Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Jezzabell - dnes 18:19
Bart: Mám z toho nerva, trochu se o něj bojím. Jak dlouho tohle může ještě vydržet. Ta atb jsou na kočky a psy, na morče to Valeš ještě nedával a musím ho pořád sledovat a při příznacích hned volat a vysadit. Je to prevít na játra. Na Hůrce to prý dávají jako "poslední možnost", když ostatní už selže. Jo a prý tři tbl a je z problému venku člověk!
- - - - -
BYDLÍME NOVĚ;) a máme ranvej místo výběhu;)!
https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=34891

Bart - dnes 09:55
Jezzabell - pane jo! Tak ještě že přešel na tu "přírodní cestu"... Asi se s tím tělo už samo naučilo pracovat... Je to ale borec, teda!!!

Jezzabell - včera 21:27
Tak jsme doma z veteriny. Lancíkovi praskl absces na druhé straně, než má ten první. Zuřivě se drbal na opačné straně (a to tam nebylo večer nic poznat, měl tam jen stehy z dávna, na té straně měl díru jen jednou), tak jsem ho popadla a koukám, díra jak do jeskyně a z toho vytékala řeka hnisu.
Tak jsme tak trochu v koncích s atb, vyzkoušel fakt všechno a už to doktor ani neoperuje. Je to prý lepší, když to má tendenci se čistit samo. Ale užívat si teda musí. Tak dostal Sumamed Forte. Je to risk, může to doslova odpálit játra. Ale jemu už nic nezabírá. Doktor je už tak trochu bezradný:(.

mimino - včera 19:56
Jezzabell -díky.

Jezzabell - včera 12:19
mimino: 8.3. to sem Zbyněk házel, jmenuje se paní Pánková https://www.terapiepankova.cz/

mimino - včera 09:00
Zbyněk- to je zajímavé s tou paní léčitelkou,opravdu se tomu nechce moc věřit.Nebyla to spíš náhoda?
Takhle na dálku si neumím představit jak by to mohlo fungovat.
A co je to za paní?

Zbyněk - 4.5.2021 12:40
mimino: kromě Sumamedu jsou i děsivější léky:) Ale je mi jasné, že smečka si musí brát nějaké svinsto ode mne, protože jsem "specialistou" na močáky a močové kameny a je jedno, od kterého chovatele morče pochází. K neuvěření bylo nedávno to, že mi léčitelka z Brna na dálku rozpustila močový kámen o velikosti 1,2x0,82 cm u samečka v podstatě ze dne na den, což šokovalo veterinu v Kralupech a mě tedy ještě více:) U starší samičky mi zase rozpustila nezhoubný nádor v močáku, prostě zmizel, přestala čůrat krev a zase veterina žasla, kde to jako je:)

mimino - 4.5.2021 10:43
Zbyněk- tak ten výpis léků vypadá děsivě,ale hlavně,že už je z nejhoršího venku!!
Co všechno mohou takoví maličcí tvorečkové mít za zdravotní problémy,to je až k neuvěření...

Zbyněk - 4.5.2021 10:03
mimino: játra se projevují hlavně nechutenstvím, apatií a neustálým hubnutím. Abych to neměl jednoduché, ještě jsme do toho řešili zánět močáku a Sumamed, který jí játra dále zhoršil. Játra navíc trvají velmi dlouho. Brala 3 měsíce Duphalyte 2x denně perorálně, občas Catosal, Hepagen, RC Hepato a Itoprid. A dokrm směsí Emeraidu IC a RC instant, to jim děsně chutná :)

mimino - 4.5.2021 09:32
Zbyněk- díky za odpověď a doufám,že samička už je v pořádku.
Jen pro informaci,jak se projevují ,,špatná,,játra u morčátek?

Zbyněk - 4.5.2021 07:30
mimino: proč nepoužívají ostatní veteriny inhalačky, je otázka na ty kliniky:) Já osobně také samičky raději kastruji, pokud na nich nemám v plánu chovat, nebo už mají po vrhu, tak kastrace rozhodně není na škodu, vyhnu se tím problémům do budoucna. Ale trápil jsem se teď čtyři měsíce s jednou samičkou, které zlobily játra, to už naštěstí vypadá dobře. Kastroval jsem jí asi půl roku po porodu, navíc měla i ošklivou kýlu, zřejmě z dětí, takže to DR. Sekyrová vzala všechno při jednom. No a letos najednou začala mít projevy říje a neustále čichala k zadku svému synáčkovi, který z toho vůbec nebyl nadšený:)) Dle Sekyrové se to stává - funkci vaječníků načas převezmou nadledvinky, začnou produkovat progesteron a je to. Už toho zase nechala

Bart - 2.5.2021 17:28
Bart - já myslela, že se inhalační narkóza používá u malých zvířat všude... Nestačím koukat... Ono to není tak běžné?

mimino - 2.5.2021 13:58
Ehrena- naprostý souhlas! I s názorem Cer / i dobrý postřeh ohledně té inh. narkozy/. Proč kastrovat preventivně a trápit zvířátko zbytečně,když není důvod!

Ehrena - 2.5.2021 13:25
A co se týče kastrací samiček, já bych preventivně tohle vůbec neřešila.
Už jsem měla zkušenosti s několika samičkami s potvrzenými cystami, a v pohodě s tím bez nějakých větších komplikací dožily spokojeně do věku 7 let a zemřely patrně spíš na stáří, než něco spojené s cystami. Nevím, ale myslím, že jen málo chovatelů tohle bude řešit nějakými preventivními operacemi.
Navíc pro zvířata ta kastrace není zase taková výhra, často trpí pak různými hormonálními problémy, ba dokonce i nádory, názor MVDr. Valeše, u nás potvrzený v praxi, bohužel.
- - - - -
K tomu jeden názor z archivu, shodou okolností taky Cer:
Reny - zažila jsem docela dost samic, které cysty měly, některým praskly a samice vesele žily dál, toliko moje praktická zkušenost (s dostatečně velkým základním souborem, na kterém bylo pozorování prováděno). Žádnou jsem nenechala operovat, protože delší zákroky na morčatech jsou vysoce rizikové - a třeba inhalační narkóza, ta může být neurotoxická (a morče přestane dýchat, musí se resuscitovat, následkem může být "voda na plicích" atd.)
- - - - -
k těm zbylým samicím, co měly cysty - patrně se vstřebaly, poněvadž po kontrolách už nebyly nalezeny. Pokud praskne cysta, žádé hormony se nikam nevylejou, jediná komplikace, která by mohla nastat, je prasknutí něktré z cévek, které v místě cysty jsou a pak by mohla samice vykrvácet - nicméně nikdy se to u nás nestalo.
- - - - -
To byla reakce na řádky Reny, které má i na svých stránkách, ohledně nutnosti kastrace při cystách u samic.b

mimino - 2.5.2021 13:14
Ehrena- děkuji za informaci.kouknu do archivu.

Ehrena - 2.5.2021 13:06
Mimino, Zbyněk, k té narkóze, kdysi se tady opakovaně vedla diskuze na téma Je lepší klasická injekční či inhalační narkóza u morčat? Názory poměrně zkušených a v tomto směru i erudovaných chovatelek, které zároveň byly i veterinárně vzdělané, mne tehdy docela udivily. Koho by to zajímalo, může se podívat v archivu, viz.
http://www.kralici.cz/morcata/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=Nark%F3za+inhala%E8n%ED+&time=all
Konkrétně příspěvky Cer, Haslerka, Leesil, naproti tomu Michala, Anhelli aj.
Z toho první tři uvedené mají zkušenosti z veterinární praxe.
Tak nevím. Já za sebe mám tedy lepší zkušenosti s inhalační narkózou u morčat, protože jsou po ní morčata dřív probuzená a čilá, po klasické to trvá déle, než začnou "vypadat normálně".
- - - - -
A je pravda, že na H-Vet jsme už měli několik operací, a vždy to bylo s klasickou narkózou.
Pouze na krátké přispání při kontrole, např. stoliček, používali inhalační.

mimino - 2.5.2021 11:28
Zbyněk- prosím o upřesnění informace o inhalační narkoze. Byla jsem přesvědčena,že veteriny,které se specializují na morčata/králíky/ již ani jinou narkózu než inhalační nepoužívají.Zvláště divné mi to přijde na H-vetu u Mvdr. Valeše . Z jakého důvodu by nepoužíval inhalační,když je mnohem šetrnější???

Zbyněk - 2.5.2021 11:13
Reny: víš, že je obecně neslušné dávat si reklamy na své stránky na diskuse na jiné weby? Nevypadá to hezky a nedělá se to. Navíc máš opravdu agresívní způsoby prezentace a lidii tím spíš odrazuješ. Kdybych byl adminem, tak ti to smažu.

Na Hůrce takhle kastrují samičky už sedm let - respektive od té doby,, co chovám morčata, to tam takto dělají. A je ta navíc jediná veterina v Praze, která kastruje samičky na tři body a netahá vaječníky přes bříško. Hlavně také jediná veterina v Praze, která používá inhalačku a ne klasickou nitrožilní narkózu, což je výborné pro srdíčko, intavenózní narkóza je zejména pro starší morčata velmi nevhodná nejenom kvůli poškozování jater a ledvin, ale hlavně na to strdíčko. Proto nekastruji ani u Duchka, ani u Valeše, prrotože jak Chylíková, tak i Valeš nepoužívaají inhalačku. Tedy zbývá pouze zoufale předražená Hůrka. Je to obrovská škoda, protože oba jsou nesmírně šikovní, ale mě na zdraví morčátek záleží.

Není ani pravda, že samička musí být kastrovaná do roka, záleží na celkové kondici. Některé dámy tio zvládnou v pěti letech a jiné mají problémy v roce a půl. Kastroval jsem pětileté samičky a zvládly to dobře.
Mimochodem - pokud se berou vaječníky bokem, je to pro samičku mnohem bolestivější, proto to nechtějí dělat ani Valeš, ani Chylíková. Přínos je v tom, že se doktor vyhne odhrnování střev a tím se zvyšuje pravděpodobnost přežití morčete na hodně vysoké procento.

A ne, není to metoda v plenkách, dělá se to už dávno.

Reny - 30.4.2021 21:13
Víte o tom, že:
Existuje šetrná PREVENTIVNÍ KASTRACE tak zvaně "horem/bokem" začala se provádět i na morčatech. Zatím metoda v plenkách a dělá to jen pár specialistů (v Brně MVDr. Jekl a Hauptman a v Praze na Hůrce) ale začíná se dělat i na některých dalších veterinách. Tito veterináři tuto šetrnou preventivní kastrace doporučují, jelikož cysty trpí 80-90% samic, a projevují se většinou kolem 2 let, ale zjistí se jen na ultrazvuku, některý zkušený vet i pohmatem.
Doporučuji preventivní kastraci v 6-12 měs.
Starší samice kolem 2 let už většina samic mívá cysty a operace pak je náročnější.
Kastrace bokem není tak invazivní, prakticky žádná rekonvalescence a samička je hned fit.
Ovšem je to dražší zákrok cca 2-3tisíce.
Podle zkušeností i informací od špičkových veterinářů je kastrace bokem dobře snášena, bez náročné rekonvalescence. Pokud je samička ještě bez příznaků nemoci, předejde se tak zdravotním problémům a náročné operaci, když už má velké cysty, zánět dělohy, mléčné žlázy atd.
Pokud už má samice zdravotní problém, nebo veliké cysty, musí se udělat klasická kastrace přes bříško a to je velmi riskantní zákrok 50/50, kor a u starších samic, proto je lepší prevence a včas. U starých samic doporučuji spíš hormonální léčbu injekce Receptal.
Výhody preventivní kastrace samic- článek od MVDr.Barbora Trnková 8.7.2015
PREVENTIVNÍ KASTRACE samiček HOREM(fotky)
Samička po preventivní kastraci horem má jen dvě maličké jizvičky a je hned fit.
ODKAZ NA WEB : http://www.morcataureny.stranky1.cz/nova-stranka-266083/

Zbyněk - 28.4.2021 07:04
Snezenka: co nejdříve na veternu, sono močáku, rozbor moči na přítomnost krve, pokud bude močák čistý, RTG ledvin kvůli kamenům a jde li o samičku, ta sono dělohy a vaječnků. Vše je velmi bolestivé, na veterinu s tím ihned.

Jezzabell - 26.4.2021 16:48
Sněženka: Jestli kníká při močení, může to být buď zánět močového měchýře (to určí veterinář z moči přímo na veterině), nebo a to je horší a bolestivé pro morčátko, močový kámen. To se určí RTG močáku. Operace nutná. Doporučuju na nic nečekat a mazat na veterinu. Kníkání morčete u močení nevěstí nikdy nic dobrýho. Krev v moči nemusí být ze začátku vidět, taky to může být ještě "zatím jen" písek, to se proplachuje močák cévkováním.

Snezenka - 26.4.2021 15:04
Dobrý den,
mám na vás dotaz. Naše morče když čůrá nebo kaká tak u toho tak nějak podle mě smutně kníká. Koukala jsem na moč je v pořádku není nějak zbarvená a bobky má v celku jen maličké cca pul centimetru. Je možné,že jí něco je? Nebo máte s tímto někdo zkušenosti? předem děkuji za odpověď

Bart - 26.4.2021 14:33
Zbyněk - 26.4.2021 10:40
Bart: to je seznamka, jak z učebnice :)

Jezzabell - 25.4.2021 23:14
Bart: Hehe, to znám;). Jak se olizoujou, je to prima. Vincent takhle olizuje Geriho:). To vypadá dobře, kluci si sednou. Počkej si na společné "noční drnčení"! U nás je to jak v úle, jak drnčej ve třech, nedá se skorem spát, chrocht!

Bart - 25.4.2021 20:19
Jezzabell - tak to je fajn, že nakonec může být Vincent i s Gerim, když se mu tak líbil... Manžel by si včera klidně vzal oba, jak jsme se nemohli dohodnout kterýho, tak jsem mu musela vysvětlovat, že 3 být samci nemůžou...
Před chvílí jsme je dali do svých beden, aby měli na noc klid. Od 15.30 byli spolu ve výběhu, jsou z toho pěkně unavení. Každý si zalezl do deky, už i ten malý a chrněj. Tolik pohybu Nico teda dlouho neměl!!! Nejdříve dělali, že se neviděj. Když se začal Nico pohybovat, malý zbystřil a začal trochu pokvikovat a pozorovat ho. No pak se očuchali a už to jelo. Nico ho proháněl pod radiátorem tam a zpět a pořád se na něm chtěl vozit. Taky ho vyhazoval z pelíšků, ale pak zas najednou vedle sebe krásně leželi, malý se k němu tulil. Jak dostali trávu, tak se to rozběhlo. Pak ještě vyluxovali celou misku nakrájený zeleniny - mrkev, fenykl, řapík. Tak že docela běžný - proháněli se a když byli unavený, tak u sebe leželi a tulili se. Nico mu olizuje ucho a oko - to dělal i Samuelovi. Tak ještě zítra do výběhu (odpoledne veterina na broušení - to bude doktorka koukat, že jedeme s jedním, ještě to neví, že Samuela už nemáme) a v úterý asi už půjdou k sobě bydlet. To mám volno, tak můžu důkladně vyčistit ubikaci. No je to teda sranda. U nás už se poslední dobou jenom spalo a teď takový rozruch!!!!

Jezzabell - 25.4.2021 16:18
Bart: Tak jsk se daří seznamování?
I když to u nás vypadalo po Lanceho napadení Vincenta (v jeho třech měsících) na "půlnoční expres", musím podotknout, že druhý náš peruánec Geri (coronnet)s Jarvisem (rozetkou) vytvořili trojku, kde to kupodivu funguje-i přes prvotní třenice, kdy si Jarvis s Gerim museli vyjasnit víc věcí;). Ale jsou úžasný chůvičky oba dva! A tak snad odchovají mimino, aby mohl na Vánoce dostat svého vlastního parťáka.
Na to, jak děsivě to pro chudáka potrhaného Vincenta vypadalo, je to teď díkyBohu v normále. A tři vláčkující a popcornující pásovci v aréně, to je věřte mi FAKT PLNO!;)

Ehrena - 24.4.2021 23:44
Bart, můžu potvrdit, Bělinka to měla taky do konce, ty měkké bobky. Mazlavé.
Zlepšilo se to jen při senné dietě, ale byla hubená a na seně ji držet nešlo.

Jezzabell - 24.4.2021 23:33
Bart: Co tak slyším, morče je na těch malavých hrudkách do konce života..I Zedík to tak měl a nezbavil se toho. Bylo to jak na houpačce, jak se to lepšilo, najel na salát a bylo to. Ale udržet ho od toho nešlo. Ještě možná přidat dokrm. Že by to trochu pomohlo. Dávala jsem k tomu fybriplex a to celkem pomáhalo.
Tak ať ta seznamovačka dopadne líp jak u nás;)!

Bart - 24.4.2021 22:35
Jezzabell - už jsem ho dala Nicovi očuchat, ale zatím jsou zvlášť. Zítra až přijdu z práce, tak je zkusíme dát do výběhu, co budou dělat.
O trávě mi ani nemluv - manžel přinesl první už po Velikonocích, prostě nemohl odolat, ať si už morčiska pošmáknou. Dostávali sice pidi hrstičku 2x denně, ale Nico má od té doby zase průjem!!! Teď jsme ji na týden vysadili a nepomáhá to. Všechno zase zmalovaný a do toho má přijít mimino... Když měl v únoru ty přerostlý stoličky, tak jedl jenom seno a granule + mrkev a to měl najednou bobky krásný. Jenomže na takový dietě ho neudržím, navíc přitom hodně zhubnul, tak že baštit potřebuje. Doktorka říkala, že to dělá to zelený, tak že i saláty. Ale když se pak rozjedl, tak to bylo pořád dobrý, než dostal tu trávu.... A na ty jeho hromádky kurňa nic nepomáhá.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky