od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2020
 • Zobrazuji 222 zaznamu.
 • 1.2.2020 13:32Mary
  Chci se zeptat,dneska sem našla v očičku zapíchlé stéblo ze sena.Stéblo sem vyndala a ted to kapu oční vodou.Očičko má cele zarudlé ale nic z něho neteče.Myslíte že to očičko bude v pořádku?
  1.2.2020 13:56Ehrena
  https://youtu.be/RCnMbSOr_VA
  https://youtu.be/gBDo1c2S1-s
  https://youtu.be/qLcP1Ici2lc
  Docela šikovné typy na chov morčat na koberečkách.
  - - - - -
  Zbyněk, jak vypadá seno v tom Petrově? Mám poslední pytel a včera jsem viděla inzerát na to z toho Petrova, nebo jiné typy nemáš?
  - - - - -
  Samozřejmě i vy ostatní?
  1.2.2020 15:30Jezzabell
  Ehrena: Ty koberečky z Kiku mám taky, už 5let - bohužel jsem je už min. rok v žádném Kiku neviděla, ale v Ikee mají cenově podobné;). A je fakt, že schnou vážně tak cca 2dny.
  Asan se vyrábí z dětských použitých plen, které se drtí (potisk je z nich;).
  Ale supr odkaz a názorně ukázáno i probráno po všech stránkách, co-jak-proč-za kolik-a co ano a co si každý musí zvážit sám.
  Super!
  1.2.2020 17:58Market248
  Ehrena, to je skvělý, moji morčíci mají staré lino, na kterém mají plyšové podušky, a záchod mají s dřevěnými peletkami. A přijde mi to skvělý.
  1.2.2020 20:08Veronika5
  Tak já používám textil už dva roky a rozhodně ušetřím velmi výrazně. Ta holčina tam pořád říká že neušetřím... Je potřeba si umět poradit a hledat cenově i jinak výhodné řešení. Nějak jsem to nedokázala dokoukat, protože ona je tak hrooozně důležitá...!
  1.2.2020 20:42Mary
  Jak vidím, tak místo rad ohledně morčat se tu řeší koberečky a td Super Děkuji teda všem za odpověd.
  1.2.2020 20:46Veronika5
  Vlastně hobliny bych si v tomhle množství už asi ani nemohla dovolit - mám dvě ohrádky o rozměrech 116x75, které nám slouží jako stálé bydlení. Protože nemají žádné - zvýšené ani jiné - dno, hobliny tam prostě být nemůžou, no a jakýchkoli hoblin na takový prostor by muselo být hrozně moc... Podložky jsem si ušila sama, jsou z dvojitého flísu, pod nimi mám nepromokavou textilní vrstvu co se používá třeba na dětské pleny, no a když náhodou není žádná vypraná, tak přebalovací či nemocniční podložky za pár korun. No a pod tím je chlupatá deka aby to bylo teplé a měkké. Ta se občas pere taky. Všeho mám takovou zásobu, že peru asi 2x týdně a vždycky je toho akorát plná pračka. A pak mám strašnou spoustu pelechů vlastní výroby, které se perou s tím. Veškerý textil měním buď každý den, nebo obden - máme dva nekastrované samce a já je prostě jinak cítím. Spokojenost na všech stranách, a jediné naše výdaje na podestýlání jsou na vodu při praní.
  - - - - -
  Mary: Co na to říct? Jestli se ti to nezdá, běž to ukázat veterináři, místo abys psala do diskuze rady typu "myslíte že..." - podle tvého velmi strohého popisu se velmi těžko usuzuje na to, jak ošklivé to je. Možná proto ti nikdo neodpověděl.
  1.2.2020 20:51Mary
  No dříve to tu bylo teda jiné někdo poprosil o nějakou odpověd OHLEDNĚ MORČÁTKA a ono se mu pomohlo a odepsalo ted se tu řeší několik dnů koberec.Hlavně tu byli zkušení chovatelé co by poradili a ted no nic.
  1.2.2020 21:26Ashara
  Mary - a dřív byla taky doba, kdy zodpovědní vlastníci morčat šli s problémem k veterináři, a nečekali, že jim léčbu někdo na dálku vyvěští z křišťálové koule.
  1.2.2020 21:36Tygrinka
  Mary: Když si píchneš něco do oka a budeš ho mít rudé, tak co uděláš? Půjdeš to ukázat doktorovi. No, a u zvířat je to úplně stejné. Oko je citlivé u lidí i u morčat. Prostě kapej alespoň ty kapky a nejpozději v pondělí na veterinu, nejlépe ještě zítra na nějakou pohotovost. Oko obstará i veterinář zaměřený na psy a kočky...
  1.2.2020 21:43Mary
  MMM takže Ashara ty mi chceš říct že před rokem tu teda nikdo nebyl tak moc zodpovědný nebot co sem to tu četla tak tu lidé davali i nadory a lidé jim tu radily.Jinak já když se píchnu do oka kapu si to jen oční vodou a nechodím jak dítě za lékařema.;) Tot vše tady k vaší kobercové diskuzii.
  1.2.2020 22:12Tygrinka
  uj uj: Kdysi tu psala Buub, že pokud lze absces celý vyndat, tak se to vyřízne, rána se zašije a hotovo. Když to nejde, tak se to musí nechat otevřené a čistit a čistit. Většinou na hlavě se to vyříznout nedá, na těle ano. Ale ona sama bojovala s opakovanými abscesy na těle taky docela usilovně, než se jí podařilo morče vyléčit... A vy jste měli tenkrát docela kliku a to je dobře...
  - - - - -
  Mary: Ale ty brepto, ty se do oka nepícháš, maximálně se šťouchneš. Věř mi, že kdyby ses opravdu něčím píchla a měla oko rudé, že bys to jen kapkama neřešila a hlavně nevyřešila.
  1.2.2020 22:29Mary
  Tygrinka Tak kdyby mi z něho teklo a nebo by krvácelo půjdu ale jí nic neteče,nenapuchá má to jen červené,papá,nepíská,neslzí nic ;) jen tam kde to měla píchlé to má červené.Ted večer už to má dobré.
  1.2.2020 22:44Zbyněk
  Mary: nebudu to komentovat, ale pokud doma nemáš Floxal, nebo jiné kapičky s ATB, tak s tím BĚŽ NA VETERINU! Je to srozumitelné?
  Když si zraníš oko, taky budeš ztrácet čas na fejsbuku?
  1.2.2020 22:54Mary
  Mary: nebudu to komentovat, Tak tichučko když to nehodláte komentovat :D No rady sem si od vás vzala až k večeru a to veterinu,kdybych se tu neozvala řeší se tu jen koberec a hoblina.No nic,nemám čas tu psát lidem co mají v hlavě jen seno a slámu.Mějte se krásně a starejte se o morčátka.
  2.2.2020 01:06Ehrena
  Mary, nezlob se, ale teda dovoluješ si docela dost, jen proto, že ti zrovna honem někdo neodpoví.
  Pokud jde o mne, tvoji otázku jsem četla, ale neodpovídám na věci, o kterých skoro nic nevím.
  Taky už jsem měla u morčat zapíchnuté seno v očku, ale přišla jsem na to až z toho, že se jim udělal v oku zákal, a to jsem samozřejmě na veterinu ihned mazala. Co se týká očí, sama bych asi bez odsouhlasení vetem nic nezkoušela.
  2.2.2020 09:45Neeen
  Mary
  Stávalo se mi tohle s morčetem často, nejdříve mu oko zašedlo a potom to házelo odstíny do fialova. Vetka vyndala zapíchnuté seno a mazala jsem oko mastí Opthalmo- azulen dvakrát denně a pokaždé po týdnu bylo oko zdravé.
  2.2.2020 12:33Mary
  Neeen
  očičko má dneska už v pohodě. Jinak z veterinou je tu problém. Jedna veterina neumí ani ostříhat drápky hlodavci a druhá tam mi umřelo morčátko na čištění zoubků. A to bylo zdravé prej: no někak dlouho sme jí nechali v narkoze. To mi bylo řečeno. Tady sem se na veterinu ptala a nikdo nic. Asi tak k veterině.
  2.2.2020 14:21Zbyněk
  Mary: možná by ti slušela návštěva psychologa. S rozmazleným spratkem je škoda ztrácet slovo.
  2.2.2020 15:02Mary
  Zbyněk Možná tak vy jste Rozmazlenej spratek.
  - - - - -
  co má místo mozku z piva kostku.
  2.2.2020 15:37Veronika5
  Pro všechny normální účastníky: Navrhuju nekrmit trolla....
  2.2.2020 17:15Market248
  Jinak zmiňované koberečky za 50,- jsem dneska v Kik sehnala, hned zítra se chystám morčátkům podestlát na nich. 😊 Máme dvě morčata a mají menší kotec, takže jeden kobereček mi pokryje většinu plochy.
  2.2.2020 19:40Ehrena
  Market248, a jaké mají rozměry?
  - - - - -
  Ty koberečky?
  2.2.2020 20:06Market248
  Ehrena: 60x90 😊

  Jinak dnešní vážení morčátek - Rynuška která má zítra 2 měsíce váží 516g a Emilka která je o 2 měsíce starší má 580g 😊 není to u starší samičky málo? V porovnání s mladší? :)
  3.2.2020 00:20Elieli
  Dobry den, mam takovou otazku...my jsme si morcatka porizovali od jedne pani a tam nebyli nikdy navykl pit vodu(mneli vodu jen ze zeleniny a travy)zkouseka jsem jim davat vodu do napajecky a to nepijou, tak jsem jim dala vodu do misky a taky nic, tak se chci zeptat jestli nekdo z vas nema nejakou dobrou radu jak je to naucit a nebo jestli jim teda staci jen ta voda ze zeleniny(dostavaji i vodnatejsi zeleninu, jako treba papeiku, a dostavaji zeleninu 3krat denne.)dekuju🙂
  3.2.2020 07:06Zbyněk
  Market248: já používám chlupaté podložky z Tesca eFeneF :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?nocni_morcatarna 84x50 Nové jsou měkoučké, že by i králíček Azuritek zemřel rozkoší:) a s praním se pak postupně měkkost vytrácí, nicméně používám je řadu let a mají výdrž (morčata taky):) Vytknul bych jim dvě věci - blbě schnou, pokud není vedro, nebo se netopí. A když je stříhám, tak z nich při praní padají chlupy a ucpávají mi čerpadlo v pračce, ale jinak spokojenost. Pod podložky dávám přebalovačky Molinea Hartmann, 90x60 (290 kč 30 ks) a ty měním jednou za dva týdny. Peru jednou týdně - jednu sadu suším a po druhé šlape v noci smečka, přes den je navolno.

