od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Říjen v roce 2021
 • Zobrazuji 127 zaznamu.
 • 1.10.2021 22:11parazité
  Dobrý den, dnes jsme na našich morčatech odhalili parazity, pravděpodobně všenky. Máme dva samce, chováme je doma, do styku s jinými zvířaty nepřichází. Nevíte prosím, kde mohli ty všenky vzít?
  1.10.2021 23:10Renda
  Souhlasím, že mít jedno morčatko není k radosti. Sama mám skupinku 3 samiček a 1 kastrovaného samečka a pohled na komunikující, dovádějící a šťastné morčatka, to je teprv radost. Žijí v ohradce 180x120cm a jsou šťastné. Jedno morčátko je smutné a nešťastné stvoření!
  2.10.2021 15:46Jezzabell
  parazité: dej si tady do vyhledávání všenky, píšem to tu co chvíli, určitě si vybereš. Pod okýnkem s textem máš návod červeně, jak postupovat v "archivu diskuse".
  2.10.2021 18:10parazité
  Jezzabell: Děkuji!
  3.10.2021 18:01Jezzabell
  Pražáci a ostatní z přilehlého okolí (nebo i ti, co chcete přijet):
  Než nám to zase zavřou, podzim se blíží mílovými kroky. Je čas na další 3. sraz přítel a chovatelů morčat! Co zas nějaký večer poklábosit společně? Tedy vloni nám to zavřeli dřív, než jsme se domluvili! Teď jsme všichni po C, nebo po O, tak rychle do toho!!!
  Přijímám od vás sem, ale i do SZ, kdy se vám to nejvíc během "října 2021"hodí nejvíc! Už mám dva ohlasy;)..
  Tak šup sem s názorama, kdy se vám to Na Břežance zas bude hodit;).
  - - - - -
  PS: Nestyďte se ani kamarádi s králíkama, pokud sem zabrousíte a vyhovuje vám lokalita-stejně spousta z nás má doma obojí;).
  3.10.2021 18:12Veronika5
  Saxík a Kubík - jak to teď u nás vypadá 😉https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34925
  5.10.2021 07:16Jezzabell
  Tak co ostatní, už se mi to sype do SZ..;)
  - - - - -
  Tak 3. pražský morčosrat 14.10.ve čtvrtek od 18h Na Břežance u metra I.P.Pavlova.
  Snad to vyhovuje, než nám to zas zavřou;).
  - - - - -
  https://www.nabrezance.cz/
  - - - - -
  MORČOSRAZ! doháje....
  - - - - -
  S ohledem na Zbyňka posouvám čas na 17.30hod, nevadí?
  5.10.2021 10:35Bart
  Veronika5 - že se tak dají vyfotit a zblízka.... Já dříve fotila foťákem, to bylo bez problémů. Ale půlročního Dava vyfotit, to je nadlický úkol. Tak že jsem taky začala používat mobil, protože je to rychlejší a hned po ruce, když je něco zajímavého, co by chtěl člověk zachytit. Ale jak vidí, že to proti němu nastavuju, tak je v tu ránu v čudu. A jak rychle! Pak vyblázní i Nica a nevyfotím nic.
  5.10.2021 10:54Jezzabell
  Bart: Sednu si opodál a dělám, že tam nejsem-nehnu se. Mobil připravený (občas dost bolí ruka). A používám zoom, jinak bych nevyfotila nic.
  Někdy je to bez úspěchu, hlavně ze začátku, prvních pár dnů, než se otrkali. Ale pak se zaměstnají ve výběhu smečkou a jde to samo. Za 20min. je materiálu dost;).
  5.10.2021 12:35Veronika5
  Bart: Oni jsou zvyklí chodit si pro granulky z ruky, takže to není problém ;). ..
  5.10.2021 14:10Bart
  Jezzabell, Veronika5 - já mám fotky akorát jak pořád jedí... To je jediná možnost, jak je zachytit. Občas se mi sice něco podaří, ale většinou to nestihnu. A to jsem vždycky morčata fotila jak děti, na posteli s "morčecím dortem", když měli narozeniny nebo na vánoční PF. Tohohle se budu na postel bát dát. Pro jídlo z ruky si taky klidně přijde, to se nebojí, ale o pohlazení teda vůbec nestojí, a když ho beru do ruky, řve jak když ho na nože berou. A to ho máme už půl roku. To chci teda vidět, jestli se to nějak zklidní....
  - - - - -
  Mimochodem zas jedno z obřích morčat - Dave dnes váha 1189g!!! (24. 9. šest měsíců). Nico chudák ve 4 letech a 3/4 roku po všech různých zhubnutích dnes 1286g!!! Za chvíli ho ten prďola dožene.
  5.10.2021 14:18Ehrena
  Bart, naše Sněhulka taky pokaždé, když ji vezmu do ruky, kvílí, jak kdybych ji podřezávala.
  Kupovala jsem ji z CHS Od Julie už tříletou, u nás je už skoro další dva roky a dělat to nepřestala. A to ji tady na chalupě denně ráno dávám ven na zahradu a večer zase domů.
  Je fakt, že chovatelka mě na to upozornila předem, že tohle dělá.
  Ale já myslela, že se to poddá, ne, je to pořád stejné.
  5.10.2021 14:30Bart
  Tak jsem koukala do záznamů, Nico má teď váhu, co míval na 8 měsících. Dave má přibližně stejný váhový přírůstek jako míval Nico. Tak že asi nic tak zvláštního. Nico dosáhl maxima 1459g, ale jak kvůli různým abscesům, broušení stoliček i těch předních zubů, zhubnul postupně 200 a více gramů, už to nikdy nedožene.
  - - - - -
  Ehrena - přitom ho jako malého tahaly děti té chovatelky... Tak to třeba taky bude dělat pořád...
  5.10.2021 18:18Jezzabell
  Bart: Páni, kus chlapa!;) U nás v vzrůstu vede Vall-ík, ten má 1.560g a to "zhubnul 500g" po těch patáliích, když se mu zhroutily játra. Vypadal už jako zakrslý králík! Ale on je mohutný stavbou, nevypadal ani tlustě, prostě jen obrovský morče. Jeho sourozenci jsou na tom od CHS Diamant stejně. Sestřička dokonce jezdí po výstavách.
  Někteří jsou zkrátka "velcí";). A na druhou stranu, velké morče, když onemocní, "má z čeho brát". Jen odpálení jater stojí k a ž d é morče 400-500g. A když je nemá, je zle..To jsem se přesvědčila taky. Ale s tím se obvykle už nedá nic dělat a nepomůže ani nejlepší doktor..
  A že je plachej? Skoro každé morče je plaché, nebo aspoň nesnáší fyzický kontakt s člověkem.
  Jsou vyjímky, ale to je skoro rarita. O jednu takovou "raritku" jsem přišla nedavno, Lancík byl neuvěřitelně mazlivé morče. Chápal, že moje starost o něj je pro něj dobře a mazlil se v jednom kuse, běhal za mnou jako kotě..Jen Houmík tohle uměl ze všech, co jsem kdy měla..Tolik mi chybí! On i Vočko. A vůbec všichni, ok teé jsme už přišli..
  - - - - -
  Před chvílí jsem seděla ve výběhu, morčáci i junioři si statčně vrkali kolem mě..jo, než jsem si musela kýchnout! Chudák Fíďa to narval do papuče v týpí jako hokejista do mantinelu!;)).
  5.10.2021 19:35Dorotka
  Jejich povahy jsou velmi individuální, ano. Měla jsem např. kdysi samičku (plemenem rex), která trpěla tak těžkým odporem k člověku, že pro ni každý kontakt byl takřka k nevydržení - a jala se teda být akusticky výrazná. Jednou (při stříhání drápků) na mě dokonce zvonila sousedka, zda je u nás doma vše v pořádku. :-) Na druhou stranu máme pár "kousků", kteří lidský kontakt vyloženě vyžadují, jsou mazliví, registrují své jméno... Nevím, zda je to jen má zkušenost, ale obecně mám pocit, že ty rexí geny jsou jakési neurotické. Teď mám jednu holku, která je z půli rexinka a je obdobně šílená. :-)
  6.10.2021 09:30Bart
  Dorotka - no. je to tak.
  Mám stejný problém jako Jezzabell - po těch přítulných či jedinečných se člověku moc stýská....
  6.10.2021 10:04Ehrena
  Bart, máme stejný problém všichni. :(
  6.10.2021 13:03Zbyněk
  Bart: můj dalmatinek Cipísek má aktuálně 1720 a na předloktí se mi skoro nevejde:) The biggest mouse, that I have ever seen, tedy když nepočítám cuye:)
  Jinak také mám pár faovoritů, na které prostě nelze nikdy zapomenout... :(
  6.10.2021 16:07Dorotka
  Zbyněk: To je opravdu hodně. Nechováš spíše nutrie? :-) Malý obr. :-) U nás měli kluci vždy v průměru 1200 - 1300 g a holky 800 - 1000 g. A řekla bych, že je to asi norma. Tedy u zvířat ze seriózních chovů. Zachráněnci (zverimex atd...) se mi obvykle přes 700 g nedostanou, ačkoli jim člověk nejrůzněji přilepšuje. Zmiňuji to hlavně proto, ať tu někoho nevyděsíme. :-) Ta nešlechtěná morčátka jsou prostě obvykle taková drobnější a lehčí.
  - - - - -
  Ještě k povaze morčat - měla jsem kdysi samičku absolutně úžasnou (byla mé první morčátko v dospělosti), která mě de facto dovedlo zpět k chovu morčat. Např. s námi koukávala na telku atd. (no byla velmi kontaktní...spíše jako pejsek). Byla se mnou 8 let. Také na ni nikdy nezapomenu. :-) Ale zemřela klidná a jednoduše na stáří. Vystřídaly se vedle ní dvě parťačky - jedna zemřela ve 4 letech (degenerace stoliček...a to bylo teda taky příšerné...3 týdny jsme ji křísili po operaci a neúspěch :-( ) a tou druhou byla právě ta šílená rexinka, která zemřela ve 3 letech - náhle a bez zjevné příčiny. Každopádně věřím, že právě psychické naprogramování zvířete ovlivňuje i jeho zdraví a "životnost". Hlavně prosím nikdo nemnožte zvířata, o kterých nic nevíte!
  6.10.2021 16:31Ehrena
  Dorotka, to je zajímavé - u nás to váhově a velikostně vycházelo právě naopak, větší a těžší byla právě morčata pořízená ze zverimexů, a dokonce můžu říci, že i zdravější, ta z CHS bývala drobnější a lehčí, a bohužel se i většinou méně dožila.
  Samečkové mívali váhu od 1kg (ti drobnější) do 1,4kg (ti větší), samičky od 1kg do 1,3kg (taky ty robustnější).
  6.10.2021 17:53Dorotka
  Ehrena: Asi záleží kus od kusu...a také, zda ti tvoji zverimexáčci nebyli říznutí někým houževnatějším. :-) Ti moji nalezenci jsou asi klasická morčátka z králíkárny (štíhlá těla, méně robustní, stavbou těla připomínají snad trochu potkánky...). No zkrátka proti těm pořízeným z chs působí lehce neduživě. Teď jsem si přivezla nové mladě (z nedaleké chs) a váží skoro stejně jako oni.
  - - - - -
  Ale jsou fajn. Jsou přizpůsobiví, vděční, nevytvářejí konflikty a umí krotit ego. Když musím pořídit nové morčátko, nejdříve k němu dám do výběhu děcka ze zveri. :-) A opět se osvědčilo... :-)
  8.10.2021 09:54Zbyněk
  Dorotka: podezřívám maminku, že si v době mé nepřítomnosti půjčovala náhradní klíče a chodila k Vltavě za nutriema:) Cipísek je velký a navíc rád papá, ale už to řešíme:) Když jsem ho v měsíc oddělil a pjčil jse si k němu sedmiletého, zkušeného dědulu, tak první noc jsme měli kruhy pod očima všichni, morčata i já a pak se to srovnalo:) Zápůjčka mě těnkrát vyšla na krásných osm tisíc, protože dědulovi začalo slzet očičko a při CT RTG na Hůrce navíc zjistili ošklivou kardiomyopatii, ale dožil u mě v klidu a v pohodě a když přišel jeho čas, počkal na mě, vlezl mi sám do ruky a spokojeně odešel na věčnost...
  9.10.2021 21:07Jezzabell
  Zbyněk: Achjo...Pendísek? Pořád si pletu dva. Ale zažila jsem oba dva a jen si nejsem jistá..
  11.10.2021 20:36Dorotka
  Nevím, možná jsem k nim teď až přehnaně pozorná... Ale jedna ze samic se mi zdá jaksi v nepořádku poslední dny. Papá hezky, ve výběhu je aktivní (běžně je pouštím po bytě - řádí...), ale v ubikaci je divná - polehává, separuje se od ostatních (těžká ztráta energie a zájmu ve skupině)... :-( Jsme objednaní na veterinu na zítra. Bojím se, co se dozvím. Máte někdo zkušenost s takovou změnou chování u mladé samičky?
  - - - - -
  Za mě - jak morče začne čučet do rohu, je nemocné. :-(
  12.10.2021 10:49Zbyněk
  Dorotka: ne, nejsi, u morčátek to jde strašně rychle, takže bych také neváhal a mazal na veterinu. Jak je na tom se stolicí? Bobky má normální? Seno žere? Pokud to není od zažívání, tak pak je potřeba kontrola močáku, ledvin a hlavně RTG hriudníku - srdíčko a plíce, podobně se totiž projevuje zápal plic - morče sice žere, ale je apatické a rychle se to zhoršuje. Kdyby to byl zápal plic, což se na RTG krásně pozná, tak si vydupej za každou cenu Rpnmaxan a kdyby ho neměli, necjh si napsat nejslabší Doxyhexal a pečlově spočítej dávku. Dává se myslím 5mg na kilo dvakrát denně a nic jiného na plíce spolehlivě nezabere!
  - - - - -
  Ronaxan!
  12.10.2021 13:14Jezzabell
  PŘIPOMÍNÁM VŠEM, KDO SE CHTĚJÍ ZÚČASTNIT našeho třetího MORČECÍHO SRAZU V PRAZE:
  -koná se ve ČTVRTEK 14.10. od 17:30hod v restauraci Na Břežance.
  Viz. metro C I.P.Pavlova, ul. Lublaňská 185
  https://www.nabrezance.cz/
  - - - - -
  P O Z O R !!! Z M Ě N A!!!!

  Na Břežance nás vypekli s tím, že nemají možnost nás umístit, protože od majitele mají stop stav na rezervace!!! Když jsem tam volala min týden, bylo to ještě broz..grr!

  Takže měním místo: Hospoda U Dvou Koček Uhelný trh 415;). https://udvoukocek.cz/
  Jídlo a pití viz zde: https://udvoukocek.cz/
  Upozorňuji, že je to tam velice fajn, určitě pražáci znají! Jak by řekl pan Hrušínský (v Adéle) dech dějin zde přímo dýchá;)!
  Je to z Jungmanova náměstí (kam se dostanete metrem B a C nebo trmv z I.P.Pavlova) kousek.
  Hospoda je v podloubí.
  Čas neměnný, 17:30hod. Budu tam dřív a čekat na vás všechny - pro cizí bílá plyšová my na stole;) Plyšové morče nemám, tak nás zastoupí hlodavec z Ikea..š
  14.10.2021 12:07Jezzabell
  Má někdo větčí pech jak já? Uhlík začal na plenách barvit. Dnes jsem to už nevydržela a ráno zaběhla na veterinu. Krev to není, jen pigment, ale průšvih je, že jmá nízkou hustotu moči. To svědčí o problému s ledvinama. A tou jsou zítra dva měsíce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Je unavenější, hodně pije. A to je přesně ono. Může to být velký průšvih, nebo jen prodispozice, ze které se třeba dá dostat, ale moc radsoti a šancí tam není:(.
  To si na něj už Fíďa zvyknul a ostatní taky:((.
  Musí se bohužel tři týdny počkat, jestli povyroste, protože ani sono by nic u takovýho prcka neukázalo. V lepším případě by to byla jen jedna ledvina funkční. Ale s ledvinami obecně se toho u morčat moc dělat nedá:(. Mám bylinky na podporu funkce, RC URO na cestě a za tři týdny snad kontrola.
  14.10.2021 13:49Ehrena
  Jezzabell, na druhou stranu, zase kdyby byl na hoblinách, tak to ani nevíš, nevím, jak moc je unavený, jak píšeš, ale já u našich morčat na hoblinách poznám jen opravdu krvácení nebo tedy i zabarvení po řepě nebo pampeliškách.
  Jinak bych si asi toho ani nevšimla, naše morčata pijou a čůrají různě, individuálně. Takže někdo skoro vůbec, někdo hodně. A to od mala. Ale nějak víc jsem to nikdy nezkoumala, pokud tedy jinak vypadají v pořádku.
  Achjo, ty máš teda smůlu. :(
  14.10.2021 14:32Jezzabell
  Ehrena: Taky jsem si říkala, že kdyby byli "jen" na hoblinách, nepoznám nic tak rychle. Ale ve výběhu mám pleny. Aby nepročůrali koberečky a dalo se to líp čistit a taky právě pro kontrolu. Už se mi osvědčily v minulosti, abych jim nenechala rozjet zánět močáku.
  U Vall-íka jsem takhle včas odhalila zánět, protože nenaříkal při čůrání, a i když to bylo na Silvestra večer, dala jsem mu atb a léky na bolest a v pohodě jsme 4.ledna dojeli na veterinu. Zaléčenej byl dobře a jen jsme pokračovali do vyhojení. Ale čas je u nich důležitej. Dávám si pozor.
  Jestli to v tomhle případě pomůže nevím, nejde vyšetřit sonem, je moc malej. Achjo, takovej puntik!
  14.10.2021 19:05Bart
  Jezzabell - to snad není možný, takhle brzy...? Vždyť se sotva vyvinul!!! Držím pěsti, ať to nic není.
  14.10.2021 20:22Jezzabell
  Bart: Pevně doufám, že se ještěnevyvinul a pomůžeme mu to zvládnout, zítra mu jsou dva měsíce! Takové mrňě jsem ještě nepochovávala:( !!! A nechci!!! Ale ledviny jsou strašná diagnoza.
  14.10.2021 22:46Veronika5
  Jezzabell: Třeba to nebude tak zlé a upraví se to samo....
  15.10.2021 05:30Zbyněk
  Co se týká zánětů a čůrání krve, tak u mě se to týká šesti morčat ze sedmi. Kultivaci jsem dělal a to, co vyšlo, by mělo reagovat přesně na ty antibiotika, co jsem jim dával, jenomže nereaguje. A tak jim dávám ráno a večer 0,3 ml Meloxicamu a zatím normálně fungují. U mimina je řídká moč horší, ale tak snad zaberou ty bylinky. Co zvážit čtyři dny infuze?
  19.10.2021 18:19Sanny22
  Zdravím, chtěla bych se zeptat zda jste někdo řešil obézní morče. Téměř sme odstranili granulky dostává v řádu jednotek. Na netu sem četla rady o dietě na týden jen seno a vodu, ale to mi přijde drastické. Moc děkuji za rady a postřehy. PS: k pohybu ho nedonutí ani kamarád ve výběhu.
  19.10.2021 20:12Reny
  Zbyněk - odkaz na MOČOVÉ a POHLAVNÍ ORGÁNY - KASTRACE http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-278807/
  PRŮJEM, NADMUTÍ, ZÁCPA
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-264817/

  Kdybys chtěl poradit, klidně mě zavolej, tel mám na webu :-)
  20.10.2021 08:41Zbyněk
  Reny: neštvi mě:)) Jednak tvé chrlení odkazů na tvé stránky na jiných webech vůbec není vkusné a za další - s mými morčaty si neví rady an Hůrka, ani Valeš, ani Vetcentrum Duchek, ani Kralupy. Výsledky kultivace máme a nezabírají žádná atb. Nevím, co bys mi asi tak mohla poradit:) Chylíková, Sekyrová, Lietavcová, Valeš a spol. nikdo mi nepomohl. Co se týká průjmů a potažmo onemocnění jater a jejich léčby, i v tom mám myslím už rozhodně větší zkušenosti, než ty:)

  Sanny22: jo, půjč mi ho a zavřeme je s mým Cipískem do morčecí hladomorny na týden:)) Morče potřebuje seno neomezeně a pak trávu, pokud jí máš - a po té nepřibere. Trávu ale už nemáš a tak musíš omezit zeleninu, na cca 30g ráno a 30g večer pro tlusťocha, který zřejmě ostatním luxuje jejich příděly. Granule zruš úplně, nedávej žádné směsky a semena. Obézní kuličku krmit odděleně!
  20.10.2021 11:14Sanny22
  Zbyněk: směsky a semena nedávám. Máme cunipic alfa bez obilovin a střídám s Versele Laga, ale dle rady utneme úplně. Seno má neomezeně a zeleninu zkusíme tedy omezit, ta je jediná co sme ještě neomezili. Trávu mám, ale ne moc, bydlíme ve městě a mám dva truhlíky na okně. No a s pohybem - zatím jediné co pomohlo, je ho otravovat aby chodil.
  20.10.2021 14:25Zbyněk
  Sanny22: morče nerozpohybuješ jen tak lahce:) Kolik mu je? Zelenina je klíčová, je hodně kalorická a morčeti opravdu stačí max 40g 2x denně. Já osobně dávám vždycky rajče, mrkev, žlutou papriku, fenykl, kousek okurky, řapíkatý celer a trochu římského, nebo little gem salátu a také trochu kopru. Občas pak červenou řepu a to je všechno. Granule Cavia Complete jendou denně na chuť - pár na morče. Ubrat zeleninu pomůže rychle
  20.10.2021 17:00Sanny22
  No ten pohyb se mu moc nezamlouvá :) jinak jsem zkusila zvážit dávku co dostává normálně a je to tak 50g 1xdenně krmim mrkví, celerem, fenyklem, římským, občas řapík někdy kousek cukety. Rajče jednou za dva tři dny, papriku jen červenou nebo bílou malý kousek, okurku skoro nedávám. Řepu mi nežerou, kopr dávám jednou za měsíc. Někdy snítku petrželky. Jinak mu je 2,5 roku.
  - - - - -
  Zbyněk: doufam, že to nevyznělo, že dávám zeleninu jednou denně. Samozřejmě je to 50g ráno večer...
  20.10.2021 19:28Šíma
  Dobry večer, chtěla bych se poradit, jestli má někdo zkušenosti s podáváním prášku morcakum? Na veterine nám byly předepsaný leky, které jsou v tabletach. Morcak musí brát ctvrtku tabletky, kterou však stále plive. Jestli někoho napadá nějaký osvědčený zpusob, dost nám to pomůže. Předem dekuji.
  20.10.2021 19:48Jezzabell
  šíma: Morče není kočka nebo pes. Musí se to nadrtit mezi dvěma lžícema (opatrně, aby to nevyskočilo) a přesypat prášek třeba do víčka-odměrky od dětského sirupu (nebo víčka od pet lahve (cola, fanta..). Na veterině si vyžádej tak dva kusy inzulínky stříkačky pokud doma už nemáš (v lékárně ti jí nejspíš neprodají, jen s inzulínem bohužel, takže veterina). Dvě, protože moče rádo kouše do stříkačky.
  Odměř si v kolika ml to máš podat-opět vet řekne a to si do stříkačky natáhni (vlažnou vodu, uro čaj odražený, co já vím). Pak to opatrně přestříkni do prášku v odměrce a promíchej stříkačkou a znova natahni (BEZ JEHLY!!) a šup do tlamky z boku čelisti (kde nemá zuby) tak centimetr dovnitř, víc ne a ne moc na kraj, ať trochu polyká;).
  Na to příjdeš a vychytáš sama. Ne moc hluboko, ať morče nezraníš.
  20.10.2021 19:54Ehrena
  Šíma, tabletku rozpustit nebo rozmačkat v troše vody a injekční stříkačkou, samozřejmě bez jehly, nejlépe inzulinkou rovnou do tlamičky. Případně můžeš ochutit, třeba přisladit troškou medu nebo glukopuru.
  - - - - -
  Jezzabell mne předběhla. :)
  20.10.2021 20:01Bart
  Šíma - tabletku něčím rozdrtit na prášek (já to dělám paličkou na maso, prášek mezi ubrousek). Potom ho nasypu do frťáka, inzulínkou přidám vodu (i 2x až 3x) rozmíchám a zpět do inzulínky natáhnu (zase 2x - 3x dokud není prázdno). No a potom morčeti do papuli. Nejdříve po maličkých dávkách odstříkávat do tlamičky, až si zvykne, pak už třeba i na 4 střiky. Většinou jim to chutná. Morče na klín, volnou rukou chytit tlamičku zhora, pootevřit a šup s tím tam. Pokud nemáš inzulínku, můžeš použít i normální stříkačku, ale tou to jde hůř. Inzulínka je slabá celá, lepší se do tlamičky strčí. Tím to způsobem se morče i dokrmuje (někdo to dělá také inzulínkou, někdo přímo dokrmovacím aplikátorem (velká stříkačka s delší "hubičkou"). Moje morčata, jak pořád dostávala nějaké léky, už si na to tak zvykla, že je nemusím ani brát do ruky a stačí jim inzulínku strčit před čumák a jdou po ní. Dávám tak i Celaskon. Už to umí i půlroční morče.
  - - - - -
  nějak jsme psali všichni najednou :-)
  20.10.2021 20:22Ehrena
  Bart, ale závidím, že můžeš napsat, že jim to většinou chutná.
  Našim to teda většinou nechutná, kromě těch sladkých léků, jako jsou proti bolesti, i některá atb.
  Prostě léky v sladkém sirupu.
  S ostatními je vždycky boj.
  20.10.2021 22:22Bart
  Ehrena - no já se tomu taky divím, ale zatím jim všechno chutnalo. Nechápu ten Celaskon, ten je kyselý a stejně mi div neurvou stříkačku z ruky. Co snad byl trochu problém, to byl morčecí B komplex od Bepharu - žluté kapky, ale pak už to taky nevadilo... Jednou jsem tu psala, že teda jim nějak nejedou kapky od Rodicaru (akut ap.). To je škoda, ale když je potřeba, tak to do nich nacpu. Člověk už má grif.
  21.10.2021 06:23Zbyněk
  Šima: polévkovou lžíci, do ní prášek, rozdrtit lžičkou, smíchat s vodou a troškou Glukopuru a rvou mi stříkačku z ruky:)

  Sanny22: 50 g zeleniny je moc! 30 stačí. A cuketu a obecně lilkoviy nedávat
  21.10.2021 06:56Bart
  Zbyněk - proč se nemá dávat cuketa? Já ji dávám každý den...
  21.10.2021 09:17Zbyněk
  Bart: protože lilkovité plodiny jim škodí a nemají žádné potřebné látky. Ani okurka není nic moc.
  21.10.2021 09:41Izabela15
  Dobrý den
  Mám dvou a půl letou samičku měla sestru ze stejného vrhu. Bohužel před půl rokem zemřela a tak jsme pořídily aby nebyla sama další samičku. první týden zvlášť každá sama spolu jen venku "neutrální území" vše bylo v pohodě pak jsme je daly do jedné více jak 4 měsíce jsou spolu občas se "rafly" u jídla ale nic víc.
  teď však měla ta starší přerostlé zoubky když jsme to zaregistrovaly měla už oproti svému obvyklému stavu podváhu a ta mala jí začala okusovat. Je my jasný že navrhnete oddělit, ale myslíte že už spolu nebudou nikdy vycházet jako předtím nebo co mám dělat? Neuměl by my ně
  kdo poradit?
  21.10.2021 10:13Ehrena
  Izabela15, co znamená to okusovat?
  Popiš přesněji.
  21.10.2021 10:34Izabela15
  Příjde k ní a začne ji nejdříve jen čichat pak kousat vlastně jí už vykousala místa ze nemá kousky srsti štípe jí že začne pískat nemá ranky že by jí vyloženě kousat spíše jí vyškubává
  srst
  21.10.2021 12:23Ehrena
  Ptám se proto, že některá morčata prý okusují druhým srst, nebylo zatím nikde vysvětleno, nebo já se to teda nedočetla, proč to dělají, jestli jim něco chybí ve stravě, či jiný důvod.
  Vlastní zkušenost s tím nemám, u našich se mi to nikdy nestalo.
  S čím ale zkušenost mám, a stalo se u nás vícekrát, že morčata poznají zhoršenou kondici u svého morčecího parťáka (nebo i ve větším kolektivu morčat u některého z morčat) a některá, většinou to bývají ta dominantnější, se pak na to morče s horší kondicí zaměří a docela mu ubližují, někdy jsem to musela vyřešit oddělením.
  U nás ale naštěstí nikdy nešlo o dvě spolu bydlící morčata, spíš to venku ve výběhu bylo nějaké z ostatních morčat (které přitom předtím s tím marodícím nebo stárnoucím normálně vycházelo).
  Prostě poznalo změnu kondice a hned mělo navrch.
  21.10.2021 12:31Izabela15
  je pravda že co jsme jí přivezly dorážela ale byla vždy tou starší odstrčena a davala najevo že naní si troufat nebude takže by to bylo vysvětlení myslíte že je možné že kdyz se vrátí do své kondice zase zesílí mohlo by se to omezit? dekuji za názor
  21.10.2021 13:24Zbyněk
  Izabela15: to jsou běžné projevy diminance, mohlo by pomoci zvětšit klec a dát tam patro, domečky, přepážky atd. A chvíli vydržet, ono se to nejspíš časem zase urovná. I uzdravení může pomoci, ale spoléhat se na to nedá.
  21.10.2021 14:55Ehrena
  Izabala15, nevím, u nás šlo vždy o nemocná stará morčata, u kterých už bohužel k uzdravení či vylepšení nedošlo, a jak jsem psala, nejednalo se o dvojici spolu bydlící, tam vždy ten parťák držel se svým druhem a ke konci ho třeba i zahříval, někdy to bylo hodně dojemné a smutné.
  Ale venku ve velkém výběhu, kde mám morčata společně, teď, když mám už jen holky, se někdo z těch ostatních morčat, dominantní jedinec, takhle najednou choval, i když dříve předtím ne.
  A u nás tedy velikost výběhu a domečky nepomohly, fakt jsem musela přistoupit k oddělení do jiného výběhu.
  21.10.2021 15:27Sanny22
  Zbyněk: sice je to 50g, ale nikdy se mi nestalo, že by vymetli misku, vždycky tam zůstane. Ale stáhli sme dávku a uvidíme jestli to pomůže.
  21.10.2021 17:13Bart
  Izabela15 - to okusování srsti jsem zažila jednou, ale v úplně jiné situaci, než se tu popisuje... U nás naopak okusoval srst prcek dvouletému, když jsme je spolu seznámili. Sice ho neštípal, ale vzhledem k tomu, že máme dlouhosrsté, to bylo teda fakt hodně vidět. Měla jsem hrůzu, aby si nějak neucpal střeva a dodnes nevím, proč to dělal, ale pak to najednou dělat přestal. Nevím už přesně, jak to dlouho trvalo, ale myslím, že déle než měsíc to nebylo. No a teď je skoro pětiletý, a naopak zase prozměnu mrňousovi, co k sobě dostal (a i tomu předešlému, než umřel) často olizuje oči a uši. Tak že jako malý okusoval srst a teď jako starý jde po očích a uších. Když to dělal tomu, co umřel, tak jsem si taky myslela, že je to proto, že nějak cítí, že je nemocný. Ale teď když to dělá i malému, tak to asi dělá úplně z jiného důvodu. Srst už ale nikdy víc nekousal.
  21.10.2021 18:17Ehrena
  Bart, to naši dělají taky, to olizování očí a někdy i uší.
  Původně mi připadalo, že je to nějaký projev náklonnosti, lásky, ale protože to pozoruji čím dál častěji, tak nevím, jestli jim to nakonec nějak nechutná či co. Ale ten olizovaný se při tom tváří spokojeně, tak fakt nevím. Nikde jsem to ještě nečetla, že by to někdo rozebíral.
  21.10.2021 22:48Bart
  Ehrena - přesně tak, ten olizovaný drží a nechá si to líbit. Taky nevím, co to má být. Zatím to nikdo jiný nedělal, než Nico (ten právě jako malinký okusoval tu srst). Právě to je pro mě záhadou, že to dělal jak Samuelovi, když už byl nemocný, ale teď to zas dělá i mrňousovi.... Tak to nějak nedává smysl. Taky jsem si dřív myslela, že nemocného nějak uklidňuje, ale proč to dělá i teď? Taky jsem o tom nikde nic nenašla....
  22.10.2021 07:42Jezzabell
  Bart: Třeba že mu na něm záleží? Nějaký "opatrovnický" pud? Možná to nebude rozený morčecí kadeřník, ale jen tím prokazuje náklonnost tomu parťákovi..
  U nás jsem to zatím nepozorovala, tady máme spíš zpěváky a duchaře;).
  22.10.2021 09:35Bart
  Jezzabell - jj, ono to právě jako opečovávání vypadá. Jak když mu ty oči a uši chce umýt nebo co.
  22.10.2021 10:16Jezzabell
  Bart: Takže "lázeňský švihák!";) Páni, už jsme měli doma ledacos, ale tohle ještě ne
  22.10.2021 10:53Ehrena
  Jezzabell, my jich právě máme poslední dobou víc, nebo měli jsme, už mi zbývá jen malá partička morčat.
  Dokud jsem mívala jen samce, vídala jsem to jen u pár dvojic z nich, většinou těch nejlepších parťáků.
  Ale pak to hodně probíhalo mezi smíšenými dvojicemi, hlavně ze strany samce k samičkám, ale i naopak, a teď i mezi samičkami.
  Fakt nevím, co to je, proč to dělají.
  22.10.2021 16:27Veronika5
  Králíci si oči a uši navzájem olizují běžně, tam je to rozhodně projev náklonnosti. Třeba to bude u morčat podobné?
  22.10.2021 18:47Bart
  Veronika5 - díky za info
  22.10.2021 19:53Sanny22
  Zbyněk: tak naše "obézní" morče není obézní. Dneska byl takový apatický, od rána hůř pil a skoro nebobkoval. Dali sme rodicare acut a vyrazili na veterinu. Podle UZV to skutečně vypadalo, že je tlustý, ovšem na Rtg se ukázal nádor. Lipom, zítra jde na zákrok a uvidí se jestli půjde odstranit a hlavně odkud je jestli z jater nebo ze slinivky. Dostali sme plno injekcí, včetně antibiotik. A přes noc budeme dávat příkrm, zeleninu si teď vzal, trochu ovsa, občas uďobne sena. Vidím to špatně, ale vše se prý uvidí až ho otevře.
  22.10.2021 20:15Veronika5
  Sanny22: Jejej.... To mě mrzí!
  22.10.2021 20:27Sanny22
  Veronika5: děkuju 😔
  23.10.2021 14:33Veronika5
  Pozdrav z prázdnin https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mode=edit&uid=2393&id=34927
  - - - - -
  Tak ještě funkční odkaz: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34927
  😉
  23.10.2021 14:56Jezzabell
  Veronika5: Ať dělám, co dělám, i ten druhý odkaz se jeví jako špatný..nic v něm není
  23.10.2021 15:30Veronika5
  Jezzabell: Mně ten druhý funguje... 🤔
  23.10.2021 16:00Sanny22
  Zdravíme, zrovna sem si přivezla broučka z veteriny. Lipom to nebyl, ale obrovský absces zřejmě z ledviny.Bohužel jsme si celou dobu mysleli, že tloustne. Jen co sme přijel pustil se do žrádla, má kanylu a zítra ještě na infuze.
  23.10.2021 16:14Veronika5
  Sanny 22: No tak děsně držíme palce!!!
  23.10.2021 16:25Sanny22
  Děkujeme, doktorka sama byla překvapená, krásně kadi. Už na veterině baštil jak zjednanej. Je takovej malatnej a špatně s tou kanylou našlapuje, ale pro lístky z řapíku hlavu natáhl. Mám ho v malinké kleci, aby nikde neměl snahu lézt. Dala sem ho aby na sebe s kámošem viděli, ten ho tam chodí navštěvovat a nakukuje k němu.
  23.10.2021 16:29Bart
  Veronika5 - mně to taky funguje. Je tam jedna fotka morčátek v tom "hadrovém" (nebo jak to nazvat) výběhu. Mně se to moc líbí, že je to přenosné a určitě skladné.... Jako je dnes ta dětská ohrádka - skládací a hadrová. Dříve bývala dřevěná a nedalo se s ní cestovat. Dnes se všechno přizpůsobuje, tak že se dá dobře cestovat jak s malými dětmi, tak i se zvířaty.
  - - - - -
  Sanny22 - držíme palce.
  23.10.2021 17:06Veronika5
  Bart: Na ten nylonový výběh nedám dopustit, jezdíme s morčaty fakt často. Mám jeden malý o průměru 92 cm a jeden velký 116 cm, to je právě ten na fotce. Dávám do toho přebalovací podložky pro miminka, ty se dají vyhodit a dokoupit s nákupem, tak jich člověk nemusí tahat moc s sebou, a krásně to funguje i na delší dovolenou někde, kde není pračka....
  - - - - -
  Sanny: dokud žere, je šance 😉!!!
  23.10.2021 17:44Bart
  Veronika5 - myslím, že to časem taky využijeme. Až se mi na to dcery vybodnou, aby morčata hlídaly, když jsme na dovolené, tak je taky budeme muset tahat s sebou... Pleny používáme běžně. Bezva věc.
  Teď mě napadlo - kam s napáječkou?
  23.10.2021 17:53Dorotka
  Sanny22: Ach jo, to je hrůza. :-( Připojuji se s přáním brzkého uzdravení. Snad bude chlapec v pořádku! Držte se!
  - - - - -
  Jinak, ta naše holčina (co se mi nějak nezdála) prošla komplexním vyšetřením a ve výsledku zcela bez diagnózy - což je skvělé, ale i tak mám obavu (ta změna chování mi opravdu nepřijde normální). No budeme ji sledovat a čas ukáže...
  23.10.2021 18:19Veronika5
  Bart: u nás používáme těžké betonové misky, jaké se dávají do králíkáren. Máme doma králíky nonstop na volno, takže cokoli, co by bylo vně klecí, by vzalo za své 😉. Proto taky berem morčata s sebou, i když jedem jen na víkend. Zato králíci doma dva dny zvládnou, ti napáječku mají. Ale neboj - ta nylonová ohrádka má otvor na prostrčení hubičky a zvenčí gumičku na uchycení napáječky 😉.
  - - - - -
  Ona je ta miska na té fotce i vidět.
  23.10.2021 18:23Sanny22
  Dorotka: moc děkujeme. Marod zatím o seno nejeví zájem, ale zelený oves si dá, taky dostal kousek okurky a tu taky zhltnul. Tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.
  23.10.2021 19:06Bart
  Veronika5 - jj, já tam tu misku viděla... Vzhledem k tomu, že náš malý Dave se naučil ležet na misce s jídlem, tak by byl pořád mokrý, kdyby měl vodu v misce. To by nebylo dobré. Koupila jsem kvůli tomu taky dvojmisku, aby se k jídlu dostal i ten druhý, ale on zmetek zalehne tu misku po celé délce a spí tam. Nevím, že ho to nemačká... Zelenina pod ním je pak vařená :-)
  23.10.2021 19:07Veronika5
  Bart: fuuuj 😁!
  23.10.2021 22:59Bart
  Veronika5 - ono to nebude tou miskou, ale tím jídlem. Dneska měli zeleninu jen tak na hromádce, protože misku měli ve výběhu. No a teď večer koukám, zas leží na té hromádce jídla, jak slepice na vejcích... Zalehne prostě veškerý jídlo. Přitom to dominancí být úplně nemůže, protože jsem jim teď dala jídlo na noc a žere hlavně ten starší, malý musí čekat, až se nají, a pak může jíst on. Už jsem si toho všimla vícekrát. Tak asi pak, když má tu možnost, tak to zabere všechno. To by mě taky zajímalo, co to je za chování....
  24.10.2021 00:11Ehrena
  Bart, to samé nám dělala Kréminka, dělala to tedy na seno a trávu, na zeleninu naštěstí ne.
  Nedělala to teda na misku, protože naši v misce dostávají jen granule, zeleninu a trávu jim dávám rovnou na hobliny. A to se specializovala právě jen na tu trávu a pak tady na chalupě na seno, protože tady nemají seníčky a seno dostávají jen tak do rohu plastboxu. Na to vždycky vyloženě skočila šipku, jen aby ho zalehla, a spokojeně si pak ujídala, s trávou to samé. Nikdo jiný mi to nedělal.
  24.10.2021 08:58Bart
  Ehrena - to jsou teda věci, že jo. To by jeden neřekl, co ta zvířátka napadne.... Škoda že neexistuje morčecí psychologie. Bylo by to zajímavé....
  24.10.2021 16:02Bufinko1223
  Chcem sa opytat pred tyzdnom sme boli u veterinara z nasim morcatom koli zubkam,nechcel jest zubky mu zbrusili bo on stale nic neje len zo striekacky a to tiez uz len nasilu 🙏🙏poradte mi
  24.10.2021 19:28Jezzabell
  Bufinko1223: předpokládám, že ho dokrmuješ RC kaší a nebo EmerAidem (zase kaše). Musíš vydržet, morčátko to obvykle hodně bolí po zákroku a někdy i potom. Má léky na bolest doufám! Meloxidyl, Meloxicam a od..Jestli ne, nediv se, že nejí, ale veterinář obvykle podá na doma i léky na bolest. Holt vydržet a pořád dokrmovat, bvyť po kouskách, tak častěji za den..
  A jestli nezabere nic, letět na veterinu se specializací na morčata (nejlépe i na zuby, ale to je asi jen ve velkých městech)..třeba se něco zanítilo a chce to RTG hlavy a zubů a podle toho jet dále.
  24.10.2021 19:57Bart
  Bufinko1223 - doufám, že brousili i stoličky, ne jen přední zuby... Někdy to může trvat i dva týdny, než se morčátko rozjí. Jednak jak jsou zuby zkrácené, mají najednou mezi sebou díru, tak že nemůžou kousat. Rostou ale strašně rychle, tak za pár dní už by to mohlo jít. Potom si také většinou morče pamatuje, že mu to nešlo a má jakýsi i "psychický blok", než pochopí, že už to najednou zase jde. Pokud nemáš kaši, můžeš si ji udělat z rozmočených granulí. Také postupně zkoušet stébla trávy (ty tvrdší), petrželky (i když tu moc jíst nemají ale v tomto případě aspoň něco) a strčit mu to až dozadu do tlamičky. Já krájím slaboučké nudličky řapíku nebo z fenyklu ap. Hlavně taky denně vážit a zapisovat si to.
  24.10.2021 20:19kvikvi
  Tak náš roční morcacek Prymulka už není sám:-)! Má k sobe petitydenniho kolegu, Edíka.Je to trojbarevny anglicky crested, který umí velmi vysoko vyskocit- ještě, že máme tak vysokou a velkou klec! Pohybuje se nadsvetelnou rychlosti- až se mi to podaří, dodám fotku.Klucici se snášejí moc pekne- dokonce Prymulka olizuje Edikovi ouška,presne jak psala Veronika5- je to projev náklonnosti.
  24.10.2021 20:44Veronika5
  Kvikvi: Gratulujeme!!!
  24.10.2021 20:49Sanny22
  Zdravím, hlasime se druhý den po operaci. Myšák dnes opět na infuzi, na veterině bobkoval, snažil se na boxu chodit. Žral seno, no doma tomu moc nedá. Ale doktorka říkala, že přikrmovat nemusím. Od čtyř hodin sežral tři granulky, snítku bazalky, pak snítku kopru a trochu dobnul do sena. A jednou se trochu napil. Snad je to dost... Dáváme rodicare a máme na bolest do tlamičky. Asi bych ho měla přestat stále pozorovat nebo mi hrabne.
  24.10.2021 21:27Jezzabell
  Kvikvi: Tak přece;), vyšlo to!Super!
  Nadzvukovou rychlost znám moc dobře, před chvílí jsem chytala Uhlíka na dokrm! Vallík a Bondík ukázkově vymlaskli první misku dokrmu, kde jsem demonstrativně chtěla juniorovi ukázat, že to je jedlé a mňamy. Za inzulínku tahal zvědavě i Fíďa;). Uhlíka jsem musela doslova odchytit jak baseballový míček v letu do rukavice:))! A jsem víc zelená já něž on najedenej. Pak si teda dal chvíli říct, ale jdu se převléct (vypadám jak malý dítě co potkalo vodovky!).
  24.10.2021 21:46kvikvi
  Jezzabell, Veronika5: Moc vám děkuju za skvělou radu: opravdu to vypadá, že si pánové padli do oka;-)! S příchodem noci a zhasnutí v pokoji se oba myšaci i já uložíme ke spánku a vsichni(!) spime:-)...
  25.10.2021 08:06Veronika5
  Kvikvi: Držím palce, ať jim to vydrží! Já mám teď Kubíka (4 roky) a rozeťáka Saxe (necelé 4 měsíce) a také jsem zatím tak idylické soužití viděla jen u páru samec-samice. Mají se opravdu rádi, ani jeden druhého nemají potřebu nakrývat - vůbec nikdy. Sax je ve svém věku už skoro tak velký jako Kubík, navíc je děsně rychlý a temperamentu má na rozdávání - nevěřila bych, že bude problém ostříhat morčeti drápky, ale u Saxíka je - ve dvou lidech se nám to povedlo až napodruhé. Sacím sebou mele, kouše kleštičky, kouše mě, neustále někam odchází a tak. Nakonec jsme přední drápky ostříhali tím stylem, že jsme nechali Saxe zakousnout do mojí ruky, a syn rychle stříhal 😁.
  Jezzabell: Uhlík je na tom tak, že potřebuje dokrm, jo?
  - - - - -
  Kvikvi: Protože jsou školní prázdniny, jsme na chalupě a spím s morčaty přímo nad hlavou. Taky jsem dneska s údivem zjistila, že v noci vzorně spí! Ale tedy vstávají o půl čtvrté ráno 😁.
  25.10.2021 11:08Jezzabell
  Veronika5: no, má 530g, to je na dva měsíce docela málo, Fíďa má 850g. Ledviny nefungují, jak by měly, látková výměna není dobrá. Aby trochu nabral, dokrmuju ho. A 2x denně RC URO a bylinky uro, proplachovat uročajem.
  Má úžasnou povahu, takovej dobráček. Tak se snažím, jak to jen za dané situace jde.3.11. jdeme na kntrolu, snad už půjde udělat sono. Byl moc malej.
  - - - - -
  Ale je to akčňák! Hopsá s parťákem ve výběhu a nastěhovali se na drzo k Vall-íkovi s Bondíkem, kterým to (zatím) kupodivu nevadí:). Naopak tam s nima bublaj, vykecávaj, učej je, proháněj se po výběhu.
  Takže mám funkční trojku a vypadá to, že i čtyřku;). Trojka už je po pubertě. Co junioři,až povyrostou, uvidíme. Ale jsou to hodní prdíci.
  25.10.2021 12:05Zbyněk
  Sanny22: já bych tedy rozhodně dokrmoval, určitě RC Instant a trochu ohřát vodu, kidně přidej i maličk Glukopuru, pokud by držkoval:) Moje smečka se může utřískat po směsi RC a Emmeraidu 1:1, tohoto: https://www.veterina-trhon.cz/emeraid-sustain-herbivore-100-g Dokrmjuji jednu samičku s oslabenými játry a tohle fakt, ale fakt můžou všichni :)
  25.10.2021 12:48Sanny22
  Zbyněk: rodicare instant mám a dávala jsem, v noci sežral zeleninu, docela se i pustil do sena. Teď si dal trávu. Jak má kanylu tak se mu špatně hýbe. Dnes jdeme na kontrolu až navečer.
  25.10.2021 14:17Zbyněk
  Sanny22: jo tak to je ok:) Morče a kanyla, docela jim ten špale vadí:) Jezzabell morčeti to doktorka jednou zmršila tak, že málem přišel o nožičku, moc to utáhla. Však také po celou dobu nadával a nikdo mu to nevěřil.
  25.10.2021 15:19Sanny22
  Zbyněk: my jí máme od soboty, jen lehounce fixovanou. Nakonec sem mu trochu prikrmu dala, v noci bych řekla že jedl líp. Do všeho jen kousne a pak mele tlamičkou, že si člověk myslí, jak žere a ono prd. Sem zvědavá co na kontrole, bere ho tam děda, jdu bohužel na noční, tak snad to nějak zvládnou 😟
  25.10.2021 16:04kvikvi
  Veronika5: Kubik a Saxik museji byt velmi mili! Ať se Ti zahoji brzy ruka- ma Mysanda vždy při strihani draku stipala, jen co se do mne veslo;-)...
  - - - - -
  Pardon, při strihani Drápků samozřejmě:-)))!Ale Mysanda mne vzdy postipala jako saň, i když byla jinak mila a laskava...
  26.10.2021 12:50Sanny22
  Zbyněk: tak kontrola dopadla dobře, přes noc příkrmy, ale zdá se že, lehce uzobava seno, protože bobky začínají být formované. Kanyla byla bohužel paravenozne, takže dostal 10ml do podkoží, ale byl statecnej. Tráva je teď oblíbená, ale dávám jen malinko. Zjistil že má přední tlapku, ale zadní ho moc nenesou, ale snaží se.
  27.10.2021 05:32Zbyněk
  Sanny22: jak to vypadá s tou chůzí? Měl jsem morčata v různě těžkých stavech, ale běhali vždycky a hned po operaci, nějak se mi nezdá, že by ho nžky nenesly.
  27.10.2021 08:17Sanny22
  Zbyněk: ty nožky nic moc. Přední začal včera docela používat, chvilku vypadal, že neví, že je jeho, ale dobry. Stran těch zadních, pravá v pohodě a levá horší, ale už se na ně snaží vzepřit. Do těd pořád ležel. Doktorka říkala, že na něj nemáme spěchat, na stole byl skoro dvě hodiny a ten absces měl neuveritelnych 700g. Prý nechápe, že to přežil a že docela prospívá.
  27.10.2021 08:32Zbyněk
  Sanny22: no, nevím, morče opravdu bez příčiny schopnost chůze neztrácí, doktorka je specialistka na hlodavce? Před operací chodil normálně? Velkost abscessu je tedy šílená, chudák morčáček. Mrkni na https://www.happyzoo.cz/cunipic-vet-line-rabbit-renal-detoxication-14kg/d-52408/?gclid=EAIaIQobChMImpGHsePJ8wIVyIBQBh3ZfgbNEAQYASABEgJcU_D_BwE a zkus mu schválně jednorázově přidat céčko - ne do vody, ale rozdrtit, rozpustit v trošce vody, přidat maličko medu a šup do tlamičky.
  27.10.2021 10:38Sanny22
  Zbyněk: právě že to bylo s chůzí takový dost podobný. Céčko dávám, dle rad co jsem si tu přečetla. To krmení je na ledviny, to by nám nějak pomohlo? Jinak s tou velikostí, sme to fakt s prominutím posrali, bohužel sme si opravdu mysleli, že prostě tloustne. Ta velikost překvapila všechny, na Rtg to vypadalo velikosti vejce, utlacovalo mu žaludek a střeva. Jinak dáváme rodicare acut, hepato kvůli jaterním funkcím na řadu doktorky a ještě máme artrin, po tom je ta chůze trochu lepší. A ano máme specialistku, to jsem zjišťovala.
  27.10.2021 12:11Zbyněk
  Sanny22: ok, tak pak je asi všechno na maximu. Céčko tedy už nedávat, ta směs RC je dostatečně výbušná sama o sobě. Samozřejmě ít v těle nádor o hmotnosti morčete je úděsné. Budu muset nechat zkontroovat svého samečka, pro jistotu, sice lítá po bytě, ale má 1800g a nemá k tomu moc důvod.
  27.10.2021 12:35Sanny22
  Zbyněk: no my sme byli na váze 1940, takže mám teď opravdu malé morče. Jak tahal bříško, tak právě doktorka říkala, že teď nemusí mít ještě sílu. Hodně poléhavá a hlavně na té nožce, co mu tolik neslouží pořád leží. Ale pro travičku jde klidně přes celý výběh, sice mu to trvá, ale dojde. A začal i víc bobkovat. Takže zlepšení je, sice pomalé, ale asi se opravdu není co divit.
  27.10.2021 13:36Zbyněk
  Sanny22: tak hlavně, aby se to vyčistilo uvnitř celé, atb určitě dostává? A jaké? Samozřejmě bylo to pro něj hodně náročné a pro lékařku určitě také, je zázrak, že to přežil!
  27.10.2021 14:48Sanny22
  Zbyněk:byl to jeden velký útvar a pak dva malé, všechno prý podvázala a co je skvělé v celku vyndala, aniž by to prasklo. ATB myslím že Baytril, k tomu meloxicam a degan, zatím vše injekčně. Zítra jdeme jen na injekce, naše paní doktorka tam bude zase v pátek.
  27.10.2021 20:52Jezzabell
  Tak se mi podařila skvělá jobovka-včera jsem uklízela, vytírám a v ponožkách jsem přešla po té ještě vlhké plovoučce..Výsledek: dva zlomené obratle. Je super chytat morče a dokrmovat ho, to je potom hnedle líp na světě!
  Jinak mrňata se mají čile k světu a dožadují se velice Vall-íka s Bondíkem. A ti dva je doslova adoptovali! Neuvěřitelný! Takže máme funkční trojku po pubertě a teď je tu úžasná čtyřka:).
  Bondík na ně hýká z výběhu, když je na noc dám do jejich klece, která je nahoře. A Féďa zas píská ze střechy podesty na něj. Nebo se jen tak družej a vrakj, popcornují po výběhu nebo po kleci, když odpočívají, společně se tisknou a hmouří očka.
  27.10.2021 23:29Bart
  Jezzabell- šmankote, ještě že jsi nespadla mezi morčata!!!! Moc přeju, ať ty super vztahy vydrží! A tobě brzké uzdravení. To jsi s tím jen tak doma? Já sice nespadla, ale vím co to je, uklouznout v kuchyni na dlaždičkách, když se něco rozleje - jak na mydlinkách. A nebo na balkóně v zimě, když je tam sníh. Sama se divím, že jsem to vybrala a něco si nezlomila....
  28.10.2021 08:29Jezzabell
  Bart: No vyhrožovali mi, že nevědí, jestli mě tam nenechají, podle toho, jak dopadne CT a neurolog..CT potvrdilo RTG a neurologie naštěstí v neštěstí ok. Ale hrklo ve mě taky, jak jsem si tam ležela na tom vozíku! Jak rychle zajistit morčata?! A ppřevoz malýho aspoň k babičce, ti už spali, já tam byla v nem. od půl páté odpol do 23h..A klukům uý docházela voda v napíječkách, malej by některé vyměnit neuměl (resp. je tam zas vrátit, trénoval to včera a žádná hitovka teda).
  Nedaj ti na to nic, jak by mě obalili do sádry, že..Hezky doma, klid(ha ha ha) a polohovat na boku. Teda ono tě to beztak jinam nepustí;), jak se v noci ze spaní chci pohnout jinam, jsem vzhůru.
  A kluci, jak viděj, že se víc hýbu, mají pocit, že bude snídaně a už běhaj, a jsou vzhůru. Byli zmatení teď ráno, jako že už teda leze z postele nebo zase po několikáté planý poplach?! Měli to jak nácvik:)).
  28.10.2021 09:29Veronika5
  Jezzabell: No tak ještě že to dobře dopadlo!!! Vidím, že to bereš s nadhledem, tak to má být 😉.
  28.10.2021 09:57Jezzabell
  Veronika5: Moje zadnice poznává středověk, jj! Ono to jinak ani nejde, jinak bych se z toho zbláznila..Ae pochytat večer juniory je docela žůžo! Sice z druhé strany nahání dítě se smetákem, ale i tak bych byla hitem youtubu, kdyby mě někdo viděl..
  28.10.2021 10:03Cidik
  Představuji vám dvojčátka dva baldwiny - včera narozená - https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34930 a tady je video přímo z porodu - https://www.youtube.com/watch?v=uLaig6UJCFo&lc=UgwoB2HGVpT1rlYwGEZ4AaABAg
  28.10.2021 21:05Emmča
  Jezzabel: No potěš koště... :-(( Tak snad se to brzo zlepší.
  28.10.2021 23:17Bart
  Jezzabell - tak je to stejné jako při zlomenině žeber. S tím se taky nedá nic moc dělat. Přeju co nejméně bolestí a hlavně klid ve všech směrech.
  29.10.2021 16:46Zbyněk
  Sanny22: tak to by mělo být ok, jak vypadá nebohý chlupáč dneska a jak jste dopadli na kontrole?
  - - - - -
  Cidík: já se vždycky snažím samičku nerušit a jenom zpovzdálí kontroluji, že očistí čumáček jako první, byly s ní nějaké problémy, že jí tak asistujete? Jinak jsou kouzelní:)
  29.10.2021 17:15Sanny22
  Zbyněk: na kontrole dobrý. Dneska poprvé nemá analgetika a zdá se, že dobrý, stále hodně spí, víc chodí v noci, asi ví že ho nepozoruju. Jinak ta zadní tlapka se trochu lepší, když jde v klidu, tak jde skoro normálně. Prý je možné, že měl utlačený i nějaký nerv. Ale celkově vypadá o dost lépe. Přes víkend budeme ještě na pichanych antibiotikách a v pondělí se domluvíme na dalším postupu.
  30.10.2021 09:58Jezzabell
  Teda vim, že tohle je "úplně jinej gang", ale puste si to video v článku!
  https://pravda24.cz/hlavni-zpravy/muz-doma-nasel-obrovskeho-pavouka-lidi-zdesila-jeho-velikost/nikolkolomaznikova/
  Doufám, že tohle se do krabice vod banánů nikdy nevleze!!!
  30.10.2021 11:10Veronika5
  Jezzabell: Šmankote, fuuuuj!
  30.10.2021 11:16Jezzabell
  Veronika5: Proto řikám, žádnej Karibik!! Mě by šlehlo, taková bačkora by mi sežrala smečku k snídani! Je to jak stůl!
  30.10.2021 19:02Sanny22
  Zbyněk:tak sme dnes museli zase i analgetika, od večera nechtěl žrát, tak sem prikrmovala. No po analgeticich ho musíme i ve výběhu chytat, abysme mu dali rodicare, je takovej aktivnější. Mi přijde, že vždycky když řeknu, že je lepší, tak se to po...
  31.10.2021 16:29Zbyněk
  Sunny22: po tak obřím abscessu se to nesrovná hned, určitě tam už nemá žádné zbytky ničeho? Meloxicam lze brát první tři dbny 0,8 ml a pak se musí ubírat, na konci týdne maximálně 0,3ml - toto lze podávat i měsíc, i když je to individuální. Jinak lze to nahradit daleko menší dávkou Algifenu Neo, který je i méně škodlivý.
  31.10.2021 19:15Ehrena
  Zbyněk, a kolik lze případně použít toho Algifenu neo?
  - - - - -
  Jinak při osteodystrofii, kterou bohužel zase u jednoho morčete máme, jde používat Meloxicam i dlouhodobě, ovšem nevím, jak na to pak reagují játra a ledviny morčete. Jenže bohužel není na výběr.
  31.10.2021 20:03Sanny22
  Zbyněk: myslím že snižujeme, rozhodně se obsah jedné stříkačky zmenšuje. Ten algifen mě taky zajima, to jako normální kapky, co mám doma na ledvinovou koliku? A kolik případně můžeme? Dnes byl přes den jak šídlo, ráno řádil v seně tak, že jsem musela uklízet výběh. Zítra zas uvidíme, bude tam naše doktorka, jinak řádil i v noci, se rozhodl o půl třetí v noci, že je správný čas se pustit do dřeva, co drží kontrukci výběhu 😁 jak kdyby neměl větvičky z lísky, kterou má tak rád. Jinak k tomu meloxicamu, dostává ho jednou denně, do tlamičky sme měli jednou a to druhý den po operaci, když sme byli na kontrole až večer, tak aby neměl přes den bolesti a to bylo 0,7ve stříkačce.
  31.10.2021 23:30Bart
  Ehrena, Zbyněk... - my teda na bolest dostáváme Meloxidil, a také jsme ho mohli dávat dlouhodobě....

  Sanny22 - přeju ať to jde pořád k lepšímu, nám pomohl i Bkomlex (na nožičky, ale byl to vyloženě neurologický problém. Rozhodně to neuškodí).