Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Zbyněk - 15.10.2021 05:30
Co se týká zánětů a čůrání krve, tak u mě se to týká šesti morčat ze sedmi. Kultivaci jsem dělal a to, co vyšlo, by mělo reagovat přesně na ty antibiotika, co jsem jim dával, jenomže nereaguje. A tak jim dávám ráno a večer 0,3 ml Meloxicamu a zatím normálně fungují. U mimina je řídká moč horší, ale tak snad zaberou ty bylinky. Co zvážit čtyři dny infuze?

Veronika5 - 14.10.2021 22:46
Jezzabell: Třeba to nebude tak zlé a upraví se to samo....

Jezzabell - 14.10.2021 20:22
Bart: Pevně doufám, že se ještěnevyvinul a pomůžeme mu to zvládnout, zítra mu jsou dva měsíce! Takové mrňě jsem ještě nepochovávala:( !!! A nechci!!! Ale ledviny jsou strašná diagnoza.

Bart - 14.10.2021 19:05
Jezzabell - to snad není možný, takhle brzy...? Vždyť se sotva vyvinul!!! Držím pěsti, ať to nic není.

Jezzabell - 14.10.2021 14:32
Ehrena: Taky jsem si říkala, že kdyby byli "jen" na hoblinách, nepoznám nic tak rychle. Ale ve výběhu mám pleny. Aby nepročůrali koberečky a dalo se to líp čistit a taky právě pro kontrolu. Už se mi osvědčily v minulosti, abych jim nenechala rozjet zánět močáku.
U Vall-íka jsem takhle včas odhalila zánět, protože nenaříkal při čůrání, a i když to bylo na Silvestra večer, dala jsem mu atb a léky na bolest a v pohodě jsme 4.ledna dojeli na veterinu. Zaléčenej byl dobře a jen jsme pokračovali do vyhojení. Ale čas je u nich důležitej. Dávám si pozor.
Jestli to v tomhle případě pomůže nevím, nejde vyšetřit sonem, je moc malej. Achjo, takovej puntik!

Ehrena - 14.10.2021 13:49
Jezzabell, na druhou stranu, zase kdyby byl na hoblinách, tak to ani nevíš, nevím, jak moc je unavený, jak píšeš, ale já u našich morčat na hoblinách poznám jen opravdu krvácení nebo tedy i zabarvení po řepě nebo pampeliškách.
Jinak bych si asi toho ani nevšimla, naše morčata pijou a čůrají různě, individuálně. Takže někdo skoro vůbec, někdo hodně. A to od mala. Ale nějak víc jsem to nikdy nezkoumala, pokud tedy jinak vypadají v pořádku.
Achjo, ty máš teda smůlu. :(

Jezzabell - 14.10.2021 12:07
Má někdo větčí pech jak já? Uhlík začal na plenách barvit. Dnes jsem to už nevydržela a ráno zaběhla na veterinu. Krev to není, jen pigment, ale průšvih je, že jmá nízkou hustotu moči. To svědčí o problému s ledvinama. A tou jsou zítra dva měsíce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Je unavenější, hodně pije. A to je přesně ono. Může to být velký průšvih, nebo jen prodispozice, ze které se třeba dá dostat, ale moc radsoti a šancí tam není:(.
To si na něj už Fíďa zvyknul a ostatní taky:((.
Musí se bohužel tři týdny počkat, jestli povyroste, protože ani sono by nic u takovýho prcka neukázalo. V lepším případě by to byla jen jedna ledvina funkční. Ale s ledvinami obecně se toho u morčat moc dělat nedá:(. Mám bylinky na podporu funkce, RC URO na cestě a za tři týdny snad kontrola.

Jezzabell - 12.10.2021 13:14
PŘIPOMÍNÁM VŠEM, KDO SE CHTĚJÍ ZÚČASTNIT našeho třetího MORČECÍHO SRAZU V PRAZE:
-koná se ve ČTVRTEK 14.10. od 17:30hod v restauraci Na Břežance.
Viz. metro C I.P.Pavlova, ul. Lublaňská 185 https://www.nabrezance.cz/
- - - - -
P O Z O R !!! Z M Ě N A!!!!

Na Břežance nás vypekli s tím, že nemají možnost nás umístit, protože od majitele mají stop stav na rezervace!!! Když jsem tam volala min týden, bylo to ještě broz..grr!

Takže měním místo: Hospoda U Dvou Koček Uhelný trh 415;). https://udvoukocek.cz/
Jídlo a pití viz zde: https://udvoukocek.cz/
Upozorňuji, že je to tam velice fajn, určitě pražáci znají! Jak by řekl pan Hrušínský (v Adéle) dech dějin zde přímo dýchá;)!
Je to z Jungmanova náměstí (kam se dostanete metrem B a C nebo trmv z I.P.Pavlova) kousek.
Hospoda je v podloubí.
Čas neměnný, 17:30hod. Budu tam dřív a čekat na vás všechny - pro cizí bílá plyšová my na stole;) Plyšové morče nemám, tak nás zastoupí hlodavec z Ikea..š

Zbyněk - 12.10.2021 10:49
Dorotka: ne, nejsi, u morčátek to jde strašně rychle, takže bych také neváhal a mazal na veterinu. Jak je na tom se stolicí? Bobky má normální? Seno žere? Pokud to není od zažívání, tak pak je potřeba kontrola močáku, ledvin a hlavně RTG hriudníku - srdíčko a plíce, podobně se totiž projevuje zápal plic - morče sice žere, ale je apatické a rychle se to zhoršuje. Kdyby to byl zápal plic, což se na RTG krásně pozná, tak si vydupej za každou cenu Rpnmaxan a kdyby ho neměli, necjh si napsat nejslabší Doxyhexal a pečlově spočítej dávku. Dává se myslím 5mg na kilo dvakrát denně a nic jiného na plíce spolehlivě nezabere!
- - - - -
Ronaxan!

Dorotka - 11.10.2021 20:36
Nevím, možná jsem k nim teď až přehnaně pozorná... Ale jedna ze samic se mi zdá jaksi v nepořádku poslední dny. Papá hezky, ve výběhu je aktivní (běžně je pouštím po bytě - řádí...), ale v ubikaci je divná - polehává, separuje se od ostatních (těžká ztráta energie a zájmu ve skupině)... :-( Jsme objednaní na veterinu na zítra. Bojím se, co se dozvím. Máte někdo zkušenost s takovou změnou chování u mladé samičky?
- - - - -
Za mě - jak morče začne čučet do rohu, je nemocné. :-(

Jezzabell - 9.10.2021 21:07
Zbyněk: Achjo...Pendísek? Pořád si pletu dva. Ale zažila jsem oba dva a jen si nejsem jistá..

Zbyněk - 8.10.2021 09:54
Dorotka: podezřívám maminku, že si v době mé nepřítomnosti půjčovala náhradní klíče a chodila k Vltavě za nutriema:) Cipísek je velký a navíc rád papá, ale už to řešíme:) Když jsem ho v měsíc oddělil a pjčil jse si k němu sedmiletého, zkušeného dědulu, tak první noc jsme měli kruhy pod očima všichni, morčata i já a pak se to srovnalo:) Zápůjčka mě těnkrát vyšla na krásných osm tisíc, protože dědulovi začalo slzet očičko a při CT RTG na Hůrce navíc zjistili ošklivou kardiomyopatii, ale dožil u mě v klidu a v pohodě a když přišel jeho čas, počkal na mě, vlezl mi sám do ruky a spokojeně odešel na věčnost...

Dorotka - 6.10.2021 17:53
Ehrena: Asi záleží kus od kusu...a také, zda ti tvoji zverimexáčci nebyli říznutí někým houževnatějším. :-) Ti moji nalezenci jsou asi klasická morčátka z králíkárny (štíhlá těla, méně robustní, stavbou těla připomínají snad trochu potkánky...). No zkrátka proti těm pořízeným z chs působí lehce neduživě. Teď jsem si přivezla nové mladě (z nedaleké chs) a váží skoro stejně jako oni.
- - - - -
Ale jsou fajn. Jsou přizpůsobiví, vděční, nevytvářejí konflikty a umí krotit ego. Když musím pořídit nové morčátko, nejdříve k němu dám do výběhu děcka ze zveri. :-) A opět se osvědčilo... :-)

Ehrena - 6.10.2021 16:31
Dorotka, to je zajímavé - u nás to váhově a velikostně vycházelo právě naopak, větší a těžší byla právě morčata pořízená ze zverimexů, a dokonce můžu říci, že i zdravější, ta z CHS bývala drobnější a lehčí, a bohužel se i většinou méně dožila.
Samečkové mívali váhu od 1kg (ti drobnější) do 1,4kg (ti větší), samičky od 1kg do 1,3kg (taky ty robustnější).

Dorotka - 6.10.2021 16:07
Zbyněk: To je opravdu hodně. Nechováš spíše nutrie? :-) Malý obr. :-) U nás měli kluci vždy v průměru 1200 - 1300 g a holky 800 - 1000 g. A řekla bych, že je to asi norma. Tedy u zvířat ze seriózních chovů. Zachráněnci (zverimex atd...) se mi obvykle přes 700 g nedostanou, ačkoli jim člověk nejrůzněji přilepšuje. Zmiňuji to hlavně proto, ať tu někoho nevyděsíme. :-) Ta nešlechtěná morčátka jsou prostě obvykle taková drobnější a lehčí.
- - - - -
Ještě k povaze morčat - měla jsem kdysi samičku absolutně úžasnou (byla mé první morčátko v dospělosti), která mě de facto dovedlo zpět k chovu morčat. Např. s námi koukávala na telku atd. (no byla velmi kontaktní...spíše jako pejsek). Byla se mnou 8 let. Také na ni nikdy nezapomenu. :-) Ale zemřela klidná a jednoduše na stáří. Vystřídaly se vedle ní dvě parťačky - jedna zemřela ve 4 letech (degenerace stoliček...a to bylo teda taky příšerné...3 týdny jsme ji křísili po operaci a neúspěch :-( ) a tou druhou byla právě ta šílená rexinka, která zemřela ve 3 letech - náhle a bez zjevné příčiny. Každopádně věřím, že právě psychické naprogramování zvířete ovlivňuje i jeho zdraví a "životnost". Hlavně prosím nikdo nemnožte zvířata, o kterých nic nevíte!

Zbyněk - 6.10.2021 13:03
Bart: můj dalmatinek Cipísek má aktuálně 1720 a na předloktí se mi skoro nevejde:) The biggest mouse, that I have ever seen, tedy když nepočítám cuye:)
Jinak také mám pár faovoritů, na které prostě nelze nikdy zapomenout... :(

Ehrena - 6.10.2021 10:04
Bart, máme stejný problém všichni. :(

Bart - 6.10.2021 09:30
Dorotka - no. je to tak.
Mám stejný problém jako Jezzabell - po těch přítulných či jedinečných se člověku moc stýská....

Dorotka - 5.10.2021 19:35
Jejich povahy jsou velmi individuální, ano. Měla jsem např. kdysi samičku (plemenem rex), která trpěla tak těžkým odporem k člověku, že pro ni každý kontakt byl takřka k nevydržení - a jala se teda být akusticky výrazná. Jednou (při stříhání drápků) na mě dokonce zvonila sousedka, zda je u nás doma vše v pořádku. :-) Na druhou stranu máme pár "kousků", kteří lidský kontakt vyloženě vyžadují, jsou mazliví, registrují své jméno... Nevím, zda je to jen má zkušenost, ale obecně mám pocit, že ty rexí geny jsou jakési neurotické. Teď mám jednu holku, která je z půli rexinka a je obdobně šílená. :-)

Jezzabell - 5.10.2021 18:18
Bart: Páni, kus chlapa!;) U nás v vzrůstu vede Vall-ík, ten má 1.560g a to "zhubnul 500g" po těch patáliích, když se mu zhroutily játra. Vypadal už jako zakrslý králík! Ale on je mohutný stavbou, nevypadal ani tlustě, prostě jen obrovský morče. Jeho sourozenci jsou na tom od CHS Diamant stejně. Sestřička dokonce jezdí po výstavách.
Někteří jsou zkrátka "velcí";). A na druhou stranu, velké morče, když onemocní, "má z čeho brát". Jen odpálení jater stojí k a ž d é morče 400-500g. A když je nemá, je zle..To jsem se přesvědčila taky. Ale s tím se obvykle už nedá nic dělat a nepomůže ani nejlepší doktor..
A že je plachej? Skoro každé morče je plaché, nebo aspoň nesnáší fyzický kontakt s člověkem.
Jsou vyjímky, ale to je skoro rarita. O jednu takovou "raritku" jsem přišla nedavno, Lancík byl neuvěřitelně mazlivé morče. Chápal, že moje starost o něj je pro něj dobře a mazlil se v jednom kuse, běhal za mnou jako kotě..Jen Houmík tohle uměl ze všech, co jsem kdy měla..Tolik mi chybí! On i Vočko. A vůbec všichni, ok teé jsme už přišli..
- - - - -
Před chvílí jsem seděla ve výběhu, morčáci i junioři si statčně vrkali kolem mě..jo, než jsem si musela kýchnout! Chudák Fíďa to narval do papuče v týpí jako hokejista do mantinelu!;)).

Bart - 5.10.2021 14:30
Tak jsem koukala do záznamů, Nico má teď váhu, co míval na 8 měsících. Dave má přibližně stejný váhový přírůstek jako míval Nico. Tak že asi nic tak zvláštního. Nico dosáhl maxima 1459g, ale jak kvůli různým abscesům, broušení stoliček i těch předních zubů, zhubnul postupně 200 a více gramů, už to nikdy nedožene.
- - - - -
Ehrena - přitom ho jako malého tahaly děti té chovatelky... Tak to třeba taky bude dělat pořád...

Ehrena - 5.10.2021 14:18
Bart, naše Sněhulka taky pokaždé, když ji vezmu do ruky, kvílí, jak kdybych ji podřezávala.
Kupovala jsem ji z CHS Od Julie už tříletou, u nás je už skoro další dva roky a dělat to nepřestala. A to ji tady na chalupě denně ráno dávám ven na zahradu a večer zase domů.
Je fakt, že chovatelka mě na to upozornila předem, že tohle dělá.
Ale já myslela, že se to poddá, ne, je to pořád stejné.

Bart - 5.10.2021 14:10
Jezzabell, Veronika5 - já mám fotky akorát jak pořád jedí... To je jediná možnost, jak je zachytit. Občas se mi sice něco podaří, ale většinou to nestihnu. A to jsem vždycky morčata fotila jak děti, na posteli s "morčecím dortem", když měli narozeniny nebo na vánoční PF. Tohohle se budu na postel bát dát. Pro jídlo z ruky si taky klidně přijde, to se nebojí, ale o pohlazení teda vůbec nestojí, a když ho beru do ruky, řve jak když ho na nože berou. A to ho máme už půl roku. To chci teda vidět, jestli se to nějak zklidní....
- - - - -
Mimochodem zas jedno z obřích morčat - Dave dnes váha 1189g!!! (24. 9. šest měsíců). Nico chudák ve 4 letech a 3/4 roku po všech různých zhubnutích dnes 1286g!!! Za chvíli ho ten prďola dožene.

Veronika5 - 5.10.2021 12:35
Bart: Oni jsou zvyklí chodit si pro granulky z ruky, takže to není problém ;). ..

Jezzabell - 5.10.2021 10:54
Bart: Sednu si opodál a dělám, že tam nejsem-nehnu se. Mobil připravený (občas dost bolí ruka). A používám zoom, jinak bych nevyfotila nic.
Někdy je to bez úspěchu, hlavně ze začátku, prvních pár dnů, než se otrkali. Ale pak se zaměstnají ve výběhu smečkou a jde to samo. Za 20min. je materiálu dost;).

Bart - 5.10.2021 10:35
Veronika5 - že se tak dají vyfotit a zblízka.... Já dříve fotila foťákem, to bylo bez problémů. Ale půlročního Dava vyfotit, to je nadlický úkol. Tak že jsem taky začala používat mobil, protože je to rychlejší a hned po ruce, když je něco zajímavého, co by chtěl člověk zachytit. Ale jak vidí, že to proti němu nastavuju, tak je v tu ránu v čudu. A jak rychle! Pak vyblázní i Nica a nevyfotím nic.

Jezzabell - 5.10.2021 07:16
Tak co ostatní, už se mi to sype do SZ..;)
- - - - -
Tak 3. pražský morčosrat 14.10.ve čtvrtek od 18h Na Břežance u metra I.P.Pavlova.
Snad to vyhovuje, než nám to zas zavřou;).
- - - - -
https://www.nabrezance.cz/
- - - - -
MORČOSRAZ! doháje....
- - - - -
S ohledem na Zbyňka posouvám čas na 17.30hod, nevadí?

Veronika5 - 3.10.2021 18:12
Saxík a Kubík - jak to teď u nás vypadá 😉https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34925

Jezzabell - 3.10.2021 18:01
Pražáci a ostatní z přilehlého okolí (nebo i ti, co chcete přijet):
Než nám to zase zavřou, podzim se blíží mílovými kroky. Je čas na další 3. sraz přítel a chovatelů morčat! Co zas nějaký večer poklábosit společně? Tedy vloni nám to zavřeli dřív, než jsme se domluvili! Teď jsme všichni po C, nebo po O, tak rychle do toho!!!
Přijímám od vás sem, ale i do SZ, kdy se vám to nejvíc během "října 2021"hodí nejvíc! Už mám dva ohlasy;)..
Tak šup sem s názorama, kdy se vám to Na Břežance zas bude hodit;).
- - - - -
PS: Nestyďte se ani kamarádi s králíkama, pokud sem zabrousíte a vyhovuje vám lokalita-stejně spousta z nás má doma obojí;).

parazité - 2.10.2021 18:10
Jezzabell: Děkuji!
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky