od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2022
 • Zobrazuji 31 zaznamu.
 • 6.9.2022 17:03Jezzabell
  Tak jsme konečně přestěhovaní a myšáci dokonce vyfasovali novou plošinu (ta staá se jaksi rozpadla..). Zbyněk nám na míru vyrobil ranvej, kterou si kluci hromadně zamilovali!;)
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34985
  12.9.2022 17:29Jezzabell
  Romu říkám "hostina"!;):
  https://www.facebook.com/reel/1815610305436821?s=yWDuG2&fs=e
  16.9.2022 12:58Zuzana12
  Můžu se zeptat proč moje morče pořád pije
  16.9.2022 20:09Duchna
  Ahoj
  dlouho jsem tu nebyla a mam dotsz na zkusene chovatele...Nas Wolficek byl dneska na operaci. Mel boulucky na mlecnych zlazkach, tak mu je odebrali. Ma sesite napric cele brisko a pod predni pacickou taky mensi sev. Kdyz jsem si pro nej jela, mel pod sebou doslova hrst bobku a hned se pustil do travy. Pak nastalo obdobi, kdy jsem mela o nej strach, jen lezel a nic......pak se zase najedl a vypadal dobre.....mela hsem ho v praci, po prijezdu donu jsem ho prendala a pustil se trochu do sena par granulek.....ctu tady rady od dr.pise se tam, ze po 12 hodinach , kdy nebude vubec jist, zacit krmit rodicarem...
  Chapu, ze ma sesite brisko, ze mu do jidla moc neni..ale nevim, kolik toho jidla je ok a kdy uz dokrmovat...Trochu mi znepokojuje, ze, co jsme prijeli domu, zadny bobek...ale ji po steblech..ted zase jen lezi a travu nevezme. Snedl listek rymovniku....ted zase lezi....Nemam s pooperacni peci zadne zkusenosti....Dekuji za rady.
  17.9.2022 15:24Tygrinka
  Duchna: Sirup proti bolesti dáváš? Zkusila bych rozmočit granule s vločkama a třeba jablkem. Zeleninu nastrouhat a pokud to ještě jde, sehnat trávu nebo pampeliškové listy nebo dát list římského salátu. Okurku, papriku a rajče nedávat, mají kožnatou slupku, to by mu nemuselo udělat dobře. Jestli jí po stéblech, tak bych dokrmovala až večer a velmi opatrně a zvolna, rozhodně nedávat celou doporučenou dávku. Klidně ho nechat na poloviční denní dávce s kratšími intervaly dokrmu, třeba cca 5 ml co 3 hodiny, když mezitím něco sežere sám. Ale hlavně to chce ten sirup proti bolesti. Jestli žral po operaci, kdy byl určitě něčím proti bolesti nadopovaný, a teď zvolnil, určitě bolest hraje roli.
  Add bobky - vybobkoval se z podoby po narkóze, tak nyní bude bobků méně, hlavně aby byly. Když méně žere, bobků bude méně.
  - - - - -
  Zuzana12: Jak pořád? Jestli má hlavně suchou stravu, je to v pořádku. Jestli nemá seno, má třeba i hlad. Nebo jen tak vodu cejprá, i takoví lumpíci jsou. Nicméně, pokud má dost sena, i ostatního krmení, a pije takto hodně stále a není to jen občas (a nejedná se hraní si s napáječkou), může ho něco bolet v tlamě. To by i hůř a méně žral než obvykle... Nebo to může být i něco jiného, třeba ledviny, ale to zase není tak časté. Jinak moji morčáci taky začali teď víc pít, takže nic neobvyklého. A obyčejně si dají granule a jdou je zapít. Takže morče sleduj a uvidíš během pár dnů, o co jde. Ale jestli morče nežere nebo má problém s příjmem potravy, nežere seno nebo blbě kouše nebo prostě nevypadá zdravě, tak to chce pro jistotu skočit na veterinu...
  17.9.2022 16:03Zbyněk
  Duchna: jestliže po operaci jedl a teď nejí, tak mu to zřejmě uvnitř hnisá a musí to vidět veterinář! Léky na bolest jspu samozřejmost - 0,8 ml Meloxicamu, nebo podobného analgetika 2x denně, plus bych dal Sumamed forte 0,5 ml 1x denně a 2x denně 1 ml Duphalyte perorálně. Dokrmovat neustále, 3x denně, ideálně směsí Emeraidu a Rodicare. Na nic nečekat!
  Sumamed dva týdny.
  18.9.2022 21:02Zuzana12
  Tygrinka: Ano seno mají a krmíme je granulemi versele laga a občas dostanou papriku nebo salát
  19.9.2022 07:32Jezzabell
  Zuzana12: Jestli dostávají zeleninu "jen občas", mají žízeň, obvykle si berou vodu ze zeleniny. Ale může to být samozřejmě i příznak onemocnění, které teď vidět není (třeba cukrovka- i morče jí může mít).
  Neumím si představit, proč u vás mají morčata zeleninu občas, přečti si nahoře u okraje záložku Jídelníček a Pořizujeme si morče. Třeba to přispěje k vyřešení.
  Rozhodně bych začala dávat víc zeleniny (okurka, římský salát-ne ledový, aby se nenafoukli, tam to máš vysvětlené, celer, řapík. celer, rajče, fenykl, mrkev apod..).
  Tak ať se jim daří!;)
  20.9.2022 07:10Zbyněk
  Zuzana12: nevím, jak je morčátko staré, ale je potřeba zajít na veterinu a nechat změřit hustotu moči. Jestli hodně pije, vezmi si ho na klín na cca 20 minut, pod zadek dej mističku, až se vyčůrá, zanes cca 2 ml moči na veterinu a pokud bude hustota vyšší, než 1015, pak to neřeš.
  21.9.2022 16:04Zuzana12
  Zbyněk: jedno morčátko má rok ale to moc nepije ale druhé to co hodně pije má má cca 8 měsíců
  - - - - -
  Ale dali jsme jím více zeleniny a už moc nepijí
  21.9.2022 20:51Emmča
  Zuzana12: Souhlasím s ostatními, pokud morčátko nedostává zeleninu denně, má žízeň, chybí mu voda ze zeleniny, doporučuji dávat zeleninu 2× denně - ráno a večer. Pak nemají tendenci pořád pít. Náš zlobišák Snížá vždy v noci blbne s napáječkou, ráno je prázdná a pod ní hobliny mokré jak něco.. :D Ale to nebude tvůj případ. Tak hodně štěstí! :)
  22.9.2022 00:32Duchna
  Jezzabell, Zbyňku - děkuji za rady. Operace proběhla v patek 16.9. dopoledne.....bezprostředně po ní byl celkem čilej, žral, pak byl takovej apatickej...a večer a v noci polehával. Začala jsem plašit. Napsala jsem dr., že sam nejí a nebobkuje, tak mi řekla, že už mám nasadit lék na podporu bobku, který měl vzít až ráno...Začala jsem dokrmovat po 3 hodinách. Vždycky okolo jídla obživl a pak zase ležel. No...ted s odstupem času si uvědomuji, že byl prostě unavenej a chtěl spát. A já to jeho odpočívání brala jako konečnou. Do rána pak už bobky byly. A pomalu se rozjedl, tak jsem rodicare vysadila. Od neděle už funguje normálně...

  Dr mu dala sirup proti bolesti. 2x denně, pak 2x denně na bobky a antibiotika ...plus probiotika. K tomu ještě dávám dvoje homeopatika.... Dnes jsme byli na kontrole stehů, tak to má krásně suché a čisté.

  Ale zeptala bych se...možná se mi to zdá, ale ty bobky mi prijdou trochu měkčí. Drží tvar, ale nejsou takové ty mega tvrdé. Je v ubikaci s kámošem, tak nemohu striktně oddělit stravu. Mám mu něco dát? Nestací ta probiotika?


  Děkuji
  22.9.2022 05:38Zbyněk
  Duchna: tak prima, to mě potěšilo!:) Bobky se mění v čase s věkem, po operaci je to normální. Já to u myšáků řeším až v okamžiku, kdy mám ve výběhu průjem:) Ale osvědčil se mi jednoznačně Synbiotic: https://www.happyzoo.cz/protexin-synbiotic-dc-5x10tbl/d-67636/ na veterině ti prodají i jedno platíčko, stačí jedna kapsle denně, vysypat do mističky, trošku Glukopuru, naředit do stříkačky a šup do pusinky.
  23.9.2022 07:37cukrovka
  Mohla bych se, prosím, zeptat, jestli máte někdo zkušenost s cukrovkou u morčete? Jak se projevuje? Máme dvě morčátka, dostávají stejné jídlo, jedno morče nikdy nepije a jedno pije. Bojím se, že to morče, co pije by mohlo mít cukrovku. Vypije cca 15 - 20 ml denně.
  23.9.2022 11:03Jezzabell
  cukrovka: Zatím neplaš. Ptala jsem se na to opakovaně veterináře (specialisty na hlodavce). Je tam víc faktorů. Jeden je třeba jen víc zvyklý. Taky jestli jsou bráchové nebo k sobě přišli od jinud-protože ten druhý může být "ve stresu".
  U nás Bondíkovi umřel vloni parťák, nejhodnější blonďáček Vall-ík, jeho opora a Bondíka to tak sebralo, že jsme měli co dělat, aby nebral antidepresiva (tam pozor na játra). Doktor mu dělal krevní testy, které naštěstí dopadly dobře a pak se právě přišlo na to, že pije, protože je ve stresu! A stres morčatům hodně škodí, nepodceňovat!
  Jak se zasekne s jídlem a nerozkrmíš ho, tak je po něm. Takhle jsem přišla o Bártíka, když mu umřel Houmík, prostě to vzdal, že bez parťáčka a rodného brášky nebude a nic nezabralo a šel za ním!...

  Takže stres. Pak moc teplo. Nebo prostě zapíjí víc granule, seno, prostě suchou potravu. Upozorňuju, že mám tři peruánce, každý jiný druh a ti teda vypijí 50ml denně každý!;)
  Pak taky srdíčko. Jestli si občas odkašle a hodně pije, nechat udělat vyšetření srdce. Jsou na to léky.
  Ale jestli potřebuješ mít jistotu, nic než krevní testy ti jí nedá..
  23.9.2022 12:04Honzoslav
  Ahoj
  23.9.2022 12:19cukrovka
  Jezzabell: Moc děkuji za odpověď. Bráchové to nejsou, přišli k sobě odjinud. Máme samce a samici, kteří se teda, bohužel, nesnesou, tak jsou každý zvlášť. Je fakt, že ta samička pila vždycky, ale poslední dobou se mi zdá, že pije přeci jen o ždibec víc. Jinak se chová normálně, je veselá, není apatická. Ale jak říkáš, jistotu mi dá jen test.....
  23.9.2022 20:24Emmča
  Honzoslav: Nějaká otázka? Rádi ti poradíme.. :)
  23.9.2022 20:43Jezzabell
  cukrovka: Je to hladkoststé morče? Jestli jo, tak "možná" stres, změna prostředí, nebo prostě ty testy.
  U nás je to na přestlamu, koukám, že Geri nějak není ve své kůži, v půl deváté večer v pátek!!! podávám okurku nakládačku jako pamlsek-to se můžou umlátit-a Geri si to opakovaně nevezme do tlamy, jen jazykem..?!
  A zuby hore jeden fuč, druhý divný. Je to kliďas, takže o mříže nebo z boje to nemá. Asi o napáječku, neskáče ani po domečkách. A mně bylo divný, že v miskách zbylo víc zeleniny.
  Aby se dal udělat rtg, jsou mu přeci jen 4roky, tak až od 3,10, Vakeš i Mertová mají dovolenou! GRR!
  - - - - -
  Ovšem nejlíp to pojal Bondík. Jak jsem pustila do kaše z namočených granulí a spařených vloček+RC mixer, stál na zadních a lomcoval s mřížema:)). Zblblý Willík se přidal, jak viděl, že nesu misku a Fíďa byl třetí v zívěsu, co mi rval stříkačku z ruky (hlavně že jako marod dělal čuchoslepého a rvala jsem to do něj násilím).
  Tak holt dokrmovat a doufat, že to není nic horšího.
  23.9.2022 21:36cukrovka
  Je to hladkosrsté morče. Máme ho už rok, tak žádnou změnu teď nezažívá. Nevím. Ale teď mi došlo!!!! Oni se mi bohužel morčíci servali, naštěstí vše dobře dopadlo, ale tak může mít stres z toho, chuděrka.
  No koukám, že to máš taky "veselý". Tak držím palce.
  23.9.2022 22:01Jezzabell
  cukrovka: Tak je možné, že je to i tím, jasně. Ale kdyby to nepřestávalo, radši bych zašla..Bondík mi nasával půl roku, ale byl mezi tím kontrolován pravidelně veterinářem. A pozoruju, že když je ve stresu, že ho vytáčí puberťák Willík, tak začne víc pít. Asi mu to už zůstalo.
  Nj., už jsem dlouho nedokrmovala, mohla bych vypadnout ze cviku.
  24.9.2022 06:17Zbyněk
  cukrovka: simtě, neřeš blbosti:) 20 ml za den? Moje smečka sedmi chlupáčů vypije za den 600 ml :) Cukrovku fakt nemají :)
  24.9.2022 08:15Jezzabell
  Zbyněk: Na to bych si dala pozor, protože každé morče je specifické a reaguje jinak v poměru u sebe. Není nikde daný limit, že nad XY je podezření na cukrovku. Ale jak obecně začne hodně pít, je něco jinak.
  25.9.2022 08:28Zuzana12
  Můžu se zeptat proč moje rok staré morčátko je pořád záleží v domečku?
  26.9.2022 09:27Vlada
  Zuzana12: Morče se asi bojí nebo je nemocné. Já raději domečky nedávám, nebo jen občas pro zpestření. Co ostatní morčata? Ty jsou v pohodě?
  - - - - -
  Já mám opět problém po zánětu středního ucha. Leontýnka už delší dobu po zákroku včera začala stáčet hlavičku na stranu. Jinak se chová jako zdravé morče, běhá, baští, bobkuje. Máte někdo zkušenosti?
  27.9.2022 18:20Zuzana12
  Vláda: No to morčátko je venku z domečku ale jak někdo přijde tak se uteče schovat
  - - - - -
  Já nevím co nám udělat aby se přestalo bát
  27.9.2022 21:51Jezzabell
  Zuzana12: Nic neuděláš, oni nejsou v drtivé většině ani mazliví, ani kamarádští. Obvykle se víc osmělí potom, co se o ně staráš, když jim jde o život (po nemoci). Ale ne vždy.
  Chápu dobře, že je samo? Nemá parťáka? Protože morčata žijí v párech nebo skupinkách - jsou to kontaktní typy mezi sebou. Není to kotě nebo štěně, co se osmělí s časem. To bys koukala, jak morče ožije, když jsou dva;). Ale předpokládám, že jich doma víc neplánujete. Chce to schovky, tunely a vycpat trochu senem, aby mělo motivaci a taky prolezlo. Nespěchat. Samotu bez kolegy nenesou tak dobře. Časem se přizpůsobí, ale postrádají někoho ze svého druhu k sobě..Co mají dělat no.
  Jukni mi do alb (vedle jména), třeba tě tam něco inspiruje..nebo u jiných tady..
  27.9.2022 23:53dvě morčata
  Zuzana12: Já tady zas musím napsat svou zkušenost, vím, že se všude píše, že by měla být morčátka minimálně dvě, že chtějí parťáka. Ale zrovna my tedy máme zkušenost, že máme dvě morčata a ty se nesnesou, rvou se do krve, vrčí na sebe. Máme samce a samici.
  28.9.2022 10:42Jezzabell
  dvě morčata: Jo, a to se může stát. Chce to velký prostor (aspoň výběh u klece). A když se nesnesou, rozhodně je oddělit od sebe, když se rvou do krve a nechat je buď ve dvou klecích vedle sebe-aby na sebe viděli a mohli mít ten důležitý kontakt, nebo jednu velkou klec, která se přepaží a zas na sebe vidí. Oni jak k sobě pak nemůžou, vychladnou, ale vykecávají přes mříže, bublají na sebe a pozorují se-opět kontakt;).
  Už se mi to stalo taky. V posledních albech mám vyfoceného Fíďu s Uhlíkem, jak denně vysedávají na podestě a pozorují trojku za mřížema. Kdybych je pustila k sobě, Vincent (ten alpaca ve trojce) by z nich nadělal sekanou. Hlídá si Geriho s Jarvisem;). Ale přes mříže vykecávají a vrkají na sebe celé hodiny a kontakt mají i ve smečce;).
  28.9.2022 16:57Zuzana12
  Jezzabell: Má parťáka máme dvě samičky
  - - - - -
  Ta jedna je aktivní a ta druhá lekavá
  29.9.2022 09:53Tygrinka
  Zuzana12: To je ale úplně normální chování. Chce to čas a pomalý přistup, ale někdy ani to nepomůže a plašan zůstane plašanem. To ale vůbec nevylučuje, že se nebude nikdy rád mazlit. Moji plašani vždy šup do domku a čumík ven a čekají na příděl. Některé to časem přestane bavit, nebo se jdou schovat jen aby se neřeklo a zasunou jen část těla do domku nebo se jen k němu přisunou, nebo se schovat ani nejdou. Ale přijde mi návštěva a všichni dělají, že tam nejsou.
  - - - - -
  Některé morče je klidnější hned od začátku a nemá tolik tendence se schovávat, je to fakt různé...