Anatomie, vlastnosti a barevné varietyCo myška potřebujeBydleníPotrava

RozmnožováníNemoceZacházení, péče, cestování a ochočení

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

E-mail

Co myška potřebuje


Ubikace

Hned na začátku se nabízí několik variant. Každá z nich má mnoho pro i proti a je právě na Vás, abyste vybrali tu, která Vám a především myškám bude nejvíce vyhovovat. Pro začátek jen pár drobností, které musí myší doupátko splňovat. Ubikaci umístěte na klidné místo, mimo průvan a přímé slunce. Nenechávejte ji na zemi, zejména v zimních měsících, Obecně platí, že se zvířata cítí lépe na vyvýšených místech. Ideální bude nějaká skříňka, stůl nebo police. Při větším počtu myšek dbejte na dostatečnou velikost ubikace. Pravidelně kontrolujte ubikaci, myšky si čas od času začnou vytvářet cestu ven. Pokud si pořizujete mladé myšky, dejte pozor na všechny mezery a otvory v ubikaci. Myšky jsou mistři útěků. 

Klec

Je asi nejpoužívanější ubikací vůbec. Má spoustu výhod. Je vzdušná, můžete do ní všelijak umisťovat prolézačky a hračky pro vaše miláčky. Je do ní "dobře" vidět a jste v "lepším" kontaktu s myškami, i když máte klec třeba  jen vedle sebe na stole. Zásadní nevýhodou klecí je, že z nich myšky vyhazují podestýlku a musíte ohlídat, aby nebyli v průvanu, protože do klece logicky "fouká" víc, než do boxu. Hlavním problémem jsou především rozteče mříží. Většina mladých myšek se v klidu protáhne a vydá se na toulky po místnosti.



foto: Raven

Fauna box

Jsou hojně užívané napříč chovy i mezi "mazliteli". Výhod se nabízí mnoho. Myšky nevyhazují podestýlku, osobně si myslím, že jsou i méně cítit a nehrozí, že tak snadno nastydnou. Také je menší pravděpodobnost, že vám myška uteče. Z vlastní zkušenosti ale vím, že se vyplatí zvolit kvalitní boxy z tvrdého plastu, protože šikovnější myšky se dokáží poměrně snadno prokousat skrze žebrovanou část boxu. Nevýhodou je, že se do boxu se hůře umisťuje vybavení, ale to se dá s trochou kreativity obejít. Tyto boxy se mimochodem používají na výstavách a expozicích. Pozor na velkost, většina je vhodná spíše jako přepravka.

foto: Raven

Boxy domácí výroby

Hojně užívané mezi chovateli a v poslední době i u mazlíčků. Jejich výhodou je cena a možnost přizpůsobení boxu vašim potřebám. S trochou kreativity, pletiva a trpělivosti máte za pár minut pro myšku odpovídající bydlení za opravdu rozumné peníze. Dobře se udržuje a myška v něm bude stoprocentně spokojená. Tyto ubikace se používají zejména mezi chovateli a při velkém množství zvířat. Co se plastové nádoby týče, mnoho lidí používá IKEA Samla boxy, ale z mé zkušenosti bohatě stačí jakákoli "krabice" z dostatečně tvrdého plastu.




foto: dočesné bydlení mazlíkú z nChS Reliants, Raven
 


Miska na potravu

Misek existuje široká škála druhů, materiálů a barev. Jejich výběr je hodně individuální, ale kvalita je opět základ. Kameninové a keramické misky jsou dobrou volbou, protože je myšky nemohou převrhnout a rozkousat. Na druhou stranu se dají snadno rozbít a ty méně kvalitní se po čase začnou olupovat. Pokud máte klec, je dobrou volbou nerezová miska, která se dá připevnit k mřížím. Díky tomu je myšky nemohou zvrhnout. Pokud plánujete misku na vodu, je toto asi nejlepší varianta. I tak to většina chovatelů nedoporučuje. Plastové misky nejsou tak dobré, protože je myšky snadno zničí. Osobně je ale v několika boxech mám, a nemůžu si stěžovat. Výhodou je jejich cena, protože jsou o více než polovinu levnější než ty ostatní a fungují stejně dobře. Pokud vám nevadí, že je občas najedete na druhém konci ubikace a jednou do půl roka koupíte novou, protože ji některý z vašich miláčku mírně okouše.


foto: Raven



 


Napáječka

Stejně jako u všeho ostatního máte na výběr ze široké nabídky. Od skleněných "kapátek" po plastové napáječky s kuličkou. Samozřejmě se nabízí také miska na vodu, ale to z osobní zkušenosti nedoporučuji. Voda se často vylije do podestýlky, a když ne, myšky jí velice rychle zašpiní. Pro mladší myšky doporučuji vždy používat napáječky bez kuličky. Pouze v případě, že myšky ničí gumové přísavky nebo jiné součásti, přitopit k plastové napáječce na drátku nebo ji protáhnout skrz díru v boxu.


Podestýlka

Nemůžu jinak než doporučit dřevěné hobliny. Vždy sterilizované a nejlépe bezprašné. Další možností je kukuřičná podestýlka, ale pro myšky není nejvhodnější a je častým zdrojem svrabu. Asan ani jiné "papírové" podestýlky se též nedoporučují, protože myškám vysušují tlapky. Co se čistění ubikace týče, obvykle stačí podestýlku vyměnit jednou za týden (u samců o něco častěji) a nádobu pečlivě umýt a nechat vyschnout. Totéž platí pro všechno ostatní plastové vybavení.  


Hračky

Obecně se nedoporučuje používání dřevěného vybavení, protože začne velice rychle zapáchat. Daleko lepší jsou hračky z plastu, které se dají snadno umýt a nezapáchají. Nebo z papíru, které pak jednoduše vyhodíte. Kromě hraček, které nabízejí zverimexy můžete zvolit daleko kreativnější a hlavně levnější možnosti. Vše je jen o vaší představivosti. Od skartovaného papíru, větviček (pozor na jedovaté rostliny!), sena, papírových ubrousků a ruliček po ručně vyráběné prolézačky. Též doporučuji hamaky, především pokud máte klec. Myšky je milují a když je nastříhate ze starých hadrů, nic vás to nestojí.


Přepravka

Tady bych zdůraznil snad jen kvalitní uzavírání a co nejmenší větrací průduchy (velké množství malých dírek). Velikost přepravky volte vždy podle počtu myšek a délky cesty, na kterou se chystáte. Nezapomeňte také zohlednit počasí. V létě poskytnout dostatek vzduchu a především stín. V zimě při zateplování přepravky dbejte na přísun vzduchu. Při delších cestách dbejte na dostatek vody a něčeho na zub, aby se myšky zabavily. Dobře poslouží tvrdý chléb, piškot nebo okurka.