od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2023
 • Zobrazuji 63 zaznamu.
 • 1.3.2023 05:02Zbyněk
  Bauli: zeleninu normálně dávej, morče bez ní nemůže být tak dlouho, navíc bude ve stresu, že nemá oblíbené jídlo a nafoukne se i díky tomu. Zase to tak neprožívej, pokud morče funguje. Dělal se rozbor bobků? Pokud ne, v sobotu a v neděli nasbírej pár bobků do čisté skleničky, která bude v lednici a v pondělí to odnes na libovolnou veteránů v blízkosti domova, bez morčata:) Stojí to asi tři stovky a klidně to může být běžný parazit.
  - - - - -
  Ehrena: nějak jsem se někam proklikla, ale žádné tlačítko Podepsat tam není, jenom Darovat. A na mail mi nic nepřišlo, což by mělo, podpis bez ověření není platný. Vypadá to, že to nějak nefunguje.
  1.3.2023 08:48Bauli
  Zbyněk-
  rozbor bobků se dělal teď v sobotu a taky ok.
  Zatím jsem dávala jen fenykl,tak zkusím přidat třeba ještě celer,mrkev,třeba i nať z mrkve tu má rád.To prozatím a uvidím co bude.Okurky se bojím.
  No a zkusím to tolik neprožívat,no !:-)
  1.3.2023 10:59Ehrena
  Zbyněk, aha, já to nezkoušela, protože podepsáno už mám déle a dala jsem na to, že psali v mailu, co mi posílají na základě těch mých podpisových aktivit, rozeslat ten odkaz. Chápala jsem z textu mailu, že jde hlavně o podpisy.
  - - - - -
  Ještě jsem to zkoušela a dojdu až k vyplnění údajů včetně čísla OP, dál ale pokračovat nemůžu, protože už podepsáno mám, ale pokud se pamatuju, tak jsem měla stejný průběh tehdy, tak jestli to dál nejde, tak nevím, no každopádně díky za snahu.
  1.3.2023 17:17Bauli
  jezzabell-
  tak došel ten ,,Cunipic,, a koukám,že píšou že je pro králíčky,nepopletla jsem to?
  Ale mám ten z tvého odkazu....
  Jinak zatím se držíme /snad/,zkouším ho tolik nepozorovat,už mi z toho fakt hrabalo:-)
  1.3.2023 19:11qwjeta
  Ahoj, mám dotaz na otlaky nožiček.
  Dáváme pelety a velkou vrstvu hoblin. Celá léta to bylo ok a teď najednou má morčátko otlaky. Vyměnila jsem za Asan a snažíme se mazat. Co používáte na mazání?
  2.3.2023 10:16Jezzabell
  Bauli: V pohodě, jsem psala, že to je pro králíky, ale Valeš mi to dal na přilepšení, že to morčata právě můžou. A u nás velký úspěch;)

  qwjeta : otlaky můžou být průvodní známka nemoci a nebo stresu. A taky stáří. Pokaždý, když se nám tohle objevilo, blížil se pr§švih..Jestli to není věkem, doporučuju veterináře, aby určol přířinu (specialustu na hlodavce). S podestýlkou to děláš dobře, tak tím to nebude.
  Bepanthenem jsme mazali doma. Ono je to pro morče dost bolestivé..
  2.3.2023 15:34qwjeta
  Jezabell - moc děkuji za radu. Bepanthenem mažeme 😉
  K veterináři jsme objednaný, ale musíme počkat. Takže teď budeme Beďovi podstrojovat, co mu chutná 😉
  2.3.2023 16:49Bauli
  Jezzabell- aha tak to jo,tak to jdeme také vyzkoušet:-)
  Díky!
  3.3.2023 07:44Zbyněk
  qwjeta: otlačky vznikají téměř vždycky, když morčátku začíná selhávat organismus. Je potřeba vyšetřit moč: nejdůležitější je PH, jakmile jde dolů, je průšvih. Mám výborné zkušenosti s Framykoinem, ale POZOR - morče NESMÍ Framykoin olízat!!!! Měl jsem devítiletou samičku, která se osobní hygienou nezdržovala a tak jsem mohl Framykoin používat, ale doporučil jsem totéž Jezzabell a její čistotný chlapec skonči po aplikaci málem na prkně, protože si nožky pečlivě olízal. Kup si v lékárně hypermangan, udělej vlažný roztok tmavě růžové barvy - nesmí to být tmavofialové, hypermangan je svinstvo, ale dezinfikuje. Cca minutu máčej nožku s otlačkem v lázni, pak jí opláchni čistou vodou, vysuš a namaž něčím mastným, ve Framykoinu je super ten ovčí lanolín, nicméně třeba domácí sádlo je také prima:) Nebo poctivý jelení lůj, ne pomáda na rty, ale lůj. Osvědčil se také Pythiol, ale ten se musí v lékárně namíchat a málokterá lékárna to udělá. Takže dezinfikovat a mastit a pokud by se zhoršovaly, určitě podávat silnější antibiotika. No a rozhodně na veterinu, PH nesmí být pod sedm, pokud by bylo, tak zkusit infuze Hartmanna a glukózy na podporu edvin.
  3.3.2023 12:59qwjeta
  Zbyněk - to je dobrý nápad s hypermanganem. Zajdu do lékárny. Po lázni to namažu Bepanthenem nebo vazelínou. Béďa si to olíže skoro hned. Bepanthen by vadil neměl, ale raději mu to mažu a pak ho mám u sebe, abych ho ohlídala a stačilo se aspoň něco vstřebat.
  4.3.2023 13:45Jezzabell
  Trocha oddechu;):
  Kluci dostali do výběhu nový domeček. Původně jsem si říkala, že se tam vejdou dva-no nevejdou:)) a taky nechtěj! Nejde o velikost, ale o zašívárnu;).
  https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=35001
  5.3.2023 10:33Bauli
  Měla bych dotaz, vzhledem k tomu,že jak stále ještě bojujeme se zažíváním /nadýmání,zácpa,občas měké bobky.../ myšák pohubl ,tak mne napadlo přilepšit mu ovesnými vločkami. Mají hodně energie,ale nevím zda jsou také dobré na zažívání,abych ho ještě víc ,,nenefoukla,,.
  5.3.2023 11:04Jezzabell
  Bauli: No, musí se opatrně, je v nich hodně vápníku a když morče marodí, pozor na selhávání vylučování, může mít močové kameny a to je obvykle konečná. Protože se to vrací.
  Vločky přidávám pacošům do dokrmu a to následně:
  spařím trochu vloček (tak lžíci) v hrnku, aby tam bylo tak3cm vody nálevu nad vločkama. Připravím si granule tak trochu,6-7ks a namočím je v trošce teplé vody (ne horké). Časem získáš cvik. budeš to mít "v oku" jak se říká, podle toho, kolik budeš potřebovat.;).
  Rozmíchám si RC instant v tom nálevu z vloček. Obvykle je ho víc (kdyby ti nevyšel, dolej vlažnou vodou). Spařené sceděné vločky, namočené granule a rozmíchaný RC instant dám do ponorného mixeru a rozmixuju na kaši. Aby to mělo konzistenci řidší, asi jako dáváš to samotný RC instant.
  Upozorňuju, že u nás už kluci slyšeli mixer a stáli vyrovnaní na značkách! Děsně jim to šmakuje.
  Bavila jsem se o tom s Valešem, jestli ho nezavápním. Řekl mi, že když na tom není denně, nic by se stát nemělo. A že zavápnění budeme řešit potom, kdyby něco..Je fakt, že Lance tam chodil s dírou v krku, vzacel se mu absces v okostici..
  Takže s mírou a ne nadlouuho;).
  5.3.2023 11:33Bauli
  ..nenafoukla...
  - - - - -
  No on jako baští sám,dokrmujeme jen symbolicky,ale právě jak není ok tak toho tolik nesní,tak jsem myslela jen do granulek přisypat normálně koupené ovesné vločky. jestli by po nich trochu přibral.
  Zhubnul 120g.
  - - - - -
  Močák má v pohodě,potvrzeno ultrazvukem u Valeše.
  5.3.2023 11:54Jezzabell
  Bauli: Ale jo, přisyp mu, jen opatrně s tím. Po trochách a pak zas vynechat. S tím močákem jsem to myslela tak, aby se mu po delším krmení vločkama nezačal vápník usazovat v močáku. Ne, že ho má nemocnej už teď;).
  Vločky jsou nadupaný vápníkem a morče je na něj citlivý. Některé víc, některé míň. Těžko odhadnout. Morčata mají vločky rádi, ale chce to jen příležitostně.
  Na to doplnění váhy bych dokrmovala tou kaší, jak jsem psala návod. I po zvýšení dávky granulí nabere, když baští sám. Na přilepšenou+nabrání váhy bych v suchém dokrmování zvýšila dávku granulí, co má rád. Samotnýma vločkama bych to nehrotila. Nebo ten rozmíchaný dokrm z kaše. Za týden to na váze lezlo hezky nahoru.
  5.3.2023 12:27Ehrena
  Bauli, Jezzabell, já to tedy řeším přidáváním vloček ke granulím, samozřejmě ne u morčat s močovými kameny. Ale u morčat, která jídlu sami z nějakých zdravotních důvodů moc nedají a hubnou, jim vločky ke granulím přidávám (nebo těm, co mají zrovna problémy s kousáním, oni pak třeba ani Granulím, které jinak milujou, moc nedají). Je to dobré pro to, aby se sami víc nakrmili, když zrovna nemám moc času na dokrmování během dne. Zkoušela jsem jim dělat různé příkrmy (kaše různého druhu a hustoty) přímo do mističky do klece, ale z našich to nikdo nikdy nechtěl a ignorovali to i ti zdraví, kteří přitom o příkrm ze stříkačky, určený pro toho maroda, hodně stáli (většinou bohužel ten marod ale zrovna ne).
  Když šlo o krátkodobé přidávání těch vloček navíc k těm granulím, nikdy se mi nestalo, že by z toho mělo morče močové kameny. Dlouhodobě je přidávám jen naší Hopsince s osteodystrofií, která právě samotným granulím moc nedá, myslím si, že ačkoliv se drží až neuvěřitelně, přece jen se jí asi tak dobře nekouše jako těm zdravým a je pro ni jednodušší rozkousat ty vločky. U ní ale ten vápník nevadí, protože jí ho naopak musím ještě denně přidávat.
  5.3.2023 12:43Bauli
  Jezzabell,Ehrena-
  díky za názory,zkusím přisypat do granulí a uvidíme,zda mu budou šmakovat.
  Zatím se drží na stejné váze,tak uvidíme zda se to pohne nahoru.
  Příkrm mi baští v pohodě,jenže ho nechci moc dávat pokud váha neklesá,aby si nezvykl,že nemusí kousat sám a nebyl nakonec ještě problém se zubama.Granule baští normálně sám i když méně než bylo dřív obvyklé .
  7.3.2023 08:02Zbyněk
  Já řeším navýšení váhy chlupáče příkrmem směsí Emeraidu a RC Instant, milujou to a přibírají pěkně:) Klidně bych přikoupil ještě toto: https://stegra.cz/avicentra-premium-morce-850g.html chutná jim to a je to také kalorické :)
  7.3.2023 09:34Bauli
  Zbyněk-
  díky,zatím drží váhu,dolů nejde.Vyloženě hubenej není ,tak nechci moc experimentovat,když baští celkem dobře sám.
  Snad už se to nělak nezvrtne.
  Jen jsem sem ještě opatrná se zeleninou.
  9.3.2023 11:13Zbyněk
  Bauli: já bych mu zeleninu neomezoval, jenom určitě vynechat natě, kedlubny, květák a brokolici a omezit mrkev. Důsledná kontrola sena a granulí, nesmí z toho lítat motýlci, lézt larvy a vlát pavučinky.
  10.3.2023 12:38Bauli
  Zbyněk-
  no seno granule vše nové a kontroluji,staré vyhozeno.
  On o tu zeleninu nikdy moc nestál,právě jen salát a nať mrkve prostě zelené no a to se mu fakt bojím dávat.Jo a okurku miluje,ale někdo mi tu radil,že právě po okurce se jim myšák 2x nafoukl a když jsem o tom přemýšlela tak /nevím zda to byla příčina/ právě okurku dost měl i můj ,když byly ty problémy
  Takže jsme začali- fenykl,celer ,petržel,trochu mrkvičky,trochu zepené petrželky.Zkusila jsem i kousek jahody,mají vit. c a poměrně dost vlákniny.Včechno ale opatrně,no a přád jsme na deganu.
  Valeš říkal 3 týdny a pak uvidíme,
  teď nebude ,tak vydržíme do 27.3. to už ordinuje a zkusím se domluvit na vysazení léků.
  Celkem funguje,otázka je co by bylo bez deganu......
  11.3.2023 17:55Ralis
  Morčátko - rychlý růst stoliček
  ///////////////////////////////////

  Dobrý den,

  prosím, hledám radu ohledně přerůstání stoliček u morčete - tzv. mostek (viz. ukázková fotografie v příloze).

  Už jsme byli asi 5x u veterináře s našim morčátkem ohledně přerůstání, vždy morčátku v narkóze stoličky zabrousí, nicméně dlouho mu to nevydrží - cca. za měsíc a čtvrt musí opět na broušení. Jedná se prý o vrozenou / genetickou vadu, která se u něj začala teď ve starším věku (3,5 roku) vyskytovat.

  Zkoušeli jsem různé granule, okusování větviček atd., bohužel nic nezabírá.

  Nemáte někdo zkušenosti s touto vadou? Je opravdu pouze jediná možnost chodit každý měsíc na broušení - morčeti aplikovat narkózu?

  Předpokládám, že extrakce takovýchto důležitých zubů není zřejmě možná. Případně kdyby alespoň něco ten růst zpomalilo..

  Morčátko je jinak čilé a má se k světu, nechceme ani pomyslet, že bychom ho museli kvůli tomuto ,,uspat" .. :/

  Děkuji všem za rady a Vaše postřehy
  11.3.2023 21:06Tygrinka
  Bauli: To byl můj myšák. Jednou to nebylo zcela jasné, ale podruhé dostal právě jen kousíček okurky před odchodem k vetovi a na veterině už nafouklej byl. Léta jsem krmila okurkami i ve větším množství a nic a teď u tohoto morčíka se to dělo. Bůh ví, čím to hnojí a tak. Jahody teď v zimě? Na to kašli. Skoro nic v nich není, když sem jedou podtržené z Egypta atp. a pak dozrajou zde ve skladech. Jo a v dovozových zemích to hnojí lidskými exkrementy, takže jahůdky v zimě fakt nee...
  - - - - -
  Ralis: Bohužel tě nepotěším. Nic se s tím nedá dělat, vytrhat tolik zubů by znamenalo morče dokrmovat. Pokud by to byl jeden dva, asi by to stálo za zvážení, ale jinak zbývá jen brousit a po určité době už to nebudou dávat játra morčíka a jednoho dne narkózu nemusí přežít.
  11.3.2023 23:18Bart
  Ralis - jde o to, že má morčátko zřejmě špatnou "ležatou osmičku" při kousání. To je totiž správný pohyb tlamičkou. Důvodů může být hodně, ale to je ten důvod , proč stoličky stále přerůstají. My už měli se zubama hodně zkušeností. Třeba čelistní kloub, něco ho může na jedné straně bolet.... Z nějakého důvodu prostě má špatný zkus. Boužel nevím, co poradit, ani u nás to neskončilo dobře. Je potřeba stoličky opravdu hodně zaměstnávat - ale pokud je tam nějaký problém, spíš se tomu bude vyhýbat. Je potřeba aby chroupal něco hodně tvrdého, nějaké klacíky (teď nemyslím větvičky na hlodání pro přední zuby, ale spíš něco, co žere způsobem jako seno, ale aby to bylo tvrdší). Stoličky musí vždycky brousit v narkóze, proto je dobré, aby to byla aspoň narkóza inhalační a krátkodobá. Pak je šance, že se mu může život aspoň trochu prodloužit. Důležité je, aby to byl nějaký specialista, kdo hlodavcům rozumí. To je ale těžké většinou sehnat. Bylo by dobré nějaké důkladnější vyšetření. Dokud by tu narkózu dával a vy měli tu trpělivost a péči, je možné s tím nějakou dobu žít. Je to o štěstí a náhodě a hlavně o veterinářích. Taky o vrozených vadách a osudu. Po dvaceti jedna letech zkušeností nevím, co víc říct. Přeju hodně štěstí!!!
  12.3.2023 10:06Bauli
  Tygrinka-
  ohledně okurky- právě jak jsi to minule psala,tak mne to taky napadlo,že to po ní mohlo být.
  Okurku miluje a baštil jí normálně,ale jak začal mít ty prblémy tak jsem jí vysadila i s ostatní zeleninou ,a když se srovnal ,tak jsem mu jí dvakrát kousek dala ,no a právě potom se mu to ,,nafučení,, opakovalo .Možná to byla náhoda a s okurkou to nesouviselo,ale jsem opatrná.
  Jahody dávám jen kousíček a na chuť ,šmakuje mu:-)
  12.3.2023 10:26Jezzabell
  Ralis: Setkala jsem se s tím jednou, u Lancíka..Vydržel to rok a půl a to bylo na medajli pro něj i pro veterináře. Jsi z Prahy? Tady je na to nejlepší Hůrka nebo H.Vet.
  Morčák si v našem případě zarazil osinu podél zubu. Absces, boule až na krku, no žil defacto s dírou v krku, co se pravidelně čistila a právě pro tu bolest mu přerůstaly zadní zuby. Vždy tak po 4týdnech, někdy i dřív. Doktor mu to pak brousil i bez narkozy co 10dnů pilníčkem, když tam byly "jen malé háčky". Udržet ho byla teda bitva s těma svorkama v hubě a od tý doby už mě toho tolik na veterině nepřekvapí..Nic pro slabé povahy.
  Dělali RTG hlavy? Aby se přišlo na to proč se to děje. Nám vypovědělo srdce. Dýchal už krevním oběhem, když jsem ho tam nesla, náš doktor tam zrovna nebyl, byla tam jeho zastupující doktorka a ta mi na rovinu sdělila, že tohle je konec. Nestihla mu v inhalaci ani oholit fousky..Odešel, chudák. V jeho případě to bylo skoro vysvobození. Byl statečný a na veterině mu hrozně fandili..Běhal za náma doma po celém bytě, musela jsem ho dokrmovat pro tu díru v krku (abses se nám právě pořád vracel, napadlo mu to čelistní kost) a on jak věděl, že mu chceme pomoct, tak se snažil jak mohl.
  Doktor mi ten "bridge" ikazoval, nemohl ani hýbat jazykem a slintal, chudák. Tam to ucvakávaj v narkoze. Ale nemělo by se to nechat dojít až tam, měl by pravidelně chodit na broušení v lehké inhalaci (to právě taky nedělaj všude) právě těch háčků.
  No..chce to příčinu a pravidelné broušení. Ale dá se s tím fungovat. Dokrm+léky na bolest (to teda dlouhodobě taky není nic moc na ledviny a játra, ale je to bolestivý zákrok a bez nich to nejde, Lancík, jak viděl stříkačku s Meloxidiĺem panáčkoval a doslova jí rval z ruky, už to znal) a trpělivost pro chlupáče mno..A taky pro vás doma.
  12.3.2023 14:20Zbyněk
  Ralis: mám doma doslova morčeti hospic a přerůstání stoliček řeším u jedné samičky, chodíme na broušení každý měsíc, nicméně teď se stal zázrak a vydržela tři měsíce, ovšem už jí to zase přerostlo. Je to genetická vada a nelze s tím dělat nic. Inhalační narkóza vadí mnohem méně a morčátko tu může být klidně šest let, takže žádnou paniku :)
  Já už to poznám na samičce tak, že začne při konzumaci sena jakoby nadhazovat hlavičkou nahoru, pak se potvrdí háčky a můstky a jdeme na kliniku. Po zákroku ještě obvykle pět dní dokrmuji a máme zase tři týdny pokoj:)
  13.3.2023 12:03Kjúti
  Jaký máte názor na pelíšky pro morčata?
  13.3.2023 17:38Jezzabell
  Kjúti: když se mi koukneš k přezdívce, otevřeš si alba, zkus takovou Vitvu o papuč, ale i v jibých jsou dobře vidět, ať je to proutěné týpí nebo teď poslední album, domeček Bunkr (zase přírodní proutí). Ale stačí krabice se dvěma otvory a jde to taky;).
  U nás si to užívaj v papučích, tunelech i dalších vychytávkách. Někdy se v tom dokonale zoztečou, uleví zádům, nožku ležérně vystrčí přes okraj..
  13.3.2023 22:17Bart
  Kjúti - u nás taky pelíšky vedou, hlavně hadrové - plyšové. Různé polštářky, deky taky. Mají i plyšové pytle, leží buď přímo v nich nebo naopak na nich. Často si i sami ohnou roh, aby si vystlali pod hlavou a pak tam spí jak špalci. Jenom se člověk musí smířit s tím, že hold musí prát.... Ale naši si v tom prostě lebedí.
  14.3.2023 16:43Jezzabell
  Baer: jojo, naši si z toho někteří taky dělají "toytoyky". Pod albem Papuč a plena" názorná ukázka vychytávky, aby nám stačily jen dvě na morče (bylo jich 9, už jich máme jen7, ale i tak mám doma 14 papičí a střídám!). Ale to se nasbíralo časem! Občas se vyhodí, dokoupí..klasika.

  Nojo, na pytle jsem zapoměla! Mýme pod albem Spacáky;). Konečně je používají po čase zas Fíďa s Uhlíkem.
  - - - - -
  mělo tam být Bart, pardon;)
  15.3.2023 09:10Bart
  Jezzabell - tak jsem koukla a u nás je to stejný s těma plínama. Všude, kde víc čůrají dávám nastříhané plíny a využiju každou nepočůranou část. Ve výběhu mají větší pleny a na nich kolem misek s jídlem ještě právě menší pruhy nastříhané, aby se měnily hlavně ty. Protože když jedí, tak to z nich druhým koncem zrovna jaksi odchází. U nás je taky legrace, když do pytlů lezou. Mám ale trochu jiné, nemají tak otevřený vstup. Musejí si ho čumákem najít, pak se provrtat a legrační je, když si to potom hlavou nad sebou nadhazují a postupně tam lezou. Vidět pak není nic, jenom hrouda pod hadrem. Zajímavé je, že jeden tam klidně čůrá a druhý ne. Ten si na to vykonání potřeby vždycky vyleze. Asi nechce ležet v mokrým, tak to pochopil, že musí jinam.
  18.3.2023 12:11Jezzabell
  Bart: A vzhledem k cenám plen, ať hledám kde hledám (když najdu, beru i 10balíků :)) ), ale není nad prdelky v suchu! To známe.
  Jj., taky máme doma dvě družstva: čuníci a profesoři. Čuníkům je to putna, kam zrovna čůraj a kaděj, profesoři štítivě do tohohle nikdy nevlezou, naopak si bráněj vlastní čistou papuč.
  Zuřivě se pucujou všichni, což o to, ale všichni mi doma ocení, když přestelu arény a výběh:). Popcornují, šnorchlují v pelíškách, hážou šipky do čerstvého sena-je to takové poděkování paničce;). A moc rádi asistují u úklidu! Všichni! I ti největší plašani.
  Ovšem takový Vincent, což je alpaca a sám o sobě vypadá jako drn, mi nedavno proběhl zrovna ve chvíli, kdy jsem sypala čerstvé hobliny. Takže z něj v tu chvíli byla regulerní Barbucha!:). Chvilku sám čučel a oklepal se-teda spíš to jen víc zapadalo do kožichu. Očistu jsem následně nechala na něm, protože bych mu chudákovi moc nepomohla. Do večera byl ok, jak to dostal z kožichu? Nejspíš výrobní tajmeství;).
  - - - - -
  Český kocourkov!:
  https://www.prahain.cz/jidlo/v-lidlu-plati-embargo-na-zeleninovou-nat-na-krmeni-nesmite-vzit-ani-volny-list-11699.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=ZC6mrmKGpYX-202303181038&dop_id=19922303
  19.3.2023 15:19Ehrena
  Jezzabell, taky mi ji tam už párkrát sebrali, samozřejmě beru jen tu olámanou, co tam leží v přepravkách, ale ne, v Lidlu se to prostě nesmí, i když jak v kterém, někdy mi to prošlo.
  19.3.2023 19:34Jezzabell
  Ehrena: Teda ještě se mi nestalo, abych si neodnesla nať z mrkve-sem tam, nic víc nenosím;). Ale nikdy nevíš, na koho narazíš a hádej se, že. Asi by ze mě byla saň a dožadovala bych se šéfa:))!
  Ne vždy je na to nálada, ale proč se po mně mají vozit "pro nic", 2x20mi už bylo.
  Kdyby to bylo odůvodněný a opodstatněný-ale jednou ne a jednou jo? Tak asi tak.
  20.3.2023 02:06Ehrena
  Jezzabell, fakt to mají asi nařízený a jen záleží, jak moc to kde dodržují. Stalo se mi to už asi ve 4 prodejnách - Praha, Jablonec, Tanvald.
  Fakt mi řekli, že nesmějí, jedině si k tomu koupit tu příslušnou zeleninu, s tou by mi to nechali.
  20.3.2023 10:47Zbyněk
  Jezzabell: pravda je, v Tescu v Kralupech přijde důchodkyně a orve deset kedluben, které pak opravdu díky tomu ztrácejí čerstvost, takže smysl to dává. Měli by tam mít bedničku na nať, kterou vyhodí zákazníci a z toho by se mohlo brát. Oni tam ostatně píší, že se lze domluvit.
  20.3.2023 13:38Jezzabell
  Zbyněk: Oni tam tu bedničku na natě mají! A tam si to lidi často berou. Já beru jen mrkvovou, když je pěkná a občas, zas je tím dopovat nechci. Ale bidím často, jak z bedničky lidi vybíraj tyhle natě všeho druhu. Nikdy! jsem neviděla nikoho to odrbávat ze zeleniny. A propó: ta jejich "kvalita" i s tou natí je často pod úrovní;ú.
  Si zas někdo z vedoucích honil triko u manažera, aby nedostali přes prsty. Dost často to tak chodí v Albertech..
  Měli by být rádi, že nemají odpad. Ale to je dvousečné, protože jestli se někdo na vedení blbě vyspal a chtěl pro inspekci výkaz o likvidaci ze zákona, tak to pak maj lidi smůlu..
  20.3.2023 15:04Ehrena
  No mně už se tohle stalo poprvé cca před 2 roky, a je fakt, že tou dobou se mi to stalo i v Kauflandu jednou, ale od té doby už ne, kdežto v Lidlu ano, jak už jsem psala. Domluvit se nijak nedalo, jedině, jak říkali, koupit si i tu zeleninu příslušnou k tomu, to by mi ji pak nechali, vůbec to nemá logiku.
  20.3.2023 18:05Kjúti
  Tak to jsem teda vůbec nevěděla že jsou v obchodech nějaké bedničky s natěmi kde si to člověk může zdarma vzít
  20.3.2023 19:09Strakka
  Kjúti: ono asi taky jak v kterém obchodě, tady u nás v žádné bedničky nemají, co lidi nechtějí, prostě hodí zpátky. Ale je pravda, že ve větších městech se to asi hodí víc. Mě osobně se ještě nestalo, že by mi tu nať sebrali, ale podle toho, co tu ostatní píší, jsem asi měla prostě štěstí.
  21.3.2023 18:51KarinH
  Zdravím všechny po delší době a obracím se na vás s prosbou o radu. Máme 1, 5 roku starou samičku Čoki, která minulý týden (úterý/středa) začala pít víc než obvykle a měla počůranou prdelku. Jelikož už jednou měla náběh na zánět močáku, tak jsem nasadila urologický čaj do napáječky, do tlamičky RodiCare Uro a Lichořeřišnici větší (sirup). Jelikož se to nelepšilo a začala při čůrání kňourat, tak jsme v pátek jeli na veterinu (ke specialistovi na morčata), kde jí udělali ultrazvuk. Žádné močové kameny neviděl, pouze říkal, že je nějaký nález na děloze. Dostala tedy injekčně antibiotika a něco proti bolesti, dal jsme měli užívat RodiCare Uro. Na kontrolu nás objednal teď na čtvrtek, kdy máme vzít vzorek moči. Jelikož jsem si dnes všimla, že při čůrání opět malinko kňourá, tak se chci zeptat jestli s tím nemáte někdo zkušenost? 😔 Jinak její chování je normální, baští seno, pije, atd. Děkuji všem za případné reakce 🙏
  - - - - -
  Doplňující informace - ten nález na děloze byla krevní sráženina. Mi teď říkal manžel.
  22.3.2023 05:08Zbyněk
  KarinH: zkušenosti s tím mám více, než bohaté. Změň veterinu, protože morčátko určitě nekňourá kvůli děloze při čůrání. Na záměry dělohy je dobrý Enrofloxacin, ale je to opravdu zánět dělohy? Počůraný zadeček znamená, že si samička ulevuje ovbvykle tak, že při čůrání přešlapuje a protože jí bolí smršťující se močák v zánětu, čůrá přerušovaně a proto to teče po kapkách a máčí se bříško a zadeček. Je potřeba pořádně udělat sono, nemá v močáku kal, nebo sraženinu? Nemá zesílenou stěnu močáku? Není v moči krev? (Musí se to změřit papírkem, vizuálně nic nepoznáš). Není v moči bílkovina? Za další bych samičku určitě vycévkoval a propláchl močák - při tom se pozná okamžitě, co jí vadí, jakmile se zvýší tlak v měchýři při proplachu, v případě záměru se morče kroutí bolestí a hlavně pak čůrá krev rovnou a je to jasné. Krevní sraženina na děloze? Jako uvnitř dělohy?? A jak to zjistili, měli sondu, která se prostřelí do dělohy? Ne každá veterina jí má. Ale záněty dělohy jsme měli a morčata u toho nenaříkala. Rozhodně kvůli tomu nečůrala s kňouráním a po kapkách. Může mít drobné kamínky v močové trubici - to by se ale zjistilo na RTG. A špatně by se zaváděla kanyla, nebo katetr při proplachu.
  22.3.2023 06:03KarinH
  Zbyněk: moc děkuji za užitečné rady 🙏 Veterinu jsme právě změnili, protože v té předchozí skončil odborník na morčata. Tenhle je v našem kraji vyhlášený. Napsala jsem to asi špatně při ultrazvuku to vypadalo na krevní sráženinu. Říkal, že se uvidí po těch antibiotikach, jestli se to změní. Zkusím mu navrhnout, aby udělali RTG a to sono.
  Jinak teď už nečůrá po kapkách, ale normálně. Ani zadeček nemá už mokrý, to se přes víkend zlepšilo. Jak jsem to včera sledovala, tak není to vždy, ale jen občas si pokňourá, když čůrá.
  22.3.2023 10:52Sanny66
  Zdravím všechny, jdu si pro radu. Již delší dobu bojujeme se zánětem močových cest. Teď jsme týden po přeléčení ronaxanem. V moči stále stopy krve a krystalky. V archívu jsem našla rowatinex - tak dáváme pátý den, může se brát i déle nebo máme dělat nějaké pauzy? Morčák při zhoršení hned čůrá krev, ale nikdy u toho nekňourá. Navíc dáváme Rodicare uro, probiotika, céčko do tlamičky a dle ordinace hydrochlorothiazid, ten by měl prý krystalky taky rozpouštět. Citrát mi na veterině také objednali, ale mám trochu strach, dočetla jsem, že po něm morčata trpí nechutenstvím. S váhou totiž dost bojujeme. O výplachu měchýře doktorka taky uvažovala, ale zatím se teď držíme. Děkuji za rady.
  23.3.2023 09:33Jezzabell
  Sanny66: to je asi na každém morčeti zvlášť, co jak zabere. V tom se pořád jede pokus-omyl. Nám Ronaxan zabral obvykle buď na hned a byl klid (spolu s lékem na bolest) a nebo se to překlopilo do kkamenů a Citrát byl na prd. Doslova.On je prý výborný u větších savců, králík, kočka. Podle vet. specialisty, kam jsem běhala já..
  Doktor obvykle jak najel na Citrát, změnil atb. Enrogal, Summamed nebo Boflox (ten už nevím jistě), ono to nezabíralo a spíš odpálená játra nebo ledviny, morčata atb nesnášejí nejlíp. Takže se řešily játra (ledviny jsou neřešitelná, bohužel), kde už se s močákem a infuzema točí fakt pořádný balík peněz. RC Uro je spíš podpůrná směs bylin a minerálů, ale není to lék. Taky jsme ho dávali, dokonce RC VitaB (to je nejdražší věc z řady RC, podporuje hojení). No..morče to bohužel nikdy dlouho nevydrželo:(. Nemám s tím dobré zkušenosti, byť bych radši říkala opak.
  Na to mi na zahradě odpočívá dost pacientů..
  Pokud to jde vypláchnout a není tam moc velký kamínek, asi je to to nejlepší, jak to z toho močáku dostat ven. Dá se to dělat opakovaně v případě písku, plus atb a léky na bolest. A zbytek na podporu. To je podle mě správně, jak Uro, tak céčko (v kombinaci opatrně, ať se nepředávkuje, ale vet. poradila určitě dobrou kombinaci). No a dokrmovat. Jak atb, tak citrát není nic chutného pro chlupáče.
  Moc přeju zlepšení!
  - - - - -
  Jo, ještě k dokrmu, objednej si na netu (prožeň to googlem) nebo si kup na veterině:
  https://www.veterinamada.cz/cs/produkt/130/emeraid-intensive-care-herbivore-r
  Je to super pro morčata, mně to kdysi doporučil vet., od té doby mám tlupu závisláků!;). Dávám půl na půl s RC Instant. Děsně jim ten dokrm chutná!
  23.3.2023 16:20Zbyněk
  KarinH: samičká v děloze krevní sraženinu a kňourá při čůrání? To říkal ten odborník? Tak tay asi neporadím, ale spís bych tipoval na krevni sraženinu v močáku - ta by musela ven dříve, než se močák poškodí. Vypaá to cca takto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?sutr Na zákadě zánětu vznikne sraženina a na tu se pak rychle nabalují váenaté soli. Po podání atb se močák může zlepšit, ale jestlli dostala Enrogal, tak e to zlepší nam chvíl a zánět propupkne znovu a horší. Zkus mi to prosím upřesnit.

  Sanny66: podle příznaků se jedná o metabolický problém na ledvinách, bylo by velmi vhodné morče zakanylovat a nasadit infuzi Hartmana, ideálně s Duphalytem, Catosalem a Deganem pro celkovou podporu metabolismu. Kapat maximálně 25 ml hodinově a ideálně 24 hodin, nebo dva dny po dobu deseti hodin. Odkud jsi? V Praze řešení poradím. Jakmile se z toho nepořádku v moči udělá urolyt v močáku, bude zle.
  23.3.2023 16:47mumka
  Zdravím všechny. Náš morčák byl na broušení zubů v narkóze. Všimla jsem si, že i když měl chuť, jedlo se mu špatně. Tak jsme začali dokrmovat a jeli na veterinu, kde mu tedy zuby v narkóze upravili. Po úpravě jsme pár dní dokrmovali, strouhali zeleninu, seno začal brát celkem brzy. Vše vypadalo, že to bude dobré. Kontrola na veterině že dobré, i přibral. Po týdnu od zákroku dobral léky na bolest Meloxidyl. A po dalších 2 dnech opět problém s jídlem. Jde mu to blbě. Naše doktorka tam bude až v dubnu. Budu mu dávat znovu léky na bolest, třeba ho to ještě bolí. Je mi divné, že po zákroku se to vyvíjelo dobře a potom toto. Taky jsem vyčetla, že to můžou způsobovat přerůstající kořeny stoliček a s tím prý nic nelze. Objednala jsem morčáka na jinou veterinu, kde mají Rtg zubní. Ale termín za týden. Co si o tom myslíte?
  23.3.2023 19:24Sanny66
  Zbyněk: bohužel jsme z podkrkonoš. Dneska kontrola na výbornou bez krve a krystalek. Další kontrola v pondělí, jestli to vydrží, tak by to prý mohlo být na dobré cestě. Tvou radu jsem si ofotila a ukážu doktorce. Před rokem a půl nám ho vykřesala z toho 700g abscesu v bříšku, tak snad to i teď dopadne dobře. Děkuji za radu, ozvu se jak pokračujeme.
  24.3.2023 07:48Zbyněk
  Sanny66: je určitě potřeba híat ten močák, protože kámen se vytvoří klidně během dvou dnů a pak už zbývá jedině operace. A to je průšvih. Za posledních osm let jsem pohřbil několik morčátek jenom lvůli kamnům a tak jsem přiše na to, jak se bránit. Infuze opravdu hodně pomůže, tedy pokud již morčátko není v kritickém stavu. Časti zmizí i tvorba vápenatých usazenin. Kameny vznikají ve dvou případech, po zánětu na základě kevní, či bílkovinné sraženiny a pak díky poruše metablismu ledvin. Osobně jsem kanyloval a kapal pětiletou samičku minulý pátek poté, co čůrala už nepřetržitě - a stačila jednodenní infuze, už má zase suchý zadeček. Tedy pokud doktorka umí kanylovat, zkusil bych to. Dělal jsem i to, že jsem samičce pes víkend podával infuzi do kanyly nárazově, každou hodinu tři ml, ale nedělám to rád, klasická "kapačka" je mnohem lepší.

  mumka: morče po správním zbroušení stoliček nejí ne proto, že by ho to bolelo, ale z důvodu změny geometrie chrupu, na kterou si musí zvykat. U mě to trvá cca týden, kdy dokrmuji stříkačkou a zbytek nechávám na samičce. Pak máme cca tři týdny klid a jdeme znovu. Tvoří se jí můstky i háčky a nejvíce samozřejmě na trojkách a čtyřách. Dělali to v inhalačce, nebo klasicky? Klasická narkóza morčátko poškouzje a obvyke ho do roka, do dvou let zabije. Legrace ale není ani inhalačka. V první řadě je potřeba zkontrolovat zuby a rpzhodně udělat RTG hlavičky - podívat se na krček, jestli není zúžený kvůli laryngitidě. I to se mi stalo a byl to pak boj. Laryngitida se dá zjistit buď RTG, nebo kontrolou krčku v narkóze. A nesmíně špatně se léčí. Musí se hned píchnout Dexamed a nasadit silná atb - Ronaxan, Sumamed atd. Morče může mít zuby ok a přesto nežere, mesteroid trochu zabere, ale ne moc - přesně jak popisuješ. Tedy určitě bych začal rychlou kontrolu krčku.
  - - - - -
  Grrr, vynechává mi klávesnice :)
  24.3.2023 10:47KarinH
  Zbyněk: O té krevní sraženině mluvil veterinář po první návštěvě. Včera jsme byli znovu na kontrole, když jsme vzali i čerstvý vzorek moči. V moči nejsou stopy bílkovin, krve ani písku, co by značil močový kámen. Na ultrazvuku byla vidět zesílená stěna dělohy. Od úterý Čoki kvíkla, tak 3x při čůraní maximálně. Prdelku má suchou a čistou, pije už normálně. Dostali jsme na 10 dní ještě nějaké vitamíny na doléčení, kdy ji 1 ml máme dávat do tlamičky + RC Uro. Máme ji sledovat a když bude vše v pořádku, tak za měsíc na kontrolu.
  24.3.2023 12:07P.P.
  Zdravím, mám dotaz. Pořídili jsme si 3 půlroční samičky a v původní ubikaci byly všechny malé samičky spolu z několika vrhů. Teď máme od nich doma 2 z jednoho vrhu a třetí z druhého a pořád ji utiskují a snaží se jí často kousnout do zadku a ona pak piští. Myslíte, že se to časem uklidní?
  24.3.2023 12:21mumka
  Zbyněk: Děkuji za rady. Morčáka jsme koupili jako ročního a s přerůstáním měl problém od začátku. Strava dobrá, nejspíš genetika. Na broušení byl během svého života 3x, má přes 4 roky. Ale až teď mu nešlo jíst. Taky cca rok hlasitěji dýchá. Občas jo a jindy ne. Na veterině jsme s tím byli a nic nezjistili. Doktorku máme snad dobrou, má specializaci na hlodavce. Četla jsem, že při přerůstání kořenů stoliček může být i to hlasitější dýchání. Zhruba po týdnu od zákroku jedl čím dál líp a najednou zase jako kdyby se vrátil na začátek. Proto mě napadlo, jestli to není od bolesti, už nebere léky. Když už se rozjedl, tak jsem myslela, že už si na ,,nové” zuby zvykl. Doktorka říkala, že to byl větší zákrok, kukátkem to tak nevypadalo, až když ho prohlédli pod narkózou. Narkóza inhalační. Uvidím co ukáže Rtg. Jak žere seno, jí ho jinak, zasouvá se do tlamičky, pak zase vyleze, jako by mu vypadávalo. A tvrdší věci jako pamlsky nežere. Zeleninu strouháme. Taky více spí. Ale není zalezlý pořád, i loudí. Budu přikrmovat, léky na bolest a uvidím co Rtg.
  24.3.2023 13:06Sanny66
  Zbyněk: močák hlidame, vždy kontrola RTG a moči. V kritickém stavu se nejeví, je aktivní, běhá pro dobroty jako první, pije taky dobře. Teď se lepší i se stravou, tak snad se zlepší i ta váha, příkrm dáváme na přilepšení.
  26.3.2023 09:03Tygrinka
  mamka: Odhaduji, že se mu tam udělal háček...
  - - - - -
  mumka: Pardon za překlep v přezdívce :o) léky na bolest dávejte nadále, než půjdete k vetovi.
  26.3.2023 19:16mumka
  Tygrinka: léky dáváme. Ve čtvrtek jedeme na jinou veterinu na rtg. Jak začal brát opět léky na bolest, tak jí daleko líp a i je více ve formě. Přikrmuju pořád, ale už jí seno i si dá celer nakrájenými na tenké plátky, salát, fenykl. Ale jí pomaleji. Sice nepřibírá, ale aspoň že nehubne. Příkrm mu velmi chutná, takže přikrmování je na pohodu. Jsem zvědavá na novou veterinu, reference na netu nic moc, že prý si nechají zaplatit i vzduch, co tam pacient vydýchá :) , ale jako jediní v okolí mají Rtg na zuby. Tak uvidíme.
  - - - - -
  Uvažuju o Emeraid intensive, míchá se v poměru 1:1 s dokrmem. Ten klasický Emeraid mi vychází jeden 100g sáček denně, pokud má morče pouze dokrm. Teď máme 20g sáček jiného dokrmu na den. U nás ho nikde nemají, musela bych přes e-shop. Jaké balení kupujete? Ty 100g nebo 400? Tady na diskuzi je to asi oblíbený dokrm, tak snad někdo poradí i s dávkováním.
  27.3.2023 11:48Sanny66
  Zbyněk: mohu se zeptat, jak dlouho můžeme dávat ten rowatinex? Zdá se, že na nás velmi dobře funguje. V archivu je o 10ti dnech. Jinak dnes moč čistá, bez krve i krystalků a morčák litá ve výběhu jak raketa.
  28.3.2023 08:48Zbyněk
  Sanny66: já jsem Rowatinex zkoušel a bez efektu, kameny se tvořily pořád. V letáku nic o limitovaném použití nepíší, ale tak dával bych morčidlu jednou denně dvě kapky ještě dva týdny a pak vynechat. Zkus klidně 2x denně Protexin Cystopro, výborná věc! Půl kapsle ráno a půl večer.

  mumka: já bych před RTG ještě jednou zkontroloval tlamičku, jestli to není od háčků a můstků. Pokud budou morče uspávat, určitě kontrola krčku na laryngitidu!
  Já míchám Emeraid Sustain s R.C. Instant 1:1 a jedno balení mám na měsíc.
  28.3.2023 09:08Jezzabell
  mumka: při kontrole močecího krku na laryngitidu - nějak jim řekni, A JE TO DULEŽITÉ životně pro morče!!!, ať nejdou za řasu v krku!!!!! I kdyby doktor kroutil očima, že to zná! Mně takhle morče v narkoze umřelo právě proto. Řasa oteče a morče se udusí v narkoze..
  28.3.2023 09:21mumka
  Zbyněk, Jezzabell: Díky. O řase jim řeknu. Morčák už jí hodně sena, zeleninu,....hezky přibírá. Bobky má hezké :). Příkrm jsme stáhli na 2x denně a už by i stačilo méně. Přibírá, ale i před tím měl přes 1,2 kg. Ale před rokem měl 1,45 kg, takže zhubnul. Nejspíš se mu v poslední době už hůř jedlo, ale měl od doktorky zhubnout, tak jsem myslela, že je to tím, že jsme stáhli pamlsky i granule na minimum. Příkrm budu i tak občas dávat, hrozně chutná i druhému morčeti. No, sice si všichni ťukají na čelo, že pojedu s ,,myší” na rtg...:) Snad nám náš rozmazlený senior ještě chvíli vydrží.
  28.3.2023 16:01Sanny66
  Zbyněk: děkuji za radu. Nám asi na krystalky zabírá nebo jestli je to tím hydrochlorothiazid EM, nevím. Hlavně, že máme moc v pořádku. Na to cystopro kouknu a objednám. Děkuji
  28.3.2023 20:36Jezzabell
  mumka: Jj., tyhle "zažité narážky" na to, že morče je jen hlodavec, tak proč se s ním obtěžovat nebo tahat na veterinu na nějaké spec. vyšetření, moc dobře znám..Přitom - je to savec jako pes nebo kočka nebo další druhy. Ale morče je malé a nějak u spousty lidí nemá nárok:(. Občas si říkám, že to u nás vyhrálo, když s ním denně běháme na veterinu na sono, rtg nebo operace typu močák, zuby či kapačky apod. A není to levná sranda! A pak jdu vynést odpadky a v kontejneru myšák, chudák marod, skoro polomrtvej..
  A to čtu i že běhají kolem kontejneru v zoufalé snaze o přežití nebo rovnou s klecí na dešti u popelnice..
  Hrůza děs!
  Tak je vždy příjemné číst, že lidi mají zájem o zdraví chlupatých marodů, co nejsou největší, a jdou to řešit se specialistou na hlodavce;). Tak ať to dobře dopadne!;)
  29.3.2023 15:50Kjúti
  Jak tak čtu tu diskuzi, tak jsem fakt ráda, že jsou naše morčata pořád zdravá. :-)