od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2023
 • Zobrazuji 25 zaznamu.
 • 2.1.2023 09:03Zbyněk
  Veronika5: dobrý:) Já jsem měl původně také můstek z klece a nakonec jsem zjistil, že seniorky a senioři neradi šplhají, takže jsem udělal morčatárnu s bezbariérovým přístupem z ulice:)) Dostatek prostoru by vyřešit vzájemné dohady měl.
  2.1.2023 12:25Veronika5
  Zbyněk: Díky ;)
  4.1.2023 21:07Anonymka55
  Dobrý den, píši sem po dlouhé době. Psala jsem někdy v říjnu kvůli morčátku Bublině, která bohužel nás opustila pár týdnů po vyšetření, pravděpodobně přestaly fungovat ledviny. Ale zemřela bez bolestí. Pan veterinář ji dal na bolest prášky. Zbyla po ní sestra Líza která s ní celý život byla. Před dvouma týdnama sem ji nahmatala bouličku na mléčné žláze. Jednalo se o nádor. Rozhodla jsem se pro operaci a masektomii postižené žlázy. Když sem ji dnes vyzvedávála na veterině. Vše se zdálo ok. Hýbala se, vpořádku i paní veterinářka říkala že se zotavuje dobře. Ale když sem přijela domů a vzala z košíku, prakticky mi umřela v dlaních. Byla hadrová, nehýbala se. Velmi mě to zasáhlo, zvláště potom, co paní doktorka dávali naději že operovala tolik starších morčátek a zvládly to. Ale jsem asi radši než kdyby trpěla další měsíce. Moje otázka je, zda vás nenapadá, na co mohla zemřít. Nikdy předtím neměla žádnou operaci, byla zdravá i ve svém věku velmi aktivní, proto mi přijde zvláštní ta náhlá smrt. Mějte se hezky a děkuju :)
  4.1.2023 23:52Jezzabell
  Ehrena: Tak i u nás začal nový rok kosočtvercem ke zdi:(. Uhlík prohnal Fíďu, který špatně skočil na domek a půlkou břicha zůstal viset, než se vyškrábal v panice z rozvášněného kolegy nahoru. Zatajil se mi z toho dech, protože před kvartálem Fíďovi rupla kýla a přišel o jednu kouli. No a teď má v ** "břiše"! (doslova) tu druhou..! V půl desátý večer koukám, Pan Stříbrný ležř na boku a mezi zadníma balón! Doprčic!!! Tak hned ráno na veterinu a doifám, že nás doktor někam vmáčkne na operaci a hlaně, že to půjde spravit!!!
  5.1.2023 06:56Veronika5
  Jezzabell: No tak to držíme palce!!!
  5.1.2023 10:02Jezzabell
  Veronika5, Ehrena: Fíďa, náš Pan Stříbrný, je dle slov Valeše, také Pan macatý;)! Vše je díkybohu na svém místě, kouličku má ehm statečně obalenou tukem! A jak si lehne na bok, vyleze tukový balón ze strany. No kdo to má vědět, když jsem ho viděla u toho brutálního nárazu na domek, jak ho Uhlík hnal po výběhu! Fíďa má 1,600 g a Uhlík 1,250g, přesto, cholerik jeden, šéfuje on a klidně zbuší většího parťáka, aby mu vysvětlil, kde je jeho místo (a že u trojky Geri, Jarvis, Vincent rozhodně není, on je jeho majetek, byť je o 4 dny starší).
  Prohlédl ho a prohmatal tak důkladně, že Fíďa chudák počůral stůl;). Polehává, protože to má naražený. A ehm naražená koule pěkně bolí! Tak dostal injekci na bolest do kožichu a šli jsme domů!
  Pak že zázraky se dějí jen o Vánocích!;) Ťukyťuk!!!
  5.1.2023 10:11Ehrena
  Jezzabell, i my držíme palce a tlapky.

  Anonymka55, je mi to líto. Ale mohla třeba nezvládnout tu narkózu - těžko říci, u nás se kdysi taky stalo něco podobného, i když ne takhle hned po operaci a po probuzení.
  Zkus se optat na té veterině, čím to mohlo být..
  - - - - -
  Jezzabell, koukám, že jsi dala nový příspěvek těsně před tím, co já reaguju na ten starší. No ještě že to dopadlo dobře, bez problémů.
  5.1.2023 12:18anonymka55
  Ehrena: Poptám se, děkuju :)
  Taková ještě doplňující otázka, kdo chováte skinny morčata, nestalo se vám, že se prostě nepohodly s chlupatýma kámošema? Když jsem dostala do péče skinny dvojici a snažila sem je bezpečně seznámit s chlupáčema aby nebyly osamocené. Chlupáči tehdy byly o 2 roky starší. Obě dvojice jsou samice. Vždycky to skončilo tak, že dřív nebo později je jedna z chlupatých kousla skinňáka do zadku a ještě předtím na sebe nevrle bublaly. Po smrti bubliny jsem snažila Lízinku se skinňákama seznámit víc, ale stále to samé. Nemáte někdo podobné zkušenosti? Nejde mi to nějak do kupy, samce nemám, snažila jsem je seznámit podle metod které mi tu byly doporučeny, ale vždycky to byl karambol.
  9.1.2023 16:05abc
  Přeji všem krásný den :)
  Měla jsem dvě morčecí samičky (nechce se mi zveřejňovat jména tak jednoduše - samička A a samička B). Nikdy nebyl konflikt do krve, ovšem často se "hádaly". Samička A pak onemocněla (cysty na vaječnících) a svou sestru (jsou na sebe zvyklé od narození) dost provokovala. Možná že trpěla v bolestech a chtěla mít svůj klid. Samička A zemřela na konci června, od té doby je samička B sama. První dva týdny to vypadalo, že je B šťastná a nakonec ji vyhovuje být sama. Jenže jsem poslední dobou zaznamenala, že B pořád polehává a vypadá smutně. Stojím před rozhodnutím, zda k ní pořídit parťáka. Přece jen jsou ji 4 roky a kdybych k ní dala malého prcka, tak by ztratila svůj klid. Ale zase se bojím, že se trápí, když je sama a někoho by potřebovala. Bohužel si nevím rady a nevím, pro jakou variantu se rozhodnout...
  Máte někdo zkušenost se (starší vykastrovanou) samičkou, která se chovala podobně? Doporučujete mi k ní parťáka? Kdyby ano, raději samičku nebo samečka (obě pohlaví by šly určitě na kastraci) a v jakém věku pořídit?
  Děkuji za odpověď :)
  9.1.2023 20:01anonymka55
  abc: zkus se třeba podívat po různých bazarech, tam se to staršími nechtěnými morčátky hemží, a určitě by se jedno v podobném věku našlo, ale samozřejmě záleží na vašem uvážení. Měla jsem něco podobného se svým morčetem, ale nezdálo se mi, že jí být sama vadí. S ostatníma morčatama prostě nevyšla, tak musela bydlet sama.
  10.1.2023 07:09Veronika5
  abc - a co pořídit samečka? Na kastraci by nemusel, pokud je kastrovaná samička - nemá to žádný význam, chování dospělého samce se kastrací příliš nemění a že zdravotního hlediska není u samce vůbec potřeba. Pravděpodobně by spolu tvořili spokojený pár....
  16.1.2023 14:58Majka H.
  Zdravím, omlouvám se za hloupý a opakující se dotaz - možná mě když tak odkažte jinam. Ale ke starší samičce (5 let +) jsme pořídili dvě mladší treperendy - matku a dceru, věk ca 1 rok a půl roku. Teď je na sebe zvykáme, jsou rozdělené, pod dozorem je dáváme k sobě. Po počáteční rvačce, kdy matka a naše "babča" se do sebe pustili, došlo ke změně - teď obě mladší ožužlávají babče obličej - babča se sice netváří nadšeně, ale ani nekníká - je zalezlá v papuči nebo domku a strpí to.
  Můj dotaz je, jestli to, že si babča nechá oždibovat, ožužlávat nebo olizovat obličej (fakt nevím, co z toho dělají) je známka podřízenosti, nebo naopak, podřízený je ten, kdo se takto "lísá" - to dělá hlavně nejmladší morče k naší babči. Jsem ráda že už se mladá matka s babčou neperou, ale nevím, jestli tohle chování neznamená, že ji budou nějak utiskovat...
  Moc děkuji za odpovědi a rady
  17.1.2023 13:36Ehrena
  Majka H., u nás to vždy dělala morčata, která se měla ráda, někdy obě dvě ve dvojici vzájemně, někdy jen to mladší staršímu, ale vždycky to svědčilo o dobrých vzájemných vztazích. U vás to bude taky tak.
  17.1.2023 20:13Jezzabell
  Ehrena: U nás to dělal vyděšený Vall-ík na Julese, když se mu vrátil z operace. Celý den ho hledal a když jsem mu ho odpoledne dala do výběhu, oblizoval mu čumák a oždiboval ho jak papoušek:)..Dokonce jsem ho na vlastní oči viděla, jak z radosti ukápla slzička štěstí! (S očima nic neměl!). Oba jsou už za Duhovým mostem a odpočívají vedle sebe..Ale na tohle nezapomenu nikdy.
  18.1.2023 04:22Zbyněk
  Majka H. u mě to většinou dělalo podřízené morče nadřízenému a často dcerka matce :)
  22.1.2023 12:45sheila9
  Ahoj, mám zájem o 2 samičky nebo 2 samečky, ideálně ze stejného vrhu - odběr nejdříve v dubnu 2023. Hladkosrsté nebo crested, stačí s VP - na mazlíčky. Ideálně Zlínský kraj, případně Moravskoslezský. Plánujete někdo vrhy? :) Budou se mít u nás dobře, máme s chovem mnohaleté zkušenosti. Díky!
  24.1.2023 09:00Zbyněk
  sheila9: krásné dalmatinky má Věra Rysová z Prahy, pohledej na FB :) Případně CHS LeGrace z Reichenbergu :)
  24.1.2023 16:05Jezzabell
  Zbyněk: Myslím, ýe sheila hledá něco na Moravě a ne Praha, Liberec..
  25.1.2023 07:18Zbyněk
  Jezzabell: všiml jsem si a napadla mě tedy ještě paní z Vysočiny: na FB najít Michala Steinerová, má hlaďáčky :)
  27.1.2023 15:48Kjůti
  Může morče kiwi a jiné exotické ovoce?
  27.1.2023 22:16Veronika5
  Kjůti: Nedávala bych, akorát mu tím rozhodíš zažívání. Třeba avokádo by ho zabilo, je pro ně jedovaté. Lepší je neexperimentoval a krmit tím, na co jsou zvyklí.
  28.1.2023 04:13Zbyněk
  Kjůti: nesmí, nedávej mu prosím nic, co doma v Peru nemají. Základem stravy je seno, v létě tráva a v zimě zelenina, kde se vyhýbám brokolici, květáku, kapustě, kedlubnům a natím! (Kvůli urolytům). Nedávej pokud možno ŽÁDNÉ ovoce, morče nemusí cukr a škodí mu. Z těch českých občas jablíčko a to je všechno.
  28.1.2023 11:14Jezzabell
  Kjuti: Nahoře máš v zeleném poli záložku Jídelníček-mrkni na to a pročti to, jsou tam velmi cenné rady a čeho se vyvarovat. A bacha na mandarinky a nebo jiné exotické ovoce, morče se může otrávit a jde to rychle! Nestihneš ani dojet na veterinu.
  30.1.2023 06:56anonym3
  Je potřeba morče očkovat a odčervovat jako pejsky?
  30.1.2023 10:08Veronika5
  anonym3: ne