od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2020
 • Zobrazuji 142 zaznamu.
 • 1.1.2020 10:18Market248
  Už o víkendu si jedeme pro druhé morčátko k naší Emilce, vybrali jsme si holčičku z Chs Nam Gaudium. Těším se na ní.

  Všem chovatelům a morčátkům přeji to nejlepší do Nového roku, ať se daří nejen v chovu, ale hlavně ve zdraví.
  1.1.2020 10:39sarik
  Dik
  1.1.2020 13:02Tygrinka
  Jezzabell: Nevím, ale zvíře musí být při aplikaci zcela v klidu. A to morče, nebo většina morčat, prostě nevydrží. Jehličky jsem vyzkoušela i na sobě. Omylem jsem jednou pohnula rukou, kde byla v předloktí zapíchnutá jehla. Jsem myslela, že se pos... bolestí a měla jsem chuť vytrhat všechno, co mi odněkud čouhalo.
  1.1.2020 15:01sarik
  Aha
  1.1.2020 15:28Zbyněk
  Tygrinka: Dr. Churáň v Praze to používá na koně a v pohodě, u morčete to asi bude kus od kusu, ale je pravda, že morče je jak rtuť:) Na sobě s tím mám zkušenosti jenom kladné a sám jsem s tím kdysi kolegyni zbavil žaludečních vředů, takže nešla na operaci:)
  1.1.2020 15:59Bart
  Sarik - s kým si tu píšeš?

  Naše morčata se teda petard nebojí. Letos nám dělali ohňostroj přímo pod oknem kuchyně (jsme ve 4. patře) a bylo jim to úplně šumák. A to jsme měli ventilačku, aby byl v bytě nějaký kyslík, když jsme tolik hodin pálili v bytě svíčky....
  První morčata jsme na půlnoc zavírali do koupelny, aby se nelekala. Postupem času jsem si je jen brala na tu dobu ohňostrojů do ruky, a když jsem zjistila, že to s nima nic nedělá, tak teď to vůbec neřešíme.
  2.1.2020 18:07Zbyněk
  Sarik: snažím se to pochopit, ale roční samička už mít mladé nemůže, takže k ní samce nedávej! Kup jí další samičku, nebo staršího, ale kastrovaného samečka - to je ještě lepší varianta. Jinak pokud má tvůj přítel samce a samici, tak oddělit ještě před porodem samice - předpokládám, že už je březí. A už je k sobě nedávat. Samičce je možné nechat mládě samičky, samečka dát k samci jako par'táka. Je to srozumitelné?
  3.1.2020 16:10Tygrinka
  Bart: Tak jeden morčák je bojínek, ale stářím už je přihluchlý, takže letos byl skoro v pohodě. Jenom jeden mlaďoch to trochu špatně snášel, ale stačilo dvojici přemístit do jiného pokoje (to jsem udělala už večer při prvních salvách) a pak ho stačilo trochu pomazlit. Jsem zvyklá na klepající se myšáky, půl hodiny i víc zapíchlé v rukávech mé košile na ramenou, takže letos to byla fakt brnkačka... Naštěstí. Jinak byli všichni pak unavení a ještě prvního a druhého byli poněkud unavení.
  - - - - -
  Zbyněk: Nejsem vhodný typ na akupunkturu, na mě to pozitivní efekt víceméně nemá. A tenkrát ta zkušenost s tou rukou...fuj :o)) Jinak ok, kůň také postojí, ale osobně bych dávala u zvířete víc přednost různým tlakovým masážím a rehabilitaci. Ale když všechno selže, člověk vyzkouší ledacos. Jinak nejsem proti akupunktuře, jen bych měla strach, že se zvíře pohne, bude ho to moc bolet a ještě si ublíží a už pak na sebe nenechá sáhnout. Vím, jak jsem byla vzteklá já :o))
  3.1.2020 18:03Zbyněk
  Tygrinka: fakt? Ono spíš dost záleží, kdo to dělá. Mám kamarádku, je MUDr. a navíc jezdila studovat do Číny, dneska se už živí jenom čínou a je velmi dobrá. Akupunktura se musí správně napíchat a pak funguje fakt na každého, samozřejmě na akutní potíže je to nesmysl, ale chronické jdou výborně. To je jedna z mála metod, která opravdu funguje plošně. U pohybu to někdy vadit může:)
  4.1.2020 13:55Jezzabell
  Zbyněk: Tak jsem si myslela, jak se kouknu na Apollo13 a malej objevil v tv G-Force:))
  Jinak s akupunkturou mam svou zkušenost- jako klasický "býk" mám problémy s krční páteří a protože mi od bolestí nic nepomáhalo, doktor na mě šel s jehličkama. Nejen že mi ten píp! doživotně napíchl tzv. tenisový loket a mohla jsem si s tenisem od té doby trhnout levou zadní, ale za krkemmi špatně napíchl bod, kde zůstal malý výstupek. Když ho omylem zmáčnku, okamžitě stratím vědomí. Ke mně se už s jehlama nikdo blížit nebude;)!
  Z toho plyne, musí to dělat někdo, kdo tomu fakt rozumí a ne jen doktor..
  A taky jsem se nehýbala;).
  5.1.2020 19:56Veronika5
  Jezzabell: Jóóó, Apollo 13 - moje oblíbené!!!
  5.1.2020 20:22Kájka
  Taky mám ráda Apollo a filmy o vesmíru (nejen o zvířatech) :-)
  - - - - -
  Jinak - zdravím tady všechny známé v novém roce a přeji všem chlupáčům i dvojnožcům šťastný nový rok, hlavně hooodně zdraví! :-)
  5.1.2020 21:06Veronika5
  Ahoj Kájko, taky Tě moc zdravíme a přejeme totéž - hlavně hodně zdraví a spokojenosti!!!
  6.1.2020 11:48Market248
  Pěkný den přeji, tak včera jsme si přivezli samičku Rynušku k naší Emilce, seznamování na neutrální půdě proběhlo bez problému, holky se očichali a byly v pohodě. Po nějaké době jsme je přemístili do kotce (máme v obýváku udělanou skříň na míru, nahoře žijí osmáci a dole nově morčátka) Emilka Rynušku sem tam po kotci prožene, ale s tím jsme počítali. Jinak holky spolu jedí a večer se dokonce u sebe choulili v pelíšku. Mám radost.
  6.1.2020 19:07Jezzabell
  Veronika5: Musela jsem si to pustit později;), Chuarézová maléhopokaždé zaujme natolik, že seděl celý film u telky a nehnul se:))). Obvykle u filmu nevydrží;)..
  Kájka: Jj., mám sekci NASA, kde mám jen filmy o vesmíru a týkající se toho, taky "můžu"..
  Jak se daří dvojce v novém doma? Vše ok?
  6.1.2020 23:51Kájka
  Jezz.: Naši kluci jsou zlatí, nejhodnější morčátka. :-) Nikdy se neperou. Jsou naprosto bezproblémoví, zdraví. Už si zvykli v novém domově a nebojí se ani na zemi (ve výběhu)
  7.1.2020 08:00Jezzabell
  Kájka: No vidíš, gratulace! U nás je ranní ojížděcí nálada s lavinovým efektem ve smečce, resp. najeli na stejnou notu všichni:))! Teď tady spokojeně dochroupávají snídani, ale Geri s Jarvisem už najeli s bubláním na další kolo a Lancík taky vysvětluje vášnivě vřeštícímu Zedíkovi pod seboou, že vždycky byl kápo on a není důvod opět nezískat prvenství;)!
  7.1.2020 18:07Nany
  Dobrý den žádám o radu: v únoru budu mít narozeniny, jako dárek mám prý dostat morčátko ale problém je v tom že máme pejska jezevčíka a já se bojím že morčátko bude akorát stresovat nevíte zda se na to dá nějak psíka předpřipravit? Děkuju za vaše odpovědi..🙏🧡😭
  7.1.2020 19:19Jezzabell
  Nany: jezevčík je myslivecké plemeno, má to v genech, i když je sebehodnější. Je norník a bere to jako návnadu a hračku. Morče bude ve stresu, pokud s ním příjde do kontaktu (i kdyby přes klec). Pes ho ucítí. Morče může mít ze stresu spoustu nemocí a taky po delší době může na následky umřít.
  Není lepší zvážit jiné zvířátko? Veterinář na morče je drahej- hodně drahej. A jde o čas, protože do večera může exnout. Máte v okolí veterináře se specializací na morčata? Protože jinde mu nepomůžou.
  7.1.2020 21:18Emmet
  Dobrý den, před nedávnem nám odešel poslední osmák. sušila jsem celé léto bylinky z našich luk, jsme z Beskyd. Pokud byste měl někdo zájem, za něco málo bych je ráda prodala. Je mi líto to vyhodit. ze sušení a skladování mohu poslat foto.
  8.1.2020 00:03Tygrinka
  Nany: Souhlas s Jezzabell, ale navíc si myslím, že když morče, nebo lépe 2 morčata, budou v kleci, která bude na vyvýšeném místě, kam se pes nedostane, mohlo by to fungovat dobře bez velkých problémů. Jen bacha na to, pes je bude považovat za kořist. Kdysi jsme měli trpasličí jezevčičku prý po lovecky vedených rodičích. Jako nově přinesené miminko jsem jí chtěla představit mého morčáka. Okamžitě a střelhbitě se mu chtěla zakousnout za krkem. Takže pokud by se váš pes mohl k morčeti dostat a přes den v prázdném bytě by se toho dalo vymyslet spoustu a času je dost a dost, tak by mohl morče/morčata ulovit. Je samozřejmě možné, že máte doma výjimku, ale nesázela bych na to. Takže buď morčata pořádně zabezpečit nebo zvolit jiné zvíře. Jezevčík se předělat nedá...
  8.1.2020 06:43Zbyněk
  Market248: to je paráda:) Původní samička musela hodně ožít, že? Idyka stále trvá?:)

  Nany: morčátka musí být alespoň dvě, jinak budeš mít doma apatickou kuličku ve stresu a bez zájmu o okolí. K jezevčíkovi je to opravdu špatný nápad, budeš mít víc práce, než užitku, klec musí být určitě mimo dosah psa, klec alespoň 120 cm pro dvě morčata, vykašlal bych se na to. Morče navíc není mazlík, jak si lidé nesprávně myslí

  Emmet: já bych si je klidně vzal:) Kolik toho cca je? Pokud hodně, tak se tu podělíme:) Škoda osmáčka, kolika let se dožívají?
  8.1.2020 13:03Market248
  Zbyněk: idylka stále trvá a ani se už tak často neprohánějí, jsem ráda, že to šlo tak hladce, původní samička je takový kliďas, ale je znát, že je čipernější. Navíc ta nová je trošku morčecí torpédo, a je pěkně upovídaná tak máme doma zase o něco veseleji. 😊

  Nany: my máme Jack Russella, a teď jsme přivezli druhé morče, Mája (naše fenka) je šmíruje, a jakmile morčata pískají jde se na ně podívat a zkontrolovat je. Jinak máme udělaný kotec ve skříni kdy vlastně je pletivo jen z čela na dvířkách a z boku sklo, z vrchu je ještě jeden kotec pro osmáky daleko vyšší než spodní, takže zvrchu na ně dorážet nemůže.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34732 fotky Rynušky 😊
  8.1.2020 20:48Emmet
  přidala jsem do alba foto bylinek, nevím kolik toho může být celkem, možná tak 5 kg, vše je skladované v papírových krabicích nebo v papírových taškách, sušené doma, aby to bylo opravdu bezprašné (náš Emmet je na to velmi citlivý, ale nemá bylinky moc v oblibě, jen seno, proto prodej :) ), nejvíce je kopretin.
  Zhruba 6-8 let, náš měl 11, měli jsme pár, ale jakmile odešel jeden, velmi rychle odešel bohužel i ten druhý ve věku 8 let.
  8.1.2020 21:37Zbyněk
  Emmet: vypadají úžasně, roztříděné, paráda. To by se chtělo podělit, je nás tu dost, já rád zaplatím:) Tomu říkám cit pro bylinky

  Market248: je úžasná:) Krásná barva! Já mám čoko tam Bublinku:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Bublinka Původní samička musí být štěstím bez sebe, samičky vůbec nemohou být samy. No a žádné mládě pusinku nezavře, to mě na nich baví:)

  Jinak kamaráka má morčecí CHS a dvě nádherné, zakrslé, hrubosrsté jezevčí holky, naprostí mazíčci, i když venku se chovají, jako lovící čelmy. Ale morčat se nedotknou, naopak - chodí mezi nimi, lížou je, morčatům je to fuk, vůbec se jich nebojí. Občas psice jemně odstrčí nadávající samičku a sežere jí bobky:) POsledně olizovala kojící matku s mladými a všechny to nechalo klidnými:) Ale kamarádka má všechna zvířata v pohodě, asi má dobré vyzařování.
  8.1.2020 21:47Emmet
  děkuji :) určitě se to dá podělit :)
  9.1.2020 11:16Market248
  Zbyněk: ta je krásná, do vzdálené budoucnosti plánuji začít s chovem, rozhodně ne ani na jedné z těchto samiček, protože to je vize tak třeba za 5 let :), jsou daleko veselejší, jako dítě jsem měla vždy jen jedno morče nejdřív samičku a potom samce, ale teď vidím, že když jsou dvě je to prostě veselejší. Náš pes je taky venku lovec, neunikne jí žádná myší díra, ale doma? S osmáky se pusinkuje a s morčaty zatím pomalu seznamujeme, hraním by je mohla poranit tak je nenecháváme. Ale s králíkem běhali po místnosti spolu 😊
  10.1.2020 09:09Zbyněk
  Market248: krásná je:) Původně měl jít do chovu, ale nějak jsem to necítil dobře, tak jsem jí nechal pro jistotu sjet na klinice a šla rovnou na kastraci - vaječníky s cystami a chronický zánět dělohy. Pak se docela zlepšila. Loni se mi narodili tři krásná mimina, naštěstí dvě samičky a jeden kluk, takže všichni u mě zůstali a užívají si luxusní bydlení:) Já bych neměl srdce dát mládě pryč, nevíš, komu se dostane do ruky a co s ním bude, nemám na to žaludek. Chov je náročná záležitost, takové ambice nemám:) S miminama je ale půl roku legrace, melou, lítají a přinesou svěží energie:)
  - - - - -
  Slyšte, Pražáci (a případně Kralupáci), když koupím bylinky od Emmet - všechny, aby to neposílala na stokrát, kdo se pak může zastavit u mě na Pankráci pro balíček? :)
  10.1.2020 11:04Jezzabell
  Zbyněk: Osm hladových a mlsných kluků s radostí ocení domácí bylinky. Jsou to sekačky!;)
  13.1.2020 09:47Kájka
  Market: Měli jsme králíka. Bývají to i hravá zvířátka (podobně jako kočka, pejsek), což se nedá srovnat s morčátkama, je může přítomnost pejska i stresovat.
  Někteří ušáci se dovedou i "postavit" pejskovi apod., a viděla jsem, že některé kočky se větších králíků bojí ,-))
  - - - - -
  Morče (samečka) jsme měli rok jednoho samotného, byl to chudáček (sice mazlený, opečovávaný). Po roce mu Ježíšek nadělil kámoše a on jak mávnutím proutku ožil... radostné, šťastné zvířátko :-)
  13.1.2020 14:54Market248
  Kájka: taky je naše původní samička šťastnější, snažíme se, aby pes morčata respektoval, rozhodně nemám v plánu nechávat naší fenku si s nimi hrát, jsou přeci jen menší a fenka by jim mohla v zápalu hry ublížit a o to nestojíme 🙂, ale je pravda že náš pes je k mazlíčkům v domácnosti tolerantní, i když nikdy bych je nenechala bez dohledu. Morčatům pořídím ohrádku, kterou budou přes zimu užívat jako domácí výběh a přes léto venku. Ať je to pro bezpečnost všech. 🙂
  13.1.2020 14:58Kleopatra
  Ahoj, já bych nabízené bylinky také brala :-)
  14.1.2020 09:58niké
  Ahoj všem, prosím o radu. Máme doma osmileté morče a poslední dobou přestává jíst - mrkev přestal jíst úplně, i když mu jí nastrouhám, jí ale všelijaký lístky, saláty, okurku, zkrátka měkčí zeleninu, i když dneska si dal i kedlubnu, ale všeho si dá stejně málo. Hodně omezil i seno, ale sem tam si dá. Myslela jsem si původně, že to budou přerostlé zuby, ale to by nežral předpokládám vůbec...? Tak se chci jen zeptat, je možné, že vzhledem k věku už prostě žere míň? Nebo to můžou být ty zuby? Jinak vypadá pořád stejně k světu :)
  Díky :)
  14.1.2020 14:32Mafinel
  Co udělat když morče snědlo bramboru? Je nafouknuté a má průjem?
  14.1.2020 15:46Dáša a béďa s matýskem
  Mafinel: Jít k veterináři.
  14.1.2020 16:05Ehrena
  Mafinel, jeli nafouknuté a má průjem, pak je nejlepší co nejrychleji na veterinu.
  Ale po kousku by průjem mít nemělo.
  Při průjmu nasadit dietu, pouze seno a vodu. A proti nafouknutí zatím, než pojedete na veterinu, zkusit podat kapičky Espumisan .
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/git.htm#tympanie
  - - - - -
  Oprava, je-li
  - - - - -
  niké, může to být i věkem, ale při přerůstajících zubech morčata nejdříve přestávají jíst právě tvrdší zeleninu a seno, a pak teprve tu měkčí, křehčí.
  15.1.2020 06:11Zbyněk
  Niké: já jpřesně tyto příznaky mám u téměř šestileté babičky. Nornální to rozhodně není, je to příznak problému. Takže co nejrychleji na veterinu. Mohou to být zoubky, zažívací problém, abscess v tlamičce, zánět středouší a tisíc dalších věcí.
  V pondělí večer jsem Dr. Sekyrové vybalil na Hůrce babču a ta hned reagovala - plíce, srdce, voda na plicích, potřebuji UZ a RTG. Srdíčko léčímu už dlouho, voda to naštěstí nebyla, ale babča má oboustranný zápal plic. Takže jsme na atb a modlíme se, v jejím věku už to není sranda. V Kralupech v Lidické nepoznali vůbec nic, dali mi Degan a Tynpanol, ale špatného dýchání si nevšimli. Naštěstí mě blbý pocit donutil jít na veterinu a přibalit s sebou ještě dvouletou samičku a jejího ročního syna, u obou se mi něco nezdálo a právem - samička veliké, ovariální cysty a klučík má větší stoličky na pravé straně, zřejmě středoušíí, nedejbože kořeny. Dořeším při kastraci samičky.
  Takže co nejdříve na slušnou veterinu, kde rozumí drobným savcům. Morče, pokud je mu špatně, tak začne vynechávat všechno, co se musí více kousat, protože na to nemá sílu.
  Tomu nafouklému, pokud si myslíš, že jsi to poznala, dej Sab Simplex, ale ideálně to nech na doktorech a nečekej dlouho!!!!
  15.1.2020 17:25Ashara
  Já sleduji už nějaký čas zdejší diskuzi, i když většinou jako pozorovatel... a musím říct, že mě čím dál víc děsí, jak křehk jsou vlastně morčátka stvoření, a že je skoro zázrak, pokud v průběhu svého života není morče na veterině jako doma :(

  Mí známí třeba kdysi také řešili problém se zuby a komplikace okolo (abscesy...), a říkali že když částa na veterinu překročila dvacet t., že to radši přestali počítat... Já si tehdy myslela že to musela být velká výjimka, a ted mi přijde, že je to skoro pravidlo?

  Naše dvě holky jsou ještě mladice (brzy jim budou 3 roky) a ťuk ťuk, doted zdravé. Ale popravdě až jednou nebudou, tak asi budu hodně zvažovat jestli pořídit další morčátka, protože bez veteriny je v případě potřeby samozřejmě nenechám, ale vydávat desetitisíce za veterinu pravidelně bohužel prostě nemůžu :(

  Padl na mně nějak splín jak tu čtu ty vaše příběhy... je vůbec někdo, kdo chová morčata už déle a není s nimi na veterině jak doma?
  15.1.2020 19:15Neeen
  Zbyněk
  Já řeším dýchací problémy už delší dobu u jedné samice, dělal se jí RTG plic a vetka nic neviděla, prý všechno v pohodě, z nosu nic neteče a měli jsme 2xATB. Tak já už nevím...
  Její spolubydla, tříletá samice pořád bručí jako při říji, byla původně venku, ale šoupla jsem ji s mladou domů a od té doby bručí a bručí, před tím to nedělala...Četla jsem, že je to příznak cyst, je to pravda?
  15.1.2020 19:20Market248
  Ashara: my měli samečka zverimexáčka 6 let a veterinu nepotřeboval ani jednou. Dlouho jsem se morčatům nevěnovala mám alergii, ale i přes to, jsem se k nim teď vrátila, jsou to úžasná stvoření, jedna samička je z CHS, a doufám, že budou zdravé, ty příběhy mi tu občas řvou srdce. Je to člen domácnosti jako každý jiný.
  15.1.2020 20:55Neeen
  Market248
  Ono v poslední době je celkem jedno, jestli máš morče z chs nebo ze zverimexu, nemocné jsou tak jak tak, buď špatná genetika, dedičné nemoci nebo třeba jen výskyt plísně v chovu...můj názor :)
  15.1.2020 22:23Bart
  Ashara - já si u každého nového morčete říkám - "co pak tě čeká?". Jedené bezproblémové morče bylo to první ze zverimexu.... Potom už jen zuby, zuby, zuby.... Jednou absces, zažívání a pak něco, co nevíme. Ale podle toho, co tu čtu asi srdce nebo plíce. Bohužel to bylo tak rychlé, že jsme to nestihli zjistitt. Myslím, že naprosto zdravé morče je zázračná vyjímka!!!!! Musí se s tím počítat. Prostě je to tak, asi to k těmto zvířátkům patří. A co vím od známých i u malých pejsků to není o nic lepší....
  - - - - -
  jediné
  výjimka
  ta čeština mě drtí - jak tu nemám dceru, jsem v koncích... Já už fakt nevím, jak se to píše.....
  15.1.2020 22:51Market248
  Neeen: to je mi jasné, kolikrát je to tak i u psů, kde jsou testování oba rodiče a v pořádku a i štěněte se pak projeví epilepsie například. Budu doufat, že se naše holčičky budou mít k světu s budou zdravé, máme štěstí na zvířecí rekordmany, třeba 10 letého osmáčka.
  16.1.2020 10:10Fazulina
  Zdravím. Včera nám zemřelo morčátko sameček, cca 6 let. Jeho smrt nás celkem překvapila, neb nejevil žádné známky nemoci, zemřel během dne, ráno a přes den OK, navečer již nežil (zrovna jsme nebyli doma). Po pár hodinách začaly z tělíčka vylézat malé bílé čárky .... Vůbec netuším, co to je, nějací roztoči? Koukám, jak se roztoči projevují, morčátko nejevilo vůbec známky, že by nějaké mělo, nedrbal se, neměl na kůži žádné známky, nevšimli jsme si ničeho, jedl, pil, choval se standardně.... Nevím, zda to bylo příčinou smrti, nebo zda to s tím vůbec nesouvisí... Máme ještě jedno morče. Na kůži nic vidět není, ale říkám si, zda nemá stejný problém, ale netuším vůbec, co to je, nevíte někdo?
  Moc děkuji...
  16.1.2020 12:49Zbyněk
  Fazulina: šest let je krásný věk a ješttě lepší je, že morčátko odešlo tak rychle a v pohodě, ne po těžké nemoci, běhání po veterinách, dokrmování a podobně. Umřelo přirozeně, zřejmě na srdeční selhání. Parazité mu nelezou z tělíčka, ale ze srsti a nemají na jeho úmrtí žádný vliv. Zřejmě to bude Chirodiscoides caviae, viz sekce "nemoci". Zašel bych na veterinu a nechal prohlédnout živého sirotka.

  Neeen: já bych doporučil nastartovat vůz a po předchozím objednání navštívit
  http://vets4pets.cz/ :) Nebo zajet na kliniku za Jeklem do Brna, to máš blíž.

  Ahara: ono je to prostě o štěstí. Chováme šlechtěné, domácí potvůrky, často v podmínkách, které jim nevyhovují a pak se divíme. Pravda je, že po téměř šesti letech chovu mi doma umřel přirozeně pouze zapůjčený, sedmiletý dalmatinek, kterému selhalo nemocné srdíčko. On na mě normálně počkal, než přijdu z práce, vlezl mi do ruky a v klidu umřel. Sedmiletou samičku jsem musel nechat uspat měsíc poté, co ochrnula a viditelně jí přestal život bavit. Rok a půl starou Frídušku mi zabili při císaři. Tříletou Adélku mi zabili při katetrizaci. Zbytek žije:)
  16.1.2020 13:17Fazulina
  Zbyněk: Díky moc, ano, taky myslím, že to byla hezká smrt. S těmi roztoči nevím, všude píšou, že jsou v srsti, tady nic vidět nebylo.... Muž je viděl až na mrtvém tělíčku, když začli vylézat.... Podle mě byli zavrtaní vevnitř.... Ale OK, zkusím toho veterináře. Díky
  - - - - -
  Zbyněk: Co mě ale překvapuje, že se prostě vůbec nedrbal, ani nijak se neprojevoval, že by mu něco bylo. Ale nemám moc zkušeností, takže asi je to možné, že mu to prostě nevadilo....
  16.1.2020 14:52Neeen
  Zbyněk
  Já jsem do toho vložila už mnoho sil a peněz a žádný výsledek, z RTG by veterinář poznal vodu na plicích atp.?
  Morčina se má k světu, skáče a žere jak dívá, nechci ji stresovat, protože si taky zažila už své :/
  16.1.2020 21:28Jezzabell
  Ashara : no já se radši ani nevyjadřuju.. Kdyby to bylo jen těch dvacet! (U jednoho!).
  Pokud se mi povede dotáhnout Julíska na lécích na srdce (dylatační kardiomyopatie) ještě aspoň rok (bere 2xdenně stále), budu vděčná! Ťukyťuk!!! Je to "poslední mohykán" mojí původní smečky, ostatní jsou již za DM.. Teď měl nedavno zápal plic a vodu jak na plicích tak na osrdečníku, vypadalo to fakt špatně. A nedavno mi vyběh po žebříku morčatárny do prvního patra svižně jako za mlada!;).
  Lancík měl 2x za sebou tak strašné abscesy, že mu taky nedával doktor moc šancí, ubral půl kila na váze, ještě, že mám obvyklou domácí váhu kolem 1.350g! Teď má 825g, je jak křehoučké pírko, pořád má otlačky na nožkách (imunita zlobí) a o Vánocích jsem se bála, abych nemusela na veterinu s další boulí. Měla jsem zprávu v ruce pro jistotu, že by musel na nějakou noční pohotovost a atb doma. Tady jsem jasně viděla tu křehkost, když jsem co dvě hodiny dokrmovala, dávala oběma marodům jiné léky. Kuch. linka se změnila v soukromou domácí veterinu..A do půlnoci hezky krmit, krmit a krnit. Mezi tím na veterinu, někdy i 2x za den. Plus domácí život, dítě ve škole atd..
  Docela zápřah. Když jsem už padala na pusu, vždycky jsem koukla na ty chlupáče bojovníky a říkám jim "když vy dva to nevzdáváte, tak já už vůbec ne!", a jelo se dál.
  RTG, sona, anestezie a operace, inhalace a denní čištění, masti, léky a podpůrná strava, to všechno jsou velké výdaje, když se musí dlouhodobě a razantně nastoupit a fakt to není sranda. Plus strava a všechno kolem ostatních zdravých, jako čisté bydlení, seno a bylinky atd.
  Odměnou jsou spokojení usměvaví chlupáči, vděčné tváře a popcornující prdísci. Občas mi to příjde jako zahradničení. Když už si myslíte, že máte vše hotové, načinčané a chcete se kochat pohledem, příjde uragan nebo jiné roční období a jede se od začátku a s vyplazeným jazykem si sotva dáte v meziočase kafe;).
  17.1.2020 10:38uj uj
  Seno, pokud by byl někdo poblíž Bruntálu:
  https://www.sbazar.cz/opzo/detail/94000642-seno-pro-morcata-kralicky
  - - - - -
  a ještě jedno pro Plzeňáky, prý lze dovézt i do Prahy:
  https://www.sbazar.cz/plukas23/detail/97844152-seno-pro-hlodavce
  :-)
  17.1.2020 10:57Leesil
  Koukám, že tu z původní staré chovatelské gardy nikdo není.
  Nebo je, ale nekomunikuje? Docela by mě zajímalo, jak se máte a jestli stále morčáky chováte.
  Když se někdo ozve, budu ráda. :)))
  17.1.2020 11:43Veronika5
  Loeesil: Já jsem tu :). Po původních dvou morčatech jsem si dala pár let přestávku na děti, před dvěma lety jsme si k Vánocům nadělili dvě morčata - kluky, a rok po nich se u nás neplánovaně ocitl králíček, o toho jsme bohužel po roce přišli, pak jsme si donesli dva králíčky. Tak teď máme dvě morčata a dva králíky :).
  - - - - -
  uj uj: Jo, od pana Straky jsem už seno brala loni, bylo moc pěkně! Jediné co nerada vidím je seno zabalené v plastovém pytli jak tam má letos na fotce, podle mě jak to nemůže dýchat, tak je to špatně...
  - - - - -
  Leesil: A Ehrena je tu!
  17.1.2020 13:18Leesil
  Veronika5, no jo, ale to tedy moc velký počet lidí není :)))
  U nás je zoo pořád, to už se asi nikdy nezmění.
  17.1.2020 13:54Jezzabell
  Leesil: Od Straky jsem seno brala vloni. Větší objednávku. Seno bylo příšerně prašné (Vall-íkovi se tak prvně projevilo astma). A některé bylo spíš kvalitou pro králíky a spíš pro koně nebo ovce. Pan Straka je velice časově vytížený. Sice mi to přivezl do Prahy, ale čekala jsem 4týdny s chodbou plnou pytlů, až jsem se domluvila, že mi vrátil peníze na účet a seno putovalo kousek od nás ovečkám;)..Šedožlutá prašná sláma..bohužel.
  17.1.2020 14:03Andrea3
  Zdravím, prišla som sa opýtať skúsenejších chovateľov. Dostala som morčiatko, samčeka, má 3 mesiace. Mám ho na internáte, na Vianoce a prázdniny si ho beriem so sebou domov. Poznáte nejakú možnosť, tipy, ako mu cestovanie uľahčiť? Prvú cestu zvládol v poriadku, predsalen ho však čaká druhá, a dosť stresoval.
  Druhá otázka - chcem mu zaobstarat kamaráta, no bojím sa, ze budú príliš hlučný na internátnu izbu - mne by to neprekážalo, spolubývajúca je však náročnejšia na denné ticho. V lete budem mať pravdepodobne možnosť ísť na byt - kde by kamarát nemal vadiť - je vhodnejšie počkať? Niekde som čítala, že by morčiak mal byť dospelý, aby prijal ďalšieho spolubývajúceho - odporúčania? Ďakujem!
  17.1.2020 14:58Ehrena
  Leesil, já jsem tady ještě pořád taky, jinak z té původní dřívější party z doby cca před 10 lety už sem nechodí asi nikdo.
  U nás morčata stále, momentální stav osm kusů, a dvě kočky. Teď mi zrovna jedna z nich marodí a tak se točím hlavně kolem ní.
  17.1.2020 15:05Veronika5
  Ad seno Straka: Tak já měla tmavě zelené s bylinkami.... Jak je vidět, vyplatí se fakt si to seno prohlédnout na místě a pak vzít, nebo nevzít. V poslední době bereme na Proseku od Nováků, ale taky ho předem okouknu, a měli jsme štěstí na odběr většího množství pytlů rovnou od zemědělce ze stodoly. Bylo ale tak pěkné a levné a měl najednou tolik zájemců, že mi dal jen sedm pytlů a už ani nechtěl abych o tom někomu dalšímu říkala. Škoda.
  17.1.2020 15:10Ehrena
  Andrea3, my jsme dříve s morčaty cestovali docela hodně, na každý víkend na chalupu a zpět, a máme to na chalupu 130 km, a normálně si zvykli a žádný problém nebyl. Vždycky je na cestu vybavím senem a nějakou dobrotou, oni to cestou schroupou a pak zalehnou a spí. Žádné velké problémy jim to nikdy nedělalo, to spíš našim kočkám.
  Ohledně tvé další otázky, říká se, že je lepší pořídit druhého samečka až v roce toho prvního, že nehrozí tolik pozdější konflikty, ale já tohle nikdy neřešila, prostě kdykoliv kluci potřebovali parťáka, tak jsem ho pořídila, a problémy jsme nikdy neměli. Hlavně ale musíš pořídit toho druhého ještě malého, nejlépe hned po odstavu.
  A ohledně té hlučnosti, nevím, jak moc je tvoje spolubydlící náročná, dvě morčata jsou jen o málo hlučnější než jedno, jen ty první tři dny bývá větší mazec, než si na sebe zvyknou.
  17.1.2020 15:36Andrea3
  Ehrena, ďakujem za odpoveď. Myslíš, že by si sadli keby bol mladší len o pár týždňov? Vzhľadom na to, že sú v podstate obaja ešte mláďatá.
  17.1.2020 16:17Ehrena
  Andrea3, měli jsme více takových dvojic a nikdy u nás problém nebyl.
  Ale zaručit ti to nemůžu, opravdu se tu doporučuje pořídit dalšího samečka až tak v roce toho prvního.
  A ani pak ti nikdo nezaručí, že v pubertě toho mladšího nepřijdou nějaké problémy.
  17.1.2020 16:50Zbyněk
  uj uj: toho Straku nebrat, je to páchnoucí svinstvo, pokud se tedy od loňska nezměnil, ale dost bych se divil. Do Prahy ho dovezl a klasika - první dávka ok, druhou nežraly ani otrlé ovce. Kupovat jedině, pokud to uvidíš a očicháš!!!

  Andrea3: Ehrena měla štěstí a Jezzabell neměla - u více párů samců. U samců nevíš nikdy, bohužel. Sázka na jistotu je počkat do devíti měsíců, vykastrovat, počkat měsíc a koupit mu mladou samičku. Ale určitě bych počkal do devíti měsíců věku tohoto samce a pak mu koupil mimino.

  Fazulina: nejideálnější je odníst vzorek na veterinu, tam to poznají hned, druhé morče bych tam zanesl preventivně. Svrb by to být neměl.

  Neeen: do Brna ze Svitav to není daleko a specialista to prostě vyřeší, veteriny, kde zkušenosti nemajé (s morčaty), to nezvládají. Jekl je nejlepší. Já už do nich také nasypal desítky tisíc.
  17.1.2020 17:06Veronika5
  Andrea3: Fakt sázka na jistotu je nechat samečka vykastrovat a pořídit mu samičku. Ale vybrat opravdu dobrou a specializovanou kliniku - zavolat si, poptat se v jakém věku morčete jsou schopní to udělat, jestli mají inhalační narkózu (nutná!). Kdysi jsem měla morče kterého chovatelce někdo vykastroval ve dvou měsících věku doma v kuchyni na stole v klasické narkóze, pak jsem ho dostala já jako "v pořádku, po kastraci", a tři týdny jsme mu zachraňovali život. Takže takhle NE. Lepší je si připlatit pár tisíc za dobrou péči, než riskovat. Kastrovaný sameček si pak užije dlouhý a spokojený život a nebude sám.
  I když já mám teď dva nekastrované samce spolu, úplně v pohodě to nebylo, ale nakonec to klaplo :).
  - - - - -
  A ohledně cestování - morčata to snáší úplně v pohodě, větší problém je to u králíků. Dokonce můžu doporučit výborné bydlení na cesty pro morčata, lehké, skvěle skladné, a jsou v něm spokojení. Hele :):
  https://www.zoohit.cz/shop/hlodavci/vybehy/ohradky_plast/288832 - sbalí se do placaté tašky!
  18.1.2020 05:58Ladka75
  Ahojte, hledala jsem v příspěvcích, ale zkusím napsat. Máme dvouměsíční sestry, když jsme si je brali, jedná byla viditelné drobnější. O to víc byla akčnější. Teď sestře zdárně ve velikosti sekunduje. Už se nám bohužel stalo několikrát, že se holky po kleci honí, ta původně drobnější vrčí, našlapuje velmi pomalu a dorazí na tu druhou. Jsou z chs. Tam jsem psala, ale zdá se mi to divné, když mi odepsali, že to tak bývá. Mě se moc nelíbí, když vidím zuby a evidentně bolest. Na druhou stranu, jakmile si jednu vezmu třeba na chvíli z klece ven, obě po sobě pisti a snaží se k sobě dostat. Mám věřit slovům chs, že si takhle vytváří hierarchii? Moc děkuji.
  18.1.2020 10:05Liki
  Ahoj muzu pouzit na morce advantage pro kocky do 4kg z lekarny nebo bych ho mohla otravit? ? Ma nejake parazity. Dekuji
  18.1.2020 16:15Zbyněk
  Ladka75: jak velikou mají klec? Normální je, že na sebe vrčí a houpou zadkama, normální je, že v říjí jedna nakrývá druhou, ale trhat chlupy by si holky neměly. Nejčastější příčina je malá klec, i stovka může být pro dvě holky málo. Kdysi jsem pro party čtyř holek udělal na noční pobyt toto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni A tam už bylo místa dost. Dneska jich mám sedm a tak jsem morčatárnu trochu zvětšil, na 168 cm a s patrem:)

  Liki: já bych na morče jen tak něco od boku nelil! Začni určením parazita, to je základ, může mít všenky, svrab, ale i plíseň a léčba se zásadně liší. Advantage se sice použít dá, viz: http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/kuze.htm ale pokud má morče "nějaké parazity", tak si jako fakt nejdřív nech přesně určit, jaké a teprve potom se zeptej znovu!
  18.1.2020 20:59Ladka75
  Zbyněk: klec mají metrovou vysokou sztechu. Schůdky a domečky. Každá má i svůj záchod a meli jsme i dvoje jesle na seno. Ony se do nich chodily schovat. Mají koupený i vybeh. Takže ke kleci ještě připočítáme i kovový vybeh. Lítají nám po kuchyni a popcornuji. Pořád je cítit, že ta větší má na vrch. Takže ona si vybírá domeček, WC i seník... Chlupy nám ještě Belizský, tak snad to bude fajn. Ta menší je strašně akční, zvědavá, všechno prozkoumává, ta větší je klidnější, často leží. Dá se i víc hladit. Ta menší vydrží chvilku a prchá.
  18.1.2020 23:38Martina132
  Nevíte prosím jestli existuje seno bez srhy? Syn je na srhu velice alergický. děkuji
  - - - - -
  A ještě další dotaz. Máme doma dvě 6 týdenní morčátka. Od chovatelky byla naučená na seno, krmnou směs, kopr a římský salát. To jediné teď, co je máme týden, jedí. Nechějí se napít nechtějí žádnou jinou zeleninu. Jsou ještě malá nebo prostě už jiný druh zeleniny jíst nebudou a ani se nanapijí? Jak na ně aby se naučila jíst i třeba jen mrkev nebo si alespon jednou lízla z té napáječky.
  19.1.2020 07:35Zbyněk
  Ladka75: stovka je sice malá, ale pokud mají výběh, tak to klecí není:) Nicméně chování mladší je normální, u roční samice bych doporučil UZ vaječníků a dělohy, ale tohle je běžné chování, mladé se bouří hormony a tak to zkouší na ségru, samce nemaje:)

  Martina32: ano, jednodruhové seno, například:
  https://obchod.kralici.cz/p1747-oxbow-oxbow-western-timothy-hay.aspx Ale chce to prostě zkoušet značky. Obávám se, že srha bude ve všem, ale je potřeba testovat. Morčátkům bych stabilně nabízel to, na co jsou zvyklí a vždycky bych k rtomu přidal ještě kousíček rajčete, papriky, fenykl, kousíček okurky, občas červenou řepu. Nevadí, že to ze začátku jíst nebudou, morčata jsou zvědavá a po čase se do toho nejspíš pustí. Také mám samičku, která nedostávala ani zeleninu, ani seno, jenom směs zrní a vitamínů, takže jsem pak měsíc bojovali o život, ale naučila se postupně na všechno a dneska je to malý vysavač:)
  19.1.2020 07:52Veronika5
  Martina132: Je to normální - jak porostou, budou víc zkoušet nové věci. Co se týče pití, u nás to bylo to samé, přesně si pamatuju jak v cca 8 měsících věku najednou "zjistili", k čemu slouží miska s vodou, a od té doby pijí.
  19.1.2020 13:34Neeen
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je zde někdo členem SOCHM?
  20.1.2020 11:06Leesil
  Ehrena, škoda, že nás tu není víc. Děkuju, že jste se mi aspoň někdo ozvali.
  U nás jsou morčáci pořád, máme samé zachráněnce.
  21.1.2020 12:11Ashara
  Děkuju za vaše příběhy. Jezzabell - Vás je mi opravdu moc líto, jste obrovský smolař. A´t už je to nejhorší za Vámi a čekají Vás jen lepší časy :-)

  Já zastávám všeobecně názor, že vlastnictví zvířete není pro "socky" - a teď to myslím tak, že není pro lidi co mu nezajistí základní poteby a v případě nouze nutnou veterinární péči.

  Ale ruku na srdce - při pořizování morčete v ceně pár stovek asi málokdo počítá s desetitisícovými částkami na veterině :( Ani já si to nemyslela, myslela jsem, že ti známí, co dali za "zuby" přes dvacku, byli neobyčejná výjimka - ach jo.

  No budu doufat že naše holky budou zdravé co nejdéle :-)
  A až odejdou, tak asi fakt s morčaty skončím, i když jsou to jinak úžasná zvířátka.
  21.1.2020 15:42Neeen
  Jezzabell
  Dá se ta voda na plicích zjistit i nějak jinak než RTG?
  Jak se tam vůbec dostane, je to genetická vada?
  - - - - -
  Mám totiž samici, která trpí špatným dýcháním a chrčeím, jenže na veterině pro malé savce nic nepoznala z RTG
  21.1.2020 17:10Jezzabell
  Neeen: Julískovi na to přišli při sonu srdce. Jeli jsme se Zbyňkem do Slaného, kde je specialista na srdíčka. Na plicích to byl prostě ošklivý zápal plic. Jak k tomu přišel? Podle doktora mohl chytit nějaký bacil od člověka, nejspíš. Protože doma se do průvanu nebo na studenou podestýlku nedostane. Občas tady mívám dvě známé, co pracují ve výzkumáku a jsou v jednom kuse nakřápané, tak si říkám, jestli něco holt nevdechl. Prostě nevim jak jinak.
  Genetické to nebylo. Tam je geneticky dané srdíčko, a to jsme "díky tomu zápalu plic" vlastně včas odhalili. Sotva se hýbal, sotva dýchal, pak do toho hned chytl šílený průjem, no bylo to náročné, ale po dvou měsících tu lítá jako rybička;), ťukyťuk!
  Jak jsem psala, Vall-ík mi takhle chrochtá a Geri. Vall-íka chodím co půl roku kontrolovat na rtg (Geri byl zatím jednou) a i mi to ukazoval doktor na veterině, porovnával snímky (byli jsme už 2x) a plíce čisté. Srdce zdravé, žádné nádory ani zuby nebo kořeny špatné, nic. Pasoval mi ho na astmatika.
  A je fakt, že když má vlhčí vzduch a ne moc teplo (chladněji se jim moc udělat nedá, ale tak těch 21st), tak je to dobré. V létě, jak jsou tak ty 40tky, tak to má teda chudák zápřah a chladím přímo je dva nejvíc. Geri je navíc peruánec. Chce to najít příčinu astmatu.
  Hobliny to nejsou, seno to není (hurá!), mám pocit, že Vall-íkovi vadí granule VL Comlete. Po nich chrochtá a Geri možná taky. Jak dostanou jiné (ale tyhle jim nejvíc chutnají), je klid. Tak nevím, jestli jsem to vyhmátla, nebo to je jinde..
  21.1.2020 18:30Neeen
  Jejda, to jsi dobrá, že jsi to takto všechno ustála..
  Já ji mám v chodbě v plastboxu, kde je nějakých patnáct stupňů, budu podestylat asanem a uvidím, dávám taky VL complete cavia, no a může se po tom utlouct, tak asi zkusím jiné..
  Držím palce ať už je jen dobře♡
  21.1.2020 19:22uj uj
  Leesil: já tu taky ještě jsem :-) sice nemám chs, ale morčiska mám 3... Kdybych měla místo, tak jich budu mít aspoň 10 :-)
  21.1.2020 19:46Zbyněk
  Neeen: Julísek už je zdravý, ale my jsme netušili, co mu je, takže jsme jeho maminku dali na cestu k němu do bedny, aby se mohli k sobě tulit a měli menší stres, takže to od něj chytila také a projevilo se to minulý týden. Postupně přestávala jíst a bobkovat a byla apatická. V Kralupech diagnózu nepoznali, v ponděl jsem jel urgentně na Hůrku, vytáhl jsem morčákovou z přepravky a Dr. Sekyrová spráskla ruce s tím. že "to morče dýchá z posledních sil". Já jsem to nesprávně přičítal myopatii, se kterou se léčíme ve Slaném. UZ a RTG, vodu neměla, nechrčelo v ní, ale zápal plic, jak z praku, u samičky, staré 5,5 roku. Druhý špatný pocit přišel vzápětí, když jí dala Marbofloxacin, nějak jsem věděl, že to nezabere, ostatně Jezzabell mi říkala rovnou, že mi dá Ronaxan. Ale nechtěl jsem měnit léčbu hned, ovšem po třech dnech jsem pochopil, že jsem se nemýlil a začal jsem shánět cokoli s doxycillinem, Na Zelené lišce mi rovnou řekli, že mi Ronaxan nedají ani náhodou a už vůbec ne pro morče. V Kralupech doktor zvedl obočí, jestli to myslím vážně a pak řekl "ok., je to vaše morče":) Už v pátek začala jevit zájem o jídlo, v sobotu už jedla skoro normálně a v neděli už lítala po bytě stejně, jako lítal Jules. U toho to ale bylo daleko silnější, měl úplně zavodněné plíce atd. Terezka dostávala denně žen šen a myslím si, že přežila hlavně díky němu, zápal plic nebyl oboustranný a byl slabší.

  Já mám z té tvé veteriny hodně špatný pocit, chodíš tam, platíš a morčáci marodí. Polož vedle sebe tu chrčící samičku a vedle ní zdravou. Nech je zklidnit a pozoruj dech! Ideálně mi natoč cca 20 vteřin videa a někam ho dej, nebo u svého jména mám mail :) Jestliže samička dýchá normálně, nemá těžký dech, nenadechuje se dlouze a nevydechuje krátce, budou to zřejmě horní cesty. Poslouchala jí? Dělala UZ, RTG? Na plicích jí nechrastí?
  - - - - -
  Leesil: jsem tu skoro šest let :)
  21.1.2020 20:28Jezzabell
  Zbyněk: 29.10. jsme jeli na veterinu, říkala jsem ti "nedávej je k sobě". Myslíš, že po tak dlouhé době se u ní teprve teď projevil zápal plic od Julese? Mně to pořád nějak nejde do hlavy, kdyby to bylo před týdnem, 14dny..ale tak dlouho??
  22.1.2020 09:53Zbyněk
  Jezzabell: asi ano, navíc to šlo postupně, nyní po atb ožila daleko více, než jak na tom byla před měsícem. Ale to jsou moje subjektivní dohady. Doma mám teplo a okno na ně neotvírám, plus mají krytý výběh, nastydnout nemohla. Asi jí začnu brát s sebou plavat do Vltavy, aby se také otužila:))
  - - - - -
  Jinak Emmet má doma 10kg bylinek, zatím chceme já, Jezzabell a Veronika5. Přidá se ještě někdo?
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34733
  22.1.2020 09:56Jezzabell
  Zbyněk: Ještě si vezme Kleopatra;) Mysli na ní, jsem s ní v kontaktu.
  Mně taky Jules nejezdí na kajaku, neplave, dokonce se mnou nechodí na běhně;), ale říkal Valeš. Chytl to nejspíš od někoho z lidí.
  22.1.2020 10:35Veronika5
  Zbyněk: Já se o bylinky nehlásila - vím, že nebudu mít čas si pro ně nikam zajet... Práce, děti, domácnost, zvířátka, nemám v programu vůbec místo na cestu nikam mimo....
  22.1.2020 12:02Zbyněk
  Veronika5: ááááá, odpusť, to byla Kleopatra:) No já ti je klidně hodím na Ládví :)
  22.1.2020 21:24Uni
  Ahojky,od soboty mám nové morčátko. Je to ještě prcek, má teprve čtyři týdny. Chci se zeptat,jestli je normální že dělá opravdu hodně bobků. Stačí ji mít třeba deset minut v náručí a hned třeba pět bobků.... někdy i více.
  22.1.2020 21:40Neeen
  Uni
  Morčata nadměrně bobkují když jsou ve stresu..ale pět bobku za deset minut je normalka.
  23.1.2020 07:11Danča84
  Ahoj:-) Kdysi jsem tu byla registrovaná do diskuzí tak snad mě to ještě nezrušili...
  Měla bych dotaz. Před několika lety jsem měla morčíky, pak jsem se stala mamkou a z časových a zdravotních důvodů jsem byla nucena najít pro chlupáčky nový domov - což se povedlo, dle fotek co mi paní pak poslala se snad mají dobře. Z miminek vyrostli předškoláci a už dlouho loudí že by rádi zvířátko. No déle než do září kdy půjde starší kluk do školy už koupi mazlíka odkládat nedokážu ;-)) Tak jsem se chtěla zeptat, co bude pro děti 4 a 6 nejvhodnější? Křeček nebo nějaká jiná "myška"? Aby zvířátko žilo převážně ve dne a kvůli alergii aby nepotřebovalo seno na krmení (stlát plánuji asanem a srst nám nevadí). Je to sice ještě dost času na rozhodnutí, ale nechci výběr podcenit. Přeci jen, aby pak zvířátko netrpělo kdyby mu nevyhovovaly podmínky co mu jsme schopní poskytnout. Prostě, zastávám názor nejdřív zvážit možnosti a podle nich vybrat zvíře (příp jestli vůbec), ne si něco vysnít a pak koukat že péči nezvládám.
  Díky za rady, hezký den:-)
  23.1.2020 11:57Ehrena
  Danča84, morčata potřebují seno, takže ty asi ne, a křeček zase žije v noci, přes den většinu času prospí, zato v noci umí dělat pěkný binec. Dříve jsme chovali křečky, ještě než jsme přešli na morčata, měli jsme je v klecích, a v noci býval pěkný rámus, jak okusovali klec nebo běhali v kolotoči, tenkrát ještě nebyly kolotoče plastové, jako dnes, ale kovové, a pamatuji se, jak to vrzalo a skřípalo, trochu pomohlo to promazat, ale jen na chvíli. A vadil nám jejich krátký život, víc než tři roky se nám dožil jen jeden sameček. Odchody našich zvířat jsem vždycky špatně snášela, i naše děti, tak jsme pak přešli raději na morčata.
  Ohledně myší nevim, s těmi nemám zkušenost.
  23.1.2020 13:55Danča84
  Ehrena: díky za rady a popsané zkušenosti:-) Právě, když to vezmu co mě napadá za hlodavce: morče, králík a osmák žerou seno, křečci žijou v noci (právě jak píšeš, kluci to budou mít v pokoji tak aby se vyspali a ne že jim tam bude celou noc něco rachotit), takže zbývá co - pískomil, potkan, obyč myška nebo ještě tak fretka a činčila ale ty moc nemusím. Délka života ty 2-3 roky jsou myslím optimální, jednak jsem názoru že dítě se nemá chránit před špatnými zkušenostmi (smířit se se smrtí jako přirozeným koncem života), a za druhé si říkám jestli je zvířátko za chvíli neomrzí a budu se o to starat já. Jinak jsou kluci dost akční takže povahou by to měl být jedinec psychicky i tělesně odolný. Jako pochopitelně že budou pod dohledem ale víme jak... No zjišťuju že výběr nebude vůbec legrace...
  23.1.2020 17:54Veronika5
  Danča: Myšky ne, ty v noci navíc ještě piští, navíc jsou tak hbité že utíkají z ubikace a nedají se skoro chytit! Potkani strašně smrdí. Jako malá jsem měla křečky, myšky, rybičky, strašilky; jako velká papoušky, agamy, chameleony, achatinu, křečky, morčata, králíky. Skoro bych řekla, že by vám vyhovovaly snad jedině ty achatiny, u ostatního se mi jeví že budete nešťastní buď vy, nebo to zvíře.
  Já ani děti alergii na seno ani na nic jiného nemáme, chováme nadšeně dvě morčata a dva králíky.
  Hlavně bych tedy nedoporučovala kupovat cokoli s noční aktivitou, pokud to mají mít kluci v pokoji. Pamatuji si z dětství jak jsem v noci i plakala, protože mi křečci dělali v pokoji rámus a já nemohla spát. A u myší to nešlo už vůbec, ty musely prostě hned zase pryč. A pokud píšeš, že jsou tvoji kluci dost akční, měla bys asi ještě počkat. Moje děti se nejdřív naučily kolem zvířat opatrně, pak teprv jsme zvířata měli. Začínala jsem s nimi právě achatinou. Jinak jsem toho názoru, že každé zvíře se musí především respektovat, a totéž učím děti. Něco jako "psychicky i tělesně odolné zvíře" podle mě neexistuje.
  23.1.2020 18:10Leesil
  Zbyněk, jo, tebe tu vidím pořád, radíš jako doktor.

  Díky, že jste se ozvali. :)))
  23.1.2020 18:23Neeen
  Ahoj, dala jsem morčatům poprvé jako podesýlku Asan a začaly to žrát jako blbé, tak jsem ji dala pryč...můžou se jim z toho ucpat střeva?
  23.1.2020 20:52Kytička
  Ahoj, zdravím všechny po delší době.
  Nedávno jsem sem nakoukla a zahlédla dotaz ohledně rumbování i mimo říji. Nevím, jestli na to pak někdo odpověděl, nemůžu to najít. Jen ještě jsem zahlédla, že to může znamenat, že má morče cysty. Naše sárinka rumbuje, vrčí a naskakuje na ostatní holky už snad týden. Jinak je v pohodě, vypadá vesele, skáče, popkornuje, žere, běhá, prostě jako normálně. Zkusím jí opatrně prohmatat bříško, ale nevím, jestli něco poznám. Máte s tím někdo osobní zkušenosti? Máme s ní raději zajít na veterinu? Moc díky předem za odpovědi. :-)
  23.1.2020 21:44Zbyněk
  Leesil: myslíš ten ze Západočeské univerzity v Plzni?:))

  Kytička: tím se vůbec nevzrušuj, pokud to dělá teprve týden, tak se nic neděje. Někdy tyto výkyvy mají a nemusí to nic znamenat. Říje plynuile přejde do pokusů o dominanci atd.
  Moje Bublinka takhle honila smečku měsíc a přestávala se jí lesknout srts, pak jsem tedy zašel na veterinu, cysty ani neměla, snad jednu, dva milimetry, ale měla špatnou dělohu, byla hodně aktivní. Po kastraci mi tohle dělala další měsíc a půl a vůbec jí nedorůstala srts nad jizzvami. Pak toho najednou nechala, začala jí růst srst a začala se zase lesknout. Cysty pohmatem nezjistíš, to by musely být veliké. V úterý jdu na kastraci s dvouletou maminkou, ta má cysty 4 a 8 mm, plus špatnou dělohu a také to zjistili až na UZ. A také se mi vůbec neleskne, předtím měla lesk, jak vojenská bota:)
  - - - - -
  srst, himl :)
  23.1.2020 21:51Kytička
  Danča84, já bych byla pro ty pískomily. Co jsem se tak zběžně dívala, přijdou mi pro vaši situaci ideální. :-)
  - - - - -
  Zbyněk, tak děkuji za trochu uklidnění. Budu ji pozorovat a doufám, že z toho nic nebude.
  24.1.2020 07:56Danča84
  Veronika5: šnek není mazlivý, kolem něj sice můžou blbnout a jemu to bude jedno, ale chyběl by jim ten kontakt, pochovat si chlupaté zvíře. Jako tu odolnost jsem myslela špíš tak, aby mu nevadil kontakt když si s ním budou děti chtít hrát, samozřejmě pod dohledem aby mu neublížili. Prostě aby bylo ochočitelné a netrpělo každým dotykem, nebylo kousavé apod. U znáných co mají králíky a morčata tak je kluci fakt nežňounce hladí prstíčkem, nemyslím že by zvíře chtěli úmyslně trápit a to bych ani nedovolila! Naopak možná že by jim chlupáč mohl pomoci se zklidnit, naučit se myslet i na druhé ne jen já já... Jako s klidným svědomím bych jim pořídila morče (co znám své kluky i nároky a povahu morčat), jen kdyby ten starší syn nebyl alergik... Tak prostě něco podobného co nepotřebuje seno no...
  Kytička: taky mi to tak vychází že asi půjdem do pískomila, co jsem koukala tady vpravo na ty klikačky :-)
  Co se týče Tvé Sárinky, moje holky si takhle určovaly hierarchii, houpaly se na špičkách, vydávaly bublavé zvuky a někdy na sebe i vyjely, a po pár vteřinách zas pohoda... Ale naopak, s dělohou byla léčená Matylda, a víc co si matně pamatuju myslím bručela zdravá Jozefínka...
  24.1.2020 09:26Ashara
  Danča - činčila je také noční tvor, a potřebuje seno. Pískomila jsem nikdy neměla, ale nevím jestli to je vůbec !chovací" zvířátko?
  A co ta agama nebo leguán? :-) nejsou sice chlupatí, ale jsou to prý mazlíci - samozřejmě pokud se dobře vybere u chovatele a ne ěkde ve zverimexu. Nevýhoda agam je nutnost krmení živým hmyzem, u leguánů zas přece jen větší nároky na prostor...
  24.1.2020 11:39Veronika5
  Danča: Co já vím tak pískomilové jsou neuvěřitelně hbití a nevím jestli se vůbec dají ochočit tak aby se s nimi dalo manipulovat.... Jinak pokud byste se pro ně ale rozhodli, mám doma nevyužívaný metrový plastbox, skoro úplně nový, s hustou mřížkou nahoře. Koupila jsem ho původně pro morčata, ale pak mi došlo že vlastně pro ně chci něco jiného (a většího), to by bylo podle mě pro ně super bydlení - nechtěla bys ho? Dám ho za pár šupů, fakt mi jenom zabírá místo na půdičce… Kdyžtak mi napiš do SZ.
  Ještě k těm zvířátkům - cokoli pořídíš, počítej s tím, že se o to budeš starat ty a děti ti budou spíš trochu pomáhat. V jejich věku bych fakt nepočítala s nějakou pravidelnou péčí z jejich strany. Mým dětem je 7 a 10 let a jsme ve fázi, kdy dokážou na zvířátka dohlídnout, když je potřeba, vyměnit jim vodu, nakrmit je granulemi, nešlápnout na ně, hrát si s nimi. Veškerou péči ohledně čištění obstarávám stále já.
  - - - - -
  Hele koukala jsem se tady na pískomily a píšou tam, že ho nepochováš a není mazlící (ale můžeš ho pozorovat), a že mají ve dne v noci střídavou aktivitu, takže pár hodin spí, pár hodin šramotí, ve dne v noci. Tak to je podle mě stejně nevhodné jako křeček Ledaže byste vymysleli jiné umístění než dětský pokoj - třeba obývák?
  24.1.2020 13:22uj uj
  Kdyby si někdo chtěl přečíst velmi odborný článek o stavbě dutiny ústní a o zubech morčat... :-)
  https://www.vet-stom.cz/cz/clanky/anatomie-histologie-zubu-morcete.html
  24.1.2020 15:27Kytička
  Danča84, Já vím, že tohle morčata dělají, když si vyjasňují pozice. Mne na tom zaujalo, že naše tohle nikdy nedělají, jen výjimečně, a to spíš na začátku, když jsme si je dovezli a pak při příchodu každé další dvojice. No a během té říje. A teď to dělá cca ten týden v kuse a zrovna jsem to tu zahlédla někde, v souvislosti s tou cystou. Máme 6 holek dohromady v jedné ubikaci a tedy ťuk ťuk ťuk, sednou si všechny, nervou se a mají spokojenou smečku :-). A ani teď Sárinka není na nikoho agresivní, jen že se chová jako během říje. Tak jak jsem psala, budu sledovat a snad z toho nic nebude.
  - - - - -
  A k těm pískomilům, také jsem se zpětně dočetla, že to nejsou mazlíci. Ale myslím, že na pozorování a zábavu budou fajn, pokud tedy nebudou spát. :-)

  Ale ani naše morčecí holky nejsou mazlíci, ale jak je jich hodně a mají tam spoustu prolézaček a zábavy, tak je pro nás také zábava je sledovat. Krmíme je přímo do čumáčku, to se nebojí a motají se všude, lezou do ruky, stojí u skla, hned jak přijdeme, mají radost, jak jsme tam. :-) Takže je to super i tak. Občas tedy nějaké chytíme a "pomuchláme", ale jinak je necháme žít svým vlastním životem a pozorujeme. :-)))
  24.1.2020 15:48Ehrena
  Kytička, nám to taky kdysi jedna samička dělala, cca ve dvou letech začala, a taky jsem četla, že to dělají samičky s cystami, shodou okolností to byla u nás snad jediná samička, či jedna z mála, která cysty nikdy neměla a pravděpodobně ani nic s dělohou, zemřela zcela pokojně a nečekaně ve skoro 8 letech. Ale to období, co tohle dělala, trvalo skoro dva roky. O nějaké ujasňování pozice nešlo, žila celý život se svojí hodnou, submisivní sestrou. Ta na rozdíl od ní cysty měla, velké, ale žádné takovéhle projevy nikdy neměla.
  24.1.2020 16:26Zbyněk
  Danča84: takže zadání je, aby to bylo chlupaté, mazlicí, nekousalo to a nepotřebovalo seno?:) Pak jsem pro psa a případně kočku:) U kočky ale nelze zaručit, že to nebude mrcha:) Křeček je sice noční tvor, ale vstává klidně ve čtyři a na rozdíl od morčete mazlící je, zejména samečci jsou prima a žijí dva roky, plus seno nepotřebují a jsou to samotáři. A nezaberou tolik místa, běhají za člověkem, jak pejsek, nejlepší je klasický zlatý. Mazlicí jsou často i králíci, zde raději samičku, ale ti seno potřebují:) Morče obvykle doteky nesnáší.
  24.1.2020 17:35Ehrena
  Zbyněk, s tím běháním za člověkem jsem se tedy u našich křečků nikdy nesetkala, zato s tím, že nám jeden utekl a než se našel (během dvou dní, než se nám ho povedlo chytit), se nám prokousal do gauče, kde se zřejmě hodlal zabydlet, jo. Kdykoliv utekli, nedali se chytit, to byl docela dost problém. Chovali jsme je několik let a maximum ochočení bylo to, že se nechali vzít do ruky a pomazlit, případně krmit z ruky, ale aby za námi běhali, to ani náhodou.
  24.1.2020 19:45Veronika5
  Zbyněk, Ehrena: Můj džungarák co jsem měla už jako dospělá byl děsně roztomilej, ale fakt děsně protivnej - a kdyby mi utekl, už bych ho nechytila asi nikdy :). Vstával v půl osmé večer, pak celou noc sprintoval po terárku, a ráno v šest jsem ho akorát zahlídla jak nažranej zalejzá do domečku a očividně se chystá vylézt zase až večer v půl osmé :))) Zvířátko pro dítě nic moc :-D...
  24.1.2020 22:25Market248
  Veronika5: my taky měli džungaráka, říkali jsme mu Pinďa protože byl nejmenší z vrhu, a upřímně byl to taky největší s prominutím parchant. Člověk se mu bál i dát jídlo do misky, okamžitě vřištěl a útočil. Většího zmetka jsem neviděla, dožil se 2 let.
  24.1.2020 23:29Kytička
  Ehrena, to se dožila krásného věku, to je nádhera. :-)
  Ale jinak je to docela častý jev, koukám, že mají samičky cysty. :-(
  - - - - -
  Já měla jako dítě také několikrát křečky, ale kromě jedné (ta mě dokonce několikrát kousla), tak to byli docela miloučcí tvorečkové. Ani v noci mě nerušili. Ale teď už by mi to asi vadilo, tenkrát mě to vůbec nerušilo, spala jsem jak dudek. :-) A navíc jsem tak strašně moc chtěla jakékoliv zvířátko (a křeček bylo jediné zvíře, co mi rodiče povolili), že jsem asi byla ochotná tolerovat cokoliv. :-)))
  25.1.2020 00:52Ehrena
  No my jsme měli křečky syrské i džungarské, ale všechny hodné, nikdo z nich nás nikdy nekousl, ani se o to nepokoušeli.
  Zato dcera kdysi chovala potkanky a když jsem je o její dovolené na týden dostala do opatrování, jedna ze samiček se mi zakousla do prstu, když jsem jim dávala do klece krmení, a vůbec jsem netušila, jak se z toho zakousnutí dostat, normálně mi na tom prstu zůstala zakousnutá viset. Naštěstí se po chvíli pustila. Jako polehčující okolnost musím říci, že druhý den povila 17 malých potkánků, takže takhle přecitlivělá byla asi díky tomu, později už to nikdy neudělala.
  - - - - -
  Zajímavá nabídka, mít jednu skupinu morčat, tak bych to brala, ale já je mám po třech partách odděleně, takže u nás nevyužitelné.
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/115000937/klec-vybeh-pro-morce-zakrsleho-kralika.php
  25.1.2020 08:31Veronika5
  Market248: He he :)
  - - - - -
  Taky se přidám s tipem:
  https://www.promazliky.eu/ Líbí se mi ty jejich krmící/vyprazdňovací stanice pro králíky.
  25.1.2020 11:38Jezzabell
  Ehrena: No moje řeč!;) Defacto mám totéž v dřevěné verzi, protože vršky arén mám dané pryč (než to pořád otevírat a zavírat..Jen u Jimmíka s Vočkem, kteří jsou moc nahoře na d ostatními mám vršek, aby nebyl náhodou průšvih, kdyby se z podesty moc natáhli a pod. (teda nikdy to neudělali, ale Jimmík mi dřív jako jedinej přelezl obyč. ohrádku výběhu na zemi v obýváku).
  25.1.2020 14:32Lístek
  Můžu otázku?Dospívají skinny morčata dříve než chlupaté (když je u nich všechno rychlejší,a dožívají se méně..).Dostala se ke mě 4,5měs stará samička,která je březí a dle mého bude rodit tak do 14dní..Tak jestli bude vše v pohodě.Díky.
  26.1.2020 06:20Danča84
  Lístek: ona otěhotnět může už kolem 3m i chlupatá morčinka, je to stejné jako kdyby rodila 15letá holka. O mladé se postará, ale nijak to zdravotně neprospěje jí ani mrňatům. Její původní majitel asi příliš zodpovědný nebyl...
  - - - - -
  Děkuji všem, za rady a zkušenosti:-)
  Zbyněk: v podstatě jsi požadavky shrnul správně - CHLUPATÉ, A NEPOTŘEBUJÍCÍ SENO, dále DENNÍ AKTIVITA, ale kočkya psi běhají volně a ty by zase během naší nepřítomnosti udělaly z bytu kolničku na dříví, přeci jen do práce a školky musíme... Takže i OHRANIČENÉ BYDLENÍ a RADŠI MAZLICÍ NEŽ POZOROVACÍ. Věk mezi 2-3 ROKY bude v pohodě, a aby mohli být V JEDNÉ KLECI DVA (klidně z jednoho vrhu koupené spolu), počítám že mladší kluk bude chtít své vlastní zvíře...
  Říkám, měla jsem morčata, ty byly naučené že když jsem šla okolo, zvědavě koukali ven opřené o okraj a nechali se vzít bez potíží do ruky. Právě starší kluk se na ně trochu pamatuje, šly pryč když mu byly 2 roky, a chce mermomocí zase morčíka, jenže kvůli alergii na seno ho mít nemůže... tak něco podobného.
  Jasně že pečovat o to budu já, čistit, krmit, nakupovat atd, ale chci aby kluci u toho byli, tu něco podrželi, šli se mnou nakoupit, dali jídlo a tak, ne mámo udělej to a my přijdem až bude hotovo
  26.1.2020 08:30Zbyněk
  Lístek: u skinny samiček nějaký problém být může, tato morčátka mají zdraví oslabené díky křížení, ale věk je v podstatě v pohodě. Správné startovní podmínky pro březost jsou alespoň 600g váhy a věk přes půl roku, ideálně 8-10 měsíců. Nicméně řadě chovatelů zabřela i měsíční samice - s bráškou z vrhu, protože ho neoddělili včas a dobrý. Příznivé to pro měsíční samici není, ale i tak to obvykle zvládne. Ve středověku holky rodilly ve dvanácti a pokud nějaká neměla děti v patnácti, tak se považovala za starou a neplodnou. :)

  Danča84: takže to shrnu: veganští chlupáči nepáchnou a jsou prima, ale potřebují seno. Tedy za mě navrhuji dva potkany, jsou nesmírně inteligentní, dají se ochočit, fakt je, že na rozdíl od morčete potkan zuby jako zbraň používá, ale to dělají i myši a krysy. Potkani sxe dožívají cca 2 - 3 let, dají se vzít do ruky a vymyslí neskutečné věci. Ale trochu páchnou, jako každé zvíře, které není veganem. Řadu lidí odpuzuje jejich ocas :)

  Ehrena: já měl postupně dva samce zlatých křečků a moji rodiče si poříidli jednoho na základě těch mých mazlíčků:) Se všemi byla sranda, opravdu za námi běhali, jak pejsci, když se sedělo večer u stolu, vyšplhali po noze na klín, kde se čistili a loudili, bohužel zvyk neustále za někým běhat se stal osudným křečkovi mých rodičů, když si matka nevšimla, že za ní na podlaze loudí a zacouvala na něj:(
  26.1.2020 10:25Danča84
  Zbyněk: jako já jsem názoru že ve špíně smrdí každé zvíře, prostě zvolit pořádnou podestýlku, peletky, asan... a udržovat ho v čistotě. Holt všežravci se bude muset "gruntovat" časteji... No jestli se mýlím tak mě prosím opravte ;-)
  26.1.2020 10:53Veronika5
  Danča84: Teda potkan a myš a fretka smrdí ať gruntuješ, jak gruntuješ, to si nedělej iluze.... Pokud ti vadí zápach, tak tahle tři zvířata fakt NE.
  26.1.2020 11:22Ehrena
  Zbyněk, tak to si fakt neumím představit. My měli křečků celkem asi dvacet, možná i víc, myslím tedy postupně během několika let, a jak jsem psala, jakmile byli mimo klec, byli nechytitelní.

  Danča84, my měli během života už několik koček, ale kůlničku na dříví nám z bytu neudělala ani jedna, máme britky a to bývají klidné kočky. Dříve jsme mívali jednu, teď už skoro deset let máme dvě, a naprosto pohoda. Kocour je vyloženě gaučový plyšák, musíš si s ním hrát, abys ho trochu rozpohybovala.
  Jediná nevýhoda - věčně chlupy všude. Můžu vyčesávat a uklízet, jak chci, od jara do podzimu je to hrůza, naštěstí v tu dobu už býváme na chalupě, kde jsou kočky přes den venku, takže je to lepší.
  Kočky jsou jinak ideální mazlík, vystačí si samy, když na ně nemáš čas či náladu, nejsou zdaleka tak náročné jako psi. Mám porovnání, občas hlídám psa své dcery.
  Jen musíš počítat, že to není krátkodobá záležitost, můžou se dožít 15 až 20 let.
  26.1.2020 14:00Zbyněk
  Dancča84: tak pokud se mění podestýlka 4x denně, pak to tolik nesmrdí:)) Fretka je docela divoká šelma a pošuk, plus páchne ještě hůř, ta už není pro každého a mám pocit, že se dožívá vyššího věku.

  Ehrena: jeden křeččí trouba nám zásadně šplhlal po závěsu u záclon - vzepřel se v tom záhybu a jel nahoru, tam chodil po lemu záclony a bál se dolů, tak na nás pištěl:) Kamarád vyženil šestnáctiletého kocoura, jednou se vrátili se ženou domů a kocour na ní dost hrubě dorážel, ona ho odstrčila, ať jí nechá alespoň sundat boty, kočičák se nenávistně podíval na příčinu všeho kočičího zla na planetě - na manžela, šel a načůral mu pečlivě do obou bot:)))) Se zvířátky je sranda:)
  26.1.2020 14:56Ehrena
  Tak my máme a měli jsme všechny kočky moc hodné, a to jsme jednu adoptovali už skoro dvouletou.
  Ostatní jsme teda měli od kotěte. Takže pro ně žádná změna, leda děti postupně přibývaly, a pak vnoučata.
  26.1.2020 16:39Jezzabell
  Danča84: No původně jsme doma koukali po činčilách (pokud by z dítěte byl alergik na chlupy), nebo burunducích..Ale ti zas koušou a nepářou se s tím, co jsem tak četla. Že lezou po záclonách by mi nevadilo, žádné nemáme, zazimovávají, to je fakt, ale příroda. Mazla jsme doma moc nechtěli. jsou dny, kdy se jich mladej nevšimne. A mě mazlení taky moc neříká. Snad občas socializace, což řeším preventivní prohlídkou (abscesy, pysky, bouličky nebo škrábance..).
  Psa máme u dědy už jen, teď jack rusella štěně, bordík nám odešel v cca 17letech před půl rokem. A chlupy jsou fakt všude, ať se vysává, uklízí, cokoliv.
  A je fakt, že mi línaj i morčata, když je vezmu na sebe nebo čiistím výběh, chlupy, chlupy..Ne teda tolik, jako u psa nebo koček (ty jsme měli jako děti přes 20let u našich)..
  Je to asi těžký takhle vybrat. Není to tamagoči, pokaždý tam něco bude. No držím palce s výběrem;).
  26.1.2020 17:00Tygrinka
  Danča84: Zajděte si do nějakého petcentra a přiložte nosíky k mezerám u dvířek ubikací všech zde zmiňovaných zvířat. A rozhodněte se podle toho, co byste doma snesli...
  26.1.2020 17:26Bart
  My máme taky pár zážitků s chytáním džungarských křečků... Minimálně jednou zdrhnul každej. Jednou v noci manžela probudilo, že má něco na obličeji. Tak po tom rychle hmátnul a chtěl to odhodit. Naštěstí si včas uvědomil, že to může být křeček, tak že to zvíře přežilo. Ale chlap měl málem infakrt a křeček možná taky... A co teprve, když uteče křeček roborovký!!!! Ten prolezl i mezi uzoučkými mřížemi. Dcera , že prý ho tři dny neviděla - honili jsme ho celou noc v pokojíčku, kde navíc dcery měly jak naschvál pootevřené skříně... To je taková rychlost, to jsme v životě neviděli. Jen ho vidíte, už je úplně jinde... 100x jsme snad převrátili pokojíček vzhůru nohama, venku vedro - bylo léto. To si člověk nedodáže představit, dokud to nezažije!!! Nakonec jsme ho k ránu chytili. Groteska. Jinak nám všichni tito malí křečkové umřeli na nádory, pouze jeden na stáří.
  - - - - -
  roborovský
  26.1.2020 18:01Zbyněk
  Bart: křeřek na obličeji mě pobavil a připoměl scénku z přírody - mám na Kokořínsku převis a na něm krásného plcha, je to kus myši s obrovským ocasem, nebojí se mě a v noci děsně řádí a držkuje u toho podobně, jako veverka. A jednou mi taky skočil na obličej, infarkt jsme skoro dostali oba:)) Já, že najednou nevidím přes hromadu chlupů a on, proč se to pod nim sakra hýbe a nadává:))
  - - - - -
  Džungaráci a Roboráci nejsou mazlíci, jsou to rychle kmitající molekuly!
  26.1.2020 19:14uj uj
  Křeček v gauči mi připomněl úžasnou povídku od Jaroslava Haška "Aféra s křečkem" :-) vřele doporučuji :-)
  26.1.2020 19:25Kytička
  To jsou zážitky, se zvířátky... :-) Můj brácha je zase zaměřený na exotické potvory a z těch mu utekl leguán, z toho mě také málem kleplo, seděl v kuchyni na konzoli a pomalu mával ocasem. :-) A malý gekon zalezl do papuče, toho jsme nemohli dlouho najít. :-)
  - - - - -
  Dneska shodou okolností děti začaly hučet, že by chtěly křečka, každý svého. :-) Tak nevím, jestli do toho jít, jednak kvůli tomu, abychom neměli doma zvěřinec, přeci jen 6 morčat není málo... :-) a za druhé, když to tady čtu. :-)
  26.1.2020 19:47Jezzabell
  Bart, Zbyněk, Kytička: Skoro jsem se tu po-- smíchy. Já teda měla jednou na obličeji sklípkana a ten letěl! S řevem přiletěli naši do pokojíku (holt vesnice..), pavouka vynasla máma, mně křísil přivolaný doktor - seklo to se mnou:))! I když se tomu dneska směju, dodnes si pamatuju každý detail toho chlupáče! FUJ!
  PS: Chlupatá potvora se mámě vešla akorát do dlaně...
  Kytička: to s leguánem mi připomnělo nesmrtelnou scénu z Terminátora 1 (kde si z něj spolubydlící Sáry chtěla udělat opasek)! :))))....
  26.1.2020 20:50Kytička
  Jezzabell, :-))) s pavoukem - malinkým jsem se jednou probudila za krkem, sklípkana bych asi nepřežila! I tak jsem celý den měla pocit, že na mně pořád sedí, ošívala jsem se a bylo to hrozně nepříjemné. Ale díky tobě jsem si ještě vzpomněla na dětství, měli jsme také kromě jiných potvor pakobylky a strašilky. :-) Ty pakobylky létaly, když se hodily do vzduchu a brácha jednu takhle vyhodil, když byla u nás na návštěvě sestřenice :-))) a co čert nechtěl, ta pakobylka přistála přímo na ni, rovnou na prsa :-) a nešla sundat. Sestřenka málem zbořila barák, jaký měla hysterák. Pak k nám ani nechtěla chodit, chudák... :-) Ono je těch příběhů víc, brácha byl docela číslo, jednou na mne vypustil fretku, která dost kousala. Zakousla se mi do palce u nohy a když jsem ji chtěla sundat, přerafla se mi do ruky a nešla setřást, celou vahou vysela mezi palcem a ukazováčkem, v té kůži. Povolila, až když jsem rukou silně mrskla a to na poněkolikáté. Přežila to naštěstí a vrhala se na mne znova, mrška. Mamce to udělal také, teď už se tomu samozřejmě zasmějeme, ale tenkrát jsme na něj byly hodně naštvané. :-)
  26.1.2020 23:55Bart
  Kytička - takhle to bylo právě u nás. To už jsme měli morče (tenkrát teda jen jedno), jenomže já jsem moc nechtěla, aby ho dcery braly do ruky, aby mu něco neudělaly. No tak se jednou otevřely dveře a tam stála mladší dcera s džungarákem v krabici. Doma pro něho nic. Tak manžel jel koupit klec a vybavení. Jenomže starší jí ho závděla a tak je za týden jelo pro další klec a dalšího křečka, aby měla každá svýho. Vystřídalo se jich za ty roky docela dost. Mazlící byl ale jen ten první. Holky s nima skončily, až když šli na kolej. Ale morčata máme pořád.
  Jééé, to jsou zážitky!!! A co teprve když vám do bytu v paneláku 2x vletí netopýr!!!!! No to by bylo na dlouho!!! Noční můra!!!!
  - - - - -
  záviděla, šly
  - - - - -
  a tak se - páni to je chyb!!! No jo půlnoc!
  27.1.2020 00:16Kytička
  Bart, netopýr ne, ale několikrát vlaštovka. U rodičů. :-)
  Naše děti by chtěly všechno, ale starat se o to budu pak já. Tedy s trochou jejich asistování. :-)
  Mně rodiče nechtěli povolit nic, protože mě také bavilo vše jen chvilku a chtěla jsem pak zase něco jiného. Nakonec mi povolili ty křečky (postupně po jednom), o ty jsem se tedy starala. Brácha ten měl havěti pořád spoustu, tomu to dovolili, ale on se opravdu staral. A vydrželo mu to dodnes. :-) A ve mně se to také asi probouzí a zároveň bych to chtěla dětem dopřát, je to takové veselejší, se zvířátky. :-)
  - - - - -
  Ad chyby... škoda že to tu nejde opravit, v minulém příspěvku mám "vyset" !!! :-))) No, ehm, pardon, možná je tam těch chyb víc. :-) Všimnu si toho až když si to po sobě čtu po delší době a většinou se mi na to nechce raději upozorňovat. :-)
  27.1.2020 07:35Jezzabell
  Bart: tak netopýra jsme doma ještě fakt neměli!:))
  Kytička: Někde jsem četla, že Einstein se bál takhle snad pavouků nebo čeho, a aby to po něm neházeli děcka ve třídě, tvrdil, že se bojí kobylek. Tak když je po něm házeli, byl v klidu;))..
  Ovšem pakobylka je taky humus..tyhle nohatý potvory, nic pro mě, na histerii nám doma stačí luční komár (ten velkej, sice neškodnej, ale velkej!) a je vymalováno!
  Nevim, jaký zuby má fretka, asi drsný, ale zakousl se mi přesně takhle eMík blahé paměti a vykousl mi doslova kus masa, i s kůží. Dodnes tam mám jizvu;). Bolelo to jak sviňa a tekla z toho krev nehorázně, a to se řekne "jen morče";).
  Proto bez rukavic mezi ně už nikdy nesahat, jak se perou, viděj rudě..
  27.1.2020 08:57Kytička
  Jezzabell, už jsem to tu od tebe četla s těmi rukavicemi. :-), věřím tomu. Občas si na to vzpomenu, když jsem s holkami ve výběhu, honí se a já jen tak ze srandy je "usměrňuji" :-). Ale ony jsou hodné, nejsou agresivní, ale člověk nikdy neví, co se jim při tom vyklube v hlavičce a jak zareagují. :-) A ta fretka byla také drsná, no. :-)
  - - - - -
  Dnes už snad konečně dám fotky nového bydlení holek. Už je to hotové asi dva měsíce a pořád nejsem schopná to sem vložit...
  28.1.2020 10:04Ashara
  Nakoukla jsem sem opět po pár dnech, a královsky se bavím, díky za ty příhody :)))

  Přidám jednu "utíkací", i když ne vlastní - známému utekl v paneláku had - sice jen malý a nejedovatý, ale přece jen ty stoupačky napříč panelákem apod... mohl být kdekoliv a ne a ne ho najít. Našli ho až po pár dnech, když jin nešla zastrčit videokazeta do videa (no je to už nějaký ten pátez zpátky - pamatujete videopřehrávače? :-)). V té zdířce na kazetu si lebedil stočený uprchlík :))
  28.1.2020 13:03Jezzabell
  Ashara: Hehe, no ještě, že ho tam nezmáčkli moc! Chudák had!:)
  Ale ještě jeden s pavoukem, od té doby se mi dítě samo bojí na záchod, kde máme stoupačky..
  Je to tak tři roky zpět..
  Z kuchyně z pozasporáku (a nebudu pátrat kde do té doby bloudila!) vyběhla tarantule. Opravdová! Ale béžová (prý samička a prý "přítulná")! Vzhledem k velikosti a tomu, jak se jí tělo houpalo na kloubových nohách, mě skoro kleplo při pohledu na tu obludu!!!
  Dítě, v té době tak 4,5 max.5let s řevem letělo z kuchyně do obýváku a za ním svižně metelilo tohle. Jenže v obýváku ve volném výběhu morčata!
  V obýváku jsme měli pro malýho plastovou klouzačku, ten jí vzal v protisměru a vyletěl nahoru na vršek! Jules ho viděl první a skoro šipkou vletěl bleskově do klece vydávajíc jeden hvízdavý
  zvuk, kdy ostatní naskákali do domečků a nebyli vidět. Vobluda si to se synem rozmyslela a změnila směr za Julesem. Popadla jsem bačkoru (naštěstí zdravotní pantofli s pořádnou podrážkou) a flákla jí jednu zpříma. Dvě vteřiny nic a pantofle se začala zvedat!! No skoro mě kleplo, ale pud sebezáchovy matky a bitva za chlupáče! Šlápla jsem na tu botu a křup-křup, a klid. Teda, dodnes to máme s malym před očima jak živé!
  Pak jsem vlítla na postel, kolena k bradě a teprve pak mi cvakaly zuby, s děckem za krkem! Bylo před Vánocema, každej na vánočním večírku nebo mimo city. Naštěstí se mi vrátil zrovna kamarád z jedné banánové republiky, tak z letiště jel odklidit "to co zbylo". Já bych na tu pantofel jinak nesáhla. Jeho slovy "no..byl to trochu větší exemplář, uznávám!"..FUJ! Nevím, kdo ho pustil do stoupaček, když se stěhoval, či jen někomu zdrhnul. Ale pěkně děkuju!
  Dala jsem to rok na to jako historku správci, když nám šel odečítat vodoměry a ten ty stoupačky málem neotevřel!:))))
  28.1.2020 17:28Veronika5
  No fuuuj - já teda nevim jestli bych nenechala morčata ať si to s pavoukem vyřídí sama, a s dítětem nezdrhla z bytu!!! Já teda velký pavouky fakt nedávám.... Onehdá jsme byli na chalupě, šla jsem se sprchovat, a jak jsem vzala sprchu do ruky, najednou mě na předloktí něco lechtalo, tak jsem se koukla - no a manžel přilít vyděšenej k smrti, protože to znělo jako když mě v tý koupelně někdo zavraždil... No a na to nepotřebuju tarantuli, mně stačí úplně normálné vzrostlej českej pavouk!!!
  28.1.2020 19:39Neeen
  Ahojte, před chvílí jsem si vzala mého téměř dva měsíce starého samce, chtěla jsem ho podrbat pod krkem a najednou jsem si všimla bulky, nachází se pod tlamou, je o velikosti asi cherry rajčete, panebože, absces, to jsem ještě neměla :) můžu připsat do seznamu, je pravda, ze jsem si všimla, že samec zhoršeně dýchá...Nezažila jsem ještě takovou nemoc, napíšete mi prosím zkušenosti, jsk to probíhá, je to závažné?? Hned zítra pojedu na veterinu..
  28.1.2020 19:58Tygrinka
  Jezzabell: Mno, pavouci mi nevadí, ale ve tvém případě bych také z pavouka udělala placku. Akorát bych asi pantofel nesundavala a rovnou mu hupla na záda :o)) Mazlík nemazlík, kdyby se přihlásil majitel, mohl by si dát fotku mazlíka do vitrínky :o) Také jsem obezřetná při odečtu vody, kdysi jsem tam slyšela škrabkání jako od myši či spíš potkana. Zatím na mě nic nevykouklo... Ale nejsem v paneláku, ta pravděpodobnost je asi o dost nižší než u vás...

  Veronika5: Doufám, že manžel nepřilítnul s lopatou... By špatně u soudu vysvětloval, že chtěl manželku jen ochránit... Protože manžel mé kolegyně takhle přilítl, když ona reagovala na pavouka obdobně. A když viděl, o jakého prcka se jedná, tak jí řekl, že pokud bude příště zase zbytečně řvát, že tou lopatou dostane, že měl málem infarkt :o)

  Mám doma pavouky domácí, když jdu luxovat, tak jim říkám, ať zvednou nožky. A občas jim provětrám pavučiny a špajzky, aby se tu tolik viditelně neroztahovali, takže si tu žijeme tak nějak společně :o)
  - - - - -
  Neeen: Dost závažné, o abscesech tu najdeš v historii dost a dost povídání.
  - - - - -
  Operace, někdy opakovaná, denní čištění rány, atb, boj s nechutenstvím, následnou možností přerůstání zubů... Je toho dost. Rozhodující je umístění boule a rozsah zasažené tkáně. Když to zasáhne kost či kloub, je to ještě horší. Někdy se to zhojí relativně rychle, někdy je to polízanice na několik týdnů.
  28.1.2020 20:09Neeen
  Tygrinka
  Neznáte nějakou dobrou veterinu v Ostravě?
  - - - - -
  Ono jsem to s tou velikostí přehnala, je to poměrně menší, četla jsem, že je možnost pouze naříznutí a vymačkání hnisu a poté desinfekce a čištění... Stává se často, že to morče nedá?
  28.1.2020 20:28Jezzabell
  Tygrinka: No majitel by opravdu mohl přijít!;)) S výběrem slovní zásoby bych byla asi jako T1, když hodnotil odpovědi...;))) (snad každému dojde Terminátor).
  Představa, že na TO hned dupnu- resp.!! "vykročím tomu vstříc", byť tím jedním krokem..no takovej frajer fakt nejsem!
  Ženský na to mají doma obvykle chlapy (příp. obráceně;), nicméně na to mají být dva! V příp. abscense chlapa - druhé poloviny, ne vždy sepne mozek jednotlivce tak, jak by měl;))..
  Ó smrt, ó peklo! Šlápni na něco s tím, že šlápneš! Mně předeběhla myšlenka a pak je rozum na kaši;)!
  Jinak: Před chvílí nám odečítali vodu;))))))... Správce vyslal děti (dceru a syna ve věku, kdy můžou odečítat..). Tak jsem se podělila o zážitek z před pár lety o dva byty vedle..:)), se slovy, požadujte doma vyšší kapesné, jste v rizikové skupině, když otevíráte ty stoupačky, hehe...
  28.1.2020 21:48Kytička
  To jsou zase příběhy, člověk neví, jestli se má smát, nebo nejdřív chytit hrůzou kopřivku... :-)

  Neeen, držím palce, ať to dobře dopadne.
  29.1.2020 09:39Zbyněk
  Neeen: Tygrinka je také z Prahy:) Pokud je to abscess, obvykle se nechává vyzrát, bohaté zkušenosti má Jezzabell, velmi bohaté a opakované. U ní se osvědčil Ronaxan - vymlátit patogeny a také výplachy atb, ale čím, to ona ti řekne. Veterinu zkuísm zjistit, mám tam kámošku chovatelku, vydrž.
  - - - - -
  Neeen: je to
  http://vetova.cz/ MVDr. Valešová, prý je dobrá.
  29.1.2020 13:55Jezzabell
  Neeen: 1) je potřeba aby vet. zjistil, že to je fakt absces. 2) z čeho to je. RTG hlavy, jestli to není od zubu a kontrola od vet. zadních zubů, jestli není u zubu zaražená osina ze sena. To se prý právě děje nejčastěji a to jsme měli i my.
  No, je to teda mazec! K Ronaxanu(2x 1/4tbl) Meloxydil na bolest 2x denně podle váhy. Doktor morče uspí a rozřízne a vyčistí. A teď ta třešnička pro morče i pro tebe: rána musí zůstat otevřená a NESMÍ se zavřít! Aby to nehnisalo. Musí se to čistit. Jo, tu díru v krku. Buď to budeš muset dělat ty a to chce někoho, kdo ti morče bude držet.Dobrovolně to nejde. A morče u toho naříká samozřejmě..Čistí se roztokem betadynky. Pokud je to hluboké a dovnitř, proplachuje to vet. zahnutou kanylou stříkačkou. Chce to pečlivě vytahat všechen humus štětičkou do ucha, nebo okraje pinzetou, aby tam hnis a bordel nezbyů! Jinak se to nehojí.
  Do čisté rány se vsune aplikátorem Tenazim, mast, co to vyžere zevnitř a brání zánětu taky.
  Mně ho neměl kdo držet, taky jsem na to na poprvé neměla nervy se přiznám, takže jsem denně chodila na čištění a proplachy na veterinu. To jsem si domluvila s doktorem. Šikovná sestřička na nás vždy už čekala;). Lancík chudák jak viděl, že ho beru do přepravky, tak se dekoval..Ale jinak to nešlo. No, a abscesy na krku se rádi vracejí!
  Takže po zhojení, což byly tři týdny, do 14dnů boule na krku během jednoho večera a jelo to nanovo. Valeš mu dal ještě silnější atb než ten předchozí (musela bych to najít v papírech), a chodili jsme nanovo. Těsně před Vánocema jsme to vyhojili. Na RTG mi ukazoval už načatou kost, protože se tam vytvořil kanál a šlo to za čelist. Už se zvažovalo i vytržení zubu spodem, přes krk, ale to se dělá až v nejhorší nouzi, pak má morčák doživotní problémy s kousáním, přerůstáním toho proti zubu.
  Denně!!! od té doby Lancíka hlídám, denně! Morčák u toho zhubnul půl kila a to jsem ho každé dvě hodiny dokrmovala, i když žral sám. A probiotika Protexin Profesional v mezičasech, s Lapisem jsem se ani nepatlala. Protože na atb bude hoodně dlouho a hoodně silných. Může chytit i průjem a nechutenství. Což jsme naštěstí minuli.
  Jinak abscesy mívají kluci na zádech, že si někde něco zapíchnou z tunelů nebo se jen něco zatahne samo. Tam se mi to obvykle neopakovalo, ale ten krk je blbej. Jo a morče musí být po celou dobu (i cestou na vet.) buď na plenách nebo koberečkách, nebo na asanu. To se pěkně prodražuje. Ale ona je to už brnkačka, když se na to pak podíváš s odstupem.. A hlídat, aby se mu tam nedostalo seno, takže co chvíli čistit klec.
  No držte se a dej vědět, co doktor!
  - - - - -
  To silnější atb je Marbocyl 20mg;). Je to na rezistentní bakterie, které to tedy v našem případě konečně vyhubilo.
  29.1.2020 17:42Zbyněk
  Neeen: ještě mám druhou donbrouo veterinu v OV: Vetcentrum Lvovská 1 Poruba, tel. 596 939 292
  - - - - -
  Nějak mi to psaní nejde :)
  30.1.2020 08:21uj uj
  Neeen:
  My absces měli jen jednou, ze dne na den měla Jůlie bouli na krku jak pinpongáč. Jeli jsme na veterinu (jezdíme na Zbraslav), tam MVDr. nejdřív zjistila, jestli je to absces (vytáhla z toho plnou stříkačku hnisu) a řekla, ať přijedeme druhý den na operaci. Přispali ji na deset minut, rozřízla, vyndala z toho osinu (proto pak už nedělala RTG, protože původce byl jasný), vypláchla desinfekcí, dostali jsme ATB na týden. Otevřené to nenechávali, normálně zašili a Jůlii se to krásně uzdravilo. A byli jsme o tisícovku lehčí :-) To, jestli se to nechá otevřené, asi záleží na tom, od čeho ten absces je a jak je veliký... držím palce ;-)
  30.1.2020 15:56Neeen
  Ahoj, tak včera jsem šla hned na druhý den na veterinu se zaměřením na malé savce do Přerova. Vet říkal, že je to teda zmiňovaný absces, nicméně prý z toho nechtěl dělat vědu, jelikož malej normálně běhá, žere, přibírá..Vzal jehlu, a zaživa ten absces probodl, vytekl hnis, vydesinfikoval..Absces byl ještě malý, takže nějaké vnitřní čištění v tomto případě není možno. Dostal ještě protizánětlivou injekci a denně natírat Betadinou. Večer jsem ho pustila do výběhu a kozloval a běhal jak potroublý, snad to bude dobre..
  31.1.2020 14:35Zbyněk
  Neeen: aha, nechtěl dělat vědu, takt to ano. To fat držím palce, rozjede se to znovu o víkendu a budeš mít co dělat. Abscess je potřeba nechat dozrát, rozříznout, pečlivě vyčistit, antibiotika atd. Dobré to téměř určitě nebude. Nebo to nebyl abscess
  31.1.2020 20:08lucila
  Ahoj,můžete mi prosím poradit dobrou veterinu ve Slaném,která je otevřená v sobotu? Děkuji.
  31.1.2020 21:21Zbyněk
  lucila: do Slaného jezdím na kardiologii k Fiedlerovi, je skvělý, ale není to specialista na morčata. V sobotu má pohotvost na mobilu, http://www.veterina-online.cz/mvdr-jaroslav-fiedler/
  Ale zítra má pohotovst Valeš na H-Vetu a pokud máš něco s morčetem, jeď za ním! Já tam jedu zítra s babčou na kontrolu, pokud se dostaneš do Kralup do devíti, tal tě můžu vzít s sebou autem v pohodě a v klidu.