Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Hygiena

Morčata jsou zvířata původem z plání jižní Ameriky, kde bývá vody poskrovnu, koupání je tudíž pro ně nepřirozené a tím pádem také nepříliš oblíbené. Pokud ovšem musí plavat, jsou výbornými plavci.

Krátkosrstá morčátka se nemusejí koupat vůbec – při zašpinění je stačí protřít vlhčeným ubrouskem pro štěňata či miminka (vyrábějí se i ubrousky pro drobné hlodavce) a špína je pryč. Pokud je přece jen musíme vykoupat (např. před výstavou), snažíme se, aby procedura netrvala příliš dlouho a řídíme se pokyny pro dlouhány. Morčata plemen rex a US teddy koupeme, pokud je třeba, před výstavou s dostatečným předstihem (min. tři týdny), aby vodou a šampony změklá srst nabyla původní kondice – pěkně „zdrátovatěla“. Dalším řešením pro teddíky a rexe mohou být "suché" šampóny (př. Confort spray od firmy Héry), které se nanesou na srst, absorbují prach a jiné nečistoty a pak se vykartáčují. 
 

Před koupáním

  • Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci – to abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat.
  • MORČÁTKO PŘED KOUPÁNÍM VŽDY VYČEŠEME! Pokud budeme koupat zacuchané morče, vždy se stav srsti zhorší – cucky a dredy se posunou blíže ke kůži, nehledě k tomu, že cucky ani pořádně nevymyjeme a nevysušíme. A také se pod cucky vytvoří ideální prostředí pro rozvoj kožních problémů – vlhko, teplo, tma.

Česání

Srst rozčesáváme kovovým hřebenem s hustějšími zuby. Kartáče se nedostanou dlouhosrstých až ke kůži – tam vznikají uzlíky, které se pak obtížně a pro morčátko značně bolestivě vyčesávají.

Dlouhosrstá plemena češeme dvakrát do týdne (podle potřeby – některá morčátka se necuchají – záleží na struktuře a kvalitě srsti). Nemusíme se obávat, že rozčešeme lokny (texel, alpaka, lunkarya) – ty jsou dané geneticky a krátce po česání se srst navrátí do prstýnků.

Krátkosrstá plemena můžeme prokartáčovat jednou do týdne – odstraníme tím odumřelou srst. Odumřelou srst můžeme krátkosrstým protrhat jemným trimovacím "kruhem" - taková zubatá smyčka na rukojeti, k dostání ve zverimexech anebo postaru pomocí staré pilky na železo. Jemně projíždíme srstí ve směru růstu a odumřelé či oslabené chlupy se na kruhu zachytí.
             
Rozčesávání zacuchané srsti je pro morče velmi bolestivá záležitost. Pokud se nám morče zacuchalo, je nejjednodušší ho ostříhat (ostrými nůžkami, strojkem - morčata stříhání strojkem stresuje mnohem méně, než stříhání nůžkami). Jde-li o jedince, kterého čekají výstavy takové řešení nepadá v úvahu. Pokusíme se ho rozčesat pomocí rozčesávače nebo kondicionéru, ostrých nůžek a hřebenu nebo prořezávacího hřebenu. Při mírnějším zacuchání (bez kompaktních cucků) nám pomůže rozčesávač, který nastříkáme do srsti, promneme a následně se pod fénem pokusíme cucky rozčesat. 

Při zacuchání do jednoho či dvou dredů lze tyto dredy prořezat ostrou stranou nůžek směrem od těla (neprostřihovat) nebo pročísnout prořezávacím hřebenem (opatrně neboť bývá velmi ostrý). Za chlupy příliš netaháme (můžeme si je u kůže přidržet), protože se snadnou uvolňují a vznikají holá místa.

Pokud je zacuchání plošné – velké množství cucků a dredů, vetřeme do srsti neředěný kondicionér, necháme ho chvíli působit a pomaličku pročesáváme hřebenem – nejprve na konci dredu (chlupu) a postupně uvolňujeme až ke kořínkům (tzn. postupujeme od místa, které je nejdál od kůže a postupujeme až ke kůži). Kondicionér nám pomůže cucky a dredy uvolnit (malá rada - na rozpletení obzvláště zapečených cucků můžeme použít špendlík - práce 
je to velice zdlouhavá, musí se dělat opatrně, ale výsledek je bezvadný).

Pokud si nejsme jisti, zda to zvládneme, můžeme v okolí najít salón pro psy, většinou bývají ochotní a s morčátkem pomohou. 

Koupání

Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci – to abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat. 

Potřebovat budeme:

  • hřeben, kleštičky na drápky
  • ručníky (mně se osvědčily dětské bavlněné pleny, protože jsou savé a měkké)
  • dvě nádobky (např. kelímky od jogurtu)
  • šampón pro hlodavce (použít můžeme i kosmetiku pro psy či kočky)
  • kondicionér (použitím kondicionéru předcházíme vzniku lupů)
  • fén

Do dvou nádobek si naředíme šampón a kondicionér (na jeden díl detergentu čtyři až pět dílů teplé vody). Do umyvadla (vany, škopíku) si připravíme neklouzavou podložku (stačí přeložený ručník) – morčátku to nebude při koupání klouzat a bude klidnější. Nastavíme správnou teplotu vody – morče má poměrně vysokou tělesnou teplotu, 
takže by voda měla mít kolem 42°C, aby mu byla příjemná. 

Morčata vždy koupeme pod tekoucí vodou a ne tak, že bychom je postavili do škopíku, ve kterém je voda a v té je koupali (bohužel se s tímto způsobem koupání setkáte na drtivé většině internetových stránek věnovaných péči o morčata). Tento způsob je krajně nevhodný, protože koupete morče ve špíně, která se z něj odmočila, a navíc se morče do vody téměř okamžitě vyčůrá a koupat někoho ve vlastní moči také není zrovna ideální. 
             
Morče řádně namočíme (pozor dáváme na očka a ouška) a potom našampónujeme – nezapomeneme ani na místa pod krkem, v podpaží, tříslech apod. Hlavičku myjeme opatrně, i když jsou současné šampóny k očím šetrné. Opláchneme a postup opakujeme, dokud nám neteče při splachování čistá voda (u morčat stačí většinou dvakrát – poprvé srst myjeme a podruhé uzavřeme chlup). Pak použijeme kondicionér, který řádně vetřeme do srsti na celém těle (opět pozor na hlavičku). Necháme ho působit asi minutu a pořádně spláchneme, dokud srst pod prsty nevrže. Kondicionér srovná pH kůže a vyhneme se tak jejímu podráždění a případné tvorbě lupů.

Morčátko zabalíme do ručníku a jemně promačkáme (v zimě můžeme ručníky nahřát na topení). Pak ho přendáme do suchého, kde ho necháme zabaleného cca pět minut. Nezapomeneme vytřít ouška (ale jen ty části, které jsou vidět). Fénujeme na střední teplotu za vzdálenosti min. 30cm. Rovnosrstá plemena (sheltie, peru) při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a „namačkáme“ lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahují žádná zakázaná tužidla ani laky (např. objemový kondicionér Vital od Bea Natur).

Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělící šampón či gel (a jedna malá rada – těmto morčátkům nedáváme k jídlu mrkev, červenou papriku, žlutozrnnou kukuřici či jiné pamlsky s obsahem karotenu – ten způsobuje žloutnutí srsti). Na morčata s barevnou srstí bělící přípravky nepoužíváme - mohou  způsobit, že barva vybledne. 

Šampóny a kondicionéry vhodné pro údržbu srsti morčátek

Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy (vhodné jsou profesionální salónní přípravky) nebo šampóny pro hlodavce. Doporučit mohu šampóny a kondicionéry na bylinné bázi od firmy Bea Natur z linie Profesional – odzkoušela jsem je s velmi dobrými výsledky. Pro morčata s citlivou kůží, jejichž kůže má sklony po použití klasických přípravků rudnout, šupinkovatět a svědit, můžeme na koupání použít klasické mýdlo s jelenem. Pro lesklou srst je možné přidat do posledního oplachu ocet (1díl octa na 10 dílů vody). 

Po vysušení a finální úpravě ještě zakrátíme drápky, jsou teď měkčí, půjde to lépe.

Drápky a ouška

K hygieně morčátka (i jiného chlupatého přítele) patří také čištění oušek a krácení drápků. Ouška čistíme jednou za týden (podle potřeby) např. roztokem Otifree (k dostání u veterinářů v ceně od 170,- Kč). Roztok kápneme hlouběji do ouška (nemusíme se bát, že morčeti ublížíme, protože kapátko je měkké, gumové). Potom ouško promneme (začvachtáme) a necháme morčíka zaklepat hlavičkou. Roztok uvolní maz a špínu, které ulpí na vnitřní straně boltce, kde ji setřeme – použijeme buničitou vatu či ubrousek. NIKDY morčeti nečistíme zvukovod vatičkami na špejli (vatovými tyčinkami) – mohli bychom mu zanést špínu i choroboplodné zárodky hluboko do oušek, nehledě k tomu, že bychom ho mohli neopatrnou manipulací poranit. Pečlivým a pravidelným čištěním můžeme předcházet bolestivému a vleklému zánětu zvukovodu, který rád přechází do chronického stádia.

Drápky krátíme podle potřeby – některým morčatům rostou rychleji, jiným pomalu. Nenecháváme je přerůst, protože přerostlý drápek brání morčeti v chůzi a extrémně dlouhé drápky mohou deformovat prsty. Můžeme je krátit kleštičkami na drápky (pérovými nebo gilotinovými), speciálními nůžkami pro hlodavce nebo tzv. cvakačkami na nehty (ty se osvědčily svou přesností a snadnou manipulací). Drápky světlých (nebo světlonohých) morčat je snadnější krátit neboť v průhledném drápku je krásně vidět lůžko (často nesprávně označované jako nerv, žilka, maso…) – drápek krátíme kousek před lůžkem. U tmavých drápků není lůžko vidět, proto krátíme opatrněji, po menších částech a častěji (zabráníme prorůstání lůžka až ke konci drápku). Poraněné lůžko hodně krvácí, ale nemusíme mít obavu, že morčátko vykrvácí. Ranku vydezinfikujeme (roztok Betadine, Ajatin, líh apod.) a přiložíme tlakový obvaz  (prostě pořádně přitlačíme na místo gázu, ubrousek,…) a po chvíli krvácení ustane. 

Lupy

Zejména plemeno US teddy trpívá na "lupy" - ošklivé bílé až žluté mazlavé šupinky. Pro odstranění takového problému je možné používat sírosalycilový šampon. Tento šampon pomáhá i při jiných kožních problémech, jako jsou některé dermatitidy a dermatofytózy.

Předpis:
SÍROSALICYLOVÝ ŠAMPÓN
Sulfuris praec.                   0,5
Ac. salicylici                     0,4
Spir. saponatokalinii ad      200,0

"Zalepená" mazová žlázka

Některá morčátka trpívají nadměrnou sekrecí mazu, který se pak usazuje u ústí mazové žlázy těsně na zadečkem (v místě, kde by byl býval ocásek) a tvoří tam nehezké mazlavé krusty. Takové krusty nikdy neodstraňujeme mýdlovými prostředky, iritovali bychom zbytečně kůži pod nánosem a také bychom podpořili další sekreci mazu. Ošklivou mazovou krustu snadno odstraníme pomocí vatové tyčinky namočené v oleji (je jedno, jaký olej použijete, můžete použít dětský olejíček, ale stačí i obyčejný slunečnicový na smažení).

Péče o kůži skinny morčat

Často se říká, že se kůže skinny morčat musí často promazávat. Opak je pravdou - skinníci se nemusí stále mazat (pokud není mast indikována jako léčba např. mykózy). Kůže morčat, i těch bezsrstých, produkuje dosti mazu na to, aby byla schopna pokrýt potřebu. Pokud budeme morče často mazat, kůže o tuto schopnost přijde a dostaneme se do začarovaného kruhu: "nemažu - loupe se (a to hodně ošklivě)". Mažme tedy s mírou a opravdu jen v případě potřeby (konkrétně u nás mažeme jen po koupeli před výstavou). Pokud je kůže skinníka najednou sušší, hledejte příčinu a nesnažte se odstranit následek (často jsou suché strupy způsobené např. svrabem). Mažeme buď čistým olivovým nebo kokosovým olejem, bambuckým máslem atp.

Koupání v obrazech

Morčátko před koupáním důkladně vyčešeme - místa na zadečku bývají nejhorší.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ptom morčátko namočíme nejlépe pod tekoucí teplou vodou (kolem 42°C) a našampónujeme rozředěným šampónem (1:4-5). Šampón do srsti pečlivě vtíráme tak, aby se dostal až na kůži.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nezapomínáme na bříško, bradu, místa pod packami a opatrně taky myjeme hlavičku (při namáčení a šampónování hlavičky dáváme pozor na to, aby se voda a detergenty nedostaly do oček, nosu, tlamičky a oušek - ta držíme přitisknutá k hlavičce).

 

 

 

 

 

 

 

 

Šampónujeme minimálně dvakrát, mezi tím vždy morče důkladně opláchneme čistou vodou, aby nikde nezbyly zbytky šampónu; na bílou srst můžeme při velkém znečištění použít mezi prvním a druhým mytím vybělovací šampón.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na závěr mytí použijeme kondicionér, který důkladně vetřeme do srsti, necháme asi minutu působit a opláchneme - srst musí v prstech vrzat.


                     
            

 

 

 

 

 

 

Mokrou srst jemně vyždímáme pomocí rukou a pak i ručníkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Osušíme také místa pod bradou, mezi packami a můžeme vytřít opatrně i ouška (jen ta místa, která jsou vidět). Předsušené morče zabalíme asi na pět minut do suchého ručníku (nikdy nefénujeme úplně mokrou srst).

 

 

 

 

 

 

 

 

Fénujeme na střední teplotu, z větší vzdálenosti (cca 30cm). Fén si můžeme zasunout za triko, budeme tak mít volné obě ruce.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Srst dlouhosrstých morčat sušíme po vrstvách a u rovnosrstých pročesáváme hřebenem, kudrnáče sušíme jen pomocí prstů, srst jen lehce nadzvedáváme.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opět nezapomeneme na bříško a místa pod packami - tam by mohlo dojít vlivem vlhka a tepla k zapaření kůže a problémům.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nakonec můžeme použít objemovou pěnu, která ochrání srst před nečistotami, cucháním a dodá jí lesk.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lesk jako blesk.

Nakonec opatrně zakrátíme drápky tak, aby řezná plocha drápku byla rovnoběžná s podložkou (předcházíme tím špatnému růstu drápků) - na prvním obrázku je krásně vidět růžové lůžko, u tmavých drápků krátíme raději o menší část drápku, zato častěji.

 

 

 

 

 

 

 

 
Autor: Bára Lochmanová, CHS Egeria
Copyright © 2011 kralici.cz

Další tipy pro úpravu srsti

Rozčesávání zacuchané a zdredovatělé srsti

I při největší opatrnosti jdou při rozčesávání málo zacuchané srsti chlupy pryč i s kořínky. Často je lépe takovou srst odstřihnout, abychom morče zdlouhavým rozčesáváním nestresovali. Pokud již vznikl dred (ať je to v jeho začátku nebo už ten pevný, zcuckovatělý), je lepší se o rozčesávání vůbec nepokoušet a rovnou ho odstřihnout.

Jak dred odstřihnout

1) Pokud je dred pevný, je lepší ho rovnou odstřihnout. V tomto případě nemá smysl se pokoušet něco zachraňovat.
2)
Pokud je dred volnější a vypadá to, že se podaří alespoň částečně pramen zachránit, dred rozstříháváme ve směru růstu - nůžky do srsti "zapíchneme" před dredem a dred rozstříháme směrem od tělíčka. Samozřejmě je potřeba mít kvalitní ostré nůžky, ne z papírnictví za dvacku (ideálně holičské, které mají i špičky, kterými se dobře do srsti dostává). Rozstříhaný dred opatrně povytahujeme a zbytek pramene opatrně rozčešeme. Tímto nevznikne díra (nebo holé místo) v srsti, protože zbytek pramene je zachován, čímž se v srsti tato chybějící část alespoň trochu zamaskuje.

Pokud plánujeme výstavu, morče zlehka češeme každý den. Srst pak vydrží bez zacuchání a není tedy nutné řešit dredy. Pokud je morče chovné nebo mazlíček a není s ním plánovaná výstava, je jednoduché odstřižení to nejlepší řešenění k zlikvidování dredu.

Autor: Jana Paroubková, CHS Od Jáji
Copyright © 2011 kralici.cz

Jak rychle a účinně vykoupat ušpiněného skinníka

"Spolehlivě myji skiníky pod tekoucí vodou. Skiníka držím v jedné ruce, přidržím ouška u hlavy, aby tam nenatekla voda a opláchnu ho. V druhé ruce mám vždy novou malou houbičku na nádobí (malá houbička, co jich je v balíčku 10ks za cca 19,- Kč - vždy mám jednu na jedno koupání, pak vyhodím) a na té houbičce už rozmydlený šampon pro štěňata. Tou jemnou stranou houbičky lehce "vydrbu" skiníčka po celém těle (zádíčka, boky, bříško) kromě hlavy. Celé to trvá max. 15 - 20 vteřin. Zase přidržím ouška u hlavy a dokonale spláchnu mydlinky. Hlavu pak beru opatrně rohem houbičky, tváře jdou hezky, i mezi očíčkama a zase - oplachuji s ouškama přitlačenýma k hlavě.

Celá procedura koupání trvá maximálně 2 minutky a skiník je po dokonalém opláchnutí osušen v první plínce - bavlněné. Pak hned do druhé plínky, kde dosuším do sucha, vytřu ouška, co to jde... Prostě vše vytřu do plínky a pak skiníka "zmastím" panenským olivovým nebo kokosovým nebo jojobovým olejem. Klouže mezi prsty, ale jak je mastný všude, beru další bavlněnou plínku a vytřu přebytečnou mastnotu do ní. Skiníček je během cca 5 - 10 minut komplet čisťounký. Houbičkou odstraním staré šupinky kůže, následným sušením do plen zbytek šupinek a po mazání taktéž, a po proceduře (cca 1-2hodiny) není znát, že by byl mastný nebo podobně. Takto to stačí jednou za 4-6 týdnů (někdy i za delší dobu, jak je třeba). Některý skiník je čuňátko, některý je čistotný - to je "kus od kusu":-)

Vždy po koupání mají čistě nastláno, a vyhřáté pelíšky z topení :-) :-) To milují :-) Hermínek má rád polštářek z pohankových slupek - nahřátý také na topení - udržuje teplo a kupodivu ho nežere. Ale má ho jen po koupání :-) - na chvilku, dokud hřeje :-) Ale jistě to přežijí i bez toho - to jen panička nevěděla, co roupama :-) "

Autor: Kateřina Šafaříková, CHS Anamsunamon
Copyright © 2012 kralici.cz