Anatomie, vlastnosti a barevné varietyCo myška potřebujeBydleníPotrava

RozmnožováníNemoceZacházení, péče, cestování a ochočení

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

E-mail

Zacházení, ochočení, péče a cestování

Zacházení
Ochočení
Péče
Cestování
Zacházení s myškou

S myškou je potřeba zacházet opatrně vzhledem k její velikosti. Pokud ještě není zvyklá na ruku, je nejlepsí chytit jí za kořen ocasu a tělo podepřít dlaní. Ochočenou myšku můžeme klidně vzít do dlaně nebo ji nechat na ruku vylézt. Myšky rády zkoumají své okolí, ale buďte opatrní při jejich pouštění. I ta nejmenší skulinka se může stát jejich dočasným úkrytem. Nejlepší prolézačkou pro vaše miláčky jste vy sami. Myšky po vás budou rády lézt a zvědavě šacovat vaše kapsy, jestli v nich neschováváte něco dobrého na zub.

 

 


foto: Just Sweet of  Deviniusz, Raven


Ochočení

Když si přinese myšku domů, nechte jí nějakou dobu na rozkoukání. Obvykle stačí den nebo dva. Myška mezitím prozkoumá své obydlí a zvykne si na okolní zvuky a pachy. Pokud je myška plachá, je nejlepší způsob seznamování skrze jídlo. Zkuste jí nabídnout nějakou dobrotu a ona po čase sama přijde. Někdy to chvíli trvá, ale většinou je zvědavost silnější než strach. Když se překoná prvotní šok,myška obvykle začne s radostí objevovat svět mimo svou ubikaci. Zprvu se nedoporučuje myšku pouštět volně. Je dobré ji nějakou dobu nechat zkoumat okolí z vašeho klína nebo ramene. Obecně platí, že samci jsou mazlivější než samice, ale existuje nespočet vyjímek. Nezapomeňte, že samci se musí vždy chovat odděleně! Naopak samice nesmějí být sami protože by strádaly. Dvě myšky nedají o nic víc práce než jedna, budou daleko spokojenější a na jejich ochočení to nemá vliv.



Foto: Navara's Trevor, Raven


Péče o myšku

Kromě pravidelného krmení, dostatku vody a čisté ubikace, potřebuje myška také dostatek pohybu. To platí především pro samce, kteří mají větší sklony k tloustnutí než samičky. Další důležitou součástí péče je i kontrola zdravotního stavu myšky. Pokud se vám bude zdát něco v nepořádku, kontaktujte zkušeného chovatele nebo raději rovnou navštivte veterináře. Mějte ale na paměti, že je vždy lepší nemocem předcházet než je léčit. To platí zejména pro tak malá zvířata, jako jsou myšky. Také se doporučuje myšky pravidelně vážit, zejména pokud ještě rostou.
Foto: Gretha Senega, Raven


Cestování
Základem úspěšného cestování je kvalitní přepravka. Pokud takovou máte, měli by jste uvážit ještě několik věcí, než se vydáte na cestu. Jak dlouho bude myška cestovat, v jakých podmínkách ji povezete (např. autem, mhd,..) a také aktuální počasí. Pokud se vydávate na dlouhou cestu, nezapomeňte myšce zajistit přisun tekutin. Při kratší cestě se nemusí jednat přímo o napáječku s vodou, ale bohatě postačí například kus okurky. Dobré je dát myšce i něco malého na zub. Při delším cestování samozřejmě plnohodnotnou porci. Cestujete-li veřejnou dopravou je dobré přepravku umístit například do látkové tašky. Myšku budou méně rušit okolní zvuky a pachy a nebude z cesty tak vystresovaná. Pozor ale na přísun vzduchu! Zejména v zimním období je to velmi důležité. Pokud musíte myšku převážet během zimy, zateplete přepravku a dejte ji do větší tašky. Opět pozor na dostatek vzduchu. Dobré je dát pod dno přepravky hřejítka do rukavic nebo jiné podobně fungující předměty. Pokud myšky převážíte v zimě, je dobré jim pár dní před cestou dát do napáječky echinaceu a to samé i po návratu domů. Podpoříte tak jejich imunitu. Při transportu v horkých letních dnech, nikdy nenechávejte zvířata bez dozoru a zajistěte jim dostatek vody a vzduchu. V případě, že cestujete autem, dejte pozor na změny teploty způsobené klimatizací nebo topením.

Stručný a snadný návod na zateplení přepravky na webu Reliant's Mousery!