Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Sanny66 - včera 19:23
Zdravím, tak po 14 ti dnech můžu říci, že si Brumla a holky sedli. V noci se už taky zklidnili a každý spí ve svém pelíšku. Holky jsou ještě lekavé, ale když dávám Brumlovi mlsku nebo zeleninu, tak koukají kdy dám jim a občas si vemou z ruky. Milouš nám stále chybí, ale jsem ráda, že snad Brumla nestihl moc tesknit.

Sanny66 - 8.9.2023 20:37
Mila: on na ně nenaskakuje jako na páření, jen jim oňuchavá zadele, jedna ho kopne když jí to štve, ta druhá ho zobne, občas docela dost, že mi ho je až líto. Oddělovat je nehodlám. Chlupy naštěstí nelitaji. Musí se nějak srovnat.

Zbyněk - 8.9.2023 20:04
Mila: mám doma kastrovaného samečka, s docela pohnutým dětstvím, to je na delší povídání. Dostal jsem ho i s jeho o tři měsíce starší maminkou, jakmile přišli do smečky, sameček si očichal holky a začal na ně vrčet a naskakovat, ale o dominanci u něj nejde - jsou to jasné sexuální projevy a jinak je spíše submisivní. Jak píše Sanny, celý den vrčí a večer padne, jak podjatý, když spí, často ani neví, že na něj sahám:) Překvapilo mě, že i když byl kastrovaný ve třech měsících (a jako roční váží 680g), energie má na rozdávání a pindíka strká i do klíčových dírek:)) Jenom obě matky ho na sebe nepustí a protože se jedná o velmi chytrou šeltii, většinou to ani nezkouší. Naposledy jsem uslyšel zaječení a nejstarší Baruška měla v pusince otep bílých chlupů, zatímco sameček si lízal zadek:) Pro změnu velmi dominantní Baruška, těžce nemocná, nikdy nevrčí a nenaskakuje, ale jakmile má pocit, že není respektována, nastane třetí světová:) Ona ale převzala vůdčí roli už před dvěma lety a nikdy neměla typické dominantní projevy, ovšem ostatní okolo ní chodí obloukem. Kupodivu ale respektuje druhou matku, zřejmě z ní to mateřství cítí, nevím. Nicméně i druhá matka poslouchá Barušku na slovo.

Mila - 8.9.2023 19:40
Sanny66 - to oddělování ale nedělejte , nechte je at si to vyříkají, nelekejte se že bude naskakovat jako na páření, to je proces že dokazuje dominanci, že on je pán, nebojte že by šlo o sex nebo nakrytí, jak leckdy lidi mylně tvrdí. To naskakování jak na páření při dominanci dělají i samice na samici, o prostě tak je u morčat normální. A to že si je obskočí, tak si je podřídí. Musí to proběhnout, musí si to vyříkat a je potřeba je nechat. A to i za cenu že bude řev. Mám v těch 9ti holkách dvě opravdu citlivy, ty řvou i když se knim někdo přiblíží, hlavně já :-D nic jim nedělám a už ječí, jak kdybych jim trhala nožičky :-D hysterky no... ale zvládli to taky. Spím snimi v pokoji a když nemusim vstávat na budíka, prostě si strčim špunty do uší a spim. Horší to je když musim vstávat. Ale už vim, že to musí proběhnout a oddělování nikam nevede, bo je to seznamování vždy úplně od začátku. a to nikam nevede.
- - - - -
Sanny66 a to naskakování na sebe a vrkání je celoživotní, pořád si potřebuje potvrzovat pozici. To je příroda a je to u všech zvířat....

Sanny66 - 8.9.2023 19:31
Mila: ono si to asi sedlá docela pěkně, krev neteče, holky občas soukromničí a on by chtěl k nim, tak ho ďobnou a on leží na kraji tunelu a vrká na ně. Ale jsem statečná a nezasahuju, jen je třeba oslovím a oni přestanou dělat neplechu. I když v noci sem ho dvakrát musela přesunout, vrkal na holky a už se to nedalo vydržet, tak jsem ho dala do druhého tunelu a on hned usnul. Zrovna večeří, takže to tu litá od misky k misce a z tunelu do tunelu. Občas mě rozboli hlava, když všichni tři spustí, ale je to sranda je pozorovat.

Mila - 8.9.2023 18:56
Sanny66 - on si holky srovná, to se nebojte. Oni jsou malé, snadno se mu podřídí. Zvolila jste to správně. Holky s klukem žíjí v harmonii, bývá to lepší soužití, než mezi morčaty stejného pohlaví, aspoň za sebe říkám. Mám 13 let kastráta s holkama, nyní čerstvě už třetího v pořadí. Jen tentokrát bylo dost drsné začleňování nového kastráta, bo zatímco na rakovinu umíral předchozí kluk, nejstarší samice se ujala vlády a pak se jí nechtěla vzdát. Bylo to brutální a na krev, nikdy jsem nevěřila, že toto zažiju. Kluk naštěstí už témeř roční se nezalekl, a já jsem dala na radu jedné z chovatelek a posuzovatelek na výstavách morčat, že pokud dračice bude hodně zlobit, mám jí na pár dní zavřít na samotku, aby si kluk mohl podrobit zbylé holky ( ted mám 9 holek spolu skastrátem) a když holky půjdou za klukem, dračice stratí moc nad nima apodrobí se taky. Lítali z kluka chlupy teda - Je to Lunkarya peruánec a je oškubaný jak kuře - po celé ubikaci jsem nacházela trsy krémových chlupů z něj - hold Vali šla 2x po dvou dnech na samotku - přes mříže, aby se viděli, slyšeli, čuchali k sobě, a pak když jsem viděla že zbylé holky jsou podvolené Lukymu, pustila jsem dračici ven.... a sledovala. Měla jsem celou domu shodou náhod dovolenou.... pak jsem si uvědomila, že mu musim pomoct a dračici usměrnit. Čili dostala párkrát tukanec smetákem po zádech, když jsem viděla že po něm jde a často dost zákeřně .....jednou dostala papučí... a ejhle ! Zjistila jsem že to jde vychovat ! Najednou stačilo jen naznačit, houkla jsem "jdu pro koště ! " a ona se otočila a běžela na druhou stranu ! Hurá ! pochopila to :-D Trvalo to 3 týdny, ale sedlo si to. Oba dva dost velké krvavé šrámy, ( ona i 2x roseklou tlamu ) každý den jsem kontrolovala a desinfikovala a hlídala aby nedošlo k abcesům.... Už je i dračice beránkem :-D Uvidíte, že u Vás si to sedne hned. maličké holky si srovná snadno a rychle. Té mojí dračici je 3,5 roku a je nejstarší z mých současných holek. Ale nechtěla jsem abych měla singl morče, prostě si to museli vyříkat, i když hodně drsně a krvavě. Ale už vím, že i morče se dá vychovat :-D

Ehrena - 8.9.2023 10:42
Reny, ke kastrovanému parťákovi.

Jezzabell - 8.9.2023 07:34
Reny: Možná si to chtělo přečíst kousek dolů celý příběh Sanny. K parťákovi jí umřel sameček a scháněla nejvhodnější volbu, aby nezůstal sám

Reny - 7.9.2023 21:25
Sanny66 - 7.9.2023 19:18
Ehrena: no teď je chvilku klid, holky zabraly jeden tunel a Brumla druhý a odpočívají, máme je doma 4 hodiny. Holky už dlabaly zeleninu, ještě aby našly napáječku, snad to bude jen a jen lepší.

Ehrena - 7.9.2023 19:02
Sanny66, neboj, oni se srovnají, vykastrovaný sameček a k němu jedna, ale lépe více samiček je ta největší pohoda.

Sanny66 - 7.9.2023 18:03
Takže máme dvě holčičky, už jsou spolu ve výběhu, občas se Donnou, ale docela to jde. Brumla asi trochu nešťastný, byl zvyklý na svůj klid a teď ty dvě treperendy. Olej jsem nakonec nepoužila, on je totiž pořád oblejzá. Zrovna se jedná naštvala, vlezly si do jednoho domečku a on k nim leze, tak dostal dobanec.
- - - - -
ďobnou

Jezzabell - 7.9.2023 15:36
Sanny66: Bacha na ten olej, může v tom být něco, čím se můžou otrávit, když se budou pzcovat sami! Kluk bude nadšenej a holky taky;). To bude dobrý!

Sanny66 - 7.9.2023 12:19
Veronika: máme výběh 170x80cm a klece dvě metrové spojené do L. Tak snad to zvládnou.

Veronika5 - 7.9.2023 11:52
Danny: Já myslím hned k sobě, hodně prostoru a neutrální území. Na olejíček bych se vykašlala. Sameček samičkám neublíží, bude z nich nadšený😉.

Sanny66 - 7.9.2023 09:24
Tak se jedeme podívat na dvě tříměsíční holčičky. Mám z toho trochu strach, chtěla jsem jen jednu, ale doma všichni že dvě. Nějaké rady na seznamování? Holky dám k Brumlovi do uklizeneho výběhu, někde jsem četla že je dobré je potřít levandulovým olejíčkem, aby voněli stejně. Domečků máme dost jsou průchozí, že se nikde nezaseknou, když by je honil. A nevím, mám je dát k sobě hned? Nebo třeba pod vršek klece, aby se okoukali než se na sebe vrhnou? Jsem nervózní, tak kdyby byl můj dotaz nenormální, tak se omlouvám.

bart - 6.9.2023 08:49
Zbyněk, Jezzabell - tak to je super, že konečně chvíli štěstí přeje!!! Ať to pokračuje, držím palce! Konečně trochu něco pozitivního :-)

Zbyněk - 5.9.2023 07:51
Sanny66: ke čtyřletému prďolovi bych pořídil dvě holky, buď mimina, nebo podobného věku, protože když bráška umřel ve čtyřech letech, lze to trochu očekávat i u sourozence, něco málo o tom vím. Aby za chvíli nebyla samička sama. Morčecích holek je všude dost, ale vzal bych ségry, aby si rozuměly a neměl jsi doma tři naježené, naštvané koule :)

Jezzabell - 4.9.2023 20:08
Sanny66: Scháněl se, to je jasný..mimino, než začne truchlit! Tak ať to dobře dopadne a pak napiš;).

Sanny66 - 4.9.2023 16:27
Jezzabell, Zbyněk: děkuji za rady. Brumla je zatím docela akční, i když dnes začal najednou pískat, jak kdyby brášku volal. Zatím se přikláníme k holčičce, okukuji CHS a inzeráty, tak uvidíme co se naskytne.

Zbyněk - 4.9.2023 12:55
Sanny66: já bych to řekl takto: pokud se sameček tváří asociálně, zkusil bych klidně měsíc samoty a jestliže bude žrát a běhat, asi bych to tak nechal, pokud už chceš skončit. Jinak bych mu pořídil dvě ségry :)

Jezzabell - 4.9.2023 11:11
Zbyněk: Panebože! Ještě že tě ukecala! Šikovná holka!
- - - - -
Sanny66: Tady je to asi jedno, jak je kastrovaný, holka mu vadit nebude. U kluků je to právě sázka do loterie. Když si "voněj", je to klid, ale právě může být jeden agresivnější a pak je z něj dobrá chůva, ale jak příjde puberta, je oheň na střeše (v kleci).

Sanny66 - 4.9.2023 09:24
Zdravím všechny, jdu si pro radu. O víkendu nás nečekaně opustil náš Milouš. Zůstal po něm jeho bráška, který si zatím snad nevšiml, že ve vedlejším výběhu brácha není. Litá po zvětšeném výběhu a cpe se za dva, když přijdu tak hned vykukuje jestli nesu i něco dobrého. Ale nechceme ho nechávat samotného, jsou mu 4 roky, je kastrovaný. Je lepší mu pořídit mimino kluka nebo holky? Kluci měli každý vše vlastní,protože právě tenhle lump vyvolával neshody a pak tekla krev a lítaly chalupy. Takže prostoru tu mají habakuk, když by se nepodařilo ho skamaradit.

Zbyněk - 4.9.2023 08:48
Veronika5 : Baruška ja onkologická pacientka a Valeš jí dal po operaci žaludku 21.11. cca deset dní života. Baruška naštěstí špatně pochopila jednotky a vyměnila dny za měsíce:) Je ještě poslední z mé původní party a pamatuje je všechny. Je to těžké, když člověk řeší paliativní péči. Podobně jako Kubík, ani Baruška už moc nechodí, ale když jde o jídlo, tak ten zadeček ještě zvedne:) Také tedy fakt nevoní, ale to jsou ledviny a močák. Jednou denně jí sprchuji počůrané bříško a zadeček a je to pak lepší :)

Veronika5 - 3.9.2023 15:37
Zbyněk: Hezký!!! Já tu mám skoro šestiletého Kubíka, to už je taky stařeček. Je stále pěkně vypasený, seno se mu teda musí dávat až pod nos, on si v něm ustele, futruje a zvedne se jen na napití. Většinu času spí, někdy už působí tak že žere že spaní. Jednou usne s plnou hubou sena a už se nevzbudí....Jo a děsně smrdí. Asi už ho ta hygiena moc nebere.

Zbyněk - 3.9.2023 12:49
Jezzabell: je to bojovníček! Já jsem dneska naložil s těžkým srdcem seniorku Barušku do přepravky s tím, že pojedeme na uspání, protože přestala žrát a hle, v autě spucovala kopr, salát a pustila se do sena s výrazem "já ti dám eutanazii, blbečku":)) Tak jsme to před Prahou otočili a doma se šla docpat senem do výběhu. Pak se v tom vyznej:)

Veronika5 - 2.9.2023 05:23
Jezzabell: To je moc dobře.

Jezzabell - 1.9.2023 19:30
Tak je to přesně měsíc, co si Uhlík vypích oko (nejspíš o seno). V nejbližší débě není třeba operace, kdy by zbytek očka vyjmuli a zašili víčko..Uhlík má slabší ledviny od narození, tak jsem ráda, že nebude zatížen operací. Měli jsme dvoje atb, léky na bolest, kapky na bolest a na regeneraci.
Na očko už neuvidí, rozezná jen světlo a stín. Vytelk mu sklivec a půlka oka je pryč, druhá je víc zapadlá v důlku.
Naštěstí už ustoupila bílá blána, kterou měl oko překryté a už to nepere tak často do mříží a trefí se dobře na podesty, domečky a do vchodů. Ze začátku to bylo těžké.
Taky si zas hraje s ostatními ve smečce, už si i vrká po výběhu, tak snad to už tak nebolí. A bude už jen líp;).

Zbyněk - 23.8.2023 18:33
elisjoch@gmail.com: nerozumím otázce:) Koupit podobně staré morče, to není problém. A přesvědčit rodiče, že i morče má své potřeby.

TerezKopretina - 21.8.2023 10:50
Dobrý den, sháním morče s kalifornskou kresbou (nejlépe červené), poradili byste mi prosím CHS? Děkuji
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky