od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2017
 • Zobrazuji 16 zaznamu.
 • 5.9.2017 15:26mishka
  Ahoj.Snažím se naučit myší genetiku a základní barvy už z větší části chápu ale narazila jsem na merlování které se mi moc líbí a to mi pořád nejde do hlavy.hledala jsem tady na diskuzi i na zahraničních stránkách.Můžete mi prosím ještě napsat někdo něco o unstable genu.Vím že roan jako bez fleků je recesivní a že merle fleky které dělá unstable nejsou pravidelný ajko normální geny ale nechápu proč a pak také jak vlastně by se to mělo jinak dědit. :(
  5.9.2017 15:57trishland
  mishka: Unstable gen, který by způsoboval merlování, sám o sobě neexistuje - je to jen "tendence roan genu, dělat chyby ve své barvě".
  Merlování je totiž u myší způsobeno somatickou mutací (vzniklá odchylka při vývoji, která není dědičná) v roan plášti ... což to už máš určitě načteno. Každopádně to důležité z toho je, že pro něj tím pádem nejde vytvořit samostatný gen, protože by díky své působnosti nebyl dále předáván potomkům - nebyl by dědičný stejně jako všechny ostatní somatické mutace. Ale když pominu tento fakt, vytvářel by odchylky úplně všude - například by vznikaly bílé nebo oranžové skvrny, oddělovala by se do fleků ředění jako je čokoláda, modrá nebo dove a podobně. Přirozenou mutací totiž nevznikne nic, co by nemělo vlastní projev a bylo vázáno jen na druhý gen (v našem případě roan). Například splashed, který tohle dělá, byl vytvořen uměle ... no a podle něj vznikla fáma, že tohle umí i roanování. ... Takže merle funguje na tom principu, jak je vysvětlováno na unstable genu, ale ve skutečnosti ho přímo nemá a jedná se jen o "poškozený" roan, který díky své "neúplnosti" dělá tmavé fleky tak, že na nějakých místech se prostě nevybarví. Dá se to selekcí do určité míry "opravit", aby se rodila jen roan myšátka a nebo "ještě více rozbít", aby byla naprostá převaha merláčků až téměř černých myší, ale jinak funguje více méně náhodně.

  Jinak omlouvám se za nepřesnost - psala jsem sem také, jako je uváděno všude, že roan je pouze recesivní, ale to platí asi jen pro Evropu - v Americe prý normálně existuje i dominantní roan / merlování ... takže pardon za nepřesnost. :)
  6.9.2017 13:06Raven
  trish - Nepřesnosti tu v podstatě píšeme všichni, protože v Evropě se v chovu vyskytuje jen zlomek toho co ve zbytku světa. Bohužel takhle vzniká mezi chovateli poměrně hodně neshod. Donedávna jsem tu dvakrát týdně křičel, že dove (aa pp, ano naše dove) má červené oči. Například dle AFRMA má oči černé(http://www.afrma.org/miceself.htm).
  Proto je zde v odkazech doporučen jen web NMC. Bohužel za velkou louží (ze všech stran) se standardy značně liší. A dle mého názoru je tam obecná znalost genetiky mezi "chovateli" absolutně nedostačující.
  6.9.2017 15:25okameh
  Raven - ještě AFRMA říká, že lilac má očí červené, no %) a třeba http://www.fancymice.info/self-dove.html uvádí, že "Darker mice from silver litters are sometimes shown as doves...", "I believe many silvers shown in the UK are genetically doves, selected for paleness", což je docela zmatující
  6.9.2017 15:38trishland
  Raven: Tak nějak. Dove a lilac ... CPB a reverse siamese ... beige a stone ... mock blue a leaden ... albino a PEW ... a hlavně všechny ty odstíny žluté ... už raději v rámci zahraničí píši genotyp místo barvy. :D
  Jo, člověk by se zbláznil, kdyby měl počítat i se vším, co tady není, ale alespoň jsem to chtěla uvést na pravou míru. :)
  - - - - -
  okameh: Jo, přehodili ty dva názvy u dove a liláků. Pokud vím, tak u silverů nemají jasně danou barvu očí (ani podsady) a na výstavě mohou zobrazovat v jedné varietě myš s jakýmkoliv genotypem, jen když jim odpovídá standardu. ;)
  6.9.2017 15:51okameh
  trishland - to jo, říkají, že silver může mít i černé("Eye pink or black"). Dle Hiiret černooký silver je c^ch/c d/d P/-, takže soudí fakt podle fenotypu :/ bylo to stejný i na českých výstavách?
  6.9.2017 18:02trishland
  okameh: Já české výstavy nepamatuji, ale také by mě to zajímalo. Ale asi logicky, když někdo barvu "vytvoří" jiným způsobem, tak mu asi nikdo nedokáže, že je "geneticky blbě", pokud fakt vypadá tak jak má.
  6.9.2017 21:50Raven
  Pro české výstavy vždy musel sedět genotyp (dle PP) s fenotypem. Tím to končilo. Např. dnešní oblíbené téma "dove splashed" - cpb splashed aj. myš s tímto VP by ani nebyla připuštěna k registraci, dokud by se "neopravil" VP. (Ano já se to těm lidem snažím vysvětlit už 2 roky xD Prostě to nejde, jejich jazyk evidentně neovládám.)

  V ČR je jiný standard. Tady se jako silver vždy vystavovalo zvíře s odpovídajícím PP, červenýma očima a modrou podsadou. Dále pak černooké lilac a červenooké dove.
  S dove byl problém vždy, protože velká část myší označena jako silver se mnohdy až na výstavě (někdy už při registraci) přepsala na pravdivé dove. To je další problém zejména méně zkušených chovatelů, kteří zamění špatně vybarvené dove za silver právě díky očím. Ačkoli je srst bez modré podsady.
  7.9.2017 00:26trishland
  Můžu se ještě zeptat, když byl nějaký neidentifikovatelný "myš-mišmaš" barev (třeba taková záhada, jako se teď narodila ve vrhu J u Merlin nebo moje rozeta s mixem agouti a recesivních C), tak pro to existovala nějaká kategorie ve stylu "ostatní variety", kam se to hodilo a nebo to bylo neregistrovatelné? A hlavně pokud se to zapsalo, co to mělo uvedeno v PP u barvy?
  ... koukla bych na stránky czmc, ale koukám že tam už hostuje někdo jiný. :O :D
  7.9.2017 07:48Raven
  Moment :D
  - genotypy A* c*c* se běžně chovají (viz Happy Mouse, Ace of Spades, aj.) jen hodně lidí tu barvu neumí určit = běžně se vystavují, jsou-li ve standardu (nevím jestli byly v poslední verzi czmc, nicméně např. burmese agouti se normálně chová)
  - pokud se narodí myš u které známe "většinu" ze sledovaných lokusů, ale pro barvu neexistuje označení, pak se do VP / PP napíše přibližný genotyp
  - kategorie pro "ostatní" neexistuje a neexistovala nikdy, ono by to jen podpořilo chov těch paskvilů...
  - vystavovat lze pouze a jen to co je vedené ve standardu, od toho ten standard je :D

  (Myslim, že místo chovu se dám na dolování :D třeba z toho nebudu mít takový nervy :D)
  9.9.2017 05:04Raven
  Admin
  Kdo najde chybu v sekci potrava a donutí mě jí opravit dostane veřejnou pochvalu! :D
  9.9.2017 09:33hanet
  Věcnou chybu jsem nenašla, ale pokud jde o tzv. překlepy, těch tam je víc. Ovšem stejně nevím, jak je možné Vás donutit to opravit :o)
  9.9.2017 09:39Raven
  hanet - Editor je neobjevil a já sem asi 30hodin nespal takže je prostě "nevidim" :D Pokud by jste mě přibližně navedla (třeba v sz) tak je opravim dobrovolně :D
  9.9.2017 18:56Raven
  :D Díky všem, už nikdy nebudu psát pod vlivem spánkového deficitu!

  Kdyby jste měli během jara čas, asi budu potřebovat asistenci u maturity. Po každý se proklínám, že nedělám admina na anglickym fóru. :D

  Samozřejmě veškeré rady, nápady, obrázky nebo odkazy spojené s tématem krmení (i ostatními) uvítám a sekci rozšířím. Vím, že na tom pracuju hodně pomalu, ale jsem taky jenom středoškolák! :D
  13.9.2017 14:43Vladimír Jekl
  Dobrý den,
  chtěli bychom Všem oznámit naše nové působiště. S kolegou Dr. Hauptmanem otevíráme v říjnu/listopadu novou kliniku v Brně. Do této doby působíme v ordinaci Dr. Vrškové v Lelekovicích.
  S přáním pěkného dne
  doc. MVDr. Vladimír Jekl, Ph.D., DipECZM (Small Mammal Medicine and Surgery)
  změna působiště veterinarniklinikabrno.cz
  16.9.2017 15:46Raven
  Zdravím,
  zase se posouváme s klubem. Prosím všechny angažované aby navštívili tenhle odkaz (
  https://www.facebook.com/groups/961847413922366/permalink/1522895137817588/). Kdo není ve skupině, napiště mi tady nebo na fb ať vás přidám. Týká se to především budoucích členů.

  EDIT 21:25
  Mám hotové stanovy a papíry k ustanovující schůzi. Pokud půjde vše podle plánu a ministerstvo a nebude nic protahovat, máme během listopadu hotovo.