od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2015
 • Zobrazuji 108 zaznamu.
 • 1.12.2015 11:46JanaP
  co je černá listina ?
  1.12.2015 12:08Karca
  Za nás to bývali chovatelé, kteří nedodržovali etiku chovu, prodávali březí samice(aniž by to kupující chtěl a věděl), prodávali nemocná zvířata, falšovali dokumenty apod.
  1.12.2015 12:20JanaP
  to vážně nekdo dělal ?
  1.12.2015 12:22Raven
  Jo.. taky si pár těhle afér pamatuju. Nebo registrace do výstav s falešnými papíry. Celkově to nebylo nic pěknýho.
  1.12.2015 12:35Karca
  To někdo dělá i aktuálně :) nebudu ukazovat, protože se to nestalo mě, ale mám to z docela důvěrných zdrojů.

  Včera jsem taky narazila na nějaký hobby chov, který chová variegated. Docela žasnu, že někdo prohlásí, že toto zbarvení chová a kryje variegated x variegated.
  Jako WOW a mně se někdo diví a ještě je dotčený, když odmítnu prodat myš do jeho chovu.

  Takže drahá slečno, paní a vlastně všichni kdo uvažujete krýt variegated s variegated nebo klidně s jakýmkoliv markedem(kdy vy nevíte, jestli nemá v pozadí variegated, které prostě jen není vidět na fenotypu a rodokmen vám nestačí, nemůžete si být jisti, že to někdo v pozadí neurčil špatně)... přečtěte si třeba tohle:
  http://www.fancymice.info/variegated.html
  druhý odstavec popisuje, proč ;)

  Opravdu zas a znova se mi chce blejt z lidské nezodpovědnosti. Asi se cítíte jako páni tvorstva, protože určujete, kdo s kým bude mít mláďata... ale je zatím spousta zodpovědnosti a nevědomost neomlouvá. Proto tu pořád "řvu" a další chovatelé taky, abyste si nastudovali genetiku a podstatu alespoň těch zbarvení, která chováte. Opravdu v dnešní době, kdy máte veškeré podklady dostupné na internetu a jedním klikem Vám je zdarma přeložen obsah z jakéhokoliv jazyka...
  1.12.2015 12:49Happy mouse
  Karča: Spoustě lidem je ta genetika prostě někde a neřeší ji... Tohle je podle mě jeden z hlavních rozdílů mezi chovatelskou stanicí a hobby chovem... A nejedná se jen o variegated (upřímně si myslím, že ten v ČR žádný stejně není - jsou to obyčejní marked - hobby chovky si prostě najdou obrázky a podle fenotypu si řeknou Ha, mám variegated... A vůbec jim nevadí, že variegated nemůže vzniknout jen tak z ničeho nic...) Už jsem viděla i marked myšku označenou jako berkshire, což je pouze u potkanů... Vědět, co je dominantní/recesisní nebo co jsou letální kombinace a spoustu dalších věcí, prostě je to šumák, že...
  1.12.2015 12:56Karca
  HM: Jasný, odprošťuju se od toho, že to zřejmě vari ani není.... podstatný je, že oni to kryjou s tím, že to je vari x vari.
  Jedna věc je dělat prasárnu v barvách, produkovat "nekvalitní myši" a druhá věc je krýt záměrně(ikdyž s nevědomostí) zbarvení, která jsou letální a doplatí na to ta zvířata.
  Rozdíl to je určitě... druhá věc je, že běžnej smrtelník to nepozná, protože si hobby chovy, taky dost často říkají chovatelské stanice.

  PS berkshire jsem viděla taky a ještě něco takového, co je jen u potkanů.. :D jo a pak taky chocolate tan označenou jako burmese fox :D Tohle jsou věci, nad kterýma se zasměju(když pominu fakt, že si ti lidi myslí, jaký nejsou CHS), ale tohle varixvari apod. to je na vraždu.
  1.12.2015 13:24Raven
  Tohle me stašně štve. Když i někdo tak egoistickej jako jsem já si dokázal říct že na to "nemá znalosti"... ty lidi jsou na zastřelení. :( i tak se kolikrát stydím sám před sebou za to co jsem dělal když sem byl mladší. (Nic zaměrně špatného.. chyba z blbosti, naštěstí nijak ohrožující... )
  1.12.2015 13:37Fisulka
  Proč obě nemluvíte přímo ke člověku, o kterém tu mluvíte? To jste fakt tak namyšlené? Proč, když s oběma komunikuji, mi neřeknete "hele, jsi blbá, neměla jsi krýt to a to a tahle myš není taková a maková". Raději mluvíte arogantně o druhých za zády. Já chápu, že máte rádoby chovatelek plné zuby, ale já se učit chci a chci dělat věci dobře. Připustila jsem myši, kdy jedna je marked a druhá even marked, ano, označila jsem jejich potomky na svých stránkách jako VARIEGATED, ale po upozornění Vendy jsem se do toho opravdu začetla a i přesto, že obě myši mají v papírech od Family Geluzee varie předky, tak jsem je označila jako even marked nebo prostě jen marked. Jasný, geneticky, díky teď Karče, jsem se dočetla, že tyto myši můžou být nemocné a ponesou si následky. Přiznávám chybu. Ale opravdu mě mrzí váš postoj a přístup k tomu, jak tu dokážete být tak jízlivé a tak opravdu namyšlené. Světe div se, NE, nerozumím tak perfektně genetice, jako mnozí, učím se jí, jako prvňák, který se učí číst a je totálně primitivní, zasloužil by zvláštní školu a prostě nechápe, že A je A a B je B. Vy jste v chovu myších zběhlé už dlouho, je nás tu pět a půl a vy máte čas tu vypisovat proslovy a pomlouvat tu danou slečnu (mě) a nemůžete mi to napsat prostě do zpráv něco jako "krávo, udělala si chybu, posrala jsi to, teď budou myši trpět", když, budu se opakovat, si s oběma píšu. Já zapomněla, že vy obě jste si utíraly zadek už jako mimina a nikdy jste se nic nemusely učit - jasně, teď to za mě odnesou myši, tak jsem ta špatná a hurá, pustíme se do ní, ta co označila něco špatně a udělala tu největší chybu na světě. Když máte tu sílu psát tu tohle, proč, po žádosti nás všech, si spolu nesednete a neuděláte nám třeba opravdu vysvětlivky čehokoli, opravdu jako pro debílky? To se vám asi nechce, ale dělat bububu tady, to hrdinky jste. Fakt mě to mrzí, raději někoho shazovat nevědomky, než mu to napsat osobně. K vám oběma a Magdě vzhlížím, mám vás jako vzory, vaše postoje někdy i chápu, protože i já nad některými lidmi opravdu žasnu, ale Magda mi to aspoň na féra napíše, že jsem blbá a dokud se genetiku nenaučím, tak se se mnou nebude bavit. Fér jednání, respektuju jí, ale já jsem na tohle fakt mamlas. Dejte mi slohovku z češtiny, napíšu vám jí, ale matika a genetika jde mimo mě. Vám se genetika zdá primitivní, pro mě je to jak nedosažitelný výšlap na nějakou horu. Ano, umíte mnoho, ale vaše arogance je fakt maximální a myslím, že mnozí z nás se vás už snad i bojí na něco zeptat. Chápu vás, že vás opakovatelné chyby lidí doslova serou, ale upřímně, jsme jen lidi.

  Tímto tu nechci bránit svou chybu, kterou jsem si opravdu mohla někde najít, tímto tu bráním váš postoj k nám. Neřeknu, kdyby chovek bylo v ČR zase hodně, budiž, ale říkám, jsme teď dvě až tři holky, které chtějí nějak začít, ne každému ta genetika jde, ale tím, co tu vy píšete, to možná někoho nakopne, jít přes mrtvoly, ale mě tyhle výkřiky do tmy na veřejné diskuzi fakt zaráží.
  1.12.2015 14:10Karca
  Prosím? Pokud kryješ variegated x variegated, tak ano si blbá. Ale nevšimla jsem si toho u tebe. Aktuálně už vím, o který hobby chov se jedná. A zjistila jsem, že zřejmě nepůjde jen o blbost v tomhle směru. No, na pokračování si ještě počkáme. :)

  Opravdu jsem nemyslela přímo tebe. Nesleduju každý narozený vrh, spíše občas, když na něco narazím a pak hlavně když mi někdo píše o myš zkontroluju si VŽDY web, inzeráty aj. abych viděla, jak ten člověk chová, co s čím kříží, jaké myši pouští/nepouští do chovu, komu myši prodává atd. Ano, pokud bych viděla, že někdo záměrně nakryje například varixvari, tak nemám sebemenší potřebu toho člověka omlouvat a radit mu. Tohle není jen blbost, tohle má reálné následky a zapříčiní to smrt několika živých tvorů.

  Teď mi prosím řekni, kde JÁ mluvím arogantně někomu za zády. Píšu tady veřejně na fórum a opravdu jsem nemluvila ke konkrétnímu chovateli, protože jsem si nevzpomněla, která "chs" to byla.

  Cením si každého, kdo se snaží dělat to dobře. Family Geluzee bych s dovolením vynechala, neboť nad jejími výplody jsem tekla pár let zpátky.

  Tvůj případ není tak přímočarý. Nicméně zastávám názor, že pokud se rozhodnu chovat nějakou varietu, vždy si nejdřív zjistím veškeré informace. Minimálně letálnost.

  WOW :D mě nikdy nikdo nepožádal o napsání vysvětlivek. Vždy všem, kdo poprosí o radu ohledně čehokoliv odepíšu. Ale prostě bez totálních základů Vám těžko poradím např. v chovu tricolorů. Nikdy jsem nikoho neshazovala, že umí něčeho málo.. ale budu plivat bez servítek na kohokoliv, kdo bude dělat něco, co ublíží zvířeti.

  Prostě a jednoduše.. je chyba a chyba. Chyba, kdy ti vyleze nestandardní myš nebo ji špatně označíš je jedna věc, nad kterou se dá mávnout... chyba, kdy svou nedbalostí a nevědomostí(která je v tomto ohledu snadně dosažitelná -> google: variegated mice -> projet prvních 5 odkazů a ve většině s epíše o letálnosti) necháš vzniknout životaneschopné myši... neomluvitelné.
  1.12.2015 14:11Happy mouse
  Fisulka: myslím si, že jsme si to vysvětlily po sz, že řeč není konkrétně o tobě :) Myslím, že není potřeba se hned tak rozohňovat... Jde nám hlavně o to, že s těma letálníma kombinacema to prostě není taková sranda, jako když někdo nakryje dvě myši, co se k sobě barevně nehodí ;)
  Všechny tři jsme se tu na pomoc s genetikou už nabídly, ale pokud máš nějaké přání vysvětlivek na konkrétní genetickou oblast, stačí říct a něco vymyslím :)
  1.12.2015 14:11Karca
  Výkřik do tmy..? Jako moje rozhořčená zpráva o varixvari..? Sama si ted napsala, že si díky mě zjistila, že je to letální. Tak to asi úplně výkřik nebyl a splnilo to účel.
  1.12.2015 14:23JanaP
  každej dokáže i to zlé obrátit ve svůj prospěch a ze svých chyb se ponaučit a někdo si v tom jede dál a ten patří na černou listinu :D
  1.12.2015 14:37Fisulka
  Omlouvám se, opravdu jsem myslela, že je to o mně, páč jsem s Vendy zrovna ty varie řešila. Já sama si právě něco o tom našla a asi blbě přeložila nebo si místo "ne" řekla "ano". Jasně, můžu si to přeložit na překladači, jenže ten mi to prostě nevysvětlí tak, jako český popis..

  Takže jsem prostě připustila even marked, který vypadá jako varie, na marked, který vypadá hůře jako varie.. označila tak mimina, ale pak právě po diskuzi s Vendy jsem je označila jako even marked.
  1.12.2015 15:05Raven
  Jej... člověk tu chvíli není a co se neděje..

  Měl sem takovej návrh, původně jsem ho chtěl probrat na FB, ale tady to bude asi lepší.

  Chtěl sem pod odkaz "Anatomie, vlastnosti a barevné variety" časem vypracovat výčet ze standardu a myslím že by bylo vhodné tam k varietám (vari, brindle, yellow,..) kde vzniká jakákoli komplikace konkrétní problém vypsat a případně odkázat na web kde je tato problematika vysvětlena (i kdyby jen v AJ, alespoň něco). Tím by jsme pro začátek mohli trochu posunout funkčnost tohohle webu a myslím, že i pár lidem usnadnit rozhodování.

  Problém je ten, že se svou znalostí genetiky tuhle problematiku nedokážu asi úplně obsáhnout nebo vysvětlit. Nebudem si lhát sem rád, že sem pochopil základy :) Na druhou stranu ale chápu, že většina z vás pracuje/studuje a nemá na podobné aktivity příliš času.

  Další věc,... když kohokoli napadne nějaká úprava tady, tak mi to sdělte a já se pokusím o brzkou aktualizaci :)
  1.12.2015 16:46tafi
  Nevím, jestli se jednalo o mě, ale asi ano. Že jsem chyby dělala, vím, ale opravdu se snažím zlepšovat a dozvídat se nové věci, tyto chyby už nedělat a pokud je s něčím problém, přijmu každý zkušenější názor.
  1.12.2015 23:04Blacky
  Ahojte odbornici,

  chcela by som sa spytat, ci samicky mysky mozu byt same. Vsade som sa docitala, ze nesmu byt same. Totiz, zomrela mi jedna myska a druha ostala sama, a nechcem, aby trpela. Rozmyslam zaobstarat dalsie mysky, aby nebola sama. Ale nebol by to pre nu stres, si zvykat na dalsie obyvatelky v takom veku? Ma skoro dva roky. Vopred dakujem.
  1.12.2015 23:08Happy mouse
  Blacky: neměla by být sama... koupit k ní mimi - optimálně alespoň dvě, ať se pak nemusí řešit za krátkou dobu stejný problém :)
  1.12.2015 23:20Jaro
  Hmmm...., tady se to rozjelo. Já jsem se zrovna chtěla na tohle zeptat, protože vím, že u morčat a křečků jsou variety srsti, které se spolu nesmí připouštět, protože přichází na svět nemocná nebo životuneschopná mláďata......, možná že je teprve brzo se na to ptát, protože si cpu do hlavy pouze základy genetiky, a mimochodem ve snu se mi o lokusech a alelách i zdá, a mám doma zatím jen zverimexáčky, na kterých odchovávat určitě nehodlám....
  2.12.2015 01:27Karca
  Jaro: Ano existují, jak byli níže zmíněné například variegated, brindle, rumpwhite, yellow(Ay). Líbí se mi tvůj přístup :) přesně takhle nějak jsem začínala já i další chovatelé. Měla jsem svoje myšky mazlíky(nikoliv do chovu) a mezi tím jsem tady chytala moudra, studovala různé weby a drtila genetiku.
  3.12.2015 03:08Raven
  Ahoj, trochu jsem pohnul s rubrikou o varietách, ale musím se přiznat, že i když vím, jak barva vypadá nejsem schopný jí nějak srozumitelně česky popsat. (možná proto že jsou tři ráno..) Pokud by jste měli chvilku a napadla vás jakákoli lepší formulace, než jakou jsem použil, budu moc vděčný. Čeština není moje silná stránka.
  3.12.2015 22:16Jaro
  Právě jsem to našla, většina těchto barev a variet by měla být na lokusu - W. O yellow jsem se dočetla, to jediný jsem měla ve "svých základech".
  Příklad: pokud bych teda chtěla odchovat tyto myšky, tak mi musí z genotypu rodičů vyjít heterozygoti s dominantní alelou Ay - třeba Ay/a - a pak budu mít mláďata ve zbarvení yellow, která budou životaschopmá, chápu to dobře??!
  3.12.2015 22:53Raven
  Jaro - Tak nějak sem to taky pochopil.
  - - - - -
  Pokud umírají homozygoti, to by mělo být Ay/Ay tak Ay/a je v pořádku asi. Zastavte mě jestli se pletu.
  3.12.2015 23:49Happy mouse
  Ano, letální je Ay/Ay. Klasický red/yellow je Ay/a. (například z rodičů black x red bude 50%mimin red + 50%black).
  4.12.2015 07:44senega
  Stále nějací volní myšáci! :)
  www.chs-senega.webnode.cz

  A když stihnete rezervaci do zítra do 9h, tak mohu dovézt v sobotu dopoledne do PRAHY :)
  - - - - -
  do 9 do večera :)
  7.12.2015 18:43Angee
  Zdravím všechny :) .... chci se jen zeptat, bude letos výstava potkánků a myšek v Lužánkách? Ráda bych se přijela podívat :)
  7.12.2015 21:14Raven
  Angee - momentálně není z naší strany nic jisté. Tedy já nemám informaci o žádné konkrétní výstavě. Vzhledem k tomu, že chovatelů je pár a klub jako takový nefunguje, je to dost složité. Snažili jsme se spojit s výstavou pískomilů v Ostravě, ale kvůli malé účasti to nevyšlo. Nad možností našeho angažování je stále otazník. Pokud bude šance, rádi se s potkanáři spojíme. :)
  8.12.2015 12:32Angee
  Raven: ...aha, dobře, chápu :) tak snad to s potkanáři vyjde, držím palce :) ... ráda bych zase viděla nějaké krásné myšky a koupila si nějaké ''dárečky'' pro mou myšuli :))) já bohužel nemám možnost zajet někam dál na výstavku, takže můžu jen tady v Brně někam jít se podívat no..... :)
  tak tedy, ať se Vám daří s myškami :) ...
  8.12.2015 21:41Raven
  Angee - Děkujeme a budeme se snažit, momentálně se vyjednává účast na jarní výstavě potkanů v Praze. :)
  9.12.2015 21:23Tafi
  Budu se ptát zase jak trubka na úplné základy. Když je long hair satin recesivní, jaká je pravděpodobnost že s klasickou short hair budou nějací long hair nebo satin?
  9.12.2015 23:36Happy mouse
  Pokud druhý rodič nenese vlohu pro long hair, tak je šance 0% tj.žádné mládě nemůže být dlouhosrsté. Pokud ji nese, tak by 50% potomků mělo být lh. Se saténem je to totéž.
  10.12.2015 19:17Dadli11
  Dobrý večer všem :)
  Před chvílí jsem si přivezla dvě laboratorní myšky. A hned nastal problem. Dala jsem je do boxu s krabičkou v které jsem je vezla. Dostali napáječku a krmení. Půl hoďky bylo vše v pořádku, ale najednou se holky začali prát. Kamaradka mi poradila, ať jim tam dam jeste jednu krabičku nebo domeček. Je fakt že se vždycky začnou prát na něm. Tak dostali jeste jeden domeček. Ale stejně se zase chytli. Myslíte, že je to přejde? Máte nějake rady? Moc děkuji. Myslela jsem že se budou mít rádi a tohle mě mrzi. Mam je hned radši oddělit?
  10.12.2015 19:31Fisulka
  Dadli11: Nejsou to dva samci?
  10.12.2015 19:44Dadli11
  Fisulka: Nene to určitě ne. Vybirali jsme pečlivě samičky.
  10.12.2015 19:50Raven
  Znáš stáří a původ myšek?
  10.12.2015 20:02Dadli11
  Raven - jsou ze zverimexu takze ne. A prosim nepis mi jak jsem spatna tohle nemam rada :)
  10.12.2015 20:32Raven
  Co? Ne o to nejde, spíš mě zajímalo, jestli jsou myšky třeba sourozenci a obecně jejich původ. Každé myšky i ty co se nakonec spřátelí bez větších problémů si v určitém věku (i během celého života) ujasňují hierarchii. To je u skupinových zvířat normální a přirozené. Jde o to do jaké míry se perou, jestli například jedna myš napadá druhou nebo ji napadá v konkrétních situacích (u jídla, nebo u pití, vyhání jí z domečku). Nebo je konflikt vzájemný a myšky se opravdu "tvrdě" perou.
  10.12.2015 20:46Jaro
  Dadli11 - moje holky jsou spolu už přes půl roku a taky se spolu sem tam chytí, ono taky záleží na tom jak moc je to na "vážno", pokud u nás neteče krev tak jim do toho nezasahuju. Tak se zkus zaměřít i na to, jak píše Raven může jít o ujasňování hierarchie, změnila se situace a prostředí.....
  Pokud se, ale koušou do krve, tak bych je určitě oddělila a zkusila bych je dávat znovu dohromady pomalu a dala jim čas....
  10.12.2015 20:52Raven
  Pokud se myšky před tím neznaly, rozhodně je seznamuj postupně na neutrální půdě /postel,stůl,klín/. Stejně tak pokud se perou tak, že je budeš muset aktuálně oddělit, neni všem dnům konec a můžeš to zkoušet postupně. Já jsem řešil podobný problém u potkanů a trvalo to přes měsíc. Dneska jsou nejlepší kámošky :)
  10.12.2015 21:20Dadli11
  Omlouvám se za to jak jsem vyjela. Krev zatim neteče a doufám že ani nebude. Jak mile černá byla v krabicce a hneda ji tam vlezla byla bitka. Radši jsem jí vyndala. Jinak se znají, mam je ze stejneho akvarka ve zverimexu. Doufám ze si tedy jen ujasnuji pozice v nove kleci. Byla bych nerada kdyby se nesnesly.
  10.12.2015 22:01Raven
  Je to možné. Hlavní bude asi změna prostředí a to že "vypadly" z jejich už zajeté společnosti. Pokud neteče krev, jen na sebe piští a doráží /většinou to vypadá hůř než jak to je/ tak jim dej čas. Ale obezřetnost je na místě. :)
  11.12.2015 08:33Dadli11
  Raven - dobře. Už se trochu zklidnily myslím. Ale hnědá myška pořád litá a snaží se dostat ven, za to černá ta dominantnejsi je porad v domecku v klidu.
  11.12.2015 20:42Jaro
  Dadli11 - no stejně je, ale hlídej. Nechej jim dva domečky, aby se měla i ta druhá kam schovat a uvidíš. Dej pak vědět a přeju štěstí....
  12.12.2015 08:27Dadli11
  Jaro - Od rána nebylo jediný pošťouchnutí. Celej den spolu prospali v jednom domečku a teď spolu běhají po kleci. Tak snad bude už vše v pořádku :))
  - - - - -
  Asi né přímo tady, ale na internetu jsem četla, že se myšky můžou pouštět po posteli nebo na stole protože nikdy neskáčou dolu. A ja myslela že fakt. Takže tu mám první myšší útěk :D Naštěsti je tohle uplny zlatíčko a i ve velkym pokoji mi vlezla na ruku. Uf uf
  12.12.2015 16:30Karca
  Dadli11: Internet je plnej blbejch rad. ;) Měla jsem myši, který měli celý život otevory v kleci, kterými by mohli utéct, ale vživotě neodešly. Ven šli jen, když jsem otevřela dvířka. A měla jsem myši, které utekly téměř z jakékoliv klece a pak klidně skočili z 2m výšky a opakovaně... :D Takže pouštět jedině ochočené a vždy hlídat.
  12.12.2015 18:14Dadli11
  Karca - tybláko :D Tak to doufám že tohle bylo jen z duvodu že skákala do úžinky mezi skřínkou a zdí a věděla že sešplhá jakoby. A že na jiném stole už do prostoru skákat nebude :D
  12.12.2015 20:18Karca
  No, mám zkušenosti, že jak jednou zdrhnou, tak je to baví a dokážou docela dost riskovat. Určitě pouštět jen, když u toho budeš a pořád hlídat.
  14.12.2015 12:14ZUZKA
  Dobrý den.Můj myšák má svrab a ve veterině mi doporučili všechno vydezinfikovat a po druhé injekci znovu.Nevíte jaký prostředek je vhodný?Mám ho v plastovém Rody boxu.Ale od syna udělané dřevěné městečko,tak bych ho nerada vyhazovala.Díky.
  14.12.2015 21:08Raven
  Dobrý den,

  Na desinfekci plastových součástek klece a vybavení lze použít jakýkoli desinfekční prostředek. Musíte jej opravdu důkladně opláchnout nejlépe několikrát.

  Co se dřeva týče, není pro myšky nejvhodnější. Hlavně z důvodu hygieny. Dřevo nejde úplně vyčistit. Přikláněl bych se k jeho vyhození.
  15.12.2015 07:08ZUZKA
  Raven-děkuji moc,dřevo jsme vyhodili a syn udělá nové městečko.
  15.12.2015 17:22Dadli11
  http://www.kralici.cz/mysky/alba.asp?a=1967 :))
  16.12.2015 17:00JanaP
  O genetice už se mi i zdá a vůbec mi to nedává smysl
  16.12.2015 17:06Tafi
  Taky taky. :D Když si říkám, že tomu pomalu začínám rozumět, záhy zjistím, že vůbec.
  16.12.2015 17:11JanaP
  Tafi : přesně :D konečně máme přestěhováno, ale dokud na to nepříjdu tak nemá cenu něco začínat
  16.12.2015 20:29Raven
  Přesně vím jak se cítíte. Mám to stejné. Když si myslím, že sem konečně pokročil záhy zjišťuji, že opak je pravdou.
  16.12.2015 21:10Jaro
  Vidím, že v tom nejsem sama......, trochu jste mě uklidnili.
  17.12.2015 09:40Raven
  Absolutně nejsi. Myslím si, že ty začátky jsou pro všechny stejně zmatený :D
  17.12.2015 10:51JanaP
  mě by sehodila příručka "jak projít genetikou pro úplného blbečka aneb zvládne i slepej ":D
  17.12.2015 10:55Raven
  Až jí seženeš tak mi taky přihraj jeden výtisk :D
  17.12.2015 11:21JanaP
  spíš nechtěl by jí tady někdo napsat ? :D
  - - - - -
  jenom jsem si říkala že je to docela banalita :D doma přemýšlím jak myšky množit a venku natahuju pastičku u křepelek :D
  17.12.2015 15:35Raven
  Musim uznat že sem dneska četl nějakej článek na stránce Chs potkanů a chápal sem daleko lépe než z většiny myškařskejch stránek. (Důvod byl že sem dostal za úkol zjistit jak se dědí rex, nevím proč :D )

  Pokud by někdo měl chuť se pustit do učebnice a vytvořil ji tak se postarám aby se nám pro ni dostalo na fóru místo. :)
  17.12.2015 18:59tafi
  Tuším, že v angličtině příručky jsou. Ale sotva se tím prokouseme v našem jazyce. Chtělo by to šikovného překladatele.
  17.12.2015 19:59JanaP
  spíš učitele :D
  17.12.2015 20:02Raven
  Hele přeložim v podstatě všechno s tim problém neni. Horší je, že dokud tu "mechaniku" člověk nepochopí, těžko bude psát nebo překládat odborný články. Troufl jsem si na článek o genetice pohlaví, protože to nás poměrně dobře naučili na gymplu takže mi stačilo vzít papír a tužku a zapnout mozek. Ale to je asi tak všechno :D
  17.12.2015 20:44tafi
  Možností by bylo to přeložit a pak předhodit někomu, kdo tomu rozumí, aby to zkontroloval a upravil. :D Kdybych měla čas, třeba bych s určitou částí překladu taktéž mohla pomoci.
  17.12.2015 20:53Raven
  Já mám času, že bych ho mohl prodávat. Ale vážně si na to netroufám. I když musím uznat že dneska sem se výrazně posunul kupředu :D Vysvětloval jsem kamarádovi co sem učim a najednou mi naskočilo pár věcí co sem nechápal :D
  17.12.2015 21:20JanaP
  Raven: kde ten čas bereš ?
  17.12.2015 22:02Tafi
  To mě přivádí k nápadu takové tištěné příručky genetiky + třebas i nějaký ten přehled a popis barev a typů. Sice nejsem schopná profesionálně vyplnit obsah, ale mohla bych to realizovat - tisk, grafika. Stačilo by mi dát obsah a o zbytek by bylo postaráno.. tím bych si třebas i splnila svůj životní sen a vydala knížku :D To by ale znamenalo iniciativu více lidí, kteří by do toho zřejmě nešli. :) Ale dokázala bych si ji představit. Základy + nějaký podrobný rozbor genetiky a přehledný seznam variet. :3 no jooo no. :)
  - - - - -
  A k tomu důrazné varování, která varieta se s další nesmí křížit :D
  17.12.2015 22:23Jaro
  To zní jako dobrej nápad, o chovu myšek existuje pár příruček, pokud člověk nesedne k internetu a fakt nehledá, tak se vlastně dozví pouze nějaký ten základ a o genetice skoro nic.....
  17.12.2015 22:27Tafi
  A ruku na srdce. Lépe se studuje z papíru než z obrazovky. :)
  Bohužel by to ale byla spousta práce. Já bych jako vystudovaný počítačový mág, mohla pomoci grafickým návrhem, zpracováním a popř. ilustracemi. Ale znalostmi rozhodně ne :/
  - - - - -
  A ani by to na 1ks nevyšlo draho. Teď to tu študýruji.
  18.12.2015 00:00Raven
  Moje škola spolupracuje s nakladatelství. Takže pokud se dohrabate tak daleko, vykouzlím nějaký VIP podmínky.

  Jaro - pěstuju si ho a taky spim v průměru 2 hodiny denně ;) klasický IT život ;)
  18.12.2015 08:30Karca
  Jako devcata uprimne jsem o nejake te poradne mysi knize premyslela. :D Casove na tom nejsem nejlepe, ale myslim, ze bych dokazala zorganizovat cas. S psanim nemam problem, fotografii si myslim zajistime taky dostatek. Sazba ani graf. uprava mi neni cizi, ale koukam, ze se tu tim zabyvate i hloubeji. Nicmene bych pripadn byla radsi kdyby nas bylo vice a kazdy mohl osat o tech svych varietach. Protoze ackoliv chapu genetickou i fenotypovou podstatu vetsiny zbarveni, nejsem v nich zbehla natolik abych si dovolila o nich psat.

  Tafi: Co si mam predstavit pod pojmem studovany pocitacovy mag? :D
  18.12.2015 09:09JanaP
  tak já vám asi moc rukou mou nepřispěju, Já vám můžu tak maximálně zajistit jídlo :D
  18.12.2015 10:08Raven
  JanaP - to se hodí :) já neumím uvařit ani špagety :D

  Karca - plán je to dobrej, to musim uznat. V případě že by se to opravdu organizovalo, mam po ruce korektora a grafickýho editora + jak sem říkal naše škola úzce spolupracuje s nakladatelstvím Primus ;)
  18.12.2015 11:19Athe
  Kdyby pak měl někdo zájem, měla bych pár kvalitních myších fotek. Myšky jsou na nich ale jen obyč bílé. S obsahem samotným vám ale jinak taky moc nepomohu. Znalosti by sice byly (avšak do knihy bych se asi nemontovala), ale jsem spíš takový hlodavčí "záchranář", co má doma hlavně adopce, takže genetika a tyhle věci ne-e. :D
  18.12.2015 21:09JanaP
  Nebo sse spis nekde sejdeme a dame si vecer genetiky u vinka
  18.12.2015 22:57Tafi
  Líbila by se mi třeba i nějaká "přednáška" :)))))
  19.12.2015 14:42Raven
  Trochu mě štvou ty vzdálenosti. Polovina lidí je z Brna a okolí, takže nějakou společnou akci v Praze zatím nečekám. A na moravu se delší dobu nedostanu, ale až mi někdo opraví startér tak sem tam jak na koni :) . Spát budu v kufru, už sem si to s autem domluvil :D
  - - - - -
  Asi by nebyl problém (tedy pokud by to holkám, které holdují genetice více než my ostatní nevadilo) se domluvit a při některé z výstav takovou přednášku uspořádat. Přeci jen když už se nás sjede většina na jednom místě, byla by škoda toho nevyužít :)
  20.12.2015 22:02senega
  Co se genetiky týče, plánuju už nějakej ten pátek ne knížku sice, ale návod/článek... na pár dílů a všechno to rozepsat.. doplnit to "cvičeníma" na ověření znalostí a podobně.. jako ze školy.. jen ten čas mi chybí.. ale koncem ledna bude volněji v práci.. tak se do toho asi vrhnu..
  20.12.2015 23:12Raven
  Už se nemůžu dočkat. Já sem objevil učebnici a musím uznat, že s teorií asi nemám problém. Chápu ty mechaniky, ale praxe? Zrovna sem se tady pozastavil nad jednou věcí.

  Zjišťoval sem kvůli kamarádce jak je to s dědičností variety rex u potkanů. Pokud je re/re je to standard a nese rexe, pokud Re/re je to rex a pokud Re/Re double rex.. takže heterozygot vypadá jinak než homozygot..
  Je u myší nějakej podobnej případ? Asi se ptám na věc, kterou tu všichni víte a budu za blbce ale nedalo mi to :D
  21.12.2015 01:22Happy mouse
  Re/Re - je standart, NEnese vlohu pro astrex
  Re/re - je heterozygot astrex
  re/re - je homozygot astrex
  Na první pohled v dospívání mezi heterozygotem a homozygotem zpravidla rozdíl není, v pozdějším věku se u heterozygotů častěji narovnává srst (u některých zůstávají vlnité pouze vousky), zatímco u homozygotů má srst tendenci držet i v dospělosti poměrně kvalitně zvlněná... U potkanů se double rex podobá často spíše fuzz než rex.
  21.12.2015 13:41Raven
  Aha.. no tak sem to špatně pochopil. Bylo tam napsáno (pokusím se zdroj najít) že double rex je Re/Re (ze nese rex jsem neřekl), jen cituji. Přišlo mi to zvláštní. Takže se na fenotypu projeví jestli je to hetero/homozygot do jsté míry. Chápu to dobře?
  21.12.2015 14:58Karca
  Raven - to co napsala HM je genetika myší, nikoliv potkanů. U myší žádný doublerex neexistuje.
  - - - - -
  RE/RE - standard .. tím chce říct, že není astrex, ani nemá vlohu pro astrex. Protože astrex je dominantní varieta a neexistuje, že myš není astrex a nese vlohu. Prostě buď astrex je nebo není.. nic mezitím.
  Vím, že na tohle ses neptal, ale dost často se mě na to lidi ptají, tak to tady zmíním opět. :D
  21.12.2015 15:16Happy mouse
  Sorry, ted jsem asi trochu mystifikovala :D Ten odstaveček se týkal myšek, jak píše Karča, pouze poslední věta byla poznámka k těm potkanům...
  21.12.2015 16:39Raven
  Jasně :D . To co sem popsal byl standard u potkana. Pozastavoval sem se nad tím, že Re/re a Re/Re vytváří jinou varietu. :) S astrexem to chápu. Otázka byla, jestli mezi Re/re a re/re u myšek rozdíl ve fenotypu :) Hlavně, že jsme se pochopili :D Blbě jsem se vyjádřil. Děkuju :)
  21.12.2015 18:38Karca
  Nejsem si jistá, jestli chápeš, že Re/Re je nonastrex.. :D a Re/re je normální fenotypový astrex stejně jako re/re - rozdíly mohou být ve výdrži astrexu a jsou v dědičnosti(re/re dá 100% astrexů ve vrhu s jakoukoliv jinou varietou a Re/re 50% s nonastrexem)

  Jestli chápeš, tak sorry.. pak jsem nepochopila otázku já :D
  21.12.2015 19:04Raven
  Jo.. Chápu. Teď už stopro :D
  - - - - -
  Na rozdíl v Re/re a re/re sem se ptal, ale asi sem se nějak zamotal ve vlastní myšlence :D
  - - - - -
  Ještě dotaz z jiného soudku.. Dnes jsem byl s přítelkyní utratit potkana.. (nádory :/ byla v žalostnym stavu a už se to fakt nedalo.. :( ) Při prvním pokusu o sedaci mě pokousala, na potkana docela slušně..
  Veterinář mi nabízel ATB a dvacet minut se se mnou hádal o tom, že mi to musí dát. Nikdy před tím sem se s tím nesetkal. Je to normální? Čekal bych to spíš u psa nebo fretky..
  21.12.2015 19:20Karca
  To nevím.. mě myši párkrát taky rafli, ale samozřejmě to ve výsledku nic moc není. Nikdy jsem pak ATB nebrala ani po kousanci od psa, kočky atd. S tím, že jsem teda očkovaná na tetanus. Asi bych to akorát hlídala a kdyby to vypadalo zle nebo ti nebylo dobře, tak bych zašla k dr. Ale samozřejmě jen čistě laickej názor a taky názor někoho, kdo chodí k doktorovi až když tam sám nemůže ani dojít :D
  21.12.2015 19:24Raven
  I když bylo kousnutí sebe víc do krve, včetně těch od psů a koní.. nikdy jsem si na to atb nebral.. je normální ránu vyčistit, možná náplast při pohybu v MHD nebo tak. Ale tohle mě fakt zaskočilo :D
  21.12.2015 21:20JanaP
  spíš už na všechno dávají ATB
  21.12.2015 23:04Happy mouse
  Myslím si, že pokud máš očkování proti tetanu, tak není potřeba... :D
  21.12.2015 23:09Raven
  Jsem stejného názoru :D Navíc to nebylo nijak hluboký. Tekla krev a musim uznat, že takhle mě ještě nikdy potkan nekousl, ale i tak... prevence je jedna věc, ale tohle je na mě trochu moc.
  22.12.2015 02:45Karca
  Hele já teď koukám, že jsme ti Raven možná trošku neúmyslně lhali :D Tady http://hiiret.fi/eng/breeding/?pg=4&sub=2&ala=4 uvádí, že je rex gen v dominantní formě značen Re/Re. Zatím nemám čas dohledávat jiné zdroje a pídit se proč, ale je dost pravděpodobné, že to tak bude. Protože pokud myš nemá Re gen, tak není třeba jej značit v genotypu. Nicméně princip, který jsme popsali stále platí. :D
  22.12.2015 14:08Raven
  Áha.. :D nevadí. Stane se. Já se taky ještě kouknu. :D
  - - - - -
  Takže prostě tak.. pokud se astrex dědí dominantě tak Re/* je astrex a re/* neni. A je "jedno" jestli je to Re/Re nebo Re/re... Takhle sem to pochopil ...?
  22.12.2015 14:26Karca
  Ještě jsem nekoukala na další zdroje, ale podle hiiret by se re/re vůbec neznačilo. Popisují tam pouze Re/Re(homozygot) a Re/re(heterozygot) a ano oba jsou fenotypem astrex. Ale musím to ještě prozkoumat, proč se tady užívá značení velkých písmen jako "výskyt genu" a malých jako "nevýskyt".
  22.12.2015 14:31Raven
  Jo tak sem to pochopil na začátku. Protože sem nikde neviděl cokoli s myškama spojenýho jako re/re... :D mě klepne
  23.12.2015 15:00JanaP
  doufám že nedostaneme k vánocům nějaké zvíře
  23.12.2015 16:07Raven
  Já už to mám jistý, po vánocích dorazí parťáci k mým potkyšům :)

  Jinak všem přeju krásný vánoce. Hodně zdraví, štěstí a chovatelských i jiných úspěchů do novýho roku :) Nick & chlupáči :)
  23.12.2015 16:09JanaP
  mě snad příjde taky první obyvatelm mojí pracovny, uvidíme co se narodilo :)

  Taky přeji krásný svátky i když je nesnáším :D
  23.12.2015 16:13Raven
  Jo nesnášim je též. Největší peklo roku ... :D
  25.12.2015 12:52Raven
  Omlouvám se za vánoční spam, ale musim se nakonec pochlubit. Kamarádka si přinesla domu ze zverimexu nakrytou potkyšku.. V momentě kdy si uvědomila, že je březí, dostal jsem to celé na starosti. (Bydlí nade mnou ve vchodě :) ) No a jak to dopadlo? Sem adoptivní tatínek čtyř buřťátek :) http://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=10185
  25.12.2015 15:23JanaP
  Raven: jsou krásní jenom škoda že zveráč. návrhy bych měla,ale jsou tu zkušenější co už to mají v oku i když fotky barvy zkreslujou
  25.12.2015 17:16Raven
  Řešil jsem to na potkanářskym fóru. Odhady jsou champange amber a pearl.. :D Já netušim. Fotky jsou strašný :D
  25.12.2015 21:42Ochoceni
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda se myška dá ochočit stejně jako potkan. Díky
  26.12.2015 13:22Raven
  Ochoceni - Myška se dá ochočit skoro srovnatelně, ale z mého pohledu to chce trochu cviku. Potkan je daleko komunikativnější a sociálnější zvíře(vůči lidem). Na druhou stranu, měl sem myšky, které se naučili bez problému přijít na zavolání, nechali se nosit v kapsách nebo kapuci. Je ale pravdou, že se mi nikdy nepovedlo vymazlit pořádně myšku ze zverimexu. Pokud chcete opravdu mazlíka je lepší se poohlédnout po nějaké CHS. Osobně jsem vypozoroval, že se lépe ochočují samci než samice, ale každý může mít jinou zkušenost. :)
  26.12.2015 22:14Ochoceni
  Děkuju, a myš (samec) může být chován sám? Hledal jsem nějaké info a všude je psáno něco jiného.
  26.12.2015 22:41Karca
  Ochocení - myš samec MUSÍ být chován sám. Více samců by se rvalo na život a na smrt.
  29.12.2015 08:29Rádio Junior
  Haló, hledám chovatele barevných myšek, který by s nimi přišel popovídat do Rádia Junior - pražského vysílání pro děti o zvířatech. Koukám, že témat kolem myšek je hodně! Děkuju!! Veronika Hájková, redaktorka Českého rozhlasu
  603845240