Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Zbyněk - dnes 04:13
Kjůti: nesmí, nedávej mu prosím nic, co doma v Peru nemají. Základem stravy je seno, v létě tráva a v zimě zelenina, kde se vyhýbám brokolici, květáku, kapustě, kedlubnům a natím! (Kvůli urolytům). Nedávej pokud možno ŽÁDNÉ ovoce, morče nemusí cukr a škodí mu. Z těch českých občas jablíčko a to je všechno.

Veronika5 - včera 22:16
Kjůti: Nedávala bych, akorát mu tím rozhodíš zažívání. Třeba avokádo by ho zabilo, je pro ně jedovaté. Lepší je neexperimentoval a krmit tím, na co jsou zvyklí.

Kjůti - včera 15:48
Může morče kiwi a jiné exotické ovoce?

Zbyněk - 25.1.2023 07:18
Jezzabell: všiml jsem si a napadla mě tedy ještě paní z Vysočiny: na FB najít Michala Steinerová, má hlaďáčky :)

Jezzabell - 24.1.2023 16:05
Zbyněk: Myslím, ýe sheila hledá něco na Moravě a ne Praha, Liberec..

Zbyněk - 24.1.2023 09:00
sheila9: krásné dalmatinky má Věra Rysová z Prahy, pohledej na FB :) Případně CHS LeGrace z Reichenbergu :)

sheila9 - 22.1.2023 12:45
Ahoj, mám zájem o 2 samičky nebo 2 samečky, ideálně ze stejného vrhu - odběr nejdříve v dubnu 2023. Hladkosrsté nebo crested, stačí s VP - na mazlíčky. Ideálně Zlínský kraj, případně Moravskoslezský. Plánujete někdo vrhy? :) Budou se mít u nás dobře, máme s chovem mnohaleté zkušenosti. Díky!

Zbyněk - 18.1.2023 04:22
Majka H. u mě to většinou dělalo podřízené morče nadřízenému a často dcerka matce :)

Jezzabell - 17.1.2023 20:13
Ehrena: U nás to dělal vyděšený Vall-ík na Julese, když se mu vrátil z operace. Celý den ho hledal a když jsem mu ho odpoledne dala do výběhu, oblizoval mu čumák a oždiboval ho jak papoušek:)..Dokonce jsem ho na vlastní oči viděla, jak z radosti ukápla slzička štěstí! (S očima nic neměl!). Oba jsou už za Duhovým mostem a odpočívají vedle sebe..Ale na tohle nezapomenu nikdy.

Ehrena - 17.1.2023 13:36
Majka H., u nás to vždy dělala morčata, která se měla ráda, někdy obě dvě ve dvojici vzájemně, někdy jen to mladší staršímu, ale vždycky to svědčilo o dobrých vzájemných vztazích. U vás to bude taky tak.

Majka H. - 16.1.2023 14:58
Zdravím, omlouvám se za hloupý a opakující se dotaz - možná mě když tak odkažte jinam. Ale ke starší samičce (5 let +) jsme pořídili dvě mladší treperendy - matku a dceru, věk ca 1 rok a půl roku. Teď je na sebe zvykáme, jsou rozdělené, pod dozorem je dáváme k sobě. Po počáteční rvačce, kdy matka a naše "babča" se do sebe pustili, došlo ke změně - teď obě mladší ožužlávají babče obličej - babča se sice netváří nadšeně, ale ani nekníká - je zalezlá v papuči nebo domku a strpí to.
Můj dotaz je, jestli to, že si babča nechá oždibovat, ožužlávat nebo olizovat obličej (fakt nevím, co z toho dělají) je známka podřízenosti, nebo naopak, podřízený je ten, kdo se takto "lísá" - to dělá hlavně nejmladší morče k naší babči. Jsem ráda že už se mladá matka s babčou neperou, ale nevím, jestli tohle chování neznamená, že ji budou nějak utiskovat...
Moc děkuji za odpovědi a rady

Veronika5 - 10.1.2023 07:09
abc - a co pořídit samečka? Na kastraci by nemusel, pokud je kastrovaná samička - nemá to žádný význam, chování dospělého samce se kastrací příliš nemění a že zdravotního hlediska není u samce vůbec potřeba. Pravděpodobně by spolu tvořili spokojený pár....

anonymka55 - 9.1.2023 20:01
abc: zkus se třeba podívat po různých bazarech, tam se to staršími nechtěnými morčátky hemží, a určitě by se jedno v podobném věku našlo, ale samozřejmě záleží na vašem uvážení. Měla jsem něco podobného se svým morčetem, ale nezdálo se mi, že jí být sama vadí. S ostatníma morčatama prostě nevyšla, tak musela bydlet sama.

abc - 9.1.2023 16:05
Přeji všem krásný den :)
Měla jsem dvě morčecí samičky (nechce se mi zveřejňovat jména tak jednoduše - samička A a samička B). Nikdy nebyl konflikt do krve, ovšem často se "hádaly". Samička A pak onemocněla (cysty na vaječnících) a svou sestru (jsou na sebe zvyklé od narození) dost provokovala. Možná že trpěla v bolestech a chtěla mít svůj klid. Samička A zemřela na konci června, od té doby je samička B sama. První dva týdny to vypadalo, že je B šťastná a nakonec ji vyhovuje být sama. Jenže jsem poslední dobou zaznamenala, že B pořád polehává a vypadá smutně. Stojím před rozhodnutím, zda k ní pořídit parťáka. Přece jen jsou ji 4 roky a kdybych k ní dala malého prcka, tak by ztratila svůj klid. Ale zase se bojím, že se trápí, když je sama a někoho by potřebovala. Bohužel si nevím rady a nevím, pro jakou variantu se rozhodnout...
Máte někdo zkušenost se (starší vykastrovanou) samičkou, která se chovala podobně? Doporučujete mi k ní parťáka? Kdyby ano, raději samičku nebo samečka (obě pohlaví by šly určitě na kastraci) a v jakém věku pořídit?
Děkuji za odpověď :)

anonymka55 - 5.1.2023 12:18
Ehrena: Poptám se, děkuju :)
Taková ještě doplňující otázka, kdo chováte skinny morčata, nestalo se vám, že se prostě nepohodly s chlupatýma kámošema? Když jsem dostala do péče skinny dvojici a snažila sem je bezpečně seznámit s chlupáčema aby nebyly osamocené. Chlupáči tehdy byly o 2 roky starší. Obě dvojice jsou samice. Vždycky to skončilo tak, že dřív nebo později je jedna z chlupatých kousla skinňáka do zadku a ještě předtím na sebe nevrle bublaly. Po smrti bubliny jsem snažila Lízinku se skinňákama seznámit víc, ale stále to samé. Nemáte někdo podobné zkušenosti? Nejde mi to nějak do kupy, samce nemám, snažila jsem je seznámit podle metod které mi tu byly doporučeny, ale vždycky to byl karambol.

Ehrena - 5.1.2023 10:11
Jezzabell, i my držíme palce a tlapky.

Anonymka55, je mi to líto. Ale mohla třeba nezvládnout tu narkózu - těžko říci, u nás se kdysi taky stalo něco podobného, i když ne takhle hned po operaci a po probuzení.
Zkus se optat na té veterině, čím to mohlo být..
- - - - -
Jezzabell, koukám, že jsi dala nový příspěvek těsně před tím, co já reaguju na ten starší. No ještě že to dopadlo dobře, bez problémů.

Jezzabell - 5.1.2023 10:02
Veronika5, Ehrena: Fíďa, náš Pan Stříbrný, je dle slov Valeše, také Pan macatý;)! Vše je díkybohu na svém místě, kouličku má ehm statečně obalenou tukem! A jak si lehne na bok, vyleze tukový balón ze strany. No kdo to má vědět, když jsem ho viděla u toho brutálního nárazu na domek, jak ho Uhlík hnal po výběhu! Fíďa má 1,600 g a Uhlík 1,250g, přesto, cholerik jeden, šéfuje on a klidně zbuší většího parťáka, aby mu vysvětlil, kde je jeho místo (a že u trojky Geri, Jarvis, Vincent rozhodně není, on je jeho majetek, byť je o 4 dny starší).
Prohlédl ho a prohmatal tak důkladně, že Fíďa chudák počůral stůl;). Polehává, protože to má naražený. A ehm naražená koule pěkně bolí! Tak dostal injekci na bolest do kožichu a šli jsme domů!
Pak že zázraky se dějí jen o Vánocích!;) Ťukyťuk!!!

Veronika5 - 5.1.2023 06:56
Jezzabell: No tak to držíme palce!!!

Jezzabell - 4.1.2023 23:52
Ehrena: Tak i u nás začal nový rok kosočtvercem ke zdi:(. Uhlík prohnal Fíďu, který špatně skočil na domek a půlkou břicha zůstal viset, než se vyškrábal v panice z rozvášněného kolegy nahoru. Zatajil se mi z toho dech, protože před kvartálem Fíďovi rupla kýla a přišel o jednu kouli. No a teď má v ** "břiše"! (doslova) tu druhou..! V půl desátý večer koukám, Pan Stříbrný ležř na boku a mezi zadníma balón! Doprčic!!! Tak hned ráno na veterinu a doifám, že nás doktor někam vmáčkne na operaci a hlaně, že to půjde spravit!!!

Anonymka55 - 4.1.2023 21:07
Dobrý den, píši sem po dlouhé době. Psala jsem někdy v říjnu kvůli morčátku Bublině, která bohužel nás opustila pár týdnů po vyšetření, pravděpodobně přestaly fungovat ledviny. Ale zemřela bez bolestí. Pan veterinář ji dal na bolest prášky. Zbyla po ní sestra Líza která s ní celý život byla. Před dvouma týdnama sem ji nahmatala bouličku na mléčné žláze. Jednalo se o nádor. Rozhodla jsem se pro operaci a masektomii postižené žlázy. Když sem ji dnes vyzvedávála na veterině. Vše se zdálo ok. Hýbala se, vpořádku i paní veterinářka říkala že se zotavuje dobře. Ale když sem přijela domů a vzala z košíku, prakticky mi umřela v dlaních. Byla hadrová, nehýbala se. Velmi mě to zasáhlo, zvláště potom, co paní doktorka dávali naději že operovala tolik starších morčátek a zvládly to. Ale jsem asi radši než kdyby trpěla další měsíce. Moje otázka je, zda vás nenapadá, na co mohla zemřít. Nikdy předtím neměla žádnou operaci, byla zdravá i ve svém věku velmi aktivní, proto mi přijde zvláštní ta náhlá smrt. Mějte se hezky a děkuju :)

Veronika5 - 2.1.2023 12:25
Zbyněk: Díky ;)

Zbyněk - 2.1.2023 09:03
Veronika5: dobrý:) Já jsem měl původně také můstek z klece a nakonec jsem zjistil, že seniorky a senioři neradi šplhají, takže jsem udělal morčatárnu s bezbariérovým přístupem z ulice:)) Dostatek prostoru by vyřešit vzájemné dohady měl.

Veronika5 - 28.12.2022 19:47
Upgrade bydlení Saxíka s Xavíkem!!! https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34999
- - - - -
A právě včas - Xaverovi jsou asi 4 měsíce, a přesto si pánové už docela drsně vyříkávají, kdo tomu bude šéfovat. Snad na tom obrovském prostoru to vyřeší - zatím jsme se soužitím dvou samců moc štěstí neměli.

Jezzabell - 24.12.2022 22:08
Jj, šťastné a chlupaté svátky vánoční a hlavně BŠEM hodně zdraví a žádný stres!
- - - - -
VŠEM;)

Bongani - 24.12.2022 08:04
Zbyněk a Jezzabell: Děkuji za odpovědi a za rady. Je mi jasné, že to nejde na povel, měla jsem v životě už hodně zvířátek a všem dávám volnost, jestli se chtějí kamarádit nebo ne. Jak jsem psala, nepotřebujeme je na mazlení, jenom bych ráda, aby z nás neměly stres. Někdy je prostě potřeba vyčistit klec, ošetřit, ostříhat drápky, prostě běžná manipulace. Mám králíka, potkany, křečka (všichni z útulku) a měla jsem i další hlodavce, ale všichni mi přišli takoví, jak bych to řekla, zvědaví. Prostě se zajímali o okolí. Zatímco holky vydrží sedět v domečku a nevystrčí ani nos, i když jim pod něj nabídnu nějakou mňamku. Ale už je to přece jenom trochu lepší, když jsme v pokoji a nevšímáme si jich, tak vylezou, šmejdí, chroupou, takže přece jenom nějaký pokrok tam je. Dáme jim čas, není kam spěchat. Ještě jednou děkuji a přeji všem krásné Vánoce.

Jezzabell - 23.12.2022 17:35
Bongani? Mám 7 kluků a někteří, ať po dvou nebo jednotlivci se "lehce" ochočili třeba až po šesti měsících nebo i cca třičtvrtě roce! ;) To nejde takhle na povel, jsou to hlodavci a mají v sobě zakodované, že plachost a rychlost s tím spojená jim zachraňuje život od predátorů.
A mám takové, kteří jsou opečovávaní (jako všichni doma), hlavně rozetky, tam e to snad v povaze (plachý magor:) ), přesto jsou tak plaší, že jak někoho doma vidí, zdrhaj do úkrytu. Prostě jsou takoví. Holt od miminka;).
A jsou to už skoro dědulové, nikdo jim nic neudělal, prostě se tak narodili. S parťákem jsou ok, jen nesnesou nás. A jiní jdu za mnou až do kuchyně jak pejsci.
- - - - -
za jmenem ma byt dvojtecka ne otaznik sorry;)

Zbyněk - 23.12.2022 04:22
Bongani: morčata nejsou příliš "user friendly", tedy ve většině případů ne:) Chování holek je úplně normální a musí si zvyknout, není možné od nich chtít zázraky na počkání a nemožné do tří dnů, jak se říkalo za socíku:) Nejdřív bych jim vytvořil bezpečný domov, tedy dostatečně velikou klec s dostatkem schovávaček - domečky, patra atd. Krmit, čistit, ale neobtěžovat je za každou cenu, nechat je, aby si samy přišly na to, že zřejmě nebyly zakoupeny za účelem přípravy štědrovečerní večeře:) Po cca dvou týdnech neobtěžování bych jim udělal výběh se schovávačkami, u mě je to například toto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?Morcovybeh Jakmile nejsou v otevřeném prostoru, cítí se lépe. Já mám aktuálně pět samiček a jednoho kluka a ochočená je jakž takž jenom nejstarší babča, ale to je u nemocných a starších morčátek normální. Kdoví, co holky v útulku zažiy a co pro ně vlastně člověk znamená. Začal bych trpělivostí a neobtěžovat je, netahat na ruku za každou cenu atd.

Bongani - 22.12.2022 09:46
Zdravím, měla bych dotaz ohledně ochočování morčat. Přítel si vzal před pár měsíci dvě holky z útulku. Je jim tak cca rok, žily někde v králíkárně a jsou děsně plaché. Měla jsem morčata jako dítě, od té doby mám zkušenosti i s jinými zvířaty, ale tady prostě selháváme oba. Nevíme, co dělat, aby si aspoň trochu zvykly. Kdykoli jde někdo kolem, utíkají do domečku. Když je vyndám, tak se klepou strachy a vydrží takhle třeba hodinu, aniž by začaly něco zkoumat nebo se trochu zajímat o okolí. V útulku chtěli, abychom je pouštěli mimo klec, to je pro ně tak příšerný stres, že to nemá smysl. Snažíme se trpělivě, chodíme kolem nich, mluvíme s nima, sednu si k nim, podávám pamlsky z ruky, ale vůbec nevidíme žádný pokrok. Nepotřebujeme plyšové mazlíčky, ale spíš bych měla představu, aby vedle nás žily spokojeně a pořád se nebály. Máte nějaké rady? Děkuju.

Mila - 19.12.2022 18:06
Ashara - pohřbívám na zahrádce. Já měla vždy štěstí že mi umírali nějak rozumně ne v mrazech....asi bych morčátko v krabici dala někam na zahradu a udělala nad krabicí třeba pyramidu s kamení a nechala to tak dokud nebude rozmuné počasí na vykopání řádného hrobu. A jinak moje dvě kamarádky nemají zahrádku, nemají možnosttakto pohřbít, ale každá má své místo v lese, kam na jedno místo chodí pohřbívat.

Jezzabell - 17.12.2022 14:15
Ehrena: To mi povídej! Před třemi lety jsme pohřbívali na zahrádce psa:(..Táta to kopal snad hodinu, to bylo fakt HC. A ještě ve stavu, kdy ho měl zabaleného vedle sebe (přes noc ho pro jistotu! nechal na prkně zabaleného ve dřevníku). Když jsme ho zaházeli, několik dnů jsme na tu zahrádku ani nemohli..byl s náma přečs 17let..každý je pak "členem rodiny"..
- - - - -
Ashara: I když se to blbě říká, aspoň, že nemusí být v mrazáku..Ale ono to má jít nahoru s teplotama (až Pá má být i v nížinách přes den -12 a v noci -19)m tak pokud nejsi z hor, snad to nějak půjde..
Jestli máte dobře oplocenou zahradu, můžete zkusit malou mohylku (kamení, cihly..),v boxu) a jak se trochu oteplí, tak ho přendat do země..
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky