od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Květen v roce 2022
 • Zobrazuji 110 zaznamu.
 • 1.5.2022 08:59
  Dobrý den,
  naše pětileté morče bylo před šesti dny na zbroušení stoliček v narkóze. Stoličky byly už velmi přerostlé. Dostává antibiotika a denně injekčně glukózu a další látky na posílení. Krmíme ho stříkačkou tekutým senem. Ale nechce kousat. předkládáme všechno možné, seno má k dispozici stále. Mlíčí, salát... Ale ačkoli se snaží neukousne. Zkoušeli jsme mu to vložit do tlamičky (malinký kousek, ale většinou to vyplivne. Nevíte, jak ho zase naučit kousat? Jak postupovat?
  Děkuji.
  1.5.2022 17:41Bart
  Lú - mezi stoličkami je teď "díra", která ale brzy doroste. Navíc může mít rozdrásané tváře nebo jazyk a to ho ještě může bolet. Měl by mít i něco na bolest např. Meloxicam. Pořád zkoušejte dávat do tlamičky, on se brzy chytí. Pár dní to ale trvá. Z trávy vybírejte tužší stébla a ty strkejte dozadu ke stoličkám nebo třeba teď listy pampelišky třeba. Ale dávat až opravdu hodně dozadu do tlamičky. Jinak já i krájím zeleninu na tenké nudličky (hranolky) 4 - 5 cm dlouhé a tak asi 2mm slabé (mrkev, řapíkatý celer, celer, fenykl - tvrdší zeleninu). Salát také zkusit nakrájet na nudličky. Až pochopí, že už to jíst jde, tak se rozjí sám. Také mám pětileté morče, broušení stoliček už 6x, k tomu co 2 týdny na broušení předních zubů (jezdíme už 3 roky). Momentálně má jeden horní a křížem jeden dolní zub. Spodní vypadl už dávno a horní mu museli nedávno vytrhnout (neměl sklovinu, tak ho to bolelo). Právě máme také ATB a všechno možné, protože má nějaký zánět - teče mu z nosu, očí, chrochtá, občas pčíká. Už jsme mysleli, že je po něm, ale vypadá to, že se dává dohromady. Ale momentálně také dokrmuju stříkačkou a láduju zeleninu "do krku". Naštěstí už se rozjídá sám. Tak vám držím palce, chce to hodně trpělivosti!!!
  1.5.2022 20:57Jezzabell
  Lú: Myslím si, že ho to bolí. Chce to léky na bolest. Na veterině by měli dát hned s sebou, ale každopádně ráno večer a do toho ze začátku kaši řidčí, třeba se spařenýma vločkama. Namixuje se ponornym mixérem a zahušťuje se to vlažným vývarem z těch vloček;). Ibvykle se mi po tom rozjede i marod. Chutná jim to.
  Má atb? Po broušení v narkoze se dávají na rány v tlamce. Jestli jo, tak přidat probiotika (s odstupem od atb aspoň 2-3h). Obvykle rozpustím ve vlažné vodě a inzulínkou do tlamy. Dostane chuť k jídlu;).
  A přesně-vydržet s chlupáčem;).
  2.5.2022 08:30Zbyněk
  Lú: to je normální, pusinka ho bolí, je potřeba podávat 2x denně nějaký nesteroid - Meloxoral, Meloxicam, Loxicom, Metacam, Meloxidyl atd. 0,8 ml a bude mu rázem chutnat víc. Trpělivost, do deseti dnů se rozjí, pokud polyká dokrm, je to ok.
  2.5.2022 11:06Bart
  Zbyněk - taky mám tu zkušenost, že se rozjí tak 8 - 10 den... Nám vypočítavají Meloxicam na 0,4 ml, dříve Maloxidyl taky (podle váhy). Nemáš to nějak moc těch 0,8 ml? Nebo nám dávají málo?

  Jezzabell - taky dávám do kaše vločky a teď přidávám i Emeraid critical care - je to snad nějaký zázrak, ale už druhý morče po něm "vstalo z mrtvých" (snad to nezakřiknu, zítra jedeme na kontrolu a to jsme ho minulý týden už skoro pohřbívali. I doktorka.)
  2.5.2022 17:55
  Všem vám děkuji za odezvu. Dodali jste nám trochu optimismu. Názvy jsem si opsala a požádám o to na veterině... Vločky jsem koupila a moc doufám, že to bude, jak píšete.
  Díky :)
  3.5.2022 09:16Zbyněk
  Bart: nesteroidu klidně 0,6 na kilo morčete, což je u mě 0,8 :) Ze začátku určitě více, jednak ho tlamička bolí a hlavně je zmatené ze zubní reorganizace a musí si na ní zvyknout. Ale těch cca 8 dní je maximum, pokud ani teď nežere, tak šup na kontrolu. Já dokrmuji směsí https://obchod.kralici.cz/p6793-emeraid-emeraid-sustain-herbivore.aspx a RC Instant 1:1, myšičky a myšák to milujou:) Samozřejmě morče v problémech odmítne cokoli, je potřeba to do něj narvat i za použití hmatů a chvatů:)
  - - - - -
  Lú: ono to obvykle vypadá, že je morče na pokraji smrti, ale je potřeba nepodléhat subjetkivním dojmům a poněkud omezit potravní demokracii:) Morče jíst musí a pokud nejí, tak po dvou hodinách do něj nacpat cca 5 - 10 ml zmíněné směsi, nebo prostě čehokoli. Morče musí jíst a vylučovat! Morčátka za sebe moc nebojují, lehnou si do koutku, naježí se a klidně umřou hlady - metabolismus se mu zastaví klidně už po dvaceti hodinách, i dříve. Takže je to na nás:)
  - - - - -
  Jinak po broušení zoubků je dobré nemít směs moc hustou. Vezmu si stříkačku 1 ml, uříznu jí větší část trysky i s kouskem pístu a tím krmím - vodu na směs použíívám cca 50 stupňů teplou, vlažná kaše jim chutná daleko více, než studená!
  - - - - -
  A poslední věc: morče se selhávajícími ledvinami nesteroidy dostat nesmí!!! Tedy například hustota moči okolo 1000 a níže je kontraindikací. Pokud má veterina zbytky Gabapentinu, tak ten je nejlepší, jinak Algifen Neo 0,3 ml na morče 2x denně
  3.5.2022 12:51Bart
  Zbyněk - tak to Nico už si na tu zubní reorganizaci v tlamičce během těch let zvykl. Každý týden to má jinak, jednou krátký, jednou dlouhý, navíc postupně zuby ubývají ... Takže teď v únoru, když byl naposledy na broušení stoliček, tak jedl normálně hned sám, jak jsme ho přinesli domů. (I když u něho normálně, není normálně - prostě jak je zvyklý tu zeleninu na nudličky). Dříve to ale právě trvalo třeba týden, než se rozjedl. V březnu mu museli vytrhnout další řezák, tak že teď s těma dvěma zubama křížem už ani mrkev neukousne, tak ještě že jsem ho na ty nudličky naučila. Doktorka nám navrhovala, jestli mu nedáme už vytrhnout zrovna řezáky všechny, že by nám odpadlo to věčný broušení. Ale já to odmítla (musela jsem se smát - měli bychom bezzubé morče), protože on právě dokáže s těma zubama "normálně" jíst, jak už je na to zvyklý. Navíc jsme aspoň pořád pod kontrolou, když tam pravidelně jezdíme. To se nám teď hodilo, protože teď jsme bojovali s nějkým zánětem, jak jsem psala, teklo mu očí a z nosu, chropěl při výdechu, občas kýchnul, šetřil energii, kam jsme ho položili, tam zůstal, skoro neměl sílu ani chodit. No už jsme fakt mysleli i s doktorkou, že už to má sečtený. Dneska jedeme na kontrolu, Nico už je aktivní, dokonce i panáčkuje a má zájem o jídlo. Po Samuelovi mi od loňska zbyl právě ten Emeraid critical care, tak mu to přidávám do kaše. Před rokem jsme měli i ten Emeraid Sustain, to Samuelovi moc chutnalo, protože to bylo mátový. Ten Critical care je bílý, spíš připomíná sušené mléko. Info o tom Emeraidu jsem měla od Jezzabell, ještě že se tu člověk dozví tolik věcí. Letos to máme 20 let zkušeností, je to teda obrovský vývoj v těch znalostech, které jsem hlavně tady posbírala. Kolikrát se divím, jak mohlo naše první morče přežít, když jsme tenkrát vůbec nic nevěděli. Skoro bez sena, směska se zrním, bez dokrmů.... Ježiš!!!!
  3.5.2022 16:39Jezzabell
  Bart: Už jsem sem tu kaši ani nepsala, ale namočím si do teplé vody RodiCare, trochu Versele-Laga granulí a přidám taky EmerAid a zalévám vývarem ze zpařených vloček (co vychladne na vlažno), přidám vločky, rozmixuju a dávám inzulínkou. Jako můžou se po tom utlouct hlavně ti zdraví;). Ale Lancík tuhle kaši miloval!
  Musela jsem dávat pozor, aby mi hoši nerozcupovali na konci stříkačku;), to byla spotřeba! Nedavno jsem ty ožvejkané vyhazovala. Čtyři junioři brázdí vyběh s jedním v nejlepším věku, trojka spolu vydržela a nedají bez sebe ránu. Nedýchat, nekýchat a užívat si je, jak to jde!!!
  3.5.2022 19:24Bart
  Jezzabell - jj, u nás taky chutná i zdravému. Akorát mi Dave kouše i stříkačku, což je blbý. Hold se to ještě nenaučil. Naštěstí neměl proč se to učit. Manžel mu to dává olízat z prstu. Ale třeba vit C, to je hrůza, fakt se bojím, aby to nesežral i s plastem... To ty marodi už to mají nacvičený!
  Je to super, že Ti to pořád vychází s tou trojkou! Hlavně že je klid a všichni zdraví. Jen tak dál!
  4.5.2022 08:29Jezzabell
  Bart: To byl rok a půl příšerností a hrůz a samí marodi. Pět jich odešlo i přes veškerou snahu a nechci ani počítat ty dardy u veterináře! Skoro jsem tam už byla víc jak doma..!
  Trojka je pecka, oni se tak krásně doplňují a pořád se prohánějí s takovou tou láskou a radostí!:)
  Geri brání před Vincentem juniory, když tam někdo skočí na kukačku, hehe. A Jarvis zas startuje a rovná nevychovance, když se před Gerim nakrucují moc. Je to lepší jak televize!
  4.5.2022 11:22Bart
  Jezzabell - tak máš konečně s morčaty radost a ne pořád jen starost. Ať to vydrží!!!
  4.5.2022 12:33Zbyněk
  Bart: sustain je lepší:) Já jsem přišel před měsícem domů a Cipísek měl dvě hlavy - na krku abscess jak švestku a ráno mu přitom nic nebylo. Naštěstí nás Valeš vzal v osm večer a operoval ho. Dolní řezák mu uhnil a způsobil abscess. Pak jsem mu měsíc vymýval díru v krku a teklo mu to ven z pusinky, ale už vypadá dobře. Snad o další řezáky nepřijde. Běhá, bublá a baští, ušák statečnej:)
  4.5.2022 12:41Bart
  Zbyněk - no přesně náš případ, dolní zub uhnil. My to naštěstí měli bez abscesu. Ten horní si před Vánocemi urazil a pak dorůstal strašně pomalu a byl hnědej. Zjistili jsme, že ho bolí, protože dorostl bez skloviny, a tak musel taky ven... Tak hlavně že jsi to podchytil včas a dobře to dopadlo. Jj, to vymývání díry v krku, to je mazec, nevím, jak to může někdo zvládnout v jednom člověku...
  4.5.2022 20:14Jezzabell
  Bart: Mě to naučil veterinář (Valeš). Taky jsem ze začátku věděla houby. Ale za ten rok a půl už to byla rutina. Jen to chtělo aspoň 2x týdně na výplach na vet, měli na to 1) lepší kanylu (za roh) a 2) takovou škrabku, jak tomu říkali, jak hodinářské náčiní, ale z vnitřku tím vybrali odumřelou tkýň, aby se to tam nezavíralo a nehnisalo to víc, než bylo nutné.
  U nás se to bohužel vracelo a nakonec to už nedal, chudáček Lancík..Ale byl neuvěřitelný bojovníček, co všechno zvládl..!
  Chtělo to speciální chmat za krkemprvními třemi prsty (ještě si to pamatuju). Jemu se právě nikdy nehnul, teda snažil se, ale nemordoval ho, jen si ho tak jakoby znehybnil. Tehdy jsem ho poprosila, jestli by mě to naučil, abych mu neublížila, ale čistila. A taky pomohl ten kysličník, s roztokem betadinky se to mělo tendenci zavírat a hnisat vevnitř. Navíc byly pak bacily rezistentní na Ronaxan a to teda nebylo dobrý. A ještě mu to udělalo cystu do čelistní kosti, to zjistil vet. při jedné operaci, takže se to pořád vracelo a nedalo se nic dělat, kost vyjmout byl nesmysl.
  6.5.2022 13:33Zbyněk
  Bart: zatm hlídám zoubek a hlavně lůžko. Včera jsem zjistil, že se mu udělal na krku strup a pod ním spousta hnisu, takže jsem ho strhl a vypustil a to jsme pátý týden na Ronaxanu. Ale baští sám a rád:)
  6.5.2022 20:17Jezzabell
  Zbyněk: Ono to trvá i přes atb tak měsíc a půl až dva. A obvykle to už vypadá dobře a pořád se ještě hnus objeví. Doporučuju ten průplach kysličníkem, rána se tak rychle nezavře jako po roztoku betadynkou a líp to větrá a nemá tendenci se to zavírat, tudíž se to líp hojí.
  6.5.2022 21:08Ariel
  Ahoj, znama ma samicku ze zverimexu, ma ji cca tri mesice, samice ma ted momentalne ctyri mlade stare lehce pres tyden. Samicka ma nejakou kozni nemoc, vypadavaji ji chlupy, ma az zachvaty svedivosti a skrabe se az do krve, vzhledem k tomu, ze si od zname chci dve mladata vzit, byla jsem se tam podivat a rekla ji, at jde se samickou na veterinu, ze to nevypada pekne. Muj tip byl svrab. To ji dnes veterinarka potvrdila, ale prekvapila me lecba, dostala jen nejake tablety, ve kterych ma samici jednou tydne vykoupat a to je vse. Bylo ji take receno od vet, ze svrab se muze projevit za delsi dobu, napr kdybych si vzala ty mlade, ktere by se zdaly byt zdrave, muze to u nich propuknout casem. Vzhledem k tomu, ze s morcaty mam zatim nulove zkusenosti, radeji se jdu zeptat, prijde mi to jako blbost, nebylo by spis vhodne ty mlade prelecit nejakou pipetou proti parazitum, co prodavaji treba pro kotata?
  Moc dekuji za kazdou cennou radu, rada bych se vyhnula tomu, abych si domu donesla nemocna zvirata.
  7.5.2022 09:55Bart
  Zbyněk - tak přeju brzké uzdravení!

  My zase bojujeme se záhadou. Po tom, co má jen ty dva zuby (od poloviny března), tak normálně jedl salát na nudlicky, prostě v jídle žádný problém, ani s tím stehem, co mu koukal z tlamičky. No a když mu ten steh po měsíci vyndala, protože nechtěl sám vypadnout, tak najednou přestal salát jíst. Někdy, ale fakt výjimečně, 1 - 2 nudličky sní, ale jinak od toho uteče nebo se k tomu obrátí zády. Že by mu to najednou nešlo je tím pádem blbost. Navíc úplně bez problémů jí listí z řapíku, petrželky, žere mlíčí, jitrocel... Ale salát prostě ne. Vůbec tomu nerozumím. Pořád chce jen trávu. Že by to bylo tím? Myslím, že prostě chce spíš tu trávu, když už je. Ono to i tak časově vychází - že je to od vyndání stehu ale i od té doby, co začali mít trávu.... Fakt nevím, vůbec to nechápu.
  8.5.2022 07:36Zbyněk
  Ariel: o tabletách proti svrabu ve formě koupele jsem tedy ještě neslyšel. Samičky často olysají po porodu, ale to je hormonální, pokud si je veterinářka jistá, že je to opravdu svrab a ne plíseň, což je ale zásadní!, tak já osobně bych na veterině koupil Stronghodl pro psa o váze 40kg a zakapal bych samičku šesti kapkami - za krček a pak cca na postižená místa. A každé mládě bych zakápl jednou až dvěma kapkami za krček. Tohle svrab bezpečně odstraní, mám to osobně vyzkoušené.
  - - - - -
  Jinak svrab se vnitřně léčí injekcemi Ivomecu, ale Stronghold mám raději. Pipety pro koťata ne!
  - - - - -
  Bart: prostě mu asi tráva chutná víc, pokud jí baští a navíc i další zeleninu, tak bych to asi neřešil. S absencí mandibulárních řezáků bych bouchal šampus za každé úspěšné jídlo! Je zázrak, že jí i seno, protože si ho nemá čím předkousat. Je to statečný bojovníček.
  - - - - -
  Koukal jsem, že Cipískovi přerůstá horní řezák, samozřejmě ten, proti chybějícímu. Samé radosti. Dneska ráno jsem chrěl na výlet na kole, jenomže tříletá Anička se rozhodla, že ona pojede na výlet na pohotovost. Bylo mi divné, že má nějak nakřivo hlavičku, tak jsem se podíval do oušla a nevěřil vlastním očím, úplně zduřellý zvukovod, musí jí to strašně bolet. Dostala 0,8 Melloxicamu a mažeme na desátou na H-Vet
  8.5.2022 07:37Ariel
  Zbynek- no ja tu veterinarku nemam moc rada, jeji lecbu take ne, osobne mam spatne zkusenosti z drivejska se psem od ni a ja uz bych tam nesla, zname poroucet memuzu, kam ma jit ze jo. To olysani po porodu je mozne, ze je to svedive a samice se skrabe az zachvatovite nebo je to hormonalni olysani bez jinych priznaku?
  8.5.2022 10:20Bart
  Zbyněk - jako by s jarem zase začaly problémy....
  No to je jasné, že mu přerůstá ten zub, co nemá ten protilehlý. Budeš jako my muset brzy jezdit na to broušení pravidelně....
  Včera jsem koupila v Lidlu mix salátů, ještě jsem je trochu natrhala na menší kusy, a to v pohodě jedl. Je to snad naše jediný morče, co mu kdy chutnala rukola. Žádné tohole nikdy nejedlo. I Dave se nad tím ošlíbá. Ale Nicovi to chutná. Nevím, co má najednou proti salátovým srdíčkům a římanu..... Seno si kouše stoličkama, ty jsou důležitější. Spíš má teď větší problém s těma dvěma předními zuby křížem, hlavně když jsou zrovna zkrácené, do ty pusy něco dostat. Je to takový koloběh - jednou zuby moc krátké, pak pár dní akorát a už zase potom moc dlouhé - a za dva týdny znova. Ale před měsícem s nimi klidně hlodal napučelou větvičku jabloně!!! A Dave naopak zdrhal, jako - co to po něm chci, aby kousal větev?
  Asi jste zrovna na veterině, tak přeju hezké léčení Aničce. My jsme ten zánět už snad pod kontrolu dostali, ale ještě s ATB pokračujeme.
  8.5.2022 13:56Zbyněk
  Ariel: olysání po porodu není svědivé, ze samičky se klidně stane poloviční skinny, děje se to cca třetí týden laktace, ale tohle je buď svrab, nebo plíseň, spíš asi svrab, ten se ale jednoduše pozná pod mikroskopem.

  Bart: u nás máme asi jaro pořád:) Od ledna jsem nechal na veteriních přes sedmdesát tisíc a nebere to konce, strašné. Anička bohužel zánět středouší nemá, je to papilom a zřejmě prorostlý do středouší, nelze na to dát nic, zítra jedeme za Valešem. Tak tam vezmu rovnou Cipíska s sebou a on mu řezák zkrátí bez narkózy, tedy doufám.
  Je to, jak píšeš - nejdřív si zvyká, pak je to ok a pak už zuby zase přerůstají. A je to napořád.
  8.5.2022 16:15Bart
  Zbyněk - taky mám pocit, že zas od ledna máme pořád něco. Jako loni. Zrovna před chvílí jsem zjistila, že má Nico pod bradou na laloku vypalichané chlupy, občas jako tvrdé kuličky na konci chlupů u kůže (tam kde teda chlupy jsou) a pod lupou tam jsou ještě vidět nějaké rosolovité kuličky krémové barvy. Co to zase je? Já to tušila, že ta mokrá brada od krmení bude mít nějaké následky... Přitom mu tu pusu otíráme, ale to by ho člověk musel po krmení a dávání vody snad pokaždé vyfénovat nebo co. No peníze to je síla, ale ten čas co to zabere teda taky. Jak to tady pořád říkám, kam se hrabe péče o mimino....
  8.5.2022 16:57Ariel
  Zbynek- je mozne pro laika to nejak poznat? Mam teda ty mlade radeji zakapnout tim Strongholdem az je prinesu? A v pripade, ze by to byla plisen- bude to viditelne hned, kdyby to mladata chytla take nebo se to muze projevit dyl? Na plisen predpokladam Stronghold nebude to prave orechove.
  9.5.2022 11:36H
  Ahoj, zajímalo by mě, jak je to s hluchavkami, mohou se krmit všechny nebo jen bílá? Tedy i fialové a pitulník? Nebo je tam nějaký zádrhel, na který dávat významný pozor? Co sušení? Sušíte někdo na zimu?
  9.5.2022 20:54bobiny
  Zdravím. Adoptovali jsme k našim třema dvouletým morčatům-samicím další dvě cca roční. Všechny holky mám už pár měsíců hned vedle sebe v oddělených výbězích. Vidí na sebe. Chtěla bych se dát všechny dohromady, ale mám z toho strach, pořád to odkládám. Pravidla seznamování morčat znám, ale jak se to, když se seznamují vlastně dvě zaběhnuté skupiny dospělých samic? Teď se konečně udělalo venku hezky, tak mně to znovu nakoplo, že bych to mohla zkusit... Že bych je dala všechny do venkovního výběhu, kde je extra neutrální půda... Co myslíte? Nesežerou se?
  10.5.2022 06:41Zbyněk
  Ariel: já bych neriskoval, protože vrab morče zaije, ale přenosné na člověka není. Plíseň ho nezabije, ale přenosná na člověka je a léčí se obtížně.

  Bart: přesně tak! Bohužel Anička má zánět středouší až sekundárně, vypadá to na nádor, prorůstající do hlavčky. Po včerejším prasknutí bubínku leží na boku a občas namáhavě změní polohu. Večer dostala kromě Sumamedu také Depo-medrol, ale na poruchy rovnováhy to vliv moc nemělo. Dokrmuji, zatím polyká a tahá stříkačku, ale očka neurží v klidu, chudák malá. Kéž by zabraluy léky a upravilo se ucho. Výsledky histologie budou v pátek. Valeš jí ouško vyřezal, jak to šlo, ale novotvar má hluboko kořeny. Ach jo.
  - - - - -
  bobiny: neřešit a sestěhovat, špunty do uší, nebo odchod na nákup:) Pokud nepoteče krev a to u samiček teče málokdy, tak je to ok:)
  10.5.2022 08:52bobiny
  Zbyněk: díky za podporu. Dnes jdu na to!:)
  10.5.2022 09:15Ariel
  Zbynek- ted si nejsem jista, neriskoval co? Radeji si ty mlade od ni nebrat nebo? Mladata totiz zatim vypadaji, ze jim nic neni, proto me zajima, jestli je mozny, ze se to treba projevi s odstupem az potom, co je prinesu domu.
  10.5.2022 10:39Bart
  Zbyněk - pane jo, to je teda zase věc! Chudinka, co ji to potkalo! Držím palce a hodně síly!!!
  10.5.2022 10:49Zbyněk
  Ariel: v žádném případě nebrat! Samička musí kojit. Identifikovat správně chorobu a svrab zakapat Strongholdem, plíseň je horší - koupele v Imaverolu. STronghold mladým nevadí, na Imaverol se zeptat. Z party oddělit po čtyřech týdnech samečky, ať nevyrobí mamince sourozence!
  - - - - -
  Bart: je to děs, kéž by to bylo jenom od toho prasklého bubínku a zánětu, už na něm pracujeme
  12.5.2022 08:00Jezzabell
  Bart: Úsměvná ranní historka:
  Čistím Bondíkovi s Willíkem klec od staréhho sena, že dám nové. Obvykle do té kupky skočej a vrtaj se v ní celí. Willík v papuči na podestě a leží, oči zavřený. Tak ho chci pohladit, nic. Tak že ho podrbu na hlavě, nic! Jen hmouří očka. Tak vezmu ten pytel, zašustím a dám tam voňavou kupu sena a že ho znova pohladím-tyjo, skoro zbořil klec!:)) Hodil do sena šipku jak závodník a už tam šnorchlujou-ale takhle po ránu děsit paničku! Byla jsem na infarkt a on jen spal a hověl si v papuči!:))
  Už jsem postižená stihomamem!
  12.5.2022 10:02Bart
  Jezzabell - no živě si to představuju. My taky každou chvíli kontrolujeme, jestli dýchají. A je teda fakt, že někdy mají tak tvrdý spaní, že pak z toho probuzení mají "psotník"! Ovšem já, přesně jak píšeš, mám náběh na infarkt chvíli před tím. Zrovna před pár dny - zavírám večer ubikaci, a Dave vůbec nereagoval, aby tam zaběhl z výběhu. Spal si pod radiátorem v pelíšku. Nereagoval vůbec na nic. Tak jsem pro něho šla, že ho do ubikace odnesu. Neuvěřitelná věc, nehnul se ani, když jsem ho brala do ruky a to za normálních okolností na sebe nenechá sáhnout, hned zdrhá. No spal jak špalek! Probral se až v ruce.
  12.5.2022 10:15Ehrena
  Bart, Jezzabell, taky znám, navíc i od naší Číči. Ona už je přece jen starší, bude jí 12 let, a někdy spí tak tvrdě, že s ní ani moje hlazení vůbec nehne, že kolikrát kontroluju, jestli vůbec dýchá a jestli není studená. Vždycky jsem z toho pěkně vedle.
  - - - - -
  O morčatech nemluvě. Specialistka na tohle byla Bělinka, ale dělají to občas i jiná, většinou starší morčata.
  12.5.2022 10:18Zbyněk
  Ehrena: u mě občas tříletý Cipísek :) Chrápe, až se třese bedna, pohladím ho, nereaguje a má zavřená očka. Pak najednou zaječí a zmizí rychlostí světla:)
  12.5.2022 11:32Ehrena
  Zbyněk, nojo, on ale aspoň chrápe, víš, že žije, u nás takhle chrápe Macík, jak chlap, ale Číča spí tiše a nevidíš ani, jak dýchá, u některých těch morčat občas taky, to pak jsem v předinfarktovém stavu, že je snad po nich.
  12.5.2022 15:22Jezzabell
  Jo přesně! Oni jak nechrápou a jen vytuhnou ze spaní, tak to je na infarkt.
  OVŠEM nedalo mi to, jelikož mi to Willík zopakoval za chvíli zase a to po jídle. Popadla jsem ho, narcala do přepravky a letěla na veterinu. A teď jsem na infarkt vážně, co byste řekli? Má ho tam! Svrab! On má svrab! Nebo svrab má spíš jeho, páč se zuřivě drbe a ta apatie a přivřená očka jsou z toho!!! Co s tám, mám jich sedm!
  Tak zítra ráno s Bondíkem, co s ním bydlí, pro druhou injekci, páč ten se drbe taky, jak ho pozoruju a Strongholdem doma zakapat smečku!!! Ti se sice nedrbou a nebo ne tolik, ale věř tomu..
  Ale vítali mě na veterině s úsměvem, že nás opět rádi vidí;)!
  - - - - -
  oprava: nacpala do přepravky
  12.5.2022 18:24Bart
  Jezzabell - tak to je fakt neuvěřitelný!
  12.5.2022 22:01Ariel
  Zbynek- koukam ted po tom Strongholdu, ale nejspis uz se nedela, vsude nachazim jen Advantix, Frontline, Fypryst apod. Je neco z toho pouzitelne misto strongoldu? Pripadne co prosim a jake davkovani pro morcata tesne po odberu? Moc dekuji.
  13.5.2022 05:13Zbyněk
  Ariel: já už ho naštěstí dlouho nepotřeboval, ale během dneška zjistím a napíšu.

  Ehrena: to mi jednou udělala první Justýnka, lehla si do patra, nechala viset zadní nožky dolů, vršek těla byl na boku a u zadečku jí napůl visel bobek, dokonalá imitace úmrtí:) Potvora, zatímco páníček rozdýchával srdeční příhodu, ona si užívala pohodlí:)
  13.5.2022 09:20Jezzabell
  Zbyněk: Takže jste se z toho po-- oba:)).
  No já zjistím, co mi oohledně Strongholdu na veterině řekne doktor a napíšu večer. Ještě letím s dítětem na zubní, bolí ho zub(to je den).
  - - - - -
  Ariel: Tak Stronghold se opravdu nedělá (nevím, jestli má výpadek nebo už není na trhu), dostali jsme Advocate na 10kg psy a jelikož mají kluci kolem 1,300g, mají dostat 0,3 z inzulínky každý. Vypočítal to na jejich váhu.
  Bondík dostal injekci, protože má lysá záda a tam by zakápnutí nepomohlo, musí dostat taky injekci. Za 10dnů dostanou druhou.
  13.5.2022 10:19Zbyněk
  Ariel: Advocate má stejnou účinnou látku, jenom bych nebyl valešovsky opatrný a dal bych na aždé morče cca 2 - 4 kapky přípravku pro 40 kg psa. Dělal jsem to několikrát a v pohodě. Svrab to zahubí naprosto spolehlivě

  Jezzabell: přesně tak :)
  13.5.2022 13:33
  Zdravím Vás,
  psala jsem, že teď už před třemi týdny bylo naše morče na broušení stoliček. Bohužel stále nezačalo jíst samo. Dobralo antibiotika, dáváme stále (jak jste mi radili) léky na bolest. Krmíme stříkačkou tekuté seno, vývar z vloček, trochu glukopuru do toho, ne vždy. Jí většinou v intervalech 3-4 hodiny, i v noci, cca 12-15 ml. Byli jsme na veterině, že je apatické a zdálo se, že ho bolí tlapky na chodidlech. Doporučili nám, abychom mu to potírali černým čajem.
  Malinko přibral, ale nechce chodit, kam ho položíme, tam ho najdeme...
  Co myslíte, co bychom ještě mohli udělat?
  Předem děkuji...
  13.5.2022 16:06Gabby
  Ariel: my dostali Selehold,je to na způsob Stronghold.
  13.5.2022 22:10Myxief
  Lú: jina veterina, kde jsou specialisti na hlodavce. Chudak.
  14.5.2022 06:28Zbyněk
  Lú: odkud jste? Pokud z Prahy, dneska je na H-Vetu Valeš, výborný doktor, od deseti do dvou má pohotovost. Morčeti něco je, pokud polyká dokrm a nejí nic jinéhp, tak má problém. Tipuji tři věci, zřejmě špatně zbroušené zuby, nebo poškozené čelistní klouby, přiípandě laryngitidu. Jako čtvrté mě napadají plíce, jaké atb bere?
  Udělal bych kontrlolu zoubků a pokud jsou ok, tak krčku, kvůli laryngitidě.
  14.5.2022 09:21Ehrena
  Lú, ještě mě napadá, přidávat taky vit.C. Jestli celou dobu nejí zeleninu nebo trávu, může mít málo céčka. Což tedy neřeší ten problém, že nechce samo jíst.
  14.5.2022 10:28Jezzabell
  Zbyněk: Dneska je tam ta nová doktorka, ne Valeš, ten je tam až další víkend
  15.5.2022 08:27
  Díky za rady a tipy... Céčko dokoupím. No a zkusíme jít znovu na veterinu.
  Jsme z Liberce. Operovala ho prý odbornice na hlodavce. Přístup ale měla pěkný. Kolik to vše stojí asi tady všichni vědí. Je to síla. Jeden sáček tekutého sena na dva dny cca 80 Kč. Za ty tři týdny plus ošetření, operace a léky - tisíce. Ovšem nejsmutnější samozřejmě je, že mu není dobře...
  Antibiotika už nevím. Zkoušíme mu jídlo nabízet, ale chudáček k tomu přijde, očuchá, případně si to přitáhne a dál nic. Tu krmící stříkačku ale okusuje pořádně a jí, tak uvidíme...
  15.5.2022 15:18Gabby
  Mohu doporučit pana doktora Jana Koudelika, který má svoji ordinaci v Líbeznicích. Má specializaci na hlodavce a má skvělý přístup. Vždy nám pomohl.
  15.5.2022 15:49Myxief
  Lú: ano, sama jsem nechala na veterine desitky tisic a bohuzel to nebude posledni navsteva. Jinak prave kvuli tomu, ze je na tich klinikach vsechno tak drahe, tak treba tekute seno jsem si objednala z internetu velke baleni a vyplatilo se. :)
  15.5.2022 16:43Ehrena
  Misto tekutého sena se dají použít i rozmočené granule rozmíchané s vločkovým odvarem, nebo s nějakou dětskou nemléčnou neslazenou kaší, já dříve používala osmizrnnou od Nestlé, ale mám dojem, že už se nevyrábí. Nebo dětská zeleninová přesnídávka, nebo i ovocná, pokud možno bez cukru a jiných přísad zase namíchaná s rozvarem z vloček. Marodům je potřeba přidávat i vitamíny, hlavně C, na chuť k jídlu zase vit.B a dobrý je i Aminosol, který to B obsahuje.
  https://obchod.kralici.cz/p1099-biofaktory-aminosol.aspx
  - - - - -
  Lú, a kam do Liberce chodíš, ke komu? Na veterinu myslím.
  Já jsem kousek nad Jabloncem, teda na chalupě vždy přes léto na půl roku, a chodím v Jablonci k Baudyšovi, ten má tedy skvělý přístup a není drahý, ale zase vyloženě odborník na morčata není, docela odborník mi tam připadá Bedrník, který má ale nejdražší veterinu v Jablonci. Takže s banalitami chodím k Baudyšovi, s něčím vážnějším k Bedrníkovi, teda ne přímo k němu, ale mají tam mladou doktorku specialistku na hlodavce, tak k ní, bohužel nevím teď jméno. Jejich vyšetření je vždycky opravdu pečlivé a podrobné, důkladné, ale taky si to holt naúčtují.
  - - - - -
  V Liberci jsem byla párkrát nouzově na pohotovosti, a to v Růžodole, u kočky to bylo ok, operovali jí tam zlámanou čelist a perfektní, ale s morčetem si spletli mrtvičku se svrabem a samozřejmě mu pomohli jen za Duhový most. No třeba by to tak dopadlo, i kdyby ho léčili správně, kdo ví. Už měl vysoký věk, 7 let.
  15.5.2022 23:28Bart
  Lú - v Liberci může být dobrá veterina https://www.klinikanisa.cz/sluzby/, ale zkušenost nemám, jen co tu píšou (používají i inhalační narkózu), mám je v záloze, kdyby byla dovolená tam, kam chodíme my. Já jsem z Mnichova Hradiště, tak že po dálnici to máme jen o kousek dál do Liberce, než do Mladé Boleslavi. Tam chodíme proti kulturáku https://www.bonavet.cz/ a odbornice na morčata a hlavně zuby je doktorka Tikalová. Je nutné se tam ale objednat, jinak se tam bez objednání čeká déle. Ale je lepší vědět, kdy má službu, říci, že je to akutní a vzít si volno v práci, protože prac. doba je jen od 8:00 do 17.00, bez svátků a víkendů. Akutní většinou bere v 8.00 ráno, kdyby musela operovat, což dělá dopoledne.
  16.5.2022 19:29Gabby
  Už se vám stalo,že morče se bálo určiteho druhu zeleniny? Naše Vivinka se boji rajčete :oD ostatní ho papaji v pohodě,ale Víva,jak si čuchne rajčete,zdrhá se schovat. Myslela jsem,že když to uvidí u ostatních,začne ho mít ráda,ale kdepak.
  17.5.2022 10:08Nikol - Nikol
  Ahoj. Budeme porizovat pro deti morcata k Jezisku.
  Deti uz ted pecuji o nasi fenku z velke casti sami. Pocitam s pomoci i s tim, ze mi jednou asi "uustanou na krku). Planujeme prostor vybirame klec uz ted...
  Proto se ptam pri dve morcata (holky nejlepe) bude v pohode 80cm ? Pripadne doporucite konkretni klece? Jak to maji s patry, hamaky ? Mam zkusenost s kraliky, krecky a potkany :D
  17.5.2022 11:59H
  Nikol: osmdesátka určitě ne, minimálně 120, ale čím větší můžete dát, tím lepší. Patra mi morčata zvládají dobře, viditelně je to i baví. Hamaky milují, ale musí viset dostatečně nízko, aby z nich nevypadly a nezranily se.
  17.5.2022 12:02Myxief
  Gabby: jo, zrovna u rajcete. Neni to, ze by se ho balo, ale morcata rajcata moc nemaji radi. Myslim, ze je drazdi :) nicmene Samicek se bal vypestovane travy pro zvirata. Musela jsem mu ji zastrihnout :D
  17.5.2022 12:31Ehrena
  Myxief no naše morčata, všechna, i ta minulá, zrovna rajčata milujou. Mají je jako lahůdku. Stejně jako okurku.
  - - - - -
  A papriku.
  17.5.2022 13:22Gabby
  Myxief: právě,že jako lahůdku to milovali všichni moji morčíci. A Víva dělá jak kdyby jí to rajče chtělo sežrat:o) ani když mi třeba mrkev byla otřena o rajče,tak odletí přes půl výběhu a je vykulená. Je to s nimi legrace.
  - - - - -
  No jo,nám tak vše nechutná :oD
  17.5.2022 14:03Ylada
  Gabby: ano, zažila jsem to taky - jedno morče občas utíkalo před rajčetem, další morče utíkalo před červenou paprikou...ale jenom někdy. Rajče ze zahrady slupli všichni. Vyložila jsem si to tak, že zelenina ze supermarketu byla ošetřená něčím chemickým, co jejich citlivé čumáčky vnímaly.
  17.5.2022 20:22Gabby
  Ylada: jo taky přes sezónu jedeme na zahradě vlastní zemědělství se zeleninou :o) a je pravda,že chuťově je to rozdíl. A není to stříkané ničím.
  17.5.2022 21:00Ehrena
  Tak třeba poznají ten chuťový rozdíl stejně jako my, a není to třeba zrovna postřikem, ale lepší chutí.
  Mně taky baští radši ta domácí rajčata, či z kupovaných aspoň ty malé odrůdy, které jsou teda chuťově lepší než ta klasická, mimo sezónu.
  17.5.2022 21:42Jezzabell
  K těm rajčatům a paprikám: Mám na parapetu kameninové misky a v nich nechávám celoročně rajčata nebo papriky dozrát. Aspoň pár dnů. Stačí za oknem jen na světle. A kluci se pak můžou umlátit! Do té doby by rajče do tlamy nevzali a když jsem to vyzkoušela i s paprikou (ta se nemůže nechat za oknem tak dlouho jako rajče a občas všechno pootáčím), tak to funguje taky;).
  18.5.2022 08:02Zbyněk
  Nikol - Nikol> osmdesátka klec je týrání, člověk by také nechtěl prožít žvot v koupelně, kde se nemůže ani otočit, natož se proěbhnout atd. Srování 80 a 100 je dobře vidět tady: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?100a80vedlesebe mohu poslat starší stodvactku i s dřevěnými patry - za poštovné. Pro dvě holky je stodvacítka s atrakcemi a schovávačkami relativně ok, kluci potřebují ještě větší
  18.5.2022 10:52Ehrena
  Jezzabell, s těmi rajčaty to dělám taky tak už léta, někde jsem to tehdy taky četla a je to fakt. U paprik tedy nevím, mně přijde, že na teple (sluníčku) se rychle scvrknou.
  18.5.2022 16:43Jezzabell
  Ehrena: No obvykle je dřív sníme, jak píšu, nevydrží tak dlouho na okně, jako rajčata, ale pak jsou slaďoučké a papriky taky (papriky mám na okně max3dny). A kluci od té doby nemají problém. Holt morčata nejsou hloupá stvoření, ale mají moc dobbře vycvičenou chuť. Chce to občas pustit na zeleninu aspoň svělo, když ne sluníčko.
  18.5.2022 20:46Myxief
  Ja mam pro Samicka 140cm, protoze mam cuy a taky jsem chtela co nejvetsi se mi vejde. Ma otevreno, ale ven zatim nechodi.

  Jinak jsem prave myslela, ze jsem to nekde cetla o tom drazdeni rajcete, nicmene muze zpusobovat prujem. Samicek mi sni z ruky i vitamim c, je to milacek :)
  19.5.2022 08:24
  Všechny zdravím,

  chodíme na kliniku v Růžodole. Chodili jsme ke Cvrčkovi, ale tam tedy už nechceme. Naposledy jsme byli na veterině v úterý. Náš pan Malina (morče) dostal injekčně vitamín C, nakoupili jsme tekuté seno (bohužel jsem si nepřečetla do té doby nic o možných alternativách) a veterinářka nám povyprávěla, jak to chodí v Andách s morčaty... :)
  Dostali jsme doporučení, abychom koupili ananasový džus, právě kvůli vitamínu C. Už jsme byli utahaní z toho vstávání v noci, tak jsme tentokrát nechali Malinu přes noc bez krmení. No a dneska ráno, zjevně hladový, zdlábl nejen jednu a půl stříkačky tek. sena s džusem a rozvarem z vloček, ale vypadal tak nějak vitálněji. Měla jsem po ruce kousek tvrdé kaiserky, tak jsem mu jen tak drobek dala k čumáčku a stal se zázrak - zdlábl ho :) Není to jistě vhodná strava, ale já měla takovou radost, že kouše! Pak dostal ještě list salátu a pustil se do toho taky! Jupí! Tak snad se už vše bude ubírat správným směrem!
  Mám teď slušnou zásobu tekutého sena za pěkných ár stovek, ale pokud ho nevyužiju a bude to proto, že se Malina postaví na nohy, tak budu šťastná :D
  Ať už je to čímkoli, tak děkuji všem za rady a reakce, které moc pomohly :)
  19.5.2022 10:03Myxief
  Tak to je super zprava :) to tvrde pecivo mu ale opravdu nedavejte. Radeji mu kupte nejake zdrave mlsani, treba od nutrin. A tekute seno se neztrati, to mi verte :)
  19.5.2022 11:02Bart
  Lú - u nás se také doporučoval ananasový džus, nevím teda proč, ale je prý pro morčata přirozený. Ale nedoporučoval se kvůli vit C, nýbrž míchat do něho léky. Jako vit C si kup obyčejný 100mg Celaskon, tabletku rozdrť na prášek, smíchej s troškou vody, nebo toho džusu, natáhnout do inzulínky a šup do tlamičky každý den. Samotný džus tolik vit C nemá.
  19.5.2022 11:39uj uj
  Zdravím všechny, za týden by mělo vyjít nové číslo časopisu KVÍK - no a pak budeme připravovat další. Chtěla jsem udělat takový malý průzkum v terénu - je nějaké téma, o kterém byste si rádi přečetli? Pokud ano, napište mi prosím SZ nebo zde do diskuze. Předem moc díky a morčátkům zdar!
  19.5.2022 12:41Myxief
  Jupi :) nas od prosince porad trapi nejaky hajzl, rozbor urcil acinetobacter. Lecilo se dvema ATB, vsechno mozny na podporu imunity, vit C…. A po vysazeni se to vratilo :( ma to vzdycky na plicich. Ty leky se podavaly 3,5 mesice. Ted cekam do utery na novy rozbor, zda je to to same a podle toho bude postupovat dalsi lecba. Prave podle KVIK jsem ted jeste koupila ty granule pro lepsi dychani.
  - - - - -
  Uj uj: Treba by bylo hezke napsat neco o cuy morcatech :)
  20.5.2022 10:22uj uj
  Myxief: Díky za tip, musím ještě mrknout, jestli už se toto téma nezpracovávalo. Pokud ne, rádi článek připravíme ;-)
  - - - - -
  No, jak tak na to koukám, o plemeni CUY už jsme psali zde:
  https://drive.google.com/file/d/124HWm_fOYIeu1BrEjts1QDfPhhIfxsi-/view
  Tak kdo chce, může se začíst ;-)
  20.5.2022 12:22Myxief
  Dekuji, ja jeste vsechno nestihla precist a objevila jsem vas casopis nedavno :)
  20.5.2022 14:10Zbyněk
  Myxief: mohu se zeptat, jaká ATB se na to dávaly? A teď se mu ty samé dávají znovu?
  - - - - -
  A ještě: RTG plic dělali? Určitě nemá vodu na plicích? A srdíčko má v pořádku? Je to morčecí veterina, nebo kočkopsí?
  20.5.2022 15:01Myxief
  Zbynek: urcite se muzes zeptat. Daval se nejdrive enroxyl a pote v kombinaci se sumetrolim. Prvni ster se posilal do nemecke laboratore, kde rovnou napisou jaka ATB jsou na to citliva. Pomalu se zlepsoval a pote jsme zacali vysazovat leky. Jasne, RTG se delalo pri kazde kontrole, kazde dva a pote tri tydny.
  Dokonce se kontrolovali nekolikrat usi rentgenem, zda to neni zdroj te infekce.
  Bohuzel se to vratilo a v utery budou vysledky noveho steru. RTG plic a briska, usi. Na plicich opet nalez a pak mu to leze i na zaludek. Ted davam sumetrolim a dal se uvidi v utery.
  Je to veterina, kde jsou dve jedny z nejlepsich lekarek na hlodavce. Jak dle doporuceni, tak dle pristupu. Mam uz zkusenosti z drivejska. Jsem v Praze.
  Pry je to odolna bakterie a asi ma i nejakou oslabenou imunitu, ze se mu to vratilo. Budeme brat nejspis jeste krev. Sama jsem z toho celkem spatna a uz necim co delat.
  20.5.2022 17:30Zbyněk
  Hůrka? Protože dle mého názoru má zápal plic, z plic se totiž žáný stěr neudělá, ale pokud je to Hůrka, tak ti se obvykle nemýlí:) Sumetrolim zápal plic pouze potlačí a potom znovu propukne. Enroxil je úžasný na žlučník atd. ale na plíce nepomůže.
  Osobně bych mu nasadil jednou denně Sumamed Forte 0,55 ml a 2x denně 1 ml Duphalyte na játra, to je u Sumamedu a Ronaxanu nutné!! Sumamed zamete s každou bakterií, pokud to má infekční. A něco na bolest bere? Pokud ne a má dobré ledviny, nasadit nesteroid a dle mého názoru ožije.
  20.5.2022 18:42Myxief
  Zbynek: ano chodim na Hurku. Tece mu z nosanku, prska. Takze z toho se vzal vyter, neboli material na rozbor. Nicmene ta bakterie tam nekde tak je. Duphalyte dostal ted injekcne v utery. Jinak samozrejme davam probiotika s odstupem. On neni nijak apatycky, je zivy. Jen proste jsem videla, ze zacal opet prskat a horsily se hovinka, tak jsem tam hned jela.
  Urcite se na to muzu zeptat, ale ze by nepoznali zapal plic, nevim. Hlavne uplne prvni problem byl nekdy kolem rijna/listopad. To jsme lecili uz nevim cim presne a protoze se opakovalo, tak se pak delal rozbor.
  Jinak neni uplne ok, to je jasne, kdyz ho to trapi. Ale je zivy, papa, piska.
  - - - - -
  Na sumamed se zeptam. Jinak v prvnim rozboru byla: acinetobacter guillouiae
  - - - - -
  Jezis apaticky :) pardon.
  20.5.2022 19:49Zbyněk
  Já mám rád Dr. Sekyroovu, ta je úžasná! Ale naposledy mi na zápal plic Cipíska také nasadila Sumetrolim, ani jsem ho už nepoužil a doma jsem vytáhl Sumamed, do pěti dnů bylo hotovo. Duphalyte se musí brát při podávání atb dvakrát denně, perfektně blokuje játra proti jedům. Ona je Dr. Sekyrová s Ronaxanem a Sumamedem hodně opatrná kvůli průjmům, ale mám sedm morčat a žádné s tím potéže nemělo. Jinak pozor u Sumetrolimu - po otevření ztrácí do měsíce účinnost. Na Hůrku jedu ve středu s chlupatou trojkou:) Abscess, zánět střev a zoubky, středouší po prasknutí bubínku
  20.5.2022 20:03Myxief
  Zbynek: ano chodime k pani Sekyrove. Je skvela. Zkusim v utery se s ni poradit, ona je pristupna vsemu a vsechno vysvetli. Jinak ji ve vsem duveruji. Prave Samicek ma chabrus zaludek. Lonsky rok v lete se mu zacal pretacet zaludek, v zivote jsem to nevidela. A pani doktorka Lietavcova ho doslova vyhrabla hrobnikovi z lopaty. Je take skvela.

  No tak drzim palce, vidim, ze mate taky veselo.
  21.5.2022 12:36MMMoni
  Dobrý den, jsem bývalá chovatelka morčat (chs lothlorien)a ráda bych pořídila svým dětem 2 morčata holky s PP. Nejlépe peruance nebo sheltie. Dvou až tříbarevné. Vhodné na chov a výstavy. Jsme ze Žďárska. Když tak dohodneme dopravu. Děkuji za zprávy na email monika.beranova@gmail.com nebo tel 603 565 155
  21.5.2022 12:57Jezzabell
  MMMoni: A co od toho svého inzerátu očekáváš? Zní to jak seznamka po netu, víme, že chceš 2 morčata pro děti, ale chceš kontakty na CHS, protože se v záplavě internetu motáš? Nemáš kontakty z minula, pokud jsi vystavovala? Nebo hledáš něco extra?
  Jen se ptám, je to diskusní forum;)..
  21.5.2022 15:20ferdas
  Ahoj, budu mit prvni morcata, budou ze zverimexu. Muzu je doma zakapnout preventivne nejakym antiparazitickym pripravkem az je donesu domu? Treba Frontline combo spot on?Dekuju.
  21.5.2022 20:45Ehrena
  MMMoni, na bazoši je zrovna inzerát:

  https://zvirata.bazos.cz/inzerat/152739262/daruji-peruanku-s-pp.php
  22.5.2022 09:31Nikol - Nikol
  Zbynek- diky...takhle to vypada fakt jinak ...ja mam odhad mizerny...zkusenosti jen s kraliky,krecky,potkany morce jen parkrat na hlidacku a to je daaaaaaaavno....klec tedy budu pocitat vetsi...proberu to s manzelem muzu vas kdyztak nejak kontaktovat? Rada bych aby mela morcata dostatecny prostor pokud nebudou moci byt pustena s ohledem na psa nechci ohradku...pokud budeme pryc budou v samostatne mistnosti, aby je pes nadmerne nestresoval, ale presto budu klidnejsi kdyz budou v necem uzavrenem....
  Jako podestylku bych rada asan od kraliku s nim mam skvele zkusenosti morcatum nevadi?
  22.5.2022 12:19Myxief
  Asan nevadi ani morcatkum a super je, ze z nej nemaji otlaky. Jinak ja teda u sena mam asan a zbytek klece jsou podlozky a jeste pod striskou takova chlupata podlozka a pelisek. Morcatka na tom radi spinkaji.
  22.5.2022 17:56Tereza 316
  Dobrý den, mohla bych poprosit o radu? Mám dvě morčátka(obě jsou nevykastrované, jendo má 3 roky a to druhé půl roku a oba jsou kuci) nesnesou se v jedné kleci. Vyhýbají se navzájem, močí po sobě, cvakají na sebe zubami a už se mi několikrát porvali. Momentálně je mám odděleně ale vidí na sebe. Co mám udělat pro to aby se alespoň trochu snesli?
  22.5.2022 21:17Ehrena
  Tereza316, a jsou to opravdu kluci? Močit po sobě jsem já viděla jen holky, ale kluky nikdy.
  Nemyslíš naskakovat na sebe?
  Jinak pokud už se takhle nesnášejí, jak to píšeš, tak moc nadějně to nevidím. Zkus je pouštět společně do velkého výběhu, dej jim tam více schovávaček, třeba krabice, ale aby měly raději dva východy, aby mohl vždycky ten jeden utéci, kdyby potřeboval, a něco k jídlu na více místech, na zabavení, a uvidíš, jestli se snesou aspoň tam. V případě rvačky je nutné ihned oddělit, pozor, nesahat mezi ně holou rukou, jedině v pracovních rukavicích, které neprokousnou,nebo přes jednoho z nich hodit třeba ručník, abys nedopadla špatně i ty.
  - - - - -
  Někdo doporučuje i kastraci, ale není to zaručený způsob, jen málokdy pomůže.
  - - - - -
  Ferdas, pokud teda vím, tak na morčata se dá použít jen Stronghold nebo Advocate pro kočky. Dávkování mi poradili vždycky na veterině. Závisí na síle těch konkrétních přípravků.
  24.5.2022 09:45Lina
  Ehrena - náš expert párkrát spolubydlícího taky pokropil, když se rozhodl na něj skákat. Sám přitom po něm skákal jak často... Tenhle chudák se občas rozhoupal k akci a dostal zásah. Teď už jsem to teda dlouho neviděla, asi přichází hoši k rozumu :D
  24.5.2022 09:53Zbyněk
  Tereza 316: tak to je průšvih, protože půlroční je před pubertou a přesto se perou, po pubertě by to bylo ještě horší. Kastrace nepomůže. Asi bych nabídl půročního na výměnu :)
  - - - - -
  Případně oba vykastrovat a každému koupit samičku.
  24.5.2022 15:42Ylada
  Tereza 316: a jak je velká ta klec, ve které jsou?
  25.5.2022 17:29Zbyněk
  Ylada: jakmile se kluci perou, pomůže leda hangár a často ani ten ne:)
  26.5.2022 13:41Milia
  Tereza 316 - Klučíci se v pubertě (cca od 4. do 14. měsíce) často úplně nemusí, chce to hlavně co největší bydlení a pevné nervy. Doporučila bych je asi mít v ohrádce alespoň 1m2 velkou (dostatečně velké klasické klece se moc neprodávají), do té dát koberečky, prostorné záchůdky s podestýlkou, a nedávat jim prvních pár týdnů vůbec domečky - i ty nejlepší mohou způsobovat konflikty. Je možné, že si nikdy úplně nesednou... Ale toto by jim pomoct, do jisté míry, mělo. Perou se prosím hodně? Pokud se občas pošťouchnout kvůli paprice, je to v pořádku (tam pak pomáhá jim dát více paprik na menší kousky) Přeji hodně štěstí
  26.5.2022 18:48Jezzabell
  Tereza316: U nás jsme se vybodli na ohrádku, stačí koberečky na plovoučce. Oni přes to nejdou, studí to do tlapek. Po obýváku mi za 8let běhali jen dva. Teď mám jen tři ze sedmi, kteří jen přeběhnou půlmetr podél morčatárny na druhý kobereček. Omrkli to od zkušeného Bondíka;) Ostatní se před podlahou zaseknou, otočí a zpět na koberečky. Na těch mám jednorázové pleny, ty vždycky po cca dvou dnech zbalím a vyměním za nové a "ranvej" je uklizena. Koberečky peru co 14dnů.
  U nás mají i domkečky (bez okýnek, už se mi v nich párkrát zasekli), mosty na probíhání a kupu sena, ve které si "šnorchlují". A jsou to čerství puberťáci zrovna, takže občas Uhlík Fíďu prožene, zaseknou se i zubama, ale to jen když Fíďa zanáší a běhá před arénu, kde bydlí tři kluci pospolu a blaženě na ně zírá ze střechy domečku. Perou se o to pozorovací místo, jinak spolu bydlí v otevřené kleci a vyskakují si dle potřeb ven do výběhu, mám to v albech ke konci rozfocené.
  Uhlík je odnů starší a je tu odny dýl. Je to "kápo". A Fíďa převzal roli subíčka a jinak by nedali bez sebe ani ránu. Jedí spolu, spí spolu, jen potřebují velký prostor narozdíl od ostatních. Vydrž a uvidíš. Ale prostor a možnost před tím druhým druhým někam zmizet se mi vyplatila.
  28.5.2022 12:47Mimina
  Ahoj, donesla jsem si domu dva samecky pres znamou, jsou jim ctyri tydny a maji plisen, ten jeden vic rozjetou, ten druhy malo, z veteriny jsem dostala tabletu Ecosin, kterou mam 1/4 jednou za tyden rozpustit ve vode a vykoupat je v tom. Nejske rady, tipy pri lecbe plisne? Co pomohlo vam, na co dat pozor?
  28.5.2022 15:05Jezzabell
  Mimina: Tady nad příspěvkem máš červeně "archiv diskuse", zkus zalistovat a třeba tě něco zaujme..může se stát, že tu o víkendu neodpoví tolik lidí nebo taky nikdo..
  30.5.2022 07:39Zbyněk
  mimina: obvykle se na veterině nafasuje Imaverol, morče vykoupat tak, aby se roztok nedostal do očí a oušek a pak důkladně vysušit, ideálně zabalené do ručníku, jinak dostane zápal plic a umře. Plíseň je svinstvo a chce to trpělivost.
  30.5.2022 17:48Mimina
  Zbynek- takze Ecosin neni nejvhodnejsi volba lecby? Na veterine rikala, ze je to nejaka chytra houba, co tu plisen zlikviduje. A k tem ouskam, jak osetrit plisen tam, kdyz roztok se tam dostat nema? Docetla jsem se, ze lokalne se to ma osetrovat 3% peroxidem, je to tak?
  30.5.2022 18:15Myxief
  Mimina: Tyjo co ctu, tak je to velmi zajimave a bez chemie. Tak muzete pouzit rozprasovac (zakryt ocicka) nebo bych jemne tim roztokem a vatovou tycinkou ouska potrela.
  - - - - -
  Ridila bych se pokyny, co jsou uvedeny v letaku k te hoube.
  30.5.2022 19:30Bart
  Mimina, Myxief - https://www.chytra-houba.eu/16,ecosin-chytra-houba-pro-zvirata-5x3g.html
  Jsou toho různé druhy, my zatím zkoušeli tu na zeď. Má to být houba, která požírá tu škodlivou houbu (plíseň) a vlastně se tím sama živí. Až tu plíseň postupně "spořádá", sama jakoby "umře hlady". Nevýhoda toho je, že to trvá déle. Aspoň teda na té zdi. Ale je to čistě přírodní.
  - - - - -
  https://www.chytra-houba.eu/16,ecosin-chytra-houba-pro-zvirata-5x3g.html
  - - - - -
  https://www.chytra-houba.eu/16,ecosin-chytra-houba-pro-zvirata-5x3g.html

  Nějak to nejde odeslat....
  - - - - -
  https://www.chytra-houba.eu/16,ecosin-chytra-houba-pro-zvirata-5x3g.html
  - - - - -
  ??????
  30.5.2022 19:57Mimina
  Bart- no, jenze prave tam pisou, ze se zvire nema nijak osusit a ma prirozene uschnout, ale to je zas v rozporu s tim, co mi psal Zbynek- to mi samozrejme dava vetsi smysl je ususit, ted otazka je, jak moc se tim snizuje ucinnost.
  30.5.2022 22:21Myxief
  Morce, jako kazdy zvire, ktere se koupe, musi byt pak v teple. Pokud ho nechcete koupat, muzete pouzit rozprasovac a pak nechat volne uschnout. Musi se dostat tekutina na kuzi. Urcite nezemre, ale nesmi prochladnout. V tom navodu je to napsane jasne.
  https://www.lekarna.cz/ecosin-chytra-houba-pro-zvirata-10x3g/
  31.5.2022 00:35Ehrena
  Mimina, my jsme tedy před léty léčili Imaverolem, jak píše Zbyněk, ale doslova nám na veterině řekli po koupeli nechat samovolně oschnout, nijak neutírat, tím by se účinnost snížila. Takže max. osušit fénem.
  31.5.2022 07:11Zbyněk
  Bart: chytrou houbu jsem zkoušel doma na zeď a na gauč u zdi, po aplikaci to zplesnivělo pořádně :)) Savo to vyřešilo, ovšem chlornan bych na morče neaplikoval:) Použil bych Imaverol, to je sázka na jistotu. Mrče tedy zabalit do ručníku a vysušit na těle, aby bylo v teple. Rozhodně nenechávat běhat mokré!!
  31.5.2022 07:41Bart
  Zbyněk - no právě, na zdi to pak vypadá ještě hůř, protože to nemá bělící účinky. Tak nějak nevím, jak poznáme, že už to tam není :-)
  31.5.2022 15:50Zbyněk
  Bart: kdepak:) Aplikace clever mushrooms na zeď i gauč, na pár flíčků, vedla k dokonalé kultivaci husté, zelené a odporně páchnoucí plísně, :) takže jsem musel použít škrabku a Savo, ovšem na morče bych opravdu použil Imaverol a neexperimentoval se zdravím rodiny.
  31.5.2022 18:45Bart
  Zbyněk - já jsem teda taky víc zastánce "chemie" než přírodních věcí. Je to asi špatně, ale když chce člověk něco zklikvidovat, a je to třeba i nemoc, tak to chce prostě hned a pořádně a taky viditelně.... Když se na to jde přes přírodu, trvá to dlouho. Ale jsou i lidi, co to mají obráceně a raději dávají přednost přírodním věcem (čajům ap.). Tak proto jsem to tu dala, přijde mi to zajímavé. Zkusila jsem a vracím se taky k Savu. Jak jsem psala, na zvíře jsem to zatím nemusela zkoušet, ale jedna z variant to je - kdyby to někdo teda chtěl zkusit, tak ať ví, že to existuje.
  31.5.2022 21:03Myxief
  Ono to samozrejme neni vsechno tak jasne. Ja taky nejsem zastance nejakych caju. Ale pokud jde neco resit prirodne, proc ne. Protoze tu vasi chemii, tim se strikaji potraviny a tam jsem teda radeji, pokud se skudci likviduji prirodne. Ono to jde, ale je to vsechno drazsi. Ale to je uz diskuze jinam.
  Take je treba pamatovat na rezistenci na antibiotika…
  31.5.2022 22:46Bart
  Myxief - no vždyť. Každý si to musí posoudit sám - chemie x příroda... Jak prostě v čem.... Jj , už to patří jinam a všechno má své pro a proti.