od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2020
 • Zobrazuji 65 zaznamu.
 • 1.11.2020 10:35Tygrinka
  Kanikuli: Unavili se a odpočívají. I tlak se měnil, mám už dospělce a jsou takoví ospalí všichni. Já taky :o) Prostě podzim, no :o)
  - - - - -
  Morciny: Může se jednat o seno, které bylo déle vystavené slunci a proto je žluté. Pokud to nesmrdí po houbách, resp. plísni, tak bych jim to krmila, a kdyby to žluté nežrali, tak bych jim to nechala jako podestýlku na hoblinách.
  1.11.2020 12:16Zbyněk
  Morciny: Malinu jsem brával kdysi, než jsem získal jiné dodavatele. Kvalitu neměl tak zběsile proměnlivou, jako Jihočeské, kdy jednou koupíš voňavé seno a jindy smradlavou slámu, za stejné peníze. Prohrab pytel zprostředka, pokud, jak píše Tygrinka, nepáchne plísní, hnilobou, nebo houbami a morčáci to žerou, tak ok, jinak to hoď do koše, nebo zkus reklamovat, ideálně přímo u Maliny, jsou ochotní.
  Kanikuli: morčecí říje tak probíhá, prostě na to vletí, sameček honí samičku, ta někdy dělá drahoty a někdy ne, ale říje často trvá klidně dvacet hodin a zkušený samec ví, že si má počkat až na její poslední třetinu:) Vzájemná únava je normální, zejména pokud se samička brání a sameček se snaží pět hodin v kuse:)
  1.11.2020 20:28Peva
  Dobrý den. Nemáte prosím někdo na prodej samičku peruance v sedobile barvě. Děkuji za odpověď. Petra.
  2.11.2020 09:11ee
  Ahoj, tak jsme o víkendu těm našim klukům propojili klece. hlavně zdravouš vyžaduje společnost maroda a myslím, že i marodovi dělá dobře když se brácha za ním čas od času přijde podívat. Když má marod společnosti dost, tak ho prostě vypudí. Nějak extrémě v kleci neřádí, jen po ránu jsou čilejší, tak doufám, že jsme udělali dobře.. mám je prakticky pořád pod dohledem krom noci, to jsem je chtěla zase oddělit, ale co vyváděli, to se nedalo...
  Zbyněk: my dávali meloxicam 0,2ml těch 14 dní (morčous má půl kila), ve čtvrtek jsme vysadili, a proto jsem ho pozorovala jestli je OK a nebolí ho to nějak moc. Teď už se mi zdá v pohodě. Sem tam polehává, ale to i ten druhý, tak asi normální stav. Prostě jsem asi jen plašila. Dr, doporučil to vysadit, možná proto, že je malý a prostě, že se nemá dávat dlouhodobě. Taky asi kdyby měl pořád léky od bolesti, tak by mohl více řádit, jak psala Tygrinka.
  Tygrinka: jj tak nějak jsme to dělali těch prvních 14 dní.
  Příští týden jdmeme na kontrolní rentgen, tak uvidíme.. snad to bude ok.
  2.11.2020 12:37Zbyněk
  ee: to mohl dostat klidně 0,4, ale tak snad už je to dobré. Kluci se potřebují :)
  2.11.2020 17:36KačkaV
  Zdravím vás.
  Potřebuji radu, názor...
  Mám 15denního samečka a stále je se svou maminkou, protože ho ještě kojí, ale poslední dva dny pozoruji, že sameček vrní a kolem své maminky tančí a jako by se na ní už pokoušel naskakovat.
  Je to ve stáří 15 dní možné, nebo jen zkouší? Vždy se pokusí jako by na ni skočit a pak sklouzne k sání.

  Díky za rady a názory.
  3.11.2020 08:01Zbyněk
  KačkaV: to je naprosto normální chování, začíná to cca od desátého de věku samečka :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Cernobily_dalmatin Bude to zkoušet čím dál víc, pokud nemá jinou samičku, maminka je jediná oběť :) Je pak potřeba ho od maminky oddělit před měsíce věku - cca dvacátý pátý den, pokud bude mít váhu přes čtvrt kila.
  - - - - -
  Vypadávají mi písmenka :)
  3.11.2020 23:54Jezzabell
  Tak TOMU říkám rozdělovat "snídani" :)))))
  https://www.youtube.com/watch?v=ZvAjGHbJ7TI
  4.11.2020 08:27Vlada
  Jezzabell: tohle video už jsem někde viděla, tomu já říkám boj o stravu. Je to krásný, i když tolik chlupáčů bych život nechtěla.
  4.11.2020 08:52Jezzabell
  Vlada: No vypadá to kouzelně, ale první mě napadlo: tyjo, byla bych vrchní sponzor na veterině a už by nemuseli pracovat pro nikoho jiného! :))
  4.11.2020 10:22Bart
  Jezzabell - páni, to je stádo!!!! :-)
  - - - - -
  Ještě jsem se chtěla zepetat: jak moc je nebezpečný odběr krve u morčete? Máme jít v pátek na odběr a docela se bojím. Zatím to žádnému našemu morčeti nedělali... Prý ho na to musí uspat....
  4.11.2020 20:36Daniel889
  Ahoj, jdu si sem pro radu. Pořídili jsme našemu morčátku pelíšek, no a hned první den nám ho začala okusovat a vytahuje z něj plyš. Může být pro ni nebezpečná? Máme pelíšek oddělat?
  5.11.2020 06:49Zbyněk
  Bart: odběr krve v narkóze? Proboha proč? Píchnu žilku na přední nožce stejně, jako při zavedení kanyly. Zvolil bych asi veterinu, kde to umějí. Co se chlupáčovi děje?

  Daniel889: pokud požírá látku, dobré to není. Morčátko je samo? Samička? Potřebuje kamarádku, nebo kastrovaného kamaráda, plus dostatečně velikou klec a pak to nebude dělat.
  5.11.2020 19:19Bart
  Zbyněk - no, ono je víc možností odběru, tady jsem si to našla: https://www.vfu.cz/files/2390_58_vystup_6._Drobni_savci.pdf str. 6 + 7. Dneska jsem to ještě ukecala, zítra pojedeme jenom na broušení a s doktorkou si o tom víc promluvím, aby mi to vysvětlila. Chce mu udělat odběr, protože má pořád průjem (rozmatlaný hroudy) a vůbec nic na to nepomáhá. Váhou jde ale nahoru, nehubne, žere pořád stejně, nic mu není. Už jsme radši zrušili i trávu... No měl ATB v létě 9 týdnů, u toho průjem neměl, začalo to až po vysazení. To jsme ale asi po třech týdnech dostali zpátky na normálí bobky, ale jen na pár týdnů. Od poloviny září má ten průjem pořád a nic na to nezabírá. Já teda myslím, že je to následek těch ATB, ale doktorka právě radši chce vyšetřit játra a ledviny i kvůli tomu, že mu budou 4 roky a už to není mladík. Druhej má teď opačný problém, co nemají pár dní trávu, tak zase bobkuje strašně málo. Vždycky z něho hromádka bobků vypadne a pak třeba půl dne nic. Já už to nechápu....
  - - - - -
  Pak ještě odběr ze zadní nožičky: https://cz.laboklin.info/wp-content/uploads/lab_akt_0120.pdf. Já hlavně, nevím proč, mám v hlavě, že se krev odebírá ze srdce nebo z nějaké cévy u srdce.... To by odpovídalo té jedné variantě z toho prvního odkazu....
  No zítra se dovím víc, snad tohle nebude chtít dělat!!!
  6.11.2020 05:47Zbyněk
  Bart: zajímavé, mě to brali normálně z žilky na noze - z té, určené ke kanylaci. Prosím tě - s průjmem jsem se trápil také, koprologický rozbor dělali?
  Osvědčený postup léčby průjmu je:
  - Protexin, když nezabere do dvou dnů, tak Attapectin 2x denně čtvrtku.
  - pokud ani toto nezabere, tak koprologii - jeden den sbíráš bobky, asi 6 stačí - zaneseš na veterinu a dle výsledků se nasadí léčba.
  - je li koprologie OK, pak je potřeba rozbor moči, tam se játra poznají.
  - je li OK i moč, potom nasaď čtyři dny infuze - 350 ml fýzáku, do té první přidat Duphalyte, do těch dalších pak stačí béčko.
  Plus 2x denně čtvrtku Itopridu perorálně a myslím si, že bude po průjmu. Teprve potom bych dělal krevní testy
  - - - - -
  A tu infuzi kapat tak max. 35 ml hodinově, to znamená cca deset hodin. zabralo to na fatální průjem nejenom u mě. Infuze navíc regeneruje játra i ledviny
  6.11.2020 10:06Bart
  Zbyněk - o rozboru bobků jsme se taky bavili, to bylo první, co mě napadlo. Jak "nasaď infuzi"? - to jako děláš sám? To mě zas bude doktorka milovat, až jí tam budu "radit"!!!!
  Jinak Samuel ten už dneska bobkuje normálně, tam to bylo asi fakt tím, že jsme zrušili trávu, tak byla trochu změna. Aspoň to. No tak uvidíme večer, co s doktorkou vymyslíme.
  6.11.2020 11:39Zbyněk
  Bart: ne, infuzi nasadí doktorka :) Nezvládli to ani u nás v Kralupech, takže mi na H-Vetu dali kanylu a pak jsem kapal u nás.
  Ještě mu můžeš zkusit dát naslepo Panacur - 3 dny po sobě čtvrtku, den pauzu a pak poslední čtvrtku. Nadrtit do vody a hodně medu, ale lepší je ta koprologie. Moč byla v pořádku? On je už starší, že?
  6.11.2020 16:17Kleopatra
  Dobrý den, je možné aby mělo morče zbarvenou moč do hněda kvůli například určitému druhu zeleniny (fenikl třeba) nebo nový druh sena? Pozoruji velmi tmavou moč ( ne dočervena, ale do hněda) a bobky skoro černé, ale morčátka s chutí baští, jsou čilá, nic je netrápí. Oddělím je a vysleduji, zde taková barva moči patří jen jednomu, nebo jestli mají oba. Díky za rady
  6.11.2020 21:44Tygrinka
  Bart: Pokud hrouda bobků a pak půl dne nic, tak bych se zaměřila na čištění análního vaku... Pokud se bere krev na větší odběry, tak i mého myšáka trochu přispali plynem a prý to brali někde u krku... A to byla veterina zaměřená na morčata, takže asi zase tak neobvyklé to nebude. Koprologii určitě udělat, udělat kompletní rozbor na všechno možné, aby se vyloučily i neobvyklé brebery. Průjem může být i bakteriálního původu. U mého myšáka na tenhle typ průjmu výborně zabíral FibrePlex 1dílek denně, pak obden a pak když se mu stolice zhoršila. Ale byl napřed komplet vyšetřen a střeva i přeléčena sulfonamidy. Občas to chce víc hledat a zkoušet...
  - - - - -
  Kleopatra: Ano, bobky i moč se mohou zabarvovat podle toho, co myšáci baští. Pokud myšáci prosperují, normálně žerou, vyměšují bezbolestně, tak není třeba oddělovat a zkoumat..
  7.11.2020 00:36Bart
  Zbyněk, Tygrinka - jj. to jsou přesně ty odběry čeho jsem se bála. Nakonec se nic z toho nekonalo, protože tím, že přesto všechno přibírá na váze a nic jiného mu není, tak to je zřejmě následek těch ATB, jako to měl před třemi lety Samuel, ale ten teda drasticky hubnul. Podařilo se nám to zastavit za tři měsíce Deganem a Renitalem + dokrmováním kaší z granulí Trovet. Renital bohuže lpořád není , ale konečně jsem vymámila ten Atapectin, tak uvidíme, co to udělá. Doktorka mi to původně po konzultaci s MVDr. Jeklem dát nechtěla, protože je to pro kočky a psi, čili masožravce a ti mají jiný systém trávení než býložravci. Ale teď najednou úplně v pohodě, že to zkusíme. Když to nepomůže, tak nám dá namíchat nějaký prášek do nějakého oleje normálně v lidské lékárně, název si už nepamatuju, ale je to zase něco pro psi a kočky. Co se týká Fibreplex, tak to má stejné složení jako Biolapis, to už jsme studovali, protože mi ho pořád nabízeli, až se zjistilo, že je to vlastně totéž. Tak že odběr se zatím odsunul, tak se uvidí, co ta další medikace.
  Tygrinka - ty bobky a pak půl dne nic , to se týkalo toho druhého po vysazení trávy, to už je v pořádku.
  Jinak bych chtěla říct, že nemůžete říct, že léčba je u Vás ta nejlepší. Vidím to u Jezzabell, kdy Valeš úplně jinak léčí absces. Naše doktorka je jednak expert na zuby, má to přímo vystudované a i všechno to ostatní pořád studuje a konzultuje. I když nasadí léčbu u které si není až tak jistá, ve volném čase doma hledá různé varianty a možnosti. To nevím, jen od sebe, ale už i od ostatních morčecích a králičích pacientů, se kterými se setkávám v čekárně. Je schopná večer zavolat a léčbu ještě upravit. Prostě fakt s námi a s těmi chlupáči všechno prožívá a snaží se , co to jde. A myslím, že jim fakt rozumí, i když používá jinou variantu léčby, než používají v Praze. Jak jsem už jednou psala, i u lidí každý lékař má jiný způsob léčby.... A zaplať Bůh u těch morčat to funguje.
  7.11.2020 12:15Zbyněk
  Bart: ona starší morčátka na tyto průjmy občas trpí. Mě se u šestileté samičky nakonec osvědčila ta infuze, ale tam už šlo o život, já jsem nepoznal moč od stolice. Za dva dny to bylo dobré:) Pozor na okurku, ta to může rozjet!
  7.11.2020 15:24Tygrinka
  Bart: Ty bobky půl dne nic jsem pochopila, že to bylo u druhého morčete. Fibreplex je úplně něco jiného než BioLapis. BioLapis obsahuje ještě nějaké vitamíny, včetně Cvitamínu. Fibreplex ne. A působí jinak. A u mého myšáka po BioLapisu průjem jak bič, po Fibreplexu pohoda a klid. Ale je to tvoje morče, mně je jedno, že to nezkusíš. Já tenkrát zkusila všechno možné a zabral až ten Fibreplex. A u vás stále koprologie nic a prý je to po antibiotikách. Stále jen dohady a dohady... A to tu čtu už přes půl roku či déle. Někde prostě děláte chybu...
  - - - - -
  Bart: Nikdo tu netvrdí, že u nás je léčba nejlepší, to si špatně vykládáš. Jen tu máme víc specializovaných vetů v lepším dosahu, to asi jo, takže můžeme mít více odborných názorů v kratším čase. Ten myšák po vysazení trávy měl prostě trochu zácpu a možná ucpaný anální vak. Což se může samo srovnat jako se stalo u vás. Hromady bobků několikrát za den je indikace ke kontrole vaku. Je jednodušší morče otočit a zkontrolovat výfuk než tu psát na netu, co by tu mohlo být... Náhlé vysazení šťavnatého krmení může způsobit to, co se ti stalo. Každé morče je originál a reaguje odlišně...
  Antibiotika mohou způsobit i náběh na zánět střev daný rozhozením mikroflory, proto je koprologie a vyšetření krve tím prvním, co vet udělá než začne střílet naslepo léčbu. Což u vás i přes veškeré konzultace stále nevidím, jen pokusy a pokusy, které nemají výsledek. Někdy samozřejmě střelba naslepo pomůže, protože vet se již s něčím podobným setkal a vyzkouší to, co zabere ve většině případů. Ale u vás se jedná o komplikovanější situaci, která si vyžaduje to, co jsme ti tu už několikrát psali.
  - - - - -
  Zbyněk: Tos měl morče doma s kanylou v tlapce? Jak jsi to dělal s ochranou kanyly před vytažením? To měla nožku v obvaze nebo jak? Morčíka s kanylou jsem měla, ale jen u veta, nedokážu si představit s tím pobývat víc hodin doma, když se morče přeci jen hýbe...
  7.11.2020 16:36Bart
  Tygrinka - já jsem do textu zamotala dvě morčata a i věci minulé, co měl kdo dřív... Ten Fibreplex jsme taky měli, znám to. Ale nedávno jsme četli složení a lišilo se to jen minimálně, tak jak píšeš ty. Já mám radši než Biolapis ten Protexin Professional, ale Biolapis jim víc chutná.
  Před chvílí jsem se vrátila z práce, tak jsem to zkontrolovala, Samuel bobkuje normálně, ve čtvrtek mu bude 6 let. To je to morče, co 2 dny po vysazení trávy bobkovalo plno bobků najednou a pak půl dne nic. Dostal 2x ten Profesional a už je to v pořádku. Co mám za těch 18 let zkušenost, tak měla snad všechna naše morčata změnu stolice vždycky když se s trávou na jaře začínalo, ale i na podzim, kdy se s ní končilo. Tak proto myslím, že to bylo z toho. Nicovi budou před Vánocema 4 roky a jak jsem psala měl v květnu a v červnu 2 operace za sebou a dlouhodobě ATB. V srpnu zas asi z toho všeho zas zánět pysku. Jinak morčata jsou už dva a půl roku co dva týdny pod kontrolou, jak pořád jezdíme na to broušení zubů. Doktorka nás zatím ze všeho dostala, se vším si poradila, jen je pro mě zajímavé porovnávat, jak to všude dělají jinak. Hodně zajímavé bylo porovnání léčby abscesu u Jezzabell a taky u toho zánětu pysku. Sice úplně jinak, ale výsledky na obou stranách suprový.

  Zbyněk - včera jsem teda dala ten Attapectin, dneska zatím nikde nic rozbředlého, ale ani normální bobky. Našla jsem spíš menší hroudy, ale docela tuhé. Nemůže z toho mít zas třeba zácpu? No je to ještě brzo, dám tomu pár dní - Professional a Attapectin. No okurka to je problém... Jednak ji milujou a z těma ubroušenýma zubama je to skoro tak dva dny co můžou jíst právě cuketu nebo okurku, ostatní musím 2 - 3 dny krájet. A to i např. salát, protože nic neukousnou. A právě už mě i napadlo, jestli to nemůže souviset s tím průjmem. Co dva týdny mají 1 - 3 dny výpadek v normální stravě, než zas můžou jíst všechno jak jsou zvyklí. Sice to mají už přes dva roky, ale na druhou stranu, jakmile začne jíst morče jinak, třeba kvůli přerostlým stoličkám nebo nějaké bolesti, většinou dostane průjem. No uvidíme. Děkuju za nápady a rady, hlavně co se týká té medikace. Hodně se tu člověk dozví.
  - - - - -
  s těma
  7.11.2020 23:19Jezzabell
  Bart: s Attapectinem opatrněji, u morčat se dává čtvrt tbl 2x denně při akutním průjmu, pak 1x denně, jak to najede k lepšímu, právě aby nedostal průjem. Abych to nevypisovala, obšlehla jsem to z návodu:
  Účinnými látkami přípravku Attapectin jsou attapulgit a pektin, které chrání stěny trávicího systému, vážou na sebe bakteriální toxiny a produkty střevní fermentace a transportují je skrze trávicí trakt. Při dlouhodobém používání mohou attapulgit a pektin vázat i užitečné substance, např. souběžně podávané léky, vitaminy a železo. Proto se nedoporučuje podávat Attapectin dříve než tři hodiny po medikaci.

  To je taky dobrý vědět, že ne hned po lécích, pokud ještě nějaké bere. Mně teda trhaj stříkačku z ruky při Attapectinu, a při Protexinu jakbysmet;). Valeš mi ho doporučil (Attapectin) právě na akutní průjmy. Je to sice pro psy a kočky, ale dle slov vet. - testuje se to na hlodavcích a má to výborné výsledky..
  8.11.2020 09:31Bart
  Jezzabell - jj, dávám raději jen 1/4 večer a ráno Protexin Professional. Mě zase div nesežerou stříkačku u toho Biolapisu :-) Asi mají různé chutě jako lidi. Jak ten Attapectin popisuješ, tak mi to připomíná živočišné uhlí. To jsme kdysi prvním morčatům taky dávali, když jsme neznali "zvířecí" léky. No snad to zabere. Od včera občas sice rozmatlanej řídkej bobek, už ne hrouda a nebo právě menší hrouda, ale tužší. Tak že nějaká změna tu byla hned po prvním podání. A hlavně už nejsou po pár hodinách tak "zmalovaný" deky, pytle a podložky. Jsem to nestačila prát. Jak si tu hroudu pod sebou vždycky rozmatlal, a pak si při běhání nebo při přelezení jinam, ten zadek postupně otíral o ostatní hadry, to bylo teda něco.
  8.11.2020 10:27Ehrena
  Bart, přesně tyhle problémy jsme měli my s Bělinkou, kterou to potkalo taky po dlouhodobém podávání atb. po operaci abscesu na krku. Byla jsem kvůli tomu na veterině vícekrát, jak tady v Jablonci, tak v Praze, vystřídali jsme spoustu probiotik včetně Fibreplexu, jediné, co jí trochu pomáhalo, byla Smecta, po té měla bobíky trochu normálnější, ale zase jsem ji nechtěla dávat dlouhodobě, a jakmile jsem ji vysadila, zase už to bylo stejné jako předtím. Já je teda měla na hoblinách a vždycky měla zapatlané hobliny, misky, no byla s tím pěkná práce. Navíc se jí ta řídká stolice lepila na packy v podobě takových koulí, hlavně na přední, a nešlo to vůbec odloupnout, musela jsem ji každý druhý den koupat a nechat dobu ty packy odmočit, abych jí to z nich dostala. Jediné, co mi doporučili tady na té druhé veterině, kam jsme teď v létě chodili s Tygříkem s těmi zuby, bylo nechat udělat tu koprologii, ale Bělince se právě nedaly nabrat žádné vzorky, všechno bylo rozpatlané v hoblinách, venku zase na trávě. Takže k tomu tak nějak nedošlo. Nikde mi neporadili nechat udělat nějaké odběry krve nebo testy na něco. A to ani u Valeše. Je fakt, že jí dvakrát při návštěvě veteriny zkoušeli z moči tím testovacím papírkem, jak na tom je, tam bylo vždy všechno v pořádku. Bělinka jinak nevypadala, že by ji něco bolelo nebo vadilo, baštila celou dobu za tři morčata, ale ke konci nám hodně hubla. Celý tenhle její stav trval cca rok a čtvrt, než umřela, ve svých 6 a půl letech, doufám, že přirozeně, dobře jedla až do samého poměrně rychlého a nečekaného konce.
  Takže jestli vám něco pomůže, určitě to sem napiš, jsem zvědavá, co zabere. Držím palce.
  - - - - -
  Jo, ještě, o tomhle novém léku proti průjmu nám tehdy nikdo neřekl. Asi ještě nebyl nebo nebyl vyzkoušený pro hlodavce.
  8.11.2020 10:58Jezzabell
  Ehrena: Je to nový lék, Valeš říkal "novinka", když to Vall-íkovi nasazoval (když marodil s játrama na kapačkách). Kdyby o tom věděl, tak to určitě nasadí dřív. Ale je to super lék!
  Je to silný, na akutní průjmy pecka, a sbírá to ty bakterie ve střevech (asi jak Endiaron u lidí). On tady už někdo i psal, že to veterináři jinde ještě neznali, ale objednali. U nás to na vet prodávají i po jednotlivých tabletách. A to mě jich cca vyjde na Kc, nebo kolem deseti..Což je faaakt super cena, oproti těm dardám, co tam jinak člověk nechá:)!
  - - - - -
  Vypadl mi kus textu:
  A to mě jich cca10ks vyjde na 65Kc.
  8.11.2020 14:54Zbyněk
  Tygrinka: pátá fotka shora: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Drobka_in_memoriam Nožka se po podání infuze zabandážuje, takže tam má špalíček:) a druhý den se zase rozbalí. Naprosto v pohodě. A ta infuze udělala zázrak nejenom u mě, proto jsem se poděllil.
  Morče se při podávání attapectinu musí hlídat, aby se neucpalo. Ale je to opravdu vynikající věc. Mám ho doma neustále - netrpíme na to, u Drobečky to bylo věkem, ještě že jsem byl doma a nehlídal mi jí někdo po dobu dovolené.
  8.11.2020 15:49Bart
  Ehrena - úplně přesně, jak popisuješ. Uschlé koule na drápech, které skoro nejdou sundat, opatlané misky... Nám ten Attapectin taky dala po tabletách, mám jich 8ks. Fakt to asi moc nestojí, protože za dvojí broušení, Degan a tyhle prášky jsme platili něco přes 200 Kč. No kdyby hubnul, tak bych asi plašila víc. To mi stačilo tenkrát se Samuelem, kdy co měsíc to 100g dole a v břiše při pohmatu žádné bobky. přitom jedl snad v jednom kuse. A to trvalo přes 3 měsíce, tak že přes 300g dole, s operacemi před tím celkem za 4 a půl měsíce dole 400g. No ale nakonec jsme to zvládli. Ve čtvrtek mu bude 6 let a má váhu 1312g - jenže původně před těmi dvěma lety měl 1500g. Teď zas po těch operacích před létem dohání váhu Nico. Celé léto měl kolem 1140g a jen začal ten průjem, tak najednou právě začal v září konečně přibírat a teď už má 1248g. To je docela divný, ale pořád lepší, než to hubnutí. No Bělinka si chudák taky užila. Tuhle jsem na Tebe myslela, jak to právě s tím Tygříkem nakonec dopadlo, že ses tady dlouho neozvala.
  - - - - -
  Mimochodem Nico před skoro 2 lety váha 1459g.
  11.11.2020 20:361
  1
  - - - - -
  1"'`--
  16.11.2020 12:57Jezzabell
  Info pro Pražáky: na Hájích už zase otevřeli vietnamci obchůdek, jen ho posunuli asi o 20m k bývalému kinu Galaxie, a MAJÍ ČERSTVÉ BYLINKY naprosto všeho druhu! Berou už i karty Ceny mají stejné jako předtím. Denně mají do 20h, dokonce mají otevřeno i zítra! Kluci mají mátové a koprové hody! Za balík máty25,-Kč a kytku kopru taky tak. Mají bazalku, rozmarýn, koriandr, mátu, šnitlík, kopr atd..PECKA!
  18.11.2020 13:16Ajati
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, nevíte někdo o volných mladých rozetových samičkách v okolí Pardubic, HK nebo Chrudimi? Nebo o jejich chovatelích? Psala jsem do inzerce a omlouvám se, že se ptám ještě tady....marně sháníme poslední dobou... Byly by u nás v rodině, měly by se dobře, dlouholeté zkušenosti s morčat máme.
  - - - - -
  s morčaty...
  19.11.2020 09:25Zbyněk
  Ajati: mrkni na FB na https://www.facebook.com/groups/390442654368961 pokud by to chtělo přihlášení, potvrdím ti to :)
  20.11.2020 13:54Zbyněk
  Musím se poděli o neuvěřitelnou zkušenost! Před čase jsem ve smečce řešil, kdo z chlupáčů občas čůrá krev. Nemohl jsem na to přijít a to jsem se hodně snažil. Až se k tomu konečně přihlásil sameček. Na veterině vymačkali krvavou moč a dali pod mikroskop, prý to málem odešlo i s krycím sklíčkem, kolik tam bylo bakterií. Nasadil jsem tedy 1x denně 15 mg Bofloxu a 2x denně 60 mg Biseptolu, plus Meloxicam na bolest. Za dva dny už sameček lítal po bytě a obtěžoval ženy:) Jenomže po týdnu začal kňourat znovu a moje obavy se naplnily - v močáku kámen 5,7 mm. Byl to takový ten amorfní hematom, ve kterém už svítily krystalky vápníku. Takže jsem nasadil Ba ZHeng Pian (102), RC Uro a napsal jsem léčitelce, této: http://terapiepankova.cz/ Ta se k samečkovi dostala na dálku v úterý a malý simulant se rázem uklidnil a přestal naříkat. Paní mi napsala, že kámen rozpustila a že to šlo dobře. Zašel jsem na veterinu a doktorka byla v šoku, stejně jako doktor - kámen je pryč!!!! Hned si ode mne vzali kontakt:) Ufffff!
  20.11.2020 14:22ee
  krátké info - zlomená noha je dle rtg zhojená (v rámci možností), ještě bude chvíli trvat, než bude úplně OK, ale tento týden se nám morčák úplně rozběhal, začal i skákat a používat spojovací můsek, kterým jsou propojené klece, tak jsme rádi.
  ještě mám dotaz, můžou morčata sušenou stévii? Nějak si nepamatuju, že bych o této bylince (nebo co to vlastně je) ve spojení s morčaty četla.
  20.11.2020 17:56Pepepele
  Zdravím.
  Chtěl bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s chovem morčat na ručníku? Moje holky nejsou naučené na zachudek, ale tato varianta namísto klasické podestýlky mě zaujala. Počítám s tím, že to asi dlouho nevydrží a tak za den, dva to bude potřeba vyprat, nicméně mi to přijde jako hygienictejsi varianta oproti chovu na podestylce, kdy měníme cca každý pátý den. Dále mě to zaujalo jako levnější a udrzitelnejsi alternativa.
  Chováte někdo tímto způsobem? Dá se to ikdyz morčata nejsou naučená na záchod?
  - - - - -
  Případně jak to řešíte? Mám klec 120x50cm, tak mě napadlo umístit na dno dva přeložené ručníky velikosti 70x50cm, to by mohlo vydržet
  21.11.2020 08:09Veronika5
  Pepepele: Ano, myslím že velká část lidí tady chová tímto způsobem. Já používám látkové podložky z flísu, dvě vrstvy sešité dohromady, případně je možné zagooglit a narazíš na spoustu verzí takových podložek - např. se dá dát navrch flís, kterým moč proteče, a dospod ustřihnout kus chrániče matrace, kde vše vsakuje. A ano, dá se to použít i když morčata nejsou naučená na záchůdek. Pak je ale nutné měnit podložku každý den nebo obden podle velikosti klece. Bobky ale zametáš častěji, a je prostě důležité, aby nebyli na mokrém. Použité podložky podle možností usušíš na balkoně a vypereš, když je jich dost na celou várku. Velmi doporučuji přidat dezinfekci do prádla, vyhneš se zápachu podložek, pračky, a zlikviduješ případné plísně a bakterie, které by mohly na podložkách přežívat. Já používám Sanytol. Pro inspiraci na "látkování"zkus najouknout do mých alb. Hodně štěstí!
  - - - - -
  Jinak ručníky nejsou moc vhodné, protože bavlněné froté strašně dlouho schne a morčata by byla na mokrém. Lepší vlastnosti má určitě flís - pokud se ti nechce šít, může to být třeba dětská flísová deka z Ikey.
  21.11.2020 19:39Zbyněk
  Pepepele: takto - když hobliny, tak zásadně na topných peletách Biomac, nasypeš vrstvu pelet, aby pokrývala dno klece a na to cca 4 cm vrstvu hoblin. Jednou denně vybereš počůraná místa, doplníš pelety, hobilny a jednou týdně přesteleš klec.
