od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2019
 • Zobrazuji 103 zaznamu.
 • 1.11.2019 11:34Jezzabell
  Jsme doma z veteriny - Julísek udělal obrovský pokrok! Má k té kardiomyopatii ještě akutní zánět na plicích. Tím se vlastně odstartoval problém se srdcem. RTG je výrazně lepší. Černý kápo taky dneska běhá už druhé kolo kolem morčatárny a dokonce si vyskočil na střechu domku do pelíšku! Před tím nebyl schopný se pohnout ve výběhu v pelíšku.
  Průjem i zácpa jsou fuč, Protexin zabral. Ronaxan atb pomáhají s plícema a léky na odvodnění a na srdce fungují. Večer nás vyděsil barevnýma skvrnama na plenách, až jsem z toho fakt nespala, vypadalo to na krev. Ale ty blbé pleny barvěj!! Grrr!
  Horší je, že to je nakažlivé pro ostatní a tak musí Vall-ík příští týden taky na RTG, jestli to nemá. Je totiž astmatik a je náchylnější k něčemu takovému.
  No od minulé neděle ho vlastně krmím nebo dokrmuju co dvě hodiny do noci RC kaší hezky inzulínkou plus léky, takže se svě točí doma hlavně kolem Julese.
  Jo, do toho jsme doma polehali s virozou, abysme to neměli jednoduchý!
  1.11.2019 12:25Bart
  Jezzabell - to je dobře, že jsou zprávy celkem pozitivní! Až na tu nakažlivost... Tak držíme palce dál.
  1.11.2019 15:13denny
  Ahoj.. poradil by mi někdo s morčetem? To moje má problémy s jídlem. Věčně kvičí, i když má dost jídla, ale nechce ho jíst. Vyhazuje jídlo z klece a přitom tam má samé dobroty: slunečnicová semínka, kukuřici, mrkev, moc nejí ani jablka a hrušky, nechce moc jíst ani seno. Kromě výše jmenovaného nechce ani další jídla (součásti koupených směsí, které pravidelně obměňujeme, ale vůbec to nepomáhá. Nic moc nežere a přitom vypadá zdravě. Své volné chvíle tráví například kousáním do dřevěné chaloupky a jiných dřevěných věcí, kterými disponuje v kleci. Děkuji za radu.
  1.11.2019 17:03Jezzabell
  denny: veterinu s odborníkem na hlodavce! A kontrolu zubů! hlavně těch zadních, jestlil na nich nejsou háčky, případně rtg hlavy.
  Nahoře nad nápisem Diskuze je záložka o jídelníčku, Kam na veterinu a nemocech. Kukuřici bych moc nedávala. Mně osobně nikdy semínka morčata nejedla. Stačí kvalitní granule. To je v Jídelníčku taky (pročti si to), třeba Versele Laga Complete, Brit a pod.
  Taky se může doma samo nudit. Morčata jsou obvykle chovaná v párech. S ovocem opatrně, může dostat cukrovku. Hruška je močopudná a může chytit průjem. A ne všechny jedí jabka. Rádi hlodají domečky, seno (kvalitní a někdy denně čerstvé, to staré po dni vykopnout a sebrat to pošlapané, počůrané). Mají rádi fenykl, okurku, papriky, celer i řapíkatý, některá rajčata, jiná jen cherry (jsou sladší) a někdy nakrájená, ne na čtvrtky, víc si s tím poradí..Musí se zkoušet. No a v rozumné míře srdíčka salátu (ne ledový!), římský salát. V té záložce Jídelníček to je všechno hezky vysvětlené, pro i proti a proč něco ne nebo jo. Když si nevíš rady, jukni nejdřív tam.
  Co tobě příjde jako dobrota pro morče, může být zažitý mýtus a pak hurá na veterinu!

  Bart: Na veterinách mají výpadek s atb..Obvolala jsem pět věterin, a byla na třech v rádiusu 30km. Ale sehnala jsem! Jen jsem vděčná, že je pátek a teď si jdu udělat lipový čaj s medem, paralen a něco na odplasknutí sliznic v rypáku a padnu:))!
  Ale nejdřív dokrmit RC kaší z granulí+vloček a sena dokrmit maroda, napojit ho uro čajem a připravit si léky a zeleninu na večeři, aby odchladla z lednice, za hodinu večeřej. A když ne, začnou třískat jehlicema o mříže;).
  1.11.2019 18:15denny
  Jezzabell: díky moc.. mrknu
  1.11.2019 22:29Miškaaaa
  Moje morčiatko zduva, skúšala som jej dávať harmancekovy čaj ale nepomáha. Čo mám robiť?
  2.11.2019 00:50Neeen
  Miškaaaa
  Normálně bys měla podat Espumisan, Sab Simplex nebo Hyluk, což jsou léky v podobě kapek pro lidi, nejlépe Rodicare Akut určen přímo pro morčata, heřmánkový čaj je dobrá věc, ale jen na takové doladění trávení, měla bys jeden z těchto léků podat a masírovat bříško..V tvém případě bych utíkala na veterinu, jestli jste to ještě nerozehnali, morčeti je jedno, že je noc..
  - - - - -
  *Hylak
  2.11.2019 10:25Jezzabell
  Espumisan mu nepomůže, ale v Sab Simplexu právě je jediná látka, která zabere. Teď nechci lovit rozdíl. Ale mazala bych na veterinu, protože tam mu píchnou injekci na rozpohybování střev. A když se to nedá včas, morčátko v bolestech pojde. Někdy i za pár hodin. Noc ne-noc.
  Na veterine mi nikdy nedali nebo nedoporučili jiný lék než Sab Simplex, ostatní léky bych fakt nedávala. Pak dali injekci, když bylo zle.
  2.11.2019 18:23klio
  Ahoj, je nutné čistit morčátkům uši?
  2.11.2019 19:00Ashara
  Ač obvykle takové věci nesdílím (protože je toho moc) tak tohle mi přijde hrozné, to morče v tom asi žije trvale... nenašla by u někoho domov? https://www.sbazar.cz/dolezalovaskola/detail/93188937-morce
  3.11.2019 01:19Kytička
  Ashara, také jsem se zhrozila, když jsem to viděla. Ale morčátko už má nový domov, a v té pidi klícce byla jen prý na chvilku. Tady je o tom více:

  https://www.facebook.com/groups/365570020560273/
  3.11.2019 12:11Jezzabell
  Tak se nám to doma doslova sere:((! Tady už končím s bobříkem slušnosti. Lance má na krku absces jak třešeň, doktor je tam od zítřka. A Jules se taky netváří, že by to bylo nějak lepší. Nežere sám.
  To je už na palici!
  3.11.2019 20:31Tygrinka
  Jezzabell: Jooo, tyhle věci jsou zrádné a bohužel se mohou i táhnout dost dlouho :o//
  3.11.2019 22:01Jezzabell
  Tygrinka: Zafixovala jsem do dopoledne léky, aby se rozjedl (Lance(, ale i tak mám depku. Posbírala jsem se na lopatku a když jsem viděla ten jeho bojující kukuč, tak mě skoro kleplo. On ví, co ho zase čeká. A to abych tady čarovala s Meloxidylem a jeho zažíváním doslova! A atb mají výpadek! KUR - w -A!
  3.11.2019 22:02Bart
  Jezzabell - tý jo! Jak to, že se mu to pořád vrací? To je nějaký divný.... Je to teda moc smutný a asi fakt na palici. Jediný, co si říkám, že nejsme jediný, kdo se na tu veterinu může nastěhovat. Člověk si už připadá fakt jako blázen před těma doktorama. Ale co můžeme dělat. My jedeme zítra s oběma na broušení. Dneska jsme stříhali drápy a koukli na ty zuby. Taky "nádhera" - Nico ten jediný spodní zub hezky přerostlý, ten proti horní uražený, tak že naopak krátký a ten vedlejší přímo přerostlý obrovsky. Se vůbec divím, jak s tím může jíst. Tak to teda nevím, podle čeho ty délky bude zítra brousit. Ale proti těm problémům, co mají tvoje morčátka je to úplný prd - když to tak musím říct.
  3.11.2019 22:29Jezzabell
  Bart: nech si udělat RTG hlavy, aby bylo vidět, co to dělá v kostech. Moc držím palce!!! Zuby jsou prevít! Přesně zvažuju odstranění u Lanceho- Valeš říkal, že by ten problémovej zub vyškubl (od té doby bysme chodili na pravidelné zbroušení protistrany), ale je to ten nejzadnejší a tam se prostě pro nedostatek místa nedostane.
  Ale doslechla jsem se, že jde (drastické řešení-mladší ať přepnou jinam) naříznout krk zespodu a vyrvat zub přes otevřený krk - zachrání to morčeti život!
  Jo, taky sis sedla na prdel?? Ano, já též! A co teprve Lance! UGH!
  Pořád tady sbírám nervy na lopatku na zítra, protože nevím, zda nemá srostlé zadní stoličky do mostu a nemusí se to "zase" štípat! A pokud jo, bude to tak dál? Stojí to za to? ANO, stojí, Lance mi co vteřinu dokazuje, že se sice po-- bolestí (jako minule), ale CH C E Ž Í T!!! A to je důležité!!!
  A kde je Jules? Ano, přesně za ním s dilateční kardiomyopatií a akutím zápalem plic, které provází průjem, nechuť žrát a výkyvy nálad! Grrr! Asi půjdu třískat hlavou o zeď!
  Protože já si mám FAKT NEJMÍŇ CO STĚŽOVAT! Co ti dva, že, chudáci.
  3.11.2019 23:08Bart
  Jezzabell - fakt na antidepresiva, co? Ale ty prďouskové si sami nepomůžou, tak musíme my. Nevím, jestli u nás má nějaký význam RTG, prostě u obou doživotní broušení předních zubů každé 3 - 4 týdny. Samuelovi naštěstí ten spodní na ten horní dopadá, tak že přerůstá hlavně ten, co nemá spodní protilehlý. Ale Nicovi spodní zub roste pod ty horní, tak že se nebrousí ani jeden z těch tří. A ono to prostě strašně rychle roste, tak že se občas nějaký i v půlce urazí. Jenomže jak potom určit na jakou délku to ubrousit. Ježiš ta metoda trhání zespoda je teda šílená, to by si zase vytrpěl a ani nechci přemýšlet, co by to mohlo mít za různé následky. To jsou věci! Jinak ty zuby "neštípají", ale brousí bruskou. Aspoň teda u nás. Brusný kotouč a už to jede. I v tý malinký pusince.
  3.11.2019 23:14Jezzabell
  Bart- pááni! Chudáci! A jsou pašáci, jak to nesou! Jak to čtu, jde mi mráz po zádech. No, mně Valeš řekl, že se srostlý most odštípne. Radši jsem to nerozebírala. Stačilo mi, když vzal jednou na Lanceho něco jako z Nextu na oči na jeho tlamu, kličkou rozevřel tlamu a pilníčkem mu zbrousil háček na zubu. Jako říkal jsem si, ještě, že nejsem veterinář!
  Hlavně, že ti doma jedí! Že jim odstranění překážky pomůže a nemusí se po zákroku znova rozjídat, potlačovat průjem nebo co já vím. To je na nich obdivuhodné! Oni jsou takoví malí úžasní bojovníci! Moc držím palce!
  4.11.2019 10:00Bart
  Jezzabell - důležitý je, že to broušení nemusí být v narkóze, když to jsou přední zuby. Tak že vždycky přijdeme a je to fakt jak u zubaře i s těma zvukama. Než nás zavolá dovnitř, tak zapojí tu brusku a zkouší, jestli funguje - to už víme, že jdeme na řadu, když ty zvuky slyšíme. Pak jedním tahem ufikne ty dlouhý zuby a nakonec se tam morduje s tím zabrušováním do správných úhlů a ostrosti zubů. Pokud se to povede správně, hlavně co se týká té délky zubů a jejich návaznosti, potom jedí hned bez problémů. Někdy se to ale přesně nepovede, zuby zkrátí trochu víc (a tam hraje roli i milimetr) a to už je problém, protože pak jim nejde jídlo ukousnout (hlavně salát třeba). Za pár dní to ale doroste a je to v pohodě. Je to možný, že srostlý stoličky nejdříve uštípnou, ale pak to stejně musí právě brousit do těch správných úhlů, stejně jako ty přední zuby. A na ty zadní teda asi používají nějaký pilníček (protože jak by se tam tou bruskou dostali, že jo) - to teda musí být piplačka. Tak teď hlavně ať to dobře dopadne Lancemu! To naše broušení už je třičtvrtě roční rutina, ale vy máte zase akutku.
  4.11.2019 10:49Zbyněk
  Bart: u abscessu je bohužel normální, že se vrátí. Obvykle obsahuje ohavné patogeny, které mohou být rezistentní na většinu ATB. Ještě když ty byla Buub, čistila denně 9 abscessů na samci a nakonec jí zabraly až nějaké sulfonamidy. Ronaxan mu asi na chvíli zabral, ale jakmile ho dobral, tak se zaspórovaná mrcha zase probrala. Ale Lance je bojovník, on to zvládne.
  Jinak kdysi jsem cvakal zuby králíkovi kleštěma, každé dva týdny a už to ani nebral, jako ubližování :)
  4.11.2019 12:57Bart
  Zbyněk - to je ten absces teda pěkná potvora, je to blbý říct, ale je to jak rakovina, když to čtu. Ještě že u nás se před rokem nevrátil... Lancík je teda chudák, co si musí vytrpět.
  Jinak u nás ty zuby - potvůrky už to broušení taky berou jako běžnou věc. Oni si na to prostě zvyknou. Ona nám to pí. doktorka říkala, že právě králíci s tím taky chodí často a pak už jim to nepřijde. Taky jim nic jinýho nezbývá.
  4.11.2019 16:43Jezzabell
  Bart: Jsme doma. Lancík se vypotácel do domečku, ještě je zblblej po inhalaci. Chudák, užívá si. A je to prý v horším stavu, než to bylo před tím. Udělal mu větší díru než minule, aby se to nemělo tendenci zavírat. Zítra odpol na čištění a atb injekcí. Aspoň pár dní za sebou. A Tetrazin dovnitř, aby to zase vyžral. ATB dostal silnější než minule. A taky se zvažuje co dál, kdyby se to vracelo.
  Zub by mohl jít ven přes krk, ale pak broušení a následky..To už by se zvažovalo, jestli se tím zbytečně netrápí.
  4.11.2019 18:11Bart
  Jezzabell - my jsme teď taky dorazili z broušení. Mi to nedalo a musela jsem se tam o tobě zmínit. Doktorka totiž říkala, co máme s těma morčatama starostí, tak jsem se zmínila o tobě a tvých potvůrkách. Tak jenom koukala. To je dobře, že Lancíkovi dali inhalačku. Ještě aby chtěl jíst a pořád bojoval. A proč mu chtějí trhat ten zub, když má tolik jiných problémů? A nebo to měli udělat při jednom řezání.
  4.11.2019 18:39Jezzabell
  Bart: Doktor by to zvažoval v případě, že by se to opakovalo. Ale to bych asi už do toho nešla..Já nevim. Jsou to fakt starosti. Jídlo zatím nechce, ale trošku si dal kaše RC. Naproti má vysavač Zedíka. Ten ho celé odpoledne hypnotizoval a ležel naproti němu. Když jsem dopol přišla bez něj, tak hlavičku jak labuť, kde mám bráchu??! Hned k němu potom letěl a vrkal na něj!
  Ta krvavá díra v krku je šílená! :((( Musí ho to pekelně bolet.
  Jdu podávat léky, ještě tu máme Julíska;).
  No, dnes jsem Valešovi říkala, že jsem do vánoc supr sponzor kliniky! Musela jsem dokoupit pixlu RC (už dokrmuju steeo a to ty sáčky jen lítaj) a taky mam dva na Meloxidyl a to je tedy znát.
  Jules udělal hromadu bobků! Hurá, aspoň něco!;) Příjde mi, že jsou jak odpuzující se protipóly. Jeden je na tom líp, druhej se zhorší. Horší se zlepší, tak se rozpadá zas ten naproti. To je jak zlej sen!
  - - - - -
  stereo (drobek v klávesnici, pardón)
  5.11.2019 07:10Zbyněk
  Bart: přirovnání s rakovinou je dobré, ale abscess je vlastně ohraničená koule bakteriálního hnoje pod kůži. Výhodou je, že se to dá docela dobře léčit kombinací chirurgie a atb. Nevýhodou je, že to bolí a patogeny mohou být rezistentní vůči atb, což je narůstající, celosvětový problém. Kdežto rakovina u zvířete je téměř vždycky konečná, u morčete tedy určitě. Zhoubné bujení se dá občas vyříznout a modlit se, aby se nerozjel znovu, nebo nezačal metastázovat. U lidí už jsem zažil zázraky i tragédie, ale u zvířátek je to prostě daleko horší.
  Lancík naštěstí nemá zasaženou štítku a bojuje ze všech sil. Ale nelíbí se mi, že se cpe a váha jde dolů, to je prostě divné. Teď mu opakovaná léčba samozřejmě ještě zhorší stav, ale pořád si myslím, že to zvládne - pokud nemá v sobě něco horšího. Bezdůvodné úbytky váhy jsou vždycky podezřelé. Mým holkám stačí neopatrně přidat pár gramů zeleniny a hned mají tukové laloky pod bradičkami - a to se celý den aktivně hýbou, potvory:) Zvíře si na opakované zákroky zvykne, pokud nejsou extrémně bolestivé a nemají po nich následky. Na Hůrce to berou, jak na běžícím pásu - 12 minut jeden králík včetně inhalačky a chovatel odchází (s odlehčeným kontem):) Moje králinda si také na stříhání zubů zvykla, nejdřív děsně držkovala, ale rychle pochopila, že po mém zákroku se najednou může najíst. Jsou s nimi starosti, ale i radosti a vo tom to je:)
  5.11.2019 10:08Bart
  Zbyněk - jj, starosti a radosti - stejně jako s dětma.
  S tou váhou už mám taky zkušenost, že jakmile jde dolů z ničeho nic, morčeti něco je, i když se zatím nic nikde neprojevuje. A nebo i průjem - a pak z toho jsou přerostlý stoličky. Vypadá to, že to spolu nesouvisí, ale já dneska vím, že to souviset může. Zvíře začne žrát jinak, něčeho víc, něčeho míň než jindy (a z toho pak ten průjem) a my si toho ze začátku vůbec nevšimneme, že jí jinak. A přitom už je to příznak těch zubů. Je to prostě o zkušenostech a člověk se pořád učí s každou potvůrkou.
  - - - - -
  jo a nepomohl by Lancíkovi ten Renital s tím Deganem, aby nehubnul, když přitom žere? Nám to loni to hubnutí zastavilo. Taky jsme to měli po těch antibiotikách po abscesu. Samuel žral jak o závod a přitom co měsíc to 100g dole.
  5.11.2019 10:51Jezzabell
  Bart: Napíšu si a poptám se Valeše. Teď dostal ještě silnější atb než měl minule a už to byl driják. On je neuvěřitelný bojoovník! Večer se mu doslova klepaly nožky bolestí v intervalech, ale chodil a zobal vločky. Dala jsem mu Meloxidyl a za chvíli už cupoval a tlapkou přidržoval římana a bazalku.
  Ráno slupnul rajče, a to jsem ho šla dokrmovat. Prej s tím jdi někam a dodej zeleninu! Vymetl misku se salátem, mátou a okurkou. A pak šel na seno! Fakt neuvěřitelný!
  Jules se taky pustil do bylinek a salátu, slupnul dvě cherry rajčata a vyskočil si do výběhu na seno! Tam hromada malých bobků (ale bobků, žádný průjem, hurá!). Teď mají siestu. V poledne prbiotika a lék na odvodnění. Tak je tu hlídám, podstrojuji lístkama čerstvých bylinek.
  A ve tři na veterinu s Lancem, na injekci atb, čištění a tetrazin. To bude zase nářku!
  5.11.2019 11:40Zbyněk
  Bart: no dík, loni a letos jsem pohřbil tři mazlíčky, takové "radosti" bych s dětmi asi nedal:) Ale s průjmem a zuby souhlasím, slyšel jsem to z více stran. Třeba Bublinka mi baští čínské bylinky ze stříkačky tak, že jí převaluje zoubkama sem a tam, jiné to nedělají. Ale cpe se, jak o život, tak to zatím neřeším.
  Jezzabell: to už je, jak na válečné klinice:) Držte se!
  5.11.2019 12:18Jezzabell
  Zbyněk: Zatím neřežeme bez inhalcí a máme zásobu atb! I léků na bolest! Ale rozumím;).
  Z týhle fronty zdrhnout nemůžu, kdo by se o ně postaral, že. Trochu si vyčítám, že nemám tolik času na ty bez nemocí, že se jim víc nevěnuju, jindy je pozoruju, jak popcornují, prohání se a blbnou s míčky s rolničkama (Jarvis včera řádil s malým míčkem tak, že jsem užasle sledovala spolu s Gerim jeho radost a jak dokola žďuchá míček před sebou a zubama ho cupuje a pak ho zahodí. Chvíli se nehýbe, vystartuje po něm, chňapne ho a zmizí s ním v papuči:)) ). Jules včera večer vyhodil z krabice velkej míček. Několikrát nadhodil krabicí, pak vyletěl míček a za ním Jules, došťouchal ho na druhej konec výběhu a šel si lehnout do pelíšku;). Vypadalo to komicky, jako "kdo mi to tam safra dal?!"
  Jsem zaměstnaná marodama a modlím se, aby měl Vall-ík v pátek rtg čistý a nechytl to od Julese dřív, než jsme ho zaléčili atb! Ťukyťuk!!!
  5.11.2019 15:08Bart
  Zbyněk - není to k smíchu, ale musím se tomu smát... Je jasný, že vzhledem ke krátkýmu životu morčátek se to s dětmi úplně srovnávat nedá, ale je to prostě tak. Člověk kolem toho skáče, jak kdyby to byli mimina (aspoň teda já jo).
  5.11.2019 15:17Nonyna
  Ahoj všichni!
  Dlouho jsem tady nebyla a už se mi stýskalo. Jezzabell, ty máš tedy naloženo, jen co je pravda...moc držím palce, ať to s klukama dobře dopadne a vyléčí se. U málokoho by měli takovou šanci, jako u tebe.
  Naše Rozka stále žije, zase se zlepšila....s váhou to je bídné(měla už jen 500g), ale začíná zase nabírat...
  Kašlu už na to, co řeknou veterináři a experimentuju s léčbou sama dle vlastního sledování, tady není co zkazit....zatím to vypadá docela dobře: Přidala jsem Vigantolu, dávám 2 kapky, 1x za pět dní(doporučeno mi bylo 1 kapka za 7 dní, ale po 5 dnech se vždy zhoršovala). Dokonce nám Roza několikrát vyskočila na stolek-domeček! Žrádla-dokrmu se dožaduje kousáním klece jak o život (kupuju jí to nejlepší Emeriad-herbivor, sežere pytlík á360Kč za týden)
  Naše vet je pro mě skoro nedostupná, pracuje na jiné klinice mimo město a ordinační doba u nás ve městě kam dochází, se shoduje s mou pracovní dobou...takže mi to je dobré akorát na zabroušení zubů, protože s ní tam jezdí přítel(může se urvat z práce), který o té nemoci a momentálním stavu nic neví.
  5.11.2019 19:15Jezzabell
  Dnešek bych klasifikovala jako 1) den blbec, a za 2) den veteriny, kde budu za blbce:))!
  Odpoledne s Lancíkem na čištění, injekčně atb a tetrazin do rány. Chudáček dostal čočku, ale je to prostě potřeba:(. Naříkal jako kotě, až jsem se musela držet i já. Jak je ta rána velká a hluboká (víc než minule a oo hodně), tak si teda užil.
  Přijedu domů, dám Lancíka k bráškovi do patra morčatárny, kouknu dolů do výběhu a tam sedí u sena Jules (marod č.2) v rudém kruhu na plenách. Doprčic! Takže jsem jen vyklepala přepravku, dala čistou plenu, vystříhla tu "krvavou" (tu jsem vzala s sebou!) a vyběhla opět na veterinu..!!!
  Sestřička na mě koukla, co já tam, tak jim to ukazuju, že Julísek nejspíš fakt krvácí. Mám virozu, rýmu jak trám, ucpané dutiny, takže po čichu krev rozklíčovat nemůžu;).
  A co ukázal papírek na moč? Barva na plenách!!!!
  Teda zasmáli jsme se všichni, ano, já tam jsem za maximální stíhačku, co tam potřebuje jít 2x za den, ale takhle mě už dlouho nic nevyschízovalo, to vám povím!;))
  Jules na mě vykuleně zíral a zmizel ve výběhu, ale hlavně, že vím, že je to "zafixované a ne horší"!
  Dobrodružný den!:)
  Kdyb vznikaly pochyby, tak ráno tam jedu s Lancem na čištění na 8:30 - ještě jsem se nikam takhle nenajezdila;). Jen ať jim to pomůže!
  6.11.2019 00:45Ehrena
  Jezzabell, teď budu za blbce asi já, ale jaká barva na plenách?
  - - - - -
  Jinak lítání na veterinu několikrát denně znám taky, tedy v tomto případě s kocourem.
  Kvůli tomu, že se nemohl vyčůrat, (ucpávaly se mu močovody), jsme běhali s ním na veterinu cca půl roku i třikrát denně. Pak mu udělali vývod bříškem na třičtvrtě roku, to jsem mu zase musela měnit neustále plíny, protože tím vývodem to normálně odtékalo nepřetržitě ven, a musel nosit takovou zástěrku s plenami, ještě že už jsem byla v důchodu v té době. Při práci by to nešlo. Naštěstí od další operace, kdy mu tu dírku v břiše zašili a zase normálně zprůchodnili močové ústrojí, se mu už tyhle problémy neobjevily.
  - - - - -
  Nonyna, jste pašáci, že se tak pořád držíte.
  Všem marodům tady i ošetřujícím moc držím palce.
  6.11.2019 07:19Jezzabell
  Ehrena: Kupuju do výběhu a papučí od Flaminga pleny pod štěňata ve zveráči. A poslední cca rok je začal výrobce napouštět barvou, která při pomočení pleny udělá červenej flek. Ze začátku byl spíš lehce růžovej, což jim asi nestačilo a přidali na intenzitě barvy. Proč jí neudělali modrou fakt nechápu!! Nebo schválně, aby vyděšení lidé běhali na veterinu! Grrr!!!!
  Pleny se tváří bílé, dokud se na ně zvířátko nevyčůrá! I Valeš říkal, že si toho sami všímli, když je dávají po operaci pod marody..
  No rozhodně jsem si zaběhala;).
  Kocouři mají fakt devět životů, když si vezmeš, co někteří vytrpí a vydrží! Chudák si teda užil taky svoje! Jj., taky můžu být ráda, že jsem doma, teď jsem po ránu začala vstávat i o hodinu dřív (5:15), abych stihla zaléčit a připravit léky marodům, dokrmit je, v klidu ne ve spěchu, ostatní smečku nakrmit plus na co jsou zvyklí po ránu a posbírat jim staré seno, vyměnit napáječky a tak.
  Snídaně, tapeta na obličej, dítě do školy a sváča..No musela jsem si tu hodinu přidat, ono nadrtit v klidu ty čtvrtky prášků, rozmíchat to a nadávkovat, udělat si kaši z RC a granulí a spařit si vločky..chvíli to zabere..
  Kolika se dožil kocour? Nebo je ještě tady?
  6.11.2019 10:44Zbyněk
  Bart: já přijdu domů v pět, řvoucí tlupě podám uvítací salátek a granulky, do půl šesté měním koberce v noční morčatárně. Po mé večeři hodina a půl morčecí večeře, léky, rozebírání výběhu, zametení pokoje, sestavení výběhu. Ráno hodinu morčecí snídaně, seno do výběhu na sedm míst, umytí talířků, vypuštění smečky, léky a rychle na příměstský vlak:) Dva roky jsem neměl dovolenou:)

  Ehrena: potěšilo mě, že je kocourek v pořádku! To jsou opravdu "radosti".

  Nonyna: jasně, zvýšením dávky Vigantolu u této nemoci není co zkazit, držím palce a smečka packy! Pokud se to zhorší, nenech jí pak trápit, ale to poznáš na příjmu potravy.

  Jezzabell: jo tak to jsou fakt story:)) Mě před měsícem nějaká simulantka udělala jasné, krvavé fleky na bílém koberečku, sehnal jsem si na víkend ATB, separoval jsem výhrůžně cvakající myši jednu po druhé, cpal jse mokrým salátem a kontroloval moč, všechno ok, potvory:) Oni fakt dokáží vyděsit :)
  6.11.2019 19:51Ehrena
  Jezzabell, tak tyhle pleny neznám, to by mě teda taky šokovalo.
  Jinak kocourek ještě žije, on měl chudák tyhle problémy už v půl roce, takže byl v podstatě ještě kotě.
  Když mu to teda začalo. Teď je mu šest a půl, při těch problémech tehdy jsem vůbec nedoufala, že se dožije aspoň pěti let. Při té druhé operaci, při které uváděli do toho původního stavu, bez vývodu, mu odešly ledviny a byl na tom hrozně špatně, ani doktor nedával moc neděje, ale nakonec po týdnu kapaček 2x denně se zase chytil a krevní testy na ledviny se mu zase dostaly do normy.
  Ale po těch kapačkách mu bývalo tak špatně, že jsem ho asi po pěti dnech už chtěla nechat uspat, byla jsem přesvědčená, že ho jenom zbytečně trápíme.
  Od té doby mi dělá ještě větší problém rozhodnout se pro ten poslední krok. Kdybych to tehdy udělala, už by tady Macík dávno nebyl. Vet mne tehdy přemluvil, abychom vydrželi ještě dva dny, a když se to ani po těch dvou dnech nezlepší, že to tedy ukončíme.
  Macík
  https://www.kralici.cz/kocky/alba.asp?a=224&page=0&comment=y
  Jinak sice se to říká, že mají kočky 9 životů, ale bohužel, už mi několikrát dokázaly, že mají jen ten jeden. Před pár lety jsem přišla během tří let o tři kočky, a dost mne to sebralo, mám je fakt skoro jak děti, ale to morčata ostatně taky.
  6.11.2019 21:38Jezzabell
  Ehrena: Macík má ksichtík jako Garfíld! ;)) Je krásnej! Jo to mi povídej, to je pecka, jak to jde pak za sebou do pryč:(..Když mi odešli během 4 měsíců tři morčata (a to jsme se snažili kdo mohl), sebralo mě to tak, že nemít doma těch zbylých několik osiřenců plus mimina, už bycyh s tím i sekla..
  Takže chápu..
  Macík si chudák užil svoje a je zázrak, že je tady! Tak ať mu to hezky vydrží a je tu ještě dlouho zdravý a spokojený;)!!!
  - - - - -
  Teda dneska jsem nekompromisně odpoledne vytuhla, uff..
  Lancík zbaštil misku kaše, když jsem udělala druhou, dal si ještě tak 5inzulínek a pak šel na zeleninu, páni, ten měl hlad! Doslova by se v tom rochnil tlamičkou, kdybych ho nebrzdila;).
  Ostříhala jsem Geriho, chudák nebyl vidět v těch dlooouhých chlupech, tak z něj je krásné morče, co metá zadnicí spokojeně za parťákem;). Musím taky omrknout ostatní.
  Jules zatím baští sám, ale musím mu čistit a kontrolovat anální vak, zůstávají mu tam bobky, byť pevné. V pátek na kontrolu s Lancem a RTG Vall-íka (jestli to nechytl od Julese, jak je astmatik).
  Jinak zítra ráno na atb, čištění a tu mast do rány..Dnes se chudáček tak třásl a tiskl ke mně, když byl na té veterině, jak už ví, co bude:(! Vozím s sebou v misce bazalku nebo mátu a domů mu tam dám něco za odměnu;).
  6.11.2019 22:57Bart
  Ehrena - no to je krásná kočička!!! jak z nějaký pohádky.
  7.11.2019 16:43Zbyněk
  Hlásím nový přírůstek do smečky :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Friduska2
  8.11.2019 11:16Jezzabell
  A já hlásím definitivní rozpad dvojice:(..
  Včera Jules (marod) napadl Vall-íka, jedna šílená koule a řev. Koule v morčatárně. Tak mezi ně vrazit aspoň papuč a Jules naštěstí vyskočil a zdrhl, hubu plnou bíložlutých chlupů..Koukám na Vall-íka, ten se ani nehnul, najednou se mu zaleskly oči a začaly mu kanout slzy!!!
  NIKDY JSEM NEVIDĚLA ŽÁDNÉ zvířátko plakat (naříkat jo)! Okamžitě jsem ho vzala, zahřívala, tiše mluvila a hladila ho, než se sebral a dal si bazalku..
  A dnes ho Jules napadl přímo ve výběhu, jenže skočili do morčatárny. Resp. Vall-ík se dekoval a černoch za ním. A jedna koule. Tak rukavice, vrazit mezi ně ruce a oddělit je. A už definitivně.
  Chudák Vall-ík ho má tak rád i přes to! A Jules je marod. Teda to ten den hezky začíná!
  8.11.2019 13:31Kytička
  Jezzabell, to je hrozný, co se u vás pořád děje... :-(

  Nonyna, jsem ráda, že se Rozince dobře daří, už jsem si kolikrát na vás vzpomněla, jak se asi máte.
  9.11.2019 06:31Tygrinka
  Jezzabell: Julesovi hráblo... Nemoc a prášky mu změnila psychiku. To není dobré znamení. Vzhledem k zápalu plic bych Julese dala do menší klece a přirazila k původní ubikaci s Vallíkem, aby se kluci alespoň viděli. Tedy jestli to tak může být a Jules není infekční, samozřejmě...
  - - - - -
  Noo, tak to ranní vstávání znám moc dobře. Pořád si říkám, kde ten čas ztrácím, ale obstarat zvěřinec prostě zabere nějaký čas a když se k tomu přidají marodi, minuty letí jak vítr...
  - - - - -
  oprava: Nemoc a prášky mu změnily psychiku... Ach ten češtin...
  9.11.2019 09:49Jezzabell
  Tygrinka: Přesně tak, separační klec je dole ze sklepa (máme ho nahoře) a jen uklidím výběh a přečistím to všechno a je to. V noci a ráno lítal kolem klece jak magor a dobýval se na Vall-íka. Ten v pozici "Žlutého sedícího býka" hrdě a bez hnutí brvy sledoval za mříží exkolegu.
  Je to pech.
  Je mi jich upřímně líto obou. V pondělí ho beru radši k Valešovi s Lancim. Tomu budu dnes Tenazin cpát do rány už sama. No to se moooc těším! Copak ta strašná rána, přecitlivělost mě za ty týdny přešla, omrkla jsem i hmat;). Jen si říkám, abych to tam narvala správně a hlavně ho udržela za tu hlavu a nějak mu neublížila!
  On je ten píst s mastí velekj jak 20tka velká stříkačka nebo o chlup větší jak píst na RC! A to se blbě mačká. Když ho u toho musím nakroutit na ten krk a ještě tu tenkou trubičku zasunout co nejhlouběji dovnitř. No za chvíli jdu na to..
  9.11.2019 10:01Veronika5
  Jezzabell: No fuj. Taky tady pravidelně sleduju, jaká máte trápení... :(
  9.11.2019 13:24Jezzabell
  Veronika5: no když se to se--, tak pořádně, a už jsem tolikrát posbírala svoje nervy na lopatičku a zase se sesadila jak z kostiček Lega.. To je pořád něco.
  Ráno vyndám Tenazim (konečně správně napsaný) a jak se doprčic mám dostat dovnitř??! No půl hodiny jsem tady otáčela závitem, který má blbej matoucí kroužek na tom uzávěru-nic. Jen to prokluzovalo tam i zpět..Tak to vytahnout..nic. Tak jsem se naštvala a jela na veterinu (GRRR!) a doktorka (už mě zná-byť je tam chvíli:)) ) a říká "torcha násilí..a je to"! Stačilo zavyklat drsně ze strany na stranu!!!! Už mám fakt dost:)))..Snažila jsem se tam dovolat, ale oni o víkendu málokdy zvedají telefony, nemívají tam sestřičky a věnují se pacientům..
  Tak domů, zaléčit kluky, narvat Lancemu do rány tu mast, a dát ostatním v 13h snídani;).
  Jinak Lancík tu díru má obšitou stehy, aby se to nezatahlo, a okraje ztmavly. A má to zrovna v černých chlupech (jinak je zrzavobílej). Tak to jem viděla fakt kulový. Tak na férovku na kuchyňskou linku pod halogen. světlo, hmat si zrcadlově přehodit (na doktory koukáme v protisměru, že..) a hurá na to. Snad dobrý. Vlezlo se tam teda docela dost masti. A nedá se přemýšlet nad bolestí nebo citlivostí:(. Bude ze mě veterinář amatér:)))!
  Což je tady každý druhý na foru, kdo má doma smečku a už něco zažil.
  9.11.2019 16:24Tygrinka
  Jezzabell: Jo, když jsem rvala Tenazym do rány po cecíku, tak jsem pořád čekala, že mu to vyleze tlamou ven nebo že mu budou čvachtat v té masti střeva, kolik se toho tam vešlo... :o))
  9.11.2019 19:08Neeen
  Ahoj, potřebuju dávat morčeti během užívání ATB probiotika Bio Lapis, ale otevřela jsem je asi před půl rokem a přelepila izolepou, má to nějaký vliv na účinek nebo něco?
  9.11.2019 19:34Jezzabell
  Neeen: Kdysi jsem se na to ptala na veterině a bylo mi řečeno to vyhodit, že to už nemá ten efekt, má se to spotřebovat co nejdřív po otevření.
  9.11.2019 19:47Neeen
  Jezzabell
  Já teď jiný nemám, je ho tam právě ještě moc, tak jsem nechtěla kupovat jiný, budu s tím muset do pondělí vydržet :/ .Ublížit to neublíží ne, jako některé léky po expirační době?
  9.11.2019 21:59Tygrinka
  Neeen: Morče to do pondělí vydrží i bez probiotik a v pondělí si dojdeš na veterinu pro čerstvé balení.
  10.11.2019 11:18Jezzabell
  Neeen: Přesně jak píše Tygrinka. Ono se nic nestane, max. to nezabere nebo ne tak, jak by mělo.
  Tak jsem Julese přesunula do separační klece naproti výběhu, Vall-ík to šel hned prozkoumat a pak, jak zjistil, že Jules je za mřížemJulísek má snad pohodlí a všechno, co míz má a na co je zvyklej (ještě mu to došperkuju). Do výběhu jsem vypoustila juniory- Lancíka se Zedem. To je radosti! A Vall-ík zíral, co mu to běhá kolem. Tak si půl hodiny zařádili ve třech. Když se Vall-ík unavil, tak si hopnul k sobě, radši jsem ho na jídlo zavřela. A junoři řáděj v obýváku:). Lancík to pak líp snáší, když může volně běhat.
  10.11.2019 12:27Zbyněk
  Neeen: bio lapis klidně zahoď, to je k ničemu, škoda peněz. Kup Protexin Professional, ten je vážně nejlepší - ověřeno na mnoha morčácích a Jezzabell potvrdí. A dej ho tak 4 hodiny po atb, dříve ne, obsahuje živé bakterie.
  10.11.2019 13:41Neeen
  Zbyněk: já vím, že Protexin Professional je daleko lepší, ale u nás na veterinách ho nemají, mám ho objednáný, čekám než mi dojde....Bio Lapis se prodává po dvou gramech a P.Professional po 5g, to mám taky popř. vyhodit, i když spotřebuju tak 2g?
  10.11.2019 14:36Tygrinka
  Neeen: To dokrmíš, klidně pak jednou dvakrát týdně do ztracena...
  - - - - -
  Jezzabell: No vida, Vallík může být i ve třech venku. To je paráda. A když bude mít dost, zaleze si. Dobré řešení. Takhle tu odluku bude snášet hodně dobře...
  10.11.2019 15:32Neeen
  Díky za radu...Jinak už od srpna bojuju s plísní, dvě morčiny mají plíseņ na uších, zpočátku se jednalo o strupy s bílým okrajem a teď mají na uších šupiny a začíná jim šupinatět i kůže kolem uší, ale nevypadává srst ani se plíseň nikam nerozšiřuje...narazila jsem na video od Aluebutterfly, ve kterém říká, že měla plíseň vyléčenou za pět dní, když na daná místa pokládala vat.tampony namočené v 3% peroxidu, i když to tam všelijak vychvaluje, přece si říkam, že je to toxická látka...myslíte, že by mělo cenu to vyzkoušet?
  10.11.2019 17:32Tygrinka
  Neeen: Doporučuji Imaverol, vykoupat všechny ubytované spolu a důkladnou sanaci ubikace. Někde tam je zdroj či přenašeč anebo léčíš nedokonale a plíseň stále přežívá. Plíseň je svině, ráda se vrací...
  10.11.2019 20:00Jezzabell
  Tygrinka, Neeen: Tyjo, pamatuju si všenky a to byl mazec při osmi chlupáčích všech délek chlupů a raritách..! To byl fičák! A dokud jsme nevycídili superpečlivě arény a všechno kolem (a to letěly trvní tunely a domky do koše, zbytek nekompromisně vydesinfikovat natvrdo). Zatím se víc pipláme v tkáních než v breberkách..Ale nechci nic zakřiknout, ťukyťuk!!!

  Tygrinka: Vall-ík má tak hodňoučkou povahu! A junioři taky. Riskla jsem to s rukavicema na rukách;). Jules lomcoval mřížema a hvízdal jak drozd! Ale oni si to nenechali zkazit a bylo to tak hezký! Nikdo nikoho netlačil do obskakování, tůtali jak sonary, hopsali za sebou, prostě kamarádi;). Už mě to napadlo dřív, ale bála jsem se Vall-íka pustit k juniorům, dokud tam byl Julísek. To je jasný vedoucí typ smečky a nelívilo by se mu to. A když už "není co zkazit", tak proč to nevyzkoušet. Jsem ráda, že se snesou, Vall-ík max. zvedl hlavičku a vycenil zuby a hoši mu šli z cesty (no aby ne, u Lanceho je rozdíl 1.000g;)))!!).
  A ráno na veterinu.
  12.11.2019 11:58Smirny
  Neeen: na plíseň doporučuji Itrafungol, pořídí se nadávkovaný u veterináře. Je to sirup do tlamky, dávkování dle váhy morčete. Podává se 7 dní, pak 7 dní pauza, zase 7 dní dávat, sedm dní pauza, posledních 7 dní dávat a hotovo.. Na kilové morče by měla vyjít léčba cca kolem 200,- max, záleží na veterináři. Odpadá jakékoliv mazání, morče je přeléčeno komplet. A je to vyvinuto pro citlivé kočky, pro morčata velice vhodné. A opravdu to zabírá..
  - - - - -
  Veterinář nabere do větší stříkačky potřebné množství a vy si pak již doma natahujete do inzulínky ( pomocí jehly:-) Morčeti pak dát do pusinky ( bez jehly:-D ), chutná jim to, takže to dobře polknou.
  12.11.2019 16:21Neeen
  Smirny
  Děkuji moc za radu, zkusím sehnat, ale jestli je to na bázi ATB, tak mi to asi nedají jen tak...no, já vlastně jsem už z toho celá zmatená, holky měly původně na uších bílé povlaky se strupy, teď jim ty uši čistě jen šupinatí i kolem uší v srsti, ale srst nevypadává...je to vůbec plíseň?
  - - - - -
  Jinak před asi dvěma týdny jsem si domu přivezla morčinu z výstavy a za pár dnů, začala hrozně chrčet při dýchání, jela jsem na veterinu, vetka jí píchla injekci ATB a dávám probiotika, cečko...no, zatím žádný výsledek :/
  12.11.2019 17:26Jezzabell
  Neeen: A dělala jí doktorka RTG plic? Poslechla si jí? Chodím takhle s Vall-íkem už rok na kontroly. Byli jsme zrovna minulý týden na kontrolním RTG (teď už může doktor porovnávat výsledky).
  On se teda doktor bál hlavně, aby to Vall-ík nechytl od Julese, má zánět plic a je to přenosné na parťáka. V té době ještě parťáci byli..
  Jinak ony se někdy dýchací potíže zhorší ze stresu. Výstava je pro morče stres, hlavně, když je tam celé dva dny. Někteří vypadají na pohled klidně, ale jsou ve stresu. A může to odstartovat i chrochtání. A nebo tam mohlo něco chytit, to taky. Ale to chce rtg plic.
  To bylo na Kladně?
  12.11.2019 19:54Smirny
  Neeen: S ATB to nema nic spolecneho. Je to vylozene na plisne v tele a po tele. Těle:-) Opravdu ucinne.
  - - - - -
  A ted jsem procetla diskusi, no je mi lito, ze mate takova trapeni s nimi:-( Ja to musim zaťukat, mam tolik zvirat a nic moc resit nemusim. Max tu plisen, kdyz si od nekoho obcas vezmu do chovu mladě. Jinak probiotika bych tolik neresila, ktera jsou nejlepsi, nahradi je i kvalitni jogurt s zivyma kulturama. Dulezite je,skladovat probiotika v lednici, pak je pouzitelnost dlouha..
  - - - - -
  Jezzabell: U Lancika se opakuje ten absces asi od tech spatnych zubu? Jestli jsem to dobre pochopila? Pokud ano, tak u takovych morcatech neni prognoza prizniva:-( Moc se omlouvam, ale nekdy je dulezite zvazit i uspani, pokud by se melo morcatko stale trapit. Koukala jsem, ze je hodne mlady, ach jo:-( On jak je absces na krku pod bradou, tak je to tezko dlohodobe resitelne, ale to by mel pan veterinar, ke kteremu chodite, vedet.. Tak snad..
  12.11.2019 20:31Neeen
  Jezzabell:
  No, já bydlím v Olomouckém kraji, Hranice na Moravě, tady nejsou vyloženě zaměřeni na drobné savce...nicméně vetka si ji poslechla a řekla, že má rýmu...fakt se bojím, aby to nepřešlo v zápal plic..je ještě malinká
  - - - - -
  Přijde mi, že je den ode dne hubenější, než jsem d ní šla na vet. skakala v kleci radostí jak potroublá, teď jen sedí na pelechu a je lehce naježená..
  13.11.2019 08:05Jezzabell
  Neeen: No, bez RTG to prostě nepoznáš a může umřít. Cpát ho atb jen tak je risk. Chápu, že cestovat s marodem do Olomouce je pech. Ale zvážila bych to i vlakem.
  Čekat, jestli atb zaberou? Na "rýmu"?? Chce to rozklíčovat (
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=veteriny#Olomouc).
  - - - - -
  Smirny: Valeš je v tomhle v pohodě, když něco nejde, na rovinu to řekne. Minule jsem tam šla se sklopenýma ušima spíš já, že je konec. A bylo mi řečeno, že to na něco takového není, že se tyhle abscesy někdy prostě vracejí, než to zabere. Ono to už není zubem, kde to minule vzniklo. Podle RTG je zub "zatím"ok, ale minule se tam udělala za kostí dutinka a špatně se odhadlo, že je to už v pořádku. A nechalo se to zavřít. Taky se tam uhnízdila bakterie, která je na Ronaxan rezistentní a tak se "přitvrdilo"na atb. Jako, není to nic pěkného ta díra a je to mazec, ale jinak se pomoct nedá.
  I abscesy na zádech, když se vracejí se čistí otevřené denně..
  Snad to dá, váhu si napravuje, doktor říkal minule, že se tam žádný hnis netvoří a chce to, aby se zavřela ta dutinka. No taky z toho nejsem nadšená, obvzlášť, když vidím, jaký je to bojovník a ani se na nás s doktorem nezlobí, nenafoukne se doma vzteky nebo bolestí, spolupracuje! Je to šampion!;)
  Ťukyťuk!!!
  13.11.2019 09:21Zbyněk
  Smirny: já už jsem také dospěl do stádia kdy odhadnu smysluplnost další léčby. Ale u Lancíka zatím není důvod k panice. Je čilý, běhá, cpe se, ochočil se, váha roste, je to klasický abscess. U něj se musí strefit správné atb, Buub tady kdysi řešila devět abscessů na samci asi dva měsíce, než trefila sulfonamidy. Já doufám, že Lancík to zvládne, není to týraná chudinka, ale morčák, plný života a optimismu:) Štítku zasaženou nemá
  13.11.2019 16:35Smirny
  Tak kez by se Lancik brzy uzdravil, maji to nekdy fakt trapeni:-( Ono celkove u nich zvolit spravna ATB je nekdy pro veterinare problem. A to si pamatuju, jak Buub bojovala s tema abscesama..
  14.11.2019 12:53Jezzabell
  Smirny: Měla jsem morčata, co atb nesnesla vůbec, a musela jsem je nechat bohužel uspat, aby se netrápili v bolestech..A někdy veterinář musí nasadit silnější, než dával, když se vytvoří rezistence nebo z nějakých jiných dalších důvodů.A pak se bojuje s přidruženými problémy z atb, když jsou k tomu komplikace. Ne každé morče to snese a obvykle se dostaví nechutenství, které může přejít do přerůstání zubů a to je další průšvih. Nebo k průjmům a následnému nechutenství a jsme zase u zubů.
  Proto nechávám morče vždycky kontrolovat jak to jde, a hlavně zuby! Zadní zuby! Kam nevidím, ale vet. ano. No a jelikož na abscesy morčata prostě trpí, je dobrý dávat si pozor i na boční strany krku. Nejen bulky na bocích a zádech nebo bříšku. Absces na krku od zapíchlé osiny podél zubu je děs. Vede to k přerůstání zubů, a bolestem z dalších problémů.
  Dnes jsem musela Lancíkovi "prošťouchnout" stroupek nebo krustu na ráně, aby to nezaschlo. No díky Zbyňkovi, který dorazil, jsem nemusela na veterinu. Umím to a vím jak, ale tohle chce druhé zkušené ruce, co ví, jak a kde morče chytit, aby sebou neškubalo.
  Včera mi došla butila s Meloxydilem, ještě že jsem poprosila nedavno veterináře o zásobu do 20tky stříkačky! Jen jsem připlnila zpět lahvičku a děkovala si za prozřetelnost! Uff. Jsou to dardy za léky, co v lednici vydrží, ale bez zásoby to jinak nejde. Minulý týden jsem kupovala na veterině už butilu RC, protože pytlíky jsou v našem případě hloupoučký žertík, aby Lance i Jules měli dost dokrmení, a jsme za půlkou.Doslova to hvízdá v zatáčkách;).
  15.11.2019 09:300022
  Dobrý den, prosím o radu, dva morceci kluci se porvali u jídla, stáří obou neznám, (asi 7-8mesicu,asi bratři).jedete to odnes kousnutím do krve nad ocickem. Co teď?nechci je oddělit, ráno jsem je pustila.do vybehu (aby se najedli na větším prostoru), klec mají 120 cm.zatim žádná další rvačka.predem děkuji
  - - - - -
  Našla jsem je před měsícem u popelnic v krabici 😐
  15.11.2019 14:22Jezzabell
  0022: Jsem na tom teď stejně;). Když se ve velkém prostoru nervou, dej jim čas, třeba to nebude ještě tak zlé. Pozoruj je s rukavicema na rukách při jídle nebo jak se prostě chovají. Kdyby začali nekompromisně cvakat zuby, hned oddělit. Ať si zbytečně nenaseknou kožichy víc než mají.
  Asi bych si dávala pozor na noc, jak se chovají v kleci. Do rána by mohla být třetí světová.

  Jinak jsme se vrátili z veteriny, Lance nabral 50g! Pašák! Pan doktor ho moc chválil;). Dutinka se zavřela, nic tam není, tak ještě týden a budou se kdyžtak vyndavat stehy, co drží ránu otevřenou (obšitou).
  Jules má plíce opět lepší, dýchá lépe, vysazujeme léky na odvodnění. A u těch na srdíčko už zůstaneme na pořád, což mi nevadí, jen když mu to pomůže!
  Zkoušela jsem dát Julese s Vall-íkam do jednoho výběhu. Resp. Vall-ík si sám vyskočil k němu. No bez šance u černocha, ozvalo se z jeho tlamy klektání zubů a už se za ním hnal..Stihla jsem ho chytit;). Holt má na stará kolena po parťákovi..
  16.11.2019 10:14Tygrinka
  Jezzabell: No hlavně, že mu na stará kolena srdce drží, když je z něj věčně nas... dědek :o)

  0022: Kdysi jsem měla dvojku, co se snesla venku v bytě nebo opravdu velkém prostoru, ale bydlet musel každý zvlášť. Takto jsem měla i pár solitérů, kteří se bez problémů tolerovali ve výběhu. Klec 120 je fajn, ale když se kluci rozkmotří, je jim stejně malá :o/ A mají správný věk na to, aby se buď rozešli nebo spolu zůstali. A tato jedna bitka je podle mých zkušeností právě ta rozlučka. Bude hůř... Asi bych se poohlédla po druhé kleci. Mám kluky v metrových sražených k sobě, aby měl každý dost prostoru. Anebo měj 120 a druhou metrovou sražené k sobě a kluky v nich střídej, aby měli oba výhodu většího prostoru...
  - - - - -
  Jezzabell: Meloxidyl nesmí být v lednici... Prý stačí skříňka - temno a normální teplota. Ty ho máš v lednici?
  16.11.2019 12:28Jezzabell
  Tygrinka: No, mně zas doktor říkal do lednice. V chladu a temnu.
  V bytě mám cca 23st aniž bych chtěla a přes noc i víc, když kolem lidi zběsile topěj. 1)by mi vytekl a 2) když jsem nedavno narazila na jednu stříkačku (zbytek) mezi léky ve skříni v kuchyni, kde mam morčecí lékárničku, byl po smrti..
  - - - - -
  Add Jules: No jak jsme mu zvedli uměle léky tlak, tak holt vyskakuje.. Ale plíce se zlepšují, je na něm i vidět, že se zase leskne, běhá, má zájem o dění kolem sebe a bobkuje jak o závod:). Seno už zase šnorchluje, což je taky fajn! Probiotika mu začaly chutnat, chňapá po inzulínce a dožaduje se jich, jen to cítí, závisláček;).
  Lancíkovi jsem dnes v těch dorůstajících chlupech snad pět minut hledala tu ránu, už z toho byl nervní a začal dopředu pištět, věděl, co bude. Ale našla jsem!;) Je to pro jeho uzdravení důležitý.

  Taky jsem dala Julese do menší klece (od pondělí bude mít 100ku na noc a na chvíle, kdy vidí na ostatní), je buď přímo naproti výběhu, nebo z boku Geriho s Jarvisem a to má rád, protže Jarvis mu děsně voní a už za ním načuhoval dřív. Kontakt neztrácí. Nebo lítá ve výběhu a šije čumákem jak šicím strojem a loví pachy;). Pohyb má taky.
  Holt se to může stát nejen v pubertě dvou kluků, ale i z vývoje nemoci. A na to jsem sice připravená nebyla, ale improvizace to vyřešila;).
  16.11.2019 13:23Tygrinka
  Jezzabell: Aha, tak jsem si našla info a tam je uvedeno - žádné speciální podmínky uchovávání a doba použití po otevření 6 měsíců. Takže jestli lednička, tak někde, kde je "teplo". Nerozumím, jak by ti vytekl, když je ve stříkačce s víčkem, ale budiž. Ten samý vet mi řekl skříňka, tak můj Meloxidyl bydlel ve skříňce s málo používaným nádobím, aby byl vždy po ruce :o) Mám doma ještě zásobu cca od března, ale té už právě dle návodu skončila exspirace, tak ho budu muset zlikvidovat...
  - - - - -
  Jules bude mít menší klec 100 cm, to jsem zvědavá, kde budete bydlet vy :o)
  - - - - -
  Smirny: Díky za tip na léčbu plísně, kapky mi přijdou méně stresující než koupele.
  16.11.2019 13:29Jezzabell
  Tygrinka: Ono když je to v teple, a je špatně uzavřen (nedoklapnut nebo odskočí nárazem nebo prostě přendáním, manipulací zkrátka) tím žlutým víčkem z vršku jehly, tak může protékat, prosakovat..Už se mi to stalo. A ne vždycky mě napadne to kontrolovat, jestli to víčko dobře drží a těsní..I když ho tam utěsněné dávám! Prostě manipulace s okolními věcmi a pod.
  Buhehe, správný poznatek;)! Ale to prostě Julískovi na stará kolena udělat nemůžu, je to svobodomyslnné morče a zvažuju, že 100ka bude pro chudáka Vall-íka (ten do menší se svými 1.900g prostě nesmí!), který je v tom sice nevinně, ale prohazuju je. Jen Vall-ík je víc zvyklý na klid, tka si říkám, že Jules zůstane v "otevřené kleci jako dosud, "doma" a Vall-íka, co tak často nevyhledává pohyb přesunu do 100ky. Separační klec 95x65 je jen pro nejnutnější marody, co potřebují k regeneraci chvíli klidu. V porovnání s našima arénama je to jak plivnout do Stromovky;)!
  A Jules, jak mu je líp, je zase akční a chce běhat, holt "svobodomyslnné morče";).
  PS. Houpací sítě mám v plánu;). To pro nás, kdyby někdo nerozuměl;)..
  16.11.2019 13:46Tygrinka
  Jezzabell: Aha, tak to já mám zásobu takových černých špuntů na stříkačku, vždy nechám malilinkou vůli v "jehle" stříkačky a takhle mi to těsní bezvadně. To, co máš ty je de facto s dírou díky té zalomené jehle a pak to může takhle zlobit. No, když budeš hodná, pár špuntů ti někdy věnuji. Jinak mi je dali na klinice na Bílé Hoře spolu s léčivy, ale určitě je bude mít i Valeš.
  - - - - -
  Jestli je Vallík spíš klidnější, tak by mohl prostě dopoledne lenošit v "garsonce" a odpol. si protáhnout nožky venku. To by taky šlo. No a vy si koupíte místo gauče křeslo. Však v křesle se dá taky spát, ne? :o)
  16.11.2019 17:510022
  Doufám,že to kluci zmaknou a budou pořád spolu v jedné kleci.vecer ve výběhu, když měli vecu, byla jsem.u nich celá vynervena, když byli u sebe. v noci jsem hlídkovala, žádná
  - - - - -
  Rvačka naštěstí nebyla. Teď už se ten pokousanej oklepal a už radosti lítají po výběhu, ale jsou to nervy. Zrzoun (ten co víc ji).mě.omylem kousnulnna sedačce, když js oba sídla najednou 😐
  - - - - -
  A co na noc prepazit klec pletivem? Nebo dvířky od klece
  - - - - -
  Ještě prosím o radu, kam jezdíte s morčátka na veterinu na Praze 8? A opravdu se musí každý půl rok na kontrolu se zubama? Kluci krásně koušou kořenovou zeleninu a dávám jim větvičky jabloně na kousání,
  A.jak.casto Struhaře drápky? Mam spatnou zkušenost s vet.v Libni, kdy našemu morcatku strhli drapek
  16.11.2019 20:57Neeen
  Ahoj, nedávno jsem psala ohledně pěti týdenního morčete s dýchacími problémy, chrčí při dýchání, byla jsem u nás v Hranicích na veterině, vetka jí píchla ATB, a šla jsem ..jenže morčina od té doby nechce moc žrát, jela jsem proto dnes na veterinu v Olomouci, kde si ji veterinářka poslechla a dala mi jiné ATB v tabletách, prý se jí ale jinak jeví jako od pohledu zdravé morče, říkala jsem jí, že hubne, prý se to má napravit po těchto ATB....nicméně dokrmuju instantem, ten ochotně žere, dávám Rodicare Akut, Celaskon, Protexin Professional...ale i když morčina poměrně žere stále jde váha dolů, chtěla jsem jet do Brna, ale o víkendu jsem se nedovolala....nevím co s ní, na jednu stranu nechce moc žrát a chrčí a na druhou běhá po pokoji, vrká si a skáče...mám jí dávat, nějaké kaše nebo hrachové vločky, už sama nevím co:(
  17.11.2019 01:36Veronika5
  0022 - my jezdíme na Praze 9 na veterinu na Hůrku :). Ne, vážně - zkoušeli jsme leccos v okolí a nakonec jsme skončili na tom, že se vyplatí si zajet tam kde jsou fakt odborníci. Jo a s morčaty fakt na preventivní kontroly zubů nechodím... Drápky jednou za pár měsíců, vždy když vidím že už je to potřeba. Drápky se ale u morčat dají krásně zvládnout doma v jednom, případně ve dvou lidech...
  17.11.2019 18:06Zbyněk
  Neeen: morče chrčí, ale nikdo nic nevidí? Ale no tak. Chrčení může být z horních cest, z dolních, z plic. Udělali nějakou diagnózu? Nemá vodu na plicích? Dělal někdo sono a rtg? Pokud ne, zajeď někam, kde to udělají. Diagnóza je základ!
  - - - - -
  Veronika5: jojo, Hůrka:) Na jaře mi Lietavcová zabila samičku při katetrizaci, zaplatil jsem zbytečné 3000 za kultivaci, jaxi mi je nechtějí vrátit, omluva žádná, nic, prý se to může stát. Už jim nepřekročím práh. Tedy když pominu ceny, cca 4 vyšší, než všude jinde. Ano, jsou dobří, ale také neskutečně arogantní.
  17.11.2019 18:19Veronika5
  Zbyněk: Ano, já vím. Sledovala jsem to tu. Nicméně mi vykastrovali velmi mladého králíčka (čerstvě 3 měsíce) kvůli agresivitě naprosto profesionálně, druhý den o ničem nevěděl a následky žádné, jen ta agresivita skoro ihned zmizela. Volala jsem i k Valešovi, kde by to udělali sice levněji, ale nejdřív tak v osmi měsících věku králíka. To bychom se s ním v bytě do té doby zbláznili, nejspíš by po samičce sežral i nás!
  18.11.2019 06:49Zbyněk
  Veronika5: ano, v Praze jsou zřejmě nejlepší a rozhodně jsou skvělí na zuby! Ale mě tedy reakcí na průser s Adélkou rozhodně nesedli. Pak tam přijde Ruska s fretkou, posadí jí na deset minut do čekárny, po deseti minutách přinesou fretku a účet na 7500, Ruska se ptá, jako proboha za co a odpověď je "my hsne v Praze nejlepší, platíte si kvalitu". Nikdy nepřijmou zvíře v kritickém stavu, pokud není objednané atd. Hodně záleží na sestřičce, slečna Peksová je tedy úžasná a profesionální, zbytek nekomentuji.
  18.11.2019 16:45Neeen
  Zbyněk
  Nevíš o nějaké slušně vet. kde by to sono s rtg udělali blíže než v Brně?
  - - - - -
  Jinak morčina přibrala za dva dny 10g, ale chrčení neustalo, má nasazené ATB Convenia injekčně, druhý den dávám po 1/2 tablety Marbocyl, které jsem dostala na vet. v Olomouci ( doporučená na těchto strankach), ptala jsem se, jestli by ji udělali RTG, ale vetka opáčila, že má jen pět týdnů, že by tam nic neviděla, prý jen u velkých morčat, nevim no
  18.11.2019 21:35judistka12
  Viděli jste tenhle inzerát? https://www.sbazar.cz/kribik2/detail/94926488-morcata

  Docela jsem se zděsila toho morčátka, jak na boku nemá chlupy :(
  19.11.2019 06:37Veronika5
  judistka12: No to jsou neskutečně příšerný podmínky k životu :-(((. A ještě to fotí do inzerátu.
  19.11.2019 10:22Zbyněk
  Neeen: to fakt netuším. Brno je sázka na jistotu. Jekl. Pokud má morče vodu na plicích, tak mu atb nepomohou. Marbocyl je prima na močák, ale nevím, jestli stačí na plíce. Nicméne sono plic by vodu jasně potvrdilo, nebo vyloučilo. Ani ta Convenia na plíce moc nepomůže.
  19.11.2019 10:32Ehrena
  Zbyněk, nevím, setkala jsem se s tímto už dvakrát, na dvou různých veterinách, jednou u morčete a jednou u kočky, kdy si nebyli jistí, jestli jde o vodu na plicích či nádor, a měli k dispozici výsledky ze sona i rtg v obou případech.
  Bohužel to u obou zvířat dopadlo špatně (ale šlo o kočku starou 14 let a morče 6 a čtvrt roku).
  19.11.2019 11:48Bart
  Po sedmnácti letech máme důvod k oslavě - druhé morče, které se dožilo 5 let. Kdo chce, mrkněte na fotky z oslavy:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34716
  19.11.2019 12:02Zbyněk
  Ehrena: u tak starých zvířat je to docela logické. Osobně jsem nechal současně kastrovat tři holky - rok, tři roky a čtyři a půl. První trvala rekonvalescence den, druhé tři dny a třetí pět - u té jsem se bál, že už to nezvládne, ale zvládla, holčička moje:) ATB vodu na plicích nevyřeší a morče umře. Osobně bych při takové kvalité lékaře nasadil preventivně Furosemid, tím by se nemělo nic zkazit. Je li to vodou, do dvou dnů se chrčení zlepší.
  19.11.2019 12:47IjaSv
  Bart - Gratulujeme!
  Naši voříšci se dožívají báječného věku (9, 7,a 6,5). Jen ty dvě co se nadmuly odešli dříve (4 a 5 let)
  19.11.2019 13:44Bart
  IjaSv - tak to moc závidím... Nám se dožila nejdéle (5 let) první samička - ze zverimexu. Jediná úplně bezproblémová. A pak už to začalo... 2x úmrtí v narkóze, 1x jsme museli nechat uspat, jedno úmrtí do 12h od zjištění problému. U nás krizový věk 2 - 3 roky. Většinou zuby.
