od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Únor v roce 2023
 • Zobrazuji 67 zaznamu.
 • 3.2.2023 12:12mumka
  Zdravím všechny. Odkud prosím objednáváte seno? Bereme Plavnickou otavu a dobrý, ale chci morčákům dopřát změnu. Koukala jsem bio Dáme seno nebo z Chs Anubis, ale mají malé balení. Už jsem se párkrát musela objednané seno vyhodit, tak bych ráda nějaké osvědčené. Děkuji
  4.2.2023 07:39Zuzana2
  Mohla bych se zeptat proč se moje dvě samičky perou, ale nedokážou bez sebe vydržet?
  4.2.2023 11:08Janaaaa
  Ahoj, nevíte kde sehnat protiotlakovou termoizolační podložku? Před lety jsem objednávala ve větším množství a nyní bych potřebovala obměnu. Nemohu najít.. Děkuji
  4.2.2023 11:52Veronika5
  mumka: Za mě už jedině zajet třeba k někomu na statek a vzít malý balík, který uvidím a můžu ho očichat, nebo si sama napytluju. Jakékoli seno se strašně snadno zkazí, nám se třeba letos na půdě zkazilo seno balené v prodyšných pytlích, přes veškerou snahu chytlo nějakoz houbu a muselo se vyhodit. Teď zrovna jsme byli na statku v Úvalech pro seno, je tentokrát moc pěkné a cena nesrovnatelná.
  - - - - -
  Zuzana2: Jedná se o normální vyjasňování si pozic, nic, co by tě mělo trápit, pokud jedna ze samiček není tou druhou výrazně utiskovaná.
  8.2.2023 15:16Kjúti
  Tip na kvalitní seno, které našim morčákům chutná a není ani nejdražší- e-shop.plavnicka
  Bohužel mi to zamítlo odkaz
  - - - - -
  Aha teď jsem si všimla, že berete plavnickou otavu
  8.2.2023 22:36Jezzabell
  https://eshop.plavnicka.cz/krabice/7-kg-otava/

  je to tohle, žejo?
  - - - - -
  na zkoušku jsem vzala menší bednu, ale jestli jim bude šmakovat, doobjednám ;). Díky za typ, nedavno jsem se tu poptávala na totéž;).
  9.2.2023 14:10Kjúti
  Ano je to tohle seno
  10.2.2023 12:26VladaKlaisner
  mumka: z CHS Anubis beru seno pravidelně a mizí velmi rychle. Chovatelka Míša by nic špatného svým mazlíkům nedala a totéž i prodává.
  13.2.2023 21:56mumka
  Děkuji všem za tipy na seno. Už se musím rozhoupat a objednat.
  14.2.2023 10:09bauli
  Zdravím všechny,
  měla bych takový dotaz.
  Co dáváte morčátku,které trpí na nadýmání ,,na přilepšenou,,.Máme probiotika,když je nejhůř degan,espumisan.....To vše připravené k použití,když je průšvih.Ale když je vše ok a on loudí....
  Prý má mít jen suché tedy seno granule a sušené bylinky!
  To vše má ,ale býval zvyklý i na mrkev okurku fenykl papriku ,nať petrželky ,bazalku ,no a chudák teď loudí a nic nedostane )-: Veterinář říká -jen suché!
  Tak se chci zeptat na názor někoho kdo s tím má zkušenost.
  Děkuji za rady a názory.
  14.2.2023 15:57Jezzabell
  bauli: máš všechno správně. Když něco, fenykl je na zažívání, asi bych jela dál, jen se vyhnula tomu, co to způsobilo. Pokud to není následky léků na nějakou nemoc, tam dietka a rady vet.
  Obvykle přilepšuji syrovými bylinkami a fenyklovými střapci, když jsou. Bazalka nebo máta, kopr a vet. mi na to nikdy nic neřekl proti. A to jsem se obvykle ptala, protože jsem to měla s sebou, kdyby mi ho hospitalizovali, aby měl něco s sebou. Oni by mu to tam i dali, ale morče obvykle bylo rádo, že je rádo. A až doma zabral.
  Ale stačí seno+granule. Možná sem tam RC instant na minerály a dobré nastartování chuti. Mně tady rvou stříkačky radostí, když "přilepšuju", ale jen opatrně, protože to je JEN od chuti, pak by jim přerůstaly zuby, kdyby neměli potřebu žvejkat seno a obrušovat si zadní stoličky!
  14.2.2023 17:32bauli
  Jezzabell-
  Děkuji moc za názor a radu.Ten RC instant mám, tak zkusím když tak trochu popohnat chutě.
  Příčina problémů vlastně neodhalena,nejspíš něco špatně ve stravě,tedy zkusíme vydržet na té dietě a snad se časem srovná,aby mohl více zeleniny.
  Fenikl dávám ,ale moc mu nejede:-)
  15.2.2023 11:31Zbyněk
  bauli: především je potřeba zjistit důvod nadýmání. Zajímalo by mě, v jakém stavu má žlučník - dělalo se sono? V jakém stavu má střeva? I to se dá zjistit ultrazvukem. Mám smečku, která je v pohodě a v ní je jedna samička, která trpí na neustálé záněty střev a žlučníku. Pomáhá enroxil, nebo boflox, bere morčátko nějaká atb? Dělalo se vyšetření bobků? Pokud ne, je potřeba udělat dvojí - běžné, kde se sbírají suché bobky dva dny a pošle se to na koprologii a pak na giardie - bobky se sbírají tři dny a dávají se do ledničky do skleničky s vodou! Na nadýmání může mít také veliký vliv parazit v seně, nebo v granulích - pozor na drobné pavučinky, poletující motýlky a podobně! Vyzkoušej také klasické živočišné uhlí - tabletku rozdrtit, rozmíchat ve vodě a po lehké přislazení špetkou Glukopuru stříkačkou do tlamičky - mimo běžné léky! Protože by je pohltilo. Můžeš také zkusit enterozoogel - cca 1 cm do pusinky, opět mimo další léky. Vynechat sladkou zeleninu, zejména mrkev a veškeré natě!
  15.2.2023 15:05bauli
  Zbyněk,
  děkuji za odpověď.
  Zatím se žádné podrobné vyšetření nedělalo,jen Ph moči to je ok .Dáváme degan,plus tedy vynecháno vše nadýmavé a zatím se zdá být v pořádku.Uvidíme až vysadíme léky jak bude reagovat.
  Případně bych zkusila navrhnout ta zmiňovaná vyšetření.ATB měl před 14 dny na začátku,když se problém vyskytl, na 5 dní název nevím,plus degan.Po vysazení zase zácpa /nadmutí/ a tedy opět degan až do teď .
  Trochu se bojím co to udělá bez léků.
  Teď se zdá být spokojený a loudí -chudinka nic nedostane....
  Ten ultrazvuk střev se dělá v narkoze asi?A vyšetření žlučníku? A jak se to u zvířátka projevuje pokud je tam zánět?
  15.2.2023 16:02Jezzabell
  bauli: tak jí dávej když loudí to RC instant, mohlo by přispět k urychlení vyzdravění, rozmíchat ve vlažné vodě, podpoří to správný chod bobkování, pak je i ten Protexin prrobiotikum (BioLapis se nám osvědčil jako moc slabý). A u Protexinu mi rvou doslova stříkačku, děsně jim chutná;).
  15.2.2023 17:51bauli
  Jezzabel-
  díky trošku jsme začali ten RC a vcelku mu šmakuje .
  Probiotika dávám Bio lapis a pastu fibreplex,tu moc nechce ,juknu na Protexin...
  On teď bobkuje třeba celý den normálně a pak zase jsou bobečky hodně měkké,jako kdyby se střídala ,,zácpa a průjem,,-řečeno přehnaně ,tak nevím,
  možná jen potřebuje to bříško víc času na stabilizaci,zatím je to 5 dní od toho posledního nadmutí,ale to bylo už vážně velké,jen ležel zadní tlapky jakoby nahoru a tvrdé bříško,co jsem ještě nikdy tak neviděla,takhle.Bylo to rychlé tak během půl hodiny a řekla bych že nás zachránilo okamžité podání deganu /bylo to večer,ráno byl vyfouklý s kopcem bobků pod sebou/ a od té doby se léčíme jak jsem říkala.
  Možná jsem jen vyděšená,protože takhle jsem morče ještě neviděla,tak plaším....
  15.2.2023 20:15Jezzabell
  bauli: Joo, když se něco děje, tak v pátek půl hodiny kolem zavíračky veteriny nebo hodinu potom a obvykle je to děsivě rychlé. Jak člověk nemá doma základní lékárničku, kde je degan, něco na bolest, RC dokrm, probiotika.céčko, tak je to "vošajslich" a buď to nemusí přežít, nebo v bolestech do rána a přiznejme si: stres pro morče může být konečná, i z bolesti..
  Ještě mám doma širokospektrá atb (Ronaan) na zánět močáku, když se objeví krev ve výběhu. To se mi stalo na Silvestra odpoledne a to nikde neseženeš nikoho. Pokud to není známej. V pohodě jsme to vydrželi do 3.1., doktor prohlásil, že by ho zaléčil úplně stejně (i s deganem pro jistotu vzhledem k atb a probiotikama a meloxidylem na bolest a protizánětlivě) a klučina z toho byl za 10dnů venku. Neumím si představit ty léky doma nemít!
  Ale jak píše Zbyněk. Kdyby se vám to nelepšilo, nevím, co máte domluvené s vet., tak se dožadovat dalších vyšetření.
  15.2.2023 20:53Veronika5
  U nás na pondělí Velikonoční, Boží hod, v 11 večer když si manžel dal zrovna pivo a já neřídím, a tak.... Ale klepu to, už dlooouho jsou všichni děsně zdraví, až na kocourka, kterej že stresu při stěhování začal čůrat krev a je teď zřejmě natrvalo na urologické dietě....
  - - - - -
  A já už dneska našla malilinko letošní trávy, takže dostali opatrně ochutnat 👍!
  16.2.2023 09:59bauli
  Jezzabell-
  tak vidím,že budu pro jistotu ještě muset doplnit naší morčecí lékárničku,člověk nikdy neví!
  Něco mám ,ale pro jistotu.....
  Zatím se držíme,tak ho trápit dalšíma vyšetřeníma nebudu,ale kdyby se to zase opakovalo začnu těma bobkama a poprosím o ultrazvuk bříška.
  Díky všem za rady.
  Ještě dotaz.
  Nechci stále volat na veterinu.
  Má někdo zkušenosti s vysazováním deganu .
  Ted týden bereme 1/4 ráno 1/4 večer a napadlo mne zkusit dávat třeba jen 1/4 večer pár dní a pak vysadit úplně ,nebo rovnou vysadit obě dávky?.
  17.2.2023 23:06Bart
  bauli - my dáváme Degan "dlouhodobě" - v uvozovkách proto, že když jsou řidší bobky, okamžitě nasadíme, a když už vidíme, že jsou několik dní v pořádku, zase vydadíme. Máme v tekuté formě. Rozhodně při horším průběhu dáváme i ten Protexin - zatím nejúčinější. Musí se ale vše podávat dlouhodobě. Někdy trvalo i půl roku nebo i víc, než se to upravilo. Degan už dáváme dlouhodobě pravidelně, ale občas můžeme vysadit. Když je to jen preventivně, tak dáváme jen večer.
  18.2.2023 11:07bauli
  Bart -moc děkuji za informace.Mám dojem,že také budeme muset brát dlouhodobě.
  U nás je to tedy spíše o tom,že se nějak zpomaluje pohyb střev ,bobky jsou hodně tvrdé,občas jeden průjmový,no a teď naposledy se to zastavilo úplně a byl průšvih.Z toho mám právě strach do budoucna.Teď /i po poradě s vetem/od pondělka zkusíme dávat jen večer a uvidíme co to udělá.
  V každém případě moc díky za ,,návod,, jak postupovat s deganem.
  Myslím,že dopadneme podobně jako u vás.
  Ten Protexin -to je ta pasta,nebo sáčky??
  A degan v tekuté formě je volně prodejný?? Nebo musím na veterinu?
  - - - - -
  tak jsem hledala ten tekutý degan a nikde ho nemohu objevit......
  18.2.2023 13:19Jezzabell
  bauli: na veterině. U Protexinu sáčky neseženeš v malém počtu jinde(balení krabice má tuším 500sáčků). Navíc ne každá veterina to vede, protože doporučují ten BioLapis a ten je prostě slabý a neúčinný. Protexin v sáčkách je pro psy a kočky, ale jsou to savci všechno a ve finále mi to doktor i odsouhlasil. Jen si pro to musím na jinou vetrinu, protože tam mi to neprodaj a neobjednaj a co budu dělat s 500ks, když to má nějakou expiraci, že..
  Degan v prášku nebo tekutý. V prášku můžeš mít v lekarničce dlouhodobě a jako u všech tekutých léků je třeba dávat do temna a chladu (nevím, jestli trovna do ledničky, ale tekutý doma nevedu.) Stejně tabletku nadrtím a rozmíchám s trochou vody a je to.
  U dlouhodobých problémů s bobkováním bych rozhodně nedržela samovolně morče na pokusech degan-probiotika (nebo třeba jen černé uhlí, někdy stačí a je super mě ještě napadlo), ale šla bych s chlupáčem na veterinu, že se nelepší, ať udělá rozbor bobků (pak se třeba najde problém a odstraní se cílenými léky)nebo to sono, RTG nebo tak a zas se to může uspíšit nebo cíleně dořešit;).
  Pak ať vet určí, jestli mít třeba dlouhodobě morče na deganu, ale máš to jasně daný a víš, že to není nic se žlučníkem nebo se střevy.
  18.2.2023 13:42bauli
  Jezzabell-
  Díky za info o Protexinu,jsem z Prahy mohu poprosit o radu na které veterině bych ho mohla koupit?
  Dávám zatím ten Fibreplex.
  Jasně ,že nebudu morčáka léčit sama,spíše mě šlo o to jak teď týden po tom našem karambolu nejlépe /podle zkušeností morčatářů/ přecházet na normální režim eventuelně jak ještě používat ten degan.Zatím také drtím tabletky.
  Pokud se za nějakou dobu nesrovná a bude se dál ucpávat mažeme na další vašetření.
  - - - - -
  ....ještě mě napadlo,jak dávkovat ten Protexin,kolik za den??
  18.2.2023 14:55Jezzabell
  bauli: No nevím, obvolala bych veteriny v nějakém rádusu. Jsem z P z Hájů a tady v Tererrovce ho nevedou a řekli mi do očí, že nepovedou, protože nebudou měnit zajeté koleje, jen že mi max. objednají tu krabici. To můžu sama bez nich. Jezdím pro něj na veterinu do Průhonic prosímpěkně;).
  Jinak na H-vetu, kam jezdím za Petrovice ho taky nevedou, preferují BioLapis a Protexin mi Valeš schválil se slovy, že je to podle něj silné, ale že jim ho dávat můžu. Mně to tady kdysi někdo před lety poradil, že jim nic jiného nezabralo a jsme na tom doma stejně;).
  Dávám odhadem, ono se toho zas nesmí dát moc, protože pak má průjem. Do víčka od dětsk=ho sirupu dám půl vlažné vody a tak hromádku jako fazoli. Rvou mi stříkačku a když to dělám jako prevenci, taky podle váhy myšáka!, u nás mají v průměru 1 500g jeden, tak dělám celou odměrku, dvojtou dávku Protexinu a rozdělím jim to (ale mám jich 7:)) ). Jsou akční, je jim fajn a jedem dál;).
  18.2.2023 15:06bauli
  Jezzabell-
  díky za návod:-)
  Koukala jsem a prodávají i menší balení po 10 sáčcích některé e-shopy,tak uvidím.....
  Pozdrav tvým 7 myšákum:-)
  A´t jim šmakuje a jsou fit i bez Protexinu:-)
  18.2.2023 15:41Bart
  bauli - já ten Protexin kupuju tady na Králikách právě po těch 10 sáčcích. Ze sáčku je 5 dávek - jedna hromádka 1g - jak píše Jezzabell asi o velikosti fazole. Sáček má 5g. Ten tekutý Degan dostáváme na veterině, je to ve skleněných ampulkách. Musí se pak šikovně horní část odlomit, což není jednoduché, manžel se u toho občas pořeže... Tak že tablety jsou určitě lepší. Degan je na rozhýbání střev, což vy určitě potřebujete. Ale zabírá i na průjem.

  Jezzabell - Dave už má taky 1500g!!!! Za měsíc mu budou už 2 roky.
  18.2.2023 18:05bauli
  Bart-
  super zkusím objednat když tak tady.
  Degan ,že je na průjem jsem nevěděla,tak to je ,,bonus,, navíc.
  Zatím tedy neprůjmujeme,spíš naopak:-)
  Snad bude dobře.
  Všem moc díky za rady a názory.
  Dave je tedy s 1500 g pěkný kus morčáka:-) Naši v minulosti to dotáhli max. na 1350g.
  18.2.2023 18:17Bart
  bauli - Degan je hlavně na rozhýbání střev, ale i při průjmu nám pomáhá. No kus morčátka to je (už třetí s touhle váhou). Ale pak přijdou komplikace různého druhu, hlavně třeba ty průjmy, zuby ap. a najednou je 400g v čudu. Ještě mají kde brát. Tuhle váhu měl kdysi i náš Nico, teď jsme rádi za necelých 1200g, když je dobře. Má totiž už dlouho jen dva přední zuby, takže kvůli tomu, že jí trochu jinak než by normálně jedl, mívá často právě řidší bobky po delší dobu. Tak že Degan už užívá pár let.... V prosinci mu bylo 6 let.
  18.2.2023 21:28Jezzabell
  Bart: Na dva roky pecka výkon;), nejspíš je to velitel, že? U nás je "větší"ten co velí. Ve dvou je to cca 1500-1700g a ten druhý cca 1350-1400g. Ve trojce vede Jarvis s 1750g (a je to ještě ještě rrozetka;), vypadá jako skořicový dortík, hehe!), za ním Geri, to je dědula, 5let a má 1350ga pak junior Vincent, ten je "alpačíno", takže vypadá jak nakopnutý drn, a má JEN kilo, kilo deset. Ale nic mu není, jen ho nepustí dřív k miskám a on způsobně čeká na správný okamžik;). Když ho dám jinam, aby se najedl v klidu a hodně, ani se misky netkne, zato se dožaduje domů za rodinkou.
  Největšá mám rozetky. Po Jarviskovi Bondék, černý obr. Ten je velkej už stavbou těla a je jak králík, 1800g a někdy 1850g. Je prostě obrovský, Ale nadváhu dle vet. nemá. Jen na něj berou větší váhu:).
  Kupodivu peruánci jsou velcí od pohledu, ale Geri vede, pak Uhlík, ten má 1200-1300g jak kdy a alpačíno Vincent. Dalmatinek "Pan Stříbrný-Fíďa" má 1500g neustále a je mu taky dva roky. Valeš mu říká Pan Macatý;). Ale je to děsnej akčňák, toho nejde zavřít do klece, protože chytne mříž jak strunu a ozve se do ticha mocné "dooong!". Je s nima sranda;).
  - - - - -
  Bondík
  18.2.2023 22:29Bart
  Jezzabell - tak to je fakt síla - ty váhy!!! No u nás to byl první Samuel, který dosáhl těch 1500g, potom Nico a teď Dave - všichni ve dvou letech. Ale potom vždycky nějaký problém a letělo to dolů. Davovi právě budou dva roky, což je přelomový věk, kdy se různý nemoce objevují, tak mám zas obavy, co přijde.... Zatím trpí na tečení z očí, 2x mu teklo z nosu a pčíkal. Určitě taky nebyli vyloženě obézní, žádný lalok pod bradou ap. Prostě pořádná konstrukce těla. Navíc všichni dlouhosrstí, ta hříva taky něco přidá. Jinak myslím, že velitel Dave není, přece jen si ho Nico vychoval. Sice jen málokdy, ale občas si na Dava i vyskočí a v jídle ho dokáže taky odstrčit. Myslím, že velí děda Nico. Jemu zase velel kdysi Samuel.
  19.2.2023 11:43Jezzabell
  Bart: Jojo, dědoušové jsou vždy velitelé;). No u nás máme asi vodu se smolincem, protože jsou kluci pokaždý nějaký velký:)). Což je pak mazec u bydlení, aby tam nebyli našlapaní a ještě měli výběh. Za chvíli budu bydlet zavěšená u stropu v houpací síti, aby se vyběhali:). Ale když fungujou a jsou ve smečce, tak je to nejkrásnější odměna! Sedíme a koukáme na ně, jak na obrázek, protože co si vymýšlí je neuvěřitelný a je u toho spousta legrace, radosti z pohybu, kamarádů kolem a lumpáren.
  Už si to bez nich nějak neumím představit.
  19.2.2023 12:09bauli
  Všem děkuji za rady a názory.
  Od úterka zkusíme snižovat degan a dávat jen večer,pak se uvidí, pokud to půjde dobře mohl by do týdne vysadit i ten.Pokud ne asi to budeme muset opět řešit na veterině /snad to nebude třeba!!/
  19.2.2023 14:10Jezzabell
  bauli: když se tu zaregistruješ, můžeš dávat soukromé zprávy, nebo lidi tobě. Odkud z Prahy jsi?
  19.2.2023 18:31bauli
  Jezzabell- jsem z Prahy 9, tu registraci promyslím,díky za radu.
  Uvidíme až se dořeší náš marod.Teď nějak nemám myšlenky......
  19.2.2023 19:53Jezzabell
  bauli: Tak se držte, ať to dobře dopadne - ať je myšák brzo zas zdravý;)!
  20.2.2023 09:15bauli
  Jezzabell-
  Díky!:-)
  21.2.2023 10:41Zbyněk
  bauli: když jsi z Prahy, na kterou veterinu jezdíš? A ještě dotaz - zkoušíš myšidlo masírovat? Dáš si ho zadečkem k sobě na nějakou středně tvrdou podložku, ideálně neklouzavou. Položíš ruce dlaněmi na boky tak, aby palce byly na zádech někde v polovině žeber. A prsty pak masíruješ bříško dole tak, že zesílíš tlak při pohybu dozadu a zeslabíš dopředu k hlavičce. Tím se po nějaké době krásně rozjede peristaltika a morče začne a)nadávat a za b) bobkovat:) Už jsem takhle zprovoznil dvě slečny po anestezii, kdy prostě seděly v koutku a nejedly, nepily a nevylučovaly. Tohle je spolehlivě nahodilo.
  21.2.2023 13:02bauli
  Zbyněk-
  To masírování jsem také zkoušela,asi teda blbě a dost nadával,tak jsem toho nechala.
  Tvůj postup masáže jsem úplně nepochopila.
  Jasně myšák mi sedí na klíně,zády ve mě /nebo na podložce-to se mu líbí ještě míň!/.Palce za záda ,dlaně ok,ale nepochopila jsem pohyb dozadu a dopředu.,já masírovala jakoby shora dolu,jako když chci bobíky vytlačit.
  Jo a chodíme na H vet, už léta, takže v rámci léčby vše dobré,ale tentokrát se asi 3x za sebou ,,ucpal,, tak proto mám obavy a ptala jsem se tady i na případnou ,,fest dietu,,při nadýmání,a případné ,,přilepšení,, čím můžeme...On už i loudí a píská si o mňamku,ale bojím se mu cokoli mimo fenyklu a trošku okurky dát.Jedeme seno granule a sušené bylinky.
  Dnes jsme vysadili ranní dávku deganu a zkoušíme pár dní jen večerní / po dohodě s Mvdr. Valešem/tak snad se už stabilizuje...
  21.2.2023 16:42Jezzabell
  bauli: tak jeden čas jsem tam byla denně za Valešem, ještě s Lancim, když se mi jich za rok po** 5kamrádů a to už Valeš vtipkoval, že mi nahoře udělá místečko, ať nemusím dojíždět..na recepci jsem už taky profláknutá;)). S tou moc hodnou blond dlouhovlasou sestřičkou (starší) vždy rozebereme všechno možný, jojo.
  Zbyněk tam taky bere smečku, když nejede cíleně na Hůrku (u nás by to byl výlet na půl dne). Na H-vet to mám kousek.Ale s velkooou radostí se Vartě vyhybám obloukem:)! I když co by to bylo za nový rok, kdybych neplašila s Fíďou na veterině, jestli mu ta kýla nezlobí i u druhého varlátka, co mu zbylo..jj.
  Přilepšuju tím RC. Tím neuškodíš. Zas s mírou, aby měl tendenci žrát sám a obrušoval zuby o seno. Ještě mi Valeš doporučil sušené bylinky (jsou i pro králíky), je to bílý, asi přes kilo, docela drcený (je to na podporu chuti)..Zbyněk to kupuje taky, snad si vzpomene na jméno toho pytle..
  Mají to na recepci..A není to nejlevnější, ale je toho ranec zase.
  21.2.2023 18:02bauli
  Jezzabell-
  Chudák Fíďa toho jsem nějak postřehla s tím varlátkem,hlavně ,že už je fit!
  Na Hůrku jsem kdysi také jezdila k Mvdr.Lietavcové. Je šikovná,ale jejich přístup tam /nechci být konkrétní,kdysi se to tu již psalo a naprostý souhlas/ byl dle mého názoru ....no prostě už bych tam nešla.
  Bylinek máme plnou bednu od JR fatm,tak taky dávám:-)
  Zítra chci volat na veterinu a zkusila bych začít těma bobkama, dnes vysazen degan ráno a opět bobky mazlavé /už byly dobré/. Aspoň že sám baští,ale ok to asi fakt není.Uvidíme ,ach jo..
  21.2.2023 19:46Jezzabell
  bauli: tak snad Valeš najde příčinu a bude to v pohodě. Kdyby měl fakt průjem, zeptej se na Atapectin (je pro psy, ale Valeš mě naučil dát čtvrtku jednou denně a je to). Je to vlastně jíl s minerálama. Prodávaj to na recepci za pár kaček. Ale zeptej se ho na to radši. Je to ucpávač a pokud blbš bobkuje , tak aby ho to ještě neucpalo.
  Zavolej tam, zeptej se, kdy můžeš přinést bobky na rozbor a rovnou s myšákem na kontrolu, aby se určilo co dál a pak holt čekat na výsledky mno..
  22.2.2023 10:31bauli
  Jezzabell-
  nechci to zakřiknout,ale po včerejší menší bobkové měkké spoušti:-) se to opět urovnalo,tak zkusím ještě počkat se zásadníma akcema,ale na ty bobky se zeptám,ty bychom nasbírat mohli.
  Všem prima den.
  22.2.2023 12:11Zbyněk
  bauli: Valeš mi tvrdil. že morče na záněty střev netrpí a ani neudělal sono. Bohužel to ale zapoměl říci také Frídušce a tak jí na Hůrce jasně určili zánět střev. Na což pomáhají atb a na žlučník také. Dietu nedávej, je potřeba udělat tu koprologii a když bude čistá, tak nasbírat bobky pod vodu na giadie. Jinak Degan pomáhá na žaludeční tympanii, ale na střevní ne, tam se musí dávat 2x denně čtvrtka Itopridu. Střevní se krásně pozná na sonu a žlučník také, plus zánět střev také - zesílená stěna střeva a obsah pulzuje tam a zpět, neposunuje se jedním směrem.
  Morče si dám zadečkem k sobě, dlaně opřu o boky a prsty mám dole, pod bříškem. A pak půl hodiny masírují tlakem prstů směrem k zadečku, funguje to výborně a protože bříško bolí, morče nadává. Na tympanii vždy podávat nesteroidy Meloxicam, Metacam a podobně.
  V sobotu pojedu do Prahy, jestli chceš, stavím se u tebe a ukážu, jak se to dělá. Mohu dovézt atb a léky na bolest. Na Hůrce je skvělá Dr. Sekyrová, Lietavcová mi kdysi zabila samičku a vyhýbám se jí, je arogantní a vůči zvířatům necitlivá. Hůrka je navíc brutálně drahá.
  22.2.2023 14:38bauli
  Zbyněk-
  Děkuji,tu masáž už jsem pochopila,snad nebude honem potřeba!
  No právě na Hůrku už nechodíme,podobná zkušenost jako ta tvoje ,ne úplně ale skoro...
  Ono by mi ani nevadilo,že jsou drahý,kdyby byl ten přístup jinej.
  Jinak odborně si myslím,že jsou dobří.
  Valeš nám hned při tom první návštěvě a nadmutí dal ATB na týden.Pak byl chvíli klid a opakovalo se to...Tak jsme jeli ten degan,espumisan ,atd..
  Snad už máme vybráno!!Zatím bobíkujeme:-)
  Jo a ty léky si hned píšu,ať jsem připravená kdyby něco a dík za ochotu dovézt.Snad nebudou potřeba,ale i tak dík.Ten Itoprid vůbec neznám,jen degan a ten prý ,,hýbe,, i střevama...Tak nevím.
  23.2.2023 14:30Jezzabell
  bauli: Tohle jsou ty bylinky:
  https://www.vase-krmivo.cz/cunipic-vetline-rabbit-renal-detoxication?varietyid=61114&utm_source=zbozi.cz&utm_medium=referral
  A morčata se po nich můžou utlouct:). Je to trochu nadrcenější, než od JRF, i nasekanější na cca 5cm stébla, ale posypu tím vydatně seno a smečka se promění v hejno útočných slepic;).
  23.2.2023 16:27Kjúti
  Můžu dát morčátkům čerstvé větvičky ze zahrádky ničím nepostříkané? Máme jabloň a švestku a právě u té švestky si nejsem úplně jistá, tak se radši ptám
  23.2.2023 16:53bauli
  Jezzabell-
  ty jo tak tyhle neznám,když vše dobře dopadne ,určitě zkusíme:-).
  24.2.2023 06:25Zbyněk
  bauli: na Hůrce jsem si zvykl, že musím Dr. Sekyrovou krotit dopředu:) Minulý týden jsem polevil, nechal jsem vycévkovat Adélku a ona to udělala v narkóze, celá legrace mě i se dvěma ultrazvuky přišla na 3700, v Kralupech by to bylo za 280 korun. Ale jinak Sekyrová je nejlepší jak chirurg, tak i internistka, kdežto Valeš je fantastický chirurg, ale interna není úplně jeho obor. Nicméně pětileté Barušce vyndal 21.11. zhoubný nádor ze žaludku a samička je tady pořád! Valeš je hlavně skvělý v tom, ýe přijdu domů v pět večer, sameček má pod krkem abscese, jak meruňku, zavolám Valešovi a odpověď zní "tak ho hned přivezte". Hůrka by mě poslala víš kam.
  24.2.2023 11:35bauli
  Zbyněk-
  Tak Dr. Sekyrovou neznám,možná bude dobrá,ale právě ta jejich neochota když je průšvih se mi fakt nelíbila /a to i v případě,že jsme byli jejich rozléčený pacient/
  S H Vet a Valešem mám dobré zkušenosti a je navíc fakt vstřícný, když je akutní problém.
  I Dr. Mertová je moc ochotná a šikovná!
  24.2.2023 13:28Jezzabell
  Mertovou pamatuji od začátku, je fakt, že se vypracovala. Ale milá rozhodně není;)!Občas mám pocit, že dává lidem sežrat, jak jí obtěžují..A taky jsem s ní už měla pár drobných (říkejme) "nedorozumnění".
  24.2.2023 14:39bauli
  Jezzabell- aha tak to by mně ta ,,nedorozumění,, /byla v léčbě ??/ zajímala,abych si dala pozor:-)
  Za mě zatím dobrý,ale nikdy nevíš...
  24.2.2023 14:54Jezzabell
  proto říkám, založ si účet, ne všechno se píše veřejně;)...
  24.2.2023 19:52bauli
  Jezzabell-
  zítra jdeme na sono bříška,zase se ,,ucpal,, po vysazení deganu,tak účet zatím počká,nějak není nálada.... I tak dík za postřehy....
  - - - - -
  aa
  26.2.2023 12:35Bauli
  Tak včera sono bříška nic neukázalo,moč Ok.
  Zůstáváme ještě 4 dny na deganu plus probiotika,morčecí smecta od rodicare atd...
  Pokud se to nezlepší máme ATB,ale ty prý to moc neřeší,protože nevíme příčinu.
  Valeš navrhl změnu granulí,jestli nejsou špatné ,tak máme nové .Netuší od čeho to může být ,možná špatně fungující střeva protože jsou rozdrážděná a bolavá jak už to trvá měsíc.
  Včera ráno zase průjem a smradlavé prdíky,pak se srovnal...Dnes relativně dobré,ale vidím,že to není ,,ONO,,.
  Už začínám být trochu nervozní,ach jo!
  26.2.2023 14:15Tygrinka
  bauli: Vynechte okurku. Nevím proč, nikdy jsem to neměla, ale už se mi dvakrát stalo u staršího myšáka, že se mi po kousku okurky nadmul... Samozřejmě vynechat i vše nadýmavé. Dávám mu salát little gem, mrkev a celer a občas žlutou papriku. Dvakrát denně Tympanol 0,7ml. Klidně neředěné. Espumisan mi nepomohl, Tympanol, byť je to také de facto espumisan, funguje. Když nebyl nadmutý, pak jsem dávala jednou denně 0,7ml. Asi po měsíci jsem začala dávat obden. K tomu vločky a Kiki nutri rod a granule Supreme Science Selective. Je starej prorůstají mu zuby do kosti, takže tyto granule jsou rozmočené, protože je nerozkousne. K tomu občas Cavia Complete. Suché, ty rozkousne. Taky jsem nevěděla, z čeho to má, ale zabralo to a je v pohodě. Zkuste to...
  - - - - -
  Jo, ještě cca dvakrát týdně jablko... Zkusila bych vynechat probiotika. Pokud jich dostal už dost a kúru má za sebou, klidně dávejte probiotika obden ob dva. Nebo vůbec... Já už jsem taky nevěděla, kudy kam, a nic mu neulevovalo...
  26.2.2023 16:22Bauli
  Tygrinka- moc děkuji,
  každá rada mi teď opravdu pomůže,už si dost nevím rady..Já mu teď ze zeleniny a ovoce nic nedávám jen fenykl a ten moc nechce.Lístek bazalky na chuť.Tympanol i espumisan mám a ten espumisan mi celkem zabíral,ale Valeš říkal něco v tom smyslu,že když není vyloženě nadmutý a dáváme degan tak ten espumisan nemusím.
  A ten tympanol jste dávali opravdu celý měsíc denně?
  Mě už totiž opravdu taky napadlo mu ho nasadit a ne teprve až se nafoukne.
  Granule máme cavia complet a baští je rád.
  Probiotika už mu chudákovi lezou i ušima co jich dostal. Zkusím dávat méně,myslím že teď stejně nic moc nezmění.Už v tom ,,jedeme,, měsíc.

  Jinak morčátko s prorůstajícími kořeny zubů jsem měla před tímhle a dožil se krásných 6 let.
  Poslední rok už byl trošku boj.
  Moc nebaštil a často jsme dokrmovali /zuby naštěstí nepřerostly/.Ale byl veselej a choval se normálně.Nakonec už začal odmítat i příkrm ,to už bylo špatné....
  26.2.2023 17:03Tygrinka
  Bauli: Degan orálně mu nezabíral. Absolutně bez efektu. Injekce zabíraly vždy. Tympanol jsem dávala cca ten měsíc. Ke konci pak třeba obden. Záleží na morčeti, jak na to zareaguje. Třeba to vaše na tom bude líp :o) Granule Selective obsahují fenykl i pampelišku. Střídám je i těm ostatním.
  26.2.2023 18:26Bauli
  Tagrinka-
  u nás degan injekčně zabere super,orálně se zdá,že nemá takový efekt,ale alespoň trochu pománá .
  Ten tympanol asi zkusíme i ty granulky:-) Jsou mu teprve 2,5 roku,tak snad se zmátoží.Zatím ale žádné moc zlepšení není,asi už je z toho za ten měsíc taky utahanej.
  Zkusím mu dát víc klidu a nikam ho /snad/ netahat na veterinu.:-)
  26.2.2023 18:57Kjúti
  Bauli
  A neexistuje nějaké speciální dietní krmení které zabraňuje nadýmání?
  26.2.2023 20:03Bauli
  Kjúti-
  no říkal veterinář že granule pro seniory,prý mívají víc vlákniny.
  Možná je zkusím,problém je v tom,že on je zvyklý od malička na cavia complet a myslím,že zrovna teď mu asi nové šmakovat nebudou...
  26.2.2023 20:12Jezzabell
  Bauli: zkus zverimex, jestli nebudou mít minibalení (ibvykle kolem 75g)..Poptat se, co mají za granule pro seniory, nebo jestli nemají něco zkušenmího na veterině..Ty Selective u nás mor neuspěly, ale vím, že mi je Valeš kdysi taky dával a brala jsem je u nich. Jen tam měli 1,75kg pytel. A ty kuličky nikdo nežral..
  Jedině jich pár namočit a přidat k RC jako kaši, a cpát to do něj.
  26.2.2023 20:31Bauli
  Jezzabell-
  zatím ho teď cpu tím RC dokrmem,dávala jsem ho jen na nastartování chuti ale moc efektu to nemělo,a teď mě napadlo zkusit to do něj nacpat fest,ať třeba chvíli baští sám míň,ale když ho pořádně nakrmím ,tak mám jistotu,že má v bříšku tu vlákninu,která vystele střeva ,třeba tohle bude také cesta ke zlepšení,prostě co nejvíc vlákniny do střev,sám toho teď určitě tolik nezbaští.
  Objednala jsem z ,,Plavnické,, senové granule -vzorek a Valeš radil RC granule,tak i ty jsou na cestě:-) Selective koupím když tak ve zveri,uvidím co bude chtít baštit.
  27.2.2023 13:18Vlada
  Bauli: za sebe doporučuji Trovet Guinea pig, jedná se o veterinární krmivo, k dostání na netu u MVDr. Svobody nebo u dobrého veterináře ( zkus nejprve malý pytel).
  27.2.2023 13:27Bauli
  Vlada- díky kouknu a vyzkoušíme,zda budou šmakovat.
  Jinak zatím žádná změna ,ale hlavně že se nehorší!!
  28.2.2023 05:01Zbyněk
  Bauli: u Valeše, nebo tady můžeš koupit https://obchod.kralici.cz/p6793-emeraid-emeraid-sustain-herbivore.aspx je to výborné a s mátou, podporuje zažívání. Jestli se ti myšák nelepší, zajeď na Hůrku za Sekyrovou, není možné to řešit takovou dobu, je potřeba najít příčinu. Rád bych viděl sono střev a žlučníku, zajímalo by mě, jestli se nadýmá v žaludku, nebo ve střevech.
  28.2.2023 12:28Bauli
  Zbyněk-
  no právě úplně prvotní nadmutí byl žaludek /dělal se RTG/ to měl týden ty ATB,
  pak ti recidivy nevím a na sonu už nafučenej nebyl,protože měl dvě hodiny před tím ten degan.
  Ale sono prýje čisté.
  Zatím se zdá,že je stabilizovaný.Tedy-nehorší se.Ale jedeme ten degan 2x denně a bez zeleniny.
  Tu se mu bojím dát .
  Teď se mi ho nechce nikam tahat,stresu měl dost,ale kdyby se to mělo horšit,možná bychom tu Sekrovou zkusili.
  Vlada-
  došly Trovet granule a zdá se že mu šmakujou:-)
  - - - - -
  ...ty recidivy...
  28.2.2023 12:36Ehrena
  Prosím o podpisy:
  https://zaevropubezkozesin.cz/cs