od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2021
 • Zobrazuji 89 zaznamu.
 • 1.1.2021 13:15Ehrena
  Taky se přidávám, a ať ten příští rok není horší, jak teď všichni předpovídají, ale lepší než ten letošní, a hlavně všem hodně zdraví!
  - - - - -
  Mininkaa, kdyby samička jedla zatím jen málo, musíš ji přikrmovat, než se správně rozbaští.
  1.1.2021 19:42Kytička
  Ahoj všichni. Moc vám všem přeji vše nejlepší do nového roku, jak vám páníčkům, tak i těm našim malým chlupatým přátelům :-). Hlavně zdravíčko, pevné nervy, radost a pohodu. Ať se nám všem vyhnou nemoce a pokud ano, ať je zdárně vyřešíme.

  Všem momentálně nemocným přeji, ať se z toho dostanou a těm, co jim morčátko zemřelo, že je mi to moc líto... :-( I když teď moc nepřispívám, tak tu vše poctivě čtu, takže vím, že pořád tu má někdo nějaké trápeníčko... I my jsme prohráli boj s Rozárkou, a to jí byli pouhé necelé 3 roky, v létě jsem tu o tom psala, o jejích zdravotních problémech. Bohužel... Takže všem nám moc přeji, kéž j tento rok veselejší. Držte se všichni. !
  4.1.2021 08:45Rodny66
  Zdravím všechny v novém roce. Bohužel se také přidáváme k "marodům". Na 18.1. máme plánované odstranění tukoveho nádoru na zevnim stehynku. Tak bych se ráda zeptala, jestli na to můžu Frodika nějak připravit, aby byl lepší pooperační průběh, případně aby lépe zvládl narkozu. Nebo s čím bych měla po operaci počítat. S tím, že nebude chtít treba žrát počítám, příkrm mám nachystany a po zákroku bude ve výběhu na podlozkach, aby nikde neskakal a nedostaly se mu do rány nečistoty. Moc děkuji za rady
  5.1.2021 19:15Ehrena
  Rodny66, pokud je teď morčátko v dobré kondici, normálně baští a je jinak v pořádku, což předpokládám, že je, když jde jen o nádorek na noze, tak asi nemusíš dělat nic, maximálně mu přidávat vit.C.
  Morče v normální kondici by to mělo zvládnout.
  5.1.2021 20:24Rodny66
  Ehrena: je fit, baští jak o závod. Tak podpořím jen céčkem, děkuji
  6.1.2021 06:44Zbyněk
  Rodny66: s operacemi mám bohaté zkušenosti a pokud nejde o zuby, nebo o špatně provedenou kastraci, kdy se zasahuje do střev, tak morče i po složitom zákroku normálně žere a nemá žádný problém. Přivezl jsem domů šestiletou samičku po urgentní operaci močáku, ona si hned vyskočila do patra tím rozřezaným bíškem a vyřvala si večeři:) Ucpanou mazovou žlázku mi operovali v Kralupech na veterině, která je kočkopsí a v pohodě, samička to ani nezaregistrovala. Tu bulku je dobré propíchnout jehlou a vymačkat, vyleze z toho "zubní pasta" a morčátku se uleví - na veterině!
  6.1.2021 19:18Rodny66
  Zdeněk:bohužel my už to máme větší, když to byla bulka cca 2x2 cm tak to doktorka pichla, trochu vymackla a že by to nechala, stale to bylo dobré a za poslední měsíc to docela narostlo. Trochu sme to zanedbali, paradoxně kvůli covidu. Teď to má cca 5x5 😢 morčik je jinak v pohodě, aktivní, někdy až moc a žere všechno co dostane. Navíc na něm není vidět, že by nějaký nádor měl, jak je dlouhosrstý 😞 tak snad to bude v pohodě.
  - - - - -
  Tak těch 5x5 jsem přehnala je to 3,5cm
  7.1.2021 06:53Zbyněk
  Rodny66: to není málo, určitě se nejedná o abscess? Chce to odstranit, co nejdříve. Tukový nádorek není nebezpečný, ale omezuje to.
  7.1.2021 09:23Duchna
  Ahoj,
  kolik stoji, prosim, pitva morcika ?
  8.1.2021 08:52Rodny66
  Zdeněk: absces to neni, to vyloučila, když to píchla poprvé. Na odstranění jdeme 18.1. Naštěstí našeho pobrka to neomezuje v ničem, ale to nemění nic na tom, že to chce odstranit.
  - - - - -
  Zbyněk: omlouvám se za komoleni jména, až teď jsem si všimla, že mi to autokorekce upravila na Zdeněk.
  10.1.2021 14:58Bart
  Ty dvě naše močata mě snad chtějí zabít nebo co! Den před Vánocema jsem tu psala, jak byl Nico odpoledne apatický a nechtěl jíst. Po masáži břicha (které ale bylo úplně měkké), podání Meloxydilu a kaše z granulí se postupně během hodiny začal rozjídat a pohybovat. Od té doby je v pořádku. Ale včera zas Samuel!!! Už jsme skoro šli hledat krabici od bot a mysleli že je naprostý konec. Najednou v 19.45 koukám, že se nějak divně plazí pod deku a leží na levém boku s vyvrácenou hlavou nahoru. Jak se chtěl vyrovnat, tak se začal točit dokola na tom boku a očičko mu kmitalo. Tak jsem ho hladila a čekala, kdy naposledy vydechne, smířená s tím, že končí. Ale jak tak ležel na tom boku, ulovil kousek sena a bylo vidět, že má chuť jíst. Tak jsem mu zkusila dát před ten čumáček na boku kus papriky a on kousal. Nakonec jsem si ho teda dala na zem, podepřela jsem ho a bylo cítit, že mu celá levá strana nefunguje, prostě je ochrnutá. Ale snědl trochu salátu a sena. Jinýho mě nenapadlo, než že ho zkusím nadopovat vit. C. Tak to schutí s tou vyvrácenou hlavičkou k jedný straně snědl a já zas čekala, kdy bude konec. Zabalila jsem ho do deky jako roládu, aby se zbytečně netočil a koukali jsme zatím na TV. Každou chvíli jsme ho kontrolovali, ležel pořád na boku s tou hlavičkou úplně ke straně, občas se zahýbal. A najednou na něho koukám ve 22h a on tam leží najednou na břiše a hlavou rovně!!! Tak jsem mu udělala na noc kaši z granulí, zblajznul tu jeho dávku 30 ml a po vrácení do ubikace najednou normálně chodil a ještě si dával zeleninu!!! Ráno jsem vylezla z postele s hrůzou, že ho tam najdu nataženýho a on si vesele zase pochutnával na zelenině a seně, jako kdyby se včera nic nestalo. To je fakt na infarkt!!!! Snad to byla malá mrtvička nebo co... Už jsem to zažila s první Bobinou. Selhání nervového systému. Dva měsíce žila způsobem, že někdy celý den ležela na boku, měla jakoby epileptický záchvaty a večer najednou klidně lítala po obýváku jako nic. Pak týden byla v pohodě a zas. Úplný blázinec. No jsem zvědavá, co mi na to řekne doktorka. Ale co jiného by to bylo. Zbyněk, myslím, nedávno taky psal, že jedno morčátko mělo mrtvičku.... Teď mám pocit, že ta mrtvice spíš trefí mě. Každý 3 týdny se smiřovat s tím, že zas budeme pohřbívat......
  - - - - -
  Před třemi týdny mě vyděsí Nico a teď zas tohle..... Po zkušenostech z dřívějška se bojím, že se to bude vracet...
  10.1.2021 16:38Jezzabell
  Bart: K doktorovi zajdi určitě. Taky bych to typla na mrtvičku. Nevím, zda se s odstupem dá něco víc zjistit, ale aspoň na podporu nervového systému ti řeknou víc..
  S infarktem mi nemluv!! Na Silvestra se mi rozkrvácel Vall-ík. Den potom, co tam byl Valeš celý den! Nafackovala bych si. Zaimprovizovala jsem a dala mu atb, léky na bolest a na podporu RC akut (Uro jsem neměla), a aby aspoň nepřestal žrát po těch atb a v mezičasech protexin. Zedík skoro nežral do pondělí 4.1., kdy jsem ho tam nechala na operaci. S tím, že se uvidí, měl 800g z 1270, sotva naskočená játra a atb mu na hojení nezabíraly, plus mega průjem, který nešlo ničím zastavit.
  Jen Lancík nabral a srovnal si zuby sám, nemusel na broušení v inhalaci. Přidala jsem mu totiž přes svátky čtvrtku atb navíc, s ohledem na váhu. Čtvrtka mi přišla málo a dobře že tak.
  Zedíkovi vyčistili ránu zevnitř tváře, co udělal háček na zubu, co mířil do tváře, takže kousal zase křivě. Zbrousili mu zuby, co se dalo. Přední vyražený roste pomalu.
  A u Vall-íka jsem měla týden počkat, jestli to není selhání ledvin, což by se ukázalo tak za 14dní. Valeš mě pochvílil, že by mu nasadil to samé a taky čekal. No, čekej s infarktem, jestli jedno morče vůbec začne žrát a hojit se a jak to dopadne s Vall-íkem. Jestli jen piští na Bondíka, aby vypadnul z jeho dosahu, že chce mít klid, nebo zda naříká? Už to nepoznám.
  Se Zedem permanentně před dva mšsíce v nervech a s Vall-íkem 14dnů. Na plenách už krev vidět nebyla, ale na spektrometru a proužcích ano. Nakonec z toho vteď v pátek vypadnula načatá stěna močáku, asi mu praskla nějaká cysta, nebo prošel malý kamínek. Tak dostal něco "pro kočky" (ne na kočku;) ), jeden denně k tomu co už bere, abysme posílili tu stěnu a uvidíme, jak a zda to zabere. A Zedík to s jídlem moc nepřehání. Takže každé tři hodiny dokrmovat, probiotika a ráno večer atb a meloxidyl. A ještě atapecttin.
  Takže "chápu"! No dej vědět, co ti řeknou. Držte se!
  10.1.2021 17:07Bart
  Jezzabell - taky to máš teda hezký!!! Hlavně, že tu krabici zatím nepotřebujeme, to je to nejdůležitější!!!! Před chvílí jsem oběma dala céčko a Samuelovi ještě Sab Simplex a masáž, protože měl dost nafouklé břicho. Na nervový systém tenkrát Bobině dávali vit B - existuje to i pro morčata? Musím si to někde vygooglovat.
  10.1.2021 18:56Jezzabell
  Bart: Na veterině kupuju RC VitalB (he to darda, kolem 400,-, ale obvykle to hoří v zatáčkách a musím to vzít, zabere to pokaždé i na podporu jater!), jinak je dobrý aminosol, tam je béčko taky plus minerály a další podpůrné látky a morčatům to víc chutná. Ale na veterině u nás ho běžně nemají a než by mi došel poštou, bylo by pozdě.
  Nemáš doma Degan? Dej 2x denně půlku k Sab Simplexu. Ten je na plyny, Dexan je na nafouknutí. Tak mi to naposled před měsícem opakoval Valeš;). Může mít právě obojí. Jinak na veterině si kup lahvičku s prášky a nech si jí doma (HODÍ SE VŽDY, když to nejmíň čekáš a není to drahý, ale pak "k nezaplacení").
  Krabice od bot..Ani mi nemluv! Já chodím už od Vánoc se dvěma rubášema pod přepravkou:(! Pro jistotu. Fuj! Používám na to dětské látkové pleny.
  - - - - -
  Vím, že tu nejsou na věky, ale doufám, že tu krabici v dohledné době potřebovat nebudete!!!
  10.1.2021 19:43Bart
  Jezzabell - jj, Degan máme, ale v tekuté formě. Vždycky si koupíme ampuli, a pak dávkujeme do stříkaček. No ten mě ale nějak nenapad. Objednala jsem si toto: https://vitaminy-pro-psy.heureka.cz/beaphar-vitamin-b-komplex-50ml/?gclid=Cj0KCQiA6Or_BRC_ARIsAPzuer8buJlmUuEM-THrt2_SgKdCdul2uX6SJiYhrabYhnD7CRHyQ6QSxPoaAoEqEALw_wcB#specifikace a taky zrovna RC senior.
  10.1.2021 21:18Jezzabell
  Bart: Joo, to znám, jednou jsem si to koupila dopředu, abych měla v lékárničce, ale nestihla jsem to použít. Prošla mi u toho těžce záruka, než jsem to potřebovala. RC VitalB jim sice nejede, je drahej, ale zatím nám vždycky zabral. Tak pak dej vědět, jaké to je, to by mě zajímalo.
  Degan drtím, už mi to ani nepříjde. Denně drtím tři tbl Biseptolu po půlkách. Už mám grif. Dřív jsem to honila po lince nebo nedejbože po dlaždicích v kuchyni po hmatu! Biseptol u nás fičí po krabičkách. Achjo! Snad se to zas všude uklidní! I doktor říkal, že od loňských velikonoc je tolik čtyřnohých pacientů, kteří mají problémy "ze stresu"..
  10.1.2021 23:00Bart
  Jezzabell - já taky drtím - třeba ten Attapectin a Celaskon. Dávám to do přeloženýho ubrousku a rozdrtím paličkou na maso. Člověk si právě za ty roky najde nějaký ten grif. RC mi taky vůbec nechtějí, mám Acut a Appetit, proto jsem radši vzala ten vit. B od jiné firmy. Ale ten RC senior se jinak nahradit nedá, tak to do něj prostě budu muset nacpat. Jak píšeš, snad ty problémy ty potvory mají kvůli Covidu nebo co, jako by věděli, že nemusí být zajištěná pomoc. Po první vlně Covidu zemřela i Samuelova sestřička, jak jsme se kolem Vánoc dověděli od těch lidí, od kterých jsme Samuela se Sebastiánem měli. Holčičku si tenkrát nechali a kluky jsme si vzali my. I jejich rodiče se prý dožili oba 5 let. Holčička tedy taky, Sebastián umřel ve dvou letech po narkóze a Samuel v 6 letech pořád bojuje. Ale jak píšeš, nejsou nesmrtelní a už se pomalu smiřuju s jeho odchodem.... Je to hrůza.
  11.1.2021 00:21Jezzabell
  Bart: Oni jsou tak křehcí, pokud jde o jejich zdraví! Tahají z nás nemoci a naše potíže a berou to na sebe, to mi řekl i Valeš:(. I podle něj je to snad tím, jak jsou lidé doma ve stresech..
  A to není jen o morčatech! Jsou tam takhle psi všech velikostí!
  No já to srtím mezi dvěma polévkovýma lžícema, už si umím dýt tu spodní mezi palec a prostředník s ukazovákem tak, že nic nevyskočí, ale teda ctělo to chvíli cviku, to je fakt! Pak to prstem schrábnu do odměrky od dětského sirupu (třeba na kašel) a v druhé odměrce mám vlažnou vodu, tam naberu inzulínkou dávku nebo i odhadem, podle toho a smíchám. Blbina, ale vymysli to, žejo!;)
  Nojo, čas na atb!
  - - - - -
  Jinak musím říct, že mám dobré zkušenosti s RC Hepato na játra, Uro na močáky, senior pro seniory, Acut na trávení i tím Vital B. Klukům to vždycky pomohlo.
  11.1.2021 05:57Zbyněk
  Bart: Drobečka to měla k srdíčku, vždycky jsme píchali kortikoid a milgamu, ale počtvrté už to nezabralo. Je dobré mu dát alespoň to béčko a vyšetřit srdíčko - rtg plic
  11.1.2021 07:01Svobodovaj
  Morčatáři, kdo chce rodicare uro půl lahvičky, ať mi písne do zprávy adresu, mail, tel číslo a adresu zásilkovny, pošlu obratem. Děkuji.
  Mě k ničemu není a ráda to věnuji.
  11.1.2021 10:02mimino
  Ehrena- zdravím po delší odmlce,chtěla jsem poděkovat za rady a podporu při alergii která se u mne objevila loni koncem roku na morčátko.Radila jste vydržet a zkusit,zda se to nesrovná a měla jste pravdu,po více jak měsíci se to o mnoho zlepšilo a tak maličký zůstal doma:-) za což jsem moc ráda,dělá jen samou radost.
  Dle lékaře tam alergie je,ale projevuje se podle celkového stavu .organizmu ,únavy ,stresu...atd....Tak si dávám větší klid a vypadá to,že to zabírá.Ještě jednou díky za podporu a rady ,doufejme,že už to bude jen dobré!!
  11.1.2021 13:18Ehrena
  mimino, to jsem ráda, a držím palce, ať to vydrží!
  A ano, stres a vyčerpání, stačí špatně se vyspat, ty projevy zhoršuje.
  Chce to držet se co nejvíc v klidu a pohodě. Pokud to jde. :)
  11.1.2021 13:34mimino
  Ehrena - díky ,snažím se! Přeji klid a pohodu i vám a vašim morčátkům:-)
  11.1.2021 13:45Ehrena
  Bart, taky jsem tohle jednou s morčetem zažila, už před mnoha lety s Kvikem, stalo se mu to zničeho nic asi v 5 letech, stejný průběh, jak píšeš, jen neležel, ale chodil dokolečka na jednu stranu, hlavu stočenou ke straně, sotva držel rovnováhu, ale držel ji, nespadnul, a ty panenky mu hrozně kmitaly.
  Hned jsme s ním jeli na veterinu, počítala jsem, že to možná ani nestihneme, aby tam dojel živý, ještě cestou v přepravce se měl pořád tendenci točit dokola, ale když jsem ho na veterině vyndala na stůl, tak už vypadal lépe, ještě měl tendence padat k jedné straně, ale bylo to daleko lepší, než předtím,i ty oči už měl lepší, už mu tak nekmitaly. Doktorka to typla buď na mrtvičku nebo na zánět vnitřního ucha, který prý má podobné příznaky. Napíchali mu dvě injekce, bohužel už nevím, co, jedna byla nějaké vitamíny a druhá myslím nějaké kortikoidy či co, a pak ještě jednu další, a to atb, která jsem mu pak musela asi týden dávat, protože bylo podezření i na to ucho, vyndali mu z něj nenormálně hodně mazu, takže si mysleli, že by to mohlo být i od toho.
  Dál už žádné problémy neměl a nic podobného se mu neopakovalo, bohužel umřel asi za necelý rok na otravu, ještě se svým parťákem.
  Jinak vit. B používám tady z Králíků tento:
  https://obchod.kralici.cz/p1099-biofaktory-aminosol.aspx
  který mi poradila kdysi Tygrinka, řekla bych, že působí i podpůrně na chuť k jídlu.
  Jinak mám ještě B-compositum, ale to jim moc nechutná, Aminosol je asi lepší.
  11.1.2021 20:11Laurin
  Zdravím všechny. Prosím o radu. Máme dvouletého samce, koupili jsme ho ročního, měl 1x mládě. Je necelý měsíc po kastraci, aby nemusel být sám, koupili jsme ještě samičku. Jsou jí 2,5 měsíce. Teď jsme je poprvé dali společně do výběhu, do teď měli výběh rozdělený, ale viděli na sebe. No a náš samec ji okamžitě začal obskakovat. Tak jsou od sebe. Samec je veliký, váží 1350g a ona zatím oproti němu maličká, tak máme obavy, aby jí neublížil. Tak se chci zeptat. Když ji obskakuje měsíc po kastraci, tak to nejspíš bude dělat navždy. Myslela jsem, že po kastraci ty pudy nebudou až takové. Jak často samec samici obskakuje? Měla jsem představu, že soužití kastráta se samicí je v klidu. A jak by měla být samička stará, aby jí to obskakování neublížilo? Děkuji za rady.
  11.1.2021 22:44Bart
  Ehrena - tak to je dobrý postřeh s tím uchem! My mu totiž taky občas z uší vytaháme obrovský množství sajrajtu, nějak na to trpí. Navíc už skoro rok neslyší a to je otázka, z jakýho důvodu. Mívá i takový naschlý tvrdý šupiny na ušních boltcích. Doktorka mu na to jednou dělala testy, ale nic to neukázalo. Tak mu to občas odrbeme Betadinou drsnou stranou houbičky na nádobí, jak nám doporučila...
  12.1.2021 15:40Zbyněk
  Ehrena: to byla jasná mrtvička, zánět středouší nastupuje pomalu a navíc morče u něj nakrucuje hlavičku na stranu. Kmitání oček znám a je to jednoznačně od mrtvičky. Musí se dát kortikoid a milgama (ta je hlavně na podporu nervů) a modlit. Obvykle se první záchvat vyřeší, ještě než dojedeš na veterinu, u mé samičky to bylo od srdíčka - posílalo do oběhu mikrobublinky a ty občas ucpaly cévku v mozku.
  14.1.2021 05:58Zbyněk
  Laurin: samičku normálně přidat k samci, oni si to vyřeší. Sameček se časem naučí, že obtěžovat samičku mimo říji nemá smysl, ale pokud bude samička normálně jíst a přibírat, neřešil bych. Samozřejmě dostatečně veliká klec - od sto dvaceti cm výš a patra, schovávačky, to je základ. Výběh také.
  14.1.2021 10:55Laurin
  Zbyněk - děkuji za radu. Teď navíc řešíme absces po kastraci, dnes jsem s ním byla na veterině. Máme dávat 1x denně antibiotika do tlamičky, probiotika a ránu lehce vymačkávat. Morčák vypadá v pohodě, jako obvykle. Je mi ho líto, doufám, že tím, že jsme mu chtěli kamarádkou udělat radost, že to chudák neodskáče. Má tu někdo, prosím, s abscesem po kastraci zkušenost? Veterinářka má specializaci na hlodavce, tak snad to co nám dala, je dostačující.
  14.1.2021 13:06Zbyněk
  Laurin: u starších morčáčků se to stát může, zkušenost s tím ale nemám. Absces obvykle musí uzrát a pak se msuí vyčistit a zašít, někdy je potřeba ho nechat otevřený a čistit. Hlavně je dobré ho sledovat, aby se nezvětšoval. Něco na bolest dostal? A jaká atb bere?
  14.1.2021 13:44Laurin
  Ránu doktorka vyčistila a nechala otevřenou a máme to čistit a nenechat to uzavřít. Atb má Quiflox 1x denně a probiotika Protexin. Měli jsme ho bez podestýlky na podložkách a několikrát za den měnili a stejně měl smůlu a zánět dostal. Na bolest nic nedostal, zatím je úplně v pohodě, žere normálně, zkrátka nic neobvyklého. Tak snad ho to nebolí. On je to takový hodný bulík. Po kastraci se krásně rozjedl a byl v pohodě.
  14.1.2021 15:04Zbyněk
  Laurin: ok, já bych mu ten nějaký Meloxicam cca tři dny dal, tlumí bolest a léčí i zánět, mám s tím dobré zkušenosti. Samičku bych tedy zatím asi nechal stranou, než se mu vyřeší abscess, pokud ho má otevřený. Quiflox by měl stačit, cca 10mg jednou denně na kilo váhy. Mám radši Boflox, je to ochucené a výborně se dělí, ale látka je stejná.
  14.1.2021 18:55Laurin
  Zbyněk - díky. Ráno mu zajedu pro ten Meloxicam. Máme mu to i vymačkávat a čistit, toho se trochu děsím, ale co se dá dělat. Pořád je na podložkách, v záchodě má Asan a pelety a měníme každý den. Samičku necháme ještě tak 3 týdny zvlášť, než se morčák snad zotaví. V úterý jdeme na kontrolu, tak snad to bude dobrý. Blbý je, že kdyby něco o víkendu, pohotovost nefunguje. Aspoň u nás ne.
  15.1.2021 07:28Zbyněk
  Laurin: a ještě bych poprosil o Tenazym pro výplachy toho abscessu, mohl by hodně pomoci.
  15.1.2021 09:18Laurin
  Zbyněk - díky moc. Doktorka tam je až odpoledne, snad mi to napíše.
  16.1.2021 11:51Laurin
  Tak jsme včera dostali léky na bolest, i ten Tenazym. Čistit to máme 5x denně. Včera mu to doktorka vyčistila hodně. Rána vypadá celkem dobře, snad se to brzy zahojí. Ale :( teď jsme mu dávali do tlamičky antibiotika a zjistili jsme, že má ulomený jeden přední zub. Nevím jak to má dlouho. Normálně žere, nic se mu nestalo, že by někde upadl nebo tak něco. Akorát občas hryže mříže u klece, ale nepřijde mi, že nějak silně. Zuby určitě před časem měl oba, když zíval, tak jsme si říkali, že kdyby chtěl někdy hryznout, že nástroj má dobrý. V úterý jdeme na kontrolu s rankou, tak se zeptám co s tím. Ani nevím, jestli zuby morčatům dorůstají. Je mi ho líto, místo aby si užíval, že má novou kamarádku, tak je chudák. Dcera teď našla na letu info, že morčata mají zuby jenom jedny, že umře. Je mi z toho fakt nedobře,
  - - - - -
  Teď jsem si o tom ulomeném zubu něco dohledala a trochu se mi ulevilo, že to snad není taková tragédie, s jakou mě vyděsila dcera. V úterý se dohodnu s veterinářkou. Jinak jsem tedy věděla, že morčata jsou křehká, ale....Moje morče jako dítěte takovou péči nemělo, neřešilo se, že obiloviny ne, jakou zeleninu ne, vitamíny, granule,..... Podestýlku mělo slámu na novinách, seno, vím, že mu mamka krom zeleniny dávala i slupky z brambor, žádné vitamíny navíc nedostával a určitě se mu neměnila podestýlka tak často jako našemu. A dožil se přes 8 let bez jediné návštěvy veterináře, zkrátka mu nic nebylo. Byl to kříženec ze zverimexu. Nejspíš měl velké štěstí na dobrý genetický základ. Ale taky nebyl na kastraci, tenkrát se neřešilo, že je sám. No a tomu našemu současnému jsme s dobrým úmyslem trochu zavařili. Plus ty zuby. Snad se brzy dá dohromady.
  16.1.2021 14:41Ehrena
  Laurin, toho ulomeného zubu se nemusíš bát, to se morčatům často stává a přežijou to, někdy si toho ani nemusíš všimnout, když se to neprojeví nějakými potížemi s jídlem, a to nemusí, často s tím morčata jedí normálně bez potíží a zub jim zase doroste.
  Problém bývá přerůstání zubů, u toho problémy s jídlem bývají, to se přehlédnout nedá. Ale ulomený přední zub je celkem banalita.
  Jinak s tebou souhlasím, taky se mi zdá, že naše morčata dříve celkem žádné zdravotní problémy neměla, a teď u morčat pořizovaných z CHS mám pořád něco. Dřívější morčata ze zverimexu měla tak max. kožní problémy, i když ta naše celkem ani ne, i na to jsme měli větší smůlu u těch z CHS.
  16.1.2021 17:54Laurin
  Ehrena - díky. Tak snad si ty problémy náš morčák na dlouhou dobu vybral. A jsem ráda, že je u nás veterinářka na hlodavce, těch tedy taky moc není.
  16.1.2021 18:24Jezzabell
  Ehrena, Kleopatra, Bart: Tak jsme byli v pátek na kntrole.
  Lancíkovi po osmi týdnech konečně vysadíme atb a léky na bolest. Minule mu to vydrželo cca 3týdny a najeli jsme na novo:(, tak uvidíme, jak to bude nyní.
  Zedík- ten se sice hojí, ale moc moc moc pomalu. Sem tam chroupne seno, jednou jsem ho viděla i u jehly se zeleninou, jak chroupe, ale to bylo jen jednou. Valeš má obavy, aby ten háček na zubu zas nedorůstal a nedrásal tu tvář zevnitř. Musel by na další inhalačku a broušení. Za 14dnů jdem na kontrolu, tak uvidíme, jestli se vzpamatuje nebo ne. On se hrozně snaží, Lancík kolem něj běhá a pečuje o něj taky. Ale 970g není žádná hitparáda! U něj s léčbou pokračuju. Aspoň že drží ta játra!
  No a Vall-ík, tak tam je posun k lepšímu o 70%, uf! Cystophan pomáhá, Biseptol a Meloxidyl taky. Za 3-4dny mám začát vysazovat atb. A za 14dní taky kontrola. Krev v moči ještě je, i když jí není tolik.
  Tak snad nebudou žádné komplikace a půjdeme až za těch 14dní.
  18.1.2021 23:04Bart
  Jezzabell - přeju samé dobré zprávy, ať vše směřuje k lepšímu. Je to ale síla, kterýmu dřív dávat léky, co u koho sledovat. Ti mrňousci zaberou takovýho času....

  Nám nakonec doktorka řekla, že ten záchvat byl s největší pravděpodobností hypoglykemický. Tomu nasvědšuje i to kmitání očí. Prý kdyby to byla nějaká mrtvice nebo to bylo od těch uší, rozhodně by nebyl za 2 hodiny úplně v pořádku. Tím, že jsme mu dali najíst, jsme ho vlastně zachránili a on se brzy vzpamatoval. Zase by mu nejradši vzala tu krev v narkóze, aby měla všechny hodnoty a zjistila, jak to má s různými orgány, protože v jeho věku to může být cokoli. Ten cukr, když vezme z moči, tak prý nebude mít přesnou hodnotu a nemůže nasadit případnou léčbu a množství léku. Inhalační narkózu prý dělají už 12 let běžně, ale stejně se docela bojím. Má to vůbec ještě cenu v tom věku? Nebo to nechat na přírodě... Jo a to s těma ušima - ten sajrajt na boltcích a asi i v uších, to prý je hormonální a způsobují to nadledvinky. Taky má tu bouli na zádech, co se tu nedávno řešila - ucpaná mazová žláza - píchnout a vymačkat. Zvíře skoro v posledním tažení, pořád spí, prostě ten věk je hodně znát. A já nevím fakt co dřív - boule, zuby, každou chvíli nafouklý břicho, záchvat, odběry, léčba případně potom něčeho dalšího.... A to mám jen dvě. Teda já vás obdivuju, co jich máte víc... to je na palici. Když jsem sestřičce na veterině vyprávěla, jaké se tu řeší problémy, tak se nestačila divit, co takové morče může mít všechno za problémy. To by prý nikdy neřekla.
  19.1.2021 01:13Jezzabell
  Bart: Morče může mít hypoglykemický šok? Tykráááso! Ještě že o tom vím a taky, že se mu má dát hned najíst! Vyděsilo by mě to stejně jako tebe! Jako u lidí vím, i co a jak, ale u morčete by mě to nenapadlo..Páni!
  Já nevím, co bych dělala podle věku, ale asi bych to riskla s tím odběrem, pokud vědí, že by zjistili správné léky. Nechci, aby to vyznělo špatně!, ale pokud by se neprobral, nemusel by přežít zase dýl bez léků. Těžko odhadnout. Vymačkat absces je ještě dobrý, u Vall-íka mi to doktor taky ukazoval.
  Léky už dělím automaticky jak na běžícím pásu. Na nafouknutí holt přidávat ten degan (nebo už nevím, co ti dali jiného). Na broušení taky docházíme pravidelně rok (pokud se Lancíkovi neudělá dřív absces a pak díra v krku) a teď do toho to Zedíkovy zuby. Takže chápu, jak se to nakupí, je to na palici. Ale co maj říjat ti chlupáči, když trpí víc jak my a čekají na případnou léčbu. A nemyslím si, že by to bylo utrpení, kdy se zvažuje uspání!
  Doma si vždycky potichu vynadám, posbírám se na lopatičku a jedu dál. Přece to nezabalím, když tu pomoc možná je;ú. To teď mluvím o sobě. Je to holt někdy náročný nejen pro malého pacienta, ale i pro nás chovatele. V dobrém i ve zlém.
  Když mi Zbyněk dnes napsal, že obsakuje pět marodů najednou, tak se mi teprve naježily vlasy na hlavě!;)..
  19.1.2021 06:25Zbyněk
  Bart: s tím prosím nesouhlasím. U morčecí babičky jsem tohle měl několikrát po sobě a jakmile dostala kortikoid, srovnala se za pár minut. Očka jí kmitaly horizontálně, ale to jí nebránilo v jídle. První záchvat si vyřešila sama, ještě než jsme v noci dojeli na kliniku. A byla to jednoznačně mrtvička. Ať mu udělá sono srdíčka a případně RTG plic, tam se voda krásně pozná. Z toho, co popisuješ, bych ho už netrápil, dokud finguje sám, ok, ale zbytečně bych už narkózu nedával. I když krátká inhalačka mu neublíží, vadí doba přes půl hodiny, kritická pro kardiaky je přes hoinu
  19.1.2021 11:07Bart
  Jezzabell - cukrovka je prý častá nemoc morčat, tak že je to stejné jako u lidí. Včera byl zas zaprdlej, protože byl opět nafouklej a nechtěl jíst. Ale tohle zvládnu doma sama, postupně během dne do něho nacpu Probiotika, Attapectin, Degan, SabSimplex... + kaši, aby něco jedl a každou chvíli hloubkovou masáž břicha. Dříve jsem dělala i čaj z kmínu, fenyklu a anýzu. A vždycky to pomohlo. Buď hned a nebo během dne. Jedna z mála věcí, kterou na morčeti člověk pozná, stačí zmáčknout břicho. Když je jak balon, můžu hned vyloučit zuby ap. Tak že než jsme navečer jeli na broušení zubů, už byl v pořádku. Akorát, že jsem kolem něho celý den skákala a nic jiného jsem skoro neudělala. Ještě že mám volno i dneska...

  Zbyněk - prostě těžko říct, co to bylo, hlavně že to zatím přežil. Mrtvice nebo šok, vrátit se to může vždycky a s tím stejně člověk nic neudělá. Hlavně, když se to stane takhle v sobotu, když nikde není žádná pomoc. Už se smiřuju s tím, že to má brzy spočítaný. Tak ještě popřemýšlím, jestli jít do toho vyšetření krve - že by člověk sice věděl, co mu kde už špatně funguje, ale otázka je, na jak dlouho by nějaká ta léčba určitých orgánů byla a jestli by ještě vůbec měla smysl. Při tom odběru by asi v té narkóze dlouho nebyl, ale kdyby byl v trochu lepší kondici aspoň. Už jsem tu psala, že ani nevyleze z bedny do výběhu - vadí mu ten schůdek. Vždycky před ním stojí a já ho musím vyndat. Směrem dovnitř mu to nevadí, to tam vyleze, ale pohled na ty zadní nožičky, jak se tam s těžkostí drápou, je docela smutný. Vím, že jsou i starší morčata, ale pro nás je to novinka, 6 let se nám zatím žádné nedožilo. Tak máme zase jednu zkušenost navíc se stářím.
  19.1.2021 14:47Laurin
  Zdravím všechny. Jak dlouho myslíte, že je dobré po dobrání antibiotik brát probiotika? Náš morčák zatím v antibiotikách pokračuje, ale abych si na veterině pak nakoupila do zásoby. Dnes kontrola s abscesem, ranka vypadá celkem dobře. S doktorkou jsem se bavila o tom zlomeném zubu a o tom, že byl před časem na broušení zadních zubů a trochu mě vyděsila, že toho by se do budoucna obávala. Brousil mu to jiný veterinář, zjistil to náhodně při prohlídce zadních zubů, morčák normálně jedl. Že prý by se mu to časem horšilo, tak jsme radši nechali zbrousit. Co je dobré dávat na broušení zadních zubů? Myslím krom sena. Jinak tedy soucítím s vašimi nemocnými mazlíky. Ať je brzy líp.
  - - - - -
  A ještě dotaz. Chtěla jsem malé objednala jsem malé samičce granula Oxbow Young, ale mají hodně dlouhou dodací lhůtu. Zatím dáváme granule pro dospělé. Jsou ještě nějaké jiné kvalitní granule pro mláďata? V kamenném obchodě nemají a na eshopech akorát Nutrin.
  19.1.2021 14:57Bart
  Laurin - probiotika můžeš dávat i během podávání ATB, ale aspoň třeba s 4 hodinovým odstupem.
  U zlomeného zubu hlavně sledovat ten protilehlý, nemá se o co brousit, tím pádem může být najednou delší.
  S těma stoličkama je to trochu složitější, strava to úplně nezaručí, že nebudou přerůstat. Stačí, aby morčíka něco v tlamičce bolelo, začne prostě kousat na jednu stranu, aby si odlehčil a je to tady.
  19.1.2021 15:15Zbyněk
  Bart: já jsem měl doma v ledničce kortikoid a Milgamu, protože potvůrka babča dostávala záchvaty zásadně o víkendech a v noci:) Na veterině ti stříkačku dají, je toho asi 0,3 ml a je potřeba to jednou za dva týdny vyměnit. Píchá se to ale do svalu, ne pod kůži.

  Laurin: granule jsou stejně jenom doplněk na chuť, základem je seno a zelenina, v létě tráva. Versele Laga Cavia Complete jsou osvědčené
  19.1.2021 18:35Laurin
  Bart - díky, tak mi to i říkala veterinářka, že u těch zadních zubů můžou být důvody různé. Budu se aspoň snažit, aby morčák jedl hodně seno. Když on je úplný závislák na zelenině. Trochu jsme mu ji omezili, aby musel víc sena.
  19.1.2021 20:09Jezzabell
  Laurin: Taky jsem ze začátku dávala Joung Oxbow, ale s věkem chování morčat jsem vyzkoušela, a lidi tady taky, i CHS, že stačí kvalitní granule klasické. Dávám Versele Laga Complete (u dospěláckých Oxbow bych se pro osm morčat nedoplatila, mám 8kg pytel na cca tři měsíce).
  Na zadní stoličky nic jiného než chroupání sena není. Nepřilepšíš ničím jiným.
  Zedík teď je po druhém broušení zadních háčků, a sám nebaští na zadních přes zhnisanou vnitřní stěnu tváře a dokud se to nezahojí s atb budeme muset pořád na broušení:(. Za 10dnů očekávám další inhalačku. Musí začít sám chtít ty zuby používat.
  Po dobrání atb dávám tak max. 5-7dnů. To stačí. Pokud je v kleci s parťákem, bude baštit jeho "papací bobky" a tak si přirozeně upravuje střevní mikrofloru sám.
  - - - - -
  Jinak, jak to čtu i zpětně, taky dopuju atb a to i dlouhodobě (Lancík je na atb kvůli abscesu osm týdnů), Zedík měsíc určutě. Dávám atb 2x denně a mezi tím, přesně jak píše Bart, s 4hod. rozrstupem Protexin (Lapis je slabej).
  Tak se držte;).
  19.1.2021 23:51Duchna
  Ahoj.....hledam aguti zlateho chlapečka.....nevite, kdo by mohl mít nebo je chová?
  Dekuji za radu ci tip.
  20.1.2021 14:09Zbyněk
  Bart: já bych se na tu krev vykašlal. Zaměřit se na srdíčko a pokud ho má špatné, nasadit léky - to je základ a obvykle to hodně pomůže. Na to nafukování bych zkusil RC Akut, je výborný.

  Laurin: a kolik milovník zeleninky váží? :)
  20.1.2021 14:43Ehrena
  Duchna
  https://www.sbazar.cz/ruslan.che/detail/132418526-morce
  https://www.sbazar.cz/ivetasimova/detail/133111983-morcemorcata-rezervovano
  - - - - -
  https://chs-dami.wbs.cz/Prodej.html
  20.1.2021 19:20Bart
  Zbyněk - taky myslím, zkusím ukecat, ať skoukne spíš to srdíčko. RC Akut mám, ale jednou z toho bylo Nicovi hodně zle, tak se to bojím dávat. Nevím, co mu nesedlo, ale určitě to bylo z toho. Teď mám nově ten RC Senior. Už to můžu dávat zrovna oběma - 4 roky už je docela taky věk. Jedeme zase pravidelně na Professionalu, tak zatím dobrý.
  20.1.2021 19:50Jezzabell
  Bart: Jednou mi Tygrinka říkala, že jednomu z jejích morčat bylo po tom blbě taky, a mám dojem, že to bylo zhoršení práce srdce..Teď fakt nevím přesně. Občas to nějakému morčeti nesedne.
  Zeptej se jí SZ radši.
  No jsem zvědavá, co se to u vás vyvrbí. Ale to srdce bych nechala zkouknout určitě.
  20.1.2021 22:48Bart
  Jezzabell - taky nevím, proč mu to nesedlo, ale vypadal jak přiotrávenej... Nechtěl pak nic jíst, byl apatický... Ale dávkování jsem dodržela, prošlý to nebylo. Asi mu vadila nějaká ta bylina v tom, nebo nevím. Taky jak se zmiňuješ o tom Oxbow - to jsem taky kdysi zkoušela a vůbec to nechtěli. Myslím, že je v tom obojím zázvor - asi jim to nedělá dobře, nebo co....
  20.1.2021 23:06Jezzabell
  Bart: Vím jistě, že to Tygrinka rozklíčovala podle něčeho ve složení. Ale fakt si nevzpomínám, dokonce to řešila i s veterinářem.
  Oxbow jede všem doma. Když jsme měli první dva a pak čtyři (přibývají tak rychle hehe..), ještě to šlo. Ale pak jsem dala na chovatelku, která VL Complete krmí i mimina, a dobrý.A to jim dává kolik chtějí, aby byli v pohodě, plus seno samo(!). Mně se ho právě nedařilo vždycky sehnat, když doma najednou přistálo mimino. Věřně vyprodaný. A protože ho v aréně obvykle zobal i starší parťák, vybodla jsem se na to, protože pro mrňata je v tom hodně vojtěšky (a to pro velký není dobrý ve velkém). A u nás fičí granule v zatáčkách:). Kluci zbaštěj tak dvě misky denně každej (osm chlupáčů), třikrát doplňuji seníky-všechny! v arénách, takže neberu ani dospělácký. Dřív jsem k tomu brala i Oxbow seno. Jako je úžasný, bojínkový. Ale je toho v porovnání k našemu počtu mužstva hloupoučký pytlík za darda cenu! Takže beru domácí seno s horskýma bylinkama v pytlích od brambor, které nám zmizí za měsíc 5pytle. No u Oxbow bych se fakt nedoplatila:)). A výsledek je pěknej i tak.
  Kluci nejsou tlustý, ale velký a dobře stavěný, nikdo pod 1.300g (cca), jen marodi.
  Je to pro lidi, co chtějí dopřát jednomu páru a nechtějí hledat jinde. Dá se to nahradit kvalitním horským domácím senem a VL-C granulema.
  21.1.2021 08:12Zbyněk
  Bart: tak obětuj pět stovek a kup mu https://www.smer-zdravi.cz/eshop-panax-ginseng-zensen-pravy-kapsle-223.html Otevřít ampulku, vysypat, rozředit s vodou a trochou medu a servírovat, ráno a večer celou ampulku.
  21.1.2021 09:23Bart
  Zbyněk - koukám, že to by bylo dobrý i pro mě!!!! Teď v zimě dobít baterky!!! Nejradši bych byla medvědem a zimu prospala.... Ještě, že už se den prodlužuje...

  Jezzabell - naši si zase oblíbili granule Science Selective. Zajímavý je, že je začali jíst až v momentě, kdy se naučili jíst fenykl. Ty granule ho totiž obsahují. Ale dostávají i VL.
  21.1.2021 20:48Jezzabell
  Bart: Jojo, známe. Naši to jedli na podporu chuti, jednou nám to Valeš dal přímo na vet., právě kvůli tomu fenyklu. Už nevím, kdo to tehdy měl něco s trávením..
  Jinak nám se od včera Zedík odmítá hnout z domečku. Jen násilím na léky, a to ho doslova tahám ven:(. Vypadá blbě. Nechce ani nic žrát. Ráno si teda dal říct na troše čerstvé bazalky. Ale jindy za mnou ráno běhá, aby něco ulovil napřed a teď je vidět, že je mu zle.
  Tak zafutrovat přepravku a hurá na veterinu, protože na kontrolu máme jít až za týden.
  On teda doktor říkal, že by se ten zub mohl ozvat dřív, to ať pak hned příjdu. Tak se budu modlit, ať je to "jen"ta lícní vnitřní strana tlamky a zub!!!
  Už jsme nebyli celý týden na veterině!
  - - - - -
  Tak jsme doma z veteriny. Jsou to zase játra:(.
  Doktor ho nemohl ani přispat v tomhle stavu. Napíchal ho vším možným, dostal jinou medikaci, na ráno jiná atb a v půl třetí zítra druhý pokus. Na veterinu, kotrola moči, kolik má ketonů z jater a podle toho přispat, zbrousit zuby a pak infuze na kapačky. Odhaduju to na 4-5dnů.
  Jestli tohle přežije, půjdu se regulerně opít!
  Dnes mám dokrmovat po jedné inzulínce co hodinu a půl (max. dvě), přes celou noc pokud možno až to těch zítřejších 15.30.
  Je to pěkně začarovanej kruh. Bortí se mu játra z bolesti zubu, který se hojí pomalu a léky mu odstřelily už tak načatá játra (co nedavno sotva naskočily), ale operaci nejde udělat kvůli kolabujícím játrům. Grrr!
  Chudák malej.
  21.1.2021 23:28Bart
  Jezzabell - tak držím palce, ať to zase zvládne a ty taky. To teda budeš mít noc - spíš nemít. To je něco neuvěřitelnýho!!! Ale říkám si, kdyby se dostal do rukou jako mimino někomu jinýmu, už by tu určitě nebyl. Ty ho držíš při životě, jak to jde a doktor taky. Tak ať to dobře dopadne!!!!!!
  22.1.2021 00:56Jezzabell
  Bart: Nejdřív rok marodil Lancík, šest opakovaných operací s abscesem, 6x díra v krku a denně na veterině čistit a otvírat to. Dokrmovat, neměl víc, jak 840g. Teď je podruhé osmý týden po atb a lécích na bolest, chytli jsme to dvakrát včas bez operace.
  A teď zas jeho rodnej bráška Zedík. 840g, první kolize jater ho stála skoro půl kila. Kde to vezme teď fakt nevím, snad to nebude tak strašný. Bojím se té dnešní narkozy, aby to dal. Snad to doktor dobře vyhodnotí.
  Jdu krmit, další ve tři v noci. Jen když mu to pomůže!
  22.1.2021 12:23Ehrena
  Ahoj všichni, jak jste na tom se senem? Nebude zase nějaký hromadný odběr? Načala jsem poslední pytel. Tak nevím, kde koupit případně.
  23.1.2021 15:58Laurin
  Jezzabell - děkuji za příspěvek ohledně granulí. VL dáváme, Oxbow pro dospělé jsem koupila na zkoušku a míchám je s VL. Malé samičce chutnají více VL a morčák má rád oboje. Dáváme ale jenom trochu. Přeju, ať je Zedík v pořádku!
  Zbyněk - na tvůj dotaz kolik morčák váží :) .....dříve měl 1380g, teď 1300g - dáváme méně zeleniny i granulí. Zatím jsme ho samičce nedali, v úterý jde na kontrolu s abscesem, tak až bude uschopněn :).

  Jak je tu dotaz na seno. S úmyslem našemu marodovi udělat radost, jsem objednala pár dobrot a zkusila jsem seno Versele Laga. Když jsem ho doma přendávala z pytlíku do krabice, chytlo mě takové pšíkání a následné ucpání nosu,...ale fakt hodně, alergie na něco. Morčatům chutná, ale bohužel. Už se mi to stalo i u jiného sena, třeba Rasco nebo Plavnické mi nevadí.
  - - - - -
  Jezzabell - ještě mě napadlo ohledně těch jater. Co zkusit ostropestřec mariánský, po poradě s vet ohledně množství? Přidává se i do granulí pro morčata.
  23.1.2021 16:42Jezzabell
  Laurin: Bere už od prvního kolapsu jater RC Hepato, kde je právě ten ostropestřec na podporu. Měl mezi tím 14dnů pauzu, aby si od něj odpočal, a teď, jak ho to chytlo podruhé dostal ihned další balení. Doporučení na krabičce je jednou 0,06ml, ale dávám po poradě s vet. 2x denně ráno a večer, když je to takhle akutní.
  Add kýchání u sena. Může to být víc prašné seno, nebo i zárodny plísní, které se ještě pořádně nerozjely.
  - - - - -
  Toho RC Hepato dávám ráno a večer 0,06ml, aby to nevyznělo jinak. Takže dvě odměřené inzulínky za den.
  23.1.2021 21:45Laurin
  Jezzabell - je vidět, že Zedík je v dobrých rukách :). S tím senem bude problém se mnou, v dětství jsem měla slušnou sennou rýmu, časem odezněla, ale i teď ji v sezóně párkrát lehce pocítím, takže seno je snad v pořádku, vypadá dobře, neprašně. Ale stejně ho radši vyhodím. Tak hlavně ať jsou všichni marodi brzy fit a my tady můžeme řešit pouze seno, mlsy, granule,.....
  23.1.2021 23:01Jezzabell
  Lairin: Zedík se snaží, je to velký bojovník! Ale mám kliku na doktora!!! A lidi kolem sebe;).
  Jak jsou v háji játra, musí se dokrmovat min dvě inzulínky kaše co dvě hodiny. A to aspoň co vydržím do noci. Obvykle do čtyř. Pak padnu do cca 7-8h., podle toho, jak dítě najíždí na distanční výuku ráno. A vždycky, když mě to dobíhá si vynadám před zrcadlem, co si mám co já stěžovat, když Zedík na tom je daleko hůř a v tu chvíli mu můžu pomoct jenom já! To mě nakopne, posbírám se "na lopatičku" a jedu dál;).
  Přišla jsem ještě na otlačky na nožkách, tak mažu, ono je to ruku v ruce s nakoplou imunitou. Musí se hot občas omrknout i ze spodu.
  Díky;).
  25.1.2021 12:22Vlada
  Chci se zeptat, čím teď v zimě přilepšit morčatům?
  Samozřejmě dávám vitamín C, zeleninu, seno, bezobilné granule. Děkuji za tipy.
  25.1.2021 22:53aannnnaa
  Dobrý den, dnes nám při porodu zemřela samice morčete a zůstalo nám jedno malé. Na veterině jsem mu koupila sušené kočičí mléko, ale nechce ho pít - jinak se má ale k světu, je docela velké a živé. Rádi bychom mu pomohli, aby přežilo - a tak nás napadlo, jestli by mu nemohla pomoci nějaká náhradní samice, která má zrovna mláďata. Majiteli bychom zaplatili a až se chytne, vzali bychom si ho zpátky. Moc děkuji za případné zprávy. Bydlíme u Českých Budějovic, směr Veselí n. Lužnicí.
  26.1.2021 00:36Jezzabell
  aannndej to ještě sem : https://www.facebook.com/groups/180471548739052/ Je to na fb a chodí tam víc lidí, třeba to pomůže k větší šanci na záchranu.
  Kdysi jseme takhle zachraňovali se Zbyňkem Wolfíka, borisovkou (dokrmem) inzulínkou do tlamičky a přežil;). Kdyby se to nepovedlo s přiřazením k jiné morčecí mámě, tady máš vyfiltrovanou historii zde na stránkách na tohle téma:
  https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=borisovka&time=all
  26.1.2021 00:57Ehrena
  aannnnaa

  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#umely_odchov
  26.1.2021 08:39Zbyněk
  aannnnaa: nevím, v kolik hodin umřela samička a v kolik jste nabízeli mléko. Mláděti samozřemě chybí máma a sourozenec, takže je v obrovském stresu a nemíš se s ním dohaodovat - trpělivě zkoušej podávat mléko, zahřáté na tělesnou teplotu, jinak ho zabiješ. Mimino MUSÍ pít, jinak umře na dehydrataci a nedostatek vápníku. Mám velmi dobré zkušenosti s Borisovkou, návod je tady: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II Přidat ho k nějaké jiné matce nemá moc smysl, ona obvykle cizí mimino nepřijme. Ale chtělo by, aby bylo s dalšími morčaty, protože samo bude v těžkém stresu. Mám doma šest samic různého věku a třeba by se u mě chytilo, ale bydlím u Prahy. Krmit musíš každé dvě hodiny, nabízej seno, římský sát - na proužky a neustále otírat o zoubky, aby začalo kousat, hodně se mu věnuj. Chudák prcek, škoda, že nejsou alespoň dva. Jestli ho dovezeš do Prahy, tak to mohu zkusit, samozřejmě u opuštěného mláděte je to tak padesát na padesát.
  - - - - -
  Jak to vypadá s prckem dneska? Kolik váží?
  - - - - -
  Dal jsem zprávu na FB skupinu, kde je opravdu hodně účastníků
  26.1.2021 15:57aannnnaa
  Ehrena: děkuji
  Zbyněk: umřela včera po 12 hodině, ještě malého asi nakrmila, a pak dostal sušené mléko až v 15 hodin. Mléko trochu začalo pít, zkoušíme ho od dopoledne i vážit, tak uvidíme, jestli bude přibírat. V noci jsme se k němu střídali a dáváme mu pít cca po dvou hodinách (teď vypije tak max 0,5 ml). Hodně ho chováme, mluvíme na něj a dneska jsme ho zkusili ukázat i jeho tátovi (ten je hodně plachý - jen se očuchávali a malý hned hledal cecek. :-) Táta v pohodě, spíš jsme si říkali, aby měl alespoň trochu kontakt, ale dohromady je dávat asi nebudeme. V pelíšku má trochu granulí a ovesných vloček. To ale nechce - včera se nám zdálo, že zkouší chroupat seno. Dneska kadil a močil (na mě) :) No, držíme mu všichni pěsti, moc jsme si na ně zvykli. Vážil dneska 112 gramů. Zatím ho teda necháme doma, zkusíme to zvládnout. Děkuji.
  - - - - -
  Zbyněk: To mléko začal pít až dneska, včera pořádně ani neotevřel pusu.
  - - - - -
  Jezzabell: děkuji
  26.1.2021 18:36Zbyněk
  aannnnaa: to je ok, prcek obvykle začne shánět cecík dvanáct a více hodin po porodu, do té doby má ještě zásobu od maminky. Je to moc smutné, když takhle mimino přijde o samičku, škoda dobré morčinky. Jestli už vypije půl ml, je to dobré, teď půjde na den s váhou dolů a potom už musí začít přibírat. Trpělivě kojit a nabízet zeleninu, i když jí ze začátku třeba chtít nebude. Na krmení přidat k ta'tkovi, aby měl chlupatý vzor. Jinak ano, opuštěné mládě jde samci po cecku, to je normální. Sameček by mu ale ublížit neměl. Na tu Borisovku mrkni, je to pracné, ale je vyzkoušená a pozor, připravir, nakrmit a zbytek vylít!!!! Jde připravit tak na dvě dávky, druhou vyndat z lednice a ohřát - používal jsem mikrovlnku a pak jsem dal skleničku do teplé vody, musí to mít 38 stupňů. Kojit zásadně na čtyřech, nezcedat do stoje, nepřevracet na zádíčka. On by se měl rozjet sám, postupně půjde až na 2 ml a přibírat by měl do neděle tak 8 - 10g denně. Jestliže je zdravý a vitální, na 80% to zvládne.
  26.1.2021 21:16Lina
  Ahoj, mám možná trochu hloupý dotaz, nicméně stalo se nějakému z vašich morčáků, že by se u jídla jakoby zakuckalo nebo jak to říct? Mrňous se tady ládoval a najednou sebou tak divně škubal, vypadalo to trochu jak škytavka, trvalo to chvilku, ani ne minutu a už zase futroval granule.
  Vím, že nejspíš zbytečně magořím, ale jak jsme na veterině pečení vaření, tak už jsem zvyklá zbytečně pozorovat.
  27.1.2021 01:01Jezzabell
  Lina: Jasně:), nic to není. Občas u toho škubou hlavou, použijou i přední tlapku, nebo jen vydají fakt divnej zvuk, jak "noční pták". Taky mě to někdy vyděsí, ale holt se jim občas něco zašprcne v tlamě. Jak se futrujou, kdo u misky sežere víc, je to i častější.
  Dokud žere, bobkuje a běhá, je to v pohodě. A nikde žádná boule na čelisti nebo na krku!
  27.1.2021 09:37Zbyněk
  aannnnaa: ještě jsem zapoměl, první týden po každém kojení masírovat bříško, od prsou ke konečníku! A do každého mléka na špičku nože Prorabit, nebo BioLapis. Hlídat stolici!
  27.1.2021 11:10aannnnaa
  Zbyněk: tak dneska bylo morčátko smutné, jinak bylo ale hodně živé. Včera večer mělo 113 g - o 1 více, ale dneska už má 111 g... moc se mu líbí u samce, ale jak mu pořád hledá cecík nebo mu leze do zadku, tak mu to začíná vadit, tak je dávám dohromady jen na chvíli, ale malýmu se to strašně líbí - vždycky úplně ožije - mám pocit, že kontakt s ním by ho mohl zachránit. Hodně je dohromady chováme, ale ty noční šichty jsou náročné. Dneska v noci skoro ani nepil. A chce pít o něco méně - poprvé se napije a pak už odvací hlavu :( stolici měl poprvé průjem, teď kadí normálně malý bobky. Bříško masírujeme, i ho trošku otřeme. Jo a dneska zkoušel salát, sice ne moc, ale zkoušel... je divné, že toho teď moc nevypije, nechci mu to úplně tlačit... dávám mu vitámín c a probiotika z lékárny.
  27.1.2021 12:00Lina
  Jezzabell - díky moc za uklidnění, je fakt, že teď se cpe rychlostí blesku (přestože ho spolubydla od koryta neodstrkuje a spíš čučí, kdy se ten cvok vedle uklidní), nejspíš si vynahrazuje to marodění předtím :)
  27.1.2021 12:55Zbyněk
  aannnnaa: maličký úbytek váhy první dva dny je normální a má celkově pěknou váhu. Chybí mu maminka, to je stresem, proto u samečka ožije. A samozřejmě, pud mu říká, běž po cecku. Ale sameček si zvykne! Pít musí, já jsem první týden také bojoval, hlavičku přidržet a šup tam, musí polykat. Pokud nechce kočičí mléko, zkus Borisovku! Je to pracné, ale výživné.
  27.1.2021 21:32Jezzabell
  Lina: Jak jedno morče v partě marodí a druhé je to usurpované, po čase nezapomene na chování parťáka, byť jsou k sobě sebe ohleduplnější!:)
  Teď mi zrovna jedna taková dvojka cvaká pod kuchyňským stolem;).
  Dnes mi zrovna Lnacík předvědl, co je to nadřazenost ve skupině a sežral marodícímu Zedíkovi (játra v háji ) všechny mňamky a Zedík civí pod stolem, protože tak ryhle nežere. Pak je potřeba vzít maroda, dát mu jídlo bokem a on si to přebere;).
  27.1.2021 23:39Lina
  Jezzabell - chudák Zedík, ještěže na něj panička myslí a nepřijde zkrátka :) moc držím palce, aby byl brzy v pořádku.
  u nás je kvičení a hádání na denním pořádku (mrňous je tak trochu hysterka a provokatér, velkej takový nabručený pučmeloud), ale jakmile mrně marodí, tak se o něj spolubydla vzorně stará, netrhá mu zeleninu, leží vedle něj... po každé korekci stoliček slavíme, když se kluci začnou hádat a nahánět, protože to už je jasné, že je malej v kondici.
  skoro bych až věřila, že si mrně konečně užívá znovunabyté schopnosti hryzat předními (třemi) zuby, co mu ten jeden vypadl, dost se zlepšil, drží váhu a řve o jídlo jak siréna. :)
  28.1.2021 02:51Jezzabell
  Lina: Jak si takhle vzájemně "vyhoví", je to super souznění mezi nima! Mají se rádi a starají se vzájemně o sebe. To je to nejhezčí souznění, které můžou mezi sebou mít!!!;) Ono se to ne vždy takhle hezky vyvrbí. A jak se takhle dopňují, je to láska na celej život! A to je moc hezké.
  Dokrmuji Zedíka kašičkama dokrmuji cca dva měsíce (možná tři) už ani nevím) s týdenní přestávkou, a ono denně nevynechat a do 3-4 co 2 hodiny dokrmoval dvěma druhama kaeš není takhle na dlouho sranda. Ale zařekl se Zedík, že to nevzdá, jeho rodný bráška ho tahle přesně opečovává, tak já taky ne;). Ale je to fakt síla vydržet to.
  PRO VŠECHNY spoupřízněné:
  Ehrena, Kleopatra, Bart a dál:
  Zedík naskočil! Skoro se to bojím vyslovit, ale játra "podruhé " naskočily a začal přijímat měkkou potravu sám. S játrana je z toho venku;)! Teď budeme řešit zuby.
  Tkáň na vnitřní líci se hojí hezky, ale pořád divně žere, hází hlavou, plive tužší zeleninu, mlaská. Není to ono. Takže do týdne očekáváme operaci a broušení.
  Ale snaží se neuvěřitelně! Lancík vedle něj leží, hlídá si ho, oblizuje ho.
  No osobně sejdu konečně vyspat;).
  Ale den po dvou měsích to na povel nejde-jak naschál. Tak snad to bude už lepší. Léky má jiné dál, aby mu to neodpálilo játra. No, uvidíme!
  28.1.2021 08:35aannnnaa
  Zbyněk: moc děkuji za tuto podporu. Malé si vzala do parády moje mamka a má dnes už neuvěřitelných 118 g, musela jsem na ní koukat, jak ho krmí, protože mně vůbec nechtěl pít (u mně se pořád od pití odvracel) - ona ho prostě trochu přidržela a dala mu pití do pusy, krásně pil. Jen se chci zeptat, není najednou moc, že vypije při jedné dávce 2 ml po dvou hodinách?? Přijde mi to hodně, když se narodil v pondělí... kdyby tedy pak nechtěl, zkusíme tu Borisovku, ale od mojí mamky pije... Každopádně vyloženě dobře mu dělá dobře kontakt s tátou, zkouší chroupat seno, salát... Ale vyloženě dobře to nedělá tátovi - malej mu jde strašně po zadku a táta už se trochu ohání. Tak je vždycky zkusíme dát jen na chvíli, ale malej bobek je sám hrozně smutný.
  28.1.2021 10:10NeRa
  Dobry den, muzete mi prosim poradit nejakou aktualni inzerci? Znama hleda morce, ale neni napr. na FB a ja ji chtela poradit zdejsi inzerci,cm kde ale vidim, ze jsou uz jen spamy.
  28.1.2021 10:19Bart
  Jezzabell - tak to je moc dobře!!!! Zedíkovi moc fandíme, ať dopadnou i ty zuby. Aspoň ten kolotoč kolem něho stojí za to. To je super.
  Já už druhý týden zase krájím zeleninu na nudličky. Samuel vypadá, jak když dostal šutrem do zubů. Minulý pondělí jsme byli na broušení a to je běžný že tak ty 2 - 3 dny musím krájet. Jenomže v pátek koukám, že mu pořád nejde jíst a salát mu prokluzuje. Tak se mu podívám do tlamičky a on se mu zas jeden horní zub ulomil. Tak že vypadá šíleně - vlevo nahoře zub dlouhá šavle, která přerůstá, protože pod ní dole žádný zub není a vpravo dole další šavle, protože nad ní se ten zub ulomil a je kraťoučkej. Takhle blbě křížem. Ten horní zub sice už roste, ale jediný, co mu jde kousat je prostředek cukety a okurky a trochu obrousí i jablko. Tak že jsem nás musela zase z pondělí přeobjednat už na zítra. To bude teda oříšek, kde to ubrousit a dát mu nějak ty zuby zase dohromady....
  28.1.2021 16:13Jezzabell
  Bart: Už to bylo strašně dlouhý. Teď se hnu směr kuchyně a Zedík už běhá zase za mnou (s Lancíkem v závěsu) a loudí dlabanec!:). Je vychrtlej na kost, takže náš cíl je ho teď pěkně vykrmit!;) Takových 350g nahoru, jako u Lanciho.
  Na veterině si ze mě dělali na recepci už srandu, když co týden beru tři balení šalvěje a pampelišky, jestli jim to náhodou neujícám. Jim říkám, to dáte marodovi a po klecích v mžiku šplhá sedm dalších, co se tváří, že trpěj hlady! A Zedíkovi ta šalvěj dělala na tu ránu v tlamě moc dobře.
  Dnes jsem ráno jen vzbudila dítě na distanční výuku, rozdala léky a šla si znova lehnout. Vstala jsem v půl jedný odpoledne! Bez trochy spánku bych už nedala ani hodinu. A víkend hodlám prospat!:).
  Co se to tomu Samíkovi děje? Že to tak kroutí ty zuby, i jsou špatné, že se samy odlamují..Chudák, si taky užívá:(. Teď je všude takovejch zvířecích marodů! A žádné brnkačky, všechno fakt těžcí pacienti! No na veterině u nás mají natřískáno u všech doktorek, no u Valeše ani nemluvě, tam se skoro není možný objednat ani na infuze na druhej den, natož na nějaký zákrok. Ale opravdu mají plno i ty ostatníJak jsem tam teď byla nějaké tři týdny denně, tak jsem viděla ty davy ustaraných páníčků s marody.
  A žere Samík vločky? Zuby jsou kosti, jestli třeba nemá málo vápníku? Ono teda s vločkama není radno to přehánět, aby zas neměl chudák kameny. Ale tak přilepšit mu. No pak dej vědět, jak jste dopadli! A držte se!!!
  28.1.2021 19:04ajati
  Sháníme samečka rozety ke krytí naší samičky z Pardubic a okolí.( Napsala bych na inzerci, ale není dostupná. )
  30.1.2021 06:43Zbyněk
  aannnnaa: já už jsem se chtěl zeptat, jak se daří miminu:) Takže dobrý:) Ty dva ml jsou v pořádku, tipujji, že to bude sameček, ti jsou žravější:) Ze začátku se to špatně poznává. Pokud přežije první týden, obvykle se už sám rozjede a začne stříkačku vyžadovat. Váha je krásná a tatínek si zvykne, samci samozřejmě nemají žádné rodičovské pudy, ale on si maličkého srovná a prcek bude rád, že má náhradní maminku:)) Většina morčat mimina toleruje, já bych je nechal spolu, pokud ho sameček vyloženě neprohání zle.
  - - - - -
  Mimino se totiž od samečka lépe naučí baštit pevnou stravu, potřebuje vidět, jak táta chroupe seno a zeleninu
  31.1.2021 22:02Prditko
  Prosim potřebuji poradit.Morčátko je už měsíc po operaci cyst z vaječníků a tudiž i odebrání jich aby se zabránilo dalším.Morčátko ale stále jakoby Prdí.Je to divné ale opravdu jí ze zadečku vychází jakoby prdíky a tím i stolice tekutější ale jen kapička.
  Stím sem právě byla u veter.že jakoby prdí.Dělalo se jí plno testů a jen se našly cysty.Nevíte co to může dělat?Jinak běhá papká a bobkuje normálně.Myslela sem že po operaci to bude ok ale stále ten vzduch vychází ze zadečku.
  31.1.2021 22:14Bart
  Jezzabell - tak nakonec to nebylo tak hrozný. Ten uražený zub vyrostl strašně rychle, tak že mu to ufikla podle něho, vyšlo to těsně u zuboviny a ten spodní prý zase tam moc přerostlý nebyl. Druhý den tu kousal už i mrkev, ale slabý salát ještě nejde. Zrovna to srovnala i Nicovi, abychom nemuseli jezdit ještě znova zítra, kdy jsme byli původně objednaní. Tak teď se jen modlit, aby se nic nedělo, protože mají o jarních prázdninách zavřeno, což u nás je ten týden od 8. 2. A nám zrovna na konec toho týdne vychází další broušení. Musíme jít o 5 dní později, což při rychlosti růstu těch zubů je docela dost. Teď jsme tam rozebírali školu a vysvědčení, jak s doktorkou, tak i se sestřičkou + moje dcera učitelka, tak že si vyměňujeme zkušenosti a názory....