od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2020
 • Zobrazuji 276 zaznamu.
 • 1.3.2020 09:18Veronika5
  Tygrinka: Neboj, seno jsem zachránila před Zbyňkovou smečkou a čeká tu na tebe :-D! Stav se kdykoli během pondělka, jsem doma, děti jsou nemocné...
  1.3.2020 11:02Jezzabell
  Tygrinka: Kdyby ho zabila, byla bych fakt naštvaná. Ale tady už je to asi jedno..Nezlobím se na ní. Meloxidyl mu pomohl od bolestí, i když to není nejlepší na ty ledviny. Atb bral tři dny, pak jsem je tam Valešovi nechala.. 9.3. jdeme na kontrolu na srdce a na hustotu bílkoviny v moči. Už začal naříkat a intervaly jsou delší a delší (toho nářku). Kdyby přestal žrát úplně, mám přijít hned, ale pokud bude hustota moči velká, jsme domluveni na uspání..
  Jinak se snažím, co se dá. Ale ono se toho moc dělat v tomhle už nedá..
  1.3.2020 12:14Zuzu23
  Ahoj prosím o pomoc!!
  Mám doma 2 morčata (4 roky) a jedna z nich je taková "nafouknutá". Dáváme jim pořád to samé- ovoce, zeleninu, směs pro morčata, seno..
  Prosím o radu co dáváte morčátkům při " nafouknutí" moc děkuji 💖
  1.3.2020 12:42Ehrena
  Zuzu23, při nafouknutí podat Sab simplex, tj. kapičky proti nadýmání pro mimina, inj. stříkačkou bez jehly samozřejmě, klidně půl mililitru, přímo do tlamičky.
  Krmit při nadmutí jen senem a vodou.
  Zeleninu podat až po zlepšení stavu.
  Čím krmíš konkrétně, popiš podrobněji. Často to bývá špatným složením stravy. A na morčatech se to může projevit individuálně.
  - - - - -
  Kapky se dají koupit běžně v lékárně.
  Dají se podat dle potíží i vícekrát denně.
  Pokud nezaberou a jedná se o těžší nadmutí (morče sedí v rohu, nejí a nechce se pohybovat), je nutné jet ihned na veterinu.
  - - - - -
  Akutně, pokud doma kapky nemáš, může trochu pomoci podat i vlažný kmínový či fenyklový čaj.
  1.3.2020 12:45Zuzu23
  Směs pro morčata- complete cavia
  Zelenina, ovoce- okurka, paprika, cuketa, v minimálním množství jablko a květák..
  1.3.2020 12:58Ehrena
  Zuzu23, pro morčata, která trpí na nadýmání, je lépe podávat spíš tvrdší druhy zeleniny, jako mrkev, celer, petržel, řapíkatý celer, pekingské zelí, římský salát, občas v malém množství červená řepa.
  To, co jsi vypsala, čím krmíš, u vnímavějších zvířat spíš nadýmání podporuje.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#zelenina
  1.3.2020 15:59Bart
  Zuzu 23 - také masírovat bříško a nebát se trochu přitlačit.
  1.3.2020 16:56Zbyněk
  Zuzu23: cuketu úplně zruš, ovoce jenom minimálně, spíš žádné, květák zruš, nedávej žádné kedlubny, nať kedlubny, petržele a mrkve a pokud se nadýmá, nedávej žádnou okurku.
  Bezpečné jsou rajče, mrkev, fenykl, paprika, řapíkatý celer, baby gem a římský salát, občas červenou řepu a kopr
  - - - - -
  Na nafouknutí je dobrý tympanol, nebo sab simplex. Já osobně dávám Degan, ale nechal bych ho píchnout na veterině
  1.3.2020 17:05Tygrinka
  Zuzu3: Zrovna nedávno se mi morče začalo nadýmat po slupkách z okurky. Něco je s okurkami, dostal pidikousek a u veta už byl nafouklý. Takže od té doby má dietu a slupky ani okurku nedostává. Ostatní jsou v pohodě. Je zajímavé, že po zklidnění může i kousek ledového salátu a v pohodě. Jen ty okurky mu vadí. Stalo se mi to za ty roky poprvé, podezřívala jsem předusíkovanou mrkev...
  1.3.2020 17:20Ehrena
  U nás u citlivých jedinců vadila i okurka a rajče, u Světlinky dokonce i paprika.
  1.3.2020 17:25Zuzu23
  Naše morčátka s tím právě nikdy problém neměla takže nevíme co se děje..
  Ale už vypadá o něco lépe ( od rána je na senu, směsi pro morčata a vodě)
  1.3.2020 21:12Zbyněk
  Zuzu23: mají věk a ne zcela vhodnou stravu, to se děje. Já používám dlouhé roky to, jsem psal a nikdy jsem neměl s morčátky zažívacá problémy. Samozřejmě nevím, jestli ti budou brát to, co neznají, hlavně fenykl by byl skvělý, je potřeba to trpělivě zkoušet.
  Čtyřleté morče už nemá tak dobré trávení. Směs pro morčata znamená co? Nějaké zrní?
  1.3.2020 21:41Ehrena
  Zbyněk, je to tam, v příspěvku, Cavia Complete.
  - - - - -
  Což by mělo být OK, ne?
  1.3.2020 22:23Neeen
  Ehrena, podle tabulek je to bráno jako vhodné a kvalitní krmivo, tak snad to Zbyňka uspokojuje ;-)
  2.3.2020 08:01Zbyněk
  Ehrena: ok, "směs" ve mě vždycky budí podezření :) Granulky jsou ok
  2.3.2020 08:11Leesil
  Zbyněk, jo, Zylexis je dobrý preparát, šikovný pomocník. Nemá vedlejší negativní účinky, což je fajn.
  2.3.2020 09:31Vlada
  Zuzu23: taky jsem měla morče co špatně travilo os malička, vet. doporučila krmivo Trovet Guinea pig. Od té doby dávám každé ráno všem morčatům a nejen že není problém, ale i chutná. Mj. morče s těmito problémy se nakonec dožilo 6ti let a hlavně bez problémů s travenim.
  2.3.2020 10:37Ehrena
  Vlada, taky jsem ho na základě toho, cos tu psala, koupila, pro naši Bělinku s trvale měkkými mazlavými bobíky, ta jediná z celé naší morčecí party ho jedla, ale jí to nijak nepomohlo, a ostatní naše morčata ho vůbec nechtějí, vůbec jim nejede.
  2.3.2020 10:50Jezzabell
  Ehrena: Mně do toho padli všichni a děsně jim jede:), asi že změna granulí. Jen Jules ho dává, když se mu tam přiblíží vysavači Lancík se Zedem. To pak zabere misku a nechce je k ní pustit a teprve pak si dá taky;). Sice trochu, ale on už moc nechce.
  2.3.2020 12:06Ehrena
  Jezzabell, to jsem ráda, to nevím, že z těch našich to nikdo nechce, co to mám za vybíravky.
  Oni jsou teda zvyklí na Brit a žádné změny nechtějí, Brit milujou. Jsou asi konzervativní. :)
  2.3.2020 12:38Jezzabell
  U nás jsou zvyklí na Complete nebo Thymoty Hay od VL. Britky jimm právě moc nejely, což jsem se divila, obvykle je hodně všude mají rádi..Od Britu mi milujou takové ty kroužky, jsou to malé pytlíky. To jo, je to s alfa alfa. A nebo Oxbow, ale tam je to docela darda v ceně..
  2.3.2020 17:43Vlada
  Complete dávám taky, ale Brit jsem nikdy nezkoušela, i tak je to vždycky darda když přijde balík:)
  Občas objednám i nějaké ty mňamky, snažím se bezobilne.
  2.3.2020 19:39uj uj
  Překvapení po dvou letech - Jůlinka má jeden cecík navíc! :-O
  www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34753
  2.3.2020 19:46Jezzabell
  Vlada: joo, přesně! pro osm myší beru 8kg pytel granulí, granule na podporu imunity 400g, alfa, podle toho co zrovna je, nějakých 8-10suků na zuby (větve u nás nikdo nechce, grr), nějaké ty travní tunely a koule, aby si měli s čím hrát (to naštěstí frčí pořád)..Je to jak jeden velkej pes!
  3.3.2020 07:07Vlada
  Jezzabell: u nás frčí C-vitamín od Vitakraftu, závěsný zvonec jen příležitostně, různé mňamky...
  Větve na okusování hlavně jablečné, ty nemusím naštěstí kupovat.
  Ze zeleniny vede nať z petržele, mrkev vč nati, okurka, paprika-ideálně bílá slovenská, salát římský a jablko nebo i křížala (těch mám z našeho stromu nasuseno na celou zimu).
  - - - - -
  Já mám jen dvě holky, i tak souhlasím, že to rozhodně není levná záležitost, když chce člověk kvalitně krmit. A to nepočítám podestýlku, Asan a pod něj pelety na otop, což mi připomíná, ze opět budu muset objednat několik pytlů do zásoby na letní sezónu.
  3.3.2020 10:49Bart
  Jezzabell, Vlada - to já už radši skoro žádný mňamky nekupuju, protože většinou to nikdo nechce. Prostě novinky nefrčí. Akorát ty malý granulky C - vitamínu od Vitakraftu - to mi div neurvou ruce, dávám jim střídavě do tlamičky a to se můžou přetrhnout. Jinak ty granule - u nás jsou taky hlavní ty Complete, ale od té doby, co jsem je naučila na fenykl, žerou i Science Selective (ty totiž fenykl obsahují) a nakonec po tom dlouhém dokrmování, kdy jsem používala kaši z granulí Trovet, začali žrát i je.... Přechod i na jiné granule než Complete byl sice dlouhodobý, ale nakonec teď střídám tyto tři.
  3.3.2020 20:26Jezzabell
  Tak Julísek už spinká...
  Dnes začal tak strašně naříkat, že mi to málem utrhlo uši i srdce. A častější a delší intervaly..
  Dojela jsem k Valešovi, ten ho prohlédl a smutně pronesl "už je čas, ledviny odešly".
  A přitom jedl, snažil se, chtěl žít, dokonce utíkal i ze stolu..Achjo. Ale pod opiáty by byl max. týden a bylo by to zas tam..
  Pokoj jeho dušičce! Ať se ti Julísku za DM hraje s kamarády co nejlíp!!
  3.3.2020 21:23Veronika5
  Jezzabell: Moc mě to mrzí :(((... Ale máš pravdu, určitě bylo lepší to neprotahovat, už by ze života stejně nic neměl...
  3.3.2020 21:41Jezzabell
  Veronika5: Skoro mě to tam složilo. Řvala jsem jak želva..a to jsem si říkala, že nebudu. No, to fakt nešlo. On prostě nechtěl umřít.Ale ty ledviny odešly a bolesti byly z toho. Všechno Valeš znova kontroloval! RTG na kameny, kdyby náhodou močák, nebo písek! Jak ho vzal v místě ledvin, nářek příšernej..Na opiátech by vydržel pár dnů, ale to už nemá cenu. Je to jen protahování nevyhnutelného...:((
  3.3.2020 23:55Neeen
  Jezzabell
  Soucítím s tebou, máš další jizvu na srdci, ach jo, je mi to tak moc líto, udělala jsi pro něj maximum, měl s tebou krásný život.Drž se!
  4.3.2020 08:59Bart
  Jezzabell - jen jsem si to teď přečetla, už tady taky brečím. Opravdu móóóc soucítím :-( Rozhodovat o hodině smrti je strašný, i když člověk ví, že musí.... Je mi to moc líto, že máš takové starosti pořád dokola.
  4.3.2020 10:13Ylada
  Jezzabel: tak to je mi líto...Jules byl správný parťák. Je to smutné, ale měl hezký život a udělala jsi pro něj, co udělat šlo.
  4.3.2020 11:37Zbyněk
  Jezzabell: koukám na čtyři a půl roku staré fotky a vyřval jsem si oči, byl to prima myšák s úžasnou dušičkou. Je ho škoda a je mi to moc líto. Připadá mi to jako včera, když mi řádil se ségrou po bytě. Ach jo, drž se!
  4.3.2020 13:57Vlada
  Jezzabell: soucítím, i já to vždycky obrečím, když odejde nějaký mazel do nebíčka. A mám pocit, čím je se mnou déle, tím to snáším hůře. Drž se.
  4.3.2020 14:41Jezzabell
  Děkuju všem, děkuji Zbyňkovi, byl to myšáček od něj, už je na světě jen Drobka jeho maminka..Před č,5lety mi ho přinesl jako černou kuličku Pana Pacičku, k eMíkovi, jako náhradu za Vincenta..Tak to letí, je to tak dávno a tak blízko..Před chvílí jsem ho byla nechat pohřbít, odpočívá vedle eMíka, jsou vedle sebe 15cm..
  Řeknu vám, že jsem fakt nespala do tří a pak jen dvě hodiny. Musela jsem ho nechat zabaleného v rubáši v chodbě, v noci se blbě kope. Odešel za tmy, v půl osmé večer cca..A to už se moc nenadělá.
  Nechala jsem Italy se s ním rozloučit- oni se přestali prát! Jsou oba vyjuklí..a Juniory, Lancík se Zedíkem s ním dováděli do poslední minuty. Ti jsou ještě zaražení. Očichali si ho a nechala jsem je rozloučit se. Protože ho hledali. Vall-ík je v jeho "kanceláři", spokojený z prostoru. A do týdne mu tam přistane černý rozeťáček (asi Jules II.). Milion jmen, ale pořád mi to neštimuje, pořád černouškovi musím říkat Julesí..neumím mu říct jinak..Tolik to bolí.
  Ještě slyším jeho plácání nožek o plovoučku, jeho třískání jehlicí na zeleninu, když "zvnil na služebnictvo "kde je jídlo, Carsone?!". Je to nejtěžší ztráta. Chvíli se tu odmlčím..nějak nemám sílu, a děkuju všem! Veronika ho ještě stihla..Zbyněk mu naposledy ostříhal drápky..
  4.3.2020 20:28Kájka
  Jezz.: Je mi to moc líto :-((
  Drž se!!!
  - - - - -
  Zavzpomínala jsem si, jak naše králinda odcházela za DM, jak moc statečně bojovala, jak milovala život a nechtěla odejít... Jak jsem to musela udělat, abych ji ušetřila trápení :-(
  5.3.2020 08:51Zbyněk
  Ti naši chluoáči nám dávají citově zabrat, že? Zatím jsem měl lepší pocit pouze u sedmileté babči, která postupně ochrnovala a jakmile toho už měla dost, nechal jsem jí uspat. Uspali mi jí na ruce a říkal jsem si, že měla hezký a na morče slušně dlouhý život. To samé sedmiletý dalmatinek Pendolinko, kterého mi půjčila kamarádka k malému Cipískovi. Přišel jsem z práce, on mi sám vlezl na ruku a umřel s hlavičkou, zastrčenou do lokte. I tady jsem věděl, že měl krásný život a k závěru ještě i spoustu volnosti, honil u mě ženský a nic mu nechybělo.
  Ale na rok a půl starou Frídušku, kterou jsem si jako malou odkojil a která mi umřela na klinice po císaři, nikdy nezapomenu a nikdy si neodpustím, že jsem jí tam nechal na kapačkách a nevzal si jí domů, aby mohla odejít tam, kde to měla ráda. Adélka mi umřela v náručí poté, co jí ve třech a půl letech smrtelně zranili na Hůrce. Jezzabell Wolfíčka jsem si odkojil a pak mi ho uspali na ruce, když mu zjistili obří kámen a selhávající ledviny. Každé morčátko, které odejde předčasně, mi nechá zářez na duši.
  5.3.2020 12:10uj uj
  Přidávám se k truchlícím pozůstalým...
  Jezz a Zbyňku, je mi to moc líto, hodně sil.
  Taky mám za sebou probdělou noc a o člena smečky méně - včera ráno Domino nepřišel k snídani, tak na něj koukám a on je trochu nafouklý... okamžitě jsme vyrazili na veterinu, byl vyšetřen i ošetřen, doma vypadal už docela dobře, ale pořád nechtěl jíst, nutila jsem mu dokrm... kolem osmé už jsem do něj horko těžko dostala jen lék proti bolesti... v jedenáct večer se vydal na poslední obchůzku "domova" - obešel svá oblíbená místečka, zaparkoval se pod schůdky a po půlnoci odešel za duhový most :-( ach jo, večer před tím mu nic nebylo a pak to byl fofr :-( a to mu byly jen čtyři roky :-(
  5.3.2020 12:50Ehrena
  Uj uj, to je mi moc líto, takový krásný kluk!
  To snad není možné, čím to mohlo být?
  Podobně to u nás bylo před dvěma roky se Světlinkou, taky odešla na nadmutí, ale třikrát za ten den byla ošetřena a vyšetřena na veterině a všechno houby platné, při té poslední třetí návštěvě tam umřela, u mne v náručí.
  Vetka to zhodnotila na torzi žaludku či něco takového, protože léky vůbec nezabíraly.
  Cítím s vámi všemi. U nás to s Locinkou je taky nanic, citrát asi vůbec nezabírá, jen mám dojem, že má po něm ještě nechutenství, což mi Valeš jako jeden z možných nežádoucích účinků i říkal.
  5.3.2020 14:05Zbyněk
  uj uj: ach jo, co se to děje? Takový úžasný klučina:( To mě moc mrzí, škoda dobrého morčáčka. Tu poslední obchůzku znám, je to strašně smutné:( Drž se.
  5.3.2020 18:27Kytička
  Ach jo, co to tady čtu... :-( Je mi to moc líto...
  Všem vám moc přeji ať to všechno zvládnete a ta největší bolest ať je co nejdříve pryč, vzpomínky zůstanou navždy...
  5.3.2020 20:05Neeen
  Ahoj, potřebovala bych se zeptat ohledně tříměsíční samice..Poslední dobou mi pořád vrčí a nakrucuje se před svou spolubydlou, od té doby, co jí začaly říje, trvá to už asi 3 týdny...Říkám si, jestli je možný aby měla již v takovém nízkém věku cysty. Je ještě takový drobek..Vedle v ubikaci je sameček, nemůže to vyvolávat tohle chování? Děkuji
  5.3.2020 22:00Veronika5
  uj uj: Moc mě to mrzí :(.
  6.3.2020 16:05Kytička
  Ahoj. Chci se zeptat, můžou morčata i větvičky z třešně a meruňky?
  6.3.2020 16:18uj uj
  Děkuji všem, jsme z toho moc smutní :-( myslím, že jsme to podchytili včas a udělali, co se dalo (zbraslavská veterina je docela dobrá), ale stejně to nepomohlo. To samé před dvěma lety s Olinkou :-(
  Zbyňku, u tebe také byla poslední obchůzka? :-O
  Takže pokud by někdo z vás náhodou měl nějakou typově hezkou samičku (případně kastrovaného samce) plemene hladké na prodej, v Neuschweinstallu máme volné místo :-)
  6.3.2020 16:34Zuzu23
  Uj uj moc mě to mrzí..
  Nám dneska při operaci zemřela teprve čtyřletá Sisinka 💜(byly to cysty na vaječníku- proto když začne vaše samička zničeho nic rychle přibírat věnujte tomu pozornost ať se to může včas zachytit)
  6.3.2020 19:28Bart
  Pane jo, teda! Ta zubatá to teda kosí! A to začne už brzy tráva a ti prďousci se jí ani nedočkali... Soucítím se všemi, kdo musíte ten smutek prožívat.
  Já jsem docela vystresovaná od té doby, co se náš Samuel dožil v listopadu 5 let - říkám si, že už mu je tolik, pořád ho konroluju, když spí jak zabitej, tak se jdu dívat, jestli dýchá a ráno mám strach, jestli bude živej. Už mi z toho hrabe a to mu nic není....
  6.3.2020 20:58uj uj
  Bart:
  :-) taky šílím, když naše osmiletá babča leží jak mrtvolka :-)
  6.3.2020 21:22Vlada
  Kytlicka: Já dávám jablečné a třešňové, s meruňkou nemám zkušenosti. Jablečná je u nás oblíbenější.
  7.3.2020 07:16Tygrinka
  Bart: Také mám se staroušky ty samé zkušenosti. Jak jsou nahluchlí, tak leží natažení, hluboce spí a na běžný hovor nereagují. Ale okurka nebo kus salátu u čumáčku je za chvilku probere :o)

  uj uj: Takhle podobně mi odešel myšák loni. Buď prý přetočený žaludek nebo skříplé střevo...
  - - - - -
  Administrátor: Mohl by prosím někdo z administrátorů pročistit Inzerci? Někdo to tam zaflákal bordelem...
  7.3.2020 07:54Zbyněk
  uj uj: ano, přišel jsem domů, zapůčený Pendísek hůř dýchal - voda na plicích, od srdíčka, mazali jsme na veterinu, dostal Furosemid, doma se trochu vzpamatoval. Uklidi jsem holky a pustil dědouška s miminem. Dědoušek si rozjařeně zapískal, radostí, že je v holčičím smrádku, pak začal důkladně obcházet a očichávat všechna místa, kde si tak rád hrál s prckem, když to obešel, začal tlačit hlavičku do rohu bedny, to mi bylo jasné, že je zle. Vzal jsem ho na ruku a on mi na ní vydechl naposledy.
  No, kastrovaného samečka jen tak jednoduše neseženeš, ale mrkni po Bazoši, jeslti někdo nenabízí cca půlročního samce, nech ho hned vykastrovat (Valeš, Hůrka), měsíc izolace, ať mají spermie čas v klidu umřít a je to. Holky jsou na samečka zvyklé, udělá jim to radost:) Druhá možnost je kastrace krásné, stříbrné slečny, protože Amálka už plodná nebude... I když u morčat člověk nikdy neví.

  Bart: pokud morčeti nic není a ráno bych ho našel bez života, tak bych za to byl nakonec rád, že se netrápoilo a odešlo přirozeně. Po mých zkušenostechmi to přijde, jako ideál:)

  Tygrinka: žádný admin už tu není. Buub zmizela z veřejnéího života a jediné, co zabere, je zavolat v pondělí do skladu eshopu a říci to skladnici, ona mu to vyřídí, on reaguje i na maily se zpožděním měsíce.
  7.3.2020 08:22uj uj
  Zbyněk:
  Ano, všechna morčátka, co umírala, tlačila hlavu někam do rohu :-(
  No uvidím, o kastraci samce přemýšlím, jen je mi pak líto, že ještě měsíc musí být sám... Ještě popřemýšlím :-)
  7.3.2020 19:40Pavlína1
  Ahoj, asi jsem překrmila morčátko ledovým salátem, nepřijímá potravu a je pořád v domečku, teď tady čtu, že hlavičku dávaj do rohu, když je to špatný, a má jí v rohu. Dostalo stříkačkou skoro 2 ml oleje, může pomoct ještě slabý čaj z heřmánku? Veterinář až jedině v pondělí :( Mělo napůl vykaděný hovínko a při vytahování se jich táhlo po kouskách víc jakoby na "provázku". Máte nějaké rady? Děkuji
  7.3.2020 20:39Zbyněk
  Pavlína1: morče ledový salát nesmí, i když ho někdo dává. Pokud se nafouklo a ty mu ještě dáš 2 ml oleje, tak jsi ho téměř jistě zabila, to už fakt žádné další rady nemám. Potřebuje rychle na veterinu, určitě degan a tympanol, ale musí ho vidět doktor. Ale nemyslím si, že by ten olej přežil, ještě ke všemu takovou dávku, nechápu, co tě to napadlo.

  uj uj: zkusil bych ten Bazoš, třeba budeš mít štěstí. U kluků je blbé, že kastrace je ideální tak v roce, já jsem tedy kastroval Cipíska ve čtyřech měsících, ale bylo to brzo, už si chudák nevrzne, zato půlroční Fríduška mu dělá mimina, kdykoli má říji a vyděšený sameček zdrhá s lasičkou za krkem:))
  8.3.2020 10:49Tygrinka
  Pavlina1: Olej se dává v případě zácpy, ale ne takovéhle množství, sakra. Morče nemůže zvracet, je nadmuté a ty mu dáš tolik oleje, jako kdybys ty vypila půl litr oleje. To by se jeden zblil a když nemůže, tak mu je na umření. Bože, chudák zvíře... Co takhle trochu myslet, než začneš dělat pokusy? I veteriny mají telefon a stačilo se zeptat. Na takhle velké nadmutí je nezbytný veterinář a injekce a ne domácí léčba. Už mu nic necpi a hledej veterinu. Jsou i vetové, co přijedou k tobě domů...
  8.3.2020 10:58Kájka
  No, nechce se mi věřit, že to morče pozřelo ten olej. A cleému tomu psaní Pavlíny s emi nechce věřit :-(
  Öbčas mám (cýjmečně) radši než lež. když je lepší než pravda.
  - - - - -
  U nás maji "kluci" posvícení. Kamarádka včera dovezla domácí seno (od jejich rodičů z vesnice)
  Morčíci si rochní :-))
  - - - - -
  Omlouvám se ze překlepy. Píšu v rychlosti (odskočila od vaření)
  Oprava: Občas mám (výjmečně) radši lež, když je lepší než pravda
  8.3.2020 13:10Jezzabell
  Protože zítřek nikdy neumírá a diamanty jsou věčné, natočili jsme zlaté oko, abyste se seznámili s naším novým přírůstkem;). Jmenuje se Bond, James Bond!
  Jeden svět zkrátka nestačí, není to chobotnička, ale rozetka a sledujeme doma jedním dechem života, jak se mu daří!!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34755
  8.3.2020 14:55Tygrinka
  Jezzabell: Černá je prostě dobrá :o)) Vallík má tu barvu rád :o) Jak je to malé oproti kapybaře, to je roztomilé...
  8.3.2020 17:17Jezzabell
  Tygrinka: Bondík se ho včera docela bál. Když ho prvně viděl, zdrhl pod morčatárnu! Ale teď tady hopsá po paučích a sedí v pelíšku na domečku a hýká na Jarvise, který sedí na svém domečku a zírá na něj:))!
  Ve výběhu je jako Hyxův boson v urychlovači částic. A prohání Vall-íka, který pohyb opravdu potřebuje.
  - - - - -
  Veronika5: Odpověď máš pod vzkazem v albu;)
  8.3.2020 19:07Veronika5
  Jzzabell: No jo, jenomže kam bych ho dala??? Asi bys měla přijít někdy na návštěvu, a uvidíš, proč :)))... Jo, a pro mě taky od té doby co to manžel řekl rozeta rovná se morče vyždímaný v pračce :)!
  8.3.2020 19:24Vlada
  Jezzabell: Boží, Valík a Bond:)))
  Držím palce aby byl Bondík tak nesmrtelný jako jeho filmový vzor.
  - - - - -
  Taky budu muset přidat nějaké fotečky našich holek, kdo by se rád nepochlubil chlupatými miláčky.
  8.3.2020 20:39Jezzabell
  Vlada: Není čas zemřít;)!
  PS: Podle toho, jak tady prohání zkostnatělého Vall-íka, doufám, že bude vzpruhou! Proto rozetka!
  - - - - -
  A jak píše Tygrinka v albech- okolní zelenina ho nezajímá jako ta, kterou má blonďák v tlamě. Ten třeští oči, takovou odrzlost ještě nezažil:)! A do toho to miminkovské štěbetání, hýkání a vrkání!
  Trvá to vždycky tak krátce (byť to jsou tak 3-4měsíce), ale každý, kdo měl doma miminko ví, jak je to sladké období a jak děsně rychle uteče! Je to kouzelné období, kdy si mimino vyskakuje, než ho "velkej" začne rovnat k obrazu svému a začne puberta..jj!
  Bondík se dokonce ve výru vášně rozhodl po úžasně komickém houpacím manévru piďi zadnicí naskočit na Vall-íka zezadu!
  Vypadalo to, jako skok přes kozu v SK Chvojkovice! Vall-ík se totálně užasel otočil a jen zíral na černé péro poskakující na všech 4řech za hlasitého hýkotu, který rozezněl smečku do tónů vyprodaného Wembley!
  - - - - -
  A ještě musím dodat: i když NIKDY NEZAPOMENEME (nikdo z nás, komu někdo odešel za DM), miminko je nejlepší náplast na ránu na duši pro osiřelé morče a pro nás!
  - - - - -
  Nikdy nezapomenu Houmí-Bártí, Wolfíku, Vinci, eMíčku, Julísku!!! Slibuju!!!
  9.3.2020 07:01Vlada
  Jé, to znám, u nás je taky vždycky boj o to co zrovna baští ta druhá;)
  Včera jsem je dala do výběhu, to se člověk pobaví a holky se proběhnou a vyprázdní si střeva.
  Nemáte někdo doporučení na podložku do vybehu6, která saje, dá se dobře složit a občas vyprat? Naše stará deka už pomalu dosluhuje a podložka je vzhledem k plovoucí podlaze třeba.
  9.3.2020 21:51ZuzkaK
  Pěkný večer všem, bohužel nám dnes navždy odešel nás milovaný morcik Pankracek. Po obrouseni zoubku, kdy to vypadalo velmi dobre, ze se zotavuje, se nam behem jednoho dne zhorsil. Začal být smutný a točil se do rohu. Bohužel už jsem po návratu z práce nestihla zajet na veterinu. Večer nám umrel. Netusite nekdo, co se mohlo pokazit? Dekuji
  9.3.2020 22:08Bart
  ZuzkaK - Vzhledem k tomu, že podle tvého popisu není zřejmé, jestli bylo morčátko v narkóze nebo ne, není možné se k tomu vyjádřit. Brousili stoličky nebo přední zuby. Pokud bylo v narkóze a brousili stoličky, mohl to být ještě následek narkózy (už se nám to taky stalo, že morče umřelo až 2 hodiny po narkóze). Pokud brousili přední zuby bez uspání, asi to mělo jiný důvod. Už přes rok jezdíme každý měsíc na broušení předních zubů u dvou morčat elektrickým kotoučem a tam není žádný důvod, proč by to nepřežila. Spíš to vypadá na ještě jiný problém. Zánět nebo něco dalšího.... Těžko říct.
  9.3.2020 22:18ZuzkaK
  Brousili stolicky v narkoze. Byl na klinice 5 dní, protože nám cca 2dny nejedl. Takže jsme po tomto zjištění dokrmovali pres vikend (minuly tyden) a pak jej ještě před zákrokem dávali 2dny dohromady. Dalsi 2dny jej hlídali- Jestli to zvládne. Vše vypadalo nadějně a v pátek jsme si jej hrdě vezli domů. Fakt nevím kde jsme udělali chybu -vydal už dobře a měl i apetit. Věřila jsem že je to za námi a vše bude OK. Nějak to pořád nemůžu strávit.
  9.3.2020 22:45Veronika5
  ZuzkaK: Je vidět, že jste pro něj udělali opravdu všechno, co se dalo, a těžko říct, co se u tak citlivého zvířátka může všechno pokazit. Pokud to opravdu potřebujete vědět, dá se nechat udělat pitva. Nicméně někdy i když tomu člověk dá čas i nemalé peníze, příroda chce jinak. Moc vzpomínáme na našeho králíčka Luciáše, umřel taky po několikadenní hospitalizaci na záhadné problémy s trávením - zlepšoval se, pak se prudce zhoršil a už jsem nestihla na kliniku ani zajet abych se s ním rozloučila. Jestli Ti můžu radit, dej co nejdříve krásný domov jinému morčátku (nebo hned dvěma), to je jediné, co opravdu pomůže. Jezzabell mi to určitě potvrdí, má za sebou sérii podobných smutných zkušeností z posledních měsíců.
  10.3.2020 06:57Zbyněk
  ZuzkaK: prostě nebyl zdravý. Po broušení zoubků může trvat odmítání jídla den, ale ne tak dlouho. morčátka jsou křehká, jak píše Veronika, bohužel. Za dlouhé roky chování jsem už prostě přijal některé věci, jako fakt, nenaděláš nic:( Umřela mi jci spousta a doktoři se tak snažili. Nakonec někdy je to lepší, než zvířáítko dlouho trápit, i to jsou mé zkušenosti.
  10.3.2020 09:32Ehrena
  Zbyněk, s tím bych až tak nesouhlasila, náš Merlinek měl během posledního roku zuby broušené asi 5x, a někdy to vypadalo, jak kdyby na žádném zákroku nebyl, baštil hned, a jindy jsem ho musela krmit i tři čty ři dny, než začal jíst sám.
  Zbyněk, chci se zeptat, jak u vás probíhá ta léčba tím citrátem? Já ho teď přestala Locince dávat, na čtyři dny jsem vysadila, protože po něm strašně špatně jí, jen ho vysadíme, tak je to hned lepší s jídlem. Bohužel to vypadá, že to nemá vůbec žádné výsledky, budeme muset zajet na kontrolní rentgen k Valešovi a protože to asi nebude lepší, zkusila bych ještě zeptat se na té Hůrce.
  Ještě předtím se tě chci zeptat, co obnáší to propláchnutí močáku, jak to probíhá a dá se tím vypláchnout i kámen z močového měchýře? Nebo jen nějaký písek?
  Já u toho nikdy osobně nebyla, jednou sice takhle odstranila na Erice Kasanová naší Kviki kámen z močové trubice, ale v narkóze, jako při operaci, kterou původně plánovala, než to zkusila takhle, a provedlo se. Tak nevím, co se dá očekávat.
  10.3.2020 09:46Zbyněk
  Ehrena: aha, tak já mám zkušenosti z Hůrky, tam to běží, jak na pásu:) 10 minut a morče odchází čilé a rozjedené.
  Citrát dávám, před týdnem to měla stejné, u čůrání už tak nenadává, ale zítra skočíme znovu na RTG - jakmile jí přitlačím na bříško, tak si o sobě vyposlechnu spoustu nehezkých věcí, takže to tam má pořád. Ale zítra uvidím, jestli se to změnilo, mají záznamy z RTG i sona. Drobka baští, jak protržená, citrát necitrát, dával jsem rovnou půlku tablety s tím, že jsem měl začína čtvrtkou a pozorovat jí. Řada morčat ale po něm právě špatně jí to je problém.
  10.3.2020 12:31Ehrena
  Zbyněk, a ohledně mých dalších otázek?
  10.3.2020 13:09Zbyněk
  Ehrena: zkus jí snížit dávku citrátu na polovinu, evidentně reaguje. Proplach močáku zásadně u Sekyrové, morče je lepší přispat inhalačkou, aby nemělo stres, ale jde to i bez ní - červená kanyla se namaže Mesocainem a pak se to zkouší strčit skrz vulvu až do močáku. Ten se naplní fýzákem a nechá vyčůrat a znovu se vše opakuje. Pomůže to na písek a kamínky do 3mm. I když po zkušenosti Ylady, když jí důchodkyně vyčůrala 1,3 cm balvan, už nevěřím biofyzikálním zákonům. Video z proplachu močáku mohu dát na youtube.
  Co se dá očekávat - pokus, který vyjde, nebo ne. Jak říkám - Sekyrovou!
  10.3.2020 15:01Lucyy
  dobry den, zjistila jsem ze muj morcik ma na hornim zubu kousek pryc, asi mu nejak vypadl. moc neji, a veterinu mam 10 minut od sebe, ale nema me tam kdo hodit, a venku dost fouka, jinze zitra maji otevrino az od jedne, ale to uz by me tam nekd mohl hodit autem. mam risknout ze se ted nastydne, nebo az zitra? nechci aby umrel hlady. dekuji,lucy
  10.3.2020 16:28Matějj
  Zdravím, moje morče má na jedné tlapce zalepené drápky od výkalů a nejde to sundat abych jí mohl drápky ostříhat, máte někdo nějaké zkušenosti jak to dostat dolů? Děkuji.
  10.3.2020 18:04Zbyněk
  Tak si říkám, jestli jsou tohle dotazy příčetných chovatelů, nebo je to zase nějaký troll. Kousek řezáku pryč opravdu není důvod, aby morče nejedlo. Zřejmě má špatnou výživu a zdravotní stav dospěl do fáze, kdy už není schopné přijímat potravu samo. Potřebuje nutně dokrmovat a okamžitě na veterinu.

  Je opravdu tak těžké omýt morčeti nožku teplou vodou? A průjem má proč?
  10.3.2020 18:07Ehrena
  Matějj, odmočit v teplé vodě, buď jen tu pacičku, nebo výjimečně vykoupat celé morčátko, stačí tak dvě až pět minut, zároveň se přitom v té vodě snažit jemně odloupnout.
  S naší Bělinkou jsem si toho užila za poslední její rok až až. Dělali jsme to min. 3x týdně.
  10.3.2020 23:10Veronika5
  Zdravím, tak nám Kubík začal dnes večer zpívat a vypadá nějak vyjukaně. Bříško měl měkké, ale je pravda, že trochu povětší, tak jsem hned dala Sab Simplex. K tomu dostali bylinkové seno, mám tam ještě zbytek od pána z Mníšku pod Brdy (Zbyněk ví) a používám ho úspěšně k rozkrmování marodů po kastraci, nebo teď naposledy králíčka, co se mu neudělalo dobře po očkování (vida, i zvířata s tím mají problémy). No a Kubík se celkem spokojeně láduje, tak jsem teda zvědavá, co z toho bude. Na žádném morčeti jinak žádný fyzický nedostatek nepozoruji. Tak nám držte palce!
  - - - - -
  Vypadá to dobře! Vyhnala jsem ho z pelechu, aby se hýbal, a od tý doby děsně kadí, žere, a vypadá náramně spokojeně. Tak to asi opravdu bylo od bříška. Zlatej Sab Simplex!
  11.3.2020 06:52Zbyněk
  Veronika5: super a nevzpomeneš si, co měli předtím za zeleninu? Protože mu něco může vadit a začne to právě vždycky majednou.
  11.3.2020 07:02nemocný morčík
  Dobrý den, měla bych dotaz. Včera nám přestalo chodit morčátko, nějak mu nefungují zadní nožičky, snaží se, ale valí se jako tuleň. Bylo to už večer, tak jsem nemohli k našemu veterináři, ale jeli jsme jinam. Paní doktorka mu dala injekci proti zánětu a lék na doma na zažívání. Jinak říkala, že to bude onkologické a že s tím se u morčat nic nedělá. My dnes samozřejmě pojedeme i k našemu veterináři. Jen jsem se zde chtěla zeptat, jestli s tím náhodou nemá někdo zkušenost, co by to mohlo být. Chuť k jídlu neztratil, cpe se krásně, není apatický. Jen ty nožičky mu neslouží. :-( Děkuji za rady.
  11.3.2020 08:09Veronika5
  Zbyněk - právě kupodivu - měli fenykl a celer.... Budu to opatrně pozorovat :)
  11.3.2020 09:22Zbyněk
  nemocný morčík lékařka dělala sono a RTG? Nebo jak přišla na nádor? Jinak bych koupil 250mg celaskon od Zentivy - nešumivý. Půl tablety ihned rozdrtit, 0,5ml vody, trochu medu a šup do tlamičky (ničí to světlo). Je li to avitaminóza, do třech dnů by se to mělo zlepšit. Jinak první pomoc při ochrnutí je B-komplex injekčně a kortikoid - protože to může být i mrtvička. Jak je staré?

  Veronika5: pozoruj klidně i neopatrně:)) Tak jedině celer, fenykla by nadmout neměl.
  11.3.2020 12:08nemocný morčík
  Zbyněk: mockrát děkuji za rady! Lékařka právě nedělala nic! Proto jí moc nevěřím, ale dnes jdeme k našemu panu doktorovi, už jsem mu volala a ten mu vyšetření udělá! Je mu 5,5 roku. Je možné, že má avitaminózu morčátko, které je živeno jen zeleninou?
  11.3.2020 12:23Zbyněk
  nemocný morčík: to klidně může být, i když má dostatek sena a zeleninu, tak zimní zelenina moc vitamínů nemá a s věkem se zhoršuje metabolismus. Ty příznaky jsou docela typické pro chybějící céčko, nicméně klidně to může být i mrtvička, nebo něco na páteři. RTG páteře by neškodil. Mě takhle ochrnovala sedmiletá samička postupně celá, ale ty zadní nožky jsou právě docela typické. Tedy zkusil bych hned Celaskon, jinak injekcí B-řady a kortikoidu se nic nezkazí. Jakou zeleninu morčidlo dostává? A kolik váží?
  11.3.2020 12:27nemocný morčík
  Dostává salát, papriku, okurku, mrkev, celer a petržel. Sem tam brokolici. Denně má salát, papriku a okurku - to má nejraději. Ostatní druhy samozřejmě střídám. Nemá všechno denně. Váží 999 gramů, vážili jsme ho včera a oproti váze, kterou měl na konci ledna zhubl 44 gramů. Taky mu sem tam dáváme ovoce, hlavně jablíčko.
  11.3.2020 12:43Zbyněk
  nemocný morčík: ok, v okurce vitamíny nejsou, petržel bych dával jenom vzácně, dostává nať, nebo kořen? Já dávám denně rajče, papriku, mrkev, fenykl, řapíkatý celer, okurku a baby gem salát. Občas přidám červenou řepu, nedávám žádné natě, kedlubnu, brokolici, kapustu a květák.
  Sena má doufám dostatek a baští ho? Kdyby zabral ten Celaskon, stačí 5 dní podávat půl tabletky, pak chvíli pauza a pak čtyřii dny po sobě 3 kapky denně
  https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ týden vynechat a pak týden kapku denně, promíchat a kápnout do tlamičky, morče na zádech :)
  11.3.2020 13:12nemocný morčík
  Fenykl ani řapíkatý celer nám nežere ani jedno morče, zkoušeli jsme to. Petržel dostává kořen a jen sem tam, moc se nedá sehnat pěkná. Sena má dost a baští ho.
  11.3.2020 13:44Zbyněk
  nemocný morčík: tak držím palce a snad to bude jenom avitaminóza. Jinak zeleninu jsem prostě nabízel, až to začali baštit:) Nejlepší je příchod nebaštícího člena do baštící smečky, ta ho naučí:) K miminu jsem dal sedmiletého, vybíravého dědu a mimino ho rychle odnaučilo si vybírat :)
  11.3.2020 14:48nemocný morčík
  Zbyněk: Já moc děkuji za přínosné rady a taky budu doufat, že to je jen ta avitaminóza.
  11.3.2020 15:31Zbyněk
  nemocný morčík: není zač a jsem zvědavý, co to bude
  11.3.2020 20:59dvojčátka morčecí
  Dobrý den,dnes jsem si přivezla dvojčátka a myslím že se mocbojí a nechtějí jíst můžete mi nějak poradit.
  11.3.2020 21:07Kájka
  dvojčátka morčecí: No, jsou vystrašení, ale neboj! Kdžy jsou dva, tak si určitě brzy zvyknout, zítra bude mnohem lépe. Nechte je dnes co nejvíc v klidu.
  Náše první morčátko, když jsme si ho přivezli, tak vydržel celé odpoledne nejíst, tak byl vyjukaný, ale v noci pak vše snědl a druhý den už žral.
  13.3.2020 16:22Zbyněk
  dvojčátka morčecí: morče není pes a už vůbec není mazlík. Je také možné že se budou bát celý život. Jen málo morčat se ochočí. Mazlení a doteky nesnáší. Ale s věkem se to trochu zlepšuje.
  - - - - -
  Ale doplním to - nech dvojčátka tak týden v klidu a potom pomalu a postupně, třeba krmit z ruky, pak za jídlem v ruce někam vodit, nespěchat na ně. Musí si zvyknout. Některá jsou plašší, některá ne. Já mám doma šest plašanů a jednu pohodou babču :)
  13.3.2020 16:24Pollynka
  dobry den, chci se zeptat na otázku ohledně morčat. předevčírem nám umrelo morcátko (Vanilka) nevíme co jí bylo, mela zalepený zadecek od bobků ale nikdy predtím to nemela. nechtela jíst ani pít tak jsme ji dávali trochu vody stříkačkou. nemohla chodit ani se postavit jen lezela. nevedeli byste nekdo naco umřela? docela by nás to zajímalo.
  14.3.2020 01:21Ajati
  Včera jsem musela nechat uspat naši Beris. Sháním pro zbylou smutnou morčinku kamarádku. Zdejší inzerce se mi nezobrazuje v češtině, proto zkouším se zeptat tady. Nemáte někdo v Pardubicích nebo okolí volnou samičku?
  14.3.2020 07:30Zbyněk
  Ajati: zkus Bazoš, zdejší inzerce je marná. Na Facebooku doporučuji Věru Rysovou a Soňu Wunder :) V Praze má samičky diamantová CHS - doporučí Jezzabell

  Pollynka: morčátko umřelo primárně na hloupost své majitelky. Když morče přestane jíst, tak se do něj neleje ani voda, ani olej, jak to tady udělala nějaká slípka minulý týden, ale JDE SE S NÍM IHNED K VETERINÁŘI. Morčátka jsou křehká zvířátka, neposkytla jsi mu odpovídající péči, když onemocnělo a proto ti umřelo.
  14.3.2020 09:42Vlada
  Dobrý web ke koupi nových chlupatých mazlíčků je ifauna. Sic nemám zkušenosti, ale přijde mi dobrý.
  14.3.2020 10:11Jezzabell
  Ajati: CHS Diamant zde:
  http://www.morcici.wbs.cz/Morcatka-na-prodej.html
  Nevím, jak je na tom paní chovatelka teď s holkama..Yareck je náš Bondík;) a je s ním úúžasná legrace! Na Julíska s láskou i bolestí vzpomínáme (občas mi to ještě uklouzne a žeknu mu Julísku..)
  Mám od nich už třetí morče a jsem max. spokojená!;)
  14.3.2020 11:48Tygrinka
  Jezzabell: Všechna vypraná morčata jsou rezervovaná, asi dobrej gang :o))
  - - - - -
  Doplnění: Všechna černá (tedy černá s červenou) vypraná morčata... :o)) Krásní střapáčci...
  14.3.2020 13:14Ajati
  děkuji vám všem za rady a tipy, zkusím , co se dá.
  - - - - -
  škoda, že neumím morčině vysvětlit, že nechci, aby zůstala sama.....
  14.3.2020 14:39Zbyněk
  Ajati: mrzí mě tvoje ztráta, znám to dobře:( Kolik j bylo? A chceš starší, nebo mimino?
  14.3.2020 14:46Market248
  Ajati: zkuste CHS Nam Gaudium, paní Bednářová z HK, měla nějaké morčíky na prodej, my od ní máme samičku z prosincového odchovu, vymazlená holčička. 😊
  14.3.2020 18:24Ajati
  Zbyněk - děkuji za účast.
  Beris byly čtyři roky, nikdy nebyla nemocná ,do posledních dvou svých dnů veselá a čilá.
  Ve středu večer malinko zakrvácela, ve čtvrtek ráno MVDr.,veliký nádor dělohy, bez šance na léčbu, která by neohrozila život, uspání.
  Čím jsem sem starší, tím hůř odcházení našich zvířat snáším.
  Už proto jsem i zvažovala (v minulosti už víckrát , ale nikdy k tomu nedošlo ) nechat
  Šebu už samotnou a s morčaty po mnoha letech skončit.
  Nevydrželo mi to ani den, když vidím, jak je Šebina samotou překvapená a zaskočená,
  sháním zase další....asi jsem blázen, ale nejde mi ji nechat samotnou.
  Napsala jsem na víc míst, snad něco brzy vyjde.
  Vezmu miminko nebo i starší samičku, hlavně co nejdříve.
  Znám problémy se zvykáním, ale vždycky to nakonec dopadlo dobře.

  Vám všem, kdo jste se mi ozvalii, mockrát děkuji.
  14.3.2020 18:57Zbyněk
  Ajati: to ještě není věk, ale bohužel se projevuje genetika. Škoda dobré samičky. Já jsem na tom stejně, odcházení zvířátek mě deptá. Možná bych koupil podobn starou samičku, to se na Bazoší zvládme, miminko znamená další kolotoč chovu donekonečna, pokud už chceě skončir.
  14.3.2020 19:59Ajati
  Zbyněk - já právě nevím, jestli jsem schopná s morčaty skončit. Napadá mě to, když některá odchází a říkám si, že tyhle konce už nemám zapotřebí opakovaně řešit.
  Nikdy mi to "ukončování " nevydrželo déle než jeden den.
  Nedovedu si pak najednou představit, že by u nás morčiny vůbec nebyly.
  Když už jsem se rozhodla, láká mě trochu ještě malé miminko, pozorovat ho, jak roste,
  vyskakuje, objevuje. Mám zkušenost, že i starší morčina vedlle něj může trochu "omládnout". Ale už víckrát jsem k nám vzala starší samičky a taky nám udělaly hodně radosti, sice zvykání
  bylo někdy dost problematické, ale nestalo se mi, že by si morčiny na sebe nakonec nezvykly.
  Děkuju, snad to vyřešíme dobře.
  14.3.2020 20:54Zbyněk
  Ajati: tak to chápu a vítej do klubu:) Začínal jsem se dvěma holkama a dneska tu mám sedm pískáčů, kteří mi normálně ukradli obývák:) Včera jsme řešili močák, babča naříkala při čůrání a oni jí normálně podporovali, vždycky u ní leželi dva chlupáči a střídali se, sameček se jí věnoval nejvíc. Oni jsou zlatíčka
  15.3.2020 08:34Ajati
  Zbyněk - co jsi napsal o starší morčince a jej skupině znám, právě asi pro to se mi nedaří chov morčat ukončit. Už víckrát (i právě ten minulý týden) mě překvapilo, jakou mají schopnost poznat, když někomu z nich není dobře, Jak ohleduplně se začnou chovat. Vždycky mě to znovu dostane.
  - - - - -
  oprava ..."její "skupině
  15.3.2020 11:08Ehrena
  Ajati,

  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/117078400/krasne-morceci-holcicky.php

  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/116731846/dve-morceci-holky.php

  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/116548145/morce-rozeta-samice.php

  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/115094249/prodam-morce.php
  - - - - -
  Ajati

  https://www.ifauna.cz/drobni-savci/inzerce/r/detail/3567812/morcata/

  https://www.ifauna.cz/drobni-savci/inzerce/r/detail/3557171/prodam-dve-mladata-morcat-narozena-111-domaci-odchov/

  https://www.sbazar.cz/rivac/detail/103564276-morcata
  - - - - -
  http://littlegoldie.cz/index.php?page=prodej.php
  15.3.2020 11:12Ajati
  Ehrena - Ty jsi tak strašně hodná! Děkuju, děkuju! Z jednoho inzerátu jsem už s paní v kontaktu!
  15.3.2020 12:18Ehrena
  Ajati, jsem ráda, že jsem pomohla. :)
  A už ti konečně doufám co nejdříve napíšu na mail. :)
  15.3.2020 15:01Jezzabell
  Ajati: tak to jsem ráda, že už bude zase veselo;), držím palce!

  Jinak jsem se teď vrátila z veteriny. Vall-ík včera večer přestal žrát zeleninu a dnes i seno. Lidi, u Valeše NIKDO NEBYL! Je vidět, že se lidi drží doma, když to jde..Je nafouklý, tak dostal Degan a Metacam a jei jsme domů. Večer jsem mu dala SabSimplex, což mu trochu pomohlo, ale ne dost.
  Tak snad mu nic víc nebude, má na starosti Bondíka, který tu už vyšiloval, že zůstal osamocen!;)

  Taky by vás nenapadlo, že když jste pamatovali (vy starší) branná cvičení školy, nebo CO, že jednou ty pytlíky na ruce i na nohy a gázmasky budem mpoužívat v reálu??
  Dnes je to sice o rukavicích a respirátorech, ale je to skoro to samý..
  15.3.2020 15:30Tygrinka
  Jezzabell: Nafouklý? A z čeho zase? Jejdamane... To bylo shledáníčko, co? :o) No, branná cvičení mi něco říkají a na zítra mám jeden pytlík na ruku již připraven v kapse bundy... Na hubu si dám šátek jako kovboj, na ruku igeliťák a statečně vyrazím MHD do práce :o) A kdyby se někdo moc mačkal, tak stačí zlehka pokašlat a hned bude okolo místo :o) No, teď je to sranda, ale nemám z toho úplně dobrý pocit...
  15.3.2020 18:36Veronika5
  Tygrinka, Jezzabell: Mě děsí s tou karanténou - dokud můžeme ven s dětmi, aspoň trošku, docela zvládáme. Ale pokud by karanténa měla opravdu znamenat sezení v bytě, tak to už nevím...
  Doufám, že jako se venčej pejsci, tak budeme moct vyvenčit i děti - aspoň kolem baráku....!!! Jinak já i manžel už od zítřka pracujeme z domova - a v malém bytě to bude síla - vůbec nevím, jak zajistím, aby měl manžel na práci klid, do toho děti maj naloženou docela spoustu školní práce, kterou jako prvňák a třeťák fakt nezvládnou dělat sami - no a já budu pracovat nejspíš až po večerech. A jestli nás ještě doslova zavřou doma, tak to už je totální masakr....!
  15.3.2020 19:23Jezzabell
  Veronika5, Tygrinka: Protilék co se snaží najít se testuje na hlodavcích..No neumím si představit se v případné karanténě coby případný nakažený stáhnout mimo morčata! Kór u nás doma! To si neumím představit a to mě fakt děsí!
  No, mi jedeme online (s výukou to "zatím"nepřeháněj, spíš opáčko a čtení). A frčí videohry a onlinovky;)! Jinak by mě kleplo!
  - - - - -
  No teď se nějakou dobu fakt nesetkáme..
  15.3.2020 19:40Tygrinka
  Jezzabell: Hele, jestli to přelezlo z netopýra nebo luskouna na člověka nebo to zdrhlo z laborky oknem, tak z člověka to na morče lézt dobrovolně nebude, když si to teď krásně užívá přes celé kontinenty...
  15.3.2020 19:55Veronika5
  Jezzabell: Jsem si jistá, že pokud by to samo od sebe lezlo na domácí mazlíčky, tak by se stát postaral o to, aby už dávno byli všichni vybitý - jakkoli nepříjemně to zní. Takže myslím můžeš bejt úplně v klidu.
  15.3.2020 21:05Jezzabell
  Veronika5: no..nevim, zatim to není mezi lidma tak zlý.
  15.3.2020 21:41Veronika5
  Jezzabell: Myslím že v mnoha částech světa je to mega zlý a o opatřením proti domácím mazlíčkům jsem nic neslyšela... A lidi v Itálii určitě taky chovaj doma hlodavce....
  15.3.2020 22:35Jezzabell
  Veronika5: Doufám, že máš pravdu;)! To bych fakt zešílela!
  16.3.2020 06:20Zbyněk
  Veronika5: klíííd, sice melou, že můžeš jít max. do práce a do obchodu, ale zdravotní procházky povolili :) Lidi nepanikařte! Policie nebude zkoumat milióny bytů, kdo má doma morče :)
  16.3.2020 07:16Veronika5
  Zbyněk: Už to taky čtu - uuuf…. Domácí vězení byla moje noční můra, ale tak to naštěstí není...
  16.3.2020 07:29jakub93
  Dobrý den, předem se omlouvám že píšu sem a ne do určené sekce, nenašel jsem vhodné fórum a nevím kde jinde se zeptat. Tuhle sobotu nám bohužel po 4 letech umřelo jedno z morčátek - podle veterináře asi otrava jídlem, možná měl něco v seně. Poslední 2 dny začal být apatický a neměl chuť k jídlu nic jsme do něj nedostali, ani kašičku co jsme měli od veterináře. Dostal injekci proti bolesti a na podporu trávení ale nejspíš bylo už pozdě a bohužel jsme o něj přišli :'( .. Nicméně máme teď strach jak to zvládne naše holčička, byly spolu v jedné kleci 3 roky a byly na sebe zvyklý. Věnujeme se jí na 120% procent a hlídané aby baštila a přeorientovala se na nás, ale pořád se ohlíží a natahuje hlavičku jako kdyby ho hledala a čekala kdy přijde. Prosím jestli s tím má někdo zkušenost aby se podělil. Moc děkujeme! :)
  16.3.2020 08:48Veronika5
  jakub93: Kvůli vám i kvůli zbylému morčátku - pořiďte nové mladé morčátko... Je-li zbylé morčátko samička, tedy mladou samičku. Seznamte je na neutrální půdě - postavte třeba výběh, dejte dostatek schovávaček a počkejte, až si to holky mezi sebou vyřeší.... Doporučuji co nejdříve kouknout do nabídky chovných stanic ve vašem okolí, jak jsou na tom s mláďaty, a jděte do toho :)!
  16.3.2020 09:36Ajati
  Jakub 93 - Řeším to samé, máme doma osamocenou morčinu od čtvrtka a nemůžu se dočkat , až přijde nová samička. Nedokážu poradit víc, než Veronika.
  - - - - -
  nevíte někdo, co se stalo se zdejší inzercí?
  Jedná se o setrvalý stav?
  16.3.2020 10:25Zbyněk
  jakub93: čtyři roky věku jsou obvyklé pro projevení genetických vad, něco málo o tom vím. MOrčei člověk parťáka nenahradí. Pouze velmi staré samičky jsou někdy spokojenější samy, ale to je výjimka. Tedy doporučuji parťacku, na Bazos.cz se dá sehnat i starší. Další možnost je koupit dvě holky dvojčátka a původní samička bude mít zábavu:)
  16.3.2020 11:05Ehrena
  Ajati, ano, setrvalý, bohužel.
  16.3.2020 11:28jakub93
  děkuji všem za názory. Je super slyšet názor ostatních, kteří mají nějaké zkušenosti. Tohle byly naše první morčátka a teď už máme jenom jedno :( Přemýšleli jsme nad novým morčátkem, ale pořád ještě oplakáváme našeho malého chlapáka. Byl strašně správnej. Vždycky vysedával nahoře na baráčku a hlídal si nás všechny jako svoji smečku. Nevíme jestli je to správné ho takhle rychle nahradit a taky nevíme jestli se cítíme na další ztrátu, která jistě časem přijde kvůli tomu jak to má příroda zařízené..
  16.3.2020 11:48Veronika5
  jakub: Už kvůli osiřelému morčátku byste neměli otálet - trápí se. Nejedná se přece o to, že na mrtvé morčátko zapomenete, ale že dáte pěkný domov jinému morčátku. A uleví se i vám, bude to ta nejlepší náplast. Věřte mi, zažili jsme to tu všichni...
  16.3.2020 12:41uj uj
  No, už mám vyhlídnuté morčisko, ale jak ho teď z Kladna dopravím k nám? Nevíte, jestli privezzvire.cz funguje? Asi to jdu zjišťovat...
  - - - - -
  Tak prý jen z konkrétní na konkrétní adresu...
  16.3.2020 17:45Kájka
  Jakub: souhlasíms Verčou, osiřelé morčátko se trápí a může ho zachránit jenom nový kámoš morčecí.
  - - - - -
  Každé morčátko je spokojenější a štěstné jenom s dalším morčetem.
  Morče není pes nebo kočka. Může být ochočené, hodné, ale nikdy nebude milovat člověka.
  - - - - -
  Jakube, mysli na osiřelé morčátko a NE nad další možnou ztrátou... (takhle kdyby všichni přemýšleli, tka nemáme žádná zvířátka). Chápu ale váš smutek, asi to chce ještě čas.
  16.3.2020 19:53jola
  Zdravím,moje morčata jí jen LUČNÍ seno co sem vysadila domácí a ted je unás docela seno omezeno sehnat max seženu Seno ZOO BOX krmné lisované,nevíte jaké to je to krmné seno? Doufám že to není blbá otázka ale v senu se nevyznám.
  17.3.2020 06:59Lucyanna91
  Ahoj vcera nam zemrel morcik na nadorek na mozecku. Ted nam zustala samotna samicka a od te chvili je zalezla a truchli..nepiska neji..schanim pro ni partaka nemate nekdo US teddy v barve bezove,ci bezovo bile a nejlepe s cernou maskou? Kdyby ano ozvete se mi prosim praha a okoli dojedu do 100km hned. Muj email je Luciehrncirikov@gmail.com
  17.3.2020 12:29Zbyněk
  uj uj vždyť máte auto, ne? V Praze přeci není zákaz vycházení a používání aut.

  Lucyanna91: samička je kastrovaná?
  - - - - -
  uj uj: V Praze jsem byl před chvílí autem v centru pro čínské léky pro maroda a v pohodě, dovez si v klidu morče z Kladna. Jel jsem z Kralup a nikdo po mě nestřílel:)
  17.3.2020 15:07Lucyanna91
  zbyněk: ano je
  17.3.2020 17:08Zbyněk
  Lucyanna91: Pak k ní může jakýkoli sameček, problém je pouze v tom, že on to neví a bude jí obtěžovat, což bude samičku stresovat. Mládě může starší samičku stresovat, asi bych jí pořídil podobně starou samičku. Nebazíroval bych na barvě a typu, vzal bych cokoli, aby měla parťáka / parťačku
  17.3.2020 18:36uj uj
  Zbyněk:
  No ano, původně jsem si tam chtěla zajet, ale když je ta karanténa... :-( já jsem ten typ, co nerad dělá to, co se nesmí :-)
  17.3.2020 18:56Kájka
  To, ež někam zajedeš autem, kor jen pro morče, myslím, nemůže nikoho ohrozit. Vezmete si roušky a tak... To bych se nebála.
  - - - - -
  A že já jsem dost opatrná. Chodím už od čtvrtka s rouškou do obchodů atd. a přidala jsem včera brýle (sluneční, jak blázen) Holt zdravotnice, postižená ,-)
  - - - - -
  Autem to je v pohodě. Já denně v MHD... Včera ráno byla na zastávce už skoro jak voják v poli... (minovém), jelo jen pár lidí (dřívé plné trolejbusy) Už v pátek to bylo hodně znát. Auto nevlastním
  Navíc, taky žijeme ve velkoměstě. No, není to sranda :-(
  17.3.2020 20:25nemocný morčík
  Zbyněk: Psala jsem 11.3. o morčátku, které najednou přestalo chodit na zadní nožičky a kterému je 5,5 roku. Jestli si ještě vzpomenete. Jen jsem chtěla říct, že morčátko je naštěstí už úplně v pořádku, běhá, skáče, baští a krásně bobkuje. Byl to problém s trávením, dostali jsme kapky na prdíky a vše je OK. Jsme moc rádi. Jen jsem Vám to chtěla dát vědět. A ještě jednou poděkovat za rady.
  17.3.2020 22:07Jezzabell
  Kajka: Mi povídej! Včera se mi ještě smály prodavačky v Lídlu (přitom by měly být rády, že je aspoň někdo potenciálně neohrožuje!), lidi přede mnou ustupovali v Albertu, jako bych měla lepru nebo si dělali srandu a dnes museli všichni povinně vytáhnout co měli, aby se mohli svést MHD!
  17.3.2020 23:28Ehrena
  Tak se přidávám k truchlícím tady, dnes večer nás nečekaně opustila naše Locinka, zničeho nic se nám strašně nafoukla, hned jsem jí dala Sab Simplex a mazali jsme na veterinu (v půl osmé večer, tak jedině na Eriku), ale už jí nepomohli. Sice ještě dostala injekce na uvolnění těch plynů, ale doktorka hned, jak ji viděla, řekla, že to vypadá moc špatně. Ještě jí udělala rtg, protože jsem jí řekla o těch kamenech a že se bojím, jestli to nemůže být ucpaný močák třeba, ale prý ne, zato střeva měla hrozně nafouklá, a prý prázdná. Močák prý také prázdný. Žaludek nafouklý nebyl. Ale bohužel, vše ještě tam na veterině dopadlo špatně. Tak jsem tam řvala jak želva, normálně už to nedávám, a ještě udušená v roláku přes obličej, protože žádnou roušku nemáme. Včera a dnes jsem ji snáněla a nesehnala nikde. Odkud ji všichni máte? Asi budu muset pro nás ušít.
  Takže budu muset honem vyrazit na chalupu, než zakážou výjezdy z Prahy, jak na tom Olomoucku.
  Kvůli pohřbení.
  Zbyňku, neměl bys zájem o ten Rowatinex a případně i ten zbylý citrát, a tu jednu čínu, která je komplet nenačatá? Všechno mi to zbylo a zatím nemám naštěstí nikoho, kdo by to potřeboval.
  A ještě bych potřebovala poradit, myslíte, že Niky, který teď zůstal sám, bymohl být s malým samečkem, kdybychom ho k němu pořídili, když byl teď celou dobu se samičkou, i když vykastrovanou? Takže s ní nic vlastně neměl. Nebo už může být jen se samičkou? Nevím, jak to v tomhle případě je.
  Nebo další varianta je nechat ho vykastrovat a přidat k ostatním holkám. Ale já se té kastrace hrozně bojím.
  Tak s
  - - - - -
  Oprava, tak s tam nemělo být na konci, vůbec netuším, kde se mi to tam vzalo.
  17.3.2020 23:51Kájka
  Ehrena: To mi je líto :-( Udělala jsi maximum, co šlo.
  Drž se!
  - - - - -
  Achjo... koukám, že v posledních dnech chlupáčci dost odchází (co tady teď čtu)
  - - - - -
  Roušky se nedají nikde koupit, bohužel. Nejsou ani pro zdravotníky (máme jen obyčejné ústenky a ještě málo) Lidi si je začli vyrábět. šít...
  Na internetu šlo vtipné video, jak vyrobit roušku z podprsenky. Nekecám, ale dnes jsem na jedné ženě (prodavačka) tu roušku viděla. Potvrdila mi, že si ji fakt udělala z podprdy. Byla úžasná, "rouška" červená :-)
  18.3.2020 08:16Zbyněk
  Ehrena: Locinka mě moc mrzí:( Bohužel se to stává - morčátko se takhle fatálně nafoukne a nepomůže už nic. Mohla to být kombinace nedostatku jídla a bolesti z kamene - nevletěl jí do trubice? Mě se to stalo minulý týden a samička si to opravdu nepochvalovala. Já si problematická morčata hlídám - loni mi nemocná Adélka také vždycky radostně přiběhla k misce s ostatními, ale pak chudák stála a jíst už nemohla. Takže slabší jedince odděluji na jídlo a hlídám, aby jedli.
  Citrát jsem zrušil, kámen se zvětšil i přes podávání dvakrát denně a máme po operaci - v téměř šest letech to na Hůrce zvládli na kedničku a pod padesát minut, spěchali kvůli srdíčku. Rowatinex si klidně vezmu, sto dvojku také, ale zkus jí otevřít a nabídnout každému morčeti jednu denně jako granulku - pokud jí budou jíst, tak jí využívej, pročistí jim to ledviny. Nebudou li jí chtít, vezmu si.. A děkuji

  Kájka - rouška z podprsenky mě pobavila, i když na neschopnosti vlády nic zábavného není. Kralupy vypadají, jak Divoký západ, všichni v šátcích, už jenom klobouky a kolty za pasem:)
  - - - - -
  Ehrena: jak je Niky starý? Pokud má zdravé srdíčko, tak Valeš na H-Vetu, nebo Sekyrová / Lietavcová na Hůrce, měsíční karanténa a může jít mezi dámy. Mimino je vždycky riziko, projde pubertou a začne dědu terorizovat. S kastracemi kluka i holek mám na obou veterinách výborné zkušenosti.
  18.3.2020 08:57Ehrena
  Zbyněk, ona už právě skoro sama nejedla. Měla jsem to zkusit s tou Hůrkou dřív, teď se mi do toho nechtělo kvůli té vzniklé situaci tady, a takhle to dopadlo. Locinka už jedla jen seno a nebo občas kousíček salátu, jablka, červené řepy, postupně vynechávala stále víc druhů zeleniny, kterou dříve jedla normálně. Přesně tak, jak mi to už dříve dělávala některá nemocná morčata. Už jsem si lámala pokaždé hlavu, co jí nabídnout, aby vůbec sama něco snědla. Tedy kromě toho sena, to jedla až do konce. Navíc jí zeleninu neměl kdo sníst, protože Niky, s kterým bydlela, ji pořád vytrvale skoro vůbec nejí, takže byla už skoro dva měsíce krmená mnou, ale včera to vůbec nechtěla, více méně jsem to do ní dostala nedá se říci přímo násilím, ona byla hrozně hodná, nervala se se mnou nikdy při krmení, i když nechtěla, už i někdy dříve, když měla ty své výpadky chuti k jídlu kvůli těm kamenům. Ale poslední dobou, kdy už takhle špatně jedla téměř setrvale, vždycky několik stříkaček na začátku krmení vyloženě chtěla, bylo vidět, že má hlad, a včera nic, nechtěla to od začátku. Přesto jsem to do ní dvakrát za včerejšek dostala a když jsem jí chtěla dát večer potřetí, tak jsem zjistila, že je nafouklá. Dokud jsem ji nevyndala, tak bych na to nepřišla, u ní bylo normální, že trávila většinu času otočená do "svého" rohu, běhala jenom venku, ve výběhu, v tom jejich boxu ne, maximálně k jídlu, ale to už právě poslední dobou vůbec ne. Tak fakt nevím, co se stalo, jíst kromě toho, co jsem jí dávala (Rodicare a ten ždibek zeleniny, co včera sama snědla), ještě seno jsem ji během dne viděla.
  Teď si fakt vyčítám, že jsem tu Hůrku nezkusila dříve.
  Kasanová mi sice včera říkala, pode toho, co tam vyčetla o té její minulé operaci kamenů z karty, že by stejně operace v jejím případě nedopadla dobře, že tam opravdu ty srůsty má popsané a ten celkový stav vevnitř bříška, že si to nemám vyčítat, ale to já neumím. :(
  Jinak gratuluju k úspěšně zvládnuté operaci morčinky a promiň, teď i hrozně závidím, snad pochopíš.
  Tu čínu teda zkusím nabídnout, jak jsi psal, ale moc nečekám, že to budou chtít, naše morčata jsou nějak moc konzervativní. Co neznají, nechtějí. Tak uvidím.
  Jen teď nevím, co s tím Nikouškem, Locinku pořád hledá. :((
  18.3.2020 09:07Veronika5
  Ehm, pro pobavení: Taky jsem šila roušky. Z prostěradla, podle návodu. Protože mám jinak pocit, že pokud si to ven nevezmu, tak mě lidi ukamenujou. No a abychom byli řádní občané, vyrazili jsme v tom i venčit se na kolečkových bruslích, a vrátili jsme se upocení a udušení - asi to bylo nějaké moc silné prostěradlo nebo co... Tak dneska to musíme přehodnotit, půjdeme v době, kdy venku opravdu skoro nikdo nebude, a snad pro změnu zkusíme ty Ehreniny roláky přes obličej, a jenom když budeme někoho míjet.... Nějak teda s čímkoliv přes obličej máme fakt problém....
  Ehrena: Upřímnou soustrast. Asi se to u Locinky dalo už čekat.... Hodně sil a rychle nové morčátko!
  18.3.2020 09:24Kájka
  Verčo, já se potím s obyčejnou ústenkou. když mám k tomu nasazené slun. brýle, tak se mi mlží a skoro nevidím... :-) Rozbily se mi moje pěkné moje sluneční, tak chodím v hrozných velkých (takové s duhovým leskem). Moje děti řvaly, že jsem jak blázen, že se stydí... :-))
  18.3.2020 09:30Veronika5
  Kájka: Jo, brýle jsou problém číslo dvě. Já nosím dioptrické a právě když mám něco přes nos, nevidím nic, protože se mi mlží.... No, budeme to muset nějak přežít...
  18.3.2020 09:55Kájka
  Kamarádka si vyrobila štít z PET lahve :-) Ona se strašně bojí.
  Přečetla si na internetu hodně moc informací (já to radši nečtu)
  18.3.2020 10:43Jezzabell
  Ehrena: MOC mě to mrzí!!! Udělala jsi, co se dalo a jak říkám, proti přírodě se holt plout nedá..:( Snažila jsi se jak to šlo a víc to nešlo. Už je jí dobře! Drž se:(!!

  Veronika5:Když se ti zamlžují brýle s rouškou, máš jí blbě nasazenou, chce to zkoušet doma, než s tím vylezeš ven, a jakoby utěsnit to kolem nosu (jestli má pevný okraj), nebo jak to říct. Ono se to blbě vysvětluje..ale já, když nasadím ten svůj Hubbleuv teleskop na nos, tak to nesmí mlžit. Už bych neviděla vůbec nic!:)) Teda v létě nosím čočky, ale zas mám sluneční brýle na to a jsem tam zase;).
  Roušky jsem nakoupila v lednu..
  JINAK TYP, když nemáte domácí roušku, ale "jednorázovku" a chcete jí nosit OPAKOVANĚ a aby byla zase sterilní: dokud můžete, sežeňte si v lékárně ethanol a v tom vydesinfikovat a nechat uschnout
  a2) kupte si ocet (snad má doima každej)a roušku vydesinfikujte ve vodě s octem a nechte oschnout a vyvětrat;)..
  - - - - -
  PS:Výhoda domácích plátěných roušek je, že se dají vyvařit (nejlépe samozavazovací, aby se gumičky nerozvařily)..tak jsem to k těm domácím měla napsat, ale ta voda s octem je fajn, není to cítit
  18.3.2020 10:47Kájka
  Typ na dezinfekci rukou (asi už profláklý) - francovka (Alpa) nebo líh - silný naředit destil. vodou.
  - - - - -
  Ocet - to je klasika (na přírod. dezinfekci), morčecí většinou jinak nedezinfikuji (pítko, občas klec)
  18.3.2020 12:36Veronika5
  Jezzabell - zkusím - ale podle mě u té podomácku ušité to stejně moc neutěsním... Jsem zvědavá, co budou zač ty roušky co prý budem nosit od pátku povinně...
  - - - - -
  Jezzabell: A nějaký tip na to, že mám pocit, že se s tím dusím, není?
  - - - - -
  Potřebovala bych s tím sportovat - kvůli sobě i na utahání dětí, abychom se doma nezbláznili - a zdá se mi, že s čímkoli přes pusu nedokážu pokrýt zvýšenou spotřebu kyslíku...
  18.3.2020 13:01Zbyněk
  Ehrena: nemá smysl si nic vyčítat. Snad jenom to, že člověk mohl zkrátit utrpení, ale to je vždycky moc těžké rozhodnutí. Stalo se to a už jí nic nebolí.
  U Nikyho bych se rychle rozhodl, jestli kastraci, nebo mimino. Sekyrová je na Hůrce do pátku a pak má dovolenou. Kdyby ho kastrovali tento týden, tak 18.4. může mezi baby. Kasanové bych ho nedával!
  18.3.2020 15:12Jezzabell
  Veronika5: No, je to krizové opatření, sport by měl jít stranou, i když se to blbě říká, ale zdraví je přednější. Takže jestli se v tom dusíš, radši tolik nesportujte. Mně to problém nedělá. Je fakt, že s respirátorem už to byl trochu nápor a ze začítku jsem se vrátila o hooodně zpět do dob s klasickou gázmaskou a popadla mě strochu panika-v tom mam být na nákupu a než se vrátím domů?? Ale násilím jsem se uklidnila a jak jsem se v tom v klidu bez stresu rozdýchala, pomalu, tak to bylo lepší a za půl hodiny mi to fakt nepřišlo. Malej v tom dnes řádil venku, až jsem si říkala, aby to s ním neseklo, ale nevadilo mu to bůbec..
  Každá látka je jako filtr, radši bych si chránila zdraví, než víc sportu. Co děckám vymyslet hry mezi sebou, do kterých se nemusíte zapojit, pokud ano, třeba vědomostní, dovednostní (i manaulně, zročnost, technika provedení apod)a odměny? Na kulatý sušenky a večerní rozdávání medailí asi nenaletí, ale tak víš, co na ně platí;)..Třeba Puntská válka?
  18.3.2020 15:17Lucila
  Ahoj všichni,máme dva malé hladkosrsté klučíky na prodej,narození jsou 1.3. a jednu krásnou saténovou samičku v barvě červená,kdyby měl někdo o morčítka zájem...
  18.3.2020 16:27Veronika5
  Jezzabell: No, tak to jsem zvědavá... Náš malej se potřebuje fyzicky utahat - včera jsme to venku kvůli těm rouškám moc nezvládli a celej den šel úplně do kopru... Ale našla jsem nějaké online "cvičení s výsadkáři", tak to můžeme zkusit provozovat doma, třeba ho to zaujme :). Dneska jsme šli ven přes oběd, když tam nikdo nebyl, a roušky jsme nasazovali jen když se někdo blížil, a celý den je o 100% lepší...
  Uvidíme, jak to bude dál v příštích měsících, jímá mě z toho hrůza...
  Každopádně díky za sdílení zkušeností s nošením těchhle věcí!
  18.3.2020 18:51Jezzabell
  Veronika5: Teď by mě zajímalo, i s ohledem na naše morčáky, jestli, když se to šíří vzduchem, ve kterém to vydrží i cca 3-4hodiny, se to může v baráku rozšířit ventilačníma šachtama (digestoře, odvětrávání a pod..)- protože to funguje JEDNOU společnou šachtou a doma se nikdo přeci nechrání..A co když to má někdo z baráku??
  18.3.2020 19:29Veronika5
  Jezzabell: Tak to netuším. Já to spíš chytím někde v obchodě - nakupovat občas musí každý. Zvířata neřeším - za prvé s tím stejně nemůžu nic dělat, a potom, v takové situaci člověk řeší především ty lidské členy rodiny....
  18.3.2020 19:48Jezzabell
  Veronika5: To sice jo, ale mi tu jsme dva, a tak si říkám, co pak s klukama, když pak člověk není schopnej postarat se skoro o sebe, natož o dítě..
  No chce to více slivovice;)!
  18.3.2020 20:17Veronika5
  Jezzabell: Kdyby bylo zle, tak ten, kdo by pomohl s dítětem, by pomohl i se zvěří, no...
  18.3.2020 20:45Jezzabell
  Veronika5:Tak u nás na Bakalářích právě píšou, že dva lidi z naší ZŠ mají C19, učitelka, co tam učí v té třídě je naše sousedka!Přímo vedle v bytě!!! :(((((((((((((((((((((((((
  18.3.2020 22:26Veronika5
  Jezzabell: Tak to máte z první ruky.... :(((
  19.3.2020 09:51Zbyněk
  Děcka, klíííííd! :) Sportujte, pokud jste sami, sundejte si roušku, jestli si někdo myslí, že ho kus papíru, nebo hadru na gesichtu ochrání, tak neochrání. Moje morčata to vědí a roušky odmítají :D Vyhýbejte se davům a mějte dobrou mysl! Panika a strach => stres => snížená imunita. A to nechceme :)
  19.3.2020 10:20Kájka
  Zbyňku, taky to vidím tak... Zpátky do lesů! :-)
  - - - - -
  Jinak já to mám ještě takto: "A tak zůstává víra, naděje,....
  - - - - -
  A "Lidé bděte!" ale neblbněte!!! :-)
  19.3.2020 10:27Kytička
  Ahoj všichni. Nebyla jsem tu asi dva týdny a tolik mrtvých morčítek zase... :-(( Je mi to moc líto a všem přeji, ať to všichni dobře zvládáte, musí to moc bolet... ach jo...

  Vlada, děkuji za reakci ohledně větviček, nakonec jsem meruňku dala do vázy, už krásně kvete a holkám jsem nastříhala klasicky větvičky z jabloně.

  Holkám už jsme dali jarní trávu, byly z toho jak u vytržení. :-) Sedli k tomu a žraly a žraly... :-)

  Jezzabell, nový klučík je nádherný :-) Na Diamant také chodím každou chvilku okukovat, ale vždy propásnu nějaký poklad. Strašně se mi líbí šedivá, nebo levandulová morčátka. A teď tam mají šedé šimlíky, i samičku, rozetku, ale samozřejmě jsem nakoukla když už měla samička rezervaci. Grrr :-)
  - - - - -
  Mně asi picne. Dopsala jsem příspěvek a jen tak se tam jdu podívat - do Diamantu a je tam nová podobná samička a volná. Jdu tam volat.!!! :-)
  19.3.2020 10:39Veronika5
  Kytička: Family Diamant?
  19.3.2020 10:52Kytička
  Veronika, jj, to je ona. :-) Už jsem tam volala, je stále volná. Takže jen zpracovat manžela... :-)))
  19.3.2020 11:00Veronika5
  Supr, je krásná :)
  19.3.2020 11:31Lucila
  Ahoj,chtěla bych se zeptat,jaké máte zkušenosti s broušením stoliček u morčítka? Jak potom krmit? Kdy by měla sama začít žrát? atd.Dnes to naše samička podstupuje..Děkuji.
  19.3.2020 11:52Ehrena
  Zbyněk,já doufám, že se netrápila, až tedy na ten konec, a tam jsem udělala, co jsem mohla. Ono to možná z mého popisu vypadá, jako že těžce nemocné morče, když už takhle špatně jedla atd. Ale když byla ve výběhu, nechovala se jako nemocná,běhala, jen k tomu jídlu se poslední dobou měla čím dál míň, ale na to jsem byla za poslední cca dva roky u ní zvyklá, že měla občasné výpadky, asi podle momentálních problémů, co jí ty kameny dělaly. Tedy doufám, že jen ty kameny, že v tom nebylo ještě něco dalšího. Ale vím, že nešlo každopádně o to, že by se trápila, že by to bylo na ukončení. Jen mi vůbec není jasný ten rychlý obrat k horšímu. No nic s tím nenadělám.
  Včera jsme ji byli pohřbít na chalupě. Překvapilo mne, že v Jablonci jsme neviděli skoro nikoho bez roušky na ulicích, čekala jsem, že když liberecký kraj má nejméně nakažených, včera ofic. jen 4, tak že tam roušky nosí skoro všichni, daleko víc než do té doby v Praze. Moc lidí venku nechodilo, ani pak cestou z Jablonce k nám, ale kromě asi 4 lidí všichni ostatní v roušce.
  I tam zajišťují nákupy pro důchodce, jak celou dobu hlásili z místního obecního rozhlasu, přes úřad, protože tam žádné firmy jako Rohlík aj. pokud vím nejsou.
  Což tedy oceňuji.
  Já jdu roušky teď nějaké vyrobit, škoda, že nemám aspoň jednu jako vzor v ruce, i když je na netu spousta návodů, nejlíp se mi to dělá, když mám jeden konkrétní vzor v ruce.
  To budou tedy výtvory......
  U Nikyho přemýšlím spíš o té kastraci, i když se toho současně děsně bojím.
  Nevím ani pořádně, kolik mu je, vzhledem k tomu, že jsme si ho vzali od lidí, kteří to už taky pořádně nevěděli, odhadem by to mělo být tak 4 až 5 let. Tak si nejsem jistá, jak to zvládne v tom věku, a hlavně kdysi před lety, kdy jsem začala chodit tady na diskuzi, to tu jeden podstatně mladší sameček skoro nedal, nakonec to teda po skoro půlroce trápení dopadlo dobře, ale komplikace hrozné. A to byl operovaný od těch doktorek z Hůrky. Od té doby se toho bojím a nikdy jsem k tomu nechtěla dojít. Ale teď vidím, že to soužití samečka se samičkami je prostě lepší, bezkonfliktní, oproti dvěma samcům, které jsem dříve mívala i já (i když já měla štěstí na bezkonfliktní typy asi), tak fakt nevím. A navíc on s tou samičkou teď celé dva a půl roku, co je u nás, žil (i když s kastrovanou), tak teď nevím, jak by bral kluka, a samiček by mohl mít u nás harém, tak si říkám, že by to měl lepší. Jen najít tu odvahu jít do toho. Myslela jsem k tomu Valešovi, myslíš, že Hůrka je fakt spolehlivější?
  - - - - -
  Lucila, bývá to různé. Někdy morče baští ihned bez problémů samo a chová se, jak kdyby se nic nestalo, někdy to trvá déle a je potřeba dopředu počítat s dokrmováním a přidáním léků proti bolesti, alespoň první dva dny. Někdy je třeba ze začátku morčeti zeleninu upravit, nastrouhat či nakrájet na menší kousky. Každopádně je dobré počítat pro začátek s tím, abys měla doma něco na dokrmení (Rodicare Instant či rozmočené granule aj.) a něco proti bolesti, řekni si o to rovnou na veterině.
  19.3.2020 11:56Veronika5
  Ehrena: Kastrovali jsme na Hůrce v poslední době dva králíky, v poměrně nízkém věku, protože to bylo nutné k jejich soužití. \kluk šel ve třech měsících, což je tak brzo jak to jen jde, a samička taky co nejdříve, tedy cca v pěti měsících. Nikde jinde nám to takhle brzo udělat nechtěli, ale jinak by se nám byli králíci navzájem sežrali. U obou to proběhlo naprosto bez komplikací, přestože především samička vůbec nedodržovala režim pro marody, a přestože jsme měli instrukce že v žádném případě nesmí skočit ani na postel, hned druhý den jsme ji neuhlídali a skočila na klec, což je ještě výš. Ale všechno šití vydrželo a vše dobře dopadlo. Pro představu - samečkovi vše vytáhli jednou centimetrovou dírkou v bříšku, u samičky měla rána cca 4 cm (prý někdy u králíků bývá i 10 cm, tak si sama uděláš představu). Navíc všechno šití bylo "zevnitř", aby neměla šanci se ke stehům dostat zubama, a bylo to dobře - jediné dva viditelné stehy na začátku a na konci rány vykousala asi po týdnu sama.
  Jediné na co se připrav je cena - bude to zhruba dvakrát dražší než jinde. Nicméně jsem ráda že jsme do toho šli, u nás z naší strany maximální spokojenost. Kluk už druhý den o ničem nevěděl, nebyla u něj ani žádná omezení ohledně pohybu, jako by po žádné operaci nebyl. Řekla bych, že u morčáka by to mohlo být podobné.
  19.3.2020 14:15Jezzabell
  Kytička: CHS Diamant jsou super, jj, je nádherná! Bondík se má čile k světu a roste jako z vody;). Je jak kapka rtuti. Nedavno mi vymlátil z výběhu nekompromisně juniory Lancíka se Zedem. Lancíkovi se rozebehl proti němu a 2-3x ho flákl do hlavy. Zedíkovi se zakousl do krku. Lancík vyděšeně couval-ještěže jsou tak hodní a mimina nebijou!
  Nikdy jsem neviděla, že by mimino vyjelo takhle po dospělých. Asi se lekl, nevím. Ze Zedíka jsem ho sundala opatrně já. Bondík cvakal kadencí vzrostlého bobra:))!
  Jinak přes mříže se oblizují, vrkají na sebe, pohoda..Jinak Lancík se Zedíkem voněj naprosto všem, jsou nekonfliktní a hodní!
  Vall-ík jako chůva se ani nehnul, jen koukal, pak Temnou sílu hrdě venčil ve výběhu (už radši sám).
  Ať ti to s rozetkou dobře dopadne, paní Lažanová je hrozně hodná a když ti ho poveze, bude ošetřené proti parazitům, zastříhlé drápky, čisté (předvede)! Mám třetí od ní a jsou kouzelní!
  19.3.2020 16:10Elijášek
  ahoj
  19.3.2020 20:49Zbyněk
  Ehrena: já ti naprosto rozumím, ale udělala jsi, co jsi mohla! Morčátka jsou křehká zvířátka a bohužel ten konec jsi nezažila jediná, je to naprosto typické, ráno je v pořádku a odpoledne leží v kleci mrtvý balónek. Ach jo.
  Škoda, že jsi už nebyla na té Hůrce, Sekyrová jde od zítřka na dovolenou, ale tak Lietavcová je také výborný chirurg, na zuby asi nejlepší v republice, což říkal i Jekl. Případně Valeš - loni mi vrátil Cipíska po asi hodině, čilého a spokojeného, zaplatil jsem 990 korun. Příčetný lékař si udělá sono srdce a ledvin, rozbor moči a řekne ti hned, jakou má morčík šanci. V pátek zvládla moje skoro šestiletá Drobka náročnou operaci močáku na jedničku a to je těžký kardiak. Na Hůrce jsem nechal kastrovat čtyři holky , ani jednou nebyl problém. Samozřejmě skrytá vada se projevit může, s tím nic nenaděláš. Ale roční ségry tam za chvíli povezu na kastraci a bát se už asi ani moc nebudu, jsou tam dobří.

  Lucila: ono hodně záleží, kde to budou dělat. Na Hůrce je to otázka cca čtvrt hodiny a odcházíš s rozjedeným morčetem, žádný problém. Nikdy jsem od lidí neslyšel, že by ijm morče po zásahu Lietavcové, či Sekyrové nejedlo. Loni mi Lietavcová brousila stoiličky u těžce nemocného, sedmiletého dědy a cpal se mi senem už v autě.
  Na jedné nejmenované klinice v Libni budeš mít štěstí, když ti ho za tři až pět dní a tři až pět tisíc vrátí jakž takž přijímající potravu. Valeš na zuby tak dobrý není, ale rozhodně není špatný.
  Je to o doktorovi...
  19.3.2020 21:46Jezzabell
  Veronika5: Ne že by se mi chtělo říct nesnáším, když mám pravdu, ale tohle není dobrý:
  https://hobby.instory.cz/4327-prvni-pes-ktery-mel-koronavirus-od-sveho-majitele-zemrel.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  - - - - -
  https://hobby.instory.cz/mazlicci/4317-nejnovejsi-rady-ohledne-koronaviru-pro-vase-domaci-mazlicky.html
  19.3.2020 22:21Ashara
  Jezzabell - já bych nepanikařila, pes byl 17-letý, což je i na malé plemeno dost, a navíc ho v tomto hodně pokročilém věku odtrhli od paničky a dali do izolace - prostě starý pes v neznámém prostředí bez známých lidí.... to by zdolalo i zdatnějšího jedince i bez koronaviru... chudák psík... :(
  19.3.2020 22:28Bart
  Veronika5, Jezzabell - tady ale zase píšou toto:
  https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-blesk-tlapky/637946/nezbavujte-se-mazlicku-koronavirus-nesiri-ani-neprenaseji-apeluji-psi-zachranari.html
  20.3.2020 07:22Zbyněk
  Tento typ koronaviru je vysoce virulentní právě pro člověka, protože lidské buňky napadá díky unikátnímu enzymu, který mají v podstatě jenom lidé a někteří primáti. Ale nakažení primáti mají velmi lehký průběh. Morče je úplně něco jiného a nemusíš se o ně bát :)
  20.3.2020 09:26Veronika5
  Tak o tohle se musím podělit :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34757 .
  20.3.2020 10:24Kytička
  Veronika5, Jezzabell, tak jsme bohužel manžela nezpracovali a tudíž se diamantové se nekoná. Ale jsou horší věci.
  20.3.2020 10:34Veronika5
  Kytička: Tak to je škoda - aspoň jedno morče bych dokázala v tvé smečce odlišit od ostatních :))))
  20.3.2020 11:01Kájka
  Verčo, prima fotky :-))
  Vzpomínám... s králíkama se dá užit spousta legrace (to je jako pejsek nebo kočka)
  - - - - -
  Pro pobavení (fotky z minmulosti):
  https://www.kralici.cz/alba.asp?a=20091
  20.3.2020 11:06Veronika5
  Kájka: Krásný :)))
  20.3.2020 11:45Kytička
  Veronika, jj střapáčka ještě nemáme :-) Třeba to příště vyjde. A nejlépe z nějakého azylu, ale to je asi málo pravděpodobné.
  A moc hezké album s dětmi :-)

  Kájka, také moc krásné :-) Škoda, že naše morčice nejsou tak přítulné. I když nemají vůbec problém, si na nás vylézt, když jim dáváme granulky do čumáčku :-). To nám vlezou přímo do ruky a do klína a je jim to jedno, ale pochovat, to ne, mršky jedny zlatý..... :-)))
  20.3.2020 11:47Veronika5
  Oni králíci jsou povahově úplně jiný - naše morčiska s námi taky moc nekamarádí :)
  Děkujeme za pochvalu!
  20.3.2020 11:57Kájka
  Tak naši kluci morčecí vydrží na člověku i dlouho. Když jsou unavení (spací čas), tak i na mě nebo na dětech usnou a vydrží... Starší morčík je miláček, za granulku dává dětem pusinku (olizuje nos), mě někdy olizuje ruku. To olizování dělaní jiank hlavn ě králíci, kteří mají rádi svého člověka, u morčat to je asi spíš neobvyklé.
  - - - - -
  Ale jinak - v porovnání s králíkem (kočkou, psem), morče nikdy moc nepřilne k člověku, vždy bude mít radši svého chlupatého druha, tak to je v přírodě. Ale ochočit se dá. Z amnou běhají kluci na zavolání. Ael vím, ež jsem pro ně především "zdroj potravy" :-)
  Ale jsou to nenáročná zvířátka. Králík potřebuje víc prostoru, nejlépe běhat po bytě apod. My měli králindu hodně mimo klec (n avolno), chodila do kočičího záchůdku
  - - - - -
  Kytička: Kolik máte teď holek ve smečce? Dívala jsem se do albíčka na vaše fotky (2019)
  20.3.2020 12:29Kytička
  Holek máme stále 6. :-) Ale dvě bych ještě brala. Jak už jsem psala dříve, tak bych ještě ráda vzala nějaké morčátko z azylu, útulku. A mám slabost pro ta šedá, tak uvidíme, jak to časem ještě bude. Pro manžela už je to i takhle až nad hlavu a to děti stále hučí o ty křečky. :-)
  - - - - -
  Ty fotky z 2019 už vlastně nejsou aktuální, už to máme udělané úplně jinak. Už několik měsíců máme velkou morčatárnu o ploše cca 190 cm x 122 cm. Plus po skoro celé délce dvou stran jsou 30 cm široká patra, pod kterými můžou volně běhat. :-) Musím sem dát ty fotky, slibuji je už dlouho... :-)
  20.3.2020 13:12Ashara
  Kájka - jedna z našich morčic taky olizuje ruce, dělá to odmala, nejdřív jsem z toho byla vyvalená a surfovala po netu jestli jí něco nechybí, ale na nic jsem nepřišla, a ona prospívá dobře a dělá to spokojeně dál.

  Ta samá taky miluje drbání pod krkem - to úplně vytáhne hlavu nahoru, slastně přivírá oči, a drží jak přibitá. Doslova se nastavuje, úplně jak pes :D její sestra ani jedno z toho nedělá.

  Taky máte někdo obdobně drbacího morčíka?
  20.3.2020 13:13Jezzabell
  A něco pro odlehčení, první ZELENÁ v tomto roce;) :
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34758

  Kluci do toho padli, až jsem se musela smát!:))
  20.3.2020 15:10Vlada
  Ashara: s olizovaním rukou jsem se už taky setkala, snad prý cítí sůl co člověk vylučuje, ale sůl pro morčata nechtěli. Drbání pod krkem buď milují nebo nesnáší.
  Izabell: my už jedeme na trávě prakticky měsíc, zima se nekonala a tak lepší tráva v únoru než loni v létě když byla ta sucha.
  20.3.2020 16:49Kájka
  Tak králík to určitě nedělá kvůli soli. Králíci se i mezi sebou vzájemně olizují, myjí kožíšky (je to projev souciálního pouta, komunikace), tak jako pes Ti oblíže obličej apod. :-)
  20.3.2020 17:07Vlada
  Ještě k tomu olizování lidských rukouch, myslím, že to není totéž jako vzájemné olizování a čištění uší. Nám se třeba stalo, že morče olizovalo člověku jen jednu ruku, neolizovalo člověka, který byl nemocný (rakovina), prostě zajímavý.
  20.3.2020 17:26Bart
  Ashara - naši dva morčíci taky rádi drbání pod krkem. Jednomu je to jedno a druhý tady vytahuje hlavičku. To mi spíš měli kdysi Honzíka a ten měl rád, když jsme ho drželi v pozici na zádech jako mimino a drbali ho na břiše. Teď to má rád i Samuel, ale radši chce v této pozici taky drbat pod krkem, i když břicho mu taky nevadí. Samice tuhle polohu nesnášely, hned se přetočily. Nevím, proč naši samci mají radi polohu na zádech....
  - - - - -
  taky
  20.3.2020 18:17Kájka
  U nás se starší morčík nastavuje mladšímu a ten ho čistí pod krkem, bradou a tak. to je, myslím, sociální chování u zvířat :-)
  - - - - -
  Králík olizuje člověka intenzivně jako projev přízně (tak to bylo určitě u naši králindy)
  20.3.2020 18:36Jezzabell
  Vlada: K olizování ruky- co jsem vypozorovala já:
  Mně morče olizuje ruku a i to dělám schválně, protože kluci to milujou.
  Vezmu do ruky jednoho, a pak dám ruku do arény k jiné dvojce, nebo obě ruce, když ho držím oběma rukama. Je to jako když je měním v arénách nebo když jim vyčenžuju papuče. Promění se v šicí stroje, vytáhnou jazýčky a jedou. A teď : na jazyku mají pohárky, které jim určují pachy. Pes taky oblizuje pachové stopy po druhých, "čte si své ranní noviny";). A morče dělá to samé. Čte si, co tam ten před ním zanechal za pachovou stopu a to jazykem.
  - - - - -
  Jo a když oblizuje jeden druhého, tak jak píše Kájka- je to projev náklonnosti, lásky a přízně. Když se mi kdysi Julísek vrátil po operaci abscesu na zádech, Vall-ík ho samou láskou skoro sežral..Oblizoval ho na čumáčku, že se mu vrátil (bylo to zrovna období, co mi odešly za DM tři kluci za kvartál), staral se o něj, doprovázel ho na každém kroku a dokud se Jules točil po narkoze a motal, nechal ho, aby se o něj opíral a fakt ho jisti z boku! Omýval mu ouška, i oči..
  20.3.2020 21:26Vlada
  U nás trochu problém, že Fati (mladší) se celkem ráda nechá od Rozi (starší) olizovat, ale obráceně je to boj, prostě Rozi tuhle hru zpětně odmítá a kvičí, jak když jí jediná kámoška ubližuje.
  Rozhodně není naše Rozi (5let) nějaká mrzutá líná babča, ale tohle prostě nemá ráda. A Fati (2.5roku) to ne a ne pochopit.
  21.3.2020 06:32Zbyněk
  Veronika5: máš jako fakt pěkné mazlíčky:)) Všechny:))

  Morč a mazlení: u jedné paní jsem viděl patologicky mazlivou samičku, ta prostě nastrčila hlavičku, přivřela očka blahem a drbááááááát!!!! :) Moje to nenávidí všechny, důchodkyně Drobka se jakž takž nechá, ale pak se zhnuseně otřepe a kde prý je za odměnu salátek, když to vydržela skoro dvacet vteřin?:))
  Jedné mé známé chovatelce vrátila nějaká kráva blbá roční samičku, podvyživenou, na pokraji smrti, vážila 280g - roční samice!!!! Viklaly se jí zoubky, nenohla jíst, paní nad ní pokrčila rameny, pokusila se krávu nezabít a rozhodla se, že pojedou samičku uspat. Její dvanáctiletý syn se ale vzepřel, že jí zachrání. Nesmírně se jí věnoval, nosil jí i do školy, krmil, ošetřoval, dával vitamíny. Za dva měsíce měl doma relativně zdravé morče, holčička vážila přes 600g, běhala a jedla sama. No a nikdy mu to nezapoměla! Milovala ho, běhala za ním, jak pejsek, blaženě mu lízala ruce, ale dělala to jenom jemu! Byla to dcerka mé nebožky Justice, blahé paměti, bohužel měla SG a v necelých pěti letech jí skolila osteodystrofie. Tož tak.
  21.3.2020 08:20Veronika5
  Zbyněk: Děkuju :)))
  21.3.2020 09:43Kájka
  Zbyněk: to je pěkný, silný příbě - o tom chlapci.
  Zvířátka dovedou být hodně vděčná. :-)
  21.3.2020 10:34Jezzabell
  Kájka: vidím to na Lancíkovi a bráškovi Zedíkovi. Jak jsem se starala o Lancíka s opakovanou dírou v krku, a Zedík ho oblizoval, čistil, staral se po svém zase, tak od té doby se mě kluci nebojí (nezdrhají jako ostatní), jsou přítulnější a chodí za mnou po bytě. Sedí u mě v kuchyni a nechají se hlaadit, hlavně Lancík, Zedík ho hlídá, je to moc hezkéé a roztomilé. Jsou vděční.
  To je pak největší odměna, když jsou zdraví a spokojení!
  21.3.2020 10:52Kájka
  Pro pobavení (kdo to ještě neviděl): https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/prezidentuv-pes-na-sebe-strhl-veskerou-pozornost-40316364
  21.3.2020 13:30Market248
  Naše morčecí holčičky řádně prospívají 🙂

  Rynuška - *3.12.2019 má k dnešnímu dni 777g
  Emilka - narozená přelom září a října má 730g

  Z Emilky bude spíše drobek 😊, ale cpou se obě od rána do večera.
  21.3.2020 17:33Tygrinka
  Jezzabell: Zdraví a spokojení... A drzí, když je panička s obsluhou pomalá :o)
  21.3.2020 18:14Kájka
  Jezz.: Prima nové fotky :-)
  naši luci včera dostali pampeliškové listy, ti vyváděli! :-))
  21.3.2020 20:41Neeen
  Ahoj, poslední dobou registruji u mé čtyřměsíční samice trvalou říji, nad svou spolubydlou se pořád nakrujuce...Říkám si ale, že to snad nemůžou být cysty, když je tak mlaďučká, jsem z toho špatná, protože jsem ji chtěla mít jako vůbec první samici do chovu :( a představa kastrace..ach jo, je tak krásná..
  Není možné prostě že jen cítí samce, který je vedle v ubikaci, nebo na ní jde jaro :( ?
  21.3.2020 21:37Vlada
  U nás byl dnes taky řev, ale z jiného důvodu, stříhání drápků. Nevím kdo má větší strach, jestli morčata nebo my;) Taky bylo vážení, a zas máme o pár deka víc, štěstí, že panička loňský kalendář už vyhodila, tak nevíme o kolik:))
  21.3.2020 22:48Jezzabell
  Vlada: Taky jsme dnes podstoupili stříhání drápků;), trocha krve, kvík! Ale necvakaj jim tlapky v zatáčkách, takže dobrý!
  Italové tady cvakaj mocně zubama, Bondík brousí Vall-íka jak mu miminkovské síly dovolí, spokojeně se ozývá noční chroupání zeleniny, které po zhasnutí přejde do uspávacího chroupání sena. To ve tmě ruší max. cvakání kuličky v napáječkách;).
  21.3.2020 23:03Kájka
  Jezz.: Zkrátka - morčecí idylka, LA DOLCE VITA :-))
  22.3.2020 13:56Lucyy
  dobry den, prosim, morcik ma ulomeny zub, a tak mu davam seno v prasku, a ted jedl nastrouhanou mrkev, a z pusy mu tece cerveno-nafialovela tekutina, je to ale jak voda se stavou ze o neni tmave, ae prave svetlonke, mam volat na veterinu? dnesks tam nma otevrino, netusi od ceho to muze byt jestli je to krev nebo co
  - - - - -
  prosim odpovezte nekdo
  22.3.2020 14:06bauli
  Lucyy- pokud má u vás veterina otevřeno,na nic nečekej a utíkej s morčíkem k veterináři!! Doma to nevyřešíš,musí mu kouknout do tlamky azkontreolovat ostatní zoubky atd....
  - - - - -
  oprava zkontrolovat.....
  22.3.2020 14:07Lucyy
  omlouvam se za chyby, pisu rychle, prave ze otevrino nemaji
  22.3.2020 14:28Tygrinka
  Lucyy: Chce to veta, najdi jinou veterinu. Klidně i psí, na základní kontrolu a ošetření tlamy není specialista nezbytný, i když by byl asi nejlepší. Nevím, odkud jsi a jaké máš možnosti cestování.
  - - - - -
  A zítra by to chtělo určitě za specialistou. Je neděle a najít pohotovost s morčecím specialistou nebude úplně snadné. Ale zítra už bude normální provoz. Ovšem, pokud máš specialistu v dosahu, tak určitě jeď za ním. Nemá cenu něco podcenit.
  - - - - -
  oprava: Ovšem, pokud máš specialistu i dnes v dosahu, tak určitě jeď rovnou za ním.
  22.3.2020 15:04Lucyy
  pani veterinarka to nezveda, ale zitra ma od 8 otevrino takze tam hned na osmou budu
  22.3.2020 16:53bauli
  Nevím odkud jsi,ale nějaká veterinární pohotovost v blízkosti není ??

  Aby ráno nebylo pozdě. jí morčík sám,alespoň trochu??
  Bobkuje??

  reaguje,nebo jen pasivně leží??
  22.3.2020 18:09Reny
  Lucyy - na mém webu MÁŠ VETERINY , http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-305521/
  - - - - -
  a zavolej mě, telefon najdeš také na mém webu!!
  - - - - -
  já se tady nevyskytuji běžně, jsem jen na FB v mé skupině ...
  23.3.2020 11:09Rodny66
  Dobrý den, máte někdo zkušenost s kastrovanými kluky? Máme dva brášky 8měsíců, bohužel se začali prát, v pátek jsou po kastraci, ranky jsou v pořádku, kluci zatim rozdělení ve velké kleci, aby na sebe viděli, protože když je oddelim úplně nežerou. Dnes sme je zkusili dát společně, ale po chvilce začali opět cvakat zubama a nakonec po sobě vyjeli. Zlepší se to? Nebo budou muset zustat oddělení? Veterinářka říkala, že hormony můžou být problem ještě tři týdny. Děkuji za rady
  23.3.2020 11:24Ehrena
  Rodny66, kastrovaného kluka mám, ale se samičkou, takže z vlastních zkušeností neporadím.
  Ale co jsem tady vyčetla za léta, co sem chodím, tak kastrace kluků proti rvačkám mezi nimi někdy pomůže, a někdy taky ne, tak jedině opatrně pod dohledem zkoušet, jestli se postupně zklidní či ne.
  23.3.2020 11:39Rodny66
  Ehrena: moc děkuji. Asi opravdu nezbývá než čekat a zkoušet. Oni jsou troubové, chvilku jsou vedle sebe, dokonce spolu žerou z jedné misky a pak jim prostě přeskočí.
  23.3.2020 13:35Jezzabell
  Rodny66: A proč jste je kastrovali? Stačilo vykastrovat jednoho. Ten "koulař" by zůstal dominantní a byl klid. Teď se obávám, že budou muset mít mříž napořád mezi sebou. Což jim doufejme vadit nebude.
  Mně se totiž moje dvojka Vočko a Jimmík k sobě zase podhrabou:)) Ale to je speciální případ našich "Italů". Ti na sebe cvakaj v jednom kuse, občas si dali po tlamě a pak se k sobě podhrabali s žalostným voláním! Obvykle to tak není. Jak si morče dá přes tlamu, je finále a už by si jen ublížilil.
  Hormony nehormony, nechala bych tam tu mříž a dejme tomu po těch třech týdnech ještě vyzkoušela. Moc šanci tomu nedávám..
  23.3.2020 13:46Zbyněk
  Rodny66: to je bohužel obvyklé - přesně v pubertě, není to u brášků obvyklé, ale kastrace nepomůže a kluci se už dohromady nedají. Možnosti:
  - ponechat oddělené vedle sebe
  - jednoho věnovat a koupit samičku
  - koupit dvě samičky, pro každého jednu.
  23.3.2020 15:03Ehrena
  Zbyněk, Jezzabell, Rodny, já bych to neviděla tak černě, opravdu jsem tu četla na diskuzi o spoustě dvojic kluků, kterým kastrace pomohla, tedy kastrace obou dvou, i když předtím se stále napadali, ovšem jestli hned po kastraci byl klid, nebo až po několika týdnech, to nevím.
  23.3.2020 16:06Rodny66
  Zbyněk, Jezzabell, Ehrena: dala jsem na radu veterinářky, bohužel neposoudim jestli správně. Kluci právě pořád spolu leží u předělovací mříže, a když vemu do výběhu jen jednoho tak ten druhý ho hledá. Teď už s tím, že jsou kastrovani oba nic nenadělám 😢 snad se srovnají, budem postupně zkoušet a zvykat.
  23.3.2020 16:27Jezzabell
  Rodny66: Jelikož to jsou RODNÍ bráškové, rozhodně bych se později jednoho nezbavovala! Oni jsou vděční za to, když můžou prožít život spolu, když se znají od mala! Mám to doma taky tak. Mně teda rodné dvojky vždycky fungují-ťukyťuk-na výbornou! Ale stát se může..
  Ehrena: Však píšu, počkat ty tři týdny co radí mudra a pak se uvidí..
  Mám doma samé "koulaře", ale taky to chce právě počítat s tím, když se tohle bohužel stane. Můžou spolu být přes mříž a je vyřešeno. Nejsou sami, jsou zvyklí jeden na druhého a ona ta vášeň odezní, když budou vědět, že na sebe vidí, očichají se, pokecají spolu, cvakání přestane. Ale bohužel nedávat pak k sobě, že se dlouho nic nestalo;)! Byl by voheň na střeše a díry v kožichu!
  Držte se!
  23.3.2020 16:47Zbyněk
  Rodny66: u kluků, kteří se servou do krve, je to problém. Jezzabell i Tygrinka by mohly vyprávět. Jakmile dojde na cvakot zubů a proti sobě jsou naježené koule, optimista nejsem. Zatím je nechte oddělené, aby na sebe viděli, lze je k sobě opatrně (a v rukavicích!!!!) pustit k sobě ve výběhu. Ale hlídat. Jak velikou mají klec? Mohou mít málo prostoru. Mě pomohlo třeba toto řešení: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni
  - - - - -
  Pozor - morče v bojovém režimu prokousne ruku a nepustí se dvě minuty!! Takže pokusy o sblížení zásadně v rukavicích!
  23.3.2020 16:51Rodny66
  Jezzabell: Moc děkuji, rozhodně je chceme oba! Teď máme třetí pokus ve výběhu. Už půl hodinky chodí kolem sebe, občas vrknou, ale zatím dobrý. Kdyby nemohli být spolu, museli bychom řešit jinak klece. Teď mají rozdělenou 120cm, což přechodně jde, ale dlouhodobě bych je tak nerada nechávala.
  23.3.2020 16:54Neeen
  Rodny66
  Vzhledem k tomu, že nějakou dobu trvá, než se hormony ustálí a než si samec svou nynější pozici srovná v hlavě, tak se ani nedivím, že se teď rvou, být tebou tak jim dám čas, třeba dva měsíce, až potom co se ustálí hormony se podle mě ukáže, jestli budou kámoši nebo ne, něhaž flintu do žita ;-)
  23.3.2020 16:57Rodny66
  Zdeněk: ke krvi naštěstí nedošlo, jen pár chlupů. Klec mají 120cm + rohove patro a velké patro, takže vlastně 150cm.
  - - - - -
  Omlouvám se, automatická oprava zpráva je pro Zbyňka.
  - - - - -
  Neeen: moc děkuji. Snad se srovnají a budou v pohodě.
  23.3.2020 22:05Tygrinka
  Rodny66: Pokud jsou po kastraci, tak by neměli mít zbytečný pohyb a rvačku už vůbec ne. Takže je nechej do zahojení v přepažené kleci a nezkoušejte seznamku ve výběhu.
  - - - - -
  Buď se srovnají za 14 dní, nebo déle, nebo budou moci být spolu jen ve velkém výběhu, ale v kleci ne, nebo budou moci být spolu v té 120cm kleci. Teď nikdo neví, jak to dopadne. Teď je důležité dobře zhojit rány po operaci, do měsíce se srovnají hormony a pak se uvidí.
  - - - - -
  A bacha, u morčat může být chvíli klid i žrát mohou spolu a pak bum a jsou v sobě. Jak jsem už napsala, teď klid po operaci na společném "lůžku" u mříží, pak opatrná seznamka ve výběhu a pak se uvidí.
  23.3.2020 22:51Rodny66
  Tygrinka: moc děkuji za rady. Ke rvačce úplně nedošlo, jen si vyhrožovali a rozběhli se na sebe, hned jsem je dala zase od sebe. Klid moc nedodržují 😕 jsou to prdlouši - prostě puberťáci.
  24.3.2020 07:43Zbyněk
  Rodny66: cvakání zubů u samců a bojové pozice obvykle nevěští nic dobrého. Tygrinka to píše rozumně, jinak já jsem u mého samečka po kastraci nijak omezení neřešil - morče v klidu neudržíš, nicméně ve výběhu a s rukavicemi by to nemělo být riziko. Jak Tygrinka správně píše - i klid zbraní neznamená, že za minutu nebude po pokoji lítat řvoucí koule zubů a chlupů. Není to u brášků úpně obvyklé, ale stává se to.
  Jedinou výjimku má doma Jezzabell - dva pitomce, kterým říká Italové. Dva týdny solu fungují a tváří se, že jeden bez druhého nemohou bát a pak jsou najednou v sobě, lítají chlupy a cvakají zuby. Oddělí je a blbouni se k sobě ihned láskyplně podhrabávají. Vezme si jednoho na ruku a ihned na sebe žalostně volají, jak to, že jsou od sebe tak daleko:)) A pak je zase dva týdny klid. Ale to je opravdu výjimka. Klec by ale měla stačit.
  Mě se pro změnu rvou ségry a zásadně ve výběhu, aktivně napadá jedna druhou a naopak, proti sobě stojí dvě bojové koule, řvou a třískají zubama, už jenom čekám, že se naučí dupat, jako králíci:) Jakmile je okřiknu, obě toho ihned nechají, vezmou si do tlamky seno a tváří se, jak dokonalá neviňátka:) Ale holky se málokdy rozhádají na život a na smrt, kluci jsou jiní.
  24.3.2020 08:41jakub93
  Dobrý den,
  chtěl bych poděkovat Zbyněk a Veronika5 za radu ohledně koupě nového morčátka. Před týdnem jsme se museli bohužel rozloučit s naším klukem, kterému byli skoro 4 roky. Pořád na něj myslíme a moc nám chybí, ale nemohli jsme se dívat na naši Maxínku (Max) jak je smutná.. takže jsme si před pár dny přivezli domů novou holčičku, která je taky koronetka. Je trochu tmavši a pojmenovali jsme ji Minnie :) ..Už se rozkoukala a lítá po kleci s Maxínkou se očuchávají přes klec a obě jsou zvědavé. Takže děkujeme za rady a názory.
  24.3.2020 10:34Jezzabell
  Rodny66: Jo, zrovna včera večer se ozvalo mocné klektání z arény. Než jsem stačila doběhnout, už lítaly hobliny do půli obýváku a řvoucí koule uvnitř. Rukavice mám hned vedle. Na noc jsem dala mezi ně předělovací mříž. A ráno? Z Jimmíkovy půlky arény na mě koukaly z pod podesty dva čumáky a naprosto se k sobě tiskli a společně chroupali seno!:)). Prostě "Italové", rarita, která odporuje morčecím zákonům. Asi jinej gang!
  Ale už se mi servalo víc jedinců, obvykle to končilo totálním rozdělením na věky. A jelikož samotné morče rovná se smutné morče, nedejbože, když jsem pro těžkou nemoc musela nechat někoho uspat, a zbyl sirotek, chtělo to parťáka. Tak máme doma malou vesnici;).
  Dej jim čas a prostor, je li možnost výběhu, klidně je nechat i běhat odděleně, prodávaj se ohrádky a dát jim je k sobě. No pak dej schválně vědět, jak to dopadlo;).
  24.3.2020 12:47Kájka
  Zbyněk: Ale tak tomu bývá i u lidí (případy, co znám, že to je víc tak u mužů) :-)
  24.3.2020 15:17Lucila
  Ahoj,mohl by mi zde prosím někdo poradit,jak krmíte Rodicare instantem?kolikrát denně a kolik ml?Děkuji.
  24.3.2020 16:23Veronika5
  Jakub93: Jsem moc ráda, že jste se takhle rozhodli :)! Hodně štěstí!
  24.3.2020 17:56Neeen
  Lucila
  Ono záleží na tom, za jakým účelem dokrmuješ..
  Když jsem měla pohublé morče na ATB, tak jsem si udělala kaši ( drcené vločky, kopr, cvit, nutrin immunity + RI a trochu vody) a takto jsem přes den krmila co tři hodiny, v noci jsem jednou vstala..Mláďata se krmí co dvě hodiny, ale asi bych to shrnula tak, že pokud má morče chuť k jídlu, tak jsem se snažila do něj dostat co nejvíce a za půl hodiny jsem do něj natlačila zase kousek kaše, ale obecně bych řekla, že je dobré co tři hodiny dormovat dospělé .
  24.3.2020 18:12Jezzabell
  Lucila: dokrmuji kaší z předem namočených granulí, k tomu několik vital imunity, spařen obyč. vločky (vodu z nich nevylvej, tou ředím, když je potřeba, místo obyč. vody), plus ten RC.
  Ponorným mixérem rozmixuju, aby to natáhla inzulínka stříkačka (bez jehly), píst na RC je pro kluky u nás na nic. Musela bych je držet. Mám na stole polštářek, do kterého je postavím a přidržuju si ho u břicha a inzulínkou krmím. Je na stole jak na veterině;). Kluci to v pohodě snášej, když jsem je měla na klíně, byli jsme upatlaní všichni, oni vystreslí a nikam mi to nevedlo.
  U Lancíka, který měl dva měsíce díru v krku jsem dokrmovala co dvě hodiny po trochách, když to fakt víc nešlo. Ve finále mi už Lancík tahal za stříkačku sám a už po ní i chňapal, spolupracoval jako zdatný pacient!;)
  24.3.2020 19:59Rodny66
  Jezzabell: určitě se ozvu. Jinak dnes zase chvilku venku, dávají půl hodiny v klidu, jakmile začnou kroutit prďkou, jdou zpět do klece. Docela se snaží, ale jsou to prostě troubové a furt za sebou lezou.
  24.3.2020 20:49Zbyněk
  Jakub93:: skvělá zpráva, tady jasně vidíš, jak jsou morčátka společenská. Ony ani netruchlí po konkrétním jedinci, ale potřebují druhé morče. Holky jsou oddělené? Pokud ano, dát k sobě a nechat, ať si vyjasní pozice. Možná napoprvé na dece ve výběhu, ale klidně i v kleci. Hiolky se seznámí v pohodě, u kluků musí být člověk ve střehu.

  Lucila: používám mililitrovou stříkačku z léků - je širší, povytáhneš píst, dole uřízni ten úzký zobíáček, tím zvětšíš otvor. Ohřej trochu vody v mikrovlnce, tak, na 45 stupňů,. rozmíchej na řídkou kaši - tak řdkou, aby to šlo v pohodě natáhnout a pozor, ono to tuhne, jak sádra:) Teplý RC mi baští daleko raději než studený, ale voda nesmí být horká, ničí to výživnou hodnotu RC. POkud ti to bude jíst, tak dle chutí - některé morče si dá mililitr a některé osm. Zbyde ti vždycky, doporučuji velké balení, má to dva roky zárukiu.
  25.3.2020 00:56Tygrinka
  Rodny66: Zbytečný pohyb po výběhu může způsobit potrhání stehů nebo krvácení z ran. Fakt je nutné je mít týden jen v kleci. Trocha pohybu nevadí, ale výběh je nyní moc. Je prostě nutné nechat zranění srůst a nehazardovat s neustálým taháním do výběhu a zpět. Morčata jsou po operaci, to je nutné vzít v potaz. Jinak nyní se budou pořád rvát, to, že jim vzali koule, vůbec ještě po hormonální stránce nepocítili, takže stav se tímhle pitomým venčením může do budoucna jen zhoršit.

  Zbyněk: Ale morče v klidu udržet lze. Stačí omezený prostor. Metrová klec vyhovuje. Jde o to, že drobný pohyb je žádoucí, ale běhání ve výběhu nikoliv. To, žes to neřešil, je častá chyba chovatelů.
  - - - - -
  Rodny66: Přes mříže mohou být největší kámoši a závisláci a bez mříží by šli hned do sebe. To je naprosto normální chování.
  25.3.2020 07:24Lucila
  Děkuji za rady,krmím po broušení zubů...
  25.3.2020 08:51Zbyněk
  Tygrinka: moje nelze. Jsou zvyklí na celoživotní volnost, jakmile jsem je zavřel do klece, celý den lezli po mřížích a namáhali se daleko víc. Ve výběhu jsou v pohodě.
  25.3.2020 10:15jakub93
  Zbyněk: Zatím je máme každou ve své kleci přiražené k sobě a očuchávají se. Až malá trochu povyroste, dáme je spolu na deku aby se seznámili na neutrální půdě :) ..Pokud to bude v pohodě, tak budou bydlet společně.
  - - - - -
  měl bych ještě dotaz. Jestli je normální, že nám nechce Minnie (6týdnů) baštit žádné ovoce ani zeleninu. Paní od které jsme ji kupovali, říkala že ji dávala mrkev s petrželí, ale ani to nám nebaští. Teďka jí akorát seno a granule Nutrin Junior - těch vždycky vyluxuje celou misku :D
  25.3.2020 11:32Jezzabell
  jakub93: dál jí nabízej zeleninu podle jídelníčku tady https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek . Ona si zvykne, morče je zvědavé a dýl mu to trvá. Obvykle okouká zvyky a zlozvyky od parťáka, ale zvykne si i samo, dej jí čas;).
  25.3.2020 11:49Kájka
  Jakub: myslím, že ji prostě chutnají ty granulky :-)
  - - - - -
  Já bych se nebála pustit holky k sobě. klidně dnes (na zem), ať si zvykají. A brzy je dát k sobě do společné klece. neboj, starší malé neublíží.
  - - - - -
  My jsem kluky dali do společné klece hned druhý den. K dospělámu samci (byl mu cca 1 rok) jsme dali malé mláďátko. Starší morčík se k němu choval hezky, jak "maminka", bylo to úžasné. Ráda na to vzpomínámé s usměvem. Nejdřív jsme prcka dali do malé klece a starší morčík chodil pořád kolem jeho klece (když jsme ho pustili), nechtěl se od něho hnout... až po dlouho době si lehl těsně vedle klece a usnul... ležel tam jako věrný pes :-) Bylo to až dojemné, jak byl šťastný, že mu Ježíšek přinesl chlupatého kamaráda :-)
  - - - - -
  Starší morčík tenkrát ožil (před tím začal být už takový trochu laxní, tak jsem mu prostě museli pořídit partáka), začlo být veselo :-) Zrovna včera si na to moje děti zavzpomínaly, když morčatům čistili klec, jaká to byla legrace... No, a taky že teď se Ríša (ten mladší) sotva vleze do domečku a když byl maličký, proskakoval malým kulatým okýnkem, šup za starším kámošem... :-)) Brzy staršího parťáka přerostl (je hlavně těžsí), protože víc a rád baští ,-)
  25.3.2020 12:50Jakub93
  Kájka: to je krásný, ta naše si taky lehá ke stěně klece kde máme malou a občas po sobě pokukují přes klec. Ona je zatím většinu času zachumlaná v seně :D
  25.3.2020 15:26Jujacek
  Zdravím, morčák má dlouhodobě šedivý výtok z očí, pravděpodobně, dle veterinářky, způsoben suchým okem (ostatní věci jsou v pořádku). Je už teda dost starý a má za sebou trhání kořene.

  Nicméně mi byly doporučeny kapky Anhypro, které nejsou u nás běžně k dostání, avšak údajně na P4 by je na veterině mohli mít.

  Nemáte případně tip, kde by se daly sehnat, nebo nesetkal jste se někdo s podobným problémem a alternativou, jak tento problém řešit?

  Moc díky,
  J.
  25.3.2020 15:35Veronika5
  Jakub93: Dej fotky, ať se můžem pokochat :)!
  26.3.2020 07:57Zbyněk
  Jakub93: pusťe obě samičky ven na deku, vyčistěte klec a šup obě do jedné klece! Nečekejte s tím dlouho. Jo a až je tam dáte, běžte na dvě hodiny do parku, ony si to vyřeší:))

  Jujacek: nejdřív je potřeba vyloučit, že to není od kořenů stoliček. Pak si na veterině kup Oftaquix a Dexametazon. 4 dny kapat 3x denně Oftaquix, pak přejit na Dexametazon 2x denně, klidně měsíc i víc ničemu to nevadí. Koupit
  https://pethome.cz/cs/vitaminove-a-mineraly-pro-kocky/10086-bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml-4250286100772.html?utm_source=heureka.cz&utm_medium=zbozak&utm_campaign=feed_hecz_mc3.10 a dva týdny dát každý den jednu kapku přímo do tlamičky - morče na záda a přeprat :) 3x denně kápnout umělé slzy, stačí ty z lékárny, výborné jsou https://www.krmivo-pes.cz/psi/pece-o-oci-a-usi/aptus-sentrx-eye-drops-4-x-10ml/ na veterině prodají jednu lahvičku, jsou účinné, ale drahé, jaxvině.
  26.3.2020 08:29Kájka
  Zbyňku: Trochu mi to připomnělo, když byl syn malý, byl na operaci nosníé mandle. Já si zaplatila nadstandart, že tam mohla s ním spát (byla to noc na léhátku zn. "Záhořovo lože" - za 500).
  Když ho přivezli ze sálu, tak to bylo odocela divoké, naříkal, měl žízeň (nesměl dostat napít), vykašlával krev. Sice jsem zdravotnice, ale u mého dítěte mi to rvalo srdce... i když věděla, že to je prostě v normě. Pak mi sestřička taktně nabídla, jestli nechci jít ven, že je hezky a naproti nemocnici je příjemná kavárna... ať se vrátím tak za 2 hod. Tak jsem to tak udělala. Po návratu byl syn už OK, spal.
  26.3.2020 08:58Jakub93
  Veronika5: zažádal jsem o album, abych mohl nahrát nějaké fotky :)
  Zbyněk: včera jsme je vytáhli společně na deku, nejdřív kolem sebe běhali a očuchávali se, honili se po dece a vypadalo to, že jsou štastné a hrají si a poznávají se, ale pak ta starší začala trošku ňafat, nic hroznýho. Malá ani nepištěla, jen vždycky uskočila.. Je to normální? Nechceme malou vystrašit a nebo ji nechat šikanovat od té starší
  26.3.2020 10:33Jujacek
  Zbyněk: Na to jsem se ptala, ale myslím, už je to přes měsíc, co se stolička řeší, že to začalo ještě před tím trháním. A paní doktorka se přiklání taky prý spíš k tomu, že to očičko jen neslzí. Ty první kapky slouží přesně k čemu? :)

  Uškodí, když mu zkusím dát prozatím jen ty vlhčící kapičky a pokud se to nezlepší, zastavit se na veterinu?

  Díky moc za tip!
  26.3.2020 12:18Zbyněk
  Jujacek: odku jste? Byl to očko nabarvené, je vyloučené, že v ně nic nemá? Prověřit kořeny a rohovku, to je základ, potom bych dal to, co jsem napsal. Oftaquix jsou atb kapky, doma v ledničce se neztratí
  26.3.2020 14:19Jujacek
  Zbyněk: Z Prahy, chodíme na veterinu na Hůrku, kde se specializují na hlodavce. Ano, koukala do něj, i proplachovala, slzný kanálky má úplně čistý. S tím kořenem jsme byli, respektive se mu zlomil hlodák, který už nedorostl a tak byl vytrhnout zbytek kořenů, který už trochu zarůstaly, ale nebylo to prý ještě tak hrozný, ale jinak ránu stále čistíme, tak se tam možná stále trochu hnisu drží, ale chodili jsme pravidelně na kontroly atd a žádný neklasický průběh by tam neměl být.

  Ale ptala jsem se, kdy se to zahojí a bylo mi řečeno, že je i možnost, že se to úplně nedohojí (morčákovi je 7 let), ale má se docela k světu, žere a tak. Jen to oko no :/

  Vitamíny jsem již objednala, zbytek snad seženu zítra :)
  26.3.2020 14:22Jola
  Zdravím,může morče Aloe vera? Myslím jen tu dužinu.Vím že pes to může ale nevím jestli i Morče.
  26.3.2020 15:05Zbyněk
  Jujacek tak pokud si s tím neporadily Sekyrová, nebo Lietavcová a kořeny jsou ok, doporučuji objednat k Dr.Hronovi na Eriku a nenechat si od něj vnutit Kasanovou. Hron je výborný oftalmolog, jenom je mu potřeba říci, že zuby jsou ok a že chcete oftalmologii. O udělá stěr, změří tlak atd. Ale ty věci, co jsem napsal, by měly pomoci
  26.3.2020 22:26Jezzabell
  Teda to bude ještě veselý...:(
  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/v-evrope-bude-nedostatek-cerstveho-ovoce-a-zeleniny-varuji-dodavatele-40318239?seq_no=5&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null
  26.3.2020 22:36Bart
  Jezzabell - zrovna jsem to teď taky četla... Pravda - kdo tu zeleninu v téhle situaci vypěstuje? A když už nějaká bude, tak si za ni pěkně zaplatíme... Jako by nestačilo, že je nedostatek sena!!!!
  26.3.2020 22:56Jezzabell
  Bart: Mam dojem, že budem vděčný za granule..chudáci morčáci! To bude dieta!:(
  27.3.2020 09:13Neeen
  Ahoj, všimla jsem si, že mé morčině v poslední době dost vystouply (křížové ?) kosti, prostě hřbet, je ale mladá, má čtyři měsíce, přitom normálně příbírá, zdá se mi ale celá nějaká zvláštní, když si ji dám na sebe, tak nikdy nepokrčí přední nohy a nelehne si, jako jiné její kamarádky..Stalo se vám to někdy nekomu?
  30.3.2020 09:15Kájka
  Bart: Kamarádka mi spočítala, že morčata mě stojí o dost víc peněz než by stál pes (ne velký), když kupuji zeleninu a seno. No, paprika v posl. době sotjí už kolem 90 Kč a já jim ji stále kupuji (+ mrkev atd.)
  30.3.2020 14:33Bart
  Kájka - já taky kupuju, i když je to dražší. Ale je to rozdíl, jestli koupím 3 okurky za 20 Kč nebo za 9 Kč. Tam zrovna ty ceny skáčou každou chvíli nahoru dolů. Navíc tu zeleninu morčatům taky dost ujídáme... Když jdu do Lidlu, tak mám 1/3 košíku jenom pro ty potvůrky. Domů jdu jak vánoční stromeček, na zádech bágl s tou zeleninou a v každý ruce jednu tašku s jídlem pro nás. Když mě pak někdo potká, cože toho tolik táhnu a já řeknu, že jenom v báglu mám potravu pro zvěř, tak si div lidi neťukaj na čelo. Ale to tady asi všichni znají. Teda hlavně ti, kdo to tahají bez auta jako já.
  30.3.2020 21:11Jezzabell
  Bart: To mi povídej! Mám RVHP tašku na kolečkách, mega tašku Bambule přes rameno a soumar jede!
  A přesně, 70% nákupu je zelenina, kterou doma meju ještě v mýdlové vodě a pak oplachuju tekoucí vodou (nechci vidět účet za vodné za rok u nedoplatků). A v boxech do toho tráva, když zrovna je:)).
  Zvedly se ceny všeho, zelenina je úděsná a kvalita pomalu jde do háje, a bude hůř, jestli Španělsko, Itálie nebude mít sběrače a spedice řidiče..Ale zatim se to dá.

  Mně o víkendu lehnul Vall-ík. Nežere, sotva chodí, zalezlý v domečku. Nechala jsem ho na veterině a kolem 20h si pro něj mám přijet, budou mi volat. Tak trnu, co bude. Byl i jednu chvíli naježený, zabral lék na bolest, Sab Simplex a RC akut. Ale chce to RTG. Valeš tam má chudál frontu v rozestupu až na parkoviště!
  - - - - -
  Vall-íkovi selhávají játra i ledviny..Celý den na infuzích, dostával glukozu i atb, je na opiátech, zítra na osmou na hospic. Upřímně se bojím, že je po něm.
  Valeš tam při předání už nebyl, byla tam Snítilá, takže jen přečetla, co mi napsal a řekla svůj názor na diagnózu. Ale trápit ho nebudu. Přišlo to jak blesk z čistého nebe. Bondík je na něj namáčklý, spíš ho nechám se s ním rozloučit do zítra.
  Co dvě hodiny mám dokrmovat, Valeš mi vzkázal, abych mu tu šanci ještě dala. Aby se rojel. Ale krev v moči..a ten stav..
  Jsem z toho tak v šoku. Co teprve on, kouká z pelíšku. Bondík u něj, ani nepíská.
  30.3.2020 21:45Ehrena
  Jezzabell, no to je děs, ještě fronta...
  Nám od smrti Locinky nechce vůbec jíst zeleninu Niki, který s ní celou dobu, co ho máme, bydlel. Jak už jsem tu psala, nikdy zeleninu moc nejedl, ani ovoce, za dobu u nás se to jen malilinko zlepšilo, ale teď se jí vůbec ani nedotkne, ani červenou řepu, jablko nebo okurku, z čehož dříve aspoň trochu snědl, teď vůbec nechce, prostě ani nekousne do toho. Jediné, co si vezme, je tráva, kterou ale soustavně nemáme, jednak se bojím chodit ven, ale hlavně u nás pořád tráva není, nádherná, jak pohnojená je kolem silnic, ale po sídlišti je to nizoučké a řídká, prostě nic na trhání.
  Takže jí jen trochu sena a granulí, a i toho nějak málo proti dříve.
  Aby nebyl smutný, pouštím ho proběhnout pod dohledem s holkami, ale ani to ho k jídlu nemotivuje.
  Už jsem se ho snažila i dokrmovat, ani to moc nechce, a to předtím, když jsem dávala Locince, tak se o to s ní div nepral. Nevím, co s ním je. Jinak ale vypadá normálně, netváří se naježeně v rohu atd.
  Do té kastrace se mi za současných podmínek moc nechce, zbytečně radši ven ani na veterinu chodit nechci. A teď se i bojím, jestli s ním něco není, ale sama na něm nic nevidím, až na to nejedení.
  Jinak k senu od Veroniky, všem chutná, ale stelou si ho pod sebe ve velkém, už máme druhý pytel skoro spotřebovaný, ale když vidím, co toho vyhazuju s podestýlkou, tak bych brečela.
  Já nevím, jestli je to tím, že my ze zahrady míváme jemnější seno, protože je sekané sekačkou povětšinou, ale to tolik neroztahají, teď mají za dva dny pod sebou podestýlku jen ze sena navrchu, je to děs. Dělají vám to taky? Nebo mám nějaká nemožná morčata?
  - - - - -
  Se zeleninou jsem na tom stejně, vždycky tašku zeleniny jen pro morčata, teď nemůžu sehnat už delší dobu pekingské zelí, nevíte, co s ním je?
  30.3.2020 23:10Bart
  Jezzabell - jako by nestačila situace ve světě, ty musíš mít ještě navíc svoji situaci soukromou!!! To přece není možný, že všem těm morčatům postupně pořád něco tak vážnýho je!!!! Co to je sakra za osud!!! To je fakt jak lzý sen!!! Kolik ti toho ještě osud nadělí!!!! Přeju hodně síly!!! To je neuvěřitelný!!!
  Na naší veterině berou jen akutní případy, tak že už jsme dnes dva týdny po naplánovaném pravidelném broušení, které neproběhlo. Prý se máme ohlásit, až budou mít problémy s jídlem. Fakt super. Naštěstí se oboum ten jeden horní přerůstající sám nějak šikovně urazil, ale s tím jedním zbylým spodním je to horší. Nicovi se za chvíli bude zapichovat do patra. No ale zatím žerou, tak že na ošetření v této situaci nemáme nárok. Hold to není akutní.
  - - - - -
  zlý
  31.3.2020 00:11Jezzabell
  Ehrena, Bart: Se senem mi to dělají taky- pod sebe tunu podestýlky, jen Geri s Jarvisem to nedělají, jinak všichni. Zrovna dnes jsem toho schrabávala u Lanceho se Zedem pěknou vrstvu.
  Dnes mám dlouhou noc, co dvě hodiny 6inzulínek kaše. Narvala jsem se guaranou a hodlám nespat. Nedělám to běžně, ale risknu to, abych mu pomohla co nejvíc to jde.
  Jeden den to dám. Max. dva. To se mi naposled stalo u zkoušek..
  Tady místo biflování se dokrmuju. Ale po dvou hodinách bych nebyla schopná vstát. A nenechám ho v tom!!!
  Neteskní Niki? Je to takové, že nemá "tahouna" v jídle mi příjde..Tohle jsem zažila u Bártíka. Když jsem nechala nuceně uspat Houmíka, když už stratil i polykací reflex, tak Bártík odmítal spoustu věcí, co dřív dělali v tandemu..
  Na Jižňáku je tráva nepoužitelná, jezdím do Průhonic k dědovi, který má klíč od zahrady jednoho pána, co je rád, že se trávy zbaví-ale není jí moc..Děda má totiž jagouše, takže tráva nepoužitelná.

  Bart: dnes jsem koukala na to, co má Valeš všechno vylepené na dveřích ohledně karantény a zohlednění zdraví lidí u nich i těch, co příjdou. Mají taky psáno, že berou JEN OBJEDNANÉ případy telefonicky, a aby lidi zohlednili, že linka je hodně obsazená(všechny linky co mají), ale zatím naléhavé akutní berou. Já to na těch dveřích ani nečetla, vlítla jsem tam a naštěstí doktor zrovna ve dveřích a viděl mě!
  Ale Vall-íkovi šlo a stále jde o život, takže mi ho i ráno dali na osmou. Budu tam jako "sova KUKULA"! Doufám, že nepřejedu!
  Tohle je horší, když vás nevezmou, ale kdybys jim řekla, že odmítá s tímhle žrát, tak už to ohrožení života morčete je- selžou mu játra a ledviny- jako máme teď před sebou doma, tak jim to tak potom podej, snad vás vezmou!

  INFO PRO LIDI: H-VET to má i na stránkách, ale nevím, jestli lidi čtou i boční popisy, když hledají jen ordninační hodiny, takže:
  http://www.hvet.cz/aktuality/info-k-nakaze-covid-19
  http://www.hvet.cz/aktuality/nove-info-ohledne-ordinacnich-hodin-o-vikendech
  31.3.2020 00:58Ehrena
  Jezzabell, diky za info ohledně provozu veteriny.
  Moc držím palce, ach jo, taky nemáš chvilku klid.
  Já právě ohledně toho Nikouška nevím, ani ta společnost holek ho k tomu jídlu nedonutí, je mi to divné.
  No ještě uvidím, nerada bych ho teď tahala na veterinu, pokud to nebude vyloženě nutné.
  31.3.2020 01:18Jezzabell
  Ehrena: To chápu. Ale vypadá to na stesk. Postavil si hlavu, zasekl se. Co mimino? Oni když se změní v chůvu, tak snad by si dali říct..Nebo to ještě skusit počkat, hlavně když žere aspoň něco! Ale zas aby se to nepoakzilo čekáním, to je těžký. Ale apatický není, ne?
  31.3.2020 07:41Jakub93
  Naše Maxínka taky přestala jíst když Prcek zemřel. Teda ne úplně, ale jedla mizerně, oproti tomu jaký měla apetit a někdy jen tak stála a koukala jakoby do prázdna.. ale od té doby co máme Minnie (naše nová holčička, je jí 6 týdnů), tak zase ožila, a baští jak prorvaná :D
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34765

  Posílám album společných fotek k nahlédnutí.
  Alba jednotlivých morčátek asi najdete na mém profilu.
  Světlounký je Prcek, který už je v morčecím nebíčku.
  Hnědo rezatá je Maxinka a ta malinká hnědo-červená je Minnie, náš nejnovější přírustek do rodiny.
  31.3.2020 09:56Bart
  Jezzabell - no právě mi řekli, že až budou mít problém s jídlem, tak nás vezmou, protože to bude akutní. Ale zatím nemají, tak se broušení odkládá, i když jsme chodili pravidelně. Ale mám strach, aby se ten dolní dlouhý raťafák nějak zas neurazil až dole nebo aby nebyl jiný problém. Přece jen nikdy déle než 5 týdnů bez broušení nebyli. Si říkám, aby se jim to nějak nerozesr...
  A jak jste dopadli dneska Vall-íkem?
  31.3.2020 10:25Kájka
  Jezz.: To ne!!! :-( Vallík - usmívající se Švejk...
  Myslím, na vás a držím všechny palce a naši kluci všechny tlapičky.
  31.3.2020 10:45Jakub93
  Teď jsem se začetl trochu do historie a držíme všechny palečky a tlapičky! ..Snad se z toho vyhrabe a bude v pohodě!
  31.3.2020 12:13Ehrena
  Jakub93, on mi taky tak přijde, jako když občas kouká jakoby do prázdna, když je pohromadě s holkami, tak to nedělá, ale bez dozoru ho s nimi nechat nemůžu, protože není kastrovaný, takže ho s nimi pouštím jen, když mám čas je hlídat, což není moc.
  Apatický není, ale jí opravdu jen trávu, tedy kromě sena a granulí, jinak fakt nic, nechápu to.
  Taky jsem to samozřejmě v minulosti zažila i s jinými morčíky, když jim odešel parťák, např. Merlínek po smrti Oranžovky přestal jíst úplně a dostal strašnou plíseň, které jsme se zbavovali dva měsíce, dokud nedostal parťáka nového, musela jsem ho krmit ručně, s novým kámošem Brumíkem tehdy hned ožil a i plíseň se začala rychleji léčit. Ale na něm bylo vidět, že je smutný, absolutně skleslý, to mi zase Niki nepřijde. No nevím, uvidím, jak to bude vypadat dál.
  31.3.2020 13:19Jezzabell
  Ehrena: Každé morče je originál, reaguje jinak. A jak jich máme víc, jednou anomálie příjde. Nepřestávala bych mu podstrojovat, v klidu, aby nebyl rozhozený, snad to pomůže. A i pod dohledem, jestli by to nezkusil s ostatními, třeba zabere(?). Ještě bych zkusila bylinky, nějakou bazalku nebo trošku máty., kopr..

  Díky všem za účast! No ráno jsem ho tam na osmou vezla. Schrupla jsem si jen dvě hodiny, kvůli očím, abych nevypadala, že mám mixematozu..
  Mertová ho převzala, že ho zakanyluje na tlapce. Řekla jsem jí, že krvácí v moči (měla jsem ho v kleci na plenách a koberečkách). Tak jsem se s ní domluvila, že kdyby jí přišel na uspání, ať mi zavolá. Od 12h tam je dnes Valeš a operuje. Kolem 16h si budeme volat.
  Tak jsem sebou doma sekla rovnou do postele, dítě aspoň v klidu udělalo úkoly..Doma v 9, od od 10 do jedné jsem spala..A jestli mi ho dnes dají s tím, ať příjdu zítra, tak se historie opakuje.
  31.3.2020 13:43Ehrena
  Jezzabell, bylinky jsem zkoušela taky, i kopr, dříve jako jediný z celé party přišel na chuť fenyklu, teď ho ani neochutná, prostě nic. S holkami pohromadě ho jídlo vůbec nezajímá, litá kolem nich a obublává je ze všech možných stran a holky všechno zbaští samy.
  Dalšího prcka mu pořídit asi raději nechci, sice do té kastrace se mi nechce, ale raději bych tu naši smečku už nezvětšovala, a kdyby byl vykastrovaný, může být pak pohromadě s holkami a bylo by.
  A na chalupě by mohli pak být všichni jen ve dvou výbězích na zahradě, Xandro se svým harémem a Niki s druhým, menším harémem.
  No jen ta situace teď je na to řešení blbá.
  A vám držíme palce a tlapky.
  31.3.2020 16:07uj uj
  Zdravíme všechny, tak už ho máme doma :-) Představujeme nového (budoucího) vládce harému. Na krasavce Domina ale nikdy nezapomeneme....
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34766
  31.3.2020 21:06Kytička
  Jezzabell, zase, to snad není ani možné... :-) Držte se.
  - - - - -
  uj uj, ten je nádherný... :-) ta první fotka. :-))) přesně takhle vypadala naše poslední dvojka Borůvka s Ťapičkou, meteleskum bleskum na druhou :-))) Ostatní holky nestíhaly ani sledovat a my také ne :-)
  - - - - -
  Jakub93, také moc krásné :-), ať se všem novým mrňouskům dobře daří.
  31.3.2020 21:49Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny. Ještě jsem si namixovala do zásoby na noc kaši. Další šichta před námi, ale jestli mu to pomůže, jsem pro!
  Oproti včerejšku Valeš hlásí méně krve v moči a to znatelně, a hlavně- rozbobkoval se!!! Glukoza s atb mu dělá dobře, je zakanylkovaný na pravé přední tlapce.
  Doma skočil do salátu, vymetl zuřivě střapce fenyklu a dal si i trochu salátu! Dokonce chvílemi tahal za stříkačku s kaší, dal si jich osm místo šesti. Ale šest co dvě hodiny jsou ok. Bondík ho vítal jak blázen, vrká na něj, junioři Lancík se Zedem se tam prohání kolem jeho klece a chodí mu vykecávat pod nos, aby ho podpořili:). Dokonce mi stáli půl metru ode mě, hlavičky nahoru a zvědavě pozorovali, jak ho dokrmuju!
  Dostal antidepresiva! Jojo! Protože to má jednoznačně ze stresu, nejspíše po Julesovi. Valeš i zavzpomínal, jak byl ve stresu Bártík když Houmík odešel a on tu zůstal sám a vzdal to. Tenhle to ještě nevzdal, ale vystresoval se. Tak mám morče na antidepresivech a prý s tím jsou výborné zkušenosti! Upřímně v téhle době by potřebovala antidepresiva i panička!;)
  Protože mě tímhle tempem za chvíli klepne!
  31.3.2020 23:15Bart
  Jezzabell - páni, antidepresiva pro morčata???? Tak to je bomba. No vůbec celá ta situace! Hodně síly, ať to dobře dopadne!!!