od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2020
 • Zobrazuji 112 zaznamu.
 • 1.7.2020 09:08Bart
  Jezzabell - ty to máš horší, že na to seš sama, my to naštěstí děláme ve dvou, ale taky ne pokaždý, někdy musíme v jednom. Já si to zrovna zkoušela minulý týden, jak si myslím, že mu tam zůstala ta vatička. Jinak máme vychytávku, že morče pokládáme na záda do té vaničky pro panenky, co mám na fotkách z koupání. Na délku přesně akorát. No díra se zavírá fakt hodně rychle, jsem zvědavá, co nám v pátek řekne.
  1.7.2020 09:50IjaSv
  Jezzabell, Bart - Když měla naše Píďa otevřenou ránu pod krkem ošetřovala jsem ji sama, zabalila jsem ji do malého ručníku jak váleček a nechala koukat krk a hlavu. Přední packy se občas vykoukly, ale většinou se do toho ručníku zapřely, Pak jsem ji položila nevybíravým způsobem na bok na kuch.linku pod světlo, přidržela předloktím tělo a prsty hlavu a druhou rukou čistila a strhávala strupy. Tím jak byla utažená v ručníku neměla moc šancí protestovat, ale ji tak to někdy bylo složitější:).
  1.7.2020 11:21Petr1
  Ahoj. Obracim se sem s dotazem. Naše Rozarka má už dlouhodobě v podstatě permanentně pocurany nebo lehce mokrý zadek. Dříve jsme to neřešili, protože to nebylo nic výrazného. Teď poslední dobou to má trochu víc mokré a právě jde i cítit. Jsou jí dva roky. Jinak je aktivní zcela normálně, nevšimli jsme si, že by zjevně měla třeba bolesti při curani. Je to u samicek normální? Setkal se s tím z vás někdo? Jak jste to případně vyřešili?
  1.7.2020 11:46Bart
  IjaSv - tak dobrý nápad! Akorát si představuju, jak je na boku na kuch. lince a nemůžu si pomoct, vidím tam kapra :-))))

  Petr1 - a neleží hodně v místech, kde právě vykonává potřebu? Taky záleží na délce chlupů. Naši s dlouhými chlupy jsou urousaní pořád...
  - - - - -
  jo, ale ten s jemnějšími chlupy víc, než ten se silnější srstí
  1.7.2020 12:40Zbyněk
  Petr1: setkal a možných příčin je několik:
  a) nejspíš má zánět močáku, bolí jí to a tak špatně čůrá. Skoč na veterinu, udělej sono, jestli nemá šutr, změř stěnu močáku, udělej rozbor moči a nasaď atb. Jestli to je zánětem, což určitě je, tak dopručuji jednou denně 10mgBofloxu, nebo Marbofloxacinu a k tomu 2x denně půl tablety Biseptolu 120. Za deset dní to bude ok. Jo a přidej léky na bolest - Meloxicam, Meloxidyl, Metacam atd. 0,8 ml 2x denně a pak po čtyřech dnech polovinu

  b) má ucpanou močovou trubici

  c) má špatné ledviny

  d) má artrózu zadních nožek, ale to není pravědpodobné, v jejím věku.. Hlasuju za a)!
  2.7.2020 17:42Petra90
  Mám dotaz. Máme doma morčátko Bertika asi měsíc. Každý den mu dávám zhruba 4druhy zeleniny a krmíme ho 3x denně. Jen ten darebáček proste seno jíst nebude. Kupované nechce a to co máme sušené z chaty taky nechce. Vydržela jsem 2dny mu nedat trávu, ale on se toho sena prostě nedotkne. Vím, že je seno pro něj důležité, tak jak to udělat? Moc děkuji za rady
  3.7.2020 06:32Zbyněk
  Petra90: buď moc krmíš zeleninou, morčeti stačí 2x denně cca 50 gramů zeleniny, nebo má přerostlé zuby. Skočil bych na slušnou veterinu na kontrolu a pokud je prckovi měsíc, opatřil bych mu hned měsíčního kluka, jako kámoše, to by mohlo pomoci

  Včera mi psal p. Novák z Herálce na Vysočině - leto má přebytek sena a už ho nemá kam dávat. Pokud byste měl někdo o víkendu čas, napište mi SZ a já vám pošlu adresu a kontakt, má velmi dobré seno! Tento víkend totiž čas nemám:)
  3.7.2020 07:46Petra90
  Zbyněk: zeleniny dávám tedy více. Bertíkovi jsou 2mesice. Chovatelka od které ho máme říkala, že ho máme krmit v létě jen travou. Mě to tedy nepřijde vhodne. Nebo ho chudáka mám nechat vyhladovět jen se senem.

  O dalsim klukovi uvažujeme. Bertík je strasnej mazel. Neustále chce hladit odemne nebo děti. Večer ho mám klidně i hodinu na klíně a on je jako špagetka nataženej a vrni. Nemohlo by se stát, že bude žárlit a toho dalšího takhle neochocim? Dokonce se mi ho podařilo naučit chodit na zachudek. Zda má někdo ještě nějakou radu pro zacatecnika budu jen ráda.

  Moc děkuji za radu
  3.7.2020 08:01Zbyněk
  Petra90: pokud je dostatek trávy (opatrně s pampeliškami), ta bych mu dával pouze trávu a seno. Zeleninku jenom na chuť, aby nezapoměl, jak chutná, až skončí léto:)
  Takto: prcek je ještě malý a mimino by přijal dobře, samozřejmě u kluků nikdo nikdy neví, co provedou v pubertě. Lepší je nechat samečka do cca roka věku samotného a pak mu pořídit mimino, sázka na jistotu je kastrovaná samička - tu lze přidat kdykoi. Pokud je klučina mazlík, je to docela vzácnost a přítomnost druhého morčete to obvykle nerozhodí, ale já mám doma sedm nekontantních morčat, tedy mé informace v oblasti mazlení nemusí být zcela relevantní:)
  3.7.2020 08:29Petra90
  Zbyněk: tak moc děkuji. Já si myslím, že poridime nějakou holčičku v brzké době.

  A ještě jednou moc děkuji za rady
  3.7.2020 08:57Zbyněk
  Petra90: tak kastrace holky stojí cca 2500 korun a je potřeba to udělat na správné veterině, ideálně tak v roce věku, po pubertě samičky. Ale pak je to téměř sázka na jistotu
  3.7.2020 09:06Petra90
  Zbyněk: no ty blaho. To není zcela levné. Ale myslím si, že jsem ochotna to dát. Ať není sam. Doufám, že dobrou stravou tady bude( budou ) dlouho.

  Dekuji
  - - - - -
  Zbyněk: a když vykastruju Bertika a pak k němu dám samičku? Vyjde to na stejnou?
  3.7.2020 11:11Zbyněk
  Petra90: vykastrovat Betíka je jednoduší a levnější, ale určitě bych počkal až po pubertě, tzn. do cca roku věku. A po kastraci je samec ještě měsíc plodný, pozor na to. Výhoda - může pak uspokojovat samičku v říji, kdežto kastrovaná samička o sex nestojí. Nicméně doma mám kastrovaného kluka a ten o něj také nestojí, takže když mu dělá miminka roztoužená roční samička, je z toho chlapec dost nesvůj :D
  3.7.2020 12:33Petra90
  Zbyněk: moc moc dekuji
  6.7.2020 19:56lula5
  Ahoj prosím zabírá nizoral na plisen?Máte vyzkouseno?
  7.7.2020 18:03Jezzabell
  Iuia5: s nizoralem zkušenosti nemám, mně doktor napsal pro kluky Biopirox a to zabralo perfektně. Kluci to měli totiž na hlavě. Jeden na čumáku a druhej na oušku na okraji. Takže jsme měli sprej a nekoupali.
  7.7.2020 18:58lula5
  Jezzabell-me doktorka nalila nějaký sampon, název nevím, neposlala to a vůbec to nezabírá.Tak jsem si říkala, že zkusím ten nizoral.Taky to maj na čumáku.
  7.7.2020 20:31Jezzabell
  lula5: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34778 Vall-ík to měl chudák fakt hodně, 2x nám dělali test, jestli to je fakt plíseň a pak jestli je to ok.
  Mazala jsem to 2x denně Canestenem mastičkou (ta se dá koupit v lékárně na plísně), ten Biopirox je jen na předpis, ale Valeš mi ho doporučil, že s ním má fakt výborné zkušenosti. Takže jsem neexperimentovala a stříkala tohle. Jen jsem mu vždy zakryla oči! A nestříkat do nosu, ale na nos.
  7.7.2020 20:53lula5
  Jezzabell -Dekuji mnohokrát zkusím si o to veterinarce říct.
  7.7.2020 22:26Jezzabell
  Iula5: Držím palce;)! Pak dej vědět, jak jste dopadli, zatím kup v lékárně ten Canesten a aspoň mu to mazej 2x denně, strašně ho to musí pálit a svědit, mně u toho i naříkal! Den dva to trvá, než to aspoň ta mast zklidní, pokud to na vet. budou muset objednat.
  A pozor: pkaždé si pečlivě mýt ruce mýdlem, je to přenosné na člověka!
  8.7.2020 06:45Zbyněk
  lula5: morčeti hlavně nepodávej žádný Nizoral perorálně! Jinak koupel v Imaverolu je téměř sázka na jistotu - protože spóry mohou být všude a pozor - plísně jsou nakažlivé i pro tebe. Tady v sekce Nemoci je to docela dobře popsáno. Osobně bych vykoupal v Imaverolu a pak teprve řešil lokální potíže Biopiroxem. Ale třeba hned zabere i ten :) Pokud jsou morčata spolu v jedné kleci, vykoupal bych je napoprvé všechny.
  8.7.2020 09:31Morciny
  Ahoj. Včera večer jsme si přivezli 4 týdenní morče. Dala jsem ji do boxu, dala jí vodu, seno a směs s granulemi pro morčata. Dnes jsem k ní přišla, sedí pořád v koutě, myslím, že u nás zatím nic nežrala. Obešla jsem zahradu, natrhala trávu a pár lístků bylinek apod a dala jí to, ale pořád nejeví zájem. Jak dlouho vydrží takto malé morče bez jídla a vody? Jsem docela nervozní... Než se do mě pustíte, že je sama, tak v pátek si jedeme pro druhou stejně starou samičku. Bohužel jsem nesehnala dvě z jedno vrhu.
  8.7.2020 11:08Zbyněk
  Morciny: to není normální, morče může bát vyděšené, ale jíst musí a pokud má schovávačku, tak jí. Má v té kleci nějaký domeček? Klidně kartonovu krabici, pak by měl začít jíst trávu (zkus najít pampelišky). A pokud ne, tak bych šel na veterinu ještě dneska. Může být klidně nafouklé od stresu.
  8.7.2020 11:13Morciny
  Zbyněk: děkuji moc za reakci. Naštěstí chvíli potom, co jsem dotaz napsala, jsem viděla, jak přežvykuje a teď se už osmělila a zdá se, že normálně žere. Viděla jsem ji chroupat jak seno, tak několik stébel trávy a pampelišku.... Tak snad to bude už dobré.
  8.7.2020 12:09Zbyněk
  Morciny: jo tak to je snad v pohodě, kdyby byla nafouklá, nežrala by vůbec. Je prostě vyděšená, sama, cizí prostředí, změna, maminka pryč, pro takového tvorečka je to zátěž. Určitě domeček - nejlepší je tuhá krabice od Plzně, vyříznout dno, vchod, dovnitř trochu sena a trávy, granule jenom na chuť. Zatím jí nech v klidu a v pátek uvidíš ten mazec až dostane kámošku:)
  8.7.2020 12:20Morciny
  Zbyněk: já tomu rozumím, že je to pro ni stres, ale měla jsem už obavy, protože vím, že morče bez žrádla být nemůže. Ještě jednou děkuji:)
  8.7.2020 12:57Jezzabell
  Bart: Tak jsme tam s abscesem zas. Včera si s ním malej hrál, Lancík ho pronásleduje s krkem jako husa a loudí dobroty. A od syna se ozvalo "mamí, Lancík má na krku bouli!" C O Ž E ???
  To jsem ho před cca 4dny pozorovala, že blbě žere, když dostal meloxidyl, byl v pohodě, ale boule nikde. Do včerejška. Dnes mi ho Valeš už nestihne vzít, ale jsem s ním domluvená na zítřku.
  Zaléčila jsem ho chudáka atb, ty do zítra mám, léky na bolest a dokrmuju. Protože je pod svou váhou. A baští i zeleninu, jen mu to moc nejde, jak ho to bolí a je pomalej. Zato dokrm si dá a trhá mi stříkačku z ruky;)! Achjo, to zas bude díra.
  8.7.2020 13:36Zbyněk
  Morciny: spousta samiček jsou samozřejmě v těžkém stresu i v kolektivu, prostě změna jim nedělá dobře. Přinesl jsem domů samičku z otřesných poměrů, žila ve shnilé, smradlavé a temné kůlně, krmili jí pouze zrním s chemikáliemi, po měsíc svého života neviděla seno, zeleninu, trávu, nic. U mě měla partu a veškerý komfort. Druhý den jsem jí nafouklou vez na Eriku, kde jí zachránili a pak jsme měsíc bojovali o život. Musel jsem jí na jídlo oddělit - aby jí něco zbylo, jakmile jsem jí oddělil, zoufale šplhala po stěnách a křičela na ostatní. Nakonec rezignovaně zalezla a bez zájmu žvýkala zeleninu. Za měsíc už běhala vesele s partou! To bude v pohodě!
  8.7.2020 16:29Ehrena
  Morciny, myslím, že až nebude sama, rychle ožije a bude baštit bez problémů.
  Párkrát se mi stalo, když jsem přivezla nové mládě, že se tak bálo, že bylo zalezlé v hoblinách a senu a nejedlo, dokud jsem se nevybodla na dodržování karantény a nedala k němu jiné morče. Ve dvou se hned přestalo bát a začalo baštit.
  8.7.2020 17:03Morciny
  Já doufám, že se rychle skamarádí a bude už všechno šlapat:-) Nakonec sežrala všechnu trávu, co jsem jí dala. Ještě se zeptám, jak je to s pitím? Mám ji nějak nutit napáječku? Nebo může být klidně bez vody, když snědla tu trávu? Chtěla bych ji pár dní nechat v klidu a neotravovat... A jak je to prosím Vás s množstvím trávy? Mám ji dát navečer další, když tu z rána má snězenou? Nevím, jestli nemusím u takhle malého morčete opatrně... Ptala jsem se chovatelky a na trávu by měla být zvyklá... Seno samozřejmě má k dispozici a bašti ho..
  8.7.2020 20:23Veronika5
  Morciny: Napáječku jí necpi, ale dej jí pro jistotu ještě vodu v misce, aby ses ujistila, že nepije protože nemá žízeň, ne proto, že to třeba neumí. Já mám dva experty, co kuličkovou napáječku třeba nepobrali nikdy :). Co se týče trávy, asi bych dala jednou denně a pak ať baští pro změnu zas seno. Já to tak dělám i u dospělých morčat. Aby se ti nenafoukla nebo neměla průjem. Mimino by mělo mít k dispozici i granulky, takže ty mu klidně taky dej.
  9.7.2020 10:05Vlada
  Morcinky: u nás některé morčata prostě nepijí. Mám dvě holky a jedna v pohodě pije z napáječky bez kuličky, druhá se toho ani netkne. Jinak morčata jsou od přírody zvyklá na seno a trávu. Granulky doporučuji vybrat bez obilovin. I když se všude píše, že morče se má krmit 2xdenně, já musím krmit pořád, jinak by mě sbaštily a to nejsou vůbec tlustý. Jinak chovám morčata s menšími přestávkami cca 35let.
  9.7.2020 15:24Morciny
  Vlada: děkuji za reakci. Nebyla jsem si jistá, jak je to s množstvím trávy u mimina. Včera jsem ji dala ještě symbolicky trochu trávy večer, ale opravdu jen trošku. Dnes dopoledne už schroupala celou dávku trávy na posezení a celé odpoledne si bere seno. Tak zatím mi děla samou radost:) Dnes si už dokonce brala krmení z ruky:)
  9.7.2020 19:18Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny, po operaci. Chudák Lancík zas absces, bohužel to zasáhlo už minule čelistní kost. Má díru do čelistní kosti tak 2mm velkou a do kosti. Takže změna atb, Ronaxan je sice silný jak na slony, ale vyhojí tkáň, ne ložisko v kosti.
  Valeš objednal pastu sulfonamidů, ale do toho ložiska se to ehm musí dostat. Což bude vyžadovat pod inhalací mu to tam dostat do 1-2mm otvoru a DO NĚJ, s tím, že přes tkáň se to celkem špatně hledá.. Já bych Lancíka sama neudržela a rovnou jsem prosila, aby to bylo pod inhalací, aby mě nenáviděl nepotřebuju.
  Sulonamidy jsou jinak lepší na močák, než tohle, sám mi říkal, že s tím nemá tak dobré zkušenosti, ale musíme změnit léčbu, tak tady začneme.
  Prý ještě nikdy nic podobného u morčete neviděl. Jako by ho zasáhl brok do čelistní kosti - což je blbost.
  No chudák morče!
  10.7.2020 16:12Zbyněk
  Zítra pojedu od Hradce okolo jedenácté a Pražákům nabízím 5 pytlů krásného sena po šesti kilech, sto korun za kus. K vyzvednutí okolo Střížkova, Letňan, max Ládví. Kdo má zájem, volejte na 775 013 563 :) Jinak skončí na půdě a už ho do Prahy znovu nepovezu:) Seno ještě musí dozrát cca měsíc!
  10.7.2020 20:01Ehrena
  Zbyněk, bohužel v Praze někdo od nás bude až v pondělí, jinak bych určitě brala.
  10.7.2020 20:08Jezzabell
  Ehrena: Můžu ti je nechat u mě v chodbě, jsem na Hájích, pak bys vyzvedla, ale jestli bude Zbyněk ochotný je semm hodit..Domluv se telefonem s ním;)
  10.7.2020 23:47Kleopatra
  Já bych jeden pytel brala. Ale budeme v Praze až za 2 týdny. Je to nějak reálné?
  11.7.2020 09:30Ehrena
  Jezzabell, moc děkuji, ale asi to tentokrát nechám být. Manžel se synem jedou do Prahy jen na otočku na jeden den, večer se zase budou vracet zpátky, a mají toho spoustu na vyřizování, asi by to špatně stíhali se u vás zastavit. Snad ještě bude příležitost v budoucnu.
  Jinak bych to samozřejmě brala, já tady letos nejsem schopná nic usušit. Trávy je dost, ale už ji mám všude přerostlou a stále prší a prší a prší. Už jsem několik dávek posekané trávy musela vyhodit na kompost, protože mi to prostě neuschne. Doteď se mi povedlo nasušit pouze dva pytle, což je jak nic. Takže zase budu odkázaná na nakupování, jak to vidím. :(
  Jo a držím palce, ten absces je ale prevít, koukám, že jsme tehdy s Bělinkou měli štěstí, že se jí neopakoval hned zase znova.
  11.7.2020 22:51Jezzabell
  Ehrena: není problém. Lancíkovi chybí půlka krku..Vypadá to hnusně. Známe to. Teď se Valeš pustil "do hloubky a do kosti" jak to jen šlo. Teda obdivuju Lancíka za statečnost a kmitám kolem něj, jak to jde! Podstrojuju mu, čistím, plus léky. Dnes jsem se naštvala, trochu mu to zarostlo krustou strupu a hnisu. Očistila jsem to a navlhčila, aby to změklo a narvala tam tenazim (ještě že trochu mám).
  On to Valeš v pondělí vyčistí a narve tam tu novou pastu, co objednal. Nevím, jak se to jmenuje.
  Teď jsme změnili léčbu (kvůli ložisku v čelistní kosti).
  Místo Ronaxanu má sulfonamináty (Biseptol), ale možná přejdem na něco silnějšího. Prý nikdy nic tak rezistentního neviděl.
  12.7.2020 08:30Ajka08
  Dobrý den, sháním samečka morčete s PP z Olomouckého kraje. Neporadite mi prosím nějakou chovatelskou stanici z Olomouckého kraje? Už jsem bezradná nemůžu žádného najít. Děkuji
  12.7.2020 13:31Neeen
  Ajka08
  Ahoj :-) zakládám chs s orientací na krátkosrsté morčata ve zbarvení slate - zlatá - bílá a barvy ( červená, buff, bílá) s černou kalifornskou kresbou, očekávám dva vrhy.
  Sídlíme v Olomouckém kraji..Můžeš se zde zaregistrovat a napsat sz ;-)
  12.7.2020 13:41Jezzabell
  Moudří páníčkové morčecích dvojic, příp. smeček to vědí, ale je hezké si o tom opět přečíst, když to na vás vyskočí ve zprávách;)
  https://www.funfacts.cz/ve-svycarsku-je-zakazano-mit-jenom-1-morce/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=Wnbga75pfvb-202007121134&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
  12.7.2020 21:30Zbyněk
  O víkendu jsem se už na diskusi nedíval, nikdo nevolal a tak mám u kamarádky na Tursku na půdě 11 pytlů po devadesáti korunách - cena za uvolnění stodoly:) Pán stihl první trávu nasušit, druhá mu shnila při sušení, třetí nasušil, čtvrtou také a kůlna mu praská ve švech. Ještě tam pojedu, nebo pokud chcete, napište mi SZ.a dám vám kontakt. Předchozí roky měl sena vždycky daleko méně, má poiuze několik stálých zákazníků, tedy nebudu z toho dělat veřejnou akci:) Většina farmářů má letos podobné problémy, jako má Ehrena...
  13.7.2020 19:49Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny, chudák Lancík, dostal čočku, ale muselo to být. Hojí se dobře, granuluje to, což je fajn! Dostali jsme místo tenazimu Super HydroGel, je to na hojení raj, udržuje to ph v ráně a nepálí, nesvědí to. Snad to s Biseptolem pomůže!
  Valeš ho dnes chválil, že by měl dostat medajli za statečnost, že to co vydržel a jak bojuje se běžně u morčete nevidí! Musel to naříznout skalpelem, otevřít, vypláchnout zároháčkem (jehla za roh) a ještě očistit celkově. Já do toho zoufale na víkend dávalaaspoň tenazim, aby se to nemělo tendenci přímo zavřít, protože HydroGel dorazil až dnes. A ve středu v jednu zase na kontrolu + čištění. No já mu to tam musím dávat 3x denně a před tím do toho násilím vrazit inzulínku, propláchnout roztokem betadinky, pak do toho narvat kam to jde kovoý konec s gelem a co se vejde, to tam narvat. Vypadá to jako od Oftalmoseptonexu, trochu silnější..au!
  - - - - -
  Ehrena, Tygrinka: Jak jste dopadly? Tygrinka tam seděla od 15hod;).
  - - - - -
  hojení ran
  - - - - -
  Tygrinka: Tak Lancík tam má dítu jak do medvědí zadnice, naprosto s klidem jsem tam "zasunula" celý bodec toho gelu jako do hangáru a zaplnila to gelem! Lancík jen vykulil oči a nic. Jen doi mě drbnul čumákem, že stačilo a dolů ze stolu! A rychle pryč!
  14.7.2020 02:19Ehrena
  Jezzabell, no škoda, že jsem to nevěděla dřív. Já tam tvrdla s Nikouškem asi od 13,30 do cca 15,45, kdy jsme se dostali na řadu. Teda jako neobjednaní. Seděla jsem ale celou dobu venku na lavičce pod tím stromem. Valeš si ho tam rovnou nechal a vyzvedli jsme si ho po 17. hodině. Měl prý absces od vylomeneho zubu. Zub mu tedy vytrhl s tím, že už mu další pravděpodobně nedoroste, tak mám obavy, jak mu půjde jíst. Tu bouličku pod čelistí mu taky zvenku rozřízl a vyčistil a dostali jsme taky Tenazym a atb. Ronaxan. Tak už se předem bojím, co mu to zase udělá s tím jeho trávením.
  Tak máme pod krkem taky díru, ale proti Bělince malinkou, ale je to zase tak nějak víc blízko tlamičky, hned pod ní, takže jak ho krmím RC, občas mu kousek kaše upadne zrovna na to. Ach jo! Ale je mu asi líp, protože se snažil i sám nabírat a žvýkat trávu, ale nejde mu to. :(
  - - - - -
  Tak to vidíš, 11. jsem vás litovala a 13. (za dva dny) máme totéž.
  A nebýt toho, že mu doma v boxu zůstává noční jídlo, tak bych si toho ani nevšimla, že mu něco je, protože venku ve výběhu na něm není absolutně nic poznat, běhá a bublá s holkami a i dělá, že kouše trávu. A vzhledem k tomu, že je rozeta, a řádně načepýřená, tak vůbec tu bouličku nebylo vidět. Jen na prosahání čeisti jsem to cítila.
  14.7.2020 09:01Míšaa
  Dobry den,
  Prosim o zkusenosti souziti v jedne velke kleci. Je mozne mit spolu samicku a dva vykastrovane kluky? Nebudou se vykastrovani kluci prat nebo nejak samicku permanentne pronasledovat? Bude to ok? Nyni jsou v klecich zvlast, zatim nejsou kastrovani, ale do budoucna bych je chtela davat dohromady, hlavne alespon pres den do ohradky na zahrade na pastvu. Moc dekuji predem za rady, zda myslite, ze to bude mozne?
  14.7.2020 09:50Morciny
  Dobrý den, mám možnost pořídit samičku morčete z CHS, která měla při narození 53 g, celý vrh byl hodně drobný. Chtěla bych ji do skupinky samic. Obnáší pořízení morčete s takto nízkou porodní vahou nějaké problémy? Není jistota vážných zdravotních problémů? Nebude náchylná k plísni atd? Nebude celý život utiskovaná vzhledem k tomu, že bude ve skupince? Jinak samička prospívá dobře, ve 2 týdnech má 110 g a je u matky.
  - - - - -
  Míšaa: soužití dva samci a samice nejde a je jedno, že jsou samci vykastrovaní... Sežrali by se i tak.
  - - - - -
  Míšaa: po kastraci samci totiž většinou neztratí zájem o samičku a mnohdy dál sexuálně fungují, akorát jsou neplodní...
  14.7.2020 12:54Vlada
  Morcinky: Já bych se toho nebála, záleží na temperamentu samičky a na genových předpokladech. Kolikrát se mi stalo, že drobné morče umělo pěkně prohnat větší. I s těmi nemocemi bych to neviděla tak černě, pravda mám spíš zdravá morčata, ale i u pěkného zdravého jedince jsem se dočkala, že odešlo předčasně do morčecího nebe.
  14.7.2020 13:39Zbyněk
  Míšaa: v žádném případě ne! Kluci by se zabili. Dva kluci v páru nesmí mít samici blíž, než deset kilometrů:)

  Morciny: bez problémů, pouze bych jí nenechával zabřeznout.

  Ehrena: Ronaxan jsem nedávno v zoufalství nasadil na týden sedmi potvorám - aktuálně mám pět zánětů močáku. Ani jedné potvoře to nic zlého neudělalo, já bych se toho nebál. Fatální průjem lze velmi úspěšně řešit Attapectinem - čtvrt ráno a čtvrt večer, ale mimo další léky!
  14.7.2020 15:44Jezzabell
  Ehrena: Mno, taky si užíváte!!! :(
  Si právě pamatuju, že Valeš říkal, že jak zub vytrhne, už nenaroste a pak se křiví ty další a jsou následné problémy..Nemusí to být pokaždý.
  Jsem dnes ráno koukala, že Lancíkovi se to zalepilo strupem. No odmočit to nešlo, tak jsem přemýšlela co s tím. No Valeš na to použil skalpel a prořízl to, tak pinzetu na třísky, je ostrá jako skalpel a udělala tam rychle orvor po povrchu, aby tam šla stříkačka s betadinkou a pak už gel šel aplikovat.
  No držte se, snad mu nebudou muset dělat nic s těma ostatníma předníma! Ťukyťuk! Jdu komplet čistit všechny arény..
  15.7.2020 10:07Ehrena
  Morciny, náš jediný vrh před lety taky nebyl zrovna o vysokých váhách, a všechna 4 morčata to dohnala, v dospělosti měla váhu od 1000g nahoru. Měli jsme 2 větší holky, ty pak obě vážily přes 1200g, a jednoho menšího kluka a holku, po narození byl nejlehčí kluk, 49g, a ta menší holka, 57g, přitom kluk se vypapal až na 1250g, nejdrobnější zůstala ta holčina s váhou 1000g. A ač z nich byla nejdrobnější, byla to šéfová, všechny sourozence proháněla, jedině na mámu si nedovolila, takže zůstala s ní. Trochu se uklidnila až v dospělejších letech. Byla to taková všudybylka, hrozně čiperná, A to už od narození. Já bych se toho určitě nebála na tvém místě.
  - - - - -
  Zbyněk, já se u něj ani tak nebojím průjmu, ale minule při těch antibiotikách měl hrozné nadýmání, a toho se bojím jak čert kříže, protože na nadmutí už mi umřela dvě morčata, přes veškerou léčbu, a od té doby z toho mám pěkně nahnáno.
  Jak k tomu ty tvé holky přišly, když jsou doma? Já měla u holek v minulosti zánět močáku snad jen u dvou a vždycky to bylo tady na chalupě a na podzim, takže jsem si nadávala, že asi nastydly od v té době už studenější země. Nebo je to nějaká infekce?
  - - - - -
  Jinak Nikoušek s tím jedním dolním řezákem docela krásně baští, natrhanou trávu sní bez problémů, a viděla jsem, že i venku ve výběhu je schopný si ukousnout, je fakt, že mu vybírám protekční místa s jemnější trávou, jinak už tu máme samé přerostlé klasy, no hrůza.
  Nevím ale, jak mu půjde seno, to byl dříve základ jeho jídla, zatím moc neubývá u něj v boxu.
  15.7.2020 10:51Zbyněk
  Ehrena: tak přidej 2x denně 0,1 ml Deganu a kidně i 0,3 ml Tympanolu. Snad to bude ok! Dostává analgetika?
  To je mi záhadou, u seniorky Drobky to beru, ale další čtyři, mladší dámy mi nejdou do hlavy.
  15.7.2020 11:17Mollynka
  Potřebuji radu co dělat když moje holky nechcou domácí seno.Před 2 měsícema ho jedly roky a poté mi došlo a koupila sem jim luční.Po 2 měsících mám zase to samé domácí seno a holky mi to nejí už 4 den se hi nedotkly.Mám ho doma 6 pytlů.Co ted? Je to polní seno,hrubé a vonavé.
  15.7.2020 13:27Veronika5
  Morciny: stejná zkušenost, náš agresivní alfa měl při narození 54g :), narozdíl od subíčka, který měl 2krát tolik...
  15.7.2020 13:58Morciny
  Díky všem za odpověď. Teď jsme mě přivedli k myšlence, zda ti malí potom nebývají o to drsnější, aby se prosadili...chtěla bych, aby to těm našim holkám klapalo...žádnou semetriku:-D
  15.7.2020 15:11Ehrena
  Morciny, to se asi nedá říct takhle obecně, ten náš nejmenší kluk při narození byl takový hodný ťunťa. :)
  Je to prostě asi dáno povahou jednotlivých morčat.
  - - - - -
  Zbyněk, Degan mám, sice v tabletkách, ale už jsem mu ho minule při tom nadýmání dávala, byl od Valeše. Ale nijak moc mu nepomáhal. Pomohlo až vysazení antibiotik.
  Tympanol nemám a ani jsme ho nikdy nedostali, ani s ostatními morčaty.
  - - - - -
  Analgetika nedostal, a já se zapomněla zeptat. Vzhledem k tomu, že je mám, tak mu je jednou denně dávám, aspoň zatím. Jen při zákroku dostal Metacam. Valeš tam měl tolik lidí, že bral pacienty po dvou, takže fofr. Od víkendu má 14 dní dovolenou. Tak doufám, že se zas něco nepodělá u nás.
  15.7.2020 17:25Jezzabell
  Ehrena: Tak se prý hojí Lancík skvěle, sulfonamináty hezky zabírají. Lancík dokonce neubývá na váze, má před kilo, to ještě nikdy neměl, jupí! Teď snad spěj, ale celou dobu tady lítá se Zedíkem jako na klíček a když mu to nestačí, skočí si k Gerimu s Jarvisem;).
  Na předvíkendovou kontrolu jdeme v pátek.
  15.7.2020 20:04Míšaa
  Dekuji moc za odpovedi. Mam samicku ze zverimexu a samozrejme byla brezi. Narodili se nam dva kluci, tak jsme si je chteli nechat🤷♀ a do budoucna dohromady obcas venku v ohradce. Vidim ale, ze to nepujde, nevedela jsem, ze jsou i po kastraci aktivni😁 Zatim jsou kluci spolu a neperou se, i kdyz maji klec vedle mamy. Budou jim 3 mesice. Ta vzajemna agresivita by se uz projevila? Jsou na sebe v pohode, vrkaji pres klec na mamu, ale na sebe neutoci
  15.7.2020 21:15Molly123
  Morciny: Dobrý den, sama mám velice malou samičku, opravdu drobounkou. I když jí hodně, tak je proste malinká. Jsou jí 4 roky a jak je starší, tak je ještě menší. Vždycky byla a je Alfa. Takže si nemyslím, ze to hraje tak velkou roli. Spíš jde o povahu morcete.
  15.7.2020 21:17Jezzabell
  Míšaa: Kluci jsou aktivní cca měsíc po kastraci. Musela bys je mít měsíc odděleně. Rodní bráškové se nenapadnou, to je fakt rarita! Jinak jsou to obvykle velmi dobře fungující dvojka.
  Už jsem takhle dvojky měla a mám. Kluků mám teď osm;).
  Když budeš mít kastrovanou samičku nebo ty dva potom, zvlášť, a jsou tak zvyklí od narození, mohlo by to klapnout. Kastrace kluky sklidní. Ale neriskovala bych to třeba doma. Moje vesnice nikdy ženskou neviděla, to by byla třetí světová:))!
  16.7.2020 12:54Zbyněk
  Míšaa: tak je nech vykastrovat hned, dokud nejsou v pubertě a třeba to vyjde, nebudou pak možná mít potřebu se rvát o samičku, ale zaručit to nejde
  - - - - -
  Ehrena: Tympanol je vlastně SAb Simplex, ale pro zvířátka:) Mám ho doma, ale koupíš ho na každé veterině. Jak vypadá chlupáč po Ronaxanu?
  16.7.2020 17:31Ehrena
  Jezzabell, však si to oba dva zasloužíte, už by to trápení s abscesem mělo skončit!
  Zbyněk, Sab Simplex mám a používám při nadmutí, ovšem jak jsem psala, u Nikiho ani v kombinaci s Deganem neměl skoro žádné účinky. Při těch ATB.
  Teď zatím nevypadá, že by měl problémy. No uvidíme, jak to bude dál.
  16.7.2020 21:06Zbyněk
  Ehrena: pak ještě možná čtvrtku Ytopridu 2x denně, za pokus nic nedáš. Ale Ronaxan je docela bezproblémový.
  16.7.2020 23:39Jezzabell
  Ehrena, Zbyněk : No mohli byste si otevřít soukromou veterinu, jak to čtu;). Koho by napadlo, že při běžném chodu těch "prdíků" se tak vzděláme..
  I když se nám nechce, bolí to chlupáče, jak se jim snažíme pomoct, si ze srdce všichni přejeme jedno, "ať se prosím! uzdraví!
  Občas tady mlátím hlavou o stěnu a z čela mi teče pot, jak se snažím Lancemu pomoct (stejně jako všem marodům). Je to boj. Daň za živého tvorečka doma.
  Trochu mi z toho jedou nervy, ten věčný boj s nemocema.
  17.7.2020 10:13Abc
  Dobrý den, prosím vás, jak rychle přibývá na váze 5 týdenní morče? Jde mi o to, že mám pocit, že mě trochu jedna chovatelka tahá za nos... Morče mělo pořád 240 g, nebylo možné si ho převzít a ani se na něj jet podívat a dnes (po 3 dnech) má o 35 g více a najednou si pro něj mám jet hned... Je možný najednou takový velký váhový přírůstek?
  17.7.2020 16:16Jezzabell
  Abc: Podle mě to možné je, když je dobře živené, jede jak z vody ze dne na den. Už se mi to stalo taky;).
  18.7.2020 20:38Abc
  Prosím vás, je normální, že má morče holé lysinky za ouškama? Docela veliké, na to, že je to mimino, tak lysina má průměr cca 1cm. Jinak kůže vypadá dobře a bez strupů.
  18.7.2020 21:31Tygrinka
  Abc: Ano, je to úplně normální.
  19.7.2020 00:43Ehrena
  Abc, všechna morčata mají lysinky za ušima.
  - - - - -
  Tak máme místo jednoho maroda dva. Jeden z těch samečků od vnuček se mi nějak nezdál s jídlem, doma v boxu se motá pořád jenom okolo misky na granule, k zelenině a senu ho to vůbec netáhlo, a ze stejných porcí jako ostatní měli největší zbytky, a sameček sám přitom vypadal čím dál hubenější a zvadlejší, tak jsem si včera udělala čas a když jsem je dala ven na trávu, zalehla jsem k nim a sledovala, jestli bude jíst. A on chudák se snažil, ale tráva mu vůbec nelezla do pusy, absolutně žádný posun. Ani když jsem mu podávala. Takže jsem ho už včera odpoledne krmila RC kaší, cpal se jak nezavřený, snědl najednou 20ml, ale přitom u toho kňoural a vibroval, jako by ho něco bolelo. Usoudila jsem, že to budou přerostlé stoličky, dnes jsem s ním byla v Jablonci na veterině a bohužel je to tak, vetka se divila, že se zuby v tomhle stavu vůbec ještě žije. Z přerostlých stoliček tam měl mosty, že prý nemohl ani polykat ani hýbat jazykem, všechno měl rozpíchané od těch zubů, a to vše prý se pravděpodobně odvíjelo od vylomeného zubu vepředu dole, ten druhý, který mu tam zbyl, byl řádně přerostlý, takže mu ty přední zbývající musela vetka zabrousit bez narkózy, potom mu kleštičkami vystříhala ty mosty na těch stoličkách, aby byl vůbec schopný polykat, a bude potřeba později v narkóze zabrousit stoličky. Až bude v lepší kondici (snad). Dostal antibiotika, léky proti bolesti a Degan na pohyb jídla ve střevech, která prý stála, nepracovala. V úterý máme jít na kontrolu a uvidí se dál. Říkala, že pokud by to bylo na dobré cestě, měl by začít sám trochu jíst, on snahu má, ale nejde mu to skoro stejně jako předtím, tak mám strach, jak to s ním bude. Kaší se ale cpe jak divý, když ho krmím.
  A to je mu teprve dva a půl roku.
  Niki je docela v pohodě, ATB. mu nevadí, zatím nemá žádnou špatnou reakci na ně. Jen ta jizva se mu už skoro úplně zatáhla, což teda neměla, aspoň prý do neděle, říkal Valeš. Ale ona byla tak maličká, že to šlo rychle, bohužel. Ještě mu tam cpu ten Tenazym, ale už je to spíš jen z venku než dovnitř. Tak nevím, jestli to bude v pořádku. ATB má ještě na tři dny a pak konec. Pořád ho ještě dvakrát denně krmím kaší, protože s tím jídlem to ještě není pořád stoprocentní. Když na to teď jsou dva, tak mi kaše mizí fofrem, nestačím dělat další. Jen ať se z toho oba dostanou! B
  19.7.2020 15:09Bart
  Ehrena - tak to je mazec - vystříhala mosty kleštičkama... To si vůbec neumím představit!!! No je to tak, že když chybí ten jeden zub vepředu, musí se to pořád ubrušovat, jak dole, tak nahoře, jinak to odnesou stoličky. My jsme to teď měli kvůli covidu 19. Jak s obouma chlupáčema jezdíme pravidelně na to obrušování předních zubů co 3 týdny, tak jsme najednou 2 měsíce nemohli a hned z toho u jednoho byly přerostlý ty stoličky. Jinak pokud zkracovala ty přední zuby, tak se nám často stává, že to vezme moc, netrefí to, a pak jim třeba i 5 - 6 dní nejde nic ukousnout (ale seno a trávu jedí). Po tom musím zeleninu krájet na slaboučký hranolky. Ale jestli tomu prďouskovi vzala moc i stoličky, tak nejde kousat ani s nima. Budeš ho muset pár dní udržet jen na kaši a postupně zkoušet, jestli už zuby dorostly a můžou kousat. A to fakt může trvat skoro i přes týden. S tím já mám bohaté zkušenosti. Ale pokud nefungují momentálně ani přední ani zadní nepůjde mu jíst teď vůbec nic. Musíte to nějak překonat. Držím palce.
  - - - - -
  potom
  19.7.2020 23:33Jezzabell
  Ehrena: Ježkovy voči! Chudák malej!!! Lancíkovi jednou stříhal Valeš most u zadních zubů, když měl druhý absces (nebo tak nějak, už si přesně nepamatuji). A dělal to teda v celkové narkoze, aby ho nezranil (vzal rovnou jedním vrzem co bylo k tomu třeba. Lancík tehdy sotva jedl i tu kaši po zákroku.
  Dej glokózu, je v solamilu, pomůže mu (solamil kup na veterině, když nebudou mít, objednej si ho tam-je to rychlejší).
  Dva marodi je darda, stačilo mi to jednou!
  Teda jen ať to dobře dopadne!!! Ťukyťuk!
  20.7.2020 07:11Zbyněk
  Ehrena: mě to připadá, jak epidemie. Ty se trápíš se zubama a já s močákama, pět chlupáčů mi simuluje záněty, to také není normální. Jak mu to může takhle přerůst? Držíme palce!!
  20.7.2020 15:56Ajka08
  Dobrý den, máte nějaký zaručený sprej, který zabere na všenky? Děkuji
  20.7.2020 16:55Jezzabell
  Ajka08: Nechala jsem si zakápnout kluky na veterině Strongholdem a byl klid. Klece jsem vzala octovou vodou, pořádně vysála, aby nezbyla vajíčka a dala jsem čistou podestýlku. A byl klid, naštěstí!
  - - - - -
  Jinak se říká, že i Biokill, ale ten se objednává tuším taky na veterině. Ten co je prodejný volně je na klece a je to vyhození peněz, stačí voda s octem, ono to do chvíle vyprchá, ale osvědčeně to levně a účinně vydesinfikuje. Vyhoď všechno z trávy, pelechy, deky vyper s desinfekcí na prádlo (prodává se Savo na prádlo nebo Sanytol na prádlo, nemusí se tak vyvářet a papuče nebo pelíšky se neničí). Domečky nebo podesty postříkej taky vodou s octem a je to.
  20.7.2020 16:59Ajka08
  Já si teda nejsem jistá, jestli jsou to všenky, mám jednu bílou samičku a s ní je krémová a na té bílé jsou na chlupech černé tečky a na té kremovo-hnede nejde vidět nic
  20.7.2020 17:42Jezzabell
  Ajka08: Tak skoč na veterinu, oni ti to přesně určí, ale vypadá to na všenky..Rovnou by ti je oba buď zakápli, nebo ti objednají ten Biokill.
  - - - - -
  A jedna smutná zpráva, dnes jsem u kontejneru našla mrtvé morče. Netuším jak staré, kousek od kontejneru, jen tak..
  Asi ho někdo vyhodil. Nevypadalo zakouslé, hladké, bílohnědé..Dala jsem ho do krabice od bot, zahrabu ho v lese..Chdák:(.
  Lidi jsou svině.
  20.7.2020 18:06Ajka08
  A můžu se zeptat, jak ty všenky mohli dostat? Žádné nové morče jsem k nim nedala.
  20.7.2020 18:17Jezzabell
  Ajka08: To může být ze sena, z trávy, z čehokoliv..Když jsme je chytli u nás (mám osm kluků), veterinář taky kroutil hlavou. Někdy stačí fakt seno. Neměla jsi ty třeba kontakt s jiným morčetem? Mohlo by se to přenést kontaktem. Na lidi to sice neleze, to buď v klidu, ale přenos by mohl být..
  Nevím, zda to můžou mít i jiní savci (kočka, nebo jiný hlodavec). Holt se to stává i v nejčistčích podmínkách. Tím se neobviňuj.
  Je to jak s dětma. I nječistčí podmínky nezaručí, že si vši nepřinesou..
  20.7.2020 18:53Ajka08
  Jezzabell: právě že jsem nepřišla se žádným jiným morčetem do kontaktu, tak právě mi nejde do hlavy z čeho to mohli chytnout, ale když je to možný i třeba ze sena nebo z trávy
  20.7.2020 19:24Jezzabell
  Ajka08: seno, tráva, je to možný. holt se to stane.
  20.7.2020 19:50Bart
  Jezzabell - jé, to je fakt hrůza, jen tak morče pohodit u popelnic... I když je to taky blbý, ale to ho aspoň když už nemohli hodit přímo do popelnice...!!! Jako by nestačilo, kolik už jsi pohřbila svých a ještě to musíš dělat za ostatní... My teda taky zahrabali i každýho pidi křečka. Fakt na co si ty lidi ty zvířata pořizujou!!!!
  20.7.2020 19:59Jezzabell
  Bart: podle mě ho někdo vyhodil a morče umřelo..Bylo na trávě. Kdyby umřelo doma, dají ho aspoň do kontejneru. To je na tom to smutný. Mohl být nemocný, to si spíš myslím.
  A Vočko dostal dnes průjem! Cipísek!
  Atapecttin a degan mám, má dietu. Snad to nebude nic horšího! Zítra jdu s Lancim na čištění, tak ho kdyžtak vezmu s sebou.
  21.7.2020 10:14ManDarinka00
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda dáváte morčátkům nějaký vitamínové doplňky nebo tak něco. Děkuji za odpovědi
  21.7.2020 10:55Vlada
  Já dávám vitamín C v granulích a občas i béčko. Jinak krmím pravidelně veterin.granulema Trovet, ty jsou bezobilné a též v sobě mají vitamíny. Pro morče je důležité hlavně to Céčko. V záloze mám stále rozpustný prášek, který stačí na špičku nože rozpustit v pití.
  21.7.2020 11:10uj uj
  ManDarinka00:
  Pokud chvilku vydržíš, začátkem srpna vyjde v online časopise KVÍK podrobný článek o vitamínech ;-)
  https://casopis-kvik.webnode.cz/
  21.7.2020 11:32Petra90
  Tak se musím podělit o špatnou zkušenost. Máme morčátko Bertika necelé 2mesice. Od paní co ho přivezla tchýně si bohužel Bertík dovezl i roztoče. Říkala jsem si, že to bude podestýlkou a přešla na papírovou asan. Pak mi to nedalo a jela na veterinu. Tak máme roztoče. Chudák dostal injekci ivermectin a stále vyčesávání a vše drhneme. Jako hrůza. Nikdy by mě nenapadlo, že něco takového si člověk doveze domu. Chudáček Bertík to ale zvládá statečně.
  21.7.2020 15:12Jezzabell
  Ehrena: Teda tak mam taky dva marody-zase! GRRRR!!! Vočko dostal včera šílenej průjem, nasadila jsem degan, atapecttin a protexin (v dostatečných odstupech).
  Dnes jsme byli s Lancim na čištění, prý to hnisá. No já se do toho už nemohla dostat. Tak mu to Mertová pěkně otevřela a zas se tam vejdeme;). Ve Čt zase na čištění.
  Jak jste na tom?
  22.7.2020 08:55Ehrena
  Jezzabell, tak máš taky veselo!
  My jsme byli včera na kontrole s tím Tygříkem, byla tam jiná doktorka, prý specialistka na morčata u nich na téhle veterině, tak mu to znova v tlamičce prohlížela a říkala, že i podle osahání z venku to vypadá, jakoby měl předtím nějaký úraz, jakoby se do té hlavy uhodil, zdálo se jí, že panty v čelistech na jedné straně jsou zatuhlejší a proto prý kousal nakřivo a tím pádem mu to na jedné straně přerostlo. Zároveň jí to potvrzoval ten vylomený přední zub. Ale jak holky znám, jsou pečlivé, a o ničem nevědí, co by se mu mohlo stát. Nikdy jim nevypadl a v kleci nebo ve výběhu venku nemá kam nabourat, maximálně do domečku, ale vzhledem k velikosti klece i toho jejich výběhu nenabere takovou rychlost, aby se mohl opravdu hodně bouchnout, alespoň podle mne. No nevím, je to záhada. Každopádně pozitivní je, že od soboty přibral, tedy asi 70 g, ale aspoň něco. A že se snaží jíst, i když mu to nejde. Tak máme dál pokračovat s antibiotiky, i s léky proti bolesti, protože poraněné patro ho asi ještě bolí, aspoň 4x denně krmit kaší, protože sám se opravdu nenají, a za týden přijít na kontrolu, s tím, že pokud bude vypadat dobře, už by mu udělala tu zabroušení v narkóze. A rovnou mi dopředu řekla přibližnou cenu, cca 2000,-. No za tyhle dvě návštěvy už jsme včetně léků taky na ceně přes 1000Kč. Což když jsem včera vnučce řekla, tak koukala.
  Teď jsem zvědavá, co na to bude říkat dcera, oni měli zatím štěstí na zdravá morčata a nikdy s nimi po doktorech nechodili, se psem totéž. Snad jen potkani jim před lety marodili. Každopádně nejsou zvyklí na ty pálky na veterině.
  Špatné je na tom to, že ta prognóza dopředu je taková nejasná. I když ten přední zub, co mu chybí, mu prý pravděpodobně doroste, na rozdíl od našeho Nikiho. Ale jestli bude konat nakřivo dál, tak nevím, co se s tím dá dělat. Zase mu to bude přerůstat v tom případě.
  Niki včera skončil s antibiotiky, poslední dva dny mi přišel trochu přifouklý, ale rozhodně ne tolik, co minule. Ten jí sám, ale pouze trávu, do zeleniny vytrvalé ani neklofne, do žádné, a seno se mi zdá mu nejde u kousat nebo nabrat, i když se snaží. Tak fakt netuším, z čeho bude živ v zimě. Seno byla vždycky jeho hlavní potrava. Tu jizvu už má zahojenou, má tam jen malý stroupek navrchu. Jen doufám, že mu tam vevnitř nic nezbylo.
  - - - - -
  Petra90, neboj, to je celkem běžná záležitost.
  Pomocí těch injekcí se toho celkem dobře zbavíte. V případě potřeby se může injekce opakovat cca po 10 dnech od té předchozí. Nám většinou stačily dvě, někdy i jen jedna.
  22.7.2020 12:04Petra90
  Každý den mu čistím a dezinfikují savem klec a 2x denně vyčesávám. Stačí to takhle ať se toho zbavíme a nemusíme na další injekci?. Má ještě trochu pod ušima.
  22.7.2020 18:26Jezzabell
  Ehrena: No, teda vyhlídky tak nic moc, bych řekla. Jo, o cenách mi ani nemluv! Každý měsíc a půl operace pod narkozou, pak léky, pravidelné čištění té kostní dutiny..Už to má po čtvrté.
  Hlavně, že je tak vzorný pacient! Jak se morče snaží, je to dobrý. Nesmí to samo zabalit. Pak nepomůže ani světcená voda..
  70g je dost, mně Lancík přibere 35g a to tady cvičím co dvě hodiny s mixerem! Teď se teda snaží sám a chodí si 7x denně do kuchyně pro list salátu nebo pro trochu vloček;).
  Statečně pronásledován Zedíkem, který je už jako těhotnej:)). Ale oni to vyběhaj, jsou šíleně akční.
  Teda kde k tomu přišel je záhada! Že by blbě skočil z domečku? Ono to není vysoko, ale třeba má tenčí kosti? Valeš taky nechápal, jak má Lance provrtanou tu čelistní kost jak od broku nebo od červa-ani jedno nepřichází v úvahu.
  Snad se spraví, moc mu přeju, ať se uzdraví! Niki už z toho je tedy venku? Hurá! Snad se mu to nevrátí. Chudák morče, když už pak přesně ví, co bude. No držte se a dej zas vědět;)!
  My jdeme na kontrolu a čištění zítra v jednu.
  23.7.2020 09:54Ehrena
  Jezzabell, u Nikiho nevím, na kontrole jsem s ním nikde nebyla, na tom krku má pořád takový malý stroupek, jen doufám, že tam ještě něco pod ním nezbylo. Antibiotika dobral, venku s holkami ve výběhu baští, ale doma v boxu mi přijde, že nesní skoro nic, ale tam bývá jen přes noc. Tak nevím.
  Jinak zatím vypadá normálně spokojeně. Ale ty vyhlídky dopředu moc dobré nejsou.
  Tygříka teda přikrmuju 4x denně, venku se snaží jíst i sám, ale nejde mu to, takže tam sní minimum.
  Doma v boxu ho vidím nejčastěji u misky s vločkami, které tam speciálně pro sebe má. Takže myslím, že o nic jiného se nesnaží. Ale už je čilý, venku běhá po výběhu a bublá, vypadá přes tohle všechno spokojeně. Kaše sní hodně, proti ostatním morčatům má asi bezedný žaludek.
  Co se týče toho, jak se mu to mohlo stát, to fakt nevím, protože na domeček jsem ho lézt nikdy neviděla, takže ani skoky z něj asi nepřichází v úvahu.
  No jdu ho zrovna zase krmit, jinak vám držím palce, a co ten průjem? Už je to dobré?
  23.7.2020 14:31Jezzabell
  Ehrena: Snaží se, to je důležitý! Kolikrát morče žije celoživotně s nějakým defectem a najde si vlastní způsob, jak se nevzdat a užít si života! Někdy s pomocí šikovné paničky;)! Neházejme flintu do žita, dokud to morče samo nevzdá.
  Lancíkovi se udělala pod kůží kapsička hnisu, malá. Kanylkou to nešlo vyčistit, tak mu to Mertová musela otevřít tím kovovým šťouchadýlkem. Chudáček Lancík se bolestí strašně počůral:((. Bylo mi ho v tu chvíli tak líto!
  V tu chvíli mě napadla jedna filmová hláška "až bouchne kosmickej program v NASA, můžete z fleku do S/M salonu!" Tady, až jí přestane bavit veterina:))..
  Ale je moc šikovná, a bylo to třeba. Jinak už se to má tendence denně zavírat. Je to teprve 14 dnů.
  23.7.2020 15:35Bart
  Ehrena - a kolik je Tygříkovi let? Problém s čelistí může mít od narození, jen se to teprve mohlo projevit. My to měli u Báry, kdy od malička jedla úplně normálně a před druhým rokem jí najednou vůbec nešlo jíst ani pít - bez jakékoli operace najednou zničeho nic zase po měsíci jíst začala. Totéž se opakovalo za tři měsíce. Nakonec měla obroušené přední zuby šikmo - a to už dneska vím, že to byly stoličky. Ovšem všechno to bylo kvůli špatnému chodu čelistí a bylo i slyšet, jak to divně lupalo, když kousala. Naše doktorka tenkrát byla na mateřský, tak že si s tím nikdo neuměl poradit... Proč ta čelist najednou začala chodit špatně nikdo neví, ale tvrdili nám , že do má od narození.... Přesně jak píšeš, byla jakoby zatuhlá a na jednu stranu tou čelistí nešlo pořádně hýbat. Morče taky nikde nespadlo ani se nepraštilo. Takže teď to tu slyším zase od tebe. Zřejmě stejný problém a asi nebývá zase tak častý. Držím, palce, ať to dopadne líp, než tenkrát u nás!!!!
  23.7.2020 19:15Ehrena
  Bart, je mu dva a půl roku. U něj ale původně tvrdili, že kousal špatně kvůli vypadlému přednímu zubu.
  Když jsme s ním byli poprvé v sobotu na veterině, už ten zub neměl a nevím, jak dlouho ho neměl. Jak a proč o něj přišel, nikdo neví. Až teď tahle doktorka říkala to o tom zatuhlém pantu. No nezbývá než doufat, že to dobře dopadne. A jak to dopadlo u vás tehdy?
  - - - - -
  A ještě, bylo tehdy vidět, když kousala, že kouše nějak jinak?
  24.7.2020 08:15Zbyněk
  Ehrena: http://vets4pets.cz/ Dr.Lietavcová - na zuby nemá v CZ konkurenci! Valeš je skvělý, ale na zuby tolik ne, opravdu bych to zkusil.
  24.7.2020 09:46Bart
  Ehrena - jj, když ty problémy začaly, tak to bylo vidět, že tu "osmičku" nejede tou tlamičkou v celém rozsahu, na jednu stranu to šlo hůř, a když jsme dali ucho k hlavičce bylo to právě i slyšet, že to drhne. Tím pádem se obrousily i přední zuby šikmo, celé se to rozes... a nakonec to byly i stoličky. Ale jak jsem psala, to vím všechno dnes, dříve jsem v tom nebyla tak zkušená a právě na veterině zrovna tou dobou ani nebyla ta naše dokrorka. Kolikrát si říkám, že by to dopadlo úplně jinak, kdyby tam byla. Myslím, že bychom ho nemuseli nechat uspat - už byl fakt jen kost a kůže (chlupy) a já ani neměla takové zkušenosti s dokrmováním - krmila jsem ze lžičky od zmrzliny. To když porovnám s dokrmovacím aplikátorem, to je jak nic. Dneska při dokrmování snědí i 25 ml !!!
  Myslím, že bude teď důležitá korekce všech zubů, aby to na sebe všechno sedlo, a pak to vidím na celoživotní dobrušování a korekci aspoň jednou za měsíc jako to máme my teď u těch dvou bez předního zubu. Se Samuelem tak jezdíme už rok a půl a Nicem třičtvrtě roku. Obrousit přední zuby a pořád kontrolovat stoličky. Nico už měl stoličky broušený třikrát. Jak se to jednou roz.... tak je to už na pořád. Tak že doporučuju jak píše Zdeněk tu paní doktorku. Jinak ta naše je teda taky přes zuby.... Myslím na něho, prďouska malýho!!!! Hlavně ať to všechno zvládnou i vaši!
  - - - - -
  jo mám to i v albech - morče Bárt (Bára)
  24.7.2020 21:27Jezzabell
  Bart, Ehrena: Teda když to tak tady čtu, tak si říkám, že absces je sice bolestivé a na prd, ale ty zuby jsou už jiný level průšvihu! Chudáci morčáci!
  Dnes mi Lancíka musel přidržet kamarád, abych to uchošťouchem zajistila otevřený. Lancík kousal, ale zvládla jsem to. Moc těm vašim prdečkům držím palce, aby se dostali do lepšího stavu a fungovali!
  25.7.2020 07:28kája766
  Ahoj všichni zkušenější chovatelé. Jdu si k vám pro radu. Už jsem měla pár morčat, vždy byly o samotě a já se jim věnovala. Poslední sameček ale hrozně kousal mříže klece, dnem a nocí. Bylo to nesnesitelné a ještě teď z toho mám hrůzu když si na to vzpomenu. Klec měl velkou, všeho dostatek a každodenní proběhnutí. Teď si chci pořídit po pauze zas morčátka, tentokrát hned dvě aby nestrádala když budu v práci. Jedna věc mě ale v tom pořízení stále odrazuje. A to představa že by zase kousala mříže. Napadla mě tedy alternativa klece s vrchní části plastovou a nebo přímo plastový box jak to vidím u spousty chs. Jenže je na ně rozporuplný ohlas. Jedni tvrdí jaké to má výhody ( žádné kousání, podestýlka venku) druzí zmiňují nebezpečí nemocí ze špatného větrání. Hrozně bych nová morčata chtěla, ale bojím se že budou kousat mříže jako to dělal můj sameček a já se zblázním. Proto bych se chtěla zeptat na názor vás zkušených jak na klec či box tak na kousání. Doufám ,že když budou dvě nebude je to lákat. Díky moc!
  25.7.2020 19:48Bart
  kája766 - podívej se tady nahoře do záložky bydlení. V tabulce si můžeš prohlížet různé nápady, jak můžou morčátka bydlet. A rozhodně to nejsou jen klece. Plno z nás má ubikace z různých skříní a plexiskla, nebo s otevíracími dvířky, aby mohli rovnou do výběhu ap. Nápadů pro inspiraci je plno.
  - - - - -
  Jo stejně tak je to s podestýlkou. Někdo má pořád hobliny, jiný peletky nebo asan. Ale už je nás dost, kdo přešel na koberečky, jednorázové pleny, koupelnové podložky ap. Dnes si můžeš vybrat z plno možností, co ti bude vyhovovat nejlépe.
  25.7.2020 22:35Morciny
  Zdravím všechny, jdu si zase pro radu:-) Moc jsem chtěla skupinku morčat, tak jsem si po prvotním nadšení, kdy se dvě samičky z různých vrhů ihned skamarádily, pořídila třetí stejně starou samičku. Máme tedy 3 cca 6 týdenní holky. Bohužel třetí samička se už nezačlenila tak snadno. Po chvilce seznamování v novém společném kotci se začaly nová samička a jedna z původní dvojice prát. Vypadalo to docela drsně, byly jeden chumel, chlupy lítaly, ale krev netekla. Aktuálně jsou společně 3 den a proběhlo už několik podobných šarvátek. Holky na sebe cvakaji zubama, nahání se (zpravidla "třetí" samička je ta, která je pronásledovaná, ale občas i ona je ten útočník). Je mi jasné, že si holky musí vyjasnit role, ale u mimin jsem až takové bitky nečekala. Někdy vypadají, že se chtějí zabít, ale z toho jsou chvilku klidu, kdy třeba všechny společně jí. Snažím se jim do toho nezasahovat, mají 5 průchozích domečku, více stanovišť s jídlem, kotec mají dlouhý 2 metry. Přesto samička, která byla přidaná 3. v pořadí tráví většinu času schovaná v jednom z domečků v rohu výběhu, jakmile se snaží připojit k holkám, samička ji zažene... Ona zase občas cvakne po holkách, když se nachomítnou u "jejího" domečku. Mám jim ještě dát čas, ať se srovnají nebo nečekat, až poteče krev a oddělit je? Případně máte nějaký tip, jak jim pomoci k harmonickému soužití?
  25.7.2020 23:53Jezzabell
  kája766: Podle mě to sameček děla z nudy a nebo chtěl ven. Byl tam sám. Dvě morčata mi mříže nikdy nekousala. Mám osm kluků, tři dvojice a dva zvlášť od rozhádání se. A nikdy mi nekousali mříže. Mám arény ze dřeva a mříže. Jediný Vočko, když vidí běhat kolem klece jiné kluky, tak začne lomcovat (když byl spokojený s parťákem, nedělal nic), protože chce za nima. Ale za chvíli toho nechá.
  - - - - -
  Morciny: Bohužel tu jednu budeš muset hned oddělit jinam, jinak příjdou k úrazu! Nesmějí zůstat spolu, když se servou. Pak je šmitec na celý život. Doporučuji pořídit druhou klec, dát jí vedle té se dvěma, aby kontakt měly, mohly vykecávat (možná na sebe ze začátku budou cvakat i přes mříže, ale to si postupně sedne). Aby ta jedna nepřišla o sociální kontakty.
  Mně takhle vystartoval 3týdenní Bondík po dvouletém Lancíkovi a hned po něm šel, že ho pokousal. Měl kliku, že je Lancík takovej kliďas a ten chudák jen zíral, co si to ten nekňuba dovolil.
  26.7.2020 06:09Zbyněk
  Morciny: jak velikou máš klcec? Co je v kleci za schovávačky? Když je pustíš ven, také se rvou? Holky si obvykle vyjasní pozice a situace se zklidní, zatím bych nepanikařil. Natržená ouška jsou normální:)
  26.7.2020 08:18Morciny
  Zbyněk: kotec má 200x60. Zatím jsem je právě neoddělovala, protože díky velikosti kotce se každá má možnost najíst atd, nikdo nějak výrazně netrpí. Ale z toho je třetí přidaná samička chce připojit k těm dvěma a to začne "tanec". Stoupnou si proti sobe, hlavy obě nahoru, nervozita...po chvilce úprk jedné nebo druhé, cvakání zubama a třes. Nebo v opačném případě , když samička (obvykle ta třetí) nezačne utíkat, tak přichází ten souboj - vypadá to děsivě, ale zatím bez zranění. No a nebo, jak už jsem psala, zažene ta třetí samička obvykle holky, když si vlezou k ní do domečku, nebo když si tam čuchnou atd. Mají tam 5 kartonových domečku vyrobených tak, aby se dalo proběhnout ven, mají dva otvory. Seno mají na čtyřech místech, trávu také rozděluji na více míst. Přesto občas se snaží třetí samička přidat k holkám a jíst z jedné společné kupky, někdy i společně jí, a někdy začne divočina ... Já bych fakt moc chtěla, aby byly společně, tak se snažím vydržet, uklidňuju je, když začnou... Je mi jasné, že jsou to zvířata a musí si to sami mezi sebou vyjasnit... Ale už mi to nedalo musela jsem se tady zeptat na zkušenosti. Jestli tomu mám dát ještě čas, případně, co můžu ještě zkusit, nebo nečekat, až se dorvou pořádně a oddělit je...
  26.7.2020 08:48Zbyněk
  Morciny: tak to je klec, jako kus hospodářského zvířete:) Možná bych doplnil početní stav o jednu samičku, třeba nedělá dobře trojice, ale čtyřka to srovná. Ale samičky se obvykle prostě podřídí té jedné a bude klid. Možná si zkus půjčit starší a ideálně dominantní samičku, které je srovná všechny. Do sporů jim nezasahu, pokud neteče krev, já doufám, že si to vyřeší a bude klid. Má každá domeček?
  26.7.2020 08:53Morciny
  Zbyněk: jak jsem psala, domečků mají 5. Já teda zkusím ještě vydržet. Řešení přidat čtvrtou samičku se mi teda moc nezamlouvá:-) představa, že se bude prát další...:-) Nebo myslíš, že tři samičky je konfliktní počet?
  26.7.2020 10:21Ehrena
  Morciny, u kluků je cokoliv nad dvojici konfliktní počet, ale u holek by to nemělo vadit. Já jsem taky měla problémy se zařazením nových samiček, i když u nás šlo už o starší jedince, kolem tří čtyř let. Ale opravdu to chce vydržet. Což jsem nezvládala ani já, několikrát jsem to předčasně vzdala a pak zkoušela znovu, a tím jsem celé zvykání jen protáhla. Chovatelka mi radila raději odejít a nechat je několik dní bez dohledu, samozřejmě s doplňováním jídla a pití a čištěním ubikace, ale víc se jich nevšímat, ale to jsem právě nedokázala, takže to jejich sbližování trvalo daleko déle. Ale zvykly si a teď už je pohoda. Takže myslím, že u vás by to taky mělo proběhnout podobně. I když jsou některé samičky potvory, taky jsme jednu takovou měli, nesnesla se s nikým, jen se svojí mámou. Svoje sestry terorizovala, natož pak cizí samice. Ta by do kolektivu byla vyloženě nevhodná. Ale myslím, že to jsou spíše výjimky.

  Jezzabell, u holek je to jiné než u kluků , tam takové hororové rvačky většinou nehrozí. Ani jejich následky tím pádem ne.
  26.7.2020 16:07Zbyněk
  Morciny: jak správně píše ehrena, špunty do uší a vydržet:) Mají luxusní prostor, to se poddá!
  26.7.2020 19:19Aida20
  Dobrý den. Nově pořízené morčátko odmítá ovoce a zeleninu (zatím jsem se s tím nesetkala...ti druzí se po tom mohou utlouci). Zdá se, že preferuje suchou stravu (granule, ovesné vločky...). Výběr jsem poskytla - jablko, řepa, okurka, mrkev, paprika...aj. Vše vyhazuji netknuté. Z čerstvého konzumuje jen natě od kořenové zeleniny a saláty. Přísun čerstvé trávy bohužel nejsem sto zajistit (bydlíme na sídlišti). Zkoušela jsem tedy vysadit granule, aby ochutnal něco čerstvého, ale neujalo se. Nejsem si jistá, zda každodenní konzumace natí a salátů poválených v Albertu, je to pravé ořechové. Má-li někdo trik, jak naučit malé morče zdravě jíst, budu ráda. :-)
  27.7.2020 08:36Zbyněk
  Aida20: nevím jak je staré, ale záleží, z jakých poměrů pochází. Také jsem měl samičku z nejmenované CHS v Radotíně, která odmítala cokoli, kromě páchnoucí směsí zrní a chemikálií, kterou dostala na cestu. Takže jsem jí měsíc trpěliěv učil správně jíst a dával Degan a Ranital, plus Tympanol, protože se nafukovala.
  Žádné vločky, granulí jenom trošku, jako dezert, žádné natě - zavápňují ledviny a močák. Nať z mrkve tak jednou týdně a trochu, petrželovou vůbec. Kontrola zubů na veterině a kontrola bříška, jestli není nafouklé.
  Základem potravy morčete je seno a pak tráva, nebo zelenina. Je tady skvěle sepsaný jídelníček. Pokud je morčátko zdravé, tak krmit všechny společně, ono se bude inspirovat
  27.7.2020 20:15Aida20
  Já bych jí granule a vločky klidně dopřála (je to dvouměsíční morčátko), kdyby pak neodmítala to další. Nicméně, vytrvala jsem v záměru a zaznamenala malý úbytek jablek a mrkve (ale salát je stále nejvíc - patrně byla krmena trávou). Seno konzumuje bez problémů, průběžně, celý den. K návštěvě veteriny zatím důvod nevidím. Jeví se, jako zcela zdravé morčátko. Jen trochu rezervované. Je u nás teprve týden. Uvidíme.
  28.7.2020 10:47Zbyněk
  Aida20: on 4lov2k m8 sklony ty prcky cpát, jak husy, protože mu přijdou maličcí, ale není to dobře:) Tedy seno a rozumná míra zeleniny - pro mimino tak 60g ráno a 60g večer, později stačí 40g na morče.
  Já dávám vždycky rajče, řapíkatý celer, fenkl, žlutou papriku, maličko okurky, římský, nebo little gem salát, kopr a občas červenou řepu. Když jsem doma, ráno dostanou kousek jablka, po návratu z práce každé morče list římského, nebo little gem salátu a pak trochu granulek, morčata milují rituály:)
  On se to prcek naučí.
  - - - - -
  Jo a zapoměl jsem na denní mrkev, trochu, ale dávám :)