Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

mumka - včera 18:09
Tak na veterině jsme dopadli takto. Rtg nám nakonec nedělali, doktorka ho prohmatala a našla pod čelistí absces. Na kontrole po broušení zubů jsme byli (na jiné veterině) v úterý před týdnem a tam nic nenašli. Dnes nám řekli, že máme možnost chirurgického zákroku (název od ,,m” bohužel si nevzpomenu). A že to někteří veterináři ani nechtějí dělat. Ukazovala mi fotku, je to otevřená rána po obvodu stehy a uvnitř gáza. Čištění na veterině každý den, pak obden, cca 3 týdny. Výsledek nejistý. Doktorka to vidí na problém s kořeny zubů, Rtg by dělali až před zákrokem. Teď prý antibiotika ne, prý nepomohou. Ty by dali až po zákroku. Vždy jsem si myslela, že zánět=bakterie. Cena zákroku 10.000,- + kontrolní Rtg a pooperační péče. Druhá varianta je, že by měl léky na bolest a až už by se to horšilo, tak uspat :( Chápu to tak, že zákrok nevyřeší ty kořeny zubů, tak jedině asi vytrhnutí, což pro hlodavce nic moc. Tak nevím.

Kjúti - 29.3.2023 15:50
Jak tak čtu tu diskuzi, tak jsem fakt ráda, že jsou naše morčata pořád zdravá. :-)

Jezzabell - 28.3.2023 20:36
mumka: Jj., tyhle "zažité narážky" na to, že morče je jen hlodavec, tak proč se s ním obtěžovat nebo tahat na veterinu na nějaké spec. vyšetření, moc dobře znám..Přitom - je to savec jako pes nebo kočka nebo další druhy. Ale morče je malé a nějak u spousty lidí nemá nárok:(. Občas si říkám, že to u nás vyhrálo, když s ním denně běháme na veterinu na sono, rtg nebo operace typu močák, zuby či kapačky apod. A není to levná sranda! A pak jdu vynést odpadky a v kontejneru myšák, chudák marod, skoro polomrtvej..
A to čtu i že běhají kolem kontejneru v zoufalé snaze o přežití nebo rovnou s klecí na dešti u popelnice..
Hrůza děs!
Tak je vždy příjemné číst, že lidi mají zájem o zdraví chlupatých marodů, co nejsou největší, a jdou to řešit se specialistou na hlodavce;). Tak ať to dobře dopadne!;)

Sanny66 - 28.3.2023 16:01
Zbyněk: děkuji za radu. Nám asi na krystalky zabírá nebo jestli je to tím hydrochlorothiazid EM, nevím. Hlavně, že máme moc v pořádku. Na to cystopro kouknu a objednám. Děkuji

mumka - 28.3.2023 09:21
Zbyněk, Jezzabell: Díky. O řase jim řeknu. Morčák už jí hodně sena, zeleninu,....hezky přibírá. Bobky má hezké :). Příkrm jsme stáhli na 2x denně a už by i stačilo méně. Přibírá, ale i před tím měl přes 1,2 kg. Ale před rokem měl 1,45 kg, takže zhubnul. Nejspíš se mu v poslední době už hůř jedlo, ale měl od doktorky zhubnout, tak jsem myslela, že je to tím, že jsme stáhli pamlsky i granule na minimum. Příkrm budu i tak občas dávat, hrozně chutná i druhému morčeti. No, sice si všichni ťukají na čelo, že pojedu s ,,myší” na rtg...:) Snad nám náš rozmazlený senior ještě chvíli vydrží.

Jezzabell - 28.3.2023 09:08
mumka: při kontrole močecího krku na laryngitidu - nějak jim řekni, A JE TO DULEŽITÉ životně pro morče!!!, ať nejdou za řasu v krku!!!!! I kdyby doktor kroutil očima, že to zná! Mně takhle morče v narkoze umřelo právě proto. Řasa oteče a morče se udusí v narkoze..

Zbyněk - 28.3.2023 08:48
Sanny66: já jsem Rowatinex zkoušel a bez efektu, kameny se tvořily pořád. V letáku nic o limitovaném použití nepíší, ale tak dával bych morčidlu jednou denně dvě kapky ještě dva týdny a pak vynechat. Zkus klidně 2x denně Protexin Cystopro, výborná věc! Půl kapsle ráno a půl večer.

mumka: já bych před RTG ještě jednou zkontroloval tlamičku, jestli to není od háčků a můstků. Pokud budou morče uspávat, určitě kontrola krčku na laryngitidu!
Já míchám Emeraid Sustain s R.C. Instant 1:1 a jedno balení mám na měsíc.

Sanny66 - 27.3.2023 11:48
Zbyněk: mohu se zeptat, jak dlouho můžeme dávat ten rowatinex? Zdá se, že na nás velmi dobře funguje. V archivu je o 10ti dnech. Jinak dnes moč čistá, bez krve i krystalků a morčák litá ve výběhu jak raketa.

mumka - 26.3.2023 19:16
Tygrinka: léky dáváme. Ve čtvrtek jedeme na jinou veterinu na rtg. Jak začal brát opět léky na bolest, tak jí daleko líp a i je více ve formě. Přikrmuju pořád, ale už jí seno i si dá celer nakrájenými na tenké plátky, salát, fenykl. Ale jí pomaleji. Sice nepřibírá, ale aspoň že nehubne. Příkrm mu velmi chutná, takže přikrmování je na pohodu. Jsem zvědavá na novou veterinu, reference na netu nic moc, že prý si nechají zaplatit i vzduch, co tam pacient vydýchá :) , ale jako jediní v okolí mají Rtg na zuby. Tak uvidíme.
- - - - -
Uvažuju o Emeraid intensive, míchá se v poměru 1:1 s dokrmem. Ten klasický Emeraid mi vychází jeden 100g sáček denně, pokud má morče pouze dokrm. Teď máme 20g sáček jiného dokrmu na den. U nás ho nikde nemají, musela bych přes e-shop. Jaké balení kupujete? Ty 100g nebo 400? Tady na diskuzi je to asi oblíbený dokrm, tak snad někdo poradí i s dávkováním.

Tygrinka - 26.3.2023 09:03
mamka: Odhaduji, že se mu tam udělal háček...
- - - - -
mumka: Pardon za překlep v přezdívce :o) léky na bolest dávejte nadále, než půjdete k vetovi.

Sanny66 - 24.3.2023 13:06
Zbyněk: močák hlidame, vždy kontrola RTG a moči. V kritickém stavu se nejeví, je aktivní, běhá pro dobroty jako první, pije taky dobře. Teď se lepší i se stravou, tak snad se zlepší i ta váha, příkrm dáváme na přilepšení.

mumka - 24.3.2023 12:21
Zbyněk: Děkuji za rady. Morčáka jsme koupili jako ročního a s přerůstáním měl problém od začátku. Strava dobrá, nejspíš genetika. Na broušení byl během svého života 3x, má přes 4 roky. Ale až teď mu nešlo jíst. Taky cca rok hlasitěji dýchá. Občas jo a jindy ne. Na veterině jsme s tím byli a nic nezjistili. Doktorku máme snad dobrou, má specializaci na hlodavce. Četla jsem, že při přerůstání kořenů stoliček může být i to hlasitější dýchání. Zhruba po týdnu od zákroku jedl čím dál líp a najednou zase jako kdyby se vrátil na začátek. Proto mě napadlo, jestli to není od bolesti, už nebere léky. Když už se rozjedl, tak jsem myslela, že už si na ,,nové” zuby zvykl. Doktorka říkala, že to byl větší zákrok, kukátkem to tak nevypadalo, až když ho prohlédli pod narkózou. Narkóza inhalační. Uvidím co ukáže Rtg. Jak žere seno, jí ho jinak, zasouvá se do tlamičky, pak zase vyleze, jako by mu vypadávalo. A tvrdší věci jako pamlsky nežere. Zeleninu strouháme. Taky více spí. Ale není zalezlý pořád, i loudí. Budu přikrmovat, léky na bolest a uvidím co Rtg.

P.P. - 24.3.2023 12:07
Zdravím, mám dotaz. Pořídili jsme si 3 půlroční samičky a v původní ubikaci byly všechny malé samičky spolu z několika vrhů. Teď máme od nich doma 2 z jednoho vrhu a třetí z druhého a pořád ji utiskují a snaží se jí často kousnout do zadku a ona pak piští. Myslíte, že se to časem uklidní?

KarinH - 24.3.2023 10:47
Zbyněk: O té krevní sraženině mluvil veterinář po první návštěvě. Včera jsme byli znovu na kontrole, když jsme vzali i čerstvý vzorek moči. V moči nejsou stopy bílkovin, krve ani písku, co by značil močový kámen. Na ultrazvuku byla vidět zesílená stěna dělohy. Od úterý Čoki kvíkla, tak 3x při čůraní maximálně. Prdelku má suchou a čistou, pije už normálně. Dostali jsme na 10 dní ještě nějaké vitamíny na doléčení, kdy ji 1 ml máme dávat do tlamičky + RC Uro. Máme ji sledovat a když bude vše v pořádku, tak za měsíc na kontrolu.

Zbyněk - 24.3.2023 07:48
Sanny66: je určitě potřeba híat ten močák, protože kámen se vytvoří klidně během dvou dnů a pak už zbývá jedině operace. A to je průšvih. Za posledních osm let jsem pohřbil několik morčátek jenom lvůli kamnům a tak jsem přiše na to, jak se bránit. Infuze opravdu hodně pomůže, tedy pokud již morčátko není v kritickém stavu. Časti zmizí i tvorba vápenatých usazenin. Kameny vznikají ve dvou případech, po zánětu na základě kevní, či bílkovinné sraženiny a pak díky poruše metablismu ledvin. Osobně jsem kanyloval a kapal pětiletou samičku minulý pátek poté, co čůrala už nepřetržitě - a stačila jednodenní infuze, už má zase suchý zadeček. Tedy pokud doktorka umí kanylovat, zkusil bych to. Dělal jsem i to, že jsem samičce pes víkend podával infuzi do kanyly nárazově, každou hodinu tři ml, ale nedělám to rád, klasická "kapačka" je mnohem lepší.

mumka: morče po správním zbroušení stoliček nejí ne proto, že by ho to bolelo, ale z důvodu změny geometrie chrupu, na kterou si musí zvykat. U mě to trvá cca týden, kdy dokrmuji stříkačkou a zbytek nechávám na samičce. Pak máme cca tři týdny klid a jdeme znovu. Tvoří se jí můstky i háčky a nejvíce samozřejmě na trojkách a čtyřách. Dělali to v inhalačce, nebo klasicky? Klasická narkóza morčátko poškouzje a obvyke ho do roka, do dvou let zabije. Legrace ale není ani inhalačka. V první řadě je potřeba zkontrolovat zuby a rpzhodně udělat RTG hlavičky - podívat se na krček, jestli není zúžený kvůli laryngitidě. I to se mi stalo a byl to pak boj. Laryngitida se dá zjistit buď RTG, nebo kontrolou krčku v narkóze. A nesmíně špatně se léčí. Musí se hned píchnout Dexamed a nasadit silná atb - Ronaxan, Sumamed atd. Morče může mít zuby ok a přesto nežere, mesteroid trochu zabere, ale ne moc - přesně jak popisuješ. Tedy určitě bych začal rychlou kontrolu krčku.
- - - - -
Grrr, vynechává mi klávesnice :)

Sanny66 - 23.3.2023 19:24
Zbyněk: bohužel jsme z podkrkonoš. Dneska kontrola na výbornou bez krve a krystalek. Další kontrola v pondělí, jestli to vydrží, tak by to prý mohlo být na dobré cestě. Tvou radu jsem si ofotila a ukážu doktorce. Před rokem a půl nám ho vykřesala z toho 700g abscesu v bříšku, tak snad to i teď dopadne dobře. Děkuji za radu, ozvu se jak pokračujeme.

mumka - 23.3.2023 16:47
Zdravím všechny. Náš morčák byl na broušení zubů v narkóze. Všimla jsem si, že i když měl chuť, jedlo se mu špatně. Tak jsme začali dokrmovat a jeli na veterinu, kde mu tedy zuby v narkóze upravili. Po úpravě jsme pár dní dokrmovali, strouhali zeleninu, seno začal brát celkem brzy. Vše vypadalo, že to bude dobré. Kontrola na veterině že dobré, i přibral. Po týdnu od zákroku dobral léky na bolest Meloxidyl. A po dalších 2 dnech opět problém s jídlem. Jde mu to blbě. Naše doktorka tam bude až v dubnu. Budu mu dávat znovu léky na bolest, třeba ho to ještě bolí. Je mi divné, že po zákroku se to vyvíjelo dobře a potom toto. Taky jsem vyčetla, že to můžou způsobovat přerůstající kořeny stoliček a s tím prý nic nelze. Objednala jsem morčáka na jinou veterinu, kde mají Rtg zubní. Ale termín za týden. Co si o tom myslíte?

Zbyněk - 23.3.2023 16:20
KarinH: samičká v děloze krevní sraženinu a kňourá při čůrání? To říkal ten odborník? Tak tay asi neporadím, ale spís bych tipoval na krevni sraženinu v močáku - ta by musela ven dříve, než se močák poškodí. Vypaá to cca takto: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?sutr Na zákadě zánětu vznikne sraženina a na tu se pak rychle nabalují váenaté soli. Po podání atb se močák může zlepšit, ale jestlli dostala Enrogal, tak e to zlepší nam chvíl a zánět propupkne znovu a horší. Zkus mi to prosím upřesnit.

Sanny66: podle příznaků se jedná o metabolický problém na ledvinách, bylo by velmi vhodné morče zakanylovat a nasadit infuzi Hartmana, ideálně s Duphalytem, Catosalem a Deganem pro celkovou podporu metabolismu. Kapat maximálně 25 ml hodinově a ideálně 24 hodin, nebo dva dny po dobu deseti hodin. Odkud jsi? V Praze řešení poradím. Jakmile se z toho nepořádku v moči udělá urolyt v močáku, bude zle.

Jezzabell - 23.3.2023 09:33
Sanny66: to je asi na každém morčeti zvlášť, co jak zabere. V tom se pořád jede pokus-omyl. Nám Ronaxan zabral obvykle buď na hned a byl klid (spolu s lékem na bolest) a nebo se to překlopilo do kkamenů a Citrát byl na prd. Doslova.On je prý výborný u větších savců, králík, kočka. Podle vet. specialisty, kam jsem běhala já..
Doktor obvykle jak najel na Citrát, změnil atb. Enrogal, Summamed nebo Boflox (ten už nevím jistě), ono to nezabíralo a spíš odpálená játra nebo ledviny, morčata atb nesnášejí nejlíp. Takže se řešily játra (ledviny jsou neřešitelná, bohužel), kde už se s močákem a infuzema točí fakt pořádný balík peněz. RC Uro je spíš podpůrná směs bylin a minerálů, ale není to lék. Taky jsme ho dávali, dokonce RC VitaB (to je nejdražší věc z řady RC, podporuje hojení). No..morče to bohužel nikdy dlouho nevydrželo:(. Nemám s tím dobré zkušenosti, byť bych radši říkala opak.
Na to mi na zahradě odpočívá dost pacientů..
Pokud to jde vypláchnout a není tam moc velký kamínek, asi je to to nejlepší, jak to z toho močáku dostat ven. Dá se to dělat opakovaně v případě písku, plus atb a léky na bolest. A zbytek na podporu. To je podle mě správně, jak Uro, tak céčko (v kombinaci opatrně, ať se nepředávkuje, ale vet. poradila určitě dobrou kombinaci). No a dokrmovat. Jak atb, tak citrát není nic chutného pro chlupáče.
Moc přeju zlepšení!
- - - - -
Jo, ještě k dokrmu, objednej si na netu (prožeň to googlem) nebo si kup na veterině:
https://www.veterinamada.cz/cs/produkt/130/emeraid-intensive-care-herbivore-r
Je to super pro morčata, mně to kdysi doporučil vet., od té doby mám tlupu závisláků!;). Dávám půl na půl s RC Instant. Děsně jim ten dokrm chutná!

Sanny66 - 22.3.2023 10:52
Zdravím všechny, jdu si pro radu. Již delší dobu bojujeme se zánětem močových cest. Teď jsme týden po přeléčení ronaxanem. V moči stále stopy krve a krystalky. V archívu jsem našla rowatinex - tak dáváme pátý den, může se brát i déle nebo máme dělat nějaké pauzy? Morčák při zhoršení hned čůrá krev, ale nikdy u toho nekňourá. Navíc dáváme Rodicare uro, probiotika, céčko do tlamičky a dle ordinace hydrochlorothiazid, ten by měl prý krystalky taky rozpouštět. Citrát mi na veterině také objednali, ale mám trochu strach, dočetla jsem, že po něm morčata trpí nechutenstvím. S váhou totiž dost bojujeme. O výplachu měchýře doktorka taky uvažovala, ale zatím se teď držíme. Děkuji za rady.

KarinH - 22.3.2023 06:03
Zbyněk: moc děkuji za užitečné rady 🙏 Veterinu jsme právě změnili, protože v té předchozí skončil odborník na morčata. Tenhle je v našem kraji vyhlášený. Napsala jsem to asi špatně při ultrazvuku to vypadalo na krevní sráženinu. Říkal, že se uvidí po těch antibiotikach, jestli se to změní. Zkusím mu navrhnout, aby udělali RTG a to sono.
Jinak teď už nečůrá po kapkách, ale normálně. Ani zadeček nemá už mokrý, to se přes víkend zlepšilo. Jak jsem to včera sledovala, tak není to vždy, ale jen občas si pokňourá, když čůrá.

Zbyněk - 22.3.2023 05:08
KarinH: zkušenosti s tím mám více, než bohaté. Změň veterinu, protože morčátko určitě nekňourá kvůli děloze při čůrání. Na záměry dělohy je dobrý Enrofloxacin, ale je to opravdu zánět dělohy? Počůraný zadeček znamená, že si samička ulevuje ovbvykle tak, že při čůrání přešlapuje a protože jí bolí smršťující se močák v zánětu, čůrá přerušovaně a proto to teče po kapkách a máčí se bříško a zadeček. Je potřeba pořádně udělat sono, nemá v močáku kal, nebo sraženinu? Nemá zesílenou stěnu močáku? Není v moči krev? (Musí se to změřit papírkem, vizuálně nic nepoznáš). Není v moči bílkovina? Za další bych samičku určitě vycévkoval a propláchl močák - při tom se pozná okamžitě, co jí vadí, jakmile se zvýší tlak v měchýři při proplachu, v případě záměru se morče kroutí bolestí a hlavně pak čůrá krev rovnou a je to jasné. Krevní sraženina na děloze? Jako uvnitř dělohy?? A jak to zjistili, měli sondu, která se prostřelí do dělohy? Ne každá veterina jí má. Ale záněty dělohy jsme měli a morčata u toho nenaříkala. Rozhodně kvůli tomu nečůrala s kňouráním a po kapkách. Může mít drobné kamínky v močové trubici - to by se ale zjistilo na RTG. A špatně by se zaváděla kanyla, nebo katetr při proplachu.

KarinH - 21.3.2023 18:51
Zdravím všechny po delší době a obracím se na vás s prosbou o radu. Máme 1, 5 roku starou samičku Čoki, která minulý týden (úterý/středa) začala pít víc než obvykle a měla počůranou prdelku. Jelikož už jednou měla náběh na zánět močáku, tak jsem nasadila urologický čaj do napáječky, do tlamičky RodiCare Uro a Lichořeřišnici větší (sirup). Jelikož se to nelepšilo a začala při čůrání kňourat, tak jsme v pátek jeli na veterinu (ke specialistovi na morčata), kde jí udělali ultrazvuk. Žádné močové kameny neviděl, pouze říkal, že je nějaký nález na děloze. Dostala tedy injekčně antibiotika a něco proti bolesti, dal jsme měli užívat RodiCare Uro. Na kontrolu nás objednal teď na čtvrtek, kdy máme vzít vzorek moči. Jelikož jsem si dnes všimla, že při čůrání opět malinko kňourá, tak se chci zeptat jestli s tím nemáte někdo zkušenost? 😔 Jinak její chování je normální, baští seno, pije, atd. Děkuji všem za případné reakce 🙏
- - - - -
Doplňující informace - ten nález na děloze byla krevní sráženina. Mi teď říkal manžel.

Strakka - 20.3.2023 19:09
Kjúti: ono asi taky jak v kterém obchodě, tady u nás v žádné bedničky nemají, co lidi nechtějí, prostě hodí zpátky. Ale je pravda, že ve větších městech se to asi hodí víc. Mě osobně se ještě nestalo, že by mi tu nať sebrali, ale podle toho, co tu ostatní píší, jsem asi měla prostě štěstí.

Kjúti - 20.3.2023 18:05
Tak to jsem teda vůbec nevěděla že jsou v obchodech nějaké bedničky s natěmi kde si to člověk může zdarma vzít

Ehrena - 20.3.2023 15:04
No mně už se tohle stalo poprvé cca před 2 roky, a je fakt, že tou dobou se mi to stalo i v Kauflandu jednou, ale od té doby už ne, kdežto v Lidlu ano, jak už jsem psala. Domluvit se nijak nedalo, jedině, jak říkali, koupit si i tu zeleninu příslušnou k tomu, to by mi ji pak nechali, vůbec to nemá logiku.

Jezzabell - 20.3.2023 13:38
Zbyněk: Oni tam tu bedničku na natě mají! A tam si to lidi často berou. Já beru jen mrkvovou, když je pěkná a občas, zas je tím dopovat nechci. Ale bidím často, jak z bedničky lidi vybíraj tyhle natě všeho druhu. Nikdy! jsem neviděla nikoho to odrbávat ze zeleniny. A propó: ta jejich "kvalita" i s tou natí je často pod úrovní;ú.
Si zas někdo z vedoucích honil triko u manažera, aby nedostali přes prsty. Dost často to tak chodí v Albertech..
Měli by být rádi, že nemají odpad. Ale to je dvousečné, protože jestli se někdo na vedení blbě vyspal a chtěl pro inspekci výkaz o likvidaci ze zákona, tak to pak maj lidi smůlu..

Zbyněk - 20.3.2023 10:47
Jezzabell: pravda je, v Tescu v Kralupech přijde důchodkyně a orve deset kedluben, které pak opravdu díky tomu ztrácejí čerstvost, takže smysl to dává. Měli by tam mít bedničku na nať, kterou vyhodí zákazníci a z toho by se mohlo brát. Oni tam ostatně píší, že se lze domluvit.

Ehrena - 20.3.2023 02:06
Jezzabell, fakt to mají asi nařízený a jen záleží, jak moc to kde dodržují. Stalo se mi to už asi ve 4 prodejnách - Praha, Jablonec, Tanvald.
Fakt mi řekli, že nesmějí, jedině si k tomu koupit tu příslušnou zeleninu, s tou by mi to nechali.

Jezzabell - 19.3.2023 19:34
Ehrena: Teda ještě se mi nestalo, abych si neodnesla nať z mrkve-sem tam, nic víc nenosím;). Ale nikdy nevíš, na koho narazíš a hádej se, že. Asi by ze mě byla saň a dožadovala bych se šéfa:))!
Ne vždy je na to nálada, ale proč se po mně mají vozit "pro nic", 2x20mi už bylo.
Kdyby to bylo odůvodněný a opodstatněný-ale jednou ne a jednou jo? Tak asi tak.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky