4.12.2016 08:36Denipeni
Karolinka: a víš pohlaví myšky? Pokud je to holka, určitě jí bude druhá myška moc chybět! Z vybavení máš základ, který potřebuje, můžeš jí tam dát třeba i nějakou větvičku z ovocného stromu, šišku přivázanou na provázku (i ta rulička od toaletního papíru se dá přivázat provázkem) apod.
U zverimexových myšek je to někdy složité, tak ti přeji, ať spolu dobře vycházíte a hlavně, ať myšce zdraví slouží ;)
4.12.2016 14:19Mafiamouse
No ono to s tou společnicí nebude tak vážný, bůh ví z jakého zverimexu a jak dlouho myška vydrží, ale jinak ano, potřebuje k sobě samičku co nejdřív, pokud to ovšem samička je
a to že se jmenuje Dia neznamená že je samice, jen že se tak jmenuje :D ve zverimexu vám klidně prodají samici jako samce a naopak :))
10.12.2016 00:30Mafiamouse
Andy - no nakousnutí ocásku, ouška nebo packy se může stát bohužel, přeci jen zoubky mají ostré, tím že jste je oddělila to teď bude problémovější, samička si teď bude hodně myslet a bude to už její území, ze kterého vyhnala, někoho kdo jí nesedl :)
možná by bylo lepší k mamince pořídit nějakou klidnější starší samičku, nesmí totiž zůstat sama :)
jinak tohle vyjasňování trvá jak kdy :D ono, když má někdo jako my kolem 15 samic tak už to přestane vnímat, tam ječí každou chvíli někdo :)
12.12.2016 20:44Thórví
Ahoj dámy,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem majitelkou čtyřech myších holčin, které pochází od člověka, který se věnuje chovu, avšak myslím, že se neprezentuje jako chovná stanice. Cca 3 týdny od pořízení se u jedné z myšek začaly objevovat chrčivé zvuky u dýchání a jeho těžší průběh. Když se situace nelepšila, začala jsem navštěvovat veterinářku specializovanou na hlodavce (v Praze). Líbil se mi i její přístup, nemocnou myšku brala rovnocenně jako jiné zvířecí pacienty. Myška má dle rentgenu nateklé obě uši zevnitř, že není vidět na bubínek, patrně se jedná o hnis, něco jako zánět středního ucha. Byly jí nasazeny dvoje antibiotika, jedno dostává jednou týdně přímo od doktorky, druhé každý den aplikuji do tlamičky já. Doktorka měla možnost si prohlédnout i ostatní zdravé myši a zaznamenala váhové odchylky mezi zdravými a touto nemocnou. Ta nebyla oddělena od skupiny původně z obavy s možných budoucích rozepří v hierarchii, navíc se potvrdilo, že její nemoc je nepřenosná. Jenže po více než dvou týdnech léčby jen minimální zlepšení, začínám mít pocit, že se jedná spíš o nějakou vrozenou vadu. Stojím před důležitým rozhodnutím, zdali léčbu v momentě, kdy mi dojdou antibiotika, která mám doma, neukončím a nenechám tomu volný průběh. Byť to bude znít pokrytecky, nutno poznamenat, že léčba je taky dost finančně náročná. Tři návštěvy veterináře mě vyšly dohromady na něco přes 1600,- Kč a stav zvířete se dosud nezlepšil. Myška je kromě toho občasného pokašlávání poměrně aktivní, normálně žere a je skupinou přijímána, nejsem sice doktor, ale troufám si říci, že ji její problém neohrožuje na životě. Chtěla bych se zeptat, jak byste se v mé situaci zachovaly vy? Veterinářka navrhuje změnu antibiotik a opětovný rentgen, ale nadšená z toho nejsem, jednak jsou to pro studenta velké peníze, druhak začínám mít pocit, že je lehce zneužíváno situace (při poslední kontrole dnes mi naúčtovány absurdní poplatky jako 163,- Kč pouze za aplikování injekce, stříkačka a samotné antibiotikum - mimochodem dle účtenky 10 ml, což je vzhledem k velikosti zvířete hloupost - bylo naúčtováno zvlášť; dříve nbylo toto účtováno vůbec, ale zaplatila jsem za "ošetření drobných zvířat"). Myslíte si, že má léčba vůbec nějaký smysl? Případně bych se chtěla zeptat, jak postupovat dále. Předem děkuji.
12.12.2016 22:39Raven
Thorvi - Začneme tim, kam chodíš na veterinu?
Osobně bych, vzhledem k nepatrnému nebo žádnému zlepšení, léčbu ukončil. Pak je tu ještě otázka zkušenosti veterináře, popř. jeho následná změna. Nicméně jsme tu skoro všichni studenti takže otázka financí je tu dnes a denně.
Otázkou je zda se jedná opravdu o vrozenou vadu. Pokud ano, s největší pravděpodobností by léčba měla naprosto opačný účinek a dříve nebo později by mohla zavinit i smrt.
Bohužel nemáme dostatek podrobností, ale pokud vet vyloučil nakažlivost, budeme mu věřit.
Za mě tedy takto /a troufám si říct, že většina chovatelů se mnou bude za jedno/..
Pokud zvíře neprojevuje známky bolesti, samostatně přijímá potravu, atd. dokončil bych nastavenou léčbu a dále v ní nepokračoval. V případě, že zvíře začne mít bolesti máte dvě možnosti. Léčbu symptomů (pokud není známa příčina) nebo ukončit myšky trápené (neříká se mi to snadno), dříve než začne strádat a následně trpět.
Přeju hodně štěstí, vím že tahle rozhodnutí nejsou snadná.
13.12.2016 00:06Mafiamouse
Plně souhlasím s Ravenem :) sama bych už dál v léčbě nepokračovala, plácat bezúčelně jedny atb na druhé aniž bychom nevěděli co myšce je, je stejné jako bychom ji nakazili HIV (samozřejmě obrazně řečeno), pokud nijak vážně nestrádá, nechala bych tomu "volný" průchod :) jen sama bych se trochu bála té nakažlivosti, ale nejsem veterinář a v tomhle budeme muset věřit vetovi.
13.12.2016 00:28Thórví
Děkuji moc za odpovědi. Chodím k MVDr. Lietavcové v Praze na Hůrku, rozhodla jsem se pro ní na základě recenzí z různých stránek od lidí, kteří k ní chodili s potkany či křečky.
ještě se zeptám - nejsem schopná určit, zdali má zvíře bolesti - když jí "to" chytne, nejsem schopna určit, zdali lehce skučí, nebo se jedná o hvízdavý zvuk jehož příčinou je změna způsobu proudění zvuku do těla myšky. je to lehce pištivé, na druhou stranu když proběhla nějaká menší hádka o pamlsek ve skupině a myšky se lehce popraly, to pištění bylo jiné. Je však pravda, že ten zvuk v momentě obtíží je poměrně hlasitý. Když jsem začala poprvé registrovat, že je s ní něco v nepořádku, bylo to právě na základě toho hvízdavého zvuku, v noci mě to dokonce probudilo. Tak nevím. Mohlo by se jednat o bolest?
- - - - -
Poslechla jsem si na netu nějaký zvukový záznam myší bolesti a tedy to, co vydává ta moje chuderka se liší.
13.12.2016 00:48Raven
Thorvi - Obvykle se bolest projeví jednak zvukem, ale má i spoustu jiných projevů. Myška často sedí nahrbená, čas od času sebou škubne, často si urputně *čistí* bolestivé místo. Klade odpor jakémukoli fyzickému kontaktu od člověka /většinou i od jiných myší/, obvykle se hodně straní myší společnosti. S tím jde ruku v ruce nezájem o potravu, vodu atp. Obecně je zvíře v bolestech apatické vůči vnějším podnětům, obvykle reaguje úzkostně, popřípadě nereaguje vůbec. Ale to už je většinou pozdě cokoli řešit. :(
13.12.2016 00:58Thórví
Raven - Ahá, díky moc. Tak tu nahrbenost jsme měli, ale tu skutečně léčba potlačila, to je zatím jediný viditelný výsledek léčby. Naopak fyzický kontakt, to ona může, sama už se po mně otáčí, když jdu něco dělat v kleci a dost často mi sama vyleze mi do ruky, dále jak jsem již psala, ostatními v skupině je přijímána, ani ona se jich nestraní. Mám dva domečky, ale stejně spí všechny v jednom. :-) Jen teda když přijde ta slabá chvilka, to pak vyleze nahoru na střechu domku a ztěžka dýchá, zvučí. Když jsem doma a stane se toto, tak si ji hned vemu do ruky, ona se tam usadí a po chvilce se uklidní. Před chvílí jsme vyčistila klec a spolu s ostatními pobíhá a zkoumá, co je nové. :-) K té veterinářce jsem šla dřív, než to mělo potenciál dojít do fáze nezájmu. Přemýšlím akorát, zdali bych ukončila léčbu až mi dojdou atb, aby se to pak nějak nezhoršilo.
13.12.2016 18:49Tinne
Thorvi-to spíš vypadá na mycoplasmu.Ta je mezi myškami velice rozšířená,i v chov.stanicích.Bohužel se velmi těžko léčí,většinou nevyléčí.I já jsem u myšek mycoplasmu měla-teď už nechovám.Taková myška by se neměla pouštět do chovu,neboť nemoc přenáší dál.Stalo se mi,že ke mě docestovala už březí myška s mycoplasmou.Nemoc se většinou rozjede stresem z cesty.Myška pšíkavka u mě porodila,kojila starala se.A hle-čtrnácti denní mimčo začalo pšíkat a pak i ostatní.Nechala jsem je uspat.Asi tak
13.12.2016 22:27Thórví
Tinne: Ach, to mne mrzí...
Tak já je mám jen na mazlení, čtyři holčiny, chov neplánuji a to ani v budoucnu.
- - - - -
Tinne: Tak jsem si vyhledala, co je ta myctoplasma zač a dost jsme se zděsila, to vypadá, že je to s myšinou beznadějné...
15.12.2016 00:40Raven
Moje zkušenost s myko je taková, že nakažené zvíře může mít naprosto "normální" život, bez známek bolesti atd (ale to neni podmínka). Jediné kde se to výrazně projeví je imunita. Opravdu pak stačí málo (náhlá změna teploty, průvan,..) a myška s myko má poměrně malou šanci na uzdravení (výrazně menší než zdravá). S tím jdou ruku v ruce chronické zdravotní problémy. Ale jak jsem řekl, obvykle majitelé myšek s myko (krom chovatelů) ani neví, že zvíře nemocné je a případné vrkání /díky jeho zvuku/ považují za komunikaci nebo něco podobného.
Rozhodně bych neplašil, ale zároveň určitě nepořizovat další myšky.
Otázkou zůstává, zda se opravdu jedná o mykoplasmu. Má mnoho projevům, a opravdu těžko se identifikuje. Může se stejně tak dobře jednat o dříve zmíněnou vrozenou vadu nebo chronické onemocnění.
16.12.2016 22:05Dadli11
Dobrý večer,
mám takový dotaz. Minulý týden, asi ve středu když mamka ráno vstala, viděla že jedna z myšek leží natažená a nehýbe se. Druhá u ní seděla a celá se třásla. Mamka je pozorovala a nic se nedělo. Myslela si že je prostě konec a druhá ji oplakává. Po půl hodině se byla znova podívat a myšky běhali v klidu obě dvě po kleci, díky bohu! Každopádně nemohl to být třeba nějaký infarkt, jestli se to u myší teda vůbec může stát? Prý neležela jako normálně, schoulená, v klubíčku. Ležela úplně narovno na boku natažená, vůbec ne přirozeně jako při spánku. Jsem z toho trochu vyděšená, protože dneska ve zverimexu jsem jednu myšku nataženou ležet viděla a jsem si jistá že právě odcházela ze světa... Co to tedy mohlo být?
16.12.2016 22:22Mafiamouse
Dadli11 - pokud by to byl infarkt nebo mrtvička nejspíš by potom jen tak nevstala a nešla dál bez žádných následků, většinou zůstává myška nějak ochrnutá, nebo natáčí hlavičku, má horší koordinaci atd. podle toho co popisuješ, bych se spíš přikláněla k epilepsii (záchvatu), pokud je myška ze zverimexu s největší pravděpodobností je křížena mezi sourozenci a bude mít k vrozeným vadám predispozice. Nevím jak častá je epilepsie u myšek ale u potkanů bývá, proto si myslím, že to není vyloučitelné.
Určitě ji sleduj, zvaž si ji v určitou denní dobu a dalších pár dní (týden cca) ji denně važ abys viděla jestli nejde váha dolů, pokud by šla tak k vetovi, většina lidí to nedělá a potom když už to jde vidět bývá většinou pozdě.
Taky je možné že tak prostě ležela :D už jsem viděla všelijaké polohy spánku, třeba i kdy myšák usnul na zadních packách opřený o pítko :)
16.12.2016 22:50Mafiamouse
Dadli11 - problém u epileptického záchvatu je ten, že si každý představí hned křeče a zmítání na zemi, to jsou ale až ty nejtěžší případy, nic jiného krom tvrdého spánku a epi mě nenapadá :) není zač, pokud se to nebude opakovat a váha nepůjde dolů, tak si možná jen zdřímnula
16.12.2016 23:14Raven
kaculka - Pokud nemáš doma jiné hlodavce, které by myška mohla nakazit něčím z venku, asi bych přirozeně nic nenamítal. Až si trochu zvykne na kontakt, určitě ji vezmi na veterinu na odčervení (vnitřní i vnější parazity). Co se pokusů o útěk týče, myška byla zvyklá se pohybovat bez omezení tak nějakou dobu potrvá, než si to místo "přivlastní" a zvykne si na uzavřený prostor. Mělo by to trvat nanejvýš pár dní.
16.12.2016 23:38Mafiamouse
Kaculka, jak píše Raven, jinak dej ji někam kde je tma a ticho, zklidní jí to, pár dnů kdy bude v temnějším prostředí a budeš jí tam dávat jídlo, tak si za pár dnů zvykne a zklidní, potom můžeš přistoupit k ochočování.
21.12.2016 17:56Beranek
Pod stromeček balík zdraví,
vzácný poklad, jak se praví,
lásku, štěstí, žádné hádky,
spokojenost, hezké svátky,
radost, úspěch, pevný krok
a pak šťastný nový rok.
Veselé vánoční svátky a úspěšný nový rok vám přejí naši myšáčci, myšičky a jejich panička!
https://www.kralici.cz/mysky/alba.asp?a=2028