|
|
JídelníčekPředmluva
Seno
• je hlavním zdrojem vlákniny. Vláknina je pro morče životně důležitá. Jsou 2 typy vlákniny – nestravitelná a stravitelná vláknina. Nestravitelná vláknina podporuje peristaltiku střev a chuť k jídlu a ze stravitelné vlákniny sestávají „papací“ bobky, které morče žere přímo z análního otvoru (tzv. koprofágie). Obojí vláknina pak udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu, a tím napomáhá předcházet zažívacím problémům. • morče musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky. Proto musí mít morče seno celoživotně neomezeně k dispozici. Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud je seno navlhlé, zatuchne a zpravidla začne plesnivět, přičemž plíseň může vyvolat těžká onemocnění, neboť produkuje zdraví škodlivé mykotoxiny (např. plíseň Aspergillus flavus produkuje jedovatý aflatoxin, který je rakovinotvorný a poškozuje játra a ledviny). Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin. Seno doma skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní. Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě. Obsah látek v seně je závislý na mnoha faktorech (např. obsahu bylin a trav), přesto však můžeme určit aspoň jeho přibližnou výživovou hodnotu – seno průměrně obsahuje 8 -16 % hrubých bílkovin, 22 - 35 % vlákniny, 3 - 5 % vápníku a 1 - 3 % fosforu. Čerstvě usušené seno musíme před zkrmením nechat 6 týdnů odležet, protože, ačkoliv se nám zdá suché, probíhají v něm ještě biochemické procesy, které mohou u zvířat vyvolat těžké trávící problémy. Jako chutný doplněk k senu můžeme morčíkovi nabídnout sušené bylinky, případně kvalitní bio produkty značky Pre Alpin – Pre Alpin Lepo Flowers, Pre Alpin Lepo Herbs, Pre Alpin Lepo Bloxx, Pre Alpin Lepo Sensitive a Pre Alpin Lepo Fibre. I když je u produktů značky Pre Alpin napsané, že je možné používat je jako náhradu sena, doporučujeme v tomto směru spíše neexperimentovat (přerostlé stoličky nejsou nic pěkného) a morčíkovi je podávat jenom jako doplněk a ne jako hlavní součást potravy. TIP! Pokud si sušíme bylinky doma (ať už volně rozložené na papíře, v troubě či sušičce), musíme také počkat 6 týdnů, než se odleží a teprve pak je můžeme morčeti nabídnout. Při sušení v troubě je ideální teplota 40-50°C, v žádném případě však nesmí přesáhnout 100°C.
TIP! Do uskladněného sena můžeme taky přidat různé sušené bylinky (pampeliška, jitrocel, bazalka, majoránka...viz níže kapitola Luční a aromatické byliny), které ho navoní a morčákovi pak bude seno víc chutnat. Jak morče tráví vlákninu a proč si žere vlastní bobky? Morčata dokáží, narozdíl od člověka, trávit nestravitelnou rostlinnou vlákninu. Aby morčata z rostlin potřebné živiny získala, musí vláknina projít zažívacím traktem dvakrát. Nestravitelná vláknina prochází trávicím traktem poměrně rychle a je vylučována jako suchý pevný trus. To udržuje trávicí trakt v pohybu a povzbuzuje chuť k jídlu. Stravitelná vláknina prochází trávicím traktem, v tlustém střevě se oddělí od nestravitelné vlákniny a pomocí zpětného pohybu peristaltiky střev končí ve slepém střevě, které je mnohem větší než je tomu u lidí. Zde žijí „hodné“ bakterie, které příchozí vlákninu zpracují a vytvoří z ní těkavé mastné kyseliny, které přejdou do krve jako zdroj energie, a vitamíny B a K, aminokyseliny a enzymy, které putují zpět do tlustého střeva a jsou vylučovány coby „papací bobky“ z těla ven. Morče si je pak přímo z análního otvoru žere (tzv. koprofágie), a tak získává pro svůj organismus nezbytné živiny. Pokud bude mít morče ve svém jídelníčku málo vlákniny, a potrava bude naopak bohatá na sacharidy (uhlohydráty, karbohydráty) a bílkoviny (proteiny), změní se ve slepém střevě pH, což změní skladbu mikroflóry. To má za následek hrozící přemnožení „špatných“ bakterií (nejčastěji jsou to Clostridie a E.coli), které začnou produkovat škodlivé toxiny a morče pak dostane průjem, na který může i zemřít. Kde je nejvíc vlákniny? Nejvíc vlákniny obsahuje samozřejmě seno, pak trávy, byliny, listy stromů a listová zelenina (např. salát, čínské zelí, mrkvová, petrželová a ředkvičková nať). Voda
Do vody můžeme přidávat přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní ve vodě. Taktéž působí jako prevence proti kokcidióze. Některá morčata nechtějí vodu ochucenou Acidomidem pít. Není to žádná tragédie a morčatům pak vodu s Acidomidem nenutíme. Ostatní minerální a vitamínové přípravky (viz kapitola Vitamin C) jsou pro správně živené morče veskrze zbytečné (jejich nadbytek způsobuje dokonce těžká onemocnění, viz kapitola Vitamínové a minerální doplňky) a podáváme je jen po domluvě s kompetentním veterinářem. Ne každé morčátko umí pít z napáječky, a proto to ta, která z ní pít neumí, musíme naučit. Nejlépe to morčík pochopí, když mu napáječku podáte k tlamičce a kuličkou se zlehka dotknete jeho pysků tak, aby vytekla kapka. Ve chvíli, kdy morčík kuličku olízne a zjistí, že tudy teče voda, máte vyhráno. Vitamin C
Vitamin C je velmi důležitý pro vznik aminokyselin (hydroxylyzinu a hydroxyprolinu), které se podílejí na syntéze kolagenu. Porucha této syntézy vede k vzniku krevních sraženin, volného krvácení, vypadávání zubů, průjmu, nechutenství, kulhání, opuchnutí kloubů s následným poškozením (viz ilustrační fotografie). Nedostatek vitaminu C (hypovitaminóza a její těžší forma avitaminóza) vede též k oslabení imunity (morče je náchylnější k onemocnění např. plísní či kokcidiózou), poruchám reprodukce (samice ne a ne zabřeznout, nekvalitní spermie) nebo nekvalitní srsti. Chovatelé mohou pozorovat slabá mláďata (horší srst, dýchací obtíže, hopkání místo běhání). První příznaky se mohou objevit již po dvoutýdenní absenci vitaminu C v potravě. Pokud morče vitamin C přijímá, ale v nedostatečném množství, objevují se obtíže pozvolna. Jak postupovat u morčete s avitaminózou? Rozdrtíme 100 mg tabletu vitaminu C, smicháme s vodou na kašičku a osladíme Glukopurem. Kašičku natáhneme do stříkačky a morčeti podáme přímo do tlamičky. Léčbu provádíme po dobu 10-14 dnů, poté by již mělo být poznat zlepšení. Je vhodné ji doplnit podáváním vitaminu B a masáží, natahováním a zahříváním nožiček.
Vitamin C se snažíme morčatům v jídelníčku doplňovat v co možná nejvíc přirozené formě (tráva, zelenina, ovoce). Uměle vyrobený vitamin C by měl sloužit pouze jako doplněk (používat můžeme např. C-Compositum forte, kterým můžeme čas od času „pocukrovat“ například předkládanou zeleninu nebo ho rozpustíme v trošce vody a podáme injekční stříkačkou bez jehly morčátku přmo do tlamičky). Proto je důležité nabízet morčeti vyváženou a na vitamin C bohatou stravu. Toho se dá dosáhnout jedině pestrou stravou, která bude zahrnovat trávu, zeleninu a ovoce. ! Při nevhodném nebo dlouhém skladování (např. v zimních měsících) klesá obsah vitamínů v ovoci a zelenině zhruba o 1/3! ! Ve zverimexech se dá koupit vitamin C v kapkách, které jsou určeny k podání do pitné vody. Musíme však myslet na to, že vitamín C je znehodnocován působením světla, z vody rychle vyprchá a také musí být přidáván do 24 hodin odstáté vody, protože ho chlór ničí. Z toho všeho vyplývá, že pokud morče nevypije připravený roztok dostatečně rychle, vitaminu C se k němu touto cestou dostane minimální, pokud vůbec nějaké relevantní množství. Kov na konci napáječky vitamin C neničí, protože sosátko je vyrobeno z nerezi.
Pro zajímavost Osteoartróza je nejčastější forma artritidy u lidi. Dochází při ní k postupnému opotřebování chrupavky chránící klouby, která má zabraňovat kostem, aby se o sebe odíraly. Poté, co je většina chrupavky opotřebována, začínají se v kloubních prostorech tvořit kostní ostruhy. Navenek se osteoartróza projevuje bolestí a ztuhnutím kloubů. Klouby mohou být oteklé a snižuje se jejich pohyblivost. Podle nedávné studie Duke University Medical Center vysoké dávky vitaminu C u morčat riziko spontánní osteoartrózy zvyšují. Nález odporuje dřívějším krátkodobým studiím u morčat a epidemiologické studii u lidí, která tvrdí, že by vitamin C a jeho antioxidační vlastnosti mohli proti osteoartróze chránit, řekla doktorka Virginia Krausová, docentka medicíny na Duke University Medical Center. Převzato z: Tipy pro posílení imunity při nemoci nebo při zátěži organismu:
BETA GLUKAN čistý beta glukan sirupy s beta glukanem a vitaminem C Plerasan V (Pleuran) ECHINACEA tinktura bez alkoholu jitrocelové sirupy s vitaminem C JITROCEL jitrocelové sirupy s echinaceou a vitaminem C Sirup jitrocelový Galmed s echinaceou a vitaminem C (Galmed) HBF Sirup jitrocel s echinaceou a vitaminem C (Herbacos Bofarma) jitrocelový sirup bez cukru (pro delší podávání je vhodnější) Mucoplant jitrocelový sirup bez cukru + echinacea (Dr. Theiss Naturwaren) tinktura (10-15 kapek do napáječky) MULTIVITAMIN multivitamin MUMIO* kapky s mumiem RAKYTNÍK rakytníková šťáva bez cukru rakytníkový sirup Rakytníkový sirup s pomerančem (Vakos) VITAMIN C vitamin C * mumio je přírodní biostimulátor, který působí antisepticky a silně posiluje imunitní systém
Na zvýšení chuti k jídlu můžeme nemocnému morčíkovi podat vitaminy B řady (např. B-Compositum, Pangamin, B-Komplex). Při trávicích obtížích můžeme morčíkovi podávat bylinné kapky, které trávení regulují (např. Rodicare Acut). Doplňkové krmivo (granule)Granulované krmivo by mělo být u morčat pouze DOPLŇKEM A ZPESTŘENÍM STRAVY a pokud má morče k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny a malé množství ovoce, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by se měla blížit těmto základním parametrům:
Granule jsou pro morče DOPLŇKEM a rozhodně ho nemusí mít každý den plnou misku. Bohatě postačí 1 čajová lžička na morče na den. Pokud budeme dávat granule obden, taky se nic nestane (někteří chovatelé podávají morčatům granule pouze 1-2x týdně). Protože tento typ krmiva není pro morče podstatný, můžeme ho z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by morčák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce). ! Zatímco běžné dospělé morče granule k životu nepotřebuje, je dobré jimi jako DOPLŇKEM přilepšovat rostoucím morčatům, březím a laktujícím samicím či morčatům, která potřebují přibrat nebo žijí trvale venku (obzvlášť přes zimu). ! Pozor na NADMĚRNÉ PODÁVÁNÍ granulí během březosti. Vysoký příjem energie (tuky, sacharidy) u samiček zvyšuje riziko toxémie! I když chceme samičce přilepšit, nezapomínejme, že granule jsou pouze DOPLNĚK!!! ! Rostoucí morčata a kojící samičky potřebují více bílkovin a vápníku než dospělá morčata. Pokud budeme ale vysokoenergetickou potravou s vysokým obsahem bílkovin a vápníku krmit dospělá morčata, povede to ke jejich obezitě, močovým kamenům a zkrátíme jim tím život. ! Obsah vápníku v potravě se nikdy nesnažíme zvýšit podáváním mléčných dropsů!!! Zvýšenou potřebu vápníku můžeme uspokojit zeleninou s vysokým obsahem vápníku (viz kapitola Zelenina) nebo podáváním kvalitních vojtěškových koleček (viz Vhodné pamlsky). Nicméně to s potravou mající vyšší obsah vápníku nepřeháníme, neboť všeho moc škodí (v tomto případě ledvinám). !1 polévková lžíce průmyslově vyráběného krmiva denně navíc vede k poklesu konzumace sena o cca. 30%! Tím se snižuje obrušování zubů a vznikají různé deformace, často končící návštěvou veterináře a zbroušením/trháním zubů, a také hrozí zažívací obtíže (zácpy, průjmy, nadmutí). TIP! Granule skladujeme v suchu a chladnu. Část si odsypeme do uzavíratelné skleničky a zbytek balení (uzavřeného sponou nebo alespoň gumičkou) skladujeme nejlépe v ledničce.
