od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2022
 • Zobrazuji 58 zaznamu.
 • 1.11.2022 07:48Zbyněk
  Veronika5: máš doma slušnou malou zoo:) Já jsem přišel o téměř pětiletou Bublinku - od května jsme bojovali s rakovinou lymfatických uzlin a protože byla léčba Hůrky poměrně radikální, byla tu ještě dlouho a neměla se špatně. Ale od začátku roku jsem prosím na cca 120ti tisících za veteriny. Aktuálně mám doma šest chlupáčů a vyhlásiil jsem program přechodu na trvale udržitelnou ekonomiku:) Tedy nechám smečku dožít a začnu si šetřit na důchod:)
  1.11.2022 08:21Veronika5
  Zbyněk: Děkuji ;).
  Nebo můžeš zvážit, zdá má smysl zvířátko za každou cenu léčit, když to léčitelné není, nebo zvolíš raději uspání a dáš pěkný domov jinému.... Já bych nikdo nikoho nenechala trápit, ale v takovýchhle částkách se v chovatelství prostě nepohybuju. Přesto se u nás, myslím, zvířátka nemají špatně.
  1.11.2022 08:37Zbyněk
  Veronika5: já ale nikdy zvířátka netrápím! U morčete musím vidět, že nekňourá bolestí, baští a běhá a to Bublinka splňovala. Mě zdravotně zlobí všechny a nebere to konce. Teď mám finanční favoritku tříletou Frídu: opakované záněty střev, zvětšený žlučník, každý měsíc broušení stoliček a občas ještě močák. Ale bere léky, lítá a netrpí. Bublinka si dokonce ještě v srpnu občas poskočila radostí a život jí bavil:)
  1.11.2022 10:54Veronika5
  Zbyněk: Já vím, že netrápíš, tak jsem to nemyslela! ;)
  1.11.2022 21:02Kytička
  Ahoj všichni, opět po dlouhé době. Koukám, tady samé stěhování. :-) My kousek od Prahy měli také letos trávy dost, snad nejvíc za tu dobu, co máme morčiska. :-) Takže naše holky si letos užívají. Před pár dny nám, ale zemřela Sárinka, za chvíli by jí bylo 5 let.. :-/, tak už je u své sestřičky Rozárky... Z původních 6 ti samiček máte tedy už jen 3. Tak je mi z toho dnes tak nějak smutno... Zatím ale v plánu není pořizovat další, uvidíme, co čas přinese. Je možné, že až zůstane poslední (je hrozné takhle přemýšlet, ale..), že pořídíme mimčo. Ale to je snad, doufám ještě daleko.
  Mějte se všichni moc krásně a buďte i s morčátky v pořádku! :-)
  7.11.2022 20:54Gabby
  Zdravím, Julka se už zabydlela, ale mám nějaký dívny pocit, možná zbytečný.... Julca je nejmladší a prohání mi třetí den tu nejstarší Vivinku a ta pisti a utíká. Nevím, jestli to nesouvisí s tím, ze má dnes říji Vivinka. Někdy Julka k ni cuchne a odejde, můžou vedle sebe jist ale pak najednou ji začne honit,ale Vivinka pokousana není ani z nich není prací koule.
  8.11.2022 11:55Zbyněk
  Gabby: samičky si neustále vyjasňují pozice, to je normální. Jestliže starší samička zdrhá před mladší, tak mladší akceptuje, jako nadřízenou, jakkoli s tím nesouhlasí:) Říje na to nemá vliv, samička v říji obvykle nakryje i želvu, pokud jí máš doma:) U mě jsem také měl starší samičky, podřízené mladší a agresívnější, s tím nic nenaděláš.
  8.11.2022 19:32Gabby
  Zbyněk rozumím, ale Vivinka je tak hodna a ta uličnice Julka ji dává zabrat. Oni se srovnaji.
  Jinak celkově bych chtěla doporučit pana Dr. Jana Koudelíka Veterina Líbeznice. Je specialista na hlodavce, mám s nim zkušenosti se psy i morciky. Vynikající přístup,také vždy pomohl. Za me palec nahoru.
  11.11.2022 13:07Zbyněk
  Gabby: tak jasně, že je hodná, protože kdyby nebyla, tak by mladá agresorka letěla s pláčem, natrženým ouškem a nakousnutým zadkem:)) Za veterinární tip díky, jsem z Kralup, podívám se na něj:)
  12.11.2022 10:15Gabby
  Zbyněk : jasný,teď par dni jsou holky docela v pohodě. A tak to jsme od sebe kousek, já jsem z Mělníka :o))
  12.11.2022 18:15Zbyněk
  Gabby: Mělník je prima město, na rozdíl od Kralup tam nežije tolik idiotů - bez smajlíku. Ale dostat se z Mělníka do Prahy a nedejbože k nám, to je opravdu na vraždu:) Tedy pokud chce člověk jet sockou:) Pak tu Líbeznici chápu:)
  Dneska jsem si byl pro bylinky na H-Vetu, službu měla Dr. Mertová, ze které se postupně profiluje šikovná drobnosavčí lékařka. Parkoval jsem asi půl kilometru od veteriny, protože auta pacientů byly všude a čekárna praskala ve švech, v přepravkách nadávala morčata:) Je vidět, že je šikovná a lidé si to řekli:)

  Měl jsem děe samičky, které spolu být nemohly, jakmile se dostaly k sobě, lítaly chlupy a po podlaze se kutálela vřeštící koule:) Ale to je spíš výjimka, samičky obvykle vztahy nehrotí, zatímco kluci tedy ano:)
  13.11.2022 09:06Jezzabell
  Zbyněk: Ano, vzpomeňme na Marselluse;). To byla prima chůvička pro mimina až po juniory, ale jak se projevily první známky puberty, bez milosti toho druhýho chudáka zbušil do krve a nesměli se už na volno ani potkat, natož spolu bydlet! A že měl u sebe hodné povahy..
  13.11.2022 21:02Zuzka a Ferda
  Dala jsem nakryt pripustit samicku morce ale radeji bych je prodala na inzerat nez to dat do zverimexu potom za 120 kc jedno ale jen do dobrych rukou ale ne jako potravu pro hady
  13.11.2022 21:43Gabby
  Zuzka a Ferda: proč jste je nechala nakryt? A to chcete dat ten par do zverimexu nebo mladý? To jste si měla vše rozmyslet než jste je nechala nakryt. Tolik zvířátek bez domova a tohle se děje furt.
  Nevím okolnosti vašeho rozhodnutí,ale mohu se zeptat, jaký k tomu byl důvod?
  - - - - -
  Zbyněk: Já mám právě zkušenost s panem doktorem už z Mělníka a teď má dva roky cca otevřenou svoji novou ordinaci v Libeznicich. Teď s nim řeším našeho psího seniora. A s morciky taky vždy spokojenost. Kastroval nám Před dvěma roky Vildu a teď má svůj harem a je spokojený. Velice pečlivý a ochotný pan doktor.
  Ani se nedivím, ze v H Vetu se nedalo zaparkovat, slyšela jsem i zde v diskuzi, ze jsou tam co se tyče drobnosavcu vynikající.
  15.11.2022 06:23Zbyněk
  Gabby: a on dělá i složitější zákroky na samičkách, třeba? Mám tady jednu kňourající potvůrku, u které nikdo neví, co jí je a nic nenašli, tak to mohu zkusit u něj, třeba na něco přijde:)

  Zuzka a Ferda: takže si uděláte na měsíc radost s mláďaty a nemáte pro ně odbyt, ani si je nechcete nechat? Pěkně hnusný přístup. co s nimi pak bude po zbytek jejich života, vás nezajímá, že? Je problém udat i papírové morč a to určitě nemáte. Zapomeňte na peníze za nepapírové morče, je problém prodat i morčátko s PP. Je jich přebytek, ono se stačí podívat tady do inzerce. Takže až se jich nabažíte, můžete zkoušet je někomu věnovat. A bude to veliký problém. Takový přístup opravdu necháou. Já jsem vždycky přesně věděl, co s mladými bude - samičky zůstávaly a pro kluky byl odbyt předem, poslední kluk u mě zůstal po kastraci atd.
  17.11.2022 09:49VerčaKrata
  Dobrý den, ahoj všem milovnikum morčat 🙂
  mám 5,5 roku starého albínka Milhouse, a dělá mi starosti, už nevím co dělat dál a hlavně neznám příčinu. Po všech stránkách nejeví žádné známky nemoci. Je čilý, dlabe jako pominutý, každý večer si pískne o večeři, kdy už mu jako přinesu tu zeleninku, s jeho kámoškou Maggie běhají, vše se zdá být prostě normální, až na to, že mi straně hubne. Nevím proč... Za jeho nejsilnějších let vážil přes 1200g, to je ještě rok cca nazpět, včera vážil už jen 850g. Co jsem začala hubnutí pozorovat, vyrazila jsem na tour de veterinář, trochu si nás přehazovali, až jsme se dostali na kliniku, kde mu udělali kompletní vyšetření. Rozbor bobku, krve, rentgen, všechno, ale jediné na co se přišlo bylo, že má v kolenou artrózu, ale důvod hubnutí neznámí. A byl pochválený, že na dědouška má teda atletickou postavu😁 Nicméně jsme dostali tekuté seno na dokrmování, což Milímu tedy významně nechutná, a po tom trošku přibral, hubnutí se na chvilku zastavilo, dobrali jsme to a zdálo se to v pohodě. A včera při chování se mi zdál zase nějaký menší, tak jsem zvážila a za 3 měsíce dal dolů 50g. Setkal se s tím už někdo? Poraďte prosím, co by to mohlo být, jak to zastavit, selhal už i strýček Google.
  Moc děkuji za rady a mějte se všichni fajn.
  17.11.2022 12:54Veronika5
  VerčaKrata: Ono je také možné, že už je prostě starý.....
  17.11.2022 13:08Jezzabell
  VercaKratka: Presne to tu chci zrovna napsat, není to prostě věkem? Už je to po morčecím "dědula" a prostě už to je spojené s věkem. U někoho víc, u někoho míň. RC na dokrm bych nechala, třeba 1-2x denně. Nebo aspoň ob týden. Přidala bych RC_Senior. Je to na podporu imunity a celkově při stáří.
  Mám doma dědulu peruánce Geriho. Taky poslední měsíc zhubnul. Nic mu není, běhá, skáče, vládne v aréně (kde bydlej tři) pevným zubem;). Má to tam pořád na povel a Jarvis s Vincentem poslouchají. Ale věchýtkovatí, baští sám, zuby ok, tlamka ok, bobkuje, všechno v normě (ťukyťuk!!!).
  Ale vem si, jak se ve finálním stáří mění člověk. Stačí mu 1/4 porce jídla, prostě tělo už nemá tolik síly.
  Jestli nic nenašli ani na klinice, tak bych to pasovala k tomu věku. Ještě třeba srdce. Ale to by tam snad dali. Nevím, co to je za kliniku a jestli by něco odhalili bez cíleného vyšetření. Ale to by byl unavený, nebo špatně dýchal. Kýchá, žejo. Tak ještě srdíčko. Ale i to RC_S by ho mělo nakopnout.
  Jo a mně takhle jednou veterinář prohlásil, že i morče může být alergik;)! Pecka, ale je to savec, proč teda ne..Jen to rozklíčovat je peklíčko. U nás to byly hobliny a až na starý kolena. Jak se změnily na jiný typ, který nebyl tak prašný (i když oba byly uváděné jako bezprašné), tak byl pokoj.
  Taky může mít něco v nozdře. Drobek, který ho tam dráždí. Nebo mu vadí něco ze zeleniny, je na něj chladná, nebo máš něco na ruce, co cítí..Nevim.
  Pokud je ale v pohodě, vše jinak funguje jak má, netrápila bych na starý kolena víc než je třeba.
  Dokrmuj, přidej ty kapky (ve zveráčích objednáš, na hned bývají u veterináře:
  https://obchod.kralici.cz/p3187-alfavet-rodicare-senior.aspx
  17.11.2022 15:16Gabby
  Zbyněk: Myslím, že děla i složitější zákroky na samičkách. Mužů ještě zjistit, jedu tam příští týden. Vilda tam kastraci zvládl v pohodě. Akorát opičák Vildik si chtěl sundat stehy už pátý den... a Vilda je kus chlapa tak to musel vydržet s límcem na menšího králíka. Já bych původně Vildu nekastrovala, je adoptak ale bála jsem se, ze nepřijme morcika kluka, protože už byl dvouletý Vilda a tenkrát to byl první kluk můj morceci a já nevěděla, ze by mohl vyjít s mladetem. Udělala bych to dnes asi jinak, nu teď má tři holky u sebe. Je šťastný. Jen se má co ohánět,až se divím, ze mu holky někdy nalezenou na nervy :oD
  17.11.2022 23:50Tygrinka
  VercaKratka: Hubnou mi všichni dědulové. Pokud vet nic nenašel, je to prostě stáří. Přidala bych vločky a můj oblíbený Aminosol. Kdysi jsem extra hubeňourovi přidávala slunečnicová semínka. Na dokrmování dávám na talířek namočené granule Care+, nebo Selective nebo Brit. Namočených sežere víc než suchých a žere si to sám dle potřeby. Jestli jsou ve dvojici, tak dát morče na chvíli zvlášť sežrat svou porci a pak vrátit ke kámošovi.
  18.11.2022 09:36Mori
  Zdravím všechny příznivce morčíků. Potřeboval bych chovatelskou konzultaci. Jak moc je vhodné křížit černého dalmatina a tan černého morčáka. Ze zdravotního hlediska by tam nikde problém být neměl, že? A co barevné vyvedení potomků? Má někdo zkušenost. Moc díky!
  18.11.2022 20:44Zbyněk
  VerčaKrata: 5,5 roku je solidní věk, na druhou stranu extrémní hubnutí se mi nezdá a zkušenosti už trochu mám. Zus pořádně prohmatat krk a uzliny za předními nožkami, nejsou tam nikde bouličky? To samé bříško po stranách - prohmatat, nikde nic? Jaká je hustota moči? Ledviny na pohmat nebolí? Zkus míchat RC s Emmeraidem https://obchod.kralici.cz/p6793-emeraid-emeraid-sustain-herbivore.aspx Obvykle to milujou:) Podávat řidší, aby se to protlačilo stříkačkou 1 ml s uříznutým začátkem - odřízni to hrdlo pro jehlu. Aminosol de Tygrinky vyzkoušej!

  Mori: u dalmatinů platí jedna věc: nejvhodnější je nakrývat černou samičku dalmatiním samečkem. Dalmatiní samičky jsou pro ochov vhodné méně. Pozor na skrytý dalmatin gen, nesmí být u protistrany. Když křížíší dalmíka s černým morčetem (preferovaná verze), často vznikají jak dalmatini, tak i celočerná morčátka. A ta se NESMÍ nakrývat dalmatinem!!! Nikdy! U tan morčete snad dalmatin gen nebude, ale obvykle se to nemíchá. Já jsem nasadil dalmatina samečka na čokoládovou samičku. Výsledkem je krásný dalmatin ameček a dvě holky, které jsou spíše šiml - šedá a černá, ale jedna z nich má naprosto nestandardní čokobrejličky a bradičku. Nikdo nechápe, jak se mohl projevit čokogen u dalmatina, který zná pouze černou a bílou, ale pojevil se. Použitelné pro chov a výstavy to ale samozřejmě není. https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mimina

  Gabby: prima, zajímá mě aktuálně broušení zubů v inhalační narkóze a cena :)
  20.11.2022 18:04Bart
  VerčaKrata - také doporučuji Emeraid, já ho přidávám do kaše z rozmočených granulí a ovesných vloček. Našemu dědulovi bude v polovině prosince 6 let, funguje s jedním spodním zubem, tak že preventivně jednou denně dokrmuju. Jak trochu zhubne, tak 2x denně. Na jaře už byl málem na lopatě, ale Emeraid ho z toho dostal. Jsou dva druhy - sustain - chutná a voní po mátě a potom critical care - ten má ještě lepší složení, vypadá jak Sunar. Zatím nemám vyzkoušeno, ale ještě mám doma zatím nenačatý Critical care od Oxbow - taky objednaný z obchodu králíci.
  21.11.2022 12:05Jezzabell
  Bart: Critical jsem brala ve finále Lancíkovi, Zedíkovi i Vall=íkovi a rvali mi stříkačku z ruky. Ono je to obohaceno navíc o podpůrné minerály, plus ještě další "nšco". On mi to vloni Valeš vysvětloval. Je to prostě pro hlodavce v kritickém stavu po operaci, jinak stačí ten Sustain. Na vet. stával pytlíček kolem 270,-Kč. Ale to bylo vloni! A když se to míchá s RC dokrmem, plus namočenýma granulema a spařenýma odstátýma vločkama (zalít výbarem z vloček) a rozmixovat, tak mi na to stály fronty opřené o mříže;).
  Upřímně- ráda si teď odpočinu "jen" podáváním RC_Senior Gerískovi;)!
  Ale jako dokrm je to k nezaplacení a i marodi obvykle vymlaskli nad rámec co se jim dalo.
  - - - - -
  Jo ten Critical býval o 50Kč dražší.
  21.11.2022 14:45Zbyněk
  Bart: tak to u mě byl o "Sunar" od Emmeraidu těžký nezájem, ale o Sustain probíhají nelítostné bitvy:)
  23.11.2022 03:49Ehrena
  Zbyněk, Jezzabell, vrátili jsme se pozdě z veteriny, už jsem nechtěla volat, MVDr. Mertová Sněhulku prohlédla, ucho prý má oteklé uvnitř, nepřehledné, objednala nás na středu ráno k Valešovi na rtg. a kontrolu uší a event. propíchnutí a mimo to i krev a stěr z ucha, vše v narkóze, snad to holka zvládne, v lednu už jí má být 6 let, tak aby se jich vůbec dočkala. Tak dám pak vědět. Atb. jsme dnes večer naopak museli vysadit úplně, aby prý ten stěr nebyl jimi ovlivněn (výsledek stěru).
  - - - - -
  Krev ne z ucha, jak to blbě vyznělo, samozřejmě byl myšlen odběr krve celkový.
  23.11.2022 16:04Zbyněk
  Ehrena: Duphalyte i Sumamed si dej do ledničky, pokud je to Forte, tak jednou denně 0,5 ml na kilo morčete, Duphalyte 1 ml 2x denně do pusinky stříkačkou. Sumamed vydrží v lednici dva týdny a musí se před použitím pořádně protřepat. Nesmí se podávat bez Duphalyte, jinak morče za tři dny nežere. Jestli to není Forte, tak 1 ml jednou denně. V lékárně ti ho doufám naředili?

  Byl jsem dneska také u Valeše, pětiletá Baruška měla obří nádor na žaludku, naštěstí jí to vyndal, na žaludku má 4 cm jizvu a na tělíču asi 7 cm. Naříká a vypadá strašně, ale měla by se do dvou dnů srovnat. Bohužel je ale plná metastáz, stejně jako byl její bráška. Geny nelze okecat.
  23.11.2022 18:22Jezzabell
  Ehrena: Říkala jsem si, jak jste dopadli..No, hezký:(. Ale tak snad to pomůže! Nevím, v jakém to má stádiu, ale podchycené se to řešit dá.

  Zbyněk: Vočko byl celou dobu OK a pak najednou, ze dne na den ho to porazilo..Ale Baruška ho přežila o půl roku min.! Každý den se počítá;)..
  DRŽÍM PALCE V OBOU PŘÍPADECH!
  24.11.2022 08:23Zbyněk
  Jezzabell: u Barušky lékaři kroutili hlavami a ztráceli jsme čas, řízl do toho konečně až Valeš. Naštěstí to nebylo na střevech. Baruška se od včerejška zlepšila, ráno už snídala zeleninu a teď se cpe senem, dokrm prý může také a nemám se s tím flákat:)
  24.11.2022 13:41Gabby
  Zbyněk: Tak jsem zjistila info od veterináře z Líbeznic. Broušení všech zubů i stoliček(ne jen přední řezáky) za 1200,-. A dělá i s inhalační narkózou. Jinak dělá i složitější zákroky u samiček (kastrace, odstraňování nádorů atd.) My jsme fakt s panem MVDR. spokojení, se psy i morčíky. :o)
  24.11.2022 13:58Bart
  Jezzabell, Zbyněk - jj, u nás taky mnohem raději Sustain, protože je mátovej a mátu milujou. Minulý týden jsem objednala 3 sáčky. Jak píše Jezzabell, když se to namíchá ještě s něčím, tak to docela vydrží. Kdyby to jedl samotné, bylo by to hned pryč. Druhýmu jsme to dávali dojídat, protože to taky miluje, i když to vůbec jíst nemusí, ale museli jsme s tím přestat, protože přibíral a u něho jsme to teda nepotřebovali. Tak že má teď smůlu. Ten critical jsem používala právě jen při nemoci a teď nedávno chvíli, protože mi došel sustain. A bylo to znát. Kaše s criticalem snědl o polovinu míň, než když v ní byl ten sustain. Ten prostě fakt vede.

  Ehrena - přeju hodně sil a štěstí Sněhulce! Koukám, že je věkově skoro stejně s Nicem...

  Zbyněk - stejné přání i pro Barušku
  24.11.2022 17:26Jezzabell
  Bart: Máta je tu v kurzu;). Zrovna se tu futrujou. A jak zachrastím pytlíkem s čerstvýma bylinkama, to je randál, jako vyprodané Wembley:))!
  No jak bych nedala zbytky ostatním, nemluvila by tady se mnou ani klika u dveří. Oni to poznaj, stoupnou si do řady, vypadá to komicky, když nesu zbytky a oni chudáci každý u sebe na zadních a jak začnu jinde, už šílej ti na druhý straně a ostatní mi rvou stříkačku z ruky, že ten vedle nemá šanci.
  Jednou mi jí Bondík doslova vytrhl z ruky, zmizel s ní pod podestou a hned se s ní zahrabal do sena!:))
  Tak jak jich mám víc, nemaj čas toho mít tolik, aby mi přibírali. Naštěstí, 1,500,- je u nás průměr a pak bych je neměla kam dávat, kdyby přibírali. Oni jsou celkově velicí, dlouhý. Takže pak si je na veterině pletou s cuyema nebo minikrálíkama.
  24.11.2022 19:04Bart
  Jezzabell - no právě. Dave má na roce a osmi měsících 1459g. Prostě jsem se naučila přímo počítat granule, abych tu kaši vyrobila přesně a zbytky nebyly. Pokud něco zbyde, tak to radši třeba ještě po hodině dodám Nicovi. Tu kaši naučila jíst Dave naše dcera, když je v létě týden hlídala. Co zbylo v misce, rovnou z misky vylízal, ani nepotřeboval stříkačku. Takže jak se zaťukalo lžičkou o misku, mohl zešílet radostí. A teď jdu zrovna na to, jdu to patlat...
  24.11.2022 21:12Jezzabell
  Bart: U nás se přesně ťuká lžičkou o misku, nebo stříkačkou o mříý. Vyletěj jedním sborem!:))
  To zní dobře, že Dava naučila jíst kaši dcera;), ale chápu. No do misky lezl hlavně Lancík a pak Vall-ík s Bondíkem. Ale Lance se do té misky skoro i vešel, jak byl malinkej..Tolik mi chyběj prdíci..Minulý týden dostali chvojí na hrobečky, achjo..
  Ale zpátky k živým! U nás se večeří, takže zuřivé chroupání. Na vrchu měli každý na misce takové ty střapce z fenyklu, takže bitva o to, co je u souseda;). Hlavně u trojky, tam kdo zaváhá nežere-doslova. Teď se mi nedavno dokonce Geri zabarikádoval míčkem z trávy s rolničkou (jsou to hitovky), tím větším, abych ho nenašla, když mu nesu RC_senior a včera s kusem bazalky, aby na něj ostatní nemohli:)) Pak se řekne blbý morče! A v případě té bazalky to byl fofr, vletěl do domečku s štanglí bazalky, bleskem vrazil míček do vchodu a trhněte si:))!
  25.11.2022 05:17Zbyněk
  Jezzabell: Geri je křížený s chobotnicí, že si ucpává vchod do úkrytu umělou překážkou?:) To mě vždycky děsně bavilo při potápění v Chorvatsku, chobotnice se ucpe naprosto čímkoli, ale je zvědavá a dá se vylákat, to asi u Geríska nehrozí:)
  25.11.2022 09:54Jezzabell
  Zbyněk: Hele nevim, jestli se dá vylákat ven:). Byla jsem z toho tak ubešebá a jen pozorovala smečku, že mě to v tu chvíli ani nenapadlo a obvykle si to ti ostatní žrali od tlamek, příp. každý za jeden konec "zrovna té jedné" bylinky a potkali se uprostřed s bubláním. Jak bajka o vráně a lišce! Jeden by zacvakal zubama na druhýho, ale museli by se pustit. Tak jen vykulený očka a štronzo:).
  Schválně vyzkoušim!;) Morčochobotnici jsme ještě neměli;).
  25.11.2022 10:14Bart
  Jezzabell, Zbyněk - jj, když se nemusí řešit zdraví, tak je to sranda s nima. Kolikrát právě mají chování jako malé děti - závidějí si, kradou, schovávájí se, porovnávají, jestli nemá ten druhý něco lepšího... No rozhodně fakt blbý nejsou, když dokážou takhle přemýšlet :-))))
  25.11.2022 12:49Ehrena
  Zbyněk, ten Duphalyte se bere hned návazně po tom Sumamedu? Nebo v nějakém rozmezí?
  Sněhulka je na tom malinko lépe, už uvolněně leží a nekouká do rohu jako předtím. Pořád se ale stáčí hlavou trochu doleva a přijde mi, že se špatně trefuje do jídla a tak nějak to neumí tak uchopit jako předtím, a to kousání mi přijde taky jiné, ne ta ležatá osmička jako normálně. Taky očima koukala tak nějak divně nahoru, ale už se to lepší. K jídlu zatím chuť má, ale jak píšu, moc jí to nejde, tak holt přikrmuju. Na výsledek stěru si máme volat v pondělí. Zánět prý tam byl opravdu velký, takže jí to píchnul. Krev jí nakonec nebral, přišlo mu to zbytečné. Chtěl nám dát znovu to původní atb, ale nechal se celkem bez problémů přemluvit na tohle, jen netuším, co si asi myslel, že mu mluvím do léčby. Náš kočičí doktor tady z Bohnic by mě teda sjel, ten to nesnáší vyloženě. I když před léty jsem k němu s Cipískem přišla s vlastní diagnózou, podezřením na osteodystrofii, to se mi tehdy vysmál, že moc čtu a že neslyšel, že by nějaké morče osteodystrofii mělo, a po měsíci mi pak musel dát za pravdu, ale kdo ví, jestli si to ještě pamatuje. Ale jinak ho uznávám, zachránil mi před lety Macíka, když ho už všichni ostatní doktoři odepsali, za což mu nepřestanu být vděčná.
  - - - - -
  Dnes mě pravděpodobně čeká asi návštěva veteriny právě tady u něj,cdo toho všeho se mi zhoršila Číča se záchvaty astmatu a nevím, co s tím, včera jsem s ní seděla do 4 hodin v noci a v úterý taky.
  A manželovi uřízli minulý týden zase další prst na noze, palec i s kloubem, takže je z něj ležák na delší dobu,tak mám fakt veselo.
  25.11.2022 17:58Jezzabell
  Ehrena: Myslím, že u nás "stálic" je Valeš už zvyklý, že po něm něco chceme cíleně;). Naštěstí je to úžasnej člověk, že v tomhle směru vyjde obvykle vstříc a nic nenamítá. Ten Summamed je fakt největší driák (ono i pro člověka je to síla), sám se mi vloni divil, že to po něm chci právě proto. Že to morčeti ještě nepředepisoval. Ale se Zbyňkem s tím máme u morčat fakt výborné zkušenosti a vzal to v pohodě;). Ale chce to ten Duphalyte. Já si nejsem jistá, ale mám pocit, že jsem to dávala po cca 2-3h od atb. Radši se zeptej telefonicky. Je to koktejl podpůrných minerálů a látek a všechno by se mělo od atb brát s odstupem..
  Kdybych tohle znala dřív, Houmík tu mohl být..
  Snad se jí očko stáčí jen po tom středouší, u nás to byla mrtvička. Ale to by snad Valeš poznal. Navíc Vall-íkovi tehdy odcházely i játra a to v takových hodnotách, že nepomohla už podruhé ani infuze, nemělo to cenu..
  Číča se zhoršila? Měla nějakou speciální léčbu, co zabírala, že? Tyjo u koček fakt nevím, ale tu měl v práci ten druhý vet, ne? Neporadil by aspoň po telefonu, než s ní dorazíš? Máš toho teda pěkně naloženo:(...
  25.11.2022 21:12Ehrena
  Jezzabell, dostává na to nějaké injekce s kortikoidy, tuším Depo Medrol, doteď jí vždy pomohly tak na 3/4 roku až rok, ale letos dostala první někdy v únoru a další teď 2.11. a už jí to zase nezabírá, tak dnes dostala třetí, zatím je dobrá, ale ony zabírají až do 14 dnů, tak uvidím. Taky tak husté záchvaty toho kašle ještě nikdy neměla, co teď, tak jsem z toho pěkně vyděšená. Na veterině jsme čekali až do 19 hod.(od 16), děsný nával, domů jsem přijela až ve 20 hod.
  Navíc Sněhulka dnes absolutně odmítá jídlo, všechno, tak nevím, co jsem udělala včera špatně, měla poprvé ten Sumamed a ten Duphalyte jsem jí dala asi jen 10 minut potom. Tak nevím, jestli moc brzo či co. Ach jo!
  - - - - -
  Ještě, kde se dá sehnat ten Sustain, co ho tu tak chválíte? Že bych to u ní zkusila.
  25.11.2022 23:42Jezzabell
  Ehrena: U Valeše nahned, jinak tady na králíkách ho taky měli, nebo prohnat googlem. Ale na jistozu a nahned na veterině. Valeč ho má, ale zavolala bych si na recepci, jestli mají skladem (obvykle to není problém, ale nemáš to zarohem, tak pro jistotu). Dala bych ten Duphalyt s odstupem. A s odstupem probiotika a asi degan, aby se nezastavily střeva.
  Nařeď jí to vlažným vývarem ze spařených vloček, taky to mají rádi víc jak vodu..NO držím palečky!! I s Číčou! Mně to vždycky bere, když se snaha moc neprojevuje u těch našich tvorečků, ať se můžem přeskočit. On ten Sumammed může projevit nechitenství, je to driják. Ale přejede to všechny brebery co má! Ještě se zlis pobavit se Zbyňkem, teď jsem skoro rok vypadla ze cviku (teda když nepočítám kýlu Fíďy, běhá tu s jednou kulkou a řekla bych, že si snad neuvědomil, že jí nemá..No tím líp!). A teda nerouhám se!!! Ale abysme třeba na něco nezapoměli, marodí mu to víc (tedy bohužel)..
  26.11.2022 04:16Zbyněk
  Ehrena: jestli odmítá dokrm, je to špatné, tedy dáš jí to do pusinky a nepolyká? Pokud je to tak, nepomůže změna dokrmu. Sustain mají na H-Vetu, bohužel je tam ale Šizlingová a ta ti nijak nepomůže. Dokrm ti ale prodá a žádný pacient tam nebude. Odmítání dokrmu určitě není od ouška, bude tam nějaký jiný problém. Kašel? Sněhulka kašle? No, možná tam bude problém v krku, zuby předpokládám kontrolovali? Duphalyte můžeš dávat kdykoli chceš, to je úplně jedno, ale pokud nepolyká, tak ho do ní stejně nedostaneš a atb také ne. Jediné, co bych teď o víkendu zkusil jako poslední možnost, je zajet na Eriku a nechat jí 24 hodin na infuzi. Jestli tam jsou schopní zkontrolovat krk, kde může být laryngitida, ale netuším. Případně zkus zavolat na AA vet https://www.aavet.cz/kontakty/ Třeba ti pomohou, ale nevypadá to moc dobře.
  26.11.2022 12:25Ehrena
  Zbyněk, ne, ona polyká normálně, když se mi to do ní povede dostat, ale vyloženě nic nechce, ani dokrm, ani zeleninu jakoukoliv, a to od první dávky toho Sumamedu, tedy přesně od následujícího dne ráno, do té doby baštila skoro normálně, jen se jí nějak hůř trefovalo do toho, asi tou rovnováhou narušenou či co. Ale jedla dobře, přes ta původní atb, ta jí vůbec nevadila zřejmě. Ale po tom Sumamedu je to absolutní konec, jediné, co se snaží jako jíst, je seno, ale mám pocit, že ho ani nenabere a přežvykuje naprázdno. A bohužel v sebeobraně proti mně a krmení strčí do kapsy všechna předešlá morčata, a že jich za ty roky bylo. V noci byla i trochu nafouklá, takže jí zřejmě tahle atb. vyloženě nedělají dobře, přes užívání Duphalytu. Proto jsem si říkala, jestli ho nedávám nějak špatně, v souvislosti s těmi atb. či jinými léky, bere ještě proti bolesti a tedy taky probiotika a vit.C. A ještě antibiotické kapky do ucha, Oftaquix, nemůže se to nějak tlouct dohromady? Už jsem fakt na mrtvici z toho všeho,co teď doma mám.
  26.11.2022 18:30Jezzabell
  Ehrena:
  https://obchod.kralici.cz/p6793-emeraid-emeraid-sustain-herbivore.aspx
  To je ono;). Valeš by to měl mít na prodej nahned, dá se pak po osvědčení doobědnat i jinde, ale déle to bude trvat a doprava před Vánocema..nespoléhala bych na to.
  A tohle je ten pro morčata v kritick=m stavu:
  https://www.veterinamada.cz/cs/produkt/130/emeraid-intensive-care-herbivore-r
  - - - - -
  k laryngitidě: poptala bych se na kortikoidy..zabírají, ale co na to Valeš, jestli to je vhodné v tomhle stavu nebo co si myslí..
  26.11.2022 20:39Ehrena
  Jezzabell, díky za odkazy, ten druhý typ je ten, co jsem k sehnání našla, viz
  https://www.google.com/search?q=emeraid+sustain&oq=emeraid+&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0i512l7j69i60.5646j0j8&client=tablet-android-lenovo-rev2&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#scso=_SWqCY-2ZCt-Xxc8P98KAuAQ_19:0

  ale ten první typ nějak nikde jinde než
  https://www.veterina-trhon.cz/emeraid-sustain-herbivore-100-g
  tak jsem ho tam objednala, kdy dojde, ovšem nevím.
  Kdyžtak v pondělí zkusím u Valeše.
  27.11.2022 15:33Zbyněk
  Ehrena: toho SUmaedu dáváš 0,5 ml jednou denně? Nemělo by to s Duphalytem vadit, mám to ověřené na deseti morčatech. Spíš tipuji na bolest ouška, nebo laryngitidu, často se k oušku dělá. Jak to dneska vypadá?
  27.11.2022 15:56Ehrena
  Zbyněk, pořád stejně. Jídlo veškeré odmítá, kromě sena, to se snaží futrovat pořád, ale moc jí to nejde. Ráno vypadala, že si chce vzít kousek salátu, ale hned to vzdala, vypadá při tom, jak když jí to nejde chytit a jíst, vůbec to nechápu. Jinak se ale chová normálně, nevypadá smutná, podle chování bych nic nepoznala. Ale pořád má tu hlavu trochu doleva, to se jí zlepšilo jen o málo.
  Ano, Sumamedu dávám 0,5 ml jednou denně. Ten Duphalyt dávám teď tak 20-30 minut po něm.
  27.11.2022 17:30Strakka
  Dobrý den, po delší době se ozývám zas a měla bych drobný dotaz:
  Naše morče Bobinka vždy jedlo vzorně z mističky a nedělalo s ní žádné vylomeniny. Poslední dobou se ale u nás objevit nový trend, tím je mistička=záchůdek. Do nedávna nechodila na záchod do misky takřka vůbec, nyní do ní chodí na záchod až dvakrát třikrát denně. Když ji tedy vidím sedět v mističce, dám ji pryč, ale nevím, jestli je to správné řešení. Původně také Bobča chodila na záchod do rožku, ten teď ale vynechala a čůrá do domku nebo do té mističky. Mimochodem, mám pro ni mističku celkem velkou a plochou, tak mě napadla možnost ji vyměnit za menší a hlubší, ale jinak nevím...nemáte někdo tipy, jak ji to odnaučit?
  Předem děkuji za všechny odezvy a přeji hezký den! :o)
  27.11.2022 19:36Jezzabell
  Strakka: Tak cíleně jsem to doma ještě neviděla. Ale jak jich mám smečku, pokaždý je někde v misce bobek nebo dva a nebo načůráno..Dokud baští, běhá, nerve si chlupy ze stresu nebo tak něco, asi není problém..
  Mně si teď půlka smečky dělá z papučí Toy-Toyky. A to je fakt vidim, jak jdou, udělaj potřebu a zas si jdou lehnout někam jinam:)). Prostě mi "kaděj"na čistotu. A to jim ty papuče naštěstí stelu plenama a vyměňuju-jinak bych se nedoprala:))!
  - - - - -
  PS:Jak tak koukám na ten věk u morčat, kdy si sotva zvyknem a jsou fuč, pořád říkám, chce to něco "trvanlivějšího", teda tady by to přežilo babču, tátu, mně i dítě:)):
  https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-nejstarsi-zelva-na-svete-oslavila-190-narozeniny-40415671#source=hp&seq_no=13&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=abtest179_tlacitka_u_boxiku_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  28.11.2022 12:42Ehrena
  Strakka, u nás taky některé holky chodí čůrat do misky, kluci mi to nedělali. Dělají to výhradně, když je miska prázdná nebo jsou tam zbytky, které už nechtějí, a dělají to jen dvě samičky z našich pěti.
  - - - - -
  Jak je to odnaučit, netuším.
  28.11.2022 19:22Strakka
  Jezzabell, Ehrena: děkuji za rady, tak já to nechám být a uvidíme, jak se to vyvine :o)
  28.11.2022 22:30Ehrena
  Tak jsme se před chvilkou vrátili z veteriny od Valeše. Byli jsme tam asi od 18 hod. až skoro do 21. A bohužel to jde všechno do háje, Sněhulce stěrem zjistili bakterii pneomonády, která je u morčat prý prakticky neléčitelná, žádné atb. prý na ni nezabírá, takže se to nedá léčit. Dostali jsme jen gentamicinové kapky do oka, které máme kapat do toho ucha třikrát denně, ty by prý mohly pomoci, ale je to strašné málo účinná a zdlouhavá léčba, a hlavně poškozuje sluch, Sněhulka může ohluchnout. Což mi přijde, že by nemuselo tolik vadit, no ale nevím, jak by to viděla ona. Dávat jakékoliv jiné atb. prý nemá cenu, bakterie je proti němu rezistentní. Tedy kromě gentamicinu je citlivá ještě na tobramycin a amikacin, nic z toho neznám, ale asi to morčata nemůžou. Takže se Sumamedem máme skončit, trápíme prý ji s tím zbytečně. No to máme zase doma krásnou předvánoční atmosféru. :((
  29.11.2022 18:46Jezzabell
  Ehrena: Ježkovyvoči to je mě tak líto:((!
  30.11.2022 14:56Zbyněk
  Ehrena: a zoubky jí kontroloval? Nemá to přerostlé na straně nemocného ouška? Léky na bolest příjem potravy nijak nezlepšují?
  - - - - -
  Tobramycin je v očních kapkách Tobradex, co jí dát do ouška tohle??
  30.11.2022 16:55Ehrena
  Zbyněk, a myslíš, že je účinnější než ten Gentamicin? On mi dal ten, ale říkal, že je to na dlouho.
  Na ty zuby jsem se ho bohužel zapomněla zeptat, v pondělí na ně myslím nekoukal. Když jsem mu rekla, že nejí, tak říkal, že to je špatné, ale zvážil ji a měla víc než minule, tak říkal, že je vidět, že krmíme dobře, no ale ty souboje s ní! Jinak se pořád snaží sama jíst seno, ale špatně se jí nabírá, pořád tu tlamičku tak nějak málo otevírá. I když je po léku proti bolesti. Jinak jí jen lahůdky, a pořád to omezuje, původně to byl salát římský a rajče, druhý den už ne salát ani rajče, ale vzala si okurku, a té by snědla dost,cale bojím se jí dát víc najednou, třetí den už ani okurku skoro ne, ale papriku snědla, skoro 3/4 papriky včetně jádřinců, a dnes už ani tu moc ne, nevím, co ještě vymyslet jí dát, škoda, že už není tráva.
  30.11.2022 19:21Jezzabell
  Ehrena: A co jí ten říman jakrájet jako zelí na tenké nudličky na úrovneň trávy? Nepomohlo by to? Nebo i tu ostatní zeleninu, papriku a pod., na dlouhé tenké nudle?
  30.11.2022 20:28Ehrena
  Jezzabell, ona tu papriku například je schopná jíst klidně i jen rozpůlenou, nemusí ji mít nakrájenou, takže si myslím, že v tom to nevězí. Prostě musí chtít. A mám dojem, že je to stejné jako u minulých marodů (těžších), pořád zužuje okruh lahůdek, které je ochotná sníst, že to snad není v tom, že by jí to nešlo. Kromě teda sena, o to se snaží pořád poměrně aktivně, ale jde jí špatně nabrat, jednak má hlavu pořád trochu nakřivo a jednak úplně jinak kouše tou tlamičkou, což je špatný. No zahrnuji ji lahůdkami a násilím dokrmuju, co to jde.
  - - - - -
  Ale s tím Římanem to schválně zkusím. Já jim všem ten list krájím napříč dle velikosti na čtvrtiny až pětiny, takže ho na takové široké pruhy mají,jen ty vnitřní malé listy jim dávám celé. Tak jí to zkusím ještě na menší.
  30.11.2022 21:58Jezzabell
  Ehrena: Poslední šance ještě je "druhý názor", co Hůrka? Achjo, já sama nevím, s čím ještě víc pomoct:(.
  Doma říman krájím, že 3-4lopuchy srazím k sobě (opláchnu teda) a krájím od špičky dál tak do půlky a zbytek vyhodím-kluci košťál nechtějí a jinak to oddělím a mám na salát pro sebe:)), já ty konce ráda-takže "dojídám" po morčatech. A od té špičky jedu v 0,3cm tenkýcj proužkách, jako když nakládáš zelí.
  Protože jsem zjistila (aspoň u nás teda!), že kluci milují ty nejtmavší konce nakrájené na úroveň stébel trávy;)!