Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Často kladené otázky

Obsah:

Zdraví, prevence, nemoci

Očkování
Prevence
Apatie, odmítání potravy
Úbytek váhy
Lysinky za ušima :-)


Chování, výchova, ochočení,
ostatní zvířata

Ochočení
Chová se jako blázen :-)


Chov a odchov mladých

Připouštění - vhodný věk
Kdo jde za kým?
Jak dlouho trvá, než se spáří?
Doba březosti
Počet mláďat ve vrhu
Kojení
Odstavení mláďat
Věk
Křížení různých plemen
Příbuzenské křížení

Základní organizace chovatelů morčat

Průkaz původu
Registrace
Zálomek


Zkratky

ATG
RG
SG
PP
CHS
TG











 

 


 

Zdraví, prevence, nemoci

Musí se morčata očkovat?

  • Morčata se proti chorobám standardně neočkují.                                                                               -f-

Jakou prevenci proti chorobám mám tedy morčeti poskytnout?

  • Jako preventivní medikace se u morčat používají snad jen kokcidiostatika, jichž je velký výběr: od octové vody "našich babiček" přes Sulfadimidin a ESB 3 Bio převzatých z chovu králíků až po Aldifal, který je oblíbený u mnoha chovatelů morčat. Během přeléčení je nutno dodržovat návod k použití, neopakovat přeléčení příliš často a zároveň jej nikdy předčasně neukončovat, není-li k tomu závažný důvod.           -f-

Co dělat, když je morče apatické, nejí, nepije, je naježené, sedí strnule v koutě...?

  • Okamžitě k veterináři! Pokud budete volat veterináře k sobě domů, zajistěte morčeti klidný koutek, pokud by ho obtěžovala ostatní morčata, oddělte jej od ostatních. Před příchodem veterináře mu můžete podestlat buničinou nebo kuchyňskými utěrkami, abyste lépe rozpoznali případný výtok, zabarvení moči apod. Pokuste se dát si v hlavě dohromady všechny informace, které by mohly pomoci v diagnóze - jak je zvíře staré, kdy naposledy jedlo a pilo, jestli nenastala v posledních dnech nějaká změna (ubytování, strava, chování zvířete...).

Co dělat, když morče ztrácí váhu, přestože normálně žere?

  • Přestože morče jinak nemá žádné vnější potíže, není dobré příliš otálet s vyšetřením u odborníka. Najděte si kontakt na veterináře, který má s morčaty alespoň nějakou zkušenost. K tomu vám může dopomoci dotaz ostatním chovatelům na diskuzi nebo obvolání místních veterinářů - profesionál by měl svoji případnou nezkušenost s morčaty přiznat a doporučit vám jinak specializovaného kolegu.
  • Máte morče s králíkem? Nebylo v poslední době ve venkovním výběhu na trávě? Neprodělalo nějakou oslabující nemoc? Mohlo by se jednat o nákazu nebo pomnožení kokcidií ve střevním traktu. V tomto případě většinou velice dobře pomáhají kokcidiostatika jako Sulfadimidin, ESB nebo Aldifal. U akutních případů můžete svého veterináře požádat o Sulfadimidin i v injekční formě. Během přeléčení proti kokcidióze nepodáváme vitaminy skupiny B.

Mé morče má za ušima lysinky, kůže je jinak zdravá a neporušená, morče se zdá také v pořádku, není mu něco?

  • Lysinky za ušima má každé morče, některé větší, jiné menší. Mohou být lépe vidět u některých typů srsti, např. u rozet. Člověk má také lysinky za ušima, někdo větší, někdo menší. Takže se nebojte, ale nepolevujte v ostražitosti, lépe se zeptat zbytečně než zanedbat něco důležitého :o)

 

Chování, výchova, ochočení, ostatní zvířata

Jak nejlépe ochočit morče?

  • Univerzální postup asi nikde nenajdete, protože vždy záleží v první řadě na povaze morčátka. Po přinesení do nového domova bude pravděpodobně vyplašené každé, některé si u vás zvykne za týden, jiné za několik měsíců. V každém případě je nezbytné obrnit se ohromnou dávkou trpělivosti.
    Chovatelé se liší v názoru, zda nechat nově přinesenému morčátku domeček, nebo ne. Pravda je, že morčátko se v něm bude schovávat a utíkat do něj při každém leknutí. Nemusíte z něj tak třeba celý první týden vidět ani čumáček a na to že něco chováte bude možné usoudit jen z mizejících stébel trávy ve vchodu do domečku. Morčátku bude pravděpodobně trvat déle, než si zvykne a přestane se lekat každého vašeho pohybu, ale jednou to zvládne a celkově bude v menším stresu.
    Pokud mu domeček seberete, zvykne si podle názorů některých chovatelů dříve na vaši přítomnost, ovšem stres, kterému je takto vystaveno, je veliký. Morčátko potřebuje svoje místo, kde se bude cítit v bezpečí, jejich jedinou obranou před predátory je útěk a schování se a to by mu mělo být umožněno, alespoň do doby než si uvědomí, že vy žádní predátoři nejste.
    Asi nejlépe je volit kompromis v podobě například kupky sena, do které se morčátko bude moci schovat, ale nebude úplně odříznuto od okolí.
    Na vlastní ochočování všeobecně nejlépe zabírá potrava. Zjistit co morčátku nejvíce chutná (např. okurka), to mu potom podávat z ruky a při tom na něj tiše mluvit. Když získá důvěru a začne vám z ruky jíst, nesnažte se ho pak hned obratem chytit, ze začátku ho ani nezkoušejte pohladit, jen mu přidržujte dobrotu u čumáčku. Až ve chvíli, kdy od vás z ruky bude krmení přijímat běžně, zkuste ho třeba pomalu pohladit a stále na něj mluvte. Důležité je vyvarovat se hlasitých a náhlých zvuků, rychlých a nenadálých pohybů, to vše dokáže morčátko snadno vyděsit.
    Také nikdy nechytejte morčátko na chování tak, že ho budete lovit rukou v jeho baráčku, má pak pocit, že mu opět nějaký predátor proniká do jeho bezpečné zóny a tím jeho význam bezpečného útočiště pomine. Správné je baráček dát pryč a poté morčátko chytnout.
    Za všechnu tuto námahu a trpělivost vám bude odměnou vynikající společník, který za vámi časem může i běhat po místnosti jako pejsek.

Moje mladé morče vyskakuje do výšky, cuká divně hlavou, vypadá, jako by mělo záchvat, co mu je?

  • Má radost ze života a je mu dobře.                                                                                                      -f-

 

Chov a odchov mladých

Není-li uvedeno jinak, platí uvedené informace pro všechna plemena morčat.

Kdy mohu připustit samičku?

  • Samičku je možno poprvé připustit v době, kdy dosáhne váhy 500 g a současně je starší než 6 měsíců. Někteří chovatelé doporučují pro první krytí minimální váhu 650 g nebo dokonce 800 g. 
    První porod by měl proběhnout do desátého až dvanáctého měsíce věku samičky. První krytí je tedy nutno naplánovat před dosažením osmého až desátého měsíce věku (nutno počítat také s říjí, která se opakuje zhruba po dvou týdnech).
    Připouštění plánujeme s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu a tělesné konstituci samičky.                                                                                                                 -f-

Pro připuštění má jít samec za samičkou nebo samička za samcem?

  • Je doporučováno, aby pro potřebu krytí cestovala samička za samcem. Samec je z hlediska páření spokojenější a úspěšnější, pokud je ve svém vlastním prostředí. Stráví méně času očicháváním a značením nového prostředí a více se může věnovat samičce. Opačný postup je také možný, jen je potřeba dát samci větší prostor i čas k navyknutí na nové prostředí, případně mu v místě, kde bydlí samička, nejprve připravit samostatnou ubikaci a samičku do ní přidat až po pár dnech, kdy už se tam bude cítit jako pan domácí ;-).                                                                                                                                                      -f-

Jak dlouho má být samec se samičkou, aby se spářili a měli mladé?

  • Pohlavní cyklus samičky trvá 16-23 dní, říje trvá 1-3 dny. Pokud tedy chovatel nemá vysledováno, kdy má jeho samička říji, bude jeden měsíc stačit na pokrytí minimálně jedné nebo dokonce dvou říjí. Pokud chovatel ví, kdy má jeho samička říji, může zajít se samičkou za samcem třeba jen na pár hodin. Zatímco si chovatelé spolu vypijí kafíčko, samec se samičkou jsou schopni zadělat na morčátka. Pro morčata je ale přirozenější delší seznamování a namlouvání. Říje se dá dobře vypozorovat ve společenství více samiček a zapisováním do kalendáře poté odhadnout předpokládané datum příští říje.                                              -f-

Jak dlouho je samička březí?

  • Březost trvá u morčat 63-72 dní.                                                                                                          -f-

Kolik mláďat mají morčata v jednom vrhu?

  • 2-4, vzácně 1-7 mláďat.                                                                                                                      -f-

Jak dlouho samička mláďata kojí?

  • Zdravá samička kojí svá mláďata přibližně 4 až 7 týdnů.

Kdy mohu mláďata odstavit?

  • Mladá morčata lze odstavit ve čtyřech až šesti týdnech. Záleží však také na jejich kondici, velmi vyspělá mláďata je možno výjimečně odstavit i ve třech týdnech. Vodítkem pro termín odstavu může být i hmotnost, která by měla být minimálně 250 g.

Kolika let se morčata dožívají?

  • Morče se zpravidla dožívá 6 - 8 let, vzácně deseti, ale vyskytly se už zmínky i o dvanáctiletých morčecích Metuzalémech. Kritickým obdobím je však podle mých pozorování věk mezi prvním a druhým rokem, kdy se mohou projevit některé vrozené vady, ale působí zde i špatná životospráva - především překrmování vysoce energeticky bohatou potravou bez možnosti dostatečného pohybu.

Mohou se mezi sebou pářit různá plemena morčat? A případně jaká ano a jaká ne?

  • Nevhodné je pářit mezi sebou krátkosrstá a dlouhosrstá morčata, jejichž potomci mají pak nestandardně dlouhou srst. Výjimkou použitelnou pouze pro velmi zkušené chovatele je snaha přinést do stávajícího plemene některý vzácný znak, například barvu, která se v daném plemeni nevyskytuje.
  • Nesmí se pářit dva šimlové, dva dalmatini a dvě saténová morčata, zdravotní důsledky pro mláďata mohou být fatální.

A co když se mi spáří příbuzní? (Otec a dcera, matka a syn, dva sourozenci, prateta a prasynovec...)

  • Blízce příbuzná zvířata by se mezi sebou rozhodně pářit neměla, protože v takovém případě hrozí u potomstva zvýšené riziko vrozených vývojových vad.
  • Vzdálení příbuzní se mohou pářit, riziko vrozených vad je zde také, ale znatelně menší. Někdy je to jediná možnost jak rozmnožit málo početné plemeno nebo barvu. V každém případě je ale potřeba plánované spojení i vzdáleně příbuzných zvířat konzultovat s některým zkušeným chovatelem.

 

Základní organizace chovatelů morčat

Co je to PP?

  • Průkaz původu (PP) je dokument vydávaný chovatelem pro mláďata morčat, jejichž alespoň jeden rodič je registrovaný, tj. odpovídá standardu svého plemene a je tedy vhodný pro další chov. (Někteří chovatelé vydávají neoficiální výpis předků i pro vrhy, které nemají registrované rodiče, aby tím omezili možnost nechtěné příbuzenské plemenitby v případě, že by jejich odchovanec bez nároku na PP dosáhl v dospělosti takových kvalit, které by bylo vhodné využít v chovu.) Průkaz původu podepisuje pouze chovatel,  při úspěšné registraci (uchovnění) morčete je na PP připojeno razítko ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců s podpisem posuzovatele.

Jak si zaregistruji morče?

  • Morčata se registrují na výstavách nebo na schůzích ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Více informací k této organizaci naleznete na jejich oficiálních stránkách www.klubmorcat.cz

Co je to zálomek?

  • Jako zálomek se označuje zahnutí horního okraje ucha směrem dovnitř. Jde o vadu, která se může dědit nebo jen skrytě přenášet v chovu. V současnosti je podporovaným trendem zvířata se zálomky z chovu vyřazovat, výjimku tvoří jinak exteriérově výborná zvířata, případně zvířata s např. vzácným zbarvením, které je potřeba upevnit v chovu.
  • Zvíře se zálomkem není nijak zdravotně postiženo a může být plnohodnotným mazlíkem a přítelem. Nakonec, i my lidé máme na uších zálomky už tisíce let :o).
  • Odkaz na popis zálomků včetně fotografií: http://www.dailycavy.cz/zalomek.html (se svolením redakce Daily Cavy - děkujeme :o)).
  • Album uživatelky Týny s ukázkami zálomku: https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=7376

 

Zkratky

  • ATG - americký teddy gen - morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti. Tato vloha se projeví pouze při spojení dvou stejných recesivních genů, kdy vznikne morče se stojatou krátkou zkadeřenou srstí - americký teddy.
  • RG - rex gen - morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti. Tato vloha se projeví pouze při spojení dvou stejných recesivních genů, kdy vznikne morče se stojatou krátkou zkadeřenou srstí - anglický rex. Spojením RG a ATG dostaneme hladké morče, které však bude mít vlohy pro oba typy zkadeření.
  • SG - satén gen - morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti. Tato vloha se projeví pouze při spojení dvou stejných recesivních genů, kdy vznikne morče s velmi lesklou srstí - saténové morče. Tento efekt je způsoben lomem světla na chlupech se zvláštní dutou stavbou.
  • PP - průkaz původu
  • CHS - chovatelská stanice
  • TG - texel gen, vloha pro kudrnatou srst dlouhosrstých morčat. Morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti. Tato vloha se projeví pouze při spojení dvou stejných recesivních genů, kdy vznikne morče s dlouhou kudrnatou srstí.

informace do FAQ dodala Petra a Samantha