Anatomie, vlastnosti a barevné varietyCo myška potřebujeBydleníPotrava

RozmnožováníNemoceZacházení, péče, cestování a ochočení

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

E-mail

Často kladené otázky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kde si mám myšku pořídit?

Pokud chcete opravdu zdravého společníka zvyklého na lidskou ruku, nemůžu jinak než doporučit zkušeného chovatele. Odkazy na kvalitní chovatelské stanice najdete například zde na fóru. Další možností je samozřejmě koupě zvířete ve zverimexu, připravte se ale na mnoho rizik, které s tím souvisí. Ne všechny zverimexy dodržují základní pravidla chovu a hygienické podmínky. S tím souvisí množství nemocí, které myška může mít (parazité, svrab, aj. (viz. Nemoce) a v případě koupě samičky je pravděpodobná březost, která v mladém věku může znamenat i smrt zvířete.

Proč si pořídit myšku od chovatele?

Důvodů je hned několik. Prvním je, že o myšce víte všechny potřebné informace, například kdy se myška narodila. Další výhoda je, že chovatel na rozdíl od většiny zaměstnanců zverimexu bezpečně pozná pohlaví zvířete, jeho zdravotní stav a popřípadě dokáže skrze rodiče odhadnout i budoucí povahu. Asi nejpodstatnější ale je, že myšky jsou od malička zvyklé na kontakt s člověkem. Nejsou tak bázlivé a daleko snadněji se ochočují.

Jak poznám pohlaví?

Rozeznat pohlaví u myšky není nic složitého. Rozdíl je ve velikosti takzvané "hrázky" což je prostor mezi řitním otvorem a pohlavním ústrojím zvířete. U samců je tato vzdálenost výrazně větší proti samicím kde spolu přímo sousedí. Mimo to jsou u samic zřetelně vidět i mléčné bradavky.

Jak poznám jakou má moje myška barvu?

Pokud máte myšku od chovatele, máte vyhráno. Barva myšky a v některých případech i její pravděpodobný genotyp jsou napsané ve výpisu předků popř. průkazu původu. V opačném případě si přečtěte sekci Anatomie, vlastnosti a barevné variety. Pokud ani tam nenaleznete odpověď, neváhejte se zeptat zde na fóru nebo navštivte některou ze zahraničních stránek chovatelských organizací.

Jak poznám, že je myška nemocná?

Nemocné myšky jsou obvykle pasivní, nezajímají se o potravu a nepijí. Často jen naježeně sedí v rohu ubikace nebo spí. Mají kalné oči a většinu nemocí provází i výtok z tělních otvorů nebo střevní potíže. Pokud zpozorujete u své myšky tyto projevy, neprodleně navštivte veterináře.

Jak poznám, že má moje myška vnitřní parazity?

Tyto onemocnění nepoznáte snadno, ale většinu z nich provází příznaky popsané výše. Jednou za čas je dobré zkontrolovat i trus zvířete a samozřejmě jej hodnotit s ohledem na krmení, které myška dostává. Přítomnost vnitřních parazitů obvykle objeví až veterinář.

Můžu chovat jen jednu samičku?

Samice nesmějí být chované jednotlivě. Je to pro ně nepřirozené a samotná myška by strádala. Nejlepší je, když s chovem začínáte pořídit si dvě myšky přibližně stejného věku, které se navzájem zabaví a zároveň vám dají spoustu prostoru ke sledování jejich interakcí. Pamatujte si, že dvě myšky dají stejně práce jako jedna a budou daleko šťastnější.

Proč nesmí být samci chovaní ve skupině?

Myší samci jsou velmi teritoriální zvířata a své území si pečlivě hlídají a značkují. Z toho plyne, že společně chovaní samci budou do nekonečna bojovat o své území a tyto šarvátky končí vždy smrtí jednoho z nich. To platí i v případě, že si pořídíte bratry!

Jak velkou ubikaci moje myška potřebuje?

Minimální velikost ubikace pro jednoho samce je 30 x 20 x 20 cm. Pro dvě samice je vhodné zvolit ubikaci o něco větší. Zejména proto, že se do ní dá umístit velké množství hraček a ty myšky milují.

Jaké hračky mohu svým myškám dát?

Myškám můžete dát na hraní cokoli od papírových ruliček a krabiček, přes dřevěné domečky, větvičky (pozor na jedovaté rostliny!) a seno přes plastové hračky ze zverimexu a hamaky. Pamatujte ale, že všechny tyto věci je jednou za čas nutné umýt popřípadě vyhodit. Zejména dřevěné hračky začnou velmi rychle zapáchat, a proto nejsou mezi chovateli příliš oblíbené.

Kolik krmení mám své myšce dávat?

Toto je hodně individuální. Některé myšky mají sklon k tloustnutí a sní všechno, co jim dáte, v tomto případě je nutné myšky trochu "hlídat" a krmit je tak, aby příliš netloustli. Obezita může způsobovat vážné zdravotní problémy. Jiné myšky během dne párkrát zajdou k misce a často nesní ani půlku svého přídělu. V tomto případě je dobré zjistit proč tomu tak je, nebo jestli myšky krmíte příliš. Základem vyvážení myšího jídelníčku je pravidelné vážení a zdravý úsudek.

Moje myšky jsou plaché, co mám dělat?

Pokud jsou myšky plaché po příchodu do nového domova, dejte jim jeden nebo dva dny na rozkoukání a prozkoumání ubikace, pak můžete začít s ochočováním. Pokud máte myšku od chovatele, nejspíš nebudete mít problém se s myškou seznámit během pár dní. Více najedete v rubrice Zacházení, péče, cestování a ochočení.

Mohou se myšky naučit nějaké triky?

Na internetu existují desítky videí s trénovanými myškami. Ano myšky se opravdu mohou naučit spoustu triků. Všechno ale vyžaduje spoustu času, trpělivosti a dobrot. Pamatujte si, že ne všechny myšky se učí stejně rychle a stejně jako lidé mají odlišené povahy a baví je různé věci.

Mohu dát mladou myšku mezi starší samice?

Samozřejmě můžete a ve většině případů s tím nejsou žádné problémy. Pokud ovšem kupujete parťačku ke starší samičce, která žila delší dobu sama, je dobré koupit mladé myšky dvě. Navzájem se zabaví a nebudou starší dámu tolik obtěžovat.

Moje myšky se perou, co mám dělat?

První věc, kterou musíte udělat, je zjistit příčinu problému. Myšky se mohou prát o potravu, o "domeček" nebo jen kvůli hierarchii ve skupině. Obecně platí, že chovatelé do drobných potyček nezasahují. Pokud se souboje stupňují, je na místě myšky rozdělit a pořídit jim nové kamarádky, nebo se je po čase pokusit dát opět dohromady.

Mohu s myškou cestovat?

V rámci republiky samozřejmě můžete. Při cestování do zahraničí se poraďte se svým veterinářem o potřebných povoleních. Ty se mohou pro jednotlivé státy lišit. Při cestování vždy berte v potaz počasí a zdravotní stav myšky. Více o cestování najdete v rubrice Zacházení, péče, cestování a ochočení.

Jak poznám, že je moje myška březí?

Myška začne obvykle velmi rychle přibírat na váze a bříško se jí postupně zakulatí do boků. Tělo březí myšky připomíná tvar hrušky. Březí samice také obvykle daleko více žerou. Pokud máte podezření na březost, nemusíte nutně k veterináři, ale poproste některého ze zkušených chovatelů o radu a zvyšte budoucí mamince přísun vápníku a vitamínů.

 

Co dělat, když si přinesu domu březí myšku?

Zajistěte myšce dostatek krmení, vitamínů a zejména vápníku. Myšky si podstivě staví hnízda, proto je dobré jim poskytnout vhodný materiál. Tím můžou být papírové kapesníky, staré hadry nebo třeba seno.

Jak dlouho je myška březí? 

Samice jsou březí 19 – 21 dní. Pokud samička do této doby neporodí, neprodleně navštivte veterináře!

Kolik rodí myšky průměrně mláďat?

Obvykle se ve vrhu narodí 4 – 15 mláďat.

Kdy je vhodné krýt myšku?

Nikdy nekryjeme myšku mladší 3 měsíců. Myšky pohlavně dospívají daleko dříve, ale jejich tělo není ještě dostatečně vyvinuté a březost by mohla zavinit i smrt samice. Krytí vždy plánujeme s ohledem na celkovou kondici myšky a nikdy nekryjeme samici, která byla dlouhodobě nemocná!

Jaké by měli být intervaly mezi vrhy?

Minimální doporučený interval krytí je 2 měsíce, ale čím více dáte myšce času na odpočinek, tím lepší kondici bude mít před dalším porodem.