1.7.2019 10:24 Tacco
Zdravím, chtěla bych se zeptat, máme dvě morčátka-samičku a samečka, ale bydlí odděleně a protože morčátka žijou ve skupinách, tak jsem se rozhodla že pořídíme mimča. Vůbec jsem netušila kdy- - - - - Je dát k sobě protože jsem u samičky neměla vysledovanou říji ale jeden den dělala stejně zvuky jako sameček když je u ní a tak jsem je k sobě dala. Viděla jsem že se nechala ale pro jistotu jsem je k sobě dala- - - - - Další dny ještě dvakrát a to už ho odhanela, tak nemáte někdo zkušenost s tím, že by se nechala samička nakrýt mimo říji nebo myslíte že se zadařilo? Nechtěla bych právě aby se prcci narodili až někdy na zimu.
1.7.2019 16:52 Jezzabell
Ehrena: No, nic moc. Včera dostal injekci na bolest, krev v moči nebyla. Ale smrdí mu jinak, než normálně. Močák má prý měkký. Zítra je tam ráno Valeš, tak jedu na RTG a kontrolu ph. Atb zatím nedala, jen na doma Meloxydil do zítra. Jako nenaříká. Jeví zájem o přestlanou klec, dostal čisté papuče s plenami uvnitř, aby ležel v suchu a šistu. Dal si trochu trávy, kousek melouna a střapce z fenyklu. Je na něm vidět, že není ve své kůži. Tak ráno uvidím, co nám řekne. Teda to byl slejvák!!
1.7.2019 18:35 Ashara
Zdravím všechny, a ráda bych znala vaše názory. Podotýkám předem že vše ještě rozmýšlím... Máme dvě morčecí holky 2,5 roku, a budeme se stěhovat, a to do menšího - o hodně menšího... nemůžu to ovlivnit. Momentálně mají klec 100x50. Ale v tom menším bude místa fakt ukrutně málo, takže buď bychom museli zmenšit klec - ale moc se mi to nezdá, už tak mi to přijde na hranici... Nebo dát holky trvale ven - do "králíkárny" - vyráběla bych to asi sama, takže název je jen aby bylo jasno co myslím... tam bych si naopak mohla dovolit luxusní rozměry, dřeva mám dost. Co mě ale trápí je - zvládly by to ty holky v zimě venku? Já vím že spousta lidí tak morčátka má, ale ty naše byly doteď doma... Druhá věc - jak moc případně ten venkovní box zateplit? Polystyren 5cm? 10cm? ale co s větráním, světlem apod...? Třetí - a asi nejhorší - morčátka máme samozřejmě často doma v pbýváku, kde dostávají ňamky atd... ale ten přechod, brát je v zimě do tepla a zas pak dát zpět by asi byl dost šílený co? Prosím o rozumné nejízlivé názory - kdyby mi nešlo o to aby se holky měly dobře tak se tu neptám a udělám vše podle toho co se mi nejvíc hodí do krámu - ale mně to jedno není, a tak bych ráda znala názory zkušenějších... Díky!
1.7.2019 19:13 Freya_01
Ashara: ahoj, předně bych chtěla říct, že musíte řešit tuto situaci až tak, že i velikost klece 100x50 je hodně. já měla byt 34m2 a i tam se mi klec těchto rozměrů v pohodě vešla. nedokáži si tudíž představit v jak těžké musíte být situaci. osobně jsem názoru, že domácí morče by mělo být domácí a osobně bych ho ven dávat ani nezkoušela. mám morčinku od chovatelky, která má venkovní morčata, pak si tuto holku koupili lidé do bytu a vrátili ji do stanice. paní chovatelka ji už nikdy nedala ven, ale svěřila ji mě a zásadně opět do bytu. pokud by byly venkovní od narození pak by to nevadilo, ale domácí morče si nejspíše nikdy 100% nezvykne. musím podotknout.. mě se to říká, nejsem morče, nemám potuchy, jak to ti malí chlupáčci vnímají na svou kůži. je to opravdu můj subjektivní názor a klidně mi oponujte. raději bych byla pro i menší klec, ale v bytě a nechte je občas proběhnout, než riskovat pobyt venku, který by nemusel dopadnout dobře. držím palce a doufám, že to vyřešíte. ;) PS: zkuste popřemýšlet nad úzkou, ale vysokou morčatárnou, která by měla více pater a holky by mohly chodit nahoru a dolů po rampách mezi patry. já vím, je to výdaj navíc a pro někoho, kdo se takto razantně stěhuje asi ne ideální... je to jen nápad. :)
1.7.2019 19:19 Kájka
Ashara: Můj názor - myslím, že na metrovou klec někde místo najdete. My máme pro morčíky (2 samce) v chatce (je to jedna malá místnost) klec jen 80 cm - postavenou na peřiňáku, tam fakt na zemi místo není (to by se klec už musela leda přeskakovat), ale vidím, že to je na ně malé, častěji se tam hašteří a cvakají zubama (doma jsou v pohodě, klídku, jen občas se trošku pohádají, ale nikdy se neporvali, je to nekonfliktní dvojice). Tak - rozhodně ne menší klec! S chovem venku nemám zkušenost.- - - - - Já bych je ven neriskla dát, když žijou nekolik let v bytě. Předloni jsem řešila (s příchodem druhého morčíka), že se nám větší klec nevejde do kuchyně (zvažovala patrovou), nakonec jsme kluky dali do obyváku před jednu skříňku, která se otvírala málokdy (v ní ubrusy apod.). Tak se občas klec odsunula. A poyději jsem si říkala, že by mohli mít i větší klec. ,-)
1.7.2019 19:46 Ashara
Předně moc děkuji za vaše reakce. Freya - stěhujeme se dokone do většího než Vy, má lehce přes 40. Když jsem to tam ze začátku procházela (prázdné místnosti), přišlo mi to úúúúplně v pohodě. Jsme ale tříčlenná rodina - a nejvíc prostoru samozřejmě zabere ten nejmenší člen - já si vlastně v pohodě vystačím s pár svetry v létě i zimě, manžel odbobně, ale dcera - oblečení o dost víc neb je to furt jak prase, místo pro hračky, knížky... když jsem vzala tužku a paír a načrtla do půdorysu tři postele, začala jsem vrstvit a vrstvit... budeme vrstvit až do stropu, a i tak dost věcí budem muset vyhodit... mně to vlastně až tak netrápí, nebýt morčíků... Naše dámy bohužel nemusí výšky - vlastní zkušenost při vymýšlení výběhu v obýváku... ale je fakt, že tam do patra vlastně nemusely... třeba by je nouze naučila že i v patře je místo? :) Kájka - děkuji, já právě myslím že už ta stovka je na hranici... a to máme holky a sestry (ale je pravda že se spíš tolerují než že by se nějak milovaly)... ale co jsem proměřovala naše budoucí bydlení (mám na to čtverečkový papír a "nábytek" vystřižený taky z čtverečkového papíru dle odpovídajícího měřítka :D tak by holky ve stovce bydlely taknějak pod stropem... nebo pod postelí. teoreticky i to se dá...?
2.7.2019 07:17 Zbyněk
Tacco připouštět roční samičku je velmi nezodpovědné! Okamžitě jí oddělte od samce a modlete se, aby nezabřezla, protože by rodila v roce a čtvrt a to už je veliký problém! Už jí srůstá pánev a porod je rizikový, bez legrace.
- - - - - Ashara: metrová klec se prostě vejde, 20 cm rozdíl není tolik - pro byt, ale pro holky už ano a zásadní. Rozdíl mezi 80 a 100 je vidět tady:
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?100a80vedlesebe V bytě to už fakt roli nehraje. I tak bych jim dal do klece dvě patra, jako jsem to měl ve stodvacxítce pro dva kluky:
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni pouze jsem jim tam dal koberečky :)
Zlatickova123: některá morčátka to prostě dělají, měl jsem devítiletou samičku, která se celý den válela ve svém pročůraném rohu:) Mají li mokré zadečky, také mohou mít problém s čůráním, tedy doporučil bych kontrolu na veterině - může to být něco v močáku, nebo artróza zadních kloubů atd. Mým dvěma starším samičkám holím srst v rozkroku, aby se jim nedělala dermatitida z pročůrané srsti.
2.7.2019 11:27 Ashara
Kájka - no přesně, určit co kam umístit, co povyhazovat nebo rozdat, je nejhorší... na druhou stranu nebýt stěhování, tak se k tomu člověk asi nikdy nedokope... je fajn že už to máte za sebou, a držím palce ať se vám v novém líbí :-) Freya - tak to zní jako morčecí ráj :))) Zbyněk - já taky nikde nepsala že by to byla 80 klec, spíš 60.
2.7.2019 12:56 Jezzabell
Ehrena: Tak eMíček už spinká.. Ráno RTG, v moči krev (netušim, proč to tam ta mudra o víkendu neviděla..), špatné ledviny, senior..Bylo by to jen trápení.. Geri běhá po aréně, hledá ho, hlavu v domečcích a papučích.. eMíček byl tak hodný v posledních vteřinách. Valeš ho obdivoval i z boku na RTG, určitě to věděl..Když usínal, běžel ke mně, schoulil se mi na břiše a hlavičku opřel o ruku.. Byl tak úžasnej!
2.7.2019 14:53 Zbyněk
Ashara: já si pořizuji morčidla jako mazlíčky do bytu a nikoli jako nevinné oběti klimatických extrémů:) Zkušenosti jsou, například pokud je mráz, tak morčata musí mít dostatek sena, aby se mohla zahrabat a navíc musí mít možnost se vzájemně zahřívat. Prima je také velký domeček s něčím, co mohou použít, jako izolaci. Problémem je pití, mrzne to rychle a spolehlivě. Zelenina se musí přnést z tepla a morčata nesmějí otálet s jídlem, jinak zmrzne na kost. Problémem počasí u nás jsou obří a náhlé teplotní zvraty, klidně o 30 stupńů několikrát za zimu a to morčatům opravdu., ale opravdu nesvědčí. Kámoška v Anglii má holky venku, ale tam fakt nemrzne.
2.7.2019 15:21 Kájka
Ashara: Obrátila bych se v tomhle na nějakou chovatelku, která chová morčata venku. Chovatelka, od které máme morčíky je má venku v morčatárnách (králíkárnách). Viděla jsem, že mají jen domečky. Když hodně mrzne bere březí samice před porodem + mláďátka dovnitř. Když jsme si jednou jeli vybrat morčátko, tka večer předtím (začlo hodně mrznout) narychlo přestěhovala všechny samičky s mimčama + vysocebřezí dovnitř do domu.- - - - - Ashara: Asi by si zvykly, pokud se stěhujete již nyní v létě. Neriskla bych je dát z tepla do zimy. Ale to už pak nebudou moc na mazlení. Budou si žít svůj život venku v králíkárně. My také patříme mezi "mazlíčkáře", morčátka jsou jako členové rodiny. My je ani nenecháváme víc jak den samotné.
2.7.2019 15:55 Ashara
Děkuji za všechny věcné odpovědi, a za rady :-)- - - - - Zbyněk: ani my si nepořizovali morčíky jako pokusné králíky. Takto to vůbec nemělo být, do menšího jsme se vůbec nikdy stěhovat neměli - právě naopak. Ale člověk míní, a život mění. A když už je situace taková jaká je, tak se holt s tím musíme nějak vypořádat. Stávají se i horší věci v životě. Kájka - docela určitě bych je nedala ven uprostřed zimy - právě proto to řeším už teď, abych kdyžtak zahájila přípravy a zvykání... Toho že budou plašší se taky bojím.- - - - - A ještě k tomu vzájemnému zahřívání - no je fakt že i to by mohl být probém - jsou to sice sestry z jednoho vrhu, ale kažá úplně jiná, ale jako fakt úplně. Spíš bych řekla že se vzájemně tolerují než že by se měly rády, jsou nejraději každá v opačném rohu klece, nikdy nespaly vedle sebe. I domečky musí mít každá svůj, jinak by v domečku byla jen jedna, i když by se tam vešly v pohodě obě...
2.7.2019 18:12 Ehrena
Jezzabell, to je mi moc líto. Zase jsi mi připomněla s tím usínáním několik našich, kteří už tu nejsou, a zase jsem z toho vedle. Stejně zkušenosti. Navíc mám teď zase podobné trápení s Locinkou, krev v moči, ale celkem žádné pískání při čůrání nebo jiné viditelné problémy, na rentgenu v Jablonci zjištěny močové kamínky, prý nějaký shluk malých močových kamenů, a před rokem už na ně byla operována s tím, že další operace už by nebyla možná, protože po předešlé operaci při nepovedeném porodu (kastraci) má hrozně srůstů v břiše, nedá se tam operovat už. Tak vůbec nevím, co mám dělat. Navíc jsem před týdnem také přišla o jednu z našich samiček a jsem z toho už na hlavu. Horda vnoučat na krku, plánovaná přestavba kuchyně na srpen, pořád s hordou vnoučat na krku, a do toho tohle všechno. A navíc tady šílené sucho, už tady nespadla nevím jak dlouho ani kapička, myslím tak čtyři týdny, a tráva už je úplně spálená. Před pěti týdny, když jsme přijeli z Prahy sem, tu bylo ještě krásně zeleno. Zase už krmím morčata venku zeleninou.
3.7.2019 13:18 Zbyněk
Ashara: já to i chápu. Ale i morče má svoje potřeby a prostor je jedna z nich. Tak tu stovku prostě přidělejte na zeď, do klece patra a je to. Mohu věnovat kleci i s jedním patrem, mám doma dvě a jednu 120ku:)
Jinak dle mého názoru není v Čechách venkovní chov morčat vhodný. Klima je čím dál extrémnější a obrovské výkyvy teplot jim prostě nesvědčí. Toto je jenom malý přklad:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pocasi-teplota-mraz-horko.A190703_085414_domaci_vlc Teplota prostě skočila o 35 stupňů a to je naprosto šílené. V zimě jsem se chodil koupat do Vltavy. Jeden den bylo 14 stupňů a další den pak mínus osm. Takových skoků bylo hodně a při zimním koupání si člověk velmi dobře uvědomí, co taková změna teploty znamená. Těchto skoků bylo několik a velikých. A to jsme evolučně úplně někde jinde, než morčata. Zmíněná kamarádka v Anglii má dvě krátkosrsté hollky, zimy jsou tam mírnější a hlavně bez větších výkyvů. Holky na podzim naberou hustou a delší srst, pak se vrtají v senu a staví si tam chodbičky. Při velké zimě se k sobě statečně mačkají:) Nemyslím si, že by takové extrémy byly pro morčecí organismus vhodné. To je prostě potřeba všechno zvážit. Osobně si myslím, že pokud má být doma klec, tak rozdíl mezi 80 a 100 je minimální. věci mají své priority, ale živé zvíře má své potřeby. já se snažím své chlupaté partě dát prostor, dostatek jídla a svobody a oni jsou prostě šťastní. Pokud by mě okolnosti donutily změnit bydlení k výranzě horšímu, pak bych se zřejmě snažil je ubytovat někde jinde a třeba i sponzorovat jejich provoz. Snad to nebudu muset řešit.
3.7.2019 14:07 Freya_01
já znám chovatelku, co má morčata venku, ale má je v maštali a teplota je tam více méně konstantní a neklesne pod 6°C. morčata tam má po velkých skupinách, aby se mohla zahřívat. už z důvodu toho, že morče je DOMÁCÍ a tudíž domestikované a jako takové má změněný přirozený životní styl. a Andách, kde žijí DIVOKÁ morčata sice mrzne, ale tato zvířata nejsou navyklá na lidské podmínky. hodně lidí zapomíná, že morče domácí je domácí tvor určený k životu s lidmi. vím, že je lidé chovají i venku v králíkárnách, ale pak si s tím nesou i následky. bohužel jsem neslyšela, že by tento chov byl nějak ovlivněn zákonem a dá se jen spekulovat, či to hraničí s týráním a nebo je to v pořádku. osobně to cítím tak, že i člověk přežije Thajské vězení, otázkou však je v jakém stavu z něj vyleze.. to, že to to morče přežije, neznamená, že bude šťastné. a je na člověku, zda mu chce dát domov a nebo vězení.
4.7.2019 07:44 Tygrinka
Ashara: Raději bych vymyslela pohyblivou metrovou klec. Naspod nalepila pucky, co se dávají třeba na nohy od židlí - pěkně na kraje a do půlky na střed a ještě do středů každé poloviny. Nešetřit, udělat dvojitou vrstvu, na spodek klece, tj. misku dát čtverce 10x10cm. Udělala jsem si pohyblivou klec, když byl králík ještě hodně aktivní v noci a nedalo se u toho spát. To jsem mu klec každý večer přetáhla do jiného pokoje a ráno zase vrátila do naší společnosti. Fungovalo to dobře a klec jezdila opravdu zlehka. Takže pak by se mohla vaše klec postavit před méně používanou skříňku a občas holt kousek šoupnout. Anebo i šoupat častěji - přes den, aby byly na denním světle a večer po příchodu ze školy posunout do méně využívané části místnosti... Osobně bych morčata venku přes zimu nenechávala. Přes pozdní jaro a do kraje teplejšího podzimu možná, ale pak by bydlela doma. Na těch pár měsíců by se snad klec dala doma akceptovat i v malém bytě a v šoupacím režimu... Měla jsem kluky, co se ale měli rádi a rádi seděli vedle sebe, týden v kleci 80x50. No nic moc, jako nouzovka dobrý, ale na delší dobu by to byli chudinkové. Jak rádi se pak protáhli v metrových klecích. Takže dvěma holkám, co se spíš respektují, než milují, bych menší klec nedávala a nechala minimálně tu metrovou.
4.7.2019 13:35 Zbyněk
Ehrena: já řeším podobný problém u rok a třičtvrtě staré Bublinky. Také má slabší zdraví, je od Zachové z Radotína, nezdála se mi a Valeš jí našel počínající kalcifikaci kůry ledvin, plus "cosi" v močáku, ale kámen to není, něco, co nehází echo a je to 3,5 a 4,8 mm veliké. Zkouším jí nalévat urologickým čajem a podávám BaZhengPian, na střídačku. Ještě přemýšlím o RC Uro a že bych jí koupil pořádný žen šen. Příští týden skočíme na kontrolní RTG a napíšu, jak jsme dopadli.
10.7.2019 12:57 IjaSv
Zdravím ve spolek, včera jsme prohráli bitvu s dekubitem na pacince naší Emičky. Bohužel přes soustavnou půlroční péči a pravidelné 14tidenní návštěvy veteriny se situace před cca14dny ve velkých vedrech zhoršila a packa velmi otekla a Emča už se na ni nepostavila. Paradoxně se díky tomu rána zahojila. Posledních 14 dnů kdy už nemohla došlápnout brala atb. a Meloxoral (ten měla vlastně nonstop od ledna) na bolest a bylo vidět i na srsti, že nebyla ve své kůži. Objednali jsme se na rentgen s tím, že pokud budou zasaženy vnitřní tkáně a kosti nebudeme ji po rtg budit. No a bohužel rtg ukázal velké změny na kostech a kloubu packy. Celou dobu léčby to byla sice hodně spavá, ale veselá morčinka. 6,5 roku je i tak krásný věk a snad jsme jí ten poslední rok co byla u nás i přes to všechno zpříjemnili.. Moc tímto děkuji veterině Zelená liška zejména pak doktorce Konarovské, která byla vstřícná i k mým vyčteným způsobům léčby.
10.7.2019 20:14 Ehrena
IjaSv, taky jsem cca před 20 dny přišla o samičku, bylo jí teprve 6 a čtvrt roku, já říkám teprve, ale její rodná chovatelka říkala, že je to krásný věk, na to, že měla za život 6 vrhů. No nevím, já pořád srovnávám s našimi nejstaršími, tj. skoro 8 let. Tedy kolik se u nás dožili nejvíc. Prozraď mi, kde máte trávu? Tady u nás v širokém dalekém okolí není už vůbec nic, než suché seno na stojato. Nejen na zahradách, které jsou většinou posekané nakrátko, ale na loukách, a to i na těch, které jindy byly bažinaté, tedy před lety. Je to tu opravdu zoufalé, morčata si zvykla na trávu a chtějí ji, se zeleninou mi stávkují, a tady opravdu nikde nic. Jen žlutá suchá přerostlá tráva a vypálené trávníky od sluníčka. 6 neděl už tu ani nekáplo. Takový stav v polovině července jsem tu ještě nezažila.
10.7.2019 21:34 IjaSv
Ehrena - no ono i u nás na chatě na kraji Brd neprší, vždy vidíme na druhém kopci slejvák a u nás nic. Zkrátka srážkový stín. I když teď je těch stínů nějak moc... . Povedlo se letos sklidit nádherné seno, téměř z celé zahrady ( na podzim se rozvezl kompost dosévalo se atd.), no ale pak zbyla tráva jen na místech, kde se na jaře sekala na krátko sekačkou, protože pokosené plochy po seně vyschly. Takže nyní máme poslední zbytky této trávy pod stromy, ale i tam je zvadlá. Loni o prázdninách táta zaléval kousek trávníku 1x2m na dvě ohrádky, aby si alespoň kousli.
11.7.2019 14:49 Nonyna
Ehrena: Jste na horách? Nejde zajít aspoň pro trávu do lesa? U nás to je taky bída. Nějaké zbytky trávy ještě máme, ale musím denně přesouvat všech 6 výběhů. Je to jen díky tomu, že zaléváme, ale nejde to jinak, než půl zahrádky ráno, půl večer a bylo by potřeba delší dobu...ale vody ve studni moc není:-( Jinak mi přítel ještě vozí trávu od nich ze statku, když tam jede, tam mají u potoka ještě trávy dost a pěkné.
11.7.2019 19:07 Jezzabell
Ehrena: minulý týden jsem někde četla, že už i u nás schnou celé lesy na stojáka, protože ani borovice nedosáhnou na podzemní vodu. Žádná tam není.. A jak uschnou stromy, oteplí se ještě víc. Máme teda neuvěřitelnoou kliku, že mám trochu trávy od jednoho potůčku, kde voda zatím je. Ale není to žádná sláva, moc jí není.
15.7.2019 13:18 Jezzabell
Zbyněk: Zrovna si říkám, jak je u morčete těžké a namáhavé, aby se dožilo v přiměřeném zdraví vysokého věku! Když mám pocit, že jim dávám co mají mít, pohyb, kvalitní zeleninu, trávu, supr seno co se dá sehnat, granule apod., vždycky měkdo "lehne" nebo co hůř, je zle.. Ne vždy to jde bohužel zachránit. Takže víc takových, co zachraňují a nemuseli by;).
16.7.2019 10:33 Ehrena
Jezzabell, tak mě asi chybí postřeh, o rozetách jsem vždycky četla, že jsou živější než ostatní morčata, celý život jsem v morčecí partě měla aspoň jednu, teď momentálně mám 3, ale nikdy jsem si nevšimla nějakého rozdílu. Když byly malé, byly to tryskomyši, ale to i ostatní druhy morčat, a když vyrostly, byly úplně stejné jako ostatní morčata, nabaštit a zalehnout. Jediný Nikoušek se vymyká, měly by mu být už asi 4 roky, dle zjištěných údajů od původního majitele, ale ten je opravdu čilý, celý den běhá, a jídlu moc nedá, rozhodně to není jeho hlavní celodenní zájem, jako u ostatních.
16.7.2019 10:50 Jezzabell
Ehrena: Malé morče dovede být správný "pošuk", ale jen když ho to chytne. Tenhle je na klíček celý den!;) Je to jen dobře, jen ať si užívá radosti z pohybu. Ale vyfotit ho, aby chvilku zůstal stát, to je jak fotit starým mobilem míček na tenise:)). Geri se vždy rozplácne do papuče, nebo vedle ní, opře si hlavu, vyhodí nožku přes okraj a jen ho pozoruje.Nějak jsem si neuměla představit "živější morče":), teď už vím, jak to vypadá v praxi;). Je to fajn změna, i když Geri se u eMíka vždycky donedavna dožadoval juniorské pozornosti, že by si hrál nebo běhal a proháněl ho. eMík byl už nemocný, takže neměl o pohyb tolik zájem. Na druhou stranu Gerimu je teprve 10měsíců a mimino ho uštve během chvíle. Musí si to holt zorganizovat;). IjaSv: díky;)
16.7.2019 12:06 Kytička
Jezzabel, dlouho jsem tu nebyla a teď koukám, že emíček umřel.:-( To je mi moc líto, určitě už je mu dobře. A zároveň máte nového morčáka, to je super. Naše dvě poslední - Borůvka a Ťapička, ty když přišly, tak jsme nestíhali koukat ani očima, jak byly živé, natož je vyfotit.:-) Ty co vyváděly, měli jsme všichni záchvaty smíchu :-)
19.7.2019 08:07 Nonyna
Kleopatra: myslím že nic, co jsme tady jmenovali, není jedovaté. To je dobrá zpráva!;-) U nás na zahrádce už nevíme, kam posouvat ohrádky, s trávou to začíná být špatné i přes to, že zaléváme...a spasou všechno, i to, co předtím nechtěli....dávám pozor akorát na popenec, který u nás roste a na pryskyřník, to jsou jedovaté a musím to vytrhávat, když přesunu výběh. Ten popenec se nám docela namnožil a blbě se pleje.
19.7.2019 09:43 Ehrena
Nonyna, my máme zahradu taky prorostlou pryskyřníkem, místy je ho opravdu hodně, dříve jsem jim ho vytrhávala, než jsem tam dala výběh, ale zjistila jsem, že se ho nedotknou, max. do něj kousnou, a hned ho pustí a jdou od něj, asi je hořký nebo co, prostě jim nechutná. Teď už ho nevytrhávám a spolehlivě tam zůstane i po vypasení. Prostě to nejedí.
Ohledně popence tady kdysi byla debata a myslím ještě Buub tady tehdy psala, že ho normálně morčatům v malé míře dává, tedy tak, že když se jí vyskytne pár stonků mezi trávou na krmení, nevybírá ho z toho. Teď jsem ještě pro jistotu našla znovu v archivu:
https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=Popenec&time=all Já ho od té doby taky nevytahuju, když je tam jen pár kousků mezi trávou, ale ani nevím, jestli ho jedí či ne, nějak si neuvědomuji, jestli zbývá či ne. On nám roste jen na určitých místech převážně tam, kde zase neroste tráva. Hodně ve stínu a kamenitém terénu.
- - - - - Jinak s nedostatkem trávy zápasíme už delší dobu, a ani zalévat nemůžu, máme už málo vody ve studni, a to jsme měli na jaře po zimě tolik, jak už dlouho ne. Všechno zmizelo. Bez našeho přičinění, šetříme, co jsme sem přijeli, a stejně jsou 4m vody ze studny pryč.
19.7.2019 10:26 Kleopatra
Díky všem za rady. Ta naše zahrádka je zoufalství. Jsou to spíš mechy, pak něco jako jitrocel, tahle potvora žlutá a pak trsy suché pichlavé trávy. Sem tam jetelíček. Žijou v tom hustě mravenci. Už jsme tu 3.léto. Předchozí 2 léta byla v pohodě. Byla tam tráva, jetel, pampelišky. Morčátka byla každý den ve výběhu. Teď se je tam bojím dát. I to počasí je divné. Napřed byla dlouhá zima, pak strašná vedra, pak se za jeden den ochladilo o 20 stupňů. Teď tu bylo asi 14 dní fakt zima a vítr ( 16st) a tento týden už to zase stoupá konečně na příjemnou teplotu a dala bych je ven, ale roste tam tato katastrofa. Nepršelo tady už snad 1,5 roku.- - - - - Vidím to na kompletní výměnu celé zahrádky i s hlínou. Ale kolik takové množství hlíny bude stát - a to není naše bydlení a za rok se stěhujem.
19.7.2019 14:14 Nonyna
Ehrena: děkuji za odkaz na diskuzi o popenci, ráda jsem si to přečetla. Na jaře jsem vyčetla, že popenec je léčivka, tak jsem jim ho nechávala ve výbězích...ale pak jsem ho četla mezi jedovatými pro morče. V reálu ho fakt nechají, když někde přehlédnu a zůstane v ohrádce, asi je chuťově hnusný pro ně. Z pryskyřníku mám hrůzu od dětství, když se jím otrávili králíci, ale bůhvíjak to tenkrát bylo, mohli být nemocní z něčeho jiného, tenkrát se to u nás tak neřešilo.
19.7.2019 16:11 Ehrena
Nonyna, no čekala bych, že když nechutná morčatům, že nebude ani králíkům, ale nevím. Králíky jsme mívali půjčené na prázdniny pro děti, když jsme ještě neměli morčata, taky jsme pro ně mívali výběh na zahradě, a vůbec jsme neřešili, že by tu mohlo růst něco pro ně jedovaté. A nikdy se jim nic nestalo, ale jestli vypásli i ten pryskyřník, to teda už nevím. Asi ne, protože i po nich jsme museli dosekat na těch místech to, co nejedli, stejně jako teď po morčatech.- - - - - Taky morčata odmítají rozrazil Rezekvítek, kterého tu máme taky spoustu. Ten taky spolehlivě zůstává nedotčený.
20.7.2019 11:53 Zbyněk
Neeen: tak můžeš, pokud zajistíš, jí ty očka neolíže jiné morče. Já jsem to také tak dříve dělal u devítileté, pak jsem plynule přešel na Floxal a po zaléčení Maxitrol. Nicméně - jestliže jí teče z obou očí, tak to obvykle nebývá poraněním, to je divné. Jedno bych chápal, ale jinak bych doporučil RTG kořenů zoubků, nebo to také může být parazit. Holky měly Paraspidodera Uncinata, průjem a "brečely", Panacur to rázem vyřešil. Jezzabell má bohaté zkušenosti s otravou Framykoinem - tři týdny lítání po doktorech a to se ještě bráška postiženého otrávil jeho kontaminovanými bobky, takže marodili oba. Naštěstí přežili.
20.7.2019 12:53 Neeen
Jezebell: u nás mají v sobotu vetsinou zavřeno na veterinách, takže asi skočím do lékárny pro ocuflash, nebo floxal, jestli to tedy není na předpis.- - - - - Tak jsem pořídila OCUflash a Ophthalmo-Septonex, mohl by mi prosím někdo říct dávkování, protože vím, že je to se vším jinak, říkala jsem si, že OCU flash ráno a večer do každého očka?-V pondělí půjdu na veterinu, ale tohle jsem koupila jako řešení na víkend..
20.7.2019 13:21 Jezzabell
Ophtalmo-Septonex se dle magistry v lekarně může první den kapat "dětem" každou hodinu při obtížích. U morčete bych dala tak 3-4denně. Nevím odkud jsi, ale podívej se na netu, jestli nemáš někde v okruhu veterinu s víkendovým provozem. Obvykle poradí aspoň po telefonu dávkování, a ty jim řekneš, že se v pondělí dostavíš, jinou možnost nemáš. Tady nahoře je záložka Kam na veterinu, tak koukni i tam;).
20.7.2019 19:24 Freya_01
zdravím, zasílám aktuální foto naší maminky Borisky a hlavně její Reiny, která pěkně vyrostla. jen doufám, že mi půjde příspěvek zveřejnit, udělám v odkazu mezeru: https: //prnt.sc/ohqxlm :) děkuji za podporu, jsem ráda, že porod proběhl dobře, holky prospívají a je krásné je mít :) všem hezký víkend přeji! :)
21.7.2019 16:53 Syva
Dobrý den,prosím o radu. Náš dvouletý morčák začal požírat všechny své bobky, trvá to zbruba dva týdny. Seno a granule žere normálně, ale čerstvou zeleninu a trávu, kterou měl vždy rád, teď moc nechce, to stejné i ovoce. Na veterině jsme byli, mysleli jsme že má zácpu, když jsme nenacházeli bobky. Dostal injekci a sirup na zažíváni. Pak jsme však zjistili, že bobky jí. Dřív to nedělal, baštil jen bobky za slepého střeva. Čím to může být?
22.7.2019 15:20 Jezzabell
Marťa, Nonyna: Mám doma skokany, ale nikdy to nepřeskakovali, berou to jako orientační vymezení prostoru. Nemají potřebu běžně zdrhat. Po nějakém čase, cca půl roku, jsem ohrádku přestala dávat a kluci dodnes chodí po jejich koberečkách s plenama a na plovoučku nelezou. Oni taky vědí, že jim to dál klouže;). Na koberci netuším, jak by se chovali. Ale já tuhle ohrádku dávám spojenou ze dvou jen když přivezu mimino a než doroste, aby nepodběhlo morčatárnu. A je svatej klid;).
24.7.2019 09:36 judistka12
Ahoj, mám morčíka starého 7,5 let a občas jakoby chroptí, setkali jste se s tím někdy? v průvanu ho nemám, takže nastydlý být nemůže. Dělá to třeba jednou za týden, není to zas tak časté.
24.7.2019 13:46 Jezzabell
judistka12- teď jsem kvůli tomu lítala na veterinu. Morče občas hýká, jakoby nabírá na intenzitě. Dělali mi kompletní rozbor dutin hlavy (oči, zubní kořeny) a RTG plic a krku. Žádný nádor, ani zápal plic. Jen rozšířené průdušky. Takže "morče astmatik";). A z čeho? No to musím zjistit. Na veterině mě upozornili, že měli jednoho pejska, kterému vadilo, když si jeho panička nalakovala vlasy.. Osobně to přikládám prašnému senu. Protože jsem měla zbytek ProBio a to bylo zoufalé a letělo to pak celé. A když koupím něco, co je prašnější fakt začne špatně dýchat. Jo, taky to nejčastěji bývá alergie na podestýlku! Allspan nebo co já vím..chce to vyzkoušet asan, zda se to zklidní. Taky nemám morčata v průvanu. Ale můžou se zpotit a pak následně prostydnou, rtg bych nechala udělat. Já se nejvíc bála zápalu plic a nádoru. Ještě jsem si to nahrála na mobil, aby to veterinář slyšel, morče mi tam na poprvé ani nepíplo;). Ale na podruhé, když byl už ve stresu (jako každé zvířátko na veterině!), tak to už slyšet byl! Nonyna: asi jinej gang;).
25.7.2019 07:05 Zbyněk
Duchna: znáš chlapy, ti nedospějí nikdy:)) Puberta nastupuje okolo osmého měsíce věku, "sázka na jistotu" je rok věku. Jezzabell ale k sobě také dávala dva nedospělé kluky a navíc jsou oba šílení Italové, takže se s řevem řezali od začátku, ale přitom jsou na sobě závislí a jakmile jednoho vyndáš, druhý ječí, kde má parťáka a ten ulovený ho uklidňuje, že ještě žije:) Nedávno si otočili role - mladší dospěl a začal tomu šéfovat, což pocítil starší na lehce rozšířeném konečníku:) Cvakot zubů zesílil, ale nic naplat, po zkušebce si mladší podepsal plný úvazek manažera a starší utřel nosní dírky:) Já jsem měl na jaře doma sedmiletého, zkušeného, chovného samce jako parťáka pro moje mimino. Samec byl zkušená chůvička, chovatelka razila zásadu "když sis to udělal, tak si to taky vychováš", takže prcka toleroval, dokud nezačal mít ve třech měsících sexuální projevy, které samozřejmě odkoukal od dědy. "Šití" hlavičkou na dámským pachem, vrčení a houpání zadkem - to všechno fungovalo na dědu jako spouštěč zběsilého vzteku:) Prcek byl ale nesmírně přizpůsobivý a pořád se dědovi omlouval, navíc měli stodvacítku klec se dvěma obřími patry, tedy místa dost a to je klíčové. Pro změnu Jezzabell eMík dostal postupně dvě mimina a soužití skončilo vždycky v pubertě nezvedenců. Až třetí parťák mu sedl, ale to už byl dědouš nemocný a neměl energii, aby se hádal. Takže se dvěma samci je to vždycky sázka do loterie. Důležitý je dostatek místa, soukromý majetek (2 papuče, 2 patra, 2 misky, všechno dvakrát) a modlit se:)
25.7.2019 16:55 Ehrena
Teda už jsem to tady psala mockrát, ale já asi měla vždycky štěstí. Chovala jsem převážně kluky, ve dvojicích, za těch 21 let se mi těch dvojic vystřídalo hodně, protože když někdo z těch dvou odešel, zbývající hned dostal nového parťáka. Bydlení máme morčatárnu s boxy 80 x 50 cm, bez pater, bez domků, s jednou mističkou na granule, zeleninu jim dávám rovnou na hobliny, taky na jednu hromadu, papuče a podobné věci vytrvale odmítají, takže je nevedeme, a z té spousty dvojic mi to nevyšlo jen s jedním morčetem, a to naším slepým Žižlíkem, který také snesl samečky jen do jejich dospělosti, pak začaly potyčky a musela jsem je rozdělit. Ale to přikládám spíš tomu, že neviděl, neměl takovou jistotu, jako kdyby byl zdravý. Dokonce jsem k tomu začala chovat i holky a měla jsem obavy, jestli to mezi kluky nezpůsobí nějaké zmatky. Ale ne, Jen jsem je venku na zahradě nesměla dávat vedle sebe, teda jejich výběhy, měla jsem holčičí část zahrady a kočičí část zahrady. Je teda fakt, že teď chovám manželské páry, teda vždy s jedním z toho páru vykastrovaným, a to je největší pohoda, jaká může být. Žádné šarvátky absolutně nehrozí. Nutno dodat, že jsem ta morčata vykastrovaná už koupila, sama se bojím nechat je kastrovat, kdyby to náhodou špatně dopadlo, hrozně bych si to vyčítala.- - - - - Oprava, mělo být ne kočičí část zahrady, ale klučičí. Kočky sice máme taky, ale ty používají zahradu celou.
25.7.2019 19:14 Kájka
Také se budu opakovat - máme 2 samečky a jsou spolu v pohodě, žádné rvačky. Mladší k nám přišel jako malý myšáček (mimčo), když byl starší už dospělý (byl mu přes 1 rok). Prcek byl od malička hodně odrzlý, ale měl štěstí, že starší je moc hodný, kliďas, vyloženě se ujal role chůvičky a vše si nechal líbit (sebrat jídlo apod.) Následek toho je, že mladší přerostl rychle staršího (je těžší), stále svému "tatínkovi" krade jídlo, takže celkově toho zbaští víc (žere totiž rychleji)- - - - - Duchna: Ještě počkejte. Nechala bych to na Ježíška :-)
26.7.2019 12:00 Bart
Kájka - jj, je to to samé. Občas samozřejmě ten mladší z místa vyžene staršího, právě proto vůbec nevím, kdo je šéf, různě se to střídá. S tím naskakováním taky, starší nenaskakuje a mladší jen občas a chvilku, většinou, když je pustím do výběhu, tak potom po návratu v ubikaci mladší chvíli otravuje. Ale stačí ho párkrát okřiknout a je pokoj. Když byli právě dva bráchové, tak to po sobě lezli každou chvíli v jednom kuse a někdy vydrželi i 24h, to byla hrůza. Ten obtěžovaný řval jak na lesy a druhý den se vystřídali...- - - - - Nonyna - díky. Já jsem ujetá na šeltie a corronety. (Snad jsem to napsala správně).
27.7.2019 02:03 Duchna
Zbynku, dijy..Jsem doufala,ze nekdo tu hranici snizi..Myslela jsem si cca ten rok..skoda..objevila jsem mimiska, ktereho bych chtela...strasne nic..ni nic..- - - - - Bydleni mame v morcaraene, mam ji v albu...dve patra a nezipatro, jeste by se dalo nahodit dalsi patro v pripade nutnosti. Kdyz se nam kluci zacali prat a osdelili jame pstra, zacala jsem o nastavbe premyslet....- - - - - Kajka ...tak jsem si to myslela..u nas,prcek prevzal veleni nad dvouletakem..ten mu sel chudak z cesty..stastne spolu zili dva roky..pak jeste dalsi dva, rok a pul v potyckach,kdy jeden obyval jedno patro..- - - - - Dva roky se milovali, dalsi dva roky si sli z cesty, kdyz agresor zavital do horniho patra na inspekci, starsi se dekoval, obcas cvakani zubu a pak to zacalo..servali se opakovane a uz byli pres pletivo ve vybehu..- - - - - A morcatarne pres patro ...- - - - - Bart..presne tak to bylo u nas,ze,zacatku..
27.7.2019 10:20 Ehrena
Duchna, to je ale docela zvláštní. Obvykle se neshody začnou objevovat už tak v půl roce až roce toho mladšího. A buď se to zklidni, nebo to dopadne tak, že se ti dva musejí rozdělit. Jak jsem psala, já jsem s tím problém nikdy neměla, a to jsme měli dvojice stejně starých kluků, kteří nebyli sourozenci, neznali se od narození, a všechno probíhalo v pohodě. Pak to byly dvojice starší, osiřelý plus mladší, miminko maximálně do dvou měsíců, a těm to taky klapalo v pohodě. Jen když byl ten věkový rozdíl hodně velký, připadalo mi to, že už to zase není ono, že už je to spíš dědeček a vnuk, dědeček měl rád klid a vnuk ho občas otravoval. Ale nikdy ne tak, aby se rozhádali. Vzhledem k tomu, že už se mi vystřídalo takhle morčecích kluků ve dvojicích za ta léta cca 30 a nikdy jsme problémy neměli, tak fakt nechápu, v čem je háček, určitě záleží na povaze daného jedince, jsou opravdu morčata, která o parťáka nestojí, to jsem zažila u dceřiných morčat. Našli na procházce se psem asi roční morčátko, dle mínění veterináře, někdo se ho patrně zbavil, protože mělo svrab. Tak si ho vzali, přeléčili ho, a pak mu po mých radách pořídili maličkého parťáka. Původní sameček nevypadal nadšeně hned ze začátku, ale po půl roce to došlo tak daleko, že na mladšího neustále útočil, ten byl klidný, nepral se, ale starší ho neustále štípal do zadečku a vytrhával mu srst, až se ten mladší konečně naštval a poprali se, a už museli být rozdělení, už to dohromady nešlo. Ten mladší bohužel potom po půl roce umřel a dcera zkusila pořídit ještě jednou tomu staršímu malé miminko, ale průběh byl zase úplně stejný, Takže už je potom chovali do smrti toho staršího v rozdělené kleci a výběhu. Ten starší byl zřejmě takový samorost a o nikoho nestál. Teď už má kluky v pohodě, k tomu pozůstalému pořídila zase mladší mimčo po odstavu a těm to klape, už je to asi rok a žádné problémy. Já po mých zkušenostech bych do toho s klidem šla, ale chápu tvoje obavy, když ty máš zkušenosti jiné.
27.7.2019 14:19 Tygrinka
Duchna: Také jsem měla x dvojic různého stáří jako Ehrena a vesměs pohoda. Obecně se snažím vybírat klidnějšího druhého myšáka, aby neměl ambice. Což ovšem není vždy jistota a někdy se dvojka v cca 4-5ti měsících přehoupne přes původní jedničku a pořadí se změní. Anebo se porvou a je konec. A ano, také velký věkový rozdíl nedělá dobrotu, dědouš už chce klid a někdy ho mladej otravuje až mu to není příjemné a někdy pak dost usurpuje u žrádla, bo dědouš potřebuje víc času a mladej žere jako mlátička a když zbodne svoje, jde se dorazit k dědoušovi. Takže také bych šla do mimina, jako Ehrena, ovšem počítám s tím, že to možná nemusí vyjít. Teď mi tu dědouš stříhá metr, 1,5letý kámoš určitě dostane mimino a Myšounem odmítnutý Toníček cca 4 měsíce možná taky...
30.7.2019 17:28 Barunka007
Ahoj, s mamkou jsme hledaly, jak se morčata ochlazují a našly jsme, že jí můžeme dát pytlík s ledem a bude h lízat a tím se ochladí. Jakmile jsme ho tam daly, tak se toho začala strašně bát a jakože "vyskočila" takže jsme to daly pryč a od té doby, po chvilkách začne strasně pískat, ale ne z hladu. Taky, když je v kleci, tak všechno očichává a leká se a strašně se něčeho bojí. Neví někdo co s tím? Do domečku skoro neleze. Je možné,že se začala bát být v kleci?- - - - - V přepravce nebo u mě v pokoji se chová úplně normálně..
31.7.2019 07:44 werdysh
Zdravím všechny, mám dvě morčecí holky, jednu 4letou, druhou 8letou. Mám je zatím každou zvlášť, ale chtěla bych je zkusit dát dohromady, aby žily spolu, je to reálné v takovém věku? Vím, že se k dospělým dávají spíše prckové, tak se trochu bojím, aby si na sebe zvykly... Jak to případně udělat a v poklidu je seznámit tváří v tvář? :) Děkuji :)
31.7.2019 20:32 Barunka007
já vím , o chlazení už vůbec nejde. Jde o to, že se teď STRAŠNĚ MOC bojí být v kleci. Přemýšlím o tom, že by mohla mít vidiny? Nevím. Z ničeho nic začne lítat po kleci a polovina pilin je fuč. Taky hodně piští. Má z toho nějaké trauma či něco podobného? Jak se toho zbavit? :(
31.7.2019 20:50 Tygrinka
Barunka007: Stalo se mi párkrát něco podobného. Klec předělej, na hobliny dej vrstvu sena, domek dej jinak a jinam, přeházej misky a klec dej do jiného pokoje. Pak morčinku vrať do klece. Za pár dnů zkus klec vrátit na své původní místo. Já to vyřešila tím, že kluk šel bydlet ke kámošovi do jiného pokoje a jiné klece a pobyl si tam pár dní. Ty máš klec nejspíš jednu, tak musíš pracovat s tou, co máš...