od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2022
 • Zobrazuji 46 zaznamu.
 • 3.2.2022 13:20Zbyněk
  Jezzabell: Arpalit jsem psal :) Už tady kdysi dávno někdo napsal, že Stronghold jeho morčatům nezabra, ale Arpalit zabere vždycky
  4.2.2022 08:25Jezzabell
  Zbyněk: No, že to kdysi někdo psal je hezký, ale nám zabral v mžiku na (v té době ještě) devět kluků a pohoda. A není s tim takový práce. Nestříkáš je a pozor na oči, tady jen zakápneš za krk a je to. Když má někdo jedno dvě morčata asi ok, ale kdybych se měla crcat se smečkou, nedělám celý den nic jinýho
  4.2.2022 14:51Vlada
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34945
  Místo Rozarky, teď máme tuhle krásnou holčičku.
  Jezzabell: no, jako tvůj Willík;)
  5.2.2022 10:57Jezzabell
  Vlada: Willík je šafránový, ale má ohnivé oči, holčina je víc podobná Vall-íkovi, má větší bílou lysinku. Má hezkej ksichtík!:)
  9.2.2022 09:59qwjeta
  Ahoj,
  omlouvám se za případný hloupý dotaz. Máme dva samečky už 2 roky, oba jsme si je brali najednou, znají se tedy po celý život. Jeden je dominantnější, ale doteď byli v klidu a hezky vycházeli. Teď se nám ale ozvala příroda a dva dny je ten klidnější neustále naháněn a včera už i obskakován. Prozatím jsme milovníka oddělili v kleci do menší části. Nerada bych udělala něco špatně.
  Mám tedy dotazy:
  Je šance, že toho po pár dnech nechá?
  Mohu je třeba za dva dny zase nechat u sebe?
  Neměl by být milovník raději v části klece s větším prostorem?
  Budu moc vděčná za pomoc. Hledala jsem něco podobného v archivu, ale nenašla jsem podobnou situaci. Třeba jste někdo řešil.
  9.2.2022 20:08Bart
  qwjeta - kvůli tomuhle vůbec neoddělovat. To nic není. Dokud neteče krev, je to dobrý. U nás byli dva bráškové a jeden druhýho uháněl o "obtěžoval" třeba i víc jak 12 hodin. Vůbec jsme se nevyspali, protože ten obtěžovaný u toho strašně řval. Pak byl třeba týden pokoj a zase znova. Jediný řešení je velký prostor, výběh a hodně úkrytů, aby se ten obtěžovaný měl kam schovat a utéct. Oddělit jedině při rvačce. Ale pak už spolu nebudou moci být.
  Jezzabell určitě potvrdí, ta je na kluky expert.
  9.2.2022 20:53Ashara
  Já mám jen dotaz tzv. pro "odlehčení" ... :-)

  Už dávno jsme si zvykli, že zašustění pytlíku, nebo otevření ledničky, vyvolá vřeštění svou intenzitou naznačující, že nebohé zvíře už nedostalo týdny nažrat... ale v posledních týdnech se siréna objevuje i v noci když jde kdokoliv do koupelny, o a to i když nebohé týrané zvířátko fakt v noci nic nedostane, a tedy ho v tom nepodporujeme... poslední noci se výlety do koupelny na malou potřebu blíží plížení se do nepřátelského tábora - potichoučku po špičkách, a hlavně o nic nezavadit :))) máte to doma taky tak?
  10.2.2022 10:12Vlada
  Ashara: To mě opravdu rozesmálo, boť i naše morčinky to mají obdobně. Hlavně jsou zvyklé, že zeleninu omývám ve vodě, tak jak slyší spláchnout záchod nebo sprchu (a že ja se sprchuji dlouho ), je to pískot jak siréna. Pravda v noci to nedělají. On když je u nás klid, tak vesměs odpočívají a chystají se na příchod někoho, kdo dodá stravu. Ubykaci máme v obýváku propojení s kuchyní, tak si opravdu užijeme.
  Nedávno jsme pořídili kameru na snímání přes aplikaci v mobilu a je to opravdu zábava je sledovat, když zrovna nikdo není doma.
  10.2.2022 16:01qwjeta
  Bart: Super, moc děkuji. Včera jsme jim to po jednom dni zase otevřeli a jsou v pohodě. Ještě jednou děkuji za radu a přeji pěkný den. Q
  10.2.2022 20:30Emmča
  Ashara: Taky to tak máme. Stačí vkročit do obýváku a sirény se rozpiští. :-) V noci to zatím nedělají, ale přes jsou jak požární hlásič když hoří... :-))
  10.2.2022 21:30Tygrinka
  qwjeta: Na kluky jde jaro a jsou mladí :o) Maximálně oddělit na hodinu, aby se oba vydýchali, ale jinak nechat spolu. A zvětšit prostor. Min. 120cm klec s úkryty. Kdysi se mi 2 roky naháněla jedna dvojka vždy na jaře a na podzim. S vyšším věkem to ustalo a zůstalo jen u nakrucování pudele a oňufnutí hřbetu čumákem... Většinou to ustane samo po pár dnech.
  - - - - -
  Ashara: Na tohle doporučuji po nočním písknutí jít a pomazlit se s nimi... Krátce si je vzít a za půl minuty minutu zase vrátit. Posléze stačí třeba jen pohladit. Většinou rychle zjistí, že místo dobroty bude tahání z pelechu a nechají toho :o))
  11.2.2022 12:46Zbyněk
  Tygrinka: jestli má být kažá noční cesta na WC zároveň výchovnou metodou pro chlupaté alarmy, tak to bude mít chovatelka radost:)) Ale nápad je to skvělý, jestliže bude za každé písknutí následovat trest v podobě braní na ruku, do týdne je klid, jsou to potvůrky učenlivé :))
  Já už měsíc cpu dokrm a léky do samečka, jakmile skončím a nastavím ruku, oamžitě mi do ní sám skočí, rychle pryč z toho nenáviděného polštáře a od stříkaček, vrrrrr :)
  11.2.2022 14:44Ehrena
  Vím, že to sem nepatří, ale prosím všechny, kdo nejsou lhostejní, o podpis.

  https://stoptransport.cz/petice/
  11.2.2022 16:53PaajaS
  Ahoj, mám podezření, že jedno z našich morčat je nemocné. Jsme kousek od Prahy, na severu. Doporučíte veterinu? Zatím jsem si zjistila, že na klinice Poděbradská bude dnes večer MVDr. Kňákal, který by měl být přes hlodavce. Má s ním někdo zkušenosti? Děkuji předem...
  11.2.2022 19:17Kájka
  Paaja: nečekwj tady na doporučení a jeďte na veterinu!
  Může jít dost o čas :-(
  11.2.2022 20:06PaajaS
  Jela jsem samozřejmě, zatím v čekárně... Ale hledala jsem napřed, abych nejela někam, kde nebudou vědět nic moc o hlodavcích.
  13.2.2022 08:36Tygrinka
  Zbyněk: Přesně tak :o) měla jsem pár vykuků, kteří to takto zkoušeli... Do týdne byl klid :o))) A úplně jsem cítila ten jejich výraz, když jsem je po písknutí vzala na ruku: "Tohle jsem ale přece nechtěěěěěl!!!!" Do týdne pochopili, že v noci panička na alarm podáním zeleniny nereaguje a je vlastně úplně blbá :o))
  14.2.2022 14:06Zbyněk
  PaajaS: jak to dopadlo? Z Odolky je to s nájezdem na D8 dost na palici:) Já jsem z Kralup, nejlepší veterina je ve Stodůlkách, https://vets4pets.cz/ Dr. Seyrová a Dr. Lietavcová. Ale ta, neberou bez objednávky. Kousek od nich je https://www.vetcentrum.cz/ a zde Dr. Boštička a Dr. Chylíková (ta má občas potíže s diagnózami, ale je výborný chirurg.) Sázka na jistotu je https://hvet.cz/ordinacni-hodiny a tady Dr. Valeš a Dr. Mertová. Kousek od nich je Dr. Naxera http://www.naxeravet.cz V Libni je Dr. Kasanová, https://www.facebook.com/vkerika#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-261989 mají nonstop když je nejhůř, ale také jsou nejslabší. Nicméně operace a kastrace morčat zvládnou. Pak ještě toto: http://www.aavet.cz/ ale nebyl jsem tam

  Tygrinka: nic nenaštve morče víc, než vlídná náruč chovatele :D
  14.2.2022 14:09mik
  Ahoj, poridili jsme k 3,5 mesicnimu samci jeste jednoho cca 2,5 mesicniho a po nekolika dnech je to porad dost o nervy. Ten starsi porad na mladisho vrci a nahani ho, klidne celou noc moc se kvuli tomu ani nevyspime. Klec mame 120cm velkou, kazdy ma domecek.. Co radite- rozdelit klec (nemam tuseni jak a cim) nebo vydrzet a doufat, ze se to zlepsi?
  14.2.2022 20:47Emmča
  mik: Nejdřív se musí seznámit, třeba tak, že je pustíte do výběhu, ale s tou možností, aby se mohli každý někam schovat. Pokud si donesete nové morče, mělo by být v karanténě, jelikož může mít nějaké parazity nebo nemoc. Klec je ok, 120cm je super. Osobně si myslím, že si k samci pořídit samce, se kterým nebyl odmalička, je docela riskantní tah. A rozdělovat není třeba dokud neteče krev. Hodně štěstí! :-)
  14.2.2022 22:32mik
  Emmča: diky za odpoved. Chteli jsme udelat tomu prvnim morceti radost, ale je to des. Sice teda netece krev, ale jsme z toho vsichni akorat ve stresu. Slysel jsem, ze by mozna pomohla kastrace, ale tomu bych se rad vyhnul a navic na to jsou stejne jeste prilis mladi. S tim rozdelenim klece to byl druhy napad co jsem slysel. Oni maji treba problem trefit do sveho domecku a porad si lezou do domecku navzajem.
  15.2.2022 01:02Ehrena
  mik, nevím, jestli morčata uznávají něco jako svůj domeček, naše aspoň ne, lezou si běžně do domků, jak je to napadne, a mají to hrozně rádi. Venku ve výběhu čím více domků, tím jsou radši, a prošmejdí je všechny.
  Jinak běžně trvá seznamování dvou samců několik dní, než se to uklidní, zpravidla ten starší má navrch a prohání a naskakuje na toho mladšího, ale jsou i výjimky, kdy to je obráceně.
  Neboj, po několika dnech by se to mělo uklidnit.
  Já jsem nikdy neměla samce sourozence, kteří by se znali od narození, dávala jsem k sobě samce různého věku, podmínka tedy byla, aby byl ten mladší nejlépe kolem měsíce až max. 3 měsíců starý, a nikdy jsem problém neměla, asi jsem měla štěstí na dobré povahy. Podle toho, co tu často čtu. Chce to počítat i s tím, že se to může stát, že si nesednou, a pak by museli bydlet buď v jedné velké rozdělené kleci a nebo ve dvou, kde by se mohli kontaktovat aspoň skrz mříže.
  Ale to, co popisuješ, je normální průběh seznamování, dokud neteče krev, je to pořád ok.
  Kastrace samců může samce sice trochu zklidnit, ale není to v žádném případě zaručený způsob, aby to pomohlo. Taky jsem u morčat proti ní, pokud to není vyloženě nutné.
  - - - - -
  Je dobré ještě udělat v kleci něco jako patra, aby měli kluci ještě víc prostoru a možnost jít si z očí, když budou zrovna chtít. A pouštět proběhnout do výběhu, pokud je to možné v bytě trochu zařídit.
  15.2.2022 11:30L_B
  Ahoj,
  dlouho jsem tu nebyla.
  Bohuzel jedna z nasich morcinek nam na podzim odesla a druhou stehujeme do trosku mensi klece.
  Takze mam na prodej velkou klec 120x60cm (ve velmi peknem stavu).
  Pokud by mel nekdo zajem, tak k vyzvednuti je idealne v Praze, ale pripadne muze byt i UH nebo Plzen-Jih.
  15.2.2022 14:26Zbyněk
  mik: koupit kámoše opuštěnému samečkovi je super nápad! Problém je v tom, že dávat dohromady dva kluky před pubertou už tak dobré není, protože pokud si nesedí už teď, po pubertě to téměř jistě lepší nebude. Ten starší dává najevo dominanci, ale obvykle se to děje chvíli, tady se zdá, že to mlaší moc nebere a tak toho ten starší nenechává. Doporučuji mladšího kontrolovat, jestli žere a také vážit - muí přibírat. Když by nepřibíra, tak přepažit klec uprostřed pletivem. S morčaty to je stejné, jako s lidmi, nemusí si nutně každý pár vyhovovat. Pro inspiraci, tohle jsem udělal z lehkých dřevěných lišt z hobbymarketu: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?mysobydleni
  15.2.2022 15:08Ashara
  Děkuju za tip jak na ztišení alarmu - "odměnit" vřeštění pochováním opravdu funguje!!

  A ten výraz šoku na morčecí tváři je nepopsatelnej - pak že zvířata nemaj výraz :))))
  15.2.2022 16:55mik
  Diky Zbyňku a Ehreno za obsahle odpovedi! Jo, podle me to je naprosto presne, ze se ten starsi snazi davat najevo dominanci a ten mladsi to ma dost na haku, presne tak mi to prijde. Tak ja budu doufat, ze se to casem srovna a zacnou se kamaradit, a kdyz ne, tak holt budu asi neco bastlit z pletiva. Jeste jednou diky.
  16.2.2022 17:13Rózinka
  Ahoj mám dotaz.V sobotu morče začalo kýchat a chroptit z ničeho nic,trvalo to asi 3 hodiny a pak to samo přestalo.Až dnes ve středu to samé,ale 1hodinu a zase to přestalo.Nevíte co by to mohlo být?Z nosu jí neteče,ale zní jak zahleněná,když jí to chytne.
  16.2.2022 17:31Veronika5
  Rožínka: Zajděte na veterinu, ať ji poslechnou, u nás se takhle projevoval zápal plic.
  16.2.2022 21:28Tygrinka
  mik: Oni mlaďoši mají dost energie na lumpárny a teď mají oba radost, že se mají navzájem. Pokud se nervou do krve, tak je to pohoda a nechte je být. Jako domečky, prostor, patro, to je samozřejmě super... Moji mlaďoši se honili třeba týden, pak to trochu ustalo a pak se honili jen několikrát za den :o) A postupně méně a méně. Ale občas mi tu na sebe stále popiskujou a vytahují se, a když už toho mám dost já a houknu na ně, tak zapadnou do stejného domku a "bojí" se společně :o)
  17.2.2022 07:07KarinH
  Rózinka: Jak píše Veronika5, tak bych nečekala a zašla bych na veterinu, aby se to podchytilo včas. U takhle malých zvířátek je to vždycky strašně rychlé :(
  19.2.2022 13:15Zúfalá
  Prosím nie je tu niekto kto by sa ujal samčeka? Je úplne úžasný. Je priateľský, rád sa mojká, je dosť drzý, nie typické hanblivé morčiatko a je zvyknutý na veľa výbehu. Nemá rád uzavreté priestory ako klietky, strašne ho desia. Som z BA.
  19.2.2022 14:16Jezzabell
  Zufala: Podívej se tady a kontaktuj nejbližší útulky (u Reny jsou ověřené a je to lepší jak inzerát na bazarech, kde morče končí u hada nebo v kontejneru):
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-290950/
  Kdyžtak Reny zavolej, jestli tě navede na Slovensko;).
  19.2.2022 15:07Zúfalá
  Prosím ťa môžeš mi dať na ňu číslo? Veľmi ďakujem.
  - - - - -
  Jezzabel, už som si všimla kontakt. Prepáč, som úplne slepá. Ešte raz vďaka.
  19.2.2022 19:20Reny
  Už mě volala přes FB, ale v SK nevím, jen nějaké kontakty na veteriny sem jí poslala a odkazy na slovenksé FB skupiny
  - - - - -
  Veteriny v SK
  http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-302918/
  - - - - -
  Třeba by mohli vědět o nějakém útulku a pod
  19.2.2022 20:25Zúfalá
  Reny je veľmi láskavá duša. Urobila všetko aby pomohla mijemu morčákovi. Ďakujem. ♥️
  20.2.2022 17:49Kiklop
  zdravím všechny
  20.2.2022 19:05Jezzabell
  Reny, zufala: Tak to jsem ráda, že to dobře dopadlo!;)
  22.2.2022 15:01Krmič
  Ahoj, mám otázku - je lepší pro hada morče normální chlupaté, nebo skinny? Nelechtá ho to normální v krku?
  22.2.2022 17:45Vlada
  Krmič: nespletl sis stránky, http://www.chovamehady.cz/index.php?str=diskuze
  24.2.2022 14:32Zbyněk
  Vlada: nereaguj na kretény, je to zbytečné
  27.2.2022 16:05Ronnie
  Dobrý deň. Včera som si kúpila morča (2 mesačne).Samozrejme sa strašne bálo a v klietke stálo celý čas na jednom mieste.. až mi ho bolo strašne ľuto. V noci som sa budila ono stale na tom jednom mieste. Ani nepapalo ani nepilo. Na druhy deň som sa rozhodla že mu kupim radšej spoločničku. Kupila som jej sestru. A teraz spolu v domčeku tak ticho sedia.. tiež nepapaju ani nič. Bojim sa že ako dlho tak vydržia bez jedla 😔čo mam robiť. Dufam že tuto noc už niečo zjedia. + Klietku mame blizko postele.. to tiež neviem či je najlepšie pre nich že nas stale vidia. Ďakujem za každu pomoc🥺☺️
  27.2.2022 18:44Kytička
  Ronnie, nebojte, ony se rozkoukají. Jsou v novém prostředí, tak jim to chvilku trvá. Dejte jim zeleninu různě po kleci a tuhle noc už si určitě něco vezmou. A super, že jste té první pořídila kamarádku, bude jim společně lépe :-) A také ať mají dostatek sena, nejen na jídlo, ale i se do něj zavrtat, kam se schovat. :-) Přeji hodně štěstí a radosti s morčátky :-)
  27.2.2022 20:27Ronnie
  Ďakujem pekne kytička ☺️ to seno je super nápad.. seno maju iba na papanie ale nedala som im ho priamo do klietky. Dnes dokonca už jedna parkrat vykukovala z domčeka (asi už su hladne).. trošku potravy sme im tam dali hneď k domčeku len tak bez misky a potom sme počuli že papali trochu😁 takže pokrok 🙂 ďakujem ešte raz za radu
  28.2.2022 08:00Jezzabell
  Pro info nám všem:
  https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/zvirata-ukrajina-valka-mazlicci-veterina.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=4cXgW32wmZS-202202280651&dop_id=15598195
  28.2.2022 15:34Ronnie
  Ahojte☺️ ešte by som sa vas chcela opytať či ste brali hneď svoje morčatka prve dni na ruky keď sa báli alebo ste im dopriali trochu času. Keď ich nebudem hneď brať na ruky tak sa bojím že si budu dlhšie zvykať alebo si nezvyknu vobec. Ako ste to mali vy? Ja mam svoje len 2. deň. A strašne ma láka už si ich brať k sebe :/ no bojim sa zaroveň či im neubližim nejak keď sa budu báť
  28.2.2022 22:41Kytička
  Jezzabel, hrozná situace, pro všechny... :-(

  Ronnie, tak to jsem moc ráda, že morčinky už baští :-) Některé jsou oprsklé hned, některým to trochu déle trvá. "-) S braním do ruky neporadím, my máme morčata tak trochu na divoko :-))) Jsou 4, před tím šest, v docela velkém výběhu. A s chováním - mazlením jsme to nějak nehrotili, možná je to špatně, nevím. Nám stačí, jak si tam tak pěkně žijí, blbnou spolu a ťuk ťuk ťuk, bez žádných velkých konfliktů, v tak docela velkém počtu "ženských! :-))) Klidně mi vlezou do ruky, na stehno, ale jak je chci sama chytit, tak honem úprk :-) Takže "chytám" víceméně jen na stříhání drápků, to je trochu pomazlíme a pak zase dolů do divočiny :-) Ale některá morčátka se mazlí ráda, tak třeba vám se to podaří :-) Ale i tak bych začala tak po týdnu doma, až budou alespoň trochu více zvyklá. A třeba někdo jiný poradí něco jiného. :-)