5.9.2017 15:57trishland
mishka: Unstable gen, který by způsoboval merlování, sám o sobě neexistuje - je to jen "tendence roan genu, dělat chyby ve své barvě".
Merlování je totiž u myší způsobeno somatickou mutací (vzniklá odchylka při vývoji, která není dědičná) v roan plášti ... což to už máš určitě načteno. Každopádně to důležité z toho je, že pro něj tím pádem nejde vytvořit samostatný gen, protože by díky své působnosti nebyl dále předáván potomkům - nebyl by dědičný stejně jako všechny ostatní somatické mutace. Ale když pominu tento fakt, vytvářel by odchylky úplně všude - například by vznikaly bílé nebo oranžové skvrny, oddělovala by se do fleků ředění jako je čokoláda, modrá nebo dove a podobně. Přirozenou mutací totiž nevznikne nic, co by nemělo vlastní projev a bylo vázáno jen na druhý gen (v našem případě roan). Například splashed, který tohle dělá, byl vytvořen uměle ... no a podle něj vznikla fáma, že tohle umí i roanování. ... Takže merle funguje na tom principu, jak je vysvětlováno na unstable genu, ale ve skutečnosti ho přímo nemá a jedná se jen o "poškozený" roan, který díky své "neúplnosti" dělá tmavé fleky tak, že na nějakých místech se prostě nevybarví. Dá se to selekcí do určité míry "opravit", aby se rodila jen roan myšátka a nebo "ještě více rozbít", aby byla naprostá převaha merláčků až téměř černých myší, ale jinak funguje více méně náhodně.
Jinak omlouvám se za nepřesnost - psala jsem sem také, jako je uváděno všude, že roan je pouze recesivní, ale to platí asi jen pro Evropu - v Americe prý normálně existuje i dominantní roan / merlování ... takže pardon za nepřesnost. :)
6.9.2017 15:38trishland
Raven: Tak nějak. Dove a lilac ... CPB a reverse siamese ... beige a stone ... mock blue a leaden ... albino a PEW ... a hlavně všechny ty odstíny žluté ... už raději v rámci zahraničí píši genotyp místo barvy. :D
Jo, člověk by se zbláznil, kdyby měl počítat i se vším, co tady není, ale alespoň jsem to chtěla uvést na pravou míru. :)
- - - - -
okameh: Jo, přehodili ty dva názvy u dove a liláků. Pokud vím, tak u silverů nemají jasně danou barvu očí (ani podsady) a na výstavě mohou zobrazovat v jedné varietě myš s jakýmkoliv genotypem, jen když jim odpovídá standardu. ;)
6.9.2017 21:50Raven
Pro české výstavy vždy musel sedět genotyp (dle PP) s fenotypem. Tím to končilo. Např. dnešní oblíbené téma "dove splashed" - cpb splashed aj. myš s tímto VP by ani nebyla připuštěna k registraci, dokud by se "neopravil" VP. (Ano já se to těm lidem snažím vysvětlit už 2 roky xD Prostě to nejde, jejich jazyk evidentně neovládám.)
V ČR je jiný standard. Tady se jako silver vždy vystavovalo zvíře s odpovídajícím PP, červenýma očima a modrou podsadou. Dále pak černooké lilac a červenooké dove.
S dove byl problém vždy, protože velká část myší označena jako silver se mnohdy až na výstavě (někdy už při registraci) přepsala na pravdivé dove. To je další problém zejména méně zkušených chovatelů, kteří zamění špatně vybarvené dove za silver právě díky očím. Ačkoli je srst bez modré podsady.
7.9.2017 00:26trishland
Můžu se ještě zeptat, když byl nějaký neidentifikovatelný "myš-mišmaš" barev (třeba taková záhada, jako se teď narodila ve vrhu J u Merlin nebo moje rozeta s mixem agouti a recesivních C), tak pro to existovala nějaká kategorie ve stylu "ostatní variety", kam se to hodilo a nebo to bylo neregistrovatelné? A hlavně pokud se to zapsalo, co to mělo uvedeno v PP u barvy?
... koukla bych na stránky czmc, ale koukám že tam už hostuje někdo jiný. :O :D
7.9.2017 07:48Raven
Moment :D
- genotypy A* c*c* se běžně chovají (viz Happy Mouse, Ace of Spades, aj.) jen hodně lidí tu barvu neumí určit = běžně se vystavují, jsou-li ve standardu (nevím jestli byly v poslední verzi czmc, nicméně např. burmese agouti se normálně chová)
- pokud se narodí myš u které známe "většinu" ze sledovaných lokusů, ale pro barvu neexistuje označení, pak se do VP / PP napíše přibližný genotyp
- kategorie pro "ostatní" neexistuje a neexistovala nikdy, ono by to jen podpořilo chov těch paskvilů...
- vystavovat lze pouze a jen to co je vedené ve standardu, od toho ten standard je :D
(Myslim, že místo chovu se dám na dolování :D třeba z toho nebudu mít takový nervy :D)
9.9.2017 18:56Raven
:D Díky všem, už nikdy nebudu psát pod vlivem spánkového deficitu!
Kdyby jste měli během jara čas, asi budu potřebovat asistenci u maturity. Po každý se proklínám, že nedělám admina na anglickym fóru. :D
Samozřejmě veškeré rady, nápady, obrázky nebo odkazy spojené s tématem krmení (i ostatními) uvítám a sekci rozšířím. Vím, že na tom pracuju hodně pomalu, ale jsem taky jenom středoškolák! :D
13.9.2017 14:43Vladimír Jekl
Dobrý den,
chtěli bychom Všem oznámit naše nové působiště. S kolegou Dr. Hauptmanem otevíráme v říjnu/listopadu novou kliniku v Brně. Do této doby působíme v ordinaci Dr. Vrškové v Lelekovicích.
S přáním pěkného dne
doc. MVDr. Vladimír Jekl, Ph.D., DipECZM (Small Mammal Medicine and Surgery)
změna působiště veterinarniklinikabrno.cz