od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2021
 • Zobrazuji 156 zaznamu.
 • 1.3.2021 11:03Bart
  Jezzabell - tak, 10.30 - konečně se můžu nasnídat. Každé krmení trvá hodinu a půl a po dvou hodinách zase. S morčatama fakt člověk nemůže chodit do práce. Absces se zahojil rychle, 10 den už nebylo co proplachovat. Zřejmě zase nějaká příhoda, která vyřadila z provozu pravou zadní nožičku. To souviselo i s tím, že byl problém s jídlem, potom celková slabost a dehydratace. Včera ráno jsme do něho nedostali nic, neměl snad sílu zvednout ani hlavu. Tak jsme si říkali, že dneska pojede na poslední cestu, že je to opravdu už trápení. Ale před obědem nastal zvrat, asi po podání toho B-komplexu, nebo nevím. Ráno mu zůstávaly v puse proužky zeleniny, protože neměl sílu kousat, musela jsem mu je tahat z pusy ven, aby se neudusil. Ani neměl sílu polykat kaši. A najednou před obědem druhý pokus a on zblajznul docela dost proužků fenyklu, vykousal ze dvou kousků okurky prostředky a trochu uďobnul z jablka. Všechno teda z ruky na klíně, ne sám. Dokonce snědl i 10 ml kaše a sám se po ní natahoval. Hlavně teda chce strašně moc pít. Bobky měl úplně suché. Odpoledne si dal proužky řapíku i mrkve, trochu rajčete a zase 10 ml kaše. Občas zobne i seno, ale minimálně. Najednou měl zájem být ve středu dění a chtěl pozorovat, co se děje. Nico ho pořád oňufává, líže mu oko a lehá si k němu. Na noc jsem ho dala do pytle hlavou směrem ven a dala jsem mu před čumák seno a zbytky nakrájené zeleniny. Ráno mu manžel dal natrhaný salát a přidal seno, tak trochu taky snědl. Do rána udělal i dost bobků. No a teď jsem mu hodinu a půl dávala zase B-komlex, petrželku, proužky fenyklu a mrkve a kaše snědl už celou stříkačku, tak že 15 ml. Potom zase plno inzulínek vody, do deky a spát. No a za hodinu na něho jdu s Meloxidylem. Tak že sice nechodí, ale zatím se jinak rozfungoval. Ještě kdyby tak chtěl kousat zeleninu sám!!! Na granule asi nemá sílu, ty nechce. Tak že uvidíme, jak to s ním bude dál.
  1.3.2021 12:28Jezzabell
  Bart: Proto říkám, když to vypadá na poslední tažení, neházet flintu do žita a dva dny počkat;)! Teda pokud to doktor nerozhodne jinak..
  Ale mám z vás radost!!!;) Je to statečný pašák! Tak mu ty granule namoč a přidej je do toho dokrmu, je v tom víc vlákniny. Je fajn, že pije!
  Ani mi nemluv s dokrmováním, to neuspěcháš. Znám to dobře. Kolikrát mě už berou křeče do zad, když se nad níma skláním. Když nad tím tak přemýšlím, tak denně dokrmuju už přes rok a čtvrt, možná víc. Lancíka a Zedíka a teď jen jednoho. A někdy co dvě hodiny do 4h ráno, to je teprve pecka, než naskočí játra! A v mezičasech se stejně patláš a drtíš s lékama a už jsem na to mu sela mít popsan plastové krabičky, abych nezvorala komu co a kolik, když marodili tři, bylo to kolem 17ti inzulínek. A k tomu denní cesty na veterinu, ať na čištění, nebo kapačky, nebo na injekce. Stálo to za to! Teď teda "jen" dokrmuju 3x denně Zedíka, Meloxidyl Lancemu a tomu prohmatávám několikrát za den čelist, aby neměl bouli. Brnkačka!:)
  1.3.2021 14:47Bart
  Jezzabell - zrovna jsem si říkala,že to musí být fakt šílený, starat se takhle o 2, 3 morčata. To by člověk nic jinýho nedělal. A právě - nezaměnit léky!
  Tak po Meloxidylu v poledne jsem mu z dlaně nabídla ty malé granulky od Vitakraft C-forte a on je baštil! Sice to už asi žádný vit C neobsahuje, ale to teď není důležité, ten stejně dostává v tabletě Celaskonu. Hlavně že opět pokročil a jí zase něco dalšího. Za chvíli jdeme na ATB a zase hodina a půl s morčetem na klíně. Na 17h jede manžel s Nicem na broušení, tak tu musím sepsat doktorce, jak na tom Samuel je.

  JÁ TU ROZJELA JINÉ TÉMA. PROSÍM, KDO MŮŽETE ODPOVĚZTE Petrovi323 na ty všenky, aby si nemyslel, že se tu s ním nikdo nebaví. Já s tím zkušenosti nemám.
  1.3.2021 18:40Jezzabell
  Petr 323: Může se to vracet, když jsou v kleci nebo výběhu věci, které měli při zamoření všenkama. Vyrazit nekompromisně travní tunely, věci z proutí. Domek opláchnout v octové vodě, nechat vyschnout. Nebo podestu. I zespodu!
  Klec celou vybrat a vysát vysavačem, můžou tam být larvy, vajíčka. Pak vypláchnout vodou s octem. Vyčichne to;).
  Od doktora jsem dostala na celou smečku Stronghold na zakápnutí. Každmu může pomoct něco jiného. Nám se to díkyBohu nevrátilo.
  Ale doktor mě doporučoval to pečlivé vysátí ubykace vysavačem, protože vytření nestačí nebo jen vystříkání. A octovou vodu.
  1.3.2021 19:57Bart
  Petr 323 - já si vzpoměla, že my měli kdysi na křečky Biokill. Jsou toho 2 druhy, jeden přímo do kožichu a druhý právě na vystříkání všeho ostatního. Bylo to hned pryč, už se to nevrátilo. Narušuje to těm broukům (všem možným) nervový systém a hned je to zahubí. Ale nevím, jesti se to dá dneska ještě někde sehnat.
  1.3.2021 22:28Jezzabell
  Bart: To na morčata na veterině, to na klece na netu. Nepoužívat to na klece na morčata. Ale mě právě doktor říkal, že ty mrchy jsou na to dnes už dost často rezistentní..A pproč dávat prachy za něco na klec, když to sfoukneš vysátí klece a vodou s octem. Ale jak je kdo zvyklej..
  1.3.2021 23:30Merchas
  Zdravím , dnes nám bohužel umřelo jedno morčátko . :( zůstal po něm bratříček . Mám ho nechat samotného nebo k němu pořídit druhého morčika ?
  Muze byt dospěly nebo pouze mládě ?
  Byli na sebe dost fixovaní nevim jak to zvládne :(
  2.3.2021 08:02Zbyněk
  Merchas: to jsou vždycky těžké situace:( Samotného bych ho rozhodně nenechal a pořídil bych mu buď mimino samečka, nebo ještě lépe kastrovanou samičku. Další možnost je nechat ho vykastrovat a po měsíci mu pořídit samičku podobného věku. Na FB zkus skupinu Prodej drobných hlodavců. U pořízení mimina kluka existuje určité riziko, že se v pubertě servou, proto bych osobně šel do kastrace samečka a po měsíci karantény (spermie přežívají v chámovodech měsíc) opatřit samičku.
  2.3.2021 15:52Merchas
  Zbyněk - děkuji moc za radu ;)
  4.3.2021 13:18Nonyna
  Ahoj všichni,
  hlásím se po dlouhé době a ráda vidím a zdravím známé tváře;-) Doufám, že jste všichni i s morčáky zdraví.
  Máme doma doslova morčecí lazaret. Z 9ti morčat je nebo v nedávné době bylo marod.
  Zeki a Nony měli nějaké respirační onemocnění. U obou jsme to poznali tak, že divně zněli, dostali atb a po týdnu na kontrole v pohodě.
  Pak máme samičku Čoku s boulí na zádech - jedná se prý o nějakou chybu mazové žlázy a paní doktorka bouli vymačkala a můžeme to prý zkusit udělat i doma....no, musím říct, že i na vet to šlo dost ztuha. Je to prý u morčat časté onemocnění. Moje otázka zní: můžeme na to zkusit nějaké bylinky nebo jak se toho zcela zbavit? Dá se to prý odoperovat, ale zatím nám bylo doporučeno vymačkávat. Máte někdo zkušenost?
  Nejhorší případ je náš Criss, před týdnem začal být špatný, posedával v rohu, byl takový apatický, pak dokonce začal pobrekávat...včera jsme byli na vet a po RTG se ukázalo, že má cca 3mm kámen v močáku. Na operaci má paní doktorka prostor až příští týden ve čtvrtek.....dostal ATB, melaxoral na bolest mu ale moc nezabírá, protože brečí dál a víc, asi ho to hodně bolí. Dostal nakonec i Tramal, který jsem měla doma po Rozce. Máte někdo zkušenost s tím, jak morčeti ulevit v takové situaci? Jsme z toho doma nešťastní. Děkuji.
  4.3.2021 15:28Bart
  Nonyna - s ucpanou mazovou žlázou na zádech jsme byli před 3 týdny. Nechali jsme to rok, ale zvětšovalo se to, tak už jsme to teď nechali odstranit. Také nám byla doporučena spíše operace v narkóze, a to proto, že to ložiško můžou vybrat celé a nemělo by se to vracet. My jsme ale narkózu nechtěli (stejně jsme se jí ale za týden nevyhnuli viz moje zprávy níže). Tak že říznutí "zaživa" a důkladné vymačkání tvarohovitého sajrajtu. Původně to chtěli vysát stříkačkou, ale bylo to moc husté a nešlo to. Je to stejné jako s abscesem. Rána zůstane otevřená a musí se 3x denně proprachovat naředěnou Betadinou, aby se do toho nic nedostalo, případně ještě vymačkávat, kdyby tam ještě něco lezlo ven. Za 10 dní jsme měli zahojeno a to byla boule cca 2 cm. Může se to ale vrátit, právě proto, že to nebylo úplně důkladně v narkóze. Z bylin mě napadá snad Heřmánek, ale ten vysušuje a ten strup tam potom není moc žádoucí, musí se strhávat, aby to šlo proplachovat. Dělá se to tak dlouho, dokud je tam díra a nezaroste.
  4.3.2021 16:15Ehrena
  Nonyna, taky jsme to kdysi měli u Žižlíka, napřed malou bouličku, ale asi v 5 letech se mu to najednou zvětšilo, takže mu to vetka taky jen bez narkózy nařízla a vymačkala, taky děsně husté, jak píše Bart, takže to šlo špatně, a museli jsme to čistit a vymačkávat, trvalo to asi měsíc, než se to vyčistilo a zacelilo. Prostě postup jako u abscesu.
  O kamenech mi ani nemluv, minulý rok mi na ně odešla dvě morčata, zkoušeli jsme i rozpouštění pomocí citrátu, ale nemělo to žádný efekt a obě dvě samičky umřely dřív, než se dočkaly operace.
  V té fázi, kdy se jim kámen dostal blízko k ústí močáku do močovodu, taky nepomáhaly žádné léky proti bolesti, nejlepší je co nejrychlejší operace, dokud je morče ještě v kondici. Pokud je to tedy možné. U jednoho morčete v minulosti se mi stalo při čekání na termín operace, že si při neustálém tlačení, aby se mohlo aspoň trochu vyčůrat, vytlačilo konečník s částí střeva, naštěstí mu to šikovný doktor manuálně vrátil zpět. To jsem tehdy byla v parádním šoku, tak jen abys věděla, že se i tohle může stát.
  - - - - -
  A jsem ráda, že tě tu zase vidím, už asi před rokem jsem ti psala SZ, už ji tam možná nemáš po tak dlouhé době, cos tu nebyla. Z tvých slov, že tam máš lék po Róze, jsem pochopila, že už ji asi nemáš. Potřebovala bych poradit ohledně té osteodystrofie, tedy spíš její prevence. Jedné naší samičce, kterou nsme koupili už starší a nakrytou, se totiž už v srpnu 2019 narodila saténová holčička, a teď nevím, co jí dávat, jestli se dá té osteodystrofii nějak snažit preventivně předejít. Dávám jí tedy jednou měsíčně přes zimu, co se nedostane ven na sluníčko, vit.D, ale někde jsem četla, že ještě vápník snad taky, a vlastně nevím, kolik toho a jaký konkrétně dávat, abych jí nakonec neudělala hůř než líp.
  Holčička je zatím v pořádku, úplně fit a zdravá, ale u našeho Cipiska se taky projevilo až ve dvou a čtvrt , první příznaky.
  - - - - -
  Jestli můžeš, napiš mi, co jste užívali vy.
  5.3.2021 11:58Bart
  Jezzabell, Ehrena - tak to je něco fakt neuvěřitelnýho! Dneska zas měli na veterině na stole Nica. Před chvílí volali, že se probouzí z narkózy... Já nejdřív myslela , že skoro nejí ze stresu, že je taky vykulený ze Samuela. V pondělí mu brousili přední zuby, ale už ráno nám bylo divný, že nechce salát. Jenomže manžel ho vyplašil, tak jsme mysleli, že to je z toho. Pak zase, že nejí zeleninu protože má ty zuby ubroušený moc. Ale to se často stává a jsou pak zvyklí jíst zeleninu nakrájenou. Jenomže on žádnou nechtěl a to ani když jsem mu to strkala do pusy. Jenom trochu fenyklu, mrkví se přímo dávil. A to už mi to bylo jasný. Navíc váha taky dole. Tak jsme opět včera volali na veterinu a on měl fakt přerostlé přední stoličky. Ještě, že jsme nečekali do pondělí!!! Dneska jsem si vyzvedla v zásilkovně ten Emeraid Sustain, tak uvidíme, jak jim to bude šmakovat. Koukám, že to obsahuje mátu, tak to by jim mělo chutnat. Ten druhý Emeraid Intesive Care ještě nepřišel.
  5.3.2021 16:33Zbyněk
  Nnyna: nedávno mi v Kralupech na nemorčeví veterině operovali roční samičku s tím samým, je potřeba jí uspat, rozříznout, důkladně vyčistit a zašít. Udělali to a samička je v pohodě. Ta pasta, co z toho leze, nepáchne, ale nepatří to tam :)
  5.3.2021 18:17Jezzabell
  Bart: Já dnes objednávala Lancíka a hlavně Zedíka na vet. na zuby taky. Ale můžu nejdřív ve čtvrtek 10tého ráno. Jsme v karanténě..A doktor to má prý stejně děsně plný. A prý hlavně zuby..mazec. Asi je to mezi nima teď nějaký rozkřiknutý!;)
  Ale už jste to poznali! To je super! Dobře, že jste nečekali! Jen by ho to víc bolelo, chudáčka.
  EmerAid mi baštěj všichni naprosto s chutí a trhaj inzulínky, že musím koupit nový, máme je rozžvejkaný. Je to návykový ro všechny, mimo pacienta! Klasika. Ale Teď si na to Zedík už zvyknul taky a díky tomuhle se rozjel, že aspoň baští dokrm sám. RC kaši mi nechtěl.
  Dochází mi dokrmy, léky, nástroje..ti ze mě budou mít ve čtvrtek mooc velkou radost! Mám seznam jak psí jazyk a jestli bude brousit oba (ale i jeden bude stačit), jsem "ve třetím tisíciletí s účtem":))!
  5.3.2021 19:32Bart
  Jezzabell - no u nás totéž, manžel říkal, že to není možný, kolik jsme poslední dobou dali peněz na veterině. Zase zkrátili pracovní dobu do 17h... No já už jsem na přerostlý stoličky expert. Už mám fígle, jak to poznám a zatím jsem se pokaždý trefila. Takový slaboučký 3cm dlouhý hranolek řapíku, nacpu mu ho dozadu do tlamičky až právě ke stoličkám, a jak to ožužlá a vyplivne, je to jasný. A jak jsem psala, když jsem mu tam nacpala mrkev, začal se dávit. Doktorka mě nechala doma ještě 3 týdny, tak kolem nich můžu skákat. Včera jsem byla na covid očkování a dokud nebudu mít druhou dávku, tak mě do práce nepustěj, jsem teď vysoce riziková.
  6.3.2021 09:59Nonyna
  Dobré sobotní ráno přeji! Děkuji Bart, Ehreně a Zbyňkovi za reakce.
  Ucpanou mazovou žlázu samičky teď ani neřešíme, není to život ohrožující, nejhůř je na tom ted Criss, který se po návštěvě veteriny a prvním podání léků (atb, nějaký prášek na podporu aby žral, tymanol proti nadýmání a meloxoral na bolest) strašně zhoršil. Předtím mi trhal stříkačku, jak chtěl žrát, v pátek to do něho vůbec nelezlo, strašně neustále plakal, brečela jsem tady s ním bezmocí. Nasadili jsme mu pak ještě tramal na bolest, ale celý čtvrtek byl fakt děsnej. Včera(pátek) se trošku zlepšil, už zase jenom pokňourával, ale 1 dokrm nám trvá 3/4hodiny. Nevím, jak bych to dělala, kdybych nebyla na home ofice a dcera na distanční výuce. Volala jsem doktorce, jestli by ho nemohla vzít dřív, protože jsem si nedokázala představit, že toto do čtvrtka vydrží jak morčák, tak my. To jeho brečení je pro mě hodně náročné na nervy, který mám už z korony dost v kýblku.
  Vet to dokázala zařídit a jdeme dneska ve 14h pod kudlu. Myslete prosím na nás, ať to dobře dopadne.
  - - - - -
  Ehrena: Rozka umřela po ročním boji s osteodystrofií, už to na konci bylo jen trápení, které jsme museli ukončit. Zprávu od tebe jsem nečetla, promiň. Nemohla jsem sem ani chodit, potřebovala jsem pauzu po Rzčině smrti.
  Tvoji saténovou holčičku bych hlavně uchránila březosti, tím se tělo hodně vyčerpá a může se nemoc projevit tím dřív, jestli to má v sobě. Preventivně bych rizikovému morčátku bez příznaků dávala přes zimu 1x za 14 dní kapku Vigantolu(je to lidský lék na předpis, ale je fakt dobrý, nedá se srovnávat s potravinovými doplňky s D), tak mi to bylo řečeno. Já jsem morčátkům i svítila UVB světlem, ale zkus si o tom něco načíst....je tam riziko poškození očí tím světlem.
  - - - - -
  Bart: Díky za rady ohledně ucpané mazové žlázy..budeme to řešit, až dostaneme z nejhoršího Crisse.
  Koukám, že problémy se zuby jsou nikdy nekončící záležitost, achjo. Fígl s hranolkem řapíku si musím zapamatovat. Přeju, ať se z toho Nico brzy dostane.
  O penězích za vet ani nemluvím....můj účet za poslední 2 měsíce bude kolem 8000:-( Mám to místo dovolené na lyžích, když nikam nemůžeme.
  6.3.2021 10:48Jezzabell
  Nonyna: Nelíbí se mi to. A nelíbí se mi ani, že ti ho nevzali hned na sál.Kámen je velkej, může ucpat přívody a je po něm. Mě na kameny odešli všichni, co je měli. Nikdy se nepodařilo z toho někoho dostat.
  Nejhůř na tom byl Wolfík:((. Měl to prý genetické..Za dva a půl měsíce tři operace. Jen strašný nářek toho chudáka, po operaci mají srůsty zevnitř na stěně močáku, špatně se to hojí, bolesti..No slyšela jsem jeho nářek ještě rok po tom, co jsme ho museli nechat uspat. Kameny se vracely i přes nasazen léky proti zavápnění. Doktor říkal, že nikdy nic takovho neviděl. Dodnes mám ten kámen doma. Zbyněk ho má vyfocený v albech (pro představu).
  Je to strašně ostrý a má to 4mm. Mořskej ježek..Tehdy mě ten jeho čtvrtrok a zoufalá snaha mu pomoct a zachránit ho byšly na nějakých necelých 30t. a nepomohlo to.
  Když mi rok na to diagnostikoval doktor u Mareslluse 4mm kámen (a to jsem to poznala nahned, jak začal naříkat), rozloučila jsem se s ním v slzách na hned, protože představa, že by si další morče mělo projít tou pooperační fází, která beztak nepomůže, byla horší. A doktor mě ještě říkal, že to bylo správné rozhodnutí, že by se jen trápil..
  Takže jak slyším "močov kameny", ježí se mi vlasy hrůzou, protože u nás je to už navždy konec.
  Je to těžký to udělat, ale nemám to srdce nechat klučinu trápit v bolestech..To byly vždycky nejhorší chvíle..
  Vím, že to asi není to, co člověk chce slyšet, a přeju tady vždycky, ať to třeba v tom případě dopadne líp, ale ty šutry se rádi vrací, komlikace s pooperačním stavem jsou velké.
  A rozhodně bych tam jela na veterinu a nehnula bych se, dokud by ho nevzali hned na ooperaci, že se zhoršuje a taky že ti může umřít (u morčat to jde rychleji než u jiných zvířat)! Prostě se naedat odbít. Protože to je fakt blbej přístup veterináře, aby nechali morče s 3mm kamenem tak dlouho čekat na operaci. Tohle už je pro morče ohrožení života, obvzlášť, když u toho naříká víc a víc.
  No..držte se, přeju Crissovi, aby on byl ten lepší případ, než byly u nás a to fakt ze srdce! Dej vědět, jak jste dopadli, a zkus tam zavolat a nedat se odbít s tím, že se prudce zhoršuje..
  6.3.2021 11:28Nonyna
  Jezzabell: Děkuju za příspěvek. Jsem z toho k.o., v ten čtvrtek jsem do telefonu řekla vetce, že do čtvrtka nevydržíme, že ho radši dám uspat, jak naříkal, ale pak nabídla tu sobotu, tak to zkusíme. Vet říkala, že by to byla škoda...tak nevím.
  Ono tady u nás je to špatný se specialisty na hlodavce. Máme tady ve 100tis.městě pouze 2 kliniky, kde se specializují tak, že se v tom oboru fakt pohybují, vzdělávají atd. A na té druhé klinice by mě to vyšlo 3 dráž, na to už bych neměla peníze. Naše Dr. má 3 úvazky a fakt asi nestíhá.
  Do toho korona, takže ještě každou návštěvu vet musím psát před cestou čestný prohlášení, že jedu do vedlejšího okresu(5km) na vet a trnu hrůzou, že mě nějakej kretén policajt zastaví a vrátí a že se tam vůbec nedostanu. Mám nervy, jak špagáty, čekám, kdy se sesypu, možná by to pro mě bylo vysvobození ze všech s.aček, kterými ted procházím(nejsou potíže jen morčaty).
  Dám vědět odpoledne, jak jsme dopadli. A moc děkuju všem, co nám drží palce.
  6.3.2021 13:29Ehrena
  Nonyna, držíme palce a tlapky, ať to dobře dopadne. Dej pak vědět.
  Ohledně těch kamenů, poslední rok jsme tedy měli s nimi opravdu špatné výsledky, vloni mi na ně odešly Locinka a Rozinka, ale:
  Locinka je měla už jednou operované rok a třičtvrtě předtím, rok byla po operaci naprosto v pořádku, bez nějakého pooperačního trápení či problémů, ihned po vyndání kamene jí bylo dobře a prostě vypadala naprosto v pořádku. Bohužel mi ale vetka po operaci řekla, že další operace by u ní už nebyla možná, protože má v bříšku šílené srůsty po kastraci před lety, koupila jsem ji totiž roční z rušené CHS vykastrovanou po špatném porodu, a zbyla jí tam údajně po té kastraci pěkná paseka. A jí se po roce
  po operaci těch kamenů začaly dělat kameny znova, takže jsme zkoušeli různými metodami kameny rozpouštět, ale nepomohlo to, nakonec jsem se domluvila s doktorem Valešem, že se pokusí o operaci a pokud by se nepovedla, rovnou by ji přitom uspal. Jenže než k ní došlo, samička mi umřela, měli jsme to asi zkusit dřív. U Locinky ale byly ty problémy při čůrání proměnlivé, třeba měsíc byla úplně bez potíží a pak najednou přestávala jist a pískala při čůrání, ale ne zase nějak hrozně. To trvalo třeba týden a pak zase byla lepší, prostě pořád na střídačku, při těch horších etapách i trochu někdy krvácela při čůrání, takže vet říkal, že jí zřejmě vychází nějaké malé kamínky či písek samy. Celkově to prostě nevypadalo nijak šíleně, jako u ostatních. A pak byl najednou konec.
  U Rozinky šlo bohužel o rychlé opakování tvorby kamenů, v červnu byla na první operaci, a v srpnu se jí problémy opakovaly, zase kameny, a hned dva, domluvila jsem se na operaci na úterý (nové kameny jí byly zjištěny v pátek) a z neděle na pondělí se hrozně zhoršila a v pondělí odpoledne umřela. U ní byl ale ještě navíc problém s tím, že měla kromě kamenů v močáku zjištěny ještě kameny v trubici od ledviny do močáku, které jí mohly dělat taky problémy a vyřadit jí úplně ledvinu z provozu. Takže nevím, čím bylo to rychlé zhoršení.
  U obou dvou to vypadalo na opakovanou tvorbu kamenů. Ale předtím už jsem měla operovaná 4 morčata, kde se problémy s kameny už znovu nevrátily, a u toho prvního morčátka, které mělo problémy opravdu velké, vůbec se nemohlo vyčůrat, protože mělo veliký kámen hned v ústí močáku a trápilo se s tím tři týdny, protože vet byl přesvědčen, že jde jen o zánět močáku, vzhledem k tomu, že šlo o teprve 4mesicni mládě a tam kameny nečekají, tam to vypadalo opravdu špatně, bylo to to morče, co jsem psala, že si vytlačilo konečník, po těch třech týdnech už bylo v hodně špatné kondici a nikdo mi nedával naději, že přežije operaci. A stal se zázrak a přežilo, a ihned po probuzení z narkózy začalo baštit jak o závod a během 14 dnů už bylo zpátky na své váze a ve svém kondici, bylo to úžasné to vidět. A to 4mesicni mládě mělo kámen velký 1cm, všechna další morčata, u kterých se nám kameny kdy vyskytly, měla daleko menší.
  Tak doufej, že to bude ten lepší případ, a nějaké pooperační problémy nemusí být, u nás tedy nebyly kromě jednoho případu nikdy. Až pak u dvou morčat to opakování tvorby kamene.
  - - - - -
  Ještě jsem se chtěla zeptat, a ten vápník? Myslíš dávat či ne, a kolik?
  Tehdy za Cipíska jsem ho měla přidávat, i když prý je to k něčemu, když se morče má šanci dostat ven na sluníčko, což přes zimu nejde. Ale už si nepamatuju, kolik jsem měla dávat. Kapky Vigantol mám, od dcery po vnukovi, tak ty jsem dávala, ale jen kapku měsíčně. Tak zkusím častěji, snad tím nic nemůžu pokazit. Na chov se samičkou rozhodně nepočítám, taky už je jí rok a půl, ani by to už nešlo, a po Cipískovi už jsem žádné saténové morče nechtěla, to trápení kolem té nemoci je pro všechny zúčastněné šílené, chápu, jak ti bylo, taky jsem tím prošla a od té doby horuju proti chovu saténů, i když se mi jinak moc líbí, to riziko za to nestojí.
  Ale co čert nechtěl, zrovna se nám musel narodit! Kéž by byla holka v pořádku a nedostala to! Už bych to znovu nedala.
  6.3.2021 14:02Bart
  Nonyna - taky na vás moc myslíme, držíme pěsti. U nás jeden dokrm trvá hodinu a půl. Nejdříve nějaké léky nebo vitamíny, potom zelenina z ruky, následně kaše ze stříkačky a potom ještě voda z inzulínky - snad 20x. Když dokrmuju oba, tak celý den skoro nic jinýho nedělám. Taky si říkám, že ještě že jsem na neschopence, jak bych to jinak dělala....
  U toho řapíku - musí to být asi 2 mm slabý proužek, ale pevný ne moc ohebný, aby se dal dobře vrazit do tlamy. Normálně to jedí jako stéblo trávy, ale jak je problém se stoličkama, tak to právě vzadu ty stoličky ožužlají a celé to pak vyplivnou. Když je tráva, tak se to dá zkusit i se silnějším, tvrdším stéblem trávy. V zimě to právě nahrazuju tím řapíkem.
  6.3.2021 17:42Nonyna
  Tak jsem doma z veteriny. Sama. Malýho si tam nechali, je na kapačkách. Bulím tady jako želva. Řekli nám, že je to 50 na 50, takže jako opravdový pesimista nepočítám, že bych ho ještě viděla živýho.
  Ten kámen se mu posunul do ústí močové trubice, nešlo mu takřka čůrat, celý měchýř byl naplněný močí, chuchvalcemi krve a stěna močáku už byla nějak načnutá(nekrotizovaná), sešít to prý moc nešlo, že se tam nedalo dostat. Dcera mi tady nadává, že už ho pohřbívám, přálka bych si být naivní, jako ona.
  Jezzabell, měla jsi pravdu se vším, co jsi psala.... vyčítám si teď, že jsem do té operace šla...Malý trpěl zbytečně. Mám ještě 8 morčat a přísahám, že až nějakému zjistí mámen, dám ho bez váhání uspat. Nestojí to za to trápení na obou stranách.
  Děkuju vám tady za účast, aspoň jsem to měla komu napsat.
  6.3.2021 17:57Ehrena
  Nonyna, přečti si, co jsem psala já, nevzdávej to předčasně, aspoň u dalších morčat ne. Tady, podle toho, co píšeš, to dobře nevypadá, ale i tak, pořád je nějaká naděje. Já jsem taky pesimistka, poprvé jsem do té operace taky nechtěla vůbec jít, u toho mláděte, přemluvil mne syn, a vypadalo to podobné, jako u vás teď, a přežil to v pohodě, a rychle se z toho dostal, a další tři morčata později taky.
  Až ty loňské případy dopadly špatně.
  Já tedy po svých zkušenostech bych je neodepsala, aniž bych operaci zkusila. To, že to stálo za to, u nás převažuje.
  6.3.2021 18:02Nonyna
  Ehrena: Vápník Rozka sice dostávala, ale jako prevence asi ne. Ono je s vápníkem potíž, aby se v těle neusazoval....
  - - - - -
  Ehrena: četla jsem, co jsi psala ještě než jsme odjeli na vet. Dodalo mi to odvahu.
  Já vím, že máš pravdu... ale není pesimista jako pesimista. Ty mi přijdeš jako vyrovnaný člověk, já jsem pesimista a ještě hysterka k tomu.
  6.3.2021 18:44Jezzabell
  Nonyna: Doktorka měla posunout nějaké zuby nebo co já vím. Tohle je závažný stav a proto k tomu došlo. Chápu, že není chobotnice a má toho i moc, ale nestalo by se to, kdyby ho vzala hned nebo aspoň den na to..
  Kapačky jsou náhodou dobrá věc!;) Už jsme je měli i doma. Nesmí odejít ledviny. Tam se nedá dělat nic. Játra jsou regenerační a tam šance jsou.
  Doktor mi právě vysvětloval, co to je pro myšáka, když se operuje močák. Pokažd se to musí sešít s trochou švu dovnitř, který dráždí už tak potrhané stěny od kamene(nů) a srůsty buď stěny ohoblují a odumřelá tkáň se vyčůrá, ale bolí to jak pes, a nebo se nezhojí a vytváří se tam další usazeniny vápníku. Mnohdy i s podpůrnými léky proti zavápnění.
  Proto jsem eMíčka nechala uspat bez šance na změnu. Jako..dodnes si to na jednu stranu vyčítám a pořád na něj myslím, že tu šanci dostat měl. Ale na druhou stranu jsem ho zbavila trápení, kter by ho jen čekalo. Mně se z toho prostě nikdy morče nedostalo..
  Ale taky jsme neměli u toho kapačky a ty jsou supr věc. A kdy se máte pro něj zastavit? Nebo budou volat, až se zlepší? To by bylo asi rozumný, když tak cestujete.
  Operaci močáku morče přežije. Pooperační stav je prevít. A taky doufat, že se to nevrátí nebo neobjeví v tom švu znova..
  No..taky jich mam osm. A histerčím nad každou změnou barvy podložky ve výběhu, nemysli si! Doktor už mě párkrát říkal, že plena barví;) a jela jsem domů s infarktem-to je ta úsměvná varianta! U nás se rok řeší čelistní absces Lanceho a Zedíkovi dvakrát za sebou zkolabovala játra. Už se mi to před třičtvrtě rokem stalo jednou u Vall-íka, takže jsem to poznala a už jsem věděla, na co se připravit. Ale stejně to každý prožívá jinak, po svm a člověk jen běhá kolem pacienta(ů, už se mi doma sešli tři a to mě skoro kleplo, nevěděla jsem co dřív a komu v kolik co a kolik). A na veterině denně nebo i 2x denně. Už tam skoro bydlim!;)
  Jsou stavy, kdy se s nima peru o život a dělám všechno, co jen můžu (a často i lidi tady pomůžou! VELKÝ DÍK!), nespím 4měsíce víc jak 3-4hod denně, abych dokrmovala, čistila, podávala lky. A jsou stavy, kdy to prostě utnu než začnu. Ono to někdy nejde a pokaždé to ořvu, že proti proudu se plout nedá. Ale právě proto, že mám ještě další doma se starám dál o ty další s větší vervou, že tam to snad bude lepší!
  Držte se a dej vědět, jak dopadnete. Budu MOC držet palce!!!
  6.3.2021 18:51Ehrena
  Nonyna, tak já si o sobě myslím spíš to samé, co ty (o sobě), než že bych byla vyrovnaná.
  Taky hysterčím, když morčatům nebo kočkám něco vážnějšího je, minulý rok jsem si toho užila až dost. Taky mívám tendence vzdávat to dopředu. A kdybych to udělala, tak několik našich dřívějších morčat by odešlo daleko dřív a naše současné kočky by tu už dávno nebyly. Na to myslím vždycky , když se mám rozhodovat, sama to taky vždycky vidím spíš černě, no pesimistka.
  6.3.2021 19:21Nonyna
  Jezzabell: Vet asi dělala, co mohla, už se to stejně nedá vrátit zpátky.
  Já vím, že ty sis s myšákama dost zažila, co se týče nemocí. Často jsem tady četla tvé příběhy s marodama...fakt smekám a vím o čem mluvím.
  Díky za vysvětlení operace u močáku, zní to teda děsivě. Já jsem se nikdy o operované morče nestarala...uvítala bych pár rad...podestýlka hobliny asi není moc vhodná, že? Mám ho dát od parťáků do jiné klece, která může být hned vedle domovské klece, kde s ním žijí ještě dva klučíci(mají patrovou klec)?
  Poselství Crissova močového kamene pro mě zní: Buď operovat hned, pokud lze nebo uspat, taktéž hned, aby se zvíře netrápilo.
  6.3.2021 19:36Bart
  Bart - přidávám se k pesimistům. Já to tady pohřbívám taky skoro každý týden poslední dobou. A ono to kupodivu je úplně jinak. Manžel mi taky vždycky nadává, že to vidím černě, ale já se radši duševně připravuju na to nejhorší. Držím palce, ať je to v pořádku!

  Jinak musím říct, že si ze mě dneska opravdu ty potvory dělají blázny. Nico žadoní, že by něco chtěl, tak přinesu list římského salátu a zkouším, jestli mu už jde kousat. Nechce ani náhodou a uteče. Tak tam list nechám a jdu jiný nakrájet. Když se vrátím s nakrájeným, nevěřím vlastním očím, on ten celý list chroupe a nakonec ho snědl celý. Potom položím na gauč Samuela, dám před něho prkýnko s nakrájenou zeleninou a taky, že nechce. Cokoli jsem mu z ruky nabídla - nic. A jen jsem se přestala dívat, najednou chroupe mrkev, okurku, papriku, jablko i salát. Kdo se v tom má kurňa vyznat!
  6.3.2021 20:25Jezzabell
  Bart: Klííkek! Mně dělaj dneska úplně to samý a taky s římanem!;)
  Nonyna: Jak bude doma, šoupni ho buď na podložky nebo asan. Na hobliny nesmí. Doma to dělám tak, že dolů dám pelety, na to tenkou vrstvu hoblin a na to špunt asanu. Ušetřím půlku vany.
  Od parťáků bych ho nedávala. Starají se sami, obvykle mi běžel parťák k marodovi a zahříval ho svým tělem, oblizoval, prostě byl s ním. A pokud to vyloženě nevadí marodovi, tak i doktor doporučil, aby nebyl marod ve stresu z oddělení a nemoci zároveň, že může u druhého zůstat. Když se mu udělá líp, může baštit i jeho papací bobky. Určitě dostane atb.
  V mezičasech podávání atb podávat inzulínkou do tlamky probiotika (BioLapis, Protexin, Fibreplex..), poptat se vet., co má mít jaké časové odstupy (podle toho, co dostaneš). Dokrm několikrát denně aspoň ze začátku a opatrně zvedat.
  Dokrmuju na stole na polštáři, morčák do něj zapadne a nezdrhne a nespadne. Na polštáři stará utěrka a na tom podložka pod morčata. Pod tlamou složenej kapesník, když to plive a žere jen něco. Vyměňuju, když tam má víc bordelu, aby v tom nestál.
  Dokrm míchám s namočenýma granulema. V tomhle příp. bych se vločkám do dokrmu vyhnula (vápník). Rozmixuju ponorným mixerem a z mističky inzulínkou natahuju kaši do tlamky. Opatrně z boku tlamy krmím. Jak pochopěj, začnou tahat sami za inzulínku a jedou;).
  Měnit podložky v kleci, pokud bude na nich. Asan taky udržovat čistý. Jo, možná by bylo dobrý dokoupit si na vet RC Uro. Na podporu ledvin.
  Kdybys něco nevěděla přímo, napiš, teď mi víc nenapadá.
  6.3.2021 20:35Ehrena
  Nonyna, na hobliny ne, já používám po operaci přebalovací podložky pro mimina.
  Cca týden, do zahojení rány, příp.vytazeni stehů.
  Samičky jsem oddělovala, samečka jsem nechala odděleného jen 2 dny, aby si s parťákem neodvykli, pak jsem je dala k sobě (radost na obou stranách) a měla je spolu na těch podložkách, holt jsem je
  musela měnit častěji.
  - - - - -
  Koukám, že mě Jezzabel předběhla. A podrobně. ;)
  6.3.2021 20:37Jezzabell
  Nonyna: Ještě- morčák klidně může po operaci žrát sám, dokrmovat jen, kdyby po těch atb nebo přes bolest nechtěl. Jinak může klidně baštit!
  Jo a na podložkách často měnit, aby neprostydl zespodu. Proto mám asan.
  6.3.2021 20:38Ehrena
  Na to dokrmování se připrav, já teda měla štěstí, že marodili vždycky v době trávy a dokrmovala jsem jen den, dva. Pak už futrovali sami.
  - - - - -
  Zase mě Jezzabel předběhla.
  6.3.2021 21:22Jezzabell
  Ehrena: To nejsou pretěky!;)
  Wolfík baštil statečně pokažd, když jsme se vrátili z operace. Byl na třech během kvartálu. Tolik chtěl žít a byl tak statečný! Bohužel to nestačilo:((..
  Tehdy jsem měla doma nemocné malé dítě a nemohla jsem s ním na kontrolu. Chystala jsem mu i snídani. Zbyněk mi ho tam vezl. A volali s doktorem z veteriny, že je má zase plný močák kamenů (dokonce tři 3mm..)..Musela jsem dát souhlas k uspání telefonicky, nic jiného se nedalo dělat.
  Ani jsem se nestihla rozloučit, Zbyněk byl moc hodný a vezl ho k nám k tátovi, kde kluci za DM odpočívají. Zbyl mi doma jen ten první kámen..
  Ehrena mi tady dá za pravdu. Čím víc nových kluků, tolik smrtí na konci. Bohužel spousta z nich dost často marodí a dost často to jde rychle k šípku:(. A to jsem realista.
  6.3.2021 22:59Ehrena
  Jezzabel, jo, je to tak.
  Já už se teď zuby nehty držím jen na 6 morčatech a nechci zvyšovat počty.
  Čím víc jich máš, tím častěji odcházejí.
  7.3.2021 10:10Nonyna
  Tak Criss v noci umřel. Tak ještě mi zbývá 8 kousků, osm smrtí, nevím, jak to dám.
  7.3.2021 11:57Jezzabell
  Nonyna: To je mi tak strašně líto! Moc mě to mrzí...Jsem byla dlouho do noci vzhůru a ještě v půl třetí ráno jsem na něj myslela..Achjo!:(
  7.3.2021 12:19Ehrena
  Nonyna, to samé já, do 5 ráno, vypadá to, že nám začíná marodit Xandro. Nějak málo jí a chová se jinak, je smutnější. Do 5 jsem u něj seděla a myslela i na toho tvého.
  Ach jo, moc mě to mrzí. Kolik mu bylo?
  Cítím s tebou, ještě jsem se nevyrovnala s těmi loňskými úmrtími taky. A už dopředu se bojím dalších.
  7.3.2021 19:12Bart
  Nonyna - soucítím s tebou. My to máme taky před sebou, může to být kdykoli. Každý den vstávám s hrůzou, jestli je Samuel živý nebo ho tam najdu už jen ležet. Je mi to moc líto, že vám to nedopadlo lépe.
  7.3.2021 20:06Ehrena
  Bart, jo, to znám taky.
  Máme morčata u syna v jeho pokoji a když někdo z nich vážně marodí, tak je mi vždycky ráno úplně špatně strachem, jestli ještě žije nebo co uvidím, až tam dojdu.
  8.3.2021 07:55Nonyna
  Jezzabell, Ehrena, Bart: moc děkuju za projevenou soustrast. Doma se partner diví, že kvůli morčeti tak nadělám, tak si asi dokážete představit, jak to tady mám.
  Dneska si jedu pro jeho tělíčko a pro přepravku a pak doufám, že na veterinu dlouho s nikým nebudu muset. Hrobeček jsem vykopala už včera.
  8.3.2021 11:14Jezzabell
  Nonyna: Chlapi to nechápou, aspoň většina. Nechci se tady dotknout těch, co sem chodí a mají morčata sami doma.
  Co miminko? Bude?;) Jako i pro tvý nervy..Nebo už nechceš náhradníka? Byť s pauzou..
  Ehrena: No neříkej mi, že se zas budem vídat na veterině! Jsou i příjemnější místa na setkání;).
  A jak na tom Xandro je? U nás žádná sláva, potřebujem zbrousit dvoje zuby. No jedny určitě a snad u Lancíka není nic jiného!!!
  8.3.2021 12:20Zbyněk
  Nonyna : tak to mě moc mrzí:( Znám to sám dobře, člověk to vždycky obrečí. Dodneška jsem si neodpustil samičku, kterou jsem nechal na rady zkušenějších znovu zabřeznout poté, co potratila a navíc samce brutálně mlátila, prostě to nechtěla. Druhý porod nezvládla ani ona.
  Už jsem tu nedávno psal o léčitelce, která mi zachránila Cipíska - rozpustila mu na dálku kámen v močáku tak čistě, že si na ní vzala kontakt celá klinika:) Třeba pro příště
  - - - - -
  https://www.terapiepankova.cz/
  8.3.2021 13:57Ehrena
  Nonyna, u nás je to taky tak, manžel vůbec není na zvířata a jen nám je, mně a synovi, trpí, takže v tomhle absolutně nechápe a má k tomu vždycky ještě spousty nevhodných poznámek typu, k čemu ta zvířata máme, že pořád jen s někým běháme na veterinu a někoho oplakáváme, a poslední dobou musím uznat, že je to pravda. Proto už to chci na nižší počet omezit taky, protože ty jejich odchody fakt čím dál hůř nesu, tak ať to aspoň není tak často. Ale bez nich úplně bych být nechtěla, bez zvířat být neumím.
  Jezzabel, Xandro je lepší, řekla bych, že k jídlu se má víc a nevypadá tak smutně, už tak nějak normálně pobíhá se svojí samičkou po ubikaci, teda on jedl celou dobu sám, nebylo třeba ho zatím přikrmovat, ale je mi divné, že jí teď daleko míň zeleninu a víc seno, a ta zelenina, a případně i granule mu jdou nějak pomaleji než předtím, seno mu jde normálně. Chtěla jsem se mu podívat do tlamičky na zuby, ale nedá se, při každém pokusu o to se mě snaží kousnout. On je hrozný plašan, kupovala jsem ho před lety jako dvouletého, už vykastrovaného, s tím, že chovatelka hledala pro něj někoho, kdo by ho choval v klidu, ne k dětem apod., protože od malička prý byl takový, při sebemenším stresu začne mít až nějaké nervové tiky či pohyby či jak to napsat. Jinak doteď neměl naštěstí žádné zdravotní potíže, protože ten by nějaké nepříjemné léčení nedal asi. Se vším se na něj musí děsně opatrně. Má ale už asi dva roky nějaké nádorky na boku a na břiše, do kterých Valeš tehdy radil nezasahovat, a vzhledem k jeho splašené nevyrovnané povaze jsem radši i já, jen teď doufám, že to není něco s nimi spojené. Spíš si myslím, jestli ne něco se zuby, tak tam asi nakonec stejně budeme muset jít, ale zatím to nespěchá, aspoň doufám, ještě to budu sledovat.
  8.3.2021 14:10Nonyna
  Ehrena: Můj partner na zvířata sice je, ale spíš měl zvířata hospodářská a má totálně jiný přístup k nim. Na veterinu by šel leda tak nechat zvíře utratit, aby se netrápilo.
  To je dobře, že Xandro vypadá dobře....zkoušela jsi test na stoličky, jak radila Bart s tím hranolkem celeru? Přála bych si, abychom si tady chvíli mohli psát jen tak a nikomu nic nebylo;-)
  - - - - -
  Zyňku, díky, na odkaz mrknu.
  8.3.2021 17:43Ehrena
  Nonyna, zatím nezkoušela, teď jsem mu přidala vit.C stříkačkou do tlamičky a pomocí té stříkačky mu bylo vidět na ty přední zuby, horní vypadají ok, ale spodní pravý má takový nahnědlý a kratší, možná ulomený? Nevím. Já bych to taky typla spíš na přední, případně něco jiného v tlamičce, protože seno baští bez problémů a teď ještě víc než předtím, protože omezil spíš tu zeleninu. Takže to tím senem nahrazuje. Takže stoličky by to být neměly.
  Prosahavala jsem mu i krk a čelisti, jestli nemá nějaký absces, ale nevypadá to.
  8.3.2021 19:22Jezzabell
  Ehrena: Ještě bych nechala Valeše kouknout, jestli nemá v tlamě zapíchlou osinu ze sena. Může být podle zubu a bolí ho to..To by snad mohl vidět, když to bude kolem zčervenalé nebo nateklé.
  Víc mi taky nenapadá, nebo nedejbože kořeny ještě.
  9.3.2021 08:42Nonyna
  Ehrena: jestli má jeden přední zub kratší, tak mu ta zelenina jde blbě vzít. Hlavní je, že nepřestal žrát seno. Zkusila jsi mu tu zeleninu třeba nahrubo nastrouhat nebo nakrájet na proužky, jestli sní víc, aby se vidělo, že mu to nejde mechanicky, ale chtěl by to jíst, kdyby mohl.
  10.3.2021 12:52Ehrena
  Nonyna, mně přijde, že si hlavně začal hrozně vybírat, což dřív nedělal, nevím, mám docela obavy, protože takhle si začnou vybírat u nás vždycky nemocná morčata, buď je to bác a nejedí nic, nebo pomalu ubírají to, co jedí, až zbyde pár vybraných lahůdek a jinak nic, a mám obavy, aby to nebyl ten případ. No uvidíme, seno baští vytrvale dobře.
  10.3.2021 13:23Jezzabell
  Je nějaké špatné období.. Zedík umírá na veterině:((.
  Včera se od rána zdál divný, nechtěl z domečku. Odpoledne jsem už do něj nedostala léky ani dokrm, přestal přijímat vodu, potravu. Vše vyplival. Večer už dávil i lk a jen slintal.
  Ráno byl celý uslintaný v domečku. Hned mi ho vezl kamarád na veterinu, kde visí na kapačkách do večera. Volal mi doktor a "bojujeme". Zítra znova na kapačky, ale bojím se, aby se zítřka dožil. Odmítá jíst i tam.
  Tak tady brečím. Lancík ho hvízdáním hledal..To je strašný. Kvartál piplání a stejně to přišlo z ničeho nic a tak náhle. Jako ještě bojuje. Ale je vychrtlej, je to potřetí.
  10.3.2021 14:52Ehrena
  Jezzabel, to snad ne!!!
  Tak třeba to ještě dá , když to ani Valeš ještě nevzdává.
  Ale je toho fakt už na něj moc.
  Moc na vás myslím.
  A mají to být zase játra či co?
  10.3.2021 15:17Nonyna
  Jezzabell: myslím na tebe a na Zedíka, ať to dá. S čím marodí?
  10.3.2021 15:33Jezzabell
  Potřetí mu selhaly játra (za kvartál), psala jsem zde. Je chudák strašně hubenej (cca 770g), už ten druhý kolaps mu dal zabrat, od té doby nechtěl seno, tvrdou zeleninu, ale dokrm a vločky jedl. Dokonce předvčírem kroutil zadkem na bráchu. Vrkal po bytě s Lancíkem. Ani doktor to nechápe, že to tak přišlo.
  10.3.2021 16:33Bart
  Jezzabell - tak to je teda něco! Co se to děje zase!? Jak to tu sleduju už dlouho, tak mám pocit, že je vždycky jaro nejhorší. To už je kolikátý rok.
  A na stoličky koukli? Jak píšeš, že všechno plive a dáví a hlavně, že slintá, to jsou hlavní příznaky. Navíc vzhledem k jeho stravě to není zase tak nemožný...
  Chudák malej. Ach jo, to jsou osudy!!! Tak snad to vybojuje, moc držíme pěsti a myslíme na vás.

  Ehrena - a co váha? Jak to popisuješ, tak mně u tohohle vždycky hubli a to už je jasný, že něco není v pořádku. Např. teď Nico - 15. 2. (čili před měsícem) 1251g, za týden 1231g - to jsem neřešila, ale pak jsem ho 2x nezvážila, protože jsem se musela více věnovat Samuelovi a pak jsem se nestačila 3. 3. divit. Váha 1147g a už jsme letěli se stoličkama. A teprve zpětně si člověk uvědomil, jak postupně vynechával jídlo. Dneska 1102g, děs běs, zeleninu pořád jíst nechce, ani nakrájenou. Je na kaši a seně, občas mu něco násilím do pusy narvu, ale chce hlavně mrkev na proužky a to jen z ruky. Hlavně, že tady panáčkuje, že něco chce. A když něco přinesu, tak uteče a nic najednou nechce. MĚLO TO JEDINOU VÝHODU - ZBAVILI JSME SE TOHO PŮLROČNÍHO PRŮJMU!!!!
  Jinak ty nahnědlý zuby - kontroluj, jestli se mu nehýbou. Můžou ho bolet, protože to uhnívá až ke kořenu. Neříkám, že to má, ale my to měli, pak zub vypadnul a už žádný nevyrostl. No nic pozitivního, zase. Všichni se držte!
  10.3.2021 17:08Jezzabell
  Bart: Zuby kontrolovali, protože jsem měla podezření na most (tam je pak uvězněný jazyk).
  10.3.2021 21:16kvikvi
  Jezzabell: Velice na vas oba myslim.Mysacek i Ty jste tak statecni! At Duhovy most jeste pocka...
  10.3.2021 22:45Kleopatra
  Jezzabell - moc drzim palce!!!
  11.3.2021 11:49mimino
  Dobrý den, Mému morčátku je cca 6 měsíců a pozoruji,že se mu často ulamují horní zoubky. Vždy jeden, nebo druhý a zase dorostou,což je správné,ale zdá se mi to moc často.Už to bylo asi 4x , co jsem zjistila.Spodní jsou OK.
  Občas kouše mříže,tak mne napadlo ,že to bude od toho,nic jiného tvrdého nemá...
  Chtěla jsem se zeptat,zda lze do krmení přidat něco coby ty zuby ,,zpevnilo,, Nějaký doplněk stravy,nebo čím krmit?
  Děkuji za názory.
  11.3.2021 14:46Jezzabell
  Moc všem děkuji, že jste drželi palce, ale Zedíka jsme s panem doktorem po domluvě nechali uspat.
  Trápil se, ztratil polykací reflex a měl bolesti. Zhoršoval se. I kdyby mi ho ještě dnes dali domů, ráno by jel jen na poslední injekci..
  Tak jsme to ukončili rovnou, už ho nic nebolí..
  11.3.2021 15:48Bart
  Jezzabell - to mě moc mrzí! Tak snad jsi mu prodloužila život, co to šlo, dokud se to dalo. A to za to určitě stálo. Škoda, že se nedočkal travičky....
  11.3.2021 16:19Jezzabell
  Bart: přesně to jsem si říkala v první chvíli....
  A ještě jedna zajímavá:
  Ve chvíli, kdy ho uspávali, byla jsem doma a měla Lancíka na klíně na gauči u okna, Lancík hlavičku nahoru, jako by něco hleda, kmital hlavou do stran, skoro mi vyskočil, dala jsem ho na zem. Byl jako by ho trefili paintbolovou kuličkou-běhal po obýváku zmateně a pak zaparkoval v té poslintané papuči, kde byl v noci a zůstal v ní..Byli rodní bráškové, poznal to.
  Možná se s ním Zedík byl rozloučit...nebo to jen poznal.
  Za chíli za mnou přišel do kuchyně a třel se mi o nohy. Dostal antidepresiva a dokrm a odběhl do jeho domečku a spí v něm:(.
  11.3.2021 17:51annstra
  Dobrý den, můžu se prosím zeptat, smí morčata řeřichu? Já bych jim to dala jako pamlsek, ale nejsem si jistá, jestli to pro ně není jedovaté.
  11.3.2021 18:04Ehrena
  annstra
  Seznam vhodné a nevhodné zeleniny pro morče ... řeřicha*. 69. 81. 76. Obsahuje hořčičné glykosidy, proto je spíše nevhodná (může dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice nízkém množství.

  Já myslím, že by jim ani nechutnala.
  11.3.2021 18:16annstra
  Moc děkuji za informaci.
  11.3.2021 21:00kvikvi
  Jezzabell: uprimnou soustrast! Uz je mu jen dobře...Rada bych se zeptala zkusenejsich chovatelu: muj 8 mesicni morcacek Prymulka 2 dny jedl nejak min, a pak to zacalo: vcera jsem objevila, ze ma mezi rticky cerveny flek a strup.Dnes se mu strup sloupl, ale pod nim to hnisa, a navic v koutcich to vypada podobne. Vcera jsem mu podala par kapek C vitaminu pro morcata- viditelne ozil a vic se najedl, dnes je mirne zivejsi, ale zitra hned rano bezime k Dr. Valesovi- volala jsem dnes, ale minimalne do pondelka maji plno, pry to mam ale zkusit, jestli bude mit cas.Ma nekdo z vas s hnisajicim morcim rtem zkusenost? Dekuju za radu...
  11.3.2021 21:27Ehrena
  kvikvi, není to toto?
  https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#vitamin_c
  Sjeď si dolů na Zápal pysku.
  Jsou tam i fotky, tak uvidíš.
  Doporučuje se vit.C, čistit Betadinou a mazat Fucidinem, dá se koupit v lékárně.
  11.3.2021 21:44Jezzabell
  kvikvi: Když jsi volala, tak jsem tam zrovna seděla v čekárně, slyšela jsem sestru, jak to říkala do telefonu..
  Je to 100% zánět pysku. Na to je dobré céčko (nepředávkovat, hrozí průjem), béčko, to podporuje hojení tkání (aminosol nebo RC Bvital, ten mají na recepci). Strup se musí strhávat, což se morčákovi moc nelíbí. Nebo vlažnou vodou a odličovacím tamponkem odmočit. Pak betadinku "naředěnou!" 1:3 s vodou a v tom šťětičkou na uši namočit a opatrně desinfikovat tak 3-4x denně.
  Jo, dnes tam byly taový fronty, že objednaní lidi čekali 45min..Takže to tam pěkně vřelo..
  Jo a po očištění betadinkovým roztokem (abys ho čistou betadinkou nepopálila v té otevřené ráně, pro morče je zánět pysku fakt bolavej a dlouho se to vyhojuje a může se to vracet), si nech dát Fuciidin, Tím se to maže a hojí.
  Jimmi se nám z toho nemohl dlouho dostat, má už z toho vykotlanou tkáň, bohužel a ne mou vinou. Vyléčila jsem ho.
  Zvířata na to trpí nedostatkem vitamínu nebo ze stresu.
  Nikdy samoléčbu framykoinem, jak by to morče oblízlo, přiotráví se ti!
  11.3.2021 22:12kvikvi
  Ehrena, Jezzabell: diky moc za radu a za pomoc! Jezzabell: Jejda, mas pravdu, po osme jsem volala na vet:-) !Urcite je to to, co rikas, vypada to jako na fotkach, jen je to o malicko lepsi...Doma mam akorat lonske cecko po Myšandě, je videt, jak po nem ozil. Myslim, ze je to stresem- Prymulka totiz miluje krome mne i mou maminku, a ta mi doma uz treti den breci, beham mezi nimi obema a snazim se je udrzet pohromade:-(.Zitra to vidim na osmou na veterine. Budes-li tam mit take cestu, rada Te uvidim!
  12.3.2021 11:12kllara
  Zdravím, neví někdo zda se dají ještě někde sehnat granule Cavia Pro ? Znacka Versele laga.
  12.3.2021 12:00kvikvi
  Tak jsme zpatky z veteriny. Je to ten osklivy zapal pysku.Pan doktor prohlasil, ze to ma fakt hrozny a hned Prymulkovi pichl antibiotika. Budeme 3krat denne dezinfikovat a od zitrka rana davat antibiotika do pusinky. V utery mame kontrolu- prognozu mi pan doktor rekne az v utery:-(. Nas pacient se doma v kleci poradne oklepal a odfrkl si- brr!
  12.3.2021 13:14Jezzabell
  Bart, Ehrena : Tak Zedík už spinká vedle eMíčka a Julele..Naproti má Houmíka, Bártíka, Wolfíka, (Vinci je s nima) a Fíďa...Dostalna cestu bazalku a na vrch sněženky ze zahrádky..
  Měl zavřená očka, usnul. Tak už mu je dobře..
  No a teď Lance, jeho rodný bráška. Je od včera rovnou na antidepresivech, prootže vím, jak stres dokáže zatočit s morčetem. Obvzlášť při ztrátě rodného bráchy.
  No, trochu žere, nic moc, ale je zblblej, to je na něm vidět.
  Ráno mě nikdo nevítal v kuchyni svým vrkáním..
  kvikvi: Jsem to říkala hned. Už jsme měli tolik zánětů..Ale tohle je v pohodě lčiteln, nic vážnho. Jen bolestiv pro myšáka a Valeš mi vždycky pomohl. To bude zas dobrý! Podchytila jsi to včas, to je prima!
  12.3.2021 14:16Bart
  Jezzabell - pane jo, to už je teda pěkně velký morčecí hřbitov... A kde to v Praze máš? (Myslím, že nebydlíš v baráku...). My máme jednu polovinu pohřbenou u táty na zahradě - v zahrádkářské kolonii a druhou u našich na chatě. Ono to je těžký, když člověk bydlí v paneláku...
  Taky jsem se chtěla zeptat, co to máš za ty antidepresiva. Asi si bude muset manžel o to v úterý pro Nica taky říct. Mám podezření, že jak nechce jíst, tak to není jen po broušení stoliček. Vypadá to taky na stres. Je zmatený z toho Samuela. I když jsou v ubikaci spolu, tak se tam asi Nico stejně cítí sám. Samuel totiž celý den leží přikrytý v dece, a i když se dokáže kousek někam doplazit, tak to místo neopouští, asi aby mu to hned Nico neobsadil, což se běžně děje, když ho z té deky vyndám někam jinam. Má tam u nosu seno a zeleninu, tak že občas něco sní mimo dokrmování. Nico ale ne. I když tam má zeleninu nakrájenou normálně i na nudličky, tak si jí vůbec nevšímá. A to ani to rajče, co miluje, nechce. A rozhodně to není tím, že by mu nešlo jíst. Když si ho dám na gauč a před něho nudličky fenyklu nebo mrkve, řapíku, tak to normálně jí. Navíc takovou zeleninu, co dostávají výjimečně, jako kedlubnu nebo brokolici, a kterou právě teď hodně dlouho neměli, tak do ní se Nico okamžitě pustil, že úplně zapomněl, že na mě hraje, že nic jíst nechce. Tak že v kousání to rozhodně není. Salát v ubikaci taky není, ani nakrájený. Ale na gauči ho klidně sní. Připadá mi to, že je to tím, že tam nemá u toho jídla Samuela. Byli zvyklí, že když se dá do misek, tak se seběhli a jedli spolu. A teď si Samuel jí sólo pod dekou a Nico prostě nějak nechce jíst sám nebo co. Sice jsem zkoušela Samuela vytáhnout a dát ho společně k jídlu, ale on chce prostě do svojí deky, tak že se hned doplazí do svého bezpečného pelíšku. A Nico je z toho zřejmě nešťastný. Jinak si to neumím vysvětlit. Navíc je plašan normálně, ale teď ještě víc. Přitom občas se natahuje, že něco chce, ale jak to přinesu, jde se někam schovat a už nic nechce. Podle mě naprostá deprese a zmatek.
  - - - - -
  Tak jsem Samuela vyndala a položila ho proti Nicovi. Ten k němu čuchnul, potom mu olízal oko a Samuel už zase mazal do deky a začal jíst seno. Tak jsem pro změnu dala Nico k Samuelovi, jestli by s ním třeba nejedl to seno a on se zase splašil a hned zdrhnul a šel se taky schovat. Na mě to působí, jako by se ho bál nebo co.
  12.3.2021 15:36Zbyněk
  Mimino: ulamování zoubků rozhodně není žádná legrace, buď špatně krmíš, nebo má morče genetický problém, případně nedostatek déčka a céčka. Určitě je potřeba co nejdříve na veterinu na kontrolu zubů, RTG na stav zubů a kostí a rozhodně bych mu dával tak týden MultiC Mulgat cca dvě ažt tři kapky denně přímo do tlamičky.

  Jojo, také mám na zahradě slušný hřibitov, za šest let. Zprava zapůjčený sameček - sedm let, selhání srdíčka, vedle něj sedmiletá Justýnka, věk, ochrnutí, další je roční Fríduška a pět miminek, nezvládnutý císař, vedle ní její čtyřletá maminka Adélka, kterou mi zabili na Hůrce při cévkování a poslední je šestiletá Drobka, maminka Adélky, věk, srdíčko. Po všech se mi stýská, byly to dušičky úžasné. Tohle je na chovu výdycky nejhorší, oni žijí tak krátce...
  12.3.2021 16:18Ehrena
  Se hřbitovem jasně vedu, za těch 23 let mám na zahradě 30 morčat, želvu a 3 kočky. A nejmíň 20 křečků, ty jsme chovali ještě před morčaty.
  - - - - -
  Za chvíli nebudu mít kam pohřbívat.
  - - - - -
  Jen doufám, že to nebude ještě nějaký čas zapotřebí.
  12.3.2021 18:33mimino
  Zbyněk: děkuji,zkusíme...Vidím to na nedostatek D a C vit. Genetické by to být nemělo -oba rodiče OK. Třeba se to zlepší ,jinak je veterina jasná volba..
  12.3.2021 21:54DvaJeMalo
  Zdravím morčátka a jejich majitele. Uvažujeme o pořízení morčátek. Zatím ve fázi zjišťování. A nějak mi vrtá hlavou a nerozumím jak a kolik dodávat vitaminu C. Zelenina přes zimu ať čerstvá tolik vitaminu nemá. A nechci nic přehnat ani pokazit. Kolik tedy,v jaké formě,jak často dodáváte morčátkům vitamin C. Přes léto pěstujeme samy zeleninu a tráva bude taky. Děkuji.
  13.3.2021 05:26Zbyněk
  mimino: já bych u tak vážného problému nečekal,, až se to zlepší, je potřeba RTG zoubků a kostí, aby se vyloučil vážnější problém, je potřeba mu zkontrolovat celkovy stav chrupu => tedy veterina musí být drobnosavčí.

  DvaJeMalo: žádné céčko se při správném krmení nedává:) Já osobně nemám trávu a krmím celoročně zeleninou, cca 40g na morče dvakrát denně a směs rajčat, řapíkatého celeru, mrkve, fenyklu, římského salátu, kopru, trochu okurky a papriky, občas červenou řeopu a žádné natě, už vůbec ne petrželovou, nedávám květák, kedlubny a brokolici. K tomu seno a je to, pokud není problém, vitamíny nedávám. Céčko můžeš třeba jednou týdně, koupit 250mg Celaskon, rozdrtit, trochu medu a šup do tlamičky, hned, světlo jej ničí, žádné přidávání do napáječky, to je k ničemu. Morče také potřebuje dostatekl prostoru, pro dvě samičky klec 120 a pro kluky spíš větší. Je také potřeba zvážit, jestli pljde o klučičí dvojku, nebo o partu holek. Jsou v tom veliké rozdíly.
  13.3.2021 10:24mimino
  Zbyněk: díky za rady,snad to nebude nic vážného.
  13.3.2021 12:07DvaJeMalo
  Zbeněk.
  Děkuji za odpověď. Vše poznačuji. Budou dvě holčičky,nejspíše sestry. Výběh připojený ke kleci. Klec už mám 120cm plus ten výběh 140xcca70cm.
  - - - - -
  Zbyněk,pardon za zkomolení jména :)
  13.3.2021 17:57Esssi
  kvikvi to se léčí céčkem a ne atb...
  - - - - -
  @admin v inzerci je plno spamu....
  14.3.2021 15:06Zbyněk
  Esssi: ošklivé zánety pysku někdy atb potřebují, Jezzabell to zná dobře. Adminovi už píšu půl roku, píšu to i do objednávek na eshopu a je mu to asi jedno.

  DvaJeMalo: pro holky je 120ka s takovým výběhem v pohodě:) Holčičí dvojku lze dle libosti doplnit dalšími samičkami, u kluků je to vždycky jenom jedna dvojka a s rizikem třetí světové po pubertě:) Na jméno mi nemůže přijít víc lidí, to je v pohodě:)))

  mimino: ullamování zoubků je vždycky vážné.
  14.3.2021 20:44Jezzabell
  Tak nám dneska doma přistála první pomoc Lancíkovi- peruánec alpaka aguti černá, červená-bílá. Dnes slaví tři měsíce, má 690g a vypadá, jako běhající paruka (nebo tupé?). Ještě si zvykám, kde má předek a zadek.
  Lanci nevěřícně koukal, co mu to sídlí v týpí, pak do toho afra vrazil čumák, ozvalo se vrkvrk kvík a začalo ojížděcí seznamování, které stále běží! Na noc to bude chtít špunty do uší.
  Nejde to prozatím nafotit, prootže to je jedna rozmazaná šmouha a to se snažím! Mám tak 3použitelné fotky(zatím).
  14.3.2021 21:38Ehrena
  Jezzabel, to šlo rychle!
  Tak to není ten, co jsi ho měla domluveného?
  14.3.2021 22:15Jezzabell
  Ehrena: Ne, to byl rozeťáček a byl by až začátkem dubna. Tohle byla náhoda. A tak fofrová. Valeš ho viděl ráno, strašně se mu líbil.
  Je z CHS z Březových hor;). Bude pěknej macek, je to kus morčáka! Vypadá fakt jako běhající mop!
  14.3.2021 22:22Bart
  Jezzabell - sice malá náplast, ale aspoň nové zážitky. Tak ať je zdravý a mají se s Lancíkem rádi!!!!
  14.3.2021 22:57Jezzabell
  Bart: děkujeme;). Jj., Zedík je pryč teprve pár chvilek a pořád se z toho doma vzpamatováváme a dlouho ještě budeme..co teprve Lancík. Ale je zvědavej a prcek hravej. Tak snad to klapne. Vypadá tak hodnej! To by se Lancíkovi mohlo líbit.
  Jak ho nafotím, navěsím album;). Snad bude zítra víc štěstí. Ale tlamka mu jede, jako pořádnmu miminu!
  15.3.2021 07:10Nonyna
  Jezzabell: Gratuluju k novému přírůstku do morčecí rodiny! Ať se malému daří a je zdravý! Co jméno? Těším se, jaké vymyslíš;-)
  15.3.2021 22:27kvikvi
  Jezzabell: At dela novy morcacek radost a Tvuj zarmutek se trochu zmensi...
  16.3.2021 13:55Jezzabell
  On je Vincent hrozně hodnej a prostě klasické mmimino. Živej jako rtut, bublá a nakrucuje se nad každým, koho vidí běhat ve výběhu kolem nich. Došlo mu, že není ani sám (no ještě aby byl!), ani "jen" s partákem, i když to je jeho šéf, ale že má kolem smečku a že jich je hodně;).
  Lancík sice zvědavej je, ale převládá pořád ještě smutek nad ztrátou brášky. Včera mi vlezl na ruku a sám se šel pomazlit! Tak jsem si nad tím zase pobrečela..
  - - - - -
  Tak mi přestal žrát od včera Jimmík. Je druhý nejstarší. Zeleniny se nedotkne, dopol ještě aspoň nebyl apatický, teď jen leží v papuči a je vidět, že je mu blbě.
  16.3.2021 14:13Bart
  Jezzabell - no to snad ne! To tě chvíli nenechají užít si klidu! Ach jo, snad to nebude nic vážného!
  17.3.2021 00:14Jezzabell
  Bart: Dorazila jsem domů v osm a lítám kolem kluků. Valeš na něj koukal a nic na něm prosím pěkně nenašel! Prý co to mám za záhady! Ale Jimmík nežere, tak co jinak. Nedělal jen rtg, kdy ho přispí a pořádně zkoukne krk a na snímku hlavu i tělo. Játra ok, ledviny ok, zuby ok.
  Ještě by se na rtg mohlo objevit středouší. Dostal pár injekcí a kdyby se zítra nedejbože zhoršil, tak hned přijít, jinak ve Čt ho vzít s Lancíkem, pokud by nezačal viditelně žrát a přispal by se na to rtg.
  V tlamě měl prý kaši ale tu měl všera a ne dnes. Na jehlác od neděle ani hlodnutí a ráno v misce nezobl ani trochu měkkého! Tak jestli něco našel ve výběhu..fakt už nevim.
  To jsem tam byla v neděli s Vincentem na zakápnutí, už tam budu za chvíli víc jak doma!
  Ještě dostalne antidepresiva, jestli se ho odchod Zedíka taky nedotkl, nebo nezatoužil po vlastním miminu a není mu smutno, že bydlí od rozvodu s Vočkem sám. Do hlaviček jim nevidíme. Jinak sám není, běhá ve výběhu a vidí na sotatní, kontakt přes mříže s nima má!
  - - - - -
  Slibované album s Vincentem;) To je naše první;)!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34877
  17.3.2021 10:00Bart
  Jezzabell - no to je pořádný mimino!!! Ty chlupy ho prostě hodně "nafouknou", no... Já našim včera dělala wellness, a když jsou pak ve vaně mokrý, nestačím se divit, co to je za žížalky. Zrovna jsem je i ostříhala, tak jeli včera na broušení zubů, jak ze škatulky.
  No s tím jídlem to je to samý, co u nás ten Nico. Taky si myslím, že to má z toho Samuela, že prostě cítí nějakou změnu, že se něco děje a už to není jako dřív. Sice ho během dne vytahuju z pelechu, aby ho viděl a trochu si poňufali, ale asi ho to stresuje. Tuhle si na noc k němu vlezl do pytle, sotva se tam vešli. Zajímavý je, že svůj salát nechce, ale když vidí, že Samuel svůj žere, tak mu ho chce ukrást. Nechápu z čeho přibral, protože jí jenom seno a granule + tím pádem 2x denně dokrm - radši. Salát minimálně a tuhle si po dlouhý době asi 2x kousnul do okurky. Taky myslím, že je to psychický. Ale na veterinu teď jezdí manžel, ten to tam neumí tak říct, tak že mu na to doktorka řekla, že je zmlsaný (ne manžel, ale Nico :-)))). To sice taky, ale ty antidepresiva by podle mně potřeboval taky. A nebo už mají depku, že tak dlouho neviděli trávu!!!! A podle toho počasí, ještě asi dlouho neuvidí.
  17.3.2021 11:25Jezzabell
  Bart: Antidepresiva se jmenují Serene. A dává se čtvrtka na celý den, vydrží to 20hodin.
  No stejně ho bude doktor muset přispat, a zkontrolovat ten krk zevnitř a udělat rtg, protože v noci, než jsem šla spát, jsem slyšela, jak chroupe seno, ale do rána nic nesežral. Zeleniny se ani nedotkl, nechal i kopr! Na ten se jinak vrhá. A když může seno, bolí ho něco v hubě mimo zuby. Nebo v tom krku, uchu.
  Si nesednu na zadek, ani kdybych chtěla! Celkem ráda bych si dala morčecí prázdniny, že by byl tak aspoň půl roku klid!
  Mimák má 690g;)! Má veliký nožky, bude velkej a silnej. Strašně se mu líbí Geri. No z něj je hotovej. Tak jsou to oba dlouhosrstnatí klučíci. Geri na něj civěl, až jsem se musela smát a Jarvis před ním zdrhnul:))!
  17.3.2021 12:31Bart
  Jezzabell - díky za název prášků. Myslím, že mají všichni tvoji morčáci pozdvižení, když vidí tu hromadu chlupů, jak se tam pohybuje... A jak se bude ta srst udržovat? U nás stačí ty dlouhý hladký chlupy a stejně musíme každou chvíli odstraňovat dredy... Ale rozhodně platí, to co u lidí s vlasy. Světlá srst je jemná, mnohem déle musím fénem vysušovat a více se právě zacuchává. Černá je naopak na údržbu lepší, chlupy nejsou tak jemné, tak že je to všechno nějak rychlejší. A ty máš navíc morče "s trvalou". Ale to se myslím moc česat nemá.... No oni to stejně nesnášej.
  Tak ať je Jimmík v pořádku a není to nic vážného, ať už si trochu odpočineš!
  17.3.2021 13:25Jezzabell
  Bart: Geriho nemyju, nefénuju a česala jsem ho jen opravdu ze začátku. Nemá dredy, má krásnou šedou srst, kterou jen pravidelně stříhám. Prohlížím ho pravidelně a neměl ještě ani jednou dred.
  A to jsou na hoblnách. Nic se mu tam necuchá.
  Vincent se česat nemá, jinak by se mu kudrlinky po čase narovnaly. Je těžce výstavní a má PP jaký jsem viděla naposledy u našeho psa, který, kam si stoupl vyhrál. Rodokmen až za roh;).
  Ale proto jsem si ho nebrala. Může se koupat a fénovat, ale nemusí, když nebude chodit na výstavy.
  Pucuje se sám a jen vytahovat hobliny, jemu se přeci jen do těch kudrnek sem tam chytne.
  Jimmík nechce nic, ani dokrm. Jako by se bál hýbat s tlamou. Víc mi to sedí na to středouší.
  17.3.2021 15:55Bart
  Jezzabell - tak že to zas bude ATB, co? Hlavně aby se z toho dostal!!!
  Já si myslím, že se kudrdliny nemají česat.... Ale hlava mi nebere, že nebude mít ty dredy a že se to nedělá ani druhému dlouhosrstému. U nás stačí, aby se párkrát podrbali zadní nožkou a hned mají zacucháno. Nebo jak na sebe naskakují, nebo jsou v těch pytlích - to všechno jim vytváří ty chuchvalce. Hlavně ty jemný chlupy, ty jsou na to fakt hrozný...
  Tak aspoň že k tomu ošetřovatelství nemusíš ještě řešit kožichy. To já tak jednou za měsíc, hlavně u toho světlýho, prostě musím.
  Tak ať se Jimmík co nejdřív vzpamatuje! Jak kdyby si předávali štafetu. Jeden skončí, druhý začne. Nudit se fakt nemůžeš!
  17.3.2021 17:02Ehrena
  Bart, Jezzabel, jo, kudrny se nemají česat, jen ta rovná dlouhá srst.
  Jezzabel, budeš to mít jako já Chlupáčka III., ten byl peruánec nest., původně jsme mysleli, že bude rozeta, ale brzy jsme viděli, že ne, máma sice byla rozeta, ale otec neznámý, majitelka té mámy si ji koupila ve zverimexu už nakrytou. Chlupáček po celý život vypadal jak mop, pokud nebyl ostříhaný trochu do formy, na léto jsem dlouhosrstým dělávala vždycky letní sestřih. Tak pak se chvíli poznalo, kde má hlavu a kde zadek, dokud mu to zase nenarostlo. Dokonce i barevně připomínal šedivý mop. Ještě jsem mívala dva coronety a to byl rozdíl, ti vypadali upraveně celkem pořád, ale ten peruánec a jemu příbuzné druhy, to je teda něco. :)
  Bart, vaši kluci jsou sheltie, nebo ne? Ti taky vypadají pořád pěkně, ani jim to neleze do očí jako někdy coronetům. Česat je holt občas u nich potřeba, Chlupáčkovi se to taky občas dredovalo, těm coronetům ale ne, asi jiná srst.

  Jezzabel, to jsem zvědavá, co z toho u vás vyleze, držím palce, aby nic vážného. Jak jsem psala, že Xandro nám nejedl tu zeleninu, ale seno ano, tak za cca dva tři dny už zase začal jíst normálně, i tu zeleninu, tak fakt nevím, čím to bylo. Protože bylo divné, že ten první den byl i jako smutný, jako by ho něco bolelo či co. Další dny už to bylo lepší a teď už zase vypadá v normálu.
  Zato já jsem si včera něco doma!!! vyvedla s nohou, mám kolena na endoprotézu obě a nějak blbě jsem vstávala z hlubokého křesla, něco mi v noze ze strany ruplo a nemůžu skoro chodit. Mám obavy, že to samo nepřejde, a co teď s tím, v době, kdy po doktorech a nemocnicích chodit není zrovna moc záhodno. Ach jo!
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=17985
  Chlupáček III.
  17.3.2021 17:54Jezzabell
  Ehrena: No, taky pěkný! Tak jestli praskl nějaký úpon, asi to chce doktora, jinak se udělají srůsty a to ne něco! Tak nějaký dobře přilehavý ffp3 na obličej a vyrazit, nebo si zavolat sanitku s tím, že to ruplo a nejde se postavit.
  Ale podle popisu to teda dobře nezní!
  Vylezu ven s Jimmíkem, domluvená s doktorem, ať ho tam hned přivezu, venku padá déšť se sněhem, vítr různých směrů, kosa jak v ruskym tanku..No přesně čas na to jít na veterinu, grrr!!!
  Tak určitě dostane inhalačku, rtg hlavy a těla. On jakoby nemohl polykat, když jsem ho pozorovala. Doktor to předběžně pasuje na zánět čelistního kloubu nebo čelisti, protože zuby měl včera dobrý. Ale nehne jazykem a tlamou. Doprčic! A ještě tohle se z rtg poznat dobře nedá. A jen se modlím, aby snášel dobře atb, nikdy je neměl.
  17.3.2021 19:01Bart
  Jezzabell - fakt už nevědí, co by si za nemoc vymysleli, co? To snad není možný! Právě jsem to vyprávěla manželovi a ukazovala fotky vašeho novýho prcka a i Ehrenina Chlupáčka III. To aby viděl, že fakt nelítáme na veterinu jenom my....

  Ehrena - tak to byl taky pěknej smetáček :-))) Naši jsou oba coroneti. Ale jak jsem psala, světlá srst je hodně jemná. Černá je mnohem tužší a silnější. A vy jste to měli nakombinované a i tak to má teď Jezzabell.
  Jako by nestačil ten Covid, pořád nějaké problémy s morčaty a koukám, že i my nejsme pozadu. Ty problémy s koleny, já zase s tou trombózou a zjištěnou prodělanou plicní embolií. Taky pořád lítám po nějakých vyšetřeních. Než mi určili tu trombózu, čekala jsem na urgentním příjmu na interně v nemocnici 4 a půl hodiny v čekárně s lidma s Covidem. Fakt bezva pocit. Se divim, že jsem to nechytla. Tak ať to máš v pořádku!
  17.3.2021 23:03Jezzabell
  Bart: Tak tomu neuvěříš! A podle mě se to týká i tvého morčáka, který měl nejspíš to samé, ale ne tak děsivé. Jimmík má poplálenou sliznici v tlamě! Neuvěřitelný! Jak a kde k tomu proboha přišel???
  Doktor mu udělal v inhalaci celkové rtg, zaměřil se na středouší i čelist. Nic, pak mu chtěl vytahat zbytky sena z tlamy a krku a na štětičce mu zůstal kus jeho sliznice! Musí to strašně bolet. Má atb na omezení kvasinek v tlamě, musím mu jí proplachovat šalvějovým čajem. Prý to obvykle za dva tři dny zimizí (to jsem si vzpoměla na tebe), ale tady to je na dýl a musí denně na kapačky, protože nemůže polykat.
  18.3.2021 10:26Bart
  Jezzabell - to by fakt jeden nevymyslel!!! U nás to snad tohle nebude, celou pusu mu před dvěma týdny taky prohlídla, když mu brousila ty stoličky. Navíc přece jen něco sní, ale jen když je s nakrájeným jídlem na gauči, ne v ubikaci. Tam se láduje jen senem.. Teď si zas vybírá salát, little gem nechce, ale římana zas jo.
  U nás je zase zajímavost ta, že posledních pár dní večer, než jdu spát a dám jim tam na noc jídlo, tak najednou vystrčí z deky Samuel hlavu a začne ječet. Hned přiběhne Nico a zaleze k němu do deky na noc. Tulej se tam k sobě už kolikátou noc.
  Tak ať dají hlavně Jimmíka dohromady, když už přišli na to, co mu je. Teda ty je tam pěkně sponzoruješ na tý veterině. To by ti snad měli dát nějakou slevu!!! Věrnostní zákazník!
  18.3.2021 12:20Jezzabell
  Bart: Je to na palici. Už jsem z toho s nervama slušně v háji.
  Musí ho to strašně bolet. Sám musí mít strašnej hlad, i se snažil něco zobnout sušené šalvěje. Ale nechal toho a odpočívá v domečku. Odpol na další infuze, atb a proti bolesti.
  Snažila jsem se do něj dopol narvat meloxidyl a jak uhnul hlavou, tak jsem si to akorát z půlky stříkla do xichtu.
  18.3.2021 22:13Bart
  Jezzabell - tak se hlavně oba držte, ať to dobře dopadne!!!
  19.3.2021 17:49Jezzabell
  Bart\: Nevypadá to vůbec dobře, ani doktor neví, co mu je. Žádný lék nezabírá, protože se nelepší v ničem. Všechno prošel znovu, ta tlama se i hojí, ale polykat nechce. Nežere sám, jen občas seno, protože nic jiného neubyde, ani vločky, ani bazalka, ani salát nebo okurka.
  Je to blbý.
  Nejde do něj nic narvat, to bys mu vypíchla snad dřív voko. A že se snažím, aby měl dokrm. I Emeraid jsme už nasadili.
  19.3.2021 19:43Veronika5
  Jezzabell: Nekousl si někde do kabelu?
  19.3.2021 20:52Jezzabell
  Veronika5: Že by měl popálenou tlamu od toho a dostal voltama? No je jedinej, kdo se vleze do míst, kde kabely jsou, to je fakt, ale nikde nic nahlodlého, nebo narušeného. Ale dloouho tam nebyl, protože jsem mu to zadělala někdy před třemi týdny..Jako že by ochrnul na tlamu?
  Už se ti něco takového stalo? Nebo jak se to jinak pozná..?
  - - - - -
  Veronika5: Volala jsem na veterinu, ještě tam je Valeš. Jako možné by to bylo. Ale je to divný, protože by měl popálenou tlamu nebo otok, který by byl viditelný. Ale je prý možná nějaká pozdnější reakce, kdy je otok v hrtanu. Jenže na to není nic, než čekat, až to odplaskne..
  Jenže on nežere už týden (v neděli jsem to na něm zpozorovala). A nezabírá nám nic. A když už Valeš neví, jsme v háji. Snad ho proto nebudu muset nechat uspat.
  19.3.2021 23:19Bart
  Jezzabell - to by snad nemohl přežít, nebo jo? Kdyby ho popálil proud... I když manžel tvrdí, že jo... Co se mu jen mohlo stát? To je fakt pech!!!!! Doprčič!!!!
  19.3.2021 23:26Veronika5
  Jezzabell: Zkušenost s tím nemám, jen jsem slyšela, že u králíků může ochutnání kabelů skončit v lepším případě popálenou tlamou, tak mě to napadlo... Víc neporadím - držím palce!
  20.3.2021 00:07Lina
  Jezzabell - to je šílené, moc držím palce, aby to ustál, má tu nejlepší možnou péči. Myslím, že úraz elektřinou může být ve hře. Králík po šesti letech spokojeného žití s nezájmem o kabely jeden přehryzal rovnou u zásuvky. A žil dalších několik let, dokonce vyvázl jen s mírně podrážděnou tlamou, divili se tomu tehdy na veterině všichni
  20.3.2021 00:12Ehrena
  U nás před lety jedna z našich minulých koček překousala na stromečku kabely vánočních elektrických svíček, kupodivu se jí nestalo vůbec nic.
  20.3.2021 13:35Jezzabell
  Nejhorší je, že se strašně pere pro dokrm. A i když ho dám do výběhu, tak už ani nedrnčí na ostatní, jen kníká stresově, aby ho nechali ostatní napokoji. A to mimino zbožňoval! Je to pěkně na prd..Ráno jsem do něj narvala léky, s odstupem malinko dokrmu. On i zvedne hlavu, aby mu to steklo do krku. Ale udržet ho, to je bitva.
  Na druhou stranu šetrnost stranou, jde mu o život.
  22.3.2021 09:41Bart
  Jezzabell - tak jak to pokračuje?
  22.3.2021 18:34Jezzabell
  Bart: Pořád stejný. Už to v jednu chvíli vypadalo, že se sbírá, ale zas si nic nedal. Zájem má, očuchá to. Ale prostě nemůže. Dostanu do něj násilím co 4hod tři inzulínky hodně tekuté kaše emeraidu. A to už u třetí stávkuje. V pět jsme objednaní na kontrolu, ale Valeš stejně neví, co mu je. Tak předpokládám, že dostane aspoň infuzi s glukozou a léky injekčně a zas denně na injekce.
  - - - - -
  Jsme doma z veteriny.
  Začíná to vypadat dost zle. Ve hře je nádor v jícnu, který tlačí na stěnu a brání polykání, nebo morčecí obrna. To lze chytit z viru.
  Dostal kortikoidy do zadní nožky a nějaké podpůrné injekce jako vždycky. Zítra jdeme na krntrolu, jak na tom bude. Ale doktor si neumí představit, jak by se operativně do toho maličkého krčku dostal, i kdyby to bylo laparoskopicky.
  22.3.2021 22:33Bart
  Jezzabell - ježkovy voči, co to zase je!!! To by fakt jeden nevymyslel!!! Chudák, co ho to postihlo - no a tebe taky!!! Držím moc palce, ať to zvládnete! Ani nemůžeš mít moc času na to mimino.... Ach jo, pořád jen samé trápení.... Drž se!!!!
  22.3.2021 23:40Jezzabell
  Bart:noo..já se snažím, ale Jimmík to podle mě tuší, protože je na něm vidět, jak se tváží i chová. Je mi ho tak strašně líto! Tak ráda chci udělat víc, aby ho to zachránilo. Jen se bojím, že to ani náš doktor neumí. A to se taky snaží.
  23.3.2021 10:11Bart
  Jezzabell - je to moc smutný - taková beznaděj!!!
  23.3.2021 20:51kvikvi
  Jezzabell: Moc mne mrzi, ze mas Ty a Jimmik takove trapeni! Myslim na vas a preju co nejmin bolesti...
  23.3.2021 22:27Bart
  Jezzabell - vím, že máš jiné starosti, ale jenom takové info o Emeraidu. Dneska jsem načala ten Intesive Care a je to úplně něco jiného, než Sustain. Vypadá to spíš jako Sunar pro mimina, má to i takovou barvu. Tak že dokrmování vlastně výživným "mlékem" - proto je to pro kriticky nemocná zvířata, co asi moc nemůžou jíst a třeba ani nezvládají "kaši". Pokud ale nepolyká, tak ani tekutou stravu, to je mi jasný. To jen pro info, jaký je rozdíl mezi Sustainem a Intesive Care. Ale kdyby to někdo potřeboval, tak o tom informuju. Je to teda mnohem dražší, než Sustain, a přitom je to úplně stejné množství. Já to nevěděla, že je to až tak odlišné, tak jsem to načala, protože nám Sustain došel. Tak jsem na to zírala, co to je za "Sunar". Musela jsem do toho ještě namočit granule, aby z toho byla kaše. Nadávala jsem si, že jsem to načala, ale aspoň můžu poinformovat, o čem ten Emeraid Intesive Care je a čím se tedy dá ještě dokrmovat, když je fakt krize.
  23.3.2021 22:41Jezzabell
  Bart: A není to jen pro mláďata v kritickém stavu? Jestli to můžou dospělí, protože jinak se má dávat ten Sustain ve víc vodnatém stavu. Pak už infuze no. Mě příjde, pokud je to na mléčné bázi, že by to mělo být spíš pro mláďata. Ono by to pak mohlo nadělat víc paseky než užitku u dospěláka.
  Ale to bych ověřila až na veterině.
  Mě dnes prostydlo zápěstí a kosti na levé ruce k prstům, no vodá to a bolí jak blázen, jak chodím za každého počasí na veterinu s přepravkou v tašce. No musím to na noc namazat a dát si lehce obinadlo, protože to je fakt nářez.
  Jinak:
  krmím Jimmíka a před ním vystavená zelenina pro ostatní. Červená paprika, fenykl, žlutá paprika, okurka, mrkev, celer..Začichal a namířil si to k té červené paprice. Koukám, co bude dělat, vedle střapatej fenykl a on se za to snažil zubama tahat. Což mu moc nešlo. Tak jsem rozřízla fenykl, odsekla střapce, oprala to a dala to před něj a ON TO DO SEBE SOUKAL! Šlo to dost blbě, jako by neměl sílu. Ale snažil se a po chvíli vzdal střapce a že fenykl. Napadlo měvyzkoušet to, co jsi psala a udělala jsem tenké hranolky a pomohla mu to nasoukat do tlamy. A on žral! A červenou papriku taky! Fenykl mu očividně chutnal a pak ještě kolečko okurky bez slupky. Taky na hranolky. Jako snědl trochu, ale sám si chtěl dát! Trochu jsem mu pomohla.
  Teď usnul. Ještě jsem mu trochu namixovala a dala mu tři inzulínky zeleninového pyré s trochou vloček.
  A když jsem k němu dala na polštář Lancíka, drnčel na něj!
  Nejásám, ani náhodou! To už znám, ale seno si taky trochu dal;).
  24.3.2021 00:22Ehrena
  Jezzabel, vidíš, přece jen se to snad zlepšuje, pomalu sice, ale aspoň že tak.
  24.3.2021 07:00Nonyna
  Jezzabell: Moc na vás myslím, posílám pozitivní energii, ať aspoň zjistí, co mu je. Dají se dát léky na podporu chuti k žrádlu, našim to vet dává, když je riziko, že nebudou chtít baštit sami. Co se týče Emeraidu, tak u nás se vyzkoušely 2 druhy. Sustain a Intensive care. Intensive care žrala na Roza 3/4 roku, je to pro zvířata v kritickém stavu, info přímo od naší vet. Nic jiného mi tenkrát Roza nechtěla, na tvém místě bych to určitě zkusila.... je to hladká kašička narozdíl od Sustain.
  24.3.2021 09:41Ehrena
  Nonyna, ty léky na podporu chuti k jídlu by mne taky zajímaly.
  Můžeš napsat, jaké to jsou?
  Našim morčatům vždy píchnou pouze Catosal, který prý ji má mimo jiné účinky taky podpořit.
  24.3.2021 11:00Bart
  Jezzabell - tak to jsem ráda, že aspoň trošku pomohl ten nápad s těma proužkama zeleniny. Nejlepší je na to ten fenykl a řapík. Ale krájím tak všechno, když je potřeba. Hlavně to dostat ke stoličkám, pak už to můžou chroupat, pokud teda nemají právě problém s těma stoličkama.
  Ten Intesive Cate není mléko, ale jenom to tak vypadá. O mláďatech tam nic nepíšou, poslali k tomu A4 popis z obou stran - pro kriticky nemocné býložravce.... To já jen když už jsi mi poradila ten Sustain, tak abychom věděli něco o dalším druhu tohoto výrobku.

  Ehrena - my nedávno taky dostali prášek na podporu chuti k jídlu. Bohužel nevím, jak se jmenuje. Je to jedna kapsle, jejíž vnitřní obsah jsme měli rozdělit na 8 dílků. Ale ještě jsme to nepoužili....
  24.3.2021 13:06Jezzabell
  Nonyna: Na podoporu chuti dostává injekčně Catosal a na žaludek a ten jícen Quamatel . B12, infuze, glukoza, plus směska co je v té infuzi, céčko, přidávám RC akut. Algifen na bolesti. On toho má seznam jak víkendový účet z obchodu..Degan na posun střev mu píchají automaticky.
  Na Emeraidu Sensitiv byl dlouho Zedík, teď ho právě dostává Jimmi. Valeš právě říkal, že to je to nejlepší, co do něj dostat, když sám nežere. On by asi i chuť měl, ale něco je špatně mechanicky.
  On to do té tlamy nenasouká. Před tím nemohl ani polykat, jen lehce zaklonil hlavu a stéká mu to do krku, proto to musí mít hodně řídké. Aby se mu hojil krk, míchám mu to místo vody s vlažným šalvějovým čajem. (po čemž se můžou doslova utlouct ostatní, když jim udělám trochu EC kaše se šalvějí;) ).
  Dělalo se mu sono, TRG celého těla s důrazem na hlavu a krk. Středouší taky nic, zuby nic, čelisti v pořádku. Jen ta tkáň v tlamě, ale ta se hojí. Ale to by žvejkal. Teď mu hrozí, že jestli do týdne nezačne pořádně žrát, přerostou mu zuby:(. Inhalaci na kontrolu jícnu a kolem krku měl 17tého.
  - - - - -
  RTG pardon
  24.3.2021 16:31Nonyna
  Ehrena: my jsme pro Crisse ted naposledy dostali Itoprid. Jen potom dost slintal a bylo dobré mu to dát proto až po dokrmování. Jsou to tabletky, dávali jsme 1/4.
  25.3.2021 00:39Ehrena
  Nonyna, Itoprid jsme taky brali, ale měl to být silnější Degan, čili proti nadýmání, na lepší posun zažitiny ve střevech. Jako že ne pro chuť k jídlu přímo, možná nepřímo touto cestou.
  Ale žádné slintání u nás nebylo, já to teda dávala po krmení do poslední porce kaše, tak možná proto.
  - - - - -
  Taky jsme měli v tabletách 1/4 2x denně.
  25.3.2021 07:13Nonyna
  Ehrena: Nám ten Itoprid opravdu dala vet na chuť k jídlu, protože proti nadýmání jsme k tomu měli ještě Tympanol, tak nevím..
  25.3.2021 09:45Ehrena
  Nonyna, opravdu je proti nadýmání, viz
  https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/itoprid-pmcs-50-mg-998878.html#1_0
  Nám Tympanol nedali nikdy nikde, ale prý je to stejné jako Sab Simplex, který jsme k tomu zároveň měli užívat.
  - - - - -
  Hlavně ale zdůraznění, ten Itoprid se může dávat jen v případech, když morče aspoň trochu bobkuje, nedávat, pokud by mohla být nějaká překážka v trávicích cestách.
  25.3.2021 20:31Jezzabell
  Tak Jimmíček už spinká..
  Nepřežil dnešní operaci. Už na stole se doktorovi tak rozklepal, že jsem ho musela oboustranně podpírat. Prý se ani nechtěl vzbudit, říkal doktor, který dělal co mohl.
  A co se stalo? Pitva prokáže. Vzorky se zítra posílají do Německa a bude to po velikonocích. Měl těžký zánět dýchacích cest a plíce na kaši. Nebylo nic slyšet! Nic nebylo vidět na žádném rtg, ani sonu. Jen když ho dnes vzal vyloženě za krk, zařval a rozklepal se.
  Laparoskopicky se tam nakonec dostal, ale Jimmík už nechtěl jít dál. A jestli to bude aspergeroza, stejně by se musel nechat uspat:((..
  Už včera se k němu kluci chodili dívat do domečku do výběhu, jako by se s ním loučili..Dnes u něj do poslední chvíle byl dokonce jeho exparťák Vočko! Vzpoměl si, že byli kamarádi a nehnul se od něj (to mám i nafocený). Jak jsem to viděla, bylo mi jasný, že je zle.
  Druhý kluk za 14dní!!!
  26.3.2021 09:39Bart
  Jezzabell - teda ty máš smůlu! Dvě rány za tak krátkou dobu! Vůbec si to neumím představit... Tak přeju šťastnou ruku, ať mají mimina v životě co nejvíc zdraví!!! Ach jo, je mi to moc líto....
  26.3.2021 15:12Zbyněk
  Jezzabell: je to děs! Jimík byl prima dušička, je ho škoda. Podívej se na to takto: zachránila jsi ho ze zveráku, kam přišel z pochybné množírny, jistě byl z příbuzenského vztahu atd. Měl krásný život, fajn partu, prima paničku, soustu dobrého jídla a péče. A věk přes čtyři roky je hezký věk.
  Bude mi ta jeho pitbullí růžová tlamička chybět :(
  26.3.2021 17:34Ehrena
  Zbyněk, mně teda vychází, že mu bylo tak max. 3 a půl.
  Nojo, co naděláš, taky mi jich pár takhle mladých odešlo. :(
  I ještě mladších. Jsem zvědavá, jestli se potvrdí ta nemoc, co psala Jezzabel.
  26.3.2021 19:46Veronika5
  Jezzabell: Tak to mě mrzí 😞.
  27.3.2021 10:39Sllůně
  Zdravím, neměl byste prosím někdo nějakou radu na seznamování dvou samců? Měli jsme dva kluky, byl jim teprve rok, ale jeden teď před měsícem bohužel umřel a ten zbylý je od té doby sám. Když se k němu pořídí mládě, je šance, že se snesou? Je lepší je dát rovnou k sobě na nějakém neutrálním území, nechat je spolu pár hodin, a pak šup do klece (ta by do té doby patřila tomu staršímu), nebo je nechat ve dvou klecích vedle sebe a prohazovat jim podestýlku, ať si zvyknou na svůj pach?
  27.3.2021 12:48Ehrena
  Sllůně,
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/
  Doporučuji přečíst celou stránku, dole je specielně o seznamování samců.
  Sama mám se samci spoustu zkušeností, skoro 20 let jsem chovala jenom samce po dvojicích, mockrát jsem doplňovala nového mladého samečka do dvojice (po tom, co jeden z dvojice odešel), všechny dvojice spolu žily v pohodě až do smrti jednoho z nich bez kastrace, kterou tam Reny doporučuje. Měla jsem za tu dobu cca 20 samců (mívala jsem najednou třeba tři až čtyři dvojice samců), ze svých zkušeností nedoporučuji kontaktovat zavedenou dvojici samců s žádným dalším morčetem, ani přes mříže klece, vede to pak k častějším neshodám ve dvojici a může to skončit rvačkou a nutným rozdělením těch samců, protože jak se porvou pořádně do krve, už se většinou nesnesou. V žádném případě nesmí přijít samci do kontaktu se samičkou, tam by hrozila rvačka stoprocentně.
  - - - - -
  Jinak za sebe, já se snažila pořídit vždy. druhé mládě samečka rychle, aby pozůstalý (i já) dlouho netesknil, mládě ve věku max.do 2 měsíců, seznamovala jsem mimo klec ve výběhu s množstvím krabic (místo domečků) pokud možno s dvěma východy, aby mělo mládě schovávačky, většinou jsem je tak nechala přes den a večer už je dala do vymyté vyčištěné klece.
  Nepamatuju si, že bych potřebovala na jejich seznámení delší čas ve výběhu než ten den. Samozřejmě musíš počítat, že v kleci bude ještě tak dva tři dny rušno. Pak se to uklidní.
  27.3.2021 15:04Zbyněk
  Ehrena: nenaděláš nic, někdy se to prostě podělá a není šance to změnit. Nejhorší na tom je, že já jsem také věděl, že má problém jenom v té tlamce a možná na kraji hrtanu, nic víc, ale Valeš to prostě našel pozdě, když už byl Jimmík hlady vyčerpaný a oslabený.

  Slůně: koupit měsíčního prcka a rovnou mu ho přidat do klece:) Prcek mu s vrčením a houpáním zadku dělat mininka, starší mu jednu vrazí a tím začne tak 24 hodinová seznamovačka, plná drsných morčecích nadávek a uraženého pištění mimina:) Dalších 24 hodin budou oba ležet s hadrem na hllavě a potom už to bude dobré. Nikdo ti ale nezaručí, že se po pubertě mimina neservou. Jezzabell to tak měla u několika dvojic. Sázka na jistotu je kastrace stávajícího samečka a pak pořízení roční samičky.
  27.3.2021 16:45Jezzabell
  Slůně: než se rozhodneš, koukni pod tlačítko "odeslat" :
  Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

  Najdeš tam tunu odpovědí, které by se ti mohly určitě hodit, obvykle se to opakuje, ale i tak se tam dá najít hodně zajímavých věcí, které ti třeba pomůžou;).
  27.3.2021 19:07Sllůně
  Super, díky moc za odpovědi! Ještě trochu prolezu archiv a budu doufat, že se zadaří :)
  28.3.2021 00:28Jezzabell
  Víte čemu se říká, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech? Resp. po morčatech?
  Lance dnes lehnul asi s tím co Jimmi, nežere, slintá. Strašně, protože nemůže polykat, bolí ho v krku! Nežere. Má stopro horečku, protože leze po studeném a chrochtá. Dala jsem mu ronaxan atb a céčko, Valeš je tam v pondělí...
  28.3.2021 08:40Ehrena
  Jezzabel, to snad už není možný!
  Nemůžou to být zuby? U těch morčata taky slintají a můžou i chrochtat a vypadat tak jako nemocně, může jim téci z očí a tak podobně. Takovéhle projevy u nás míval tehdy Merlínek, který na to poslední rok jeho života trpěl. Bylo to jediné morče, které jsem s přerůstající jí zuby měla. A pak až v létě ten vnuček Tygřík, který ale tyhle příznaky vůbec neměl, nevím, jak je to možné, když jemu ty stoličky přerůstaly tak hrozně moc přitom, do těch mostů.
  Horečku si teda při tom neuvědomuju, že by měli, ale ta je prý u morčat lepší projev, než naopak podchlazení. To prý vadí daleko víc, myslím tím teda nízkou teplotu těla.
  Vidíš, možná ty neshody s miminem byly projev k tomu, že už mu nebylo dobře.
  Ach jo, to je blbé, že tam není Valeš zrovna.
  28.3.2021 09:30Nonyna
  Jezzabell: S Jimmíkem mě to moc mrzí:-( Udělala jsi, co jsi mohla.... a určitě měl u tebe krásný domov. Teď už mu je dobře. Jsem zvědavá na diagnozu z odeslaných vzorků.
  Já mám pocit, jakoby něco chytli všechny naše morčata(krom 2 silných jedinců z 9; nebo jsme to na nich nezaznamenali) Vet říkala, že to bude spíš bakteriálního původu(jinak by asi atb nezabrala), viry morčata nemívají nebo co. Criss měl močový kámen. U všech ostatních proběhly divné zvuky a bylo slyšet nečisté dýchání(máme stetoskop, ale bylo to slyšet i normálně poslechem). 2 na to dostali ATB, dostali se z toho po té, ostatní se z toho dostali za pomocí vitaminu C nebo sami od sebe, těžko říct. Prostě mi přišlo, že mi chovem cosi proběhlo. Máme morčata v bytě na dvou místech - a měli to morčata z obou míst, takže to nemohlo být třeba nachlazením z větrání atd.
  28.3.2021 10:47Bart
  Jezzabell - no to snad už není možný! Ale to opravdu vypadá, jako něco nakažlivýho... Jinak se to nedá vysvětlit... Tak snad se to teď podchytí včas, když už by se mohlo vědět, na co se zaměřit a neztrácet čas. To je fakt už zlej sen!!! Škoda, že se z něho nedá probudit!!!
  28.3.2021 11:40Jezzabell
  Nonyna: Ono to u nýs začíná vypadat dost podobně, jako u vás doma. Nechápu, co je to zač. Céčko mu dávám, atb taky. Nepolyká, proto slintá a chrochtá (narozdíl od Jimmíka, ten nebyl slyšet, až poslední jeho den).
  Co jste dostali za atb?
  28.3.2021 12:53Nonyna
  Jezzabell: Už jsem i pomyslela na to, jestli nemají covid...ale u nás nikdo průkazně covidem nemocen nebyl, ale je možné že jsme to prodělali jako nachlazení(to jsme měli), jsme doma na HO nebo domácí škole. Když jedu do práce, testujeme se, ale co si myslet o antigenních testech na bezpříznakových lidech, těžko říct.
  Fakt mi to přijde jako nějaká viroza, protože bakteriální infekcí by se mi nenakazili ve dvou různých místnostech, leda by to měli ze sena nebo hoblin nebo vody. Ono když morče něco respiračního chytne, nemusí se to projevit okamžitě, může to mít nějakou dobu bez vnějších příznaků.
  Ty ATB se jmenovali Enrogal, 2x denně dle váhy, k tomu tympanol proti nadýmání.
  29.3.2021 10:31Jezzabell
  Nonyna: U nás covid nebyl, před týdnem jsem nechala dělat testy na protilátky, ještě jsme to neměli. A nedavno jsme byli v karanténě a PCR testy negativní. Dítě ven bez trojkového respirátoru nepustím. Tak snad dobrý.
  Slintá, to může být od polykání, ale i od jater. Chce to rtg a kontrolu moči. Minimálně. Dávám mu ronaxan a celý den tak nechrčel. Teď začal, až když jsem ho opatrně dokrmovala. Naštěstí tahá za inzulínku sám! Dal si i bazalku a trochu sena. Vločky už nechtěl. Zeleniny se nedotkne. Celý den je schoulený v domečku. Dávám mu degan, aby se mu nezastavilo trávení. A céčko, to se hodí.
  Ráno budu před osmou stepovat na veterině, no recepční se bude fáákt bavit, trhla jsem rekord, nebyli jsme tam celé 4dny!
  - - - - -
  Čekám na operaci, touhle dobou je na sále. Zatím to jsou přerostlé zuby, ale doktor se podívá i jinde. Plíce měl poslechově čisté. Strašně se mu tam nechtělo zůstat, tak doufám, že se mi vrátí celej a uzdraví se!
  29.3.2021 11:51Bart
  Jezzabell - držím palce, ať to jsou jen zuby!!!!
  29.3.2021 12:27Ehrena
  Jezzabel, i já.
  Vidíš, typovala jsem to na ně.
  Doufám, že nic jiného v tom nebude.
  - - - - -
  Nonyna, napsala jsem ti SZ.
  Potřebuju zase poradit ohledně osteodystrofie.
  29.3.2021 13:40Jezzabell
  Tak tohle nevymyslíte! Doktor říkal, že tohle u morčete ještě nikdy nezažil!
  Lancíkovi se udělaly háčky až na těch nejposlednějších nejzadnějších stoličkách. Ne na těch před nima, co bývají obvykle. A jeden háček mu udělal díru do kořene jazyka, jak si ho o to propíchl a natrhl!!! Muselo ho to strašně bolet.
  Proto slintal a už jen chrčel! Celou noc mi chudák budil. Bylo to jako spát v pokoji s mopsem.
  Nestačilo to zahnisat, protože jsem mu nasadila atb Ronaxan, takže na něm pokračujeme, aspoň pět dnů. To jsem udělala prý dobře.
  Že se mu prý tak ulevilo na veterině, že tam házel i se svcou papučí a vykecával sám se sebou.
  Horší je, že nepřijal Vincenta.
  Ve čtvrtek ho strašně zmastil a teď mu dal přes tlamu, jen tam vlezl. A to ho Vincent šel miminkovsky vítat:(. Dva dny byl separovanej a prd.
  Vočko je sice sám, ale Geri Vincentovi vysvětlil, že mu odtahuje jeho parťáka Jarvise, takže Vočko je "E-E" a tak na sebe cvakaj zubama velkej s malym.
  Ehrena: Jsem tě na veterině vychválila, že jsi mi poradila, že by to mohly být zuby;). Teď ještě, aby se zhojil ten jazyk, jsme zásobeni léky na bolest.
  A nepřejte si, kolik jsem tenhle měsíc nechala na veterině! A poslední tři měsíce vůbec..Dovolená na Bali minimálně..
  29.3.2021 13:57Bart
  Jezzabell - fuj, to jsem si teda oddychla! Tak hlavně že to nesouvisí s tím předchozím onemocněním a není to nic nakažlivýho.... Tohle už snad zvládnete. Teď zas aby se kluci nějak různě nerozhádali. To je teda dobrej blázinec - už se v tom nějak ztrácím...
  29.3.2021 14:25Ehrena
  Bart, taky se v té celkové sestavě u Jezzabel ztrácím. :)
  U ní se to tak nějak prolíná, že už v tom mám zmatek. Kdo ke komu patří.

  Jezzabel, to jsem ráda.
  Tohle stejné s těmi háčky až vzadu, ale na dvou stoličkách, a s dírou do jazyku měl právě v létě ten Tygřík, bohužel opakovaně, protože na tu jednu stranu prostě nekousal a hned to přerůstalo znovu a znovu ho zraňovalo. Kupodivu, ten neslintal a nechrochtal, jenom prostě nemohl jíst, tu kaši ode mne přímo hltal, přes všechnu bolest. Byl to takový hrdina, hrozně mě mrzí, že to dopadlo tak špatně. I když nevím, jak dlouho by přežil broušení v narkóze každé dva až tři týdny.
  29.3.2021 14:32Jezzabell
  No Vincent od něj utekl k Gerimu do arény. Geri má jako parťáka Jarvise. Peruánec a rozetka. A funguje jim to. Vincent mimino se zhlédl v Gerim, taky peruánci. Ale je tam ten Jarvis (rozetka, ty mají plamenější povahu). Zatím mu mimino Vincent nevadí, jsou mu tři měsíce, ale až z něj bude junior, tak za měsíc a půl, bude oheň na střeše a rozhodí mi to fungující dvojici.
  Proto musím Vincenta buď nějak umístit, nebo poslat do světa.
  29.3.2021 16:01Bart
  Ehrena - a jak to vlastně s tím Tygříkem dopadlo? Myslím, že jsem se na to jednou ptala, ale nějak nedošla odpověď...

  Jezzabell - poslat do světa? Jééé, já myslela, že naopak ještě máš teď v plánu další mimino za Jimmíčka....
  29.3.2021 18:17Ehrena
  Jezzabel, a myslíš, že už to mezi nimi fungovat nebude? L+ V?
  Třeba se to uklidní. Ještě.
  Není to tím, když ti tam takhle běhají různě, že z něj Lance cítí někoho jiného (od těch ostatních)?
  Já ty naše klučičí dvojice držela striktně oddělené, protože stačilo, že ve výběhu ucítili někoho z jiné dvojice, a už to bylo nahnuté. Ale to už jsem sem psala. Řekla bych, že díky tomu se mi ti samci nikdy neprali.
  Je fakt, že když je větší společnost, tak je větší legrace s nimi, ale u těch kluků se mi opravdu osvědčilo mít je úplně odděleně.

  Bart, asi jsem to nečetla, že ses ptala. A když to bylo čerstvé, vůbec jsem neměla sílu to sem psát.
  Strašně mě to sebralo.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34880
  29.3.2021 19:55Jezzabell
  Ehrena: Taky jsem to tak vždycky měla, ale Lance je přelétavec a kdyby nemohl k Gerimu s Jarvisem "na skokana", tak by se asi zbláznil. Podle mě je to teď to jediné, co ho drží, aby netesknil. On po Vincentovi vyjel, když byl jen s ním. Tak nevím, byl šílenej bolestí a do toho ztráta Zedíka, holt byl agresivní a hráblo mu. Ale jemu GaJ strašně voní, od prcka by mu to vadit nemělo, naučil ho tam chodit za nima. Nebo prostě nechce jen Vincenta.
  To má smůlu, další morče zatím neplánuju. Jsem vyflusaná opatrovnicky, finančně i psychicky.
  Chvíli se budu z tohohle období léčit sama, než se dám dohromady, plus Lancíkovi tlamku.
  Buď to půjde nebo ne.
  30.3.2021 00:12GRR
  Zdravím, máme tři 9mesiční samičky morčat. Když jsem jejich pořízení plánovala, vysnila jsem si chov menší skupinky (cca 5). To jsem časem přehodnotila z důvodu omezeného prostoru, ale stejně mě láká alespoň ještě jedno morčátko pořídit. Kdybych pořídila jedno mimino a dala jej k těm 3, co už máme - šlo by to? Dvě že samic
  Ček Holky mám v kotci 200x60.
  - - - - -
  * omlouvám se, odeslala jsem omylem...
  Dve samičky se mi jeví jako poměrně dominantní, ale zase žádné extra semetriky, častěji si do sebe ďubnou.. Ke konfliktům nedochází. Kotec má 200x60, tak mají možnost se vyhnout
  30.3.2021 17:35Ehrena
  GRR, vzhledem k tomu, že máte dostatečně velký prostor, tak myslím, že by neměl být problém.
  Když jde o samičky.
  Je samozřejmě nutné počítat s tím, že v době seznamování a zvykání si na nové uspořádání skupiny bude zpočátku nějakou dobu trochu rušno, ale mělo by se to zklidnit časem.
  31.3.2021 18:48Maty52
  Mému morčeti se na čumáčku udělaly tenké asi 0,5 cm dlouhé bulky, jsou blízko u sebe, nevíte co to je? a jestli víte jak se to léčí?