  Elieli: to neřeš. Nech jim napáječku v kleci, pokud budou mít žízeň, napijí se, žízní dobrovolně neumřou, neboj:) V partě sedmi chlupáčů mám vyložené chlastouny, kteří vytáhnou napáječku za den a pak odpírače tekutin, ti se nedotkli pití šest let a žijí:)
  3.2.2020 08:16Jezzabell
  Market248: Kde je rposímtě ten KIK? Protože v Praze je nemůžu už hezky dlouho sehnat. Mám 60x90 a 120x70cm, právě ten větí by se mi hodil na morčata a menší pro psa (štěně si vzalo do hlavy dva nacupovat..chce to další). Používám je do výběhu, menší skládám, ale velkej jsem kdysi stihla koupit jen jeden.
  3.2.2020 08:18Market248
  Zbyněk: já jsem podestýlání hoblinami nebo peletkami po celé ploše zavrhla když jsem měla králíka, dřevěné pelety mají v záchodku a u nás tedy spotřeba určitě klesla, hlavně zvířata těmi hoblinami byla vždycky obalená, když je člověk vyndával. A morčata mají na tom linu teplé pelíšky, ale určitě jim koberečky budou příjemnější. Co bych pro ty moje mazlíky neudělala.
  - - - - -
  Jezzabell: já na ně narazila v Náchodě, šla jsem se tam pro zajímavost podívat a měli je tam. Nevím jestli ten větší rozměr, ale 60*90 těch měli spoustu.
  3.2.2020 09:37Zbyněk
  Market248: já jsem spočítal úspory - cca 7500 ročně jenom za hobliny, navíc Allspan se už nedělá, ty byly prima. Ale pořád shánět hobliny a peletky, plus každý den měnit, opruz:) Vítej do klubu, já už jsem také obývák předělal pro morčata a jejich pohodlí:))
  3.2.2020 10:29Lucila
  Zbyněk:Moc děkuji za nabídku,nakonec jsem zkusila toho Fiedlera ve Slaném,vypadá to na správnou diagnozu-spontánní potrat,nasadil antibiotika,samička už vypadá lépe,tak snad to dobře dopadne,každopádně děkuji.
  3.2.2020 10:54Market248
  Když se ještě vrátím o těm kobercům tak koberec podobné struktury rozměr 140*60 se občas dá chytit v Jysku za 200,-
  3.2.2020 11:11Zbyněk
  Lucila: tak to mě moc těší. Dr. Fiedler sice není morčatář, ale je velmi dobrý. Samička tedy ztratila plod? Uklidila si ho po sobě, nebo zůstal v kleci? U morčete to není obvyklé, proto mě to zajímá. Jenom pozor, aby atb byla dostatečně silná, on má od psů a koček tendenci dávat slabší, ale morče potřebuje naopak silnější. Dělal sono, jestli nezůstalo něco v děloze?
  U Valeše praskala čekárna ve švech, jako vždycky, když je tam on:)
  3.2.2020 13:27Lucila
  Zbyněk:Samička zřejmě byla hodně v začátku,jen krvácela,ale sonem zjistil zvětšenou dělohu,takže podle toho došel k názoru,že je to potrat,možné to samozřejmě je,protože byla se samcem a ten jí dost agresivně dva dny před tím otravoval!Jsou to domněnky,ale nic jiného v břiše za problém neshledal...
  3.2.2020 13:31Jezzabell
  Market248: To jo, oni mají i v IKEE za slušný peníz, spíš mi šlo přímo o ten Kikáckej, prootže se mi osvědčily nejvíc s praním:). Do Náchoda pro ně nejedu. V rozumném rádiusu mám 4prodejny, tak snad sse něco objeví. Hledala jsem je i v nově otevřeném, ale houby..
  Ono to nehoří, obvykle jen "hodím očkem", mám na střídačku jiné, tak budu jukat dál;).
  3.2.2020 14:07Market248
  Jezzabell: je mi to jasné 😊 já vzala dva, ale pojedu pro další, morčíci od rána skotačí radostí. Je super je vidět šťastné.
  4.2.2020 07:35Zbyněk
  Lucila: samička by těžko potratila po dvou dnech od případného nakrytí, to se mi trochu nezdá, ale klidně může mít zánět dělohy, pak je děloha zvětšená. Jaká antibiotika jste dostali? Samičku v každém případě k samci nepouštět a po dobrání atb určítě na kontrolu.
  - - - - -
  Ještě dotaz - samička krvácela vždy s močí, nebo to bylo bez moči, z vulvy?
  4.2.2020 13:59Ehrena
  Tak jsem dnes byla na veterině u MVDr. Valeše s Locinkou. Má už od léta znovu potíže s močovými kameny, které už měla jednou operované v červenci 2018. Bohužel po operaci nám veterinářka řekla, že pokud se jí udělají znovu, další operace už by nebyla možná, protože po předešlé kastraci ještě v její původní chovatelské stanici (při špatném porodu) má v břiše hrozné srůsty. Takže prý v takovém případě jedině uspat. Loni v létě se jí ale problémy zase znovu objevily a na veterině v Jablonci jí zjistili rentgenem několik kamínků (malých) v močovém měchýři. Tam tedy operace morčat nedělají a když jsem jim řekla, co mi bylo řečeno po minule operaci, radili mi jedině při obtížích dávat něco proti bolesti a nechat to tak. Vzhledem k tomu, že její problémy - zvuky při čůrání a bobkování, občas krev v moči - se střídají s lepšími obdobími, kdy jakoby problémy nemá a i lépe baští, říkali, že jí patrně kamínky samy občas vychází ven. Protože tam nejsou žádní specialisté přes morčata, byla jsem se dnes poradit ještě u Valeše, jestli pro ní nemůžu něco udělat, nějakou neinvazivní léčbu a případně i dietu. Bohužel mi moc neporadil. Ptala jsem se na kdysi Noemi zde doporučovaný citrát draselný (i když já bohužel složení kamenů nevím) a Zbyňkem doporučovaný Rowatinex plus ty čínské přípravky, a on říkal, že ani s jedním nemají uspokojivé výsledky, že to zkoušeli na mnoha morčatech a neosvědčilo se. V podstatě mi doporučil to samé, co na veterině v Jablonci, jen to sledovat a pokud by přišlo nějaké velké zhoršení, pokusit se o operaci a nebo rovnou uspat. Jo, ještě jí dělal rentgen na moji žádost, a má prý tam dva kameny, asi 2 a 3 milimetry v průměru, kulaté, hladce vypadající, které podle něj ale rozhodně nemohu vyjít ven samy. Před půl rokem v Jablonci jich tam údajně měla mít víc, ale maličké, velikost nijak neupřesnili.
  Dietu mi taky neporadil, prý je to u morčat problém, tak teď nevím, přivítám jakékoliv rady.
  4.2.2020 14:09Veronika5
  Ehrena: Napadá mě dávat fenykl - prý působí proti močovým kamenům - jinak babo raď....
  4.2.2020 14:16Ehrena
  Jo, a ještě jsem se ho ptala na užívání vitamínu D u saténových morčat na léčbu a případně i preventivně jako předcházení osteodystrofii, vzhledem k tomu, že se nám zcela neplánovaně narodila saténka (samička byla se samcem už v chovatelské stanici, takže nakrytá tam), psala tu kdysi o tom Noemi a později i Nonyna v souvislosti s léčbou její saténové Rozinky, a zase mi bohužel řekl, že zde je nadšení zbytečné, protože ani tady se výsledky nedostavily, maximálně se trochu prodloužila doba dožití. Tak jsem z toho celkově smutná; jestli mě bude čekat s tou naší holčičkou to samé,co kdysi s Cipískem... :(
  4.2.2020 17:23Leesil
  Ehrena, na močák a moč. cesty je dobré borůvčí. Je to i přírodní ATB. Já si sama pro rodinu a ZOO suším šumavské borůvčí...
  4.2.2020 18:17Zbyněk
  Ehrena: Valeš mí poslední dobou přijde trochu negativní a hlavně je zoufale přetížený, byl jsem u něj v sobotu. Prosím tě - v Korunní u Míráku si kup https://www.smer-zdravi.cz/eshop-ba-zheng-pian-116.html Ráno a večer půlku tabletky - překrojit nožem, dát na lžíci a rozdrtit lžičkou najemno (pozor, lítá to okolo). Smíchat s 0,7 ml vody, přidat trochu medu a podat stříkačkou - moje smečka to miluje a rvou se o stříkačku, ale mají smůlu:) Rowatinex 3x - 4x denně kapičku, brát tak deset dní a přerušit. Dával jsem to Adélce v této kombinaci a kameny už pak neměla. Tvořily se jí po cca měsíci, ale tato kombinace jim zabránila. 2 - 3 mm se ještě vyčůrat dá - na Hůrce to vyplachují katetrizací, objednej se tam k Dr. Sekyrové (k Lietavcové raději ne, zabila mi Adélku přesně tímhle). Udělej to tak po týdnu užívání obou přípravků, spíš po deseti dnech. Rowatinex kápni dvě kapičky do špetky vody (max. 0,1 ml), přidej trocju medu a poper se s morčetem, tohle opravdu nenávidí, je to borovicová silice, ale umí to rozpustit i ledvinové kameny. Citrát je prima a můžýe pomoci, nicméně začni tímhle a uvidíme.
  On stačí satén gen a je vymalováno, pokud onemocní, ale nevěš hlavu, satén neznamená nutně nemoc! Držím palce a dej mi pak vědět, jestli se kamínky změnšily a jestli je vypláchla - Adélce vypláchla 3 mm kámen a byl ostrý.
  4.2.2020 21:25Loisianka
  Ahoj, prosím o radu. Pokud jsou morčáčci zvyklí žít ve dvou a jeden z nich umře, doporučuje se pořídit mu znovu kamaráda? Pokud ano, jak starého nejlépe? Děkuji za zpětnou vazbu.
  4.2.2020 23:16Ehrena
  Loisianka, nejlépe co nejdříve, než začne pozůstalý morčík smutnit. Nejlépe malého, čerstvě odstaveného samečka, max.do dvou měsíců věku.
  - - - - -
  Zbyněk, přesně po té tvé zkušenosti se mi tam vůbec, ale vůbec nechce.
  No nevím, jestli se odhodlám.
  Jen se chci zeptat, tu léčbu pomocí Rowatinexu a těch čínských přípravků doporučují na Hůrce?
  Či u Valeše? Že byl dnes tak pesimistický.
  5.2.2020 06:44Zbyněk
  Ehrena: léčbu jsem si postupně sestavil sám, později se souhlasem Valeše a na Hůrce jsem jim to také říkal, čínskou bylinku neznají, ale Rowatinex mi rozhodně doporučili. Prosím tě - pošli mi do soukromé zprávy mail a já ti pošlu něco naprosto neuvěřitelného ohledně kamene! Na to koukám, jak z jara:) Ničeho se neboj - bylinky používám u rizkikových babiček už dva roky a jsou v plném zdraví. Prostě udělej desetidenní terapii sto dvojkou a Rowatinexem, objednej se k Sekyrové a budeš spokojená. Ona ti všechno perfektně vysvětlí a ty kamínky o velikosti 3 mm naprosto bez problémů vypláchne, pokud už nebudou menší. Ještě mě napadlo, čím zhruba krmíš? Já jsem zrušil veškeré natě a nedávám kedlubnu, brokolici a květák

  Loisianka: jakého pohlaví je osiřelé morčátko a jak je staré? K samičce můžeš pořídit cokoli, pokud je to starší samička, dá se sehnat podobně stará samička. Ke staršímu samečkovi JEDINĚ mimino. A nebo samečka vykastrovat (pokud mu není sedm) a koupit samičku.
  5.2.2020 07:53Lucila
  Zbyněk:Samička byla se samečkem už dlouho,cca 2 měsíce.Krvácela z vulvy...
  5.2.2020 10:03Zbyněk
  Lucila: ptal jsem se proto, že mě samička také krvácela, ale s močí. Mertová na H-Vetu to diagnostikovala, jako zánět dělohy, protože byla větší, ale jednalo se o zánět močáku. Jestli dostala alespoň Enrogal, tak ten je dělohu dobrý.
  Ale k samci bych jí už nepouštěl, pokud samička opravdu potratila, nebo má problémy se spodkem, tak není vhodná pro chov.
  5.2.2020 10:44Lucila
  Doktor se právě nejdříve také ptal,jestli ta krev byla s močí,myslel určitě na močák.Ale ne,krvácela.Samozřejmě jí do chovu zařazovat už nebudu i když je mladá,ale nebudu to riskovat!
  5.2.2020 10:56Veronika5
  Jinak pesimismus doktora Valeše se zrovna teď řeší i vedle na králičí diskuzi....
  5.2.2020 11:45Ehrena
  Zbyněk, já krmím i natěmi, i když poslední dobou už jednou za čas, málokdy je teď někde seženu, leda přímo s koupí té které zeleniny. Ale Locince s Nikim je nedávám skoro vůbec, Niky ji zeleninu pořád mizivě, a jen některou, a kvůli těm kamenům jsem to Locince omezila taky. Nejvíc krmím čínským i normálním zelím, mrkví, celerem, i řapíkatým, římským salátem, paprikami a rajčaty, občas okurka, dvakrát týdně červená řepa (malé množství), z ovoce jen jablka (spíš jen zbytky po nás), a v létě meloun. Od jara do podzimu hlavně trávou, a samozřejmě pořád senem. Granule používám zn. Brit.
  Nejvíc jim všem chutnají. Přes zimu obden, v létě skoro vůbec (když je dost trávy, což se o loňském moc říci nedá). Hubeným jedincům přidávám občas trochu ovesných vloček (většinou to bývají ta nejstarší morčata nad 6 let, která už mi jdou s váhou dolů).
  Jinak mail mám uvedený u přezdívky, když si ji rozklikneš, měl bys ho tam vidět. Raději ti ho ale pošlu ještě do SZ.
  - - - - -
  Veronika5, no četla jsem, tak teď nevím, v pátek jedu k Valešovi s Xandrem s nádorem, a už se začínám bát.
  - - - - -
  Loisianka, já brala dle tvého textu automaticky, že jde o samečky.
  5.2.2020 12:07Zbyněk
  Ehrena: poslal jsem, nebudeš tomu věřit!

  Lucila: mě právě před dvěma roky samička porodila mrtvé mladé - udusily se při porodu a zkušení mi říkali, ať jí po půl roce klidně připustím, že to je normální. Poslechl jsem je, dva týdny před porodem v ní začala mláďata umírat a samička nezvládla císaře. Dodneška si mám chuť nafackovat. Morče musí rodit dobře, pokud ne, má problém.
  5.2.2020 12:32Lucila
  Zbyněk:Ale taky to není pravidlem,naší samičce se při třetím porodu stalo to samé,co píšeš,všechna čtyři mimča mrtvá a při čtvrtém(posledním)dnes už si užívá zasloužený důchod,bylo všechno v pořádku,krásná čtyři zdravá mimča...
  5.2.2020 13:54Jezzabell
  Veronika5: Valeše obklopili personálem, který mu moc neulehčuje a lidi se holt bojej..
  S králíkem k Naxerovi a hotovo, mají dvě ordinace, jednu "kousek" taky v Měcholupech. Vím, že nedavno jsem tam seděla s klukama (teda objednaná!) a nějaká slečna s králíkem taky jen zakoulela očima a na otočce říká doprovodu "jedem k Naxerovi, tady je to na dlouho"..
  Tygrinka si ho nemůže vynachválit;).
  - - - - -
  Staré dobré časy, kdy se Valeš věnoval převážně hlodavcům...Ale to tam byla Schllezingerová jako špígl veterinářka na psy a kočky a ortopedka, která byla taky velice dobrá..První šla na mateřskou a od té doby je tam peklo, přeplněno. Po druhé se bohužel slehla zem..
  5.2.2020 15:20Veronika5
  My teda jezdíme na Hůrku a zatím jsme byli vždycky spokojeni.... Na operace už dvakrát, pokaždé zcela bez problémů, teď jsem tam byla pro odčervovadlo, to mi odměřili a nechali na recepci a jen jsem vyzvedla (králíci měli roupy :)), s morčetem s hnutými zády, s pokousaným králíkem, a asi se mi vyplatí tam zajet i kvůli vakcinaci. Minule jsem to riskla na místní veterině, protože naočkovat a ostříhat drápy přece určitě umí, že jo, a nebylo jsme spokojení. Nebyla tam sestřička, králíka jsem měla držet já, doktor mi ho naložil do náruče že ho mám držet "na miminko", což králík absolutně nehodlal akceptovat - utžila jsem krvavé šrámy na obou předloktích, a nakonec jsem se dozvěděla, že drápy teda stříhat nebudeme, protože to vlastně ještě není ani moc potřeba :-D! Asi si připlatím za to, že nemusím skoro vůbec čekat, a že se nesetkám s neprofesionálním přístupem....
  5.2.2020 15:26Jezzabell
  Veronika5: Já nevim, na mě ještě nepoužil špatný přístup. Obvykle jsem narazila spíš na recepci, taky se jim to tam pěkně střídá;). A Naxera není daleko, jak píšu. Vždycky nám poradil právě výborně.
  Navíc, když tam jedu, beru si léky pro bolest, nebo do domácí morčecí lékárničky dopředu. Co tak odhadnu pro ten domácí zvěřinec;).
  5.2.2020 17:22Ehrena
  Tak já když jsem tam byla včera, byla jsem objednaná na 9,30 a nebyl tam kromě mne v čekárně nikdo, po mně zase jen jeden člověk, asi snad taky objednaný, jinak nikdo. Daleko víc narváno tam bylo před rokem a půl, když jsem tam byla s Bělinkou s tím abscesem. To jsem objednaná nebyla a čekala jsem přes dvě hodiny, jestli nás vůbec stihne do konce prac.doby vzít. Naštěstí nás vzal a hned ji ochotně odoperoval. I teď včera se mnou jednal velice ochotně a na rozdíl od jiných veterin u něj nemám pocit, že by mne už zase viděl raději za dveřmi, nepřijde mi tak uspěchaný. Ale můžu hodnotit jen z těchto dvou návštěv. A vlastně ještě z jednoho telefonátu, kdy jsem mu tehdy s Bělinkou měla zavolat, jak to vypadá, to se se mnou bavil opravdu dlouho, snažil se poradit, co s tím jejím průjmem. Taky velice ochotně.
  - - - - -
  Jinak Jezzabell, on snad má ale taky možnost mluvit do obsazení personálem, když je tam spolumajitel?
  5.2.2020 18:35Jezzabell
  Ehrena: Netušim, to je mezi ním a Holdou..Těžko říct důvod, proč mají takový personál právě teď..
  Ale upřímně, v dnešní době narazit i v jiných odvětvích na zkušeného kolegu (nebo aspoň šikovného), není zas taková legrace. Každej má vyšperkované CV nebo za zadkem "tetičku nebo jinou konexi" a pak to nebývá to pravé ořechové..
  Mně taky nikdy neodbyl, vždycky poradil a zachránil co šlo! A po telefonu jsme toho prokonzultovali už taky dost! Když tam nikoho nemá, jen 1-3objednané, obvykle pak operuje a na recepci mu to přesouvají na jiné časové termíny.
  5.2.2020 19:33Zbyněk
  Ehrena: v sobotu jsem tam byl ve čtvrt na deset (otevírá v deset) a byl jsem pátý:) Holda mu zřejmě nepovolí přijmout někoho dražšího a hotového a to je problém. Takže se to tam střídá a chodit k té mládeži nemá moc smysl. Na Hůrce jsou tři rovnocenné doktorky a mají víc času.

  Lucila: u mě to bylo hned napoprvé, ale asi bych zrušil chov i v případě, že by se to stalo napotřetí. Ono stejně - samička by měla mít tak tři porody po půl roce a dost. Moje první rodila bez problémů, její dcerka také, ale mláďata jsem si odkojil sám, pak jsem si zabil samičku, jak jsem psal, Bublinku, zakoupenou od Zachové, jsem si netroufl nakrýt a dobře jsem udělal, špatná děloha, šla ven. Nejmladší, Baruška, měla tři krásné prcky a byla skvělá matka. Už je také bez spodku, cysty a zánět dělohy
  6.2.2020 09:36Lucila
  Zbyněk:to jsou zkušenosti,u nás musím zaklepat do teď takové žádnéproblémy nebyly a to už jsme pěkných miminek odchovali hodně.Samička teď strašně málo jí,dnes s ní půjdu znova na veterinu,už je jako kostlivec...
  6.2.2020 11:45Zbyněk
  Lucila: já bych zavolal na Hůrku a vyrazil tam, http://vets4pets.cz/ ze Slaného je to kousek, něco se nepovedlo! Jak jsem říkal, Fiedler nemá zkušenosti a nasazuje slabá ATB, ztrácíte čas, potřebuje něco pořádného - buď Boflox 1x denně půlku, plus 2x denně 0,9 ml Sumetrolim sirupu. Ale osobně bych už neztrácel čas a řekl si o 20mg Ronaxan, 2x denně čtvrtku a modlit. Já jsem také zachránil důchodkyni se zápalem plic na poslední chvíli, na ATB záleží.
  7.2.2020 06:55Lucila
  Zbyněk:Včera jsme absolvovaly návštěvu u našeho veterináře,nasadil jí jiná ATB,dnes další injekce,přes víkend také budeme nějak prý pokračovat k tomu ještě homeopatika jako doplněk,tak uvidíme,včera něco snědla,uvidím dneska...
  7.2.2020 07:31Zbyněk
  Lucia: jaká atb brala a jaká bere teď? U morčat jsou to v podstatě 4 osvědčená...
  - - - - -
  Na plíce se nedíval?
  7.2.2020 09:08Ylada
  Tak se tady s vámi také podělím o poněkud „adrenalinový“ zážitek s močovým kamenem u morčete. Z celé smečky už mi zbyla jen morčice Fíbí, které je 7,5 roku, která ještě ani jednou nebyla u veterináře.
  Před dvěma týdny občas při bobkování tichounce kníkla. Přišlo mi to jako momentální nepohoda, tak jsem nasadila urologický čaj, dala Rowatinex a asi na tři dny to pomohlo. Jenže minulé pondělí večer ale začala Fíbí naříkat tak hrozně, že jsem letěla k telefonu a začala obvolávat co se dalo, kde by mě kde urgentně vzali. Podařilo se mi objednat do HVetu hned na osmou ráno k MVDr. Snítilé, specialistce na morčata. Před osmou už jsem tam stepovala, vytáhla morčici z přepravky a krve by se ve mně nedořezal, neb jsem vytáhla polomrtvé morče. Fíbí se ani nezvedla, celá se třásla, zcela apatická, z očiček jsem viděla jenom bělmo…prostě zvířátko v posledním tažení, vypadalo to jako mrtvice. Takže jsem si ji vzala do náruče a začala se s ní loučit, protože to vypadalo zcela jednoznačně. Jenže bábinka je bojovnice, najednou se "oklepala", očička se jí srovnala a začala koukat, kde že se to nachází. Snítilá navrhla, že ji ještě prohlédne, že uvidíme, co se ještě dá s polomrtvým morčetem vybojovat. Zkontrolovala jí moč - v perfektním stavu, bobky výstavní, zuby perfektní, váha 960g. Jenže pak otočila Fíbí na bříško - a Fíbince z močové trubice koukal obrovský močový kámen! A veterinářce se ten obrovský šutr podařilo vytáhnout! Fuj…
  Dostali jsme léky na bolest a antibiotika, Rodicare Uro a jelo se domů.
  Po mrtvici nebo čemkoliv neurologickém ani stopy. Došlo mi, že chudinka kolabovala bolestí. Fíbí po té záchraně viditelně ožila, zase dlabe, co jí pod čumák přijde, je aktivní a zvědavá a chová se tak, jak se má zdravé morče chovat. Na fotku toho šutru se můžete kouknout do alba.
  7.2.2020 11:12Jezzabell
  Ylada: Tomu se říká štěstí v neštěstí! Chudák Fíbí, to pro ní muselo být děsivý, je to úžasná bojovnice;)!!! Tyjo, takovej kámen jsem ještě neviděla..Klika byla, že to není s jehlicema (teda z fotky to nepoznám), zaseklo by se jí to o stěny a nehla by s tim, tohle kupodivu prošlo!
  No přeju brzké zotavení! Ať se daří!
  7.2.2020 11:28Ylada
  Jezzabel: díky, obrovské štěstí bylo, že ten kámen je hladký, jeho část koukala ven a veterinářce se podařilo ho chytit do větší pinzety a zručně a rychle vytáhnout. Fíbí sice ještě po návratu z veteriny při čurání trošku naříkala, ale to se dalo pochopit. Pak zjistila, že problém je pryč, viditelně ožila a odešla se nacpat. Byl to fakt horor.
  7.2.2020 14:25Jezzabell
  Ylada: a teď na rtg, až půjdete na kontrolu, aby se zjistilo, jestli je to jedinej kámen co tam byl a taky sledovat močák a ledviny dál, aby se předešlo případně dalšímu zavápnění. Upravit jídelníček (pryč se vším, co by jí zavápňovalo, vločky, natě atd..však víš, jo, dokonce znám případ zavápnění morčete z vody, když je hodně tvrdá).A pokud by se jí tvořil v budoucnu malý další zvolit léčbu..
  Šutrů se bojím(e) nejvíc! Odešel mi na ně Wolfík (kámen má v albech Zbyněk) a eMík..
  Někdy se člověk může s péčí přerazit a je to stejně na nic, proti přírodě se někdy holt plout nedá, jindy si příroda poradí sama, jako tady a to je fakt morčecí zázrak! Ne že by morče malej šutřík nevyčůralo, mnohdy se v to doufá, aby se neřezalo ukvapeně, ale v tomhle případě fááákt klobouk dolů! Na tenhle případ tady budeme ještě vzpomínat jako "na ten úspěšnej"!;)
  7.2.2020 17:37Zbyněk
  Ylada: když to vidím, tak si nedokážu představit tu bolest, FíBí je úžasná, dokáže protlačit centimetrový kámen milimetrovou trubicí a ještě to přežít! Chudák malá, ale zvládla to na jedničku a panička naštěstí neskončila ze šoku na koronárce:)

  Já jsem dneska řešil vodu v operační jizvě samičky po kastraci a operaci břišní kýly - Dr. Sekyrová držela v jedné ruce sondu UZ, v druhé stříkačku s inzulínovou jehlou a vytahovala jí z bříška jeden a čtvrt mililitru krvavé vody. Jsme znovu na atb a doufám, že se voda nevytvoří znovu.
  Další samičku jsem s sebou bral, protože se mi nezdálo čůrání a právem - zánět močáku a v něm navíc zánětlivý písek. Dostal jsem pokyn, obrátit samičku hlavou dolů a protřepat, aby se to rozvířilo, což se podařio a dostali jsme Biseptol, protože Sumetrolim má výpadek. Ovšem ty vykulené oči při leteckém výcviku mluvily za vše:)
  Radost mi naštěstí dělá pěti a půl roční babča, které je po léčení zápalu plic - běhá za mnou po obýváku, jak pejsek a hvízdá, jak noční rychlík:) Neustále se dožaduje něčeho dobrého:)
  7.2.2020 20:13Neeen
  Ahoj, všimla jsem si, že můj samec, který měl před týdnem absces (krásně se vyhojil) je nějaký nevím jak to říct malátný? Zpomalený? Všimla jsem si, že má tendence se natahovat, pořád zadní nohy a celé tělo nejen dnes, ale už delší dobu...Dnes si vzal jen papriku, zbytek z ruky..ani moc netoká na samice, všimla jsem si, že sem tam při dýchání chrčí...Nevíte jaké to jsou příznaky nemoci? Ještě jsem se s tím nesetkala..
  Také jsem zaregistrovala, že mu oproti jiným samcům co jsem kdy měla opravdu zapáchají genitálie a to tak, že když se mi otře o triko, tak okamžitě letí do pračky, nevím jestli je to zrovna obvyklé...
  7.2.2020 20:34Veronika5
  Ylada: Tak to je síla... Tomu se říká štěstí v neštěstí!!!
  - - - - -
  Neeen: On měl ten absces na krku? Není to chrčivé dýchání náhodou známkou toho, že je tam něco stále v nepořádku? Měl dostat atb, jak to psal Zbyněk, a nedostal, tak bych se ani nedivila, kdyby se tam skrytě něco dělo....
  Náš morčák bral po abscesu atb tři týdny a jako všichni ostatní jsme to i my měli udržovat otevřené....
  Hele jakmile se ti zvíře takto nezdá, špatně žere, je malátné, zvlášť mělo-li před týdnem zdravotní potíže, máš mazat hned na veterinu a nečekat ani do druhého dne. Mohla bys o něj přijít.
  7.2.2020 21:43Market248
  Ahojda, snad poprvé mam morče, které je tiché, nijak výrazně se hlasově neprojevuje, myslela jsem si, že je to tím, že je samo. Pak jsme pořídili druhé, takže teď už přes měsíc máme dvě, druhá samička je hlučná, upovídaná. Setkal jste se někdo s tak "tichým" morčetem? :)
  8.2.2020 09:35Ehrena
  Market248, naše Bělinka byla taky úplně tichá. Ale je fakt, že k nám přišla až ve svých skoro pěti letech a měli jsme ji jen rok a půl, tak nevím, jaká byla jako malá či mladá. Ale opravdu za celou dobu jsem ji neslyšela udělat ani jediný zvuk, a to ani při čištění abscesu, což mi už tedy přišlo taky divné.
  8.2.2020 10:52Jezzabell
  Market248: Já ano, Bártík mi nikdy nevydal ani hlásku, a to byl s rodným ukecaným bráchou Houmíkem. A byli spokojeni! A mimina taky přejdou v juniorském věku (většina, ne všichni) do ztišené fáze. Nemají pak potřebu tou tlamičkou tak mlátit, jako mrňata:). To je právě to úžasné období, které tak děsně rychle u morčete uteče..Prostě povaha;).
  - - - - -
  A ještě, když tak vzpomínám zpětně, eMík. Ten byl obvykle tichej, dokud nezačal rovnou zpívat. A to se projevilo až po nějakých dvou letech věku. Do té doby ani nepípl..
  Chybí mi to jeho zpívání..
  8.2.2020 12:20Market248
  Jezzabell, Ehrena: mě to přijde hrozně zvláštní, první morče v životě který jsem měla byla samice Beruška, ta jak slyšela dvířka od lednice mohla se ukřičet, že by taky něco ráda, potom samec Bedřich, ten vstával s budíkem a hned se hlásil, že by rád podrbat a mňamku, proto jsem u Emilky tak překvapená, u Rynušky nás paní chovatelka "varovala", že je upovídaná a opravdu je. 😊
  8.2.2020 12:43Ehrena
  Taky potvrzuju, že se morčata časem většinou ztiší, souvisí to asi s jejich stárnutím, ale aby se neozvala o jídlo, nebo při bolesti, to jsem asi opravdu nezažila u nikoho kromě Bělinky.
  Ale jinak jsou mezi nimi rozdíly, některá jsou vyloženě "hlásné trouby".
  8.2.2020 18:56Zbyněk
  Já už odmítám na Neeen reagovat, to nemá smysl, ale připomenu všem, jak se její nešťastné morče dostalo do stádia umírání na zprasenou "léčbu" abscessu veterinářem, který zřetelně v životě neviděl morče. Neeen před týdnem požádala o adresu na dobrou veterinu v Ostravě. Sehnal jsem jí dvě adresy - ověřené, od zkušených chovatelů. Neeen na mojí zprávu nijak nereagovala, něaké "děkuji" je této dámě zcela cizí a stejně tak nereagovala ani na další rady zkušených chovatelů, kteří řeší abscessy, jak na běžícím pásu. Neeen na všechny vyzrála a z nevyzrálým abscessem navštívila lékaře, který zřetelně léčí pouze koně a krávy. Ten, namísto aby dotyčné sdělil, že se abscess musí nechat dozrát a pak odoperovat, tak abscess vysál jehlou a morčeti nedal ani ATB. K čemu logicky došlo? Nevyčištěný abscess se znovu rozjel a prorostl dovnitř do krčku morčátka. Pak zřejmě praskl a morče nyní vykazuje známky septického šoku, plus selhávání metaboilismu. Navíc v abscessu, naprosto špatně ošetřeném, se neustále tvoří patogeny a ty dále otravují organismus morčete. Dle mého názoru už nebohému zvířátku není pomoci a bylo by vhodné jej uspat, protože strašně trpí. Samcům vždycky cca dva dny před smrtí začnou nepříjemně zapácah genitálie, tedy pokud se nejedná o zápach acetonu, což by nasvědčovalo na toxémii, totální selhání metabolismu. Pomohlo by oakmžitě jet na dobrou pohotovost, ale Neeen bohužel chybí zákadní inteligence a vždycky dělaá věci opačně. A tak její morčítko umře v bolestech. Ukázkový příklad, jak se to nemá dělat!

  Market248: to je normální, už jsem "pár" morčat odchoval, některé byly sirénky a jiné zase ani nebublaly. Každé morče je osobnost:) Přestárlá morčata obvykle ztrácí hlas a nedokáží hlasitě vřísknout, jenom sípnou. Ale bublání jim zůstane. Nicméně některá jsou opravdu němá a myslím si, že v mé partě sedmi myšek mám minimálně jednu, která od narození neřekla jediné slovo, zatímco nejmladší samičce jede pusinka ve dne v noci, jak kafemlejnek:)
  - - - - -
  Jezzabelll: mě strašně chybí všechny ty dušičky, které tu mohly být a už nejsou, Adélka a Fríduška, Justýnka, Pendolínko, u tebe "profesoři", eMííček, Vincent, je jich škoda...
  8.2.2020 21:24Market248
  Zbyněk: když už jsme u dobrého morcečího veterináře, nemáte vy nebo někdo tip na takového na Náchodsku nebo Trutnovsku? Zatím ("ťuk, ťuk") jsou holčičky zdravé, ale kdyby náhodou bylo třeba. Se psem chodíme k panu Strnadovi a nebo paní Hanušové.
  8.2.2020 22:55Tommy
  Dobrý večer, chci se zeptat - chovám morče celoročně v králíkárně. Nyní má zřejmě u zadečku absces, takže s ním půjdu k veteřináři, ale mám strach, aby při případném hojení nebyla nevhodná venkovní teplota, když ho ale vezmu dovnitř, nebude to pro něj přílišný teplotní šok? A ještě jeden dotaz, v králíkárně se pohybují myši, nemůže morče při případném zotavovacím pobytu doma přenést nějaké nemoci od myší či parazity na člověka? Děkuji
  8.2.2020 23:39Jezzabell
  Pro odlehčení a po dlouhé době dvě alba;)
  Jedno s Julesem, který učí juniory Lancíka se Zedíkem po žebříku:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34741
  Druhé s Vall-íkem, kterého jsem šoupla k Gerimu s Jarvisem, aby nebyl tak sám (od doby, co ho Jules vymlátil z klece..).
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34742
  9.2.2020 22:22Neeen
  Ahoj, v sobotu jsem měla poměrně perný den :) Ráno jsem šla klasicky nakrmit morčata a všimla jsem si, že mi skoro tříletá samice sedí nahrbeně v rohu a z pochvy teče krev ( předešlý večer kozlovala s holkama ve výběhu) tak jsem se sebrala a mazala na veterinu, z RTG to byly dva močové kameny, vet říkal, že by ji operoval hned, ale nemá u sebe dalšího dokrotae, protože má dovolenou, snažil se kameny vytáhnout pinzetou při přiuspání, protože byly hned u konce moč. cest, jenže byly moc velké..dostala léky proti bolesti, ale kameny uvnitř zůstaly stejně :( Naštěstí jsem asi po dvouhodinovém obvolávání dostala kontakt na výbornou vetku nedaleko Olomouce, která částečně pracuje i u Jekla, provedla samici sono, RTG, odběr krve, ale kameny žádné kameny nenašla, nejspíš je vyloučila sama s močí, ale říkala, že má na malé cysty, tudíž je prý dobrá kastrace (vaječníky + děloha)...úplně se mi do toho nechce jít, protože je to přece jen velký zásah, na druhou stranu jí nastala "permanentní říje" neustále toká, je lepší cysty sledovat a poté jít na kastraci, nebo rovnou to vzít v nejbližší době? Díky
  10.2.2020 08:31Leesil
  Neen: A jako to se samcem vypadá teď?
  10.2.2020 12:49Lucila
  Zbyněk:ATB jsme dávali i přes víkend,v pátek už začaly vycházet plodové obaly,jak říkal veterinář,ale už bez krve,takže je dobře,že se čistí.Už je veselejší a zase o něco víc jí.ATB máme ještě na dnešek a zítřek a když to už bude dobré,tak končíme,když ne,tak ještě další,tak uvidíme...
  10.2.2020 19:10Zbyněk
  Lucila: takže to opravdu byl spontánní potrat, ach jo. Nemám s tím zkušenost a tak nevím, jestli by bylo lepší jí vyčistit operací, ale tak pokud má siklnější atb a ožila, snad je to na dobré cestě.

  Neeen: na kastraci co nejdříve, není na co čekat. A DOPORUČUJI kastrovat u lékaře, který jasně řekne, že vaječníky půjdou zvlášť - bokem. Ne přes bříško, aby se do střev zasahovalo jenom minimálně!! Na tom trvej.
  10.2.2020 21:54Neeen
  Zbyněk
  Probírala jsem dnes kastraci se specialistkou na malé hlodavce z veteriny z Brna (J&H),( u které jsem se samicí byla) s tím, že není problém ji nechat vykastrovat až za půl roku při sledování...Nechali jsme na veterině za ni teď přes pět a půl tisíce nejdříve jsem šla k jednomu dobrému vet. který se snažil ty kameny vytáhnout pinzetou, i když se mu to nepovedlo nakonec samy vypadly, takže u další vet. jsem platila další sumu, i když kameny byly venku ( sono, RTG, odběry krve, ATB, analgetika...)
  Takže po zvážení s veterináři se budou cysty sledovat a poté by se udělal zákrok.

  Jinak samečka prohlédla, domluvila jsem se na RTG zubů, jestli absces nevznikl od zubů.Prý se jí jeví jako zdravé morče, tak snad budu mit doma chvili klid.
  11.2.2020 15:04Daito
  Jak tady tak sleduji diskuzi, tak mne nutí něco vložit.
  Neeen, ty se tu ptáš na rady, co a jak, kdy a proč.. ale když dostaneš radu od někoho, kdo tomu zjevně rozumí, tak vše sabotuješ s tím či oním.
  Sice již nechovám morčata, naštěstí ti prožili život bez větších zravotnich komplikací, ale za to mám zkušenost s permanentní říjí u králíka. Nejenže to zatěžuje organismus, ale také je vyčerpává. Být tebou, tak na kastraci prostě jdu. Možná je to finančně dost náročné, netuším tvůj výdělek a nijak mne nezajímá, abych řekl pravdu, ale také jsem přesvědčený, že se tomu drobkovi uleví. Zamysli se nad tím..
  11.2.2020 16:10Jezzabell
  Teda chudák veverka, ale přesně takhle mi vyštípával soused morče z domečku s okýnkem!
  https://www.novinky.cz/krimi/clanek/veverce-uvizla-hlava-v-ptaci-budce-pomohli-hasici-z-mnisku-40313087?seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=292341&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
  Už nikdy nechci doma domek s okýnkem!;))
  PS: Kdyby soused nebyl pohotově se štípačkama doma, tak jsem ty hasiče volala taky- máme je kousek...Už se mi to stalo 2x a pokaždé s klukem nad 1.500g..
  11.2.2020 17:03Veronika5
  Chudák veverka.... :)
  11.2.2020 17:10Jezzabell
  Taky hned vzala dráhu!:)) Wolfíka jsem též celý den neviděla..;).
  11.2.2020 19:01Bart
  Jezzabell - před chvílí jsem přišla z práce a zrovna jsem ten článek četla.... Ale nejen zvířata, ale i malé děti můžou mít tenhle nápad někam strčit hlavu a pak to nejde ven. Mezi dva špryncíky u zábradlí a je to... Moje ségra jako malá strčila prst do té dírky, kam zacvakávají dvířka u pračky. Taky nešel ven. Ale už si nepamatuju, jak ho nakonec vyndali.
  11.2.2020 19:56Zbyněk
  Lucila: protože z tvého přístupu skřípu zubama - stejně jako u Neeen, zeptal jsem se ti dneska na Hůrce Dr. Sekyrové, považují jí za nejlepší lékařku pro malé savce a hlavně všechno nesmírně pečlivě vysvětluje. Diagnóza byla zřetelně dobrá, potud je to ok. Dál už bylo všechno špatně. První akcí musí být sono se speciální sondou, která se podívá do dělohy a ne jenom na povrch.Ta by mimochodem odhalila existenci obalů, placent a zbytků plodů. Za druhé VŽDYCKY musí následovat injekce Oxytocinu, aby samička vypudila vše, co jí v děloze zbylo. Za třetí se musí posoudit stav dělohy a případně hned operovat. A za čtvrté, přiměřeně silná atb, raději silnější. Ptala se mě, co samička brala. Odpověděl jsem, že jsem se tě ptal asi 4x a odpověď nedostal. Pokrčila rameny a máš li zájem samičku odborně ošetřit, tak slouží víkend, máš to ze Slaného kousek, ale objednej se včas.

  Neeen: bez komentáře. Mám stejnou zkušenost se samičkou s permanentní říjí a neváhal jsem ani vteřinu, bylo mi řečeno přesně to, co ti řekla Daito, které tímto děkuji za podporu. Příliš aktivní děloha i vaječníky, utrpení zvířete a každý den, který uplyne, zhoršuje perspektivu zvířete, rekonvalescenci atd. Kastroval jsem už řadu samic, výborně to snáší mladé, nesmírně špatně holky přes 4 roky věku. Nevím, co tam ještě chcete pozorovat, ale u tebe je to škoda slov.

  Jezzabell: můj "gynekologický" výkon, kdy jsem poslepu, přes dvířka v kleci, těsně u země doloval hlavičku naříkajícího Blonďáka z miniokénka blbého domečku, snad nikdy nezapomenu:)) Aby to ten blbounek ihned udělal znovu a já si mohl dát další kolo:) Namočit hlavičku, přitlačit ouška a tlačit a tlačit opatrně zpátky. Pak se mě bál skoro rok :) Miluji morčata :D
  - - - - -
  Hůrka:
  http://vets4pets.cz/ Valeš: https://hvet.cz/ Zelená liška: http://zelenaliska.com/ Vetcentrum Duchek a zde Dr. Boštička: http://www.vetcentrum.cz/stodulky/kolektiv3/861/veterinarni-lekari-vetcentra Nouzovka: Dr. Kasanová v Libni, http://vet-klin-erika.cz/ V tomto pořadí
  11.2.2020 20:10Jezzabell
  Zbyněk: Ještě že jsem byla na dovolený! Asi by mě kleplo! Je fakt, že vždycky když mě od té doby soused potká, ptá se, co kluci a jestli nepotřebuju odbornou pomoc se štípačkama;). Doufám, že nebude třeba! Přešla jsem na Jesper domky pro králíky, ty jsou jen s velkým vchodem, bez okýnek;)!
  12.2.2020 00:09Neeen
  Zbyněk
  Nevidím důvod proč bys z mého přístupu měl skřípat zubama. Nevím kolik lidí by strávilo doslova celý víkend po umořujícím týdnu tím, že běhá po veterinářích a rozhazuje tisíce, aby zachránilo morče. Momentálně mám nechat samici aspoň dva týdny v klidu, poté jsem objednána na kontrolu a dále se to bude řesit. Ach jo..
  12.2.2020 00:18Daito
  Zbyněk: Jsem muž, ale těší mne, že tě to potěšilo.
  Neeen: Myslím, že by takto trávili čas všichni, kterým na mazlíčcích záleží. :)) A to nejen jeden víkend.
  12.2.2020 06:35Zbyněk
  Daito: a sorry:))) Většinou je to tady samá žena:))

  Neeen: pokud mi zvíře trpí, tak ano, trávím víkendy běháním po veterinách. Ony si ty potvory pro největší průsery vybírají zásadně víkendy. Loňský rok mě vyšel asi na 40 000 ... Jako fakt se to vyplácí:) Respektive vyplácím já, z účtu:)
  12.2.2020 11:30Kájka
  Ahoj! Nevím, zda jsi četl večer moji sms. Vilík je nějaký špatný, zas... tentokrát nechutenství, skoro nechtěl žrát, jen sem tam žvýknul seno. odmítal papriku (odvracel se), kterou jinak miluje. a málo aktivní, smutný (smutné oči)
  Teda asi dvakrát ho viděla skočit na domek, tak není tak moc zle. zaléčili jsme ho kapkama Rodicare akut + Sab simplex, Professional. Ráno vypadal trochu líp, dokonce šel k mrkvi, ale jedl pomalu.
  Tak uvidím dnes, jinak valíme zas na veterinu.
  - - - - -
  To bylo pro Zbyňka.
  - - - - -
  Myslím, že Vilík je nadmutý (záhadou z čeho) nebo by to mohl být problém z nějaké koupené zeleniny, i když důkladně umýváme. Ríšovi nic není, je v pohodě.
  Vildu jsem viděla i bobčit, jinak těžko rozlišíme, když jsou spolu dva.
  Před ani ne 2 týdny důkladně vyšetřen na veterině (u odborníků na hlodavce největších) , zuby atd. vše OK. Jsou mi 3 roky, tak stářím to nemůže být. Tak nevím...
  - - - - -
  Oprava: jsou mu 3 r.
  12.2.2020 13:11LucyLucka
  Ahojte, mala by som otázku, či tu niekto používate Karlie mostík https://obchod.kralici.cz/p5234-karlie-dreveny-most-tvarovaci.aspx pre svoje morčatá, namiesto klasického domčeku. Či sa tam normálne morčiatko zmestí a aj vám tam spáva a tak. :) Chcela by som totiž prejsť z klasických domčekov na niečo iné. Prípadne, či náhodou niekto nemáte skúsenosti aj s prístreškom https://obchod.kralici.cz/p1456-trixie-pristresek.aspx alebo teda či to je hovadina strkať do klietky. :D Ďakujem!
  12.2.2020 14:37Jezzabell
  Kájka: Tak jak vypadáte dnes? Sabsimplex nejspíš pomohl a Protexin taky;). Uff! Dej vědět..
  12.2.2020 17:53Zbyněk
  LucyLucka: ten můstek používá Jezzabell a plošinu také. Můstek je pro menší morče ok, ale není to žádný zázrak. Nicméně pokud máš velkou klec, alespoň 120 cm, tak je to jedna z hraček, která potěší. Ten přístřešek je moc otevřený a navic se ty nohy časem uvolní a vypadnou, to si nekupuj. Já osobně mám dobré zkušenosti s papírovou krabicí od piva - vyřznu dno, udělám vchod, položím do klece na hoblliny a morče má okusovací schovávačku, nahoru dáš papučku a mají zábavu:) papučku jsem přivazoval, protože jí shazovali, používal jsem tuto konfiguraci pro zapůjčené samečky:)
  12.2.2020 18:57Jezzabell
  LucyLucka:Ahoj, projed si postupně moje alba (najed mysi na prezdivku a objevi se ti napis Alba, klikni). Tam uvidis, jak jsem postupne presla na tyhle podesty a mostiky (mam je ve vybehu jako skryse, nebo jako spojky mezi podestama). Koukkni jak jsme prechazeli na tyhle veci...
  - - - - -
  PS: Ano, jak pise Zbynek, a kdyby neco, napis SZ, (soukromou zpravu-vedle alb), at nebrzdime specif. dotazy;)
  13.2.2020 09:30Lucila
  Zbyněk:Tvůj komentář o skřípání zuby se mi opravdu moc nelíbí,můžeš skřípat nad někým,kdo na zdraví morčíků dlabe,to já ale nejsem,snažím se najít řešení,víš,že už jsme byla u dvou vetrinářů a udělali,co uznali za vhodné,jistě chápeš,že já jim těžko budu radit,co mají dělat a myslím,že ani ty by jsi nevěděl,dokud jsi se veterinářky nezeptal..a jen pro informaci,s veterinou na Hůrce já dobré zkušenosti nemám,přišla jsem tam zbytečně o samičku!O jejich cenách ani nemluvím...
  13.2.2020 09:58Kájka
  Vilík je už OK. Léčba doma pomohla. Od včerejšího odpoledne už baští a je čilý, normálně aktivní. :-)
  Tak jsem ráda, že jsme zas nemuseli valit na veterinu, uff...
  13.2.2020 10:49Neeen
  Ahoj, dají se ještě použít probiotika protx. professional, i když mají exp. dobu do ledna?
  13.2.2020 11:07Zbyněk
  Lucila: v každém případě, pokud ze samičky vyšly placenty nebo obaly po týdnu, tak je to hodně špatně. Napsal jsem, jak to mělo proběhnout - a neproběhlo. U Fiedlera mě to trochu zaráží, ale třeba se to u psů a koček dělá jinak, nevím.
  Na Hůrce mi také zabili samičku, to ovšem neznamená, že nejsou nejlepší. Jsou. Vyměnil jsem Lietavcovou za Sekyrovou, ale na zuby nilkdo lepší, než Lietavcová není. Jinak přes ulici od Hůrky je zmíněné Vetcnetrum Duchek. Ovšem Boštička tam není sedm dní v týdnu, na rozdíl od Hůrky. Fiedler mě tedy opravdu nepřesvědčil, protože měl udělat UZ a dát hormony, plus odpovídající atb. Pokud samička přežije, bude to zázrak, už se to tady také řešilo - placenta vyšla po čtyřech dned a do deseti dnů bylo po samičce.
  13.2.2020 16:47Jezzabell
  Neeen: Ano dají, nenašatá. Doba na obalu je orientační, prala jsem se na vet. nedavno na podobnou věc
  13.2.2020 19:38Neeen
  Jezzabell, děkuji
  - - - - -
  Jejda, abych se nenudila, tak mi jiná samice jako jediná chytla dnes hrozný průjem, hned jsem nasadila Smectu a probiotika, černý čaj, ale už to nejsou vodové bobky ale jen voda, je to mladá samice, více než dva měsíce stará, vůbec nevím, co špatného snědla, snad to nebude bakteriálního původu :( Chtěla bych zkusit aktivní uhlí v tabletách ( mám od Dr.Maxe) máte s tím někdo zkušenost, jak dávkovat a podobně?
  14.2.2020 09:51Zbyněk
  Neeen: smecta je aktivní kaolín, uhlí dávat nemusíš. Hlavně 4 hodiny po Smectě nedávat žádné léky, pohltila by je. Když nezabere Protexin, zřejmě to bude parazit. Chce to na veterinu a rozbor trusu.
  14.2.2020 11:55reee
  ahoj potrebovala bych pomoc. Memu morceti se neco objevilo na tlapce nedokazu odhadnout co to je
  14.2.2020 13:41Ehrena
  reee, vyfoť nebo popiš!
  14.2.2020 19:39reee
  Ehrena: vypada to jako velky strup ale strup to neni.
  14.2.2020 20:10Ehrena
  reee, a kde to má, není to na plošce packy za prstíky, jako přímo na chodidle?
  15.2.2020 08:54Veronika5
  Ahojky, pro Pražáky - je možnost objednat větší množství pytlů se na Apetit Johny Hay přímo od výrobce, za příjemnou cenu asi 130,-/nacpaný velký pytel,a s dopravou zdarma. Volala jsem jim s tím, že bych si vzala 6 pytlů, pokud mi nabalí opravdu ty hezké zelené s vysokými vykvetlými stébly, že to jioak budu reklamovat :). Paní říkala, že to určitě dokáže zařídit. S tímto senem mám dobré zkušenosti, je tedy hrubší, delší tužší stébla (většinou), voňavé, zelené, morčata ho baští bez potíží, králíci ho milují. Dopravu mají vlastní, mělo by to být zdarma. Zavážejí několik tras po celé ČR, Prahu jeden týden v pondělí spíše dopoledne, nebo ten druhý týden ve středu. Můj problém je, že dopoledne prostě nemůžu být doma a zásilku převzít.
  Přidal by se někdo, s tím, že vše zařídím a budu si pak za to moci u vás zásilku vyzvednout?
  Já jsem z Proseka, to by jim vyhovovalo maximálně, protože tady zavážejí ZOOshop, kde já pak to seno kupuju, samozřejmě s přirážkou.
  Ehreno, co ty na to? Jsi z Prahy 8, to by neměl být problém.... Nebo někdo jiný?
  Dejte vědět!
  - - - - -
  Jinak seno Apetit, když se povede, vypadá takhle
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34743 . Je nazelenalé, foťák trochu zkresluje, voní a chutná - když ho morčata dostanou, zalezou si do něj celí a žerou a žerou....
  15.2.2020 10:35Ehrena
  Veronika5, klidně, můžeme se domluvit, a mohla bych se přidat s objednávkou?
  Zrovna tady už tři dny pátrám, odkud nejlépe seno objednat, už mi dochází poslední zbytek našeho, před týdnem jsem koupila v Hornbachu tohle
  https://www.hornbach.cz/shop/Lucni-seno-s-mrkvi-1kg/6525262/artikl.html
  jen na zkoušku a do rezervy, abych vůbec něco měla, ale jen jeden balík, protože se mi tam v tom večerním osvětlení nezdálo moc valné, přišlo mi hnědé, ale omyl! Včera jsem ho rozbalila a morčata dostala vzorek jako ochutnávku a je zelené, aspoň teda ten můj balík, a bylo hned pryč. Tak jsem si říkala, že ještě přikoupím tohle, několik hodně balíků, protože už jsem opravdu na dně se senem a pro 8 morčat je kilo sena jak nic.
  Mohla bys tedy prosím objednávku zvýšit i pro mne, já tedy určitě aspoň 3 pytle bych brala, pokud možno taky nějaké lepší zelené. Platí se předem nebo až při dodání? S převzetím bychom se domluvili, musela bych vědět konkrétní termín, kdy to přivezou, většinou doma jsem, ale abychom nebyli zrovna hlídat vnoučata u dcery, nebo po doktorech, abych je prostě čekala.
  15.2.2020 11:01Veronika5
  Ehrena: Výýýborně! S objednávkou se klidně přidej - opravdu jen tři pytle? Paní zněla rozumně, že mi opravdu pošle seno jaké chci (já jsem vyhrozila, že jestli se mi nebude líbit, tak ho vrátím :)). Ještě počkám jestli se neozve někdo další, pak udělám objednávku a dám ti vědět, kdy... Vím, že pojedou toto pondělí, to se ale asi už nestihne - kdyby ano, měla bys čas? Nebo pak počítám ten další týden ve středu. A jsi hodná, budu moc ráda! Platbu zjistím a nějak to vyřeším, aby alespoň to moje bylo placené předem, abys nemusela dávat nějakou větší částku při dodání.

  Ještě někdo by tedy chtěl seno k Ehreně?
  15.2.2020 14:39Kytička
  Veronika5, Ahoj, můžu se také přidat, jestli ještě není pozdě? Brala bych 8 pytlů. A jak tedy s placením?
  15.2.2020 14:48Ehrena
  Veronika5, ano, v pondělí bych si to mohla zařídit, abych byla doma.
  Ohledně počtu pytlů, já mám problém, kam s ním, víc než tři pytle do sklepa nenacpu, a na chalupu to máme daleko, abychom tam jen kvůli tomu jeli. Přes zimu až do jara tam už nejezdíme.
  Tak si myslím, že jestli jsou ty pytle velké, tři by mi snad měly vystačit na nějakou dobu.
  Ohledně platby si nedělej starosti, klidně bych to zaplatila najednou, jen potřebuju vědět, jestli je možnost platit kartou nebo jen hotově. Myslím při dodání. Pak už bychom se vyrovnaly.
  - - - - -
  a nebo to můžu zaplatit i předem, jestli to jde.
  15.2.2020 15:05Veronika5
  Ehrena: Tak to je 6 pytlů já, 3 pytle Ty, 2 Jezzabell, ještě čekáme co řekne Zbyněk :). Večer objednávku pošlu. S dovolením jim tam dám Tvoje telefonní číslo, a ještě bych potřebovala adresu, buď do soukromých zpráv, nebo jestli chceš tak přes telefon - zkoušela jsem Ti dvakrát volat, tak ty nepřijaté hovory jsou ode mě :). Platba podle toho co jsem vyčetla na stránkách je pravděpodobně při převzetí a raději bych počítala že v hotovosti. Co se mě týče, ráda Ti pošlu peníze předem, abys na tom ani dočasně nebyla škodná. Zas výhoda je, že kdyby poslali nějaký sajrajt, tak máš možnost říct, že tenhle pytel nechceš.
  - - - - -
  Týýýjooo, a Kytička 8 pytlů!!!! Jsem to překlídla!
  Ehreno, zvládneš to někde dočasně uskladnit? Já bych si pro to přijela buďto hned v pondělí, jestli se to stihne, nebo kdyby to přišlo tu další středu, tak to až v sobotu, to máme jarňáky….
  15.2.2020 15:31Kytička
  Veronika, 8 pytlů je možná moc, že? Já nemám problém s uskladněním, ale aby se to opravdu k Ehreně vešlo. Také můžeme zaplatit předem na účet. S tím převzetím, záleží, kdy by to přivezli. Za normálních okolností si můžeme přijet hned v den dodání, max druhý den, aby se to Ehreně doma nepletlo. Pokud by to přišlo hned tohle pondělí, tak tam bychom pro to mohli přijet nejpozději do čtvrtka.
  15.2.2020 15:35Veronika5
  :)))) Ehreno, kolik pytlů maximálně můžeš mít pár dní doma :-D?
  Jinak už jsem jim psala, s tím, že přesné množství ještě napíšu.
  15.2.2020 15:39Tygrinka
  Veronika5: Kdybych se vešla, tak 2 pytle bych taky brala...
  15.2.2020 16:19Ehrena
  No holky, tak zase takové množství asi nezvládnu, bohužel to tu máme malé a narvané i tak, počítala jsem, že tak 4 pytle bych nacpala k nám do předsíně a tak další 4 až 5 dočasně, jen na den dva, dolů do kočárkárny, tedy teď kolárny. Víc se mi nevejde. A to doufám, že to tam nikdo nesebere. Snad, klíče má jen pár lidí, co tam mají kola, asi 10.
  Do sklepa narvu tak svoje tři pytle max.
  - - - - -
  Kdyby to bylo jindy, ještě bych mohla nechat několik pytlů na chodbě před našimi dveřmi do bytu, bydlíme nahoře v posledním patře a moc lidí sem nepřijde, ale teď tu bohužel zrovna předělávají chodbu, omitky a elektřinu (rozvody), takže to nejde. :(
  15.2.2020 16:19Veronika5
  Tak já počkám s čím se mi ozvou - možná že bychom byli schopni udělat tak velkou objednávku, že by to auto jelo do Prahy jen kvůli nám, a povedlo by se mi domluvit čas dodání odpoledne. Převzala bych to já, a vzhledem k tomu, že děti jedou na hory, bych tím mohla narvat dětský pokoj...
  15.2.2020 16:31Tygrinka
  Veronika: Já bych si ty svoje pytle mohla přebrat v práci, pokud by mohli zajet na víc míst...
  15.2.2020 18:22Jezzabell
  Veronika5: jsi poklad! Jak říkám, mně by to nedělalo problém tak s časem, jsem doma, ale tolik pytlů sem nenarvu:)). Ale hned odlehčím;).
  15.2.2020 18:49Tygrinka
  Uděláme u Ehreny senovou párty :o))
  - - - - -
  Pardon, u Veroniky :o)
  15.2.2020 18:50Veronika5
  Tygrinka: He he :)
  15.2.2020 19:01Kytička
  Veronika5, Pokud by se to podařilo, že by to přivezli k tobě, tak zůstanu u těch 8 pytlů, jestli to není problém. Pokud by to nešlo a vezlo by se to k Ehreně, tak to zruším, chápu, že s malým prostorem se tohle nedá. :-) Ale i tak díky všem za ochotu. :-)
  15.2.2020 19:37Veronika5
  Kytička: OK, dám vědět!
  15.2.2020 21:17Ehrena
  Veronika5, i mně.
  Kdyby bylo potřeba, těch cca 8 - 9 pytlů bych tu složila. Víc teda bohužel ne.
  - - - - -
  Pro mne počítej teda ty tři, jo?
  15.2.2020 21:18Zbyněk
  Veronika5: se mnou určitě počítej, dorazím a převezmu, pokud bude slušné, alespoň dva pytle, mohu i víc:) Jestli tedy není moc hrubé. Těším se a jsem na seno zvědavý:) Není lepší dorazit s flaškou a udělat mrčochovatelpárty?:)
  15.2.2020 21:27Kytička
  Veronika5, děkuji.
  - - - - -
  A jinak morčo-párty je super nápad!!! :-)
  15.2.2020 22:00Jezzabell
  Se srazem morčecích páníčků si pohrávám už tak dva roky a s některými z vás se vídám po nejrůznějších restauracích i osobně.
  Co kdybysme se domluvili, aspoň pražáci (zatím) na nějakém datumu a místě konání? Dojednám to.
  Protože času nikdo moc navrch nemá, stejně do toho na poslední chvíli půlce něco skočí (nemoc vlastní nebo dětí, a pod.).
  Zamyslete se komu by co nejvíc vyhovovalo, buď sem, nebo mě do SZ, plus místo (asi v centru), ať se všichni rozumně dostaneme tam i zpět..Samozřejmě se nahodilí mimopražáci, co pojedou kolem můžou přidat;). Ale ono se to vždy líp domlouvá pro domácí, než celorepublikově.
  S čímž mám též zkušenosti..kdysi jsem organizovala jedny hudební akce.
  Ale zůstaňme nohama při zemi, když se sejde skopinka u jednoho stolu někde nad pivkem-vínkem-birellem či čajem, není problém;).
  15.2.2020 22:40Veronika5
  Jezzabell: Super, navrhuju nějakou restauraci nejlépe o víkendu. V pracovní dny absolutně nestíhám.
  Co se týče párty u nás, to se obávám že se nesejdeme, že by si spíš každý potřeboval přijet kdy by se mu to hodilo. I tak se ale těším, až se seznámím s těmi z vás, které ještě osobně neznám!
  Ozvu se jakmile se mi ozvou z Apetitu, co oni na to. Celkem bych tedy potřebovala, aby dodávka proběhla tento týden, protože až se vrátí děti, už toho taky tolik neuskladním :-/. Uvidíme :).
  16.2.2020 08:19Zbyněk
  Veronika5: distribiuce proběhne tento týden:) Pokud možno ne v pátek, ale i to bych zvládl:) Jezzabell to musí odtahat MHD, protože večer se autem z osmičky na Háje jet nedá, nebo jí to mohu převézt v sobotu, pokud to stačí.
  Vida, pokud by zájem byl, tak vymyslíme podnik, který je dostupný sockou a nesvléknou nás z kůže:) V centru to asi úplně nebude:)
  16.2.2020 09:23Veronika5
  Zbyněk: Víkend určitě v pohodě, jen doufám že to neztroskotá na schopnosti dodavatele to v průběhu tohoto týdne dodat ke mně - zatím to vypadá, že o víkendu vůbec nefungují, ani na telefonu ani na emailu.
  16.2.2020 23:53Neeen
  Ahoj, potřebovala bych poradit, jedna z mých samic má tendenci zatahovat v oblasti kyčlí břicho ( po bocích) cupitá a hned ho zatáhne, vůbec nevím, proč to dělá, jedná se o mladou samici. Žere normálně, ale zdá se mi nervózní , vždycky se vyvalí na bok a má tendenci se natahovat.. ach bože, nevíte někdo co to může být?
  - - - - -
  No, tak zřejmě se jednalo o tympanii, Sab Simplex, masáž bříška a fenyklový čaj, jak málo stačí ke štěstí :)
  17.2.2020 08:05Jezzabell
  Zbyněk : jasně, že sobota stačí;) Lepší, než to vláčet MHD, jsem pak jak překupník s trávou..;)
  Vím o pár podnicích, kde mají přímo v centru fakt rozumné ceny, a neboj, mají i plzeň;).
  17.2.2020 09:27Veronika5
  Ahoj všichni, ad seno - vypadá to bohužel na dodání až v pondělí 3.2. a snad se mi časově přizpůsobí, takže budu doma a budu moci seno převzít. Blbá zpráva je, že děti už nebudou na horách a jejich pokojíček tedy nebude k dispozici. Beru tedy 20 pytlů a nějak se dohodneme, kdo si vezme kolik. Počítám se všemi, kdo se o seno hlásili, jen Kytička si bude muset vzít trochu míň než těch 8. Nastrkám to úplně všude kam to půjde, a prosím abyste si pak přijeli opravdu co nejdřív, jinak se z toho doma zblázním a rodina mě zabije :). Ještě definitivně potvrdím až budu mít od Apetitu potvrzení objednávky.
  Co vy na to?
  - - - - -
  2.3., ne 3.2. samozřejmě!!!
  - - - - -
  Tedy potvrzeno - cena za pytel je krásných 135,- Kč. Zaplatím v hotovosti při převzetí, poprosím pak i od vás platbu při předání sena, tak prosím mějte to pokud možno přesně :).
  Počítám tedy
  Kytička - vyplatí se ti jet pro 5 pytlů? Nebo třeba někdo si nakonec vezme o 1 míň a dostaneš 6, co ty na to? (promiň, víc neuskladním)
  Ehrena - 3 pytle
  Zbyněk - 2
  Jezzabell -2
  Tygrinka - 2

  Adresu bych Vám pak dala nejlépe asi po telefonu....
  17.2.2020 09:43Ehrena
  Veronika5, já doufám, že přijet budeme moci ihned, máme to k vám kousek, tak snad by to mělo být v pořádku.
  Nepotřebuješ ty peníze dodat na to dřív, předem?
  Mohla bych třeba i převodem z účtu. Nebo hotově, to je jedno.
  17.2.2020 11:00Vlada
  Tady Kladno, kdyby vám nevadilo, ráda se přidám k té vaší pražské sešlosti. Jezdím denně do práce do Holešovic, ráda se podělím o zkušenosti i když můj chov čítá jen dvě holky.
  17.2.2020 11:21Kytička
  Veronika5, budu ráda i za těch 5 pytlů, pokud bude seno pěkné, určitě se mi to vyplatí. Přijeli bychom si pro to hned v úterý, možná i hned v pondělí, ale to nemůžu říct na 100%. A pokud bys chtěla zaplatit na účet předem, tak řekni. A moc děkuji. :-)
  17.2.2020 11:32Tygrinka
  Veronika5: Píšu si datum, mohla bych přijet hned v pondělí, klidně také zaplatím předem...
  17.2.2020 12:38Veronika5
  Bezva holky, peníze předem potřebovat nebudu a budu ráda, když budete moci seno vyzvednout takhle brzo :).
  17.2.2020 14:01Ehrena
  Veronika5, započítala jsi k tomu dopravu?
  Tu nám taky musíš rozpočítat.
  17.2.2020 14:12Veronika5
  Ehrena: Doprava je zdarma, a při tomhle množství se mi i přizpůsobili s časem dodání :)
  17.2.2020 15:06Jezzabell
  Nazdar všem, Ylada se jistě vejde;) co vy na tohle:
  https://www.nabrezance.cz/inpage/rezervace/
  Mám to tam ozkoušené! Výborně vařej, je tam možnost v zadní sekci restaurace buď stoly nebo salonek!
  Ceny na centrum opravdu příznivé!
  Termíny: Co třeba soboty, buď 22.2. nebo 29.2.? A ještě mi sem hoďte čas, jak by vám to nejvíc vyhovovalo, mají v sobotu od 11 do 24h. Když kouknete na dostupnost, tak myslím, že to není problém pro nikoho. Metro jezdí, tramvají je tam dost. Je to na Pavláku hned pod Paulem (Lublaňská). Když jí máte před sebou je to na pravé straně zhruba v půli ulice a před hospodou je velká větev ze zahrady nad chodník, která je vidět z dáli;)!
  Tak se mi postupně hlaste, kdo by mohl, jestli bude stačit stůl..Pokud bysme se sešli už tuhle sobotu, musím dát rezervaci tak do středy..
  17.2.2020 15:26Veronika5
  Jezzabell: Ahoj, já bych pokud tuto sobotu, tak spíš odpoledne, třeba kolem 15.00? Pak přijedou děti z hor a budu mít frmol. Tu další sobotu bych pak nemohla vůbec.
  17.2.2020 15:57Jezzabell
  Veronika5: Taky se mi víc hodí tahle sobota, upřímně řečeno. A cca 15h je rozumná. Kdo další?
  17.2.2020 20:35reee
  Ehrena: ne vedle drapku
  18.2.2020 06:56Zbyněk
  Takže setkání morčatářů tuto sobotu? Rád vás poznám všechny osobně, no a peníze můžeme hned předat Veronice, aby nemusela luxovat účet:) Jsem také pro odpolední čas, klidně i pro obědový čas, ale přizpůsobím se.
  Vlada: samozřejmě Kladno je vítáno:)
  Kdo tedy můžete, tak se hlaste, kvůli rezervaci a já ještě prověřím pár mimopražských :)

  Veronika5: v pondělí před půl čtvrtou mohu být u tebe. Adresu mi klidně pošli do soukromé zprávy, máte tam zóny, že? Jezzabell - v pondělí odpoledne na Háje nejedu ani náhodou, zamluv si Béďu :)
  18.2.2020 08:16Kytička
  Koukám, že už je domluvený termín setkání. Škoda, že ne tu příští sobotu, ta by se mi hodila víc. Nevím, jestli mi to tuhle sobotu vyjde, ale také bych vás všechny moc ráda poznala. Dám ještě vědět, ale každopádně doufám, že ze setkání bude nějaké hlášení.. :-)
  18.2.2020 08:31Jezzabell
  Kytička: Stav se na otočku!;). Půl hodinku dáš.
  Zbyněk: To mi taky došlo, původně to měl být víkend, to jsem s tebou měla na mysli, že bys to sem hodil.
  Taže jsme zatím čtyři? Veronika, Vlada, já, Zbyněk. Zatím to je na jeden stůl..Salonek třeba příště.
  Někdo další?
  18.2.2020 09:18Market248
  Škoda, že do Prahy to mám kus cesty. Jinak bych se k vám moc ráda přidala, jenže já jen do Prahy to mám přes 2 hodiny cesty. Tak třeba někdy příště. :)
  18.2.2020 10:14Zbyněk
  Kytička: Jedině to tedy ještě odložit??
  Hodilo by se i ostatním posunout termín? Klíííd, domluva více lidí je vždycky složitější :)
  18.2.2020 10:50Veronika5
  Zbyněk - já tu další sobotu nemůžu vůbec, nejsem tu... Jinak pozor na to seno - je to až ten další týden - tedy ne TOHLE pondělí, ale to DALŠÍ - aby se někdo nespletl :). 2.3.!!!
  - - - - -
  Jinak Zbyňku, zóny nejsou, neboj :). Adresu pošlu všem na mobil.
  18.2.2020 11:02Jezzabell
  Zbyněk: Chceš to zorganizovat ty? Máš toho málo?;)))
  Veronika příště nemůže, zatím je to do středy otevřené a sbírám poznatky kolik nás bude. Většina převažuje nad menšinou.
  Když bude moct 4-5lidí tento víkend a nepřesunou se, bude tento. Ale jak říkám- můžeme se scházet třeba jednouo měsíčně, to není JEN JEDNOU lidi! Jsme místní, přizpůsobíme se navzájem a příště to zas vyjde druhým. Teda asi bych vynechala velikonoční období, protože to budou všichni po návštěvách a s rodinama, to chápu.
  Ale i pro "osamělé duše", co na velikonoce nemají na práci víc jak chlupáče můžu udělat mikroposezení třeba ve 3-4! Mám čas jsem v důchodu;)!
  A pro mimopražáky:
  dá se udělat domluva, že byste dorazili v jednu sobotu do Prahy taky, s cílem na sraz, bylo by nás víc apoznáme se taky;)!!
  Tahle hospoda je v blízkosti metr a tím pádem na všechny nádraží- jak vlaková, tak autobusová (Florenc, Hl. Nádraží, Masaryčka, Nádr. Holešovice..).
  Zatím začínáme jako místní, kdokoliv příjde "na blind", srazíme s dovolením personálu dva stoly a vejdeme se taky! Můžeme mít později třeba pravidelné soboty, když to půjde..co já vím.
  Druhá sobota v měsíci nebo tak něco..
  A vždy dorazí tři čtyři lidi + třeba kdo bude projíždět City (na výstavy se taky dostanete), tak stačí zaskočit, nebo cinknout,zda budeme, napsat sem. Ale i kdybyste napsat sem nestihli, budeme vědět, že nějakou pravidelnost si natrénujeme;).
  Víc hlav víc ví.Můžeme si vyměňovat zkušenosti osobně (ne že po sobě budete házet pulitry! ;))) ),
  domlouvat se o cvšem možném..Ono se to rozjdede, nebojte, začátky jsou vždycky těžší, první krok už máme za sebou;).
  - - - - -
  Ehrena a Tygrinka nic?
  18.2.2020 11:51Kytička
  Pokud to většině vyhovuje tuto sobotu, tak to samozřejmě nechte tak. :-) Třeba se mi to nakonec povede a dorazím také, už jsem to doma nadhodila, tak snad... :-)
  18.2.2020 14:27Jezzabell
  Kytička: přitlač na pilu;). Jeden statný jedinec to doma zvládne, není to celodenní akce a je to v místě bydliště;).
  Tygrinka tentokrát nemůže.
  Takže zatím: já, Zbyně, Verča, Vlada, Kytička (snad)..ještě nevíme o Ehreně..případně, znáte-li dalšího, koho můžete oslovit..
  18.2.2020 17:35Veronika5
  Hele, my máme nový seník :)! Reklama na promazliky.eu :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34744
  18.2.2020 21:55Kytička
  Jezzabell, uvidíme. :-) Nejsem tedy přímo z Prahy, ale malý kousíček za Prahou. "Statný jedinec" :-))) doma je srozuměn, takže by to mohlo vyjít. :-)
  - - - - -
  Veronika5, parádní. Také jsme na něj koukali, ale my bychom museli mít alespoň dva, aby se tam těch 6 vopic vešlo vedle sebe. :-) Tak jsme koupili takové ty klasické jesličky, jako mají srnky v lese... :-)))
  19.2.2020 06:15Veronika5
  Kytička: Díky :). My ho máme taky na přání - délka 45 cm - jeden malý by nestačil ani náhodou. Ale vypadá to, že úspora sena bude značná - už teď ráno místo abych vyhodila mokrý žvanec sena a čistila klec, tak jenom vysypu záchůdky a přečtu si diskuzi :-D....
  19.2.2020 11:03Market248
  Zdravím vás, uvažuji o připuštění jedné z mých samiček, vím, že by do roka měla mít vrh, a je březí cca 2 měsíce. Ale ohledně přibližné ideální hmotnosti pro připuštění se setkávám s různými daty, někde se píše 500g, jinde 800g, proto se ptám vás zkušených. Moje holky jsou obě ještě malé mladší má 2,5 měsíce a starší 4-5 měsíců nevíme přesně. A připustila bych ráda tu starší, takže reálně tak v dubnu.

  Zajímají mě ještě zkušenosti ohledně říje vím, že ji mají každých cca 16-21 dní, alespoň se to takto uvádí. Jak ji vypozorovat? Nerada bych totiž samičku k samci odvážela na měsíc či déle.

  Pokud by měla mladé a byla by ve vrhu samička nechali bychom si ji nebo se na to máme vykašlat a spíše sehnat malou?

  Díky za vaše názory.
  19.2.2020 11:45Zbyněk
  Market248: samička by měla mít věk cca 8 - 10 měsíců a váhu nad 600 g, ideálně tak 800 - 1000g. Se samcem musí být přes dvě říje, tzn. měsíc a týden - pro jistotu. Pak, pokud je zdravá a má říje, tak zabřezne. Jedna říje vyjít nemusí. Nezabere li ani měsíční pobyt u samce, tak bych jí už dál nepřipouštěl.
  19.2.2020 13:29Market248
  Zbyněk: díky, trošku se obávám holky na takovou dobu oddělit, aby pak mezi nimi nebyly nějaké nepokoje, protože samce nemáme doma, a naše samička za ním bude muset jet.
  19.2.2020 18:58Jezzabell
  Tak pro pražáky a příměstské:
  V sobotu 22.2.od 15:00hodin restaurace Na Břežance máme rezervovaný stůl. Budu tam s předstihem, je to zadní část hospůdky, v před je bar a lokál, projít dozadu za to;).
  Lublaňská 49, stanice metra C, I.P.Pavlova. Vyjedete z metra a máte nalevo jezdící schody (jako ke KFC a trmv. směr Mírák), a tou ulicí po té straně dál,na kraji je i Paul pekařství, jen jděte po opačné straně než je ten Paul, až uvidíte ze zahrady velkou větev stromu-je to před Břežankou;), takové dobré poznávací znamení! ).
  Plyšový morče nemám, ale budu mít na stole plyšovou bílou krysu z IKEY;)...
  - - - - -
  https://www.nabrezance.cz/
  19.2.2020 19:21Zbyněk
  Market248: já jsem si vždycky samečka půjčoval, ale stejně musí být pět týdnů spolu, pak zdtravá samička zabřezne. Nebo jí samec nesedne, dostane od ní příšerně přes hubu a už ho na sebe nepustí, i to se mi několikrát stalo. Oddělené ale budou, tak jako tak. Otázka zní, jestli jsou mladé nutné - když to budou tři, čtyři samečci, co s nimi uděláš? Není lepší nechat holky spolu a nevyrábět další morčata, která se špatně prodávají, i když mají PP? Jenom tak filozofuji:) Já jsem vždycky měl jistotu, že vím, kam mladí půjdou, pokud nezůstanou, poslední vrh jsem měl dvě holky a kluka a toho jsem si po kastraci nechal, ovšem ty čtyři měsíce do kastrace (ještě to bylo moc brzo, ale umřel mu půjčený, sedmiletý par'táček), byly náročné. Neměl bych srdce, z mého morčecího ráje dát mládě kamkoli, kde by bylo zavřené celý život v kleci.
  - - - - -
  Koukám, že ti tady těžce upadá, inzerce je nefunkční, plná spamu, škoda....
  19.2.2020 20:09Market248
  Zbyněk: Dvě mláďata stejného pohlaví bychom si nejspíše nechali. Zvážíme je to ještě, holky jsou ještě mladé.
  20.2.2020 07:02Zbyněk
  Market248: jasně, času je ještě dost, všechny mé samičky rodily v roce. První a druhý vrh byl po dvou - vždy holka a kluk, třetí a čtvrtý se nepovedly, poprvé umřela mimina a podruhé i samička, čtyři a pět mladých, pátý dvě holky a kluk. I to je prima, kluka je ideální kastrovat po pubertě, pak může sexit, ale já osobně bych vykastroval všechny, dokud jsou mladí a také to už doma dělám. Mám tam tři zbývající kandidátky, dvě roční a jednu půlroční a jakmile trochu zhubnou, aby se nemusela doktorka hrabat v tuku, tak pomažou na zákrok:) Tím pak odpadnou potíže s cystami a případně s nádory a přechodem v pozdějším věku. Jinak s miminy si člověk užije měsíc zábavy, ale otázka zní, jestli to ve výsledku stojí za to, člověk musí myslet na šest, až osm let dopředu
  20.2.2020 09:35Market248
  Zbyněk: to my myslíme dopředu, máme 3,5 letého psa, (kastrovanou fenu), osmáky ty budeme mít teď 3 roky, ale náš "dědeček" se dožil 10 let, a z jedno z mých morčat z dětství se dožilo 6 let.

  Seno si sušíme vlastní. Takže tam by problém až tak nebyl. Uvidíme, nechám to uležet, já se totiž vždycky pro něco nadchnu, přijde mi to (ať je to cokoliv) jako dobrý nápad, a někdy to až tak dobré není.
  20.2.2020 15:29Ylada
  Jezzabell: tak v sobotu dorazím též a přinesu s sebou morče (plyšové :-))
  20.2.2020 16:30Jezzabell
  Ylada: Teda docela mě to vyděsilo, než jsem se dočetla do fáze "plyšové";))! OK, hurá!
  21.2.2020 07:38Veronika5
  Přijdu :)!
  21.2.2020 12:22Ehrena
  Já ne, marodí mi kočky, obě dvě, denně jsme na veterině. Už od pondělka. Asi nějaká bakterie, pořád zvrací, obě dvě, i když skoro nic nejedí. A s Locinkou je to pořád špatné, pořád brečí při čůrání i bobkování, a špatně jí, musím ji několikrát denně krmit. Zkoušíme ten citrát, jak tu psala Noemi, už týden, ale nevidím žádné zlepšení zatím. :(
  - - - - -
  Zbyněk, prosím, myslíš, že by bylo dobré přidávat Ba Zheng pian i k tomu citrátu?
  Nebo jen k tomu Rowatinexu, který jsem tedy znovu dávat, po tom, co Locinka tehdy po něm přestala jíst a vypadala horší, nezkoušela.
  Někde jsem vyhrabala tento článek (nevím, jestli na něj nebyl někdy odkaz přímo tady na diskuzí),
  tam taky přidávali nějakou činu, ale jinou, dle názvu.
  https://docs.google.com/document/u/0/d/1lzloDSdO2_v59e5uKlXoiljaSVvA5nHvdRUKtcA6CM8/mobilebasic
  21.2.2020 12:40Vlada
  Zdravím, předpokládala jsem že bude setkání spíš ve všední den, zítra se mě to nehodí, ale možná někdy příště.
  Mám dva dotazy: má někdo zkušenost s krmivem Puur?
  - - - - -
  Mám dvě holky jsou spolu od mala, věkový rozdíl 2.5roku. Nijak se neberou,ale když dojde na jídlo, stávají se z nich dračice. Ta starší oslaví v květnu 5let a už na to přetahování nemá sílu, nějak čeká co na ní zbyde. A ono nic. Dělit je nechci, to by nedali psychicky. Máte někdo obdobnou zkušenost?
  21.2.2020 16:23Veronika5
  Vláda: Tak ji odděl jen na jídlo, a až se v klidu nažere, zase je dej k sobě....
  22.2.2020 08:50judistka12
  Ahojda, moje morčátko má docela velký výrůstek na tlapce, nevím jestli je to normální, nikdy jsem si nevšimla u mých morčat, že by to měli až takové, tady je foto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34745
  22.2.2020 12:14Zbyněk
  Ehrena: ona má šutr v ledvinách, nebo v močáku? Kdy byl poslední RTG? Já bych toho asi do ní nedával tolik - asi bych chvíli dával jenom citrát, ať toho nemá moc.
  Nechceš se na chvíli zastavit? Také mám doma dva marody s močákem, ale dvě hodiny se zvládnou. Rádi tě uvidíme
  22.2.2020 13:37Kytička
  Ahoj. Tak já také bohužel nepřijdu, musím neplánovaně do práce. :-(
  Doufám, že to vyjde příště. Vy si to užijte a pak poreferujte jaké to bylo. :-)
  22.2.2020 15:01Ehrena
  Zbyněk, nemůžu, mám doma dvě kočky z neznámých důvodů zvracející, nejedící, jedna je na tom hůř, s ní jsme denně na veterině, půl dne vždy v háji, není jisté, jestli nebude nutná operace, jestli nemá nějakou překážku v trávicích cestách. Kvůli zaplynovaným střevům není nic vidět ani na rtg ani na sonu. Nevím, co bude za chvilku, nedovolím si od ní odejit. A k tomu tu Locinku.
  Na rtg jsme byli u Valeše, jak jsem sem na diskuzi psala, je to cca 14 dní, kameny má dva, v močáku, vel. prý cca 2 - 4 mm, vypadají kulatě, snad prý hladce, ale už od léta popiskuje při čurání i bobkování, a nadzvihuje se přitom, prostě problémy viditelně má. Není to ale zase až tak hrozné, jako měla při kamenech některá jiná naše morčata. To byly daleko horší zvuky.
  V létě měla při znovuobjevení problémů dělaný rtg v Jablonci, tam říkali, že to vypadá na shluk malých kamínků v močáku. Dali nám ten snímek, ale bohužel jsem ho zapomněla při návratu do Prahy vzít s sebou. Takže to nemůžeme ani porovnat.
  22.2.2020 20:04Market248
  Zdravím vas, nedalo mi to a zvážila jsem holky o týden dříve než obvykle, přišlo mi, že už jsou tak nějak nastejno a nespletla jsem se.

  Emilka 4,5 měsíce - 683 g
  Rynuška 2,5 měsíce - 686 g
  22.2.2020 22:26Simona 32
  Zbyňku tu si porad
  - - - - -
  F
  23.2.2020 10:44Jezzabell
  Kytička: Bylo to fajn! Dorazili jsme já s kamarádem, Zbyněk, Vlada, Veronika5. Něco piva, čaje a spooousta povídání:). Bylo to "komornější", ale tak příště se sejdeme zase a třeba i ve větší sestavě a bude;) Všichni to našli, a nasmáli jsme se taky dost.
  Zbyňkovy zážitky s naštvatvanou krávou, horskou chatou a plemennými býky se mi nesmazatelně vryly do paměti!!;))))
  23.2.2020 14:56Zbyněk
  Ehrena: já se teď trápím s důchodkyní, čůrá krev a v močové trubici má dva kamínky, pláče při čůrání. V úterý jdeme na Hůrku na výplach, nechám jí na to radši přispat, ná ty cesty úzké. Na mě Valeš poslední dobou nepůsobí moc dobře, asi bych ti doporučil také Hůrku. Naxeru neznám, ale je prý kousek od Valeše. Adélce to dělali asi pětkrát a vždycky to zabralo. Určitě má i zánět a něco v trubici, proto si přisedává při čůrání. Plus může mít artrózu, i to vede k potížím při čůrání.
  - - - - -
  Jinak Jezzabell vybrala velmi slušný podnik - výborná kuchyně, příjemné ceny, milá obsluha a prázdno:) Mám pocit, že se vás původně hlásilo víc:)
  23.2.2020 15:00Simona32
  Zbyněk Ahoj ještě máš morčata??
  23.2.2020 16:46Vlada
  Jezzabell a spol.: já nedorazila, psala na poslední chvíli, že mi den nevyhovuje, ale pokud bude nějaké příště, určitě se pokusím si čas udělat.
  Moje holky už se zase daly dohromady, hodně pomohlo proběhnutí ve výběru, který se musí vždy rozložit a zabere 1/4pokoje.
  23.2.2020 16:46Veronika5
  Pro pobavení: Na čem že to všichni tak hodují? https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34746 Na seně od Apetitu, kterého v pondělí přijede 20 pytlů - doufám... Jestli do té doby nebude Praha v karanténě kvůli koronaviru - a to si nedělám legraci. Když vidím, jak to jede jakmile se to někde objeví, začínám mít pocit, že bude dobré co nejdřív zásobit i mazlíčky základními "potravinami".
  23.2.2020 17:50Tygrinka
  Veronika5: Ty jo, nestraš s karanténou... Ještě toho drobet... Ok, beru si přesnou částku a zítra dořešíme zbytek...
  23.2.2020 17:54Veronika5
  Tygrinka: Nééé, PŘÍŠTÍ pondělí - 2.3.!!!
  23.2.2020 19:53Tygrinka
  Veronika5: Že jo? Dívala jsem se do svého kalendáře a měla to na příští týden, ale stáři je sfiňa, tak jsem si říkala, že jsem už stará a blbá a napsala si to jinam... Teď jsem si řekla, že kouknu do diskuze a ejhle, nejsem stará a blbá, ale jen zbrklá :o)
  23.2.2020 22:33LucieJ
  Trocha historie - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34747
  24.2.2020 10:00Kytička
  Jezzabell, děkuji za raport. :-) Mrzí mě to, ale z práce jsem se vrátila v půl jedné v noci, takže absolutně nebyla šance, že bych to mohla stihnout. Tak doufám, že příště už to vyjde, tohle bylo takové dost na rychlo.

  Zbyněk, také jsem v sobotu psala, že to nakonec nestíhám, kvůli práci. Doufám, že příští setkání vyjde a že pro úspěch budeš historku s kravami opakovat. :-)
  - - - - -
  Veronika5, to seno od Apetitu je fakt dobré. Cca před týdnem jsme ho koupili v Super Zoo na zkoušku (už po druhé) a holkám moc chutná, téměř nic nenechají, oproti jinému senu. Takže se moc těším, až seno dorazí. :-)
  24.2.2020 17:07Kájka
  Ahojte! :-) A kdy bude srazíkv Brně? ,-)
  25.2.2020 07:50Veronika5
  Ahojky, tak jsem udělala malou změnu - poněvadž děti přijely z hor se spálou a tím pádem nám vybouchla rodinná dovolená, seno přijede už ZÍTRA. Samozřejmě je to změna oproti původnímu plánu, takže počítám s tím, že ho v případě potřeby dočasně uskladním v obýváku, a až si pro něj přijedete, tak přijedete. Nicméně vyzvednutí bude možné už od zítřka odpoledne, pokud by to někomu vyhovovalo víc.
  Když vidím situaci v Itálii, nemůžu si pomoct, prostě chci mít zásobu sena doma co nejdřív.
  25.2.2020 10:27Ylada
  Sraz byl výborný, od morčat jsme přešli i k jinému zvířectvu: k býkům, králíkům...ale třeba i k tarantulím, že Jezzabell;)). Příště nás třeba bude víc.
  25.2.2020 20:43Zbyněk
  Veronika5: ok, zítra se k tobě pokusím dostat, mám náročný den, ale do Prahyu dojedu:) Kdyby někdo nechtě vaší porci, tak asi beru i tu :)

  Ylada: mluvíš mi z duše:)
  - - - - -
  Veronika5: v kolik cca přijedou??
  25.2.2020 21:10Veronika5
  Zbyněk: Já nevím, budou volat, pochopila jsem že spíš dopoledne. Jestli chceš, napíšu ti sms až tu seno bude.
  26.2.2020 06:14Zbyněk
  Veronika5: to by bylo prima, já bych tam mohl být okolo druhé. Ale kdyby to dovezlo v osm ráno, tak mi hned zavolej a já jedu, do devíti mám čas:)
  Včera jsem byl s babčou na proplachu močáku a má tam asi 8 mm "žvejkačku" s krystalky soli, odpoledne pak musím do Ruzyně pro citrát a zkusíme to rozpustit. Negativní stránka antibiotik u staršího morčete.
  26.2.2020 09:40Jezzabell
  Veronika5: Seno už máš doma? Musím zlanařit kamaráda, aby mi s ním pomohl a kdy bude mít chvíli času.
  Mně lehnul Jules, nelíbí se mi, má sice atb,ale sípe, po meloxydilu se mu uleví nachvíli, skoro nechce žrát. Podle Merlové mu lehce přerůstá prava strana. Chce to rtg hlavy, cipísek a poslechnout plíce!
  Zítra je tam Valeš, bohužel operačně, snad se tam probojuju aspoń na konzultaci!
  Je to pech.
  Ozvu se ti, hned jak zajistím někoho, kdo mi s tím pomůže!;)
  26.2.2020 11:39Veronika5
  Seno je doma, můžete si pro něj jezdit :)!!!
  26.2.2020 12:37Ehrena
  Veronika5, přijeli bychom si kolem 16 - 17,30 hod., budeš doma, hodilo by se to?
  Za půl hodiny se musím balit s Číčou zase na veterinu, a tam to pod dvě až tři hodiny čekání není. Pak pro vnuka do školky, což je na Střížkově, takže pak rovnou k vám.

  Jezzabell, pošlu ti ten Trovet zároveň s tím senem pro tebe, jestli ho teda ještě chceš. Teď absolutně nestíhám s ním někam zajet, když se mi to doma takhle všechno s..e. :(
  Tak bych ho nechala pro tebe u Veroniky.
  26.2.2020 12:57Veronika5
  Ehrena: OK, budem doma, přijeďte!
  26.2.2020 15:36Jezzabell
  Ehrena: OK, nech ho tam, mně se zrovna hodí, Jules přestal žrát, jde s váhou dolů, zítra si vystojím frontu na vet., ale do 9.3. by bylo pozdě, co jdem na kontrolu.
  Má atb a asi problém se zubama, protože žere jen s meloxidylem salát nebo rajče. Víc odmítá. A to měl průjem jako hrom,, tak se mu vyhýbám s okurkou.
  Veronika5: Nevadí, že se pro seno stavím(e) s kamarádem v pátek? A v kolik, on má volno, mně příjde v 13h dítě ze školy..To musím být doma.
  26.2.2020 16:24Veronika5
  Jezzabell: Pátek je Ok - může být radši k večeru, třeba v šest?
  26.2.2020 20:24Kájka
  A my aktuálně bez sena, achjo :-( je to bída, naposledy koupili zas špatné ("řezanka"), morčouni ho nesežerou ani půlku a mají ho hodně po kleci (přeberou to a zašlapou) Před tím měli delší dobu domácí a teď není, tak trucoujou. Dnes jsme na dně i s tím mizerným a "kluci" lomcujou...
  No, do Prahy je cesta dlouhá.... ,-) tak máme smůlu ,-(
  - - - - -
  Jinak vás, holky (Verčo, Jezz., Aleno) zdravím! :-)
  - - - - -
  A Zbyňka, samozřejmě, také :-)
  + Tygrinku :-) (staré známé z diskuse)
  26.2.2020 21:19Ehrena
  Kájka, pokud by ti nevadila cena, v Hornbachu mají toto seno
  https://www.hornbach.cz/shop/Lucni-seno-s-mrkvi-1kg/6525262/artikl.html
  a našim vybíravým morčatům, zvyklým na domácí, teda chutná.
  Nebrat ale to dvoukilové balení toho normálního, bez mrkve, koupila jsem tam tři balení před týdnem a byla jsem ta dvě nenačatá vrátit. Zvenku to vypadá podobně, ale vevnitř po rozbalení skoro většina takové skoro slámy, morčata si to všechno stlala pod sebe. Vonělo ale teda hezky, ale bohužel nepoužitelné.
  26.2.2020 21:20Veronika5
  Kájka: Taky zdravíme, já i zvířata :). Nechceš si nechat poslat od toho Apetitu? Dva pytle ti pošlou Geisem… A když napíšeš že to chceš pro morčata, a že to musí být zelené, snad ti vyberou taky pěkné... Nám poslali krásných všech 20 pytlů!
  26.2.2020 22:03Zbyněk
  Seno od Veroniky je luxusní!! Kdo si nevezme to objednané, bebu za něj:) Fakt paráda, smečka do toho padla!
  Veroniko děkuji!
  - - - - -
  Jezzabell: na Oranžovkávh jsem ti poslal adresu na Naxeru, neváhej a jeď. Vločky žere??
  26.2.2020 22:19Veronika5
  Zbyněk: Óóó, díky, to zahřeje u srdce :)))!
  Ale asi tě zklamu - už dneska si u nás byli i Ehrena a Kytička, mám tu ještě dva pytle pro Jezzabell a dva pro Tygrinku, tak bych řekla, že asi nic nezbyde...
  26.2.2020 23:40Jezzabell
  Zbyněk: Naxeru jsem na králíkách přímo u sousedů posílala;), vím, kde je v Měcholupech- klid. Do zítra to dáme. Přestal sípat, snad zabírají atb. Ale zítra tam volám a domluvím se na dalším postupu;). Udělám, co půjde! Doslova;)!
  27.2.2020 09:01Kytička
  Veronika5, ještě jednou moc děkujeme za super seno. Holky posílají čumáček :-)))

  Kájka, to seno, co píše Ehrena - z Hornbachu, s mrkví je také parádní. Nedávno jsme ho také koupili a holky ho sežraly do posledního stébla, to jsem ještě nezažila. :-)
  27.2.2020 09:39Zbyněk
  Veronika5: a sakra :D Tak příště, beru aspoň 5 pytlů, pokud budou takové, moje smečka tě miluje :))

  V úterý měli na Hůrce k dispozici větvičky pro prořezu ovocných stromů. Přinesl jsem je domů holčičí část to přijala vlažně, až chladně, ale Cipísek mi metamorfoval do křečka:)) Tahá je v tlamičce, jak pes, schovává si je do krabic, blaženě je okusuje a prý ještě:)
  27.2.2020 14:51Jezzabell
  Zbyněk: Cipísek se proměnil na dřevorubce;) Pozor, aby se nepřevtělil do bobra a v obýváku ti nerostla hráz;))!

  Veronika5: MOOOC děkujeme! I za pomoc;).
  S Julískem jsem mazala hned potom na veterinu, kde si ho tam rovnou nechali. Valeš už operoval, Merlová se zrovna chystala na sál, ale když mě tam viděla, hned se zajímala a ptala. Tak jsem jí popsala, že potřebuje rtg a min. hlavy, že sípal, ale dnes teda ne. Vypadá to na zuby nebo středouší. Teda můj odhad. Ještě mi dnes lehlo dítě, tak mi nabídla, ať tam nečekám, že by to bylo u Valeše min. do 16h, ať jim ho tam nechám, že ho ubytují a večer si pro něj přijedu, příp. mi zavolají. Dnes už jedl jen salát a to s Meloxidylem, jinak vykopl z misky nekompromisně i rajče, které tak miluje a od min. týdne se netkl zeleniny. Atb má od Po.
  Tak uvidíme, už jsme dlouho nemarodili a mám doma lazaret.
  27.2.2020 15:53Ehrena
  Jezzabell, já taky. Kočky a Locinku, ještě že už odrostly děti, určitě by se přidaly.
  Locinka mi taky už skoro nic sama nejí, musím ji několikrát denně krmit, to si dávala ráda, ale včera nějak vůbec nechtěla. Nevím, jestli to nebylo tím, že místo Rodicare měla rozmočené granule Trovet, v tom případě nemají u ní šanci ani ve formě kaše. Dneska dostala Rodicare a jedla. Tak nevím, jak to pojede u vás. U nás to jelo jedině Bělince, ale na ten průjem jí to stejně nezabíralo.
  Jinak jsem jen pro Locinku přinesla zvenku trochu ptačince a do toho teda vpadla, za chvilku ho měla v sobě. Už aby byla tráva!
  Zbyňku, ty určitě budeš vědět, jak ten citrát podávat, já se na přesnější informace zapomněla tehdy Valeše zeptat. On mi radil radši dvakrát denně, denní dávku 1 kapsli rozdělit napůl a dávat ráno a večer. Ale nevím, jestli se to může dávat dohromady s jídlem, když ji stejně musím krmit. Nebo i rozmíchat do jidla. A jestli se to smí případně osladit trošku medem, aby jí to chutnalo. Moc to nechce, zato po Meloxidylu se může utlouct.
  .
  - - - - -
  Veronika5, taky chci poděkovat, seno vypadá fakt pěkně. My ho ještě nezkoušeli, zatím máme to z Hornbachu (s mrkví), tak uvidíme, až na něj dojde. A za tu cenu je to pěkně velký pytel.
  27.2.2020 16:25Zbyněk
  Ehrena: já dávám https://www.fitness007.cz/webber-naturals-potassium-citrate-draslik-90-tablet/ zatím čtvrt tablety dvakrát denně a pokud bude normálně jíst, tak po čtyřech dnech půl tablety. Terezka je sveřepá bojovnice, sladím jí to zatím Urovalem, ale zkusím spíš džus. Brání se, ale přeperu jí:) Má v močáku wrigleys spearmint a pěkně jí to dráždí. Ještě přidám urologický čaj, aby se to prolévalo. Určitě to oslaď - rozmíchej do sladkého džusu, med je blbý kvůli baktériím v močáku.
  27.2.2020 17:24Ehrena
  Zbyněk, a co glukopur?
  - - - - -
  Jinak mně ten citrát nechával Valeš přímo dělat v lékárně, jsou to kapsle, taky citrát draselný, rozpouštím do cca ml vody.
  - - - - -
  Půl kapsle dvakrát denně.
  Podávat s jídlem myslíš nevadí?
  - - - - -
  Teď koukám, že máme silnější, 150 mg.
  27.2.2020 17:41Zbyněk
  Glukopur je slabý, ale zkus to. Jekl a Hůrk doporučují džusy a je fakt, že mi právě dala Marbocyl s džusem docela dobře. Večer jí asi dám už půl tablety, baští docela dobře, hlídám váhu. 76 mg je slušná porce, ona je to tableta pořádná:)
  Opatrně s Meloxidylem, nebrat déle, než měsíc a max 0,4 ml 2x denně, kvůli ledvinám.
  27.2.2020 19:28Jezzabell
  Ehrena, Veronika5: Tak a to je konec. Julesovi selhaly ledviny. Valeš udělal test 2x, pro jistotu. RTG, aby vyloučil kořeny zubů i středouší. Všechno ok (co tam Merlová viděla, neví, příjde mu to v pořádku i dle rtg). Už bohužel čůrá jen vodu, zbytek nefiltruje, proto je tak připitomělý, jako po opici..
  Hrozně pije. A nežere, protože to k tomu patří. Má před sebou 2-3týdny. To jdeme na kontrolu se srdcem. To má paradoxně lepí, než měl doposud. Bude se mu měřit bílkovina v moči, hustota. Kdyžtak by se nechal už uspat, kdyby se měl trápit. Samozřejmě, kdyby přestal žrát dřív, mám přijít hned.
  Tak mu budu přilepšovat, jak se dá, dokud se dá.
  27.2.2020 20:29Veronika5
  Jezzabell: Jejej, chudák.... :(((
  27.2.2020 21:06Jezzabell
  Veronika5: Jsi poslední, kdo ho mimo nás doma viděl..Proti přírodě se plout nedá:(
  28.2.2020 08:22Kytička
  Jezzabell, je mi to moc líto, :-(, držte se.
  28.2.2020 09:33Bart
  Jezzabell - také s tebou soucítím :-( Zase špatné zprávy... Páni, ti tvoji morčáci si teda vybírají nemoci! To je hra na city, hrůza! Jak to má člověk každou chvíli snášet!

  Koukám Ehrena taky nic moc.

  Držím palce, ať to ustojíte!
  28.2.2020 11:01Zbyněk
  Problém Julese spočívá v Mertové, která jako obvykle stanovila nesmyslně diagnózu a nasadila nesmyslně ATB a analgetika, čímž to ještě dorazila. Plus jsme ztratili drahocenný týden času. No nic.
  28.2.2020 12:39Leesil
  Zkuste se u vašich veterinářů zeptat na preparát Zylexis. Většinou zvířata nakopne k lepšímu.
  29.2.2020 06:05Zbyněk
  Leesil: vypadá to dobře. Otázka zní, jestlii to pomůže při selhávání ledvin, ale zeptáme se na to.
  29.2.2020 23:32Tygrinka
  Veronika5: Seno beru!! Jen jsem tu nebyla a počítám s pondělkem 2.3. Kruciš, doufám, že mi ty pytle Zbyněk nesežere... teda jeho myši...
  - - - - -
  Teda nebyla jsem na diskuzi, po Itálii jsem netrajdala :o))
  - - - - -
  Jezzabell: No to je mazec, takhle se seknout v diagnóze... Zlatej Valeš... I když v tomhle případě se toho už moc dělat nedá :o/