od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Srpen v roce 2019
 • Zobrazuji 142 zaznamu.
 • 1.8.2019 10:25Nonyna
  Barunka007: Asi se toho lekla, nechtě ji chvíli v klidu. Led na lízání opravdu není vhodný. U nás dáváme na ochlazení petku ve které je zmrzlá voda, zabalenou do teplé ponožky, to mi přijde bezpečné. Dávám ji k okraji klece, aby tam nepřekážela a morče si tam přišlo, když potřebuje. Nebo existují chladící podložky.
  - - - - -
  Tygrinka, Barunka007: Nám jednou takhle zešílel morčák Bruno. Lítal po kleci jako splašený, narážel, cvakal.....a ukázalo se, že spolu se senem se mu do seníku dostalo uschlé hovínko asi od kočky nebo malého psíka. No, byla to neuvěřitelná hysterie...ale jakmile jsme odstranili příčinu, bylo to dobré. Morčata mají výborný čich;-)
  1.8.2019 22:40Barbora23
  Dobrý večer, s přítelem jsme si pořídili dva samečky (sourozence). Chtěla jsem se zeptat na kvalitní krmivo dle vašich zkušeností a dále bych se chtěla zeptat jak jste své morčátko učili na záchod? :-) děkuji
  2.8.2019 12:57Zbyněk
  Barbora23: základem je slušné seno, tmavozelené, jemnější, voňavé. Hodně špatně se shání! Třeba toto sen v krabici se dá: https://www.plavnicka.cz/?fbclid=IwAR2DudygpmvVM1XNffXQ1eJUWULFu8nKYuUsexacY1DfpV-6VzW9B7DGAuE
  Pak cca 40 - 50g zeleniny na morče ráno a to samé večer. Rajče, sladká paprika, řapíkatý celer, okurka, mrkev, fenyk - to lze dáva pořád. Občas červenou řepu. Mlaďochům čas od času mrkvovou nať, pokud je hezká, ale má to strašného vápníku. A to je asi tak všechno. Granulky občas - to poradí někdo jiný, já dávám trochu Cavia Complete od Versele Laga
  - - - - -
  Jna kluci potřebují alespoň stodvacítku klec a takto jsem to řešil já: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni Mám ale morčata přes den ve výběhu, zakrytém: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morcovybeh prostor je moc důležitý pro jejich spokojenost.
  2.8.2019 13:01Neeen
  Ahoj, mojí dvouměsíční morčině se vytvořil u pusinky takový bolák( něco jako vystouplý strup) nesvedí ji, nic. Mám ji jako náhradu za jiné morče, které jsem si z jedné nejmenované chs přivezla nemocné( nemoc nebyla pořádně znát) nicméně předešlé morče mělo podpbné bolák + na uších neco jako kdyby byly pocukrovány. Mám jít na veterinu, nebo to časem zmizne? Jinak morčina má ve 2,5 měsících 380g, říkala jsem si, jestli to není málo?

  Díky
  2.8.2019 22:14Barbora23
  Zbyněk: děkuji moc :-) 120 klec máme, jen se bojím, aby se pak v dospívání nezačali prát.. jinak máme velký pokoj, talže výběh uděláme :-) děkuju
  3.8.2019 10:48leenyy
  dobrý den zvažuji kastraci samičky je jí 5 měsíců je to dobrý nápad???
  3.8.2019 11:42Ehrena
  leenyy, kastrace samičky se dělá jen ze zdravotních důvodů, je to náročná operace a hodně samiček ji nepřežije.
  Proč chceš samičku nechat kastrovat?
  3.8.2019 11:46Neeen
  Ahoj, dáváte někdo hrachové a kukuřičné vločky nejen jako pamlsek?
  3.8.2019 12:38adas
  Zdravíčko, mám takový dotaz...
  V březnu jsem zjistila u mé morčecí samičky (nar. 11/2017), že je strašně hubená. Bez problému žrala, skoro snad až moc na to, jak je drobná. Byla jsem s ní u veta a doktorka mi říkala, že pravděpodobně ve střevech nedochází ke správnému zpracování potravy. Respektive, co sežere, vyloučí a její tělo si nic nevezme. Doporučila mi Rabbitin (probiotika), dávkovala jsem dvakrát denně 0,5 ml. Oddělila jsem ji od ostatních po tu dobu. Pak začala přibírat a zdálo se vše v pořádku. Vrátila jsem ji zpět k ostatním. Koupila jsem Acidomid a dávám jim jej denně do vody dle dávkování na obalu.
  Před měsícem v podstatě stejný problém. Do toho začala kýchat. Měla rýmu a opět hrozně zhubla. Byla jsem znovu u veterináře. Dostala antibiotika (1x denně do tlamičky) a kapičky do očí 4-5x denně. Opět jsem ji oddělila. Rýma ustala, začala zase přibírat. Sloučila jsem je pak zase zpět.
  Teď opět hubne. Podotýkám, že stále žere "jak prokoplá", nekašle, nepozoruji jiné příznaky. Zoubky v pořádku, srst zdravá (pravidelně kontrolováno).
  Nemáte někdo jiné zkušenosti? Acidomid berou pravidelně ve vodě (u ostatních morčat tyto problémy nepozoruji), do krmiva občas dostávají i Rabbitin.

  Už jsem poněkud zoufalá.

  Moc děkuji za tipy.
  3.8.2019 13:18Bart
  adas - ano stejný problém jsme měli loni od září až skoro do Vánoc. Po 6ti týdenním podávání antibiotik nám morče hublo co měsíc to 100g dole, celkem pak 400g. Přitom stejně jak píšeš, jedlo jak divý skoro v jednom kuse a taky jsme nechápali, kam to teda dává. Bylo to rozhozené trávení, paní doktorka během návštěv na veterině skoro nikdy ve střevech necítila pohmatem žádné bobky, přitom bobkoval... Dostali jsme Renital a Degan, který jsme zpočátku dávali 2x denně a máme ho dodnes v pohotovosti, jakmile nastanou nějaké potíže (škrukání v bříšku, místo bobků hroudy, nadmutí ap.). Také jsem nejdříve 1 - 2x denně dokrmovala kaší Recovery, ale pak jsme přešli na kaši z rozmočených granulí Trovet (objednáno přes internet), což bylo mnohem lepší. Nakonec se povedlo a váha pomalu začala lézt nahoru. Dodnes skoro denně vážíme, často masírujeme bříško a snažíme se nedávat nic moc nadýmavého. Granule Trovet jsou i na střeva a díky nim se povedlo udržet morče naživu - a samozřejmě ten Degan a Renital.
  3.8.2019 19:24leenyy
  Ehrena- protože jsem četla že jsou prý náchylný k nádorům a že čím dřív tím líp...
  4.8.2019 09:06Veronika5
  leenyy: To je blbost - samičky morčat se opravdu běžně nekastrují. Je to velmi rizikový zákrok. Nepleteš si to s králíkem? Tam se pokud vím provádí preventivní kastrace samiček dost často. U morčat fakt ne.
  4.8.2019 14:22leenyy
  Veronika5- aha no tak je dost možné..
  4.8.2019 17:19I LOVE GUINEA PIGS😇😇
  Můžu dát morčatům borůvky 😇😇
  5.8.2019 08:51Zbyněk
  adas: zkusil bych Protexin Professional, https://obchod.kralici.cz/p892-protexin-professional.aspx Ten je asi nejlepší, Rabbitin není zdaleka tak účinný. Bio Lapis také ne. Ještě zkus přidat https://obchod.kralici.cz/p486-protexin-fibreplex.aspx Takže ráno čtvrt sáčku Protexinu třeba ráno a odpoledne pak Fibreplex. Degan a Ranital se podávají spíše v opačném případě - při nafouknutí, protože podporují peristaltiku střev. RTG střev asi nic nezkazi - může tam mít klidně nádor, například. A ten se mimochodem hodně špatně hledá. Acidomid bych nedával, jenom jim kazíš vodu, pro morče nemá moc smysl, pro králíka ano.

  leenyy:nekastrovaná samička se mi dožila v pohodě sedmi a kastrovaná třech. Kastrace nijak riziková není - pokud jí dělá specialista na drobné savce a vaječníky bere bokem, takže na morčeti máš potom tři jizvy, viz třeba: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?po_kastraci Všiml jsem si jedné věci a to už jsem nechával operovat více samiček: mladá to snáší daleko lépe, což je logické, ale problém není ani u pětileté. Pokud se kastrace provádí pouze přes bříško a odhrnují se střeva, pak se jedná o rizikový zákrok s praděpodobností přežití cca 50:50. Mám teď tři mladé samičky, jedenapůl roční a její dvě půlroční dcery. V podstatě je asi nechám na pokoji a jednou ročně nechám udělat sono dělohy. Bude li dobrá, kašlu na kastraci, navíc mám doma kastrovaného samečka, který je všechny obhospodařuje, takže dámy nedostatkem sexu nestrádají:) Ale třeba roční Bublinka začala mít permanentní říji, po měsíci mě došla trpělivost, jeli jsme na Hůrku a Lietavcové se nad její dělohou zježily vlasy. Takže šup na kastraci, operace na počkání, cca 40 minut, doma mi do večera seděla zdrchaně v papuči, večeři si trochu zobla, druhý den se ještě zdráhala asi do oběda a pak se zase rozjela - proháněla s vrčením holky, analgetika už jsem nedával, ATB pouze týden a zaujala mě jedna věc - oholený kožich jí měsíc a půl vůbec nedorůstal, hormony! Pak přestala vrčet a během týdne byla zase zarostlá:) Starším samičkám trvala rekonvalescence tři dny - ale to bylo spíš bolestí, ošklíbaly se na nad miskou a pak to rychle doháněly, když se jim ulevilo:)

  Neeen: ty máš prostě smůlu na nemocná zvířata:( Šel bych určitě na veterinu, může to být abscess, nedejbože plíseň, potřebuješ kontrolu tlamičky atd.

  Barbora23: dva kluci jsou vždycky trochu sázka do loterie, třeba Jezzabell by mohla vyprávět:) Nicméně dva bráškové se snesou lépe, než když k dospělému přidáš mimino, ale odhadnout se to nedá nikdy. Ale 120ka klec je dostatečně veliká, mě opravdu pomohly ty patra, protože z klece dělají fotbalový stadión a hoši mi mohli jít z očí, když měli svoje dny:) Neuvidí li samičku, je veliká šance, že se nebudou rozvádět:)
  - - - - -
  Morče borůvky může, ale v rozumném množství! Podobně jako meloun a jahody, trochu neškodí, ale ne deset deka!
  5.8.2019 15:11Nonyna
  Neeen: hrachové, ovesné a kukuřičné vločky dávám jen jako pamlsky a pak těm, co potřebují přibrat na váze...naše morčátka jsou pěkní cvaldové, takže v současné době je dávám pouze nemocné Rozince, u které jsem ráda za cokoliv, co krom dokrmování sní....jde jí to strašně pomalu, ale na vločky se vrhá s chutí.
  - - - - -
  I LOVE GUINEA PIGS😇😇: borůvky mají rádi, ale jen jako pamlsek, dávám třeba 2-3 borůvky jednomu morčeti.
  5.8.2019 17:24I LOVE GUINEA PIGS😇😇
  Zbyněk+Nonyna😇😇 děkuji
  5.8.2019 20:15judistka12
  Ahoj, ted si jeden morčík rozfikl zespodu packu o něco v kleci a vůbec nevím o co, Veterina je zavřená, krvácení jsem zastavila, ale nevím co s tím dál dělat :(. Dám ho zvlášť do klece na ručníky a nevím, jeslti mu to nemám něčím omotat? on je ale takový hryzal, že by nic na pacce nesnesl, zítra pomažu na Veterinu jen prosím teď o radu, jestli jste se s tím někdo nesetkal..
  5.8.2019 21:32Ehrena
  Judistka12, my měli jen vylomený drápek na přední nožičce, taky to tehdy hodně krvácelo, ale po zastavení krvácení jsme s tím už nic nedělali a bylo to dobré.
  6.8.2019 06:04judistka12
  Tak včera večer už s tou packou skotačil a lítal jak divej, tak si říkám jestli ho mám vůbec trápit s chozením na veterinu. On má černé tlapky a je tam teda prd vidět.
  - - - - -
  asi nic nezkazím tím, když bych to mazala Betadine mastí? ikdyž on si to hned setře jak furt lítá, je to ještě puberťák
  6.8.2019 15:09Nonyna
  judistka: že si to setře asi neublíží..ale nevím, jestli není nebezpečné, že si to může olízat...třeba někdo zkušený zde poradí. Já bych šla do bylinek - výluh z řepíku;-)
  6.8.2019 15:20judistka 12
  Nebo mě ještě napadla bylina chlapice, sama jsem si v tom tenkrát namáčela pořezaný prst a perfektně se zahojil :)
  6.8.2019 15:28Nonyna
  Judistka: chlapici neznám, na tvém místě bych to zkusila, jestli tam nemá příznaky zánětu...to bych mazala na veterinu..
  6.8.2019 19:06judistka12
  Ted řeším další problém, oddělila jsem na noc kvůli tomu zrazení dva samce a teď když je dám k sobě tak na sebe děsně cvakají zubama jak kdyby spolu nikdy nebyli :( nevíte jak je zase zkámošit? nechci je mít každého zvlášť, kupovala jsem si proto dva aby nebyli o samotě...
  - - - - -
  když jsou vedle sbee v kleci tak se neustále hledají a lozí po kleci a když je dám k osbě tak od sebe couvaj a cvakaj zuby, to se mi ještě nikdy nestalo, žili spolu spokojeně rok, jeden den je oddělím s je z toho tohle...
  6.8.2019 19:38Jezzabell
  judistka12: no, já nevím, ale jak se jednou dva kluci rozhádaj, už není cesta zpět..Nechci kazit radost, ale vypadá to, že stres ze zranění a možná dozvuky puberty udělaly svoje.
  Co je dávat do nějakého společného výběhu, který bude dost velký, aby se "jen potkávali"?
  Jak se mi tohle stalo, bylo finíto:(. Ale moji "Italové" taokhle žijou spokojeným ucvakaným životem od začátku a u jiných bych už šílela, že mám po dvojici. Jen si vyhrožují, ale přes mříž (když arénu rozdělím) se hledají a podhrabávají se k sobě. Tady to moc nevypadá, že by se chtěli k sobě vrátit..
  Vyzkoušela bych větší prostor. Zjistili, že můžou být bez sebe a to se pak špatně vrací.
  6.8.2019 20:13judistka12
  Jezzabell: teď jsem se o tom přesvědčila.. zkusila jsem je dát k sobě, hodinku tak kolem sebe furt kroužili po kleci, vyhýbali se sobě a po chvíli taková rvačka, že se mi z toho ještě teď klepou ruce :(. Naštěstí ten jeden má jen vytrhaný chloupky, vypadalo to teda děsivěji... se mi tohle za 15 let chovu nikdy nestalo, že by se mi samci takhle přestali snášet.. vím, že je lepší mít morčátka po dvou aby to jedno nestrádalo a tohle mi tedy bude trhat srdce je vidět každýho odděleně a do kastrace se bojím jít..
  6.8.2019 22:24Jezzabell
  judistka12: To se už bohužel nespraví. Jednou si dají po tlamě a je to navěky rozčíslé. Ale dala bych je přes mříž. Tam si zvyknou. Nějakou mega klec (teda na poměry bytu, prostě větí, aby měl každý sám místo na běhání, když se ti nechce do dalších dvou parťáků) a po čase zjistí, že i když se ignorují, nejsou zase tak sami a vědí o sobě;) Lepší jak kastrace! Osobně jsem proti tomu, mám doma osm "koulařů" a nikdy jsem nikomu z nich nenechala změnit povahu. I když se mi takhle rozrostli;).
  I s tím se prostě musí počítat..
  - - - - -
  Mně se takhle jednou serval eMík s Julesem (viz album Od rozvodu
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33558 ), tam to bylo vyseklé až na kost. A kluci bydleli vedle sebe každý ve své aréně, postupně s novým parťákem. Ale snesli se přes mříž. Zprvu jim klapaly zuby, ale ustali a rychle pochopili, že je mezi nima plot a jsou každý ve svém;)
  7.8.2019 00:33Ehrena
  Samce holt není vhodné rozdělovat, ani při nemoci a ani na den,dva.
  Někde jsem ještě četla radu, že je dobré oba samečky natřít stejnou vůni (parfém ,šampon).
  Ale nevím, jestli bych po tomhle měla odvahu to zkoušet.
  7.8.2019 04:57Freya_01
  judistka12: ahoj, je mi líto, že řešíš takovou situaci. ono se to stane i mezi smíšenými páry, já jednou cestovala s morčaty, protože jsem bydlela v jiném kraji a něco se stalo, oba po příjezdu byli nevrlí a nakonec si dali po tlamkách - otec kastrovaný s dcerou. od tý chvíle nenávist mezi nimi nejhoršího ražení :( skončilo to tak, že naše Helenka doživotně nesnesla přítomnost jiného morčete v kleci, ikdyž jsme to zkoušeli s mladou samičkou... prostě ne. museli jsme jí mít extra a mladá samička šla k taťkovi. :/ Helenku asi i kvůli tomu nikdo neměl rád, přitom to bylo přítulné a báječné morče, jsem ráda, že byla u mě, že jsem ji chápala a milovala i přesto to jak ji všichni odmítli. tchyně jí vymyslela přezdívku Menys, že je jako chlap, že se rve, trhalo mi to srdce na kusy. :(
  7.8.2019 20:12judistka12
  Já kolikrát jiné samce kvůli nemoci rozdělila třeba i na týden a nikdy nebyl problém :(, hold jsem měla doteď vždycky asi štěstí.
  Zatím je mám každého ve dvou klecích, které mám nalepené na sobě a furt po sobě čuchaj, cvakaj a pištěj, ale nevím jestli jim tohle bude stačit. Bojím se aby časem nestrádali, když byli zvyklý jeden na druhého. Mám ještě jednoho staršího samečka, tak možná bych ho zkusila s tím jedním dát dohromady, ale další 2 nová morčátka zatím pořizovat nemůžu.
  - - - - -
  Nemáte někdo typ na klec, která je uprostřed oddělená třeba mřížkou nebo něčím podobným?
  8.8.2019 10:26Jezzabell
  Tak jsem se nedavno večer pobavila nad tím, jak parťákům dochází občas trpělivost, když "ti od vedle" začnou zvědavě nakukovat přes plot k sousedům!;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34667
  8.8.2019 12:23Zbyněk
  judistka12: ono je totiž dost dobře možné, že mu tu packu prokousl parťák v rámci boje. Bříško chodidla je měkké a povolí dříve, než vršek. Dva bojující samci neřeší, jak těžce se zraní. Obvyklé úrazy jsou:
  - natržené ucho
  - díra v kožichu
  - prokouslá nožka
  - vyškráblé, nebo vykousnuté očko
  Mezi dva rvoucí se samce nikdy nesahej holou rukou! Moje známá chovatelka mi vyprávěla, jak jí na ruce zůstal viset rozzuřený cuy samec, když je oddělovala při rvačce. Mezi palcem a ukazováčkem. Prý to byly její nejlepší čtyři minuty v životě, než vrčící a škubající bojovník zjistil, že kouše do podavače potravy:)
  - - - - -
  Jezzabell: jako vždycky super texty :))
  8.8.2019 13:03judistka12
  Zbyněk: když v tu chvíli jsem si říkala, že budu raději pokousána já než morčík, chtěla jsem je hlavně za každou cenu oddělit.. jo s tou nožkou je to dost možné, že mu to udělal ten druhý, ale žádný randál jsme neslyšeli, tak jsem si tím nebyla tak jistá, natržená ouška ten jeden měl docela často, ale furt to nebyli takové velké boje, hold teď to kluci rozsekly.
  8.8.2019 13:57Jezzabell
  Zbyněk: Mně takhle na tom samém místě zůstala upomínka na eMíčka;)! Jednou jsem takhle vrazila ruku mezi něj a druhého (už nevím, který to s ním zrovna byl) a už visel. Temný výraz v očích, zuřivě škubal hlavou ze strany na stranu a mně se teda fakt tmavilo před očima bolestí a to nejsem žádné ořezávátko!
  Krve jak z vola a od té doby jsou na kleci (teď u Italů) pořádné kožené rukavice! A dlouhé! Protože jednou se mi za ty klasické poěsil Jules a jak ňafnul znova, trefil se přesně za okraj do mé ruky:)))!
  Doporučuju vždycky, když nejsou po ruce rukavice, hodit na každého jeden ručník nebo látkovou plenu a v tom ho šetrně a opatrně přendat. Aby nevypadl! Ale oni v tu chvíli stuhnou a je to dobrý, jen to cvakání zubů může vyvést z míry. Rvačky končím já a ne oni;)!!
  Ale těch několik vyseklých kusů kůže nebo do masa a jizev mi je připomíná a vím, že se umějí taky naštvat- a to pak vidí rudě;).
  Jednou jsem četla, že koupající dítě pokousal bobr! (asi plaval poblíž mladých) No představa těch strašnejch zubů mě docela vyděsila, když vím, co dovede rozjeté morče!!
  9.8.2019 10:21Kleopatra
  Ahoj lidi, jak se tu máte? Já jdu zase s blbým dotazem...vyrostla nám na naší předzahrádce krásná travička, to díky mému manželovi, který se o trávník postaral a také u nás docela pršelo. Ale - zasadil novou trávu, posypal hlínou a pohnojil jí. Už je to asi měsíc, od té doby x-krát pršelo. Můžou tuhle na začátku pohnojenou trávu morčátka? Já jim to radši nedávám, ale on nechápe čeho se bojím. Jaký máte názor? Díky. :-)
  9.8.2019 11:48Jezzabell
  Kleopatra: pohnojil jí čím? chemií nebo přírodním hnojem?
  - - - - -
  tak jsem se ti na to ptala dědy a to byl ekolog s chemickou průmyslovkou. Pokud jste chemicky nechali zlikvidovat byť jen plevel, rok nedávat trávu. Pokud se to celé jen organicky hnojilo tak je to naopak v pořádku a tráva je "košér";).
  Protože kdyby se tam použilo cokoliv chemického a zasypalo se to (těžko by na tom byl metr nové hlíny nebo víc), tráva má kořínky cca 10-12cm a bere vodu ze spodní půdy a tam by ty chemikálie ještě byly.
  9.8.2019 17:15sarik
  Muze morce kukuřice a kolik může travi
  9.8.2019 19:29Freya_01
  sarik: jen výjimečně kukuřici, málo. trávu opatrně, čerstvou, nezapařenou a z čistého prostředí. třeba já bydlela ve městě a nikdy jsem nedávala nic co by rostlo blízko pole (kvůli postřiku) a nebo od cest (kvůli zplodinám z auta). kupované seno je jistota, tím se nic nezkazí ;)
  10.8.2019 07:51judistka12
  Tak mi dnes odešel ještě do toho všeho můj nejstarší dědoušek :(( moc mi chybí brouček, byl to takový mazlínek, ale dožil se krásného věku 7 let a 7 měsíců. Tady je na něj vzpomínkové album :(
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34668
  10.8.2019 09:59Bart
  judistka12 - je mi to moc líto, je to smutné. Aspoň se nijak netrápil. Byl roztomilý!!! To u nás se takového věku zatím nikdo nedožil...
  10.8.2019 12:38Zbyněk
  judistka12: je mi to moc líto:/ Mě umřel sdilet dědoušek na ruce v červnu, taky to byl mazlíček, naprosto kontakttní a důvěřivý.

  Kleopatra: chemické hnojivo v trávě bude, organické také, ale to vadí méně. Letos bych nedával, až na jaře.
  - - - - -
  "sedmiletý" tam mělo být
  11.8.2019 08:00BB
  Zbyněk, Judistka : rozumím Vám......mně taky odešlo zlatíčko , 29.6., 5 let 9 měsíců..... pořád to moc bolí..... nemohu o tom ani moc psát.... byl vyjímečný......
  - - - - -
  koukám, Xafi byl taky miloučký.....
  11.8.2019 18:47Reny
  Zbyněk - já ještě nikdy nenechala morče umřít v ruce, vždycky sem jela včas i v noci na uspání... já nemám to srdce koukat jak se do poslední chvíle trápí... když už vím diagnozu a když vidím, že už to není život, nebo už nejde ani dokrmovat, tak jedu okamžitě i ve 4 ráno na veterinu na uspání :-( 2 x se mě stalo, že sem dojela pochopitelně s cizím morčetem, které mě přinesli v posledním tažení a už bylo mrtvé :-( Ale vždycky to poznám a nenechám nikdy trpět až do konce :-(
  - - - - -
  Moje poslání a osvěta má smysl :-) Další příklad -
  Včera mě poslala vetka až z Budějiovic nemocnou morčinku na péči. :-( Čím dám víc zjišťuji, že mě zná víc a víc veterinářů z celé ČR, které já kolikrát neznám ani po telefonu :-) To že si můj tel lidi předávají, když někomu teče do bot, to vím dávno, ale že mě uznávají i veterináři obzvlášť těší :-) S vety si rozumíme, máme stejné názory na problémy, ALE pak hlavně na FB je to někdy jako když hrách na zeď házím, bo někteří tupci a slepice zpochybňují mé rady, odporují, odmlouvají (ale když, ale ono, a co kdyby atd.) a pak to odnese jejich morče, to fakt naštve, zamrzí, ale hlavně bolí u srdce, bo vidím, jak jejich tupost odnáší jejich morčátko zdravím, někdy i životem 😢 Morčátka neumí mluvit, tak mluvím za ně. Vím že nemůžu zachránit všechna a že nespasím svět, ale také už vidím, že moje práce má smysl a ta "semínka" co sem za ty roky zasela klíčí a přibývá víc a víc spokojenějších morčíků a to je to hlavní :-) Děkuji lidičkám co mě v osvětě nejen na mém FB pomáhají :-) Odkaz na můj Azyl
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-259433/
  - - - - -
  Zbyněk - ale je mě jasné, že někdo, kdo bydlí v malé vesnici, těžko má v noci na dosah nějakou veterinu, ale ve větších městech to problém není .
  11.8.2019 20:42judistka12
  BB: Jojo byl miloučké morčátko, bolí to bolí..., brečím kudy chodím.. někdo mi říká, že to bylo jen morče, ale prostě pro mě to byl jak člověk, ztráta je to pro mě stejná.. ale to ty lidi asi nikdy nepochopí..
  11.8.2019 21:26BB
  judistka12- přesně. Líp jsi to napsat nemohla....mluvíš mi ze srdce.....
  12.8.2019 02:29Reny
  Doporučuji zvážit preventivní sterilizaci/kastraci samic. Někteří zkušení vetové už dělají šetrnou metodu "bokem" Podrobnější info v odkaze na mém webu http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-278807/
  Odkaz na album fotek https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=28661
  12.8.2019 07:34Zbyněk
  Reny: problém je v tom, že mě hodnotíš čistě subjektivně a neznáš pozadí. Takže - první tragické úmrtí, samička dva týdny před porodem, mláďata zatlačila na střeva a holčička přestala bobkovat. Doktorka to na nedělní pohotovosti zvorala, samička mi umřela v noci na klinice, osamělá v boxu, dodneška je mi líto, že jsem si tam pro ní nezajel a nenechal jí umřít doma, kde to znala, doprčic.
  Druhou milovanou samičku, její matku mi zabila spěchající Lietavcová při katetrizaci . odběr moči pro kultivaci. Samička mi umírala celý víkend, lítal jsem s ní po pohotovostech a když to v neděli odpoledne vzdala a už nechtěla ani pít, už jsem jí prostě nikam nevozil. Byl by to jenom další stres. Užila si doktorů až až - operace močáku, kastrace, další operace, proplachy, musela mě chudák nenávidět a už bych to nikdy nedopustil. Nechal jsem si jí u sebe až do konce, zabalenou do teplé deky a odešla v klidu.
  No a samečka zradilo srdíčko - o něm jsem vědě, dostával na něj léky l a až do poslední chvíle byl dobrý. Jakmile jsem přišel z práce a viděl, že má příliš mnoho vody na srdíčku, mazali jsme okamžitě na veterinu, dostal Furosemid, vzpamatoval se, doma si ještě neposledy proběhl výběh a začal zalézat do koutka, to už mi bylo jasné, o co jde, tak jsem si ho vzal na ruku a on mi ní okamžitě a v klidu odešel. Takže za mě dobrý.
  Nesuď, když nevíš, o co jde. A není zdvořilé neustále všude cpát odkazy na soukromé stránky, kde máš navíc polovinu informací ukradenou z jiných webů, což ti tady oprávněně už několikrát lidé vyčetli. Ehm.

  judistka12: jak já ti rozumím...
  12.8.2019 10:16Kleopatra
  Zbyněk, Jezzabell - díky za rady ohledně hnojení. No hnojem trávu nepohnojil. Takže jí radši dávat nebudu, škoda. Počkám s ní do jara. I když je na tom napsáno bezpečný pro děti a zvířata - ale to není myšleno, že jí budou jíst. Jsou to granulované minerály -
  https://agrecol.pl/produkt/nawoz-do-trawnikow-na-mech/
  12.8.2019 15:44Jezzabell
  Reny : Tady se musím Zbyňka fakt zastat, dělá pro holky co může a s morčátky se vážně piplá, že i já obdivuju! A v tomhle případě už nešlo udělat víc
  12.8.2019 19:38Zafron
  Krásný den, vyskytly se mi mezi mláďaty dvě zvláštní - asi s modrýma očima. Neměl by o ně někdo zájem do chovu?
  Zkusím vyfotit a dát je do alba. Jen jestli to bude z fotky poznat?
  12.8.2019 19:42Freya_01
  ahojky, mám dotaz. u samců se píše, že pohlavní dospělost je mezi 4-8 týdnem...
  k čemu se ale jako chovatelé kloníte vy? dříve, či později?? děkuji za odpovědi ;)
  12.8.2019 21:44Zbyněk
  Freya_01 i třítýdenní samec dokáže úspěšně nakrýt matku a někdy i ségru. Takže pokud klučina ve třech týdnech zuřivě nakrývá všechno co se hýbe, tak oddělit. Letos jsem přesně tohle dělal s mým samečkem a pak jsem se na ultrazvuku modlil, aby ségry nebyly březzí, protože všichni jsou dalmatini.

  Zafron: pokus jsou s PP, co to je přesně za druh?
  12.8.2019 22:03Freya_01
  Zbyněk: on se neprojevoval a my ho měli za samičku, fakt měl tak malýho pipíka, že to šlo brutálně těžko poznat. je mu pět týdnů, nesmrdí, neprojevuje se, nevrní... modlím se, aby mamka nebyla v tom :( snad jsem to stihla, je jedináček, tím, že se jevil jako samička, tak jsme ho nechali s mamkou, občas je chytím a prohlédnu, cca po týdnu a čučím, že dole změna. :/ vždyť teprve před týdnem přestal sát mléko :(
  13.8.2019 02:30Tygrinka
  Freya_01: Snad se nic nestalo. Mám tu doma samečka, co bydlel jako odstavené mimčo poměrně dlouho se samičkou u jedněch lidí, do svých cca 3 měsíců, a samička nakrytá (naštěstí) nebyla. On se ani jako sameček prý neprojevoval, stále se prý choval jako mimčo. A u mého kluka-kastráta jako první věc při seznamce na gauči hledal cecík a cpal se pod něj jako pod mamku. (Což tedy zase kámoš nechápal a jen vykulil oči :o)) Takže snad se u vás také nic nestalo a mladé nebudou... Jistotu samozřejmě budeš mít až po pár týdnech, ale snad to dopadne dobře.
  - - - - -
  Jinak samozřejmě oddělit, nezkoušet nechávat spolu, jako to bylo u toho mého kluka. Byla klika, že byl takový dětstký, ta samička už byla roční, porod by byl pro ni rizikový. Jen jsem to uvedla jako příklad, že u některých samečků je vývoj pomalejší, takže u vás nemuselo dojít k nakrytí. Zbyňkův případ je jiný, když sameček ojíždí všechno v okolí, nesmí se čekat a po 3 týdnech holt musí jinam...
  13.8.2019 13:50Zbyněk
  Freya_01: Tygrinka mě rozesmála:) Samci mají také cecíky, no :D Mého prcka jsem rovněž utrhl máme od cecíku, protože se nakojil, pak ojel mamku a poté zvládl zbytek smečky, včetně běsnících kastrovaných samiček :) Sono mi snížilo produkci studeného potu :)
  13.8.2019 21:15Freya_01
  Zbyněk: bože nestraš mě! já pořád doufám v cudnost a opožděný vývoj našeho chlapce. neviděla jsem ho nic ojíždět tak se modlím ke všem svatým. už má smůlu, má vlastní klec a přemýšlíme co dál. asi zvážíme za dva měsíce kastraci, aby mohl být s holkama :)
  14.8.2019 07:01Zbyněk
  Freya_01: kdysi jsem měl doma půjčeného nesmělého černouška - k černé Adélce. Nikdy jsem je neviděl něco spolu dělat, každý ležel v jednom rohu, sameček dával samičce přednost u misky a v podstatě jako kdyby v té kleci nebyli. Po dvou měsících jsem to vzdal, samečka vrátil a smířil se chovatelským neúspěchem. No a zhruba po měsíci jsem zaregistroval, že Adélka si jen tak leží na bříšku a občas bezdůvodně, nespokojeně zavrčí. To mě bylo divné, vzal jsem si jí na ruku a hle, v bříšku probíhal morčecí fotbálek:) Naprosto dokonale ujtajená březost a to jsem ještě netušil, že mě čekají tři týdny na mateřské, protože ti dva malí lenoši se prostě nebudou chtít kojit:) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33675 Dodneška netuším, kdy a jak to Adélka s Otíkem upekli:) Bohuže už tu nejsou ani mladí, ani Adélka a všichni mi strašně chybí:(
  14.8.2019 08:02uuu
  Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak vysoká musí být stěna ubikace, aby morče nevyskočilo. Díky
  14.8.2019 20:08Freya_01
  Zbyněk: nádherné fotky, úžasné.
  hele mě je jedno, zda si vrzl.. denně člověk zažívá tolik smutného, že život se má oslavovat.. mě trápí zdraví, víš, aby byla v pořádku mamka a co malí, nebudou postižení a tak...já chovám morčata už tolik let a stále mi dochází jaký amatér vlastně jsem. ať jsou všichni zdraví.. víc netřeba řešit :)
  14.8.2019 20:17bauli
  Freya_01 Souhlas- hlavně ať jsou všichni zdraví!! A jestli si vrzl:-) tak mu to přejme:-)
  Vždyť hned nemusí být mimča -třeba se nezadařilo:-)
  15.8.2019 07:07Zbyněk
  Freya_01: tak pokud ti mládež nevadí, máš je kam dát, plus nezabřezl maminku, nebo ségru, tak je to ok. U mě by bylo zabřeznutí tragické, oba jsou dalmatini. Já jsem rodičovství vždycky plánoval s tím, že jsem dobře věděl, co si mohu dovolit přijmout do smečky. Pravda, druhý a tragický pokus u Frídušky přinesl pět mláďat, kdyby to bývali přežili, tak to bych se opravdu nenudil..
  Život tak smutný není, to zase přejde, ale vím o čem mluvíš, také máme v rodině "veselo" s nemocemi.
  - - - - -
  uuu: to záleží na morčeti, některá jsou křížená s potkany:))) Ale tak 60 cm, pokud u stěny není domeček, je téměř sázka na jistotu
  15.8.2019 17:57BB
  Konečně jsem dala dohromady foto té mé aktuální ,,bandy,,. Kdo chce, mrkněte : holky:

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34669
  - - - - -
  a kluci :

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34670
  15.8.2019 20:40Freya_01
  Zbyněk: právě, že taky řešíme to zdraví, muže nám v nemocnici, tak si říkám, že dokud nejde o život.. nejde o nic. :) už je všechno lepší, naštěstí. :) teď jsem přijela, utahaná, ale ulevilo se mi.
  no a mamča.. uvidí se za dva měsíce. to je jediná překážka, že je to mamča, ať by nakryl jakoukoli holku, to je jedno. ale takhle se bojím, aby to nebyla mamča, kdo by byl březí. malé by byly rozety (malej má vírek na hlavě, tak možná někde v minulosti rodem proběhl crested). nezbývá než se modlit :)

  BB: já nemám slov, jsou překrásní a ti crestedi... ach bože. nádhera!!! :)
  15.8.2019 21:32Kájka
  BB: Pěkná banda :-)
  Obzvlášť musím sloižt obdiv těm 2 samečkům s dalmatinskou kresbou, ti jsou! :-) ten klučík, který má hlavičku napůl černou, to je krasavec č.1 :-))
  15.8.2019 22:17Jezzabell
  BB Vymazlení chlupáči! Dalmatinci mě uchvátili;)
  16.8.2019 08:15judistka12
  BB - taky se mi líbí ty dalmatinci, jsou to ňuňánci
  16.8.2019 18:45BB
  Děkuji všem za kladné ohlasy :-) Chlupáčům vyřídím :-)
  19.8.2019 12:53Neeen
  Ahoj všem, potřebovala bych poradit, nedávno jsem tady psala, že jsem si z jedné chs dovezla morče, které mělo v sobě nemoc ( plíseň?), po telefonické domluvě s chovatelkou, mi bylo řečeno, že to tak malé morčata po porodu mají, není potřeba to nějak řešit, tak jsem si řekla ok, paní asi ví co mluví, když má dlouholetou úspěšnou chs. Nicméně zanedlouho mi morče zemřelo...dostala jsem nahradu v podobě jiné morčiny z téže chs, jsou jí přes dva měsíce a začíná mít podobné příznaky nemoci jak předešlé morče. Jedná se o žluté šupiny na uchu, svědí to a nedávno měla bolák u tlamky. Tak jsem dneska zašla na veterinu a pan vet. mi řekl, že je to asi plíseň a dal mi na to nějaký červený roztok k potírání s tím, že dodal, že musí být sama, koupit všechno nové vybavení atd...jenže on si vlastně ani není jistý, jestli to ta blbá plíseň vůbec je, takže já teď nevím, jestli mám tu malou oddělit, což se mi vážně nechce, bo jsem ji díky předešlým zkušenostem nechala měsíc v karanténě a bylo všechno ok, zdá se mi prostě blbost nechat tak malé morče samotné..
  Nevíte někdo o co se jedná?Jestli je to plíseň? Mám ji oddělit? Jsem z toho všeho už vážně přešlá..

  Díky
  19.8.2019 15:02Nonyna
  Neen: Není normální, že malá morčata mají běžně po porodu plíseň. Paní z CHS má zjevně plíseň v chovu. Je mi divné, že ti první morčátko umřelo...na plíseň se neumírá, nebo aspoň ne tak rychle.
  Na tvém místě bych si ze stejné CHS morče již nevzala. Ale už ho máš....může to být i svrab a plíseň dohromady. Vzhledem k tomu, že to řešíš už u 2.morčete...nechala bych na vet udělat stěr, aby se vědělo, co to tedy vlastně je. Trvá to déle, cca 14 dní - kultivace. Mezitím bych morče zakápla strongholdem - to je proti svrabu(ale zeptej se, jestli už to neudělali v CHS před tím, že ti ho dali) a pak bych léčila i plíseň - doporučuji celkovou koupel v imaverolu, opakovat 3x po 4 dnech.
  - - - - -
  Jo, a fakt bych ji nechala odděleně...já vím, je ti ho líto...ale neohrozila bych to zdravé.

  Morče, jak už mělo jednou plíseň, je velmi pravděpodobné, že ji bude mít v sobě už stále, i když bez projevů...projeví se při zvýšeném stresu. Mám morčíka, kterého jsem ji přivezla z CHS a taky se mu druhý nebo třetí den objevila plíseň...vyléčili jsme ji, ale znova ji měl např. při přestěhování klece na jiné místo nebo cestováním na výstavu. Vrací se to.
  19.8.2019 15:28Neeen
  Nonyna:
  Díky za radu, takže mám teda nechat udělat stěry abych věděla o co go?
  - - - - -
  Asi teď udělám to co mi řekl vet., oddělím ji, budu potírat tím co mi dal a za týden půjdu na kontrolu a uvidím jak dále..
  19.8.2019 16:35BB
  Neeen: pokud je to skutečně plíseň zkus zcela bezpečnou a netoxickou houbu na plíseň v tabletách, rozpustit ve vodě a postříkat morče ,můžeš i to zdravé a všechno kolem nich - prostě celou klec..
  - - - - -
  postříkat rozprašovačem
  19.8.2019 18:14Neeen
  BB: mockrát děkuji za radu.

  Teď jsem si všimla, že místo bobků z ní jde prostě hnědý sliz, nevíte někdo jak postupovat??
  19.8.2019 19:13Kájka
  Neen: Nemám s tím zkušenost, ale rozhodně bych dala na radu vetrináře, který
  morčátko viděl. Jinak -nechat udělat stěr na kultivaci je dobrý nápad.
  - - - - -
  Vypadá to, že morčátko má průjem :-( Chce to probiotika -co nejdříve!
  Pokud to bude trvat do zítra, tak bych zašla zas na veterinu.
  19.8.2019 19:28Veronika5
  Ahoj po delší době, ráda bych pochlubila novým bydlením, mám z něj opravdu radost. Je to tak trochu z nouze ctnost, protože jsme část vršku morčecí klece zapomněli na dovolené a vůbec nevíme, kdy se s ním zase shledáme...
  Tohle je ale rozhodně změna k lepšímu:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34677
  - - - - -
  Mimochodem - mám tu stále plastbox 100 cm od Ferplast, používaný kratičko, dám ho za méně než polovinu původní ceny, fakt ho nikdo nechcete???
  Strašlivě se nám tu ty věci na zvířata hromadí :)))
  - - - - -
  BB: Moc chválím morčáky, ty červeně strakatí jsou jak náš Koblížek :). Závidím jim venkovní výběh, to bohužel u nás neznají... Zato trávy mají letos spoooustu :).
  19.8.2019 20:20Kájka
  Veroniko, pěkné :-)
  A vy nepoužíváte hobliny apod.? (nevidím je tam)
  19.8.2019 20:44BB
  Veronika5 - Koblížek je kráásný.....

  Neeen: souhlasím s Kájkou - ihned probiotika, koupíš na každé slušné veterině, např. BioLapis.... a prohlédnout veterinářem, který rrozumí morčíkům...
  19.8.2019 21:31Veronika5
  Kájka: Ne ne, my máme látkové podložky. Ušetří se a taky hobliny nejsou po bytě. Hobliny dáváme jen do záchůdku/krmelce - na dně hobliny, na to seno. Různě se v tom rochňají, něco sežerou, něco počůrají, to se ráno a večer vymění. Vzniklo to tak, že králík začal používat morčecí krmelec jako svůj záchod :).
  19.8.2019 22:43Kájka
  Verčo, ušák je chytrý a čistotný. Chodí se "venčit" k sousedům, aby měl u sebe čisto :-))
  20.8.2019 08:14Veronika5
  Kájka: Přesně tak, ve své kleci zásadně nečůrá :))!
  20.8.2019 09:54Nonyna
  Neen: Ten průjem se mi zdá závažnější než cokoliv na kůži. Zkus dát smectu a probiotika..
  21.8.2019 06:17Zbyněk
  Neeen: pokud morče ještě žije, tak Protexin Professional čtvrt sáčku ráno a odpoledne pak dej pastu Fibreplex. Nasbírej trochu stolice do lahvičky a odnes na nejbližší veterinu, pošlou to na koprologii. A modlit! BioLapis je k ničemu, tím čas neztrácej!
  21.8.2019 09:19Nonyna
  Zbyněk:
  - - - - -
  Nám Biolapis snad nikdy nepomohl, tak jsem ráda, že uvádíš jiné řešení...
  21.8.2019 11:10BB
  Nonyna, Zbyněk - a u mně zafungoval pokaždé.. :-) a to ina průjem ,, jako hrom,,.....
  - - - - -
  Možná je dobré vyzkoušet vždy co jde,
  jednou pomůže to, příště ono...
  21.8.2019 13:06Zbyněk
  BB: mě ani náhodou a to už jsem zkoušel na patnáct morčat :) To, co popisuje Neeen, je na okamžitou veterinu, přičemž bych já:

  1) zkusil jeden den probiotika dle mého popisu a pokud nebude změna, tak ihned k lékaři!

  2) při maličké změně bych preventivně nasadil Panacur, ale já vím, že moje dámy občas mají Paraspidodera Uncinata, když to nevíš, je to ztráta času a riziko

  3) při kalné vodě, stříkající z konečníku, bych si ještě dovolil tipovat na kokcidii, ale rozhodně bych s tím hned letěl na rozbor. Blbé je, že trvá 3 dny a při kokcidiích máš spolehlivě po morčeti. Kokcidie ale prý způsobují stolici do zelena, nevím.

  4) nakopal bych tu "chovatelku", která prodává nemocné chudáčky z množírny, s rozeběhem do zadku a poslal na ní veterinární správu!

  BIoLapis je na jemné doladění, je prima u uměle kojených mláďat, stejně jako ProRabbit, ale jde li o život, tak fakt nee!

  Jinak se striktně vyhýbám všem natím, jak říkávala Buub blahé paměti - nadýmá to, zavápňuje to, k ničemu to není!
  21.8.2019 13:37BB
  To by mně zajímalo, z jaké chs ta morčátka Neeen má....
  22.8.2019 00:06Bart
  U nás nezabírá ani Biolapis ani Protexin Professional. Jedině kaše z granulí Trovet. Ta nám okamžitě u morčat stolici upravila. Zabírá i na přibírání na váze (v případě potřeby). Momentálně dokrmujeme po broušení stoliček a řešíme řidčí stolici poslední dobou taky. Tak že vyzkoušeno na dalším morčeti a opět fungují.
  22.8.2019 12:41Leesil
  Neeen, pro pořádek - mohla byste říct, z jaké CHS máte morče? Měli bychom vědět, na koho si dávat pozor. Průjem, kožní potíže... To je špatně.
  22.8.2019 16:49Neeen
  Ahoj,
  CHS Austerlitz, je to na Moravě...co je nejlepší, plíseň se mi rozšířila v chovu, navíc je mám venku a všechno mám ze dřeva....ach jo, proč já..
  - - - - -
  Jinak morčina s průjmem je zdá se ok, byla jsem na vet. v Olomouci, kde ošetřují malé zvířata, udělali rozbor bobků( na parazity negativní) potom stěry, ale z toho se moc nedozvěděli, bo jsem začala už používat šampon, dala jsem smectu, Bio-lapis a už má hezké bobky...ale zuřím, že i přes to, když jsem měla malou v karanténě měsíc, tak hrůza, není to zrovna levná veterina, asi bych si to měla nechat z chs zaplatit, ale pochybuju, že by byla vůbec ta možnost...počítám tak s 1000+ kč..
  - - - - -
  Myslim, že paní Světlanu minimálně Zdeňek zná...
  Když mi dá paní výstavní morče, které nebylo zrovna levné nemocné...a potom mi dá další a úplně stejně nemocné, tak jako pardón???
  - - - - -
  *pardon, Zbyňek X)
  22.8.2019 17:20BB
  Neeen - Austerlitz - tak to mně překvapilo - mám odtud už dvě morčinky, a zcela bez problémů - od dovezení až dosud.... a jsou jim už přes dva roky...

  A plíseň se objevila až po měsící karantény? Slyšela jsem, že plíseň se může skutečně objevit při stresu zvířete - přesuny a podobně - což je právě u mladých, když cestují do nového domova a změní místo, prostředí atd... Ale jak psala níže Nonyna, na plíseň morče neumře, to muselo být něco jiného...
  23.8.2019 07:44Ashara
  Neeen, BB

  Mně to nepřekvapuje, taky jsem si před dvěma lety dovezla dvě morčinky z hodně známé CHS, převzala jsem je v 7 týdnech a vážily 244 a 232g, když by přitom při odstavu v 4-5 týdnech měly mít 250g... Chovatelka mi sice tehdy psala že se "narodily trošku menší", ale že už vše krásně dohánějí... no evidentně nedohnaly, o čemž se mi jaksi zmínit zapomněla.

  Už v krabici ve které mi je dovezli jsem si všimla že mají v kožichu pěkně živo, takže se od vlaku jelo bez zastávky doma rovnou na veterinu, po pár dnech mi navíc došlo že ty hrbolky a stroupky a loupající se kůže je plíseň... tak zas veterina, a peníze lítaly... Navíc se toho nemohly zbavit, nejspíš tím jak byly podražené (asi předčasně narozené?) a měly podle mne problém s imunitou.

  No a u nás se to rozseklo tím, že plíseň chytla tehdy dvouletá dcera na rukou... fakt bezva záležitost, lítaly jsme po doktorech, mazaly sajrajtama, a stejně se toho slouho nemohla zbavit...dítě, které si každou chvíli bezděky sáhne do pusy, do očí...
  A s vědomím, že tyhle morčinky můžou plísněmi trpět opakovaně a budou nejspíš s imunitou bojovat už pořád, a tím ohrožovat dceru, jsem je nakonec vrátila...

  Chovatelku jsem informovala o situaci od prvního dne kdy jsem našla ty všenky, to tehdy lakonicky komentovala, že to se holt nedá uhlídat.
  A když jsem jí napsala o plísni, tak mi odepsala:
  ""Bohužel mít domácího mazlíčka není vždy jen o radosti, ale často také o starostech a pokud k tomu člověk takto zodpovědně nepřistupuje, raději by si zvířátko pořizovat neměl.""

  To mě dokáže nas..t snad ze všeho nejvíc, ještě po těch dvou letech... že člověk co mi pošle podražená zavšivená zaplísněná morčata má ještě tu drzost mi kázat o morálce...

  Jinak morčiny stály tehdy každá 600kč (na mazlíka), tedy 1200 za dvě nemocná zvířata se kterými jsem od prvního dne lítala na veterinu...

  Pak jsem si vzala morčinky z jiné CHS a to bylo od začátku úplně o něčem jiném, s chovatelkou doluva skvělá, ukázala mi svoje chovné zařízení (pak že nejdou uhlídat všenky), morčiny byly ve skvělé kondici, a za 2,5 roku co je máme viděly veterinu jen když se jedna z nich píchla o seno do oka...

  Takže já Neeen věřím a úplně chápu, ani velká CHS nemusí zaručovat vůbec nic...
  23.8.2019 08:51Neeen
  Ashara: přesně můj případ, já jen čekám kdy to od nich chytnu...Budu muset vydezinfikovat celou venkovní morčatárnu, veterinářka mi doporučila hašené vápno, myslíte, že je to dobrý nápad?
  23.8.2019 09:26Nonyna
  Neen, Ashara: Mám také negativní zkušenost s CHS Austerlitz. Mám od nich samečka. Přicestoval k nám před 2 lety s několikatýdenním zpožděním, protože sama p. Světlana přiznala, že má plíseň...nejprve navrhovala, že mi spolu s morčetem pošle lék, abychom ho přeléčila. To jsem odmítla s tím, že si ho převezmu,až bude vyléčený. Plíseň se mu stejně tím stresem vrátila, takže jsme nakonec léčili stejně. Navíc jsem z paní nemohla dostat PP; slíbila, že pošle spolu s morčetem,ale neposlala, až po 3 měsících jsem ty papíry z ní dostala a ještě byla hnusná...napsala jsem jí tehdy, že se asi dotážu na klubu, jak mám postupovat, když CHS, která se pyšní titulem diamantová, mi nezaslala 3 měsíce po předání zvířete PP. Paní Světlana je drzá, jak lázeňská veverka, už bych si od ní morče nekoupila. Není mi příjemné jednat s takovým typem lidí.
  - - - - -
  Neen: já bych to na tvém místě už napsala na klub. Z důvodu, aby to neudělala dalším lidem...
  23.8.2019 09:45BB
  Nonyna, Neeen: Austerlitz : Tak já fakt tohle tvrdit nemůžu....
  Kamarádka si odtud dovezla kalifornskou samičku - je to tak dva měsíce, a žádná plíseň
  ( tedy zatím ). Jen ten PP ,,dolovala,, z CHS trochu déle......
  23.8.2019 09:55Ashara
  U mně to nebyla CHS Austerlitz, ale Little Goldie. Dávala jsem to jako příklad, že i já mám zkušenost s tím, že ani to že berete morče z dlouholeté a velmi známé CHS nezaručuje, že bude vše v pořádku.
  A ano, je mi jasné že se tu ted budou ozývat lidé s tím, že mají morče odtama a vždy vše dobré... takových bude asi většina, jinak by ta CHS asi neprosperovala... ale já si holt vytáhla Černého Petra, stejně jako Neeen a Nonyna s Austerlitz.
  23.8.2019 10:02Nonyna
  Ashara: Je mi jasné, že kdo má velký chov, např o 80-100 kusech morčat, má velmi velké riziko, že se mu nemoci rozšíří v chovu a je to velký problém i s blbou plísní(jen všechny ošetřit atd.)....takže mě ani tak nerozlobila záležitost s plísní...paní to řekla na rovinu, to je ok. Ale následné jednání o PP bylo hrozné. Na jejím místě bych se zákazníkovi velice omlouvala...
  Je dobře, že to sem píšeme, určitě nás čte více lidí, než přispívá do diskuze...jen at se dozvědí reálné zkušenosti lidí s CHS.
  23.8.2019 10:12Neeen
  Ashara:
  Já si myslela, že to je Little Goldie, nevim proč, ale něco mi říkalo, že je to ona X)
  Asi se začnu mazat Canestenemci já, abych něco nechytla, přece jen..za chvilku mi začíná škola, to budu mít ještě zajímavé
  - - - - -
  Jinak jeden den jsem se musela o něčem poradit s Renatou Hájkovou a ta mi řekla, že chs přímo nesnáší, protože to je výkrmna stejně jako množky, něco na tom asi bude, protože kdo uživí 100 morčat kvalitními granulemi za velký prachy, když ty morčata nemá pořádně kam dávat..Teď teda nevim, kde si koupit pořádně zdravé morče..ach jo
  23.8.2019 10:28BB
  všichni: mám několik ( většinu ) morčat z CHS a u mnoha chovatelek ( většinou holky-ženy) jsem byla i uvnitřt, protože si obvykle jezdím osobně... Můžu říct, jak píšete, že jsou CHS dobré, pěkně zařízené s kvalitním krmením, ale viděla jsem i horší prostředí - to se divím, že mně třeba vzali dál.... Myslím, že si to asi neuvědomují, že už to je moc, a že by to měly omezit.... Ale jak říkám, tak i tak... A je pravda, že někdo mně dál nepozvaly.... Jinak 80-100 ks morčat si myslím, že nemá žádná CHS, nejvíc jsem viděla tak 40-50 ( odhadem).... ale jak říkám, nebyla jsem všude...
  Výkrmna a množírna - jak které.... Je to o lidech.....
  23.8.2019 11:24Nonyna
  Neen: "protože kdo uživí 100 morčat kvalitními granulemi za velký prachy, když ty morčata nemá pořádně kam dávat.." - to není vůbec potřeba. Já svá morčata živím kvalitním, doma vyrobeným senem z kvalitních travin a čerstvou (bohužel kupovanou) zeleninou. Granule máme jakože navíc - jako pamlsky. Myslím si, že krmit granulemi je jen úspora času a přemýšlení pro chovatele. Kdo má zahradu, naseče jim v létě trávu a zeleninu třeba vůbec nedává...
  Kdybych našim dávala ještě granule, byli by už fakt tlouštíci.
  - - - - -
  BB - znám osobně CHS, která má přes 80 morčat...je to u nás ve městě, paní i vystavuje a spolupořádá výstavy, je do toho zapálená, je doma, nechodí do práce, tak se tomu může věnovat. Morčátko od ní bylo v naprostém pořádku....chovatelský servis na jedničku; ještě nám půjčovala na 2 měsíce samečka na krytí. Ono se to dá dělat dobře, ale je to strašné práce. Můj strop je nynějších 10 morčat v 6 klecích...děláme to s dcerou ve dvou lidech a je to dřina, aby to člověk měl v pořádku...jeden marod dokáže hoodně zaměstnat.
  - - - - -
  Jinak CHS ti narozdíl od množky dává alespoň jakousi "jistotu", že dostaneš plemeno, jaké si kupuješ....určitě to není na to, aby se tím někdo uživil...je to hobby.
  Neen: odkud jsi...znám pár CHS, možná bych mohla pomoct s doporučením...
  23.8.2019 12:08Veronika5
  Tak to je síla, co se tu právě řeší...

  Já jsem v sedmém chovatelském nebi - kluci jsou ve větším výběhu náramně spokojení, navíc na Proseku je úžasná kupa trávy, kterou skoro celé prázdniny vůbec neposekali, takže je vždy krásná čerstvá, a navíc si na balkoně suším v látkových pytlích "prosecké seno"! Budeu mít nejmíň pytel schne to krásně a je to to nejkrásnější seno, jaké může být - tráva, jitrocel, řebříček, jetel, pampeliška... Postupně sklízím dětské hřiště a trávník před domem, mám na to velké nůžky, lidi na mě koukaj divně :)))
  Neen - držím palce a nezávidím starosti navíc...
  23.8.2019 12:15Nonyna
  Veronika5: "postupně sklízím dětské hřiště" - tvoje věta mě donutila se v tady kanclu nahlas zasmát:-)))) Doporučím elektrické nůžky, co mi tady poradila Ehrena, jsou vážně super a jde to s nima krásně.....to sklidíš dětské hřiště než mrkneš okem:-)): https://www.alza.cz/hobby/fieldmann-fzn-4102-at-d4348892.htm?kampan=adwho_hobby-a-zahrada_pla_all_hobby-a-zahrada-css_zahrada_c_9062896_1o8_BOJ103b2&gclid=CjwKCAjwnf7qBRAtEiwAseBO_BwdiHNQFZxyt02IBJ32Cxzl_7AoNzg4KDMNnXkPUhq5CFwLZSzgiRoCo0YQAvD_BwE
  Dají se koupit i bez té dlouhé rukojetí..já ji stejně nepoužívám. Je to na nabíjecí baterii.
  Já mám nasušenou platovou bednu kopřiv a bedýnku řebříčku. Pampelišky mají v domácím seně. ještě uvažuju o nasušení bršlice...tu zatím dávám čerstvou, je v ní hodně céčka.
  23.8.2019 12:22BB
  Nonyna - vždyť říkám, je to o lidech, ne o tom kolik morčat kdo má.... Někdo se postará o 80, a někdo není schopný ani o jedno....
  23.8.2019 12:24Veronika5
  Nonyna: No nůžky jsou super, ale to by pak lidi už koukali extra divně :))). Nicméně díky za tip!
  A s řebříčkem úplně chápu - naši ho milují, hodně tu roste a zmizí vždycky první. Já budu mít takovou travně - bylinkovou směs, počítám že uprostřed zimy přijde k chuti!
  23.8.2019 13:45Nonyna
  BB: JJ, je to tak, je to o lidech. Doted mám před očima, jak nám dovezla kamarádka na hlídání jejich morče v bobkopodestýlce (5 cm bobků a občas nějaká hoblina):-(( Hlídání bylo domluvené od začátku prádznin na 14 dní....mám ho tam kluka doteď...kdybych ji zaurgovala,mat si pro něj přijede, tak by ho nechali třeba několik dní samotného....je mi ho líto. Bojuju s tím, že si ho necháme...kamarádka by byla ráda...ale dokud mám doma nemocnou Rozu, nemám na to kapacitu...i když on je chudáček tak čistotný, chodí čůrat do jednoho rohu....tak si říkám, že to není tolik práce navíc.
  - - - - -
  Veronika5: No, to asi koukali, dělá to docela hluk;-) Já těm našim to nechávám taky na zimu..
  23.8.2019 13:55BB
  Nonyna - přimlouvám se za morčíka - nech si ho !!!!
  23.8.2019 13:59Nonyna
  Ještě vám napíšu o Roze. V úterý jsme byli na vet.
  Vzali jí krev, fosfor ok, vápníku málo..minule měla vápník dobrý, ale pamatuji se, že jsem jí ho dávala asi hodinu před návštěvou vet. Ještě jí paní doktorka udělala ph moči, to má v pořádku...bála jsem se, aby se jí třeba vápník neusazoval v močovém ústrojí.
  Pak kontrolovala zuby...a divila se, že je nemá přerostlé, jen stoličky bylo potřeba trochu zabrousit, že tam měla ostré hranky. Zdála se jí hezky krmená a živá....hezky krmená je 3x denně dokrmem Emeraid. Už to je od ledna dlouhé; 8 měsíců vstávám o půl hodiny dřív a o víkendu se nevyspím, protože léky na bolest dávám kvůli pracovním dům v 7 ráno a v 7 večer, ostatní léky můžu dát kdykoliv během dne. Má pořád průjem, to je tím dokrmem, takže každý týden 3x pračka s pokakanými polštářky. Nemůžu si ani nikomu postěžovat, protože na mě každý kouká jako na blázna...o tom, že léčba už mě stála přes 10.000 ani nemluvím. A vždycky když už to chci skončit, Roza pookřeje a je lepší. Ted se to asi zlepšilo zabroušením těch stoliček, protože jí jde lépe žrát, do rána na středu zmizelo opravdu dost sena.
  23.8.2019 14:22BB
  Nonyna : Skvělá zpráva HURÁ ! Určitě nic nekonči a vydrž.
  Postěžuj si mně - já tě chápu na 1000 % - zažila jsem to.
  Opravdu se drží kočulenka....
  - - - - -
  pošli nějakou fotečku
  23.8.2019 14:29Nonyna
  BB: Díky za podporu. Fakt jenom tady můžu...
  S doktorkou jsme se domluvily, že budu dávat Vigantol po 5ti dnech, ne po 7, jak je doporučováno. Vypozorovala jsem totiž, že po Déčku(Vigantolu) je Roza lepší a ten pátý den se to zase zhorší, do dalšího podání Vigantolu. Tak uvidíme...je to další kapka naděje.
  23.8.2019 14:45BB
  Nonyna - vidíš - a za mně se dával Vigantol 1x za 14 dní.....A bylo to málo, jak je teď vidět... no dřív se to holt nevědělo :-((.
  23.8.2019 15:22Nonyna
  BB: ono se asi ani ted ještě úplně neví.....
  ale za nás už je Vigantol 1x týdně 1 kapka, 1x za 14 dní 1 kapka se doporučuje dávat všem saténům preventivně přes zimu....joo, to kdybych věděla.
  24.8.2019 10:53Ehrena
  Nonyna, držím palce, taky tě chápu, protože to znám z vlastní zkušenosti, bohužel bez toho Vigantolu to bylo asi neúčinné, taky jsme vydrželi jen tři měsíce. :(
  Jenže já už jsem tehdy naštěstí byla v důchodu, takže jsem měla víc času.
  Dokud se holka drží, tak to prosím ještě vydrž taky, ta cena léčby je teda hrozná, vzhledem k tomu, že my jsme chodili jen na normální veterinu do Eriky v Libni, tak ceny byly daleko nižší, ale ta kvalita léčby určitě taky. Nikdy mu nekontrolovali krev ani moč, pouze zuby a rentgeny, jak na tom je. Nic víc.
  Jinak ohledně těch plísní, jak to tady probíráte, už jsem sem několikrát psala, že právě plísně se projevily na mláďatech dovezených z různých chovatelských stanic, co jsme měli, a bylo mi vždy řečeno, že je to ze stresu ze změny prostředí a cesty. Vždy to byly ale jenom malé plošky, většinou kolem očí nebo uší, které jsem zavčasu namazala Clotrimazolem nebo Canestenem a během týdne až dvou se to vyléčilo a už nikdy neopakovalo. Na Merlínkovi, tehdy už ročním, jsem se přesvědčila, že stres opravdu udělá hodně, po roce pobytu u nás, kdy neměl vůbec žádné problémy (ani po příjezdu k nám v měsíci věku) přišel o kámoše a dostal nejhorší plíseň, jakou jsem kdy viděla, kterou jsme pak léčili čtyři měsíce, pak jsem to vzdala a riskla, že ji dostane i nový morčík, kterého jsme k němu pořídili, A dala jsem ho k němu
  - - - - -
  Odeslalo se mi to dřív, než jsem chtěla, dali jsme je prostě dohromady a plíseň byla najednou pryč, věřím tomu, že stres dělá opravdu hodně. Už se nikdy znovu neobjevila, ani ten nový morčík ji nedostal, shodou okolností byl zrovna z chovatelské stanice Austerlitz.
  Rozhodně je ta plíseň daleko menší problém, ne že když si pořídíte morče s osteodystrofií nebo prorůstáním kořenů zubů, jenže to žádný chovatel ani ten kupujici dopředu nepozná.
  - - - - -
  Veronika 5, jenom se musím smát, a tiše závidět, že v Praze je trávy plno a tady teprve teď párkrát malounko zapršelo a suchá zahrada se začíná trošičku zelenat. Louky už nemají šanci, nejsou posekané, vodní tráva je tam vysoká , suchá žlutá. To už se do zimy určitě nezmění. Sena jsem na sušila jen čtyři pytle a víc už nezvládnu, není z čeho sekat. Takže budeme muset kupovat. A to přitom to naše seno je s bylinkami, kopřivou i bršlicí, takže krásná směs.
  24.8.2019 12:06Veronika5
  Ehrena: Tak to je smůla... Tady poslední dobou spadne opravdu hodně deště, tráva je 30 cm vysoká, zelená.... Ale věřím - míváme vlastní seno z Úval, a taky nám to letos zdaleka stačit nebude. Na Proseku holt prší nějak víc :).
  24.8.2019 13:18Mokako
  Dobrý den, prosím o radu s pořízením klece pro dva morcaky-kluky-FERPLAST Barn 120 nebo Klec Ferplast 140. Jaký máte naroz na čištění klece Barn 120?.jakou mám klukům pořídit? Ta 140 se dá případně preparit.kdyby se kousali. Moc děkuji za radu
  24.8.2019 14:44Veronika5
  Mokako: Rozhodně doporučuju 140, pokud máš možnost. Z výběhu budou nadšení, a pokud, jak píšeš, by se v budoucnu nepohodli, nebudeš muset pořizovat druhou klec. Tu Ferplast Barn 120 bych nedoporučovala i z toho důvodu, že většina morčat alespoň v dospělosti po výškách moc ráda neleze, takže to patro tam bude asi zbytečné. Mohlo by být pro lehce neohrabané morče i nebezpečné.
  24.8.2019 15:22Mokako
  Moc děkuji za radu.klukum tedy poridim klec Ferplast Plaza 140(jen že jsem četla.ze kluci potřebuji svůj prostor.tak se zdálo to patro docela fajn velke😐ale nenašla jsem žádnou recenzi na tuto klec.asi ji jídlo nekupuje)
  24.8.2019 15:43Neeen
  Ahoj, potřebovala bych poradit. Potřebuju vydezinfikovat dřevěnou venkovní morčatárnu ( jak jsem už psala) holky mají plíseň, vet. říkala, že prý jen vápnem, ale nevim co by se stalo, kdyby to časem okousaly, navíc si myslím, že by mi to tu morčatárnu prostě zničilo, neznáte někdo nějaký účinný preparát??
  24.8.2019 16:07BB
  neeen - pokud je to pliseň, tak chytrá houb-Ecosin. Už jsem to tu psala. Můžeš s ní postříkat uplně všechno včetně morčat.....
  24.8.2019 16:10Neeen
  BB:
  Děkuju za radu, a je to vážně účinné?
  24.8.2019 16:13BB
  houba (vypadlo mi a ) :-) Stojí kolem 250-300,- Kč
  - - - - -
  řekla bych že ano, ale opravdu to musí být plíseň... Mrkni na internet.... Je to v tabletách, rozpustí se ve vodě a rozprašovačem vše stříkne... A není to toxické pro zvířata
  24.8.2019 20:52Fenn
  Dobrý den, dnes jsem si všimla, že náš skoro 6 letý morčík nedošlapuje na pravou nožku. Pokud ho pustím, tak nechce vůbec běhat a po kleci se také pohybuje jen pokud je to nutné. Takže ho asi bolí. Při protahování či pomačkání nožky neprotestuje ani nepíská, takže to ho asi nebolí. Při prohlédnutí mi, ale příjde, že má kloub nožky maličko nateklý oproti druhé nožce. Změna v chování není a nechutenství také nemá. Možnost, že by se někde bouchl také není. Nemáte někdo zkušenost, co by to mohlo být? Mám objednat na veterinu nebo bude lepší se tam protlačit hned zítra? Děkuji za Vaše odpověďi
  25.8.2019 11:51BB
  Fenn- pokud normálně jí a není nijak skleslý, tak to není akutní... Ale prohlédnout bych ho nechala... To má pěkný věk !!!
  25.8.2019 14:10Fenn
  BB - ano morčík skleslý není a také baští. Zvýšila jsem přísun vitamínu C, aby neměl nedostatek. Určitě chceme zajet na veterinu, aby mu na nožku koukli. Není hodně oteklá, ale při porovnání s druhou nožkou je to maličko poznat.
  25.8.2019 18:26Ehrena
  Fenn, kloub nožky bývá také oteklý při pododermatitidě (otlacích).

  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/nerv.htm#kulhani
  25.8.2019 18:58Fenn
  Erhena - tlapky jsem kontrolovala a na otlaky to nevypadá. Nožku má stejnou jako obvykle a podestýlku jsem také neměnila. Takže si myslím, že to asi pododermatitida nebude.
  26.8.2019 07:00Zbyněk
  Fenn: já jsem to zažil u devítileté babičky, nejprve otekly nožky a teprve potom se udělaly fatální otlačky. Určitě s ním zajdi na veterinu, doporučuji RTG kvůli artróze, ale ta obvykle zasahuje zadní nožky. A dej vědět, jak jste dopadli.
  26.8.2019 12:42Ehrena
  Fenn, ano, dcery morčík měl také nejdřív nateklé klouby a teprve potom se objevily otlaky.
  27.8.2019 07:26Zbyněk
  Fenn: já jsem se nad morčíkem ještě večer v klidu zamyslel, pokud máš veterinu, kde rozumí drobným savcům, tak nech sjet ledviny a srdíčko ultrazvukem. Otoky a následné otlačky mohou být od obou orgánů. Může mít jak dysfunkci ledvin, tak myopatii, nebo vodu na srdíčku a všechno se dá docela dobře řešit. Pak napiš, jak jste dopadli a případně něco vymyslíme:)
  27.8.2019 09:42Fenn
  Zbyněk, Erhena - dnes se na veterinu chystám zajít. Většinou jsem jezdila na veterinu na Kladno - Vetlife, ale paní veterinářka by měla být na mateřské. Chci tedy zkusit veterinu pro malá zvířata u nás. Tak doufám, že drobným savcům zde rozumí, jinak budeme muset zajet jinam. Jinak podávám stále vyšší dávku vitamínu C (Versele - Laga). Nožka mi přijde lepší. Na omak je stále maličko znát, že je nožka lehce v kloubu větší, ale není to okem skoro poznat. Spodek tlapek vypadá stále hezky a nejsou vidět žádné otlaky. Morčík už běhá po kleci více a i se na nožku staví. Chuť k jídlu má stále a i se jídla velmi hlasitě dožaduje. :) Vzpomněla jsem si také, že asi před cca 2 roky jsme měli vyšetření na veterině v Praze a paní veterinářka mi říkala, že na rtg vidí malou artrózu, tak se bojím právě artrózy. Je to náš zverimexáček a nikdy jsme na veterinu nemuseli jezdit. Jen pouze jednou kvůli zánětu močových cest. Tak doufám, že budeme bez potíží a zdravíčko mu bude stále sloužit.
  - - - - -
  Chtěla jsem se také zeptat, zda máte zkušenosti s podáváním s RodiCare Senior či RodiCare Artrin?
  Ráda bych, aby morčík měl potřebné vitamíny ve staří, tak jestli jsou tyto produkty od RodiCare účinné. Děkuji
  - - - - -
  Jinak ještě pro upřesnění jedná se o zadní pravou nožku. Níže jsem to v příspěvku neuvedla.
  27.8.2019 10:47Zbyněk
  Fenn: céčko na chvíli určitě neuškodí:) A ano, moje pětiletá samička má také artrózu zadních nožek, což poznáš jednak podle toho, že je jekoby trochu tahá za sebou, nejsou pružné, jako u mladého morčete a také si čůrá do kožichu, protože jak jí nožky bolí, ulevuje si v sedě a do strany. Občas jí holím v rozkroku kvůli dermatitidě. Z Kladna je to nejblíž na Hůrku ve Stodůlkách, ale je to nejdtražší veterina ve Sluneční soustavě:)
  Mám zkušenosti s obojím a jsou to dobré věci. RC Artrin opravdu uleví artróze, zejména v začátku. A RC senior pětileté seniorce krásně odvodnil srdíčko. Sedmiletému samečkovi nepomohl, ale tam už to bylo hodně špatné. Ještě jsem nezkoušel RC Uro, mám to v plánu:)
  27.8.2019 11:23Ehrena
  Dnes se nám - tedy naší před cca 6 týdny koupené samičce - narodilo miminko.
  Nevite, od kdy může jít ven do výběhu? Minulá mláďata před moc lety se narodila v Praze, sem na chalupu jsme tehdy jeli asi po týdnu až dvou, a dávali jsme je tehdy ven hned. Teď ale nevím, kdy by to šlo, nejdřív, od neděle se má ochladit a to už se možná nějaký čas nedostanou ven.
  Tak teď nevím.
  27.8.2019 11:36Fenn
  Zbyněk - Morčíka jsem pozorovala a nepřišlo mi, že by nožky tahal za sebou nebo je neměl pružné. Ale už to také není ve skoro 6 letech mladík. :) Při čůrání jsem si nevšimla, že by jsi ulevoval. Až na to, že ulevuje nožce při chůzi mi vše přijde v pořádku. Já bydlím u Loun, tak mám v plánu navštívit veterinu Jiřího Mareše. Na Hůrce jsme právě tenkrát byli s morčíkem na vyšetření, když na Kladně měla veterinářka dovolenou. A opravdu jsem takovou cenu nečekala. :) Ale s Kladnem jsem měla dobré zkušenosti u kamoše našeho morčíka. Zjistili mi Osteodystrofii saténových morčat a rok nám pomáhali s nemoci bojovat. A ceny také měli přijatelné. Ale co bych jsme pro ty naše zlatíčka neudělali. :) A tak to tedy určitě koupím RC senior a budeme podávat. Pokud by se potvrdila artróza, tak samozřejmě i RC artrin.
  27.8.2019 12:56Zbyněk
  Fenn: kluci to mají asi trošičku jinak. A ano, typické ošetření na Hůrce: přijel jsem se samečkem, u kterého mi nezabraly na uplakané očko ani atb, ani kortikoidy a v Kralupech nečistoty nenašli. Lietavcová mu prohlédla očko, pusinku a že mu tedy raději udělá korekci jednoho drobného háčku stoličky. Mám si počkat v čekárně, ok. Za deset minut mě zavolala zpátky, že tedy udělala speciální zubní RTG, který je v pořádku, když už ho měla v bezvědomí, tak udělala ještě komplet RTG zbytku morčete, sono orgánů a šup, 3800, nestačil jsem se divit:) Přede mnou se nestačila divit Ukrajinka s fretkou, byla tam pět minut a 7500 :) Vadí mi tam ta nekomunikace s pacientem. Sjeď srdíčko a ledviny, pokud bude srdíčko ok, na RC Senior kašli a dle stavu ledvin bych dal buď artrin, budou li ok, nebo Uro, nebudou li ok.
  Nedávno jsem byl ve Slaném na kardiologii u Fiedlera, mimochodem morče prý sice viděl v ordinaci poprvé, ale byl skvělý, udělal důkladné sono, precizní diagnózu, dostal jsem přesně vypočítané léky a hle, babča mi náhle poletuje po bytě, jak za mlada:) A to prosím za 900 včetně léků na dva měsíce, připadal jsem si, jak ve snu! A to samé Valeš v Měchochlupech, také má normální ceny, plus velmi lidský přístup!
  27.8.2019 16:09IjaSv
  Fenn - Já jsem byla nucena nedávno nechat uspat 6letou vitální samičku u které jsem ale půl roku léčila otlak na přední tlapce který se zavíral otevíral co 14 dnů. Po půl roce léčby se stav zhoršil - paradoxně ve fázi uzavřeného a krásně zhojeného otlačku , přestala na nožku došlapovat, nožka natekla a na rtg. bylo zjištěno, že kosti a vazy zrosolovatěly, a u druhé pohledově zdravě packy to bylo také lehce znatelné. Domluvila jsem se tedy, aby už ji portg nebudili, neb jsme to předpokládali. Jednalo se o peruánku, možná tedy nějaká genetická porucha.
  Držím pěsti ať u vás rtg dopadne dobře.
  27.8.2019 18:47Fenn
  Tak jsme se vrátili z veteriny. Veterinář nožku prohlédl a říkal, že to vypadá spíše na podvrknutí nožky. Možná blbě šlápl na misku. Dostala jsem léky - úplně mi vypadl název :( Tak nasadím i probiotika.
  A mám se zastavit ve čtvrtek. RTG ani kontrolu srdíčka či ledvin mi veterinář nedělal. Zajedu si s morčíkem asi do Kladna, kde ho nechám zkontrolovat od paní veterinářky zaměřené na drobné savce. Pan veterinář u nás zaměření asi přímo nemá.

  IjaSv - to mě moc mrzí. Já doufám, že u nás to otlaky nejsou.
  28.8.2019 14:08Vlada
  Fenn: Kam chodíš na Kladně na veterinu? Co umřela paní doktorka Prokešová, tak to střídáme. Už jsme vyzkoušeli Švermov, Pchery i doktorku, která převzala ordinaci naproti hasičům.
  28.8.2019 19:45Fenn
  Vlada - Navštěvovala jsem veterinu Vetlife. Konkrétně paní veterinářku Librovou, která má zaměření na nemoci drobných savců. Vím, že paní veterinářka byla na mateřské, ale netuším jestli se už vrátila. Již jsem tam delší dobu nebyla. S morčíkem mi vždy pomohla a měla fajn přístup.
  29.8.2019 22:49Fenn
  Tak po druhé kontrole na veterině vše vypadá dobře. Nožka už není oteklá a morčík na ní došplapuje a běhá. Takže to asi bylo nějaké poranění nožky. Děkuji všem za pomoc i rady. :)
  30.8.2019 09:44IjaSv
  Fenn - tak to gratuluji.... že jste z toho venku.
  30.8.2019 23:38Tygrinka
  Fenn: To jsem řešila nedávno také. Atb dostával také, bo se nedal vyloučit zánět kloubu, ale také to bylo spíš nějaké poranění. Že prý si mohl strčit nožku pod domek a pak nešikovně vytáhnout. No, nějakou dobu dostával domek z krabice, nyní už ho občas nechávám zase ve dřevěném domku a dobrý... :o)) Takže pokud ti morče běhá a chová se normálně a nožku normálně používá, víc bych to zatím také neřešila a další vyšetření nedělala.
  31.8.2019 08:32Menny
  Dobrý den, jak dlouhý by měli mít morčátka přední zuby? ten můj má cca 1 cm dlouhé ty vrchní a mě se to už zdá moc, sena má dostatek na obrušování zubů.
  31.8.2019 15:350011
  Prosím, máte někdo zkušenosti s klecí FERPLAST Barn 120?
  31.8.2019 20:46Fenn
  Tygrinka - nějaké poranění to být muselo. Protože nožku už normálně používá. U nás domeček nemáme. Měl taková plastový skládací z kostek, kde býval často, ale pak už se mu tam ležet nechtělo a jsme déle jak rok bez domečku. Využívá místo na válení a běhání. :) Tak asi zatím žádné vyšetření neplánuju, když je už bez obtíží. Ať nemusíme zbytečně cestovat a má klid. :)

  IjaSv - děkuji. Jsem moc ráda, že to nebyl horší problém. :)
  31.8.2019 21:30BB
  Menny: 1cm by mohlo být normální.. Pokud normálně jí, nehubne a neslintá, tak je to ok.