Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Gabby - včera 19:29
Už se vám stalo,že morče se bálo určiteho druhu zeleniny? Naše Vivinka se boji rajčete :oD ostatní ho papaji v pohodě,ale Víva,jak si čuchne rajčete,zdrhá se schovat. Myslela jsem,že když to uvidí u ostatních,začne ho mít ráda,ale kdepak.

Bart - 15.5.2022 23:28
Lú - v Liberci může být dobrá veterina https://www.klinikanisa.cz/sluzby/, ale zkušenost nemám, jen co tu píšou (používají i inhalační narkózu), mám je v záloze, kdyby byla dovolená tam, kam chodíme my. Já jsem z Mnichova Hradiště, tak že po dálnici to máme jen o kousek dál do Liberce, než do Mladé Boleslavi. Tam chodíme proti kulturáku https://www.bonavet.cz/ a odbornice na morčata a hlavně zuby je doktorka Tikalová. Je nutné se tam ale objednat, jinak se tam bez objednání čeká déle. Ale je lepší vědět, kdy má službu, říci, že je to akutní a vzít si volno v práci, protože prac. doba je jen od 8:00 do 17.00, bez svátků a víkendů. Akutní většinou bere v 8.00 ráno, kdyby musela operovat, což dělá dopoledne.

Ehrena - 15.5.2022 16:43
Misto tekutého sena se dají použít i rozmočené granule rozmíchané s vločkovým odvarem, nebo s nějakou dětskou nemléčnou neslazenou kaší, já dříve používala osmizrnnou od Nestlé, ale mám dojem, že už se nevyrábí. Nebo dětská zeleninová přesnídávka, nebo i ovocná, pokud možno bez cukru a jiných přísad zase namíchaná s rozvarem z vloček. Marodům je potřeba přidávat i vitamíny, hlavně C, na chuť k jídlu zase vit.B a dobrý je i Aminosol, který to B obsahuje.
https://obchod.kralici.cz/p1099-biofaktory-aminosol.aspx
- - - - -
Lú, a kam do Liberce chodíš, ke komu? Na veterinu myslím.
Já jsem kousek nad Jabloncem, teda na chalupě vždy přes léto na půl roku, a chodím v Jablonci k Baudyšovi, ten má tedy skvělý přístup a není drahý, ale zase vyloženě odborník na morčata není, docela odborník mi tam připadá Bedrník, který má ale nejdražší veterinu v Jablonci. Takže s banalitami chodím k Baudyšovi, s něčím vážnějším k Bedrníkovi, teda ne přímo k němu, ale mají tam mladou doktorku specialistku na hlodavce, tak k ní, bohužel nevím teď jméno. Jejich vyšetření je vždycky opravdu pečlivé a podrobné, důkladné, ale taky si to holt naúčtují.
- - - - -
V Liberci jsem byla párkrát nouzově na pohotovosti, a to v Růžodole, u kočky to bylo ok, operovali jí tam zlámanou čelist a perfektní, ale s morčetem si spletli mrtvičku se svrabem a samozřejmě mu pomohli jen za Duhový most. No třeba by to tak dopadlo, i kdyby ho léčili správně, kdo ví. Už měl vysoký věk, 7 let.

Myxief - 15.5.2022 15:49
Lú: ano, sama jsem nechala na veterine desitky tisic a bohuzel to nebude posledni navsteva. Jinak prave kvuli tomu, ze je na tich klinikach vsechno tak drahe, tak treba tekute seno jsem si objednala z internetu velke baleni a vyplatilo se. :)

Gabby - 15.5.2022 15:18
Mohu doporučit pana doktora Jana Koudelika, který má svoji ordinaci v Líbeznicích. Má specializaci na hlodavce a má skvělý přístup. Vždy nám pomohl.

- 15.5.2022 08:27
Díky za rady a tipy... Céčko dokoupím. No a zkusíme jít znovu na veterinu.
Jsme z Liberce. Operovala ho prý odbornice na hlodavce. Přístup ale měla pěkný. Kolik to vše stojí asi tady všichni vědí. Je to síla. Jeden sáček tekutého sena na dva dny cca 80 Kč. Za ty tři týdny plus ošetření, operace a léky - tisíce. Ovšem nejsmutnější samozřejmě je, že mu není dobře...
Antibiotika už nevím. Zkoušíme mu jídlo nabízet, ale chudáček k tomu přijde, očuchá, případně si to přitáhne a dál nic. Tu krmící stříkačku ale okusuje pořádně a jí, tak uvidíme...

Jezzabell - 14.5.2022 10:28
Zbyněk: Dneska je tam ta nová doktorka, ne Valeš, ten je tam až další víkend

Ehrena - 14.5.2022 09:21
Lú, ještě mě napadá, přidávat taky vit.C. Jestli celou dobu nejí zeleninu nebo trávu, může mít málo céčka. Což tedy neřeší ten problém, že nechce samo jíst.

Zbyněk - 14.5.2022 06:28
Lú: odkud jste? Pokud z Prahy, dneska je na H-Vetu Valeš, výborný doktor, od deseti do dvou má pohotovost. Morčeti něco je, pokud polyká dokrm a nejí nic jinéhp, tak má problém. Tipuji tři věci, zřejmě špatně zbroušené zuby, nebo poškozené čelistní klouby, přiípandě laryngitidu. Jako čtvrté mě napadají plíce, jaké atb bere?
Udělal bych kontrlolu zoubků a pokud jsou ok, tak krčku, kvůli laryngitidě.

Myxief - 13.5.2022 22:10
Lú: jina veterina, kde jsou specialisti na hlodavce. Chudak.

Gabby - 13.5.2022 16:06
Ariel: my dostali Selehold,je to na způsob Stronghold.

- 13.5.2022 13:33
Zdravím Vás,
psala jsem, že teď už před třemi týdny bylo naše morče na broušení stoliček. Bohužel stále nezačalo jíst samo. Dobralo antibiotika, dáváme stále (jak jste mi radili) léky na bolest. Krmíme stříkačkou tekuté seno, vývar z vloček, trochu glukopuru do toho, ne vždy. Jí většinou v intervalech 3-4 hodiny, i v noci, cca 12-15 ml. Byli jsme na veterině, že je apatické a zdálo se, že ho bolí tlapky na chodidlech. Doporučili nám, abychom mu to potírali černým čajem.
Malinko přibral, ale nechce chodit, kam ho položíme, tam ho najdeme...
Co myslíte, co bychom ještě mohli udělat?
Předem děkuji...

Zbyněk - 13.5.2022 10:19
Ariel: Advocate má stejnou účinnou látku, jenom bych nebyl valešovsky opatrný a dal bych na aždé morče cca 2 - 4 kapky přípravku pro 40 kg psa. Dělal jsem to několikrát a v pohodě. Svrab to zahubí naprosto spolehlivě

Jezzabell: přesně tak :)

Jezzabell - 13.5.2022 09:20
Zbyněk: Takže jste se z toho po-- oba:)).
No já zjistím, co mi oohledně Strongholdu na veterině řekne doktor a napíšu večer. Ještě letím s dítětem na zubní, bolí ho zub(to je den).
- - - - -
Ariel: Tak Stronghold se opravdu nedělá (nevím, jestli má výpadek nebo už není na trhu), dostali jsme Advocate na 10kg psy a jelikož mají kluci kolem 1,300g, mají dostat 0,3 z inzulínky každý. Vypočítal to na jejich váhu.
Bondík dostal injekci, protože má lysá záda a tam by zakápnutí nepomohlo, musí dostat taky injekci. Za 10dnů dostanou druhou.

Zbyněk - 13.5.2022 05:13
Ariel: já už ho naštěstí dlouho nepotřeboval, ale během dneška zjistím a napíšu.

Ehrena: to mi jednou udělala první Justýnka, lehla si do patra, nechala viset zadní nožky dolů, vršek těla byl na boku a u zadečku jí napůl visel bobek, dokonalá imitace úmrtí:) Potvora, zatímco páníček rozdýchával srdeční příhodu, ona si užívala pohodlí:)

Ariel - 12.5.2022 22:01
Zbynek- koukam ted po tom Strongholdu, ale nejspis uz se nedela, vsude nachazim jen Advantix, Frontline, Fypryst apod. Je neco z toho pouzitelne misto strongoldu? Pripadne co prosim a jake davkovani pro morcata tesne po odberu? Moc dekuji.

Bart - 12.5.2022 18:24
Jezzabell - tak to je fakt neuvěřitelný!

Jezzabell - 12.5.2022 15:22
Jo přesně! Oni jak nechrápou a jen vytuhnou ze spaní, tak to je na infarkt.
OVŠEM nedalo mi to, jelikož mi to Willík zopakoval za chvíli zase a to po jídle. Popadla jsem ho, narcala do přepravky a letěla na veterinu. A teď jsem na infarkt vážně, co byste řekli? Má ho tam! Svrab! On má svrab! Nebo svrab má spíš jeho, páč se zuřivě drbe a ta apatie a přivřená očka jsou z toho!!! Co s tám, mám jich sedm!
Tak zítra ráno s Bondíkem, co s ním bydlí, pro druhou injekci, páč ten se drbe taky, jak ho pozoruju a Strongholdem doma zakapat smečku!!! Ti se sice nedrbou a nebo ne tolik, ale věř tomu..
Ale vítali mě na veterině s úsměvem, že nás opět rádi vidí;)!
- - - - -
oprava: nacpala do přepravky

Ehrena - 12.5.2022 11:32
Zbyněk, nojo, on ale aspoň chrápe, víš, že žije, u nás takhle chrápe Macík, jak chlap, ale Číča spí tiše a nevidíš ani, jak dýchá, u některých těch morčat občas taky, to pak jsem v předinfarktovém stavu, že je snad po nich.

Zbyněk - 12.5.2022 10:18
Ehrena: u mě občas tříletý Cipísek :) Chrápe, až se třese bedna, pohladím ho, nereaguje a má zavřená očka. Pak najednou zaječí a zmizí rychlostí světla:)

Ehrena - 12.5.2022 10:15
Bart, Jezzabell, taky znám, navíc i od naší Číči. Ona už je přece jen starší, bude jí 12 let, a někdy spí tak tvrdě, že s ní ani moje hlazení vůbec nehne, že kolikrát kontroluju, jestli vůbec dýchá a jestli není studená. Vždycky jsem z toho pěkně vedle.
- - - - -
O morčatech nemluvě. Specialistka na tohle byla Bělinka, ale dělají to občas i jiná, většinou starší morčata.

Bart - 12.5.2022 10:02
Jezzabell - no živě si to představuju. My taky každou chvíli kontrolujeme, jestli dýchají. A je teda fakt, že někdy mají tak tvrdý spaní, že pak z toho probuzení mají "psotník"! Ovšem já, přesně jak píšeš, mám náběh na infarkt chvíli před tím. Zrovna před pár dny - zavírám večer ubikaci, a Dave vůbec nereagoval, aby tam zaběhl z výběhu. Spal si pod radiátorem v pelíšku. Nereagoval vůbec na nic. Tak jsem pro něho šla, že ho do ubikace odnesu. Neuvěřitelná věc, nehnul se ani, když jsem ho brala do ruky a to za normálních okolností na sebe nenechá sáhnout, hned zdrhá. No spal jak špalek! Probral se až v ruce.

Jezzabell - 12.5.2022 08:00
Bart: Úsměvná ranní historka:
Čistím Bondíkovi s Willíkem klec od staréhho sena, že dám nové. Obvykle do té kupky skočej a vrtaj se v ní celí. Willík v papuči na podestě a leží, oči zavřený. Tak ho chci pohladit, nic. Tak že ho podrbu na hlavě, nic! Jen hmouří očka. Tak vezmu ten pytel, zašustím a dám tam voňavou kupu sena a že ho znova pohladím-tyjo, skoro zbořil klec!:)) Hodil do sena šipku jak závodník a už tam šnorchlujou-ale takhle po ránu děsit paničku! Byla jsem na infarkt a on jen spal a hověl si v papuči!:))
Už jsem postižená stihomamem!

Zbyněk - 10.5.2022 10:49
Ariel: v žádném případě nebrat! Samička musí kojit. Identifikovat správně chorobu a svrab zakapat Strongholdem, plíseň je horší - koupele v Imaverolu. STronghold mladým nevadí, na Imaverol se zeptat. Z party oddělit po čtyřech týdnech samečky, ať nevyrobí mamince sourozence!
- - - - -
Bart: je to děs, kéž by to bylo jenom od toho prasklého bubínku a zánětu, už na něm pracujeme

Bart - 10.5.2022 10:39
Zbyněk - pane jo, to je teda zase věc! Chudinka, co ji to potkalo! Držím palce a hodně síly!!!

Ariel - 10.5.2022 09:15
Zbynek- ted si nejsem jista, neriskoval co? Radeji si ty mlade od ni nebrat nebo? Mladata totiz zatim vypadaji, ze jim nic neni, proto me zajima, jestli je mozny, ze se to treba projevi s odstupem az potom, co je prinesu domu.

bobiny - 10.5.2022 08:52
Zbyněk: díky za podporu. Dnes jdu na to!:)

Zbyněk - 10.5.2022 06:41
Ariel: já bych neriskoval, protože vrab morče zaije, ale přenosné na člověka není. Plíseň ho nezabije, ale přenosná na člověka je a léčí se obtížně.

Bart: přesně tak! Bohužel Anička má zánět středouší až sekundárně, vypadá to na nádor, prorůstající do hlavčky. Po včerejším prasknutí bubínku leží na boku a občas namáhavě změní polohu. Večer dostala kromě Sumamedu také Depo-medrol, ale na poruchy rovnováhy to vliv moc nemělo. Dokrmuji, zatím polyká a tahá stříkačku, ale očka neurží v klidu, chudák malá. Kéž by zabraluy léky a upravilo se ucho. Výsledky histologie budou v pátek. Valeš jí ouško vyřezal, jak to šlo, ale novotvar má hluboko kořeny. Ach jo.
- - - - -
bobiny: neřešit a sestěhovat, špunty do uší, nebo odchod na nákup:) Pokud nepoteče krev a to u samiček teče málokdy, tak je to ok:)

bobiny - 9.5.2022 20:54
Zdravím. Adoptovali jsme k našim třema dvouletým morčatům-samicím další dvě cca roční. Všechny holky mám už pár měsíců hned vedle sebe v oddělených výbězích. Vidí na sebe. Chtěla bych se dát všechny dohromady, ale mám z toho strach, pořád to odkládám. Pravidla seznamování morčat znám, ale jak se to, když se seznamují vlastně dvě zaběhnuté skupiny dospělých samic? Teď se konečně udělalo venku hezky, tak mně to znovu nakoplo, že bych to mohla zkusit... Že bych je dala všechny do venkovního výběhu, kde je extra neutrální půda... Co myslíte? Nesežerou se?

H - 9.5.2022 11:36
Ahoj, zajímalo by mě, jak je to s hluchavkami, mohou se krmit všechny nebo jen bílá? Tedy i fialové a pitulník? Nebo je tam nějaký zádrhel, na který dávat významný pozor? Co sušení? Sušíte někdo na zimu?
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky