíš jenom tak, že dáme V. náhradu (kousek další zeleniny nebo granulky). Když on si, dobrák, tak mladšího parťáka naučil, že když ten byl malej, tak mu to jídlo vyloženě nechával, nechal si vše líbit.
  No jo -za dobrotu, na žebrotu... ,-)
  - - - - -
  No, a pak není divu, že R. (mladší) víc váží ,-)
  Zkrátka -i mezi morčaty vládne zákon džungle.
  16.1.2019 17:26Kytička
  Jezzabell, no my je taky přesně nepočítáme :-), ale máme to jako srandu. Holky stojí okolo, natahují čumáčky a dostává jedna, druhá, třetí, čtvrtá a pořád dokola, atˇ je to spravedlivé :-). Kdybychom je nasypali do misek, tak jak jsou všechny spolu, ty starší by jim to snědly, jelikož jsou to rychložroutky :-). A s trávou to letos nevím jak bude. Tam kde jsem ji loni trhla, se letos staví. Asi budu muset každé ráno vyrazit k lesu, už se vidím... :-) Na naší zahradě toho moc není, navíc loni v těch vedrech jsme měli trávník žlutý.
  16.1.2019 18:42Jezzabell
  Kytička: Nám už před dvěma roky postavili asfaltku přes kopec. Byl celkem nepřístupnej pejskařům, nechtělo se jim tam a byla tam super tráva..Teď tam stojí něco mezi rezidenčním domem a panelákem..takže i děcka v uimě nemaj z větší části kde sáňkovat (byť je to na dva dny v roce..). Ani kolem lesa se to nedá moc trhat, aspoň u nás. Pravidelně tady stíkaj pole a kam nejedou s postřiky, choděj tuny psů. Ne, že bych je neměla ráda, ale trávu sehnat není sranda. A co bylo kolem nás byla buď vyhnaná tvrdá vostřice nebo žlutá pampa:(
  Málokdy se zadařilo, v loni vůbec.

  Jinak eMík před chvílí začal na povel zpívat! Omylem jsem vysypala do vyčištěné vany kklece pelety z větší výšky, než by se mu líbilo (i přesto tak z půl metru). Holt rachot na jeho uši a začal téměř hned zpívat! A nebyl k utišení tak třičtvrtě hodiny! I když jsem ho měla na ruce. Do toho doslova nadával, jako by to nedokázal ovlivnit..Doufám, že v noci najede ještě "pro sichr" a mně za odměnu;)!
  16.1.2019 19:44Zbyněk
  Kytička: se samečkem a rodící samičkou je to tak, že samička má bezprostředně po porodu fertilní říji a sameček jí během několika hodin může nakrýt. Kamarádka má úžasného samička, který se o samičku vzorně stará a ještě jí pomáhá při porodu. Bere si od ní mláďata, olizuje je, odbaluje, suší, uklidňuje a samička si může v klidu sežrat placenty. Prostě aktivní taťka při porodu:) Po 12 hodinách se mladí začínají kojit a samiček se může klidně vrátit zpátky k rodině. Během laktace samičku nenakryje.
  - - - - -
  Samečka!
  16.1.2019 22:18Kytička
  Zbyněk, díky za vysvětlení. To je moc hezké s tím samečkem :-). Že má samička hned po porodu říji, to vím. Takže během kojení tam s nimi sameček být může, to jsem nevěděla. Ale potom už musí asi pryč, ne? Nebo by fungovalo teoreticky to, že tam sameček je a jen v době říje se od samičky oddělí a pak zase vrátí? Myslím, když už jsou bez mládat. Nebo je to riskantní? Je to možná trapné to psát, ale něco jako u lidí metoda plodné a neplodné dny :-).
  17.1.2019 07:13Jezzabell
  Tak eMík mi samozřejmě za noc ještě 2x zpíval! Na palici! A když už viděl, že paničku "rozvášnil", tak najel ten hajzlík na tichý mód (to fakt udělal poprvé!!). Vypadalo to, jako by jen sípal. Koukal na mě a nepřestal. Jak jsem zavřela dveře, zesílil, grr! A pak že jim to nepálí!;)
  Nakonec jsem ho prostě nechala a nevšímala si ho..Kolem půlnoci toho nechal, výsost;)
  17.1.2019 09:20Zbyněk
  Kytička: Noemi to možná upřesní, ale samička v laktaci říji nemá, tedy sameček může cca tři neděle být s rodinou, aniž by samičku nakryl, alespoň kamarádka to takhle dělá dvacet let a v pohodě:) Ovšem ne každý sameček je schopný soužití s rodinou, zejména mladí samci, nabušení testosteronem, nadměrně obtěžují samičku i děti a pak je z toho víc problémů, než užitku.
  17.1.2019 10:19Kytička
  Zbyněk, děkuji. To chápu. Možná je kamarádky sameček jeden z mála .:-)

  Jezzabell, nezávidím, u nás byl na dnešek klid. Někdy u nás také zpívá potichu a většinou se to pak stupnuje. Vždycky k nim jdu, povídám jim a přestane. Odejdu a taky zase začne, ale třeba tak po půl, čtvrt hodině, někdy hned. Jednou jsem byla tak unavená, že jsem tam nešla a za chvíli přestala. Ale většinou je to tak intenzivní, že to nejde tam nejít.
  17.1.2019 10:22sarik
  moje morče je tluste jak to mam udelat aby takovi nebila
  17.1.2019 12:12Jezzabell
  Kytička: No, právě! Je to tak intenzivní, že mám pocit, že mě sousedi sežerou! Teda tady je bugr od druhejch lidí mnohem větší, ale nechci dělat zbytečně dusno;).
  A eMík jako by ještě nabral na intenzitě:(!! Ale jak říkám, rezignovala jsem , a vytuhla vedle a prostě ho nechala.
  18.1.2019 11:21Nonyna
  Otázka: Kolik toho zhruba za den vypije morče o váze 850g? Náš marod Roza nepije. Ukázalo se, že zvednout se k napaječce je problém, tak jí dáváme pít ze stříkačky, to s radostí hltá, ale nevím, kolikrát za den a kolik by toho měla vypít. Dáváme jí 1x ráno, 1x odpoledne a 1x večer po jedné stříkačce-inzulince.
  Začíná méně jíst zeleninu, strouhám(nebo krájím) jí to na malé kousky, trochu to pomáhá. Nevím, jestli zkusit už dokrmovat. Ze stříkačky všechno ochotně přijímá. Seno jí vidím žrát...ale pravděpodobně se brzy unaví a nesežere toho tolik, co by potřebovala.
  18.1.2019 13:11Ehrena
  Nonyna, Cipísek taky nepil, tedy předtím jo, ale jak se začalo projevovat onemocnění, tak úplně přestal pít z napáječky.
  Jinak morčata pijou individuálně, jedno víc, druhé míň, a taky dle složení potravy, ale to určitě víš.
  Tady v tabulce od MVDr. Vítkové jsem se dočetla, že potřeba vody na morče na den je kolem 80 ml na kg, což mě docela udivilo, protože tolik naše morčata určitě nepijou.
  - - - - -
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/ostatni.htm#cisla
  18.1.2019 14:08Nonyna
  Ehrena: děkuji! Tak to mi vypije dost málo. Cca 30ml. Dokud žrala hodně zeleniny jako dřív, tak jsem to nechala být, ale ted už jí žere málo, tak si říkám, že bych na příjem tekutin měla dohlédnout, aby se jí neusazoval vápník v močových cestách, když bere ten Vigantol.
  18.1.2019 14:30Ehrena
  Nonyna, jestli dáváš 3 inzulínky denně, tak to je 3ml, ne 30ml. Jestli jsem to pochopila dobře.
  Já jsem Cipíska musela hodně brzo začít přikrmovat, takže snad v těch kašičkach měl nějakou tu tekutinu navíc, jen vody samotné mimo to moc nevypil, myslím tedy ze stříkačky, kolik, už si nepamatuju, ale moc nechtěl, zatímco s jídlem (kašičkou) chtěl.
  18.1.2019 15:19Nonyna
  Ehrena: dávám po dvou inzulínkách na jedno pití, a 3 pití denně....měla jsem dojem, že jedna izulínka je 5 ml, a 6 inzulinek 30ml...
  18.1.2019 15:52Ehrena
  Nonyna, inzulínka je 1ml.
  Je to ta nejmenší, nejužší stříkačka.
  - - - - -
  Dole jsi ale psala:
  Dáváme jí 1x ráno, 1x odpoledne a 1x večer po jedné stříkačce-inzulince.
  Tak já to chápu jako 3 stříkačky denně.
  - - - - -
  https://obchod.kralici.cz/p696-terumo-injekcni-strikacka.aspx
  Tohle je inzulínka.
  18.1.2019 18:23Molik
  Zdravím po delší době :-) potrebovala bych poradit... můžete mi prosim mrknout do alba, jednou rukou se mi fotilo blbě, ale snad to pujde poznat, jinak vyfotim znovu. Myslite si, ze to můžou byt otlaky? Teddy to ma na předních pacinkach, na boku, jakoby to trošku trčí
  - - - - -
  Ale máme Asan nebo hobliny, takze tvrdou podestylku nemame a ve vlhku taky není 😕
  - - - - -
  Nebo mě teď napadlo, jestli to nema z toho jak skáče na dřevěné patro, jestli si to neotlacil o nějaký suk
  - - - - -
  Můžu to odstrihnout? Nebo jak to ošetřit?
  18.1.2019 18:52Jezzabell
  A kde máš to album?;)
  18.1.2019 18:55Veronika5
  Molík: Podle mě to je jen ztvrdlá kůže. Zkusila bych to promáznout a co překáží, opatrně odstřihnout. Otlaky vypadají jinak.

  Jak se tu nedávno řešil vitamín C, pár dní pozoruju u Koblížka mírné kulhání, spíš mi ve výběhu hopkuje, a sníženou aktivitu. Začala jsem tedy přidávat nadrcený vitamín C - tabletku. Počkám pár dní, jestli se to zlepší, pokud ne, půjdeme asi na veterinu. Kulhání jsem si totiž všimla v den, kdy jsem mu ostříhala drápky, a může to mít tedy souvislost. Mate mě, že jsem podle mě určitě nezastřihla, má světlé drápy a žádné zranění nevidím....
  - - - - -
  No a jak se tu v poslední době řešila taky osteodystrofie, tak mám brouka v hlavě. Morčáci mají totiž oba SG...
  18.1.2019 19:28Molik
  Jezzabell:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=7212&id=34487
  - - - - -
  Posledni dve fotky 🙂
  - - - - -
  Veronika5: neboli ho to, necha si na to sahnout, tak snad to je jen ta ztvrdla kuze

  A z ceho to mivaji?
  18.1.2019 19:34Veronika5
  Molík: Já myslím jako lidi ztvrdlou kůži na patách.
  18.1.2019 19:42Molik
  Veronika5: diky 😉 a čím bych mu to tak mohla namazat?
  18.1.2019 19:49Ehrena
  Molík, naši to občas taky mívají, sem tam někdo, a taky jsou pořád na hoblinách, čili na měkkém, dnes jsem to zrovna našla Nikouškovi na přední pacce.
  Co bezpečně jde, tak odstřihnu, promažu oliv.olejem, tím na vaření, normálním.
  18.1.2019 19:50Veronika5
  Molík: Já skoro na všechno dávám kokosový olej nebo bambucké máslo, i lidem :), nebo určitě olivový olej, nebo klidně i slunečnicový. Ničím z toho se určitě neotráví :).
  - - - - -
  Koukám, Ehrena si to taky myslí :)
  18.1.2019 19:56Molik
  Super, děkuji moc, takze bych mu to ted měla jak dlouho promazavat, nez se to ztrati?
  18.1.2019 20:12Veronika5
  Molík: Prostě to pozoruj a uvidíš...
  18.1.2019 21:34Jezzabell
  Molik: než jsem se sem dostala, už to tady holky zodpověděly;) Ale to album mi z toho odkazu nejde otevřít..
  18.1.2019 22:06Duchna
  Ehrena, prosím, kdybys viděla, jako byl náš Honzík ( mám ho v profilovce), dej vědět. Děkuji.

  Noemi. Děkuji. Tam není ta barva, co chci :(.

  Kdyby někdo věděl o malém samečkovi aguti zlatá, budu vděčná za upozornění. Děkuji.
  18.1.2019 22:23Nonyna
  Ehrena: koukala jsem doma, máš pravdu, inzulínka je 1 ml. Psala jsem předtím z práce, tak jsem se nemohla hned podívat. No, tak to toho vypije opravdu zoufale málo:-( Musím tedy říct, že nám morčata obecně moc nepijou. Dáváme dost zeleniny, ale stejně se mi to zdá málo. Roza strašně málo žere, zhoršilo se to po podání toho Vigantolu nebo to mohla být shoda okolností, nevím. V pondělí stejně musím pro léky na bolest na vet, tak ji asi vezmu s sebou. Hubne, dnes měla už 805g, začínali jsme na 870g. Na ohmat vyhublá ještě není, ona je takové drobnější konstrukce a moje morčátka jsou všechna docela vypasená, ale stejně už se mi to přestává líbit.
  18.1.2019 22:56Ehrena
  Nonyna, neplaš se zatím předčasně, u nás se to střídalo, lepší a horší období, u vás to může být taky, a nebo se to časem může zlepšit docela, jak psala Noemi.
  Moc bych vám to přála.
  - - - - -
  Duchna, kdybych někde viděla, dám vědět, ale jak už jsem psala, přijde mi, že těch aguti morčat je teď zoufale málo, spíš když už, tak stříbrných, ty jsou teď asi víc v módě.
  18.1.2019 23:16Kytička
  Ehrena, Duchna, zkuste se zeptat v CHS z borského údolí. Na jejich stránkách mají mimo jiné stříbrné aguti, ale paní má mnohem mnohem víc morčátek v nabídce, než co jsou tam vyobrazená. A jedno hezčí než druhé, má tam fakt nádherná morčátka. Třeba bude mít i ty zlaté, zkuste tam zavolat. Je ze Ždáru nad Sázavou.
  18.1.2019 23:26Ehrena
  Duchna
  http://www.chszborskehoudoli.websnadno.cz/prodej-morcatek.html
  Jestli se chceš zkusit zeptat, v nabídce morčátek (za ní) je uvedeno tel.č.
  Já zatím akutně nespěchám, vyhlížím spíš výhledově, do budoucna.
  - - - - -
  Kytička, děkujeme.
  18.1.2019 23:34Kytička
  Ehrena, není za co. Také jsem mohla rovnou dát odkaz :-). Mají tam překrásná morčátka, že?
  19.1.2019 09:14Janekparek
  Dobrý den mohl by jste mi někdo odepsat. Mám 2 měsíční morčata a nevím jestli jim můžu dát zeleninu a kolik? Jsou malá
  19.1.2019 10:10Jezzabell
  Janekparek: koukni nahoru na lištu, je tam záložka Jídelníček, tak si to tam pročti, máš tam veškeré rady a kolik čeho nebo co ne. Mimo jiné tam jsou další užitečné záložky, aby ti morčátka prospívala a neumřela ti nebo netrpěla bolestma;) Dole máš červeně pod tímhle okýnkem Nejčastěji kladené dotazy. Zkus kouknout co se ti hodí..
  19.1.2019 10:42Molik
  Děkuji za rady 🙂
  Kdyz ma teď Teddy parťaka, tak se mu nechce z klece, uz se nechce pomazlit jako dřív, spokojenější je tam, tak je problém ho i vyndat, tak mi to chybi 🙄 no jo no, morčata nejsou vyloženě mazlici 🙂
  19.1.2019 13:57Tygrinka
  Nonyna: Dej mu misku na pití. Napáječky pro morčata mají dost malou trubičku a než se myšáci napijou, docela se nadřou. Ale i tak jsou jedinci, co si sotva srknou, jen občas doplní nádrž a pak zase pár dní vodu jen olíznou...
  19.1.2019 16:05Molik
  Holky stává se vašim morčíkům, ze kdyz ji, tak jim nekdy zaskoci a jakoby zakuckaji?
  19.1.2019 16:13Nonyna
  Tygrinka: můžu jí dát vodu do misky, ale ona se málokdy přesune. Většinu času leží pod stolkem s nadzvednutýma nožkama, aby jim ulevovala. U ležení má seno,aby mohla žrát a misku se zeleninou a granulky.

  Molík: ano, morčátka se občas zakuckají, když žerou zeleninu. Dělají mi to 2(ti nejbaculatější) z 10.
  19.1.2019 16:32Molik
  Nonyna: driv jsem to u staršího nepozorovala, ale ted mi prijde, ze jak jsou dva, tak se mu to stane, prikladala jsem to tomu, že více hlta, aby mu to prcek nevzal
  19.1.2019 16:36IjaSv
  Duchna - https://zvirata.bazos.cz/inzerat/99474048/Morce.php
  Neni to sice chovka, ale co kdyby padl do oka.
  Svoji aguti zlatou Jessie mam taky z bazose:).
  19.1.2019 22:24Jezzabell
  Molik: ten tvuj odkaz s otlacky mi nesel otevrit, obcas se mi stlo, ze hosi maji problemy na packach a tka me zajima, jak to vypada- neslo mi to otevtit- muzes to sem dat tak, aby to otevrit slo? Diky;)
  19.1.2019 23:11Veronika5
  Tak my musíme v pondělí na veterinu. Koblížek se hrozně špatně pohybuje, jako by měl něco se zadníma nohama. Když skáče z patýrka, je to, jako když spadne šutr. A místo aby normálně chodil, tak hopkuje. Přidala jsem mu vitamín C, dneska jsem mu dala celou 100 mg tabletku, pro případ, že by měl nedostatek Céčka. Ale teda nemyslím si, že by mohl mít takovou avitaminózu, že by mu z toho zatuhly klouby. Výživu mají dobrou a denně každý zhruba čajovou lžičku granulí Berkel. Parťák je v pohodě, tomu nechybí nic. Není to jako u Nonyny, že by odpočíval se zvednutýma nohama, ale z nějakého důvodu jakoby pořádně nemohl na zadní nožky. Žere dobře. Ach jo.
  - - - - -
  Prohmatávala jsem ho opakovaně, nenašla jsem žádné bolestivé nebo oteklé místo, nic. Drápky jsou taky v pořádku. Je to divný.
  20.1.2019 10:34Molik
  Veronika: ajaj 😕 držím palce

  Jerrabell: ani ti nejde otevrit me album?
  20.1.2019 11:06Ehrena
  Molík, dala jsi špatně odkaz.
  Já ho před tím otvírala normálně ze seznamu tvých alb, tam to šlo.
  Když chceš dát odkaz na svoje album, musíš si ho otevřít dole na stránce přes Alba uživatelů. Když otevíráš přes Alba tady nahoře vedle přezdívky, otevře se ti to pro tvoje vlastní použití - úpravy atd., a adresa není použitelná pro ostatní.
  - - - - -
  Takže správně je:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34487
  20.1.2019 11:08Molik
  Ehrena: aha, dekuji 🙄🙂 to jsem nevěděla
  20.1.2019 11:22Ehrena
  Tuhle chybu tady dělá docela dost lidí.
  - - - - -
  :)
  - - - - -
  Veronika5, taky držíme palce.
  To C zatím dávej dál, nám to u několika morčat docela pomohlo. U nás teda šlo hlavně o starší morčata, hůře se pohybující. Hopsání mi dělal jen ten Cipísek , a pak ještě trochu Čmelík, ten, který nám odešel na prorůstání kořenů zubů. Jemu přidávání vit. C dočasně pomohlo, zase postupně začal běhat normálně. Bohužel jeho celkový stav to ovlivnit nemohlo. :(
  20.1.2019 11:35Veronika5
  Ehrena: Díky! Půjdeme na Eriku, ale Kasanová je tam až v pátek, tak zkusíme vydržet. Koblížek nevypadá, že by ho něco bolelo. Samozřejmě kdyby se zhoršil, půjdeme dřív. A ještě je tu taky šance, že mu do pátku to Céčko pomůže. Uvidíme.
  20.1.2019 11:44Tygrinka
  Veronika5: Večer mu dej také tu 100mg tabletu Cvitamínu. Zítra taktéž, pak by měla stačit jen jedna za den. A mělo by být vidět zlepšení. Někdy to chce jen nakopnout, už se mi to také stalo. Takže do pátku máte co dělat a uvidíme, snad to zabere...
  20.1.2019 11:45Jezzabell
  Molik: Teď mě napadlo kouknout, jestli nemá dvě stránky;): Má:))! Už to vidim..
  20.1.2019 11:55Tygrinka
  Veronika5: Přesněji - měl by mít dva dny po sobě 2x 100mg tabletu Cvitamínu, pak stačí jedna... Je mladý, může být i zablokovaný, ale kúrou céčka nic nezkazíš.
  - - - - -
  Jezzabell: Otlak je červený, nateklý, nepřesahuje chodidlo. Šmajdové ale mívají tvrdou kůži na tlapkách, která roste ven z chodidla a stáčí se po stranách tlapek. Nezbývá než to ustřihnout cvakačkama. Nemá cenu to brát těsně u chodidla u "kořene", tam je to prokrvené a to by bolelo. Je nutné cvaknout jen to, co přesahuje chodidlo vně tlapky, aby mohl morčík chodit. Šmajdové totiž šmajdat nepřestanou a bude se jim to dělat pořád. Je to takový jakoby mozol a víc se s tím dělat nedá.
  - - - - -
  Pokud je to jen tvrdý mozol zespodu na tlapce, tak to se může maximálně mazat a měkčit, ale také se s tím víc dělat nedá.
  - - - - -
  Jezzabell: Jo a nedávno jsem byla u p.Valeše s podezřením na počínající otlak a je to jen prokrvená růžová patička. Takže u světlých tlapek může prokrvení někdy klamat.
  20.1.2019 12:04Jezzabell
  Tygrinka: Díky;) Nám se to naštěstí zatím nestalo, ale je dobrý se o tom něco "preventivně" dozvědět.. Právě, když jsem měla podezření na tlapky, kdysi u Bártíka, tak jsem s tím jela za Valešem. Byly to klasické otlačky, Bártík se nikdy moc nehýbal. Pak jsem jim koupila obří klec, na podesty dala papuče, začala jsem dávat hobliny a byl klid.
  20.1.2019 14:12Veronika5
  Tygrinka: Dík za radu, budu tedy v kůře C vit. pokračovat, a do pátku se uvidí.
  20.1.2019 14:33Ehrena
  Veronika 5, když nemá na Erice službu Kasanová, chodím ještě (už léta, déle než ke Kasanové) k Vozkové. Je výborná, jen si musíš zvyknout na její úsečné, stručné jednání, nám operovala už několik morčat a můžu ji jen chválit.
  - - - - -
  Kdybyste někdy náhodou spěchali....
  20.1.2019 14:48Veronika5
  Ehrena: OK, píšu si :).
  20.1.2019 15:39Zbyněk
  Pár mazlicích scének:) https://www.youtube.com/watch?v=xauuxEwHFxw

  Veronika5 - no, šel bych raději buď za Valešem na H-Vet, nebo na Hůrku, jsem z Kasanové čím dál víc rozpačitý. Chodím tam pouze, když nejde o nic vážného
  20.1.2019 16:15Nelca a Adik s piskotem
  Muže morče pomelo asi ne já muho teda fakt ne dávám!
  20.1.2019 17:03Molik
  Tygrinka: jo jo, to je přesně ono co mame, ma to na boku na prednich tapkach, na těch hranách. Namazala jsem kokosovym olejem a snad bude mit tapky jak miminko 😀 ja si myslim, ze to mel z patra, i kdyz jsme ho jako nove brousili, jeste tam byly nějaké suky a jak to okusovaly, tak to bylo mistama ostre, takze ted opet obrousene do hladka a uvidime 🙂
  20.1.2019 17:34Veronika5
  Ehrena: OK, píšu si :).
  20.1.2019 20:22Molik
  Tak nám začíná docházet domácí seno, koupila jsem pana Malinu s hermankem a jedno baleni s koprivou, zdalo se mi nejlepsi a oni to nechtějí 🙄 tak to jsem nečekala

  Jaké kupujete vy?
  20.1.2019 21:05Kájka
  Zbyněk: prima videa :-) ke konci skoro uspávající -jak si to morčátko stele a pak se rozválí... a má tam maličké pošltářky :-))
  A nejlepší je to hnědo-bílé (s bíl. lysinkou) -ten největší pohodář a mazel. :-) K němu nemá daleko náš Vilík, taky mazlík. Včera na mě V. usnul a spal asi 15 min.
  My používáme morčíky jako cavia terpii ,-) někdy stačí je jen pozorovat :-)
  - - - - -
  Zbyněk: A kdypak u vás asi budou morčecí mimíšci? (teda, jestli to nepletu, vyšlo to)
  21.1.2019 00:49Duchna
  Ilja Sv - děkuji, ten je podobnej, to je pravda, ale už 6 měsíční, no zamyslím se..

  Ehrena - děkuji...
  21.1.2019 01:00Kytička
  Duchna, koukni sem - www.littlegoldie.cz , sekce prodej. Mají tam čerstvě přidanéhého zlatého aguti - Indy :-) ted´mu bude 1 měsíc.
  21.1.2019 07:53Nonyna
  Molik: Taky jsem kupovala pana Malinu, než jsme si začali sušit seno sami. Kvalita pana Maliny byla sice proměnlivá, ale bylo to to nejlepší, co jsem dokázala sehnat. Mám více morčátek, takže jsem kupovala 4,5kg pytle a když jsem objednala 2, tak 1 byl v poho a 2. byly klacky(hnusný klacky, nedalo se říci pouze hrubá struktura). Když jsem objednala menší balení, byli většinou ok.
  21.1.2019 09:25Zbyněk
  Veronika5: ještě mě napadlo, porovnej klouby zadních nožek maroda s klouby zdravého. Nejsou trochu nateklé?
  21.1.2019 14:07Veronika5
  Zbyněk: Já to nepoznám. On marod je celkově o dost mohutnější. Jinak zaregistrovala jsem, že bys šel raději jinam než na Eriku, ale jsou mrazy, já na Eriku sjedu autobusem pár stanic a jsme tam. Nechci aby mi cestou ještě nastydl. Taky přemýšlím, jestli vzít oba, nebo jenom maroda. Aby si parťák potom v kleci moc nevyskakoval, on má k tomu sklon. A taky často na veterině chtějí vidět i spolubydlícího, jak vypadá on. Tak radši oba?
  A nateklé klouby by svědčily o čem?
  Podávám vitamín C, včera se mi zdál myšák veselejší, teď zase trochu smutnější. Je vidět, že se mu obtížně pohybuje zadníma, a když leží, vytáčí jednu nožičku jakoby do strany (aby si na ní neležel). Jako má ji položenou na zemi, ale stranou, ne pod tělem.
  21.1.2019 15:12Nonyna
  Veronika5: My jezdíme na veterinu ted v mrazech s velikou taškou, ve které mám tlustou fleesovou deku, v ní zabalený takový nahřívací polštář s pšenicí, v dece je zabalená přepravka(kouká jen vršek kvůli vzduchu), v přepravce fleesový tulipytlík a v tom morče.... vypadáme, jak když se stěhuje bezdomovec, ale morče v teple;-)
  21.1.2019 15:56Jezzabell
  Nonyna: Vždycky jsou nejhorší tyhle dny s mínusovýma teplotama a nebo fujavicí se sněhem. Nevím, jestli na to mají morčata nějaký radar, ale u nás marodit začali kolem vánočních svátků, kde byly hlavně pohotovosti a pak se to vezlo do května. A to bylo vždy v největších mrazech a vánicích nebo aspoň lilo a fučel vítr!!
  Tygrinka mě naučila skvělej budnik pro přepravu morčete;) Protože taxikáři na mě už snad uzavírali sázky, kdo mě poveze a jak je morče na tom od doby, co mě vezli naposled..
  Plastbox z Ikey, na něj silnější triko, může být obalen dekou ze stran. Nahoře přidržují kovové klipsy na papír (v dostátní běžně v papírnictví). Tenký proužek jen na dýchání. To celé v tašce.
  V boxu asan, navrch plena a seno a to nám stačilo prosím i v mínusu a mám to 15min svižnou chůzí na bus;) A podotýkám, že morče bylo vždy v teple;). Pokud mrze nad osm, asi bych teda jela taxikem i tak..Ale když se jezdí denně třeba měsíc a půl, sranda už to není..
  Tohle mi značně ulehčilo převoz.
  21.1.2019 20:14Zbyněk
  Veronika5: já mám v Kralupech veterinu za barákem, ale když jde o život, jedu na Hůrku, nebo k Valešovi. Kasanová mi loni zabila samičku při císaři, což mi vcelku shodně potvrdili jak nemorčecí doktor v Ktalupech, tak morčecí lékaři na Hůrce. Základem úspěchu kastrace samičky je nesahat na střeva!! Když děláš císaře a ještě k tomu rveš vaječníky bříškem přes střeva, je vymalováno - černou tapetou s lebkami. Intuice - u Bublinky jsem nějak věděl, že mateřství by bylo obrovským problémem. Při kastraci mi pak Lietavcová potvrdila, že děloha byla hodně špatná a březost by byla tragická. Nedá se to vysvětlit, ale já prostě občas vím jasně, co je problém. Ke Kasanové jsem poslal někoho ze zdejší diskuse se samičkou s abscessem na krku. Pravda, abscess v oblasti štítné žlázy není nic jednoduchého. Když to pak po ní zachraňoval Valeš na H-Vetu, pouze se s chladným výrazem v očích zeptal " kdo to dělal?". Co dodat? Raději nic.
  21.1.2019 21:26Dana5
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda máte někdo zkušenosti s bouličkami na mléčné žláze u samečka? Dnes jsem byla na preventivní kontrole se svým 5letým morčíkem na veterině Na Hůrce a paní doktorka mu zjistila dvě malé bouličky na mléčné žláze a navrhovala odstranění, jelikož se může jednat i o nádor. Upozornila mě ale na to, že rekonvalescence po tomto zákroku je relativně náročná a a rána se špatně hojí. Opravdu nevím, zda se k operaci přiklonit. Budu ráda za každou zkušenost a názor.
  Děkuji
  21.1.2019 22:17Veronika5
  Zbyněk: No tak to jsou přesvědčivé argumenty, ještě to uvážím. Díky!!!
  - - - - -
  Zbyňku, tak jsem se objednala na pátek na Hůrku k Lietavcové. Do toho pátku to budu ještě pozorovat, uvidím, jestli nezabere ten vit. C. Bude to dlooouho metrem, tam je teplo, pak asi autobusem. Trochu to tam znám, tak to snad najdu rychle, a pořádně se na to zabalíme.
  Teda naše zvířata zásadně marodí když je pořádně pod nulou, nebo taky na Boží hod (muselo jedno morče na akutbí operaci), no a na Pondělí velikonoční papouch, to jsme si zvali veterinářku domů, protože nosit někam papoucha to je pro něj na smrt. (Denně ho chytat a dávat mu atb bylo na smrt pro nás :)).
  21.1.2019 23:11Ehrena
  Zbyněk, ale i Kasanová dělá kastrace, pokud to jde, bokem a ne bříškem.
  Jen v případech, kdy jsou cysty příliš velké a jinak to nejde, to bere bříškem.
  - - - - -
  Jak to je u císaře, nevím, s tím zkušenosti nemám.
  - - - - -
  Teda ani s operací cyst, jen jsme se o tom bavily.
  22.1.2019 00:42Duchna
  Kyticka....dekuji :-). Zkusim napsat, jen je to Morava :-(, coz je pro me hooodne z ruky...
  22.1.2019 07:46Zbyněk
  Ehrena: tady jí neudělala. Zeptala se mě, jestli má i kastrovat a doporučila mi to, ok. Když jsem si pak mrtvou samičku odvážel, měla jizvičku jenom dole. Já chápu, že v neděli večer se jí nechtělo dělat další dva řezy navíc, ale tak to má říci! Sekyrová na Hůrce mi to řekla jasně - když samička dva dny nebobkuje, protože jí mimina tlačí na střevo, tak už toto je kritický problém (celý víkend jsem sháněl chirurga). A když se k tomu ještě berou vaječníky spodem, tak je téměř zaručené, jak to dopadne. Cca stejně mi to řekl i zcela nemorčecí doktor v Kralupech. Děloha se měla zašít a nesahat na střeva, nechat kastraci až po regeneraci samičky. O abscessu už jsem psal. V létě jsem tam byl s Adélkou, zánět močáku prý neměla. Nezdálo se mi to, stěžovala si, za dva dny jsem jel na H-Vet, zánět byl silný a rozjetý. Popisuji pouze své zkušenosti. V nouzi nejvyšší bych za ní jel, pokud by nebyl nikdo jiný. Minulý týden mi Lietavcová kastrovala třetí samičku. Vůbec žádný problém, operace na počkání, samička po zbytek dne polehávala, bolelo jí to, druhý den jsem do odpoledne krmil RC, pak se otřepala a začala zase nakrývat holky:) Bylo mi řečeno, že kastrace samičky je jenom standardní zákrok, pokud se udělá správně. Tedy za mě Hůrka a pak H-Vet, jako třetí vetcentrum Stodůlky, ale Boštička je také jenom jeden, zatímco na Hůrce mají tři výborné doktorky.
  - - - - -
  Jinak dobří jsou prý ještě na Zelené Lišce u Budějárny, ale jenom jsem to zaslechl.
  22.1.2019 10:29Ehrena
  Zbyněk, no každopádně díky za tipy.
  Po svojí zkušenosti s abscesem Bělínky se tam taky bojím chodit s něčím závažnějším. I když, jak jsem psala, s operacemi morčíků od Vozkové jsem měla jen ty nejlepší zkušenosti.
  22.1.2019 12:06Nonyna
  Jezzabell: dík za tip na budnik, to se hodí. Naštěstí máme auto a na vet to je autem cca 10 min.

  Rozinka včera jakoby ožila. Aktivně načuhovala, když jsem všem nesla zeleninu a s chutí žrala. Předchozí dny byla taková apatická. Začala jsem jí dávat tympasol proti plynatosti, na zažívání, jak se skoro nepohybuje, tak to střevům vadí. Ráno měla 841g, to znamená, že zase nabírá zpět, co ztratila v předchozích dnech, tak jsem zatím s dokrmováním nezačala. Příští týden bych se s ní chtěla vypravit na kontrolu, sice to není ještě měsíc, ale chtěla bych, aby jí zkontrolovali z krve, jak je na tom s vápníkem a fosforem, když jí žádný vápník-lék nedávám, má jen ze stravy.
  22.1.2019 14:03uj uj
  Pro ty, co ještě sháněli seno:
  https://www.sbazar.cz/plukas23/detail/56289442-seno
  Zkušenost nemám, ale vypadá dost dobře :-)
  22.1.2019 15:41Nikol 01
  Dobrý den.
  Prosím poraďte, dneska jsem koupila Ředkev bílou.....můžu ji dám morčíkovi, kousek? Děkuji Romana
  22.1.2019 17:16Zbyněk
  Nonyna: skvělé zprávy!!! Krásně nabírá, to je dobře!

  Ehrena: Vozková je kdo a kde? :)
  22.1.2019 17:35Ehrena
  Zbyněk, níže jsem už o ní psala, na Erice - tuším, že jsou tam s Hronem vedoucí lékaři.
  Ale co tam má Kasanovou, tak hlodavce přehrává asi většinou na ni.
  Ale je fakt, že Mindi mi před lety kastrovala zrovna ona (Vozková) a dělala to taky bříškem, a taky to dopadlo špatně. Ale sama říkala už předem, že tam bude jiný problém který kastrace nevyřeší. Asi byl.
  - - - - -
  Nikol 01, bude to asi stejné jako u ředkviček
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#zelenina
  Já dávám u ředkviček jen listy.
  22.1.2019 20:37Zbyněk
  Ehrena: aha, díky. V létě jsem tam byl uspat stařenku a byla tam skvělá Dr. Nováková, neuvěřitelně milá a profesionální. Hron je majitel a oftamolog, není špatný, ale je tam jenom občas. Valeš je na H-Vetu na hlodavce sám, v tomhle je Hůrka sázka na jistotu, Sekyrová, Mináriková a Lietavcová jsou super.
  22.1.2019 23:22Noemi
  Zbyněk: Samice má říji do 24h po porodu, a potom normálně v tom intervalu co říji mívá... Ale tím,že mají všechny samice říji porodem synchronizování,tak prostě další přijde až za ty zhruba dva a půl až tři týdny. Jestli tvá kamarádka zachytí 100% všechny porody včetně nočních,samečka na 24h oddělí a pak ho zas vrátí zpátky a odenda ho poté,než má samička opakovaně říji,kloubouk dolů,takové práce.. Ale přijde mi to zbytečné. On samec samici nahání i mimo to,když má říji,a samici s mláďaty bych spíš nechala v klidu a odpočinout. Stejně tak vysokobřezí,která je často ráda,že se doplazí k misce s krmením. Nicméně laktace samozřejmě nebrání říji (ani u lidí, u krav a nepřekvapivě ani u morčat)!
  23.1.2019 10:11Zbyněk
  Noemi: díky za vysvětlení! Kamarádka je v invalidním a svoje morčátka má ve svém pokoji, takže jsou pod kontrolou, my pracující třída jsme na tom hůře:) Protestujícího a pečujícího samečka oddělí poté, co odbalí, olíže a osuší mladé a samička zlikviduje placenty. Jedná se ale o mimořádně pohodového klučinu, zbytek jejích chlapů jsou normální a tedy zajímají se permanentně pouze o tu jednu tělesnou dutinu svého nebohého protějšku:)
  Já jsem dneska ráno přesvědčoval samičku v šedesátém šestém dni březosti, že jí z té klece vyndám, ale kdepak, odstrčila mi ruku a křepce vyskočila do výběhu:) Nicméně jsem jí od odchodu z domova neviděl na kameře, tak snad je všechno v pořádku. Zatím jsem měl doma samé akrobatky, přičemž jedna tajila březost téměř až do porodu a tvářila se, jakože se jí to vůnec netýká:)
  Ano, měl jsem známlu, u které "říji" nezabránilo ani šestinedělí a zapadla hned první týden po příchodu z porodnice. Příroda si občas dělá, co jí napadne.
  23.1.2019 13:33Reny
  Tady je album miminek od azylové Treperendy https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34555
  23.1.2019 14:19AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh W10:
  http://mownhay.websnadno.cz//AKTUALNE-vrh-W10---2112019.html
  24.1.2019 01:58Tygrinka
  Dana5: Já mám zkušenost. Nic moc, žláza pracovala a rána se stále otevírala. Muselo se to stále vyplachovat a ošetřovat, ale pak se zadařilo zahojit a myšák tu byl ještě hodně dlouho...
  - - - - -
  Reny: To jsou krásní bobíšci :o)
  24.1.2019 08:16Zbyněk
  Reny: gratulujeme:) Mimča jsou moc pěkná, máš doma zábavu:) No a moje Baruška Rugantino prohlásila, že když tvá samička, tak ona také a ráno před čtvrtou se na to vrhla: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mimina
  Překvaipol mě, že mám všechny tři dalmatinky, čekal jsem alespoň jedno černé, aby ladilo k Adélce, která je u nás jediná celočerná:)

  AnaviReese: kouzelná mimina:) Saténci jsou krásní
  24.1.2019 09:05Nonyna
  Reny, Zbyněk: Gratuluji k miminkům, jsou všechny krásný♥♥♥ Treperenda vypadá jako naše Roza, z fotky bych si jí určitě spletla;-)
  Zbyňku, dalmatinské zbarvení má tatínek malých? Stýská se si po miminkách,ale máme plný stav a ještě maroda, tak žádné jen tak mít nebudeme...
  24.1.2019 09:09Ehrena
  Zbyněk, no nejsou to sice saténci, ale krásní jsou.
  Tvoji dalmatinečkové taky, hodně zdraví jim i mamince.
  24.1.2019 09:31Nonyna
  Jinak Rozina včera poprvé po dlouhé době přišla k mřížím klece, když jsem jim nesla navečer zeleninu! Měla jsem z toho radost. Váha jí neklesá, je plus mínus stejná, tak aby nám to vydrželo.
  24.1.2019 10:09Ehrena
  Nonyna, bezva zprávy.
  24.1.2019 10:14Zbyněk
  Děkujeme moc:) Nonyna: výborné zprávy, držíme palce a tlapky! Taťka je dalmatin a překvapilo mě, že se povedly všechny tři, čekal jsem tak jednoho dalmatinka a dva černé:)
  24.1.2019 13:41IjaSv
  Zbynek - velka gratulace, pro dalmatinky mam slabost.... pripominaji mi Jahudku (ta byla spise magpie, ale takove uz snad nikdo nechova). Jsem zvedava kolik bude holcicek a chlapecku.

  Reny - pekne prekvapenicko. Jsou nadherni.

  AnaviReese - a do tretice take gratulace.
  24.1.2019 14:13Zbyněk
  IljaSv: moc děkuji:) Na pohlaví jsem také zvědavý:) Nicméně díval jsem se na kameru a nevěřím svým očím - po výběhu se honí starší Bublinka s dnešní maminkou a za nima kmitá jedno mládě a pohazuje zadečkem, normální trykomyš, já žasnu:)) Asi mám supermyši:)
  24.1.2019 14:55Kytička
  Samé dobré zprávy, všem moc gratuluji a přeji hodně zdravíčka. :-)))
  - - - - -
  A já mám také novinku :-) Za cca dva týdny si přivezeme domů dvě azylové holčičky :-). Pak dám raport.
  24.1.2019 15:09Veronika5
  Já mám teda trochu horší zprávu, Koblížkovi podávání vitamínu C nepomohlo, opravdu špatně chodí a je málo aktivní. Zítra večer jedeme na Hůrku za Lietavcovou. Autem, má být opravdu zima. Tak pak dám taky vědět :-/.
  24.1.2019 15:46Zbyněk
  Veronika5: a léky na bolest dostaL? Metacam, Loxicom?
  24.1.2019 16:11Veronika5
  Zbyněk: Nedostal. Doma je samozřejmě nemám. Nestěžoval si, tak předpokládám, že ho to nebolí, nebo alespoň ne moc. Spíš jako by se mu moc nechtělo pohybovat, ale na patýrko si vyskočí a z patýrka dolů si žuchne.
  24.1.2019 18:26Zbyněk
  Veronika5: to máš říci, já toho mám doma litr:) Do zítřka to už vydrží, dej pak vědět, kdyby měl artrózu, tak by nahoru nevyskočil, to mám doma také
  24.1.2019 18:35Kytička
  Veronika 5, držíme palce, at´to není nic vážného.
  24.1.2019 19:38Veronika5
  Zbyněk: Právě. Nahoru by nevyskočil, určitě by tam pro nic za nic nelezl, a když s žuchnutím padá dolů, protože odpružit to teď neumí, určitě by vykvikl, to by muselo hrozně bolet. No, jsem na to sama dost zvědavá, jak zítra dopadneme.
  Jinak pokud by byl měl bolesti nebo se nějak zhoršoval, jeli bychom ten den. Takhle jsem si řekla, že to do toho pátku počká.
  24.1.2019 20:12Zbyněk
  Veronika5: zajímavé, to vypadá i na přední nožky. No nic, nebudeme spekulovat a zítra napiš!
  24.1.2019 21:26Molik
  Zbyněk : tak ti jsou rozkošní ❤
  - - - - -
  Veronika:'držím palce
  25.1.2019 07:05Zbyněk
  Molik: děkujeme:) Mají i pěkné váhy:
  Proužek 116
  Hlavička 114
  Hnědáček 119
  Jména jsou pracovní:) Jeden je výstavní a jeden má čokoproužky na hlavičce, Baruška má zřetelně silbý čokogen. Na první vrh palec nahoru :)
  25.1.2019 07:26Nonyna
  Veronika5: Drzim palce, at to neni nic vazneho. S tou bolesti bych si nebyla jista. Jak myslis ze se projevuje bolest u morcete? Nase Roza ma dle vet i netu velmi bolestive onemocneni a projevuje se to neochotou k pohybu a mene zrala. Ono to na nich neni videt, i kdyz je to boli. Ale tak hlavne ze uz je patek a dnes uz budete snad vedet. Myslim na vas♡
  - - - - -
  Zbynek: tesim se na dalsi fotky dalmatinku..
  Kyticka: gratluji k rozhodnuti vzit si azylacky, uz se urcite moc tesis♡ At to cekani brzy utece☺
  25.1.2019 07:38Kájka
  Zbyněk: úžasné váhy, šikulkové :-)
  25.1.2019 11:58Kytička
  Nonyna, děkuji, těšíme se na ně všichni moc, dokonce i manžel vyměkl. :-) Z azylu, nebo zachráněné morčátko jsem si přála vzít už dlouho, ale až doted´to nikdy nevyšlo. Tak se jim budeme snažit dát pěkný domov. Jsou to miminka narozená v azylu - maminka se dostala do azylu již nakrytá.
  - - - - -
  A chci se zeptat, co si myslíte o vojtěškových granulkách? Je to pro morčata vhodné - nevhodné - dá jim to něco, nebo jen jako pamlsek, sem tam trošku přidat? Nebo je to úplně na nic :-). Já jen, že ted´ budu dělat objednávku u Kvídery a všimla jsem si, že je tam mají.
  - - - - -
  Reny, Zbyněk, pošlete další fotky, nemůžeme se dočkat!!! :-)))
  25.1.2019 18:10BB
  Kytička: občas dávám vojtěškové granule... Ale vůbec nejkvalitnější granule jsou Versele Laga Complet nebo Brit animals pro morčata. Nic lepšího asi není.....
  25.1.2019 19:17Kytička
  BB, děkuji. Ano, Versele Laga také dávám. Ty vojtěškové jsem myslela jen tak pro chut´, pro zpestření, VL bych dávala normálně dál. Spíš mě zajímalo, jestli jsou pro morčata vůbec vhodné. V popisku mají, že jsou i pro morčata, ale tím se úplně neřídím, někdo píše, že pro morčata vhodné i zrní atd. Tak se raději ptám i tady. :-)
  25.1.2019 21:00Veronika5
  Ahoooj, já mám trochu euforii, takovou, že ten příspěvek píšu už podruhé, poprvé jsem si ho smazala.
  Koblížek byl vyšetřen skrz naskrz, včetně přispání a rtg, žádná jasná příčina nebyla nalezena, i když i Lietavcový se ty zadní nohy zdály divný. Na tom rtg bylo jedno maličké oddálení mezi obratli, to bylo trochu podezřelé. Osteodystrofie tam není, hurá! Pro jistotu jsme dostali RodiCare Artrin, a na bolest Loxikom, jestli mu to pomůže. Máme se ozvat, a rozhodně přijet, pokud by se zhoršil.
  No a jak jsme čekali v čekárně, přišli lidi s klecí plnou králíčků, že jdou ověřit pohlaví než půjdou do nových domovů, no a manžel se zbláznil a já taky, a máme doma králíčka. Jmenuje se Lucius, protože původně to byla holka Lucka :). Je to aguťáček, a mamka i taťka jsou malí, takže by z něj neměl vyrůst belgický obr :) Samozřejmě má vlastní ubikaci oddělenou od morčat. první nekvalitní fotka je tady, a já se jdu přihlásit na králičí diskuzi a studovat
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34557 :)
  25.1.2019 21:33Molik
  Veronika: super zpravy! 🙂 gratuluju k novému přírůstku, je rozkošný 😊
  25.1.2019 21:54Kytička
  Veronika5, jééé, to je ale překvapení a moooc krásné. Také moc gratuluji a ať se mrňouskovi dobře daří a s morčákama ať si rozumí, jestli spolu přijdou do styku. A jsem ráda za Koblížka, že se nepotvrdila ta osteodystrofie, snad to bude dobré.
  26.1.2019 09:07Ehrena
  Veronika 5, dobrá zpráva, a já závidím manžela, který se zblázní do nějakého zvířete. :)
  Mám doma bohužel pravý opak.
  I když zvířeti by nikdy neublížil, snad ani mouše. Aspoň že tak. :)
  26.1.2019 09:54Nonyna
  Kytička: nevím, jaké přesně máš na mysli vojtěškové granule, ale obecně: vojtěškové granule bych klidně dávala normálně mladým miminům a březím samičkám, ostatním v menším množství nebo jako pamlsky. Vojtěška obsahuje dost vápníku, což se rostoucím miminům a březím samičkám rozhodně hodí;-) My granule dáváme jen doplňkově, krmím je jimi přes klec(ale oni jich teda každý hrst sežerou) a ještě je dáváme ve větším našim třem pubošům - klučíkům, oni jsou hrozně žraví:-)
  - - - - -
  Veronika5: tak snad to nebude nic vážného. Nedělali mu rozbor krve? Jestli mu třeba nechybí vápník? Zkusila bych mu dát něco bohatého na vápník....mám to ted načtený kvůli Roze...třeba čínské zelí(ne pekingské), rukolu, petrželku, římský salát(ten má výborně vyvážený poměr vápníku a fosforu a tudíž se dobře vstřebává), vojtěšku(prodávají sušenou lisovanou v takových kostkách, bacha na vojtěškové kroužky, v těch bývají hnusy jako masokostní moučka, je potřeba si přečíst složení) Nebo zkusit posvítit UVB žárovkou. Oni ted obecně mají málo Déčka(jako my lidi), když se nechodí ven na sluníčko, je pořád tma, organizmu se to nelíbí)
  - - - - -
  Kytička: Ještě gratuluji ke králíčkovi! Jste blázni, jako my...takhle jsme si neplánovaně přivezli z výstavy v Lysé n.L. morčinu - čokoládku. Tak to znám:-)) At vám kluk dělá radost!
  - - - - -
  Ehrena: každý to nemá jako my...já mám zase chlapa pocházejícího ze statku, který má ke zvířatům sice velmi kladný vztah. Pomáhá mi s nimi(vynášet spodky klecí s hoblinama na kompost, je to těžký), ale nechápe, jak za morče můžu nechat na veterině 2000, to by nedal prý ani za kozu. Snažila jsem se mu to vysvětlit, ale má to prostě v hlavě jinak. Naučil se respektovat, jak to mám já, i když má někdy řeči...
  26.1.2019 10:07Veronika5
  Nonyna: rozbor krve je snad to jediné, to mu nedělali. Máme zatím cca na týden Loxikom, k tomu ten preparát na klouby. a za týden se máme ozvat. S tím, že musí být lepší nebo aspoň stejný, pokud by se horšil, musíme přijet.
  A s králíčkem - myslím, že jsme udělali dobře. Vypadá to, že bude pohodář a bude moci být v podstatě na volno, protože stejně z koberce dolů nejde, špatně se mu tam chodí. Tak má tu kruhovou ubikaci jako "noru" a má ji otevřenou, a chodí si na ten velký koberec, kdy se mu chce. Ono se nám už nashromáždilo tolik morčecího vybavení, které vlastně nepotřebujem, že na králíčka nemusíme dokupovat vůbec nic :). Byl to takový impuls - vidíš zvířátko s moc milou povahou které hledá páníčka, a rozhodneš se dát mu domov. Zatím se mi zdá, že jsme udělali skvěle, a že se mu u nás bude líbit.
  26.1.2019 10:45Zbyněk
  Veronika5: takže v podstatě žádná diagnóza? To je zvláštní. Když mu dáš Loxicom, pomůže to? Ono to totiž vůbec bolet nemusí, jenom nemá sílu. Od RC Artrin bych fakt nečekal zázračné uzdravení, je to výhodné pro výrobce, ale že by to něco dělalo, jsem si nevšiml. Artrózu zadních nožek nemá?
  26.1.2019 10:46Tygrinka
  Veronika5: Tak ještě prověřit, zdali se nezablokoval, když třeba trochu špatně seskočil z domku či poličky nebo co to máte. Rozhodně bych ho teď do výšek nepouštěla. Pokud se nenašlo nic jiného, zkusila bych dát klid, žádné poličky žádné domky, na které vyleze. Je možné, že máte domek relativně vysoký na jeho možnosti a skoky dolů jsou pro něj nebezpečné. Anebo má špatnou techniku skoku, kdo ví, jak to je. Snad se mu uleví...
  26.1.2019 10:53Veronika5
  Zbyněk: Ne, nešlo se vůbec nic, ani na rtg, jen to nepatrné oddálení mezi obratli. Připadá mi, že zatím po Loxicomu žádná změna... Ten RC Artrin Lietavcová hrozně doporučovala, že si ho nemůže vynachválit - ale prý efekt můžeme čekat až po několika měsících...
  26.1.2019 11:11Tygrinka
  Kytička: Raději bych jim dala Supreme Science Selective morče, je to na bázi vojtěšky, ale s vyváženým poměrem. A jako mlska to plně postačuje.
  26.1.2019 12:14Zbyněk
  Veronika5: kolik dáváš, 0,6 ml? A kolik váží klučina? Mě pro změnu tvrdila, že s ním nemá moc dobré zkušenosti:)) S RC, ne s tvým samečkem:) Na bolest by musel Loxicom zabrat okamžitě.
  26.1.2019 16:45Veronika5
  Zbyňku, dávám 0.4 ml, váhu měl včera asi 1200 gramů, a bylo nám s úsměvem řečeno, že jako dobrý, ale víc přibírat už ani nemusel :). Jinak já po tom Loxicomu nepozoruju žádný rozdíl - spíš bych se přikláněla k tomu, že bolestí to nebude.... Ještě jdu za chvilku při čištění vymontovat ty patýrka, jak psala Tygrinka, jestli mu neudělá dobře když nebude odnikud skákat. Je fakt, že jak nemám podestýlku, tak je to vysoko. S tím RC je to tedy úsměvné, no ale už jsme ho koupili, tak ho budeme dávat, neuškodí :).
  26.1.2019 17:15Tygrinka
  Veronika5: Nemáš podestýlku? No tak to je relativně tvrdý dopad, jestli je polička někde výš... A k tomu jeho hmotnost... Může být taky jen někde natažený či naražený z (pro něj) nevhodného ubytování. Měla jsem tu kdysi Davídka jako mlaďoška, ten skákal jak opice ze všech možných úhlů, ovšem do vrstvy hoblin. Jak se zakulatil, už se chová slušně. Ale jestli ten tvůj s touhle hmotností skáče na tvrdý podklad, může to být právě ten problém... Mohl se i někdy praštit do čumáku, atp. Snad se to zase srovná... Domek může mít z krabice od bot - nepoleze na ní, bo ho to neudrží - a kdyby něco, je to nízko.
  - - - - -
  Jukla jsem na tvá alba, hezké, člověk by nečekal nějakou past, ale holt zvířátka umějí někdy překvapit...
  26.1.2019 17:15Zbyněk
  Veronika: dej mu třeba ráno 0,8, je docela těžký, pokud ho něco bolí, tak 0,4 nezabere tak výrazně. Pak se to projeví do deseti minut. Pod patýrka bych dal něco měkkého.
  26.1.2019 17:18Tygrinka
  Veronika5: Zkusila bych zvyšovat dávku postupně, zatím bych dala jen 0,6ml. Aby zase třeba pak neprospal den...

  Zbyněk: Mám dojem, že dávkování je 0,4ml na 1kg na den. I když je větší, nejsem si jistá, zdali 0,8ml není už příliš moc. Nebo to máš nějak zmáklé s veterinářem?
  26.1.2019 17:27Zbyněk
  Tygrinka: je to kluk, 0,6 by mělo stačit, ale 0,8 jsem dával starší Drobce po kastraci, evidentně jí to první den bolelo a po Loxicomu hned ožila. Pravda, váží 1300:) Vše po konzultaci s Lietavcovou.

  Doplnil jsem fotky prcků, no to bylo pláče, volání maminky, hořkých stížností a kmitání v provizorní ohrádce:) Jsou neuvěřitelně akční a vitální, 25 cm ohrádka žádný problém, HOP a byli venku:)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mimina
  26.1.2019 17:54Veronika5
  Zbyněk, Tygrinka: Já mám to dávkování od Lietavcové nastaveno takhle, a mám odměřeno v injekční stříkačce. Když mu dám víc, nevyzbyde nám...
  Patýrka jsem dneska vymontovala, uznávám, že mohl třeba špatně skočit... Podestýlku nemám, mám na dně klece koupelnovou podložku a na tom 2x vrstvu flísu - na pacičky na běhání OK, ale úplně souhlasím že na skákání z patýrek to být nemusí... Nemáme tyhle patra dlouho, je opravdu možné, že jsem to neodhadla a že se poranil. Tak od teď už žádné skákání, a snad se mu to zpraví!
  - - - - -
  Zbyňku, ti jsou nádherní! Už mi tam nejde dát další pětihvězdičkové hodnocení, ale můžeš si ho tam představovat :).
  26.1.2019 19:47Kytička
  Nonyna, králíčka má Veronika5, to ses ale asi jen přepsala :-)
  A tobě i Tygřinka díky za radu ohledně granulí. Tyhle granule jsou asi prostě jen lisovaná vojtěška, nic jiného. Chtěla jsem to jen jako pamlsek, normálně dávám a budu dál dávat kvalitní VL. Také krmíme přímo do čumáčku, lezou po nás při tom ve výběhu, sedíme tam s nimi. To máme místo mazlení :-) .

  Veronika, my mámě tyhle patra také, lezou na ně přes ten delší tunel, je to vidět v mých albech. Jen né v tom prvním. Mají to jako "mezipatro" - přestup, právě aby to neměly tak vysoko, ale občas mi na to pr.í :-) a skáčou rovnou. U tady těch pater je blbé, že se nedají dát níž, protože se dají upevnit až nad tu vanu a ta pokud je vysoká - hluboká, tak je to dost vysoko.
  26.1.2019 19:49Veronika5
  Kytička: No právě. Ale ty máš podestýlku, tak to bude snad ok... Ale máš pravdu, mě taky jako první napadlo, že je to nějak vysoko...
  26.1.2019 19:57Kytička
  Zbyněk, ti jsou nádherní, prckové !!! Fakt skáčou přes tu ohrádku, jo? :-)
  - - - - -
  Veronika5, je to škoda, ty patra jsou jinak super. Příště už je nekoupím, ale dám obyč prkýnko. Bude to levnější, větší a nižší a prostě lepší :-). Hlavně ať je morčák v pořádku.
  26.1.2019 20:10Kájka
  Veroniko, teda -já zírám... Super! :-))
  - - - - -
  Zbyněk: Miminové jsou fakt povedení, krásní :-)
  27.1.2019 10:57Tygrinka
  Veronika5: Tak morčáci umějí skákat po výškách, ale u tebe se možná sešlo víc věcí - vyšší vana, kluzký povrch (rohy jsou z plastu, že), na tom ještě spacák, dole žádná podestýlka, možná nějaké hadry, které také mohou podklouznout, vyšší váha morčete, leknutí, uklouznutí a už se to veze a nabaluje na sebe.

  Kdysi se bývalý Myšínek plašan čehosi lekl, obíhal domek a někde v zatáčce o něco zavadil a vykloubil si prstík na zadní tlapce. Já viděla až výsledek, věděla jsem, že má tendenci se schovávat za domek, ale ublížil si i na zemi. S prstíkem se nic dělat nedalo, měl ho pak trochu vyvrácený. Takže člověk nikdy neví, co se kdy kde stane, i když si myslí, že je vše bezpečné. A nikdy předtím ani potom už se podobné zranění u morčat neopakovalo, prostě blbá náhoda...
  27.1.2019 11:24Jezzabell
  Tygrinka: O "blbé náhodě" mi ani nemluv, Jules si takhle vyrazil všechny přední zuby! Horní i dolní!
  Měla jsem ho na břiše na gauči a lehce ho přidržovala a on se najednou něčeho leknul. Nikde nic, ani pták neprolít, ani hluk nebo co já vím. A skočil na zem mně z gauče!! Chudák.. Fuj, vypadalo to strašně a taky měl tendence se schovávat za klec..
  27.1.2019 15:16Veronika5
  Tygrinka: Tak ono to dole opravdu neklouže, je pod tím ta koupelnová podložka, ta protiskluzová, a ten flís na ní drží pěkně. Ale máš pravdu, takhle nějak se to stát mohlo.
  28.1.2019 12:13Zbyněk
  Děkuji za pochvalu miminek:) Docela mě překvapuje vývoj hmotnosti:
  Hnědáček Hlavička Proužek
  119 114 116
  123 120 122
  133 131 130
  141 143 138

  ještě musíim identifikovat pohlaví:) Už mi to lítá po obýváku a poskakuje radostí ze života:) Baruška je vzorná maminka! Složitě jí dávám dvojnásobné dávky zeleniny, aniž by jí to ukradly korpulentní seniorky:)
  28.1.2019 13:33Ehrena
  Nemáte někdo z Olomouce a okolí možnost pomoci?
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/100059542/Daruji-morcata-specha.php
  28.1.2019 14:38Nonyna
  Zbyněk: krásné váhy, pěkně přibývají;-)

  Ehrena: nebude to nějaký podvod? Na jedné z těch fotek je nahoře zeleně napsáno chovatelská stanice u bunnyho...a jedna z fotek toho inzerátu je na facebooku na titulní strané té chovky....
  28.1.2019 14:55Zbyněk
  Ehrena: dal jem to na FB, tak třeba se někdo chytne. Ale jak píše Nonyna, je to zvláštní
  28.1.2019 15:08Nonyna
  Psala jsem na FB té chovatelce, tak jsem zvědavá, co mi odepíše...
  28.1.2019 16:19Ehrena
  Jo, toho jsem se nevšimla, nedočkala jsem se na všechny fotky.
  To teda nevím, taky mi to přišlo trochu zvláštní, i jen tím textem.
  - - - - -
  Oprava, nedívala.
  28.1.2019 17:17Nonyna
  Ehrena: s paní jsem komunikovala, vypadá to, že je opravdu v těžké životní situaci sama; morčátka má bez možnosti topení v kleci, přikryté dekou..má celkem 4. Samičku s 3týdenním mládětem, které se ještě kojí. Dál ještě samečka a samičku. Je z Olomouce.
  - - - - -
  Některé věci tam nesedí. Na stránkách chs je jiné jméno než v inzerátu na bazoši. Pak na FB je mládě z inzerátu popsáno v příspěvku jako vrh F z 9.1.2019 a na ulici paní taky úplně není, ale vypadá, že pomoct potřebuje..
  28.1.2019 18:38Kájka
  Koukám... ať je to jak je to... paní potřebuje udat morčátka.
  Tak -doufejme, že si je někdo brzy vezme, i když je po Vánocích... Snad se najde nějaká dobrá duše. :-)
  28.1.2019 20:24Nonyna
  Kájka: Jj, tak nějak to bude...

  Chtěla jsem vás ještě poinformovat, že naše Roza je lepší nejen váhově(853g, v nejhorší době měla 805g, na začátku před úbytkem váhy měla 870g), ale začala už se zase pohybovat po kleci. Viděla jsem ji několikrát a poznám to i podle toho, kde je nabobkováno;-) Zítra máme na pořadu dne další kapku Vigantolu. Tak doufám, že se to bude i nadále dobře vyvíjet.
  28.1.2019 20:41Ehrena
  Nonyna, to jsem moc ráda, hlavně ať vám to vydrží.
  Jen by mne fakt zajímalo, jestli ta kapka Vigantolu, který my jsme tehdy nedostali, by udělala takovou změnu i u Cipíska, nebo by bylo vše stejné. Když jinak ta léčba vypadá stejně jako ta naše tehdy, tohle je jediný rozdíl.
  Moc držím dál palce.
  28.1.2019 21:41Veronika5
  Jámám taky dobrou zprávu - Koblížek je o hodně lepší. Dostává léky na bolest, a sebrali jsme mu patýrka, aby nemohl skákat. Tak to vypadá, že si chudák hnul se zády, čemuž nasvědčoval i rentgen (bylo vidět malinké oddálení mezi dvěma obratli). Teď už zase vypadá spokojeně, pobíhá, a většinu času pobíhá normálně.
  Dnes když byli ve výběhu, tak králíček běhal z vnější strany jejich ohrádky. Byl z nich úplně nadšený. Oni si ho taky děsně zvědavě prohlíželi a všichni tři zkoušeli přehlodat mříže. Ale k sobě je nepustím, ani ve výběhu.
  28.1.2019 21:45Kájka
  Nonyna, Veronika: Prima zprávy. jen tak dál! :-)
  29.1.2019 08:56Zbyněk
  Veronika5: já bych je klidně skamarádil, králíček obvykle morčeti neublíží a vychází spolu dobře. Je to kluk? Pokud ano, stejně budeš kastrovat, aby neznačkoval. Kluci jsou obecně prasata, myslím králičí, to králindy jsou daleko čistotnější. A je prima, že se morčík uzdravuje!

  Nonyna: také dobré zprávy, tak hurá!
  29.1.2019 09:36Nonyna
  Ehrena, Kájka: děkuji.

  Veronika5: to mám radost z Koblížka....tak ho to asi bolelo nebo myslíš že to bylo tím, že stále skákal i po té, co si tím zřejmě ublížil?
  29.1.2019 13:01BB
  Morčátka z bazoše (Olomouc) - prosím, kdo komunikujete s paní na FB - zkuste jí poradit kontakt na Azyl pro morčata Veřovice (okres Nový Jičín ) paní Blažková tel. 732 436 407 nebo 722 804 833. To je asi 70 km. Nebo jí paní Blažková možná poradí.... To je asi nejblíž...
  29.1.2019 13:04Nonyna
  BB s paní Blažkovou je domluvené, že když si je nikdo nevezme, přijme je do azylu, ale potřebuje je dovézt. Paní, která má ty morčátka, je doveze maximálně do Olomouce(asi bydlí někde ve vsi v okolí)
  - - - - -
  Jenže dnes paní s morčátky zatím s nikým nekomunikuje, třeba je v práci, uvidíme odpoledne.
  29.1.2019 13:22BB
  teď jsem na bazoši zjistila (podle totožného telefonu), že paní se prezentuje i jako ,,p.Vystrčilová,,a shání gottingenské miniprasátko jako mazlíka-na ochočení (inzerát z 14.1.2019). Tak nevím, co si mám o tom myslet......
  29.1.2019 14:11Nonyna
  BB - taky jsem to tam našla, myslím si, že si paní vymýšlí, ale věřím, že ty morčata nechce a jsou v nouzi...
  29.1.2019 14:16BB
  to určitě. Ale je to takové divoké -má i zaregistrovanou CHS U Bunnyho..... docela pěkné webovky, loni zcela aktivní- zakrslí králíčci+morčata - no nechápu to.....
  29.1.2019 14:31Veronika5
  Nonyna: To uvidíme, až mu přestaneme podávat ty léky na bolest...
  Zbyněk: No, uvážím.. Já všude čtu že se to moc nedoporučuje...
  29.1.2019 15:22Nonyna
  BB - ano, vím...vše jsem procházela, s paní komunikovala. Našla jsem i jmenný profil na FB nejen tu CHS.
  29.1.2019 15:34Kájka
  Nelámejte si s tím hlavu (člověk je tvor nevyzpitatelný).
  Morčátka potřebují pomoct -najít nové páníčky.
  - - - - -
  Paní je možná divná, možná má tendenci trochu lhát, kdoví... (co ji k tomu přimnělo). Možná jsou na tom opravdu špatně, má problémy :-(
  29.1.2019 16:20Ylada
  Veronika5: králík je obecně dost teritoriální zvíře, takže mříže u morčat obíhal a kousal možná právě kvůli tomu, že se mu ti "vetřelci" v jeho panství vůbec nelíbili...Byla bych opatrná.
  29.1.2019 19:52Veronika5
  Tak jsme zkusili skamarádit, nespustili jsme je z očí ani na vteřinu, bylo to moc roztomilé. Nedalo nám to - jak králík běhal okolo ohrádky, bylo vidět, že jsou všichni tři na sebe hrozně zvědaví https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34561
  29.1.2019 21:04Kytička
  Veronika, to je krásné... Já bych to také nevydržela a pustila je pod dohledem k sobě :-).
  30.1.2019 12:56Noemi
  Ehrena: Vigantol je u osteodystrofie základ léčby, ostatní léky jsou pouze podpůrné, tlumící příznaky onemocnění (bez nich by to taky nešlo, rozumíme si, ale neřeší ten samotný problém). Dřív se o této léčbě nevědělo, takže se jen tlumila bolest a když to enbylo únosné tak se morčátko s osteodystrofií bezbolestně uspalo. Takže ano, toto způsobuje ten rozdíl. Mrzí mě vaše i všechna další morčátka, která dříve neměla žádnou možnost léčby. Zároveň jsem ale nadšená, že i medicína morčat se stále posouvá a poradíme si se stále širším spektrem onemocnění. :-)
  30.1.2019 13:51Ehrena
  Noemi, děkuji, samozřejmě i já jsem hrozně moc ráda, že v současné době je ta léčba už na vyšší úrovni, jsem vděčná za tu naději na vyléčení pro ostatní morčata.
  Kéž by to tak bylo i u jiných nemocí...
  30.1.2019 14:00Zbyněk
  Noemi:naprosto chápu tvojí euforii:) Já bych pro změnu potřeboval něco na řešení močových kamenů, tříleté Adélce se už zase vytváří další a dvě operace má za sebou, třetí už možná není. Nedalo by se to rozbít ultrazvukem?
  30.1.2019 16:59BB
  Zbyňku zkus Veterinu Vet4pets na Hůrce, Praha 5. Nevím,odkud jsi... tam jsou opravdoví odborníci co se týká morčat.... Proč myslíš že třetí operace není možná?

  Vigantol jsme tenkrát dostali my, právě na zmíněné veterině, v září 2016, od dr.Minárikové - a v té době to tenkrát byla novinka, právě ho testovali na VŠV v Brně......
  30.1.2019 18:01Ehrena
  BB, Zbyněk myslím právě na tuhle veterinu jezdí.

  Náš Cipísek na tu osteodystrofii umřel bohužel o rok dříve, v květnu 2015.
  V té době se to asi ještě nevědělo.
  30.1.2019 18:14Zbyněk
  BB: už jsem tam nechal desítky tisíc:) Močáky, kastrace, UZ atd. Samička má predispozice, měla dvě operace močáku po třech měsících, ta druhá už šla špatně, měchýř byl přirostlý ke svalu, Dr. Mináriková to dělala v sobotu o svém volnu a sama říkala, že třetí už nedá, není kam řezat, je to maličké a dvě jizvy jsou tak akorát. Dělá se znovu kamínek, ale kroutíme nad tím všichni hlavou, je na jednom místě a ani tlak na močák ho nepřemístí, v pátek měl 2,5 mm a vypadá to na RTG, jako by byl spíš zvenku, což je blbost. Asi kalcifikuje steh. Čína nepomohla, nebo možná ano, stejně tak dávám od operace Rowatinex a tvoří se to. Zatím si ale nestěžuje, Boflox měla tři týdny a Sumetrolim měsíc. V pátek půjdeme znovu na RTG a bojím se, co tam uvidím. Potřeboval bych jí toh zbavit bez operace.
  30.1.2019 18:27BB
  Ehreno, to je mi moc líto. Mojí ,prdelce,, to prodloužilo živůtek o rok....
  Zbyňku, tak to máš tu nejlepší péči-dr.Mináriková je super.... Držím moc palečky.... S tímto jsem se zatím /naštěstí/ ještě nesetkala, tak nevím, co poradit......
  31.1.2019 08:47Nonyna
  Chtěla bych se zde zeptat, zda někdo nemáte dobrý tip na veterináře pro morčata z těchto oblastí: Praha východ, případně Kolín, Kutná Hora. Paní, která má od nás morčátko, psala dotaz na fb a nikdo se jí neozval... Díky!
  31.1.2019 09:09Ehrena
  BB, jen se chci zeptat, kolik jí bylo, když umřela?
  V kolika se jí to projevilo?
  31.1.2019 16:52BB
  Strašně špatně se mi na to vzpomíná, i když už je to skoro dva roky.... věříš Ehren? Prdelce byl zhruba rok, když se projevily první příznaky-v té době jsem o té nemoci neměla ani ponětí.... Byla od mala taková drobná..... o nemoci jsem se dozvěděla právě až od dr.Minárikové v 9/2016....a už poprvé brousila stoličky, a pak každý měsíc.... A tenkrát mi právě řekla, že v Brně zkouší nový lék-Vigantol, a jestli to nechceme taky zkusit........Hned mi řekla, co ta hnusná nemoc obnáší a že nejde vyléčit.....no nasadila Vigantol,a na bolest Loxicom.... a Prdelka se začala zlepšovat, a přibírat na váze.... Radost obrovská!! to trvalo zhruba do 4-5/2017, to už jsme jezdili na broušení stoliček co tři týdny.... a bohužel, začalo být hůř.... a hůř.... zlatíčko mi odešlo za Duhový most v srpnu 2017...... pár dní před 2 narozeninami... Co mám říct- po pravdě- totálně mně to položilo.... Všichni říkají, že nejsem normální, tak nevím..... Teď jsem Ehren koukala na album tvojeho Cipíska-tak hezky tam o něm píšeš.......
  31.1.2019 18:10Kájka
  BB: Rozumím Ti + dost dalších tady...
  - - - - -
  Zkrátka, je nás víc - nenormálních. :-)
  31.1.2019 18:12BB
  Kájko, je hezké vědět to :-)
  31.1.2019 19:48Ehrena
  BB, jsem na tom stejně, jako ty, ty vzpomínky hrozně bolí, já vím, je mi líto, že jsem tě k tomu takhle donutila. Jen mne zajímá, když vy jste ten Vigantol brali, jak to probíhalo, je vidět, že o úplné vyléčení taky nešlo, ale co já bych dala tehdy (a vlastně kdykoliv jindy) za ten rok...
  31.1.2019 20:13klioo
  Ahoj, mám 2 klece vedle sebe, v jedné starší morčátko a v druhé mladé morčiska. Ten jeden z mladších je jak blázen a furt kouše klec a chce se vervomocí dostat ke staroušoj, mladé jsem pořídila aby je starouš slyšel a nepřipadal si sám, byl zvyklý na parťáka a proto jsem nechtěla ty klece od sebe rozdělovat, ale to kousání klece a neustálé dobývání ke staroušoj je děsné. Co byste doporučili?
  31.1.2019 20:14BB
  Ehren, neomlouvej se, chápu... kéž by se dnes dalo všem saténkům už pomoci....taky bych sbírala info kde se dá..... Brali jsme 1kapku za 14 dní.... vyléčit se bohužel nepovedlo, ale to zlepšení bylo velmi jasně viditelné......váha vyletěla nahoru...... Alespoň ten rok..... Ale jak píšeš, je to ve mně, jako by to bylo včera, ale to ty asi taky znáš....
  31.1.2019 21:08Kytička
  Chci se zeptat, dáváte mláďátkům speciálně garnulky pro mláďata, nebo rovnou ty normální, co jedí dospělci?