od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Srpen v roce 2021
 • Zobrazuji 104 zaznamu.
 • 1.8.2021 06:07Zbyněk
  Vlada: má toho chudák nad hlavu, nejhorší jsou ty zoubky. Nevím, jeslti dostává inhalačku na to broušení, protože klasická narkóza strašně zkracuje život, pokud se opakuje. Kastrace samičky stojí cca 3000 korun a já bych jí tu šanci dal, samozřejmě je potřeba počítat s tím, že jí morčátko nemusí přežít. Kastroval jsem několik samiček - na tři jizvy, tedy děloha šla spodem a vaječníky bokem. Tato metoda je hodně šetrná pro střeva, ale daleko bolestivější, všiml jsem si, že samičky se vzpamatovávají úměrně věku - půlroční se srovnala za den a půl, čtyřletá za pět dní, ale přežily všechny a byly tu pak ješyě dlouho.

  Gabby: pokud se smečka nesrervala, nechal bych holčičku pohromadě, to je v pohodě. Někdy může být starší samička dominantní a pak je zle, protože naruší chod smečky, ale tady to na problém nevypadá. Hubená je zřejmě ze stresu a nekvalitní stravy, přiibrat ještě může, mě se podařilo vykrmit i šestiletou samičku, ale ne vždycky to jde, někdy si prostě báhu drží, ale nijak jí to nevadí:)
  1.8.2021 07:50Gabby
  Zbyněk,
  Tak budu doufat, že to proběhne dobře. Tedy jestli k tomu dojde.
  Určitě napíší až budu vědět zda samička zůstane u nas nebo se bude muset vrátit.
  Jsem nervózní sama. A děkuji za názor.
  1.8.2021 10:29Vlada
  Zbyněk: Díky za názor, ale právě do kasrace se mi moc nechce. Jedná se zatím o malou cistu na jednom vaječníku. Kdyby jí neuspávali při broušení, asi by se na to nepřišlo.
  Jinak dostává instalační narkozu a probuzení probíhá v inkubátoru. Morče dostanu za cca 1hod celkem čilé.
  Co říkáš na vytržení řezáku, nebu jí to omezovat? Mj. I když jsme tam tak často, stále baští sama a jí i seno. Jen to jde o dost pomaleji. Vetka nám ukazovala i foto, jak vytvoří stoličky za cca 14 dní most.
  1.8.2021 11:03Zbyněk
  Vlada: věk na kastraci je tak akorát, čím později, tím hůře. Nevím, jakou metodu používá tvoje klinika, ale cysta jí může zabít za půl roku, ale také se s ní klidně dožije osmi let bez problémů, nelze to nikdy určit. Pravda je, že samička zdravá není, zoubky jí nepřerůstají pro legraci. Jak baští seno, málo, hodně, vůbec? Inhalačka je daleko lepší, to je dobře. Na Hůrce trvá korekce zoubků asi patnáct minut -předáš morče a za čtvrt hodiny odcházíš s plně probuzeným chlupáčem:)

  Gabby: já bych se snažil majitelce vysvětlit, že morče je mnohem spokojenější ve smečce. A klidně bych samičku přihodil k ostatním. Je možné, že přes držku dostane překvapivě sameček, pokud bude dělat samičce nemravné návrhy a ona na ně nebude zvědavá:)) Jednou jsem přinesl kamarádce samičku, která o zabřeznutí nestála a kamarádka mi tvrdila, že její zkušený samec nakryje i kozu:) Dalli jsme jí k němu, on zabublal a napoprvé jí nakryl, protože samičku překvapila změna prostředí. Šli jsme si dát čaj a najednou šílený vřískot ubíjeného samce, přiběhli jsme, klučina se vuděšeně krčil v koutku a samička měla v tlamičce otep jeho chlupů:)) Samec nemusí být automaticky dominantní:)
  1.8.2021 12:41Vlada
  Zbyněk: Chodím na Bílou horu, pravda vetka nabízela buď sledování cysty nebo kastraci. Je pravda, že má stále říji a obtěžuje svoji parťačku, která je o dva roky starší. Morče baští seno, trávu, zeleninu na drobné proužky, jí pomalu, ale celkem dost, dokrmovat nemusíme. Má chuť k životu i jídlu, ale je vidět, že jí to dělá problémy.
  1.8.2021 19:30Bart
  Vlada - jestliže chodíte pravidelně na broušení stoliček, tak vytržení zubu nemůže být problém. Sice bude ten horní přerůstat, ale když už budou brousit ty stoličky, tak rovnou vezmou i ty řezáky. Nevím sice, proč ho chtějí trhat, u nás zub prostě vypadl a už nedorostl. Tak že taky co dva týdny broušení, naštěstí jen přední, tak že bez narkózy. Je to ale šílený, fakt ty zuby rostou čím dál tím rychleji.... Navíc po zkrácení předních zubů potom tak 3 dny nic neukousne, musí se jídlo krájet, i salát na proužky. Nebo strouhat.
  - - - - -
  Píšu horní, ale vlastně nevím, který chtějí trhat... Myslela jsem ten protilehlý k vytrženému.
  1.8.2021 20:58Vlada
  Bart: řezák se hýbe, je tam problém i s prorůstáním kořenů. Nevím, jak to bude pak morčátko zvládat s kousáním. Je mi jasné, že po zákroku to bude spíš o dokrmování. Taky nevím jak dlouho to bude ještě reálné s častým zabrušováním stoliček.
  1.8.2021 22:26Jezzabell
  Vlada: U nás Lance chodí na broušení těch nejzadnějších stoliček co 14dnů. Jinak vznikne "bridge", a ten se musí taky v narkoze uštípnout a zbrousit zuby. Jelikož to jsou ty nejzadnější zadní, nedá se tam přes jazyk dostat než v plné narkoze. V částečné inhalaci prý hrozí zranění morčete.
  Když bych to nechala dýl, doroste ten bridge, jinak to občas zbrousí Valeš přímo bez narkozy jen několika pohyby a je to na dalších 14dnů v klidu. Ale on už má tak špatný skus celkově, že defacto hrajeme o čas. A to dokrmuju 2-3x denně už rok a půl pořád.
  U vytržení zubů se prý morče může naučit jazykem posouvat potravu, ale jednoznačně kašovitou, jinak se podle mě udusí. Co zvládnou ty extra zadní (pokud je má v pořádku), nevím, ale asi to žádná hitparáda nebude..
  A to jezdíš na Hůrku? Prý tam jsou megaspecialisti na zuby..třeba bys to neměla daleko, nevím..
  - - - - -
  Jsem to mozna blbe napsala, neda se tam dosta bez narkozy pres ten bridge;).
  1.8.2021 22:53Bart
  Vlada - já myslím, že se to zvládat dá, vždycky půjde o ty první dny, než zuby (jak stoličky tak ty přední) trošku povyrostou a budou moci normálně kousat. U nás to s předními zuby jde bez dokrmování, ale když tam jsou i ty stoličky, tak se asi bude muset i dokrmovat. Ale jak jsem říkala, zuby rostou fakt rychle, tak je to vždycky pár dní. Nejlépe se to pozná, když už může sám kousat salát. Ten je slaboučký. Na něm se poznají vždycky i problémy se zuby. Já to používám jako test, jestli už můžu dávat normální jídlo. Nebo podle toho poznám, že je nějaký problém. Jak se vytvoří most u stoliček, taky jim salát kousat nejde. A když to jde, zuby fungujou.
  - - - - -
  No držím palce, my máme se zuby taky pořád problémy. Měly jsme skoro se všemi morčaty. Ale jsou tu i horší věci. To si člověk nevybere.
  2.8.2021 06:03Vlada
  Jezzabell, Bart a Zbyněk: Díky za vaše zkušenosti.
  Jinak chodíme na Bílou horu. Zatím tak jednou měsíčně na zadní stoličky, brousí při inhalační narkoze a pak morče probouzí v inkubátoru. Teď se termín zkrátil na 14 dní, navíc problém s vynikajícím se řezákem. Dosud jsme nebyli nuceni dokrmovat, cca dvakrát týdně vážíme a je to pořád stejné. Jen si Fati musím občas vzít a krmit jí, boť by jí to parťačka Rozi sbaštila.
  2.8.2021 19:38Jezzabell
  Vlada: Jojo, parťačka nekompromisně toloustne, jak se to nekontroluje;), to znám! Zedík, dokud žil, byl to samé. Když byl zdravý, baštil Lancíkovi všechno co nestihl sníst. Tak jsem pak Lancíka na jídlo oddělovala, ale to zas nechtěl bez něj žrát..Takže jsem to holt nechala a Lancíka dokrmovala. Teda druhá porce byla piďi a pro Zedíka "tak akorát", protože mi bylo jasné, že se nejdřív brhne na tu druhou! Nj..už je to čtvrt roku, co je Zedík pryč. A Lancík se teprve teď probírá ze smutku!! Trvalo to strašně dlouho a stejně nepřijme nikoho jiného, kromě Vall-íka, kterého mu tam občas pustím. Ten je dědula a voní všem, obrovský dobrák!;). Ale Bondík, jeho parťáček vždy po 2-3h vyšiluje, tak to nejde na dlouho. Lancík totiž obývá nejsvobodnější arénu, odkud vyběhne kdy se mu zachce (teda když tu není Cedrik, pak jen na noc) a před tím tam bydlel Vall-ík, když měl za parťáka ještě svobodomyslného Julíska..Tak si moc dobře pamatuje svoje místo a domek!;)
  Ale to Bondíkovi nejde dělat pořád, že.
  Se solitérem je to pak problém, obvzlášť, když je marod jako Lancík.
  Oni ty morčecí vztahy jsou mnohdy docela propletené a než to panička pochopí...;).
  3.8.2021 17:36Gabby
  Snažila jsem se vysvětlovat, přesvědčit majitele. Ale bohužel s nedobrou zprávou. Fena i morčinka Pacička jedou domů. Uz tento tyden. Vím, ze mi potečou hrachy slz, které se mi vlévají do oči jen na to pomyslím. Hrůza. Nedokážu přijít na to, jak tu situaci vyřešit, ale ono uz asi není co řešit. Zkažený život rovnou dvojitě.
  Když vidím jak ti moji tři hopsálci jsou šťastní a ze by tam byla s nimi i Pacička šťastná,tak kvůli arogantnimu člověku vůči životu druhých bude v samotě. A nejen samota, žádná láska a ani péče. No děkuji vám za podporu.
  Teď budu přidávat příspěvky o te naši trojici.
  Abych vám je představila. Samec Vilda(3 roky, ale v březnu slavil u nas roční prineseniny), Vivinka( te byl take na jaře rok) a Albínka( te bude tak podle drapků ani ne rok a v lednu příštího roku bude slavit první prineseniny).
  Až budu mít chvílku tak hodím do alba jejich fotky.
  Tak děkujeme za přijetí mezi vás. Hezky den vám všem i morčíkům.
  - - - - -
  Zasilam odkaz na foto těch našich hopsalků.
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34912
  3.8.2021 17:38Jezzabell
  Gabby: Nějak tu situaci nechápu..To jsou tvoje morčata a pes nebo toho chlapa, co ti je nechce dovolit?
  A nebo tam bydlíš v nájmu a on nesouhlasí s dalšími zvířaty?
  3.8.2021 17:53Gabby
  Jezzabell, jsou expřítele kamarádky. Letěl se synem do Turecka a Pacicku chtěl nechat samotnou doma ten tyden a fenu ( 14let) chtěl dat do psího hotelu. Tak jsme se nabídly s partnerkou ze pohlídáme. Ale to jsme netušily v jakem stavu je přiveze. tyden jsme je dávali do kupy. A tak jsme zkusila navrhnout ze si je necháme. A tam je ten kamen úrazu. Najednou jsou to členové rodiny atd a ty kecy. Spis je berou jako samozřejmost ze je mají doma a jsou na ne zvykli s tím synem. Tak myslela jsem to dobre, ze by k ty naši trojice přibyla Pacička, která je uz pátým rokem o samotě. A do konce života o samotě uz bude.
  - - - - -
  Jezzabell, jinak ja mam doma ty tři morciky, co jsou v Albu na fotce a dva pejsky ještě. Měla to byt výpomoc. Nevim jak tohle řešit. On ke proste nedá a ukradnout mu je taky nemohu.
  3.8.2021 18:25Jezzabell
  Gabby: Když byli v zoufalém stavu, měli jste je vzít na veterinu, pořídit zprávu a s ní na policajy. Nemůžeš někomu vzít zvíře, i když ho týrá, dokud to neprokážeš..bohužel.
  Chápu tvojí objetavost, ale teď už jen můžeš upozornit ty policajty, což ti ovšem majitel osladí tím, že ti zakáže kontakt se zvířaty (to možná udělá i tak, z obavy, abys příště neměla podobné návrhy, co jim jsou očividně proti srsti.. Tam ohledy na zvířata neberou..Jako nejde zachránit všechny a všechno:((..Tady moc pomoci pro ta zvířata není bez souhlasu majitele..
  3.8.2021 20:09Bart
  Gabby - pěkná trojka! A jak se dají tak vyfotit... To já bych šílela, že se rozeběhnou do tří stran!!! Škoda že to nevyšlo s tou Pacičkou, je to hrůza.

  Náš Dave si začal nárokovat misku. Pořád na misce se zeleninou leží. Celou ji zalehne - to je jenom moje, nikdo mi to nevezme!!!! Já nejdřív myslela, že se o tu misku s tou studenou zeleninou chladí a ono ne. Tak musím Nicovi dávat jídlo do jiné. Dneska jsem koupila dvojmisku, tak nevím, jestli to bude lepší. No jsem na to teda zvědavá, puberta už buší na dveře....
  3.8.2021 20:42Gabby
  Jezzabell,
  Je to tak, bez důkazu nic.
  Prave ono šlo o stránku vnější, přerostlý drápy, v kleci 80 Cm jen minihobliny a nejaky tunylek pro křečky, samota. Nehledě na to, ze si ji všimnou jen když ji daji jídlo a pití. Ta ani neví co je to se proběhnout.Strava zrní smeskove. Seno aspon kvalitní je, ale došlo ji ve středu, tak říkám: chudák Pacička by byla dalších 4dni bez sena, pokud by byla sama u nej doma ten tyden. Takže následky by byli fatální. Na cestu k nám měla v misticce tři plátky okurky a kedlubnu. On řekl ze aby se pročistila vždy senem tak ji dá třeba kus zeleniny pak ji dá až za tyden. Chápu ze seno je nejdůležitější ale tak se divím, ze se dožila takového věku tímto způsobem života. Kdyby si nechal o tom něco říct a vzal si to k srdci a viděla bych ze uzná tu chybu a pokusí se jim život zpříjemnit a zpestřit. Ale kdo mu to doma dokáže ? :-( jedine me napadá mu to znepříjemnit ze si hovor natočit s nim až přijede pro holky. A pak to dat k policii. Ale když dneska vidím jaký jsou směšný tresty. Ale znepříjemnit mu to aspoň, třeba aby se mu rozsvitilo(jestli vůbec).

  Bart,
  Děkujeme. To byla světla chvilka kdy nebyli jak motorové myši. :-D
  Taky me to mrzí s Pacičkou.
  3.8.2021 21:22Jezzabell
  Gabby: Nj..Je to hrozný a takovýmu člověku jednu fláknout dvoumetrovým borcem je málo..Mělas říct, že morčinka pošla..Zahrabat něco v pleně, a čau. Ani by nic neřešil..Vyfotit spící morče (teda jestli nespí s otevřenýma očima)a avíc mě nenapadá..chjo.
  Jo, takhle jsem vyzobla několik morčat, aby se měly dobře, nebo jsem jim pomohla na inzerátech přes azyly po republice..Ale někdy to holt nejde:(. Můžeš podle reakcí toho člověka max. upozornit policii, aby to zkoukli, ale kdybys to aspoň měla nafocený..
  Jednou jsem šílenejm susedům nechala zrekvírovat policií rotvajlera. Nechávali ho zavřeného několik dnů v úzké chodbě starého baráku, jezdili tam jako na chatu. Pes vyl tak děsně, až jsem to prostě nevydržela. Policajti přijeli, slyšeli ho, a s veterinární službou z útulku ho rovnou odvezli. Byl několi dnů bez vody, když si vylil omylem misku, bylo po vodě, granule hned sežral, ani nevím, kolik jich tam měl,..A všude, když to otevřeli, jen rozťapaná moč a výkaly..chudák!
  Bába na mě nikdy víc nepromluvila, což je mi faaakt ukradený a psa už neviděli!
  4.8.2021 10:43Bart
  Gabby, Jezzabell - mě by zajímalo, proč si lidé, kteří nemají vztah ke zvířatům, ta zvířata vůbec pořizují. I když, když o tom tak přemýšlím - ono vztah/ a vztah - je to dvojí. Když to vezmu ze svého okolí, tak je to vlastně dost zvláštní, jak to kdo má. Např. nevlastní matka mého skorozetě má dva psy, kočky, králíky a morčata. O psy běžná péče, kočky jsou nějaké lepší plemeno, tak je občas množí a prodává - to je péče suprová, králíci ale s morčatama pohromadě o tvrdým chlebu a senu, bez nějaké větší péče a sledování. Prostě vesnické soužití se zvířaty, jen ty kočky mají větší péči a pani si myslí, jak zvířaqta miluje. Zeď klidně zabije králíka k obědu... Mě může trefit šlak! Ten když taky vidí, jak ty morčata máme jak mimina, a pořád kolem toho skáčeme, tak nevěří vlastním očím. Taky by každý nejezdil co dva týdny se zubama na veterinu, to taky plno lidí kroutí hlavou. Že to prý radši neutratíme a nekoupíme si jiný... Moje ségra kdysi taky malým dětem pořídila morče - podle našeho vzoru a to chudák žilo sotva 3 měsíce. Děti to tahaly a nakonec v létě postříkaly hadicí s vodou. Děs běs. Moje děti na morčata nesměly bez dozoru sahat. Teď si ségra plánuje koupit psa, protože si koupili barák. No chudák pes už dopředu. Ty původní malé děti sice vyrostly, ale ona má teď další z druhého manželství... Ségra podle mě vůbec vztah ke zvířatům nemá, přitom ona si myslí, že jo. Myslím, že tak to má docela dost lidí. Já se zas vždycky zvířat bála a nikdy dříve by mě nenapadlo, že tomu tak propadnu a budu to mít jak mimina, a tak strašně to rozmazlovat. No víc jak ty děti, bych řekla. A co chudáci "covidový mazlíčci" - jak si je lidi pořídili, když byli doma, a pak je zase nechtěli, když začali chodit do práce a neměli na ně tolik času. To je šílený. To je zodpovědnost, to je hrůza!!! Jenže v dnešní době moc zodpovědnost nefrčí.....
  - - - - -
  Ne zeď, ale zeť - leda by ho zabil o zeď.
  - - - - -
  Co jsem to zas napsala!
  - - - - -
  ježiš - covidoví mazlíčci - teda fuj, to mám dneska pravopis
  4.8.2021 11:07Gabby
  Jezzabell,
  Mas dobre nápady. Měla jsem to nejak vyřešit.
  On ani ho nebudu jmenovat, si mysli, že zvíře posadi někde jak vázu a sem tam utře prach. Jenomže to není vse. Je to živý tvorecek.

  Bart,
  Bydlím na okraji města a zahradu máme mezi dvěma vesnicemi. Chodila jsem všude možne, se psy na te vesnici. Snad se mi nestalo abych nepotkala dvakrát do týdne psa na volno ve vesnici, podotýkám kolikrat, jsme uz byli napadeni, ale lidi nedaj pokoj a budou dal nezodpovědné, nemluvě o tom jak kočky mají furt koťata a pak to dopadá tak, ze ve městě tady(ale to bude asi problem celorepublikovy), jsou všude rozmnoženy kočičky, útulek je odchyta, vykastruje, ale stejne přijdou další a další. Lidi je jim hází z balkonu vse možný.
  A přesně tak, neznamená ze když ma člověk spousty zvířat,ze je to láska k nim jaká ma byt.
  Záleží jak se o ne starám, jakou jim dam lásku,péči, kvalitní krmeni,zajistit zdravotní péči,neustále se vzdělávat ve světe zvířat. Někdo říká, ze chybami se člověk uci, ale ono chyby a chyby...
  4.8.2021 12:34Bart
  Babby - no jo, dřív se ta koťata utopila a byla regulace.... Prababičky to brali jako běžnou věc. Nechápu, že jim těch zvířat nebylo líto. Slepici zakroutit krkem, ufiknout hlavu mačetou a pochutnat si na polévce. Vybrat nejhezčího králíka, fláknout mu jednu za krk a stáhnout ho z kůže. Maso zadarmo a pečínka na stole. Pro mě nepochopitelný, maso nejím od 15 let. Ale lidi to mají pořád v sobě. Drží se zastaralých názorů, co by se vzdělávali, když to dříve fungovalo. Např. morče ke králikům, ještě jim pomůže od nemocí, zuby si obrousí o tvrdé pečivo (stoličky asi nemá nebo co, ty se neřešej), je to hlodavec, tak proč by nejedlo zrní, že jo, drápy si obrousí o cihlu atd. atd. A když tomu něco je, tak ať radši chcípne. Hodíme to do popelnice a je pokoj, vždyť je to jen taková myš.... Jé, ten pes má zdravotní problémy, s tím jsme nepočítali. Tak ho radši někde vyhodíme z auta nebo přivážeme ke stromu a děj se vůle Boží.... No kde to jsme?
  - - - - -
  Gabby ne Babby - fakt dneska teda píšu...
  6.8.2021 10:12Elen
  Zdravím všechny! Zanedlouho dostanu morčátka a chtěla bych se s nimi věnovat agility pro morčata. Myslím spíš jen pro legraci než závodně. Pokud by jim to opravdu šlo, asi bych popřemýšlela o závodech. Neví někdo náhodou od kolika měsíců se dá začít? :-) Na internetu jsem nic nenašla tak se chci zeptat tady. ;-)
  6.8.2021 21:28Cvalenka
  Dobrý den, ahoj! Nikde se nemohu dočíst, co znamená zvuk, který se občas ozývá od našich morčátek. Máme dva kloučky, kteří mezi sebou mají pohodový kamarádský vztah. Jednou za čas, někdy i párkrát denně se z klece ozve něco jako velmi hlasité mlasknutí. Něco jako když vytvoříte podtlak jazykem o horní patro a udělá to ránu. Co to znamená? Děkuji. A.
  7.8.2021 01:33Ehrena
  Cvalenka, to bude asi odkašlávání, morčata to dělají docela často, zvlášť ta žravá, rychle baští a něco jim zaskočí, tak pak udělají takový podobný zvuk a tím si odkašlou.
  8.8.2021 15:38Zbyněk
  Cvalenka: jsou dvě možnosti, buď morče hltá a pak mu občas zaskočí a "zakašle", je to takový docela děsný zvuk:) Anebo má problémy se zoubkama. Je potřeba identifikovat morče a pak mu pro jistotu nechat zkontrolovat zoubky.

  Elen: jedno morče je špatně, měly by být alespoň dvě. Morče je společenské zvíře nutně potřebuje parťáka, jinak bude nešťastné. Morče se dá s trpělivostí vycvičit na různé kousky, ideálně za nějakou odměnu, ale je potřeba to nepřehnat, aby z něho nebyla přežraná koule. Ne každé morče má náladu na nějaké cvičení. Nesnáší lidské doteky a nespokojenější je s dalším morčetem v odpovídajících podmínkách - dostatek prostoru, úkryt, pohoda, pestrá strava a neomezené množství sena
  8.8.2021 20:38Ehrena
  Zbyněk, Elen to psala v množném čísle - morčátka.
  Jinak souhlas.
  - - - - -
  Nechcete někdo zachránit samečka?
  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/140115840/daruji.php
  10.8.2021 07:19Elen
  Zbyněk- díky za odpověď. Budu se snažit, aby se měly skvěle. A morčátka budeme mít zatím dvě. Já bych nechtěla, aby se trápilo.
  11.8.2021 15:43Cvalenka
  Zbyňku a Ehreno, moc moc děkuji, nechám zkontrolovat zoubky.
  11.8.2021 19:03Elen
  Cvalenka - Přeji hodně štěstí!!!! :-) Snad budou zoubky v pořádku.
  14.8.2021 12:56Ashara
  Prosím poraďte... musela jsem nechat uspat jednu z našich dvou holek, bylo to nečekané a rychlé :-(

  Zůstala nám tu její stejně stará sestra, 4,5 roku...

  Já jsem si říkala, že až holky odejdou, tak už nebudeme pořizovat další morčátka, prostě s morčaty aspoň načas skončíme... ale problém je, že jsem nečekala že jedna z nich odejde tak brzy, doufala jsem že odejdou v pokročilejším věku a časově blízko u sebe... tohle je jak blesk z čistého nebe.

  Co teď s tou zbylou holkou?
  Určitě už nechci pořizovat mladé morčátko, když chci s chovem skončit... tak mě napadlo zkusit sehnat nějakou už starší samičku...?
  Ale váhám kvůli dvěma věcem - ono to nakonec skončí stejně, prostě vždycky jedna nakonec zbyde... a za druhé - co když pořídím druhou a ta naše ji nepřijme?
  Ta co nám zbyla je právě ta dominantní, druhé šéfovala pevnou packou, jaká je pravděpodobnost že ve svém věku se sžije s novou taktéž starší samičkou?

  Co byste dělali vy?
  Řešil to tu někdy někdo?
  14.8.2021 21:22Zbyněk
  Ashara: to je samozřejmě těžké rpzhodování. Čím je morčátko starší, tím menší potřeba kolektivu, ale neplatí to univerzálně. Čtyči a půl roku je ještě docela mladá samička. Pokud si nemáš nmožnost půjčit jinou samičku, zkusil bych Bazoš, sekci zvířata, třeba se tam najde holka podobného věku. Nebo zkus napsat / zavolat Reny, třeba má samičku podobného věku. Nebo prostě nech holčinu dožít samotnou, třeba jí nebude vadit, že je sama, ale to poznáš rychle.
  15.8.2021 07:32Veronika5
  Ashara: Také nám asi před měsícem odešel jeden ze dvou samečků ve věku 3,5 roku. Ten zbylý je dominantní a kluci museli být odděleni mřížkou. Proto jsem myslela, že už j němu druhé morče pořizovat nebudu - ale.... Zbylé morče jen jedlo a spalo a úplně se přestalo hlasově projevovat. Takže ač máme kromě morčat i dva králíky a kamkoli jedeme, vozíme všechny s sebou, jsem přehodnotila svůj plán postupně omezit počet zvířat, a koupili jsme úžasného malého rozetího samečka - a náš nesnášenlivý dominantní Kubík se zamiloval 😉. Dodám nějaké fotky. Takže takhle to proběhlo u nás, a nelituji....
  15.8.2021 09:25Ashara
  Zbyněk - děkuju, a jak poznám že jí to vadí že je sama?
  Ony se totiž ty holky zrovna nemusely, i když to byly sestry z jednoho vrhu... navzájem se spíš vyhýbaly, spaly každá zásadně v opačných koutech ubikace a tak... zatím se zbylá holka chová taknějak normálně, žere, není apatická, ani mi nepřijde že by druhou hledala... ale ony byly fakt spíš dvě samostatné jednotky... jenže pořád o sobě věděly, to je jasné :(
  - - - - -
  Veronika5 - děkuju, já už jsem rozhodnutá že s chovam morčat aspon načas končíme, ale samozřejmě nechci odsoudit zbylo samičku ke smutnému dožití... mám strach hlavně z toho, že pořídíme jinou starší a ta naše ji neořijme, protože je vážně dominantní, a ani se svou rodnou ségrou nevycházely růžově... a v případě že by se nesnesly na dvě klece nemáme absolutně místo. Je to hrozný dilema no.
  15.8.2021 10:34Veronika5
  Ashara: Tak ještě máš možnost vaši samičku nabídnout někomu, kdo má třeba už skupinu samic a podařilo by se jí začlenit... Že se trápí bys podle mě poznala podle toho, co jsem popisovala u našeho osiřelého morčete : jenom žere a spí, nic moc ho na světě nezajímá.
  15.8.2021 10:55Ashara
  Veronika5 tu možnost nemám, ale i kdyby, jednak je máme opravdu rádi a bylo by divné ji dát pryč, i když by to bylo pro její vlastní dobro, já vím... a jednak mi přijde neetické dát pryč starší zvíře zrovna když je ve věku kdy můžou s větší pravděpodobností začít přicházet nemoci spojené s věkem a s tím velké výdaje za veterinu... to bych nikomu na krk ani hodit nechtěla
  - - - - -
  Edit: morčata pocházejí z CHS, spojila jsem se s chovatelkou a třeba se u ní vhodná parťačka najde, uvidíme :-)
  15.8.2021 17:16Veronika5
  Saxík 😉. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34918
  - - - - -
  Bohužel foceno mobilem to vypadá hrozně, ale tak aspoň pro představu.....
  15.8.2021 20:53kvikvi
  Veronika5: Ten je tak roztomily! Moc blahopreju a preju mu dlouhy a krasny zivot:-)!
  15.8.2021 21:34Vlada
  Veronika5: krásná, jak já říkám "boží hovádka ". Vypadá, že si budou rozumět:)
  15.8.2021 21:52Veronika5
  Díky 🙂
  17.8.2021 09:13Veronika5
  Ještě si dovolím odkaz na jednu zamilovanou fotku... https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34919
  17.8.2021 09:24Zbyněk
  Veronika5: dědula vypadá docela spokojeně :) Ona mimina dokáží být docela vlezlá, pamatuji, jak jsem si pro měsíčního Cipíska půjčil sedmiletého dědu, zkušeného chovného samce a první noc byla tedy masakr, než si kluci vysvětlili pozice:)
  17.8.2021 09:35Veronika5
  Zbyněk: Uvidíme, jsme připraveni na všechny možnosti včetně rychlého oddělení samců mřížkou. Zatím to funguje nádherně, co bude za nějakou dobu se uvidí.
  - - - - -
  A určitě - dědula ožil a konečně se zase projevuje jako normální morče ;). Moc hezky se na ty dva kouká :).
  17.8.2021 10:43Vlada
  Ouu, to je lásky 💕
  - - - - -
  My dnes jdeme po třech týdnech na broušení stoliček a asi nás čeká i vytrhnutí kynklajícího řezáku, tak držte Fatimce palce
  17.8.2021 13:34Margaritasauerova
  Je zde někdo kdo chová 2 samecky? Máme doma cca 3 týdny samce, mladého, zvažuje přikoupit kamaráda.
  17.8.2021 15:38Kájka
  Zdravím po dlouhé době. A vidím tady staré známé... :-)

  Musím nejdřív sdělit smutnou novinku - minulý měsíc nás opustil náš starší morčík Vilík. Odešel za Duhový most v klidu, jako by usnul (zřejmě to bylo stářím) Pro nás nejhodnější morčátko na světě.
  Navzdory plánu, že další morče už ne (bylo v tom jasno, i děti souhlasily), že necháme Ríšu samotného (Vilikův parťák, o rok mladší). Nakonec jsem to nedokázala Ríšovi udělat. Nikdy nebyl sám, kluci spolu byli naprosto v pohodě, nikdy se nepoprali... Nejdřív žil Vilík rok sám, s partákem pak ožil... Rádi vzpomínáme, jak byl Vilík šťastný, když u nás přistál Ríša... A já nakonec cítila, že mu to prostě nemůžu udělat, aby byl v kleci sám, odsouzený k samotě. A tak má malého parťáka (mimčo) a je veselo :-) K malému se chová hezky, jako správný taťka. Tak snad to tak vydrží.
  - - - - -
  První 2 dny byl maličkej dost vyděšenej (bál se nás), cpal se k Ríšovi do domečku a ten ho tam nechával s ním i spát. Žasli jsme.
  - - - - -
  Verčo, krásný rozeťáček! A je fajn, že Kubík je vpohodě. :-)
  17.8.2021 16:52Veronika5
  Kájka: Ahoooj, Kájko! Tak koukám že to máte stejné jako u nás, taky jsem nakonec nedokázala nechat Kubíka samotného, i když je to zatraceně dominantní pitbul-morče, které muselo nakonec být od předešlého parťáka oddělené mřížkou. Potvrdilo se mi, že morče být samotné nemá.
  - - - - -
  Margaritasauerova: Chov dvou samců společně má řadu pravidel, která je nutné dodržet, především je nutné mít dva samce spolu od odstavu a nikdy neodděloval, nebo mus8 být druhý už starší a přidat k němu mimino. I tak se ale může stát, že se samčí nakonec šíleně servou a musíš je od sebe oddělit mřížkou. Pokud chceš mít jistotu spokojeného soužití dvou morčat, lepší by bylo počkat, až bude váš sameček starší (poradit se na veterině), vykastrovat ho a pořídit mu samičku.
  17.8.2021 17:39Kájka
  Naše zkušenost:
  K prvnímu morčeti jsme druhého samečka (mimčo po dostavu) dali, když mu byl přes rok (14 měs.) a v pohodě (bez kastrace) Fakt je, že ten starší byl strašně hodné, klidné morčátko a od mrňouse si nechal vše líbit, byl na něj strašně hodný (jak maminka)
  Nakonec nás teď ale překvapil Ríša, jak je v pohodě s malým.Tak snad spolu budou vycházet i v budoucnu, až ten malej dospěje. Vím, že vždy je riziko a bude záležet na nátuře toho mladšího.
  17.8.2021 19:21Elen
  Margaritasaureova - Naši dva samečci se snášejí dobře. Nejsou to bratři, ale jsou spolu od malička. Ke dvoum samcům, se ale nemůže pořídit další morčátko. Pokud bychom pořídily samičku, budou se o ni hádat. Kdybychom pořídily samečka budou se hádat všichni tři. Takže je důležité zvážit, kolik morčat vlastně chceme.
  17.8.2021 20:50Margaritasauerova
  No takže jsme chtěli koupit kámoše a z kámoše se nakonec vyklubal kámoška, morcak má cca počítám 3 měsíce holka bude mladší. Teď poraďte prosím, může ji nakryt už teď, než ho stihnu dát vykastrovat? Jinou klec nemáme.
  17.8.2021 21:00Ehrena
  Margaritasauerova, to může. Je třeba je mít oddělené, dokud nebude možné samečka nechat vykastrovat, a ještě potom cca měsíc, kdy může být ještě plodný. A nevím, kdy je možné samečka kastrovat, jestli už v tomhle věku nebo až kolem půl roku.
  17.8.2021 21:07Gabby
  Zdravím vespolek.
  Kolik vám toho miláčci teď vypijí přes ty vedra?
  17.8.2021 22:21Ehrena
  Gabby, u nás vedra nejsou, takže žádný rozdíl. Dnes se teploty vyšplhaly na krásných dopoledne 9, odpoledne 13 st.
  - - - - -
  V Jizerkách.
  - - - - -
  Jinak morčata tu jsou skoro celé dny venku na trávě, letos deštěm skoro denně zalévané, tudíž šťavnaté, takže pití ani nepotřebují.
  17.8.2021 22:41Kájka
  Margaritasauerova: to jste koupili morčátko ve zverimexu?
  Pravděpodobnost nakrytí je velká. Dejte je rychle od sebe. apsoň nějak přepažte klec, vždycky se to dá nějak řešit. Pokud tedy nechcete mít brzy hromádku morčátek....
  18.8.2021 08:45Zbyněk
  Margaritasauerova: okamžitě oddělit! A modlit se, aby samička neměla říji. Vylastrovat samečka a po kastraci měsíc "karanténa", jak ůíše Ehrena. Pro měsíční samičlku není mateřství vůbec zdravé!
  18.8.2021 09:40Margaritasauerova
  Tak jsem volala veterináři, a na kastraci až cca kolem půl roku, aby měl aspoň 500g. Dala jsem holku jinam, ale ráda bych je měla v 1 kleci, aby se aspoň mohli čmuchat a povídat si
  ODdělila bych je pleťivem, ale zrovna uprostřed mám dvířka do klece
  Máte někdo fotku jak třeba máte oddělenou klec?
  18.8.2021 10:44Veronika5
  Margaritasauerova: Takhle jsme to měli my, když bylo třeba kluky rozdělit: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34782
  Odkud jsi? Na časnou kastraci samců jsou různé názory, určitě to jde i dřív, zjisti si jak brzy by ho vykastrovali např. Vv Praze Na Hůrce. Takový sameček pak vlastně nikdy nedospěje a asi nebude mít typické samčí chování. Měla jsem takového a žil si velmi spokojeně. Nebo koupit ještě jednu levnou klec třeba na levneklece.cz, a postavit vedle
  18.8.2021 13:41Margaritasauerova
  Tak jsi měla pravdu, opravdu to jde už od 12 týdne, takže v pondělí ho jdu vykastrovat. Snad to vše zvládne a budou si spokojeně pokunkavat s fifinkou.
  18.8.2021 14:27Veronika5
  Margarita: Kam jdete? Je to dobrá veterina? Na tom hrozně záleží, zvlášť u mrňousa.... Tak to nakonec dobře dopadne, a budete mít spokojený pár.
  18.8.2021 18:07Margaritasauerova
  No já právě nemám zkušenosti s veterinou zde u nás Orlová a okolí. Na 1 vteřině mi řekli v půl roce, na 2 klidně hned a na 3 mi řekli od cca 4 měsíců aspoň. Tak teď babo rád, nemám zkušenosti.
  18.8.2021 19:02Veronika5
  No tak měla by to být veterina se specializací na malé savce, a měli by ho operovat v inhalační narkóze, je to šetrnější. Našla bych si co největší a nejlépe vybavenou kliniku, aby byla jistota, že budou mít zkušenosti. Klidně se za tímhle vyplatí i zajet do nějakého většího města v okolí, kde s tím ty zkušenosti mají. V Praze je veterin spousta, přesto jezdíme na tyhle věci 45 minut autem právě na tu Hůrku.
  19.8.2021 06:12Jeninas
  Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s dobou rekonvalescence po přehřátí morčátka? Bohužel se nám v neděli přehrála cestou v autě :( Ochladili jsme ji a druhý den jsem ji vzala na kontrolu k vet. Píchnul ji vitaminovou injekci, po té ale nechtěla žrát, tak jsem ji raději další den už odmítla. Teď jí i pije, hodně spí. Ale špatně se jí chodí. Nevím, zda ji kvůli tomu zase tahat na veterinu, nebo ji nechat v klidu.
  19.8.2021 10:33Ehrena
  Jeninas
  https://cit.vfu.cz/nz/DS/dalsi.ohr.stavy.morcata.html

  Zatím se nám to nikdy nestalo. Ale raději bych asi na tu veterinu šla, může to být nějaký příznak z toho, co v článku je popsané, a to je třeba řešit, pokud to tedy vůbec řešit jde.
  19.8.2021 13:33Jezzabell
  Jeninas: Nevím, odkud jsi, ale cinkni si třeba do Brna Jeklovi (na recepci poradi) https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=veterina+Brno+Jekl
  Nebo z Prahy na Hůrku nebo H-Vet, najdi si telefony na googlu. Za radu po telefonu nic nedáš. Obvykle mají poradenství po telefonu. Nejspíš ti řeknou, že morče stejně musí vidět, ale aspoň poradí, pokud to máš hůř dostupné na kvalitní veterinu se zaměřením na hlodavce.
  Na obvč. vet. to řeší formou pokus-omyl, fakt nedoporučuju.
  19.8.2021 15:53Jeninas
  Díky, obvolat jiné vet mě nenapadlo. Toho selhání ledvin se bojím, ale pokud je to tak, asi už berušce nepomůžou, což mě děsí :(
  19.8.2021 18:06Jezzabell
  Jeninas: Selhání ledvin poznáš okamžitě. Už jsem to zažila. Morče začne šíleně naříkat bolestí. A to ho pak popadni a mazej kamkoliv na uspání, protože to jsou nekřesťanské nářky bolesti..
  Játra se zachránit obvykle dají, to mám za sebou několikrát ( i když ne vždy to klapne a taky se musí uspat), ale u odborníka na morčata včasné kapačky morče zachrání. Chce to min. 4x denně na celý den ho tam nechat. Ráno tam, večer pro něj. A co dvě hodiny i přes noc aspoň dvě inzulínky RC kaše (nejlépe vyžádat si EmerAide Sustaine, je to podobný dokrm, jen pro morčata v krititckém stavu-víc minerálů).
  No, zavolej a poptej se! Držžím palce.
  19.8.2021 20:24Margaritasauerova
  Není zde někdo Orlová a okolí?klidně i Havířov, Karviná, Bohumín. Kterého vet doporučujete? Dekuji
  19.8.2021 21:06Emmča
  Margaritasauerova: Jsem sice odjinud, ale slyšela jsem o MVDr. Jiřím Michejdovi. Moje kamarádka u něj byla se svým morčátkem a jen si pana veterináře pochvalovala.
  19.8.2021 21:59Jeninas
  Ehrena, Jezzabell: Moc děkuji za nakopnutí. Nakonec jsem byla Na Hrádku u dr. Kolevské a mám z toho moc dobrý pocit. Morty mi po příchodu domů už nechtěla jíst ani pít a já házela flintu do žita. Příkrmy od pí doktorky ale spapala krásně. Dostala nějaké injekce podporující trávení a antibiotika. Škoda, že jsem o tom nevěděla hned. Do té doby mi ale veterináři poradili vždycky dobře :(
  20.8.2021 01:27Ehrena
  Jeninas, tak držím palce, ať to dobře dopadne.
  20.8.2021 08:45Margaritasauerova
  Ahoj, cestě i morče kratkosrste
  Jaký hřeben používáte?
  20.8.2021 08:48Elen
  Také přeji hodně štěstí. Snad se to bude jen zlepšovat. :-)
  20.8.2021 18:17🙂🙂🙂
  Zdravím mohu morcatku podat černý jerab neboli aronii?
  20.8.2021 21:14Emmča
  Ano, podávat se může, ale doporučuje se v menších množstvích. ;-)
  21.8.2021 07:49Jeninas
  Morty to nakonec nedala. Poučte se prosím z mých chyb, které se bohužel nakupily :(
  1. Choďte pravidelně k vet na malá zvířata. Já to až do jara dělala, ale po přestěhování nestačila najít náhradu. A konzultujte VŠECHNO. Já sice vet řekla, že Morty dost zhubla, ale přičítala jsem to její žravé spolubydlící.
  2. Nepodceňujte vedro během transportu. Netušila jsem, že jsou morčátka na teplo přecitlivělá. Moje druhá morčína se totiž občas ráda naschvál vyvalí na slunce, když k ní dosvitne. Pokud se vám morčátko přehřeje jako mně, ochlaďte ho a jděte ke specializované vet, aby ho hydratovala, píchla něco na podporu oběhu v trávicí soustavě a dala dokrmování. Nesmí dlouho ležet a nakonec přestat žrát. Bohužel jsem všude našla jen "jít k vet", ale nic konkrétního, a tak jsem nepoznala, že pánové její stav podcenili.
  Ještě jednou díky za podporu. Zvířátka mají jen nás. Já to posrala a s chovem pravděpodobně skončím, protože mě to dost vzalo.
  21.8.2021 09:44Ehrena
  Jeninas, to je mi líto.
  Ale takovéhle pocity mívám i já, když mi morče (nebo kočka) odejde, taky hledám, kde jsem udělala chybu, co jsem mohla udělat lépe. Za posledních deset let jsem si toho užila až moc.
  I proto už jsem se rozhodla mít menší smečku morčat, než dřív, protože když jich máš víc, každou chvíli s někým z nich něco je, i ty odchody jsou častější.
  Ale to chceš nechat druhou morčinku samotnou? Bude jí chybět společnost dalšího morčete.
  21.8.2021 12:41Jezzabell
  Janinas: MOC je mi to líto...:((.
  Ale tvůj úžasný přístup k tomu, co se stalo svědčí o tom, že je z tebe zkušenější chovatel a že si všímáš. A TAK TO MÁ BÝT! Jsi úžasná, že jsi to tak perfektně napsala a být správcem stránek, dám to tučně na začátek článku "jak se starat o morče"!
  Pořiď kamarádku, mimino (v CHS Diamant mají ještě volné, mám od nich všechny a mají úžasnou povahu a to ti tu i dosvědčí Veronika5, která si právě pořídila i dráčka-rozetku).
  Morčátko truchlí a může na to i pojít. Jsou to závisláčci a mně to jednou málem odpravilo Vall-íka (viz. album Marodíme s játrama). A chce to mimino po odstavu, ne nic staršího, už se mi stalo, že ani tříměsíčního mimáka mi truchlící Lancík nepřijal! Vincenta naštěstí přijali Geri s Jarvisem a mám fungující trojku "koulařů", ťukyťuk!!!
  Je to paradox, ale každá smrt morčátka nás posune dál a poučí jak se příště zaměřit na niance, které jsme před tím prostě neviděli..Učíme se stále dál a jak si tím neprojdeme sami, ani sebevíc rad někdy nepomůže. Říkám "někdy"! Rady jsou ze zlata! Ale někdy si prostě nevšímneme, přičítáme to běžnému stavu a tak..
  Pořiď mimino hned po odstavu a bude zas veselo a to je ten nejlepší lék pro sirotečka a taky tebe;).
  Hodně sil!
  21.8.2021 18:14Veronika5
  Janinas: Taky myslím. Příště už tuhle chybu neuděláš. Ono skoro vždycky je možné si něco vyčítat, když zvířátko umře....
  21.8.2021 21:04Emmča
  Janinas: Jsem smutná s tebou. Z chyb se člověk učí, ale občas přijdou chyby které nás pak zabolí a obrečíme je. :-( ROZHODNĚ S CHOVEM NEKONČI!!! POUČILA JSI SE A MUSÍ SE JÍT DÁL. S tím že už umřela, nic neuděláš. Musíš se koukat dopředu. Jinak si své chyby budeš vyčítat neustále a se vším co uděláš špatně, si budeš lámat hlavu rok. Smrt morčátka je velmi smutná věc, musí se oplakat, ale mysli na pozitivní věci. Třeba na to, jaké morčátko by jsi chtěla nebo tak. Je to sice dost těžké, ale jinak se z toho nedostaneš. Bude to třeba trvat půl roku, ale nesmíš se vzdát. Přeji hodně sil. :-)
  21.8.2021 21:10Jeninas
  Děkuji za podporu. Morčínce už jsem začala hledat kamarádku, protože je opravdu smutná. Seznámím je a až se mamka vrátí z lázní, vezme si je k sobě. Má skvělou veterinářku, morčata chová stejně dlouho jako já a dává je pást ven. Bude mít svoje již postarší klučičí duo odděleně od mého. Podle mě si berušky zaslouží mnohem víc času, než jim můžu dát a manžel už to znovu absolvovat nechce :'( Je pravda, že jsem s nimi byla na veterině každou chvíli. Měla jsem ji přímo v ulici a ani mi to nepřišlo.
  22.8.2021 08:47Ashara
  Nedávno jsem tu řešila co s naší osiřelou starší morčicí, když chceme s chovem morčat skončit, a tímpádem nechceme už pořizovat mladé morče...

  Kontaktovala jsem rodnou CHS a chovatelka je skvělá, velmi vstřícná, a v týdnu si pojedeme pro jinou starší samičku která je věkově jen o měsíc mladší než ta naše :-)

  Ta naše je bohužel celkem dominantní a tak mám i trochu obavy jestli to klapne, ale snad bude holka rozumná.

  Jak je co nejlépe seznámit?
  Nějaké rady jsem tu už četla dřív - na neutrálním území. Ještě mě napadá - pomůže když třeba novou samičku pak po seznámení pustíme do ubikace jako první aby měla možnost si obhlídnout "terén"? Nebo naopak původní holku naštve když "ve svém" už najde vetřelce?
  Napadá vás ještě něco co by pomohlo? :-)
  Obě holky mají 4,5 roku.
  22.8.2021 14:55Jeninas
  Já měla složitější první seznamování morčat (5 měsíců a 1 rok). První 2 dny jsem je dávala na 2 hodiny vyběhat na neutrální místo. 3. den už se nehonily, tak jsem je dala do výběhů a propojila je.
  22.8.2021 19:19Bart
  Ashara - taky jsme kluky seznamovali ve výběhu 3 dny. Postupně jsme čas prodlužovali na celý den. Ubikaci potom důkladně vyčistit, zlikvidovat "staré" pachy. Dobré je také dát jim stejnou vůni - otřít o ně trošku něčeho, po čem si budou stejně vonět. Do ubikace potom toho nového vetřelce jako prvního.
  - - - - -
  výběh také čistý, neutrální, zbaven všeho starého (tím nemyslím věci vyhodit, ale dát jim jinou vůni ap.)
  22.8.2021 23:43Gabby
  Zdravím.
  Jaké kupujete nejčastěji seno a jak uskladnujete při větším množství?
  23.8.2021 08:43Zbyněk
  Ashara: ona stejně stará samička není zárukou, že odejdou za duhový most společně. Jestliže chceš skončit, nevyhneš se tomu, že ti stejně na čas zbyde osamělé zvířátko. Ono čím je morčátko starší, tím méně potřebuje další morče, ale není to pravidlo. Kdysi jsem se pokoušel spárovat dvě dominantní starší samičky a rvaly se, jak koně, to prostě nešlo. Nakonec devítiletá dožila sama a neměl jsem pocit, že by s tím měla problém.
  Můžeš se zkusit domluvit s tou chovatelkou, jestli si pak osiřelou samičku nevezme k sobě s tím, že jí zaplatíš a ona jí nechá dožít v kolektivu. Ale taková změna jí také nemusí svědčit. Jsou to složitosti.
  23.8.2021 09:23Ashara
  Zbyněk - já vím že ani stejně stará samička není zárukou že budou žít stejně dlouho, ale já prostě nevím jak jinak to udělat... :(
  chci to aspoň zkusit, ta naše mi ve 4,5 přijde ještě mladá na to aby dožila o samotě, být o rok starší tak už bych to taky brala asi jinak...
  S chovatelkou jsem domluvená že pokud nová příchozí nezapadne tak si ji vezme zpět, a pokud to fakt neklapne tak aspon budu mít čisté svědomí že jsem se na tu naší nevykašlala a zkusila udělat co se dá...

  Co jiného mi zbývá?
  23.8.2021 10:07Emmča
  Gabby: My kupujeme seno od JLProduct. Toho stačí třeba dva balíky na tři týdny pro dva. :-) Konkrétně na webu https://www.spokojenemorce.cz/krmivo-seno/razeni-nazev-vzestupne
  23.8.2021 12:51Zbyněk
  Ashara: 4.5 roku je ještě opravdu docela mladé morče. Tak snad se holky pár let společně dožijí a pak už ten vyšší věk zajistí, že osiřelé to bude více jedno. Mě to také jednou čeká, chov je obrovské množství času a peněz a na doovlené už jsem nebyl pět let, pořád lítíám okolo potvor :)
  24.8.2021 08:52Margaritasauerova
  Prosím kdo byl na kastraci s morcetem, jak vypadá druhý den? Black je čilý, běhá, hopsa na domeček, ji, ale má to tak natekle že má jakoby zadek až na zem nebo jak to vysvětlit. Je to normální? Každopádně odpo jdem k veterináři na kontrolu, jen se chci uklidnit. Diky
  24.8.2021 09:59Gabby
  Emmca, děkuji za tip, prave s tím bojují abych ho dobre uskladnika když ho objednam více, jutovy pytel by to mohl vyřešit za me :o) nevyplatí se mi pro tři hladový krčíky objednávat po dvou třech pytlíkach.
  24.8.2021 10:09Zbyněk
  Margaritasauerova: po kastraci nesmí být nateklé nic. kulky zmizí a místo nich je zašitá jizva. Antibiotika dostal? Na kontrolu určitě!
  24.8.2021 16:19Margaritasauerova
  Tak veterinář říkal že ok, že to trochu natekle být muze, má tam stehy, pichli mu atb a dosti jsme i léky na doma ve strikacce do tlamicky.
  - - - - -
  Můžu někomu poslat foto, kdo s tím má zkusenosti prosím? Má tam teď takový divný,, pytel, jakoby 😂 možná je to tím vyholenym tak mi to přijde divne. Kdyby koukl někdo zkušený budu ráda. Psala jsem i na jinou veterinu na názor, tám se zatím neozvali.
  24.8.2021 17:53Ehrena
  Margaritasauerova, já teda zkušenosti mám jen vyčtené s kastraci samců, ale četla jsem, že někdy se to stává, ale může to znamenat další komplikace, jako hnisání, abscesy atd. Takže kontrolovat a hlídat čistotu, případně konzultovat s veterinou.
  A hlídat, jestli sameček čůrá a bobkuje, může mu to dělat problémy.
  25.8.2021 08:54Ashara
  Tak včera jsme si přivezli tu novou starší samičku, a zatím nic moc teda :(

  Postavili jsme jim ohrádku na místě které bylo pro obě neznámé, a ta nová dostala náskok aby si mohla obhlídnout terén... a taky to ze začátku vypadalo nadějně, jen kolem sebe chodily a cvakaly a ježily se... jenže pak ta naše fúrie začala vyjíždět, a čím dál víc a zdálo se mi že celkem naostro zubama, ne jen hrozby... když byly v sobě tak jsem přes ně hodila hadr... jenže i když ta nová byla za ručníkem nebo s ním přikrytá, tak naše Isha ho obcházela a hledala skuliny kudy se k ní dostat... to se mi na tom líbí asi nejmíň, jako že se nespokojila s výpady ale vysloveně ji chtěla pronásledovat i když ta nová byla za hradbou... :(

  Po dvou ostrých "hádkách" jsem je oddělila a dnes budem v seznamování pokračovat... ale uvítám názory - jak dlouho to má cenu zkoušet?
  Přiznávám že mě to včera dost vyděsilo, fakt to nebylo pěkné... a taky je mi líto té nové, je úplně zlatá a před tou naší fúrií už pak ke konci je prosebně kníkala, podřízenost sama... a stejně jí to nepomohlo... nechci to vzdát, protože když tohle neklapne tak ta naše dožije o samotě, ale pokud to bude i dneska vypadat jako včera, je ještě šance že se to časem poddá?
  - - - - -
  EDIT tak dnešní seznamovací pokus byl ještě horší než ten včerejší, došlo i na chlupy v hubě a Isha po nově příchozí fakt jde... nemám na to nervy
  25.8.2021 09:12Veronika5
  Margaritasauerova: Měl by mít rozhodně na doma ATB na delší dobu, jinak hrozí vznik abscesů. Právě s takto zbabranou kastrací u mladého samečka mám zkušenost já, a proto vždy už jen na specializovanou veterinu.
  25.8.2021 09:27Ehrena
  Ashara, to je těžké radit.
  Já už starší samičky seznamovala vícekrát a záleží na povaze těch dvou samiček.
  Když jsme chtěli začlenit do kolektivu tehdy 4letou Béžulku, zjistila jsem, že ta je tak dominantní, že to půjde sotva. A to šlo o to začlenit ji do venkovního výběhu s ostatními, po problémech, jaké s ní byly, jsem ji doma nechávala bydlet samotnou. Venku ji ale tehdy překvapivě usadila naše daleko drobnější Rozinka, která se vždycky chovala mírně a nikdy na nikoho nevyjížděla, na rozdíl od Béžulky, která do té doby na každého. Na Rozinku a Xandra si to dovolila jen jednou a Rozinka ji bez nějaké větší rvačky vrazila jeden klofanec a Béžulka se stáhla a byl klid. Tedy venku ve výběhu, ale překvapivě od té doby už nevyjížděla venku na nikoho.
  Doma se to vyřešilo tím, že si Béžulka, která k nám přišla už nakrytá z domovské CHS, porodila dceru a žila pak do konce života s ní.
  Před cca dvěma roky jsme pořídili k naší Meduňce, která přišla o parťačku, tříletou Sněhulku z CHS Od Julie. Sněhulka byla a je dodnes pěkný kusanec, je velká i "rozložitá", tak jsem měla strach, že naši Meduňku, která byla v té době menší a hubenější, zválcuje raz dva. Navíc Meduňka byla do té doby povahy vyloženě mírné, takže jsem se bála spíš o ni než o novou samičku. Seznamovala jsem je na začátku zimy, tudíž v Praze, v domácím výběhu, a výsledky nic moc. Zpočátku to překvapivě vypadalo, že navrch má naše Meduňka, ale pak se Sněhulka vzmužila a pouštěly se do sebe obě. K tomu, že by se pokousaly, nedošlo, ale neustálé prskání a ďobance, občas kus kožichu v tlamičce té druhé, bylo to z obou stran stejné. Chvílemi se vyloženě proháněly, pak se na chvíli uklidnily, ale za chvíli se to zase opakovalo. Vedlo to k tomu, že jsme to po několika opakovaných pokusech trvajících vždy tak tři hodiny vzdali a holky žily v období kolem Vánoc tehdy každá sama. Ve svém. Když jsem to konzultovala s majitelkou CHS, tak mi říkala, že dělám základní chybu, že je mám nechat spolu třeba dva dny ve výběhu pořád, nenervovat se a jít si dělat něco jiného, nehlídat je, že ony si to spolu vyřídí samy a uklidní se to. Nojo, to je dost těžké, když to člověk slyší, co tam vyvádějí. No ale zkusila jsem to, opravdu jsem je nechala tři dny v tom výběhu spolu, jen jim ho čistila, nosila krmení a vodu a fakt se to uklidnilo. Pak jsem sice měla obavy při přendavání do morčatárny, jak to bude v těch menších prostorách, než je výběh, ale i tam byl klid. Od té doby jsou holky bez problémů spolu a často leží i vedle sebe a jsou úplně v klidu. Venku při začlenění do kolektivu ostatních ve venkovním výběhu na zahradě už Sněhulka žádné problémy nedělala, dokonce je ze všech nejmírnější.
  A to jsem to viděla zprvu na samotky pro obě.
  Takže bych radila jedině zkusit tohle.
  Ale nevím, jestli ta vaše původní samička není tak dominantní, že to třeba nepůjde ani tak.
  No Noemi, ta původní majitelka té Sněhulky, říkala, že se jí nestalo, že by se to časem neuklidnilo.
  25.8.2021 15:01Margaritasauerova
  Čím prosím desinfikujete klec? Díky
  25.8.2021 17:30Zuzle
  Ahoj, chci se zeptat... před pár dny mi zemřelo velmi nečekaně morčátko a sháním pro toho druhého kámoše - existuje nějaký aspoň trochu aktuální seznam CHS? Nebo máte nějaké tipy jak sehnat morče? Protože ve zverimexu nebo podobně se mi doopravdy kupovat nechce...
  26.8.2021 07:21Margaritasauerova
  Zuzle na fb stránka morčata
  - - - - -
  Tak nás chlapeček tu kastraci nezvládl.
  26.8.2021 10:04Bart
  Margaritasauerova - pane jo, to je škoda. Soucítím s tebou.
  26.8.2021 13:03Zbyněk
  Margaritasauerova: to mě moc mrzí :( Veterinář operaci zkazil, protože po kastraci tam nesmí být žádná boule. Škoda, že mu nenasadil třeba Sumamed a hned, ale podle popisu to bylo prostě špatné. Poučení - příště určitě na jinou veterinu.
  26.8.2021 13:32Ehrena
  Margaritasauerova, to je mi líto.
  Ještě jsem neslyšela, ani nečetla, že by sameček po kastraci umřel.
  Že byly třeba dlouho problémy, to jo, ale tohle?!?
  Chudinka!
  Ono podělat se může leccos, proto já se u morčat všem operacím, které nejsou nutné přímo ze zdravotních důvodů, vyhýbám.
  26.8.2021 21:23Emmča
  Margaritasauerova: Ach jo. Je mi to moc líto. Osud je prostě někdy na houby :-((
  29.8.2021 16:01Zbyněk
  Nedávno tu někdo psal, jk venčil morčátka a když přišel po nějaké době, bylla mrtvá a plná mravenců. Vyjádřil jsem názor, že je zabilo něco jiného a mravenci pak jenom nalezli na mrtvá zvířátka. Ve středu jsem viděl na Hájích v Praze drastickou scénku. Trojice Cikánů - už dospělých, si sedla na trávník a vypustila na pastvu činčiláka. Byl to pěkný kus myši, žádný drobeček. Sameček se pohyboval uvnitř trojice, najednou mezi ně vletěla straka a dvěma klofanci činčiláka těžce zranila. Zoufale naříkal, bylo to rychlé, jak blesk! Když venčíte morčátka, nenechávejte je nikdy bez dozoru, venku jim hrozí tisíc nebezpečí, hlavně od vzdušných dravců, ale také od kun a lasiček. Venčit jedině v kleci, která má dostatečně husté pletivoo a to i dole.
  29.8.2021 17:57Jezzabell
  Zbyněk: Dole nejlépe s krytou podestou (plachtou a na vrch deka), aby nenastydla, ono i v chladnějším počasí pro ně, pro nás stále teplo,OD ZEMĚ, může být průšvih na veterině, co je pak pěkně drahá sranda!