od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2019
 • Zobrazuji 337 zaznamu.
 • 1.4.2019 12:38Kleopatra
  Dobrý den, nechali by jste operovat morčátko samce, kterému je 4,5 roku na kámen v močových cestách? Má jej pravděpodobně v močovodu mezi ledvinou a močovým měchýřem. Má s tím někdo zkušenost? Jakou má šanci operaci přežít? Děkuji
  1.4.2019 13:23Jezzabell
  Kleopatra: Ano, můžeš mu tím pravděpodobně zachránit život. Pokud se to tedy nebude opakovat- to zavápnění. Ale dokud to nezkusíš, nevíš. A chce to opravdu dobrého doktora se specializací na hlodavce- jde totiž taky o důslednou léčbu po operaci. Aby se to neopakovalo znovu (léky to vždy nezarazí, pokud nejsou další prodispozice, ale výrazně můžou také přispět k uzdravení!).
  Jde i o to, jak je šutr velký, v jakém stavu je morčátko doteď zdravotně, jako třeba k čemu je náchylnější a tak.. Ale pokud dobrý doktor doporučil operaci, neváhej a doporučuji nasadit léky proti následnému vápnění. Vynech vločky- je v nich spousta vápníku a taky zeleninu s vápníkem, ale to asi víš. Držím palce;) Pak dej vědět, jak jste na tom;)!
  1.4.2019 13:38Kleopatra
  Jezzabell: žijeme v Polsku, v našem městě je doporučovaná lékařka na hlodavce. Dnes k ní jedeme na kontrolu. Do středy byl v pohodě, krom toho, že začal čůrat krev!! Na rentgenu se ukázalo, že má 2 kamínky. Jeden v močové měchýři, druhý v močovodu. Ten tam dělá paseku. Dala nám zatím jen antibiotika a probiotika a od té doby se morčík chová divně. Předpokládám, že mi dnes doporučí operaci. Jen se tak dopředu připravuji na to, jak zareagovat. Obávám se, že to špatně dopadne tak jak tak :-(
  1.4.2019 13:50Nonyna
  Kleopatra: Držím palce, ať vám to dobře dopadne! Dej vědět.
  1.4.2019 14:01Jezzabell
  Kleopatra: Jinak takhle močový kámen vypadá: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mocokamen
  A pro morčátko je to vždycky strašně bolestivé, ty ostré bodce se zařezávají při stahu tkání dovnitř a morčátko naříká, je to hodně ošklivé a bolestivé, tak neváhej!
  1.4.2019 14:42Ehrena
  Jezzabell, on nemusí vždy vypadat takhle, myslím tvar a hlavně povrch, složení samozřejmě taky může být různé. My měli u morčat několikrát kámen, u samců byl vždy v močovém měchýři, u samiček častěji v močové trubici, prý díky tomu, že ji mají širší a má větší možnost jí projít. A jen jednou byl velký jako hrášek a kulatý, ale povrch měl úplně hladký. Ty ostatní, které jsem teda měla možnost vidět, byly takové maličké patvary, a tmavé, zřejmě jiné složení než ten první kulatý.
  Diety jsme nikdy neřešili, mívali jsme to většinou u starých zvířat, která většinou po roce až dvou odešla věkem, problém s kamenem se jim nikdy neopakoval. S výjimkou teď Locinky před rokem, té byly v době operace necelé tři roky, ale na Erice nám žádnou dietu neporadili, jen že by měla hodně pít, což ona právě vůbec nedělá. Občas jí dávám ze stříkačky, ale moc mi to nechce.
  Kleopatra, jediná možnost je zkusit to, a co nejrychleji, zablokovaný kámen znemožňuje odchod moči a ničí zároveň tím i ledvinu. Naše morčata byla operována na tohle v šesti a sedmi letech, a přežila to celkem v pohodě, kromě jednoho samečka, který nám bohužel do měsíce odešel na pooperační komplikace.
  1.4.2019 15:06Zbyněk
  Tak jsem dneska ráno přišel o Adélku, díky Hůrce. Co dodat:/ https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Adelka_rozlouceni
  1.4.2019 15:21Kleopatra
  Ehrena: děkuji za konzultaci. To je dobré povzbuzení, že jste operovali morčata v šesti a sedmi letech a jak dlouho vám ještě žila, nebo žijí?
  1.4.2019 15:31Ehrena
  Zbyněk, to je mi moc líto.
  U jejího alba jsem si zabrečela taky, je tak podobná naší Locince, a i skoro stejný věk.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34207 Locinka
  Teď nevím, jestli po tomhle budu mít odvahu vyzkoušet tu Hůrku. :(
  - - - - -
  Kleopatra, to bylo už před několika lety, ta už nežijí, ale většina z nich odešla v 7 až 8 letech, víc se nám zatím morčata nikdy nedožila, prostě umřela stářím.
  Tuhle operaci mi nezvládl jen ten jediný sameček, o kterém už jsem psala.
  - - - - -
  Jinak si myslím, že i ten rok života, o který jim prodloužila operace život, za to stojí.
  1.4.2019 15:41Jezzabell
  Kleopatra, Ehrena: Byl to obrázek k tomu, že je to hlavně velmi bolestivá záležitost, co je třeba řešit co nejdřív. Nemám osobní fotky víc kamenů. Tenhle mi zbyl po Wolfíkovi, už jsem ho s ním nestihla pohřbít..A vím od MVDr. Valeše, že se mnou tam chodili další tři morčíci ve starším věku- až kolemtoho, co uvádí i Ehrena. Všichni přežili, až na našeho, kterému byl jen rok a půl:( Takže smysl to fakt má! A ušetří to morčátku bolesti! Držte se
  - - - - -
  Add Adélka: odešla za Wolfíčkem a Justýnkou..Cvakají mi zuby z toho, co se stalo a obrečela jsem jí taky..Bráška Jules dnes vysedává v domečku, eMík zase zpívá..
  1.4.2019 18:29Bauli
  Zbyněk
  Adélky je mi moc líto ,držte se...Teď už ji nic netrápí..
  Mohu se zeptat ,co se vlastně stalo při tom odběru moči Na Hůrce?
  Měla jsem také morčátka sa kterými jsem prožívala různé zdravotní ,,karamboly,, oběhala specializované vety- včetně Hůrky,ale VŽDY jsem nakonec zůstala u Mvdr Valeše,nedám naněj dopustit!!
  Na Hůrce jsem tak nějak měla vždy pocit,že na začátku péče super,a přim dalších kontrolách už to nabylo ono...Nebudu konkretizovat,nechci nikoho pomlouvat. Třeba to je jen má zkušenost.

  Přeji všem morčatářům jen a jen zdravá a krásná morčátka!!!!!
  - - - - -
  oprava nebylo ono...
  1.4.2019 18:52Jezzabell
  Bauli: na Hůrce jsem nikdy nebyla, ale vyzkoušela jsem už víc veterin a taky nenechám dopustit na Valeše! Do posledních chvil bojoval s námi, nikdy neodmítl konzultaci po telefonu a čas si vždycky našel. A člověk měl pocit, že v tom není samo morčátko, ale i on..Pokaždé bojoval a když se stalo, že to nešlo, tak to řekl a vysvětlil. Moc našim klukům pomohl, s těmi, kteří už nejsou a nešlo to, se snažil jak to v jeho silách bylo.
  Jules je tam za to zkousal:)) Tomu se Valeš smál, potože prý to ještě nezažil:). (Neměli nechat Julíska čekat celý den v přepravce do odpoledne-nelíbilo se mu to, byl vystreslej;) ).
  Jsem vděčná za zdraví naší smečky hlavně jemu.
  - - - - -
  Taky je to poznat na ordinačních hodinách. Nejen lidi s hlodavcema všeho druhu čekají i hodinu a půl než začne a má dlouho dopředu plno.
  Má hezký vztah ke každému zvířeti:) To je hezké a jde to z něj, zájem i ohled.
  1.4.2019 19:10Bauli
  Jezzabel
  naprostý souhlas!!!! více takových lékařů!!
  - - - - -
  Vždy ochoten konzultovat po telefonu,přijmout pacienta mimo objednání....Prostě přístup jak má být!!
  1.4.2019 19:37BB
  ten dr. Valeš, to je H-VET ? To neznám.... zase je člověk o něco moudřejší......
  1.4.2019 19:39Jezzabell
  BB: ano, H-VET
  1.4.2019 20:40Kleopatra
  Tak to s naším morčátkem nedopadne dobře. Operovat ho nebudou, protože má špatné výsledky krve, prý zánět ledvin. Samy kameny nevyjdou. Nabídli mi jedině eutanazii. Ještě jsem ho dovezla domů, nedokázala jsem to udělat hned. Mám ho krmit co 2 hodiny a dávat probiotika, jinak nic. Ale to ho nevyléčí. :-( prostě ho mám dovézt, až se rozhodnu. Je to strašné :-(
  1.4.2019 20:47Jezzabell
  Kleopatra: Bála jsem se toho:( Nám takhle selhaly ledviny z léků na bolest a po třetí operaci bylo zavápnění a bolesti tak masivní, že nešlo nic dělat:( Přitom do poslední chvíle jedl, věděl, že bojuje a strašně se bál, když jsem ho vždy vezla, že tam zůstane..Tušil to..Před 14dny to byl rok, dnes odešla jeho maminka..). Cítím s tebou! Ale jestli trpí bolestmi, já vím..ale je to vysvobození:(..
  1.4.2019 20:55Ehrena
  Kleopatra, to je mi moc líto. Přesně vím, jak ti je, zažila jsem to už mockrát u nevyléčitelně nemocných morčátek, i u své kočičky s rakovinou a nemocnými ledvinami.
  To je to nejtěžší rozhodnutí. :(
  1.4.2019 20:55BB
  Kleo: opravdu nic nejde udělat? Ani inhalačku by nezvládl? Prostě, buď anebo...??To je hrozné, i když neznám tebe ani morčíka, chce se mi brečet..........cítím s tebou....
  1.4.2019 20:58Zbyněk
  Kleopatra - zánět ledvin má ze špatného vylučování moče? Ale žere, ne? Pokud žere a nekvíká bolestí tak ho nech naživu, tedy pokud netrpí. Jestli tam sseženeš Rowatinex, dávej ráno a večer kapku - kapku vody, Rowatinexu, trochu medu a šuo do tlamičky. Antibiotika nenabízí? Rowatinex umí ledvinový kámen rozpustit a Adélce také moc pomáhal.

  Ehrena : Adélku jsem si piplal rok a půl, samé záněty močáku a kameny, tři operace a když to konečně začalo vypadat k světu, tak mi jí zabije blbou katetrizací, to byl tak šílený výkřik, že bych jí opravdu nafackoval. Chudák malá.

  Bauli: zřejmě jí při katetrizaci nešla dobře kanyla dovnitř, tak použila násilí a něco poškodila. BTW u Valeše jsem byll s Adélkou v sobotu, protota na Hůrce neberou neobjednané, tečka. Přestože to byla jejich vina. Valeš jí prohmatal, prý jí nic není, maximálně páteř a šli jsme. Prostě opravdu prima víkend.
  1.4.2019 21:02BB
  Dnes takové samé špatné zprávy.....
  - - - - -
  Zbyněk: já bych je za to snad zažalovala. To je neomluvitelné!!!!!!! Já už tam asi nikdy nepůjdu!!!!!
  Asi bych se neudržela být tam !!!!
  1.4.2019 21:59Bauli
  Zbyněk-Ano!!Na Hůrce neberou neobjednané...ani jejich rozléčené pacienty-pokud nejsou objednaní,mají smůlu,přesně to se stalo nám,byl problém -ale ni konzultace po telefonu nebyla možná- paní doktorka má jiného pacienta .Nemůže.Konzultujte se sestřičkou...
  Ať už byla vina za Adélčin stav jejich či nikoli- jednoznačně je jejich přístup k pacientům které mají v péči - alespoň dle mého názoru- minimálně nedostačující,když si musíte hledat jiného veterináře.
  Ale když ani Valeš nic nenašel,tak byl možná problém opravdu někde jinde a ani Hůrka by to nevyřešila.
  - - - - -
  A před katetrizací byla Adélka v pohodě-žádné problémy neměla??
  - - - - -
  Tedy mimo těch které předcházely?
  1.4.2019 22:15Veronika5
  Zbyněk: Ach jo :(.
  1.4.2019 22:52Bart
  veteriny: zaplať Pán Bůh, že jsem našla v Mladé Boleslavi před 11lety takovou veterinu, kde se specializují i na malá zvířátka! Střídají se 4 doktoři a 2 z nich jsou vyloženě specializovaní na drobné hlodavce, z toho jedna i přímo na zuby. Nevím jinak, kam bych tady chodila... Jsme už skoro rok v péči pí. doktorky, která se o naše morčátko stále zajímá, i když máme pauzu a všechno je v pořádku, máme jí občas informovat o jeho stavu, případně ráno se začátkem pracovní doby můžeme zavolat a něco konzultovat. Přístup je naprosto super a je vidět, že morčátkům velice rozumí. Pokud máme akutní problém, prostě nás někam vecpe mezi objednané, i když má vždycky úplně narváno. Ale hold musí mít zrovna službu, což má pouze 3x týdně. Nedej Bože, aby skončila!!! Taky jsem si tady pěkně pobrečela při čtení posledních zpráv....
  2.4.2019 00:22Kleopatra
  Zbyněk: těžko říci z čeho, asi ano. Nebo prý mohl mít napřed zánět močových cest a z toho se mu udělal kámen. Do včera byl naprosto normální, žral, skákal na domek, běhal po pokoji, ale dnes moc nežere, ani nepije. Ale ani bolestně nekvíká. Rowatinex -koukám-je i v Polsku. Zítra ráno ho koupím. Je reálné, aby se kamínky rozpustily? Zatím s uspáním počkám, uvidím až se začne trápit, tak s ním zajedu. Dostal Nefro-herb. To je mix bylinek na podporu ledvin. Do včera mu to strašně chutnalo, nechtěl pustit stříkačku, dnes už to vůbec nechce, odmítá, pere se se mnou. Jedinou radost jsem mu udělala čerstvou trávou ze zahrádky.
  - - - - -
  Jinak všem tu děkuji za podporu, nezdá se mi že trpí, spíš tak nárazově. Ale nekníká. Fakt je, že málo žere, ale krmit se odmítá. Nevím jak na něj. Uhýbá hlavou, přetáčí se. Potřebovala bych ještě jednu ruku :-( Jedna držet hlavu, druhá tělo, třetí stříkačku.
  2.4.2019 08:25Molik
  Zbyněk: to mě moc mrzí , u alba jsem si taky pobrecela 😢
  2.4.2019 09:48Zbyněk
  Kleopatra: pokud žere trávu a nebere RC, je to ještě nadějné, ale spíš mu už přestává fungovat polykací reflex, to prostě morče před smrtí mívá:( Když se to stane, máš tři možnosti - nechat to být a pokud netrpí a blíží se smrt, ponechat morčátko v klidu umřít. Tak jsem to měl já s Adélkou, šlo to rychle, reflex zmizel, i čistá voda stříkačkou jí tekla z pusinky ven. Neděle večeř, přemýšlel jsem, že sjedu do Prahy alespoň na infuzi, aby nebyla dehydrovaná, ale šlo to rychle, těžce dýchala a po všech jejích zkušenostech s lékaři jsem se rozhodl jí nechat v klidu a pohodě umřít doma bez dalšího převážení a stresu. Už toho měla chudák za poslední rok a půl plné zuby. Myslím, že jsem udělal dobře. Jestliže ti morčík už nejí nic, stejně se mu zastaví zažívání, asi bych uspání zvážil, pokud jinak nemá symptomy blížící se smrti. Rowatinex dokáže ledvinový kamínek rozpustit, ale obávám se, že už nemáš dostatek času. Zkus se na to dívat pohledem zvířátka, aby se netrápilo. většinou je tady držíme kvůli sobě.

  Veronika, Bauli, BB, Molik: děkuji. No, ve tři ráno mi Adélka umřela a ještě jsem měl pracovní víkend, byl jsem vystresovaný a unavený, ale Lietavcové jsem ráno napsal naštvaný mail, na který očekávaně odpověď nedorazila. Požádám tedy o schůzku a konzultaci, odmítne li, budu chtít mluvit s majitelem kliniky. A minimálně chci vrátit 2500 za poslední zpackaný zákrok! Přijde mi to jako minimální slušnost. Co se stalo - v pátek byla Adélka naprosto čilé, vitální a spokojené morče, dožadovala se svých semínek a bylinek a pobíhala s ostatními. Na Hůrce při katetrizaci zavřískla hlasitě bolestí, Liteavcová mi přiznala, že to bylo při tom a ne při vyříznutí ucpané žlázky. Domů jsem přivezl naježenou kuličku v bolestech, jejíž stav se neustále zhoršoval. Subjektivně doktorka spěchala a smrtelně mi jí poranila. Žalovat není co, nenechal jsem dělat pitvu a včera jsem nešťastnou holčinu odvezl na zahrádku, ať už má klid, ale od Hůrky chci minimálně omluvu. Jinak na podzim šla kvůli Adélce Dr. Mináriková do práce v sobotu a operovala kámen, pokud je tam Sekyrová, ochotně mi morče vezme v neděli, pomůže, vysvětlí. Je to o lidech. Lietavcová je určitě odborně zdatná, ale k čemu to je, že?
  2.4.2019 10:05Kleopatra
  Zbyněk: On se právě natahuje, trávu chce. Pokukuje. I na domek vyskočil. Nevypadá smrtelně nemocný. Rozhodně bolestně nekvíká. Tak to zkusím s trávou, to je teď jediné, co ho zajímá. Zkusím koupit fenykl a červenou řepu, něco co má víc vitamínů. A teď se pustil do okurky....tak naděje umírá poslední.
  2.4.2019 10:19Bauli
  Zbyněk - je mi to opravdu moc líto,mohla tady ještě být.Nedivím se ,že to chcete řešit Držte se.Jsem zvědavá jak se k tomu na veterině postaví.Pokud se týká Hůrky,tak s Dr Minárikovou a Sekyrovou jsem se nesetkala byli jsme pacienty Mvdr Lietavcové.
  2.4.2019 10:47Zbyněk
  Kleopatra: tak pokud trávu opravdu baští, dával bych po kilech, občas pampelišky. Řepu ne, ta kameny podporuje. Zkuste Rowatinex hned, ty bylinky také. Mě se ještě osvědčila: https://www.smer-zdravi.cz/eshop-ba-zheng-pian-116.html?slova=102 ale to tam těžko seženete.

  Bauli: neodpověděli a narůstá mi vztek. Takže varianta b) žádost o schůzku a pokud nee, majitel. Samozřejmě v ruce nic nemám.
  2.4.2019 10:55Ehrena
  Zbyněk, Kleopatra, ono je to u každého morčete jiné. Některá morčata prostě přikrmování odmítají, i když nejde o ztrátu polykacího reflexu, a je hrozně těžké je nakrmit. Jak píše Kleopatra, člověk by na to potřeboval několik rukou, ne jen dvě.
  Náš první morčík s močovým kamenem, Matýsek, ho mě už ve svých 5 měsících, a ten měl právě ten největší kámen (ze všech ostatních u nás, co měli proti němu maličký kamínek neurčitého tvaru), on mě kulatý a velký jako hrášek, a umístěný přesně v ústí močového měchýře do močové trubice, takže mu moč procházela jen velice obtížně. Byli jsme zrovna na chalupě v Jizerkách a doktoři to tam zprvu otypli na zánět močáku. Takže ho chudáka tři týdny léčili neúspěšně atb. na zánět moč. měchýře a pak teprve na moji žádost udělali rtg. a objevili, k jejich velikému překvapení, na takové mládě ještě tak veliký kámen. Matýsek taky nesnášel přikrmování od samého začátku a bylo šíleně těžké do něj něco proti jeho vůli nacpat, naštěstí aspoň v té době byla tráva, a aspoň trochu ji jedl, ale za ty tři týdny šíleně zhubl a při snaze o čurání pískal, hrozně, bývala jsem s ním vzhůru i v noci, a nevěděla, jak mu pomoci. Na závěr, než mu diagnostikovali ten kámen, si dokonce vytlačil konečník, naštěstí se to vetovi povedlo opatrně zasunout zpět. Nicméně jablonečtí veterináři to operovat nechtěli, dokonce mi radili nechat ho uspat, že už je v takovém stavu, že operaci asi stejně nezvládne, a oni že tam operace morčat neprovádějí, či lépe řečeno nemají v tom praxi. Hlavně říkali, že určitě musí mít nějaký genetický problém, když v tak nízkém věku má takový kámen, a že se to bude opakovat. Když jsem kvůli tomu volala chovatelce o radu, taky říkala, že co slyšela o močových kamenech, rádo se to opakuje, a když je ve stavu, v jakém byl, že operaci pravděpodobně nezvládne. Jediný syn mne přemluvil, abychom odjeli do Prahy a zkusili to, a udělali jsme dobře. Matýsek hned po operaci baštil jak o život a za dva týdny vše dohnal a vypadal pěkně jak předtím, než začal marodit. Po zbytek jeho krátkého života se problémy neopakovaly a byl až do konce zdravý a v pohodě, bohužel zemřel cca za půl roku od operace i se svým parťákem - pravděpodobně na otravu z pražské trávy.
  Dost smutný konec na to, co jsme se s ním natrápili. Ach jo!
  - - - - -
  Ještě jsem chtěla podotknout, že našim morčatům při těch kamenech nikdy krev nebrali a netestovali, takže by bylo klidně možné, že by zánět ledvin mohla mít taky, hlavně Matýsek, u kterého jsme tak zbytečně dlouho léčili ten údajný zánět moč. měchýře.
  Ona se běžně krev před operací odebírá? Já to nezažila ani jednou, a ani jednou ten odběr, co dělali Adélce od Zbyňka. Když chtěli vyšetřit moč, musela jsem ji přinést (doma nabrat sama).
  - - - - -
  Myslím samozřejmě u morčat.
  2.4.2019 11:11Bauli
  Ehrena ,Zbyněk- Tak mě také napadá,jek píše Ehrena,proč vlastně dělala Adélce katetrizaci,k odběru moči stačí dobře ztlačit moč. měchýř a morčík se počůrá sám,zažila jsem to u veta vícekrát takovýto ,,odběr,,
  2.4.2019 11:49Molik
  Zbyněk: držím palce a snad se k tomu alespon klinika postaví čelem. Život ji to nevrátí, ale alespon od dr. Lietavcove by mela prijit omluva, musi si byt vědoma, co udelala...
  2.4.2019 12:00IjaSv
  Zbyněk - Adélky je mi moc líto, krásná holčička.
  2.4.2019 12:08Kytička
  Ach jo, to jsou hrozně smutné zprávy, co tady tyhle dny čtu.
  Zbyňku, hodně síly přeji, chudák Adélka, je mi to líto.
  Kleopatro, tobě ať je morčátko v pořádku, podle toho co píšeš, ještě to není ztraceno, když baští a poskakuje. Ten lék třeba pomůže.
  Ehreno, jsem moc ráda za tvé příspěvky, máš letité zkušenosti.
  A všem přeji krásné jaro, plno dobré travičky a zdraví pro morčátka i pro jejich páníčky.
  2.4.2019 12:09IjaSv
  Tak jsme dnes opět po kontrole s Emičkou a jejím dekubitem na pacině. Ještě jsem to ukecala na 14 dnů s phytiolem a hypermanganem. Ale pak nás celková atb neminou. Není již čím pokračovat. Dekubit má na bříšku packy. Má tam stále jakoby kapsu nebo kráter který se nechce uzavírat, ale zdá se mi to s phytiolem krapet lepší. Rozhodně tam už není žádná nekrotická tkáň a pokud, tak pouze tenoučký okraj kráteru který vždy před mazáním odstraním. Teď se nám zase povedl týden bez průjmu - huráá - to též přispívá k lepšímu stavu packy, i když klec vybírám několikrát denně. Tak nám držte palce.
  2.4.2019 12:26Kytička
  IjSv, držíme palce a ťapičky. Musí ji to bolet, chuďátko. My jsme v nemocnici na lidi používali krém Menalind, ten pomáhal nejlépe na dekubity. To by si morčátko ale asi olízalo...
  2.4.2019 12:41Kájka
  Kytička: My kdysi ve špitále mívali jako osvědčenou hojivou mast "rybilku" (takovou míchanou v lékárně) na kdeco, i hojení okrajů rozpadlých, macerovaných ran). Menalind je také dobrý, dělá ochranný filtr.
  - - - - -
  Kleopatra, Ilja: Přeju, ať je brzy lépe, ať se morčátka uzdraví! :-)
  2.4.2019 12:45Zbyněk
  Ehrena: tak základ je dostat jídlo za zoubky. Morče se může prát (některým RC prostě nechutná), ale pokud mu tam něco natlačím a ono nepolkne, zůstane mu to v pusince a vytéká ven, tak pak je to bohužel jasné. Jinak člověk morče přepere docela dobře, už na to mám hmaty:) Adélka v sobotu ještě stříkačku táhla moc pěkně, v neděli dopoledne už to byl boj a po obědě to vzdala, ani vodu ne.
  Kameny nejsou ok a vracejí se, také jsme operovali po dvou měsících další, ale pak jsem chodil včas na výplachy, každou chvíli na RTG, nasadil Rowatinex a hle, už to pak byla jenom občasní tvorba kalu.

  Bauli: podstatou úspěšné kultivace je sterilní odběr. To prostým vyčůráním přes potřísněný zadeček nelze. U psů a koček to jde ablací - vpichem přes bříško, jenomže morče se při podání narkózy okamžitě počůrá, tedy ablace nejde.

  IjaSv, Kytička: děkuji!

  Molik: omluva a případné vrácení 2600 za zpackaný zákrok by mě potěšily. Ale ok, nemají se k tomu, zaútočím. V ruce nic nemám, samozřejmě je to jenom tvrzení, ale dle jejich reakce se pak rozhodnu proi případný bojkot kliniky. I když odborně jsou skvělí.

  IjaSv: opravdu se pacička nedá zavázat? Framykoiun by to hodně pořešil, ale i maličké množství v trávicím traktu morče zabije.
  2.4.2019 13:21Veronika5
  Tak jsem dnes udělala zajímavou zkušenost se senem. Ve zveráku u nás měli poměrně pěkné Johny Hay velké pytle, vzala jsem hned jeden 5 kg, víc jsem nepobrala, měla jsem batoh, nákup a dítě. Cca za dvě hodiny jsme šli okolo ještě jednou, chtěla jsem vzít další pytel a ejhle - už tam nebylo nic. My jsme evidentně dorazili ráno hned po přebírce zboží, ještě to tam ani neměli pořádně vybalené, 5 kg pytle tam byly tři. No a během dvou hodin v úterý dopoledne ty druhé dva spolehlivě zmizely. Grrrr.....
  2.4.2019 13:23BB
  Zbyněk: jdi do toho! Musí ,,zaplatit,, za to co udělali. A to nemyslím finančně, ale pověstí. Když nevyvodí důsledek jedna osoba - bude ,,platit,, celá klinika. Tohle prostě nejde nijak omluvit, je to chyba, která se za nimi už povleče..... Vždy jsem je všude doporučovala a chválila, a už nebudu. Nikdy. Naopak. A čím víc lidí to bude vědět, tím líp. I když se to netýká mně osobně, zasáhlo mně to. Obdivuji tě, jak statečně to neseš, a máš sílu proti tomu jít... Nevím, jak bych tohle zvládla já..všechno hrozně prožívám....je mi strašně smutno, za Adélku...
  2.4.2019 13:27Bauli
  Zbyněk- děkuji za vysvětlení.
  - - - - -
  ...souhlasím s BB....Hlavně i proto,že vás v sobotu odmítli přijmout ,byť jste měli problém po zákroku U NICH!!
  2.4.2019 13:31Molik
  Zbyněk: za zkoušku to stojí, nic horsiho se stát bohužel nemůže a třeba to vyjde ;-)

  Ptala jsem se před pár dny, asi se to ztratilo v textu. Můžou morčíci i jinou mátu než klasickou peprnou? Mám doma citrónovou a grepovou, máte zkušenost? Děkuji :-)
  - - - - -
  To odmítnutí v sobotu je vyloženě vrchol, když se ji tak pritizilo po jejich léčbě, zákroku, tohle mi vůbec hlava nebere, jak si to můžou dovolit
  2.4.2019 13:43Veronika5
  Zbyněk: No já zrovna přemýšlela, jestli nevzít Koblížka k Lietavcové ještě jednou, byli jsme tam protože mu pořádně nesloužily zadní nohy, a udělala na mě velký dojem. Věřím, že každý se sekne, určitě to neudělala schválně, ale je to jak říkáš - měla by se minimálně omluvit, a samozřejmě kdyby mě při takovém scénáři pak odmítli vzít zvíře na kontrolu, byla bych přímo zuřivá.
  Tím, že se Koblížkovi neděje nic akutního, asi bude lepší to nechat, třeba si příroda pomůže sama, bude teď tráva se živinami, které přes zimu mohly chybět...
  - - - - -
  Jo, jsem zapomněla napsat, že Koblížek pořád ještě trochu divně používá zadní nohy, ale není to už takové jako předtím.
  2.4.2019 13:49Kytička
  Molik, já k té mátě můžu říct jen to, že mně nechtějí jíst ani tu normální :-)
  2.4.2019 14:08Ehrena
  Zbyněk, já vím, ztrátu polykacího reflexu bohužel dobře znám, to už morče nenakrmíš, kdyby ses na hlavu postavil.
  Ještě k tomu odběru moči - co z ní Adélce vlastně zkoumali?
  Nám ohledně odběru vždy řekli, že to samozřejmě není sterilní, když jim to tam nesu nabrané do injekční stříkačky z domova, kde to praktikuju tak, že se mi morče vyčurá do vymyté umělohmotné misky a já to z toho naberu do čisté stříkačky a odnesu jim, ale že na určení zánětu moč. měchýře nebo případné zjištění struvitů (kamínků) nebo písku v moči to stačí. Někdy to nabírali přímo ze stolu, když se jim povedlo na veterině, že se morče při stimulaci bříška vyčuralo.
  Přesně stejný přístup měl i náš kočičí veterinář ohledně vyšetření moči Macíka, když míval ty děsné problémy s opakovanými záněty močáku. Nijak ho kvůli tou nemordoval, aby mu udělal nutně sterilní odběr, říkal, že stačí takhle stejně, jako jsem to dělala s morčaty.
  Po tom, co se u vás stalo, se budu sakra bát, aby někde nebyli důkladní a nechtěli dělat absolutně sterilní odběr, kde to není vyloženě nutné.
  - - - - -
  Molík, mně taky nechtějí mátu vůbec, mám jen tu normální a nechce nikdo z naší morčecí party.
  Mám ještě meduňku, tu taky nechtějí, trochu by si vzali bazalky, ale té mívám málo i pro nás, kdykoliv ji koupím, za chvíli mi zajde, vůbec se mi její pěstování nedaří.
  A samozřejmě milujou petrželku - z pěstovaných bylinek.
  2.4.2019 14:18Molik
  Ehrena: s bazalkou mam stejny problem, koupim v květináči, mám ji max dva tydny a zvadne :-(

  Ale tak ono by mezi tou mátou asi neměl byt rozdil ne? 🤔
  2.4.2019 14:22Zbyněk
  Ehrena: před měsícem dobrala Boflox se Sumetrolimem a zase začala kňourat, nový zánět. Chtěli určit, jestli tam není něco, co je vůči zmíněným atb rezistentní. U kultivace je sterilita základ, může se tam klidně vnést E.coli z konečníku a pak se morče bude zbytečně ničit silnými atb.

  Veronika5: ale ano, ona dobrá je, nicméně tohle byla její chyba. Odmítla mě sestra, Lietavcová v sobotu nebyla. Nicméně ano, rozzuřilo mě to. Bylo mi telefonicky řečeno, že oni chyby nedělají.
  Jj, seno mizí, je to bída

  BB: no jsem z toho v depresi, Adélka byla návyková. Plus piplal jsem jí rok a půl a ona to zničí v minutě? To fakt zamrzelo.
  2.4.2019 14:47IjaSv
  Kyticka - ono ji to potvoru neboli, beha normalne. Bere jeste Meloxoral na zanet a bolest. Je vesela.

  Zbynek - nejdelsi vydrz byla u botky vyrobene na veterine cca 5 min. Vse ostatni je dole do minuty( ma to na predni, takze na dosah).
  2.4.2019 18:13Kleopatra
  Přátelé, tak rozhodně žádný ztracený polykací reflex, trávou se láduje a římským salátem. Rozhodně žádné umírání. Zkusím je přesvědčit na tu operaci.
  2.4.2019 18:34BB
  Zbyněk: tak to je ale opravdu nehoráznost, odbýt svého klienta slovy, že ,,oni chyby nedělají,,. Je vidět, že jsou si příliš jistí tím, že mají pacientů dost, a jak vidno, přestávají si toho vážit.... Tohle by měl někdo dát na FC, aby se o tom dozvědělo víc lidí.... Že tuto chybu udělala zkušená lékařka s dlouholetou praxí, je o to víc alarmující a závažnější, než kdyby se to stalo nějaké začínající. Protože komu tedy můžete pak věřit, když ne zkušené doktorce? Vy spoléháte, že pomůže, a ona - zabije. Z toho by měli její nadřízení vyvodit důseldky, vše důkladně prošetřit a především komunikovat vstřícně a s pochopením s klintem-tedy s Tebou. Pokud se k tomu staví takhle - je to bezohledné, a mělo by se o tom dozvědět co nejvíce jejich stávajících a i budoucích klientů. Dokud se u nich dveře,,netrhnou,, nemají asi potřebu si zákazníků vážit... Nevím, co si myslí ostatní, ale pro mně je prostě tohle neomluvitelné, a omluvu za zbytečně zmařený život bych osobně nepřijala. Tak jako by jí tohle bez trestu neprošlo v humánní medicíně, stejně by to mělo platit i tady - pracuje s živými tvorečky a denně má životy ve svých rukou. A pokud se ten den ,, necítila na práci,, nebo tušila problém, neměla v zákroku pokračovat, zkušeností má určtě dost na to, aby to posoudila. Tohle se prostě nesmí stát. A omlouvám se , za delší příspěvek. Ale muselo to ven.
  2.4.2019 19:34Bauli
  BB -Naprosto souhlasím!
  2.4.2019 20:09Jezzabell
  Kleopatra: Zavolej a napiš, co jsem ti radila-teba ho zachráníš!! DRŽTE SE!
  3.4.2019 10:05Kleopatra
  Tak jsem byla na jiné veterině, operovat ho nechtějí, že je to zbytečné trápení zvířat a po operaci stejně umře. Zatím vypadá v pohodě, zkusím se objednat do Čech. Teď hned ale přijet nemůžu :-(
  3.4.2019 10:32Nonyna
  Zbyněk: Je mi moc líto Adélky, drž se, vím, jak je to těžké:-((
  - - - - -
  Kleopatra: Moc ti fandím, že to nevzdáváš. Věřím, že v Čechách najdeš specialistu, který ho odoperuje. Budu na malého myslet, at to dobře dopadne.
  Já mám samičku, která má osteodystrofii, nemoc saténů...na netu jsem se dočetla samé beznadějné informace a původně byla smířená s tím, že mi malá umře. Tady na diskuzi se mi dostalo nových informací o léčbě a naděje. Malá je po 4 měsících léčby daleko lepší, doufám, že se nám ji podaří úplně vyléčit.
  3.4.2019 10:50Ehrena
  Nonyna, to jsem moc ráda, že to u vás vypadá tak dobře, že tedy snad už je větší naděje na vyléčení téhle hrozné nemoci, škoda, že za Cipíska jsem dostala doporučeno všechno kromě toho podstatného, vit.D. Ale kdo ví, možná by měl smůlu i tak, třeba jsme na to přišli pozdě, nebo mě i jiné problémy s tím související (játra, ledviny) a neměl by třeba šanci stejně.
  Kleopatra, a čím zdůvodňují, že po operaci stejně umře? Těmi špatnými ledvinami nebo něčím jiným? Ona tedy narkóza asi je nápor na ledviny, nevím, jak ta inhalační, ale klasická asi ano, náš kocour Macík měl od malička trošinku zvýšené ledvinové hodnoty v krvi, v podstatě jen na horní hranici normálu, a po operaci moč. měchýře (pravděpodobně s klasickou narkózou) mu úplně odešly ledviny, naštěstí dva týdny kapaček dvakrát denně ho zachránily, jinak už by nebyl.
  - - - - -
  Kleopatra, jinak taky moc držím palce. Neuměla bych morčíka odepsat, pokud se viditelně netrápí, taky bych se snažila udělat pro něj, co by bylo v mých silách.
  3.4.2019 11:52Nonyna
  Ehrena: Na tvého Cipíska si vzpomenu vždycky, když sem na diskuzi píšu něco o Rozince:-( Nj, už se nedá nic dělat...
  S Rozkou jsme nakonec dospěli k dennímu podávání vápníku(krom meloxolaru na bolest 2x denně a Vigantolu 1x týdně). Původně měla hodnoty vápníku jen míérně snížené a naše MVDr. jí vápník nenapsala, ale postupem času se hodnoty vápníku zhoršily, tak jsme začali dávat denně...ted jsem na morčatologii vysledovala látku - křemelinu a zkusím ji dávat místo vápníku...pro lepší vstřebatelnost..zde je o tom více:
  http://www.morcatologie.cz/zdravi-z-prirody/kremelina/
  Jiank je Roza už na své původní váze i lehce přes ni, je pěkná;-) Pohybuje se už o dost lépe. Ze začátku byla ochota k pohybu velmi malá, pak se pohybovala přískoky jako králík a ted už pěkně střídá nožky, jak to má být, akorát je rychleji unavená. Dokonce přemýšlím, jestli ji nesnížit léky na bolest z 2x denně na 1x denně...už je bere 3 měsíce, aby jí to nezlikvidovalo ledviny... musím se poradit s naší vet.
  3.4.2019 12:26BB
  Nony: mám radost ze zpráv o Rózi... :-) S těmi léky na bolest opravdu opatrně, pokud nemá větší problémy s pohybem a příjmem potravy myslím, že jednou denně by mělo stačit..... Opravdu to jde hodně na ledviny... Zkus zkonzultovat s vet...
  3.4.2019 12:56Zbyněk
  KLeopatra - k Rowatinexu přidej ještě bylinku Chanca Piedra! Ba Zheng Pian (102) tam těžko seženeš, ale tohle bys měla! I ta rozpouští kameny a navíc morčík baští, to je dobré znamení!!

  BB: však se na tom pracuje, poslal jsem další mail s jasnou žádostí, co očekávám a if not, then chci mluvit s majitelem a pokud ani to ne, tak medializace!

  Nonyna: děkuji moc a malé držím palce!!!
  3.4.2019 12:57Ehrena
  Nonyna, no my jsme taky dávali vápník, už nevím, jestli jednou denně nebo jen několikrát za týden, plus ty léky na pohyb střev a proti bolesti, ale to D holt nám nikdo neporadil tehdy.
  Ale taky jsme nebyli nijak pečlivě sledovaní na veterině, jako aby mu kontrolovali krev, rtg dělali jen na moje požádání, a ty zuby taky, i když jak jsem psala, podruhé už mu to vůbec nepomohlo a taky tehdy vetka říkala, že se mu i hýbou, že to ani nejde nějak srovnat.
  U nás byly největší problémy právě s jídlem, s pohybem ani tak ne, i když taky skákal jako králík a drřív se unavil, ale běhal vlastně až do samého konce, jen už sám nejedl vůbec a nakrmit už ho nešlo, všechno mu teklo z pusy ven, jako by ztrácel ten polykací reflex. I když si myslím, že tím to u něj nebylo, jen ho už všechno, možná i to polykání, při krmení bolelo.
  Asi nikdy nezapomenu na to, jak když jsem přinesla morčatům trávu, hned k ní radostně běžel a pak nad ní jen smutně stál a nešla mu ani nabrat do pusy, natož kousat.. :((
  3.4.2019 13:10Nonyna
  BB: Děkuji♥

  Ehrena: to je strašně smutný, jak běžel k trávě a nemohl ji nabrat:-(((( Achjo..
  3.4.2019 13:22Kleopatra
  Zbyněk: děkuji za rady.
  Nebude toho mít už trochu moc? Nefroherb, rowatinex, chanca piedra, ještě z veteriny mi doporučili Shilintong pian. Ty radíš Ba zheng pian. Nevím co z těch dvou tedy vybrat. Ale stejně...…..

  Jinak nahrála jsem Oříškovu fotku jak se dnes těší na travičku ( už po třetí :-) )
  3.4.2019 13:41Ehrena
  Kleopatra, ten je roztomilý! :))
  Moc vám držím palce.
  3.4.2019 13:43Nonyna
  Kleopatra: Krásnej♥
  3.4.2019 14:38BB
  Kleopatra: to je pusínek :-)
  3.4.2019 16:30Zbyněk
  Kleopatra: no to je slaďouš:)) Mrknu doma do křišťálové koule, jsem ve vlaku:)
  3.4.2019 18:31Jezzabell
  Kleopatra: Ksichtíkem mi připomíná našeho eMíka:), je moc pěknej-snad to bude dobré!
  3.4.2019 19:49Kájka
  Ten je podobný našemu Ríšovi, má stejnou srst, barva - stříbrný aguti. :-)
  - - - - -
  Kleopatra: Oba morčíci jsou pěkní, i parťák s korunkou. :-)
  3.4.2019 21:37Zbyněk
  Kleopatra: vychází mi to takto: Nefroherb ano, pomůže, Rowatinex cca také, 2 kapky denně, jednu ráno, jednu večer, je to chuťovka, s medem! Chanca Piedra ne, Shilintong pian ne, Ba zheng Pian 102 by ale pomohl, kdy sem pojedeš? Nebo ho chceš poslat? Půl tablety ráno a půl večer, Adélce děsně chutnal. A Rodicare Uro jednou denně 0,6 ml rozhodně také!
  4.4.2019 07:11Denčas
  Chtěla bych se zeptat co by jste doporučili za šampón - proti všenkám.
  4.4.2019 11:03Kleopatra
  Dobrý den všem, jdu k vám pro další radu. Oříšek vypadá v pořádku ( až na to růžové čůrání !!!). Ale jí, pije, na nic si nestěžuje, bobkuje. Ale začal včera agresivně nahánět kolegu a pojídá jeho boky. Opravdu je to nepříjemné, piští na sebe a nahání se po kleci. Ode všad ho vyžene a hledá bobek, aby ho mohl honem sníst. O jaký jde vitamín? B-čko? Mám mu začít dávat b-komplex, nebo jak by jste to řešili vy? Je mi toho druhého líto, je z toho už pěkně uštvaný. :-( Na noc jsem je oddělila, protože se to vřeštění nedalo poslouchat. Ale zjevně Oříšek něco potřebuje. Díky.!
  4.4.2019 11:37Ehrena
  Kleopatra, myslím, že bobíky obsahují hlavně vit. B, kromě vlákniny a dalších látek, které obsahují bakterie prospěšné pro střevní mikrofloru.
  http://radysmorcety.blog.cz/1101/proc-morcatka-obcas-papaji-sve-bobky
  Tohle, co píšeš, dělal náš Čmelík v podstatě od malička, od dvou měsíců, od doby, kdy jsem ho koupila. Měl o hodně staršího a strašně hodného parťáka Chlupáčka a skoro pořád mu trčel u zadečku a vypadalo to, že mu právě ujídá ty bobíky přímo tam. Protože ve věku 2 roky začal mít takové netypické zvláštní příznaky zdravotních problémů, byla jsem s ním často po veterinách, ale nikde mi neurčili, z čeho to může být.
  Když Chlupáček umřel, dostal místo něj k sobě dvě vykastrované holky, a začaly potíže. Holky ho samozřejmě ke svému zadečku nepustily a přišel o svůj odběr bobků (aspoň já si to myslím), začal hubnout, a poměrně dost rychle, a zdál se mi smutný. Přitom mi nepřišlo, že by méně jedl než předtím, ale v boxu v podestýlce neustále rejdil čumáčkem a míval ho celý špinavý, podle mne hledal a vyjídal ty bobky z podestýlky. Postupně potom přestával jíst a poslední vyšetření prokázalo prorůstání kořenů zubů na všech 4 stranách. Nevím, jak to mohlo souviset s těmi bobíky, a asi to nesouvisí vůbec s vaším případem, ale hrozně by mne samotnou zajímalo, co mu chybělo, proč tohle dělal, nikdy se mi to s jiným morčíkem ještě nestalo ani jsem o tom neslyšela nebo nečetla.
  - - - - -
  Jinak asi bych zkusila přidat vit.B, ublížit snad nemůže.
  A pokusila bych se poradit na veterině, i když mně tehdy nikde neporadili nic, jako by si nevěděli rady nebo jim to nepřipadalo důležité.
  4.4.2019 11:46BB
  Kleopatra : co zkusit ,,protexin bio lapis,, na úpravu střevní mikroflóry?
  4.4.2019 12:12Kleopatra
  BB - on dostává fermactive
  1 g preparatu obsahuje:
  1x 105 liofilizowanych, stabilizowanych żywych drobnoustrojów Enterococcus faecium M 74 (rodina Lactobacillaceae)

  Mám to měnit? Na polských serverech to nevidím :-(
  - - - - -
  Ehrena: tak jestli na to přijdu, dám ti vědět.
  4.4.2019 12:21BB
  Kleopatra: složení Protexin bio lapis,, okopírovala jsem ti ho:
  Obsahuje probiotikum, prebiotikum, elektrolyty a vitamíny. Elektrolyty pomáhají při rehydrataci organismu a jsou prevencí další redydratace. Prospěšné mikroorganismy - probiotika - rychle osídlí zažívací trakt. Prebiotika pomáhají množení prospěšné střevní mikroflóry.
  Složení:
  Protexin probioticum 5x1011CFU Enterococcus faecium M74 (NCIMB 10415), xylanáza, beta-glukanáza, preplex (prebiotikum), hořčík, sodík, draslík, vápník, vitamín A, B2, C, D3, E.

  Možná to bude podobné - nedokážu to posoudit... V Čechách se dá sehnat běžně....
  4.4.2019 12:26Ehrena
  Kleopatra, budu ráda.
  Čmelík už je rok a půl za duhovým mostem, ale zajímalo by mne to moc.
  4.4.2019 14:32Kleopatra
  BB: děkuji, ten enterococcus tam je taky, ale spousta dalších prvků. Zkusím to sehnat.
  - - - - -
  Lízací sůl s minerály jsem raději vyhodila, když jsem se dočetla, že může právě způsobovat kameny!!! Vy ji někdo morčátkům dáváte?
  4.4.2019 17:48BB
  Kleopatra - já tohle nedávám...
  4.4.2019 19:01Jezzabell
  Kleopatra: ne, a dávám si pozor na cokoliv s vyšším obsahem vápníku. Už to znovu zažít nemám sílu..A co teprve ten tvoreček, kdyby nějaký další omylem byl.
  Takže naťě, vločky a cokoliv, kde se objeví vápník buď obcházím obloukem nebo dávám jednou za čas (třeba nať z mrkve), trošku.
  4.4.2019 21:31Karol111
  Ahoj, máte někdo zkušenost se zanášením análního vaku u samce morčete po kastraci? 2 týdny byl v pořádku.
  4.4.2019 23:58Kleopatra
  Jezzabell - a co kopr? to je taky taková nať. Začla jsem mu dávat, ptž je v tom prý spousta vitamínů...
  5.4.2019 08:13BB
  Kopr ano.
  5.4.2019 08:13Kájka
  Kopru bych se nebála. Je zdravý (vitamíny) a dobrý na trávení. Já ho příležitostně dávám.
  5.4.2019 08:57bába
  Kleopatra:
  Já teď dávám hodně bršlice,hlavně té mladé,jím to i já.Hodně vitamínu C a i jiné.
  5.4.2019 09:26Kleopatra
  bába:dobrý tip. Tak snad ji bezpečně poznám. Ještě jsem ji nesbírala.
  5.4.2019 09:38Ehrena
  Bába, ale bršlice má zase hodně vápníku, stejně jako některé natě.
  - - - - -
  Kleopatra, ohledně obsahu vápníku v zelenině a lučních bylinkách máš zde:
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#zelenina
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#byliny
  - - - - -
  Kleopatra, tak co je nového, jak pokračuje situace s bobíky?
  5.4.2019 09:49Kleopatra
  Ehrena: Oříšek přestal druhého tak nahánět, už to dělá jen nárazově. Tak se to snad postupně uklidní. Přes noc mu dal také pokoj, tak jsem je nechala spolu. Ráno dostali k snídani trávu, kopr a římský salát a odpočívají. Oříšek vypadá v pořádku, tak jestli bude takto do Velikonoc, beru si ho do Prahy a je objednaný k panu doktorovi Valešovi na konzultaci, případně rovnou operaci.
  5.4.2019 11:02Kájka
  Kleopatra: Pokud Oříšek baští nahání parťáka, tak to je na tom docela dobře. Před pár dny jsi psala, že Ti na veterině nabídli euthanasii. Tohle morče ale nevypadá na uspání. :-)
  5.4.2019 11:27Ehrena
  Kájka, Kleopatra, tomu se teda taky divím.
  No hlavně že se kluk drží. Jen tak dál!
  5.4.2019 11:40Jezzabell
  Kleopatra: Kopr v pohodě a ve velkém! Kluci jsou po něm 2x tak žraví:))! K snídani mají římský salát, bílou papriku, kus fenykl a kopr a to je bájo!:)
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek Koukni tady do těch tabulek, jsou tam bylinky i zelenina s tím, co obsahují, třeba tě tam ještě něco napadne, co máš v dosahu;)
  Jo, mně se tady dvojky prohánějí už tak týden, co se otepluje-jaro:))!! A je to vždy intenzivnější tak dva dny a třetí už méně koleček a traktůrkování a pak pár dnů klid a už mi to tam "bublá a bručí" nanovo:). Průběžně je střídám ve výběhu- větší prostor rovná se rychleji se utahají (i když v tomhle případě jsou skoro k neutahání), a aspoň se pořádně vybobkují a mají větší chuť na trávu a pod.
  - - - - -
  PS: A jak píše Ehrena JEN TAK DÁL!;)
  5.4.2019 12:15Kleopatra
  Jezzabel: ten fenykl celý? Všechny ty části co z něho čouhají? Jinak já jim ho dávám, ale vůbec to nechtějí :-( nejsou zvyklí, ale tak nevím jestli si zvyknou. Nabízím jim to už po několikáté a vždy tam ten kousek jen zbytečně leží, večer to vyhodím.


  Kájka, Ehrena: Díky za podporu, hrozně mu fandím. Jsem na něj hrdá, že to nevzdal. Teď vypadá jak normální morče :-) kdyby ta veterina nebyla na druhé straně města, tak jim ho přijedu ukázat. Ale kašlu už na ně, nebudu se tím vysilovat.
  5.4.2019 12:30Veronika5
  Kleopatra: Ano, fenykl celý, u mě je to v sezóně základ krmné dávky. Taky si na něj po létě vždycky zvykají, ale pak už ho žerou s velkým nadšením - morčata i králík.
  5.4.2019 13:30Ehrena
  Ad fenykl, tak u nás si na něj nezvykli. Zkoušela jsem to vícekrát, ale zůstal tam vždycky skoro netknutý. I když tam nic jiného, tedy kromě sena, nedostali. Nejí ho ani jedno morče z šesti.
  Asi jsou po mně, taky mi to nic neříká. :)
  5.4.2019 14:30Nonyna
  Kleopatra: Naši fenykl mají moc rádi. Zkus ho nakrájet na tenké proužky, aby se mu lépe žral..

  Jak tady píšete s tím vápníkem a usazovaním kamene...on nemusí být nutně problém v nadbytku vápníku, ale může být problém třeba v nedostatku fosforu nebo vitaminu D...to se pak vápník dobře nevstřebává tam, kam má(do kostí, zubů) a usazuje se v močovém ústrojí...
  5.4.2019 14:44Jezzabell
  Kleopatra, Ehrena: Tyjo, fakt vám to morčata nechtěj? Mně se na to všichni od první chvíle, co to kdy který viděl, vrhají, jako na trávu! A samozřejmě, že nejradši milují ty střapce (jako kopr nahoře)! To je bitva, když je nesu:)). Takže v obchodě vybírám ty nejvíc střapaté.
  Jinak salát z fenyklu, římana, žluté papriky (plus řektvička a citron. šťáva) zbožňujeme doma i mi dvounožci! Ovšem, jak jistě znáte všichni, jak nůž cvakne skrz zeleninu na prkénku, ozve se řev z osmi trumpet:))..Chce to víc zeleniny;) A pro ně samo bez citronu a řektviček..:))))
  5.4.2019 14:52LB
  Zbynek: s Adelkou je mi to moc lito...:( - koukala jsem na album a byla opravdu kouzelna...

  ozvali se ti potom z kliniky a postavili se k tomu nejak celem?
  5.4.2019 14:59Kytička
  Jezzabell, u nás přesně stejné úplně vše, do posledního puntíku :-)

  A já mám dotaz, dáváte morčátkům trávu jen takovou tu zahradní - hřišťovou, nebo i tu luční? Nevím, jestli je to ostřice, je na loukách v takových menších trsech, je o něco světlejší, než ze zahrady a lépe se trhá. (Ta zahradní jde po ránu špatně, jak je na ní rosa.) Tahle jde dobře utrhnout. Zkusila jsem ji dát našim holkám a jede jim skoro stejně dobře, jako ta "normální" tráva. Louka je nestříkaná, žádná chemie, ani okolo nejsou zemědělská pole. Myslíte, že je to OK? Minulý rok jsem chodila na trávu na určitá místa, ale tam to letos nejde a na zahrádce zatím nic moc.
  5.4.2019 15:16BB
  Kytička : jasně, jakoukoli trávu, i takovou tu ,,ostrou,, z louky.....
  5.4.2019 15:19Jezzabell
  Kyticka: Dávám obě- než se ta "luční" promění ve vostřici. Protože teď je taková měkká a v trsech, právě přesně tak. Na zahrádce u dědy taky nic moc, ale pamprlice rostou! Ovšem na louce tahle tráva je bašta, kluci zpucovali už aspoň čtyři napěchované igelitky a zítra jedu pro další dvě:)) Takže u nás OK;)
  5.4.2019 16:48vetacka
  jake hobliny pouzivate muj skinnik ma vysusenou pokozku kupovala jsem tommi preslay a drbe se a vrci ted ma papirovou ne asan clean cozy objednala jsem german horse je na tom kun clasic a muzete mi doporucit granulky pro ne diky
  6.4.2019 08:50BB
  vetacka: pro skinníka asi nejlépe asan... ale já dávala klasické hobliny, jako třeba German Horse... Když byl ,,vysušený,, mazala jsem ho normálně krémem, a v létě venku krémem na opalování... Granule určitě Brit animals...
  6.4.2019 12:55Veronika5
  Pozor pražáci, pokud se náhodou chystáte na veletrh 4pets v Letňanech, sehnala jsem tam nááádherné seno Apetit 5 kg za 150,-. Otázka je, kolik ho mají a za jak dlouho bude vyprodané….
  - - - - -
  Uups - Oprava: Pražáci s velkým P.
  - - - - -
  Dovlekla jsem si domů 2 pytle, od metra jsem už volala manželovi, ať mi jde pomoct.
  Jestli tu ještě někdo zná Herriota, tak to bylo jak "zeměpisný atlas světa ve čtyřiadvaceti svazcích" :).
  6.4.2019 14:16Kájka
  Verčo, Ty jseš správná chovatelka, to se pozná. ,-))
  Také jsem už někdz táhla velký pytel se senem v MHD. :-)
  6.4.2019 16:36Kleopatra
  Tak jsem dnes vypustila kluky na travičku. Oříšek byl nadšený a já jsem za něho moc ráda, že se dožil sluníčka.
  6.4.2019 17:48Ehrena
  Kleopatra, přesně stejně jsem to občas cítila s některými z našich morčat (nemocnymi či starými), vždycky jsem měla a mám radost, že se dožili dalšího jara. A travičky.
  - - - - -
  Jen buď opatrná na ten jeho močák a ledviny, aby nenastydl, letošní jaro je sice nadprůměrně teplé, ale zem je ještě přece jen studená, když nebyl na venek zvyklý.
  6.4.2019 19:07Kleopatra
  Ehrena: ano, jsem opatrná. Dala jsem ho ven až v 15h- slunce hřálo od rána, zem byla suchá a teplá. Ještě jsem mu tam dala ručník a na to hnízdo ze sena, aby si měl na co lehnout. Sledovala jsem ho...
  6.4.2019 20:40BB
  Ehrena, Kleopatra : úplně mi mluvíte z duše. Přesně tak to mám / a měla jsem/ já - s tím dožitím do jara, sluníčka.... To je milé vědět, že to tak cítí i jiní .....
  7.4.2019 08:33Neeen
  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak to máte s trávou, dáváte ji morčatům už v nějakém větším množství, nebo ještě šetříte?
  7.4.2019 09:44Jezzabell
  Neen: Dávám už přes týden. Ze začátku tak první dva dny po trochách. A teď už se vyloženě futrujou:)
  7.4.2019 12:51Tygrinka
  Veronika5: :o) také jsem převažeč balíků sena. Jak vidím pěkné, tak si v busu užijou :o) Jednou jsem vezla dva 5kg pytle Limary, z práce jsem táhla 2 pytle otavy svázané stěhovacím popruhem. To jsem čekala, až nebude náledí, abych sebou nepleskla na ledě. 5kg balík je skoro norma. Jelikož zrušili u hodně dopravců večerní dovozy, tak si nechávám dodávat pytle do práce a pak s tím postupně jezdím domů. Občas to v kanclu voní pár dní jako v seníku, ale ostatní kolegové jsou v pohodě. Jsou také zvířecí (a nejsou alergici), tak moji úchylku chápou :o)
  - - - - -
  A občas tam mám pytle Asanu. Hobliny zatím ne, to si dvakrát ročně beru dovolenou a čekám doma. Zrovna nedávno se šéf ptal, jak si půjdu užít volný den, a když jsem řekla, že čekám dovoz 3 velkých pytlů hoblin a 3 velkých pytlů pelet, tak si asi v kanclu lehce ťukal na čelo. Pak to rozchodil a prý si mě vyvzpovídá, až se pustí do chovu králíků na své zahradě...
  7.4.2019 14:36Veronika5
  Tygrinka, Kájka: :-D
  7.4.2019 20:48judistka12
  Ahoj, potřebuji se poradit, odjela jsem na víkend pryč a babička mě krmila morčátka a když jsem přijela domů, tak ten nejstarší (7 let a 3 měsíce) má s okem toto viz foto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34602 Vůbec nevím, co se mohlo stát, babička si ničeho nevšimla, seno ostré v kleci taky neměl, tak nevím jestli se mu to třeba neudělalo tím stařím, vypadá to ošklivě :( jinak je akční a baští naštěstí dobře..
  - - - - -
  Na Veterinu vlítnu hned po práci, jen mě zajímá, co mě čeká, snad se to spraví.. :/
  7.4.2019 20:50Zbyněk
  judistka12: já toho sice moc nevidím, ale asi jde o poškození rohovky a možná tam ještě má bordel ze sena. Potřebuje veterinu! Nabarvit, případně vyndat smetí a kapat Floxal. U morčat je to ze dne na den. Očko bude ráno klidně mléčně bílé, hlavně neváhej a jdi k lékaři.
  8.4.2019 12:17Ylada
  judistka12: tohle jsem zažila s naším morčetem, pravděpodobně si bodnul něco do oka, i když to nemusí být na první pohled vidět. Chce to rozhodně veterinu, dostane kapky do oka, jak už píše Zbyněk. Očko by mělo být tak do týdne v pořádku.
  8.4.2019 18:08Bauli
  Zbyněk-
  chtěla jsem se zeptat,jak to nakonec dopadlo na Hůrce po té nešťastné události.
  8.4.2019 19:42judistka12
  Tak Vetka nic nenasla, nabarvila mu oko a nic nebylo vidět, dostali jsme kapky Tobrex od Alconu, tak snad to bude do týdne lepší
  9.4.2019 07:11Zbyněk
  Bauli: aktuálně mám tuto odpověď, pojedu si s doktorkou popovídat:

  Dobrý den ,
  vzniklá situace mě velice mrzí, ráda Vám osobně vysvětlím, co se mohlo podle mého názoru stát. Bohužel ať se Vám to zdá pravděpodobné nebo ne, nemohu říci ,že bych udělala při ošetření vědomě něco, co by vedlo k úmrtí morčátka. Snažím se s majiteli jednat na rovinu a nezatajuji jim vzniklé situace. Provedený úkon byl z mého pohledu proveden lehce (i když jste slyšel „zařvání“) a bez násilí. Přesnou příčinu úmrtí by stanovilo bohužel jen oficiální patologické vyšetření. Ohledně Vaší žádosti o možném vyrovnání- toto nemohu rozhodnout z pozice zaměstnance kliniky sama, poprosím Vás toto projednat (samozřejmě ho informuji také) s majitelem kliniky panem doktorem Minárikem, který ale bohužel dnes nastoupil na dovolenou. Vrací se za 3 týdny. Co se týká možného termínu konzultace, prosím kontaktujte nás telefonicky.
  Děkuji,s pozdravem
  MVDr. Marie Lietavcová

  Paradoxně jí nijak neobviňuji, mohla to být opravdu shoda náhod, ale pokud ráno zavolám na kliniku s tím, že mi po jejich zásahu kolabuje do té doby zdravá samička a oni mě pošlou do konečníku, tak určitě chci mluvit s Minárikem ohledně takového jednání! Ostatně operaci mi tam dělali na počkání, při čekání jsem často zažil, že přijde klient se zvířetem v kritickém stavu a není li objednán, má smůlu. Tohle je neetické a nelíbí se mi to, ale u mě speciálně to prostě zvorali, já rozeznám hysterický výkřik od smrtelného, ostatně mám v tom trochu praxi i od lidí, pár smrťáků už jsem při svých sportech zažil zblízka. Mazat med kolem dutiny ústní mi nebudou. Je tady Valeš, je tady Liška, i když na Hůrlu to mám z Kralup nejblíž. Jako maličkou satisfakci chci, aby si zpackaný zákrok uhradili oni, tečka. Vezmu si s sebou MacBook a Lietavcové pustím dokonalou ukázku, jak Adélka zvládala katetrizaci zcela bez protestů, žádný řev a žádný problém. Minárikovi potom sladce spočítám, na kolik jeho kliniku přijde maličký záporný marketing tady a na sociálních sítích a že mám známých chovatelů po celé zemi dost! Ale jde mi hlavně o uznání chyby. Jako sorry, ale nějaké Ukrajince tam vysvětlovali, že kduž zaplatí za ošetření fretky 8600, je to proto, že oni jsou špičková klinika s nejlepší péčí o zvířata, takže si platí přesně tohle. Ehm! Ale osobně také vím, že to je jenom součást širších problémů, mám prostě špatné období, autorizovaný servis mi strhl závituy na drahých kloubech na Fábii a zapřeli to - objevil jsem to až později atd. Tedy Lietavcová rozhodně špičková je a u mě se to prostě nepovedlo. Do Adélky jsem investoval obrovské peníze a spoustu času, po loňské operaci močáku jsem nebyl ani na dovolené, abych jí dal dohromady, no jo no, nikdo mi jí už nevrátí. I když i to je sporné, jedna z mých nových samiček je jasná babička Justýnka, která mi odešla loni v červenci, má stejné zvyky, stejné projevy, je pekelně dominantní a drzá, neváhá po mě seknout, když jí naštvu a dělá to přesně stejně, jako to dělala Justýnka:) Takže třeba se mi jednou vrátí i Adélinka, kéž by.

  judistka12: tak to je ok, pokud neměla poranění, Tobradex jí určitě neuškodí, jsou to kortikoidy. Já osobně u morčat používám nejraději Floxal, nemám u nich s kortikoidy až tak skvělé výsledky, ale z nich se mi nejvíc osvědčil Dexametazon a pak pro doléčení zánětů Maxitrol mast. Nejrychleji se projeví nečistota v očku - za dvanáct hodin máš očko hrůzně bílé a přitom stačí odstranit příčinu a kapat :)
  9.4.2019 09:18Bauli
  Zbyněk- Tak držím palce ,ať se vše urovná,i když Adélku už to zpátky nevrátí.
  Musím ale souhlasit a to bych asi podtrhla i při jednání s vedením kliniky,že je naprosto !! neetické nepřijmout jakékoli neobjednané zvíře v kritickém stavu.Natož jejich rozléčeného pacienta!
  Mám osobně stejnou zkušenost! Neobjednané prostě nebereme!A to je myslím dost zásdně špatně!!
  Tak držím palce!
  9.4.2019 10:04Jezzabell
  Dopolední siesta;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34603
  9.4.2019 10:14Nonyna
  Zbyněk: Držím palce, at získáš aspoň nějakou satisfakci. Souhlas s Bauli...je hnus nepřijmout neobjednané zvíře v kritickém stavu a natož jejich rozléčeného pacienta! To je dost nehorázné. Na špatně provedeném zákroku bude těžké bez pitvy něco dokázat.

  Jezzabell: Krásně okomentované fotky morčecích kámošů♥
  9.4.2019 11:14Achjo
  Zbyněk - hmm, vaše řešení nastalé situace pomluvami na veřejně přístupných webových stránkách je krajně nevhodné... Bohužel jste, stejně jako i mnoho dalších, podlehl iluzi, že jste všemocný a jediný v právu. Nejste, a tohle vaše jednání je hodně hnusné, protože konkrétně MVDr. Lieravcová se nemůže bránit.
  9.4.2019 11:24Nonyna
  Achjo: komentujete pouze část příspěvku...Povězte mi, co říkáte na nepřijetí rozléčeného zvířete v kritickém stavu? Zajímal by mě názor na toto.
  9.4.2019 11:40BB
  Achjo - tohle jednání pana Zbyňka je na místě. Jednání kliniky je krajně nevhodné a neetické - sama jsem zažila, že mně neobjednanou nechtěli vzít, ačkoli v čekárně nikdo nebyl ! A jednou mně na půli cesty k nim vrátili domů, když jsem jim volala, že jedu a potřebuji nutně něco řešit ! A taktéž s rozléčeným pacientem ! Tomuhle říkám nevhodné chování ! A Zbyněk nechce pomlouvat, ale pouze upozornit na svůj případ a zveřejnit svou zkušenost pro ostatní, případné i stávající klienty kliniky. A každý ať si to vyhodnotí po svém. Na tom není nic špatného !
  9.4.2019 13:11Kájka
  ACHJO: Tohle je veřejná diskuse. Může sem přijít kdokoli, i anonymně (jako Vy).
  Pan Zbyněk požádal jak paní doktorku, tak vedení polikliniky o setkání a řešení problému.
  Tady nejde o hanění, ale o zkušenosti. Myslím, že nakonec to může být i pro dobro kliniky (řešit zlepšení situací, které se tam dějí). Nepřijmout zvíře v kritickém stavu, kdy může jít o čas, je i dle mého názoru neetické.
  9.4.2019 14:28Jezzabell
  Achjo: MVDr. Lietavcová se k jeho dotazu vyjádřila a vyjadřovat se dál bude, prostřednictvím osobní diskuse s ředitelem kliniky. Zbyněk tady vysvětluje svůj postoj k tomu, co se mu stalo ostatním lidem v diskusi- útočit na doktorku určitě nebude;)))..
  A "ty pomluvy" se zakládají na pravdě a úmrtí, které si vysvětlují a bude se dále řešit.
  Takže naopak, jde tady o rozumné a logické závěry, podpořené fakty a výsledky(plus paragony).
  Doufej pevně, že tobě se nikdy nestane, aby tě se zvířetem v kritickém stavu (po jejich zákroku) odmítli přijmout.
  9.4.2019 15:01judistka12
  Zbyněk: v pátek jdeme na kontrolu, tak snad se očko zlepší, mimochodem Adélky je mi moc líto, byla to krásná slečna :(
  9.4.2019 19:33Bauli
  Jezzabell- přesně tak!!!
  9.4.2019 22:45Kleopatra
  Spí vám někomu morčátko na boku? Já mám jedno morče, které odpočívá úplně na boku i s hlavičkou položenou na bok, jako třeba kůň nebo pes. Vypadá to legračně, a je to dost nepraktické. Když se lekne a chce honem vstát, tak to chvilku trvá :-)
  10.4.2019 08:16Jezzabell
  Kleopatra: Jj., dělaj mi to kupodivu víc ti starší. Jednou mě to teda vyděsilo, že je po něm, protože morčák vytuhl a fakt ho brousil. A já se přesvědčila, že jsem na něj sáhla! Hobliny až v půli obýváku a morče zmizelo v domečku!:))) Dokonce to vypadalo, že má pootevřené oči, no na pohled ve mně hrklo jak v pendlovkách!
  10.4.2019 08:52Kleopatra
  Jezzabell - tak stejně, ale nám takhle spí půlroční morčátko - :-) když jsem to poprvé viděla, také jsem se lekla, že je mrtvé.
  10.4.2019 10:06uj uj
  Kleopatra:
  Ano, ano - takhle se vyvalovala naše Fialka:
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08cb2b67895610a001e0.jpg
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08cb446acd3e10a001e0.jpg
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08cb446b1af410a001e0.jpg
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08cb184b65cc10a001e0.jpg
  :-)
  10.4.2019 10:10Kájka
  Jeden náš morčík také spává na boku (ale ne tak uplně), mívá otevřené oči.
  - - - - -
  Na boku spávají králíci, otevřené nepřítomné oči, vypadají jak mrtvolky.
  Když jsem měli králindu, tak nás někdy vyděsila (spala tvrdě). ,-)
  10.4.2019 12:16Ehrena
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/103181486/Daruji-morcata-specha.php
  Neměli byste někdo zájem?
  Jestli ta morčata žijou v tomhle, tak teda nemám slov.
  10.4.2019 12:43BB
  Ehrena: kamarádka by si vzala holku nebo i dvě... chudáci...
  10.4.2019 12:47Kájka
  Ehrena. Proboha, to snad ne! Snad je tak jen vyfotil. :-((
  - - - - -
  A ještě tam má napsáno: "Váš Ríša se vrací se suprovou akcí". To si snad dělá srandu :-(
  10.4.2019 12:51BB
  kdyby byli tady nějací zájemci a domluvili to, já pro ně chudáky klidně pojedua dovezu je... a co nějaký azyl... ?
  10.4.2019 13:03Kleopatra
  uj uj:
  Tak to je přesně ono :-)
  - - - - -
  zvláště poslední foto
  10.4.2019 13:35Zbyněk
  achjo: přiznám si, že mi smysl vašeho příspěvku zcela uniká. Ale tak vy tady pravidelně útočíte na každého, netuším proč, to musíte tušit vy. Je mi to jedno, je to váš problém:)

  uj uj: mám skoro kopii Fialky, heč :))
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Bublinka ale tvoje je krásně tmavá:)
  - - - - -
  Ehrena: to už je na žalobu!!
  10.4.2019 13:52Ehrena
  BB, pohlaví tam napsané nemá, tak nevím, jestli jsou tam i holky.
  Bylo by fajn, kdyby si je někdo mohl vzít, já mám bohužel stop stav (od manžela).

  Zbyněk, já už jsem nevydržela a napsala mu, že doufám, že v té kleci je měl nacpaný jen na vyfocení a že normálně žijou na větším prostoru a na podestýlce, zatím žádná odpověď.
  No, psala jsem mu to teprve před asi hodinou.

  Uj uj, Fialka byla moc hezká, Zbyňka Bublinka je taky, tohle tan vybarvení se mi moc líbí, a nikdy jsem takové morče neměla, ach jo! Už to asi nedoženu... :(
  10.4.2019 14:39Mary
  Dobrý den,prosím o pomoc.Moje morčátko Filinek má zase místa kde mu vypadala srst.Obrázek zde: https://imgup.cz/images/2019/04/10/56734846_2091197191174969_3940962699755651072_n.jpg
  Na místech nemá strupy a nic podobného ani se neškrábe.Papá,kaká běhá.Veterinář řekl že je to normální ale mě se to normální nezdá.Má to docela často a mažem to nějakou mastičkou co nám napsal.Děkuji kdo poradí už si nevím rady.
  - - - - -
  Pro info testovala sem seno tím to není hobliny také tím to není granulky dostava jen brit a zeleninku.
  10.4.2019 21:32Ehrena
  Mary, to tedy nevím, ale tohle normální není.
  Ale z čeho to je, to teda nevím. Vypadanou srst způsobuje svrab ale při něm se morče hodně drbe a mívá stroupky. Nebo plíseň, těch je víc druhů, ale většinou při ní bývají taky stroupky a bílé šupinky, někdy i jenom lámající se srst, bez holých míst.
  A pak hormonální změny, u samiček to bývají většinou cysty na vaječnících , ale můžou být i jiné hormonální změny, i u samců. Dobrý veterinář by měl příčinu zjistit.
  11.4.2019 00:46Jezzabell
  Mary: A co jiný veterinář? Jako duhý pohled na věc? Dva vědí víc než jeden..Ale poptat se ...?
  11.4.2019 07:57Nonyna
  Mary: Určitě bych zašla k vet, aby Filinkovi udělali stěr z kůže a zjistil, jestli to není plíseň nebo nějaký parazit. Veterinář, který řekne, že je to normální, není dobrý veterinář a rozhodně bych ho změnila. Poptejte se po specialistovi na hlodavce. Krmíte různými druhy zeleniny? Může mít ted na konci zimy nedostatek vitamínů. Zkuste mu dát C - VIT od Versele laga...tím určitě nic nezkazíte.
  11.4.2019 10:53Kakamilkaaaaako
  Dobry den vsem. Dneska jsme meli strasne rano. Meli jsme 2 morcata, syn 5 je ma v kotci v pokojiku. Rano mu vypadala z regalu velka krabice hracek primo vedle vybehu. Jedno morcatko bylo najednou mrtve. Je mozna zastava srdicka z leknuti? 😪Mame mu poridit kamarada hned nebo je lepsi vyckat? Dekuji
  11.4.2019 11:21IjaSv
  Kakamilkaaaaako - Ano, to je nejpravděpodobnější příčina úmrtí. Kamaráda určitě pořiďte. Máte samce nebo samice, jak staré je morčátko které zůstalo?
  11.4.2019 11:40Ehrena
  Kakamilkaaaaako, ano, to bylo určitě z leknutí, šok.
  Morčata jsou na to docela citlivá.

  k tomu inzerátu, co jsem tu včera uváděla: nevím, jestli jste se někdo majiteli morčat ozvali, večer jsem od něj dostala mail, že samozřejmě měl morčata v malé kleci bez podestýlky jen na vyfocení, jinak že mají svůj výběh a podestýlku, ale inzerát už je vymazaný, tak se mi to teda moc nezdá, že by je tak rychle udal. ???????
  11.4.2019 11:53BB
  Ehrena: taky jsem koukala, že tam už není??? Je to moc podezřelé.... Možná jsi měla napsat, že bys měla třeba zájem a tak.... ale teď už je to asi jedno. Jednou jsme takhle řešili asi 20 morčat zadarmo, z Plzně, a byli pryč během chvilky, a ten dotyčný, co je prodával mi napsal, že si je někdo vzal všechny.. chudáčci...
  11.4.2019 11:56Kakamilkaaaaako
  Morcatko je samice a je ji cca 5 let
  11.4.2019 12:02Ehrena
  BB, no já jsem nechtěla budit naději, když vím, že si je vzít nemůžu. Jen si říkám, jestli mu nevynadalo víc lidí kromě mne (já tedy šla slušně s dotazem jen), a tak to radši nestáhl hned.
  Kdyby někdo o ta morčata tady zájem měl, můžu se zeptat, díky jeho odpovědi mám na něj mail.
  - - - - -
  Kakamilkaaaaako, tak to bych pořídila novou samičku hned.
  Jak se chová, nesmutní?
  11.4.2019 12:21IjaSv
  Kakamilkaaaaako - samička bude za novou společnici vděčná. Může být mládě, nebo i starší, ale tam je seznamování krapet složitější, záleží hodně na povahách seznamovaných samic. Každopádně před přidáním nového přírůstku vydrhnout klec, vše čisté a novou morčinu pustit do klece dříve než starou aby to trochu počůrala :). Nebo ideálně seznamovat ve výběh se zeleninkou a prolézačkami. Držím pěsti ať to u vás dobře dopadne. Já si v lednu přivezla k 5leté 2měsíční holčičku. Ze začátku byla občas slyšet honička, ale nic dramatického. Nyní jsem musela udělat škatulata hejbejte se a malou dát k dvouleté které umřela parťačka a k pětileté jsem dala šestiletou která dosud žila sama (převzali jsme ji). Celkem to funguje.
  11.4.2019 12:59Nonyna
  Ehrena: ono ty inzeráty na bazoši někdy píšou fakt blázni....pamatuješ na tu paní z Omolouce, jak inzerovala, že morče je v mraze s mládětem a já se snažila zorganizovat záchranu? Nejdřív komunikovala, ale jakmile už se ozvali konkrétní lidi se zájmem, komunikovat přestala a nikomu už se nikdy neozvala. Ale snažím se nepaušalizovat a příště zase zkusit pomoct.

  Kkamilkaaaaako: Mrzí mě, co se vám stalo. Doporučuji sehnat novou samičku co nejdříve, ať není ta, co zbyla, dlouho smutná sama.
  11.4.2019 13:08Kakamilkaaaaako
  Cistila jsem komplet den pred tim I tak je to potreba?
  11.4.2019 13:58Nonyna
  Kakamilkaaaaako: určitě, za 1 den už tam jsou pachy té původní samičky a je riziko, že by byla příliš dominantní na tu novou, která bude už tak vystrašená z převozu a nového prostředí. Ta nová musí přijít úplně do čistého, kde ještě nebyla morčecí noha:-) Opravdu to stojí za to udělat, závisí na to, jak se bude vyvíjet soužití. Držím palce.
  11.4.2019 14:08Ehrena
  Kakamilkaaaaako, před tím, než tam dáte nové morče, to potřeba je, viz
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/
  http://www.dailycavy.cz/old/seznamovani.html
  11.4.2019 14:42vetacka
  ahojky muj skinnik ma plisen bohuzel ze sena cely dve kg jsem ho vyhodila byli jsme i na veterině mame koupel imaverol nechala jsem ho i na ockovat proti parazitum na to jsme prisli nahodou mysleli jsme ze to je zhoblin ty jsme prestali davat a zjistily jsme ze je vadny seno muzu pro nej neco udelat je na dece podestylku nema a drbese ho to svedi i kdyz se mu to hoji aby nebyl sam poridime mu kamose ale chcem aby měl box kazdy sam i tak si muzou povidat nebo ne
  11.4.2019 18:50Achjo
  Zbyněk - neútočím, nejsem zlá. Jen se pokouším bránit někoho, kdo ani netuší, že se tu o něm velmi nenávistně vyjadujete. Navíc nemáte jediný důkaz o pochybení, jen subjektivní dojmy...
  11.4.2019 19:07Jezzabell
  Achjo: Bráníš někoho a nevíš co se stalo a k čemu tam došlo. Adélka zakřičela tak strašně, až vili psi v ordinaci a od té chvíle to s ní šlo tak z kopce, až umřela! Když tam jel s prosíkem, aby jí vzali, když zákrok provedli tam, odmítli je přijmout na kontrolu! To je značně neetické k zvířeti!! Lietavcová ví, že to sem Zbyněk napsal.
  11.4.2019 19:15BB
  achjo : Jsi si tak moc jistá nevinnou dotyčné a obhajuješ ji s takovou vervou - to vypadá na osobní vztah - není to tvá známá ? vypadá to tak.
  12.4.2019 08:12Nonyna
  vetacka: imaverol pomůže, po 2 koupelích se to začne zlepšovat a bude to ok. Chce to, držet ho hlavně v čistotě. Není to nic strašného...
  Až se malý vyléčí, je škoda že byste to nezkusili, že budou bydlet společně. Kdyby to u vás nešlo kvůli místu....i tak je to lepší, než když je morče úplně samo. Slyší se..
  12.4.2019 08:21hophop
  Zdravím,mám dotaz na zkušené,mám samečka 3 den po kastraci,měl obyč.narkózu (ne inhalační) a je stále takový nějaký,je schovaný v rohu,do pohybu ho musím donutit tak,že ho z rohu vyndám,žere sám velmi málo ,pár stébel sena a kolečko okurky,jinak ho musím co pár hodin dokrmovat rodi carem kaší.Léky mu nasadili :ATB Marbocyl 0.11 ml 1xD,Meloxidyl 0.44 ml 1xD a Degan 1/8 tbl 2xD vše per os.Dnes máme jít na kontrolu a chci ze zeptat,jak dlouho se morčeti mohou podávat léky na bolest ? neškodí to třeba játrům nebo ledvinám?Má na dnešek poslední dávku meloxidylu a je pravda,že po jeho podání se mu asi uleví a alespoň trošku se pokouší žrát,takže bych přikoupila další. Dnes přes noc zbaštil malou hromádku sena sám,což je zatím největší úspěch...Jak dlouho mohou být morčata po narkóze apatická?Jakou dávkou kaše a jak často dokrmovat,abych mu také dala možnost jíst sám?
  12.4.2019 10:11Tygrinka
  Add seznamování mimina s velkým morčetem: Nikdy jsem nedělala tyhle pokusy s komplet vyčištěním. Možná je to u holek jiné než u kluků, mám tedy zkušenosti jen se samečky. Mimino jsem seznámila s budoucím kámošem na gauči pod mým dohledem. Pak je dala do ubikace, která byla v běžném provozním stavu. Když jsem neměla 120cm, tak běhali v metrové kleci, když už jsem měla 120cm "výběh", šli primárně oba tam. A tam jsem je nechala, jedním okem hlídala a mírně usměrňovala ty kousky, které byly příliš hrr. Většinou to byli ti starší. Někdy stačilo je jen rukou zablokovat a chválit, někdy krátce pomazlit a vrátit. U jednoho dědouše, který potřeboval dát hlavu na lopatky mlaďocha (klasická T poloha jako u psů) a tím mu "říct", kdo je tu pánem, jsem musela prostor dočasně zmenšit, aby si dědouš mohl mlaďocha chytit a udělat to. Nikdy jsem neřešila úplné vykydání před seznamkou. Prostě se nahodila koupě kámoše, tak přišel.
  - - - - -
  vetacka: No, hlavně si ověřte, kdy můžete koupat v Imaverolu po injekci Ivermektinu. Kdysi mi vetka řekla, že napřed koupel proti plísni - 4x, pak teprve řešení případného svrabu. Minimálně týden po poslední koupeli. Tedy byl to nejasný případ nalezence, takže jsme řešily obojí najednou... Stěry jsou prý v mnoha případech nejasné či falešně negativní, takže u morčat je dobré pořešit obojí.
  - - - - -
  vetacka: Přes box si moc nepokecají... Nevím, jak to řeší jiní majitelé naháčů, ale z mého okolí znám pár případů, kdy nahaté morče spokojeně vegetovalo v kleci s domkem a kvalitní výživou. Dvě klece by byl lepší případ nebo jedna velká s několika domky či úkryty by byla ještě lepší, kdyby se myšáci snesli...
  - - - - -
  hophop: Takřka normální stav. Nechutenství může být po těch atb. Nechuť hýbat se je po kastraci normální. Sem tam krok je také normální. Kaše by se měla dokrmovat cca po 6-8 hodinách do 15ml. Nemá cenu ho přecpávat, bo ho může vylučování trochu bolet kvůli stehům. Spíš méně a častěji. Jestli sežral už sám nějaké to seno, je to fajn. Takže dokrmit poloviční dávkou, co běžně zbodne, a nechat u dobrého jídla - klidně i nenadýmavá zelenina v malém množtsví, trochu trávy a seno. Když se nenažere, tak za pár hodin dokrmit zbylou dávkou kaše. Dle stavu zvířete.
  Sirup proti bolesti je fajn. Je to zátěž jater, to ano, ale zase bez bolesti se morče snáz samo nažere, což udělá jen dobře na jeho zuby. Dávat tedy tu nejmenší dávku, která zabírá. Po týdnu už by bolest neměla být velká, je možné, že sirup nebude třeba. Chce to sledovat a podle stavu zvířete podat nebo případně podat se zpožděním, když bude vidět, že bez sirupu to ještě nejde.
  Délku podávání atb určí vet, ale většinou v těchto případech doba není delší než 5 dní, dávají se spíš jako profylaxe.
  - - - - -
  hophop: Ještě doplnění - 15ml je max.dávka pro dospělé cca 1kg morče. Menší morče by mělo dostat méně. Ale pokud zbodne těch 15ml, tak zbodne, jen nemá cenu to do něj cpát za každou cenu. Já třeba do lehce podkilového myšáka dostanu tak těch 10ml. Když je kaše řidší, tak i těch 12-13ml. A v případě podávání atb bývá i pomalejší trávení a někdy i trošku problém s trávením vlákniny, takže není úplně dobré morče cpát jako husu jako kdyby měl jen zabroušené zuby a zažívání na normálu.
  12.4.2019 10:59Zbyněk
  hophop: to je divné, protože kluk po kastraci obvykle netrpí. Starší holky, kde to je mnohem náročnější, mě méně jedly cca tři dny a to měly rozřezaná bříška i boky. Roční samička se otřepala za den a půl a začala zase řádit. Takže tři dny u tříletého samce se mi nezdají. Stejně tak marbocyl, ani boflox, ani enrogal holkám nikdy nedělaly problémy. Takže určitě na kontrolu a zvedl bych Meloxidyl na 0,6 - klidně dva týdny. A dokrmovat Rodicarem!
  - - - - -
  Achjo: marně hledám svá "velmi nenávistná vyjádření", jak píšete. Můžete mi je zkopírovat a okomentovat?
  Můj subjektivní dojem je takový, že jsem přivezl zdravé, vitální a plně rozjedené zvířátko, které u zákroku zaječelo bolestí, cestou domů krvácelo z vulvy, nejedlo, doma nejedlo, musel jsem je krmit RC, v sobotu byl stav horší, Hůrka mě odmítla s tím, že nejsem objednaný, přestože to zkazili oni, takže jsem běhal po cizích pohotovostech (a dělal tak Hůrce nepěknou reklamu). Moje nejmilejší samička mi umřela v náručí v pondělí ve 2:5š, seděl jsem s ní ov nedělního odpoledne. Jasně, Hůrka to udělala všechno správně a byla to pouze nešťastná shoda náhod, to jste nám zřejmě chtěla sdělit, že?
  Řada lékařů si to nemyslí, na pitvu jsem se ale vykašlal, už jsem chtěl, aby měla klid alespoň po smrti.
  12.4.2019 11:13Kájka
  Zbyněk: K tomu není co dodat, hrůza. :-((
  Snad to nyní dotýčná osoba (Achjo) pochopí.
  12.4.2019 14:56hophop
  Zbyněk-moc děkuji za rady,sameček (Peruánec)je jen rok starý.Na kontrole na veterině se dívali na ranky,jsou v pořádku,žádně otoky ani zarudnití,dnes už ani nepištěl bolestí,teplota normální.Také jsem se domluvila,že zvýším tan meloxidyl,napsali mi ho na 2x denně tech 0.5 ml. Rodicarem dokrumuji hned od začátku,středu a čtvrtek prakticky nežral,bobkoval málo,takže jsem hned začala dokrmovat i v noci.Přidávám mu ještě Bio Lapis do krmení kvůli těm ATB a trochu jako prevenci ještě větším potížím.On je klidnější povahy,žádný plašan,žravý nějak extra také není,do teď žil s bráškou,který nám před 14 dny znenadání pošel a ten byl naprosto opačné povahy(třeštidlo,divoch,hlasitej,žravej až hrůza,ale také hodný).Tak si říkám,jestli to není trošku tou narkózou a také povahou,prostě jsi mi ublížila,tak se starej :-)...Už máme vyhlídnutou kamarádku,tak doufám,že to zvládneme a užije si ještě fajn život.
  - - - - -
  Zbyněk: dočetla jsem si Váš příběh a mrzí mě Vaše situace,nechápu,jak se mohli na klinice takhle zachovat. Jsem zdravotník,opravdu chápu,že v medicíně ať už lidské nebo zvířecí se ne vždy vše povede,každý invazivní zákrok je riziko,ale takhle se zachovat a nepřiznat chybu,odmítnout zvířátko zkontrolovat,když bylo tak ve vážném stavu po jejich vyšetření tak to už je vrchol nemorálního chování....Asi škoda,že jste nenašel sílu k pitvě,na druhou stranu by to asi byl vyčerpávající boj s větrnými mlýny s nejistým výsledkem.Dnes je naštěstí doba různých soc.sítí,takže bych se asi s příběhem podělila i jinde.
  - - - - -
  Tagrinka-moc děkuji za rady,já ho právě asi cpu jako husu,ale je zajímavé,že mu to asi vyhovuje.Klidně se dá vzít,položit na záda,žádné násilí,v pohodě mu dám stříkačku z dětských sirupů do tlamky a od normálně polyká.Takhle mi bez problémů zbaští ca 15 ml,ale je to dost naředěné,aby to šlo ven,hustší kaši neprotlačím ani zvětšenou dírkou.Na jak dlouho má být ten 1 pytlík RC instant?Jinak právě nechce žrát nic,granule co miloval nechce,mrkev nechce,papriku nechce,jen plátek okurky a to seno po troškách.
  12.4.2019 19:43Tygrinka
  hophop: Na zádech? To je velmi riziková poloha a ještě řídká kaše... To nedělej. Je zde riziko, že se kaše dostane do plic. Morče musí normálně sedět nebo být v poloze, že hlava je výš, než tělo. Já dokrmuji normálně v sedě. Myšák sedí, rukou obejmu shora hlavičku, prsty lehce přimáčknu za řezáky a tím tlamku pootevřu, druhou rukou stříknu kaši za řezáky mírně šikmo k tváři, uvolním tlak na tlamku, aby mohl myšák žvýkat a hladím ho, dokud nespolkne, co má. Jestli nemáš aplikátor, tak rodicare přesij přes sítko a to jemné podávej. Kdysi jsem to tak také musela dělat, měla jsem nějakou hrubší várku, neměla aplikátor a stříkačka se mi pořád ucpávala. Ještě jsem k tomu spařila rozdrcené vločky, po nasáknutí protlačila stříkačkou do kaše z Rodicare a krmila. Stříkačku to už pak neucpávalo. Je možné i rozmočit nějaké jiné granule - já dávám na střídačku Care+, Brit a dokrmovací kaši od JR Farm a Supreme recovery plus.

  Nemyslela jsem cpát jako husu tou formou podání, ale množstvím kaše. Nemá cenu cpát morče na 15ml, když už se posledních cca 4-5ml brání. Jde o to, že žaludek dospělého morčete má objem asi 22-25ml. Proto jedná dávka krmení má být těch cca 15ml u průměrného morčete. Když je kaše vodnatá, tak stejně musí být objem jen max 15ml najednou.
  Jestli žere seno, to je hlavní, zbytek přijde sám. Sirup proti bolesti bych dala jen 0,3ml. Nemá cenu dávat maximální dávku, což je 0,6ml, když zabírá dávka menší. Už po 0,25-0,3ml jsem měla dost ochrápaná morčata, že pár hodin nebyla vůbec k použití a jen spala a žrát se jim také moc nechtělo. Kastrace není nic, co by bolelo tak, že by to chtělo maximální dávku sirupu proti bolesti. Jinak samozřejmě to chce vyzkoušet, ale myslím, že by měla stačit dávka menší než těch 0,5ml. Mým myšákům po kastraci tenkrát stačilo 0,2ml 1x denně asi 5dní, aby normálně žrali. Pak dostali dávku až po vytažení stehů.

  A ano, umřel mu kámoš, byl na operaci, přišel o cosi, co bylo nejspíš důležité, to může být na jednoho myšáka dost. Ale péči má dobrou, takže to přežije a bude mít fajn život s kámoškou :o)
  13.4.2019 07:28vetacka
  vcera se nam po druhy koupely imaverolu sileně do kousal a do skrabal tak jsme sli zas na veterinu injekce proti parazitum svedivost a alergiii a nejaka tubicka na mazani ran ani to neni jiste co ma ale urpudně se drbe a kouse do krve po ty injekci zatim to jde nevime jestli je to svrabik nebo plisen jdu v nedeli na kontrolu a necham udelat ster at jsme si jisti nevim jak mu pomoc skinickovi chudak nas
  13.4.2019 08:12hophop
  Tygrinka- opět děkuji za reakci.Fanouš včera odpoledne přestal bobkovat,udělal pár bobečků,které zbaštil a do rána nic.Navíc má jakoby škytavku,jednou za čas jakoby škytne.Seno už nežral.Včera jsem mu bohužel dala 2 dávky toho meloxidilu 0.44 ml jak mi řekli na vetrině,je možné aby některý z léků zastavil střevní činnost(nebo tedy utlumil) a udělal záscpu (bohužel už jsem si večer před krmením nepřečetla vaši reakci). Víte,udělala jsem asi chybu,nechala jsem ho operovat u nás na klinice,kde sice lékařka dělá malé savce,ale nevím,kolik morčat už mohla kastrovat,jsme menší město,ale ranky vypadají pěkně,otok není,boule žádná(doufám,že nemá kýlu) ale také nevím,jak umějí dávkovat léky a neupozorní na možné nežádoucí účinky.Taky mě napadlo,že ho to možná tlumí,protože pořád spí a tím se zpomalila peristaltika střev.
  Takže zase pár otázek:
  Co na zácpu? první pomoc co mě k ránu napadla je,že jsem mu to tlamky dala 1 ml rostlinného oleje,a štětičkou namočenou v oleji vytřela konečník aby se podráždil reflex,to bylo cca v 5 hodin.Teď do rána měl asi cca 10 bobečků,ale pořád jen leží,je prostě apatický,může být ještě utlumený?
  Navíc mě od včera jakoby pořád chroupe zoubkama,jak kdyby něco přežvykoval,a jakoby funí,ale neslintá ,bolestí když ho vemzu nekvíká,když ho donutím,už se hýbe tak nějak normálně.Mohly přerůst za tu chvilku zuby?Když byl v narkóze,kontrolovaly je,a byly prý v pořádku.
  Jinak dokrmuji sice na zádech,ale v takovém polosedě,prostě zvýšená poloha,pokusím se ho už posadit,už opravdu neječí .
  - - - - -
  Tygrinka- ještě mě teď napadlo,píšete po vyndávání stehů,no Fanýs nemá stehy,řekla mě,že udělala vnitřní samovstřebávací ,ale venkovní nemá,že by si je stejně vykousal a že takhle se to dělá u morčat.Je prvda že se ranky hojí pěkně.Je to O.K?
  13.4.2019 08:16BB
  hophop - určitě ten bio lapis s tím mám dobré zkušenosti co se týče úpravy trávení.... olej bych asi nedávala... zkus zelené-trávu, pampelišku.... pokud ani to ho nezláká, asi bych zamířila na veterinu. Ale určtě k odborníkovi na morčata. Myslím, že bolet by ho to už nemělo, pokud to udělali dobře....
  13.4.2019 09:44hophop
  Tygrinka- tak naštěstí to opravdu vypadá na útlum po lécích,Fanýs je už živější,zbaštil cca 8 ml rozmočených granulí ,teď se pustil i do sena,trochu i bobkuje.No kdybych tohle tušila,co to bude obnášet,nením nevím,jestli bych do toho znovu šla.Zhruba před 2 lety jsem na té samé klinice kastrovala králíka,sice byl cca 2 dny taky takový nějaký,ale probíhalo to lépe.Fanýsek je drobnější,měl 1100g,teď váží 980g, doufám že už se konečně trochu rozbaští.
  - - - - -
  BB- díky,už zkusím léky na bolest buď snížit nebo vynechat a uvidíme,pokud dnes nebude normálně bobkovat zajedu na veterinu.On se někde v okolí žádný vyloženě specialista nevyskytuje,Brno mám cca 80 km ,autem si tam netroufám,neznám to tam.Vybrala jsem to nejlepší,co u nás jde,cena zákroku byla opravdu šílená,ale říkala jsem si,že to prostě dám,ať je to udělané dobře,což třeba je,to nemůžu zatím hanět.....
  - - - - -
  Ještě mám na vás poslední dotaz,jak dlouho jste po kastraci samečkům podávali antibiotika?Když se dívám na množství,co mě dali,vychází mi to ještě alespoň na 11 dní,což by celkem bylo 14 dní,není to dlouho? A následek ATB léčby je též nechutenství?jen abych věděla,v PO máme jít na kontrolu,tak se na vše pořádně vyptám,ale chtěla bych dopředu znát,jak probíhala léčba u vás.ještě jednou všem děkuji a můžu říct,že chovat morčata je daleko náročnější než třeba koně,s něma mám dlouholetou zkušenost,ale nikdy mě nedalo tolik práce je udržet ve zdraví a při životě :-)
  13.4.2019 14:13Zbyněk
  hophop: mohou mu vadit ta ATB, některá morčata je špatně snáší. Já jsem dával holkám po kastraci Boflox asi týden, ale zkus s ním chodit každý den na injekci Marbonoru, pokud mu vadí perorální podání. Degan dáváš pořád? Ten by se také neměl dlouho.
  13.4.2019 18:32hophop
  Zbyněk- ano dostala jsem 2 tabletky Deganu,měla jsem z nich nadělat osminy (což je tedy vcelku kumšt) a podávat osminu 2xD,což je na 8 dní.No uvidíme,už mu zkusím vynechat léky na bolest,co na to poví,ATB zatím asi do toho pondělka dávat budu a uvidím,co to nechutenství,dnes je trošku čilejší,ale to baštění je fakt bída,slupne okurku(kolečko),fenykl-plátek,pár granulek,trošku sena,trošku trávy( na tu zatím není zvyklý,tak jsem ji dala fakt trochu)a jinak dokrmuju,ale snížila jsem intervaly,zkusím jen 3xD.
  Zajímá mne ta ATB jestli 14 dní není opravdu dlouho,oni neudělali vnější stehy,nechaly ranky otevřené,ale jsou malé a nerozšklebují se,pěkně jsou zatáhlétak jestli proto?
  13.4.2019 18:42Veronika5
  hophop: Mně se atb na 14 dní zdá ok, my je měli kdysi jen na 4 dny a bylo to málo, udělal se mu absces na místě zákroku. Po reoperaci měl atb snad na tři týdny.
  13.4.2019 18:48Tygrinka
  hophop: Pozor na ty bobky, také jsem měla těžkou noc, když myšák nic neudělal, a pak jsem ho přistihla, že vše poctivě baští a nenechá ani jeden. Jinak zácpa může být i důsledek atb, stejně jako nechutenství. Také bych zkusila raději atb v injekci, když to takhle zlobí...
  Stehy - dělá se to různě, možná kvůli těm otevřeným rankám jsou atb na delší dobu. V mých posledních případech jsem měla myšáky s vnitřními vstřebatelnými stehy a i s vnějšími, které šly po týdnu ven. Nekousal si to ani jeden. Jeden to jen zkusil, zjistil, že to bolí, a nechal toho. Už jsem měla připravený límec, ale nebyl potřeba. Takže je to věc veterináře, jak je zvyklý kastrovat.
  Jestli má alespoň trochu chuť baštit a baští i seno, je to dobré.
  13.4.2019 19:47vetacka
  co pomaha na svrab a plisen u skinniku
  14.4.2019 08:50hophop
  Děkuji všem za odpovědi,vypadá to,že je to na dobré cestě,asi byl zblblý z narkózy a tlumily ho ještě i ty léky na bolest,už jsem je včera nedala.Už vypadá lépe,sice ještě nebaští úplně tak,jako před tím,ale hodně se to zlepšilo,dává si už i granule,okurku,fenykl,seno,takže dokrm bude už jen v menší míře,uf.Bobky po tom oleji -vyprázdnil se a teď už to vypadá O.k asi se mu utlumila střevní činnost tím nepohybem a lékama.pokud by byl dál problém,domluvím se na změnu ATB,jak radíte,jenže on je takový hubený,ani nevím,kam by se to píchalo.
  Ještě mám poslední dotaz,granule objednávám tay ze stránek,jsou to ty Oxbow Adult,máte prosím jiný tip na výživnější granule,myslím na přibírání? On je trošku méně žravý normálně,má lehce vystouplé kosti na zadku,teď už alespoň vážil 1100g,když jsem si brášky dovezla ,byly oba kostnatí a měly něco přes 800g cca v půl roce.Jsou to naše první morčata,takže jsem nevěděla,jak mají vypadat...Takže co mu přidávat,aby se postupně trošku lépe zakulatil?Až pořídíme kamarádku,mám je v plánu na krmení oddělovat,aby to neopadalo jako před tím,kdy mu brácha skoro nic nenechal..
  Pročtu si zase článek a diskuse tady,jen mě zajímá,s čím máte dobrou zkušenost.Když jsem si ty 2 dovezla,zkoušela jsem jim přidávat oves.vločky,ale čučeli na to jak tele na nová vrata a nic,ani 1 jsem je neviděla zbaštit....
  14.4.2019 12:20BB
  Prosím o radu : co na pododermatitidu - takové ty tvrdé červené otlaky na pacičkách... Mám to u starouška 5,5 r. nechce se mi vozit ho na veterinu.. Máte něco osvědčeného co by zabralo z ,,domácí lékárny,, ? Dala jsem zatím měkčí podestýlku.
  14.4.2019 14:14Elvis9
  Ahoj, mám dvou roční morčátko. Asi před týdnem mu zemřel bráška, ale on to kupodivu snášel dobře. Když si ho ale chovám, protože je to takový přítula, vždycky začne zvláštně "vybrovat". Není to až zvuk, ani klepání. Mlsku si vždycky vezme a nikdy při tom nepíská. Prosím o radu co to znamená. Kolikát začne i pobíhat atd.
  14.4.2019 14:45Bart
  Elvis9 - vibrace= stres
  14.4.2019 16:18mirinda
  Ahojte. Mám skoro dvojročné morčiatko. A minulý rok sme mali problémy s močovými kamenmi, ale vyliečili sme ich. Dávam morčiatku na okusovanie vrbové prútie, avšak dostali sa ku mne aj čerstvé halúzky zo slivky a čerešne. Morčiatko neokusuje len kôru..ale chce spapať celý konárik. Môže? Čítala som na blogu, že jadro nemôže..alebo je to myslená ako kôstku, že nemôže? Ďakujem za informáciu
  14.4.2019 16:22Achjo
  BB – s MVDr. Lietavcovou nejsem v žádném vztahu, jen si dokážu představit, jak je člověku, který se bránit nemůže – a předpokládám, že přesto, že paní doktorka ví, že se tu o ní ošklivě píše (Zbyněk jí to jistě „taktně“ sdělil), tak se bránit nebude, protože by dopadla stejně nebo ještě hůř, než já…

  Jezzabell – „Adélka zakřičela tak strašně, až vili psi v ordinaci.“ Byla jste tam? Slyšela jste ty psy výt? Nebyla, takže vaše připomínka je nerelevantní…
  (ještě si prosím povšimněte, jak jsem napsala slovo „výt“, jde o vyjmenované slovo, učivo 1. stupně základní školy a pak si nechte případné argumenty typu „nejde tu o češtinu, ale o náplň sdělení“, ty mě neberou)

  Zbyněk – začněme zlehka, jistě šlo o nepříjemný průběh vyšetření morčete, ale kvíknutí se během dnů stupňovalo od bolestného zaječení po smrtelný výkřik: 1.4. 2019 Adélka u toho zaječela bolestí →2. 4. 2019 zavřískla hlasitě bolestí →3. 4. 2019 já rozeznám hysterický výkřik od smrtelného
  Podobně se zvyšovala i částka zaplacená za ošetření morčete: 2. 4. 2019 „Lietavcové jsem ráno napsal naštvaný mail + A minimálně chci vrátit 2500 za poslední zpackaný zákrok!“ → 2. 4. 2019 o cca pět hodin později: „omluva a případné vrácení 2600 za zpackaný zákrok by mě potěšily.“
  A dále následuje v rychlém sledu: „Ale ok, nemají se k tomu, zaútočím. V ruce nic nemám, samozřejmě je to jenom tvrzení, ale dle jejich reakce se pak rozhodnu pro případný bojkot kliniky.“ + „Minárikovi potom sladce spočítám, na kolik jeho kliniku přijde maličký záporný marketing tady a na sociálních sítích a že mám známých chovatelů po celé zemi dost! Ale jde mi hlavně o uznání chyby.“ „chci mluvit s majitelem a pokud ani to ne, tak medializace!“ – vskutku „pohodové“ komentáře…
  + k paní doktorce: 2. 4. „…doktorka spěchala a smrtelně mi jí poranila“ → „…ale ano, ona dobrá je, nicméně tohle byla její chyba“ → „…a ona to zničí v minutě“ → 3. 4. 2019 „Paradoxně jí nijak neobviňuji…“ Trošku si protiřečíte, že?
  Nemáte v ruce žádný důkaz o pochybení lékařky. Nenechal jste udělat pitvu a alibisticky se hájíte tím, že už jste chtěl morčátku dopřát klid. Prázdné pozemské schránce je už jedno, jestli ji před uložením do země nebo kremací, ji někdo nějak upravuje… To, co z téhle schránky dělalo našeho společníka, je už dávno jinde.
  Dost pochybuji, že by vám jakýkoli jiný veterinář potvrdil vaše teorie, šlo by o porušení etického kodexu KVL a takový veterinář by mohl být disciplinárně trestán. Dovedu si představit, že by třeba mohl říct něco ve smyslu, že taková situace by mohla nastat, nic víc…
  Mimochodem, mohl jste se poměrně snadno objednat na kontrolu, jejich on-line systém zvládá objednat se den dopředu (systém jsem vyzkoušela a neměla jsem problém objednat se na následují den) – už v pátek jste odjížděl s „naježenou kuličku v bolestech, jejíž stav se neustále zhoršoval“, takže - proč jste čekal do neděle?

  A vy další, kteří jste se do diskuze k tomuto tématu zapojili... Současná společnost a přístup k nejrůznějším informacím a možnost vyjádřit se k čemukoli a kdekoli na internetu, dělá z klientů jakési „bohy“. Zmizela i ta poslední špetka úcty k lidem, kteří jsou odborníci a než se těmi odborníky stali, tak to trvalo docela dlouho, museli studovat a učit se(a teď nemyslím jen lékaře, ale třeba i kadeřnice). Ti všichni se ve vašich rukách (všemohoucích, protože na internetu je můžete zničit v pár okamžicích) stávají vašimi rukojmími, svou práci vykonávají s obavami, že jim někdo, kdo není odborníkem v jejich oboru, jejich život obrátí naruby. Někdo, kdo se špatně vyspal, komu ustřihli o tři milimetry vlasů víc, koho řádně nepozdravili, k jehož zvířeti se nechovali s příslušnou úctou, nevyšetřili ho podle něj správně, dali mu špatné léky („protože na morčecí diskuzi psali…“), Nezneužívejte sílu internetu k ničení, zkuste ji využívat k diskuzi, zapojujte se konstruktivně a ne destruktivně, zkuste se dívat na problém ze všech stran. Přemýšlejte.
  14.4.2019 16:44Veronika5
  Achjo: Víte, co mě na Vás fascinuje? Že diskuzi evidentně velmi pravidelně a pečlivě sledujete, přesto jsou Vaše příspěvky vždy jen negativní. Proč tedy někdy nepřispějete taky něčím pozitivním? Co třeba někomu poradit, když zde shání informace???
  14.4.2019 17:48Jezzabell
  achjo: Proč tady tak přesvědčeně tvrdíš, že jsem tam "nebyla"?? S vyjmenovanýma slovama si trhni, nemám čas tady řešit češtinu dle pravopisu- mám jiné starosti a rozhodně souhlasím s Veronikou5- místo hledání žabomyších válek se občas smysluplně zapoj, a jestli jsi naštvaná sestřička z ordinace nebo obdivovatelka jiného druhu, tak se příště dívej pořádně po lidech
  14.4.2019 18:18Tygrinka
  vetacka: Na svrab buď injekce nebo spot-on, na plíseň koupele v Imaverolu v ředění 1:50. Pozor nekombinovat léčbu svrabu s léčbou plísně. A potom to chce změnit podestýlku. V případě skiníků bych zkusila Asan, po zklidnění bych ho zkusila zase pomalu převést na hobliny nebo hobliny s vrstvou sena. Někdy to chce vyzkoušet různé značky hoblin. Někdy prý může dráždit vyšší obsah smůly, drobnější kousky, atp. A myslím, že se skiníci musí jednou do týdne namazat, aby jim kůže nevysychala.
  - - - - -
  BB: Dědouš si rád udělal postýlku ze sena, co si usalašil na hoblinách a hodně se mu tlapky zlepšily. Tak jsem mu dávala sena tolik, aby měl postýlku dle chuti. Jinak zkusit mazat calciovou mastí. V případě zhoršení to veta chtít bude.
  - - - - -
  hophop: Tak hlavně, že olej prošťouchnul střeva a už se mu udělalo lépe. Zkusila bych znovu nabídnout vločky anebo celý oves, třeba by si teď dal. Na přibrání by mohly vyhovovat granule Care+, dá se z nich udělat i kaše k dokrmování. Zrovna s ní hojně dokrmuji...
  - - - - -
  Achjo: Jak nemá žádný důkaz? Běžné vyšetření bylo extrémně bolestivé a došlo k rapidnímu zhoršení stavu zvířete. A co se týká popisu situace, sama jsem se setkala s tím, že se veterináři někde sekli, já měla z celé situace velmi nepříjemný pocit, zvíře neprospívalo, zmínění veterináři se mnou jednali právě způsobem, že oni přece musí vědět víc a já jsem jen hysterická panička. Nakonec to vždy dopadlo tak, že jiný vet problém našel a většinou i včas vyřešil. A jestli byl Zbyněk doposud s vetkou spokojen a najednou se zde svěřil s problémem, asi to fakt nebylo jen tak něco banálního. Já třeba nyní řeším něco podobného, vypadá to, že vet něco přehlédl, ale zatím dávám profíkovi šanci a zítra beru myšáka na kontrolu. A mě to bude stát další peníze jen proto, že nejspíš vet někde něco přehlédnul a budeme muset myšáka znovu přispat. Ale beru to, nikdo není dokonalý, i profesionál se sekne. Ale měl by se umět k tomu postavit a nedělat mrtvého brouka jako u Zbyňka a nepomoci zvířeti, které se zhoršilo po jeho zákroku.
  14.4.2019 18:34Bauli
  Achjo-nevím z jakého důvodu vyznívají vaše příspěvky v diskuzi tak negativně. Nebudu komentovat celý váš příspěvek,nicméně si neodpustím reagovat na komentář k objednávání pacientů na Hůrku na druhý den přes internet.
  Nenapadlo Vás,že Zbyněk zcela logicky očekával po ošetření zlepšení stavu Adélky a až když se to opravdu nedělo volal lékaře a hledal pomoc. Proč by měl již den předem předpokládat,že bude zle.
  Každý ,opakuji, každý správný lékař- když už zmiňujete kodex- svého pacienta v kritickém stavu přijme!!!
  A zde už vůbec není důležité zda Mvdr. Lietavcová chybu udělala ,nebo ne!
  Není v tom nic osobního, Na Hůrce jsme pacienty kdysi byli také a bohužel se nám stalo to samé co Zbyňkovi .To sice nezpochybňuje odborné kvality lékařů,ale kvality jiné ano..
  14.4.2019 18:59Kleopatra
  Tady se to nějak zvrhlo.
  14.4.2019 20:24Ppp
  Prosím chtěla bych se zeptat jestli můžu dlouhosrstemu morcatku pořídit obyčejného kratkosrsteho kamaráda.dekiju za odpoved
  14.4.2019 21:13BB
  achjo - už nehodlám komentovat. Argumenty mne nepřesvědčily. Zdravotník nesmí takto chybovat. Taková chyba by ho v humánní medicíně stála profesní kariéru a místo. A to samé platí ve veterinární medicíně. Lékař ,,nestříhá vlasy,, a žádnou chybu si prostě nesmí dovolit. V tomto oboru ne. To si měla paní lékařka vybrat jiný obor. A je dobře, že dnes díky internetu jsou tyto případy zveřejněny. A o tom, že mně taky bez objednání na Hůrce odmítli přijmout, jsem už psala. A ještě jsem neviděla, aby se na akutní problém - opakuji AKUTNÍ problém někdo objednával dopředu. A tím končím diskuzi s paní Achjo.
  Tygrinka -děkuji za radu.... zatím mažu Betadinkou a uvidím....
  - - - - -
  Ppp - no samozřejmě :-)
  14.4.2019 21:36Achjo
  Jezzabell, Tygrinka, Bauli - ale já nereaguji negativně, to si jen promítáte do mých slov samy... Jen se pokouším o to, abyste se snažily/snažili nahlédnout na problém i z druhé strany a nedělaly/i si obrázek jen ze subjektivně zabarveného líčení jednoho z vás. Ale evidentně bez šance, jedete stále svou. Což je škoda.

  Jezzabell - písemné vyjadřování je třeba zde tím hlavním, čím se prezentujeme. Mělo by vám tedy záležet na tom, jak se prezentujete. Pokud píšete s hrubými chybami (a to často) a nehodláte je řešit (nemáte čas psát bez chyb???), tak to o vás ledaco vypovídá. Nejsem ani sestra ani obdivovatelka jiného druhu (čeho?), a na lidech mi záleží (neboť mě baví studium sociálních sítí).

  Bauli - Zbyněk psal o tom, že si odvážel morče s bolestmi a ve špatném stavu už v pátek odpoledne. Vzhledem k tomu, že tu několikrát zdůrazňoval, že u morčat jde všechno rychle, tak se divím, že začal stav morčete řešit až v neděli, tedy po dvou dnech. Je to zvláštní... Mohl situaci řešit už v pátek večer nebo v průběhu soboty...

  Veronika - nesleduji tuhle diskuzi ani pravidelně, ani pečlivě. Občas sem nahlédnu, pokud mě něco zaujme, proberu si historii.
  - - - - -
  Veronika - a pokud něčemu nerozumím, neradím. Netoužím po tom, abych předkládala dogmata ani rozumy vytahané z veterinářů. Na popvídání mám živé kamrádky a kamarády, nehledám obdiv u těch virtuálních.
  - - - - -
  BB - patrně nerozumíte psanému textu, možná by bylo vhodné více číst.
  15.4.2019 08:29Zbyněk
  Achjo: začínám se bavit :) Nicméně oceňuji, že začínáte argumentovat více logicky a snažíte se být pečlivější ve vašem napadání. Především doporučuji dole použít sekci Hledat, pak nahoře "Od přezdívky", napsat Achjo a dát volbu Rok. Zkuste si po sobě přečíst vaše příspěvky, je to poučné čtení.

  Děkuji za upozornění ohledně drobného rozdílu v mnou uváděných částkách, nepamatuji si to přesně. Co se týká vaší kritiky pravpoisu jedné z přispěvatelek, kritizujete člověka s červeným diplomem, kterému ve striktním dodržování pravopisu brání fyzický handicap, který tu nebudu rozvádět, ale jedná se o problém, který byste opravdu mít nechtěla, značně by vám totiž komplikoval váš sociální výzkum. Vaše zaujatost vůči lidem vám průzkum nekomplikuje?

  Ad Adélka - nevím, kde jste přišla na to, že jsem vzniklou situaci řešil až v neděli, předpokládám, že vytrháváte z kontextu a překrucujete úmyslně. Močátko jsem odvezl v pátek odpoledne v daleko horším stavu, než jsem ho přivezl na kliniku, po zbytek večera jsem očekával zlepšení v naději, že se jedná pouze o šok z bolestivého zákroku. Ten samý zákrok absolvovala o týden dříve a zcela bez nesouhlasných projevů - mám ho celý nahraný na video (pro kralupskou veterinu, kde to chtěli vidět, než by jej zkusili sami.) V sobotu ráno jsem volal na Hůrku, popsal důvod vzniku problému A BYL JSEM ODMÍTNUT S TÍM, ŽE NEJSEM OBJEDNÁN!! Což není o MVDr. Lietavcové, ale o recepční. Osobně se domnívám, že pokud by u telefonu byla jistá mladá sestřička, situaci by jednoznačně vyřešila, protože je profesionální a organizačně schopná! Nicméně nestalo se a tak jsem byl do nedělního odpoledne nucen využívat služeb jiných klinik! Určitě nezpochybňuji odborné schopnosti DCr. Lietavcové. Nicméně subjektivně došlo k zásadnímu zhoršení stavu jejím zákrokem. To ale neznamená, že nešlo o náhodu - u Adélky se mohlo během týdne něco rozvinout a zákrok to pak dorazil. Situaci jsem probíral jednak na pohotovostech a pak mám také řadu známých veterinářů, tedy nejsem odkázán na své subjektivní dojmy. Případná pitva by byla problematická z více důvodů, které jistě znáte. Ale nesouhlasím s vámi s tím, že se už jedná pouze o mrtvou schránku. Pokud by tomu tak bylo, civilizace by své mrtvé obřadně nepohřbívala po desítky tisíc let. Jsou tu věci, které pouze tušíme a Adélka si během posledního roku užila trápení dost a dost. Z mé strany se nejedná o alibismus, jak tvrdíte, ale o prostou úctu ke zvířátku, u kterého jsem třeba mohl postupovat jinak a způsobil jsem mu (třeba) zbytečné trápení. Pokud s umírajícím tvorečkem sedím řadu hodin až do konce, je to silný zážitek, jsem rád, že jsem jí mohl pomoci alespoň v tom, že odcházela v klidu a v teple, s teplými oušky a nožkami a ne někde v koutku výběhu. Už bych jí řezat nenechal, ale to vy těžko pochopíte.
  Z mého hlediska je sobotní odmítnutí zvířete v kritickém stavu po jejich zákroku nepřijatelné jednání, které padá na hlavu recepční a v tomto ohledu budu dále jednat s majitelem kliniky, Dr. Minárikem. Nejsem nespokojený s lékaři, naopak. Jsem ale naprosto nespokojený s jejich neetickým přístupem. Je to už prosím srozumitelnější, nebo to budu opakovat znovu dokola?
  15.4.2019 08:53BB
  Zbyňku, vykašlete se na celou Achjo... Ten člověk nemá očividně vztah ke zvířatům a neví, co je to sedět hodiny u nemocného tvorečka a opečovávat ho.... A nezná ten pocit beznaděje a smutku, když Vám to všechno někdo ve vteřině zničí.... Diskuzi používá k rejpání do lidí, a říká tomu ,,studium,,. Takové je nejlepší ignorovat....
  15.4.2019 09:07Kájka
  Zbyňku, myslím, že ostatní jsme to "pobrali" z Tvých příspěvků dříve, např. to, že jsi to nezačal řešit až v neděli, i to, o co ti především jde.
  - - - - -
  BB: Co dodat? -vždyť ta osoba sem na diskusi chodí docela dlouho jako anonym, sice asi většinou pod stejnou přezdívkou. No, to je její věc.
  - - - - -
  Jen chci dodat, že to, jestli sem někdo chodí neregistrovaný, není na škodu. Chápu to. Také jsem nějakou dobu nebyla registrovaná (možná rok). A album jsem si tady nezaložila, protože je to tady moc veřejné. Je to tady totiž udělané tak, že alba může prohlížet kdokoli (i neregistrovaní), což mi trochu vadí. Ale to je "otázka" pro administrátora.
  15.4.2019 09:45Nonyna
  vetacka: s jakým rozestupem jste morče koupali v imaverolu a v jakém ředění? První příspěvek jsi psala 11.4- že jste dostali imaverol a další 13.4.-že se rozškrábal a dokousal....to je 2dny od sebe. Koupel v imaverolu se dělá s 4 denním rozestupem, tak jestli to nebylo tím. Držím palce, at se dá malý do pořádku.
  15.4.2019 10:48BB
  Kájka - přesně tak. Chtěla jsem si to tu nejdříve ,,okouknout,, než se zaregistruji. Ten nápad se spřístupněním alb jen pro registrované se mi taky líbí....
  15.4.2019 11:03Nonyna
  K albům: bylo by ideální, aby se dalo nastavit jako soukromé nebo veřejné. Když sem jde někdo cizí s problémem, kolikrát potřebuje vložit fotku.... a registrace by ho mohla odradit.
  15.4.2019 23:08Kleopatra
  Tak nám držte palce. Oříšek se má k světu, ale občas čurá krev :-(. Čeká ho velké cestování, na které není vůbec zvyklý. Ve středu pojede 5 hodin v přepravce do Prahy, v pátek 4 hodiny na Valašsko (když to po D1 dobře půjde ), v pondělí zpět do Prahy. V úterý jde k panu doktoru Valešovi, asi rovnou na operaci a další týden do Berlína vlakem a pak ještě 2 hodiny autem. Je to celé naprosto šílené a já doufám, že ho tím nezabiju :-( Kdybych ho aspoň na to Valašsko nemusela tahat ...ale neumím to jinak vyřešit. Snad to celé dobře dopadne.
  15.4.2019 23:27Ehrena
  Kleopatra, to teda držíme. A pojede sám, nebo i s kámošem?
  Aby z toho nebyl špatný, kdyby byl najednou sám.
  16.4.2019 07:19Jezzabell
  Kleopatra: Děláš, co je ve tvých silách;) Víc nejde, tak si JEN držte palce;)! Pak dej vědět, jak jste dopadli. Nech si napsat léky do zsoby! Držte se!
  16.4.2019 07:29Achjo
  Zbyněk - Jak jste přišel na to, že jsem zaujatá vůči lidem? Naopak, jsem zaujatá lidmi.
  A vy mě začínáte v určitém směru zajímat...
  K částce za zákrok - nemáte doklad o platbě? To určitě máte - jinak byste těžko mohl chtít vrátit platbu za zákrok.
  K ostatnímu - raději už se nevyjadřujete, např. ke stupňování výkřiku, k tomu, proč jste se v sobotu neobjednal alespoň na neděli, když vás odmítli ošetřit akutně (já bych tedy volala už v pátek večer)... Ale... máte po ruce něco jiného, čím byste mohl odvést trochu pozornosti. Například pravopis paní Jezzabell...fyzický handicap neznalost pravopisu neomlouvá, obzvláště u člověka, který vystudoval vysokou školu. Znám vcelku dost vzdělaných lidí, kteří pravopis úplně neovládají (většinou muži), ale ti si u psaného projevu vyžádají kontrolu, protože si své chyby uvědomují. Nikdy je ovšem hloupě neobhajují (typicky hloupou obhajobou je "není čas řešit pravopis", pak jsou právě ty různé handicapy, i když s fyzickým jsem se setkala poprvé - i pomocí ovládání kurzoru očima se dá psát správně).

  A nakonec pro všechny, aby si mohli v klidu udělat o mně malý obrázek - jsem dospělá, normální žena, žijící v prvním a jediném manželství se dvěma postpubertálními dětmi, zaměstnaná, ve všech směrech uspokojená, mám přátele, se kterými si mohu popovídat nebo někam vyrazit. Nejsem z Prahy (a pragocentrismus nemám dvakrát ráda). Střední vzdělání mám se stavebním zaměřením (stavebně-historické), poslední magisterské v socio-ekonomickém směru (+ další studium). Volný čas dále věnuji dobrovolnické práci (obvykle lidé s narušenými vazbami/bez vazeb na sociální sítě) a běžným koníčkům - ruční práce (zpracovávání přírodních materiálů), práce na zahradě (zejména nejrůznější pěstební činnosti), kutilství - práce se dřevem (drobné dřevostavby, nábytek). Mnoho let jsem se věnovala chovu morčat (něco málo přes 16 let), měli jsme psy, koně, nyní máme kočky (takže vztah ke zvířatům by tu i byl). Netrpím žádnými zásadními komplexy (jsou tu nějaké drobné, ryze ženské) a nemám potřebu adorace mé osoby - ať už ve virtuálním nebo běžném životě.
  16.4.2019 08:47BB
  Achjo: Vážená paní Achjo, to co píšete níže sem vůbec nepatří a už vůbec nejsme zvědavi na Váš životopis. Jsem přesvědčená, že vztah k diskutované klinice musí mít - víte o ní až příliš. Když jste tak vzdělaná (perfektně ovládáte pravopis ) měla byste vědět, že to, že někdo ,,chová kočky,, nebo měl někdy morče nebo psa, vůbec neznamená, že má ke zvířatům nějaký vztah ( hezky to vyjadřujete slovy : ,, vztah by tu i byl,, ) - to hovoří za vše tuto větu bych podtrhla. Občas to zvíře bývá jen ,,doplněk,, nebo ,,kulisa,, domova, o kterém jeho majitelé téměř nic neví, občas ho nakrmí, vyvedou na procházku, okřiknou ho , a tím jejich ,,péče,, končí - přece nebudou vyhazovat peníze za drahého veterináře... Takových ,,milovníků,, zvířat znám mraky. A podle toho, jak jsem Vás ,,poznala,, jste jedním z nich. Takže na závěr : přestaňte tu napadat, poučovat a otravovat lidi, mezi které nepatříte - nechápu, proč vůbec na tuto diskuzi vstupujete... a běžte si ,,studovat lidi s narušenými vazbami,, někam jinam. Myslím, že z Vás budou tak nadšeni, jako my tady.
  16.4.2019 08:48Nonyna
  Kleopatra: Držím moc palce, ať se vše povede a dobře docestujete. Podle referencí je MVDr. Valeš tou nejlepší volbou. Cestování je tedy veliké, nemůžeš ho v té Praze u někoho nechat?
  16.4.2019 08:55BB
  ... a ještě k tomu, že Vy byste volala již v pátek večer - klinika zavírá ve 21 hodin ( pohotovost 24 hodin, kterou má spousta daleko menších klinik tu jaksi nevedou ). A pokud se s Vámi nikdo nebaví, ani přes den - tedy pokud nejste řádně objednaná - pochybuji, že by někdo Zbyňkův požadavek řešil např. ve 20,30 hod, to je téměř na 100 % vyloučené.
  - - - - -
  Kleopatra : proč s ním musíš tak moc cestovat ?
  16.4.2019 08:55Nonyna
  Včera jsem měla morčata poprvé po zimě ve výběhu na sluníčku....ti byli rádi, žrali jak o život:-) Vytáhla jsem první Rozu, aby byla chvíli na opravdovým sluníčku (ne náhražky jako UVB žárovka nebo přes okno)...a pak mi to nedalo a už jsem nosila ohrádky a šlo ven celé naše družstvo:-)
  Jinak Roza vypadá dobře, stále dostává Déčko, vápník a Meloxoral na bolest. Už je to 3. měsíc, co bere léky. Obávám se hlavně toho meloxoralu na bolest...nevíte někdo, jak to s dlouhodobým užíváním léků na bolest? Aby jí to nezničilo játra. Přemýšlím, jestli bych neměla vyzkoušet, jak to snáší bez léků.
  16.4.2019 09:29Kleopatra
  BB: protože žijeme na severu Polska a zde ho operovat nechtějí. A já ho nechci jen tak nechat, když vidím jak se má dobře, ale čurá krev. Něco musím udělat. Zítra jedem na Velikonoce za rodinou do Prahy a na Valašsko. Pak zůstaneme týden v Praze a on jde k Valešovi na konzultaci či operaci. No a po týdnu se zase vracíme do Polska. Bylo by super ho někomu v Praze nechat přes ten velikonoční víkend, ale nikdo z rodiny tam nezůstává. Leda nějaký hotel...…..ale nemám zkušenost.
  - - - - -
  Nonyna: děkuju, napadá tě u koho? Z rodiny všichni vyjíždí na své chaty nebo s námi na Valašsko.
  16.4.2019 09:33LB
  Nonyna: taky se chystame o vikendu vyndat holcicky ven. Ma byt pekne, tak snad nam nenastydnou.
  Uz se tesim - vzdycky jsou z toho uplne nadsene, kdyz jdou na travu...:)

  A musim vam napsat, jak jsme se tu v nedeli nasmali. Privezli jsme si z Hostina chrest a zkusmo jsem nabidla holkam spicky. Prvni se nadsene hnaly k ruce, protoze cekaly nejakou obvyklou mnamku, pak to ocuchaly, poodesly pryc-prisly-odesly a tak porad dokola. Pak jsem jim to dala do klece do misky a pokracovalo nevericne ocuchavani jako co jim to ta blazniva zenska vubec nabizi, ze je chci asi otravit...:) Nakonec se k misce otocily zady a sly si dat seno:) Ale to nevericne ocuchavani jim vydrzelo snad 5 minut...:) No nakonec dostaly jako "naplast" papriku a cuketu a byly spokojene...:)
  16.4.2019 10:29Nonyna
  Kleopatra: Stálo by za úvahu, jestli je nevzít aspoň oba do menší klece.....on bude sám ve stresu, ještě to cestování....
  Bohužel nejsem z Phy, vzala bych ho k nám... třeba se někdo zdejší najde..

  LB: taky jsem se bála, aby nenastydli, pořád jsem kontrolovala, jestli nemají studený bříška..
  A fakt ten chřest nedali,jo? U nás chřest nekupujeme, ale mohla bych to vyzkoušet pro zpestření...
  16.4.2019 10:41LB
  Nonyna: my se kazdy rok tesime na jaro strasne moc... - prvni to zahajime klicenim, potom prijde na radu medvedi cesnek a v dubnu hned chrest - to jedeme vsechno ve velkem...:)

  jinak holky to nedaly ani ochutnat - je fakt, ze chrest ma svoji specifickou vuni i chut, tak je proste asi nezaujal... Jinak zerou vlastne vsechno, co jsme doposud nabidli - neco si, pravda, nechaji az "napotom":), ale zbytky z klece vicemene nevyhazuju...
  16.4.2019 10:44BB
  Kleopatra: já bych ti ho ohlídala, ale pak by bylo lepší oba dva-aby nebyl sám v cizím prostředí... a musela bys cca 35 km za Prahu.... Mohla bych sice dojet do Prahy - ale určitě bych chtěla abys přijela k nám, abys viděla kde bude, a co a jak, osobně na místě domluvit....
  16.4.2019 10:49Nonyna
  LB: medvědí česnek dáváte doufám jen lidem, pro morčata je jedovatý...
  16.4.2019 11:00LB
  Nonyna: jasne, jenom lidem...pochybuju, ze by to zraly (ani jsme nenabizeli)
  ...ani klicky si jim netroufnu dat - to jsem bohuzel nikde nedohledala, jestli muzou, ale radeji to nechci riskovat...
  16.4.2019 11:04Kleopatra
  BB - děkuji moc, jsi strašně hodná! A kam za Prahu - zvážím to, jestli to máme po cestě. Ještě rozmyslím. Chtěla jsem ti napsat sz, ale nejsi registrovaná, tak to nejde. Můžeš napsat ty mě, jestli to tady nechceš zveřejňovat.
  16.4.2019 11:17vetacka
  nonyna sedmiho jsme byli na veterine jak jsme prisli udelala jsem mu koupel 0,5ml imaverolu do 25ml vody a pak v ten patek jsem mu ho dala to sami tak mi to napsala na veterině udelala jsem mu to a nechala jsem ho uschnout mel v bedne cisto udelano mame ho v plastovym boxu dala tam sla jsem pro holku kdyz jsem prisla tak jsem se zhrozila mela jsem krev na dlani jeho
  - - - - -
  uplně suchou pokozku mel potom
  16.4.2019 11:25BB
  Kleopatra: já ani nevím co je sz :-)) Kam ti mám napsat? Opravdu to tu moc neznám...
  16.4.2019 11:57Ehrena
  BB, SZ jsou soukromé zprávy, ale jsou použitelné pouze pro registrované.
  Neregistrovaní je nahoře v nabídce nemají.
  - - - - -
  Bylo by dobře, kdyby ses zaregistrovala, abys je pak mohla používat.
  - - - - -
  Kleopatra, taky bych mohla v nejhorším případě pár dní ohlídat, snad by to manžel na pár dní překousl.
  (Když by věděl, že nejde o rozšíření počtu našeho zvířectva trvale).
  Bydlíme v Praze 8 - Bohnicích.
  Jinak hotel morčat provozuje Reny, která sem teda moc nechodí, je hlavně na facebooku.
  Její stránky:
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-173140/
  - - - - -
  LB a všichni ostatní, vám jedí morčata cukety?
  Naše teda okurky milujou, ale cukety mi vždy nechají nedotčené.
  - - - - -
  vetacka, a dělali vám ten stěr?
  U nás - nemám teda skiníky, jen klasická chlupatá morčata - se takhle hodně drbala morčata jen při svrabu, při plísni, na kterou se právě používá ten Imaverol, ne.
  16.4.2019 12:11Nonyna
  Ehrena: cuketu jsem zkoušela dávat jen párkrát, moc je to nenadchlo, kousíček ochutnali a to bylo vše. U cukety pozor na to, aby nebyla hořká...pak obsahuje kukurbitacin a je jedovatá(i pro lidi).
  16.4.2019 12:16BB
  Kleopatra: tak jsem to zkusila....tu sz
  16.4.2019 12:31Nonyna
  vetacka: podívej se tady na ty stránky, píše tam paní zkušenosti se skiníky a imaverolem a prý je pro skiny toxický....http://odklarky.websnadno.cz/Pece-o-skinny.html
  Doporučuje tam surolan na plísen u skinů.
  Držím palce,at se z toho malý dostane. Na suchou pokožku pomáhá Excipial Lipolotio - mám s ním výborné zkušenosti u morčat i u lidí, dá se koupit normálně v lékárně.
  16.4.2019 13:36LB
  Ehrena: jj, cuketu ji velmi ochotne, spolecne s mrkvi je to jedna ze zakladnich zelenin, co mam doma vicemene porad - kdyz teda neni zrovna kilo za 90,-Kc:/
  16.4.2019 17:25vetacka
  mě poradila na veterině vazelinu a dala mi pipetu nevim jak se jmenuje mazat za usi a naty mista je cernej tak ma po tele byli stopy cary a ty mu mam stim mazat strupy měl normalne cerna kuze a pod nima zustalo bilo vse se mu sloupalo pry to muze mit i s nedostatku vitaminu nevim ted to ma celkem uz hezky a to bylo i pred tim a ten paty den se do drbal některi mi rikaji ze je to moje vina mely jsme dve morcatka skinny jenoho cokoladovyho ten umrel mou vinou davala jsem pod stul na zachudek ty prebalovaci podlozky ty mu tam nevadily tak jsem mu to dala do pelisku on ji rozcupoval ty jednorazove asi něco snědl snazili jsme se ho ozivit nesloto bylo mu 8mesicu ten druhy ji tam měl a nic ten ji nejedl ale v posledni době nejedl seno jen zeleninu davali jsme mu tekuty seno to plival nemel prujem jen mazlavou stolici dostal dietu a uz pak jedl i seno uz mel normalni stolici dali jsme na radu veterinarky pomalu mrkev tri dny dobry a pak zas zas antibiotika i zahrivali jsme ho infuze a rano byl na boku a mel skrivenou pusu pry mrtvicka hybal jen nozickama a trpěl nechali jsme ho uspat podle nalezu mu spatne pracovali jatra měl problemy ze zubami prednima furt se mu lamali votaminy jsme davali i smectu kdyz mel ridsi stolici a bio lapis pak najednou prestal curat i kakat a vecer kdyz se po infuzi vykadil i vycural mel uz normalni bobky tak rano toto byl na boku tak mi kazdy pise co snima delam mela jsem skinniky pprve mam je kvuli maly no nevim to je muj priběh
  17.4.2019 01:43Tygrinka
  vetacka: Zavolej si na veterinu zaměřenou na morčata a prober celý problém ještě s někým jiným. Je možná i nějaká alergická reakce, těžko takhle od stolu rozhodovat...

  Nonyna: Odkaz jsem pročetla, ta informace o jedovatosti Ivamerolu je zajímavá a dost důležitá, jestli je to pravda...
  - - - - -
  vetacka: Přebalovací podložky mi některá morčata také měla tendenci požírat. Pomohlo tomu podložku přetáhnout přes kraje spodku klece na zabezpečit mříží klece. To většinou nechali na pokoji i kousači. Ale vždy jsem byla dost ráda, že jsem mohla přejít na hobliny, protože riziko rozcupování a sežrání tu prostě je vždycky. Na běžný provoz samotné podložky jako podestýlku nepoužívám, jenom pro marody, když to situace vyžaduje. Co se týká toho zbytku popisu, někdy je to jen souhra blbých náhod a není to chyba majitele.
  17.4.2019 08:23vetacka
  tak mazem rany timhle mame od veterinarky douxo spot-on pipetu zatim dobry jednou za tri dny a na kuchynskych uterkach je davam c kazdy den tak se snad do kvetna stoho uz vyhrabe prijde novy morce skinnik
  17.4.2019 11:35Achjo
  BB - máte problém s porozuměním psanému textu... A opakuji - nemám vůbec žádný vztah se zmíněnou klinikou, jejími zaměstnanci ani klienty. Jen se snažím dívat se na problém ze všech úhlů, ne jen pod dojmem citově zabarvených stížností... Prosté a jednoduché, ale zrovna vy to jistě nepochopíte...
  17.4.2019 12:39Nonyna
  vetacka: oni jsou skinníci celkově choulostivější než osrtěná morčátka. A už se mu to aspoň zlepšuje, po tom mazání, co jsi dostala na vet? Chodíš na vet ke specialistovi na morčata nebo k jen k všeobecnému? Já mám výborné veta pro psy, je vynikající orthoped i všestranně jinak, ale s morčetem bych k němu nikdy nešla...u morčat je lecos jinak a opravdu se to vyplatí.
  17.4.2019 13:14Freya_01
  ahojky, tak jsem sice říkala, že další morče nechci, ale naše Christina byla tak smutná,
  že je sama, že jsem jí dnes pořídila kamarádku rozetku, jmenuje se Boriska. :)
  17.4.2019 15:34Ehrena
  Freya_01, dobře jsi udělala, tak ať to holkám dobře klape spolu, a ať jim to hooooodně dlouho vydrží!
  17.4.2019 16:28vetacka
  chodim na veterinarni ambulanci
  MVDr. Gabriela Jašurková Mikutová Velmi rádi se pečlivě postaráme o vaše pejsky, kočičky, fretky, králíčky, morčátka i drobné hlodavce.

  Nabízíme preventivní prohlídky, léčbu nemocí a úrazů, ošetření zubů a drápků, šetrné kastrace a další běžné chirurgické zákroky.

  Provádíme sonografické vyšetření a laboratorní diagnostiku.

  Možnost ostříhání nebo rozčesání zvířat v sedaci.

  Prodáváme veterinární diety za velmi příznivé ceny. Prodáváme různé veterinární přípravky například proti parazitům.

  Při diagnostice a léčbě velmi závážných onemocnění nebo zranění spolupracujeme se speciality a jsme schopní v případě zájmu doporučit kvalitní specializovanou i nadstandardní péči. tak tehle chodim spousta lidi me odsuzuje ze jsem spatna chovatelka zvysila jsem i vitaminy mu ted davam
  17.4.2019 16:48Ema N.
  Dobrý den,
  Mám otázku. Chovám dvě morčata(obě rok1,5). Nyní jsem dostala možnost chovat další morčátka. Problem je v tom že chci aby spolu nějak vycházeli a chovali se k sobě dobře i přes jejich věk(morčátka jsou stará zhruba 3mesice?) bojim se, aby nebyla mými původními morčaty šikanována
  - - - - -
  Je tu nějaká možnost určitého nezačlenění?
  17.4.2019 17:01Ehrena
  Ema N, jsou to samci nebo samice?
  17.4.2019 18:27Zbyněk
  Ema N. doplním Ehrenu: holky jsou v pohodě, kluci k sobě nesmí v žádném případě! Nebourat soužití funkční dvojice. Holky si obvykle sednou dobře.
  17.4.2019 19:23Ema N.
  No ty moje staré jsou holky a ty nové (jsou také sourozenci)jsou holka a kluk s tím, že samečka asi vykastrujeme
  17.4.2019 22:38Ehrena
  Tak v tom případě musí být napřed kluk vykastrovaný a pak cca po měsíci může být s holkami a mohlo by to klapat, ale do té doby, než bude vykastrovaný, s holkami být nesmí. Ani s tou svou sestrou by neměl být, jinak už může být od něj nakrytá. Dvě původní samičky asi ještě neměly mladé a v tomto věku už je mít nesmějí, pravděpodobně by porod nezvládly. Takže s ním zatím do styku přijít nesmějí, až po jeho kastraci. Takže jedině přidat tu mladší holku k těm původním dvěma, seznamovat nejlépe ve výběhu s více úkryty (domky, můstky, tunýlky nebo krabice), a pokud seznámení proběhlo dobře, tak teprve potom zkusit dát do společné klece (dostatečně velké). Je třeba počítat při seznamování s tím, že starší samičky budou mladou nějakou dobu prohánět, než si zvyknou, ale u holek, pokud není některá vyloženě hodně dominantní, to většinou proběhne v pohodě. A se samečkem je pak dát dohromady až cca měsíc po kastraci, do té doby ještě prý může být plodný. Jen nevím, kdy se smí kastrovat samec, v jakém věku, jestli už ve třech měsících (myslím, že spíš později, nemám vlastní zkušenost, sice jednoho kastráta mám, ale tak už jsem ho koupila v jeho dvou letech).
  A musím říci, že soužití vykastrovaného samce a samice (samic) je ideální.
  18.4.2019 01:43Tygrinka
  Achjo: Vezmi zpátečku a přestaň se opakovaně navážet do diskutujících. Porušuješ tím pravidla diskuze a už to opravdu stačilo.
  18.4.2019 08:51Nonyna
  Ema N.: Hlavně toho samečka nedávej ke svým holkám, nakryl by je a ony by porod nemusely přežít, protože morčina by měla mít první mladé do roka života, pak už to je pro ně nebezpečné.(nebo každý rok 1 vrh, ale rozestup mezi vrhy nesmí být více jak rok). Jestli je ted 3měsíční sameček se svojí sestrou, je dost pravděpodobné, že už čeká mladé...
  Jak píše Ehrena, i po kastraci je potřeba ještě nějaký čas(měsíc), než bude moct být s holkama. Takže kdyby sis je vzlala, bude muset být sameček nějaký čas v samostatné kleci.
  - - - - -
  vetacka: z toho popisu veteriny nepoznáš, jestli se někdo z jejich doktorů specializuje na morčata.....je možné, že dokáží poskytnout takovou běžnou všeobecnou pomoc a péči.
  Specialista znamená, že se přímo na morče specializoval, učil se u někoho, kdo morčatům rozumí, umí je operovat, má dost zkušeností a ve svém oboru-specializaci se stále vzdělává, čte literaturu na morče zaměřenou, jezdí na semináře, konzultuj s kolegy-specialisty....
  Jediná cesta, jak se to dozvědět je, se na té veterině zeptat...jestli mají zkušenosti s operacemi morčat(cysty, močové kameny, zda mají k dispozici inhalační narkozu pro morčata a další vybavení k operacím morčete, možnost hospitalizace a tak. Vím, že nepotřebuješ u morčete nic operovat, ale dozvíš se, zda to jsou odborníci, schopní takovou pomoc poskytnout.
  18.4.2019 17:03Ema N.
  Právě, ze kluk je kastorvaný zhruba od -+ je od asi 3txdnu kastorvaný. Sestru nekryl a potrebuju aby se spolu dobře seznámili
  18.4.2019 17:16BB
  Ema N. tak to by mělo být v pohodě - 3 týdny.... to může s holkama být....
  18.4.2019 19:26Veronika5
  Ema N.: Tak počkej. Nejdřív píšeš, že samečka asi vykastrujete. Pak že je od 3 týdnů kastrovaný??! To je snad blbost, ne? Mrně přece nemůžeš kastrovat!!! Nevymýšlíš si?
  18.4.2019 20:32Ema N.
  Omlouvám se za nedorozumění ;) nová morčatka tedy sestra a bratr jsou oba dva 3týdny staří s tím že sameček je čerstvě kastrován. Byli jsme u veterináře s ním.
  - - - - -
  Diskutovali jsme o tom spolu. Co já vim, kastrace není zákrok který ohrožuje na životě
  18.4.2019 20:35Jezzabell
  Ema N. Není to ohrožení života, ale přikláním se k Ehreně. Lepší počkat měsíc (týden déle minimálně než 3), než aby byla ohrožena samička, příp. aby se narodila mrtvá mláďata. Týden nebo dva navíc prospějí situaci;)
  18.4.2019 21:06Veronika5
  Ema N.: No tak to je hukot. Já měla samečka kastrovaného cca ve 2 měsících a málem to nepřežil. Tak prosím tě ještě několik týdnů alespoň sleduj pooperační ránu, a jak by se ti zdálo že se cokoliv mění, okamžitě řešit. Mému se po měsíci, když už byla rána zavřená, udělaly dva obrovské abscesy. To už mu ale byly tři měsíce. Neumím si představit jak by případnou komplikaci snášelo mimino čerstvě po odstavu.
  18.4.2019 21:19Ema N.
  Dobře díky
  18.4.2019 21:32BB
  aha, já jsem to zkraje taky nepochopila... já myslela,že je dospělý, a tři týdny je po kastraci.......
  18.4.2019 22:28Kájka
  No, nevím... že by někde kastrovali mládě staré jen 3 týdny. :-(
  18.4.2019 22:46Ehrena
  Kdy kastrovat morče?
  U samců je kastrace možná až po sestoupení varlat do šourku. Varlata sestupují kolem 12. týdne stáří.
  Samičky je lepší kastrovat pouze při potížích s cystami vaječníků.
  Kastrace samiček je poměrně náročný zákrok, proto se rutinně nedoporučuje.

  https://www.metropolevet.cz/kastrace-morcete-praha/
  19.4.2019 09:47Ema N.
  Já vim, taky mi to přišlo trochu brzo, ale myslím že kdyby to bylo riskantní, či jinak by ohrožoval na životě tento zákrok, veterinář by ho nedělal.
  19.4.2019 10:40Ehrena
  Ema N., ale podle níže uvedeného odkazu je tento zákrok v tomto věku úplně nesmyslný.
  A řekla bych, že i neúčinný.
  19.4.2019 21:03Zbyněk
  Ehrena: mému samečkovi ještě nebyly tři měsíce, ale už má kulky, jak menší žaludy:) Nicméně čekám s kastrací do puberty, aby si prošel hormonálním vývojem a dospěl. Nechci ho kastrovat mladého, i když by mi to strašně pomohlo z hlediska času, takhle pečuji o dvě oddělené smečky a je to děs. U samiček mi na Hůrce dokázali, že kastrace je v podstatě rutina, pokud je samička alespoň rámcově zdravá, tak u mě to bylo vždycky na počkání . do hodiny mi přinesli plně probuzené a rozjedené zvířátko. Roční měla rekonvalescenci asi de, pětiletá tři dny.

  Achjo: váš popis sebe samé mě pobavil:) Znovu jsem si prošel historii vašich příspěvků, s jedinou výjimkou je to jenom napadání, útočení, zpochybňování a ponižování. Občas se zapomenete a prokážete pozoruhodné znalosti veterinární medicíny. Jinak ale reagujete docela předvídatelně a váš popis je z větší části spíše zbožné přání, než realita.

  Ve středu jsem byl na Hůrce, půvpdně jsem měl domluvenou konzultaci s Dr. Lietavcovou ohledně následků zákroku na Adélce, nakonec jsem s sebou ale bral sedmiletého dědouška, protože má zduřelou spojivku dolle na pravém očku a za deset dbí mi nezareagoval ani na Floxal, ani na kortikoidy, které jsem postupně zesiloval. K Adélce - paní doktorka uznala. že byla ve stresu a že smrt Adélky nastala následkem zákroku. Vcelku jsme se shodli, že Adélka byla po dvou operacích močáku a týden předtím měla výplach kanylou, takže tam prostě mohlo něco povolit. Zaječela proto, že při odběru se nepoužívá mesokaín, což jsem tušil. Prý to šlo lehce. Nicméně bylo mi to spíš odseknuto ve smyslu "my tady chyby nedláme". Nehádám se, asi opravdu chyby nedělejí, asi byla opravdu nemocná, asi to tak mělo být, asi asi asi… Hořký pocit ale zůstal a ohledně sobotního odmítnutí ošetření se objednám k majiteli kliniky, tohle se mi opravdu hodně nelíbilo!
  Za ošetření dědouška jsem zaplatil 2760 korun:) Podrobný RTG v celkové anestezii, kdy se do tlamky vkládá kazeta, sono orgánů objevilo nedomykavost chlopní a vodu na srdíčku:( Kupodivu staroušek se ve výběhu projevuje, jak mládě, s řevem prohání prcka, odhazuje krabice od piva, kácí jesličky, dobývá se na ženské a dvě hodiny se na vteřinu nezastaví, žádný chcípáček to není:) Očko ale od zoubků není, kořeny má v naprostém pořádku. Byla mi doporučena oftalmoložka na Jaggy klinice, ale má dlouhé lhůty, ve čtvrtek jdeme za Dr. Hronem na Eriku a uvidíme, očko nemá vůbec hezké a došly mi nápady. Dostal diuretikum, bereme vitamínky a RC Senior, snad to něco udělá. Doktorka mu hned pro jistotu zbrousila stoličku, původně jsem si říkal, že mám po Velikonocích a budu cvičit se stříkačkou, ale kdepak, přijeli jsme domů a šel se cpát senem a zeleninou, na tohle je Hůrka opravdu dobrá.
  20.4.2019 09:01Jezzabell
  Zbyněk: Teda ty se prostě nenudíš;) Nebyl by lepší Maxitrol? Je tam Dexamethason a antiinfektiva..Jen nápad..
  20.4.2019 18:51vetacka
  chci se zeptat doporucujete skinny morce mazat kdyz ma suchou pokozku mazat nebo ne
  20.4.2019 21:41Kleopatra
  Ráda bych se zde podělila s úžasným zážitkem, který prožívám díky Jezzabell. Nabídla se pohlídat mi Oříška přes Velikonoce a naprosto neskutečně úžasně se o něj stará. Jsem moc ráda že jsem ho nemusela vláčet na Moravu, kam jsme se v pátek přemisťovali 8 hodin. Cesta byla otřesná. Nic pro marodné morčátko. Má se u ní jak prasátko v žitě, podává mu léky, podstrojuje mu, užila si i nervy s krvácením. Také tam má Oříšek morčecí společnost a je moc spokojený. Jezzabell mi posílá navíc fotky i videa jak si vede. Mě nezbývá než děkovat a doufat, že to s ním vše nakonec dobře dopadne.
  21.4.2019 12:25BB
  Kleopatra: tak to je fajn, že se to takhle vyřešilo :-)
  21.4.2019 14:36Beranek
  Vajíčko si obarvíte,
  travičku si zasadíte.
  Až k Vám přijde zajíček,
  nadělí Vám balíček.
  Veselé, slunečné a usměvavé velikonoční svátky
  vám přejí naše morčátka z chs z Litovelských luhů i paničky :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34612
  21.4.2019 18:55Jezzabell
  Věřím, že to Oříšek překoná a všechno dobře dopadne a Ouško bude mít zpět parťáka!! Nic víc nechci, než spokojený a opět zdravý ksichtík;). Právě hoduje na římském salátě až mu skáčou uši ;)!
  - - - - -
  Kleopatra: Jo, a už si dá z ruky i okurku- s řevem se společně s ostatními dožaduje všeho, co vydává šustivý zvuk;)
  22.4.2019 18:12Veronika5
  Jezzabell, Kleopatra: To zahřeje u srdce :)

  Já mám také pěkný zážitek z Velikonoc: dvě morčata plus jeden králík společně v penzionu ve velké ohrádce (průměr metr a půl) od pátku až do pondělí. Měli jsme s sebou ještě rezervní ubikaci, kdyby jim to takhle nevyhovovalo, ale vůbec jsme ji nevytáhli. Vzájemné sympatie obrovské :). Králík se nenudil, morčata zas nemají tendenci se pořád jen válet když tam mají aktivního velkého parťáka navíc, vzájemně se navíc podporují ve futrování sena, takže spotřeba byla obrovská :). A když se morčata něčeho leknou, jdou se schovat POD KRÁLÍKA!!! Ten jenom vykuleně kouká, co se mu to děje :-D.
  Tak mám příjemný pocit, že jsme si ty jarní Velikonoce dokonale užili nejen my lidi, ale i naše zvířátka :).
  22.4.2019 19:07Kájka
  Kleopatra: Přejeme, ať to dobře dopadne! :-)
  - - - - -
  Je vidět, že dobří lidé žijí. ,-)
  22.4.2019 21:51Tygrinka
  Veronika5: :o)) Hezké soužití. Králík je mladý, ale snad by mu to mohlo vydržet i do stáří. Sice klec svoji, ale výběh společný, to by bylo dost fajn :o)
  22.4.2019 22:26Veronika5
  Tygrinka: Já vím, ani jsem s tím nepočítala že by to takhle šlo. Chtěla jsem je na noc rozdělit, ale nakonec bylo vidět, že si nepřekážejí. Morčata když chtěli spát, vlezli si do pelíšku, králík se natáhl mezi ně nebo někam stranou, a bylo to. Nikdo nikoho neotravoval, zatím spíš morčata mají tendenci brát jídlo králíkovi. Psychopati - králík je dvakrát větší než oni. Je mu teď už víc jak šest měsíců, tak uvidíme, jestli mu taková nekonfliktní povaha vydrží. Každopádně je to moc roztomilé.
  Ono i doma když jsou morčata ve výběhu, králík má možnost chodit za nimi a ven jak chce. Morčata mi z ohrádky nevylézají, nemají to v povaze. A králík jak jsou morčata venku, tráví skoro všechen čas u nich...
  23.4.2019 10:33Nonyna
  Jezzabell: jsi skvělá! Oříšek se určitě u tebe má jak prasátko v žitě;-) Kdy jede na tu operaci? dnes? Ať vím, kdy na něho mám intenzivně myslet...
  Veronika5: tak to je prima, jak jste si to užili i se zvířátky....
  23.4.2019 19:52Achjo
  Zbyněk - to víte, tuším, jak to chodí u veterinářů - to je jednoduché - s několika se přátelím, trávím s nimi dost času, povídáme, naslouchám... nejsem veterinář (jsem státní zaměstnanec) a kupodivu je můj pokus o částečné odanonymizování se můj skutečný život, ale to vy mi nikdy věřit nebudete (a je fakt, že mě to nijak netíží...)
  23.4.2019 22:00bauli
  Achjo- nabývám dojmu,že vaše příspěvky OPRAVDU NEPATŘÍ na tuto diskuzi.Nikomu nic nepřináší!!Pokud máte potřebu se realizovat,myslím,že bude lépe zvolit jinou. Snad se mnou budou ostatní zde zúčastnění souhlasit.
  Kleopatra-Přeji ať to Oříškovi u Mvdr. Valeše dobře dopadne je fakt dobrej-a budu se těšit na jen pozitivní zprávy.
  Jezzabell- více takových lidiček.
  24.4.2019 00:49Jezzabell
  bauli - mám tu jeden citát od pana Wericha:
  a děkuji Zbyňkovi, že mě s ním seznámil;)
  Je na čase se o něj podělit:

  "Hádáte-li se dvě minuty s blbcem, hádají se blbci dva!"
  24.4.2019 07:13Zbyněk
  Achjo: mě by zajímala pouze jedna jediná věc - vaším pohledem. Proč máte obsedantní potřebu neustále napadat kohokoli na této diskusi:) To je všechno. Pravdu máte v jedné věci - nedávno jste (předpokládám) mě označila jako "militantní pan Z." :) V podstatě jste mě označila správně, mám vznětlivost po otci a matka také není žádný Buddha:) Obvykle nám na druhých vadí to, co nám zrcadlí a není nám to příjemné:)
  - - - - -
  Já také propadákm zoufalství:((
  https://www.lidovky.cz/domov/zemedelci-propadaji-zoufalstvi-cesko-celi-extremnimu-suchu-neroste-ani-trava.A190423_163652_ln_domov_krku
  24.4.2019 09:14Achjo
  Tuhle diskuzi sleduji už od roku 2007, to znamená, že mnohem déle, než drtivá většina z vás. Za tu dobu se tu vystřídala spousta přispěvatelů. Přicházeli, diskutovali, odcházeli, ale průběžně. Nepamatuji si však, že by odsud hromadně odešlo tolik zkušených chovatelů, než potom, co se tu začali realizovat Reny a Zbyněk. Od té doby, co se tu objevili ti dva, poklesl počet přispěvatelů a nyní se tu v podstatě střídá jen pár jmen. Je to škoda. Teď už se tu nikdo ze začínajících nedozví nic, co by ho posunulo dál. Od skutečně dlouholetých, zkušených, chovatelů se tu neobjeví žádné rady (max. zprostředkovaně), většinou je to to stejné pořád dokola, jen občas jakési rozumy vytahané z googlu, veterinárních poraden..., případně příkazy typu "okamžitě", "hned", "nedávat" apod. a to všechno bez dalších diskuzí - ti, kteří by snad chtěli diskutovat, jsou umlčeni, utlučeni "argumenty", označeni za napadatele...
  Diskuze je ale od toho, aby padly všechny alternativy, aby došlo k pohledu na problém ze všech stran, je třeba držet se faktů věcně, nezkresleně, pravdivě a je taky fajn snažit se porozumět všem zainteresovaným.

  Ale nemá smysl, abych vás tu přemlouvala, abyste se nad způsoby diskuze zamysleli, stojí to docela dost energie a nepřináší to žádný výsledek. Snažila jsem se o to, abyste se dokázali podívat na konkrétní problém ze všech stran, ale bohužel bezvýsledně.
  Tedy téměř bezvýsledně - něco málo jsem se dozvěděla - např. že bych mohla být blbcem (Jezzabell, když už jsme u citátů připisovaným Werichovi - „Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti.“) a zopakovala si fyziku (Zbyňku - naštěstí je zrcadlový odraz převrácený :) ).
  24.4.2019 10:12Veronika5
  Achjo: Já tuto diskuzi sleduji 13 let a ještě jsem tu nezažila někoho, s prominutím, tak otravného. Přičemž minimálně jedna uživatelk - mad - v poslední době odešla proto, žes ji ty vyštvala. Paní bylo přes 70 let a po tvých opakovaných útocích měla pocit, že už tu nemůže nikomu věřit a že je stále jen napadána.
  K druhé části tvého příspěvku - jak často přispíváš TY něčím, co by kohokoli mohlo posunout dál?? Akorát ráda děláš lidem zle. Jdi prosím napravovat lidi na jinou diskuzi. Tady už na tebe není nikdo zvědavý.
  24.4.2019 11:22Reny
  Azyl morčat u Reny - MORČÁTKA K ADOPCI - 5 krásných azylových holčiček k adopci, 2 bude něco přes 1 rok, zbylé 3 jsou maminka s miminky, maminka bude ještě mladá, do 1 roka věku určitě a miminkům asi 2 měsíc. Tel.: 739 097 561, rozhovor a návštěva jsou důležité. Více info v odkaze http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-154269/
  24.4.2019 11:26BB
  Plně souhlasím s Veronikou5 a připojuji se k výzvě - aby paní Achjo opustila tuto diskuzi a šla oblažovat někoho jiného.

  Dále bychom měli zažádat o zásah administrátorů - dle pravidel viz níže jsou tato paní Achjo neustále porušována. Výtah z pravidel :
  -Nejsou povoleny příspěvky nemorčecího charakteru.
  -Dále nejsou povoleny příspěvky hrubé, sprosté, prudící, agresivní a jinak narušující pohodu mezi uživateli.
  24.4.2019 12:09Reny
  Achjo - ach jo... oéd určité doby sem skoro nechodím, jen občas, když mám třeba nějaké azyláčky k adopci... Mám svou FB skupinu, která čítá přes 5000 lidí...jsme vyhraněná skupina na mazlíky, dotazy s chovem, léčením nemocných apod.
  Nepřijímáme CHS množky, ty at se sdružují jinde... a pokud se propašuje nějaký provokatér jako anonym, tak jedině toho vyhodíme, rýpaly, prudiče a urážlivé slepice tam netrpíme :-) Jinak slušní a otevření lidé jsou vítáni :-) Nelajkujeme tupě každý nesmysl, (směsku se zrním, okurku, malou klec) jak je to běžné v jiných skupinách, ALE UPOZORŇUJEME NA CHYBY V CHOVU, NEVHODNÉ KRMENÍ atd TÍM SE LIŠÍME :-) Mám tam rozumné, neurážlivé a slušné lidi, kteří už umí také poradit, ne jen já, prostě prima parta slušných a rozumných lidí :-)
  Na FB je to rychlejší a pružnější než tady, každý mě může napsat SZ, nebo zavolat, na telefonu jsem lidem k dispozici pořád.
  KDO CHCE, MŮŽE SE PŘIDAT, POKUD SE BUDE CHOVAT SLUŠNĚ :-)
  https://www.facebook.com/groups/180471548739052/
  - - - - -
  Veronika5 - také souhlasím s tebou :-)
  - - - - -
  EHRENA , JEZZABELL - TYGRINKA - KYTIČKA - IJASV - KÁJKA - zdravím holky a morčíci děkuji za osvětu, té není nikdy dost :-)
  24.4.2019 14:36Bába
  Zbyněk: nechtěla jsem tu vyvolávat paniku,děláme si seno sami,ale co se děje letos je hrůza.Loni byl například bojínek v době metání( ideální na sklizeň) vysoký 60-75 cm, letos 35cm.Tam kde vloni bylo hojně trávy, je řídko. Vloni jsme udělali 6 velkých pytlů,zatím máme asi 1 a půl.Je nám z toho moc smutno,jako tobě.
  24.4.2019 17:10Zbyněk
  Já bych se tady pro změnu přimluvil za zklidnění emocí, je to diskuse, tak diskutujme a nenapadejme se navzájem:)

  Bába: vidím to všude, byl jsem na Chrudimsku, na České Kanadě, v Krušných, ve Středohoří, je to zoufalé.

  Achjo: osobně si myslím, že Reny za to nemůže. Občas se tu vynoří, napíše, aby lidi nemnožili, popřípadě nabídne azyláčky a tím to končí. Reny tu navíc byla dávno přede mnou.
  S Michalou jsem se pohádal o dvou věcech. První doslova hysterické scény spustila moje sdílená zkušenost se Strongholdem pro 40ti kg psa. Poradila mi to Lucka M, zkušená chovatelka stovek morčat a jednou za půl roku ošetřuji celou smečku dvěma kapkami na morče. Michala odstartovala doslova nenávistnou kampaň, že jsem nezodpovědný vrah morčat a ať odsud okamžitě vypadnu, nebo odejde ona. K ní se přidaly její obdivovatelky, v čele s JanouP. Marně se je snažila zklidnit Buub, tedy MVDr. Tereza Ježková, ony měly svojí pravdu. Druhá kampaň se pak týkala mnou sdíleného článku, kde jakýsi chovatel stovek nočních dravců zabíjel morčata tak, že je uchopil za zadní nožky a třískal jim hlavičkou o hranu stolu. Michala a spol se do mě pustily, že dravci přeci také musí něco žrát a nechápaly, co se mi na tom nelíbí. Zřejmě jsem nebyl sám, komu se to nelíbilo, protože článek pak na iDnesu upravili a pasáž o metodě zabíjení vymazali. Opět mi byla dána podmínka, že buď ony, nebo já. Zůstal jsem, nerad si nechávám diktovat, co mám dělat. Dámy si pak založily skupinu na Facebooku a postupně se tam přestěhovala většina lidí.
  Michala se sem nedávno podívala při vkládání inzerátu a dala mi za pravdu ohledně souvislosti mezi požírání pacenty březí samicí a potratem. Nicméně takto se diskuse opravdu stavět nedají.

  Reny jsem se nedávno zdvořile zeptal, jestli by neměla na půl roku placený azyl pro mého samečka, bylo mi sděleno, že jsem nezodpovědný množitel, ať si to nějak vyřeším a že bych už nikdy neměl množit, protože to nemá ráda :) Vyřešil jsem si to, ale paměť mám, jak pes čaučau :)
  24.4.2019 19:28uj uj
  Achjo - Zuzko...?
  25.4.2019 00:04Kleopatra
  Dobrý večer všem a moc díky těm, kteří nám drželi palce. Pro ty které to zajímá, Oříšek operaci neměl. Prý mu sehávají ledviny, jedna už nepracuje vůbec. Je to poznat na sonu. Tak ale zatím baští a má se s námi dobře, takže na uspání to zatím není. Teď už jen mu co možná nejvíce zpříjemnit sklonek života. Kameny má 2, každý v jednom močovodu. Jeden močovod zcela ucpal, ta ledvina je tedy odepsaná a kolem druhého to zatím zázračně protéká. Operovat seniora s jednou ledvinou je veliké riziko s velmi nejistým výsledkem. Rozhodli jsme se s panem doktorem, že to necháme tak. Takže Oříšek s nám poputuje zpět do Polska a brzy se shledá se svým kolegou, ten už na něj také čeká. Ještě jednou díky moc zejména Jezzabell, je úžasná. Ještě k ní nejspíš sjedu pro seno, keré mu u ní tolik chutnalo. Případně poradí někdo, kde se dá narychlo sehnat trochu kvalitního sena v centru Prahy?
  25.4.2019 07:46Zbyněk
  Kleopatra: to mě moc mrzí! Na druhou stranu je úžasné, že je stále tak vitální, není to se selhávající ledvinou obvyklé. Pokud jsi ještě v Praze, stav se na Pavláku pro https://www.smer-zdravi.cz/eshop-ba-zheng-pian-116.html?slova=102 půl tabletky ráno, půl večer a dávej ten Rowatinex, dvě kapky denně. Třeba mu to prodlouží život.
  Seno v Praze bohužel:/
  25.4.2019 13:13Ehrena
  Kleopatra, taky mne tomoc mrzí, ale udělala jsi pro něj všechno, co jsi mohla.
  Nezbývá tedy nic jiného, než mu držet palce, aby vydržel co nejdéle bez větších potíží.
  Stejně ho obdivuji, po zkušenostech, kdy jsem měla pár morčat s kameny (a taky kocoura), ti to všichni dávali sakra hodně znát, opravdu se divím, že to může takhle dobře snášet. Fakt jsem díky tomu doufala, že to nebude tak špatné a půjde s tím něco dělat. Ach jo!
  Ohledně sena neporadím, dojíždíme vlastní (zatím). A jestli letos nebude tráva, tak nevím. To bude neštěstí.
  U nás v Bohnicích je to zoufalé, tráva skoro neroste a je hrozně řídká, kromě vyjímečných míst, kde roste tedy spíš pýr, který roste rychleji. Ale morčata mi ho letos jedí hrozně špatně, asi je to tím, že je takový zvadlý už hned při utržení, hadrový, žádná vláha v něm. A šílenci už tu zase vyrazili se sekačkami na tu nízkou, vlastně spíš žádnou, trávu. Takže jsme skoro pořád jen na zelenině, na chalupu zatím nemůžeme, ze zdravotních důvodů, bohužel. :(
  25.4.2019 17:19bauli
  Kleopatra- tak to mne s Oříškem moc mrzí,ale Mvdr. Valeš dobře ví co dělá.
  Nám také léčil morčíka /měl tedy jiné problémy -se zoubky a trávením/ ale od stanovení ne příliš optimistické diagnozy nám myšák žil ještě skoro rok a půl celkem spokojeným životem.
  Tak držím palce ať je co nejdéle vše OK.
  26.4.2019 10:21Kleopatra
  Děkuji všem za podporu. V neděli odjíždíme vlakem do Berlína, snad to náš Oříšek zmákne a doma zase pookřeje. Včera i dnes totiž nějak přestal žrát. A to jsem byla u Jezzabell pro seno které mu tak chutnalo, pro tyčku na kterou byl zvyklý, pampelišky dostal a na nic nemá náladu.

  Ještě jsem si všimla, že u bobků ma takové nitky. Myslíte že by se mohlo jednat o nějaké parazity? Nebo třeba jen nitky z trávy, které už třeba špatně tráví?
  - - - - -
  Zbyněk - děkuji, zkusím to na ten Pavlák stihnout. Ale koukám na ty stránky a vidím tam Korunní u Míráku - je to ono?
  26.4.2019 13:14Nonyna
  Kleopatra: Přeji Oříškovi i vám šťastnou cestu domů. S těma bobkama bych dala pozor....třeba to nic nebude, ale rozhodně bych to sledovala, případně dala probiotika. Nestrávená tráva, to si nemyslím. Proč by špatně trávil, má potíže s ledvinami, ne?
  26.4.2019 13:22Zbyněk
  Kleopatra: ano, to je ono. Chudák malý, možná měl zůstat u Jezzbaell a měli jste rovnou pořídit mladému mimino, těžko říci. Raději bych koupil RodiCare.
  - - - - -
  Nitky mohou být spolykané chlupy
  26.4.2019 14:40Noemi
  Pokud tady máme někoho z Hradce Králové a z okolí, zvu vás na výstavu morčátek na Střední veterinární škole, která ještě navíc pomůže dobré věci. Mrkněte zde https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34614, a nebo výstavu najdete i jako událost na facebooku. :-)
  26.4.2019 14:41Ehrena
  Kleopatra, schválně se neženu do toho, odpovídat, a čekala jsem, jestli někdo chytřejší něco neporadí, ale myslím, že to spolykané chlupy nejsou. Tedy jestli myslíš to, co já. Bobíky malé a spojené takovým řetízkem či nitkou. U nás to měla několikrát nemocná morčata, která už většinou sama málo jedla a dokrmovala jsem je. Upravila to většinou probiotika a větší přísun jídla, v jejich případě tedy dokrmení mnou, protože sama už toho víc nesnědla. Ale jestli je to opravdu tím, nevím, ale u nás pomohl větší přísun jídla, hlavně vlákniny.
  26.4.2019 14:49Nonyna
  Noemi: díky za informaci o výstavě. Škoda že jsem se nepodívala na klub morčat dřív...mohli jsme jít také vystavovat..ale určitě se přijdeme podívat.
  26.4.2019 16:49bauli
  Kleopatra,Ehrena- také jsem vyčkávala na odpovědi a souhlasím s Ehrenou.Jakoby menší bobek s nitkou i u nás znamenal menší přísun potravy do trávícího traktu v momentě kdy morčík nebyl úplně Ok a tudíž hůře trávil.Z toho pak vznikaly tyto ,,nitkovité,, bobíkyPomohl větší přísun vlákniny , v tomto období zafungovala vždy bezvadně tráva. Tu miloval a vždy ochotně baštil.
  26.4.2019 17:06Kleopatra
  Ehrena - řekla bych že je to stejné jak u vás. Malé bobky, spojené nitkou, ale ne úplně tenkou. Zkusím Rodicare.
  26.4.2019 19:42Veronika5
  Hurá! My máme seno!!! https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34615
  Byl to úprk, abychom to stihli před bouřkou, pokud teda nějaká přijde...
  26.4.2019 19:58LB
  Veronika5: no neke! - kde jste to vzali...?:)
  u nas na chalupe "prd a vorechy"...:(
  26.4.2019 20:07Jezzabell
  Veronika5: Tady leje a je bouřka!;) Mi letěli s prckem z nemocnice a tak tak jsme to stihli, než začlo lejt!
  26.4.2019 20:12Veronika5
  LB: Úvaly :).
  Jezzabell: Tady už taky prší. Super!
  26.4.2019 21:05Jezzabell
  Veronika5: Nejhorší je, že všude píšou, že to, co naprší v nejbližších dnech (pokud vůbec), nebude ani stačit..A to už špatný je.
  26.4.2019 21:26BB
  Kleopatra : určitě zkus probiotika nejlépe BioLapis ten je nejlepší....ů.
  27.4.2019 09:27Jezzabell
  BB: Ten dává, dostává 2x denně
  27.4.2019 09:33BB
  Jezzabell- už to vím... psala, jsem,že mně se moc osvědčil, když měl můj staroušek ,,řetízkové,, bobky... chtěla jsem poradit, a nic....
  27.4.2019 15:45Zbyněk
  BB: na mé myšky BioLapis nikdy moc nezabíral, ale Protexin Professional, tak to je jiné kafe:)
  27.4.2019 18:06guinea
  chtel bych se zeptat jaka morcata se koupou a ktere ne
  27.4.2019 18:11Tygrinka
  guinea: Žádná se běžně nekoupou. Jedině ze zdravotních důvodů nebo před výstavou. Pokud je morče chované v čistotě na dostatku čisté podestýlky není nutné ho koupat.
  27.4.2019 19:41Kájka
  Verčo, vy máte louku??? :-)
  - - - - -
  S Protexinem professional máme také dobrou zkušenost (u králíka).
  27.4.2019 21:12Veronika5
  Kájka: My ne, moji rodiče :) Když se zadaří, je pěkné seno. Když ne, lezou z něj ty senomilný housenky/motýlci, co jsme tu kdysi řešili... Tak je seno v kumbále v našem panelákovém bytě až po strop, šest týdnů dozrává, a uvidíme, co z něj vyleze :-D! Ale míchám s jiným senem, tohle je hodně drobné, mají takovou tu sekačku - traktůrek, co nechává to posekané ležet, ale je to nasekané na dost malé kousky. Když se vydaří počasí, můžem si přijet shrabat. Loni jsme ale tu první sklizeň propásli a druhá vůbec nebyla. Letos máme zatím asi pět menších pytlů a jeden povlak na peřinu, co nám mamka věnovala, když nám naše pytle došly :-D.
  27.4.2019 22:14Jezzabell
  BB: však v pohodě, jen jsem dodala informaci, není to nic proti;) Vím, že se tady lidi snaží pomoct!! A to pomůže
  27.4.2019 22:28Kleopatra
  Děkuji všem za rady a pomoc, podporu. Je to úžasné. Zkouším to dál, zítra jedeme zpět za kolegou, uvidíme, třeba se trochu vzpamatuje. A ano, bio lapis dávám 2x denně. Taky Rodicare uro, rowatinex, vitamín c, rozmočené granule, hvězdičky, rodicare instant. Sám nic nesní, ani pampelišky, jenom čuchne. A krmení ode mne mu padá z pusy. Musím to dělat řidší, aby to spolkl. Husté mu zůstane v puse. Už to ani nepřežvykuje. Je to boj, ještě to nevzdávám, ale jak říkal pan doktor Valeš - prognóza je špatná.
  28.4.2019 01:10Jezzabell
  Kleopatra: Každý tady Ti řekne to, co teď napíšu já: víc udělat nemůžeš! Jsi nejobjetavější panička, kterou může mít;)! Ví to on, a víš to ty!
  Přeji vám objema šťastnou cestu domů, domů..
  - - - - -
  Jen mám strašný pocit, že nám Oříšek jde přes Duhový most .. (a s tím nic nenaděláme..).
  28.4.2019 01:17Ehrena
  Ano, taky se bojím.
  Bohužel, jak mi morče přestalo přežvykovat a polykat při krmení, byl už skoro konec.
  Už se mi nikdy nepovedlo stav zlepšit.
  Ach jo, strašně nerada píšu takhle negativně.
  Každopádně jsi udělala všechno, co jsi mohla.
  28.4.2019 12:53Tygrinka
  Kleopatra: Pokud dostává BioLapis, není třeba dávat Cvitamín, v BioLapisu už je. V tomhle případě je to i kontraproduktivní, protože vyšší dávky Cvitamínu dráždí ledviny. A pokud už jedna asi nefunguje, dráždí to o to víc. Takže klidně uber na té směsi, co dostává. Stejně už to nemá moc cenu, dávej mu to, co mu chutná, ať má poslední chvilky maximálně zpříjemněné.
  28.4.2019 15:39Zbyněk
  Kleopatra: bohužel dle popisu už nemá sílu a ztrácí polykací reflex. Obvykle mívají pusinku plnou zbytků a už nemohou polykat. Zkus mu jí trochu vypláchnout stříkačkou a čistou vodou, ale obávám se, že to, co popisuješ, už jsem zažil několikrát a vždycky to dopadlo stejně. Zkus najkít zlatou střední cestu, aby se netrápil, jakmile přestane polykat, pak už snad jenom nechat píchnout infuzi, aby neměl žízeň a nechat ho v klidu odejít. Zřejmě mu selhává druhá ledvina:/ Mrzí mě to.
  28.4.2019 20:20Jezzabell
  Oříšek v pořádku dorazil k parťákovi do PL;) Aspoň to, hurá. Jak je na tom ještě nevím. Ale z fotky vypadalo, že jsou oba rádi.
  28.4.2019 20:25BB
  Jezzabell - moc jsi mně potěšila! Celý den čekám na nějakou zprávu.....
  28.4.2019 21:20Jezzabell
  BB: Ale jíst bohužel nechce. Dokrmuje ho, ale bojím se, že ztrácí ten polykací reflex..Snaží se oba no..
  28.4.2019 21:36BB
  Jezz: díky za zprávu, i když není moc dobrá....Je mi z toho moc smutno... Prožila jsem tohle také už mockrát, a vím, co to je...... svírá mi to srdce...
  29.4.2019 07:17Kleopatra
  Ahoj všem. Pro ty co nám fandí píšu zprávu. Cesta vlakem byla fajn, měla jsem Oříška v přepravce na klíně, nemohla jsem ho vytahovat, že kolem lidi, tak jsem zkoušela krmit rukama v přepravce, ale nešlo mi to. Pak v autě už to bylo ale v pohodě a dostala jsem do něj postupně 10 ml kaše. Je vidět, že se teď rád mazlí a na klíně mu je dobře, hlavu mi pokládá na ruku a volně se rozplácne. Je mu to příjemné, dřív na hlazení moc nebyl. Takže si to užíváme aspoň tak. Doma s parťákem nevím. Jsou spolu v kleci, Malej skáče jak popcorn, Oříšek sedí dál po svém. Těžko říct, jestli ho to spíš neobtěžuje. Malej zkouší vše možné, kvoká tam, lítá hází senem, leze Oříškovi do pelíšku a ten nic. Znova jsem ho krmila, ale žádná změna. Uvidíme jak dál, ale moc smysl už to nedává.
  - - - - -
  Dobré ráno, tak Oříšek už je na druhé straně. Zemřel nad ránem ve své kleci s kamarádem. Nebyla jsem u toho. Jen už v 6 ráno ležel v kleci mrtvý. Všem ještě jednou děkuji za veškerou pomoc, snahu, rady i držení palců.
  29.4.2019 07:49Ehrena
  Kleopatra, to je mi moc líto. Ale už je mu dobře, a dobré je, i když to zní hrozně, že se ten jeho opravdu špatný stav, kdy už přestával jíst a být v kondici, netáhl dlouho, že ten konec, který musel přijít, byl rychlý a milosrdný.
  A co jeho kámoš? Dostane nového parťáka?
  Musí být smutný, když měl včera radost z Oříškova návratu a teď je zase sám.b
  29.4.2019 07:49Zbyněk
  Kleopatra: moc mě to mrzí! Ach jo. 1.4. mi umřela Adélka v náručí, takže vím, jak toi je, ale udělala jsi doslova první poslední. Osudu prostě neporučíme:( Ale už ho nic nebolí a je mu dobře. Jak je starý prcek?
  29.4.2019 07:54BB
  Kleopatra: ještě jsem chtěla dodat, že přes všechno, je krásné, že se Oříšek stihl setkat s kamarádem.....
  29.4.2019 08:08Jezzabell
  Kleopatra: Tolik mě to mrzí.. Dalo se to očekávat, ale dojel domů a stihl i Ouška.Udělaly jsme, co se dalo. Starala jsi se do poslední chvíle. Někdy se víc prostě udělat nedá..
  29.4.2019 09:32Kleopatra
  Lidi, nebrečte, děkuju všem i za soukromé zprávy. Já nepláču, možná to je proto že jsem teprve odvedla dítě do školy a ráno se musela držet a teď to na mě přijde když jsem zpátky doma. Ale defacto jsem se s ním loučila posledních několik dní. Užili jsme se dost, spali vedle sebe, cestovali spolu.... věděla jsem že to nemá dlouhého trvání. Prognóza nebyla dobrá. Krmila jsem ho ještě včera pozdě večer. Hlady neumřel, i měl dokonce bobky, čůral čistě. Takže to prostě odešla ta druhá ledvina. 4,5 roku hezkýho života. Tak to tak musíme brát.


  Ještě jednou vám moc děkuju za podporu a rady, je tu super parta!
  - - - - -
  Zbyněk - Malýmu je přesně 8 měsíců - má 1kg. Tak poraďte ideálně miminko kluka, nebo stejně starého? Reny radila vykastrovat a pořídit samičku. Ale do toho se nějak nehrnu.
  - - - - -
  Zbyněk - Malý má 8 měsíců, 1kg. Reny radila vykastrovat a pořídit samičku. Do toho se nehrnu.
  29.4.2019 10:07Kájka
  Kleopatra: Přimlouvám se pořídit jako nového parťáka mládě (nejlépe po odstavu).
  My s tím máme dobrou zkušenost. Pořídili jsme k samečkovi, který byl sám (starý 14 měs.) jako kámoše malého samečka (starého 1 měsíc) a dopadlo to v pohodě. Fakt je, že strarší sameček je kliďas, hodný.
  - - - - -
  Stejně staří by se mohli poprat. Když bude k němu mládě, tak bude podřízené a neměli by spolu bojovat.
  29.4.2019 10:19BB
  Kleopatra, Kájka : Určitě malého samečka. Jestli budou ,,řádit,, jako moji dva dalmatíni - k šestiměsíčnímu jsme pořídili 1 měsíčního - užiješ si horu legrace... a budou v pohodě, jak píše Kájka
  29.4.2019 10:25Kytička
  Kleopatra, je mi to moc líto. Sledovala jsem tady váš příběh a držela palce celou dobu..., teď už je mu dobře. Také bych byla pro mladého samečka.
  29.4.2019 10:32Ehrena
  Kleopatra, taky bych radila malého samečka, se soužitím kluků mám horu zkušeností, a u nás to vždy klaplo, vždycky jsem ale párovala k sobě dva malé či jednoho staršího a jedno mládě, jinak by byl problém, tedy s největší pravděpodobností, dva dospělí morčáci si málokdy sednou.
  Je fakt, že ideální soužití je vykastrovaný samec a k němu samička, ale sama jsem nikdy neměla odvahu samce nechat vykastrovat, přece jen je to operace a ta je vždy trochu riziko, i když v tomhle případě snad malé, ale kdyby se něco stalo, hrozně bych si to vyčítala, do operací jdu jen ze zdravotních důvodů.
  29.4.2019 10:35Kleopatra
  Ehrena - tak to cítím stejně s tou kastrací. Navíc teď bohužel nemám vůbec čas řešit doma dalšího maroda. Práce mi teď stála a musím hodně dohánět. Tak už sháním malého kluka.
  29.4.2019 18:56Zbyněk
  Ehrena: na Hůrce je kastrace (samiček) v podstatě rutina. Za hodinu dostanu do ruky probuzené, rozjedené zvířátko, doma dva dny analgetika, týden Boflox a je to. U samečka, pokud je zdravý, je to ještě jednodušší. Samozřejmě suším si doma mladého samečka, kterého mám se starým, zkušeným samcem a až půjde na kastraci, budu se klepat, jak to dopadne, ale věřím, že dobře. Jinak souhlasím, že nejlepší je kastrace samečka po pubertě, aby byl sexuálně aktivní, k němu samičku a spokojený páreček bez rizika je na světě:) U samců je vždycky rizko, že se po pubertě servou, Jezzabell ví, o čem mluvím
  29.4.2019 19:12Jezzabell
  Zbyněk: Haha, myslíš Marselluse! Nj., ale to je jeden. A vzhledem k tomu, že se mi od té doby prokázalo, že všichni si pak sedli, dokonce i Rakeťák Jimmík!, tak jsem ráda, že mám doma "jen" koulaře. Oni jsou fajn pro své povahy.Nechci jim je měnit. A já jsem proti tomu je mrzačit. Ať to druhým příjde jako rutina nebo ne.
  29.4.2019 19:53bauli
  Jezzabell- naprosto souhlasím!!!
  - - - - -
  Jsem pro ,,koulaře,,:-)
  29.4.2019 20:34Kájka
  Zbyněk: Ten Tvůj sameček bude pak žít jak v harému. :-))
  - - - - -
  Jinak jsem také pro "koulaře". ,-) Ale mě se to povídá, když máme doma dva nekonflitkní morčíky, kteří spolu vychází velmi dobře.
  30.4.2019 07:22Zbyněk
  Jezzabell: ano:) U mě doma také končí klučičí idylka, sedmiletý Pendolino je především zkušený chovný samec a autor desítek miminek, nicméně jako chůvička pro malé kluky byl vždycky skvělý. Ovšem Cézárek už dospívá a dědoušek cítí konkurenci, takže se začínají řezat hlava nehlava a to je prcek hodně submisivní a stále podřízený. Nevím nevím, jestli to spolu přežijí do Cezíkovy puberty. U něj je kastrace jediná možnost, jeho ségry jsou na kastraci mladé a mít ho odděleného je nesmysl. Bude šťastný v harému a holky budou mít autoritu:)
  30.4.2019 10:06Kleopatra
  Kdo by to byl řekl, že nebudu moci ve Štětíně sehnat morče :-(
  - - - - -
  Leda činčily, králíci, pískomilové... Hledám v inzerátech, zverimexech, útulcích.... Nic
  - - - - -
  To kdybych tušila, vezla jsem rovnou z Prahy.
  30.4.2019 10:24BB
  Kleopatra: to ano... tady je jich spousta chudáčků, co lidi dávají i zadarmo....
  30.4.2019 11:54Ehrena
  Kleopatra, a jak to malý snáší, že je sám?
  Nebo máš ještě nějaká další morčata?
  30.4.2019 13:26Kleopatra
  Ehrena - je vystrašený a schovává se. Další morčata nemáme. V jednom zverimexu jsem dnes našla 3 samečky. Jednoho si večer odvezeme.

  BB - v inzerátech jsou zde momentálně jen 2 samičky.

  Chovné stanice tu nejsou.
  30.4.2019 14:38Ehrena
  Kleopatra, a věk těch samečků? Jsou to malá mláďata?
  30.4.2019 17:05Kájka
  Kleopatra: Tak dobře vyberte. Mrkněte mezi nožky. Hlavně, aby to byl sameček! ,-)
  30.4.2019 17:34Jezzabell
  Kleopatra: Tak který vyhrál?;) Chlupáč?
  30.4.2019 18:28hophop
  Aoj,před nedávnem jste mi tu radili, jak pečovat o samečka po kastraci,tak chci napsat,jak bojujeme dál.Fanda se rozjedl,akorát asi od 2 až 3 dne se mu udělala v podbřišku boule,prvně říkali,že je to reakce na vstřebatelné stehy,pak pořád kontroly,UZ nic moc neříkal,nakonec dnes znovu reoperace a v břiše měl velký absces.Tak si hrozně nadávám,co jsem mu to udělala,měla jsem zkusit malého kámoše a ušetřila bych ho spoustu trápení.Teď ho mám doma,má otevřenou ránu na břiše,aby to popř.vytékalo,samozřejmě ho to bolí,takže se nehýbe a nežere.Takže znovu koloběh krmení a ošetřování,bojím se ,že to nedopadne dobře.
  - - - - -
  Kleopatra- Oříška je mi líto,ale má super paničku,která se fakt hodně snažila bojovat o jeho život...
  30.4.2019 19:03Kleopatra
  Vyhrál to kluk dlouhohloupý, bílo-zrzavý. Kluci jsou spolu v pohodě. Klasika obíhačky, rumba, kvičení. Tak snad jim spolu bude fajn.
  30.4.2019 19:33Ehrena
  Hophop, Zbyněk a ostatní, to je přesně to, co jsem psala níže ohledně kastrace.
  Prostě každá operace je riziko a nikdy nevíš, co se může zvrtnout.
  Už jsem to tu u kastrace samce četla víckrát, že pooperační léčba byla s komplikacemi.
  Hophop, většinou to ale nakonec dobře dopadlo. Ale ty komplikace jsou nepříjemné, a ten strach při nich. Berete ATB? Moje samička měla v létě také veliký absces, pod krkem, po operaci měla měsíc otevřenou ránu, aby se jí mohl vyčistit hnis zevnitř, a musela brát celou dobu antibiotika, dokud se jí rána nezahojila. Až na to, že se jí po nich rozhodilo zažívání, to krásně zvládla, a to už po svých pěti letech věku. Samozřejmě musela být celou dobu na přebalovacích podložkách, aby byla co nejvíce v čistotě. Tak držím palce, aby to u vás dopadlo dobře.
  30.4.2019 19:52Jezzabell
  Kleopatra: Je nááádhernej! A ať se daří! Ouško bude nadšenej a oni chlupáči mají víc dobráckou povahu;)
  30.4.2019 20:03BB
  hophop: podstrkuj mu různé dobrůtky, zkoušej co normálně nedostává, různé druhy trav, lístečky, pampelišku a jiné... ovoce, petrželku, nať mrkve apod... prostě zkusit ho nalákat, aby začal co nejdříve baštit....
  30.4.2019 20:52Zbyněk
  Ehrena: jistě, stát se může cokoli, to je jasné. Také jsem si 29.3.nemyslel, že mi Adélka umře po banálním zákroku, když předtíkm zvládla operaci močáku, kastraci a další operaci levou zadní. Já bohužel nemám jinou možnost, než nechat klučíka kastrovat, pokud si ho chci nechat. Věřím, že to bude v pořádku, dostane týden Boflox, nebo Marbonor, jako tři holky před ním, je mladý, zvládne to. Pokud má skrytou nemoc, nezvládne to. Vyhnu se úplňku, ale všechno s mírou.

  hophop: koli je klučinovi? A kde to dělali?
  30.4.2019 21:13hophop
  V únoru měl rok,takže ještě mlaďoch,váží 1kg,ale jak jsem psala minule,jeho brácha nám znenadání umřel,byl živější,čipernější,žravější,večer normálka,ráno už ztuhlý,prostě pro mě šok,takže o tohohle se nějak víc bojím...Antibiotika bere od začátku,prvně nějaká na M,nemůžu si vzpomenout,ty po týdnu vyměnily za Sumetrolim sirup 2xD 0.5ml ,od bolesti meloxidiyl ,napsali mě 0.4_0.8 ml 2xD,což mě přijde hodně,dle vašich prvních reakcí,Degan TBL osminu 2xD.Ránu vyplachovat 2xD nějakou desinfekcí. Dělali to u nás ve Znojmě na klinice,bohužel asi trošku méně zkušeností s hlodavci,jsme menší město....Brno moc neznám,autem si tam netroufám,takže jsem vybrala to nejlepší u nás.No špatné rozhodnutí,měla jsem pořídit kamaráda,možná i samotnému by mu bylo lépe než teď....
  30.4.2019 21:25Kleopatra
  Ne dlouhohloupý.... Co jsem to napsala. Prostě dlouhé chlupy. Ptala jsem se na rasu, tak nevěděli. Prý morče:-) Dám fotky, až se k tomu dostanu. .
  30.4.2019 21:48Jezzabell
  Kleopatra: Dlouhochlupý, dlouhosrstý, jj..;) Přeju hlavně zdraví! Oběma, a ať si sednou;) Udělala jsi dobrou věc, že jsi ho tam nenechala, bude vděčný.
  30.4.2019 23:14Bart
  hophop - ano otevřenou ránu vyplachovat dezinfekcí (Betadine), ta prý neštípe. Naředit ji, natáhnout do stříkačky, tu strčit do rány a proudem propláchnout. My to teda museli dělat 3x denně šest týdnů a to rána už byla skoro zarostlá. Sice to byl absces pod krkem, ale to je stejné. Atb také šest nebo sedm týdnů, aby se to znovu nezanítilo. Co se týká vyššího dávkování léků, tak nám bylo vysvětleno na léku na bolest (Loxicom 5 ml), který byl pro kočky, že morčata kvůli rychlému metabolismu dostávají vyšší dávky, než právě třeba ty kočky.... Atb jsme ale měli v tabletách.... Držím pěsti!!!
  30.4.2019 23:44Kleopatra
  Tak jsem dala fotky nového - dostal jméno Číro. Jsou mu cca 2-3 měsíce, nikdo neví.
  Řeším, jak dávat zeleninu, na kterou není vůbec zvyklý. Ani trávu. Od narození měl jen granule a seno. Teď je v kleci se starším kolegou, který dostává 2x denně směs různých zelenin, trávu, atd... A tenhle si bude teprve zvykat, aby se tím nepřežral hned napoprvé a nebylo zle :-( mám ho na krmení separovat a dát mu jen trochu? Jakou máte s tímto zkušenost?