od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Říjen v roce 2019
 • Zobrazuji 125 zaznamu.
 • 1.10.2019 03:42Ehrena
  Holky, asi to záleží na materiálu, já teda nemám prádlo od morčat, jsou pořád ještě na hoblinách, ale za to kočičí deky a kočičí pelechy bych mohla prát každý druhý den, pořád jsou plné chlupů, a to je před praním pečlivě vyklepu, vykartáčuju gumovým kartáčem a pak ještě kartáčem na kočky, případně i takovým tím červeným, nevím, co je to za materiál, ale taky dobře sbírá chlupy, pak ještě přejedu válečkem lepicím, a stejně je to málo, taky mám chlupy v pračce po tom všem. Někde jsem četla, ale zatím nevyzkoušela, že je dobré přidat do pračky houbičku na nádobí, že se na ní ty chlupy nechytají.
  - - - - -
  Deky a pelíšky máme na povrchu flízové a na to tedy žádný déšť nepomůže, chlupy tam drží jak přišité.
  1.10.2019 07:56Zbyněk
  Tak já nemám potřebu řešit pár chlupů v pračce:) V morčatárně točím dvě sady koberců a peru jednou týdně, nicméně smečka je v tom pouze na noc. Jednou týdně se také pere výběh, kde jsou celý den, koberec z hlavní bedny peru denně. V ruce a ždímu v pračce. Ha, tableta do myčky je dobrý nápad, pouze bych jí nedával k prádlu, leda k montérkám:)
  Ale jednou měsíčně vyvařím v pračce šest litrů octa, pokud se mé skomírající Beko potvoře dá ta vyvářka ještě věřit. To neutralizuje pachy a odvápní.
  1.10.2019 08:12Kytička
  Dobré ránko všem. Vy co nemáte vlastní seno, kde kupujete ve velkém? Nejlépe vy, co jste v okolí Prahy, celkově středočeský kraj. Děkuji :-)
  1.10.2019 09:29IjaSv
  Zbyněk - na ocet pozor, rozpouští i ty usazeniny které jsou žádoucí a které ucpávají mikrotrhlinky :) když už je pračka starší.
  S octem taky pracuji, jen nedávám ale 6 litrů ale 1-2 a v pračce nikdy nevyvářím (doporučeno opraváři) neb si ji chci uchovat ještě pár let. Je jí asi tak 22let a co je nejdůležitější pere ve vodě - to už se dnes nenosí. My zůstaneme na hoblinách pokud možno. Je pěkné holky pozorovat jak rejdí čumákem a vybírají zapadnuté kousky zeleniny a pod. A pak taky krásně voní po dřevě.
  1.10.2019 10:42Ehrena
  Oprava k mému předešlému příspěvku, na houbičku se chlupy nachytají, ne nechytají.
  1.10.2019 13:20Zbyněk
  IjaSv: díky za užitečné tipy. U mé pračky je to už jedno, mám jí asi šest let a mele z posledního. Nedopouští dobře vodu, "vyvářka" je s bídou 65 stupňů, otáčky ždímání nic moc atd. Beko mi nesmí podruhé přes práh! Přitom polskou lednici mám 16 let a je super:) Non vyvářka s octem mi zápach nezažene. Vanu to má plastovou, takže trhlinky ok:)
  1.10.2019 13:30IjaSv
  Zbyněk - ono to nebude značkou - já dostala od starého pána opraváře který mi za těch 22let už 2x měnil ložiska tip. Až budu kupovat novou pračku ať koupím to nejjednodušší a levné, protože to už více jak pět let nevydrží. Zásadně se to začne sypat rok po záruce :).
  Tátovi taky nějaká Amica nedopouštěla dost vody, tak konví přes šuplík na prášek vždy doléval:):):).
  1.10.2019 14:45Ehrena
  IjaSv, já tohle slyšela od opraváře už před lety, kdy jsme pořizovali novou pračku, tj.v r. 2004. Předešlé jsme měli cca 15 let, Romatik, dvakrát. Teď máme Electrolux, a drží bez jediné opravy už 15 let taky, doufám, že to nezakřiknu a ještě něco vydrží.
  1.10.2019 16:39IjaSv
  Ehrena - tak to gratuluji... :)
  1.10.2019 17:15Jezzabell
  Zbyněk: Právě že spousta z prádla, a i krajkovýho!, (teda asi ne tvůj případ, hehe) ti pustí jarem a sodou;). Dávám obvykle tak k 70% prádla. Mám Whirlpoolku přes 17let (předloni mi měnil opravář akorát čerpadlo a když koukal na typ, tak musel skoro na vrakáč, protože ta se už nedá defacto sehnat:)) ). Ale zatím drží, ťukyťuk!!!;) Ne že bych to chtěla zakřiknout, že. Ale jinak jede dobře, nesmrdí.
  Dnes jsme byli zase na čištění, nějak se to zanítilo, sestřička vyškrabovala z rány hnis a ještě se díra zevnitř zavírá. Chudák Lance vřískal, až jsem se potila za něj. Ve Čt jdeme na kontrolu zubů.
  1.10.2019 17:50Bart
  pračka - my máme taky Whirlpool a pamatuju, když jsme ji vybírali, že jsem viděla v nabídce i pračky, co s praním zvířecího prádla počítaly. Ale je to už dlouho a nevím ani značku. Jen mě to tenkrát překvapilo a málem jsem ji kvůli tomu koupila. To by mě docela zajímalo, co v sobě mají jiného a jak si s těmi chlupy poradí a jestli vůbec.
  Jinak přidat houbičku už jsem zkoušela, něco se na ni sice chytí, ale je to minimum.
  1.10.2019 18:37AnaviReese
  CHS Mown Hay představuje vrh Z10:
  http://mownhay.websnadno.cz/AKTUALNE-vrh-Z10---2992019.html
  1.10.2019 19:46Vladi
  AnaviReese: krásní kožíšci, celý taťka, ať jsou zdraví a hodně štěstí přeji;)
  2.10.2019 09:55Zbyněk
  IjaSv: moje Beko se delší doby nedožije, protože jí za chvíli hodím z okna, ideálně na blbou sousedku, až půjde do práce a vyřeším dva problémy jednou ranou a pořádnou:) Ano, dolévám vody také, grrrrr:)

  Jezzabell: zanítilo? Po deseti dnech užívání ATB? Tak to by chtělo je změnit! Jako ne, krajky nejsou můj problém :D
  3.10.2019 10:46uj uj
  Anavi:
  Anávko, gratuluji - jsou krááásní :-) jen mám pořád plný stav.... :-( ale časem bych si možná nějakou buchtičku od tebe pořídila ;-)
  3.10.2019 12:02Jezzabell
  Tak jsme zase někde ve středobodu s vývojem u Lencíka. Od neděle od posledního vážení ubral na váze 40g, rána na krku po abscesu se hojí hezky, ale zuby na jedné straně začínají přerůstat. Kouše víc jen na jedné. Ránu se pokusíme zavřít, stehy už vypadaly samy, jen se to dočistilo, vypláchlo a nacpala se tam mast. Tu tam budu dávat denně a jen to čistit kolem vstupu.
  Zuby dostaly čas, pokud by se to nelepšilo, budou se příští pátek znova brousit.Marůdek náš malej!
  3.10.2019 16:41Bart
  Jezzabell - ach jo, taky to máte pořád dokola. Když se vyhrabe z jednoho, už se zas objeví něco jiného... Prostě to spolu souvisí, a pak je to jak v začarovaným kruhu. Tak snad už to pak bude dobrý, až to zase přebrousnou...
  3.10.2019 18:10Jezzabell
  Bart: Hlavně ať dlabe a přibere! Už mi z toho hrabe. Co teprve jemu, téměř 14dnů v bolestech a s dírou v krku, denně na čištění. Jak jsem ho dala do přepravky, že jedeme, zavrtal se pod ručník a klepal se tam. A to čištění plus injekce do kožichu mu taky nepřidalo, vřískal na celou ordinaci:(.
  Už nevím, co bych mu šoupla dobrýho, abych mu přilepšila.
  3.10.2019 19:16klement
  Ahoj, když má morče abces, roste ta boule rychle nebo pomalu? morčík má u nožky takovou malinkou tvrdou bouličku, myslel jsem si jestli to není abces nebo nějaká tuková boulička, možná o malinko vyrostla, ale opravdu nepatrně, má ji tam tak 3 týdny, nechtěl jsem ho tahat ještě na Veterinu, když to nerostena.
  4.10.2019 10:09Jezzabell
  klement: boulička může býr klidně měsíc pořád stejná. MUSÍ se to denně hlídat, protože pak to roste strašně rychle a co jsem měla párkrát doma, za dva dny to bylo jak třešeň a dokonce u jednoho případu jak švestka přes noc! V tu chvíli (když to zjistíš včas, že se to zvětšuje) na nic nečekat a mazat na veterinu. Nesmí to samo prasknout, protože když to praskne dovnitř, morče dostane sepsi a nemusí ho zachránit už nic. Doktor to rozřízne, vyčistí a rozhodne se co dál.
  Obvykle jsem šla na veterinu hned, jak jsem našla bulku a "poskočila" o kus vpřed. Aby to doktor zkouknul. Taky nevíš, jestli to je absces, může to být malá tuková bulka, ale v horším případě i nádorové onemocnění. S ohledem na místo (zevnitř u nožky v třísle nebo kde to má) bych tam přeci jen zašla a poptala se, zda to nemůže být i jiného původu- dokud je čas.
  4.10.2019 19:38Veronika5
  Co je u nás nového: Zítra si jedeme pro nového ušáka! Po bouřlivé diskuzi všech členů rodiny, jaký králík by to měl vlastně být, co je krásné a co je prý obluda, jsme se opět impulzivně rozhodli a jedeme si pro mládě masného králíka z králíkárny, plemeno "velký světlý stříbřitý" - drobek co bude vážit v dospělosti cca 5 kg, prý mírný a vyrovnaný povahou, toto plemeno se prý dá chovat doma jako mazlíček. Je to kluk necelé 4 měsíce starý. Ve čtvrtek půjde na veterinu na celkovou prohlídku a očkování, do té doby k morčatům nesmí, pak se uvidí - aby je omylem nezašlápl :). Encefalitozoonózu neřeším, protože tenhle fešák je ze statku a rozhodně už tohoto parazita v sobě má.
  Držte palce, ať se to rozhodnutí ukáže opět jako správné!
  4.10.2019 22:00klement
  Jezzabell: Hlídám to každý den a zatím je to stejné. Když by to byl nějaký abces tak morčátku to místo Vet umrtví nebo mu to rozfikne zaživa? tenkrát to mýmu morčákoj dělali bez injekce a to bylo strašné, jak chudák u toho pištěl.
  5.10.2019 00:38Jezzabell
  Veronika5: Takže "králík z Rozgomeru"?;)
  Moc s ním držím palce!! Tohle prý mají v sobě všichni..Posilovat imunitu, no- ale co s tím, když dojde na lámání chleba.. Takže: přeji jen dobré a ať se králíčkovi daří a prospívá! Bude se mít hezky;).
  Od kdy ho teda můžete pouštět k morčákům, po očkování? Králíkům se nevěnuju, tak netuším, kdy a jkaé očko je nuté..To bude doma "vykulínů", až se seznámí! (No doufám, že si sednou!).
  - - - - -
  klement: obhlídni veteriny se "specializací na hlodavce", ne každá veterina tohle má (jsi neregistrovaný, tak nevím, odkud jsi). Ale vet, který je specializovaný na hlodavce a morčata přímo VÍ CO MÁ DĚLAT!
  Jde o čas, kde to má a tak dál. U morčat speciálně jde o čas, nejsou stavění na to, že se "něco" děje déle jak několik hodin.
  A navíc- ne každé morče je "zpěvák" a spousta jich bolest nedá znát křikem, když nemusí- pak už je obvykle pozdě na záchranu kamaráda..
  5.10.2019 13:11Veronika5
  Tak nakonec to dopadlo trochu jinak :)

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34695
  5.10.2019 14:43Jezzabell
  Veronika5: Hezky! Takže dvojka! Ti jsou krásní;)! Až se rozkoukají, budou kamarádit s morčákama?
  5.10.2019 16:12Veronika5
  Jezzabell: Uvidíme, jak budou sami chtít :).
  5.10.2019 16:36Zbyněk
  Veronika5: to je zřejmě lepší volba, než klasický králík, tak držím palce, ať se kamarádí s morčáky a tvoří prima partu :)
  5.10.2019 16:55Veronika5
  Zbyněk: Díky :). Samička už byla skoro v morčecí kleci, musela jsem ji zavřít - králíčci jsou tak malincí, že se bojím, aby jim morče neublížilo :). Za týden-dva jim ale otevřu :).
  6.10.2019 00:16Bart
  Veronika5 - tak to jsou roztomilí ušáčci!!! Musím říct, že mě nejdřív ten větší králík vyděsil, ale tohle je nádhera. Když jsme byli naposledy na veterině, byla tam paní s dcerou s králíčkem 5 týdnů, veliký jak naše morčata, chudák vyděšený, uši slopený.... Šli na očkování. Také prý pořídili druhého a mají black and white, stejně jako my morčata. Držím palce, ať mají hezký osud, stejně jako morčátka!!!! Snad se budou všichni kamarádit. A když ne, budou dva tábory. A ten hadrový bungr taky super, už jsem si to říkala dříve.
  6.10.2019 08:53Veronika5
  Bart: Hadrový bunkr je super, ale radši doporučuju na morčata. Králíci ho dokážou velmi rychle zničit. Dali jsme jim ho tak na týden dva - jsou teď totiž tak malincí, že se u klece bojím, že si narvou hlavu mezi mříže. Navíc ten bunkr je skvělý úkryt a nora a zároveň se jim z něj dobře vylézá, takže je to podporuje v běhání po místnosti hned od začátku.
  Jinak děkujeme za pochvalu, musím říct, že to je jedna z nejroztomilejších věcí co jsem kdy viděla - jak lítají obrovskou rychlostí, a přitom se jim ještě rozjíždějí nožičky jak jsou ještě neohrabaní...
  - - - - -
  A ti větší a odvážnější už se kamarádí s morčaty - vypadá to, že to i tentokrát bude bez problémů :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34697
  6.10.2019 12:45Ehrena
  Teď jsem teda četla inzerát,který mě dostal.
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/110343065/morcata.php
  Jestli má dotyčná všechna morčata pohromadě, tak není divu, že se rvou.
  Taky jsem jí to teda hned napsala.
  To je fakt něco, jak jsou ti "chovatelé" morčat někdy informovaní.
  - - - - -
  Chudáci morčata, nemají je ani na hoblinách.
  Nemáte někdo zájem?
  - - - - -
  Ještě k senu, nemáte někdo typ na dobré kvalitní seno, větší balení?
  Letos ho mám opravdu málo, tráva nebyla, kromě té první jarní, a máme už zase 8 jedlíků, tak potřebuju nakoupit nějaké zásoby na zimu.
  6.10.2019 15:00Kytička
  Veronika5, ty jsou jsou nádherný, moc gratuluji. Máte pěknou bandu zase. :-) Tak ať se vám všem daří, ať si všichni spolu rozumí a hlavně bez nemocí!!! :-) Přeji moc moc radosti.
  6.10.2019 15:43Zbyněk
  Ehrena: na Budce v PetCenter mají občas pytle Jihočeského, někdy je to shnilá sláma a někdy krásné,zelené a voňavé seno. Pak https://eshop.plavnicka.cz/krabice/7-kg/ přišlo mi hrubší, ale tak zkus pro začátek ty dvě kila.
  6.10.2019 16:24Ehrena
  Zbyněk, děkuji, a jinde už nekupuješ?
  Např. z toho Petrova či jak se to jmenovalo.
  Taky tady na inzerci na začátku září nebo v srpnu, už nevím, byl inzerát - nabidka sena od Nováka, mám dojem, že jsem od něj někdy dávno už taky kupovala, nemáte někdo zkušenosti?
  Ale stejně nevím kontakt. :(
  6.10.2019 20:19Veronika5
  Ehrena: Já jsem u Nováka byla včera pro dva pytle, je úžasné! Do SZ ti píšu kontakt.
  7.10.2019 08:13Zbyněk
  Ehrena: mám ještě dva soukromé zdroje, ale ty mají málo. Novák mi posledně prodal šest pytlů a z toho tři jsou nepoužitelné, nepotěšil mě:( Je to hnědé a vůbec to nevoní. Sice mi to vymění, ale mám to přes 400 km.
  7.10.2019 09:21Veronika5
  Zbyňku, Novák předává i na Proseku, nemáš to náhodou blíž?
  7.10.2019 11:17Zbyněk
  Veronika5: na Proseku je limitovaná zásoba a 150 korun záloha na pytel za 12 korun:)
  7.10.2019 13:46Veronika5
  Já platila zálohu na pytel 20,- včera!!!
  9.10.2019 17:51Bart
  Tak lidi - problém s rotací spodních zubů vysvětlen - aspoň myslím. Žádná napáječka! Včera večer jdu kontrolovat po delší pauze zuby a koukám, že ten víc vytočený ven přerůstá (jasně, nemá se o co obrousit, když je mimo toho horního, to by člověk pochopil). Dneska to jdu zkoumat podrobněji a nevěřím vlastním očím. Dole v dásni před tím zubem se klube nový už tak 2-3mm velký!!!! Tak že nejen že zub přerůstá, ale taky se pěkně hýbe. Viděl to někdo???? To má to morče mléčný zuby nebo co???? Co si ještě na nás ty zvířata vymyslej!!!! Tak teď jdu zase rozmočit granule Trovet, protože mi je jasný, že co poslední 2 týdny nabral, tak určitě zase shodil. Ještě jsem nestihla zvážit. Mě už z toho fakt omejou. Chlap už tady nadával, že zas musí dřív z práce, tak máme momentálně tichou domácnost...
  - - - - -
  z práce musí v pátek, protože jsem samozřejmě zase musela volat na veterinu a dřív nás neobjednali
  - - - - -
  jo, a přitom ten náhradní zub by spíš potřeboval ten druhej, ne Nico, ale Samuel, když mu po tom vypadnutí už žádný nedorostl... No co s tím bude doktorka dělat, to jsem teda zvědavá. Je mi jasný, že ten kývavý zub stejně do pátku vypadne, tak že začne přerůstat horní.... Ježkovy voči, to je pořád dokola........................
  10.10.2019 10:03IjaSv
  Bart - No vy si teda užíváte... myslím, že máš místo morčete žraloka... i když to je teprve druhý zoubek :).
  10.10.2019 11:16Zbyněk
  Bart: to znamená, že morčák si řezák nějak vyvrátil z lůžka, nevím čím, proto to jeho řídící počítač vyhodnotil tak, že zub nemá a spustil růst nového, aby jím řízený biologický systém nezemřel hlady:) Stane se to typicky tak, že morče dítěti vypadne z ruky na podlahu, přistane na čumáčku a když to přežije, zuby to obvykle nepřežijí, takže se buď přerazí, nebo zlomí v lůžku a pak rostou nové. Viklák je potřeba odstranit. Není mi jasné, proč Samuelovi nedorostl, možná si ho urazil, ale to by měl dorůst.
  10.10.2019 15:00Neeen
  Ahoj, můžu ještě pouštět morčata na trávu, když už mrzlo?
  11.10.2019 08:32Anett0
  Ahojky,je tu nějaká hodná duše co by mi poradila a zároveň mě neukamenovala?
  11.10.2019 08:55IjaSv
  Anett0 - pokud se registruješ můžeš mi napsat soukromou zprávu, ale nevím čeho se to týká, takže netuším zda budu umět poradit. Já nekamenuji :). Jinak budeš muset veřejně a tam člověk nikdy neví :). Ale raději se zeptej.
  11.10.2019 09:43Jezzabell
  Tak musím odpoledne na veterinu, Lance má na krku zase bouli jako třešeň. Včera to byla čočka. Achjo! Zase bitva s váhou, co nabral, to půjde dolů.
  11.10.2019 09:49IjaSv
  Jezzabell - držíme palce a packy, to snad ani není možný jak vy si "užíváte".
  11.10.2019 12:53Veronika5
  Jezzabell: Ajajaj... :(
  11.10.2019 14:31Anett0
  Ahojky, nevíte prosím o chovné stanici kde maji kalifornskou kresbu? :)
  11.10.2019 16:41Ehrena
  https://www.google.com/search?q=morče+kalifornská+kresba&oq=morče+kalifornská+kresba&aqs=chrome..69i57.3082j0j8&client=tablet-android-lenovo&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

  Pro AnettO
  - - - - -
  Platí celý odkaz, všechny tři řádky, špatně se to probarvilo.
  11.10.2019 17:35Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny. Žádná sláva to není. Absces udělal za kostí kapsu, vak, která se plní stále hnisem. A přední část před kostí je nádherně zhojená, takže to má tendenci se defacto i zavírat.
  Po vyhojení přední části bohužel nestačily atb na likvidaci a tak jsme dostali Ronaxan. Problém je, že ho morčata nedobře snáší (průjmy, nechutenství, ale musí se přitlačit na intenzitě) a tenazin do té kapsy, aby to vyžral zevnitř. V neděli na další dávku (sama ho fakt neudržím) a v úterý kontrola.
  Zuby vypadají dobře. Bouli doktor rozevřel, vymačkal a vyčistil, chudák Lancík se z toho počůral:(, ale hlavně že je zaléčenej před víkendem! A do úterý se modlit, aby to zabralo bez vedlejších účinků, jinak to v úterý bude třeba otevřít celé a držet denně opět otevřené, aby to dostalo čas se vyhojit.
  - - - - -
  Anett0 : Na poslední výstavě jsem si vyfotila tenhle odkaz na kaliforňany:
  http://www.chszborskehoudoli.websnadno.cz/prodej-morcatek.html
  Ale je to ranec, na výstavě je měli kolem 1.500,-Kč za morče;)
  11.10.2019 19:45Bart
  Jezzabell - tak to je krutý!!! A to mu to čistil "zaživa"? No to je hrůza! Ten si teda zkusí, chudák malej. Koho by napadlo, že ten absces má dvě strany, že jo. Držím fakt moc palce, ať se to zaléčí a už je pokoj a může hezky papat.
  My se taky před chvílí vrátili z veteriny. Tak včera zub vypadl a nakonec tam není ani ten "náhradní", nevím, kam zmizel, jestli to vypadlo zrovna taky. Zub byl samozřejmě mrtvý, tak že už nedoroste (kde jen jsem to viděla? Aha u toho druhého morčete! Jen to má jeden vlevo a druhý vpravo). Prý jak se dostanou ty zuby do rotace, můžou tlačit na nervy a cévy, jak jsou v jiném postavení a prostě odumřou. A zase to bylo o napáječce, případně mřížích, které teda nemáme. Stačí prý , aby morče jednou nějak špatně skouslo tu trubičku nebo mříž a už jsou zuby v rotaci. Prý dneska veteriáři od napáječek ustupují, protože to není přirozené, venku morčata taky nepijí z žádných trubiček. No tak nevím, ale z misky už je asi pít nenaučím. Tak že budeme po třech týdnech jezdit na broušení s oběma. Ale na druhou stranu to vyřešilo problémy s jídlem. S jedním dolním zubem může jíst normálně všechno, nebo aspoň Samuel jí i tvrdou mrkev. Tak se uvidí, jestli to půjde i Nicovi. Teď musíme hlídat, aby mu ta díra po zubu nehnisala, jinak hned musíme naběhnout pro ATB.
  11.10.2019 20:51Veronika5
  Bart, Jezzabell: No tak vy si to tedy, holky, užíváte....

  U nás to tentokrát nevypadá na šťastné soužití morče-králík, k morčatům musíme zavírat. Kubík - naše alfa-morče - se totiž rozhodl, že jakékoli vetřelce v kleci nemilosrdně zlikviduje. Milounký králíček tam vlezl a chtěl se kamarádit, a morče normálně tvrdě zubama po něm! Chudák králík vůbec nechápal, co se to děje, musela jsem ho odlovit a zachránit. Od té doby chodí "poškozený" králík čůrat i kadit přímo vedle klece - asi aby se předvedl, že je taky frajer :-)))Tak je dobře, že máme teď dvě party- morčecí a králičí - a nikomu nebude smutno. Králičí kluk půjde cca za měsíc na kastraci - na Hůrce to umí nějak obzvlášť šetrně v kratičké narkóze - a samička za pár měsíců. Pro Jezzabell: U králíků je to skoro nutné, jinak je pokojné soužití skoro nemožné. U kluka je dobře i takhle brzo, jinak by v přítomnosti samičky značkoval byt. A samičky se zase kastrují kvůli vysokému riziku cyst a nádorů dělohy (až 80% nekastrovaných starších samic). A soužití dvou králičích samců není možné vůbec a u samic s obrovským otazníkem.
  Tak myslím, že ta kastrace u králíků je odůvodněná, morčecí kluky jsme taky jejich parády nezbavili :).
  11.10.2019 21:04Jezzabell
  Veronika5: U králíků je to "jinej gang", už mě poučila kdysi Tygrinka;). Ale dík, hlavně, že budou ušáci v pohodě a klidném soužití v jejich partě a morčáci v té jejich;). Kubík se rozhodl, že se s dalším králíkem kámošit holt nebude..!A nas-- (píp) morče je fakt nebezpečné morče. Sice králík, kdyby zabral taky, tak je z toho vyhlazovací puč, ale ještě že to dobře dopadlo!
  Já tady přemýšlím, jestli jsou ty atb lepší před jídlem nebo po něm, když to takhle může rozhodit trávení. když jsem se nezeptala. Ale může to být i jedno.

  Bart: Teda! No tak aspoň posun vpřed! Chápu, že někdy může morče špatně zkousnout, ale že by oba dva? Naši misky moc nemusí, ale je fakt, že některé u napáječek nepotkám rok (třeba je jen nevidím nebo neslyším cvakat kuličku, když jsem poblíž), a jiní nasávají jak můžou, hlavně peruánec. Ještě aby ne s tím kožichem! Ale když jsem dávala po broušení Lancemu Geriho napáječku (má tenkou hubičku), aby nemusel tak otvírat tlamku, líp se mu z ní pilo a vždy už natahoval hlavu, jak mě s ní viděl, tak Geri z jiné nechtěl. Už byl na svou zvyklý a jak tam přistála jiná, nebylo to ono a prostě čekal, dokud jsem mu jí tam nevrátila a pak se přicucl;). Takže nevím, jestli by to dal z misky, vodu by cítil, asi by mu nic jiného nezbylo. Ale jak říkám, bojkotoval všechny ostatní.
  No taky se držte!
  11.10.2019 22:45Bart
  Jezzabell - taky mi ta napáječka pořád vrtá hlavou. První naše dvě morčata vůbec nepila a ty další dvě naopak pili zase strašně moc. 250ml za den i víc. Je tada fakt, že jeden z nich měl se zubama taky problémy, bohužel osudné, protože jsme ještě nechodili k naší paní doktorce, ale k jiné, i když na stejné veterině. Dneska si říkám, že vědět, že tahle je přes ty zuby, žil by asi chudák tenkrát taky mnohem déle. No zkušenosti a vědomosti jsou k nezaplacení. Ale třeba Indy vůbec žádný problém tohoto typu neměla. Dožila se skoro 4 let (což je u nás dlouho) a umřela na problémy se srdcem. Ale všimla jsem si, že každé morče z té napáječky pije jinak v tom to možná je. Některé jen líže kuličku, což je možná správně, jiné na to najíždí celou tlamou a různě se potom "vozí" a už jsem zažila i pohyb do S po celé trubičce. Jenomže Nico se Samuelem zrovna moc nepijí, je to velice nárazové. Za den nevypijí ani 1 cm ve dvou. Tak proto mi to pořád nejde do hlavy. A jak na potvoru, jen jsme dneska přijeli z tý veteriny, Nico pije jak divý, asi že se zbavil těch problémů. To aby měl člověk strach, že si vylomí ten zývající zub, protože to je rachot. O víkendu zkusím misku, ale myslím, že to bude na ..... Když na to nejsou zvyklí. Akorát mi do toho polezou a budou přes to skákat. To budou ty jejich dlouhý chlupy vypadat..... Už teď jsou zralí na koupel. Zítra bude wellness.
  - - - - -
  Veronika5 - tak jste to nakonec vystihli dobře, že máte dva a dva. První kamarádství bylo asi ideální, ale je to další zkušenost a ta je k nezaplacení. Teď to bude o dvou různých táborech a třeba to zase jednou bude jinak. Přeju hodně radosti, zdraví a legrace.
  - - - - -
  ne zývající ale zbývající zub. Trochu jsem pila víno, tak se nějak fakt hůř píše!
  11.10.2019 22:56Jezzabell
  Bart: Jestli máš několik druhů napáječek (různé tloušťky té hubičky, ale i délky), zkus jim to tam dát a vystřídat to, klidně dvě vedle sebe s čerstvou vodou. Mně takhle práv Lance nepil kvůli bolavým zubům po broušení z té širší s větší (asi i těžší kuličkou), ale jak si měl z čeho vybrat, visel na tom chudák snad pět minut! Možná ho ta kulička víc tloukla o zuby nebo o jazyk a bolelo to prostě. Byla to náhoda, že jsem si toho všimla. Pak jsme tu měli frontu na tenkou napáječku. Lance pil vždy dlouho a s pauzičkama a Geri už přešlapával na místě, kde jí vždycky má (a to tam vela ta silnější). Jo a jak jsem neumyla tu trubičku, tak to po něm nechtěl;)- asi cítil ty léky nebo nemocnou tlamku či co. Dnes první den Lance vodu tolik nechce, Geri to tady protáčí, až to cvaká:).
  U těch pohybů, taky jsem se všímla, že marod pije spíše klouzavě po trubičce (to do "S") a když je teď v klidu, jen olizuje tu kuličku. Geri jí jen olizuje.
  11.10.2019 23:37Bart
  Jezzabell - tak to u nás právě nikdo kuličku neolizuje, to jsem ještě u nikoho nezažila a přitom je to asi to správné pití. Naši všichni skouzávají a jeden pil do toho S. Máme sice napáječek víc, ale všechny mají stejný průměr té trubičky. Já nevím, zkusím tu misku, ale nechám tam i napáječku a jestli si misky nevšimnou, tak to asi měnit nebudu. Maximálně koupím teda jinou napáječku s jiným průměrem. Až budeme mít časem další, tak to zkusím učit na misku. Samuelovi bude 5 let a Nicovi 3, tak tomu nevěřím, že by se to ještě naučili. Ale zkusím to teda. To je právě ta záhada, že se to stalo oběma o třičtvrtě roce.
  - - - - -
  po třičtvrtě roce - ty překlepy to je hrůza
  12.10.2019 19:30Damian
  Ahoj, když už je tu řeč k napáhečkách, můžete zkusit i úplně jiné druhy, než jsou ty kuličkové (:
  - - - - -
  *napáječkách
  12.10.2019 23:26Bart
  Damian - a to existuje, jiné napáječky než kuličkové?
  My dneska zkusili tu misku - místo vody okusovali hrany té misky, přitom je to stejná rohová miska jako mají na granule a tu neokusují. Tak jsem to vyměnila za plechovou kulatou misku a té si vůbec nevšímali, i když jsem jim cákala prstem vodu na čumák. Spíš to tam mají jako okrasné jezírko. A jestli jsem psala, že toho zase tolik nevypijí, tak jak naschvál Nico dneska vyžahnul víc jak 1/3 napáječky a jednou pil i Samuel, který pije tak jednou až dvakrát za měsíc. Tak že jsem neměla to srdce jim tu napáječku vzít pryč, když zrovna měli takovou žízeň... Miska s vodou je pro ně neznámá věc, navíc manžela napadlo, že kdyby z ní náhodou pili, tak budou mít totálně mokré tlamičky. Jsou to dlouhosrstá morčata, tak že mají dlouhé chlupy i na čumáku, byli by pořád urousaní a to by podle mě taky zrovna nebylo moc dobré (plísně ap. - třeba). Ještě budu zkoušet, ale podle mě je to marný, marný.... A pít musí, že.
  13.10.2019 10:46Neeen
  Bart: Jelikož já chovám morčata venku a v zimě je velice nepraktické používat plastové napaječky, které praskají a voda zamrzá i v napájecí trubici, tak používám keramické misky, do kterých morčata nahází hobliny, slámu a nakonec se do ní vyčůrají a musím pořád měnit vodu, takže pokud máš tu možnost mít napaječky, morčata ti z nich pijí a jsou na to zvyklé, tak nechápu, proč vymýšlet misky, které jen zabírají prostor.
  Jinak vážně se nemusíš bát nechat morčatům jen misku s vodou v kleci a vyndat napaječku, morče tu vodu cítí, pokud by mělo jo žízeň, tak tu vodu najde a napije se, ono není blbé, neumře ti žízní, takže jestli je chceš přeučit na misky, tak prostě seber napaječky, dej jim misky a oni si zvyknou a budou pít krásné.
  13.10.2019 13:33Damian
  driml-napajecky cz Je jich tam mnoho na výběr, osvědčili se mi ty s kolínkem
  - - - - -
  A ještě jsou „vaničkové“. Obvykle pro malá zvířata, nebo jsou ještě hladinové, ale nevím zda se vyrábí i pro hlodavce..
  13.10.2019 16:00Bart
  Damian - tak to je zajímavé, ještě jsem takové napáječky nikdy neviděla. Aspoň se tu člověk zase něco nového dověděl. Díky.

  Neen - já tu misku místo napáječky nevymýšlím jen tak, že jsem si vzpoměla, ale na doporučení veterinářky. Máme obě morčata dole pouze s jedním zubem, tak že mám strach, aby si o tu trubičku ten zbývající nevylomili nebo neurazili. Ale myslím, že u těch napáječek stejně asi zůstaneme. Na tu misku koukají jak na vetřelce, který v ubikaci nemá co dělat, a když jim to chci dát před čumák, tak před tím zdrhaj.
  14.10.2019 08:46Vladi
  Bart: u nás pije jen Fati, napáječku mám skleněnou bez kuličky, při pití stačí jen jazýčkem strkat a zuby k tomu nepotřebuje.
  14.10.2019 11:23Ehrena
  Bart, teď lohní všichni, nevím, čím to, jestli tím, že už nemůžou být celé dny venku na trávě, ale nestačím dolévat vodu. Celá léta jsem tady měla problém, že morčata napáječky naprosto ignorovala, máme je totiž tady strčené zvenku, skrz pletivo, vevnitř kouká jen ta trubička, a oni jsou všichni zvyklí z Prahy, že tam mají vevnitř celou napáječku. Loňské léto na to konečně přišel jediný z nich, Niky, který víc pije, protože téměř nejí žádnou zeleninu, takže má větší potřebu pití. a letos to postupně objevili i ti ostatní, a teď to teda jede.
  Ale jinak v loňském a letošním létě, v těch vedrech, jsem jim chtěla dávat vodu i ven do výběhu, tam teda napáječky vůbec nevzali na vědomí, i když tam je zrovna měli zavěšené vevnitř, a tak jsem jim zkoušela dávat vodu do misek, ale přesně to samé, neviděla jsem, že by se z nich někdo napil.
  Dříve jsem jim tady dávala vodu do misek i doma v boxech, tedy zkoušela, když jsem viděla, že ty napáječky zvenku zavěšené neberou na vědomí, ale výsledek byl, že misky byly plné hoblin a sena, a v podstatě jim tam jen překážely.
  Jinak morčata máme už přes 20 let a celou dobu pila jen z napáječek, těch klasických, asi zuby měl problémy v posledním roce věku, to je od šesti do sedmi let, jen Merlinek, u kterého mám obavy, že se mu musely nějak vychýlit při tom, když nám vyskočil z třetího patra morčatárny, zhruba v těch šesti letech, pro mě doteď z neznámého důvodu. Byli jsme potom sice na veterině preventivně, ale nic na něm neobjevili. A přitom v té době začalo jeho opakované přerůstání zubů, a vetka to zdůvodňovala tím, že mu na sebe správně ne nasedají. Ale do té doby s nimi přitom problémy nikdy neměl.
  Jinak je fakt, že každé morče pije jinak, myslím jiným způsobem, ale nepřijde mi moc pravděpodobné, že by se jim tím pitím s těmi zuby něco mohlo stát.
  - - - - -
  Jinak jsem chtěla říci těm Pražským, jak jsem lovila v inzerátech na seno, kdosi z Říčan tam nabízel seno zdarma, ale dle naší další komunikace jde o trávu teď posečenou, tedy postupně sečenou, kterou nabízí zdarma (na usušení vlastními silami). Nemáte někdo zájem? Já i kdybych odsud teď do Prahy odjela kvůli té trávě, tak už ji tady neusuším, přestože teď jsou zrovna krásné dny, tak už jsou krátké a už mi to tady neuschne. Pokud by někdo měl zájem, tak mi dejte vědět sem do SZ. Dala bych kontakt.
  14.10.2019 12:04Jezzabell
  Ehrena: Taky mi teď morčata pijou jak o závod a přitom v těch vedrech jsem je neviděla tolik pít. Měla jsem to spojené s tím, že nám tak nějak začali topit (i když tu nemám víc jak 21-22st.). Ale dolévám napáječky fakt 3x denně.
  Na veterinu jdeme na kontrolu s Lancem zítra ráno. Byli jsme na čištění a doplnění tenazinu v neděli. Změna atb prý přizpívá hojení, protože z toho nic nevytéká. No zítra se rozhodne, zda se to znovu otevře a pojedeme od začátku, nebo to bude takhle ok.
  Lance teda taky vymlaskne napáječku za půl den. Někdy je tady to cvakání kuliček jako vyťukávání morseovky!
  14.10.2019 13:02uj uj
  Napáječka vs. miska:
  Kdysi jsem mívala tu skleněnou napáječku bez kuličky, morče z ní bez problému pilo, jen si tam někdy naflusalo zbytek bobků - to když zrovna před tím recyklovalo živiny :-) a kupodivu to ani nekapalo. když jsme měli kuličkovou napáječku, tak to pořád teklo :-( Teď máme misku a všechna tři morčata z ní pijí bez problémů, i když byla zvyklá na napáječky (třeba z původní CHS). Je ale pravda, že misku musím často doplňovat - je menší, aby nezabírala tolik místa, zastrčená tak, aby přes ni nemohli skákat a neházeli si tam hobliny, ale i tak se jim někdy povede vyrobit "fazůlkovou polívku" :-) Prostě vymývám a znova plním. Mají dny, kdy za celý den vypijí sotva půlku, a jindy doplňuji několikrát denně. Také si myslím, že morče dobrovolně žízní neumře, že vodu cítí a kdyby mělo opravdu velkou žízeň, že se napije. Ale možná to některým delší dobu trvá, než na to přijdou nebo to akceptují. Na zahraničních webech se také často řeší, co s tím, že do toho házejí bordel. řešením bývá položení misky na vyvýšené místo - třeba na cihlu, musí se opřít předními packami a pijí takhle. Nebo někde měli nastojato postavený částečně vydlabaný malý kmínek u základny ještě se zbytky kořenů, aby to bylo stabilnější - a v tom nahoře misku s vodou (doufám, že jsem to popsala jasně - nemůžu už najít ten obrázek). Tahle řešení ale vyžadují dostatek místa, aby neměli celý výběh zastavěný jeslemi, krmítky, domečky a tímhle "picím" zařízením... tak nevím, třeba to pro někoho bude inspirativní ;-)
  - - - - -
  vida, odkazy na "beztrubičkové" napáječky :-)
  https://www.tutti.ch/de/vi/thurgau/tiere/hasen-nagetiere/trinknapf-hasen-meerschweinchen-katzen-wassernapf-traenke/26007331
  tady miska na cihličkách: https://etelserschlossschweinchen.weebly.com/uploads/8/1/8/9/81892828/maenner2_1_orig.jpg
  https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41JeY41451L._SY355_.jpg
  http://www.nagerfarm.ch/wp-content/uploads/2011/11/Wasser.jpg
  a už jsem našla i to v tom dřevě :-)
  https://img.webme.com/pic/s/sifle/wasser1.jpg
  14.10.2019 13:09Kirscha
  Ahoj,
  jsme morčecí máma krátce. Nikde jsem nenašla a tak se obracím sem na vás....všude se píše, že morčátka ráda bylinky (třeba i mátu a bazalku). Dával jste jim někdo rýmovník? Také to je bylinka a také voní...děkuji za odpověď
  14.10.2019 14:23Jezzabell
  uj uj: ta ve dřevě je pěkná, kde se to dá sehnat nevíš? nebo pod jakým názvem jsi to vyhledala..
  14.10.2019 14:51Ehrena
  Jezzabell, ta mi připadá jako vlastnoruční výroba.
  Ale ty ostatní typy napaječek s tou mističkou se dají koupit i u nás.
  Jen myslím, že nejsou určeny přímo pro morčata.
  14.10.2019 14:54uj uj
  Jezz: tipuji domácí výrobu... Viděla jsem to právě na jddnom webu a zapamatovala jsem si to, také jsem tenkrát řešila to, aby si tam neházeli bordel...
  14.10.2019 15:01Ehrena
  Mně by se jinak líbilo to řešení kámen nebo cihla a na něm miska, ale jak říkám, máme asi natvrdlá morčata, protože misku nehodlají akceptovat. A kdyby už hodlala, stoprocentně se postaví packami na okraji a převrhnou ji. Dělají mi to i s miskami s granulemi. Musí mít opravdu těžké kameninové, aby je nepřevrhli. A ještě jeden problém, starší jedinci nad 6 let už mi nedělají tyhle artistické výkony, aby vylézali na kameny nebo na cihlu.
  - - - - -
  I když bylo i pár výjimek. :)
  14.10.2019 19:41Bart
  Damian mi poslal odkaz na driml napáječky a tam je zase miska na zavěšení. To jsem ještě neviděla:
  https://www.driml-napajecky.cz/cz/kralici-mysi-cincily/napajecky-435/krmici-nebo-napajeci-miska-o-100-mm-2014615.html
  https://www.driml-napajecky.cz/cz/kralici-mysi-cincily/napajecky-435/napajeci-a-krmici-miska-plastova-0-25-l-2013302.html
  14.10.2019 23:04Kytička
  Naše pijí poslední týdny už jen z misky. Už jsem to tu psala dříve, bylo to provizorní řešení, než vymyslíme, jak uchytit napáječky a už jsme u misky zůstali. Sice vodu musím měnit většinou 2x denně, ale to mi nevadí. Holkám se z nich pije dobře, pijí pěkně všechny. Když pijí, tak to působí strašně uklidňujícím dojmem a ony u toho mlaskají, jako když pije kočka nebo pes. Je to moc roztomilé. :-) Vždycky si představuji, že jsou jak kdyby pily v přírodě. Ale dokud byly v klecích, tak také měly jen napáječky.
  15.10.2019 10:08Jezzabell
  Bart: Vopravdickej morčecí ešus! :)) No to je hustý! Ale praktický, nepřevrhnou si to a nenakaděj si tam!

  Tak jsme doma z veteriny! Dutinka se zatahuje, atb zabírají! Neuvěřitelně přibírá, Valeš ho moc chválil, že je opravdu šikovnej. Má skoro kilo;) A to byl jako věchýtek. Je fakt, že se doma doslova cpe co mu příjde pod ruku (ještě se vyhýbá tvrdým věcem na jehle, ale jak to může přišlápnout, tak mrkev hobluje, snaží se). Už chodí i na granule a seno.
  Užil si teda neuvěřitelně bolesti, chudák malej. Zas mu to vypláchli, dostal Tenazin mast dovnitř a ve Čt na kontrolu. Do té doby atb a léky na bolest. Doma mi málem uškubl stříkačky (i tu s atb), padnul do čerstvé bazalky a hurá brousit Zedíkovi hlavu;)!
  A to mu Valeš zapiloval malý háček na jednom zadním zubu. Říkala jsem mu, že mám podezření, jestli tam něco není, protože to ještě není s kousáním úplně na jedničku.
  Až se prospí, šoupnu je s bráškou do výběhu, ať má pohyb.
  15.10.2019 10:50Ehrena
  Jezzabell, tak hurá, že se to má k lepšímu.
  Když čtu ty vaše horory, tak se docela divím, že se to tehdy Bělince bez nějakých problémů, pouze s naším čištěním, nakonec zahojilo.
  Jenže teď tam má zase bouličku, tedy už dlouho, zjistila jsem to v květnu, zrovna když jsme měli odjíždět na dovolenou, tak jsem se zaběhla poladit do Eriky, co to je, a co s tím, a Kasanová to tipuje na nádor na štítné žláze, musela by se prý napřed udělat histologie, jestli s tím má cenu vůbec něco dělat, ale na druhou stranu kdyby to bylo karcinogenní, tak to zase může stav jen urychlit, histologie, tak se do toho bojím vůbec nechat píchat, protože nevím, jestli v jejím věku se ještě o něco snažit. Ona nevypadá, že by měla zatím nějaké problémy, jen je hrozně hubená, a to baští pořád, ale taky má pořád průjem, celý rok od té loňské operace. Nic na něj nezabírá, jen nedávat zeleninu ani trávu, ale to by byla jen na granulích a ovesných vločkách, protože bohužel seno skoro vůbec nejí, opravdu minimálně.
  - - - - -
  Poradit, ne poladit.
  15.10.2019 11:31Jezzabell
  Ehrena: někdy se proti přírodě prostě plout nedá..Ať děláme co děláme. A Fibreplex jste zkoušeli? Měla jsem to váloze, kdyby byl problém. Prý jim to děsně šmakuje a mají to rádi a je to hodně účinné.
  https://obchod.kralici.cz/p486-protexin-fibreplex.aspx
  Ale pravdou je, že pokud by to s ohledem na věk bylo v současném stavu pro chlupáče dostačující a netrápí ho to, tak je to rozumný. Než si přivolávat další problémy a taky by se to pak mohlo zvrtnout.
  To "čištění"bylo strašný! Teda já mám co nadávat, myslím s hlavně pro Lanceho! Takové bolesti co zkusil! Chudák, fakt že jo! Držet ho na asanu tři týdny a denně nebo ob den na veterinu to nechat čistit (jen jim ho držet), protože sama bych ho neudržela a ani bych to tak nevybrala. Mají na to za a) nástroje a preparáty a za b)cvik a grif. Terorizovala bych ho teda osobně chudáka víc si myslím.
  - - - - -
  v záloze pardon, drobky v klávesnici ;)
  15.10.2019 15:31Ehrena
  Jezzabell, zkoušeli jsme Fibreplex, Professionál, Prorabbit, Bio lapis, dokonce i Probican, který mám pro kočky, všechno houby platné. V létě jsem s ní byla i v Jablonci na nejdražší veterině, to je jiná, než na kterou tady běžně chodím, a dostali jsme ještě na vyzkoušení, jestli to nepomůže, něco, co se dává při otravách, například i při těžkých reakcích na antibiotika, teď si nevzpomenu na jméno, ale nepomohlo ani to. Pořád je to stejné a čím sní víc zeleniny nebo trávy, tím je to horší. Kdyby jedla seno, nechala bych ji většinově na seně, plus granule a ovesné vločky, protože je hubená, plus tedy vit.C, ale ona zrovna seno nejí skoro vůbec. Když jí nedám zeleninu nebo trávu, leží celá skleslá a k senu ji to prostě nedonutí, sotva do něj ďobne. Zuby má přitom v pořádku, jinak baští všechno.
  Co jsem nezkoušela, nechat udělat rozbor bobků, i to jsem chtěla, ale netuším, jak nabrat vzorek, když žádný není, všechno je rozmatlané v podestýlce nebo na jejich packách, hrozně se jí to na ně lepí a mívá na nich úplné koule, ale tak zapasované mezi prsty, že jí to vůbec nejde odlepit, je to zatvrdlé A musím jí kvůli tomu koupat skoro každý den, abych to z těch pacek dostala. Fakt si nevím rady, jak to udělat.
  15.10.2019 15:33Hladicmorcatek
  Morčátka jsou NEJ
  15.10.2019 15:34Ehrena
  I jsem se ptala, jestli se nedá přinést ten kousek odlepený z její packy, ale to prý zase není dostatečně čistý vzorek.
  15.10.2019 20:17Jezzabell
  Ehrena: A domluvit se s veterinářem, aby ti poradil v tomhle případě, jak si s tím vzorkem poradit? Ani Valeš by neporadil? Obvykle něco vymyslí..A ten ty rozbory dělá, mně je tam několikrát dělal. Určitě by něco vymyslel, abys to mohla přinést..Třeba jí nechat půl den na podložce (plena, kobereček) a seškrábnout to do zkumavky..já nevim.
  A nebo jí den nechat u veterinář aby si to odebrali přímo tam. Ráno nechat, večer si přijít..
  Snad by jí něco odebrali, doma bys jí už okoupala sama.
  Ještě jsem si vzpoměla, že mi tam Valeš hledal u nich tuším nějaké callium, kdyby dostal průjem po těch silných atb, že to pomáhá, ale neměl ho tam zrovna.
  No, vyzkoušeli jste toho teda pěknou řadu. Ale poraď se na nějaké vet ještě takhle, třeba to pomůže k odběru a pak něco najdou, co zabere.
  15.10.2019 22:49Bart
  Jezzabell - tak to je dobře, že se to hojí, snad už se z toho konečně vyhrabe. S tím jídlem je to na 95% vždycky o zubech, tak i tam už se to snad urovná, když to zbrousili. Nám vždycky doktorka říká, že kvůli nějakému problému začne morče kousat na jednu stranu a je problém. Zuby se na jedné straně méně brousí a my to nevidíme, když je to vzadu. A pak divně jedí třeba salát nebo právě nechtějí tu tvrdou zeleninu ap. Fandím, ať doběhnete do zdárného konce.

  Kytička - asi máte nějaký chytrý morčata a nebo jsou hodně přizpůsobivá (s tou miskou). To naši jsou umíněný a totálně nepřijímají nové věci - např. jídlo. Hlavu stranou a ne, ne to jíst nebudu. Jak ty malý děti. A můžu se stavět třeba na hlavu.
  16.10.2019 08:50Zbyněk
  Ehrena: určitě test na parazity! Jestliže nezabere Protein, tak to může být parazit. U mě podobný problém vyřešil Panacur, ale koprologie je lepší. I průjem se dá odebrat a že to je na nožce, neřeš
  16.10.2019 13:32Ehrena
  Zbyněk, to jsem právě chtěla udělat, ale zeptala jsem se a dostala jsem tu odpověď, že to není patřičně čisté. Jiné řešení ale nevidím. Vzorek rozmatlaný na trávě nebo podestýlce taky nechtějí, na plíně by to bylo asi to samé, nevím.
  Byla by ale asi velká náhoda, že ten průjem dostala po té měsíční nebo ještě delší léčbě antibiotiky před rokem a od té doby se to táhne.
  - - - - -
  Až budeme v Praze, určitě s ní k Valešovi zajdu. I se poradit kromě toho průjmu ještě o té bouličce pod krkem, jestli s tím něco dělat nebo ne.
  16.10.2019 13:57Tygrinka
  Ehrena: Nechej morče v nějaké vaničce či umyvadýlku. Pokud je to takto kruté, tak případné brebery budou vylučovány už hojně... A tak by to chtělo opravdu rozbor na všechny možné brebery. Zkus MVDr. Naxeru, ten si poradí i s průjmem na hoblinách či packách. Nevím, o jaké kontaminaci ti kdo říkal, na pacce nebude o střevní breberu víc než v tom průjmu. Průjem se moc bezpříměsově sbírat opravdu nedá... Může se udělat i výtěr rovnou na veterině z konečníku. A v těchto případech MVDr. Naxera posílá bobky na rozbor na spec.kliniku do Plzně, kde to vezmou opravdu z gruntu. Měla jsem také stejný problém, rozbor nic neukázal, byla to infekce ve střevech, kterou jsme pořešili sulfoamidy... Sulfoamidy nasadil hned s tím, že čekal pár dní na rozbor. Jeho odhad byl správný, ale potvrdil si to tím rozborem...
  - - - - -
  A podle toho, že nežere seno a zuby jsou ok, může být problém právě ve střevech, že je tam buď brebera nebo infekce. Atb mohla vymlátit důkladně mikroflóru a následně se tam rozvinulo něco jiného... Jestli nic jiného nežere, tak seno nenuť a dávej, co žere. Zkusila bych i suchý rohlík, což v těchto případech není nic špatného a morčata mi to udržovalo při chuti i životě. V tomto případě už došlo ke změně ve střevech, že vlákninu nemůže trávit anebo právě může jen tu ze zeleného, ale ze sena ne. Byť to vypadá nelogicky, už se mi to stalo u myšáků víckrát a potvrdilo mi to nezávisle na sobě několik veterinářů.
  16.10.2019 14:45Ehrena
  Tygrinka, a nedá se ten Sulfonamid zkusit rovnou? Já ho mám, ale bojím se ho jen tak použít.
  Jinak ohledně té kontaminace mi to řekli na té poslední veterině, kde jsem s Bělinkou byla. Ale nic jiného mi neporadili.
  17.10.2019 10:08Jezzabell
  Jsme doma z veteriny. Lancík má 1.014g, zuby se od posledního broušení hoblují dobře a dutinka se zavírá. Skoro se tam Valeš nemohl dnes dostat. Tak to vypláchl, dostali jsme tenazin a v pondělí snad naposled! Ťukyťuk!!! Pod atb a bez čištění, aby se posoudilo, jestli se tam už nic netvoří.
  Lancík dostal doma medaili za statečnost v podobě kopřivy, pampelišky a šalvěje!
  17.10.2019 14:36Bart
  Jezzabell - super!!!!!
  17.10.2019 14:58Jezzabell
  Bart: přistihla jsem ho, jak odhlodává z jehly Zedíka mrkev a celer! Hurá, nemusím přebírat asan v kleci, jestli v něm nemají zbytky zeleniny! Teď metá zadnicí ve výběhu;).
  Je teď víc krotkej a zvědavější. A naučil se, když mě vidí, perfektně loudit!;). Teda on doma vždy dostal kousek čerstvé bazalky nebo máty za odměnu za tu bolest při čištění a stres z převozu. Večer, aby mu to Zedík nečmajznul (a to má svoje), jsem ho naučila, že když mu dávám léky, mám ho na polštáři na stole, tak vedle léků mám trochu bylinek a jako odměnu má v klidu pár lístků;).
  Aby to měl taky veselejší! Když tak vzorně spolupracuje;)!
  No říkala jsem si, že měl kliku, že tehdy z inzerátu na netu skončili u mně. Kdoví jak by dopadli a pochybuju, že by se s ním někdo takhle piplal denně na veterinu.
  Tak ještě v pondělí a uvidíme, zda byla bakterie zdolána!
  17.10.2019 16:57Bart
  Jezzabell - mívám stejné myšlenky, jak by morčata dopadla, kdyby byla u někoho jiného. Nemyslím, že jsem kdo ví jaký znalec, ale za těch 17 let už prostě dost těch zkušeností člověk má. U nás teda právě s těma zubama. Kolikrát si říkám, vědět to co teď, měli bychom určitě déle i to druhé a třetí morče. Ale nějak se k těm zkušenostem člověk musel dopracovat.
  Já jsem si taky oddechla, že už nemusím krájet tu tvrdou zeleninu na proužky. Zabralo to dost času. Akorát nevím proč, poslední dobou nechtějí řapíkatý celer - ten jen nakrájený.
  Tak jen do toho, ať už to prcek všechno úspěšně zdolá!
  17.10.2019 17:45MS
  Ahoj, chtěl bych se zeptat na následující, máme asi 8 měsíční morče a včera v noci se stala drobná nehoda, nějakým záhadným způsobem se mu zaklínila chudákovi hlava v okně dřevěného domečku, které je průměrem tak poloviční.. než nás ve 4 ráno v noci vzbudil za hroznýho řevu a ran, tak se mu povedlo s domečkem zaklíněnym na hlavě pobíhat po kleci, pravděpodobně dokuď ho neobrátil střechou na podestýlku. Potom se mi ho povedlo během chvilky osvobodit a fyzicky vypadá v pohodě. Problém - od té doby je hrozně bázlivej, domeček jsem samozřejmě koupil hned ráno nový, bez oken, s dostatečně širokým otvorem ale.. od té příhody sedí v opačném rohu klece, oproti normálu se nechá bez protestů chytit, žere co jsem viděl jenom, když mu strčim misku nebo zeleninu před obličej.. někdo se zkušenostma, co s tím? Díky, MS.
  17.10.2019 18:20Bart
  Bart - s tím sice zkušenost nemám, ale je jasný, že se bojí. Asi bude nejlepší celou ubikaci vyčistit, nějak jinak "navonět" a všechno v ní přestavět, aby si myslelo, že je jinde. Mezi tím udělat nějaký výběh, aby se rozkoukalo právě někde jinde a trochu přišlo na jiné myšlenky. My jsme teda jednou vystříhávali morče z plastové válcové pixly, kde byla směska Zelená louka. Chtěli jsme mu z okraje nabídnout, že si trochu zobne a on nám tam vlítnul celý. Ale s tím domečkem tady je plno lidí, co s tím mají zkušenost. Tak se snad ozvou. Hlavně že to přežil!!!
  - - - - -
  koukám že si píšu sobě - to je pro MS samozřejmě
  17.10.2019 19:42Neeen
  MS : představ si, kdybys měl hlavu uvězněnou v obrovské dřevěné bedně a zůstal tak většinu noci...natož že by se s tebou ta krabice přetočila...asi bys taky nebyl hned fresh.
  Dej mu čas, má z toho trauma, časem bude v pořádku (psychicky)
  17.10.2019 21:57Jezzabell
  MS: Mně se to osobně stalo jednou, kupodivu s morčetem (dej mu Duhové nebe věčnou slávu), které mělo 1.505g a doteď nechápu, jak do toho okýnka tu hlavu narval! Byla jsem v tu chvíli v obýváku, ale nešel vysvobodit jinak, než poprosit soudeda, aby mi ho přišel vyštípat z domečku ven!
  Morčeti nic nebylo.
  A podruhé, když jsem byla na dovolené u moře, mi Zbyněk jezdil krmit kluky a pak jsem se dozvěděla, že Vall-ík (moje nejtěžší morče 1.790g a cuy to fakt není!;) ) to prostě narval hlavou do okýnka domku a tak ho musel za jeho řevu doslova vylámat ven.
  Opět se morčeti nic nestalo.
  Dnes se nad tím usmívám, asi se mi tu ty nejtěžší kluci pokoušejí(li) o harekiri (nebo jsou tak mimo),
  ale všechny domky s okýnkama letěly do kontejneru. Na nějakých posledních albech jsou ty "polorozštípané domky vidět;). Dnes máme podesty a domky Jespery (radši pro králíky, mně se tam naše morče nikdy nevešlo, asi žijeme na smolinci..).
  Pokud ti něco nesedí, nebo by si viděl změny v chování, motorice, dušnost a pod., asi bych neváhala a mizela na veterinu se specializací na hlodavce, aby udělali aspoň rtg.
  - - - - -
  Bart: Jj., sice nemám kluky takhle dlouho, ale když se kouknu zpět, vidím co šlo udělat z dnešního pohledu jinak. Přesně tak. Jinak ty zkušenosti nezískáme. První zvíře, druhé zvíře, u třetího už to jde líp. Podle toho, kolika se taky dožije. Senioři, junioři, mimina..Každé chce něco jiného. A vždycky si říkám, že se najde další poprvé. Radši v dobrém, i když to bývá u morčáků dost často i v nemocech. A to se s nimi piplám, starám se jak jen můžu. Každý snaživý cpáníček-panička mi potvrdí, že i malé morče je dřina, aby se dožil za 4roky. Kondička, nemoce, genetika, náhoda (když už nic) nebo i rvačky a už vůbec jejich mezimorčecí vztahy..je to na román!
  Ale pak je odměnou ta pohoda, když mají chlupáči čistě ustláno, voňavo, hrajou si, vrkaj a popcornujou nebo prostě řáděj ve výběhu a arénách a je to lepší jak telka! Spokojenost je pak na obou stranách a je fajn nemyslet nad tím, co zas kde příde!
  18.10.2019 06:33Zbyněk
  MS: jak píše Jezzabell, trouba mi asistoval u čištění a pokusil se prosublimovat oknem domku, což skončklo řevem a zaseklou hlavičkou, jenomže já jsem ho nemohl vytáhnout z klece, musel jsem pracovat uvnitř, takový lehce gynekologický zákrok:)) Když jsem ho konečně osvobodil namočením hlavičky a tlaku na hlavu, zatímco jsem tlačil ouška k lebce, tak mi to zopakoval ještě jednou:) Pak měl ze mě rok šílenou hrůzu. Tvůj morčák utrpěl šok, dej mu čas a jiný domek:)
  19.10.2019 09:48Karolínaaa
  Dobrý den, přícházím sem s otázkou ohledně morčecího zpívání. Mám dvě skinny 7mesicni morcata. Holky jsou zdravé, žerou, běhájí, nic jim nechybí. Ale převážně v noci skoro každou nebo ob noc příšerně zpívají jako ptáci. Nikde jsem se nedohledala nějakého normálního vysvětlení. Zároveň mi prijde neobvykle jejich “třísnění” kapaliny. Dělají to u sebe v kleci a když jim klec měním, celá podlaha je potom špinává. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Dekuju za odpověď a přeji hezký den.
  19.10.2019 11:00Tygrinka
  Ehrena: Tak s tímhle bych si netroufla dělat pokusy. Dávka musí být správná pro uvedený účel a možná je jich i víc druhů a nedá se použít jen tak něco, co máš doma... Vydrž do Prahy k Valešovi nebo Naxerovi.
  - - - - -
  MS: Klidně bych po nějakou dobu domeček nahradila krabicí od bot s prostříhanými vhodně velkými vchody na obou stranách, nebo nějakou větší krabicí od sušenek. Nebude to vonět jako dřevo a myšák by se mohl otrkat a začít se tam schovávat. Jinak ano, je vyděšený. S jídlem bude potřeba se mu trochu věnovat, pokud to nepůjde jinak, tak i dokrmovat, ale myslím si, že už by měl pomalu začít žrát sám, když je to už 3 dny...
  - - - - -
  MS: A pokud nežere, tak už měla být kontrola na veterině, mohl si pohmoždit krk a otok mu může způsobovat problémy při polykání nebo i při pohybu čelistmi... Sice se většinou nic nestane, ale náhoda je blbec...
  19.10.2019 13:04Jezzabell
  Karolínaaa : Zrovna předvčírem jsem si vzpoměla na svého "zpěváka" eMíčka (již za Duhovým mostem tři měsíce cca), který mi doma jako jediný zpíval.. Možná si to tu najdeš i v historii v hledání.
  Ono se o tom moc neví, je to takové "trikování". Nedavno se mi to podařilo vyloudit, když jsem vidličkou míchala rychle v talíři vajíčko:))! Dost podobný zvuk.
  Ptala jsem se na to i veterináře, protože mě to kdysi docela vyděsilo, nevěděla jsem co to je nebo jestli mu něco nechybí. Právě nejčastěji zpíval kolem půl třetí v noci. A to nabíralo fakt na intenzitě, až doslova halekal. Mám ho dodnes nahraný..
  Někde se dočteš (hlavně na cizích stránkách v AJ), že to může být stresem, že tím morče varuje ostatní. Protože zbylá morčata se schovají nebo zůstanou nehnutě stát apod. Ale mně se ve smečce stávalo, že kluci běhali, žrali dál a bylo jim to fakt šumák.
  Taky jsem mu říkala "duchařské morče", protože když eMík zpíval, buď to bylo na minutu přesně po nějaké době, kdy mi některé morče umřelo, nebo se stal ve smečce nějaký problém vzápětí, kdy marod odešel.. Takže jsem to zpívání moc ráda neměla. Ale eMík si prostě poručit nedal a jeho zpívání trvalo tak 15-20min. Dodnes netuším, co to vlastně bylo. Odnesl si to bohužel s sebou..
  21.10.2019 17:31Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny, Lancík je dle prohlídky zdravý! Sláva! Dobere atb a musí se hlídat, kdyby cokoliv, musíme hned běžet, ale máme jiný problém..
  O víkendu Jules vysekl triko chudákovi Vall-íkovi, a to po třech letech soužití. Zdravé morče partáka nenapadne. A casto leží, nechce tolik jíst.
  RTG a sono odhalily vodu na srdci a dilatační kardiomyopatii. Srdce nepumpuje jak má a neokysličuje krev, je unavený a plíce běží tak na jednu třetinu:(.
  No, má před sebou s léky tak půl roku života:((. Je mu pět. Dostal léky na odvodnění a ve čtvrtek na kontrolu.
  21.10.2019 18:05Kájka
  Jezz.: Ráda jsem přečetla dobrou zprávu o Lancíkovi. :-)
  A je mi líto, že Jules má nemocné srdíčko. :-(
  Achjo, vy fakt nemáte klid (dlouhodobě) Přeji, až je brzy lépe!
  21.10.2019 18:29Bart
  Jezzabell - tak to je fakt neuvěřitelný! Jeden hurá sláva v pořádku a hned zase další problém. No to se teda naběháš s tou přepravkou po Praze... Už si i říkám, kdo tě sponzoruje, protože to musí být fakt finančně šíleně náročný... Pevný nervy a hodně síly!!!!
  21.10.2019 19:39Jezzabell
  Bart: Dnes jsem měla odvoz autem, protože jsem měla dvě přepravky. I když jsem už jela mhd se čtyřma morčatama;). Snad to Julískovi bude ještě chvíli fungovat. Neumím si to tady bez něj představit a co teprve Vall-ík! Ten je na něm neuvěřitelně závislej! Achjo:(
  21.10.2019 22:43Bart
  Jezzabell - no je to blbý. Morčata mají docela celkově krátký život, a když ho zkrátí ještě nějaká nemoc, je to jak na běžícím páse. My máme teprve druhý pár a neumím si představit, jak to bude do budoucna, to neustálé představování a hrůza, jestli se snesou a že ten starší zase v dohledné době odejde... a zase začarovaný kruh... Ty s tím už máš plno zkušeností, to nás teprve všechno čeká. Navíc se co nevidět odstěhuje starší dcera, která se o ně uměla v případě potřeby postarat. Tak že změna i v tom, že nás na ně bude o jednoho méně. Tak že zase řešit, jak to bude o dovolené ap. Na mladší dceru není takový spoleh. Ach jo, ty změny v životě morčat, ale i v našem životě...
  22.10.2019 06:53Zbyněk
  Jezzabell: pětr mu ještě není a doufám, že bude:) 21.7.2015, je to mlaďoch, třeba se srdíčko poladí. V létě jsem pochoval samečka, který se se stejnou diagnózou dožil sedmi. Zatím bych neházel brokovnici do obilného lánu:) Pomohl včera subjektivně Furosemid? Měl by po něm trochu ožít.
  22.10.2019 20:47Jezzabell
  Zbyněk : Zatím moc ne. A pořád na sebe cvakaj zubama (Jules s Vall-íkem). Jako očividně mu není dobře. Téměř nechodí, jen se přemístí z nejdůležitějšího. Hodně spí. Protože se mu neokysličuje krev no. Ve čtvrtek mi Valeš řekne, jestli to odstranuje vodu z plic, aby mohl nasadit léky.
  RC_S do něj musím rvát opravdu pod tlakem, to jako fuj;).
  - - - - -
  Jo, vak jsem vyčistila krásně, šlo to celé na dvakrát ven. Ale odér pěknej!

  Bart: No..zvykneme si na ně a právě pak je to těžké. Hlavně, když nás provázejí delší dobu a už s nima něco pamatujeme. Je to poslední kluk ze staré party. Ještě proháněl Houmíka s Bártíkem..a byl eMíkův parťák..
  No budem dělat všechno proto, aby tu byl co to půjde!
  23.10.2019 18:27Veronika5
  Jezzabell: Je nějaké rvací období! U nás včera taky bojovalo - servala se nám naše králičí "miminečka", a to tak, že jsme skončili na veterině s pokousanou samičkou - dostala atb, aby se jí všechno dobře zahojilo. Taky jsme potřebovali zjistit, jestli Tonička náhodou není Toník, protože takhle do krve se rvou dva samci, ale že by samec porval samici? Na veterině na to valili voči (byli jsme na Hůrce), a jako nejpravděpodobnější vysvětlení se jim zdálo, že samec dospívá a přitom samička, která je ještě mladší než on, mu zatím ještě moc nevoní jako samička, a on tedy funguje v režimu potenciální sok - zlikvidovat! Tak blbec -samec jde v úterý na kastraci a zatím jsou odděleně v ubikacích i při výběhu, anebo spolu pod nejpřísnějším dozorem, kdy fakt nejdu ani na záchod, protože samec vypadá, že by si to docela zopakoval - podezřívavě samičce chdí očuchávat zadek.
  Jo a tenhle drsnej souboj nesvedli zavření v nějaké těsné klícce, ale když byli vypuštění a měli k dispozici obývák plus kuchyň!
  Zlatí morčáci, ti si jen tak spokojeně vegetí a nic podobného nezkoušejí!
  24.10.2019 06:41Jezzabell
  Veronika5: Páni! No, to je taky hezký!! Ať ta kastrace pomůže! Pak se dají dohromady? Nebo je předpoklad, že se potom dají dohromady? Asi je to trošku jinak, než u morčat.
  My jdeme dnes odpoledne a Julísek nevypadá dobře. Už nechce chodit. Nevím, zda večeři vymlaskl Vall-ík, nebo jestli něco snědl. Ale do klece k němu blonďák nechce. Cvakaj na sebe. Achjo.No jdem tam hned na třetí, snad budou léky na vodu na osrdečníku! A jen doufám, že to nejsou ledviny! Ťukyťuk!!!
  24.10.2019 09:37Veronika5
  Jezzabell: Ano, je předpoklad, že se samec potom uklidní a přestane vyvádět...
  Vám držíme palce!!!
  24.10.2019 16:48Jezzabell
  Vonika5: Přestal žrát, tak se obávám, že to bude zlé. Ale RC ze lžičky dal 2x..Zeleniny se netknul.
  - - - - -
  Promin jmeno, nejak mi hapruji klavesy (malej mi nad tim nedavno koukal na Bumblebeema a pak to musim vyklepat)
  - - - - -
  Jsme doma z veteriny. Tak prý se hezky odvodňuje. Poslechově zní líp. Srdíčko je bohužel z čísla 7 na 11ctce velikostně, nedomyká a ještě bije zrychleně. Dostal Crdisure, který by měl pomoci. Dehydrovaný není, váhu má o kousek dole, ale to může být prý zatím vodou, kterou ze sebe dostává.
  V úterý na kontrolu ke specialistovi do Slaného a v pátek k nám.
  24.10.2019 19:02Bart
  Jezzabell - pane jo! Tak taky jsme jednou měli a vlastně neměli zkušenost se srdcem. My si tenkrát ničeho moc nevšimli, a pak už bylo pozdě. Ale určitě to něco takovýho bylo, i když třeba ne totéž. To nám takhle před Vánocema Indy začala být nějaká pomalá, mnohem méně vnímala a já tomu říkala, že "tiká". Dlouho totiž seděla na místě a právě hodně rychle dýchala. Ale byly Vánoce, blázinec, my pořád někde po návštěvách, tak jsem to vůbec nějak moc nevnímala. No pak pár dní po novém roce byla najednou "hadrová" a ráno nám odešla za duhový most. Vůbec nevím, co jí bylo, ale myslím, že podle těch různých popisů to také bylo srdíčko... Snad se vám podaří aspoň trošku život prodloužit. Držím palce a myslím na vás.
  24.10.2019 19:32Jezzabell
  Bart: určitě to byla ta kardiomyopatie (u nás dilatační), Jemu právě tikají boky po stranách. A to je nedomykavost u srdíčka! A jak se na tohle příjde, tak je zle a musí se co nejrychleji k doktorovi pro léky! Pak už je pozdě, když se morče pozoruje. Hadrovatí, protože se mu neokysličuje krev, tím pádem špatně dýchá a je unavené, přestane chodit. Zavodní se plíce.
  Není to sranda a musí se to holt podchytit. Uffff, jsem z toho věčného ošetřování utahaná. Ale musím mu pomoct! Co má říkat on, že.
  Ještě do toho se mu dělá u zadečku taková ta koule místo bobků. Takže vytírat a vyprazdňovat vak. Blbě se to dělá, protože morče musí být na zádech a jak má v hrudníku ještě vodu a bolí ho to srdce, nechci ho moc mačkat..Navíc je napruzelej na chudáka blonďáka Vall-íka. Tomu nedavno doslova vysekl triko a stejně na chudáčka pořád cvaká. Není mu dobře. Ještě že má Vall-ík tak úžasnou povahu! Ale je z toho taky špatnej. Dnes natahoval hlavičku, jak ho hledal, když jsme přišli z veteriny!! A Jules jak jsem otevřela přepravku šup! a zmizel v krabici;)!
  26.10.2019 08:15AnetaMach
  Ahoj, prosím potřebuji řadu nebo zkušenost s tímto případem od jiného chovatele morčátek. Mám dva samečky ( 2 roky staré). Jeden z nich asi před 2 měsíci podstoupil v narkoze broušení stoleček. Po broušení vše normálně žral, asi po měsíci začal mít průjem takže nám veterinář během tří návštěv dal injekci na podporu trávení + doma prikrmuji s doplnkem černého uhlí a probiotiky. Morčeti se však stále průjem vrací už to trvá s menšími přestávkami, kdy mu stolice stuhla a pak zvodnatela, okolo 10 dní. Nechce žrát seno, jedl by jen zeleninu když jsem mu ddala trochu kořenové zeleniny a příkrm. Nevím co s ním je a jak do něj to seno dostat. Veterinář mu kontroloval i zuby a vše v pořádku stoličky neprerustaji. Tak už vážně nevím jak mu pomoct. Chci mu dát dietu seno a vodu ale on to seno nežere. Sedí na boudě čuchá do sena a jenom vysunuje čelisti do boku bez zvuku skripani tak nevím jestli má něco i s čelisti.. Ale morčata se neperou nikdy a snad by si toho veterinář taky všiml. Budu ráda za jakýkoli postřeh.
  26.10.2019 17:34Tygrinka
  AnetaMach: Pokud vysunuje čelist, tak problém tam je. Znovu přispat, zrevidovat zuby, rtg hlavy, jestli to nejsou kořeny a rtg těla, zdali tam někde není nějaký problém ve střevech nebo jinde. K tomu na veterinu donést bobky na vyšetření. Může mít zase v tlamě malinký háček na stoličce nebo si tam něco vrazil, nebo jsou to kořeny nebo jiný problém. Rozhodně to není normální a senná dieta nic nevyřeší. Pokud to jde, nabídnout trávu, vločky, granule nebo kaši z granulí, zeleninu. Seno zatím vynechat, než dojde k vyšetření. Tráva seno nahradí.
  26.10.2019 20:15Ashara
  Zdravím všechny, mám dotaz čistě jen ze zvědavosti :-)

  Jaké morče je u vás to dominantnější? A mění se to časem, nebo "šéf" zůstává šéfem už napořád?

  Náš případ je takový - máme dvě morčecí dámy cca 2,5 roku staré, sestry z jednoho vrhu, nikdy nebyly bez sebe ani den.

  Odmala se tedy extra nemusí, ne že by se rvaly, ale neleží nikdy spolu a v kleci se spíš vyhýbají.

  Pro mně bylo od začátku překvapení, že "velká šéfka" byla odmala ta hloupější a bázivější z nich, kdežto ta odvážnější, zvídavější a chytřejší se spokojila s podřízenou pozicí.

  Letos v létě kdy bylo holkám něco přes dva roky se to ale otočilo, a původně podřízená holka začala šéfovat, a zdá s emi dokonce že to teď ségře vrací i s úroky - ségra musí uctivě čekat opodál než se madam pohrabe v jídle a vybere si nejlepší kousky, atd :)))

  Máte někdo podobnou zkušenost? :-)
  27.10.2019 09:02Zbyněk
  AnetaMach: v první řadě nasbírej zítra trochu stolice a odnes to v pondělí na veterinu na koprologický rozbor! A za druhé dones morčíka na veterinu na kobtrolu zoubků. Průjem, pokud se nezlepší pro podání probiotik (určitě zkus Protexin Professional a Fibreplex), tak jew většinou od parazita.
  27.10.2019 14:42Tygrinka
  Ashara: Změny jsou život :o) Ano, někdy může dojít ke změně. Co se týká žrádla, takovéhle dvojce dávám krmení na více míst po ubikaci, aby se nejlepší kousky dostaly na každého a jeden nečekal a nedejbože nestrádal... Bo někdy jsou jedničky velcí jedlíci, co si na "své" krmení i lehnou a žerou a žerou a ten druhý suší hubu... Jednu takovou dvojku mám nyní doma, takže opět hromádkuju a dvojka už chytře čeká na svůj příděl na druhém konci klece :o))
  - - - - -
  ...a protože jednička není úplně blbá a chodí kontrolovat i příděly dvojky, tak hromádky mám tři až čtyři, aby jednička neuběhala všechno a dvojka měla svého dost...
  27.10.2019 16:27Jezzabell
  Tygrinka, Ashara: Mně se takhle "překalibrovali" Jimmík s Vočkem. Vočko byl subíček každým coulem a Rakeťák Jimmík byl dominantní kápo, který partákovi dával často sodu.
  A pak najednou koukám, řev, cvakání zubů (jsou to Italové podotýkám! co by jinde byl klasický náběh na třetí světovou, tak tady je jen předehra kamarádství;) ) a koukám, Vočko brousil hlavu Jimmíka, držel ho za uši a bylo mu šumák, že ten pod ním vřeští jako pavián! A teď to dává sežrat Vočko Jimmimu a nešetří ho vážně v ničem!
  A taky musí mít každý jednu misku na opačném konci arény, a kápo to jde skontrolovat, jestli tam nemá něco navrch;). Pak nadhodí na zádech podestou a jde na svoje.
  Občas si tady připadám jak morčecí psycholog, složité jsou jejich mezimorčecí vztahy!;))
  28.10.2019 12:43Anett0
  Ahojky mám silenej problem
  Mam doma zachráněné morčátko a šílene se bojí, když už tedy si na chvíli ho získám a smím ho pohladit tak předtím vydává zvuky (hadam ze to nebude spojene a nicim jako joo to se mi libi)
  Proto se chci zeptat, měl jste někdo taky takhle problém?
  Dalo se to zvládnout?
  Kdyžtak nějaké rady?
  28.10.2019 13:09sarik
  mam otázku muže morče chytnout králici mor
  28.10.2019 16:10Jezzabell
  Anett0: jestli je to takové zabublání, tak to je projev opačnej, že se mu to nelíbí. Dělají to i u zvuků, když třeba někdo pustí nahlas tv, nebo spadne vidlička, prostě projev nevole.
  Bude to holt nemazlící plachý typ a bude třeba to přijmout. Může se po nějakém měsíci stát, že se mírně zklidní, ale nebude to hned. Mám doma morče, co si taky užilo svoje. Rakeťák Jimmi a dodnes nesmí přijít do uzavřeného prostoru (jednou jsem ho dala do horního patra morčatárny, kde je "U"čko ze řeva a předek mříže a chvíli se ani nehnul a pak začal zběsile běhat sem tam a narážet doslova do stěn! Strašně u toiho vřeštěl, jak se bál chudáček a pak se dvě hodiny klepal ve výběhu).
  - - - - -
  účko ze dřeva;)
  29.10.2019 15:35Kytička
  Anett0, a jak ho máte dlouho doma? Je možné, že je ještě vyděšené, pokud má za sebou nějakou těžkou minulost. A také ten přesun do nového prostředí, k vám, pro něj může znamenat stres. Dejte mu čas. A také kdybyste pořídili k morčátku nějakého dalšího morčecího kamaráda stejného pohlaví. Lépe by se aklimatizoval. Zatím bych na něj netlačila, ať si nejdříve zvykne na nové prostředí, postupně dávat nějaké dobrůtky z ruky. Venku je ještě tráva a mlíčí, zkuste ho tím "uplatit". :-)
  29.10.2019 16:53Jezzabell
  Tak jsme s Julesem doma z veteriny. Nevypadá to moc dobře, resp. dilatační kardiomyopatie tam je, srdíčko zvětšené taky, ale není to kupodivu hlavní problém. Voda u osrdečníku ještě trochu je, ale ne moc. Zato je problém s plícema. Na rtg to doteď nebylo vidět pro tu vodu na hrudi. Vypadá to na absces na plíci. Jak se tohle může stát fakt netušim!
  Včera v noci přestal žrát, ráno se ničeho netkl, mimo trošky RC. A do toho u zadečku nejřív koule zácpy a pak děsný průjem a vak plný bordelu, chudák. Dokonce i sem tam bolestí zanaříkal.
  Dostal širokospektré atb injekčně plus na doma. Napadlo mě ještě se poradit s Valešem (byli jsme totiž jinde), takže ještě jednou na naší vet., protože mi jak na potvoru došel Meloxidyl (Lancík ho vycucal), a pro Ronaxan, který na abscesy dle Valeše zabírá výborně (Lancík ho právě měl).
  V pátek inhalace a rtg a nejspíš odsání vzorku z plíce. Tak se fakt bojim. Když to nevzdá on, já taky ne, ale tohle je horší jak díra v krku.
  29.10.2019 18:02Ehrena
  Jezzabell, to je fakt.
  Kolikrát tu nešťastně řešíme kožní problémy a podobné věci, a pak přijdeme na to, když se nám to stane, že jsou ještě daleko horší věci, s kterými člověk prostě sám nic nenadělá.
  Moc držím palce.
  29.10.2019 18:54Jezzabell
  Ehrena: Jako ne, že bych bagatelizovala chudáka Lancíka! Ten doslova utekl hrobníkovi z lopaty! A užil si u toho tolik bolesti, hladu a stresu, že ho teď doslova hýčkám! A taky nemůžu slyšet pištět morče! Brr! Denně čištění, když u toho tak strašně naříkal a ještě ho u toho držet.
  Ale tady jsou v háji vnitřní orgány, kdy se můžu přeskočit snahou a nejde dělat víc, než čekat, jak to zabere. Vytáhla jsem mixer, spařila vločky, zalila granule, smíchala to s RC a inzulínkou do něj narvala dvě a čtvrt stříkačky, než to začal pouštět z tlamky. Ale jinak kupodivu spolupracoval! CHňapal po tom. Chtělo to po kousíčkách, aby se nedusil, ale dal si trošičku. Lancík nežral skoro dva dny, než začal chňapat po lžičce s pastou RC. Ale ten byl fest podvyživenej.
  3x denně do něj leju léky, co hodinu a půl to bude koktejl RC. Aspoň ještě jednou, dvakrát do noci a pak ráno.Musím si udělat pořádný kafe!
  30.10.2019 14:19Bart
  Jezzabell - kde to jen ta zvířata berou... Absces na plíci... Ale z čeho, že jo? Tak moc držíme palečky! To fakt jeden nestačí zírat, jaká nemoc se u koho vyklube!!!
  30.10.2019 16:42Jezzabell
  Bart: Nic si z toho nedělej, Valeš mi do telefonu říkal včera to samé, co jsme si to k tomu ještě vymysleli? A taky se budu ptát, kde se k tomu příjde. On dostane Jules v pátek inhalačku a k RTG bude potřeba odebrat vodu z té plíce. Nebo aspoň vzorek, aby se vědělo, co to přesně je.
  Každé dvě hodiny kaše inzulínkou, 2x denně atb, léky na bolest, odvodnění a srdce a 1x denně protexin a céčko. Má kliku, že jsem doma!
  Ale vrhnul se mi na misku se salátem, bílou paprikou a rajčerem a na dvakrát to snědl, když jsem mu to podávala! Na podruhé se snažil sám, ale je unavenej a bolí ho asi hrudník.
  Dal si i mátu! Takže neztrácí(me) sílu a bojuje(me) co síly stačí!!!;).
  Průjem je fuč. Horší to bude v ten pátek po zákroku.