Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Diskuze o morčatech


Ostatní diskuze na králíci.cz

ADOPCE
Hledají nový domov!


Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace | zobrazit jen důležité příspěvky  

Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, "Pravidla této diskuze", dále i veškeré texty v menu a zvláště pak "Nejčastěji pokládané otázky" neboli "FAQ". Pro vyhledávání zkušeností ostatních uživatelů je také velmi výhodné použít "Archív diskuze". Pokud se Vámi položené otázky budou týkat informací dostatečně zodpovězených v textech těchto stránek, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.

Info, Pravidla této diskuze Archív diskuze

Bart - včera 09:43
Díky za podporu.

judistka12 - včera 07:28
Bart: To mě moc mrzí :((. Měl krásný věk a skvěle jsi se o něj starala. Plno lidí, by se takhle o morčátko bohužel nestaralo. Držte se..

Zbyněk - včera 05:17
Bart: to mě moc mrzí:( Já jsem přišel v lednu o čtyřletého Cipíska, odešel dva týdny po sestřičce a také na selhání organismu. Ráno nejedl a byl apatický, zalezl si do papučky, ale otočil se hlavičkou dozadu a "dejte mi všichni pokoj". Odvezl jsem ho na Eriku do Libně, kde se o něj starali do nedělního rána, ale jakmile mu šlo PH moči dolů a ketony nahoru, ukončil jsem mu trápení. Dívej se na to tak, že sedm let je nádherný věk! Měl jsem devítiletou rekordmanku a pak už nikdo z mé tlupy nedosáhlo ani sedmi. V současné sobě se užasle starám o pěti a půlletou Barušku, které dal Valeš po operaci zhoubného nádoru na žaludku deset dní života. A to bylo 21.11.22. Od té doby užasle pozoruji, jak se holčička snaží, netrpí, běhá a cpe se:) Dokud je to tak, nechávám jí, ale je to dřina. Nico měl krásný věk, ale povídej mi o tom, jak to bolí:(

Jezzabell - včera 00:08
Bart: Polykací reflex..já vím:( Už jsme to zažili tolikrát..Moc mě to mrzí..

Bart - 27.9.2023 23:54
Tak jsem tu psala nedávno o Nicovi s jedním zubem, a dneska jeho pouť skončila. Ráno najednou ležel, nepřítomný pohled, nic nechtěl. Tvrdý břicho a naříkal. Tak jsme letěli na veterinu a prý zánět střev a nadmutí. Mraky léků a všechno na houby. I když mně to bylo od rána jasný, už to nějak poznám. Ten výraz v očích.... Ve 21h jsme ho napíchali a nacpali medikací a za hodinu a půl už bylo po něm. Jak nechce ani dokrm, jídlo mu zůstává v puse, je to průser. To už bohužel vím od těch předchozích. A nemýlíla jsem se. Přitom včera všechno v pořádku.... Před Vánocema by mu bylo 7 let. Náš rekordman.....

Jezzabell - 27.9.2023 14:15
Ehreba: Aha, já to špatně pochopila..No nevadí, snad něco zabere. Za mě je ten Corsodyl taky na naředěný roztok, protože je to hodně silný..Ale podle gustu doktora..

Ehrena - 27.9.2023 11:12
Jezzabell, Mafin psala, že jim to doporučili na veterině, ten Corsodyl (jen jak to tu pročítám, vlastní zkušenosti naštěstí v tomhle směru moc nemám, a ty, co mám, mi tedy stačily - Merlínek, vnuček Tygřík, a k tomu prorůstání kořenů u Čmelika).

Jezzabell - 26.9.2023 17:48
judistka12: určitě to prober s vet., šla bych po příčině. Aby se to dalo cíleně řešit. Zuby se netenčí jen tak.. Šalvěj dobrá;).

judistka12 - 26.9.2023 16:56
Jezzabell: Náš morčák má ty přední zuby takové zvláštní, jakoby se mu 2 ztenčovali, až se úplně vypařili a tím se začal sypat celý chrup. Mě veterinář doporučoval vyplachovat pusinu i šalvějí, když měl vytrhlý zadní zub a hezky se mu to po tom zahojilo, tak možná zkusím zase to. Dnes jsme byli opět na zbroušení tady u nás ve městě a za 2 týdny pojedu zase za specialistou do HK, tak se ho na ty výplachy ještě přeptám.

Jezzabell - 26.9.2023 11:05
Na vypadlý zub (z jakýchkoliv příčin) se vyplachuje "slabým roztokem Betadyny"!
NIKDY na kysličník, Rána se spálí, nebude se tolik hojit. To je dobré na absces, kde je naopak potřeba udržet díru dlouho dýchající a otevřenou.
Zub může být slabší kořenem (RTG hlavy) nebo třeba dlouhodobým zánětem (třeba z abscesu) nebo špatná imunita celkově po vleklé nemoci. Nebo genetika. A taky jen do něčeho vrazil. Spadl z domečku na čumák, spadl z ruky, skočil z vyššího místa apod..
Na ten Corsodyl bych se teda vyprdla, je to sice 0,01% roztok (občas ho používám na dásně a zubaři s ním čistí krčky), aby v tom nebyla látka, která by mohla morčeti uškodit. Každý reaguje jinak, jako člověk. A je to dost hnusný od chuti..I u lidí to někdo nesnese. Aspoň bych neexperimentovala a zavolala si o radu na veterinu;).
Už jsem za ta léta s morčaty zažila vypadlé nebo vyražené zuby z nejrůznějších příčin a vždy mi veterinář radil "slabý roztok Betadinky" ve vlažné vodě.
Jinak zub vždy doroste. Pokud teda není v háji kořen. Když není vidět zlom u dásně a je to dovnitř jáma, do cca 10dnů doroste k dásni. Pak cca 10-14dnů a je ok.
Do té doby rozhodně dokrmovat, podávat léky na bolest! Na veterině dodají.
Pak se kontrolouje, v jakém stavu zub vyroste a jestli bude v pořádku, nebo ho bude třeba odštípnout..Ale fakt léky na bolest+dokrm.

Mafin - 25.9.2023 21:58
judistka12 - to je blbý, jak se začnou takhle sypat zuby :( ale třeba si ho "jen" ulomil no. Když se mu to hýbalo, tak jsem mu to jednou denně vypláchla normální stříkačkou. U spodních zubů to šlo, tam to hezky zateče, u těch vrchních to bylo výrazně horší. Navíc to moje úplně tahle vodička netěšila a celkem se bránil. Ale měla jsem z toho teda špatný pocit, aby to moc nepolykal, takže jsem se snažila, aby toho pak co nejvíc z té tlamky vyteklo na mě. Častěji jsem ho používala po ošklivém úrazu, při kterém si vylomilo zuby a měl to tam dost hnusný. A taky se to odhojilo bez problémů. Teď už ho používám jen tak občas. Přijde mi, že oproti druhému morčeti se zdravými zuby mu pořád něco mezi ty dva přední zajíždí. Ať už je to seno nebo mrkev, tak to vždycky vyšťouchám a pak mu to poliju Corsodylem. A my teda ještě musíme čistit tu díru v dásni po zubu, tam se mu taky pořád něco dostává. Takže když vidím, že to má pak nějak červené, tak mu tam Corsodyl taky trochu šplíchnu. Je to boj, držte se :(

judistka12 - 24.9.2023 21:44
Mafin: Děkuji za tip. Já teď zjistila, že už má jen jeden zub nahoře, pecka.. :(. Uvidíme, jestli spodní doroste a tu ústní vodu určitě zkusím. Jak ji aplikujete? Klasicky výplachem přes plastovou inj. stříkačku?

Mafin - 24.9.2023 19:31
judistka12, Bart - připojuji se s tím, že našemu morčeti problémy se zuby taky začaly okolo druhého roku. A přišlo i o jeden zub, v Brně u Jekla a Hauptmanna nám doporučili potom ústní vodu Corsodyl, protože se zdálo, že se mu začíná kývat i další zub. A musím zaklepat, zatím mu v tlamce vydržely všechny zbylé. A to už tedy Corsodyl ani nedáváme tak často, vlastně to dost flákáme. Ten zub o který přišel, se mu prý úplně nějak vytrávil, že po něm na rtg snímku nebylo patrné vůbec nic.

judistka12 - 24.9.2023 17:54
Bart: fíha.. tak už si přestávám stěžovat.. můžu být ráda, že to řeším jen u jednoho morčete. Já mám doma batole a to přikrmování morčátka někdy dává dost zabrat, ale zase na druhou stranu aspoň nemusím řešit tu pracovní dobu, když jsem s dítětem doma. Tak se taky držte.

Bart - 24.9.2023 16:20
judistka12 - klid, my už tohle absolvujeme pravidelně 6 let a nemá to konce... Totiž ne jen s jedním morčetem. Začali jsme se Samuelem předními zuby každé dva týdny. Po dvou letech se k němu přidal Nico - totéž. Ten teď už má dokonce jen jeden přední zub. Před tím také dlouho fungoval se dvěma, navíc ne proti sobě, ale vždycky zub proti díře. Když Samuel umřel a pořídili jsme si Dava, tak jsme se těšili, že už snad z toho začarovanýho kruhu vyskočíme, ale omyl. Už půl roku jezdíme zase i s ním, tentokrát je to ale horší, brousí se stoličky. Tak že s jedním lítáme na veterinu co dva týdny a s tímhle jednou za měsíc. Zajímavé na tom ale je, že všichni tři s tím začali ve dvou letech... Na veterině už jsme jak doma. Největší nervy máme když jsou dovolené, Vánoční svátky ap. To se to musí vždycky naplánovat těsně před tím, abychom byli v klidu. Ovšem skloubit práci s pracovní dobou veteriny, navíc se trefit do služby naší doktorky, co je přes zuby, je opravdu něco šílenýho. Dokrmuju oba dva jednou denně, navíc musím všechno krájet na nudličky (jednozubý by se jinak nenajedl). Je to časově opravdu náročné. Ještě že už mám děti z baráku. Ale v podstatě si tou péčí připadám, jako když mám doma mimina.... Tak že se drž! Oni si sami nepomůžou...

judistka12 - 22.9.2023 21:14
Já už se z toho broušení zubů fakt zblázním.. interval se nám zkrátil na 14 dní a opět přestává žrát a můžu dokrmovat. Nadávala jsem, že chodíme každý měsíc a teď už to jsou každé 2 týdny :(. Je to vůbec možný? Ze 4 předních zubů mu zbyli jen 2, jeden nahoře a jeden dole.. :/
- - - - -
Ještě tedy dodám, že chodíme na broušení předních zubů..

Duchna - 22.9.2023 19:47
Ahoj, mohou morcici lupeny šťavelu ze zahradky nebo je tam moc cecka? Diky...

Sanny66 - 21.9.2023 19:23
Zdravím, tak po 14 ti dnech můžu říci, že si Brumla a holky sedli. V noci se už taky zklidnili a každý spí ve svém pelíšku. Holky jsou ještě lekavé, ale když dávám Brumlovi mlsku nebo zeleninu, tak koukají kdy dám jim a občas si vemou z ruky. Milouš nám stále chybí, ale jsem ráda, že snad Brumla nestihl moc tesknit.

Sanny66 - 8.9.2023 20:37
Mila: on na ně nenaskakuje jako na páření, jen jim oňuchavá zadele, jedna ho kopne když jí to štve, ta druhá ho zobne, občas docela dost, že mi ho je až líto. Oddělovat je nehodlám. Chlupy naštěstí nelitaji. Musí se nějak srovnat.

Zbyněk - 8.9.2023 20:04
Mila: mám doma kastrovaného samečka, s docela pohnutým dětstvím, to je na delší povídání. Dostal jsem ho i s jeho o tři měsíce starší maminkou, jakmile přišli do smečky, sameček si očichal holky a začal na ně vrčet a naskakovat, ale o dominanci u něj nejde - jsou to jasné sexuální projevy a jinak je spíše submisivní. Jak píše Sanny, celý den vrčí a večer padne, jak podjatý, když spí, často ani neví, že na něj sahám:) Překvapilo mě, že i když byl kastrovaný ve třech měsících (a jako roční váží 680g), energie má na rozdávání a pindíka strká i do klíčových dírek:)) Jenom obě matky ho na sebe nepustí a protože se jedná o velmi chytrou šeltii, většinou to ani nezkouší. Naposledy jsem uslyšel zaječení a nejstarší Baruška měla v pusince otep bílých chlupů, zatímco sameček si lízal zadek:) Pro změnu velmi dominantní Baruška, těžce nemocná, nikdy nevrčí a nenaskakuje, ale jakmile má pocit, že není respektována, nastane třetí světová:) Ona ale převzala vůdčí roli už před dvěma lety a nikdy neměla typické dominantní projevy, ovšem ostatní okolo ní chodí obloukem. Kupodivu ale respektuje druhou matku, zřejmě z ní to mateřství cítí, nevím. Nicméně i druhá matka poslouchá Barušku na slovo.

Mila - 8.9.2023 19:40
Sanny66 - to oddělování ale nedělejte , nechte je at si to vyříkají, nelekejte se že bude naskakovat jako na páření, to je proces že dokazuje dominanci, že on je pán, nebojte že by šlo o sex nebo nakrytí, jak leckdy lidi mylně tvrdí. To naskakování jak na páření při dominanci dělají i samice na samici, o prostě tak je u morčat normální. A to že si je obskočí, tak si je podřídí. Musí to proběhnout, musí si to vyříkat a je potřeba je nechat. A to i za cenu že bude řev. Mám v těch 9ti holkách dvě opravdu citlivy, ty řvou i když se knim někdo přiblíží, hlavně já :-D nic jim nedělám a už ječí, jak kdybych jim trhala nožičky :-D hysterky no... ale zvládli to taky. Spím snimi v pokoji a když nemusim vstávat na budíka, prostě si strčim špunty do uší a spim. Horší to je když musim vstávat. Ale už vim, že to musí proběhnout a oddělování nikam nevede, bo je to seznamování vždy úplně od začátku. a to nikam nevede.
- - - - -
Sanny66 a to naskakování na sebe a vrkání je celoživotní, pořád si potřebuje potvrzovat pozici. To je příroda a je to u všech zvířat....

Sanny66 - 8.9.2023 19:31
Mila: ono si to asi sedlá docela pěkně, krev neteče, holky občas soukromničí a on by chtěl k nim, tak ho ďobnou a on leží na kraji tunelu a vrká na ně. Ale jsem statečná a nezasahuju, jen je třeba oslovím a oni přestanou dělat neplechu. I když v noci sem ho dvakrát musela přesunout, vrkal na holky a už se to nedalo vydržet, tak jsem ho dala do druhého tunelu a on hned usnul. Zrovna večeří, takže to tu litá od misky k misce a z tunelu do tunelu. Občas mě rozboli hlava, když všichni tři spustí, ale je to sranda je pozorovat.

Mila - 8.9.2023 18:56
Sanny66 - on si holky srovná, to se nebojte. Oni jsou malé, snadno se mu podřídí. Zvolila jste to správně. Holky s klukem žíjí v harmonii, bývá to lepší soužití, než mezi morčaty stejného pohlaví, aspoň za sebe říkám. Mám 13 let kastráta s holkama, nyní čerstvě už třetího v pořadí. Jen tentokrát bylo dost drsné začleňování nového kastráta, bo zatímco na rakovinu umíral předchozí kluk, nejstarší samice se ujala vlády a pak se jí nechtěla vzdát. Bylo to brutální a na krev, nikdy jsem nevěřila, že toto zažiju. Kluk naštěstí už témeř roční se nezalekl, a já jsem dala na radu jedné z chovatelek a posuzovatelek na výstavách morčat, že pokud dračice bude hodně zlobit, mám jí na pár dní zavřít na samotku, aby si kluk mohl podrobit zbylé holky ( ted mám 9 holek spolu skastrátem) a když holky půjdou za klukem, dračice stratí moc nad nima apodrobí se taky. Lítali z kluka chlupy teda - Je to Lunkarya peruánec a je oškubaný jak kuře - po celé ubikaci jsem nacházela trsy krémových chlupů z něj - hold Vali šla 2x po dvou dnech na samotku - přes mříže, aby se viděli, slyšeli, čuchali k sobě, a pak když jsem viděla že zbylé holky jsou podvolené Lukymu, pustila jsem dračici ven.... a sledovala. Měla jsem celou domu shodou náhod dovolenou.... pak jsem si uvědomila, že mu musim pomoct a dračici usměrnit. Čili dostala párkrát tukanec smetákem po zádech, když jsem viděla že po něm jde a často dost zákeřně .....jednou dostala papučí... a ejhle ! Zjistila jsem že to jde vychovat ! Najednou stačilo jen naznačit, houkla jsem "jdu pro koště ! " a ona se otočila a běžela na druhou stranu ! Hurá ! pochopila to :-D Trvalo to 3 týdny, ale sedlo si to. Oba dva dost velké krvavé šrámy, ( ona i 2x roseklou tlamu ) každý den jsem kontrolovala a desinfikovala a hlídala aby nedošlo k abcesům.... Už je i dračice beránkem :-D Uvidíte, že u Vás si to sedne hned. maličké holky si srovná snadno a rychle. Té mojí dračici je 3,5 roku a je nejstarší z mých současných holek. Ale nechtěla jsem abych měla singl morče, prostě si to museli vyříkat, i když hodně drsně a krvavě. Ale už vím, že i morče se dá vychovat :-D

Ehrena - 8.9.2023 10:42
Reny, ke kastrovanému parťákovi.

Jezzabell - 8.9.2023 07:34
Reny: Možná si to chtělo přečíst kousek dolů celý příběh Sanny. K parťákovi jí umřel sameček a scháněla nejvhodnější volbu, aby nezůstal sám

Reny - 7.9.2023 21:25
Sanny66 - 7.9.2023 19:18
Ehrena: no teď je chvilku klid, holky zabraly jeden tunel a Brumla druhý a odpočívají, máme je doma 4 hodiny. Holky už dlabaly zeleninu, ještě aby našly napáječku, snad to bude jen a jen lepší.

Ehrena - 7.9.2023 19:02
Sanny66, neboj, oni se srovnají, vykastrovaný sameček a k němu jedna, ale lépe více samiček je ta největší pohoda.

Sanny66 - 7.9.2023 18:03
Takže máme dvě holčičky, už jsou spolu ve výběhu, občas se Donnou, ale docela to jde. Brumla asi trochu nešťastný, byl zvyklý na svůj klid a teď ty dvě treperendy. Olej jsem nakonec nepoužila, on je totiž pořád oblejzá. Zrovna se jedná naštvala, vlezly si do jednoho domečku a on k nim leze, tak dostal dobanec.
- - - - -
ďobnou

Jezzabell - 7.9.2023 15:36
Sanny66: Bacha na ten olej, může v tom být něco, čím se můžou otrávit, když se budou pzcovat sami! Kluk bude nadšenej a holky taky;). To bude dobrý!
Archív diskuze | Fotky z akcí | Alba uživatelů
 

Starší příspěvky