  Jak píše Veronika, ručníky a osušky vhodné nejsou. Já používám osušku ve výběhu, ale když netopí, schne to dlouho a prát musíš denně. V morčatárně mám koberečky z Tesca - bavlněné a silné, peru je jednou denně, ráno. jsou pročůrané a pozor - je velmi dobré pod ně dát přebalovací podložky. V současné době se výrobci zbláznili a dělají doslova hadrové podložky, doporučuji Seni 90x60, ty jsou naprosto nejlepší! Přebalovačky měním cca jednou za deset dní.
  Naprosto nejlepší kobereček pod morče je chlupatá předložka do koupelny, ta, co má dole porézní gumu proti skluzu. Zase - pod ní přebalovačku a tohle můžeš klidně měnit po třech dnech, moč proteče, podložka je suchá a morče je na teplém a měkkém. Někdo dává gumové podložky do koupelny, ale ty jsou nevhodné - nedýchají a morče z nich může mít zapařeniny. Osušky a ručníky spíše ne, ale pokud toi nevadí prát denně a máš to kde sušit, tak ok. Osobně o víkendu nechávám na osušce smečku venku přes noc a ráno dávám na prošůraná nísta čtverce z přebalovaček, aby nebyli na mokrém. Dobrý je tako odstřižek z koberce - ne z Brena, to jsou sra..ky, i ten můžeš prát, dokud se nerozpadne. Uý mám jeden šestý rok a v pohodě:)
  22.11.2020 20:51Kleopatra
  Zbyněk - mohu se zeptat prosím na ty pelety pod hobliny? Je jich více druhů - třeba toto? https://www.hornbach.cz/shop/Drevene-pelety-BIOMAC-TOP-ENplus-A1-baleni-15-kg/7078305/artikl.html
  V čem je taková výhoda to pod hobliny dávat? Já dřív dávala pod hobliny jen savé podložky. Díky za radu.
  23.11.2020 07:49Zbyněk
  Kleopatra: podložky jsem pod hobliny nezkoušel, ale proč ne? Výhoda je v tom, že úzký proud moči proteče do savého materiálu a nevytvoří půlmetrový koláč mokrých hoblin díky tomu, že se mlč nemá ka m vsáknout. Já jsem pak jenom večer vybral vlhčí místa, vyměnil a bylo vymalováno :)
  - - - - -
  ee: nožka je prima zpráva :) Stévii bych morčatům opravdu nedával!
  23.11.2020 09:18ee
  Zbyněk: myslíš jednorázové podložky? ty Seni? já totiž používám pratelné, jednorázové mi přijde, že dříve a více smrdí.
  P.S. stévii tedy vynechám, ale ještě doplňující dotaz - proč rozhodně ne? Obsahuje nějaké látky nebezpečné pro morčata?
  23.11.2020 11:04Zbyněk
  ee: Mě vydrží dva týdny a na nich mám koberečky, které peru denně. Nic nepáchne:) Stévie je nejsladší bylina ve vesmíru, morčeti tím rozhodiš chutě a bude zle. Proč mu dávat něco tak nepřirozeného?
  23.11.2020 11:50ee
  ok, toto vysvětlení mi stačí, mám tu nasušenou, tak jsem se ptala...
  pošleš mi prosím odkaz které podložky to jsou? třeba jestli je mají na benu?
  - - - - -
  jsem tam našla totiž několik druhů
  23.11.2020 20:04fgfg
  Dobrý deň , chcel by som sa poradiť ohľadne podstieľky pre morčatá : Mám dvoch samčekov na látkach ale rozmýšľam že im zmením podstieľku , lebo sú iba čiastočne naučený na záchod (keď sa im niekde zapáči tak tam celý deň ležia a pokakajú a pocikajú sa pod seba ) takže im musím prať každý / každý druhý deň čo znamená že to musím oprať ručne pretože sa neoplatí dávať do pračky jednu látku . Takže mi napadlo že ich dám na kombináciu pelety+hrubé hobliny . Lenže hobliny moc nechcem dávať lebo môžu obsahovať jemný prach ktorý im spôsobí dýchacie problémy a navyše majú aromatickú vôňu a morčatá majú citlivý čuch takže im to moc nechcem dávať . Ale našiel som papierovú podstieľku Kaytee clean and cozy Natural. Takže čo mi odporúčate ? Za odpoveď dopredu ďakujem.
  24.11.2020 05:01Zbyněk
  ee: tyhle https://www.lekarna-gabriela.cz/zbozi/5900516691295/seni-soft-super-90-x-60-cm-30-ks-podlozky-absorp?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=5199434927+-+Produktove+inzeraty&utm_content=PI+podle+ceny&utm_term=podlozky+seni+90x60 předtím jsem kupoval Molicare, ale oni je zkrátili o 4 cm na délku a o osm na šířku a místo toho dali plastový okraj, svině. Tyhle jsou ještě pořád v původní kvalitě, Happy už také ne - je to měkký hadr.
  24.11.2020 06:29Veronika5
  Fgfg: No a proč nemáš těch látkových podložek víc a nevypereš jednou nebo dvakrát týdně všechno najednou? Jinak toto se tu řešilo před pár dny, stačí když sjedeš v diskuzi trochu níž. Jinak za mě - cokoli papírového co použiješ samostatně strašně rychle smrdí a pěkně leze do peněz. Na dovolené používám papírové podložky z lékárny a kdysi jsem zkoušela Adam - obojí je pěkně fuj a pěkně drahý.
  - - - - -
  Asan, ne Adam!!!!
  24.11.2020 10:41Vlada
  Veronika5 a spol.: já užívám na dno dřevěný pelety a na to vrstvu Asanu, pravda je to dražší, ale nemůžu si vynachválit.
  24.11.2020 15:13Kleopatra
  Vlada:Asan koukám 369,-Kč 45 l podestýlka. Na jak dlouho vám to cca vystačí?
  25.11.2020 06:44Vlada
  Kleopatra: při dvou žravých samičkách a akváriu o rozloze 120×60, tak 1-1a1/2měsíce. Ale manžel jim při čištění dopřává opravdu nadýchanou podestýlku. Myslím, by se dalo i ušetřit.
  25.11.2020 17:52Jezzabell
  Ahoj lidi, jsme zas marodní. A pořádně:(. Lancík má opět podmíru, teď o 100g míň, to je dost. Má teď 900g a to bojujeme o každé deko. Valeš říkal, že to vypadá na bolest čelisti. Zuby jsou OK. Takže zase biseptol a meloxidyl. Dobral po šesté před měsícem. Teď není co operovat, tak aspoň to.
  Ale jeho bráška Zedík zlobí. Vyražený přední zub je to nejmenší. Jak se mu to stalo teda nechápu, s mřížema nelomcuje, nemá z čeho spadnout. Jestli blbě skočil z domečku..
  Do toho krev v moči (protože se mi nezdál a jen zubem to nebude si říkám) a pořádně. A špatně čůrá. Na sonu zánět močáku jako blázen, plavou mu tam sražené bílkoviny. Plus ta krev. To jsme objevili v sobotu. Ještě že měl doktor pohotovost!
  Dostal Enrogal 0,2 2x denně, ještě je nafouklý, takže 2x denně ještě 0,5tbl Degan, 0,4 Espumisan (SabSimplex má výpadek), 0,6 RC Akut, 0,8 meloxidyl.
  V pondělí jsem tam jela ještě jednou, aby ho Mertová propláchla, protože špatně čůrá pořád. Do toho naprosto nežere. O každou stříkačku se pere, sotva do něj narvu násilím 2-3 inzulínky kaše.
  No od toho pondělí už nechodí z domečku vůbec. Dostal na podporu chuti ještě 2x denně čtvrtku Itoprydu a v rozestupech od atb Protexin.
  Musela jsem si to doma fakt už napsat. A Zedík pořád beze změny:(. Dnes jdeme odpoledne na kontrolu. Vypadá to na kapačky.
  To Lancík je zdárnej pacient, klidně si mi stupne v nestřeženém okamžiku kdy nabírám stříkačku předníma do misky s kaší a ještě za jí trhá. Každý lék bere autmaticky a ještě panáčkuje jak se k němu blížím se stříkačkou, šikovný pacient! Ale s bráškou je to hodně blbý.
  - - - - -
  Joo, a aby toho nebylo málo, Gerimu ruplo v bedně (ták hodnej peruánec d té doby!) a zmlátil Jarvise (rozetku skořinku), až lítaly hobliny do půli obýváku. Jsou spolu dva roky!!! A do poslední chvíle zamilovaný pár!
  Tak doufám, že mu nic není:(.
  Holt, blíží se vánoční svátky a ty morčata na to mají snad radar!
  - - - - -
  Zedíkovi kolabují játra:(. Dostal glukozu RC Heapto a RV B vitamin, zítra na hospitalizaci na kapačky na celý den, aspoň 4dny za sebou.
  26.11.2020 09:09Bart
  Jezzabell - tak držím palce, ať to všechno dobře dopadne. Ach jo, to jsou zas věci!!!
  26.11.2020 10:12Jezzabell
  Bart: Ráno jsem ho vezla v 7h. na hospic, bude celý den viset na kapačkách. Vypadal strašně, chudák:(. Ulepenej, takový ten ztrápený výraz. Ještě jsem ho nadopovala léky(asi 8inzulínek a dvě uro čaje a jedna kaše) a upalovali jsme. Večer mi budou volat a půjdu pro něj a takhle ještě 3x.
  26.11.2020 11:35Bobo
  Zdravím ,myslíte že jsou tyto granule vhodné? Nature Land Complete Mono pro morčata.Kupuju jim Brit a Versele ale chtěla bych pro ně něco nového at nejí celej život jen tohle.
  26.11.2020 23:03Bart
  Jezzabell - ztrápenej výraz taky znám... Ulepenej - nám doktorka říkala, že je to ze stresu... Fakt držím palce, vánoční období je jak na potvoru snad pravidelně...
  Trochu z jinýho soudku - do toho ta Covid situace a děti s tou školou. Hele já mám sice už dostělý děti, ale ta mladší dokončuje VŠ a taky samý problém. Piš diplomku, když tě nikam nepustěj něco zkoumat... V hlavě nevíš, co řešit dřív - děti - morčata... U nás se to naštěstí lepší, od zítra budeme tři dny sbírat bobky, ale myslím, že vyhodíme 600 Kč zbytečně. Člověk už nějak pozná, jestli je situace vážná. Attapectin 2x denně fakt zabírá.
  27.11.2020 11:09Jezzabell
  Bart: On je fakt výbornej (Attapectin). Už jsem to doporučila všem co znám, i pejskařkám, pokaždý doslova oslava! Kamarádka se stafordem byla nešťastná, že průjem, nechutenství..doporučila jsem jí koupit právě attapectin a protexin a s odstupem dávat a za dba dny mi volá, že tak výstavní bobky pes nikdy neměl;).
  Zedík včera byl na kapačkách do 19,30hod. V osm večer jsem pro něj yla na veterině. Už z něj nejde takovej ten silnej pach nemoci z moči. Tím chudák děsně smrděl od pondělí. Kapačka ho statečně propláchla. Večer teda nechtěl nic, dostal o 23 a 02h dvě inzulínky kaše, ale nadšenej nebyl.
  Kdo by byl, když mu kolabujou játra, je mu blbě od žaludku a bolí ho břicho.
  Jediné, po čem mi jede, je kopr a máta. Na veterině do něj za den narvali 20tku píst RC. Prý se tam bobík hrozně bojí, je namáčklý v rohu kklece s kapačkou:(. Dala jsem mu s sebou seno a trošku římského salátku. Seno si trochu dal, salát nechtěl no.
  Jsem zvědavá, jak to zmáknem o víkendu, jsou tam jen od 10 do 16h, to je málo na kapačku. Budu si jí muset vzít domů. Ale kam ho s tím dám netuším. Večer, jak jsem ho vyndala z přepravky tak skákal jak splašenej poník, rval to dolů, skákal jak zběsilej z domku na domek, totálně vyřízenej z té kanylky:(. To Vall-ík jí v únoru nesl statečně (ale je taky fakt, že u toho bral antidepresiva!).
  Valeš právě říkal, že s Vánocema je nejvíc vystresovaných psů a morčat. Ale ty C-vlny trumfly prý i vánoce. Tak zas večer pro maroda. Lancíkovi zas bují čelistní kost vevitř. Ale nese to vzorně, Valeš je z něj unešenej, jak je to úžasný malý pacient. On totiž panáčkuje i na léky a to prosím i na Biseptol! Pochopil, že mu to pomáhá. Do kaše mi padne předníma tlapkama do kompotové misky než to stihnu nabrat inzulínkou;). Už má 50g navrch, to je fuška.
  No vstávám v 5,30hod a chodím spát mezi 02 a 02.30 hod...Dnes jsem musela jít čistit klece v jednu v noci,, abych nevytuhla!:)))...
  27.11.2020 18:07Bart
  Jezzabell - to jsou opravdu bojovníci. Páni, on přijde z kapačky a skáče jak splašenej koník... Lancík to má asi taky doživotně pořád dokola. Ach jo. A jak to s těma játrama zjistili? To ze SONA?

  Attapectin taky dávám s Professionalem. Sice to bobky výstavní nejsou, občas se nějaký povede, ale rozhodně to má už normální hustotu, i když to jsou většinou hroudy. Ale zjistila jsem, že když to stihnu vidět dřív, než to rozšlape, je to už velký pokrok a nějaké ty bobky tam občas jsou.
  27.11.2020 22:21Jezzabell
  Bart: Se Zedíkem je t zlé:(. Valeš mi volal, že se mu hustota moči ani nehla a nechce dokrm, teče mu to z pusy. Tak jsem tam letěla, a prosila je, aby kanylku ještě nevyndavali.
  Játra se měří spektrometrem (maj na to takovou mašinku, jako velký teploměr s displejem). Z trochy moči zjistí hustotu a bílkoviny.
  Tak jsem vyfasovala domů na víkend kapačky, a budu ho mít doma. Je tam ve stresu z prostředí. A nemá tam kamarády a Lancíka. Ale jestli to ještě pomůže, to je otázka. Dostala jsem rychlokurz, jak zacházet s kanyllkou a kapačkama. Kdyby se to nedařilo, tak velkou stříkačku a jehly a 4x denně to píchnout za krk do kožní řasy. Pomalu. Musím ho hlídat aby nebyla v kapačce bublina, nebo to nepřekousal a pod. Ale je totálně apatyckej, ztrápenej výraz. Sám nic nechce, ale po dvou hodinách mu dávám 2inzulínky kaše a to spolkne. I když se s ním peru. Vyžádala jsem si pro něj antidepresiva, aby byl víc v klidu. No, uvidíme. V pondělí dopol na kontrolu k Valešovi. Přes víkend je tam Snítilá, ale jen od 10-16h. Modlím se, aby nebyla potřeba!
  Vyfasovala jsem atb, léky na podporu jaterní činnosti a čekám.
  27.11.2020 22:45Bart
  Jezzabell - chudák malej. Tak přeju, ať to i ty zvládneš. Musí to být mazec, navíc s tím tvým handicapem... To je zase síla, teda!!! Ale kde k tomu přišel... Takovou péči má... Moc na vás myslím!!!
  28.11.2020 14:39Jezzabell
  Bart: Ráno se nedal připojit na kapačku, vypadalo to, že je ucpaná žíla, ale neměl jí tam zasunutou. Volala jsem na vet., tak ať mu je co tři hodiny píchám po 12ml injekčně. A kanylu vyndám. On u toho strašně vyváděl a drželo to, pak naříkal..No nechtěla jsem ho terorizovat, tak na veterinu, kde to doktorka sundala. Teda taky s tím bojovala i se sestrou. Prý se nediví, že tak vyváděl, měl to pěkně poškozené a popraskané, chudák malej.
  Tak se snad uklidní. Píchla jsem mu druhou injekci. Je to teda mazec. Propíchnout tu jejich kůži. A ještě opatrně a pomalu aplikovat. Jinak by to nateklo do břicha a ještě by se mohl zpísobit plicní otok. Zalezl si do domečku a spí. Se mu nedivím. Každé tři hodiny injekce (4 za den) a k tomu každé tři h. dokrmovat aspoň dvě inzulínky RC kaše a čaje.
  Ostatní chudáci snídali až v půl druhé odpoledne! A to jdu ještě dělat aspoň večeři.
  28.11.2020 15:23Bart
  Jezzabell - kam se hrabe péče o mimino, viď? Zírám, jak to můžeš sama zvládnout. Nebo aspoň pomůže syn? My když píchali injekce, tak já morče držela a manžel aplikoval. Dvě ruce prostě nestačej a to ne jen při injekcích. Každou chvíli kvůli něčemu kolem nich skáčeme oba... To tě fakt obdivuju.
  28.11.2020 17:15Jezzabell
  Bart: Malej se snažil, ale jak ho slyšel zapištět, tak zdrhnul. Takže si ho pacifikuju sama. Jedny ruce by pomohly, ale sednu si ke stolu, dám ho do polštáře na stůl, postavim si ho, abych ho měla opřeného předníma na hrudníku a když mu chytím kůži za krkem, přitlačím si ho k sobě rukou se stříkačkou.
  Nacpala jsem do něj další dvě inzulínky kaše + čaje. Lancík po něm doslova skáče. Jako by se ho snažil probrat, nebo co to dělá. Zedík vřeští a protestuje. Lancík se vždy vrátí a jako by se snažil ho vyhnat z papuče, aby běhal. Snad to není konec!
  28.11.2020 17:49Bart
  Jezzabell - držím palce, moc.
  28.11.2020 18:28Jezzabell
  Bart: V pondělí v poledne jdu k Valešovi na kontrolu. Pokud játra nenaskočí, trápit ho nebudu..:(
  28.11.2020 23:52kvikvi
  Jezzabell: Drzim vam obema palce! Moc Te obdivuju-v cervenci jsem 2 tydny bojovala o zivot me morcice Mysandy, ktera byla na operaci s ooobrovskym mocovym kamenem, a bylo to moc tezke: kdyz mela sama jist, jeste se ji nechtelo a kazdy hltik Rodicaru byl boj. Jednu chvili to vypadalo, ze se chyti, zacala ze strikacky cucat, ale hned druhy den zacala mit " nemocne" oci a zacala schazet...Pani doktorka ji musela uspat, ten den rano Mysandicka zaupela a snazila se mi vlezt z poslednich sil do naruci...chvilku jsem ji chovala a pak uz jsme jely. Po mysandim leceni jsem byla totalne hotova,a nakonec sama 14 dni nemocna.Moc se mi po ni styska, bohudik uz u nas bydli petimesicni Prymulka.To je takova tryskomys, ze jsem takoveho behavce jeste nemela( je to uz moje osme morce)! Kazdy den s nim siji vsichni certici, zacne kvikat, hazet hlavou, nadskakovat vysoko jako divoke morce, beha a hlasite kvoka...Drz se!
  29.11.2020 00:21Kleopatra
  Jezzabell: drž se prosim tě. :-( moc na tebe myslím, to se nedá ani číst, co píšeš :-( hrůza