od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2021
 • Zobrazuji 113 zaznamu.
 • 1.4.2021 10:47Zbyněk
  Maty52: my jsme prosím chovatelé a ne věštci:) Pokud se morčeti udělá cokoli nestandardního, tak se s tím jde na veterinu, ideálně před Svátky. No a pokud něco chci od druhých, bez detailní fotky to tedy asi fakt nepůjde!
  1.4.2021 15:01Geri
  Prosím vás, odkdy dáváte morcatum trávu z venku? Muzou i teď tu prvni jarní?
  1.4.2021 15:51Ehrena
  Geri, můžou, ale po malých dávkách, opatrně.
  První jarní tráva obsahuje hodně bílkovin a sacharidů a málo vlákniny, morče se po ní může nadmout nebo mít průjem.
  3.4.2021 09:49Kytička
  Geri, já už trávu i listy od pampelišek dávám, i jitrocel a sedmikrásky, když najdu. Ale jak píše Ehrena, ze začátku po troškách, postupně navyšovat dávku. :-) Naše holky na tu první koukaly chvíli jak na svatý obrázek a pak se po ní jen zaprášilo :-)
  - - - - -
  Jezzabell, drž se, to je šílené, co tu stále od tebe čtu... Je mi to moc líto a snad už bude jen to dobré.
  - - - - -
  GRR, my máme morčatárnu cca 125 x 190 cm a měli jsme v ní 6 holek (teď už jen 5) a vejdou se krásně. Mají po obvodu dvou stěn ještě po celé délce patro a ještě je pouštíme hodně ven, takže mají prostoru luxusně :-) Vycházejí spolu dobře, ale samozřejmě občas si spolu také musí něco vyřídit :-), hlavně, když má některá říji. Pořizovali jsme je po dvojicích, takže si na sebe také zvykly. A seznámení celkem v pohodě, velké vždy trochu proháněly ty malé, ale žádná katastrofa. Poslední dvojka (ty jsou z azylu), tak ty z toho měly akorát srandu a náramně se bavily... :-))) Spíš bych řekla, že z nich byly vykulené ty starší, protože mrňata byla fakt totálně praštěná a akční. :-)
  - - - - -
  A všem přeji krásné a veselé Velikonoce. :-)
  4.4.2021 11:01Jezzabell
  Čau lidi, mám na vás prosbu. Nechce někdo morče alpacu 3 a půl měsíce? Lancík ho nepřijal, strašně ho zbil a prostě to tam nefunguje a nemám ke komu ho dát jinému. Vočko na něj cvaká zubama jen ho vidí. Je to jen do dobrých rukou, aby nebyl sám. Dokud je ještě mimino.
  Fotky v posledním albu u mě. Má PP.
  Je moc krásnej, ale tady by to nefungovalo a jen by se trápil..Chce to parťáka.
  - - - - -
  Kytička: No, když se to s--, tak pořádně..:(((
  4.4.2021 14:15Ehrena
  Jezzabel, to je zvláštní, že ho ti vaši kluci neberou, když je ještě mimino.
  To se mi nikdy nestalo.
  4.4.2021 14:41Jezzabell
  Ehrena:joo, ani mě ne..ale Lance ho vzal několikrát doslova na krev, jedna řvoucí koule, a to se Vincent ani nebránil Ještě že je tak chlupatej! Lance měl v zubech kus kožichu jak bambuli na čepici!
  Vočko na něj klektá zubama taky..:((
  7.4.2021 22:08Jezzabell
  Lancíkovi se na čelisti udělal (i přes atb) absces jak trám! To je zas na díru v krku.
  A to měl poslední operaci před týdnem v pondělí kvůli tomu jazyku a zubům.
  8.4.2021 01:32Ehrena
  Jezzabel, to snad už ani není možný! :(
  Nemůže to mít z toho broušení?
  8.4.2021 08:27Eri
  Zdravím :)
  Můžou mít hamaku i morčátka??
  8.4.2021 09:10Jezzabell
  Ehrena: Já už fakt nevím:(( Taky mě to napadlo, ale přes tvrdá atb?! Jestli je to rezistentní na atb, jsme v hýji. Letím dnes na veterinu, no co jiného z toho bude, než další operace. A denně na čištění (sama ho neudržím). Fakt už abych tam bydlela.
  8.4.2021 09:13Bart
  Eri - můžou.

  Jezzabell - taky si říkám, že to může souviset s tím broušením.... My to měli taky 2x po broušení - právě do dvou týdnů absces... To přece není náhoda a u tebe to je už po několikáté... Nějak se to vždycky rozbouří nebo co. Chudáci malí, tak dobře se u tebe mají a přitom pořád musí mít nějaké trápení!!! Co to máš za zkoušky v tom životě?! Tak zase držíme palce, ať je to v pořádku!
  8.4.2021 10:25Jezzabell
  Bart: Jj., říkám si taky, že mu to rozbouřila ta operace, už celé tři měsíce neměl díru v krku a čelisti. Chudáček, ten si teda užije. To čištění je vždycky strašný. A dlouhodobý, než se to zhojí. Nemám na to dovnitř tu jejich kovovou škrabku na hnis a za živa denně aspoň 2x..au. Proto jednou denně na vet., aby to vyčistili dobře a večer já zběžně, jo a ještě mu tam vrazit dovnitř ten gel, aby to vyžralo hnis a nezavíralo se to..
  To jsou radosti.
  8.4.2021 15:16Ehrena
  Jezzabel, pořád lepší takhle, než aby to nabralo cestu jako u nás u Nikouška. Do toho oka. Pak už je to dokonale v háji. :(
  8.4.2021 18:07Jezzabell
  Ehrena: No, to jo! Jinak se nám zadařilo. Ráno tam volám, od kdy tam doktor je. Prý od 13h, od půl druré neoperuje. Nakonec neoperoval od 15h..Tak jsem tam zkejsla.
  Ale Ráno tam ještě tu bouli měl a byla opravdu jak třešeň, jen se nahoře dělala špička. Což jsem nezažila. Už vím proč, obvykle jsme to stihli dřív na operaci. Ono mu to do té 13h totiž samo prasklo ven! Nebo si to protrhl packou, protože se tam často drbal.
  No když to doktor oholil, koukali jsme oba, díra jak do jeskyně. Ale prý se to pěkně vyvalilo celé. Je tam zas podkožní kapsa. Holt je to od těch zadních zubů.
  Protože nedavno dobral atb, žádné mu nemám dávat s tím, že takhle by to v přírodě u morčat mělo vypadat. Ukázkové samočištění od bakteriální infekce. Mám ho šetřit, že pokud bude sám žrát, nedávat ani meloxidyl na bolest.
  No stejně. Nafasovala jsem ho pro jistotu, protože nám přes svátky došel. K tomu pixlu RC, léky na játra a tašku bylinek.
  Hlavně, že nemusel mít tu narkozu! To jsem se hrozně bála! Vřeštěl chudáček, když mu to doktor čistil. To ještě neví, že večer pokračuju já kysličníkem! Au!
  Ale doma se doslova vrhl na seno a bylinky. Tak aspoň tak. Od poslední operace přibral 120g, to je krása.

  Bart: Jimmík umřel na bakteriální laryngitidu..Kdyby se to rozpoznalo dřív, mohl tady ještě být. Proot mu zabraly ty kortikoidy. Ale trpěl bolestí tolik, že to jeho srdíčko nevydrželo. Byl vyhladovělý i přes veškerou snahu dokrmovat a seklo to s ním na operačním sále..:(
  8.4.2021 18:41Ehrena
  Jezzabel, takže to, co jsi psala, kvůli čemu to posílali na rozbor do Německa, se nepotvrdilo?
  Už nevím to jméno, musela bych si to hledat v archivu.
  - - - - -
  Úplně jsem se zapomněla zeptat, jak to dopadlo.
  8.4.2021 23:34Bart
  Jezzabell - teda to jsou věci zase!!! Ale kdo to mohl vědět, co mu je - vždyť to je tolik věcí, co těm morčatům může být... Je to škoda no, že se to zjistilo až po smrti. Chudák Jimmík.
  Lancík už je teda fakt "vycvičenej" - než nějakou narkózu znova, tak všechno radši už "přirozeně přírodně" - tak to je teda bomba! Tak ať se hezky uzdravuje!!!
  - - - - -
  Tak jsem si přečetla, co to ta laryngitida přesně je - otok hrtanu. Je to vážné i pro děti. Špatně se polyká a také jsou problémy při nádechu.... A co potom takový morče s takovou nemocí?! A že to vůbec taky ti myšáci mají, že jo? To by mě vůbec nenapadlo.
  9.4.2021 06:07Zbyněk
  Bart: ono toho zřejmě bylo více, když mu Valeš čistil tlamičku od potravy, zůstala mu na tyčince sloupnutá krční sliznice, už jenom tohle muselo strašlivě bolet, Jimmík prostě neměl šanci. Než se vyřešila sliznice, rozjel se zánět, nemáš šanci to poznat a Valeš JE špičkový doktor.
  9.4.2021 22:39Jezzabell
  Laryngytidu jsem měla opakovaně a je to strašný. Doslova se zavře krk a bodá to jak sto čertů, nejde polykat. A vždy zabraly až kortikoidové injekce. Takže to pro tak malé zvířátko muselo být šílený. Teď jsem to teda neměla, nechápu kde k tomu přišel..Od doby, co nosíme respirátory se nám všechno celkem vyhybá. On ty kortikoidy dostal moc pozdě. Zabraly, ale bylo to už zlý.

  Lancík tady lítá jak střela, dokonce si skáče i na návštěvu k Gerimu s Jarvisem, kteří se těšili na chvíli klidu po noci s Vincentem, kterého jsem tam prostě šoupla, aby nesmutnil.
  Všímla jsem se, že má Lancík horké uši, že by teplota?
  Bez léku na bolest teda moc žrádlo nepřehání, takže ten mu aspoň teď ze začátku dávat musím.
  Udržet ho na stole na to čištění je teda nemyslitelný. On měl včera co dělat i Valeš, Lancík už se oháněl zubama.
  - - - - -
  A aby toho neměl chudák Lancík málo, dosta kvalitní zánět pysku :((. Včera měl fakt horké uši, asi teplota, k tomu stres ze ztráty parťáka a bolesti.
  Takže zánět pysku, probodlý jazyk u kořene a díra v krku po prasklém abscesu. No to je na medaili za výdrž a výkon! Chudák malej:((.
  9.4.2021 22:53Bart
  Jezzabell - opravdu neuvěřitelný, co všechno zvládá.... Neobyčejný bojovník!!!
  9.4.2021 23:55Kleopatra
  Jezzabell :-( :-( :-(
  11.4.2021 09:23Jezzabell
  A to má ještě pěkný otlačky na packách (do krve), což je imunitou. Takže mazat ještě packy. Všímla jsem se toho, když jsem mu čistila ten pysk. A ten se pěkně blbě čistí, když má na jedné straně krku díru. Léků má teda za dva.
  - - - - -
  I když to patří spíš ke kolegům králíkům, tak zde názorná ukázka, jak lze vzít dosova "nohy na ramena":
  https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/vzacne-plemeno-kraliku-chodi-po-prednich-vedci-konecne-zjistili-proc-40356598#seq_no=6&source=hp&dop_id=40356598&dop_ab_variant=0&dop_req_id=jbz4uEm8Gqj-202104102044&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  12.4.2021 10:13Zbyněk
  Jezzabell: céčko mu dáváš?

  V pátek mi ukazovali v Kralupech na veterině zavšivené morče. Brousili jí zuby a hle, samička se zkoušela drbat i v narkóze, tak jí prohlédli, hodili parazity pod mikroskop a morče bylo plné lidských vší, žádné všenky. Říkali mi, že kromě morčete zakapali po operaci Strongholdem i sebe:))
  12.4.2021 13:52Jezzabell
  Zbyněk: Jj, to naprosto chápu! Chudák morče!
  Céčko dávám, degan taky, meloxidyl na bolest, bez toho moc žrát nechce. Zítra mají padat trakaře. Klasika, když půjdeme na veterinu.
  12.4.2021 14:11Zbyněk
  Jezzabell: a ještě otlačky, to už je vážně krize. Nejlépe mi pro něj vychází https://www.smer-zdravi.cz/eshop-panax-ginseng-zensen-pravy-kapsle-223.html jednou denně. Můžeš o posichrovat ještě tímto: https://www.smer-zdravi.cz/eshop-cordyceps-housenice-cinska-148.html To pomohlo s močákem Bublince, už nekrvácí
  12.4.2021 15:14Jezzabell
  Zbyněk: Ten ženšen mam ještě doma asi 10tbl. To dáváš na den celou tbl? Jsou docela velký a hodně to nasává vodu , blbě se to rozdělává s vodou. A med do toho nedám, špatně se po něm morčatům hojí rány. A že jich Lancík má.
  13.4.2021 14:50Zbyněk
  Jezzabell: celou a tak dej Glukopur, ten je ok
  14.4.2021 09:44Gabriella
  Ahoj vsem:-) mam osirela mladata morcete, je jim 11 dnu, samicka uhynula bezprostredne po porodu. Narodila se a mela 100 gramu. Dnes maji 130 gramu. Porad umele krmime, pres noc jiz ne. Nemate nejakou tabulku, kolik zhruba maji pribyvat? Prosperuji, ale rada bych to mela i v cislech, alespon priblizne. Dekuji moc.
  14.4.2021 15:20Eva11111
  Zdravím, protože koukám, že inzerce moc nefunguje, zkusím tady, zda někdo nevíte o samečkovi, kdyby byl sheltie, bylo by to nejideálnější :-) Mladého, k ročnímu kamarádovi. Benešovsko či Praha ideálně. Moc děkuji.
  14.4.2021 17:34Jezzabell
  Eva11111: Zaregistruj se, aby se ti daly psát soukromé zprávy a neřešilo se to v diskusi, nebo na sebe nech nějaký kontakt
  14.4.2021 18:11Eva11111
  dobře, děkuji, zkouším registraci
  15.4.2021 07:42Zbyněk
  Eva11111: on je nás tu málo, probé, je v tom, že FB zrušil veškerý prodej zvířat, takže tam padla skupina Prodej drobných hlodavců. Jakmile je na FB objeví slovo zvíře ve spojení s prodej atd. tak to okamžitě mažou. Tvůrce tohoto webu mi slíbil, že inzerci opraví, ale to nebude hned. Na FB zkuste Michalu Steinerovou
  16.4.2021 22:29Bart
  Jezzabell - tak už nás to taky potkalo. Před hodinou odešel za duhový most Samuel. Až na ty nohy byl přitom úplně v pohodě. Dneska ráno ale už zas nechtěl jíst, vodu i dokrm nepolykal. Zíral do prázdna a jak jsem ho položila, tak byl. Teď večer najednou koukáme, že je zas na boku. Tak jsem si ho vzala do náruče a pak po chvíli umřel. Za 4 týdny by mu bylo 6 a půl roku....
  17.4.2021 01:17Ehrena
  Bart, to je mi líto. Ale měl pěkný věk a asi i pěknou smrt, žádné velké trápení, co bych za to často dala.
  17.4.2021 09:04Bart
  Ehrena - no vždyť takhle dlouho jsme morče nikdy neměli. A ani tak moc trpělivé a klidné.... Je to za tu dobu už šestý, co odešel, ale třetí, u kterého jsem při tom byla. Všichni to měli stejné - takové jako dávení a potom vrnění - je to strašný.... A venku zas tak hnusně, tak že zas půjde do mokrý země :-(((
  17.4.2021 09:25Jezzabell
  Bart: To je mi moc líto:(. To dávení měl i Zedík, úplně se u toho prohnul jak luk, ale jemu odcházely játtra. Na smrti není nikdy nic pěknýho, ale chápu, jak jsi to myslela. Jak píše Ehrena, je to ještě ta klidnější doma..Prdíci tu jsou vždycky takovou chvíli, uteče to jako voda..
  Mokrá země jde vykopat! Ale když je to v době mrazu, jako se to stává nám, je to teprve síla. Když je venku mínus deset, tak se modlím, aby to nepřišlo, protože to se fakt nedá kopat! A nám odcházejí nejčastěji kolem února, to ještě často mrzne..Jimmík byl taky zrovna nějak po dešti, Zedík ne, tomu pršelo na záda až někdy dva dny potom..
  Ale měl úžasný věk! I přes to všechno.
  Bude nové miminko? ;)
  17.4.2021 11:14Bart
  Jezzabell - jj, už hledám. Před chvílí jsem poslala jednu poptávku. Jsem ulítlá na ty coronety nebo sheltie, tak to není tak jednoduchý. Jistý na to jsou Teplice, odkud jsme měli jak Samuela, Sebestiena i Nica, ale teď tam momentálně nemají. Oni se hodně zaměřují na peruánce. O těch jsem už taky uvažovala. Tak uvidíme.
  - - - - -
  Je možný, že Samuelovi taky nějaké ty orgány selhaly. Od večera totiž vůbec nečůral a v místě jater mu to nějak divně "klepalo", jak když tam má vetřelce. Další ataku ve smyslu další mrtvičky ap. ale neměl. Prostě od rána přestal nějak mít sílu...
  17.4.2021 13:00Ehrena
  Bart,
  https://zvirata.bazos.cz/inzeraty/mor%C4%8De-coronet/
  Teda hned ten první shora je krásný, aspoň tedy podle mne. :)
  17.4.2021 13:02Jezzabell
  Bart: Možná mu už selhaly játra. U ledvin by šílel bolestí a naříkal. Vincenta jsem brala z Příbrami, třeba ještě mají..jukni jim na stránky. Taky se mi líbí "vlasáči";). Geri je první a Vincent druhý. Oni mají takové klidné, hodňoučké povahy.
  17.4.2021 15:42Bart
  Ehrena, Jezzabell - právě si zamlouvám toho třetího na fotce z Bazoše. Toho prvního jsem měla jako rezervního. A co je za ch .s. v Příbrami ? To neznám. Máš adresu třeba pro příště?
  - - - - -
  Tak už nám ho přiklepli - příští sobotu pro něj jedeme. Střelec a Beran - tak to bude teda mazec!!!
  17.4.2021 19:12Ehrena
  Bart, ten je taky pěkný, mně se víc líbí tedy ten první, má na té fotce moc hezkou hlavičku, jak je hodně s tím bílým kombinovaný, ale to záleží samozřejmě na vás, hlavně hodně zdraví a ať to klukům klapne.
  Ta CHS Od Doubravky dříve byla docela známá, přes hladká morčata světlé řady, taky jsem si u nich kdysi zamlouvala morče, nakonec jsem ale sehnala blíž, tak to padlo. Oni pak chov přerušili a teď asi znovu zavedli, včetně dlouhosrstých morčat, ta dříve nechovali.
  Myslím, že budete spokojení, zdáli se mi tehdy docela solidní.
  - - - - -
  Jinak já měla dlouhosrstá morčata tři, Deníska a Nappyho, coronety, a Chlupáčka III., peruánce, dva byli opravdu hodní a klidní, ale zrovna Nappy byl docela divoch. :)
  17.4.2021 19:49Bart
  Ehrena - jo, ten první má mnohem roztomilejší kukuč i hezkou barvu. Ale nějak mě nevím proč, zaujal ten třetí - jednak vypadá docela "silně" a taky právě to, že je to ch. s. a jejich stránky jsou přesvědšivé, že by mohli být, jak píšeš, solidní. Nevím, jak je to možný, ale teď tam jsou ještě tyto 2 šeltie a jeden krásný coronet, ale už to měnit nebudu. Škoda, že jsem to neviděla dřív: https://zvirata.bazos.cz/inzerat/134634001/dlouhosrsta-morcata.php
  17.4.2021 21:18Ehrena
  Bart, no jo, je jich tam víc.
  Já jsem zadala do hledáčku morče coronet, proto mi tam vylezly jen ty tři inzeráty.
  18.4.2021 09:50Bart
  Ehrena - já zadala totéž. Potom jsem to napsala jinak a najednou se tam objevilo něco jiného. Hold v tom nejsem tak zběhlá. Ale na druhou stranu jsem zvyklá, ať jde o cokoli, vybírat většinou hned z toho prvního, protože čím víc nabídek, nedokážu si pak vybrat...
  Docela se divíme, že Nico Samuela nehledá. Konečně si mohl obsadit ten jeho pelíšek, protože tam moc před tím nesměl. Tak tam leží na Samuelově místě... Žere normálně, nevypadá, že by nějak strádal. A to přitom před tím bez něj ani ránu.
  18.4.2021 10:46Ehrena
  Bart, on to každý sameček nese jinak, tedy spíš každé morče, jsem měla napsat.
  U nás to taky na některé nijak zvlášť nezapůsobilo, aspoň hned první dny po tom, co ten druhý odešel.
  Když trvalo pak déle to jejich osamocení, protože se nám neprovedlo tak rychle sehnat další morče malé, začali být takoví apatičtí. Proto jsem se vždycky snažila sehnat co nejrychleji nového partnera (partnerku). Ono to pomůže nejen jim, ale i mně. Vždycky mi tam ten jeden (jedna) chybí daleko víc, dokud je jeho místo neobsazené.
  S některými morčaty u nás ale odchod parťáka zacvičil fakt natolik, že pokud by neměli rychle dalšího, patrně by to nepřežili - přestali jíst, Merlínek k tomu navíc tehdy po odchodu Oranžovky dostal šílenou plíseň, která se mu přes léčbu neustále zhoršovala, dokud nedostal k sobě nového parťáka. Měla jsem tehdy strach, že ji chytne i malý od něj, ale naopak, Merlínek byl do 14 dní bez plísně a Brumík ji nechytil. A to jsme tu plíseň léčili neúspěšně dva měsíce a stále se zhoršovala, než se nám povedlo sehnat Brumíka.
  Musím tedy říci, že těch, na kterých bylo hned vidět, že se bez parťáka trápí, bylo u nás víc, určitě nadpoloviční většina.
  18.4.2021 18:10Jezzabell
  Bart: V albech mám poslední Vincent z CHS Z Březových hor. Jukni jim na stránky.
  18.4.2021 20:01Bart
  Jezzabell - já to našla, ale jen facebook a tam se nedostanu, protože ho nemám... Nemůžu se teda přihlásit. Mají i jinak přístupné stránky? Dělám si předhled ch. s. , aby měl člověk přehled, když potom potřebuje...
  19.4.2021 09:12Vlada
  Ahoj lidi, naše Fatimka má problémy s kousáním. Baští, ale trvá jí to déle, salát spíše trhá. Objednala jsem se na veterinu Bílá hora, má tě tam někdo zkušenosti? Kolik vás jinam stojí rentgen a brouseni zubů? Dík
  19.4.2021 11:46Jezzabell
  Bart: Tady: https://z-brezovych-hor.webnode.cz/na-prodej/
  - - - - -
  Vlada: RTG cca 400,- a broušení zubů u nás (ale asi jaké, jestli jen dva zadní nebo třeba jen na jedné straně..U nás obvykle 995Kc. Bez léků! Je potřeba dokrm, léky na bolest a degan, aby se nezastavilo trávení, aspoň ze začátku, atb a probiotika. Což je o tom kolik čeho.
  Beru třeba RC kaši v pixle, nevyplatí se mi pytlíky. Ta stojí kolem 380Kc, meloxidyl kolem 400,-(ale třeba bude mít veterina levnější léky na bolest), ten degan betu tabletky a doma je čtvrtím (dlouho doma vydržej a jsou levné), atb jsou taky korunové položky..
  19.4.2021 12:01Ehrena
  Jezzabel, jen se chci zeptat, máš s tím broušením vic zkušeností, atb. u toho dostáváš vždycky?
  Já je před lety u Merlínka na Erice nedostávala, teď v létě s Tygříkem jo, ale kvůli těm poraněním v tlamičce od těch přerostlých zubů. Tak nevím, jestli je dávají automaticky nebo ne.
  19.4.2021 12:12Jezzabell
  Ehrena: Přemýšlím nad tím, jestli jsme je po broušení někdy neměli..Ale měli vždycky. Ono to i přes hlídání Lancíka na pravidelných kontrolách, jak zjistím, že je to tak ty 4týdny, někdy dopadne tak, že se o ty zuby prostě zraní v tlamě. A tak vyfasujeme atb. Prohlídla jsem doma záznamy, jestli operace byla bez atb, zatím nebyla. Máme ty zuby rok a půl. Absces má po sedmé. To jsou hrozný prognozy, jak to tady studuju.
  19.4.2021 12:14Vlada
  Díky, no mě řekli cca 3000Kč, za uspání, rentgen a brouseni, což mi připadá dost, ale pravda nemám přehled. Morče teď bralo antibiotika, boť chytlo průvan. Ale jinak je čilá, živá, vykazuje všechny známky zdravého morčete.
  19.4.2021 13:27Bart
  Jezzabell, Ehrena - nám teda po broušení stoliček ATB nedávají (myslím po stoličkách samozřejmě). Jen léky na bolest.
  Jinak díky za tu adresu. Nevím, jak to zadávám, i dneska jsem znova koukala a zase jsem našla jen ten facebook...
  Tak jsem udělala poslední albo Samuela a Nica. Jestli chcete kouknout, tak tady:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34784
  - - - - -
  s tím broušením - právě jak obě píšete, když to zasáhne měkké tkáně, tak pak hrozí zánět a ATB potřeba jsou. Ale po broušení bez komplikací nejsou potřeba.
  19.4.2021 15:15Jezzabell
  Vlada : Tykráso, kam to chidíš na veterinu?? Typla bych to se vším o litr míň určitě. Ale zas pokud nemůžeš jinam, co máš dělat. Pro morče jsou přerostlé zuby hrůza. A čím dýl čekáš, tím víc hrozí poranění tlamy a jazyka a komplikace. Atb jsou už korunové položky.

  Bart: Pan Vacek má krásný morčata! A Vincent se má čile k světu;). Roste z něj pěknej "pásovec":))), říkáme mu důvěrně Al-Pačíno;)).
  19.4.2021 15:32Bart
  Jezzabell - tak že si ho necháš? Já po té tvé zkušenosti mám hrozný strach, aby se snesli...
  19.4.2021 15:58Vlada
  Jezzabell: budu ráda, když doporučiš třeba i jinou osvědčenou veterinu v Praze. Já jinak chodím do Kladna a tady si na to vetka netroufá a rovnou řekla, že na to nemá ani vybavení.
  19.4.2021 17:11Jezzabell
  Vlada: No..já chodím jen na H-Vet do Měcholup https://hvet.cz/mapa . Hůrka je sice dobrá, ale je napálená a ještě tě tam nevezmou bez objednání, i kdyby morče bylo v havarijním stavu. To se ti tady nestane. Je dobré tam zavolat a objednat se ( doporučuju na zuby Valeše, je tam i Mertová-jeho zástupce, ale chodím k němu, je teda víc vytížený a je třeba se objednat několik dnů dopředu. Pak ale už chodíte k němu).

  Bart: Necháme si ho. Na Vánoce dostane parťáka;). Teď je buď sám, nebo u Gerino s Jarvisem (peruánec s rozeťáčkem). Občas to tam zaskřípe, Jarvis není moc sdílnej, teda spíš cvaká;). Ale jinak to tak nějak dává. Aspoň aby ho naučili fungovat jako mimino či juniora a pak bude mít kamaráda. Chtěla bych dalmatinka. Ale ještě jednomu peruánci se nebráním:).
  19.4.2021 17:12Rodny66
  Zdravím,jdu si pro radu. Setkal jste se někdo s tím, že by morčíkovi jakoby škroukalo v bříšku? Žere jako zjednaný, lítá po výběhu jak prdlej, bobkuje i čůrá normálně. Žádné změny ve stravě jsme nedělali. Tak nevím jestli hnát na veterinu. Předem děkuji za rady a zkušenosti.
  19.4.2021 21:03Ehrena
  Jezzabel, Vlada psala, že na Bílou horu, no ta je jedna z nejdražších v Praze.
  Včetně teda Hůrky.
  19.4.2021 21:05Jezzabell
  Má někdo pech?! Jo, já! Lance za celý den nevystrčil čumák z domečku, ani se nedotkl jídla a ani bazaky. Tak na veterinu (v osm a taxíkem), jsme doma. Játra to "zatím"nejsou, zvedají se mu zuby. Že by to dorostlo tak rychle?? Moč čistá. Tak má ze zad jahelníček. Krucinál, se toho nezbavíme!:(
  - - - - -
  Ehrena: Aha, to jsem nějak přehlídla..no, teď nevím, co dřív, snad nepřišel Lancíka čas.
  19.4.2021 21:16Ehrena
  Rodny66, některá morčata na to trpí, u nás to tedy bylo vždycky u morčete až ve vyšším věku, kdy mu to prostě už nějak hůř trávilo. U nás v současnosti to má 6letá Béžulka. Dělá jí to úplně běžně po každém jídle. Mívá ale někdy i potíže s nadýmáním, takže s krmením raději opatrně, ale vet na ní nic nenašel.
  - - - - -
  Jezzabel, to snad není možný už!
  No Tygříkovi to taky děsně rychle přerůstalo.
  Tak zase nervy! Ach jo! :(
  19.4.2021 21:41Jezzabell
  Ehrena: Jsem vyřízená, to je takovej fofr:(. Dopoledne ještě běhal, pak zalezl do domečku a večer si říkám, dopytle, to už by přišel aspoň na dokrm! A nic. A koukám, a už to prostě poznám.
  19.4.2021 22:09Bart
  Jezzabell - to je fakt neuvěřitelný. Ale ty zuby hold rostou strašně rychle, já to vidím na těch předních, jak každý dva týdny jezdíme. Vypadá to, že se asi o sebe nebrousej, když přerůstají tak rychle po broušení. Ale čím se mu to způsobilo? Ježiš, kolik už měl těch narkóz? To je hrůza!
  19.4.2021 22:26Rodny66
  Ehrena:moc děkuji za zkušenost. Jemu budou v létě dva roky a dělá mu to spíše když odpočívá, já se vždycky leknu, ale on ani nevrkne.Jeho bráška na něj taky vždycky zírá. Zkusila sem RC akut na podporu trávení a zdá se, že mu škrouká méně. Tak uvidíme. Kdyby nežral nebo nebobkoval, tak frčíme hned na veterinu.
  19.4.2021 23:16Jezzabell
  Rodny66: V Lancíkovi to dnes bublá pěkně taky. Ale dostal tolik injekcí, že se nedivím.
  Bart: Nemám nervy to počítat! On je tak chemickej, chudák! Mertová dnes říkala to samé, že si právě myslí, že jak ho dokrmuju, tak zuby o sebe tak nebrousí a tím to rychleji vyletělo nahoru. Nojo, ale když zas tolik nežere, co máš dělat! A navíc si 3x denně sám běhá pro ten dokrm a doslova nedá pokoj, dokud ho tím nenafutruju..Teď už vím, že holt dáme trochu a musí to stačit:(.
  EmerAid si dal! Sice jen asi 5inzulínek a stačilo, ale zabral sám.
  20.4.2021 09:08Zbyněk
  Bart: Samuela je škoda, naprosto chápu, že po těch letech je to rovnocenný člen domácnosti, který přiroste k srdci.. Tím dávením máš zřejmě na mysli takové to lapání po dechu? Morče je nehybné a najednou lapne po dechu a zase znehybní? Pokud ano, je už mrtvé, srdíčko nebije, ale mozek se ještě snaží reflexně nadechnout, už jsem to viděl mnohokrát. Dojde k tomu klidně i půl hodiny po zástavě srdíčka. Neděje se to při uspání, ta injekce zastaví všechny orgány lépe, než přirozená smrt. Měl krásný věk, tím bych se utěšoval.

  Vlada: Hůrka?:) Tam dělají jenom zubní RTG za tři tisíce, jinak samotná narkóza obvykle stojí kolem tisícovky, broušení zoubků cca 800, tedy ta cena je docela normální.

  Ehrena: Bílá Hora už zase funguje? Dlouho sháněli morčatáře. Dříve ale drazí nebyli
  20.4.2021 10:02Bart
  Zbyněk - áááá je to hrůza to popisovat, ale je to tak. Lapal po dechu, pak mu ještě, asi v křečích, třepotaly chvílema přední nožičky, já mu je držela. Ale myslím, že ta duše z těla odejde až tím vrněním, to už je pak úplný konec. Já u toho právě taky už byla třikrát. No i když se na to nedá úplně připravit, už jsem s tím byla smířená, že to může přijít každou chvíli. Horší to měla Jezzabell, kdy to přišlo tak rychle a ještě dva za sebou...
  20.4.2021 11:10Zbyněk
  Bart: duše odchází postupně, v podstatě asi tak 4 hodiny, pak začne tělíčko tuhnout. Proto nechávám morčáčky po odchodu v klidu v pokoji s ostatními, aby to dušička zvládla. Před dvěma lety jsem si půjčil od kamarádky sedmiletého dědu k miminu, aby nebyl do kastrace samotné. Začalo mu zlobit očko, zajel jsem na Hůrku, Lietavcová mi za tři a půl tisíce sdělila, že zoubkama to není a řekla mi, že má srdíčko tak špatné, že to je otázka pár dní. Jenomže mi nedala ani blbý vetmedin a něco na odvodnění. Dneska bych si o to řekl, i tak tady staroušek byl ještě měsíc. Pak jsem přišel domů a on na mě vyloženě čekal, to bylo vidět. Bylo mu zle, veterina už nepomoha, přijeli jsme domů, on si ještě naposledy prošel výběh, vlezl mi na ruku a tiše umřel. Hned. No a ty terminální nádechy přišly asi až po čtyřiceti minutách a to už mu srdíčko netlouklo. Mě to vždycky strašně sebere.
  Jezzabell se letos opravdu, ale opravdu nenudí. Je to šílené
  20.4.2021 12:01Vlada
  Zdravím, díky za rady. No, doufám, že to aspoň za ty peníze bude ok. Mechohlupy jsou pro nás daleko. Cena je cca, ptala jsem se na recepci, tohle mi řekli. Jedeme zítra odpolko, držte palce. Díky a jestli víte o někom dobrým blíže, dejte vědět.
  20.4.2021 12:49Ehrena
  Zbyněk, o Bílé Hoře psala Vlada, já to jen upřesnila Jezzabell, která to přehlédla.
  Já o veterině tam nic nového nevím.
  20.4.2021 13:18Vlada
  Nahrála jsem pár foteček těch našich princezen
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34884
  20.4.2021 18:10Jezzabell
  Ehrena: Tak Lancík ani dnes nebyl dobrý. Na veterině měl krev v moč. RTG čistý. Prý to může být krevní barvivo v moči, když nejí pravidelně a strádá. Dostal atb i na doma do Čt a v ten čtvrtek Valeš rozhodne, jestli rovnou zuby. Dostal zas takových injekcí a ještě mu čistila tu díru na krku. Chudák! Vřeštěl, počůral se..no klepala jsem se za něj!:(.
  Dokrmuji emeraidem.
  20.4.2021 23:03Ehrena
  Jezzabell, chudinka, ten má tedy smůlu, pořád něco!
  No my jdeme zítra, sice Xandro má zrovna zase lepší období, asi mu zub dorostl zase, ale chci, aby mu na ně kouknul, nevím, proč se mu opakovaně pořád láme. No a Hopsinka, to uvidíme, zatím má příznaky jen slabě, tak uvidím, jestli nějak poradí, co s ní.
  A Číča už zase začíná kašlat, tak budu muset i s ní, ale s tou půjdeme sem k nám na veterinu, kam chodíme už léta.
  20.4.2021 23:20Jezzabell
  Ehrena: Vem i Hopsinku, aspoň budeš mít jasno a třeba poradí. Je lepší, i když to dorůstá Xandrovi, aby na něj jukl. Taky jsem byla šílená strachy, než vyšel rgt!
  Nechce moc ani dokrm. Z čehož teda nemám dobrý pocit. Snad to není tou čelistí! Bude to chtít rtg hlavy a zubů a té čelisti. Jsem z toho na nervy. Je to takový zlatíčko! No snad tam zítra nebudem muset taky! Jako vědí o nás, ale den bez veteriny by byl fajn!
  21.4.2021 13:43Ehrena
  Tak jsme zpátky z veteriny, Xandrovi roste ten levý spodní zub prý trochu nakřivo, proto se mu stále láme. Řešení by bylo pouze ho vytrhnout, ale v jeho věku prý to už nemá moc smysl, protože pak někdy je třeba vytrhnout i další zuby, pokud nekouše jen s tím jedním rovnoměrně, a trápit ho v tomhle věku takhle prý je už zbytečně. Holt se to bude točit jako doteď, když bude přestávat jíst, tak mu to dávat na kousky a případně dokrmovat. Než mu to zase povyroste. Stoličky má prý v pořádku.
  A u Hopsinky dělal rtg. A bohužel jsem to odhadla dobře, opravdu má osteodystrofii. Divil se, že jsem to vůbec bez vážnějších příznaků, jako že by špatně jedla nebo špatně běhala, poznala. No bohužel to už mám po jedné zkušenosti v oku.
  Je mi jí hrozně líto, tahle pitomá nemoc je u morčat rozsudek smrti. No budu se snažit jí dávat ten vit.D a vápník, na kontrolu máme chodit cca po měsíci, ale to je i s těmi kontrolami krve, a stejně říkal, že maximální doba prodloužení života, co se mu kdy u téhle nemoci podařila, byla rok a půl. A jí je teprve rok a třičtvrtě. Ach jo!
  Chovatelé, jestli tohle někdo čtete, prosím vás, přestaňte s chovem saténů.
  Jsou krásní, ale za to trápení, které pak zažívají, a s nimi i jejich majitelé, to opravdu nestojí.
  Měli jsme 4 satény, když počítám i současnou Hopsinku, a u dvou z nich se osteodystrofie vyskytla. To je u poloviny, a kdoví, jak by dopadl Matýsek, který umřel v necelém roce, takže tam ani nevím, jestli by ji třeba časem neměl taky. U jediného Merlínka můžu spolehlivě říci, že ji neměl. A dožil se krásných 7 let. Na saténa asi úspěch.
  21.4.2021 15:31Jezzabell
  Ehrena: Napiš to zvlášť a velkým tučným písmem! Chudinka..Tohle by měla komise, co jim to povoluje křížit, zakázat!
  Je mi jí tak líto..:(. Ale i tak, má u tebe krásnej život, ber to tak. Jinde by na tom mohla být bez veterinární diagnozy, péče tvojí i vet., daleko hůř. Tak snad to ještě nějakou dobu zvládnete..chjoo:(.
  Xandro má kliku, že to nejsou stoličky, co by se musely trhat! S tím mi Valeš taky vyhrožoval. Modlím se, aby to bylo "jen" broušení a jen lámání (u nás občas). Morčatům ten čas letí tak strašně rychle! Naštěstí jsou dnes dokrmy a celkem vymakané a pro ně chutné;). A na takovém EmerAidu se špatně fat nemají;)! Jen si o něj Valešovi musíš říct. Ať nemusíš jeden pytlík objednávat poštou.

  Dnes jsem prvně dala trávu, na večer mám i pampelišky! To je taková krása, když do toho padnou! Vall-ík, vrchní mazák, šplhal po kleci, jak jsem šustla s igelitkou v ruce! Ostatní se vyřítili z domečků a hned "my jsme tady taky!" Al-Pačíno ještě trávu neviděl, tak na to koukal, ale jak viděl ty dvě sekačky před sebou, nedal se pobízet;). Ale hezky opatrně a trochu! Neuspěchat, však to známe;).
  21.4.2021 16:00Ehrena
  Jezzabell, taky jsem jim kousek natrhala, cestou z veteriny, Xandro, než jsme vyjeli nahoru do 7.patra, už tam neměl nic, ale chudinka Hopsinka se toho ani nedotkla, teprve doma u ní v boxu se do toho ihned pustila, ale bohužel za vydatné konkurence Béžulky, takže to bylo hned pryč a většina asi v Béžulce.
  21.4.2021 21:11Jezzabell
  Ehrena: Jj., zájem je hnedle velikej;)!
  Rozdala jsem trochu na večer a přidala pampelišku. Lancík se dopoval v kuchyni vločkama od prcka z dlaně, ale jak zaslechl pytel s trávou, vzal to uhlopříčně do výběhu, popadl celou pamprlici a odcouval s ní za morčatárnu:))! Jupí!
  22.4.2021 07:20Syllva
  Dobrý den, prosím o radu. Mám dvě morčátka samičky jedna se jmenuje Zlatuška a druhá Julinka, Julinka je vlastně dcera Zlatušky , takže jsou spolu od jejího narození. Nikdy nebyl mezi nimi problém, naopak!! Zlatuška byla před 10 dni na operaci ošklivého pravděpodobně zhoubného nádoru ,který se jí udělal pod ouškem. Trvalo týden než jsem rozkrmila, ale co mě trápí, je že když chci dát Zlatušku do klece k Jůlince , tak jí Jůlinka kouše do ucha , kus ouška jí ohlodala. Musela jsem je oddělit, ale chtěla bych ,aby byly zase spolu. Myslím, že by to Zlatušce moc pomohlo a že je jí smutno. Nechápu proč se k ní takto chová, když se měli vždy rádi. Nemáte s tím někdo zkušenosti ?
  22.4.2021 12:19Jezzabell
  Ehrena: Tak jsme doma z veteriny. Lancík na tom moc dobře není:(. Zuby jsou přerostlé, ale narkoza byla naposledy 29.3. Tak mu je brousil ehm bez narkozy pilnikem. Ty úplně vzadu. Dovedeš si představit, že nadšenej nebyl. Taky mu čistil tu díru v krku. Hluboký a hlavně strašně živý. Strašně se vzpouzel a naříkal! To ho už musela držet sestra, já ho neudržela. Taky mu to hned krvácí.
  Pysk je hezkej, atb to doléčí. Za týden na kntrolu a jen proplachovat díru a nerejpat se v ní. Achjo.

  Syllva: Bohužel já s tím zkušenosti nemám. Ale jak se morčata od sebe oddělí na delší dobu, nemusí se k sobě pak chtít vrátit.. Asi to zkoušet a dát jim třeba víc prostoru, výběh..
  22.4.2021 12:46Bart
  Jezzabell - chudák malej, ten si to zase "užívá" teda!!!
  22.4.2021 12:53Ehrena
  Jezzabell, to je teda taky radost. Tak hlavně aby jedl, aby mu to zase nepřerůstalo.
  To je trápení, pořád dokola.
  U nás zase teď nafouklá Béžulka, a při dýchání je to slyšet jakoby chraptivě, ale ráno byla v pořádku, byla jsem u nich v 9 hodin, pak jsem jela k doktorovi svému a vrátím se a tohle. Kdyby takhle dýchala ráno, tak bych to nepřehlédla, nafouklá taky určitě nebyla předtím, mě už z nich taky asi klepne.
  Dostala zatím jen Espumisan a šla po něm chroupat seno, tak uvidíme.
  22.4.2021 13:48Vlada
  My máme Fati od včera na Bílé hoře a dnes přestala jíst Rozi a smutní. Doufám, že to dobře dopadne, jinak to nedám ani já.
  22.4.2021 14:08Geri
  SOS, potrebuju poradit. Jedna z našich 10 měsíčních samicek má od rána "ochrnutou" zadní nozku. Pád nebo jiný úraz vylučuji. Na pacce není otlak nic.... Žere, kvůli trávě dokonce vyhopsala po třech z domečku. Ale nekvika a celkově není ve své kůži... Samozřejmě se snažím s ni dostat na veterinu, ale vzhledem k tomu, že žere, jsem objednaná az na úterý. Obvolávám si dal veteriny co umí s morcaty, ale zatím bez úspěchů. Napadá vás, co by to mohlo být? Nedostatek cecka? Zeleninu dávám, ikdyz přes zimu kupovanou...ted už jim dávám i trávu z venku... poradíte někdo, jakou ji dát "první pomoc"?
  22.4.2021 15:23Jezzabell
  Geri: To je milion možností. Od mrtvičky v noci přes to, že jen má nataženou zadní. Nebo zlomené..Chce to rtg, doktora. Jako 1x za den půlkou 250tky tablety céčka (inzulínkou s trochou vody přímo do tlamky) nic nezkazíš. Ale nepředávkovat. Může mít průjeem. Sleduj, zda žere a nebo není apatická. Pak bych volala na tu veterinu a dožadovala se "pro zhoršení jejího stavu" bližší návštěvy, aby nebylo pak pozdě.

  Teda koukám, že se to nes-- jen u nás:((..
  Ehrena: Že by po té trávě? Degan doma máš k tomu Espumisanu. (Čtvrtku tabletky 2x denně).
  Vlada: Achjo..tak ať to dobře dopadne! Lancík s Vočkem se dali ze smutku dohromady, po odchodu jejich parťáků. Ale pořád jsou takoví "mimo" oba. Tak snad to bude v pořádku!
  22.4.2021 15:48Ylada
  Geri: bývá to velmi často nedostatek céčka po zimě.
  Ale rozhodně by to chtělo na veterinu, aby se koukli na celkový stav, může být samozřejmě problém ještě někde jinde.
  22.4.2021 15:50Zbyněk
  Geri: je to nepravděpoobné, ale může to být i mrtvička. Když tu nožku natáhneš dozadu, stahuje jí zpátky? Neadá na stranu, nelítají jí očka?
  22.4.2021 16:35Geri
  Děkuji všem za reakce. To cecko si vezme že stříkačky? Nebo mám skočit do lekarny pro glukopur? Já jsem s ní dneska už hodně manipulovala a nechci ji zbytečně stresovat nějakými mými pokusy... Jinak nozku netaha, má ji staženo z bříška... když jsem ji kontrolovala mela ji trochu "hadrovou" ale pritom ji pořád držela. Jinak s pohybem problém nemá, na těch třech je schopna i prebehnout. očka v pohodě také, na stranu nenapada
  - - - - -
  Omlouvám se za preklepy
  - - - - -
  Nozku má staženou u briska
  - - - - -
  Jediný co mě napadá, jestli ji fakt nemůže mít jen nasazenou. Jak jim teď nosím trávu, tak se vždy po mne úplně sapou, stojí na zadních a husí krky natahuje
  .. tak jestli to nemůže být fakt jenom toto. Ale byla jsem za nima ještě po půlnoci a to se ještě natahovala pro mrkev a ráno už lazar
  - - - - -
  *natazenou
  22.4.2021 16:53Ehrena
  Jezzabell, nakonec jsem ji vzala i s Číčou na veterinu. Číča dostala zase tu injekci kortikoidů, co minule, má to držet tak měsíc, nám to minule vydrželo od ledna doteď. Do pondělka.
  Béžulka dostala injekci proti nafouknutí, nevím přesně, co dávají, a ještě jednu nějakou proti infekci, protože prý má trochu zvětšené uzliny pod krkem. Tak pro jistotu. Tak uvidíme, jak bude vypadat dál. Po trávě to určitě není, měly opravdu malounko, to nebyla ani hrstička. Včera večer měly pekingské zelí a celer, ale večer to snědly a do rána jen seno. A potom dopoledne, než jsem se vrátila od doktorky, taky jen seno. Tak fakt nevím, čím to může být, včera večer a ráno byla normální ještě.
  - - - - -
  Degan doma mám, už jsem jí ho chtěla taky dát, ale pak jsem si řekla, že když jedu na vet.s Číčou, že ji radši vezmu taky s sebou, ať na ni vet mrkne. Chrochtá totiž vydatně, ale není prý to na plicích, asi v nose spíš. Rýmu nemá. Tak nevím, jestli tam má jen něco zapadlé či co. Běžně to u ní neznám.
  22.4.2021 18:15Jezzabell
  Ehrena: Nedával jsi čisté hobliny? Někdy se jim to zašprcne (ten prach-i u bezprašných;) )v čumáku. Geri je takhle den alergický na čerstvě položené hobliny a pak je ok, jak se to usadí.
  Jo, chrochtat může od nejzadnějších stoliček! Pozor na to-poučil se i Valeš. Právě že se jim na těch nejzadnějších běžně háčky nedělají a pic, u nás hned jo:(. A Lancík u toho právě chrochtá:(.
  Ale fakt neříkám, že je to určitě tohle!..

  Geri:No.., jak říkám, někdy si může natáhnout sval, úpon, nebo natrhnout, naštípnout..co my víme.. Ale na tu mrtvičku to nevypadá. Spíš mechanický..
  Céčko rozmíchám ve víčku od dětského sirupu (nadrtím půlku mez lžícema a s 0,2-3dílky na inzulínce dám z boku tlamy (kde nemá zuby) tak na 2-3x rovnou. Aby to nezoxidovalo. A pohoda. Já glukopur nepřidávám, prootže jak si zvyknou na sladký, je to hned a nenarvu to do nich, kdyby měli něco jiného, kde cukr funguje proti hojení.
  Oni to spolknou, i kdyby trošku vyplivli..Proto třeba na 2-3x po dílku;). A sledovat, jak polyká.
  Tak ať to dobře dopadne, pak dej vědět, co to bylo.
  22.4.2021 18:47Vlada
  Zdravíme už z veteriny doma. Dopadlo to snad dobře, měla jsem z Animal clinic na Bílý hoře dobrý pocit.
  Cena se ze vším všudy nakonec vyšplhala na 3tis. , ale člověk dostane aspoň rozpis za co všechno platí.
  22.4.2021 19:54Ehrena
  Vlada, a oni ji tam nechali přes noc? Pak xi asi zaúčtují i ten den pobytu, ne?
  22.4.2021 19:54Jezzabell
  Vlada: A co teda všechno bylo? Brousili zuby? Nebo s rtg ještě další proprietky?
  Hlavně, že jste v pořádku!;)
  22.4.2021 19:55Ehrena
  Jezzabell, ne, neměnila jsem, naopak už to potřebují.:)
  22.4.2021 22:15Jezzabell
  Ehrena: Aha! Tak to pak něco s dutinama..zuby, kanálky...fakt nevim. Ale jak začne morče chrochtat, kašlat, není to nikdy jen tak:(. Ale jak u lidí- může to být i kousek blbý zeleniny v jiné dutině;)!
  Achjo!
  Ale jak jsi u toho stlaní: včera jsem přestýlala, zjistila jsem, že mám vlastně "jen" dvě arény a jednu velkou klec a dvě jsou prázdný! Měla jsem to místo tří hodin za hodinu a půl a koukala jsem, co ještě..! (než mi to došlo).
  22.4.2021 22:27Ehrena
  Jezzabell, jo, taky to znám, jak někdo ubyde, tak než se zajedu, tak mi přebývá připravená zelenina, úklid je rychlejší, a tak.
  Blbé je, že to člověka nepotěší. :(
  Jo, Béžulka už nechrochtá, asi to byl fakt někde zaseklý kousek něčeho. Ale nafouklá je trochu míň, ale pořád ještě.
  22.4.2021 22:51Bart
  Jezzabell - taky žádný léky nesladím. Dávám to přesně jako ty a většinou jim to dokonce chutná. Celaskon milujou (teď už jen jeden - taky problém najednou nemluvit v množném čísle... Těžko se na to zvyká, když najednou někdo "zmizí". A jak píše Ehrena - jak najednou s tou zeleninou... Já byla zvyklá všechno půlit na půl a každý dostal svou hromádku. Teď toho má Nico dvojnásobek).
  23.4.2021 00:03Jezzabell
  Bart, Ehrena: HUŠ! Ještě dnes dělám zeleninu a to nad tím přemýšlím!, a je to na všem osm porcí! A to máme už jen sedm trpaslíků:((! Nejsem schopná po těch letech udělat o porci míň.
  A jestli se to naučím, na podzim mě klepne, až dostane Vincent parťáka:))!
  23.4.2021 08:20Vlada
  Jezzabell, Ehrena: po konzultaci s námi byla jednodenní hospitalizace za 450, jinak Rgt 980, anestezie 300, brouseni 600, + léky.
  24.4.2021 20:23Bart
  Jezzabell, Ehrena - tak už máme doma dvě hodiny mimino. Nakonec jsme si přivezli úplně jiné. Sice jsme si jeli pro toho z inzerátu do chs od Doubravky, jenže paní mi pěkně zavařila. Místo toho, aby mi rovnou dala toho vybranýho, přinesla najednou dva, ještě jednoho podobnýho, ale trošku tmavšího a s víc ještě placatějším čumákem. A prý ať si vyberu, který mě více zaujme. A byla jsem v pr.... To se prostě nedá. Sourozenci to nebyli, ale narodili se ve stejný den. Sourozenci jsou ty oba z toho inzerátu (oranžový a bílý). Manžel držel toho tmavšího, byl mnohem klidnější, ani se skoro nehnul. Když jsem si vzala do ruky toho vybranýho, bylo vidět, že u mě nechce být, ten byl živější. Tak jsme se strašnou dobu dohadovali a nakonec vzali toho klidnějšího, protože Nico je prdlouš. Ale bylo to moc těžké. Doma jsme ho pojmenovali Dave. Už baštil mrkev na proužky a potom kousal i větší kus. Docela jsem se divila, že jedl i fenykl. Dneska je paní odstavila od maminky. Salát zatím nejí.
  24.4.2021 21:22Jezzabell
  Bart: Haha, to je fajn! Má se k světu! Miminkovská doba je tak krásná, a tak strašně rychle u chlupáčů uteče;). Dave je prima jméno (jsem depešák, mě to vysvětlovat nemusíš, hehe).
  On se rozkouká, neboj! A jak uvidí parťáka, že se futruje, pojede taky! Vincent viděl před dvěma dny prvně trávu a proavou pampelišku a jak jede!:))
  - - - - -
  Vlada: Ceny podobné jako u nás, tedy až na ten rtg, asi mají nějaký "specoš"..
  24.4.2021 22:35Bart
  Jezzabell - už jsem ho dala Nicovi očuchat, ale zatím jsou zvlášť. Zítra až přijdu z práce, tak je zkusíme dát do výběhu, co budou dělat.
  O trávě mi ani nemluv - manžel přinesl první už po Velikonocích, prostě nemohl odolat, ať si už morčiska pošmáknou. Dostávali sice pidi hrstičku 2x denně, ale Nico má od té doby zase průjem!!! Teď jsme ji na týden vysadili a nepomáhá to. Všechno zase zmalovaný a do toho má přijít mimino... Když měl v únoru ty přerostlý stoličky, tak jedl jenom seno a granule + mrkev a to měl najednou bobky krásný. Jenomže na takový dietě ho neudržím, navíc přitom hodně zhubnul, tak že baštit potřebuje. Doktorka říkala, že to dělá to zelený, tak že i saláty. Ale když se pak rozjedl, tak to bylo pořád dobrý, než dostal tu trávu.... A na ty jeho hromádky kurňa nic nepomáhá.
  24.4.2021 23:33Jezzabell
  Bart: Co tak slyším, morče je na těch malavých hrudkách do konce života..I Zedík to tak měl a nezbavil se toho. Bylo to jak na houpačce, jak se to lepšilo, najel na salát a bylo to. Ale udržet ho od toho nešlo. Ještě možná přidat dokrm. Že by to trochu pomohlo. Dávala jsem k tomu fybriplex a to celkem pomáhalo.
  Tak ať ta seznamovačka dopadne líp jak u nás;)!
  24.4.2021 23:44Ehrena
  Bart, můžu potvrdit, Bělinka to měla taky do konce, ty měkké bobky. Mazlavé.
  Zlepšilo se to jen při senné dietě, ale byla hubená a na seně ji držet nešlo.
  25.4.2021 16:18Jezzabell
  Bart: Tak jsk se daří seznamování?
  I když to u nás vypadalo po Lanceho napadení Vincenta (v jeho třech měsících) na "půlnoční expres", musím podotknout, že druhý náš peruánec Geri (coronnet)s Jarvisem (rozetkou) vytvořili trojku, kde to kupodivu funguje-i přes prvotní třenice, kdy si Jarvis s Gerim museli vyjasnit víc věcí;). Ale jsou úžasný chůvičky oba dva! A tak snad odchovají mimino, aby mohl na Vánoce dostat svého vlastního parťáka.
  Na to, jak děsivě to pro chudáka potrhaného Vincenta vypadalo, je to teď díkyBohu v normále. A tři vláčkující a popcornující pásovci v aréně, to je věřte mi FAKT PLNO!;)
  25.4.2021 20:19Bart
  Jezzabell - tak to je fajn, že nakonec může být Vincent i s Gerim, když se mu tak líbil... Manžel by si včera klidně vzal oba, jak jsme se nemohli dohodnout kterýho, tak jsem mu musela vysvětlovat, že 3 být samci nemůžou...
  Před chvílí jsme je dali do svých beden, aby měli na noc klid. Od 15.30 byli spolu ve výběhu, jsou z toho pěkně unavení. Každý si zalezl do deky, už i ten malý a chrněj. Tolik pohybu Nico teda dlouho neměl!!! Nejdříve dělali, že se neviděj. Když se začal Nico pohybovat, malý zbystřil a začal trochu pokvikovat a pozorovat ho. No pak se očuchali a už to jelo. Nico ho proháněl pod radiátorem tam a zpět a pořád se na něm chtěl vozit. Taky ho vyhazoval z pelíšků, ale pak zas najednou vedle sebe krásně leželi, malý se k němu tulil. Jak dostali trávu, tak se to rozběhlo. Pak ještě vyluxovali celou misku nakrájený zeleniny - mrkev, fenykl, řapík. Tak že docela běžný - proháněli se a když byli unavený, tak u sebe leželi a tulili se. Nico mu olizuje ucho a oko - to dělal i Samuelovi. Tak ještě zítra do výběhu (odpoledne veterina na broušení - to bude doktorka koukat, že jedeme s jedním, ještě to neví, že Samuela už nemáme) a v úterý asi už půjdou k sobě bydlet. To mám volno, tak můžu důkladně vyčistit ubikaci. No je to teda sranda. U nás už se poslední dobou jenom spalo a teď takový rozruch!!!!
  25.4.2021 23:14Jezzabell
  Bart: Hehe, to znám;). Jak se olizoujou, je to prima. Vincent takhle olizuje Geriho:). To vypadá dobře, kluci si sednou. Počkej si na společné "noční drnčení"! U nás je to jak v úle, jak drnčej ve třech, nedá se skorem spát, chrocht!
  26.4.2021 10:40Zbyněk
  Bart: to je seznamka, jak z učebnice :)
  26.4.2021 14:33Bart
  Tak jsem to zdokumentovala https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34867
  26.4.2021 15:04Snezenka
  Dobrý den,
  mám na vás dotaz. Naše morče když čůrá nebo kaká tak u toho tak nějak podle mě smutně kníká. Koukala jsem na moč je v pořádku není nějak zbarvená a bobky má v celku jen maličké cca pul centimetru. Je možné,že jí něco je? Nebo máte s tímto někdo zkušenosti? předem děkuji za odpověď
  26.4.2021 16:48Jezzabell
  Sněženka: Jestli kníká při močení, může to být buď zánět močového měchýře (to určí veterinář z moči přímo na veterině), nebo a to je horší a bolestivé pro morčátko, močový kámen. To se určí RTG močáku. Operace nutná. Doporučuju na nic nečekat a mazat na veterinu. Kníkání morčete u močení nevěstí nikdy nic dobrýho. Krev v moči nemusí být ze začátku vidět, taky to může být ještě "zatím jen" písek, to se proplachuje močák cévkováním.
  28.4.2021 07:04Zbyněk
  Snezenka: co nejdříve na veternu, sono močáku, rozbor moči na přítomnost krve, pokud bude močák čistý, RTG ledvin kvůli kamenům a jde li o samičku, ta sono dělohy a vaječnků. Vše je velmi bolestivé, na veterinu s tím ihned.
  30.4.2021 21:13Reny
  Víte o tom, že:
  Existuje šetrná PREVENTIVNÍ KASTRACE tak zvaně "horem/bokem" začala se provádět i na morčatech. Zatím metoda v plenkách a dělá to jen pár specialistů (v Brně MVDr. Jekl a Hauptman a v Praze na Hůrce) ale začíná se dělat i na některých dalších veterinách. Tito veterináři tuto šetrnou preventivní kastrace doporučují, jelikož cysty trpí 80-90% samic, a projevují se většinou kolem 2 let, ale zjistí se jen na ultrazvuku, některý zkušený vet i pohmatem.
  Doporučuji preventivní kastraci v 6-12 měs.
  Starší samice kolem 2 let už většina samic mívá cysty a operace pak je náročnější.
  Kastrace bokem není tak invazivní, prakticky žádná rekonvalescence a samička je hned fit.
  Ovšem je to dražší zákrok cca 2-3tisíce.
  Podle zkušeností i informací od špičkových veterinářů je kastrace bokem dobře snášena, bez náročné rekonvalescence. Pokud je samička ještě bez příznaků nemoci, předejde se tak zdravotním problémům a náročné operaci, když už má velké cysty, zánět dělohy, mléčné žlázy atd.
  Pokud už má samice zdravotní problém, nebo veliké cysty, musí se udělat klasická kastrace přes bříško a to je velmi riskantní zákrok 50/50, kor a u starších samic, proto je lepší prevence a včas. U starých samic doporučuji spíš hormonální léčbu injekce Receptal.
  Výhody preventivní kastrace samic- článek od MVDr.Barbora Trnková 8.7.2015
  PREVENTIVNÍ KASTRACE samiček HOREM(fotky)
  Samička po preventivní kastraci horem má jen dvě maličké jizvičky a je hned fit.
  ODKAZ NA WEB :
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/