Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Jezzabell - dnes 18:46
Ehrena: Ježkovyvoči to je mě tak líto:((!

Ehrena - včera 22:30
Tak jsme se před chvilkou vrátili z veteriny od Valeše. Byli jsme tam asi od 18 hod. až skoro do 21. A bohužel to jde všechno do háje, Sněhulce stěrem zjistili bakterii pneomonády, která je u morčat prý prakticky neléčitelná, žádné atb. prý na ni nezabírá, takže se to nedá léčit. Dostali jsme jen gentamicinové kapky do oka, které máme kapat do toho ucha třikrát denně, ty by prý mohly pomoci, ale je to strašné málo účinná a zdlouhavá léčba, a hlavně poškozuje sluch, Sněhulka může ohluchnout. Což mi přijde, že by nemuselo tolik vadit, no ale nevím, jak by to viděla ona. Dávat jakékoliv jiné atb. prý nemá cenu, bakterie je proti němu rezistentní. Tedy kromě gentamicinu je citlivá ještě na tobramycin a amikacin, nic z toho neznám, ale asi to morčata nemůžou. Takže se Sumamedem máme skončit, trápíme prý ji s tím zbytečně. No to máme zase doma krásnou předvánoční atmosféru. :((

Strakka - včera 19:22
Jezzabell, Ehrena: děkuji za rady, tak já to nechám být a uvidíme, jak se to vyvine :o)

Ehrena - včera 12:42
Strakka, u nás taky některé holky chodí čůrat do misky, kluci mi to nedělali. Dělají to výhradně, když je miska prázdná nebo jsou tam zbytky, které už nechtějí, a dělají to jen dvě samičky z našich pěti.
- - - - -
Jak je to odnaučit, netuším.

Jezzabell - 27.11.2022 19:36
Strakka: Tak cíleně jsem to doma ještě neviděla. Ale jak jich mám smečku, pokaždý je někde v misce bobek nebo dva a nebo načůráno..Dokud baští, běhá, nerve si chlupy ze stresu nebo tak něco, asi není problém..
Mně si teď půlka smečky dělá z papučí Toy-Toyky. A to je fakt vidim, jak jdou, udělaj potřebu a zas si jdou lehnout někam jinam:)). Prostě mi "kaděj"na čistotu. A to jim ty papuče naštěstí stelu plenama a vyměňuju-jinak bych se nedoprala:))!
- - - - -
PS:Jak tak koukám na ten věk u morčat, kdy si sotva zvyknem a jsou fuč, pořád říkám, chce to něco "trvanlivějšího", teda tady by to přežilo babču, tátu, mně i dítě:)):
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-nejstarsi-zelva-na-svete-oslavila-190-narozeniny-40415671#source=hp&seq_no=13&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=abtest179_tlacitka_u_boxiku_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Strakka - 27.11.2022 17:30
Dobrý den, po delší době se ozývám zas a měla bych drobný dotaz:
Naše morče Bobinka vždy jedlo vzorně z mističky a nedělalo s ní žádné vylomeniny. Poslední dobou se ale u nás objevit nový trend, tím je mistička=záchůdek. Do nedávna nechodila na záchod do misky takřka vůbec, nyní do ní chodí na záchod až dvakrát třikrát denně. Když ji tedy vidím sedět v mističce, dám ji pryč, ale nevím, jestli je to správné řešení. Původně také Bobča chodila na záchod do rožku, ten teď ale vynechala a čůrá do domku nebo do té mističky. Mimochodem, mám pro ni mističku celkem velkou a plochou, tak mě napadla možnost ji vyměnit za menší a hlubší, ale jinak nevím...nemáte někdo tipy, jak ji to odnaučit?
Předem děkuji za všechny odezvy a přeji hezký den! :o)

Ehrena - 27.11.2022 15:56
Zbyněk, pořád stejně. Jídlo veškeré odmítá, kromě sena, to se snaží futrovat pořád, ale moc jí to nejde. Ráno vypadala, že si chce vzít kousek salátu, ale hned to vzdala, vypadá při tom, jak když jí to nejde chytit a jíst, vůbec to nechápu. Jinak se ale chová normálně, nevypadá smutná, podle chování bych nic nepoznala. Ale pořád má tu hlavu trochu doleva, to se jí zlepšilo jen o málo.
Ano, Sumamedu dávám 0,5 ml jednou denně. Ten Duphalyt dávám teď tak 20-30 minut po něm.

Zbyněk - 27.11.2022 15:33
Ehrena: toho SUmaedu dáváš 0,5 ml jednou denně? Nemělo by to s Duphalytem vadit, mám to ověřené na deseti morčatech. Spíš tipuji na bolest ouška, nebo laryngitidu, často se k oušku dělá. Jak to dneska vypadá?

Ehrena - 26.11.2022 20:39
Jezzabell, díky za odkazy, ten druhý typ je ten, co jsem k sehnání našla, viz
https://www.google.com/search?q=emeraid+sustain&oq=emeraid+&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0i512l7j69i60.5646j0j8&client=tablet-android-lenovo-rev2&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#scso=_SWqCY-2ZCt-Xxc8P98KAuAQ_19:0

ale ten první typ nějak nikde jinde než
https://www.veterina-trhon.cz/emeraid-sustain-herbivore-100-g
tak jsem ho tam objednala, kdy dojde, ovšem nevím.
Kdyžtak v pondělí zkusím u Valeše.

Jezzabell - 26.11.2022 18:30
Ehrena:
https://obchod.kralici.cz/p6793-emeraid-emeraid-sustain-herbivore.aspx
To je ono;). Valeš by to měl mít na prodej nahned, dá se pak po osvědčení doobědnat i jinde, ale déle to bude trvat a doprava před Vánocema..nespoléhala bych na to.
A tohle je ten pro morčata v kritick=m stavu:
https://www.veterinamada.cz/cs/produkt/130/emeraid-intensive-care-herbivore-r
- - - - -
k laryngitidě: poptala bych se na kortikoidy..zabírají, ale co na to Valeš, jestli to je vhodné v tomhle stavu nebo co si myslí..

Ehrena - 26.11.2022 12:25
Zbyněk, ne, ona polyká normálně, když se mi to do ní povede dostat, ale vyloženě nic nechce, ani dokrm, ani zeleninu jakoukoliv, a to od první dávky toho Sumamedu, tedy přesně od následujícího dne ráno, do té doby baštila skoro normálně, jen se jí nějak hůř trefovalo do toho, asi tou rovnováhou narušenou či co. Ale jedla dobře, přes ta původní atb, ta jí vůbec nevadila zřejmě. Ale po tom Sumamedu je to absolutní konec, jediné, co se snaží jako jíst, je seno, ale mám pocit, že ho ani nenabere a přežvykuje naprázdno. A bohužel v sebeobraně proti mně a krmení strčí do kapsy všechna předešlá morčata, a že jich za ty roky bylo. V noci byla i trochu nafouklá, takže jí zřejmě tahle atb. vyloženě nedělají dobře, přes užívání Duphalytu. Proto jsem si říkala, jestli ho nedávám nějak špatně, v souvislosti s těmi atb. či jinými léky, bere ještě proti bolesti a tedy taky probiotika a vit.C. A ještě antibiotické kapky do ucha, Oftaquix, nemůže se to nějak tlouct dohromady? Už jsem fakt na mrtvici z toho všeho,co teď doma mám.

Zbyněk - 26.11.2022 04:16
Ehrena: jestli odmítá dokrm, je to špatné, tedy dáš jí to do pusinky a nepolyká? Pokud je to tak, nepomůže změna dokrmu. Sustain mají na H-Vetu, bohužel je tam ale Šizlingová a ta ti nijak nepomůže. Dokrm ti ale prodá a žádný pacient tam nebude. Odmítání dokrmu určitě není od ouška, bude tam nějaký jiný problém. Kašel? Sněhulka kašle? No, možná tam bude problém v krku, zuby předpokládám kontrolovali? Duphalyte můžeš dávat kdykoli chceš, to je úplně jedno, ale pokud nepolyká, tak ho do ní stejně nedostaneš a atb také ne. Jediné, co bych teď o víkendu zkusil jako poslední možnost, je zajet na Eriku a nechat jí 24 hodin na infuzi. Jestli tam jsou schopní zkontrolovat krk, kde může být laryngitida, ale netuším. Případně zkus zavolat na AA vet https://www.aavet.cz/kontakty/ Třeba ti pomohou, ale nevypadá to moc dobře.

Jezzabell - 25.11.2022 23:42
Ehrena: U Valeše nahned, jinak tady na králíkách ho taky měli, nebo prohnat googlem. Ale na jistozu a nahned na veterině. Valeč ho má, ale zavolala bych si na recepci, jestli mají skladem (obvykle to není problém, ale nemáš to zarohem, tak pro jistotu). Dala bych ten Duphalyt s odstupem. A s odstupem probiotika a asi degan, aby se nezastavily střeva.
Nařeď jí to vlažným vývarem ze spařených vloček, taky to mají rádi víc jak vodu..NO držím palečky!! I s Číčou! Mně to vždycky bere, když se snaha moc neprojevuje u těch našich tvorečků, ať se můžem přeskočit. On ten Sumammed může projevit nechitenství, je to driják. Ale přejede to všechny brebery co má! Ještě se zlis pobavit se Zbyňkem, teď jsem skoro rok vypadla ze cviku (teda když nepočítám kýlu Fíďy, běhá tu s jednou kulkou a řekla bych, že si snad neuvědomil, že jí nemá..No tím líp!). A teda nerouhám se!!! Ale abysme třeba na něco nezapoměli, marodí mu to víc (tedy bohužel)..

Ehrena - 25.11.2022 21:12
Jezzabell, dostává na to nějaké injekce s kortikoidy, tuším Depo Medrol, doteď jí vždy pomohly tak na 3/4 roku až rok, ale letos dostala první někdy v únoru a další teď 2.11. a už jí to zase nezabírá, tak dnes dostala třetí, zatím je dobrá, ale ony zabírají až do 14 dnů, tak uvidím. Taky tak husté záchvaty toho kašle ještě nikdy neměla, co teď, tak jsem z toho pěkně vyděšená. Na veterině jsme čekali až do 19 hod.(od 16), děsný nával, domů jsem přijela až ve 20 hod.
Navíc Sněhulka dnes absolutně odmítá jídlo, všechno, tak nevím, co jsem udělala včera špatně, měla poprvé ten Sumamed a ten Duphalyte jsem jí dala asi jen 10 minut potom. Tak nevím, jestli moc brzo či co. Ach jo!
- - - - -
Ještě, kde se dá sehnat ten Sustain, co ho tu tak chválíte? Že bych to u ní zkusila.

Jezzabell - 25.11.2022 17:58
Ehrena: Myslím, že u nás "stálic" je Valeš už zvyklý, že po něm něco chceme cíleně;). Naštěstí je to úžasnej člověk, že v tomhle směru vyjde obvykle vstříc a nic nenamítá. Ten Summamed je fakt největší driák (ono i pro člověka je to síla), sám se mi vloni divil, že to po něm chci právě proto. Že to morčeti ještě nepředepisoval. Ale se Zbyňkem s tím máme u morčat fakt výborné zkušenosti a vzal to v pohodě;). Ale chce to ten Duphalyte. Já si nejsem jistá, ale mám pocit, že jsem to dávala po cca 2-3h od atb. Radši se zeptej telefonicky. Je to koktejl podpůrných minerálů a látek a všechno by se mělo od atb brát s odstupem..
Kdybych tohle znala dřív, Houmík tu mohl být..
Snad se jí očko stáčí jen po tom středouší, u nás to byla mrtvička. Ale to by snad Valeš poznal. Navíc Vall-íkovi tehdy odcházely i játra a to v takových hodnotách, že nepomohla už podruhé ani infuze, nemělo to cenu..
Číča se zhoršila? Měla nějakou speciální léčbu, co zabírala, že? Tyjo u koček fakt nevím, ale tu měl v práci ten druhý vet, ne? Neporadil by aspoň po telefonu, než s ní dorazíš? Máš toho teda pěkně naloženo:(...

Ehrena - 25.11.2022 12:49
Zbyněk, ten Duphalyte se bere hned návazně po tom Sumamedu? Nebo v nějakém rozmezí?
Sněhulka je na tom malinko lépe, už uvolněně leží a nekouká do rohu jako předtím. Pořád se ale stáčí hlavou trochu doleva a přijde mi, že se špatně trefuje do jídla a tak nějak to neumí tak uchopit jako předtím, a to kousání mi přijde taky jiné, ne ta ležatá osmička jako normálně. Taky očima koukala tak nějak divně nahoru, ale už se to lepší. K jídlu zatím chuť má, ale jak píšu, moc jí to nejde, tak holt přikrmuju. Na výsledek stěru si máme volat v pondělí. Zánět prý tam byl opravdu velký, takže jí to píchnul. Krev jí nakonec nebral, přišlo mu to zbytečné. Chtěl nám dát znovu to původní atb, ale nechal se celkem bez problémů přemluvit na tohle, jen netuším, co si asi myslel, že mu mluvím do léčby. Náš kočičí doktor tady z Bohnic by mě teda sjel, ten to nesnáší vyloženě. I když před léty jsem k němu s Cipískem přišla s vlastní diagnózou, podezřením na osteodystrofii, to se mi tehdy vysmál, že moc čtu a že neslyšel, že by nějaké morče osteodystrofii mělo, a po měsíci mi pak musel dát za pravdu, ale kdo ví, jestli si to ještě pamatuje. Ale jinak ho uznávám, zachránil mi před lety Macíka, když ho už všichni ostatní doktoři odepsali, za což mu nepřestanu být vděčná.
- - - - -
Dnes mě pravděpodobně čeká asi návštěva veteriny právě tady u něj,cdo toho všeho se mi zhoršila Číča se záchvaty astmatu a nevím, co s tím, včera jsem s ní seděla do 4 hodin v noci a v úterý taky.
A manželovi uřízli minulý týden zase další prst na noze, palec i s kloubem, takže je z něj ležák na delší dobu,tak mám fakt veselo.

Bart - 25.11.2022 10:14
Jezzabell, Zbyněk - jj, když se nemusí řešit zdraví, tak je to sranda s nima. Kolikrát právě mají chování jako malé děti - závidějí si, kradou, schovávájí se, porovnávají, jestli nemá ten druhý něco lepšího... No rozhodně fakt blbý nejsou, když dokážou takhle přemýšlet :-))))

Jezzabell - 25.11.2022 09:54
Zbyněk: Hele nevim, jestli se dá vylákat ven:). Byla jsem z toho tak ubešebá a jen pozorovala smečku, že mě to v tu chvíli ani nenapadlo a obvykle si to ti ostatní žrali od tlamek, příp. každý za jeden konec "zrovna té jedné" bylinky a potkali se uprostřed s bubláním. Jak bajka o vráně a lišce! Jeden by zacvakal zubama na druhýho, ale museli by se pustit. Tak jen vykulený očka a štronzo:).
Schválně vyzkoušim!;) Morčochobotnici jsme ještě neměli;).

Zbyněk - 25.11.2022 05:17
Jezzabell: Geri je křížený s chobotnicí, že si ucpává vchod do úkrytu umělou překážkou?:) To mě vždycky děsně bavilo při potápění v Chorvatsku, chobotnice se ucpe naprosto čímkoli, ale je zvědavá a dá se vylákat, to asi u Geríska nehrozí:)

Jezzabell - 24.11.2022 21:12
Bart: U nás se přesně ťuká lžičkou o misku, nebo stříkačkou o mříý. Vyletěj jedním sborem!:))
To zní dobře, že Dava naučila jíst kaši dcera;), ale chápu. No do misky lezl hlavně Lancík a pak Vall-ík s Bondíkem. Ale Lance se do té misky skoro i vešel, jak byl malinkej..Tolik mi chyběj prdíci..Minulý týden dostali chvojí na hrobečky, achjo..
Ale zpátky k živým! U nás se večeří, takže zuřivé chroupání. Na vrchu měli každý na misce takové ty střapce z fenyklu, takže bitva o to, co je u souseda;). Hlavně u trojky, tam kdo zaváhá nežere-doslova. Teď se mi nedavno dokonce Geri zabarikádoval míčkem z trávy s rolničkou (jsou to hitovky), tím větším, abych ho nenašla, když mu nesu RC_senior a včera s kusem bazalky, aby na něj ostatní nemohli:)) Pak se řekne blbý morče! A v případě té bazalky to byl fofr, vletěl do domečku s štanglí bazalky, bleskem vrazil míček do vchodu a trhněte si:))!

Bart - 24.11.2022 19:04
Jezzabell - no právě. Dave má na roce a osmi měsících 1459g. Prostě jsem se naučila přímo počítat granule, abych tu kaši vyrobila přesně a zbytky nebyly. Pokud něco zbyde, tak to radši třeba ještě po hodině dodám Nicovi. Tu kaši naučila jíst Dave naše dcera, když je v létě týden hlídala. Co zbylo v misce, rovnou z misky vylízal, ani nepotřeboval stříkačku. Takže jak se zaťukalo lžičkou o misku, mohl zešílet radostí. A teď jdu zrovna na to, jdu to patlat...

Jezzabell - 24.11.2022 17:26
Bart: Máta je tu v kurzu;). Zrovna se tu futrujou. A jak zachrastím pytlíkem s čerstvýma bylinkama, to je randál, jako vyprodané Wembley:))!
No jak bych nedala zbytky ostatním, nemluvila by tady se mnou ani klika u dveří. Oni to poznaj, stoupnou si do řady, vypadá to komicky, když nesu zbytky a oni chudáci každý u sebe na zadních a jak začnu jinde, už šílej ti na druhý straně a ostatní mi rvou stříkačku z ruky, že ten vedle nemá šanci.
Jednou mi jí Bondík doslova vytrhl z ruky, zmizel s ní pod podestou a hned se s ní zahrabal do sena!:))
Tak jak jich mám víc, nemaj čas toho mít tolik, aby mi přibírali. Naštěstí, 1,500,- je u nás průměr a pak bych je neměla kam dávat, kdyby přibírali. Oni jsou celkově velicí, dlouhý. Takže pak si je na veterině pletou s cuyema nebo minikrálíkama.

Bart - 24.11.2022 13:58
Jezzabell, Zbyněk - jj, u nás taky mnohem raději Sustain, protože je mátovej a mátu milujou. Minulý týden jsem objednala 3 sáčky. Jak píše Jezzabell, když se to namíchá ještě s něčím, tak to docela vydrží. Kdyby to jedl samotné, bylo by to hned pryč. Druhýmu jsme to dávali dojídat, protože to taky miluje, i když to vůbec jíst nemusí, ale museli jsme s tím přestat, protože přibíral a u něho jsme to teda nepotřebovali. Tak že má teď smůlu. Ten critical jsem používala právě jen při nemoci a teď nedávno chvíli, protože mi došel sustain. A bylo to znát. Kaše s criticalem snědl o polovinu míň, než když v ní byl ten sustain. Ten prostě fakt vede.

Ehrena - přeju hodně sil a štěstí Sněhulce! Koukám, že je věkově skoro stejně s Nicem...

Zbyněk - stejné přání i pro Barušku

Gabby - 24.11.2022 13:41
Zbyněk: Tak jsem zjistila info od veterináře z Líbeznic. Broušení všech zubů i stoliček(ne jen přední řezáky) za 1200,-. A dělá i s inhalační narkózou. Jinak dělá i složitější zákroky u samiček (kastrace, odstraňování nádorů atd.) My jsme fakt s panem MVDR. spokojení, se psy i morčíky. :o)

Zbyněk - 24.11.2022 08:23
Jezzabell: u Barušky lékaři kroutili hlavami a ztráceli jsme čas, řízl do toho konečně až Valeš. Naštěstí to nebylo na střevech. Baruška se od včerejška zlepšila, ráno už snídala zeleninu a teď se cpe senem, dokrm prý může také a nemám se s tím flákat:)

Jezzabell - 23.11.2022 18:22
Ehrena: Říkala jsem si, jak jste dopadli..No, hezký:(. Ale tak snad to pomůže! Nevím, v jakém to má stádiu, ale podchycené se to řešit dá.

Zbyněk: Vočko byl celou dobu OK a pak najednou, ze dne na den ho to porazilo..Ale Baruška ho přežila o půl roku min.! Každý den se počítá;)..
DRŽÍM PALCE V OBOU PŘÍPADECH!

Zbyněk - 23.11.2022 16:04
Ehrena: Duphalyte i Sumamed si dej do ledničky, pokud je to Forte, tak jednou denně 0,5 ml na kilo morčete, Duphalyte 1 ml 2x denně do pusinky stříkačkou. Sumamed vydrží v lednici dva týdny a musí se před použitím pořádně protřepat. Nesmí se podávat bez Duphalyte, jinak morče za tři dny nežere. Jestli to není Forte, tak 1 ml jednou denně. V lékárně ti ho doufám naředili?

Byl jsem dneska také u Valeše, pětiletá Baruška měla obří nádor na žaludku, naštěstí jí to vyndal, na žaludku má 4 cm jizvu a na tělíču asi 7 cm. Naříká a vypadá strašně, ale měla by se do dvou dnů srovnat. Bohužel je ale plná metastáz, stejně jako byl její bráška. Geny nelze okecat.

Ehrena - 23.11.2022 03:49
Zbyněk, Jezzabell, vrátili jsme se pozdě z veteriny, už jsem nechtěla volat, MVDr. Mertová Sněhulku prohlédla, ucho prý má oteklé uvnitř, nepřehledné, objednala nás na středu ráno k Valešovi na rtg. a kontrolu uší a event. propíchnutí a mimo to i krev a stěr z ucha, vše v narkóze, snad to holka zvládne, v lednu už jí má být 6 let, tak aby se jich vůbec dočkala. Tak dám pak vědět. Atb. jsme dnes večer naopak museli vysadit úplně, aby prý ten stěr nebyl jimi ovlivněn (výsledek stěru).
- - - - -
Krev ne z ucha, jak to blbě vyznělo, samozřejmě byl myšlen odběr krve celkový.

Zbyněk - 21.11.2022 14:45
Bart: tak to u mě byl o "Sunar" od Emmeraidu těžký nezájem, ale o Sustain probíhají nelítostné bitvy:)

Jezzabell - 21.11.2022 12:05
Bart: Critical jsem brala ve finále Lancíkovi, Zedíkovi i Vall=íkovi a rvali mi stříkačku z ruky. Ono je to obohaceno navíc o podpůrné minerály, plus ještě další "nšco". On mi to vloni Valeš vysvětloval. Je to prostě pro hlodavce v kritickém stavu po operaci, jinak stačí ten Sustain. Na vet. stával pytlíček kolem 270,-Kč. Ale to bylo vloni! A když se to míchá s RC dokrmem, plus namočenýma granulema a spařenýma odstátýma vločkama (zalít výbarem z vloček) a rozmixovat, tak mi na to stály fronty opřené o mříže;).
Upřímně- ráda si teď odpočinu "jen" podáváním RC_Senior Gerískovi;)!
Ale jako dokrm je to k nezaplacení a i marodi obvykle vymlaskli nad rámec co se jim dalo.
- - - - -
Jo ten Critical býval o 50Kč dražší.
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky