od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2019
 • Zobrazuji 126 zaznamu.
 • 1.7.2019 09:50Ehrena
  Jezzabell, tak jak je?
  1.7.2019 10:24Tacco
  Zdravím, chtěla bych se zeptat, máme dvě morčátka-samičku a samečka, ale bydlí odděleně a protože morčátka žijou ve skupinách, tak jsem se rozhodla že pořídíme mimča. Vůbec jsem netušila kdy
  - - - - -
  Je dát k sobě protože jsem u samičky neměla vysledovanou říji ale jeden den dělala stejně zvuky jako sameček když je u ní a tak jsem je k sobě dala. Viděla jsem že se nechala ale pro jistotu jsem je k sobě dala
  - - - - -
  Další dny ještě dvakrát a to už ho odhanela, tak nemáte někdo zkušenost s tím, že by se nechala samička nakrýt mimo říji nebo myslíte že se zadařilo? Nechtěla bych právě aby se prcci narodili až někdy na zimu.
  1.7.2019 13:10Zbyněk
  Tacco: jak staerá je samička?
  1.7.2019 15:30Tacco
  Zbyněk: cca rok
  1.7.2019 16:13Kájka
  Tacco: Březost u samic morčat je kolem 70 dní (něco málopřes 2 měsíce), tak si to můžeš spočítat.
  Takže - je možné, že mimča budou v září.
  - - - - -
  Jinak -neodpustím si poznamenat, že na světě je spousta morčátek, snadno byste sehnali mláďata.
  1.7.2019 16:52Jezzabell
  Ehrena: No, nic moc. Včera dostal injekci na bolest, krev v moči nebyla. Ale smrdí mu jinak, než normálně. Močák má prý měkký. Zítra je tam ráno Valeš, tak jedu na RTG a kontrolu ph. Atb zatím nedala, jen na doma Meloxydil do zítra.
  Jako nenaříká. Jeví zájem o přestlanou klec, dostal čisté papuče s plenami uvnitř, aby ležel v suchu a šistu. Dal si trochu trávy, kousek melouna a střapce z fenyklu.
  Je na něm vidět, že není ve své kůži. Tak ráno uvidím, co nám řekne.
  Teda to byl slejvák!!
  1.7.2019 16:56Lila93
  Zdravím, jaké chovatelské stanice s morčátky se nachází v Hradci králové? Na plemenu nezáleží děkuji.
  1.7.2019 18:35Ashara
  Zdravím všechny, a ráda bych znala vaše názory. Podotýkám předem že vše ještě rozmýšlím...

  Máme dvě morčecí holky 2,5 roku, a budeme se stěhovat, a to do menšího - o hodně menšího... nemůžu to ovlivnit.

  Momentálně mají klec 100x50. Ale v tom menším bude místa fakt ukrutně málo, takže buď bychom museli zmenšit klec - ale moc se mi to nezdá, už tak mi to přijde na hranici...
  Nebo dát holky trvale ven - do "králíkárny" - vyráběla bych to asi sama, takže název je jen aby bylo jasno co myslím... tam bych si naopak mohla dovolit luxusní rozměry, dřeva mám dost.

  Co mě ale trápí je - zvládly by to ty holky v zimě venku? Já vím že spousta lidí tak morčátka má, ale ty naše byly doteď doma...

  Druhá věc - jak moc případně ten venkovní box zateplit? Polystyren 5cm? 10cm? ale co s větráním, světlem apod...?

  Třetí - a asi nejhorší - morčátka máme samozřejmě často doma v pbýváku, kde dostávají ňamky atd... ale ten přechod, brát je v zimě do tepla a zas pak dát zpět by asi byl dost šílený co?

  Prosím o rozumné nejízlivé názory - kdyby mi nešlo o to aby se holky měly dobře tak se tu neptám a udělám vše podle toho co se mi nejvíc hodí do krámu - ale mně to jedno není, a tak bych ráda znala názory zkušenějších... Díky!
  1.7.2019 19:13Freya_01
  Ashara: ahoj, předně bych chtěla říct, že musíte řešit tuto situaci až tak, že i velikost klece 100x50 je hodně. já měla byt 34m2 a i tam se mi klec těchto rozměrů v pohodě vešla. nedokáži si tudíž představit v jak těžké musíte být situaci. osobně jsem názoru, že domácí morče by mělo být domácí a osobně bych ho ven dávat ani nezkoušela. mám morčinku od chovatelky, která má venkovní morčata, pak si tuto holku koupili lidé do bytu a vrátili ji do stanice. paní chovatelka ji už nikdy nedala ven, ale svěřila ji mě a zásadně opět do bytu. pokud by byly venkovní od narození pak by to nevadilo, ale domácí morče si nejspíše nikdy 100% nezvykne. musím podotknout.. mě se to říká, nejsem morče, nemám potuchy, jak to ti malí chlupáčci vnímají na svou kůži. je to opravdu můj subjektivní názor a klidně mi oponujte. raději bych byla pro i menší klec, ale v bytě a nechte je občas proběhnout, než riskovat pobyt venku, který by nemusel dopadnout dobře. držím palce a doufám, že to vyřešíte. ;) PS: zkuste popřemýšlet nad úzkou, ale vysokou morčatárnou, která by měla více pater a holky by mohly chodit nahoru a dolů po rampách mezi patry. já vím, je to výdaj navíc a pro někoho, kdo se takto razantně stěhuje asi ne ideální... je to jen nápad. :)
  1.7.2019 19:19Kájka
  Ashara: Můj názor - myslím, že na metrovou klec někde místo najdete.
  My máme pro morčíky (2 samce) v chatce (je to jedna malá místnost) klec jen 80 cm - postavenou na peřiňáku, tam fakt na zemi místo není (to by se klec už musela leda přeskakovat), ale vidím, že to je na ně malé, častěji se tam hašteří a cvakají zubama (doma jsou v pohodě, klídku, jen občas se trošku pohádají, ale nikdy se neporvali, je to nekonfliktní dvojice).
  Tak - rozhodně ne menší klec! S chovem venku nemám zkušenost.
  - - - - -
  Já bych je ven neriskla dát, když žijou nekolik let v bytě.
  Předloni jsem řešila (s příchodem druhého morčíka), že se nám větší klec nevejde do kuchyně (zvažovala patrovou), nakonec jsme kluky dali do obyváku před jednu skříňku, která se otvírala málokdy (v ní ubrusy apod.). Tak se občas klec odsunula. A poyději jsem si říkala, že by mohli mít i větší klec. ,-)
  1.7.2019 19:40Zlatickova123
  Dobry den, prosim potrabuji poradit. Me morcata dve samicky curaji v domecku a vali se v tom. Nikde jinde necuraji jen v domku. Bila samicka ma uplne hnede chlupu na zadecku. Je kratkosrsta jsou ji tri mesice a tu prdelku ma uplne mokrou. Poradite co s tim ? Predem dekuji
  1.7.2019 19:46Ashara
  Předně moc děkuji za vaše reakce.

  Freya - stěhujeme se dokone do většího než Vy, má lehce přes 40. Když jsem to tam ze začátku procházela (prázdné místnosti), přišlo mi to úúúúplně v pohodě. Jsme ale tříčlenná rodina - a nejvíc prostoru samozřejmě zabere ten nejmenší člen - já si vlastně v pohodě vystačím s pár svetry v létě i zimě, manžel odbobně, ale dcera - oblečení o dost víc neb je to furt jak prase, místo pro hračky, knížky... když jsem vzala tužku a paír a načrtla do půdorysu tři postele, začala jsem vrstvit a vrstvit... budeme vrstvit až do stropu, a i tak dost věcí budem muset vyhodit... mně to vlastně až tak netrápí, nebýt morčíků...
  Naše dámy bohužel nemusí výšky - vlastní zkušenost při vymýšlení výběhu v obýváku... ale je fakt, že tam do patra vlastně nemusely... třeba by je nouze naučila že i v patře je místo? :)

  Kájka - děkuji, já právě myslím že už ta stovka je na hranici... a to máme holky a sestry (ale je pravda že se spíš tolerují než že by se nějak milovaly)... ale co jsem proměřovala naše budoucí bydlení (mám na to čtverečkový papír a "nábytek" vystřižený taky z čtverečkového papíru dle odpovídajícího měřítka :D tak by holky ve stovce bydlely taknějak pod stropem... nebo pod postelí. teoreticky i to se dá...?
  1.7.2019 22:29Kájka
  Ashara: O stěhování vím dobře své. Mám ho před pár dny za sebou. Na tom celém (když pominu to vedro) bylo nejnáročnější zbavit se spousty věcí (rozdávala, prodávala, vyhazovala, plnili kontejner charity i klasický) Poprvé v životě jsem se takhle stěhovala, navíc sama s 2 dětma. Byla to síla - po 18 letech...
  2.7.2019 01:24Freya_01
  Ashara: měla, minulý čas.. já se pak vdala a stěhovali jsme se loni z garsonky do většího, plánujeme dítě. a dokud není dítě, mají naše holky morčecí celou jednu místnost pro sebe, kam kočky nesmí. :)
  2.7.2019 07:17Zbyněk
  Tacco připouštět roční samičku je velmi nezodpovědné! Okamžitě jí oddělte od samce a modlete se, aby nezabřezla, protože by rodila v roce a čtvrt a to už je veliký problém! Už jí srůstá pánev a porod je rizikový, bez legrace.
  - - - - -
  Ashara: metrová klec se prostě vejde, 20 cm rozdíl není tolik - pro byt, ale pro holky už ano a zásadní. Rozdíl mezi 80 a 100 je vidět tady:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?100a80vedlesebe V bytě to už fakt roli nehraje. I tak bych jim dal do klece dvě patra, jako jsem to měl ve stodvacxítce pro dva kluky: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni pouze jsem jim tam dal koberečky :)

  Zlatickova123: některá morčátka to prostě dělají, měl jsem devítiletou samičku, která se celý den válela ve svém pročůraném rohu:) Mají li mokré zadečky, také mohou mít problém s čůráním, tedy doporučil bych kontrolu na veterině - může to být něco v močáku, nebo artróza zadních kloubů atd. Mým dvěma starším samičkám holím srst v rozkroku, aby se jim nedělala dermatitida z pročůrané srsti.
  2.7.2019 10:12Tacco
  Zbyněk: v pořádku, minulý rok jsme si ji pořídili a za několik dní jsme zjistili že jsme si domů přivezli březí morče, i když byla dost malá tak všechno proběhlo v pohodě a nakonec měla tři malé, které jsme darovali,
  - - - - -
  Protože v té době měli samička i sameček každý parťáka
  2.7.2019 11:12Zbyněk
  Tacco: ok, i tak by měla být pauza mezi mladými do půl roku, ale to by měla zvládnout. Samozřejmě pokud samička rodila ve třech měsích věku, je to pro ní další obrovská zátěž, proč jste nevykastrovali samečka? Měli byste ideální dvojku
  2.7.2019 11:27Ashara
  Kájka - no přesně, určit co kam umístit, co povyhazovat nebo rozdat, je nejhorší... na druhou stranu nebýt stěhování, tak se k tomu člověk asi nikdy nedokope... je fajn že už to máte za sebou, a držím palce ať se vám v novém líbí :-)

  Freya - tak to zní jako morčecí ráj :)))

  Zbyněk - já taky nikde nepsala že by to byla 80 klec, spíš 60.
  2.7.2019 12:56Jezzabell
  Ehrena: Tak eMíček už spinká..
  Ráno RTG, v moči krev (netušim, proč to tam ta mudra o víkendu neviděla..), špatné ledviny, senior..Bylo by to jen trápení..
  Geri běhá po aréně, hledá ho, hlavu v domečcích a papučích..
  eMíček byl tak hodný v posledních vteřinách. Valeš ho obdivoval i z boku na RTG, určitě to věděl..Když usínal, běžel ke mně, schoulil se mi na břiše a hlavičku opřel o ruku..
  Byl tak úžasnej!
  2.7.2019 13:26Zbyněk
  Ashara: pro dvě samičky alespoň stovka, pro samce 120. Už 80 je prakticky týrání. V ní se morče sotva otočí. 60 je naprostá kravina a ještě pro dvě morčata.

  Jezzabell: naprosto soucítím a je mi to moc líto:(( Za poslední rok mi odešly nejmilejší samičky:(
  2.7.2019 14:25Ashara
  Zbyněk
  no ano,však právě proto taky řeším, že by jim možná bylo lépe celoročně venku. Nemám s tím ale žádné zkušenosti, myslela jsem, že tady se nějaké zkušenosti dozvím.
  2.7.2019 14:53Zbyněk
  Ashara: já si pořizuji morčidla jako mazlíčky do bytu a nikoli jako nevinné oběti klimatických extrémů:) Zkušenosti jsou, například pokud je mráz, tak morčata musí mít dostatek sena, aby se mohla zahrabat a navíc musí mít možnost se vzájemně zahřívat. Prima je také velký domeček s něčím, co mohou použít, jako izolaci. Problémem je pití, mrzne to rychle a spolehlivě. Zelenina se musí přnést z tepla a morčata nesmějí otálet s jídlem, jinak zmrzne na kost. Problémem počasí u nás jsou obří a náhlé teplotní zvraty, klidně o 30 stupńů několikrát za zimu a to morčatům opravdu., ale opravdu nesvědčí. Kámoška v Anglii má holky venku, ale tam fakt nemrzne.
  2.7.2019 15:21Kájka
  Ashara: Obrátila bych se v tomhle na nějakou chovatelku, která chová morčata venku. Chovatelka, od které máme morčíky je má venku v morčatárnách (králíkárnách). Viděla jsem, že mají jen domečky. Když hodně mrzne bere březí samice před porodem + mláďátka dovnitř. Když jsme si jednou jeli vybrat morčátko, tka večer předtím (začlo hodně mrznout) narychlo přestěhovala všechny samičky s mimčama + vysocebřezí dovnitř do domu.
  - - - - -
  Ashara: Asi by si zvykly, pokud se stěhujete již nyní v létě. Neriskla bych je dát z tepla do zimy.
  Ale to už pak nebudou moc na mazlení. Budou si žít svůj život venku v králíkárně.
  My také patříme mezi "mazlíčkáře", morčátka jsou jako členové rodiny. My je ani nenecháváme víc jak den samotné.
  2.7.2019 15:55Ashara
  Děkuji za všechny věcné odpovědi, a za rady :-)
  - - - - -
  Zbyněk: ani my si nepořizovali morčíky jako pokusné králíky. Takto to vůbec nemělo být, do menšího jsme se vůbec nikdy stěhovat neměli - právě naopak. Ale člověk míní, a život mění. A když už je situace taková jaká je, tak se holt s tím musíme nějak vypořádat. Stávají se i horší věci v životě.

  Kájka - docela určitě bych je nedala ven uprostřed zimy - právě proto to řeším už teď, abych kdyžtak zahájila přípravy a zvykání... Toho že budou plašší se taky bojím.
  - - - - -
  A ještě k tomu vzájemnému zahřívání - no je fakt že i to by mohl být probém - jsou to sice sestry z jednoho vrhu, ale kažá úplně jiná, ale jako fakt úplně. Spíš bych řekla že se vzájemně tolerují než že by se měly rády, jsou nejraději každá v opačném rohu klece, nikdy nespaly vedle sebe. I domečky musí mít každá svůj, jinak by v domečku byla jen jedna, i když by se tam vešly v pohodě obě...
  2.7.2019 18:12Ehrena
  Jezzabell, to je mi moc líto.
  Zase jsi mi připomněla s tím usínáním několik našich, kteří už tu nejsou, a zase jsem z toho vedle.
  Stejně zkušenosti.
  Navíc mám teď zase podobné trápení s Locinkou, krev v moči, ale celkem žádné pískání při čůrání nebo jiné viditelné problémy, na rentgenu v Jablonci zjištěny močové kamínky, prý nějaký shluk malých močových kamenů, a před rokem už na ně byla operována s tím, že další operace už by nebyla možná, protože po předešlé operaci při nepovedeném porodu (kastraci) má hrozně srůstů v břiše, nedá se tam operovat už. Tak vůbec nevím, co mám dělat. Navíc jsem před týdnem také přišla o jednu z našich samiček a jsem z toho už na hlavu. Horda vnoučat na krku, plánovaná přestavba kuchyně na srpen, pořád s hordou vnoučat na krku, a do toho tohle všechno. A navíc tady šílené sucho, už tady nespadla nevím jak dlouho ani kapička, myslím tak čtyři týdny, a tráva už je úplně spálená. Před pěti týdny, když jsme přijeli z Prahy sem, tu bylo ještě krásně zeleno. Zase už krmím morčata venku zeleninou.
  3.7.2019 13:18Zbyněk
  Ashara: já to i chápu. Ale i morče má svoje potřeby a prostor je jedna z nich. Tak tu stovku prostě přidělejte na zeď, do klece patra a je to. Mohu věnovat kleci i s jedním patrem, mám doma dvě a jednu 120ku:)
  Jinak dle mého názoru není v Čechách venkovní chov morčat vhodný. Klima je čím dál extrémnější a obrovské výkyvy teplot jim prostě nesvědčí. Toto je jenom malý přklad:
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-teplota-mraz-horko.A190703_085414_domaci_vlc Teplota prostě skočila o 35 stupňů a to je naprosto šílené. V zimě jsem se chodil koupat do Vltavy. Jeden den bylo 14 stupňů a další den pak mínus osm. Takových skoků bylo hodně a při zimním koupání si člověk velmi dobře uvědomí, co taková změna teploty znamená. Těchto skoků bylo několik a velikých. A to jsme evolučně úplně někde jinde, než morčata. Zmíněná kamarádka v Anglii má dvě krátkosrsté hollky, zimy jsou tam mírnější a hlavně bez větších výkyvů. Holky na podzim naberou hustou a delší srst, pak se vrtají v senu a staví si tam chodbičky. Při velké zimě se k sobě statečně mačkají:) Nemyslím si, že by takové extrémy byly pro morčecí organismus vhodné. To je prostě potřeba všechno zvážit. Osobně si myslím, že pokud má být doma klec, tak rozdíl mezi 80 a 100 je minimální. věci mají své priority, ale živé zvíře má své potřeby. já se snažím své chlupaté partě dát prostor, dostatek jídla a svobody a oni jsou prostě šťastní. Pokud by mě okolnosti donutily změnit bydlení k výranzě horšímu, pak bych se zřejmě snažil je ubytovat někde jinde a třeba i sponzorovat jejich provoz. Snad to nebudu muset řešit.
  3.7.2019 14:07Freya_01
  já znám chovatelku, co má morčata venku, ale má je v maštali a teplota je tam více méně konstantní a neklesne pod 6°C. morčata tam má po velkých skupinách, aby se mohla zahřívat. už z důvodu toho, že morče je DOMÁCÍ a tudíž domestikované a jako takové má změněný přirozený životní styl. a Andách, kde žijí DIVOKÁ morčata sice mrzne, ale tato zvířata nejsou navyklá na lidské podmínky. hodně lidí zapomíná, že morče domácí je domácí tvor určený k životu s lidmi. vím, že je lidé chovají i venku v králíkárnách, ale pak si s tím nesou i následky. bohužel jsem neslyšela, že by tento chov byl nějak ovlivněn zákonem a dá se jen spekulovat, či to hraničí s týráním a nebo je to v pořádku. osobně to cítím tak, že i člověk přežije Thajské vězení, otázkou však je v jakém stavu z něj vyleze.. to, že to to morče přežije, neznamená, že bude šťastné. a je na člověku, zda mu chce dát domov a nebo vězení.
  4.7.2019 07:44Tygrinka
  Ashara: Raději bych vymyslela pohyblivou metrovou klec. Naspod nalepila pucky, co se dávají třeba na nohy od židlí - pěkně na kraje a do půlky na střed a ještě do středů každé poloviny. Nešetřit, udělat dvojitou vrstvu, na spodek klece, tj. misku dát čtverce 10x10cm. Udělala jsem si pohyblivou klec, když byl králík ještě hodně aktivní v noci a nedalo se u toho spát. To jsem mu klec každý večer přetáhla do jiného pokoje a ráno zase vrátila do naší společnosti. Fungovalo to dobře a klec jezdila opravdu zlehka. Takže pak by se mohla vaše klec postavit před méně používanou skříňku a občas holt kousek šoupnout. Anebo i šoupat častěji - přes den, aby byly na denním světle a večer po příchodu ze školy posunout do méně využívané části místnosti...
  Osobně bych morčata venku přes zimu nenechávala. Přes pozdní jaro a do kraje teplejšího podzimu možná, ale pak by bydlela doma. Na těch pár měsíců by se snad klec dala doma akceptovat i v malém bytě a v šoupacím režimu... Měla jsem kluky, co se ale měli rádi a rádi seděli vedle sebe, týden v kleci 80x50. No nic moc, jako nouzovka dobrý, ale na delší dobu by to byli chudinkové. Jak rádi se pak protáhli v metrových klecích. Takže dvěma holkám, co se spíš respektují, než milují, bych menší klec nedávala a nechala minimálně tu metrovou.
  4.7.2019 13:35Zbyněk
  Ehrena: já řeším podobný problém u rok a třičtvrtě staré Bublinky. Také má slabší zdraví, je od Zachové z Radotína, nezdála se mi a Valeš jí našel počínající kalcifikaci kůry ledvin, plus "cosi" v močáku, ale kámen to není, něco, co nehází echo a je to 3,5 a 4,8 mm veliké. Zkouším jí nalévat urologickým čajem a podávám BaZhengPian, na střídačku. Ještě přemýšlím o RC Uro a že bych jí koupil pořádný žen šen. Příští týden skočíme na kontrolní RTG a napíšu, jak jsme dopadli.
  4.7.2019 19:04Vladi
  Tygrinka a Ashara: ohledně pohyblivého obydlí. Já mám už léta ubykaci pro morčata na stěhovacím vozíku, koupíte na netu nebo v Hornbachu, OBI. https://www.alza.cz/hobby/kreator-krt670001-d5446196.htm
  5.7.2019 12:49Ashara
  Děkuju za tipy s tou pohyblivou klecí, to nezní rozhodně špatně :-)

  A kdyby bylo nejhůř a holky opravdu musely celoročně ven, tak bych to vyřešila vyhříváním ubikace
  https://www.selko.cz/misky-a-krmitka-pro-psy/3240-vyhrevna-gumova-podlozka-k-napajecce-nebo-misce-na-vodu-24x24-cm-4018653912539.html?search_query=52415&results=1

  dvě tři takovéhle podložky by určitě udržely teplotu nad nulou, kdyby se k tomu dal i termostat, mohly by se spínat jen dle potřeby.
  5.7.2019 17:31Tygrinka
  Vladi: Super tip, děkuji :o)
  7.7.2019 10:32klimb
  Ahoj, můžu dát morčátku čerstvou oloupanou řepu?
  7.7.2019 16:25Ehrena
  Klimb, ano, většinou jim chutná. A nemusí být ani oloupaná.
  Nedávat často a jen kousek.
  7.7.2019 22:20Freya_01
  klimb: morčata milují řepu, dáváme též, ale ne často ;)
  jen se nelekni červených bobků (moč).. barví to :)
  8.7.2019 14:42Nonyna
  klimb: červenou řepu morčata mají moc ráda...dáváme běžně 2-3x týdně spolu s další zeleninou.
  8.7.2019 17:14klimb
  děkuji za odpovědi :)
  8.7.2019 19:33judistka12
  Dávate vit. C - C-compotisum do napáječky nebo tím potíráte zeleninu? popřípadě v jakém množství?
  9.7.2019 14:44Zbyněk
  judistka12: vitamín C se rychle ničí světlem, chlórem ve vodě a kovem v napáječce. Za pár minut je to jenom kyselá voda. Takže kapku přímo do tlamičky a skladovat v naprosté tmě.
  9.7.2019 20:31judistka12
  Zbyněk : dobře, díky :)
  - - - - -
  Přidávám po dlouhé době pár fotek našich "nových" morčíků, které tedy mám už rok
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34656 a zároveň vzpomínkové album na našeho zesnulého myšáka, který umřel před rokem https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34407 , není den co bych na něj nemyslela.., hrozně moc mi chybí.. :(
  10.7.2019 12:57IjaSv
  Zdravím ve spolek, včera jsme prohráli bitvu s dekubitem na pacince naší Emičky. Bohužel přes soustavnou půlroční péči a pravidelné 14tidenní návštěvy veteriny se situace před cca14dny ve velkých vedrech zhoršila a packa velmi otekla a Emča už se na ni nepostavila. Paradoxně se díky tomu rána zahojila. Posledních 14 dnů kdy už nemohla došlápnout brala atb. a Meloxoral (ten měla vlastně nonstop od ledna) na bolest a bylo vidět i na srsti, že nebyla ve své kůži. Objednali jsme se na rentgen s tím, že pokud budou zasaženy vnitřní tkáně a kosti nebudeme ji po rtg budit. No a bohužel rtg ukázal velké změny na kostech a kloubu packy. Celou dobu léčby to byla sice hodně spavá, ale veselá morčinka. 6,5 roku je i tak krásný věk a snad jsme jí ten poslední rok co byla u nás i přes to všechno zpříjemnili..
  Moc tímto děkuji veterině Zelená liška zejména pak doktorce Konarovské, která byla vstřícná i k mým vyčteným způsobům léčby.
  10.7.2019 13:02Zbyněk
  IjaSv: tak to mě moc mrzí :/ I když měla krásný věk! Já jsem letos pohřbil dva miláčky...
  10.7.2019 13:16IjaSv
  Zbyněk - jj letos už je taky druhá a předtím v říjnu Jahůdka. Tak teď už mám jen tři, tč. na chalupě u táty a ten dostal ještě další dvě holky na hlídání. A opět jsem v situaci kdy 6letá Jessie zůstane sama. Nyní byla s Emčou v přepůlené kleci. No asi to tak zůstane, do výběhu ale chodí všechny společně.
  10.7.2019 13:36Zbyněk
  IjaSv: a v kleci se perou? :)
  10.7.2019 14:19IjaSv
  Zbyněk - na tři holky by musela být min.120 a tu nemám kam dát. Dvojice mám ve stovkách (zastrčených v knihovně). Ohrádka venku je 100x100 a hlavně je tam tráva, takže na šarvátky není čas - aneb sežer co můžeš.
  10.7.2019 18:11judistka12
  IljaSv: to mě také mrzí :(, ale můžeš si říct, že jste pro ni udělali všechno, teď už ji nic nebolí..
  10.7.2019 20:14Ehrena
  IjaSv, taky jsem cca před 20 dny přišla o samičku, bylo jí teprve 6 a čtvrt roku, já říkám teprve, ale její rodná chovatelka říkala, že je to krásný věk, na to, že měla za život 6 vrhů. No nevím, já pořád srovnávám s našimi nejstaršími, tj. skoro 8 let. Tedy kolik se u nás dožili nejvíc.
  Prozraď mi, kde máte trávu? Tady u nás v širokém dalekém okolí není už vůbec nic, než suché seno na stojato. Nejen na zahradách, které jsou většinou posekané nakrátko, ale na loukách, a to i na těch, které jindy byly bažinaté, tedy před lety. Je to tu opravdu zoufalé, morčata si zvykla na trávu a chtějí ji, se zeleninou mi stávkují, a tady opravdu nikde nic. Jen žlutá suchá přerostlá tráva a vypálené trávníky od sluníčka. 6 neděl už tu ani nekáplo. Takový stav v polovině července jsem tu ještě nezažila.
  10.7.2019 21:34IjaSv
  Ehrena - no ono i u nás na chatě na kraji Brd neprší, vždy vidíme na druhém kopci slejvák a u nás nic. Zkrátka srážkový stín. I když teď je těch stínů nějak moc... . Povedlo se letos sklidit nádherné seno, téměř z celé zahrady ( na podzim se rozvezl kompost dosévalo se atd.), no ale pak zbyla tráva jen na místech, kde se na jaře sekala na krátko sekačkou, protože pokosené plochy po seně vyschly. Takže nyní máme poslední zbytky této trávy pod stromy, ale i tam je zvadlá. Loni o prázdninách táta zaléval kousek trávníku 1x2m na dvě ohrádky, aby si alespoň kousli.
  10.7.2019 22:02Ehrena
  No my ani zalévat nemůžeme, protože máme málo vody, šetříme, jak se dá, abychom nějak vystačili na vaření a na mytí. A to tady vždycky pršelo nejvíc z celých Čech.
  11.7.2019 14:49Nonyna
  Ehrena: Jste na horách? Nejde zajít aspoň pro trávu do lesa?
  U nás to je taky bída. Nějaké zbytky trávy ještě máme, ale musím denně přesouvat všech 6 výběhů. Je to jen díky tomu, že zaléváme, ale nejde to jinak, než půl zahrádky ráno, půl večer a bylo by potřeba delší dobu...ale vody ve studni moc není:-(
  Jinak mi přítel ještě vozí trávu od nich ze statku, když tam jede, tam mají u potoka ještě trávy dost a pěkné.
  11.7.2019 18:49Ehrena
  Tady už není ani u potoka.
  Všechno uschlé na troud.
  V lese odolává jen borůvčí, tráva žádná. Tady kolem jsou lesy čistě smrkové, moc trávy tam nebývá, ale teď není nic.
  11.7.2019 19:07Jezzabell
  Ehrena: minulý týden jsem někde četla, že už i u nás schnou celé lesy na stojáka, protože ani borovice nedosáhnou na podzemní vodu. Žádná tam není..
  A jak uschnou stromy, oteplí se ještě víc.
  Máme teda neuvěřitelnoou kliku, že mám trochu trávy od jednoho potůčku, kde voda zatím je. Ale není to žádná sláva, moc jí není.
  11.7.2019 20:39Ehrena
  My máme kolem zahrady živý plot ze smrků, cca 2,5m vysokých, během loňského léta uschnul jeden, teď už opadávají a reznou další 3. Myslím, že za chvíli budeme mít po plotu.
  A to za ta léta doteď neuschl ani jeden. Až teď.
  11.7.2019 20:39Ylada
  Máte někdo zkušenosti s rakytníkovým olejem a jeho případným využitím na mozolky morčecích paciček? Nejedná se zatím o otlačky, ale raději si to chci pohlídat.
  14.7.2019 01:30Reny
  Morčecí nebíčko http://zvirecinebicko.cz/archiv/3244
  14.7.2019 14:25Neeen
  Ahoj všichni, neznáte prosím vás někdo chs, z které bych si mohla pořídit krémovo-bílou samičku? Díky
  14.7.2019 14:33Kájka
  Reny: Posílám pohlazení za Duhový most!
  Albíček byl úžasný. Znám jeho příběh (jeden opravdu vyloženě zachráněný). DÍKY Tobě měl pěkný a dlouhý život.
  15.7.2019 07:24Zbyněk
  Reny: pamatuji se na jeho svrab, dal ti zabrat, ale odměnou bylo vymazlené morčátko, které se dožilo krásného věku, co já bych dal za osm let, poslední dobou mi to odchází dost brzy. Albíček měl krásný život a ke koenci se netrápil, co víc si přát...

  JInak samě povzbudivé zprácy:
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sucho-zemedelstvi-seno-pocasi.A190711_162946_domaci_knn
  15.7.2019 13:18Jezzabell
  Zbyněk: Zrovna si říkám, jak je u morčete těžké a namáhavé, aby se dožilo v přiměřeném zdraví vysokého věku! Když mám pocit, že jim dávám co mají mít, pohyb, kvalitní zeleninu, trávu, supr seno co se dá sehnat, granule apod., vždycky měkdo "lehne" nebo co hůř, je zle..
  Ne vždy to jde bohužel zachránit.
  Takže víc takových, co zachraňují a nemuseli by;).
  15.7.2019 13:19Lucila
  Ahoj,nevíte,kde bych koupila morčátko šimlíka?Děkuji...
  15.7.2019 18:35Jezzabell
  Je to téměř 14dnů, co po rychlé diagnoze musel odejít Marsellus Wallace, náš eMíček..Budiž mu za DM lépe..A aby Geri nezůstal sám v 10měsících, pořídili jsme parťáka, JARVISE;).
  Včera dorazil a hoši už popcornují po aréně i po výběhu a vůbec všude, kde se dá. Ovšem vážení, nikdo mi neřekl dopředu, jak je skoro nemožné nafotit rozetku:))!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34658
  16.7.2019 09:24IjaSv
  Jezzabel - pěknej diblík, rozetky jsou tryskomyšky. Tak ať jim to spolu pěkně šlape.
  16.7.2019 10:33Ehrena
  Jezzabell, tak mě asi chybí postřeh, o rozetách jsem vždycky četla, že jsou živější než ostatní morčata, celý život jsem v morčecí partě měla aspoň jednu, teď momentálně mám 3, ale nikdy jsem si nevšimla nějakého rozdílu. Když byly malé, byly to tryskomyši, ale to i ostatní druhy morčat, a když vyrostly, byly úplně stejné jako ostatní morčata, nabaštit a zalehnout. Jediný Nikoušek se vymyká, měly by mu být už asi 4 roky, dle zjištěných údajů od původního majitele, ale ten je opravdu čilý, celý den běhá, a jídlu moc nedá, rozhodně to není jeho hlavní celodenní zájem, jako u ostatních.
  16.7.2019 10:43uj uj
  Lucila: CHS Permoník, jestli se nemýlím ;-)
  16.7.2019 10:50Jezzabell
  Ehrena: Malé morče dovede být správný "pošuk", ale jen když ho to chytne. Tenhle je na klíček celý den!;) Je to jen dobře, jen ať si užívá radosti z pohybu. Ale vyfotit ho, aby chvilku zůstal stát, to je jak fotit starým mobilem míček na tenise:)). Geri se vždy rozplácne do papuče, nebo vedle ní, opře si hlavu, vyhodí nožku přes okraj a jen ho pozoruje.Nějak jsem si neuměla představit "živější morče":), teď už vím, jak to vypadá v praxi;).
  Je to fajn změna, i když Geri se u eMíka vždycky donedavna dožadoval juniorské pozornosti, že by si hrál nebo běhal a proháněl ho. eMík byl už nemocný, takže neměl o pohyb tolik zájem. Na druhou stranu Gerimu je teprve 10měsíců a mimino ho uštve během chvíle. Musí si to holt zorganizovat;).
  IjaSv: díky;)
  16.7.2019 12:06Kytička
  Jezzabel, dlouho jsem tu nebyla a teď koukám, že emíček umřel.:-( To je mi moc líto, určitě už je mu dobře. A zároveň máte nového morčáka, to je super. Naše dvě poslední - Borůvka a Ťapička, ty když přišly, tak jsme nestíhali koukat ani očima, jak byly živé, natož je vyfotit.:-) Ty co vyváděly, měli jsme všichni záchvaty smíchu :-)
  17.7.2019 12:27Nonyna
  Jezzabell: Gratuluji k novému přírůstku!!! Jeee, malí pošuci, ti mi chybí, už je to dlouho, co jsme měli miminka... Opět parádní jméno♥ Tak přeji, ať je u vás v partě spokojený;-)
  17.7.2019 14:46Jezzabell
  Nonyna: To jsem říkala taky, pak bum a bylo vymalováno..A už jsem scháněla mimino. Dnes je Jarvisovi 1měsíc:). Dostal sušené bylinky šalvěj a pampelišku a spinká na zádech parťáka, aby zase nabral sílu a mohl řádit;).
  Kytička: Bylo to rychlé, pořád mi chybí a bude chybět navždy..
  18.7.2019 12:42Kleopatra
  Dobrý den všem, vyznáte se v kytičkách? Mohou toto morčátka? Viz mé album. Rostlinka vypadá jako pampelišky, ale má jiné listy. Nevím jestli to nechat na předzahrádce, aby to spásli, nebo raději vytrhat. Děkuji za názory.
  18.7.2019 13:41Ehrena
  Kleopatra, řekla bych, že by to mohlo být toto:
  https://botany.cz/cs/leontodon-hispidus-hispidus/
  Myslím, že tuhle pampelišce podobnou květinu máme také všude možně po zahradě a normálně tam morčata pasu, nevytrhávám ji, a morčata ji většinou nejedí. Asi není pro ně tak chutná jako pampeliška.
  18.7.2019 14:30Kleopatra
  Ehrena - díky moc. Vypadá to velmi podobně, ale nebude to ono. Ty naše mají listy i v průběhu stonku. Přidala jsem další fotky.
  18.7.2019 14:57Ehrena
  Aha, tak to nevím, my máme přesně takové, jaké jsou tam popsané a nafocené.
  18.7.2019 14:59Nonyna
  Kleoparta: to bude škarda dvouletá https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0karda_dvoulet%C3%A1. To, co našla Ehrena nemá lístky na lodyze. Škarda nám roste na zahrádce, morčata ji normálně žerou.
  18.7.2019 15:05Kleopatra
  Nonyna- díky, škarda dvouletá má střapaté listy :-) na facebooku mi poradili Picris hieracioides - Hořčík jestřábníkovitý. Může být, teď zas nějak zjistit, jestli je to jedovaté.
  18.7.2019 15:06Zbyněk
  Kleopatra: dle mého názoru to je toto svinstvo: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ml%C3%A9%C4%8D_roln%C3%AD Nesmírně agresivní plevel, který ti jednak bezpečně zničí veškerou trávu - jedna rostlinka zlikviduje cokoli půl metru v průměru, což je na tvé louce docela dobře vidět. Další rok tam budeš mít už jenom tuhle roztomilou kytičku a mezi tím holou hlínu. Když to usušíš, je to skvěle použitelné, jako armovací železa do betonu, ale neznám zvíře, které by to žralo, nicméně skvěle se s tím vypíchne oko:) Chceš li mít na pozemku opět trávu, aplikuj na podzim toto: https://www.travnik-realizace.cz/produkt/bofix/ zima to vyplaví a další rok bude po plevelu. Vyzkoušeno na Vysočině a výsledek super, morčíci baští seno a žijou:))
  18.7.2019 15:17Kleopatra
  Zbyněk - díky. To je taky nějaká podobná potvora. Žijeme v pronajatém bytě s předzahrádkou.
  Za rok se stěhujeme zpět do ČR. Já to klidně vytrhám. V podstatě mi jde akorát o to, jestli můžu hodit výběh ven a dát do něj morčátka ať si to zbaští, nebo radši vytrhat, aby je to nezabilo.
  - - - - -
  Zbyněk - díky za tip na hubič. Použiju na podzim, ať si užijou kluci aspoň příští jaro a kus léta.
  19.7.2019 06:31Zbyněk
  Kleopatra: mléč poznáš tak, že ho přetrhneš a teče z toho hořké, bílé mléko. Morčata to baštit nebudou:) Jinak selektivní herbicid funguje, tohle je postrach všech anglických trávníčkářů:) Na kopání kašli, to bys musela přerýt zahradu metr do hloubky:)
  19.7.2019 08:07Nonyna
  Kleopatra: myslím že nic, co jsme tady jmenovali, není jedovaté. To je dobrá zpráva!;-)
  U nás na zahrádce už nevíme, kam posouvat ohrádky, s trávou to začíná být špatné i přes to, že zaléváme...a spasou všechno, i to, co předtím nechtěli....dávám pozor akorát na popenec, který u nás roste a na pryskyřník, to jsou jedovaté a musím to vytrhávat, když přesunu výběh. Ten popenec se nám docela namnožil a blbě se pleje.
  19.7.2019 09:43Ehrena
  Nonyna, my máme zahradu taky prorostlou pryskyřníkem, místy je ho opravdu hodně, dříve jsem jim ho vytrhávala, než jsem tam dala výběh, ale zjistila jsem, že se ho nedotknou, max. do něj kousnou, a hned ho pustí a jdou od něj, asi je hořký nebo co, prostě jim nechutná. Teď už ho nevytrhávám a spolehlivě tam zůstane i po vypasení. Prostě to nejedí.
  Ohledně popence tady kdysi byla debata a myslím ještě Buub tady tehdy psala, že ho normálně morčatům v malé míře dává, tedy tak, že když se jí vyskytne pár stonků mezi trávou na krmení, nevybírá ho z toho. Teď jsem ještě pro jistotu našla znovu v archivu:
  https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=Popenec&time=all
  Já ho od té doby taky nevytahuju, když je tam jen pár kousků mezi trávou, ale ani nevím, jestli ho jedí či ne, nějak si neuvědomuji, jestli zbývá či ne. On nám roste jen na určitých místech převážně tam, kde zase neroste tráva. Hodně ve stínu a kamenitém terénu.
  - - - - -
  Jinak s nedostatkem trávy zápasíme už delší dobu, a ani zalévat nemůžu, máme už málo vody ve studni, a to jsme měli na jaře po zimě tolik, jak už dlouho ne. Všechno zmizelo. Bez našeho přičinění, šetříme, co jsme sem přijeli, a stejně jsou 4m vody ze studny pryč.
  19.7.2019 10:26Kleopatra
  Díky všem za rady. Ta naše zahrádka je zoufalství. Jsou to spíš mechy, pak něco jako jitrocel, tahle potvora žlutá a pak trsy suché pichlavé trávy. Sem tam jetelíček. Žijou v tom hustě mravenci. Už jsme tu 3.léto. Předchozí 2 léta byla v pohodě. Byla tam tráva, jetel, pampelišky. Morčátka byla každý den ve výběhu. Teď se je tam bojím dát. I to počasí je divné. Napřed byla dlouhá zima, pak strašná vedra, pak se za jeden den ochladilo o 20 stupňů. Teď tu bylo asi 14 dní fakt zima a vítr ( 16st) a tento týden už to zase stoupá konečně na příjemnou teplotu a dala bych je ven, ale roste tam tato katastrofa. Nepršelo tady už snad 1,5 roku.
  - - - - -
  Vidím to na kompletní výměnu celé zahrádky i s hlínou. Ale kolik takové množství hlíny bude stát - a to není naše bydlení a za rok se stěhujem.
  19.7.2019 11:18uj uj
  Také máme nedostatek trávy - o vodě ve studni ani nemluvím :-( Zachraňuje nás skleník, kde se denně zalévá a výborně se tam daří jedné "tlusté" plevelné trávě, myslím, že je to nějaký kavyl. Je křehký a šťavnatý a morčatům moc chutná. Tak manžel má v zájmu krmení zakázané pletí - jinak by místo plevelu musela morčata jíst jeho papriky :-D
  - - - - -
  Pro Budějičáky a okolí - seno na prodej... ale jak je to s kvalitou, to nevím. Třeba by někdo uvítal :-)
  https://www.ifauna.cz/drobni-savci/inzerce/r/detail/3461932/prodam-rucne-hrabane-seno-pro-domaci-mazlicky/
  19.7.2019 14:14Nonyna
  Ehrena: děkuji za odkaz na diskuzi o popenci, ráda jsem si to přečetla.
  Na jaře jsem vyčetla, že popenec je léčivka, tak jsem jim ho nechávala ve výbězích...ale pak jsem ho četla mezi jedovatými pro morče. V reálu ho fakt nechají, když někde přehlédnu a zůstane v ohrádce, asi je chuťově hnusný pro ně. Z pryskyřníku mám hrůzu od dětství, když se jím otrávili králíci, ale bůhvíjak to tenkrát bylo, mohli být nemocní z něčeho jiného, tenkrát se to u nás tak neřešilo.
  19.7.2019 16:11Ehrena
  Nonyna, no čekala bych, že když nechutná morčatům, že nebude ani králíkům, ale nevím.
  Králíky jsme mívali půjčené na prázdniny pro děti, když jsme ještě neměli morčata, taky jsme pro ně mívali výběh na zahradě, a vůbec jsme neřešili, že by tu mohlo růst něco pro ně jedovaté. A nikdy se jim nic nestalo, ale jestli vypásli i ten pryskyřník, to teda už nevím. Asi ne, protože i po nich jsme museli dosekat na těch místech to, co nejedli, stejně jako teď po morčatech.
  - - - - -
  Taky morčata odmítají rozrazil Rezekvítek, kterého tu máme taky spoustu. Ten taky spolehlivě zůstává nedotčený.
  19.7.2019 20:55Neeen
  Ahoj, jedné mojí morčině teče z očí a našla jsem v lékárničce ophthalmo-framykoin, je tato mast vhodná pro morče? Děkuji
  20.7.2019 07:53Jezzabell
  Neeen: cokoliv s framykoinem je nebezpečné, pokud to morče olízne nebo se mu to rozpustí v oku a nějak steče, že to pozře, otráví ho to. Doporučuju veterináře a podle toho napíše vhodné kapky. Může tostat i atb, to je spousta možností.
  20.7.2019 11:53Zbyněk
  Neeen: tak můžeš, pokud zajistíš, jí ty očka neolíže jiné morče. Já jsem to také tak dříve dělal u devítileté, pak jsem plynule přešel na Floxal a po zaléčení Maxitrol. Nicméně - jestliže jí teče z obou očí, tak to obvykle nebývá poraněním, to je divné. Jedno bych chápal, ale jinak bych doporučil RTG kořenů zoubků, nebo to také může být parazit. Holky měly Paraspidodera Uncinata, průjem a "brečely", Panacur to rázem vyřešil.
  Jezzabell má bohaté zkušenosti s otravou Framykoinem - tři týdny lítání po doktorech a to se ještě bráška postiženého otrávil jeho kontaminovanými bobky, takže marodili oba. Naštěstí přežili.
  20.7.2019 12:53Neeen
  Jezebell: u nás mají v sobotu vetsinou zavřeno na veterinách, takže asi skočím do lékárny pro ocuflash, nebo floxal, jestli to tedy není na předpis.
  - - - - -
  Tak jsem pořídila OCUflash a Ophthalmo-Septonex, mohl by mi prosím někdo říct dávkování, protože vím, že je to se vším jinak, říkala jsem si, že OCU flash ráno a večer do každého očka?-V pondělí půjdu na veterinu, ale tohle jsem koupila jako řešení na víkend..
  20.7.2019 13:21Jezzabell
  Ophtalmo-Septonex se dle magistry v lekarně může první den kapat "dětem" každou hodinu při obtížích. U morčete bych dala tak 3-4denně. Nevím odkud jsi, ale podívej se na netu, jestli nemáš někde v okruhu veterinu s víkendovým provozem. Obvykle poradí aspoň po telefonu dávkování, a ty jim řekneš, že se v pondělí dostavíš, jinou možnost nemáš.
  Tady nahoře je záložka Kam na veterinu, tak koukni i tam;).
  20.7.2019 19:24Freya_01
  zdravím, zasílám aktuální foto naší maminky Borisky a hlavně její Reiny, která pěkně vyrostla. jen doufám, že mi půjde příspěvek zveřejnit, udělám v odkazu mezeru: https: //prnt.sc/ohqxlm :) děkuji za podporu, jsem ráda, že porod proběhl dobře, holky prospívají a je krásné je mít :) všem hezký víkend přeji! :)
  20.7.2019 20:27Ashara
  Neeen - dvakrát jsme u veta dostali na očičko Tobrex. Oko ale neteklo, bylo kakalené (bělavé) - podle veta se píchla nejspíš senem. Spravilo se to velmi rychle.
  Odkud jste? Mám tu ještě většinu tuby.
  20.7.2019 21:55Neeen
  Ashara
  Jsi strašně hodná, jsem z Hranic na Moravě.
  21.7.2019 09:22Marťa
  ahojda, máte někdo tuto ohrádku? https://obchod.kralici.cz/p4576-trixie-barevna-kovova-ohradka.aspx Není moc nízká? Případně chatrná? Plánuji využívat v bytě.
  21.7.2019 16:53Syva
  Dobrý den,prosím o radu. Náš dvouletý morčák začal požírat všechny své bobky, trvá to zbruba dva týdny. Seno a granule žere normálně, ale čerstvou zeleninu a trávu, kterou měl vždy rád, teď moc nechce, to stejné i ovoce. Na veterině jsme byli, mysleli jsme že má zácpu, když jsme nenacházeli bobky. Dostal injekci a sirup na zažíváni. Pak jsme však zjistili, že bobky jí. Dřív to nedělal, baštil jen bobky za slepého střeva. Čím to může být?
  21.7.2019 19:41Jezzabell
  Marťa: koukni na moje poslední Album;) A spoustu dalších- máš jasné využití v bytě;). To poslední je spojení dvou v jednu.
  22.7.2019 10:55Zbyněk
  Syva: pokud morčák baští 100%ně bobky a omezuje zeleninu a ovoce, tak má problém a je třeba přijít na to, jaký. Neměl předtím antibiotika? Zkusil bych tak tři dny podávat https://pethome.cz/cs/podpora-metabolizmu-a-imunity-pro-psy/10742-protexin-professional-plv-10x5g-5027314500427.html?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=CZ+-+Shopping&utm_content=protexin+veterinary&utm_term=protexin+professional čtvrt sáčku denně - rozpustit na řídkou kaši a stříkačkou do tlamičky. Když to nezabere, nasbírat 4 bobky a odnést na veterinu, poslat na koprologii. Stojí to asi 250 korun. Nemá náhodou průjem? Ten se na hoblinách špatně poznává.
  22.7.2019 11:29Nonyna
  Freya_01: Krásné jsou holčičky tvoje♥

  Marťa: Máme doma, ale pro některé z mých morčat není problém takhle vysokou ohrádku přeskočit;-) Používáme ji ted na ven pro nemocnou samičku, která neskáče. Jestli máš skokany, tak to chce aspoň těch 30cm.
  22.7.2019 13:38Lucila
  Ahoj,sháníme samečka hladkosrstého himalájce,nemáte někdo volného?Děkuji.
  22.7.2019 15:20Jezzabell
  Marťa, Nonyna: Mám doma skokany, ale nikdy to nepřeskakovali, berou to jako orientační vymezení prostoru. Nemají potřebu běžně zdrhat. Po nějakém čase, cca půl roku, jsem ohrádku přestala dávat a kluci dodnes chodí po jejich koberečkách s plenama a na plovoučku nelezou. Oni taky vědí, že jim to dál klouže;). Na koberci netuším, jak by se chovali. Ale já tuhle ohrádku dávám spojenou ze dvou jen když přivezu mimino a než doroste, aby nepodběhlo morčatárnu. A je svatej klid;).
  22.7.2019 15:42Ashara
  Neeen bohuzel to je hodne daleko, skoda :-( kdybys chtela poslu, ale to uz to asi driv vyresis u veta...
  23.7.2019 12:10Nonyna
  Jezzabell: většina našich do toho taky nejde, ale mám samečka Bruna, který je chytrý jako liška a stále si chce rozšiřovat obzory a ten mi vyskakoval pořád. Jednu dobu jsme měli touto ohrádkou rozdělený výběh doma na klučičí a holčičí...tak to tedy opravdu nešlo, lezlo se po ohrádce docela často, museli jsme udělat dřevěnou přepážku.
  24.7.2019 09:36judistka12
  Ahoj, mám morčíka starého 7,5 let a občas jakoby chroptí, setkali jste se s tím někdy? v průvanu ho nemám, takže nastydlý být nemůže. Dělá to třeba jednou za týden, není to zas tak časté.
  24.7.2019 13:46Jezzabell
  judistka12- teď jsem kvůli tomu lítala na veterinu. Morče občas hýká, jakoby nabírá na intenzitě. Dělali mi kompletní rozbor dutin hlavy (oči, zubní kořeny) a RTG plic a krku. Žádný nádor, ani zápal plic. Jen rozšířené průdušky. Takže "morče astmatik";). A z čeho? No to musím zjistit.
  Na veterině mě upozornili, že měli jednoho pejska, kterému vadilo, když si jeho panička nalakovala vlasy..
  Osobně to přikládám prašnému senu. Protože jsem měla zbytek ProBio a to bylo zoufalé a letělo to pak celé. A když koupím něco, co je prašnější fakt začne špatně dýchat.
  Jo, taky to nejčastěji bývá alergie na podestýlku! Allspan nebo co já vím..chce to vyzkoušet asan, zda se to zklidní. Taky nemám morčata v průvanu. Ale můžou se zpotit a pak následně prostydnou, rtg bych nechala udělat. Já se nejvíc bála zápalu plic a nádoru.
  Ještě jsem si to nahrála na mobil, aby to veterinář slyšel, morče mi tam na poprvé ani nepíplo;). Ale na podruhé, když byl už ve stresu (jako každé zvířátko na veterině!), tak to už slyšet byl!

  Nonyna: asi jinej gang;).
  24.7.2019 18:57Kájka
  Jeden náš morčík občas "chrochtá", když je rozrušený. Když jsme se nedávno přestěhovali, tak první dny chvílema chrochtal. Už jsem měla strach, že mu něco je... ale pak to přestal dělat. Ale už předtím to párkrát dělal.
  24.7.2019 20:14Duchna
  Ahojky...chtela bych se zeptat, v kolika mesicich uz bude prcek dospelej, abychom mu mohli poridit kamose??? Nechci to uspechat, minuli kluci se nam zacali prat.... Diky...
  25.7.2019 07:05Zbyněk
  Duchna: znáš chlapy, ti nedospějí nikdy:)) Puberta nastupuje okolo osmého měsíce věku, "sázka na jistotu" je rok věku. Jezzabell ale k sobě také dávala dva nedospělé kluky a navíc jsou oba šílení Italové, takže se s řevem řezali od začátku, ale přitom jsou na sobě závislí a jakmile jednoho vyndáš, druhý ječí, kde má parťáka a ten ulovený ho uklidňuje, že ještě žije:) Nedávno si otočili role - mladší dospěl a začal tomu šéfovat, což pocítil starší na lehce rozšířeném konečníku:) Cvakot zubů zesílil, ale nic naplat, po zkušebce si mladší podepsal plný úvazek manažera a starší utřel nosní dírky:)
  Já jsem měl na jaře doma sedmiletého, zkušeného, chovného samce jako parťáka pro moje mimino. Samec byl zkušená chůvička, chovatelka razila zásadu "když sis to udělal, tak si to taky vychováš", takže prcka toleroval, dokud nezačal mít ve třech měsících sexuální projevy, které samozřejmě odkoukal od dědy. "Šití" hlavičkou na dámským pachem, vrčení a houpání zadkem - to všechno fungovalo na dědu jako spouštěč zběsilého vzteku:) Prcek byl ale nesmírně přizpůsobivý a pořád se dědovi omlouval, navíc měli stodvacítku klec se dvěma obřími patry, tedy místa dost a to je klíčové.
  Pro změnu Jezzabell eMík dostal postupně dvě mimina a soužití skončilo vždycky v pubertě nezvedenců. Až třetí parťák mu sedl, ale to už byl dědouš nemocný a neměl energii, aby se hádal. Takže se dvěma samci je to vždycky sázka do loterie. Důležitý je dostatek místa, soukromý majetek (2 papuče, 2 patra, 2 misky, všechno dvakrát) a modlit se:)
  25.7.2019 07:34Jezzabell
  Zbyněk: Moje řeč, líp bych to neřekla ani já! :))
  25.7.2019 15:22Nonyna
  Zbyněk: Tak dnes máš vyloženě literární náladu:-) Moc jsem se pobavila při čtení tvého textu:-)) Škoda, že tady nejde dát like;-)
  25.7.2019 16:55Ehrena
  Teda už jsem to tady psala mockrát, ale já asi měla vždycky štěstí. Chovala jsem převážně kluky, ve dvojicích, za těch 21 let se mi těch dvojic vystřídalo hodně, protože když někdo z těch dvou odešel, zbývající hned dostal nového parťáka. Bydlení máme morčatárnu s boxy 80 x 50 cm, bez pater, bez domků, s jednou mističkou na granule, zeleninu jim dávám rovnou na hobliny, taky na jednu hromadu, papuče a podobné věci vytrvale odmítají, takže je nevedeme, a z té spousty dvojic mi to nevyšlo jen s jedním morčetem, a to naším slepým Žižlíkem, který také snesl samečky jen do jejich dospělosti, pak začaly potyčky a musela jsem je rozdělit. Ale to přikládám spíš tomu, že neviděl, neměl takovou jistotu, jako kdyby byl zdravý.
  Dokonce jsem k tomu začala chovat i holky a měla jsem obavy, jestli to mezi kluky nezpůsobí nějaké zmatky. Ale ne, Jen jsem je venku na zahradě nesměla dávat vedle sebe, teda jejich výběhy, měla jsem holčičí část zahrady a kočičí část zahrady.
  Je teda fakt, že teď chovám manželské páry, teda vždy s jedním z toho páru vykastrovaným, a to je největší pohoda, jaká může být. Žádné šarvátky absolutně nehrozí. Nutno dodat, že jsem ta morčata vykastrovaná už koupila, sama se bojím nechat je kastrovat, kdyby to náhodou špatně dopadlo, hrozně bych si to vyčítala.
  - - - - -
  Oprava, mělo být ne kočičí část zahrady, ale klučičí.
  Kočky sice máme taky, ale ty používají zahradu celou.
  25.7.2019 19:14Kájka
  Také se budu opakovat - máme 2 samečky a jsou spolu v pohodě, žádné rvačky.
  Mladší k nám přišel jako malý myšáček (mimčo), když byl starší už dospělý (byl mu přes 1 rok).
  Prcek byl od malička hodně odrzlý, ale měl štěstí, že starší je moc hodný, kliďas, vyloženě se ujal role chůvičky a vše si nechal líbit (sebrat jídlo apod.) Následek toho je, že mladší přerostl rychle staršího (je těžší), stále svému "tatínkovi" krade jídlo, takže celkově toho zbaští víc (žere totiž rychleji)
  - - - - -
  Duchna: Ještě počkejte. Nechala bych to na Ježíška :-)
  25.7.2019 20:36bart
  Také mám už 2 a půl roku klidnou klučičí dvojici. Původně dva bráškové se provokovali mnohem více. Když nám pak jeden nepřežil operaci, k dvouletému jsme dali mimino. A stejně jak píše Kájka, ten starší je naprostý kliďas, všechno si nechal líbit a s tím jídlem je to také stejné. Jen dodnes nevíme, který je ten šéf, protože co se týká jídla, je to právě ten mladší, ale jak jde o zabrání místa k válení, tak je to naopak ten starší...
  - - - - -
  Říkám si, že jsem dlouho nezveřejnila fotky, tak taková malá ukázka:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34665
  25.7.2019 23:21Kájka
  bart - u nás starší občas "zatancuje", zabručí, ale ani svoje místečko si nehájí (nechá se vyhnat mladým z domečku apod.). Nikdy na mladšího nenaskakoval a mladýho to chytlo jen párkrát (měl krátké obodbí, kdy honil parťáka a lezl na něho. tomu to asi ani nevadilo)
  26.7.2019 08:53Nonyna
  bart: krásní chlupáči! Jednou bych si chtěla pořídit dlouhosrstou holčičku, ted nemáme místo.
  26.7.2019 12:00Bart
  Kájka - jj, je to to samé. Občas samozřejmě ten mladší z místa vyžene staršího, právě proto vůbec nevím, kdo je šéf, různě se to střídá. S tím naskakováním taky, starší nenaskakuje a mladší jen občas a chvilku, většinou, když je pustím do výběhu, tak potom po návratu v ubikaci mladší chvíli otravuje. Ale stačí ho párkrát okřiknout a je pokoj. Když byli právě dva bráchové, tak to po sobě lezli každou chvíli v jednom kuse a někdy vydrželi i 24h, to byla hrůza. Ten obtěžovaný řval jak na lesy a druhý den se vystřídali...
  - - - - -
  Nonyna - díky. Já jsem ujetá na šeltie a corronety. (Snad jsem to napsala správně).
  26.7.2019 13:56Zbyněk
  Nonyna: zahradní vláček je dobrej :D
  27.7.2019 02:03Duchna
  Zbynku, dijy..Jsem doufala,ze nekdo tu hranici snizi..Myslela jsem si cca ten rok..skoda..objevila jsem mimiska, ktereho bych chtela...strasne nic..ni nic..
  - - - - -
  Bydleni mame v morcaraene, mam ji v albu...dve patra a nezipatro, jeste by se dalo nahodit dalsi patro v pripade nutnosti. Kdyz se nam kluci zacali prat a osdelili jame pstra, zacala jsem o nastavbe premyslet....
  - - - - -
  Kajka ...tak jsem si to myslela..u nas,prcek prevzal veleni nad dvouletakem..ten mu sel chudak z cesty..stastne spolu zili dva roky..pak jeste dalsi dva, rok a pul v potyckach,kdy jeden obyval jedno patro..
  - - - - -
  Dva roky se milovali, dalsi dva roky si sli z cesty, kdyz agresor zavital do horniho patra na inspekci, starsi se dekoval, obcas cvakani zubu a pak to zacalo..servali se opakovane a uz byli pres pletivo ve vybehu..
  - - - - -
  A morcatarne pres patro ...
  - - - - -
  Bart..presne tak to bylo u nas,ze,zacatku..
  27.7.2019 10:20Ehrena
  Duchna, to je ale docela zvláštní.
  Obvykle se neshody začnou objevovat už tak v půl roce až roce toho mladšího. A buď se to zklidni, nebo to dopadne tak, že se ti dva musejí rozdělit.
  Jak jsem psala, já jsem s tím problém nikdy neměla, a to jsme měli dvojice stejně starých kluků, kteří nebyli sourozenci, neznali se od narození, a všechno probíhalo v pohodě. Pak to byly dvojice starší, osiřelý plus mladší, miminko maximálně do dvou měsíců, a těm to taky klapalo v pohodě. Jen když byl ten věkový rozdíl hodně velký, připadalo mi to, že už to zase není ono, že už je to spíš dědeček a vnuk, dědeček měl rád klid a vnuk ho občas otravoval. Ale nikdy ne tak, aby se rozhádali.
  Vzhledem k tomu, že už se mi vystřídalo takhle morčecích kluků ve dvojicích za ta léta cca 30 a nikdy jsme problémy neměli, tak fakt nechápu, v čem je háček, určitě záleží na povaze daného jedince, jsou opravdu morčata, která o parťáka nestojí, to jsem zažila u dceřiných morčat. Našli na procházce se psem asi roční morčátko, dle mínění veterináře, někdo se ho patrně zbavil, protože mělo svrab. Tak si ho vzali, přeléčili ho, a pak mu po mých radách pořídili maličkého parťáka. Původní sameček nevypadal nadšeně hned ze začátku, ale po půl roce to došlo tak daleko, že na mladšího neustále útočil, ten byl klidný, nepral se, ale starší ho neustále štípal do zadečku a vytrhával mu srst, až se ten mladší konečně naštval a poprali se, a už museli být rozdělení, už to dohromady nešlo. Ten mladší bohužel potom po půl roce umřel a dcera zkusila pořídit ještě jednou tomu staršímu malé miminko, ale průběh byl zase úplně stejný, Takže už je potom chovali do smrti toho staršího v rozdělené kleci a výběhu. Ten starší byl zřejmě takový samorost a o nikoho nestál. Teď už má kluky v pohodě, k tomu pozůstalému pořídila zase mladší mimčo po odstavu a těm to klape, už je to asi rok a žádné problémy.
  Já po mých zkušenostech bych do toho s klidem šla, ale chápu tvoje obavy, když ty máš zkušenosti jiné.
  27.7.2019 14:19Tygrinka
  Duchna: Také jsem měla x dvojic různého stáří jako Ehrena a vesměs pohoda. Obecně se snažím vybírat klidnějšího druhého myšáka, aby neměl ambice. Což ovšem není vždy jistota a někdy se dvojka v cca 4-5ti měsících přehoupne přes původní jedničku a pořadí se změní. Anebo se porvou a je konec. A ano, také velký věkový rozdíl nedělá dobrotu, dědouš už chce klid a někdy ho mladej otravuje až mu to není příjemné a někdy pak dost usurpuje u žrádla, bo dědouš potřebuje víc času a mladej žere jako mlátička a když zbodne svoje, jde se dorazit k dědoušovi.
  Takže také bych šla do mimina, jako Ehrena, ovšem počítám s tím, že to možná nemusí vyjít.
  Teď mi tu dědouš stříhá metr, 1,5letý kámoš určitě dostane mimino a Myšounem odmítnutý Toníček cca 4 měsíce možná taky...
  28.7.2019 12:46Zbyněk
  Duchna: ode mne žádné naděje nečekej:D No tak kup prcka a nech je zatím oba zvlášť. Nebo to prostě riskni a třeba to vyjde. Já jsem také měl doma dědu s miminem tři měsíce, aby mimino dospělo do kastračního věku s parťákem, je to práce, ale dá se to vydržet.
  30.7.2019 07:01Kaja8
  Ahoj vsem, dlouho jsem tu uz nebyla, tak poradne nevim, kdo ted chova merina. Shanim na mazlika merino samecka. Nabidnete nekdo? Predem moc dekuji. 727917395.
  30.7.2019 07:12majawa
  Kaja8 - https://lawanga.webnode.cz/nabidka-morcatek/
  30.7.2019 17:28Barunka007
  Ahoj, s mamkou jsme hledaly, jak se morčata ochlazují a našly jsme, že jí můžeme dát pytlík s ledem a bude h lízat a tím se ochladí. Jakmile jsme ho tam daly, tak se toho začala strašně bát a jakože "vyskočila" takže jsme to daly pryč a od té doby, po chvilkách začne strasně pískat, ale ne z hladu. Taky, když je v kleci, tak všechno očichává a leká se a strašně se něčeho bojí. Neví někdo co s tím? Do domečku skoro neleze. Je možné,že se začala bát být v kleci?
  - - - - -
  V přepravce nebo u mě v pokoji se chová úplně normálně..
  31.7.2019 06:43Jezzabell
  Barunka007: návod a tipy na chlazení v létě: https://www.youtube.com/watch?v=3iib8ib0bu8
  31.7.2019 07:44werdysh
  Zdravím všechny,
  mám dvě morčecí holky, jednu 4letou, druhou 8letou. Mám je zatím každou zvlášť, ale chtěla bych je zkusit dát dohromady, aby žily spolu, je to reálné v takovém věku? Vím, že se k dospělým dávají spíše prckové, tak se trochu bojím, aby si na sebe zvykly... Jak to případně udělat a v poklidu je seznámit tváří v tvář? :)
  Děkuji :)
  31.7.2019 13:27Reňa
  Werdysh: dala bych holky nejprve párkrát se seznámit v neutrálním prostředí třeba někde vei výběhu a pozorovat jejich reakce, jestli se skamarádí..u samců může být větší rizitko, holky se můžou lépe snést, i když nejsou spolu odmala...
  31.7.2019 20:32Barunka007
  já vím , o chlazení už vůbec nejde. Jde o to, že se teď STRAŠNĚ MOC bojí být v kleci. Přemýšlím o tom, že by mohla mít vidiny? Nevím. Z ničeho nic začne lítat po kleci a polovina pilin je fuč. Taky hodně piští. Má z toho nějaké trauma či něco podobného? Jak se toho zbavit? :(
  31.7.2019 20:50Tygrinka
  Barunka007: Stalo se mi párkrát něco podobného. Klec předělej, na hobliny dej vrstvu sena, domek dej jinak a jinam, přeházej misky a klec dej do jiného pokoje. Pak morčinku vrať do klece. Za pár dnů zkus klec vrátit na své původní místo. Já to vyřešila tím, že kluk šel bydlet ke kámošovi do jiného pokoje a jiné klece a pobyl si tam pár dní. Ty máš klec nejspíš jednu, tak musíš pracovat s tou, co máš...