  19.11.2019 14:05Ehrena
  Zbyněk, Micka dostala tehdy Furon, bohužel to pokračovalo tím, že jí po něm odešly ledviny. Dýchání se sice trochu zlepšilo, ale bylo to houby platné. :(
  Oranžovka měl pouze dál atb.a do druhého dne po vyšetření v noci zemřel. :(
  Já jen, že v obou případech si diagnózou nebyli jistí ani po těch všech vyšetřeních, a to vet. Šíma je přes kočky myslím docela dobrý.
  - - - - -
  Bart, taky gratuluju oslavenci a ať je hodně zdravý a udělá u vás rekord v dlouhověkosti!
  U nás poslední dobou morčata umírají ve věku mezi 6 a 7 roky, což já beru jako osobní prohru, protože se nám snížil průměr dožití, dříve odcházeli v necelých 8, kromě případů s nějakou neřešitelnou nemocí (kterých jsme si užili taky dost). :(
  19.11.2019 14:53Bart
  Ehrena - díky za přání. Kdo by to před rokem řekl, že to bude náš druhý rekordman, když půl roku bojoval pořád s nějakými problémy.
  Máte asi ostatní nějaký štěstí na dlouhověký potvůrky. Ale myslím, že je to i tím, jak má člověk čím dál víc zkušeností. Kdybych věděla, co vím dnes, třeba by některý z těch minulých taky mohli žít déle.
  19.11.2019 16:21Zbyněk
  Bart: to jsou slaďouši:) Miluju ty jejich pusinky:)
  19.11.2019 19:11Jezzabell
  Bart: a pak že ti to s komixem nejde!;)) Nepotřebuješ ani natupírovat ofiny!
  Jsou krásní;).

  Dva dny bojuju se zarůstáním krusty na ráně v krku. Jak se to zatahne,, není v tom čeném fleku a srsti nic pořádného vidět. To je jak bojovka po tmě, a kam ten zobák Tenazimu jako vrazit?? A nevyšokovat ho chudáka??! Včera mě ze stesu pokousal, ale spíš sebeobrana, než útok, chudák Lancík! Dva dny mu řákám drž, nebo ti to na veterině vyčistěj se vším všudy! No možná by to bylo na hned a lepší. Nakonec jsem povolala kamaráda a ten ho přidrřel a bylo to hnedka;). Jak pístem do kremrole! Uff! Ale i tak je to bitva. Ale Lancík je tak hodnej, hned zobe z ruky, lísá se, je tak hodnej!
  Julesovi se plíce očividně lepší- dneska v noci prvně po třech týdnech jedl z jehly! Rozplývala jsem se nad ním jak nad miminkem;)! Pašák! Odmítl kaši z inzulínky, ale vrhl se na tvrdou zeleninu! Prvně, jak je marod, dá si sám max. nasekaný římský salát a na drobno okurku, to byl největší odvaz. Proto jsem tady hopsala radostí ráno, že nechal jen řapík(ten odvodňuje, tak se mu nedivím, má na to léky..). Ve čtvrtek jedu s obouma marodama na kontrolu, tak jsem zvědavá.
  19.11.2019 20:15Neeen
  Ahoj, hlásím, že morčina má již 326g, v sobotu to bylo 308g :)
  21.11.2019 18:10Tygrinka
  Neeen: Dokrmování evidentně funguje, ale neřeší problém, proč morče chrčí a nežere samo.
  21.11.2019 21:15Jezzabell
  Tygrinka: Jsme doma z veteriny a Julísek má plíce čisté;)! RTG má s porovnáním ze začátku krásně čisté, zítra končíme s atb, chvíli ještě probiotika, ale to je dobrý.
  Léky na srdíčko bere 2x denně už pořád. V lednu na kontrolu na sono. Tak mu to doufám(e s doktorem, ťukyťuk!!!) vydrží!;)
  Lancík má ještě ránu lehce nezhojenou, tak ještě týden atb a tenazim a za týden na kontrolu. Má pořád stejnou váhu jako minule, prý nepřibírá kvůli silným atb. Ale je pěkné, že si drží stejnou váhu. Protože ho 2x denně futruju kaší co se vejde, zeleninka, seno, granule, bylinky, všechno na co si vzpomene. Ale má děsný driáky, aby se ty bakterie vyhubily a nezbyly tam zase nějaké rezistentní!
  Taxíkář si dneska klepal na čelo pro mojí snahu a vstřícnost s chlupáčema. Spousta lidí pro morčata nehne ani prstem (vždyť víme, holt pes nebo kůň to není). A ještě taková péče! No skoro ho kleplo:))). U nás dneska totiž pršelo a se dvěma přepravkama to je HC!
  23.11.2019 11:01Tygrinka
  Jezzabell: Tak snad si i ty oddychneš a odpočineš si od těch stresů. U nás v práci si taky asi klepou na čelo, když tam nejsem. Ale co, myšák cítí bolest jako třeba ten pes a když už jsou i myší veterináři, byla by osobní ostuda se slušně nepostarat i to myšáka s váhou cca kilo... nebo malou kapybarou, které chováš ty :o) Už dvakrát jsem měla myšáka v práci kvůli dokrmování a následné cestě na veterinu hned z práce. A jak se zajímali a byli rádi, když myšák s chutí dlabal ze stříkačky :o)) Najednou viděli, že i to morče umí dát najevo, že mu je trochu líp... No, ale s některými to nehne ani tak... Škoda.
  - - - - -
  Oprava: .... se slušně nepostarat i o toho myšáka.... Vypadla mi písmenka...
  24.11.2019 21:55Jezzabell
  Tygrinka: Valeš říkal, že se to nejspíš bude Lancemu vracet, že když už je jednou kost takhle "načatá", tak to jen tak nepřejde. Že s tím má bohužel takové zkušenosti. Kost by se musela vysekat, což v tomhle případu není dost dobře technicky možné. Ne z hlediska proveditelnosti, jako spíše čelisti.
  Tolik Lancíkovi přeju, aby se už zahojil a vedl normální spokojený život! Ťukyťuk!!!
  Jules tady dneska celý den běhal a tůtal si u toho spokojeností;). Vrátilo se mu relativně zdraví, teda srdíčko udržujeme léky dál, ale ty plíce jsou zase v pořádku a tak vizitýroval v každé místnosti i na chodbě, brázdil obývák jak námořník oceán:)! Dokonce přiběhl do kuchyně na zavolání, tak dostal cherry rajče za odměnu:).
  - - - - -
  Na Lancíkovi obdivuju (a Valeš se taky divil, když se mě na to přímo ptal), že se mně nebojí. Že netrucuje, nezdrhá. Lísá se ke mně, je mazlivější a zvídavý, když jdu kolem, tak panáčkuje a zvědavě natahuje krk. Zvykl si na odměny, aby nebyl tak ve stresu. Moc ho za tu statečnost obdivuju;).
  26.11.2019 16:50Jezzabell
  Tygrinka: Včera jsem si na tebe vzpoměla- byla u mně známá, co tu dlouho nebyla a říká, "ty máš zakrslého králíka??" CO? Kde? A ukazuje na Vall-íka!:))) Tak jí říkám, nene, to je u nás ehm morče;)! No skoro se zhádala, že jí kecám! (jako že má králík jinak uši jí asi nedošlo..holt vědkyně!)
  26.11.2019 19:37Kristián Kašpar
  Ahoj jsem morčátko
  28.11.2019 15:52Jezzabell
  Teda mi máme takovou smůlu! Už včera se mi Lancík nějak nezdál..Dnes jsme byli na kontrole, 30g dole:(. Krk se hojí hezky, ale přerůstají mu vlevo dole zuby!!! A protože je pořád na atb a jeho zdraví je jak na houpačce, doktor se zdráhal ho uspat do narkozy, takže "za provozu"..Radši jsem si na férovku odskočila ven a půjčila ho sestře, protože řval..
  Dostal léky na bolest, trápení to zas nebylo, bylo to prostě třeba. Takže za týden zase na kontrolu, atb, dokrmovat..DOPRČIC! A to se ještě modlím, aby se mu do vánoc ten absces nevrátil!
  28.11.2019 17:33Zbyněk
  Jezzabell: nech si od Valeše napsat zprávu, pokud by se něco pokakalo o Vánocích, aby na pohotovostech věděli, co se děje. A doufejme, že se nic dít nebude. Není mi jasné, jak může shodit váhu, když se cpe, jak prokopnutý a jak mu u toho můžou přerůst zuby.
  28.11.2019 19:16Jezzabell
  Zbyněk: o zprávu jsem si právě řekla, souhlasil, je tam teda i mezi svátky (uf), ale jsou i nekryté dny. Domluvili jsme se, aby pro případ nouze, měl správné léky a věděli, co s ním.
  Taky doufám, že to nebude potřeba, ale už se fakt kryju dopředu. Dnes i doktor říkal, že všechna zvířata mu příjdou víc podrážděná, jako by vnímali stres lidí z blížících se Vánoc..
  No on mu to Zedík z velké části žral, a na něj moc nezbylo. Už včera mi právě přišel divnej. Už to na něm poznám, že něco není v pořádku.
  Ale Meloxidyl zabral, protože tady trdlej se Zedíkem, že jim je obývák malej;).
  29.11.2019 21:46Market248
  Je tu někdo z okolí Police nad Metují nebo Náchoda? Máme cca 3 měsíční samičku a tak v březnu bychom jí nechali rádi připustit, samička je crested.