TIP! Před koupí vždy pozorně zkontrolujeme neporušenost obalu a datum spotřeby! Složení granulí Kvalitní granule mívají na prvním místě ve složení uvedeno seno/trávu. Takové granule obsahují zpravidla vlákniny nejvíc. Tyto granule se pak dále rozlišují na granule s vojtěškou (vhodné pro mláďata do 6 měsíců věku, březí a laktující samice) a na granule s bojínkem (vhodné pro morčata od 6 měsíců věku, neboť obsahují míň bílkovin, kalorií a vápníku než granule s vojtěškou). Celosvětovým trendem je pak v granulích co nejmenší obsah obilovin. Srovnání doplňkových krmiv (krmivo Oxbow v ČR dostupné na obchod.kralici.cz – zde v tabulce slouží k porovnání kvality, neboť ho doporučují veterináři, kteří se na výživu morčat specializují)
Krmivo Vláknina Tuk Proteiny Vápník Fosfor Vitamin C 28% 1% 14% 0,35-0,80% 0,30-0,70% 500mg/kg - pro morčata v zátěži, mláďata 18-23% min 1,5% min 18% 0,6-1,1% min 0,25% 800mg/kg - pro dospělá morčata 25-28% min 1,5% min 14% 0,35- 0,85% min 0,25% 400mg/kg 22% 4% 20% 0,63% 0,5% 1100mg/kg Nature Select Bites 20% 3,5% 15,5% 1% 0,8% 750mg/kg 20% 2,7% 12% 0,7% 0,5% 540mg/kg 19,5% 3,5% 15,5% 1% 0,5% 3500mg/kg 19,5% 2,5% 16% 1,3% 0,8% 360mg/kg 18% 2,5% 15% 0,8% 0,5% 600mg/kg Vario Balance (Vitakraft) 18% neuvedeno* neuvedeno* neuvedeno* neuvedeno* 450mg/kg Vario Longhair (Vitakraft) 17,5% 2% neuvedeno* neuvedeno* neuvedeno* 448mg/kg 16,5% neuvedeno* 13% neuvedeno* neuvedeno* 480mg/kg Emotion Balance (Vitakraft) 16% 1,5% 14,5% neuvedeno* neuvedeno* 330mg/kg 16% 3,5% 13% 0,7% 0,5% Biostan morče** (Biokron) 15% 3% 18% 1,2% 0,6% 1500mg/kg 15,5% neuvedeno* 13% neuvedeno* neuvedeno* neuvedeno* Vario Outdoor (Vitakraft) 15% neuvedeno* neuvedeno* neuvedeno* neuvedeno* 495mg/kg 15% 2,5% 13,5% 0,8% 0,55% 300mg/kg 15% 3,5% 14,5% 0,75% 0,4% 242mg/kg 15% 3% 12% neuvedeno* 145mg/kg * neuvedeno = Legenda:
Doplňková granulovaná krmiva:
„Směsky“ V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky, fazolové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a často obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. V některých případech mohou obsahovat dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky! Nevhodné výrobky
Proč jsou směsky nevhodné?
Vlastnoručně míchané směsi Některá morčátka jsou značně vybíravá a ze směsi (byť kvalitnější, než jsou ty obyčejné namíchané jen z obilí, semen, sušeného ovoce a oříšků) sní jen něco. V tomto případě je určitě lepší přejít na granule, kde riziko selektivního krmení odpadá. Někteří chovatelé řeší tento problém tak, že si míchají vlastní směsi ze surovin, které morčátkům chutnají a vyvarují se těch, které by morčátka nechávala v miskách. Tento způsob ovšem doporučit nelze, protože, pokud nejsme studovaní krmiváři, takto můžeme namíchat značně nevyváženou směs, která bude mít dopad na zdraví morčátka, což se nemusí projevit hned, ale klidně až za dlouhou dobu. Krmiva s kokcidiostatiky (KKS) Též je potřeba vyhnout se krmivu s přidanými kokcidiostatiky (napr. krmiva Biostan KK Special pro kojící králice s vysokým obsahem energie a Biostan KV Special pro výkrm králíků). Pokud je zvíře krmené i něčím jiným, než těmito granulemi, tak jejich účinek není vůbec žádný – ba naopak zvíře získává na léčivo rezistenci a v případě, že u morčete propukne kocidióza, je díky získané rezistenci obtížnější ji vyléčit. Tyto granule také nejsou žádným nutričně hodnotným zázrakem (např. vláknina 12,5% a 13%), jsou určeny pro výkrm a rychlý růst jatečních králíků (obzvlášť ty s drůbeží moučkou!!? jako je např. „kompletní granulované krmivo pro králíky a hlodavce v zájmových chovech“ značky Brasa) a a jejich dlouhodobé podávání rovněž narušuje střevní mikroflóru. Pro kokcidiostatika se také užívá názvů antikokcidika a antiparazitika. Někteří chovatelé jim dokonce říkají "granule s vitamíny". Navykání na granule Každému je jasné, že morče, které bylo od narození živeno směskou, projeví pramalé nadšení, když mu člověk nasype do misky kvalitní granule. Je to pro něj novinka, na kterou si musí nejdříve zvyknout a zjistit, že je to taky k jídlu. Často se proto stává, že morčata přiběhnou natěšená k misce, zjistí, že jim tam leží něco divného, vytřeští oči, vyhodnotí to jako nejedlé a začnou po majiteli loudit něco na zub. V takové situaci si můžeme vybrat ze tří možností:
Začal/a jsem morčeti dávat granule obden a teď pořád píská, když jdu kolem. Má hlad?! Mnozí chovatelé si myslí, že když morčátko píská, má hlad. To je zajisté pravda, pokud seník/jesličky zívají prázdnotou a nikde v ubikaci není ani památky po kousku zeleniny. Pokud má morče k dispozici seno a zeleninu, nevyjadřuje jeho pískot hlad, ale morčátko si prostě a jednoduše zvyklo na to, že když píská, tak dostane něco na zub a pískotem se toho dožaduje. Toto pískání může být obzvlášť intenzivní, pokud morče až doteď dostávalo granule každý den - najednou je nedostane, a tak se jich pískotem dožaduje. S hladem to nemá společného vůbec nic – spíš se tady dá mluvit o jistém druhu morčecí vyčůranosti = „Já si písknu a vy doběhnete s jídlem.“ Pokud jsme si jisti, že má morče sena i zeleniny dostatek, doporučujeme pískání ignorovat a až morčík pochopí, že si jekotem žádné extra příděly nevymůže, dospěje k závěru, že se přece nebude namáhat nadarmo a bohatě si vystačí se zeleninou. Proč morčeti nedávat „směsku s oříšky, okusovací tyčinky lepené vajíčky a jogurtové dropsíky“, když mu to chutná a vypadá zdravě a spokojeně? Zdraví je velmi relativní pojem a u morčat to platí obzvlášť, neboť jeden den nám může v ubikaci vesele poskakovat na první pohled zdravé a vitální morčátko a druhý den tam můžeme najít naježený, apatický uzlíček zralý na umření. Zelenina
Zeleninu morčeti podáváme nejlépe 2x denně v množství, které sní do dalšího krmení. Krmení 1x denně není dobré, protože to působí nestabilně na trávicí trakt. Morčata budou mít tendenci krmivo rychle polykat a pořádně nežvýkat a tím polykat i spoustu vzduchu, což má ve střevech za následek kvašení. Proto je potřeba krmivo rozložit do co nejvíce dávek, aby morče mohlo uvolněně jíst. Vždy je potřeba odstranit zbytky krmiva, aby se nezačalo rozkládat a plesnivět. Minimální dávka na jedno morče je 100g zeleniny denně, lépe však alespoň 200g. Je dobré sledovat, jestli podávaná zelenina neobsahuje příliš mnoho vápníku nebo vitamínu C, protože její dlouhodobé podávání ve vyšších dávkách není pro morčecí organismus vhodné (viz kapitola Vitamin C). Krmení je samozřejmě nutné přizpůsobit zdravotnímu stavu a kondici morčete. Dáváme pozor, aby se zelenina nezapařila (např. v igelitu v teple se snadno zapaří a morče se může nadmout a umřít) a v ideálním případě ji uchováváme v lednici (v lednici je chladno a zelenina se nezapaří). Před podáváním zeleninu dobře omyjeme pod tekoucí vodou. V žádném případě ji nedáváme přímo z lednice, ale necháme ji odležet na pokojovou teplotu, neboť po požití studené zeleniny by morče mohlo dostat průjem. Dáme si dobrý pozor, aby zelenina nebyla shnilá nebo plesnivá! Při podávání zeleniny musíme dodržovat několik základních pravidel:
Vhodná zelenina
Legenda: Zelenina:
Nevhodná zelenina
Zdraví škodlivé látky obsažené v rostlinách a zelenině Kyselina šťavelová (oxalová)
Solanin
Dusičnany (nitráty)
Když dám morčeti mokrou zeleninu/trávu, nenadme se? Nenadme. Ale je třeba, aby bylo morče na zeleninu/trávu zvyklé a zároveň zajistit, aby mělo neustále přístup k senu, které obsahuje hodně vlákniny a které potravu posunuje ve střevě. Pokud bychom dali morčeti zeleninu/trávu na lačný žaludek, je možné, že hmota nebude dostatečně rychle postupovat zažívacím traktem, zkvasí a začnou se tvořit nebezpečné plyny. Luční a aromatické byliny
Kde byliny a trávu nesbírat
Tráva v zimě V zimě je možné si trávu a bylinky vypěstovat doma. Buď si pořídíme truhlík, zeminu a semena a zahradničíme akčně sami nebo je možné si ve zverimexu koupit přímo trávu pro hlodavce, která sestává z krabičky se substrátem a sáčkem se semínky (např. Trixie, Tukan). Pokud chceme trávu pěstovat v truhlíku, tak zakoupíme semena trávy v zahradnických potřebách, případně v obchodech typu Hornbach, Obi (semena nesmějí být mořená ani chemicky ošetřená! – toto splňují např. travní semena firmy Aros nebo Rožnovských travních semen). Zakoupit lze také míchaná semena bylin (např. Tráva pro domácí zvířata od firmy Nohel-Garden, která obsahuje pampelišku, tymián, jetel, řepu, salát, čekanku, vojtěšku a koriandr). Venkovní výběh Pokud máme doma zahradu, bylo by škoda ji nevyužít a morčíky nevyvenčit. Každé morčátko miluje pobyt na čerstvém vzduchu a svěží čerstvou travičku. Pokud chceme morčátko nechat na zahradě bez dozoru, rozhodně ho nenecháme běhat volně (může se zaběhnout nebo ho může napadnout nějaký dravec), ale pořídíme ohrádku. Tu si buď vyrobíme nebo koupíme. Je vhodné překrýt vrch ohrádky sítí proti dravcům, aby bylo morčátko chráněné i seshora. Výběh musí být také alespoň částečně ve stínu – pokud by na morčátka pražilo sluníčko a ta neměla možnost schovat se ve stínu, dostala by úžeh a mohla by i zemřít! Vhodné byliny
Jedovaté a nevhodné rostliny
Větve
V obchodech se často prodávají barevná dřívka na okusování. Pokud na obale není napsáno, o jaké dřevo se jedná a výslovně uvedeno, že použitá barviva jsou potravinářská, tato dřívka nekupujeme! Obrušování zubů V žádném případě nelze k obrušování předních zubů doporučit podávání suchého chleba. Jeho složení rozhodně není vhodné pro každodenní podávání. Pokud budeme dávat chleba jako “pamlsek” (ohledně chleba jako pamlsku viz kapitola Pamlsky) jednou týdně, je jeho vliv na obrušování zubů zanedbatelný vzhledem k tomu, jak morčeti zuby rychle rostou. Pokud chceme podat morčeti něco k obrušování zubů, zvolíme větev některé vhodné dřeviny. Zahraniční zdroje se dokonce zmiňují o tom, že zuby obrušuje chroupání kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) podávané vcelku a kořeny bylinek. Minerální solné a vápníkové kostky taktéž nelze na obrušování doporučit, protože nadměrný příjem soli a vápníku způsobuje ledvinové a močové kameny a když si morče hlodne “jednou týdně”, tak mu to zuby rozhodně dostatečně neobrousí. Je nutno podotknout, že pokud má morče zuby a čelist správně rostlé a neukrývá v sobě žádnou genetickou vadu, tak mu zuby velice pravděpodobně přerůstat nebudou, protože správně postavené zuby se obrušují i bez pomůcek (proto nevyšilujeme, když zrovna to naše morče větev nechce). Pokud je postavení zubů špatné např. v důsledku genetické vady, pak nás nespasí ani suchý chleba a je nutno chodit na zkracování zubů (Stříhání zubů je již poměrně zastaralý způsob jejich krácení, při kterém se zuby ničí, což může vést k závažným zdravotním problémům; v dnešní době upřednostňujeme broušení v inhalační narkóze. Inhalační narkóza není pro organismus takovou zátěží jako narkóza injekční. Zbroušením jde skus i částečně zkorigovat, takže je možné, že už morče broušení nebude muset podruhé podstoupit.) Vhodné dřeviny
Druh Poznámka borovice Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství. borůvka Může být podávána i ve větších množstvích. bříza Listy působí silně močopudně – podávat je v malém množství. buk Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství. granátovník habr Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme! hloh Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost. hrušeň Může být podávána i ve větších množstvích. jabloň Může být podávána i ve větších množstvích. jasan Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec. javor Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů. jilm Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny. jedle Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství. líska Může být podávána i ve větších množstvích. lípa Listy působí silně močopudně – podávat jen v malém množství. maliník olivovník olše Podávat jen v malém množství. ostružiník peckovice (třešeň, švestka...) Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro morčata s citlivějším zažíváním nevhodné. platan rybíz Může být podáván i ve větších množstvích. smrk Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství. topol Podávat v malém množství. vrba Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství. Nevhodné dřeviny
Druh Poznámka bez černý, bez hroznatý Květy smíme zkrmovat jen v malém množství, ostatní části rostliny jsou lehce jedovaté. bez chebdí Jedovatý. cedr Obsahuje éterické oleje už ve dřevě. citrusy (pomeranč, citrón...) Jejich listy a větve obsahují éterické oleje. dub Obsahuje vysoký podíl tříslovin a tím je pro morčata jedovatý. durman Jedovatý. fíkovník smokvoň Mléčná šťáva je jedovatá. jalovec Jedovatý. jírovec maďal (kaštan) Obsahuje látky dráždící střeva. komule Davidova kustovnice cizí mamota širokolistá oleandr Jedovatý. ořešák královský pámelník bílý pižmovka mošusová ptačí zob obecný rododendron Jedovatý. střemcha bobková Syrové plody a čerstvé listy svídy krvavé a výběžkaté jsou nejedlé. svída škumpa Jeden druh škumpy prý dokonce vylučuje do vzduchu jedovaté látky, a proto je nevhodné, aby se morčata v jejím okolí byť jen pásla. šeřík Sporný - v Itálii patří mezi vhodné, Němci ho považují za mírně jedovatý. tamaryšek tis červený Jedovatý. trnovník akát Silně jedovatý. tůje Jedovatá. vistárie čínská zimolez zimostráz obecný zlatý déšť Jedovatý. Lidový název pro štědřenec odvislý, zlatici prostřední a zlatici odvislou. Ovoce
Z ovoce je vhodné odstranit pecky a jádra. V žádném případě nepodáváme slupky od pomerančů, mandarinek atp. Jsou totiž většinou ošetřeny chemickými přípravky na bázi silic, které se nesmyjí ani pod horkou vodou. U melounu odkrojíme svrchní tmavě zelenou slupku, protože melouny bývají na povrchu chemicky ošetřeny. Světle zelenou dužinu pod slupkou morčata mohou. Vhodné ovoce Obsahy vitaminu C jsou orientační.
Nevhodné ovoce
PamlskyCo se týče pamlsků, musíme si uvědomit, že pamlsky jako takové morče ke svému životu vůbec nepotřebuje. Jsou to spíš takové vymyšlenosti nás, lidí, kteří máme sladkosti spojené s příjemnými pocity a chceme je dopřát i našemu zvířátku. Přírodní pamlskyNejlepší a nejzdravější jsou pro morčátka přírodní pamlsky. Jako zdravý pamlsek nám pro morčátko může posloužit kousek ovoce (u sušeného si uvědomíme, že obsahuje 4x více cukru než ovoce čerstvé!!!, neb sušením se z ovoce ztrácí voda a koncentruje se cukr), lístek čerstvé či sušené bylinky nebo sušená zelenina. Komerční pamlskyDo této kategorie lze zařadit některé komerční pamlsky (všechny ne – viz níže), čaje a 100% džusy bez konzervantů. Pamlsky by neměly obsahovat moc tuku a cukru. A v žádném případě nesmí obsahovat mléko, vejce, živočišné moučky nebo med. Toto splňují například:
* výše uvedený seznam obsahuje pouze příklady vhodných komerčních pamlsků, ne jejich kompletní výčet !!! Doporučujeme všem chovatelům morčátek, aby si dobře četli etikety toho, co kupují, a dívali se především na složení. Výrobci se totiž vůbec neštítí do např. naoko zdravých vojtěškových kroužků nacpat drůbeží moučku!!! Musíme mít na paměti, že výše jmenované věci jsou PAMLSKY a rozhodně to s nimi u morčete nepřeháníme. Všeho moc škodí! Ideální jsou celkově maximálně 2-3 kousky denně (v případě džusů a čajů pak jednou za čas). Nevhodné pamlskyMezi nevhodné pamlsky na našem trhu můžeme bohužel směle započítat většinu sortimentu zverimexů. Protože pamlsky pro morčata nesmí obsahovat moc tuku, cukru a už vůbec ne žádný med, mléko, živočišné moučky či vejce, můžeme směle zamávat na rozloučenou jogurtovým dropsíkům, medem (u pamlsků si nemůžeme ověřit, jak je kvalitní med, z kterých jsou vyrobené) nebo vejcem lepeným tyčinkám a různým snackům a koláčkům, u nichž se výrobci tváří, že je to pro morčata to pravé ořechové. Výrobcům u těchto rádoby pochutin nejde zpravidla o zdraví zvířete, ale o to, aby majiteli vnutil myšlenku, že zrovna tento výrobek má koupit a že zrovna tento výrobek udělá zvířátku největší radost. Morčeti je však naprosto šumák, jestli dostane jogurtový drops s jahodovou příchutí nebo jablko – pro něho je podstatné, že je obojí sladké a sladké mu samozřejmě chutná a rozum z toho nemá. V tomto ohledu se opravdu na správný úsudek morčete spolehnout nemůžeme a musíme mít na paměti jeho dobro. Když morčeti drops nedáme, tak ho samotné nenapadne, že by ho mohlo dostat a bude mít radost i z kousku jablíčka. Morčeti nikdy nepodáváme pamlsky:
Suchý chleba Výhody suchého chleba jsou ty, že je levný, každý ho má doma a morčatům chutná. Nicméně, když si přečteme složení, není to nic extra. Do Jídelníčku jsme vybrali tři klasické zástupce chleba, které se prodávají v obchodech a zde je jejich složení:
Ohledně složení se dozvíte více např. na této stránce: http://www.gastro-server.com/jpz/pagejidlo/neni_chleba.php Pokud není složení chleba dostatečně výmluvné samo o sobě, pak vězte, že větší množství chleba dokonce může poškodit prostředí ve střevě. Obzvlášť, je-li morče ještě k tomu krmeno nevhodným krmivem, může pak mít obtíže s trávením „problematičtějšími“ druhy potravy a může trpět nadýmáním (viz článek výše, kde se píše: „Stále častější produkce chleba kypřeného droždím způsobuje problémy se zažíváním, neboť droždí je příliš expanzivní a proto dieteticky méně vhodné než přírodní kvasy.“) nebo průjmy. Jeho zvýšený přísun pak vede nejenom k problémům se zažíváním, ale i k nadváze. Na tomto místě je pak taky třeba zdůraznit, že suchý chleba není pro obrušování zubů morčete vůbec podstatný. Jednak jsou někteří chovatelé přesvědčeni o tom, že je chleba pro obrušování předních zubů příliš pórovitý (tudíž s ním hlodáky nemají žádný problém a než se dostane k zadním stoličkám, tak ho sliny rozmělní na škrobnatou, špatně stravitelnou, kaši a i kdyby se nějaké tvrdší zbytky ke stoličkám dostaly, tak pohyb čelisti při žvýkání chleba obrušování stoliček nepodporuje) a jednak když přihlédneme k rychlosti růstu morčecích zubů (1,2-1,5mm za týden) má malý kousek chleba jednou týdně na jejich obrušování pramalý vliv. Když se podíváme na zahraniční weby, nikde není chleba na obrušování zubů doporučovaný a rozhodně se nedá říct, že by zahraniční chovatelé stáli fronty na veterinách, protože by jejich morčatům přerůstaly zuby kvůli tomu, že chleba na okus nemají. Více viz kapitola Větve. V neposlední řadě je nutno zmínit i riziko plísní, které produkují jedovaté toxiny (mykotoxiny) už v době, kdy je my pouhým okem ještě nevidíme. V pokusech bych chleba kontaminovaný plísní Pennicilliem (produkuje penicilin) a již po 64 hodinách byl posouzen jako zdravotně závadný a konzumace chleba staršího než 48 hodin nebyla odborníky vůbec doporučena! To samozřejmě platí i pro suchý chleba. Na diskuzi byla dokonce zmíněna možnost spojitosti mykotoxinů a zdravotních (obzvlášť pak reprodukčními – potraty, předčasné porody, neživotaschopná mláďata s nízkou porodní hmotností, toxémie) problémů morčat, neboť mezi účinky mykotoxinů při dlouhodobém působení patří snížení imunity, poruchy jater, trávicího traktu, ledvin a jiných orgánů a poruchy reprodukce. Morčata jsou taky prý kvůli své velikosti a metabolismu (viz požírání vlastních bobků) na působení mykotoxinů hodně náchylná. Nemluvíme zde samozřejmě o ojedinělých událostech, ale o sérii „nešťastných náhod“, které se čas od času v chovech vyskytují. Je to sice velmi odvážná a nepodložená spekulace, ale za úvahu určitě stojí. Kvůli výše zmíněným skutečnostem si tedy můžeme dovolit konstatovat, že chleba pro morčata rozhodně vhodným pamlskem není, chovatelé by se jeho podávání morčatům měli vyhnout a dopřát jim vhodnější pamlsek. Vitamínové a minerální preparátyTyto doplňky nejsou pro morče důležité. Ba naopak – jejich nadměrný příjem organismus zatěžuje a může skončit až hypervitaminózou, nebo-li “otravou vitaminy”. Týká se to především vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které se při nadbytku ukládají v játrech a mohou vést až k jejich poškození. Správně živené morče si vezme všechno potřebné z potravy. Používání ostatních vitamínových a minerálních doplňků prodiskutujte s kompetentním veterinářem. Většinou se podávají pouze v době nemoci, rekonvalescence nebo během zátěžových situací – viz kapitola Vitamin C. Minerální solné a vápníkové kamenyPokud chceme morčeti pořídit některý z těchto kamenů, pořizujeme zásadně přírodní a bez příchutě. U kamenů s příchutěmi totiž hrozí riziko, že je morče bude nadšeně lízat či hryzat kvůli příchuti (tj. obyčejného solného kolečka si nevšímá) a ne kvůli tomu, že sůl nebo vápník potřebuje, a tak si může pomalu organismus zanášet solí či vápníkem, což v důsledku vede např. k ledvinovým a močovým kamenům. Pokud si všimneme, že kámen nápadně rychle ubývá (morče ho může lízat či hlodat z nudy), tak ho morčeti nabízíme jenom příležitostně. Je potřeba zdůraznit, že správně živené morče si vezme potřebné soli, minerály a vitamíny z potravy a tyto doplňky vůbec nepotřebuje. Často se doporučuje tyto kameny kupovat, protože si na nich má morče brousit zuby, ale na obrušování zubů jsou ze zvýše zmíněného důvodu rozhodně vhodnější větve. Nemluvě o tom, že morčata tyto kameny spíše lízají než hlodají. Sledování váhyJe vhodné morče každý měsíc vážit a váhu si zapisovat. U mláděte tak budeme mít přehled jak roste a u dospělého morčete budeme moct sledovat případné váhové výkyvy a plynule jim přizpůsobovat jídelníček. V případě, že morče trpí dlouhodobými problémy se zažíváním, má zdravotní potíže nebo byl na operaci, je vhodné ho vážit každý týden, abychom měli jistotu, že neubývá na váze a má zajištěnu dostatečnou výživu. Pokud zjistíme, že od posledního vážení morče značně zhublo, neváháme a obrátíme se co nejdříve na veterináře. V tomto případě se nenecháme mást dojmem, že morčák jinak vypadá zcela v pořádku, protože problém může být někde uvnitř (např. přerůstající zuby nebo skrytě probíhající infekce). Dieta
V případě, že naše morče trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděna postupně. Sestavení diety je velice jednoduché: Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví morčátka. Je proto vhodné každý týden morčíka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Morčíka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo ubikaci, protože POHYB je ÚČINNĚJŠÍ než jakákoliv dieta. Dieta při průjmu Průjem dělíme na tři typy: Průjem z dietní chyby vypadá jako měkké bobky nebo mírný průjem, ale morčátko je živé, aktivní, má zájem o okolí a s chutí baští. V tomto případě se zpravidla jedná o průjem v důsledku náhlé změny potravy, podání studené potravy nebo nevhodné skladby potravy. Morčátku nasadíme “senovou” dietu, během které bude mít k dispozici k jídlu jenom seno (kvůli upravení prostředí ve střevech), do napáječky můžeme přidat neslazený heřmánkový nebo řapíkový čaj a je vhodné morčeti podat i probiotika (viz kapitola Prebiotika a probiotika). Můžeme podat i Smectu (1/4 - 1/3 sáčku smícháme s trochou vody a podáme 3x denně do tlamičky injekční stříkačkou bez jehly) nebo živočišné uhlí (rozdrtíme půl tablety, smícháme s vodou a podáme injekční stříkačkou bez jehly do tlamičky). Pokud se stav morčete do 2 dnů nezlepší nebo se dokonce náhle zhorší (viz níže), na nic nečekáme, vezmeme morče a utíkáme na veterinu! Pokud má morčátko vodnatý nebo dokonce krvavý průjem, neztracíme čas pokusy s dietami a ihned navštívíme i s morčetem veterináře, protože takový průjem je často způsobený právě mikroorganismy (viz níže).
Průjem coby následek užívání ATB identifikujeme snadno, protože mu předchází podávání léčiv. Tento průjem je taktéž velmi nebezpečný, neboť antibiotika mohla zlikvidovat “hodnou” střevní mikroflóru a tím napomohla k přemnožení té “špatné”. Protože špatné bakterie produkují jedovaté toxiny, které se ze střeva dostávají do krve, hrozí morčíkovi dokonce otrava krve a morčátko často po krátké době umírá. Proto na nic nečekáme, vezmeme morče a utíkáme k veterináři! Prevencí proti vzniku tohoto průjmu je podávání probiotik během léčby a po léčbě antibiotiky!!! (viz kapitola Prebiotika a probiotika). Co dělat, aby morče zdravě přibraloPři chovu morčat se může stát, že budeme muset řešit opak vypaseného morčete, a to hubené morče. V první řadě je nutné upozornit na to, že pokud morče hubne bez zjevné příčiny (jako vedlejší příznaky se může, ale nemusí!!!, objevit odmítání sena či potravy vůbec, mazlavé bobky až průjem, apatie...), tak na nic nečekáme, morče vezmeme a utíkáme na veterinu! Hubnutí je v tomto případě důsledek nějakého skrytého problému a musí se vypátrat příčina morčákových obtíží. Pokud zde mluvíme o hubených morčatech, máme na mysli podvyživené „zverimexáčky“ a morčata v rekonvalescenci, či po porodu. Je jasné, že pokud máme doma hubené morče a chceme, aby přibralo, snažíme se mu přilepšovat. Měli bychom ovšem pamatovat na to, že správné přibývání na váze není otázka týdne a nedocílíme ho vykrmovaním morčete piškoty, rozinkami, oříšky, suchým chlebem a hromadou dalších věcí bohatých na cukry a tuky. Tak morče sice zakrátko přibere, ale bude to jenom uložený tuk, který není pro zdraví morčete dobrý. Správné přibírání není otázkou několika dnů, ale spíše týdnů, a nemůžeme chtít zázraky ze dne na den. Na přibrání na váze jsou vhodná krmiva s vyšším obsahem bílkovin, které ovšem podáváme s mírou (stačí 1 polévková lžíce, tzn. 15 g krmiva na morče denně) – z výše uvedené tabulky jsou to např. krmiva Care+, Biostan pro morčata. Pokud je nemáme po ruce a nemáme je ani kde sehnat, můžeme jako náhradní variantu zvolit ovesné vločky (cca 13% bílkovin, ale cca 7% tuku!) nebo ještě lépe krmný ječmen, který má ze všech běžných obilovin bílkovin nejvíc (nad 20% bílkovin, jenom přes 2% tuku!). S dávkováním to nepřeháníme – stačí 1 polévková lžíce denně. Toto přilepšování praktikujeme do doby, než se morčík dostane na původní váhu nebo se alespoň vyhrabe z nejhoršího. Pak dávky postupně omezíme a začneme krmit jako obvykle. Poznatek Jany Paroubkové z CHS Od Jáji: "Trochu jinak je nutné přistupovat k vykrmení, pokud se k nám dostane morče, které dlouhodobě strádalo a živořilo, tzn., že je vyhublé a je evidentní, že nebylo dobře krmeno. Jestliže nevíme, jak a čím bylo morčátko krmeno, je nutné začít zvířátko krmit velice opatrně a postupně zvyšovat dávky. Seno může dostávat bez omezení. Ze začátku je vhodné dávat méně druhů zeleniny a prvních pár dní i menší porce, aby bohatá strava nezpůsobila zažívací potíže. Na neznámé jídlo si musí zvykat postupně a v malých dávkách. Důležité z jídelníčku úplně vyřadit nadýmavou zeleninu, dále i jen pro jistotu vodnatější druhy zeleniny. Naopak je vhodné zařadit fenykl, červenou řepu a v malém množství ovesné vločky a kvalitní granule (viz. tabulka výše). Fenykl podporuje trávení (žaludek i střeva), pročisťuje, játra a ledviny, pomáhá při plynatosti a nachlazení, je dezinfekční - malá bulvička vyjde tak na 10,-Kč a např. v Albertu je běžně k dostání. Červená řepa je známá jako prostředek k posílení imunitního systému. Má blahodárný vliv na organizmus - podporuje růst buněk, odstraňuje z těla jedovaté látky, vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, pomáhá při zácpě, zlepšuje využití bílkovin, zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku, aktivuje tvorbu červených krvinek. Ovesné vločky, ač obsahují více tuků, jsou lehce stravitelné, neboť obsahují nerozpustnou, ale i rozpustnou vlákninu. Pro vysoký obsah vlákniny pomáhají při zácpě a při udržování správné činnosti tlustého střeva. Snižují riziko vzniku srdečních chorob a infarktu, regulují cholesterol a cukr v krvi, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy, blahodárně působí na nervovou soustavu, posilují organismus při vyčerpání a únavě. Jestliže na morčátku je vidět, že se jeho stav zlepšuje, je spokojené a aktivní, což by mělo být u zdravého morčete (pouze vyhublého) zřetelné během jednoho týdne, je třeba navýšit porce zeleniny a podávat i zeleninu, která byla z opatrnosti z jídelníčku vyřazena. U nadýmavých zelenin či ovoce je stále určitá míra opatrnosti namístě. Je třeba zdůraznit, že při „vykrmující dietě“ není kam spěchat – chce to hodně trpělivosti, je to běh na dlouhou trať." Umělý odchov mláďatČas od času se stane, že mláďata nemají k dispozici mateřské mléko (úhyn samice, odmítnutí mláďat, samice nemá mléko nebo má tak těžké poporodní komplikace, že znemožňují kojení) a v takovém případě máme možnosti: Ač malá morčátka vypadají po porodu jako miniatury dospělých (plně vyvinutá, osrstěná a vidí) a už pár hodin po porodu se snaží ochutnávat „dospělácké“ jídlo, což by někoho mohlo vést k myšlence, že dokrmovat vlastně není potřeba, opak je pravdou – Mláďata po porodu nejsou schopna udržovat si a regulovat teplotu těla, proto je musíme držet v teple (termofor/láhev s teplou vodou, vyhřívací podložka, lampička nad klecí apod.) a rychle sehnat náhražku mléka. Náhradní mléko by se mělo obsahem živin podobat co nejvíce mléku samice (3,9% tuku, 8,1% bílkovin, 3% laktózy, 0,82 popela, 15,8% sušiny), což splňuje kozí mléko. V dnešní době má však kozu na dvorku za domem málokdo, a tak, pokud nemáme možnost sehnat kozí mléko, zajdeme do zverimexu, kde zakoupíme mléko pro koťata (vyrábějí ho např. značky Gimpet, Beaphar, Royal Canin, Whiskas). Některé zverimexy ale zas až tak vybavené nebývají a to pak člověku nezbývá nic jiného, než zajít do supermarketu a pořídit neslazené kondenzované light mléko (Tatra mléko). Abychom předešli trávicím obtížím, je vhodné mléko (kozí, kočičí či kondenzované) naředit např. s heřmánkovým či fenyklovým čajem v poměru 1:1. Do umělého mléka je vhodné přidávat také špetku vitaminu C, který je pro morčata životně důležitý (viz kapitola Vitamin C) a probiotika (viz kapitola Prebiotika a Probiotika), případně i kolostrum (mlezivo), které podporuje imunitu malých morčátek a které se dá koupit v lékárně. !!! V žádném případě nedokrmujeme obyčejným mlékem nebo jogurtem (Activie, Actimel, ani žádný jiný), protože laktóza (byť je její obsah v jogurtech díky působení bakterií mléčného kvašení snížený) v nich obsažená může malým morčátkům přivodit těžký průjem, který může končit až smrtí!!! Krmíme buď každé 2-3 hodiny nebo podle chuti miminek. Ze začátku nekrmíme víc než 1-2 ml na mládě na jedno krmení, protože morčátka mají maličký žaludek. Postupně množství umělého mléka zvyšujeme. Na krmení používáme nejlépe 1ml injekční stříkačku bez jehly (tzv. tuberkulínku/inzulínku). Teplotu mléka vyzkoušíme na předloktí – nesmí ani chladit, ani být horké. Ideální je natáhnout mléko do stříkačky a tu chvíli podržet pod teplým proudem vody z vodovodního kohoutku. Doporučené množství náhradního mléka denně podle váhy:
!!!Při krmení mláďátko NIKDY neobracíme na záda a nevmačkáváme mu mléko do tlamičky násilím (pokud už morčátko mléko nechce, tak mu ho nenutíme)!!! Může totiž vniknout do plic a způsobit jejich zánět nebo udušení morčátka. Po krmení musíme morčátku masírovat bříško v oblasti genitálií - nejlépe v teplé vodě nebo heřmánkovém čaji namočenou vatou (= simulace jazyku samičky), aby se vymočilo a vyloučilo trus. Již pár hodin po narození začínají morčátka ochutnávat pevnou stravu. Pro ten případ jim necháme v ubikaci seno a kvalitní granule. Na zeleninu je můžeme začít učit během druhého týdne jejich života. Začneme lehce stravitelnou zeleninou (např. mrkev, petržel nebo fenykl) a rozhodně nepodáváme žádné nadýmající druhy jako zelí, salát a podobně. Jablka taktéž nejsou pro začátek nejvhodnějším ovocem. I přes naši usilovnou snahu však může malá morčátka potkat některý z následujících problémů:
Dokrmování
Dokrmujeme injekční stříkačkou (bez jehly a nejlépe o obsahu 1ml, která je dostatečně tenká, aby se morčeti dala vsunout mezi přední zuby a stoličky) umělou výživou (např. v ČR dostupné instantní seno Rodicare Instant, Osmizrnná nemléčná kaše od Nestlé, ve vodě rozmočené kvalitní granule, zeleninová dětská výživa neobsahující luštěniny a brambory – u nás toto splňují pouze dva zeleninové bio příkrmy od firmy Hipp: První karot Místo vody lze na přípravu kaše na dokrmení použít rovněž rehydratační roztok Kulíšek, který koupíte v lékárně, nebo roztok Bio Lapisu či fenyklový čaj. Dokrmujeme každé 2-3 hodiny. Pro případ dokrmování je vhodné mít doma alespoň 1 sáček instantního sena Rodicare Instant, ale musíme mít na paměti, že tento jeden sáček vystačí tak na jeden den a pokud budou potíže přetrvávat, musíme sehnat další. Prebiotika a probiotikaPrebiotika jsou nestravitelné látky, které vyživují „hodné“ střevní bakterie, tím podporují jejich růst a aktivitu a zlepšují tak zdravotní stav organismu (posilují imunitu, potlačují zácpu, jsou prevencí průjmu a střevních infekcí. Jedná se zpravidla o oligosacharidy. Z přírodní prebiotik je nejdůležitější inulin, který je hojně obsažen např. v topinamburu nebo kořenu čekanky. Prebiotika obsahují i některé kvalitní granule (ve složení uváděny jako mannanooligosacharidy/MOS a fruktooligosacharidy/FOS) a také přípravek Pro-Digest (obsahuje inulin a fruktooligosacharidy/FOS). Probiotika jsou živé organismy („hodné bakterie“), které příznivě ovlivňují složení střevní mikroflóry a tím působí příznivě na zdravotní stav organismu. Probiotika lidí a morčat se liší ve složení - morčecí probiotika obsahují bakterii Enterococcus faecium, která je pro jejich střevní mikroflóru podstatná a kterou v lidských probioticích nenajdeme. Tuto bakterii obsahují např. probiotika vhodná pro morčata od firmy Protexin (pasta Fibreplex, izotonický roztok Bio Lapis, kapsle Synbiotic plněné práškem rozpustným ve vodě). Tyto produkty obsahují jak živé organismy, tak prebiotika. Rozhodně nelze coby probiotikum doporučovat jogurty typu Activia, Actimel, která jednak obsahují laktózu, která může morčeti způsobit průjem (vzhledem k tomu, že probiotika se obvykle dávají jenom nemocným morčatům, může u nich průjem vážně zkomplikovat už tak špatný zdravotní stav) a jednak neobsahují onu podstatnou bakterii Enterococcus faecium, tudíž účinek bude nejspíš veškerý žádný. Pokud doma žádné pro morčata vhodné probiotikum nemáme, můžeme dát alespoň jako první pomoc Nutrimix DH (obsahuje maličko Enterococcus faecium) nebo obyčejný Hylak pro lidi (neobsahuje vůbec Enterococcus faecium) a jdeme s morčetem okamžitě na veterinu, kde dostaneme pořádná probiotika. Kdy podávat prebiotika a probiotika? Veterináři doporučují podávat prebiotika a probiotika při léčbě průjmových onemocnění a během a po skončení antibiotické léčby či léčby sulfaléky. Léčba antibiotiky (ATB) a sulfaléky negativně působí na složení střevní mikroflóry - ničí „hodné bakterie, čímž způsobuje nerovnováhu mezi „hodnými“ a „špatnými“ bakteriemi a zvyšuje tak riziko nadbytku „špatných“ bakterií. TIP!!! Nerovnováhu ve střevech může způsobit i nevhodná strava a nedostatek vlákniny ve stravě!!! Probiotika dodávají do organismu „hodné“ bakterie a obnovují tak přirozenou rovnováhu ve střevech. Podávání prebiotik a probiotik zdravému zvířeti je veskrze zbytečné. ShrnutíNejdůležitější složkou potravy morčete je seno, které musí mít morče celoživotně neomezeně k dispozici. Hned na druhém místě v pomyslném žebříčku důležitosti stojí zelenina/tráva. Kvalitní granule jsou pouze doplněk a nemusí v morčecím jídelníčku figurovat vůbec, pokud má morče dostatek zeleniny. Morče si neumí vyrábět vitamin C samo, proto ho musí přijímat dostatek ve stravě (zelenina, tráva). Ovoce slouží pouze jako pamlsek. Na obrušování zubů jsou vhodné větve – tvrdý chleba nepodáváme! Minerální slané a vápníkové kameny nejsou pro správně živené morče nezbytně nutné. Nikdy nedáváme morčeti žádné lidské jídlo! Použitá literaturaOdborná literatura:
Obrázky: Copyright © 22.10:2010 kralici.cz |