Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Vlada - dnes 06:03
Jezzabell, Bart a Zbyněk: Díky za vaše zkušenosti.
Jinak chodíme na Bílou horu. Zatím tak jednou měsíčně na zadní stoličky, brousí při inhalační narkoze a pak morče probouzí v inkubátoru. Teď se termín zkrátil na 14 dní, navíc problém s vynikajícím se řezákem. Dosud jsme nebyli nuceni dokrmovat, cca dvakrát týdně vážíme a je to pořád stejné. Jen si Fati musím občas vzít a krmit jí, boť by jí to parťačka Rozi sbaštila.

Bart - včera 22:53
Vlada - já myslím, že se to zvládat dá, vždycky půjde o ty první dny, než zuby (jak stoličky tak ty přední) trošku povyrostou a budou moci normálně kousat. U nás to s předními zuby jde bez dokrmování, ale když tam jsou i ty stoličky, tak se asi bude muset i dokrmovat. Ale jak jsem říkala, zuby rostou fakt rychle, tak je to vždycky pár dní. Nejlépe se to pozná, když už může sám kousat salát. Ten je slaboučký. Na něm se poznají vždycky i problémy se zuby. Já to používám jako test, jestli už můžu dávat normální jídlo. Nebo podle toho poznám, že je nějaký problém. Jak se vytvoří most u stoliček, taky jim salát kousat nejde. A když to jde, zuby fungujou.
- - - - -
No držím palce, my máme se zuby taky pořád problémy. Měly jsme skoro se všemi morčaty. Ale jsou tu i horší věci. To si člověk nevybere.

Jezzabell - včera 22:26
Vlada: U nás Lance chodí na broušení těch nejzadnějších stoliček co 14dnů. Jinak vznikne "bridge", a ten se musí taky v narkoze uštípnout a zbrousit zuby. Jelikož to jsou ty nejzadnější zadní, nedá se tam přes jazyk dostat než v plné narkoze. V částečné inhalaci prý hrozí zranění morčete.
Když bych to nechala dýl, doroste ten bridge, jinak to občas zbrousí Valeš přímo bez narkozy jen několika pohyby a je to na dalších 14dnů v klidu. Ale on už má tak špatný skus celkově, že defacto hrajeme o čas. A to dokrmuju 2-3x denně už rok a půl pořád.
U vytržení zubů se prý morče může naučit jazykem posouvat potravu, ale jednoznačně kašovitou, jinak se podle mě udusí. Co zvládnou ty extra zadní (pokud je má v pořádku), nevím, ale asi to žádná hitparáda nebude..
A to jezdíš na Hůrku? Prý tam jsou megaspecialisti na zuby..třeba bys to neměla daleko, nevím..
- - - - -
Jsem to mozna blbe napsala, neda se tam dosta bez narkozy pres ten bridge;).

Vlada - včera 20:58
Bart: řezák se hýbe, je tam problém i s prorůstáním kořenů. Nevím, jak to bude pak morčátko zvládat s kousáním. Je mi jasné, že po zákroku to bude spíš o dokrmování. Taky nevím jak dlouho to bude ještě reálné s častým zabrušováním stoliček.

Bart - včera 19:30
Vlada - jestliže chodíte pravidelně na broušení stoliček, tak vytržení zubu nemůže být problém. Sice bude ten horní přerůstat, ale když už budou brousit ty stoličky, tak rovnou vezmou i ty řezáky. Nevím sice, proč ho chtějí trhat, u nás zub prostě vypadl a už nedorostl. Tak že taky co dva týdny broušení, naštěstí jen přední, tak že bez narkózy. Je to ale šílený, fakt ty zuby rostou čím dál tím rychleji.... Navíc po zkrácení předních zubů potom tak 3 dny nic neukousne, musí se jídlo krájet, i salát na proužky. Nebo strouhat.
- - - - -
Píšu horní, ale vlastně nevím, který chtějí trhat... Myslela jsem ten protilehlý k vytrženému.

Vlada - včera 12:41
Zbyněk: Chodím na Bílou horu, pravda vetka nabízela buď sledování cysty nebo kastraci. Je pravda, že má stále říji a obtěžuje svoji parťačku, která je o dva roky starší. Morče baští seno, trávu, zeleninu na drobné proužky, jí pomalu, ale celkem dost, dokrmovat nemusíme. Má chuť k životu i jídlu, ale je vidět, že jí to dělá problémy.

Zbyněk - včera 11:03
Vlada: věk na kastraci je tak akorát, čím později, tím hůře. Nevím, jakou metodu používá tvoje klinika, ale cysta jí může zabít za půl roku, ale také se s ní klidně dožije osmi let bez problémů, nelze to nikdy určit. Pravda je, že samička zdravá není, zoubky jí nepřerůstají pro legraci. Jak baští seno, málo, hodně, vůbec? Inhalačka je daleko lepší, to je dobře. Na Hůrce trvá korekce zoubků asi patnáct minut -předáš morče a za čtvrt hodiny odcházíš s plně probuzeným chlupáčem:)

Gabby: já bych se snažil majitelce vysvětlit, že morče je mnohem spokojenější ve smečce. A klidně bych samičku přihodil k ostatním. Je možné, že přes držku dostane překvapivě sameček, pokud bude dělat samičce nemravné návrhy a ona na ně nebude zvědavá:)) Jednou jsem přinesl kamarádce samičku, která o zabřeznutí nestála a kamarádka mi tvrdila, že její zkušený samec nakryje i kozu:) Dalli jsme jí k němu, on zabublal a napoprvé jí nakryl, protože samičku překvapila změna prostředí. Šli jsme si dát čaj a najednou šílený vřískot ubíjeného samce, přiběhli jsme, klučina se vuděšeně krčil v koutku a samička měla v tlamičce otep jeho chlupů:)) Samec nemusí být automaticky dominantní:)

Vlada - včera 10:29
Zbyněk: Díky za názor, ale právě do kasrace se mi moc nechce. Jedná se zatím o malou cistu na jednom vaječníku. Kdyby jí neuspávali při broušení, asi by se na to nepřišlo.
Jinak dostává instalační narkozu a probuzení probíhá v inkubátoru. Morče dostanu za cca 1hod celkem čilé.
Co říkáš na vytržení řezáku, nebu jí to omezovat? Mj. I když jsme tam tak často, stále baští sama a jí i seno. Jen to jde o dost pomaleji. Vetka nám ukazovala i foto, jak vytvoří stoličky za cca 14 dní most.

Gabby - včera 07:50
Zbyněk,
Tak budu doufat, že to proběhne dobře. Tedy jestli k tomu dojde.
Určitě napíší až budu vědět zda samička zůstane u nas nebo se bude muset vrátit.
Jsem nervózní sama. A děkuji za názor.

Zbyněk - včera 06:07
Vlada: má toho chudák nad hlavu, nejhorší jsou ty zoubky. Nevím, jeslti dostává inhalačku na to broušení, protože klasická narkóza strašně zkracuje život, pokud se opakuje. Kastrace samičky stojí cca 3000 korun a já bych jí tu šanci dal, samozřejmě je potřeba počítat s tím, že jí morčátko nemusí přežít. Kastroval jsem několik samiček - na tři jizvy, tedy děloha šla spodem a vaječníky bokem. Tato metoda je hodně šetrná pro střeva, ale daleko bolestivější, všiml jsem si, že samičky se vzpamatovávají úměrně věku - půlroční se srovnala za den a půl, čtyřletá za pět dní, ale přežily všechny a byly tu pak ješyě dlouho.

Gabby: pokud se smečka nesrervala, nechal bych holčičku pohromadě, to je v pohodě. Někdy může být starší samička dominantní a pak je zle, protože naruší chod smečky, ale tady to na problém nevypadá. Hubená je zřejmě ze stresu a nekvalitní stravy, přiibrat ještě může, mě se podařilo vykrmit i šestiletou samičku, ale ne vždycky to jde, někdy si prostě báhu drží, ale nijak jí to nevadí:)

Gabby - 31.7.2021 21:44
Diky moc, určitě dam vědět. Hezky zbytek víkendu.

Ehrena - 31.7.2021 20:32
Gabby, držím palce, ať to dobře dopadne, dej pak vědět.

Gabby - 31.7.2021 14:04
Ehrena,
Ono to může být jak to stravou a stářím. Chci ji z toho všeho dostat. V pondělí to bude rozhodující. Kdyz jsem viděla ty její drápky...daly jsme to aspoň o nějaký kus, vždyť nemohla chudinka ani chodit.No někteří lidé by neměli chovat ani pavouka u stropu. Hrůza. Prosím držte pěsti ať se nám ji povede nechat si Pacičku.

Ehrena - 31.7.2021 13:19
Gabby, pokud je hubená z nedostatku stravy, tak by přibrat měla, ale může to být už i věkem, naše morčata už cca od těch 5 let jdou s váhou taky dolů. Hubeným starším či po nemoci přidávám do granulí i ovesné vločky.

Gabby - 31.7.2021 11:40
Ehrena,
Děkuji za odpověď. Vím,že se samečkem problém nebude. Spíše si myslím,že si to Vilda srovná.
Jinak k Pacičce (ta samotná pětiletá), jsem si jistá,že by jí to oživilo,pět let byla sama. Je živá,píská na vše co se šustne. Jen mě trápí že je hubená. Myslíte že lepší stravou přibere nebo už je to seniorským věkem. No i když jakou stravu měla doposud bych se tomu ani nedivila. Kdyz nám zůstane (budu se snažit ze všech sil),čím ji přilepšit aby zdravě ještě aspon něco nabrala? Chuť má velikou. Děkuji

Vlada - 31.7.2021 10:39
Zdravím všechny kdo mají zkušenosti se zoubky a kastrací.
Moje cca 4 letá samička Fati začala mít letos v dubnu problémy se zoubky. Chodíme na broušení, termín se postupně zkracuje, nyní už po 14dnech. Navíc má problém s řezáky, bylo by potreba vytrhnout, jak nám řekli na veterině a zároveň cystu na vaječníků což nabízí kastraci. Myslíte, že to morče zvládne a co teprve ty stoličky. Díky za jakoukoliv radu.

Ehrena - 31.7.2021 09:15
Gabby, to by neměl být problém. Dej je všechny do velkého výběhu, nejlépe se spoustou schovávaček, úplně ideální je venku na trávě, ale nevím, jestli máš tu možnost. Jinak jim dej krmení na víc míst, aby se k němu bez problémů dostala i ta samička, a sleduj, jak to bude probíhat. Někdy jsou problémy s mladšími samičkami, že se na ty starší v už horší kondici vytahují a prohání je, ale nemusí to tak nutně být. Se samečkem by problém být neměl. Holky se mezi sebou nervou do krve, takže i případné neshody by se měly do pár dní srovnat, chce to vydržet. A hlavně dostatečně velký prostor pro ty čtyři, nevím, jaký máš.
A pokud by přesto byl problém a nesedlo by si to, můžeš pak vyzkoušet tu variantu se samičkou po odstavu.
Já takhle začleňovala různě staré samičky do party vícekrát, někdy jsou to trochu nervy, záleží na povaze těch morčat. Ale jak říkám, chce to vydržet.

Gabby - 30.7.2021 22:32
Zdravim vespolek.
Potřebovala bych radu abych neudělala nějakou chybu.
Mám kastrovaného samce a k němu dvě samičky. Samec stáří 3roky, samice jeden rok a druhá samice skoro rok. Žijí spolu s šťastne. Mám doma teď na hlídání samičku 5 let,vím že není nejmladší. Nelíbí se mi jakým způsobem prožila svůj život v jedné kleci. O stravě nemluvě. Rozhodla jsem se za ní bojovat a pokud se povede zůstane u nás na trvalo. A teď můj dotaz směřuje k tomu jak nejlépe tuto pětiletou samičku seznámit se zbytkem. Trhá mi srdce,že by šla zpět do samoty s nulovou péči. Chci to zkusit a proto se ptám,jak na to ? Byl by někdo zde ochotný mi prosím poradit? Jako možnost se ještě nabízí pro ni samička po odstavu. Ale kapacitami by se mi spíše hodilo to seznámení s naší trojkou. Budu ráda za každý názor. Děkuji moc.

Jana_Praha 10 - 30.7.2021 07:14
MORČATÁRNA nabízená za odvoz ze dne 7.7. (umístila jsem inzerci sem do diskuse z důvodu spamu ve správné sekci) je již REZERVOVANÁ a bude snad brzy dobře sloužit morčecímu azylu.

Zbyněk - 29.7.2021 05:45
GRR: shrnul bych to: jestliže Jekl řekl, že to není plíseň ani svrab, neřešil bych a přidal další morče:) Poslední věc, která mě napadla, je náchylnost ke stresu, i ta se projevuje lysáním. Holky nějaký problém mají, ale přenosný není.

Ehrena - 28.7.2021 10:42
GRR, taky jsem to měla u jedné samičky, lysinky se jí pravidelně dělaly a zase ztrácely, zarůstaly srstí, na stejných místech na obou stranách na boku, blíž k zadním packám, tehdy mi říkala vetka, že to ještě můžou být jiné hormonální vlivy než cysty, mám dojem, že např.nadledvinky, ale jistá už si nejsem, už je to dávno. Já už jsem to dál nezkoumala, museli by dělat odběry krve a nechtěla jsem ji trápit, když jiné problémy neměla.

GRR - 28.7.2021 07:39
Poslední závěr byl právě, že to nejsou cysty, ani plíseň, ani vsenky, ani svrab a že bude problém zrejme geneticky. Jak říkám, zkusím tam ještě zajít, pro klid duše, než k nim přidám další morce... Zkusím taky některý z těch doplňků, co mi doporučujete. Ale nezdá se mi, že vitamínové doplňky potřebuje morce, co je každý den venku na pastve a má čerstvé trávy tolik, kolik chce...

Zbyněk - 28.7.2021 05:46
GRR: a Jekl si neví rady s lysinkami u dvou samiček?? :) Za mě - pokud to nejsou svrab, ani píseň, což asi nejsou, tak buď Yladou zmíněný Roboran, nebo toto: https://www.lekarna.cz/bio-weyxin-multi-c-mulgat-10ml/ cca 3 kapky jednou denně po dobu deseti dnů. Promíchat před upotřebením a skladovat v ledničce! Stronghodl bych na ně nelil zbytečně! Na všecnky a spol. je vynikající Arpalit.
- - - - -
Plíseň, sakra :)

GRR - 27.7.2021 12:53
Zbyněk: ano tam jezdím J&H myšleno Jekl & Hauptmann

Zbyněk - 27.7.2021 12:45
GRR: Brno? Tak v tom případě bych zajel k Jeklovi https://www.veterinarniklinikabrno.cz/ nikdo lepší v této zemi není :) Opravdu to tipuji na ty hormony

GRR - 27.7.2021 11:22
Bar: biokill nemůžou kočky, stronghold jim davam
- - - - -
No moc se mi to nezdá, stronghold se mi zdá spolehlivější a zároveň šetrnější v rámci moznosti

Bart - 27.7.2021 11:13
GRR - já jsem dříve také používala Biokill, ale musí to být ten přímo na kůži. Většinou prodávají ten druhý, co je na ošetření věcí (klec ap.). Nevím, jestli se tamten vůbec dá ještě sehnat. Byl ale super, okamžitě všechno zlikvidoval. Působil totiž tak, že breberkám narušoval nervovou soustavu. Hned bylo po nich. Kdysi měli pidi křečci nějaký potvory, lezlo to všude. Jediným použitím jsme se toho zbavili. Manžel ho používal i na klíšťata na sobě, nejdříve je tím umrtvil a pak vyndal - ale to se asi nemá :-)))
- - - - -
Myslím, že se to nesmělo poružívat na kočky... Nebo to je ten Stronghold? Něco z toho nesmějí kočky, už nevím. Každopáně Biokill morčatům neublížil.

GRR - 27.7.2021 10:51
Zbyněk: no cysty mě také napadly, ale že by je měly v nějakých 9 měsících v takovém stavu, že by se to projevilo na srsti? To se mi nezdá... Navíc na J&H veterine v Brně doktorka kontrolovala cysty prohmatem a prý nemají... Asi to bude něco autoimunitniho...nebo já už fakt nevím... snad se to nebude zhoršovat... Zkusím ještě kolečko přes veteriny a uvidím. Napadá mě taky psychika, protože ta třetí samice je hlavní kapo a občas holky prozene. Ale zase, že by se odehrávala nějaká šikana, to fakt ne. Navíc mají hodně prostoru, panuje u nás pohoda. Zkusím toho samce, a budu doufat, že třeba i trochu pomůže tomu, aby se to srovnalo
- - - - -
Jinak roboran H taky zkusím a uvidim
- - - - -
Jo a říje tyhle dvě samice nějak silné nemají, pokud někdo, tak sem tam vidím právě tu 3 samicku
- - - - -
Ještě si prihodim jeden dotaz. Ted, jak si mám jet pro toho samečka, tak jsem se zeptala chovatelky, čím bude ošetřen proti parazitům, protože do toho všeho se by se mi fakt nehodil svrab nebo vsenky... No a docela mě překvapilo, že nedává stronghold, advokate apod, ale používá Biokill, přijde vám to OK? Moc se mi to nelibi

Zbyněk - 27.7.2021 08:15
GRR: já jsem se nad tím ještě včera zamyslel, protože mi to nedalo a navíc mi takhle občas olysaly samičky po porodu. Ylada to řekla za mě:) Běž na veterinu a nech udělat sono vaječníků, nejspíš budou mít cysty. Asi bych na ně zbytečně nic nepatlal, pravidelná aplikace Strongholdu také není nic moc. Já jsem používal vezri pro 40kg psa proto, že jsem měl vždycky velkou smečku - a stačí dvě kapky za krček, plus jedna kapka na postižené místo. Svrab zmizel do deseti dnů. Je vidět, že obě holky zřejmě mají hormonální potíže, tipuji na cysty. Mají nějaké výraznější říje?

Ylada - 26.7.2021 14:30
GRR: napadají mě ještě nějaké hormonální výkyvy? Ty lysinky vyskytující se občas by tomu odpovídaly.
Jinak doporučuju přidávat Roboran H pro barevná morčata - mohlo by je to podpořit, mívala jsem s tím dobré zkušenosti.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky