od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2022
 • Zobrazuji 70 zaznamu.
 • 1.1.2022 13:45Zbyněk
  Untidypeta: pro morčátko rozhodně doporučiuji další morčátko! Králík je samotář, ale morče potřebuje nutně další morče. K samci měsíční miimino, k samičce může být i starší.
  1.1.2022 21:09Emmča
  Veronika5, Zbyněk: souhlasím, morče trpí, pokud je samo.
  2.1.2022 14:04Jezzabell
  Emmča, Zbyněk: Jak Zbyněk ví, zůstal mi téměř dva měsíce sám Bondík. Odešel mu Vall-ík a ještě se s ním rozloučil (a s ostatními..). Teda rvalo mi to srdce, jak obešel naposled klece, zavrkal na ně a pak ochrnul..Bondíka to strašně sebralo. Teda nás všechny.
  Přestože je kolem v té době pět kluků, začal moc pít. Prostě ze stresu visel v jednom kuse na napáječce. To jsem si ověřila doktorem. Jak na potvoru nikde mimino po odstavu, všechno přes tři měsíce. Ale počkali jsme si na Willíka, který je teda Vall-íkovi hodně podobný
  Chci říct, že samota není nic pro morče. Ani ve smečce, obklopen přes mříže nebo kontaktně ve výběhu..Truchlil do chvíle, než mu tam přistál maličký blonďáček. Každý je jiná osobnost, někdo je z toho smutku venku za tři týdny, někomu to nestačí. Bondík na Vall-íkovi doslova visel a jsem vděčná, že to přežil! Někdy ze stresu taky můžou odejít játra.
  Vall-íkovi, když umřel Julísek, odešly játra.. Oni stres strašně těžce nesou. Lidi často morče neřeší, že si radši koupí jiné, nebo že mu v jednom přece nic nechybí. Ještě že neuměj morčata mluvit! A obvykle bych tyhle názory fakt postihovala a drsně.
  Takže není nad dvojice, smečky a pod. Kdo chce jednoho, ať si pořídí fakt králíčka.
  Jinak jak máme teď jedno mimino a tři juniory, tak smečka je semknutá a kontaktní. Ještě se mi nestalo, aby se mi ve výběhu sneslo pět kluků koulařů (na plný počet nemám odvahu, ale třeba by dali i to), do klece si k sousedovi skočil nebo skočili jiní a ostatní v pohodě. No úplně jinej gang!;)
  2.1.2022 15:24Bart
  Jezzabell - přeju, ať to společenství vydrží co nejdéle!!!
  2.1.2022 23:20Jezzabell
  Bart: No, moc děkuji;), přeji si to samé. Jsem z tohodocela vykulená, ještě se mi to nestalo, aby se tolik morčat na jednom místě prostě sešlo.
  Ráno jdu s Uhlíkem na kontrolu na veterinu, s těmi ledvinami.
  3.1.2022 20:45Cidik
  Jukněte na nové krmivo pro morčata - Little One - dělají i bezobilné - natočil jsem unboxing - https://www.youtube.com/watch?v=PLHieuw6lF8
  4.1.2022 17:25Rózinka
  Dobrý den,potřebuji poradit.17.12.2021 jsme si pořídili ze zverimexu dvě dvouměsíční holky,doteď spolu vycházely,ale dnes na sebe cvakají zuby a jedna vrká jak holub a je vidět,že je ve stresu.
  4.1.2022 18:40Jezzabell
  Rózinka: Je tam několik možností, co se stalo. Za 1) jak velká je klec, kde bydlej a mají možnost výběhu se schovávačkama?
  Musí mít dostatek prostoru, aby si uměly dít i pokoj od druhé;)
  2) Jak mají uzpůsobenou klec, i tam je potřeba dvojí vybavení pro každou zvlášť, aby si nelezly do jednoho domečku a nesoupeřily zbytečně o domov
  Ony to budou teda zkoušet cca půl roku jedna na druhou, příp. jen jedna, ta dominantnější na tu druhou. Vytvářejí si žebříček hodnot, která bude šéf a která bude ta podřízená. To je u morčat běžné. Někdy se i ťafnou, ceněj na sebe zuby a vydávají dost drsný zvuky..HLAVNĚ MEZI NĚ NEDÁVEJ RUC!!! Ony neublíží cíleně, ale kdyby se začly prát, vidí obě rudě a nevnímají tě a pak těmi hlodáky trhají, když se zahryznou do ruky!!! Chce to kožené rukavice z OBI! To na ně radši hoď ručník a počítej do 10ti. A ani pak tam nesahej;).
  Kdyby k tomuhle omylem došlo, je zle a holky by musely mít 2klece vedle sebe a žít odděleně. Už se nedají dohromady nikdy.
  Ale jak si "jen v pubertě, do které vstupují, vyměňují názory", je to ještě dobrý a pro ně přirozený. Proto doporučuji dávat je do výběhu (spousta z nás tu má u přezdívek Alba s fotkama, i já), nebo na youtubu najdeš inspiraci. Důležité je, aby měly holky pohyb, spoustu sena, klidně i na hromádce uprostřed a dva domky v něm a napáječku a třeba misku s granulema, nebo trochu zeleniny, ony se už zabaví. Budou se honit, nadšeně popcornovat a vrkat a sváry budou řešit tak, že MAJÍ KAM ZDRHNOUT;). Jsou spolu od narození, neměl by být větší problém a když jim dáš ten prostor, budeš mít spokojenou dvojku;).
  Hodně zdaru a někdy napiš, jak to jde-a hlavně větší nebo velkou klec či ubykaci (nevim, zda jste kupovali nebo někdo šikovný vyrobil, zas inspirace na youtubu nebo i tady).
  4.1.2022 19:05Ashara
  Rózinka - já se ještě zeptám - je jisté, že jde o dvě holky, a že jsou dvouměsíční?

  Ve zverimexu se často seknou s pohlavím, a ani věk nemusí sedět - když jim tam z množky přinesou morčata a plácnou nějaký věk, ve zverimexu to určitě nezkoumají.
  4.1.2022 19:43Vlada
  Zdravím po delší době a přeji hodně zdraví v novém roce.
  Po problémech mezi svátky dnes opět na veterině. Rozarka se musí podrobit nějakým vyšetřením a pokud bude jen trochu reálné, čeká ji kastrace. Držte naší babičce (6let) palce.
  5.1.2022 13:13KarinH
  Vlada: Mohu se zeptat, proč musí Rozárka podstoupit kastraci? I Zbyněk tu psal, že by to u takto starých samiček nedoporučoval. Sama mám bohužel špatnou zkušenost, kdy jsme teď v listopadu dávali na kastraci 5,5 let starou samičku, protože měla podle veterináře velké cysty a my jí chtěli zkvalitnit život. Bohužel jí pak hodinu po operaci selhalo srdíčko.. A když jsem to tu psala, tak Zbyněk právě reagoval, že v tomhle věku to nedoporučuje.
  5.1.2022 14:18Vlada
  KarinH: důvodem je právě cista, která tlačí na střeva, močák..
  Na vetrině jí dnes udělali důkladná vyšetření a stabilizovali. Je hospitalizována a bude i po zákroku. Doufám, že to dobře dopadne, je to velká bojovnice.
  5.1.2022 15:03Zbyněk
  KarinH: někdy to bohužel jinak nejde - mé samičce museli vyndavat močový kámen v šesti letech a zvládla to. Ale samozřejmě dobré to pro zvířátko není.

  Vlada: předpokádám, že kastrace asi nebude na tři body, tedy vaečníky budou tahat přes bříško, že?
  5.1.2022 15:10KarinH
  Vlada: Jo takhle, tak ať to zvládne! Budu držet palce :-)
  Zbyněk: Já tě radši zmínila po té mojí špatné zkušenosti.
  5.1.2022 16:32Zbyněk
  KarinH: určitě to chce vyšetřit srdíčko a hned po operaci pro jistotu podat diuretkum, u takhle starého morčátka je to výborná prevence. Hlavně já se striktně vyhýbám kastraci přes bříško, tam je to vždycky padesát na pdesát. S tímhle jedině na Hůrku, nebo k Jeklovi do Brna, pak je šance.
  5.1.2022 18:24Vlada
  Zbyněk, KarinH: Je to buď a nebo. Jak budou provádět kastraci nevím, chodíme na Bílou horu, Dr. Skladanové, specialistce na exotická zvířata. Myslím, že to nebudou dělat prvně a vi co dělají. Taky léčbu nechám na ně.
  6.1.2022 09:06Zbyněk
  Vlada: tak pokud jsi z Prahy, rozhodně bych to nechal udělat Dr. Sekyrovou na vets4pets.cz protože tam to dělají na tři body a vaječníky jdou ven bokem, neodtahují střeva. Šance na přežití jsou tam maximální cena okolo 3000 korun.
  - - - - -
  Já kvůli tomu nenechal katrovat samičky ani u Valeše, protože to dělá klasicky a navíc nepoužívá inhalačku.
  7.1.2022 06:47Vlada
  Zbyněk: Nebyla to cista, ale nádor, který tlačil na páteř, neoperovatelné. Nechala jsem uspat, dnes si ji vyzdneme.
  - - - - -
  Po více než 6 letech nás včera opustila Rozárka. Odešla do morčecího nebe, nebo na duhový svět. Celou dobu nám i své parťačce Fátimě přinášela radost.
  Teď nás čeká shánění nové společnice pro Fátimku.
  7.1.2022 06:51Jezzabell
  Vlada: To je mi tak strašně líto!!!
  Někdy ani všechny včasné zásahy světa nepomůžou...:(.
  PS:
  7.1.2022 08:32KarinH
  Vlada: To mě strašně moc mrzí :-( chudák malinká, tak jí v morčecím nebi bude pěkně a bude vzpomínat, jak se měla u vás krásně. Držte se!
  7.1.2022 09:04Zbyněk
  Vlada: tak to mě moc mrzí:(( Měla holčička ale krásný věk, opravdu krásný! Fátimce doufám sedne nová parťačka. Budeme držet pace a pacičky!
  7.1.2022 11:44Bart
  Vlada - také soucítím, je to vždy moc těžké... Snad vás nový přírůstek rozveselí. Přeju šťastnou ruku ve výběru nové parťačky pro Fátimu!
  7.1.2022 14:16Ylada
  Kdyby to někoho z Prahy zajímalo, tak zítra - 8. ledna 2022 - se v Toulcově Dvoře (Hostivař) koná první letošní výstava morčat.
  7.1.2022 20:30Emmča
  Vlada: Ach jo... To je strašný. Soucítím s vámi. Hodně štěstí při výběru parťačky pro Fátimu!
  12.1.2022 22:27broušení zubů
  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně broušení, stříhání zoubků. Mám názor dvou veterinářů a nevím, jak se rozhodnout. Jeden přední zuby stříhá a druhý říká, že se zuby nestříhají, ale brousí a že se musí brousit pod narkózou každý měsíc. To mě dost vyděsilo. Dostávají také vaše morčátka každý měsíc narkózu kvůli zubům? Já si nemyslím, že by to bylo pro morčátko vhodné, dávat mu každý měsíc narkózu.
  12.1.2022 23:04Bart
  broušení zubů - záleží, které zuby chtějí zkracovat. Pokud jde o stoličky, dělá se to v narkóze, ovšem nejlepší pro morčata je narkóza inhalační. Potom se může stát, že to může podstupovat často, ale je to mnohem šetrnější, než běžná narkóza. Pokud jde o přední zuby, tak to se dělá "zaživa". My jezdíme už kolik let každé 2 týdny na zkracování, protože jeden zub úplně chybí. Někdo to stříhá, někdo brousí. Naše doktorka je expert přes zuby a zásadně je brousí elektrickým malým diskem. Prostě je ufikne a potom je dobrušuje do správných úhlů. Pokud se zuby ustřihnou, můžou se roztřepit a nikdy se nedocílí takové přesnosti a ostrosti. V každém případě, ať jsou to stoličky nebo přední zuby, vzniká mezi horními a dolními díra, zuby ze začátku na sebe nedoléhají. Je potřeba dokrmovat instatním senem Rodicare ap. a zelenimu krájet na slabé nudličky připomínající stébla trávy nebo strouhat. Salát také krájet nebo trhat. Salát je slaboučký, ten začnou kousat až když už jsou zuby v pořádku. Většinou to může trvat 5 dní u předních zubů, u stoliček až 10 dní. Někdy morče nechce jíst jen proto, že si pamatuje, že mu to nešlo, je potřeba ho nutit.

  Ostatní - to je neuvěřitelný, jak se nám to opakuje. Jezzabell pořád ledviny a játra a u nás zas ty zuby. Dnes koukám, co se ten Dave tak pere s tím salátem a včera měl trochu průjem. Třičtvrtě roku jsme obdivovali jeho rovný zuby (jak na to už nejsme kolik let zvyklý) a najednou koukám, on má horní uražené. Ne úplně, ale těsně u dřeně a jeden je ještě kratší. To už fakt nechápu o co. Tak že příští týden s Nicem povezeme i Dava, aby mu to srovnala, protože mu přerostou ty spodní. To se mi snad už zdá. Nedej Bože, aby Omikron vyřadil veterinu z provozu.
  12.1.2022 23:15broušení zubů
  Mockrát děkuji za odpověď. Jedná se o přední zuby. Takže by se mohly brousit "zaživa", super. S tím bych asi souhlasila. My to zažíváme poprvé, ačkoliv máme morčátka již dlouho, nikdy nebylo třeba krátit a najednou přišel pan doktor s touto informací, že jsou zuby přerostlé a fik, stříhl to kleštěmi - byla jsem dost v šoku. Morčátko nemělo žádné problémy, normálně jedlo všechnu zeleninu, žila jsem v domnění, že když přerostou zuby, poznám to tak, že morče přestane jíst. U druhého veterináře jsme si vyslechli tedy názor s broušením a narkózou, tak nevím, jak se rozhodnout.
  13.1.2022 06:31Zbyněk
  broušení zubů: přední řezáky se nestříhají, protože se tím obvykle poškodí, tedy toto určitě ne! Brousit přední zoubky lze bez narkózy, protože to nebolí, jenom to nepříjemně drnčí. Stoličky je potřeba zkontrlovat také a případně zabrousit v narkóze. Ale jestliže morče normálně žere a nehubne, tak bych to zatím nechal být. Má dostatek sena celý den?
  13.1.2022 07:03broušení zubů
  Zbyněk: Má dostatek všeho. Seno samozřejmě má. Dostávají pravidelně najíst a větvičky na okus. Ne vždy se ovšem větvičkám věnují ;-) Mockrát vám děkuji za informace, mně šlo právě o to, jestli nechat ty zoubky brousit i preventivně, když to morče žádné problémy nemá. Pan veterinář mě svým přístupem dost zaskočil. Brousit každý měsíc preventivně, mně se to prostě nelíbí.
  13.1.2022 11:33Zbyněk
  broušení zubů: ono je to tak, že pokud začnou přerůstat stoličky, tak se morče za chvíli nenažere, nejdřív přebírá seno, pak omezí zeleninu a nakonec nežere vůbec a má problém spolknout i tekutý dokrm, záleží na typu závady, háčky, most atd. Jestůiže se cpe a nehubne, nechat :)
  13.1.2022 12:47broušení zubů
  Zbyněk: morče se cpe a nehubne. Nevykazuje žádné problémy. Já jsem taky pro, to nechat a řešit až případný problém, který doufám, nenastane. Jen jsem chtěla slyšet i váš názor, vás ostatních chovatelů. Ještě jednou děkuji.
  13.1.2022 18:42Sari_l
  Ahojte.

  Rada by som sa s vami poradila, možno s tým máte skúsenosť. Mám morčiatko, ktoré má niečo málo cez 6 rokov a napuchlo mu líce. Boli sme s ním u veterinára, vyzerá to na zub, zajtra idem s ním na ďalšie vyšetrenie kde sa ukáže či sa bude s tým niečo robiť v narkóze. Predné zúbky má vraj pekné a v poriadku, stravu prijíma, síce trochu menej (myslím si, že preto lebo ho to trochu bolí). Viem, že výsledok mi povie až odborník ale nestalo sa to niekomu z vašich prasiatok? Ďakujem za reakcie.
  13.1.2022 22:44Bart
  Sari l - mohl si něco třeba zapíchnout do tváře. Pak to zhnisá a napuchne... Třeba. Hned to nemusí být zub...
  14.1.2022 11:38Jezzabell
  Sari_I: Chce to odborníka na morčata. Podle toho, co píšeš, to vypadá na osinu vedle zubu. Pak se udělá absces a je to velmi bolestivé pro morče. A chce to hned řešit. Protože morče se přes bolest snaží kousat jinak, hledá si nemíň bolavou pozici aby se najedlo a začne kousat křivě. A to je průšvih, který vede do záhuby. Může se to srovnat, když to není dlouhodobé. Ale bude se to muset zrentgenovat, v jakém stavu jsou kořeny a zuby, odoperovat v narkoze a pak-au- pravidelně čistit!
  To je na veterináři, u kterého zubu to je, čím dál dozadu, tím větší pravděpodobnost (pkud to je spodní zub, že bude díra v krku, co se nesmí zavřít dřív, než se to zhojí a aby se to znova nezanítilo. Doporučuji chodit na čištění k nim aspoň 1x denně ze začátku, než se to naučíš nebo někdo doma. Jestli je to nahoře, postup navrhne vet.
  V každém případě: abscesy a hlavně ty od zubů se z 90% už vracejí a bude se to opakovat..
  Bohužel jsem se s tím setkala a i když vyl náš Lancík velký bojovník, a byl dvouletý, srdíčko ty narkozy vydrželo rok a půl a odešel před kvartálem..
  No držím moc palce, co vám řeknou, ale i kdyby se zahojil, sleduj po hmatu, jestli se to nedělá znovu. Původní odstupy byly necelé dva měsíce, než se to zas udělalo. Taky jestli je absces hluboký a jak. Nám to pak vniklo do čelistní kosti a byl rezistentní na atb všeho druhu..
  Taky budeš muset několikrát denně dokrmovat. Doporučuji RC Instant a RmerAid. Obojí je kaeš pro doplnění stravy a v obojím jsou minerály, co mu udrží periatriku střev. A EmerAid jsme míchali s RC Instant půl na půl nebo jen ten, je to dokrm pro morčata ve zhoršeném nebo kritickém stavu. Je tam víc minerálů.
  Na kaši na dokrm tady v historii najdeš spoustu návodů, a morče spolupracuje, obvykle.
  Do domácí lékárničky zařaď léky na bolest a degan! Aspoň pár pilulek si nech dát. Kdyby špatně jedl po operaci, nemusíš hned lítat na veterinu, ale přidíš mu půlku tbl deganu 1x denně, aby se rozhedl a nenafoukl se.
  14.1.2022 15:39Nonyna
  Zdravím všechny zdejší morčatáře;-) Jdu vám říct prima novinu...Před Vánoci jsem tu psala o dvou svých klučících, kteří mají močové kameny. Zeki opakovaně po 4 měsících po operaci, Denis zřejmě poprvé. Oběma jsem poctivě dávala 2x denně(cca 2 měsíce) citrát na rozpouštění toho vápenitého šutru. V pondělí jsme byli na kontrole a Denis tam už žádný kámen nemá!!! Vet říkal, že se buď rozpustil nebo jen zmenšil a on pak ho vyčural.
  Zekimu se kámen neztratil, má ho ale menší ->při minulé kontrole 3,2mm a nyní 2,8 mm(dle RTG). Denis je bez tedy bez léků. Zeki potřebuje stále léky na bolest a dostává citrát. Včera vypadal chudák fakt sklesle...vysadila jsem mu na pár dní citrát a dávám vitamin C ze stříkačky, dost tím ožil.
  Mám neodbytný pocit, že to ty kameny souvisí se změnou prostředí morčat po našem přestěhování. Dle mého pozorování mají v místě, kde je klec méně světla, větší rozdíly teplot v průběhu dne, změna vody(předtím ze studně, nyní z vodovodu), dostávali méně zeleniny(ptž byli opravdu nechutně tlustí - otlaky na nohách, prověšená víčka očí, což přináší také problémy) Co mohlo vadit z uvedeného močovým cestám?
  14.1.2022 15:49Sari_l
  Jezzabell - ďakujem za reakciu. Popravde som sa trochu zľakla toho čo ma / nás s tým čaká. Ak si mám predstaviť, že toto mám našemu morčiatku urobiť, tak mi je ťažko. Doteraz bol krásny a zdravý, bez komplikácií, plný života. No jedno veselé prasiatko. So zúbkami nemal nikdy problém, ale chápem, že sa to stáva. Každopádne sme boli dnes u veterinára a odišla som celkom skleslá. Dva dni dozadu sme s ním boli už u jedného a ten nás odporúčil priamo do univerzitnej nemocnice pre zvieratá, kde majú rontgen. Dnes ho opäť len prezreli, pozrel do úst, tipuje to na zub a objednal ho na rontgen budúci štvrtok. Ja chápem, že tie termíny sú plné, že dostať sa na rontgen nie je ľahké ani pre človeka, ale mám fakt strach či to ten týždeň ešte vydrží v prípade ak je tam hnis. No a potom sa uvidí. Zatiaľ papá aj pije vodu ale čo som si všimla, že si zo stravy vyberá jedlo, ktoré je asi ľahšie na prežúvanie. Napríklad okurku, ktorú zbožňuje asi každé morča odmieta. Takže uvidíme a na základe toho čo nám následne povedia budeme postupovať ďalej.
  Mimochodom tie lieky, čo spomínaš - sú na predpis od veterinára?
  14.1.2022 17:34Ehrena
  Nonyna, to jsem ráda, že to u vás zabírá, u nás tedy tehdy s Locinkou vůbec ne, ale možná měla jiné složení těch kamenů, na které to nepůsobí. Jsem ráda, že snad je aspoň někdy šance to bez operace zvládnout. Už jsem ti chtěla napsat, jak to u vás dopadlo.
  Co se týče těch věcí, které jsi uvedla, jestli nemůžou mít vliv, tak jediné možné b i z toho připadá složení vody, třeba je jedna z nich, ta původní, víc vápenatá, nebo nevím. Já si u nás všimla, že u nás se naopak ty kameny projevují skoro vždy v době, kdy jsme na chalupě, nebo těsně po návratu na podzim domů do Prahy. Vodu na chalupě máme ze studny, tady v Praze samozřejmě z vodovodu, ale na chalupě tedy rozhodně vápenatá není, je tam kyselá, nevápenatá půda, a tudíž i voda. Z ostatního, cos uváděla, na chalupě doma v morčatárně, kterou máme v kůlně, mají méně světla než tady v Praze, větší teplotní rozdíly, ale zase během dne bývají celé dny venku ve výběhu, kde toho světla je naopak hodně, a hlavně celé dny jsou na trávě a baští jen trávu, zeleninu tam téměř nedostávají, jen zbytky z kuchyně, a seno mají jen přes noc, ven do výběhu jim ho nedávám. Jiné rozdíly nevím, už jsem to i s vetem probírala, čím by to mohlo být, a on říkal jen složením půdy, z vápenaté roste i více vápenatá tráva, a to tam tedy právě není, ani já nehnojím vápnem, protože tam máme hodně rododendronů a jehličnanů, kterým vápno vadí.
  Takže jsme nakonec k ničemu nedošli.
  Jinak ti napíšu zase na mail, ohledně Hopsinky.
  - - - - -
  Sari_l, ano, ty léky, co psala Jezzabell, jsou na předpis.
  15.1.2022 14:30Jezzabell
  Sari_I: Jsou volně prodejné na veterině. Hlavně bych ho výžila dokrmovala. Dokrm opět volně dostupný na veterině. Aspoň té se zaměřením na hlodavce.
  A tenhle vet. nemá RTG u nich? Je to odborník na hlodavce? Možná by bylo lepší se objednat přímo v té nemocnici, tam to zaměření bude. Ale pokud žere..A dostal aspoň léky na bolest? Meloxidyl, nebo meloxikam a pod.
  Divný přístup doktora.
  15.1.2022 16:51Emmča
  Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda má někdo zkušenost s tím, že se morče tzv. "otřásá". Děje se to jednomu morčeti mé kamarádky a zajímalo by jí proč.
  16.1.2022 11:11Bart
  Emmča - jak otřásá? Jako vybruje?
  16.1.2022 15:51Emmča
  Bart: Nene, spíš jak kdyby to byl pes který vylezl z vody.
  16.1.2022 20:47Sari_l
  Jezzabell - no my sme boli u jedného veterinára, ktorý ho prezrel ale rontgen neurobil, lebo ho nemá. Tak nás poslali na špecializované pracovisko, kde rontgen je. Ja som tam šla s tým, že už mu ho v ten deň urobia a budú to riešiť. Lenže ďalší veterinár sa zas len pozrel, objednal nás na štvrtok a že ak prestane dovtedy jesť máme prísť hneď - no to mi bude už na nič, lebo ak morča prestane jesť tak je fakt zle. Napríklad vodu mu striekame do úst, k napájatku už nejde, niečo málo zje, ale všetky veci ktoré mal rád je v minimálnych množstvách. Od toho druhého nedostal žiadne lieky. Lieky máme od prvého veterinára a to je meloxoral. Som z toho celého nešťastná lebo týmto tempom sa bojím že oňho prídeme. Nehovoriac o tom, či mu spravia zákrok alebo niečo ešte v deň rontgenu alebo to zas posunú. To sa ale už ozvem.
  16.1.2022 23:11Bart
  Sari-l - denně zjišťuj váhu, určitě musí hubnout, tak že dokrmuj. To jsou nějak divní veterináři, když situaci neřeší hned.... U zubů není na co čekat.

  Emmča - tak to si myslím, že se otřese právě ze stejného důvodu jako ten pes....
  17.1.2022 16:56Sari_l
  Bart - ja mám taký pocit z nich, že už je to staré morčiatko - 6 rokov a že sa im to ani nechce riešiť. Váha je našťastie v poriadku, som až prekvapená. Dnes jedol pekne, vidím, že sa mu ťažšie je, ale apetít stále má. Bohužiaľ ale ked kviká tak ten jeho hlas už nie je tak čistý ako predtým. Rozhodla som sa, že tam pôjdem zajtra. Nechať ho trpieť do štvrtku, na to nemám srdce sa ani pozerať.
  Je mi z toho ťažko.
  17.1.2022 17:46Jezzabell
  Sari_I: To chce neoblomně vpřed. Bojuješ za něj! Asi mu pomohl lék na bolest. Asi určitě. Kup si ten dokrm a cpi to do něj i pro podporu chuti. Zdravé morče to miluje;). Spař si trochu obyč vločrk, sceď je, přidej trochu toho dokrmu a rozmíchej to v nálevu z vloček. Projeď ponornym mixerem a inzulinkou bez jehly to do něj pomalu cpi. S vločkama je to větší mňamka;). Ještě bys mohla přidat pár namočených granulí. Ale není třeba.
  Ať nabírá, aby měl sílu na tu operaci. Pro ten věk to fakt nemusí přežít, na druhou stranu-morčata jsou velcí bojovníci bez ohledu na věk a bude mít z čeho brát!;)
  No ať ti to dobře dopadne!!!
  17.1.2022 20:16Emmča
  Bart: Možná, ale nevím.... Děkuju za odpověď. :-))
  18.1.2022 09:12Zbyněk
  Sari_l: pokud má morče přerosté zuby, tak potřebuje krmit řídkou kaší, nesmí to být husté. Ale jestliže nechce ani polykat, tak mi to na zuby moc nepřijde a hlavně, přerostlé zuby se nezjišťují rentgenem, ale otoskopem, musí se mu do tlaničky podívat přímo a ne každý veterinář to zvládne. Dle mého názoru jsou úplně mimo. Proč bere Meloxoral, něco ho bolí?
  18.1.2022 13:36Nonyna
  Ehrena: díky, s tou vodou je to opravdu k zamyšlení, nejsi první, kdo mi potvrdil, že to může mít vliv.
  Napadlo mě, zkusit kupovat kojeneckou vodu. Půdu máme do kysela také, vápníme ji(je to bohužel málo systematické na to, aby to pomohlo), rostliny na zahradě(keře, ovocné stromy) mají často nemoci spojené s překyselením půdy(kadeřavost atd). Vodu máme ze studny. Od problémů s kameny jim teda vozím vodu z vodovodu z práce...ale zkusím tu kojeneckou..
  Mail mi žádný teď od tebe nepřišel...
  18.1.2022 16:23Ehrena
  Nonyna, ještě jsem ten mail nenapsala, pošlu během dneška či zítřka.
  Ale ještě jedna věc, ohledně té vody, nám tam morčata několik posledních let, co máme morčatárnu v kůlně, vůbec nepila, vzhledem k tomu, že byla zvyklá mít napáječku vevnitř v boxu a teď ji mají jen zvenku, prostrčenou dovnitř do boxu jen tu rourku, teda jen část rourky, a celá ta léta mi to ignorovala, až asi před 4 roky na to přišel Niky, který jinak pil hodně, a tam mu to asi chybělo, a po něm teprve začali pít i ostatní. Předtím, když nepili, tak jsem si právě říkala, jestli to není tím, že tam ty napáječky ignorují a nepijí, že můžou mít ty kameny z toho, ale zkoušela jsem jim dávat napáječku aspoň ven do ohrádky a stejně nepili nic, ani ve vedrech, nevím, jestli jim tam stačila ta tráva, já jím ji v horku aspoň polévala, aby ji měli mokrou, aby měli nějakou vláhu z ní. Z misky mi pít taky odmítali. A kameny se u nich vyskytovaly stejně často, jako teď, kdy už normálně pijou, stejně, jako doma v Praze. Tedy jen když jsou doma, když jsou venku v ohrádce, nepijou pořád nic. Ale aspoň za noc to doženou. Já jim tam teda dávám tu vodu ze studny, která vápenitá určitě není a správně by tedy kameny tvořit neměla. Tak fakt nevím.
  20.1.2022 05:42Zbyněk
  Nnyna: je prima. že citrát zabral, mě nepomohl nikdy a Jezzabell také ne. Osobně dávám morčákům Aquillu, protože vodou z kohoutku můžu rovnou betonovat:) Šutr se obvykle vytvořil buď spontánně bez příčny, nebo po zánětu močáku. U mě pomohla jedna věc - ohroženým jedincům nechávám jednou za dva týdny vypláchnout močáky směsí 8.5ml fýzáků a 1.5 ml kyseliny acetylsaicylové. A od té doby zatím žádný kámen, ťuk ťuk
  20.1.2022 10:02Nonyna
  Zbyněk: Jak jsi dával citrát dlouho? Já se obávám, že ho dávám už od půlky listopadu. Ptala jsem se veta, jak to můžu dávat dlouho, ale neměl s tím asi dost zkušeností. Zekimu citrát stále dávám, tomu se kámen jen zmenšil. Zatím se drží. Dávám mu občas dvoudenní pauzy od citrátu, když se mi zdá že začal méně žrát. Jinak se chudák drží, vůbec jsme nedokrmovali. Hmotnost se pohybuje kolem 1040 - 1100g. Ve svých nejlepších letech míval tedy 1300g, před nemocí 1200g. Ještě kluci dostávají kapky lichořeřišnice.
  Vodu máme u nás taky spíš k betonování....za jak dlouho bys očekával vliv té vody?
  Výplach močáku mě zajímá. Ale pokud vím, ty máš samičky...ale zeptám se na to u vet, až půjedem na kontrolu. Děkuju.
  - - - - -
  Ehrena: nám morčata vůbec nepila v raném věku, cca do 3/4 roku jsem měnila plné napáječky, taky nechtěli ani z misky. Ale potom se rozpili, ted pijí podle mě normálně, samozřejmě když mají v létě trávu, tak méně.
  20.1.2022 10:40Ehrena
  Nonyna, vim, že většinou mladší pijí méně nebo vůbec ne, tady šlo o všechna morčata, která předtím doma v Praze normálně pila. Prostě jim jen ty čouhající rourky nic neříkaly. Myslela jsem, že si na to nikdy nezvyknou, a jinak to bohužel kvůli celkové konstrukci morčatárny řešit nešlo.
  Trvalo to teda hodně dlouho, než na to prisla.
  20.1.2022 10:47Nonyna
  Ehrena: Ono se říká, co se morče naučí jíst (a asi to platí i u pití) jako mimino, tak to pak má celý život. Jediná šance, jak se naučit jíst něco nového je: okoukat to od jiného morčete.
  20.1.2022 11:04Ehrena
  No, u nás to fakt vypadalo, že se to naučili od Nikyho, který teda na to asi po třech měsících přišel a začal první, po něm jeho spolubydlící Locinka, ale zajímavé je, že v ostatních patrech potom následovali všichni, aniž by ho viděli, mně přijde, že jim pomohlo to, že to slyšeli, jak pije, ty zvuky, co při pití ta napáječka dělá. :)
  - - - - -
  Nonyna, mail píšu až dnes, za chvilku.
  21.1.2022 11:56Zbyněk
  Nonyna: u mě to vžddycky přišlo náhle, pak chvíli citrát a zvětšovalo se to. Po operaci citrát a stejně se to udělalo znovu a bylo po morčátku. Výplachy se mi osvědčily lépe a možná by ten fýzák s acetlysalicylovou rozpouštěl i už existující šutry. U toho druhého hlídej močák tak jednu za dva týdny, pro jistotu a pozornost věnuj i maličkým kamínkům.
  24.1.2022 09:28Dorotka
  Zdravím. Máme problém - kluci se nám přestávají snášet. :-( Dosud zkušenost s konflikty samců nemám, ale je fakt, že dříve šlo vždy o chlapy, kteří spolu vyrůstali od malička. Zde je věkový rozdíl (starší necelá 2 roky, mladší cca půl roku), mladší z nich nejspíš dospívá a ačkoli jsou oba klidné, milé povahy začíná to mezi nimi skřípat. Chlupy zatím nelítaly, ale už druhý den je atmosféra v ubikaci poněkud hustá - cvakání, občasné výpady... Něco si vyříkají a pak je opět chvíli klid, ale bojím se, že se bude situace zhoršovat. Přemýšlím, jak spory vyřešit. Zkusit pořídit větší ubikaci (nyní jsou ve 120 cm) - pomůže to? Kastrace? Jejím příznivcem nejsem a navíc - pomohlo by to v této fázi? Za radu či osobní zkušenost moc děkuji.
  24.1.2022 09:42Kiklop
  Dorotka : dobrý den, kastraci bych určitě nechal být ladem, jakmile vykastrujete jednoho ten druhý ho bude šikanovat. Jakmile by se začali opravdu hodně prát zkusil bych je rozdělit, ale tak aby na sebe viděli.
  25.1.2022 11:47Jezzabell
  Dorotka: Ještě bych počkala. Třeba si "jen" vyjasňují pozice a dokud chlupy nelítaj (jak správně píšeš), může si to sednout. Větší volnost tomu uleví určitě. Nebo zkus doma výběh, 120klec je ok, jestli je i široká. Přes den je dát do prostoru na koberečky nebo nějakou deku.
  Nikdy jsem kluky nekastrovala. Jsme tady na to na dvě skupiny, mezi lidma. Jedni, že to uklidní toho výbušnějšího a žijou si ok, druzí to dělat nebudou, ať už z jakýchkoliv důvodů.
  Jsem ta druhá skupina. Měla jsem doslova samotáře kluka, eMíka. Ten byl úžasná chůva, ale jak morče dospělo, zbušil ho doslova do krve a konec. Takže mám od té doby7 morčat;)). Bylo jich 9, už je to lepší;)). Jen si ještě rozmysli, jestli je máš rozdělené taky kam dát, aby na sebe viděli, obvykle se v klecích pak chovají hezky-neskoč jim na svoje výčitky svědomí, že jsi je možná rozdělovat neměla! Jak je jednou rozdělíš, nevracej je zpět.
  Dvě 100ky vedle sebe to pořeší. Seno u sebe, aby si běhali naproti, ale nemohli na sebe.
  Ale jak říkám, klidně ještě počkej a dej je do výběhu se spoustou schovávaček a úkrytů. A i kdyby si tam dali přes čumák, počkej, jestli se to nezopakuje a pak teprve jednej. Oni jsou občas drsní..
  Mám tu funkční trojku "koulařů", kde jsou úžasné povahy peruánce, alpaky a rozetky. A občas v kleci rachot a řev a vysvětlují si, kdo byl drzej! A ráno leží do kola kolem sena, jako by se nic nestalo, baštěj spolu a jsou kámoši.
  Ale mají možnost so vyskočit ven do výběhu a můžou si tak dát na chvíli pokoj;).
  - - - - -
  Jo i mně řekl vet., že kastrace není nikdy sázka na jistotu, že to u morčete pomůže na 100%! Tehdy mi eMíka i rozmluvil, taky jsem to už zvažovala. A jsem ráda, že jsem to ve finále neudělala, vzala jsem jeho povahu v potaz a zvětšila výběh v obýváku..
  Jasně, ne každý má podmínky doma na výběh, nebo dvě klece vedle sebe nebo něco jiného, ale i s tím se má počítat, když si pořizujeme morčata, že si nemusí sednout.
  Jako něco jiného jsou zdravotní důvody! Ale to nesouvosí s hádkama, aspoň ve většině případů ne.
  - - - - -
  Už je to měsíc, co nám doma přistálo blond klubíčko Willík.
  Nedal se skoro zachytit na fotky, ale trocha se přeci jen podařila;). Je z CHS Diamant (má tu spoustu bratranců;) ) a zatím vypadá spokojeně. I jeho soužití s Bondíkem, který začátkem října přišel o parťáka, na kterém byl tolik závislý..
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34944
  25.1.2022 23:06hlodan
  Dobrý den, už delší dobu si všímám na morcatku na koncích chlupů nejčastěji u zadečku bílé tečky, jsou docela dost vidět a občas jsou i jinde, ne vždy, záleží kdy ale při delším pozorování se nijak ne hýbou a morčátku více vypadávají chlupy, nejsem si jistý jak moc by mu měli vypadává. Nemáte někdo nějakou radu?
  26.1.2022 07:39Zbyněk
  Dorotka: u kluků chovatel nikdy neví, jak dlouho manželství vydrží, Jezzabell je totiž strašně na chlapy:)) a tak už doma zažila nespočetně rozvodů (morčecích, samozřejmě):) Kastrace samečka zklidní, ale sázka na jistotu to není. Zvětšl bych klec na dvonásobek, dva domečky, patra, atd. Plus pouštět ven.
  26.1.2022 08:49Emmča
  hlodan: Mohli by to být nějací parazité. Třeba roztoči. Zkus se podívat: https://zverolekarka.com/akarioza-morcat/#Jak_zjistim_ze_morce_ma_akariozu
  26.1.2022 17:44Jezzabell
  Zbyněk: Jak tak pozoruju tu tvojí smečku, tak si "pořádně na ženský";) Mě na ně teda neutáhneš:))
  ještě jednou naše nové album Willíka:
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34944
  29.1.2022 14:04Gabby
  Zdravím morčínky a jejich lidské parťáky.
  Rovnou k problému. Před necelým rokem jsem řešila všenky.
  Dostali jsme kapičku stronghold za ouška. Dezinfikovala jsem vše co se dalo. A teď je máme znovu. Začali se mi morčíci drbat. Tak jsem to hodila na sklíčko na mikroskop. Jsou to všenky opět. Dnes vyzvednu stronghold. Ale můj dotaz, čím se vám nejlépe a hlavně zaručeně dezinfikuje prostředí? Používala jsem biokill. Ještě tu kousek mám. Ale stačila by octová voda? Nebo jiná ráda. Díky moc za vaše rady.
  29.1.2022 14:21Jezzabell
  Gabby: Když jsme chytli všenky do tehdy pěti klecí, řešila jsem to octovou vodou. Protože bych se nedoplatila a efekt je stejný.
  Veterinář mi dal domů ampuli strongholdu, zakápla jsem smečku a hlavně:
  - Všechny tunely a hračky z trávy vyhodit,
  - všechny domky a dřevěné podesty doslova zlejt vodou s octem a nrchat vyschnout a pak teprve do vymytých van
  - papuče, koberečky a pod vyprat na 60 a zas přidat do pračky ocet(aspo\ň panáka)- při máchání se vypere, ale zdesinfikuje a i pračka ti bude vděčná;)
  (nepotřebuješ drahé preparáty na kámen a zápach a aviváž a nrobarví se ti to)
  A než vezmeš octovým koncentrátem vany, důkladně je vysaj, aby nrzbyly vajíčka těch potvor, i když ocet by zabat měl,dělala jsem ho 1:1. Sice koupelna smrděla jak u židů, ale to vyprchalo a je klid;).
  29.1.2022 16:17Gabby
  Jezzabell: díky moc za rady. Za chvíli jdu na to. Stronghold doma. To bude očistec. Mám dát uměly vitamin C ? Popřípadě kolik?
  29.1.2022 17:37Jezzabell
  Gabby: Céčkem se nic nezkazí. Dala bych na morče půlku 250tky. Rozdrtit mezi dvěma lžičkami a s čtvrtkou inzulínky (bez jehly!) šup hned do tlamky, aby to nezoxidovalo. Proto to nedávám do napáječek, taky kuličky v ní i truvička jsou z kovu a ničí to účinek céčka..
  Tak ě-3dny max., ať se nepředávkují(e).
  29.1.2022 20:42Gabby
  Jezzabell: ok radši céčko jsem již teď večír dala. Kdy poznám rozdíl? Jako myslím za jak dlouho se přestanou drbat? Zeleninu dávám pestře a seno 24/7 jasný.
  29.1.2022 23:21Jezzabell
  Gabby: Už si to nepamatuju, co mi vet. řekl, ale stejně musíš na kontrolu po nějaké době, co ti řekli. Už nevím přesně, jestli je to 3-4 dny, co Stronghold zabije vajíčka na morčeti a pak už to jen nechytit z klece a vybavení..
  31.1.2022 06:28Zbyněk
  Gabby: já se všenkami zatím zkušenosti naštěstí nemám, ale Stronghold proti nim zabrat nemusí, Arpalit je sázka na jistotu. V sekci Nemoci se píše:

  Vši/všenky

  Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, mohou se pohybovat.

  Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Ivomec, Dectomax, Frontline, Arpalit neo, Diffusil, ...

  POZOR! Důležité upozornění při odvšivování 1% Arpalitem:

  POZOR na záměnu s 5% Arpalitem!
  Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod.
  Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku!
  Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete.
  Nedoporučuje se, aby tento zásah prováděli děti!

  Postup:
  1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ruce!
  3. den opakujte jako první den
  7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.

  Pokud máte více morčat, je lepší použít Frontline Spot on (0,1-0,3 ml / dle váhy morčete)
  Pro zajištění zničení parazitů je dobré aplikaci po pár dnech zopakovat.
  31.1.2022 17:11Jezzabell
  Zbyněk? Na Frontline jsou dle vet. všenky dost často rezistentní, potvory.
  - - - - -
  Z - nemá tam být otazník, ale dvojtečka;)