Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Ehrena - dnes 18:52
Dorotka, já beru seno (kromě vlastního ze zahrady) tady:
novakleo@seznam.cz
Pán je snad odněkud z Vysočiny, seno posílá poštou, jen jednou se mi stalo, že nebylo dobré, a beru ho už dlouho (několikrát za cca 4 roky).
Cenu měl 25,- Kč za kg sena + 130,- Kč poštovné.
Posílal mi najednou várky kolem 10 až 15 kg. Pošle samozřejmě množství, jaké budeš chtít, já brala vždy hodně najednou, mívala jsem víc morčat, teď už mám jen 5.
- - - - -
Ještě bylo dobré taky tohle seno
https://www.zelenalaska.cz/apetit-johnny-hay-150l-lucni-seno-pro-hlodavce/

Dorotka - dnes 16:37
Děkuji za tipy. Zbyněk: Nám by se cesta z Jižní Moravy příliš neoplatila. :-) V našem regionu se mi bohužel žádný zemědělec sehnat nedaří... Dnes jsem v jednom e-shopu na zkoušku objednala 5 kg balík klasické Limary. Cena je dobrá, ale záleží, jak bude seno vypadat (asi bude rozhodující, jak s ním na skladě zacházeli...seno je to jediné, na co jsem si přes e-shop nikdy netroufla). No, při nejhorším s ním nakrmím jen popelnici. :-)
- - - - -
KarinH: Co morčátko, to individualita. :-) Jen si vyjasňují pozice. Toto chování je úplně normální. Určitě budou časem kamarádky. Nebo alespoň já se nesetkala s tím, že by se mi samičky (i přes nějaké úvodní sklony k šikaně :-) ) ve finále nesžily. Pochopitelně je dobré mít co největší klec, která poskytne dostatek manévrovacího prostoru a i nějaké ty úkryty tam.

Zbyněk - dnes 10:29
Dorotka (a potažmo i ostatní), parádní seno má jeden šikovný pán v Mníšku pod Brdy, letos má dostatek nádherné otavy, už mám u kámošky na půdě 33 pytlů:) Podmínkou ale je vlastní naplnění a odvoz! Telefon je 704 349 493. Velmi doporučuji zajet tam, dkud není sníh, protože pak se tam auto nedostane až ke stodole je potřeba pytle nosit asi sto metrů. Za ten klasický PP pytel, nacpaný k praknutí, si pán bere 180 korun, krásná cena. Plavnická jak kdy, je to naprostý průměr, ale v nouzi se to dá.

KarinH: samičky dát k sobě a odejít na procházku!:) Ony si to vyříkají, čím dříve, tím lépe :)

Sanny22 - dnes 09:15
KarinH: děkujeme
Dorotka: Plavnickou objednávám, beru jak první seč tak i druhou, kluci si vybírají podle nálady, brala jsem už třikrát a vždy spokojenost.

KarinH - dnes 07:30
Zbyněk: Ano, Kofí jsme sehnali samičku minulou středu a pojmenovali jsme ji Kokina. Holky jsou každá zvlášť v kleci, protože když jsme je dali k sobě do čisté klece tak ta nová začala skákat a chovat se jak kluk vůči Kofí. Vylekali jsme se, aby to nebyl sameček. Včera jsme však byli na veterině kvůli kontrole s Kofí (kvůli tomu očičku), kdy to vypadá už skoro zahojené, což jsme moc rádi. A nechali jsme si tu novu prohlídnout, zda je to opravdu holčička, když hobluje tu novou. Paní veterinářky říkaly, že jsou to obě samičky.
Jen je nám divné jejich chování. Včera jsem jim uklidila klec, aby to tam měli čisté. Dala je k sobě, protože oni přes klece k sobě furt čichají a leží u sebe i(když jsou každá v jiné kleci). Jenže jakmile je dáme k sobě, tak na nová pořád prohání Kofí. Kofí pak kvíká, jak kdyby ji na nože brali. Nevíme jestli je to normální, aby se k sobě takhle dvě samičky chovali? Maxinka totiž krásně přijala i Minnie a pak i Kofí, aniž by bylo takhle divoké. Když jsou však mimo klec ve výběhu, tak se k sobě chovají pěkně. Nevíme tedy, jestli to vyříkávání v kleci máme vydržet a že se to srovná?

Sanny22: Držím palce, aby to bylo každý den lepší a lepší! :-)

Dorotka - včera 23:39
Dobrý den. Měl by někdo doporučení na spolehlivého dodavatele kvalitního sena (ve větším objemu)? Dosud jsem nakupovala v petshopech - sice je záruka, že koupíte pěkné - ale začíná to být opravdu náročné. Má někdo zkušenost např. s produkty od Plavnické? Moc děkuji.

Emmča - včera 20:42
Sanny22: Tak to je super! Hodně štěstí do dalších dní. :-))

Jezzabell - včera 11:11
Sanny22: Hlavně to nezakřiknout! Rekonvalescence holt trvá, ale má všechno, co může mít a chce to holt trpělivost a čas. Tak ať to dobře dopadne, "ťukyťuk!!!" ;).

Bart - včera 07:27
Sanny22 - jen tak dál!!! Ať to jde jen k lepšímu!!!

Sanny22 - včera 07:12
Ahoj všem, hlasime se po týdnu. Třetí den po další atace nežraní se celkem držíme, žere sám, bobkuje, trochu pije. Rozkousane bříško je skoro zahojené, zub dorostl. Bohužel nám hapruje váha, takže dáváme třikrát denně příkrm + jednou v noci. K tomu snižujeme akut, dáváme dvakrát 0,25, tympanol dáváme s prikrmem a k tomu hepato jednou denně. A stále degan 2x denně. Bříško jinak stále povolené, když ho otočím na namazání ranky,tak vypadá jak Šarpej. Tak válčíme docela dobře, snad se budeme držet. Už druhý týden o nás veterina neslyšela 😁

Zbyněk - 30.11.2021 09:17
KarinH: podobný průběh měl císařský řez u mé jeden a půl roční samičky. Mimina jí stlačiy střeva a musely ven, probrala se pěkně, dvě hodiny vypadala dobře a pak upadla do kómatu a bylo. Morčátka jsou křehká. Zatím jsem kastroval nejstarší tři a půl roku a už měla co dělat. Starší čtyřech let se už nedoporučují. Škoda, ale občas to jinak nejde:( Sehnali jste parťačku miiminu?

KarinH - 29.11.2021 07:59
Zbyněk: Předoperační kontrola právě byla, byla to plánovaná operace. Operace proběhla v pořádku, Maxinka se probrala, ale po hodině od operace jí asi selhalo srdíčko. Narkózu měla inhalační a cysty měly skoro 8 cm, což se tam divili, že s tím takhle dlouho dokázala žít.. Aspoň jsme se ponaučili pro příště :-(

Zbyněk - 29.11.2021 06:36
KarinH: u starších samiček je nesmírně důežitá předoperační kontrola, nejspíš jí selhalo srdíčko, ale i ledviny a játra, ta narkóza byla inhalační, nebo standardní? Já jsem lonuí musel nechat operovat močový kámen u šesti a půl leté samičky, Dr. Sekyrová na Hůrce dělala, co mohla, aby stlačila čas operace pod padesát pet minut - kvůli srdíčku a i tak jí ho to hodně poškodilo. Byla tu ještě skoro rok, na lécích na srdce a pak jí skolila čtvrtá mrtvička - ty měla k srdíčku. Nikdy bych ale starší samičku nekastroval.

KarinH - 28.11.2021 19:17
Zbyněk : Tak teď mě to mrzí ještě víc :( Na té naší veterině se specializují na morčatka a paní veterinářka nám právě říkala, že takhle staré samičky běžně operují. Takže jsme jim věřili.. Tak to jsi měl krásnou samičku a tak dlouho žila, to je nádherný!!

Zbyněk - 26.11.2021 15:28
KarinH: to mě moc mrzí. Škoda. že jsi to nenapsala včas, kastraci u pětileté samičky bych ti rozmluvil. Netroufl bych si na ní ani na Hůrce, kde berou vaječníky bokem, aby nezasahov alo do střev a dávají velmi citlivou, inhalační narkózu. Tahle potvůrka se s pěticentimetrovými cystami dožila skoro devíti let: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=32267 a nijk jí to nevadilo.

Sanny22: dal bych deset dní Duphalyte 1 ml perorálně 2x denně a k tomu Degan 0,2 ml d2x denně, jednou denně čtvrt sáčku Protexin Professional, nebo trochu pasty Fibrelex. A trpělivost:)

Jezzabell - 26.11.2021 10:38
KarinH: Já právě taky ještě ne;). Obvykle to bylo mimino k staršímu. A když vidím, co dokážou dva prckové nejen sami, ale i se smečkou, tak je to lepší jak televize!
Ztrátu nenahradí nic, ale neseme si je v srdcích a snažíme se dát novému osazení radost z pohybu a spokojené životy s ostatníma. Ti jsou z nich hotoví, i pro starší je to něco nového a zábavného a jak je známo, morčata milují nové věci, změnu (byť jen přestavět klece nebo výběh, natož prcky).

KarinH - 26.11.2021 08:20
Jezzabell: To je strašné, že jste jich tolik ztratili :-( Tak aspoň, že máte juniory a budete mít další přírůstek! Ať vám dělá radost!
Ty naše dvě nové prďolky, nás přivádí na jiné myšlenky :-) Je to úplně zase něco jiného, protože jsme nikdy neměli dvě mláďata najednou.

Dorotka: Moc děkuji za pochopení! Bohužel žádné potíže neměla, a proto to byl asi takový šok..
Nové prďolky nás přivádí na jiné myšlenky, jak jsou obě ještě miminka, tak je to pro nás něco nového :-) A aspoň doma nemáme takové ticho a prázdno.

Dorotka - 25.11.2021 18:05
KarinH: Nic si nevyčítejte. Stalo se. :-( Jistě to nešlo předvídat, pokud dosud neměla potíže. A ve chvíli, kdy se projevily, jste pro ni udělali maximum možného.
Ano, lidé někdy nechápou, že i "jen morče" může být členem rodiny. Inu, láska ke zvířatům se neměří jejich velikostí, že. I ze mě si známí někdy "utahují". Kašlat na to.
Snad vám prcci budou dělat radost! Pak poreferujte. :-)

Jezzabell - 25.11.2021 12:55
KarinH: Je to smutné, stýská se, moc mě to mrzí..Vím, jaké to je, letos jsme takhle ztratili pět kamarádů a tři během chvíle..A dodnes, jak myju misku Lancíka nebo Vall-íka, si vzpomenu, i když máme nové juniory a čekáme na ještě jedno miminko.
Někdy to prostě nejde ovlivnit a ani doktor si někdy nespojí víc faktorů, než s čím tam příjdeš..A jde to u nich rychle. Pak se to veze. Tak ať je to poslední ztráta na dloouhou dobu a nový přírůstek ať dělá radost parťačce i vám doma;).

KarinH - 25.11.2021 11:00
Bart - spíš nás mrzí, že jsme si toho nevšimli dřív, že jí trápily ty cysty. Sice měla trošku bříško, ale mysleli jsme si, že je to tím, že měla fakt apetit... Teď už jsme zase o něco zkušenější a víme, co ty malá zvířátka může trápit.
Snad to čas spraví, protože ten smutek po Maxince je silnější než po Minnie. U Minnie jsme viděli, jak jí není dobře a že se jí jakoby ulevilo. Tohle je fakt šok a pořád se s tím nemůžu smířit. Ještě že máme ty nové malé prďolky.

Emmča, strakka - moc děkuji za pochopení aspoň tady. Z mého okolí to málo kdo chápe a většinou mi říká, že to bylo "jen" morče..

Emmča - 24.11.2021 20:51
KarinH: Ach jo, nejdřív Minnie a teď Maxinka.... :-(( Přeji hodně sil.

Bart - 24.11.2021 16:06
KrarinH - je to moc smutné... Člověk si myslí, že pomůže a nakonec to dopadne špatně... Ale rozhodně si to nevyčítejte, protože kdybyste to rozhodnutí neudělali, pak byste si zase vyčítali, že na operaci nešla. Je to začarovaný kruh a osud bohužel předvídat nedokážeme.
Rozhodně soucítím s tím šokem. Ono když je to tak rychlé, nečekané, je to těžší se s tím smířit. Je to samozřejmě hrozné vždycky, ale když to tak nějak člověk už dopředu čeká, psychicky se na ten odchod myšáka tak nějak připravuje. Za těch 20 let jsem si těch různých úmrtí taky "užila" a kdo ví, co nás ještě čeká.
Přeju, ať vás ti maličcí aspoň trochu rozveselí a začnete novou hezkou etapu. Bohužel mají morčátka život moc krátký, a tak nám jich projde životem hodně.

strakaa - 24.11.2021 15:39
KarinH: to je mi moc líto!

KarinH - 24.11.2021 12:42
Bohužel se vámi musím podělit o špatnou zprávu. Jsem stále v šoku... I přes to, že Maxinka ožila, když jsme jí pořídili kamarádku Kofí, tak jsem i tak minulý pátek jeli na veterinu, aby jí radši prohlídli potom, co to s Minnie bylo tak rychlé. Zjistili, že má cysty na vaječníkách, ale že to běžně operují. Na víkend jsme ji měli doma (teď jsem za to nesmírně ráda, že s námi trávila poslední dny) a v pondělí večer jí vezli na veterinu, aby v úterý mohla postoupit operaci. Operace se zdařila, i když doktor říkal, že s takhle velkými cystami se ještě nesetkal. Maxinka se probrala po operaci, ale po hodině od operace přestala dýchat :-( Snažili se jí uživit, ale marně... Jsme s přítelem oba dva v šoku, protože jsme se ještě nevzpamatovali ze ztráty Minnie a najednou i Maxinka :-( Mysleli jsme si, že Maxince prodloužíme a zlepšíme život...
A aby toho nebylo málo, tak si ta malá prďolka Kofí poškrábala rohovku na oku, takže jsme s ní jeli v neděli na pohotovost a dostává antibiotika. Naštěstí doktorka jí včera kontrolovala a říkala, že se t lepší. Tak aspoň nějaká dobrá zpráva :-) A samozřejmě se budeme snažit Kofí sehnat novou kamarádku.

Bart - 24.11.2021 09:38
Sanny - super!!!

Sanny22 - 24.11.2021 03:47
Bart: zatím to vypadá dobře, sem byla na kontrole ve výběhu a Milouš má skoro snědeno, jak mrkev s celerem, tak cunipic intestinal. Dokonce si vzal i granulky, ty totiž moc nechtěl. A bobky takové akorát, tak snad vydrží.

Bart - 23.11.2021 23:11
Sanny, Jezzabell - to je právě to, že na to trávení to jaksi nejde vyloženě předepsat. Funguje to na každého jinak a hodně toho nefunguje vůbec. A to je právě podle mě tím, že nemají "běžný jídelníček". Ať je to kvůli zubům, nebo kvůli něčemu jinému. Upraví se to, až začne jíst normálně.

Jezzabell - 23.11.2021 21:30
Sanny22: U Attapectinu pozor s dávkováním. U akutního průjmu se může jeden den 2x denně čtvrtka prášku. Jinak jednou denně jedna čtvrtka. Protože jinak se morče ucpe.
Jako mám ho doma v morčecí lékárničce pořád, ale taky se mi už stalo, že to fakt nezabralo. Ani pasta Fibreplex..Ta teda chutnala, ale museli mít dvě za sebou a na chvíli to bylo dobrý a pak to bylo stejně na houby:(.
Jo a rozmíchává se to v docela dost vodě, jak se tbl nadrtí, hodně to saje vodu..

Sanny22 - 23.11.2021 20:27
Bart: o zkoušení mi povídej, teď zkoušíme i homeopatika. Dneska se fakt cpe jak nezavreny, tak uvidím co to s ním udělá. Dokonce přiběhl, když sem přišla z práce a řval jako blázen, že kde má něco dobrého. A už zase sám i pije. Zkusím přes noc bez příkrmu, protože fakt futruje a když nebude ubývat žrádlo, tak mu zase šoupnu. Na attapectin kouknu. U nás je blbé to, že jeden den - jako dnes se zlepší a druhý den, prujem, nežere. Nebo zase nebobkuje a nežere,.chce to nějakou rovnováhu, ale zatím se mi ji nepodařilo najít.

Bart - 23.11.2021 19:24
Sanny - no právě, že to člověk pak nemá jak upotřebit... Já jen přidala svojí zkušenost. Granule Trovet mají být spíše "na hubnutí", jak tam píšou, ale u nás to zabralo naopak na přibrání a právě to vyrovnalo trávení, což by podle složení mělo. Jinak to hubnutí je jasné, ten nádor přece taky něco vážil, a teď když nežere úplně jak má. Nám zhublo morče 400g - co měsíc to 100g dole, a přitom jedlo jako blázen. Bylo to po ATB a nikdo nevěděl, jak to zastavit. Až to právě napravily ty příkrmy z těchto granulí. Info o těchto granulích jsem měla tady z dizkuze. Zaujalo mě to, a tak jsem to zkusila. Nějak je ale nechci propagovat, protože jak jsem psala, morčata to většinou pak nežerou. Ale tu kaši mi jedli. To jen, že člověk zkouší všechno možné, aby těm mrňousům pomohl. Tak se ti třeba taky něco podaří najít, co to urovná. Ono to prostě je na dlouho. Ale myslím, že jste na dobré cestě.
- - - - -
A co ten Attapectin? To jste zkoušeli? U nás to teda moc nepomohlo, ale zkoušet se může všechno možné...
Ale urovná se to, až začne jíst "normálně".
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky