Pořizujeme morčeO morčatechKam na veterinu?Seznam CHS

NemociJídelníčekBydleníPlemenaHygiena


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

FAQ

Jídelníček

 Předmluva

Kolik potravy má morčátko denně dostat? Co všechno může? Jaká zelenina a ovoce jsou vhodné? Který druh granulí je nejlepší? - To jsou běžné otázky, které si klade každý zodpovědný chovatel, a tento článek se je pokusí zodpovědět.
Především je třeba si uvědomit, že morče je býložravec,  což znamená, že se jeho strava v přírodě skládá hlavně z čerstvé trávy a lučních bylin, doma pak ze sena a čerstvé šťavnaté zeleniny.
Granulované krmivo a ovoce jsou považovány pouze za doplňkové krmivo a morčátkům ho proto podáváme s mírou.
Vhodná strava zajišťuje morčátku nejen správnou dávku veškerých důležitých živin (vlákniny, vitamínů a minerálů), ale slouží i jako prevence mnoha závažných patologických onemocnění (onemocnění jater, střevní komplikace, ledvinové a močové kameny,  přerůstání zubů – jak řezáků, tak stoliček - s následkem abscesů atd). Proto je důležité, abychom svému mazlíčkovi/svým mazlíčkům sestavili správný a vyvážený jídelníček.

Seno

Seno musí tvořit hlavní složku stravy morčete ze dvou důvodů:

• je hlavním zdrojem vlákniny.

Vláknina je pro morče životně důležitá. Jsou 2 typy vlákniny – nestravitelná a stravitelná vláknina. Nestravitelná vláknina podporuje peristaltiku střev a chuť k jídlu a ze stravitelné vlákniny sestávají „papací“ bobky, které morče žere přímo z análního otvoru (tzv. koprofágie). Obojí vláknina pak udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu, a tím napomáhá předcházet zažívacím problémům.

• morče musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky.

Proto musí mít morče seno celoživotně neomezeně k dispozici.

Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud je seno navlhlé,  zatuchne a zpravidla začne plesnivět, přičemž plíseň může vyvolat těžká onemocnění, neboť produkuje zdraví škodlivé mykotoxiny (např. plíseň Aspergillus flavus produkuje jedovatý aflatoxin, který je rakovinotvorný a poškozuje játra a ledviny).

Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin.

Seno doma skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní.

Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě. Obsah látek v seně je závislý na mnoha faktorech (např. obsahu bylin a trav), přesto však můžeme určit aspoň jeho přibližnou výživovou hodnotu – seno průměrně obsahuje 8 -16 % hrubých bílkovin, 22 - 35 % vlákniny, 3 - 5 % vápníku a 1 - 3 % fosforu.

Čerstvě usušené seno musíme před zkrmením nechat 6 týdnů odležet, protože, ačkoliv se nám zdá suché, probíhají v něm ještě biochemické procesy, které mohou u zvířat vyvolat těžké trávící problémy.

Jako chutný doplněk k senu můžeme morčíkovi nabídnout sušené bylinky, případně kvalitní bio produkty značky Pre Alpin – Pre Alpin Lepo Flowers, Pre Alpin Lepo Herbs, Pre Alpin Lepo Bloxx, Pre Alpin Lepo Sensitive a Pre Alpin Lepo Fibre.

I když je u produktů značky Pre Alpin napsané, že je možné používat je jako náhradu sena, doporučujeme v tomto směru spíše neexperimentovat (přerostlé stoličky nejsou nic pěkného) a morčíkovi je podávat jenom jako doplněk a ne jako hlavní součást potravy.

TIP! Pokud si sušíme bylinky doma (ať už volně rozložené na papíře, v troubě či sušičce), musíme také počkat 6 týdnů, než se odleží a teprve pak je můžeme morčeti nabídnout. Při sušení v troubě je ideální teplota 40-50°C, v žádném případě však nesmí přesáhnout 100°C.

TIP! Do uskladněného sena můžeme taky přidat různé sušené bylinky (pampeliška, jitrocel, bazalka, majoránka...viz níže kapitola Luční a aromatické byliny), které ho navoní a morčákovi pak bude seno víc chutnat.

Jak morče tráví vlákninu a proč si žere vlastní bobky?

Morčata dokáží, narozdíl od člověka, trávit nestravitelnou rostlinnou vlákninu. Aby morčata z rostlin potřebné živiny získala, musí vláknina projít zažívacím traktem dvakrát.

Nestravitelná vláknina prochází trávicím traktem poměrně rychle a je vylučována jako suchý pevný trus. To udržuje trávicí trakt v pohybu a povzbuzuje chuť k jídlu.

Stravitelná vláknina prochází trávicím traktem, v tlustém střevě se oddělí od nestravitelné vlákniny a pomocí zpětného pohybu peristaltiky střev končí ve slepém střevě, které je mnohem větší než je tomu u lidí. Zde žijí „hodné“ bakterie, které příchozí vlákninu zpracují a vytvoří z ní těkavé mastné kyseliny, které přejdou do krve jako zdroj energie, a vitamíny B a K, aminokyseliny a enzymy, které putují zpět do tlustého střeva a jsou vylučovány coby „papací bobky“ z těla ven. Morče si je pak přímo z análního otvoru žere (tzv. koprofágie), a tak získává pro svůj organismus nezbytné živiny.

Pokud bude mít morče ve svém jídelníčku málo vlákniny, a potrava bude naopak bohatá na sacharidy (uhlohydráty, karbohydráty) a bílkoviny (proteiny), změní se ve slepém střevě pH, což změní skladbu mikroflóry. To má za následek hrozící přemnožení „špatných“ bakterií (nejčastěji jsou to Clostridie a E.coli), které začnou produkovat škodlivé toxiny a morče pak dostane průjem, na který může i zemřít.

Kde je nejvíc vlákniny?

Nejvíc vlákniny obsahuje samozřejmě seno, pak trávy, byliny, listy stromů a listová zelenina (např. salát, čínské zelí, mrkvová, petrželová a ředkvičková nať).

Voda

Vodu měníme každý den. Podáváme ji čistou a pokojové teploty. Vhodnější je napáječka, protože v misce se voda velmi rychle znečistí podestýlkou a výkaly. Je vhodné 1x týdně všechny části napáječky pořádně vyčistit, aby se odstranily vodní řasy a různé usazeniny. Čištění je jednoduché - do napáječky nalejeme díl octu a díl vody, přidáme trochu rýže, pořadně protřepeme, vypláchneme a napáječka je jako nová. Sosátko je pak vhodné čistit vatovými tyčinkami.

Do vody můžeme přidávat přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní ve vodě. Taktéž působí jako prevence proti kokcidióze. Některá morčata nechtějí vodu ochucenou Acidomidem pít. Není to žádná tragédie a morčatům pak vodu s Acidomidem nenutíme.

Ostatní minerální a vitamínové přípravky (viz kapitola Vitamin C) jsou pro správně živené morče veskrze zbytečné (jejich nadbytek způsobuje dokonce těžká onemocnění, viz kapitola Vitamínové a minerální doplňky) a podáváme je jen po domluvě s kompetentním veterinářem.
 
Jak naučit morčátko pít z napáječky?

Ne každé morčátko umí pít z napáječky, a proto to ta, která z ní pít neumí, musíme naučit. Nejlépe to morčík pochopí, když mu napáječku podáte k tlamičce a kuličkou se zlehka dotknete jeho pysků tak, aby vytekla kapka. Ve chvíli, kdy morčík kuličku olízne a zjistí, že tudy teče voda, máte vyhráno.

Vitamin C

Morčata (podobně jako lidé a primáti) ztratila v průběhu evoluce enzym L-gulonolaktonoxidázu (= L-glukonogamalaktonoxidázu), a tím i schopnost vytvářet si vitamin C (kyselinu askorbovou) při biosyntéze, a proto je potřebné jim vitamin C dodávat v podobě zeleniny a ovoce a doplňkově i krmivem o něj obohaceným.


 


Vitamin C je velmi důležitý pro vznik aminokyselin (hydroxylyzinu a hydroxyprolinu), které se podílejí na syntéze kolagenu. Porucha této syntézy vede k vzniku krevních sraženin, volného krvácení, vypadávání zubů,  průjmu, nechutenství, kulhání, opuchnutí kloubů s následným poškozením (viz ilustrační fotografie). Nedostatek vitaminu C (hypovitaminóza a její těžší forma avitaminóza) vede též k oslabení imunity (morče je náchylnější k onemocnění např. plísní či kokcidiózou), poruchám reprodukce (samice ne a ne zabřeznout, nekvalitní spermie) nebo nekvalitní srsti. Chovatelé mohou pozorovat slabá mláďata (horší srst, dýchací obtíže, hopkání místo běhání). První příznaky se mohou objevit již po dvoutýdenní absenci vitaminu C v potravě. Pokud morče vitamin C přijímá, ale v nedostatečném množství, objevují se obtíže pozvolna.

Jak postupovat u morčete s avitaminózou?

Rozdrtíme 100 mg tabletu vitaminu C, smicháme s vodou na kašičku a osladíme Glukopurem. Kašičku natáhneme do stříkačky a morčeti podáme přímo do tlamičky. Léčbu provádíme po dobu 10-14 dnů, poté by již mělo být poznat zlepšení. Je vhodné ji doplnit podáváním vitaminu B a masáží, natahováním a zahříváním nožiček.

Denní dávka u dospělého morčete je 10-20 mg. Při chovu v bytě stačí 10 mg, při chovu venku 15 mg, při březosti 20 mg. Také morčata ve stresových situacích (např. změna prostředí, neshody se spolubydlícími, střídání teplot), rostoucí, laktující a nemocná nebo zvířata v rekonvalescenci mají zvýšenou potřebu vitaminu C.

Vitamin C se snažíme morčatům v jídelníčku doplňovat v co možná nejvíc přirozené formě (tráva, zelenina, ovoce). Uměle vyrobený vitamin C by měl sloužit pouze jako doplněk (používat můžeme např. C-Compositum forte, kterým můžeme čas od času „pocukrovat“ například předkládanou zeleninu nebo ho rozpustíme v trošce vody a podáme injekční stříkačkou bez jehly morčátku přmo do tlamičky). Proto je důležité nabízet morčeti vyváženou a na vitamin C bohatou stravu. Toho se dá dosáhnout jedině pestrou stravou, která bude zahrnovat trávu, zeleninu a ovoce.

! Při nevhodném nebo dlouhém skladování (např. v zimních měsících) klesá obsah vitamínů v ovoci a zelenině zhruba o 1/3!

! Ve zverimexech se dá koupit vitamin C v kapkách, které jsou určeny k podání do pitné vody. Musíme však myslet na to, že vitamín C je znehodnocován působením světla, z vody rychle vyprchá a také musí být přidáván do 24 hodin odstáté vody, protože ho chlór ničí. Z toho všeho vyplývá, že pokud morče nevypije připravený roztok dostatečně rychle, vitaminu C se k němu touto cestou dostane minimální, pokud vůbec nějaké relevantní množství. Kov na konci napáječky vitamin C neničí, protože sosátko je vyrobeno z nerezi.

! Nadbytek vitaminu C může vést k močovým kamenům! Vitamin C (kyselina askorbová) patří k látkám, které silně ovlivňují vznik močových kamenů, protože zvyšují vylučování kamenotvorných látek do moči. Kyselina askorbová se v organismu přeměňuje na oxalát, který se při normálních hodnotách vylučuje močí, ale při vyšších se ukládá v močových cestách a může zapříčinit vznik močových (oxalátových) kamenů. Riziko vyššího množství oxalátů v organismu stoupá také při nadbytku vápníku. Vysoký obsah vápníku a oxalátů v potravě napomáhá tvoření nerozpustného kalciumoxalátu, který je nejčastější složkou močových kamenů. Proto rozhodně není pravda to, co tvrdí někteří chovatelé a sice, že vysoké dávky vitaminu C okyselují moč a zabraňují tak vzniku močových kamenů.

! Zápal pysku (viz ilustrační obrázky. Morčátko na obrázcích má ranku již ošetřeno Betadinou.) vznikne jako mechanické poškození, do kterého se dostane infekce. Toto mechanické poškození může způsobit hrubá potrava, nekvalitní seno, podestýlka nebo ostré předměty v okolí morčete. Přispívajícími činiteli k rozvoji infekce jsou problémy se zuby a nevhodná strava (mnoho sacharidů, nedostatek vitaminu C a B). Infekce bývá buď bakteriálního nebo kvasinkového původu – to musí určit veterinář na základě kultivace a podle výsledku pak zvolí způsob léčby. Jako první pomoc lze použít zředěný (viz návod k použití) antiseptický jódový roztok Betadine. V rámci podpůrné léčby se pokusíme zamyslet nad jídelníčkem morčáka, omezíme množství sacharidů (z jídelníčku vyloučíme ovoce, zrní a vločky, chleba, komerční pamlsky...)  a zvýšíme příjem vitaminu C a B.

Pro zajímavost

Osteoartróza je nejčastější forma artritidy u lidi. Dochází při ní k postupnému opotřebování chrupavky chránící klouby, která má zabraňovat kostem, aby se o sebe odíraly. Poté, co je většina chrupavky opotřebována, začínají se v kloubních prostorech tvořit kostní ostruhy. Navenek se osteoartróza projevuje bolestí a ztuhnutím kloubů. Klouby mohou být oteklé a snižuje se jejich pohyblivost.

Podle nedávné studie Duke University Medical Center vysoké dávky vitaminu C u morčat riziko spontánní osteoartrózy zvyšují. Nález odporuje dřívějším krátkodobým studiím u morčat a epidemiologické studii u lidí, která tvrdí, že by vitamin C a jeho antioxidační vlastnosti mohli proti osteoartróze chránit, řekla doktorka Virginia Krausová, docentka medicíny na Duke University Medical Center.
"Je možné, že krátké vystavování vysokým dávkám vitaminu C poskytuje antioxidační účinky s minimem vedlejších účinků, ačkoli prodloužené vystavování má za následek škodlivé účinky," řekla. Výzkumníci krmili morčata malými (3 mg za den), středními (30 mg za den) a vysokými (150 mg za den) dávkami vitamínu C přes osm měsíců. Na konci tohoto období zjistili, že tato skupina morčat měla více poškozené chrupavky a více kostních ostruh v jejich kolenech než ostatní skupiny.
Při studiu těchto ostruh objevili výzkumníci protein, který vede k jejich utváření a může být aktivován vitamínem C. V probíhající dodatečné studii u lidí z toho vyvodili závěr, že lidé by neměli doplňovat množství vitaminu C nad doporučenou denní dávku.
Studie, kterou sponzoroval Arthritis Foundation a National Institutes of Health, byla publikovaná v červnu roku 2004 v časopise Artritida a revmatismus.

Převzato z:
http://www.veterinarypracticenews.com

Tipy pro posílení imunity při nemoci nebo při zátěži organismu:

BETA GLUKAN

čistý beta glukan

Beta glukan 1.3/1.6 D (Aurum Health Products Ltd)

    

sirupy s beta glukanem a vitaminem C

Plerasan V (Pleuran)
Imunoglukan (Pleuran) - dávkování 0,5-1ml/morče
Dětský sirup s beta glukanem FORTE (Topvet)
Betaglucan fruktózový sirup (Virde)

ECHINACEA

tinktura bez alkoholu

EchinAid (ESI)

 

jitrocelové sirupy s vitaminem C

Sirup jitrocelový extra Galmed s vitaminem C (Biomedica)

JITROCEL

jitrocelové sirupy s echinaceou a vitaminem C

Sirup jitrocelový Galmed s echinaceou a vitaminem C (Galmed) HBF Sirup jitrocel s echinaceou a vitaminem C (Herbacos Bofarma)

 

jitrocelový sirup bez cukru (pro delší podávání je vhodnější)

Mucoplant jitrocelový sirup bez cukru + echinacea (Dr. Theiss Naturwaren)
Müllerův sirup s jitrocelem a vitamínem C bez cukru (Dr. Müller)

LICHOŘEŘIŠNICE

tinktura (10-15 kapek do napáječky)

Topvet Lichořeřišnice (Med-In)

MULTIVITAMIN

multivitamin

Pikovit (Krka)

MUMIO*

kapky s mumiem

Umijo Pet (Alfavet)

RAKYTNÍK

rakytníková šťáva bez cukru

Rakytníková šťáva bez cukru (Weleda) 

 

rakytníkový sirup

Rakytníkový sirup s pomerančem (Vakos)
Avilup rakytníkový sirup s příchutí pomeranče (Medi-Ap)
Rakytníkový sirup (Weleda)

VITAMIN C

vitamin C

Compositum Forte

 * mumio je přírodní biostimulátor, který působí antisepticky a silně posiluje imunitní systém

Do napáječky pak můžeme morčíkovi podávat různé neslazené bylinkové čaje – například šípkový, heřmánkový, jitrocelový, bezový, meduňkový nebo lipový čaj.

Na zvýšení chuti k jídlu můžeme nemocnému morčíkovi podat vitaminy B řady (např. B-Compositum, Pangamin, B-Komplex).

Při trávicích obtížích můžeme morčíkovi podávat bylinné kapky, které trávení regulují (např. Rodicare Acut).

Doplňkové krmivo (granule)

Granulované krmivo by mělo být u morčat pouze DOPLŇKEM A ZPESTŘENÍM STRAVY a pokud má morče k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny a malé množství ovoce, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by se měla blížit těmto základním parametrům:

 1. minimálně 18% vlákniny
 2. bílkoviny 15% (u morčat, která rostou, jsou březí nebo po porodu mohou být bílkoviny vyšší)
 3. neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku nebo sušené mléko
 4. obsah tuku maximálně kolem 3%
 5. nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku a poměr obsahu vápníku a fosforu by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)
 6. množství obsaženého vitaminu C by nemělo být nižší než 400 mg/kg 
 7. všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, že všechny mají i stejný obsah živin

Granule jsou pro morče DOPLŇKEM a rozhodně ho nemusí mít každý den plnou misku. Bohatě postačí 1 čajová lžička na morče na den. Pokud budeme dávat granule obden, taky se nic nestane (někteří chovatelé podávají morčatům granule pouze 1-2x týdně).

Protože tento typ krmiva není pro morče podstatný, můžeme ho z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by morčák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce).

! Zatímco běžné dospělé morče granule k životu nepotřebuje, je dobré jimi jako DOPLŇKEM přilepšovat rostoucím morčatům, březím a laktujícím samicím či morčatům, která potřebují přibrat nebo žijí trvale venku (obzvlášť přes zimu).

! Pozor na NADMĚRNÉ PODÁVÁNÍ granulí během březosti. Vysoký příjem energie (tuky, sacharidy) u samiček zvyšuje riziko toxémie! I když chceme samičce přilepšit, nezapomínejme, že granule jsou pouze DOPLNĚK!!!

! Rostoucí morčata a kojící samičky potřebují více bílkovin a vápníku než dospělá morčata. Pokud budeme ale vysokoenergetickou potravou s vysokým obsahem bílkovin a vápníku krmit dospělá morčata, povede to ke jejich obezitě, močovým kamenům a zkrátíme jim tím život.

! Obsah vápníku v potravě se nikdy nesnažíme zvýšit podáváním mléčných dropsů!!! Zvýšenou potřebu vápníku můžeme uspokojit zeleninou s vysokým obsahem vápníku (viz kapitola Zelenina) nebo podáváním kvalitních vojtěškových koleček (viz Vhodné pamlsky). Nicméně to s potravou mající vyšší obsah vápníku nepřeháníme, neboť všeho moc škodí (v tomto případě ledvinám).

!1 polévková lžíce průmyslově vyráběného krmiva denně navíc vede k poklesu konzumace sena o cca. 30%! Tím se snižuje obrušování zubů a vznikají různé deformace, často končící návštěvou veterináře a zbroušením/trháním zubů, a také hrozí zažívací obtíže (zácpy, průjmy, nadmutí).

TIP! Granule skladujeme v suchu a chladnu. Část si odsypeme do uzavíratelné skleničky a zbytek balení (uzavřeného sponou nebo alespoň gumičkou) skladujeme nejlépe v ledničce.

TIP! Před koupí vždy pozorně zkontrolujeme neporušenost obalu a datum spotřeby!

Složení granulí

Kvalitní granule mívají na prvním místě ve složení uvedeno seno/trávu. Takové granule obsahují zpravidla vlákniny nejvíc.

Tyto granule se pak dále rozlišují na granule s vojtěškou (vhodné pro mláďata do 6 měsíců věku, březí a laktující samice) a na granule s bojínkem (vhodné pro morčata od 6 měsíců věku, neboť obsahují míň bílkovin, kalorií a vápníku než granule s vojtěškou).

Celosvětovým trendem je pak v granulích co nejmenší obsah obilovin.

Srovnání doplňkových krmiv

(krmivo Oxbow v ČR dostupné na obchod.kralici.cz – zde v tabulce slouží k porovnání kvality, neboť ho doporučují veterináři, kteří se na výživu morčat specializují)

Krmivo

Vláknina

Tuk

Proteiny

Vápník

Fosfor

Vitamin C

Nature´s Promise

(ZuPreem)

28%

1%

14%

0,35-0,80%

0,30-0,70%

500mg/kg

Cavy Performance

(Oxbow)

- pro morčata v zátěži, mláďata

18-23%

min 1,5%

min

18%

0,6-1,1%

min 0,25%

800mg/kg

Cavia Cuisine

(Oxbow)

- pro dospělá morčata

25-28%

min 1,5%

min 14%

0,35- 0,85%

min 0,25%

400mg/kg

Care+

(Beaphar)

22%

4%

20%

0,63%

0,5%

1100mg/kg

JR Grainless Complete
(JR Farm)
21,4% 2,9% 11,2% 0,5% 0,3% neuvedeno*

Nature Select Bites
(Witte Molen)

 21%  2%  16%  neuvedeno* neuvedeno*  800mg/kg

Cavia Complete

(Versele-Laga)

20%

3,5%

15,5%

1%

0,8%

750mg/kg

KIKI Excellent Max Menu
(GZM)

20%

2,7%

12%

0,7%

0,5%

540mg/kg

Cavia Pro

(Versele-Laga)

19,5%

3,5%

15,5%

1%

0,5%

3500mg/kg

KIKI Premium Optimum Adult Morče

(GZM)

19,5%

2,5%

16%

1,3%

0,8%

360mg/kg

Genesis UP Guinea Pig

(Harrison Pet Products Inc.)

18%

2,5%

15%

0,8%

0,5%

600mg/kg

Vario Balance

(Vitakraft)

18%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

450mg/kg

Vario Longhair

(Vitakraft)

17,5%

2%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

448mg/kg

Best Age

(Vitakraft)

16,5%

neuvedeno*

13%

neuvedeno*

neuvedeno*

480mg/kg

Emotion Balance

(Vitakraft)

16%

1,5%

14,5%

neuvedeno*

neuvedeno*

330mg/kg

Life Dream

(Vitakraft)

16%

3,5%

13%

0,7%

0,5%

neuvedeno*

Biostan morče**

(Biokron)

15%

3%

18%

1,2%

0,6%

1500mg/kg

Regular

(Vitakraft)

15,5%

neuvedeno*

13%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

Vario Outdoor

(Vitakraft)

15%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

495mg/kg

Cavia Nature
(Versele-Laga)
15% 3,5% 15,5% 0,65% 0,5% 255mg/kg

Cavia Nature Re-Balance

(Versele-Laga)

15%

2,5%

13,5%

0,8%

0,55%

300mg/kg

Emotion Long Hair

(Vitakraft)

15%

3,5%

14,5%

0,75%

0,4%

242mg/kg

Emotion Beauty

(Vitakraft)

15%

3%

12%

neuvedeno*

neuvedeno*

145mg/kg

 * neuvedeno =  výrobce údaj neuvádí
** obsahuje konzervanty butylhydroxytoluen/E321, butylhydroxyanisol/E320 a etoxiquin.

 Legenda:

 

Doplňková granulovaná krmiva:

 

zeleně zvýrazněná

prémiové granule, které jsou pro morče z hlediska složení nejvhodnější

žlutě zvýrazněná

granule průměrné kvality. Pokud máme možnost koupit prémiové granule, tak je koupíme.

světle žlutě zvýrazněná

méně vhodné, nicméně stále ještě poměrně kvalitní, granule. Pokud máme možnost koupit prémiové granule, tak ji koupíme.

nezvýrazněná

méně vhodná, nicméně stále ještě poměrně kvalitní krmiva, snadněji dostupná i v kamenných obchodech. Těmito krmivy můžeme krmit pouze za předpokladu, že je morčátko beze zbytku sní, protože to nejsou granule, ale směsi. Pokud však máme možnost krmit výše zmíněnými kvalitnějšími granulemi, neváháme a zakoupíme

 „Směsky“

V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky, fazolové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a často obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. V některých případech mohou obsahovat dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky!

Nevhodné výrobky

Jako příklad nevhodných výrobku můžeme na tomto místě uvést:

 • Morče deluxe (Avicentra)
  Složení: arašídy, banány, ječmen, hrachové vločky, mikronizovaná kukuřice, pšeničné vločky, peluška, výrobky rostlinného původu, úsušky pícnin, karoten, kokos, jablka, svatojánský chleba.
  Toto složení (jen tak mimochodem pro morčata absolutně nevhodné) je opsáno přímo z etikety. Vtipné navíc je, že pokud by se výrobce řídil nařízením EU a uváděl jednotlivé ingredience v pořadí podle množství, ve kterém jsou ve směsce obsaženy, tak by to znamenalo, že hlavní složkou této směsky jsou arašídy a banány. Deklarované jakostní znaky na etiketě a údaje o obsažených živinách chybí úplně.
 • Pokarm Podstawowy dla świnki morskiej (Animals)
  Složení bylo přeloženo nejspíš nějakým překladačem, protože moc nedávalo smysl. Obsah vlákniny 4%!
 • Koktajl dla świnki morskiej (Animals)
  Složení těžko pochopitelné stejně jako v předchozím případě. Obsah vlákniny 3%!
 • Kolečka s vojtěškou pro hlodavce (Avicentra)
  Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
 • Křupky pro hlodavce (Avicentra)
  Složení: pšenice, kukuřice, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
 • Kroužky s vojtěškou (Granum)
  Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.

Proč jsou směsky nevhodné?

 1. Obsahují hodně škrobů, a bílkovin a mají málo vlákniny. Časem se u morčete mohou dokonce kvůli nadměrnému příjmu škrobů a proteinů objevit i zdravotní problémy jako průjem (viz výše), nadýmání nebo přerůstání zubů, protože chrup morčete je uzpůsoben ke žvýkání a ne k drcení potravy (což se stává při pojídání směsek) a tím pádem se stoličky neobrušují rovnoměrně a tvoří se na nich ostré hrany a špičky, později pak háčky. Zuby pak musí upravit veterinář.
 2. Díky vysokému obsahu semínek a oříšků morčátka tloustnou. Trpí pak především jejich vnitřní orgány a na obezitu nebo  mohou morčátka dokonce i umřít. Ohroženo může být i na první pohled štíhlé morčátko, protože např. ztučnělá játra samozřejmě navenek nepoznáme.
 3. Dalším velmi častým problémem těchto směsek je to, že morčátko si vybírá jenom to, co mu chutná (tzv. selektivní krmení) a zbytek nechává. Tím se mu nedostává ostatních důležitých živin a jeho strava je nevyvážená, což může v budoucnu taktéž vést ke zdravotním problémům. 
 4. Pokud dostává morče každý den tolik směsky, kolik sní, nemá hlad a ani potřebu žrát seno, protože směska je samozřejmě chutnější než seno. Strava s nadbytkem směsky a nedostatečným přísunem vlákniny pak může způsobit dva hlavní problémy:
 • Kvůli sníženému přijmu vlákniny se zpomaluje pohyb zažitiny ve střevech, peristaltika se pomalu zastavuje, až do úplného zastavení. Tento stav se navenek projevuje tím, že morče nežere a nebobkuje. Takto nemocné morče se musí co nejdříve začít léčit, protože každým dnem hladovění se snižuje šance na jeho záchranu.
 • Nadměrný příjem škrobů, tuků a bílkovin ovlivní prostředí ve střevě a morče obtížně tráví „problematičtější“ zeleninu a ovoce a trpí nadýmáním.

Vlastnoručně míchané směsi

Některá morčátka jsou značně vybíravá a ze směsi (byť kvalitnější, než jsou ty obyčejné namíchané jen z obilí, semen, sušeného ovoce a oříšků) sní jen něco. V tomto případě je určitě lepší přejít na granule, kde riziko selektivního krmení odpadá. Někteří chovatelé řeší tento problém tak, že si míchají vlastní směsi ze surovin, které morčátkům chutnají a vyvarují se těch, které by morčátka nechávala v miskách. Tento způsob ovšem doporučit nelze, protože, pokud nejsme studovaní krmiváři, takto můžeme namíchat značně nevyváženou směs, která bude mít dopad na zdraví morčátka, což se nemusí projevit hned, ale klidně až za dlouhou dobu.

Krmiva s kokcidiostatiky (KKS)

Též je potřeba vyhnout se krmivu s přidanými kokcidiostatiky (napr. krmiva Biostan KK Special pro kojící králice s vysokým obsahem energie a Biostan KV Special pro výkrm králíků). Pokud je zvíře krmené i něčím jiným, než těmito granulemi, tak jejich účinek není vůbec žádný – ba naopak zvíře získává na léčivo rezistenci a v případě, že u morčete propukne kocidióza, je díky získané rezistenci obtížnější ji vyléčit. Tyto granule také nejsou žádným nutričně hodnotným zázrakem (např. vláknina 12,5% a 13%), jsou určeny pro výkrm a rychlý růst jatečních králíků (obzvlášť ty s drůbeží moučkou!!? jako je např. „kompletní granulované krmivo pro králíky a hlodavce v zájmových chovech“ značky Brasa) a a jejich dlouhodobé podávání rovněž narušuje střevní mikroflóru.  Pro kokcidiostatika se také užívá názvů antikokcidika a antiparazitika. Někteří chovatelé jim dokonce říkají "granule s vitamíny".

Navykání na granule

Každému je jasné, že morče, které bylo od narození živeno směskou, projeví pramalé nadšení, když mu člověk nasype do misky kvalitní granule. Je to pro něj novinka, na kterou si musí nejdříve zvyknout a zjistit, že je to taky k jídlu. Často se proto stává, že morčata přiběhnou natěšená k misce, zjistí, že jim tam leží něco divného, vytřeští oči, vyhodnotí to jako nejedlé a začnou po majiteli loudit něco na zub. V takové situaci si můžeme vybrat ze tří možností:

 1. buď morčatům do misky přisypeme i trochu původní směsky a během pár dnů si morčata na granule v misce zvyknou, začnou je považovat za jídlo, ochutnají je a směsku vyřadíme z jídelníčku
 2. nebo morčákům odoláme a necháme jim tam jenom granule s vědomím, že žrát jenom seno je nezáživné a než jíst jenom seno, tak to radši ochutnají ty neznámé věci v misce a během pár hodin tak zjistí, že jsou granule dost dobře jedlé.
 3. pokud mame jednoho morčáka, tak můžeme přikoupit druhého, neboť nic nemotivuje morče k jídlu tak jako nepřejícnost a hamižnost: "Přece mu to jídlo nenechám, když ho můžu sníst sám."

Začal/a jsem morčeti dávat granule obden a teď pořád píská, když jdu kolem. Má hlad?!

Mnozí chovatelé si myslí, že když morčátko píská, má hlad. To je zajisté pravda, pokud seník/jesličky zívají prázdnotou a nikde v ubikaci není ani památky po kousku zeleniny. Pokud má morče k dispozici seno a zeleninu, nevyjadřuje jeho pískot hlad, ale morčátko si prostě a jednoduše zvyklo na to, že když píská, tak dostane něco na zub a pískotem se toho dožaduje. Toto pískání může být obzvlášť intenzivní, pokud morče až doteď dostávalo granule každý den - najednou je nedostane, a tak se jich pískotem dožaduje. S hladem to nemá společného vůbec nic – spíš se tady dá mluvit o jistém druhu morčecí vyčůranosti = „Já si písknu a vy doběhnete s jídlem.“ Pokud jsme si jisti, že má morče sena i zeleniny dostatek, doporučujeme pískání ignorovat a až morčík pochopí, že si jekotem žádné extra příděly nevymůže, dospěje k závěru, že se přece nebude namáhat nadarmo a bohatě si vystačí se zeleninou.

Proč morčeti nedávat „směsku s oříšky, okusovací tyčinky lepené vajíčky a jogurtové dropsíky“, když mu to chutná a vypadá  zdravě a spokojeně?

Zdraví je velmi relativní pojem a u morčat to platí obzvlášť, neboť jeden den nám může v ubikaci vesele poskakovat na první pohled zdravé a vitální morčátko a druhý den tam můžeme najít naježený, apatický uzlíček zralý na umření.
Morčecí zdraví nemůžeme stravou ovlivnit úplně – nicméně i některé vrozené dispozice se dají správnou stravou  částečně přelstít. Když se snažíme někoho přesvědčit o správnosti „zdravého“ stravování morčete, často uslyšíme argument „Když jsem byl/a dítě, měl/a jsem morče, to sežralo úplně cokoliv a dožilo se 9 let.“ – to je možné – ostatně i mezi lidmi se najde několik 100letých čiperných staříků, kteří se celý život stravují uzeninami a hulí jako fabriky, ale na jednoho takového nezmara připadá zcela jistě několik tisíc lidí, kteří při stejné životosprávě zaklepou bačkorami předčasně. A naopak lidé, kteří se stravují zdravě, se dožívají průměrně věku vyššího. Všichni víme, že je zdravější si doplňkově mazat na chleba Lučinu než tavený sýr. Proto jistě každý rád uzná, že jsou byť doplňkově vhodnější kvalitní granule, než směsky s oříšky a podobné nesmysly. A na to bychom měli myslet i při sestavování jídelníčku pro naše morčáky – je sice hezké, že se něčí morče dožilo při mizerné životosprávě tak požehnaného věku, ale nespočetně víc je morčat, která při stejné stravě zemřela již ve 3-4 letech. Samozřejmě nemůžeme tvrdit, že kdyby se všechna stravovala „košer“, tak by se dožila taky 9 let, nicméně za pokus zrovna to naše morčátko určitě stojí. Ostatně ztratit nemáme co, ale získat můžeme hodně – i několik let života navíc s naším malým chlupatým kamarádem.

Zelenina

Zelenina je pro morče důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našlo v luční trávě, bylinách apod. Pokud nemáme možnost morčáka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.

Zeleninu morčeti podáváme nejlépe 2x denně v množství, které sní do dalšího krmení. Krmení 1x denně není dobré, protože to působí nestabilně na trávicí trakt. Morčata budou mít tendenci krmivo rychle polykat a pořádně nežvýkat a tím polykat i spoustu vzduchu, což má ve střevech za následek kvašení. Proto je potřeba krmivo rozložit do co nejvíce dávek, aby morče mohlo uvolněně jíst. Vždy je potřeba odstranit zbytky krmiva, aby se nezačalo rozkládat a plesnivět.

Minimální dávka na jedno morče je 100g zeleniny denně, lépe však alespoň 200g. Je dobré sledovat, jestli podávaná zelenina neobsahuje příliš mnoho vápníku nebo vitamínu C, protože její dlouhodobé podávání ve vyšších dávkách není pro morčecí organismus vhodné (viz kapitola Vitamin C).

Krmení je samozřejmě nutné přizpůsobit zdravotnímu stavu a kondici morčete.

Dáváme pozor, aby se zelenina nezapařila (např. v igelitu v teple se snadno zapaří a morče se může nadmout a umřít) a v ideálním případě ji uchováváme v lednici (v lednici je chladno a zelenina se nezapaří). Před podáváním zeleninu dobře omyjeme pod tekoucí vodou. V žádném případě ji nedáváme přímo z lednice, ale necháme ji odležet na pokojovou teplotu, neboť po požití studené zeleniny by morče mohlo dostat průjem. Dáme si dobrý pozor, aby zelenina nebyla shnilá nebo plesnivá!

Při podávání zeleniny musíme dodržovat několik základních pravidel:

 1. Zeleninu podáváme morčatům v rozumném množství (i vhodná zelenina může ve velkých dávkách způsobit zažívací obtíže)
 2. Na všechny druhy zelí a listové zeleniny velice opatrně zvykáme, protože už v malém množství může způsobit nadmutí a případný následný úhyn zvířete
 3. Pokud podáváme třeba listy kukuřice, nesmí být postříkaná! Totéž platí i pro zbytek hospodářských plodin.
 4. Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou morčátka s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.
 5. Pokud je morčík náchylnější na nadmutí nebo mívá střevní potíže, nadýmající druhy zeleniny mu nepodáváme vůbec.
 6. U morčat, kterým nezpůsobují trávicí problémy, je vhodné podávat výše zmíněné nadýmavé druhy jen 2x týdně v malém množství jako doplněk (obsahují vitamín A) k jiným druhům zeleniny.
 7. Ze salátu vždy odstraníme vrchní listy a stonek kvůli vyššímu obsahu nitrátů a kedlubnu oloupeme.

Vhodná zelenina

 • Informace se týkají zeleniny v čerstvém stavu (není-li uvedeno jinak). Sušená zelenina morčatům zažívací problémy nepůsobí, pokud jsou na ni zvyklí.
 • Obsahy vitaminu C jsou orientační.

Druh zeleniny

vitamín C

mg/100g

vápník

mg/100g

fosfor

mg/100g

Poznámka

artyčok*

8

44

90

Odstranit ostré pichlavé špičky.

brokolice *

110

100

80

Posiluje imunitu.

brukev řepák/vodnice

130

210

28

 

celer

řapíkatý

bulvový

 

 

8

 

40

43

 

24

115

Kořen je dobré krmivo v zimním období. Musíme ho dobře omýt nebo ještě lépe oloupat. Oba druhy mohou být podávány komplet i s listy.

Nať bulvového obsahuje 89mg/100g vitaminu C.

cuketa

16

23

23

 

čekanka*

10

20

23

Ve vnějších listech má vysoký obsah kyseliny šťavelové.

dýně

18

25

30

Škrobnaté, a proto zkrmovat je v malém množství druhy jedlé i pro člověka. Listy a lodyha jsou pichlavé, a proto jako krmivo nevhodné. Okrasné dýně nesmíme podávat!

fenykl (nať)

93

49

50

Nať i kořen jsou dobře snášeny i při obtížích se zažíváním, vysoký obsah minerálů a vitamínů, může zbarvovat moč.

Působí diureticky a pomáhá rozpouštět močové kameny.

chřest

21

22

52

Silně močopudný, proto ho podáváme jen zřídka a v malém množství a dáme pozor na dostatečný přísun tekutin.

kapusta kadeřavá *

110

35

45

Podávat v malém množství – může nadýmat.

kapusta růžičková

96

42

69

Podávat v malém množství – může nadýmat.

kedlubna

64

70

50

Listy obsahují hodně vitamínu A, před zkrmením je vždy dobře omyjeme.

kozlíček polníček

30

30

49

Podávat v malém množství – možný obsah dusičnanů.

kukuřice

12

5

120

Nepostříkané čerstvé i sušené listy kukuřice jsou chutné a zdravé. Kukuřičné klasy jdou na tloušťku, proto bychom je měli podávat jen občas.

květák

49

20

54

 

lilek baklažán

5

12

20

Nať a nezralé plody obsahují jedovatý solanin.

Názory na jeho vhodnost se rozcházejí:

Krmit smíme jenom zralými plody bez natě. (Německo)

Jedovatý. (Itálie)

mangold

35

100

40

Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen v malém množství!

mrkev (kořen*)

7

40

30

Krmit můžeme i dobře omytou natí (ale pozor, nať má vysoký obsah vápníku, tak to s ní nesmíme přehánět!), hodnotné krmení v zimním období.

okurka

10

20

24

Ve velkém množství může způsobit měkké bobky.

pastiňák

17

50

70

Dobré krmení v zimním období.

paprika *

červená

žlutá

zelená

 

150

294

192

 

15

51
10

 

35
26

25

Stopka obsahuje solanin, paprika má hodně vitamínu C.

pažitka

56

92

58

Podávat jen ve velmi malém množství.

petržel (kořen)

41

68

60

Kořen je hodnotné krmení v zimním období, nať obsahuje vysoké množství vápníku! Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod.

romanesko

49

20

54

 

rukola *

15

160

52

Možný vysoký obsah nitrátů, obsahuje hořčičné glykosidy.

rajčata*

22

13

25

Stonek a listy obsahují jedovatý solanin. Rajčata mohou při přežrání způsobit průjem.

řepa krmná

38

50

30

Hodnotné krmivo pro zimní období bohaté na vitamíny.

řepa červená (i listy) *

5,1

25

38

Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství! Zbarvuje moč i trus červeně.

Navzdory zažité pověře NEzpůsobuje potraty!!!

ředkvičky

15

25

25

Listy jsou u morčat oblíbené. Samotné plody obsahují hořčičné glykosidy, proto jsou spíše nevhodné (mohou dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice malém množství.

řeřicha*

69

81

76

Obsahuje hořčičné glykosidy, proto je spíše nevhodná (může dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice nízkém množství.

salát hlávkový

14

35

30

 

salát ledový

3,9

19

20

Obsahuje hodně vody – podáváme malé množství.

salát římský *

 

45

31

 

špenát *

50

125

55

Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství!

štěrbák/endivie/frisee

10

50

60

Vysoký obsah draslíku, fosforu, vápníku, železa a vitamíny A, B, C. Obsahuje inulin, který působí žlučo a močopudně a povzbuzuje chuť k jídlu.

topinambur

4

10

78

Zkrmovat můžeme celou (listy, květy) rostlinu. Kořen podáváme zřídka, neboť je to hodně výživný, a mladý kořen navíc obsahuje špatně stravitelný škrob a může způsobit zažívací problemy (nadmutí, průjem). Kořen by měl být vykopán ze země před prvním mrazem a před zkrmením nechán delší dobu v chladu uležet.

zelí*

110

210

80

Bohaté na vitamíny a minerály, hodnotné krmení v zimním období. Bílé i červené podávat v malém množství - může nadýmat.

zelí čínské (pekingské)

35

40

30

 

 

Legenda:

 

Zelenina:

 

 • označená * = obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A
  - vhodné zařadit alespoň jeden druh do denního jídelníčku
  - může zbarvit moč do červena
 • žlutě zvýrazněná = bohatá na vápník 
 • béžově zvýrazněná = vysoký obsah vápníku
 • zeleně zvýrazněná = bohatá na vapník a kyselinu šťavelovou
  - podávat pouze maximálně 2- 3x týdně
 • modře zvýrazněná = obsahuje kyselinu šťavelovou
  - malé dávky maximálně 1-2x týdně

 

Nevhodná zelenina

 

Druh zeleniny

Poznámka

brambory

Nevhodné, neboť jsou příliš škrobnaté a jejich zelené části (zelené části hlíz, lodyha, listy a plody) obsahují jedovatý solanin.

cibule

Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu morčete.

česnek

Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu morčete.

feferonky

 

luštěniny

Čočka může v čerstvém stavu nadýmat.

Čerstvé fazole jsou jedovaté.

Hrachové lusky bývaji snášeny dobře.

pórek

 

rebarbora

Vysoký obsah kyseliny šťavelové, lehce jedovatá.

 Zdraví škodlivé látky obsažené v rostlinách a zelenině

 Kyselina šťavelová (oxalová)

 • Kyselina šťavelová je velmi rozšířená, organická kyselina, rozpustná ve vodě. V těle se slučuje s vápníkem v nerozpustný oxalát vápenatý, jenž se může usazovat v močových cestách ve formě kamínků a navíc se tímto způsobem z organismu odčerpává vápník. Vysoká koncentrace kyseliny v krmení může tudíž vést k nemocem ledvin, tvorbě močových kamenů a nedostatku vápníku v těle, který vede k odvápnění kostí.
 • Zdravým zvířatům můžeme rostliny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové podávat – ovšem jen ve velmi malém množství. Dlouhodobé podávání není vhodné. Zvířatům s poškozenými ledvinami tyto rostliny nepodáváme vůbec.

Solanin

 • Solanin je špatně rozpustný, toxický alkaloid některých lilkovitých (Solanaceae). Je obsažen například v zelených částech brambor (i hlíz) a rajčat. Následky vysoké koncentrace solaninu v krmivu jsou například žaludeční potíže, enteritida (zánět střev), průjmy, podráždění či záněty ledvin, likvidace červených krvinek, poruchy krevního oběhu a dýchání nebo poškození centrálního nervového systému.
 • Čím nekrmit? Zelenými částmi brambor a jejich klíčky, nezralými rajčaty a zelenými částmi rajčat (listy, stonek), stonkem a listy papriky apod.

Dusičnany (nitráty)

 • Dusičnany jsou sloučeniny dusíku a kyslíku. Rostliny dusík potřebují pro růst. Dusičnany samy o sobě jedovaté  nejsou, ale v organismu se mění na nitridy, které už zdraví škodlivé jsou. Příznaky otravy nitridy: slinění, průjem, svalový třes, slabost, potácení se, cyanóza.
 • V nízkém množství je zkrmování potravin obsahujících dusičnany nezávadné. Pozor však na potraviny, které obsahují dusičnan ve větším množství (např. hlávkový salát, štěrbák, ledový salát, polníček, špenát, mangold, červená řepa) – ty je opravdu lepší podávat jen doplňkově a ne neustále. Sem a tam podaný lístek salátu je však vítané zpestření jídelníčku.

Když dám morčeti mokrou zeleninu/trávu, nenadme se?

Nenadme. Ale je třeba, aby bylo morče na zeleninu/trávu zvyklé a zároveň zajistit, aby mělo neustále přístup k senu, které obsahuje hodně vlákniny a které potravu posunuje ve střevě. Pokud bychom dali morčeti zeleninu/trávu na lačný žaludek, je možné, že hmota nebude dostatečně rychle postupovat zažívacím traktem, zkvasí a začnou se tvořit nebezpečné plyny.
Co je ale důležité – morče musí být na trávu uvykáno postupně, jinak hrozí zažívací problémy. Pokud morče jenom tak bez přípravy šupneme na celý den do ohrádky, riskujeme tím nadmutí či průjem. Pokud morčátko nebylo na trávu zvyklé, může se stát, že po jejím nasazení do jídelníčku bude mít na přechodnou dobu (max 5 dnů) měkké bobky. To však nijak zvlášť nevadí, neboť je to jenom reakce organismu na změnu ve skladbě jídelníčku.

Luční a aromatické byliny

Snad žádné morčátko nepohrdne chutnou bylinkou a nejraději by tyto dobroty jedlo po kilech. Protože však bylinky obsahují často hodně vápníku, je vhodné jejich množství u dospělých mlsounů omezití omezit a předejít tak tvorbě ledvinových a močových kamenů.

Kde byliny a trávu nesbírat

 • na okrajích polí, protože je tam tráva pohnojená
 • na trávnících ve městě, protože se na ně chodí venčit psi, tudíž je tráva znečištěná a můžeme na morčata přenést různé nemoci
 • při okrajích silnic, protože je tam tráva „napuštěna“ výfukovými plyny
 • ze sběrného koše sekačky, protože v trávě rozsekané na malé kousky začínají už dvě hodiny po posečení probíhat hnilobné procesy, které jsou pro zvíře nebezpečné. Dále jsou škodlivé také motorové oleje, které se do sekaček dávají a které se samozřejmě do posekané trávy dostanou; a v neposlední řadě tato tráva obsahuje i výfukové plyny, neb tyto sekačky bývají poháněné benzínem (pokud tedy nemáme sekačku elektrickou).
 • pod keři – bývají na ní často klíšťata

Tráva v zimě

V zimě je možné si trávu a bylinky vypěstovat doma. Buď si pořídíme truhlík, zeminu a semena a zahradničíme akčně sami nebo je možné si ve zverimexu koupit přímo trávu pro hlodavce, která sestává z krabičky se substrátem a sáčkem se semínky (např. Trixie, Tukan). Pokud chceme trávu pěstovat v truhlíku, tak zakoupíme semena trávy v zahradnických potřebách, případně v obchodech typu Hornbach, Obi (semena nesmějí být mořená ani chemicky ošetřená! – toto splňují např. travní semena firmy Aros nebo Rožnovských travních semen). Zakoupit lze také míchaná semena bylin (např. Tráva pro domácí zvířata od firmy Nohel-Garden, která obsahuje pampelišku, tymián, jetel, řepu, salát, čekanku, vojtěšku a koriandr).

Venkovní výběh

Pokud máme doma zahradu, bylo by škoda ji nevyužít a morčíky nevyvenčit. Každé morčátko miluje pobyt na čerstvém vzduchu a svěží čerstvou travičku. Pokud chceme morčátko nechat na zahradě bez dozoru, rozhodně ho nenecháme běhat volně (může se zaběhnout nebo ho může napadnout nějaký dravec), ale pořídíme ohrádku. Tu si buď vyrobíme nebo koupíme. Je vhodné překrýt vrch ohrádky sítí proti dravcům, aby bylo morčátko chráněné i seshora. Výběh musí být také alespoň částečně ve stínu – pokud by na morčátka pražilo sluníčko a ta neměla možnost schovat se ve stínu, dostala by úžeh a mohla by i zemřít!

Vhodné byliny

 • Pokud není uvedeno jinak, tak tyto rostliny můžeme zkrmovat čerstvé i sušené. Usušené obsahují vysoký podíl vápníku, proto je podáváme v rozumné míře
 • Všeho s mírou! Musíme myslet na to, že každá bylina má své účinky a zvířata jsou na jejich působení citlivá. Proto bychom je měli podávat morčatům v rozumné míře a mít jejich účinky na paměti.
 • Obsahy vitaminu C jsou orientační. 

Rostlina

Poznámka

+ u některých rostlin je uveden obsah vitaminu C v množstvích mg/100g

anýz

Podporuje trávení.

bazalka

Tiší křeče, povzbuzuje chuť k jídlu a má zklidňující účinky.

+ čerstvá 11, sušená 61 mg/100g vitaminu C

borůvkové listí

Léčivka. Proti průjmu.

bršlice kozí noha

 

Obsahuje hodně vápníku a chutná podobně jako petržel.

Nesplést s krabilicí mámivou (Chaerophyllum temulum)!

+ čerstvá 201 mg/100g vitaminu C

brutnák lékařský

Voní a chutná po okurkách, má vysoký obsah minerálů, při nadměrném zkrmování poškozuje játra, ale jako doplňkové krmivo je dobrý.

+ čerstvý 35 mg/100g vitaminu C

echinacea

Posiluje imunitu.

hadí mord španělský

Obsahuje inulin.

heřmánek

Působí pozitivně při zažívacích potížích a onemocněních dýchacích cest (také jako čaj).

hluchavka

Pozor! Nesplést s popencem!

chrpa

Květy.

jahodníkové listí

 

jeteloviny

Tolice dětelová, jetel plazivý, jetel luční jsou v malém množství dobře snášeny. V době květu však v čerstvém stavu obsahují nízké množství kyanogenních glykosidů, z kterých se při zkrmování uvolňuje toxický kyanovodík. Mladý jetel také ve větších množstvích v důsledku nízkého obsahu tříslovin silně nadýmá a při překrmení způsobuje průjem.

jitrocel kopinatý

Protizánětlivý, tiší zažívací potíže, jako čaj (sbíráme před dobou květu) vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.

jitrocel větší

Protizánětlivý, mírní zažívací obtíže.

kakost smrdutý

 

kerblík lesní/setý

+ čerstvý 36, sušený 65 mg/100g vitaminu C

kokoška pastuší tobolka

Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, zastavuje krvácení.

kontryhel

Léčivka, proto v malém množství.

kopr

Obsahuje hodně vitamínů, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, odstraňuje lehké zažívací poruchy, a stimuluje tvorbu mléka.

+ čerstvý 50, sušený 117 mg/100g vitaminu C

kopretina bílá

 

kopretina řimbaba

 

kopřiva

Krmíme zvadlými nebo usušenými, působí močopudně a snižuje krevní tlak.

+ sušená 377 mg/100g vitaminu C

koriandr

 

kostival lékařský

 

kozí brada luční

 

krvavec menší

Údajně má vysoký obsah vitamínu C.

lebeda zahradní

+ čerstvá 35, sušená 152 mg/100g vitaminu C

levandule

 

libeček

Pomáhá při ledvinových a žaludečních obtížích; nepodáváme březím samicím.

lichořeřišnice větší

 

lískové listy

 

majoránka

Květy obsahují až 4% éterických olejů.

+ čerstvá 10, sušená 50 mg/100g vitaminu C

malinové listy

 

máta peprná

Příznivě působí na trávicí ústrojí, podporuje prokrvení a  tvorbu žluči.

+ čerstvá 45 mg/100g vitaminu C

mateřídouška

 

meduňka

Působí protikřečově a příznivě na zažívání (také při nadýmání).

+ čerstvá 45, sušená 127 mg/100g vitaminu C

merlík všedobr

 

měsíček

Květy. Má zklidňující účinky.

mléč zelinný

 

myrta

 

obilniny (osení a sláma)

Pouze stébla bez klasů.

ječmen, oves, pšenice, špalda, žito

oregáno (dobromysl)

Zmírňuje střevní potíže, údajně napomáhá při léčbě kokcidiózy, přírodní ATB.

+ čerstvé 10, sušené 60 mg/100g vitaminu C

ostružinové listí

Vysoký podíl kyseliny tříslové, s trním zkrmovat jen sušené, v čerstvém stavu trní odstraníme.

pampeliška/smetánka lékařská

Kořen, listy, květ; působí močopudně, barví moč do červena.

+ čerstvá 30, sušená 82 mg/100g vitaminu C

pelyněk

Vysoký obsah thujonu, podávat zřídka (březím samicím jej nepodáváme vůbec!). U králíku působí údajně preventivně proti kokcidióze.

+ čerstvý 45 mg/100g vitaminu C

petrželí (nať)

Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, navíc má vysoký obsah vápníku, proto podávat v omezeném množství.

+ čerstvé 160, sušené 473 mg/100g vitaminu C

podběl

Protizánětlivý, ale v sušeném stavu zkrmujeme pouze ve velmi malém množství kvůli vysokému obsahu léčivých látek, které mohou ve vysokých dávkách poškodit játra.

potočnice/řeřicha

Obsahuje hořčičné glykosidy, které dráždí dýchací cesty, proto podáváme jenom v malém množství; povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje látkovou výměnu a působí močopudně.

ptačinec žabinec

Nesplést s drchničkou rolní (Anagallis arvensis)!

+ čerstvý 89mg/100g vitaminu C

pumpava obecná

 

pupalka dvouletá

Listy a květy.

rozmarýna

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů a kyseliny šťavelové podáváme jenom občas v malém množství.

+ čerstvá 10, sušená 61 mg/100g vitaminu C

růže (okvětní lístky, listy)

Listy bez trnů a květy. Nekrmíme růžemi koupenými v obchodě!

rybízové listí

 

řebříček

Vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.

saturejka zahradní

 

sedmikráska

Ve větším množství působí projímavě, podporuje hojivé procesy při plicních onemocněních.

+ čerstvá 87 mg/100g vitaminu C

sléz

+ sušený 178 mg/100g vitaminu C

slunečnice

Jenom okvětní lístky a rostlinu! Ne semínka!

šalvěj

 

šrucha zelná

Obsahuje menší množství kyseliny šťavelové, semena obsahuji velmi zdravé omega-3-mastné kyseliny.

šťavel kyselý

Vysoký obsah kyseliny šťavelové!

šťovík

Vysoký obsah kyseliny šťavelové!

+ čerstvý 50, sušený 243 mg/100g vitaminu C

třezalka tečkovaná

Zklidňující účinky.

tymián

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat v malém množství.

violka trojbarevná

 

violka vonná

 

vojtěška

Vysoký obsah vápníku, proto podáváme zřídka.

zavinutka podvojná

 

traviny (lipnicovité)

bohaté na kyselinu křemičitou

bojínek luční, jílek vytrvalý, kostřava rákosovitá, lipnice luční, poháňka hřebenitá, psárka polní, srha laločnatá

pokojové rostliny

ibišek, kalisie/goliwoog

 Jedovaté a nevhodné rostliny

Jedovaté a nevhodné pokojové rostliny

agáve, amarylis/hvězdník, anthurie, azalka indická, begonie, brambořík perský, dieffenbachie pestrá,  dieffenbachie skvrnitá/mramornatka, dracéna, fíkovník malolistý/plačící, fíkovník pryžodárný/gumovník, filodendron, hortenzie velkolistá, kala, klívie/řemenatka, kroton, lilek korálový/višňový, lopatkovec, monstera,  mučenka, oleandr, pelargónie/muškát, potosovec zlatý, pouštní růže, pryšec zářivý, toulitka, vánoční hvězda

Jedovaté a nevhodné zahradní rostliny

barvínek menší, břečťan popínavý, cesmína ostrolistá, čemeřice černá, hyacint, krokus, lilie, lupina mnoholistá/vlčí bob, modřenec širolistý, narcis, tulipán

Jedovaté a nevhodné volně rostoucí rostliny

áron plamatý, bažanka vytrvalá, blatouch bahenní, bledule jarní, blín černý, bolehlav, česnek medvědí (nesplést s nejedovatou bršlicí kozí nohou!), halucha, hasivka orličí, hrachory, jmelí bílé, kapraď samec, konvalinka vonná, kručinka, lilek černý, lilek potměchuť, lýkovec jedovatý, mák, náprstník červený, ocún jesenní, oměj šalamounek, popenec, prvosenka jarní, pryskyřník prudký, pryšcovité, přeslička, rulík zlomocný, sasanka hajní, sněženka předjarní (podsněžník), starček přímětník, tetlucha kozí pysk, vlaštovičník větší, vratič obecný

Větve

V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které morčátka potřebují k tomu, aby byli fit. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na morčecí zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů (zuby rostou morčeti rychlostí 1,2-1,5mm za týden). Větve můžeme podávat čerstvé včetně pupenů, květů a listů. Před podáním je opláchneme a přebytečnou vodu oklepeme.

V obchodech se často prodávají barevná dřívka na okusování. Pokud na obale není napsáno, o jaké dřevo se jedná a výslovně uvedeno, že použitá barviva jsou potravinářská, tato dřívka nekupujeme!

Obrušování zubů

V žádném případě nelze k obrušování předních zubů doporučit podávání suchého chleba. Jeho složení rozhodně není vhodné pro každodenní podávání. Pokud budeme dávat chleba jako “pamlsek” (ohledně chleba jako pamlsku viz kapitola Pamlsky) jednou týdně, je jeho vliv na obrušování zubů zanedbatelný vzhledem k tomu, jak morčeti zuby rychle rostou. Pokud chceme podat morčeti něco k obrušování zubů, zvolíme větev některé vhodné dřeviny. Zahraniční zdroje se dokonce zmiňují o tom, že zuby obrušuje chroupání kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) podávané vcelku a kořeny bylinek. Minerální solné a vápníkové kostky taktéž nelze na obrušování doporučit, protože nadměrný příjem soli a vápníku způsobuje ledvinové a močové kameny a když si morče hlodne “jednou týdně”, tak mu to zuby rozhodně dostatečně neobrousí.

Je nutno podotknout, že pokud má morče zuby a čelist správně rostlé a neukrývá v sobě žádnou genetickou vadu, tak mu zuby velice pravděpodobně přerůstat nebudou, protože správně postavené zuby se obrušují i bez pomůcek (proto nevyšilujeme, když zrovna to naše morče větev nechce). Pokud je postavení zubů špatné např. v důsledku genetické vady, pak nás nespasí ani suchý chleba a je nutno chodit na zkracování zubů (Stříhání zubů je již poměrně zastaralý způsob jejich krácení, při kterém se zuby ničí, což může vést k závažným zdravotním problémům; v dnešní době upřednostňujeme broušení v inhalační narkóze. Inhalační narkóza není pro organismus takovou zátěží jako narkóza injekční. Zbroušením jde skus i částečně zkorigovat, takže je možné, že už morče broušení nebude muset podruhé podstoupit.)

Vhodné dřeviny

Druh

Poznámka

borovice

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

borůvka

Může být podávána i ve větších množstvích.

bříza

Listy působí silně močopudně – podávat je v malém množství.

buk

Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství.

granátovník

 

habr

Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme!

hloh

Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost.

hrušeň

Může být podávána i ve větších množstvích.

jabloň

Může být podávána i ve větších množstvích.

jasan

Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec.

javor

Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů.

jilm

Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny.

jedle

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

líska

Může být podávána i ve větších množstvích.

lípa

Listy působí silně močopudně – podávat jen v malém množství.

maliník

 

olivovník

 

olše

Podávat jen v malém množství.

ostružiník

 

peckovice (třešeň, švestka...)

Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro morčata s citlivějším zažíváním nevhodné.

platan

 

rybíz

Může být podáván i ve větších množstvích.

smrk

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

topol

Podávat v malém množství.

vrba

Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství.

Nevhodné dřeviny

Druh

Poznámka

bez černý, bez hroznatý

Květy smíme zkrmovat jen v malém množství, ostatní části rostliny jsou lehce jedovaté.

bez chebdí

Jedovatý.

cedr

Obsahuje éterické oleje už ve dřevě.

citrusy (pomeranč, citrón...)

Jejich listy a větve obsahují éterické oleje.

dub

Obsahuje vysoký podíl tříslovin a tím je pro morčata jedovatý.

durman

Jedovatý.

fíkovník smokvoň

Mléčná šťáva je jedovatá.

jalovec

Jedovatý.

jírovec maďal (kaštan)

Obsahuje látky dráždící střeva.

komule Davidova

 

kustovnice cizí

 

mamota širokolistá

 

oleandr

Jedovatý.

ořešák královský

 

pámelník bílý

 

pižmovka mošusová

 

ptačí zob obecný

 

rododendron

Jedovatý.

střemcha bobková

Syrové plody a čerstvé listy svídy krvavé a výběžkaté jsou nejedlé.

svída

 

škumpa

Jeden druh škumpy prý dokonce vylučuje do vzduchu jedovaté látky, a proto je nevhodné, aby se morčata v jejím okolí byť jen pásla.

šeřík

Sporný - v Itálii patří mezi vhodné, Němci ho považují za mírně jedovatý.

tamaryšek

 

tis červený

Jedovatý.

trnovník akát

Silně jedovatý.

tůje

Jedovatá.

vistárie čínská

 

zimolez

 

zimostráz obecný

 

zlatý déšť

Jedovatý. Lidový název pro štědřenec odvislý, zlatici prostřední a zlatici odvislou.

 

Ovoce

Pro morče je ovoce jako bonbony pro člověka - obsahuje hodně cukru (fruktózy), a proto by mělo sloužit pouze jako pamlsek, neboť vysoký obsah cukru podporuje vznik cukrovky a může vést i ke změnám prostředí ve slepém střevě (např. změna pH), tak umožní růst „špatným“ bakteriím, což může vyvolat průjem. Morčátka, která maji nadváhu, by ho (alespoň po dobu diety) neměla dostávat vůbec.

Z ovoce je vhodné odstranit pecky a jádra.

V žádném případě nepodáváme slupky od pomerančů, mandarinek atp. Jsou totiž většinou ošetřeny chemickými přípravky na bázi silic, které se nesmyjí ani pod horkou vodou.

U melounu odkrojíme svrchní tmavě zelenou slupku, protože melouny bývají na povrchu chemicky ošetřeny. Světle zelenou dužinu pod slupkou morčata mohou.

Vhodné ovoce

Obsahy vitaminu C jsou orientační.  

Druh ovoce

vitamín C

mg/100g

vápník

mg/100g

fosfor

mg/100g

Poznámka

Ovoce podáváme 2-3x týdně v malém množství jako pamlsek, nebo 2-3 malé kousky denně jako místo bonbonků (obsahuje spoustu cukru).

ananas

36

16

9

Bohatý na vlákninu, proto může pomoci při línání. Podle některých názorů může trávení během línání také usnadnit obsažený enzym bromelin (bromelain).

angrešt

20

 

 

 

banán

11

8

28

Podáváme zřídka a v malých množstvích, neboť zralý může ve větším množství způsobit zácpu. Obsahuje hodně cukru.

borůvky

22

10

13

Plody, listy, větvičky.

broskev

10

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

hrozny

červené

bílé

 

4

4

 

4

19

 

16

22

Bez jáder, slupka obsahuje hodně kyseliny tříslové. Podáváme v malém množství - obsahují hodně cukru.

hruška

4,5

9

15

Podáváme zřídka, protože jsou velmi sladké a ve spojení s vodou můžou vést k průjmu.

jablko

10

7

10

Před podáním je lepší odstranit jádra, která obsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové.

jahody

60

25

25

Plody i listy.

kiwi

80

34

30

Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.

maliny/ostružiny

17

44

30

Plody, listy, větvičky.

mandarinky

30

35

20

Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.

meloun vodní(i ostatní druhy)

6

10

11

Dužina. Podáváme zřídka. Kvůli vysokému obsahu vody působí močopudně.

meloun cukrový

30

10

18

Obsahuje hodně cukru.

meruňka

6,5

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

nektarinka

37

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

pomeranče

50

40

22

Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.

rybíz

177

46

40

Plody 1-2x týdně, listy, větvičky.

šípky

257

 

 

Čerstvé i sušené.

švestka

10

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

třešeň

9

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

 

Nevhodné ovoce

 

Druh ovoce

Další informace

avokádo

Některé druhy jsou pro morčata jedovaté. Všechny druhy pak nezralé způsobují průjem.

exotické ovoce

Papája, cherimoya, curuba, granátové jablko, guáve, physalis, kumquat, liči, mango atd. mohou při požití vyvolat těžké trávicí problémy, a proto by neměly být podávány.

kokos

Příliš tučný.

 

Pamlsky

Co se týče pamlsků, musíme si uvědomit, že pamlsky jako takové morče ke svému životu vůbec nepotřebuje. Jsou to spíš takové vymyšlenosti nás, lidí, kteří máme sladkosti spojené s příjemnými pocity a chceme je dopřát i našemu zvířátku.

Přírodní pamlsky

Nejlepší a nejzdravější jsou pro morčátka přírodní pamlsky. Jako zdravý pamlsek nám pro morčátko může posloužit kousek ovoce (u sušeného si uvědomíme, že obsahuje 4x více cukru než ovoce čerstvé!!!, neb sušením se z ovoce ztrácí voda a koncentruje se cukr), lístek čerstvé či sušené bylinky nebo sušená zelenina.

Komerční pamlsky

Do této kategorie lze zařadit některé komerční pamlsky (všechny ne – viz níže), čaje a 100% džusy bez konzervantů. Pamlsky by neměly obsahovat moc tuku a cukru. A v žádném případě nesmí obsahovat mléko, vejce, živočišné moučky nebo med. Toto splňují například:

* výše uvedený seznam obsahuje pouze příklady vhodných komerčních pamlsků, ne jejich kompletní výčet

!!! Doporučujeme všem chovatelům morčátek, aby si dobře četli etikety toho, co kupují, a dívali se především na složení. Výrobci se totiž vůbec neštítí do např. naoko zdravých vojtěškových kroužků nacpat drůbeží moučku!!!

Musíme mít na paměti, že výše jmenované věci jsou PAMLSKY a rozhodně to s nimi u morčete nepřeháníme. Všeho moc škodí! Ideální jsou celkově maximálně 2-3 kousky denně (v případě džusů a čajů pak jednou za čas).

Nevhodné pamlsky

Mezi nevhodné pamlsky na našem trhu můžeme bohužel směle započítat většinu sortimentu zverimexů. Protože pamlsky pro morčata nesmí obsahovat moc tuku, cukru a už vůbec ne žádný med, mléko, živočišné moučky či vejce, můžeme směle zamávat na rozloučenou jogurtovým dropsíkům, medem (u pamlsků si nemůžeme ověřit, jak je kvalitní med, z kterých jsou vyrobené)  nebo vejcem lepeným tyčinkám a různým snackům a koláčkům, u nichž se výrobci tváří, že je to pro morčata to pravé ořechové. Výrobcům u těchto rádoby pochutin nejde zpravidla o zdraví zvířete, ale o to, aby majiteli vnutil myšlenku, že zrovna tento výrobek má koupit a že zrovna tento výrobek udělá zvířátku největší radost. Morčeti je však naprosto šumák, jestli dostane jogurtový drops s jahodovou příchutí nebo jablko – pro něho je podstatné, že je obojí sladké a sladké mu samozřejmě chutná a rozum z toho nemá. V tomto ohledu se opravdu na správný úsudek morčete spolehnout nemůžeme a musíme mít na paměti jeho dobro. Když morčeti drops nedáme, tak ho samotné nenapadne, že by ho mohlo dostat a bude mít radost i z kousku jablíčka.

Morčeti nikdy nepodáváme pamlsky:

 • které obsahují mléko (jogurtové dropsy,, sušenky pro zvířata, snacky nebo jahodové dropsy, které mají ve složení mléko apod.)
 • tyčinky lepené medem nebo vejci, které ještě nadto bývají obalené v zrní, slunečnici, kukuřici, ořeších... U citlivějších jedinců mohou způsobit trávicí obtíže.
 • vojtěšková kolečka (nebo cokoliv jiného) s obsahem drůbeží moučky
 • mléko, mléčné výrobky (jogurty, sýry...) – mléko obsahuje mléčný cukr (laktózu), která je pro všechny savce v dospělosti velmi těžko stravitelná. Jeho zásaditá povaha narušuje pH rovnováhu ve střevech.
 • ořechy – příliš tučné
 • káva, čokoláda – nedokážou je strávit a obojí je pro zvířata jedovaté
 • všechno lidské jídlo (sušenky, piškoty, křupky, brambůrky, pizzu, párky, salámy, šunku...)
 • suché pečivo (rohlíky, toastové chleby, tmavý barvený chleba, loupáky/croissanty, dalamánky...)
 • houby

Suchý chleba

Výhody suchého chleba jsou ty, že je levný, každý ho má doma a morčatům chutná.

Nicméně, když si přečteme složení, není to nic extra. Do Jídelníčku jsme vybrali tři klasické zástupce chleba, které se prodávají v obchodech a zde je jejich složení:

 • Chléb Šumava (Delta) – pšeničná mouka, žitná mouka, jedlá sůl s jódem, droždí, zlepšovací přípravek (pšeničná mouka, žitná mouka, žitný extrudát, sójová mouka, pšeničný lepek, emulgátory: E472e, sójový lecitin, mléčná syrovátka, sladová mouka, pšeničný modifikovaný škrob, žitné otruby, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, enzymy, protispékavá látka: uhličitan vápenatý, stabilizátor: guarová mouka, dextróza, rostlinný olej, kyseliny: kyselina mléčná, kyselina octová, jedlá sůl, kvasná kultura), kmín, okyselovací přípravek (žitná mouka, regulátory kyselosti: kyselina citrónová, kyselina octová, octan vápenatý), kvasný ocet.
  Alergeny: výrobky z pšenice, žita a sladu, výrobky ze sóji, výrobky z mléka
   
 • Chléb pšenično-žitný (Hradecká pekárna) – pšeničná mouka, žitná mouka, pitná voda, sůl, zlepšující pekařský přípravek (pšen. lepek, enzymy), kmín (hmot. podíl 0,07%).
   
 • Chléb Gurmán/vícezrnný chléb krájený (Penam) – pšeničná mouka, voda, žitná mouka, žitný kvas, vícezrnná směs (12%) (slunečnice, len, sezam, pšeničná sladová mouka, pšeničná mouka, emulgátor E472e, E471, sůl, žitná mouka, syrovátka, sójová mouka, cukr, dextróza, protispékavá látka E170, okyselující přípravek E330, pšeničný lepek, stabilizátor E412, přípravek zlepšující mouku E300), droždí, sůl (jód), kvasná kultura.
  Alergenní složky: pšenice, žito, sója, seznam, mléko.

Ohledně složení se dozvíte více např. na této stránce: http://www.gastro-server.com/jpz/pagejidlo/neni_chleba.php
nebo zde: http://hn.ihned.cz/c1-43505500-konec-ceskeho-chleba

Pokud není složení chleba dostatečně výmluvné samo o sobě, pak vězte, že větší množství chleba dokonce může poškodit prostředí ve střevě. Obzvlášť, je-li morče ještě k tomu krmeno nevhodným krmivem, může pak mít obtíže s trávením „problematičtějšími“ druhy potravy a může trpět nadýmáním (viz článek výše, kde se píše: „Stále častější produkce chleba kypřeného droždím způsobuje problémy se zažíváním, neboť droždí je příliš expanzivní a proto dieteticky méně vhodné než přírodní kvasy.“) nebo průjmy. Jeho zvýšený přísun pak vede nejenom k problémům se zažíváním, ale i k nadváze.

Na tomto místě je pak taky třeba zdůraznit, že suchý chleba není pro obrušování zubů morčete vůbec podstatný. Jednak jsou někteří chovatelé přesvědčeni o tom, že je chleba pro obrušování předních zubů příliš pórovitý (tudíž s ním hlodáky nemají žádný problém a než se dostane k zadním stoličkám, tak ho sliny rozmělní na škrobnatou, špatně stravitelnou, kaši a i kdyby se nějaké tvrdší zbytky ke stoličkám dostaly, tak pohyb čelisti při žvýkání chleba obrušování stoliček nepodporuje) a jednak když přihlédneme k rychlosti růstu morčecích zubů (1,2-1,5mm za týden) má malý kousek chleba jednou týdně na jejich obrušování pramalý vliv. Když se podíváme na zahraniční weby, nikde není chleba na obrušování zubů doporučovaný a rozhodně se nedá říct, že by zahraniční chovatelé stáli fronty na veterinách, protože by jejich morčatům přerůstaly zuby kvůli tomu, že chleba na okus nemají. Více viz kapitola Větve.

V neposlední řadě je nutno zmínit i riziko plísní, které produkují jedovaté toxiny (mykotoxiny) už v době, kdy je my pouhým okem ještě nevidíme. V pokusech bych chleba kontaminovaný plísní Pennicilliem (produkuje penicilin) a již po 64 hodinách  byl posouzen jako zdravotně závadný a konzumace chleba staršího než 48 hodin nebyla odborníky vůbec doporučena! To samozřejmě platí i pro suchý chleba.

Na diskuzi byla dokonce zmíněna možnost spojitosti mykotoxinů a zdravotních (obzvlášť pak reprodukčními – potraty, předčasné porody, neživotaschopná mláďata s nízkou porodní hmotností, toxémie) problémů morčat, neboť mezi účinky mykotoxinů při dlouhodobém působení patří snížení imunity, poruchy jater, trávicího traktu, ledvin a jiných orgánů a poruchy reprodukce. Morčata jsou taky prý kvůli své velikosti a metabolismu (viz požírání vlastních bobků) na působení mykotoxinů hodně náchylná. Nemluvíme zde samozřejmě o ojedinělých událostech, ale o sérii „nešťastných náhod“, které se čas od času v chovech vyskytují. Je to sice velmi odvážná a nepodložená spekulace, ale za úvahu určitě stojí.

Kvůli výše zmíněným skutečnostem si tedy můžeme dovolit konstatovat, že chleba pro morčata rozhodně vhodným pamlskem není, chovatelé by se jeho podávání morčatům měli vyhnout a dopřát jim vhodnější pamlsek.

Vitamínové a minerální preparáty

Tyto doplňky nejsou pro morče důležité. Ba naopak – jejich nadměrný příjem organismus zatěžuje a může skončit až hypervitaminózou, nebo-li “otravou vitaminy”. Týká se to především vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které se při nadbytku ukládají v játrech a mohou vést až k jejich poškození. Správně živené morče si vezme všechno potřebné z potravy.

Používání ostatních vitamínových a minerálních doplňků prodiskutujte s kompetentním veterinářem. Většinou se podávají pouze v době nemoci, rekonvalescence nebo během zátěžových situací – viz kapitola Vitamin C.

Minerální solné a vápníkové kameny

Pokud chceme morčeti pořídit některý z těchto kamenů, pořizujeme zásadně přírodní a bez příchutě. U kamenů s příchutěmi totiž hrozí riziko, že je morče bude nadšeně lízat či hryzat kvůli příchuti (tj. obyčejného solného kolečka si nevšímá) a ne kvůli tomu, že sůl nebo vápník potřebuje, a tak si může pomalu organismus zanášet solí či vápníkem, což v důsledku vede např. k ledvinovým a močovým kamenům. Pokud si všimneme, že kámen nápadně rychle ubývá (morče ho může lízat či hlodat z nudy), tak ho morčeti nabízíme jenom příležitostně.

Je potřeba zdůraznit, že správně živené morče si vezme potřebné soli, minerály a vitamíny z potravy a tyto doplňky vůbec nepotřebuje. Často se doporučuje tyto kameny kupovat, protože si na nich má morče brousit zuby, ale na obrušování zubů jsou ze zvýše zmíněného důvodu rozhodně vhodnější větve. Nemluvě o tom, že morčata tyto kameny spíše lízají než hlodají.

Sledování váhy

Je vhodné morče každý měsíc vážit a váhu si zapisovat. U mláděte tak budeme mít přehled jak roste a u dospělého morčete budeme moct sledovat případné váhové výkyvy a plynule jim přizpůsobovat jídelníček. V případě, že morče trpí dlouhodobými problémy se zažíváním, má zdravotní potíže nebo byl na operaci, je vhodné ho vážit každý týden, abychom měli jistotu, že neubývá na váze a má zajištěnu dostatečnou výživu. Pokud zjistíme, že od posledního vážení morče značně zhublo, neváháme a obrátíme se co nejdříve na veterináře. V tomto případě se nenecháme mást dojmem, že morčák jinak vypadá zcela v pořádku, protože problém může být někde uvnitř (např. přerůstající zuby nebo skrytě probíhající infekce).

Dieta

Občas lidé svému mazlíčkovi dopřávají víc, než je zdrávo, a tak se může stát, že místo štíhlého mrštného morčáka mají doma najednou poněkud míň mrštnou špekatou kuličku. Bohužel tento stav má dopady nejen na vzhled morčátka, ale také na jeho zdraví – tuk mu obrůstá vnitřní orgány, což může vést až ke ztučnění jater a následnému úhynu.

V případě, že naše morče trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděna postupně.

Sestavení diety je velice jednoduché:
- hlavní složkou potravy je seno následováno zeleninou
- granule a ovoce postupně (během 2 týdnů) omezujeme až do úplného vyloučení z jídelníčku
- morčeti nesmíme dávat žádné pamlsky (ani vločky)!

Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví morčátka. Je proto vhodné každý týden morčíka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Morčíka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo ubikaci, protože POHYB je ÚČINNĚJŠÍ než jakákoliv dieta.

Dieta při průjmu

Průjem dělíme na tři typy:
1) průjem z dietní chyby
2) průjem v důsledku napadení střeva mikroorganismy ( např. kokcidie, klostridie)
3) průjem v důsledku užívání ATB (antibiotik)

Průjem z dietní chyby vypadá jako měkké bobky nebo mírný průjem, ale morčátko je živé, aktivní, má zájem o okolí a s chutí baští. V tomto případě se zpravidla jedná o průjem v důsledku náhlé změny potravy, podání studené potravy nebo nevhodné skladby potravy. Morčátku nasadíme “senovou” dietu, během které bude mít k dispozici k jídlu jenom seno (kvůli upravení prostředí ve střevech), do napáječky můžeme přidat neslazený heřmánkový nebo řapíkový čaj a je vhodné morčeti podat i probiotika (viz kapitola Prebiotika a probiotika). Můžeme podat i Smectu (1/4 - 1/3 sáčku smícháme s trochou vody a podáme 3x denně do tlamičky injekční stříkačkou bez jehly) nebo živočišné uhlí (rozdrtíme půl tablety, smícháme s vodou a podáme injekční stříkačkou bez jehly do tlamičky). Pokud se stav morčete do 2 dnů nezlepší nebo se dokonce náhle zhorší (viz níže), na nic nečekáme, vezmeme morče a utíkáme na veterinu! Pokud má morčátko vodnatý nebo dokonce krvavý průjem, neztracíme čas pokusy s dietami a ihned navštívíme i s morčetem veterináře, protože takový průjem je často způsobený právě mikroorganismy (viz níže).

Průjem v důsledku napadení střeva mikroorganismy se objevuje náhle bez zjevných příčin a chovatelé ho mohou zaměnit s průjmem v důsledku dietní chyby. Morčátko se však ani po nasazení diety nelepší a často již po pár hodinách sedí naježené a apatické v koutku klece (viz ilustrační fotka) a průjem se dokonce může změnit na krvavý. Tato situace je již skutečně vážná a morčíka musíme neprodleně dopravit k veterináři, který nasadí ATB. Pokud se ATB nenasadí do 24 hodin od objevení prvních příznaků, morčátka bohužel často umírají. Zároveň s užíváním antibiotik a po něm musíme pak morčátku podávat probiotika (viz níže a kapitola Prebiotika a probiotika).

Průjem coby následek užívání ATB identifikujeme snadno, protože mu předchází podávání léčiv. Tento průjem je taktéž velmi nebezpečný, neboť antibiotika mohla zlikvidovat “hodnou” střevní mikroflóru a tím napomohla k přemnožení té “špatné”. Protože špatné bakterie produkují jedovaté toxiny, které se ze střeva dostávají do krve, hrozí morčíkovi dokonce otrava krve a morčátko často po krátké době umírá. Proto na nic nečekáme, vezmeme morče a utíkáme k veterináři! Prevencí proti vzniku tohoto průjmu je podávání probiotik během léčby a po léčbě antibiotiky!!! (viz kapitola Prebiotika a probiotika).

Co dělat, aby morče zdravě přibralo

Při chovu morčat se může stát, že budeme muset řešit opak vypaseného morčete, a to hubené morče.

V první řadě je nutné upozornit na to, že pokud morče hubne bez zjevné příčiny (jako vedlejší příznaky se může, ale nemusí!!!, objevit odmítání sena či potravy vůbec, mazlavé bobky až průjem, apatie...), tak na nic nečekáme, morče vezmeme a utíkáme na veterinu! Hubnutí je v tomto případě důsledek nějakého skrytého problému a musí se vypátrat příčina morčákových obtíží.

Pokud zde mluvíme o hubených morčatech, máme na mysli podvyživené „zverimexáčky“ a morčata v rekonvalescenci, či po porodu. Je jasné, že pokud máme doma hubené morče a chceme, aby přibralo, snažíme se mu přilepšovat. Měli bychom ovšem pamatovat na to, že správné přibývání na váze není otázka týdne a nedocílíme ho vykrmovaním morčete piškoty, rozinkami, oříšky, suchým chlebem a hromadou dalších věcí bohatých na cukry a tuky. Tak morče sice zakrátko přibere, ale bude to jenom uložený tuk, který není pro zdraví morčete dobrý. Správné přibírání není otázkou několika dnů, ale spíše týdnů, a nemůžeme chtít zázraky ze dne na den.

Na přibrání na váze jsou vhodná krmiva s vyšším obsahem bílkovin, které ovšem podáváme s mírou (stačí 1 polévková lžíce, tzn. 15 g krmiva na morče denně) – z výše uvedené tabulky jsou to např. krmiva Care+, Biostan pro morčata. Pokud je nemáme po ruce a nemáme je ani kde sehnat, můžeme jako náhradní variantu zvolit ovesné vločky (cca 13% bílkovin, ale cca 7% tuku!) nebo ještě lépe krmný ječmen, který má ze všech běžných obilovin bílkovin nejvíc (nad 20% bílkovin, jenom přes 2% tuku!). S dávkováním to nepřeháníme – stačí 1 polévková lžíce denně.

Toto přilepšování praktikujeme do doby, než se morčík dostane na původní váhu nebo se alespoň vyhrabe z nejhoršího. Pak dávky postupně omezíme a začneme krmit jako obvykle.

Poznatek Jany Paroubkové z CHS Od Jáji:

"Trochu jinak je nutné přistupovat k vykrmení, pokud se k nám dostane morče, které dlouhodobě strádalo a živořilo, tzn., že je vyhublé a je evidentní, že nebylo dobře krmeno.

Jestliže nevíme, jak a čím bylo morčátko krmeno, je nutné začít zvířátko krmit velice opatrně a postupně zvyšovat dávky. Seno může dostávat bez omezení. Ze začátku je vhodné dávat méně druhů zeleniny a prvních pár dní i menší porce, aby bohatá strava nezpůsobila zažívací potíže. Na neznámé jídlo si musí zvykat postupně a v malých dávkách. Důležité z jídelníčku úplně vyřadit nadýmavou zeleninu, dále i jen pro jistotu vodnatější druhy zeleniny. Naopak je vhodné zařadit fenykl, červenou řepu a v malém množství ovesné vločky a kvalitní granule (viz. tabulka výše).

Fenykl podporuje trávení (žaludek i střeva), pročisťuje, játra a ledviny, pomáhá při plynatosti a nachlazení, je dezinfekční - malá bulvička vyjde tak na 10,-Kč a např. v Albertu je běžně k dostání.

Červená řepa je známá jako prostředek k posílení imunitního systému. Má blahodárný vliv na organizmus - podporuje růst buněk, odstraňuje z těla jedovaté látky,  vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, pomáhá při zácpě,  zlepšuje využití bílkovin,  zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku,  aktivuje tvorbu červených krvinek.

Ovesné vločky, ač obsahují více tuků, jsou lehce stravitelné, neboť obsahují nerozpustnou, ale i rozpustnou vlákninu. Pro vysoký obsah vlákniny pomáhají při zácpě a při udržování správné činnosti tlustého střeva. Snižují riziko vzniku srdečních chorob a infarktu, regulují cholesterol a cukr v krvi, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy, blahodárně působí na nervovou soustavu, posilují organismus při vyčerpání a únavě.

Jestliže na morčátku je vidět, že se jeho stav zlepšuje, je spokojené a aktivní, což by mělo být u zdravého morčete (pouze vyhublého) zřetelné během jednoho týdne, je třeba navýšit porce zeleniny a podávat i zeleninu, která byla z opatrnosti z jídelníčku vyřazena. U nadýmavých zelenin či ovoce je stále určitá míra opatrnosti namístě. Je třeba zdůraznit, že při „vykrmující dietě“ není kam spěchat – chce to hodně trpělivosti, je to běh na dlouhou trať."

Umělý odchov mláďat

Čas od času se stane, že mláďata nemají k dispozici mateřské mléko (úhyn samice, odmítnutí mláďat, samice nemá mléko nebo má tak těžké poporodní komplikace, že znemožňují kojení) a v takovém případě máme možnosti:
1) urychleně seženeme jinou kojící samičku a mláďata jí zkusíme podstrčit
2) pokusíme se malé odchovat uměle sami.

Ač malá morčátka vypadají po porodu jako miniatury dospělých (plně vyvinutá, osrstěná a vidí) a už pár hodin po porodu se snaží ochutnávat „dospělácké“ jídlo, což by někoho mohlo vést k myšlence, že dokrmovat vlastně není potřeba, opak je pravdou – novorozeňata mléko k životu nutně potřebují. Teprve 3 dny stará morčátka dokáží bez mléka přežít, nicméně se doporučuje dokrmovat minimálně první týden a ještě lépe do doby, až začnou mláďata mléko odmítat.

Mláďata po porodu nejsou schopna udržovat si a regulovat teplotu těla, proto je musíme držet v teple (termofor/láhev s teplou vodou, vyhřívací podložka, lampička nad klecí apod.) a rychle sehnat náhražku mléka.

Náhradní mléko by se mělo obsahem živin podobat co nejvíce mléku samice (3,9% tuku, 8,1% bílkovin, 3% laktózy, 0,82 popela, 15,8% sušiny), což splňuje kozí mléko. V dnešní době má však kozu na dvorku za domem málokdo, a tak, pokud nemáme možnost sehnat kozí mléko, zajdeme do zverimexu, kde zakoupíme mléko pro koťata (vyrábějí ho např. značky Gimpet, Beaphar, Royal Canin, Whiskas). Některé zverimexy ale zas až tak vybavené nebývají a to pak člověku nezbývá nic jiného, než zajít do supermarketu a pořídit neslazené kondenzované light mléko (Tatra mléko). Abychom předešli trávicím obtížím, je vhodné mléko (kozí, kočičí či kondenzované) naředit např. s heřmánkovým či fenyklovým čajem v poměru 1:1.

Do umělého mléka je vhodné přidávat také špetku vitaminu C, který je pro morčata životně důležitý (viz kapitola Vitamin C) a probiotika (viz kapitola Prebiotika a Probiotika), případně i kolostrum (mlezivo), které podporuje imunitu malých morčátek a které se dá koupit v lékárně.

!!! V žádném případě nedokrmujeme obyčejným mlékem nebo jogurtem (Activie, Actimel, ani žádný jiný), protože laktóza (byť je její obsah v jogurtech díky působení bakterií mléčného kvašení snížený) v nich obsažená může malým morčátkům přivodit těžký průjem, který může končit až smrtí!!!

Krmíme buď každé 2-3 hodiny nebo podle chuti miminek. Ze začátku nekrmíme víc než 1-2 ml na mládě na jedno krmení, protože morčátka mají maličký žaludek. Postupně množství umělého mléka zvyšujeme. Na krmení používáme nejlépe 1ml injekční stříkačku bez jehly (tzv. tuberkulínku/inzulínku). Teplotu mléka vyzkoušíme na předloktí – nesmí ani chladit, ani být horké. Ideální je natáhnout mléko do stříkačky a tu chvíli podržet pod teplým proudem vody z vodovodního kohoutku.

Doporučené množství náhradního mléka denně podle váhy:

váha

g

množství mléka

ml/den

60

16

70

18

80

20

90

22

100

24

110

26

120

28

130

29

140

31

150

32

160

34

170

36

180

37

190

39

!!!Při krmení mláďátko NIKDY neobracíme na záda a nevmačkáváme mu mléko do tlamičky násilím (pokud už morčátko mléko nechce, tak mu ho nenutíme)!!! Může totiž vniknout do plic a způsobit jejich zánět nebo udušení morčátka.

Po krmení musíme morčátku masírovat bříško v oblasti genitálií - nejlépe v teplé vodě nebo heřmánkovém čaji namočenou vatou (= simulace jazyku samičky), aby se vymočilo a vyloučilo trus.

Již pár hodin po narození začínají morčátka ochutnávat pevnou stravu. Pro ten případ jim necháme v ubikaci seno a kvalitní granule. Na zeleninu je můžeme začít učit během druhého týdne jejich života. Začneme lehce stravitelnou zeleninou (např. mrkev, petržel nebo fenykl) a rozhodně nepodáváme žádné nadýmající druhy jako zelí, salát a podobně. Jablka taktéž nejsou pro začátek nejvhodnějším ovocem.

I přes naši usilovnou snahu však může malá morčátka potkat některý z následujících problémů:

 • průjem – okamžitě podáme probiotika (viz kapitola Prebiotika a probiotika) a kontaktujeme veterináře
 • zácpa – masírujeme bříško, abychom podpořili střevní peristaltik, nutíme morčátko k pohybu, jako první pomoc můžeme podat do tlamičky trochu olivového oleje a kontaktujeme veterináře
 • nadmutí – jako první pomoc podáme kmínový výluh (Lžičku kmínu zalejeme vroucí vodou, necháme cca 5-10 minut vylouhovat, přecedíme a teplý výluh morčátku podáme.) nebo fenyklový čaj a kontaktujeme veterináře

Dokrmování

Pokud nechce morčátko po operaci nebo při zdravotních problémech jíst, je nutné ho stravou bohatou na vlákninu dokrmovat, aby se mu nezastavilo zažívání a v trávicím traktu se nemnožily škodlivé bakterie.

Dokrmujeme injekční stříkačkou (bez jehly a nejlépe o obsahu 1ml, která je dostatečně tenká, aby se morčeti dala vsunout mezi přední zuby a stoličky) umělou výživou (např. v ČR dostupné instantní seno Rodicare Instant, Osmizrnná nemléčná kaše od Nestlé, ve vodě rozmočené kvalitní granule, zeleninová dětská výživa neobsahující luštěniny a brambory – u nás toto splňují pouze dva zeleninové bio příkrmy od firmy Hipp: První karotka a Karotka s kukuřicí).

Místo vody lze na přípravu kaše na dokrmení použít rovněž rehydratační roztok Kulíšek, který koupíte v lékárně, nebo roztok Bio Lapisu či fenyklový čaj. Dokrmujeme každé 2-3 hodiny.

Pro případ dokrmování je vhodné mít doma alespoň 1 sáček instantního sena Rodicare Instant, ale musíme mít na paměti, že tento jeden sáček vystačí tak na jeden den a pokud budou potíže přetrvávat, musíme sehnat další.
! Pokud má morče blíže nespecifikované trávící obtíže, tak na rozpapání nepoužíváme nic “zeleného” (čti tráva, zelenina ovoce). Pokud by totiž byly problémy způsobené např. nadmutím, mohl by se morčíkův stav po podání zeleného ještě zhoršit.

Prebiotika a probiotika

Prebiotika jsou nestravitelné látky, které vyživují „hodné“ střevní bakterie, tím podporují jejich růst a aktivitu a  zlepšují tak zdravotní stav organismu (posilují imunitu, potlačují zácpu, jsou prevencí průjmu a střevních infekcí. Jedná se zpravidla o oligosacharidy. Z přírodní prebiotik je nejdůležitější inulin, který je hojně obsažen např. v topinamburu nebo kořenu čekanky. Prebiotika obsahují i některé kvalitní granule (ve složení uváděny jako mannanooligosacharidy/MOS a fruktooligosacharidy/FOS) a také přípravek Pro-Digest (obsahuje inulin a fruktooligosacharidy/FOS).

Probiotika jsou živé organismy („hodné bakterie“), které příznivě ovlivňují složení střevní mikroflóry a tím působí příznivě na zdravotní stav organismu. Probiotika lidí a morčat se liší ve složení  - morčecí probiotika obsahují bakterii Enterococcus faecium, která je pro jejich střevní mikroflóru podstatná a kterou v lidských probioticích nenajdeme. Tuto bakterii obsahují např. probiotika vhodná pro morčata od firmy Protexin (pasta Fibreplex, izotonický roztok Bio Lapis, kapsle Synbiotic plněné práškem rozpustným ve vodě). Tyto produkty obsahují jak živé organismy, tak prebiotika. Rozhodně nelze coby probiotikum doporučovat jogurty typu Activia, Actimel, která jednak obsahují laktózu, která může morčeti způsobit průjem (vzhledem k tomu, že probiotika se obvykle dávají jenom nemocným morčatům, může u nich průjem vážně zkomplikovat už tak špatný zdravotní stav) a jednak neobsahují onu podstatnou bakterii Enterococcus faecium, tudíž účinek bude nejspíš veškerý žádný. Pokud doma žádné pro morčata vhodné probiotikum nemáme, můžeme dát alespoň jako první pomoc Nutrimix DH (obsahuje maličko Enterococcus faecium) nebo obyčejný Hylak pro lidi (neobsahuje vůbec Enterococcus faecium)  a jdeme s morčetem okamžitě na veterinu, kde dostaneme pořádná probiotika.

Kdy podávat prebiotika a probiotika?

Veterináři doporučují podávat prebiotika a probiotika při léčbě průjmových onemocnění a během a po skončení antibiotické léčby či léčby sulfaléky. Léčba antibiotiky (ATB) a sulfaléky negativně působí na složení střevní mikroflóry - ničí „hodné bakterie, čímž způsobuje nerovnováhu mezi „hodnými“ a „špatnými“ bakteriemi a zvyšuje tak riziko nadbytku „špatných“ bakterií.

TIP!!! Nerovnováhu ve střevech může způsobit i nevhodná strava a nedostatek vlákniny ve stravě!!!

Probiotika dodávají do organismu „hodné“ bakterie a obnovují tak přirozenou rovnováhu ve střevech.
Podáváme je již během léčby (musíme však zachovat odstup mezi podáním léku a probiotik, protože při současném podání by léky probiotika zničily – např. léky podáme ráno a probiotika večer) a hlavně po skončení léčby.
Pokud nám lékař k ATB probiotika sám nenabídne, vyžádáme si je.

Podávání prebiotik a probiotik zdravému zvířeti je veskrze zbytečné.

Shrnutí

Nejdůležitější složkou potravy morčete je seno, které musí mít morče celoživotně neomezeně k dispozici. Hned na druhém místě v pomyslném žebříčku důležitosti stojí zelenina/tráva. Kvalitní granule jsou pouze doplněk a nemusí v morčecím jídelníčku figurovat vůbec, pokud má morče dostatek zeleniny. Morče si neumí vyrábět vitamin C samo, proto ho musí přijímat dostatek ve stravě (zelenina, tráva). Ovoce slouží pouze jako pamlsek. Na obrušování zubů jsou vhodné větve – tvrdý chleba nepodáváme! Minerální slané a vápníkové kameny nejsou pro správně živené morče nezbytně nutné. Nikdy nedáváme morčeti žádné lidské jídlo!

Použitá literatura

Odborná literatura:
Brown, Frances H. - Textbook of rabbit medicine
Mullen Gary, Lance Durden - Medical and veterinary entomology
Vanderlip, S.L. - The guinea pig handbook

Internet:

www.diebrain.de
www.galensgarden.co.uk
www.guinealynx.com
www.meerschweinchenberatung.at
www.morcata.cz/cavia-bohemia/
www.practical-pet-care.com
www.vets4pets.cz
www.zonder-haren.weblahko.sk
Abortiva: www.liberherbarum.com
Artróza a artritida: www.doktor-zdravi.cz
Kokcidióza: www.kralici.cz
Kolostrum: www.jbc.org
Který chleba jíst?: www.ikem.cz

Močové kameny: www.alice-dsl.net
Mykotoxiny: www.agronavigator.cz
Oxaláty v moči: www.ciselniky.dasta.mzcr.cz
Plísně a mykotoxiny v potravinách: www.biotox.cz
Prebiotika: cs.wikipedia.org
Probiotika: cs.wikipedia.org
Složení granulí: www.lakehowellanimalclinic.com
Složení chleba: www.gastro-server.com
Tabulka jednotlivých složek krmiva www.tatti.info
Umělý odchov: www.dailycavy.cz
Vitamin C: en.wikipedia.org
Výzkum artritidy: www.veterinarypracticenews.com
Zápal pysku: www.guinealynx.info

Obrázky:
www.3dchem.com
de.wikipedia.org
upload.wikimedia.org
avicentra.cz

Za zapůjčení dalších obrázků děkujeme CHS Krasachuša, CHS Matadel Bohemia, CHS Od Jezera, CHS Ze země nezemě a uživatelkám Vedz, Enkeli26, Camilla, Sněhurka, Jarka a Nemesis.

 

Copyright © 22.10:2010 kralici.cz
Autor: Martina Habartová (anhelli) a Eva Šimšálková (Ewyk)