od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2020
 • Zobrazuji 251 zaznamu.
 • 1.4.2020 00:07Kájka
  Jezz.: Konečně lepší zprávy, tak uff... Ale co ta krev v moči?
  Jste úžasní bojovníci - morčík a Ty především, palec nahoru! :-)
  Držte se!
  - - - - -
  uj uj: Prima přírustek! :-) krásný zrzek, pan Oranžový ,-)
  - - - - -
  Přemýšlím, kdo tady měl morče se jménem Oranžovka :-) asi Ehrena (?)
  1.4.2020 01:20Jezzabell
  No, držím se v pozadí s hodnocením jeho zdraví! Už tolikrát to vypadalo dobře v nejrůznějších situacích! A stav je pořád vážný! V 23h při krmení naříkal, po páté inzulínce jsem ho nechala a dala zpět. Snad mu dali opiáty!! Musím jim to ráno připomenout!
  Už jsem to volala i paní chovatelce, tak jsme to těžce nesly společně.
  Naštěstí jsou pro Bondíka cesty dál, i kdyby se stalo obávané. Ale nepředbíhejme!!!
  Modlím se tady za Vall-íka doslova! Je tak citlivej a jak má tu kanylu, je takové klubíčko:(. Nikdy nenaříkal, vyděsilo mě to. Ale držím se, aby ze mě necítil stres, ale abych na něj hezky mluvila a povzbuzovala ho, i když to nemusejí, hladila ho jemně a opatrně a jen chvilku. Aby nebyl ve stresu víc než je. Antidepresiva dostal.
  No, je to mazec. Vzoměla jsem si na to, jak jsem si musela vést v porodnici tabulky na kojení- přišlo mi to velmi podobné. Co dvě hodiny si radši píšu kolik čeho dostal, plus jaké léky k tomu, abych na něco nezapoměla. Nebo mu nedala nedejbože něco navrch. Protože k ránu mám fakt dost.
  A hospic není žádná sranda ani finančně. Ale jen se modlím, ať mu to pomůže!!! Nic víc nechci!
  Lance se Zedem mají noční už druhý den (noc). Volnost pohybu v noci neznají, užívali si jí Vall-ík s Julesem. Otevřený vchod přímo do výběhu. Nad ránem někdy kolem třetí si říkám, co mě to šimrá na kotníku?? Lance stál na zadních, předníma opřený o mou nohu a kouká na mě "tak upadne něco dobrého, nebo ne??" Nakonec dostali zbytek kaše, kterou jsem nedolila Vall-íkovi, byla navíc. No Lance mi nekompromisně vyškubl stříkačku z ruky a zmizel s ní pod houpacím křeslem v obýváku! Pronásledován Zedíkem, který mu jí vyškubl z tlamy a mizel na druhé straně obýváku S tichou kletbou do prostoru jsem následovala "ten mrňavý štafetový kolík". No vrátila se mi totálně rozhlodaná tyčka a ne inzulínka! Nas nědogoňiat!- mám zásobu;)!
  ou fakt vynalézaví, hlavně jak pracují v tandemu! To mi dnes ukázali Italové.
  - - - - -
  Ti blbounci se zas "špičkovali", až klektaly zuby. Jimmi na sebe stáhl papuč, Vočko běhal kolem a klektal zubama. Říkám si, spadla mu papuč, tak mu jí nandám na podestu. Ale Jimmi to hned zopakoval na druhé straně arény! On na sebe tu papuč zubama stáhl, až ho přiklopila jako týpí a byl v úkrytu před Vočkem! Toho nějak nenapadlo vtrhnout dovnitř. A pak že nemyslej!
  1.4.2020 01:43Ehrena
  Jezzabell, aspoň trošku dobré zprávy!
  Teda zírám, co všechno dneska už na veterině na morčata používají.
  Možná by ti moji sirotci dříve i teď Niki taky něco takového potřebovali.
  My jsme chodívali na Eriku a tam na mě vždycky koukali jak na cvoka, když jsem říkala, že morčák asi teskní po svém parťákovi a kvůli tomu neji. Vůbec to dříve nebrali v úvahu.
  Ach jo, i mně je pořád smutno po Locince. :((
  Jo, s tou stříkačkou bacha, aby ti jí kluci kus neukousli a nespolkli, jako u nás Kréminka a Bělinka. Ale přežily to tehdy ve zdraví. Jen já z toho měla nervy, co se zase bude dít, bylo to na chalupě a tam nikde neexistuje noční veterinární pohotovost.
  Kájka, ano, my jsme měli Oranžovku, to syn dává taková orig jména. :)
  1.4.2020 04:11Jezzabell
  Ehrena: Co savec (morče) to živá bytost a ta má svou psychiku. A i veterináři vědí, stejně jako my chovatelé, že každé morče má i svou psychiku. A u žádného savce se nemá podceňovat, ať je to kocourek, pes nebo křeček, natož morče. Jsou to často "cíťové".
  Včera mi kamarád posílal vykuleně odkaz na švýcarský zákon, kde mají jasně dáno, že morče se chová VE DVOU! Ano, my statční a mnohdy ostřílení morčecími životy a příběhy to víme. Kéž by to věděli i ostatní. Ale tady chybí nejen zodpovědnost páníčků, natož mnohdy pochopení. Stále je zažité, že za totáče se razilo jedno morče, které bylo přece v pohodě (no možná z pohledu majitele, a to Možná!). Dnes se čím dál více a to díkybohu!!!, rozvíjí názor veterinářů , kteří zjišťují i ve studiích na věhlasných univerzitách, že zvířata mají tělo+duši a vnímají mnohdy citlivěji, jak lidé, kteří kontakt s přírodou ztrácí (ať chtějí nebo ne, jde to bohužel s dobou, prostředím a tempem životního stylu).
  Takže se nedivím, že jsou i antidepresiva pro savce. Teda taky jsem se zasmála do telefonu, Fíďa (náš bordík, který v červnu odešel za Duhový most v necelých 17letech) bral na Silvestra antidepresiva, aby ustál ten rachot petard (a to byl lovecký pes vycvičený na rány!, ale to se nedá srovnat s několikahodinovým šílenstvím, které zvířata děsí rok co rok), než začal s věkem hluchnout a bylo mu to už pak jedno..Takže vím, že pro pejsky a kočky jsou. Ale že se dělají pro morčata dostalo i mě! To se přiznám!
  A rozčísla to na recepci sestřička, když jsem se jí ptala, kde jsou ty léky. Valeš už byl pryč, jen vydávali pacienty. Tak mu volala se slovy "doktore? Vy jste tady měl dát paní antidepresiva?"
  Teda nebýt na veterině, tak snad OK..:)), ale byla jsem fakt ráda, že mám na nose respirátor a není mi vidět do obličeje a řehtala jsem se nahlas! Ještě že tam nikdo zrovna nebyl!;)
  2.4.2020 18:27Jezzabell
  Jsme doma z veteriny. Vall-ík sám pije, žere, bobkuje neuvěřitelně. Játra naskočila, ledviny dle výsledku testů jsou taky dobrý. Dle sona (krev v moči ještě je) je v močáku malá krevní sraženina, což Je po zánětu močáku. Do Po je bez kapaček, jen RC uro, meloxidyl a antidepresiva.
  Pak jde na kontrolu ph moči a uvidí se, co dál. Ale naskočil a je to prý velké zlatíčko, které tam všichni opečovávali;). Kanylu mu už vytáhli.
  Doufám, že to nezačne v močáku vápenatět, ale kámen ani písek nemá. Je to pašák, Vall-ík i doktor!!!;)
  2.4.2020 19:35Kájka
  Jezz.: Huráá, dobrá zpráva! :-)
  Pašáci - všichni (na všech frontách), a myslím, že Ty především (s probdělýma nocema)
  2.4.2020 19:37Ehrena
  Jezzabell, gratuluji, bezva zpráva, konečně nějaká dobrá, zprávy kolem mě teda pěkně deptají.
  U nás bohužel s Nikim vše stejné, a to už riskuju a nechávám ho s holkami skoro celý den, jen na noc ne. Fakt nevím, co s ním je.
  Ale přitom s holkama běhá, bublá na ně, no nevím.
  2.4.2020 22:17Jezzabell
  Děkuju holky! Ještě nejásám, ale povzbudí to při všem tom kolotoči, že to není nazmar makačka!
  Ehrena: A netrucuje, že chce "ženskou"?? Když mu to mezi nima jde a jinak nechce? No ještě se dá udělat sono a rtg, jestli tam není skrytý nepřítel..Aby neskončil na antidepresivech jako Vall-ík!
  2.4.2020 22:48Bart
  Jezzabell - tak snad už to půjde jen tím dobrým směrem, moc to Tobě a Vall-íkovi přeju!!!!!
  2.4.2020 23:18Jezzabell
  Bart: Dnes krmím po třech hodinách, s tím, že teď poslední a ráno v šest zase začnu. On si s chutí k tomu dá trochu salátu i zeleniny. Ještě se rychle unaví, tak leží v domečku, ale Lancík se Zedem a Jimmík za ním chodí na kukačku a vrkají jak o závod. Chodí ho povzbuzovat. To je moc pěkný:).
  Tak jdu dát probiotika, meloxidyl a trochu kaše.
  3.4.2020 00:52Ehrena
  Jezzabell, ale on nejí, ani když je s holkama.
  Jen se prostě jinak chová normálně, jako zdravý.
  Ale jídlo nic. :(
  3.4.2020 15:38Jezzabell
  Ehrena: Aha, nojo, ale to bude chtít do budoucna asi nějaké vitamíny nebo minerály, aby měl aspoň něco v sobě. Seno a granule žere, jen nechce zeleninu, jestli to teda chápu dobře. A veterinář by neporadil? Třeba by na to nějaký "fígl"měl..Než se na něm projeví nějaký nedostatek.
  3.4.2020 17:38Neeen
  Ahoj, v únoru jsem musela jet akutně s mou dvouletou morčinkou na veterinu, měla dva močové kameny, nešla na operaci, vet. je vytáhl pinzetou, každý den jsem dávala RC Uro a Meloxoral, vet.doporučoval dané léky dobrat, mezitím jsme ale odjeli na dovolenou...Zůstala mi tedy od obou půlka, mám ji ještě teď dodatečně dobrat? Jinak morčině se dělalo sono a RTG a navíc se přišlo na dvě malé cysty, je pravda že je poslední rok poměrně hubená necelých 900g, i když se cpe vším možným..Zkrátka jsem se chtěla zeptat, jestli mám teď i po měsíční pauze RC a Mel. dobrat a popřípadě kolik stojí kastrace samice? Díky
  5.4.2020 10:24schwamba
  Ahoj všem, chtěla bych se zeptat na chov morčátek venku. Morčat jsem měla několik, ale vždy bytová. Teď máme od podzimu dvě samičky a protože máme zahradu, zakoupili jsme menší králíkárnu. Je robustní, s přístupem k trávě a se spaním v patře, střecha by měla být nepromokavá, recenze dobré. A teď k dotazu - kdy mohu holky ven přemístit? Doteď byly v nejchladnější místnosti v domě, nejsou tedy zvyklé na nějaký extrémní tepelný komfort, ale samozřejmě tam také není deset stupňů. Poslední dny tam nechávám otevřené okno (není tam průvan), aby se ještě trochu aklimatizovaly. Co je takový hranice, kdy je můžeme přemístit - když venku nebude teplota padat pod bod mrazu? Hodně sena je samozřejmostí a jsou tedy dvě. Předem moc díky za info zkušených :-)
  5.4.2020 11:44Neeen
  Schwamba
  Já chovám morčata venku, snad jediná tady, taky teď plánuji dát pár morčat ven, ale až v půlce května, teď je sice venku hezky, ale v noci je kosa...Morčata stěhuju tak, že je dám do chladné místnosti, samozřejmě všechno postupně ( obývák, chodba, předsíň..) když je venku hezky nechám je v králíkárně a večer dám domů, ale až tak v té půlce května po zmrzlých mužích. Aby jim bylo teplo, tak potřebují dostatečnou vrstvu hoblin, na to velkou vrstvu slámy a seno je jen tak pro komfort, to stejně hned pročůrají.
  5.4.2020 14:39schwamba
  @neeen: Díky moc za odpověď 😊 Ještě teda počkáme, nebo je tam budu do zmrzlých mužů dávat jen na odpoledne, když bude hezky. Tady má být právě teď v noci kolem devíti stupňů, tak jsem se nechala zlákat 😊
  5.4.2020 16:01Neeen
  Schwamba
  Tyjo, tak to já jsem z Moravy a u nás je pořád i přes den zima a fučí, dávám na noc ještě polystyren na dvířka, hlavně nic neuspěchej ;)
  5.4.2020 22:58schwamba
  @neeen: My jižní Čechy a navíc zahrada na jih, dnes jsme byli na terase v tričkách. Ale počkám nebo začneme postupně 😊 Moc díky za info ještě jednou.
  6.4.2020 14:23Jezzabell
  Tak se hlásíme s Vall-íkem. Začal baštit, i bylinky. Do zeleniny co je tvrdá se mu moc ještě nechce, ale salát, okurka, řapík, fenykl a rajče si dá. Pomalu nabírá na váze, má 1.447g (měl 1.690g). Antidepresiva zabírají, je víc v pohodě, meloxidyl, RC Uro, do včera jsem dokrmovala už jen do půlnoci. Na noc dostal trávu, to šplhal po mřížích a padli do toho s Bondíkem (ostatní taky).
  Vočko mě v noci vyděsil, na plenách ve výběhu červené cákance, na noc dostal plenu pod sebe, do rána rudá. Achjo, tak jsem ho vzala s sebou. Z něj doktor aspoň vyždímal trochu moči-je to hérečka a panička z něj málem měla infarkt! Ovšem byl to jen pigment, je zdravej jako řípa!
  Z Vall-íka nevyždímal nic, i když jsem ho napojila před cestou uro čajem, ani sono nic pořádného na scvrklém minimočáčku neřeklo. Tak ho budu zalévat doma a dostali jsme papírek na moč a fotku pak poslat mailem a uvidíme jak dál. Zuby má hezký, takže seno nejspíš baští když ho nevidím. Ještě hodně spí i přes den. Dostal zabrat, blonďáček náš!
  6.4.2020 16:23Reny
  Trápení s nemocnou azylovou maminkou :-( odkaz na albům: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34768
  odkaz na video : https://www.youtube.com/watch?v=14OI_jTebNI&fbclid=IwAR0ItE4RLJ8fBQmkSM954Z9BoMwItZo5WpxG9hfsH09Pm0m5yR4vvumG-iE
  6.4.2020 19:35Bart
  Jezzabell - tak to je super!!! Jen tak dál!!!

  Renny - a nemůže jí ještě něco po tom broušení bolet? A nebo někdy to ubrousí moc a je potřeba několik dní počkat, až ty zuby zase trochu dorostou... Ještě snad neházej flintu do žita, spíš zjistit, co to může způsobovat...
  6.4.2020 23:34Jezzabell
  Bart: Zařadím se mezi netopýry, už tak druhý den mám pocit, že funguju jen nasonar. I když krize byla asi předvčírem, to jsem jela doslova na výpary, jak dvoutakt..
  A to mě včera v půl druhé vnoci vyděsil ještě Vočko, který nechával na plenách červené skvrny, takže dopoledne jsem putovala se dvěma přepravkama jak soumat. Domů jsem šla s infarktem, protože panička je úplně blbá a nepozná barvení na plenách!:)) No to je ten nejlepší případ! Už jsem přemýšlela, kam ho zakopu, fuj! Tak dostali doma čerstvou trávu (teda se všema), dokoupila jsem sušenou pampelišku se šalvějí (a antidepresiva a RC..) a skáču kolem všech plus maroda.
  Hoši jsou nějak víc upovídaní, taky vstřícnější, Lancík doslova běhá za mnou pro kaši, závisláček:). Zedík se s nějakou stříkačkou neobtěžuje, padne do postavené misky jako kotě do mlíka! Lancík na něj zděšeně koukal, očividně si odmítal namočit bílou bradu, ale Zedík jel jako vysavač, až mu hopsají uši;). Vall-ík trůnil v papuči odpoledne a blaženě se usmíval (snad ne pro ta antidepresiva), Bondík mu lezl po hřbetě a bublal na něj a vypadal jako malý černý batůžek na blond zádech.
  Vočko na střídačku s Jimmim běhali po výběhu, když ne Lancík se Zedem. geri si vystačí s Jarvískem v aréně, on je Geri hodně majetnický, jak je kolem něj takový cvrkot a bublání.
  Nepolevuji, chce to zítra nalít Vall-íka, aby byl test moči a Valeš mohl ěco vysondovat a podle toho jsme se odrazili dál, sono taky na prdík s vymačkaným močáčkem, tak budu pronásledovat Vall-íka s lakmusovým papírkem na podlaze. Nesmíme s blonďákem polevit!
  Ale když se snaží on, který si chudák užil, nevzdám to ani já, i kdybych tady lezla po čtyřech!
  - - - - -
  Pardon za překlepy, ale už na to i blbě vidim...;)
  7.4.2020 11:27Ajati
  děkuji všem, kdo mě podpořili v rozhodnutí pořídit naší osamocené Šebě novou kamarádku!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34769
  7.4.2020 19:14VikiMiki
  marně jsem hledala na internetu péči o starší morče.Mám doma morčecího kluka Rudu,je mu 7let.Asi půl roku hubne.Je vážně moc hubený.Taky se mu udělali lysinky na zádech a v koutcích tlamičky má hnědé stroupky.Jinak baští normálně,vítá mě,nakuje z klece co mu nesu.Pořídili jsme si před půl rokem dva malé morčecí kluky.Skusili jsme je dát všechny do jedné klece,ale mladí pořád Rudu zlobili,tak je zase sám ve své kleci.Konzultovala jsem to s veterinářkou,dávala jsem mu proboitika.Budu moc ráda za radu
  7.4.2020 20:29Ajati
  VikiMiki - měli jsme starší samičku po mozkové příhodě, hodně jí pomohla kombinace Pangaminu (malý kousek rozdrcené tablety ) a dětského sirupu Pikovit. Myslím, že se tím nemůže nic pokazit.
  7.4.2020 23:03Ehrena
  VikiMiki starší morčata obecně trochu zhubnou, velký pokles váhy je jistější řešit na veterině.
  Taky bych doporučila přidávat vit. B a C. Ne do napáječky, raději rovnou do tlamičky s troškou vody inj. stříkačkou, bez jehly samozřejmě. A zkusit přidávat ovesné vločky, proti hubnutí.
  Jinak do jedné klece s těmi mladšími kluky bych tohohle staršího nedávala, ale pouštěla bych je alespoň do výběhu proběhnout pohromadě, pokud tedy nebudou mezi nimi nějaké problémy. Trojice kluků pohromadě totiž většinou nefunguje, já osobně to dvakrát za život s morčaty zkoušela, a vždycky jsem je po několika měsících musela oddělit, protože jak ti nejmladší dorostli do puberty, začínali se navzájem prát. Což mi dvojice nikdy nedělaly.
  8.4.2020 10:33Ylada
  VikiMiki: mám doma téměř osmiletou samičku. Žije sama, protože už by mladé morče nesnesla. Nevypadá to, že by jí to nějak vadilo, má ráda svůj klid a je na nás (lidi) docela fixovaná. Také se zvyšujícím se věkem trochu zhubla, ale nijak to neřeším, u starších morčat to tak je.
  Co dělám pro její kondici: 2x týdně rozdrtím polovinu běžné tablety Celaskonu, přidám špetičku Glukopuru (fakt jen malininko), rozmíchám v pár mililitrech vody, natáhnu do inzulínky a šoupnu jí to do tlamičky - nadšeně to vysosá. Dále má 24/7 v mističkách k dispozici ovesné vločky, slunečnicová semínka a sem tam nějakou granulku a dýňová semínka pro zpestření. Seno samozřejmě pořád. Dostává sušený zelený oves, sušený jitrocel, bojínkové seno - na střídačku. Trávu má k dispozici také pořád, ale dostává menší množství několikrát denně, také jsem opatrná se zeleninou, snížila jsem množství a dávám jí menší kousky také několikrát denně, přece jen starší morče má horší trávení.
  8.4.2020 12:59Neeen
  Ahoj, jak to máte s trávou, pouštíte už do zahrady, nebo ještě čekáte?
  8.4.2020 13:07Ehrena
  Neeen,u nás je na zahradě ještě sníh, a na místech, kde není, ještě po něčem trávu připomínajícím ani památky.
  Tady v Praze sice už tráva je, ale u nás na sídlišti je letos teda zatím nic moc, bohužel je pěkná jen kolem silnic. :(
  8.4.2020 13:24uj uj
  Neeen:
  Na trávu musíme chodit do lesa, tam jsou krásné pampelišky a travička výstavní. Na zahradě je to hrozná bída :-( doufám, že něco naroste, ať můžeme sušit seno...
  Ajati:
  to je jako Šíma a Lupi :-) nebo to podobnost čistě náhodná? :-)
  8.4.2020 19:53Lenka R.
  Dobrý den, pořídili jsme dvě morčata, jsou v králikarně. Dnes jsem si všimla, že tam lezou mravenci, čemuž se asi neubráníme, ale chtěla jsem se optat, zda to morčatům vadí, případně jak se mravencu zbavit? Aby to neublížilo morčatům. Děkuji Lenka
  9.4.2020 09:33Zbyněk
  Ajati: zverimexáček, dle oušek?:) Je kouzelná!

  uj uj: pěkný přírůstek takže genderový poměr je navrácen:) Kolik je vlastně morčecí babičce?

  Reny: někdy je lepší zvážit, jestli to pro zvířátko není víc trápení, než užitku, skoro bych řekl, že je. Pokud mi morče měsíc samo nejí, tak bych zvažoval, jestli ho neudržuji při životě jenom kvůli sobě a to není fér. Vůči němu tedy určitě ne. Lietavcová nikdy neřekne, že to nemá smysl, to Sekyrová je daleko lepší - a rozumnější
  9.4.2020 11:43uj uj
  Zbyněk:
  Morčecí babičce je lehce přes osm let... už je taková pomalejší, více pospává, ale jak jde o jídlo, je u něj vždy první a cpe se, dokud něco je :-) Na nového chlapa je moc hodná, Jůlie po něm občas trochu vyjede, ale celkem je to idylka :-)
  9.4.2020 13:44Zbyněk
  uj uj: tak to je krásný věk!!!! :) Mám skoro šestiletou babču, nedávno jsme byli na schnelloperaci močáku a trochu to poznamenalo srdíčko, takže jsme navíc na Vetmedinu, Libeu a Czrdialisu, ale přesně jak říkáš - energii si spíše šetří, ale jakmile jde o jídlo, nezná bratra, natož sestru :) Říkal jsem si, jak Jůlinka snáší ty intimní pokusy pana samečka :)) Protože u mé penzistky to zkusil Cipísek jednou a naposledy, se žalostným nářkem letěl přes celý obývák :)
  9.4.2020 14:08Jakub93
  Naše holky si na sebe taky zvykají, ale chci se zeptat. Je normální, že Max (4roky) vyjede jentak po Minnie (2měsíce), ta zapiští, ale je tvrdohlavá a stejně za Max pořád dolejzá a chce se k ní tulit.. Může to být tím, že malá je na tu starší moc pohrk? Tak ji jako pohrozí?

  Někdy u sebe leží a Max se najednou otočí, chvíli na Minnie kouká a pak po ni jentak vyjede a pak je zase klid
  - - - - -
  Děláme si starosti aby tu malou nešikanovala
  - - - - -
  Když to vidíme bereme od ní Max vždycky pryč. Prý by se měl vždycky oddělávat útočník, aby se nenaučil způsob, jakým toho druhého vyštve z klece
  - - - - -
  Budu rád za zkušenosti a názory :)
  9.4.2020 14:23Neeen
  Jakub93
  Momentálně řeším úplně stejný problém, u nás za to může téměř stejný věk a málo prostoru, čekám jak na smilování až bude venku dostatečně teplo a všechny holky šoupnu ven do velkých morčatáren.
  Když mají dostatek prostoru, nemají sklony k rvaním, protože v případě malého prostoru si ta starší, nebo ta co je v ubikaci déle, vymaňuje své uzemí a napadají se, vůbec nevím jak to máš s prostorem ty, ale pokud možno bych vyrobila patra, mustky a další kraviny, ať si mají jít kam z očí :)
  9.4.2020 15:53Ehrena
  Neeen, vnučky (bydlí v Jirnech) už od včerejška dávají jejich morčecí kluky ven do výběhu na zahradě.
  Na noc tedy ještě zase domů. Ale přes tyhle krásné dny by to už ven šlo, zvlášť tam, kam svítí slunce a zem je už vyhřátá.
  - - - - -
  Jakub93, mám jednu hodně dominantní samičku, kterou jsem tedy pořídila v červenci 2019 ve věku cca dva a půl roku, měla být kámoškou pro naši Bělinku, která tehdy přišla o parťačku, ale díky její dominanci se mi ji nepovedlo vůbec se žádnou z našich samiček dát dohromady. Nakonec zůstala sama, ale ne dlouho, koncem srpna se jí narodilo mimčo, taky samička, takže teď bydlí spolu. Dokud byla Hopsinka úplně maličká, tak byl mezi nimi klídek, ale tak zhruba od listopadu to začalo, matka ji neustále dávala výchovné ťafky a co chvíli se od nich ozývalo písknutí té malé, už jsem se bála, že je budu muset rozdělit. Ale tak od ledna se situace změnila, teď naopak malá se umí pěkně prosadit (zvlášť u jídla) a už je mezi nimi klid a pohoda. A jak ji máma svolává, když malou vyndám na chvilku ven z akvárka, např.včera, když jsem jí dávala Vigantol (je totiž bohužel saténová). :)
  Takže bych řekla, že se to u vás taky časem srovná. Dost často se stává, že se to otočí a dominantnější je pak ten mladší z dvojice.
  - - - - -
  Zbyněk, kdes celou dobu byl? Už jsem se bála, že tě schvátil virus.
  Chtěla jsem se tě ještě zeptat u té samičky po operaci močáku, kámen byl ten, co by se měl rozpustit tím citrátem, nebo to byl jiný typ? Když se vám to rozpustit nepovedlo.
  Tedy jestli jste to zjišťovali?
  9.4.2020 19:14uj uj
  Zbyněk:
  Jůlince jsou teprve 2 roky, takže Mufovy pokusy docela toleruje. Babička je Amálka a občas musí přetrpět jeho sbližovací pokusy, neútočí na něj vůbec, jen u toho vždycky hrozně ječí :-) ani se jí nedivím, občas jí vylézá na hlavu :-D
  "Táto, pojď se honem podívat, to vypadá, jako když... no jo, ale takhle vobráceně?"
  "Viď, to ani já neznám."
  :-D
  9.4.2020 21:24Vlada
  I na moje holky jde jaro, nevím kde se to v Rozi (5let ) bere. Ještě že mám home office a tak jim z půlky obýváku udělám každé ráno výběh, dávám jim tam seno, travičku, mrkvičku aj. dobroty. Celkem se unaví a večer padnou a spí.
  9.4.2020 23:43Jezzabell
  Vlada: Večer padnou a spí? Jé, co jim do těch mňamek dáváš, já chci taky!:) Od chvíle, co jsem přestěhovala juniory do spodní morčatárny a mají možnost kdykoliv vyskočit do výběhu, tak tady běhaj jako zběsilí, vagonkujou, traktůrkujou a jsou jak na klíček. Ve dne v noci! Je to sranda pozorovat, jak za sebou běhaj. Když je něco vyplaší, ten první se zarazí a oba jsou jak z kamene, po chvíli tuhoš povolí a mažou dál.
  Pořídila jsem jim do výběhu týpí z proutí! Tak pro zasmání:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34770
  10.4.2020 11:25Kájka
  Jezz.. naši kluci taky večer zalehnou jak do peřin... a myslím, že celou noc převážně prospí. Když jsme s nima mnohokrát spali v jedné místnosti , tak celou noc klídek, ticho ( a já mám lehké spaní)
  Pak mají ještě velké spaní kolem poledne (tak to mívala i králinda)
  - - - - -
  Králinda, tak sama zalehla večer (jak podle hodinek kolem 23 h), i si vlezla sama do klece jak do pelechu, když jsem na ni zapomněli ji včas zavřít (nebo pod stůl v kuchyni)
  Zvířata mají většinou pevný biorytmus.
  Jezz.: a to pak tvoji morčíci víc chrní přes den?
  10.4.2020 17:07Jezzabell
  Kájka: Junioři a spát ve dne? Ani jako:))! Geri prohání s bubláním Jarvise po aréně, Jimmík lomcuje se mřížema a Vočko hvízdá na Lanceho! Bondík hopsá před Vall-íkem, který je zalezlý pod podestou a vypadá jako Sfinga v morčecím vydání. Tady je to Bar, který nikdy nespí!
  A proč bar? Protože u nás nasávaj i myši..
  10.4.2020 19:09Vlada
  Jezzabell: to týpí je skvělý:) kde s ho sehnala?
  Naše holky ulehnou, když je v pokoji klid. Zato když se večer rozsvítí nebo se někdo vrátí odpolko z práce je víc než veselo.
  Včera jsem četla článek "jak se pozná že vás má morče rádo", blbost, naše morčata nás milují proto, že jim dáváme dobroty.
  10.4.2020 20:33Jezzabell
  Vlada: Přesně tak, doma to zjistilo i dítě, chce je chodit krmit, rozdávat zeleninu, aby ho očichávali a měli rádi i jeho:).
  Týpí měli před měsícem na jedněch stránkách s nábytkem, kde byl jako proutěný košík v akci, prodej skončil po 4dnech. Nikde jsem nic podobného neviděla, ale jestli na to někde padnu, tak hodím včas odkaz;)..

  Vall-ík stále bojuje, zas jsou špatná játra. Dostává RC VitaB a RC hepato. Pořád nás zlobí průjem, tak z těch jater asi. Dostává Protexin. Měl by brát ještě RC Uro na hematom v močáku, už skoro nevím, mezi co to časově zařadit. Baští, ale nepřehání to. Stále večer a v noci dokrmuji kaší z RC. V úterý jdeme na kontrolu.
  11.4.2020 21:36Jezzabell
  A jsme v hajzlu- pardon, na to není pastelka, Vall-ík naříká při bobkování..
  12.4.2020 13:10Neeen
  Ahoj, potřebovala bych se poradit, od minuleho srpna řeším nekonečnou plíseň, koupila jsem si nedávno Imaverol, ale vet. pořádně sám nevěděl co a jak.. Dvě samice mi trpí na suchou a odlupující se kůži na uších, byly odebrány stěry i rozbor bobků a plíseň negativní...Ale problem mám pořád, pravidelně desinfikuju peroxidem a mažu vším možným, jenže nedávno se udělal jedné ze samic na nose strup a začíná jí tam vypadavat srst...Takže to vypadá na plíseň, jen nevím proč, ale žádné jiné morče to od nich nechytilo...Prosim vás, jak správně aplikovat ten Imaverol? Děkuju
  12.4.2020 16:09Bart
  Jezzabell - tak jak? Co Vall-lík? Zase svátky, tak že problém... Fakt jak na kolotoči!!!
  12.4.2020 18:42Ehrena
  Neeen, Imaverol naředit s teplou vodou v poměru 1 ku 50, morče v tom vykoupat, opatrně, pozor na oči, uši a nos, dobře osušit, aby morče neprochladlo, opakovat po 4 dnech až do vymizení příznaků.
  - - - - -
  Taky je možné postižená místa jenom potřít neředěným Imaverolem, pokud toho mají jen málo, celková koupel je jistější.
  12.4.2020 19:08Jezzabell
  Bart: Už mě to zmáhá, spím i přes den, protože v noci krmím, sice do cca jedné, ale i tak. Jedu tak už dobře 14dnů. Vall-ík je jak na houpačce. V úterý jdeme v 12:45h na kontrolu, ale je tam už zítra.
  Začala jsem dávat meloxidyl, pokud to bude něco platné. Dnes nenaříkal v poledne, ale ještě uvidím jak večer. Hodně spí, Bondík si tam běhá a občas si chce hrát, s blonďákem moc nehne. Jen když jde o jídlo. To si běží stoupnout na svou z načku. Ale je to taky důležité..
  Příjde mi že nečůrá tak jak by měl, i když ho nalejvám.
  Všude pampa, ani tráva nikde není, aby se dala použít..
  12.4.2020 21:15Ehrena
  Holky, čím krmíte?
  (Případně i kluci :))
  Tady je to s trávou špatné, a se zeleninou je to taky děs. Nemůžu poslední dobou sehnat pekingské zelí a už ani římský salát, k dostání je jen ledový a někdy hlávkový obyč. A děsně drahá rajčata a papriky, a i ta mrkev už je drahá, ale hlavně mi ji nějak poslední dobou nechtějí ani moc jíst. Červenou řepu jim dávat často nemůžu, tu by jedli, koupila jsem ze zoufalství hlávkové zelí, na podzim ho krásně jedli, teď vůbec ne. No to bude něco, jestli ani ta tráva nebude. Tady v Bohnicích je teda pořád řídká a nízká.
  Jezzabell, dá se k Valešovi objednat, i když je psaný na operační hodiny? Ordinuje taky? Myslím na úterý? Ten Niki mi pořád sám nejí, přitom nemocně se netváří, nevím, co s ním.
  12.4.2020 21:28lylien
  Zdravím,poprosila by som vás o radu.
  Pred 8,5 týždňami sme si zobrali z chovateľských potrieb samičku Rozetku, povedali že má asi 2 mesiace, do týždňa sme k nej zohnali druhu samičku hladkosrstú z inej predajne, udali vek 6tyzdnov.
  Stále sú ešte plaché a nedajú sa chytiť do rúk. Rozeta sa začala riadne zväčšovať, vyzerá že je kotná. Žerie a pije bez problémov,keď im otvoríme klietku, rady si obe pobehujú mimo.
  Hladkosrstá sa už druhý krát hára, prvé háranie sme spozorovali pred 2 týždňami, typické podľa popisov, vŕtania, natrasanie zadkom, trvalo to 2 dni. Aj mimo hárania sa stále snaží dostať k rozete čo najbližšie, pchá sa jej pod brucho alebo na ňu lezie, tá ju ostro vyháňa. Takže sme im dali samostatné domčeky. Momentálne u hladkostrstej prebieha druhý krát háranie, ale to vŕtanie, chodenie naširoko robí už týždeň v kuse. Skoro stále, len čo Rozeta vyjde zo svojho domčeka sa najesť, tak ju malá obchádza s vŕkaním a natrasajúcim sa zadkom. Rozeta začala viacej kvikať ako predtým (pred mesiacom nevydávala skoro žiadne zvuky) , neviem presne určiť či jej to obháňanie od malej vadí, ale niekedy ju od seba odoženie ťuknutím ňufáka. Ešte sme nepostrehli že by tehotná tú malú hárajúcu sa kopala zadnými nohami alebo kusla.
  Mala hladkosrstá je celkom aktívna,rada behá a skoro stále skáče (akoby ju kopala elektrina) a robí to aj počas toho vŕkania.
  Moja otázka je, či je toto jej týždňové háranie v poriadku, aj to skákanie, a či nie je potrebné samičky oddeliť keď je druhá kotná približne 9tyždňov.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
  Pekný deň.
  12.4.2020 21:48Vlada
  Jezzabell: myslím a držím Vall-íkovi palce.
  Ehrena: u nás na Kladně už pěkná travička, ale dá zabrat něco pěkného natrhat. Jinak krmíme římským salátem-mají v Kauflandu, petrželovou natí - baleno v pytlíku koupě tamtéž, mrkev, jablka nebo i křížala jako pamlsek, paprika - ale to je pravda čím dál větší luxus a seno. Jistí to bezobilné granule. Myslím by občas snědli i nás ;)
  lylien: i ty moje mají období sexuálního apetit a někdy to trvá i víc než týden. To že morče poskakuje a povídá, znamená, že je spokojené. Možná je trochu zbavit ve větším výběhu, to u nás částečně zabírá.
  12.4.2020 22:01Neeen
  Ehrena
  Já mám holky venku, obě mají plíseň na uších a jedna na nose...Jde mi o to, jestli se plíseň může šířit, když zatím žádné jiné morče ji nemělo a jestli bych je mohla chovat dohromady, pokud bych natírala tim Imaverolem :/
  13.4.2020 00:02Bart
  Jezzabell - tak držím pěsti, ať je to v pořádku. Pořád říkám, že s morčaty je to jak s miminama. U tebe je to vidět úplně jasně. Vyčerpání z krmení, nedostatek spánku... Jinak fakt závidím tu zábavu ve výběhu i jinak. U nás je to o ničem. Výběh zabírá 1/3 obýváku a úplně na nic. Když začnu otevírat dvířka, hned se ženou k nim a čumákama do nich strkají - otevři, otevři, ale pak nic. Vůbec se jim z ubikace do výběhu nechce, někdy je tam dávám skoro násilím. Prostě je tam vyhodím a nedovolím jim se vrátit zpátky. Manžel už chce výběh uklidit a sbalit, že to tam akorát překáží a je to na nic. Ten proutěný stan je super. My máme dva hadrové a stejně jdou oba do stejného a pak tam lítaj dokola, čí to bude, ale u nás je to vždycky nějak nerozhodně. Ale za to dík, že nemusím používat "rukavice" ....
  - - - - -
  Ehrena - u nás teda v Lidlu mají jak římský salát, tak pekinské i čínské zelí. Už tu někdo psal, že to není k sehnání. Já zase postrádám v nabídce cuketu....
  13.4.2020 00:50Kytička
  Lylien, mne napadá, jestli druhá samička nebude spíš sameček :-). Odpovídalo by to chování a i březosti první samičky...
  13.4.2020 10:28lylien
  @Kytička, určite je to samička, je to jasne vidieť :)
  Otázka: máte skúsenosti, či treba oddeliť dve samičky, ak sa blíži termín pôrodu jednej? Bývajú problémy , komplikácie pri pôrode?
  13.4.2020 11:07Veronika5
  Ahoj všichni, já taky ještě žiju, jen mi ta karanténa nějak dává zabrat a když nemusim, tak do počítače nekoukám :).
  Jezzabell: Držím moc palce Vall-íkovi.
  Ehrena: Krmím skoro jenom senem a trávou. Musím ji trhat dvěma prsty, ale když každý den vyrazím, přinesu pěknou hromádku pro oba do syta. Už je tam i spousta pampeliškových listů, začíná se objevovat i jitrocel a řebříček. K tomu už dávám večer třeba jenom kousek jablka a morčáci jsou zdraví a spokojení. A králíkům opravdu i té trávy jen malinko, mám je v podstatě spíše na suchém - na seně a granulích. On o krmení králíků zeleným každý říká úplně něco jiného, a po tom, co se stalo Luciášovi, se bojím. Ale rostou a prosperují, tak jim očividně nic nechybí. Takže skoro všechno zelené zdlábnou morčata....
  13.4.2020 11:27adas
  Zdravíčko, mám dotaz na domácí kutily. Sestrojila jsem ohrádku z dřevěných spárovek pro morčata (plocha ca 180x100 cm) a teď otázka na ty, co už něco takového mají doma. Co jste dali pod ohrádku, aby neprotékala moč, když budou čůrat v rozích? Samozřejmě to nechci nechat stát bez podložky na novém lině... Moc děkuji za tipy.
  13.4.2020 11:36Veronika5
  adas: Cokoli nepromokavého a na to deku. Klidně kus igelitu nebo igelitový ubrus. Přes deku se k tomu nedostanou, tu pak vypereš, igelit vyměníš nebo umyješ.
  - - - - -
  Nebo jednorázové přebalovací podložky, to je taková méně ekonomická varianta. Na ty můžeš dát rovněž deku, nebo prostěradlo, nebo nic.
  13.4.2020 11:43adas
  Veronika5, deku nevítám jako dobrý nápad. Rychle se nasákne a zapáchá. Morčátka mám 4. Samozřejmě tam bude klasická podestýlka (hobliny / dřevěné pelety / piliny). Na sucho tam určitě nebudou. Napadla mne klasická pevnější plachta, kterou bych připevnila na spodní okraj ohrádky a z vnějšku ohrádky dala lišty, aby to neprotékalo ven. Jen jestli nemá někdo jiný tip.
  13.4.2020 11:48Veronika5
  adas: Tak to neporadím. Já mám deky i v klecích, každý den večer vyměním a 2x týdně peru. Klasickou podestýlku (hobliny apod.) nepoužívám vůbec.
  13.4.2020 12:48Kytička
  Adas, máme doma něco podobného. Jen ta ohrádka má i dno, vše z OSB desek. Dno je vyložené linem, včetně rohů a stěny cca 10 cm do výšky. A na to dáváme klasicky podestýlku hobliny. Velikost 190 cm x 122 cm. Máme tam 6 morčat. :-) Pořád jsem nedala fotky do alb, už to slibuji asi půl roku. Snad se k tomu jednou dokopu. :-)
  - - - - -
  Lylien, s tím Bohužel neporadím, nemám s tím osobní zkušenosti. Ale určitě někdo poradí. Přeji hodně štěstí a radosti z miminek. :-) Ale určitě, až bude miminkům cca měsíc, tak rozdělit samečky a samičky, aby už kluci nenaskakovali. :-)
  - - - - -
  Veronika5, máme poslední 2 pytle sena... :-)))
  Už jsem se bála, jestli jste zdraví. Je to s dětmi náročné, že... :-) Ale také ještě žijeme... :-)
  - - - - -
  Jezzabel, držíme palce a tlapky.
  To týpí vypadá super.
  - - - - -
  Jinak na trávu chodíme do lesa, tam je moc pěkná. Na zahrádce nic moc, spíš nic.. Ale máme sedmikrásky, jitrocel, řebříček a pampelišky. Takže pokud nejdeme zrovna do lesa, tak tohle mají alespoň jako dezert :-)
  13.4.2020 12:59adas
  Kytička, já mám ohrádku ze dvou stran u zdi, tam je výška 25 cm a do prostoru 30 cm. Tenkrát jsem měla dvě morčátka útěkáře a nerada bych pak morčata honila v kuchyni za linkou, tak jsem to raději udělala vyšší :-D
  O pevném dnu z desek jsem taky přemýšlela, jen bohužel nemám ohrádku ve tvaru klasického čtverce nebo obdélníku, takže by se to všechno muselo pracně nařezávat. Kdybych měla pevnou plachtu, tak ta se dá jednoduše ustřihnout podle plochy ohrádky. A z venku akorát lišty, co nepropouští vodu.
  13.4.2020 13:13Veronika5
  Kytička: Tak zase seno zkusíme objednat? Říkala jsem si tak za 14 dní že bych zkusila poptat, jestli ještě mají....
  13.4.2020 13:19Ehrena
  Adas, ale musela bys mít nějakou nepropouštějící plachtu, my kupujeme na vozík za auto a na chalupě na dříví tyhle
  https://www.mall.cz/zahradni-stoly/maxpack-20739-plachta-zakryvaci-s-oky-2x8m-65g-m2-zelena-100017832135?gclid=Cj0KCQjwm9D0BRCMARIsAIfvfIaxwNX2kDen0NcHxF6eALFShFQivnZUgK89T2AEtHPBMJ-OitJVhEIaAhetEALw_wcB
  a ačkoliv tam píšou, že je nepromokavá, tak jen chvíli, když je nová, a děsně rychle se opotřebí a začne protékat. Možná dělají různé tloušťky a kvality, my kupujeme vždycky levnou v akci v Kauflandu či jinde, a ta fakt moc dlouho nevydrží. Ale zase je to v přírodních podmínkách, tak to může být jiné.
  Ty opotřebené jsou bezva v létě přehodit přes výběh na zahradě jako ochrana proti sluníčku a vedru, větřík přes ně krásně profoukne. Proti dešti je lepší igelitový ubrus, což bych řekla i pro vaše účely, ten by tam šel taky přidělat, ne?
  13.4.2020 13:20Jezzabell
  Ehrena: Dá se objednat i na ten den, na operační hodiny. Obvykle bere tak hodinu a pak operuje (podle toho kolik toho má a pak bere zbytek lidí). Může se to protahnout i na 3-4hodiny! Bývá to tak 3h. No dvě určitě.

  Bart: Tak jim tam začni dávat zeleninu, když je vyházíš ven, nebo jim po nejrůznějších podestách, schovkách a krabicích poházej vločky, bylinky a nebo mňamky, co mají rádi;). Asi to nezabere za den, ale kluci jsou v týpku rádi, když tam naskáčou a jdou hledat, co tam je za dobrotu, nebo mají na druhé straně střapce z fenyklu u Vočka..Naučili se parkovat pod houpacím křeslem, tak jsem tam začala dávat pleny, aby tam nebylo načůráno a občas tam dám granule nebo vločky;). A hoši šmejděj po výběhu a jsou zvědaví, co najdou!
  13.4.2020 14:00Bart
  Jezzabell - no to já do výběhu jídlo dávám. Teď už i trávu. Tu vyběhnout sníst a hned zas pelášej do ubikace. Když je to nějaká zelenina, tak Nico si ji snaží odnést "domů", aby si ji mohl sníst v klidu. Dříve běhali často, lehávali v pelíškách pod radiátorem, probíhali v trubce, běhali do ubikace a zase zpátky ven.... Mi připadá, že posera Nico se jednou asi lekl a od té doby se tam bojí... To je hrozný strašpytel!!! No a Samuela to tam samotnýho nebaví.... Tak jdu uklízet ten jejich hnojník a zase je vyhodím do výběhu - tvářej se, jak když to mají za trest!
  13.4.2020 15:06Ehrena
  Veronika5, my máme poslední pytel, tak by se mi hodilo taky, ale chci už tento, max. příští týden odjet na chalupu, doufám, že do té doby neuzavřou Prahu, tak nevím, jak to udělat s odběrem. Budeme mít asi ještě jednu cestu do Prahy během prvních 14 dní až tří týdnů, ale zatím nevím, kdy. Taky zatím nevím, kdy vůbec odjedeme.
  13.4.2020 16:12Zbyněk
  Veronika5: ježiši jasně a víc!!!:) Ale všude po netu je už vyprodané. Zkus to prosím, beru všechno! :))
  13.4.2020 20:53Jezzabell
  Veronika5:Nezapomeň na mě;)!!
  13.4.2020 21:22Veronika5
  Jezzabell, Zbyněk: Tak já to v nejbližší době zjistím :)
  13.4.2020 21:33adas
  Ehrena, tu plachtu, co jsi posílala v odkazu, bych tam určitě nedala. To je krycí plachta, krátkodobá. Na krátkodobé použití je nepromokavá, z dlouhodobého hlediska samozřejmě vlhkost a vodu propouští. Přemýšlela jsem nad těmi čirými či mléčnými pevnými plachtami, které prodávají v hobby marketech a ve stavebninách. Tloušťka je asi 1-2 mm, což na plachtu už je dost. Určitě chci něco nepropustného, abych si nezničila nové lino :-)
  13.4.2020 21:36Kytička
  Veronika5, určitě jdu opět do toho :-) Kdyby to šlo, tak zase alespoň těch 5 pytlů, lépe 6. :-)
  14.4.2020 08:39Veronika5
  Ad seno: Tak mám objednáno 20 pytlů na pondělí 27. dubna!!!! Cena bude stejná jako minule, tedy 135,- za pytel, tzn. máme i slevu oproti jejich normální e-shopové ceně za pytel. Nějak se o to podělíme - 20 pytlů je můj limit, víc se mi prostě nevejde do bytu :). Mluvila jsem se stejnou paní co minule, slíbila mi stejné zelené seno jako byla ta první várka. Tak se můžem těšit!!!
  14.4.2020 14:59Jezzabell
  Ehrena: Tak jsme zdraví jako buci! Ťukyťuk!!! Valeš to radši nechtěl vyslovit, aby to nezakřikl;). Moč ukázková, bez krve, bez bílkovin, játra v pořádku. Po hematomu ani stopy, vyčůral to (možná proto kvíkal v tu sobotu).
  Nejvíc nám pomohly ty antidepresiva! Protože celá nemoc se podle doktora rozvinula ze stresu ze ztráty Julese. Obdobně jako u vás doma. Doporučuje ty antidepresiva, opravdu jim to pomáhá, jsou citliví na odchod kamaráda, někdy víc, než dovedeme pochopit.
  Jules sice blonďákovi vysekl i triko, ale Vall-íček to tehdy oplakal a to doslova a jak ho viděl umírat, zalomcovalo to s jeho citlivou dušičkou.
  No dal nám zabrat! Možná se zase vyspím;)!
  14.4.2020 17:49Ehrena
  Jezzabell, dobrá zpráva. Moc vám to přeju, děláš pro něj všechno možné i nemožné. :)
  Kdyby to u nás pomohlo, byla bych moc ráda.
  No zatím mu antidepresiva nedal, zkouší, jestli nezaberou ty léky proti bolestí, pokud by to bylo přece jen těmi zatím prý jen mírně prorůstajícími kořeny zubů. On si ale myslí prý, že v tom stádiu, v jakém to podle rtg má, by mu to ještě vůbec vadit nemělo. Tak pokud se nezlepší do pátku, mám zase zavolat a přijet.
  Dnes mu dal inj.proti bolesti a catosal na chuť k jídlu, ale zatím žádná změna. Cestou domů jsem se stavěla v Kauflandu na Jarově, chtěla jsem římský salát a pekingské zelí, což u nás nemůžu sehnat, a tam taky neměli, salát byl jen ledový hlavička asi za 30 Kč, ale pekingské zelí měli, tak aspoň to jsem koupila, ten salát ne. Nikouškovi jsem koupila (tedy všem, ale jemu hlavně) petrželku, kterou dříve miloval, a ani se jí nedotkl, otočil se k ní zadkem, takhle teď reaguje skoro na všechno. Jen pořád něco hledá v podestýlce, něco z ní vybírá, nevím, jestli bobky či něco jiného. A přesně tohle dělával Čmelík, který to prorůstání kořenů měl. Tak to vidím černě. :(
  14.4.2020 18:09Jezzabell
  Ehrena: On stávkuje se žrádlem, protože je ve stresu. Proč se těm antidepresivům tak bráníš? Pomohly by mu..Začal by fungovat, vzpamatoval by se.
  Jé, škoda, že jsi to neřekla- na Chodově v Hypernově mají římana pořád (29,90), chodím na něj..
  Nebo nějaký schopný Albert, kde mají saláty v chlaďákách. Občas ho mají v týdnu u nás na Hájích.
  Valeš soudí, že ty zuby odstartoval stres po úmrtí parťáka. A jestli se nerozjede, můžou mu selhávat ta játra taky. Teda jen to ne! No držte se, moc moc!
  Vall-ík tady padnul do čerstvých granulí, až mu hopsají uši! Mimo římana mu jely střapce fenyklu- ten mají často v Lídlech. Co jsem vypozorovala.
  Ale jinak je to se zeleninou děs..Musím do dvou obchodů minimálně a to se mi v thle době moc nechce.
  14.4.2020 18:46Ehrena
  Jezzabell, já se tomu nebráním vůbec, on sám mu to zatím nechtěl dát, aby vyzkoušel, jestli to přece jen není bolestí těch zubů.
  S tou zeleninou ani nemluv, u nás máme dvě Penny, Billy taky dvě, i Alberty dva, a jeden Lidl, ale se zeleninou děs. Ani římský salát ani pekingské zelí nikde!!! V Lidlu jsem koupila v neděli poslední kus fenyklu, celer bulvu i řapíkatý, mrkev a řepu červ. ještě mám na balkoně z poslední akce po 3kg baleních, ale listové je tu k sehnání jen klasické hlávkové zelí, a taky květák , kus za 100 Kč, no prostě paráda!
  - - - - -
  Jo, mimo jiné, Niki má taky prý docela velkou artrózu, vzhledem k jeho věku. V kolenou a prostě vůbec v kloubech končetin. Mám mu dávat min. 50mg vit.C na den, nevite někdo, jak spočítat množství, které mám dávat, u tohohle:
  https://www.kukacka.cz/c-compositum-50-plv-sol-500-g/9033v?gclid=CjwKCAjwvtX0BRAFEiwAGWJyZA3jaBWL7lAW6Hiu2PsmmoKusQT_KphVquEnfa_h9t2EmCO_P5SoGxoC6r0QAvD_BwE&utm_campaign=prc_campaign&utm_dscnt=xlwkwZHoghvtg_P5FitmDr8mnPd2hAnkoPExohhlU1l1sT9sQilyrD3mpKxgsPakONm9VMhiEifsaXHRl61LCDQ&utm_medium=prc&utm_source=google-merchant
  Nevím, jak spočítat, kolik toho dát, aby to bylo 50mg vit.C na den.
  - - - - -
  Bojím se, že za to možná může i to, že nikdy pořádně nejedl zeleninu, nevím, jestli ta tráva to vytrhne, tu jedl, co byl u nás, dobře, ovšem teď už taky ne.
  15.4.2020 11:23Neeen
  Teda ohledně zeleniny- tady u nás na Moravě jsme dobře zásobovaní, v jednom obchodě seženu snad vše co potřebuju, římský salát za dvacku, fenykl mají všude, mrkev, řapík i normální celer, okurek ..žádný problém :)
  15.4.2020 11:34Jezzabell
  Ehrena: Když studuju ten popis céčka, tak je dole, když sjedeš pod ty obrázky dávkování a je tam přímo morče: 10-20mg/1ks
  - - - - -
  Neeen: Počkej, až dojdou staré zásoby obchodníkům i tam a najedou na plošné ceny..Papriky vyletěly zatím na stovku za kg. Okurky se "zatím"drží v akcích, fenykl na 49,90/kg aspoň v Lídlu, kde je nejčerstvější. Mrkev taky vyletěla, s trávou jsme tady na štíru, jelikož je sucho a je to všude jen pampa nebo přerostlá uprášená vostřice..na vesnicích je to asi lepší s trávou, nebo v podhůří, ale v City je to na prd.
  15.4.2020 11:46Ehrena
  Neeen, tady normálně takováhle situace taky nebyla, ale teď jo.
  Nevím, jestli je té hlavně listové zeleniny méně, ale kromě hlávkového zelí tu věčně nic nemaji, mrkev, celer, rajčata, papriky a okurky teda jo, tak to to aspoň jistí.
  Už jsem ten vit.C spočítala, ráno bylo moudřejší večera, včera už mi to nějak nemyslelo. :)
  - - - - -
  Jezzabell, jo, to jsem četla už i dříve, už to nějakou dobu používáme, ale to dávám jen špetku odhadem, ale teď on má dostávat min. 50mg C, a tohle je 50procentní koncentrát, takže to vychází na 100mg toho koncentrátu, ne na tu běžnou dávku, tohle je vlastně 5x víc.
  15.4.2020 16:31Neeen
  Jezz.
  No tak, jsou horší věci než nemít zeleninu, ta se dá nahradit. Pokud nebude, nebude no :)
  U nás je krásná tráva a seno to jistí. Vy sena máte určitě taky dost a pro trávu se dá zajet.
  15.4.2020 17:59Jezzabell
  Neeen: No nevím kam, tady kolem všichni venčej jak zběsilí svoje psy. A když to vezmu až k Průhonicícm k parku (vevnitř by mě hnali!), tak nic moc..Spoustu toho zničili novou stavební zástavbou rezidenčních komplexů a bytovek..chjo.
  15.4.2020 20:31Zbyněk
  Neeen: v Kralupech není ani stéblo, od koncem února to tu sekají až na hlínu, nevím proč. A čím nahradíš trávu v zimě?
  https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/ovoce-a-zelenina-notne-podrazi-40320481?seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null&fbclid=IwAR3hKezbr2_2JCoOIGvJ_CNni3HENUb_bDMU3iX8YPH_JpS_BVHu8oOgpsc
  16.4.2020 07:18Vlada
  Zbyněk, Jezzabell: u nás na Kladně zatím nesekají, ale pravda ani neprší. Zatím tráva je, sice to není na kosu, ale za 15min. mám plný pytlík kvalitní trávy. Psí exkrementy jsou problém asi všude, i já to občas schytám a pak musím doma čistit boty.
  16.4.2020 08:27Kájka
  Zdravím! Mám prosbu - nemáte někdo osvědčenou zkušenost z likvidací mravenců? Zhruba před týdnem se nám objevili najednou v bytě (2.patro) Koupila jsem takové ty krabičky na jejich likvidaci + ještě jeden jed. Zatím nic, mravenci se vesele rychle množí, máme jich plnou kuchyň, takže děti mají nyní jako zábavu "vytloukání" mravenců
  16.4.2020 11:24Ehrena
  Kájka, my měli mravence na chalupě v jednom z pokojů v patře pod střechou. Byli to ale ti velcí lesní mravenci, chráněny druh. Já jinak na zahradě nejsem ten typ, že by mi nějak moc vadili, a hlavně nezabiju ani mouchu, doslova, všeho je mi líto. Takže tyhle jsem i trochu obrečela, když jsme je museli likvidovat, ale jinak to nešlo, byly jich tam spousty. Jen v tom jednom pokoji, dostali se tam pravděpodobně ze střechy přes jeden horší trám, kde se usidlili a meli tam i hnízdo. Jediné, co zabralo, byly takové ty pastičky s nějakou návnadou, kterou si prý odnesou do hnízda a hromadně se tak otráví. Nicméně trvalo to asi tři roky, než jsme se jich opravdu zbavili. Oni tam v tom pokoji vegetovali ale vždy v čase rojení, to se takhle rozlézali až do pokoje, zbytek roku jsme je už neviděli. Ale ten první rok to byla ten cca měsíc síla. Ty další dva roky to už byly jen malé zbytky, které ještě přežily. Ale ty pastičky je spolehlivě zabily. Předtím jsme zkoušeli všechny možné přírodní rady, potom spreje, všechno na ně bylo jak nic, žádný výsledek, nebo jen malý.
  16.4.2020 13:14Neeen
  Zbyněk
  Ja nevím, když je ve vašem okolí takový problém s trávou, tak si myslim, že není tak namáhavé sednout na bus, zajet do vzdálenější lokality a natrhat plný koš, zbytek dát do lednice..
  My sušíme seno především pro koně, to by byl teprve problém, kdyby nebylo, zatím jsme naštěstí měli každý rok plnou stodolu, kdyby pochybělo, sednu do auta a nasuším ještě z některých našich luk v Beskydech.. Každý rok zpracováváme 10 aru řepy pro koně, kdyby nebyla zelenina , tak je aspoň řepa, která se dá v okolí Prahy taktéž sehnat. Spíš bych hledala cestu, kterou to lze a ne zoufat nad tím, že není voda, protože bude hůř.
  16.4.2020 14:44Veronika5
  Neeen: No, pro tebe bývá problém sednout na bus a zajet na pořádnou veterinu, když už jsme u toho... Nevím, jestli máš tak úplně představu, jak uspěchaně musí lidé v Praze žít a jaké problémy (zvláště teď) dospělí lidé řeší. Já věřím, že u vás máte spoustu možností kam zajet na louku, ale tady to fakt tak jednoduché být nemusí. Zvlášť když teď podle nařízení můžeme jenom na nákup, do práce a k doktorovi. Taky tady máme případy, kdy se lidí snaží vyjet z Prahy a policajti je vrací zpátky, že se mají pohybovat jen v okolí bydliště. Nemít pěknou trávu za barákem, měla bych taky problém.
  16.4.2020 14:55Neeen
  Veronika5
  Jediná pořádná veterina je údajně podle vás v Brně, což mě vyjde na čtyři hodiny, vzhledem k tomu, že nejenom vy v Praze žijete hektickym životem, tak i pro mě je tento kunšt dosti časově i finančně náročný, protože pokud tam zřejmě nedá člověk více jak pět tisíc, tak je to veterina na prd
  16.4.2020 15:09Veronika5
  Neeen: No vidíš, a pro někoho z Prahy může být zase problém sehnat pořádnou trávu!
  Ale zase neřešíme rok plíseň v chovu, ale řešíme ji tak, abychom se jí s pomocí "pořádné veteriny", kde veterinář ví, co s Imaverolem, výhledově opravdu zbavili!!!
  Nevidím nic špatného na tom, když si někdo posteskne, že se nemůže momentálně dostat k dobré zelenině a k trávě....
  16.4.2020 15:24Neeen
  Veronika 5
  Nevím proč vytahuješ mou plíseň v chovu, navrhla jsem, jak si v tomto období zaopatřit trávu a jak je to se zeleninou na Moravě.
  16.4.2020 23:48Jezzabell
  Kajka: Najdi jejich hlavní cestu a tu posyp kuchyňskou solí;)
  Jinak pro info:
  https://bydlimeutulne.cz/mravenci-v-domacnosti-aneb-neprijemnost-ktere-se-da-jednoduse-zbavit/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
  - - - - -
  Ta sůl nám vždycky vyšla;)
  17.4.2020 09:54Ehrena
  Jezzabell, Kájka, nám tedy vůbec ne, ale možná záleží i na druhu mravenců, lesní vy určitě nemáte, že?
  17.4.2020 13:16Zbyněk
  Neeen: mám auto, skútr, kolo :) Všude je jenom vysekáno na hlínu. Slušná tráva není nikde a zajímá mě, jak to budeš dělat v zimě.
  Dle tvé odpovědi Veronice vlastně zvířata moc neřešíš, jak jsem správně pochopil. To já jejich pohodu řeším.

  Kájka: mravenci nejsou problém, je na ně prostředek, který zamezí rozmnožování, do dvou měsíců vymřou
  17.4.2020 18:08Veronika5
  Zbyněk: Já jsem dneska odvážně zavolala u nás na radnici, mluvila jsem s panem referentem zodpovídajícím za správu zeleně, a probírali jsme přesně ten problém - samozřejmě že jsem neříkala, že chci trávu i pro morčata, to by myslím rozhovor hned skončil, ale mně to vadí i z jiných důvodů - v létě je sídliště vyprahlé, a mít pod oknem louku místo hnědé stepi, určitě by se nám dýchalo příjemněji... Upozorňovala jsem právě na to, že jakmile tráva povyroste, tak přestože je sucho, vždycky ji posekají, načež zhnědne a uschne. Chápu že alergici ji potřebují mít posekanou, takže možná že by pomohlo jen při té údržbě zeleně trochu přemýšlet. Třeba sekat když zrovna sprchlo, aby pak tráva mohla zase růst.... Pán vypadal, že ho to i zajímá a že o tom s onou firmou dá řeč, tak jsme zvědavá, jestli nastane nějaké alespoň malé zlepšení....
  17.4.2020 18:48Ehrena
  Veronika5, o tom psali v novinách pro Prahu 8 už minulý rok na jaře, že i když se to nebude zvláště alergikům líbit, že se bude nechávat tráva vyšší, bude se sekat méně často a pokud možno během vlhčího období, aby se zabránilo vysychání, a je fakt, že za tu část jara, co jsme ještě byli v Praze, tak jsem si všimla, že fakt nesekají tak často. Ale stejně, díky tomu šílenému suchu, ta tráva tady už teď vypadá děsně, sice je zelená, ale nízká a hlavně řídká, vždycky místečko a dost, takové zelené ostrůvky místo souvislého trávníku. Ach jo!
  - - - - -
  A pokud si vzpomínám, tak to mělo být nařízeno či doporučeno Magistrátem Prahy.
  17.4.2020 23:25Bart
  Tráva - u nás už loni na sídlištích vymysleli, že pod stromy sekat trávu nebudou. Vždycky tam nechali takový neposekaný čtverec. Ale i ta vysoká tráva ve stínu nakonec uschla a lehla k zemi. Jsem zvědavá, co letos, u nás ještě sekat nezačali....
  18.4.2020 00:18Jezzabell
  Na Jižňáku je to pampa..:( Ani golfové trávníky se nesekají s takovou frekvencí! Ale tady je to klondajk. Nesmyslná nařízení..
  Tráva aby vadila alergikům by musela být aspoň nad kolena a vykvést. To nám udělali na pozemku před náma, když byly malýmu cca dva roky a nechali to vykvést. Odstartovalo to malýmu alergie na trávu. Na radnici že to je pozemek soukromníka, dokonce za to 2x platili pokutu, několikrát jim to úřad posekal sám a nechal jim fakturu. Zjistilo se, že je to developera, který naběhl, nechal narazil kolem pozemku kůly s plotem a dalsí rok to nechal přerůst a vykvést, než se na tom laskavě začal stavět rezidenční komplex..od října tu bydlí jeden kokot vedle druhého, kteří si myslí, že když mají hypotéku nebo povolání syn nebo dcera, spokli kliku od zeměkoule, grr!
  18.4.2020 08:45Vlada
  Jezzabell, Bart, Zbyněk a spol.: ono to není ani o tom sekání trávy, jako o špatné údržbě trávníku. Na jihu Španělska, kam pravidelně jezdím a téměř tu neprší sekají mnohem častěji a trávník se tu jen zelená. Ale taky denně kropí, pravidelně hnojí a rekutlivují. Mluvím o veřejných prostranstvích nikoliv o soukromých zahradách, tam jsou trávníky v ještě lepší kondici. A u nás ani nekropí a sekačku neumí nastavit, tak drahnou hlínu.
  18.4.2020 09:58čokoláda
  Dobrý den, prosím zkušené chovatele o radu. Budu pořizovat morčata na mazlíky. Chovala jsem za svůj život už kde co, ale morčata jsem zatím neměla:) Chtěla bych mít skupinku 3 možná 4 samic. Jde mi především o zamezení šarvátek do budoucna. Načetla jsem toho o chovu opravdu hodně, ale všude se jen píše o tom, že by se morče mělo chovat alespoň ve dvou... Jde mi o to, kolik morčat mám pořídit ze začátku? Je lepší pořídit rovnou 3 stejně samé holky? Nebo pořídit sestry a dokoupit další samice, až budou ty dvě odrostlé? Teď mám možnost zamluvit si samici v chovatelské stanici, která se mi opravdu moc líbí, ale paní chovatelka má jen jednu. Jinde jsou dvě samice-mimina a ráda bych si ty dvě ségry vzala obě:) tak jak to udělat:)
  18.4.2020 10:54Veronika5
  čokoláda - poradí Zbyněk, Kytička..., ti mají velkou skupinu (např. šesti) samic. Jestli chceš, zaregistruj se, pak jim můžeš psát i soukromé zprávy, a také uvidíš do jejich profilů a můžeš je kontaktovat třeba i přes mail či sms.... Jinak - skvělý plán! Co já vím, neměl by být problém samice namíchat, ony si to mezi sebou vyříkají. Takže co se Ti líbí, zarezervuj :). Existují určitá pravidla seznamování morčat - velký výběh, který žádná už nepovažuje za "svoje" území, množství schovávaček, aby si mohly zalézt apod. Osobní zkušenosti nemám, zatím jsem měla nejprve kastráta se samičkou, teď mám dva samce spolu.
  18.4.2020 11:15Ehrena
  čokoláda, klidně pořiď samičky, které se ti líbí, najednou, se samičkami nebývají problémy.
  Hlavní je, abys měla potom pro tu skupinu dostatečně velké prostory na bydlení.
  Já mám v současné době 5 samiček a jednoho vykastrovaného samce, doma je sice mám rozdělené po dvou, právě z důvodu malého prostoru, ale ven do výběhu je pouštím společně, a až na prvotní seznamování teď už nejsou žádné problémy. A to se seznamovali většinou již starší jedinci, protože si beru většinou již dospělá morčata, kterých se lidé zbavují (z inzerátů).
  U mláďat by myslím neměl být vůbec problém. Ani př seznamování.
  - - - - -
  Vlada, to je právě problém, že teď už se začíná šetřit s vodou, takže to kropení už snad vůbec nedělají.
  Já to mám bohužel na chalupě stejné, máme málo vody, takže na zalévání nezbývá, a tráva tím pádem už v létě skoro není. A seno - taky tím pádem nic. :(
  18.4.2020 11:19Filinek
  Prosim radu, v rodine má teta morčátko a on ted začal mít záchvaty. Příjde nám to něco jako epilepsie prostě odpadne a po chvylce se probere. Jaké záchvaty mohou mít morčátka? Veterinář nám na to řekl že neví a že takové morče to ani takové záchvaty nepřežije. Máme tu veterináře opravdu na nic. Kdyby někdo věděl dobrého v okolí Havířov.
  18.4.2020 11:45Čokoláda
  Děkuji za reakce. Můžete mi ještě poradit právě ohledně velikosti klece? Líbí se mi jedna 120x80. Můžou tam ty 3 samičky být, za předpokladu, že budou mít možnost se proběhnout i mimo klec? Studovala jsem doporucene velikosti klecí pro 3 samice, ale názory se různí, tak se ptám tady přímo těch, co aktivně morčátka chovají. Díky!
  18.4.2020 11:52Ehrena
  Filinek, veteriny zde
  https://www.google.com/search?q=veterina+havirov&oq=veterina+havirov&aqs=chrome..69i57.6667j0j7&client=tablet-android-lenovo&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#trex=m_r:1,m_t:gwp,rc_q:veterina%2520havirov,rc_ui:2,ru_gwp:0%252C6,ru_q:veterina%2520havirov

  Ohledně křečí u morčat zde
  http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/nerv.htm#krece

  Osobně nemám zkušenosti, ale zkusila bych podat trochu glukopuru nebo medu rozpuštěného v trošce vody, inj. stříkačkou bez jehly samozřejmě, do tlamičky. Pozor na to, aby morče polykalo, pokud by bylo ve stavu, že nemůže polykat, mohlo by tekutinu vdechnout a dusit se. Takže opatrně.
  A pak hned uhánět na veterinu, bohužel neporadím, která je z uvedených u vás dobrá a taky přes víkend otevřená.
  18.4.2020 12:28Čokoláda
  Děkuji za reakce. Můžete mi ještě poradit právě ohledně velikosti klece? Líbí se mi jedna 120x80. Můžou tam ty 3 samičky být, za předpokladu, že budou mít možnost se proběhnout i mimo klec? Studovala jsem doporucene velikosti klecí pro 3 samice, ale názory se různí, tak se ptám tady přímo těch, co aktivně morčátka chovají. Díky!
  18.4.2020 12:40Jezzabell
  Vlada: Tady se o trávníky starat nikdo nebude, není na to mentalita údržby. Technické služby nejsou zahradní filma (min. na Hradě nebo v Lánech). Řekli sekej, tak sekaj. Že není co? Aha, ale máme odjezdíno a výkazy jsou..jak za totáče, jesť bumážky? Tak charašo!..
  Navíc by se každej starosta vytáčel, že není voda. Jo, z vodovodu. Kdyby všude nebetonovali prostranství a udržovali si stromy, stahovala by se jim sama do podzemních pramenů..Ale to chápeme my, a oni dělají, že to neslyší. Není to pro ně developerský zájem (ten víc nese). Nějak příroda..z toho nemají rejžoviště. A pak nám to tady dopadá podle toho.
  Bohužel.
  A když se někde nachomýtne někdo "normální" převálcujou ho tihle tydýti s vyššími zájmy a nahradí jiným, co není tak cukací v názorech jinam, netrhá jim partu, a nebo to po čase vzdá sám, že mu vyschnou zdroje (finanční, ty vodní vzápětí)..
  Takže kdo si neudržuje vlastní trávník, smůla. Nemáme vlastní trávník? Taky smůla..Chudáci morčáci ve městech, někteří trávu neznaj.
  A ti co mají páníčky, co se snaží a s batohy vyráží "na sekanou" kam se dá, maj aspoň kliku;).
  18.4.2020 13:00Vlada
  Jezzabell: tys na to kápla, já to jen shrnu, už nějakých 70let neumíme hospodařit s vodou, proto ty záplavy nebo sucha. Vždyť i v přírodě je všechno špatně, kácí se lesy, vysychají prameny, zasévají se plodiny co půdu vyčerpávají a vysušují.
  18.4.2020 14:01Ehrena
  Čokoláda, 120x80 klec se doporučuje pro dvě morčata, ale dle mého by se tam tři holky taky vešly, pokud by měly možnost výběhu. Jinak čím větší klec, tím lepší.
  18.4.2020 15:01Kytička
  Čokoláda, nepovažuji se za zkušenou chovatelku :-), takže si netroufám radit, ale napíšu, jak to máme my. Máme 6 samiček, které bydlí spolu a ťuk ťuk ťuk, zatím jim to klape :-). Pořizovali jsme je po dvojicích, nebylo to tak plánované, ale prostě to tak vyšlo. A bylo právě hezké pozorovat ten věkový rozdíl, ty starší už byly trošičku klidnější, zato poslední dvojka -to byl cirkus na entou :-), co vyváděly, ty starší a ani my jsme nestíhali koukat :-))). Ale vlastně i tak jsou všechny ještě mladé. A čím je jich víc, tím větší sranda s nimi je. :-)Také je potřeba zvážit, kam s nimi o dovolené, když jsou morčátka dvě, je jednodušší je k někomu dát na hlídání. Když jich je víc, je to složitější. A také finanční stránka, nejen náklady na seno, zeleninu, granule, vybavení atd, ale pokud morčátka onemocní, tak jak je vidět i tady v diskuzi, létají tisícovky.
  - - - - -
  Co se velikosti klece týče, pokud je to opravdu 120 x 80, tak to je docela velký prostor a 3 samičky se určitě vejdou v klidu, s častým výběhem možná i ty 4, pokud budou mít ještě v kleci patra, třeba přes celou stěnu. Pokud je to 120 x 60 - to je většinou rozměr, který se prodává, tak je to pro 3 holky maximálně. A zase s patry a s častým výběhem.
  - - - - -
  Jo a ještě jedna věc... je to jak droga, alespoň pro mne :-). První dvojku chtěla dcera, tak jsme je pořídili a pro ně klec 120 x 60. Pak jsem se do nich zbláznila já, tak jsme pořídili druhou dvojku, plus druhou klec, myslím 100 x 55. Dali jsme je do tvaru L, mám to v albech, tak koukni. A holky měly pěknou probíhačku. :-) A pak jsme pořídili třetí dvojku :-), sehnali jsme ještě jednu klec a měli morčecí vesničku, také mám v albech. To bylo ale jen provizorně, pak jsme vyrobili velkou morčatárnu. Pokud pořídíme ještě jednu dvojku... :-))) nevylučuje se, jen musíme zpracovat pána tvorstva :-) - manžela :-) , tak už větší morčatárnu dělat nebudeme, v pohodě se vejdou do té stávající. Větší už ne, to už by manžel nevydýchal. :-)
  18.4.2020 17:52Bart
  Filinek - my jsme tyto záchvaty zažili u prvního morčátka, když mu bylo 5 let. Bylo nám řečeno, že je to nervový systém. Fakt to vypadalo jako epileptický záchvat a po chvíli úplně normálně lítala po obýváku, jako že nic. Jednu chvíli jsme ji pohřbívali, a najednou zas normální morče. Dostávala na to vit B v injekcích. Ale bohužel se to postupně už jen zhoršovalo...
  18.4.2020 21:24Filinek
  Děkuji všem za rady.
  18.4.2020 21:47čokoláda
  Ehrena, Kytička - děkuji za rady. Tak "klec" vlastně není klec, ale box vysoký 60 cm, tak bude možnost udělat i patro, místa bude snad dost:) Jinak souhlasím, že je to docela závislost. Už pár měsíců ve volné chvilce čtu a pouštím videa o morčatech a včera jsem se rozhoupala oslovit chovatelské stanice. Už abychom měli ty holky doma:)
  19.4.2020 07:54Zbyněk
  čokoláda: holčičí smečka může být věkove namíchaná dle libosti, avšak platí jedno pravidlo - ke staré samičce není vhodně bujné mimino, protože by jí nejspíš obtěžovalo a dělali si z ní trampolínu, což důchodkyně špatně snášejí. Starší samička a dvě mimina, je konfigurace přípustná:) Stejně tak dvě starší samičky. Já ve smečce osobnosti od cca šesti let do půl roku věku. Nicméně pozor na jednu věc - morče není mazlík a kontakt nemá rádo. Nečekej tedy, že si koupíš roztomilá zvířátka na bázi štěnátek, která za tebou budou nadšeně běhat. To určitě nebudou, morče chce prostor, jídlo a nechat v klidu. Pro sedmičlenou partu jsem na noc vyrobil toto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?nocni_morcatarna a přes den mi běhají volně ve výběhu, na to se moc těší:)

  Jak se u nás pan premiér "hospodaří" s vodou? Přesně takto: https://denikn.cz/341704/do-mokradu-na-breclavsku-se-uz-zakousl-traktor-agrofertu-inspekci-ktera-vysuseni-setri-to-nevadi/?ref=dnapp&fbclid=IwAR2glix_IMAG9tlAz9AzouGSKHTUfgSp_KmgzM-4zn5wOiFinpbqITu2WB0
  19.4.2020 08:45uj uj
  Čokoláda:
  Jak píše Zbyněk a dle vlastních zkušeností se samičky v naprosté většině případů snesou velmi dobře. A pokud mají dostatek prostoru (a to je myslím základ), neměl by být problém. Já jsem co se týká místa trochu extrémista :-) mám tři svinčátka v morčatárně 80 x 200 cm (+ patra) a ještě mi to připadá málo :-D např. německé weby uvádějí min. 0,5 m2 na zvíře, lépe ale 1 m2. To ale většinou není v běžném bytě reálné, takže myslím, že když budou mít denně velký výběh, bude to OK. Pokud umíš trochu německy, doporučuji web www.sifle.de nebo www.diebrain.de (sekce o morčatech). Pro mne osobně velká inspirace :-)
  Držím palce, ať to klapne a přeju hodně radosti s chlupáči ;-)
  19.4.2020 14:56Morče321
  Dobrý den, dostala jsem do péče dvě nechtěné morčata holčičky, kterým může být něco okolo 6 let. Bohužel po týdnu jedna z neznámého důvodu zemřela (kdo ví, co si chudinky zažily) a já teď řeším otázku, kde sehnat podobně starou morčinu? Protože nechci v chovu morčat pokračovat a zároveň nechci aby morčina sama trpěla, co mám tedy teď dělat?
  19.4.2020 15:00Andy87
  Ahojte, chtěla bych poprosit o radu, jaké jsou nejlepší granule pro morčata z těchto, co jsem vybrala, případně i nějaké jiné vaše tipy. Děkuji.
  https://www.superzoo.cz/krmivo-beaphar-nature-morce-1-25-kg/
  https://www.superzoo.cz/krmivo-versele-laga-crispy-musli-pro-morcata-2-75kg/
  https://www.superzoo.cz/brit-animals-guinea-pig-complete-1-5kg/
  https://www.superzoo.cz/krmivo-beaphar-xtravital-morce-2-5-kg/
  https://www.superzoo.cz/krmivo-nature-cavia-pro-morcata-2-3kg/
  https://www.superzoo.cz/krmivo-versele-laga-complete-pro-morcata-1-75kg/

  Chci pro ně opravdu kvalitní granule, tak prosím za pomoc.
  19.4.2020 16:58Ehrena
  Morče 321, jedině hledat v inzerátech starší samičku a nebo se poptat v chovatelských stanicích a v hobby chovech. Občas některé CHS starší samičky nabízejí, i když šestileté už většinou ne.
  Ale stejně se dostaneš zase do situace, že jedna z nich odejde dřív, a zbývající zase zbude sama.
  Ještě jedině zkusit nabídnout morčinku, jestli by si ji někdo nevzal na dožití ke svým samičkám. Třeba tady v inzerci.
  19.4.2020 18:05Vlada
  Andy87: rozhodně vyber něco co neobsahuje obiloviny, já používám Verste Laga Complete. K němu mám ještě Trovet Guinea Pig, ten ale objednávám na netu,též ho mají veterináři jako veterinární krmivo.
  19.4.2020 18:38Jezzabell
  Andy87: Mně baštěj kluci nejvíc Versele Laga Complete, občas střídám s:
  https://obchod.kralici.cz/p1721-oxbow-oxbow-cavy-cuisine-adult-guinea-pig.aspx
  případně s:
  https://obchod.kralici.cz/p2755-brit-animals-brit-animals-guinea-pig-complete.aspx
  Jinak při pohledu sem si můžeš vybrat podle popelovin a fosforu a počíst si:
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#granule
  20.4.2020 16:53Rodny66
  Ahoj tak se hlásím po měsíci od kastrace. Od víkendu zkoušíme kluky seznamovat v provizornim výběhu ve vaně. Zjistili jsme, že alfa který začínal boje před kastraci je teď spíš flegmouš, zato ten menší je histerka, která když ho vidí, začne knikat, nakonec začne cvakat zubama a to začne i ten druhy. A včera dokonce bezdůvodně ďobnul alfu do zadele. Když je začnu oba hladit, uklidní se, ale naše histerka je pořád v tenzi a alfa ten to má tu chvíli na salámu, dokud prdlouš zase nezačne knikat. Na stránkách morcata u reny jsem se dočetla, že bych je měla nechat aby si to vyříkali, i kdyby.se poprali, ale na to asi nemám nervy 😕 Nevím, děláme to dobře? Nebo bych to měla zkusit jinak? Nikdy jsem morcata nekámošila.
  20.4.2020 19:35uj uj
  Rodny66:
  Je třeba, aby si vyjasnili, kdo bude šéf. Kníkání, nakrucování se, vrkání, bublání, otevírání tlamičky, naznačované útoky, obskakování kolegy, honičky a lehké šarvátky jsou v pořádku a normální. Pokud nemáš ve výběhu rvoucí se klubko, až krev stříká, je to OK. Pokud budou mít dostatek místa, dva domky, dvě misky na jídlo, ělo by to být za čas v pohodě. Také se ale může stát, že to nevyjde. Pozor na ruce, pokud se začnou rvát velmi zuřivě, odlišují
  - - - - -
  Neodlišují páníčka od soupeře. Rozdělovat v tomto případě v tlustých rukavicích :-) přeji pevné nervy a ať to klapne, je dobře, že budou kluci dva :-)
  20.4.2020 20:32Rodny66
  Uj uj: moc děkuji, tak já to tedy prubnu. Všechno máme dvakrát, takže v tom problém nebude, prostornou klec máme snad také. Domky nemáme, mají každý svůj rohový záchod s rohovym patrem, kde spinkaji (samo, že spí i v tom záchodě) už jen stačí, abych se pochlapila já. Což asi bude nejtěžší.
  20.4.2020 22:54Jezzabell
  Rodny66: proč jsou kastrovaní?
  Ne vždy to vyřeší mezipartnerské vztahy. Jde o jednotlivý věk obou, soužití, metry, na kterých bydlí a mají výběh..
  Proč ve vaně?
  Dej je někde na podložku 120x150cm (třeba s ohrádkou, byť nejlevnější), ale oni nezdrhnou. Budou kopírovat nábytek. Zahučí jen do škvír a mezi nízké věci..
  Ve vaně můžou být ve stresu je to PIĎI PROSTOR! (teda pokud nemáš bazén).
  Pokud na sebe budou cvakat dál, kastrace byla na houby. To je to, co dobrý veterinář obvykle řekne nahned..že kastrace nemusí pomoci vyřešit problém. Věk kluků, bydliště, jejich pach ve finále..nemusí to prostě klapnout ani po kastraci.
  A tohle mi připadá jako ten případ.
  Mám bandu koulařů už hezky dlouho a nejrůznější možné vztahy. Kastrace holt někdy nepomůže..
  Doporučuju ti tohle video a plus další v derii "řeči morčat":
  https://www.youtube.com/watch?v=qT1u2WpchTQ

  Každopádně nesahej tam bez kvalitních kožených dlouhých rukavic, oni jak se do sebe pustí, nevnímají sebelepší kamarády. Takže NESAHEJ na ně, když na sebe začnou cvakat a ani potom, když přestanou! Můžou na tebe zaútočit a věř mi, že jak se ti zaseknou do ruky zubama, budeš vidět rudě i ty;))..
  Ťafají po sobě, protože si dávají najevo, že tohle ne. Tak to prostě je. Nejsou to koťata, oni lidský kontakt nemají rádi. Jsou krásní na pohled, ale nejsou to mazli.
  21.4.2020 02:26Ehrena
  Jezzabell, viz archiv diskuze
  https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=Rodny66&fulltext_text=&time=pulrok
  Poradila jim to veterinářka.
  Ono to někdy prý pomůže, ale zdaleka ne vždy.

  Rodny66, ony ty rady od Reny ohledně kastrace, myslím to doporučování, se mi zdají přehnané a kastrace tak trochu zbytečná. Vlastní zkušenost s dvěma vykastrovanými samci nemám, ale co jsem tu na diskuzi za ta léta četla, pomůže to jen někdy. Já měla spoustu dvojic nevykastrovaných samců, kteří spolu žili v pohodě a nikdy mezi nimi nedošlo k žádným rvačkám, a žádná kastrace k tomu nebyla potřeba. Samozřejmě to ujasňování pozic probíhalo taky, ale v mezích normálu.
  A ty zdravotní důvody, pro které ji Reny tak chválí, jsou taky sporné. U samců možná nehrozí tím pádem rakovina varlat, ale naopak ve zvýšené míře trpí na rakovinu mléčné žlázy. U samiček sice odpadnou starostí s cystami, ale naše jedině dvě kastrované samičky umřely obě v poměrně nízkém věku, pravděpodobně jim k tomu hodně napomohly srůsty, které po kastraci vznikly. Obě měly díky tomu problémy s trávením a vylučováním.
  Tak jen držím palce, aby u vás ta kastrace k něčemu byla.
  21.4.2020 06:23Zbyněk
  Rodny66: kluci si prostě nevoní a kastrace nepomohla. Ostatně pomůže málokdy, škoda peněz. Dávat je k sobě nemá smysl. Pořídil bych každému samičku a budeš mít doma dva spokojené páry :)
  21.4.2020 09:37Rodny66
  Zbyněk: bohužel prostorově bych 4 mít nemohla. Už teď když jsem jim chtěla dopřát 120/60 klec byl trochu problém.
  Ehrena: moc děkuji za podporu.
  Jezzabell: jsou to bráškové, věk 9 měsíců, a veterinařka to řekla, bohužel až po... jinak výběh jsem koupila už po minulém doporučení, do teď odděleně. A vana proto, že mám seklá záda a zasáhnout při větší pranici na zemi bych prostě nedala. Jinak vanu máme atyp, takže docela dost velkou, ne jak bazén, ale velkou.
  21.4.2020 09:50Zbyněk
  Rodny66: tak bych jednoho prodal / věnoval jako společníka pro samičku a druhému koupil holčičku a je to! Kastrovaný sameček může jít i do větší, holčičí smečky, nemá smysl mít doma dvě podkritická množství Uranu 235 :))
  21.4.2020 10:18Ehrena
  Zbyněk, ono je to těžké, ty bys někoho ze svých prodal (věnoval)?
  V tom případě bych měla zájem o kastrovanou samičku. :)
  21.4.2020 10:40Rodny66
  Zbyněk + Ehrena: nedám je. Jsou na sebe zvyklí a když sem je dala od sebe přestali žrát. Nebudu riskovat, že se to stane znovu. Doma sme to jakž takž zařídili, už řeším jen cestování a chalupu, pokud se jejich vztah nezlepší.
  21.4.2020 11:31Jezzabell
  Rodny66: Než jsem se stihla dostat k odpovědi a přemluvit tě, abys je nedělila, postavila ses za ně sama, UFF! Jsou to bráškové, jsou na sebe zvyklí a byla by to ohromná škoda. Až tu klec budete pořizovat nebo dělat, dej k sobě dvě. Sraž je k sobě, ať má každý dost místa a vidí na sebe. I přes mříž na sebe mají kontakt. Klektání je po čase přejde, když zjistí, co je to plot;). Pouštěj ven do výběhu vždy každého zvlášť se proběhat.
  Cestování na chatu jako v čem je budeš převážet? Co dvě přepravky? Stačí taška, plastbox z Ikey (vyšší) a klipsy na štos papírů z papírnictví (nebo kolíčky) a navrch triko a nechat otvor.
  - - - - -
  Každopádně je neděl, to si hodná, že je chceš zachovat jako dvojku!;)
  21.4.2020 11:55Ehrena
  Rodny66, úplně chápu, mám to taky tak.
  Jinak vnučky měly dva samečky, kteří se spolu prali, tedy spíš jen ten jeden, druhý byl hodný, ale ten jeden byl vyloženě asi samotář, takže to řešily rozdělenou klecí a na cesty dvě přepravky a na chalupě u nás bydleli samečci každý v jednom boxu, výběh na zahradě měli přepůlený pletivem.
  Je to obtížnější, ale dá se to. :)
  - - - - -
  Jo, jak píše Jezzabell, dvě klece vedle sebe jsou lepší, holky na to bohužel neměly prostory.
  Ale u nich morčata většinu roku trávila na zahradě, kde měla půlený výběh se dvěma domky, takže tam měla více prostoru.
  - - - - -
  Jezzabell, už jsem zoufalá z toho Nikiho. Od pátku dostává ta antidepresiva, žádná změna, spíš k horšímu, už nejí vůbec nic sám, ani trávu. V pátek jsme byli u Valeše, na moji žádost mu udělal ještě v narkóze RTG vyloženě čelisti, celkový RTG mu dělal už předtím minule, nic na něm nenašel, i jsem ho prosila, aby mu pořádně v té narkóze ty zuby prohlédl, jestli tam nemá něco vražené nebo prostě něco, protože kouše hrozně špatně, a nic, všechno má mít v pořádku, a přitom když už chtěl ukousnout třeba kousek řepy či jabka, jen to tak mírně shora strouhal zubama, že ani jeden kousek přitom neukousl, a hned jde od toho pryč. Už nejí ani to seno, pořád jen hledá něco v podestýlce, a když mu strkám do pusy seno rukou, žvejká, ale nechce, a leze mu to dovnitř daleko hůř než ostatním, jakoby mu nefungoval ten posun dovnitř. Já už fakt nevím, co s ním. Dnes mám odpoledne volat, jak to vypadá. Tak nevím, jestli doktora ještě něco napadne. Nejhorší je, že i to krmení do něj nutím skoro násilím, sám na něj vůbec nejde, a přitom by měl mít hlad, když sám nic nejí. Už začínám být zoufalá, normálně zdravě vypadající morče a teď tohle. :( Nevím, jestli mám obíhat všechny možné veteriny, jestli někde něco přece jen nenajdou, jsem z toho už na hlavu. :((
  21.4.2020 12:01Zbyněk
  Rodny66: já jsem pragmatik, takhle máš dva samce, vyvolávající napětí. To, že bez sebe chřadnou, je normální, ale pokud by měl každý samičku, tak budou oba šťastní a holky také. Budeš mít potíže s cestou a a se vším. Věř zkušenému:)

  Ehrena: mě se holky a kluk nervou:) Ale vždycky, když jsem plánoval mimina, jsem pečlivě zvažoval, co bych dělal se dvěma, či více samci. Mít tři, dva brášky prostě nabídnu na mazlíčky a jednoho nechám na kastraci. Dva samci u holek být nemohou, pravda - pokud by se vykastrovali ve třech měsících, možná by mohli, ale není to pravděpodobné. Dětmi nezatopíš, nenatažené hodinky nejdou a dva rozhádaní samci spolu nebudou, je potřeba volit cestu nejmenšího odporu.
  Pravda, chudák Fríduška, která mi před lety umřela po císaři, měla PĚT mladých, to by mě v případě úspěšného porodu trochu zaskočilo, ale kluci by museli z domu.
  - - - - -
  Ehrena: nejlepší doktorka - Sekyrová na Hůrce bohužel onemocněla a zřejmě vážně:( Pak už jedině Lietavcová, ale otázka zní, jestli to není spíš trápení, někdy to prostě nejde:( Valeš je přetížený, ale on na zuby vyloženě skvělý není, už si stěžovalo víc lidí. Abscess v krčku by poznal. Jak je starý?
  - - - - -
  Hmm, čtyři roky, to je přesně ten věk, kdy vybublají genetické potíže, ach jo. Co játra???
  21.4.2020 12:26Rodny66
  Jezzabell: buď v klidu, nikdy bych je neoddelila, hlavně nechápu jak bych se rozhodovala, ktery pryč. Jinak k tomu převážení, driv jezdili v 60cm kleci, na převoz se to dalo, zatím jsem nezkousela jestli půjde přepažit, aby měli oba na cestu dost místa. Jinak to budu řešit asi přepravkama, už mám i nějaké vyhlídlé. A na chalupě mám metrovou klec a 80cm a dědu kutila, to by bylo aby nebylo.
  21.4.2020 13:09Ehrena
  Zbyněk, já jen chtěla poukázat, že je těžké dávat vlastní morčata někam pryč.
  Pro mne obzvlášť.
  Co se týká Nikiho, on se na pohled chová jako normální zdravé morče, běhá, když k němu vypustíme holky, obublává je, běhá s nimi, to není v žádném případě trápení. O to víc nechápu, co s ním může být.
  Jak je na tom s orgány, nevím, měl dělaný pouze celkový rtg. a zkoušku moči papírkem, prý vše v pořádku, Valeš na něm prostě nic nenašel. Ani na prohmatání.
  Ale teď, co už nejí sám nic, zhruba od víkendu, mi přijde takový nafouklejší. Jestli už si něco nesugeruju, už z toho blbnu.
  - - - - -
  Navíc, v podstatě nevím pořádně ten jeho věk.
  Když jsme si ho brali, mělo mu být podle majitele nějak kolem dvou, ale kdo ví...
  S tím, že mu Valeš našel docela větší artrózu vzhledem k věku 4 roky, si teď říkám, jestli nakonec není třeba starší.
  21.4.2020 13:10Zbyněk
  Ehrena: je, ale z hlediska perspektivy je to, co jsem psal, nejlepší pro oba. Takhle se budou oba trápit a nikdy se dohromady nedají.
  Nějaký důvod nejedení být musí. Ledviny a játra jsou základ, RC tedy bere a polyká? A bobkuje?
  21.4.2020 13:57Ehrena
  Zbyněk, polyká, ale v podstatě ho nechce. Předtím, když ještě žila Locinka a krmila jsem ji, to se mohl strhat, aby si mohl trochu líznout. Teď mu to musím nutit.
  Bobkuje, i když míň, než dřív, ale to bude tím menším množstvím jídla. On jedl dříve hlavně seno, a tedy granule, případně trávu, když byla, na tu zeleninu si nikdy moc nezvykl, ale třeba červenou řepu, okurku a jablko měl rád, a celer. Hlavní u něj ale bývalo seno, měl asi hodně té vlákniny, teď je to jen z RC viditelně míň.
  21.4.2020 17:57Zbyněk
  Ehrena: a sám si třeba ani salát nedá, vůbec nic? Běží k jídlu, čichne a nejde to, nebo vůbec nemá zájem?
  21.4.2020 18:51Jezzabell
  Ehrena: A co mu do toho RC dát spařené vločky, namočené granule a zamixovat? Teda nejspíš to tak děláš..Nebo ještě přidat probiotika přímo do tlamy..Achjo, je to potíž, když nežerou..:(.
  21.4.2020 19:31uj uj
  To je tedy jaro na houby :-( právě jsem se vrátila z veteriny, museli jsme nechat uspat Amálku :-( tak jsem to spočítala, Amálce bylo 8 let a 7 měsíců :-O do poslední chvilky čilá s chutí k jídlu, dnes už se jí do něj moc nechtělo, odpoledne už vůbec. Tak honem na veterinu...akutní selhání ledvin, v tomhle věku už fatální :-( ach jo :-(((
  21.4.2020 19:55Jezzabell
  uj uj: to je mi moc líto..znám to, Jules na tom byl taky stejně. Selhávaly mu ledviny a pak to šlo během pár hodin tak strašně rychle..Ale měla krásný věk! Julísek se dožil půlky..
  21.4.2020 20:18Zbyněk
  uj uj: ale néééé :(((( Měla nádherný věk a krásný život, tím se utěšuj! A měla to rychlé, co bych za to dal u řady svých exmorčtátek:(
  21.4.2020 22:42Ehrena
  uj uj, i já s tebou cítím, ale závidím ten krásný věk, a taky celkem rychlý konec, bez dlouhodobých potíží. U nás je nejlepší dožitý věk u několika morčat skoro o rok méně, celých osmi let se mi ještě nikdo z nich nedožil.
  Ale Amálka byla moc hezká morčinka, škoda, že ten morčecí život je tak krátký...
  My jsme se vrátili z veteriny taky špatní, Niki se nám nadýmá, i když dávám už od včerejšího večera, co se mi zdál trochu nafouklý, Sab Simplex i Rodicare Akut, nic nepomáhá. Valeš, jak ho viděl, tak říkal, že to nevypadá dobře. Nechali si ho tam hodinu, že ho přispí a ještě znovu s doktorkou Mertovou se mu podívají na ty zuby a naberou krev na rozbor. Moč se jim nepovedlo vymačkat tentokrát žádnou, takže ledviny bohužel netuším, jak na tom jsou. Ale játra špatná, řekli mi, že hodnota je hraniční, víc nevím.
  Ale berou to spíš jako důsledek toho dlouhodobého nejedení (i když jsem dokrmovala, asi to bylo málo, nebo jsem začala možná později, protože jsem to přes nejedící Locinku nezaregistrovala, lépe řečeno zaregistrovala pozdě). A ten důvod toho nejedení přičítají prý těm zubům, jednak trochu prorůstajícím kořenům a jednak jeden z předních zubů se jim zdá až u kořenu naprasklý a může prý ho to bolet, navíc prý ta dáseň kolem něj vypadá, jakoby tam byl zánět. Takže dostal atb. Baytril inj., dále Catosal, Degan, Metacam proti bolesti, taky vše injekčně, navíc miniinfuzi glukozy a Duphalyt inj. Byl chudák pěkně vyřízený, ležel jak placka, vypadal, že snad ani nepřežije cestu domů. Já ještě nafasovala na krmení tohle
  https://www.veterina-trhon.cz/emeraid-sustain-herbivore-100-g , je prý to lepší než RC, ale měl se k tomu teda úplně stejně jako k RC, čili vůbec. No dostala jsem do něj asi 15 ml, víc mu prý najednou teď dávat nemám, radši málo a častěji.
  Zatím je pořád ještě nafouklý, i když přitom už normálně běhá, doma trochu ožil, tak jsem mu přidala ještě znovu Sab Simplex a Rodicare Akut, a teď spí. Ale mám z toho teda strach, doufala jsem, že to nebude tak špatné, když ho vidím, jak tady s holkama pobíhá. Ach jo!
  Jinak k dotazům, k jídlu se vůbec nemá, ani se nejde podívat, co se dostává, absolutní nezájem. Poslední, co ještě jedl, byla tráva a drobnější kusy sena, teď od cca neděle už nic. Dneska jsem mu dala sebou do přepravky čerstvou trávu, pampelišku a tři kousky jetele, dřív by to měl hned v sobě, dnes na tom jen ležel, ani k tomu nečichl.
  Jinak RC jsem mu taky míchala s vločkami nebo s Osmizrnkou od Nestlé,nebo s rozmixovanými na prášek granulemi Brit či Trovet. Ale nic z toho mu lépe nejelo.
  21.4.2020 23:01Jezzabell
  Ehrena: Hmm..to vypadá fakt na ty zuby. Proto nechce žrát, že ho to bolí a rozjely se mu játra. Ale hele, my byli taky špatní, a ta glukozová infuze Vall-íkovi pomáhala a postavila ho na nohy! Je fakt, že 4x po sobě každé ráno v 8:00h na příjem na hospic a večer si ho vyzvednout. A taky málo, ale každé dvě hodiny dokrmovat. Hlavně ze začátku. A pomohlo to.
  Měli jsme ho dně podobnou léčbu, když to vidím. Měli jsme atb na močák. Jinak stejné. Degan ti domů nedal? Injekčně je fajn. Předpokládám, že tam zas jedete co nevidět.
  Asi ho to hodně bolí a nemůže žrát :(. Emeraid vidím prvně, no krmit, krmit a krmit po trochách, aby naskočila játra. A asi ostropestřec. Nám pomohl RC hepato (přímo na játra s ostropestřcem) a RC VitaB. Mají to obojí na veterině. Nebo béčko v aminosolu, ten prý víc morčákům chutná.
  Držte se, moc na vás myslím!
  22.4.2020 02:02Tygrinka
  Ehrena: Víc jak 15ml kaše na jedno krmení se nedává nikdy, resp. jsou výjimky, ale moc jich není. Morče má objem žaludku asi 25ml, tak není dobré ho cpát příliš. Měla jsem morče, co zvládlo kaše víc, ale to bylo za ty roky jen jedno a i vetka to považovala za raritu. Menšímu morčeti se dává cca 12ml. Takže víc do něj fakt necpi. Jinak prasklý zub a zánět kosti je dost blbá varianta. Na játra a podporu chuti Aminosol, krmit častěji v meších dávkách. Velké dávky krmení játra příliš zatěžují.
  22.4.2020 08:20Zbyněk
  Ehrena: můžeš mu zkusit ještě dávat RC hepato, ale já bych zvážil jestli to pro klučíka není víc trápení, než užitku.Moje základní kritérium pro životaschopné morče je radostný příjem potravy. Měl jsem různé nemoci, při poruchách ledvn morče nejí, při poruchách jater nejí a nafukuje se, při zápalu plic nejí a smutně leží (podobně jako při ledvinách). Záněty močáku nemají vliv na příjem potravy, i když bolí. Justice mi ke konci ochrnula, ale úplně, po týdnu byla schopná hýbat pouze hlavičkou. Nosil jsem jí, polohoval, masíroval, chodili jsme na injekce kortikoidů a vitamínů. Nepomohlo to, ale položil jsem jí na polštářek, dal před ní misku s jídlem, zabalil do sena a ona vymetla misku za tři minuty, okusovala seno, když okousala, kam dosáhla, přihrnul jsem další. A takhle jsme fungovali tři týdny - spokojeně jedla a bobkovala. Když už jí to přestalo bavit a začala být protivná (kdo by nebyl), tak jsem to v klidu ukončil. Jestliže ti chlupáč nemůže dlouhodobě jíst a je mu zle, tak z toho života už nic nemá. Zkus se nad tím zamyslet:(
  22.4.2020 10:16LoLuciss
  Potřebuji přepravit tři morčata ze Slovenska - Lučenec a blízké okolí. Do ČR, ideálně severní Čechy, nejlépe Ústí nad Labem, ale budu ráda za jakékoli přiblížení. Děkuji předem za případné typy, hezký den. joplinka1@centrum.cz
  22.4.2020 12:32Ehrena
  Díky všem za rady.
  Niki vypadá dnes lépe, už v noci se pokoušel kousat seno, snědl asi pět stébel a skončil. To krmení ode mne, tu kaši, ale nechce, cpu to do něj trošku násilím, i když on se zase tak moc nevzpouzí. Dávám mu tak zhruba po dvou hodinách, 10 až 15 ml, podle toho, jak je ochotný se nechat krmit. Pořád přidávám SAP Simplex, RodiCare Akut a probiotika. Plus dvakrát denně proti bolesti Meloxidyl. Do jídla mu přidávám aminosol a dvakrát denně vitamín C. Pořád mi ale přijde trochu nafouklý, málo bobkuje a ani nečůrá, tedy jestli se to v těch hoblinách vyloženě neztratí, má na noc vyčištěnou podestýlku, tak by to mělo být vidět. Je ale fakt, že tu kaši dostává hodně hustou, na rozdíl od předtím, kdy čural
  často, ale dostával ji řídkou, protože mi nešla vůbec natáhnout do stříkačky, musela jsem ji hodně ředit. Včera jsem koupila nový aplikátor na krmení a tak to jde líp, od toho minulého už se mi po dlouhém používání odlepila guma. Asi už nepůjde zprovoznit. Nikiho jsem doteď krmila inzulinkou, nebo tou 2ml stříkačkou, myslím, že jsem mu taky nedávala víc jak 10 mililitrů, maximálně 15, ale ne tak často. Tohle mu asi vyhovuje líp, a navíc, dnes ráno jsem jim natrhala trávu a on dokonce jedl sám, i když ne dlouho, ale za chvíli se k tomu zase vrátil, tak bych byla ráda i za to, kdyby aspoň průběžně něco snědl sám. Nic jiného než trávu ale nechce, teda myslím zeleninu. A ty šílenci už nám zase včera posekali trávu v nejširším okolí, a to ještě nebyla ani na trhání pro morčata. Všechno je tu úhledně zarovnané na nizoučký trávníček. Tak jsem s trávou zase v háji, ráno jsem vytrhala poslední na místech, která vynechali (kolem domu a stromů). Už jsme chtěli, i kvůli koronaviru, odjet na chalupu, ale teď s tím jeho maroděním se bojím.
  Jinak na ty RC přípravky speciálně na játra se poptám, my máme jen RC Akut a RC senior.
  Mimo to mám i Ostropestřec mariánský mletá ta semínka, ale nevím, jestli by to šlo použít pro morče, nevím, jaká dávka by mohla být pro ně vhodná.
  Na kontrolu jedeme dnes ve 3:00 odpoledne, ale Valeš tam dnes není, bude tam ta paní doktorka. Ty infuze další nám zatím nenavrhli, tak uvidím, co dnes.
  - - - - -
  Jezzabell, Degan mi sebou nedali, já teda mám (pro sebe, beru při žlučníku) posledních asi šest tablet, ale zase netuším dávkování pro morčata.
  A zapomněla jsem se zeptat, jestli mám ještě pokračovat s těmi antidepresivy, když má toho teď plno ostatního. Jestli je to vhodné ještě přitom dávat.
  22.4.2020 12:42Jezzabell
  Ehrena: EC hepato (dává se 1y denně 0,6ml z pístu co u toho je, jako v Uro). Určitě se domluv, jestli bys neměla přijít na druhý den ráno na tu glukozu, že mu to udělalo dobře a pookřál. Případně na 12tou (to už je tam Valeš ve Ct).
  Jezdím pro trávu k dědovi, co má klíč od zahrady jednoho souseda, co je rád, že se tam dá občas něco vysekat použitelného. Ale mohla by být někde kolem vody..Rybník, potůček? A ještě dětský hřiště;). Oni to vysekaj obvykle kus od plotu a vevnitř ne hned nebo tam vynechaj.
  Mně obecně morčata berou na dokrm radši inzulínky, než větší stříkačky. Obvykle jim je bbě a jsou rádi, že jim to dám z tohohle "mini", víc jim to vyhovuje. Proto to vždycky proženu mixetem, protože by se mi jinak senem ucpala..
  Dvakrát za den jsem měla na stole 6-7 inzulínek plus tu dokrmovací a jen jsem dokupovala, jak to rozžvejkal. Zkus na přočištění kopřivový čaj,, ale Valeš říkal, že ne víc jak 2x2 inzulínky denně! (Jestli by chytl průjem, nebo by mu to vadilo, nevím). Takže k tou jsem ho dolejvala uro čajem (Uroseptem), je v tom rakytník.
  Taky mi skoro nečůral a trvalo dýl, než se objevil bobek.
  - - - - -
  RC hepato 1x denně 0,6ml..skáčou mi tam chyby;)
  22.4.2020 15:06uj uj
  Děkuji všem, ano, jsem vlastně taky ráda, že se to nijak netáhlo a bylo to ze dne na den. To je asi ideální konec, žádné trápení. Snad se měla u nás dobře, snažili jsme se :-) takže opět sháním morče :-)
  22.4.2020 16:16Zbyněk
  LoLuciss: to máš asi smolíka, hranice jsou zavřené. Jedině, že by ho převezl nějaký kamioňák.

  Ehrena: pokud zobe seno, domluv se s Jezzabell, aby ti dala na zkoušku trochu speciálního sena, pokud je morče jenom trochu naživu, tak tohle seno nikdy neodmítne. Kdyby ho jedl, tak ti jeden pytel obětuji!
  - - - - -
  uj uj:měla se skvěle!!! Morčátko seženeš, je jich přebytek! Kámoška bude rodit dalmatinky každou chvíli, ale tak dlouho asi čekat nechceš - cca měsíc
  22.4.2020 17:14Ehrena
  uj uj, v inzerci má nabídku CHS DaMi, mají tam holčičku černý fox s bílou, zatím volnou.
  - - - - -
  K odběru začátkem května.
  22.4.2020 17:26Veronika5
  uj uj: CHS Diamant má jednu samičku ihned k odběru...
  22.4.2020 17:36lylien
  zdravím, máme samičku deň po pôrode, prebehol vcelku dobre, 3 mláďatká, samička hneď očistila, zjedla všetky vaky, hneď sa prisali. ale po pár hodinách sa začala samička veľmi škrábať, až do krvi, vytrháva si kusy srsti aj s kožou. môže to byť spôsobené stresom po pôrode alebo je to nejaká kožná choroba/parazit? veterinár nie je po ruke a po telefonickom rozhovore ju nedoporučil niekam voziť na vyšetrenie, máme iba čakať. viete nám poradiť čo s ňou máme robiť? ako zistíme či môže mať parazita/ svrab/ iné ochorenie? díky
  22.4.2020 18:32uj uj
  Veronika, Ehrena:
  Ano, s Davidem si píšeme :-) a chs Diamant nemá volné hladké :-( ale moc všem děkuji za tipy, klidně posílejte dál, všem díky!
  22.4.2020 19:14Zbyněk
  lylien: ještě se mi to nestalo, ale vypadá to na nějaký poporodní syndrom, plus možná podpořený změnou hormonů - tři placenty jsou slušné množství oxytocinu. Myslím, že samička toho zase nechá, žere a kojí? Někdy samičky vypelichají, třeba druhý týden, ale svrab to není. Nerozjel by se tak rychle. Jestli žere a kojí, počkal bych do zítřka a když tak zašel na veterinu.
  23.4.2020 01:37Tygrinka
  Ehrena: Pozor na tu kaši. Dospělé průměrné morče by mělo mít kaše cca 60ml za den. Menší kousky mi zvládaly bez hubnutí jen cca 45-50ml kaše plus něco málo si nazobali sami. Takže 10ml každé dvě hodiny, pokud to není jen voda, je víc než dost a nedivím se, že je nafouklé. Zdravé morče, resp. morčata se zdravým trávením jsem krmila 3x denně 15ml kaší plus si něco zobali v mezičase z kaše na talířku a něco ze zeleniny a vloček a vesele mi tu prosperovali. Ráno před prací, po práci a večerní dávky měli někdy dvě cca 10ml, někdy jen jednu 15ml, když víc žrali sami. Morče nemocné s játry bych krmila častěji po menších dávkách, holt by se častěji krmilo večer a v noci, ale za den by byla dávka max. 50-60ml kaše plus kaše by byla ještě na talířku v kleci. Jde i o to, aby mělo chuť si vzít něco samo v kleci z nabídky. Samozřejmě, pokud to jinak nejde, musí se krmit i násilím, ale není třeba do něj za každou cenu narvat maximální dávku. Když játra jedou na půl plynu, tak i trávení není to, co by mělo být, na to je nutné vzít ohled. A když při tomto onemocnění morče trochu zhubne, nevadí to, zvládne to i s mírným úbytkem váhy.
  Některému vyhovuje víc aplikátor, některý dával přednost 2-5ml stříkačkám.
  - - - - -
  MVDr. Vítková uvádí na svých stránkách informaci, že "Množství (kaše) závisí na různých faktorech, průměrně se udává 6g/100g váhy zvířete."
  23.4.2020 09:02Zbyněk
  uj uj mrkni na ní: https://www.facebook.com/cavia.bead/?__tn__=kC-R&eid=ARCEphfYcsI8ihyA1dH13pvBL6RR2TyiK51mzkf3YIPjNsFhVGN-JGT3REtxlw0DdR8uadWAMAZfm8lG&hc_ref=ARTsLU_pqXuhxmV1Ev82bkI1P_gcGdjzjcIYDq8FHDPic4TrhxZJJL2REtv-XaadM_w&fref=nf&__xts__[0]=68.ARDyhflGOanWxj-3NewSJ9TqrFjk9_yxfV_JqIHyOG-dx_3OaYvPQyeIntR6ITllFmN7SrEj5I-eYQ_8IEEr9O3Zt4EDbtuWcnLIwZOVlySwr6FRsFxRND99_wmrThe-Z4C6kfPuGGHXjZ6Wk8cxY7bh2VFIHomr1Nd1SRFCmlIscBQgtcaq0XQkwBWjaWGTB4EPfUo1hqUao0vFKOJmqajI05eoPEXyOBswkOFLmPca41K3eyFgZaLZELZzfCXRPAOCjhXDyN89Cmw6yJtDajuIDTM_jByREdSd6EKwgQ_-chKK1imSQ1sFo522EBcSyC-EfugU619BPWW49ONRMhQfKYRD2TNjfCURpNuMrOF5uc5_2cRczyuiUtjgfeuRcOA49vE6epXcm8UKAcRyFFKOwm0v7Um1DVXcKeX-J0Ue9ITtMQJXWyJJFCCEA76T45BoNZiSB6FyPAT0PsU013ndny6D2wRUNmxUgJ-D7w-SJESmCo-wDxgH_32PdbxFaNaulhqNORFEXTCPlKk :)
  23.4.2020 09:50uj uj
  Zbyněk:
  omlouvám se, ale... co tam mám vidět? Jsem dnes poránu nedovtipná... :-)
  - - - - -
  Máš ještě SZ ode mne ;-)
  23.4.2020 12:07Veronika5
  uj uj: když klikneš na to zelené, je tam FB odkaz na morčinu!
  23.4.2020 12:14uj uj
  Veronika, Zbyněk:
  Děkuji moc, to mělo být na tu teddičku? Já jsem rozmazlená a chtěla bych pouze hladké, ani cresteda ne... I tak moc děkuji, že na mě myslíte :-)
  23.4.2020 12:29Zbyněk
  uj uj my myslíme pořád:) Máš tam otpovjeť :)
  - - - - -
  Ta teddinka mi hned padla do oka, takový čumáček :)
  23.4.2020 12:43uj uj
  Zbyněk:
  Mně se tam líbila ta bílo šedá teddička, ale když já teddíky nechci :-( dobře mi tak :-) Máš tam otpovjeť na otpovjeť :-) A ještě jednou dík ;-)
  23.4.2020 13:36Ehrena
  Zbyněk, uj uj, já se na FB neumím vůbec hýbat, jakou tedinku myslíš a jak se k ní dostanu?
  Já když dám ten odkaz, je tam nějaká krásná světlá bílošedá samička, a pak nějaká mláďátka, asi její.
  Na tedinku se neumím dostat.
  - - - - -
  Jinak včera jsme byli zase na veterině na kontrole, Valeš tam včera nebyl, doktorce se zdál Niki lepší než ten den předtím, taky už byl divoký v přepravce, ne takový zvadlý jako v úterý. Dostal znovu píchaná atb, proti bolesti, Degan a tu infuzi a říkala, že víc už nebude potřeba ta infuze, když začíná trochu jíst sám, že i vypadá dobře zavodněný atd. Tak mi dala atb. domů do stříkačky a tři tablety Deganu, kdyby se mi zdál nějak víc nafoukllý, ale tvrdila, že je o hodně míň než v úterý. Já si taky myslím, že míň, ale trochu je pořád ještě, já poznám spíš ten rozdíl oproti normálu, než ty denní rozdíly mezi sebou. Rozhodně vypadá veselejší a takový uvolněnější než předtím, ale to pořád dostává ty léky proti bolesti, a říkala mi, že je možné, že je bude muset brát už pořád. Podle ní ty zuby - kořeny prorostlé má, i když zatím ne tak hrozně, ale podle ní ho to už bolet může, zatímco podle Valeše ne, tomu se to zdá jen maloučko prorůstající zatím. Tak si pak má člověk vybrat. Ale já myslím, že mu hlavně vadí něco s tím zubem předním, čímž si oni ani nejsou jistí, jestli tam opravdu ta prasklina je. Včera a dnes ráno už se chtěl pustit i do okurky a jablka, a prostě to neukousne, jen to měkké svrchu odstrouhá trochu zuby, ale víc nic. Listové věci - salát, čínské zelí - zatím úplně ignoruje. Nejvíc se snaží u toho sena, granule teď taky nejí vůbec, musím mu zkusit dát ovesné vločky, aby měl něco krom toho mála, co užvejká. A musím někam vyrazit na trávu, jen nevím, kam, tady všude kolem čerstvě posekáno.
  Ale jsem moc ráda, že už má chuť. Jen mne mrzí, že se nemá k tomu, když mu to nastrouhám, to úlně ignoruje, přitom bych čekala, že mu to tak půjde líp. Stejně tak ignoruje kaši na mističce, ale tomu se nedivím, protože ji nechce vůbec ani z té stříkačky, z jakékoliv.
  A dříve, za Locinky, by mi ji urval z ruky, jak ji chtěl
  Tak máme léčbu na týden a za ten týden se máme objednat na kontrolu.
  23.4.2020 14:20Jezzabell
  Ehrena: No páni, tak infuze pomohly! To je dobře. Leda ten přední v inhalaci nechat odlomit aby rostl dobře..
  Ale to jen typuju.
  No my jdeme co nejrychllej, Vall-ík má něco s nosem a naříká. Podle fotek (protože jsem se tam nedovolala) prý tumorek:(. No to mu chybělo!
  23.4.2020 15:10Ehrena
  Jezzabell, tak držím palce.
  Mám pocit, že my dvě se tu budeme trumfovat, kdo bude častěji na veterině. Ach jo!
  23.4.2020 18:15Jezzabell
  Ehrena: Jsme doma. Tak z tumorku se nakonec vyklubala "jen" plíseň. Vall-ík si zavřískal, když mu seškrabovali skalpelem čumák, aby se dostali na kůži na vzorky..No 14dnů čekání a mazání.
  Je tam fakt nával morčat na infuze glukozy, vymeňují po nutných hodinách..zrovna před náma kluk nechával takhle morče, co vřískalo vedle, když ho zakanylovali doktorky..Prý takový nápor morčat nepamatují. Že jsou strašně citliví na stresy mezi lidmi jak jsou doma v karanténě..
  Te´D jdem na kontrolu za 14dnů (jinak hned kdyby zas něco). Dej pokoj, už jsem konstatovala, že tenhle drahej koníček je jako vozový park;))..
  23.4.2020 21:11uj uj
  Zbyněk:
  A dal bys mi prosím vědět, až budou ti dalmatinci? Na pěkné morče ráda počkám :-) Díky!
  23.4.2020 21:37Jezzabell
  Pro nahlédnutí do zákulisí..Jak jsme marodili a ještě marodíme:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34778
  - - - - -
  uj uj: to nejsi sama!:)) Taky čekám na dalmatiní miminko-kluka;)
  23.4.2020 23:16Kájka
  Jezz.: Teda, vy si užíváte.... čumáček, chudáček :-(
  Mrkla jsem do alba. Vallík je borec!
  No, a o Tobě nemluvě... Držte se! a buďte konečně už zdraví!!!!
  23.4.2020 23:30Jezzabell
  Kájka: viz. odpověď v albu..díky MOC!;)
  Někdy se to fakt navalí a je toho moc, ale když se na ten oholenej ksichtík podívám a řeknu si "na co si tu stěžuju?! Co má říkat on??!" Tak se posbírám na lopatičku a jedu dál!
  A podpora je moc hezká vzpruha, moc si cením, díky!
  Jsou tak křehcí, když maroděj! A co bysme pro ně neudělali! Každý, komu marodil chlupáč ví svoje, co obskákáme, abysme pomohli! Jen když to pomůže! Ťukyťuk!!!
  24.4.2020 13:24Ehrena
  Jezzabell, tak plíseň není žádná radost, ale snad lepší než tumor.
  Taky jsme byli na veterině včera,pro změnu s Číčou, ale s tou chodím aspoň tady u nás, přímo v Bohnicích, tak nemusím přes celou Prahu, jako s Nikim.
  Celkem nic moc na ní neobjevil, ale jsem ráda, včera vypadala, jako by ji bolelo bříško, pořád ležela stočená a když si lehala, tak tak divně opatrně, tak jsem měla hrůzu, aby to nebylo něco vážného. No dostala injekce proti bolesti a na uvolnění, protože na ní našel pohmatem jen plné střevo i močový měchýř, tak doufám, že to nebude nakonec ještě něco s močákem. Číča byla hned večer po návratu lepší a zatím ještě pořád je, tak uvidíme, jak to bude vypadat dál. Jen trochu míň jí.
  Niki je na tom tak skoro stejně, seno už baští docela dobře, i když ho zatím teda moc nesní, ale ostatnímu moc nedá, včera poprvé si večer vzal pár kousíčků čínského zelí vel cca 1x2cm, natrhaných, na noc jsem mu jich tam připravila hromádku, aby se mu to dalo dobře nabírat, ale myslím, že ani neubylo. Už mu dávám té kaše míň, aby se měl víc sám k jídlu, mimo sena to moc nezabírá. Aspoň že k tomu senu se už má.
  Jinak u nás to vypadá při marodění jak u vás. Taky sady lěků, sady nabraných stříkaček inzulínek s těmi různými léky a další s krmením. Jinak jsem se ptala na ty RC přípravky na játra a ještě RC artro a prý to celkem nemá cenu kupovat, mi řekla doktorka. Na ta játra to prý nepotřebuje, hlavně potřebuje začít pořádně jíst a zlepší se to prý samo. tu artrózu spíš prý použít nějaký přípravek pro kočky a psy, ten prý je účinnější, tak jsem zatím nic nekoupila. Ale Niki i přes jeho artrózu lítá jak čamrda, skoro nejvíc ze všech našich morčat, s výjimkou naší nejmladší, Hopsinky, to je ještě větší éro. :)
  25.4.2020 13:14Veronika5
  Tak hlásím konec jednoho krásného, dva a půl roku dlouhého přátelství. Kubík otravoval, naskakoval a útočil na Koblížka tak dlouho, až se kluci servali, a jsou tedy už každý zvlášť. Zatím každý ve své kleci, zítra budeme vymýšlet přepážku na rozdělení klece. Naštěstí je to 120tka a ještě o šířce 75cm, takže pořád zbyde poměrně slušný prostor pro oba... Koblížek smutní, agresor Kubík si očividně užívá vydobitou klec jen pro sebe....
  - - - - -
  Naše nové uspořádání
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34782 . Koblížek (ten hnědý) se uklidnil a začal pořádně žrát, Kubíček (světlý) zatím hrabe a hledá, kudy by se na něj dostal, aby ho mohl dorazit.
  25.4.2020 13:38Jezzabell
  Veronika5:Koblížek zjistil, co je klid a plot a ten rozžhavenej do běla upouští páru a taky ho to přejde, neboj;). Viděj na sebe, vykacávat můžou.
  25.4.2020 18:13Zbyněk
  uj uj: zeptám se kamarádky, jestli nemá všechno zamluvené a napíšu :)
  25.4.2020 19:31uj uj
  Zbyňku, děkuji moc ;-)
  Tak - a sušíme :-) Vyplenili jsme zahradu jedné známé. Naštěstí pro nás má rozbitou sekačku :-)
  25.4.2020 19:42Jezzabell
  uj uj: A na co jezdíš? Předpokládám, že ne na benzín;)?..Mně to jede po bublinkách...
  25.4.2020 20:25Tygrinka
  Veronika5: Agresora do jiné klece, ať mu spadne hřebínek... Slabší musí zůstat v původní kleci. Sice to přátelství nepomůže, ale psychice ano.
  - - - - -
  Agresora bych zkusila vykastrovat, někdy to může zabrat, když se to stalo takto...
  25.4.2020 20:40Veronika5
  Tygrinka: Klec jsme přepůlili a zdá se, že to vyhovuje oběma... Na další klec nastálo není místo.
  25.4.2020 21:43uj uj
  Jezz: po bublinkách jsem také živější :-) ale hůř se pak udržuje výška sečení :-)
  25.4.2020 23:31Jezzabell
  uj uj: nastavíš a jedeš (jen nevykusovat trávník!)
  26.4.2020 11:12Veronika5
  SENO: Připomínám, že pokud všechno klapne, zítra přijede 20 pytlů sena! Hned jak to tu bude, dám sem zprávu, a od zítřejšího odpoledne tedy bude možné jej vyzvednout. Počítám Jezzabell 3 pytle, Kytička 5 pytlů, Já 5 pytlů, Tygrinka 2 pytle, Zbyněk 4 a Ehrena 1 pytel. Vím, že jste chtěli většinou víc, ale na víc si netroufnu - měli byste vidět, jak se tvářil ten soused (naštěstí jen jeden!) co se přichomýtl, když jsme seno vozili výtahem nahoru :-D. Cena bude ještě nižší - dali nám to za velkoobchodní cenu 120,- / pytel :).
  26.4.2020 14:31Jezzabell
  Veronika5: Soused ať si trhne levou zadní! Kdyby stěhoval výtahem něco on, mluvil by jinak. Počítám s tím.
  26.4.2020 17:17Zbyněk
  Veronika5: super!! :) Tak já se jednoho pytle vzdám ve prospěch Ehreny!
  26.4.2020 19:14Veronika5
  Zbyněk: OK, myslím, že bude ráda...
  26.4.2020 21:15Ehrena
  Zbyněk, diky, budu mooooc ráda!
  Já původně plánovala, že už budeme na chalupě touhle dobou, zvěř mi s maroděním zhatila plány.
  Takže budu moc ráda za dva pytle. :) Děkuju.
  Veronika 5, přijedeme hned, jak to půjde, jak dáš vědět.
  27.4.2020 00:33Tygrinka
  Veronika5: Může se stát, že časem se myšáci snesou ve větším výběhu někde v pokoji, ale bydlet budou takto odděleně. Je lepší menší prostor a kámoš přes mříže, než samotka. Oni si časem pravděpodobně budou spolu i hrát, budou se honit podél mříží, pak ležet u mříží a tak... Se senem počítám, děkuji za zprávu.
  27.4.2020 06:40Zbyněk
  Ehrena: chceš u Veroniky pro maroda nechat igelitku sena na zkoušku, jestli bude baštit?

  Veronika5: ona je to od vás obrovská práce! Jste dobří! Pokud víš, v kolik tam cca budou, mohu do půl hodiny dorazit, ušetřím vám pár vožení výtahem
  27.4.2020 09:02Ehrena
  Zbyněk, ano, byla bych ráda. Děkuju.
  27.4.2020 10:15Zbyněk
  Ehrena: dobře, jakmile Veronika zavelí jedu a beru vzorek :)
  27.4.2020 11:52Ehrena
  Zbyněk, díky moc. :)
  27.4.2020 12:41Veronika5
  SENO JE TU! Jsme doma, přijeďte!
  Dobrá zpráva je, že budu moci příště vzít ještě víc - manžel tady vystavěl skvělý stoh, tak přidáme příště ještě řadu :).

  Je stejně krásné jako minule :-D
  27.4.2020 12:47Zbyněk
  Veronika5, Ehrena: sedám do vozu a vyrážím :) Budu tam cca v půl druhé
  27.4.2020 14:54Ehrena
  Veronika, my jedeme až teď, byli jsme nakoupit a na poště, teď jsem dorazila domů a čtu to tady.
  27.4.2020 16:53Jezzabell
  Veronika5: Vrchní dodavatelko sena- hoši děkují! Zrovna mi dochází pytel, tak večer načneme tenhle;)
  Jsi zlatá, že to pro nás z Prahy takhle podnikáš;)!
  27.4.2020 17:03Veronika5
  Jezzabell: Jsem ráda, že jste rádi :)! A já mám seno za velkoobchodní cenu až domů :)
  27.4.2020 18:51Tygrinka
  Veronika5: Ty jo, takhle podnikat v trávě... :o) Také jsem ubytovala své pytle a těším se na tu radost, až jim nastelu a oni do něj skočí šipku .o)
  27.4.2020 19:29Zbyněk
  Veronika5: my jsme prosím moc rádi!!! Já a vděčná, chlupatá tlupa:)
  27.4.2020 20:11Jezzabell
  Veronika5: Abyste si nemyleli: musím se podělit doma s TCHOŘEM!
  Všímla jsem se, že má Jarvis (naše první rozetka) u zadku na fakt slovy třech chlupech! u zadku bobek, který má za sebou..Holt naschlý..
  (Všímlo si dítě ehm..).
  Odtrhnout to nešlo, vřetěl. Tak nůžky. Vyklepané dítě řvalo víc, než Jarvis, co mu jako chci dělat!
  Tak tomu neuvěříte, nebo to tu běžně nečtu a fakt sorry...
  Jarvis mě obstříkl tou značkovací směcí TCHOŘ hard!!! Jestli se bál nevim, nebolelo to, chlupy byly dál od zadku! Nic mu nehrozilo, eunucha bych z něj nedělala!;)
  Lidi! SMRDIM JEŠTĚ TEĎ!!! Věci se perou s desinfekcí, já se vyderatizovala antismradem..ne, tohle je p e ck a;)!
  Tak jen pro zábavu..Když si jeden myslí, že se nic neděje - ani PRD! Smrdim ještě teď! Jak takhle malý zvíře může "takhle" smrdět?!
  Jako byste trhli tchoře mezi dveřma!
  AVE!
  27.4.2020 20:35Veronika5
  Jezzabell: Ha, tak to asi bude nějaká rozetí specialita! Ještě že manžel rozety nerad :-D!
  27.4.2020 21:26Jezzabell
  Veronika5: V tomhle případě se modli, aby se morčákovi nenalepi bobek na zadek- jakýkoliv morčák!:)) Jinak máte k obědu "morčecí" a slovensky to nebude!;)
  27.4.2020 23:47Ehrena
  Veronika5, aky moc děkuji za perfektní seno.
  A Zbyněk, taky moc dík. Bohužel marod ho dnes neocenil. Přes víkend vypadal čím dál líp, začínal jíst i kousíčky zeleniny, snědl toho teda málo, ale už i pěkně kousal - jablko, červenou řepu, bylo slyšet, jak chroupe, což předtím vůbec. Tak jsem si trochu oddechla, bohužel předčasně.
  Dnes ráno jsem našla v boxu pěkně nafouklého morčáka, a ač se od rána snažím, není to lepší. Dnes samozřejmě už zase vůbec sám nejí, ráno opět koukal otočený do rohu, přes den pak už teda ne, ale vrátili jsme se na stav před týdnem. Od rána kromě kaše po menších dávkách a častěji do něj hustím Sab Simplex, RC akut, a dvakrát za den už měl Degan, který nám dali minulý týden, kdyby byl zase náhodou nafouklý, taky Proffessional, protože bere ta atb, všechno houby platné, nafouklý je pořád. Když ho vyndám na zem, sice běhá za holkama, není na tom tak, že by nemohl ani chodit, ale od rána se to nijak nelepší ani po těch lécích. Zkoušela jsem i masáž bříška, to se mu moc nelíbí a nejsem si jistá, jestli to dělám dobře. A nevím, co víc ještě dělat. Volala jsem to odpoledne Valešovi, máme zítra přijet, že se na něj podívá. Tak jen doufám, že do zítra přežije, vůbec se mi to nadmutí nelíbí a děsně se toho bojím. Po několika špatných zkušenostech, kdy nepomohli ani doktoři. A hlavně ani trochu netuším, po čem se mu to mohlo stát, když zeleninu skoro nejí.
  Ach jo, doufala jsem, že už to jde k lepšímu. A jsme zase v háji. :(
  28.4.2020 08:47Zbyněk
  Ehrena: to mě moc mrzí. Doufám, že se morčáček dožil Valeše!
  28.4.2020 09:41Ehrena
  Zbyněk, jdeme tam až odpoledne. Přijde mi malinko splasklejší, ale pořád ještě dost přifouklý. Ale jídlo sám - pořád nic. Max. ho vidím jednou za čas hlodat stéblo sena. O víkendu už si chodil i do mističky na granule, sice teda snědl toho sám hodně málo, ale byla vidět ta chuť. Teď už zase nic.
  Zbyňku, už jsi tady někdy psal, co dáváš při nadmutí, ale nemám čas se teď hrabat v archivu. nemáš nějakou účinnější radu?
  - - - - -
  Já mám teda obavy, jestli to nemá nakonec jako reakci na ta atb. Ve středu měl ještě v injekci, od čtvrtka má do tlamičky. Je teda fakt, že až do včerejšího rána jsem na něm nic špatného nepozorovala, nevím, jestli to může mít takovou prodlevu s reakcí. Vím, že u Bělinky tenkrát při tom abscesu byly taky potíže podobného rázu, že se zprvu nadýmala a nechtěla vůbec jíst - jinak byla vždycky žravá, i při tom velikém abscesu jedla jak o závod. Ale jak začala mít užívaná atb, ne píchaná, tak měla tyhle problémy, jen nevím, jestli nějak ihned či taky až po pár dnech, pak ji přešly, ale nastal ten vleklý stav měkké stolice, kterého se nezbavila až do smrti. Přes podávání všech možných druhů probiotik, všechno houby platné.
  Protože jinak absolutně nechápu, z čeho může být nadmutý. Ale před tím týdnem to bylo stejně, taky v pondělí po víkendu, a to byl tenkrát vyloženě jen krmený mnou předtím, to už sám vůbec nejedl. Teď tedy začínal jíst, ale té zeleniny on jí málo, i když je zdravý, natož takhle, bylo to jen pár malých kousíčků, které teda jedl už od pátku cca, a jinak hlavně seno, tak to by mu určitě nemělo nic udělat.
  28.4.2020 10:17Zbyněk
  Ehrena: Degan a Ranital, ten bohužel není - má výpadek. Lze to něčím nahradit, Valeš bude vědět. Má asi špatná játra, chudák malej:(
  28.4.2020 15:25Ehrena
  Tak jsme zpátky z veteriny, není to prý až tak hrozné, tedy s tím nadmutím, ale hlavně na něm nic nenašli, z čeho by to bylo, jedině prý reakce na atb, ale chtějí, aby je ještě pár dnů bral, když měl před týdnem v té krvi známky zánětu, jenže si právě nejsou vůbec jistí, jestli od zubu nebo někde jinde, nic na něm nevidí. Od těch jater by to prý být nemělo, měl prý jenom hraničně zvýšené bílkoviny, což prý bývá u různých momentálních onemocnění, ale není prý to selhávání jater.
  A jinak váhově šel dokonce ještě pár deka nahoru.
  Takže mám pokračovat, jako doteď, dokrmovat či tedy teď už zase krmit, dávat teď na nadmutí Sab Simplex, RC akut, místo Deganu jsme dostali něco prý ještě trochu silnějšího, teď nevím název, mám jen tři pilulky na doma, taky po čtvrtce dávat 2x denně, a dál protí bolesti a atb. zatím pokračovat.
  Tak uvidíme, už z toho začínám být docela vedle, táhne se to dlouho. Hlavně je divné, že kromě těch zubů s otazníkem nemůžou na nic přijít.
  I když bych měla být asi ráda, že nemůžou, jen to přece musí mít nějaký důvod.
  Valeš ho viděl tedy naposled před týdnem, a to říká, že i přes to nafouknutí - to měl ale před týdnem zrovna taky - vypadá mnohem líp. To asi jo, v úterý před týdnem, když jsme byli u něj, byl Niki zrovna obzvlášť zvadlý. To teď není, zase se celou cestu snažil zahrabat, což on dělává, ale před týdnem jen ležel, což u něj neznám.
  - - - - -
  zahrabat v přepravce do hoblin.
  28.4.2020 16:47Jezzabell
  Ehrena: Příjde mi, že jak takhle maroděj, je to jak na houpačce. Dva dny se tváří v pohodě a pak se to zas všechno vrací div ne do původního stavu. Teplota v paneláku leze nahoru.
  Tak hlavně, že to nejsou játra! Ony reakce na atb bývají různé, nafouknutí i malátnost k nim jsme už taky zažili, i nechutenství. Hlavně, že pár deka nabral! To je dobře.
  V přepravce mám ručník, plenu a papuč s plenou a vždycky ho najdu zahrabanýho u dna;)! Nejlíp ještě s otýpkou sena. Asi mu bylo hodně špatně, chudákovi.
  Vall-ík si dnes zuřivě pucoval předníma ten namazaný čumák. To by musel mít kolem hlavny kornout jak pes! No aspoň že to nedrbe! Teda já ho nevidím.
  28.4.2020 18:34Veronika5
  Koukněte na ty naše kluky porvaný.... :)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34783

  Ehrena: Držíme Nikimu palce!
  - - - - -
  Jezzabell: Vím přesně, o jakém tchořím smradu jsi včera mluvila - je toho plný obývák!!! Potřebujou se navzájem přesmrdět.
  28.4.2020 19:12Jezzabell
  Veronika5: To je odérek, co? Jak to může tak malý zvíře vyprodukovat?? Ještě
  jak se přestříkávaj, je to děs. u eMíka jsem vždy šílela, když se mu vytíral anální vak, ale tady bych to ani nechtěla risknout:)! Zlatý eMík, dej mu morčecí nebe věčnou slávu..
  28.4.2020 19:30Veronika5
  Jezabell: Byli spolu ve výběhu asi hodinu a čtvrt, dávali jsme pozor a jakmile agresor začal na druhého naskakovat, odsunuli jsme ho lopatkou a poslali jinam. Po téhle době oba začali nespokojeně kňourat a stáli u mříží, jako by říkali, že už toho mají dost a chtějí domů! Naskočili do spacáků, nechali se přenést do klece a spokojeně žerou... Jo, a Tonička - králík . stačila skočit k agresorovi do klece, a než jsem ji stihla vyndat, dostala chuděra dvakrát přes čumák! A to je doslova 2x větší než to morče...
  28.4.2020 20:11Jezzabell
  Veronika5: Se nediv, přistálo mu tam něco velkého a chlupatého a on přece jasně perforoval druhé morče, chudáka, že chce klec pro sebe!;)
  Aspoň vidíš, jak vypadá agresor v akci. Ten zbuší i kocoura, když mu příjde pod zuby, natož samičku..tak vzal za boxovací pytel chuderu králindu.
  28.4.2020 20:16uj uj
  Tááák - a seno je pod střechou :-) 5 pytlů :-)
  28.4.2020 20:46Veronika5
  Jezzabell: OK, uznávám, samička nebyla dobrý nápad :) - ještě že jsem ho nestihla realizovat!
  - - - - -
  Jasně perforoval druhé morče :-D He he!
  28.4.2020 21:28Kytička
  Veronika5, moc děkuji za seno a za dáreček!!! Jsi zlatá a moc šikovná! Zítra ho dám holkám ke kolaudaci. :-) Děkujeme. :-)
  - - - - -
  A koukám, že se kluci do sebe pustili :-( Po takové době klidného soužití. Tak snad alespoň v tom výběhu budou v pohodě.
  28.4.2020 21:49Veronika5
  Kytička: Není zač :)! Možná se holky budou nejdřív pelechu bát - u Zbyňka se bojí! Je to strašidelná bubu věc :-D!
  28.4.2020 23:48Ehrena
  Naše morčata se bojí všeho, i papučí.
  Ale kočičích přepravek ne, teď mají výběh na balkoně - neohraničený, jen deku na dlaždicích, a kus za ním mají kočky své přepravky, vystlané dečkou, někdy tam přes den spí, ale morčata to tam hrozně táhne, normálně z deky na dlaždice nejdou, ale tady klidně po dlaždicích ujdou tu vzdálenost (něco přes metr a půl), jen aby si mohla vyskočit do přepravky, tedy pokud v ní není kočka. Jak je teď horko, nechávám je tam až skoro do noci, a většinou je v těch přepravkách hromadně nastěhované pak najdu, kupodivu jim najednou nevadí , že jsou vyskládaní (-é) těsně vedle sebe, aby se tam všichni vešli.
  Ale pelíšky, papuče atd. absolutně ignorují.
  29.4.2020 10:29Zbyněk
  Já jsem nainstaloval dva spacáčky a nastalo všeobecně zděšení:)) Chlupáči se bojí do výběhu, vytřeštěně zírají na dvě fleecové "tlamy", výhrůžně rozevřené na krajích deky:) Včera se k tomu zkoušeli přiblížit bráška se ségrou, pomaličku se plížili po dece, přilepení k zemi, ke konci se natahovali, jak hadice, nakonec ruply nervy Cipískovi a zběsile zdrhnul, ségra ho o setinu sekundy později ještě přeskočila:))

  Veronika5: na klid před bouří pozor i ve výběhu, oni se tváří, jak svatoušci a najednou je na zemi vřeštící koule, bez výstrahy!
  29.4.2020 11:19Kytička
  Veronika5 a ostatní. Pelíšek má u nás úspěch a to veliký! :-) Holky ho nejdříve uctivě obešly, možná se i trošku bály, ale pak dceru napadlo, že dá před pelíšek, nebo spíš kousíček dovnitř takový ten ohýbací tunýlek. A holky začaly šmejdit a nakukovat dovnitř :-). Nejdřív tedy vlezly na něj, jako na polštářek, ale pak se odvážila první a velice opatrně do něj strčila hlavičku, až tam nakonec zahučela celá. Načež se pelíšek začal hýbat a pak skoro celý skákat, fakt sranda. :-) Jakmile vylezla první, následovaly ji i ostatní holky a teď už tam lezou normálně, i bez tunýlkové "předsíně" :-) A je vidět, že se jim tam líbí, už se tam pěkně uvelebují. :-) Moc dík, Veroniko. :-)
  29.4.2020 11:47Veronika5
  Kytička: Super, to mám radost :).
  Zbyněk: Já vím, když jsou kluci ve výběhu, nespustím je z očí a mám po ruce na zabalení a odstranění morčete...
  29.4.2020 12:04Jezzabell
  Veronika5: Mně spacáčky leží ladem taky..Kluci si na ně nikdy nezvykli, i když jsem je do nich "nasypala":).. Prostě jsou to "papučáři".
  29.4.2020 12:53Veronika5
  Jezzabell: No vidíš - asi opravdu záleží na povaze.... Naši jsou na nich závislí, a naučili se i to, že když je přendavám z výběhu nebo do výběhu, vlezou si do spacáku a já je odtransportuju v něm - je jim to příjemnější než braní do rukou. Za časů před porváním když chtěli z výběhu domů, vlezli si do spacáků a čekali :)
  29.4.2020 13:25uj uj
  Prosím pěkně, kde jste sehnali ty papuče? Na netu nebo je někdo šije? Předem díky za tip :-)
  29.4.2020 13:28Jezzabell
  uj uj: Papuče jsou prodejné ve zveráčích (pelíšky pro hlodavce) a spacáčky jsou Veroniky výrobek.

  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=pel%C3%AD%C5%A1ek+pro+mor%C4%8De+papu%C4%8D
  29.4.2020 14:31Zbyněk
  uj uj : za ty prachy: https://www.mimibazar.cz/inzerat/73472152/pelisek-papuce-pro-hlodavce-mini-stenatka
  29.4.2020 16:56uj uj
  Jezabell, Zbyněk: moc děkuji :-)
  Je vtipné, jak se všeho ze začátku bojí :-) u nás je to taky tak, nový domeček nebo houpačka - a ve výběhu jako po vymření, všichni zalezlí a oči navrch hlavy :-) ale papuče by mohly fungovat... asi to zkusím.
  29.4.2020 17:11Jezzabell
  uj uj: No u nás se báli jen spacáků (přitom jsou tak pěkné!). Papuče milujou a i když jich už máme hafo, vystýlám je nastříhanou plenou(někteří je používají jako záchůdek a pak jen vyndám počůranou plenu, vyklepu bobky, dám novou a nemusím ob den prát).
  U praní dopporučuju vzít starý povlak na polštář nebo deku, nandat do ní byť vyklepané papuče a pak zapnuté prát. Zamezí se chlupům nebo zbytkům hoblin v pračce;).
  Domky nebo tunely se u nás ihned rekvírují. Teď to bylo to týpí. Naskáčou do toho a vytlačujou se z toho navzájem, příp. si to značkují (FUJ! čím větší teplo, tím horší..).
  29.4.2020 18:44Ehrena
  Jezzabell, přejdi na holky, ty nesmrdí! ;)
  29.4.2020 19:08uj uj
  Jezz:
  Moc děkuji za tipy, jsem zvědavá, jak se to ujme u nás. Udělám reportáž ;-)
  29.4.2020 19:15Jezzabell
  Ehrena: Chce to větší byt;))! Už takhle mám pocit, že nepotřebujeme obývák..že Verčo?;)
  29.4.2020 19:47Veronika5
  Jezzabell: Jasně! Nejlepší obývák je morčecí panelák, výběh, a kolem taková pěšinka, kterou když se pořídíš protáhnout, můžeš ty morčata krásně pozorovat :)! Co víc si přát...
  29.4.2020 21:56Jezzabell
  Veronika5: Síť u stropu? Abysme měli kde spát..:))
  29.4.2020 22:57Bart
  Spacáky? - U nás bez nich nejde existovat!!! A to má každý svůj!!! Ovšem když se posera Nico bojí, vypadá to takto...

  Prostě spacáky fungují místo domečků - soukromí a klid. Teda pokud se tam právě strachy nenastěhuje Nico Samuelovi. To ho pak i někdy hledám, kde je. A on je nacpaný až za Samuelovým zadkem, div se neudusí.... Ve výběhu zase dva stany, ale jak něco Nica vyplaší, hned se stěhuje k Samuelovi:

  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34784

  Prostě od malička jsou zvyklý na deky, kde by se toho báli. Chrní v tom jak mimina!!!
  29.4.2020 23:40Jezzabell
  Bart: ten plátěný stan vypadá jako naše týpí! Jen ho máme z proutí..ale kluci ho milujou! To je fakt;).
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34770
  Sypala jsem tam kluky malé i velké (spacáky), násilím i lákala na bylinky, ani prdík! Asi máte nějaký klíč, který naši neznají..
  30.4.2020 09:23Bart
  Jezzabell - já na to týpí koukala, je moc pěkné a "přírodní". My jsme za ty roky nějak přešli přes ručníky k dekám a celkově ke všemu hadrovému. Inspirace byla u videí z Ameriky, kde to mají pomalu jak v postýlkách mimina. Němci se zase drží toho přírodního, ale taky hezký. Já si kdysi všimla, že se nám morčata chtějí podhrabávat pod různé hadry, druhé morče Honzík měl svou oblíbenou hadrovou plenu - tancoval kolem ní jak kolem samičky! Tak jsme přešli na deky a pytle a i každé nové morče si v tom lebení.
  30.4.2020 10:30Veronika5
  Bart: My také jedeme komplet na látkách - u morčat https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34782
  - - - - -
  i u králíků https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34744 .
  Nejsou pak všude hobliny ani prach z nich, je to takové čistší, a ušetří se. Navíc místo klecí používáme výběhy, které vůbec nemají dno - s hoblinami by to nešlo.
  30.4.2020 11:26Ehrena
  Veronika5, Bart a ost., možná je to tím, že my právě jsme pořád na hoblinách, a na nic látkového tím pádem nejsou zvyklí.
  Já si to pořád s těmi koberečky nebo dekami neumím představit, přijde mi, že bych se uprala.
  Na látce je mám jen ve výběhu na balkoně - na starém vyřazeném povlečení - a po jednom použití je to na vyprání. Jsou na tom buď tři nebo druzí čtyři, necháváme je tam teda dlouho, když je na to počasí, třeba půl dne i víc, ale pak to vypadá děsně. Dávám jim tam sice víko od krabice s hoblinami či s kočičí podestýlkou do WC, kdyby někoho z nich napaddlo to brát jako záchůdek, ale řekla bych, že to nikdo nepochopil.
  30.4.2020 12:06Veronika5
  Ehrena: To by ses uprala určitě. Já to měním každý den, déle to opravdu moc dobře nejde, a 2x týdně peru plnou pračku zvířecích věcí.
  30.4.2020 12:16Zbyněk
  Tak já denně peru noční morčatárnu - sedm myší už jí trochu pročůrá a zasmrdí:) Ale výběh jednou týdně, to stačí. V morčatárně mám pod podložkami ještě inkotinenční pleny a ty měním cca jednou za dva týdny
  30.4.2020 13:38Jezzabell
  My jedeme na hoblinách, koberečky jen v morčatárně ve vestavěném domku a v týpí a přes to plena. Koberečky ve výběhu, na nich pleny. Ty měním podle toho, co tam je za dvojky a nebo smraďochy samoráře. Jak je tam Lance se Zedem, chce to denně, v nejhorším ob den, ale vysypat seno a bobky a určitě vyměnit postranní pleny kolem zdí za morčatárnou, kde se choděj zapíchnout odpoledne a čůraj pod sebe..Jak pustím Vočka, musím taky měnit, ten to všechno značkuje a to je mazec, to nejde v teple vyvětrat!
  Na měsíc tak balík a půl plen na konerečky. Ty pak nemusím tak prát;). Pleny jen vyklepu do koše nebo vyhodím, když jsou echt pročůrané a špinavé. Koberečky peru s papučema. Co 14dnů koberečky a jednu várku papučí a druhou podle potřeby.
  30.4.2020 14:17Bart
  Já taky peru tak jednou týdně, někdy i déle. Těch spacáků a dek máme hodně, tak že se to může pořád střídat. Na balkóně máme velký plastový sud s víkem a tam všechno to špinavé dávám, jako se to dříve dělalo s látkovými plenami - do nějakýho kýblu a pak všechno vyprat. Nemít balkon, tak nevím, to by asi nešlo a muselo by se prát častěji. U nás je spíš problém s těmi chlupy na tom, protože jsou morčata dlouhosrstá. Tak že před praním hezky vyčesávací rukavici a jedu... To by spíš asi každýho odradilo, to je na tom na nejšílenější práce....
  30.4.2020 14:18Jezzabell
  Tak jsme fakt plesniví..Kultivace jsou pozitivní, navíc na druh, který je fakt "pořádný" a špatně a dlouho se ho zbavuje. Musíme po víkendu nasadit bezoplachový sprej (ten teprve dnes objednávají na veterině). A to na oba v kleci, protože z Bondíka se vyklubal přenašeč z chudáka malého.
  30.4.2020 14:19Bart
  Veronika 5 - moc pěkné. Škoda že se kluci museli rozdělit.
  30.4.2020 14:22Jezzabell
  Bart: Jak jsem tady včera psala - nasoukej všechno do starého povlaku na deku (nebo polštář, ale když je toho víc tak asi od deky), který má zip! Knoflíky jsou na prd.
  Vezmi to a narvi do pračky. Až se to vypere v pračce, vyndáš čisté papuče a nebo koberečky a nech to uschnout zase zavřené. Pak to na balkoně otoč a vyklep (nebo před barákem, ať nenadávaj sousedi), já to klepu na dlaždice a vysaju (balkon právě nemám).
  Střídám dva zapínací fusaky a mam klid;). Před tím papuče a koberečky jen oklepu z nejnutnějšího, dřív jsem z toho byla na mrtvici taky...
  30.4.2020 15:11Veronika5
  Bart: Tak teď jsi mě pobavila - mně koupil manžel na balkon taky sud, ten na dešťovou vodu - to bude asi to samé co tam máš ty, ne? V něm mám pytel, a uvnitř toho sudu krásně vyklepu z textilu všechen sajrajt - nepadá mi to pak nikam okolo. Textil jako takový skladuju do vyprání v látkovém pytli v kumbále.
  30.4.2020 15:25Bart
  Jezzabell - to je fakt, hned to příště vyzkouším. Dobrý nápad!!!

  Tak zase máte něco k léčení. Páni!!! A co ta chytrá houba, jak tu někdo o tom jednou psal, že to ničí plísně...
  - - - - -
  Veronika5 - tak my prý máme sud potravinářský - asi 30 l , zřejmě od kečupu. Já to počůrané na šňůře usuším, a pak to do toho rovnou házím.
  30.4.2020 15:39Jezzabell
  Bart: Tak to netušim, ale radši nebudu (aspoň zatím) experimentovat a budu se držet Valešova plánu;), už bych celkem ráda chvíli klid. Naštěstí je deratizační období. Jsme obklíčení desinfekčními mýdly, gely a anticovidy. Tak to na sebe "snad" nepřeneseme.
  Jen je to fakt "voser", grrr! Hlídat sebe, dítě, kdyby na ně omylem sáhlo, aby si fakt pořádně umyl ruce..Že se to rádo chytá na lidi, prej bacha na to, radil doktor.
  30.4.2020 17:27Ehrena
  Jezzabell, jo, já to tehdy od Merlínka chytla. Taky měl takovou kvalitní plíseň.
  30.4.2020 18:42Jezzabell
  Ehrena: A jak se to na člověku projeví? Šupinky jako u nich? Teda zatím nás nic nesvědí ani nejsme zarudnutí, ale abych věděla pro jistotu..
  30.4.2020 19:34Ehrena
  Jezzabell, já měla červené svědící kolečko asi cca jako 10 Kč, šupinatět to začalo až později.
  Cannesten to zvládl. Asi do 14 dní.
  30.4.2020 20:22Jezzabell
  Ehrena: Tyblááho! No snad se tomu vyhnu;)! Dítě dostalo přísný zákaz tam sahat (ale je to děcko..). Už vidím doktora, jak se mi směje, jestli se budu muset stříkat taky!
  Jinak Vall-ík je už od pondělí bez antidepresiv. Mám je v záloze doma, kdyby něco, jsem poučená jak dál. Ale vypadá v pohodě, ťukyťuk! Dokonce vyprovokoval Bondíka k dvěma společným kolečkům po aréně. Mrskal u toho zadnicí;). Jen ten čumák doladit, zabezpečit Bondíka do budoucna a třeba to dá pokoj!