Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Tygrinka - 16.2.2024 17:48
Jezzabell: Chtěl umřít doma... V klidu u svých...

Jezzabell - 16.2.2024 11:34
Bart: Byl to tak hodný morřčák..Nikdy se nepral, nikdy nikoho nepokousal, přesto měl respekt a byl šéfem smečky. Všichni ho milovali a nikdo mu nikdy neublížil a nenapadl ho. Všem strašně voněl a díky jeho povaze přijali s Jarvískem do trojky Vincenta, když mu ve třech měsících umřel Lancík. Vychovali ho a Vincent se díky němu v pubertě zklidnil a nedovlil si na ně a naopak ho do poslední chvíle jako děduu bránil, když jim někdo lezl do klece nebo za ním do domečku. Funkční trojka se rozpadla. Nechám je ve dvou, nebudu pokoušet osud.
Jarvíska to strašně sejmulo, byli závisláci na sobě..Večer si lehl k místu, kde ležel, packy pod bradu a začal potichu zpívat..Nechal se i vzít na ruku a pak se rozjel nahlas a plakal a naříkal..Brečeli jsme oba dva..
Umřel doma, ve svém a bez stresu z veteriny. Dle doktora (volali jsem mu to a ten byl teda v šoku taky) to vypadalo na překroucení střev a pak morče upadne do šoku a jde to strašně rychle. Nestihla bych ho dovést, buď by umřel cestou, nebo tam těsně po příjezdu..
Byla jsem pryč, nakoupi, čekal na mě a nestiha jsem ho odhadem tak o 20minut..

Bart - 16.2.2024 07:57
Jezzabell - ach Bože..... To snad není možný!!! Už ty úmrtí máš zase nějak moc často za sebou! Tak hodně síly přeju, nemáš to fakt lehký.
- - - - -
Teď koukám na fotkách, že Gerísek byl ten podobný naší Indy (kdysi).

Jezzabell - 15.2.2024 16:50
Gerísek před chvíl umřel. Neyla jsem doma, ale pasuju to podle oho, že ještě nevychladl a nebyl úplně tuhý na půl hodiny přede mnou.
Doktor odhaduje zauzlení střev a následný šok, kdy to jde pak rychle. Před oár dny se nafoukl, byl hospitalizovaný do večera. Už to vypadalo tak dobře..
Očka se lepšily, jedno zcela ok. Začínala u něj artritida, ale zatím jen levá zadní.
Už ho nic nebolí..

Jezzabell - 9.2.2024 21:31
Co je to za páteční odpoledne bez veteriny??
Gerísek začal v noi naříkat, doktor tam byl až odpoledne a tro jsem ještě měla štěstí, že jsem přišla mezi dvě operace, že nás vzal!
Stále pokračujeme s chemoterapií na slzné kanálky. A prý se to vyvíjí moc hezky. Ale totálně mu to rozhodilo trávení . Nejdřív průjmy, tak jsem letěla pro attapectin a tři dny na to totálně ucpanej. Ale totálně, doktor si ho tam nechal celé odpol na infuzi, achjo. Dostal 4 injekce na všchno možné.
Já mu doma dala aspoň degan, ale Tempanol jsem neměla (ani espumisan) a než bych pro něj dojela, byli jsme na veterině.
Tak si ho jdu za chvíli vyzvednout.
- - - - -
Mardo doufejme zachráněn! O půlnoci další tympanol, masírovat bříško a nahřívat ho.

DULEŽITÉ PRO PRAŽÁKY!!!!!!
H-Vet začal brát Protexin Professional probiotika! Ony to veteriny moc neberou a mají jen BioLapis, ale ten se mi (a dalšém tady)projevil u morčat jako slabý..Navíc BioLapis se ošívají a musíte to do nich cpát násilím a u Protexinu mi doslova rvou inzulínku z ruky a vyplasknou i 10ml najednou.
Ale jsou to taky 1.600g jedinci, až 1.850!
Tak je k doptání na recepci, pokud nebude, objednají i požadované množství.

Tygrinka - 7.2.2024 01:41
Zbyněk: Zkus si mé příspěvky přečíst ještě jednou :o)

Zbyněk - 5.2.2024 07:09
Tygrinka: moje morčátka by měly k dispozici kupku sena, i když bych nikam nejezdil:) Vlastně ani nevím, čím babička krmila ušáky v zimě, kromě sena. V létě trávu a kukuřičný šrot, ale to víš, je to 40 let, nepamatuji se přesně:) Je nevhodné seno nedávat. Shoduje se 4,97 z pěti veterinářů:)

Tygrinka - 3.2.2024 06:45
Zbyněk: Seno tam měli právě proto, aby se nemusel řešit přechod seno tráva a nerozhodilo se citlivé králičí trávení. Někdy dost lilo, takže tráva se nesekala. Lednice tenkrát fakt neměli :o)) Samozřejmě seno dávej i k trávě, dělám to také tak. Vzhledem k tomu, že ty nemáš dostatku trávy a často odjíždíš od morčat na víkendy pryč, nebylo by u tebe vůbec vhodné seno nedávat :o)
- - - - -
Bongani: Také jsem to řešila u dědouše koně a kdysi i u morčat, která seno od určité doby do tlamy nevzala. Granule Kiki nutri rod a dokrmování vším možným měkčím - zelenina, jablka, strouhaná mrkev, tráva, buráky (samozřejmě jen omezeně a nesolené!), slunečnicové semínko, vločky, namočené granule... A myšáci prospívali ještě několk let :o)
- - - - -
Zbyněk: Myslím tím lednice dnešních velikostí, aby se tam vyhradilo patro jen na trávu, jak to mají někteří z nás v sezóně dnes :o)

jezzabell - 30.1.2024 21:51
121: pokud to nesmrdí po krvi (nebo si nejsi jistá, udělala bych teda test na proužek měření krve v moči-kupuje se v lekarně po velkem baleni, nebo za 60Kc změří na veterině), moč může zbarvit sušený kořen pampelišky (v tuhle dobu asi ččerstý nemáte..), červená paprika, fenykl, mrkev..
Některá morčátka nejsou "zpěváci" při bolestech, ale tiše trpí a může to být i akutní.

121 - 30.1.2024 20:50
Dobrý den, dnes jsem si u našeho morčete všimla, že má moč zbarvenou do hněda. Při močení Nijak nepokvikuje a normálně žere, nevíte, z čeho by to mohlo být? V poslední době jsem mu nedávala žádnou červenou řepu, ape říká se, že moč může být zbarvená i z mrkve. Krev to podle mě není, moč je spíše hnědá a zakalená

Zbyněk - 30.1.2024 08:41
Tygrinka: v sekci Jídelníček máš celkem srozumitelně vysvětleno, proč je seno základem morčeti a potažmo i králičí stravy a proč ho má mít chlupáč k dispozici neomezeně. Já osobně také dávám občas trávu a pampelišky, když se dostanu z města, ale smečka si to dá a pak se hned jdou docpat senem. Nahrazovat v létě seno trávou není ani vhodné, ani zdravé. Moje babička chovala králíky 60 let a vždycky měli v jesličkách dostatek sena, celý rok. Věděla proč :)

Bongani - 29.1.2024 19:04
Tygrinka: Děkuji za vyčerpávající odpověď. To s tím přechodem mě nenapadlo, ale dává to smysl. Mám koně a vím, že je to potřeba dělat opatrně.
Vím, že někteří králíci žerou seno i bez zubů, ale ten můj je prostě originál. :-) Jenže on nezkusí seno žrát, a když mu to nejde, tak toho nechá. On ho prostě do té tlamy nevezme, neochutná. Co jsem mu nosila různé druhy sena, ke všem akorát čichnul a nikdy je ani nezkoušel jíst. To samé se vším sušeným, prostě se na to podívá a odchází. Proto jsem ráda, že aspoň ty granule vzal na milost, po nich se mu trávení opravdu zlepšilo.
Přitom přítelovy morčice seno opravdu milují, vrhají se na něj a těší se, když jim ho přinese. Proto mi přijde, že mu seno prostě nechutná, ne že by měl problémy ho jíst. Je to holt hlava tvrdohlavá.

Tygrinka - 27.1.2024 14:22
Bongani: Seno není nezbytně nutné, když je tráva. Jde o to, že většinou nemáme takové zdroje trávy, aby byly plně pokryty potřeby zvířete. Další věc je nutný pozvolný přechod z krmení pouze senem na krmení pouze trávou a opačně. Je nutné, aby se zvířatům přizpůsobila střevní mikroflóra. Proto se senem dokrmuje během celého roku, aby se případné výkyvy v krmení nemusely tak usilovně řešit. Kdo má možnost, na jaře postupně přejde na krmení trávou a senem nekrmí vůbec. Na podzim zase postupně přejde na seno. Co se týká obrušování zubů, tak sena sežerou zvířata méně než trávy, která je plná vody. Zuby se obrušují primárně třením o sebe, ne o materiál. Seno žerou zvířata kratší dobu, ale zase je tvrdší. Trávy, která je měkčí, zase sežerou více, takže kousacích pohybů je také více. A ano, u sušené trávy dochází k degradaci vitamínů a minerálů a je potřeba je doplňovat. Osobně krmím také stále senem, když je tráva, tak sena mají jen trochu, co si sami přikousnou.
- - - - -
Bongani: Senné granule určitě dávej. Seno nebo tráva je pro trávení potřebná. Je fajn, že jste našli ty, které ušákovi chutnají. Navíc bych zkusila přidat Kiki NutriRod zde z obchodu. Větší senné granule by byly lepší, ale když je nežere, tak alespoň dávat ty menší. Také jsem slyšela, že králíci bez řezáků bez problémů seno žerou, tak asi máte výjimku z pravidla. Třeba nemá tak pružný ú dlouhý jazyk nebo tak něco, aby si dokázal seno v hubě srovnat, nevím. Měla jsem morče, kterému se každou chvíli zkracovaly řezáky, míval mezi nimi slušnou mezeru a seno žral, jakoby tam mezera nebyla. Jiní myšáci seno žrali s obtížemi a někteří odmítali v této situaci seno pozřít, dokud zuby nenarostly. Je to kus od kusu. Zkuste ještě normální seno na chvíli namočit a vlhké zkusit krmit. Seno pak nebude tak tvrdé a možná by něco málo pojedl. Pokud by to žral, bylo by to prima.

Zbyněk - 22.1.2024 11:05
Bongani: hlodavci, králíci, koně a hospodářský dobytek potřebuje seno pro správnou funkci organismu, je to základ jejich stravy. Nemá smysl řešit, že to je sušená tráva, potřebují jí:) O broušení zubů ani nemluvím, seno má na zoubky zásadní vliv.

Bongani - 21.1.2024 10:14
Zbyněk: To, že králíci potřebují seno neustále, tedy i v létě, už jsem se na spoustě míst dočetla. Teď se nechci hádat nebo dělat chytrou, ale nikde jsem se nedočetla, proč. Čím je seno lepší než tráva? Vždyť je to akorát sušená tráva. Sušením se přece ztratí spousta živin, navíc je to dost jednostranná strava, a když si představím divoké králíky nebo zajíce, tak přece seno taky nežerou. U koní je prokázáno, že v zimě, když žerou jenom seno, tak jim některé živiny chybí a musí se jim dodávat v podobě umělých vitaminů. Opravdu se nechci tvářit jako odborník na výživu, ale chci věci pochopit. :-)

Zbyněk - 21.1.2024 07:37
Bongani: králík seno potřebuje i v létě, tráva je prima, ale pokud mu jedou granule z Plavnické, alespoň tak:) Kdysi jsme měli králíčka, to byly devadesátá léta a veterány ještě nebyly specilalizované, takže když samičce přerůstaly řezáky, dostal jsem na ně kleště a normálně jsem jí doma zkracoval stříháním - a šlo to:) Dneska na Hůrce chovatel zaplatí jenom za řezáky přes dva a půl tisíce.

Bongani - 19.1.2024 09:05
Zbyněk: Já si to taky myslím, vyzkoušela jsem už opravdu snad všechno seno, co existuje a prostě ho nechce. Poslední rada od veterináře byla: Nedávejte mu nic jiného, on ho žrát začne. :-( No radši jsem se zařídila jinak, myslím, že mu současný způsob krmení vyhovuje. Senné granule jsem také zkoušela, běžné nechtěl, ale nakonec jsme našli mini granule od Plavnické a ty mu zachutnaly. Možná tím, jak jsou menší, tak se mu líp jí. Už se těším na jaro, až zase bude tráva.

Zbyněk - 18.1.2024 06:52
Bongani: králík bez řezáků? To by mohl být důvod, morče bez nich také seno nežere. Zřejmě to chce něco jemného, zkusil bych otavu z Plavnické, jinak moje smečka miluje vše od OxBow, ale to není zase až tak jemné:) Granulované seno také nechce?

Jezzabell - 17.1.2024 21:48
Tygrinka: Nemělo by to pálit a řezat. Prý to nesnáší každý 20-30..Nakapal mu to na zkoušku v ordinaci a zdá se, že ok. Nebo nenaříká-zatím-toho se bojím víc. Má to zatím na 14 dní, než půjdeme na kontrolu.
- - - - -
Osobně mám taky jedny kapky, kterépálí 10lidí z 1000 a co bys řekla? Řeže to jak žhavý sklo..3x1kapku do každého oka, už 7let a dál doživotně.. Doktorka se pokaždý diví, že to přece nemůže vůbec bolet..

Tygrinka - 17.1.2024 20:51
Jezzabell: Chuďátko malé. Najednou nevidí a bolí ho očka. Jak dlouho to po nakapání pálí a řeže?

Jezzabell - 17.1.2024 18:06
Ehrena: Autoimunitní. A stárne, je mu pět a čtvrt..Jinak je díkybohu v dobré kondici, ale modlím se za to, chemokapky už je silný kalibr i podle Valeše. Ptala jsem se, jak asi vidí..? Prý jako když si člověk dá propletené ruce kousek před oči. Fujky. On se drží i u strany klece opřený jako vánočka. Nechce chodit a sám nejde ani ven do výběhu.

Ehrena - 17.1.2024 16:02
Jezzabell, chudák! A přišlo se na to, z čeho to má?

Jezzabell - 17.1.2024 10:08
Tygrinka, Ehrena: Tak jsem byla na veterině na kontrole s Gerískem. Vůbec se nezlepšil, spíš se to na obou očích horší. Má nálezy na obou rohovkách.Doktor přitvrdil v léčbě, má Ciclosporinové kapky. Ještě zkoušel v ordibaci, jestli je snese. Jsou to chemo na bázi oleje a může se prý stát, že to 20-30 jedinec nesnese. Pak to řeže a pálí..No zatím nic, ale Geri doma zalezl do klece, vrazil hlavu do sena a nechtěl ani bylinky:(.

Bongani - 17.1.2024 09:19
Zbyněk: Právě, že nemá řezáky, tak to přičítám i tomu, že se mu do sena nechce. Ale veterináři mi říkali, že i bez řezáků králíci seno normálně žerou. No, on ne. Už jsme zkoušeli snad všechno, co se dá sehnat, ale on k němu ani nečuchne a ani ho neochutná. Má to tak i třeba s bylinkama, čerstvé miluje, jakmile jsou sušené, tak je nechce. Ale na čerstvém funguje skvěle, mám ho už tři roky, a poté co jsme vyloučili granule, je to naprosto zdravý a čilý králík. Stoličky pravidelně kontrolujeme, obrušují se, jak mají.

Zbyněk - 17.1.2024 06:49
Bongani: a jaké seno dáváte? Králíci obvykle nejsou tak vybíraví, jako morčata:) Sehnat dneska dobré seno je zázrak. Zuby má v pořádku?

Jezzabell - 16.1.2024 18:35
Bongani: Tady má dost lidí nejem morčata, ale i králíky, dokonce obojí pospolu;), takže tady se jeden ušák navíc v pohodě vejde;)..
Jo, zelenina je přes zimu síla, i když bych řekla, že letos nebyla cena okurek, rajčat i paprik taková darda, jako rok před tím. Ale ono to ještě vyskočí..bohužel.
Hlodavec je obvykle tvor nejen náročný na provoz - zelenina, pokud nejsme samopěstitelé, není zrovna levná věc. Veterina je poměrem čím menší zvíře, tím větší cena a seno je pěknej byznys sám o sobě, opět, pokud si někdo nesuší vlastní. Ale kdo má na pěstování čehokoliv v dnešní době čas..

Bongani - 16.1.2024 16:36
Jezzabell: Děkuji, tak zkusím ten Košík. Právě jsem byla v Albertu a tam se mi ten fenykl vůbec nelíbil. Jsem ráda, že v tom nejsme sami. Můj ušák se rozhodl, že nebude baštit seno a já se zase rozhodla, že ho nechci krmit granulema (ze začátku je dostával a tak si rozhodil trávení, že nám málem umřel), takže spotřeba salátů a pod. je v zimě opravdu veliká, cenově to bude tak asi jako krmení pro většího psa. :-) Občas nemáme v ledničce nic jiného než saláty a zeleninu. Tuhle jsem si vzpomněla, jak kdysi dávali v televizi pořad "Jste to, co jíte" a vždycky jim tam chodili kontrolovat, jestli nemají nezdravé jídlo v ledničce. Naše lednička by při kontrole rozhodně obstála.
Jinak sem chodím nakukovat, protože přítel má tři morčice z útulku, tak mu občas předávám rady.

Jezzabell - 16.1.2024 14:18
Bongani : Tak tady skoro všichni vypadáme u pokladny se zeleninou jako asijští kolegové překupníci;))! To je normální. V létě lednička nabouchaná trávou (tou z louky!, neplést s kámoškou, co zní téměř jako koření), jinak celoročně dvě patra salátů, mísy paprik všech barev, okurek, mrkve atd atd;). Taky "jíme zdravě!"
Jen já se cpu fazolema a kuskusem, někde se na tu veterinu ušetřit musí:))!
Na Košíku jsem brala předvčírem fenykl a dorazil s luxusníma střapcema, všech 6kusů. Hoši se můžou umlaskat. Řapík z farmy jsem tam brala taky. Občas mají v Lídlu fakt luxusní s malou bulvou dole, ale kytkou stonků s lupením nahoře. Je fakt, že ho měli naposled před Vánocema..
Dnes jsem jim tam zrovna vykoupila obří tašku římanů, řapíky normál, mátu, mrkev s natí jak zelený závěs, rajčata soudková za 32,90 (takže další taška)-máme sedm chlupáčů. Jen papriky musím zítra koupit jinde, protože už stojej stovku..

Bongani - 16.1.2024 10:14
Zdravím, když tady čtu diskuzi o fenyklu, nevíte, jestli se dá někde koupit fenykl i s tou natí? Mému králíkovi ta nať strašně chutná (stejně jako třeba od řapíkatého celeru), ale všude to prodávají ořezané, jenom tu bulvu. Na Košíku měli v létě řapíkatý celer z nějaké farmy, který měl nádhernou nať, ale od té doby jsem to nikde neviděla.
Jinak já od té doby, co mám králíka, nakupuji jako reklama na zdravou výživu. Hlavně před Vánoci, když měli tři dny zavřeno, jsem táhla obrovskou tašku plnou salátů a zeleniny. Jenom nikdo netuší, že většinu toho sní králík. :-)

Jezzabell - 15.1.2024 21:50
Bart: Tak řapík mají u nás v Lídlu teda pěknej. Ale byla jsem líná jít jen pro něj, když jsem už brala nákup na Košíku a vzala jsem ho tam. A byl taky pěkněj.
No je fakt, že když mě kdokoliv v obchodě viděl, jak beru plnej pytlík fenyklu, tak se mě babky ptaly taky:). Takže jsem tam diktovala pokaždý recept (nebo u kasy pokladní). Jinak řapíkové stonky (nakrájené) jsou supr do smootie a odvodňují z těla usazenou vodu;).
Řapík-jabko-grep (někdy plus řepa) a je to fakt super. Někdy místo grepu borůvky, podle toho, co je. Pomáhá to hubnout a dostat se na tuky a nemít v sobě tu vodu..
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky