od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Srpen v roce 2020
 • Zobrazuji 125 zaznamu.
 • 3.8.2020 20:56Kanikuli
  Dobry vecer. Chtěla jsem se zeptat. Mam kastrovaneho samce morcete vek dva roky a pořídili jsme mu samičku. Pomalu jsme je seznamovali, neutrální půda byla zajištěna. Jsou na sebe hodni. Jsou spolu uz v jedné kleci paty den. Samec ji ale nenechá chvíli na pokoji. Furt rumbuje, necvakaji ani neskripou ani jeden zuby, ale samička by si chtěla dat seno a on furt vrka a vse si přivlastňuje mi přijde. Jen se samička hne a on je hned v pozoru a začne rumbovat a odstrkovat ji zadeckem. Myslíte ze se to srovná a samecek ji nechá v klidu, aniž by při každém jejím pohybu musel hned byt u ni a vrkat?
  4.8.2020 12:15Bart
  Neví někdo, co to zas máme? Pod čumákem v tom pysku se Nicovi udělal stoupek. Nejřív to vypadalo, jako něco vraženýho, ale naředěnou Betadinou to jde odmočit a strhnout. Je tam pak po tom stroupku dolík, ale během dne se tam zas ten tmavý stroupek udělá...

  Ehrena - jaik to vypadá s Tygříkem?
  4.8.2020 14:07Jezzabell
  Bart: Zánět pysku prosím. Fucidin v lékárně a potírat, před tím očistit betadinkovým roztokem. Trvá to tak tři týdny, než se to vyhojí. Taky zvýšit příjem céčka. Souvisí to s imunitou.
  https://www.radaveterinare.cz/drobni-savci/clanky/zapal-pysku-nedostatek-vitaminu-c-u-morcat-108
  - - - - -
  U Houmíka jsme to měli často, pak to měl Jimmík, tam to bylo od začátku u chudáka strašně zanedbané, ono je to pro ně hodně bolestivé! A může to mít doživotní následky, že má pak zdeformované koutky tlamičky. To mu právě zůstalo po vyhojení..
  Jo a pozor! Dobře to čisti a mazej I ZEVNITŘ, když ten pysk pozoruješ z vnitřní!! strany tlamy. Aby to nebujelo zevnitř.
  - - - - -
  Jsem si říkala, že to tady někde i bylo;).. Sjeď si níž v článku, jsou tam fotky, kam až to může zajít a jak to zhruba vypadá..
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek
  4.8.2020 18:01Kanikuli
  Dobry den. Omlouvam se, k mému dotazu jsem zapomněla napsat prosím a ze předem děkuji za odpovědi. Prave ja mam zkušenost více se soužitím dvou samic.
  4.8.2020 19:49Bart
  Jezzabell - díky. Já to tušila, že zas něco, když má doktorka dovolenou. Absces už je snad zahojený, nic se tam zatím netvoří. Ale už bere 8 týden antibiotika (teď právě už jen preventivně přes tu dovolenou) - tak si právě říkám, jestli to nemůže mít z toho. Přece jen už to jí dost dlouho a to je jedl ještě týden před tím, než se mu ten absces udělal, protože už tam bylo nějaké podezření (tak že vlastně 9 týdnů)!!!!! A teď z toho má určitě zas ten zánět pysku.... Tak že hned nasadím VIT C a zkusím koupit ten Fucidin. Ovšem jak mu to budu mazat, to teda nevím. Od toho čištění krku nás teď pořád kouše!!!! Doufám, že to není nakažlivý!!!! No v pondělí už jsme objednaný na zuby, tak to zas nebude doktorka věřit, s čím navíc zas jdeme!!!! Díky moc za rady.
  - - - - -
  jo, a ten strup mám teda strhávat? Nebo jen mazat?
  4.8.2020 22:41Ehrena
  Kanikuli, to nebylo nutné, jen asi nikdo z přítomných neví, nemá zkušenosti. Každý tady zrovna nemá vykastrovaného samce se samičkou. Já zrovna mám, ale náš tak divoký, jak píšeš, není. Je to takový hodný ťulda. Asi záleží na množství zbylého testosteronu, které bývá u samců různé. Náš se tedy od začátku, co samičku k sobě dostal, chová k ní jako gentleman, i když o nějaký lepší kousek bašty se s ní taky tahá. To jdou city stranou, jak jde o žvanec. :)
  4.8.2020 23:02Jezzabell
  Bart: nakažlivé to pro lidi není.Doktor to vždycky strhne, mně to příjde drsný, vzala jsem vždycky kosmetick tampon, namočila kus do roztoku betadinky a opatrně to odmočila, pomalu krouživými pohyby. Jak to pak budeš mazat+čistit, půjde to už líp dolů. To první jde nejblběji..
  Holt se mu trochu podlomila imunita no. Koukni mu ještě na packy zespod, jestli nemá otlaky (dost často to bývá při tom). Na to Canesten (taky koupíš v lékárně)- hlavně nemazej framikoinem! Je pro ně jedovatej a Houmík se mi kdysi přiotrávil, protože ty packy oblizoval.
  Zánět pysku je o trpělivosti a důslednosti v mazání a čištění. Protože ono to už vypadá skoro vyléčený a pak se to vrátí se vší parádou. A jak říkám, pro chudáka morče fakt bolestivý.
  Ohrnula jsem ten pysk a zevnitř přečistila lehce uchošťouchem namočeným v tom slabém roztoku betadinky. Tím to jde dobře a nekousne tě;).
  Hlavně jukni na ty packy!
  - - - - -
  Kanikuli: Jak píše Ehrena, zkušenosti nemám, mám osm kluků, samí koulaři, nikdo kastrovaný..
  4.8.2020 23:23Ehrena
  Bart, s Tygříkem jsme byli minulý týden na tom broušení, zbrousili mu znovu ty přední zuby a stoličky celkově srovnali, jak je měl uštípané, a na jedné straně tam, kde má mít ten špatný pant, znovu tvrdili, že vypadá jako po úrazu, tam mu dolní tři stoličky vzadu rostou prý ven do tváře, tak mu je obrousili, co nejvíc to šlo, protože ho tam zraňují do tváře. Nevědí, jestli je to špatným kousáním kvůli tomu zraněnému pantu nebo mu tak rostou nějakou genetickou vadou. Ten pant prý ale geneticky vadný není, jsou si jistí úrazem, ale nikdo neví, kdy ho měl mít a jestli se to nějak zlepší. Sama jsem si doma zvenku sahala na obě dvě strany té hlavy jeho a je znát na té špatné straně na tom pantu bouli. Já mám teda obavy, že se to moc nezlepší. To pak nevím, jak to s ním bude. Nevím, kdo o něj bude u nich pečovat tak jako já. Je mi ho už předem líto. Ale snažím se doufat, že to bude snad lepší.
  Jinak on je úžasný. Kaši baští úplně přepychově, rychle a hodně velké dávky, kéž by takhle jedlo každé nemocné morče. Já teda takové nikdy neměla. Atb.pořád bere, ale žádné problémy po nich nemá, ani nechutenství. Venku se taky o trávu snaží, ale tam mu to zatím jde pořád stejně špatně, od země neukousne, a natrhaná mu leze hrozně pomalu do pusy. Takže často ztratí nervy a nechá toho jídla. Zatím bez kaše prostě být nemůže. Dnes si teda dal i strouhanou mrkev, což mi taky nikdo z marodů nikdy nechtěl. Strouhané prostě nebrali jako jídlo, on jo. Je to prostě frajer. Kéž by se uzdravil.
  Ten spodní vylomený zub už mu dorůstá. Ne tak našemu Nikimu, tomu už fakt nedoroste, tak se bojím, kdy začne mít nějaké problémy se stoličkami on. Zatím je to snad dobré, ale i on jí hůř, než dříve, hlavně tedy doma, kdy je v boxu sám, venku ve výběhu s holkami jí líp. Asi by potřeboval společnost i doma, nejen venku.
  Ale co je nejhorší, včera jsme přišli po opakovaných problémech s močovými kameny o naši Rozinku.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34310
  Kdybyste někdo věděli o nějaké hodně podobné rozetce s bílým čumáčkem, jako měla ona, dejte mi vědět. Nemusí to být zrovna mládě, Rozinku jsme taky měli až od roka. Strašně nám i jejímu parťákovi Xandrovi chybí. :((
  5.8.2020 00:04Jezzabell
  Ehrena: Zrovna sem lezu, jestli by nebylo dobré pořídit Xandrovi podobnou parťačku;). Budu hledat taky, pokud by se mi podařilo, hned ti dám vědět!!!
  Je to stejně obdivuhodný, jak se Tygřík snaží! Nevzdává to a je to statečný bojovník;)! Pohlaď ho za mě! A panička zasluhuje medaili hnedle v závěsu, ono to není jednoduché a stojí to hodně sil naladit se na maroda a být mu 24/7 k dispozici! Jsi vlastně takový "morčecí asistent";).
  5.8.2020 09:57Ehrena
  Jezzabell, díky, já už taky včera hledala, ale rozetky holky téměř nejsou, natož podobné Rozince.
  Našla jsem v inzerátech asi dvě, ale podobné vůbec ne, a obě na Moravě, na to bych rodinu neukecala, jet pro ni až tak daleko. A CHS, které rozetky vedou, nemají nic nebo jen kluky. Festa Forte, odkud je Xandro, už zrušila chov a skončila. Ach jo!
  No zatím ho zkusím venku ve výběhu dát k našim dvěma holkám, ale nevidím to moc růžově. A hlavně neřeší to, s kým bude doma v kotci. On je hrozný plašan a někoho hodného jako Rozinka k sobě potřebuje.
  5.8.2020 10:32Zbyněk
  Ehrena: na Fejsbuku mrkni na https://www.facebook.com/miroslava.zelenkova?__tn__=CH-R&eid=ARAP6TaOB9mLmmoa3NhVrVWhGDRXn2SGkJrKB8BctH0OQK6spIDAq4k7oYt-X12TOjFfhl2KeTplE4nP&hc_ref=ARTED1Cf5dM6sDCRTbD-V9teREttfw15B_ioI2rwXXCQEhuFLsPPG81PkJAqaQOrRgw&fref=nf&__xts__[0]=68.ARDD4fLO_TLK9vCyvK8f0SLyHJfI8sdSo9S9zY2yL-2E97rPVm1U0vqsx3VAQqrgdobG4ngLDsnRDTOkVpSGyYbWoNpB4GRym9Oy_hnQLNbFmVQ9jbHdZ8ie36zznTLrb2qRImOPaQZ6D8C9ftipTG6-UT4rebkW2gY-wJ87z_0XKmyAQrrgh6_JdBCrQSxt1ovNdK43Z99CtSocxLqXck4tC7iVZBrMSz-UWqAwZWblDDgYy9Pkx3SacTopExRCEghsZ_C5mupe9xcslEU-WsWLaKhxI9uhkSntekjR4220HSGmrOA

  A pak na https://www.facebook.com/groups/390442654368961/

  Moc držíme palce s celou smečkou!
  5.8.2020 18:02Lístek
  Když jedna samička vrká na druhou a prohání jí po kleci..která má říji?Děkuji..
  5.8.2020 19:16Bart
  Ehrena - to je mi moc líto, že zase nějaké morčátko prohrálo boj s nemocí (Rozinka). Člověk neví, kolem koho lítat dřív. Co se týká Tygříka, tak mě jedině napadá, že je ve věku, kdy se právě u morčat začnou projevovat různé vady. Jak jsem psala o Báře, taky před tím nic a najednou ten pant a zuby. A věk by taky odpovídal. Ty zuby jsou prevít, vždyť našemu Samuelovi a Nicovi se oběma na 2 a půl letech začaly ty přední zuby stáčet do "vrtule" a pak jim kvůli tomu jeden právě vypadl. Každému jindy, ale ve stejném věku. A to nejsou bráchové. Jak jsem tu psala, tvrdili mi, že je to z napáječky, ale podle mě je tohle prostě krizový věk na různé anomálie. (mimochodem teď je ten zbylý zub rovný - u obou). Tak se klidně Tygříkovi mohly ty zadní zuby začít taky najednou stáčet.... Jinak si to teda fakt neumím vysvětlit, když před tím byl v pořádku.

  Jezzabell - tak mi ten Fucidin v lékárně neprodali, že je to jen na recept. Tak si hold musíme vystačit s tou Betadinou. Stroupek jde strhnout docela dobře, úplná prkotina proti strupu pod krkem!!! Tak snad to drží i ta ATB a nějak se to víc nerozjede a do pondělí už zo musíme vydržet. Rozdrcený Celaskon v inzulínce naštěstí oba myšáci milují, ten vymlasknou jako nic. Dávám ho radši i Samuelovi, snad to od Nica nechytí.
  5.8.2020 20:35Jezzabell
  Bart: To jsou troubové v lékarně! Tak ti měli dát Fungicidin, ten je bez předpisu! Nebo si o to řekni na veterině, objednají ti to. Já právě nikdy nevim, který z nich je na předpis a který není. Tak se zeptej na to druhý, Fungicidin. Stál mě kolem osmdesáti korun..Jedno z toho mi prodali bez problému v lékarně a levně. Je to bezproblémové na tlamu a zařívání morčete. Zelenobílá krabička.
  Zeptám se ti zítra ráno Valeše, co z toho se kupuje bez receptu pro jistotu! A písnu.
  6.8.2020 07:21Zbyněk
  Kanikuli: to je normální začátek soužití morčecího páru, sameček musí nejdřív pochopit, že samička mu možná bude po vůli jednou za dva týdny v říji. Časem se to naučí a přestane jí obtěžovat. Samičce to evidentně nevadí, protože kdyby jí samec vadil, lítaly by z něj chlupy po celém bytě:)) Měl jsem drsnější samičku, která způsobila hluboké komplexy méněcennosti dvěma mladším a kupodivu i zkušeným samcům, pak jí přesvědčil až šestiletý :)

  Lístek: ale no tak, trocha logického myšlení by neškodila:)
  6.8.2020 08:00Ehrena
  Lístek, ta, co vrká a prohání.
  6.8.2020 10:10Kanikuli
  Děkuji všem, za rady a odpovědi. Příjemný den všem i morčíkům :o))
  8.8.2020 12:01Aida20
  Dobrý den. Morčátko se naučilo konzumovat téměř vše a mám radost (mimo rajčete a papriky - asi to prostě není její gusto). Jinak, zdá se (oproti počátečním dojmům), že se jedná o zvířátko velmi temperamentní. Dosud jsem chovala spíše dlouhosrstá plemena, která jsou asi o poznání klidnějších povah. Je tu jedna věc, která mě trochu trápí - když k ní přiblížím ruku, začne se chovat jako blázínek. Vrhá se na mě, olizuje, kouše (nikoli do bolesti), snaží se za mnou jakoby vyšplhat... Dělá to především, když je ve výběhu a já k ní přiblížím ruku shora. Co se potravy týče, nejsem si vědoma, že by jí něco chybělo (tedy pokud se nejedná o morče masožravé :-) :-) ). Je možné, aby si mě ve 3 měsících pletlo s matkou? Nebo to opravdu může ukazovat na nějaký deficit...?
  9.8.2020 00:28Berterka
  Dobrý den, dnes mi umřelo morče a já zítra odjíždím na 10 dní na tábor. Druhé morče je z toho v depresích. Nemůžu ho vzít sebou hned po táboře musím sehnat druhé. Rodina se o něj snad postará dobře a bude ji brát ven. Potřebuji nějaké rady
  Ps: je mi 12
  9.8.2020 01:09Ehrena
  Berterka, a co potřebuješ?
  9.8.2020 09:09Zbyněk
  Berterka: jak staré je morče, jake pohlaví, jak dlouho byli spolu? Na co umřelo, jak krmíš (popiš všechno), jak velkou mají klec? Mají výběh? V tomhle vedru bych tedy morče ven nebral.
  9.8.2020 21:58Jezzabell
  NAZDAR LIDI!
  Prázdniny se nám překlopily do drhé půle a mě bombardujete SZ, kdy že bude Druhý sraz. Tak si řekněte termín, co se tak bude nejčastěji opakovat a hodit všem (než nám to po září zase zavřou)!
  Přijímám nabídky..;)
  10.8.2020 13:00Kleopatra
  Dobrý den, máte někdo jako podestýlku tkané koberečky? Přemýšlím jaké jsou v nich výhody. Jak často je pak nutné je měnit aby byla morčátka v suchu a další poznatky. Já používám hobliny+ pod ně savé podložky (cvičící pro štěňata ). Dobře se to mění - vždy se jen vezmou rohy podložek a sbalí se to jako raneček a vyhodí. Je to praktické. Jen bojujeme s plísní a všenkami už 3.měsíc a po veškerém přeléčení se morčátka dál drbou. Přemýšlím jim měnit podestýlku každý den, ale ne v případě hoblin. Veškeré rady vítány.
  10.8.2020 15:37Jezzabell
  Kleopatra: Mám tkané koberečky a na nich ty pleny. Přesně jak píšeš, když je měním, jen to sbalím a vyhodím a dám nové. Vyprdni se na cvičné pod psy ze zveráče! Je to zbytečně drahý. Zajeď do zdravotnických potřeb a vem tam podložky pod prostěradlo MoliCare 30ks. Stojí 199Kc;). A jsou super. Mám je doma a koberečky pak peru jen jednou za čas, když mi to nedá spíš kvůli celkvému dojmu, že jsem je dlouho neprala, jsou jinak čisté a podložky jsou 60x90cm, což mám na ně akorát.
  10.8.2020 19:46Bart
  Kleopatra - my zase máme koupelnové koberečky (ne hadrové, ale ty "pěnové", co mají to děrované řádkování) a pleny pod tím. Taky se to tedy pročůrá, ale měním tak za 2 - 3 dny. Večer bordel vyklepu do pleny pod tím, sbalím, vyhodím - měním denně tedy tu plenu. Koberečky mají nevýhodu v případě, že má morče řidší bobky - to se pak zašlapávají do těch dírek... Peru normálně v pračce. Vydrží mi to tak rok, než se to začne nějak trhat. Někdy je potřeba před praním zbavit nečistot sprchou... Rozhodně pokud má morče nějaké problémy, člověk hned vidí něco podezřelého spíš než v hoblinách. To je právě výhoda koberečků a plen.
  10.8.2020 22:13Kleopatra
  Bart: to by bylo možná řešení pro mne. Měnit plenu každý den, ale necrcat se s hoblinama. Jen mi to přijde takové - no plastové. Jestli se to morčátkům bude líbit. Ale zkusit to můžu. A možná pořídit rohový záchod a dát hobliny jen do něj - třeba tam budou chodit. Díky za tip
  10.8.2020 22:41Bart
  Kleopatra - jo taky máme 2 záchody v obou rozích, ale bohužel nejvíce čůrají právě mezi ně na ten kobereček... Prostě kluci. Mám větší zkušenosti s holkama, ty nám vždycky chodily do záchodu... Klukům je to jedno a čůraj zrovna tam, kde nepotřebuju :-) Tak vyzkoušej víc věcí, co ti bude vyhovovat, já se k tomu za 18 let dopracovala od hoblin, přes ručníky, přímo pleny, až k tomuto řešení. Jo taky existují deky drybed, kdy jde mokro dolů ale vršek zůstává suchý. Já to jednou koupila, ale má to moc vysoký chlup, a morčata to vyškubávala. Ale je víc druhů, některé vypadají jako deky.

  https://www.plaza.cz/premiova-vodeodolna-znovupouzitelna-curaci-decka-pro-domaci-mazlicky/

  https://www.mazlickuvraj.cz/vetbed-protiskluz-drybed-seda-packy-75x50cm?gclid=EAIaIQobChMI18Tcyb6R6wIVDs53Ch2aDgY9EAQYASABEgKHO_D_BwE

  https://www.necopropsa.cz/drybed-ruzova-antracit-pruhy-100-x-75-cm?gclid=EAIaIQobChMI18Tcyb6R6wIVDs53Ch2aDgY9EAQYAyABEgLx3vD_BwE
  - - - - -
  hele a teď se mi to taky líbí, co jsem našla.... Že bych to objednala a zkusila zas tohle? to vysoký chlup nemá...
  11.8.2020 01:58Jezzabell
  Bart, Kleopatra: Ahoj holky, posílám vám videa, kde možná rozšíříte obzor..Třeba vám to pomůže;)
  Klára: to je to, co jsem ti říkala...Má to víc dílů..
  https://www.youtube.com/watch?v=RCnMbSOr_VA
  11.8.2020 11:19Bart
  Jezzabell - video super. Pokud si vzpomínám, mívala docela velkou vrstvu hoblin... Ale má to moc krásný!!! Jenom chci upozornit, že např. naše morčata by se spíš pod tričko, utěrku a podobné hadry podhrabávala, tak jako to dělala ta předešlá s ručníky. Místo na nich, tak pod nima. Proto teď máme ty pytle.... Jo díky za tip s těma plínama z lékarny. Určitě to vyjde levněji.
  - - - - -
  nebo to nejsou pleny ty podložky od prostěradlo?
  11.8.2020 11:22Kleopatra
  Bart:
  Jezzabell:
  ahoj oběma, moc děkuji za přínosné podněty, vše prostuduji, omrknu a vyberu. A video super. Přijde mi, že se morčátkům na hoblinách vždy líbí, když jsou čerstvé. Vypadají moc spokojeně, jak si tam lebedí a protahují se na tom, spokojeně ťapou po kleci a hezky to navíc voní. Uvidíme, jak se sžijí s novým principem.
  11.8.2020 11:55Bart
  Jezzabell, Kleopatra - tak jsem si fakt objednala tu čůrací podložku 2x (1. odkaz). Vyzkoušíme a dáme vědět.
  Kleopatra - v hoblinách si možná lebedí, ale my když jsme si odváželi Nica jako miminko domů v přepravce s dekou, na kterou nebyl zvyklý, tak to byl pohled na lebedící si morče!!! Naši se teda v dekách válej pořád. Jinak v záchodě, stejně jako na videu máme Asan. Akorát stačí výměna jednou týdně , protože jak jsem psala, spíš čůraj všude možně jinde.
  11.8.2020 12:19Kleopatra
  Bart:
  ta podložka z videa Abrisoft je asi obdoba té čůrací podložky, co jsi koupila - viz první odkaz. Aspoň tak se mi to jeví. Ale možná se pletu. Pořídím také jedno nebo druhé - když se to dá prát a neproteče to.
  11.8.2020 13:18Bart
  Kleopatra - je to možný, jen je to pro zvířata a Abrisoft pro lidi... Ale jeden rozdíl v tom je, jak čtu - ten Abrisoft je pratelný až 300x, zatím co u té deky píšou vydrží roky... Ale co si pod tím představit, že jo. Mě spíš překvapilo, že v tom videu říká, že to vyváří...
  11.8.2020 13:59Kleopatra
  Bart:pere to na 90° - tomu asi říká vyváří
  11.8.2020 15:11Bart
  Kleopatra - jj, já vím. Jen mi to přijde na moc, já to peru všechno na 30 stupňů. Deky vyvařit nemůžu a ani ten koupelnový koberec na víc nedávám....
  11.8.2020 15:23Kytička
  Zdravím všechny po dlouhé době, doufám, že všichni zvládáte ta vedra a i vaši mazlíčci. :-) a že jste zdraví.
  Já mám morčátka na hoblinách, ale vlastně celou dobu spekuluji, že budou na koberečkách a podložkách :-). Občas jim dám do morčatárny deku a ten rozdíl, jak to vnímají, je vidět. Když mají vyčištěnou morčatárnu a čisté hobliny, tak samozřejmě mají radost, šmejdí, vrkají atd. Ale když jim tam dám deku, tak dělají to samé, ale je vidět, že mají ještě větší radost a navíc všechny skáčou do výšky, jak praštěné, běhají a šílí... :-))). Ale mám hobliny zdarma od truhláře a navíc mě štve to praní. Takže zatím zůstávám u hoblin. Ale i tak mám deky do výběhu plus dečky a ručníčky na patra atd. Takže praní se stejně nevyhnu. :-)
  12.8.2020 01:20Jezzabell
  Bart: Tobě si morče "lebedí" v přepravce cestou na veterinu?:)))
  Jak vložím morče do přepravky, okamžitě má tendenci se podhrabat na dno pod cokoliv (deky, konerečky, pleny) a na vet, donesu promáčeného smraďocha;). Ale vyšperkovala jsem to, a okraje koberečku jsou upevněny očky o boční mezery a pak má smůlu i kdyby se domákl finty Monte Christa..
  12.8.2020 11:23Bart
  Jezzabell - já psala, když jsme si ho vezli jako mimino domů z CHS (dvě a půl hodiny cesta). Ta rozkoš z toho pocitu, že je tam deka byla viditelná...
  12.8.2020 14:26Kleopatra
  Bart - dnes jsem náhodou natrefila na ty pěnové předložky do koupelny a rozhodla se je vyzkoušet. Jen mi tedy není jasná jedna věc - jak je to celé pěnové - nenasákne to do sebe moč? Když se to pak omývá - tak se omyje vlastně jen povrch, ale uvnitř toho materiálu to zůstane, nebo se pletu? A jak dlouho to pak schne? Nebo se to dá dát do sušičky?
  12.8.2020 17:16anonym1
  Dobry den, prosim nemel by nekdo zajem o morcatko, je to trictvrte rocni samecek. Z rodinnych duvodu ho musim dat pryc. Jsem z Prahy. 724574859 Dekuji
  12.8.2020 19:51Bart
  Kleopatra - psala jsem, že to moč nasákne, proto pod to dáváme pleny. Bobky z toho jdou zamést (tedy pokud je do těch děr nezašlapou, když je mají řidší). Občas to musím vyškabovat rohem lopatky. Večer vysypu bordel do pleny, tu vyhodím a dám čistou. Peru po 2 - 3 dnech na program 45 minut 30 stupňů s trochou tekutého Arielu. Před tím ale ještě projedu sprchou. Schne to rychle, ale sušičku nemám, tak to neporadím. V zimě to dám na topení a v létě na balkon.
  Já čekám, že mi zítra přijde ta deka, ta spíš odpovídá tomu povrchu "nahoře sucho". Tak přemýšlím, že udělám tři vrstvy - plena, pěnový koberec a čůrací dečka. To aby to pod ní bylo měkké. Koncem týdne poreferuju, jak ta deka funguje.
  - - - - -
  jo ještě si říkám, že to jinak bude pokud morčata budou chodit na WC a na podložku se vyčůrají jen občas, to by pak mělo splňovat účel. My to máme horší, jak čůrají zrovna mezi záchody a dvoje schody, tak to máme uprostřed mokrý hodně, proto denně vyměňuju tu plenu.
  13.8.2020 08:44Kleopatra
  Bart - promiň, já nějak špatně pochopila, že to nenasákává - moč proteče a nasákne se pod tím do pleny. Teď už mám jasno.
  13.8.2020 13:22Bart
  Kleopatra - ne, nasákne i ten kobereček, je přece koupelnový...
  Deky už přišly, spodek je jak pláštěnka. Tak to chci taky vidět, jak to bude fungovat...Člověk toho vždycky nakoupí, ale ono se to různě hodí na všechno možné. Něco do výběhu třeba a tak.
  13.8.2020 14:50Kleopatra
  Bart - no já to neznala, v životě jsem to nikde v žádném bytě neměla, ani na návštěvě nebo v hotelu. Vždy jsme měli v koupelně látkovou předložku nebo ručník. Jsem trubka no, tak ale člověk se stále učí ;-)
  13.8.2020 16:58kája766
  Ahoj všichni. Chci si po pauze znova pořídit morčata ale trápí mě že všechny předchozí začaly dříve nebo později kousat mříže i přes pozornost a výběh jim věnovaný. To kousání a drnčení klece je hrozně nesnesitelné a proto bych se chtěla zeptat na rady k alternativnímu bydlení které nemá mříže všechny ty plastklece s mřížkou nahoře mi pro dvě které plánují přijdou dost malé. Díky všem!
  13.8.2020 21:04Morciny
  kája766 - Já jsem nedávno řešila to samé. Zvažovala jsem všechny možné varianty včetně akvária na míru, klec jsem nechtěla z důvodu estetického a ani z toho důvodu, že podestýlka vypadává ven... Nakonec jsem pořídila bydlení "Living World Green Moving Home Eco Habitat Small Animal House" kdyžtak zadej do vyhledávače... Pořídila jsem kotce dva, propojila je, a vznikl prostor pro morčata 200x60. Já jsem trochu extrémista, co se týče místa:) Je to tedy po finanční stránce docela nářez, tak nevím, jaké jsou tvoje finanční možnosti. Pro dvě morčata by stačil samozřejmě jeden kotec. Nebo pokud máš kutila v rodině, nebo si troufáš ty sama, by byla určitě možnost si podle tohotu mustru i něco vyrobit. Já pořízení nelituji, je to i hezký prvek v interiéru, což bych s klecí nikdy nedocílila... A sledovat, jak tam ty naše 3 holky dovádí, je naprostá bomba:)
  14.8.2020 09:18Bart
  Kleopetra, Jezzabell - tak nemusím čekat ani do konce týdne, abych vám poreferovala o čůrací dečce (zřejmě stejné co Abrisoft). Tak jsem jim to tam dala před půlnocí, než jsem šla spát a neuplynulo ani 24h a je to mokré!!! Zřejmě tedy opradu nic neexistuje, co by moč propouštělo dolů a nahoře zůstalo suché. Tahle zvířecí dečka proti té pro lidi má výhodu v tom, že povrch není bílý, jak říkala v tom videu, a ani se mi nezdá, že by se tam něco zachytávalo. Seno jde shrabat, nic se tam nezapichuje. Že je to počůrané není vidět, protože povrch je hnědý a jsou na tom černé kosti a psí tlapky. Tak že na tom nejsou vidět ani bobky, ale o to hůř se při vymetání hledají. Tak že nepromokavá se spíš myslí hlavně co se týká toho spodku, že to neproteče. Nahradit tím jedině pleny - nejspodnější vrstva, jako to udělala v tom videu. Ale myslím, že kdo má otázky, co do výběhu, tak tohle musí být ideální.
  14.8.2020 10:28Kleopatra
  Morciny - hezké bydlení, a co máš na dně jako podestýlku? A jak se to dno pak čistí při pořádném čištění? Dá se to dát nad vanu nebo nějak vylít? Vypadá to dost robustně - jen jsem zvědavá, díky.
  14.8.2020 20:51uj uj
  Morčecí podložky, koberečky:
  Já kombinuji hobliny a podložky. Podložky jsem teď vylepšila - ušila jsem si vícevrstvé fleecové. Byla jsem zpočátku dost skeptická, ale výsledek předčí očekávání. Podložka je třívrstvá: fleece, stěhovací deka z OBI - fleece. Deka uvnitř dokonale saje, fleece (překvapivě) rychle schne. Místo deky se dají použít i ty nepromokavé podložky, pak to opravdu neproteče, ale při pravidelné výměně to neproteče i tak. Jo, a fleece je třeba napřed několikrát vyprat, aby začal sám a vlhkost se na něm nedržela. Více info na YouTube, když zadáte "cage fleece liners", jsou tam návody na ušití. Časem se to sepere, ale funguje to bezvadně. No a je třeba mít jich víc a exponovaná místa častěji měnit.
  - - - - -
  Začal sát
  14.8.2020 22:40Bart
  uj uj - je pravda, že fleece dobře schne. Kleopatra sháněla něco, co není svrchu mokré. Jak jsme zjistili, nic takového neexistuje. Taky používám fleecové deky. Ale jak to , že tobě se na tom vlhkost nedrží? Naši když to počůrají, musím to aspoň jednou denně vyměnit, je to mokré.... Fleece je navíc bezvadný v tom, že se na něm nedrží chlupy!!! Zítra zkouknu to You tube, já ty videa miluju!!!
  15.8.2020 09:40Morciny
  Kleopatra - na dně mám igelit, co se prodává k tomu, a Asan. Vezmu za ten igelit, vyhodím komplet všechno a znovu nastelu. Plexisklo jen vyleštím octovou vodou, ke dnu se díky igelitu žádné nečistoty nedostanou. Takže čistím vše na místě a nikam nepřesouvám. Uvažuji ještě o pořízení něčeho lépe omyvatelného na dno kotce. Třeba linolea, kdybych třeba řešila do budoucna nějaké parazity, plísně apod, tak aby dno bylo ještě lépe chráněné.
  - - - - -
  To lino, bych potom mohla vytáhnout pod horkou vodu, případně vzít na to chemii, to by s tím kotcem nešlo.
  15.8.2020 17:19uj uj
  Bart: jestli nebude ten fígl v té prostřední savé vrstvě, že možná tu vlhkost odvádí... A samozřejmě to nevydrží suché týden, je třeba to častěji měnit...
  15.8.2020 18:39Bart
  uj uj - po shlédnutí videí už to chápu :-) !!! No jo, ta stěhovací deka.... Že to nikoho nenapadlo!
  15.8.2020 18:50uj uj
  Bart: tohle dekové téma je hezky zpracované v online časopisu Kvík. Jen už nevím, které číslo... A tam jsem si to nastudovala ;-)
  15.8.2020 20:01Bart
  Pro všechny, kdo si myslí, že jsou morčecí blázni - tak lidi, na tohle nemáme!!! Kam se hrabou mimina!!! Ten člověk snad musí být s těma morčatama na mateřský!!! Je to teda skoro hodinový, musí si to člověk posouvat - ale, během čištění ještě stihne dávat vitamíny, léky a mazat jim nožičky a zadečky nějakým krémem... Fakt tohle jste ještě neviděli:

  https://www.youtube.com/watch?v=J_Odj84iZgs
  - - - - -
  asi to nemám od začátku, a ten je právě taky mazec - kdo to má? Koukněte pěkne od začátku, to nebudete věřit!!!
  16.8.2020 10:02Veronika5
  Bart: Tak tohle už je diagnóza :-D! Zajímalo by mě, kolik zaplatí za vodu při praní. Navíc tam má podle mě strašně moc vrstev a zdaleka ne všechno by se asi muselo po každém čištění prát....
  Sleduju diskuzi z posledních dní a zaujala mě ta varianta se super savou vrstvou uprostřed a igelitovou vespod - možná se do toho pustím taky. Naše koberečky jsou používané přes dva roky a když to králíky chytne, umí je pěkně trhat, takže možná i u nás bude nějaké obnovení výbavy.... Navíc jsme za ty dva roky několikrát změnili rozměr klece, takže ty původní koberečky už úplně nevyhovují.
  16.8.2020 11:08Kytička
  Ahoj, SOS, pokud to tu budete někdo číst. Máme problém s Rozárkou, nejde jí jíst, sedí v koutku... :-(. jedeme samozřejmě co nejdřív na veterinu, ale prosím, doporučte, která je v neděli nejlepší? Vezmou nás na Hůrce? Tam mají od 13:00. Nebo jaké zkušenosti máte s pohotovostí na Erice? Tam jsou prý nonstop. Moc děkuji.
  16.8.2020 12:11uj uj
  Podložky:
  www.casopis-kvik.webnode.cz
  Jen už fakt nevím, které číslo to bylo :-(
  16.8.2020 12:42bauli
  Kytička-
  Na Hůrce jsou dobří,ale co vím bez objednání neberou.
  Dobrá je H-Vet v Malešicívh Mvdr. Valeš ,ale nevím zda dnes slouží...
  Ericu také chválí,ale opět záleží kdo má službu...
  Držím palce,ať vše dobře dopadne!!
  - - - - -
  ...teď koukám Na Hůrce mají v aktualitách,že svátky a víkendy neslouží!!!!
  H-Vet slouží Mvdr Mertová-ta také není špatná.....
  16.8.2020 18:25Jezzabell
  Kytička: V naléhavých případech tě vezmou i na H-vetu bez objednání, jinak mají snad na objednávku. Dnes je tam Mertová, ale snad vás někde vzali..
  http://www.hvet.cz/ordinacni-hodiny
  Jak jste dopadli?
  16.8.2020 18:54Tygrinka
  Bart: Koukám na to video a dost se divím :o) Morčata klasicky schovávají, ale na medicínu přijdou dobrovolně. To fakt neznám... I když se jedná o sladký sirup, tak v kleci nemám šanci. To bych mu snad vypíchla oko, nebo stříkla do pudele... A jak ty stříkačky ve všem máchá... Já je po použití vždy vypláchnu ve vodě, bo většinou jsou zadělané kaší, co mají v tlamkách. A taky nechápu, jak se jí daří bez následků tlačit vzduch do skleniček/léčivek, když jí obsah nejde natáhnout. Já to zkusila u sirupu proti bolesti a za chvíli jsem měla sirup na lince, jak vytékal větrací dírkou, co je vedle trubičky na odběr. No, asi mám švidravé ruce, holčina to má jak reklamu na morčecí veterinu :o) Jde jí to moc dobře. Zato u mě v kuchyni u dřezu to vypadá jak hnízdo feťáka s tou hrstí stříkaček :o))
  16.8.2020 19:45Bart
  Tygrinka - taky jsem se tomu divila. Už jen to, že jsou v samostatné místnosti - taková práce s tím a nemá je na očích během dne... To krmení lékama jsem pak našla ještě v jiném videu a taky na to šli naprosto dobrovolně. Já jim musím chytit hlavu a prstama podržet horní čelist, abych se jim do té tlamičky dostala... Stříkačky taky hned vyplachuju, jak to v niích zaschne, tak to pak jde blbě. Já to mám zas uprostřed jídelního stolu. Když dávám léky denně, tak to nikam neuklízím. Ale ta skříň plná těch dek a ještě je měla pod ubikacema!!!!!!!!
  17.8.2020 08:07Zbyněk
  Kytička: na Hůrce je teď pouze Lietavcová a bez objednání nemáš šanci. Je to protizákonné, povinností veteriny je ošetřit zvíře v urgantním stavu, ale Hůrku to nezajímá. Eriak je k ničemu, to tak v nouzi nejvyšší. Já jezdím k krizi do Vetcentra Duchek ve Stodůlkách, ale noční příplatek je tisícovka a ne každý morčecí problém tam zvládnou, záleží na lékaři, ale na rozdíl od Eriky jsou o řád lepší. Valeš a Mertová na H-Vetu jsou jasná volba.

  Tygrinka: u mě spolupracují všechny, s výjimkou samečka a seniorky, u těchto dvou musím použít invazivní postupy, zbytek mi rve stříkačky z ruky:)
  17.8.2020 17:37Kytička
  Ahoj. Moc vám všem děkuji za rady a tipy a celkově za ochotu, jste moc hodní...
  Nakonec nás vzali na Hůrce, byl tam Mudr. Minarík. Rozárka měla přerostlé stoličky - moje noční můra, aby se nám to také nestalo. Přitom sena mají nonstop přísun... Prý to muže být genetické a nebo prostě prý je líná pořádně kousat, že s tím nic nenadělám. No takže jí přispali, ubrousili, dostali jsme léky na bolest a máme dokrmovat, dokud se sama nerozjí. A doufat, že se to nebude často opakovat... Prý někomu to zase doroste hned za měsíc!!! OMG a někomu stačí zbrousit jednou a až do konce jejich života už mají klid. Takže... uvidíme...
  17.8.2020 19:55Bart
  Kytička - jenom chci upozornit, že to může trvat i 2 týdny, než začne jíst úplně normálně. Stolilčky zase musí na sebe dorůst. Teď je mezi nimi díra, tak že stoličkama to kousat nejde. Chce to trpělivost, ale bude to v pohodě, neboj. My to už měli tolikrát!!! Pro mě je vždycky nejhorší ta narkóza, aby to přežili, pak už se to nějak zvládne. Tak držím palce.
  17.8.2020 20:04anonym1
  Prosim poradte, je nejake misto kam by vzali do pece morcatko? Po netu ho nemuzeme udat a zbyva asi jen zverimex. Uz nemam jinou moznost. Tak jestli nekdo nevite kam s nim. Dekuji za kazdou radu. Praha 724574859
  17.8.2020 20:45Kytička
  Bart, děkuji. To tedy koukám, že až dva týdny, hmmm... Pan doktor říkal, že max 5 dní. Ale chápu, že se to musí vrátit do normálu. Hlavně aby to nějaký, co nejdelší čas vydrželo nepřerůstat. Ona ještě moc nejí, ale už je mnohem živější a veselejší, muselo jí to bolet, chudinku. A prosím tě, jak často chodíte na broušení, jak se to těm vašim rychle dělá?
  - - - - -
  anonym 1, napiš kolik morčátku je let, jakého je pohlaví a něco o něm napiš víc. Třeba se tu někdo najde, kdo by si ho vzal. Ještě můžeš zkusit nějaké morčecí azyly, třeba u Reny, ta je z Prahy. Možná je jich v Praze víc, zkus najít na netu. Jinak odkaz na Reny:

  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-219678/
  17.8.2020 20:52Ehrena
  Bart, tak našemu Tygříkovi to nejde pořád, mám obavy, že tam bude stejný průšvih jako tehdy u vás. Musím ho objednat znovu na kontrolu, krmím teda dvakrát až třikrát denně a ostatní se snaží on sám, ale jde mu to špatně a při kousání mu to píská, prostě určitě to nepasuje, jak by mělo. Ach jo!
  17.8.2020 21:21Morciny
  Prosím o radu. Jednomu našemu morcatku jsem objevila v srsti stroupky, ze kterých se při hlazení proti srsti uvolní několik chlupů, které vypadnou slepené i s kouskem kůže nebo toho stroupku. Zůstane mu tam potom lysynka veliká asi jako špendlíková hlavička. Našla jsem to asi na 3 místech, všechny na "zadku". Je možné, že to má z toho, jak se při seznamování první dny ve skupince štípaly? Morčátko máme necelý měsíc a první dny byly šarvátky... Dle chovatelky bylo morčátko před odběrem ošetreno Strongholdem. Přemýšlím, jestli jít na veterinu, nebo jestli to může být ještě následek těch šarvátek...
  17.8.2020 23:00Bart
  Kytička - tak samozřejmě už může jíst i za 5 dní, záleží, jak moc to obrousili. Já mám zkušenost tak 10 - 12 dní. První dny hlavně často dokrmovat, zkoušet seno a trávu. Postupně zkoušet zeleninu. Někdo to tu strouhá, já krájím na opravdu slaboučké hranolky (asi 5cm dlouhé) a strkám dozadu do tlamičky a postupně zjišťuju, jestli už stoličky zabírají. Nejlepší je na to řapík celeru, fenykl, ale i mrkev - prostě to co mají rádi. Postupně to začnou jíst víc a víc a pak už to z mističky dlabou sami a přechází se na normální stravu. U toho samozřejmě pořád dokrmovat. Zkouším postupně i granule a podle váhy pak dokrmování postupně ukončím.
  První zkušenost se stoličkami byla špatná, morče nepřežilo narkózu a to mu byl teprve rok. Je jto 2 roky co brousili stoličky Samuelovi a ten má od té doby pokoj. Nico byl na tom zákroku přesně před rokem a tomu to museli brousit hned zase za měsíc znova. No a teď opět v květnu, ale to způsobil ten Coronavirus, protože neměl dva a půl měsíce broušené jpřední zuby a tím se to zase rozes... Už jsem to tu psala několikrát, s oběma jezdíme kažné 2 - 3 týdny na broušení předních zubů, protože oběma chybí dolní přední zub, který už nenaroste, mají to doživotně. Ale to už je prkotina. Ale někdy se stane, že to vezme víc a pak jim také nejde týden jíst. Pokud to není nějaká vrozená vada, která se zrovna projevila, tak by se to nemělo opakovat. Jedině v případě, že v tlamičce bude zas nějaký problém. Jakmile začně kvůli něčemu ulehčovat na jedné straně kousání, projeví se to zase přerostlýma stoličkama. To dopředu nikdo neví. Docela by bylo dobré jít po tom měsíci jít na kontrolu, jestli je to OK a nepokračuje tam nějaký problém, kvůli kterému se to stalo.

  Ehrena - to je chudák teda!!! Ale to je právě to strašně složité, aby to všechno sedlo a při tom broušení se to nedá přesně odhadnout, jak moc obrousit a hlavně když těch zubů má víc, aby to pak všechno dorostlo nastejno a do toho "strojku" to všechno zapadlo. Já to vidím, když si třeba ten jeden přední zub trochu urazej, už pak neví, podle čeho má tu délku odhadnout. Pak to ubrousí moc a zas přerůstají spodní zuby... Je po fakt pořád dokola. Hlavně že mu něco jíst jde, ale to bude asi taky doživotní problém... Buď pořád brousit nebo to bude muset chudák vzdát. Ach jo - ty zuby zatracený!!!! Musíme si uvědomit, že máme hlodavce.
  18.8.2020 13:22Vlada
  Konečně jsem měla čas shlédnout to video od Bart na youtube, a je to tedy bomba;) Jen mi přišlo že krmí jen senem, granulemi, vitamíny a vodou, neviděla jsem žádnou zeleninu. Nechápu jak často to čistí, ale naše holky se umí pěkně nacpat a pak pěkně vyprazdnit. Velká řeka na chatě je za 12hodin celá pročůraná a snad 100 boků od dvou princezen.
  - - - - -
  ..myslela jsem "velká deka", ach ten google
  - - - - -
  Ještě mám dotaz: Rozárka už má 5a1/2 roku a i když stále baští, začala hubnout. Má s tím u starších morčat někdo zkušenosti? Začala jsem dokrmovat vlockama, jinak dávám celou dobu jen bezobilné granule, seno, trávu, zeleninu. Dík Vlada
  18.8.2020 13:39Ehrena
  Vlada, ano, starší morčata většinou trochu hubnou, u nás také. Taky jim přidávám ovesné vločky, těm starším, ale většinou to žádný efekt nemá. Tedy co se týče přibrání na původní váhu.
  18.8.2020 14:44Vlada
  Ehrena: ona se z ní stává taková hadrová panenka. Mívala cca 980-1005g, teď jsme na 940g. Za měsíc to šlo o 30g dolů. Sice nás asi dva dny trápil průjem- teda spíš řidčí bobky, ale byla dieta na senu.
  - - - - -
  Ještě mi nadchlo tohle krmivo PUUR Guinea Pig Sensitive, nemáte s ním někdo zkušenost?
  19.8.2020 07:46Zbyněk
  Vlada: mám doma šestiletou seniorku a vidím, že mi chřadne a odchází, to je prostě tak, některá se dožívají šesti, některá devíti a jiná daleko méně. Můžeš jí nechat zkontrolovat srdíčko, ledviny, zoubky, ale dle mého názoru je to prostě věkem. Na průjem doporučuji Attapectin, čtvrt tabletky dvakrát denně, rozdrtit, trošičku medu a do tlamičky. Hlídat, aby nepřestala bobkovat. Deganem také nic nezkazíš!
  Na vločky pozor, mohu způsobit močové kameny a v tomhle věku je to malér.
  19.8.2020 15:23Vlada
  Zbyněk: díky jen jsem se chtěla ujistit, že je to stářím. Průjem byl moje dietní chyba-meloun z lednice:(
  Jinak jsem našla doplněk stravy pro morcata seniory, už jsem ho objednala. Tak uvidím a dám vědět, kdyby se něco dělo.
  - - - - -
  ..vločky plánuji dávat max. 3x týdně a v malém množství.
  19.8.2020 16:58Zbyněk
  Vlada: a samička je kastrovaná? Pokud ne, zajdi na sono vaječníků, to mě ještě napadlo.
  19.8.2020 20:34Jezzabell
  Takže termíny 2. srazu pražských chovatelů morčáků, než nám dítka půjdou do škol a zavře se to hromadně, nebo ochoříme..
  25. 8. úterý
  27. 8. čtvrtek
  Ještě by šel pátek 28. 8.
  Dejte vědět;)))
  - - - - -
  Hodinu zatím nechávám na vás! Ale zas bych to situovala kolem 17 - 18hod. jako minule, abysme se dotali rozumně domů, dokud jede metro...
  19.8.2020 20:49Veronika5
  Jezzabell: Za mě libovolný z těchto termínů.
  19.8.2020 22:03Jezzabell
  Veronika5: OK, kdo další? Jinak hrozím telefonem;))!
  19.8.2020 22:33Ehrena
  Jezzabell, já budu v Praze až tak v listopadu, takže já zatím nic.
  19.8.2020 23:31Jezzabell
  Ehrena: Třeba podzimní srazík, pokud bude možnost;).. Neboj, pikošky se dozvíš i tak!;) Kdybys měla Skype, spojili bychom se s tebou přímo z hospody!
  20.8.2020 06:20Vlada
  Zbyněk: kastrovaná není ani nikdy neměla mladé. Je pravda, že i v tomhle věku občas stále na ní jdou touhy.

  Sraz: minule jsem to nestihla, ale tentokrát bych šla ráda, termíny vyhovují, ideálně čt nebo pá. Preferuji hospůdky se zahrádkou/venkovní posezení.
  20.8.2020 08:50Tygrinka
  Vlada: Dědouškové a babušky mohou věkem ztrácet váhu. Samozřejmě se to nesmí podceňovat, může za tím být i zdravotní problém, ale někdy je to prostě tak... Pokud se morče tváří spokojeně, žere plnou hubou a raduje se ze života (a jen o trochu víc pospává), tak se nemusíš zneklidňovat. Dědoušům přidávám vločky, můžeš i lněné semínko, kdysi jsem dávala i slunečnicové semínko. Oleje jsou energie sbalená na cesty :o) A samozřejmě můj oblíbený Aminosol, 0,5ml obden nebo 2-3x týdně dle kondice zvířete. Dědoušům už tak dobře nepracují játra a Aminosol je pěkně podpoří. A zvyšuje i apetit, takže některým záživnějším myšíkům stačilo udělat kúru Aminosolem a pak dávat jen 1x týdně, aby si udrželi váhu.
  - - - - -
  Jezzabel: 27.8 čtvrtek
  20.8.2020 09:52Zbyněk
  Vlada: AMinosol je dobrý nápad, ale zajdi na veterinu a sjeďte vaječníky ultrazvukem, problém může být tam. Jenom pro jistotu. Jedna má devítiletá samička tam měla obří cysty a ty se jí pak rozjely do rakoviny, žila s tím ještě půl roku, ale zhubla 530 g Což doufejme nebude tvůj případ
  20.8.2020 11:17Vlada
  Díky všem za radu a hlavně uklidnění, že je to normální.
  Zbyněk: na veterinu se mi nechce, očividně nemá jiný problém a já jí nechci v tomhle věku nijak trápit. Objednala jsem si RodiCare Senior, tak uvidíme.
  Tygřinka: též díky za rady, zkusím ještě to lněné semínko.
  20.8.2020 11:52Ylada
  Jezzabell: na morčosraz můžu kterýkoliv termín i čas :))
  20.8.2020 16:25Jezzabell
  OK, takže Čt 27.8. Objednám o zase jako minule. Restaurace Na Břežance. Ještě upřesním čas, dala bych to na 17.30 hod., což je dle mě rozumný. Potvrdím.
  21.8.2020 06:23Zbyněk
  Jezzabell: za mě ie půl šestá pozdě. Jestli by to ostatním nevadilo, tak spíše půl pátá, Drobka mi dělá starosti a hlídám jí, jak oko v hlavě. Nemůžu přijet domů moc pozdě
  21.8.2020 07:59Ylada
  Jezzabell: co se týče času, já klidně můžu i dřív, záleží, co na to ostatní.
  21.8.2020 10:15Kytička
  Bart, moc děkuji za všechny rady a postřehy. Pamatuji, jak jsi tu o tom psala, co mají vaši kluci se zoubkama. Rozárka už docela začíná jíst, alespoň zeleninu, jen tedy seno moc ne, ale už to sem tam zkouší. Právě se bojím, že než se pořádně rozjí, že jí začnou přerůstat znovu... :-/ Ale doufám, že už brzy začne jíst normálně...
  - - - - -
  Dočítám, že se plánuje sraz a mně to zase nevyjde... Tak snad na podzim už... :-) Užijte si to. :-)
  22.8.2020 01:55Jezzabell
  Zbyněk: Tak klidně o 16h? Ať to máš na jistotu. Jo?
  - - - - -
  A nezaprší...
  22.8.2020 11:08Zbyněk
  Jezzabell: tak jestli to ostatním nevadí, jsem klidně pro:) Hlídám teď Drobku, jak oko v hlavě, zatím to babča docela zvládá:)
  22.8.2020 17:15Nomča
  Dobrý den,
  Mám dotaz,
  Mám doma skoro roční morče a koupili jsme jí kamarádku aby nebyla sama. Je asi dvou měsíční.
  Máme jí týden. A pořád se rvou. Ta starší jí odhaní od jídla a z domečku,lezou po sobě i ta velká na tu malou.(jména velká Křupinka a malá Pralinka). Je to v pořádku?
  22.8.2020 17:30Lina
  Zdravím, mám doma tříletého morčíka, už od února bojujeme se zuby. Někdy víc úspěšně, někdy míň. Korekce každých pět týdnů, plus kvůli prorostlým kořenům stoliček natrvalo léky. Ke stoličkám se přidaly i přední zuby, spodní se mu občas rozjížděly, občas se zase srovnaly. Dnes jsem si všimla, že mu jeden spodní zub chybí úplně. Měl je poslední týden celkem rozjeté a prakticky nechtěl kousat předními, což u něj teda není úplně neobvyklé, protože je má podle paní doktorky skrz ty stoličky vychýlené, takže si jimi jen podává jídlo dál do tlamky. A ten snížený zájem o jídlo jsem přikládala teplu, je to takový nežravec od malička.
  Když jsem ráno viděla ten chybějící zub a to, že mu klesla váha, hned jsem vzala kaši a začala dokrmovat, nicméně mrňous se tváří, že je mu bez zubu líp než se zubem. Zase kouše do napaječky, o jídlo se zajímá mnohem aktivněji... na internetu jsem četla, jak se mu může do té rány po zubu něco dostat a udělá se absces a podobné lahůdky... plus teda ten obrat, kdy bez zubu je to s ním lepší. Nevím, jsem z té celé situace nějak nejistá, zašli byste raděj v pondělí k veterináři nebo počkali, jak se to vyvrbí? Stejně tam tak do čtrnácti dnů budeme muset jít na korekci, ale nerada bych něco zanedbala. Děkuji za každou radu.
  22.8.2020 18:13bauli
  Lina- měla jsem morčátko,kterému prorůstaly také kořeny a od malinka také ,,nežravec,,
  Byl tedy už 4 letý,když se to začalo projevovat více....V různých obdobích jako by nic a někdy jsme museli dokrmovat.
  Přední zuby se zdály Ok a najednou koukám a dole má jen jeden. Prostě mu jeden upadl a už nedorostl a jak píšeš ty,zdálo se mi že mu to snad i vyhovuje,napadlo mne,že ho třeba tan upadlý mohl bolet..Za nějaký čas se mu ten jeden spodní jakoby vycentroval proti horním dvěma a baštil /tedy v rámci ostatních problémů/jako před vypadnutím i s tím jedním . Tu ranku po zoubku jsem kontrolovala,aby se třeba nezanítila,ale nic se nsetalo,jen holt ty kořeny nás už zlobily stále...

  Tak držím palce ,snad to bude dobré i u vás.
  22.8.2020 18:43Bart
  Lina - škoda že nejsi přihlášená, napsala bych ti do SZ, protože takhle to tu už budu psát po několikáté. Mám obě morčata, co jim vypadl jeden spodní zub a také jezdíme pravidelně po 2 - 3 týdnech na korekci, protože se ten protilehklý nemá o co brousit a přerůstá. Už takle jezdíme přes rok a půl. U nás zase oběma najednou šly spodní zuby jakoby do vrtule, pak jeden vypadl a druhý se srovnal. Nejdříve se to stalo jednomu a po třičtvrtě roce i tomu druhýmu. Doktorka tvrdí, že to mají z napáječek... Ale nevím, teda. Mají je pořád, protože misku s vodou ignorují. Co se týká té čerstvé díry po zubu, nám doktorka doporučila potírat ji Betadinou, právě aby se to nezanítilo. Ale udělali jsme to jen párkrát a nic se nestalo. tomu jednomu jsme to snad ani nepotírali. Než zub vypadl, nejdříve se hýbal a to je jasné, že s tím to moc jíst nejde. Teď se mu určitě ulevilo. Mimochodem nikdy bych tomu nevěřila, ale morče žere trávu a seno, i když nemá oba spodní zuby. Ale i tuto zkušenost jsme měli, naštěstí jeden zub potom dorostl. Jsou tu lidi, kterým si morče vyrazilo všechny zuby. S tím sice taky zelenimu nesní ale to seno a trávu ano.
  22.8.2020 19:48Lina
  bauli - díky za povzbuzení, snad to i u nás bude v rámci možností v pohodě.
  Bart - děkuji za odpověď a současně se omlouvám za zahlcování diskuze, byla jsem z toho tak vedle, až mě ani nenapadlo prohledávat archiv, s paní doktorkou už jsme skoro slavily, jak prodloužíme interval mezi korekcemi, přestože je svým způsobem povzbuzující slyšet, že morčíci zvládají i takhle časté broušení. Z každého uspávání jsem na nervy. U morčáka je to prý s největší pravděpodobností genetické, spolubydlící je zatím v pohodě a napaječku mají od začátku. Z misky sice pít umí, ale nějak se jim to nepozdává, navíc mi do toho ten jeden leze a cachtá se. Netuším, jestli se mu nějak hýbal, protože po těch všech zkušenostech se kroutí, sotva se mu člověk na tlamku podívá, navíc ty přední zuby používal už předtím dost všelijak, tak jsem se po tom nepídila. Doufám, že mu ten jeden spodní aspoň zůstane, i kdyby ten druhý nedorostl.
  22.8.2020 20:40Zbyněk
  Lina: to jsou starosti na palici, upřímně nezávidím a morčáčkovi držím palce> Ano, je to genetické. Co bych pčidal já, tak https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ týden dvě kapky do tlamičky denně, pak týden vynechat a znovu. Plus Aminosol, jak tu psala Tygrinka.

  Nomča: starší diokazuje miminu, kdo tomu šéfuje:) Dej jim dva domečky, k jídlu dva talířky, dvě napáječky a sena také dvě hromádky. Jak je veliká klec?
  22.8.2020 23:08Bart
  Lina - i když nedoroste, není to katastrofa, jen náklady a čas věčně jezdit na vetrinu. A stejně už jezdíte. U nás se to stalo nakonec výhodou, protože morčata jsou pořád pod dohledem a s doktorkou už skoro kamarádíme a jak zavolám, vždycky nás okamžitě vezme, i když nejsme objednaní. Takže už taková "protekce" :-) Přední zuby nebrousí v narkóze, normálně při vědomí vezme elektrickou brusku (kotouček) a zuby ubrousí podle potřeby. Někdy to netrefí, ubrousí to moc a zas musíme třeba 5 dní zeleninu krájet, salát trhat atd., než to doroste. V každým případě, jakmile vidím, že nějak trochu víc ztratili na váze, okamžitě aspoň minimálně jednou denně dokrmuju, tak že myslím, že jsi udělala dobře. Jsou to problémy s těma zubama, a když je to genetický o to víc. To si můžeš zas popovídat s Ehrenou. Taky naprostý kolotoč - broušení všech zubů - stoliček i předních.... Chudák morče. Ale člověk se snaží do poslení chvíle.... My na ty zuby máme taky pořád smůlu. Ale když to taky čtu, tak když to nejsou zuby, je to absces, močový kameny, cysty na vaječnících, plíce - prostě to si nevybereš. Tak držím palce.
  - - - - -
  omlouvám se za chyby, nějak moc vína a navíc píšu bez brýlí :-)
  22.8.2020 23:28Nomča
  Zbyněk:
  Moc děkuju dva domky jsem jim dala i dvě keramické misky . Zítra koupim druho napáječku.
  Moc děkuju.
  Super skupina i fajn lidi.:)
  - - - - -
  Zbyněk:
  A klec je dlouhá100cm.
  23.8.2020 14:40Lina
  Zbyněk - díky za radu, pořídíme.
  Bart - tak aspoň že morčouny nemusí pořád uspávat, mrňousovi právě vždycky servisovali všechny zuby při jednom, takže s úpravou jen předních nemám žádné zkušenosti. Je to s těmi zuby blázinec, ale zase když vidím, jak jiné trápí všemožné jiné nemoci, tak si říkám, že tohle je ještě relativně dobře řešitelné. O peníze ani nejde
  - - - - -
  (pardon, předčasně odesláno) o peníze nejde, dokud o těch nákladech vím jen já a ne zbytek rodiny :D V první řadě mi jde o morčíka a ten zatím vypadá, že si života užívá.
  Ještě jednou moc díky všem za rady.
  24.8.2020 07:27Zbyněk
  Nomča: možná by pomohla stodvacítka klec, je to docela zásadní navýšení prostoru. Plus jsem to kdysi řešil takto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni Mám ještě doma klec i patra, mohu za symbolický peníz prodat :) Už jsem přešel na velikou noční noclehárnu a volný pohyb přes den: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?nocni_morcatarna :)
  24.8.2020 20:55123
  Dobrý deň, chcel by som sa opýtať z čoho môže mať morča smradľavé bobky a zaujímavé je ,že mám dve morčatá a kŕmim ich úplne rovnako navyše používam granule od versele-laga ,cavia complete ktoré obsahujú juku ktorá zmierňuje zápach bobkov ,preto mi príde divné že má smradľavé bobky ,môže to byť niečo vážne? Alebo to môže mať len napríklad z ruje? Alebo z niečoho podobného? Za všetky rady ďakujem
  25.8.2020 09:32Zbyněk
  123: protože má zažívací problémy. Morčecí bobky musí být suché a hladké, nepáchnou. Může mít i parazita. Zkusil bych podávat tak čtyři dny Protexin Professional (k dostání na veterině) - čtvrt sáčku do trochy vody a stříkačkou do tlamičky. Když to nezabere, nasbírat dva dny pár bobků a odnést na veteronu na koprologický rozbor, stojí to asi 300. Obvyklý parazit je Paraspidodera Uncinata, na ten zabírá Panacur docela dobře. Čtvrt tablety do vody, trochu medu a podat násilím stříkačkou
  25.8.2020 17:59123
  Vlastne jemu smrdí trochu aj srsť na chrbte a tými bobkami si nie som až tak istý keďže sú dvaja ale myslím si že to je asi ten čo mu smrdí srsť . A odkiaľ by vlastne dostal toho parazita?Môže to dostať od neho aj ďalšie morča?Mal by som radšej počkať a zbierať dva dni bobky a dať ich na koprologický rozbor?koľko by trvalo kým by prišli výsledky?Neuškodil by mu ten liek ak by ho dostal aj ak nemá parazita?
  - - - - -
  Ešte som si spomenul že keď som čistil záchody tak tam bola ich hnačka ale už kakajú normálne
  - - - - -
  A tá hnačka asi súvisí s tým že v poslednom čase som im dával viac zeleniny hlavne tej vodnatej a cukrovej tak z toho mohla byť tá hnačka aj tie smradľavé bobky ale môže to byť aj ten parazit ,vy sa v tom vyznáte lepšie než ja
  25.8.2020 19:48Jezzabell
  2. pražský sraz chovatelů morčat je tento Čt v restauraci (jako minule) Na Břežance https://www.nabrezance.cz/
  Sraz od 16hod v zadním sále restaurace, jako minule. Máme rezervaci ale budu tam. A je nás zatím cca šest. Už e známe tak bílou krysu nosit nemusím;)).
  26.8.2020 10:16Kleopatra
  Ahoj všem, celou dobu lavíruju, jestli zvládnu ten sraz. Proto se neozývám, ale hrozně ráda bych přišla už jenom proto, abych všem poděkovala osobně za super rady tady v diskuzi i soukromých zprávách :-) Odpoledne absolutně nezvládnu kvůli mnoha věcem,....ale třeba bych mohla utéct večer, že by byla dcerka s pejskem sama doma. Nebo seženu hlídání na večer domu. Zkusím to nějak vymyslet.
  26.8.2020 15:07kvikvi
  Zdravim, jsem milovnice morcat z Prahy.Morcatek uz jsem mela nekolik, naposledy morcici, ktera bohuzel nezvladla rekonvalescenci po operaci mocovych kamenu. Budu si porizovat dalsi zviratko, jen bych tentokrat radeji samecka.Morci diskuzi si ctu uz asi 2 roky a byla mi oporou pri mnohych morcich obtizich. Mohla bych zitra prijit na sraz mezi vas, ctěné morcatare:-)?S diky kvikvi
  26.8.2020 17:02Zbyněk
  Já se tímto omlouvám ze zítřejšího srazu, ale do Prahy se teď nedostanu. Potíže s rodiči, dneska ráno další mrtvička u šestileté seniorky, plus v práci je to na palici. Zůstávám se samičkou doma tři dny, má toho chudák dost.
  26.8.2020 19:46Bart
  Zbyněk - páni, to jsou zas věci!!! Ještě, že můžeš zůstat doma. Já to říkám pořád, člověk by potřeboval být s těma morčatama na mateřský nebo na ně dostávat aspoň paragraf!!! Tak ať se situace zlepší - ve všech směrech!!!!
  26.8.2020 21:44Jezzabell
  kvikvi: aspoň nás bude šest. Kolik je kvikvi let?;)
  - - - - -
  Kleopatra: Tak zatím to vypadá, že budu do 21h;).
  26.8.2020 21:47kvikvi
  Jezzabell: je mi petatricet;-), sveho prvniho morcaka jsem dostala v osmi- tata ho prinesl od kolegy z prace, kdyz se omrzel detem. Pojmenovaly jsme ho Mysak a dorostl temer cuyich rozmeru...Jen, co mi prvne spocinul v naruci a zacal povidat, vedela jsem, ze odted jsou morcata mou laskou na cely zivot.Ted se chystam obstarat si sve osme morce. Moc rada zitra prijdu!
  26.8.2020 23:02Jezzabell
  kvikvi: tak to ti i nalejou!;)) Ale pro sichr jsem se zeptat musela;)..
  Joo, morčata jsou vášeň! mám jich doma osm najednou. Tři dvojky a jednu dovjici každého solo, co jim hráblo a servali se. Zrovna tady na sebe cvakaj zubama, protože Jimmi si užívá nočního výběhu a jak proběhne kolem zavřeného Vočka, ozve se mocný klektot zubů. Ovšem Jimmi už ví, co je exparťák za mřížema a klidně se promenáduje kolem. Tak zítra! Sedíme vzadu v sále v levém rohu.

  Tak moožná drazí na chvíli večer Kleopatra;). Držíme tlapky, ať to klapne!
  27.8.2020 07:07Zbyněk
  Bart: on to má k srdíčku, je to prý normání. V jasnozřivém záchvatu intuice jsem si den předtím na veterině vyžádal kortikoid a vitamíny, ale naštěstí jí to vzalo těsně před otevřením veteriny, tak jsem tam zanesl morčidlo i s injekcemi :) V poslední době třetí příhoda, vždycky po dvou týdnech a po jíle. Ješě, že jsem byl doma a ano - mateřská by občas neškodila, ostatně jsem na ní už byl s mladými, která se nechtěla kojit:)
  27.8.2020 13:11uj uj
  Kdo by měl chuť číst, právě vyšlo další číslo časopisu KVÍK :-)
  https://casopis-kvik.webnode.cz/nejnovejsi-cislo/?fbclid=IwAR0q4PzgbU-LLYHMQumhTneAecCzLqz_pVIoZmWrPO18Y3zkINQJbOxfU3E
  27.8.2020 15:17Kateřinaaa
  Dobrý den, máte někdo zkušenost s krmivem Nature Land Complete pro morčata ze Superzoo? Nechci jim kupovat nekvalitní krmivo, ale bohužel nemám na něj velký rozpočet.
  27.8.2020 16:37Kateřina Sv.
  Dobrý den, prosím vás jdu si pro radu. Byla jsem u známé která má dvě morčátka. Ten jeden má nateklé oba zadní cecky. Jeden je ve velikosti třešně a ten druhý asi jako hroznové víno a i to má modrofialové. Vyrostlo mu to za 3 dny a taky příšerně zhubl, ale jí normálně. Známá to řešit už nějak nechce samečkovi je 7 jsou to morčátka dětí které ale už vyrostli a žijou si vlastní život a ona na ně nemá čas. Nebrání se morčátka darovat a mě nedělá problém je příjmout. Jenomže co s tím nemocným? Nedělá mi problém léčba, ale má to cenu? Nebude se trápit? Setkal se s tím někdo? Prosím o radu. :(
  27.8.2020 16:55kája766
  Hezky den všem, chtěla bych se zeptat jestli mohu morčata v domácky vyrobeném boxu(plastový box obehnaný dřevem a nahoře pletivo) umístit na zem? Bylo by to v rohu místnosti vedle gauče, na druhé straně místnosti od oken. Stěna gauče by byla mezi morčaty a oknem. Jedná se mi přece o onen avizovaný průvan a nachlazení. Máte někdo morčata na zemi?
  Díky :)
  27.8.2020 17:07Zbyněk
  Kateřina Sv.: na veterinu a co nejrychleji, aby se netrápil, musí to vidět doktor. A obvykle to strašně bolí. Ta známá je na přesdržku!
  27.8.2020 19:17Bart
  Kateřina Sv. - já to teda u morčat nikdy neviděla, ale jak to popisuješ, tak mi to připadá jako nádory, co mívali naši pidi křečci.... Taky to tak rychle vyrostlo, i ta barva... Hlavně aby to neprasklo!!!!
  27.8.2020 21:50Veronika5
  Kája 766: Já myslím, že skoro všichni, protože ty velké klece se většinou dají dát jenom na zem. Je-li tam zvýšený okraj nebo jiná ochrana proti průvanu, je to OK!
  - - - - -
  Jinak pro všechny účastníky morčecího srazu: můj plán najít "pitbulovi" Kubíčkovi nový pěkný domov a pořídit "klaďasovi" Koblížkovi samičku, doma tvrdě narazil. U dětí došlo i na slzy, i když jsem se jen zeptala, co si o tom myslí... Takže asi zůstane zatím vše při starém...
  27.8.2020 23:17Jezzabell
  Katerina Sv. Morátko to musí STRAŠNĚ bolet!!! Musí na veterinu. Jam tolik možností.. Absces, rakovina, cysta.. B O L Í T O ! ! ! Morče SRAŠNĚ! Chce to léky na bolest a okamžitě řešení!!!
  28.8.2020 14:37Veronika5
  Tak koukám na zprávy a myslím, že jsme druhý sraz pražských morčatářů opět stihli na poslední chvíli, což?
  28.8.2020 15:43Kleopatra
  Ahoj všem, tak jaký byl sraz? :-)
  29.8.2020 14:06Jezzabell
  Kleopatka: Dám vědět, hned jak zprovozním stránky;))
  - - - - -
  Veronika5: to nebyl POHLED Pešku!;)
  - - - - -
  Veronika5: No bylo to vážně o fous! Kdoví co se bude dít teď na podzim plus ty jejich řešení za pochodu (odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil...).
  Bylo fajn, dokonce jsme objevili, že hospůdka má i lovecký salonek, kam jsme se přesunuli jak jsme začli přibývat. Číšníkovi jsme několikrát na fotkách předvedli, že morčata mají i víc jak kilo:)).
  Účast taky pěkná, bylo nás šest. Tak zas po další vlně..