Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

MMMoni - 5.7.2022 16:43
A na Zdeňku Kupkovou byste někdo kontakt prosím měl? Kdysi chs U Berta. Děkuji.
- - - - -
Děláte tady ještě někdo srazy? Kdysi jsme se scházeli celkem často 🙂 i několikrát do roka. Nejen výstavy, ale i soukromě u někoho doma většinou 🤣

Ehrena - 4.7.2022 16:01
Bruce, nebo na Facebooku, tam je asi větší návštěvnost.
- - - - -
MMMoni, když najedeš na nick Uj uj, najdeš tam kontakt.

Emmča - 3.7.2022 21:13
MMMoni: Nevím, sama ho nemám. ;)
Bruce: Řekla bych, že je tu tak málo lidí, že aby někomu tento termín vyhovoval a k tomu aby byl z Ostravy.. No, nevím jestli se někdo najde. Snad ano. :) Pokud ne, zkuste třeba chovatelskou stanici, ze které pocházejí, pokud tedy nejsou ze zverimexu.

Bruce - 3.7.2022 21:05
Dobrý den,
máme s přítelkyní 3 morčátka. Pojedeme 19.7.-4.8. na dovolenou a chtěli bychom se zeptat, jestli tady není někdo z Ostravy, kdo by nám po tuto dobu naše miláčky pohlídal. Na penízkách bychom se samozřejmě domluvili.
Předem moc děkujeme a užívejte sluníčka!

MMMoni - 1.7.2022 16:02
Uj uj: tak to je super, že jsem vás tu našla! 👍🙂
- - - - -
Všem: nemáte prosím někdo na Uj uj kontakt? Dekuji

Zbyněk - 1.7.2022 11:05
Ariel: na kluky "leze jaro" a protože nemají samičky, tak honí jeden druhého, to je normální. Samci páchnou dvěma způsoby: jednak vylučují u zadečku žlázkami páchnoucí bílou pěnu, mají obvyke úplně napěněný zadeček. A navíc mají vyústění pohlavních žlázi i do močáku, takže když jsou vzrušení, výrazně páchne i moč. Puberta v cca osmi měsících to ještě zhorší a pak se to trochu zkldní, ale bez záruky:)

Jezzabell - 30.6.2022 14:09
Ariel: mám doma sedm kluků (koulařů) a i když mi některý na ruce vibruje, že vidí druhého před sebou přes mříž klece, je to "odér";). Ale to k tomu prostě patří, jsou to samečci. A zdraví. Neboj, je to normální;).
Počkej, až jim v jejich stáří budeš vytírat anální vak! To je jako zahřátá stará kapusta s nemytým dělníkem ze stavby!

Ariel - 29.6.2022 19:43
Ahoj, mam dva dvoumesicni kluky- bratry, ted se zacali honit po kleci, ruzne nadskakujou a tak, tim si predpokladam delaj poradek v tom, kdo bude sef. Ale- je mozny, ze by vic smrdeli? Prijde mi, ze posledni tyden je citim daleko vic nez obvykle, mela jsem za to, ze to znackovani delaji jen kdyz maj na blizku samici. Diky za reakce

Zbyněk - 14.6.2022 10:42
Bart: není to divný, měl jsem to u jedné samičky stejně. A Panacur zabra, ten parazit může zareagovat na něco, co je v potravě v tomto období, například. Panacur je zcela neškodný, tohle bych rozhodně zkusil.

Bart - 14.6.2022 10:20
Zbyněk - na Pankur se zeptám, to jsme ještě nezkoušeli. Na parazity se to dělalo, ten rozbor. Ale bylo by to docela divný, kdyby si vždycky v červnu parazit řekl, že začne škodit a v září si to rozmyslel a odstěhoval se jinam.... Spíš to bude nějakým tím jídlem, co se v létě pěstuje jinak než v zimě. Sice by to bylo logický obráceně, protože v létě je to všechno přirozený a v zimě vyhnaný uměle, ale asi to tak bude.
- - - - -
Panacur

uj uj - 13.6.2022 17:17
ahUj všem morčomilům, trochu se zpožděním, ale přece - nové číslo časopisu KVÍK je na světě :-)
https://casopis-kvik.webnode.cz/nejnovejsi-cislo/

Zbyněk - 13.6.2022 09:48
Bart: ptám se proto, že na giardie se musí bobky sbírat cca čtyři dny a dávat je postupně do lahvičky s vodou v lednici, jinak se parazit v laboratoři nezachytí. Ale já bych především koupil na veterině Panacur, stačí ti v podstatě jedna tabletka. Rozělit na čtyři díly, rozdrtit, smíchat s vodou a Glukopurem a šup do pusinky. Tři dny po sobě, den pauzu a pátý den zbylou čtvrtku. Teprve pak bych mu dal Protexin. Třeba to zabere a nic se tím nezkazí. Prtože pokud Attapectin nezabírá, může to být parazit

Bart - 12.6.2022 17:40
Zbyněk - o ledovým salátu vím, že se dávat nemá. Tu příčinu už zjišťujeme dlouho, vždycky, když se to objeví. I krevní rozbor se dělal. Fibreplex jsme taky používali. Teď jsem si vzpoměla, že nám chtěla doktorka loni ještě předepsat recept do lidský lékárny, že by nám tam něco namíchali. Ale k tomu nakonec nedošlo, protože se to právě z ničeho nic upravilo samo. No píšu to tady každý rok asi, vím, že i Ehrena s tím měla u některých morčat problémy. Jak jsme ty bobky sbírali? Jo, to už přesně nevím, dělal to manžel, ale snad se toho sbíralo víc během dne. Fakt už nevím... No nic, v úterý se jede zase se zubama. Budeme do něho zase jako každý rok rvát všechno možný, častěji prát deky a čistit. Stejně tak si užije častější koupání. A ono se to najednou jak mávnutím proutku zase upraví. Mě hlavně zajímalo, jestli to může spouštět ten salát. Tak že asi jo. Ale je to jediný morče za 20 let, kterýmu ten hlávkový salát vadí....

Zbyněk - 12.6.2022 17:10
Hlávkový salát pro morče není vhodný nejenom kvůli dusičnanům a stejně tak ledový. Alespoň to tvrdí Jekl:) Prosím tě - jak jste přesně sbírali bobky na ten rozbor? Popiš prosím. Žlučník a játra má v pořádku? Podávali jste Degan a Duphalyte? Často to zabere. A pastu Fibreplex, ale začal bych příčinou.

Bart - 12.6.2022 14:50
Zbyněk - všechno jsme už zkoušeli každý rok. Protexin, Degan... odsud znám i ten Attapectin, o ten jsem si řekla loni. Ještě ho máme. Dokonce dělali i rozbor v Německu... No, jak píšu, vrací se to rok co rok, zdá se, to bude mít pořád, a pak to najednou z ničeho nic zmizí a je to v pořádku. Teď byl klid od konce září. Jídelníček pořád stejný, změna teď byla v tom salátu... Čím je hlávkový salát jiný, že není vhodný? Jinak dáváme říman a little gem. Jak byl v dubnu Nico nemocný, tak jsem ještě kupovala takové ty mixy salátů. Jednou nemusí člověk za něco platit, a zas to zvířeti dávat nemůže... Ach jo.

Zbyněk - 12.6.2022 05:23
Bart: půl roku se zbavujete průjmu?? No no:) Nepomáhá nic? Předpokládám, že ani Protexin, nebo jiné podpůrné prostředky? Sono střev je v pořádku?
Hlávkový salát není pro morče vhodný a to ani domácí, ale Attapectin jste zkoušeli? Čtvrt tabletky ráno a večer - rozmačkat, trochu Glukopuru, naředit vodou a šup do pusinky, průjem je minulostí:) Je ale nutné stolici hlídat, aby to nedopadlo opačně. Přidat Degan (několik hodin po podání Attapectinu) ničemu neuškodí!
- - - - -
H: ha, biologické vzdělání? To bylo dobré!

Bart - 11.6.2022 23:36
H - zajímavý postřeh... No, každopádně jsme ten salát hned vysadili, ale bude to zas na dlouho. Nic jinýho mě nenapadá, strava jinak pořád stejná... Tohle byla jediná změna....

H - 11.6.2022 21:28
Bart: I listová zelenina z vlastní zahrady může být významnější na dusičnany. Záleží především na způsobu pěstování. Obecně jich má víc takový salát, který má třeba méně světla, málo humózní a těžkou půdu. Jo, ovlivňuje to i používání hnojiv, ale není to jediný faktor a i bio salát může mít dusičnanů dost. Například ty ranější odrůdy salátů mívají dusičnanů více, protože rostou v období, kdy je toho přirozeného světla méně. Ovlivňuje to i množství srážek (více deště a sklizeň po něm - méně dusičnanů, sucho - více dusičnanů). Víc jich je i v salátu, který utrhnete ráno, méně když ho sklidíte večer. Prostě není to jen o tom, jestli je ta zelenina koupená nebo ze zahrady. ;)

Bart - 11.6.2022 19:24
Ylada - že by víc, než zelenina z obchodu? Proto si to můj táta pěstuje sám, aby to měl "zdravější"... No je to divný. Pak se toho průjmu půl roku zbavujeme, nic nepomáhá a najednou ze dne na den se to srovná, nikdo neví jak. Každý rok se to opakuje....

Ylada - 9.6.2022 19:48
Bart: napadá mě, jestli ten salát nemá v sobě příliš dusičnanů?

Bart - 9.6.2022 09:22
Má někdo zkušenost s tím, že by mělo morče po hlávkovém salátu z vlastní zahrady průjem? U nás už je to druhý rok po sobě.... Loni mě to jen napadlo, ale letos to vidím jasně, že je to ten spouštěč... ( ne teda úplně průjem, ale zas ty hroudy).

Zbyněk - 5.6.2022 09:48
eranik: to jsou, hned na první fotce je důkaz, že umí milovat naplno :D https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=33558

eranik - 4.6.2022 19:58
Morčata jsoum mazlíci láskyplní.

Jezzabell - 1.6.2022 11:21
Zbyněk: Velký souhlas! Za ta léta s morčatama na veterinách už je nás několik, kteří se tam pravidelně potkáváme a kde doktoři už z dálky zdraví "ale dobrý den, copak je to dnes" Příp. !Už jste tady dva měsíce nebyli, no říkali jsme si, co je s váma.."
Kdo nezažil, nepochopí. A není to o špatné starostlivosti o morčata, spíš o smůle na geny a to nikdo neřekne dopředu ani z dobrého chovu, nebo i ze zveráče. Někdo má kliku, že jich má míň, příp. jen dva a nemusí na veterinu, někdo je tam často, protože dělá, co je v jeho silách, aby drobečkům pomohl a zachránil je.
A léty praxe už i veterinář pronáší věty "mohli byste nám tu vypomáhat, máte v tom už skvělou praxi!" Nebo"No vidíte, to taky není špatný nápad, to mě nenapadlo (ano i tak se na vet. mluví, jsou to taky jen lidi, často vytížení a v časovém presu)".
U morčete je problém, že jde všechno co je špatně hrozně rychle a je třeba taky rychlou variantu atb. I mně pozvolnou léčbou nebo nenasazením atb včas zabili na veterině ne jedno morče. To ze začátku. A teď už si taky řeknu svoje. Buď se s doktorem schodnem, nebo polemizujem co dál a jak rychle z toho ven, pokud to jde.

Zbyněk - 1.6.2022 10:23
Myxief: ale no tak :) Za a) jsem změnu lékařce oznámil mailem a byla schválena a za b) po osmi letech neustálé atb léčby už trochu vím, co funguje, na co a v jaké kombinaci, jak dlouho po podání předchozího atb a jakého typu. Vím, co po čem nefunguje, vím, jaká musí být pauza atd. Chodím na tři veteriny, všude už mi jenom říkají "dejte jim nějaká atb", já navrhnu, oni schváí a je to. Už mi také morče zabili nevhodnou kombinací, to všechno jsou zkušenosti. No a zatím se obloukem vyhýbám Entizolu, to opravdu jenom v případě kritického problému. V každé, případě - po měsíc a půl Cipískovi nepadá jídlo ven dírou v krku, za mě dobrý :)
- - - - -
A co se týká pokynu lékaře, proč bych mě podávat nefungující Ronaxan ještě týden, zatímco morče má v krku půlcentimetrovou díru a hubne? Tak už přibírá. Mě pro zněnu vadí veteriny, kde člov ěku neprodají ani blbý Duphalyte a ještě následuje hodinová přenáška o škodlivosti neodborného podávání léků.

Myxief - 1.6.2022 07:29
Tak v nekterych statech v Africe uz je, dokonce v hodne, hlavne v centralni. Ale jak rikam diskuze jinam.
Nicmene mi vadi, ze podporujete nasazovani leku z vlastniho uvazeni a nedbate pokynu lekare. Proste tak kdyz se vam to nezda, tak si to mate zkonzultovat s nim hned a pote dodrzovat presne delku uzivani. Me nevadi, ze se antibiotika pouzivaji, ale presne tohle vede k te rezistenci. Lidi si ordinuji pote i pro sebe co doma najdou a nedodrzuji jakykoliv postupy. Nastesti jsou jeste porad na predpis. Pokud jste vystudovany zverolekar, tak je z vasi strany vsechno v poradku a omlouvam se.

Zbyněk - 1.6.2022 07:00
Myxief: ono to chce vyvážit. Samozřejmě rezistence na atb je vážná věc. Nicméně před měsícem a půl jsem přišel domů a Cipísek měl na krku abscess, jak švestku. Operace proběhla za dve hodiny, Valeš nechal krk otevřený, měsíc jsem dával Ronaxan a vyplachoval díru desinfekcí, plus jsem jí mazal Tenazymem. Minulý týden konstatovalal Sekyrová, že se to moc nehojí a udělali jsme kultivaci. To bylo ve středu, já jsem ale nečekal a doma jsem rozředil Sumamed Forte. Kultivace dorazila v pondělí a jednalo se o Necropsobacter rosorum, na kterou nefunguje ani doxyciklin, ani azytromicin, ale přesto Sumamed skvěle zabral, píštěl zmizela, potrava už mu nevytéká dírou ven a zklidnil se i zánět po vypadlém dolním řezáku, který abscess způsobil. Ronaxan i Sumame jsou mimochodem vynikající atb na morčecí zápaly plic, Ronaxan ale nezabere na akutní močák, kdežto Sumamed vždycky. Vyřeším akutní stavy a pak si mohu hrát s chronickými, kde se uplatní alternativa.
Potraviny - příklad z vlastní zahrady, kerou jsem získal v rámci dědického řízení. Táta tam měl osm jabloní, višeň, dvě švestky a třešeň. Měli jsme z toho maximálně bedýnku maličkých, červivých jablek. Předloni jsem koupil postřkovač a insekticid Karate a po odkvětu jsem stromy postříkal. Ten rok jsem měl dvě bedýnky zdravých švestek, kyblík višní i třešní a deset bedýnek pěkných, zdravých jablek. Stejně tak loni. Někdy to bez chemie nejde. Bez moderních hnojiv by byl v Asii i v Africe hladomor a to se jedná jenom o hnojiva. Je prostě potřeba vyvážit oba přístupy. Plíseň je špatná věc, tam bych u zvířete neexperimentoval už jenom proto, že jí mohou chytit třeba děti a nikdo neví, co jim provede s imunitou. Obvykle nic dobrého.

Bart - 31.5.2022 22:46
Myxief - no vždyť. Každý si to musí posoudit sám - chemie x příroda... Jak prostě v čem.... Jj , už to patří jinam a všechno má své pro a proti.

Myxief - 31.5.2022 21:03
Ono to samozrejme neni vsechno tak jasne. Ja taky nejsem zastance nejakych caju. Ale pokud jde neco resit prirodne, proc ne. Protoze tu vasi chemii, tim se strikaji potraviny a tam jsem teda radeji, pokud se skudci likviduji prirodne. Ono to jde, ale je to vsechno drazsi. Ale to je uz diskuze jinam.
Take je treba pamatovat na rezistenci na antibiotika…

Bart - 31.5.2022 18:45
Zbyněk - já jsem teda taky víc zastánce "chemie" než přírodních věcí. Je to asi špatně, ale když chce člověk něco zklikvidovat, a je to třeba i nemoc, tak to chce prostě hned a pořádně a taky viditelně.... Když se na to jde přes přírodu, trvá to dlouho. Ale jsou i lidi, co to mají obráceně a raději dávají přednost přírodním věcem (čajům ap.). Tak proto jsem to tu dala, přijde mi to zajímavé. Zkusila jsem a vracím se taky k Savu. Jak jsem psala, na zvíře jsem to zatím nemusela zkoušet, ale jedna z variant to je - kdyby to někdo teda chtěl zkusit, tak ať ví, že to existuje.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky