Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Zbyněk - dnes 07:39
Dorotka: u kluků chovatel nikdy neví, jak dlouho manželství vydrží, Jezzabell je totiž strašně na chlapy:)) a tak už doma zažila nespočetně rozvodů (morčecích, samozřejmě):) Kastrace samečka zklidní, ale sázka na jistotu to není. Zvětšl bych klec na dvonásobek, dva domečky, patra, atd. Plus pouštět ven.

hlodan - včera 23:06
Dobrý den, už delší dobu si všímám na morcatku na koncích chlupů nejčastěji u zadečku bílé tečky, jsou docela dost vidět a občas jsou i jinde, ne vždy, záleží kdy ale při delším pozorování se nijak ne hýbou a morčátku více vypadávají chlupy, nejsem si jistý jak moc by mu měli vypadává. Nemáte někdo nějakou radu?

Jezzabell - včera 11:47
Dorotka: Ještě bych počkala. Třeba si "jen" vyjasňují pozice a dokud chlupy nelítaj (jak správně píšeš), může si to sednout. Větší volnost tomu uleví určitě. Nebo zkus doma výběh, 120klec je ok, jestli je i široká. Přes den je dát do prostoru na koberečky nebo nějakou deku.
Nikdy jsem kluky nekastrovala. Jsme tady na to na dvě skupiny, mezi lidma. Jedni, že to uklidní toho výbušnějšího a žijou si ok, druzí to dělat nebudou, ať už z jakýchkoliv důvodů.
Jsem ta druhá skupina. Měla jsem doslova samotáře kluka, eMíka. Ten byl úžasná chůva, ale jak morče dospělo, zbušil ho doslova do krve a konec. Takže mám od té doby7 morčat;)). Bylo jich 9, už je to lepší;)). Jen si ještě rozmysli, jestli je máš rozdělené taky kam dát, aby na sebe viděli, obvykle se v klecích pak chovají hezky-neskoč jim na svoje výčitky svědomí, že jsi je možná rozdělovat neměla! Jak je jednou rozdělíš, nevracej je zpět.
Dvě 100ky vedle sebe to pořeší. Seno u sebe, aby si běhali naproti, ale nemohli na sebe.
Ale jak říkám, klidně ještě počkej a dej je do výběhu se spoustou schovávaček a úkrytů. A i kdyby si tam dali přes čumák, počkej, jestli se to nezopakuje a pak teprve jednej. Oni jsou občas drsní..
Mám tu funkční trojku "koulařů", kde jsou úžasné povahy peruánce, alpaky a rozetky. A občas v kleci rachot a řev a vysvětlují si, kdo byl drzej! A ráno leží do kola kolem sena, jako by se nic nestalo, baštěj spolu a jsou kámoši.
Ale mají možnost so vyskočit ven do výběhu a můžou si tak dát na chvíli pokoj;).
- - - - -
Jo i mně řekl vet., že kastrace není nikdy sázka na jistotu, že to u morčete pomůže na 100%! Tehdy mi eMíka i rozmluvil, taky jsem to už zvažovala. A jsem ráda, že jsem to ve finále neudělala, vzala jsem jeho povahu v potaz a zvětšila výběh v obýváku..
Jasně, ne každý má podmínky doma na výběh, nebo dvě klece vedle sebe nebo něco jiného, ale i s tím se má počítat, když si pořizujeme morčata, že si nemusí sednout.
Jako něco jiného jsou zdravotní důvody! Ale to nesouvosí s hádkama, aspoň ve většině případů ne.
- - - - -
Už je to měsíc, co nám doma přistálo blond klubíčko Willík.
Nedal se skoro zachytit na fotky, ale trocha se přeci jen podařila;). Je z CHS Diamant (má tu spoustu bratranců;) ) a zatím vypadá spokojeně. I jeho soužití s Bondíkem, který začátkem října přišel o parťáka, na kterém byl tolik závislý..
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34944

Kiklop - 24.1.2022 09:42
Dorotka : dobrý den, kastraci bych určitě nechal být ladem, jakmile vykastrujete jednoho ten druhý ho bude šikanovat. Jakmile by se začali opravdu hodně prát zkusil bych je rozdělit, ale tak aby na sebe viděli.

Dorotka - 24.1.2022 09:28
Zdravím. Máme problém - kluci se nám přestávají snášet. :-( Dosud zkušenost s konflikty samců nemám, ale je fakt, že dříve šlo vždy o chlapy, kteří spolu vyrůstali od malička. Zde je věkový rozdíl (starší necelá 2 roky, mladší cca půl roku), mladší z nich nejspíš dospívá a ačkoli jsou oba klidné, milé povahy začíná to mezi nimi skřípat. Chlupy zatím nelítaly, ale už druhý den je atmosféra v ubikaci poněkud hustá - cvakání, občasné výpady... Něco si vyříkají a pak je opět chvíli klid, ale bojím se, že se bude situace zhoršovat. Přemýšlím, jak spory vyřešit. Zkusit pořídit větší ubikaci (nyní jsou ve 120 cm) - pomůže to? Kastrace? Jejím příznivcem nejsem a navíc - pomohlo by to v této fázi? Za radu či osobní zkušenost moc děkuji.

Zbyněk - 21.1.2022 11:56
Nonyna: u mě to vžddycky přišlo náhle, pak chvíli citrát a zvětšovalo se to. Po operaci citrát a stejně se to udělalo znovu a bylo po morčátku. Výplachy se mi osvědčily lépe a možná by ten fýzák s acetlysalicylovou rozpouštěl i už existující šutry. U toho druhého hlídej močák tak jednu za dva týdny, pro jistotu a pozornost věnuj i maličkým kamínkům.

Ehrena - 20.1.2022 11:04
No, u nás to fakt vypadalo, že se to naučili od Nikyho, který teda na to asi po třech měsících přišel a začal první, po něm jeho spolubydlící Locinka, ale zajímavé je, že v ostatních patrech potom následovali všichni, aniž by ho viděli, mně přijde, že jim pomohlo to, že to slyšeli, jak pije, ty zvuky, co při pití ta napáječka dělá. :)
- - - - -
Nonyna, mail píšu až dnes, za chvilku.

Nonyna - 20.1.2022 10:47
Ehrena: Ono se říká, co se morče naučí jíst (a asi to platí i u pití) jako mimino, tak to pak má celý život. Jediná šance, jak se naučit jíst něco nového je: okoukat to od jiného morčete.

Ehrena - 20.1.2022 10:40
Nonyna, vim, že většinou mladší pijí méně nebo vůbec ne, tady šlo o všechna morčata, která předtím doma v Praze normálně pila. Prostě jim jen ty čouhající rourky nic neříkaly. Myslela jsem, že si na to nikdy nezvyknou, a jinak to bohužel kvůli celkové konstrukci morčatárny řešit nešlo.
Trvalo to teda hodně dlouho, než na to prisla.

Nonyna - 20.1.2022 10:02
Zbyněk: Jak jsi dával citrát dlouho? Já se obávám, že ho dávám už od půlky listopadu. Ptala jsem se veta, jak to můžu dávat dlouho, ale neměl s tím asi dost zkušeností. Zekimu citrát stále dávám, tomu se kámen jen zmenšil. Zatím se drží. Dávám mu občas dvoudenní pauzy od citrátu, když se mi zdá že začal méně žrát. Jinak se chudák drží, vůbec jsme nedokrmovali. Hmotnost se pohybuje kolem 1040 - 1100g. Ve svých nejlepších letech míval tedy 1300g, před nemocí 1200g. Ještě kluci dostávají kapky lichořeřišnice.
Vodu máme u nás taky spíš k betonování....za jak dlouho bys očekával vliv té vody?
Výplach močáku mě zajímá. Ale pokud vím, ty máš samičky...ale zeptám se na to u vet, až půjedem na kontrolu. Děkuju.
- - - - -
Ehrena: nám morčata vůbec nepila v raném věku, cca do 3/4 roku jsem měnila plné napáječky, taky nechtěli ani z misky. Ale potom se rozpili, ted pijí podle mě normálně, samozřejmě když mají v létě trávu, tak méně.

Zbyněk - 20.1.2022 05:42
Nnyna: je prima. že citrát zabral, mě nepomohl nikdy a Jezzabell také ne. Osobně dávám morčákům Aquillu, protože vodou z kohoutku můžu rovnou betonovat:) Šutr se obvykle vytvořil buď spontánně bez příčny, nebo po zánětu močáku. U mě pomohla jedna věc - ohroženým jedincům nechávám jednou za dva týdny vypláchnout močáky směsí 8.5ml fýzáků a 1.5 ml kyseliny acetylsaicylové. A od té doby zatím žádný kámen, ťuk ťuk

Ehrena - 18.1.2022 16:23
Nonyna, ještě jsem ten mail nenapsala, pošlu během dneška či zítřka.
Ale ještě jedna věc, ohledně té vody, nám tam morčata několik posledních let, co máme morčatárnu v kůlně, vůbec nepila, vzhledem k tomu, že byla zvyklá mít napáječku vevnitř v boxu a teď ji mají jen zvenku, prostrčenou dovnitř do boxu jen tu rourku, teda jen část rourky, a celá ta léta mi to ignorovala, až asi před 4 roky na to přišel Niky, který jinak pil hodně, a tam mu to asi chybělo, a po něm teprve začali pít i ostatní. Předtím, když nepili, tak jsem si právě říkala, jestli to není tím, že tam ty napáječky ignorují a nepijí, že můžou mít ty kameny z toho, ale zkoušela jsem jim dávat napáječku aspoň ven do ohrádky a stejně nepili nic, ani ve vedrech, nevím, jestli jim tam stačila ta tráva, já jím ji v horku aspoň polévala, aby ji měli mokrou, aby měli nějakou vláhu z ní. Z misky mi pít taky odmítali. A kameny se u nich vyskytovaly stejně často, jako teď, kdy už normálně pijou, stejně, jako doma v Praze. Tedy jen když jsou doma, když jsou venku v ohrádce, nepijou pořád nic. Ale aspoň za noc to doženou. Já jim tam teda dávám tu vodu ze studny, která vápenitá určitě není a správně by tedy kameny tvořit neměla. Tak fakt nevím.

Nonyna - 18.1.2022 13:36
Ehrena: díky, s tou vodou je to opravdu k zamyšlení, nejsi první, kdo mi potvrdil, že to může mít vliv.
Napadlo mě, zkusit kupovat kojeneckou vodu. Půdu máme do kysela také, vápníme ji(je to bohužel málo systematické na to, aby to pomohlo), rostliny na zahradě(keře, ovocné stromy) mají často nemoci spojené s překyselením půdy(kadeřavost atd). Vodu máme ze studny. Od problémů s kameny jim teda vozím vodu z vodovodu z práce...ale zkusím tu kojeneckou..
Mail mi žádný teď od tebe nepřišel...

Zbyněk - 18.1.2022 09:12
Sari_l: pokud má morče přerosté zuby, tak potřebuje krmit řídkou kaší, nesmí to být husté. Ale jestliže nechce ani polykat, tak mi to na zuby moc nepřijde a hlavně, přerostlé zuby se nezjišťují rentgenem, ale otoskopem, musí se mu do tlaničky podívat přímo a ne každý veterinář to zvládne. Dle mého názoru jsou úplně mimo. Proč bere Meloxoral, něco ho bolí?

Emmča - 17.1.2022 20:16
Bart: Možná, ale nevím.... Děkuju za odpověď. :-))

Jezzabell - 17.1.2022 17:46
Sari_I: To chce neoblomně vpřed. Bojuješ za něj! Asi mu pomohl lék na bolest. Asi určitě. Kup si ten dokrm a cpi to do něj i pro podporu chuti. Zdravé morče to miluje;). Spař si trochu obyč vločrk, sceď je, přidej trochu toho dokrmu a rozmíchej to v nálevu z vloček. Projeď ponornym mixerem a inzulinkou bez jehly to do něj pomalu cpi. S vločkama je to větší mňamka;). Ještě bys mohla přidat pár namočených granulí. Ale není třeba.
Ať nabírá, aby měl sílu na tu operaci. Pro ten věk to fakt nemusí přežít, na druhou stranu-morčata jsou velcí bojovníci bez ohledu na věk a bude mít z čeho brát!;)
No ať ti to dobře dopadne!!!

Sari_l - 17.1.2022 16:56
Bart - ja mám taký pocit z nich, že už je to staré morčiatko - 6 rokov a že sa im to ani nechce riešiť. Váha je našťastie v poriadku, som až prekvapená. Dnes jedol pekne, vidím, že sa mu ťažšie je, ale apetít stále má. Bohužiaľ ale ked kviká tak ten jeho hlas už nie je tak čistý ako predtým. Rozhodla som sa, že tam pôjdem zajtra. Nechať ho trpieť do štvrtku, na to nemám srdce sa ani pozerať.
Je mi z toho ťažko.

Bart - 16.1.2022 23:11
Sari-l - denně zjišťuj váhu, určitě musí hubnout, tak že dokrmuj. To jsou nějak divní veterináři, když situaci neřeší hned.... U zubů není na co čekat.

Emmča - tak to si myslím, že se otřese právě ze stejného důvodu jako ten pes....

Sari_l - 16.1.2022 20:47
Jezzabell - no my sme boli u jedného veterinára, ktorý ho prezrel ale rontgen neurobil, lebo ho nemá. Tak nás poslali na špecializované pracovisko, kde rontgen je. Ja som tam šla s tým, že už mu ho v ten deň urobia a budú to riešiť. Lenže ďalší veterinár sa zas len pozrel, objednal nás na štvrtok a že ak prestane dovtedy jesť máme prísť hneď - no to mi bude už na nič, lebo ak morča prestane jesť tak je fakt zle. Napríklad vodu mu striekame do úst, k napájatku už nejde, niečo málo zje, ale všetky veci ktoré mal rád je v minimálnych množstvách. Od toho druhého nedostal žiadne lieky. Lieky máme od prvého veterinára a to je meloxoral. Som z toho celého nešťastná lebo týmto tempom sa bojím že oňho prídeme. Nehovoriac o tom, či mu spravia zákrok alebo niečo ešte v deň rontgenu alebo to zas posunú. To sa ale už ozvem.

Emmča - 16.1.2022 15:51
Bart: Nene, spíš jak kdyby to byl pes který vylezl z vody.

Bart - 16.1.2022 11:11
Emmča - jak otřásá? Jako vybruje?

Emmča - 15.1.2022 16:51
Zdravím, chtěla jsem se zeptat, zda má někdo zkušenost s tím, že se morče tzv. "otřásá". Děje se to jednomu morčeti mé kamarádky a zajímalo by jí proč.

Jezzabell - 15.1.2022 14:30
Sari_I: Jsou volně prodejné na veterině. Hlavně bych ho výžila dokrmovala. Dokrm opět volně dostupný na veterině. Aspoň té se zaměřením na hlodavce.
A tenhle vet. nemá RTG u nich? Je to odborník na hlodavce? Možná by bylo lepší se objednat přímo v té nemocnici, tam to zaměření bude. Ale pokud žere..A dostal aspoň léky na bolest? Meloxidyl, nebo meloxikam a pod.
Divný přístup doktora.

Ehrena - 14.1.2022 17:34
Nonyna, to jsem ráda, že to u vás zabírá, u nás tedy tehdy s Locinkou vůbec ne, ale možná měla jiné složení těch kamenů, na které to nepůsobí. Jsem ráda, že snad je aspoň někdy šance to bez operace zvládnout. Už jsem ti chtěla napsat, jak to u vás dopadlo.
Co se týče těch věcí, které jsi uvedla, jestli nemůžou mít vliv, tak jediné možné b i z toho připadá složení vody, třeba je jedna z nich, ta původní, víc vápenatá, nebo nevím. Já si u nás všimla, že u nás se naopak ty kameny projevují skoro vždy v době, kdy jsme na chalupě, nebo těsně po návratu na podzim domů do Prahy. Vodu na chalupě máme ze studny, tady v Praze samozřejmě z vodovodu, ale na chalupě tedy rozhodně vápenatá není, je tam kyselá, nevápenatá půda, a tudíž i voda. Z ostatního, cos uváděla, na chalupě doma v morčatárně, kterou máme v kůlně, mají méně světla než tady v Praze, větší teplotní rozdíly, ale zase během dne bývají celé dny venku ve výběhu, kde toho světla je naopak hodně, a hlavně celé dny jsou na trávě a baští jen trávu, zeleninu tam téměř nedostávají, jen zbytky z kuchyně, a seno mají jen přes noc, ven do výběhu jim ho nedávám. Jiné rozdíly nevím, už jsem to i s vetem probírala, čím by to mohlo být, a on říkal jen složením půdy, z vápenaté roste i více vápenatá tráva, a to tam tedy právě není, ani já nehnojím vápnem, protože tam máme hodně rododendronů a jehličnanů, kterým vápno vadí.
Takže jsme nakonec k ničemu nedošli.
Jinak ti napíšu zase na mail, ohledně Hopsinky.
- - - - -
Sari_l, ano, ty léky, co psala Jezzabell, jsou na předpis.

Sari_l - 14.1.2022 15:49
Jezzabell - ďakujem za reakciu. Popravde som sa trochu zľakla toho čo ma / nás s tým čaká. Ak si mám predstaviť, že toto mám našemu morčiatku urobiť, tak mi je ťažko. Doteraz bol krásny a zdravý, bez komplikácií, plný života. No jedno veselé prasiatko. So zúbkami nemal nikdy problém, ale chápem, že sa to stáva. Každopádne sme boli dnes u veterinára a odišla som celkom skleslá. Dva dni dozadu sme s ním boli už u jedného a ten nás odporúčil priamo do univerzitnej nemocnice pre zvieratá, kde majú rontgen. Dnes ho opäť len prezreli, pozrel do úst, tipuje to na zub a objednal ho na rontgen budúci štvrtok. Ja chápem, že tie termíny sú plné, že dostať sa na rontgen nie je ľahké ani pre človeka, ale mám fakt strach či to ten týždeň ešte vydrží v prípade ak je tam hnis. No a potom sa uvidí. Zatiaľ papá aj pije vodu ale čo som si všimla, že si zo stravy vyberá jedlo, ktoré je asi ľahšie na prežúvanie. Napríklad okurku, ktorú zbožňuje asi každé morča odmieta. Takže uvidíme a na základe toho čo nám následne povedia budeme postupovať ďalej.
Mimochodom tie lieky, čo spomínaš - sú na predpis od veterinára?

Nonyna - 14.1.2022 15:39
Zdravím všechny zdejší morčatáře;-) Jdu vám říct prima novinu...Před Vánoci jsem tu psala o dvou svých klučících, kteří mají močové kameny. Zeki opakovaně po 4 měsících po operaci, Denis zřejmě poprvé. Oběma jsem poctivě dávala 2x denně(cca 2 měsíce) citrát na rozpouštění toho vápenitého šutru. V pondělí jsme byli na kontrole a Denis tam už žádný kámen nemá!!! Vet říkal, že se buď rozpustil nebo jen zmenšil a on pak ho vyčural.
Zekimu se kámen neztratil, má ho ale menší ->při minulé kontrole 3,2mm a nyní 2,8 mm(dle RTG). Denis je bez tedy bez léků. Zeki potřebuje stále léky na bolest a dostává citrát. Včera vypadal chudák fakt sklesle...vysadila jsem mu na pár dní citrát a dávám vitamin C ze stříkačky, dost tím ožil.
Mám neodbytný pocit, že to ty kameny souvisí se změnou prostředí morčat po našem přestěhování. Dle mého pozorování mají v místě, kde je klec méně světla, větší rozdíly teplot v průběhu dne, změna vody(předtím ze studně, nyní z vodovodu), dostávali méně zeleniny(ptž byli opravdu nechutně tlustí - otlaky na nohách, prověšená víčka očí, což přináší také problémy) Co mohlo vadit z uvedeného močovým cestám?

Jezzabell - 14.1.2022 11:38
Sari_I: Chce to odborníka na morčata. Podle toho, co píšeš, to vypadá na osinu vedle zubu. Pak se udělá absces a je to velmi bolestivé pro morče. A chce to hned řešit. Protože morče se přes bolest snaží kousat jinak, hledá si nemíň bolavou pozici aby se najedlo a začne kousat křivě. A to je průšvih, který vede do záhuby. Může se to srovnat, když to není dlouhodobé. Ale bude se to muset zrentgenovat, v jakém stavu jsou kořeny a zuby, odoperovat v narkoze a pak-au- pravidelně čistit!
To je na veterináři, u kterého zubu to je, čím dál dozadu, tím větší pravděpodobnost (pkud to je spodní zub, že bude díra v krku, co se nesmí zavřít dřív, než se to zhojí a aby se to znova nezanítilo. Doporučuji chodit na čištění k nim aspoň 1x denně ze začátku, než se to naučíš nebo někdo doma. Jestli je to nahoře, postup navrhne vet.
V každém případě: abscesy a hlavně ty od zubů se z 90% už vracejí a bude se to opakovat..
Bohužel jsem se s tím setkala a i když vyl náš Lancík velký bojovník, a byl dvouletý, srdíčko ty narkozy vydrželo rok a půl a odešel před kvartálem..
No držím moc palce, co vám řeknou, ale i kdyby se zahojil, sleduj po hmatu, jestli se to nedělá znovu. Původní odstupy byly necelé dva měsíce, než se to zas udělalo. Taky jestli je absces hluboký a jak. Nám to pak vniklo do čelistní kosti a byl rezistentní na atb všeho druhu..
Taky budeš muset několikrát denně dokrmovat. Doporučuji RC Instant a RmerAid. Obojí je kaeš pro doplnění stravy a v obojím jsou minerály, co mu udrží periatriku střev. A EmerAid jsme míchali s RC Instant půl na půl nebo jen ten, je to dokrm pro morčata ve zhoršeném nebo kritickém stavu. Je tam víc minerálů.
Na kaši na dokrm tady v historii najdeš spoustu návodů, a morče spolupracuje, obvykle.
Do domácí lékárničky zařaď léky na bolest a degan! Aspoň pár pilulek si nech dát. Kdyby špatně jedl po operaci, nemusíš hned lítat na veterinu, ale přidíš mu půlku tbl deganu 1x denně, aby se rozhedl a nenafoukl se.

Bart - 13.1.2022 22:44
Sari l - mohl si něco třeba zapíchnout do tváře. Pak to zhnisá a napuchne... Třeba. Hned to nemusí být zub...

Sari_l - 13.1.2022 18:42
Ahojte.

Rada by som sa s vami poradila, možno s tým máte skúsenosť. Mám morčiatko, ktoré má niečo málo cez 6 rokov a napuchlo mu líce. Boli sme s ním u veterinára, vyzerá to na zub, zajtra idem s ním na ďalšie vyšetrenie kde sa ukáže či sa bude s tým niečo robiť v narkóze. Predné zúbky má vraj pekné a v poriadku, stravu prijíma, síce trochu menej (myslím si, že preto lebo ho to trochu bolí). Viem, že výsledok mi povie až odborník ale nestalo sa to niekomu z vašich prasiatok? Ďakujem za reakcie.

broušení zubů - 13.1.2022 12:47
Zbyněk: morče se cpe a nehubne. Nevykazuje žádné problémy. Já jsem taky pro, to nechat a řešit až případný problém, který doufám, nenastane. Jen jsem chtěla slyšet i váš názor, vás ostatních chovatelů. Ještě jednou děkuji.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky