od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červen v roce 2020
 • Zobrazuji 127 zaznamu.
 • 1.6.2020 12:24Fili
  Jezzabell Sem z Havířova.Stěr mu nikdy nedělali a nic podobného.Dostanem jen mastičky a dem domů.Seno sem měnila i domácí měl a pokaždé se mu to udělá.Klec sem čistila i savem mockrát a i octem.2x tydně.Max mu pomáhá taková hnědá tinktura.Musím si nechat dneska předepsat jak příjdu domů z práce a půjdu na veterinu.Název nevím.Pomůže mu to ale i tak se to pak zas objeví.Jinak i přes to baští a je čipernej mladoch.
  1.6.2020 13:02Jezzabell
  Fili: Zařídila bych se podle toho, jak píše Mikulcová na těch stránkách. Rozbory krve a to hloubkové paraklinické vyšetření. Tady jen utrácíš peníze za mastičky, co nikam nevedou. Nevím, jakou vet. tam máš, ale nic extra, když jí to nepomáhá..Ofoť si do mobilu tu zprávu z odkazu, co jsem ti poslala a ukecej je, jestli ti to můžou udělat.
  Teda jestli nejsou specialisti na hlodavce, můžou se ohánět tím, že to tam nedělají. Pak bych sedla k PC a googlila veterinu u vás a okolí, kde specialisti jsou, protože tady ti jinak nepomůžou.
  Morče má očividně problém, povrchové střílení od boku bez hlubších vyšetření je na prd.
  Nahoře v záložce Kam na veterinu jsou veteriny a adresy, jestli ti tam něco pasuje koukni, ale pořešila bych to googlem, i kdybych měla jet hodinu..
  2.6.2020 12:16Lucila
  Ahoj,máte někdo zkušenost s potratem u morčinky?Naše samička dnes v 7 týdnu porodila nedonošené miminko...
  3.6.2020 08:06Zbyněk
  Lucila: ano mám, za prvé, samičku už nepřipouštěj, není zdravá! Zabiješ si jí. Za druhé, morče při potratu nikdy nežere placentu, protože je toxická. Pokud jsi nenašla placentu, zůstala v samičce a musí ven. Pozná se to na sonu se speciální sondou. Musí dostat oxytocin a placenta musí prokazatelně vyjít ven.
  3.6.2020 15:22Lucila
  Zbyněk:právě potratila další čtyři mimča,pojedu s ní na veterinu...
  3.6.2020 15:37Jezzabell
  Lucila: Proč jsi čekala celý den? Mohla jsi je zachránit, kdybys jela rovnou.
  3.6.2020 18:09Zbyněk
  Jezzabell: zachránit je už nemohla, pokud se spustil potrat, tak z nějakého důvodu, obvykle začnou umírat - například a tělo je vypudí. Je to škoda, hlavně aby samička vyloučila správně placenty, určitě bych jí dal pak preventivně atb, pro jistotu, Enrogal, nebo Boflox. A vykastroval.
  3.6.2020 19:23Jezzabell
  Zbyněk: Mně nepříjde normální, že někomu doma potratí samička a ona sedí u pc a čeká, jestli jí sem někdo odepíše. Chudák morče.
  3.6.2020 21:14Lucila
  Jezzabel:Jak bych je asi v sedmém týdnu březosti mohla zachránit?Byla to nevyvinutá holátka,neživotaschopná!!!
  - - - - -
  Zbyněk:Dostala na veterině oxytocin,na ultrazvuku už tam nic není.Ona už mimča měla,nádherná nejstatnější,které jsme kdy měli!! Prostě tentokrát bylo něco špatně,doktor říkal,že tam mohl probíhat i zánět,uvidíme,co přinesou další dny.Kastrovat jí určitě nenechám.
  4.6.2020 12:13Jezzabell
  Lucila: Nemohlas je zachránit, ale na veterinu jsi šla po dni, co si tady čekala na odpověď. Buď ráda, že samička žije. TENHLE přístup nechápu. Tady není odpověď hned, a když jde o život, máš se zbalit a mazat na veterinu. Nechápu to ptát se tady na rady co jako dělat..Co asi.
  4.6.2020 13:19Lucila
  Jezzabell:Neptala jsem se na radu,co dělat!Jen jsem chtěla vědět,zda má někdo stejnou zkušenost..
  4.6.2020 16:04Zbyněk
  Lucila: samička není v pořádku, ono se to stává a pokud jí necháš zabřeznout znovu, tak bude mít pravděpodobně ještě více miminek a přideš jak o mimina, tak o samičku. Také jsem se kdysi nechal přesvědčit do stejného nesmyslu a také měla samička napoprvé pět mladých, napodruhé šest a všichni umřeli. Morče musí rodit bez problémů, pokud prvorodička potratí, není zdravá a je velmi nebezpečné to zkoušet znovu. U druhorodiček se to někdy stát může, ale ani tam bych už znovu nepřipouštěl. Tvoje samička má tu nešťastnou kombinaci, že není v pořádku a ještě má dispozice k vysokému počtu mláďat. Nemá sílu je donosit, zřejmě v ní umřely a proto je vypudila, nenechávej jí už znovu zabřeznout!
  Pokud placenty vyšly, je to prima, dal bych ještě pro jistotu na pět dní Enrogal, může tam být zánět a poznáš to, až bude pozdě.
  5.6.2020 13:32Rodny66
  Ahoj všem, jdu si pro radu. Od pondělí řešíme absces. Po kastraci si náš miláček vykousal stehy a měl zánět, který se přelecil antibiotiky bohužel asi nedostatečně. A po skoro třech měsících od kastrace se mu to rozjelo. V pondělí nakroza a čištění, na to jezdíme každý den, vždy rozšíří dirku a vymackaji, Bertik drží, asi ví že mu to pomáhá. Ale problém je, že skoro nepije. Z jeho dvou decek je sotva 20ml, nechce žrát zeleninu, sena sežere hodně,sem tam granulku. K tomu hůř bobkuje. Doktorka si myslí, že je to přechodné. I přesto dávám acut, probiotika, cečko do napaječky. U doktorky Baytril, degan, quamatel. Můžu udělat ještě něco? Díky za rady.
  5.6.2020 20:10Veronika5
  Rodny66: Taky jsem zažila obří absces po kastraci, taky s odstupem, taky nebyl dostatečně zaléčen atb. Pokud by se podobná akce někdy u vás plánovala, doporučuju zajet na opravdu pořádnou, specializovanou veterinu - já jsem se touto zkušeností poučila, od té doby jsem si za podobné zákroky opravdu hodně připlatila, a vždycky to bylo bez problémů. Ono i to šití se dá udělat tak, aby se zvíře ke stehům zuby prostě nedostalo - je to šité jakoby "zevnitř".
  Co radím já, je společnost jiného morčete, aspoň přes mříže. Jsem přesvědčená, že našeho morčáka tehdy zachránilo to, že jsme ho nechali běhat se samičkou - podporovala ho v jídle a pití a zvedala mu náladu... No, hodně štěstí.
  5.6.2020 21:06Rodny66
  Veronika5: Brašku má přes mříž, driv to bylo tak, že se po sobě jakoby opičili, jeden šel pít, šel i druhý. Ale teď Bertik hodně odpočívá a jen spolu leží u mříží. Odpoledne si dal trochu trávy co jim pěstuji, úplně v něm zahucela. Tak snad se to zlepší.
  5.6.2020 21:10Veronika5
  Roddny66: Chudák :(. Snad se mu brzy uleví...
  5.6.2020 22:39Martina159
  Zdravím do skupiny :) Budu si pořizovat morčátko a chtěla bych vědět jaká strava je pro něj vhodná, na této stránce jsem našla, že správné krmivo nemá obsahovat obiloviny a semínka, ale v e-shopu máte směs pro morčata apetit s ječmenem, pšenicí a ovsem atd. Jak to tedy je když je tato směs označena jako základní krmivo pro hlodavce? Děkuji za odpovědi.
  5.6.2020 23:07Veronika5
  Martina159: Ano, to je zavádějící, a tuto směs bych nekoupila. Osobně používám Cavia Complete od Versele Laga, nebo Nutrin. Jinak určitě nelze jakékoliv granule nebo dokonce směsku označit za základní krmivo - vždy se jedná o doplněk, u mladých zvířat se dává víc, u dospělých už opravdu jen pár granulí denně - vlastně nejsou ani nutné, jen jako pochoutka a občasný doplněk, na doplnění toho, čeho by se náhodou nedostávalo. Základní potravou morčete je vždy SENO, zelené, voňavé a co nejkvalitnější, a to celodenně a v neomezeném množství. Čím víc ho sežerou, tím líp, musí si udržovat střeva v chodu a zároveň jim seno obrušuje zuby. K tomu v sezóně ideálně tráva, pokud není a přes zimu denně zelenina.
  - - - - -
  Jo a ještě koukám - píšeš morčáKO - změň to, prosím, na nejlépe dvě morčátKA, raději samičky. Morče je skupinové zvíře, které spoustu času komunikuje s dalšími morčaty, samotné se trápí. Člověk mu partnera nikdy nenahradí. Opravdu je důležité chovat morčata alespoň po dvou.
  6.6.2020 20:45Zbyněk
  Rodny66: k Deganu můžeš na podporu chuti přidat ještě Ytoprid, 2x denně čtvrtku, rozdrtit, 0,3 ml vody a šup do tlamičky. Ale bere toho už hodně. Nikdy nedávej céčko do napáječky, nemá to smysl, jakmile ho tam rozpustíš, za deset minut máš jenom kyselou vodu. Céčko stačí podat tak tři dny za sebou 100 mg a konec. Nekaž mu vodu:) Pokud baští seno a trávu, tak je mu jenom špatně z atb, to pak přejde. Jaká atb bere?

  Martina159: rozhodně alespoň dvě morčata, jak píše Veronika, jedno morče je týráni. Kvalitní seno a tráva, občas pampelišky, nebo zeleninu. Já dávám ráno a večer trochu rajčete, žluté papriky, fenyklu, řapíkatého celeru, mrkve a okurky - té co nejméně. Občas červenou řepu, vůbec nedávám natě, brokolici, květák, kedlubny.
  - - - - -
  Rodny66: to céčko - rozdrtit, trochu vody, maličko medu a ihned stříkačkou do pusinky, světlo ho ničí, jak blesk.
  7.6.2020 11:51Rodny66
  Zbyněk: píchají mu Baytril. Jinak to céčko je od Verse laga a co jsem četla mělo by být stabilní. Trochu líp bobkuje, ale prostě skoro nepije 😞 snažíme se alespoň stříkačkou, takže mě fakt miluje. To cečko s medem jako klasický celaskon? Jinak moc děkuji za rady 🙂 dnes i trochu běhal po výběhu, jen nějak změnil chutě, dřív miloval celer a teď na něj kouká, jak kdyby ho neznal. Snad to bude jen po těch antibioticich.
  7.6.2020 15:03Zbyněk
  Rodny66: mám bohaté zkušenosti s různými atb a spoustou morčat, chutě se jim tím mění docela výrazně, i když pokud se použijí vhodná atb, nevadí to zase až tolik. Céčko není stabilní, jakmile se dostane na světlo, je konec! Pokud nepije, nech ho být, to je v pohodě, nemá potřebu, chutě se jim mění, není třeba to tak řešit, on žízní dobrovolně neumře:)
  7.6.2020 15:28Rodny66
  Zbyněk: o.k. moc děkuji za radu 🙂
  7.6.2020 18:47Morciny
  Zdravím. Budeme pořizovat 3-4 morčátka. Chci je chovat ve skupince. Zvažuji kombinaci kastrovaný samec a 2-3 samice. Máte s tím zkušenosti? Nebo je lepší vzít pouze samičky? Jinak mám samozřejmě vše nastudované, budou mít velký kotec+výběh a bude se jednat o stejně stará mláďata po odstavu. Díky za vaše zkušenosti.
  7.6.2020 20:43Veronika5
  Morciny: Výborný plán :)! Co já vím, udělá kastrovaný samec mezi samicemi pořádek a funguje to dobře. Jediné, co mě napadá, je, že samce nemůžeš kastrovat jako mládě - musíš počkat několik měsíců, přitom už je plodný. Leda sehnat trochu staršího samce, který by se už kastrovat dal, tam je nejlepší domluvit se na veterině, jak starého vykastrují. Nebo mláďátko, ale musíš počkat pár měsíců, než vyroste, a myslím že by měl být do té doby v jiné místnosti než samičky, aby se zbytečně netýral tím, že by je cítil a nemohl by k nim.
  Záleží na tom, odkud jsi, v Praze mám výbornou zkušenost s Hůrkou, konkrétně s králíky, tam mi vykastrovali samečka už ve třech měsících, a výborně. Na dobrou veterinu je dobré si i zajet někam dál - když se to neudělá úplně správně, můžou nastat dost ohavné komplikace v podobě abscesů - mám osobní zkušenost, i se to tu nedávno řešilo. Po kastraci je dobré ještě cca měsíc počkat, samec je ještě nějakou dobu plodný. A pak může k samičkám a bude mít harém :)!
  8.6.2020 09:44Zbyněk
  Morciny: určitě prima plán :) Se samečkem je to tak, jak píše Veronika, že by se měl kastrovat až cca v jednom roce věku, aby prošel pubertou a získal šéfovské návyky:) Když to uděláš dříve, třeba ve čtyřech měsících, bude z něho spíše holčička - nebude schopný sexu a nebude velet, ale i tak budeš mít spokojenou smečku a to se počítá:) Pozor - sameček je ještě měsíc po kastraci plodný!
  8.6.2020 10:13Veronika5
  Morciny, Zbyněk: Já bych ještě doplnila - to o té kastraci až po pubertě nemusí být vždycky pravda.... Můj samec Lentilek, který byl kastrován ještě v domovské CHS ve dvou měsících (!) a málem to tedy nepřežil, schopný sexu a samčího chování rozhodně byl. Když měla jeho samička říji, odehrávaly se tam takové orgie, že to bylo slyšet přes celý byt a v noci se nedalo spát. Pak jsem někde četla, že množství testosteronu u samců po kastraci se může lišit (doufám, že jsem nenapsala ňákou blbost), tak asi jak který samec. Já bych ho teda do roka věku asi o samotě netrápila, to už je lepší mít tu "holčičku" a kastrovat dřív. Bude šťastný samec, že může žít ve skupině, nekastrovaní samci často končí sólo - s jiným samcem se nesnesou a se samičkou být trvale nemůžou.
  8.6.2020 10:56Morciny
  Mám na veterině zjištěno, že kastrovat lze už i dvouměsíční samce. Ten, kterého mám rezervovaného je pěkný silný kus, tak snad nebude problém. Jenom doufám tedy, že nebude pak další holka. Opravdu bych chtěla, aby ve skupince sehrál svoji roli a ženský si srovnal:-) Akorát s tím sexualnim chovanim to jste mě překvapili...tak nějak jsem počítala, že kastraci tohle odpadá... Jinak na veterině mi doporučili 2 týdny držet od samic, pro jistotu kvuli plodnosti.
  8.6.2020 11:17uj uj
  Morčiny:
  Co se týká kastrace samce, četla jsem teď jeden poměrně odborný článek na zahraničním webu. V Německu jsou běžné dvě možnosti - jak píše Veronika, kastrace až po "pubertě" - tzn. odstranění již sestouplých varlat, musí se 4 - 6 týdnu čekat, než může k samicím (přežívající spermie v chámovodech). Nebo druhá možnost, tzv. "Frühkastrat" - "časný" kastrát - kastruje se ve věku mezi 3 -5 týdny, dokud varlata ještě nejsou sestouplá, je to minimálně invazivní zákrok, lépe se hojí a samec může k samicím hned, neb produkce spermií ještě nezačala. Ovšem toto chce opravdového specialistu a veterináři to moc nechtějí dělat, protože je to piplačka a musí se to fakt umět. Normální kastrát je prý do skupinky samic vhodnější, protože je "hormonálně vyzrálý", ten "Frühkastrat" je prý lepší jako společník k jinému samci, neb bývá submisivnější a má spíše "samičí" povahu. Tolik teorie. Já měla jednoho Frühkastrata (Domino), a to byl pěkný moula :-) Když měly holky říji, tak to ožil, oblejzal je, ale žádný vládce harému to nebyl. Teď máme Mufa, byl taky kastrovaný takhle brzo, ale je to fakt alfa samec a pořádek si udělá... Možná bude záležet spíš na povaze...
  8.6.2020 13:00Veronika5
  Morciny: Ale to je dobře, kdyby tam to sexuální chování bylo, ale"bez rizika", ne? Každopádně pro ta morčata by to tak bylo přirozené...
  - - - - -
  Jinak já myslí, že ta samčí dominance, o kterou stojíš, asi půjde ruku v ruce se sexuálním chováním, o které nestojíš :). Ale neboj se toho, je to spíš sranda pozorovat :). Jestli máš malé děti, výborně to poslouží místo sexuální výchovy!
  Pokud budeš kastrovat ve dvou měsících, tím spíš to chce opravdu pečlivě vybírat veterináře - ten můj byl taky pěkný silný veselý kus, a málem "dojel" na to, že mu nenasadili atb na dostatečně dlouhou dobu, navíc mu to nějak ani nešili nebo co, no byl to hodně zvláštní veterinář co to dělal... Rána se zavřela a po měsíci absces jak prase, to už byl morčák u nás. Já měla první morčata a fakt jsem netušila, jak kastrovaný samec "dole" normálně vypadá, takže jsem na to i pozdě přišla. Myslím, že to celé přežil jen kvůli neuvěřitelně veselé povaze - když měl u sebe "svoji" samičku, vydžel všechno.
  Takže pozor!
  8.6.2020 13:25Morciny
  Veronika5: no je to tak no..je pravda, že ta samčí dominance asi s tím sexuálním chováním souvisí. Nicméně máme právě malé děti, tak přemýšlím, co ony na to:) A když by byly u samce 3 samičky, tak to by byly asi říje nonstop... Jinam máme právě poblíž veterinářku kapacitu na morčata, tak spoléhám na to, že by byl samec vykastrovaný odborně.
  8.6.2020 13:35Veronika5
  Morciny: Mám taky malé děti, a mně připadá, že čím přirozeněji se jim tohle naservíruje, tím líp. Dcera to měla doma už od 4 let. A věř mi, že u nás to bylo horší, protože máme dva samce, oni se takhle navzájem k sobě sexuálně měli takřka neustále (nakonec to vyústilo v to, že teď jsou odděleni a spolu jen ve výběhu), no a tam to byl teprv problém vysvětlit :)))! No tak jsme dětem řekli, co to znamená u samců, co by to znamenalo kdyby jeden byl samice, no a děti z toho měli a mají děsnou srandu :). Uj uj má v albu dokonce obrázek, jak její dítě ztvárnilo jejich Fruhkastrata v choulostivé situaci s jednou ze samiček. Jinak ony pokud vím na sebe někdy naskakují i samičky, takže to si nevybereš. A taky máme dva kastrované králíky, a přesto nám naskakuje nejen samec na samici, ale i samice na samce :))!
  8.6.2020 20:04Martina159
  Ahoj, pořídíme si tedy dvě morčátka. :) Na stránce "jídelníček" jsem četla, že mohou morčátka různé bylinky, např. sušené kopřivy. Myslíte, že bych si mohla doma nasušit kopřivy, pampelišky a listy ovocných stromů a poté je morčátkům přidávat v malinkém množství k senu? Děkuji za odpověď.
  8.6.2020 20:13Veronika5
  Martina159: Tak to je moc dobře :). Nasušit určitě, i když v létě jsou asi lepší čerstvé, ale třeba na zimu super! Jen nezapomeň, že po usušení musí ještě 6 týdnů odležet, než je jimi bezpečné krmit.
  8.6.2020 21:41uj uj
  Morciny:
  Jo jo, jak píše Veronika - obrázek je zde:
  http://img.kralici.com/morcata/alba/08d59a3a24f210c80258.jpg
  :-)
  8.6.2020 22:19Morciny
  uj uj: No to je pecka:-) to jsem zvědavá, jak to poberou naše děti, jestli teda toho kastrovaného samce budeme pořizovat:-)
  9.6.2020 09:01Zbyněk
  Morciny: já mám doma Cipíska, kterého jsem po úmrtí parťáčka musel kastrovat ve čtyřech měsících věku. No a sameček nemá zájem o sex, na rozdíl od samiček, takže občas řvu smíchy, když vidím, jak na něm visí nejmladší, nabušená samička v říji, jak lasička a vřeštící samec zmateně zdrhá s kopulující zátěží za krkem:)) Děti nemají se sexem žádný problém, je to pro ně přirozené, problémy jim vytváříme my, to je celé. Naše babička měla králíky, slepice, kozu, sousedé okolo také, plus psy a kočky, všichni to dělali a my jako děti jsme věděli, proč:)
  9.6.2020 09:32uj uj
  Zbyněk:
  No u nás je to pořád Sodoma Gomora, Jůlinka by mohla vyprávět :-)
  9.6.2020 12:47Zbyněk
  uj uj: u nás občas, dle říje holek, Cipísek má většinou pokoj:) Všiml jsem si, že holky řádí tak do roka a půl a pak se říje hodně zklidní. Když ne => kastrace, obvykle mají potíže se spodkem a příliš aktivní vaječníky. Před lety jsem koupil zkušenou, starší samičku s jejím miminem. Ta mimino pěkně dusila, protože nebyla zvyklá, aby s ní zůstala nějaká její chlupatá otrava:) Ale když maličká dostala v půl roce říje, tak na ní byla hodná a nechala jí po sobě lézt. Jakmile pak mladá odrodila, tak se jí ty říje hodně zmírnily, zřejmě jí v hlavičce došlo, že ten sex fakt není úplně zadarmo:))
  9.6.2020 21:04Morciny
  Tak si jdu zase pro radu 🙂Už mi jde z toho hlava kolem. Jde o to, že pořád nevím, jak s tím pořízením morčat. Od začátku jsem plánovala skupinku samiček. Pak jsem byla nejvíce nakloněna kombinaci samice+kastrát. A teď jednám se dvěma CHS, ve kterých se mi líbí dva samci- teď mají oba cca měsíc, jeden by byl k odběru hned, druhý asi za měsíc a kastrovaný. Můžete mi prosím pomocí to nějak rozseknout? Jsou nějaké vyhody/nevýhody chovu samců/samic. Jsou nějaké zdravotní či jiné důvody, které by nahrávaly chovu dvou samců? Samičky jsem od začátku volila z toho důvodu, že je možné je mít ve skupince...
  9.6.2020 21:17Veronika5
  Morciny: Pokud chceš chovat skutečně ve skupince, velmi doporučuji toho kastráta a skupinu samic. U dvou samců je poměrně velká možnost, že se rozhádají, a budou muset být odděleni mřížkou. U nás se to stalo až po 2.5 letech soužití, takže stoprocentní není ani překonání puberty. Podle mě ani kastrace ti stoprocentně nezaručí, že to bude na pohodu. Vzala bych toho, co je k odběru hned, toho bych nechala co nejdřív to bude bezpečné vykastrovat, a pak k němu pořídila ty samice. To se mi zdá jako nejjednodušší způsob.
  Vzít samce od CHS čerst i tyvě po kastraci bych ti moc nedoporučovala - raději si ho nech vykastrovat sama, ať vaše veterinářka víte, co měl za léky a na jak dlouho a tak. Aby se ti nestalo to, co tehdy mně, že si vezmeš samce po kastraci, tomu se za měsíc rozjede absces, a tvůj veterinář může akorát dumat co se tam dělo a děje.
  - - - - -
  Moji dva samci bydlí teď takhle:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34782
  9.6.2020 21:44Morciny
  Kastrovaný samec by byl z ověřené CHS, která samečky běžně kastruje, tak věřím, že by komplikace nebyly... Kdybych se pro ty samce přeci jen rozhodla, bylo by vůbec teoreticky možné pořizovat další morčata? Že bych později třeba pořídila mladou samičku/samicky každému samci? Jak tohle morčata zvládají? Jde mi o to, že aktuálně je samic prostě nedostatek. Doufala jsem, že bych pořídila z jedné CHS samičky a samce naráz, ale nejsou... A to se už dívám několik měsíců. Aktuálně bych mohla mít z jedné CHS samičku. Ale mám strach, že kdybych teď pořídila samce-kastrata a samičku, tak že kdybych později třeba přidávala samičku/samičky, tak že by je ta původní samička od samečka "sežrala".
  9.6.2020 22:17Veronika5
  Hele, ono by nejspíš nebylo ani možné dát k sobě ty dva samce, kdyby už nebyli úplně mimina a neznali se od mala. Sežrali by se ti nejspíš hned. U společného chovu dvou morčecích samců platí řada zásad - musí to být mimina po odstavu, ideálně bráchové, a už nikdy je nesmíš od sebe oddělit, jinak se "zapomenou" a může se pak stát, že si už pak znovu ty role nevyjasní. Problém je třeba nemoc jednoho, kdy musí být na čas odděleni, to je často konec soužití. Za další - spolu žijící samci by ideálně ani neměli nikdy ani ucítit samičku, prostě samičky pro ně neexistují, aby se nebudily hormony. A i když tohle všechno dodržíš, může se stát, že jim něco přelítne přes nos a musíš je stejně oddělit.
  Kdybys je časem rozdělila a pořídila k nim samice - nevidím v tom moc smysl, že by nejdřív jako žili spolu a měli se rádi, a pak bys je rozdělila a nejspíš už by se nikdy nesnesli...?
  K tvému poslednímu dotazu - klidně teď pořiď toho kastráta a samičku a pak můžeš smečku doplňovat o další samice, to jde většinou bez problémů, jen si musí vyjasnit hierarchii.
  Vím, že člověku se někdy chce spěchat, ale chce to s rozumem a neudělat blbost....
  9.6.2020 22:36Morciny
  No nad tím jsem přemýšlela, že kdybych je časem musela rozdělit kvůli pořízení samiček, tak že by to bylo vůči nim nefér, pokud by to byli fajn parťáci... asi se teda rozhodnu pro toho kastrovaného samečka a tu jednu samičku a budu hlídat nabídky a snad se mi podaří vytvořit časem tu skupinku. Jinak se to právě snažím neuspěchat a pořádně to promyslet...vybírám už opravdu dlouho 😉
  9.6.2020 23:13Veronika5
  Já myslím začít jak píšeš kastrátem a samičkou, a pak vždycky když se něco zajímavého objeví v nabídce, máš volné ruce a můžeš postupně doplňovat - to se mi zdá super, to bych taky chtěla :). Jenže ke dvěma samcům už nemůžu pořizovat nic, tak mám svázané ruce... Já bych třeba děsně chtěla rozetku, měla jsem zatím jen hlaďáky...:). Teda manžel by mi to nedovolil, říká rozetkám "vypraný morče" a smrtelně se mu nelíběj! A dej sem pak fotky, my jsme zvědaví!
  10.6.2020 19:25Jezzabell
  Veronika5: Pořád se nedá přesvědčit? Jarvískovi říkám "dráček" (pro ty postranní vírky na hlavě), nebo pusinka (je jak z cukrárny, nadýchaný obláček pěny:) ) a Bondík je "kartáček na lahve";). Je teleskopicky dlouhej, strašně mrštnej a fakt vypadá jako ten kartáč na lahve:)).
  Ale je fakt, že rozetky jsou prostě "boží"! Mají skvělou popvahu. Jsou krapet živější, než hlaďáci, ale jsou to hnací motory ve smečce!! Věčně bublající a popcornující! V kombinaci s peruáncem jsou Geri s Jarvisem perfektní dvojka! Vall-ík se vedle Bondíka hodně změnil k lepšímu. Sice musel v zařátku brát antidepresiva, aby Bondíka pobral, ale zvykli si na sebe a Vall-ík vedle něj ožil.
  Sice na něj občas piští, aby ho už nechal být a dal mu pokoj, protože věčně bublající a zadečkem houpající černé mimino mu nechce dát pokoj, ale vypadá spokojeně;).
  Mě se zas líbí ti tví králíci!;)
  - - - - -
  Pardon za ty překlepy, mam v oku mastičku a houby vidim...(zánět rohovky je prevít!)
  10.6.2020 20:29Ehrena
  Jezzabell, no vidíš, já už měla rozet za ta léta, v každé generaci aspoň jednu, a i když jsem četla, že jsou živější, nikdy jsem to u nás nepozorovala. Žádný rozdíl mezi nimi a hladkými morčaty. Až úplně poslední rozeta, ke které jsme přišli, a to Nikoušek, to potvrdil. Ten je opravdu čilý, ubublaný, prostě jak na péro. Ale i jeho překoná naše současná nejmladší Hopsinka, která je přitom hladká saténka. No je taky nejmladší! Zajímavé je, že Niki, který má mít údajně docela těžkou artrózu, na to vůbec nevypadá a pořád lítá jako o život.
  - - - - -
  Zato vykastrovaný Xandro, taky rozeta, je naopak veliký kliďas. Možná je to právě tou kastrací. Je to docela obr, ale hrozný dobrák, takže že by udržel nějaký pořádek v dámské smečce, to tedy zrovna ne. Holky si s ním dělají, co chtějí.
  11.6.2020 11:20Veronika5
  Jezzabell: Jo jo, králíci jsou bezva :). Já jsem si říkala, co s Tebou je, nějak ses tu odmlčela :).
  11.6.2020 11:21Jezzabell
  Ehrena: No já už na rozetky nenechám dopustit! Jsou prostě úžasný. Kluci jsou smečka zvědavých dvojek, stěžovat si nemůžu;). Ale s příchodem rozetek smečka dostala takovou jiskru. Dokud je morče mimino, řádí, blbne a má radost ze života. Pak se zklidní, jak vyroste. Příjde mi vždycky že tohle období strašně rychle zmizí, byť trvá půl roku nejmíň.
  Ale u nás oba rozeťáčci jsou jak na pérko pořád. Bondík je mimino, no spíš Hyksův bozon- naprosto střlka, až magůrek:)). A Jarvisovi to zůstalo i jako dospělákovi a je jak na klíček pořád. Natož ve výběhu! Ještě že mám velké arény, protože rozetka do obyčejné klece prostě nemůže:). No u nás rozhodně nemůže.
  Niki je teda na tom zdravotně už dobře? Co na něj Valeš?
  11.6.2020 12:00Ehrena
  Jezzabell, já už s Valešem dlouho nemluvila, už od doby, co jsme přestali dávat ta antibiotika. Musím mu zavolat a zeptat se ho na názor s tou kastrací. U Nikiho. Jestli to má u něj smysl.
  Ale jinak bych mu musela pořídit parťáka, takhle samotného ho nechávat nemůžu. Teď ho pouštím s holkami do výběhu, ale hrozně riskuji mimina, což bych určitě nechtěla. Sice se snažím dávat pozor, jestli holky zrovna nemají říji, ale to asi nemám šanci uhlídat, když jsou venku celý den ve výběhu.
  Niki tady vypadá dobře, ve výběhu celý den lítá a baští, ale zeleninu nejí doteď. Žádnou, ani tu, co dříve aspoň trochu jedl. Jí pouze trávu a seno a trochu granule. Co bude v zimě, to teda nevím. Teď bydlí doma sám v boxu, venku je s holkami, ale doma vidím, co sní a co ne. Kdyby bydlel s parťákem, tak mám dojem, že ten by mu ale všechno zbaštil a já bych stejně neměla přehled, kolik toho sní Niki.
  Přesto už jsem po klukách koukala, ale nějak teď nejsou, zvlášť z CHS poblíž Praze a nebo tady Liberci nebo Jablonci.
  - - - - -
  Jinak u nás teda rozetky mají smůlu, musí bydlet v morčatárně stejně jako ostatní, tam teda nemají šanci se vyběhat. Zato tady venku ve výběhu si to můžou užít, mají ho 1,2x1,2 m a někdy i 1,2x2,4 m, ale jak jsem psala, užívá si to jenom Niki, takový Xandro, když zrovna nebaští nebo neprohání holky po výběhu, tak je zalezlý v domečku a tam většinou tráví alespoň půl doby, co jsou venku. O Rozince ani nemluvě. Ta je tam skoro pořád, když se zrovna nekrmí.
  11.6.2020 16:29Jezzabell
  Ehrena: Jedině v zimě mít doma spec. pro něj dva velký truhlíky s trávou a pěstovat mu jí. Aby měl aspoň něco, asi jí beztak moc nesní, takže nemusíš mít po ruce rovnou náruč.. To bys možná dala, že bys jen doplňovala dva nebo tři truhlíky, aby to stíhalo dorůst..Možná i oves, ten roste rychle v truhlíku, třeba by si to dal taky, je to tomu podobný..
  Uhlídat u morčat, aby nebyly mimina je teda vošajstlich;))! Leda bys tam Nikimu chtěla dát miminko z vlastní výroby;). A váhu si drží? To je statečnej, že se takhle drží a má snahu;).
  My čekáme na výsledky plesnivců, dnes nebo zítra by měly už být.
  - - - - -
  Já musím zavírat dveře do okolních místností, protože mně by běhali kluci i na záchod! Lance se Zedem včera pronásledovali malýho i do chody, loudili po něm okurku a běhali za ním jak pejskové:)). Pak mi Zedík zmizel z dohledu a našla jsem ho v kuchyni za stolem, kde se zahrabal do dřevěné bedýnky. Mám v ní pod stolem u zdi složené koberečky;). Si tady sedím a najednou chroup chroup, jak začal hlodat tu dřevěnou bedýnku, já nadskočila!:)))
  Jak vypustím dva do výběhu, musím dávat pozor kam zdrhají a kde zrovna šmejdí. V arénách se honěj, nebo když je chytne "rapl" tomu říkám, jak jim vadí, že je druhý nechce někam pustit, dají tryskem 4-6kol, aby dotyčnému ukázali, že tam chtějí taky..Nejlepší je siesta dopoledne, to je ticho, všichni chrápou.
  - - - - -
  Jak tohle někdo může udělat mláděti..
  https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/lvimu-mladeti-lamali-tlapy-aby-neutikalo-od-turistu-lacnicich-po-selfie-40327271
  11.6.2020 16:45Ehrena
  Teda je mi z toho špatně, lidi dokážou být neuvěřitelní hajzlové!
  12.6.2020 10:00Kleopatra
  Ahoj všem, dlouho jsem tu nebyla. Nebyl vůbec čas, zkusím dočíst zpět několik příspěvků, ať jsem opět v obraze, co se u koho děje :-) ale všechno jasně nedoženu. Teď aktuální dotaz na seno. Máte někdo nějaký dobrý tip?
  - - - - -
  Jezzabell - ti se ti pěkně rozběhali po bytě. To dřív nebylo, viď - jen kolem klecí? Jsi je rozmazlila ;-). Mě tohle dělal Oříšek, pořád je mi po něm smutno.
  - - - - -
  Jezzabell - jo to video se lvíčetem, to člověku hlava nebere. Někteří lidi jsou prostě dementi. Při cestách po Asii a především v Indii (nechci nikoho urazit) - jsem viděla hodně a vím že takových a podobných lidí je bohužel hodně.
  12.6.2020 13:44Zbyněk
  Kleopatra: není ani třeba jezdit do Asie, svině máme u nás doma: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/byk-bycek-strelec-tyrani-zvarat-strelba-zivy-terc.A200611_215316_liberec-zpravy_jape? Seno: většina farmářů o největší, jarní úrodu přišla, shnila jim na dešti a tři týdny nebyly tři dny bez deště a se sluncem. Snad budou otavy. Seno není, stejně jako loni, jedině že by Veronika zase objednala dodávku :)
  12.6.2020 15:29Jezzabell
  Kleopatra : Jak jsem ti psala sms, zeptej se na adresu Verčy;)
  KOONEČNĚ máme po plísni- jupí! Letím vyndat kluky do výběhu, aby si užili nově nabité svobody, dva měsíce, možná i dýl byli chudáci uvěznění jen v aréně nad ostatními, aby nikoho nenakazili. To bude radosti! Ovšem od této doby je budu muset točit s Lancíkem a Zedíkem, protože ty už nikam nezavřu. Pro ně je malý i tenhle byt;).
  12.6.2020 21:52lula5
  Ahojky jdu si pro radu, vy co používáte pro morciky papucky a všelijaké hadrove pelíšky perete je ve stejně pračce jako lidské věci?
  12.6.2020 22:41IlolI
  Zdravím, nejspíše to sem nepatří, jsem z potkanů, prosím, pokud někdo máte doma činčily a máte i vol
  - - - - -
  Volné místo, podívejte se prosím na potkany, moc děkuji
  - - - - -
  *do potkanů
  13.6.2020 07:35Jezzabell
  Iula5: Jasně;), peru na 40 s desinfekčním gelem Sanytol. A abys neměla zanesený filtr v pračce nebo zbytky podestýlky a chlupy na další várce, tak objetuj starý povlak na polštář. Ale musí mít zip! Nacpi pelíšky dovnitř a až se to vypere, vyklep to venku;).
  14.6.2020 14:18IjaSv
  Zbyněk - seno je i bude. Loňských přebytků je stále hodně stačí se podívat do inzerce. Letošní seno se stejně může krmit až cca od srpna-září. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že usušit se v tomto pršavém období dalo, i když to bylo náročné. Ve vyšších polohách se bude teprve sekat.
  - - - - -
  Kleopatra - nevím odkud jsi a kolik pytlů potřebuješ, pokud z Prahy mohu nabídnou naše domácí. Ještě nám něco zbylo. Dej vědět přes SZ.
  15.6.2020 17:21Bart
  Jezzabell - tak myslím, že ti zas můžu s těma cestama na veterinu konkurovat :-( A to mám jen dvě ty potvůrky!!! Od 17. 2. jsme to kupodivu vydrželi do 28.. 4. To je 2 a půl měsíce bez broušení předních zubů a bez jiných komplikací. A jen jsme koncem toho dubna chodit na veterinu začali, už to zase začalo. Konečně ubrousili a zarovnali přední zuby a dva a půl týdne byl klid. Pak zas Nico problém s jídlem, průjem a hubnutí - příznaky přerostlých stoliček - a bylo to tak. Tak že 19. 4. hezky narkóza a zadní broušení. Týden všechno v pohodě, hezky se rozjedl. No ale po deseti dnech zase problém, že mu nejde jíst - oni se totiž už zas měly brousit ty přední zuby, šíleně přerostly od konce toho dubna. Tak že zas volám a broušení předních 1. 6. A doktorka, že má prý v čelisti pod tím vypadlým zubem malou bouličku a z té díry setřela trochu hnisu. Dala mu raději ATB na 8 dní projistotu. Samuel si ten přerostlý zub šikovně ulomil, tak jemu brousit nemusela, ale zase se řešila boule na zádech - prý ucpané mazové kanálky, zatím sledovat, aby se to nezvětšovalo. Potom zas, že má na zádech lupy, tak se dělal test na všenky. To bylo naštěstí OK. Jo a ještě zas, že má průjem a taky nějak hubne. A jak se pořád něco řešilo, tak mu zapomněla zkontrolovat stoličky, jestli taky nemá náznak přerostlých. To bylo pondělí. A ve čtvrtek už jsem zase volala, že oba hubnou, vůbec nežerou zeleninu a že to vypadá na přerostlé stoličky pro změnu zase u Samuela. Během toho hovoru najednou koukám, oba dlabou zeleninu! Snad si ze mě už dělaj blázny. Tak jsme se rozhodli, že počkáme do pondělí 8. 6. a když bude problém, měli jsme určený čas operace. Míisto toho v pondělí volám, že už je zase všechno v pořádku, oba pěkně žerou, bobkujou a přibírají. A od víkendu se mi Nico zase nezdál. Opět si zeleniny sotva zobnul a zase hubne. Jinak se ale chová docela normálně, jako že nic. Tak jsem včera zase večer rozpustila granule a dostal nášup. Pak se ale zase zděsím, protože jsem pod krkem fakt nahmatala velkou tvrdou bouli! Tak dneska opět volám a před chvílí jsme dorazili z veteriny. Když mu to zmáčkla, z dásně vyjela pěkně velká osina a hnis. Jenže než vzala pinzetru, aby to vytáhla, tak osina zmizela a to je prý docela průšvih. Ona prý pak cestuje celým tělem a může se kdekoli zaseknout. Tak že zas ATB a zítra opět operace!!!! Narkóza přesně po 4 týdnech!!! Takhle to už měl loni, když mu musela po měsíci opět brousit stoličky. Jenomže teď tak strašně zhubnul, že to vůbec nevidím optimisticky. A to mu je 3 a půl roku!!! No bohužel ten věk, kdy nás většina morčat opustila.... Tak to jsem na to teda zvědavá!!!!! To teda zas budou nervy, ještě že nejdu do práce. Fak na tý veterině můžeme bydlet. A příští čtvrtek jsme objednaný zase na broušení předních zubů!!!!!!!!!!!!!
  15.6.2020 19:05Jezzabell
  Bart: No ty kráso! Chudáci kluci (i ty)!!!
  Dala bych jim na podporu hojení obou něco s béčkem, dost to pomáhá. Buď na veterině (abys to měla co nejdřív a nečekala na dovoz od dodavatele někde z netu) Aminosol, nebo RC VitaB. Kdyby neměli, tak aspoň RC Hepato - je v něm i céčko a při atb to podporuje játra. Pak víc žerou;).
  Pokud mají průjem, vřele doporučuju na veterině objednat (bývá to do druhého dne) nebo tam koupit Attapectin.
  https://www.spokojenypes.cz/aptus-attapectin-30tbl/?gclid=Cj0KCQjwuJz3BRDTARIsAMg-HxU-IoN8N7BYsyDOt7U9wPm8lSGWTucPSj0rR0NfCYve04UjGmodp4EaAlv8EALw_wcB
  Valeš mi to doporučil k Vall-íkovi, když to z něj teklo jak voda nebo kaše. Zabírá to perfektně při průjmu na atb, zánětech střev a pod. Je to na bázi "lepší smecty" a dává se při a k u t n í m průjmu ráno a večer 1/4 tbl a jinak jen 1/4 1x denně při doznívání průjmu. Jinak morče ucpeš a bude mít zácpu! Pomohlo to jak mávnutím kouzelného proutku! Má to v sobě i minerály (narozdíl od smecty), je to rychlé a fakt šetrné;).
  Teď to pomohlo i Zbyňkově Drobce, chudinka měla strašný průjem. A jak panečku hezky bobkuje;).
  Podpoř u zubů imunitu a játra, pokud máš doma RC Uro, klidně bych šupla sem tam i jednou denně 2-3 dílky inzulínky. Aby mu atb neodstřelila ledviny nebo játra. Pak se musí nasadit infuze glukózy.
  No, držte se jak to jde!!! U nás konečně vyšly testy na plíseň negativně a Vall-ík s Bondíkem si užívají svobody ve výběhu. S Vall-íkovou sáhodlouhou nemocí jater, střev a plísně jsem to spočítala na víc jak kvartál v kleci, chudáček. Taky ho to stálo 500g váhy, ještě že měl z čeho brát! A musel brát ty antidepresiva..Teď jsou kluci nejspíš zdraví, ale našlapuju po špičkách- jsem totálně vyflusnutá (nervově i finačně), však to znáš;).
  - - - - -
  Atapecttin se nadrtí na lžičce a naředěné trochou vody se ihned podává inzulínkou přímo do tlamy. Vall-ík mi doslova trhal stříkačku z ruky, děsně mu to chutnalo;).
  15.6.2020 22:55Bart
  Jezzabell - tak aspoň, že u vás je konečně klid. Zaplať Bůh, že už veterina funguje, i když úplně zařveno neměli. Brali ale za nouzového stavu jen akutní případy, tak jsme na broušení předních zubů nemohli a všechno se to tím pádem nějak rozsesr... Ani teď ještě pořád nejedou v normální pracovní době, a to kvůli dětem. Skoro všichni včetně sestřiček mají menší děti, tak že mají kratší pracovní dobu, než to bývalo za normálních okolností. Ten průjem zase nebyl tak hrozný, prostě řidší bobky, zabral na to Professional. V každém případě to u nás vždycky je jeden z příznaků přerostlých stoliček. Na ty RC Vit B ap. se určitě zítra manžel zeptá, v nejhorším to objednám. My máme doma RC Acut a Appetit. A tuhle jsem mu to dala a bylo mu po tom špatně, myslela jsem, že je po něm. Naštěstí to trvalo pár hodin a bylo to dobrý. Tak jsem si zrovna říkala, jak ty bylinkový kapky RC ti vaši morčáci snášejí.... Občas se tu o tom píše. ATB máme Quiflox 1/2 1x denně, ty snášejí dost dobře, ani po nich nikdy neměli průjem. Akorát je po abscesu před 2 lety bral Samuel 6 týdnů a pak mu to rozhodilo trávení, že pořád hubnul, i když se ládoval. Na to ale zase zapral Renital a Degan, to máme doma pořád v pohotovosti.
  To že hubne Samuel, to vypadá spíš jako souznění s Nicem. Všimla jsem si, že začal jít váhou dolů právě v momentě, kdy Nicovi broušili ty stoličky. Když bylo období, kdy Nico přibíral, přibíral taky. Prostě když nežere jeden, tak moc nežere ani druhej. Stejný to bylo, když měl problémy jeho bráška Sebastien, taky v tu dobu hubnul. On je strašně senzitivní, už jsem to psala, tenkrát taky zpíval. Říkala jsem to doktorce, tak se divila, že jsou na sebe tak napojení a to s Nicem nejsou bratři. Ale funguje to i obráceně. Samuel už ve svým věku nevyleze do patra a Nico tam najednou taky vůbec neleze. Vždycky tam spolu celou noc spali a i ve dne a teď jako by to patro vůbec neexistovalo.... No jestli to zítra nevyjde, tak potěš. Jsou na sebe opravdu hodně fixovaní....
  - - - - -
  zabral ne zapral
  - - - - -
  no je tam víc chyb...
  15.6.2020 23:22Jezzabell
  Bart: eMíčkovo zpívání mi bude chybět jednou provždy..Někde ho mám naštěstí nahrané (protože jsem s tím tehdy letěla za Valešem, jestli mu něco není a pouštěla jsem mu to). Doktor na to koukal a říkal, že to je naprostá rarita, že moc morčat nezpívá a ani se vlastně neví proč to dělají. U eMíka jsem ho přezdívala "duchařské morče", protože mi zpíval na minutu přesně po Wolfíkově smrti..Musela jsem je ve finále nechat uspat oba na to samé, kameny..
  Valeš mi důrazně zdělil, že Profesional na průjem se dávat nemá, protože to jsou jen probiotika na obnovení mikroflory a ne lék na průjem. Což je nejspíš fakt, takže jsem Atapecttin zařadila do domácí lékárničky. Aminosol prý víc chutná, mi měli RC vitaB. No neměli jsme s tím problém, jen Julesovi vadil RC Uro na srdíčko. A možná ještě někomu, teď už nevím přesně. Tygrinka mi tehdy říkala, že taky vypozorovala, že jejím klukům tyhle lahvičky vadily v některých případech.
  No Vall-ík to naštěstí futroval v pohodě a pomáhá mu to. Což mi připomíná, že musím pro třetí lahvičku RC Hepato, co už má.Teď to dostává jen jako prevenci na správný běh jater a jsou v tom vitamíny na imunitu. Tak nám to na veterině doporučili.
  Budu na vás zítra myslet, ať to dobře dopadne!;) Pak napiš!
  16.6.2020 07:25Zbyněk
  Bart: tak to držme palce! Já jsem před dvěma týdny řešil hodně špatný průjem u důchdkyně, jak píše Jezzabell, Protexin pak od určitého stádia už nezabírá, ale Attamectin je super! 2 x denně čtvrtku a na doladění pak Protexin.
  16.6.2020 08:43Neeen
  Zbyněk
  Attamectin ještě neznám, kde bych to sehnala? Vypadá sympaticky :)
  16.6.2020 09:05Bart
  Jezzabell, Zbyněk - díky. Taky si ten Attapectin pořídím do zásoby. Zase něco novýho, co člověk nezná. Nám to naštěstí ten Protexin za pár dnů srovnal, nebylo to tak hrozné. Oni jak něco v jídelníčku změní nebo vynechávají, tak se to hned na těch bobkách projeví. Nica jsme před hodinou odvezli na příjem. Doktorka říkala, ať mu dáme s sebou nějaký oblíbený jídlo, že ho budou dokrmovat. Přijde na řadu až někde odpoledne, doktorka zas měla úplně plný sešit dnešních zákroků. Tak s sebou dostal pytlíček trávy, řebříčku, petrželky a list salátu ze zahrádky. A teď se jen modlit, aby telefon nezvonil dřív než má. Váha šla zase od včerejška dolů, vůbec to nevidím růžově....
  - - - - -
  Jo ještě k tomu RC - no jsou to bylinky, tak třeba ne každý zvíře to snáší. Já se to teď bojím dávat....
  16.6.2020 12:32Jezzabell
  Neeen: o kousek níž jsem házela Bart odkaz. Ale koupíš ho i na veterině. Mně ho doporučil tehdy Valeš na H-vetu a jsem s ním maimálně spokojená! Mám ho v lékárničce, protože to léčí průjmy po výkyvech s atb, na která jsou morčata často citlivá, ale i akutní průjmy ostatních druhů. No koukni na příbalové info.
  Bart: Jasně, když to nesnáí dobře, nedávej to. Aminosol by pomoct mohl. No ať to dobře dopadne, budu na něj myslet, jak se dá!
  - - - - -
  To se mi snad zda:(((
  https://www.televizeseznam.cz/video/adost/zajicova-kruta-smrt-v-krecich-cim-jsou-doopravdy-strikana-pole-v-cr-a-proc-nesmime-byt-varovani-64070246?dop_ab=0&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=DZCrYHBQO4N-202006161028&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=abtest147_singularity_varAA
  16.6.2020 12:39Bart
  Jezzabell - tak před chvílí volal manžel, že už je Nico odoperovaný, že to bylo rozsáhlý, ale od zubů to prý nebylo. Prý se probouzí z narkózy, tak teď ještě aby to rozdýchal. Asi ho nakonec vzala dřív, protože včera říkala, že si pro něho můžeme přijet až v 16.30, že to dřív nestihne. Dneska ho máme vyzvednout v 15h a v pátek na kontrolu a vyndání toho napuštěnýho tampónu. Ten sajrajt prý pošle na kultivaci, aby podle výsledků potom upravila léčbu, hlavně ty ATB. Tak doktorce manžel říkal, ať hlavně nikde neříká, kolik jsou schopný lidi zaplatit za morče!!!!
  16.6.2020 13:20Zbyněk
  Bart: super, dej pak vědět, jak se to vyvíjí! No já dal letos za šestiletou babču už asi 13000 :) A drží se, holčička moje :)
  16.6.2020 13:56Jezzabell
  Zbyněk: No, chovat morčata se vším všudy, tedy i s odbornou veterinární péčí, to je diamantový koník! A lidi, co na to nemaj a nechtěj to za "malého" kamaráda dát, by morče chovat vůbec neměli!
  Bohužel dnes není moc těch, kdo se rozhodnou jet okamžitě v noci ne pohotovost, zachránit morče, protože jak tady všichni zodpovědně víme, jde u nich o hodiny a někdy i o minuty. I když je veterina 40km daleko.
  Tohle všechno by měli začátečníci včas zvážit a měli by to psát na první straně všech příruček o morčatech! V těch lepších případech to odchytáváme u popelnic polomrtvé, zanedbané, nemocné a podvyživené. Nebo to někde vyzobneme na netu a zachráníme život.
  Ale spousta jich bohužel končí pro to, že se rodiče rozhodnout nechat morče chcípnout, protože se nebudou angažovat v financování veteriny a už vůbec se nepoženou za každého počasí na veterinu.
  Achjo..
  Ovšem je zde naštěstí i plno takových, kteří mají srdce na správném místě a pomůžou a postarají se včas, i když by za to měli třeba dovolenou u moře;)..
  - - - - -
  Ještě bych dodala, že ono to lidem často vůbec nedojde, jaké částky hvízdají na veterině, když tam pak i dorazej. Ale měli by to vědět, než si ho pořídí..A pak je to odradí a už tam nevkročí.
  Nedavno jsem poslouchala na veterině rozhovor "pejskařky" tak padesátnice se slečnou s morčetem, co tam byla s přítelem v doprovodu. Jak se slečna zmínila zvědavé pejskařce, kolik už za maroda dala, pejskařka jen uštěpačně dodala "za morče?? to bych nikdy nedala! U psa ještě jo, ale za morče? No to se zbláznili, to bych neřešila!"
  Teda seděla jsem si doslova na jazyku, abych nevylítla jako čertik z krabičky, protože můj hovor to nebyl a jen bysme se zhádali..Ale někdy mi ten lidskej pohled na menší zvířata fakt se--!!! Píííp (na to není pastelka!)
  16.6.2020 14:10Bart
  Jezzabell, Zbyněk - když mě ráno můj táta s Nicem na veterinu vezl, tak mi cestou vyprávěl, že za jeho mládí veterináři neuměli ošetřit skoro ani psa a kočku. Všechno se to učilo na dobytek ap. Táta byl pejskař a měl štěstí že se znal s veterinářem, co si to studoval sám, protože ho psi a kočky bavili, a tak mu mohl často pomoci - teda psovi. Ale když šlo třeba o kožní problém, tak to prý byl třeba jen jeden dva specialisti v republice, a pak musel s různými nemocemi jezdit přes půl republiky. Dřív se to prý tak neřešilo. Pes si zlomil nohu, tak byl mrzák, nebo ho utratili. To co dneska s našima mazlíčkama řešíme, to by prý nikdo dříve neřešil. Tak to ty lidi prostě pořád v sobě mají. Tak to chcípme, hoď to do popelnice. Z toho bych taky vyletěla z kůže!!!!
  - - - - -
  chcípne
  16.6.2020 19:31Zbyněk
  Neeen: osvědčená lekarna.cz :) https://www.lekarna.cz/vyhledavani/?query=attamectin

  Jezzabell: spousta lidí má morčata devět let a nemarodí jim, to jenom my máme problémy:) Když jsme kapali na veterině, tak se vedle doktor bavil o nějakém psu, vlčáku, který zvracel, nežral, měl průjem a byl depresivní. Vše bez příčiny. Nakonec doktor zjistitil, že panička bere antidepresiva, tak je psovi nasadil a hle, pejsek se zázračně uzdravil!

  Bart: zhruba tak, veterina byla jedna ve městě, zaměřená na skot a prasata, ale spousta doktorů běžně ošetřila psy, kočky i andulky. Morčata nevím, křečky ne:) Andulky jsem choval hodně a doktoři mi pomohli s celou řadou potíží - od nemocných nožek, po pelichání, průjmy, přerůsttající zobáky a podobně. 70. - 80. léta minulého století:)
  16.6.2020 23:01Bart
  Zbyněk, Jezzabell - ano o těchto letech jsem přesně psala, akorát můj táta místo andulek říkal, maximálně psi, kočky a králíci. Ale možná jak který doktor si nějaké to zvíře přidal k tomu dobytku....
  Jinak tedy ta naše doktorka je snad čaroděj, ale zatím Nico dobrý. Manžel ho přivezl v 15.50, půl hodiny se ládoval trávou a senem a potom hodinu a půl spal. Potom si dal salát, antibiotika a zase trávu a dokonce i pil. Po broušení stoliček byl úplně čilý, teď hodně spí, ale snad to bude dobrý, tohle je větší zásah. Mimochodem mu ty stoličky radši ještě preventivně trošku ubrousila, když byl v narkóze, protože když žere míň hrozí zase, že to přeroste, kór v našem případě, když nám chybí zub a musíme přední pořád brousit uměle. Co je zajímavý je, že ta kultivace toho sajrajtu z tý boule se posílá až do Německa. Taky jsme zaplatili teda pěknou pálku!!!! Ale souhlasili jsme s tím, ať má léčbu na míru. No fakt jsem nevěřila, že to tentokrát dobře dopadne. Tak snad to nezakřiknu ještě. Zajímavý ale je, že už je to třetí morče, který měsíc po stoličkách má abcses. To už je nějak podezřelý, přitom to s tím prý vůbec nesouvisí. Ale je to fakt divný. Nejdřív Sebastien - tomu pár dní před Vánocema musela vytrhnout stoličku, protože byla zkažená a kývala se. Měsíc po tom boule pod krkem, znova narkóza, po který bohužel umřel ve dvou letech. To byl bráška Samuela. Pak právě Samuel, když mu byly tři a půl roku broušení stoliček a po třech týdnech absces pod krkem, tak že opět dvě narkózy po krátké době. Rok potom (loni) už zas Nico broušení stoliček koncem srpna a hned na to za měsíc znovu. A teď opět před měsícem broušení stoliček a hned zas absces. To je fakt už divný.... I když za to určitě mohla ta osina, je to pro nás záhada. Chudák Nico, už to byla čtvrtá narkóza. Páni, po zkušenostech, kdy nám dva - jeden přímo v narkóze a druhý přímo po ní - umřel, bych nikdy nevěřila, že tohle můžou přežít. Doktorka je snad svatá. Ale všichni prošli jejíma rukama. Vůbec nevím, co bychom bez ní dělali. Když byla na mateřský, tak to chudák odnesla Bára, nebyl tam žádný doktor přímo přes zuby. A dneska to zpětně vidím, jaký máme teď štěstí a tenkrát bohužel smůlu, i když se ta doktorka, co Báru ošetřovala, moc snažila. Neuvěřitelný rozdíly mezi veterináři a přitom na nich závisí ty životy našich morčátek....
  17.6.2020 12:37Jezzabell
  Bart: Já vím, tyhle kultivace se posílají do Německa. Právě, že nám tam posílali už 2x nebo možná 3x, už si to nějak přesně nepamatuju, testy na plíseň, trvá to cca 10-14dní.
  Hele, modlila jsem se za vás doslova a do písmene!;) Uff!
  Nico je velkej bojovník! S abscesama mi ani nemluv! To je pořád dokola a bohužel se v častých případech vracejí. Hlavně ty zubní, Lance nechce zase žrát. Už je celých 14dnů bez atb, grr!
  Ono se to s těmi zuby rádo spáruje. Ty kanálky a dutiny se tam propojují a často to vzniká od zubů, od vražené osiny podél zubů a pak ty zuby zase přerůstají z bolestí..koloběh.
  O rozdílech mezi veterináři ani nemluvím! To je na tři strany tady hustého textu, nebo hodinové povídání u piva:)...Už jen to pravidelné čištění abscesů veterinářem! Se vidí, kdo je jak zručný. Držet jim toho řvoucího drobečka, když vidím, že to doktorce nejde, to se potím za morče strachy!
  No každopádně se držte, jen ať to dobře dopadne! MOC držíme palce. A stále na vás myslíme..!
  17.6.2020 17:00morcee
  dobrý den, starší morčák mi včera přestal úplně jíst, měl takový spíš průjem a tak jsem dnes byla na veterině. dostal injekce a mám krmit rodicare instant, nejdřív si morčák vzal přímo z misky, ale teď ho musím držet a nutit mu to. nejhorší je že s sebou mele, a nechce to sníst, takže i kvičí bolestí když ho držím, takže ho hned pustím, ale takhle mu skoro nic nemůžu dát. nemáte nějaké typy? nechce jablko, okurku, papriku, zkoušela jsem i mango, jahody, malin jelikož je to sladké, ale taky nic, seno, granule od versele laga, trávu, pampelišky.. prostě nic. a přitom hryže klec, čímž mi dává najevo že má hlad.. je mi ho strašně líto, ale nevím co dělat. je mu asi 8-10 let, takže už je to děda. můj minulý morčák mi umřel právě z důvodu ulomeného zubu (tenhle má zuby v pořádku) kdy taky nechtěl jíst, a taky jsem dostala rodicare, ale nakonec bohužel umřel..
  17.6.2020 19:19BB
  morcee- hlavně, jestli mu kontrolovali zuby zadní-stoličky. To bývá důvod. Jíst musí - morče nevydrží hladovět dlouho.... zkus to nastrouhat na jemno... granule rozmačkat... a jinak ty stoličky zkontrolovat ale co nejdřív...
  17.6.2020 19:40Bart
  morcee - a jak jsi mu dávala to rodicare instant z misky? Z toho musíš udělat kaši a krmit stříkačkou přímo do pusy! Já mám sice jednoho borce, co mi to už žere i ze lžičky, ale to už je cvikem, jak byl každou chvíli dokrmovaný, tak se to prostě naučil. Zeleninu nakrájet na tenoučký nudličky, třeba mrkev 3 - 4 cm dlouhé a nacpat mu to dozadu do tlamičky, aby si to kousání přebraly stoličky a podle toho se to i pozná, jestli jsou schopné kousat. Nebo nějaký stonky třeba od petrželky nebo stébla tužší trávy a cpát mu do dozadu. Jakmile to užužlá a vyplivne, je to jasný, musí na broušení. A pozor, ty zuby rostou opravdu hodně rychle!!!! Jinak jak jsem psala níže i průjem nebo měkčí bobky můžou být příznakem přerostlých stoliček.

  Jezzabell - díky moc, že jste na nás mysleli, my vám taky vždycky držíme pěsti. Dneska zatím dobrý. Od pátku začnem čistit, tak to si užijem. Jdu mu dát ATB.
  - - - - -
  morcee - morče na klín, zezhora hlavy chytit horní čelist palcem a ukazováčkem, čelist nadzvednout a strčit mu tam tu stříkačku s kaší. My máme obě morčata s ulomeným spodním zubem - je úplně pryč. Jeden to už má rok a půl a druhý 3/4 roku. Problém s jídlem kvůli tomu nemají, ale musíme co tři týdny na přebroušení (bez narkózy elektrickým kotoučem). Morče normálně žere i když nemá oba zuby. Já tomu nikdy nevěřila, dokud jsem to nezažila. Přední zuby slouží k uchopení jídla, koušou ale stoličky.
  18.6.2020 01:25Ehrena
  Ahoj všichni, Tak se taky přidávám k marodům, tedy lépe řečeno naše Rozinka se přidala. Za posledního asi půl roku hodně zhubla, přes 200 gramů, ale přičítala jsem to spíš těm cystám, které jí před rokem pohmatem zjistila veterinářka, i já jsem na ně měla už předtím podezření, protože vždycky pravidelně v předjarním období ztrácela srst na obou stranách těla a ihned jí zase dorůstala. Jinak se chovala poměrně normálně a vypadala zdravě, až na to zhubnutí. Teď najednou z pondělí na úterý začala dělat zvuky a nadzvedávat se, vypadalo to na močový kámen, a taky jsem ověřila, že od noci do rána vůbec nečůrala. A samozřejmě přestala jíst. Takže jsme se v úterý na honem dovolali k Valešovi, naštěstí mu na poledne vypadl jeden pacient, takže nás mohl vzít, a tak jsme v 10:00 hodin mazali z Jizerek směr Praha, stihli jsme to jen tak tak. Nález - samozřejmě kámen v močovodu tak velký, že jí kolem něj nemohla odtékat moč, takže musel nutně honem ven. Ale co je horší, na stejné straně v tom horním močovodu, který vede od ledviny k močovému měchýři, má další kamínky, a vypadalo to, že tam nemůže protékat moč a ta ledvina už je v háji. Takže diagnóza silně nepříznivá. Po operaci mě ale Valeš potěšil tím, že říkal, že se na to ještě znova díval nějakým přístrojem a že ta ledvina bude asi v pořádku zatím, že je vidět, že tam moč mezi těmi kamínky protéká, takže to není ucpané, jak si původně myslel. Nicméně bez složité operace toho horního močovodu, prý strašně náročné, to tak asi stejně dopadne, že bude ta ledvina odepsaná. Říkal, že s jednou funkční ledvinou může klidně žít, ovšem jak dlouho. Zatím jí tedy vyndal je to jen ten život ohrožující kámen, kvůli kterému nemohla čůrat, cca 6mm v průměru. Dostala samozřejmě antibiotika a analgetika proti bolesti, a urychleně jsme mazali zase směr Jizerky, protože tu zůstal celý náš zvěřinec. Horší je, že Rozinka po operaci nechce vůbec baštit, dokrmuju ji násilím a ačkoliv s tím mám hromadu zkušeností, je to případ, s kterým si skoro nevím rady, nejsem schopná se jí do té pusy dostat. A ona dělá všechno proto, abych se nedostala. No beru si s tím, jak se dá. Často a po troškách. Horší je, že mi přijde, jakoby po té operaci nějak nemohla na zadní nožičky. Chodí hrozně špatně a jakoby vrávorá. Nevím, jestli to může být ještě následek narkózy, měla klasickou, nebo co by to bylo. Jestli to nebude lepší, budu muset volat Valeše.
  Fakt nevím, jak si to vysvětlit.
  Takže mám taky veselo, a ještě k tomu už zase vnuka na letní hlídání. Zatím jen jednoho. Ale stačí to.
  - - - - -
  Peru se s tím, jak se dá...
  18.6.2020 10:02Neeen
  Ahoj, poslední dobou suším snad vše, co mi padne pod ruky..Máme na zahradě nádherné anglické růže, myslíte, že by se ty květy daly usušit pro myšky?
  18.6.2020 11:38Jezzabell
  Ehrena: Jste dlouho nemarodili, že? A jako bys to neříkala, že se ti nezdála..No určitě bych se na to Valeše zeptala, abyste něco nepromeškali! Je to určitě vážný stav, tak abyste nemuseli znova na veterinu! Chudinka Rozinka! Dej vědět, jak jste dopadli.
  18.6.2020 15:05Bart
  Ehrena - tak taky držíme pěsti, ať se z toho vyhrabe! Taky máte pěkný záhul, koukám. Nám Nico zhubnul od března 300g, taky hrůza, pořád něco....
  - - - - -
  jo, to jsem se tě chtěla zeptat už dávno - namáš nějaké informace o veterině Nisa z Liberce? To já jen kdybychom potřebovali pomoc a naše doktorka měla dovolenou nebo byla nemocná, abych věděla o něčem náhradním, kde ty morčata aspoň trochu taky uměj... Našla jsem toto
  https://www.klinikanisa.cz/sluzby/ , snad ta doktorka by měla být přes malá zvířata a snad i zuby... Tak nevím, říkám si, radši ať máme něco v zásobě, kdyby nám kvůli něčemu naše doktorka vybouchla.... Já jen že když jste na chalupě, občas jezdíte i jinam než do Prahy, tak jestli jsi o tomto někdy neslyšela...
  - - - - -
  tak ne doktorka, ale MVDr. Minárik - ten má zaměření stomatologie a malá zvířata (jeho manželka taky, ale ta má chirurgii). Pak je tam jedna specialistka oftalmo a ostatní žádné zaměření nemají. Hele to taky nechápu, jak to, že někteří doktoři mají zaměření a někdo žádné nemá!!!!
  18.6.2020 19:49Ehrena
  Bart, děkujeme, taky vám všem držíme palce a tlapky, je to hrozné, jak je to pořád dokola něco.
  Rozinka je dnes lepší, už začala sama jíst, i když ještě ne tak dobře a dost, jak je u ní normál. Ale hlavně že se už trochu má k jídlu. I ode mne se nechá krmit líp, už se tolik nebrání. I s tou chůzí je to lepší, i když ne ještě úplně dobré. Vyzkouším ještě přidávat jí vit.C, možná jí chybí, možná poslední dobou jedla míň, i když jsem si toho nevšimla, jen jsem viděla, že dřív končí a odchází od jídla než ostatní, což předtím ne. Fakt jsem si myslela, že je to asi těmi cystami, ale Valeš řekl, že je nijak moc velké nemá, nic, co by mělo vadit. Takže ji už fakt asi musel tlačit ten kámen, asi možná i nějakou dobu, než to zacpal úplně a než to dala najevo.
  No jsem moc ráda, že už vypadá lépe. Bohužel ty kamínky, co jí zbyly v tom horním močovodu, to ale nevyřeší. Jestli se jí zvětší a ucpou ho, tak nevím, co pak. Ale jsem moc ráda i za tohle.
  O veterině Nisa z Liberce vím jen to, že existuje. Konkrétně v Liberci mám vyzkoušenou jen veterinu Liberec Růžodol, s kočkou (zlámaná čelist) byla zkušenost perfektní, s morčetem už podstatně horší.
  Kdybych nemusela, protože tam je snad jediná pohotovost v okolí i noční, tak bych tam s morčetem už nešla. Ale ono možná záleží, koho tam z doktorů chytneš, my tam byli právě na pohotovosti a byly ta dvě mladé doktorky, asi dost čerstvě po škole, a ty teda přes morčata toho asi moc nevěděly.
  Já tady jinak chodím na veterinu do Jablonce k MVDr. Baudyšovi, už celá léta, jsou tam moc hodní a levní, ale přes morčata nejsou, v těch se až tak moc nevyznají, a sami to přiznávají. Jsou hlavně přes psy, kočky a hospodářská zvířata. Kdysi tady na morčatech byla v Jablonci doporučována veterina Bedrník, kde měla být v té době MVDr. Lea Wildnerová, specialistka na hlodavce, ale nikdy jsme tam v té době nebyli a nevím, jestli tam ještě teď je, později, když jsem tu potřebovala odborníka přes morčata, tak byla na mateřské. Takže ji ani osobně neznám a nemůžu tedy hodnotit. Jen ta veterina Bedrník je pro změnu nejdražší veterina v Jablonci. Ale vybavení mají proti Baudyšovi špičkové, holt si na to vydělají a on ne, díky nízkým cenám.
  Teď, když jsem hledala, kam s Rozinkou, koukala jsem se i na všechny liberecké veteriny na hodnocení a nej tam byla veterina, kterou vůbec neznám a nevím, kde konkrétně to je, ale zase hodnotili jen samí majitelé psů a koček. Byla to veterina Oblačná
  http://www.veterinaoblacna.cz
  A kam chodíte na veterinu vy? Někde u vás? Já se ptala i Valeše, jestli nezná někoho tady na Liberecku, kdo by byl přes morčata, a bohužel nevěděl o nikom.
  Jezzabell, no zatím jsem nevolala, když se zdá Rozinka lepší, ale budu mu volat asi o víkendu, říkal, abych se ozvala, jak to vypadá. Jinak jsem se ho ptala na toho Nikouška a tu kastraci a říkal, že by to měl v pohodě zvládnout. No moc se mi do toho nechce, ale zase pořizovat mu nového kluka se mi taky nechce, a nevím, jestli by si zvykl na kluka, když teď byl celou dobu s holkou, a teď s holkami.
  19.6.2020 00:12Bart
  Ehrena - já jsem z Mnichova Hradiště, malé město, i když veteriny jsou tu tři, ale všechno psy a kočky a jen pár dní v týdnu a pár hodin. Nic pro akutní případy, natož operace. Možná jedna, teď je tu asi rok jedna nová mladá veterinářka a ta i operuje, ale těžko říct čemu rozumí. S prvním morčetem jsem chodila kvůli očím, že mu z nich teče, tak to si poradili, ale pak už jsme se naštěstí díky internetu dověděli o veterině Bonavet v Mladé Boleslavi a to byla trefa, i když jsme ze začátku nevěděli, kdo tam co umí, to jsme zjistili časem. Ale náhodou jsme většinou natrefili na tu správnou doktorku, mimo doby, kdy byla na mateřský. Pak jsme jednou náhodou šli se zubama a byl tam její manžel, a ten nám přímo řekl - jo zuby, to přijďe, až tu bude moje manželka, ta tomu rozumí. A od té doby zásadně s morčatama jenom k ní. To mě právě nikdy nenapadlo, že mají různá zaměření.... Tak že chodíme k T. Tikalové, ta to tam snad všechno táhne, jinak to nechápu, kdy ti ostatní mají služby. Ona je tam celé pondělí, úterý a čtvrtek - dopoledne operuje a odpoledne přijímá ostatní. A v pátek je tam jen dopoledne na běžné případy. Přitom má malé děti.... Kdy chodí do práce ten její manžel, to teda nevím. Nejhorší je Štemproková, ta už nám 2x nepoznala přerostlé stoličky - asi moc mladá... U Farníkové jsme nikdy nebyli, ta je tam jen jednou týdně a nyní Šubrtová, ta se nám tenkrát starala o Báru, jak to šlo, ale dnes vidím jasně, že taky nebyla přes zuby. I když mají v profilu drobní savci, což mají vlastně všichni, je mizi naimi obrovský rozdíl. Naštěstí Tikalová je anděl morčat. Ale např. váš problém kameny v močovém ústrojí by asi musel řešit její manžel - urolog. Ale s tím zkušenost nemám - ten nám jen uspával pidi křečky na věčnost....
  - - - - -
  zasse chyba - psy ne, ale psi - to by mi dcera dala!!!! Za ta čeština!!!!
  - - - - -
  Bez chyb to asi nenapíšu...
  - - - - -
  https://www.bonavet.cz/nas-tym
  - - - - -
  Jo operovala ta MVDr. Tikalová i ten absces, dokonce operuje i srdíčka, tak možná že by dělala i tu operaci urologickou. Kdy tam operují ostatní to teda fakt nevím, mě připadá, že ona snad dělá všechno.... A teda fakt dost dobře.
  19.6.2020 12:10Zbyněk
  Ehrena: jestli ještě máš tu čínskou sto dvojku, klidně bych do ní cpal dvě tablety denně. Když je neschroupe, jako granulku, tak rozdrtit a stříkačkou. Jsou to věci, bohužel citrát se mi vůbec neosvědčil. Držíme palce!
  19.6.2020 15:07Ehrena
  Zbyněk, a myslíš, že to může zabírat i na ty kamínky v tom močovodu od ledviny k močáku?
  Pořád to ještě mám, i ten Rowatinex i citrát, u nás to tehdy u Locinky zřejmě taky nezabiralo (citrát).
  20.6.2020 15:30Olaf
  Zdravím. Chceme si pořídit morčata. Chtěla jsem původně ideálně dvě samičky, ale není to úplně snadne, je teď o morčata velký zájem... Paní z CHS mi nabídla cca 5 měsíčního samce, který ji zůstal z jiného vrhu. Jak je to s ochočováním takto starého samce. Chtěla bych morčátko kontaktní... Paní má v CHS pár morčátek a má je tedy vsechna krásně vymazlená... Ale nebude potom problém u nás? Máte zkušenosti s pořízením takto starého samce? Nechala bych si ho pár měsíců samotného a potom bych mu pořídila jako kamaráda samce po odstavu..takto by prý neměl být s přidáním parťáka problém.
  21.6.2020 17:11Zbyněk
  Ehrena: těžko říci, ale zkusil bych to, je to neškodné. Možná i ten Rowatinex. Nic jiného totiž k dispozici není. Třeba se zachrání alespoň jedna ledvina!
  - - - - -
  Olaf: u kluků není nikdy záruka, že se po pubertě mimina nerozvedou. S holkama je to lepší. Inzerce tady nefunguje, ale jinak je morčat přebytek.
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/121672994/skinny-morce.php U brášků je šance na rvačku menší. https://zvirata.bazos.cz/inzerat/121657744/morce-samci-s-pp.php
  22.6.2020 09:13Olaf
  Já jsem právě spíš četla, že lepší, než dva bratři je lepší mít už jednoho samce staršího a druhy samec k němu hned po odstavu. Tak teď nevím no...co člověk to názor asi
  ..
  22.6.2020 09:27Bart
  Olaf - to snad ani není o názoru, ale o zkušenostech. Ty má každý jiný, protože i morčata mají různé povahy a o tom to je. Nikdy se to nedá vědět dopředu, je to vždycky u těch kluků risk. A někdy se stane, že se nesnesou ani samice, ale to není tak časté. Tady Veronica5 má dvojku kluků, co se poprali až za pár let soužití, to by už člověk ani nečekal.... Jezzabell má těch klučičích dvojek víc a občas se tam nějaký ten agresor najde, ale jinak spíš v pohodě. Třeba já mám zkušenost, že se mi více provokovali bráškové. Sice se nepoprali, ale možná k tomu neměli daleko. Když to jejich chování srovnám s dvojkou, co mám teď - jeden z těch brášků, co dostal na dvou letech k sobě mimino - tak je tahle dvojice mnohem klidnější... Prostě je to o povaze a shodě náhod a to nikdo dopředu neodhadne.
  22.6.2020 09:55Ehrena
  Olaf, já jsem dříve chovala vždycky jenom kluky po dvojicích, začínala jsem s jednou dvojicí a později jsme jich měli dokonce i pět (dvojic) a když mi jeden z té dvojice odešel, Vždycky jsem ihned doplňovala zakoupeným novým malým samečkem, aby ten zbylý netesknil, takhle se mi vystřídalo za ta léta, co chováme morčata, asi 25 až 30 samců, a nikdy jsem neměla problémy, i když samci byli pochopitelně v různých věkových kategoriích. Tak jak postupně stárli a odcházeli a přicházeli noví mladí. Nikdy jsem teda neměla bráchy z jednoho vrhu, ale stejně staré samečky najednou ano. A nezdálo se mi to problémovější než starší a malý sameček. Když jsem kdo kupovala ke staršímu samečkovi malého, pak už mi ten vztah přišel spíš jako děda s vnoučkem, mně vždycky připadalo, že si líp rozumějí, když jsou na tom věkově podobně. Ale varuju předem, nesmíš pomýšlet u samečků na chov více než dvou v jedné kleci, dvakrát jsem zkoušela trojici a to nefunguje.
  - - - - -
  dokupovala
  22.6.2020 10:32Olaf
  Ehrena- děkuji moc za vaše zkušenosti, super zjištění pro mě, ze můžu mít případně více dvojic samců. Myslela jsem, že kdybychom chtěli mít třeba druhou dvojici, tak že by to už nešlo... A jak je to prosím u samců morčat y pachem? Když bychom měli třeba dejme tomu dvě dvojice v jedné místnosti, neznackovali by jako diví?
  - - - - -
  * s pachem
  22.6.2020 11:16Jezzabell
  Olaf: Kluci samozdřejmě "smrdí", když je vypustíš do výběhu po jiné dvojce. Někdy je to fakt "závan":))! Ale ono to za chvíli pro lidi vyčichne. Dá se to vyvětrat. Neznačkují nábytek, jako pejsci, ale ccestičky, kudy chodí. A někdy to třeba není tak intenzivní, prostě samečci, patří to k tomu a není to na překážku. Mám na výběhu pleny, ty vyměním, když by a jede se dál (koukni mi do alb).
  Ještě bych podotkla, že stojí za zvážení, že víc morcecích dvojic rovná se velká investice do veterinární péče! Někdy i částky v desetitisících! A chce to odborníka na hlodavce v dosahu. I když ty budeš morčata hýčkat, můžou mít v budoucnu kameny, abscesy, záněty..Tomu se nikdo nevyhne. Ani u morčat z chs. A pak je třeba trpělivosti, denních návštěv veteriny, obstarávání léků, obskakování maroda, nebo marodů, když jsou nemocní i dva najednou..
  Je třeba zvážit i to.
  - - - - -
  Morčata milují pachy druhých morčat. Když jim v klecích přehážu papuče, spustí se jejich "šicí stroječky", jak tomu říkám, začnou bublat a pískat a hýkat na sebe! A taky přepsat ty pachy v papučích! To je vzrůšo!
  Jen bacha u marodů! Můžeš si přenést všenky na celou smečku, nebo plíseň (tu můžouc chytit i ze sena..). Oni vášnivě hýbou hlavičkou a vypadá to jako šicí stroj:)! Defacto oblyzují ten pach jazykem a hýbou u toho hlavou. Někdy mi to dělají i na ruce, když jsem před tím držela jiného kluka.
  - - - - -
  oblizují, pardon
  22.6.2020 11:26Olaf
  Jezzabell: Teda jestli je při značkování takovej smrad, že se musí větrat, tak to se docela bojím, aby mě manžel po značkovací akci nevystěhoval i s morčatama:-))) A jinak dva samci, co spolu žijí nemají potřebu značkovat? Jinak co se týče financí, tak pro mě by byl chov morčat řekněme luxusní koníček...počítám s naklady
  22.6.2020 11:42Jezzabell
  Olaf: Výborně! To je dobře, že do nich investovat můžeš;). Ono někdy je to fakt zápřah. Ale někomu morčata třeba nemarodí vůbec (to jsou fakt klikaři), nebo je klid rok dva a pak nevíš, kam dřív skákat..
  Dva v jedné kleci jsou v pohodě, to spíš "ti od vedle", holt musí jim to přepsat:). Někdo smrdí míň, někdo víc, to neovlivníš..Prostě smečka.
  22.6.2020 15:35luma
  To Olaf: Právě mi dnes volal paní, která si od nás brala v listopadu dvě holky, že dcerka má kožní potíže a chce naše holky "dát pryč". Nevím co to přesně podle ní znamená, ale raději si je vezmu zpátky. Čili nabízím dvě osmiměsíční šedobílé holčičky s klecí.
  22.6.2020 18:09Zbyněk
  Olaf: jenom doplním o jednu věc - morče není mazlík, nesnáší doteky, nemá to v povaze. Křeček je proti němu štěně:) Vzácně se najde jedinec, který se nechá pohladit, ale měl jsem více vrhů a ani od mimina jsem je nenavykl na doteky. Dvě mladé jsem měsíc sám kojil a stejně ze mě měli hrůzu:) Určitě nečekej dvě rozkošná zvířátka, která při tvém příchodu zavrtí ocasem a vrhnou se ti do náruče. Proto morče nemá ocas, nepotřebuje ho, protože by s ním stejně nevrtělo :))
  - - - - -
  Jinak morčecí důchodkyně mě jenom letos vyšla už na 14 000 :) Ale je spokojená!
  22.6.2020 20:36Olaf
  Iuma: děkuji za nabídku, ale dnes jsem si rezervovala 2 samečky....
  - - - - -
  Zdeněk: vím, že morče není úplně mazel, ale myslím, že když si vezmu morče z CHS, kde mají pár morčat a mají na ně čas, tak že je přeci jen trochu šance, že každé brání do ruky nebude úplné rodeo:-) Jinak co se týče těch financí , tak věřím, že je to dost náročné, pokud se jezdí za specialistou... Mám například terarijní zvířata, tak trochu vím, o čem je řeč 😅
  23.6.2020 11:14Kleopatra
  Ahoj, neznáte někdo nějaký hotel pro morčata v Praze? Potřebujeme odjet do zahraničí na 14 dní, Morčata u Reny ale neberou nekastrované samce :-( Díky
  - - - - -
  http://www.hlidanihlodavcu.cz/...co myslíte toto?
  24.6.2020 13:25Zbyněk
  Kleopatra: kolik toho máš? :) Dva drobné hladovce bych asi zvládl :)
  - - - - -
  Moc esoteriky, ale jinak to vypadá dobře
  - - - - -
  Olaf: takže nevíš, co s penězi a rozhodla jsi sponzorovat morčecí veteriny, to je dobře:))
  24.6.2020 16:08Olaf
  Zbyněk: no nevím, jestli nevím co s penězi:-) každopádně jsem morčatům docela podlehla a jsem rozhodnutá je chovat ať to stojí co to stojí:-) příští týden si pojedeme pro 2 bráchy, moc se těším:-)
  25.6.2020 08:46Kleopatra
  Zbyněk: Jsi moc hodný, strašně děkuji za nabídku - opravdu oceňuji. Rozhodla jsem se poprosit sousedy, aby k nám jednou denně zašli. Nakonec mi to přišlo jako nejlepší řešení. Kluci zůstanou ve svým. :-)
  25.6.2020 17:59Bart
  Lidi to je fakt neskutečný, jak se všechno může pořád komplikovat. Tak minulý týden v úterý jsme byli na tý operaci abscesu pod krkem. V pátek se vyndal ten napuštěný tampon antibiotikem, ale protože to ještě nevypadalo dobře, dostal další, který se vytáhl v pondělí. Od té doby čistíme tu otevřenou ránu. Dneska mu to jdu odpoledne vyčistit a strčím mu tam tu "štětičku" s namotanou vatou na konci, kterou jsem namočila v Betadině. Různě to otáčím, aby se slepená díra pootevřela, a když tu štětičku vytáhnu, nevěřím vlastním očím - ta bambule nikde, jen skoro holý klacek!!! Snažila jsem se, jestli něco nezachytím pinzetou , ale nic. Tak jsem to propláchla Betadinou stříkačkou a hned jsme jeli na veterinu (zrovna jsme byli objednaný na kontrolu, tak že jsem zas nemusela volat). Tak to doktorce ukazuju a popisuju. Šmejdila mu tam v tý díře taky pinzetou, ale nic nevytáhla. Navíc se bála, aby mu neporušila tepnu, prý je jich tam plno. Divila se, jak mu to hezky rychle zarůstá, že v pondělí byla ta díra vevniř mnohem větší a že z toho ani nic neteče, tak že se to krásně hojí. No jo, ale co je to platný, jestli tam má tu vatičku, je to průser. Sama to říkala, ale bohužel se nic vyndat nepovedlo. Pořádně mu to propláchla a na kontrolu zase příští pátek. To jsem teda zvědavá, co se bude dít. Doma jsem to zkoušela s dalšími štětičkami, fakt když s nima mezi prsty zatočím, vatička sjede. Přitom je používáme 3x denně od ponědělí a zatím se to nestalo. Až dneska mě. To je fakt pech, když je všechno na dobrý cestě, tak se zas něco pose.... To jsem teda zvědavá, co to způsobí, vata se nevstřebá - zase budou komplikace. Sakra práce!!!!
  25.6.2020 18:50Ehrena
  Bart, taky jsme zjistili, že některé tyhle "uchošťoury" jsou nebezpečné.
  Naštěstí ne na morčatech, ale synovi už několikrát zůstala vatička v uchu. Bylo to konkrétně u jednoho balení, bohužel už nevím značku. U těch ostatních se nám to nikdy nestalo. Ale v tomhle jednom balení se to stalo opakovaně několikrát, a při zkoušce těch ostatních šla dolů skoro každá vatička. Jenže jsme je vyhodili a značku teda teď fakt nevím.
  - - - - -
  Držíme palce, ať to dobře dopadne.
  25.6.2020 19:01Bart
  Ehrena - jsou z Lidlu značka Cien...
  25.6.2020 19:16Zbyněk
  Bart: to by ale chtělo na slušnou veterinu, rozříznout, naijít, vyndat, nesmí to tam zůstat!
  - - - - -
  Kleopatra: ok, mě pak došlo, že brát dva kluky do holčičí party není moc dobrý nápad:)
  25.6.2020 19:37Ehrena
  Zbyněk, taky mám kluky v holčičí partě, ovšem výběh mají úplně jinde, než holky.
  Bydlí ale ve stejné morčatárně a pohoda, nic se neděje.
  - - - - -
  Bart, tak ty naše z Lidlu nebyly, tam jsem je myslím ještě nikdy nekupovala.
  Ale kvalita stejná.
  25.6.2020 21:45Jezzabell
  Bart: Ty jsi nedostala Tenazim? Je to taková "vyžírací mastička" s dlouhým zobákem, co se do té rány strčí a vyplní se to tím. Nečistím to já zevnitř, to nechávám ob den dva na veterináři, ale u nás vždycky stačilo propláchnout roztokem Betadinky a pak hlavně! tu mast. Urychluje hojení a nezavře se to tak rychle. Tuba nám stačí na tři abscesy, jak se to vrací..
  Tampon tam dostal při operaci, napuštěný atb, aby se to líp hojilo v čelistní kosti, a nevyndavá se, rozpustí se tam a není třeba vyndavat.
  Snad to nějak povyleze a budete to moct vytáhnout!
  25.6.2020 23:59Bart
  Jezzabell - na ten Tenazim jsem se ptala, prý to není moc vhodné pro morčata, používá doktorka něco jiného. Dnes jsem se ptala i na ten Attapectin na průjem, také mi bylo řečeno, že by musel být přímo pro menší zvířata, než pro kočky a psy, ale že to bude konzultovat s nějakým doktorem v Brně a řekne mi. Medikace by prý měla být přímo na míru určená pro menší zvířátka... Naše doktorka je právě skutečně odborník na malé savce a šije jim všechno na míru. Ale to je fakt divný, díra není tak veliká, že tam nejde najít ten zmetek - tu vatu. Ale jsem si jistá, že tam je. Už jsme to loviili i nějakým neostrým háčkem, co manžel našel... Vždyť je to docela velký kus! Jak to že nejde zachytit... Jsem si ale jistá, že to tam zůstalo. Strčíš tam bambuli, vytáhneš párátko...

  Zbyněk - v okolí 50 km tady není lepší odborník než naše doktorka. Bez ní by naše morčata nepřežila, je to náš anděl. Fakt nevím, kam jinam bych se měla obrátit.....
  26.6.2020 10:18Zbyněk
  Bart: Tenazim i Attapectin máme od Valeše, opravdu fungují a jsou vhodná pro morčata. Attapectin 2x denně čtvrtku, musí se hlídat, aby se morče neucpalo. Nedávno mi zachránil starší důchodkyni při šíleném průjmu, kdy se jí dělaly bubliny za zadkem a byli jsme na kapačkách. Ta vatička by přeci měla jít vypláchnout - pořádnou dávkou fýzáku
  26.6.2020 11:22Jezzabell
  Bart: Jak píše Zbyněk. Atapecttin je na psy a kočky obecně, ale testoval se na morčatech, jak mi Valeš sdělil a prý s ním má výborné zkušenosti. Proto mi ho dal. Vall-íkovi už nic jiného nezabíralo, doslova to z něj teklo, a fakt mu to velice pomohlo a má teď dobrý bobky! Drobce taky pomohl, oba byli na kapačkách v "dezolátním stavu".
  Bude to konzultovat s Jeklem z Brna, jasně. Valeš se s ním taky zná. Právě ten Tenazim Valeš doporučuje vždycky a musím uznat, že fakt ví, co dělá. Lancíkovi to strašně pomáhá! Ze začátku jsem se hrozila mu to tam vrazit, ale jde to dobře, je to tenká trubička a stačí lehce zatlačit. Omrkla jsem Valešův grif, jak chňapne morče za hlavičku třemi prsty a druhou jak si vezme ten píst (je to jako velká stříkačka) a šlo to dobře. A když to omylem nešlo, jela jsem na veterinu, kde to otevřeli a jelo se dál;)..Ať vám to dobře dopadne!
  Každej doktor má holt své metody..
  26.6.2020 13:08Zbyněk
  Bart: ještě co se týká Valeše - v sobotu lilo a jel jsem s bačou na pohotovost za Valešem kvůli močáku. Kutlivace negativní, ale držkovala a čůrala krev. Patřičně poučen krizovým vývojem jsem byl u brány H-Vetu o 45 minut dříve a čekal. Jindy by se okolo začali vrstvit pejskokočkaři, plus přepravkáři, ale teď byl klid. Až do příjezdu Valeše. V tu chvíli ožila celá ulice, rozsvěcely se světla, startovaly motory a k bráně se vrhla kolona bojových vozidel:) Byl jsem na parkovišti první a uvnitř také, venku hvízdaly gumy, troubila auta a hulákali rozvášnění pacoši:)
  Valeš mě šokoval svojí šikovností. Lietavcová na Hůrce potřebuje půl hodiny a narkózu na to, aby Drobce vypláchla močák. Jemu to trvalo asi tři vteřiny a dáma ani nemrkla! Vypáchl jí to slabým roztokem aspirinu ve fýzáku a hle - močák je zatím ok! Attamectin je nejlepší věc, jakou jsem kdy viděl. Jakmile nezabere Protexin, tak tohle je zázrak.
  26.6.2020 13:24Jezzabell
  Zbyněk: Moje řeč! Valeš tím Vall-íkovi zachránil život a Vall-ík ještě trhal inzulínku z ruky, děsně mu to chutná;).
  A pro pobavení všech, byť tu nechováme psíky mývalovité, tak tohle je fakt hustej článek!
  https://www.ireceptar.cz/zvirata/psik-myvalovity-20200626.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=350520&dop_req_id=a4J5icVdvXj-202006261114&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
  26.6.2020 13:42Bart
  Jezzabell, Zbyněk - no já jsem se na ten Attapectin jen chtěla zeptat, co mi na to řekne. Úplně ho nezavrhla, ale nevěděla jestli existuje přímo pro drobná zvířata a pro ty psy a kočky se jí to zdálo moc. Prostě když si není jistá, tak to radši právě chce konzultovat. A ano je to to jméno - Jekl z Brna. Ale říkala, že je to dobrý typ, zřejmě to ještě neslyšela, že by se to dalo taky použít pro ty naše hlodavce. Tak jí tam občas dávám typy, jako např. s granulema. Nebo pro ostatní tam nechávám různé informace s různými zkušenostmi. A ona je může předávat dál. Jak tam pořád jsem, tak už se tam právě bavíme o všem možném.
  Tak i člověčí doktoři mají každý svůj názor a metody a dávají každému jiné léky. Stejně tak je to s veterináři. Hlavně že léčba funguje. Tak jsem to včera zkoušela s těma vatička i suchýma a fakt když to člověk v prstech otočí tak to sjede. Ne úplně, zůstane to tam na vlásku viset. Jemu se to ale ukroutilo v tom krku úplně. Ale je to takový kus a do díry už zajela sotva 1 cm... Jak to že se to nedá ničím zachytit. Pak jedině záchrana, že by to vypadlo při tom, když mu to proplachova proudem Betadinou a pak ještě jednou radši i Peroxidem. A to mu tu díru otevřela pořádně, to my doma neuděláme. Dneska se v tom zase zkusíme šťourat, manželovi to nedá, ale já šílím. Ještě tu máme takovou ohebnou hadičku, to bude lepší než tvrdý háček. Kdyby člověk aspoň věděl jestli to tam teda je nebo není!!!
  No bohužel všichni nebydlíme v Praze, kde tak nějak jsou služby úplně v jiných časových pásmech. Naše veterina měla kdysi taky otevřeno o víkendech i svátcích a v týdnu měli dokonce až do 21h. Ale postupně to nějak zkrouhli. Nejdřív zrušili ty víkendy a svátky a pak zkrátili prac. dobu od 8 - 19h. No a teď po koronaviru mají jen do 17h. Je to tím, že všichni mají malé děti, tak si to prostě postupně přizpůsobili. Koukala jsem ale, že ani v tom Liberci nejsou, jak by si člověk představoval. Taky jen PO - PÁ 8 - 18h. Tady fakt nevím, kam by člověk šel, kdyby o víkendu nutně potřeboval!!! Jinak co se týká těch služeb, tak mám sestřenici v Praze, a ta úplně nechápala, jak tady můžeme mít otevřené školky a družiny jen do 16h. A to už za 10 minut 16 stojí učitelka s klíčema nervózně v ruce u dveří a ještě vám vynadá, že si jdete pro dítě pozdě....
  26.6.2020 18:02Ehrena
  Bart, no nevím, jak kde, ale u našich vnoučat na Proseku mají do 17:00, a přesně, v 16:45 už čekají, aby zamkly a vypadly, přijít v za pět minut 17 už je pozdě. A přitom cesta z práce přes celou Prahu trvá klidně hodinu a půl. Vím od dcery, jaký je problém sehnat zaměstnání někde v dosahu a vhodnou pracovní dobou, aby to do školky stihla.
  - - - - -
  No a s tou veterinou je to v Praze samozřejmě lepší, mně teda hrozně chybí tady v Jablonci možnost noční pohotovosti, tady není prostě nikdo.
  - - - - -
  A to je to kromě Liberce tady v okolí největší město.
  26.6.2020 20:49Bart
  Ehrena - a ke komu že to v tom Jablonci chodíš. Jsou tam aspoň o víkendu? Fakt kdyby člověk potřeboval...
  No právě, jak má člověk skloubit práci a děti... No my spíš už řešíme, jak skloubit práci a morčata. Ono je to totéž, když jsou problémy:-)
  26.6.2020 21:22Ehrena
  Bart, k Baudyšovi, prac.doba v týdnu 8 - 12, 14 - 17, v sobotu a neděli s pohotovostním příplatkem 100,- Kč , 7,30 - 9, 17,30 - 19, oba dva dny ráno i večer.
  Nebo k Bedrníkovi - nouzově, ten má v týdnu myslím 10 - 18, v sobotu 10 - 12. Noční tu nemá nikdo.
  - - - - -
  Ale Bedrník teď v době coronaviru bere jen předem objednané případy.
  26.6.2020 22:59Bart
  Ehrena - díky. Jde mi hlavně o ty víkendy, ty nemáme nijak pokrytý. Jinak u nás i v tom Liberci je to taky na objednání. Pokud jde člověk akutně, musí čekat až se uvolní někde nějaký to okýnko a to může pak být na dlouho. Ale s tou boulí jsme tak šli a čekali jsme naštěstí jen půl hodiny. Jenomže to je i tím, že jsme tam už "VIP". Stejně tak je to s těmi operacemi, které mají většinou naplánované dopředu. Pak ráno zavolám, že akutka a v podstatě už ze známosti a znalosti věci, nás prostě někam nacpe.... Zaplať Pán Bůh, na jednu stranu dobře, že jsme tam tak profláklý....
  29.6.2020 08:15Zbyněk
  Bart: v každém případě, pokud doktorka vyčistila abscess na krku a morče přežilo, tak je bezesporu dobrá, Ehrena by mohla vyprávět o klinice Erika v Libni a já také, jenomže nebudu, protože nechci být sprostý:) Morče potřebuje drsnější dávky léků, než pes, protože má neefektivní zažívání, tedy veterináři bez zkušeností s morčaty předepisují mnohem slabší věci, než by bylo potřeba.
  29.6.2020 12:34Lolinka
  Dobrý den, chci se zeptat jestli je dobré toto nové krmivo.... Krmivo Nature Land Complete granule pro morčata. Děkuji.
  29.6.2020 16:04Jezzabell
  Lolinka: Nahoře je záložka Jídelníček, v ní Doplňkové krmivo(granule)..
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#granule
  Pročti to, je tam spousta užitečných rad a věcí. U granulí jde hlavně o doplněk stravy, základ je kvalitné, denně čerstvé, voňavé seno a čistá voda (nezapoměň čistit i napáječky). Nejčastěji tady používáme Versele Laga Complete, Brit, Nutrin a Selective.
  Hlídej si obsah vápníku a fosforu (v článku vysvětleno). Když je budeš přežírat granulema, budou tloustnout, budou náchylnější k nemocem (veterina leze hodně do peněz), může dojít k omezení konzumace sena a tím jim budou přerůstat zuby a máš zaděláno na průšvih. A morče na bolesti.
  29.6.2020 18:00sus
  Zdravím, je možné oddělit mláďata od matky (dva kluky), když už mají 3 týdny, ale jejich váha ještě není 250g? (mají 200).. chovají se jako kluci, snaží se naskakovat na samice aa vážne nechci, aby mladých bylo ještě víc. díky
  29.6.2020 21:43Smirny
  sus: nechte je u mámy čtyři týdny minimálně a do té váhy 250g. Oni jí nenakryjí. Ona porodí, má hned říji, další říje za 14 dní a pak další za 14 dní. Takže ve třech týdnech věku těch kloučků prostě šance na oplodnění není. Rozhodně je ještě kojí, jestli chcete, aby byli zdraví, tak je u ní nechte do těch 4 týdnů. Přimlouvám se za ně moc:-)
  - - - - -
  Zbyňku, už mockrát jsem tu od Vás četla, že morče nesnáší doteky..:-) Co to máte za morčátka? :-) Já mám tedy morčat hodně a nikdo ze mě nemá hrůzu, všichni se při krmení hrnou ke mě a s požitkem se nechají drbat hlavně pod bradou. Stejně tak venku ve výběhu.. přijdu k nim a prostě se ke mě sbíhají. Měl jste je od malička ochočované na ruku? Vy ostatní jste na tom s povahama morčat jak?
  29.6.2020 22:02sus
  Smirny: děkuju moc, láme mi to srdce, abych je nechala brečet po mamince. Jsem ráda, že s ní můžou ještě být :o
  29.6.2020 22:19Veronika5
  Smirny: Moji dva kluci - občas se jeden nechá parkrát pohladit po zádech, druhý občas pod krkem, ale většinou ode mě taky spíš zdrhají - dobrůtku si z ruky vezmou, ale hlazení chtějí opravdu málokdy a když je přenáším třeba do výběhu, jsou naučení, že zalezou do pelechu a já je přenesu i s pelechem, to jim nevadí. Když pak chtějí z výběhu domů, vlezou si sami zase do pelechu a čekají na "transport". Ale celkově za mě - i naše čtyři morčata byla a jsou nekontaktní.
  - - - - -
  Ještě mám jeden dotaz pro zkušené: Dostala jsem nááádherné domácí seno, pět pytlů. Naprosto perfektní. Je to luční seno, sečené kosou. Převládá tráva, pak je tam spousta typických lučních bylinek a pak samozřejmě rostlinky, které nepoznám. Občas jsem ale při podrobném zkoumání našla i něco, co by mohl být takový ten penízek z penízku rolního - no a ten je trochu jedovatý. Používá se ale i jako léčivka a ne jenom v nepatrném množství, a četla jsem o otravách u dobytka, ale museli žrát třeba seno kde bylo opravdu hodně toho penízku. Navíc podle toho co píšou to chutná jako něco mezi česnekem a hořčicí a zvířata to nemají ráda. Jsem nakloněná tomu to seno hodně přebírat, odstranit všechno co se mi nezdá, ale normálně s ním krmit. Třeba ho i míchat s jiným senem, aby si opravdu mohli vybrat co jim chutná, a vysledovat, jestli ty "penízky" vůbec žerou, kdyby mi tam nějaký zůstal.
  Protože jinak si myslím, že se super opatrností bych mohla krmit asi jenom 100% travním senem, a to si zase myslím že je škoda, když tady mají spoustu zdravých voňavých bylinek...
  Co myslíte?
  30.6.2020 06:24Zbyněk
  sus: do měsíce věku by sameček "neměl" nakrýt ani maminku, ani ségru. Ale stalo se to a ne jednou:) Já jsem musel posledního samečka oddělit po třetím týdnu, protože se kouřilo od zadku celé smečce a velmi zkušená chovatelka mi oddělení doporučila. Tak jsem si pro něj půjčil morčecího dědu jako parťáka a ten ho naučil slušnému chování:) Pokud mají kluci pod čtvrt kila, tak je asi ještě nech u mámy, kojení jim neuškodí a mladí samci nakrývají holky od deseti dnů věku, viz https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Cernobily_dalmatin třetí zleva shora :)

  Smirny: mám tady dvě holky, které strpí pohlazení. Jedna je šestiletá důchodkyně, které je všechno jedno a druhé je dva a půl a nechala se pohladit od začátku - ale jenom po hlavičce. Asi to nemusí, ale bere to jako součást komunikace:) Měl jsem mladé, které jsem kojil po dvou hodinách a stejně zdrhali, nikdy se neochočily. Prostě to v sobě buď mají, nebo ne, ale moje tedy nemají:)
  30.6.2020 19:59Jezzabell
  Smirny: Mám osm kluků a ani jeden není hladící. Z šesti, co je za duhovým mostem byl občas ten, který mi pomazlení trpěl, jen Houmík. A to musel mít ještě náladu on, moje chvíle, kdy bych se s ním pomazlila ho nezajímaly;).
  Ale nevadí nám to doma. Kluci nám důvěřují, Lance se Zedíkem se za náma naučili chodit loudit dobroty do kuchyně, malého syna pronásledují i v chodbě, hlavičky jak divoké husy vpřed a "dej nám něco dobrýho!" Ovšem jak bysme je chtěli hladit nebo nedejbože je vzít a mazlit se s nima, tak to by vzali čáru a někam se zašili.
  Mazlící není ani jeden. A dva rozeťáci už vůbec ne:))! To jsou dvě kapky rtuti a když jsem 2x denně Bondíka musela ošetřit sprejem proti plísni, tak jsem byla zdrápaná i přes rukavice. A to jsem se snažila být milá, přátelská..houby! Prej ne-e!:)
  30.6.2020 22:47Bart
  Jezzabell - no to mi povídej... Jak teď čistíme tu ránu v krku a začneme připravovat všechny ty věci k tomu, Nico okamžitě zdrhá do nejtemnějšího kouta. Vůbec se nedá vylovit! Ale to i když mu nic není a ví, že ho chceme kvůli něčemu vyndat, třeba kvůli vážení. Čuje to už dopředu. Zato Samuel flegmouš - i kdybych mu chtěla hodit cihlu shora na hlavu, tak je mu to jedno. Chování zrovna taky nemusí, ale prostě to strpí. Kdybyste viděli, jak ho položím na bok, že mu jdu prokapat oko a pak hezky na druhý bok - jak on drží ani se nehne... To nestačíme žasnout. Ale mazly jsme měli taky, ovšem to nebyli v páru. Jedno morče si na chování zvyká líp, ale jak tu píšeme pořád dokola, není to přirozené. I když výjimky se najdou :-)
  30.6.2020 23:12Jezzabell
  Bart: Lance, když vidí přepravku, bere zatáčky tryskem! Naprosto chápu!!! A když ho chudáka konečně odlovím, scvrkne se na polovinu aještě se zahrabe pod papuč, co tam dám, aby se maskoval.
  Nejhorší je, když ho vyndám na veterině na stůl, chudáka, tak doktor čistí a JÁ ho držím! Když tam doktor není a je to v mezičasech, sestra čistí a zase "já" držím. Takže mě má zafixovanou jako velkého tyrana, co ho tam i přes řev a vzpouru, vždycky přepere! Jako potím se s ním, ale tady musí city stranou, jde o jeho zdraví a život. Naposled mě Valeš už chválil, jako vzorného "veterináře-amatéra":)) Několikrát jsem ho už žádala o radu a aby mi pomohl nacvičit si grif uchopení hlavy a pod. Sama jistě dobře víš, jak je obtížné ho jednou rukou držet a nastavit mu hlavičku, aby díra v krku byla co nevíc k tobě a druhou se v tom šťourat a fakt čistit. Navíc pak dávám tu mast Tenazim. A to zas chce ho po domácím zákroku udržet! Kdo nezažil, nepochopí.