|
|
Krmení morčete1) Co je hlavní složkou potravya) Seno - a) Seno - je zdrojem syrové vlákniny a morče ho musí k dispozici vždy v dostatečném množství.b) Vitamin C - Morče je spolu s člověkem a primáty jediným savcem, který si nedokáže v organismu syntetizovat vitamin C, a musí mu být proto denně dodáván s potravou. Nedostatek vitaminu C vede k onemocnění, snížení obranyshopnosti organismu a následně k úhynu, proto se nesmí jeho význam podceňovat. Vitamin C může morče dostávat ve formě tablet nebo kapek do vody a jsou k dostání i některá hotová krmiva, která jej obsahují. Asi nejlepším zdrojem vitaminu C zůstává pro morčata čerstvá zelenina a ovoce, např. jablka, čekanka, mrkev i s natí, kadeřavá kapusta, štěrbák. Mě se osvědčily také mandarinky, kiwi a růžičková kapusta. Opatrně by se měl podávat salát a zelí, ale zdravému zvířeti, které má k dispozici dostatek sena, by neměla ani tato zelenina jakkoliv ublížit. Zeleninu podáváme čerstvou, raději omytou a v žádném případě zkaženou nebo napadenou plísní. Tráva je přirozenou potravou morčat, ale není dobré ji trhat ve městě např. ve veřejných parcích, kde může být znečistěná prachem a psími výkaly. V létě vozím trávu ze zahrady a uchovávám ji v igelitové tašce v lednici - v přihrádce na zeleninu. Pokud je jí víc, nechávám ji volně na balkoně, kde během tdne proschne na čerstvé seno. Nemáte-li zahradu, můžete natrhat alespoň pampeliškové listy, které důkladně omyjte. Obsah vitamínu C je poměrně hodně variabilní v různých druzích zelenin a ovoce viz. následující tabulka :
c) Směs obilí (ovesné vločky, pšeničné vločky, žitné vločky, ječmen, žito, pšenice, lisovaná vojtěška granule) - slouží jako základní krmivo vedle sena, ale pozor na sklon většiny morčat k přejídání se! Vybíráme směsi, kde není mnoho složek bohatých na tuky (slunečnicová semínka, burské oříšky). Spotřeba krmiva je variabilní, ale průměrně sežere morče přibližně 60 gramů potravy denně. Překrmování může vést ke ztučnění jater a dokonce k následnému úhynu. Pokud je vaše morče obézní, neuškodí mu občasná týdenní až desetidenní dieta o senu a vodě a také občasné proběhnutí po bytě. d) Pití - Při dostatku trávy nebo jiného šťavnatého krmení morče nepotřebuje pít a ve své původní domovině ani nepije. Přesto je vhodné - a při krmení senem a suchou směsí i nezbytné - podávat mu čerstvou vodu. Vhodná je napáječka, protože voda se tak snadno neznečistí jako v misce, kterou si morče navíc snadno (a někdy i schválně) převrhne. Pokud si nejste jisti, že vaše morče umí pít z napáječky, podávejte mu vodu v misce. Také oslabená nebo nemocná morčata raději pijí z misky než z napáječky, na což je potřeba v podobných situacích pamatovat. Některá morčata mají ráda i mléko, ale to je potřeba podávat zpočátku opatrně, aby nezpůsobilo trávicí problémy. Může být vhodné pro březí a kojící samičky, které si na něj v tomto období rády navyknou. Měla jsem morčici, která milovala seno polité mlékem z převržené misky - skoro jako by viděla reklamu na zdravou snídani :-). Moje zkušenost - jak naučit morče pít z napáječky (Dominika): "Já to svoji morčici Eli naučila tak, že jsem vymačkla kapičku z napáječky, strčila ji tu visící kapku na tyčce před nos a chvíli ji vymačkávala vodu ven, ona pila, pak jsem přestala a ona už začala ohlodávat tyčku s kuličkou a pila sama." e) Na broušení zubů poslouží větvička z ovocného stromu nebo vrby, tvrdé pečivo. K chuti přijde morčeti i minerálová nebo solná kostka. 2) Co jen občas a v malém množstvíLístek salátu nebo zelí, kousek banánu, kousíček kapusty (jen opravdu málo a zřídka, protože způsobuje plynatost, kterou citlivé trávicí ústrojí morčat těžko snáší).3) Co vyjímečně jako pamlsek pro potěšeníMalinký kousek sušenky, oblízat víčko od jogurtu, trošku ovocného džusu, piškot, bonbóny pro morčata (ne všechny jim chutnají).
Morčecí dietaaneb Návod jak nemít doma tlusťochy a také Upozornění, že i morčata mohou mít z diet problémy Důvody pro dietu mohou být různé. K dietě by měla vést především starost o zdraví morčete, ale může se také jednat o nutnost shodit pár deka k dosažení dobré kondice pro výstavu. Vhodná dieta může někdy zabránit i úhynu zvířete. Pokud chceme, aby morče ubylo na váze, musíme být důslední hlavně u sebe. Krmíme v pravidelném čase a jídlo nepřihazujeme zvířátku během dne. Dopřejeme mu dostatek pohybu třeba proběhnutím po bytě nebo ve výběhu na zahradě, kde mu nehrozí žádné nebezpečí. Jednou až dvakrát denně v pravidelnou dobu krmíme senem a zeleninou. Obiloviny nahradíme větším množstvím zeleniny. Pozor na nadýmavé druhy. Nepodáváme potraviny s velkým obsahem tuku (slunečnicová a kukuřičná semínka, oříšky, piškoty, rozinky, atd.), ovoce s vysokým obsahem cukru (např. banán), vyhýbáme se i granulím. Morče musí mít zajištěn dostatek čisté vody. Zrní (žito, pšenice, ječmen) - podáváme pouze 2x týdně a to jednu polévkovou lžíci na morče. I ze samotné pšenice může morče nabírat na váze! Morče musí mít zajištěn dostatek vitamínů - hlavně vitamínu C a minerálů. Během diety je raději podáváme i v podobě vitamínových přípravků. Razantní dietu na 7dní - jen seno a vodu - můžeme dát pouze samci. Musíme zajistit dostatek vitamínů a minerálů. Tato dieta je ovšem velice výjimečná a rozhodně se nesmí stát pravidlem! S dietním režimem u samic musíme být velmi opatrní. Při nedostatku živin, vitamínů a minerálů může dojít ke snížení reprodukce a až k úplnému vymizení tvorby vajíček. Kromě narušené reprodukce může nastat zhoršení funkce imunitního systému a z toho plynoucí snížená odolnost k nemocem. Je nemyslitelné morčeti několik týdnů dopřávat hojnost kalorické potravy s předpokladem, že až se dostane na kritickou váhu, potravu opět omezíme. Při častějším omezení potravy si začne organismus tuky naopak šetřit a ukládat na očekávanou dobu nedostatku živin. Takové "poctivé" zásoby lze potom velmi špatně odbourávat. Stejně jako u lidí můžeme u morčete vyvolat "jo-jo efekt", tedy prudký nárůst váhy po vysazení diety. Morče raději krmíme střídmě, než abychom museli přistoupit k dietnímu režimu. Článek o dietě po konzultaci s MVDr. Denisou Vítkovou (Cavia Bohemia) sepsala Sisi (Silva T.), upravila Petra Křížová. |