Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

KarinH - dnes 18:51
Zdravím všechny po delší době a obracím se na vás s prosbou o radu. Máme 1, 5 roku starou samičku Čoki, která minulý týden (úterý/středa) začala pít víc než obvykle a měla počůranou prdelku. Jelikož už jednou měla náběh na zánět močáku, tak jsem nasadila urologický čaj do napáječky, do tlamičky RodiCare Uro a Lichořeřišnici větší (sirup). Jelikož se to nelepšilo a začala při čůrání kňourat, tak jsme v pátek jeli na veterinu (ke specialistovi na morčata), kde jí udělali ultrazvuk. Žádné močové kameny neviděl, pouze říkal, že je nějaký nález na děloze. Dostala tedy injekčně antibiotika a něco proti bolesti, dal jsme měli užívat RodiCare Uro. Na kontrolu nás objednal teď na čtvrtek, kdy máme vzít vzorek moči. Jelikož jsem si dnes všimla, že při čůrání opět malinko kňourá, tak se chci zeptat jestli s tím nemáte někdo zkušenost? 😔 Jinak její chování je normální, baští seno, pije, atd. Děkuji všem za případné reakce 🙏
- - - - -
Doplňující informace - ten nález na děloze byla krevní sráženina. Mi teď říkal manžel.

Strakka - včera 19:09
Kjúti: ono asi taky jak v kterém obchodě, tady u nás v žádné bedničky nemají, co lidi nechtějí, prostě hodí zpátky. Ale je pravda, že ve větších městech se to asi hodí víc. Mě osobně se ještě nestalo, že by mi tu nať sebrali, ale podle toho, co tu ostatní píší, jsem asi měla prostě štěstí.

Kjúti - včera 18:05
Tak to jsem teda vůbec nevěděla že jsou v obchodech nějaké bedničky s natěmi kde si to člověk může zdarma vzít

Ehrena - včera 15:04
No mně už se tohle stalo poprvé cca před 2 roky, a je fakt, že tou dobou se mi to stalo i v Kauflandu jednou, ale od té doby už ne, kdežto v Lidlu ano, jak už jsem psala. Domluvit se nijak nedalo, jedině, jak říkali, koupit si i tu zeleninu příslušnou k tomu, to by mi ji pak nechali, vůbec to nemá logiku.

Jezzabell - včera 13:38
Zbyněk: Oni tam tu bedničku na natě mají! A tam si to lidi často berou. Já beru jen mrkvovou, když je pěkná a občas, zas je tím dopovat nechci. Ale bidím často, jak z bedničky lidi vybíraj tyhle natě všeho druhu. Nikdy! jsem neviděla nikoho to odrbávat ze zeleniny. A propó: ta jejich "kvalita" i s tou natí je často pod úrovní;ú.
Si zas někdo z vedoucích honil triko u manažera, aby nedostali přes prsty. Dost často to tak chodí v Albertech..
Měli by být rádi, že nemají odpad. Ale to je dvousečné, protože jestli se někdo na vedení blbě vyspal a chtěl pro inspekci výkaz o likvidaci ze zákona, tak to pak maj lidi smůlu..

Zbyněk - včera 10:47
Jezzabell: pravda je, v Tescu v Kralupech přijde důchodkyně a orve deset kedluben, které pak opravdu díky tomu ztrácejí čerstvost, takže smysl to dává. Měli by tam mít bedničku na nať, kterou vyhodí zákazníci a z toho by se mohlo brát. Oni tam ostatně píší, že se lze domluvit.

Ehrena - včera 02:06
Jezzabell, fakt to mají asi nařízený a jen záleží, jak moc to kde dodržují. Stalo se mi to už asi ve 4 prodejnách - Praha, Jablonec, Tanvald.
Fakt mi řekli, že nesmějí, jedině si k tomu koupit tu příslušnou zeleninu, s tou by mi to nechali.

Jezzabell - 19.3.2023 19:34
Ehrena: Teda ještě se mi nestalo, abych si neodnesla nať z mrkve-sem tam, nic víc nenosím;). Ale nikdy nevíš, na koho narazíš a hádej se, že. Asi by ze mě byla saň a dožadovala bych se šéfa:))!
Ne vždy je na to nálada, ale proč se po mně mají vozit "pro nic", 2x20mi už bylo.
Kdyby to bylo odůvodněný a opodstatněný-ale jednou ne a jednou jo? Tak asi tak.

Ehrena - 19.3.2023 15:19
Jezzabell, taky mi ji tam už párkrát sebrali, samozřejmě beru jen tu olámanou, co tam leží v přepravkách, ale ne, v Lidlu se to prostě nesmí, i když jak v kterém, někdy mi to prošlo.

Jezzabell - 18.3.2023 12:11
Bart: A vzhledem k cenám plen, ať hledám kde hledám (když najdu, beru i 10balíků :)) ), ale není nad prdelky v suchu! To známe.
Jj., taky máme doma dvě družstva: čuníci a profesoři. Čuníkům je to putna, kam zrovna čůraj a kaděj, profesoři štítivě do tohohle nikdy nevlezou, naopak si bráněj vlastní čistou papuč.
Zuřivě se pucujou všichni, což o to, ale všichni mi doma ocení, když přestelu arény a výběh:). Popcornují, šnorchlují v pelíškách, hážou šipky do čerstvého sena-je to takové poděkování paničce;). A moc rádi asistují u úklidu! Všichni! I ti největší plašani.
Ovšem takový Vincent, což je alpaca a sám o sobě vypadá jako drn, mi nedavno proběhl zrovna ve chvíli, kdy jsem sypala čerstvé hobliny. Takže z něj v tu chvíli byla regulerní Barbucha!:). Chvilku sám čučel a oklepal se-teda spíš to jen víc zapadalo do kožichu. Očistu jsem následně nechala na něm, protože bych mu chudákovi moc nepomohla. Do večera byl ok, jak to dostal z kožichu? Nejspíš výrobní tajmeství;).
- - - - -
Český kocourkov!:
https://www.prahain.cz/jidlo/v-lidlu-plati-embargo-na-zeleninovou-nat-na-krmeni-nesmite-vzit-ani-volny-list-11699.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=ZC6mrmKGpYX-202303181038&dop_id=19922303

Bart - 15.3.2023 09:10
Jezzabell - tak jsem koukla a u nás je to stejný s těma plínama. Všude, kde víc čůrají dávám nastříhané plíny a využiju každou nepočůranou část. Ve výběhu mají větší pleny a na nich kolem misek s jídlem ještě právě menší pruhy nastříhané, aby se měnily hlavně ty. Protože když jedí, tak to z nich druhým koncem zrovna jaksi odchází. U nás je taky legrace, když do pytlů lezou. Mám ale trochu jiné, nemají tak otevřený vstup. Musejí si ho čumákem najít, pak se provrtat a legrační je, když si to potom hlavou nad sebou nadhazují a postupně tam lezou. Vidět pak není nic, jenom hrouda pod hadrem. Zajímavé je, že jeden tam klidně čůrá a druhý ne. Ten si na to vykonání potřeby vždycky vyleze. Asi nechce ležet v mokrým, tak to pochopil, že musí jinam.

Jezzabell - 14.3.2023 16:43
Baer: jojo, naši si z toho někteří taky dělají "toytoyky". Pod albem Papuč a plena" názorná ukázka vychytávky, aby nám stačily jen dvě na morče (bylo jich 9, už jich máme jen7, ale i tak mám doma 14 papičí a střídám!). Ale to se nasbíralo časem! Občas se vyhodí, dokoupí..klasika.

Nojo, na pytle jsem zapoměla! Mýme pod albem Spacáky;). Konečně je používají po čase zas Fíďa s Uhlíkem.
- - - - -
mělo tam být Bart, pardon;)

Bart - 13.3.2023 22:17
Kjúti - u nás taky pelíšky vedou, hlavně hadrové - plyšové. Různé polštářky, deky taky. Mají i plyšové pytle, leží buď přímo v nich nebo naopak na nich. Často si i sami ohnou roh, aby si vystlali pod hlavou a pak tam spí jak špalci. Jenom se člověk musí smířit s tím, že hold musí prát.... Ale naši si v tom prostě lebedí.

Jezzabell - 13.3.2023 17:38
Kjúti: když se mi koukneš k přezdívce, otevřeš si alba, zkus takovou Vitvu o papuč, ale i v jibých jsou dobře vidět, ať je to proutěné týpí nebo teď poslední album, domeček Bunkr (zase přírodní proutí). Ale stačí krabice se dvěma otvory a jde to taky;).
U nás si to užívaj v papučích, tunelech i dalších vychytávkách. Někdy se v tom dokonale zoztečou, uleví zádům, nožku ležérně vystrčí přes okraj..

Kjúti - 13.3.2023 12:03
Jaký máte názor na pelíšky pro morčata?

Zbyněk - 12.3.2023 14:20
Ralis: mám doma doslova morčeti hospic a přerůstání stoliček řeším u jedné samičky, chodíme na broušení každý měsíc, nicméně teď se stal zázrak a vydržela tři měsíce, ovšem už jí to zase přerostlo. Je to genetická vada a nelze s tím dělat nic. Inhalační narkóza vadí mnohem méně a morčátko tu může být klidně šest let, takže žádnou paniku :)
Já už to poznám na samičce tak, že začne při konzumaci sena jakoby nadhazovat hlavičkou nahoru, pak se potvrdí háčky a můstky a jdeme na kliniku. Po zákroku ještě obvykle pět dní dokrmuji a máme zase tři týdny pokoj:)

Jezzabell - 12.3.2023 10:26
Ralis: Setkala jsem se s tím jednou, u Lancíka..Vydržel to rok a půl a to bylo na medajli pro něj i pro veterináře. Jsi z Prahy? Tady je na to nejlepší Hůrka nebo H.Vet.
Morčák si v našem případě zarazil osinu podél zubu. Absces, boule až na krku, no žil defacto s dírou v krku, co se pravidelně čistila a právě pro tu bolest mu přerůstaly zadní zuby. Vždy tak po 4týdnech, někdy i dřív. Doktor mu to pak brousil i bez narkozy co 10dnů pilníčkem, když tam byly "jen malé háčky". Udržet ho byla teda bitva s těma svorkama v hubě a od tý doby už mě toho tolik na veterině nepřekvapí..Nic pro slabé povahy.
Dělali RTG hlavy? Aby se přišlo na to proč se to děje. Nám vypovědělo srdce. Dýchal už krevním oběhem, když jsem ho tam nesla, náš doktor tam zrovna nebyl, byla tam jeho zastupující doktorka a ta mi na rovinu sdělila, že tohle je konec. Nestihla mu v inhalaci ani oholit fousky..Odešel, chudák. V jeho případě to bylo skoro vysvobození. Byl statečný a na veterině mu hrozně fandili..Běhal za náma doma po celém bytě, musela jsem ho dokrmovat pro tu díru v krku (abses se nám právě pořád vracel, napadlo mu to čelistní kost) a on jak věděl, že mu chceme pomoct, tak se snažil jak mohl.
Doktor mi ten "bridge" ikazoval, nemohl ani hýbat jazykem a slintal, chudák. Tam to ucvakávaj v narkoze. Ale nemělo by se to nechat dojít až tam, měl by pravidelně chodit na broušení v lehké inhalaci (to právě taky nedělaj všude) právě těch háčků.
No..chce to příčinu a pravidelné broušení. Ale dá se s tím fungovat. Dokrm+léky na bolest (to teda dlouhodobě taky není nic moc na ledviny a játra, ale je to bolestivý zákrok a bez nich to nejde, Lancík, jak viděl stříkačku s Meloxidiĺem panáčkoval a doslova jí rval z ruky, už to znal) a trpělivost pro chlupáče mno..A taky pro vás doma.

Bauli - 12.3.2023 10:06
Tygrinka-
ohledně okurky- právě jak jsi to minule psala,tak mne to taky napadlo,že to po ní mohlo být.
Okurku miluje a baštil jí normálně,ale jak začal mít ty prblémy tak jsem jí vysadila i s ostatní zeleninou ,a když se srovnal ,tak jsem mu jí dvakrát kousek dala ,no a právě potom se mu to ,,nafučení,, opakovalo .Možná to byla náhoda a s okurkou to nesouviselo,ale jsem opatrná.
Jahody dávám jen kousíček a na chuť ,šmakuje mu:-)

Bart - 11.3.2023 23:18
Ralis - jde o to, že má morčátko zřejmě špatnou "ležatou osmičku" při kousání. To je totiž správný pohyb tlamičkou. Důvodů může být hodně, ale to je ten důvod , proč stoličky stále přerůstají. My už měli se zubama hodně zkušeností. Třeba čelistní kloub, něco ho může na jedné straně bolet.... Z nějakého důvodu prostě má špatný zkus. Boužel nevím, co poradit, ani u nás to neskončilo dobře. Je potřeba stoličky opravdu hodně zaměstnávat - ale pokud je tam nějaký problém, spíš se tomu bude vyhýbat. Je potřeba aby chroupal něco hodně tvrdého, nějaké klacíky (teď nemyslím větvičky na hlodání pro přední zuby, ale spíš něco, co žere způsobem jako seno, ale aby to bylo tvrdší). Stoličky musí vždycky brousit v narkóze, proto je dobré, aby to byla aspoň narkóza inhalační a krátkodobá. Pak je šance, že se mu může život aspoň trochu prodloužit. Důležité je, aby to byl nějaký specialista, kdo hlodavcům rozumí. To je ale těžké většinou sehnat. Bylo by dobré nějaké důkladnější vyšetření. Dokud by tu narkózu dával a vy měli tu trpělivost a péči, je možné s tím nějakou dobu žít. Je to o štěstí a náhodě a hlavně o veterinářích. Taky o vrozených vadách a osudu. Po dvaceti jedna letech zkušeností nevím, co víc říct. Přeju hodně štěstí!!!

Tygrinka - 11.3.2023 21:06
Bauli: To byl můj myšák. Jednou to nebylo zcela jasné, ale podruhé dostal právě jen kousíček okurky před odchodem k vetovi a na veterině už nafouklej byl. Léta jsem krmila okurkami i ve větším množství a nic a teď u tohoto morčíka se to dělo. Bůh ví, čím to hnojí a tak. Jahody teď v zimě? Na to kašli. Skoro nic v nich není, když sem jedou podtržené z Egypta atp. a pak dozrajou zde ve skladech. Jo a v dovozových zemích to hnojí lidskými exkrementy, takže jahůdky v zimě fakt nee...
- - - - -
Ralis: Bohužel tě nepotěším. Nic se s tím nedá dělat, vytrhat tolik zubů by znamenalo morče dokrmovat. Pokud by to byl jeden dva, asi by to stálo za zvážení, ale jinak zbývá jen brousit a po určité době už to nebudou dávat játra morčíka a jednoho dne narkózu nemusí přežít.

Ralis - 11.3.2023 17:55
Morčátko - rychlý růst stoliček
///////////////////////////////////

Dobrý den,

prosím, hledám radu ohledně přerůstání stoliček u morčete - tzv. mostek (viz. ukázková fotografie v příloze).

Už jsme byli asi 5x u veterináře s našim morčátkem ohledně přerůstání, vždy morčátku v narkóze stoličky zabrousí, nicméně dlouho mu to nevydrží - cca. za měsíc a čtvrt musí opět na broušení. Jedná se prý o vrozenou / genetickou vadu, která se u něj začala teď ve starším věku (3,5 roku) vyskytovat.

Zkoušeli jsem různé granule, okusování větviček atd., bohužel nic nezabírá.

Nemáte někdo zkušenosti s touto vadou? Je opravdu pouze jediná možnost chodit každý měsíc na broušení - morčeti aplikovat narkózu?

Předpokládám, že extrakce takovýchto důležitých zubů není zřejmě možná. Případně kdyby alespoň něco ten růst zpomalilo..

Morčátko je jinak čilé a má se k světu, nechceme ani pomyslet, že bychom ho museli kvůli tomuto ,,uspat" .. :/

Děkuji všem za rady a Vaše postřehy

Bauli - 10.3.2023 12:38
Zbyněk-
no seno granule vše nové a kontroluji,staré vyhozeno.
On o tu zeleninu nikdy moc nestál,právě jen salát a nať mrkve prostě zelené no a to se mu fakt bojím dávat.Jo a okurku miluje,ale někdo mi tu radil,že právě po okurce se jim myšák 2x nafoukl a když jsem o tom přemýšlela tak /nevím zda to byla příčina/ právě okurku dost měl i můj ,když byly ty problémy
Takže jsme začali- fenykl,celer ,petržel,trochu mrkvičky,trochu zepené petrželky.Zkusila jsem i kousek jahody,mají vit. c a poměrně dost vlákniny.Včechno ale opatrně,no a přád jsme na deganu.
Valeš říkal 3 týdny a pak uvidíme,
teď nebude ,tak vydržíme do 27.3. to už ordinuje a zkusím se domluvit na vysazení léků.
Celkem funguje,otázka je co by bylo bez deganu......

Zbyněk - 9.3.2023 11:13
Bauli: já bych mu zeleninu neomezoval, jenom určitě vynechat natě, kedlubny, květák a brokolici a omezit mrkev. Důsledná kontrola sena a granulí, nesmí z toho lítat motýlci, lézt larvy a vlát pavučinky.

Bauli - 7.3.2023 09:34
Zbyněk-
díky,zatím drží váhu,dolů nejde.Vyloženě hubenej není ,tak nechci moc experimentovat,když baští celkem dobře sám.
Snad už se to nělak nezvrtne.
Jen jsem sem ještě opatrná se zeleninou.

Zbyněk - 7.3.2023 08:02
Já řeším navýšení váhy chlupáče příkrmem směsí Emeraidu a RC Instant, milujou to a přibírají pěkně:) Klidně bych přikoupil ještě toto: https://stegra.cz/avicentra-premium-morce-850g.html chutná jim to a je to také kalorické :)

Bauli - 5.3.2023 12:43
Jezzabell,Ehrena-
díky za názory,zkusím přisypat do granulí a uvidíme,zda mu budou šmakovat.
Zatím se drží na stejné váze,tak uvidíme zda se to pohne nahoru.
Příkrm mi baští v pohodě,jenže ho nechci moc dávat pokud váha neklesá,aby si nezvykl,že nemusí kousat sám a nebyl nakonec ještě problém se zubama.Granule baští normálně sám i když méně než bylo dřív obvyklé .

Ehrena - 5.3.2023 12:27
Bauli, Jezzabell, já to tedy řeším přidáváním vloček ke granulím, samozřejmě ne u morčat s močovými kameny. Ale u morčat, která jídlu sami z nějakých zdravotních důvodů moc nedají a hubnou, jim vločky ke granulím přidávám (nebo těm, co mají zrovna problémy s kousáním, oni pak třeba ani Granulím, které jinak milujou, moc nedají). Je to dobré pro to, aby se sami víc nakrmili, když zrovna nemám moc času na dokrmování během dne. Zkoušela jsem jim dělat různé příkrmy (kaše různého druhu a hustoty) přímo do mističky do klece, ale z našich to nikdo nikdy nechtěl a ignorovali to i ti zdraví, kteří přitom o příkrm ze stříkačky, určený pro toho maroda, hodně stáli (většinou bohužel ten marod ale zrovna ne).
Když šlo o krátkodobé přidávání těch vloček navíc k těm granulím, nikdy se mi nestalo, že by z toho mělo morče močové kameny. Dlouhodobě je přidávám jen naší Hopsince s osteodystrofií, která právě samotným granulím moc nedá, myslím si, že ačkoliv se drží až neuvěřitelně, přece jen se jí asi tak dobře nekouše jako těm zdravým a je pro ni jednodušší rozkousat ty vločky. U ní ale ten vápník nevadí, protože jí ho naopak musím ještě denně přidávat.

Jezzabell - 5.3.2023 11:54
Bauli: Ale jo, přisyp mu, jen opatrně s tím. Po trochách a pak zas vynechat. S tím močákem jsem to myslela tak, aby se mu po delším krmení vločkama nezačal vápník usazovat v močáku. Ne, že ho má nemocnej už teď;).
Vločky jsou nadupaný vápníkem a morče je na něj citlivý. Některé víc, některé míň. Těžko odhadnout. Morčata mají vločky rádi, ale chce to jen příležitostně.
Na to doplnění váhy bych dokrmovala tou kaší, jak jsem psala návod. I po zvýšení dávky granulí nabere, když baští sám. Na přilepšenou+nabrání váhy bych v suchém dokrmování zvýšila dávku granulí, co má rád. Samotnýma vločkama bych to nehrotila. Nebo ten rozmíchaný dokrm z kaše. Za týden to na váze lezlo hezky nahoru.

Bauli - 5.3.2023 11:33
..nenafoukla...
- - - - -
No on jako baští sám,dokrmujeme jen symbolicky,ale právě jak není ok tak toho tolik nesní,tak jsem myslela jen do granulek přisypat normálně koupené ovesné vločky. jestli by po nich trochu přibral.
Zhubnul 120g.
- - - - -
Močák má v pohodě,potvrzeno ultrazvukem u Valeše.

Jezzabell - 5.3.2023 11:04
Bauli: No, musí se opatrně, je v nich hodně vápníku a když morče marodí, pozor na selhávání vylučování, může mít močové kameny a to je obvykle konečná. Protože se to vrací.
Vločky přidávám pacošům do dokrmu a to následně:
spařím trochu vloček (tak lžíci) v hrnku, aby tam bylo tak3cm vody nálevu nad vločkama. Připravím si granule tak trochu,6-7ks a namočím je v trošce teplé vody (ne horké). Časem získáš cvik. budeš to mít "v oku" jak se říká, podle toho, kolik budeš potřebovat.;).
Rozmíchám si RC instant v tom nálevu z vloček. Obvykle je ho víc (kdyby ti nevyšel, dolej vlažnou vodou). Spařené sceděné vločky, namočené granule a rozmíchaný RC instant dám do ponorného mixeru a rozmixuju na kaši. Aby to mělo konzistenci řidší, asi jako dáváš to samotný RC instant.
Upozorňuju, že u nás už kluci slyšeli mixer a stáli vyrovnaní na značkách! Děsně jim to šmakuje.
Bavila jsem se o tom s Valešem, jestli ho nezavápním. Řekl mi, že když na tom není denně, nic by se stát nemělo. A že zavápnění budeme řešit potom, kdyby něco..Je fakt, že Lance tam chodil s dírou v krku, vzacel se mu absces v okostici..
Takže s mírou a ne nadlouuho;).
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky