od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2020
 • Zobrazuji 70 zaznamu.
 • 1.9.2020 16:09PetraNova
  Dobrý den všem, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti se soužitím dvou samců co spolu jsou od narození (bratři nebo dokupy z více vrhů)? Chci dvě morčata a nerada bych aby se začali prát v pubertě jak jsem se všude dočetla, chci aby si dělali společnost. Také mě zajímá jestli dva samci potřebují větší prostor než dvě samice a jestli bude stačit bydlení metr na půl metru.
  Děkuji všem
  1.9.2020 19:57Bart
  PetraNova - tohle ti bohužel nikdo nezaručí. Poprat se můžou jak v pubertě, tak klidně i po několika letech klidného soužití. Bratři nebraři. Spíš je to o povaze a tu dopředu nevíš.
  Bydlení 1m x 0,5m jak píšeš, je spíš pro jedno morčátko. Kluci potřebují určitě místa víc, nemusí se ani hned prát, ale často jeden druhého prohání, naskakuje na něho atd. Takže se potřebuje ten proháněný někam schovat. K ubikaci je také dobré přistavět i výběh. Určitě se ti ozvou i jiní, zkušeností je tu plno. Já měla brášky a teď jednoho z těch brášků s cizím a horší to bylo mezi sourozenci. Ale nikdy se nepoprali, protože jeden z nich je totální flegmouš. A ten je právě i s tím novým naprosto v pohodě už skoro čtyři roky. Ale jsou tu i jiné případy...
  2.9.2020 09:10Kleopatra
  PetraNova - já mám vždy 2 samce - na začátku to byli bratři, ale jeden bohužel zemřel brzy a tak se to obměnilo - se to tak střídá. Celkově už mám vlastně 4.dvojici samců a neservali se nikdy. Jen nějaké běžné dohady a proháňky.
  - - - - -
  Ale možná náhoda
  - - - - -
  A co 2-patrová klec, když není půdorysně prostor?
  2.9.2020 14:58Ehrena
  PetraNova, já měla spousty dvojic samečků za těch něco přes dvacet let, co morčata chováme, nikdy jsem neměla z jednoho vrhu, ale často byli stejně staří, někdy zase naopak, když zemřel jeden z dvojice a musela jsem doplnit nového mladého, ale nikdy se mi nepoprali, a to máme velikost ubikací pouze 85 x 50cm. A žádná úniková patra a žádný výběh v bytě tehdy, manžel nedovolil. Pouze v létě na chalupě bývali ve výběhu na zahradě, samozřejmě každá dvojice zvlášť. Měla jsem totiž najednou třeba tři nebo čtyři dvojice , samozřejmě oddělené .
  Tam si to patřičně užívali. :)
  Tím rozhodně nechci doporučovat tak malou velikost ubikací, čím větší, tím lepší.
  Ale naši to kupodivu zvládali bez nějakých větších roztržek i tak.
  Dokonce i když přibyly do stejného pokoje i holčičí dvojice.
  2.9.2020 22:06Jezzabell
  PetraNova: U nás máme osm kluků "koulařů", nikdo kastrovaný;). Původně čtyři dvojky. Než si dali Vočko s Jimmíkem přes tlamy. Mám několik jizev po odtrženém mase na dlaních, než jsem si pořídila festové rukavice z Vítkovických železáren:)).
  Rodná dvojka se mi neservala nikdy! Ale taky šli rychle po sobě za Duhový most..Jsou to závisláčci jeden na druhém. Což může být i náhodně seznámená dvojice, jako mám peruánce Geriho s rozetkou Jarvisem;). Úúúžasná dvojka, ti se hledali, až se fakt našli! A mají tolik lásky mezi sebou, že k sobě berou "na návštěvu"i Lancíka. To je náš věčný marod s abscesem na krku od zubu (věčně kus krku po operaci chybí). Lance je rodný bráška Zedíka a občas mu "zanáší" s GaJ;). Zedík flopa do arény se svým tendrem nehodí, má přes kilo a půl..Lance kilo deset. Sice není nadšený z bráškových výletů, ale toleruje mu to a Lancík ho pak za to s bubláním prohání po bytě;).
  To jsou vztahy!:))
  Mám arény nějakých 125 × 65 × 50 cm. A jednu patrovou morčatárnu - viz. alba. A kluky pouštím na střídačku ven. Někdo běhá podle arén, někdo po celém bytě. Jsou to neuvěřitelně akční kluci. Běhat je baví. Jen tu vždy závidím, že je lidi můžou pouštět na hlídaný výběh venku..To jediné jim nemám kde dopřát. Ale snad se mají dobře i tak:).
  Obecně u morčat platí čím víc prostoru, tím líp pro ně. Mert na metr a půl je tak akorát ťipťop. Ale s patrem pozor, jestli se naučí běhat nahoru po žebříku. Někdo s tím nemá problém a je jak veverka, někdo se k žebříku ani nepřiblíží. Ať se snažíš sebevíc..Leda by jeden zdrhal nahoru si oddychnout. Nebo "půlpatro", aby si tam doskočili. Jsou zvědaví a když je tamm občas šoupneš a dáš odměnu a seno, naučí se tam. Lidi to tu taky používají..Zbyněk ho má snad v albech. (určitě i další, nevím).
  Ale seznamku a ze začátku rozhodně do výběhu. Rodnou dvojkou nic nezkazíš;).
  3.9.2020 21:37KB76
  Dobrý večer, jelikož nikde nemáme úspěch a inzerce tady je jaksi...zaspamovaná, zkusím to v diskuzi. Nemáte někdo náhodou k odběru dvě samičky mláďátka, nejlépe moravskoslezský kraj? Děkuji všem.
  4.9.2020 18:06Jezzabell
  KB76: zeptej se na fb Morčata milujeme, je to přes Reny, která má azyl morčat a stránky, kam chodí spousta lidí. http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-219678/
  Na jejich stránkách je odkaz. Třeba e tam na tvou otázku na fb někdo ozve..;)
  6.9.2020 06:55PetraNova
  Opět všechny zdravím, jdu si pro názor. Naskytla se mi možnost ujmout se dvou samiček které jsou 2 a půl měsíce staré. Představovala jsem si, že budu mít zas takové to malinké morčátko a budu sledovat jak nám roste, zvyká si s námi apod. Jistě mě chápete. Je dva a půl měsíce už hodně i co se týče ochočení, prevyknuti na mě jako majitelku apod? Děkuji všem
  6.9.2020 17:45Zbyněk
  PetraNova: metrová klec pro kluky NE! To je opravdu málo a záruka války. Kluci potřebují alespoň stopadesátku, aby měli dost prostoru. Pro samičky je prima stodvacítka. Stovku bez legrace neriskuj, nebyli by v tom spokojení!
  - - - - -
  Jinak morče stejně neochočíš, to už musí být opravdu štěstí. Máš li málo prostoru, vezmi ty samičky, morče stejně nemůže být samo a sxamčika už vůbec ne.
  6.9.2020 17:58Bart
  PetraNova - jdi do těch samiček, dva a půl měsíce je akorát, kdy se většinou mimina dávají od maminek. V tomto věku mají tu správnou váhu.
  I mně se zdáli velcí, ale je to tak správně. Měli jsme i mimino ještě se zbytkem pupeční šňůry, co nám kdysi prodali ve zverimexu, tak to kdysi neřešili (nevím jak teď). Ale od chovatelů dostaneš mimina nejdřív v 6 týdnech až těch dvou měsících. Je to akorát, vezmi je. Navíc nebudeš řešit ten problém, že se poperou.
  6.9.2020 18:12Ehrena
  PetraNova, co se týče ochočení morčat, mám podobný názor jako Zbyněk, morčata prostě nejsou žádní velcí mazlíci, na to je lepší pes nebo kočka.
  Morčata se naučí brát si z ruky jídlo, nebát se té ruky, když jsou puštěna na volno, tak i za člověkem přijít okouknout, jestli nedostanou něco dobrého na zub, ale to je tak všechno. Jinak dávají přednost kámošovi nebo kámošce svého druhu.
  Ale jinak dva a půl měsíce, to je ideální věk. To si zvyknou bez problémů, a ve dvou ještě líp.
  Já si např.beru na inzerát starší morčata, která majitele omrzela a nabízejí je zdarma, a ještě se mi nestalo, že by morče u nás nebylo za pár dní jako doma. Úplně bez problémů.
  Co mám vyzkoušeno, nejlépe se morčata ochočí, pokud jsou nemocná a člověk je léčí a vyléčí. Přijde mi, že jsou pak vděčná a přestávají se úplně bát, nechávají se daleko víc hladit a tak.
  Prostě mají daleko větší důvěru v člověka.
  6.9.2020 22:56Bart
  Ehrena - s těma marodama mám stejný názor, jen si myslím, že si prostě zvyknou na to věčný tahání, když je jdeme několikrát denně ládovat lékama nebo krmit ap. :-)
  7.9.2020 09:42Zbyněk
  Bart: přesně tak, každé morče nejdřív držkuje a pak si zvykne a trpělivě se sebou nechá dělat cokoli :)
  8.9.2020 08:31Vlada
  Bart, Zbyněk: to máte dobrý, u mě si žádné morče nezvykne, některé snáší léčení hůř, jiné líp, ale když aplikuji medicínu nebo zastřihuji drápky, pak se mnou vzdy nějaký čas nekomunikuje a to si ho pak udobřuji pamlsky.
  Jo, před časem jsem se tu ptala ohledně ztráty váhy a svalové hmoty u starších morčat. Objednala jsem Rodicare senior a mohu doporučit. Naše Rozárka nabrala nejen na váze, ale i na svalech a je zas mnohem čilejší.
  8.9.2020 09:35Bart
  Vlada - dobrý tip, taky ten Rodicare senior vyzkouším. Samuelovi bude začátkem listopadu 6 let, pořád jen spí, do patra už nevyleze, sotva se vydrápe do WC a navíc je asi hluchý. Spíš určitě. Vůbec neslyší šustění pytlíku ap.
  Jinak s tím ochočováním u nás u jednoho taky nic moc. Nico je plašan první třídy a to mu budou před Vánocema 4 roky. Už mi je k smíchu, jak mě tím vykuleným okem vždycky pozoruje a přemýšlí, jestli bude nutné honem rychle skočit někam do rohu, aby se přede mnou schoval... A to se jednou lekl manžela, když jsem ho zrovna na klíně krmila - jediný štěstí, že jsem ho držela pevně, protože jinak by bylo po něm. Chtěl vyskočit do luftu. No a potom asi týden, kdykoli jsem ho dokrmovala nebo mu dávala léky, tak když se manžel blížil nebo promluvil, pořád mi chtěl z ruky vyskakovat. Byl to docela záhul, být pořád ve střehu a pevně ho držet. To je takový prdlouš, že nikdy nevím, kdy mi vyletí z ruky....
  8.9.2020 11:43Zbyněk
  Vlada: tak zvykne si hlavně starší morče, mladá jsou plná adrenalinu:)) RC Senior ti pomohl na nechutenství?? Ono je to hlavně na srdíčko a když jsem ho dával, tak jsem si zvýšení příjmu jídla nevšiml. Ale zkusím ho :) Zkus mu nechat sjet na veterině srdíčko.

  To samé Samuelovi!
  8.9.2020 13:01Ehrena
  Nám taky Rodicare Senior nijak neúčinkoval, dávala jsem ho Krémince, Bělince Brumíkovi kdysi a žádné zlepšení jsem nepozorovala.
  - - - - -
  Ale chci se zeptat na RC Artrin, účinkuje?
  8.9.2020 13:44Vlada
  Zbyněk:Ne že by Rozárka před tím nebaštila, to ona jedla normálně, ale byla taková hadrová panenka, shodila asi hlavně na svalstvu cca 50g, poslední dobou i trochu unavená. Rozhodně neměla nechutenství, ale mám pocit, že po cca 14ti dnech užívání jí to pomohlo, má zpět i svoji váhu 980g.Jinak dávám 2x denně 0.25ml.
  8.9.2020 15:39Ehrena
  No já u nás taky neposuzují zvýšení chuti k jídlu , oni jedli všichni dobře, ale Bělinka neustále hubla a všichni tři byli poslední rok více spaví a unavenější. Prostě ten věk a u holek spousta vrhů v rodné CHS byly znát. A v tom se zlepšení žádné neprojevilo.
  9.9.2020 14:04Reny
  VIDEO O KASTRACI MORČAT v pořadu "Chcete mě?" 6.9.2020 https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095970013-chcete-me/220562221300013/obsah/787526-azyl-morcat-u-reny
  9.9.2020 15:34kvikvi
  Ahoj, tak jsem byla minuly patek na vystave For Pets, a mame maleho, dvoumesicniho, morcacka- ma zvlastni zbarveni, hnedobily melirovany ( dapple). Pojmenovaly jsme ho Prymulka- je to antipandemicke morce:-)!Je uplne malickaty a velmi plachy, pres den se schovava pod hromadou sena a v noci vyleza, vcera dokonce za uplne tmy obehl s pokvikovanim nekolikrat klec...Ale papa jako zjednany, mizi do nej seno, zelenina i peletky.Je kouzelny!
  9.9.2020 16:08Ylada
  kvikvi: Fotečka by nebyla?
  9.9.2020 22:27kvikvi
  Ylada: Uz je v albech pod prezdivkou kvikvi:-). Omlouvam se, zatim trochu bojuju s internetem(moc to s nim neumim)- nesel mi vlozit odkaz na album do diskuze.
  11.9.2020 13:37Ylada
  kvikvi: Krásný myšáček :-)
  12.9.2020 20:38Zbyněk
  kvikvi: jw kouzelný:) Ale potřebuje kámoše! Nebo v roce vykastrovat a koiupit kámošku, ideální kombinace.
  Morče epidemiolog?? :))

  Vlada: RC Senior nasazen - ráno Uro a večer Senior a čoveče, ona fakt ožila!! Chodí zase po pokoji, zkoumá krabice, je čilejší. A brouká si od Olypmpicu "jsem to já, jak za mlada":) Karnitin je super! Děkuji za tip, ona bere pět léku denně na srdíčko, ale tohle pomohlo!
  13.9.2020 20:02Tygrinka
  Zbyněk: Můj myšák byl po Senioru ospalý, tak snad u vás to bude jinak :o)
  14.9.2020 08:13Vlada
  Zbyněk: ráda jsem přispěla dobrou radou.
  Tygrinka: oni jsou všichni senioři trochu spavější.
  Jo a ještě jednu radu bych potřebovala. Rozárka totiž nepije a na lahvičce s lékem je doporučeno, že má mít přístup k vodě. Nepije od malička a ani to od jiné parťačky neokoukala, zkoušeli jsme více napáječek i misku a nic. Myslíte, že to ve spojitosti s RC senior vadí?
  14.9.2020 21:10Jezzabell
  Musím se s vámi podělit o naprosto úžasný článek, i když je o výběru fenky. Ale zvířata si obecně umí "vybrat" člověka;)
  https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/se-zachranenym-psem-pres-pul-sveta-40336233#dop_ab_variant=0&dop_req_id=5LI8gqXAYUZ-202009141557&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  15.9.2020 08:31Zbyněk
  Tygrinka: tak tohoto efektu jsem si nevšiml :) S nemocnýn srdíčkem se obvykle spí i bez RC daleko více, ale Drobka opravdu ožila, ba to, že měla nedávno tři mrtvičky, je teď zlatá!
  15.9.2020 20:32Veronika5
  Jezzabell: Moc pěkné!
  19.9.2020 22:26Tygrinka
  Zbyněk: Ten můj problémy se srdcem neměl, ale po Senioru víc spal a byl velmi hadrový. Po vynechání Senioru se zase srovnal... Asi je to jak kdy.

  Vlada: Nemluvím o normální spavosti seniorů, ale o efektu Senioru, který jsem zažila...
  - - - - -
  Jezzabell: Pán je dobrý, že to všechno absolvoval a nevzdal :o)
  21.9.2020 08:01Zbyněk
  Tygrinka: tak u nás víc baštíme, ale spíme stále stejně:) Musím říci, ani jsem nečekal, že by se Drobka dožila podzimu, s jejím srdíčkem a hle, ona se spíše zlepšila:) Zase vymetá celou misku, i když je pomalá a ostatní jí nechávají, protože vědí že nad ní bdí železná ruka páníčka:) No a přešli jsme ze žlutých na bílé papričky:)
  21.9.2020 13:00Klioo
  Ahoj, moje morčátko si pravděpodobně poranilo oko o seno. Byla jsem s ním na Veterině a Vetka mu dala jen nějakou mast Florax, mám tím mazat očko 10 dnů a pokud to nepřejde, mám se zase stavit. Očičko je z půlky zešedlé, myslíte, že ta šedá část oka je slepá nebo se to ještě spraví a šedé zabarvené zmizí?
  21.9.2020 23:26Ehrena
  Klioo, to bude v pořádku, my jsme dostávali v takových případech většinou Floxal, vždy se očko postupně vyčistilo a vyléčilo.
  22.9.2020 06:48Zbyněk
  Klioo: zkus prosím napsat správně název masti, zřejmě Floxal? Barvila očko, prohlížela, jestli tam nemá kousek sena? Když je to jenom poraněné, očko může být klidně celé bílé a za den, dva podávání Floxalu, Ciloxanu, Oftaquixu, či dalších ATB kapek, se to rychle upraví. Ale nesmí v očku být ta příčina.
  22.9.2020 07:25Klioo
  Zbyněk: Ano je to Floxal, omlouvám se za chybku. Oko právě vůbec nebarvila až mě to překvapilo, vždy, když jsme měli problém u nějakého morčíka s očkem, tak ten druhý VET očko barvil. Vypadá to, že po dvou dnech opravdu vidím zlepšení :). To bych vůbec neřekla, že se zašedlé oko může spravit. Už jsem si myslela, že je slepé.
  22.9.2020 12:14Kleopatra
  Dobrý den všem...tak se jdu podělit o svůj boj s drbáním morčátek. Začlo to v červnu a beze změny se vesele drbou dál, jinak jim nic není. Včera jsem navštívila 3. veterinu - Valeše. Ten na nich nic neshledal, jen že jim krutě vypadávají chlupy - hlavně jednomu a tvoří se extrémní lupy. No, tak to vím taky. Přeléčení na plísně i všenky jsou dostatečně, tak o co ksakru jde. Má někdo nějaký nápad? Podestýlku jsem vyměnila za ručníky a měním denně. Napadl nás stres, ale to se prý léčit nedá :-( ( od dubna máme doma totiž pejska )
  - - - - -
  ještě dodám, že pejska k nim nepouštím a navíc je hodný. Občas ale samozřejmě štěkne, může to být tím no...:-(
  22.9.2020 13:17Zbyněk
  Klioo: tak to vypadá dobře, protože pokud by v oku něco bylo, Floxal by nezabral. Po tdnu doporučuji ještě doléčit Maxitrolem, jinak podívat se do očka po třísce a nabarvit je základ!

  Kleoatra: co je za problém, že se drbou, ale chlupy jim nepadají a nic jim není?
  22.9.2020 13:23Jezzabell
  Tak si dva dny říkám, že ten Lancík nějak blbě žere..Dostával pro jistotu Meloxidyl, po tom naprosto ožil. Než jsem se rozhoupala že s ním skočím cvičně na prohlídku, jestli třeba zuby, tak mu ráno prosahávám krk a tam zas boule jak švestka:((!!!!
  KURWAFIX!!!
  To je už po šestý! Tak dostal atb a ve čtvrtek na operaci..už jsem se mu plný měsíc nehrabala v krku v díře:(!
  22.9.2020 13:39Kleopatra
  Zbyněk - já jsem se asi špatně vyjádřila - chlupy jim vypadávají a tvoří se lupy - všeho je fakt moc. Ale plíseň ani paraziti to prý nejsou.
  - - - - -
  Jezzabell - ne!!!
  - - - - -
  Ještě zkusit vyměnit granule - dávám Versele laga. Celé ty roky, nikdy nebyl problém. Jaké dáváte vy?
  Poraďte prosím něco obdobně kvalitního.
  22.9.2020 14:24Jezzabell
  Kleopatra: Tybláho..pořád se vás to drží??4Dobré jsou Britky: https://obchod.kralici.cz/p2755-brit-animals-brit-animals-guinea-pig-complete.aspx a nebo jsem dávala Oxbow https://obchod.kralici.cz/p1721-oxbow-oxbow-cavy-cuisine-adult-guinea-pig.aspx . Ty jsou sice dražší, ale pecka! Kdyby ti to nežrali, odkoupím oboje;), podle toho, co vybereš.
  Jinak podle možností se jukni do tabulky tady z Jídelníčku: https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#granule.
  Ale osobně mám zkušenoti s tímhle. Selective nebo Care mi nechtěli moc žrát max v kaši s vločkama. Přidávám ke granulím pár těchto:
  https://www.pytelgranuli.cz/darwin--s-nutrin-vital-snack-immunity-100-g/?gclid=EAIaIQobChMIxZrEpOD86wIVR83tCh3UrwHbEAQYASABEgIs4_D_BwE
  Jsou na podporu imunity.
  Jestli je to stresem, tak to jsi v patové situaci. Oni morčata pejska cítí a může být sebehodnější, ale jim holt nemusí asi sednout..No to je pech!
  22.9.2020 14:31Kleopatra
  Jezzabell - díky za rady. Vyzkouším a dám to vědět, jestli žerou. No drží, vše je stejné už 4 měsíce jak na začátku. Včera u Valeše - ani žádné rozbory už nedělal, řekl že kdyby to byla plíseň, budou mít někde rozškrábaná místa. Lupy nabíral izolepou a díval se pod mikroskopem. Nic v nich nenašel. Takže jsem dostali prášky na týden na potlačení alergií. Pokud to do týdne zabere, je jisté že jde o alergii a je potřeba "něco" vyměnit. Pokud to nezabere, tak už jsem prý v pr...
  22.9.2020 18:59Jezzabell
  Kleopatra: "něco" hledat u morčete je nářez. Nevyprávěl ti Valeš, jak tam měl alergického psa a nakonec zjistili, že je alergickej na majitelky lak na vlasy:;). Ono to ve finále nemusí být stravou, nebo podestýlkou, ale třeba něčím v bytě. A počítá se prášek na praní, čím myješ podlahu, čím se voníš nebo jaký krém doma používáte..no, měli jsme to doma s Gerim.
  Naštěstí to byly hobliny! Nemůže mít jemné, i když tzv. bezprašné, ale hrubé jo. No když mi Valeš vysvětloval, kde všude budu muset jinak hledat, tak se mi protočily panenky:))!
  Nadopovaný Lancík tady zvesela brousí brášku Zedíka. Dostali meloun, bazalku a maroda čeká dokrm kaše. Protože jde s váhou zase dolů, je jak moucha.
  23.9.2020 12:32Ylada
  Kleopatra: zkusila bych jim dát RodiCare Hepato, mohlo by jim to trochu pomoci, asi budou mít trošku rozhozený metabolismus. No a dál bych pátrala po příčině - jak píše Jezzabell, může to být cokoliv.
  23.9.2020 20:00Jezzabell
  Kleopatra: Tak jsem dnes mluvila s Valešem, zítra jdeme na operaci. Lancíkovi se ta švestka totiž udělala na druhé straně! Došlo mi to až dneska!!
  Je tu prý varianta, že se mu to prožralo čelistí na druhou stanu - to je pak v haj--. Nesměle jsem namítla, že si mohl vrazit osinu podél zubu na druhé straně. No moc se mu to nezdálo.
  Je mi hrozně, nechci toho malého bojovníka ztratit:(!!!
  24.9.2020 10:19Bart
  Jezzabell - tak to se modlíme za vás oba, ať to dopadne zase dobře. Páni, jak to, že se mu to pořád vrací... Už se z toho tolikrát dostal a ta mrcha se musí pořád vracet!!! Budeme na vás myslet.

  Jinak my už přes měsíc máme pokoj od toho zápalu pysku. Nebylo to tak hrozné, jak se všude psalo a moc děkuju za snahu pomoci, ale jak se ukázalo i léčba, přestože jiná, kterou jsme dostali, zafungovala. Zřejmě to doktorka trefila a bylo to skutečně virové po těch ATB ze snížené imunity. Ten Stomodine gel zabral po dvou týdnech mazání a je pokoj (zatím). Občas jsem to raději mázla i tomu druhýmu, aby to od něho třeba nechytil. Taky pomohla probiotika, i když ta s tím nesouvisí, ale zrovna jsem to minulý měsíc do nich cpala kvůli řidčím bobkům a zřejmě i to podpořilo imunitu.
  Tak že teď jen, aby i u vás byl ten průběh s abscesem taky zase v pohodě ( i když to zní divně, ale hlavně ať to chudák malý přežije a zase se z toho vyhrabe)
  25.9.2020 09:47Kleopatra
  Jezzabell - tak co?
  25.9.2020 13:37Jezzabell
  Kleopatra: No má zas půlku krku fuč:( Vypadá to strašně. Dnes jdu odpoledne na čištění a kontrolu a doktor mi k tomu řekne víc, byl tam večer už jen Mertová. Nedostal ani léky, to mě děsí. Snad to dobře dopadne, a léky dostaneme dneska. Včera mi ho napíchali na sále, ráno teda dostal lék na bolest, to bych mu neudělala. Běhá tady a cpe se jako by týden nejedl, je tak statečnej! Dokrmuju ho i kaší, přeci jen mu to jde pomalu a bráška Zedík je kapybara:).
  No, skoro se tam bojím jít, aby na něj ještě nějaké léky byly. Zatím je vše na tu breberu krátké. Ronxan je silný a stejně je to na něj rezistentní:(. A venku prší, no klasika, když jdem na veterinu.
  25.9.2020 14:15Zuzle
  Ahoj,
  chtěla bych se zeptat zda tu má někdo nějaké větší zkušenosti s močovými kameny? Jedno z mých morčat už na to umřelo, teď další má za sebou operaci - vše v pořádku, aspoň prozatím to tak aspoň vypadá. Ale dočetla jsem se že se jim to poměrně dost často vrací, třeba klidně i během měsíce (což je šílený) - kort mně teď bude asi týden trvat než se mi vůbec podaří z nějaké lékárny sehnat kalium citrát. Tak googlím co bych mohla změnit v jídelníčku nebo tak, i když vím, že to na to zase tak moc velký vliv asi nemá, ale... proč to nezkusit. A právě proto by mě zajímaly nějaké vaše zkušenosti. Předem děkuju za každou radu!
  25.9.2020 16:33Ehrena
  Zuzle, bývá to různé. Já mela kameny už asi u 5 morčat, první tři to zvládla dobře a neopakovalo se to, ale už byla starší a věkem, ne kameny, cca za rok až dva odešla. Žádnou dietu jsme tenkrát nedrželi.
  Poslední dvě samičky mi na to odešly ještě mladé, věk kole 4 až 5 let, první se to opakovalo po roce od operace, druhé po měsíci, přesto že jsme se snažili krmit dietně, málo vápníku, složení zeleniny je možné najít v jídelníčku tady nahoře v tom zeleném. Citrát jsme zkoušeli a nezabral.
  - - - - -
  Jezzabell, držíme palce, chudák malý, to je hrůza.
  Pak se řekne jen absces!
  25.9.2020 18:32Zbyněk
  Zuzle: ano já a velmi bohaté. Popiš mi prosím jídelníček, na nic nezapomeň. Morčata jsou příbuzná? Na kalium citrár kašli, nepomůže to. Klidně pošli adresu a jí ti ho pošlu poštou, pokud nejsi z Prahy, nebo Kralup, Ústí, Terezína :)
  - - - - -
  a ještě doplní otázky o stáří a pohlaví morčete :)
  25.9.2020 21:17Jezzabell
  Ehrena, Kleopatra: Tak nové poznatky z veteriny:
  Valeš říkal, že jak kouše na opačné straně, co má původně ten absces v čelistní kosti, zdeformoval si spodní stoličku tak, až se tam vytvořil bridge, který uštípl, zbrousil. Ale poškození zubu šlo bohužel do kosti, proto absces. Je to "ta lepší varianta", že se zleva doprava neprožral skrz čelis! Ale musí co měsíc doživotně(!) na zbroušení zubů, jinak je po něm. Takže bohužel, i když bohudík!
  Chudáček malej. V pondělí jdeme na čištění, kontrola, jestli čistím dobře, aby se mu tam nic nezaneslo. Dnes to měl pěkné. Prý se z toho dostane, ale musí se to hlídat, aby se to ukočírovalo.
  Naštěstí ho už šiková sestříčka zná a ví. Tak jsme domluveni na čištění k ní i na příští týden. Má to na černé srsti a tam vidím teda velký kulový!
  Dostal sirup Sumetrolim 100ml (používá se prý při infekcích kůže, infekcích vyvolaných mikroorganismy citlivými na kombinaci trimethoprimu a sulfamethoxasolu, objednával mu to kvůli němu speciálně),2x denně 0,5ml, vyplachovat peroxidem, aby se to vypálio. No pískal na celou veterinu, chudák malej:(! Měl s sebou Zedíka, jako podporu. Ale i tak si užil svoje Je to jako by mu chyběla půlka krku:((.
  On je takový bojovník a je tak statečný, že s ním budu jezdit co měsíc na zuby, jen když mu to pomůže dál vést běžný život s bráškou a ve smečce!!!
  Tak snad to vyléčíme a kost na druhé straně dá taky pokoj!!! Ťukyťuk!
  25.9.2020 23:10Bart
  Jezzabell - šmarjá pano!!! Tak to je síla, hlavně že to byl ten "lepší případ". Já už se bála nejhoršího, že ses dlouho neozývala... Teď to popisuju manželovi, a říkám, že je to fakt neuvěřitelný morče , bojovník neskutečnej!!!!! Týjo, kolik už měl narkóz? No gratuluju, jinak nevím, co napsat... Hlavně ať to pořád dobře pokračuje - a jak píšeš, že hned žere... No já zírám... To je fakt supermorče a ten boj si zaslouží!!!!!! Moc fandíme!!!!
  26.9.2020 10:20Zuzle
  Ehrena - tyjo teď nevím zda mě to uklidnilo nebo spíš ne :D bohužel tomu mýmu je terprve 3,5 takže si právě spíš říkám že je to genetikou než vyloženě věkem nebo podobně. Ale uvidíme.
  Zbyněk - ano, mám je od stejně chovatelky. Ale sourozenci to vyloženě nebyli a ani si nemyslím že by měli stejné rodiče. Ten který na to umřel měl už aspoň věk okolo 5 let, možná i víc, takže tam mě to zase tolik neznepokojilo. Ty, který mám teď, tak jednomu je rok, ten je v pohodě (aspoň zatím, i když v době kdy byl ještě mladší tak měl cukrovku, která mu ale sama zmizela) a tomu chudákovi s kamenem je právě 3,5. Jinak ohledně krmiva - základ je samozřejmě seno, potom pravidelně 2x za den dostávají okurku a mrkev. Občas koupím celer nebo papriku a to potom mají k tomu navíc. A ještě víc občas mají třeba salát, mrkovovou nať, kedlubnu a listy a podobně, ale to je už doopravdy výjimečně. Taky jim dávám denně granule Brit (který jsou vojtěškový, což si říkám že asi není úplně vhodný) - protože neříkám že mají každý den plnou misku, ale určitě jim toho dávám víc než by bylo vhodné. A tak jednou za týden jim nasypu i nějakou směsku.
  S tím kaliem citrátem jsi hodný, ale bydlím v Brně, takže dneska jedu do FN do Bohunic a tam by to snad nějak do středy být mohlo. Což pomalu vychází i na to než by mi to došlo od tebe :D ale dík za ochotu!
  - - - - -
  A ještě jsem zapomněla zmínit že přes jaro léto jim samozřejmě trhám i trávu :)
  26.9.2020 10:53Zbyněk
  Zuzle: ok, cca takto, kameny vzniknou buď díky špatnému metabolismu, nebo díky zánětu močáku. U metabolismu by citrát mohl pomoci, ale je to tak 50:50.Pokud má morče krev v moči, tak je šance na kameny mnohem vyšší, protože vznikají hematomy, kal a v tom se pak začnou krystalizovat šutry.
  Co dělám já, jako prevenci - u starších samiček jdu jednou za dva týdny na cévkování, děláme to růžovou kanylou, namočenou do mesocainu a vypachujeme cca 20 ml roztokem fýzáku se 3 ml kyseliny acetylsalicylové. To vypláchne kal, zmírní zánět a rozpustí počáteční krystalky. Problém je v tom, že samičky jdou bez narkózy, ale kluci asi ne - nemám s nimi zkušenosti, ale zkus se na to zeptat, protože tohle opravdu funguje. Jakmile se močák vyplachuje, tak se už kameny většinou netvoří.
  A vyhni se vojtěšce, kedlubnám, květáku, brokolici, celeru a hlavně mrkvové a petrželové nati. Pro inspiraci - dávám 2x denně směs mrkve, rajčete, bílé papriky, řapíkatého celeru, fenyklu (ten je skvělý na kameny), trošičku okurky, ale ne moc, římský salát a kopr. Tráva je super!
  Co bych tedy doporučil - pokud má krev v moči, přeléčit Biseptolem 120 - 2x denně půlku tři týdny, pak výplach močáku. Je li moč bez krve, výplach tím roztokem každé dva týdny a bude to ok
  26.9.2020 10:56Jezzabell
  Bart: No dneska běhal po bytě za synem, že má hlad, než jsem stihla udělat kaši. Pak se na to vrhnul a spucoval misku. Teď šel spinkat;). Ale celé dopol tady běhal se Zedíkem, proháněli se.
  Vůbec mi nevadí s ním běhat každý měsíc na kontrolu zubů na veterinu, aby to včas zbrousili!
  Včera jsem se tam doslova plížila na veterinu, co mi řeknou. A když Valeš začal s tím, že je to špatný, tak jsem skoro nedýchala! Ale shodli jsme se na tom, že to zas tak strašný nebude. Hlavně, že to není ta čelist!
  26.9.2020 17:29Bart
  Jezzabell - to je fakt neskutečný morče!!! To si na to snad už tak zvyknul, že se chová, jako že mu nic nedělali.... Ale to je dobře.
  26.9.2020 19:26Anna morče
  dostala jsem morčátko co mám dělat , nebujte se kámoše mu brzo pořídím od bratrance děkuji
  26.9.2020 19:36Klioo
  A jak dlouho byste mazali to očko Floxalem? Vetka mi řekla, že mám mazat 10 dní, očko má ještě z části zašedlé a v pondělí to bude těch 10 dní co mažu. Mám potom tedy nasadit ten Maxitrol?
  26.9.2020 20:00Zuzle
  Zbyněk - díky moc za rady. Na pestřejší zelenině jsem už zapracovala, jen ten fenykl mi chybí. Ohledně promývání močáku se poradím kdyžtak na kontrole za týden. Veterinářka právě říkala, že u samců je problém s tou užšší a delší močovou trubicí. Ale uvidíme. Nějak to celkově dopadne.

  Taky bych se ještě chtěla zeptat - stalo se někomu že po zákroku se morčák nechtěl kamarádit s parťákem? Oni vždycky byli nerozlučná dvojka, ale od té operace na toho druhýho neustále vyjíždí a musím je mít odděleně :/ Mám naději že se to zase vrátí do normálu? je pravda, že jim teď nedovoluju si to navzájem vyříkat, protože se bojím aby si s tím močovým měchýřem něco neudělal.
  26.9.2020 20:22judistka12
  Zuzle: Fenykl také vřele doporučuji jako prevenci močových kamenů, kupuji ho alespoň dvakrát za měsíc a morčíkům moc chutná. :)
  - - - - -
  Jezz, držím palce ať to vše dobře dopadne, máš statečného morčíka! :))
  27.9.2020 00:30Jezzabell
  Bart: Tak Lancík mi několikrát za den hodí doslova flopa z boku do arény k Gerimu a Jarvisovi (už dva měsíce mi ho tolerují a když se Geri-kápo-"rozruší (ani ne naštve), Lance vyskočí zas bočním vchodem arény ven. Je tam mezi patrovou morčatárnou a arénou (viz alba) tak 20cmmax místo!
  A když jsem dnes zapoměla otevřít tenhle boční vchod, než jsem došla domů, Lancík opřený o dvířka, Geri z druhé strany a vítačka jak na svatbě! Tak jsem přidala Zedíka. Musela jsem ho tam dát, má větší tender a flopa tam nehodí, jen zoufale kouká, kam mu brácha zmizel. A oni fungují v aréně ve čtyřech!!!
  NEUVĚŘITELNÝ!
  Bublaj, vrkaj, popcornují a všichni čtyři i dlabou! No zírám:). Kolem běhá rozvášněný Jimmi, to už by bylo fakt moc.
  A ti čtyři jsou v pohodě:).
  Lancík "kápo" a nikdo nenaskakuje, jen vrkají a bublají a oblizujou se! Neuvěřitelný!
  Lancík jim bagruje misku s granulema, Zedík zobe vločky, co zbyli a ti dva truhlíci v pohodě a ještě jsou spokojení z návštěvy:)).
  Mám narvanou aénu třema a půl kapybarama, a jsou v pohodě. Lancík je naprosto spokojený, Geri ho oblizuje a Jarvísek pozoruje a pak pakuje šéfa. Zedík je pohodové morče sám o sobě, takže si zaleze ke kouli se senem a nežárlí a jeden z nich stejně za chíli dojde k němu a popcornují spolu. Tyjo, a pak že zázraky nejsou.
  Tak sand Lancíkovi tenhle kontakt taky prospěje. Za chvíli dostane léky, pro jistotu je na noc rozdělím do dvojek, ale ráno tam zas Lancíka najdu a Zedík čeká u vchodu, až ho tam "přidám".
  Bublá to tady jak v úle a popcornují tam spokojeně společně.
  Čistím peroxidem. To je taky síla, protože černá díra začne šumět pěnou. Lancík se kupodivu ani nehne a čeká. I když jsem uchošťouchem vevnitř, drží. Já fakt zírám.
  27.9.2020 10:10Čokoláda
  Ahojte,
  Jdu si pro radu, Čoky 4 roky, od léta je takový zvláštní, moc nepije, moc se nehýbe, přijde mi jakoby stárnul, ale morčata se mi vždycky dozila aspon 7 let, tak jsem zaskocena, jinak jidlo mu chutná, sni všechno, na trávě beha, jen je takový pomalejsi a nema potřebu pít, nevíte někdo co s tím? Díky
  27.9.2020 12:12Zuzle
  Achjo, zase se ozývám já. Je možný že z těch antibiotik se mu mohl udělat zánět pysku? Vypadá to tak hnusně :D asi s tím mám v úterý skočit na veterinu což?
  27.9.2020 16:05Bart
  Zuzle - ano je to možné, my to měli v srpnu taky po ATB. Určitě na veterinu, dají na to mazání. Akorát to může být různého druhu, jak mě poučila Jezzabell. My to měli virové, dostali jsme gel Stomodine a za dva týdny bylo po problému. Jezzabell má zase jiné zkušenosti, spíše jiného druhu, tak že i jiná léčba. Taky co doktor, to jiný názor a jiná medikace. My to měli prý ze snížené imunity, pomohlo nám i podávání probiotik, což nebylo původně kvůli pysku a v té době jsme zrovna ještě léčili řidší bobky a ono to asi zafungovalo taky. Střeva s imunutou souvisí.
  - - - - -
  jo, ještě k tomu minulému dotazu. Myslím, že když se kluci jednou rozdělí, už spolu být nemůžou.....
  27.9.2020 18:08Zbyněk
  Zuzle: může, protože atb berou céčko a díky tomu se pak udělá zánět. Normálně mu dej 100mg tabletku celou - rozdrtit, trošičku vody, medu a rychle do tlamy, světlo ho ničí.
  Jinak každému staršímu morčátku se dělá v močáku sediment a ty výplachy ho pořeší, ale u kluka to bude určitě s lehkým přispáním, holky jsou na tohe v pohodě, stačí mesocain.
  Včera honila roční samička v říji dvouletou, s úžasem jsem pozoroval, jak jí dvouletá počůrala od hlavy až k patě na jedno stříknutí :) Načež toho roční okamžitě nechala:)
  27.9.2020 21:06Zuzle
  Díky za rady, zkusím prvně to céčko a pokud to nějak nepomůže tak půjdu na veterinu. Stejně někdy příští týden tam musím jít na kontrolu. Ale je to pomalu horší jak starat se o dítě :D
  Bart - A to právě vím, ale nečekala jsem, že na to stačí i cca 24 hodin... přitom ten mladší na něho nevyjížděl, když jsem je dala spolu do klece a ten po operaci ještě neměl energii vyvádět. To až právě když se víc probral, tak to přestalo absolutně fungovat. No, budu to muset taky nějak vymyslet...
  27.9.2020 23:19Bart
  Zuzle - no s těma klukama je to složitý... Zas je to o nátuře. Jednou jsem četla, že stačí pár hodin a druhý už ho nemusí přijmout. A to se stalo asi u vás. Kluky fakt nikdy neoddělovat, ani po operaci. Jo ten vet C taky, jak radí Zbyněk. Celaskon 100mg rozdrtit do trochu vody a šup do tlamy. Já teda med nepřidávám a můžou se po tom utlouct i když je to asi kyselý. Ale stejně doporučuju tu veterinu. My museli čekat týden, protože měli dovolenou, ale zase nějak ošklivě to nevypadalo. Prostě strup na horním pysku, nic tak šílenýho jako na fotkách to nebylo.
  - - - - -
  vit C
  28.9.2020 08:40Zbyněk
  Zuzle: zapoměl jsem ještě na vytírání Betadinou - a pořádně, rozhrnout pysk a potřít. Počitej s morčecí neposlušností :) 3x denně
  30.9.2020 18:33mimino
  Dobrý den,
  dnes jsme si dovezli měsíční miminko morčátka .Doma ve svém fungovalo úplně normálně.Cesta cca 4 hodiny vlakem. Máme ho od dopoledne a vůbec nic nesnědl ,ani neudělal žádné bobečky.Má domeček ,travičku ,různou zeleninku a nic....Vím ,že je ve stresu,ale mám strach ,co dělat pokud nezačne baštit.
  Velká morčata se dokrmují,ale miminka??
  Budu ráda za každou radu.