od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2021
 • Zobrazuji 77 zaznamu.
 • 1.12.2021 07:12Sanny22
  Ahoj všem, hlasime se po týdnu. Třetí den po další atace nežraní se celkem držíme, žere sám, bobkuje, trochu pije. Rozkousane bříško je skoro zahojené, zub dorostl. Bohužel nám hapruje váha, takže dáváme třikrát denně příkrm + jednou v noci. K tomu snižujeme akut, dáváme dvakrát 0,25, tympanol dáváme s prikrmem a k tomu hepato jednou denně. A stále degan 2x denně. Bříško jinak stále povolené, když ho otočím na namazání ranky,tak vypadá jak Šarpej. Tak válčíme docela dobře, snad se budeme držet. Už druhý týden o nás veterina neslyšela 😁
  1.12.2021 07:27Bart
  Sanny22 - jen tak dál!!! Ať to jde jen k lepšímu!!!
  1.12.2021 11:11Jezzabell
  Sanny22: Hlavně to nezakřiknout! Rekonvalescence holt trvá, ale má všechno, co může mít a chce to holt trpělivost a čas. Tak ať to dobře dopadne, "ťukyťuk!!!" ;).
  1.12.2021 20:42Emmča
  Sanny22: Tak to je super! Hodně štěstí do dalších dní. :-))
  1.12.2021 23:39Dorotka
  Dobrý den. Měl by někdo doporučení na spolehlivého dodavatele kvalitního sena (ve větším objemu)? Dosud jsem nakupovala v petshopech - sice je záruka, že koupíte pěkné - ale začíná to být opravdu náročné. Má někdo zkušenost např. s produkty od Plavnické? Moc děkuji.
  2.12.2021 07:30KarinH
  Zbyněk: Ano, Kofí jsme sehnali samičku minulou středu a pojmenovali jsme ji Kokina. Holky jsou každá zvlášť v kleci, protože když jsme je dali k sobě do čisté klece tak ta nová začala skákat a chovat se jak kluk vůči Kofí. Vylekali jsme se, aby to nebyl sameček. Včera jsme však byli na veterině kvůli kontrole s Kofí (kvůli tomu očičku), kdy to vypadá už skoro zahojené, což jsme moc rádi. A nechali jsme si tu novu prohlídnout, zda je to opravdu holčička, když hobluje tu novou. Paní veterinářky říkaly, že jsou to obě samičky.
  Jen je nám divné jejich chování. Včera jsem jim uklidila klec, aby to tam měli čisté. Dala je k sobě, protože oni přes klece k sobě furt čichají a leží u sebe i(když jsou každá v jiné kleci). Jenže jakmile je dáme k sobě, tak na nová pořád prohání Kofí. Kofí pak kvíká, jak kdyby ji na nože brali. Nevíme jestli je to normální, aby se k sobě takhle dvě samičky chovali? Maxinka totiž krásně přijala i Minnie a pak i Kofí, aniž by bylo takhle divoké. Když jsou však mimo klec ve výběhu, tak se k sobě chovají pěkně. Nevíme tedy, jestli to vyříkávání v kleci máme vydržet a že se to srovná?

  Sanny22: Držím palce, aby to bylo každý den lepší a lepší! :-)
  2.12.2021 09:15Sanny22
  KarinH: děkujeme
  Dorotka: Plavnickou objednávám, beru jak první seč tak i druhou, kluci si vybírají podle nálady, brala jsem už třikrát a vždy spokojenost.
  2.12.2021 10:29Zbyněk
  Dorotka (a potažmo i ostatní), parádní seno má jeden šikovný pán v Mníšku pod Brdy, letos má dostatek nádherné otavy, už mám u kámošky na půdě 33 pytlů:) Podmínkou ale je vlastní naplnění a odvoz! Telefon je 704 349 493. Velmi doporučuji zajet tam, dkud není sníh, protože pak se tam auto nedostane až ke stodole je potřeba pytle nosit asi sto metrů. Za ten klasický PP pytel, nacpaný k praknutí, si pán bere 180 korun, krásná cena. Plavnická jak kdy, je to naprostý průměr, ale v nouzi se to dá.

  KarinH: samičky dát k sobě a odejít na procházku!:) Ony si to vyříkají, čím dříve, tím lépe :)
  2.12.2021 16:37Dorotka
  Děkuji za tipy. Zbyněk: Nám by se cesta z Jižní Moravy příliš neoplatila. :-) V našem regionu se mi bohužel žádný zemědělec sehnat nedaří... Dnes jsem v jednom e-shopu na zkoušku objednala 5 kg balík klasické Limary. Cena je dobrá, ale záleží, jak bude seno vypadat (asi bude rozhodující, jak s ním na skladě zacházeli...seno je to jediné, na co jsem si přes e-shop nikdy netroufla). No, při nejhorším s ním nakrmím jen popelnici. :-)
  - - - - -
  KarinH: Co morčátko, to individualita. :-) Jen si vyjasňují pozice. Toto chování je úplně normální. Určitě budou časem kamarádky. Nebo alespoň já se nesetkala s tím, že by se mi samičky (i přes nějaké úvodní sklony k šikaně :-) ) ve finále nesžily. Pochopitelně je dobré mít co největší klec, která poskytne dostatek manévrovacího prostoru a i nějaké ty úkryty tam.
  2.12.2021 18:52Ehrena
  Dorotka, já beru seno (kromě vlastního ze zahrady) tady:
  novakleo@seznam.cz
  Pán je snad odněkud z Vysočiny, seno posílá poštou, jen jednou se mi stalo, že nebylo dobré, a beru ho už dlouho (několikrát za cca 4 roky).
  Cenu měl 25,- Kč za kg sena + 130,- Kč poštovné.
  Posílal mi najednou várky kolem 10 až 15 kg. Pošle samozřejmě množství, jaké budeš chtít, já brala vždy hodně najednou, mívala jsem víc morčat, teď už mám jen 5.
  - - - - -
  Ještě bylo dobré taky tohle seno
  https://www.zelenalaska.cz/apetit-johnny-hay-150l-lucni-seno-pro-hlodavce/
  3.12.2021 05:27Zbyněk
  Dorotka: tak to jedině dodávku, to už by se vyplatilo:) Protože to seno je mimořádně hezké:)
  Ehrena: loni jsem byl u p. Nováka v Hrálci 3x, dovezl jsem si 32 pytlů a z toho jsem jich 27 vyházel, protože bylo plesnivé, nebo zplesnivělo dodatečně. Má dobré seno, ale skladuje ho v malé kůlně na zahradě a je tam celkově vlhko, on to bohužel po usušení nacpe do pytlů a v těch to pak plesniví. Letos jsem tam byl jednou a várku jsem hned vysypal na hromadu u kámošky na půdě. Zatím to vypadá slušně. Příští rok zkusím várky dvě. Ano, p. Novák to pošle poštou, ale je potřeba počítat s tím, co se stalo mě. Takže nakoupit hned po sklizni a ven z pytle co nejdříve.
  3.12.2021 05:59Veronika5
  Zbyněk: Souhlasím, seno od pana Nováka je prostě vlhké, a skladování nacpané v pytlích mu vůbec nesvědčí.... Také už pokud možno beru jinde.
  3.12.2021 09:21Ehrena
  Zbyněk, Veronika, já ho brala letos na začátku roku a vloni na podzim asi 3x, teda přes tu paní z Proseka, a bylo moc pěkné, voňavé, krásné, morčata ho milujou, ale pak jsem si ho nechala jednou poslat přímo od něj, a ta várka sice voněla a byla suchá, ale prášila, tak jsem ho vrátila, normálně mi ho vyměnil zase přes tu paní z Proseka, a to už bylo zase pěkné. Morčata to spolehlivě poznala, tu špatnou várku ani nechtěla.
  Dříve v minulých letech jsem od nich brala asi 3x, a to bylo vždycky pěkné.
  - - - - -
  Jinak já taky naše domácí seno po usušení skladuju v pytlích, ale normálně v domě v kůlně, pytle používám ty velké bílé nebo papírové, a seno se v nich nekazí. Nevím teda, jaké ale používá on. Na Proseku mi ho dodávají právě taky v těch bílých, co používám i já.
  - - - - -
  No každopádně se vyplatí vědět další typ, máme kus za Mníškem příbuzné, kam běžně tak dvakrát ročně jezdíme, tak by to šlo spojit a zkusit to. Je ten pán ochotný vzít i další zájemce?
  - - - - -
  Jen bohužel teď tam pojedeme nejdříve začátkem příštího roku.
  3.12.2021 12:11Zbyněk
  Ehrena: pan Novák je nesmírně příjemný člověk a ochotný. Jenom mám prostě tuto zkušenost, přitom by stačilo to seno nedávat po usušení do pytlů. Loni mě tak vyšel pyte sena na osm stovek:) Pán v Mníšku má teď sena dost, ale mám pocit, že ho chce prodat nějakému kolchzníkovi, který přijede s náklaďákem a odveze všechno. Tak se raději domluv, pokud tam nepojedeš hned.
  7.12.2021 07:25KarinH
  Tak hlásím, že opravdu pomohlo jít na procházku a nechat si to ty dvě vyříkat :-) Sice si to občas ještě vyříkávají, ale jinak si myslím, že z nich budou parťačky.
  Jen mám takový dotaz, u Kofinky slyším, když dýchá jakoby jí občas lupalo v čumáčku. Tím jak Minnie se špatně dýchalo a pak umřela, se bojím, abychom u Kofí něco nepodcenili :-( Kofí jinak normálně baští, bobkuje, popkorní a při pohledu i normálně dýchá. Jen občas slyším to lupání v čumáčku, bublinky se jí však nedělají.. Myslíte, že by to mohl být něčeho příznak, nebo jen zbytečně plaším?
  7.12.2021 22:47Barcsa
  Zdravím, prosím nevíte o někom či nějakém obchůdku... Kde by podle fotky udělali postavičku nebo lépe plyšáka? Kdysi jsem na něco narazila,ale teď nemohu dohledat... Děkuji
  8.12.2021 08:41Ylada
  Barcsa: mám doma tohle: https://www.fler.cz/zbozi/plysak-morcatko-10920227
  8.12.2021 12:42Ehrena
  Barcsa,
  https://www.google.com/search?q=ply%C5%A1%C3%A1k+podle+fotky&oq=plysak+pod&aqs=chrome.2.69i57j0i512j0i22i30l4j0i10i22i30j69i60.6718j0j8&client=tablet-android-lenovo-rev2&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
  8.12.2021 15:59Zbyněk
  KarinH: prvoplánově bych jí koupil https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ a každý den tak max. 3 kapky přímo do tlamičky. Skladovat v temnu!!! Vitamín, ne morče:))
  Maximálně týden a napi, jak to vypadá
  9.12.2021 07:39KarinH
  Zbyněk: Moc děkuj za doporučení, jdu hned objednat! A pak dám vědět, jak na tom jsme :-)
  9.12.2021 12:16Zbyněk
  KarinH: mě to pomohlo už víckrát a pokud ne, tak potom poradím jeden trik, který veterinář nezná:) Ale bez něj to nepůjde. Nabarví se obě očka reflexní látkou, pokud možno obě současně a pak se speciálním světlem kontroluje, kdy se barva objeví u čumáčku. Měla by se objevit plus mínus stejně v obou nosních dírkách. Jestliže se v jedné opozdí o půl minuty i více, potom je ucpaný slzný kanálek a je potřeba ho v narkóze pročistit. Snad zaberou vitamíny, baští normálně, neubývá váha?
  - - - - -
  Jinak barva se u čumáčku obvykle objevuje po 40ti sekundách a potom se mohou očka vypláchnout :)
  9.12.2021 19:11Ehrena
  Hele, lidi, všimli jste si taky někdy, že když morčeti něco je, zatím třeba i bez nějakých konkrétních příznaků, že přendavá na místě seno nebo hobliny?
  Já už to viděla u hodně našich morčat, když jim něco bylo, a dneska mi to začala dělat Hopsinka a přestává jíst. Tak nevím, jestli je osteodystrofie na pochodu, nebo jde o něco jiného. Doteď byla bez problémů kromě toho, že přestala jíst tvrdší věci, např.mrkev, celer,a všechny košťály z listové zeleniny.
  Tak se budeme muset vnutit na veterinu. To je děs, jen jsme se vrátili z chalupy, tak hned něco. Už to vidím, to zas budou Vánoce. U nás už spoustu let nebyly normální, vždycky se něco po....
  10.12.2021 04:35Zbyněk
  Ehrena: ano, všiml jsem si, dělají to. Prosím tě - já jsem dneska objednaný na půl čtvrtou na Hůrku a asi mi to úplně nehoří, jestli chceš, tak ti to místo přenechám, je to skvělá Dr. Sekyrová! Lepší doktorku jsem zatím nenašel!
  10.12.2021 09:49Ehrena
  Zbyněk, děkuju, ale já s ní chodím k Valešovi a už jsem na poledne objednaná, už tam má k ní předešlé rtg a tak aspoň líp uvidí případné změny.
  Příspěvek od Tebe tady jsem četla až po objednání u něj.
  10.12.2021 16:16Jezzabell
  Ehrena: Vědět čas, sešly bysme se (opět;) ). Jedu tam pro bylinky pro Uhlíka;). Pak dej vědět, jak jste na tom.
  10.12.2021 20:20Zbyněk
  Ehrena: tak ještě, že jsem tam jel! Justýnka mi už připadala dobrá, ale vyrazil jsem tam pro dobrý pocit:) Ona už delší dobu nespokojeně kňourala po jídle. Chylíková v úterý nenašla vůbec nic, trochu tristní za 3500 korun! Prý jí nic není. Sekyrová si vyslechla příznaky, zvážněla, vzala sono a už to jelo. Zánět močáku byl to nejmenší, ale slezina zvětšná na dvojnásobek a nehezký zánět žlučníku. Vzali jí krev, udělali RTG, rozbory a odjel jsem s taškou léků. Hodnoty krve jsou mezní, játra nesehávají, ale má v sobě systémovou infekci, takže budeme o víkendu léčit, jak vzteklí. Paradoxně tu slezinu zkoumali v Kralupech, jenomže nevěděli, co to je, tipovali na nádor. Sekyrová říkala. že ono to i tak vypadá, když se nejedná o zkušeného morčatáře, nepozná to. Ale na rozdíl od Chylíkové alespoň zjistili, že má mrče problém a poslali mě na kliniku. Ti chlupáči mě nepřestávají překvapovat lidskými chorobami a to jim Becherovku skoro ani nedávám:)

  Jezzabell: beru je tady:
  https://www.happyzoo.cz/cunipic-vet-line-rabbit-renal-detoxication-14kg/d-52408/?gclid=EAIaIQobChMImpGHsePJ8wIVyIBQBh3ZfgbNEAQYASABEgJcU_D_BwE a vychází o dvacku levněji i se Zásilkovnou:) Ale mrkni na https://obchod.kralici.cz/p4211-cunipic-vetline-guinea-pig-intestinal.aspx :)
  10.12.2021 20:35Ehrena
  Jezzabell, no špatný, kromě asi o 20% horší osteodystrofie (od jara, co jsme tam s ní poprvé byli) nic jiného. Není prý to zatím nějak hrozné, Valeš říká, že při setrvalém průběhu by tu ještě rok i možná víc mohla být, ale ona se tak moc netváří. I po kapkách na bolest se to nijak viditelně nemění, sama nejí a vypadá smutné. Přitom jí všechno prohlédl a všechno prý má jinak v pořádku. Nechala jsem udělat i rtg, kromě kostí i vnitřek, jestli nemůže mít třeba močový kámen, když dostává denně navíc ten vápník, ale ne, všechno uvnitř má v pořádku, kromě teda té osteodystrofie. Zuby taky v pořádku, zkoušel i moč na ten papírek s asi 6 hodnotami, všechno prý, jak má být. Mně je právě divné, že to byl takový rychlý přechod, ze stavu, kdy bys na ní vůbec nic neviděla, jakoby zdravé morče, teda kromě toho, že už od jara nejedla tu tvrdší zeleninu, do toho, že vůbec nic nejí a je takhle špatná. No říkal mi, holt krmit kaší a nabízet, jestli si něco nedá přece jen sama. A dávat léky proti bolesti, plus event. proti nadýmání a na lepší trávení. A dál pořád ten vápník a vit.D, jak jsme dávali doteď. No nevím, jsem z toho rozhozená, samozřejmě jsem to čekala, ale teda ne takhle rychle najednou. U Cipíska to mělo tehdy rychlý spád, od ujasnění diagnózy do konce to trvalo jen asi dva a půl měsíce, ale on už na tom začátku, kdy konečně došli k tomu, že jde o osteodystrofii, byl v horším stavu, tohle je prostě moc najednou. :(
  10.12.2021 20:40Jezzabell
  Zbyněk: Však jsem ti psala, když jsem ti ukazovala, co mu Valeš dal, že na Hájích na HappyZoo je mají o stovku levnější. Odpověděl jsi, že sis je objednal, ale čekal jsi týden, tak sis pro ně sjel na kole na H-vet..
  Já nechtěla čekat před Vánocema, tak jsem se dohodla, že si pro ně sjedu bez čekání na H-vet (nebo mi ta veterina chybí? Doufám, že ne!).

  Tak tos měl kliku, že to ve finále takhle rozpoznali, jinak mohlo být hodně zle. Chudák, si zkusila svoje:(. Co ti dali? Ať jsme chytřejší..
  10.12.2021 20:46Ehrena
  No Zbyněk, to mě děsíš, to je teda něco, teď mám o to větší strach, jestli nemohl Valeš něco přehlédnout.
  No aspoň že to u vás objevili snad včas. Kdy s tím půjde něco dělat.
  11.12.2021 00:02Veronika5
  A já mám doma zachráněného kocourka. Je mu cca 6-8 týdnů, narodil se polodivoké kočce, která se chodí krmit k nám na školní dvůr, přišel na svět takhle před zimou. Před dvěma dny maminka zmizela a kotě se klepalo na dvoře a mňoukalo. Dvě noci přežil sám venku v krabici vystlané kožíškem, dneska jsem si pro něj zajela s přepravkou, vnutili jsme se na počkání na Eriku, a pak teprve jsme jeli domů. Zatím bydlí v morčecí kruhové nylonové ubikaci (jejíž praktičnost tu tak ráda vyzdvihuju😉)v karanténě, protože má ušní svrab, určitě spoustu červíků a nejmíň jednu blechu, kterou jsme na něm s paní doktorkou našli. Dostal Stronghold za krk, tak snad za pár dní se po něm nebudeme muset mejt jak vzteklí 😉. Je to mazel, vděčný za každou pozornost. Tak bude bydlet v té půlce bytu, jde nebydlí králíci, no....
  11.12.2021 01:43Ehrena
  Veronika5, aspoň jedna dobrá zpráva.
  To už máš taky dobrý zvěřinec doma. :)
  11.12.2021 07:37Zbyněk
  Ehrena: už s tím děláme, 2x denně Enrofloxacin, 2x deně Famosan, 2x denně Duphalyte a 2x denně Degan, zatím. Chudák, jak mě vidí se stříkačkami, zdrhá s řevem, naštěstí do morčatárny, kde se pohodlně chytá:)
  Veronika5: jééé, ty jsi prostě zvířecí zlatíčko:) Kocourkovi Stronghold zabere za pár dní a potom ho připust ke zvěřinci, ať si zvyká od malička. Kočky po morčatech nejdou, moc velká kořist a Tonička ho snad do země nezadupe:) Blechy na člověka nejdou a úplně nejlépe blechu zabiješ koupelí - ponořit až po nos do vody a ony si zoufale vylezou na ruku, kde je jenom osprchuješ a je po nich:) Ale teď nech zabrat Stronghold. Píchli mu Ivomec na ten svrab? Maminku zřejmě něco zlikvidovalo, kočky jsou venku moc zranitelné.
  - - - - -
  Jezzabell: objednal jsem v úterý a dorazilo ve středu:) Předtím jim bylinky došly a museli je objednat.
  11.12.2021 08:14Veronika5
  Zbyněk: Ivomec nedávali, na ten ušní svrab by měl ten Stronghold spolehlivě zabrat, dle Dr. i přívalového letáku. za týden jdeme ještě na kontrolu. Dr. říkala, že tak 4 dny v izolaci a pak by měl bejt bezpečnej. Jen doufám, že z něj do té doby vypadají i případná bleší vajíčka - nevíš, jak to funguje? Jako do koupele se nám fakt moc nechce, ráda bych se ale vyhnula zablešení bytu. Jinak těch blech neměl moc, vlastně jsme našli jenom jednu, ten ušní svrab byl fakt příšernej. Vytahali mu z uší strašně moc černýho svinstva, podle mě nemohl vůbec nic slyšet....
  11.12.2021 11:59Jezzabell
  Veronika5: Kotě mělo neuvěřitelné štěstí, že jsi ho našla! Jsi úžasná záchranářka!
  Sousedka takhle byla nedavno u nás v lese venčit své dva psy (jeden je labrador a druhej taky tak velkej) a přišla s mňoukající kapsou..Nedavno si nesla domů škrábadlo pro kočky;)..
  Bude hůř, lidi se zbavujou zvířat kolem ledna února a před dovolenýma, achjo. I když kočka to vzdala asi sama, těžko by si odskočila na několik dnů s kotětem v blízkosti..
  Je to mourek? A kluk?;)
  Taky se zběsile rozhlížím, když jdu vynést jen odpadky, aby nebylo zle.
  No nám přibyde kolem Silvestra miminko pro Bondíka. Už se narodil (zase Diamant), bude to blonďáček (jako byl Vall-ík, jen nemá bílou lysinku, ale crested to je, takže s korunkou). Bondík samotu špatně snáší a junioři mu nevoní, druhou trojku mít nebudu. A cpe se mi zoufale do té fuknční. Vincent za ním běhá, ale vrací se k Gerimu a Jarvisovi. Naštěstí to ti tři berou sportovně.
  Ale nechci jim rozbourat vztahy.
  Bondíkovi voní Geri, ale Jarvis ho nedá;). Vincent je takový hodňoučký. A může být rád, že ho ti dva vzali pod svá křídla(kožíšky).
  Sice mám volné patro v morčatárně nahoře, ale taky se hojím finančně z návštěv veteriny, kterých bylo za rok víc jak dost!!!

  Zbyněk: Teda to je mazec. Jen ať to zabere a dostane se z toho. Ještě že jsi s ní teď doma a můžeš sledovat a věnovat se marodovi. Aspoň k něčemu jsou home officy.
  11.12.2021 13:55Veronika5
  Jezzabell: JE to kluk a mourek 😉.
  11.12.2021 18:12Jezzabell
  Veronika5: To jsou krasavci..
  - - - - -
  Jo jak se má Saxík?;)
  11.12.2021 18:38Veronika5
  Jezzabell: Tady jsem přidala aktuální fotku Saxíka, a taky Mourka! https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34925
  11.12.2021 20:51Jezzabell
  Veronika5: Ježkovyvoči ten je tak náádhernej!!! Mourek! Miluju mourovatá koťata! Je vidět ještě tu mrňounkovskou neohrabanost mláděte, hehe! Fakt krasavec! A ten kukuč!
  Saxík vypadá, jako bych vyprala Jarvíska:)), Jarvis má jen víc hnědých míst na hřbetě a nemá lysinku na čumáku, ale jinak jako přes kopírák!;) Mají hezké bydlení!
  11.12.2021 20:57Veronika5
  Jezzabell: Děkujeme :)!
  13.12.2021 08:31Sanny22
  Ahoj všem, když tady tak čtu ty vaše lapálie, tak je mi skoro blbé napsat, že se držíme dobře. Už skoro tři týdny o nás veterina neví a to ani po telefonu. Když tedy nepočítám, kvůli hafanovi - léky na srdce. Milouš celkem pěkně dlabe, bobky výstavní, už se i hezký rozpil. Ubirame příkrm, takže vážím ráno večer, abych měla přehled jak zvládá sem baštit. Rozkousane bříško je jediné, co se ještě úplně nezhojilo, protože do něj trouba musí vždycky aspoň jednou denně kousnout. Minulý týden jednodenní průjem, ale ten už mě nerozhodí a dobrý je, že nerozhodí ani Milouše, v klidu dál žral. Všem marodum držím pěsti, aby zvládli všechno co je trápí.
  13.12.2021 10:28Bart
  Sanny22 - tak to je moc dobře!!!
  13.12.2021 10:39KarinH
  Zbyněk: Zatím čekám, až mi vitamíny dorazí a doufám, že zaberou. Moc ale děkuji za informaci o možném dalším kroku. Naštěstí baští o sto šest a nehubne :-)
  13.12.2021 21:17Emmča
  Sanny22: Super!!! :-)) Jen tak dál!
  16.12.2021 19:40Gogi
  https://www.vsepromorce.cz/ skvělé stránky pro vaše mazlíčky ! ☺☺
  17.12.2021 07:38Zbyněk
  Gogi: dávat na diskuse odkazy na své komerční stránky je nevkusné a tady zakázané

  KarinH: jak to vypadá, stále chrochtá?
  17.12.2021 10:42KarinH
  Zbyněk: Chtěla jsem sem zrovna psát. Ty vitamíny, co jsi mi posílal si až dnes budu vyzvedávat v zásilkovně. Je hrozný, že to tak trvá. Naštěstí jsme doma měli po Minnie jitrocelový sirup s vitamínem C, který nám doporučovala veterinářka, když si myslela Minnie, že je jen nachlazená. Takže jelikož jsem nechtěla čekat na vitamíny, tak jsem Kofí dávala na zeleninu pár kapek sirupu a musím říct, že už dva dny je v pořádku :-)
  Pokud by se mi něco nezdálo, tak jí nasadím ty vitamíny, které jsi mi doporučil. Jsem ráda, že je budeme mít doma pro případ nouze.
  17.12.2021 13:44Sanny22
  Tak mám Milouše od rána na veterině. Ve středu začal víc pít, nejdřív sme mysleli, že kape napajecka. Tak sme jí vyměnili a když měl dnes za noc zase prázdno, raději jsem jela. Zvládli sme dovézt i vzorek moči, tam jen lehká stopa krve. Jinak nic, takže si ho tam nechali na krev, rtg a Uzv. Milouš je jinak v pohodě, jen hodně pije a samozřejmě čůrá. U čůrání neknika. Prý jestli někde neprochladl a jestli ho nemám v chladnu. No doma 23-25 stupňů a nikde sme měsíc nebyli. Snad to bude dobré, ale teda mám strašné nervy.
  - - - - -
  Tak má nízkou hustotu moči a byl trochu prifoukly. Nebyla tam naše doktorka, byla jen na telefonu, v pondělí máme přijít na kontrolu. Krev zatím nedělala, že by počkala. Milouš se dál hned do sena, proložil to napajeckou a granulkama. Je trochu vystrašený, ale už si byl i pro mlsku. Tak hold budeme čekat.
  17.12.2021 15:35Jezzabell
  Sanny22: Nízká hustota moči znamená nedovivynuté ledviny. Morče hodně pije, protože nezahušťuje moč. A s tím se toho moc dělat nedá. Jak je Milouš starý?
  Mám teď doma naprosto stejný problém s Uhlíkem, tomu jsou tři měsíce. Na plenách barví, ale není to krev, nýbrž barvivo z ledvin. Je to lehce do hněda. Dostává
  https://www.happyzoo.cz/cunipic-vet-line-rabbit-skin-support-14kg/d-52412/?gclid=EAIaIQobChMIrM_Ijobr9AIVDQGLCh32_w8nEAQYASABEgLYVfD_BwE , jsou v tom bylinky na podporu ledvin. Ale šmakuje to u nás všem, jen ne jemu. Takže mu z toho dělám čaj a vlažný ho do něj tlačím tak 4inzulínky za den. Zas abych ho nepřelila. Z napáječky by mi to nepil.
  Ono s tím nenaděláš bohužel víc, jsou to ledviny. Ne játra, co se regenerují.
  Uhlík je jnak akční pohodové morče, do kterého by nikdo neřekl, že mu něco je. Jen hodně pije a je unavenější. Zatím je bez bolestí, tak chodíme k Valešovi na kontrolu jednou za dva měsíce. Ale víc se dělat nedá. U nás krev v moči nebyla.
  17.12.2021 15:51Sanny22
  Jezzabell: jemu byli v červenci dva, do té doby byl bez problémů. Moč měl zabarvenou po operaci, ale to bylo i tím že téměř nepil. Teď má moč světlou ve zkumavce lehce mléčnou. Krev byla jen lehce stopy na papirku.
  19.12.2021 08:30Zbyněk
  Sanny22: Jezzabell má trochu jiný případ - Uhk je mimino a má to od narození, kdežto Miloušovi začaly ledviny selhávat, což se projeví právě nižší hustotou moči a také tmavším zabarvením. Ledviny se léčí špatně, ale já bych zkusil alespoň tři dny infuzí s glukózou, 350 ml každý den po dobu osmi hodin (prostě pomalu) a případně ještě přidat cokoli, co doktorku napadne. Někdy infuze zabere.

  KarinH: i to céčko mohlo zabrat:) Tak hlavně, že se vyřešilo. Vitamíny skladovat v lednici a ve tmě!
  19.12.2021 13:44Sanny22
  Zbyněk: tmavé zbarvení měl, když nepil, teď má moč světlou. Od včerejšího večera má vypitou necelou napajecku, žere pořád stejně. Nic jsem neměnila, nevím co se stalo. Od minulé středy jsem ráno musela dávat novou, že měl prázdno. Zítra kontrola u naší doktorky.
  23.12.2021 08:45Jezzabell
  Šťastné s chlupaté Vánoce všem! Hlavně hodně zdraví !!! ;)
  (a tichou vzpomínku za všechny, kteří nám odešli za Duhový most..)
  23.12.2021 10:06Cidik
  Nadělil jsem si pod stromeček novou morčatárnu :) https://www.youtube.com/watch?v=PohxoMX3SdM
  23.12.2021 11:44Ála B
  Dobrý den, prosím o pomoc. Právě nám umřela morčecí samička a zbyla po ní tři týdenní mláďátka. Nemá někdo z Prahy a okolí kojící samičku, která by je mohla na čas adoptovat? Uvítám i jakoukoli radu, moc děkuji.
  23.12.2021 13:05Ehrena
  AlaB, zkus se zeptat v pražských chovatelských stanicích, tam je to více pravděpodobné.
  CHS Diamant, CHS DaMi aj.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#umely_odchov
  - - - - -
  Tady jsem si vypůjčila od Zbyňka ze zdejší diskuze z archívu jeho rady ohledně krmení mláďat, má to hezky popsané:
  Morčátko hlavně začít krmit co nejdříve, zachránit se dá, i když pokud nemá moc sílu tahat cecík, je to sázka do loterie. Já jsem odchoval dvě mláďata od druhého dne Borisovkou: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Mimca_II máš tam návod a můžeš dát jenom polovinu smetany, hlavně kup Biolapis a přidávej do mléka na špičku nože na jednu krmnou dávku. Prckovi dávej každé dvě hodiny přes den a alespoň jednou v noci. A vážit, musí začít přibírat hned, do jednoho dne!! Počítej, že ze začátku se bude bránit, ale nedej se a pomaličku mu to strkej inzulínkou za přední zoubky, chce to hodně trpělivosti. Musíš ho mít na čtyřech, ne na zádech a pozor na vystříknutí mléka, když se stříkačka blíží ke konci, stříkneš do plic a je po něm. Ze začátku si dá max mililitr na jedno krmení, má malý žaludek. Mléko pro koťata je druhá možnost. Strkej mu pod nos salátek - baby gem, little gem, papriku, když nebude chtít, tři mu s tím o zoubky. Piš, jak to vypadá a ptej se.
  23.12.2021 15:16Sanny22
  Přeji všem klidné Vánoce a hlavně hodně zdraví vám i vašim chlupačkům.
  23.12.2021 18:06Ehrena
  Taky se přidávám, krásné a pohodové Vánoce všem.
  23.12.2021 21:23Emmča
  Také přeji veselé a klidné Vánoce, hlavně bez lítání po veterině. :-))
  23.12.2021 23:34Jezzabell
  Tak nám doma večer přibyl nový blonďáček, jmenuje se Willík (na památku po Valll-íkovi). Je z CHS Diamant (nenechám na kluky od paní chovatelky dopustit, je to už pátý klučina od Diamantu). Narodil se 26.10. , je to crested šafránový hladký s ohnivýma očkama a Bondík je z něj hotovej:)).
  Bondíkovi před cca 2 měsíci umřel Vall-ík, naše "zlatulka"..Samota je pro myšáka hrozná věc, ale adoptoval se tak nějak do trojky Geri-Jarvis_Vincent, junioři ho taky tak nějakzaměstnali, ale nebylo to pořád ono. Dlouho truchlil!
  Tak jak budou nějaké fotky, podělím se;).
  Jo, v papírech má prcek jméno Hulk:))))
  24.12.2021 09:33Strakka
  Všem přeji pohodové Vánoce!
  25.12.2021 07:18Pravá brunetka
  Dobré ráno všem omlouvám se že otravuji takhle brzy ráno ale morče mi v noci sežralo kus igelitového pytlíku, asi v 6 ráno jsem slyšela divné zvuky a šla jsem se podívat ke kleci a morčátko si tam jedlo igelit tak jsem mu to vzala a dala mu mrkev a ještě tam mělo i nějaké jiné jídlo aby to zajedlo už uplynula asi hodina a pořád v pohodě běhá po kleci a jí tu mrkvičku. Tak jsem se jen chtěla zeptat (jestli tady někdo ví) jestli mu něco bude nebo ne teď se o něj bojím děkuji předem
  25.12.2021 08:32Bart
  Pravá brunetka - může mu to ucpat střeva. Takže raději sleduj bobkování a bříško, pro jistotu bříško občas masíruj. Jinak ale pro uklidnění. Moje morče jednou snědlo docela velký kus klasické igelitky, navíc dvojnásobné (dvě vrstvy na sobě) a vůbec nic mu nebylo.
  25.12.2021 08:35Ehrena
  Pravá brunetka, záleží na tom, kolik toho igelitu sežralo. Já netuším, kolik ho může způsobit problémy, ale nám se za léta, co chováme morčata, stalo asi 3x, že morče začalo baštit igelitový pytel a než jsme si všimli, mělo už v sobě kousek zhruba 2x3cm, víc snad nikdy, ale nikdy jim z toho nic nebylo.
  Chce to ho teď sledovat a kdyby něco, tak hned na veterinu.
  - - - - -
  Bart, koukám, že jsme se dnes probraly po tom včerejšku obě přibližně stejně! :)
  25.12.2021 09:10Zbyněk
  Pravá brunetka: pro jistotu bych si zašel na libovolnou veteriinu pro degan, aby se pojistila peristaltika, ale myslím si, že maximálně bude chvíli bobkovat garnule, zabalené do igelitu :)) Ale chce ho to pozorovat, aby bobkoval.
  25.12.2021 10:20Pravá brunetka
  Bárta : děkuji moc to mě uklidnilo taky to byl docela velký kus ale normálně bobkuje akorát bobky mají červenou barvu to nevím co znamená
  25.12.2021 10:29Dorotka
  Toto je téma k zamyšlení... Co ty naše mazlíky na igelitu vlastně tolik láká? :-) Já už se vyškolila - seno v plastovém pytli na klec či poblíž klece zásadně neodkládat. Obalový materiál je pro ně takřka neodolatelná pochoutka. :-)
  25.12.2021 10:33Pravá brunetka
  Dorotka: také si říkám co je na tom tak zajímá 😂
  - - - - -
  Zbyněk : no ona jako bobkuje ale červeně a nevím co to znamená
  25.12.2021 10:39Dorotka
  Pravá brunetka: Červený trus bude z potravy. Takže buď dostala např. červenou řepu (což je pak samozřejmě v pořádku), nebo něco s červeným barvivem - např. igelitku s červenými potisky, že (a to by mě trápilo víc...).
  - - - - -
  Uvědom si, co vše včera a dnes jedla a mohlo ji to obarvit trus... Snad to nic toxického nebylo (???) Případně opravdu vyhledej veterinu.
  25.12.2021 10:47Pravá brunetka
  Dorotka : hmm no včera jedla pamlsek který měl v sobě
  červené barvivo tak by to mohlo být z toho
  25.12.2021 19:52Bart
  Ehrena - normálně bych tak brzy nevstávala, ale mám všechny tři svátky pracovní! Kolegyně, se kterou se střídám letěla za dcerou na svátky do Španělska, aby vůbec viděla vnučku, co se narodila začátkem října...

  Pravá brunetka - ještě jsem si vzpoměla, že nám taky občas kousali igelitový (plastový) ubrus, který dáváme do patra jako podložku. Jak je to po okrajích zvednuté nahoru, tak je to láká. Ale nějak s tím hned přestali, asi zjistili, že jim to nedělá dobře. Půlroční morče nám to zatím nedělalo, ale většinou to nováčci ze začátku dělali.

  Ostatní - taky mám zkušenost, že když dám do výběhu igelitku se senem, abych naložila seníky, tak kolem toho pořád krouží. Jak jsem psala, toho nového to nějak nenapadne, ale druhý se to snaží kousat...
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34941
  - - - - -
  Jedno PF pro všechny!!!
  25.12.2021 20:15Zbyněk
  Bart: Nico má správnou držtičku, miluju ten dědečkovský výraz :)
  25.12.2021 23:05Bart
  Zbyněk - no jo, strašně to letí, 15. 12. oslavil 5 let... Přitom loni jsem tu psala jako o stařečkovi o Samuelovi...... a Nico byl ten mladší.....

  Jak poznáš z fotky dědečka? To už to máš tak nakoukaný?
  27.12.2021 11:38Zbyněk
  Bart: a ještě je to kamarád Střeleček, teda:) Poznáš, prostě to z výrazu pusinky poznáš, mají takový jakoby povislý dolní ret a vypadá to komicky:)
  27.12.2021 14:05Ehrena
  Zbyněk, ale jestli myslíš to, co já, ten povislý spodní ret, tak to u morčat miluju, ale není to věkem, nemají to všechna morčata, ale ta, co to mají, to aspoň u nás mají už odmala.
  28.12.2021 06:13Zbyněk
  Ehrena: u mě i u Jezzabel ze to právě starouškům objevuje až po určitém věku. Ale je to kouzelný xichtík :)
  31.12.2021 16:10Untidypeta
  Hezký den chtěla jsem se zeptat máme cca roční morčátko a chtěly by jsme pořídit ještě králíčka .můžeme je dát spolu do jedne klece?
  31.12.2021 16:48Veronika5
  Untidypeta: To určitě ne, králík by morče umořil, ve svém teritoriu nikoho nesnese. Pořiďte morčátku druhé morče - jakého je pohlaví? - samo by být opravdu nemělo. Pokud chcete králíčka, dejte mu klec vedle, myslete však na to, že by měla být stále otevřená, aby králík měl výběh po místnosti. Jinou možností je chovat králíčka trvale ve výběhu. V kleci bude nešťastný nebo agresivní.