od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2021
 • Zobrazuji 178 zaznamu.
 • 1.11.2021 06:07Sanny22
  Bart: tekutý B komplex tu mám taky jen nevím jestli dávat i ten, dáváme už rodicare artrin a potom se mu ta nožka zdá se taky lepší. Přijde mi, že už toho do něj cpeme moc. Třikrát denně acut, jednou hepato a jednou artrin.
  1.11.2021 10:10Dorotka
  Zdravím všechny morčatáře i morčátka. Tak si představte, včera ráno přijdu ke klučičí ubikaci a vidím, že jeden (ten zverimexáček) sedí v rohu a nevšímá si snídaně a příliš nereaguje (přitom ještě dne před řezal ve výběhu osmičky a normálně bral krmení z ruky...). Tak jsem ho vzala do náruče a zjistila, že je celý teploučký a jakoby hadrový. :-( Takže dopoledne strávené na vet. pohotovosti, kde si ho nakonec ponechali k hospitalizaci (kapačky + nějaké léky...). Teď pátrají po příčině, ale nic se jakoby nenabízí. Je ještě maličký (může mít podle mě okolo 4 měs), takže mám vážně strach. :-( Jde tedy o náhlou apatii a zvýšenou teplotu (zatím jediné indicie), bobky měl v pořádku a kámoš, který s ním sdílel domeček je zdravý. Co myslíte...?
  1.11.2021 10:45Ehrena
  Bart, my jak kdy a kde, Meloxicam i Meloxidyl, ono je to asi stejné.

  Dorotka, to je asi těžko říci, jen teda tady na veterině v Jablonci mi vždycky říkali, že zvýšená teplota u morčete je lepší známka než snížená, druhý případ jsme už dvakrát zažili a nikdy to nedopadlo dobře.
  Na druhou stranu to jakoby hadrové morče, to u nás taky nevedlo k ničemu dobrému, většinou to bývalo těsně před koncem. Ale šlo buď o staré nebo těžce nemocné morče v těchto případech, tak doufám, že u vás to nebude tenhle případ.
  1.11.2021 10:55Jezzabell
  Dorotka: Dělali sono a rtg? Rozbory moči? Může to být od jater, od ledvin. Teď mám doma dvouměsíční mimino, který zas barví na plenách ve výběhu a je tam problém s látkovou výměnou v ledvinách. Nezahušťují mu moč, vypadá to jako by krvácel, ale je to barvivo z ledvin a hustota je mizivá. Měsíc čekáme na sono, aby povyrostl, minule to k jeho velikosti ještě udělat nešlo.
  Tohle teda nebude nejspíš tvůj případ, tenhle je akční, nebýt ve výběhu pleny, ani si toho nevšimnu, na hoblinách to nevisíš.
  Ale jestli pomůžou kapačky, můžou to být klidně játra. A ty se poznají z moči. Tam zaberou 3-4x za sebou na celý den kapačky. Už jsem to zažila několikrát. Nevím, jestli ho máš na hospicu i přes noc, ale mě ho vraceli večer domů, s tím, ať ho ráno přinesu na další kolo (nemají noční ošetřování u nás. A musela jsem celou noc co hodinu až dvě do něj nacpat opatrně aspoň jednu inzulínku dokrmu. Aby se nezastavilo trávení a neztratil polykací reflex. To by byl konec. Játra mají schopnost regenerace, ale ne vždy to vyjde. Dost často taky ne. Ale včasné kapačky to hodně zachrání!
  Taky zuby! Žere sám? Nemá v tlamě absces? Z osiny ze sena. Podél zubu. Nebo přerostlé stoličky, příp. nejzadnější zadní (tohle veterináři klině takhle řekni, i zkušený vet. často ty schované za jazykem moc nekontroluje). Odhalí RTG hlavy.
  Víc mě teda nenapadá.
  A už mi umřelo morče i na bakteriální laryngytidu! Tam to odhalí jen včasná laparoskopie, což nevím, zda u mimina jde. Doktor na to přišel už pozdě a to jen proto, že mu podal kortikoidy a ty zabraly..Nezvládl už narkozu na laparoskopii:(..A to byl jinak zdravej myšák. Jak k tomu přišel, netuším. Byli jsme tou dobou zdraví.
  1.11.2021 12:01Sanny22
  Zbyněk, Bart: tak dnešní kontrola dopadla dobře, ukončili se antibiotika a degan, nechali se jen analgetika, když bude v pohodě, tak zítra nemusíme a ve středu na stehy. Chválila mu zpevněné bříško a i ty nožičky jsou jakoby silnější, hezky na nich stojí, předtím byl takový rozpláclý. A budeme chodit občas na Uzv, aby se kontolovalo jestli se tam znovu něco netvoří.
  1.11.2021 22:59Bart
  Sanny22 - super!!! Jen tak dál!!

  Ehrena - podle názvů léků je to určitě v podstatě totéž.

  Dorotka - to je opravdu zvláštní v tomhle věku... Já zažila hadrové morče jednou a mělo to souvislost se srdcem. Morčeti měly být brzy 4 roky. Večer hadrové, ráno umřelo.... Bylo to rychlé, veterinu jsme vůbec nestihli, u nás večer není kde. Nic teda pozitivního. Posoudit se to nedá. Informuj, jak to dopadne a co se případně zjistí. Jedině mě napadá vrozená vada - možná....????
  2.11.2021 07:52KarinH
  Dobrý den,
  chtěla bych se s vámi poradit, zda máte s něčím podobným zkušenost. Máme dvě morčecí samičky, kdy ta mladší Minnie (2 roky stará), je obvykle strašně hyperaktivní a čilá. V neděli jsme si však všimli, že je až divně klidná, moc se nehýbala a nejedla a zvláštně dýchala. Jela jsem s ní na veterinární pohotovost, kde udělali rentgen žaludku. Šlo vidět, že má nafouklý žaludek a možná náběh na zánět průdušek. Nechali si ji tam přes noc a včera jsem si pro ní jela. Dostali jsme k podávání antibiotika, pak meloxoral a itoprid (vše 2x denně). Včera po příjezdu byla trochu čilejší, sama si dala granulky, trochu sena a vodu. K večeru už začala jen tak polehávat a dnes je to to samé. Měli jsme problém do ní všechno dostat, nechce si to nechat podávat. Snědla trochu sena, ale pořád spíš leží a moc se nehýbe. Bobkuje jen malinko, suchá hovínka. Máme o ní strašný strach :-( Nemáte někdo zkušenost s něčím podobným, případně radu, jak jí podávat léky, aby to pro ní nebylo takové trápení.
  2.11.2021 08:12Veronika5
  KarinH: léky i dokrm stříkačkou do pusiny. Že se morče při tom více či méně brání, je normální. Moc se s ní nebavte, vemte jí na klín a ze strany do tlamky podávejte stříkačkou dokrm - pokud ho nemáte, podávejte granule rozmočené na kaši. Pokud sama nežere, je nutné do ní aspoň něco dostat alespoň každé 3 hodiny, ve dne v noci
  2.11.2021 10:28Zbyněk
  KrinH: okamžitě na pohotovost, zkontrolovat bříško a musí dostat Degan, plus určitě Espumisan, nebo Tympanol, tedy pokud je to od nadmutí. A ideálně zkontrolovat moč lvůli játrům, pokud by tam byl problém, tak pak píchnout Hepagen, Catosal a dvakrát denně perorálně 1 ml Duphalyte. Hlavně nečekat!
  2.11.2021 10:58Ehrena
  Zbyněk, dostává Itoprid, to je totéž co Degan.
  2.11.2021 11:13Bart
  KarinH - pokud je to od nadmutí, tak pomáhá i masírovat bříško. Ne jen tak zlehka, ale pořádně. Rozhýbe to i střeva. Že má malé suché bobečky je důkaz toho, že skoro nejí a je dehydrovaná.
  2.11.2021 12:49KarinH
  Zbyněk: Nečekali jsme a hned jsem jí dopoledne zavezla na veterinu. Nechají si jí tam přes noc na pozorování, udělají znovu rentgen a tak.
  Bart: Děkujeme za rady, masírování zkusíme, až nám ji vrátí domů. Budeme se do ní snažit dostat nějaké granule a vodu, aby nebyla dehydrovaná.
  2.11.2021 14:12Ehrena
  KarinH, nafouklý žaludek a střeva může mít i z toho, že nejí.
  Je nutné hned krmit, stříkačkou, v nouzi rozmočené granule, jinak existují přímo přípravky na dokrmování, např.
  https://obchod.kralici.cz/p530-alfavet-rodicare-instant.aspx
  https://obchod.kralici.cz/p1914-supreme-petfoods-supreme-science-recovery.aspx
  aj.
  2.11.2021 14:27KarinH
  Ehrena: moc děkuji za informace a zaslání odkazů. Jestli nám ji dají zpět domů, tak si na veterině určitě řeknu o příkrm.
  2.11.2021 15:13Ehrena
  KarinH, držím palce.
  2.11.2021 16:35Zbyněk
  Ehrena: není, Itoprid je na zlepšení chuti, ale nepůsobí n na peristaltiku, ani na tympanii. Se vším už mám bohaté zkušenosti, Degan je základ!
  2.11.2021 16:42Ehrena
  Zbyněk, my ho od Valeše dostáváme přesně na to, na co píšeš, že není, tak nevím. Údajně je ještě účinnější než Degan.
  2.11.2021 19:49Sanny22
  Zbyněk, Bart: tak hlásím, že den bez analgetik sme zvládli a asi je mu dobře. Natahuje se tu na tunel jak žížala a okusuje sololit ze kterého má bok výběhu. Bobkuje, sice malé bobky a přišlo mi jich málo, ale on je vesele papá, takže bodejť bych nějaký našla (vím, že je to dobře). A konečně se i rozpil, dnes 1/4 napáječky a hlavně tedy světlejší moč. A zítra na stehy...
  2.11.2021 23:29Bart
  Sanny22 - tak držíme palce, ať to dobře dopadne. Přesto ten dokrm určitě zařadit, podle bobečků se vše pozná a také denně vážit a zapisovat pro kontrolu.
  3.11.2021 05:59Zbyněk
  Sanny22: super, ta doktorka je na metál a morčák teda taky:) Jestli si papá bobky, tak něco ještě potřebuje doladit na zažívání, zkus mu koupit Protexin Professional, cca čtvrt sáčku jednou denně - rozpustit do vody na kašičku a střkačkou do tlaničky, docela jim to i chutná.
  Algifen poradí Jezzabell, její morčáček ho dostával právě na odlehčení, protože Meloxidil, Metacam, Loxicom a Meloxicam se nemají brát déle, jak deset dní.
  Na ty tvoje ledvinové koliky bych zkusil preventivně toto:
  https://www.smer-zdravi.cz/eshop-ba-zheng-pian-116.html?slova=%22Ba+Zheng+Pian+-+Octo+Form+%28102%29%22 a toto: https://www.smer-zdravi.cz/eshop-li-dan-pian-83.html?slova=%22Li+Dan+Pian+-+Coloca+Form+%28020%29%22 3 x deně jednu tabletku od každého, alespoň dvě balení. Jak jsem slyšel, porod je proti ledvinové kolice jenom taková dětská bolístka:)

  Ehrena: Itoprid je více podobný Ranitalu a Degan je rozhodně bezpečnější, nemá takové vedlejší účinky. Ideální kombince je Degan 0,2 m a Ranital 0,2 ml perorálně dvakrát denně, jenomže Ranital myslím stále není k dostání. Degan s Tympanolem na zjevné nadmutí, Degan rozpohybuje peristaltiku a když se morče stále ošklíbá nad jídlem, tak Itoprid obvykle pomůže. Ale jsem s ním opatrný a i na Hůrce ho dávají neradi.
  3.11.2021 10:11Ehrena
  Zbyněk, nevím, ale vždyť Itoprid je stejně jako Degan prokinetikum, u kterého píšou i stejné účinky, Ranital je něco jiného.
  Jinak my Degan i Itoprid dostáváme v tabletách, ne v ml. Ranital teda taky mám, ale taky v tabletách, ten byl ale původně můj.
  Ale Tympanol jsem nikdy pro morče nedostala, když jsem se na něj ptala, vždycky říkali, že je to stejné jako Sab Simplex, ať si koupím ten.
  3.11.2021 12:16Ashara
  Nemáte zkušenost s tímto dokrmem? Ne že bych ho potřebovala, ale zvažuju jestli to nemít doma pro případ "kdyby něco".
  Sice to mají momentálně vyprodané, ale já v tomhle obchodě nakupuju pravidelně směs pro křečky, tak bych to koupila až zas bude na skladě...
  https://www.anbio.cz/jr-farm-dokrmovaci-kase-pro-bylozravce-200-g-p1064/?cid=259
  3.11.2021 14:20Ehrena
  Ashara, nevím, taky už jsem na to koukala, ale zatím jsem to nezkusila koupit.
  Tady na Králíci.cz ji mají taky s širším popisem, jukni
  https://obchod.kralici.cz/p3040-jr-farm-jr-porridge-kase-k-dokrmovani.aspx
  Podle složení by mi přišla dobrá, ale někdo v hodnocení píše, že není vhodná na samostatné dokrmování kvůli obsahu obilovin, které tam tedy ve složení já žádné nevidím.
  3.11.2021 14:48KarinH
  Ehrena: Moc děkujeme, zatím je Minnie na veterině a vypadá to, že tam zůstane až do pátku, aby se dostala z toho nejhoršího. Doufám, že pak nám to doma už půjde, to dokrmování.
  3.11.2021 15:06Sanny22
  Zbyněk: máme probiotika bio-lapis, dávám dle návodu celou dobu, co má antibiotika, je to to stejný nebo je v tom rozdíl?
  3.11.2021 15:24Zbyněk
  Ehrena: nejsem farmaceutický doktor:), ale na Hůrce, na Erice i v Kralupech mi vždycky dávají prvoplánově Degan s tím, že je nejlepší a prakticky bez vedlejších účinků. Podobně se k tomu stavěla i Dr. Chylíková. Všichni jsou vůči Itopridu opatrní. Já ho také dávám pouze v nouzi.

  Sanny22: mě BioLapis nikdy nefungoval, jsou to prebiotika, kdežto Protexin jsou probiotika a navíc živými bakteriemi. Nicméně na morčecí průjmy se mi třeba výborně osvědčil Attapectin, zvířecí Smecta, úžasná věc!
  3.11.2021 16:02Sanny22
  Zbyněk: průjem nemá, má malé formované bobky. Tak zkusím objednat ten profesional.
  3.11.2021 16:12Ehrena
  Zbyněk, taky nejsem doktor, jen čtu příbalové letáky a pak podle toho, co mi doktoři sami k tomu řeknou, když nám to předepisují. Měla jsem to nejen od Valeše, ale i tady z veteriny v Jablonci. Tak nevím.
  Jinak BioLapis obsahuje probiotika i prebiotika, podle popisu i určení. Professional je ale asi účinnější, silnější.
  - - - - -
  KarinH, a už nějak vědí, co to je?
  3.11.2021 16:29Ashara
  Ehrena - já si ani nevšimla že je to i ve zdejším eshopu :-) ale ty stránky co jsem dávala odkaz já (anbio... ) je přímo eshop výrobce (JR Farm) a taky ani slovo o obilovinách, takže spíš tipuju že se ta recenze vztahuje k jinému výrobku a pisatel se spletl... anebo si plete obiloviny s jinými rostlinami :))
  3.11.2021 17:10Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny. Uhlík má děravé ledviny, které sice trochu pracují, ale je to otázka času. Je zde ještě šance na zlepšení (ne zdraví), pokud se podpoří jeho vývin bylinkami na ledviny. To mám. Ale jelikož je nechce, musím mu z nich dělat čaj a tím ho doslova prolévat.
  Na sono je stále moc maličký. Je to dvouměsíční mimino!
  Přibral na 662g. Stavěný je pěkně, říkal doktor, přibral i svalovou hmotu a je akční a hravý, takže to není (zatím) nic bolestivého, co by ho trápilo.
  V noci mu dal Fíďa přes tlamu a to tak, že doslova vzpoura v aréně, řev, hobliny v půli obýváku. A uvnitř jedna řvoucí koule. Teda mimino mi parťáka ještě nenapadlo! Ale zatím spolu vegetují- mají velkou klec na to jak jsou ještě mrňaví( teda Fíďa má už skoro kilo;) ).
  Pokud nezačne ztrácet váhu nebo se neprojeví cokoliv jiného, budeme chodit na kontroly hostoty moči v jeho vývinu co dva měsíce. Štěstí v neštěstí je, že ledviny filtrují, ale nezahušťují. Není tam bílkovina, to by bylo zlý. Ale i tak, být to člověk, už čeká na transplantaci ledvin..Takhle budeme čekat, co vydrží a jak dlouho. Nedá se s tím u zvířete dělat víc. Achjo!
  3.11.2021 17:43Ehrena
  Jezzabell, aspoň že ho to zatím nijak nebolí a netrápí.
  Jen mi řekni, poznala bys na něm na hoblinách něco? Zajímá mě, jestli to má i nějaké jiné příznaky.
  Nějaké zabarvení moči bys tam asi nepoznala.
  3.11.2021 18:54Jezzabell
  Ehrena: Ne, v téhle fázi bych nepoznala nic, kdyby byl "jen" na hoblinách. Ale protože vím, že Vall-íkovi jsem takhle zachránila život při zánětu močáku na Vánoce vloni, kdy vet. nepotkáš až 4.ledna. Dávám je pravidelně na pleny do výběhu (mám je přes koberečky), abych viděla, jestli nemají krev v moči. Veterinární pleny občas barvěj, hlavně po fenyklu nebo pampelišce (i sušené). Ale pleny co teď mám, jsou pro lidi, ty nebarví. Takže jak jsem viděla nahnědlý flek, mazala jsem k doktorovi.
  Teda vyselektovala jsem, kdo že to byl. Ale to je podruhý, co mi to odhalilo problém, než morče schoulené někam zaleze, nebo začne naříkat, což považuju za štěstí v neštěstí.
  4.11.2021 07:16KarinH
  Ehrena: Bohužel zatím přesně ne, dle rentgenu šel vidět zaplyněný žaludek a asi náběh na zánět průdušek. Víc nám zatím neřekli :-(... Dostává od nich léky, jak jsem psala, pak navíc jí dali něco na dýchání. Název mi neřekli. Dokrmují jí a prý si už sama vezme a sní kousek okurky.
  4.11.2021 09:43Bart
  Jezzabell - páni, hned takhle od začátku vědět diagnózu na celý život!!! Ale na druhou stranu, já se vždycky ptám, co toho prďolu asi v životě čeká a ty už aspoň víš, s čím počítat a na co dávat pozor.
  4.11.2021 17:29vetacka
  Mám dvě morčátka kluky každý je zvlášť chtěla bych jim každýmu koupit Klec jak by měla být velká jsou zvyklí být zvlášť ale vidí na sebe prosím o radu
  4.11.2021 22:01Jezzabell
  Bart: No prakticky čekám, kolik vydrží:( Nedá se dělat u takového špunta víc, transplantace ledvin se u zvířátek bohužel nedělají. A je to přitom tak úžasná a hodná dušička! A jeho ségry jsou zdravé..
  Teda zajímalo by mě, jestli by je doma dali na pleny, jestli by na něco přišli...

  Veronika5: Můžeš se poptat?
  - - - - -
  TOMU UŽ NEBUDETE VĚŘIT:((:
  Vall-ík umřel. Je to takovej hukot..Před hodinou jsem ho viděla, že je zalezlej v domečku. Chtěla jsem ho vyndat ven, ale byl strašně splašenej a hodně to v něm žbluňkalo. Tak Espumissan a Degan a hned volat na veterinu. Valeš zrovna odcházel, ale ještě mi poradil, ať mu dám Meloxidyl na bolest a zítra ať příjdem na kontrolu..
  Masírovali jsme mu se synem ještě bříško, ale jak jsem mu chtěla dát ten Meloxidyl, dostal mrtvici a začalo to s ním házet v rytmu tepu k pravé straně. Z té už se nezvedl. Chtěl dolů, tak jsem ho po chvíli opatrně dala dolů.
  Sebral svoje poslední síly, došel pomalu k Bondíkovi a začal mu něco vrkat. Bondík začal stresově pískat a on ještě obešel morčatárnu, kouknul na mě, tak jsem ho na plovoučce sebrala a už jsme mazali na veterinu.
  I paní na dispečinku na taxi nám našla taxi za 3minuty! Ale už to nešlo. Tam ho hned zakanylovali, že mu na hodinu než zavřou dají aspoň glukozu..Ale pak mě přišli ukázat jen vyhasínající uzlíček, že má ph moči jen 5:((..A že jede v podstatě na výpary, že o sobě už neví..
  Tak jsem ho nechala uspat. To je páté morče za tenhle rok!
  I paní doktorka z něj byla smutná, nosila ho na ruce a vymýšlela, co by jen udělala, ale proti proudu se prostě plout nedá.
  Když jsem objednávala taxík domů, syn to obrečel, když se s ním loučil (já teda taky), tak paní dispečerka se ještě zajímala, jak jsme dopadli-i jí to vzalo..
  Byl taková úžasná dušička!
  Tak jsem frkla mimina k Bondíkovi. Snad je do rána nezešrotuje.
  4.11.2021 23:22Xerigordon
  Píšu sem asi prvně, ale mám depresi. Dnes se u nás zastavil čtrnáctiletý syn sousedky z baráku poblíž. Přinesl cca dvouletou samičku o váze 500 g(!) s vážnou infekcí, bronchitidou, výtok z očí a tlamičky. Kácela se do strany, motorické fce špatné a Akutrodicare už nepomohl. Bydlím na hranicích, všude máme daleko a tak jsem si zvykl o svých 6 morčat pečovat dobře sám a taky jsou zdravá a daří se jim.
  Samičce od sousedů jsem ihned podal 1 ml Enroxilu orálně, do očí kapky Maxitrol, a hřál jí od 17.00 do 22.00 na vlastním těle. Krátce na to umřela. Mohl jsem dělat něco víc, kdzž jí syn sousedky donesl v 16.00? Hlodáky i stoličky měla dobré. Jenže ta podvýživa.....Proč tu chuděru nedonesli dřív?
  Je mi z toho blbě
  4.11.2021 23:29Bart
  Jezzabell - ježišmarjá, to fakt už snad není možný!!!! :-((((( Zní to blbě, ale jediný, co ze mně vypadlo, když jsem to teď četla, bylo "ty vole, zlej sen" ...
  Sedím tady s rukou přes pusu a jenom nevěřícně zírám....
  Nemám fakt slov, neuvěřitelný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  - - - - -
  Xerigordon - nic si nevyčítej, ty jsi udělal, co jsi mohl, ten člověk si zvířata vůbec nemá pořizovat, když se o ně neumí starat. Zmetek!!!! Chudáci morčata, to je děs!!!!!
  - - - - -
  Jezzabell - jsem se musela podívat do alb, který to byl....
  5.11.2021 06:12Zbyněk
  Xerigordon: někdy se to podaří, někdy ne. Toto byla dle popisu naprosto utýraná samička, která už neměla šanci, možná by pomohlo nejdřív podat výživu, ale spíš těžko. Enroxil je slabý, ale v popsaném stádiu už by zřejmě nepomohlo nic:( Někteří lidé jsou prostě blbci a nic nenaděláš. Jedna moje známá se setkala s podobným případem - kráva jí přinesla roční samičku, kterou měla od ní s tím, že potřebuje pohlídat zvířátko po dobu dovolené. Roční samička vážila 350g!!!! Viklaly se jí zoubky, měla svrab, plíseň, prostě děs! Ujal se jí dvanáctiletý syn, ve dne v noci o ní pečoval a zachránil jí. Samička si to sakra pamatovala a než odešla ve čtyřech a půl na osteodystrofii, tak za syne běhala, jak pejsek a jenom jemu vděčně olizovala ruce. S hovady nic neuděláš.

  Jezzabell: na to už opravdu není pastelka:( Ale Vallíček měl krásný věk a rychlý konec, alespoň něco pozitivního na letošním, opravdu hodně tragickém roku. Je mi to moc líto, snad to parťák zvládne a nenadělá z miminek paštiku. Byl na dědulovi strašně závislý.
  5.11.2021 06:21Veronika5
  Jezzabell: To mě moc mrzí :(((. Jinak co se týče Uhlíkových sestřiček - přemýšlela jsem o tom vašem barvení na plenách. Pokud používám pleny, jsou to přebalovací z dmka, nebo z Lidlu. U všech těchto plen, a i doma na světlejších pratelných podložkách, je běžné, že nacházím různě tmavé fleky od moči. Hlavně po fenyklu, pampeliškových listech je to fakt tmavě hnědá moč. Nikdy jsem tomu nepřikládala význam, a s jistotou se podle toho problém určitě nepozná. Mně tím pádem barvila všechna morčata co jsem kdy měla. Takže si myslím, že nebudu mladou majitelku Uhlíkových sester zbytečně stresovat tím, co by možná mohlo být, když se s tím stejně nedá prakticky nic dělat....
  5.11.2021 10:31Jezzabell
  Veronika5: Jsou ještě ve vývinu a aspoň podpora těch ledvin jim mže protáhnout život.
  Po pampelišce nebo fenyklu (psala jsem sem nedavno) mi barvěj taky, ale "jinak". Už to prostě poznám. Po zaschnutí to má tmavý okraj a buď z toho cítíš čpavou moč (obyčejná světlá nesmrdí, teda aspoň mě ne) a nebo je to jasná krev a tu teda bezpečně poznám taky. Ze začátku jsem se sekla párkrát ale "vycvičilo mě to".
  Jak myslíš. Mě spíš zajímalo, jestli to nemají taky. Je na tobě jak s informací naložíš. Mě je to šumák.
  Vall-íček byl nejnádhernější morče, jak vzhledem, tak povahou, co jsme po profesorech Houmíkovi s Bártíkem měli..A pamatoval téměř všechny. Odpočívá vedle svého prvního parťáka Julese, kterého tak oplakal. Aspoň tak..
  Ráno jsem k němu dala jen Bondíka. Chvíli visel přes okraj přepravky, pak k němu skočil, lehl si na něj a zuřivě ryl čumákem v papuči a spustil takový nářek, že nám to doma trhalo srdce..Musela jsem ho z něj doslova odtrhnout, ještě teď to slyším..
  5.11.2021 10:53Veronika5
  Jezzabell: Hele já to nepoznám. U mě to má po zaschnutí tmavý okraj často taky. Jediné, kdy větřím, je, pokud moč začne čpavě smrdět - to poznám a to pro mě taky ukazuje na problém.
  Co můžu udělat, je pozvat se někdy k těm známým na kontrolu, prohlídnout a očichat. Jinak si myslím že je zbytečné se ptát, zvlášť, když mají první morčata - nemůžou něco takového poznat.
  5.11.2021 11:02Jezzabell
  Veronika5: Jestli u toho budeš, zeptej se na váhu. Nebo koukni sama, jestli jsou jako drobnější, nebo běžný morčata. Uhlík má o 400g míň než Fíďa. Kompenzuje to chlupama, ale i tak je to vidět.
  Bondík tady běhá od domečku k domečku, načuhuje a hledá Vall-íka..V týpí stál a koukal do prázdna..
  - - - - -
  Ani nevím, jak jsou na tom Vall-íkovi sourozenci, Mia je na živu určitě, a ten jeho bráška nevím..Nedavno mi ho chovatelka nabízela, jestli nechci "na dožití" na stáří, ale neměla jsem ho kam a ke komu tou dobou dát.
  5.11.2021 11:10Veronika5
  Jezzabell: A kolik bylo Vallíkovi?
  Jinak u Diamantů mají stále volného rozeťáka Yummy - nechápu že ho ještě nikdo nechtěl, byl by moje první volba .... Co ty na to 😉?
  - - - - -
  Na morčiny kouknu. Musím opatrně - myslím, že přílišná snaha o kontrolu z mé strany by nebyla vítána, proto se do toho moc neženu...
  5.11.2021 13:30KarinH
  Jezzabell: Strašně mě to mrzí :-(
  Xerigordon: Nemáš si vůbec co vyčítat, nechápu lidi, co si pořizují morčátka a pak je takhle trápí :-(
  5.11.2021 15:03Jezzabell
  Veronika5: Posledního ledna by mu bylo pět let..
  Jako "další morče?" HA HA! Čekám, co se vyvine za sekanou z dvojky mimin a Bondíka. Protože Fíďa má tendence se servat s Uhlíkem na věky a kdyby si sedl jeden z nich s Bondíkem, nebo oba!, bylo by vyřešeno;). Ale tady se obávám, že to nesedne.
  Bondík i Uhlík jsou Diamantíci.
  Spíš bych zas nějakého cresteda, když už, chybí nám tu korunka na hlavičce..Lancík i Vall-ík jí měli. Ale teď teda fakt vyčkávám..
  KarinH: Díky..Byl to strašný fofr a ještě mi pořádně nedochází, že tu není..
  5.11.2021 15:29Veronika5
  Jezzabell: Kubíkovi už taky byly čtyři ... Ještě bych potřebovala, aby mi vychoval Saxíka do dospělosti, tak snad nebude na onen svět příliš pospíchat...
  5.11.2021 16:08Jezzabell
  Veronika5: Letí to strašně..
  5.11.2021 17:06Bart
  Veronika5 - to mám stejný problém. Nicovi bude před Vánocema 5 let a taky si říkám, aby se něco nestalo dřív, než Dave bude velký (teda velký věkově, protože jinak už stejně velký jsou). Bude nás čekat brzy broušení stoliček zase, protože začátkem týdne začal mít Nico zas problém. Po broušení předních zubů se nám nerozjedl úplně, nechce kousat mrkev a nejde mu salát. Tak jsme včera jeli po týdnu znova. Přední zuby měl dlouhé jak po dvou týdnech a ne po jednom a koukla právě i na stoličky radši. Prý je to zatím tak napůl, ani normální ani ještě přerostlé, máme teď pozorovat, jak to bude postupovat. Jenže mu zbousila zase předek, tak že do pondělka toho moc nepoznám, musíme krájet tak jako tak krájet. Pokud se rozjí, tak jsme domluvený, že mu ty stoličky stejně do Vánoc zbrousí. Když bude příští týden pořád problém, tak hned. To znamená opět narkóza. Broušení stoliček už po šesté a pak se děsit, aby zas neměl absces.... No blíží se Vánoce, to bývá taky blbej čas na lítání na veterinu. Jako naschvál vždycky. Už to tu známe....
  5.11.2021 17:49Veronika5
  Bart: Tak to držíme palce!!!
  5.11.2021 19:49Ashara
  Vy mě tu děsíte s tím, že nemím morče na plenách tak se nepozná závažné onemocnění... já v životě morče na těch jednorázovkách neměla (a upřímně, pochybuju, že většina majitelů), do výběhu dávám prací koberečky - z Jysku apod, obvykle bavlněné... mám i pár těch pracích inkontinenčních podložek, ale nějak mi nepřirostly k srdci.

  Popravdě, hlavně posledních několik týdnů čtu tohle fórum skoro s hrůzou - přijde mi to, jako by pořízení morčete znamenalo automaticky násobně víc starostí než radostí... to jsou už tak přešlechtěná, nebo čím to je?
  5.11.2021 20:21Veronika5
  Ashara: Jsem napsala dlouhý příspěvek a pak jsem si ho celý smazala 😉. Myslím, že jsou velmi citliví. Naše zvířata považuji za dost spokojená a zdravá, měla jsem zatím postupně pět morčat a tři králíky. Řešili jsme absces, zánět pysku, nějaký neléčitelný kožní problém, dvakrát močové kameny, zápal plic, dvakrát nadmutí u králíků, jednou skončilo fatálně, zánět středního ucha. Takže ono se to nastřádá. Ale taky zvířata nějak přehnaně nesleduju a nepřevažuju, stresovalo by to mě i je. Beru to jak to přijde, a pak to řeším jak to nejlíp umím a co si můžu finančně dovolit a co je podle mě ještě rozumné - desetitisíce bych fakt nedala, na prvním místě je odpovědnost za rodinu. Což neznamená, že nechám zvíře trápit - v případech, kdy je výsledek nejistý a cena léčby šplhá příliš vysoko, bych volila uspání.
  - - - - -
  A myslím, že citliví byli vždycky. Akorát dřív morče prostě pošlo a králík se zabil a snědl. Kolikrát lidi vymlátili celý chov a začali od začátku.
  5.11.2021 20:33Ashara
  Veronika - díky za příspěvek, asi máte pravdu...
  Já jsem třeba alergická na to, když si někdo pořídí zvíře aniž by měl v rezervě na případného (kvalitního) veterináře - nad dotazy typu "teče mu oka hnis", co mám dělat, veterinář je moc drahej apod. jsem alergická - ale to se netýká až tak toho fóra, tady mi chovatelé přijdou jako jedna z nejzodpovědnějších chovatelů zvířat... ale seduju i různé jiné "zvířecí" zájmové skupiny, a někde je to teda fakt masakt, že ty lidi si poříděj zvíře, ale nemaj jinak na nic, jakože fakt vůbec na nic...
  Ale i mně tu už několikrát prolétlo hlavou, při čtení příspěvků, že dát desetitisíce za morče bych si momentálně nemohla dovolit... a to jsem dala v minulosti za zvíře i mnohem víc, ale neměla jsem rodinu, následky jsem si nesla jen já sama...

  Já původně myslela že až zemře naše poslední holka tak chov morčat přerušíme na čas (rodinné důvody), ale jsem čím dál víc vyděšená, a mám čím dál víc pocit, že už mladé morče prostě nebude... uf :(

  Jezzabell - vy jste si vyžrala asi všechnu sůlu morčecího světa, fakt... já vás moc obdivuju, za to co pro ně děláte, a zároveň přiznávám že bych to samé asi nedávala :( nezvažovala jste třeba mít těch kluků míň (časem samozřejmě, až staříci odejdou sami) ?
  - - - - -
  EDIT - omlouvám se za všechny překlepy, píšu co na srdci to na klávesnici, a kompozici kontroluju až po odeslání...
  5.11.2021 20:52Veronika5
  Ashara: Tak se tolik nebojte a užívejte si své morče - určitě mu přece poskytnete potřebnou péči, když ji bude potřebovat...
  Já bych taky to co Jezzabell nedávala, na férovku bych ukončila chov, protože tolik marodů bych nedala nervově, časově, finančně ani nijak jinak. Naštěstí u nás je ta nemocnost tak nějak normální.
  - - - - -
  Já zas nesnáším příspěvky typu "rodiče mi nedovolí jít k veterináři", to dítě je v strašné situaci. Rodiče mu koupili zvíře, ale už mu neumožní se o něj správně postarat. Trápí se zvíře i dítě.
  5.11.2021 21:15Ashara
  Veronika5
  Jo, to co popisujete ohledně dětských dotazů je další hnus :(
  Já samozřejmě počítám s tím, že ke stáří každé zvíře otřebuje větší péči a stojí víc peněz... jen mě děsí jak moc se to týká už mladých zvířat :(

  Nám zbyla jedna morčina poté, co nás její sestra v 4,5 letech opustila... zkusila jsem sehnat kámošku, ale starší samičku, ne mládě... a ta naš ji hnala svinským krokem... tak je bohužel sama, ale paradoxně si ji užíváme asi ještě víc než předtím když byly dvě - snažíme se jí to "vynahradit", a i když je jasný že jí nikdy nevynahradíme zvíře stejného druhu, tak mi přijde že nestrádá - možná ve svém věku už to i bere jinak.

  A uvědomuju si jaké máme štěstí že jsme za celou dobu řešili jen píchnutí senem do oka... uf. A když jsme hledali kámošku k té naší osiřelé, tak jedna z variant byla i její vlastní matka - to neklaplo a ani jsme to nakonec v praxi nezkoušely, protože jsou obě dosti dominantní - ale moc mě potěšilo že její matka je ještě natolik pevného zdraví :-)
  5.11.2021 22:17Jezzabell
  Ashara: Nevybrala jsem si nemocná morčata. Prostě "se zadařilo". Bakteriální laryngytida, nádor, trojté selhání jater za sebou, zuby a tuna abscesů z toho..a pak Vall-ík. Tři zverimáčci, dva papíráčci. Si nevybereš..A na druhou stranu jsem ráda, že jsem jim aspoň v některých případech, bohužel ne ve všech), mohla pomoct a protahnout jim život pod taktovkou doktora (aby se teda netrápili! Vall-ík třeba selhání jater přežil, Lancík s abscesy žil skoro dva roky a jeho bráškovi Zedíkovi jsem ty játra 2x nahodila s pomocí doktora, než to fakt nešlo).
  A tam, kde to přišlo z nenadání aspoň pevně věřím, že měli do té doby pěkný život.
  Taky bych radši zdravou smečku! Vždycky pořizuju mimina hlavně pro osiřelého parťáka. A když jsem knečně našla někoho, kdo mi postavil rám na dvě arény na sebe, aby to taky nějak vypadalo a nezabíralo jim prostor na výběh, tak mám obě horní kklece prázdný!
  Už teď mám sníženo-o dva, mívali jsme jich osm.
  A tenhle rok nebyl jen o odchodu pěti kluků..Příliž smrti a bolesti z odchodů..:((. No včera jsem už vážně neměla do zhroucení daleko. A dnes jsem v sedm ráno stepovala u praktika, aby mi bodli injekci na bolest kvůli těm zlámaným obratlům a křížové kosti (mám to teprve týden a nějak nemam čas ležet). Předevčírem se mi stalo prvně v životě, že jsem téměř omdlela bolestí na chirurgii, kde jsem hodinu stála, a řada by na mě stejně nepřišla, kdybych se nezmínila sestře, s čím tam stojím..
  Už už jsem si říkala, že budu mít aspoň vynucenej klid. Jo, to jsem si myslela. Ráno nainjekci, abych mohla nechat Vall-íka aspoň s kamarádem pohřbít. Nevykopala bych to v tom stavu.
  Ale jedno vímjistě, že smečka doma mě ač to zní divně, drží nad vodou, abych se nezcvokla.
  Chtělo by to víc zdraví, snad bude chvíli pokoj. Teda Uhlík na tom není nejlíp, ale řádí jak molekula.
  5.11.2021 23:59Bart
  Ashara - možná je to jen takové zdání. Ono čím více zvířátek, tím více problémů. Já si říkám , že je to jako koupit los, když si člověk zvířátko vybírá.... A na druhou stranu, já pracuju s mentálně postiženými lidmi - tak že ono i počít dítě je takový los..... Člověk má pocit, že v dnešní době je těch problémů a nemocí nějak moc, ale já spíš myslím, že se o tom všem jenom víc mluví, než to bylo dříve. Ať se to týká zvířat, tak i lidí.... (Nemyslím Covid, ale jiné věci). Kdo z nás starších dříve např. slyšel o autismu? A teď se s tím roztrhl pytel?.... Stejně tak se dříve tolik neřešily nemoci zvířat, jak to píše Veronika5 - prostě pošlo....
  6.11.2021 09:12vetacka
  muzu mit dotaz mam morciky kazdyho zvlast kluky v plastovym boxu chtela bych kazdymu koupit zvast klec jak by mela byt velka kazdy bude mit pro sebe jsou tak zvykli
  6.11.2021 10:35Veronika5
  vetacka: Kup dvě metrové klece a dej je vedle sebe.
  6.11.2021 11:28Jezzabell
  vetacka: jestli jsou zvyklí, žít v plastboxech, tak si taky hooodne rychle zvyknou na svobodu z pohybu. Morče musí mít pohyb! Nevím, jak jsi na tom s prostorem, který můžeš využít, taky nechápu, proč jsou od sebe odděleně. Perou se? Co výběh a tam je nechat společně běhat? Chce to do výběhu podestu nebo domek, travní tunel nebo dva, nebo aspoň krabici z kartonu a do ní dva otvory. Pod ně aspoň koberečky, nebo deku. Aspoň to zkus;). Bydlet na noc můžou v kleci. Metr kec je základ, ale to bych dělala jen v nejnutnějším případě a pokud mají výběh přes den. 120tka je super. A zas do ní vybavení. Ať se maj kam schovat, koule na seno a nacpat tím (koukni mi do alb. tam je to dobře vidět, spíš spodní část alb).
  6.11.2021 14:08Dorotka
  Zdravím. Morčáka už máme pár dnů doma. Na klinice byl hospitalizovaný 4 dny a dosud nevíme, čím mohl být tak závažný stav způsoben (na nic nepřišli). Každopádně jsem ho přebírala v perfektním stavu - působí, jako zcela zdravé morčátko. Dosud ale nemáme kompletní výsledky všech testů...
  - - - - -
  Jinak, trochu jsem se ho bála umístit k původnímu spolubydlícímu, aby na něj po takové době nereagoval podrážděně (ten starší je děsně alfa), ale opak byl pravdou - takovou vítačku a oboustrannou radost jsem snad v životě neviděla. :-) Úplně mě to dostalo. :-)
  6.11.2021 19:16Ehrena
  Dorotka, takto je fajn, že to kluky nerozhodilo, nám kdysi jednu z našich nejlepších klučičích dvojic nemoc navždy rozdělila, a to spolu předtím žili přes 5 let.
  Stačily tři dny oddělení, šlo ale o mrtvičku, a marod svého letitého parťáka nepoznával (toho druhého, zdravého mi bylo děsně líto, protože ho s nadšením vítal a ten nemocný se s ním chtěl okamžitě porvat). Zkoušeli jsme to vícekrát, ale už to nešlo, vypadalo to, jako by ten po mrtvičce nadobro na toho svého kámoše zapomněl. :(
  6.11.2021 19:37Veronika5
  KarinH: Tvůj poslední příspěvek omylem přistál na králičí diskuzi....Zkus ho dát ještě sem. Zkušenost s tímto bohužel nemám.
  6.11.2021 20:15Dorotka
  Ehrena: Pokud šlo o mozkovou příhodu, dá se tomu rozumět. :-( - U lidí může mít choroba podobný příznak. Morčátko s mrtvičkou jsem ale nikdy nevysledovala (bohu dík).
  U nás se vše postupně vrací do běžných kolejí. Jen o toho malého mám stále obavu. Kdyby nám někdo hodil alespoň nějakou diagnózu, bude mi líp. Co když se to přihodí znovu, že?
  - - - - -
  Např. když nebudu doma...
  - - - - -
  Druhý expert (se kterým jsem výsledky konzultovala) mluvil o možné hypoglykemii v souvislosti se zvýšenými leukocyty. No, stav by možná odpovídal... Ale leukocyty má zvýšené jen mírně a glukózu úplně cajk.
  - - - - -
  Prý mu mám zkusit podat cukerný roztok, kdyby se to opakovalo v takovéto míře.
  6.11.2021 21:33Jezzabell
  Dorotka: Tyjo, takže to teda nakonec dobře dopadlo? Hurá!
  Já jsem to psala nakonec všechno sem, jak jsme dopadli s Uhlíkem. A do toho Vall-ík..:(.
  6.11.2021 22:58Ehrena
  Dorotka, na diskuzi tady jsem několikrát za léta, co sem chodím, četla podobné rady u nějakých nevyjasněných stavů morčat. Bylo doporučováno podat morčeti roztok vody a Glukopuru (hroznového cukru) nebo vody a medu.
  6.11.2021 22:58Jezzabell
  Když byl Jules po operaci a dala jsem ho k Vall-íkovi, tak to bylo taky to samé. Dodnes si pamatuju, jak k němu Vall-íček běžel a doslova ho pusinkoval po čumáku, oblizoval mu čumák a zahříval ho vlastním tělem! To oni umí moc hezky!;)
  6.11.2021 23:14Dorotka
  Jezzabell, chvíli jsem tu nebyla, teprve pročítám... Vallíka je mi velmi líto :-( , chudáček (no asi přišel jeho čas :-( ). Netrap se! K Uhlíkovi - také bych nic nepoznala. Já je mám také na hoblinách a navíc asi 2 x do týdne podávám červenou řepu, kterou milují, a fenykl dávám zcela běžně. Takže, dobrý postřeh! Ale třeba bude dobý... Uvidíš. Ta diagnóza nemusí nic znamenat. Podívej na nás - já mám naopak "nemocné" morče a diagnóza chybí. :-)
  6.11.2021 23:54Bart
  Dorotka - naše doktorka už nás několikrát strašila cukrovkou, prý na to morčata trpí. Ale tady na diskuzy jsem to zatím nikdy neobjevila, že by s tím někdo měl problém... Ale asi to může být... I tohle... Je toho nějak moc, co ty chudinky maličký může potkat...
  7.11.2021 09:53Jezzabell
  Bart, Dorotka: Taky mi příjde, že je morče celkem slušný lapač nemocí všeho druhu. Jeden by to do nich ani neřekl, ale je to nejspíš přesně tím, jak se tu už psalo: dřív to lidi prostě neřešili tolik. Nebyli specialisti na ty drobečky a morče prostě pošlo.
  Je to savec, proč by ho to nepotkalo..Ale jako každý živý tvor taky vnímá bolest a že jsou na to právě oni experti! A často trpí potichu:((.
  Dorokta: Přišla jsem na to, že už se ani netrápím. Teda ne že by nechyběl! Strašně moc!!! Ale je ve mně nějaké takové prázdno..Je toho moc.
  Teď je nechám ve třech. Občas si dají po tlamě, mezi sebou, Bondík je usměrňuje a občas vyletí Fíďa po Uhlíkovi (který je nejslabšií), ale fungují. Počkám si na pubertu. Jestli se pak rozhádají, ten co zbyde dostane parťáka. Ale spěchat nebudu.
  7.11.2021 11:19KarinH
  Včera jsem omylem napsala příspěvek na jinou diskuzi: "Tak jsem si dnes Minnie vyzvedla na veterině, ale bohužel je na tom pořád stejně :-( Každé dvě hodiny ji dáváme příkrm, ráno a večer antibiotika, prášky na trávení a pak na uvolnění dýchání. Současně se jí snažíme dávat heřmánkový čaj a zkusili jsme jí dát i jitrocelový sirup, což nám poradila veterinářka. Sama od sebe si sní okurku a stébla čerstvé trávy, ale leze to do ní strašně pomalu. Pokud se to do zítra nezlepší, tak v pondělí máme volat do Brna ke specialistům, protože to prý může být problém se srdíčkem :-( Máte někdo podobnou zkušenost?"
  Bohužel dnes jsem Minnie vezla zpět na veterinu, protože i přes to, že to vypadalo, že by si příkrm dala, tak ji to nešlo polykat a vracelo se jí to. Od včerejšího rána se párkrát vycurala a udělala jen dva bobky. K tomu všemu se divně škubala. Jsme objednání na zítra na 14. hodinu do Brna, tak snad budou mít pro nás dobré zprávy, ale trochu počítáme s tím nejhorším 😔 Ale jen co to píšu, tak je mi z toho do breku..
  7.11.2021 12:54Ehrena
  KarinH, ráda bych tě potěšila, ale u nás tedy, jakmile začalo morče špatně polykat, tak to bylo vždy v háji. :(
  Oni ke konci ztrácí ten polykací reflex.
  Jen u nás šlo vždy o nějakou konkrétní nemoc, kterou vet poznal, je divné, že u vás takhle nevědí.
  - - - - -
  Je mi to moc líto, samička je ještě mladinká.
  8.11.2021 09:24KarinH
  Ehrena : Bohužel to taky víme. Před 2 lety nám takhle umřel morčecí chlapeček Prcek 😔.. Uvidíme, co nám řeknou zítra v Brně. Ta bezmoc, že nevíme, co jí trápí a nemůžeme ji pomoct je příšerná..
  - - - - -
  Tak Minnie svůj boj prohrála 😭 Ráno kolem 8. hodiny ji selhalo dýchání pravděpodobně kvůli tomu srdíčku.. Děkujeme všem za rady. Ještě že nám zůstala Maxinka 5,5 roku stará morčecí dáma, která je držák. Tím že ji během dvou let umřeli dva morčecí parťáci a vzhledem k jejímu věku už ji asi nového parťáka kupovat nebudeme, nebo co myslíte?
  8.11.2021 09:57Bart
  KarinH - je mi to moc líto... :-(
  Nám na srdíčko kdysi umřela Indy, bylo jí 3 a /4 roku, navíc pár dní po Vánočních svátcích. Taky ráno, snad tenkrát čekala, až vylezu z postele...
  8.11.2021 10:44Veronika5
  KarinH: To mě mrzí :(.
  8.11.2021 11:37Ashara
  KarinH to je mi líto :(
  S koupí nové parťačky bych se řídila tím, jestli chcete s chovem morčat pokračovat dál... pak bych se asi nebála pořídit k bábušce mimino, jestli se toho bojíte jen kvůli jejímu věku :-)
  8.11.2021 12:22Ehrena
  KarinH, taky mne to moc mrzí.
  Jinak jak píše Ashara, záleží na tom, jestli chcete s morčaty pokračovat dál, a ještě taky na tom, jak bude osiřelá samička zvládat to, že přišla o parťačku.
  Ze svých zkušeností vím, že některá morčata na to reagují opravdu hodně a přestávají i jíst a je nutné jim honem druhou kámošku pořídit.
  8.11.2021 12:32Zbyněk
  KarinH: to mě moc mrzí :( S pořízením parťačky je to tak, jak píšou ostatní, pokud už chov končí a samička nebude ve výrazné depresi, nechal bych jí dožít samotnou, některým starším samičkám to ani tak nevadí, ale chce to dobře odhadnout! Může tady být půl roku, ale také klidně tři.
  8.11.2021 16:29KarinH
  Moc všem děkujeme za názory. Teď si to nedoveme představit, že bychom s chovem morčátek pokračovali, když nám během posledních 2 let dva zemřeli tak náhle. Ale pokud by se Maxinka, ta samička, co nám zůstala zhorsovala, tak samozřejmě nové morčátko pořídíme, aby ji nebylo smutno 😊
  8.11.2021 19:18samec samice
  Dobrý den, mám dotaz, jakou máte zkušenost se seznamováním morčat? Máme dva kastrované samce, 7 let a 3 roky. A teď se k nám dostala mladá samice, cca půlroční a nějak se nám nedaří je seznámit. Myslela jsem si, že co se týče samců a samic, tak to je pohoda. Že se neshodnou jen dva samci. Ale ona nám útočí na toho staršího samce a ten jí naprosto ignoruje a na ní zas pro změnu útočí ten mladší samec. Už jsme to zkoušeli několikrát a nějak to nejde.
  8.11.2021 20:05Ehrena
  Vy jste je seznamovali všechny 3 dohromady?
  Dva samci nesmí být pohromadě se samicí, i když jsou kastrovaní.
  Ještě se vám spolu rozhádají oni dva.
  Pokud chcete mít spolu dva samce, nesmíte už k nim přidávat další morče, ani samce, ani samici.
  8.11.2021 20:42samec samice
  Ne, my jsme je seznamovali zvlášť. Samici a staršího samce a pak samici a mladšího samce.
  8.11.2021 20:54Ehrena
  Aha, ale samce chováte spolu pohromadě?
  V jedné ubikaci?
  8.11.2021 20:56Sanny22
  Tak jsem dnes po 17ti dnech od operace dala maroda na noc do klece na podestýlku. Bříško má zhojené, stehy vytažené minulou středu. No je z ní trochu nesvůj, tak snad to zvládne, od pátku jsme bez prikrmu, jedeme stále acut, hepato a protexin profesionál. A musím říct, že to zažívání mu fakt srovnal líp než bio-lapis. Tak snad už bude jen líp.
  8.11.2021 21:01Ehrena
  Sanny22, tak snad už bude jen dobře, když jste to až doteď takhle zvládli.
  Držím palce!
  8.11.2021 21:02samec samice
  Ehrena: samci mají společný výběh, ale každý má svou klec, kde má zázemí a kde spí a jsou tam, když chtějí být sami.
  8.11.2021 21:07Dorotka
  KarinH: Však uvidíte... :-) Morčátka jsou totální zlaťouši, ale je fakt, že pokud onemocní, prognóza je vždy nejistá. Jsou to přeci jen malá zvířátka. I mě kolikrát napadlo s chovem seknout, když mi nějaké tragicky odešlo. Ale jejich čumáčky a dušičky vždy pochyby zlomily. Věřím, že nakonec nezanevřete. Zdá se, že k nim máte pěkný vztah. :-)
  8.11.2021 21:21Sanny22
  Ehrena: děkujeme, strašně moc si vážím podpory a rad, kterych se mi tu dostalo.
  8.11.2021 21:30Dorotka
  Sanny22: Velmi ráda čtu takovéto dobré zprávy. :-) Také držím pěsti! A věřím, že bude chlapec v pořádku.
  8.11.2021 22:08Ehrena
  Sanny22, není zač, všichni sem občas chodíme, někdy pro rady, někdy pro podporu, všichni tady to známe.
  - - - - -
  Samec samice, nejsem v tomhle zase nějak zkušená, mívala jsem dříve kluky po dvojicích, pak k tomu i holky po dvojicích, nikdy ale ne dohromady, vždy jsem měla striktně oddělené dvojice. Díky tomu se mi ty dvojice vždy udržely až do smrti jednoho z těch dvou, nikdy se mi neprali ani kluci, ani holky.
  Pak jsem měla kastrovaného kluka a k němu partu holek, to se mi zdálo nejideálnější, naprostá pohoda. Ale z vlastní zkušenosti vím, že trojice nefunguje, i to jsem zkoušela, dvakrát, ani jednou to nevyšlo, v dospívání, kolem roku věku, jsem je musela rozdělit. Mám i vyčtené, že tohle nejde, trojice prostě nefunguje, a zvlášť když ke dvěma samcům přidáš samičku, a to i když jde o kastrované samce. Být tebou bych to raději nezkoušela a nechala ty dva kluky jen spolu, i když jde jen o to být spolu ve výběhu.
  - - - - -
  Ty nefungující trojice jsem myslela u samců, samičky po třech samozřejmě být můžou.
  8.11.2021 22:44samec samice
  Ehrena: Moc děkuji za radu.
  8.11.2021 23:14Jezzabell
  Ehrena: Mám doma neuvěřitelně spokojenou trojku kluků (koulařů), Geri (3roky), Jarvis (2 a půl) a Vincent (v prosinci mu bude rok). Gerisek s Jarvisem se ho ujali, když jim nedal pokoj a skákal k nim, ještě s Lancim, který ho nepřijal ani jako mimino a tihle dva ho nějak "adoptovali";).
  8.11.2021 23:53Ehrena
  Jezzabell, u nás to vždy vydrželo do roka toho nejmladšího, tak ještě možná uvidíš. Ale možná taky ne.
  Některé chovatelky mi říkaly (myslim ty s CHS), že mají kluky i po třech, ale vždy je to jeden starší sameček a dva mladí, ti dva tomu staršímu dělají společnost, když zrovna není se samicemi, ale jen než je prodají, tzn. tak max. do 4 - 6 měsíců. Tam bych věřila, dle mých zkušeností, že to jde. Kolem toho roka těch nejmladších se to už láme, aspoň u nás tedy jo. Nejsem stavěná ani na občasné rvačky, natržené uši atd. A pak to bylo čím dál častější, to už jsem se bála, kdy jim zase prdne v hlavě a bude mazec a já tam třeba u toho zrovna nebudu a kdoví, jak by to dopadlo.
  Takže vždy z toho vyšla dvojice a jeden zbývající (což znamenalo pořídit zase pro něj nové mládě).
  Jednou se mi tedy podařilo k tomu zbylému z trojice přidat jednoho našeho staršího, kterému zrovna umřel parťák, ale to bylo jen jednou, a šlo o mimořádně hodného, flegmatického samečka, tam jsem si to troufla, a zadařilo se.
  9.11.2021 08:20Ashara
  Čistě pro pobavení - velmi šikovné morčátko :-)

  https://www.youtube.com/watch?v=UM0Xv2mGrMw
  9.11.2021 08:30Jezzabell
  Ehrena: Vincent už má po pubertě, a je klika, že si asi voněj a sedli si. Tygrinka mi říkala, že jí takhle taky vyšla sem tam trojka a kluci fungovali. Asi "majstrštik", co sedne jednou za chov;))!
  9.11.2021 09:27KarinH
  Dorotka: Vím, že jsou to rozkošní zvířátka :-) Uvidíme časem, až se z toho šoku vzpamatujeme, tak se třeba rozhodneme vytvořit domov dalšímu čumáčkovi :-)

  Děkujeme všem za podporu!
  9.11.2021 14:03Sanny22
  Tak noc zvládl dobře, sice nikde moc nechodil, byl spíš v pelíšku, ale to přikládám spíš tomu, že v podestýlce se mu hůř chodí. Máte někdo zkušenost s tím, že by rodicare hepato zabarvoval moč? Stále pití moc nedá, čůrá tak 5-6x za den, když se vyčůra je moč na podložce béžová až trochu oranžová, ale po chvilce začne hnědnout. Vím, že by to mohlo být i typem podložek. Rešila jsem to už po operaci s doktorkou, ale zatím nic moc zlepšení, tehdy říkala, že bude trvat než se to vsechno ustálí. Zatím denní příjem vody je cca 25-50ml, před operací mu nedělalo problém 2,5deci.
  9.11.2021 19:22Ehrena
  Sanny22, a kontrolovali mu moč? Kdyžtak se na to optej doktorky.
  Ale některé léky a možná i doplňky jako probiotika nebo vitamíny můžou možná tu moč zabarvit.
  Stejně jako řepa, mrkev, pampeliška aj.
  A taky ty podložky jsou různé, tak třeba i tím.
  9.11.2021 20:06Sanny22
  Ehrena: nekontrolovala, ale dnes sem si ho více pohlídala a teď už je moč světlá a ztmavne opravdu až po chvilce, takže je to léky co mu dáváme. Mám připravený i testovací papírek na krev a bílkovinu, ale odchytit moč, aby se dala zkusit je oříšek. Při nejhorším to zkusím z nacucane pleny a uvidím.
  - - - - -
  PS: nedalo mi to a na veterinu sem zavolala, moč můžu zkusit, ale to zbarvení je spíš způsobeno rodicarem hepato, obsahuje kurkumu a artyčok a ty můžou moč taky zabarvovat.
  10.11.2021 13:26Nonyna
  Ahoj, zdravím po dlouhé době! Jak se vám všem daří?
  U nás se bojuje s močovými kameny. Před cca půl rokem mi umřel sameček Čok po operaci kamene. A v červnu byl na operaci Zeki. Operace dopadla dobře, akorát se mu nerozpadl rozkládací steh a udělal se mu kolem toho stroupek, byli jsme s tím po 4 měsících od operace na vet, odstranil mu to bez narkozy a když už jsme tam byli, tak jsme nechali udělat UTZ, jestli se mu nedělá znovu kámen a bohužel je tam další. Ten původní, vyoperovaný měl 5,6 mm v průměru, tento nový 1,2 mm. Dostali jsme recept a po dlouhém shánění nám v místní fakultní nemocnici namíchali preparát, který by měl pomoct kámen rozpouštět.
  Máte s tím někdo zkušenost, zda to zabralo? Ehrena myslím tady něco o tom kdysi psala...
  10.11.2021 14:39Ehrena
  Nonyna, můžu ti hodit odkazy na články, co jsem k tomu kdysi našla. Tedy jen co je znovu najdu, někam jsem si je uložila, ale teď nevím, kam.
  Články zněly pozitivně, ale u nás se nezadařilo.
  Může to být tím, že jsme tehdy u Locinky, které se ty kameny opakovaně udělaly po roce od minulé operace, neznali složení kamenů, a ten citrát, jestli je to to, co předepsali vám, působí jen na konkrétní druh kamenů, mám dojem, že na vápenaté. A mohla mít klidně jiný druh, to nevím.
  Jinak letos mi umřel právě na kameny zrovna Xandro, ten náš v současnosti jediný sameček, kastrovaný. Šlo to bohužel rychle, přišli jsme na to pozdě, protože se nijak nemocně nejevil, jen hodně zhubnul, ale jedl, a když najednou začal dělat zvuky při čůrání, ani ne doslova pískat, hned jsme jeli do Prahy k Valešovi, ale byla sobota a on o víkendu neoperuje. Objednal nás na pondělí, ale Xandro se po prohlídce u něj hrozně zhoršil a umřel, než jsme dojeli zpět na chalupu (cesta trvá 3 hodiny odsud do Prahy). Takže se operace bohužel nedožil. Určitě bych se o ni pokusila, protože i kdyby se mu znovu měly udělat, doufala bych, že po nějaké době, a víc mu stejně asi moc nezbývalo, bylo mu 6 let.
  - - - - -
  Takže k nějaké léčbě u něj vůbec nedošlo, byla to rychlovka. :(
  - - - - -
  Jinak víc ti tady napíše možná Zbyněk nebo Jezzabell.
  10.11.2021 16:38Veronika5
  Nonyna: Nám bohužel na toto nedávno odešel Koblížek. Byl na operaci s kamenem, do měsíce ho měl zpátky. Cpali jsme ho vším možným, co mohlo zabránit tvorbě a rozpouštět vznikající kameny. Nepomohlo nic, prodloužili jsme mu život jen asi o 5 týdnů od operace. Museli jsme ho nechat uspat, protože se trápil. Takže já tě moc nepotěším.
  10.11.2021 16:43Jezzabell
  Nonyna: Močové kameny neléčím. Nemá to totiž cenu. Jak morče začne naříkat, je to obvykle konečná. Kameny se tvoří znova od první, druhé nebo třetí operace. Často se ani nestihne zacelit pooperační jizva zevnitř, morče trpí bolestma na srůstech a poškozené stěně močáku nebo ledvin..Jak mi třeba u eMíka ddiagnostikovali kámen (tuším cca 4,2mm), nechala jsem ho už uspat. Wolfík si tím vytrpěl nejvíc, v naději na záchranu jsem ho nechala podstoupit tři operace v rozmení dvou a půl měsíce a ať jsme brali co jsme brali, bylo to vždycky finito:(.
  Na to je mám moc ráda, než aby se mi trpili. On na tohle meloxidyl ani nezabírá..
  Zbyněk má zkušenosti s holkama, že je nechává pravidelně vyplachovat. Chodí na kontroly (nevím, jestli sono nebo rtg), a nějakým roztokem je vyplachují. Už to naučil i veterinu u nich, aby nemusel pokaždý do Prahy;).
  Řeknu mu, ať sem hodí zkušenosti.
  - - - - -
  Byla jsem dnes na vet. s Bondíkem, těch šest dnů od smrti Vall-íčka truchlí. Sice mu to zpestřuju dvojkou mimin, ale Fíďu vymlátí z klece jedna dbě.
  Začal mi těch pár dnů strašně pít. Napáječka cvaká co 15minut ve dne i v noci. Už mě docela vyděsil, tak jsem ho objednala na kontrolu. Valeš rozebral moč i její hustotu a prej je to tím truchlením. Nadledvinky pracují víc a tak moc pije! Teda "naštěstí" jen to, Ťukyťuk!
  U Val-íka to typnul na embolii, podle toho, co mu řekla doktorka a já dneska.
  10.11.2021 18:10Bart
  Jezzabell - i u morčat embolie? Tý jo!!!!!!!!
  10.11.2021 20:42Jezzabell
  Bart: Jo, taky jsem koukala, ale asi je to možný.
  10.11.2021 21:02Sanny22
  Tak my sme zase na začátku. Dopoledne byl dobrej, veselej, krásně bobkoval. Odpoledne už nějak nechtěl moc seno ani dobroty, tak ho doma začali přikrmovat, no seděl v tunelu a byl takovej divnej, bobky malý takový patvary. Bohužel na veterině už nebyla naše doktorka, takže mu dali podle poslední medikace degan a quamatel. No a jedeme příkrmy, po dvou hodinách, ale víc jak 5-6ml do něj nedostanu. Zítra už tam bude naše, tak se uvidí. Ještě mě napadli zuby, ale poslední 4dny žral jak zjednanej, tak už fakt nevím.
  11.11.2021 07:56Jezzabell
  Sanny22: A co že mu teda teď je? Nežere po operaci? No, asi bych to zkusila ještě se vecpat dnes k té doktorce, co ho ošetřuje, zavolat tam a domluvit se, že příjdete.
  Nemá něco s játrama? Na podporu dávám duphalyt, beru si na morče 20ku stříkačku a inzulínkou oddělím na den 2x jednu plnou, ráno a večer. Je to takovej koktejl minerálů, je to žlutý.Dává se to i do infuzí, když mají právě problém s játry. Ale samo by to nepomohlo, jestli tam nějaký problém je. A pokud to jsou játra (morče přestává jíst a stává se apatické), tak to chce kapačky aspoň 3-4dny za sebou na celý den! A co nejdřív, jinak je pozdě.
  11.11.2021 08:00Zbyněk
  Jak vdím, jsou tady samé špatné zprávy:( Takže:

  Nonyna: morčeti se někdy začne hroutit metabolismus a pokud se objeví kámen znovu, tak už nenechávej morče operovat podruhé, nemá to smysl. Proč? Jednak se tíměř určitě vytvoří potřetí, za další se druhou operací močák změnší na necelou třetinu a silně vzrůstá jak bolestivost každého močení, tak i šance na to, že močák ryche zaroste potřetí. Pro zvířátk je to čiré utrpení! Močák se sešívá tak, že se okraje zahrnou dovnitř, jinak by nesrostl a na té jizvě pak rostou kameny daleko rychleji. Ten kalium citrát ti nejspíš nepomůže, nerozpustí to a jenom morčákovi zhoršuješ chuť k jídlu. Ale - jesti je to zatím jenom 1,2mm (ne cm) veliké, tak to se vypláchnout dá, respektive nevím, jak u samce! U samiček ano. Píchne se mu Bupaq dle váhy, počká se půl hodiny a píchne se mu pokožně 10 ml fýzáku. Necháš si ho na klíně a po pěti, deseti minutách začneš jemně pumpovat prstem na močák, aby se rozvířil nepořádek. Když se to nepodaří takto, je ještě možné vycévkovat a do fýzáku řidat 1 ml kyseliny acetylsalicylové na 9 ml fýzáku. Ale moc šancí tou nedávám.

  Sanny22: to nevypadá dobře, zřejmě mu vzniká zánět v dutině břišní a potřebuje důklandou kontrolu, plus silná atb. Nafouklý předpokádám není? Určitě bych zkusil Sumamed Forte 0,6 ml jednou denně a 2x denně 1 ml Duphalyte perorálně. Ale tohle moc dobře nevypadá:(
  - - - - -
  Grrr, vynechává mi klávesnice
  11.11.2021 11:21Sanny22
  Zbyněk, Jezzabell: na veterině sme byli hned ráno, po půlnoci trochu ďobal sám sena. Jinak máme za sebou Uzv i Rtg, na uzv bez volné tekutiny, na rtg lehce nafoukly, doktorka se bála, že mohlo dojít k přetočení žaludku nebo střev, jak má teď hodně místa v bříšku. Ale podle snímků to na to nevypadá, dostali sme tympasol do tlamičky a zase injekce, zatím bez antibiotik, odpoledne mám volat a kdyžtak se tam ještě jednou otočíme. Když sme přijeli, tak si dal kousek okurky a trochu sena, tak uvidíme.
  - - - - -
  Můžu se zeptat kolik dáváte glukopuru? Máme přidat do příkrmu, ale nemám představu kolik, abych to nepřehnala.
  - - - - -
  Tak vám nevím, máme dávat příkrm a místo toho už skoro 5 minut koukám na maroda, jak demonstrativně futruje seno a k tomu si dal mrkvový snack od cunipicu.
  11.11.2021 13:35Jezzabell
  Sanny22: On ten dokrm není jen jídlo, ale směs minerálů, popelovin, vláknina..užitečné věci, co se marodům nedostává nebo v min. množství. Když se snaží sám, tím líp, ale rozhodně bych stále přikrmovala.
  Zajímalo by mě, čím to bylo. Dělala doktorka rozbor té moči? Z toho se poznají ta játra a ledviny..
  11.11.2021 14:08Sanny22
  Jezzabell: moč nic neukázala. Zuby taky v pořádku. Prostě náhle problém s peristaltikou, opět nepije, bobky jsou, ale malinké, hodně tuhé a jakoby vysušené. Večer máme dát znovu tympanol, stále přikrmovat a zítra opět na kontrolu.
  11.11.2021 14:18Jezzabell
  Sanny22: Tak hlavně, že to nejsou ta játra nebo ledviny. Nepije, protože mu to stačí z toho dokrmu. Máš doma obyčejné vločky? Stojej asi 12,90 celozrnné Bez cukru, bez ničeho.
  Spař je trochou vody, tak polívkovou lžíci. Po cca půl hodině je zceď přes sítko, vývar si nech!
  Jestli máte doma ponorný mixer, nebo prostě mixer. Dál si namoč do teplé vody dtochu granulí. Tak 6-8kousků. Až se začnou rozmáčet. Dej jen trochu vody, přidej dokrm, ty spařený vločky a dolej do toho ten vývar z vloček. Rozmixuj to a dej to tomu marodovi;).
  U mě to teda milujou.Aspoň projeví zájem. A zbytek může dorazit zdravé morče. Nevím, kolik jich teda máš..
  11.11.2021 14:23Sanny22
  Jezzabell: vločky mám a zkusím. Mám dva morčáky, právě kámoš ho chodí pořád oňuchavat a příkrm by žral nejraději za něj.
  11.11.2021 15:55Ehrena
  Sanny22, ono to tak bývá,cu nás by taky všichni ti zdraví ten dokrm baštili s radostí, jen ten marod ne.
  I se mi stávalo, že tomu marodovi spolubydlící měl tendence okusovat srst kolem tlamičky, jak to z ní cítil.
  - - - - -
  U nás
  11.11.2021 16:38Sanny22
  Ehrena: tak to naštěstí ten zdravý nedělá, marod když se mu nelíbí, že kolem něj chodí, tak ho odežene. Teď začal mít takové větší bobecky, vypadají skoro normálně. Takže zlepšeni nějaké je.
  11.11.2021 16:54Ehrena
  Sanny22, u nás tedy ty malé bobky dělal buď nedostatek jídla a nebo taky tekutin, většinou při tom dokrmování, když jsem tu kaši udělala trochu řidší, tak měli hned větší a ne tak suché bobky.
  11.11.2021 16:57Sanny22
  Ehrena: příkrm řeším podle návodu, možná trochu řidší, aby mi šel dobře do stříkaček. Aplikatorem na dokrm je to boj, ale v malých inzulinových strikackach to jde dobře. Dávám 5ml po cca dvou hodinách.
  11.11.2021 20:15Jezzabell
  Sanny22: Na aplikátor jsem se vybodla hned ze začátku. Šlo to tím pokaždé blbě a naučila jsem se ho dělat trochu řidší a inzulínkou. A s tím neměli kluci nikdy problém. Aby se inzulinka neucpávala, musí se ta kaše projet mixerem, dávám do ponorného. V baráku si museli myslet, že mám rok a půl smoothie dietu, mixer frčel několikrát denně!
  Aby to nezbylo a nebo abych to nevyhodila, nechala jsem, co už marod nechtěl vždycky druhým, ve finále to vypadalo tak, že jak jsem zapla mixer, naskákali zdraví ke klecím a marod zdrhal;). Až na Lancíka, ten dal klidně kompotovou misku na jeden zátah několkrát za den;). Ale ten měl v pytli zuby a co chvíli díru v krku po abscesu, tomu to zachraňovalo život doslova a on to věděl, tak baštil a sám si chodil říct, když měl hlad i přes den..byl zlatíčko a obří bojovníček!
  12.11.2021 12:57KarinH
  Zdravím všechny :-) Je to jen několik dnů, co odešla Minnie :-( a už se nám nezdá druhá morčecí samička Maxinka. Občas se stane, že z ničeho nic začne pískat, jak kdyby ji na nože brali. Normálně jinak baští, pije, ... Myslíte, že by to pískání znamenal stesk po Minnie, nebo jí něco trápí?
  12.11.2021 13:15Jezzabell
  KarinH: Truchlí. Je to tím, volá jí..Nám teď odešel minulý týden Vall-ík a Bondík dělá to samé. Našuhoval do domečků, kde ho dřív bezpečně našel, leží v jeho pelíškách, kouká do zdi..prostě truchlí:(. Rve mi to pokaždé srdce, je to srašných 14dnů (až tři týdny), co jim trvá, než pochopí, že druhý je už pryč navěky:(.
  Dokonce se mi stalo a to poprvé, že mi Bondík (ten co po něm zbyl) začal strašně pít. Jsem to sem i psala. Letěla jsem v panice na veterinu. Ale je to stresem ze ztráty parťáka. Doktor mu udělal všemožná vyšetření a jinak je v pořádku, ťukyťuk!!! Ovšem jeden nikdy neví a jelikož to s nima jde v krizi vždycky rychle, radši jsem si to nechala potvrdit veterinářem.
  Chovatelka, co si beru morčátka obvykle, má březí samičku, tak Bondík dostane na Vánoce miminko;). Teď si musí vystačit s dvouměsíčníma juniorama, které mu pouštím na den k němu a do výběhu. Je jich všude plno. Do trojky by nešli, Uhlík mu nevadí, ale Fíďu zrasil už několikrát, dokonce mu procvakl i ucho (a to je papírááák!). Tak jen aby nebyl sám.
  On teda není, ve výběhu vidí na trojku v aréně a vrkají na sebe přes mříže.
  12.11.2021 13:40KarinH
  Jezzabell:
  Právě, že nám to taky rva srdce :-( Teď je přítel na neschopence, protože měl úraz, takže jakmile začne takhle pískat, tak si k ní sedne a hladí ji, nebo si ji vyndá ven a věnuje se jí. Jak mám už druhou špatnou zkušenost, že jsme na morčátku nic nepoznali a pak bohužel odešlo, tak jsem radši psala na veterinu, jestli bych mohla přijet na "preventivní" prohlídku, aby mi na ní koukli.
  To je skvělý, že bude mít Bondík takový vánoční dárek v podobě nového kamaráda :-) My stále váháme, zda pořídit další. Ten smutek po Minnie je ještě strašně čerstvý.
  12.11.2021 14:30Jezzabell
  KarinH: Nechala bych tomu těch 14dnů až tři týdny max. a mimino po odstavu. Stres umí s morčetem strašně zamávat, a nemusí morčeti dělat dobře ani přehnaná lidská pozornost při tom truchlení.
  Zboří se mu svět a potřebuje nový smysl života.
  13.11.2021 09:54Tygrinka
  KarinH: No, z mých zkušeností zase stačí třeba jen týden, 10 dní. Pokud je morče v tomto stavu, tak pořiďte mládě co nejdřív. U Jezzabell má případný solitér spoustu jiných myšáků na očuchání, ve vašem případě bych začala urychleně hledat miminko. Zdraví zvířete je přednější než vaše smutnění, i když vás dobře chápu... Na veterině jí mohou dát něco na povzbuzení, injekci cvitamínu a tak, ale podle mě je návštěva zbytečný stres.
  13.11.2021 10:18Ehrena
  KarinH, souhlasím s Tygrinkou a navíc, z mých zkušeností, u nás to rychlé pořízení parťáka/parťačky není pomoc jen pro to morče, ale i pro mne.
  Úplně nejvíc mi vždycky rve srdce to prázdné místo po tom morčeti, které odešlo.
  Když je zaplní nové morčátko, sice pořád smutním po tom původním, ale už je to jiné, není to tak intenzivní, bych řekla.
  Zvlášť když vidím, že to pozůstalé morčátko už je v pohodě s novým kámošem/kámoškou.
  13.11.2021 15:57Dorotka
  KarinH: Také jsem kdysi (když jsme ještě mívali jen 2 morčíky) zvažovala, zda k takřka 5i-leté osiřelé samičce ještě pořizovat společnici. Nakonec jsem to udělala a představte si, že ona pak šťastně žila ještě další 4 roky (ale to pochopitelně nelze předvídat). A domnívám se, že kdybych ji nechala samotnou, život ji o dost zkrátím. Rozumím, že pokud máte pouze jedno morčátko v pokročilém věku a přitom uvažujete o ukončení chovu, nejde o lehké rozhodování. Ale upřímně, než ji nechat samotnou, raději bych ji věnovala někomu, kdo ji poskytne společnost dalších morčátek (na kterou byla dosud zvyklá a bez které docela jistě nebude spokojená).
  14.11.2021 10:57KarinH
  Moc děkuji všem za názory 😊 A máte pravdu, včera se naše rodina rozšířila o nového člena a to samičku peruance Coffee a hned, co jsme si dovezli domů, tak Maxinka ožila! Sice jsou zatím odděleně, ale klece mají vedle sebe, takže na sebe vidí a cítí se. Smutek po Minnie stále je, ale ta malá prďola nás převádí na jiné myšlenky a o to víc nás to hřeje, když vidíme, jak je Maxinka zvědavá. Takže v chovu pokračujeme veselé dal!!
  14.11.2021 11:11Jezzabell
  KarinH: Pecka! Tak to je moc dobře! Ať se holkám spolu daří!
  14.11.2021 11:43Sanny22
  Jezzabell, Ehrena, Zbyněk: tak přináším rozuzlení našeho stavu. Zjistili sme, že to mohla být "obyčejná" zácpa. Vím, že u morčat závažný stav. Odstavili sme totiž příkrmy, které obsahují vodu, protože se marod rozezral, ale on se bohužel nerozpil. Prostě z nějakého důvodu nepije a zelenina tu potřebu prostě nepokryje. A on jak umanuty žere hlavně suché. Ale co je horší začal si kousat břicho, už nevim co s ním, nejdřív jakoby na jizvě a teď si úplně jakoby sloupava bříško vedle jizvy. Máme ošetřovat heřmánkem, chvilku to vypadalo dobře a teď jsem vstala po noční a zase to má horší. My z toho prostě nevyjdeme 😔
  14.11.2021 12:32Jezzabell
  Sanny22: Tyjo, já bych zkusila slaboučký roztok betadinky. Třeba mu to nebude chutnat..Heřmánek jsou bylinky a to maj rádi. Asi má fakt problém s bříškem. Probiotika Protexin dostává, že? Na hojení je céčko a béčko. Ale poradila bych se s vet..
  Fakt mě víc nenapadá.
  14.11.2021 12:48Veronika5
  KarinH: 👍
  14.11.2021 12:50Sanny22
  Jezzabell: ono to nejdříve vypadalo, že si okusuje stroupky. Ale teď to má okousany úplně mimo. Probiotika dáváme stále, céčko má taky, béčko zkusím dokoupit. Na veterinu jedeme zítra, dnes sme mohli vynechat, protože žere i bobkuje.
  14.11.2021 19:13Ehrena
  Sanny22, bříško nevím, ale zuby má určitě v pořádku? U nás, když přestala morčata pít, tak šlo často o zuby. S pitím přestala dřív než s jídlem.
  14.11.2021 20:30Gabby
  Zdravím. Kupuje někdo z vás seno JR farms?
  14.11.2021 20:40Emmča
  Gabby: Ano, kupuji tohle seno, určitě doporučuji.
  14.11.2021 20:45Gabby
  Emmča: přímo tady na eshopu? Jaká příchuť je nejlepší?
  15.11.2021 11:22Sanny22
  Ehrena: zuby kontrolovala před 10ti dny, ale zítra jedeme na kontrolu, tak doktorku poprosím aby znovu mrkla. Děkuji za typ
  - - - - -
  Ehrena: tak zuby opravdu dobrý. Dostali sme degan na tři dny na podporu a že ho může mít případně dlouhodobě. A bříško nám odsouhlasila tu betadinu s tím, že jak mu začíná zarůstat, tak ho to svědí a proto si to kouše.
  15.11.2021 13:11Zbyněk
  Sanny22: přiznám se, že mi to hlava nebere, ale Deganu můžeš dát klidně 0,4 ml, pokud máš injekční a ano, může to dlouhodobě. Jinek je tedy vše v pořádku?
  15.11.2021 13:26Sanny22
  Zbyněk: přiznám se, že mě už taky ne. Prostě byl dehydratovaný a z toho měl zácpu. A až na to bříško, které si po ošetření betadinou zdá se nekouše a že nechce pít z napáječky, tak je zase úplně v pohodě. Žere, bobkuje, chodí s kámošem loudit dobroty. Snad to zase nezakriknu...
  17.11.2021 15:43Emmča
  Gabby: Tady jen občas, ale našim morčíkům nejvíc chutná mrkvové.
  17.11.2021 17:36Tygrinka
  Sanny22: Dej mu misku s vodou. Z některých napáječek teče voda dost slabě a třeba moji myšáci z nich nechtěli pít. Když jsem dala tu, která měla silnější pítko a upravila silikon v hubičce, aby dala víc vody, pili všichni...
  18.11.2021 09:24Sanny22
  Tygrinka: tak ani miska nepomáhá. Dnes mi přijdou homeopatika, která mi doporučili ve veterinární homeoporadne. Už zkouším opravdu všechno. Jinak na to bříško mu nakonec nejvíce pomohl infadolan. Dělal se mu totiž tvrdý strup a pak ho to asi bolelo. Už se začíná krásně odlučovat a víc si to nekouše.
  19.11.2021 08:08Ajat
  Ferplast Casita
  - - - - -
  Dobré ráno všem tady. Rozhoduji se ohledně klece Ferplast Casita. Uvítám každou zkušenost (do SZ) a předem děkuju, pokud se někdo ozvete.
  19.11.2021 15:32Ajati
  Předchozí zpráva je ode mně, omylem jsem zkrátila přezdívku o poslední pismeno...
  21.11.2021 11:40Tygrinka
  Sanny22: Tak omytou zeleninu - římský salát, petržel a spol. a okurku, pokud jí snáší dobře. A zkusit podat rozmočené oblíbené granule. A kdysi mi zabrala Probican pasta a taky trochu oleje. S olejem ale opatrně vzhledem k operaci na břiše.
  21.11.2021 16:27Sanny22
  Tygrinka: zeleninu nežere. Vždycky okoukne misku, vytaha celer a mrkev a odkráčí. Občas si dobne rajče, snítku bazalky. Granulky nežere vůbec, seno taky jen tak uzobne. V noci se jednou napil z napáječky. Co si dá je cunipic vetline intestinal, ale malinkou misku na den, což je podle krmneho návodu strašně málo. Takže prikrmuju, šel o cca 40g za 6dni s váhou dolů. Během dne zvládám i po 2hodinach, v noci po 4. Ale začínám byl vyčerpaná, trvá to už měsíc s tydeni pauzou, kdy byl dobrej. Zítra jedu znovu na veterinu, takhle to nejde dál. Nevypadá, že by měl bolesti, rozkousane bříško se hojí. Já už prostě nevím jak dál.
  - - - - -
  Tak jsem to psychicky nedala a vyrazila na veterinu, měli jsme štěstí, slouží dnes naše paní doktorka. Milouš je lehce nafoukly, Uzv je dobrý. Nechala se ho tam, že ho zkusí prispat a zkouknout pořádně ty zuby a kdyžtak krev...
  - - - - -
  Tak jsme doma, jaterní testy úplně učebnicové, zuby v pořádku, krásně sednou, neprerustaji. Má stále povolené bříško, jak byl absces velký, takže může peristaltika pokulhavat. K tomu za ty dvě hodiny u ní udělal hromadu bobků, jako za celé dva dny ne. Máme být stateční a zkusit neprikrmovat, že si na to možná moc zvykl a zpohodlněl. A největší vtip je, že jen co jsem ho pustila do výběhu tak zaplul do sena je slyšet jen chroupani.
  21.11.2021 17:58Jezzabell
  Sanny22: Protože se vybobkoval z podoby a má chuť na seno;)!
  O délce dokrmování mi ani nemluv, moc to znám. Denně jsem dokrmovala téměř dva roky, můžná přes, protože mi do Lancíka marodil i Zedík, Jimmi, Vočko, Vall-ík toho času s játrama. Strašný a vysilující. Když mi umřel těžký pacoš Zedík, byla to ztráta, 3x jsme ho nahazovali s játrama a fakt jsem nespala i několik dní víc jak pět hodin na den. Ale cítila jsem strašnou úlevu-mimo toho smutku. Ale čekali dva další pacoši. Jedinej Vall-ík ty játra přežil.
  Ještě mě napadly kořeny zubů(hlava RTG), ale jestli baští seno, tak je to asi ok.
  Takže byl jen chudák přifouklej. Dávala bych mu doma 1x denně půlku deganu, to neuškodí. Pilulky jsou za pár korun. A půlí se. Podle toho, jakou má váhu a jak je na tom.
  Tak snad to není nic horšího!!!
  21.11.2021 18:23Sanny22
  Jezzabell: rtg hlavy právě taky dělala, když ho měla prispaneho. Degan dáváme už týden, na doporučení paní doktorky budeme dávat dlouhodobě.
  21.11.2021 18:47Jezzabell
  Sanny22: Tak to jo;). Taky mám doma lahvičku s deganem v lékárničce už na stálo a mnohokrát se to vyplatilo! Takže to fakt vypadá, že je to pro tu velikost abscesu a než se bříško zatahne. Tak s tím jsem se ještě nesetkala..
  21.11.2021 18:54Sanny22
  Jezzabell: já mám normálně pocit, že mi ho na tý veterině vyměnila. Už byl třikrát v misce, dokonce i u napáječky. Prý jak má povolenou břišní stěnu, tak peristaltika nejede jak by měla,
  21.11.2021 22:19Jezzabell
  Sanny22: Tohle ke ten "lepší případ", kdy zabrala péče na veterině! Což je dobře, není nad pohled na spokojené dlabající morče, které šťastně běhá po výběhu!
  Když jsem takhle kdysi po abscesu přinesla domů Julese, Vall-ík se k němu hnal, oblizoval mu hlavičku a čumák..Jules ještě zblblej z narkozy se uvelebil do pělíšku, Vall-ík vedle něj se k němu tiskl a zahříval ho svým tělem..Nj., už jsou nahoře oba..
  22.11.2021 09:50Bart
  Sanny22 - zkuste masírovat bříško. Pomůže to jak na to nadýmání, tak na rozhýbání střev.
  22.11.2021 12:49Sanny22
  Bart: zkusíme. On je na něj stále citlivý, jak ještě nemá zhojené to rozkousane.
  - - - - -
  Mě už asi odvezou. V noci super, krásné bobky, sám žral, trochu se napil a od cca půl deváté začal měkké bobky, které přešly až v průjem. Nevydržela jsem čekat jestli to přejde samo a dala jsem trochu smecty. Po tom si šel dát trochu sena a tři granulky. Když se mihnu kolem výběhu, tak vystrčí hlavu z papuče a kouká co dostane, ale když mu něco nabidnu, tak si nedá. Nevím jestli zase začít přikrmovat, tohle je už neřešitelný. A to si dal ráno i mrkev a kousek římského salátu. Asi mu to zase rozhodilo bříško.
  - - - - -
  Tak jsem právě zjistila, že má drahouš ustipnuty přední dolní zub cca o 3mm. Podle doktorky, to hned na broušení není. Může si to doobrousit při žrádle sám. A s prujmem počkat, že to může být zase fáze k tomu jeho zažívání. A kdyby se nelepšil tak přijet.
  22.11.2021 20:18Jezzabell
  Sanny22: Přikrmila bych. I s ohledem na zub. A jestli ho ten zub bolí (asi bolí), tak něco na bolest, meloxicam, meloxidyl..
  Holt to chce trpělivost. A doufat, že netrpí lámavostí zubů. Dorůst by měl do 14dnů, jedou jim rychle. Ještě že nemá uražené oba, hrozilo by přerůstání zadních..
  Rozhozené trávení a vyprazdňování chce fakt trpělivost, může to být záležitost i na dlouho:(, a morčák má jen tebe. Vždycky, když jsem už padala na pusu, koukla jsem na myšáka a říkám "nojo, a jak je asi tobě?!" A jeli jsme dál;).
  22.11.2021 23:15Sanny22
  Jezzabell: přesně jak říkáš. Když ho vidím, tak se mi chce nejdřív brečet a pak mu tady nadavam, že to nemůže vzdát, když to nevzdavam já a to už po tom měsíci fakt padám na ústa. Ještě že mám v domě dědu, kterej se snaží se všema lekama a prikrmama, když já jsem v práci a to ve dne i v noci.
  23.11.2021 12:02Bart
  Sanny - taky jsem zažila rozhozené trávení. Trvalo to 4 měsíce, než se to srovnalo. Měli jsme Degan a Renital, probiotika i prebiotika, ale nakonec tomu snad pomohly příkrmy z granulí Trovet. Jenomže s těmi je to blbý v tom, že prodávají jen větší balení a morčata to jinak nežerou, na tom jsme se tu docela shodli. Jako kaši to měli rádi, ale samotný moc teda chroupat ne. A člověk pak neví, co s tím velkým množstvím granulí. Druhej myšák zase měl měkké bobky (hroudy) snad rok, nic na to nezabíralo, a teď se to zničeho nic koncem září srovnalo....
  Uražený zub doroste, ale raději sleduj ten co zůstal. Psala jsi, že zuby sedí dobře, tak by se měl brousit o ten horní, a pak by se to mělo srovnat.
  - - - - -
  Rozhodně ale přikrmujte, aby zbytečně nehubnul. Potřebuje sílu, aby to všechno zvládnul. Držím palce.
  23.11.2021 15:52Sanny22
  Bart: na ty trovety jsem narazila, když jsem objednávala psovi konzervy na ledviny, al měli právě jen balení 3x1,2 kg a na to nemám upotřebení. Od rána je to zase lepší, bobkuje a chodí i do misek a sena. Příkrmy dáváme, zub kontroluji při krmení, začal hlodat větvičky, takže chroupat zvládá. A strup na bříšku už se taky odloučil a vypadá to hezky, budeme dál promazavat...
  - - - - -
  Bart: a váhu hlídám ob den... Má +- 1030-1040g ze 2kg docela mazec.
  23.11.2021 15:59Jezzabell
  Sanny22: Zeptej se na veterině, jestli nemají těch trovetek jen jedno balení k prodeji. U nás to takhle mívají..Pokud se je teda rozhodneš kupovat. Taky jsme je měli, ale u nás je nechtěli ani namáčené. Musela jsem to nastavovat Versele_laga+Vital Imunity. A to se mohli umlátit i marodi;).
  https://obchod.kralici.cz/p2986-nutrin-vital-snack-immunity.aspx
  Beru si jich vždycky víc těch sáčků a kluci je dostávají po pár ke granulím, jako pamlsek. A marodům je přidávám právě k rozpuštěným VL a spařeným rozmixovaným vločkám.
  23.11.2021 19:07Sanny22
  Jezzabell:nutrin jsem jim kdysi kupovala, ale nezrali mi ho. U nás frčí jako mňamka polštářky od JR farm a od cunipicu. Jínak dnes je zase jak vyměněny, žere i zeleninu, takže zítra čekám průjem...
  23.11.2021 19:24Bart
  Sanny - no právě, že to člověk pak nemá jak upotřebit... Já jen přidala svojí zkušenost. Granule Trovet mají být spíše "na hubnutí", jak tam píšou, ale u nás to zabralo naopak na přibrání a právě to vyrovnalo trávení, což by podle složení mělo. Jinak to hubnutí je jasné, ten nádor přece taky něco vážil, a teď když nežere úplně jak má. Nám zhublo morče 400g - co měsíc to 100g dole, a přitom jedlo jako blázen. Bylo to po ATB a nikdo nevěděl, jak to zastavit. Až to právě napravily ty příkrmy z těchto granulí. Info o těchto granulích jsem měla tady z dizkuze. Zaujalo mě to, a tak jsem to zkusila. Nějak je ale nechci propagovat, protože jak jsem psala, morčata to většinou pak nežerou. Ale tu kaši mi jedli. To jen, že člověk zkouší všechno možné, aby těm mrňousům pomohl. Tak se ti třeba taky něco podaří najít, co to urovná. Ono to prostě je na dlouho. Ale myslím, že jste na dobré cestě.
  - - - - -
  A co ten Attapectin? To jste zkoušeli? U nás to teda moc nepomohlo, ale zkoušet se může všechno možné...
  Ale urovná se to, až začne jíst "normálně".
  23.11.2021 20:27Sanny22
  Bart: o zkoušení mi povídej, teď zkoušíme i homeopatika. Dneska se fakt cpe jak nezavreny, tak uvidím co to s ním udělá. Dokonce přiběhl, když sem přišla z práce a řval jako blázen, že kde má něco dobrého. A už zase sám i pije. Zkusím přes noc bez příkrmu, protože fakt futruje a když nebude ubývat žrádlo, tak mu zase šoupnu. Na attapectin kouknu. U nás je blbé to, že jeden den - jako dnes se zlepší a druhý den, prujem, nežere. Nebo zase nebobkuje a nežere,.chce to nějakou rovnováhu, ale zatím se mi ji nepodařilo najít.
  23.11.2021 21:30Jezzabell
  Sanny22: U Attapectinu pozor s dávkováním. U akutního průjmu se může jeden den 2x denně čtvrtka prášku. Jinak jednou denně jedna čtvrtka. Protože jinak se morče ucpe.
  Jako mám ho doma v morčecí lékárničce pořád, ale taky se mi už stalo, že to fakt nezabralo. Ani pasta Fibreplex..Ta teda chutnala, ale museli mít dvě za sebou a na chvíli to bylo dobrý a pak to bylo stejně na houby:(.
  Jo a rozmíchává se to v docela dost vodě, jak se tbl nadrtí, hodně to saje vodu..
  23.11.2021 23:11Bart
  Sanny, Jezzabell - to je právě to, že na to trávení to jaksi nejde vyloženě předepsat. Funguje to na každého jinak a hodně toho nefunguje vůbec. A to je právě podle mě tím, že nemají "běžný jídelníček". Ať je to kvůli zubům, nebo kvůli něčemu jinému. Upraví se to, až začne jíst normálně.
  24.11.2021 03:47Sanny22
  Bart: zatím to vypadá dobře, sem byla na kontrole ve výběhu a Milouš má skoro snědeno, jak mrkev s celerem, tak cunipic intestinal. Dokonce si vzal i granulky, ty totiž moc nechtěl. A bobky takové akorát, tak snad vydrží.
  24.11.2021 09:38Bart
  Sanny - super!!!
  24.11.2021 12:42KarinH
  Bohužel se vámi musím podělit o špatnou zprávu. Jsem stále v šoku... I přes to, že Maxinka ožila, když jsme jí pořídili kamarádku Kofí, tak jsem i tak minulý pátek jeli na veterinu, aby jí radši prohlídli potom, co to s Minnie bylo tak rychlé. Zjistili, že má cysty na vaječníkách, ale že to běžně operují. Na víkend jsme ji měli doma (teď jsem za to nesmírně ráda, že s námi trávila poslední dny) a v pondělí večer jí vezli na veterinu, aby v úterý mohla postoupit operaci. Operace se zdařila, i když doktor říkal, že s takhle velkými cystami se ještě nesetkal. Maxinka se probrala po operaci, ale po hodině od operace přestala dýchat :-( Snažili se jí uživit, ale marně... Jsme s přítelem oba dva v šoku, protože jsme se ještě nevzpamatovali ze ztráty Minnie a najednou i Maxinka :-( Mysleli jsme si, že Maxince prodloužíme a zlepšíme život...
  A aby toho nebylo málo, tak si ta malá prďolka Kofí poškrábala rohovku na oku, takže jsme s ní jeli v neděli na pohotovost a dostává antibiotika. Naštěstí doktorka jí včera kontrolovala a říkala, že se t lepší. Tak aspoň nějaká dobrá zpráva :-) A samozřejmě se budeme snažit Kofí sehnat novou kamarádku.
  24.11.2021 15:39strakaa
  KarinH: to je mi moc líto!
  24.11.2021 16:06Bart
  KrarinH - je to moc smutné... Člověk si myslí, že pomůže a nakonec to dopadne špatně... Ale rozhodně si to nevyčítejte, protože kdybyste to rozhodnutí neudělali, pak byste si zase vyčítali, že na operaci nešla. Je to začarovaný kruh a osud bohužel předvídat nedokážeme.
  Rozhodně soucítím s tím šokem. Ono když je to tak rychlé, nečekané, je to těžší se s tím smířit. Je to samozřejmě hrozné vždycky, ale když to tak nějak člověk už dopředu čeká, psychicky se na ten odchod myšáka tak nějak připravuje. Za těch 20 let jsem si těch různých úmrtí taky "užila" a kdo ví, co nás ještě čeká.
  Přeju, ať vás ti maličcí aspoň trochu rozveselí a začnete novou hezkou etapu. Bohužel mají morčátka život moc krátký, a tak nám jich projde životem hodně.
  24.11.2021 20:51Emmča
  KarinH: Ach jo, nejdřív Minnie a teď Maxinka.... :-(( Přeji hodně sil.
  25.11.2021 11:00KarinH
  Bart - spíš nás mrzí, že jsme si toho nevšimli dřív, že jí trápily ty cysty. Sice měla trošku bříško, ale mysleli jsme si, že je to tím, že měla fakt apetit... Teď už jsme zase o něco zkušenější a víme, co ty malá zvířátka může trápit.
  Snad to čas spraví, protože ten smutek po Maxince je silnější než po Minnie. U Minnie jsme viděli, jak jí není dobře a že se jí jakoby ulevilo. Tohle je fakt šok a pořád se s tím nemůžu smířit. Ještě že máme ty nové malé prďolky.

  Emmča, strakka - moc děkuji za pochopení aspoň tady. Z mého okolí to málo kdo chápe a většinou mi říká, že to bylo "jen" morče..
  25.11.2021 12:55Jezzabell
  KarinH: Je to smutné, stýská se, moc mě to mrzí..Vím, jaké to je, letos jsme takhle ztratili pět kamarádů a tři během chvíle..A dodnes, jak myju misku Lancíka nebo Vall-íka, si vzpomenu, i když máme nové juniory a čekáme na ještě jedno miminko.
  Někdy to prostě nejde ovlivnit a ani doktor si někdy nespojí víc faktorů, než s čím tam příjdeš..A jde to u nich rychle. Pak se to veze. Tak ať je to poslední ztráta na dloouhou dobu a nový přírůstek ať dělá radost parťačce i vám doma;).
  25.11.2021 18:05Dorotka
  KarinH: Nic si nevyčítejte. Stalo se. :-( Jistě to nešlo předvídat, pokud dosud neměla potíže. A ve chvíli, kdy se projevily, jste pro ni udělali maximum možného.
  Ano, lidé někdy nechápou, že i "jen morče" může být členem rodiny. Inu, láska ke zvířatům se neměří jejich velikostí, že. I ze mě si známí někdy "utahují". Kašlat na to.
  Snad vám prcci budou dělat radost! Pak poreferujte. :-)
  26.11.2021 08:20KarinH
  Jezzabell: To je strašné, že jste jich tolik ztratili :-( Tak aspoň, že máte juniory a budete mít další přírůstek! Ať vám dělá radost!
  Ty naše dvě nové prďolky, nás přivádí na jiné myšlenky :-) Je to úplně zase něco jiného, protože jsme nikdy neměli dvě mláďata najednou.

  Dorotka: Moc děkuji za pochopení! Bohužel žádné potíže neměla, a proto to byl asi takový šok..
  Nové prďolky nás přivádí na jiné myšlenky, jak jsou obě ještě miminka, tak je to pro nás něco nového :-) A aspoň doma nemáme takové ticho a prázdno.
  26.11.2021 10:38Jezzabell
  KarinH: Já právě taky ještě ne;). Obvykle to bylo mimino k staršímu. A když vidím, co dokážou dva prckové nejen sami, ale i se smečkou, tak je to lepší jak televize!
  Ztrátu nenahradí nic, ale neseme si je v srdcích a snažíme se dát novému osazení radost z pohybu a spokojené životy s ostatníma. Ti jsou z nich hotoví, i pro starší je to něco nového a zábavného a jak je známo, morčata milují nové věci, změnu (byť jen přestavět klece nebo výběh, natož prcky).
  26.11.2021 15:28Zbyněk
  KarinH: to mě moc mrzí. Škoda. že jsi to nenapsala včas, kastraci u pětileté samičky bych ti rozmluvil. Netroufl bych si na ní ani na Hůrce, kde berou vaječníky bokem, aby nezasahov alo do střev a dávají velmi citlivou, inhalační narkózu. Tahle potvůrka se s pěticentimetrovými cystami dožila skoro devíti let: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32267 a nijk jí to nevadilo.

  Sanny22: dal bych deset dní Duphalyte 1 ml perorálně 2x denně a k tomu Degan 0,2 ml d2x denně, jednou denně čtvrt sáčku Protexin Professional, nebo trochu pasty Fibrelex. A trpělivost:)
  28.11.2021 19:17KarinH
  Zbyněk : Tak teď mě to mrzí ještě víc :( Na té naší veterině se specializují na morčatka a paní veterinářka nám právě říkala, že takhle staré samičky běžně operují. Takže jsme jim věřili.. Tak to jsi měl krásnou samičku a tak dlouho žila, to je nádherný!!
  29.11.2021 06:36Zbyněk
  KarinH: u starších samiček je nesmírně důežitá předoperační kontrola, nejspíš jí selhalo srdíčko, ale i ledviny a játra, ta narkóza byla inhalační, nebo standardní? Já jsem lonuí musel nechat operovat močový kámen u šesti a půl leté samičky, Dr. Sekyrová na Hůrce dělala, co mohla, aby stlačila čas operace pod padesát pet minut - kvůli srdíčku a i tak jí ho to hodně poškodilo. Byla tu ještě skoro rok, na lécích na srdce a pak jí skolila čtvrtá mrtvička - ty měla k srdíčku. Nikdy bych ale starší samičku nekastroval.
  29.11.2021 07:59KarinH
  Zbyněk: Předoperační kontrola právě byla, byla to plánovaná operace. Operace proběhla v pořádku, Maxinka se probrala, ale po hodině od operace jí asi selhalo srdíčko. Narkózu měla inhalační a cysty měly skoro 8 cm, což se tam divili, že s tím takhle dlouho dokázala žít.. Aspoň jsme se ponaučili pro příště :-(
  30.11.2021 09:17Zbyněk
  KarinH: podobný průběh měl císařský řez u mé jeden a půl roční samičky. Mimina jí stlačiy střeva a musely ven, probrala se pěkně, dvě hodiny vypadala dobře a pak upadla do kómatu a bylo. Morčátka jsou křehká. Zatím jsem kastroval nejstarší tři a půl roku a už měla co dělat. Starší čtyřech let se už nedoporučují. Škoda, ale občas to jinak nejde:( Sehnali jste parťačku miiminu?