od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Květen v roce 2021
 • Zobrazuji 82 zaznamu.
 • 2.5.2021 11:13Zbyněk
  Reny: víš, že je obecně neslušné dávat si reklamy na své stránky na diskuse na jiné weby? Nevypadá to hezky a nedělá se to. Navíc máš opravdu agresívní způsoby prezentace a lidii tím spíš odrazuješ. Kdybych byl adminem, tak ti to smažu.

  Na Hůrce takhle kastrují samičky už sedm let - respektive od té doby,, co chovám morčata, to tam takto dělají. A je ta navíc jediná veterina v Praze, která kastruje samičky na tři body a netahá vaječníky přes bříško. Hlavně také jediná veterina v Praze, která používá inhalačku a ne klasickou nitrožilní narkózu, což je výborné pro srdíčko, intavenózní narkóza je zejména pro starší morčata velmi nevhodná nejenom kvůli poškozování jater a ledvin, ale hlavně na to strdíčko. Proto nekastruji ani u Duchka, ani u Valeše, prrotože jak Chylíková, tak i Valeš nepoužívaají inhalačku. Tedy zbývá pouze zoufale předražená Hůrka. Je to obrovská škoda, protože oba jsou nesmírně šikovní, ale mě na zdraví morčátek záleží.

  Není ani pravda, že samička musí být kastrovaná do roka, záleží na celkové kondici. Některé dámy tio zvládnou v pěti letech a jiné mají problémy v roce a půl. Kastroval jsem pětileté samičky a zvládly to dobře.
  Mimochodem - pokud se berou vaječníky bokem, je to pro samičku mnohem bolestivější, proto to nechtějí dělat ani Valeš, ani Chylíková. Přínos je v tom, že se doktor vyhne odhrnování střev a tím se zvyšuje pravděpodobnost přežití morčete na hodně vysoké procento.

  A ne, není to metoda v plenkách, dělá se to už dávno.
  2.5.2021 11:28mimino
  Zbyněk- prosím o upřesnění informace o inhalační narkoze. Byla jsem přesvědčena,že veteriny,které se specializují na morčata/králíky/ již ani jinou narkózu než inhalační nepoužívají.Zvláště divné mi to přijde na H-vetu u Mvdr. Valeše . Z jakého důvodu by nepoužíval inhalační,když je mnohem šetrnější???
  2.5.2021 13:06Ehrena
  Mimino, Zbyněk, k té narkóze, kdysi se tady opakovaně vedla diskuze na téma Je lepší klasická injekční či inhalační narkóza u morčat? Názory poměrně zkušených a v tomto směru i erudovaných chovatelek, které zároveň byly i veterinárně vzdělané, mne tehdy docela udivily. Koho by to zajímalo, může se podívat v archivu, viz.
  https://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=Nark%F3za+inhala%E8n%ED+&time=all
  Konkrétně příspěvky Cer, Haslerka, Leesil, naproti tomu Michala, Anhelli aj.
  Z toho první tři uvedené mají zkušenosti z veterinární praxe.
  Tak nevím. Já za sebe mám tedy lepší zkušenosti s inhalační narkózou u morčat, protože jsou po ní morčata dřív probuzená a čilá, po klasické to trvá déle, než začnou "vypadat normálně".
  - - - - -
  A je pravda, že na H-Vet jsme už měli několik operací, a vždy to bylo s klasickou narkózou.
  Pouze na krátké přispání při kontrole, např. stoliček, používali inhalační.
  2.5.2021 13:14mimino
  Ehrena- děkuji za informaci.kouknu do archivu.
  2.5.2021 13:25Ehrena
  A co se týče kastrací samiček, já bych preventivně tohle vůbec neřešila.
  Už jsem měla zkušenosti s několika samičkami s potvrzenými cystami, a v pohodě s tím bez nějakých větších komplikací dožily spokojeně do věku 7 let a zemřely patrně spíš na stáří, než něco spojené s cystami. Nevím, ale myslím, že jen málo chovatelů tohle bude řešit nějakými preventivními operacemi.
  Navíc pro zvířata ta kastrace není zase taková výhra, často trpí pak různými hormonálními problémy, ba dokonce i nádory, názor MVDr. Valeše, u nás potvrzený v praxi, bohužel.
  - - - - -
  K tomu jeden názor z archivu, shodou okolností taky Cer:
  Reny - zažila jsem docela dost samic, které cysty měly, některým praskly a samice vesele žily dál, toliko moje praktická zkušenost (s dostatečně velkým základním souborem, na kterém bylo pozorování prováděno). Žádnou jsem nenechala operovat, protože delší zákroky na morčatech jsou vysoce rizikové - a třeba inhalační narkóza, ta může být neurotoxická (a morče přestane dýchat, musí se resuscitovat, následkem může být "voda na plicích" atd.)
  - - - - -
  k těm zbylým samicím, co měly cysty - patrně se vstřebaly, poněvadž po kontrolách už nebyly nalezeny. Pokud praskne cysta, žádé hormony se nikam nevylejou, jediná komplikace, která by mohla nastat, je prasknutí něktré z cévek, které v místě cysty jsou a pak by mohla samice vykrvácet - nicméně nikdy se to u nás nestalo.
  - - - - -
  To byla reakce na řádky Reny, které má i na svých stránkách, ohledně nutnosti kastrace při cystách u samic.b
  2.5.2021 13:58mimino
  Ehrena- naprostý souhlas! I s názorem Cer / i dobrý postřeh ohledně té inh. narkozy/. Proč kastrovat preventivně a trápit zvířátko zbytečně,když není důvod!
  2.5.2021 17:28Bart
  Bart - já myslela, že se inhalační narkóza používá u malých zvířat všude... Nestačím koukat... Ono to není tak běžné?
  4.5.2021 07:30Zbyněk
  mimino: proč nepoužívají ostatní veteriny inhalačky, je otázka na ty kliniky:) Já osobně také samičky raději kastruji, pokud na nich nemám v plánu chovat, nebo už mají po vrhu, tak kastrace rozhodně není na škodu, vyhnu se tím problémům do budoucna. Ale trápil jsem se teď čtyři měsíce s jednou samičkou, které zlobily játra, to už naštěstí vypadá dobře. Kastroval jsem jí asi půl roku po porodu, navíc měla i ošklivou kýlu, zřejmě z dětí, takže to DR. Sekyrová vzala všechno při jednom. No a letos najednou začala mít projevy říje a neustále čichala k zadku svému synáčkovi, který z toho vůbec nebyl nadšený:)) Dle Sekyrové se to stává - funkci vaječníků načas převezmou nadledvinky, začnou produkovat progesteron a je to. Už toho zase nechala
  4.5.2021 09:32mimino
  Zbyněk- díky za odpověď a doufám,že samička už je v pořádku.
  Jen pro informaci,jak se projevují ,,špatná,,játra u morčátek?
  4.5.2021 10:03Zbyněk
  mimino: játra se projevují hlavně nechutenstvím, apatií a neustálým hubnutím. Abych to neměl jednoduché, ještě jsme do toho řešili zánět močáku a Sumamed, který jí játra dále zhoršil. Játra navíc trvají velmi dlouho. Brala 3 měsíce Duphalyte 2x denně perorálně, občas Catosal, Hepagen, RC Hepato a Itoprid. A dokrm směsí Emeraidu IC a RC instant, to jim děsně chutná :)
  4.5.2021 10:43mimino
  Zbyněk- tak ten výpis léků vypadá děsivě,ale hlavně,že už je z nejhoršího venku!!
  Co všechno mohou takoví maličcí tvorečkové mít za zdravotní problémy,to je až k neuvěření...
  4.5.2021 12:40Zbyněk
  mimino: kromě Sumamedu jsou i děsivější léky:) Ale je mi jasné, že smečka si musí brát nějaké svinsto ode mne, protože jsem "specialistou" na močáky a močové kameny a je jedno, od kterého chovatele morče pochází. K neuvěření bylo nedávno to, že mi léčitelka z Brna na dálku rozpustila močový kámen o velikosti 1,2x0,82 cm u samečka v podstatě ze dne na den, což šokovalo veterinu v Kralupech a mě tedy ještě více:) U starší samičky mi zase rozpustila nezhoubný nádor v močáku, prostě zmizel, přestala čůrat krev a zase veterina žasla, kde to jako je:)
  5.5.2021 09:00mimino
  Zbyněk- to je zajímavé s tou paní léčitelkou,opravdu se tomu nechce moc věřit.Nebyla to spíš náhoda?
  Takhle na dálku si neumím představit jak by to mohlo fungovat.
  A co je to za paní?
  5.5.2021 12:19Jezzabell
  mimino: 8.3. to sem Zbyněk házel, jmenuje se paní Pánková https://www.terapiepankova.cz/
  5.5.2021 19:56mimino
  Jezzabell -díky.
  5.5.2021 21:27Jezzabell
  Tak jsme doma z veteriny. Lancíkovi praskl absces na druhé straně, než má ten první. Zuřivě se drbal na opačné straně (a to tam nebylo večer nic poznat, měl tam jen stehy z dávna, na té straně měl díru jen jednou), tak jsem ho popadla a koukám, díra jak do jeskyně a z toho vytékala řeka hnisu.
  Tak jsme tak trochu v koncích s atb, vyzkoušel fakt všechno a už to doktor ani neoperuje. Je to prý lepší, když to má tendenci se čistit samo. Ale užívat si teda musí. Tak dostal Sumamed Forte. Je to risk, může to doslova odpálit játra. Ale jemu už nic nezabírá. Doktor je už tak trochu bezradný:(.
  6.5.2021 09:55Bart
  Jezzabell - pane jo! Tak ještě že přešel na tu "přírodní cestu"... Asi se s tím tělo už samo naučilo pracovat... Je to ale borec, teda!!!
  6.5.2021 18:19Jezzabell
  Bart: Mám z toho nerva, trochu se o něj bojím. Jak dlouho tohle může ještě vydržet. Ta atb jsou na kočky a psy, na morče to Valeš ještě nedával a musím ho pořád sledovat a při příznacích hned volat a vysadit. Je to prevít na játra. Na Hůrce to prý dávají jako "poslední možnost", když ostatní už selže. Jo a prý tři tbl a je z problému venku člověk!
  - - - - -
  BYDLÍME NOVĚ;) a máme ranvej místo výběhu;)!
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34891
  7.5.2021 11:27Vlada
  Jezzabell: krásný bydlení, foto a samozřejmě morčata.
  My byli včera na kontrole na Bílý hoře a po dvojím broušeni zoubků byla pochvala. Před námi taky paní s morčetem, za sebe můžu doporučit. Paní doktorka je mladá, ale velmi ochotná a asi se i vyzná.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34892
  - - - - -
  Naše pacientka
  7.5.2021 16:04Jezzabell
  Vlada: Tak hlavně, že to je na dobré cestě! A že je v dobrých rukách doktorky. U nás to už zůstane co tři týdny na broušení, jak to minule doktor vypočítal. A to mu už ty abscesy praskají samy! Už pořádně nevím, kde ho chytit. Na každé straně díra v krku a veprostřed zánět pysku! Což je i vidět na fotce.
  A doktor se obává, že ani ten driják atb, co máme teď mu nezabere. Má to moc hluboko v kosti a s tím se nedá nic dělat. Přitom je to ještě mlaďoch, jsou mu tři roky.
  8.5.2021 18:54Vlada
  Jezzabell: Naší Fati taky něco přes tři roky. Doktorka říkala, že to časem bude chtít aspon částečně vytrhat, má prý hodně prorostlé kořeny. Uvidíme. Dáváme Rodicare akut, dojem už jen 2xdenně a Meroxoral.
  10.5.2021 16:31Jezzabell
  Dnes jsem na veterině musela Lancíka nechat na operaci. Doktor brousil komplet celou tlamu. On už dva dny chrochtal. Bezpečná známka, že to chce vzít pořádně.Ukazoval mi ty zadní úplně vzadu, páni, to bylo fakt hodně!
  Lancík doma hodinu hledal cokoliv k jídlu, doslova mu kručelo v bříšku. Tak dostal Emeraid, kus okurky a jabka a rajče, bazalku a šel si chrupnout;).
  Za týden kontrola díry v krku.
  10.5.2021 17:23Vlada
  Jezzabell: no, páni, to si chudák užil. Já dávala po operaci, když Fati nebaštila ještě třeba sedmikrásky, velmi jemnou trávu, mrkev nastrouhanou na podélné plátky, jako bys ji loupala.
  10.5.2021 17:41Jezzabell
  Vlada: Ono se mu vždycky ohromně uleví a pak žere všechno. A ještě chroupe zubama o sebe, až z toho mrazí i mě. Je teda nadopovanej injekčně proti bolesti.
  Emeraid mu jede jako nic jinýho;). Vyprávěla jsem doktorovi, jak to "řežu" s RC, když mi docházel Emeraid! No ten se smál nahlas!
  Teď usnul v papuči. Měl dost, chudák.
  - - - - -
  Tráva u nás nikde není, technický to sekaj na pampu jako vloni co pár dnů, není šance. A tam kde sem tam něco je, tak tam choděj venčit pejskaři..:(.
  10.5.2021 18:42Vlada
  Jezzabell: u nás je to po dvou hubených letech s trávou, letos celkem dobrý. Ale sekačky už jsou za rohem:(
  10.5.2021 19:24Jezzabell
  Vlada : Jsou naprosto nepochopitelný! Na jednu stranu řvou, že není zeleň, ať s tím něco zastupitelstvo udělá a na druhé straně hlavně sekat, sekat, sekat. A když není co sekat, tak sekat taky..
  Člověk by řekl, když má doma morčata, nebo králíky, že trávy je přece všude dost! Ale houby s octem! Nikde nic, co by se dalo použít. Dokonce nám už takhle vymydili i Průhonický park..Tam když nekácej stopadesát let starý stromy na kšeft (pod rouškou kůrovce-hlavně ty rovný, velký stromy..), tak sekaj všechno, co je nad tři centimetry nad zemí..Škoda slov.
  10.5.2021 20:09Ehrena
  Vlada, Jezzabell, u nás konečně povyrostla tráva a pampelišky, aby se to dalo utrhnout, po tom, co to před zimou vzali úplně u země, tak do toho v pátek organizovaně vyrazil pluk sekáčů na traktůrkách a další s křovinořezy a máme po trávě. Morčata ji zatím měla jen dvakrát. :(
  - - - - -
  A to někdy cca před 2 lety, jak byly ty horké suché roky, vítězoslavně hlásali, že změní harmonogram sekání trávy, bude se sekat jen dvakrát až třikrát za rok a nechávat vyšší, ne brát úplně na hlínu, aby to zadržovalo více vláhy v zemi. Ten jeden rok to tak tady u nás opravdu dodrželi. Teď máme zřejmě už podle nich vody dost!!!!!! :(
  10.5.2021 21:02Jezzabell
  Ehrena: A to pak radši kropěj silnice (tu smrdutou vodu bych taky radši nekomentovala..).
  Letos nemá být tak vedro, tak snad to sem tam někde povyroste.
  Nepamatuju se, že by se s tím dřív tak sr**, jako posledních deset let.
  11.5.2021 05:59pew pew madafakas
  WOW just what I was looking for. Came here by searching for %meta_keyword%
  pew pew madafakas
  https://feqatyzi.wixsite.com/pew-pew-madafakas
  11.5.2021 08:51Vlada
  Ehrena &Jezzabell: U nás na Kladně, zatím trávy dost. Je pravda, že při dvou morčatech stačí vyběhnout na 5 min ven a mají snídani. Nejvíc je v kurzu kolínková tráva, sedmikrásky, pampelišky, řebříček, jitrocel, pastuší tobolka. A za 5min je hrst trávy v bříšku a morčinky spokojeně spí.
  11.5.2021 09:01Bart
  Jezzabell, Ehrena - manžel chodí na trávu do zahrádkářské kolonie, kde má pozemek můj táta, a i tam je problém. Lidi tam totiž mnohem více ty pozemky používají k odpočinku, děti tam mají trampolíny a průlezky... Tak že i tam všichni sekají trávu jak diví. Místo toho aby tam pěstovali zeleninu a někdě nějakou tu vyšší trávu nechali... Manžel tam vždycky lítá od pozemku k pozemku a hledá, kdo ještě neposekal.

  Nicovi včera taky ubrousila zuby pořádně, až skoro na dřeň. Měl ty horní zuby za 2 týdny šíleně přerostlý. Zuby na sebe vůbec neseděj. Ten spodní zub mu zase pořád roste do špičky a moc se zeslabuje.. Jak se to o sebe nebrousí, mají v té tlamičce všechno špatně. Tak že taky pořád krájím, a to i ten salát, na slabé nudličky...
  - - - - -
  Malej Dave se během pár dnů naučil reagovat na lednici, otevření hlavních dveří do bytu a ráno na spláchnutí WC. Řve jak na lesy, že chce jídlo. To je fakt neuvěřitelný, jak si to tak strašně rychle spojil... Nico vždycky vylítne a už kouká, co se kde rozdává. Už jsme si docela odvykli na ten rachot, Samuel s Nicem vždycky jenom natahovali krky, zapískali jen někdy.
  11.5.2021 11:05Ehrena
  Bart, no jo, malí jsou žraví! :)
  11.5.2021 11:33Jezzabell
  Bart: Zahrádkářské kolonie..Vysílám tam dědu, dva roky tam chodil na trávu ke kamarádovi, který tam měl pozemek. Byla perfektní, za plotem, odkud měl klíč k brance. Paráda, no, než ten pán umřel a pozůstalí to prodali developerovi, který vykoupil dva pozemky kolem a roste tam rezidenční barák, grr!
  Oblezla jsem s nůžkama i dětská hřiště, ale tam jsem zjitila, že choděj matky s dětma a psy mají na férovku s sebou i přes jasný zákaz. Hádej se na každým druhým hřišti s nějakou píííp--!
  Po broušení zubů Lancík nic upraveného na kousky (nudličky a pod) odmítá. Myslela jsem si, jak mu to pomůže, ale to dělá sfingu, ani se nehne a prej "ne!". Ale snaží se to vzít si sám běžné kousky, aspoň že to. Včera a dnes měli tady v okolí totální výpadek římana i srdíček salátu. Všude jen špenát:(..A to v Lídlech, Albertu, Penny, prostě nikde ani lupen. Tak ještě tohle do toho.
  Je to sranda, mimino doma! Vincent si zvykl okamžitě vystřelit do výběhu, jak otevřu boční východ arény. Vyskočí ven, rozhýká se do správného mladického vřískotu a za ním už běží Jarvis. Geri jak kdy, ten si vyletí a míří na opačný konec, aby si dal klídek od těch dvou věčně bublajících a nakrucujících se parťáků;). Oni jsou obecně hrozně učenliví a chápou nahned!
  Lancík (se Zedíkem ještě) se mi během pár týdnů naučili chodit do kuchyně loudit a být první, jak se cokoliv šustlo s pytlíkem, nebo přistálo cokoliv na prkýnku. Hned jsem je měla pod nohama, hlavičky nahoru a kejhali jak husy:). A když jsem dělala, že si jich nevšímám, postavili se na zadní a šmátrali mi po kotnících předníma! Neuvěřitelný:). Lancík po Zedíkově úmrtí výpravy do kuchyně dost omezil. Traktůrkovali za sebou..a vrkali u toho na sebe. Nemá tahouna nebo někoho do závěsu. Ale s večerem si vždcky příjde pro dokrm a nedá pokoj, dokud mu ho nedám;). A pro bazalku. Má v kuchyni půlku pleny, na kterou mu dávám na noc vločky a bazalku (nebo kousek jabka), když má "noční prochajdu"! Denně slyším v noci cvakat, jak běží do kuchyně, co mu tam přistálo, aby si mlsnul;).
  11.5.2021 14:29Bart
  Ehrena - to jo, za dva týdny přibral 100g. To zas bude kousek!!! Jenomže pak jim něco je, a 100g hned v čudu jak nic...

  Jezzabell - aha, tak to bylo všude, že nebyly saláty. Já jsem včera v Lidlu taky nesehnala. Ale dneska jsem z Penny přinesla Little gem v balení po dvou. Je tam ale pár listů na tom srdíčku. Takový chudý.
  Ve výběhu taky lítá jak prdlouš - tam a zpátky z ubikace do výběhu. Je to prča. Večer když pak zavřu plexisklový dvířka, tak chudák neví, že to už nejde a hlavou do nich narazí. To dělá hlavně když se zhasne a jdeme spát. Sotva vlezu do postele, slyším tu ránu. Jednou jsem ho šla dokonce zkontrolovat, jestli se mu nic nestalo. (Nezavíráme dveře, tak to z obýváku slyšíme). Zatím jsme jim nedali dolů schody, tak že ještě neví, že je nahoře patro. To taky bude sranda. Akorát nevím, jestli tam vůbec Nico po roce vyleze. Co tam Samuel přestal lézt, nelezl tam ani Nico. Tak jsme pak schody magnetem přicvakli nahoru - jsou sklápěcí, aby měli víc místa dole. Teď to zase budeme muset zprovoznit.
  11.5.2021 14:38Jezzabell
  Bart: Lancík taky přestal lést po schodech nahoru v morčatárně, když není Zedík. Když je tam měli, využívali je. Jules je přímo miloval! Tomu stačilo je tam nasadit a už se šplhal a zvědavě načuhoval nahoru:)..Párkrát jsem je tam Lancemu s Vočkem dala, když vršek je už prázdný (bydlíval tam naposledy Jimmík..). Před ním právě Lancík a Zedík.
  Vočko neví, co to je a Lancíkovi se to v jeho stavu předvádět nechce.
  Proč jim nenecháte otevřeno přes noc, když tam nejste? Měli by noční rejdy;)..? U nás jak se zhasne, výsadek vyskáče ven a druhá strana vesnice lomcuje s mřížema, že chtějí na bojiště:)).
  V Penny měli dnes tyhle little gemy taky, ale vypadaly dost hnusně nahnědle, fuj. Občas je tam beru, asi výpadek ze Španělska nebo Itálie, kde to berou všechny obchodní řetězce..
  11.5.2021 17:57Bart
  Jezzabell - ty máš nějaký noční morčata! To už jsi psala minule, jak je u vás v noci živo. U nás za těch 20 let všichni v noci spali. Maximálně se šli trošku najíst a zase zalezli. Kolem 22h zalezou a chrněj. Vyruším je jídlem na noc, to se nabaštěj, a než jdu spát, už zase chrní každý ve svém pytli. Samuel s Nicem dříve spali právě na dece v patře vedle sebe. A potom dole spolu. Občas si vyměnili místo, tak to potom člověk v noci slyšel nadávání... Jinak absolutní ticho. Akorát když byl Samuel ještě s bráškou Sebastienem, tak to občas po sobě lezli a to potom řádili i 24h. Tak že řev i v noci. To jsem na ně pak několikrát za noc vlítla a vynadala jim. To se nedalo spát. No a pak to zpívání v noci, někdy.... To dělal Samuel. To jsem se v noci na to chodila dívat....
  - - - - -
  To je zajímavý, že samotný morče o patro nestojí....
  11.5.2021 19:18Geri
  Prosím vás, kolik morcat může být, podle vašeho názoru, v kotci 200x60? My máme totiž 3 holky, ráda bych ještě morce přidala, ale zase si říkám, že když už pridat morce, tak radši dve:), mám strach jednoho mrnouse přidat do skupiny, přijde mne prostě snazší když už, tak poridit dvě samičky co se znají, aby ta adaptace nebyla takovej masakr. No a tedy k dotazu...je možné chovat 5 samicek v kotci těchto rozměrů? Jinak naše morcata, když to pocasi dovoli, jsou venku na pastvine. Ale samozřejmě přes zimu by jim ten kotec musel vystačit... Třeba na volno v domě je nemivame. Já to totiž porad zvazuju a nejsem schopna to sama rozběhnout. Morcatka máme teprve 10 měsíců, tak nejsem zas tak zbehly chovatel a nerada bych to prepískla...
  - - - - -
  Sama rozběhnout = rozseknout
  - - - - -
  Omlouvám se...automaticky přepis...
  11.5.2021 19:58Jezzabell
  Bart: Spěj ti v noci? Oni se o to pokoušeli, jak to čtu;). Ale otevři jim jednou na noc-a budeš se divit, hehe! Schválně to vyzkoušej! Nám neběhají mimo koberečky, protože se nechtějí rozplácnout na plovoučce. Ale Lancík se Zedem se jachtařit naučili!
  Nech jim v noci zkušebně otevřeno a po pár dnech napiš výsledky! Morče miluje noční rejdy!

  Geri: Zbyněk má doma 7holek v jedné morčatárně domácí výroby. Jukni na jeho příspěvky v historii a nebo mu napiš SZ. Nasměruju ho sem, tak snad se rozepíše..
  12.5.2021 08:24Zbyněk
  Geri: já mám sedm chlupáčů ve výběhu a na noc je zavírám do morčatárny, této: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?nocni_morcatarna je menší, než ta tvoje, ale nahoře je obří patro, které si tedy zabrala matka Baruška a kromě svého syna tam nikoho nepouští kdo jí do patra skočí, okamžitě letí s řevem dolů po hlavě:)) Tvé rozměry jsou ok, i pokud je nebudeš pouštět - ale já bych je pouštěl. Přidej tam pak třeba ještě patro, osvědčilo se mi toto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni a bude to úplně v pohodě - i pro pět myší. Moje smečka se ráno nadšeně vyřítí ven a vrací se (dobrovolně) až večer na večeři. Přes den si tam ale chodí, jak potřebují.
  12.5.2021 08:55Geri
  Zbyněk: díky za rady zkušenějšího:) Mám právě pořízené dvě menší patra, které umístím, jako ty na druhém odkazu.
  Každé patro má 50x30. Dám jim tam asi nějaké papuče, aby bylo více možností se schovat a mít pohodu. Tak do těch dvou bab asi půjdu :)
  12.5.2021 11:05Jezzabell
  Geri: Tak pak nafoť;)!
  12.5.2021 15:37Zbyněk
  Geri: to mě také napadlo - přepážky, domečky a bude všechno v pohodě :) Když je občas pustíš ven, bude to úplně v pořádku
  12.5.2021 17:45Jezzabell
  Zbyněk, Geri: Přepážky jsem zkoušela taky, když se mi rozhádali Jimmík s Vočkem. Pozor na sílu v jejich hlavičkách, když si do nich vezmou, že toho druhýho musej zmlátit stůj co stůj! Jak dva berani a krtci v jednom! Musí se to udělat pořádně a od podlahy vany, nic, co by bylo na podestýlce, jinak to tlačej hlavama, podhrabávaj se zuřivě-mají to jak sport.
  12.5.2021 21:01astrakova@gymtrebon.cz
  dobrý den, přinesli jsme si samičku ze zverimexu a porodila nám další samičku. Doteď byůy vztahy v pohodě, ale poslední dobou když chováme malou, starší přivře oči a začne se ohánět zubama. Přijde mi to neobvyklé, jako by snad žárlila. Může prosím někdo poradit???
  12.5.2021 21:04strakaa
  pardon, byly (píšu z jiného účtu)
  13.5.2021 16:40Zbyněk
  strakaa: morčecí samičky obvykle mladé nebrání, ani nenapadají chovatele zoubkama, pokud se předtím neporvou s jiným morčetem. Nicméně poslední maminka bránila svá mimina hrůzným cvakotem zubů před jinou samičkou, která jí ale vůbec nic nedělala:) A pak jí to zase přešlo. Jak je mimino staré? Během kojení se může dít cokoli, laktace umí udělat spoustu syndromů.
  14.5.2021 08:22strakaa
  no, už to není úplně mimino, je jí skoro půl roku.
  - - - - -
  narodila se 30. 12.
  14.5.2021 11:54Zbyněk
  strakaa: tak to už určitě nesouvisí s laktací, protože měsíc po porodu už pro samičku její mimino obvykle neexistuje:)) Pak jedině chovat obě najednou, pokud by žárlila. Ale ještě jsem se s podobným chováním nesetkal - aby držkovalo jedno morče proto, že chovám druhé a ohánělo se po mě.
  17.5.2021 17:15Elmo Kutscher
  Hi, after reading this amazing paragraph i am also cheerful to share my knowledge here with mates.
  Elmo Kutscher
  https://bit.ly/3wb9ETT
  22.5.2021 09:31Bart
  Myslíte, že na dvou měsících už můžeme stříhat drápky? Manžel už je chce ucvakat, mně se to zdá brzo. Už si to nepamatuju, kdy jsme je stříhali těm předchozím poprvé...
  Mimino Dave roste strašně rychle, ta váha je neuvěřitelná. Nestačím se divit, když se podívám do záznamů ostatních - tohle teda nikdo neměl a že to byli obři - ve dvou měsících 557g! Asi je to tím, že je jaro. Tamti byli zimní mimina.
  22.5.2021 11:20Jezzabell
  Bart: Klidně můžete stříhat. Když mi z Diamantu předávají mimino po odstavení, tak mi vždy zastříhávají drápky;). Takže jestli hodně roste,a vypadá to, že by to chtělo, nebála bych se toho kvůli věku. Váhu věřím, Vincent měl ve třech mesících o sto víc, taky cvalda! A už je to slušnej pásovec Al-Pačíno!:)) U nás jsme tedy zvyklí na větší váhu. Průměr je 1.380 - 1.400g cca. Oni nějak víc dlabou, jak je mírnější jaro a nejsou ta vedra:).
  Tak ať statečně a zdravě roste a ať se mu daří!
  22.5.2021 17:03Bart
  Jezzabell - díky za radu. Na pacičky si sahat nechá, tak snad u toho kousat nebude :-)
  23.5.2021 21:47Bruce
  Dobrý večer, můžete mi, prosím, poradit dobrého doktora pro morčata v Ostravě?
  Děkuji
  23.5.2021 22:42Jezzabell
  Bruce: nahoře máš záložku Kam na veterinu, je tam i Ostrava
  24.5.2021 15:42Zbyněk
  Bruce: Mvdr. Jana Mertová, 704 702 969 veterinavyskovice.cz prý je dobrá
  24.5.2021 16:59Bruce
  Zbyněk, Jezzabell - děkuji za radu.
  26.5.2021 07:12Vlada
  Prosím o radu. Jakou podložku pod morče po operaci abscesu? Chci vyrazit do lékárny pro nějaké inkontinenční nebo přebalovací podložky, ale nemám žádné zkušeností, které by byly dobré.
  Díky za odpověď
  26.5.2021 08:39holcicky
  Vlado, hodně se používají ty pro děti, ale podle mě je to pouze v rozměru podložky jak máš velkou klec. Bych dala menší a třeba dvě ať nemusíš vyměnit hned velkou. Hlavní věci je, aby se to udržovalo v čistotě.
  26.5.2021 08:46Vlada
  Takže spíš prebalovaci podložky? Samotku pro maroda mám 80x40cm.
  26.5.2021 09:49Zbyněk
  Vlada: v současní době jsou nejlepší Seni soft super 90x60 - mají výborné vlastnosti. Hartmannky už nebrat
  - - - - -
  https://www.euclekarna.cz/zdravotnicke-potreby/inkontinence/podlozky/17536/seni-soft-super-90-x-60-cm-30-ks-podlozky-absorp.?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=Produktov%c3%a1+kampa%c5%88&utm_content=Seni+Soft+Super+90+x+60+cm+30+ks
  - - - - -
  Jinak pokud bere morče atb, nemusíš z čistoty nijak šílet :)
  26.5.2021 10:02Vlada
  Zbyněk: Díky za radu. Morčata máme jinak na Asanu, ale to nám na veterině nedoporučili.
  26.5.2021 10:17Jezzabell
  Vlada: Kupuji tyhle: https://www.pupiky.cz/podlozka-60x90cm-batist-bal-25ks
  Jsou perfektně savé, udrží to v sobě a nejsou mokré zvrchu. A stříhám je i na pruhy nebo čtverce, co potřebuju pod "místečka", které pak měním častějí (na jedné velké nenastříhané).
  U nás je mají ve zdravotních potřebách.
  26.5.2021 10:44Vlada
  Jezzabell: Díky, mám tu nějaké poukázky do lékárny, tak uvidím co budou mít z toho co mi doporučujete.
  27.5.2021 18:03Vlada
  Nakonec jsem dala na Zbyňka a koupila Seni Soft Super. Praskly na to všechny poukázky určený na vitamíny.
  Dnes jsem musela k marodovi na chvíli pustit zdravou kamarádku, začalo být smutno objema.
  Jinak marod baští i s dírou v puse jak by se nechumelilo, čímž vyměšuje jak zdravé morče a podložky se musí stále měnit.
  Zítra jdeme na kontrolu, tak držte palce;)
  27.5.2021 22:04Ehrena
  Vlada, v tomto případě bych nelitovala podložek, hlavně že marod se má k světu.:)
  28.5.2021 05:40Vlada
  Nemáte někdo zkušenost, že by po zákroku (broušení zubů a operaci abcesu) mělo morče červeně zakalené oko? Je pravda že boule byla jak pinponkový míček. Odpolko jdeme sice na kontrolu, ale ráda bych znala i názory jiných chovatelů.
  28.5.2021 08:06Jezzabell
  Vlada: Chodíme na broušení zubů co tři týdny, abscesy má už na obou straných čelisti, ale tohle jsme neměli..Je možné, že to má fakt podrážděné od toho mega abscesu. Nevím, jestli mu na to dá nějaké kapičky na zklidnění (to by asi mohl vet. dát, když miu řekneš). Lancíkovi to už praská samo, takže nepotřebuje operaci. Cestu ven si absces najde tam, kde už jsou stehy nebo jizvy. Takže to jde přirozenou cestou ven, jak prohlásil Valeš. Ale zkušenost s tím nemám.
  - - - - -
  Snad tam nebude nějaký zánět očního nervu mě ještě napadlo..
  28.5.2021 08:53Vlada
  Jezzabell: no, to nestraš, já už chci zdravý morče. MVDr Skladanová nám říkala, že ten absces byl asi od nějakého cizího tělesa, podle Rtg na to zuby ani kořeny vliv neměly. Jinak doma čistíme hypermarganem, bereme abt a dokrmujeme aspoň ráno a večer, boť Fátima jí jinak sama celkem dobře.
  28.5.2021 10:02Ehrena
  Vlada, na to pozor, náš Nikoušek po broušení zubů tohle měl, a pokračovalo to bohužel tím, že mu oko povylezlo ven, vlastně mi to nikdo nevysvětlil, co to vlastně bylo, v podstatě prý patrně infekce od toho broušení se nějak dostala nahoru a rozjel se tam zánět, možná i absces, který to oko vytlačoval ven, přes atb. i péči o oko, které se muselo každou půlhodinu zvlhčovat, oko ztratilo funkci a museli by mu ho vzít a navíc operativně čistit celou tvář pod tím, s nejistým výsledkem. Hodně komplikované prý.
  Vzhledem k tomu, že ale Niky od začátku po broušení nejedl a přes léčbu a dokrmování se to nelepšilo, spíš naopak, musela jsem ho nakonec nechat uspat, protože tu komlikovanou operaci a dlouhodobou léčbu by nedal.
  Tohle "povyražení" jsme měli vloni tři týdny před Vánocemi až do smutného konce těsně před Štědrým dnem.
  Nerada jsem vystrašila, myslím, že u vás tohle nebude, vzhledem k tomu, jak samička po broušení prospívá, u nás bylo vidět hned, že něco není v pořádku, když se vůbec Niky nelepšil. Ale s tím okem to začalo podobně, jako u vás, tak raději ihned na veterinu. I když nám už ta veterina nepomohla, a byla jsem tam obden. :(
  - - - - -
  Jo, Niky původně absces neměl, jen to broušení stoliček.
  Ale měl trochu prorůstání kořenů zubů, ale prý v začátcích.
  28.5.2021 11:03Jezzabell
  Vlada: Hypermanganem ten absces? A chodíte na čištění i k doktorce? Jednou za pár dní? Původně jsem čistila slabým roztokem betadinky, ale u těchle desinfekcí se to má tendenci pořád nejen hojit, což je dobře, ale hlavně zavírat a aby se to nezavřelo nevyhojené, musí se to pravidelně u doktora zase načínat..Au. Takže mi Valeš poradil, aby se rána tak nezavírala, vyplachovat peroxidem;). Krásně to dýchá, odtéká hnis, nezavírá se to tak rychle, čistí se to.
  No držím teda palce s očkem, to je nářez, hlavně ať to dobře dopadne!!!
  28.5.2021 12:00Vlada
  No, trochu jste mi vyděsili:(
  Dnes jdeme na kontrolu a doktorka udělá asi razantnější výplach. Zákrok byl v úterý odpolko. Hypermangan je hojivý, vím i z vlastních zkušeností. Večer napíšu jak jsme dopadli.
  28.5.2021 14:31Ehrena
  Jezzabell, no vidíš, a nám tehdy s Bělinkou u toho abscesu Valeš zrovna z důvodů, aby se to čistilo, ale zůstalo otevřené a nezarůstalo, doporučil hypermangan. Původně po té první operaci na Erice nám doporučili Betadinu, což prý právě není z uvedených důvodů tolik vhodné.
  - - - - -
  Vlada, neboj, já myslím, že to u vás nebude to, co u nás. Jen se na to raději zeptej u doktorky, aby to včas kdyžtak podchytila.
  28.5.2021 15:09Jezzabell
  Ehrena: Mě ten hypermangan dal někdy na začátku taky, ale Lancíkovi se ta díra zavírala i přes to a musela jsem tam chodit na proplachy s tou zahnutou kovovou kanylou, aby to tím otebřeli a vypláchli. Lance má za okrajem jakoby podkožní kapsičku, kde sen hnis zůstává. Takže fáze dvě "kysličník".
  - - - - -
  A ten je teda fakt super a drží se tam malá otevřená dírka, kterou prostrčím tu plastovou kanylu, co mám doma.
  28.5.2021 17:09Vlada
  Už jsme doma z veteriny. Za ránu po abscesu pochvala, jak se krásně hojí, ve středu už budou možná vyndavat stehy. K oku: je to prý nějaká léze, dostali jsme kapky Tobrex a Abrus, víc nevím, boť tam s ní byl manžel. Teď leží, je trochu rozhozená z cesty a ošetřování.
  29.5.2021 16:51Veronika5
  Ahoj, zdravím po delší době. Hlásím Koblížka po úspěšné operaci močového kamene - u nás jako vždy na Erice a akutně, v noci. Morčák nemohl bobkovat a přestal žrát. Vím, že se to může vrátit a znovu operovat to nejde - ale i tak, když ho vidím jak se znovu nadšeně rochní v seně, si myslím, že to za to stálo.
  29.5.2021 20:54Ehrena
  Veronika 5, hlavně ať vám to vydrží!
  30.5.2021 07:35Jezzabell
  Veronika5: Nevim, jestli je to ten případ, ale Zbyněk nechává svoje holky vždycky propláchnout (a přesně čím taky ví), pokud mu naříkají nebo začnou krvácet do výběhu na pleny. A určitě jim to zabraňuje v usazování písku do kamene.
  30.5.2021 08:44Veronika5
  Jezzabell: Já vím, se Zbyňkem jsem se radila. Uvidíme, co ukáže kontrolní rentgen. Hlavně nevím, jestli by byl výplach u samce vůbec možný (bez narkózy asi ne).
  30.5.2021 12:03Ehrena
  Jezzabell, no já nevím, ale u nás už při prvních příznacích už to kámen vždycky byl, to asi vypláchnout nejde, zvlášť když je v močáku, nebo jde?
  31.5.2021 06:08Zbyněk
  Veronika5: výhoda samců je, že katetr se u nich zavádí lépe a podobně jako u samiček, stačí mesocain gel. Nevýhoda ale je, že samečkovi se kamínek vypláchnout nedá, přes prostatu neprojde. Nevím, jak šmudla hodně pije, ale zkusil bych mu nuceně podávat trochu urologického čaje, moje smečka miluje brusinkový močový čaj https://www.lekarnaprodeti.cz/zbozi/leros-natur-mocove-cesty-n-s-20x1-5g-78357?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=CZ+%7c+PLA+%7c+General+2&utm_content=Leros+NATUR+mo%C4%8Dov%C3%A9+cesty+n.s.20x1.5g Nechal bych ho jednou za dva týdny prolpláchnout fýzákem - 9 ml fýzáku a 1 ml kyseliny acetylsalicykové, jako prevenci, plus jednu tabletku Ba ZHeng Pianu denně - u mě to baští, jak granule:)
  31.5.2021 09:47Jezzabell
  Ehrena: Měla jsem na mysli proplachování jako prevenci, aby se tam ten šutřík neudělal právě znova a nehrozila další operace.
  31.5.2021 19:50Veronika5
  Zbyněk: Tak naštěstí docela pije, ty výplachy uvážím - jako zařadit to takhle pravidelně do rodinného programu už je na nás asi moc.... Uvidím, co ukáže kontrolní vyšetření po operaci.